PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρνητικό τεστ και απουσια περιοδου

Σοφία Τ.
05-02-08, 12:50
Κοριτσια μια ερωτηση:αν εχεις καθυστερηση πεντε ημερων ενω εισαι τακτικη κι ομως το τεστ βγαινει αρνητικο και μαλιστα οχι μια αλλα τρεις φορες,τι μπορει να σημαινει αυτο??? :(

aggeliki
05-02-08, 13:07
Κοριτσια μια ερωτηση:αν εχεις καθυστερηση πεντε ημερων ενω εισαι τακτικη κι ομως το τεστ βγαινει αρνητικο και μαλιστα οχι μια αλλα τρεις φορες,τι μπορει να σημαινει αυτο??? :(

μπορεις να κανεις χοριακη για να δεις αν εισαι εγκυος,για σιγουρα,μερικες φορες τα τεστ δεν δειχνουν καλο αποτελεσμα.

αν εισαι σιγουρη οτι δεν μπορει να εισαι εγκυος μιλα με τον γιατρο σου.

Σοφία Τ.
05-02-08, 13:11
Φοβαμαι για εξωμητριο κυηση... :cry:

aggeliki
05-02-08, 13:22
αυτο δεν το ξερω...,καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου!ελπιζω ολα να πανε καλα! :)

aggeliki
05-02-08, 13:28
βρηκα αυτο απο αλλο site

Εξωμητριος κυηση: Τεστ θετικό όπως κάθε εγκυμοσύνη , Β' χοριακη Μπορεί να είναι κανονική και να διπλασιάζεται, συνήθως όμως δεν ακολουθεί διπλασιασμό, αν και μπορεί να ξεκινήσει σε φυσιολογικά επίπεδα
Συνήθως υπάρχουν κάποια πονάκια συνοδευόμενα με μικρή αιμορραγία
Στον υπέρηχο δε φαίνεται κάτι μέσα στη μήτρα. Αυτά που θα σε κάνουν να υποψιαστείς πως κάτι δεν πάει καλά, είναι να είναι η χοριακή άνω του 1500-2000, χωρίς να φανεί κάτι στον υπέρηχο, ενώ σε κανονική κύηση θα έπρεπε. Επίσης αιμορραγία καθώς και μη διπλασιασμός της χοριακής.

embryoyla
05-02-08, 15:24
Mπορεί να είχες μια απλά ορμονική διαταραχή,πχ από άγχος,έλλειψη βάρους,άθληση.Δεν είναι τπτ.Κάνε μια χοριακή κ αν είναι αρνητική μίλα με το γιατρό σου.

elenik
06-02-08, 01:33
Σε μια γνωστη το τεστ εγκυμοσυνης εδεχνε οχι ενω η χοριακη ναι. Κανε μια χωριακη να αποκλεισεις εγκυμοσυνη και αν δεν εισαι πιστευω θα ειναι μια μικρη ορμινικη διαταραχη ( πχ απο αγχος, ιωση κλπ)

elenik
06-02-08, 01:47
8 ημέρες καθυστέρηση & αρνητικό αποτέλεσμα στο τεστ

Έχω επί του παρόντος οχτώ ημέρες καθυστέρηση και έκανα το τεστ: αρνητικό. Τι πρέπει να κάνω; Να περιμένω μια ακόμα εβδομάδα και να επαναλάβω το τεστ ή να κλείσω ραντεβού με τον ιατρό μου; Έχω αρχίσει να αισθάνομαι ναυτία, κτλ.

Δεν έχουν όλες οι γυναίκες ωορρηξία την ίδια ημέρα. Συνεπώς, η κάθε εγκυμοσύνη μπορεί να ξεκινήσει νωρίτερα ή αργότερα. Θα σας συμβούλευα να επαναλάβετε το τεστ σε μια εβδομάδα. Εάν είναι και πάλι αρνητικό, τότε πιθανότατα δεν είστε έγκυος.

http://www.predictor.be/gr/pregnancy/faq/index.asp

Σοφία Τ.
06-02-08, 12:58
Εκανα το τεστ χοριακης και μου ειπαν απο το τηλ 3,07 το οποιο απο οτι ξερω ειναι το φυσιολογικο για μη εγκυμοσυνη (τι να πω εκτος κι αν το εννοουσε αλλιως).Το απογευμα θα τηλ στο γιατρο μου αλλα ηδη εχω στεναχωρηθει παρα πολυ και δεν εχω καθολου καλη διαθεση... :cry:

naina
06-02-08, 19:45
Καλό κουράγιο, ξέρω πόσο δύσκολο είναι να ελπίζεις και τελικά να μην είναι όπως τα νομίζεις τα πράγματα, το πέρασα κι εγώ τον προηγούμενο μήνα, και πολλές άλλες κοπέλες στο forum. Οσο δεν αδιαθετείς υπάρχει ελπίδα πάντως να ξέρεις. Καλή σου επιτυχία :) :) :)

ΜΑΡΙΑ30
07-02-08, 12:51
Εγώ είχα 12 ημέρες καθυστέρηση και παρόλο που τα τεστ φαρμακείου "έβγαιναν" αρνητικά, ήμουν έγκυος.
Δε νομίζω ότι πρέπει να τα εμπιστευόμαστε.

naina
07-02-08, 21:18
Εγώ είχα 12 ημέρες καθυστέρηση και παρόλο που τα τεστ φαρμακείου "έβγαιναν" αρνητικά, ήμουν έγκυος.
Δε νομίζω ότι πρέπει να τα εμπιστευόμαστε.

Καλά θα πρέπει να πέρασες από 40 κύματα... σωστή τρέλα τα τεστ να βγαίνουν αρνητικά και να μην αδιαθετείς κιόλας...

Φουφίτσα
07-02-08, 22:39
Καλησπέρα,

Κι εγώ έκανα 2 τεστ μετά από καθυστέρηση 10-16 ημερώνπου έδειχναν αρνητικά και μετά έκανα ένα τρίτο πριν πάω στο γιατρό και βγήκε θετικό(απέβαλα αργότερα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Απλά σε κάποιες γυναίκες η ορμόνη που μετράει το τεστ είναι χαμηλότερη σε σχέση με άλλες γυναίκες δεν την εντοπίζει καλά το τεστ. Καλό θα ήταν όμως να μιλήσεις με το γυναικολόγο σου που θα σου συστήσει προφανώς μια χοριακή Β. Πάντως μην άγχεσαι Σοφία Τ., όλα θα έρθουν.

Φιλάκια

deddie
12-08-09, 12:40
Να σας ρωτήσω κι εγώ με την σηρά μου. Προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδί.
Έχω καθυστέρηση 18 ημέρες, ο κύκλος μου δεν είναι σταθερός (αλλά άντε καμιά βδομάδα καθυστέρηση). έκανα πριν 8μέρες τεστ κυήσεως αλλά βγήκε αρνητικό.
Έκανα και εξέταση ούρων τότε τα ίδια.
Έχω πολύ φούσκωμα και μικρό πονάκια
Τι να συμβαίνει άραγε?

argyro30
12-08-09, 13:37
Να σας ρωτήσω κι εγώ με την σηρά μου. Προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδί.
Έχω καθυστέρηση 18 ημέρες, ο κύκλος μου δεν είναι σταθερός (αλλά άντε καμιά βδομάδα καθυστέρηση). έκανα πριν 8μέρες τεστ κυήσεως αλλά βγήκε αρνητικό.
Έκανα και εξέταση ούρων τότε τα ίδια.
Έχω πολύ φούσκωμα και μικρό πονάκια
Τι να συμβαίνει άραγε?
Ισως μια β-χοριακη(εξεταση αιματος)να ηταν πιο αξιοπιστη...τα τεστ κυησεως μην τα εμπιστευεσαι και τοσο.

eirinitas
12-08-09, 15:42
Β-χοριακή και θα λύσει όλες τις απορίες!
To test φαρμακείου στοχίζει περίπου 20 ευρώ το διπλό και αν θα δείξει και τι θα δείξει,ίσως χρειαστεί και άλλο σε τρεις-τέσσερις μέρες, η χοριακή όμως θα βγει σε λίγες ώρες και θα δείξει σίγουρα ή μηδέν ή ανεβασμένη.

Προσωπικά θεωρώ ότι αρκετά λεφτά πέταξα στα τεστ φαρμακείου. Προτιμώ να με τρυπήσουν να είμαι σίγουρη κι ας έχω φοβία με τις βελόνες...

nasia_fs
25-10-09, 21:06
κοριτσια κι εγω ειμαι ηδη την 6η ημερα καθυστερυσης με σταθερο κυκλο 29-30 και εκανα ενα μικροβιολογικο τεστ ουρον στο νοσοκομειο το οποιο βγηκε αρνητικο.βεβαια δεν εδωσα πρωτα πρωινα ουρα οπως συνιστουν.αποτι ξερω αυτο το τεστ αγγιζει σχεδον 100% επιτυχια..εχω καποια ελαφρια συμπτωματα εγκυμοσυνης οπως ναυτια ζαλη πονακια και ελαχιστο θολο αιμα 2-3 σταγονες την ημερα που περμενα περιοδο.αυριο παω στην 7η ημερα καθυστερυσης και δεν ξερω τι να κανω..υπαρχει περιπτωση λαθους?να κανο β-χοριακη?να παω κατευθειαν στο γυναικολογο?η δε αξιζουν τον κοπο?να περιμενω καλυτερα και αλλες μερες πριν βιαστω? ευχαριστω!

ΜΑΡΙΑΝΝΑ_Σ
25-10-09, 22:01
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑΣΙΑ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η 7η ΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΕΣΤ.ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΧΑ ΑΚΡΥΒΩΣ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΜΕΡΕΣ 10 ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ.

xrisaki
26-10-09, 11:06
Κορίτσια μου, μόνο η χοριακή δίνει σίγουρα αποτελέσματα. Εγώ ήμουν μια χαρά έγκυος και είχα κάνει 2 τεστ την 2η και την 5η μέρα της καθυστέρισης με σταθερό κύκλο και ήταν αρνητικά. Τελικά αφού βαρέθηκα να περιμένω την περίοδο έκανα χοριακή.

nasia_fs
29-10-09, 18:52
telika piga sto gunaikologo kai ekana xoriaki tin triti.mou edeikse 20.69 tora mou eipe na ksanapao gia alli xoriaki tin deftera gt tou fanike ligo mikro to noumero..perimenoume kai vlepoume!!exo skasei pia:twisted::p:p

ameliec
29-10-09, 22:53
Koritsia eimai ki ego stin idia katastasi,exo 5 meres kathisterusi kai pira to giatro tilefono afou ekana idi 2 test arnitika.Mou eipe na perimeno os ti Deutera kai meta na ton episkefto.Entometaksu exo kati ponakia opos periodou,prismeno stithos kai psiloanagoules.Kanonika exo panta stathero kuklo...ti lete na ginetai?Anisixo...

beloved
31-10-09, 12:42
Koritsia eimai ki ego stin idia katastasi,exo 5 meres kathisterusi kai pira to giatro tilefono afou ekana idi 2 test arnitika.Mou eipe na perimeno os ti Deutera kai meta na ton episkefto.Entometaksu exo kati ponakia opos periodou,prismeno stithos kai psiloanagoules.Kanonika exo panta stathero kuklo...ti lete na ginetai?Anisixo...
τα ιδια ακριβως συμπτωματα και 2 αρνητικα τεστ ειχα κι εγω ενω ειμαι εγκυος...εκανα χοριακη και ετσι ειδαμε την εγκυμοσυνη μου!!!

νασια2
31-10-09, 23:35
geia sas...eimai h nasia kainoyria edw.exw polykystikes wo8hkes.pote dne eixa sta8ero kyklo mono meantissyliptika.ta stamathsa ton aygousto.h teleytaia m periodos htan sths 6 septembrioy.prin apo 12 meres ekana test alla bghke arnhtiko.ksanaekana allo ena prin liges
meres alla pali arnhtiko.den kserw an prepei na anhsyxw giati o filos m den teleiwse mesa moy.oyte exw symptwmata egymosynhs...epanapayomai epeidh gnwrizw oti exw polykystikes wo8hkes...eimai 23 kai den 8elw akomh paidaki

pat
31-10-09, 23:46
koritsia geia sas eimai kai egw sta idia eimai 9mera me ka8isterish exw kanei ena test vgike arnhtiko egw omws exw psilo zalades ponakia stin koilia kai kourazome eukola mou lete giata ginetai ayto;

catherine23
01-11-09, 18:48
καλησπέρα κορίτσια!!
είμαι καινούρια στο forum..είμαι στην 12η μέρα καθυστέρησης και τα'χω παίξει !!συμπτώματα περιόδου καθόλου. έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης πριν 6 μέρες και βγήκε αρνητικό (το έκανα βράδυ γιατί δεν κρατιόμουν). σήμερα πήγα στο νοσοκομείο γιατί πονούσα χαμηλά στην κοιλιά την νύχτα, και ζήτησα να μου κάνουν χοριακή. ο γυναικολόγος εκεί πέρα μου είπε πως το Λαικό δεν την κάνει αυτή την εξέταση, και έκανα εξέταση ούρων, η οποία βγήκε αρνητική. κανένα ίχνος περιόδου μέχρι στιγμής. τι να κάνω?? ο υπέρηχος που μου έκαναν δεν έδειξε απολύτως τίποτα!! υπάρχει περίπτωση να μην έχει ανιχνευτεί η ορμόνη στην εξέταση ούρων??υπάρχει δηλαδή περίπτωση λάθους?? πόσο να περιμένω πιά ... :(

νασια2
01-11-09, 19:59
koritsia as me boh8hsei kapoia....exoun perasei 55 meres apo thn teleytai am periodo alla exw kai polykystikes.o filos m otan to kananme xwris den teleiwse mesa m...ekana 2 test.arnhtika kai ta 2.to teleytaio to ekana prin 4 meres.phra ton giatro m thl kai m eipe na parw ta primolut gia na adia8ethsw...den mporw allo...den 8elw na eimia eguos

Skybeam
01-11-09, 21:00
Κορίτσια μην αγχώνεστε. Κάντε χοριακή. Εμένα για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν μου ήρθε περίοδος τον Αύγουστο και τρελλάθηκα. Τεστ εγκυμοσύνης και χοριακή αρνητικά. Ακόμη έχω καθυστερήσεις κλπ αλλά περίοδος έρχεται πλέον. Τυχαίνει καμμιά φορά για διάφορους λόγους.

catherine23
01-11-09, 21:05
koritsia as me boh8hsei kapoia....exoun perasei 55 meres apo thn teleytai am periodo alla exw kai polykystikes.o filos m otan to kananme xwris den teleiwse mesa m...ekana 2 test.arnhtika kai ta 2.to teleytaio to ekana prin 4 meres.phra ton giatro m thl kai m eipe na parw ta primolut gia na adia8ethsw...den mporw allo...den 8elw na eimia eguos

έτσι έτυχε και σε μία γνωστή μου!!!αυτή είχε 2 μήνες να δει περίοδο λόγω πολυκυστικών..οπότε χαλάρωσε. δεν νομίζω να είσαι εγκυος :-P

νασια2
02-11-09, 17:20
έτσι έτυχε και σε μία γνωστή μου!!!αυτή είχε 2 μήνες να δει περίοδο λόγω πολυκυστικών..οπότε χαλάρωσε. δεν νομίζω να είσαι εγκυος :-P

μακαρι να ειναι οπως τα λες.βασικα το πολυ μεχρι την πεμπτη πρεπει να εχω αδιθετησει γιαιτ πηρα τα primolut.αλλα μαλλον 8α πας κ αυριο να κανω εξετασεισ αιματος να μου φυγει το αγχος.

Marathoula
17-11-09, 17:11
Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια στο forum και δεν έχω παιδάκι ακόμα. Βλέπω την τρέλα που μας πιάνει όλες και λέω δεν είμαι μόνη μου έχω και παρέα! Εγώ έχω μπεί στη διαδικασία της εξωσωματικής με τον άντρα μου λόγω ηλικίας (είμαι 38μισό) και ενώ αύριο έχω επιτροπή ΙΚΑ ήδη μετράω 7 ημέρες καθυστέρησης σε κύκλο 33-35 ημερών. Εχω κάνει δύο τεστ αρνητικά και την Παρασκευή θα πάω για χοριακή γιατί μάλλον τα έκανα νωρίς (2η και 6η μέρα). Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν έχω πτοηθεί από τα αρνητικά τεστ. Πιστεύω οτι είμαι εγκυος γιατί ο μήνας που πέρασε ήταν ο μόνος χωρίς άγχος για το θέμα αυτο. Από τη μία ένα οικογενειακό πρόβλημα, από την άλλη το οτι τελειωσαν οι εξετάσεις και προχωράμε στην εξωσωματική , ήμουν χαλαρη. Μακάρι να επανέλθω και να έχω να σας πω καλά νέα! Υπομονή σε όλες μας κάποτε θα τα καταφερουμε.

beloved
18-11-09, 18:12
Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια στο forum και δεν έχω παιδάκι ακόμα. Βλέπω την τρέλα που μας πιάνει όλες και λέω δεν είμαι μόνη μου έχω και παρέα! Εγώ έχω μπεί στη διαδικασία της εξωσωματικής με τον άντρα μου λόγω ηλικίας (είμαι 38μισό) και ενώ αύριο έχω επιτροπή ΙΚΑ ήδη μετράω 7 ημέρες καθυστέρησης σε κύκλο 33-35 ημερών. Εχω κάνει δύο τεστ αρνητικά και την Παρασκευή θα πάω για χοριακή γιατί μάλλον τα έκανα νωρίς (2η και 6η μέρα). Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν έχω πτοηθεί από τα αρνητικά τεστ. Πιστεύω οτι είμαι εγκυος γιατί ο μήνας που πέρασε ήταν ο μόνος χωρίς άγχος για το θέμα αυτο. Από τη μία ένα οικογενειακό πρόβλημα, από την άλλη το οτι τελειωσαν οι εξετάσεις και προχωράμε στην εξωσωματική , ήμουν χαλαρη. Μακάρι να επανέλθω και να έχω να σας πω καλά νέα! Υπομονή σε όλες μας κάποτε θα τα καταφερουμε.
Σου ευχομαι να εχεις δικιο και να ειναι γεματη η κοιλιτσα σου!!!!εγω εκανα 2 τεστ και βγηκαν αρνητικα ενω ειμαι εγκυος!!!!και το ενιωσα απο την πρωτη στιγμη οτι τα ειχαμε καταφερει!!!!

nanana
21-11-09, 16:19
κοριτσια ας μου πει καποιος.εχω φτασει 60μερες+δεν εχω αδιαθετησει. δεν εχω σταθερο κυκλο αλλα κυμαινοταν απο 35 ως 45 το μεγιστο οταν ειχα αγχος. εκανα τεστ εγκυμοσ στις 47 μερες+ηταν αρνητικο. το κακο ομως ειναι οτι δε νιωθω κανενα συμπτωμα οτι θα αδιαθετισω. αλλες φορεσ πονουσε πολυ το στηθος μου+η κοιλια. τωρα τπτ. μονο λιγα υγρα εχω. εχω ελπιδες να ειμαι εγκυος? δε θα χα καποιο συμπτωμα ομως? τις τελευταιες 2 βδομαδες οταν τρωω ανακατευομαι αλλα οχι και τραγικα. δε νιωθω τπτ γενικως. εχει τυχει σε καμια απο σας να ηταν εγκυος αλλα χωρις να χει συμπτωματα?

niki_89
21-11-09, 16:51
paidia kalispera!ime kenouria stin parea molis ekana register :) i8ela na rotiso kati to opoio me exei anisixisei tis teleftees meres... ime 20xronon+otan erxome se erotiki epafi me to agori m den xrisimopoioume profylaktiko...(den teleionei pote mesa mou)..poses pi8anotites exo na meino egkyos apo ta prospermatika??exo berdeftei....mia akouo oti ine elaxistes+mia akouo oti ine poli pi8anon...episis,i teleftea periodos mou itan stis 19/10 dld tora kanonika 8a eprepe na exo....omos apo tis 16-17noemvriou mexri tis 20,eixa kafe aimata alla elaxista(san afta pou exoume sta teleiomata tis periodou)+simera tipota... to exo ksanapa8ei vevea afto+meta apo 2-3 meres adia8etisa...omos se ekeines tis periptoseis eixa stagones stagones....akomi dn exo ka8olou enoxliseis periodou(mono x8es eixa poly ponokefalo+ine prismeno to sti8os mou).apo tin alli plevra omos dn exo kanena symptoma egkymosinis!oute zalades,oute na 8elo na troo synexeia,oute na kourazomai efkola!!tipota tipota!!mporeite na me voi8isete?efxaristo!

argyro30
21-11-09, 17:26
paidia kalispera!ime kenouria stin parea molis ekana register :) i8ela na rotiso kati to opoio me exei anisixisei tis teleftees meres... ime 20xronon+otan erxome se erotiki epafi me to agori m den xrisimopoioume profylaktiko...(den teleionei pote mesa mou)..poses pi8anotites exo na meino egkyos apo ta prospermatika??exo berdeftei....mia akouo oti ine elaxistes+mia akouo oti ine poli pi8anon...episis,i teleftea periodos mou itan stis 19/10 dld tora kanonika 8a eprepe na exo....omos apo tis 16-17noemvriou mexri tis 20,eixa kafe aimata alla elaxista(san afta pou exoume sta teleiomata tis periodou)+simera tipota... to exo ksanapa8ei vevea afto+meta apo 2-3 meres adia8etisa...omos se ekeines tis periptoseis eixa stagones stagones....akomi dn exo ka8olou enoxliseis periodou(mono x8es eixa poly ponokefalo+ine prismeno to sti8os mou).apo tin alli plevra omos dn exo kanena symptoma egkymosinis!oute zalades,oute na 8elo na troo synexeia,oute na kourazomai efkola!!tipota tipota!!mporeite na me voi8isete?efxaristo!
Κοριτσακι μου,ειναι μεγαλο λαθος να συνεχισετε να ερχεστε σε επαφη χωρις προφυλαξη!!!...αν εισαι σιγουρη οτι το αγορι σου ειναι για σενα και μονο για σενα τοτε μπορεις να παρεις αντισυλληπτικα(1000/100%,δυστυχως δεν μπορει να ειναι καμμια μας σιγουρη),διαφορετικα προφυλακτικο γιατι ΝΑΙ υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης,πολλες κοπελες εχουν μεινει απο εδω μεσα!!!...ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση και ολο αυτο να ειναι κατι ορμονικο...

niki_89
21-11-09, 18:02
Κοριτσακι μου,ειναι μεγαλο λαθος να συνεχισετε να ερχεστε σε επαφη χωρις προφυλαξη!!!...αν εισαι σιγουρη οτι το αγορι σου ειναι για σενα και μονο για σενα τοτε μπορεις να παρεις αντισυλληπτικα(1000/100%,δυστυχως δεν μπορει να ειναι καμμια μας σιγουρη),διαφορετικα προφυλακτικο γιατι ΝΑΙ υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης,πολλες κοπελες εχουν μεινει απο εδω μεσα!!!...ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση και ολο αυτο να ειναι κατι ορμονικο...

dld yparxei pi8anotita na ime egkyos??? dn xero an metraei to gegonos oti para polles fores kata tis periodous mou, dn exo KA8OLOU enoxliseis+erxete ksafnika i oti exo xanavgalei kapoies stagones apo kafe aimata.......to oti dn exo symptomata egkymosinis dn exei sxesi???

niki_89
21-11-09, 18:07
a kai kati telefteo...kanenas apo tous dyo mas dn exei sexoualikes epafes me allous/alles...

Dimitra83
21-11-09, 18:17
δεν εχει σχεση το οτι δεν εχεις συμπτωματα.ουτε εγω ειχα στις αρχες κ στις 2 μου εγκυμοσυνες.απο την καθυστερηση εμαθα πως ειμαι εγκυος.κ δεν ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης το να θες να τρως συνεχεια!!μην ακους τα κουφα που λενε οτι οι εγκυες πρεπει να τρωνε για 2 :-P οι ζαλαδες κ οι εμετοι ειναι αλλα μετα την 8 εβδομαδα κ οχι πριν καν εχεις καθυστερηση.εχεις παει ποτε σε γυναικολογο???ισως τα καφε υγρα να ειναι σημαδι μυκηιασης.γενικως απο τη στιγμη που εχεις σεξουαλικες σχεσεις πρεπει να πηγαινεις στο γυναικολογο κ να ενημερωθεις για μεθοδους αντησυλληψης γιατι ακομα κ αν δεν τελειωνει μεσα μπορεις να μεινεις εγκυος ειδικα αν η επαφη εγινε στις γονιμες μερες

niki_89
21-11-09, 18:39
nai exo paei se gynaikologo apo ti stigmi p arxisa na exo sexoualikes epafes.... xeroume poso kanei mia ektrosi? dn antexo allo isos kano to test simera...

Dimitra83
21-11-09, 18:46
το τεστ καλυτερα να το κανεις πρωι γιατι τοτε ειναι πιο σιγουρο.επισης δε ξερω ποσο κανει μια εκτρωση γιατι δεν ασχοληθηκα ποτε μαυτο το θεμα.εκτρωση = ανθρωποκτονια.το εμβρυο απο τις πρωτες εβδομαδες αποκτα ανθρωπινη μορφη απλα ειναι πολυ πολυ μικρο.η καρδια χτυπαει απο την 18η μερα αρα ειναι ζωντανο κ επισης αν η κοιλια μιας γυναικας ηταν διαφανης καμια δε θα εκανε εκτρωση...το θεωρο αδικια για ενα αθωο μωρο που θελει να ερθει στον κοσμο να του στερησω τη ζωη μονο κ μονο επειδη ηθελα να απολαυσω κατι κ εδειξα τετοια αμελεια.ειναι δικο σου θεμα το τι θα κανεις παντως μη περιμενεις συμβουλη για το ποσο κανει μια εκτρωση κ το πως γινεται μια εκτρωση κ ολα τα σχετικα ,...εδω μεσα.

beloved
21-11-09, 18:47
nai exo paei se gynaikologo apo ti stigmi p arxisa na exo sexoualikes epafes.... xeroume poso kanei mia ektrosi? dn antexo allo isos kano to test simera...
ΔΕΝ ειναι λυση η εκτρωση...ποσο απλα το λες...εδω μεσα υπαρχουν κοριτσια που παλευουν χρονια για ενα παιδι και εσυ τις ρωτας καταμουτρα ποσο κοστιζει μια εκτρωση????καλο θα ηταν εαν εχεις αποφασισει κατι τετοιο να μην το συζητας εδω...

Dimitra83
21-11-09, 18:50
ΔΕΝ ειναι λυση η εκτρωση...ποσο απλα το λες...εδω μεσα υπαρχουν κοριτσια που παλευουν χρονια για ενα παιδι και εσυ τις ρωτας καταμουτρα ποσο κοστιζει μια εκτρωση????καλο θα ηταν εαν εχεις αποφασισει κατι τετοιο να μην το συζητας εδω...

συμφωνω 100% υπαρχουν μανες που πεθαναν τα μωρα τους στη γεννα,αλλες που τα εχασαν σε προχωρημενη εγκυμοσηνη κ αλλες που προσπαθουν χρονια με ενα σωρο θεραπειες κ μεθοδους να κανουν ενα μωρακι.κ εσυ τοσο ευκολα μας ρωτας αν ξερουμε ποσο κοστιζει ο φονος ενος μωρου????εισαι απαραδεκτη.δεν εισαι 14 χρονων για να μη ξερεις.20 χρονων οπως ξερεις να κανεις καποια ΑΛΛΑ πραγματα ετσι ΠΡΕΠΕΙ να αναλαβεις κ τις ευθυνες σου αν εισαι εγκυος.η ζωη δεν ειναι τραλαλα κ τραλαλο κ α να ριξω το μωρο γιατι δε γουσταρω να μου χαλαει τη διασκεδαση.σορρυ για το υφος αλλα μολις ακουω για εκτρωση γινομαι σαν ταυρος μπροστα σε κοκκινο πανι

beloved
21-11-09, 18:58
συμφωνω 100% υπαρχουν μανες που πεθαναν τα μωρα τους στη γεννα,αλλες που τα εχασαν σε προχωρημενη εγκυμοσηνη κ αλλες που προσπαθουν χρονια με ενα σωρο θεραπειες κ μεθοδους να κανουν ενα μωρακι.κ εσυ τοσο ευκολα μας ρωτας αν ξερουμε ποσο κοστιζει ο φονος ενος μωρου????εισαι απαραδεκτη.δεν εισαι 14 χρονων για να μη ξερεις.20 χρονων οπως ξερεις να κανεις καποια ΑΛΛΑ πραγματα ετσι ΠΡΕΠΕΙ να αναλαβεις κ τις ευθυνες σου αν εισαι εγκυος.η ζωη δεν ειναι τραλαλα κ τραλαλο κ α να ριξω το μωρο γιατι δε γουσταρω να μου χαλαει τη διασκεδαση.σορρυ για το υφος αλλα μολις ακουω για εκτρωση γινομαι σαν ταυρος μπροστα σε κοκκινο πανι
με καλυψες πληρως....κι εγω δε μπορω να ακουω καν τη λεξη...οταν εμεινα εγκυος στην κορη μου ο αντρας μου δεν ειχε παει ουτε φανταρος, ομως δε σκεφτηκαμε ουτε λεπτο κατι τετοιο αν και οι γονεις μας ηταν εναντια στο να το κρατησουμε...(βεβαια το επιχειρησαμε, δεν εγινε κατα λαθος)το αποτελεσμα ειναι να μας λενε τωρα οτι παλι καλα που δεν τους ακουσαμε!!!!

Dimitra83
21-11-09, 19:05
οταν εμεινα στον γιο μου δεν ηθελα 2ο παιδι εκεινο το διαστημα.το σκεφτομουν για 2 χρονια αργοτερα.αλλα ουτε μισο δευτερολεπτο δε σκεφτηκα κατι τετοιο.ισα ισα ειπα οτι αφου ετυχε μια φορα να μη προσεξω (ηταν η μονη φορα που καναμε ελευθερα) θα αναλαβω την ευθυνη μου.οπως ηξερα να βγαλω τα ματια μου ετσι ηξερα κ τι επρεπε να κανω για να μη μεινω εγκυος!!!σε τι εφταιγε το παιδι λοιπον???κ πραγματικα δε το μετανιωσα!!!τα παιδακια μου δεν ειναι απλα η μεγαλυτερη χαρα της ζωης μου.ειναι η ιδια μου η ζωη!κ ετσι νιωθουν ολες οι μανες.εσυ οπως ειπες ο αντρας σου δεν ηταν καν φανταρος.αρα ησουν πιο μικρη απο 20 ή στην ηλικια της τελος παντων.μπραβο σου!!συγχαρητηρια που εδειξες τετοια αγαπη κ ευθυνη για το παιδι σου!:D

niki_89
21-11-09, 19:08
koritsia sygnomi an to eipa apotoma alla gia onoma ime 20xronon!!!an imouna 28 8a to kratousa!alla spoudazo+ta pao teleia exo ti douleia mou+to kyriotero..meno me tous goneis mou oi opoioi an ma8oun oti mporei na exo meinei egkyos 8a me skotosoun apla......:) nmzete oti ine i katallili ilikia+fasi tis zois mou na kratiso paidi????????

martha8
21-11-09, 19:10
Τότε να χρησιμοποιείς προφυλακτικό!!!!!

Dimitra83
21-11-09, 19:11
εγω πανω απο το ιδιο μου το παιδι δε βαζω τιποτα!χ@στικ@ κ για τους γονεις μου κ για τις σπουδες κ για την δουλεια!οι γονεις σου δε προκειται να σε σκοτωσουν.εσυ θα σκοτωσεις το ιδιο σου το παιδι!οσο για το αν εισαι σε φαση να κανεις παιδι.θα στο πω χυμα αυτο να το σκεφτοσουν την ωρα που εκανες κατι ΑΛΛΟ κ οχι εκ των υκστερων!

beloved
21-11-09, 19:18
Ημουν 25 και ο αντρας μου 21!!!!!δουλευα μονο εγω λογω του στρατου, εκεινος υπηρετουσε στον εβρο και εγω εμενα με τη μανα του και τον πατριο του...δουλευα με την κοιλια στο στομα με 40 βαθμους κατακαλοκαιρο ορθια!!!!
αν θελεις να ακουσεις πως εχεις δικιο δε θα το ακουσεις σιγουρα εδω...αφου ενα παιδι θα χαλασει την παραμυθενια σου ζωη....ξερεις υπαρχει και η αντισυλληψη σε περιπτωση που δεν το εχεις ακουσει...
και ετσι για τα πρακτικα, υπαρχει κοπελα στο φορουμ, εγκυος, 21 χρονων που την παρατησε ο φιλος της οταν εμαθε για την εγκυμοσυνη της, ενω την ειχε βαλει ηδη μια φορα να κανει εκτρωση...και πηρε τη ζωη της στα χερια της και ειμαστε ολες πολυ υπερηφανες για εκεινη που αποφασισε να μεγαλωσει μονη της το παιδι!!!!!

niki_89
21-11-09, 19:21
apoti vlepo apo afta pou lete to prospa8isate gia paidi.+oi antres sas teleiosan mesa sas....sti diki m tin periptosi dn exei ginei POTE afto....alla ine efkolo na milate tora ek ton ysteron pou exete idi mia oikogeneia+exete voleftei oikonomika....

Dimitra83
21-11-09, 19:21
επισης στο φορουμ υπαρχει κ φοιτητρια που ειναι εγκυος κ της δεινω συγχαρητηρια!κ η νυφη μου ετοιμογεννη εδεινε εξετασεις για το τελευταιο ετος σπουδων!αυτες οι κοπελες κ πολλες αλλες ειναι οι σουπερ γυναικες?οχι!!ειναι γυναικες με συνειδηση κ αξιοπρεπεια!!!

beloved
21-11-09, 19:24
παλεψαμε κοριτσι μου για αυτα που καταφεραμε και ακομη παλευουμε!!!!και ειμασταν υπευθυνοι για τις πραξεις μας!!!!δε μιλαμε εκ των υστερων,δε μας ταιζε ποτε η μαμα και ο μπαμπας!!!αλλα αφου δεν εισαι σε θεση να αναλαβεις τις συνεπειες, κοψε το σεξ χωρις προφυλαξη αν δεν ξερεις πως φερνει μωρα!!!!

Dimitra83
21-11-09, 19:25
σε πληροφορω οτι εμεινα εγκυος στην ηλικια σου κ δεν ημουν καν αραβωνιασμενη!!εμενα με τους γονεις μου κ με τον αντρα μου ειχα απλα σχεση!δεν ειχα βολευτει καθολου!!!δεν σκεφτηκα την εκτρωση αλλα ηθελα να το κρατησω!δυστηχως απεβαλα.ημουν λιγο μεγαλυτερη απο εσενα οταν εμεινα εγκυος στην κορη μου κ ξερεις ποτε παντρευτικα?οταν η κορη μου ηταν 11 μηνων!!οποτε για ποιο βολεμα μιλας?εσυ δεν θες να χασεις το βολεμα σου!δεν μιλησα καθολου εκ τον υκστερων!

beloved
21-11-09, 19:25
επισης στο φορουμ υπαρχει κ φοιτητρια που ειναι εγκυος κ της δεινω συγχαρητηρια!κ η νυφη μου ετοιμογεννη εδεινε εξετασεις για το τελευταιο ετος σπουδων!αυτες οι κοπελες κ πολλες αλλες ειναι οι σουπερ γυναικες?οχι!!ειναι γυναικες με συνειδηση κ αξιοπρεπεια!!!
για την ιδια μιλαμε!!!!!

Dimitra83
21-11-09, 19:28
δεν ειναι καθολου βολεμα το να εχεις την ευθυνη της οικογενειας κ ουτε να μεγαλωνεις παιδια!βολεμα ειναι να ριξεις το αθωο εμβρυο που ΕΣΥ ευθυνεσαι για την υπαρξη του για να μη σε μαλωσουν ο μπαμπας κ η μαμα κ χασεις την επιδοτηση ή τον γκομενο!!!

beloved
21-11-09, 19:29
σε πληροφορω οτι εμεινα εγκυος στην ηλικια σου κ δεν ημουν καν αραβωνιασμενη!!εμενα με τους γονεις μου κ με τον αντρα μου ειχα απλα σχεση!δεν ειχα βολευτει καθολου!!!δεν σκεφτηκα την εκτρωση αλλα ηθελα να το κρατησω!δυστηχως απεβαλα.ημουν λιγο μεγαλυτερη απο εσενα οταν εμεινα εγκυος στην κορη μου κ ξερεις ποτε παντρευτικα?οταν η κορη μου ηταν 11 μηνων!!οποτε για ποιο βολεμα μιλας?εσυ δεν θες να χασεις το βολεμα σου!δεν μιλησα καθολου εκ τον υκστερων!
εμεις οι βολεμενοι φαντασου πως δεν εχουμε αξιωθει ακομη να κανουμε το θρησκευτικο!!!παντρευτηκαμε με πολιτικο οταν ημουν 4 μηνων εγκυος και ακομη παλευουμε για να προσφερουμε στα παιδια μας οτι καλυτερο!!!!ειχα τον καλυτερο γιατρο, στο μωρο δεν ελειψε ποτε τιποτα και στο 2ο προσφερουμε και θα προσφερουμε τα ιδια παλι...δε θα αφησουμε ποτε να λειψει σε κανενα τιποτα!!!!
κι αν μας αξιωσει ο Θεος θα κανουμε και τον θρησκευτικο εμεις οι βολεμενοι!!!!!

Dimitra83
21-11-09, 19:34
κ εμεις οι βολεμενοι για να τα βγαλουμε περα κ μια καλυτερη οικονομικη κατασταση ζουμε στη γερμανια μακρια απο ολους.ουτε γονεις ουτε πεθερικα ουτε ενας συγγενης,ο αντρας μου δουλευει 12 ωρες τη μερα για να μας προσφερει τα παντα γιατι ΑΝΕΛΑΒΕ τις ευθυνες του κ δε με εστειλε να κανω εκτρωση κ εγω δεν εχω βοηθεια απο ΚΑΝΕΝΑΝ.για μπανιο παω κ κουβαλαω κ τα μωρα μαζι.ουτε καν μια ωριτσα να τα αφηνα σε καποιον να ηρεμησω!ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ τα καναμε ΟΛΑ.ΕΜΕΙς ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ!!!το να αποκαλεις καποιον βολεμενο επειδη ανελαβε τις ευθυνες του κ αγαπαει τα παιδια του δειχνει το ποσο μεγαλη αγνοια εχεις για τη ζωη.οταν βγεις απο το παραμυθακι της χιονατης οπου ζεις τοτε ισως καταλαβεις οτι ναι!τα παιδια δεν τα φερνει ο πελαργος για να τα επιστρεψεις πισω με την αποδειξη της εκτρωσης!!!

zymaraki40
21-11-09, 19:44
Ax! Χριστούλη μου.... κι εμείς κλαίμε κάθε φορά που μας έρχετε περίοδος.... όταν δε χάνουμε το σποράκι μας... τί να πώ....

beloved
21-11-09, 19:46
ζυμαρακι μου οτι και να πεις ειναι περιττο απ'οτι διαβαζεις!!!!!

zymaraki40
21-11-09, 19:49
ζυμαρακι μου οτι και να πεις ειναι περιττο απ'οτι διαβαζεις!!!!!
Το πιστεύεις οτι κλαίω για αυτές τις αδικίες?? αλήθεια σου λέω... τώρα κλαίω....

dfng
21-11-09, 19:49
Ρε κοριτσια, μην την παιρνετε απο τα μουτρα την κοπελα.......Εμεις δεν ειμαστε εδω για να κρινουμε την οποια αποφαση θα παρει, ουτε για να της πουμε οτι ανωριμη και δε λαμβανει τις ευθυνες της....Μπραβο σε ολες τις γυναικες που τα καταφερατε, αλλα δεν μπορειτε να ξερετε πως ζει και τι εχει να αντιμετωπισει η κοπελα...Καλυτερα να της συμπαραστεκομαστε (εξαλλου γι αυτο εγραψε στο forum) και οχι να την κρινουμε...Αν ειναι εγκυος και θελησει να κανει εκτρωση, ειναι ΔΙΚΗ της αποφαση. Και πιστευω πως αν φτασει σ΄αυτο το σημειο, σιγουρα θα το εχει σκεφτει πολυ, δε θα παρει την αποφαση με "ελαφρα τη καρδία".
Και στο κατω κατω, δικη της η αμαρτια....ας μην την κρινουμε λοιπον....Ειναι 20 χρονων, και φοβαται.Το πως θα αντιμετωπισει μια πιθανη εγκυμοσυνη, δεν αφορα ολες εμας. Αν μπορεσουμε να τη βοηθησουμε με κατι που γνωριζουμε, καλως....

beloved
21-11-09, 19:54
δεν κριναμε το τι αποφασισε η το τι θα αποφασισει.κριναμε το οτι το γραφει σε ενα φορουμ που οι περισσοτερες κοπελες η εχουν χασει τα μωρα τους η εχουν προβλημα στο να μεινουν εγκυος...και ρωταει τοσο απλα ποσο εχει μια εκτρωση, λες και ρωταει ποσο εχουν αυτα τα παπουτσια?εγω προσπαθουσα 5 μηνες να μεινω εγκυος στο 2ο και ειχα τρελαθει, ποσο περισσοτερο αυτες οι κοπελες που ταλαιπωρουνται χρονια!!!!

zymaraki40
21-11-09, 19:59
δεν κριναμε το τι αποφασισε η το τι θα αποφασισει.κριναμε το οτι το γραφει σε ενα φορουμ που οι περισσοτερες κοπελες η εχουν χασει τα μωρα τους η εχουν προβλημα στο να μεινουν εγκυος...και ρωταει τοσο απλα ποσο εχει μια εκτρωση, λες και ρωταει ποσο εχουν αυτα τα παπουτσια?εγω προσπαθουσα 5 μηνες να μεινω εγκυος στο 2ο και ειχα τρελαθει, ποσο περισσοτερο αυτες οι κοπελες που ταλαιπωρουνται χρονια!!!!
Ετσι ακριβώς markellomama, συμφωνώ απολύτως, δεν μπορούμε να κρίνουμε κανέναν, είναι όμως κρίμα, εγώ προσπαθώ 2 χρόνια, και έχω χάσει 2... και κάποια ρωτάει τόσο απλά ππόσο κάνει μια έκτρωση??? ίσως να έκανε λάθος διατύπωση... ο θεός να τη βοηθήσει... κι αυτή... κι εμάς....

dfng
21-11-09, 20:03
Στο forum ειναι καινουργια η κοπελα αν το προσεξεις. Σιγουρα δε θα προλαβε να διαβασει τι συμβαινει στις υπολοιπες κοπελες. Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι για μια γυναικα να θελει να κανει ενα παιδακι και να μην μπορει, αλλα ο καθενας το προβλημα που εχει το αντιλαμβανεται διαφορετικα και με αλλη ψυχολογια.
Θα ηταν προτιμοτερο να της λεγατε τις εμπειριας σας απο τις εγκυμοσυνες σας και το ποσο ομορφο συναισθημα ειναι, παρα να την παρετε απο τα μουτρα. Την απωθειτε με αυτον τον τροπο, οταν θα μπορουσατε να της διωξετε το αγχος και να την κανετε να νιωσει ποσο ομορφο πραγμα ειναι να γινεσαι μανουλα, ειτε εισαι μεγαλη ειτε μικρη σε ηλικια.
Και εγω ειμαι ΚΑΤΑ των εκτρωσεων, αλλα την γνωμη μου την κραταω για μενα και δε θελω καμια να νιωσει ασχημα επειδη απλα δεν εχει "καθαρο μυαλο" τωρα να το σκεφτει. Καμια γυναικα δεν παραμενει να ειναι ανωριμη οταν μαθει οτι κουβαλαει ενα μωρακι μεσα της.

Dimitra83
21-11-09, 20:07
αν το ειχε σκεφτει καλα δε θα εμπαινε σαυτο το φορουμ να ρωτησει ποσο κανει μια εκτρωση λες κ περιμενει τις εκπτωσεις!!!κ ναι μας εξαγριωσε!κ απο την αλλη λεει οτι εμεις κρατησαμε τα παιδια μας γιατι ημασταν βολεμενες!οταν εμεινα στο πρωτο για τον αντρα μου ημουν απλα η φιλεναδα του!κ ομως ουτε αυτος μου ειπε για εκτρωση ουτε κ εγω.κ ναι τραβηξαμε λουκια χωρις να καταδεχτω απο κανεναν ουτε να με ταιζει ουτε να με βοηθαει με λεφτα ουτε με τιποτα!κ για το γαμο μας απο την τσεπη μας βαλαμε!γιαυτο παντρευτικαμε οταν η κορη μου ηταν 11 μηνων!κ μονοι μας παλευουμε τοσα χρονια.δε δεχτικα ουτε απο μανα ουτε απο πεθερα ουτε ενα πιατο να μου αγορασουν!τα παντα οσα εχω σπιτι μου τα πηραμε με δικες μας στερησεις κ με δικες μας στερησεις καναμε παιδια κ τα μεγαλωνουμε.αυτο λοιπον δε λεγεται βολεμα.λεγεται μαγκια!βολεμα ειναι να θες να κανεις εκτρωση για να μη χαλασει η σειρα σου!

dfng
21-11-09, 20:10
Φυσικα και λεγεται μαγκια και μπραβο σου!!!!Μακαρι να ειχαμε ολες τα κοτσια που ειχες εσυ. Αλλα το ξαναλεω, συγκρινεις διαφορετικες καταστασεις και διαφορετικα προσωπα με διαφορετικους χαρακτηρες.

beloved
21-11-09, 20:10
αν το ειχε σκεφτει καλα δε θα εμπαινε σαυτο το φορουμ να ρωτησει ποσο κανει μια εκτρωση λες κ περιμενει τις εκπτωσεις!!!κ ναι μας εξαγριωσε!κ απο την αλλη λεει οτι εμεις κρατησαμε τα παιδια μας γιατι ημασταν βολεμενες!οταν εμεινα στο πρωτο για τον αντρα μου ημουν απλα η φιλεναδα του!κ ομως ουτε αυτος μου ειπε για εκτρωση ουτε κ εγω.κ ναι τραβηξαμε λουκια χωρις να καταδεχτω απο κανεναν ουτε να με ταιζει ουτε να με βοηθαει με λεφτα ουτε με τιποτα!κ για το γαμο μας απο την τσεπη μας βαλαμε!γιαυτο παντρευτικαμε οταν η κορη μου ηταν 11 μηνων!κ μονοι μας παλευουμε τοσα χρονια.δε δεχτικα ουτε απο μανα ουτε απο πεθερα ουτε ενα πιατο να μου αγορασουν!τα παντα οσα εχω σπιτι μου τα πηραμε με δικες μας στερησεις κ με δικες μας στερησεις καναμε παιδια κ τα μεγαλωνουμε.αυτο λοιπον δε λεγεται βολεμα.λεγεται μαγκια!
πεστα κοπελα μου γιατι θα βγουμε να φταιμε κι απο πανω για την ανευθυνοτητα αλλων!!!!εμεις οι βολεμενες!!!!!

Dimitra83
21-11-09, 20:14
αν εμπαινα στο φορουμ κ σας ελεγα οτι κακοποιω το παιδι μου κ το σακατευω στο ξυλο καθε μερα δε θα με κραζατε???δε θα με βριζατε???η εκτρωση που ειναι ΦΟΝΟΣ ειναι κατι διαφορετικο?το εμβρυο που ποναει κ περναει εναν αργο κ μαρτυρικο θανατο????

niki_89
21-11-09, 20:19
dfng se efxaristo poly gia ta logia sou+gia to pos me antimetopizeis gt apo edo mesa dn perimena na antimetopiso tetoies katastaseis...to na epanalamvanete apeires fores+i mia+i alli ti lexi "volemenes" de deixnei mono oti krinete XORIS na xerete alla+katinia....dfng se efxaristo para poli+pali....oso gia to 8ema mou tilefonise to agori mou sti mitera tou+tou eipe oti eixe pa8ei kati paromoio mia synadelfos tis(ennoo me ta kafe ygra)+ema8e oti tlk ine kati san tis gonimes imeres (den ktlva poli kala)...gt+ego tous telefteous mines eixa kapoies anomalies sto pote mou erxotan i periodos eno pio prin eixa stis arxes tou mina...opote an katalava kala mallon ine kati san na ine oi gonimes imeres mou....8a kano+avrio to test....

beloved
21-11-09, 20:22
χαχαχαααα!!!!!!μιλαμε για απιστευτο επιπεδο!!!!!

Dimitra83
21-11-09, 20:25
κατινια κοπελα μου ειναι αυτο που εκανες εσυ να μας πεις βολεμενες.ξερεις την ιστορια της καθε μιας???αυτο δειχνει το ποια ειναι κατινα.αν δεν ξερεις τι στερησεις τραβηξε η καθε μια κ τι δυσκολιες για να φερει ενα παιδι στον κοσμο δε την αποκαλεις βολεμενη!αυτο που λες καλη μου ειναι κατινια!!!κατινα=η γυναικα που βγαζει λαθος συμπερασματα για τους αλλους κ τα διαδιδει στον κοσμο(στην περιπτωση σου φορουμ!)και βγαλε αυτα τα greeklish

julie8
21-11-09, 20:26
niki εσύ έκρινες χωρίς να ξέρεις και τις χαρακρήρισες ως βολεμένες. Μακάρι να μην είσαι έγκυος. Δήμητρα και μαμά της Μαρκέλλας είστε πρότυπα γυναικών και μαμάδων! Πραγματικά θέλω να σας πω πως σας θαυμάζω πολύ!

Dimitra83
21-11-09, 20:29
julie μου δεν αισθανομαι προτυπο.αισθανομαι πως εκανα αυτο που πρεπει να κανει μια γυναικα σαυτη την περιπτωση!!!και επαναλαμβανω αν εμπαινα στο φορουμ κ σας ελεγα οτι κακοποιω το παιδι μου κ το σακατευω στο ξυλο καθε μερα δε θα με κραζατε???δε θα με βριζατε???η εκτρωση που ειναι ΦΟΝΟΣ ειναι κατι διαφορετικο?το εμβρυο που ποναει κ περναει εναν αργο κ μαρτυρικο θανατο????

beloved
21-11-09, 20:30
σε ευχαριστουμε πολυ julie!!!δεν ξερω αν εχεις παιδακια, αν ναι να τα χαιρεσαι, αν οχι σου ευχομαι να αποκτησεις πολυ συντομα!!!!!!

niki_89
21-11-09, 20:34
julie+ego auto efxome...na min ime egkyos....afti tin periptosi pou periegrapsa parapano tin exeis xanakousei?

dfng
21-11-09, 20:40
Το "βολεμενες" πιστευω πως το εννοουσε αλλιως...Δωστε της μια ευκαιρια.....Τοση ωρα την παιρνετε απο τα μουτρα και αυτη συνεχιζει να σας λεει τις εξελιξεις της. Και στο κατω κατω, η συζητηση ξεκινησε με μια απορια της κοπελας. Δε φταει μονο αυτη αν δεν ειναι πληρως ενημερωμενη...Δεν μπορειτε να την κανετε "φιλη" σας και να της πειτε ο,τι γνωριζετε?
Όντως, Niki_89 τα καφε που βλεπεις μπορει να ειναι λογω γονιμων ημερων. Και καλυτερα να μην κανεις τεστ αν δεν εισαι τουλαχιστον στην 1η μερα καθυστερησης, γιατι δε θα σου δειξει σωστο αποτελεσμα. Περιμενε να δεις αν εχεις καθυστερηση και πηγαινε σε ενα μικροβιολογικο να κανεις μια χοριακη για να ξερεις 100%.
Και αν δε νιωθεις ετοιμη να γινεις μανουλα, απο δω και περα να χρησιμοποιεις προφυλακτικο ή καλυτερα να ξεκινησεις αντισυλλιπτικα χαπια. Μιλησε με το γυνασικολο σου για να σου πει τι ακριβως πρεπει να κανεις.

Dimitra83
21-11-09, 20:46
το εννουσε οπως ειπε γιατι κ καλα εμεις καναμε παιδια μεσα στο γαμο εχοντας τα παντα ετοιμα.κατι που δεν ισχιει αν διαβασει τις ιστοριες μας που τις γραψαμε παραπανω

niki_89
21-11-09, 20:48
dfng eida ena 8ema pou xekinises+me endiaferei! to "ka8isterisi logo iosis"...apo tin paraskevi (mia vdomada prin) kryosa+eixa katarroes,me ponouse o laimos mou+tis teleftees 2 meres exo vixa...omos dn pira kanena pafsipono...les na me exei epireasei afto?? oso gia ton kyklo mou...einai ligo anomalos...dld fantasou oti ton oktovri m ir8e 19,tn septemvri 20,tn augousto 13,tn ioulio 10+tn iounio 6!!opos vlepeis dn ine sta8eros...oute kan dld mporo na ktlvo poia ine kala kala i proti imera ka8isterisis :P

dfng
21-11-09, 20:57
Να πας στο γυναικολογο για να το δεις αυτο. Οσο πιο γρηγορα σου σταθεροποιηθει ο κυκλος σου τοσο καλυτερα για μετα, οταν θα θελησεις να κανεις παιδακι. Κλεισε ενα ραντεβου και ρωτα τον χωρις ενοχες για ο,τι σε απασχολει.
Αυτο που ξερω παντως ειναι λογω γριπης, ιωσης κλπ παιζει να καθυστερησει η περιοδος.Το ποσο και απο τι εξαρταται η διαρκεια καθυστερησης (φαρμακα κλπ) δεν ξερω.....

Olympia99
21-11-09, 21:01
Και καλό θα ήταν να ξεκινήσεις τα αντισυλληπτικά γιατί και ο κύκλος σου θα σταθεροποιηθεί και σίγουρη αντισύλληψη θα έχεις.

niki_89
21-11-09, 21:03
auto vsk to exo akousei+ego..oti pezi na sou ka8isterei dld...alla dn exo ktlvei auto me tis gonimes meres....dld eno ise stis meres sou na adia8etiseis ine oi gonimes meres ?:S ego tis gonimes meres tis xero os oi meres endiamesa stis 2 periodous...dld se enan sta8ero kyklo i 14i os 17i-18i...

dfng
21-11-09, 21:04
Ολυμπια, εγω επαιρνα 2,5 χρονια αντισυλλιπτικα, καθαρα για θεμα αντισυλληψης. Ποτε δεν ειχα αστατο κυκλο.Με το που τα σταματησα, αρχισε η περιοδος να μου κανει "νερα". Γιατι? Ειναι φυσιολογικο αυτο?

dfng
21-11-09, 21:06
auto vsk to exo akousei+ego..oti pezi na sou ka8isterei dld...alla dn exo ktlvei auto me tis gonimes meres....dld eno ise stis meres sou na adia8etiseis ine oi gonimes meres ?:S ego tis gonimes meres tis xero os oi meres endiamesa stis 2 periodous...dld se enan sta8ero kyklo i 14i os 17i-18i...

Ετσι ειναι, σε κυκλο 28 ημερων, οι γονιμες ειναι 12-14 μερα. Τοτε γινεται η οωρηξια, και μερικες κοπελες μπορει να εχουν καποια στιγμη αυτα τα καφε που ελεγες.

Dimitra83
21-11-09, 21:07
Σε κύκλο 28 ημερών η ωορρηξία για γίνεται γύρω στην 14η μέρα. Το ωάριο ζει περίπου 24-48 ώρες. Άρα η γόνιμες μέρες είναι από την 14η έως την 16η.αλλά και το σπερματοζωάριο ζει 24 έως το πολύ 48 ώρες. Άρα οι γόνιμες μέρες αρχίζουν από την 12η έως την 16η μέρα. Επειδή όμως η ωορρηξία μπορεί και να καθυστερήσει 1-2 μέρες πάμε μέχρι την 18η μέρα.

niki_89
21-11-09, 21:13
i ali8eia ine pos dn 8elo na paro antisylliptika....epairne mia fili mou+eixe polles ormonikes diataraxes..eixe paxynei klp klp,auta pou oles xeroume....an+xero gia ta antisilliptika tritis genias pou dn exoun epiplokes...alla+pali den ta empistevomai oxi apo 8ema antisillipsis alla apo 8ema ormonikon diataraxon..

Olympia99
21-11-09, 21:15
Ολυμπια, εγω επαιρνα 2,5 χρονια αντισυλλιπτικα, καθαρα για θεμα αντισυλληψης. Ποτε δεν ειχα αστατο κυκλο.Με το που τα σταματησα, αρχισε η περιοδος να μου κανει "νερα". Γιατι? Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Εγώ τα έπαιρνα 6 ολόκληρα χρόνια, επίσης καθαρά για αντισύλληψη.
Τώρα τα έχω σταματήσει από τον Αύγουστο και έχει γίνει η περίοδος μου, ότι να ναι.
Από ότι ξέρω είναι φυσιολογικό χρειάζεται κάποιους μήνες για να έρθει στα καλά της.

Dimitra83
21-11-09, 21:20
κ γω δε θελω αντισυληπτικα γιατι οι 2 κολλητες μου που περνουν κ 3 ξαδερφες μου απο τοτε που τα αρχισαν εχουν κ οι 5 φοβερες ημικρανιες 3 μερες καθε μηνα.οι 3 εβγαλαν κατι τριχες στο πηγουνι,κ η μια ξαδερφη μου επαθε φλεβιτη.τα γραφει αυτα ως παρενεργειες.μαλιστα πριν τα παρουν εκαναν κ ειδικες εξετασεις για να δουν ποια χαπια τεριαζουν στον οργανισμο τους:???:
σε καποιες γυναικες δεν υπαρχουν παρενεργειες αλλα προτιμω το προφυλακτικο.κ στο κατω κατω καθε μεθοδος αντισυλληψης απο τη στιγμη που δε θες παιδι χρειαζεται υπευθυνοτητα.πχ τα αντισυλληπτικα τα παιρνεις καθε μερα την ιδια ωρα.οσο για τα προφυλακτικα...αν ξεμεινεις απλα δεν κανεις τιποτα.ολοκληρες γυναικες ειμαστε κ οχι απειρα 15χρονα

dfng
21-11-09, 21:21
i ali8eia ine pos dn 8elo na paro antisylliptika....epairne mia fili mou+eixe polles ormonikes diataraxes..eixe paxynei klp klp,auta pou oles xeroume....an+xero gia ta antisilliptika tritis genias pou dn exoun epiplokes...alla+pali den ta empistevomai oxi apo 8ema antisillipsis alla apo 8ema ormonikon diataraxon..

Τι να παχυνεις καλε?
Εγω 2,5 χρονια που τα επαιρνα δεν εβαλα γραμμαριο. Δεν παχαινεις, κατακρατηση υγρων εχεις, κοινως φουσκωμα. Αλλα αν προσεχεις (αποφευγεις αλατι οσο μπορεις, πινεις πολυ νερο κλπ) μπορεις να το περιορισεις παααραααα πολυ.

Olympia99
21-11-09, 21:25
κ γω δε θελω αντισυληπτικα γιατι οι 2 κολλητες μου που περνουν κ 3 ξαδερφες μου απο τοτε που τα αρχισαν εχουν κ οι 5 φοβερες ημικρανιες 3 μερες καθε μηνα.οι 3 εβγαλαν κατι τριχες στο πηγουνι,κ η μια ξαδερφη μου επαθε φλεβιτη.τα γραφει αυτα ως παρενεργειες.μαλιστα πριν τα παρουν εκαναν κ ειδικες εξετασεις για να δουν ποια χαπια τεριαζουν στον οργανισμο τους:???:
σε καποιες γυναικες δεν υπαρχουν παρενεργειες αλλα προτιμω το προφυλακτικο.κ στο κατω κατω καθε μεθοδος αντισυλληψης απο τη στιγμη που δε θες παιδι χρειαζεται υπευθυνοτητα.πχ τα αντισυλληπτικα τα παιρνεις καθε μερα την ιδια ωρα.οσο για τα προφυλακτικα...αν ξεμεινεις απλα δεν κανεις τιποτα.ολοκληρες γυναικες ειμαστε κ οχι απειρα 15χρονα

Εγω 6 χρονια δεν επαθα τιποτα, ουτε κιλα εβαλα, ουτε τριχες εβγαλα, ουτε ημικρανιες ειχα.
Φλεβιτη παθαινεις αν καπνιζεις και παιρνεις αντισυληπτικα.

niki_89
21-11-09, 21:27
dfng +i mitera mou itan ka8eti sta antisilliptika gt mia fora mas to eixe proteinei i gynaikologos mas...alla dn xero dn ime poly yper...oso gia to vasiko 8ema mou esy ti pisteveis?yparxei periptosi na ime ontos egkyos? se 2files m pou milisame smr+tous eipa tin katastasi pisteuoun pos dn ime...+to agori m episis...ego exo berdeftei:S

niki_89
21-11-09, 21:27
profanos ta antisilliptika ine gia orismenous gerous organismous... :P

Dimitra83
21-11-09, 21:34
Εγω 6 χρονια δεν επαθα τιποτα, ουτε κιλα εβαλα, ουτε τριχες εβγαλα, ουτε ημικρανιες ειχα.
Φλεβιτη παθαινεις αν καπνιζεις και παιρνεις αντισυληπτικα.

ναι ολυμπια το ξερω αυτο.να σε ρωτησω κατι εντελως ασχετο.οταν εκανες εμβολια το μικρο σου ελεγε ο παιδιατρος πως εκεινο το σημειο δε πρεπει να βραχτει για 24 ωρες?εμενα ετσι μου ελεγε κ αναρωτιομαστε σε ενα αλλο θεμα γιατι?ξερεις κατι?? σορρυ για το off topic:-P

Olympia99
21-11-09, 21:35
ναι ολυμπια το ξερω αυτο.να σε ρωτησω κατι εντελως ασχετο.οταν εκανες εμβολια το μικρο σου ελεγε ο παιδιατρος πως εκεινο το σημειο δε πρεπει να βραχτει για 24 ωρες?εμενα ετσι μου ελεγε κ αναρωτιομαστε σε ενα αλλο θεμα γιατι?ξερεις κατι?? σορρυ για το off topic:-P

Mπα οχι δεν θυμαμαι κατι τετοιο.

dfng
21-11-09, 21:43
niki τα αντισυλληπτικα ειναι για ολους τους οργανισμους!!!! Αλλα αμα δε τα προτιμας, οκ, παρε ομως προφυλαξεις την επομενη φορα. Οσο για το θεμα σου τι να σου πω....δεν ειμαι γιατρος. Απο τη μια το νεαρο της ηλικιας σου και η ελευθερη επαφη φωναζουν πως υπαρχει πιθανοτητα..... Απο την αλλη ο αστατος κυκλος σου.... τι να σου πω. Μονο ο γυναικολογος σου ή μια χοριακη θα σου δωσει 100% τη σωστη απαντηση.

niki_89
21-11-09, 22:10
ma dld eleos vre dfng!!!!! xero ena soro zevgaria pou to kanoune PANTA xoris (emeis exoume ksekinisei auti ti drastiriotita kapoious mines)+dn exoun pa8ei tpt!!!!tora ema8a oti mia gnosti tou agoriou mou eixe 1mina ka8isterisi+tlk adia8etise eno to agori tis eixe teleiosei mesa tis!!!se emena afto dn exei symvei OUTE 1 FORA!!!! dld eleos poia poses ine oi pi8anotites mou????toso gkantemo??????

Dimitra83
21-11-09, 22:14
οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες.ωστοσο υπαρχουν
γιαυτο απο δω κ στο εξης παντα με μεθοδο αντισυλληψης

dfng
21-11-09, 22:19
Βρε niki μου δεν ειναι θεμα γκαντεμιας.....Μπορει οι αλλες κοπελες να ηταν πιο "τυχερες"....Ομως δεν παιζεις με τετοια θεματα.....Δηλαδη προτιμας να το κανεις ελευθερα και μετα να αγωνιας ή να χρησιμοποιεις προφυλακτικο και να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο?
Ενα πραγμα ειναι σιγουρο, οταν το κανεις ελευθερα οι πιθανοτητες 1000πολλαπλασιαζονται. Οσο πιο νεα εισαι τοσο πιο ευκολα "πιανεις" παιδι. Λογικα ετσι οπως μετρησα τις μερες σου πριν, εισαι σε μερες καθυστερησης, οποτε κανε ενα τεστακι αυριο το πρωι για να ηρεμησεις και αν συνεχισεις να εχεις καθυστερηση κανε χοριακη και ραντεβου στο γυναικολογο κατευθειαν.

Marigoula
21-11-09, 22:25
apoti vlepo apo afta pou lete to prospa8isate gia paidi.+oi antres sas teleiosan mesa sas....sti diki m tin periptosi dn exei ginei POTE afto....alla ine efkolo na milate tora ek ton ysteron pou exete idi mia oikogeneia+exete voleftei oikonomika....

Ειχα φίλη η οποία έμεινε έγκυος ακριβώς όπως περιγράφεις εσύ με τα πρώτα υγρά.
Το θεωρώ γελοίο το 2009 μια κοπέλα να μην είναι σε θέση να προστατέψει τον εαυτό της και να φερθεί υπευθυνα και να έχει λάθος πληροφόρηση για τέτοια θεματα.
Μπορεί να είσαι μικρή για παιδιά όπως λες αλλά να προσέχεις και να προφυλάσεσαι, μην περιμένεις από το αγόρι σου ή από οποιονδήποτε άλλο να το κάνει αυτό για σένα. Η έκτρωση δεν είναι λύση, είναι επικίνδυνο και για σένα την ίδια χώρια που χάνεται μια ζωούλα στα σκουπίδια. Όταν ποτέ κάνεις μωρό τότε θα καταλάβεις πως αισθανόμαστε όλες εδώ για το θέμα της έκτρωσης. Ελπίζω να μην είσαι έγκυος εν τέλει και αυτό που συνέβη να σου γίνει μάθημα και να μην το επαναλάβεις στο μέλλον....

niki_89
21-11-09, 22:25
an kano avrio to proi+vgei arnitiko 8a ine 99%sigouri auti i apantisi?

niki_89
21-11-09, 22:29
marigoula m se efxaristo poly gia to endiaferon sou...oposdipote m egine ma8ima.....poia ine i gnomi sou gia tis pi8anotites egkymosinis mou?

Dimitra83
21-11-09, 22:33
πρεπει να μας πεις αρχικα ποτε σου ηρθε τελευταια φορα περιοδος κ ποιες ημερομηνιες κανατε ελευθερα σεξ για να δουμε αν ησουν σε γονιμες μερες.κ αν βγει αρνητικο το τεστ κ μετα 2 μερες δε σου ερθει πρεπει να πας σε γυναικολογο γιατι αν εγινε η συλληψη κ εγινε τωρα κοντα τοτε το τεστ δεν ειναι σιγουρο

niki_89
21-11-09, 22:34
+kt telefteo p exo ksexasei na sas po...me to agori mou dn erxomaste pote se epafi ektos spitiou....auto simenei oti PANTA+PRIN ALLA+METAine plymenos+sapounizete.....dld+ta tyxon ypoleimmata pistevo fevgoun....

niki_89
21-11-09, 22:36
teleftea periodos itan stis 19-10 alla exo kanei ena post epano pou anafero tis imerominies twn teleftewn minwn....oso gia tn elef8eri epafi synantiomaste peripou mera para mera...i periodos m krataei gyro stis 8 imeres...opote apo teli oktovriou mexri 15-16 noemvri....

dfng
21-11-09, 22:36
an kano avrio to proi+vgei arnitiko 8a ine 99%sigouri auti i apantisi?

Θα εισαι σιγουρη μονο οταν αδιαθετησεις. Κανε το τεστ, αν βγει αρνητικο περιμενεις μερικες μερες και αν δε αδιαθετησεις πηγαινε για χοριακη. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας κατευθειαν για χοριακη για να μην παιδευεσαι.
Τα τεστ αυτα του εμποριου, δε δειχνουν 100% σιγουρο αποτελεσμα, ενω η χοριακη δειχνει....

Dimitra83
21-11-09, 22:40
σε κυκλο 28 ημερων οι γονιμες μερες σου ηταν απο 29/10 ως 4/11.ο κυκλος αρχιζει απο την πρωτη μερα της περιοδου μεχρι την επομενη περιοδο.περιπου ποσες μερες περνανε σε σενα σαυτο το διαστημα?

Dimitra83
21-11-09, 22:52
απο οτι ειδα στο ποστ πιο πισω που ειπες καθε ποτε ειχες περιοδο,ο κυκλος σου δεν ειναι σταθερος.αρα δεν μπορεις να υπολογισεις ποτε ειναι οι γονιμες μερες σου!!!αν ο κυκλος ειναι 32 ημερων τοτε προσθετεις 4 μερες στις μερες που σου ειπα.πχ σε κυκλο 28 ημερων οι γονιμες ειναι 11η ως 17η αρα σε κυκλο 32 ημερων οι γονιμες ειναι 15η ως 21η.αλλα αποτι βλεπω 2 μηνες ειχες κυκλο 34 ημερων ενα μηνα 38 ημερων κ ενα μηνα 30!αρα αν ο κυκλος σου ειναι συνεχεια ετσι...δε μπορεις να ξερεις ποτε εισαι σε γονιμες!

beloved
21-11-09, 23:07
Θα εισαι σιγουρη μονο οταν αδιαθετησεις. Κανε το τεστ, αν βγει αρνητικο περιμενεις μερικες μερες και αν δε αδιαθετησεις πηγαινε για χοριακη. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας κατευθειαν για χοριακη για να μην παιδευεσαι.
Τα τεστ αυτα του εμποριου, δε δειχνουν 100% σιγουρο αποτελεσμα, ενω η χοριακη δειχνει....
το οτι τα τεστ δεν ειναι εγκυρα μπορω να το επιβεβαιωσω εγω με 2 αρνητικα τεστ εγκυμοσυνης και ενα μωρακι στην κοιλιτσα μου!!!!

Dimitra83
21-11-09, 23:11
χαχαχαχαχα :lol::lol: αντε βρε με το καλο το μωρουλινι σου!!!μεχρι κ την επιστημη ξεγελασε:p

beloved
21-11-09, 23:12
χαχαχαχαχα :lol::lol: αντε βρε με το καλο το μωρουλινι σου!!!μεχρι κ την επιστημη ξεγελασε:p
ευχαριστω πολυ!!!!!:p:p:pτην επιστημη μπορει να την ξεγελασε αλλα τη μαμα με τιποτα!!!!!!

Dimitra83
21-11-09, 23:17
το ενστικτο της μανας!εγω ηξερα το φυλο των παιδιων μου πριν καν μου το πει ο γιατρος!στην πρωτη απο την 8η-9η εβδομαδα αισθανομουν οτι θα ειναι κοριτσι.μεχρι κ το ονομα ειχα βρει:lol: στη δευτερη αισθανομουν οτι ειναι αγορι απο την αρχη αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι κοριτσι κ δεν με επεισε με τιποτα!μεχρι να μπω στον 9ο δεν ηταν σιγουρος για το αν ειναι αγορι η κοριτσι γιατι παντα τον πετυχαινε σε παραξενες στασεις!ε λοιπον ολα γαλαζια τα ειχα αγορασει:p:p αρχες του 9ου σιγουρευτικε οτι ειναι αγορι ο γιατρος!μου ηρθε να του πω ''για νεο μας το λες?''ετσι δε μπορουν να ξεγελασουν τη μαμα!σωστα το ειπες!!

minaki
22-11-09, 00:11
Κορίτσια καλησπέρα μόλις μπήκα και είδα το θέμα που συζυτούσατε απλά μια συμβολυλη στην Νικι κοριτσάκι μου γλύκο σου εύχομαι απο καρδιάς να μην είσαι έγγυος αλλά αν είσαι σκέψου το καλά πρίν πάρεις οποιδήποτε απόφαση!!!! Οι υπόλοιπες τι κάνετε Μαρκελομαμά πως πάει η εγκυμοσύνη? Μην παίρνετε το μώρο απ'τα μούτρα γιατί περί μώρου πρόκειτε μια δεκαετία πρίν ήταν αλλιώς τα πράγματα είχαμε άλλα μυαλά κι εμείς και οι άντρες μας

minaki
22-11-09, 00:36
Σέυχαριστώ Δήμητρα είδες καμία φορά κάτι εγκλήματα που κάνουν οι γιατροί! Αλλά περασμένα ξεχασμένα!

Dimitra83
22-11-09, 00:38
αφου εχεις το μωρο σου δε μας ενδιαφερει ο γιατρος!μονο να μη κανει το ιδιο κ σε καποια αλλη που απο φοβο διακοψει αδικα την κυηση :-?

minaki
22-11-09, 00:42
Ελπίζω πώς όχι απο οτι έχω μάθει τώρα όταν έχει κάποια υποψία στέλνει της κοπέλες για αμινιοπαρακέντηση μάλλον έμαθε απο το λάθος του

Dimitra83
22-11-09, 00:44
καιρος ηταν!ακου εκει!!μετα σου λενε να εμπιστευεσαι!πως να εμπιστευτεις με τοσα που γινονται!γιαυτο παιρνεις κ 2η κ 3η γνωμη!

minaki
22-11-09, 00:48
Να σου πώ την αλήθεια την γιατρό που έχω τώρα δεν την αλλάζω με τίποτα αν δεν ήταν αύτη ποίος ξέρει τι θα γινόταν και μέτα απο αυτό που μου ειπε ο ηλί...ος είχα πάρα πολλά προβλήματα στην εγκυμοσύνη μου άστα!!!

niki_89
22-11-09, 02:56
minaki se efxaristo+esena! :-) perimeno na kano to test....an+tora to vrady eixa kapoies enoxliseis stin koilia+sti mesi...+akoma exo afti ti stigmi alla me mikroteri entasi....oso gia to oti eipes oti ta 20xrona einai akoma mora dn 8a amfivallo...dn antilego sto gegonos oti eimaste "elafromyaloi"...alla pistepse me gia tn ilikia mou ime arketa orimi+dn to leo apla gia na to po.....+oute eipa oti i ektrosi ine kali....apla pos 8a mporousa na kano ena paidi xoris oikonomiki stirixi xoris tipota ousiastika???8a vasanizotan+auto....apla den ime etoimi gia paidi.........as elpiso na pane ola kala me to test se liges ores.....

argyro30
22-11-09, 09:32
minaki se efxaristo+esena! :-) perimeno na kano to test....an+tora to vrady eixa kapoies enoxliseis stin koilia+sti mesi...+akoma exo afti ti stigmi alla me mikroteri entasi....oso gia to oti eipes oti ta 20xrona einai akoma mora dn 8a amfivallo...dn antilego sto gegonos oti eimaste "elafromyaloi"...alla pistepse me gia tn ilikia mou ime arketa orimi+dn to leo apla gia na to po.....+oute eipa oti i ektrosi ine kali....apla pos 8a mporousa na kano ena paidi xoris oikonomiki stirixi xoris tipota ousiastika???8a vasanizotan+auto....apla den ime etoimi gia paidi.........as elpiso na pane ola kala me to test se liges ores.....
Λογικοτατο ειναι να μην εισαι ετοιμη για παιδακι,για αυτο την επομενη φορα,για να μην μιλαμε με πιθανοτητες,φροντισε να παιρνετε προφυλαξεις για να μην βρεθεις ξανα στην ιδια θεση!!!...η αδερφουλα μου εκανε εκτρωση στην ηλικια σου και θα το κουβαλαει μια ζωη μεσα της,ειναι κατι που δεν ΞΕΧΝΙΕΤΕ!!!..σου ευχομαι ολοψυχα να μην εισαι εγκυος,αλλα το παθημα να σου εγινε μαθημα...και κατι τελευταιο για τα αντισυλληπτικα,τα επαιρνα 6 χρονια καθαρα για προφυλαξη και ουτε παχυνα,ουτε τριχες εβγαλα,το μονο αρνητικο ηταν ο φλεβιτης με συνδυασμο το τσιγαρο..συγχωρεσε το μακρυ μηνυμα,ειναι ειλικρινα απο ενδιαφερον και μην το παρεις ως κηρυγμα...

martha8
22-11-09, 12:05
Θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα! Τα προφυλακτικά δεν χρησιμοποιούνται μόνο για αντισύλληψη αλλά και για προφύλαξη από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Νίκη στο λέω αυτό γιατί είμαι παθούσα. Τα κονδυλώματα είναι αρκετα συχνά στις μέρες μας. Και δεν εννοώ ότι το αγόρι σου μπορεί να πηγαίνει με άλλες αλλά μπορεί να είναι φορέας από πριν τα φτιάξετε και κάποια στιγμή να εκδηλωθεί και να σε κολλήσει. Μπορεί να σου φαίνεται τραγικό αλλά και εγώ στην ηλικία σου δεν ήξερα καν τι είναι τα κονδυλώματα. Για αυτό η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιείς προφυλακτικό. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με το θέμα που σε απασχολεί!!! :)

Dimitra83
22-11-09, 12:14
συμφωνω με τη μαρθα!η ξαδερφουλα μου 27 χρονων τωρα...εκανε εκτρωση 21 χρονων στην 9η εβδομαδα...κ δε ξερω τι πηγε στραβα αλλα εδω κ 4 χρονια που θελει παιδι δε μπορει να κανει.εχει μεινει εγκυος 4 φορες κανονικα κ 5 με εξωσωματικη κ τα εχασε ολα στην 6η εβδομαδα.συνολο 9 αποβολες:-( τωρα κανει θεραπειες με ενεσεις δε ξερω τι ακριβως ειναι.ο γιατρος λεει οτι υπαρχει περιπτωση να φταιει κ η εκτρωση.εχει ακουσει καμια απο εσας κατι παρομοιο???

niki_89
22-11-09, 12:43
efxaristo paaaaara poly argyro mou+ennoeitai de se parexigo :)

frida
22-11-09, 20:54
Κορίτσια έχω φτάσει τις 42 ημέρες καθυστέρησης και η περίοδος είναι άφαντη. Έκανα προχθές χοριακή και βγήκε αρνητική αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ γιατί ενώ κατά διαστήματα έχω συμπτώματα οτι θα μου έρθει η περίοδος διαρκούν 2 ημέρες και εξαφανίζονται. Απο την Παρασκευή πονούσε πολύ το στήθος μου και η μέση μου (και τις προηγούμενες ημέρες πονούσε αλλά λιγότερο) το Σάββατο πονούσε πολύ και η κοιλιά μου και ήμουν σίγουρη οτι θα αδιαθετήσω, όμως απο χθές το βράδυ έφυγαν και πάλι τα συμπτώματα, μόνο πολύ ελαφρά το στήθος με πονάει. Ανησυχώ γιατί μέσα στις 42 ημέρες αυτού του κύκλου μου έχει συμβεί αυτό που σας περιέγραψα 3 φορές και πάντα καταλήγει με έναν δυνατό πόνο στη κοιλιά χαμηλά δεξιά. Την πρώτη φορά υπέθεσα οτι έγινε ωορρηξία απο δεξιά και πονάω, τη δεύτερη φορά σκέφτηκα οτι τελικά δεν είχε γίνει ωορρηξία και τελικά γίνεται τώρα (καθότι πολυκυθστικές) αυτή τη φορά δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να ελευθερωθεί το ωάριο και να κατέληξε σε κύστη και να πονάει, έχει συμβεί σε καμιά σας? Επίσης όταν υπάρχει εξωμήτριο λένε οτι πονάς δεξιά ή αριστερά, η χοριακή όμως στη περίπτωση αυτή δείχνει εγκυμοσύνη ή είναι μηδενική?

niki_89
22-11-09, 20:58
frida m exeis paei na kaneis alles exetaseis?exeis episkef8ei tn gynaikologo sou????oso gia ta prota symptomata auta exo+ego tora p perimeno(dn xero an diavases tn periptosi mou)...exeis kanei elef8ero sex,xoris profilaxi?

Dimitra83
22-11-09, 21:03
φριντα ο γιατρος τι σου ειπε?τα τεστ μη τα εμπιστευεσαι.η κοπελα παραπανω η markellasmammy ειχε 2 αρνητικα κ ειναι εγκυος:p οσο για το αλλο...τα αρχικα συμπτωματα εγκυμοσυνης ειναι οπως της περιοδου.πονοι περιοδου,μεσης,πρισμενο στηθος κλπ

frida
22-11-09, 21:19
Δήμητρα δυστυχώς αυτό το καιρό γιατρό δεν έχω αλλά είμαι σε σε διαδικασία που ψάχνω. Τεστ δεν έκανα, έκανα κατευθείαν χοριακή και βγήκε αρνητική αλλά με προβληματίζει οτι τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν απο την 20 ημέρα περίπου και πάντα καταλήγουν με πόνους δεξιά στη κοιλιά.

Dimitra83
22-11-09, 21:23
μηπως εχει καμια κυστη?σε ποια ημερα καθυστερησης εκανες χοριακη κ σε ποια μερα τεστ?

frida
22-11-09, 21:29
Δεν έκανα καθόλου τεστ έκανα κατευθείαν χοριακή την Παρασκευή που ο κύκλος μου ειχε φτάσει τις 40 ημέρες και είχα αρχίσει να ελπίζω οτι μπορεί να είμαι έγκυος. Κύστη ενοείς να μην μπορεί να ελευθερωθεί το ωάριο? Είναι ανησυχητικό?

Dimitra83
22-11-09, 21:35
οχι εννοω κυστη στις οωθηκες ή γενικα στη μητρα οχι επειδη δεν εχει ελευθερωθει ωαριο.ειναι κατι σαν ενα ειδος μολυνσης που πρεπει να παρεις χαπια.ειχε μια φιλη μου αυτους τους πονους που λες κ ειχε τετοια κυστη.πρεπει να πας σε γιατρο γιατι αν ειναι κυστη κ σπασει θα θελει χειρουργικη επεμβαση!μη το αφηνεις ετσι!εχεις εντονους πονους?

Dimitra83
22-11-09, 21:36
φριντα μου διαβασε εδω http://www.vita.gr/html/ent/501/ent.5501.asp

frida
22-11-09, 22:01
Δήμητρα σε ευχαριστώ για το άρθρο ήταν πολύ κατατοπιστικό. Θα περιμένω δυο μερούλες ακόμα και αν δεν μου έρθει η περίοδος θα επισκεφθώ κάποιον γυναικολόγο.

Dimitra83
22-11-09, 22:10
ναι κοπελα μου να πας γιατι δεν πρεπει να τα αφηνουμε ετσι αυτα.;)

niki_89
24-11-09, 23:06
koritsia kalispera!! stelno apla gia na enimeroso oti simera to proi piga+ekana exetaseis xoriakis...to apogevma vgikan ta apotelesmata+mou evgale 0.1 arnitiko.... :)

dfng
25-11-09, 09:42
niki_89 τωρα θα ηρεμησεις...Και απο δω και περα θα παιρνεις προφυλαξεις για να μην ξαναβρεθεις στην ιδια θεση!!!!!οκ?
Α, κλεισε και ενα ραντεβου στο γυναικολογο σου για τη ρυθμιση του κυκλου σου, μην το αφησεις να διαιωνιστει....Εγω σε μια ωριτσα εχω ραντεβου!!!Φιλακιαααα!!!!!

niki_89
25-11-09, 11:06
kalimera!!kala de me 8elei pragmatika...x8es kaname erota me to agori mou(ME PROFYLAKTIKO)+ti stigmi pou teleiose+vgike espase to profylaktiko!!!!!!!!imaste sxedon sigouroi oti dn efige tipota mesa mou omos ego pira ti gynaikologo(mou eipe na tin paro se 10 lepta)...me to xapi tis epomenis meras 8a ine ola ok an to paro?xero oti mporoume na to paroume 72ores meta ti synousia...emena egine x8es....

niki_89
25-11-09, 11:06
PS. xi8ikan polla ygra pantou....opos+sto esorouxo mou....to opoio+allaxa...

Dimitra83
25-11-09, 11:39
νικη δε χρειαζεται να μας λες ανατριχιαστικες λεπτομεριες για το που επεσε το σπερμα του δικου σου.ελεος κ μολις εφαγα :?

niki_89
25-11-09, 12:29
as min ta diavazes kali mou ... :)

niki_89
25-11-09, 12:30
a+pira to xapi tis epomenis meras :) dfng ekleisa+rantevou tin triti me ti gynaikologo mou opote 8a enimeroso gia tyxon nees exelixeis...

Dimitra83
25-11-09, 12:35
δε γινεται να μη τ διαβασω αφου γραφεις δημοσια!!!αν νομιζεις οτι καποιος πραγματικα ενδιαφερεται για το που κατεληξε το σπερμα του δικου σου να του το πεις σε πμ!

niki_89
25-11-09, 12:39
na sou po vare8ika na vlepo apo kato apo ta comments mou ena dimitra83 na krazei...ela koritsaki mou ante kopse+pigene na kaneis kamia douleia...kanena mnm mou den apef8inete se esena...ti lexi adiaforia tin exeis akousei?ante mas zalises....

katerina2009
25-11-09, 12:46
ρε κορίτσια στις 5/12 περιμενω περίοδο, αν κάνω το τεστ σήμερα λέτε να δείξει σωστό αποτέλεσμα?

Dimitra83
25-11-09, 12:49
οχι απο σημερα περιμενε να εχεις 2-3 μερες καθυστερηση.οσο για τη νικη μολις αναφερθηκε στον αντμιν

niki_89
25-11-09, 12:50
katerina2009 απ'όσο ξέρω, για να κάνεις το τεστ θα πρέπει ήδη να έχεις κάποιες μέρες καθυστέρηση..εσύ ακόμη είσαι σε περίοδο αναμονής,οπότε το πιο πιθανό είναι να μη δείξει το σωστό αποτέλεσμα...πάντως αν δεις οτι δεν αδιαθετείς ακόμη, κάνε και μια εξέταση χοριακής... ελπίζω να βοήθησα :)

katerina2009
25-11-09, 12:52
αν και έχω ξαναμείνει έγκυος 2 φορές χωρίς να ολοκληρωθεί η εγκυμοσύνη, συνέχεια μπερδεύω τα συμπτώματα, μου φαίνονται τόσο ίδια. Ειδικά την τελευταία φορά που έμεινα έγκυος δεν το πίστευα με τίποτα, διότι ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα μου έρθει περίοδος από ώρα σε ώρα. Έχω τρελαθεί τον τελευταίο χρόνο.

julie8
25-11-09, 12:52
Katerina μου είναι πολύ νωρίς ακόμα. Περίμενε να έχεις πρώτα τουλάχιστον μία μέρα καθυστέρηση και μετά. Δεν περνάνε οι μέρες, σε καταλαβαίνω. Σου εύχομαι το αποτέλεσμα που θέλεις!!!

katerina2009
25-11-09, 12:53
ευχαριστώ Niki_89 και όλες σας κορίτσια

Dimitra83
25-11-09, 12:56
οντως τα αρχικα συμπτωματα ειναι σα να περιμενεις περιοδο απο στιγμη σε στιγμη:p

niki_89
25-11-09, 12:58
σε καταλαλαβαίνω..(δεν ξέρω αν είδες τη περίπτωσή μου). δυστυχώς τα συμπτώματα εγκυμοσύνης είναι σχεδόν τα ίδια με τα συμπτώαματα της περιόδου... :x προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι γιατι το άγχος λειτουργεί ανασταλτικά για τον ερχομό της περιόδου... προσωπικά θα σου συνέστηνα να βασιστείς περισσότερο σε μια εξέταση αίματος γιατί από αυτό το forum είδα πως δεν υπάρχει μεγάλη εμπιστοσύνη προς τα τεστ εγκυμοσύνης..το αίμα λέει 100% αλήθεια... αλλά αφού δεν βρίσκεσαι καν σε ημέρες καθυστέρησης, πώς σου έχει καρφωθεί ότι μπορεί να έχει παιχτεί κάτι;

katerina2009
25-11-09, 13:16
προσπαθούμε εδώ και καιρό να κάνουμε ένα παιδάκι. Μετά τις 2 ατυχίες που είχα μέσα σε 6 μήνες είπαμε να μην το βάλουμε κάτω και τα ξαναπροσπαθήσουμε. το ιστορικό μου λέει πως στην σύλληψη δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού και τις 2 φορές που δεν πήραμε καμμία προφύλαξη έμεινα έγκυος. Την πρώτη φορά είχα παλλίνδρομη και την 2η φορά το έμβρυο είχε ένα σύνδρομο και σταμάτησε η καρδιά του τον 4ο μήνα. Τώρα έχει 3 μήνες που προσπαθούμε, έχω και κάποιες ενοχλήσεις εδώ και λίγες μέρες...το θέλω και τόσο πολύ!!!

katerina2009
25-11-09, 13:20
πάντως κατά φαντσίαν έχω μείνει πολλές φορές έγκυος... δεν είναι τρελό πως τα δημιουργεί το μυαλό μας όλα έτσι, ώστε πάντα να έχουμε τις σκέψεις που μας βολεύουν? τι να πω? τρελαίνομαι ώρες ώρες...

Dimitra83
25-11-09, 13:20
κατερινακι μου ιδια περιπτωση με μενα εισαι.κ γω σε 6 μηνες ειχα 2 αποβολες χωρις να εχω καποιο ιατρικο προβλημα.κ 3 μηνες μετα την 2η αποβολη εμεινα εγκυος στην κορη μου κ οταν η κορη μου ηταν 18 μηνων εμεινα στον γιο μου:D
θα τα καταφερεις να δεις;) ευχομαι να εισαι.παντως περιμενε κ μη κανεις κανενα τεστ ακομα γιατι κ να εισαι θα βγει αρνητικο

katerina2009
25-11-09, 13:31
μακάρι να τα καταφέρουμε και εμείς όπως και πολλές άλλες κοπέλες από εδώ μέσα γιατί με πιάνει το παράπονο πολλές φορές και τα βάζω με όλους.

niki_89
25-11-09, 13:32
και εγώ αυτό λέω..περίμενε ακόμη και κάνε μετά όλα τα υπόλοιπα....τεστ εξετάσεις κλπ. μακάρι να τα έχεις καταφέρει αυτή τη φορά!!!:D:mrgreen:

Dimitra83
25-11-09, 13:33
μην αγχωνεσαι!!!τα επομενα χριστουγεννα θα τα κανεις με το μπεμπακι σου θα δεις ;)

katerina2009
25-11-09, 15:19
μακάρι, να έρθει αυτή η μέρα που θα γυρίσω σπίτι με ένα μωράκι... Θέε μου, ποσό πολύ πρέπει να παρακαλέσω για αυτό? ψυχολογικά είμαι χάλια!

Dimitra83
25-11-09, 15:23
αμαν ρε κοριτσι μου!!οσο το σκεφτεσαι τοσο σε δυσκολευει να μεινεις!δε στο εχει πει κανενας γιατρος αυτο??μη παθεις κ τιποτα!5.12 ειπες περιμενεις?? θα δουμε τοτε.ποτε ειχες τελευταια φορα περιοδο κ ποσες μερες κραταει ο κυκλος?

julie8
25-11-09, 15:29
Πολύ στενοχωριέμαι που το ακούω αυτό katerina μου :(
Τϊ να σου πω, εύχομαι με όλη μου τη δύναμη να γίνεις πολύ σύντομα μανουλα. Όποια θέλει να γίνει μανούλα πρέπει να γίνεται!! Σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια και τις ευχές μου για ένα μωράκι στην αγκαλιά σου σύντομα! Μην μελαγχολείς γλυκιά μου!Σε φιλώ!
Δήμητρα είναι κουκλάκια τα παιδάκια σου, στο έχω ξαναπεί?

Dimitra83
25-11-09, 15:31
χαχαχαχα julie μου σε ευχαριστω! ναι μου το ειπες κ σου εχω πει οτι ειναι ιδια με μενα κ ο αντρας μου σκαει απο τη ζηλεια που δε του μιαζουν ουτε καν στα φρυδια :mrgreen::mrgreen::mrgreen: ευχομαι κ εσυ συντομα με ενα κουκλακι!!!

julie8
25-11-09, 15:33
:oops: Τί να κάνω, κάθε φορά που βλέπω την φωτογραφία το σκέφτομαι!!Συμπέρασμα: είσαι σίγουρα μια κούκλα κι εσύ!Φιλιά!

Dimitra83
25-11-09, 15:35
αααααα σε ευχαριστω κ παλι :mrgreen::mrgreen: οχι μη ντρεπεσαι να το λες να παιρνω τα πανω μου :p:p μη το παρω κ πολυ επανω μου ομως:cool:

argyro30
25-11-09, 16:18
μακάρι, να έρθει αυτή η μέρα που θα γυρίσω σπίτι με ένα μωράκι... Θέε μου, ποσό πολύ πρέπει να παρακαλέσω για αυτό? ψυχολογικά είμαι χάλια!
Κατερινακι,σιγουρα θα ερθει εκεινη η μερα και για σενα και για ολες μας....ομως,χρειαζεται πιστη,επιμονη και υπομονη!!ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!!

beloved
25-11-09, 17:48
κατερινα μου σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα αυτη τη φορα και οχι μονο να εισαι εγκυος αλλα και να αποκτησεις ενα υγιεστατο παιδακι!!!!!

Συντονιστής Συζητήσεων
26-11-09, 01:34
Μετά απο διαμαρτυρίες μελών για μη τήρηση των κανόνων συμπεριφοράς του forum το θέμα κλειδώνεται.