PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρέμες εγκυμοσύνης για ραγάδες

Σελίδες : [1] 2

konstantina78
06-02-08, 10:01
Καλημέρα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια κρέμα για την περιοχή της κοιλιάς? νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω να βάζω σιγά σιγά.

joita
06-02-08, 10:13
Καλημερα !!

Εγω απο το τελος 4ου χρησιμοποιω μια κρεμουλα Mamma fissan και μολις τελειωσε το κουτι βαζελινη ..

Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι και θεμα δερματος αν θα κανεις ραγαδες ή οχι ..

elena73
06-02-08, 10:19
εγω παντως εβαζα την salba mama 1 φθηνη και καλη...
ειναι και θεμα δερματος.... :wink:
δεν εκανα παντως ραγαδες στην εγκυμοσυνη....
και φαντασου οτι μια ζωη κοιλια πλακα..1.60 και 52 κιλα....
πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσυνη.πηγα δηλ 70!!!!!
περιμετρος κοιλιας 1.20 στον 8ο μηνα!!!!! :shock: :shock: :shock:
και μετα εβαζα την salba mama 2...
εδω και πολυ καιρο δεν βαζω τιποτα.δεν προλαβαινω!! :lol: :lol: :lol:

Sotiria
06-02-08, 10:38
Εγώ βάζω μία που λέγεται Prevenstria και είναι για πρόληψη ραγάδων σε κοιλιά, στήθος και γλουτούς. Από φαρμακείο την πήρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα.... δεν ξέρω σίγουρα όμως αν είναι από την κρέμα, γιατί και εγώ έχω ακούσει ότι αν είναι να βγάλεις δεν τη γλιτώνεις.

konstantina78
06-02-08, 12:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά με ενδιαφέρουν και οι ραγάδες αλλά κυρίως χρειάζομαι την κρέμα γιατί έχει αρχίσει να σκληραίνει το δέρμα μου και δυσκολεύομαι στο να κάνω τις ενέσεις για την θρομβοφιλία. Έχουμε και αυτό!

Doirrean
06-02-08, 12:28
Και εγω τη Salba Mama 1 χρησιμοποιώ από το τέλος του 4ου μήνα και μου φαινεται πολύ καλή...

BIZELI
06-02-08, 12:34
Εγώ βάζω μία που λέγεται Prevenstria και είναι για πρόληψη ραγάδων σε κοιλιά, στήθος και γλουτούς. Από φαρμακείο την πήρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα.... δεν ξέρω σίγουρα όμως αν είναι από την κρέμα, γιατί και εγώ έχω ακούσει ότι αν είναι να βγάλεις δεν τη γλιτώνεις.

και εγω αυτη εβαζα και στη 1η και τωρα...οντως ειναι πολύ καλή...δεν εκανα ούτε μία..ειναι της frezyderm

annastasia
06-02-08, 13:51
Και εγώ Fissan Mama από τον 5ο μήνα... αν και εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι αν είναι να κάνεις, θα κάνεις... και ευτυχώς δεν έκανα παρά την τεράστια κοιλιά... :D

evoula k
06-02-08, 17:44
Κορίτσια στην δευτερη και την τρίτη εγκυμοσύνη μου είχα τόσο μεγάλη κοιλιά που δεν μπορούσα να την αγκαλιάσω. Πραγματικά φοβόμουν ότι θα έσκαγε. Σε καμμία δεν έβαλα κρέμα για ραγάδες και δεν έχω ούτε ίχνος. Είμαι σίγουρη ότι είναι θέμα δέρματος. Αν θέλετε χρησιμοποιήστε μια καλή υδατική κρέμα σώματος για μαλακό δέρμα.

myrto
06-02-08, 22:29
Propoline, multi-mam massage cream, της Apivita για τις ραγάδες, μου άρεσε πολύ και ήταν εξτρα-σούπερ-ενυδατική.Όντως δεν έκανα ούτε μια, τώρα αν οφείλεται στην κρέμα...θα σε γελάσω!

zetta
06-02-08, 23:04
Καλησπέρα έγω έβαζα την Candinet, 20 eurο απ΄το φαρμακείο. Ισώς χρειαστεί να την παραγγείλεις, γιατι δεν την έχουν τα περισσότερα. Εμένα μου την συνέστησε ο γιατόρος μου. Δεν έκανα καθόλου ραγάδες, νομίζω ότι βοηθείσε ο τύπος του δέρματος μου σε συνδίασμο με την κρέμα
...Καλή τύχη :wink:

ΑΡΙΑΔΝΗ
07-02-08, 14:59
Ξεκίνησα με prevenstria frezzyderm, συνεχισα κάποια στιγμή με fissan mama,γιατί η πρώτη ήταν και σαφώς πιο ακριβή. Μου άρεσε και η δεύτερη πολύ. Α, και, στους γλουτούς έβαζα λίγο johnsons baby oil (κι εκει μπορεί να κάνει κανείς ραγάδες). Kι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει καμία ραγάδα (φτου-φτου!), σίγουρα όμως είναι και θέμα δέρματος-κληρονομικότητας. Το να είναι η περιοχή ενυδατωμένη, όπως και νά'χει, καλό είναι.

elenak
07-02-08, 18:41
Εγώ έβαζα την κρεμούλα της mothercare που ήταν και πολύ φθηνή (7 ευρώ) και πάαρα πολύ καλή :D Ραγάδες έκανα κάτι λίγες στους γλουτούς που δεν έβαζα (δεν έφτανα :oops: ) αλλά σε κοιλιά, μπούτια τίποτα. Και έβαλα και 25 κιλά.... Το αν οφείλεται στο δέρμα μου η όχι δεν το ξέρω....

elenik
07-02-08, 20:14
Εγω εβαζα fissan mama το πρωι και βαζελινη το βραδυ. Δεν εκανα ραγαδες αν και ειχα ηδη προδιαθεση (ειχα ηδη στους μηρους πριν την γεννα).

niadk
07-02-08, 21:41
Είστε πολύ τυχερές. Εχω δοκιμάσει και κρέμες και λαδάκια... Από τον 4ο μήνα παστώνομαι αλλά έχω γεμίσει. Ο γιατρός μου είπε πως δεν παίζουν ρόλο αυτό, αλλά έχω ευαίσθητο δέρμα οπότε ούτως ή άλλως θα έβγαζα. Ελπίζω ότι δεν έγινα έτσι επειδή δεν έβαλα κάποια «καλή» μάρκα. Από την στιγμή που χρησιμοποιώ προϊοντα, ακόμα και να μην ήταν καλά, αν έπαιζαν όντως ρόλο θα έπρεπε να είχα βγάλει λίγες ραγάδες. Η κοιλιά μου εμένα γέμισε και δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη. Κορίτσια νομίζω ότι απλά είστε τυχερές. Αυτό

μανουλα
07-02-08, 23:22
εγω χρησιμοποιησα prevenstria αλλα δυστυχως εκανα γυρω απο τον αφαλο. :? μαλλον ειναι θεμα δερματος αφου ειχα και πριν στους γλουτους. μετα την γεννα συνεχισα να βαζω και ειδα λιγη βελτιωση.

gerakina
08-02-08, 10:48
Πράγματι είναι και θέμα δέρματος.Εγώ ξεκίνησα να χρησιμοποιπώ τη fissan mama,είναι καλή,οικονομική και μυρίζει υπέροχα.Πήρα επίσης και το βρεφικό λάδι της Proderm αλλά δεν με έχει βολέψει πολύ.

maspir
08-02-08, 15:13
εγω ειχα την fissan mama και την simulcium.στον σπυρο εκανα πολλες ραγαδες και ας παστωνομουν συνεχεια.στην μικρη ουτε μια.ειναι και αναλογα το δερμα.

konstadina80
10-02-08, 15:59
ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΒΑΖΑ SΑLΒΑ ΜΑΜΜΑ.ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΑΝ Κ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΕΒΓΑΛΑ ΛΙΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ.Κ ΝΑ ΦΑ ΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 20 ΣΧΕΔΟΝ ΚΙΛΑ.ΑΠΟ 49 ΠΗΓΑ 68 ΜΕ 1.62 ΥΨΟΣ!ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΖΩ Κ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Κ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...

m4ri4
14-02-08, 19:55
Εγώ είμαι στον 7ο μήνα και χρησιμοποιώ από την αρχή την κρέμα Simulcium! Βέβαια δεν την χρησιμοποιούσα ανελλειπώς, την είχα σταματήσει για 2-3 μήνες γιατί βαριόμουν. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει εμφανιστεί κάτι ύποπτο!

EFH 28
19-02-08, 15:17
και εγω την salba mamma ( 11? )χρησιμοποιω και δεν εχω κανει (φτου φτου) αν και ειμαι στην 35η εβδομαδα και εχω παρει 12 κιλα . αλλα βαζω 2-3 φορες την ημερα πρωι μεσημερι βραδυ και στο στηθοςκαι παραληλα χρησιμοποιω το λαδακι τι roc (25? ) το οποιο μου το συστησε η φαρμακοποιος μου και ειμαι ικανοποιημενη μεχρι στιγμης.

eleana
19-02-08, 15:31
εγω και στις 2 εγκυμοσυνες χρησιμοποιησα την simulcium απο τον τεταρτο μηνα και μετα!!

ΜΑΡΙΑ30
20-02-08, 10:14
"Έβαλα" 12 κιλά στην εγκυμοσύνη. Η κοιλιά μου ήταν τεράστια ειδικά μετά από τις πρώτες μέρες του 8ου.
Έβαζα μόνο βαζελίνη όταν γυρνούσα από τη δουλειά και το βράδυ πριν κοιμηθώ.
Δεν έκανα ούτε μια ραγάδα ούτε στην κοιλιά ούτε στους γλουτούς και μηρούς.
Βέβαια λένε ότι είναι θέμα δέρματος...

jenny_v
21-02-08, 14:52
Eγω εστειλα τον καλο μου στο φαρμακειο να μου παρει μια της VIchy που μου χε πει η αδελφη μου κ η κοπελα του εχωσε μια της S'antaAggelica (?)Sorry gia to spelling..αν ειναι λαθος.Εκανε 28 ευρω κ με επιασε κ μια ψιλοφαγουρα χτες με κατι σπυρακια.Γενικα ενω το δερμα μου ηταν ξηρο τωρα εχει γινει 2 φορες περισσοτερο.Παστονομαι με διαφορες κρεμες κ ετσι μονο αποφευγω την φαγουρα που με πιανει...

ΜαμάΑποΚύπρο
21-02-08, 16:09
Εγώ έβαζα την κρεμα MUSTELA από την αρχή της εγκυμοσύνης και μετά, αλλά δυστυχώς δεν μου έκανε τίποτα είμαι γεμάτη μεγάλες ροζαλές ραγάδες. Είναι σίγουρα θέμα δέρματος γιατί μια γνωστή μου μετά από δύο εγκυμοσύνες χωρίς να χρησιμοποιείσει τίποτα δεν έχει ούτε ίχνος. Το καλύτερο είναι να βάζεις μια καλή ενυδατική κρέμα σώματος από την αρχή της εγκυμοσύνης για να μην σκάσει το δέρμα και να είναι μαλακό :wink:

elias-christina
21-02-08, 16:21
Κ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΕΣ ΚΡΕΜΕΣ, ΟΠΩΣ ΤΗΝ MUSTELA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ Κ ΟΜΩΣ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΡΑΓΑΔΕΣ... ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΑΑΑΣΤΙΑ ΚΟΙΛΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΜΑ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΙΣΑΙ???

ΜαμάΑποΚύπρο
21-02-08, 21:09
Μένω στην πρωτεύουσα. στην πάντα ηλιόλουστη Λευκωσία :D

aeratos
21-02-08, 21:57
ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ PREVENSTRIA ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 21 ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 54 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΥΨΩΣ 1.73.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΑΡΚΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.

mam to be
21-02-08, 22:00
Εγώ είχα λίγες ραγάδες από πρίν. Τώρα στην αρχή έβαζα την SIMULSIUM αλλά όχι κάθε μέρα και μόνο στην κοιλιά. Έκανα μερικές στο στήθος. Τώρα πήρα της FREZYDERΜ PREVENSTRIA ή κάπως έτσι τέλως πάντων και την βάζω παντού. Για να δούμε.

Kajoe
01-07-09, 14:50
Ego , eimai gemati ragades :-)))))) !!!! Xoris na eixa meinei egguos prin pote ! Exasa 30 kila stin periodo tis efibeias , apo 85 , piga 55 :-))) , meta katebika kai pio kato sta 50 kai imoun skeleton , meta pali sta 55 kai meta sta 58 :-))) , fantasteite , ti sok epathe to soma mou ! Kai fusika , proteraiotita mou TOTE den itan oi ragades alla ta kila , etsi GEMISA !!! Stithos , mpoutia , popos einai sagre ! Bebaia , den deixnei asximo teleios , giati exoun perasei xronia kai oso nanai , exoun apalunei arketa ! Tora , edo kai 5 mines pou eimai egguos , bazo bazo bazo oti krema bro ! To derma mou exei ginei toso apalo , toso oraio , pou den me noiazei gia an bgalo new ragades , apla maresei pou malakose to derma mou ! E eimai bebaii pos new ragades den tha bgalo , den exei alloste xoro gia nees , hahahhahahahaha !!!!

Μίκα
01-07-09, 17:36
Έβαλα 30 κιλά στη πρώτη εγκυμοσύνη και είχα ήδη ραγάδες στους μηρούς. Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χρησιμοποίησα αμυγδαλέλαιο και δεν έκανα καμία, ούτε στο στήθος. Νομίζω πως το θέμα είναι, να είναι ενυδατωμένο το δέρμα...

maria82
03-07-09, 17:20
Εγώ έβαλα γύρω στα 25 κιλά και είχα επίσης ραγάδες στους μηρούς. Αγόρασα μία κρέμα του κορρέ για την κοιλιά και fissan mama για το στήθος. Δεν έχω κάνει ραγάδες στην κοιλιά μόνο κάτι λίγες στο στήθος.

lloullou
23-05-10, 18:37
κορίτσια γειά σας!
είμαι στον 6ο μήνα. από πότε χρησιμοποιούμε κρέμα για ραγάδες? και ποιά κρέμα σας είπε ο γιατρός σας?

sofia 29
23-05-10, 18:42
εγω ειχα ξεκινησει απο 4 μηνων γιατι ειχα απο την εφηβεια και φοβομουν μην γεμισω ολοκληρη.μου εδωσε την PREVENSTRIA FREZYDERM και δεν εκανα ουτε μια.εβαζα 2 φορες την ημερα αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικη.

ladycat
23-05-10, 18:59
η βαζελινη κ το baby oil κανουν φοβερη δουλεια για να μην ανοιξει το δερμα

mama vivo
23-05-10, 19:21
ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΜΥΓΔΑΛΕΛΑΙΟ ...

ladycat
23-05-10, 19:24
γενικα το λαδακι βοηθαει στην ελαστικοτητα του δερματος

v & a
23-05-10, 19:34
απο την αρχη χρησιμοποιουσα αλλα δεν εγινε τιποτα. οσο μεγαλυτερη κοιλια εχεις και οσο περισσοτερα κιλα παρεις τοσο χειροτερα ειναι τα πραγματα ειναι και στο δερμα αν θα κανεις οχι μονο στο αν χρησιμοποιεις κρεμα δυστυχως. παντως μετα απο κανα 6-8 μηνο (αν κανεις ραγαδες τελικα) αρχιζουν και ασπριζουν οποτε ειναι καλυτερα τα πραγματα....μακαρι να μην κανεις καμια. απο απορια: εχει δοκιμασει καμια αυτες τις κρεμες που διαφημιζουν που λενε πως ειναι απο βλεννα σαλιγκαριου ( μπλιαχχχχ) και πως αναπλαθουν το δερμα και τις ραγαδες με θεαματικα οπως λενε αποτελεσματα??? ρωτησα εχουν γυρω στο 50αρικο αλλα δεν εχω ιδεα αν κανουν κατι .

depybal
23-05-10, 19:42
κοίταξε..εγώ ήμουν πολύ φοβισμένη και σχεδόν σίγουρη ότι θα κάνω ραγάδες στην εγκυμοσύνη..επειδή είχα ήδη λίγες στους γλουτούς και στη μέση από την εφηβεία μου. έβαζα βαζελίνη μπόλικη (να φοράς φανελάκι βαμβακερούλι για να μη λερώνεις τα ρουχαλάκια σου) στην κοιλιά μου,μέση,μηρούς και ευτυχώς δεν έβγαλα ούτε μια. είναι ότι πιο φτηνό υπάρχει και κάνει δουλίτσα!καλή εγκυμοσύνη να έχεις!με το καλό ναρθει η ώρα!ξεκουράσου και κάνε πραγματάκια για τον εαυτό σου και τον άνδρα σου αυτή την περίοδο..πέρα από τις ετοιμασίες για το μπουμπούκι σου!!

protoula
23-05-10, 21:27
PREVENSTRIA FREZYDERM οπου την εβαζα δεν εκανα ουτε μια! την συνιστω ανεπιφυλακτα

lloullou
23-05-10, 22:03
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! θα ρωτήσω και τον γιατρό μου την επόμενη φορά που θα πάω!

eri
24-05-10, 10:19
Μην κάνετε έξοδα κορίτσια!!!Μία απλή βαζελίνη....σίγουρα πράγματα!!!!!!

esperanza
24-05-10, 18:35
Κι εγώ την Prevestria της Frezyderm χρησιμοποιώ εδώ κ 2 μήνες. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα αλλά πάνω από όλα να ξέρετε είναι η ποιότητα του δέρματος που μετράει.

Για τη βαζελίνη και τα λαδάκια δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα. Μπορεί να κάνουν δουλειά αλλά είναι σκέτο πετρέλαιο. Εκτός αν είναι φυτικά..τι να πω.

fwfw
24-05-10, 19:00
η άποψη που υπερισχύει είναι ότι αν είναι να κάνεις ραγάδες ότι και κρέμα να βάζεις θα κάνεις ραγάδες με την ριαφορά ότι οι κρέμες σε βοηθούν να κάνεις λιγότερες.
η βαζελίνη είναι παράγωγο του πετρελαίου οπότε, εγώ τουλάχιστον δεν την προτίμησα.....
σε όλη την εγκυμοσύνη, αν και δεν είχα προδιάθεση για ραγάδες έβαλα διαφορες κρεμούλες, μια πολύ καλή και οικονομική που δοκίμασα είναι της fissan η fissan mamma, έχει 8 €.

δεν έκανα καμία ραγάδα( μέχρι τώρα τουλάχιστον!!!) να ξέρετε πάτνως πως οι ραγάδες φεύγουν μόνο με λείζερ και μόνο όσο είναι κόκκινες, η δερματολόγος μου μου το είπε στην περίπτωση που κάνω στις πρώτες 50 μέρες να πάω να κάνω λέιζερ..

aggeliki
25-05-10, 07:31
μην βαζεται βαζελινη,ειναι οτι χειροτερο,οπωςειπαν και τα κοριτσια ειναι σκετο πετρελαιο και καθολου καλο για το μωρο και εσας!

παντελινο
25-05-10, 07:41
βουτυρο καριτε,προσφερει την τελεια ενυδατωση και αναπλαση!και ειναι φυσικοτατο προιον!

Stellinula
25-05-10, 07:59
Κορίτσια και μένα βαζελίνη ή αμυγδαλέλαιο μου είπαν!!!!

zouzounel
25-05-10, 09:36

Κι εγώ αυτά χρησιμοποιούσα στην πρωτη μου εγκυμοσύνη, αυτά χρησιμοποιώ και τώρα. Δεν έχω ούτε μια ραγάδα (για την ώρα τουλάχιστον!)
Με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού βεβαια.
Και γιατί είναι κακό ρε κορίτσια που η βαζελίνη είναι παράγωγο του πετρελαίου? Δλδ οι κρέμες που περιέχουν παραμπεν και άλλες ενώσεις (αποδεδειγμένα επικίνδυνες) είναι καλύτερες? Τουλάχιστον το πετρέλαιο είναι φυσικό προϊόν.

Tour_baby
25-05-10, 10:20
Αν και ο γιατρός μου έδωσε ένα δείγμα απο γνωστή κρέμα δεν τη δοκίμασα.. ξεκίνησα με το ελαιόλαδο και σε αυτό θα παραμείνω.. είχα και θα έχω ραγάδες οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν αποκτήσω κι άλλες.. δεν αποζητώ την εικόνα της τέλειας γυναίκας και μητέρας, μόνο την ευτυχία της οικογένειας μου!!

ARNIKOL
25-05-10, 10:32
Εγώ έβαζα την simulcium g3 και στις 2 εγκυμοσύνες. Δεν έκανα καμία ραγάδα. Είναι λίγο ακριβή αλλά αποτελεσματική. Πάντως αν είσαι στον 6ο πρέπει να την αρχίσεις.

sevoula
25-05-10, 10:36
Κι εγώ την Prevestria της Frezyderm χρησιμοποιώ εδώ κ 2 μήνες. Μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει τίποτα αλλά πάνω από όλα να ξέρετε είναι η ποιότητα του δέρματος που μετράει.

Για τη βαζελίνη και τα λαδάκια δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα. Μπορεί να κάνουν δουλειά αλλά είναι σκέτο πετρέλαιο. Εκτός αν είναι φυτικά..τι να πω.
κι εγώ αυτή έβαζα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. απλά τέλεια! ίχνος ραγάδας κι ας είχα φτάσει τα 90 κιλά. κόντευα να σκάσω.

GeorginaT
25-05-10, 12:18
Στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες... το μόνο που έβαζα καθημερινά μετά το μπάνιο... ήταν Johnsons baby oil... σε μορφή gel με άρωμα χαμομήλι... και καλό... και οικονομικό και
ραγάδες δεν εμφανίστηκαν ποτέ...
αλλά θεωρώ ότι είναι και θέμα δέρματος και σωματότυπου.... όσο πιο πολύ βάρος πάρεις τόσο κινδυνεύεις και καμμία κρέμα δεν μπορεί να σε βοηθήσει...

dee
25-05-10, 16:29
Εγω και στις 2 εγκυμοσύνες έβαζα την Stretch Mark Control της Clarins. Είναι ακριβή αλλά δεν έκανα καμία ραγαδα. Μπορείς να βάλεις και αμυγδαλέλαιο που είναι φυτικό. (Εγω το χρησιμοποιούσα και στο μωρό)
Βαζελίνη σίγουρα όχι. Το πιο βασικό είναι να μην πάρεις πολλά κιλά, γιατι μετά τι να σου κάνει και η κρέμα

Niki81
25-05-10, 16:38
Ρε κοριτσια αυτη τη βαζελινη πως την αντεχετε?Εγω δεν μπορω με τπτ να κολλαω ολοκληρη και να λαδωνω απο τη βαζελινη.Πηρα προχθες την Prevestria της Frezyderm αν και ειμαι στην αρχη ακομα.Κι εγω εχω ηδη καποιες ραγαδες απο παλια.Θα δειξει.

ladycat
25-05-10, 18:31
εχω βρει μια βαζελινη με αρωμα καρυδας αλλα απο οσο εχω δει τα συστατικα δεν πρεπει να ειναι παραγωγο πετρελαιου θα το ξεανακοιταξω

Αναστασί
25-05-10, 19:59
Γεια σας και από εμένα. Και εμένα με απασχόλησαν όλα αυτά, επειδή είχα κάνει και εγώ ραγάδες στην εφηβεία.
Έχω πάρει και χρησιμοποιώ εναλλάξ όλα τα προϊόντα που αναφέρθηκαν. Επιπλέον, έχω πάρει της Vaselin με αλόη και αγγούρι. Πολλή ωραία κρεμούλα. Φυσικά δεν ξεχνώ την Freziderm...
Ο γιατρός μου είναι της άποψης ότι αν είναι να κάνεις θα κάνεις....ραγάδες.

ntinaki
25-05-10, 20:16
κοριτσια καλησπερα! και στις 2 εγκυμοσυνες μου εβαζα σκετο αμυγδαλελαιο δυο φορες την ημερα. δεν εβγαλα καμμια ραγαδα κ επιεπλεον ειναι πιο οικονομικο. Και της frezyderm ειναι σουπερ, δουλευω σε φαρμακειο και την παιρνουν πολυ.
η κρεμα του σαλιγκαριου ειναι περισσοτερο επανορθωτικη, οταν εχεις ηδη ραγαδες δηλαδη. ειναι πολυ καλη και για ουλες στο προσωπο απο ακμη κ.α. Για την εγκυμ δε θα τη συστηνα

axileas
25-05-10, 20:16
του κορρε την κρεμα για ραγαδες-δεν εκανα καμια στην εγκυμοσυνη

moutsouna
28-05-10, 22:16
Κορίτσια και μένα βαζελίνη ή αμυγδαλέλαιο μου είπαν!!!!
γεια:) το αμυγδαλελαιο μηπως ξερεις που μπορω να το βρω; περιμενω το πρωτο μου μπεμπεκι και δεν θελω να γινω φαλαινιτσα:lol:

παντελινο
29-05-10, 10:27
γεια:) το αμυγδαλελαιο μηπως ξερεις που μπορω να το βρω; περιμενω το πρωτο μου μπεμπεκι και δεν θελω να γινω φαλαινιτσα:lol:

στα φαρμακεια εχουν

παντελινο
29-05-10, 10:30
Bacchia | φυσικά καλλυντικά, βιολογικά καλλυντικά, οικολογικά καλλυντικά, προϊόντα, φυσικά καλλυντικά για μωρά (http://www.bacchia.gr/)
βουτυρο καριτε και αλλα φυτικα λαδια!

παντελινο
29-05-10, 10:35
Καλώς Ήρθατε στον χώρο του Donkey Island (http://www.donkeyisland.gr/)
και απο εδω παιρνω τα φυτικα λαδια μου,πολυ καλες τιμες και βγαινουν οικονομικα αν παρεις μεγαλη ποσοτητα,το γλυκο αμυγδαλελαιο ειναι ιδανικο και για μας και για το μωρακι!

kounelitsa
29-05-10, 12:16
Η βαζελίνη πήγε σύννεφο!!! 10 κουτάκια της johnson απο τους αστραγαλους μέχρι το λαιμό!!!!

panoula
29-05-10, 19:14
βαζελινη το καλυτερο!!!

arleta
29-05-10, 19:20
η βαζελινη δε κανει και τριχοφυεια;;;; ετσι μου ειχαν πει εμενα......
εγω εβαζα στη πρωτη εγκυμοσυνη μια φυτικη (και καλα)... της Benostan και μυριζε ελια..... ραγαδα δεν εκανα καμια.... μονο στο κ..ο εκανα γιατι εκει δεν εβαζα..........

Marigoula
29-05-10, 19:36
Propoline Multi-mam της Apivita από τον 2ο κιόλας μήνα κάθε μέρα ανελλειπώς!! Αποτέλεσμα: ούτε μία ραγάδα για δείγμα και είχα μια κοιλάρα άστα να πάνε τεραστίων διαστάσεων. Είναι όμως και θέμα δέρματος πιστεύω και κατά το γυναικολόγο μου και κληρονομικότητας. Θυμάμαι μου έλεγε όταν πήγαινα για υπέρηχο 'μπραβο δεν εκανες ραγάδες' του λέω βαζω την τάδε κρέμα. Μου λέει ' η μαμά σου έκανε ραγάδες;' Όχι του λέω καμία. Ε γι' αυτό. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει ή μου έκανε πλάκα αλλά και η πρόληψη όσο να ναι βοηθαει κορίτσια!!

moutsouna
30-05-10, 21:33
Propoline Multi-mam της Apivita από τον 2ο κιόλας μήνα κάθε μέρα ανελλειπώς!! Αποτέλεσμα: ούτε μία ραγάδα για δείγμα και είχα μια κοιλάρα άστα να πάνε τεραστίων διαστάσεων. Είναι όμως και θέμα δέρματος πιστεύω και κατά το γυναικολόγο μου και κληρονομικότητας. Θυμάμαι μου έλεγε όταν πήγαινα για υπέρηχο 'μπραβο δεν εκανες ραγάδες' του λέω βαζω την τάδε κρέμα. Μου λέει ' η μαμά σου έκανε ραγάδες;' Όχι του λέω καμία. Ε γι' αυτό. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει ή μου έκανε πλάκα αλλά και η πρόληψη όσο να ναι βοηθαει κορίτσια!!
γεια! μηπως θυμασαι αν ηταν ακριβη;:D

peggouinaki
30-05-10, 23:58
γεια! μηπως θυμασαι αν ηταν ακριβη;:D

Αυτή την κρέμα την χρησιμοποίησα κι εγώ για λίγο καιρό. Αν θυμάμαι καλά κοστίζει περίπου 10 -12 ευρώ.

tatis
07-06-10, 02:01
του κορρε την κρεμα για ραγαδες-δεν εκανα καμια στην εγκυμοσυνη

Ποια ακριβώς είναι αυτή η κρέμα, γιατί δν μπορώ να την βρώ...:|

Εγώ χρησιμοποιώ της frezyderm κ λέω να δοκιμάσω τν simulsion κ της weleda

moutsouna
07-06-10, 10:45

Καλημερα. Κι εγω της frezyderm επαιρνα γιατι μου ελεγε ο γιατρος οτι ειναι καλη. Τελικα εμαθα οτι επειδη ειναι στο ιασω παιρνει ποσοστα για να τις προωθει! Το αμυγδαλελαιο ειναι πολυ καλο, το πηρα απ'το φαρμακειο 1 ευρουλακι τα 100 ml:D

nemo26
07-06-10, 11:04
simulcium g3 λιγο ακριβη στα 25 ευρω αλλα φοβερη δουλεια!!ουτε μια ραγαδα!!!
την εβαλα εγω η κουμπαρεσ μου (2)!! παρα πολυ καλη, αν πετυχετε οπως εγω κ καμια προσφορα στο φαρμακειο 2+1 δωρο θα παρετε 3 κουτια στα 50 ευρω!!

elenitsa123
07-06-10, 11:11
εγω ειχα ξεκινησει απο 4 μηνων γιατι ειχα απο την εφηβεια και φοβομουν μην γεμισω ολοκληρη.μου εδωσε την PREVENSTRIA FREZYDERM και δεν εκανα ουτε μια.εβαζα 2 φορες την ημερα αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικη.

και εγώ αυτήν έβαζα και δεν έκανα ούτε μία ραγάδα.Είναι όντως ακριβή, γύρω στα 25 ευρώ νομίζω.

spyni
07-06-10, 15:03
Καλώς Ήρθατε στον χώρο του Donkey Island (http://www.donkeyisland.gr/)
και απο εδω παιρνω τα φυτικα λαδια μου,πολυ καλες τιμες και βγαινουν οικονομικα αν παρεις μεγαλη ποσοτητα,το γλυκο αμυγδαλελαιο ειναι ιδανικο και για μας και για το μωρακι!

βρε κοριτσακι μου, βοηθησε με λιγο αν μπορεις...δηλ. το χρησιμοποιεις ετσι, αυτουσιο η πρεπει να το αναμιξεις και με καποιο αλλο λαδακι??

katrin82
08-06-10, 16:31
spyni, σχετικα με το αμυγδαλελαιο, επειδη το χρησιμοποιω κι εγω. Το εχω αναμιξει με λαδακι αβοκαντο που το εχω παρει κι αυτο απο το φαρμακειο και βιταμινη Ε (Eviol). Εσπασα μεσα στο μειγμα 3-4. Βαζω αυτο καθε βραδυ μετα το μπανιο σε ολο το σωμα και στο προσωπο μιας και μ'ενοχλουν οι μυρωδεις απο τις κρεμες. Ειναι πολυ ενυδατικο και καλο. Δοκιμασε το και ελπιζω να δεις αποτελεσμα. Αν και απ'οσο ξερω αν ειναι να κανεις ραγαδες 8α τις κανεις. Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα ενυδατομενο το δερμα. Σχετικα τωρα με τη βαζελινη, το εψαξα λιγο και ενημερω8ηκα πως περιεχει πετρελαιο πραγμα το οποιο δεν αφηνει το δερμα να αναπνεει.

spyni
08-06-10, 17:48
spyni, σχετικα με το αμυγδαλελαιο, επειδη το χρησιμοποιω κι εγω. Το εχω αναμιξει με λαδακι αβοκαντο που το εχω παρει κι αυτο απο το φαρμακειο και βιταμινη Ε (Eviol). Εσπασα μεσα στο μειγμα 3-4. Βαζω αυτο καθε βραδυ μετα το μπανιο σε ολο το σωμα και στο προσωπο μιας και μ'ενοχλουν οι μυρωδεις απο τις κρεμες. Ειναι πολυ ενυδατικο και καλο. Δοκιμασε το και ελπιζω να δεις αποτελεσμα. Αν και απ'οσο ξερω αν ειναι να κανεις ραγαδες 8α τις κανεις. Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα ενυδατομενο το δερμα. Σχετικα τωρα με τη βαζελινη, το εψαξα λιγο και ενημερω8ηκα πως περιεχει πετρελαιο πραγμα το οποιο δεν αφηνει το δερμα να αναπνεει.

σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!!! ακουγεται πολυ καλη και θα τη δοκιμασω σιγουρα...αυτο με τη βαζελινη το εψαξα και εγω..βεβαια στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ημουν καθολου ενημερωμενη και εβαζα με τους τονους...ευτυχως μαθαινουμε και διορθωνομαστε....

ΜΑΙΡΑ
10-06-10, 11:06
Γειά σας κορίτσια,
εγώ στην εγκυμοσύνη μου είχα αγοράσει από ένα αγγλικό e-shop μια οργανική κρέμα για ραγάδες της Green Baby.
Έχει ηλιέλαιο βούτυρο κακάο, και κάτι άλλα έλαια, και μύριζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!(βασικά για το τελευταίο την έβαζα περισσότερο, γιατί τη περίοδο εκείνη δε τα πήγαινα καλά με τις μυρωδιές...)
Τη πρότεινα σε μια φίλη μου που ήταν έγκυος και μου είπε πως τη βρήκε σε ένα e-shop στην Ελλάδα, το www.sunnyside.gr
Μπήκα και εγώ να δω τί έχει αυτό το μαγαζί και έχω αγοράσει διάφορα πράγματάκια έκτοτε.Είναι πολύ οργανωμένοι και έχουν καλό client service.

summerinxs
10-06-10, 13:06

και όσες άλλες μαμάδες γράψατε για τη βαζελίνη.

Είμαι σίγουρη πως όσο εγω τόσο και εσείς θέλετε να προσφέρετε το καλύτερο δυνατό για τα παιδιά σας πριν ακόμα αυτά γεννηθούν.
Γι' αυτό το λόγο άλλωστε είστε μέσα σε αυτό το forum.

Θα σας συμβούλευα από τώρα που βρίσκονται ακόμα στη κοιλιά σας να αποφεύγετε χημικά, συνθετικά και πετροχημικά προϊόντα.

διαβάστε αυτό το κείμενο:

http://users.hellasnet.gr/spangs/Prasini_Ximeia.htm

είναι γραμμένο από καθηγητή Χημείας και εξηγεί με τον καλύτερο τρόπο τι προκαλούν τα προϊόντα αυτά.

Η βαζελίνη, το baby oil και τα συνθετικά βάλσαμα είναι ΚΑΘΑΡΟ πετρέλαιο.
Όλα τα συμβατικά απορρυπαντικά του σπιτιού, τα αφρόλουτρα και τα σαμπουάν που αγοράζουμε ΟΛΑ περιέχουν πετροχημικά συστατικά. Είναι η χημική, φτηνή λύση στις φυτικές σαπωναρίες και τα έλαια.
Όλοι μας τα χρησιμοποιούσαμε μέχρι σήμερα και τα χρησιμοποιούμε κατά κόρον!
Προτείνω από σήμερα να κάνετε μια νέα αρχή για τους αγγέλους που θα φέρετε στη ζωή και τουλάχστον τα προϊόντα προσωπικής χρήσης, (αν όχι όλα τα προϊόντα του νοικοκυριού) να τα επιλέγετε πιο συνειδητά.

Ειδικά για τη βαζελίνη στη φάση της εγκυμοσύνης, να σας ενημερώσω πως η επικύνδινη ουσία του πετρελαίου περνάει από τις στοιβάδες του δέρματος κατευθείαν στο μωρό.

Θα σας πρότεινα ότιδήποτε φυτικό, εναλλακτικά. Αμυγδαλέλαιο, ηλιέλαιο, καροτέλαιο.
Κάνουν την ίδια και πολύ καλύτερη δουλειά!
Υπάρχουν πια αναρρίθμητα φυτικά (και δη οργανικής προέλευσης - βιολογικά δηλαδή) προϊόντα στα φαρμακεία, στο internet, ΠΑΝΤΟΥ.
Μερικά από αυτά είναι εμπλουτισμένα και με αιθέρια έλαια (προσοχή σε μερικά γιατί προκαλούν πρόωρες συσπάσεις) και μυρίζουν υπέροχα ΦΥΣΙΚΑ αρώματα!
Είναι βέβαια αρκετά ακριβότερα, αλλά νομίζω πως τα παιδιά μας το αξίζουν, (όσο και εμείς, βέβαια).
Μην εκθέτετε το δέρμα σας στο πετρέλαιο. Φανταστείτε την εικόνα ενός πουλιού που βρέθηκε σε ύδατα μολυσμένα απο πετρελαιοκηλίδα

http://www.outboardmotoroilblog.com/wp-content/uploads/2008/11/prestige_oil_spill_victim.jpg

κάπως έτσι είστε και εσείς μόλις αλειφθείτε με βαζελίνη...:(

spyni
10-06-10, 14:44
πολυ σε ευχαριστουμε για το μηνυμα σου...στ¨αληθεια πολυτιμες οι πληροφοριες...

spyni
10-06-10, 14:47

λοιπον κοροτσακι μου πηρα ολα οσα μου εγραψες..μονο μια ερωτηση σε παρακαλω...τα ανεμιξες ολα μαζι με τη μια???η εβαζες ισαριθμες ποσοτητες ανα φορα???και κατι τελευταιο...που μπορω να κανω την αναμιξη και να μη φοβαμαι να χυθει ολο???
παντως οποια κοπελια ενδιαφερεται προκειται πραγματι για πολυ καλη συνταγη... εβαλα χτες στο χερι μου λιγο απο ολα και ηταν φοβερη αισθηση...και καθολου λαδιλα!!!Κατριν μου σε ευχαριστω πολυ!!!

axileas
10-06-10, 15:32

κρεμα αβοκαντο και αμυγδαλο κατα των ραγαδων στα προιοντα για εγκυμοσυνη http://www.korres.com/default.aspx

katrin82
10-06-10, 17:07
λοιπον κοροτσακι μου πηρα ολα οσα μου εγραψες..μονο μια ερωτηση σε παρακαλω...τα ανεμιξες ολα μαζι με τη μια???η εβαζες ισαριθμες ποσοτητες ανα φορα???και κατι τελευταιο...που μπορω να κανω την αναμιξη και να μη φοβαμαι να χυθει ολο???
παντως οποια κοπελια ενδιαφερεται προκειται πραγματι για πολυ καλη συνταγη... εβαλα χτες στο χερι μου λιγο απο ολα και ηταν φοβερη αισθηση...και καθολου λαδιλα!!!Κατριν μου σε ευχαριστω πολυ!!!

spyni μου το λογικο ειναι να βαλεις ηση ποσοτητα αμυγδαλελαιο και λαδι αβοκαντο. Εγω αρχικα εβαλα 100μλ αμυγδαλελαιο και 50 μλ αβοκαντο και 4 βιταμινες Ε. Δεν νομιζω πως εχει και πολυ διαφορα να σου πω την αληθεια. Δοκιμαζοντας και κανοντας λοιπον. Να το αναμυξεις σε ενα γυαλινο μπωλ και να τα βαλεις σε γιαλυνο μπουκαλι χρησιμοποιωντασ χωνι. Για πιο ευκολη χρηση μετα εγω χρησιμποιησα ενα γιαλυνο μπουκαλι με απλικατερ απο πανω που ειχα απο ενα προηγουμενο λαδι σωματος.
Δοκιμασε το λοιπον και ακουω σχολια.....
Καλη επιτυχια!!!!!

spyni
10-06-10, 17:15
οκ μαλλον θα βαλω ισες ποσοτητες και 4-5 Ε βιταμινες....

katrin82
10-06-10, 17:19
οκ μαλλον θα βαλω ισες ποσοτητες και 4-5 Ε βιταμινες....

Η αληθεια ειναι πως μου φανηκε λιγο ακριβο το λαδι αβοκαντο γι'αυτο και δοκιμασα την αναλογια 2 προς 1. Ποσο το πηρες εσυ? Ετσι για να κανουμε και μια ερευνα αγορας.....;)

spyni
10-06-10, 17:23
και εμενα μου φανηκε ακριβο...17 ευρω παρα κατι τα 30 μλ. βεβαια υπολογισε οτι ειμαι σε νησι τωρα....

katrin82
10-06-10, 17:28
και εμενα μου φανηκε ακριβο...17 ευρω παρα κατι τα 30 μλ. βεβαια υπολογισε οτι ειμαι σε νησι τωρα....

Οκ λογικο κι εμενα πανω κατω το ιδιο μου βγηκε. Βαλε 50 μλ λαδι αβοκαντο και 100μλ αμυγδαλελαιο. Τελειωνει γρηγορα και χρειαστει συντομα να το ξανακανεις. Συμφερει ετσι.....
Αντε good luck:D

zaharini
11-06-10, 14:37
qqqqq

neraides
21-06-10, 12:33
εγω ειμαι στον 7 εχω κανα μηνα που ξεκινησα να βαζω της benostan http://benostan.gr/benostan/index.php/benostan/index/gr ειναι φυτικες και μοιριζουν και πολυ ωραια μονο στα φαρμακεια. να ξερεις ομως οτι ο,τι και να βαλουμε οι ραγαδες δεν φευγουν απλως καπως ''θαμπωνουν'' θα το ελεγα με τις κρεμες

agkiolina
21-06-10, 19:48
κι εγω την PREVENSTRIA FREZYDERM χρησιμοποιουσα αλλα πολλα τα εξοδα για λιγα ml κρεμας ...αφηστε που και παλι βγηκαν 3-4 και πηρα την mamma mia απο το φαρμακειο να την δοκιμασω...ειχα στην κοιλια μου λιγες ειπα να μην βγαλω κι αλλες αλλα....

zwoula
30-06-10, 12:51
εγω χρησιμοποιω βαζελινη το βραδυ κ το πρωι μια κρεμα που ειχα για το manicure ειναι paraben free κ περιεχει lime βιταμινη Ε κ γλυκερινη..πολυ καλη!!
http://www.biocreativelabs.com/ManiSation_Step_4_lotion.php?products_id=31&osCsid=232a43f1ed2ea58a968dd66bcc9ca608 (http://www.biocreativelabs.com/ManiSation_Step_4_lotion.php?products_id=31&osCsid=232a43f1ed2ea58a968dd66bcc9ca608)
την παιρνω 12 ?

am13
02-07-10, 23:40
εμενα ο δερματολογος μουχε συστησει την prevenstria της frezyderm την οποια η φαρμακοποιος μου ανεμιξε με βαζελινη σε ιση αναλογια.μετα ομως απο αυτα που διαβασα για τη βαζελινη λεω να δοκιμασω και τη συνταγη με το αμυγδαλελαιο.....

ΕλεΣ
05-07-10, 14:18
κορίτσια γειά σας!
είμαι στον 6ο μήνα. από πότε χρησιμοποιούμε κρέμα για ραγάδες? και ποιά κρέμα σας είπε ο γιατρός σας?
Εγω χρησιμοποιησα την βαζελινη με χαμομηλι της προδερμ!!!!
Δεν εκανα ουτε μια ραγαδα!!!! Εβαζα καθε μερα!!!

Natly
05-07-10, 14:41
Γειά σας κορίτσια!Λοιπόν εγώ δεν ήμουνα ποτέ έγκυος αλλά είχα πάρει πριν 4 χρόνια 9 κιλά και όταν τα έχασα δημιουργήθηκαν ραγάδες.Δοκίμασα τη simulcium και δε μου έκανε τίποτα.Έπειτα πήγα σε ένα πολύ καλό δερματολόγο ο οποίος μου είπε ότι αυτή η κρέμα είναι δεκαετίας και βάλε και έχουν βγει πολύ πιο εξελιγμένες από τότε οπότε και μου σύστησε αυτήν:http://www.synchroline.com/prodotti_dettaglio.asp?ID=369&N=D&Nm=D2&P=TERPROLINE%20body%20cream%20%3Cbr%3E125%20ml%20or%20250%20ml ,η οποία σχεδόν της εξαφάνισε!Κοστίζει γύρω στο 30άρι,αλλά δεν ξέρω αν κάνει να χρησιμοποιηθεί στην εγκυμοσύνη,οπότε καλύτερα να ρωτήσετε το γιατρό σας.

maraki10
11-07-10, 09:27
Eγω χρησιμοποιώ την Stretch Mark Control της Clarins και ενα λαδακι μεβαση το αμυγδαλέλαιο NIVEA babyoil για πιο οικονομικό.

xristianna
13-07-10, 17:40
εγώ βάζω την κρέμα της pregnacare. Καλή φαίνεται αλλά δεν έχω δοιμάσει και κάτι άλλο!

popi1987
13-07-10, 21:33
κοριτσια να σας ρωτησω εγω ειμαι στην 21 εβδομαδα και το στηθος μου εχει μεγαλωσει και εχω κανει ραγαδες θελω να σας ρωτησω για το στηθος τη ν χρησιμοποιησω ?μηπως ειναι αργα?

sailing
15-07-10, 16:11
ξεκίνα να βάζεις γρήγορα κάτι και στο στήθος για να προλάβεις..προτείνω να βάζεις διαδοχικά μια φορά βαλσαμέλαιο και μια αμυγδαλέλαιο με απαλές κυκλικές κινήσεις από έξω προς τα μέσα σε όλο το στήθος. αμυγδαλέλαιο για να μη κάνεις άλλες και βαλσαμέλαιο για να επουλώσει ότι μπορεί από τις υπάρχουσες...

popi1987
15-07-10, 16:13
και που ν τα αγορασω αυτα τα δυο? φαρμακειο σουπερ μακρτ που τα εχει ν ξερω μην ψαχνω σαν χαζη

elena 79
15-07-10, 18:17
Εγώ βάζω εναλλάξ 3 κρέμες:

Την RILASTIL (Ιταλική) έχουν 30 euro τα 200 ml έχει φοβερή υφή και απλώνεται εύκολα.

Tην Prevenstria (Ελληνική) έχουν 27 euro τα 150 ml απλώνεται σχετικά εύκολα.

Tην Simulcium g3 (Γαλλική) έχουν 25 euro τα 75 ml είναι αρκετά ενυδατική, θέλει πολύ περισσότερο μασάζ από τις άλλες για να απορροφηθεί. Μου την έχουν συστήσει για την καλύτερη γιατί δεν είναι μόνο προληπτική αλλά και βελτιωτική στα αρχικά στάδια.

Πάντως την RILASTIL, ευχαριστιέμαι περισσότερο.

Γενικά προτιμώ τα καλλυντικά των φαρμακείων.

sailing
16-07-10, 17:24
και που ν τα αγορασω αυτα τα δυο? φαρμακειο σουπερ μακρτ που τα εχει ν ξερω μην ψαχνω σαν χαζη
στα φαρμακεία και καταστήματα με βιολογικά (κυρίως για το βαλσαμέλαιο)..

vasdeli
18-07-10, 02:25
Αμυγδαλέλαιο και το λαδάκι για τις ραγάδες της Weleda. Απλά καταπληκτικά...

marilu
19-07-10, 10:01
Εγώ βαζω της benostan απο το φαρμακείο. ειναι φυτική και είναι καταπληκτική! Και υπάρχει και για σύσφιξη, κυταρίτιδα που μπορείς να τη χρησιμοποιείς και στην εγκυμοσύνη. Πολλή καλή δουλειά.

christy28
19-07-10, 10:31
καλημερα βικακι!
Κι εγω αυτες βαζω. Ειδες αποτελεσματα στις πρωτες εγκυμοσυνες σου?
Καθε ποτε εβαζες? Εγω βαζω βραδυ μια γεναια ποσοτητα και καμια φορα το μεσημερι.

vasdeli
19-07-10, 11:51
;-)καλημερα βικακι!
Κι εγω αυτες βαζω. Ειδες αποτελεσματα στις πρωτες εγκυμοσυνες σου?
Καθε ποτε εβαζες? Εγω βαζω βραδυ μια γεναια ποσοτητα και καμια φορα το μεσημερι.

Τα χρησιμοποιώ πρώτη φορά!!! Αλλά ήδη έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη!!!Το δέρμα έχει γίνει τόσο ελαστικό και βελουδένιο!!!

Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες έπαιρνα από το φαρμακείο κάτι αλοιφές αλλά καμία σχέση με τα τωρινά...
Βέβαια δεν έχω κάνει καθόλου ραγάδες, πιστεύω όμως ότι εξαρτάται και από το δέρμα.
Βάζω πρωί-βράδυ, μη σου πω και μεσημέρι!!!
Α! Και για το πρόσωπο αν θέλεις πάρε λαδάκι avocado, πήρα, βάζω το βράδυ περισσότερο και είναι καταπληκτικό!!! Αν και μπορείς να βάλεις και αμυγδαλελαιο...

kateg
19-07-10, 12:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΗΣ MUSTELLA ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΜΑΙΩΝ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ!!!!ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ..
ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΡΑΓΑΔΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΛΑΣΤΙΝΗ..

vasdeli
19-07-10, 12:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΗΣ MUSTELLA ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΜΑΙΩΝ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ!!!!ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ..
ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΡΑΓΑΔΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΣΕ ΕΛΑΣΤΙΝΗ..

Ναι, το έχω ακούσει και αυτό αλλά είναι αυτή η αίσθηση που σου αφήνει το ελαιόλαδο....λίγο με ενοχλεί γιατί λεκιάζει κιόλας...

Μας λες αυτό το σάιτ των μαιών;:grin:

demi
19-07-10, 12:57
εγω πηρα μια απο εναν πλαστικο χειρουργο ο οποιος μου διορθωσε πριν μερικα χρονια και την μυτουλα μου(χιχιχ)και εμεινα πολυ ευχαριστημενη..δεν κυκλοφορει στο εμποριο ομως την εφερνε απο αμερικη αυτος..
αν εχετε γνωστο πλαστικο χειρουργο ρωτηστε γιατι αυτοι ξερουν πολυ καλα ..

Niki81
19-07-10, 17:09

Σου ειναι ευκολο να μου πεις απο που τα αγοράζεις????
Thanks...

vasdeli
19-07-10, 22:29
Μπορείς να τα βρεις και σε φαρμακείο αλλά καλύτερα να ρωτήσεις σε είδη με βιολογικά προϊόντα! Εγώ από εκεί τα πήρα!:)

patousitsas
20-07-10, 10:25

Το αμυγδαλέλαιο επίσης της weleda είναι? Πώς τα χρησιμοποιείς? Εναλλάξ πρωί-βράδυ?
Επίσης το λαδάκι avocado weleda είναι κι αυτό?

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!!:razz:

vasdeli
22-07-10, 15:04
Το αμυγδαλέλαιο επίσης της weleda είναι? Πώς τα χρησιμοποιείς? Εναλλάξ πρωί-βράδυ?
Επίσης το λαδάκι avocado weleda είναι κι αυτό?

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!!:razz:

Αυτό που πήρα εγώ δεν είναι της Weleda αλλά της Rinatura. Έχει όμως και η Weleda!
Το avocado oil είναι της macrovita.
:p

STELLA08
22-07-10, 15:08
Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έβαζα βαζελίνη όπως μου είχε πει και ο γιατρός μου. Δεν έγινε καμία ραγάδα αλλά βρε παιδί μου κόλλαγα ολόκληρη μετά.

vasdeli
22-07-10, 15:30
Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έβαζα βαζελίνη όπως μου είχε πει και ο γιατρός μου. Δεν έγινε καμία ραγάδα αλλά βρε παιδί μου κόλλαγα ολόκληρη μετά.

Ναι, αυτή η αίσθηση είναι όμτως ενοχλητική...με το λαδάκι δεν την έχεις.

STELLA08
22-07-10, 15:34
Ναι, αυτή η αίσθηση είναι όμτως ενοχλητική...με το λαδάκι δεν την έχεις.
Tι λαδακι χρησιμοποιείς εσύ; Baby oil ή αμυγλαλελαιο που διάβασα;

vasdeli
22-07-10, 17:57
Tι λαδακι χρησιμοποιείς εσύ; Baby oil ή αμυγλαλελαιο που διάβασα;

Αυτά τα δύο:razz:

christy28
22-07-10, 18:14
Εμενα μου εμφανιστηκαν οι πρωτες στο στηθος παροτι παστωνομουν στα λαδια (η αληθεια ειναι οχι απο την αρχη)!

Πως να μην εμφανιστουν βεβαια αφου εχουν τουλαχιστον διπλασιαστει σε μεγεθος! Δεν μου μπαινουν τα σουτιεν μου ουτε κατα διανοια! Πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου να μου κανουν την επισκεψη τους και στην κοιλια!!!

kiki*
22-07-10, 18:37
κορίτσια καλησπέρα, είπα να μπώ να θυμηθώ και εγώ τις απορίες που είχα πριν κάτι μήνες. Εχω γεννήσει πλέον. Να σας πω ότι παίζει παρα πολύ σημαντικό ρόλο το δέρμα. Εγώ έβαζα μέχρι και 4 φορές την ημέρα κρέμα (Simulcium) και άλλες δύο με πολύ δυνατή ενυδατική. Ο γιατρός μου είχε πει ότι μην αγοράζεις τίποτα βάλε βαζελίνη. εαν ειναι να κάνεις θα κάνεις. Τελικά είχε πολύ δίκιο. Μέχρι τον ογδοο μια χαρά στον ένατο άρχισαν εμφανιζονται. Δεν την γλύτωσα και ειδικά όταν γέννησα και είδα την άλλη μέρα την κατάσταση τρόμαξα. Σημειωτέον εάν έχετε το ίδιο δέρμα με την μαμά σας θα καταλάβετε εάν θα κάνετε ραγάδες απο αυτές. Τις weleda το λαδάκι είναι πολύ καλό. Απλά εμένα μου έφερνε ερεθισμό αλλά είναι και πιο οικονομικό απο τα υπόλοιπα.

anthios
23-07-10, 09:49
κι η κρεμα του κορρε ειναι μια χαρα..κι οικονομικη..
αυτο το λαδακι weleda ποσο κανει; απο φαρμακειο;

vasdeli
23-07-10, 18:15
Σημειωτέον εάν έχετε το ίδιο δέρμα με την μαμά σας θα καταλάβετε εάν θα κάνετε ραγάδες απο αυτές. .

Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω....
Η μητέρα μου είναι γεμάτη κι εγώ που έχω περάσει ήδη 3 εγκυμοσύνες(άντε η 3η μισή) και είμαι τώρα έγκυος 4η φορά δεν έχω ούτε μία.

patousitsas
27-07-10, 14:42
Αυτό που πήρα εγώ δεν είναι της Weleda αλλά της Rinatura. Έχει όμως και η Weleda!
Το avocado oil είναι της macrovita.
:p

Σ'ευχαριστώ!! Θα τα δοκιμάσω κι αυτά! Η αλήθεια είναι ότι εγώ ξεκίνησα τις κρέμες εδώ και ενάμισι περίπου μήνα. Αρχικά πήρα την prevenstria της frezyderm η οποία είναι καλή αλλά επειδή έβαζα πρωί-βράδυ σε στήθος, κοιλιά και μέση-ποπό μου κράτησε κάτι λιγότερο από 10 μέρες και έχει 30 ευρώ! Μετά συνέχισα με johnson baby oil το βράδυ και αντίστοιχη κρέμα το πρωί. Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα παρόλο που η κοιλιά μου έχει φουσκώσει πάρα πολύ.
Όσο για τη βαζελίνη σαν παράγωγο του πετρελαίου, μάλλον θα πρέπει να αποφεύγεται κορίτσια!

kxristina
27-07-10, 15:18
σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, υπάρχει site Ελληνικό με είδη φαρμακείου με σχετικά καλές τιμές. μόλις παρέλαβα πακετάκι (παρήγγειλα χθες και ήρθε σήμερα) με αμυγδαλέλαιο και pevenstria και η pevenstria Πχ είχε 22 ευρώ. pharmacy4u.gr. και μεταφορικά δωρεάν, με χρήση κάρτας

vasdeli
27-07-10, 15:33
σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, υπάρχει site Ελληνικό με είδη φαρμακείου με σχετικά καλές τιμές. μόλις παρέλαβα πακετάκι (παρήγγειλα χθες και ήρθε σήμερα) με αμυγδαλέλαιο και pevenstria και η pevenstria Πχ είχε 22 ευρώ. pharmacy4u.gr. και μεταφορικά δωρεάν, με χρήση κάρτας

Ευχαριστούμε πολύ!:p

vasdeli
27-07-10, 15:34
Σ'ευχαριστώ!! Θα τα δοκιμάσω κι αυτά! Η αλήθεια είναι ότι εγώ ξεκίνησα τις κρέμες εδώ και ενάμισι περίπου μήνα. Αρχικά πήρα την prevenstria της frezyderm η οποία είναι καλή αλλά επειδή έβαζα πρωί-βράδυ σε στήθος, κοιλιά και μέση-ποπό μου κράτησε κάτι λιγότερο από 10 μέρες και έχει 30 ευρώ! Μετά συνέχισα με johnson baby oil το βράδυ και αντίστοιχη κρέμα το πρωί. Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα παρόλο που η κοιλιά μου έχει φουσκώσει πάρα πολύ.
Όσο για τη βαζελίνη σαν παράγωγο του πετρελαίου, μάλλον θα πρέπει να αποφεύγεται κορίτσια!

Το λαδάκι της rinatura το πήρα γύρω στα 7 ευρώ και είναι πολύ μεγάλη η συσκευασία του! Συμφέρει!

SKEK
27-07-10, 15:47
Mustela επίσης το 9 mois της mustella και αντί για baby oil δοκιμάστε johnsons baby jel!! Πήρα 16 κιλά περίπου στην εγκυμοσύνη και δεν έχω ούτε ίχνος ραγάδας. Χρήση πρωί βράδυ και μην αφήνετε ποτέ το δέρμα να ξηρένεται. Συνεχής ενυδάτωση.

πιτσιποπακι
28-07-10, 01:08
Μεχρι πεντε μηνων εβαζα λαδακι,εκει που εβαζα στα φαγητα ελεγα ας βαλω λιγο και στην κοιλια καλο κανει ειναι και δικο μας και βαζελινη.Μετα τους 5 μηνες prevenstria frezyderm.Δεν εκανα ουτε μια απλα δεν ξερω αν φταιει ο συνδιασμος οποτε και την επομενη φορα θα πρεπει να κανω παλι το ιδιο.Ο γιατρος παντως μου ειχε πει πως ειναι στο δερμα και αν ειναι να κανει ραγαδες θα κανει.

anthios
28-07-10, 01:11
παλια αλλωστε ελαιολαδο βαζαν οι γιαγιαδες μας..και λενε οτι ειναι αποτελεσματικο..το θεμα ειναι οτι οι λεκεδες δυσκολα βγαινουν..εμενα μ αρεσει πολυ η κρεμα του κορρε χωρις επικινδυνα χημικα και οικονομικη 13e..πηρα χθες κι ενα λαδι της health aid 16e για αλλαγη..

eirinitas
28-07-10, 13:53

Τι τιμές είναι αυτές 'επαθα πλάκα.... Μας γδέρνουν στο φαρμακείο τελικά!

vasdeli
28-07-10, 15:11
Τι τιμές είναι αυτές 'επαθα πλάκα.... Μας γδέρνουν στο φαρμακείο τελικά!

Φαρμακείο τα...... φαρμακεία!:-P

Skybeam
28-07-10, 15:59
Δείτε και το www.bioaroma.gr (http://www.bioaroma.gr). Είναι αποστακτήριο στην Κρήτη, τα μαζεύουν και τα επεξεργάζονται μόνοι τους. Καλές τιμούλες, μόλις παράγγειλα ένα λίτρο αμυγδαλέλαιο ψυχρής έκθλιψης, 15 ευρώ. Τα μεταφορικά τους είναι αστεία και η παραγγελία ήρθε σε δυο τρεις μέρες!

may23
28-07-10, 16:59
εγω ξεκινησα προσφατα την percutalfa.
ειναι σε συσκευασια 2 μαζι και κοστιζουν 34 ευρω, και κανουν δωρο μια μεγαλη τσαντα για τις μελλουσες μαμαδες.
προς το παρον βαζω μια φορα την ημερα γιατι βαριεμαι..:oops::oops:

vasdeli
28-07-10, 17:48
Δείτε και το www.bioaroma.gr (http://www.bioaroma.gr). Είναι αποστακτήριο στην Κρήτη, τα μαζεύουν και τα επεξεργάζονται μόνοι τους. Καλές τιμούλες, μόλις παράγγειλα ένα λίτρο αμυγδαλέλαιο ψυχρής έκθλιψης, 15 ευρώ. Τα μεταφορικά τους είναι αστεία και η παραγγελία ήρθε σε δυο τρεις μέρες!

Eυχαριστούμε πολύ!! Ωραίο το σάιτ, μόνο που δεν μου βγάζει τιμές για λαδάκια(τις έχει μηδενικές)Τι κάνεις Skybeam;Καιρό έχω να σε 'δω' τριγύρω!:razz:

εγω ξεκινησα προσφατα την percutalfa.
ειναι σε συσκευασια 2 μαζι και κοστιζουν 34 ευρω, και κανουν δωρο μια μεγαλη τσαντα για τις μελλουσες μαμαδες.
προς το παρον βαζω μια φορα την ημερα γιατι βαριεμαι..:oops::oops:

Αυτή την κρέμα έβαζα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου.

Skybeam
28-07-10, 21:02
Eυχαριστούμε πολύ!! Ωραίο το σάιτ, μόνο που δεν μου βγάζει τιμές για λαδάκια(τις έχει μηδενικές)Τι κάνεις Skybeam;Καιρό έχω να σε 'δω' τριγύρω!:razz:.

Θα πατήσεις το προϊόν και κάτω από την περιγραφή προϊόντος γράφει: "παρακαλώ επιλέξτε ένα είδος" και δίπλα έχει ένα βελάκι με το έλαιο σε διάφορα ml και την αντίστοιχη τιμή.

Όσο για το που χάθηκα, άστα vasdelina μου πήγα να πεθάνω. Ή στην καλύτερη να ζήσω με κουσούρι. Δόξα το Θεό είμαι καλά και επανήλθα:)

vasdeli
29-07-10, 00:30
Θα πατήσεις το προϊόν και κάτω από την περιγραφή προϊόντος γράφει: "παρακαλώ επιλέξτε ένα είδος" και δίπλα έχει ένα βελάκι με το έλαιο σε διάφορα ml και την αντίστοιχη τιμή.

Ευχαριστώ πολύ! Έβγαλα άκρη!;)

Iουλια
05-08-10, 14:42
Γειά σας κορίτσια!Λοιπόν εγώ δεν ήμουνα ποτέ έγκυος αλλά είχα πάρει πριν 4 χρόνια 9 κιλά και όταν τα έχασα δημιουργήθηκαν ραγάδες.Δοκίμασα τη simulcium και δε μου έκανε τίποτα.Έπειτα πήγα σε ένα πολύ καλό δερματολόγο ο οποίος μου είπε ότι αυτή η κρέμα είναι δεκαετίας και βάλε και έχουν βγει πολύ πιο εξελιγμένες από τότε οπότε και μου σύστησε αυτήν:http://www.synchroline.com/prodotti_dettaglio.asp?ID=369&N=D&Nm=D2&P=TERPROLINE%20body%20cream%20%3Cbr%3E125%20ml%20or%20250%20ml ,η οποία σχεδόν της εξαφάνισε!Κοστίζει γύρω στο 30άρι,αλλά δεν ξέρω αν κάνει να χρησιμοποιηθεί στην εγκυμοσύνη,οπότε καλύτερα να ρωτήσετε το γιατρό σας.
Πήρα την κρέμα που λες αλλά δεν αναφέρει στις οδηγίες πόσες φορές να την χρησιμοποιείς. Σε πόσο καιρό έκαναν να εξαφανιστούν? Δηλαδή μετά από πόσο καιρό είδες αποτέλεσμα? Χρειάστηκε να πάρεις και δεύτερο σωληνάριο?

kisha
05-08-10, 14:46
κοριτσια εμενα κατι φιλεμς ου ειπαν γι α κρεμα σωματος βουτυρο κακαο πρωι βραδυ,η αληθει αειναι οτι ειναι πολυ ενυδατικη και δε λερωνει τα ρουχα απορροφαται αμεσως,τωρα για ραγαδες ακομη δενεβγαλα....

may23
05-08-10, 16:06
Πήρα την κρέμα που λες αλλά δεν αναφέρει στις οδηγίες πόσες φορές να την χρησιμοποιείς. Σε πόσο καιρό έκαναν να εξαφανιστούν? Δηλαδή μετά από πόσο καιρό είδες αποτέλεσμα? Χρειάστηκε να πάρεις και δεύτερο σωληνάριο?

δυο φορες την ημερα, θεωρω οτι ειναι υπεραρκετο για μια κρεμα για ραγαδες.
τη χρησιμοποιει και μια φιλη μου και ειναι πραγματικα καλη!!

eirini ag
05-08-10, 16:22
Κοριτσια εγω εβαζα prevenstria της frezyderm,μου την συστησε η γυναικολογος μου και δεν εκανα ουτε μια ραγαδα,ουτε ξεχηλωσε η κοιλια μου,ειναι οπως πρωτα.Βεβαια καπου καπου εβαζα και baby oil γιατι ειναι λιγο ακριβη.Κι αυτο κανει δουλεια.

sailing
05-08-10, 22:09
μαμάδες έχω ακούσει τα καλύτερα για την κεραλοιφή..τόσο για πρόληψη όσο και για επούλωση των ραγάδων..!!!την φτιάχνουμε μόνες μας και είναι η εξής:λιώνουμε ένα μέρος φυσικό κερί με τρία μέρη ελαιόλαδο στο κατσαρολάκι ανακατεύοντάς τα πολύ καλά(αν θέλουμε προσθέτουμε αιθέρια έλαια αλλά καλύτερα όχι στην φάση της εγκυμοσύνης), το βγάζουμε από την φωτιά και όταν κρυώσει λίγο το βάζουμε σε ένα βαζάκι γυάλινο. Όσο θα κρυώνει θα αποκτά και πιο στέρεη μορφή..
Εγώ παρήγκειλα κερί από ένα κατάστημα με βιολογικά και περιμένω πως και πως για να την φτιάξω..

mpampas37
09-08-10, 20:55
εμενα ο δερματολογος μουχε συστησει την prevenstria της frezyderm την οποια η φαρμακοποιος μου ανεμιξε με βαζελινη σε ιση αναλογια.μετα ομως απο αυτα που διαβασα για τη βαζελινη λεω να δοκιμασω και τη συνταγη με το αμυγδαλελαιο.....
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο φαρμακοποιός σου ανέμειξε την prevenstria με βαζελίνη...
απαράδεκτο...
μπορείς απλά να συνεχίσεις μονη της την κρέμα χωρίς την ανάμειξη της βαζελίνης!!!

am13
11-08-10, 23:34
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο φαρμακοποιός σου ανέμειξε την prevenstria με βαζελίνη...
απαράδεκτο...
μπορείς απλά να συνεχίσεις μονη της την κρέμα χωρίς την ανάμειξη της βαζελίνης!!!

το προτεινε για περισσοτερη ενυδατωση και οικονομια μιας και βγαζεις παραπανω ποσοτητα ετσι.βεβαια η αισθηση της βαζελινης ειναι αηδια.

mpampas37
13-08-10, 23:16
το προτεινε για περισσοτερη ενυδατωση και οικονομια μιας και βγαζεις παραπανω ποσοτητα ετσι.βεβαια η αισθηση της βαζελινης ειναι αηδια.
δεν μπορεί ο φαρμακοποιός σου να παίζει έτσι...
πώς γνωρίζει οτι το μείγμα αυτό μπορεί να γίνει φαρμακοτεχνικά και δεν μπορεί να σου προκαλέσει κάποια χημική αντίδραση...???
μ'ονο αν επικοινώνησε με το αντίστοιχο τμήμα της εταιρίας και ρώτησε, αλλά δε νομίζω να το έπραξε...
συνέχισε μ'ονο με την prevenstria!

am13
18-08-10, 23:42
υποψηφις μανουλες δοκιμασα κεραλοιφη με καλεντουλα και χαμομηελαιο απο ενα καταστημα με βιολογικα και εμεινα εκπληκτη απτο αποτελεσμα. ενυδατωνει αρκετα την επιδερμιδα χωρις να λαδωνει ομως οπως η βαζελινη η τα ελαια.δοκιμαστε την

Skybeam
19-08-10, 00:02
υποψηφις μανουλες δοκιμασα κεραλοιφη με καλεντουλα και χαμομηελαιο απο ενα καταστημα με βιολογικα και εμεινα εκπληκτη απτο αποτελεσμα. ενυδατωνει αρκετα την επιδερμιδα χωρις να λαδωνει ομως οπως η βαζελινη η τα ελαια.δοκιμαστε την
Από ποιο κατάστημα????????

peny
19-08-10, 10:17
Γεια σας κορίτσια!!Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα!! Στην εγκυμοσύνη μου έβαζα τα πάντα. Οποια κρέμα μου έλεγαν την έπαιρνα. Αποτέλεσμα? Μηδέν! Η κοιλιά μου είναι γεμάτη ραγάδες. Ο γιατρός μου το είχε πει πως αν είναι να κάνεις, θα κάνεις!

akis1975
17-09-10, 14:47
Καλημέρα,
η γυναίκα μου είναι στον 4ο μήνα και ο γιατρός της συνέστησε να αρχίζει να βάζει κρέμες σιγά σιγά. Πρότεινε 2: την Prevenstria της Frezyderm (η οποία είναι λίγο ακριβούτσικη) και την Prenatale της Benostan. Θα σας πω σε 5 μήνες ποιά είναι η καλύτερη :p. Τις πήρα και τις 2 από ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο με έκπτωση μαζί με κάτι άλλο που παρήγγειλα τηλεφωνικώς (δεν υπήρχε στους καταλόγους του site και προθυμότατα το προσέθεσαν στην παραγγελία μου) και την επόμενη μέρα ήταν σπίτι μου!! Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα στην Ελλάδα της ανοργανωσιάς του 2010. Σας παραθέτω τα links για ευκολία σας.

http://www.pharmacyallday.com/1264-babycare-1449/index.el.html
http://www.pharmacyallday.com/1204-1220/index.el.html

marilu
17-09-10, 16:04
Εγώ βάζω την prenatale της Benostan και ειμαι υπερευχαριστημένη. Η διαφορά της με την Frezyderm ειναι στα συστατικά, καθότι της Benostan ειναι πολύ πιο "αγνή" στα συστατικά της γιατι ειναι φυτική. Πάντως και οι δύο κάνουν εξαιρετικη δουλειά.

anthios
17-09-10, 21:10

ακολουθησα κι εγω τη συμβουλη σου.βαζω μεσα και λιγο αιθεριο ελαιο λεβαντα.πολυ καλη υγιεινη και οικονομικη λυση!

sofiaheraklio
18-09-10, 10:21
Καλημέρα κορίτσια.Έχει καμια χρησιμοποιήσει την κρέμα της Fissan;

Melina22
18-09-10, 11:15
Καλημέρα κ από μένα! Να σας ρωτήσω κάτι; Η πρόληψη για ραγάδες ξεκινά απ' τον πρώτο μήνα ή αργότερα όταν αρχίζεις να φουσκώνεις;

anthios
18-09-10, 13:02
Καλημέρα κορίτσια.Έχει καμια χρησιμοποιήσει την κρέμα της Fissan;

την εχω χρησιμοποιησει αλλα μετα προσεξα οτι εχει paraben και δεν την ξαναεβαλα

sofiaheraklio
18-09-10, 18:31
Τι είναι το paraben;

Danielaki
18-09-10, 19:04
Γεια σας κορίτσια!!Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα!! Στην εγκυμοσύνη μου έβαζα τα πάντα. Οποια κρέμα μου έλεγαν την έπαιρνα. Αποτέλεσμα? Μηδέν! Η κοιλιά μου είναι γεμάτη ραγάδες. Ο γιατρός μου το είχε πει πως αν είναι να κάνεις, θα κάνεις!
θα συμφωνησω με την Πενυ..κι εμενα ο γιατρος τα ιδια μου ειπε και εκτος αυτου μου ειπε οτι ειναι και λιγο "κληρονομικο" δλδ αν εχει κανει η μητερα σου το πιο πιθανο ειναι να κανεις κι εσυ..

Danielaki
18-09-10, 19:05
Τι είναι το paraben;
συντηρητικα που μπορει να προκαλεσουν ασθενειες του δερματος..

minimaouse
19-09-10, 10:12
κορίτσια εγω βάζω PREVENSTRIA FREZYDERM,αλλα και λιγο βαζελινη!!ξεκινησα να φοράω τις κρεμούλες απο την αρχη της εγκυμοσυνης!!ελπιζω να τις αποφύγω!!!!!!!

madchen
19-09-10, 20:12
Εγώ από την αρχή του 4ου μήνα χρησιμοποιώ τη Mama Uno της Salba, την οποία μου έδωσε ο γυναικολόγος και τη Synchroelast της Synchroline την οποία μου έδωσε η δερματόλογος μου και δεν έχει και parabens.Και οι δύο βέβαια μου είπαν ότι αν η μαμά μου είχε κάνει ραγάδες τότε θα κάνω κι εγώ,αν όχι, τότε δεν θα κάνω και οι κρέμες δεν παίζουν σημαντικό ρόλο, το αν θα κάνεις ή όχι ραγάδες είναι θέμα ελαστικότητας του δέρματος, κληρονομικότητας κ ορμονών. Αλλά και φίλες μου που έχουν γεννήσει και έχουν κάνει ραγάδες και παστώνονταν διαρκώς μου είπαν ότι οι γιατροί τους τούς είπαν τα ίδια:κληρονομικότητα, ορμόνες κ ελαστικότητα του δέρματος, ακόμη κ γυμνασμένη να είσαι αυτό δεν παίζει ρόλο στις ραγάδες, η απότομη διάταση του δέρματος σε συνδυασμό με τα παραπάνω μπορεί να τις δημιουργήσει.
Η μαμά μου πάντως κ στις δύο εγκυμοσύνες της δεν έκανε ούτε μία κ η κοιλιά της είναι πιο ελαστική από τη δική μου!!Ελπίζω να τη γλιτώσω κι εγώ!

vasdeli
21-09-10, 09:26
.Και οι δύο βέβαια μου είπαν ότι αν η μαμά μου είχε κάνει ραγάδες τότε θα κάνω κι εγώ,αν όχι, τότε δεν θα κάνω

Και αυτό σχετικό είναι....
Η μαμά μου είναι γεμάτη, εγώ πάλι δεν έχω κάνει ούτε 1 σε όλες τις εγκυμοσύνες....

tracy
21-09-10, 10:11
κοριτσια ποια η γνωμη σας για το αμυγδαλελαιο που βαζω εγω??

Δ.Βούλα
22-09-10, 09:24
εγω βαζω την prevenstria απο τον τριτο μηνα δυο φορες την ημερα τωρα ειμαι στη 25 εβδ (εχω διδυμα) εχω γεμισει ραγαδες και μαλλον ειμαι ακομα στην αρχη σιγουρα θα κανω κι αλλες..

lenaki1982
23-09-10, 10:28
Η μαμά μου είναι γεμάτη, εγώ πάλι δεν έχω κάνει ούτε 1 σε όλες τις εγκυμοσύνες....

ακριβώς!!και μένα η μαμά μου έχει ραγάδες και εγώ δεν έκανα καμμία. έβαζα μόνο βαζελίνη.

aliki1983
23-09-10, 10:32
Και εγώ την prevenstria της frezyderm. Από τον 3ο και όχι κάθε μέρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει. Είμαι 16η εβδομάδα. Αν και πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα δέρματος.
Ίσως το νερό να βοηθάει πιο πολύ από όλες αυτές τις κρέμες.

SoHappy
23-09-10, 10:45
κοριτσια ποια η γνωμη σας για το αμυγδαλελαιο που βαζω εγω??
Θεωρω οτι ειναι οτι πιο αγνο μετα το ελαιόλαδο...Και εγω αυτο χρησιμοποιώ. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν απορροφαται τελείως :?
Γνωστή μου το χρησιμοποιούσε σε όλη την εγκυμοσύνη κ δεν εκανε ούτε 1 ραγαδα...

tracy
23-09-10, 11:25
το αμυγδαλελαιο ναι δεν απορροφαται τελειως γιατι προσφερει μεγαλη ενυδατωση απο οσο ξερω και ειναι οτι καλυτερο που δεν απορροφαται τελειως γιατι ετσι μενει το δερμα μαλακο και λαδωμενο χωρις ξηροτητα και τραβηγματα απο το ανοιγμα . . . .βαζω καθε βραδυ πριν κοιμηθω και φοροντας απο πανω ενα φανελακι. . .λογω λιπαροτητας........................

Melina22
24-09-10, 17:36
Το αμυγδαλέλαιο από που το αγοράζουμε;

tracy
24-09-10, 19:12
[QUOTE=Melina22;1714586]Το αμυγδαλέλαιο από που το αγοράζουμε;[/QU
φαρμακειο-καντο παραγγελια να στο φερουν σε μεγαλο μπουκαλι,συμφερει!εγω πηρα 1λιτρο με 15 ευρω!

Danielaki
25-09-10, 00:31
σε μισω..ουτε μια ρε θηριο?εγω εχω γεμισει..ειπα στον αντρα μου να αρχισει να μαζευει λεφτα οταν αποφασισουμε πως δεν θελουμε αλλα παιδια να κανω πλαστικη και να φυγουν..
αλλα μην ξεχνιομαστε σε μισωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

chris83
25-09-10, 13:15
κοριτσια εγω οταν ρωτησα τον γιατρο που ειχα στη Θεσσαλονικη μου ειπε πως όλες οι κρεμες την ιδια δουλεια κανουν. Αν ειναι να κανεις ραγαδες θα κανεις!!!:cry:
Οι κρεμες βελτιωνουν ελαχιστα την κατασταση απο την πιο ακριβη εως την πιο φτηνη. Εγω παντως αρχισα να χρησιμοποιω baby oil gel και μου αφηνει μια ωραια αισθηση ενυδατωσης. Τωρα το αποτελεσμα θα σας το πω σε εξι μηνες...:D

πρωταρα
25-09-10, 15:46
Η bepanthol σαν γαλακτωμα σωματος ή κρέμα κανει να χρησιμοποιηθει? Εχει προβιταμινη Β5 και ειναι αναπλαστικη

Maria110610
25-09-10, 16:02
Κοριτσια εγω χρησιμοποιω της Frezyderm την Prevenstria και δεν εχω κανει
αλλα σκεφτομαι να αγορασω και σητελαιο απο μαγαζι με βιολογικα μαλλον γιατι δεν ξερω που αλλου να το βρω!
Βρηκα στα βιβλια της σχολης μου οτι το σητελαιο βοηθα στην επουλουση και ελαστηκοτητα του δερματος!
Επισης μια φιλη μου μου εδωσε μια συνταγη:
2 κουταλιες της σουπας (κ.σ.) αμυγδαλαιλεο
2 κ.σ. σιτελαιο
2 κ.σ. τζελ αλοης
2 μονοδοσεις Βιταμινης Ε

Τα ανακατευεις και κανεις επαληψη μετα απο peeling 2 φορες την ημερα!
Τα υλικα νομιζω τα βρισκεις ή σε μαγαζια με βοτανα ή σε βιολογικα!
Η κοπελα μενει Θεσσαλονικη και εγω Αθηνα δεν ξερει που μπορω να τα βρω στην Αθηνα αλλα θα το ψαξω!

ΙΩΑΝΝΑ_30
25-09-10, 18:16
Και γω την frezyderm βαζω μπαινω στον 8 μηνα σε λιγο και δεν εχω βγαλει καθολου. Μακαρι να συνεχιστει αυτο:D:D:D

zouzoupina
25-09-10, 19:20
εγω βαζω fissan mamma προς το παρον δεν εχω βγαλει ραγαδες.

Melina22
25-09-10, 19:28
[QUOTE=Melina22;1714586]Το αμυγδαλέλαιο από που το αγοράζουμε;[/QU
φαρμακειο-καντο παραγγελια να στο φερουν σε μεγαλο μπουκαλι,συμφερει!εγω πηρα 1λιτρο με 15 ευρω!

Σε ευχαριστώ!

akis1975
04-10-10, 12:25
Η γυναίκα μου ετοιμάζεται να μπει στον 5ο και επί ένα μήνα βάζει την prenatale benostan http://www.pharmacyallday.com/1204-1220/index.el.html (ακόμα δεν έχει χρησιμοποιήσει prevenstria). Μέχρι στιγμής δεν έχει ραγάδες (ευτυχώς γιατί ποιός την ακούει).
Παρεπιπτόντως, υπάρχουν γυναίκες που στην εγκυμοσύνη τους είναι πιο ήρεμες από πριν? Εμένα αυτό έχει πάθει και αν το ήξερα θα την άφηνα έγγυο αμέσως μετά το γάμο μας!!!!

linaki G
10-10-10, 13:03
Καλημέρα! Εγώ εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ τη Prevenstria της Frezyderm, πρωί-βράδυ. Εκτός όμως ότι είναι λίγο αλμυρή η τιμή της, δεν απλώνεται και πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα -έχω την εντύπωση- να καταναλώνω μεγάλη ποσότητα!!!

Μήπως οι κοπέλες που έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια κρέμα μπορούν να μου πουν πόσες περίπου συσκευασίες κατανάλωναν το μήνα? Επίσης σε ποια περιοχή του σώματος εφαρμόζετε? Εγώ βάζω από τους μηρούς μέχρι το στήθος.

Έχω σκεφτεί να την αραιώσω κάπως με αμυγδαλέλαιο που ξέρω ότι είναι πολύ ενυδατικό, αλλά δεν θέλω να την αλλοιώσω μήπως αυτό ελαττώσει τη δράση της.

Αν έχετε κάποια πείρα, καλοδεχούμενη η συμβουλή σας... Ευχαριστώ!

ΙΩΑΝΝΑ_30
10-10-10, 13:24
Καλημέρα! Εγώ εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ τη Prevenstria της Frezyderm, πρωί-βράδυ. Εκτός όμως ότι είναι λίγο αλμυρή η τιμή της, δεν απλώνεται και πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα -έχω την εντύπωση- να καταναλώνω μεγάλη ποσότητα!!!

Μήπως οι κοπέλες που έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια κρέμα μπορούν να μου πουν πόσες περίπου συσκευασίες κατανάλωναν το μήνα? Επίσης σε ποια περιοχή του σώματος εφαρμόζετε? Εγώ βάζω από τους μηρούς μέχρι το στήθος.

Έχω σκεφτεί να την αραιώσω κάπως με αμυγδαλέλαιο που ξέρω ότι είναι πολύ ενυδατικό, αλλά δεν θέλω να την αλλοιώσω μήπως αυτό ελαττώσει τη δράση της.

Ειμαι αρχες 8ου και την ξεκινησα απο τον 4 μηνα εχω παρει το τριτο κουτι πριν κανενα 10ημερο και βαζω 2 φορες την ημερα(μεχρι τον 5 εβαζα 1 φορα) στην κοιλια και στους πλαγιους κοιλιακους, λιγο στο στηθος (οχι στις θηλες) και ψηλα στους μηρους. Θα σου ελεγα να μην την αραιωσεις καλυτερα βαζε μια φορα την ημερα κρεμα και το βραδυ αμυγδαλελαιο που ειναι και πιο λιπαρο. Μεχρι τωρα παντως δεν εχω κανει καθολου ραγαδες μακαρι να συνεχισω ετσι.:)

vasdeli
10-10-10, 14:19

Γιατί κοπέλα μου δεν βάζεις σκέτο αμυγδαλέλαιο; Είναι τόσο ενυδατικό και αγνό, φαντάζομαι προτιμότερο από οποιαδήποτε κρέμα...

madchen
10-10-10, 16:14
Εκτός από το αμυγδαλέλαιο, πολύ καλό είναι και το σιτέλαιο, είναι γνωστό για την αντιραγαδική του δράση. Εγώ έχω αναμείξει αμυγδαλέλαιο, σιτέλαιο και λάδι jojoba και το απλώνω κάθε βράδυ.Είναι πολύ ενυδατικό, χωρίς άρωμα,μένει αρκετή ώρα στο δέρμα και είναι ό,τι πιο φυσικό και ακίνδυνο υπάρχει μαζί με το ελαιόλαδο. Εκτός από το μείγμα αυτό χρησιμοποιώ και τη Synchroelast της Synchroline δύο φορές τη μέρα, η οποία δεν έχει parabens και μου την έδωσε η δερματολόγος μου,είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Την Prevenstria δεν την έχω δοκιμάσει,διάβασα τα συστατικά και είδα ότι έχει parabens. Επιπλέον, η υφή της δεν με ικανοποιεί και τόσο και έχει και έντονο άρωμα.

giotaki83
10-10-10, 17:11
Να πω την εμπειρία μου. Εμενα ο γιατρός μου δε μου σύστησε καμία κρέμα κι έτσι πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα συμβουλές. Τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ τη κρέμα της Elancyl. Η αιτία που το έψαξα είναι γιατί έγω βγάζω πολύ εύκολα ραγάδες σε όλο το σώμα με τη παραμικρή μεταβολή στο σώμα μου. Το αποτέλεσμα ...ούτε μια ραγάδα!!!!!! Τη συστήνω ανεπιφύλακτα

linaki G
11-10-10, 13:19
Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας...
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ρωτήσει ακόμα το γιατρό μου για τη συγκεκριμένη κρέμα και τη γνώμη του για τα parabens, διάλεξα την prenenstria γιατί είδα ότι την έχουν χρησιμοποιήσει πολλές κοπέλες στο φόρουμ και σχεδόν όλες είναι ευχαριστημένες.
Επίσης όταν στο φαρμακείο ρωτούσα τις τιμές για διάφορες κρέμες για ραγάδες ο φαρμακοποιός μου είπε ότι και η γυναίκα του αυτή χρησιμοποιεί.
Από συγγενείς και φίλες δεν έβγαζα άκρη, η αφού κάθε μία χρησιμοποιούσε διαφορετική κρέμα και άλλες έκαναν ραγάδες και άλλες όχι.

Θα σου ελεγα να μην την αραιωσεις καλυτερα βαζε μια φορα την ημερα κρεμα και το βραδυ αμυγδαλελαιο που ειναι και πιο λιπαρο. Μεχρι τωρα παντως δεν εχω κανει καθολου ραγαδες μακαρι να συνεχισω ετσι.:)

Αυτό θα κάνω, προς το παρόν. Αργότερα, αν συνεχίσω με την ίδια, θα την αυξήσω σε δύο φορές...

Εκτός από το αμυγδαλέλαιο, πολύ καλό είναι και το σιτέλαιο, είναι γνωστό για την αντιραγαδική του δράση. Εγώ έχω αναμείξει αμυγδαλέλαιο, σιτέλαιο και λάδι jojoba και το απλώνω κάθε βράδυ.Είναι πολύ ενυδατικό, χωρίς άρωμα,μένει αρκετή ώρα στο δέρμα και είναι ό,τι πιο φυσικό και ακίνδυνο υπάρχει μαζί με το ελαιόλαδο.

Για το αμυγδαλέλαιο ήξερα ότι είναι πολύ ενυδατικό και πολύ καλή βάση για να φτιάχνει κάποιος σπιτικά, αγνά καλλυντικά.
Για το σιτέλαιο δε γνώριζα, αλλά ψάχνοντας στο google βρήκα ότι κάνει για τις ραγάδες:

http://www.goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=30&option=com_virtuemart&Itemid=1

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Κάνει για την πρόληψη των ραγάδων ή για τη θεραπεία και την επούλωσή τους?

madchen
11-10-10, 14:29
Οι πληροφορίες που βρήκα για το σιτέλαιο είναι οι εξής:

''Αυξάνει την ελαστικότητα του δέρματος και λειαίνει την επιδερμίδα. Κατάλληλο για την πρόληψη των ραγάδων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Πλούσιο σε βιταμίνη Α, D, E *,λεκιθίνη και ένζυμα. Είναι φυσικό αντιοξειδωτικό, πηγή νιότης για το ώριμο δέρμα.'' (www.beautylife.gr (http://www.beautylife.gr))

''Το σιτέλαιο είναι αρκετά παχύρευστο και πολύ ενυδατικό. Ενδείκνυται περισσότερο σε περιπτώσεις που υπάρχουν ουλές στο δέρμα ή για την αντιμετώπιση των ραγάδων, λόγω της εξαιρετικά δυνατής επουλωτικής του δράσης.'' (www.zen-shop.gr (http://www.zen-shop.gr))

''Θεωρείται το καλύτερο θρεπτικό έλαιο για το ανθρώπινο δέρμα. Περιέχει ακόρεστα λιπαρά οξέα, βιταμίνη Ε και λεκιθίνη. Μειώνει την ξηρότητα, απαλύνει τις ατέλειες, μαλακώνει το δέρμα και βελτιώνει την εμφάνισή του.'' (www.pharmacy4u.gr (http://www.pharmacy4u.gr))

Επιπλέον, έχω διαβάσει και σε άλλα άρθρα ότι είναι εξαιρετικά ενυδατικό για το δέρμα προσώπου κ σώματος και ότι χρησιμοποιείται προληπτικά για τις ραγάδες.Για την επούλωση των ραγάδων δεν το πιστεύω και τόσο, διότι, ειδικά αν είναι λευκές, δύσκολα φεύγουν, ακόμη και με το laser μπορεί να γίνουν λιγότερο ορατές μόνο όμως αν είναι ροζ-μωβ κι όχι λευκές. Και ο γυναικολόγος μου και η δερματολόγος μου είπαν ότι ό,τι και να βάζουμε αν είναι να κάνουμε ραγάδες, θα κάνουμε...βέβαια,εμείς προσπαθούμε να ενυδατώσουμε το δέρμα όσο καλύτερα κι αγνότερα γίνεται, ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες για ραγάδες.
Παράλληλα με αυτό το μείγμα ελαίων, θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ και το βιολογικό λάδι της Weleda για την εγκυμοσύνη, το οποίο περιέχει αμυγδαλέλαιο, jojoba, σιτέλαιο και άρνικα και είναι πολύ ενυδατικό, απ'ό,τι με έχουν πληροφορήσει, κι όσο πιο αγνό γίνεται, αφού η Weleda είναι από τις κορυφαίες εταιρείες βιολογικών καλλυντικών με πιστοποίηση από τον γερμανικό BDIH, που έχει θεσπίσει ιδιαίτερα αυστηρά κριτήρια πιστοποίησης των βιολογικών προϊόντων.
Ο άντρας μου γελάει που με βλέπει να πασαλείβομαι 3 φορές τη μέρα με την κρέμα και το λάδι και μου λέει ότι το μωρό θα...έχει φρικάρει με όλα αυτα που βάζω!!!:D

linaki G
11-10-10, 15:54
Παράλληλα με αυτό το μείγμα ελαίων, θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ και το βιολογικό λάδι της Weleda για την εγκυμοσύνη, το οποίο περιέχει αμυγδαλέλαιο, jojoba, σιτέλαιο και άρνικα και είναι πολύ ενυδατικό, απ'ό,τι με έχουν πληροφορήσει, κι όσο πιο αγνό γίνεται, αφού η Weleda είναι από τις κορυφαίες εταιρείες βιολογικών καλλυντικών με πιστοποίηση από τον γερμανικό BDIH, που έχει θεσπίσει ιδιαίτερα αυστηρά κριτήρια πιστοποίησης των βιολογικών προϊόντων.
Ο άντρας μου γελάει που με βλέπει να πασαλείβομαι 3 φορές τη μέρα με την κρέμα και το λάδι και μου λέει ότι το μωρό θα...έχει φρικάρει με όλα αυτα που βάζω!!!:D

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το σιτέλαιο, τελικά είναι πιο εξειδικευμένο για τις ραγάδες από το σκέτο αμυγδαλέλαιο.

Είδα και το λάδι της Weleda για τις ραγάδες στο site της (τι γλωσσοδέτη-όνομα έχει???:lol:). Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... Από τιμή όμως δεν ξέρω τι λέει...

Όσο για το πασάλειμμα... αυτό δεν το γλιτώνουμε!!!
Προκειμένου τουλάχιστον να μην έχουμε τύψεις ότι μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για τις ραγάδες και δεν το κάναμε...

Rea_1971
11-10-10, 16:35
Μη με κράξετε σας παρακαλώ. Να ρωτήσω θέλω η άσχετη.

πότε φαίνονται οι ραγάδες;

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μετά όταν θα ξεφουσκώσει η κοιλιά; Αν εμφανίζονται κατά την εγκυμοσύνη, περίπου σε ποιον μήνα γίνονται αντιληπτοί;

kwtina
11-10-10, 16:45

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μετά όταν θα ξεφουσκώσει η κοιλιά; Αν εμφανίζονται κατά την εγκυμοσύνη, περίπου σε ποιον μήνα γίνονται αντιληπτοί;

Οι ραγάδες αρχίζουν κ φαίνονται με το φουσκώνει η κοιλιά.Αν είναι να κάνεις ραγάδες, όσο πιο πολύ φουσκώνεις, τόσο διευρύνονται. Αν δεν έχεις κάνει ακόμα, πιθανώς να τη γλίτωσες!!!
Γι΄αυτό λέμε με το που μαθαίνει μια γυναίκα την εγκυμοσύνη, καλό είναι να ξεκινήσει τη χρήση της κρέμας.

madchen
11-10-10, 17:00
Το λάδι της Weleda μπορείς να το βρεις σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων και σε επιλεγμένα φαρμακεία. Καλύτερα όμως να το αγοράσεις από κάποιο γερμανικό e-shop, θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα,ιδιαίτερα αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς για αρκετό καιρό. Εγώ το παίρνω από το www.bce-europe.com (http://www.bce-europe.com). Καλό είναι επίσης και το www.biologisch24.com (http://www.biologisch24.com). Για τιμές δες παρακάτω να συγκρίνεις ελληνικές με γερμανικές:

http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Pregnancy-Care/5/

http://www.biologisch24.com/product_info.php/language/en/info/p534_Weleda-Schwangerschafts-Pflegeoel-100ml.html

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?manufacturers_id=94&products_id=5049

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=50

Αν δεν γνωρίζεις γερμανικά, αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί τα γερμανικά eshops έχουν και μετάφραση στα αγγλικά και μπορείς για οποιαδήποτε απορία να επικοινωνήσεις μαζί τους στα αγγλικά. Ελπίζω να βοήθησα!:D

linaki G
13-10-10, 13:37

Αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, όποτε δεν ξέρω. Πάντως κάποιες ραγάδες που έχω κάνει από παλιά στα πόδια, δεν τις έκανα όταν πήρα βάρος, αλλά όταν έχασα και άρχισα να γυμνάζομαι... Το καλό είναι ότι τώρα πια, χρόνια μετά, είναι σχεδόν αόρατες.

Ρίξε μια ματιά και εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19717&page=15

Από ότι φαίνεται, οι ραγάδες μπορούν να εμφανιστούν οποτεδήποτε!!!:cry:
Γι' αυτό καλό είναι να συνεχίζουμε την ενυδάτωση ακόμα και 2-3 μήνες μετά τον τοκετό.

Μadchen, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :smile:
Από ότι κατάλαβα εσύ ήδη χρησιμοποιείς τη Weleda. Απορροφάται εύκολα ή αφήνει σημάδια (όπως τα λαδάκια) σε ρούχα κτλ?

madchen
13-10-10, 15:53
Παρακαλώ linaki G !! Εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε η μια την άλλη! Και μένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι και στο θέμα της δημιουργίας των ραγάδων θα συμφωνήσω με την linaki G...κι εγώ έχω κάνει ραγάδες από αυξομείωση βάρους στο παρελθόν στους γοφούς και εμφανίστηκαν όταν έχασα τα κιλά γιατί το δέρμα μαζεύτηκε από το τέντωμα όταν είχα παχύνει...οπότε σίγουρα χρειάζεται ενυδάτωση και μετά τον τοκετό...εγώ πηγαίνω τακτικά στη δερματολόγο και την έχω πρήξει με αυτό το θέμα, οπότε θα της ζητήσω να μου δώσει κρέμες και για μετά.
Το λάδι της Weleda πρόσφατα άρχισα να το χρησιμοποιώ,είναι αρκετά λιπαρό αλλά απορροφάται σχετικά εύκολα σε σχέση με άλλα λάδια, όχι αμέσως αλλά μετά από λίγο.Εγώ ούτως ή άλλως τα λάδια τα βάζω αργά το βράδυ και μετά φοράω πρόχειρα ρούχα ή πυζάμες αλλά και πάλι δεν εχω παρατηρήσει λέρωμα στα ρούχα. Αφήνω για λίγα λεπτά ακάλυπτη την περιοχή και μετά ντύνομαι.

Rea_1971
13-10-10, 16:34
Ευχαριστώ!

Ellemphriem
13-10-10, 16:46
Ευχαριστώ!

Κοριτσι αν δεν εχεις κανει μεχρι τωρα μαλλον γλιτωσες. Δεν εβγαλα ποτε ραγαδες και δεν χρησιμοποιησα καμια κρεμμα. Δερματολογος μου ειπε οταν του το συζητησα οτι οι ραγαδες ειναι καθαρα θεμα ελαστικοτητας του δερματος. Τπτ δεν μπορει να τις εμποδισει αν ειναι να βγουν.

mafalda@
14-10-10, 09:10
Εγώ τις πρώτες ραγαδες τις έβγαλα στον 8ο μήνα.
Ξεκίνησα τότε να βάζω κρέμα, αλλά ήταν αργά. Από τότε και αφού έβαζαν κρέμα δεν έβγαλα άλλες.
Η Μαια του γιατρού μου συνέστησε την prevenstria της fRezyderm. Είναι πολύ καλή. Δεν "πέταξα" άλλη ραγαδα. Τουλάχιστον τόσες που βγήκαν με το που μπήκα στον 8ο.
Τι μήνας και αυτός! Αναγουλες, ραγαδες. Όλα.

athina_m
14-10-10, 12:49
Εγω στην 1η εγκυμοσυνη μου εβαζα ενα λαδακι της clarins (δεν θυμαμαι πως γραφεται) ηταν διαφανο μπουκαλι και το λαδι κιτρινο, δεν εκανα ουτε μια ραγαδα τωρα παλι αυτο χρησιμοποιω.

joyful mum
12-11-10, 09:42
Κατοπιν αρκετου ψαξιματος εχω καταληξει πως θα ηθελα να δοκιμασω την παιδικη βαζελινη για τις ραγαδες-εννοω χωρις πετελαιο.Το προβλημα ειναι οτι εχω παει σε 5-6 φαρμακεια και οταν τους λεω βαζελινη χωρις πετρελαιο με κοιτανε σαν εξωγηινη.Σε ενα φαρμακειο πηγανε να μου δωσουν την fissan αλλα ειδαμε οτι εχει και αυτη πετρελαιο.Σας παρακαλω εαν καποια ξερει μια συγκεκριμενη μαρκα παιδικης βαζελινης (χωρις πετρελαιο) ας μου την γραψει.Ευχαριστω...

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 15:38
κοριτσια θα βαλετε κρεμες για ραγαδες;;;δεν ξερω τι να κανω.....

Stellinula
30-11-10, 15:44
Θα σου πω τι έπαθα για να προσέχεις Ελλάκι μου. ¨ολοι μου έλεγαν μην αγοράσεις κρεμες...Να βάλω και καλά λαδάκι αμυγδαλέλαιο ή βαζελίνη ή baby oil....

Όταν τελικά το έκανα Ασε που γέμισα σεντόνια και ρουχα με λιπαρότητα και δεν φεύγει εύκολα με το πλύσιμο, η κοιλιά μου γέμισε κόκκινα σπιθουράκια, απιστευτη φαγούρα και κοκκινίλες....Έπαθα δερματίδα....

Πήρα εν τέλη την Frezyderm και ΗΡΕΜΗΣΑ βάζω πρωι και βράδυ....Ασε που ηρεμησα με τους λεκέδες λαδιού...Διότι δεν είναι καθόλου λιπαρή και μοσχοβολάει γιασεμί....

Πήρα την οικονομική συσκευασία των 2 στα 35 ευρώ!!!

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 15:47
Θα σου πω τι έπαθα για να προσέχεις Ελλάκι μου. ¨ολοι μου έλεγαν μην αγοράσεις κρεμες...Να βάλω και καλά λαδάκι αμυγδαλέλαιο ή βαζελίνη ή baby oil....

Όταν τελικά το έκανα Ασε που γέμισα σεντόνια και ρουχα με λιπαρότητα και δεν φεύγει εύκολα με το πλύσιμο, η κοιλιά μου γέμισε κόκκινα σπιθουράκια, απιστευτη φαγούρα και κοκκινίλες....Έπαθα δερματίδα....

Πήρα εν τέλη την Frezyderm και ΗΡΕΜΗΣΑ βάζω πρωι και βράδυ....Ασε που ηρεμησα με τους λεκέδες λαδιού...Διότι δεν είναι καθόλου λιπαρή και μοσχοβολάει γιασεμί....

Πήρα την οικονομική συσκευασία των 2 στα 35 ευρώ!!!

ειναι απο φαρμακειο;;;;και εγω αυτα ακουγα βαζελινη και λαδι.....και μετα ολα χαλια φυσικα, ειναι καλη δηλαδη ε;ειναι μονο για ραγαδες αυτη;

Stellinula
30-11-10, 15:53
ειναι απο φαρμακειο;;;;και εγω αυτα ακουγα βαζελινη και λαδι.....και μετα ολα χαλια φυσικα, ειναι καλη δηλαδη ε;ειναι μονο για ραγαδες αυτη;

Η frezyderm είναι η μάρκα καλλυντικών η κρέμα για ραγάδες λέγετε PREVENSTRIA.......Ναι απο φαρμακείο την προμυθεύεσε!!!

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 15:54
Η frezyderm είναι η μάρκα καλλυντικών η κρέμα για ραγάδες λέγετε PREVENSTRIA.......Ναι απο φαρμακείο την προμυθεύεσε!!!

ωραια θα παω να την παρω.....(μου το μετεφερε το θεμα)

Stellinula
30-11-10, 15:57

ναι έτσι κάνουν για να μην υπάρχει πληθώρα με τα ίδια θέματα...Αυτο είναι το σωστό...ΑΠορώ πως δεν συγχώνευσαν και τα δικά μας...που γράφθηκαν ιδια μέρα!!!:D

w.princess
30-11-10, 15:59
καλησπερα :)
Βασικα ολα εχουν να κανουν με τον τυπο δερματος σου.Απ'εκει και περα θα σου πω εγω τι εκανα και δεν εβγαλα ουτε μια ραγαδα, αν και ειχα απιστευτα μεγαλη κοιλια μιας που η μικρη μου γεννηθηκε 4100 και 53cm.Εβαζα μονο πολυ καλης ποιοτητας ελαιολαδο(κρητης που ειναι χαμηλο σε οξεα) το απορροφουσε απευθειας το δερμα και δεν αφηνε λιπαροτητα ετσι ωστε να εχω θεμα με τα ρουχα μου.Επιπλεον δεν εκανα ποτε ζεστο μπανιο,παντα χλιαρο προς το κρυο για να σφιγγει το δερμα. :)

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 16:00
ναι έτσι κάνουν για να μην υπάρχει πληθώρα με τα ίδια θέματα...Αυτο είναι το σωστό...ΑΠορώ πως δεν συγχώνευσαν και τα δικά μας...που γράφθηκαν ιδια μέρα!!!:D

χιχιχιχι.....δεν το καταλαβαν ακομα;;;;

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 16:02
καλησπερα :)
Βασικα ολα εχουν να κανουν με τον τυπο δερματος σου.Απ'εκει και περα θα σου πω εγω τι εκανα και δεν εβγαλα ουτε μια ραγαδα, αν και ειχα απιστευτα μεγαλη κοιλια μιας που η μικρη μου γεννηθηκε 4100 και 53cm.Εβαζα μονο πολυ καλης ποιοτητας ελαιολαδο(κρητης που ειναι χαμηλο σε οξεα) το απορροφουσε απευθειας το δερμα και δεν αφηνε λιπαροτητα ετσι ωστε να εχω θεμα με τα ρουχα μου.Επιπλεον δεν εκανα ποτε ζεστο μπανιο,παντα χλιαρο προς το κρυο για να σφιγγει το δερμα. :)

καλα για το μπανιο δεν το αλλαζω..θελω καυτο νερο παντα...
εγω δεν εχω καθολου ραγαδες δεν εκανα ποτε και δεν βαζω ευκολα κιλα, καλος οργανισμος γενικα....δεν ξερω αν θα εβαζα λαδι, πρεπει να περιμενεις να το απορροφησει , μετα δεν αφηνει λεκε σε ρουχα;

emma+meli
30-11-10, 16:03

Ναι κι εγω αυτη εβαζα απο τον τριτο μηνα και τυχαιο η οχι δεν εκανα κμ ραγαδα. Εβαζα στο στηθος και στην κοιλια και συνεχισα και μετα τον τοκετο για κανενα μηνα μεχρι να ξεφουσκωσω;)

ΕΛΛΗ 2
30-11-10, 16:04
Ναι κι εγω αυτη εβαζα απο τον τριτο μηνα και τυχαιο η οχι δεν εκανα κμ ραγαδα. Εβαζα στο στηθος και στην κοιλια και συνεχισα και μετα τον τοκετο για κανενα μηνα μεχρι να ξεφουσκωσω;)

ετσι θα κανω και εγω.....ουλαχιστον να μην βγαλουμε πολλες...:confused::confused:

w.princess
30-11-10, 16:09
καλα για το μπανιο δεν το αλλαζω..θελω καυτο νερο παντα...
εγω δεν εχω καθολου ραγαδες δεν εκανα ποτε και δεν βαζω ευκολα κιλα, καλος οργανισμος γενικα....δεν ξερω αν θα εβαζα λαδι, πρεπει να περιμενεις να το απορροφησει , μετα δεν αφηνει λεκε σε ρουχα;

το καυτο νερο χαλαρωνει το δερμα ασε που μετα το μπανιο λογικα σε πιανει φαγουρα στην κοιλια γιατι 'τραβαει' το δερμα. Οσο αφορα το λαδι δεν βαζεις πολυ, ετσι το απορροφα αμεσως και δεν λερωνεις τιποτα ;)

Stellinula
30-11-10, 16:44
Οσο αφορα το λαδι δεν βαζεις πολυ, ετσι το απορροφα αμεσως και δεν λερωνεις τιποτα ;)

Ανάλογα το δέρμα...Μερικά δέρματα δεν αποροφούν καλά το λάδι ακόμα και σε πολύ μικρή ποσότητα....Και άντε μετά να καθαρίζεις, μπλούζες, φανέλες, σουτιέν, σεντόνια απο την λαδίλα....

EMC
30-11-10, 17:24
Από δική μου εμπειρία πολύ καλή είναι αυτή η κρέμα που αναφέρθηκε και παραπάνω της Frezyderm "Prevenstria". Εγώ αυτή χρησιμοποίησα από τον 4ο μήνα και μετά και δεν έκανα καμία ραγάδα παρόλο που το δέρμα μου είναι επιρρεπές στις ραγάδες.

teddy-tedi
30-11-10, 17:39
εγω εβαζα μια απλη της τζονσον με λεβαντα που ειναι για ηρεμο υπνο το δερμα μου ειναι παντα ενηδατομενο και μαλακο και μυριζει υπεροχα τωρα εγω πηρα 25 κιλα στην πρωτη εγκυμοσυνη μια κοιλια που πεταξα μεζεμενη τον 5 μηνα και τα κιλα που πηρα αποτομα δεν θελω να θυμαμαι..τεραστια κοιλια τεραστια.........ραγαδες δεν εβγαλα ουτε μια!!παρολο που γενικα εχω προδιαθεση στους γλουτους και το στηθος απο την εφηβεια στην εγκυμοσυνη δεν εβγαλα!!

maro_t
30-11-10, 17:43
Κορίτσια καλησπέρα. Πράγματι η prevenstria είναι καλή και έχει πολύ ευχάριστη υφή αλλά εγώ με αυτή έκανα ραγάδες και μάλιστα πολλές. Είναι το δέρμα μου που φταίει όμως, όχι η κρέμα, το πιστεύω γιατί είχα από την εφηβεία και τώρα έγιναν ακόμα πιο πολλές.
Στο φαρμακείο μου πρότειναν (αφού έδειξα το χάλι μου!) την synchroelast, είναι καλή λέει και δοκιμασμένη από πλαστικούς. Βέβαια έχω ήδη κάνει αλλά επιμένω ακόμα με τις κρέμες μπας κ σώσω την κατάσταση!!!

lucky_mommy
30-11-10, 20:32
Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα μια κρέμα για ραγάδες. Μου πρότειναν δύο κρέμες. Η μία ήταν απαγορευτική για το πορτοφόλι μου και η άλλη ήταν η Selba Mama, την οποία και πήρα. Την έβαζα συνέχεια (συνέχεια όμως) και δεν έκανα ούτε μία ραγάδα. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι δεν έχει και τόσο σημασία ποιά κρέμα θα βάλεις. Η κρεμούλα που έβαζα εγώ, ας πούμε, είναι μια σχετικά οικονομική κρέμα, αλλα την έβαζα συνέχεια, και έπινα μπόλικα νερά. Σημασία έχει να κρατάμε το δέρμα συνεχώς ενυδατωμένο, από μέσα και απ'έξω, και συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω, όχι καυτό νερό στο ντους.

kxristina
01-12-10, 10:18
εγω εβαζα μια απλη της τζονσον με λεβαντα που ειναι για ηρεμο υπνο το δερμα μου ειναι παντα ενηδατομενο και μαλακο και μυριζει υπεροχα τωρα εγω πηρα 25 κιλα στην πρωτη εγκυμοσυνη μια κοιλια που πεταξα μεζεμενη τον 5 μηνα και τα κιλα που πηρα αποτομα δεν θελω να θυμαμαι..τεραστια κοιλια τεραστια.........ραγαδες δεν εβγαλα ουτε μια!!παρολο που γενικα εχω προδιαθεση στους γλουτους και το στηθος απο την εφηβεια στην εγκυμοσυνη δεν εβγαλα!!
αυτό που λες teddy είναι ενθαρρυντικό! έχω κι εγώ ραγάδες από την εφηβεία σε γλουτούς και στήθος οπότε νόμιζα ότι δεν θα τις γλιτώσω. προς το παρόν δεν έχω βγάλει ούτε μια καινούρια, βάζω κρέμες (pevenstria, salba mama, έχω βάλει και αμυγδαλέλαιο) αλλά θα σας πω μετά τη γέννα τι θα γίνει!
Για τα γάδια συμφωνώ πάντως, θέλει προσοχή με τις λαδίλες. κρίμα είναι τα ρουχα και τα σεντόνια. καλύτερα κρέμες

BABE
01-12-10, 10:47
Καλησπέρα,
Εγω και στην πρωτη εγκυμοσύνη (βεβαια γεννησα στον 7) και τώρα στηνν δεύτερη χρησιμοποιω αμυγδαλέλαιο δεν εχω κανένα παράπονο απλα βάζω λίγο και ετσι το απορροφαει το δέρμα και δεν πάει ουτε στα σεντόνια ουτε στην μπλόυζα!!!!!!

ΕΛΛΗ 2
02-12-10, 09:44
καλημερα κοριτσια....πως ειστε;;πηγα σημερα να παρω την κρεμα για τις ραγαδες..ακριβη ηταν....

LisaH
21-12-10, 10:57
Η φαρμακοποιός μου μού συνέστησε την Percutalfa, που την χρησιμοποιούσε και η ίδια στην εγκυμοσύνη της και παρότι είχε δοκιμάσει πάρα πολλές κατέληξε ότι αυτή ήταν η καλύτερη.

anna15
13-03-11, 23:05
:cry:και εγώ έχω τάση να κανω ραγάδες και έχω διαπιστώσει ότι όταν χάνεις βάρος σιγά σιγά τις αποφεύγεις...έχω δίδυμα, πήρα 25 κιλά , βάζω Prevenstria εδώ και 4 μήνες και οι άτιμες βγήκαν ΧΤΕΣ που είμαι 37 εβδομάδα και περιμένω να γεννήσω ανά πάσα στιγμή...κοντεύω να τρελλαθω...Νόμιζα ότι θα το γλίτωνα...από χτες είμαι σε κατάθλιψη...μετά από αυτά που διάβασα λέω να δοκιμάσω της Synchroline να δω μήπως επειδή είναι φρέσκιες προλάβω τίποτα:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Amelie2479
14-03-11, 14:01
Αυτή της Synchroline είναι πολυ καλή. Μου την συστησε και η δική μου φαρμακοποιός..
Εγώ βάζω και ένα λαδάκι της Clarins σε βρεγμένο δέρμα σε συνδυασμό με την κρέμα για τις ραγάδες της ίδιας εταιρείας. Νομίζω πάντως ότι το σημαντικότερο είναι να είναι ενυδατωμένο το δέρμα. Γιατί και εγώ έκανα ραγάδες στην εφηβεία αλλά τότε δεν έβαζα τίποτα.

T.S.
14-03-11, 14:11
κι εγώ την prevestria βάζω, καλή μου φαίνεται αλλά θα φανεί στην πορεία αν έχει αποτέλεσμα ακόμα είμαι στον 4ο.
ο γιατρός μου μου την συνέστησε αλλά μου είπε ότι πιο βασικό είναι να μην πάρω πολλά κιλά.
βάζω στην κοιλιά και στο πλάι στη μέση- βάζετε και στο στήθος? κάνει να βάζουμε στο στήθος?

AngelAnastasia
16-04-11, 14:45
Κορίτσια παρόλο που λόγω δουλειάς γυμνάζομαι καθημερινά (κι ας είμαι στον 9ο μήνα) έκανα ραγάδες τώρα στο τέλος, όμως με μια κρέμα που βάζω με αλόη βέρα και προπόλη η εμφανισή τους είναι πολύ απαλή και απ' ότι βλέπω δεν μεγαλώνουν και δεν απλώνονται...Μιας και αν ειναι να κάνει ραγάδες το δέρμα θα κάνει ότι κι αν βάζουμε αφού έχει να κάνει με το κολλαγόνο και την ελαστίνη που έχει η δευτερη στοιβάδα της επιδερμίδας μας.

cvb
13-05-11, 22:51
Kαλησπέρα κοριτσια,θελω κι εγω να ρωτησω για τις ραγαδες(δεν ειμαι εγγυος ουτε εχω παιδια).Ειμαι 22 ετων και απο την εφηβεια μου εχω αποκτησει καποιες δυστυχως..δεν θα ρωτησω πώς γινεται να εξαφανιστουν αφου αυτο ειναι αδυνατο,αλλά αν μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη κρεμα που να βοηθα στην προληψη νεων ραγαδων-αυτην την περιοδο βρισκομαι σε διαιτα.Αναμεσα στην simulcium και την Frezyderm Prevenstria(η αληθεια ειναι οτι δεν την γνωριζα,αλλά διαβαζοντας εδω ειδα οτι πολλες κοπελες την αναφερουν),ποια θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη?
επισης,αναφερατε και τη χρηση λαδιου..εννοειτε το baby oil π.χ? Αν ναι,ειναι διαθεσιμο στα φαρμακεια?
αν γνωριζετε κατι,απαντηστε μου:wink:

tsiph
31-05-11, 23:08
Καλησπέρα και από μένα! Είμαι στον 8ο μήνα και τελευταία ανακάλυψα (η μαμά μου δηλαδή) ότι στο κάτω μέρος της κοιλιάς έχω γεμίσει ραγάδες! Το κακό είναι ότι δεν τις έβλεπα και νόμιζα ότι δεν υπήρχαν και τώρα.... :oops:

Τώρα τι;;; Σωζεται καθόλου η κατάσταση ή άστα να πάνε;;; Να πάρω καμιά κρέμα; Είναι καμία για μετά το κακό ή όλες ειναι προληπτικές;;; :cry:

mary26
21-07-11, 03:43
Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια αποκλειστικα φυτικη κρεμα προτείνω την olivella που εχει ως βαση την ελια! Ειναι πολυ καλη και μυριζει τελεια! Κοστιζει 18 ευρω. Εγω την πηρα απο τα Λητω.

ValiaK
21-07-11, 09:51
Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια αποκλειστικα φυτικη κρεμα προτείνω την olivella που εχει ως βαση την ελια! Ειναι πολυ καλη και μυριζει τελεια! Κοστιζει 18 ευρω. Εγω την πηρα απο τα Λητω.
Λαδώνει πολυ? Εχω ακουσει για πολλές κρεμες ότι λαδώνουν ρούχα, σεντόνια και γενικώς γινεται χαμός! Την εχεις χρησιμοποιήσει? Πώς σου φάνηκε?

mary26
21-07-11, 15:32
Όχι δεν λαδώνει καθόλου και ταυτόχρονα ειναι πολυ ενυδατική! Και ειναι και 100% φυτική με βάση το ελαιόλαδο! Δες και στο site.
http://www.olivellaline.com/el/-

undine
23-07-11, 16:23
Γεια σας κοριτσια!Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαζα οτι κρεμα μπορειτε να φανταστειτε και βαζελινη(δεν ειχα διαβασει σχετικα με την προελευση της-τωρα ενημερωνομαι για τα παντα).Εκανα ραγαδες και οσους γιατρους κι αν ρωτησα μου ειπαν πως οποια κρεμα και αν αγοραζα ολα ειναι θεμα δερματος.Λογω υπερβολικης χαλαρωσης εκανα πλαστικη,ομως ενω οι πιο πολλες εφυγαν οπως ηταν φυσικο, δεν υπηρχε απολυτα υγιες δερμα να μεινει και εξακολουθω να εχω καποιες(αν και πιο τεντωμενες)συν την τομη της πλαστικης την οποια καμια μας δεν σκεφτεται οτι θα υπαρχει.Δεν υπαρχει επεμβαση χωρις ουλη και πιστευω πως πρεπει να υπαρχει σοβαρο προβλημα για να προχωρησουμε σε κατι τετοιο.Τωρα περιμενω το τεταρτο μωρακι μου και βαζω βαλσαμολαδο και πρεπει να σας πω οτι ειναι εξαιρετικο.Φανταστειτε οτι το εβαζαν παλια σε ανθρωπους που επρεπε λογω ασθενειας να μεινουν στο κρεβατι για μηνες για να μην ανοιξει το δερμα τους.Μπορειτε να το φιαξετε και μονες σας.Ρωτησα ενα φιλο μου γιατρο και μου ειπε πως τα"γιατροσοφια της γιαγιας"δεν ειναι τυχαια και σημερα η επιστημη ερχεται να αποδειξει ακριβως αυτο.Επισης μου επιβεβαιωσε την επικινδυνοτητα της βαζελινης και ολων αυτων των χημικων που κατακλυζουν τη ζωη μας λογω χαμηλου κοστους για τις εταιριες που τα χρησιμοποιουν.Ελπιζω να μην σας κουρασα

Rob_09
23-07-11, 16:36
[QUOTE=undine;2094803]Μπορειτε να το φιαξετε και μονες σας.

Πως, πως ?????? :p

undine
24-07-11, 12:53
[QUOTE=undine;2094803]Μπορειτε να το φιαξετε και μονες σας.

Πως, πως ?????? :p

Βαζεις ανθισμενο βαλσαμο σε ενα γυαλινο βαζο και το γεμιζεις μεχρι πανω με ελαιολαδο.Το σφραγιζεις καλα και το αφηνεις στον ηλιο 40 ημερες.Θα δεις οτι θα αλλαξει χρωμα και θα γινει κοκκινωπο.Τοτε ειναι ετοιμο.

Huanaki
28-07-11, 23:52
Εγω παρολο που ειμαι επιρρεπης στη δημιουργια ραγαδων στο σωμα χρησιμοποιω τη MUSTELA απο τον τριτο μηνα και μεχρι τωρα που ειμαι 37 εβδομαδων (γενναω σε μια εβδομαδα) και εχω διδυμα δεν εμφανιστηκε ουτε μια!οφειλεται στην κρεμα ,στην τυχη, στο οτι δεν εβαλα πολλα κιλα, θα σας γελασω!η απορια μου ειναι ομως αν θα πρεπει να συνεχισω τη χρηση της και μετα τη γεννα και για ποσο καιρο...Αν ξερει καποια ας μου απαντησει

Glor
28-07-11, 23:58
Εγω παρολο που ειμαι επιρρεπης στη δημιουργια ραγαδων στο σωμα χρησιμοποιω τη MUSTELA απο τον τριτο μηνα και μεχρι τωρα που ειμαι 37 εβδομαδων (γενναω σε μια εβδομαδα) και εχω διδυμα δεν εμφανιστηκε ουτε μια!οφειλεται στην κρεμα ,στην τυχη, στο οτι δεν εβαλα πολλα κιλα, θα σας γελασω!η απορια μου ειναι ομως αν θα πρεπει να συνεχισω τη χρηση της και μετα τη γεννα και για ποσο καιρο...Αν ξερει καποια ας μου απαντησει
Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μια διδυμομανούλα. Γέννησα στις 17/7/2010 και εγώ χρησιμοποιούσα κρέμα. Όχι όμως αυτή που λες εσύ. Εγώ έβαζα την Percutalfa. Την έβαζα και για λίγο καιρό μετά την εγκυμοσύνη. Ευτυχώς ούτε κι εγώ έκανα ραγάδες. Πολύ πολύ λίγες που ουτε καν φαίνονται..............Τι φύλλο ειναι τα μωράκια σου? Με το καλό σου εύχομαι...................

Eva333
29-07-11, 15:03
Γεια σας είμαι στην 8η εβδομάδα μόλις, αλλα ο γιατρός μου συνέστησε την SIMULSIOUM και να την βάζω από τωρα ειδικά στο στήθος πρωί - βράδυ. Ετσι όπως τα υπολογίζω χρειάζομαι 2 κρέμες τουλάχιστον το μήνα! Η αδερφή μου έχει κάνει 3 παιδιά και ούτε μία ραγάδα και ας πηρε 18 κιλά+. Αυτό που έκανε ήταν πριν τη simulsioun να βάζει baby oil σε βρεγμενο δέρμα μετά το μπάνιο και μετά απο΄λίγο απο πάνω τη simulsioum. Η μαμά μας έχει πολλες ραγάδες στην κοιλιά αλλα εκεινη τη γλιτωσε. Να δουμε εγω.... Λέτε να αλλάξω to baby oil με αμυγδαλέλαιο?

*tingerbell*
29-07-11, 15:21
καλησπερα!
εγω αμυγδαλελαιο χρησιμοποιω που ειναι πιο φυσικο. στην κοιλια δεν εβγαλα(36η εβδ) αλλα εκανα στο στηθος απο τις αρχες της εγκυμοσυνης και ψηλα στα μπουτια λιγες που βγηκαν μολις την προηγουμενη βδομαδα. ειναι ακομα κοκκινες οποτε τωρα ψαχνω να βρω αν υπαρχει κατι που να τις εξαφανιζει!

Christie
29-07-11, 15:26
Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα ρωτησει το γιατρο και μου ειπε να βαζω βαζελινη... Εβαζα σχετικα συχνα γιατι τοτε ειχα περισσοτερο ελευθερο χρονο...

Τωρα βεβαια και αφου εχω διαβασει ενα σωρο για τη βαζελινη, ουτε και τη πλησιασα, ομολογω ομως οτι παρολο που ειμαι στην 27η εβδομαδα δε βαζω σχεδον τιποτε γιατι βαριεμαι :oops::oops:... Παντως παρηγγειλα απο το ιντερνετ μια της Weleda http://www.bce-europe.com/Mother-Child/Pregnancy-Care/Weleda-Pregrancy-Body-oil-Schwangerschaftspflegeoel-100-ml.html?force_sid=096d42a09550000fc7c9b5f3498e1055 που διαβασα καλες κριτικες για τα προιοντα της και ειναι και βιολογικα, οποτε οταν τη χρησιμοποιησω θα σας πω εντυπωσεις..

Παντως στο μονο μερος που μου εχουν μεινει ραγαδες απο την πρωτη εγκυμοσυνη ειναι στο κατω μερος του στηθους λογω αρκετης αυξησης...

Huanaki
29-07-11, 22:04
Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μια διδυμομανούλα. Γέννησα στις 17/7/2010 και εγώ χρησιμοποιούσα κρέμα. Όχι όμως αυτή που λες εσύ. Εγώ έβαζα την Percutalfa. Την έβαζα και για λίγο καιρό μετά την εγκυμοσύνη. Ευτυχώς ούτε κι εγώ έκανα ραγάδες. Πολύ πολύ λίγες που ουτε καν φαίνονται..............Τι φύλλο ειναι τα μωράκια σου? Με το καλό σου εύχομαι...................

Να χαιρεσαι τα νινακια σου!εγω τα περιμενω απο βδομαδα και εχω 2 κοριτσακια

sofia1981
30-07-11, 00:09
Εγώ μέχρι λίγο πριν τον 7ο δεν είχα ούτε μια ραγάδα. Έβαζα baby oil. Έιχα πάρει και μονο 6 κιλά, ίσως γι'αυτο. Μετά όμως... χ@σε μέσα Πολυχρόνη...
Με κόλλησε μια συνάδελφος στο γραφείο έρπη ζωστήρα (τον οποίο ναι μεν τον πέρασα σε ελαφριά μορφή, μου διέλυσε την ψυχολογία δε). Σταμάτησα να βάζω baby oil στον 7ο λόγω του έρπη και επειδή ο γιατρός μου είχε δώσει άλλη κρέμα, ειδική για την περίσταση...
Γέμισα ραγάδες. Πάρα πολλές. Μέχρι να γεννήσω και λίγους 3-4 μήνες μετά, δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα για πολλούς και διάφορους λόγους. Ήθελα μόνο να είναι καλά το μωρό. Αλλά ένα 6μηνο μετά την γέννα, έπαθα μεγάλη φρίκη. Δεν αναγνώριζα την κοιλιά μου, η οποία πάντοτε και ας ήμουν καμιά 10αρια κιλά πάνω απο αυτό που θεωρείται "αδύνατο", ήταν εντελώς φλατ.
Τώρα 2 χρόνια μετά, ούτε στα κιλά προ εγκυμοσύνης έχω επανέλθει και η ραγάδα πάει σύννεφο. Μόνο μια κοιλιοπλαστική με σώζει.

rozali_1234
31-07-11, 17:38
Κορίτσια συγγνώμη που γράφω εδώ αλλά στο δικό μου
πόστο δεν απάντησε κάποιος... Έχω πάθει ψύξη εδώ και δυο μέρες
και χθες έβαλα πολύ μικρή ποσότητα βολταρεν
στον αυχένα - όσο το μικρό μας νυχι- λέτε να έκανα πολύ κακό;;; Είμαι στην
11 βδομάδα.. Ο γιατρός μ είπε δεν πειράζει τόσο που έβαλα αλλά εγώ αγχωθηκα πολύ!!

undine
01-08-11, 12:37
Μην ανησυχεις γιατην αλοιφη.Ακομα και τα φαρμακα που παιρνουμε απο το στομα αν κρινει ο γιατρος οτι υπαρχει σοβερος λογος τα χορηγει.Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα 2 μερες ημικρανια και απο φοβο δεν επαιρνα depon.Tοτε ο γιατρος μου μου εξηγησε οτι το να ποναω ολο αυτο το διαστημα ηταν χειροτερο.Νομιζω πως δεν πρεπει να ανησυχεις.Ειναι χειροτερα να αγχωνεσαι και κυριως για κατι τοσο μικρο που εγινε μια φορα.Σε καταλαβαινω γιατι οπως σου εξηγησα εχω βρεθει κι εγω στην ιδια θεση αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις και να σκεφτεσαι θετικα.Με το καλο!

Eva333
08-08-11, 20:29
Εγώ μέχρι λίγο πριν τον 7ο δεν είχα ούτε μια ραγάδα. Έβαζα baby oil. Έιχα πάρει και μονο 6 κιλά, ίσως γι'αυτο. Μετά όμως... χ@σε μέσα Πολυχρόνη...
Με κόλλησε μια συνάδελφος στο γραφείο έρπη ζωστήρα (τον οποίο ναι μεν τον πέρασα σε ελαφριά μορφή, μου διέλυσε την ψυχολογία δε). Σταμάτησα να βάζω baby oil στον 7ο λόγω του έρπη και επειδή ο γιατρός μου είχε δώσει άλλη κρέμα, ειδική για την περίσταση...
Γέμισα ραγάδες. Πάρα πολλές. Μέχρι να γεννήσω και λίγους 3-4 μήνες μετά, δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα για πολλούς και διάφορους λόγους. Ήθελα μόνο να είναι καλά το μωρό. Αλλά ένα 6μηνο μετά την γέννα, έπαθα μεγάλη φρίκη. Δεν αναγνώριζα την κοιλιά μου, η οποία πάντοτε και ας ήμουν καμιά 10αρια κιλά πάνω απο αυτό που θεωρείται "αδύνατο", ήταν εντελώς φλατ.
Τώρα 2 χρόνια μετά, ούτε στα κιλά προ εγκυμοσύνης έχω επανέλθει και η ραγάδα πάει σύννεφο. Μόνο μια κοιλιοπλαστική με σώζει.

Θα ήθελα να σε ρωτησω τι ακριβως ειναι ο έρπης ζωστήρας και πως κολλαει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

emmi28
09-08-11, 20:08
για σας κοριτσια εγω ειμαι στον πεμπτο μηνα εγκυος σε διδυμα βαζω την prevenstrıa και εχει 28 ευρω ειναι πολυ καλη αλλα θα ηθελα να βρω μια πιο οικονομικη μηπως ξερετε να μου πρωτεινετε καποιες?

MINNI
09-08-11, 20:31
Εγώ έβαζα τη mustela, 18€, σε συνδιασμό και με βαζελίνη και δε μου άφησε καμία ραγάδα. Είναι βέβαια και αναλόγως τις αντοχες του κάθε δέρματος.
Με το καλό τα διδυμάκια σου!!!

emmi28
11-08-11, 22:22
σευχαριστω για την απαντηση MINNI και εγω καθε βραδυ βαζω βαζελινη και καθε πρωι την κρεμα μερικες φορες μετα το ντουζ βαζω και αμυγδαλελαιο, θα δοκιμασω και την κρεμα που προτεινες.

ninagb
12-08-11, 18:45
Γεια σας.
Είμαι στην 12η εβδομάδα και βάζω της Weleda, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον πρώτο μήνα την εγκυμοσύνης. Παστώνομαι πρωί μεσημέρι βράδυ και εύχομαι να μην βγάλω περισσότερες ραγάδες, γιατί έχω ήδη πολλές σε μηρούς και γλουτούς και γενικά δεν έχω καθόλου καλό δέρμα.Το καλό είναι ότι ενώ το πρώτο μπουκαλάκι το αγόρασα στο φαρμακείο 27,70 ευρώ, τα υπόλοιπα μου τα έφερε η ξαδέρφη μου από την Γερμανία όπου κάνουν 13-14 ευρώ, μισή τιμή δηλαδή.;)

SMARA
12-08-11, 18:48
μηπως δεν σε συμφερει? αργοτερα που θα μεγαλώσει η κοιλιτσα θα θελεις 3 την εβδομαδα. Δοκιμασε fissan mama .Κανει 8 ευρω και πολυ καλη δουλεια επισης.

SMARA
12-08-11, 18:51
βαζελινι? ρωτησες τον γιατρό σου EMMI? Οι γιατροι την εχουν απαγορευσει δια ροπάλου, ως παράγωγο του πετρελαιου. Παντως οσες ειμαστε σε προχωρημενη εγκυμοσύνη και το εχουμε συζητήσει καμια δεν την χρησιμοποιει. για ψαξτο λιγο

Σοφακι..
13-11-11, 13:08
το ιδιο ισχυει και για την αγνη παιδικη βαζελινη??? με τρομαζετε!! ειμαι στον τριτο μηνα και βαζω καθε μερα. κανω κακο?:confused::confused:

MINNI
13-11-11, 14:10
Εγώ πάντως έβαζα κανονικά μια φαρμακευτική βαζελίνη και πρός το τέλος της εγκυμοσύνης τη παιδική... κανένας δε μου την απαγόρευσε και η μικρή μου είναι μια χαρά, υγιέστατη!
Εσύ ρώτα το γιατρό σου για μεγαλύτερη σιγουριά!!!

mömmu
13-11-11, 14:33
Weleda σταθερά, στα φαρμακεία έχει γύρω στα 25 ευρώ, αλλά την παραγγέλνω από οnline ελληνικό φαρμακείο και βγαίνει στα 18 ευρώ, μπορείτε να την βρείτε και φθηνότερα σε site του εξωτερικού αν θέλετε.
Βαζελίνη και baby oil, παρόλο που είναι πολύ ενυδατικά, δεν θα τα έβαζα ποτέ λόγω του ό,τι είναι παράγωγα του πετρελαίου, και είναι κάτι που το γνωρίζω χρόνια αυτό, πριν μείνω έγκυος. (Ωστόσο, πάρα πολλές μανούλες την χρησιμοποιούν, παρόλα αυτά δεν νομίζω πως έχει επηρεάσει τα βρεφάκια τους άμεσα αυτό).
Απο την άλλη εξαιρετική ενυδάτωση και θεραπευτική ιδιότητα προσφέρει η simulcium g3, αλλά έχει parabens και την χρησιμοποιώ πολύ συντηρητικά.
Προτείνω και προτιμώ όσο γίνεται πιο φυσικά προϊόντα ενυδάτωσης, το αμυγδαλέλαιο επίσης μου ακούγεται πολύ καλή λύση.

Πέρα απο την ποιότητα του δέρματος που έχει κάθε γυναίκα, σημαντικό ρόλο παίζει η συντηρητική λήψη κιλών, όπως και οι απότομες αυξομειώσεις βάρους δεν είναι ό,τι καλύτερο όσο καλή ποιότητα δέρματος και αν διαθέτεις.

zoitsa!
13-11-11, 14:43
Εγω εβαζα στην αρχη της Φισαν μαμα, αλλα με εκανε αλλεργια! Βαζω μετα την αλλη αυτη που διαφημιζεται, δεν θυμαμαι το ονομα, αλλα με επιασε τετοια φαγουρα!! Εβαλα κορτιζονουχα κρεμα για να περασει!
Και με λεει η γιατρος μου, βαλε βαζελινη για τα μωρα! αυτη εβαλα!!
Και δεν εβγαλα ραγαδες, και εβαλα και 25 κιλα και...:p:p:p

Σοφακι..
13-11-11, 15:01
Εγώ πάντως έβαζα κανονικά μια φαρμακευτική βαζελίνη και πρός το τέλος της εγκυμοσύνης τη παιδική... κανένας δε μου την απαγόρευσε και η μικρή μου είναι μια χαρά, υγιέστατη!
Εσύ ρώτα το γιατρό σου για μεγαλύτερη σιγουριά!!!

τι εννοεις φαρμακευτικη βαζελινη? πως την ζητας?

MINNI
13-11-11, 15:04
Επειδή η μητέρα μου δουλεύει σε νοσοκομείο, μου έφερε απο εκεί... Είναι πιο συμπαγής, δεν λιγδιάζει σαν την παιδική... Αν τη ζητήσεις απο φαρμακείο, λογικά θα έχουνε!

ster
07-12-11, 13:50
Πήρα την salba mama για τις ραγάδες, αλλά διάβασα ότι περιέχει paraben. Σε πολλά ποστ διάβασα ότι η ύπαρξή τους δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν κάποια γνωρίζει περισσότερα ας γράψει γιατί τα paraben θεωρούνται επικίνδυνα και ας μου συστήσει μια κρέμα χωρίς paraben. Νομίζω οτι η prevenstria frezyderm δεν έχει paraben. Ας μου το επιβεβαιώσει κάποια που ξέρει. Επίσης αν χρησιμοποιούσα παιδική βαζελίνη θα ήμουν καλυμμένη;

miriki
07-12-11, 14:09
Αγνό απλό αμυγδαλέλαιο και με ρέγουλα τα κιλά. Δεν έχω ούτε μία (πήρα 14 κιλά) από την εγκυμοσύνη, αλλά μπόλικες από πιο παλιά (που σημαίνει ότι το δέρμα μου δεν είναι και ό,τι καλύτερο). Κάνει και για ντεμακιγιάζ. Αποφύγετε τα χημικά.

ster
07-12-11, 17:08
Που το βρίσκω το αμυγδαλέλαιο; Τελικά όποια ξέρει ας μου πει αν η prevenstria frezyderm περιέχει paraben.

mömmu
07-12-11, 17:16
Που το βρίσκω το αμυγδαλέλαιο; Τελικά όποια ξέρει ας μου πει αν η prevenstria frezyderm περιέχει paraben.

Το αμυγδαλέλαιο το βρίσκεις στο φαρμακείο,:) όσο για την κρέμα που σε ενδιαφέρει δεν την γνωρίζω, αλλά σ΄αυτό το site, μανούλες αναφέρουν πως περιέχει parabens.
http://www.mammyland.com/forum/36/11319?start=800?view=print

newbie G
07-12-11, 17:16
Τελικά όποια ξέρει ας μου πει αν η prevenstria frezyderm περιέχει paraben.

Δεν γράφει κάτι τέτοιο στα συστατικά. Συγκεκριμένα το σωληνάριο γράφει Plant derived active ingredients (enriched with phytosterols, CM-glucan, ulva lactuca extract) Ρίξε μια ματιά και στο site αν θες.

http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Ginaikologiki&S=21&A=64

DFR
07-12-11, 17:21
Δεν ξέρω αν περιέχει paraben 'εχω πετάξει και το κουτίγια να δω . Εγω πάντως αυτή έβαζα στην εγκυμοσύνη μου και όταν είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο μου μου είχε πει ότι είναι πολύ καλή. Δεν μου την σύστησε εκείνος την έπαιρνα ήδη( το λέω για να προλάβω τυχόν σχόλια του τύπου οι γιατροί συστήνουν προιόντα ανάλογα με τις εταιρείες που συνεργάζονται κλπ) . Εγω πάντως δεν έβγαλα ουτε μία ραγάδα