PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ...

Σελίδες : 1 2 [3] 4

ELLI_C
26-01-10, 14:35
Κορίτσια βοήθεια...

Τα αποτελέσματα σήμερα της καμπύλης με 50γρ γλυκόζης μου βγήκαν 95 πριν τη γλυκόζη και 145 μετά τη μία ώρα.
Ο γιατρός μου είχε πει ότι αν είναι πάνω από 137 μετά τη μία ώρα να πάω να κάνω την τρίωρη καμπύλη. Σε πόσες από εσάς υπήρξε διαβήτης κύησης μετά από τις τιμές που σας ανέφερα? (Γενικά δεν είμαι και πολύ τυχερός άνθρωπος γι αυτό έχω αγχωθεί)

anna_new_mommy
29-01-10, 13:33
Κορίτσια βοήθεια...

Τα αποτελέσματα σήμερα της καμπύλης με 50γρ γλυκόζης μου βγήκαν 95 πριν τη γλυκόζη και 145 μετά τη μία ώρα.
Ο γιατρός μου είχε πει ότι αν είναι πάνω από 137 μετά τη μία ώρα να πάω να κάνω την τρίωρη καμπύλη. Σε πόσες από εσάς υπήρξε διαβήτης κύησης μετά από τις τιμές που σας ανέφερα? (Γενικά δεν είμαι και πολύ τυχερός άνθρωπος γι αυτό έχω αγχωθεί)

Μην αγχώνεσαι ειναι το πιο σημαντικο και εχε υποψην σου οτι το άγχος ανεβαζει παρα πολυ το ζαχαρο!!

Η πιο αντιπορσωπευτικη μετρηση ειναι η τριωρη με τα 100 γραμμαρια γλυκοζης που μπορει να ειναι πολυ γλυκια αλλα για να ξέρεις αντιστοιχει μόλις σε 200 γραμμαρια λευκο ψωμι από ότι μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου και μου ανέβασε το ζάχαρο στα 212 μετά από μία ώρα.

Αν δεις πιο πανω θα δεις τις τιμες μου η οποίες με οδήγησαν σε ραντεβού με ενδοκρινολογο και φυσικά σε αυστηρή δίαιτα με έλεγχο ζαχάρου .
Προς το παρόν φαίνεται να το ελέγχω και πιθανότατα δεν θα χρειαστώ ενέσεις ινσουλίνης. Δεν λέω είναι σχετικά δύσκολα να πρέπει να είσαι σε αυστηρό διατροφικό έλεγχο και να πρέπει να τσιμπιέσαι 4 φορές τη μέρα μία ώρα μετά το φαγητό, με το τεστάκι αυτό που σου δίνει ο γιατρός, αλλά σκεύτομαι ότι είναι τόσο σημαντικό για την υγεία του παιδιού μου που χαλάλι όλες οι θυσίες.

Μην αγχώνεσαι θα σου ξαναπώ γιατί αυτό είναι ότι χρειρότερο για το ζάχαρο.

Φιλικά

ELLI_C
29-01-10, 14:36
Σε ευχαριστώ πολύ Άννα. Πραγματικά σήμερα που είχα πολύ άγχος (λόγω άλλου προβλήματος στο εμβρυάκι) και ενώ είχα προγραμματίσει να κάνω την καμπύλη δεν πήγα μπας και μου βγάλει το ζάχαρο στα ύψη!
Πάντως το να τρυπιέσαι κάθε μέρα μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας καθώς αντιμετωπίζω ένα θέμα με τις βελόνες...τι να κάνω όμως αν χρειαστεί όλα θα τα κάνω.Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι τουλάχιστον αυτό είναι ένα θέμα που αντιμετωπίζεται, υπάρχουν και χειρότερα...

anna_new_mommy
29-01-10, 15:47
Έλλη μου ελπίζω το μωρακι σου να είναι καλα!!!! Όσο για το καθημερινό τρύπιμα
ο ενδοκρινολόγος -Σουβατζόγλου Εμμανουήλ λέγεται και του χρωστώ ευνομοσύνη γιατί πραγματικά με ηρέμησε- μου έδωσε μια συσκευή η οποία περιέχει ένα στηλό που δεν καταλαβαινεις τίποτα. Είναι ρυθμισμενο να σε τσιμπά σε συγκεκριμενο βαθος στο δάκτυλο, ώστε να σου βγαίνει ίσα ίσα μια σταγονίτσα αίμα που χρειάζεται η συσκευή για να σου βγάλη μέτρηση ζαχάρου.΄Ολα είναι μια συνήθεια... Και ξέρεις τι σκεύτομαι και ευχαριστώ το Θεό?
Οτι άλλες κοπέλες κάνουν ενέσεις ορμονών για μήνες και τραβούν τα πάνδινα, προκειμένου να συλλάβουν ένα μωράκι με εξωσωματική και εγώ για 4 τσιμπιματάκια τη μέρα αλλά με ένα κοριτσάκι να μεγαλώνει στην κοιλιά μου θα κολήσω? Ντροπή......
Όπως είπες και συ για πράγματα που αντιμετωπίζονται δεν πρέπει να στενοχωριόμαστε... είναι στο χέρι μας να τα ελέγξουμε...

Εύχομαι το πρόβλημα στο μωράκι μου να μην είναι τίποτα σοβαρο και σε σένα τα καλύτερα!!!

tarshou
29-01-10, 16:35
Έλλη, οι βελόνες για την ινσουλίνη είναι τόσο "ψεύτικες" που σχεδόν δεν τις νιώθεις. Καμία σχέση με τις βελόνες που έχουμε στο μυαλό μας όταν σκεφτόμαστε ένεση, με την κλασσική νεοναζί υπέρβαρη νοσοκόμα που στέκεται από πάνω σου σαν τον κέρβερο έτοιμη να στην μπήξει στα μαλακά σου οπίσθια :lol::lol: Θα το δεις και μόνη σου πως άμα χρειαστεί, μετά από λίγο ούτε που θα τον σκέφτεσαι τον πόνο, γιατί απλά δεν πονάει. Σκέψου επίσης πόσο καλό είναι για το μωράκι σου και σε τι κίνδυνο μπορεί να το βάζεις αν χρειαστεί να κάνεις ινσουλίνη και εσύ αρνηθείς (λέμε τώρα, δεν εννοώ ότι θα το κάνεις). Και για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα, εγώ έκανα εξωσωματική (ΤΑ τσιμπήματα εκεί επί καθημερινής βάσεως στην κοιλιά), συν τα τσιμπήματα για τις ενέσεις θρομβοφιλίας (πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εγκυμοσύνη), συν τις μετρήσεις σακχάρου, συν τις ενέσεις ινσουλίνης. Τρυπητήρι; ;) Μια χαρά θα πάνε όλα, κανένας πανικός.:D

zoe26
30-01-10, 09:07
koritsia στις 10 του μηνα παω κι εγω για την καμπυλη ζαχαρου...εχω παρα πολυ αγχος..θα κανω την καμπυλη με 75γρ.γλυκοζη.ξερετε ποσο ειναι το φυσιολογικο για 0 60 και 120 λεπτα?συμτωματα εσεις που σας βρηκαν σακχαρο στην μετρηση ειχατε?τι να κανω αυτο το δεκαημερο για να μην μου βγει πολυ?φο βα μαι...φιλακια περιμενω να με φωτισετε οσες ξερετε..

tarshou
31-01-10, 01:29
Γιατί έχεις άγχος, βρε; Μια απλή εξέταση αίματος είναι, μόνο που πριν πρέπει να πιεις τη γλυκόζη. Αυτό είναι όλο. Κανένας λόγος να έχεις άγχος. Τώρα, αν έχεις άγχος για το αποτέλεσμα, δες το κι αλλιώς. Καλύτερα αν υπάρχει κάποιο θέμα να το γνωρίζεις και να το αντιμετωπίσετε, παρά να μην το ξέρεις και αυτό να δρα ανεξέλεγκτο.

Για το τι θα κάνεις τις 10 αυτές ημέρες, η προσωπική μου γνώμη είναι να μην κάνεις τίποτα. Εννοώ, να μην αλλάξεις δραματικά τις συνήθειές σου, γιατί τότε δε θα ξέρεις αν τα αποτελέσματα που βγάλεις ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Περιόρισε, όμως, αν θέλεις τα γλυκά, τα λιπαρά, τους υδατάνθρακες, τέτοια πράγματα. Έλα και θα το δεις και μόνη σου ότι δεν είναι τόσο φοβερό όσο ακούγεται.

ELLI_C
01-02-10, 13:59
Λοιπόν κορίτσια μόλις γύρισα από την τρίωρη καμπύλη ζαχάρου (100gr). Οκ το ζουμί είναι απαίσιο, άσε που δεν διαλυόταν καλά στο ένα ποτήρι νερό και με έβαλαν στο τέλος να φάω τη γλυκόζη!!Ευτυχώς δεν είχα αναγουλα ή έντονη ζαλάδα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι μια νύστα, κούραση και ψιλοδίψα που αισθάνθηκα μετά την πρώτη ώρα...είναι ένδειξη ζαχάρου για εσάς τις έμπειρες?

sofiap81
01-02-10, 23:43
οχι βρε!!απο την ταλαιπωρια ειναι..ετσι ημουν κι εγω,ασε που πειναγα σαν λυκος!το μονο που ηθελα μετα την εξεταση ηταν να παω σπιτι να φαω και να ξεραθω!!δεν ξερω ποσες ληψεις εκανες αλλα σκεψου οτι σηκωθηκες νωρις,αν ειχες κ λιγο αγχος και δεν καλοκοιμηθηκες μετραει κι αυτο..σου πηραν και ποσες φορες λιγο αιματακι..ε!οσο να ναι ειναι λιγο κουραστικη διαδικασια!!ολα θα πανε καλα!!!

ELLI_C
02-02-10, 09:30
Ναι είχες δίκιο sofia σε ευχαριστώ,
πήρα χτες το βράδυ τα αποτελέσματα και μου έδειξαν στο 0' 98, 60΄145, 120' 108 και την μέτρηση των 180΄ ξέχασαν να την εκτυπώσουν!!!
Βέβαια μου κάνει πολύ εντύπωση πως γίνεται να βγάλω το ίδιο αποτέλεσμα στη μία ώρα (145) με τη μέτρηση με τα 50gr γλυκόζης! Σκέφτομαι επειδή σε αυτό το μικροβιολογικό γίνεται χαμός μήπως είναι λάθος τα αποτελέσματα!!Πλάκα θα έχει

ELLI_C
02-02-10, 09:39
Ά και κάτι άλλο μου έβγαλαν και μια τιμή για τη γλυκοζυλιωμένη 5,3 μήπως γνωρίζετε ποιες είναι οι επιτρεπτές τιμές?

_mpoumpou_
03-02-10, 13:42
Τελικά η εξέταση σακχάρου προ και μετά σιτισης (2 ωρες) όπου σίτιση 2 τεράστιες παστες σοκολατίνας (ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΧΘΕΣ) βγήκε
Σακχαρο νηστείας 87
Σάκχαρο μετά από 2 ωρες 73

Ο γιατρός μου είπε οτι το παγκρεας μου λειτουργει πολυ πολύ καλα, αφου σχεδον ημουν στο κατωτατο οριο!

NIKH990990
05-02-10, 17:04
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ..ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ 15/12 ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΩΣ ΕΞΗΣ: 0....82
60...118
120...140
180...82 ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΗ 100 gr

ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ 03/02/10 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΜΙΑΜΙΣΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ(ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ) ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 2700(ΑΓΟΡΑΚΙ)Η ΚΟΙΛΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ,ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ , Ο ΜΗΡΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ..ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ
ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΗ ΠΑΛΙ 100 gr 0....80(ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ)
60...185
120...158
180..63(ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ)
ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ..ΓΕΝΙΚΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΤΡΩΓΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΟ...ΗΜΟΥΝ 52 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ 69!ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΤΗΓΑΝΙΤΑ ...ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΚΙΑΧΤΗΚΑ ΑΡΧΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΑ 200 ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. . . . .

sofaki1978
05-02-10, 17:12
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ..ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ 15/12 ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΩΣ ΕΞΗΣ: 0....82
60...118
120...140
180...82 ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΗ 100 gr

ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ 03/02/10 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΜΙΑΜΙΣΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ(ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ) ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 2700(ΑΓΟΡΑΚΙ)Η ΚΟΙΛΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ,ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ , Ο ΜΗΡΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ..ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ
ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΗ ΠΑΛΙ 100 gr 0....80(ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ)
60...185
120...158
180..63(ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ)
ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ..ΓΕΝΙΚΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΤΡΩΓΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΟ...ΗΜΟΥΝ 52 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ 69!ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΤΗΓΑΝΙΤΑ ...ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΚΙΑΧΤΗΚΑ ΑΡΧΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΑ 200 ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. . . . .

ειναι ανεβασμενες οι τιμες σου.μεχρι να πας στον γιατρο να προσεχεις πολυ την διατροφη σου.ειναι υπουλο το ζαχαρο!

tarshou
05-02-10, 17:29
Είναι όντως ανεβασμένες οι τιμές σου. Στο 0 είναι καλή γιατί είσαι εντελώς νηστική. Μόλις ομως πήρες τη γλυκόζη, στη μία ώρα ανέβηκε πολύ. Ακόμη και στο δίωρο είναι σχετικά ανεβασμένη. Καλά κάνεις που πηγαίνεις σε ενδοκρινολόγο να σε παρακολουθεί, όπως πολύ καλά έκανες που σταμάτησες τα γλυκά και τα τηγανητά. Πρόσεξε επίσης τα ζυμαρικά, να είναι περιορισμένα καθώς και το ψωμί και τις πατάτες, γενικά το άμυλο και τους υδατάνθρακες, τουλάχιστον μέχρι να πας στον ενδοκρινολόγο και να σε βάλει εκείνος σε ένα πρόγραμμα. Πάντως μην σκιάζεσαι ( :lol: ), απ'τη στιγμή που θα σε παρακολουθούν και θα το ελέγχουν, δεν υπάρχει κίνδυνος. Εγώ έκανα ενέσεις ινσουλίνης απ'τον 3ο περίπου μήνα και μια χαρά γέννησα και τα δύο μου μωρά. Με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου :D

ΡΕΝΑΤΑ
05-02-10, 20:47
ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΡΙΝ. ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΠΡΩΙ ΝΗΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΒΑΡΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. ΚΑΙ ΣΑΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ. ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΠΟΥ ΣΕ ΔΕΡΝΕΙ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΥΚΟΖΗ.

ELLI_C
05-02-10, 22:19
Λοιπόν επειδή και εγώ είμαι σαν και εσένα (σκεφτόμουνα συνέχεια την καμπύλη μια βδομάδα πριν) σου λέω ότι δεν είναι απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Όντως η γλυκόζη είναι μπλιαχ αλλά ούτε αναγούλες ούτε εμετοι ούτε τίποτα. Πόσο μάλλον όταν διαβάζω ότι υπάρχει και με γεύσεις όχι το ζαχαρόνερο που μου έδωσαν εμένα. Όσο για μετά τη γλυκόζη εγώ αισθανόμουνα και λίγο πιο δυνατή δεδομένης της πείνας που είχα και δεν είχα ζαλάδες.
Οπότε relax!

ΡΕΝΑΤΑ
06-02-10, 19:18
ΑΧ ΒΡΕ ΕΛΛΗ ΜΟΥ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ. ΑΦΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΛΙΓΟ ΑΦΟΥ ΠΙΟ ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΖΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ.

ELLI_C
06-02-10, 20:48
Χε χε όντως μου θυμίζεις εμένα τελικά! Στην πρώτη καμπύλη των 50γρ είχα πάρει τη μάνα μου, την είχα ενημερώσει ότι μπορεί να λιποθυμήσω, να κάνω εμετούς κλπ (επηρεασμένη από αυτά που διάβασα στο forum!) και τελικά παίζαμε και οι δύο με τα μωράκια που έρχοταν να τους πάρουν αίμα!
Στη δεύτερη καμπύλη των 100γρ πάλι φοβόμουνα και πήρα μια φίλη μου όπου μετά που ήπια τη γλυκόζη και δεν έπαθα τίποτα αισθανόμουνα πολύ άσχημα για τις 3 ώρες που έπρεπε να μείνει στο μικροβιολογικό (είχαμε πάει με το δικό μου αυτοκίνητο).
Αν έχεις κάποια φίλη αργόσχολη καλό είναι να την πάρεις για να περάσει η ώρα και μόνο γι αυτό.

Kajoe
06-02-10, 21:52
μια χαρα ειναι !!! και παρε μαζι σου χυμο λεμονι . οταν σου δωσουν την γλυκοζη απλα προσθεσε τον , ολα τελεια ! εγω απλα ειχα καουρες ολη μερα , δεν εφαγα και τιποτε μετα , για τιν σιλουετα , και ολα μια χαρα !!!

ΡΕΝΑΤΑ
07-02-10, 17:48
ΚΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΟΛΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ Ή ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΜΩΡΑ. ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΛΕΝΟΜΙ ΘΑ ΤΓΟ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΩΣ. ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ.

mariw
04-03-10, 22:07
αυριο εχω κ εγω αυτο το μαρτυριο...πιο πολυ φοβαμαι τις 7 ληψεις παρα να πιω την γλυκοζη...θα εχω μαζι μου τον αντρουλη μου γιατι φοβαμαι λιγο...
καλα αποτελεσματα σε ολες λοιπον!!!!!

ΡΕΝΑΤΑ
04-03-10, 22:16
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΑΡΙΩ ΜΟΥ. ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.

mariw
04-03-10, 22:20
αχ σε ευχαριστω..ηρεμισα λιγο...γιατι πριν με ολα αυτα που διαβαζα...μαμα μου!!!!!

ΡΕΝΑΤΑ
05-03-10, 12:56
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ. ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ !!!!

mariw
05-03-10, 22:46
παει κ αυτο ρενατα μου! την ηπια αυτη την αιδια ηταν λες κ εφαγα 20 μελομακαρονα... πονανε λιγο τα χερακια μου απο τα τριπιματα αλλα τι να κανουμε αφου ολα τα κανουμε για το καλο των μωρουδακιων μας!!!! δευτερα βγενουν αποτελεσματα..ελπιζω ολα να ειναι καλα γιατι αν μου βαλουν διατροφη θα τρελαθω..ειμαι πολυ γλυκατζου!!!!χιχιχιχιχι

siderenia
06-03-10, 13:47
Την καμπύλη την έκανα πριν 2 βδομάδες. Νηστική είχα κάπου στο 90-95 δεν θυμαμαι ακριβώς (κλασικά το πρωινό είναι τσιμπημένο!!) στην μια ώρα 112 στις 2 75 στις 3 85. Μια χαρά! γλυκόζη πήρα 100 γρ αλλά να σας πω την αλήθεια μια χαρά μου φάνηκε. την ήπια άνετα! Βέβαια επειδή μετριέμαι και με το μηχάνημα καθημερινά και επειδή τρώώ τα πάντα και ειδικά γλυκά πλέον καθημερινά το ζάχαρό μου το πρωί νηστικιά δεν πέρφτει κάτω από 90. Κατα τις 17 θα πάω στην ενδοκρινολόγο μου και βλέπουμε. απτην καμπύλη είμαι καλά οι μετρήσεις εμτά την καμπύλη είναι το πρόβλημα.

ELLI_C
06-03-10, 15:19
siderenia να σε ρωτήσω κάτι?
Γιατί μετριέσαι και θα πας και στον ενδροκρινολόγο με αυτές τις τιμές στην καμπύλη? Εμένα ήταν πιο ψηλά (στο 0 98, στη 1 ώρα 145) αλλά απλά ο γυναικολόγος μου σύστησε να προσέχω. Μήπως πρέπει να αγχώνομαι?

elenigmn
06-03-10, 16:16
Να σας ρωτήσω αυτήν την εξέταση σε ποια εβδομάδα γίνεται? για να προετοιμαστω ψυχολογικά... Τώρα μπήκα εγώ στην 25η.

ΡΕΝΑΤΑ
06-03-10, 18:13
παει κ αυτο ρενατα μου! την ηπια αυτη την αιδια ηταν λες κ εφαγα 20 μελομακαρονα... πονανε λιγο τα χερακια μου απο τα τριπιματα αλλα τι να κανουμε αφου ολα τα κανουμε για το καλο των μωρουδακιων μας!!!! δευτερα βγενουν αποτελεσματα..ελπιζω ολα να ειναι καλα γιατι αν μου βαλουν διατροφη θα τρελαθω..ειμαι πολυ γλυκατζου!!!!χιχιχιχιχι

ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ? ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΕΛΙΚΑ.
ELENI ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ ΤΗΝ 28η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 26η.
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 75, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ ΠΗΓΕ 141, ΜΕΤΑ 121 ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ 57. ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΡΩΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΓΛΥΚΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΕΣ ΣΟΥ ΤΙΜΕΣ ELLI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΕΣ. ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ.

ELLI_C
06-03-10, 19:05
Ναι Ρενάτα και εγώ έτσι νομίζω, βέβαια προσέχω και αποφεύγω τα γλυκά αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό (καθημερινά θα φάω κάτι που θα έχει έστω και λίγη ζάχαρη π.χ. λίγο κέικ, κουλουράκι κ.λ.π.).
Από ότι βλέπω γεννάμε και κοντά, (εγώ αρχές Μαϊου), πώς πάει το άγχος?

sofaki1978
06-03-10, 19:18
Να σας ρωτήσω αυτήν την εξέταση σε ποια εβδομάδα γίνεται? για να προετοιμαστω ψυχολογικά... Τώρα μπήκα εγώ στην 25η.

αν θυμαμαι καλα την εκανα στην 26η.

sofaki1978
06-03-10, 19:19
Την καμπύλη την έκανα πριν 2 βδομάδες. Νηστική είχα κάπου στο 90-95 δεν θυμαμαι ακριβώς (κλασικά το πρωινό είναι τσιμπημένο!!) στην μια ώρα 112 στις 2 75 στις 3 85. Μια χαρά! γλυκόζη πήρα 100 γρ αλλά να σας πω την αλήθεια μια χαρά μου φάνηκε. την ήπια άνετα! Βέβαια επειδή μετριέμαι και με το μηχάνημα καθημερινά και επειδή τρώώ τα πάντα και ειδικά γλυκά πλέον καθημερινά το ζάχαρό μου το πρωί νηστικιά δεν πέρφτει κάτω από 90. Κατα τις 17 θα πάω στην ενδοκρινολόγο μου και βλέπουμε. απτην καμπύλη είμαι καλά οι μετρήσεις εμτά την καμπύλη είναι το πρόβλημα.

να δω ποτε θα κοψεις τα γλυκα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:!και αυτο το πρωινο ζαχαρο εκει........σταθερο!

ΡΕΝΑΤΑ
06-03-10, 19:33
Ναι Ρενάτα και εγώ έτσι νομίζω, βέβαια προσέχω και αποφεύγω τα γλυκά αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό (καθημερινά θα φάω κάτι που θα έχει έστω και λίγη ζάχαρη π.χ. λίγο κέικ, κουλουράκι κ.λ.π.).
Από ότι βλέπω γεννάμε και κοντά, (εγώ αρχές Μαϊου), πώς πάει το άγχος?

ΕΓΩ ΕΧΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΙΚΑ 14 ΜΑΙΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΕΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ ΕΣΥ ? ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.

siderenia
07-03-10, 13:36
siderenia να σε ρωτήσω κάτι?
Γιατί μετριέσαι και θα πας και στον ενδροκρινολόγο με αυτές τις τιμές στην καμπύλη? Εμένα ήταν πιο ψηλά (στο 0 98, στη 1 ώρα 145) αλλά απλά ο γυναικολόγος μου σύστησε να προσέχω. Μήπως πρέπει να αγχώνομαι?

Ελλι με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από την αρχή της εγκυμοσύνης για τον θυροειδή μου (τον έχω αφαιρέσει) και για το ζάχαρο. Εχει ο μπαμπάς μου και όλοι από την οικογένεια του και είναι κοινή η γιατρός μας οπότε με έχει από κοντά.

Ο γυναικολόγος θεωρεί ότι είναι καλές οι τιμές απλά η ενδοκρινολόγος μου, θέλει να προσεχω γιατί τώρα που μπαίνω στον 7ο αυξάνονται οι πιθανότητες να παρουσιάσω ζάχαρο. Και όντως ενώ μέχρι πριν, το πρωινό ζάχαρο (εκεί έχω ένα θέμα που είμαι νηστικιά και κάνω 90-95) έπαιζε αό 70 μέχρι 95 τώρα είναι μονίμως άνω του 90. Οπότε με έχει βάλει να το παρακολουθώ συνέχεια.

kiker80
07-03-10, 13:53
Τι να πω και εγώ κορίτσια, με τη σειρά μου κόντεψα να σκάσω αυτές τις μέρες , άσε που έφαγα ατελείωτες ώρες στο διαδίκτυο ψάχνοντας για τις φυσιολογικές τιμές της καμπύλης ζαχάρου για εγκύους που έχουν κάνει την εξέταση των 75γρ. Είμαι σε παρακολούθηση αν και μετά την Τρίτη που έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο του νοσοκομείου μάλλον θα πάω να ξανακάνω την εξέταση και να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Και το κορυφαία που ακόμα το σκέφτομαι και συγχύζομαι είναι ότι ναι μεν δεν αλλάζουμε τις διατροφικές μας συνήθειες πριν την εξέταση αλλά πρέπει τις 3 τελευταίες μέρες να την τροποποιήσουμε

ELLI_C
07-03-10, 18:06
Ρενάτα μου μακάρι να γεννούσαμε μαζί (θα ήξερα ότι έχω παρέα και άλλη αγχωτική μανούλα!) αλλά όπως βλέπεις εγώ είμαι από Κρήτη...

siderenia
08-03-10, 10:49
να δω ποτε θα κοψεις τα γλυκα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:!και αυτο το πρωινο ζαχαρο εκει........σταθερο!

:lol::lol::lol::lol:Πόσο δίκιο έχεις...Ομως δεν μπορώ...Προτιμώ να μην φάω φαγητό και να φάω γλυκό...Με το ζάχαρο ειλικρινά δεν ξέρω τι φταίει. Μπορεί μια μέρα να φάω τα πάντα και να είναι στα πατώματα και την άλλη μέρα να μην φάω τίποτα και να είναι στα ύψη...Πάντως στην επόμενη επίσκεψη στην ενδοκρινολόγο δεν την γλιτώνω. Θα μου τα κόψει τα γλυκά σίγουρα. Με πρωινό ζάχαρο κάθε μέρα ανω του 90??? Αντιο γλυκάκια!!

mariw
09-03-10, 23:50
Να σας γράψω κ εγώ τα αποτελέσματα να μου πείτε την γνώμη σας βρε κορίτσια αν κ αύριο θα πάω στον γιατρό..για δείτε λοιπόν
με 75 γρ.γλυκόζης
σακχαρο νηστεως 89 ( 70-110)
σακχαρο 30' μετά γλυκόζης 146 (110-170)
σακχαρο 60' μετά γλυκόζης 121 (120-170)
σακχαρο 90' μετα γλυκόζης 118 (100-140)
σακχαρο 120' μετά γλυκόζης 100 (70-120)
σακχαρο 150' μετα γλυκόζης 75 (60-110)
σακχαρο 180' μετα γλυκοζης 69 (75-125)

νομίζω οτι ειναι καλες...!!!!! ευτυχως δεν θα κοψω τα γλυκάκια.....!!χιχιχιχιχχι

xanthippi
10-03-10, 11:04
Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα κύησης και χθες που πήγα στη γιατρό, μου έγραψε να κάνω την καμπύλη των 100gr. Σκέφτομαι να πάω αύριο να την κάνω... νομίζω ότι θα βαρεθώ τρεις ώρες... γενικά με τα τσιμπήματα δεν έχω πρόβλημα, αλλά πρωί πρωί τόση ζάχαρη;;:shock: Τέλος πάντων... ας ελπίσουμε ότι οι τιμές θα βγουν φυσιολογικές γιατί κι εγώ όσο να πεις είμαι γλυκατζού!!!

ΡΕΝΑΤΑ
10-03-10, 20:22
Να σας γράψω κ εγώ τα αποτελέσματα να μου πείτε την γνώμη σας βρε κορίτσια αν κ αύριο θα πάω στον γιατρό..για δείτε λοιπόν
με 75 γρ.γλυκόζης
σακχαρο νηστεως 89 ( 70-110)
σακχαρο 30' μετά γλυκόζης 146 (110-170)
σακχαρο 60' μετά γλυκόζης 121 (120-170)
σακχαρο 90' μετα γλυκόζης 118 (100-140)
σακχαρο 120' μετά γλυκόζης 100 (70-120)
σακχαρο 150' μετα γλυκόζης 75 (60-110)
σακχαρο 180' μετα γλυκοζης 69 (75-125)

νομίζω οτι ειναι καλες...!!!!! ευτυχως δεν θα κοψω τα γλυκάκια.....!!χιχιχιχιχχι

ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΣΗΜΕΡΑ ΗΔΗ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΑΝΤΕ ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ !!! ΘΑ ΤΟ ΤΡΩΣ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΓΛΥΚΑΚΙ ΣΟΥ....
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΞΑΝΘΙΠΠΗ.

mariw
10-03-10, 21:25
Όλα καλά λοιπόν με τον γιατρό..μου είπε ότι είναι αρκετά καλές οι εξετάσεις άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτώ γιατί πήρα 2 κιλά αυτό τον μήνα..... αμάν πια αυτοί οι γιατροί δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένοι !!!!!σαν να γράφω διαγώνισμα νιώθω κάθε φορά που πάω στον γιατρό!!!!!

ΡΕΝΑΤΑ
11-03-10, 11:04
Όλα καλά λοιπόν με τον γιατρό..μου είπε ότι είναι αρκετά καλές οι εξετάσεις άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτώ γιατί πήρα 2 κιλά αυτό τον μήνα..... αμάν πια αυτοί οι γιατροί δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένοι !!!!!σαν να γράφω διαγώνισμα νιώθω κάθε φορά που πάω στον γιατρό!!!!!

MΕΡΙΚΟΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ.

kallia-poppy
11-03-10, 12:27
για σας μανουλες....
ειμαι στην 19η εβδομαδα ξερω οτι ειναι νωρις αλλα για την εξεταση για καμπυλη ζακχαρου δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα...
θελω να ρωτησω ειναι μια εξεταση που την κανουμε ολες?
η εχει σχεση αν εχεις καποιο προβλημα στο ιστορικο σου?

xanthippi
11-03-10, 19:32
Σ' ευχαριστώ πολύ Ρενάτα μου... ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι καλά.... πήγα σήμερα όπως σας είπα και μπορώ να πω και από προσωπική εμπειρία πλέον ότι είναι μια αηδία αυτό το πράγμα... τέλος πάντων... έπρεπε να γίνει και έγινε!

kallia-poppy απ' όσο ξέρω το κάνουν οι περισσότερες αν όχι όλες... φυσικά αν υπάρχει ιστορικό, προφανώς το ψάχνεις νωρίτερα... όχι στον έκτο! Πλέον θεωρείται από τις εξετάσεις ρουτίνας...

ΡΕΝΑΤΑ
12-03-10, 09:58
ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΕΡΙΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.

siderenia
12-03-10, 11:12

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μένα οι τιμές μου ήταν τέλειες. Και τελικά τσιμπιέμαι καθημερινά 3 φορές με το μηχάνημα και η γιατρός θα με βρίσει σίγουρα γατί δεν έχω κόψει τα γλυκά και το πρωινό ζάχαρο κυμαίνεται στα ανωτερα φυσιολογικά όρια κάθε μέρα. :-(

xanthippi
12-03-10, 13:08
Καλησπέρα!

Τα πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα...
Νηστική: 86
1η ώρα: 123
2η ώρα: 136
3η ώρα: 98
Η μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι εντάξει... μια χαρά... τους ενδιαφέρει η πρώτη ώρα περισσότερο... η γυναικολόγος μου μου είπε επίσης ότι είναι καλά... αλλά θα ήθελε την 2η ώρα να είχε πτωτική τάση... χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει θέμα... γενικότερα μια χαρά... απλά να μην πλακωθώ και στα γλυκά... αυτό μου είπε! Το εκλαμβάνω για καλό... εντάξει τρώω γλυκά... αλλά δεν είμαι και όλη την ώρα με αυτά...:roll:

superb
13-03-10, 00:35
Siderenia, έχουμε ίδια ΠΗΤ... Κι εγώ τσιμπιέμαι δύο φορές τη μέρα και σε καταλαβαίνω τι περνάς... όμως δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για τα γλυκάκια; (κι εγώ τα λατρεύω, αλλά τα έκοψα μαχαίρι) Τηρώ τη δίαιτα επακριβώς και οι τιμές μου είναι πολύ καλές, μετά από μια αρκετά ανεβασμένη καμπύλη... Άσε που έχασα και τα επτά κιλά που είχα πάρει! Καλό κουράγιο στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου!!! Με το καλό τα μωράκια μας!!!

Eirini1973
13-03-10, 17:53
ρε κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου δεν με έστειλε για καμπύλη (εκτός από τη μηνιαία εξέταση - που είναι πολύ καλή). Επειδή διαβάζω ότι όλες την κανατε... Εχετε ακούσει άλλη έγκυο να μην κανει την καμπύλη ζαχάρου??? Εγώ όχι. είμαι και φοβιτσιάρα μ'αυτά... Μήπως να πάω να την κάνω μόνη μου...

sofaki1978
13-03-10, 18:06
ρε κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου δεν με έστειλε για καμπύλη (εκτός από τη μηνιαία εξέταση - που είναι πολύ καλή). Επειδή διαβάζω ότι όλες την κανατε... Εχετε ακούσει άλλη έγκυο να μην κανει την καμπύλη ζαχάρου??? Εγώ όχι. είμαι και φοβιτσιάρα μ'αυτά... Μήπως να πάω να την κάνω μόνη μου...

ειρηνη τον ρωτησες τον γιατρο σου για ποιο λογο δεν θα την κανεις?τι σου ειπε?σπανια μια εγκυος να μην κανει αυτη την εξεταση,ειναι πολυ σημαντικη.πες στον γιατρο σου να την κανεις και αν δεν κανε την μονη σου.το μηνιαιο αποτελεσμα δυστηχως δεν λεει τιποτα,και εγω 78 ειχα μεσο ορο αλλα προς το τελος ανεβασα πολυ ζαχαρο.

Eirini1973
14-03-10, 13:17
τον ρώτησα και μου είπε ακριβώς επειδή είμαι γύρω στο 75 κάθε μήνα... Γενικά είναι του στυλ "έλα μωρέ, όλα καλά είναι". και "δεν είσαι άρρωστη, έγκυος είσαι" . Τέρμα, θα πάω να την κάνω μόνη μου.... γιατί τις σοκολατίτσες μου τις τρώω τελευταία.... Θένκ γιου!!!!!!!

siderenia
14-03-10, 19:06
Siderenia, έχουμε ίδια ΠΗΤ... Κι εγώ τσιμπιέμαι δύο φορές τη μέρα και σε καταλαβαίνω τι περνάς... όμως δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για τα γλυκάκια; (κι εγώ τα λατρεύω, αλλά τα έκοψα μαχαίρι) Τηρώ τη δίαιτα επακριβώς και οι τιμές μου είναι πολύ καλές, μετά από μια αρκετά ανεβασμένη καμπύλη... Άσε που έχασα και τα επτά κιλά που είχα πάρει! Καλό κουράγιο στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου!!! Με το καλό τα μωράκια μας!!!

Aχ μαζί τα περιμένουμε τα μωρούλια μας? Με το καλό να τα δεχτούμε λοιπον! Η καμπύλη μου ήταν πάρα πολύ καλή, όλες οι τιμές πολύ χαμηλές, όπως και το ζάχαρο μου μέχρι τώρα (ξέφευγε λίγο που και που το πρωινο. Δλδ πήγαινε κάπου στο 90!!)

Ακόμα και τώρα που έχει ξεφυγει υποτιθεται μόνο το πρωινό έχει πρόβλημα που πάει 95-110. Το τσίμημα το κάνω προληπτικά. ο γυναικολόγος είναι ευχαριστημένος, η ενδοκρινολόγος λόγο του ιστορικού μου (μπαμπάς και όλοι οι συγγνεις του έχουν ζάχαρο), με έχει από την αρχή στο μέτρημα παρότι πήγαινα καλά.

Μεσα στην βδομάδα θα πάω να τα πούμε και από κοντά. Εννοείται ότι θα μου δώσει διατροφή, δεν περιμένω κάτι διαφορετικό! Γλυκάκια τέλος, αλλά και το τσίμπημα τσίμπημα...:(

iwanna81
14-03-10, 20:08

ακου τωρα τι συμβαινει και με μενα. ο γιατρος μου δεν θελει να με υποβαλει -οπως λεει- σε αυτο το μαρτυριο.ζητησε λοιπον να κανω τις κλασικες μηνιαιες εξετασεις για σακχαρο.θα τις κανω το πασχα και οταν ειμαι στην 33 εβδομαδα εχω ραντεβου μαζι του οπου και θα τις δει.του εχω απολυτη εμπιστοσυνη-γι αυτο αλλωστε ειναι και ο γιατρος μου- παρολα αυτα εχω προβληματιστει και εγω, γιατι ακουσα οτι δεν εχει καμια σχεση η εξεταση αυτη με την καμπυλη.αποκλειω ομως το γεγονος να μην το γνωριζει αυτο ο γιατρος μου.ειμαι κι εγω υπερβολικη και αγχωδης,αλλα ειναι αδυνατο ενας γυναικολογος με 30ετη πειρα να μην ξερει αυτο που ακουγεται, οτι δηλαδη ουδεμια σχεση εχει η μια εξεταση με την αλλη.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι :μεχρι ποτε μπορει να γινει αυτη η εξεταση, και αν εχει την καλοσυνη καποια κοπελα απο ολες εσας που προκειται να την κανετε,να ρωτησει αυτους που κανουν την εξεταση γιατί αλλοι λενε πως οι 2 αυτες εξετασεις δεν εχουν καμια επαφη μεταξυ τους και αλλοι λενε πως συσχετιζονται.

fwfw
14-03-10, 22:08
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι :μεχρι ποτε μπορει να γινει αυτη η εξεταση, και αν εχει την καλοσυνη καποια κοπελα απο ολες εσας που προκειται να την κανετε,να ρωτησει αυτους που κανουν την εξεταση γιατί αλλοι λενε πως οι 2 αυτες εξετασεις δεν εχουν καμια επαφη μεταξυ τους και αλλοι λενε πως συσχετιζονται.

ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε πως την καμπύλη ζαχάρου θα την κάνω μεταξύ 26ης με 28ης εβδομάδας.( τώρα είμαι στην 27η) και την τετάρτη έχω το μηνιαίο ραντεβού όπου θα μου γράψει και την εξέταση.η κολλητή μου φίλη στο πρώτο της παιδί ο γιατρός της απλά ξέχασε να της την γράψει παρόλο που είχε πάρει στο 8 μήνα 30 κιλά, της είπε έλα μωρέ όλα ενταξει.
θα τον ρωτήσω για την σχέση των δύο εξετάσεων παρόλο που νομίζω ότι μου είχε πει πως αν είναι να κάνω ζάχαρο εγκυμοσύνης θα φανεί σε αυτό το διάστημα δηλαδή μεταξύ της 26ης με 28ης εβδομάδας..

iphi
14-03-10, 22:20
Η καμπυλη ζαχαρου με 100 γρ.γλυκοζης (και οχι με 75γρ που εσφαλμενα λενε πολλοι γιατροι) ειναι απαραιτητη εξεταση που πρεπει να κανει καθε εγκυος γυναικα.Το ζαχαρο νηστειας (η μηνιαια εξεταση) παρα πολλες φορες ειναι παραπλανητικο και ενω υπαρχει προβλημα φαινεται οτι ολα ειναι καλα.Απαιτειστε απο το γιατρο να την κανετε.Οι κινδυνοι αν υπαρχει προβλημα και δεν διαγνωσθει ειναι πολλοι μεγαλοι.Φιλικα Iphi

ΡΕΝΑΤΑ
15-03-10, 07:38
Η καμπυλη ζαχαρου με 100 γρ.γλυκοζης (και οχι με 75γρ που εσφαλμενα λενε πολλοι γιατροι) ειναι απαραιτητη εξεταση που πρεπει να κανει καθε εγκυος γυναικα.Το ζαχαρο νηστειας (η μηνιαια εξεταση) παρα πολλες φορες ειναι παραπλανητικο και ενω υπαρχει προβλημα φαινεται οτι ολα ειναι καλα.Απαιτειστε απο το γιατρο να την κανετε.Οι κινδυνοι αν υπαρχει προβλημα και δεν διαγνωσθει ειναι πολλοι μεγαλοι.Φιλικα Iphi

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ !!!

siderenia
15-03-10, 12:12
Κορίτσια υπάρχει και η γλυκοζυλιωμένη σαν εξεταση. είναι εξέταση αίματος που δείχνει αν το ζάχαρο το τελευταίο 3μηνο έχει ξεφύγει στην διάρκεια της μέρας από τα φυσιολογικά. Οταν αυτή είναι καλή σε συνδυασμό με την κλασική εξέταση ζαχάρου, κάποιοι γιατροί δεν την κάνουν την καμπύλη. Ξέρω κοπέλες δηλαδή που δεν την κάνουν. Μήως σας κάνουν και ατην την εξέταση κάθε μήνα και είναι χαμηλά γιαυτό λένε να μην κάνετε καμπύλη?? Σε κάθε περίπτωση πάντως μπορείται να ρωτήσετε τους γιατρους σας ξανα αν πρέπει να την κάνετε!

iphi
15-03-10, 12:50
Η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη δεν ειναι εξεταση που γινεται καθε μηνα γιατι εξ ορισμου δειχνει τι συνεβει στον οργανισμο το περασμενο τριμηνο.Δεν υπαρχει πιο βεβαιος τροπος να ανακαλυφθει προβλημα στα επιπεδα σακχαρου απο την καμπυλη.Ειδικα σε γυναικες ανω των τριαντα, με παραπανω κιλα, με ιστορικο στην οικογενεια.Παρολαυτα μπορει να παρουσιαστει και ενω δεν συντρεχει κανενας παραγοντας προδιαθεσης.Ειναι μια πολυ υπουλη παθηση ο διαβητης κυησης και πρεπει να ελεγχονται ενεξαιρετως ολες οι γυναικες.Τα οφελη ειναι μακραν περισσοτερα απο τη μικρη ταλαιπωρια που θα υποστει η μαμα με την εξεταση.Το παιδι κινδυνευει αν υπαρχει διαβητης κυησης ο οποιος δεν εχει αντιμετωπιστει.Μη το παιρνετε αψηφιστα και μην εμπιστευεστε απολυτα και τυφλα το γιατρο σε τετοια ζητηματα.Πιο αρμοδιοι ειναι οι ενδοκρινολογοι με ειδικευση στην εγκυμοσυνη.

siderenia
15-03-10, 15:38
iphi (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=23286) εγώ την έκανα κάθε μήνα την συγκεκριμένη μαζί με τις κλασικές!! Με παρακολουθεί και ενδοκρινολόγος από την αρχή λόγο θυροειδή και επομένως και για το ζάχαρο. Πιστεύω ότι καλό είναι οι κοπελες να μιλήσουν με τους γιατρούς τους και αν νιώθουν ανασφαλεια για κάποιο λόγο ας την κάνουν μόνες τους! Δεν είναι άλλωστε ιδιαιτερα ακριβή για να γίνει ιδιωτικά. Ομως φαντάζομαι ότι τους εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας, οπότε μπορείτε να μιλήσετε μαζί τους και να εκφράσετε τις ανυσηχίες σας! Αλλωστε αυτούς επιλέξατε να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά σας! καλό είναι εφοσον σαν απασχολεί έντονα να το συζητησετε!

iphi
15-03-10, 16:18
siderenia,εφοσον σε παρακολουθει ενδοκρινολογος δεν εχεις κανενα φοβο.Οποτε οτι εξετασεις σου δινει τις κανεις και εισαι καλυμμενη.Το θεμα ειναι οτι μερικοι γιατροι και κυριως οι παλιοτεροι δεν θεωρουν οτι ειναι απαραιτητη αυτη οι εξεταση για ολες τις εγκυους και παρακολουθουν μονο το σακχαρο νηστειας.Μια απλη ερευνα στο google χωρις να εισαι ειδικος βλεπεις ποσο επικινδυνο ειναι να εχεις προβλημα και να μην το ξερεις.Η γνωμη μου ειναι οτι σε καθε εγκυμοσυνη ,στην αρχη της ,να κανει η μαμα εναν ελεγχο με 50 γρ γλυκοζης και αν δειξει κατι παθολογικο να προχωραει σε ελεγχο με 100 γρ γλυκοζης.Εμπιστοσυνη σαφως και θα υπαρχει μεταξυ γιατρου και μαμας αλλα καλο ειναι να υπαρχει και ενημερωση.

siderenia
15-03-10, 16:24
Ναι εγώ είμαι καλυμμένη! Ο γυναικολόγος μου με έχει αφήσει σταχέρια της ενδοκρινολόγου μου! Και εκείνη κανει φοβερή δουλειά! Να σκεφτείςότι η καμπύλη μου ήταν πολύ χαμηλή αλλά και πάλι με έβαλε σε αυστηρη μεετρηση και είχε παρα πολύ δικιο γιατί μετά την καμπύλη οι τιμές του πρωινού ζαχάρου έχουν πάρει την ανυφορα. και φταίω εγώ που δεν προσέχω!

Βέβαια μέχρι τώρα δεν ήξερα τι μπορεί να προκληθεί και θεωρουσα ότι αφού τις άλλες ώρες είναι καλό το ζάχαρο τι πειράζει το πρωινο?? Αλλά τελικά είδα ότι έχει επιπτώσεις, οπότε αποδω και πέρα κομμένες οι βλακείες!!

iphi
15-03-10, 16:48
Νομιζω οτι το πρωινο σακχαρο επηρεαζεται και απο το βραδυνο φαγητο.Οταν υπαρχει παρακολουθηση δεν ειναι προβλημα το σακχαρο-με τη διατροφη και τα αλλα μεσα που υπαρχουν ειναι πληρως αντιμετωπισιμο.Επισης οσο περνανε οι μηνες της εγκυμοσυνης τοσο αυξανουν τα προβληματα.Μπραβο στο γιατρο σου siderenia που σε παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο.Οι γυναικολογοι που θεωρουν οτι κατεχουν τα παντα ειναι επικινδυνοι!!

siderenia
15-03-10, 18:56
Το ξέρω ότι επηρεάζεται αλλά το περίεργο είναι ότι το βράδυ μετα το φαγητό οι τιμές μου είναι πάρα πολύ χαμηλές και όμως το πρωί έχω ζάχαρο!! Οσο για τον ενδοκρινολόγο είχα από πριν γιατρό γιατί έχω αφαιρέσει τον θυροειδή μου και χρειάζομαι παρακολουθηση. Από κει και πέρα ο γυναικολόγος είναι ενημερωμένος και εφόσον με κοιτάει ενδοκρ για όλα δεν ανακατευεται! Απλά τον ενημερώνω και κινούμαστε σύμφωνα με τις οδηγίες της ενδοκρ!

davinci
16-03-10, 13:39
Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έκανα τη σωστή εξέταση!!Η γλυκόζη που είπια ήταν πάρα πολύ ωραία,σα νερό με ζάχαρη, δεν ένιωσα καμία ζαλάδα,τάση για εμετό ή οτιδήποτε δυσάρεστο...εκτός της νύστας που ένιωθα ήδη λόγω έλλειψης καφέ και αφού πέρασαν οι βαρετές ώρες αναμονής έφυγα και όλα καλά!Μήπως δε μου έδωσαν τη σωστή γλυκόζη?????????????

ΡΕΝΑΤΑ
16-03-10, 14:53
Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έκανα τη σωστή εξέταση!!Η γλυκόζη που είπια ήταν πάρα πολύ ωραία,σα νερό με ζάχαρη, δεν ένιωσα καμία ζαλάδα,τάση για εμετό ή οτιδήποτε δυσάρεστο...εκτός της νύστας που ένιωθα ήδη λόγω έλλειψης καφέ και αφού πέρασαν οι βαρετές ώρες αναμονής έφυγα και όλα καλά!Μήπως δε μου έδωσαν τη σωστή γλυκόζη?????????????

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ Η ΓΛΥΚΟΖΗ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΑΚΙ. ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ.

siderenia
16-03-10, 15:00
Συμφωνώ με την Ρενάτα. Και μένα μου φάνηκε πολύ ηπια η γευση του νευρού (100γρ γλυκοζης μου εδωσαν). Ανετα επινα και δεύτερο ποτήρι και καθόλου δεν με πειράξε. Και γω σκέφτηκα μηπως έκαναν κάποιο λάθος στην αρχή.

kiker80
17-03-10, 16:54
Θα σας πω και εγώ τις δικές μου τιμές και παρακαλώ αν κάποια έχει κάποιον/α καλή ενδοκρινολόγε να μου στείλει πμ. Οι τιμές μου είναι με 75 γρ
0''-95(70-110)
30΄΄-176(110-180)
60΄΄-225(120-180)
120΄΄-186(70-120)
Η πρώτη αντίδραση ήταν η χορήγηση ινσουλίνης χωρίς να αναφέρει κανείς τη διατροφή!!! Μια διατροφολόγος- διαβιτολόγος μου πρότεινε να ξεκινήσω αυστηρή διατροφή και αν δε στρώσει τότε να κάνω ινσουλίνη. Οι δικές σας εμπειρίες????

elenigmn
17-03-10, 17:11
Κι εγώ πριν λίγο έμαθα τα αποτελέσματα από την δικιά μου καμπύλη.
Πριν την εξέταση : 82
στα 30: 100
στα 60: 79
στα 90: 74
στα 120: 70.
Μου είπαν ότι είναι πολύ καλές.
Πάντος ζορίστηκα πολύ με την εξέταση. Όχι τόσο στο να το πιώ. Απλά με έπιασε μια ζαλάδα και μια τάση λιποθυμίας στη μια ώρα περίπου, που στο τσακ με προλάβανε να μην σοριαστώ. Μου είπαν πως το στομάχι μου "τα είδε όλα", και έπαθα στομαχικό ίλιγγο. Άντε πάει και αυτό. Τώρα πια... Αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!!!!

iphi
17-03-10, 17:26
Στην εγκυμοσυνη η καμπυλη σακχαρου πρεπει να γινεται με 100γρ γλυκοζης περιπου στην 27η εβδομαδα.Οι φυσιολογικες τιμες ειναι νηστειας: 95, 1η ωρα: 180, 2η ωρα: 155, 3η ωρα: 140, εαν δυο απο τις παραπανω τιμες ειναι ισες ή μεγαλυτερες απο τις φυσιολογικες η δοκιμη ειναι θετικη δηλαδη υπαρχει διαβητης κυησης.Με μια μονο τιμη υψηλοτερη η καμπυλη ειναι φυσιολογικη.

iphi
17-03-10, 17:38
H διαγνωση του διαβητη κυησης τιθεται απευθειας οταν το σακχαρο νηστειας το πρωι βρεθει πανω απο 126.

anna+
17-03-10, 18:47
Kαλησπέρα!
Μήπως θα μπορούσατε να μου γράψετε ποιες είναι ο φυσιολογικές τιμές για μια καμπύλη γλυκόζης 180' με 100 γρ. γλυκόζης;
Σας ευχαριστώ πολύ.

iphi
17-03-10, 19:07
Kαλησπέρα!
Μήπως θα μπορούσατε να μου γράψετε ποιες είναι ο φυσιολογικές τιμές για μια καμπύλη γλυκόζης 180' με 100 γρ. γλυκόζης;
Σας ευχαριστώ πολύ.
Anna κοιταξε στο τελος της προηγουμενης σελιδας τις εχω γραψει!

anna+
17-03-10, 21:43
Anna κοιταξε στο τελος της προηγουμενης σελιδας τις εχω γραψει!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ :D ! Είχα ρίξει μια ματιά στα γρήγορα στο θέμα με αποτέλεσμα να επανάλαβω ερώτηση που είχε ήδη απαντηθεί...:oops:

superb
18-03-10, 01:00
Kiker80: Οι τιμές μου στην καμπύλη ήταν πιο ψηλές στα 60' και 120'. Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο φυσικά και μου έδωσε διατροφή και μάλιστα αυστηρή. Μου έδωσε και μηχανάκι να μετράω το ζάχαρο νηστική το πρωί και μετά το μεσημεριανό φαγητό. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Αν με τη διατροφή δεν ρυθμίζεται το ζάχαρο τότε χορηγείται ινσουλίνη. Όμως δε χρειάζεται να ανησυχείς γιατί αυτό συμβαίνει σπάνια. Άκου το γιατρό σου, άλλαξε διατροφή και όλα θα πάνε καλά! Αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ να σου συστήσω το γιατρό μου.

kiker80
18-03-10, 09:46
Καλημέρα.. Αυτό που με ενόχλησε πάρα πολύ ήταν ότι η πρώτη γιατρός που με είδε μου χορήγησε αμέσως ινσουλίνη (!!!!):(:(:(:(, χωρίς τη σύσταση για αυστηρή διατροφή. Μετά από αρκετό ψάξιμο ανακάλυψα ότι μπορείς να το διορθώσεις και με διατροφή και αν όχι τότε παίρνεις ινσουλίνη. Σήμερα έχω 1 ακόμα ραντεβού με ενδοκρινολόγο, όπως επίσης και αύριο για να δω και αυτοί τι θα μου πούνε, Πάντως από αύριο ξεκινάω αυστηρή διατροφή για διαβητική έγκυο με τη βοήθεια μιας διατροφολόγου. Είμαι από Αθήνα οπότε μου πέφτει λίγο μακριά η Θεσσαλονίκη.

ΒάσωΤ
14-04-10, 08:08
Εγώ κανένα πρόβλημα ήπια κανονικά το δ/μα γλυκόζης. Το πρόβλημα είναι ότι με έπιασε υπογλυκαιμία την 3η ώρα (34 ζάχαρο) και λιποθύμησα. Αυτάααααα

tarshou
14-04-10, 16:58
Καλημέρα.. Αυτό που με ενόχλησε πάρα πολύ ήταν ότι η πρώτη γιατρός που με είδε μου χορήγησε αμέσως ινσουλίνη (!!!!):(:(:(:(, χωρίς τη σύσταση για αυστηρή διατροφή. Μετά από αρκετό ψάξιμο ανακάλυψα ότι μπορείς να το διορθώσεις και με διατροφή και αν όχι τότε παίρνεις ινσουλίνη. Σήμερα έχω 1 ακόμα ραντεβού με ενδοκρινολόγο, όπως επίσης και αύριο για να δω και αυτοί τι θα μου πούνε, Πάντως από αύριο ξεκινάω αυστηρή διατροφή για διαβητική έγκυο με τη βοήθεια μιας διατροφολόγου. Είμαι από Αθήνα οπότε μου πέφτει λίγο μακριά η Θεσσαλονίκη.

Πιστεύω ότι πολύ καλώς έπραξε η γιατρός που σου χορήγησε αμέσως ινσουλίνη. Οι τιμές σου είναι αρκετά υψηλές για να σε πάνε αργά με διατροφή, όπως λες. Με αυστηρή διατροφή ξεκινούν συνήθως έγκυες που οι τιμές τους είναι οριακά υψηλές, ή δείχνουν τάση να ανέβουν. Οι δικές σου τιμές είναι ήδη υψηλές, και κατά τη γνώμη μου πολύ καλά έκανε που δεν το διακινδύνεψε. Αν ενδιαφέρεσαι για πολύ καλό ενδοκρινολόγο εδώ στην Αθήνα, στείλε μου πμ να σου δώσω τα στοιχεία του.

kiker80
14-04-10, 18:01
Η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος έκανε σωστή διάγνωση αλλά λάθος θεραπεία. Βιάστηκε να μην πάρει την ευθύνη και να χορήγηση φαρμακευτική αγωγή για να έχει το κεφάλι της ήσυχο:!::!::!::!: .
Είμαι εδώ και 1 ½ μήνα χωρίς ινσουλίνη και το ρύθμισα με την διατροφή. Μετράω το σάκχαρο μου 3 φορές την ημέρα.
Οι τιμές μου δεν ήταν τραγικές και σύμφωνα με όλους όσους ειδικούς ενδοκρινολόγους επισκέφτηκα, κανείς δε μου μίλησε για άμεση χρήση φαρμάκου- όλοι μίλαγαν για το ότι εγώ έφταιγα για τις τιμές μου και άδικο δεν είχαν:sad::sad::sad::sad::sad:- άσε που είμαι κατά της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων . Ήταν η μοναδική.:mad:
Η νέα ενδοκρινολόγος και ακούει τον ασθενή της ( κάτι που η άλλη δεν έκανε) και επιμένει στην διατροφή. Άσε που χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην διατροφολόγο γιατί χάρης σε αυτή κατάφερα να ρίξω τις τιμές μου αλλά και σε εμένα ένα μπράβο που τηρώ πιστά το διατροφολόγιο μου !!!!

sofaki1978
14-04-10, 18:22
Η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος έκανε σωστή διάγνωση αλλά λάθος θεραπεία. Βιάστηκε να μην πάρει την ευθύνη και να χορήγηση φαρμακευτική αγωγή για να έχει το κεφάλι της ήσυχο:!::!::!::!: .
Είμαι εδώ και 1 ½ μήνα χωρίς ινσουλίνη και το ρύθμισα με την διατροφή. Μετράω το σάκχαρο μου 3 φορές την ημέρα.
Οι τιμές μου δεν ήταν τραγικές και σύμφωνα με όλους όσους ειδικούς ενδοκρινολόγους επισκέφτηκα, κανείς δε μου μίλησε για άμεση χρήση φαρμάκου- όλοι μίλαγαν για το ότι εγώ έφταιγα για τις τιμές μου και άδικο δεν είχαν:sad::sad::sad::sad::sad:- άσε που είμαι κατά της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων . Ήταν η μοναδική.:mad:
Η νέα ενδοκρινολόγος και ακούει τον ασθενή της ( κάτι που η άλλη δεν έκανε) και επιμένει στην διατροφή. Άσε που χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην διατροφολόγο γιατί χάρης σε αυτή κατάφερα να ρίξω τις τιμές μου αλλά και σε εμένα ένα μπράβο που τηρώ πιστά το διατροφολόγιο μου !!!!

πολλα μπραβο και σε εσενα που τηρεις την διατροφη:D:D:D:D!!!εγω μια εβδομαδα εκανα και τα ειδα ολα!

kiker80
14-04-10, 18:58
Δεν άντεξες γιατί??? Πείνασες?? Πάντως από το πρωί μέχρι το βραδύ μιλάμε για πολύ- πολύ:):):):):):):):) φαγητό.

Ξεκινάω το πρωί με γάλα δημητριακά και φρούτο ή φρυγανιές με βούτυρο, συνεχίζω δεκατιανό με κριτσινακι γαλοπούλα ή τυρί και φρούτο, μεσημεριανό μια γαβάθα σαλάτα ή χόρτα +λίγο κρέας ή όσπρια ή ψάρι + φρούτο απογευματινό γάλα ή γιαούρτη και φρούτο βραδινό πάλι μια γαβάθα σαλάτα + λιγότερο από το μεσημεριανό και προ ύπνου 1 ποτήρι γάλα.

Σπάνια θα πεινάσω και αυτό αν έχει πχ ψάρι.

tarshou
14-04-10, 19:13
Μπράβο, τότε, στην ενδοκρινολόγο σου για τη θεραπεία που ακολουθεί. Και πάνω απ'όλα μπράβο εσένα που καταφέρνεις να τηρείς ευλαβικά όσα πρέπει ώστε να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη. Από πείρας ξέρω ότι πρέπει να είσαι πραγματικό στρατιωτάκι όταν μιλάμε για διαβήτη και σάκχαρο στην εγκυμοσύνη, άρα ξέρω ότι για να κρατάς τις τιμές σου χαμηλές πρέπει όντως να προσπαθείς πολύ. Με το καλό να συνεχίσεις έτσι και ακόμη με το καλύτερο να υποδεχτείς το μπεμπέ σου :D

Tour_baby
15-04-10, 14:23
Καλημέρα έχω διαβάσει αρκετά για την καμπύλη αλλά έχω ένα ερώτημα.. βλέπω οτι οι περισσότερες κάνατε το μεγάλο κύκλο των 3ωρών!! αλλά ο δικός μου απλά μου είπε οτι μια μέτρηση νηστική και μια σε μια ώρα μετά τη γλυκόζη είναι αρκετά, αρκεί να μην βγούν τα αποτελέσματα πάνω απο 140!?!?
Τελικά υπάρχει συγκεκριμένος λόγος στον αριθμό τσιμπιμάτων που κάνουν ή είναι κάτι άλλο?!? Όποια γνωρίζει ας ενημερώσει τουλάχιστον να το προλάβω νωρίς πρίν φτάσω στην βδομάδα της εξέτασης..

catherine78
15-04-10, 15:17
Και εγώ έκανα πρώτα την μικρή καμπύλη και επειδή βγήκε οριακή προς τα πάνω -142- έκανα μετά και την μεγάλη. Μην ανησυχείς είναι ανάλογα με τον γιατρό.Απλά κάποιοι δίνουν κατευθείαν την μεγάλη.

nanana
15-04-10, 18:15
συγνωμη για την ερωτηση αλλα τον αλλο μηνα μου πε κι εμενα οτι θα κανω καμπυλη σακχαρου+δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτην η εξεταση. ποσες ωρες διαρκει?πρεπει αυτες τις ωρες να παραμενεις στο εργαστηριο?και ρωταω γιατι εγω δουλευω διπλα σε κλινικη και θα την κανω εκει. μπορω στο ενδιαμεσο να ειμαι στη δουλεια μου η' δεν κανει οποτε να παρω ολη τη μερα αδεια?

leta80
15-04-10, 18:46
nanana tha spo po tin diki mou empeiria
kalitera na min pas stin douleia ekeini tin imera giati ego epeidi imoun nistiki gia 13 ores me epiase nautia kai eixa kai zalades!!i dikia mou eksetasi kratise 3 ores!!den itan toso tromaktiki oso tin fantazomoun!!gia na min anagouliaso me ti glikozi mou balane lemoni mesa kai itan san na epina lemonada!!!

fwfw
15-04-10, 22:03
συγνωμη για την ερωτηση αλλα τον αλλο μηνα μου πε κι εμενα οτι θα κανω καμπυλη σακχαρου+δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτην η εξεταση. ποσες ωρες διαρκει?πρεπει αυτες τις ωρες να παραμενεις στο εργαστηριο?και ρωταω γιατι εγω δουλευω διπλα σε κλινικη και θα την κανω εκει. μπορω στο ενδιαμεσο να ειμαι στη δουλεια μου η' δεν κανει οποτε να παρω ολη τη μερα αδεια?

θα σου περιγράψω την δική μου εμπειρία και τι μου είπε ο δικός μου γιατρός:

η εξέταση μου ήταν 3 ώρες με 100 γρ. γλυκόζης
μου πήραν αίμα 4 φορές σε διάστημα 3 ωρών, σε αυτές τις 3 ώρες ο γιατρός με είχε συμβουλέψει να μην φύγω από το μικροβιολογικό να μην είμαι όρθια και πηγαίνω πέρα δόθε.
τις τρεις προηγούμενες ημέρες μου είχε πεί να φάω υδατάνθρακες (πατάτες, μακαρόνια , ψωμιά κτλ) και το τελευταίο γεύμα να είναι 12 ώρες πριν την εξέταση.
το πρωί της εξέτασης δεν πείρα ούτε το χάπι του θυροειδή και πήγα χωρίς καν να πιω νερό.
δεν είναι τίποτα τραγικό, εγώ είχα και την μαμά μου παρέα οπότε όλα μια χαρά η ώρα πέρασε, μόνο που στο τέλος έπαθα υπογλυκαιμία και έτρεμα σαν το ψάρι, ευτυχώς η εξέταση ήταν μια χαρά..:-P

zouzounel
16-04-10, 10:32
.. μόνο που στο τέλος έπαθα υπογλυκαιμία και έτρεμα σαν το ψάρι, ευτυχώς η εξέταση ήταν μια χαρά..:-P

πώς γίνεται να παθεις υπογλυκαιμία και η εξέταση να βγει καλή?
ρώτησες ενδοκρινολόγο?
και η υπογλυκαιμία είναι δέιγμα ότι κάτι δεν παέι καλά με το σάκχαρο. δλδ δεν είναι υποπτες μόνο οι υψηλές τιμές, αλλά και οι πολύ χαμηλές.

nanana όταν θα κάνεις την καμπύλη σακχάρου θα κάτσεις σε έναν καναπε και δε θα το κουνήσεις ρούπι! αν περπατάς, ο οργανισμός θα κάψει μερος της γλυκόζης και τα αποτελέσματα θα είναι ψευδή. θα σου δώσουν βεβαια οδηγίες εκεί που θα κάνεις την εξεταση.

Tour_baby
16-04-10, 10:42
Νηστική 12 ώρες!?!?!?!?!?!?! Σίγουρα??? Κορίτσια μην μου λέτε τέτοια γιατί δεν με βλέπω να την βγάζω!! Θα δαγκώνω τον άνδρα μου στον ύπνο μου απο τη πείνα!!

zouzounel
16-04-10, 10:48
δυστυχώς... κι εμένα έτσι μου είπαν... 12 ώρες νηστική
χθες την έκανα την καμπύλη (για πολλοστή φορά)
άστα... πείναααα....

iphi
16-04-10, 10:52

Η ινσουλινη δεν ειναι φαρμακο.Ειναι ορμονη που την παραγει και ο οργανισμος μας.Δεν βλαπτεται καθολου το εμβρυο και δεν εχει καμια παρενεργεια.Μπορει στην αρχη η διατροφη να επαρκει ως μεσο αντιμετωπισης αλλα οσο εξελισσεται η εγκυμοσυνη μπορει να χρειαστει και ινσουλινη.Αυτο δεν ειναι τραγικο.Τραγικο ειναι να αφησει κανεις τον διαβητη κυησης ανεξελεγκτο.Οσο υπαρχει παρακολουθηση και ειδικα απο ενδοκρινολογο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Μπραβο σε ολες τις μαμαδες που ακολουθουν διατροφη.Ειναι πολυ δυσκολο να εισαι εγκυος και να κανεις διαιτα.Το εχω περασει και ξερω.Ολα τελειωνουν ομως καποια στιγμη και το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετραει:ενα γερο μωρο!!!!!!

Tour_baby
16-04-10, 10:58
zouzounel (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=9763) μήπως μπορώ να πείνω γάλα?!?!? Εντάξει το στέρεο φαγητό μπορώ να κάνω μια υπομονή αλλα χωρίς γάλα θα τρελαθεί το στομάχι μου!!

zouzounel
16-04-10, 11:06
zouzounel (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=9763) μήπως μπορώ να πείνω γάλα?!?!? Εντάξει το στέρεο φαγητό μπορώ να κάνω μια υπομονή αλλα χωρίς γάλα θα τρελαθεί το στομάχι μου!!

Δυστυχώς πρέπει να είσαι εντελώς νηστική. Αν πιεις ακόμα και νερό, οι τιμες της καμπύλης μπορεί να μη βγουν σωστές (εντάξει, νεράκι μπορείς να πιεις λίγες γουλιές μόνο, αφού σου δώσουν και πιεις τη γλυκόζη). Πάρε τηλέφωνο εκεί που θα κάνεις την καμπύλη να σου δώσουν οδηγίες.

kiker80
16-04-10, 11:09
Καλημέρα και από εμένα. Έχω διάγνωση για διαβήτη κυήσεως και έχω κάνει την καμπύλη σακχάρου 2 φορές. Η διαδικασία είναι απλή αλλά όχι σύντομη. Αγοράζεις (συνήθως) τη γλυκόζη από το φαρμακείο και πας στο εργαστήριο που θα κάνεις την εξέταση. Εκεί στην διαλύουν σε ένα ποτηράκι και σου την δίνουν να την πιες. Δεν επιτρέπεται να περπατάς γιατί ο οργανισμός κάνει καύσεις και τα αποτελέσματα είναι ψευδή . Σου παίρνουν αίμα σε χρόνους 0΄, 30΄, 90, 160΄180’ ( ανάλογα και τι έχει γράψει ο γιατρός).
Το τελευταίο σου γεύμα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 12 ώρες πριν τη μέτρηση. Πχ εγώ που δεν το ήξερα και είχα φάει μια κουβερτούρα και πίτσα για βραδινό φαντάζεσαι τι έδειξε το πρωί η πρώτη μου εξέταση!!! Φάε νωρίς το βραδινό σου και υπολόγισε τις ώρες για να μην ταλαιπώρησε. Η δεύτερη μου εξέταση ήταν πολύ καλύτερη και ενώ στην αρχή μου έδωσαν συνταγή για ινσουλίνη ( μια τιμή ήταν πάνω από το όριο) κατάφερα να την αποφύγω κάνοντας πολύ καλή διατροφή.

fwfw
16-04-10, 16:17
πώς γίνεται να παθεις υπογλυκαιμία και η εξέταση να βγει καλή?
ρώτησες ενδοκρινολόγο?
και η υπογλυκαιμία είναι δέιγμα ότι κάτι δεν παέι καλά με το σάκχαρο. δλδ δεν είναι υποπτες μόνο οι υψηλές τιμές, αλλά και οι πολύ χαμηλές.

.

όταν έδειξα τα αποτελέσματα στον γυναικολόγο τον ρώτησα γιατί όταν τελειώνε η εξέταση έτρεμα σαν το ψάρι και παρόλο που αμέσως μετα έφαγα ένα μεγάλο κομμάτι πίτσα και φυσικό χυμό άργησα να συνέλθω?
και αυτός μου είπε πως έπαθα υπογλυκαιμία.δεν μου είπε πως υπάρχει κανένα πρόβλημα και καμπύλη ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα.

ntoing
17-04-10, 21:46
Μήπως θα μπορούσατε εσείς που μένετε Αθήνα να μου στείλετε τα στοιχεία κάποιου καλού ενδοκρινολόγου;
Καλή επιτυχία σε όλες και ευχαριστώ πάαααρα πολύ!

tarshou
17-04-10, 23:14
Δυστυχώς πρέπει να είσαι εντελώς νηστική. Αν πιεις ακόμα και νερό, οι τιμες της καμπύλης μπορεί να μη βγουν σωστές (εντάξει, νεράκι μπορείς να πιεις λίγες γουλιές μόνο, αφού σου δώσουν και πιεις τη γλυκόζη). Πάρε τηλέφωνο εκεί που θα κάνεις την καμπύλη να σου δώσουν οδηγίες.

Κορίτσια, είσαστε σίγουρες για αυτό το 12/ώρο? Εννοώ, όσες είναι να κάνετε καμπύλη σακχάρου, ρωτήστε πρώτα πριν μείνετε 12 ώρες νηστική. Κι αν έχω κάνει καμπύλες σακχάρου μέχρι τώρα, και πριν, και κατά τη διάρκεια, και μετά την εγκυμοσύνη μου. Κανένας ποτέ δε μου είπε να είμαι νηστική ένα 12/ωρο πριν. Ίσα-ίσα. Η μόνη εξέταση που μου ζητήθηκε νηστεία, και μάλιστα τόσο πολύωρη, είναι όταν μετρούσαν τα τριγλυκερίδια μου, που είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. Και αν σκεφτεί κανείς ότι στις έγκυες συνιστάται να τρώνε ανά 3 περίπου ώρες για να καλύπτονται οι ανάγκες τόσο της μητέρας όσο και του εμβρύου, τότε η δική μου η λογική λέει πως το να βάζεις μια έγκυο σε νηστεία είναι τουλάχιστον εγκληματικό. Για ξαναρωτήστε, και μακάρι να κάνω εγώ λάθος.

sofaki1978
18-04-10, 04:10
οταν πηρα τηλεφωνο στον μικροβιολογο να κλεισω ραντεβου για την καμπυλη και του ειπα οτι διαβασα στο ιντερνετ οτι καλο ειναι να μεινω νηστικη 12 ωρες μου λεει "αχ αυτο το ιντερνετ":D:D:D:D!

καλο ειναι λεει μεχρι τις 10 να εχουμε φαει οτι ειναι να φαμε.εγω που εκανα την καμπυλη 7 το πρωι μπορουσα να μεινω νηστικη απο τις 7 το απογευμα????

ΟΧΙ:D:D:D:D:D!

kiker80
18-04-10, 10:54
Μπορείς να το δεις λίγο πιο απλά. Αν κάνεις το τελευταίο σου γεύμα κατά της 8:00 με 8:30 το βράδυ και πιεις μισό ποτήρι γάλα πριν τον ύπνο καλά δεν είναι για τελευταίο γεύμα??? Την εξέταση αν την κάνεις μετά της 7:00 το πρωί μια χαρά είναι! Και « καθαρός» είναι ο οργανισμός και εσύ δεν έχεις λιμοκτονήσει από την πείνα.

kiker80
18-04-10, 10:56
Πάντως άσχετα με την προσωπική εμπειρία το καλύτερο είναι να ρωτάμε πάντα το γιατρό μας και να ακολουθούμε τις οδηγίες του.

Mara-76
18-04-10, 16:32
ιχχχχχχχχχχχχχχχχ τεταρτη 8α παω να κανω την 3ωρη καμπυλη...στο α τριμηνο εκανα της 1 ωρασ και τα αποτελεσματα ηταν σουπερ...ελπιζω να ειναι και τωρα ολα καλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

nala
18-04-10, 17:27

Συμφωνώ απόλυτα! Οι δικές μου εξετάσεις κάθε μήνα ήταν άψογες και όταν έκανα την καμπύλη στην 27η εβδομάδα βγήκε ανεβασμένη από την 1η ώρα και μετά. Κ ετσι μπήκα σε διατροφή και μετρήσεις 3 φορές τη μέρα και πάω πολύ καλά. ΟΚ δεν είναι και ότι καλύτερο να μην μπορείς να φας οτι θες σε αυτή τη φάση αλλά εμένα όταν μου περιέγραψαν ο γυναικολόγος και ο διαβητολόγος τι μπορεί να προκαλέσει στον μπέμπη μου το ζάχαρο τα έκοψα όλα μαχαίρι. Και εχω καταφέρει να χάσω και 1 κιλο! Υπομονή! 3 μήνες είναι θα περάσουν!
Α και κάτι τελευταίο... Ο γιατρός μου μου έκανε και ακόμα μια εξέταση που βγήκε πολύ καλη και με καθησυχασε γιατί δείχνει εκτός των άλλων ποσο καιρό είχα ανεβασμένες τιμές. Λέγεται γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη. Ζητήστε να σας την κάνουν αν βγάλετε ανεβασμένη καμπύλη.

zouzounel
18-04-10, 17:47
Κορίτσια, είσαστε σίγουρες για αυτό το 12/ώρο? Εννοώ, όσες είναι να κάνετε καμπύλη σακχάρου, ρωτήστε πρώτα πριν μείνετε 12 ώρες νηστική. Κι αν έχω κάνει καμπύλες σακχάρου μέχρι τώρα, και πριν, και κατά τη διάρκεια, και μετά την εγκυμοσύνη μου. Κανένας ποτέ δε μου είπε να είμαι νηστική ένα 12/ωρο πριν. Ίσα-ίσα. Η μόνη εξέταση που μου ζητήθηκε νηστεία, και μάλιστα τόσο πολύωρη, είναι όταν μετρούσαν τα τριγλυκερίδια μου, που είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. Και αν σκεφτεί κανείς ότι στις έγκυες συνιστάται να τρώνε ανά 3 περίπου ώρες για να καλύπτονται οι ανάγκες τόσο της μητέρας όσο και του εμβρύου, τότε η δική μου η λογική λέει πως το να βάζεις μια έγκυο σε νηστεία είναι τουλάχιστον εγκληματικό. Για ξαναρωτήστε, και μακάρι να κάνω εγώ λάθος.

Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 5 φορές καμπύλη σακχάρου (έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έπαιρνα ινσουλίνη). Τώρα στην 23 εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου έχω ήδη κάνει 2 φορές καμπύλη (και επεται συνέχεια). Στο κέντρο που πάω εγώ, το τονίζω κάθε φορά ότι είμαι έγκυος, κι όμως μου λένε ότι πρέπει να είμαι 12 ώρες νηστική. Και με τον ενδοκρινολόγο μου που το συζήτησα, δε διαφώνησε. Και ναι, όταν πάω στις 8 το πρωί για καμπύλη, είμαι νηστική από τις 8 το προηγούμενο βράδυ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι τα αποτελέσματα θα βγούνε σωστά. Δεν παθαίνουμε τίποτα, μόνο σε διαγνωσμένο διαβήτη κύησης πραγματι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να μένεις νηστική πάνω από 3 ωρες, όμως τότε δε σε βάζουν να κάνεις καμπύλη.
Οπως είπα και πριν, ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

pennyscorpina
19-04-10, 16:12
Καλύτερα όπως εχουν πει και ποιο πάνω να ρωτήσετε κατ'αρχήν τον γυναικολόγο σας και μετα το κέντρο που θα την κάνετε Εμένα μου είπε ο γυναικολόγος μου 10-12 ώρες νηστική και τις προηγούμενες 3 ημέρες να τρώω το λιγότερο 200γρ υδατάνθρακες (ρύζι μακαρόνια πατάτες ψωμί). Στο κέντρο μου είπαν πάλι το ίδιο νηστικη για 12 ώρες και τους είχα εξηγήσει ότι είμαι έγκυος. Πάντως ένα βράδυ είναι δεν είναι τόσες πολλές ώρες όσες ακουγονται :D Καλή επιτυχία σε όλες μας!!! :-D:-D:-D;)

Diana 29
19-04-10, 16:46
Koritsia, kai ego tha pao avtes meres na kano thn triori kampili. Eseis pou thn kanate kai poso plirosate?

madrid05
19-04-10, 17:00
Εκανα το Σάββατο την 3ωρη καμπύλη(δεν έχω ακόμα αποτελέσματα), αλλά ήταν καλύτερα απ οτι το περίμενα.Είχα διαβάσει και είχα ακούσει πολλά ,αλλά μαλλόν είναι και θέμα οργανισμού.
Η γλυκόζη που μου έδωσαν δεν ήταν πολύ χάλια(αλλά μαλλον είχαν βάλει κάποιο είδος χυμού μέσα γιατί με ρώτησαν αν είμαι αλεργική στο πορτοκάλι).Μου πήραν 5 φορές αίμα (στην αρχή, στα 30',60',120' και 180') και απλά ζήτησα να μην μου βάλουν "πεταλούδα" για να μπορώ να είμαι πιο άνετη.Ουτε ζαλίστηκα,ούτε τίποτα(μόνο μια μικρή υπνηλία)

kiker80
19-04-10, 19:35
Την πρώτη φορά στό νοσοκομείο Ελενα πληρωσα περίπου 20-25 και τη δευερη φορά σε ιδιωτικό μικροβιλογικό εργαστήριο 32.

tarshou
19-04-10, 19:40
Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 5 φορές καμπύλη σακχάρου (έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έπαιρνα ινσουλίνη). Τώρα στην 23 εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου έχω ήδη κάνει 2 φορές καμπύλη (και επεται συνέχεια). Στο κέντρο που πάω εγώ, το τονίζω κάθε φορά ότι είμαι έγκυος, κι όμως μου λένε ότι πρέπει να είμαι 12 ώρες νηστική. Και με τον ενδοκρινολόγο μου που το συζήτησα, δε διαφώνησε. Και ναι, όταν πάω στις 8 το πρωί για καμπύλη, είμαι νηστική από τις 8 το προηγούμενο βράδυ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι τα αποτελέσματα θα βγούνε σωστά. Δεν παθαίνουμε τίποτα, μόνο σε διαγνωσμένο διαβήτη κύησης πραγματι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να μένεις νηστική πάνω από 3 ωρες, όμως τότε δε σε βάζουν να κάνεις καμπύλη.
Οπως είπα και πριν, ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

Αυτό ακριβώς εννοούσα. Υπάρχουν πολλές κοπέλες σε ενδιαφέρουσα που ενώ έχουν διαβήτη κύησης, παρ'όλα αυτά για τον α, χ, ψ λόγο δεν το ξέρουν ακόμη παρά μόνο αν κάνουν καμπύλη σακχάρου. Αν αυτές τις κοπέλες τις βάλεις σε 12/ωρη νηστεία, θα έχουν να αντιμετωπίσουν μια υπογλυκαιμία καραμπινάτη. Πάντως, όντως, το καλύτερο είναι να συμβουλευόμαστε το γιατρό μας και το κέντρο όπου θα κάνουμε την εξέταση, γιατί ούτως ή άλλως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

ritsa_mp
19-04-10, 19:57
Έμένα μια χαρά μου πήγε αυτό το τεστάκι... πρωί πρωί ζαχαρόνερο ήταν ότι πρέπει... ούτε ζαλάδες ούτε τίποτα... ας μου έδιναν και μία πάστα δεν με χαλούσε πρωί πρωί.... οι απαντήσεις ήταν καλές οπότε μετά πήγα και πήρα και την παστούλα που ζήλεψα... 73 mg/dl se 0'
132 mg/dl se 60'

madrid05
19-04-10, 20:27
A!Ξέχασα να γράψω πριν... πλήρωσα 32€ σε μικροβιολογικό κέντρο,αλλά θέλει και λίγο ψάξιμο γιατί "παίζουν" διαφορες τιμές.Εμένα μου είπαν για 50-57€ ένα δυο άλλα που ρώτησα.

Diana 29
19-04-10, 22:17
A!Ξέχασα να γράψω πριν... πλήρωσα 32€ σε μικροβιολογικό κέντρο,αλλά θέλει και λίγο ψάξιμο γιατί "παίζουν" διαφορες τιμές.Εμένα μου είπαν για 50-57€ ένα δυο άλλα που ρώτησα.

32 evro kai i 4 leipseis aimatos? Emena o giatros mou egrapse 0' 60' 120' 180'. Rotao gia times dioti den thelo na me piasoun korojdo ;)

Thimame sto Mitera plirosa prin tria xronia 15 evro thn leipsh.

fwfw
19-04-10, 22:49
εγώ πλήρωσα για τη καμπύλη 25 ευρώ

Μαίρη-Ν
20-04-10, 13:20
Και εγω εκανα την μεγαλη καμπύλη πριν τρεις μερες,ευτυχως ειχε ερθει και ο αντρας μου κοντα για παρεα γιατι τρεις ωρες τι θα εκανα!!
Το ζαχαρονερο ηταν χαλια και το χειροτερο στην τριτη ληψη μου ελεγε η γιατρος τι ωραιες φλεβες εχεις τι καλα που φαινονται και εκει μου σπάει και την φλεβα(εχω ενα μεγαλο μαυρισμα πολυτελειας στο χερι).......Αλλα οι εξετασεις ηταν πολύ καλες!!:D

Σακχαρο νηστεως 77 (76-105)
Σακχαρο 60min μετα ληψη γλυκοζης 94 (120-170)
Σακχαρο 120min ^^^^^^^^^^^ 86 (70-120)
Σακχαρο 180min ^^^^^^^^^^^ 72 ( <150)

madrid05
20-04-10, 13:53
32 evro kai i 4 leipseis aimatos? Emena o giatros mou egrapse 0' 60' 120' 180'. Rotao gia times dioti den thelo na me piasoun korojdo ;)

Thimame sto Mitera plirosa prin tria xronia 15 evro thn leipsh.

Εκανα 5 λήψεις αίματος(!) η πρώτη στην αρχή,μετά γλυκόζη και μετά στα 30',60',120',180'. Στο ιατρικό που πήγα(περιοχή Βάρης) πλήρωσα 32€.Σε 2 άλλα μου ζήτησαν στο ένα 14€ την λήψη και στο άλλο 20€ η πρώτη και 10€ οι υπόλοιπες.
Οτι θέλουν χρεώνουν (πάντως και μόνο που είχαν αυτόν τον χυμό πορτοκάλι στην γλυκόζη ...άξιζε)!!!

Diana 29
20-04-10, 14:58
Piga sthn mikroviologo pou exo konta sto spiti kai mou zitise gia geniki aimatos, ouron kai kampili 100 evro!!! Mou fenontai polla :mad: alla ti na kano. Den exo pou na afiso ton gio mou kai tha pigenoerxomai mazi tou.

sofaki1978
20-04-10, 15:02
Piga sthn mikroviologo pou exo konta sto spiti kai mou zitise gia geniki aimatos, ouron kai kampili 100 evro!!! Mou fenontai polla :mad: alla ti na kano. Den exo pou na afiso ton gio mou kai tha pigenoerxomai mazi tou.

υπερβολικα πολλα!!!!!!ακριβως τα ιδια ειχα κανει και εγω με 55 ευρω!

sofaki1978
20-04-10, 15:03
επισης αυτες τις ωρες που θα κανεις την καμπυλη δεν θα πρεπει να πηγαινοερχεσαι ,δεν πρεπει να κανεις καθολου καυσεις.δεν κανει να περπατας.

ckyvimathious
20-04-10, 15:10
Εγω έκανα την Δευτέρα την καμπύλη σακχάρου , γενική αίματος και ούρων και πλήρωσα 30,00? αντί για 35,00?(μου έκανε και έκπτωση γτ έχω κάνει όλες μου τις εξετάσεις εκεί απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου.Τα 100 ευρώ που ζητάνε είναι πάρα πολλά !

kiker80
20-04-10, 16:26
Πράγματι , κορίτσια θέλει πολύ ψαξιμο!!!!!!!!!!

Diana 29
20-04-10, 17:37
επισης αυτες τις ωρες που θα κανεις την καμπυλη δεν θα πρεπει να πηγαινοερχεσαι ,δεν πρεπει να κανεις καθολου καυσεις.δεν κανει να περπατας.

Ox, to ksero :( Tha skefto ti mporo na kano. Esas sas kovoun thn apodeiksi?

sofaki1978
20-04-10, 17:41
Ox, to ksero :( Tha skefto ti mporo na kano. Esas sas kovoun thn apodeiksi?

εμενα δεν μου εκοβε,ισως επειδη ηταν γνωστος.αυτο δεν ειναι παντα καλο;)!

madrid05
20-04-10, 20:27
Βρε κορίτσια βοήθεια!
Πήρα τα απότελέσματα και δεν έχει δίπλα τις φυσιολογικές τιμές.
Για 75gr
Προ γλυκόζης 75 ( φυσ.τιμή 60-115)
Στα 30' 139
Στα 60' 152
Στα 120' 135
Στα 180' 89
Εχετε ιδέα?Εκατσα και διάβασα τις προηγούμενες σελ.και μάλλον στα 120' είναι λίγο τσιμπιμένη(?).Τί νομίζεται??

Diana 29
21-04-10, 10:31
Βρε κορίτσια βοήθεια!
Πήρα τα απότελέσματα και δεν έχει δίπλα τις φυσιολογικές τιμές.
Για 75gr
Προ γλυκόζης 75 ( φυσ.τιμή 60-115)
Στα 30' 139
Στα 60' 152
Στα 120' 135
Στα 180' 89
Εχετε ιδέα?Εκατσα και διάβασα τις προηγούμενες σελ.και μάλλον στα 120' είναι λίγο τσιμπιμένη(?).Τί νομίζεται??

Nai einai ligo tsimpimeni. Nomizo to oriako einai 140. Ego sthn proti egkumosinh eixa 139 sta 60' kai o giatros mou eipe oti einai ok, alla na prosexo. Kai pali oti exeis 152 den sumenei kati. Prepei na dei kai ta upoloipa o giatros sou.

DEMS
21-04-10, 11:04
Βρε κορίτσια τι τιμές είναι αυτές που διαβάζω; :shock:

Εγώ έκανα την Παρασκευή 16/4 γενική αίματος, γενική ούρων και τη μεγάλη καμπύλη ζακχάρου (με λήψη 100 γρ γλυκόζης) σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο με πολλά παραρτήματα (όποια θέλει της στέλνω το όνομα με πμ). Το κόστος των εξετάσεων ήταν 13,68 ευρώ και πλήρωσα 3,40 ευρώ γιατί τα υπόλοιπα (10,28 ευρώ) τα πληρώνει το ΤΕΒΕ (μου είχε γράψει τις εξετάσεις ο γυναικολόγος του ταμείου).

Για τα στατιστικά τα αποτελέσματα της καμπύλης, τα οποία δεν ήταν πολύ καλά:
0............ 88
60........ 192
120........ 185
180....... .124

Diana 29
21-04-10, 11:10
Βρε κορίτσια τι τιμές είναι αυτές που διαβάζω; :shock:

Εγώ έκανα την Παρασκευή 16/4 γενική αίματος, γενική ούρων και τη μεγάλη καμπύλη ζακχάρου (με λήψη 100 γρ γλυκόζης) σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο με πολλά παραρτήματα (όποια θέλει της στέλνω το όνομα με πμ). Το κόστος των εξετάσεων ήταν 13,68 ευρώ και πλήρωσα 3,40 ευρώ γιατί τα υπόλοιπα (10,28 ευρώ) τα πληρώνει το ΤΕΒΕ (μου είχε γράψει τις εξετάσεις ο γυναικολόγος του ταμείου).

Για τα στατιστικά τα αποτελέσματα της καμπύλης, τα οποία δεν ήταν πολύ καλά:
0............ 88
60........ 192
120........ 185
180....... .124

13,68 ola mazi? Mporeis na mou steileis pou tis ekanes?

Titi_S
21-04-10, 11:13
μακάρι οι τιμές μου να ήταν τόσο καλές...
Από την αρχή της εγκυμοσύνης κάνω δίαιτα...
0 --> 108
60 --> 220
120 --> 180
180 --> 154

Έκανα και ινσουλίνη, 2 φορές την ημέρα...

kiker80
21-04-10, 13:06
μακάρι οι τιμές μου να ήταν τόσο καλές...
Από την αρχή της εγκυμοσύνης κάνω δίαιτα...
0 --> 108
60 --> 220
120 --> 180
180 --> 154

Έκανα και ινσουλίνη, 2 φορές την ημέρα...

Έκανες ινσουλίνη και τη σταμάτησες δηλαδή και συνεχίζεις με διατροφή??

Θα γεννήσεις φυσιολογικά ή με καισαρική ???

Ο γιατρός σου τι σου έχει πει???

Titi_S
21-04-10, 14:01
Συγνώμη, δεν διευκρίνησα σωστά...

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της καμπύλης που έκανα τώρα.

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι ίδια ήταν και με έβαλε μετά από δίαιτα να κάνω και ινσουλίνη.

Τώρα από ό,τι βλέπω πάλι το ίδιο θα κάνω.

Με καισαρική γέννησα, και τώρα πάλι με καισαρική θα πάω.

Γενικά το θέμα του σακχάρου με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

Δεν έχουμε οικογενειακό ιστορικό, ούτε βέβαια είχε πέσει ποτέ στην αντίληψή μου να είχα ανεβασμένες τιμές.

Στην 1η εγκυμοσύνη, όπως και τώρα στη 2η, από πολύ νωρίς έδειξα κάποια αδυναμία στην απορρόφηση του σακχάρου. Δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς, γιατί από την αρχή μπήκα σε αυστηρή δίαιτα, με συνεχείς μετρήσεις κάθε μέρα και μετά τον 4ο μήνα με ινσουλίνη.
Βέβαια με προφύλαξε από πολλά προβλήματα, όπως φυσικά και το μωρό... να φανταστείς ότι σε όλη την εγκυμοσύνη πήρα 6-7 κιλά.

Τώρα, μέσα σε 3,5 μήνες έχω χάσει 3 κιλά.

Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε...

αγγέλα74
22-04-10, 04:09
Εγώ έκανα χθές (21-4) την καμπύλη με 100 γραμμάρια γλυκόζης και τα αποτελεσματα την 2η και 3η ώρα ήταν ανεβασμένα, που σημαίνει οτι δεν απορροφήθηκε η γλυκόζη. Ο γιατρός μου μου είπε να πάω σε διαβητολογο για να το ρυθμίσω...Φοβάμαι μηπως το έχω καιρό...Μέχρι τώρα στις εξετάσεις που έκανα η γλυκόζη αίματος (νηστείας) έβγαινε 78-79 και ετσι είχα επαναπαυθεί...οτι δεν υπάρχει πρόβλημα... Μέχρι που σήμερα, άλλαξε το σκηνικό!!! Οι τιμές που είναι οι ακόλουθες
0 (νηστείας) 78
120 163
160 163
180 144

mommymini
22-04-10, 10:53
Σε ποια εβδομάδα κύησης είσαι; Και καιρό να είχες, αν εννοείς στην εγκυμοσύνή σου δεν επηρεάζει το έμβρυο. Εγώ έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη και παρόλο που ήταν αναμενόμενο ότι θα κάνω και στην δεύτερη ο διαβητολόγος - ενδοκρινολόγος με παρακολουθούσε από τον έκτο μήνα και μετά κατόπιν δικής του προτροπής.

αγγέλα74
23-04-10, 10:14
Σε ποια εβδομάδα κύησης είσαι; Και καιρό να είχες, αν εννοείς στην εγκυμοσύνή σου δεν επηρεάζει το έμβρυο. Εγώ έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη και παρόλο που ήταν αναμενόμενο ότι θα κάνω και στην δεύτερη ο διαβητολόγος - ενδοκρινολόγος με παρακολουθούσε από τον έκτο μήνα και μετά κατόπιν δικής του προτροπής.
Καλημέρα! Εβαλα και το τικεράκι επιτέλους. Είμαι 29 + 1 και εικάζω 'οτι ό διαβήτης πρέπει να εμφανίστηκε σχετικά προσφατα. Πάντως πήγα χθες στην ενδοκρινολογο-διαβητολογο που μου συνέστησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό και ότι με την καταλληλη διαιτα αντιμετωπίζεται. Από σήμερα ξεκίνησα τη διαιτα που μου έδωσε και κάνω και μέτρηση με το ειδικό μηχάνημα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει αποτέλεσμα...

an78
23-04-10, 16:39
Καλημέρα! Εβαλα και το τικεράκι επιτέλους. Είμαι 29 + 1 και εικάζω 'οτι ό διαβήτης πρέπει να εμφανίστηκε σχετικά προσφατα. Πάντως πήγα χθες στην ενδοκρινολογο-διαβητολογο που μου συνέστησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό και ότι με την καταλληλη διαιτα αντιμετωπίζεται. Από σήμερα ξεκίνησα τη διαιτα που μου έδωσε και κάνω και μέτρηση με το ειδικό μηχάνημα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει αποτέλεσμα...

Βρε κορίτσια ήθελα να ρωτήσω τι συμβουλές σας έχουν δωσει οι γιατροί σας για μετά γέννας εποχή όσον αφορά το ζάχαρο???

Με το καλό να έρθουν τα αγγελούδια μοας!!!!!!:roll:

Mara-76
23-04-10, 17:33
geia σας κόρες!
λοιπον ήρ8α με τα αποτελέσματα μου πιο πολύ για να δώσω κουράγιο σε όλες τις φιλτατες συναδέλφισες που έχουν παραπάνω κιλά, είναι λιχουδες και τρομοκρατούνται. εκανα με 100γρ και εως 120 λεπτά
νηστείας. 89
60' 156
120' 125

για το.. φαν εκανα και μια εξέταση γλυκοζιομένης οξυγονοκόλησης (σορρυ αλλά δεν ξερω πώς την λένε ακριβώς την εξέταση) και μου βγήκε περίφημη 5 και κάτι.
οποτε κουκλίτσες μου. Όσες έχετε πάρει κιλάκια, όσες δεν αντιστεκεστε ευκολα στα γλυκά και στα ψωμιά μην απελπίζεστε!

an78
25-04-10, 17:41
Συγνώμη, δεν διευκρίνησα σωστά...

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της καμπύλης που έκανα τώρα.

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι ίδια ήταν και με έβαλε μετά από δίαιτα να κάνω και ινσουλίνη.

Τώρα από ό,τι βλέπω πάλι το ίδιο θα κάνω.

Με καισαρική γέννησα, και τώρα πάλι με καισαρική θα πάω.

Γενικά το θέμα του σακχάρου με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

Δεν έχουμε οικογενειακό ιστορικό, ούτε βέβαια είχε πέσει ποτέ στην αντίληψή μου να είχα ανεβασμένες τιμές.

Στην 1η εγκυμοσύνη, όπως και τώρα στη 2η, από πολύ νωρίς έδειξα κάποια αδυναμία στην απορρόφηση του σακχάρου. Δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς, γιατί από την αρχή μπήκα σε αυστηρή δίαιτα, με συνεχείς μετρήσεις κάθε μέρα και μετά τον 4ο μήνα με ινσουλίνη.
Βέβαια με προφύλαξε από πολλά προβλήματα, όπως φυσικά και το μωρό... να φανταστείς ότι σε όλη την εγκυμοσύνη πήρα 6-7 κιλά.

Τώρα, μέσα σε 3,5 μήνες έχω χάσει 3 κιλά.

Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε...

Έλα να παρηγορήσει η μια την άλλη..... και εγώ έκανα ζάχαρο στην 1η εγκυμοσύνη από την άρχη, οπότε μέχρι και το βράδυ πριν γεννήσω έκανα διατροφή και μέτραγα γραμμάρια, δεν χρειάστηκα ινσουλίνη.Το καλό της υπόθεσης ήταν ότι πήρα σκάρτα 5 κιλά και όλοι με έφτυναν (φτου!!!!) και μου έλεγαν μπράβο σου, τι κομψή έγκυος....ήταν μια ενθάρρυνση και η μικρή μου γεννήθηκε μια χαρά!
Τώρα στη 2 εγκυμ., ούσα προιδεασμένη, με το που κατάλαβα ότι είμαι έγκυος (4-5 εβδ.) ξεκίνησα μόνη μου τη διατροφή μου και λίγο αργότερα με επιβεβαίωσαν τα αποτελέσματα της καμπύλης. Οπότε καλή μου παρηγορήσου....και εγώ τα ίδια ζόρια τραβάω. Αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ, τι συμβουλές σου έχουν δώσει γυναικολ. και διαβητολ. για μετά γέννας εποχή όσον αφορά το ζάχαρο, plssss!!!!

tarshou
26-04-10, 00:47
Αυτό που ξέρω εγώ για μετά γέννας εποχή, είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων το σάκχαρο επιστρέφει στα φυσιολογικά του επίπεδα εντός 24 ωρών μετά τον τοκετό. Το πρώτο 24/ωρο μόνο παρακολουθείται για να επιβεβαιωθεί. Και όντως, και στη δική μου περίπτωση, μέσα σε μία ημέρα το σάκχαρό μου είχε επιστρέψει στις φυσιολογικές του τιμές. Ο ενδοκρινολόγος μου όμως μου είχε πει 6 μήνες μετά τη γέννα να επαναλάβω τις εξετάσεις μου (γενική αίματος, ορμονικές και καμπύλη σακχάρου) για να δούμε γενικά σε τι φάση βρίσκεται ο οργανισμός μου, και πως αν φαινόταν το σάκχαρο να επιμένει και μετά τη γέννα, θα έπρεπε να γίνει παρακολούθηση και αναλόγως την κατάσταση ίσως και θεραπεία. Ελπίζω να σας βοήθησα.

kiker80
26-04-10, 09:19
Έλα να παρηγορήσει η μια την άλλη..... και εγώ έκανα ζάχαρο στην 1η εγκυμοσύνη από την άρχη, οπότε μέχρι και το βράδυ πριν γεννήσω έκανα διατροφή και μέτραγα γραμμάρια, δεν χρειάστηκα ινσουλίνη.Το καλό της υπόθεσης ήταν ότι πήρα σκάρτα 5 κιλά και όλοι με έφτυναν (φτου!!!!) και μου έλεγαν μπράβο σου, τι κομψή έγκυος....ήταν μια ενθάρρυνση και η μικρή μου γεννήθηκε μια χαρά!
Τώρα στη 2 εγκυμ., ούσα προιδεασμένη, με το που κατάλαβα ότι είμαι έγκυος (4-5 εβδ.) ξεκίνησα μόνη μου τη διατροφή μου και λίγο αργότερα με επιβεβαίωσαν τα αποτελέσματα της καμπύλης. Οπότε καλή μου παρηγορήσου....και εγώ τα ίδια ζόρια τραβάω. Αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ, τι συμβουλές σου έχουν δώσει γυναικολ. και διαβητολ. για μετά γέννας εποχή όσον αφορά το ζάχαρο, plssss!!!!

Τι ανακούφιση είναι αυτή!!!! :p:p:p:pΠόση χαρά μου δίνεις που μπορεσες να το ελέγξεις μόνο με διατροφή.!!!!!!!! Αλήθεια όμως γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική??

Titi_S
26-04-10, 11:00
Μετά την γέννα γύρισα μάλλον σε φυσιολογικά επίπεδα.
Ο γιατρός μου συνέστισε να κάνω κάποιες μετρήσεις 2 ώρες μετά το φαγητό, και όχι το πρωί, γιατί με την κούραση και την αυπνία είναι πάντα αυξημένες οι τιμές.
Γενικά ήμουν σε καλά επίπεδα. Μου είπε να κάνω και καμπύλη σακχάρου μετά από 3 μήνες, αλλά δεν την έκανα, γιατί δεν μπορούσα να ανεχτώ τη γλυκόζη... τεράστιο μαρτύριο.
Τέλοσπάντων, ΓΕΝΙΚΑ μου συνέστησαν πάντως να καταργήσω τη ζάχαρη από τη διατροφή μου και να προσέχω πολύ, γιατί οι γυναίκες με διαβήτη κύησης είναι πολύ πιο επιρρεπείς στην εμφάνιση σακχάρου σε μεγαλύτερες ηλικίες. Μάλιστα μου είπε ούτε στα παιδιά να δίνω ζάχαρη, όσο μπορώ να την αποφεύγω, γιατί δεν ξέρουμε τι έχουν κληρονομήσει.
Αυτά...

Diana 29
26-04-10, 12:10
Κοριτσια, σημερα επρεπε να κανω την καμπυλη, αλλα δεν την εκανα διοτι ειμαι λιγο κρυομενη και η μικροβιολογος μου μου ειπε πως αν εχει κανεις γριπη η κρυολογημα, τοτε το ζαχαρο θα ειναι πολυ αυξιμενο!!! Να το προσεχετε!!!

an78
26-04-10, 15:00
Bεβαίως κα με βοήθησες και σ ευχαριστώ πολύ!! και εμένα καμπύλη σακχάρου μου συνέστησε η ενδοκριν. στους 3 μήνες μετά γέννα, προσεκτική διατροφή εφ΄όρου ζωής και επιτρεπτο ένα γλυκάκι τη βδομαδα!

an78
26-04-10, 15:05
Τι ανακούφιση είναι αυτή!!!! :p:p:p:pΠόση χαρά μου δίνεις που μπορεσες να το ελέγξεις μόνο με διατροφή.!!!!!!!! Αλήθεια όμως γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική??

Φυσιολογικότατα και χωρίς επισκληρίδιο:p, (διαφωνώ με τη χρησή της) και μάλιστα στις 40 εβδομάδες. Συνήθως οι κοπέλες με ινσουλίνη γεννάνε γύρω στις 38εβδ. γιατί το ζάχαρο προκαλεί πρώωρη γήρανση του πλακούντα. Έχεις και εσύζαχαράκι ανεβασμένο? Κάνεις ινσουλ.? Αχ, έχω άλλους 2 μήνες ακόμα να λιγουρεύω και να μην αγγίζω..!!! Αυτό που λεέι φάτε μάτια ψάρια....για εμάς το είπαν:D:D!!!

Titi_S
26-04-10, 15:11
Εγω γέννησα με καισαρική στις 38 εβδομάδες και μέχρι την προηγούμενη μέρα έκανα ινσουλίνη. 52 μονάδες το πρωί και 16 το βράδυ!!! Ο γιατρός δεν μου είχε πει για πρόωρη γήρανση πλακούντα, δεν ήξερα ότι μπορεί να υπάρξει και τέτοιος λόγος.

an78
26-04-10, 15:19
Ο γιατρός μου συνέστισε να κάνω κάποιες μετρήσεις 2 ώρες μετά το φαγητό, και όχι το πρωί, γιατί με την κούραση και την αυπνία είναι πάντα αυξημένες οι τιμές.
Γενικά ήμουν σε καλά επίπεδα. Μου είπε να κάνω και καμπύλη σακχάρου μετά από 3 μήνες, αλλά δεν την έκανα, γιατί δεν μπορούσα να ανεχτώ τη γλυκόζη... τεράστιο μαρτύριο.
Τέλοσπάντων, ΓΕΝΙΚΑ μου συνέστησαν πάντως να καταργήσω τη ζάχαρη από τη διατροφή μου και να προσέχω πολύ, γιατί οι γυναίκες με διαβήτη κύησης είναι πολύ πιο επιρρεπείς στην εμφάνιση σακχάρου σε μεγαλύτερες ηλικίες. Μάλιστα μου είπε ούτε στα παιδιά να δίνω ζάχαρη, όσο μπορώ να την αποφεύγω, γιατί δεν ξέρουμε τι έχουν κληρονομήσει.
Αυτά...

Ξέρω ότι η καμπύλη δημιουργεί ζαλάδες, εμετους, κ.λ.π. μονο στην εγκυμοσύνη λόγω ιδιαίτερης καταπόνησης του οργανισμού στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μας. εγώ στις καμπύλες που έκανα ούσα έγκυος ναι μεν δεν έκανα εμετό(ευτυχώς) αλλά γύριζαν όλα μπροστά μου 360μοίρες!! Τρομερή ζαλάδα!! Στους 3 μήνες λοίπον που μου είχε συστήσει η ενδοκριν. να κάνω καμπύλη και κάτι άλλες μετρήσεις ,πήρα α λα μπρατσέτα τη μανούλα μου και πήγαμε παρεούλα αφού φοβόμουν ότι θα είχα τα ίδια. μόλις με είδε η μικροβ. μου είπε και αυτή ότι δεν θα συμβεί όπως στην εγκυμοσ. Τελικά το αποτέλεσμα ήταν να μην καταλάβω καμία ζαλάδα 2-3 ώρες(δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο διήρκησε η εξέταση) και να χορτάσω κουβεντούλα με τη μαμα μου!! Ελπίζω να σε κατατόπησα λιγάκι!!

an78
26-04-10, 15:38
Αυτά...

ζαλάδες και εμέτους κάνει η καμπύλη συνήθως μόνο στην εγκυμ. λόγω ιδιαίτερης καταπόνησης του οργανισμού στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μας. εγώ στις καμπύλες στην εγκυμ. δεν έκανα εμετό αλλα΄ζαλιζόμουν τρομερά. όταν στους 3 μήνες μετά τη γέννα πήγα να κάνω καμπύλη όπως μου είχε συστήσει η ενδοκριν.(με κρύα καρδια γιατί φοβόμουν μήπως έχω παλι ζαλάδες) πήρα και τη μαμά μου μαζί και βοήθεια. η μικροβ. που μας είδε γέλασε και είπε ότι δεν θα έχω πάλι προβλήματα γιατί τώρα δεν είμαί έγκυος Πράγματι όσο διήρκησεη εξέταση(2-3 ώρες, δεν θυμάμαι) δεν είχα κανένα πρόβλημα, αντιθέτως, χόρτασα κουβέντα με τη μανούλα μου!!!!:D:D

Και εμένα η ενδοκρ. τα ίδια μου είπε,δηλ. προσεκτική διατροφή και ένα γλυκάκι τη βδομαδά επιτρεπτό εφ΄όρου ζωής. Για τα παιδιά δεν μου έχει πει ούτε ο γυναικολ., ούτε η ενδοκρ., ούτε η παιδιατρος τίποτα. Τώρα το ακούω 1η φορά, αν και γενικάδεν επιτρέπω γλυκα και σοκολάτες. Να θυμηθώ να ρωτήσω..... Σ ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!! με το καλό τα παιδάκια μας και να χαιρόμαστε αυτά που ήδη έχουμε!!

marsolan
29-04-10, 21:27
σημερα πηγα για την καμπυυυυληηηηηη...ειχα 100 γρμ γλυκοζης και θα μου εκανε 3 ληψεις..1 νηστειας,1 στο 2ωρο και μια στο 3ωρο!Αφου καταφερα και ηπια το παρασκευασμα...μετα απο μια ωρα το εβγαλα!!!!!
Παει η εξεταση και το πρωινο ξυπνημα:mad:
Αντε να δουμε τωρα τι αλλο μας περιμενει!!!!!!!

Tour_baby
30-04-10, 09:17
Έκλεισα ραντεβού για την άλλη Παρασκευή το πρωί και θα κάνω τη μικρή καμπύλη (1 ώρα).. Το πόσο με αγχώνει αυτή η ώρα δεν μπορώ να σας το περιγράψω, βέβαια εύχομαι να μην είναι πάνω απο τα όρια γιατί με βλέπω επανάληψη στη μεγάλη!!!

kiker80
30-04-10, 13:35
Φυσιολογικότατα και χωρίς επισκληρίδιο:p, (διαφωνώ με τη χρησή της) και μάλιστα στις 40 εβδομάδες. Συνήθως οι κοπέλες με ινσουλίνη γεννάνε γύρω στις 38εβδ. γιατί το ζάχαρο προκαλεί πρώωρη γήρανση του πλακούντα. Έχεις και εσύζαχαράκι ανεβασμένο? Κάνεις ινσουλ.? Αχ, έχω άλλους 2 μήνες ακόμα να λιγουρεύω και να μην αγγίζω..!!! Αυτό που λεέι φάτε μάτια ψάρια....για εμάς το είπαν:D:D!!!

Είμαι στην 34+3 εβδομάδα και δεν έχω κάνει ινσουλίνη και αυτό με δικό μου ρίσκο ( η πρώτη γιατρός μου την είχε χορηγήσει χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να ακούσει ότι είχα ξεσκιστεί στην κυριολεξία τα γλυκά) βρήκα άλλη και ξεκίνησα διατροφή και όλα τέλεια! Ξυπνάω το πρωί και έχω ΜΑΧ 90 και το μεσημέρι μετά το φαί δεν έχω πάνω από 120. Προσέχω αρκετά αλλά η μόνη ατασθαλία που κάνω είναι ΜΑΧ 3 -5 γραμμάρια από κάτι που θέλω να φάω.
Σήμερα έκανα επίσκεψη στη γυναικολόγο που με παρακολουθεί και τη ρώτησα για το ε΄δος τοκετού και μου είπε ότι αφού το ρύθμισα δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά. Ξέχασα να τη ρωτήσω όμως αν θα κρατήσουν το μωράκι μετά τη γέννα το πρώτο 24ωρο.
Σημείωση: η συμπαράσταση του συντρόφου μου είναι καταλυτικός παράγοντας για την προσπάθεια μου!!

an78
30-04-10, 22:42
Είμαι στην 34+3 εβδομάδα και δεν έχω κάνει ινσουλίνη και αυτό με δικό μου ρίσκο ( η πρώτη γιατρός μου την είχε χορηγήσει χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να ακούσει ότι είχα ξεσκιστεί στην κυριολεξία τα γλυκά) βρήκα άλλη και ξεκίνησα διατροφή και όλα τέλεια! Ξυπνάω το πρωί και έχω ΜΑΧ 90 και το μεσημέρι μετά το φαί δεν έχω πάνω από 120. Προσέχω αρκετά αλλά η μόνη ατασθαλία που κάνω είναι ΜΑΧ 3 -5 γραμμάρια από κάτι που θέλω να φάω.
Σήμερα έκανα επίσκεψη στη γυναικολόγο που με παρακολουθεί και τη ρώτησα για το ε΄δος τοκετού και μου είπε ότι αφού το ρύθμισα δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά. Ξέχασα να τη ρωτήσω όμως αν θα κρατήσουν το μωράκι μετά τη γέννα το πρώτο 24ωρο.
Σημείωση: η συμπαράσταση του συντρόφου μου είναι καταλυτικός παράγοντας για την προσπάθεια μου!!

Tι εννοείς :"η μόνη ατασθαλία που κάνω είναι ΜΑΧ 3 -5 γραμμάρια από κάτι που θέλω να φάω." Εννοείς ότι τρως 3-5 γραμμ. από γλυκάκι?!! και αν ναι πόσο συχνά? το επιτρέπουν οι γιατροί σου (γυναικολ.-ενδοκριν.)?!!!!!

αγγέλα74
03-05-10, 12:38
Κορίτσια φοβάμαι παρα πολύ...Σήμερα έχω το ντοπλερ και αυριο ενδοκρινολόγο για να δει πως τα πάω με τη δίαιτα...Βέβαια εχω χάσει κάπου μισό κιλο από τοτε που ξεκίνησα τη διαιτα, δηλ πριν 10 ημέρες...Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρω και ινσουλίνη...παιρνω ήδη ηπαρίνη για τη θρομβοφιλία...

Titi_S
03-05-10, 13:18
Προχτές, ανήμερα Πρωτομαγιάς πήγα για καμπύλη των 100 ml.
Η αηδία απερίγραπτη.
Είχα μαζί και το μηχανάκι μου και το μέτρησα και μόνη μου στις προβλεπόμενες ώρες.
Άσχημα τα νέα: Μετά από μια ώρα ήταν στο 200. μετά από 2 ώρες στο 180... Χάλια δηλαδή.
Όχι ότι δεν το ήξερα, απλά ήταν μια ακόμα επιβεβαίωση.
Μόλις πάρω τα αποτελέσματα θα πάω στον ενδοκρινολόγο και από ό,τι μπορώ να φανταστώ θα ξεκινήσω ινσουλίνη.
Αύριο έχω και αμνιοπαρακέντηση, έλεος πια με όλες αυτές τις εξετάσεις... σνιφ...

Diana 29
04-05-10, 12:09
Προχτές, ανήμερα Πρωτομαγιάς πήγα για καμπύλη των 100 ml.
Η αηδία απερίγραπτη.
Είχα μαζί και το μηχανάκι μου και το μέτρησα και μόνη μου στις προβλεπόμενες ώρες.
Άσχημα τα νέα: Μετά από μια ώρα ήταν στο 200. μετά από 2 ώρες στο 180... Χάλια δηλαδή.
Όχι ότι δεν το ήξερα, απλά ήταν μια ακόμα επιβεβαίωση.
Μόλις πάρω τα αποτελέσματα θα πάω στον ενδοκρινολόγο και από ό,τι μπορώ να φανταστώ θα ξεκινήσω ινσουλίνη.
Αύριο έχω και αμνιοπαρακέντηση, έλεος πια με όλες αυτές τις εξετάσεις... σνιφ...

Kali epityxia stin amnioparakentisi!!! Ola tha pane kala. Kai ego tin ekana prin 2 mines. Avrio tha pao telika gia kampili ton 100ml.

kiker80
04-05-10, 16:34
φυσικά ότι τρώω είναι εν γνώση της ενδοκρινολόγου. Τα 2-3 γραμμάρια τα μειώνων από το φαγητό οπότε έρχεται σε ισρροπία . Πάντα με την άδεια των γιατρών και χωρίς να κάνω του κεφαλιού μου. Να φανταστείς πως αντί για δ΄ώρα έχω ζητήσει να μου φέρνουν γλυκά !!! :):):):):):):):):):):)

Diana 29
05-05-10, 12:01
Koritsia ego simera ekana tin kampulh. Mipos eimai anomalh, alla emena mou arese h glukozh :) 100 ml. Den taleporithika dioti h mikroviologos mou einai konta sto spiti mou kai etsi pigenoerxomoun kathe ora. Avrio vgainoun ta apotelesmata.

Geonutr
05-05-10, 14:32
είμαι στην 27η εβδομάδα και πηγα και εγώ σημερα και έκανα την καμπύλη, με 100 γρ. γλυκόζης και μια ποτηράρα να! (με το συμπάθειο..). μετα λοιπόν απο 10-15 λεπτά δεν ένιωθα καν το σώμα μου και τους έβλεπα όλους γυρω γυρω όλοι, αλλά αυτό το αίσθημα δεν κράτησε παρα μονάχα 30 λεπτά, μετά δεν καταλάβαινα τιποτα (μόνο το χέρι μου καταλάβαινε απο τα τρυπήματα, έκανα την μεγάλη με τα 4). Ευτυχώς είχα και τον άντρα μου μαζί και βλέπαμε παιδικές ταινιούλες στο psp και πέρασε η ώρα!!!
α, και να μην ξεχάσω, μετά απο την πείνα χτύπησα και ένα πεινιρλί ;-)

Titi_S
05-05-10, 19:42
καλησπέρα,

πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης:
106, 165, 180 (!), 120.

Θα μου πείτε πώς είναι δυνατόν μετά από 2 ώρες να έχω περισσότερο από ό,τι στη μία ώρα? Με σύγχισε μια νοσοκόμα που έκανα την αιμοληψία, γιατί λέει κακώς πήγα Σάββατο Πρωτομαγιά, και ότι αυτή δεν θα έπρεπε να ήταν εκεί κανονικά. Βέβαια της είπα ότι η προισταμένη της στο τηλέφωνο μου είπε ότι αφού το νοσοκομείο και τα εργαστήρια είναι ανοιχτά μπορεί να γίνει κανονικά η όλη διαδικασία.
Τέλοσπάντων, γενικότερα τα αποτελέσματα αν εξαιρέσεις την τρίτη μέτρηση είναι μάλλον καλά, μέσα στα όρια.
Θα πρέπει να επικοινωνήσω και με τον ενδοκρινολόγο τώρα να μου πει τι πορεία τα ακολουθήσω.
(άσχετο: έμαθα και το φύλο του μωρού μετά την άμνιο: ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Έτσι σύντομα, πρώτα ο Θεός, θα έχω και από τα δύο!)

Diana 29
05-05-10, 22:57
καλησπέρα,

106, 165, 180 (!), 120.

Θα μου πείτε πώς είναι δυνατόν μετά από 2 ώρες να έχω περισσότερο από ό,τι στη μία ώρα? Με σύγχισε μια νοσοκόμα που έκανα την αιμοληψία, γιατί λέει κακώς πήγα Σάββατο Πρωτομαγιά, και ότι αυτή δεν θα έπρεπε να ήταν εκεί κανονικά. Βέβαια της είπα ότι η προισταμένη της στο τηλέφωνο μου είπε ότι αφού το νοσοκομείο και τα εργαστήρια είναι ανοιχτά μπορεί να γίνει κανονικά η όλη διαδικασία.
Τέλοσπάντων, γενικότερα τα αποτελέσματα αν εξαιρέσεις την τρίτη μέτρηση είναι μάλλον καλά, μέσα στα όρια.
Θα πρέπει να επικοινωνήσω και με τον ενδοκρινολόγο τώρα να μου πει τι πορεία τα ακολουθήσω.
(άσχετο: έμαθα και το φύλο του μωρού μετά την άμνιο: ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Έτσι σύντομα, πρώτα ο Θεός, θα έχω και από τα δύο!)

A wraia!!! Diladi vgikan ta prota apotelesmata tis amnio kai mporeis na iremiseis tora. Diladi me sinxisi anevenei to zaxaro?? Me to perpatima anevenei?

an78
05-05-10, 23:49
καλησπέρα,

106, 165, 180 (!), 120.

Μπράβο σου!! με το καλό να έρθει το αγοράκι σου!! Πράγματι με τη σύγχιση το ζάχαρο ανεβαίνει! και μένα μου είχε τύχει. καλό κουράγιο και υπομονή με το ζαχαράκι σου! απ ότι έχω καταλάβει είσαι σε προχωρημένο μήνα και σε λίγο θα ξεμπερδέψεις!! καλή λευτεριά!!!!!!!!!!!!!!!!!

an78
05-05-10, 23:54
φυσικά ότι τρώω είναι εν γνώση της ενδοκρινολόγου. Τα 2-3 γραμμάρια τα μειώνων από το φαγητό οπότε έρχεται σε ισρροπία . Πάντα με την άδεια των γιατρών και χωρίς να κάνω του κεφαλιού μου. Να φανταστείς πως αντί για δ΄ώρα έχω ζητήσει να μου φέρνουν γλυκά !!! :):):):):):):):):):):)

αααα!!!!! σε ζηλεύω!!! εμένα μου είπαν (και γυναικ. και ενδοκριν.) μέχρι να γεννήσω να κόψω μαχαίρι τα γλυκά!! Τελ/ον... θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή, στην 33εβδ. είμαι.......η ουρά μου έμεινε....:D:D:D:D

mefirst
06-05-10, 11:04
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜ ΝΑ ΠΑΩ Κ ΤΟ ΣΚΕΦ ΠΟΛΥ Μ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕ 75 ΓΡΑΜ ΓΛΥΚΟΖΗ..ΓΙΑΤΙ???
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΙ ΝΗΣΤΙΚΗ ΑΠ ΤΟ ΠΡΟΗΓ ΒΡΑΔΥ!!!:) ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ??ΧΑΑΧΑ...

Diana 29
06-05-10, 12:53
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜ ΝΑ ΠΑΩ Κ ΤΟ ΣΚΕΦ ΠΟΛΥ Μ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕ 75 ΓΡΑΜ ΓΛΥΚΟΖΗ..ΓΙΑΤΙ???
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΙ ΝΗΣΤΙΚΗ ΑΠ ΤΟ ΠΡΟΗΓ ΒΡΑΔΥ!!!:) ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ??ΧΑΑΧΑ...

Min fovase, den einai tipota. Ego p.x. efaga kanonika stis 17:00 kai meta stis 21:00 ena giaourti. Den pinousa meta katholou. Kapioi giatroi dinoun 75 grammaria. Poson oron einai h kampulh pou sou egrapse o giatros?

Diana 29
06-05-10, 12:55
Vgikan kai ta dika mou apotelesmata.

0 min - 91mg\dl
60min - 149mg\dl
120min-114mg\dl
180min-76mg\dl

Einai polu kala h aplos kaloutsika?

Mara-76
06-05-10, 17:39
Diana εισαι μιααααααααααααααααααα χαρούλα!

panoula
06-05-10, 18:41
την καναμε και εμεις και ολα καλα ,επιτλους παει και αυτο!!!!!!!

mefirst
07-05-10, 09:55
Min fovase, den einai tipota. Ego p.x. efaga kanonika stis 17:00 kai meta stis 21:00 ena giaourti. Den pinousa meta katholou. Kapioi giatroi dinoun 75 grammaria. Poson oron einai h kampulh pou sou egrapse o giatros?

ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΔΥΟ...

Tour_baby
07-05-10, 10:15
Σήμερα ήταν η δική μου μάυρη μερα.. Φιλική συμβουλή ... ΟΤΙ μα ΟΤΙ και αν κάνετε αν δεν έχετε γνωστό γιατρο σε νοσοκομείο ΜΗΝ πλησιάζετε ουτε για αστείο!!
Ο γιατρός μου που είναι πολύ καλός άνθρωπος και δεν θέλει να κουράζομαι μου έγραψε πριν απο 3 βδομάδες τη μικρή καμπύλη (1 ώρα) και έγώ σαν καλό κορίτσι που είμαι έκλεισα ραντεβού στο κέτρνο υγείας της περιοχής μου πριν απο μια βδομάδα.. Βέβαια όταν επιλέγεις να μπλέξεις με το δημόσιο πρέπει να έχεις και κάποιον δίπλα σου για να τους στολίζει κάθε 5 λεπτά για να μπορέσουν να κάνουν αυτό που πρέπει. Αφού λοιπόν ξυπνάω το πρωί στις 7 με τρελή πείνα, κάνω την καρδιά μου πέτρα (οτιδοίποτε άλλο πλέον δεν μπορώ να το κάνω πέτρα, περάσαν τα χρόνια!!) πηγαίνω στις 8 το κέντρο υγείας και μετά απο 25 λεπτά ψάχνοντας το γιατρό κάνω την πρώτη αιμοληψία και περιμένω να μου δώσουν τη γλυκόζη και να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για την επόμενη.. Επί 45 λεπτά ο γιατρός έψαχνε να βρεί τα κλειδιά απο το ντουλάπι που είχε κλειδωμένα τα φάρμακα και να μου δώσει το γλυκό νερό (τρελή γεύση πάντως, χτυπούσα άνετα ακόμα ενα γύρο) οπότε η ώρα ειναι 09:15 και μου λέει το κορυφαίο όλων .. σε 2 ώρες ξαναέλα για την αιμοληψία.. δεν μπορείτε να φανταστείτε πως έβλεπα το λαιμό του για να μην το δαγκώσω στο επιτόπου.. Με όση ευγένια που μου απομένει του λέω οτι το παραπεπτικό του γιατρού μου ειναι σε 1 ώρα και οχι σε 2.. και τι απαντάει ο κορυφαίος doctor εσύ θα κάνεις την αιμοληψία σε 2 ώρες και όλα θα είναι μια χαρά!! Μετά απο αυτο βέβαια έφυγα, επέστρεψα σπίτι και έκλεισα ραντεβού σε εξωτερικό μικοβιολογικό γιατί δεν παλεύετε αλλιώς το θέμα.. Βέβαια σε 1 ωριτσα θα επιστρέψω για την αιμοληψία γιατί παραμένω καλό κορίτσι..

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά αν δεν τα πώ σε κάποιον που με καταλαβαίνει θα αρχίζω να ουρλιάζω!!!

Diana 29
07-05-10, 10:51
Diana εισαι μιααααααααααααααααααα χαρούλα!

Evxaristo polu !!! :)

mefirst
13-05-10, 21:24
ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΧΑΛΙΑ Κ Δ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΙΟΛΑΣ!!
ΜΟΥ ΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Κ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ....
ΖΑΧΑΡΟ Δ ΕΧΩ ΣΕ ΟΣΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΑ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ Κ ΝΑ Μ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ Δ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ...
ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ Σ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΔΩ Κ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΤΑ ΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ...
ΟΥΦ...ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ...

tarshou
14-05-10, 00:42
Κοίτα, ένα πράγμα που κάνει πολύ κακό στο σάκχαρο και δε συνιστάται είναι το άγχος. Εσύ θα βάλεις στο μυαλουδάκι σου ότι κάνεις ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνεις ώστε να εξασφαλίσεις στο μωρό σου την υγεία του και όλα θα πάνε μια χαρά. Ακόμη και αν ο ενδοκρινολόγος κρίνει ότι οι τιμές σου είναι αρκετά υψηλές και πέραν της διατροφής χρειάζεσαι και υποστήριξη με ινσουλίνη, μην πανικοβληθείς. Δεν είναι απολύτως τίποτα. Βασικά, εντάξει, ένα τσιμπηματάκι είναι κάτι, αλλά τίποτα που δεν αντέχεται και που ΑΝ χρειαστεί, θα είναι για έναν ιερό λόγο. :D Το έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα πως ο διαβήτης κυήσεως είναι πολύ ύπουλος και ενδέχεται να μη φαίνεται τίποτα στις απλές εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε μήνα, παρά μόνο στην καμπύλη σακχάρου. Εσύ θα κάνεις υπομονή ό,τι κι αν σου πει ο ενδοκρινολόγος για όσες εβδομάδες σου απομένουν, και θα γεννήσεις ένα τέλειο μωράκι. Τώρα, για το αν θα γεννήσεις πιο νωρίς, νομίζω ότι αυτό είναι λίγο πρόωρο να το συζητάμε γιατί δεν ξέρεις ακόμη τι εξέλιξη θα έχεις όταν θα αρχίσει να σε παρακολουθεί ο ενδοκρινολόγος. Συνήθως μωρά με μητέρα διαβητική τα παίρνουν μόλις η έγκυος πατήσει τον 9ο μήνα. Αλλά κι αυτό δεν είναι απόλυτο. Γι'αυτό σου λέω, κάνει υπομονή, μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε μια χαρά. Στο λέω με μεγάλη σιγουριά, γιατί εγώ έκανα ινσουλίνη απ'τον 3ο μήνα σε δίδυμη κύηση, και έφερα στον κόσμο δύο υγιέστατα κοριτσάκια. Η ώρα η καλή, κοπέλα μου, και με χαμόγελο ;):-D

mefirst
14-05-10, 09:10
Σ ευχαριστω πολυ!εκλεισα ραντεβου με ενδοκρινολογο την τριτη κ περιμενω να δω τι θα μου πει...

kiker80
14-05-10, 10:01
Σ ευχαριστω πολυ!εκλεισα ραντεβου με ενδοκρινολογο την τριτη κ περιμενω να δω τι θα μου πει...

Κατ άρχήν όλα θα πάνε καλά και μην αγχώνεσαι!!;);););););) Όταν λες ότι κανείς διατροφή γιατί έχεις πάρει κιλά, εννοείς μόνη σου ή έχεις διατροφολόγο που σε ελέγχει κάθε εβδομάδα. Σε ρωτάω γιατί και εγώ προσπάθησα μόνη μου στην αρχή χωρίς καμία επιτυχία:( και έτσι απευθύνθηκα σε ειδικό. Πάντως πραγματικά , μην αγχώνεσαι. Έχω και εγώ διαβήτη (ρυθμισμένο με διατροφή) και θα γεννήσω φυσιολογικά . έχω μπει στο μήνα μου και απλά κάνω υπομονή μέχρι να γνωρίσω το ζυμαράκι μου!!!!!!

mefirst
15-05-10, 12:07
ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΕΥΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΤΙΠΟΤΑ....Γ ΑΥΤΟ Κ ΤΟ ΣΚΕΦ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΜΟΥ ΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑ Κ Γ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ Η ΓΙΑΤΡΟΣ...ΘΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ...

Tour_baby
17-05-10, 14:10
Τέλος και με αυτό το άγχος!! Έσκασα 25 ευρώ σε μικροβιολογικό εργαστήριο και μετά απο τόσες ώρες αναμονής βγήκαν τα αποτελέσματα μου!!! όπως μου είπε και ο γιατρός μου τώρα μπορώ να φάω και ενα ταψί μπακλαβά!! Βέβαια μετά απο τόση γλύκα μόνο κανένα παγωτάκι θα χτυπήσω το απόγευμα !! Τα αποτελέσματα μου ήταν
79 νηστικη και μετα απο 100γραμμαρια γλυκόζης στα
60' 181 με όριο 185
120' 147 με όριο 155
180' 57 με όριο 140

Ούφ πάει και αυτό!! Καλή επιτυχία στις κούκλες που θα πάνε για τη δική τους καμπύλη και πάνω απ'όλα υπομονή!!

ioannam24
17-05-10, 15:30
να κάνω μια ερωτησούλα κι εγώ !!!! σου παίρνουν 4 φορές αίμα ή σου βάζουν μία πεταλούδα για να μην σε τρυπάνε συνέχεια ?

Tour_baby
17-05-10, 15:36
Εμένα δεν μου βάλανε πεταλούδα αν και δεν με πείραξε ιδιαίτερα το πήρα απόφαση οτι μερικές βελόνες ακόμα!!! 2 τρύπες στα κάθε χέρι αν και απο όσο ξέρω στις περισσότερες βάλανε πεταλούδα!!

amande
17-05-10, 15:36
να κάνω μια ερωτησούλα κι εγώ !!!! σου παίρνουν 4 φορές αίμα ή σου βάζουν μία πεταλούδα για να μην σε τρυπάνε συνέχεια ?
Εξαρτάται τι βολεύει εσένα, εγω π.χ. δεν θα βολευόμουν με την πεταλούδα γιατί δεν θα είχα μεγάλη ελευθερία κινήσεων οπότε επέλεξα τα τριπήματα, αν πάλι φοβάσαι τις βελόνες βάλε πεταλούδα.

anna+
17-05-10, 17:51

To αν θα σε τρυπήσουν τόσες φορές όσες είναι οι μετρήσεις που πρέπει να κάνεις στην εκάστοτε καμπύλη ή αν θα χρησιμοποιήσουν πεταλούδα εξαρτάται από τους παρακάτω παράγοντες
(i) τι βολεύει εσένα - με την πεταλούδα ναι μεν γλιτώνεις τα τρυπήματα αλλά περιορίζεται η ελευθερία κινήσεων σου ενώ αν δε χρησιμοποιήσεις πεταλούδα μπορεί να "τρως" τα τρυπήματα αλλά το χέρι σου είναι ελεύθερο.
(ii) αν στο μικροβιολογικό εργαστήριο που θα πας κάνουν χρήση πεταλούδας (μου έχει τύχει σε μικροβιολογικό εργαστήριο να μη χρησιμοποιούν πεταλούδα) .

Σε κάθε περίπτωση να επιλέξεις αυτό που νομίζεις πως θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

Καλά αποτελέσματα :D

παντελινο
17-05-10, 17:54
εχεις και αυτη την δυνατοτητα;εκει που παω εγω οταν ειχα κανει την εξεταση δεν μου παν για πεταλουδα...ισως να μην το κανουν παντου ε;

giova
06-06-10, 19:35
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ..ΕΙΜΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΓΧΑΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΤΗΛ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΔΗΛ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Β Ε Β Α Ι Α..ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ..ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΜΕ ΦΤ 70-110 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ 139..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ COOL Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΑ Ο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!!

nikol1981
06-06-10, 21:49
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ..ΕΙΜΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΓΧΑΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΤΗΛ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΔΗΛ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Β Ε Β Α Ι Α..ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ..ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΜΕ ΦΤ 70-110 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ 139..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ COOL Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΑ Ο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!!

μετα τις δυο ωρες σε τι επιπεδο ησουν/?? εγω εκανα την καμπυλη πριν 7 μερες με τιμες.
1η ληψη ΄νηστικη 88mg/dl με φ.τ. 60-110
2η ληψη 30' με ληψη γλυκοζης 75 ml 175 mg/dl
3h ληψη 60' 161 mg / dl
4h ληψη 120' 98 mg/dl

το ζητουμενο ειναι ο οργανισμος να αποβαλλει τη γλυκοζη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

nikol1981
06-06-10, 21:51
To αν θα σε τρυπήσουν τόσες φορές όσες είναι οι μετρήσεις που πρέπει να κάνεις στην εκάστοτε καμπύλη ή αν θα χρησιμοποιήσουν πεταλούδα εξαρτάται από τους παρακάτω παράγοντες
(i) τι βολεύει εσένα - με την πεταλούδα ναι μεν γλιτώνεις τα τρυπήματα αλλά περιορίζεται η ελευθερία κινήσεων σου ενώ αν δε χρησιμοποιήσεις πεταλούδα μπορεί να "τρως" τα τρυπήματα αλλά το χέρι σου είναι ελεύθερο.
(ii) αν στο μικροβιολογικό εργαστήριο που θα πας κάνουν χρήση πεταλούδας (μου έχει τύχει σε μικροβιολογικό εργαστήριο να μη χρησιμοποιούν πεταλούδα) .

Σε κάθε περίπτωση να επιλέξεις αυτό που νομίζεις πως θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

Καλά αποτελέσματα :D

παντωσ η πεταλουδα βολευει.εμενα μου εκαναν τεσσερισ ωραιες μεγαλεσ μελανιες.......οι ασχετοι

giova
07-06-10, 00:42
μετα τις δυο ωρες σε τι επιπεδο ησουν/?? εγω εκανα την καμπυλη πριν 7 μερες με τιμες.
3h ληψη 60' 161 mg / dl
4h ληψη 120' 98 mg/dl

το ζητουμενο ειναι ο οργανισμος να αποβαλλει τη γλυκοζη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ..ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ 2 ΛΗΨΕΙΣ ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ 139..ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ :(

tarshou
07-06-10, 01:00
3h ληψη 60' 161 mg / dl
4h ληψη 120' 98 mg/dl

Ο γιατρός σου τι σου είπε για αυτές τις τιμές? Μίλησες μόνο με τον γυναικολόγο σου ή και με ενδοκρινολόγο?

tarshou
07-06-10, 01:04

Το 90 νηστική και το 139 μετά από 60' οριακά είναι και τα δύο. Οι φ.τ. τιμές που δίνουν οι εξετάσεις συνήθως δεν αναφέρονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης, αλλά κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Στην εγκυμοσύνη οι "φυσιολογικές τιμές" είναι αρκετά πιο μαζεμένες. Δεν είναι τίποτα το τραγικό οι τιμές σου, αλλά το "βέβαια" που σου είπε... δεν ξέρω... όντως μου ακούγεται πολύ cool, δεδομένου ότι έχει να κάνει με έγκυο γυναίκα. Εγώ θα έλεγα να προσέχεις λίγο τι τρως και γιατί όχι να μιλήσεις και με έναν ενδοκρινολόγο που γνωρίζουν καλύτερα να σε καθοδηγήσουν και σε θέμα φαγητού και τι να αποφύγεις για να μην στο τσιμπίσουν κι άλλο. Αλλά δεν είναι ανησυχητικές οι τιμές σου.

giova
07-06-10, 12:02
Tarshou σε ευχαριστώ πάρα πολύ σήμερα θα μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο..αχ με καθυσήχασες να είσαι καλά!!!

παντελινο
07-06-10, 13:30
3h ληψη 60' 161 mg / dl
4h ληψη 120' 98 mg/dl

να την μεταβολιζει,οχι να την αποβαλλει...πολλοι ανθρωποι ενω εχουν πολυ καλο σακχαρο γενικα,στην καμπυλη χανεται η μπαλα,και αυτο γιατι ο οργανισμος τους δεν μεταβολιζει την γλυκοζη

giova
07-06-10, 20:09
Το 90 νηστική και το 139 μετά από 60' οριακά είναι και τα δύο. Οι φ.τ. τιμές που δίνουν οι εξετάσεις συνήθως δεν αναφέρονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης, αλλά κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Στην εγκυμοσύνη οι "φυσιολογικές τιμές" είναι αρκετά πιο μαζεμένες. Δεν είναι τίποτα το τραγικό οι τιμές σου, αλλά το "βέβαια" που σου είπε... δεν ξέρω... όντως μου ακούγεται πολύ cool, δεδομένου ότι έχει να κάνει με έγκυο γυναίκα. Εγώ θα έλεγα να προσέχεις λίγο τι τρως και γιατί όχι να μιλήσεις και με έναν ενδοκρινολόγο που γνωρίζουν καλύτερα να σε καθοδηγήσουν και σε θέμα φαγητού και τι να αποφύγεις για να μην στο τσιμπίσουν κι άλλο. Αλλά δεν είναι ανησυχητικές οι τιμές σου.

tarshou σου εστειλα και σε αλλη σελιδα μηνυμα θα ηθελα λιγες πληροφοριες για τον Παυλου τον ενδοκρινολογο διαβασα και απο σενα τα καλυτερα θυμασαι ποσο στοιχιζει η επισκεψη?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:p

an78
08-06-10, 22:31

Γεια σου giova! Να σου αφηγηθώ και την δική μου περίπωση μήπως σε βοηθήσω και εγώ χωρίς όμως να σε αγχώσω!!
Στην 1η εγκυμ έκανα ζάχαρο και φυσικά επειδή το αναμενόμενο ήταν να κάνω και στην 2η, η ενδοκρ. μου έκανε κατευθείαν με το που της είπα ότι είμαι έγκυος (5 εβδ.) την μικρή καμπύλη ζαχάρου(50γρ γλυκόζη, με μια λήψη νηστική και μία ακόμη μετά από 1 ωρα). Λοιπόν οι τιμές ήταν:
ζάχαρο νηστείας:72
ζάχαρο μετά από 1 ώρα από τη λήψη 50γρ γλυκόζης: 137
Και οι 2 γιατροί μου(γυν.-ενδοκρ.) το θεώρησαν παθολογικό και με έβαλαν κατευθείαν σε ειδική διατροφή.
Επίσης, όσον αφορά το ζάχαρο νηστείας, στις εγκύους η ανώτατη τιμή είναι 90. Αυτό που λεέι η tarshou είναι πολύ σωστό: άλλες οι φυσιολογ τιμές χωρίς εγκυμοσύνη και άλλες σε κατάσταση εγκτμοσύνης! Στις εγκύους τα πλαίσια είανι πιο περιορισμένα! Μην εφησυχάζεσαι με τον γυναικολόγο σου γιατι από ότι έγραψες οι τιμές σου είναι ανεβασμένες! Πήγαινε σε ενδοκριν και το πολυ πολύ να σου δώσει να κάνεις διατροφη. Μην ανησυχείς, ακολουθήσε την και θα είσαι μια υπέρκομψη εγκυμονούσα χωρίς καθόλου περιττα κιλά!!

tarshou
08-06-10, 23:34
tarshou σου εστειλα και σε αλλη σελιδα μηνυμα θα ηθελα λιγες πληροφοριες για τον Παυλου τον ενδοκρινολογο διαβασα και απο σενα τα καλυτερα θυμασαι ποσο στοιχιζει η επισκεψη?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:p

Σου έχω απαντήσει με πμ. Ελπίζω να το έχεις δει.

catherine78
14-06-10, 20:11
Καλησπερα κορίτσια!Ξέρει καμία τις φυσιολογικες τιμες για καμπυλη γλυκοζης 75 γρ?Είμαι 34 w 2d και οι τιμές της καμπυλης είναι: Νηστεία 76-
1 ωρα 145 -2 ωρες 107.Ευχαριστώ

ioannam24
15-06-10, 14:40
την έκανα κι εγώ...... με 100 gr γλυκοζης

0 ----> 82
60----> 161
120---> 112
180--->92

καλα δεν είναι ?

GEORGIA LOGO
23-06-10, 10:03
ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ.....
ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ 75 gr ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΟΜΕΡΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝΕ....

tarshou
23-06-10, 10:23
Φαντάζομαι ότι αυτό που εννοούνε είναι ότι οι τιμές αλλάζουν από μικροβιολογικό κέντρο σε μικροβιολογικό κέντρο. Δηλαδή, αν σε μια εξέταση το ένα κέντρο δίνει ανώτατη φυσιολογική τιμή το 700, ένα άλλο κέντρο μπορεί να δίνει το 710. Πάντως οι τιμές δεν διαφέρουν και τόσο πολύ, δε γίνεται, ούτως ή άλλως, να διαφέρουν και πολύ. Οπότε όπου και αν την κάνεις, βλέποντας τις απαντήσεις σου μπορείς να καταλάβεις αν κινείσαι σε φυσιολογικά πλαίσια. Μάλλον κάτι τέτοιο θα εννοούνε.

agkiolina
24-06-10, 00:53
Καλησπερα κι απο μενα ... μολις χτες μπηκα στον 7ο μηνα ;) και χτες εκανα την καμπυλη ζαχαρου ....εκει που φοβομουν τις ενεσεις με την εγκυμοσυνη θα τις συνηθησω ;) ετσι οπως παει ...
ξεκινησαμε νηστικη με 75 και μετα απο 75γρ γλυκοζης {που μου ειχαν παρουσιασει αηδια εγω με δυο γουλιες την κατεβασα περιμενα να πινω καθε φορα αλλα μου ειπε ο μικροβιολογοσ οτι ειναι μονο μια φορα ...
μετα απο 30 λεπτα πηγε στο 175
μετα απο 60 λεπτα πηγε στο 170
μετα απο 90 λεπτα πηγε στο 125
μετα απο 120 λεπτα πηγε στο 110 και
μετα απο 180 λεπτα πηγε στο 70

πολυ καλα μου ειπε η γιατρος μου .... και γενικα δοξα τον θεουλη οι εξετασεις μου ειναι αψογες....

κατια81
26-06-10, 12:05
Εκανα κι εγω την καμπυλη.......και ολα πολυ καλα!!!!

Και το κουφο..........μου αρεσε πολυ αυτο που ηπια!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Καλη επιτυχια σε ολες!!!!

dearcatherine
08-07-10, 15:55
Την εκανα και γω αυτη τη καμπυλη των 100 gr.Σα γευση καλο ηταν απλα στο πρωτο μισαωρο τα δα ολα ζαλιζομουν ζεσταινομουν οσο περναγε η ωρα βεβαια καλυτερευε. Τα αποτελεσματα τωρα ηταν τα εξης:
0' 80
60' 173
120' 134
180' 144

Το τελευταιο με αγχωνει ο γιατρος μου πε οτι δεν εχω αλλα πρεπει να προσεξω την διατροφη μου. Τι να κανω να παω σε ενδοκρινολογο ή να κανω προσπαθεια μονη μου? Αυτο το μεσοβεζικο μου τη δινει ή να χα και να πηγαινα κατευθειαν σε γιατρο ή να μην ειχα και να ημουν χαλαρη. Τωρα δεν ξερω τι να κανω?

Εσεις πως τα βλεπετε τα νουμερα? Τι μου προτεινετε?

ELENI 27
08-07-10, 18:56
εγω εκανα την καμπυλη των 50!!!και τα αποτελεσματα:0 εχω 93 και στα 60 εχω 160!!οι φ.τ. διπλα γραφουν οριο 170 αλλα ο γιατροσ μου ειπε οτι το τελειο μαιευτικο ειναι 140 οποτε να κανω και των 100 την αλλη βδομαδα!!!εχω αγχωθει πολυ!!εχει κανει καποια των 50?γιατι βλεπω οι περισσοτερεσ εκαναν των 100!

κατια81
08-07-10, 20:17
εγω εκανα την καμπυλη των 50!!!και τα αποτελεσματα:0 εχω 93 και στα 60 εχω 160!!οι φ.τ. διπλα γραφουν οριο 170 αλλα ο γιατροσ μου ειπε οτι το τελειο μαιευτικο ειναι 140 οποτε να κανω και των 100 την αλλη βδομαδα!!!εχω αγχωθει πολυ!!εχει κανει καποια των 50?γιατι βλεπω οι περισσοτερεσ εκαναν των 100!

Εγω εκανα των 50!
Αποτελεσματα... 0 ειχα 75 και 60' ειχα 125.
Μην αγχωνεσαι , κανε και των 100 και βλεπεις!!
Απλα προσεχε λιγακι την διατροφη σου!!

ELENI 27
08-07-10, 20:38
ευχαριστω πολυ!εσυ τι προσεχεσ?καπου εχω διαβασει οτι δεν πρεπει να πεφτουμε για υπνο με εντελωσ αδειο στομαχι!οτι δεν πρεπει να τρωμε φρουτα μετα τισ 8 γιατι εκκρινουν ολα τουσ τα σακχαρα κατα τη διαρκεια του υπνου!εγω τα εκανα ολα αυτα!δεν μου ειπε κατι ο γιατροσ ουτε στα βιβλια διαβασα τετοιεσ λεπτομερειεσ!τελειωνω την 26βδομαδα και εχω παρει 7κιλα!και κανω γυμναστικη!

κατια81
08-07-10, 20:51
ευχαριστω πολυ!εσυ τι προσεχεσ?καπου εχω διαβασει οτι δεν πρεπει να πεφτουμε για υπνο με εντελωσ αδειο στομαχι!οτι δεν πρεπει να τρωμε φρουτα μετα τισ 8 γιατι εκκρινουν ολα τουσ τα σακχαρα κατα τη διαρκεια του υπνου!εγω τα εκανα ολα αυτα!δεν μου ειπε κατι ο γιατροσ ουτε στα βιβλια διαβασα τετοιεσ λεπτομερειεσ!τελειωνω την 26βδομαδα και εχω παρει 7κιλα!και κανω γυμναστικη!

Κοιτα να δεις...δεν εκανα τιποτα ιδιαιτερο,ουτε μπορω να πω οτι προσεχα!
Ειναι και θεμα οργανικο!Καποιες τροφες να επηρεαζουν εσενα ,ενω εμενα οχι και το αντιστροφο!
Εχω εμπειρια απο την κουμπαρα μου και την αδελφη της που ειχαν στις εγκυμοσυνες τους ζαχαρο και η μια δε, εκανε και ινσουλινες!!
Η κουμπαρα μου ειχε απ την αρχη εμετους.....δεν μπορουσε να φαει σχεδον τιποτα.....ειχε χασει αντι να παρει κιλα.....και το ζαχαρο ηταν στα υψη!!Γι αυτο σου λεω ειναι και θεμα οργανικο!!!
Βεβαια απ την στιγμη που ειναι ανεβασμενο το ζαχαρο πρεπει να προσεχεις....θα σου πει ο γιατρος καλυτερα τι πρεπει να αποφευγεις!
Αυτο που ξερω στα σιγουρα περαν γλυκων κτλ. τα ζυμαρικα απογορευονται!!Δεν γνωριζω περισσοτερα ομως!!

amela
09-07-10, 12:12
Καλημέρα κορίτσια. Έκανα κι εγώ την καμπύλη των 75 σήμερα και ενώ όλες οι τιμές είναι τέλειες, η τελευταία είναι ανεβασμένη σε σχέση με την προηγούμενη. Θα πρέπει να προσέξω την διατροφή μου; Στον γιατρό μου θα πάω την Τρίτη.
0' 73
30' 123
60' 147
90' 107
120' 117

tarshou
10-07-10, 00:55
Κοίτα, απ'όσο ξέρω και μου είχαν εξηγήσει όταν ήμουν έγκυος, για μια γυναίκα σ'αυτή την κατάσταση οι φυσιολογικές τιμές είναι για 0' κάτω από 90 και για 60' κάτω από 120 (δεν καλοθυμάμαι τις τιμές που δίνουνε για 120' και 180'). Συνήθως οι φυσιολογικές τιμές που αναγράφονται στις απαντήσεις των εξετάσεων (και με βάση τις οποίες συγκρίνουμε τα αποτελέσματά μας) αναφέρονται σε φυσιολογικές καταστάσεις. Οι τιμές σακχάρου, όμως, στις εγκύους που θεωρούνται φυσιολογικές είναι αρκετά πιο χαμηλές, αν δεν το λέω πολύ μπερδεμένα. Μέχρι να πας στο γιατρό σου και να τις εκτιμήσει καλύτερα να αποφεύγεις τους υδατάνθρακες (πατάτες, ψωμί κλπ), μαζί με το φαγητό σου αρκετά πράσινη σαλάτα και αν θέλεις να φας γλυκό καλύτερα να είναι αμέσως μετά το φαγητό (αυτά απ'όσα θυμάμαι απ'το διαιτολόγιο που ακολουθούσα εγώ όταν ήμουν έγκυος). Α! Και αυτό που επιτρέπεται να τρώμε σε όση ποσότητα θέλουμε σ'αυτές τις περιπτώσεις χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα είναι το ζελέ light! Καλή επιτυχία με το γιατρό σου και όλα θα πάνε μια χαρά. Και με το καλό να έρθει το μικρούλι! :D

Danielaki
10-07-10, 01:18
Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,η καμπυλη ζακχαρου ειναι απαραιτητη να γινει?εγω δεν ειχα ποτε ζακχαρο και στην εγκυμοσυνη δεν ετρωγα καθολου γλυκα,πατατες κλπ (και να ηθελα δε μπορουσα γιατι μου προκαλουσαν εμετο)..με τρυπησαν 5 φορες στο ιδιο σημειο γιατι ηταν η μονη φλεβα που ειχε αιμα και αλλες 3 σε αλλα σημεια που δεν ειχαν αρκετο αιμα(εκανα 2 φορες εμετο γιατι δεν αντεχα τη γλυκοζη)και ολα αυτα για το τιποτα..δεν ηταν απλα τελειες..αλλα πιο πεσμενες κι απο τα φυσιολογικα..ηταν τοσο αναγκαιο να το περασω αυτο χωρις λογο?

tarshou
10-07-10, 01:52
Ξέρεις τι? Ο διαβήτης κυήσεως είναι πολύ ύπουλος και μπορεί να κρύβεται πολύ καλά πίσω από τις απλές εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε μήνα στην εγκυμοσύνη. Πολλές κοπέλες εμφανίζουν φυσιολογικές τιμές σακχάρου στις απλές και στην καμπύλη δίχνει να έχουν τελικά ανεβασμένο σάκχαρο. Μπορεί να είναι σκέτο μπλιάχ, αλλά είμαι της γνώμης ότι καλό είναι να γίνεται. Στο κάτω-κάτω, καλύτερα 3 ώρες μπλιαχ και 4-5 τρυπήματα, παρά να φέρουμε στον κόσμο ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα που θα μπορούσαμε να τα είχαμε αποφύγει, έτσι δεν είναι?

Ellemphriem
10-07-10, 05:43
Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,η καμπυλη ζακχαρου ειναι απαραιτητη να γινει?εγω δεν ειχα ποτε ζακχαρο και στην εγκυμοσυνη δεν ετρωγα καθολου γλυκα,πατατες κλπ (και να ηθελα δε μπορουσα γιατι μου προκαλουσαν εμετο)..με τρυπησαν 5 φορες στο ιδιο σημειο γιατι ηταν η μονη φλεβα που ειχε αιμα και αλλες 3 σε αλλα σημεια που δεν ειχαν αρκετο αιμα(εκανα 2 φορες εμετο γιατι δεν αντεχα τη γλυκοζη)και ολα αυτα για το τιποτα..δεν ηταν απλα τελειες..αλλα πιο πεσμενες κι απο τα φυσιολογικα..ηταν τοσο αναγκαιο να το περασω αυτο χωρις λογο?

Καλυτερα που το εκανες γιατι πολυ απλα ο διαβητης κυησης οπως και ο κανονικος διαβητης ειναι ενας πολυ σιωπηλος δολοφονος. και οταν κουβαλας μωρο πρεπει να προσεχεις τα παντα. Αφου μπορεις να διαγνωσεις κατι που θα μπορουσε να σκοτωσει το παιδι γιατι να μην το κανεις. Παλιοτερα δεν το εκαναν θα μου πεις. Και κανεις δεν ηξερε τοσοι θανατοι κυησης (των μωρων) απο που συνεβαιναν. Και οσο για την φλεβα πως το βλεπω εγω? Γεννησα με καισαρικη κοινως με σφαξανε σαν το αρνι. Μου τρυπησαν τις φλεβες τοσες πολλες φορες και για τοσους ορους (ειχα και θεμα με το σηκωτι) που ειχαν μπλοκαρει οι φλεβες μου σε ενα σημειο και παλευαν επει 40 λεπτα να μου βρουν φλεβα απο την απεξω πλευρα. Μου εβαζαν και εβγαζαν την συρριγγα του ορου κατα συρροή. Δεν ειπα κουβεντα. Περιμενα μονο ποτε θα μου φερουν ξανα το παιδι μου να το δω......δεν νομιζω οτι για την ασφαλεια του μωρου μας μπορουμε να ασχολιομαστε με 4 τρυπηματα στις φλεβες μας.....ε? και ΕΙΔΙΚΑ για κατι ΤΟΣΟ σοβαρο οσο ο διαβητης κυησης τον οποιο φυσικα και ειχα και περασα με διαιτα και γυμναστικη.

Danielaki
10-07-10, 07:23
Καλυτερα που το εκανες γιατι πολυ απλα ο διαβητης κυησης οπως και ο κανονικος διαβητης ειναι ενας πολυ σιωπηλος δολοφονος. και οταν κουβαλας μωρο πρεπει να προσεχεις τα παντα. Αφου μπορεις να διαγνωσεις κατι που θα μπορουσε να σκοτωσει το παιδι γιατι να μην το κανεις. Παλιοτερα δεν το εκαναν θα μου πεις. Και κανεις δεν ηξερε τοσοι θανατοι κυησης (των μωρων) απο που συνεβαιναν. Και οσο για την φλεβα πως το βλεπω εγω? Γεννησα με καισαρικη κοινως με σφαξανε σαν το αρνι. Μου τρυπησαν τις φλεβες τοσες πολλες φορες και για τοσους ορους (ειχα και θεμα με το σηκωτι) που ειχαν μπλοκαρει οι φλεβες μου σε ενα σημειο και παλευαν επει 40 λεπτα να μου βρουν φλεβα απο την απεξω πλευρα. Μου εβαζαν και εβγαζαν την συρριγγα του ορου κατα συρροή. Δεν ειπα κουβεντα. Περιμενα μονο ποτε θα μου φερουν ξανα το παιδι μου να το δω......δεν νομιζω οτι για την ασφαλεια του μωρου μας μπορουμε να ασχολιομαστε με 4 τρυπηματα στις φλεβες μας.....ε? και ΕΙΔΙΚΑ για κατι ΤΟΣΟ σοβαρο οσο ο διαβητης κυησης τον οποιο φυσικα και ειχα και περασα με διαιτα και γυμναστικη.
Να σου πω οτι δεν εχεις δικιο?Ψεματα θα πω..Απλα εμενα η διατροφη στην εγκυμοσυνη ηταν τοσο περιοριορισμενη,τοσο λιγα τα πραγματα που ετρωγα..και για μενα ηταν σκετη ταλαιπωρια γιατι δεν ειχα και την καλυτερη εγκυμοσυνη..Και μενα τα ιδια με την καισαρικη και με τις τρυπες απο ορους κ.α.

Geonutr
10-07-10, 09:14
καλημερα!εμενα κοριτσια η καμπυλη που ειχα κανει με 100γρ.γλυκοζης βγηκε:
νηστειας 85
1ωρα 143
2η ωρα 105
3η ωρα 104
ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε πως ειναι αριστες,ομως εμενα με απασχολει ενα θεμα με τη συνυφαδα μου..μειναμε σχεδον μαζι εγκυες (με μια εβδομαδα διαφορα), και εκεινης ο γιατρος δεν την εβαλε να κανει καμπυλη γιατι-λεει-το σακχαρο της στις απλες εξετασεις ηταν 80!!και αφου περασε ο καιρος πηγαμε να κανουμε τον καθιερωμενο μας υπερηχο και ενω εμενα η μικρη μου ηταν 2100 (μεσος ορος για εκεινη την εβδομαδα) εκεινης το μωρακι ήταν 2850 και της ειπαν οτι αν δεν γεννησει με καισαρικη στις 38 εβδομαδες θα εχει προβλημα γιατι θα ειναι πολυ μεγαλο το μωρο..
τωρα πως εγω να μη σκεφτομαι οτι αυτη η κοπελα ισως ειχε κ διαβητη κυησης (εξου κ το μεγαλο μωρο) και ο γιατρος περα βρεχει...:?::?:

tarshou
11-07-10, 00:13
καλημερα!εμενα κοριτσια η καμπυλη που ειχα κανει με 100γρ.γλυκοζης βγηκε:
νηστειας 85
1ωρα 143
2η ωρα 105
3η ωρα 104
ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε πως ειναι αριστες,ομως εμενα με απασχολει ενα θεμα με τη συνυφαδα μου..μειναμε σχεδον μαζι εγκυες (με μια εβδομαδα διαφορα), και εκεινης ο γιατρος δεν την εβαλε να κανει καμπυλη γιατι-λεει-το σακχαρο της στις απλες εξετασεις ηταν 80!!και αφου περασε ο καιρος πηγαμε να κανουμε τον καθιερωμενο μας υπερηχο και ενω εμενα η μικρη μου ηταν 2100 (μεσος ορος για εκεινη την εβδομαδα) εκεινης το μωρακι ήταν 2850 και της ειπαν οτι αν δεν γεννησει με καισαρικη στις 38 εβδομαδες θα εχει προβλημα γιατι θα ειναι πολυ μεγαλο το μωρο..
τωρα πως εγω να μη σκεφτομαι οτι αυτη η κοπελα ισως ειχε κ διαβητη κυησης (εξου κ το μεγαλο μωρο) και ο γιατρος περα βρεχει...:?::?:

Αν με ρωτήσεις, είμαι της γνώμης ότι οι γυναικολόγοι πολλές φορές υπερβάλλουν της ειδικότητάς τους και μπαίνουν σε χωράφια που κανονικά δεν τους ανήκουν. Ένα από αυτά τα παραδείγματα είναι και το σάκχαρο. Δεν είναι δουλειά του γυναικολόγου. Είναι δουλειά του ενδοκρινολόγου. Γι'αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχουν κοπέλες που γεννάνε με διαβήτη κύησης και δεν το αντιλαμβάνονται, γιατί υπάρχουν γυναικολόγοι που είτε δε θέλουν είτε δεν μπορούν να τις κατευθύνουν σωστά. Αλλά μην ανησυχείς για τη συνυφάδα σου. Ούτως ή άλλως τώρα έφτασε σχεδόν στο τέλος. Και ο μόνος τρόπος για να αποδείξει κανείς ότι το μωρό της είναι μεγάλο λόγω διαβήτη κυήσεως που διέφυγε του γιατρού είναι με εξετάσεις αίματος. Όμως είναι μια ανάσα πριν το τέλος, και το μωράκι της φαντάζομαι ότι είναι καλά, οπότε μην ανησυχείς. Εσύ, πάντως, πολύ καλά έκανες και έκανες την καμπύλη σακχάρου. Όπως είπε και η Ellemphriem, αφού μπορείς να διαγνώσεις κάτι που θα μπορούσε να σκοτώσει το μωρό σου, γιατί να μην το κάνεις?

eri
17-07-10, 19:24
Καλησπέρα!Έκανα και εγώ την καμπύλη και μετά από λήψη 100ml γλυκόζης έδειξε 160....Τώρα περιμένω να δω τί θα μου πει ο γιατρός τη Δευτέρα......Έχω ανησυχήσει λιγάκι.....Υπάρχει και κληρονομικότητα...Εντομεταξύ έχω κανονίσει να φύγουμε για διακοπές την άλλη εβδομάδα και φοβάμαι μήπως μας χαλάσει τα σχέδια.....

amande
17-07-10, 19:49
eri μου δεν είναι και πολύ ανεβασμένη...στις 2 και 3 ώρες τι τιμές είχες??
P.s. είμαι η mamalou απο to cafe:mrgreen:

παντελινο
18-07-10, 11:38
ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ
Μια ιδιαίτερη μορφή σακχαρώδους διαβήτη είναι αυτή που εμφανίζεται κατά τη διάρκεια μιας εκγυμοσυνης. Η διάγνωση αυτή δίνεται ακόμη κι αν ο σακχαρώδης διαβήτης παραμείνει και μετά τον τοκετό, και δεν αποκλείει την πιθανότητα να προυπήρχε της εκγυμοσύνης χωρίς να έχει διαγνωστεί. Τα κριτίρια για τη διάγνωση του σακχαρώδους διαβήτη κύησης είναι διαφορετικά:
- Σάκχαρο νηστείας > 126 mg/dL
- Τυχαία μέτρηση σακχάρου > 200 mg/dL
Αυτές οι τιμές πρέπει να επιβεβαιωθούν με επανάληψη.
Αν δεν γίνει η διάγνωση με αυτόν τον τρόπο, τότε πρέπει να γίνει δοκιμασία με γλυκόζη. Τα κριτήρια για τη διάγνωση με αυτόν τον τρόπο αναφέρονται στον παρακάτω πίνακα.

mg/dL
Mmol/L
100 g Γλυκόζης

Σάκχαρο Νηστείας
95
5.3
1 ώρα
180
10.0
2 ώρες
155
8.6
3 ώρες
140
7.8
75 g Γλυκόζης

Σάκχαρο Νηστείας
95
5.3
1 ώρα
180
10.0
2 ώρες
155
8.6
Η καλύτερα μελετημένη μέθοδος είναι αυτή με τα 100 γραμμάρια γλυκόζης.
Αν δεν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος με βάση το ιστορικό κάθε εκγύου γυναίκας στην αρχή της κύησης για σακχαρώδη διαβήτη, ο παραπάνω έλεγχος γίνεται μεταξύ της 24ης και της 28ης εβδομάδας της κύησης.

eri
19-07-10, 21:23
Μαράκι καλησπέρα!Το 160 ήταν στις 2 ώρες....Δεν έκανα λήψη στις 3 ώρες...
Τέλος πάντων το είπα στον γιατρό μου και σήμερα έκανα επαναληπτική....θα δείξει...αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα...θα σας πω....
Παντελίνο μου σε ευχαριστώ πολύ!Από ότι βλέπω είμαι πάνω από το όριο.....Για να δούμε τί θα πει ο γιατρός.....Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό....

arleta
19-07-10, 21:40
ρε κοριτσια τη πεμπτη παω για καμπυλη.........
στη πρωτη εγκυμοσυνη δεν εχω να θυμαμαι και τα καλυτερα απο τη καμπυλη....
εχετε να προτεινετε τιποτα;;;;;;; να μη το πιω σκετο αυτο το πραμα;;;;
εχω ακουσει κατι για λεμονι μαζι με τη γλυκοζη.... ισχυει;;;;;;;

amande
19-07-10, 23:58
eri μου όντως είναι ανεβασμένη η τιμή για 2 ώρες μετά...μην αγχώνεσαι, πες μας και τα αποτελεσματα της επαναληπτικης....είπαμε, εμείς οι γλυκές θα κάνουμε και γλυκά μωρά....και για μένα δεν ήταν ευχάριστο, στενοχωρήθηκα στην αρχή αλλά μετά συνήθισα...το βαρετό είναι με τις καθημερινες μετρήσεις και τα τρυπήματα.
bounitsa αυτό το έχω ακουσει με το χυμό λεμονιού και μου το είπε και η μικροβιολόγος στην 2η καμπύλη που έκανα αλλά είχα ξεχάσει να πάρω λεμονακι....οπότε εσυ πάρε ένα για καλό και για κακό.

sofaki1978
20-07-10, 00:04
στο μικροβιολογικο που πηγα εγω για την καμπυλη ειχε γλυκοζη με γευσεις,πορτοκαλι και λεμονι!αν δεν εχει εκει που πατε για την καμπυλη μηπως πουλανε στα φαρμακεια για να το προμηθευτειτε απο εκει?:roll::roll:

eri
20-07-10, 08:08
Σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα της καμπύλης...Για να δούμε....
Bounitsa λεμονόκουπα και οινόπνευμα για εισπνοές....Θα βοηθήσουν πολύ!

παντελινο
20-07-10, 10:32
εγω στο μικροβιολογικο που παω ειχα με γευση λεμονι και πορτοκαλι μου ειπαν οτι το λεμονι κατεβαινει πιο ευκολα,αλλα και παλι αηδια ηταν!!να παρετε μαζι σας ενα μπουκαλακι νερο με στημενο λεμονι μεσα,επιτρεπετε να πιειετε λιγο,ισα ισα για να μην αναγουλιαζεται,φυσικα μπορει και να μην αναγουλισεται καθολου!εγω το ειχα ετοιμασει το μπουκαλακι και το ξεχασα ο βλακας!

olympics
21-07-10, 20:40
Έκανα κι' εγώ την καμπύλη ζαχάρου! Ο αντρούλης μου ήταν μαζί μου, γιατί ανησυχούσε μήπως ζαλίζομαι ή δεν αισθάνομαι καλά και δεν θα μπορούσα να οδηγήσω. Τελικά, δεν ήταν τόσο χάλια όσο περίμενα. Πήρα με γεύση λεμόνι, μιας και μ' αρέσει η φυσική λεμονάδα! Ήταν, βέβαια λίγο παραπάνω γλυκιά απ' ότι πίνω την λεμονάδα, αλλά όλα καλά! Τα πρώτα, μόνο, 5 λεπτά μου δημιούργησε λίγο ρέψιμο, με αποτέλεσμα να μου ανεβαίνουν γουλιές της γλυκόζης στο στόμα και να με πιάσει λίγος βήχας από την γλυκύτητα, αλλά ο άντρας μου, μου είπε να παίρνω βαθιές ανάσες και να μην το σκέφτομαι και το ξεπέρασα!
Πήρα 75γρ. γλυκόζη και με τρύπησαν 3 φορές (0', 60', 120')! Ευτυχώς που είχα για παρέα τον άντρα μου, πέρασε πιο ευχάριστα και πιο γρήγορα η ώρα!
Αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα και θα πάω στον γιατρό να τα δει! Εύχομαι να μάθω επιτέλους και το φύλο του παιδιού!

arleta
25-07-10, 23:51
την εκανα κι εγω για δευτερη φορα.....
τελικα δε προλαβα να μπω να δω τις απαντησεις σας σχετικα με το λεμονι... ειχα το γιο μου με πυρετο.... αλλα ενταξει... αυτη τη φορα το "ροφημα¨" ηταν υποφερτο.... ουτε ζαλιστηκα, ουτε αναγουλιασα, ουτε τιποτα....

αλλα η καμπυλη δεν ηταν καλη....
και τωρα παλι διατροφη και τρυπημε 4 φορες τη μερα....
δε πειραζει ομως..... ας πανε ολα καλα......

arleta
30-07-10, 00:00
ξερει καμια σας να μου πειποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες διαβητη με τις μετρησεις που κανουμε μονες μας στο σπιτι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

olympics
30-07-10, 07:45
ξερει καμια σας να μου πειποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες διαβητη με τις μετρησεις που κανουμε μονες μας στο σπιτι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εννοείς, την μέτρηση του ζαχάρου με το μηχανηματάκι στο σπίτι;
Αν ναι, εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε, ότι η 1η μέτρηση που γίνεται όταν είσαι τελείως νηστική πρέπει να είναι κάτω από 90, και η δεύτερη μέτρηση, που γίνεται 2 ώρες αφού έχεις φάει, πρέπει να είναι τουλάχιστον κάτω από 140 και ακόμα καλύτερα κάτω από 120!

arleta
30-07-10, 14:53
Εννοείς, την μέτρηση του ζαχάρου με το μηχανηματάκι στο σπίτι;
Αν ναι, εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε, ότι η 1η μέτρηση που γίνεται όταν είσαι τελείως νηστική πρέπει να είναι κάτω από 90, και η δεύτερη μέτρηση, που γίνεται 2 ώρες αφού έχεις φάει, πρέπει να είναι τουλάχιστον κάτω από 140 και ακόμα καλύτερα κάτω από 120!

ναι, ναι αυτη τη μετρηση εννοω.........
για το νηστικο το θυμομουν.....
αλλα εμενα μου εχουν πει να το μετραω μια ωρα αφου φαω κι εκει δε θυμαμαι τι παιζει........ εχω την εντυπωση 120.....

σε ευχαριστω πολυ.........

Rea_1971
31-07-10, 21:03
Τη Δευτέρα θα κάνω την εξέταση. Θα πάω με τα στημένα λεμονάκια μου....

Απελθέτω απ'εμού το ποτήριον τούτο...

Rea_1971
04-08-10, 09:41
Χτες πήρα τα αποτ/τα. Με ΦΤ 55-115
Φάση 0: 84
Λήψη 100γρ γλυκόζης
1 ώρα μετά: 165
2 ώρες μετά: 131
3 ώρες μετά: 73

Τα έστειλα με email στον γιατρό μου γιατί θα σκάσω μέχρι την άλλη Πέμπτη που είναι το ραντεβού...

am13
19-08-10, 00:15
Δεν άντεξες γιατί??? Πείνασες?? Πάντως από το πρωί μέχρι το βραδύ μιλάμε για πολύ- πολύ:):):):):):):):) φαγητό.

Ξεκινάω το πρωί με γάλα δημητριακά και φρούτο ή φρυγανιές με βούτυρο, συνεχίζω δεκατιανό με κριτσινακι γαλοπούλα ή τυρί και φρούτο, μεσημεριανό μια γαβάθα σαλάτα ή χόρτα +λίγο κρέας ή όσπρια ή ψάρι + φρούτο απογευματινό γάλα ή γιαούρτη και φρούτο βραδινό πάλι μια γαβάθα σαλάτα + λιγότερο από το μεσημεριανό και προ ύπνου 1 ποτήρι γάλα.

Σπάνια θα πεινάσω και αυτό αν έχει πχ ψάρι.

θα μπορουσες να μου στειλεις με πμ τα στοιχεια του γιατρου γιατι ενδιαφερομαι καιγω

ΙΩΑΝΝΑ_30
19-08-10, 15:11
κοριτσια εγω στις πρωτες εξετασεις που καναμε στην αρχη ειχα 54 ζαχαρο πολυ χαμηλο μου ειπε ο γιατρος μου λετε να την γλυτωσω την καμπυλη? και αν οχι ειναι τοσο ασχημο οσο ακουγεται?εχω τρομαξει με αυτα που διαβαζω.δηλαδη απο την αμνιοπαρακεντηση που εκανα που για μενα ηταν πολυ ασχημο να περιμενω κατι χειροτερο?

anna+
19-08-10, 16:11
κοριτσια εγω στις πρωτες εξετασεις που καναμε στην αρχη ειχα 54 ζαχαρο πολυ χαμηλο μου ειπε ο γιατρος μου λετε να την γλυτωσω την καμπυλη? και αν οχι ειναι τοσο ασχημο οσο ακουγεται?εχω τρομαξει με αυτα που διαβαζω.δηλαδη απο την αμνιοπαρακεντηση που εκανα που για μενα ηταν πολυ ασχημο να περιμενω κατι χειροτερο?

Ιωάννα από την εμπειρία μου θα ήθελα να σου πω πως καλύτερα να μην εύχεσαι να γλιτώσεις την καμπύλη - το αντίθετο θα σου έλεγα. Δυστυχώς πολύ συχνά η απλή εξέταση σακχάρου δίνει παραπλανητικά απότελέσματα. Ίσως να δείχνει χαμηλές τιμές αλλά αυτή είναι μια και μοναδική μέτρηση και δε δίνει μια πλήρη εικόνα του πως ο οργανισμός σου μεταβολίζει τα σάκχαρα. Επίσης καλό είναι να ξέρεις πως και οι χαμηλές τιμές όπως το 54 μπορεί να είναι ένδειξη πως χρειάζεται να γίνει η καμπύλη γλυκόζης.
Καλύτερα να ταλαιπωρηθείς 2-3 ώρες παρά να έχεις διαβήτη κύησης και να μην το γνωρίζεις.
Είναι κι αυτή μια εξέταση που δεν είναι τόσο δύσκολη όσο δυσάρεστη (και αυτό όχι για όλους) αλλά ιδιαίτερα σημαντική!
Άλλωστε μην απελπίζεσαι - δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα...
Ο βαθμός δυσφορίας διαφέρει από άτομο σε άτομο και αυτό θα το διαπιστώσεις διαβάζοντας το θέμα αυτό. Θα διαβάσεις εμπειρίες κοριτσιών που ταλαιπωρήθηκαν από την εξέταση αλλά και εμπειρίες κοριτσιών που τα πήγαν μια χαρά ;) !!! Να σκέφτεσαι θετικά :grin:

amande
19-08-10, 19:01
όχι βρε ιωάννα μου, εντάξει δεν είναι και το πιο ευχάριστο που έχω πιει στη ζωή μου αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα....και έχω κάνει 2 καμπύλες στην εγκυμοσύνη λόγω διαβήτη κύησης...άλλωστε πρεπει να το πιείς σχεδόν αμεσως....απλά είναι πολύ πολύ γλυκο, τίποτα παραπάνω, κάποιες κοπέλες στίβουν λεμονι και είναι πιο ευχάριστη η γευση της γλυκόζης...και μετά πάρε κανενα περιοδικο να περάσει η ώρα σου μέχρι να γίνουν όλες οι μετρήσεις....καλά αποτελέσματα:grin:

katerinakriti
19-08-10, 19:20
όοοοοχι βρε κοριτσάκι μου καμία σχέση!!!!και καταρχήν μην τη συγκρίνεις με την αμνιοπαρακέντηση γιατί δεν έχουν καμία σχέση ,μην ανησυχεις.η αμνιοπαρακέντηση (όπως και ο τροφοβλαστης που έχω κάνει κι εγω )είναι όντως δυσάρεστη εξέταση, η καμπύλη ζαχάρου όχι.σου δίνουν απλά ένα πολύ γλυκό υγρό(εγώ θα το περιέγραφα σαν μεγάλη ποσότητα άχνης ζάχαρης διαλυμένη σε νερό ) και σου παίρνουν αίμα(εμένα μου πήραν 4φορές αν θυμάμαι καλά). τι να σου πω, εγώ που είμαι πολύ γλυκατζού ξετρελλαθηκα με το υγρό, γούστα είναι αυτα!το κατέβασα μπαμ μπαμ κι αν μου δίναν κι άλλο ευχαρίστως θα το πινα!!μην ανησυχεις, ακόμα κι αν δε σ'αρέσει θα το πιείς θα σου πάρουν το αίμα κι αυτό είναι όλο. κι εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη είχα πολύ χαμηλό ζάχαρο αλλά ο γιατρός μου με έστειλε για καμπύλη, είναι σημαντική. μην αγχώνεσαι. θα δεις, που όταν την κάνεις, θα ξαναμπεις εδώ και θα γράψεις οτι δεν ήταν και τίποτα!!όλα να σου πάνε καλά

ΙΩΑΝΝΑ_30
03-09-10, 00:00
τελικα κοριτσια ειχατε δικιο σημερα εκανα την εξεταση δεν ηταν τελικα και τοσο δυσκολο εχω περασει πολυ δυσκολοτερα στη ζωη μου. το υγρο βεβαια ηταν ασχημο μιας και δεν μαρεσουν τα γλυκα ιδιαιτερα.αυτο που λιγο με χαλασε ηταν η αναμονη και το οτι τωρα με πονανε λιγο οι φλεβες μου γιατι πρηστηκαν απο τα τσιμπηματα.αλλα ενταξει ολα καλα δεν χρειαζεται πανικος .ελπιζω και τα αποτελεσματα να ειναι οκ!!!

anna+
03-09-10, 11:22
τελικα κοριτσια ειχατε δικιο σημερα εκανα την εξεταση δεν ηταν τελικα και τοσο δυσκολο εχω περασει πολυ δυσκολοτερα στη ζωη μου. το υγρο βεβαια ηταν ασχημο μιας και δεν μαρεσουν τα γλυκα ιδιαιτερα.αυτο που λιγο με χαλασε ηταν η αναμονη και το οτι τωρα με πονανε λιγο οι φλεβες μου γιατι πρηστηκαν απο τα τσιμπηματα.αλλα ενταξει ολα καλα δεν χρειαζεται πανικος .ελπιζω και τα αποτελεσματα να ειναι οκ!!!

Είδες που τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο όσο φανταζόσουν;
Καλά αποτελέσματα να έχεις :)

xanthi24
03-09-10, 11:47
καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια χθές έγινα μέλος και δεν γνώριζω και πολλά.Είμαι στην 27 προς 28 εβδομάδα και χθές εκανα καμπυλη ζαχαρο καλα το υγρο ηταν απαισιο μου βγηκε πως αν και λιγο παραπανω εχω ζαχαρο και εχω ανχωθει αυριο ειναι να παω σε ενδοκρινολογο μαλλον και για διατροφη ειχατε αναλογη εμπειρια να μου πειτε ευχαριστω:D

Αναστασί
03-09-10, 18:40
Κορίτσια, ξέρετε αν μπορώ να τρώω ηλιόσπορους; Μου αρέσουν πάρα πολύ......αλλά δε ρώτησα το γιατρό μου.

amande
03-09-10, 22:35
καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια χθές έγινα μέλος και δεν γνώριζω και πολλά.Είμαι στην 27 προς 28 εβδομάδα και χθές εκανα καμπυλη ζαχαρο καλα το υγρο ηταν απαισιο μου βγηκε πως αν και λιγο παραπανω εχω ζαχαρο και εχω ανχωθει αυριο ειναι να παω σε ενδοκρινολογο μαλλον και για διατροφη ειχατε αναλογη εμπειρια να μου πειτε ευχαριστω:D
γράψε μας τα αποτελέσματα....δεν υπάρχει λόγος άγχους πάντως, απλά θα ακολουθήσεις τη διατροφή που θα σου πει ο γιατρός και όλα μαι χαρά θα πάνε.
Κορίτσια, ξέρετε αν μπορώ να τρώω ηλιόσπορους; Μου αρέσουν πάρα πολύ......αλλά δε ρώτησα το γιατρό μου.
ούτε κι εγώ τον είχα ρωτήσει αλλά έτρωγα:mrgreen:, ανάλατους όμως...μην ανεβάσω και πίεση εκτός απο σάκχαρο...

η φραουλιτσα μου
03-09-10, 23:49
τι αγχος κ αυτο με το ζαχαρο!!προσοχη παντως

Αναστασί
04-09-10, 10:34
Ευχαριστώ πολύ κορίτσι.......... θα προσέξω τους ηλιόσπορους λίγο.
Εν τω μεταξύ τώρα έτυχαν όλα τα γενέθλια και όλες οι υποχρεώσεις...........μου την έχει δώσει τελείως.............
Αλλά από χτες κατέβασα ρολά.........Το πήρα πολύ ψύχραιμα και είπα ότι μετά τη γέννα θα είμαι κουκλάρα, για να πάω για ψώνια και να πάρω καινούργια ρουχάκια.............
Σκασίλα μου...............θα το εκμεταλλευτώ δεόντως..........Το ίδιο συνιστώ να κάνετε και οι υπόλοιπες στο κλαμπ............

xanthi24
06-09-10, 21:40
koritsia oi metriseis mou itan nistiki 84 alla meta apo ayto poy eipia tin aidia itan 180 1 ora,2 ora 160,kai 3 ora epefte sta fysiologika 110 thelane stin 3 ora kato apo 125 kano diatrofi kai ola ok metrao 3 fores tin mera kai einai panta poli kalo!ante mexri telos noembri to poli gennao ligo emeine akoma tha perasei.......

xanthi24
06-09-10, 21:46
rea na se rotiso kati tin foto p.x poy exeis esy ego apo poy pao gia na ta rythmiso?akoma psaxno to site giati den exei polles meres poy egina melos kai den to exo brei an mporeis na me boithiseis eyxaristo!!!!!

ΜΑΡΟΥΛΙΤΑ
08-09-10, 09:23
Κορίτσια καλημέρα
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και έχω:
1η μέτρηση 79
2η " " 142
3η " " 145
Το απόγευμα θα πάω στον γιατρό.
Ξέρει καμιά να μου πεί ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές?
ζητάω συγνώμη αν το γράφει κάπου παραπάνω αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα ποστ και έχω αγχωθεί.
Ξέρω ότι δεν είναι τραγικό να έχω διαβήτη κύησης αλλά ήδη έχω πολλά στο κεφάλι μου.
Μου ρχεται να βάλω τα κλάματα

Garouf
10-09-10, 08:38
Καλημέρα κορίτσια!
Είμαι στην 26w+2 ημέρες και έκανα την καμπύλη σακχάρου 100gr. Χθες το βράδυ πήρα τα αποτελέσματα:
Χρόνοι:
0: 68 (έγινε 2 φορές)
60: 195
120: 159
180: 82
Μέχρι να πάω στο γιατρό, μπορεί κάποια να μου πει πως είναι;
Σας ευχαριστώ!

amande
10-09-10, 09:50
Κορίτσια καλημέρα
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και έχω:
1η μέτρηση 79
2η " " 142
3η " " 145
Το απόγευμα θα πάω στον γιατρό.
Ξέρει καμιά να μου πεί ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές?
ζητάω συγνώμη αν το γράφει κάπου παραπάνω αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα ποστ και έχω αγχωθεί.
Ξέρω ότι δεν είναι τραγικό να έχω διαβήτη κύησης αλλά ήδη έχω πολλά στο κεφάλι μου.
Μου ρχεται να βάλω τα κλάματα
Μαρουλίτα, η 1η και 2η μέτρηση είναι καλές, το κακό είναι οτι δεν πέφτει καθόλου η τιμή στην 3η μέτρηση....το πιο πιθανό είναι να σου δώσει διατροφή.
Καλημέρα κορίτσια!
Είμαι στην 26w+2 ημέρες και έκανα την καμπύλη σακχάρου 100gr. Χθες το βράδυ πήρα τα αποτελέσματα:
Χρόνοι:
0: 68 (έγινε 2 φορές)
60: 195
120: 159
180: 82
Μέχρι να πάω στο γιατρό, μπορεί κάποια να μου πει πως είναι;
Σας ευχαριστώ!
garouf καλημέρα, είναι λίγο τσιμπημένες η 2η και 3η....τώρα τι να σου πω, είναι αναλογα με το γιατρό, εγω π.χ. ξεκίνησα ινσουλίνη με τιμές χαμηλότερες απο τις δικές σου αλλά ξέρω και κοπέλες που απλα οι γιατροί τους τους συνέστησαν διατροφή.

Garouf
10-09-10, 11:21
Σε ευχαριστώ Μαράκι για την απάντηση!

Garouf
10-09-10, 21:34
Και η διάγνωση του γυναικολόγου, Διαβήτης Κύησης.
Τη Δευτέρα ραντεβού με Διαβητολόγο για διατροφή.

Είμαι 26w2d και έχω πάρει σύνολο 4 κιλά.
Δεν ήμουν ποτέ φίλος του γλυκού. Έτσι όταν ο γυναικολόγος μου στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είπε προληπτικά ΟΧΙ γλυκά, δεν μου κακοφάνηκε καθόλου. Δεν τα αγκίζω! Δεν τρώω τηγανιτά ούτε πίτσες. Σουβλάκι, μόνο κοτόπουλου καλαμάκι.
Μια τυπική εργάσιμη μέρα μου απο άποψη διατροφής:
6:30 πρωινό: 1 αβγό (από κότες ελ. Βοσκής του κουνιάδου μου), 1 μικρή φέτα ψωμί, 2 δαμάσκηνα και 2 σύκα (για να ενεργηθώ). Αν δεν έχω, σταφύλι.
10:30: δεκατιανό, 350gr σταφύλι.
12:30: ελαφρύ γεύμα από ένα πουρέ λαχανικών (πατάτες, καρότο, κολοκύθι, ντομάτα) και κοτόπουλου (συνολικά 250gr)
Τρώω και 1 μήλο γύρω στις 14:00
17:30 το κυρίως γεύμα μου. Ποτέ τηγανιτό. Μαγειρεύω χωρίς λάδι (μόνο ελάχιστο στη σαλάτα). Αλλά τρώω ποσότητα: δηλ. αν έχω μια τσιπούρα 450gr θα τη φάω όλη. Ή μια γαβάθα μπρόκολο με κρέας στεγνό. Ή 1 γεμάτο πιάτο φασολάκια κλπ κλλ. Επειδή λόγω μωρού φουσκώνω εύκολα δεν τρώω σχεδόν καθόλου συνοδευτικό. Ποτέ δεν έτρωγα ψωμί με το φαγητό μου, ούτε και τώρα.
17:30 φρούτο.
Αν στα ενδιάμεσα έχω λιγούρες, πάλι φρούτο ή σαλατικό.

Περπατάω με γρήγορο ρυθμό 3km 4 φορές τη βδομάδα. Από δω και πέρα θα το κάνω κάθε μέρα . Και θα αυξήσω τα km.
Στις διακοπές 20 μέρες του Αυγούστου έκανα πάνω από 1 ώρα μπάνιο (διαδρομές).

Και η μεγάλη μου απορία: Πως γ@#$&ο απέκτησα ΔΚ;;;;; Εντάξει, διάβασα ότι ο οργανισμός δεν παράγει αρκετή ινσουλίνη για να ρυθμίσει τα αυξημένα επίπεδα γλυκόζης λόγω κύησης. Προβλέπω να πέφτει πίνα…….

amande
10-09-10, 22:32
Πάνω κάτω τέτοια θα είναι και η διατροφή που θα σου δώσει, ίσως λιγότερα φρούτα.....οι παράγοντες για να εμφανιστεί διαβήτης κύησης είναι πολλοί, η ηλικία της μητέρας (ανω των 30), κληρονομικότητα, παχυσαρκία και άλλοι που μου διαφεύγουν...κι εμένα η διατροφή μου και πριν και απο την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν άψογη αλλά δεν τη "γλύτωσα"....δεν έιναι τίποτα πάντως, μην ανησυχείς, απλα θα ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου....αυτά απο μένα...αύριο μπαίνω να γεννήσω:)....με το καλό και το δικό σου μωράκι:)

Garouf
11-09-10, 07:27
Μαράκι με 1 πόνο! Να χαρείς το μπεμπάκι!
Σε ευχαριστώ
Κατερίνα

ΙΩΑΝΝΑ_30
11-09-10, 14:50
Μαρακι ευχομαι να πανε ολα καλα και να το παρεις γρηγορα αγκαλιτσα:p

ladycat
12-09-10, 17:38
koritsia να ρωτησω κατι την γλυκοζη μας την δινουν στο ικα η την αγοραζουμε απεξω

popi1987
12-09-10, 17:48
θα στην δωσουν εκει μολις σου παρουν αιμα και μετα θ σου δωσουν ενα ποτηρακι να πιεις

nikel
17-09-10, 17:18
Εμένα πάλι στο ΙΚΑ μου είπαν να φέρω μαζί μου τη γλυκόζη, το μπουκαλάκι με το νερο, ένα ποτηρακι κι ενα κουταλάκι. Ολα δηλαδή τα έφερα μόνη μου...

xionatoula
19-09-10, 18:33
Στο τελος του μηνα ο γιατρος μου ζητησε να κανω την εξεταση αυτή. Μεχρι τωρα στις εξετασεις αιματος που κανω το ζαχαρο ειναι κατω του επιτρεπτου ευρους. Ειναι δυνατο να εχω ζαχαρο κυησης?

Garouf
19-09-10, 19:52
Ω, ναι...
Ζάχαρο νηστείας έχω και εγώ κάτω του ορίου. Έχω πάρει μόνο 4 κιλά (είμαι 67 με 1,73 ύψος). Κάθε μέρα 3Km γρήγορο βάδην. Δεν τρώω γλυκά. Κανένας στο στενό οικ. περιβάλλον δεν έχει Δ.Σ. Η δίδυμη αδερφή μου, επίσης έγκυος, ΔΕΝ έκανε διαβήτη κύησης. Εγώ δεν είχα ποτέ σάκχαρο. Μπορεί να μην ξαναεμφανίσω ποτέ (ούτε σε επόμενη γέννα).
Σε αυτή την εγκυμοσύνη μου (1η) διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης.
Μη το ψάχνεις. Κάνε το τεστ (ο γιατρός έχει πάντα δίκιο).
Και καλά αποτελέσματα :).

cow
19-09-10, 20:08
...μπορεί να έχεις μπορεί και όχι. Κάνε την καμπύλη σαγχάρου για να είσαι σίγουρη. Εαν αρκούσε η απλή μέτρηση δεν θα έβαζαν σε όσες είναι μέσα στα φυσιολογικά να την κάνουν. Πάντως είναι απλή εξέταση ...κλείσε την μύτη σου όταν πιείς την γλυκόζη και μετά περίμενε να περάσει η ώρα, χωρίς να σκέφτεσαι το στομάχι σου.
Ολα καλά θα πάνε...μέτα θα είσαι πιο ησυχη ...και από αυτό.