PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαλκονι-προστασια παιδιων.

maspir
07-02-08, 17:54
θελουμε να βαλουμε καγκελαξθα στι μπαλκονι μας,γιατι ειναι χαμηλο.ξερετε καποιον που να βαζει??δεν θα ηθελα σιτα.

Μαρια Στυλιανακη
07-02-08, 21:56
θα ρωτήσεις στο πλησιέστερο μαγαζί με χρώματα και σιδηρικά, αυτοί γνωρίζουν συνήθως τους μάστορες της περιοχής.
καλύτερα να βρείς κάποιον εκεί κοντά σου οπότε αυτοί θα βοηθήσουν..

η σίτα αν μπεί πάντως με σιδερόβεργες είναι πάρα πολύ σταθερή - μήπως δεν είχες δεί κάποια καλή?

το κάγκελο θα βγεί αρκετά ακριβό, εάν το μπαλκόνι έχει και κάποιο μέγεθος.... (200- 300 ευρώ? νομίζω... δεν ξέρω μπορεί και να έχω εντελώς λάθος στην τιμή... - ανάλογα το μέγεθος πάντως)

maryp
07-02-08, 22:02
Ενας είναι που τα κάνει αυτά τα πλαστικά κάγκελα ασφαλείας. Το έμαθα αυτό όταν έψαχνα κι εγώ για το δικό μου μπαλκόνι. Πάει με το μέτρο και αν θυμάμαι καλά πρόπερσυ ήταν 8 ευρώ το μέτρο. Αν θυμάμαι καλά το ξαναλέω. Αν θέλεις στείλε μου πμ να σου στείλω το τηλ του.

Jean
08-02-08, 11:48
Eιναι ενα θεμα που πιστευω θα απασχολησει πολλους απο εμας τωρα που θα ανοιξει ο καιρος... Εμενα τα καγκελα στο μπαλκονι ειναι αρκετα ψηλα αλλα σκεφτομαι να τοποθετησουμε και (δεν ξερω πως λεγεται) αυτο που ειναι σαν μπαμπου γυρω γυρω. Νομιζω ειναι μια καλη λύση.
Παντως στο απεναντι κτιριο απο το δικο μας περυσι το καλοκαιρι εβλεπα το εξης σκηνικό κάθε απογευμα. Δυο πιτσιρικια 2-3 ετων να γκρεμμιονται κυριολεκτικα απο τα καγκελα του μπαλκονιου, που δεν ειναι ιδιαιτερα ψηλο. Πατουσαν κιολας στο σκαλακι και τους εφτανε μεχρι τη μεση. Μαλιστα ηταν αρκετα αραια και σιγουρα το κεφαλακι του μικροτερου παιδιου χωρουσε να χωθει αναμεσα. Ο μπαμπας καθοταν αμεριμνος και διαβαζε εφημεριδα...Εγω τρελαινομουνα μονο που τα εβλεπα. Πραγματικα, δεν ειμαι υπερβολική, απο τυχη και μονο αυτα τα παιδια δεν ειχαν ατυχημα. Ο αντρας μου μια μερα ηταν ετοιμος να βγει να του το πει, γιατι το μικρο ειχε σκαρφαλωσει και στο τσακ τον προλαβε ο πατερας του. Αλλα δεν ειδα να κανει και τιποτα μετα. Περιμενα οτι θα εβαζε καποιο προστατευτικο αλλα δεν... Κι οχι τιποτα αλλο, αλλα τις περισσοτερες φορες παιζουν μονα τους στο μπαλκονι. Εχουν και κατι σκαμπουδακια εκει, φανταστειτε να πατησουν πανω σ' αυτα... Ας ειμαστε λιγο προσεχτικοί ολοι μας, δεν φταινε σε τιποτα τα παιδια να πληρωσουν την απερισκεψια των γονιων.

elena73
08-02-08, 11:53
αν εννοειται την protex(δεν ξερω αν μπορω να πω την εταιρεια... :oops: :oops: )τζιφος!!!
τους πηρα σεπτεμβριο 2-3 τηλεφωνα ,,,,,τους δωσαμε στοιχεια και μετρα....θα μας επαιρναν τηλεφωνο...
τους ξαναπηραμε τον οκτωβριο.και φυσικα θα μας επαιρναν τηλεφωνο για να μας πουν ακριβως την ωρα και την ημερα....
ακομα περιμενουμε......
εσυ maryp τα εβαλες τελικα???
ηρθαν????................
μηπως πρεπει να επιμεινω κι αλλο????? :roll: :roll: :roll:

κι εγω ενδιαφερομαι πολυ πολυ!!!!! :D :D :D

ELENA K.
08-02-08, 14:00
Εμείς επειδή μένουμε στο ενοίκιο και δεν μπορούσα να παρέμβω βάζοντας extra κάγκελα και αναγκάστηκα να προσφύγω στην λύση σίτα την χοντρή που βάζουνε στα κάγκελα και σκουπόξυλα . Αυτό το πράγμα έχει δώσει ένα ύψος γύρω στο 1 μέτρο παραπάνω από εκεί που τελειώνουν τα κάγκελα είναι πολύ δύσκολο για ένα παιδάκι να σκαρφαλώσει εκει και να πέσει . Βέβαια ποτέ τα παιδιά στο μπαλκόνι χωρίς επίβλεψη . Και οπωσδήποτε ασφάλεια με οποιονδήποτε τρόπο . Γνωστή μου έχασε πέρισυ το αγοράκι της 4 ετών , αν είχαν προφυλαχθεί το παιδάκι θα ζούσε ! :cry: :cry:

maspir
08-02-08, 15:05
maryp μπορεις να μου δωσεις το τηλ αυτου που λες??εσυ τελικα εβαλες προσθετα καγκελα?

elena73
12-02-08, 08:38
καλημερα....
maryp δεν μας απαντησες...
περιμενουμε εναγωνιως την εταιρεια(εκτος αν ειναι ηδη αυτη που προανεφερα.)
αν μπορεις στειλε μου τα στοιχεια....

σ' ευχαριστω πολυ.... :D :D :D

Michael
13-02-08, 10:00
Maryp
θα ήθελα κι εγώ τα στοιχεία της εταιρείας που λές, μιας και έχουμε ήδη μπει στην ηλικία του σκαρφαλώματος.
Στείλε αν μπορείς πμ, αν και νομίζω ότι μποείς να το βάλεις και σε απάντηση. Αν δεν εργάζεσαι στην συγκεκριμένη εταιρεία δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα!

Ευχαριστώ!

aggeliki
13-02-08, 10:14
ασχετο αλλα Michael,γενναμε μαζι στο ιασω και ειμαστεκαι ιδιον εβδομαδων! :D λες να συναντηθουμε?? :lol:

Michael
13-02-08, 10:31
Μακάρι,
Αν και εξαρτάται και από τους ιατρούς μας πότε θα έχουν κανονίσει να φύγουν διακοπές (τότε συνήθως γερνάνε οι πλακούντες). Έχετε μάθει φύλλο?

aggeliki
13-02-08, 10:35
Μακάρι,
Αν και εξαρτάται και από τους ιατρούς μας πότε θα έχουν κανονίσει να φύγουν διακοπές (τότε συνήθως γερνάνε οι πλακούντες). Έχετε μάθει φύλλο?

οχι,ακομη...λογικα σε μια εβδομαδα θα ξερω.
δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησω να κανει διακοπες,αν δεν εχω προβλημα,θα το διασταυρωσω και με αλλο γιατρο,αν τυχον παει να μου την φερει!! :lol: :lol: τωρα τα μαθαμε τα κολπα!

Michael
13-02-08, 10:44
Εμάς την προηγούμενη φορά μας έβαλε περίπου μια εβδομάδα νωρίτερα 28 Ιουλίου αντί 04 Αυγούστου. Είμασταν όμως τόσο σίγουροι ότι ήξερε τι έκανε και τόσο ανυπόμονοι να δούμε τον μικρό που πήγαμε με ραντεβού και τελικά γέννησε και με φυσιολογικό τοκετό (σ' αυτό επιμείναμε και το πετύχαμε). Θα επικοινωνήσουμε σίγουρα, πάντως αν συμπέσουμε, να βρεθούμε,.
Καλή συνέχεια!

mata
13-02-08, 10:50
Κορίτσια εγώ είχα βάλει σίτα και ήταν αποδοτική. Βέβαια ο γιός μου δεν ήταν ποτέ παράτολμος και δεν επιχειρησε κανενα σάλτο και είχαμε την ησυχία μας με τη σίτα. Και αν βάλετε το έξτρα κάγκελο και μετά μεγαλώσουν τα παιδιά, μπορεί να βγεί;; ΄Ρωτήστε το κι αυτό αν προβείτε σ'αυτή τη λύση για να μην το έχετε μια ζωή, όταν πλέον δεν σας χρειάζετε.

aggeliki
13-02-08, 10:58
Εμάς την προηγούμενη φορά μας έβαλε περίπου μια εβδομάδα νωρίτερα 28 Ιουλίου αντί 04 Αυγούστου. Είμασταν όμως τόσο σίγουροι ότι ήξερε τι έκανε και τόσο ανυπόμονοι να δούμε τον μικρό που πήγαμε με ραντεβού και τελικά γέννησε και με φυσιολογικό τοκετό (σ' αυτό επιμείναμε και το πετύχαμε). Θα επικοινωνήσουμε σίγουρα, πάντως αν συμπέσουμε, να βρεθούμε,.
Καλή συνέχεια!

εμενα ευτυχως περιμενε και μια εβδομαδα ακομη,μπηκα 41 εβδομαδων και κατι,με προκληση αλλα ευτυχως ηταν κατα της καισαρικης και γι αυτο παω σε αυτον και τωρα.!σιγουρα να τα πουμε,καλη συνεχεια και σε σενα!

maryp
13-02-08, 11:44
ιιιιιιιιιι Καλέ συγγνώμη δεν είχα μπει ΚΑΘΟΛΟΥ στο συγκεκριμένο τόπικ! Σας στέλνω το τηλ με πμ γιατί δεν ξερω μήπως θεωρηθεί διαφήμιση...! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ!!! :oops: :oops:

elena73
13-02-08, 12:03
αχ κοριτσια χωρις να θελω να σας απογοητευσω , δυστυχως ειναι η εταιρεια που σας ελεγα.... :? :?
αφαντη........
αν βρειτε ακρη εσεις.......πειτε μου
ακομα περιμενω τηλεφωνημα.......... :oops: :oops: :oops:

maryp
13-02-08, 16:02
Εμένα μου είχαν απαντήσει αμέσως.. είχαν έρθει ακριβώς την ώρα που μου είχαν πει... Μήπως πέτυχες ακαμάτρα τηλεφωνήτρια?? :)

MYRDIM
13-02-08, 21:59
Αν θέλετε μπορώ να περάσω απο εκεί να πάρω πληροφορίες
γιατί είναι σχετικά κοντά μου. (για τα protex ). :lol:

elena73
13-02-08, 22:56
δεν ξερω maryp....λες????αντρας ηταν στο τηλεφωνο......δηλ.αφησες στοιχεια, μετρα κλπ κλπ....ποσα τηλεφωνα εκανες???και σε ποσες ημερες μετα ηρθαν????θυμασαι???

αχ μυρτω μου, αν μπορεις ρωτα......και πες μου.....
λετε βρε κοριτσια να ''επεσα'' σε περιοδο πολλης δουλειας???? :roll: :roll: :roll: μακαρι....

οπωσδηποτε πρεπει να βαλουμε παντως....και συντομα...

maryp
13-02-08, 23:38
1 φορά πήρα, εδωσα τα μέτρα, τα στοιχεία και νομίζω ήρθαν μετα απο 1 βδομάδα περίπου. Και ο αδερφός μου το ίδιο στο σπίτι του. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα στη συνεννόηση με τους υπεύθυνους... Θα έπεσες στην περίπτωση φαίνεται..

MYRDIM
14-02-08, 00:32
Μπορώ να περάσω αύριο απο εκεί. Τι ακριβώς θέλεις να μάθω;

elena73
14-02-08, 08:45
μυρτω καλημερα.... :D
αν μπορεις , ρωτα αν πρεπει να ξαναμετρησω , να παρω μετρα και να τους ξαναπαρω τηλ????????η θα τα εχουν κρατησει ????ειχα παρει τηλ σεπτεμβρη και οκτωβρη. :oops: :oops: :oops:
ποσο ''παει'' το μετρο, αν μπαινουν σε στρογγυλη κουπαστη(εχω μισο μπαλκονι μπετον και μισο καγκελο)...νομιζω οτι μας ειχαν πει οτι δεν υπαρχει προβλημα.οτι υπαρχει λυση και γι αυτο.... :roll: :roll: :roll:
δεν θυμαμαι καθολου την τιμη που μας ειχαν πει....πανε και 6 μηνες σχεδον απο τοτε.... :roll: :roll:
σ' ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!! :lol: :lol: :lol:

αντε και ελπιζω να τα βαλω συντομα......
ηδη με το που ανοιγεις μπαλκονοπορτα για λιγο...ο μικρος τρεχει να βγει!!
φανταζεστε με το που θα΄''ανοιξει'' ο καιρος??δεν προκειται να τους βαζουμε καθολου μεσα!!
2-3 φορες ετυχε με καλο καιρο να κατσουμε εξω ,και δεν τους ξεγελουσες να ξαναμπουν με τιποτα!!! :roll: :roll: :roll: :roll:

elena73
14-02-08, 08:50
ααα!!να μην ξεχασω που και παλι δεν ειχα ρωτησει τοτε....
πρεπει να δωσουμε ακριβη μετρα???δηλ μετραω 2.27 και στρογγυλοποιω 2.30????η δεν εχει σημασια???
το μπετον στο μπαλκονι δεν κολλαει στον τοιχο.αφηνει μια λωριδα ανοιχτη.........εγω μετραω μεχρι και τον τοιχο???
εννοειται οτι μετα θα βαλω και σιτα!!!!!!τα καγκελα μας ειναι παρα πολυ αραια σε σχεδιο!!χωραει ανετα κεφαλι μικρου παιδιου!! :cry: :cry: :cry:

maryp
14-02-08, 09:33
Θα μετρήσεις μέχρι εκεί που έχει κάγκελο. Και καλύτερα να δώσεις ακριβώς τα μέτρα. Γιατί να πληρώσεις παραπάνω?

MYRDIM
14-02-08, 09:50
ΟΚ. Θα περάσω το απόγευμα και θα σου γράψω το βράδυ τα νέα.

elena73
14-02-08, 10:29
ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!! :lol:
περιμενω μυρτω..............

:D :D :D

MYRDIM
14-02-08, 21:58
elena73 χίλια συγνώμη αλλά δεν κατάφερα να περάσω απο την εταιρεία.
Με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη στο σπίτι. Ο άντρας μου και η κόρη μου με ίωση στο κρεβάτι,οπότε καταλαβαίνεις την συνέχεια...
:cry: Τους πήρα όμως τηλέφωνο κατά τις 5.30 και δεν απάντησε κανείς.
Που σημαίνει ότι δουλεύουν μόνο πρωί. Θα προσπαθήσω αύριο.
Θα έχεις σύντομα νέα μου. :lol:

elena73
15-02-08, 09:18
μυρτω μου,περαστικα......
:cry: :cry: :cry: κρεβατωθηκατε?????
ευχομαι περαστικουλια!!!

μην αγχωνεσαι....οποτε μπορεις να περασεις.....
:lol: :lol: :lol:

εδω προσπαθουσα να βρω ακρη τοοοοοοοοοοοοοοοοσο καιρο......
να περιμενω λιγο ακομα δεν πειραζει! :wink: :wink: :wink:

MYRDIM
21-02-08, 01:21
elena73, δεν σε έχω ξεχάσει :oops: αλλά όπως πάντα μου πέσανε όλα μαζί.
Σε συνδιασμό ιώσεις και άπειρο χιόνι (ακόμα θαμένοι είμαστε στους θρκομακεδόνες) δεν έχω καταφέρει να πάω στο Μενίδι. Ελπίζω την παρασκευή.
Φιλιά :)

elena73
21-02-08, 08:32
καλημερα μυρτω μου...... :D

μα τι λες τωρα?!!!αν ειναι δυνατον.......
ουτως η αλλως κι εμεις ειμασταν λιγο περιεργα ολο το π/σ/κ....
ο μπαμπας μας δουλευε , οποτε δεν θα μπορουσα να κανονισω να ερθουν....μαλλον απο εβδομαδα θα παρω τηλ.....
αν δεν μπορεσεις να πας , δεν πειραζει....αν θυμαμαι καλα ειναι ο μοναδικος που βαζει αυτα τα καγκελα ,τουλαχιστον στην αθηνα, οποτε....σε αυτον θα απευθυνθω.....
μονο για την τιμη .......αυτο δεν το θυμαμαι καθολου....

ευχαριστω πολυ μυρτω μου....
αντε και με το καλο να ξαναδειτε πολιτισμο!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

MYRDIM
27-02-08, 11:06
Elena 73Επιτέλους τους βρήκα. Τους έκανε εντύπωση που δεν έχετε μιλήσει ξανά.
Σου στέλνω pm.

elena73
27-02-08, 11:34
με προβληματιζει που ειναι στην ιδια διευθυνση (κωνσταντινουπολεως) 2 διαφορετικα τηλεφωνα....
εγω παντως πηρα αυτο που μου εστειλες και στο πμ(σε ευχαριστω πολυ πολυ!!) και ειχα πετυχει αντρα στο τηλεφωνο...(στο παρελθον εννοω)
τελος παντων.....θα παω σπιτι να παρω μετρα για να τους παρω τηλ το απογευμα μια και καλη!!

σε ευχαριστω μυρτω μου πολυ!!:lol: :lol:

ελπιζω επιτελους να βαλουμε αυτα τα καγκελακια αμεσα!!! :wink:

τι εννοουσες που ειπες μυρτω οτι τους εκανε εντυπωση που δεν μιλησαμε ξανα?????πηραμε τοσες φορες!!κι εγω και ο συζυγος!!απο τις δουλειες μας κιολας!

Elinaki
27-02-08, 20:08
elena73 αν έχω καταλάβει καλά, αναφέρεσαι στην εταιρεία Protex. Επειδή ενδιαφέρομαι και γω, γράψε μας ποσο κοστίζει το μέτρο και τι ύψος έχει το κάγκελο.
Ευχαριστώ πολύ

MYRDIM
27-02-08, 22:53
Ελπίζω αυτη την φορά να βγάλετε ''άκρη''. Το τηλέφωνο τους το βρήκα απο το internet σε περίπτωση που χαθώ, να μου πουν που ακριβώς είναι.
Και φυσικά χάθηκα. Καμία σχέση με τον προσανατολισμό...
:oops: :oops: Φάνηκε να της έκανε μεγάλη εντύπωση ότι τους ψάχνεις απο τον Σεπτέμβρη.

Το δικό μου όνομα είναι Δήμητρα. Μυρτώ η κόρη. Τέτοια ταύτιση η χαζομαμά. :lol:

elena73
05-03-08, 00:09
δημητρα καλησπερα..... :lol:
καταρχας να σε ευχαριστησω πολυ για ολα!!
λοιπον.....πηρα τηλεφωνο την παρασκευη και θα ερθουν το σαββατο το πρωι να μου τα βαλουν. :lol:
θα ερχοντουσαν την τεταρτη το πρωι , αλλα εμεις δουλευουμε οποτε το καναμε σαββατο....
ellinaki, επειδη κι εσυ ενδιαφερεσαι , το καγκελο εχει υψος 40 εκατοστα και εχει 25 ευρω το μετρο....κι οπως καταλαβες ερχονται αμεσως!!!
α!και ειναι ασπρα....

αυτα!!
:lol: :lol: :lol:

MYRDIM
05-03-08, 14:52
Άντε μπράβο. Να τα βάλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Να μην είσαι με την αγωνία κάθε φορά που είναι έξω. :lol:

ROARY
24-03-08, 15:51
Εμείς που βάλαμε πέρσυ τέτοια εποχή προστατευτικά, τα πήραμε από χρωματοπωλείο. Βάλαμε σιδηρόβεργες και σφικτήρες ανά ένα μέτρο και καλύψαμε με δίχτυ από το πάτωμα ως και ύψος 1,80. Όπως καταλαβαίνετε και σε καρέκλα να ανέβει ο μικρός δεν μπορεί να πέσει. Επίσης η σιδηρόβεργα ξεκινάει απ' το πάτωμα και είναι συνεχόμενη, συμπαγής και καλά στερεομένη ώστε και το δίχτυ να μην κάνει "κοιλιά" και να κρατήσει τυχόν πίεση πάνω απ' το ύψος του κάγκελου. Καλύψαμε περίμετρο περίπου 10 μέτρων με κόστος γύρω στα 40 ευρώ συνολικά.

Είναι κάτι που εύκολα αφαιρέσαμε τώρα που μετακομίζουμε (ήμασταν με ενοίκιο) και θα τοποθετήσουμε ξανά στο καινούριο σπίτι. Για μένα ήταν πολύ σημαντικό το δίχτυ και δεν αρκέστηκα σε απλά κάγκελα καθώς εκτός απ' τον κίνδυνο να σφηνώσει το κεφάλι του μωρού ανάμεσα στα κάγκελα, είχα και το άλλο: πέταγε ότι αντικείμενο φαντάζεσαι στον δρόμο! Βλέπεις ακριβώς από κάτω είχαμε δρόμο και μια σειρά παρκαρισμένα αυτοκίνητα! Φαντάσου να σπάγαμε κανένα παρμπρίζ με κάποιο παιχνίδι!!

Giota
06-05-08, 09:09
Μήπως κορίτσια γνωρίζει καμιά σας κάποιον που να βάζει προέκταση για κάγκελα; Έχει βάλει καμιά σας;
Ο μικρός είναι σε επικίνδυνη ηλικία και με αγχώνει πολύ.
Φιλάκια

Litsa T
07-05-08, 01:21
γεια σου Γιωτούλα, εγω εχω βάλει προέκταση αλλα όχι τα πρόσθετα λευκα του εμποριου. Οταν έπρεπα να βάλω προεκτασεις, έψαχνα να τα βρω και δεν τα βρηκα πουθενα! Πήρα λοιπον απο σιδεραδικο κομματια (σιδερενια κολωνακια φαντασου) - νομιζω τα λενε στρατζαριστα- στο μεγεθος που ηθελα, τους ειπα να μου τα κοψουν στο υψος που ηθελα, τα εβαψα και τα στερεωσα στα καγκελα. Παραλληλα πηρα τα αναλογα μετρα "κοτετσοσυρμα" - οχι με στρογγυλες τρυπες αλλα παραλληλογραμες και σε μεγεθος που να μην χωρανε τα δαχτυλακια χεριων και ποδιων...- και το στερεωσα και αυτο και πανω και κατω απο τα καγκελα.
Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλύτερο απο ότι ακουγεται γιατί το συγκεκριμενο "κοτετσοσυρμα"αφήνει ελευθερια στο ματι -βλεπεις κανονικοτατα εξω απο τα καγκελα, και ειναι αρκετα σκληρο και δεν χαλαει ευκολα.
Δεν σε περιορίζει κάνοντας σε να νοιωθεις φυλακισμενος και
εχω κρεμασει πανω του διαφορα διακοσμητικα και αναριχωμενα φυτα.
Δεν ξερω πως να βαλω φωτο να σου δειξω...[/img]

voula2
07-05-08, 08:29
καλημέρα σας.
Εμείς παραγγείλαμε αυτά

http://www.protex.com.gr/

Θα έρθουν σε λίγες ημέρες, κοστίζουν 25 ευρώ το μέτρο με ΦΠΑ και τοποθέτηση.

elena73
07-05-08, 08:32
καλημερα γιωτα....
εμεις τα εχουμε βαλει και μου εφυγε ενα μεγααααααααααλο βαρος!!!
ειναι μια χαρα......βαλαμε και το πλεγμα απο πανω και τωρα ειμαστε ετοιμοι για το καλοκαιρι. :wink:

Giota
07-05-08, 09:01
καλημερα γιωτα....
εμεις τα εχουμε βαλει και μου εφυγε ενα μεγααααααααααλο βαρος!!!
ειναι μια χαρα......βαλαμε και το πλεγμα απο πανω και τωρα ειμαστε ετοιμοι για το καλοκαιρι. :wink:

Ελενάκι, δεν μου έγραψες όμως, ποιός σας τα έβαλε και πόσο κόστισε;

elena73
07-05-08, 09:09
καλημερα γιωτα.....
ειναι η εταιρεια protex...το τηλεφωνο ειναι 210-2462204.
μετρας την κουπαστη του μπαλκονιου σου(μπετον η' καγκελο η και τα δυο ξεχωριστα-εχει σημασια!)παιρνεις τηλ , σου κλεινουν ραντεβου και ερχονται και τα βαζουν.
ειναι ασπρα , 40 εκατοστα υψος και στοιχιζουν 25 ευρω το μετρο.

αυτα!! :D :D :D

Ονειράκι
14-06-08, 18:01
Εμείς πάντως βάλαμε πλαστικά προστατευτικά σε μαύρο(τα κάγκελά μας ειναι μάυρα) και είναι αρκετά ψηλά.Τα 30 μέτρα μας κόστισαν περίπου 30E αν θυμάμαι καλά.

Silmaril
14-06-08, 22:14
elena προσαρμόζονται επάνω στην κουπαστή με κάποιον τρόπο ή χρειάζεται τρύπες κλπ.? Γιατί είμαστε στο ενοίκιο και δεν μπορώ να καταστρέψω τα κάγκελα...Και στις φωτογραφίες που έχει δεν φαίνεται καλά πώς στερεώνονται...

politissa
16-06-08, 00:43
Αχ αυτα τα μπαλκονια! Στο πρωτο σπιτι που νοικιαζαμε ειχαμε παρει ντεξιον (ειναι κατι σιδερα με ετοιμες τρυπες ανα 5 εκατοστα, μοιαζουν πολυ με κατι αγοριστικα συναρμολογουμενα παιχνιδια) τα ειχαμε βαψει και πηραμε με ενα ρολο πλαστικο πλεγμα απο το practiker με 25 ευρω που το στερεωσαμε με πλαστικους συνδετηρες(εχω βρει τη χαρα μου, εχω στερεωσει σχεδον τα παντα στο σπιτι με αυτους).
Στο δευτερο σπιτι που νοικιαζαμε και ειχε 70 τ.μ. βεραντα ειχαμε παρει ξυλινα δοκαρια, τα βαψαμε, τα στερεωσαμε στις γωνιες στα καγκελα(με πλαστικους συνδετηρες φυσικα), πιασαμε τις κορυφες τους με συρμα και εκει πανω στερεωσαμε το πλαστικο πλεγμα.Οκ ψιλοχαλια ηταν αλλα δεν εφταναν τα λεφτα μας για κατι καλυτερο, ηταν παντως γερο.
Στο τριτο κατα σειρα σπιτι μας δοξα τω Θεο εχουμε ψηλα καγκελα και βαλαμε μονο πλεγμα.
Θεωρω πως το πλεγμα ειναι απαραιτητο και για να μην πετανε πραγματα εξω απο το μπαλκονι αλλα κυριως γιατι απο οπου χωραει να μπει το κεφαλι μας , χωραει και το υπολοιπο σωμα, και το κεφαλι της μικρης μου ανετα μπαινει αναμεσα απο τα καγκελα( επισης η υπαρξη πλεγματος ειναι μια καλη δικαιολογια για να καθαριζουμε τα καγκελα μονο απο πανω :lol: ).

elena73
17-06-08, 08:23
elena προσαρμόζονται επάνω στην κουπαστή με κάποιον τρόπο ή χρειάζεται τρύπες κλπ.? Γιατί είμαστε στο ενοίκιο και δεν μπορώ να καταστρέψω τα κάγκελα...Και στις φωτογραφίες που έχει δεν φαίνεται καλά πώς στερεώνονται...

καλημερα...........
δυστυχως τρυπανε τα καγκελα για να στερεωσουν σωστα τις προεκτασεις...μην φανταστεις ομως τρυπαρες!!
τωρα τι να σου πω.......εφοσον εισαι στο ενοικιο δεν ρωτας την ιδιοκτητρια αν εχει καποιο προβλημα???στο κατω-κατω η ασφαλεια του δικου σου παιδιου προεχει!!!(αν ηταν αυτη στη θεση σου , πως θα ηθελε να αντινετωπισει καποιος αλλος το θεμα, ρωτω εγω??? :roll: )

εμεις παντως , απο τοτε που τα βαλαμε ησυχασαμε!!!λιγο με τις γλαστρες και τα χωματα , εχουμε θεματακια, :lol: :lol: αλλα οκ.........

joe
23-03-09, 20:12
Κοριτσια καλησπερα.Προκειται συντομα πρωτα ο Θεος να μετακομισουμε σε αλλο σπιτι,το οποιο βρισκεται στον 5ο οροφο.Το μπαλκονι τουδεν ειναι ο,τι πιο ασφαλες εχω δει,τουλαχιστον οπτικα,αφου το τοιχακι του ειναι πολυ χαμηλο σε ενα σημειο και ψηλοτερο σε ενα αλλο (δηλαδη σχηματιζει κατι σαν σκαλοπατι) και αντι για καγκελο εχει πλεξιγκλας.Οταν εψαχνα για σπιτι και κατεληξα σε αυτο,δε μου ειχε παει ο νους ποσο θα ετρεμα γι΄αυτο το μπαλκονι.Εδω και λιγο καιρο και οσο πλησιαζει η μετακμιση με εχει πιασει φοβια,δεν ξερω πώς θα καταφερω να προστατεψω τη μικρη και σκεφτομαι τρελλα πραγματα.Εχω φτασει στα προθυρα να το πουλησω κοριτσια το σπιτι,ειλικρινα.Εφερα ανθρωπο να δει το μπαλκονι για να κανουμε εγκατασταση με καγκελα μεχρι και 1,60 υψος,και μου ειπε πως οντως χρειαζεται βαρβατη εγκατασταση με καγκελα.Ειναι οικογενειακος φιλος οποτε αποκλειεται να το ειπε για τα λεφτα.
Ωρες-ωρες σκεφτομαι μηπως ηταν εντελως ανευθυνο να παω να βρω ενα σπιτι στον 5ο οροφο απο τη στιγμη που εχω ενα μικρο παιδακι.Εδω φοβαμαι εγω να πλησιασω τα καγκελα,ποσο μαλλον η μικρη,και σε οποια ηλικια κι αν ειναι δε θα παψω να το φοβαμαι αυτο.
Εσεις τι λετε,αρκουν τα ψηλα καγκελα για προστασια ή οντως φερθηκα ανευθυνα και καλα θα κανω να ψαξω να βρω αλλο σπιτι? Υποτιθεται οτι σε 10 μερες μπαινουμε κι εγω εχω ηδη ξεκινησει να κοιταω καινουριες αγγελιες-ειναι και με δανειο και δεν ξερω πώς θα καταφερω,ειδικα τετοιες εποχες,να το πουλησω-αν τελικα καταληξω εκει!!!

culte
23-03-09, 22:07
νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολική...πάρε τα μέτρα ασφαλείας που θέλεις και να χαρείς το νέο σου σπίτι!

candy1234
24-03-09, 11:30
Αχ! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Και εμείς μένουμε στον 3ο όροφο. Όταν φτιάξαμε το σπίτι..σηκώθηκε πολύ το πάτωμα για να δημιουργεί η σωστή κλίση με αποτέλεσμα τα κάγκελα του μπαλκονιού να είναι χαμηλά κάπως. Τώρα το μωρό είναι 7 μηνών αλλά μόλις ανοιξει ο καιρός ο σύζυγος θα βάλει περίφραξη στα μπαλκονια (μπρος και πίσω) και θα την στηρίξει με κάθετες βέργες..Στην ταράτσα που το κάγκελο απο την ποδιά (το μαρμαράκι κάτω απο το κάγκελο είναι η ποδιά) έχει μεγάλο κενό θα βάλει οριζοντίως στρατζαριστη βέργα... Επίσης θα μπει και εκει περίφραξη προς και πισω και για να μην τον κυνηγάω σε όλη την ταράτσα θα κάνει και ένα πορτάκι στο σημείο που στενεύει για να μην πηγαίνει στο πίσω μέρος της ταράτσας. Επίσης, στην σκάλα, έξω απο το διαμέρισμα θα φτιάξει και εκεί πορτάκι κ θα βάλει ...γιατί φοβάμαι πολύ την σκάλα...μην μου φύγει..ξέρω και εγώ..άνθρωποι είμαστε..αν φτάνει στο ύψος την πόρτα του διαμερίσματος αργότερα και μου την ανοίξει αν τυχόν την έχω αφήσει ξεκλείδωτη..θέλω να έχω φραγμένη την σκάλα...Υπερβολική μπορεί να είμαι..αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...

elias-christina
24-03-09, 11:40
Μπορεις να βαλεις ωραιοτατο καφασωτο ξυλινο κατα μηκος κ να βαλεις τις γλαστρες σου μπροστα. Δεν βρισκω πως ειναι προβλημα χωρις λυση. :wink:

Δες εδω

http://www.treehouse.com.gr/images/const3.jpg

http://www.4uthesite.com/prods/thumbs/9149.jpg

και απο αυτα βρισκεις ευκολα κ οικονομικα σε καταστημα με ειδη σπιτου, κηπων κλπ.

elias-christina
24-03-09, 11:40
Ευχομαι να σε βοηθησα κ να ευχαριστηθεις το νεο σου σπιτικο.
Καλοριζικο! :D

candy1234
24-03-09, 13:46
Πολύ ωραια ιδεα...χμμ...σαν να μου φαίνεται πως θα την εφαρμόσω και εγώ...Αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορέσουμε να τα δέσουμε αύτα...γιατί έχω και τέντα...αλλά για την ταράτσα είναι ότι πρέπει..έχω και κεραμοσκεπη...μια χαρά..θα το ψάξω...

angi
24-03-09, 13:52
Καλοριζικο και με το καλο.
Και εμεις στον τριτο ειμαστε,ο μπεμπης μικρος ακομη αλλα εχω και εγω ενα αγχος.Θα συμφωνησω με τα κοριτσια.Λαβε τα μετρα προστασιας που μπορεις και καλη επιβλεψη.

elias-christina
24-03-09, 15:27
Εμεις τα δεσαμε πανω στο καγκελο με αυτα τα λευκα πλαστικα συνδετηρακια... :roll: δεν ξερω πως τα λενε... :lol:
και κανουν κ ωραια ατμοσφαιρα :wink:

citron
24-03-09, 15:34
Το σπιτι που θα μετακομισουμε σε λιγο ειναι μια κινητη παγιδα. Ολο διαφορετικα επιπεδα, γκρεμια και βραχους εξω. Ενας Θεος ξερει πως θα το φτιαξουμε για να ειναι πιο ασφαλες αλλα ολα γινονται. Μην πανικοβαλλεσαι. Οι πρωτες ή οι τελευταιες θα ειμαστε που μεγαλωνουμε παιδι σε οροφο ?

evita
25-03-09, 00:48
elias-christina...πολύ ωραία η ιδέα σου. Το έχω ψάξει και εγώ αρκετά αλλά αυτό που μου προτείνουν όλοι είναι να στερεώσω μεταλλικά πηχάκια πάνω στα κάγκελα με τους σφιγκτήρες που λες και να βάλω πλαστικό πλέγμα (το πουλάνε σε ρολό) πιάνοντας το πάλι με σφιγκτήρες πάνω στα πηχάκια. Είναι οικονομική λύση αλλά το μπαλκόνι γίνεται μια αηδία. Αυτό το καφασωτό πόσο στοιχίζει; Υπάρχει κανένα site να ρίξω μια ματιά;

elias-christina
25-03-09, 07:42
Πολυ ασχημο δεν ειναι το πλαστικο ρολο? :roll:
Δεν γνωριζω τιμες να σου πω, ειδικα για εκει, αλλα κ εδω πηγε ο συζηγος κ το αγορασε κ ουτε θυμαται.
Παντως ξερω πως υπαρχουν ετοιμα σε διαφορα μεγεθη, χρωματα κ στυλ.
Μετρα το μπαλκονι σου κ πηγαινε κ κανε τους συνδυασμους σου.
Προσοχη: να ειναι ποτισμενο με το ειδικο υγρο που δεν τα σαπιζει.

Εμεις δεν ειχαμε προβλημα, γιατι ειναι τοιχος χτιστος το μπαλκονι μας κ αρκετα ψηλος αλλα βαλαμε στην μια πλευρα κ σηκωσαμε γιασεμι.

Το προτεινα κ σε μια φιλη εδω περσι που μετακομισε κ εγινε υπεροχο
και εκεινη για καγκελα σκεφτοταν κ σωθηκε! :wink:

politimi
25-03-09, 10:20
elias-christina πολύ όμορφη η πρόταση σου! ..Δεν το είχα σκεφτεί ή δεί σαν λύση για μπαλκόνι με μωρά , cosy..

joe και εμείς στον 5ο μένουμε και πρέπει επίσης να λάβουμε τα μέτρα μας, καλότυχο το καινούργιο σπίτι !
Είμαι σίγουρη πως θα βρείτε την καλύτερη λύση , ρίξε μια ματιά στο πράκτικερ μήπως βρείς αυτό που προτείνει η χριστίνα ή κάτι αντίστοιχο :wink:

elias-christina
25-03-09, 10:22
Χαιρομαι που σας αρεσε! :)

evita
25-03-09, 12:37
Πολυ ασχημο δεν ειναι το πλαστικο ρολο? :roll:

Εμεις δεν ειχαμε προβλημα, γιατι ειναι τοιχος χτιστος το μπαλκονι μας κ αρκετα ψηλος αλλα βαλαμε στην μια πλευρα κ σηκωσαμε γιασεμι.

Άσχημο δεν θα πει τίποτα. Αν όμως είναι να πληρώσουμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για μία όμορφη λύση (μιλάμε για 20 μέτρα κάγκελα) θα προτιμήσουμε να κάνουμε σκόντο στην αισθητική μας :)

culte
28-03-09, 11:59
κοριτσια στο πατωμα τι προστασια κάνουμε?
δλδ θα αφησετε τα χαλια το καλοκαιρι? αλλιως σκετο μαρμαρο η πλακακι δεν ειναι επικίνδυνο?

minabebis
05-04-09, 21:41
καλησπερα.τωρα που ερχεται καλοκαιρακι και θα βγαζουμε το αγγελουδι μας στο μπαλκονι θα χρειαστουμε προστατευτικα να ψηλωσουμε τα καγκελα.μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω?

ismeni
06-04-09, 11:41
αν θέλεις προέκταση σε ύψος του κάγκελου θα ζητήσεις απο έναν σιδερά να στο φτιάξει.
αλλιώς θα πα΄ρεις σε ρολό αυτό το πλαστικό πλέγμα να το ξετυλίξεις παράλληλα μετα κάγκελα και να το δέσεις σε αυτά.

ΚΡΙΝΑ
07-04-09, 15:53
Εδώ αναφέρονται τα protex.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5416&sid=dd367d87c355ffb0e7cf22682edf145a
Κι εγώ αυτά έβαλα, τελικά.Απλά είναι λίγο ακριβά.

ASTERI
22-04-09, 16:47
Καλησπέρα βοήθεια please.Τώρα που καλοκαιριάζει θα περνάμε όλο και περισσότερο χρόνο στο μπαλκόνι αλλά δυστυχώς πέρα από τις βεράντες μπροστά και πίσω έχω και στα πλαινά του σπιτιού κάγκελα και χώρο αρκετό για να περνάει κάποιος με αποτέλεσμα ο μικρός να τρέχει γύρω γύρω απο το σπίτι.

Και θα ήθελα με κάποιο τρόπο να κλείσω τα πλαινά και να μην πηγαίνει ο μικρός.

oikat
16-05-09, 23:33
θα ήθελα να βάλω προστασία στα κάγκελα. Έχω δει να υπάρχουν καλάμια, φιλέ δίχτυ. Τι έχετε χρησιμοποιήσει εσείς; Μείνατε ευχαριστημένοι;

Και κάτι άσχετο. Παρατήρησα ότι τα κάγκελα έχουν πολλά σχέδια. Έκανα αρκετή ώρα να τα καθαρίσω. Έχετε καμιά ιδέα καλή;

kalamaraki
17-05-09, 13:39
θα ήθελα να βάλω προστασία στα κάγκελα. Έχω δει να υπάρχουν καλάμια, φιλέ δίχτυ. Τι έχετε χρησιμοποιήσει εσείς; Μείνατε ευχαριστημένοι;

Και κάτι άσχετο. Παρατήρησα ότι τα κάγκελα έχουν πολλά σχέδια. Έκανα αρκετή ώρα να τα καθαρίσω. Έχετε καμιά ιδέα καλή;

Εμένα επειδή δεν μου αρέσει το δύχτι το πλαστικό που πουλάνε άσπρο ή πράσινο σκέφτομαι τώρα σε κανένα μήνα να βάλω καλαμιά να ομορφύνει παραπάνω και το μπαλκόνι μας και θα το πίασω με τα πλαστικά μαύρα κορδόνια που μαζεύουν τα καλώδια σε αρμαθιά για να μην φαίνεται το πιάσιμο. Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο αλλά την πλαστικούρα δεν την βάζω με τίποτα.... θα μέινει για πολύ καιρό και όταν θα κάθομαι έξω θα μου σπάει τα νέυρα :twisted::twisted: να την βλέπω.

ΒΕΡΑ
22-05-09, 12:24
Πάντως είτε στον 5ο έχεις σπίτι, είτε στον 1ο αν πέσει το παιδί πάει!! Οπότε μη νιώθεις τύψεις που πήρες σπίτι στον 5ο. Κάνε μια καλή εγκατάσταση με ειδικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να χαρείς το μπαλκόνι σου!

chrysaki
13-06-09, 13:22
Επειδή κι εγώ σκεφτόμουν για καλάμια στα κάγκελα και σε κάποιον που το ανέφερα μου είπε να μην τα προτιμήσω γιατί χαλάνε εύκολα(ξεθωριάζουν λόγω ήλιου- φουσκώνουν λόγω νερών-σπάνε λόγω φθοράς κλπ κλπ) θα ήθελα να μας πουν τη γνωμη τους γονείς που τα έχουν χρησιμοποιήσει στο μπαλκόνι τους. Και γενικά να μας πούνε πόσο χρόνο ζωής έχουν;

Μίκα
13-06-09, 14:17
Έχουμε βάλει καλαμιά στο μπαλκόνι, εδώ και 3 καλοκαίρια και δεν έχει πάθει τίποτα. Τον πρώτο χειμώνα την μαζέψαμε, αλλά τους επόμενους δύο την κρατήσαμε ( αποκτήσαμε και τα παιδιά στο μεταξύ :) ) και δεν έπαθε τίποτα.

Μου την δίνει αφάνταστα η θέα τριγύρω. Κάπως έτσι ξεκινήσαμε και την βάλαμε και τώρα με τα παιδιά είναι ότι πρέπει. Βάλτε και πολλές πρασινάδες τριγύρω και...είστε αλλού :wink::wink:

σημ. δεν παθαίνουν τίποτα, ούτε από ήλιο, ούτε από νερά...

dora
14-06-09, 14:13
Και η αδελφη μου εχει 3 χρονια χειμωνα καλοκαιρι και δεν εχουν παθει τιποτα.. Το μονο αρνητικο ειναι οτι σου κοβουν τη θεα.. Δεν ξερω μπορει να εχω βιτσιο αλλα οταν καθομαι εξω θελω να βλεπω ποιος περναει απο κατω. Εγω δεν εχω βαλει τιποτα στο μπαλκονι. Απλα εχω μαθει τον χαρη να μην βγαινει ποτε εξω μονος του, και οταν ειμαστε μαζι εξω και προσπαθει να κανει καμια ταρζανια απλα τσιριζω σαν υστερικη τονιζοντας την επικινδυνοτητα..
Ειμαι της αποψης οτι τα παιδια πρεπει να μαθουν να προφυλασονται.. Δεν πιστευω οτι ενα ζωηρο παιδι (σαν το δικο μου πχ) θα το προστατεψουν οι καλαμιες..
Και θα σας φερω ενα παραδειγμα. Η κουμπαρα της αδελφης μου εχουν κανει το μπαλκονι τους παιδοτοπο.. με τσουληθρες τραμπαλες και στη μια ακρη υπαρχη ενα σπιτακι.. Για προστασια εχουν βαλει το κλασσικο πλαστικο διχτυ το οποιο υψωνεται σχεδον μεχρι το ταβανι..
Την τελευταια φορα που πηγαμε ο Χαρης σκαρφαλωσε στη σκεπη απ΄το σπιτακι πιαστηκε απο την κορυφη του διχτυου και ευτυχως που ετυχε να ειμαστε μπροστα.. Δεν ξερω τι θα γινοταν αν ειχαμε επαναπαυθει στην ασφαλεια που προσφερει το διχτυ.
Το γεγονος αυτο τους εβαλε σε αμφιβολιες γιατι αυτοι εχουν ενα κοριτσακι 4 χρ που ειναι πολυ ησυχο αλλα εχουν και ενα αγορακι που σε ενα μηνα κλεινει τα δυο και εχει αρχισει να σκαρφαλωνει παντου.. και απ΄οτι ειπε ο κουμπαρος μαλλον δεν προκειτε να τα ξανααφησουν να παιξουν μονα τους εξω.

kimi
14-06-09, 14:29
εμεις βαλαμε τελικα την αηδια την πλαστικη, το διχτυ, αλλα παρολα αυτα συνεχιζει να πεταει πραγματα απο κατω και μαλλον θα παρουμε καλαμωτη, οσο και να μου αρεσει η καλαμωτη σκεφτομαι αυτο που ειπε καποια κοπελα πριν, ειναι που ειναι κλεισμενα σε κλουβια να μη βλεπει ουτε στο δρομο??τωρα του αρεσει να βλεπει γατακια σκυλακια μωρακια, αμα κλεισουμε θα τον χαλασει πολυ, και δεν ξερω πραγματικα τι να κανω, εμαθε και σηκωνει το διχτυ και πεταει και απο κατω οτι βρει, τι να πω??? και τι να κανω????

fysalida
21-07-09, 11:06
θελω τη βοηθεια σας..
στο δωματιο της κορουλας μας υπαρχει ενα παραθυρο στο οποιο σκεφτομαστε να βαλουμε προστατευτικο καγκελο για να αποκλεισουμε την περιπτωση να ανεβει η μικρη εκει..το θεμα ειναι οτι το σπιτι δεν ειναι δικο μας αλλα προεχει η ασφαλεια του παιδιου και δε με νοιαζει το κοστος...
να βαλω κατι τετοιο η υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω σκεφτει;
ας πουμε σκεφτηκα να βαλω σιτα αλλα αν την σπρωξει με δυναμη με το χερακι της θα φυγει απο τη θεση της...
ποια ειναι η γνωμη σας;
επισης για τα καγκελα του μπαλκονιου ποια ειναι η καλυτερη λυση προστασιας;; το πλαστικο διχτυ ή ψηλα μπαμπου;

DALIA
21-07-09, 11:11
επισης για τα καγκελα του μπαλκονιου ποια ειναι η καλυτερη λυση προστασιας;; το πλαστικο διχτυ ή ψηλα μπαμπου;

η καλύτερη προστασία για'μενα είναι να μάθει ότι ποτέ δεν βγαίνουμε στο μπαλκόνι αν δεν είναι κάποιος μεγάλος μαζί μας...

δεν ξέρω ρε γμτ...έχω μεγάλη φοβία με τα μπαλκόνια...:???:

alexia_02
21-07-09, 11:14
Καλημέρα Φυσαλίδα!!! Όσον αφορά το παράθυρο νομίζω οτι αυτό με το κάγκελο είναι η μόνη σίγουρη λύση! Τώρα στα κάγκελα του μπαλκονιού εμείς έχουμε βάλει πλαστικό δίχτυ και πιστεύω οτι μας καλύπτει από ασφάλεια! Ίσως τα μπαμπού να είναι καλύτερα γιατί δεν έχουν καθόλου κενά ανάμεσα και είναι και πιο όμορφα αισθητικά!

alexia_02
21-07-09, 11:16
η καλύτερη προστασία για'μενα είναι να μάθει ότι ποτέ δεν βγαίνουμε στο μπαλκόνι αν δεν είναι κάποιος μεγάλος μαζί μας...

δεν ξέρω ρε γμτ...έχω μεγάλη φοβία με τα μπαλκόνια...:???:

Αυτό εννοείται , έτσι? Κι εμείς δεν τον αφήνουμε ποτέ να βγαίνει στο μπαλκόνι μόνος του.:shock: Απλώς το προστατευτικό το βάζεις για πάν ενδεχόμενο:!:

nea mamaka
21-07-09, 11:21
Το καγκελο νομίζω οτι ειναι οτι καλύτερο σε θέμα ασφάλειας!
Βεβαια μπορεί να μοιαζει σαν "φυλακή" το δωματιό της αλλά μπορείς νομίζω να της εξηγήσεις για πιο λόγο το βαλατε!

Τωρα όσον αφορά στο μπαλκόνι εμείς βάλαμε πλέγμα ......... σκεφτηκαμε μπαμπού αλλά η κουμπάρα μου που το ειχε βάλει ήταν σαφώς πιο καλαίσθητο αλλά πήγαινε ο μικρός και το εξυνε σιγά σιγά .... του έμπαιναν ακίδες στα δαχτυλά του και τελικά δεν έμεινε τίποτα!

alexia_02
21-07-09, 11:25
σκεφτηκαμε μπαμπού αλλά η κουμπάρα μου που το ειχε βάλει ήταν σαφώς πιο καλαίσθητο αλλά πήγαινε ο μικρός και το εξυνε σιγά σιγά .... του έμπαιναν ακίδες στα δαχτυλά του και τελικά δεν έμεινε τίποτα!

Οπότε πάλι καλά που κι εμείς βάλαμε πλέγμα:D

nea mamaka
21-07-09, 11:29
Οπότε πάλι καλά που κι εμείς βάλαμε πλέγμα:D

Μπορεί να ειναι και θέμα παιδιού ..... αλλά επειδή και το δικό μας παιδάκι δεν ειναι και το πιο ήσυχο του κόσμου ...... εεεεε....ειπαμε να μην παιζουμε!!!!!!

nancy14
21-07-09, 11:38
Το μπαλκόνι είναι από τις μεγαλύτερες φοβίες μου..και δεν έχω και λίγες:D
Εννοείται ότι το καλύτερο είναι αυτό που λέει η Ντάλια, εμείς στο μπαλκόνι δεν έχουμε βάλει τίποτα, αλλά η άννα αν και ταλιμπάν σε όλα της στο μπαλκόνι είναι ακόμα πολύ μετρημένη..πάντα φυσικά με κάποιον δίπλα της..
Αυτό που λέει η Βάσια για τα μπαμπού, ότι τραυματίζονται δηλαδή, το έχω δει και εγώ σε παιδιά φίλων.
Σε όλα τα παράθυρα μας έχουμε βάλει σίτες (έχω καλό σιτά..αν θες και οικονομικό). Η σίτα σε σταματάει αλλά φυσικά αν το παιδί ειναι αποφσισμένο να βγεί ή πέσει με δύναμη πάνω της η σίτα δεν σε κρατάει με τίποτα...
Ψηφίζω κάγκελο, για σιγουριά.

fysalida
21-07-09, 11:39
ευχαριστω κοριτσακια για τις απαντησεις σας...
μαλιστα αρα προτεινετε πλεγμα καλυτερα....για τα καγκελα του μπαλκονιου..να ρωτησω κατι...
θελω το πλεγμα αυτο να ειναι και πιο πανω απο τα καγκελα αλλα να μην κανει "κοιλια" καταλαβαινετε τι εννοω νομιζω...τι στηριξη πρεπει να βαλω για να πετυχω κατι τετοιο;;

νταλια εννοειται οτι θα ειναι παντα με επιβλεψη αλλα μιλαμε για το μισο λεπτο που το ματι κοιταει αλλου..θελω να ειμαι σιγουρη οτι ειναι προστατευμενη..

fysalida
21-07-09, 12:10
μου εριξε και μια αλλη ιδεα ο αντρας μου..
καφασωτο λεει...καλα για την βεραντα μαλλον δεν το συζητω γιατι φανταζομαι οτι θα κοβει τον αερα πολυ......... αλλα για το παραθυρο της μικρης αντι να βαλω τις σιδεριες δν ειναι καλυτερο κατι τετοιο;;; και να βαλω και κανα λουλουδακι πανω..κρεμαστο εεε;;;

δειτε εδω ποιο ειναι το καφασωτο, βρηκα τυχαια ενα σαιτ..

http://www.gardenideas.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=10

nea mamaka
21-07-09, 12:12
μου εριξε και μια αλλη ιδεα ο αντρας μου..
καφασωτο λεει...καλα για την βεραντα μαλλον δεν το συζητω γιατι φανταζομαι οτι θα κοβει τον αερα πολυ......... αλλα για το παραθυρο της μικρης αντι να βαλω τις σιδεριες δν ειναι καλυτερο κατι τετοιο;;; και να βαλω και κανα λουλουδακι πανω..κρεμαστο εεε;;;

δειτε εδω ποιο ειναι το καφασωτο, βρηκα τυχαια ενα σαιτ..

http://www.gardenideas.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=10

Και αυτο βρε φυσαλίδακι θα κόψει πολύ αερα!!!
Εχει και μπαλκονόπορτα το δωμάτιο;

fysalida
21-07-09, 12:34
οχι το δωματιο της μικρης εχει μονο παραθυρο...απλα θεωρησα οτι ειναι πιο ομοεφο απο τα σιδερα...
κατι μου ελεγε ο αντρας μου οτι μπορει να πουμε στον ξυλουργο να μας το κανει αποσπωμενο..δηλαδη να μπορουμε να το βγαζουμε μονο εμεις για να αεριζουμε καλα το δωματιο και αν το ξαναβαζουμε...ξερω εγω μωρε...τι λες;

nea mamaka
21-07-09, 12:35
οχι το δωματιο της μικρης εχει μονο παραθυρο...απλα θεωρησα οτι ειναι πιο ομοεφο απο τα σιδερα...
κατι μου ελεγε ο αντρας μου οτι μπορει να πουμε στον ξυλουργο να μας το κανει αποσπωμενο..δηλαδη να μπορουμε να το βγαζουμε μονο εμεις για να αεριζουμε καλα το δωματιο και αν το ξαναβαζουμε...ξερω εγω μωρε...τι λες;

Και το φως θα μπαίνει ή θα ανοιγεις φως μερα μεσημερι;

fysalida
21-07-09, 12:39
οπως το σκεφτομαι θα μπαεινει φως αλλα σιγουρα δεν θα ειναι οπως αν δεν υπηρχε καθολου...ξερω εγω....θα πρεπει να μιλησω με τον ξυλουργο για να δω αν μπορει να κανει πολυ λεπτες τις εσοχες του ξυλου για καλυτερο φωτισμο...αλλιως θα βαλω μια σιδερια οσο γινεται πιο κομψη και τελειωσε η δουλεια...το παιδι να ειναι προστατευμενο....μονο αυτο με νοιαζει...

marialina
21-07-09, 13:17
Το καλύτερο ειναι να βάλεις πλέγμα ψηλό (εγώ έχω πράσινο) στα κάγκελα και πάνω από τα κανονικά κάγκελα να βάλεις τα πλαστικά κάγκελα της protex και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!!

fysalida
21-07-09, 14:35
ευχαριστω μαριαλινα...αυτα τα καγκελα της protex που τα βρισκεις;;

marialina
21-07-09, 14:57
Αν μπεις στο google και δώσεις το όνομα μπορεί να σου βγάλει τηλέφωνο. Διαφορετικά θα το δω εγώ - το γράφει πάνω στα κάγκελα - και θα στο πω αύριο. Εγώ έχω σωθεί με αυτή την λύση. Απλά τώρα που είναι καλοκαίρι αυτοί πνίγονται στην δουλειά και μπορεί να ραντεβού σου να αργήσει να γίνει. Με το πλέγμα δεν μπορεί να πετάξει τίποτα κάτω στο δρόμο ούτε να ανεβεί πουθενά. και με τα κάγκελα είναι τελειωμένη υπόθεση!!!

marialina
21-07-09, 14:59
Α! Τα βρήκα. 210-2462204 & 210-2442262

fysalida
21-07-09, 15:06
μαραλινα μου σε υπερευχαριστω για τον κοπο σου...θα τηλεφωνησω αμεσα..

NickyL
21-07-09, 15:27
Εμείς στα μπαλκόνια έχουμε τα μπαμπού εδώ και χρόνια γιατί έχουμε περίεργους γείτονες...
Δυστυχώς όμως για τα μωρά δεν είναι καλή ιδέα. 1.τα συρματάκια καμιά φορά προεξέχουν και είναι επικίνδυνα. 2. τα μωρά σκαλίζουν τα μπαμπού και κόβουν κομμάτια 3. δεν βλέπουν έξω και, τουλάχιστον τα δικά μου παιδιά, αναζητούν άλλους τρόπους π.χ. καρέκλες κλπ...
Βέβαια στο μπαλκόνι δεν είναι ποτέ μόνες τους, αλλά όπως και να το κάνεις...
Επίσης μια ιδέα είναι οι τέντες που μπαίνουν κάθετα στο μπαλκόνι και είναι από διάφανο πλαστικό. Ούτε μπορεί να πετάξει κάτι απέξω, ούτε βροχή μπαίνει, και ελπίζω ότι ούτε παιδί θα μπορεί να κάνει σκανταλιά. Έχουμε θέμα με το μπαλκόνι στο παιδικό με τη βροχή και ετοιμαζόμαστε να βάλουμε τέτοια τέντα... Μόλις έχω εντυπώσεις θα σας πω.

TXARA
21-07-09, 16:10
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΑΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 3 ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΠΟΤΕ.Ο ΜΙΚΡΟΣ,ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΜΗ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.

fysalida
22-07-09, 13:25
μιλησα πριν λιγο με αυτη την εταιρια την protex σχετικα με τις προεκτασεις και μου ειπαν οτι εχουν σε 2 μεγεθη..το ενα 40εκ. και στοιχιζει 23ευρω +φπα το μετρο μαζι με την τοποθετηση και το αλλο 45εκ. και στοιχιζει 26ευρω +φπα το μετρο μαζι με την τοποθετηση...
αυτα τα νεοτερα...για κατι τετοιο σκεφτομαστε για τα καγκελα της βεραντας γιατι μου φαινεται το πιο ασφαλες..αν και πολυ ακριβο γιατι εχω αρκετα μετρα βεραντα...

για το παραθυρο που σας ελεγα, αν δεν κανω το καφασωτο..την ξυλινη κατασκευη δηλαδη παιζει να κανω μια αλλη αποσπωμενη κατασκευη απο πλεξι γκλας για να μην χασει το δωματιο το φυσικο του φως...αυτα..

σας ευχαριστω ολες για τις σκεψεις σας..

marialina
23-07-09, 15:12
Sorry νόμιζα ότι μιλάς για βεράντα. Εγώ τα έχω βάλει στα κάγκελα στην βεράντα του σπιτιού. Είναι λίγο τσουχτερά αλλά η ασφάλεια των παιδιών μας είναι ανεκτίμιτη

fysalida
23-07-09, 15:47
ακριβως μαριαλινα μου..ανεκτιμητη..

dora
24-07-09, 02:25
Ομως βρε φυσαλιδα αφου δεν ειναι δικο σου το σπιτι πρεπει να ενημερωσεις τον ιδιοκτητη κ να τον ρωτησεις αν συμφωνει και φυσικα φευγωντας θα πρεπει ή να τα αφησεις ολα εκει, η να αποκαταστησεις τις ζημιες που θα γινουν πχ απο τις τρυπες που θα ανοιχτουν. εισαι σιγουρη οτι θες να μπεις σε τετοια εξοδα?
Μηπως ειναι καλυτερο να μαθεις στο παιδακι σου τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανει?
και εμεις στο παιδικο εχει παραθυρο (3 μετρα αλλα παραθυρο) και παρολο που ο χαρης σκαρφαμωνει παντου εκει δεν παει.. Απλα γιατι ποτε δεν ειχε δει κανεναν να πηγαινει εκει, δεν εχω τιποτα εκει να του τραβηξει την προσοχη.
και στο μπαλκονι δεν βγαινει ποτε μονος του. Απλα τα πραγματα.. Αμα πχ παω τουαλετα απλα κλειδωνω τα παντα κ μετα παω..

fysalida
24-07-09, 09:31
dora μου καλημερα!
συμφωνω με αυτα που λες και ετσι προσπαθω να μαθω το παιδι μου, να καταλαβαινει δηλαδη ποιο ειναι το σωστο να κανει ΑΛΛΑ....υπαρχει αυτο το αλλα...ειναι ενα παιδακι κοντα στα 2μιση, πολυ ζωηρο, που πραγματικα δεν μπορεις οσο και να του εχεις μιλησει να το εμπιστευτεις 100%..οπως και ολα τα παιδακια αυτης της ηλικιας φανταζομαι....
μιλησα με τον ιδιοκτητη και σχετικα με το παραθυρο οτι κατασκευη κανουμε θα την χρεωθει ο ιδιος εφοσον θα μεινει στο σπιτι του αφου φυγουμε, το συμφωνησε αυτο..
για τα καγκελα της βεραντας αν βαλουμε τελικα τα προσθετα, αυτα βιδωνουν και βγαινουν ευκολα μετα και προσαρμοζονται και στην επομενη βεραντα που θα εχω, εννοειται πως οτι γινει στο καγκελο θα το φτιαξουμε εμεις οταν παραδωσουμε το σπιτι...
οσο για τα εξοδα ειλικρινα αν και δεν μου περισσευουν δεν με νοιαζουν...οταν προκειται για την ασφαλεια του παιδιου θα βρω το καλυτερο προιον κι ας ειναι πανακριβο...τιποτα δεν παει χαμενο εξαλλου....

marialina
24-07-09, 14:05
Τα κάγκελα της protex πέρα από 3-4 μικρές τρύπες δεν κάνουν άλλες φθορές. Οταν θες να τα βγάλεις φωνάζεις τους ίδιους οι οποίοι καλύπτουν και τις τρύπες και δεν φαίνεται τίποτα (πως το κάνουν μου είπαν αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς) ή τις κλείνεις εσύ ο ίδιος με ειδικό υλικό το είπαν στον άντρα μου

culte
24-07-09, 19:19
marialina μήπως έχεις καμμιά φώτο να τα δούμε?

elenik
24-07-09, 21:33
Αυτό εννοείται , έτσι? Κι εμείς δεν τον αφήνουμε ποτέ να βγαίνει στο μπαλκόνι μόνος του.:shock: Απλώς το προστατευτικό το βάζεις για πάν ενδεχόμενο:!:

To προστατευτικο πλεγμα ειναι κυριως για να μην σφινωσει κανενα κεφαλι , ποσι στο καγκελο. Αντε και να μην πεταει πραγματα απο κατω.

Εννοειτε οτι το παιδι μονο του στο μπαλκονι .....ποτε

marialina
27-07-09, 13:14
Επειδή έχω πρόβλημα με τον η/υ δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο. Μόλις φτιαχτεί θα το κάνω να τα δείτε.

Elinaki
16-08-09, 17:33
Πριν 15 μέρες πήρα την protex και ήρθαν για τα κάγκελα μετά από ένα διήμερο. Εβαλα το 45 εκ. και για 8 μέτρα κόστισε σχεδόν 310Ε. Η τιμή 26Ε είναι χωρίς ΦΠΑ δυστυχώς...

Elinaki
16-08-09, 17:34
Πάλι λάθος έβαλα το smilie ήθελα να το βάλω στο τέλος αλλά δεν ξέρω πως γίνεταιιιιιιιιιι

ΚΡΙΝΑ
27-08-09, 10:14
Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος νόμος (γιατί κάτι τέτοιο είχα ακούσει) που να επιτρέπει την τοποθέτηση πρόσθετων κάγκελων στα μπαλκόνια για την προστασία των παιδιών; Γιατί τέθηκε γενικά ένα θέμα στην πολυκατοικία για παραβάσεις που αφορούν την αλλαγή της πρόσοψής της και τις μετατροπές των εξωτερικών χώρων, χωρίς να είμαι σίγουρη αν αυτό αφορά τα κάγκελα ή κάτι άλλο , αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένη στη συνέλευση.

DALIA
27-08-09, 10:23
κρινα υπάρχει καταστατικό στην πολυκατοικία ?

Eleftheria
27-08-09, 10:47
ΚΡΙΝΑ, δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος. Και για να πω την αλήθεια, μου φαντάζει απίθανο να υπάρχει. Το θέμα είναι ότι αφορά προστασία ανηλίκου και θεωρώ ότι έχεις κάθε δικαίωμα να τα βάλεις.

Το καταστατικό μπορεί να γράφει για απαγόρευση αλλαγών πρόσοψης/ μετατροπών των εξωτερικών χώρων αλλά αυτό έχει να κάνει με την αισθητική της πολυκατοικίας. Δεν βάζεις τα πρόσθετα κάγκελα για αισθητικούς ή λειτουργικούς λόγους στο μπαλκόνι (π.χ. air-conditions κρεμασμένα στο τοίχο) αλλά για λόγους ασφαλείας ανηλίκου. Και σε αυτό θα επιμείνεις.

Μπορείς να ρωτήσεις και την εταιρεία που βάζει αυτά τα πρόσθετα κάγκελα. Αυτοί γνωρίζουν.

DALIA
27-08-09, 10:50
Νόμος μπορεί όντως να μην υπάρχει αλλά ίσως υπάρχει κάτι προδικασμένο δεν είμαι σίγουρη για την ορολογία...
Για σίγουρα ρώτα κανέναν δικηγόρο...
Αλλά όπως λεει και η ελευθερία, αυτοί που ίσως σου την πουν δεν έχουν air condition ή κεραίες nova στα μπαλκόνια τους ?

ΚΡΙΝΑ
27-08-09, 11:11
Dalia καταστατικό υπάρχει και το έχω, αλλά αναφέρεται γενικά στην πρόσοψη της πολυκατοικίας όπως είπε και η eleftheria και όχι ειδικά στα κάγκελα. Θα ρωτήσω την εταιρεία που μου τα έβαλε γιατί αν δεν κάνω λάθος ο υπεύθυνος εκεί μου είχε αναφέρει κάποια στιγμή ότι υπάρχει σχετικός νόμος.Θα περιμένω να γίνει η συνέλευση να δω καταρχήν αν έχουν πρόβλημα με το συγκεκριμένο ή με κάποια άλλη άσχετη από εμένα παράβαση κάποιου άλλου ιδιοκτήτη για να μη φορτώνω από τώρα άδικα και μετά θα ρωτήσω δικηγόρο. Εξάλλου δεν είμαι η μόνη στην πολυκατοικία που έχω προστατευτικά κάγκελα.Τα δικά μου πάντως δεν πρόκειται να βγουν....
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Iride
05-09-09, 22:05
Και εγώ θυμώνω με κάτι τέτοια. Σε παρακαλώ, παρατήρησε πόσες πολυκατοικίες (και καινούριες μάλιστα) έχουν κάγκελα που θυμίζουν σκάλα (οριζόντια σίδερα) και προτρέπουν με το σχήμα τους το παιδάκι να σκαρφαλώσει. Αυτό έλειπε να σκεφτούμε την αισθητική και όχι την ασφάλεια. Επιπλέον, τα προστατευτικά κάγκελα δεν είναι άσχημα. Έχουν το χρώμα που επιθυμείς, παίρνουν το σχήμα-κλίση του μπαλκονιού όσο στρογγυλό και αν είναι και τέλος πάντων όπως και να το πας δικαστικά ή μη, εσύ θα έχεις δίκιο. Για να μη σου πω να προβείς και σε καταγγελία όποιου απαιτήσει να τα αφαιρέσεις. Ακούς εκεί!

mammy25
23-09-09, 22:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙ... SOS!!!!!!!!!:-?

elenik
24-09-09, 01:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙ... SOS!!!!!!!!!:-?
Εγω παλι θα ελεγα να βγαλεις τις καρεκλες. Τωρα που χειμωνιαζει αχρηστες ειναι. Με καρεκλα διπλα παντως οτι και να βαλεις δεν κανει δουλεια . Εκτος αν το ψηλωσεις με προσθετικο αλλα αν ειναι η καρεκλα διπλα θα πρεπει να φτασεις πολυ ψηλα.:-?

mammy25
25-09-09, 00:00
Εγω παλι θα ελεγα να βγαλεις τις καρεκλες. Τωρα που χειμωνιαζει αχρηστες ειναι. Με καρεκλα διπλα παντως οτι και να βαλεις δεν κανει δουλεια . Εκτος αν το ψηλωσεις με προσθετικο αλλα αν ειναι η καρεκλα διπλα θα πρεπει να φτασεις πολυ ψηλα.:-?
τις καρεκλες τις μαζευω ετσι κι αλλιως οταν δεν ειμαι στο μπαλκονι απλα για να ειμαι απολυτα σιγουρη και οταν ειμαι εκει θελω να βαλω προσθετικο. στο προσθετικο αναφερομαι οταν λεω για προστατευτικα καγκελα. και εχω ηδη βαλει σιτα.

Loukoumaki!
25-09-09, 00:10

να μην την αφηνεις να ανεβαινει στις καρεκλες και εννοειτε να μην την αφηνεις λεπτο απο τα ματια σου!!!

Μαρία-nmeb
25-09-09, 01:37
Εμείς φέραμε σιδερά και μας κόλλησε σίδερα κάθετα στα κάγκελα, σε απόσταση, περίπου, 30-40 εκατοστών μεταξύ τους και μετά βάλαμε δίχτυ πλαστικό.
Τώρα το ύψος φτάνει, περίπου, τα 2 μέτρα.
Προσοχή στο πλαστικό δίχτυ, γιατί με τον καιρό φθίρεται και όταν το σπρώξεις σπάει!

souroupitsa
22-03-10, 13:04
Καλημερα σε ολες! Θα ηθελα να μαθω αν καποια απο εσας εχει τοποθετησει τα προσθετα καγκελα στο μπαλκονι που ειναι πλαστικα και δινουν προσθετο υψος για ασφαλεια σε παιδακια σαν το δικο μου που ειναι λιγο ... ανησυχα και σκαρφαλωνουν παντου. Που τα βρηκατε για να μην ψαχνω αδικα?

novpal
23-03-10, 22:44
Έχω δει σε μπαλκόνια κάτι κάγκελα που μπαίνουν πάνω απο τα ήδη υπάρχοντα & προσθέτουν ύψος. Μου φαίνεται πως είναι πιο ασφαλής λύση απο το γνωστό πλαστικό πλέγμα, αλλά δεν ξέρω που να το βρώ. Μήπως έχετε καμιά ιδέα που τα πουλούν αυτά?

mamvas
24-03-10, 09:24
ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ πλαστικα ασπρα καγκελα απο εταιρια ΠΡΟΤΕΞ ειμαι κατευχαριστημενη. www.protex.gr 210 2462204, 210 2442262

φιλιτσα
24-03-10, 13:55
ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ πλαστικα ασπρα καγκελα απο εταιρια ΠΡΟΤΕΞ ειμαι κατευχαριστημενη. www.protex.gr 210 2462204, 210 2442262

πόσο κοστιζει ξερεις ??? και μόνο σε ασπρο βγαινει ???

σαν κλουβι γινετε το μπαλκονι ... απαπαπα αυτα ειναι για διαμερισματα ρετιρε και οχι για 1 οροφο ... βεβαια μπροστα στην ασφαλεια του παιδιου.,...

novpal
24-03-10, 17:54
χμμμ, πήρα & κίτρινη κάρτα γιατί άνοιξα νέο θέμα χωρίς να κάνω αναζήτηση! Sorry, δεν το ήξερα!
Τεσπα, στο θέμα μας. Τώρα που διάβασα τα προηγούμενα ποστ, δεν είμαι σίγουρη για τα κάγκελα. Μήπως το πλαστικό πλέγμα, αν & χάλια, είναι το πιο ασφαλές? Γιατί π.χ. στο ξύλινο καφασωτό μου φαίνεται οτι μπορούν να σκαρφαλώσουν.
Αχ, φοβάμαι τρελά το μπαλκόνι!

φιλιτσα
24-03-10, 18:08
χμμμ, πήρα & κίτρινη κάρτα γιατί άνοιξα νέο θέμα χωρίς να κάνω αναζήτηση! Sorry, δεν το ήξερα!
Τεσπα, στο θέμα μας. Τώρα που διάβασα τα προηγούμενα ποστ, δεν είμαι σίγουρη για τα κάγκελα. Μήπως το πλαστικό πλέγμα, αν & χάλια, είναι το πιο ασφαλές? Γιατί π.χ. στο ξύλινο καφασωτό μου φαίνεται οτι μπορούν να σκαρφαλώσουν.
Αχ, φοβάμαι τρελά το μπαλκόνι!

λες να εχω παρει και εγω ??? νομιζα οτι εκανες πλακα αλλα τωρα την ειδα ...

novpal
24-03-10, 18:15
όοοχι, θα σου το είχαν στείλει με πμ! Έχει πλάκα γιατί αν διαβάσεις απο την πρώτη σελίδα, κάθε 2 ποστ -που λέει ο λόγος- είναι & ένα που φαίνεται οτι κάποιος άνοιξε καινουριο θέμα! Ε, τους έσπασαν τα νεύρα :)))

Agapi6
15-04-10, 23:21
Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω αυτά τα έξτρα κάγκελα που βάζουν στα μπαλκόνια;
Ευχαριστώ!

pandora
15-04-11, 13:31
εχω δει ενα site στο ιντερνετ για προστατευτικο μπαλκονιου edit admin θα τα παραγγειλω μετα το πασχα

Thaumataki
02-05-11, 01:18
Τώρα τελευταία έχω δει ένα ελληνικό προϊόν για την edit admin

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στη σελίδα edit admin

Είναι ίσως η μοναδική βάση στήριξης που δε χρειάζεται να τρυπήσεις τα κάγκελα και μπορείς να την τοποθετήσεις μόνος σου.
Έτσι ακριβώς είναι και το δικό μας, μόνο που δεν είναι δίχτυ αλλά ένα χοντρό πλαστικό. Μοιάζει με τζάμι και είναι πάαααααρα πολύ διακριτικό. Δε φαίνεται καθόλου!!!!!!

Eve
16-05-11, 12:31
Έτσι ακριβώς είναι και το δικό μας, μόνο που δεν είναι δίχτυ αλλά ένα χοντρό πλαστικό. Μοιάζει με τζάμι και είναι πάαααααρα πολύ διακριτικό. Δε φαίνεται καθόλου!!!!!!

αυτο ακριβως ψαχνω αλλα δεν μπορω να το βρω..

το διχτυ δεν μου αρεσει , σε παρακαλω δωσε μου πληροφοριες!

markar
21-05-11, 13:20
Παιδιά, να σας πω και τη δική μου εμπειρία. Μετά από πολύ ψάξιμο, κι επειδή τα μικρά είναι εξαιρετικά ζωηρά και μπορεί μία απλή σίτα ή ένα πλεξιγκλάς να το διαλύσουν (ναι, μη σας φαίνεται περίεργο), παρήγγειλα protex (protex.gr). Είναι τσιμπημένη η τιμούλα (γύρω στα 28 ευρώ το μέτρο για τους 50 πόντους, γιατί το μπαλκόνι μου είναι πολύ χαμηλό) και μάλλον θα βάλω και σίτα από μέσα, γιατί αυτά είναι Ταρζανάκια, αστε που πετάνε και πράγματα συνέχεια (μην πάρουμε και κανέναν πεζό από κάτω στο λαιμό μας). Ηρθαν σε 3 μέρες από το τηλέφώνημα, ακριβως στην ώρα τους και έκαναν άψογη δουλειά χωρίς να τα κάνουν λίμπα. ΝΙώθω τρομερή ασφάλεια, περιττό να προσθέσω...

eliana_1976_
28-05-11, 14:44
Εμάς το σπίτι είναι με ενοίκιο, αλλά επειδή η ιδιοκτήτρια που έμενε πριν από εμάς είχε 3 παιδάκια είχε κάνει ειδική πρόβλεψη για το μπαλκόνι. Ενα τοιχάκι από τσιμέντο περίπου 10 εκατ. το οποίο εφάπτεται με το δάπεδο και από εκεί και πάνω ξεκινάνε τα κάγκελα΄που είναι πολύ ψηλά και απόλυτα ασφαλή. Η απόσταση μεταξύ τους είναι πολύ μικρή και ο μικρός που πάει και κολλάει τη μουρίτσα του εκεί πάνω δεν χωράει να περάσει το κεφάλι του. Βέβαια βάλαμε πλέγμα (όχι κάτι το ιδιαίτερο, αυτό του εμπορίου) γιατί πετάει διάφορα παιχνίδια κάτω και όχι μόνο ότι περνάνε αυτοκίνητα περνάνε και άνθρωποι και μαμάδες με καρότσια μη μας βρει καμμιά λαχτάρα. Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Το σπίτι είναι οροφοδιαμέρισμα 110 τ.μ και το μπαλκόνι είναι περιμετρικό σε όλο το σπίτι. Από μπροστά που είναι το σαλόνι-κουζίνα μέχρι την πίσω μεριά που είναι τα υπνοδωμάτια. Ετσι λοιπόν ο μικρός με το που τον βγάζω μπαλκόνι φευγει και πάει στην πίσω μεριά κι εγώ τον κυνηγάω. Του έκλεισα την δίοδο με ένα κλειστό τραπέζι αλλά σε λίγο καιρό θα το σπρώχνει. Τι να βάλω για να κλείσω το τη γωνία που κάνει το μπροστινό μπαλκόνι με το πλαινό ?? Αυτές οι προστατευτικές πόρτες είναι τις προκοπής ??
http://www.letoshop.gr/?pID=39&ct=10104&la=1

Επίσης κάθε μέρα σκουπίζω το μπαλκόνι, αλλά από τα γύρω δέντρα και από το δρόμο μαζευεται σκόνη. Ο μικρός βάζει κάτω τα παιχνίδια του, και γίνεται όλος χάλια. Του έστρωσα κάτι χαλάκια αλλά δεν κάθεται εκεί και ξαναπέρνει τα παιχνίδια και πάει στο πάτωμα του μπαλκονιού. Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω να στρώσω όλη την επιφάνεια του μπροστά μπαλκονιού που να μπορεί να αφαιρείται σε κομμάτια, να πλένεται κτλ ??

foubi
28-05-11, 15:10
Κοριτσια προσοχη στο διχτυ γιατι αν ειναι ξυπολυτα ή αν τα καγκελα ειναι οριζοντια τα διευκολυνει στο σκαρφαλωμα. Μην επαναπαυεστε ακομα και με το διχτυ.

markar
29-05-11, 14:21
Εχεις δίκιο, αυτά τα μικρά τερατάκια αναρριχώνται με απίστευτη ικανότητα και εμμονή...

paris.gr
12-07-11, 16:22
Καλησπέρα κι από εμένα. Είχε κανείς σας πρόβλημα με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες σχετικά με την τοποθέτηση των πρόσθετων καγκέλων ασφαλείας;

danel
15-02-12, 15:04
Μήπως κάποιος έχει τοποθετήσει αυτό το σύστημα να μας πει τη γνώμη του;

http://www.divasystem.gr/

ehatzika
31-03-12, 01:31
Μήπως κάποιος έχει τοποθετήσει αυτό το σύστημα να μας πει τη γνώμη του;

http://www.divasystem.gr/

Κι εγω γιαυτό ενδιαφέρομαι. Τα portex δεν υπάρχουν στην αλεξξπολη κ ψάχνω να βρω κάτι αλλο. Μια σύσταση θα βοηθουσε