PDA

Επιστροφή στο Forum : "Κόλπο" για επιλογή φύλου υπάρχει?

Σελίδες : 1 2 [3]

my billy
09-11-10, 00:00
XAXAXA KAΛΟ....
θελαμε κοριτσια με τον αντρα μου γενικως, μενω εγκυος στον πρωτο, εμεις υπολογιζαμε και τι μηνα θελουμε να γεννησουμε βλεπετε να ειναι και τα ζωδια μας.... μεχρι τον εκτο μηνα κοριτσι κοριτσι ξαφνικα............αγορι στον υπερηχο!!! (το ζωδιο το πετυχαμε- του μπαμπα)
πριν μεινω στο δευτερο λεω δεν παιζει, η επιστημη εχει προχωρησει, και αρχιζω και διαβαζω....
1.ποιες μερες της ωορηξιας πιανεις αγορι και ποιες κοριτσι
2. το αρσενικο σπερματοζωαριο παει πιο γρηγορα και ζει πιο λιγο - αρα το θηλυκο πιο αργα και πιο πολυ, αρα περιπου την δωδεκατη μερα ελεγε στανταρ!!!
3. αν η γυναικα εχει πολλαπλους οργασμους απανιια κανει κοριτσι -ελεγε το ιντερνετ
4. ειδικες τροφες για κοριτσι- η αγορι
5 στασεις στο σεξ που ευνοουν το καθε φυλο
6. εννοειται ελεγε οταν εχεις καιρο να κανεις σεξ βγαινει αγορι(!!!!!!!!!!!)

παιδια ο αντρας μου τα εχασε, τον ζαλισα, κι εκεινος κοριτσι ηθελε, τα εκανα ολα με το χαρτι και το καλαμαρι, και αλα πολλα που δεν θυμαμαι.....της τρελλης γινοτανε.....τι να σας πω.....πετυχα παλι το ζωδιο - με μενα αυτη τη φορα, μεχρι τον εκτο μηνα κοριτσι κοριτσι, διαλεξα ονοματακι Ραφαελλα.....ολα σουπερ.....και στο μεγαλο υπερηχο μου λει ο ντοκτορ....."στο ειπα οτι ειναι αγορι ε?????????"
και μενω με το ΕΕΕΕΕΕΕ?????????????

τωρα ο Παναγιωτης Ραφαηλ ειναι σχεδον εναμιση χρονων, εννοειται δεν τον αλλαζω με τιποτα στη γη ουτε τον αδερφο του, τελικα για τα παιδια ειναι καλυτερα να ειναι του ιδιου φυλου εχω να πω, ισως ηταν δικη μου ματαιοδοξια να εχω "και απ το ενα και απ το αλλο"
τωρα εχω τους τρεις αντρες μου που τους λατρευω και ειμαι η βασιλισσα τους......
και τελικα καταλαβα με πολλα πραγματα στη ζωη μου, οτι μ αυτα ειναι ισως και αμαρτια να παιζουμε.....αλλοι κανουν χρονια να κανουν ενα παιδακι και λαχταρανε....κι εμεις το θελουμε ετσι και γιουβετσι.....γερα να ειναι τα παιδακια σας, και οτι πει ο Θεος.... !!!!!!!!!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
ΦΤΟΥΟΥΟΥ το 6 δεν το ειχα υπ'οψη μου με πηρε στο λαιμο του ο γιατρουδακος μου ,με την αποχη 6 ημερων πριν!!!!!!!!! δηλαδη οσες εχετε κοριτσακια :mrgreen::mrgreen:το γλεντατε το βραδακι εεε?!!!!!!!:wink:

fistikaki
09-11-10, 00:33
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
ΦΤΟΥΟΥΟΥ το 6 δεν το ειχα υπ'οψη μου με πηρε στο λαιμο του ο γιατρουδακος μου ,με την αποχη 6 ημερων πριν!!!!!!!!! δηλαδη οσες εχετε κοριτσακια :mrgreen::mrgreen:το γλεντατε το βραδακι εεε?!!!!!!!:wink:

ανεκφραστο εμοτικον :-|

Kadath
09-11-10, 00:42
Καλά χαλαρώστε λίγο. Και σε άλλες χώρες δεν έχουν να φάνε. Αυτό όμως δεν μας εμποδίζει να λιγουρευόμαστε γιουβετσάκια και μπριζολίτσες και γουρουνόπουλα. Και υπάρχουν και πολλοί άστεγοι. Σας εμπόδισε αυτό από το να νοικιάσετε/αγοράσετε/χτίσετε/ανακαινίσετε ένα καλύτερο σπίτι; Είμαι σίγουρη πως όχι.
Σίγουρα είναι πολύ ψυχοφθόρο να προσπαθεί μια γυναίκα να κάνει παιδάκι και να δυσκολεύεται. Αυτό όμως δεν στερεί το δικαίωμα από μία άλλη γυναίκα να εκφράζει την επιθυμία της για αγόρι ή για κορίτσι. Το δικαίωμα στην ευτυχία ανήκει σε όλους, και ο καθένας ζωγραφίζει το περίγραμμα της δικής του ευτυχίας κατά πως επιθυμεί.

fistikaki
09-11-10, 01:04
λοιπον, χωρις πλακα

ειμαι απο εκεινες που ακομα κι αν ειχαν την δυνατοτητα να επιλεξουν φυλο του παιδιου, θα εστριβα κερμα... δε τραβαω κανενα ζορι με το φυλο

παρ ολα αυτα... ενας ερμος συναδελφος του αντρα μου, εχει 6 κορες... ειχαν 4, ξαναεμεινε εγκυος η γυναικα, και σκανε διδυμα κοριτσακια:lol::lol::lol::lol:

ο δολιος, δε λεει τιποτα αλλο απο το 'στο σκοινι της απλωστρας κρεμονται στρινγκακι στρινγκακι στρινγκακι στρινγκακι στρινγκακι στρινγκακι κι ενα τρυπιο σωβρακο' :lol::lol::lol::lol:

ε.. μωρε, νταξ ανθρωπινο ειναι... :lol::lol::lol::lol::lol:

(και αστειο... οταν δεν το πολυεννοεις....)

Αγγελίνα#2
09-11-10, 01:17
Εεεεεε ας το 'κοβε κι αυτός το free sex! Ποιος του φταίει?
Εγώ νομίζω πως η κοπέλιά στην πλάκα το είπε, έτσι, χαβαλές να γίνεται. Αδυνατώ να βρω σοβαρότητα σε μια ερώτηση αυτού του τύπου σε ένα φόρουμ. Αμα το σκεφτόταν σοβαρα, θα το έψαχνε στο Google, όπως πολύ σωστα σναφέρθηκε πιο πάνω.
Και πού είστε κορίτσια...αυτό με τη σύλληψη στην αρχή και στο τέλος του κύκλου δεν παίζει...and I am the living proof!
Δυο αγόρια, το πρώτο πιασμένο την 20 ημέρα του κύκλου και το δεύτερο πριν την 12η! Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια...

Active Member
09-11-10, 01:28
Καλα...μου φαινεται μουφες γραφει το κοριτσι...αν ειναι και κοριτσι δλδ ....

apricot
09-11-10, 08:03
χμ...!! δεν θα εμπαινα ποτε σε διαδικασια να διαλεξω συγκεκριμενο τροπο για να κανω το ενα ή το αλλο φυλλο. ημουν τυχερη και εχω ενα και ενα και μαλιστα με τη σειρα που τα ηθελα γιατι εγω ημουν τρελλαμενη με τα κοριτσακια και ηθελα το 1ο κορη. αν θελεις παιδι να κανεις , κανε αν θες αγορι μην κανεις! τοσα παιδακια αρρωστα και με προβληματα και εμεις να διαλεγουμε φυλο? καταλαβαινω καπως την επιθυμια αλλα αγορακι αφου εχεις κοριτασια αλλα μεχρι εκει.

rna
09-11-10, 08:06
Εγώ νομίζω πως η κοπέλιά στην πλάκα το είπε, έτσι, χαβαλές να γίνεται. ...

Πάντως από τις δημοσιεύσεις της, δεν φαίνεται να έχει ήδη 3 κοριτσάκια, οπότε και εγώ νομίζω πως μάλλον έκανε την ερώτηση έτσι για πλάκα το κορίτσι...

rena_myst
09-11-10, 08:52
Ειναι πραγματικα εγωιστικο και ντροπη να μιλαμε για τι φυλο παιδιου θελουμε απο την στιγμη που τοσες κοπελες εδω μεσα προσπαθουν απεγνωσμενα να κανουν παιδακι.Για να μην προσθεσω και τοσα προβληματα και ασθενειες και αρρωστα παιδακια που γεννιουνται.Εμενα η μονη μου αγωνια ειναι να κανω γερο παιδακι, δεν ειχα καμια προτιμηση ή απαιτηση, ελεοοοοοοος.Τι να πω, αν παει για αγορι και κανει κοριτσι , ας το δωσει σε εμας που δεν μας ενδιαφερει τι θα ειναι αρκει να ειναι παιδακι......

asteri2
09-11-10, 09:15
Καλά χαλαρώστε λίγο. Και σε άλλες χώρες δεν έχουν να φάνε. Αυτό όμως δεν μας εμποδίζει να λιγουρευόμαστε γιουβετσάκια και μπριζολίτσες και γουρουνόπουλα. Και υπάρχουν και πολλοί άστεγοι. Σας εμπόδισε αυτό από το να νοικιάσετε/αγοράσετε/χτίσετε/ανακαινίσετε ένα καλύτερο σπίτι; Είμαι σίγουρη πως όχι.
Σίγουρα είναι πολύ ψυχοφθόρο να προσπαθεί μια γυναίκα να κάνει παιδάκι και να δυσκολεύεται. Αυτό όμως δεν στερεί το δικαίωμα από μία άλλη γυναίκα να εκφράζει την επιθυμία της για αγόρι ή για κορίτσι. Το δικαίωμα στην ευτυχία ανήκει σε όλους, και ο καθένας ζωγραφίζει το περίγραμμα της δικής του ευτυχίας κατά πως επιθυμεί.

με έβγαλες από τον κόπο να τα γράψω και εγώ...
ακριβώς. και τα έχω ξαναπεί γιατί είχα κάνει την ίδια ερώτηση και πέσανε να με φάνε. εγώ βέβαια ήθελα κορίτσι γιατί έχω ένα γιο.
λίγο κόμπλεξ και φθόνο μου κάνουν οι κακές κριτικές....αν είναι έτσι, να φροντίσουμε να φάνε όλοι οι γύρω μας που πεινάνε και μετά να ψωνίσουμε κρέας για μας....εεεεεε..μα.
λοιπόν: επιστημονικές μελέτες λένε ότι το αρσενικό σπερματοζωάριο έχει μεγαλύτερη ταχύτητα και το θηλυκό ζει περισσότερο. έτσι αν θες αγόρι κάνεις σεξ τη μέρα της ωορηξίας, αν θέλεις κορίτσι κάνεις 2-3 μέρες πριν και ποτέ τη μέρα της ωορηξίας. βέβαια αυτό δεν ισχύει 100% πάντα και είναι δύσκολο στην εφαρμογή του γιατί πρέπει να βρεις ακριβώς ποια είναι η μέρα της ωορηξίας σου. εγώ κοριτσάκια μου το εφάρμοσα, μάλιστα έχει ένα site ο φαρμακευτικός σύλλογος του κιλκίς (πάτα στο google) και βάζεις τις μέρες περιόδου και σου βγάζει ημερομηνίες για κορίτσι ή αγόρι.
λοιπόν: είμαι έγκυος και έχω......πάλι αγόρι. σε μένα δεν έπιασε το κόλπο γιατί και ο κύκλος μου δεν είναι πάντα 28 μέρες...
δε με νοιάζει καθόλου φυσικά, θα έχω 3 άντρες να με προσέχουν και θα λατρεύω τα μωρά μου όσο τίποτε άλλο στον κόσμο. απλά δεν ήταν και κάτι κακό που το δοκίμασα....
το γιατρό μου που ρώτησα γιατί δε μου πέτυχε μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο στην εφαρμογή και δεν είναι πάντα σίγουρο...

asteri2
09-11-10, 09:30
Ειναι πραγματικα εγωιστικο και ντροπη να μιλαμε για τι φυλο παιδιου θελουμε απο την στιγμη που τοσες κοπελες εδω μεσα προσπαθουν απεγνωσμενα να κανουν παιδακι.Για να μην προσθεσω και τοσα προβληματα και ασθενειες και αρρωστα παιδακια που γεννιουνται.Εμενα η μονη μου αγωνια ειναι να κανω γερο παιδακι, δεν ειχα καμια προτιμηση ή απαιτηση, ελεοοοοοοος.Τι να πω, αν παει για αγορι και κανει κοριτσι , ας το δωσει σε εμας που δεν μας ενδιαφερει τι θα ειναι αρκει να ειναι παιδακι......

καλέ χαλαρώστε είπαμε. δεν είπε ότι αν είναι κορίτσι θα το πετάξει από το βουνό που τα πετούσαν οι Σπαρτιάτες. έλεος. θέλει να δοκιμάσει και αν πετύχει πέτυχε. αυτό δεν αναιρεί ότι αγωνιά να είναι πρώτα από όλα γερό και υγιές. τι επίθεση είναι αυτή;; δηλαδή εγώ που το δοκίμασα για κορίτσι δεν αγωνιώ να είναι καλά;;η καρδούλα μου το ξέρει που τώρα που ξέρω 5 πράγματα παραπάνω τρέμω να γεννηθεί καλά και να το πάρω στα χέρια μου να νιώσω την ευτυχία ενός υγιέστατου μωρού. το ότι προσπάθησα για κορίτσι και έχω αγόρι καθόλου δεν αναιρεί το ότι το λατρεύω και αγωνιώ.
ηρεμήστε λίγο.....
πιστεύω εσείς που κατακρίνετε να μην έχετε ή ονειρεύεστε δικό σας σπίτι, να μοιράζετε το φαγητό σας στους πεινασμένους, να μην κάνετε κομπόδεμα στην τράπεζα, να μην βγαίνετε να διασκεδάσετε έστω για καφέ ή ταβέρνα και φυσικά τα ρούχα σας θα είναι φτωχικά γιατί όλα σας τα παραπάνω θα τα μοιράζετε στους φτωχούς, άστεγους και πεινασμένους που κυκλοφορούν γύρω μας....γιατί θα είναι ντροπή σας να μπορείτε να τρώτε κρέας ή όλα τα παραπάνω που αναφέρω ενώ γύρω μας ο κόσμος υποφέρει....
ααααα και δεν πιστεύω να πηγαίνετε και διακοπούλες το καλοκαίρι;;;;;;;
εδώ ο κόσμος δεν έχει να φάει.....

natasa2002
09-11-10, 09:38

Συνφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.
Γιατί τόσες αντιδράσεις; δεν είπε θέλω αγόρι και επειδή κυοφορώ κορίτσι δεν ξέρω τι να κάνω.
Εγώ έχω 3 άγορια και σκεφτόμαστε να κάνουμε και τέταρτο αν θα είναι κορίτσι δεν θα με χαλάσει καθόλου, για την ακρίβεια το θέλω πάρα πολύ και δεν ντρέπομαι για αυτό.

rena_myst
09-11-10, 09:41
Αν συγκρινετε κατι τετοιο , δηλαδη ενα παιδακι με τα υλικα αγαθα, τα σπιτια, τα λεφτα , τις ταβερνες κ.λ.π.......τοτε οκ , να με συγχωρειτε, παω πασο.......................

ΡΟΥΜΠΗ
09-11-10, 09:53
Όποιος έχει πολύ πιπέρι βάζει και στα λάχανα!τι να σου πω βρε κορίτσι μου;κάτι έχω ακούσει για τις πρώτες μέρες μετά την περίοδο αλλά δεν τα πολυπιστεύω αυτά και να σου πω την αμαρτία μου δεν θέλω κιόλας.Εδώ ένα παιδάκι θέλουμε...

mousoudi
09-11-10, 09:53
λίγο κόμπλεξ και φθόνο μου κάνουν οι κακές κριτικές....

Πολύ βαριές κουβέντες και καθόλου αληθινές, ειδικά για ανθώπους που δε γνωρίζεις...πόνο μπορεί να φανερώνουν, αλλά φθόνο;;;!!! Όχι κι έτσι βρε κορίτσι μου...
Όσο για τις συγκρίσεις...απλά ατυχείς και υπερβολικές (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα). Αλλά αν έτσι το βλέπετε...πάω πάσο κι εγώ. Άλλωστε δικαίωμά σας είναι.

asteri2
09-11-10, 09:58
Αν συγκρινετε κατι τετοιο , δηλαδη ενα παιδακι με τα υλικα αγαθα, τα σπιτια, τα λεφτα , τις ταβερνες κ.λ.π.......τοτε οκ , να με συγχωρειτε, παω πασο.......................

κορίτσι μου, δε συγκρίνουμε υλικά αγαθά με τα παιδιά, ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΖΟΥΜΕ τις καταστάσεις για να καταλάβετε....
και το ότι ανέφερα ότι γύρω μας υποφέρουν άνθρωποι, πεινασμένοι, άστεγοι, άρρωστοι, ανήμποροι και εμείς απλά τους αγνοούμε και κάνουμε τη ζωή μας δεν νομίζω να σημαίνει ότι συγκρίνω "αγαθά". καταστάσεις συγκρίνω και συμπεριφορές....
και είναι πιο σημαντικό το ότι δε νοιαζόμαστε που γύρω μας υποφέρουν άνθρωποι από το ότι να μη νοιαζόμαστε που γύρω μας γυναίκες δε μπορούν να γεννήσουν παιδιά. γιατί στην πρώτη περίπτωση ενώ μπορούμε να κάνουμε κάτι να βοηθήσουμε δεν το κάνουμε και το παίζουμε "κινέζοι" και μπορείς να πεις ότι είμαστε "παρτάκιδες" και "αναίσθητοι "ενώ στη δεύτερη περίπτωση εμείς δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τους άλλους..... για να βοηθήσουμε...
γιατί γιαυτά μιλάμε τώρα.....αν δε μας συμφέρει, να με συγχωρείτε.....πάω και εγώ πάσο......

asteri2
09-11-10, 10:03
Πολύ βαριές κουβέντες και καθόλου αληθινές, ειδικά για ανθώπους που δε γνωρίζεις...πόνο μπορεί να φανερώνουν, αλλά φθόνο;;;!!! Όχι κι έτσι βρε κορίτσι μου...
Όσο για τις συγκρίσεις...απλά ατυχείς και υπερβολικές (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα). Αλλά αν έτσι το βλέπετε...πάω πάσο κι εγώ. Άλλωστε δικαίωμά σας είναι.

καταρχάς δεν χαρακτήρισα κανέναν, απλά αναφέρω τι αίσθηση μου δίνουν οι κριτικές. γιατί αναγνωρίζω τον πόνο αλλά ο πόνος δεν σημαίνει ότι κατακρίνουμε όποιον είναι τυχερός και έχει αυτό που δεν έχουμε και ζητάει κάτι παραπάνω...δε χρειάζεται η επίθεση και οι άσχημες κριτικές. θα δεχόμουν να αναφερθεί το πρόβλημα ότι πχ "μην αγχώνεσαι γιατί ότι και να ναι θα είσαι τυχερή γιατί άλλες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά" και όχι αυτά τα κακόβουλα και προσβλητικά σχόλια. λες και κάναμε σε κάποιον κακό. γιαυτό λέω ότι μου κάνουν για φθόνο. όσο για το αν είναι αληθινές οι κουβέντες μου ούτε εσύ το ξέρεις.....

my billy
09-11-10, 10:22
με έβγαλες από τον κόπο να τα γράψω και εγώ...
ακριβώς. και τα έχω ξαναπεί γιατί είχα κάνει την ίδια ερώτηση και πέσανε να με φάνε. εγώ βέβαια ήθελα κορίτσι γιατί έχω ένα γιο.
λίγο κόμπλεξ και φθόνο μου κάνουν οι κακές κριτικές....αν είναι έτσι, να φροντίσουμε να φάνε όλοι οι γύρω μας που πεινάνε και μετά να ψωνίσουμε κρέας για μας....εεεεεε..μα.
λοιπόν: επιστημονικές μελέτες λένε ότι το αρσενικό σπερματοζωάριο έχει μεγαλύτερη ταχύτητα και το θηλυκό ζει περισσότερο. έτσι αν θες αγόρι κάνεις σεξ τη μέρα της ωορηξίας, αν θέλεις κορίτσι κάνεις 2-3 μέρες πριν και ποτέ τη μέρα της ωορηξίας. βέβαια αυτό δεν ισχύει 100% πάντα και είναι δύσκολο στην εφαρμογή του γιατί πρέπει να βρεις ακριβώς ποια είναι η μέρα της ωορηξίας σου. εγώ κοριτσάκια μου το εφάρμοσα, μάλιστα έχει ένα site ο φαρμακευτικός σύλλογος του κιλκίς (πάτα στο google) και βάζεις τις μέρες περιόδου και σου βγάζει ημερομηνίες για κορίτσι ή αγόρι.
λοιπόν: είμαι έγκυος και έχω......πάλι αγόρι. σε μένα δεν έπιασε το κόλπο γιατί και ο κύκλος μου δεν είναι πάντα 28 μέρες...
δε με νοιάζει καθόλου φυσικά, θα έχω 3 άντρες να με προσέχουν και θα λατρεύω τα μωρά μου όσο τίποτε άλλο στον κόσμο. απλά δεν ήταν και κάτι κακό που το δοκίμασα....
το γιατρό μου που ρώτησα γιατί δε μου πέτυχε μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο στην εφαρμογή και δεν είναι πάντα σίγουρο...
πειτε τα ρε κοριτσια γιατι εχω φρικαρει με την μικροψυχια ορισμενων.:?
ενταξει βρρ κοριτσια καταλαβαινω τον πονο του να πασχιζεις να κανεις παδι αλλα με αυτην την λογικη να μην επιθυμουμε τιποτα εμεις εφόσον δεν μπορεινα το εχει κ ο διπλανος μου....
-ΑΧ! κ να κερδιζα το λαχειο...:lol:
-μα δεν ντρεπεσαι καθολου τι ειναι αυτα τα παγματα που ευχεσαι??????:evil: εγω δεν εχω να φαω κ εσυ που εχεις, θελεις κ παραπανω λεφτα??:roll: ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!! :???: ας πεινασουμε ολοι μαζι λοιπον για να παρηγοριουνται ολοι!:neutral::neutral:

Kadath
09-11-10, 10:46
κορίτσι μου, δε συγκρίνουμε υλικά αγαθά με τα παιδιά, ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΖΟΥΜΕ τις καταστάσεις για να καταλάβετε....
και το ότι ανέφερα ότι γύρω μας υποφέρουν άνθρωποι, πεινασμένοι, άστεγοι, άρρωστοι, ανήμποροι και εμείς απλά τους αγνοούμε και κάνουμε τη ζωή μας δεν νομίζω να σημαίνει ότι συγκρίνω "αγαθά". καταστάσεις συγκρίνω και συμπεριφορές....
και είναι πιο σημαντικό το ότι δε νοιαζόμαστε που γύρω μας υποφέρουν άνθρωποι από το ότι να μη νοιαζόμαστε που γύρω μας γυναίκες δε μπορούν να γεννήσουν παιδιά. γιατί στην πρώτη περίπτωση ενώ μπορούμε να κάνουμε κάτι να βοηθήσουμε δεν το κάνουμε και το παίζουμε "κινέζοι" και μπορείς να πεις ότι είμαστε "παρτάκιδες" και "αναίσθητοι "ενώ στη δεύτερη περίπτωση εμείς δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τους άλλους..... για να βοηθήσουμε...
γιατί γιαυτά μιλάμε τώρα.....αν δε μας συμφέρει, να με συγχωρείτε.....πάω και εγώ πάσο......

Με κάλυψες.

Κι όσον αφορά τα υλικά αγαθά, δεν αναφερθήκαμε σε αυτά, αλλά σε ανθρώπινες καταστάσεις, φτώχεια, πείνα, να είσαι άστεγος. Αν αυτά σας φαίνονται τετριμμένα, πάσο κι εγώ. Τα υλικά αγαθά είναι από τη δική μας πλευρά, των εχόντων και κατεχόντων, όχι από την πλευρά αυτών που πεινούν και δυστυχούν. \οταν κατλογίζετε ευθύνες για κάτι, να είστε έτοιμοι να αναλογιστείτε και τις δικές σας ευθύνες σε κάτι παραπλήσιο!

Και ακόμα και εσείς θα μπορούσατε να κατηγορηθείτε από κάποιον άλλον.
Από μια γυναίκα μόνη, που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς για κείνη π.χ.
Ή από μια γυναίκα που έχει μια ανίατη ασθένεια ή μία νεαρή χήρα και πολλά άλλα παραδείγματα. Θα μπορούσαν κι αυτές να πουν για σας, μα καλά έχουν την υγεία τους, έχουν τον αντρούλη τους, τι άλλο παραπάνω θέλουν; Θέλω να πω το νόμισμα έχει πάρα πολλές όψεις, εξαρτάται ποιος το κρατάει κάθε φορά.
Γι αυτό ξαναλέω άλλη μια φορά, ας σεβαστούμε το πως έχει ονειρευτεί κάποιος την ευτυχία του κι ας μην το συνδέουμε με το δικό μας πόνο.

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-11-10, 10:57
πως να κάνεις αγόρι;

Πολύ εύκολο.

Άλλαξε άντρα.

:lol::lol::lol::lol::lol:

Αγγελίνα#2
09-11-10, 10:58
Καλα...μου φαινεται μουφες γραφει το κοριτσι...αν ειναι και κοριτσι δλδ ....

Βρε κοριτσακια μου μη μαλώνετε...τείνω να συμφωνήσω με τη Ράννια...να δείτε που θα είναι κανένας χασομέρης που θα κάνει χάζι: "κοίτα πόσο εύκολα μπορώ να κάνω τις γυναίκες άνω κάτω"...μην τσιμπάτε! Αφήστε το να πάει στην ευχή κι ας είναι γερά όλα τα παιδάκια του κόσμου, γεννημένα και αγέννητα!:p:p:p

mousoudi
09-11-10, 11:13
καταρχάς δεν χαρακτήρισα κανέναν, απλά αναφέρω τι αίσθηση μου δίνουν οι κριτικές. γιατί αναγνωρίζω τον πόνο αλλά ο πόνος δεν σημαίνει ότι κατακρίνουμε όποιον είναι τυχερός και έχει αυτό που δεν έχουμε και ζητάει κάτι παραπάνω...δε χρειάζεται η επίθεση και οι άσχημες κριτικές. θα δεχόμουν να αναφερθεί το πρόβλημα ότι πχ "μην αγχώνεσαι γιατί ότι και να ναι θα είσαι τυχερή γιατί άλλες δεν μπορούν να κάνουν παιδιά" και όχι αυτά τα κακόβουλα και προσβλητικά σχόλια. λες και κάναμε σε κάποιον κακό. γιαυτό λέω ότι μου κάνουν για φθόνο. όσο για το αν είναι αληθινές οι κουβέντες μου ούτε εσύ το ξέρεις.....

Τώρα μάλλον κάποιος άλλος υπεραμύνεται σε βαθμό που κινεί υποψίες...Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση λοιπόν...ΟΚ.

mom
09-11-10, 11:22
καλέ χαλαρώστε είπαμε. δεν είπε ότι αν είναι κορίτσι θα το πετάξει από το βουνό που τα πετούσαν οι Σπαρτιάτες. έλεος. θέλει να δοκιμάσει και αν πετύχει πέτυχε. αυτό δεν αναιρεί ότι αγωνιά να είναι πρώτα από όλα γερό και υγιές. τι επίθεση είναι αυτή;; δηλαδή εγώ που το δοκίμασα για κορίτσι δεν αγωνιώ να είναι καλά;;η καρδούλα μου το ξέρει που τώρα που ξέρω 5 πράγματα παραπάνω τρέμω να γεννηθεί καλά και να το πάρω στα χέρια μου να νιώσω την ευτυχία ενός υγιέστατου μωρού. το ότι προσπάθησα για κορίτσι και έχω αγόρι καθόλου δεν αναιρεί το ότι το λατρεύω και αγωνιώ.
ηρεμήστε λίγο.....
πιστεύω εσείς που κατακρίνετε να μην έχετε ή ονειρεύεστε δικό σας σπίτι, να μοιράζετε το φαγητό σας στους πεινασμένους, να μην κάνετε κομπόδεμα στην τράπεζα, να μην βγαίνετε να διασκεδάσετε έστω για καφέ ή ταβέρνα και φυσικά τα ρούχα σας θα είναι φτωχικά γιατί όλα σας τα παραπάνω θα τα μοιράζετε στους φτωχούς, άστεγους και πεινασμένους που κυκλοφορούν γύρω μας....γιατί θα είναι ντροπή σας να μπορείτε να τρώτε κρέας ή όλα τα παραπάνω που αναφέρω ενώ γύρω μας ο κόσμος υποφέρει....

πειτε τα ρε κοριτσια γιατι εχω φρικαρει με την μικροψυχια ορισμενων.:?
ενταξει βρρ κοριτσια καταλαβαινω τον πονο του να πασχιζεις να κανεις παδι αλλα με αυτην την λογικη να μην επιθυμουμε τιποτα εμεις εφόσον δεν μπορεινα το εχει κ ο διπλανος μου....
-ΑΧ! κ να κερδιζα το λαχειο...:lol:
-μα δεν ντρεπεσαι καθολου τι ειναι αυτα τα παγματα που ευχεσαι??????:evil: εγω δεν εχω να φαω κ εσυ που εχεις, θελεις κ παραπανω λεφτα??:roll: ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!! :???: ας πεινασουμε ολοι μαζι λοιπον για να παρηγοριουνται ολοι!:neutral::neutral:

Με κάλυψες.

Κι όσον αφορά τα υλικά αγαθά, δεν αναφερθήκαμε σε αυτά, αλλά σε ανθρώπινες καταστάσεις, φτώχεια, πείνα, να είσαι άστεγος. Αν αυτά σας φαίνονται τετριμμένα, πάσο κι εγώ. Τα υλικά αγαθά είναι από τη δική μας πλευρά, των εχόντων και κατεχόντων, όχι από την πλευρά αυτών που πεινούν και δυστυχούν. \οταν κατλογίζετε ευθύνες για κάτι, να είστε έτοιμοι να αναλογιστείτε και τις δικές σας ευθύνες σε κάτι παραπλήσιο!

Και ακόμα και εσείς θα μπορούσατε να κατηγορηθείτε από κάποιον άλλον.
Από μια γυναίκα μόνη, που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς για κείνη π.χ.
Ή από μια γυναίκα που έχει μια ανίατη ασθένεια ή μία νεαρή χήρα και πολλά άλλα παραδείγματα. Θα μπορούσαν κι αυτές να πουν για σας, μα καλά έχουν την υγεία τους, έχουν τον αντρούλη τους, τι άλλο παραπάνω θέλουν; Θέλω να πω το νόμισμα έχει πάρα πολλές όψεις, εξαρτάται ποιος το κρατάει κάθε φορά.
Γι αυτό ξαναλέω άλλη μια φορά, ας σεβαστούμε το πως έχει ονειρευτεί κάποιος την ευτυχία του κι ας μην το συνδέουμε με το δικό μας πόνο.

Παρόλο που το θέμα αποδείχτηκε ψευδές καθώς φαίνεται, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα παραπάνω σχόλια. Με καλύψατε πλήρως!!!!;)

xouxoulina
09-11-10, 11:39
για να τελειωνω με το θεμα γιατι κακως ασχοληθηκα απο την αρχη ουτε φθονω ουτε μισω κανεναν επειδη ο αντρας μου δεν μπορει να κανει παιδια,απεναντιας χαιρομαι οταν ακουω για εγκυμοσυνες αλλων και εχω αποδειξει σε ολους τον χαρακτηρα μου,απλα οταν ακουω για συνταγες για παιδια εκνευριζομαι,αυτα ειναι του θεου και οταν λες την γνωμη σου δεν σημαινει οτι εισαι κομπλεξικος,μαλλον αυτος που δεν την δεχεται ειναι,καλη επιτυχια σε ολες και να αποκτησει η καθε μια αυτο που ονειρευεται,αυτα απο μια κομπλεξικη...

mousoudi
09-11-10, 11:50
για να τελειωνω με το θεμα γιατι κακως ασχοληθηκα απο την αρχη ουτε φθονω ουτε μισω κανεναν επειδη ο αντρας μου δεν μπορει να κανει παιδια,απεναντιας χαιρομαι οταν ακουω για εγκυμοσυνες αλλων και εχω αποδειξει σε ολους τον χαρακτηρα μου,απλα οταν ακουω για συνταγες για παιδια εκνευριζομαι,αυτα ειναι του θεου και οταν λες την γνωμη σου δεν σημαινει οτι εισαι κομπλεξικος,μαλλον αυτος που δεν την δεχεται ειναι,καλη επιτυχια σε ολες και να αποκτησει η καθε μια αυτο που ονειρευεται,αυτα απο μια κομπλεξικη...

Μαζί σου κι εγώ!!!

maria- elpida
09-11-10, 12:02
βρε κοριτσια μην το κανουμε τοσο μεγαλο θεμα..
προσωπικα και εγω διαφωνω με τις συνταγες και πιστευω οτι αυτα ειναι του θεου και μακαρι να ειχαμε συνταγες για ευκολες εγκυμοσυνες και γερα παιδακια!!!
τωρα αν μερικα κοριτσια διαφωνουν.. αποψη τους ειναι..
εγω παντως ουτε που σκεφτομαι το φυλο και ο αντρας μου που καμια φορα μου λεει λες να ειναι αγορι μιας και θελει πιο πολυ, γινομαι τουρκος!!!!!
ας τα καταφερουμε ολες....

_Dimitra83_
09-11-10, 12:02
εγω παντως κ τα 3 παιδια τα επιασα τη μερα ωορρηξιας.2 κοριτσια κ ενα αγορι.μαλλον μουφες ειναι ολα οσα λεγονται γιαυτο το θεμα οτι κ καλα κανεις αγορι οταν πιανεις τη μερα ωορρηξιας:rolleyes:

stella261011
09-11-10, 12:09
ειναι πολυ δυσκολο να επικοινωνησουν ανθρωποι που εχουν διαφορετικα ενδιαφεροντα κ διαφορετικες σκεψεις στο μυαλο τους, αυτο ειναι σιγουρα κ ενα κριτηριο επιλογης ανθρωπων που θελουμε να εχουμε κοντα μας στη ζωη μας.θεωρω οτι εχουν ολοι δικιο σ αυτην την αντιπαραθεση ,απλα καλο ειναι να συνομιλουμε με ανθρωπους που μας αρεσουν αυτα που συζητανε!προς Θεου δεν θελω να κανω την εξυπνη σε κανεναν ειμαι σιγουρη οτι κ εσεις το ιδιο σκεφτηκατε.απλα διαβαζα τα παραπανω μιας κ μου αρεσει να ενημερωνομαι απο το φορουμ κ ενιωσα ασχημα!

maria- elpida
09-11-10, 12:14
εγω παντως κ τα 3 παιδια τα επιασα τη μερα ωορρηξιας.2 κοριτσια κ ενα αγορι.μαλλον μουφες ειναι ολα οσα λεγονται γιαυτο το θεμα οτι κ καλα κανεις αγορι οταν πιανεις τη μερα ωορρηξιας:rolleyes:

που εισαι εσυ καλε?
να σου ζησει η μπεμπουλα!! γερη και καλοτυχη να ειναι!!!
sorry για το off topic

χαιρομαι που σε ξαναβλεπω!

Rinoula
09-11-10, 12:30
Μ'αρέσει που οταν ανοίγει καμιά κοπέλα τέτοια "πικάντικα" θέματα, παίρνουμε όλες φωτιά!!! :D

Τέλως πάντων, ας πω κιεγώ τη γνώμη μου. Πριν 3 χρόνια, όταν ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για παιδάκια, εγώ λύσαγα για κορίτσι (παρόλο που είμαστε κοριτσοοικογένεια). Δε σκεφτόμουν ποτέ την εκδοχή του αγοριού, αφού όταν έλεγα ότι θέλω παιδάκι, μπερδευόμουν κι έλεγα θέλω κοριτσάκι.
Τώρα μετά από 3 χρόνια γάμου, και μην έχοντας αποκτήσει ακόμα μωρό, προσεύχομαι και λέω Θέε μου χάρισε μου ένα παιδί υγιές και καλό κι ας είναι ότι φύλο θες , γιατί Εσύ ξέρεις τί είναι το καλύτερο για μένα!
Δεν σας κρύβω ότι ακόμα έχω μια κρυφή επιθυμία να κάνω κοριτσάκι, αλλά μετά από 3 χρόνια προσπαθειών, δεν εχω πλέον την "πολυτέλεια" να το απαιτώ.
Δε νομίζω ότι είναι κακό κάποιος να έχει προτίμηση προς το ένα ή το άλλο φύλο. Γούστα είναι αυτά. Απλά η επιθυμία μας αυτή ίσως δε θα έπρεπε να γίνεται πόθος άσβεστος! Όχι τίποτα άλλο, απλά γιατί μπορεί να απογοητευτούμε και να θλιβούμε όταν συνειδητοποιήσουμε ότι δεν πετύχαμε αυτό που θέλαμε.
Εξάλλου δε νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένο κόλπο. Όλα είναι θέλημα Θεού και προγραμματισμένα.

rena_myst
09-11-10, 13:24

Καταρχην δεν θυμαμαι να προσφωνησα εγω ποτε καμια κοπελα εδω μεσα με αγενη τροπο και θα σε παρακαλουσα μια και δε νομιζω να σου εχω δωσει κι εσενα τετοιο δικαιωμα, να μη με αποκαλεις "κοριτσι μου".Δευτερον οπως εχω πει πολλες φορες εδω μεσα, καθενας εχει δικαιωμα να εχει την προσωπικη του αποψη.Αν αυτος που ξεκιναει ενα θεμα δεν αποδεχεται κριτικη και διαφορετικες αποψεις , τοτε να μην συμμετεχει σε forum.Τελος , καλα θα ηταν πριν κρινουμε τους αλλους να κοιταμε την δικη μας καμπουρα και να μη βγαζουμε ευκολα συμπερασματα.Κουβεντες του στυλ "αν δεν μας συμφερει" καλα θα ηταν να λεγονται μοναχα αμα γνωριζουμε τον αλλον.Ειναι πολυ ευκολο να γινω και εγω αγενης και να μιλησω με το δικο σου υφος , ειδικα εδω μεσα και πισω απο την ανωνυμια.Δεν θα το κανω ομως......θα το παιξω λοιπον "κινεζα" οπως ευκολα μας χαρακτηρισες, και θα ευχηθω σε ολες τις κοπελες που επιθυμουν να γινουν μανουλες, να γινουν γρηγορα και με το καλο, με γερα παιδακια.Γι ολους τους παραπανω που αναφερεις που χρειαζονται βοηθεια δεν ανησυχω.......υπαρχουν ευτυχως ανθρωποι οπως εσυ που τους νοιαζονται και τους βοηθουν.....εμας τους "κινεζους δεν μας συμφερει " να μιλαμε γι αυτους. Να σαι καλα.

xouxoulina
09-11-10, 13:32
αστο ρε ρενακι μην ασχολεισαι....

rena_myst
09-11-10, 13:34
αστο ρε ρενακι μην ασχολεισαι....

εχεις δικιο, πολυ ασχοληθηκαμε

ΚΙΤΤΥ.
09-11-10, 13:48
ηρεμήστε λίγο.....

μου φαίνεται εχουμε χάσει το θέμα ........
και με συγχωρείς αστέρι ,αλλα μου φαινονται άσχετα όλα αυτά που λες....
νομιζω οτι ολοι ξερουμε οτι τα πραγματα στη ζωη δεν προγραμματίζονται πάντα

και δηλαδη αφου εχει κανει 3 παιδια ..ρωταει ποτε ειναι η καταλληλη εποχη για γέννα ??

asteri2
09-11-10, 13:48
Καταρχην δεν θυμαμαι να προσφωνησα εγω ποτε καμια κοπελα εδω μεσα με αγενη τροπο και θα σε παρακαλουσα μια και δε νομιζω να σου εχω δωσει κι εσενα τετοιο δικαιωμα, να μη με αποκαλεις "κοριτσι μου".Δευτερον οπως εχω πει πολλες φορες εδω μεσα, καθενας εχει δικαιωμα να εχει την προσωπικη του αποψη.Αν αυτος που ξεκιναει ενα θεμα δεν αποδεχεται κριτικη και διαφορετικες αποψεις , τοτε να μην συμμετεχει σε forum.Τελος , καλα θα ηταν πριν κρινουμε τους αλλους να κοιταμε την δικη μας καμπουρα και να μη βγαζουμε ευκολα συμπερασματα.Κουβεντες του στυλ "αν δεν μας συμφερει" καλα θα ηταν να λεγονται μοναχα αμα γνωριζουμε τον αλλον.Ειναι πολυ ευκολο να γινω και εγω αγενης και να μιλησω με το δικο σου υφος , ειδικα εδω μεσα και πισω απο την ανωνυμια.Δεν θα το κανω ομως......θα το παιξω λοιπον "κινεζα" οπως ευκολα μας χαρακτηρισες, και θα ευχηθω σε ολες τις κοπελες που επιθυμουν να γινουν μανουλες, να γινουν γρηγορα και με το καλο, με γερα παιδακια.Γι ολους τους παραπανω που αναφερεις που χρειαζονται βοηθεια δεν ανησυχω.......υπαρχουν ευτυχως ανθρωποι οπως εσυ που τους νοιαζονται και τους βοηθουν.....εμας τους "κινεζους δεν μας συμφερει " να μιλαμε γι αυτους. Να σαι καλα.

απορώ με την τόση επιθετικότητα. το "κορίτσι μου" ήταν ίσια ίσια με γλυκιά διάθεση για να δείξω ότι δεν έχω κάτι μαζί σου. τον αγενή χαρακτηρισμό στο "κορίτσι μου" sorry δεν τον βλέπω. εννοείται πως είμαι υπέρ του υγιή διαλλόγου και της ελευθερίας πνεύματος και λόγου και ακριβώς γιαυτόν τον λόγο έγραψα αυτά που έγραψα γιατί υπερασπίστηκα μία κοπέλα που έχει την άποψή της και τις επιθυμίες της (να αποκτήσει αγόρι) και την "άρπαξαν" κάποιοι από τα μούτρα και έγραψαν ότι είναι "εγωιστικό" και "ντροπή" και πολλά άλλα. ποιος λοιπόν δε σέβεται την άποψη του άλλου;;;και αν προσέξεις γράφω παραπάνω ότι δέχομαι την άποψή σας αλλά χωρίς τους άσχημους χαρακτηρισμούς και τις άσχημες κριτικές.
όσο για το "κινέζα" και όλα αυτά που γράφω για την στάση μας απέναντι στους αστέγους, πεινασμένους κτλ. αν προσέξεις μιλάω σε πρώτο πληθυντικό γιατί δεν το παίζω φιλάνθρωπος αλλά τουλάχιστον ούτε κατακρίνω αυτούς που έχουν ή θέλουν περισσότερα από μένα.......
όσο για.....την ειρωνία σου για τη βοηθεια που προσφέρω στους ασθενείς: βλέπεις λοιπόν που "δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις" γιατί λες παραπάνω "Κουβεντες του στυλ "αν δεν μας συμφερει" καλα θα ηταν να λεγονται μοναχα αμα γνωριζουμε τον αλλον".
δεν ξέρεις λοιπόν αν βοηθάω και για να σου λύσω την απορία: ναι βοηθάω και παραπάνω από τις δυνάμεις μου....
το όλο πνεύμα μου είναι αυτό: δέχομαι όλες τις απόψεις, με ενοχλούν οι ευκολες κριτικές.....

rena_myst
09-11-10, 14:22
λίγο κόμπλεξ και φθόνο μου κάνουν οι κακές κριτικές.......

εννοείται πως είμαι υπέρ του υγιή διαλλόγου και της ελευθερίας πνεύματος και λόγου..........

το όλο πνεύμα μου είναι αυτό: δέχομαι όλες τις απόψεις, με ενοχλούν οι ευκολες κριτικές..... ..........

πασο.............

Active Member
09-11-10, 14:41
Μα σοβαρολογουμε τωρα? Ακομα με τον τυπο ασχολειστε?

Ποια γυναικα με 3 παιδια ρωταει πως καταλαβαινω αν ειμαι εγκυος, τι ειναι η χοριακη και αν πριν την περιοδο εχουμε υγρα?

Και επιπλεον....σβηνει και τα ποστ?

ε?ε?

xouxoulina
09-11-10, 14:56
και μετα ειμαι εγω η μικροψυχη,αυτοι που κανουν πλακα με τοσο ευαισθητα θεματα και οι'δικηγοροι' που τρεχουν να τους υπερασπιστουν τι ειναι?

_Dimitra83_
09-11-10, 15:03
τι εγινε πιασαμε λαυρακι παλι?μονο εμενα διαγραφουν συνεχεια .ελεος δηλαδη.εγω τουλαχιστον δε μπηκα να δουλεψω κανεναν εδω μεσα:evil:

ΚΙΤΤΥ.
09-11-10, 15:06
τι εγινε πιασαμε λαυρακι παλι?μονο εμενα διαγραφουν συνεχεια .ελεος δηλαδη.εγω τουλαχιστον δε μπηκα να δουλεψω κανεναν εδω μεσα:evil:

πες τα βρε Δημητρα:p:p:p

νσ σου ζησει η μπουμπου !!!! σε διαβαζω και στο καφε

_Dimitra83_
09-11-10, 15:09
σε ευχαριστω κιττυ μου!ε μα και να θες να αγιασεις δε σαφηνουν...

marsolan
09-11-10, 15:21

εε,ψιτ...κοπελια!!!Σου μεινε απο την εγκυμοσυνη η ευαισθητη οσφρηση και τα μυριζεσαι απο χιλιομετρο τα θεματακια?????
Μα καλα μαρη...με το που ξαναρχεσαι...αρχιζουν!!!
χαχχαααα...βαλτοι ειναι,να το ξερεις!!!:mrgreen:

_Dimitra83_
09-11-10, 17:06
εε,ψιτ...κοπελια!!!Σου μεινε απο την εγκυμοσυνη η ευαισθητη οσφρηση και τα μυριζεσαι απο χιλιομετρο τα θεματακια?????
Μα καλα μαρη...με το που ξαναρχεσαι...αρχιζουν!!!
χαχχαααα...βαλτοι ειναι,να το ξερεις!!!:mrgreen:

χαχαχαχα:lol::lol: μα ειδες?με το που παταω το ποδι μου πεφτουν σα τις μυγες.δηλαδη οντως καποιος το κανει επιτειδες για να φαω σουτ παλι!
:rolleyes:

MELINA29
09-11-10, 23:39
Δε το θεωρώ καθόλου κακό να έχεις μια μικρη προτίμηση φύλου.και εγώ μετά από δυο ΥΠΕΡΟΧΑ αγόρακια τα οποία υπερλατρεύω (το ένα βρίσκεται στην κοιλίσα μου ακόμη ) στο μέλλον ονειρεύομαι και μια κορούλα...κάκο ειναι?αυτο δε σημάινει οτι αν βγεί πάλι αγοράκι θα το αγαπώ λιγότερο!!!πάντως μπορώ να πω ότι και τα δύο τα έπιασα σίγουρα τις ημέρες της ωορηξίας οπότε στο τρίτο όταν και άν με το κάλό έρθει θα προσπαθήσω το αντίθετο..

ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΑΓΑΠΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!

BLUBLU
10-11-10, 22:37
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Κ εγω έχω δυο κοριτσια, έφτυσα αίμα για να τις κάνω, αν κάνω τρίτο δεν με ενδιαφέρει το φύλο, μονο γερό να είναι! Αλλα ρε παιδια οταν διαβαζω κόλπα για φύλο ε το μονο που μου έρχεται να κάνω είναι να γελάσω:lol::lol::lol:

BLUBLU
10-11-10, 22:50
Ρε παιδια διάβασα μερικά ποστς....δηλ. μερικές έχετε ξεφυγει τελειως εδω μεσα! Βαριες κουβέντες...μικροψυχία, φθονος....επειδη τι? Καποιες μένουν έγκυες κ άλλες οχι! Μην λετε χοντρες κουβέντες η ζωη είναι ρόδα κ γυρίζει! Δεν υπάρχει χειροτερΟ πράγμα για μια γυναικα να μην μπορει να μείνει έγκυος...αυτο αν δεν το ζήσεις δεν μπορεις να το καταλάβεις...ουτε η ιδια σου η μανα δεν μπορει να μπει σε αυτην την ψυχολογια! Κ ναι, για να γινουμε μάνες...δεν μας πτοουν ουτε θανασιμες αρρωστειες, ούτε τπτ! Το μεγαλείο ψυχής μια γυναίκας που θέλει να γίνει μάνα κ βάζει τον εαυτο της σε διαδικασίες που καλύτερα να μην αναφέρω... δεν μπορει ο καθενας να το χαρακτηριζει μικρόψυχο. Μικρόψυχο είναι να σου δίνουν τα πάντα κ να λες...αυτο σε ροζέ το έχετε????!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

BLUBLU
10-11-10, 22:56
Κοριτσια διαβαστε αυτο. Το παρεθεσε η χρηστης Σαμ σε κάποιο άλλο θέμα.Αξιζει!

Άδεια μου αγκαλιά: μαμά από την πίσω πόρτα
της Ρίκας Βαγιάνη

Μου φέρνει ο σπόρος ένα φιλάκι, ένα λουλούδι και μια ζωγραφιά. Δεύτερη Κυριακή του Μαΐου, Γιορτή της Μητέρας. Δέχομαι τα φιλάκια με ενθουσιασμό, το λουλούδι με συγκίνηση, και τη ζωγραφιά γελώντας (είναι ένα μουρλοκούκου ορνιθοσκάλισμα). Αλλά μέσα μου δεν νιώθω εκατό τοις εκατό ότι «γιορτάζω». Αισθάνομαι σαν να ήρθα κάπου απρόσκλητη. Σαν να μπήκα στην γιορτή από την πίσω πόρτα.

Βλέπετε, δεν είμαι μια «κανονική» μαμά. Είμαι από…τις άλλες. Το παιδάκι μας το αποκτήσαμε με εξωσωματική. Όχι απλώς δεν έχω κανένα πρόβλημα μ΄αυτό, αλλά αν χρειαζόταν να ανέβω στα Τουρκοβούνια με μια ντουντούκα και να το φωνάζω, ευχαρίστως θα το έκανα, από ευγνωμοσύνη στη μέθοδο που με βοήθησε να αποκτήσω το γιό μου. Χιλιάδες Έλληνιδες νιώθουν τα ίδια συναισθήματα μ΄εμένα, αν φυσικά αφαιρέσουμε τη ντουντούκα και την αντικαταστήσουμε με σιγαστήρα. Διότι η εξωσωματική είναι μεν απολύτως αποδεκτή ως μέθοδος απόκτησης παιδιού, αλλά, περιέργως, είναι ακόμα κάτι «κρυφό». Το ξέρει το ζευγάρι, η άμεση οικογένεια (όχι πάντα), ελάχιστοι φίλοι, κι αν είναι δυνατόν να μην το ξέρουν ούτε εκείνοι. Ούτε καν που θα συζητιούνταν το θέμα, αν οι παιδικές χαρές και τα σχολεία δεν ήταν τίγκα στα δίδυμα.

Τι μύγα με τσίμπησε σήμερα και ανοίγω την κουβέντα; Ε, να, είναι που με πήραν λίγο οι αναμνήσεις, και θυμόμουν τα σκληρά χρόνια που προσπαθούσα, και ξαναπροσπαθούσα, (κι έτρωγα τα μούτρα μου, τις σάρκες μου και τη ζωή μου). Ερχόταν η γιορτή η σημερινή και για χρόνια, αντί για το λουλουδάκι και τη ζωγραφιά, το μόνο που είχα ήταν φάρμακα, ενέσεις, εργαστήρια, πυρετώδεις αναμονές, και μετά μια άδεια κοιλιά, και μια αγκαλιά ακόμα πιο άδεια. Δεν παιζόταν, σας λέω, η δεύτερη Κυριακή του Μάη. Ήταν σαν μαχαιριά, σαν ντροπή, ή σαν χαστούκι.

Και μετά πέτυχε. Πέτυχε, που να με πάρει και να με σηκώσει, σε πείσμα κάθε στατιστικής, που από τότε την έχω, και να με συγχωρείτε, εντελώς χεσμένη ως επιστήμη. Και πιέστηκα κι εγώ, από τις γενικές συνθήκες, να μη βγω στα Τουρκοβούνια με τη ντουντούκα. Να το κρατήσω, αν όχι μυστικό, πάντως σε διακριτική σιωπή, το πώς φτάσαμε και γίναμε, ο άντρας μου κι εγώ, από ζευγάρι, οικογένεια.

Δεν είναι παράξενο που η Γιορτή της Μητέρας γύρισε, όλο τσαντίλα, και με δάγκωσε στον πισινό. «Μήπως είναι κάτι που ξεχνάς;» ψιθύριζε, κάθε δεύτερη Κυριακή του Μάη. Δεν είναι ανεξήγητο ότι όλα αυτά τα χρόνια ένιωθα λιγάκι «λαθρεπιβάτης» της γιορτής. Έπαιρνα τα φιλάκια, τα λουλουδάκια και τις ευχές, αλλά δεν έδινα κάτι χρωστούμενο πίσω: μια κουβέντα ξεκάθαρη για το πώς ήρθε στον κόσμο ο μπόμπιρας.

Έτσι λοιπόν, ποστάρω το σημερινό κείμενο: για όλες τις υποψήφιες μαμάδες που περιμένουν στην ουρά των εργαστηρίων υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, κάθε μέρα, κάθε μήνα, κάθε δευτερόλεπτο. Για όλα τα ζευγάρια που περιμένουν να γίνουν γονείς, κρυφά, αμήχανα, «από την πίσω πόρτα». Για τις γυναίκες με τις άδειες αγκαλιές. Για όσες αυτή τη στιγμή είναι εκεί έξω, και νιώθουν αυτή την Κυριακή σαν μαχαιριά, σαν ντροπή ή σαν χαστούκι, είναι το κείμενο αυτό. Για να σας πω «Χρόνια Πολλά», κορίτσια, για τη σημερινή γιορτή. Την αξίζετε εξ ίσου με τις «κανονικές» μαμάδες, μπορεί και λίγο παραπάνω.

Και για πάρτη μου, φυσικά: επειδή τελειώνοντας αυτές τις χρωστούμενες γραμμές, ίσως να καταφέρω να γιορτάσω τη μέρα αυτή ολόκληρη, επιτέλους κι εγώ.

protagon.gr (http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=75&smid=400&ArticleId=2443&sot=1)

ΡΟΥΜΠΗ
11-11-10, 10:57
Πες τα βρε BLUBLU!!!Έλεος πια!να λέμε δόξα τω θεω για την τύχη μας!κι εγώ θα ήθελα καλύτερη δουλειά αλλά δεν θα το θέσω ως παράπονο στον άνεργο...δεν παρεξηγώ την επιλογή φύλου,ανθρώπινο είναι, προς θεού, αλλά κάποιες κουβέντες με πίκραναν και φοβάμαι μήπως δεν μας βλέπουν σαν άτυχες κι αδικημένες αν θες γυναίκες με ευαίσθητη ψυχολογία(αυτό το δέχομαι) αλλά σαν μικρόψυχες και κομπλεξικές στείρες!Μην το κάνετε σας παρακαλώ,μανούλες εσείς κι υποψήφιες εμείς, το θέμα είναι να αγαπάμε τα παιδιά μας!Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

loukomamy
11-11-10, 11:28
Καθόλου δε μου άρεσε το κείμενο της Βαγιάνη.

Αν το έγραφε στη δεκαετία του '80 μπορεί να το καταλάβαινα αλλά το 2010 να μιλάμε για την εξοσωματική σαν να είναι ταμπού?????

xenia:-)
11-11-10, 11:29
Καθόλου δε μου άρεσε το κείμενο της Βαγιάνη.

Αν το έγραφε στη δεκαετία του '80 μπορεί να το καταλάβαινα αλλά το 2010 να μιλάμε για την εξοσωματική σαν να είναι ταμπού?????

κι ομως...

loukomamy
11-11-10, 11:34
κι ομως...

Xenia, πραγματικά υπάρχει έστω και μια μητέρα που απέκτησε παιδάκι με εξοσωματική και αισθάνεται όπως περιγράφει η Βαγιάνη?

"Δέχομαι τα φιλάκια με ενθουσιασμό, το λουλούδι με συγκίνηση, και τη ζωγραφιά γελώντας (είναι ένα μουρλοκούκου ορνιθοσκάλισμα). Αλλά μέσα μου δεν νιώθω εκατό τοις εκατό ότι «γιορτάζω». Αισθάνομαι σαν να ήρθα κάπου απρόσκλητη. Σαν να μπήκα στην γιορτή από την πίσω πόρτα. "

"Βλέπετε, δεν είμαι μια «κανονική» μαμά. Είμαι από…τις άλλες. Το παιδάκι μας το αποκτήσαμε με εξωσωματική."

"«Χρόνια Πολλά», κορίτσια, για τη σημερινή γιορτή. Την αξίζετε εξ ίσου με τις «κανονικές» μαμάδες, μπορεί και λίγο παραπάνω. "

Rinoula
11-11-10, 13:34
Xenia, πραγματικά υπάρχει έστω και μια μητέρα που απέκτησε παιδάκι με εξοσωματική και αισθάνεται όπως περιγράφει η Βαγιάνη?

"Δέχομαι τα φιλάκια με ενθουσιασμό, το λουλούδι με συγκίνηση, και τη ζωγραφιά γελώντας (είναι ένα μουρλοκούκου ορνιθοσκάλισμα). Αλλά μέσα μου δεν νιώθω εκατό τοις εκατό ότι «γιορτάζω». Αισθάνομαι σαν να ήρθα κάπου απρόσκλητη. Σαν να μπήκα στην γιορτή από την πίσω πόρτα. "

"Βλέπετε, δεν είμαι μια «κανονική» μαμά. Είμαι από…τις άλλες. Το παιδάκι μας το αποκτήσαμε με εξωσωματική."

"«Χρόνια Πολλά», κορίτσια, για τη σημερινή γιορτή. Την αξίζετε εξ ίσου με τις «κανονικές» μαμάδες, μπορεί και λίγο παραπάνω. "

Συμφωνώ. Μην το κάνουμε και θέμα. Τώρα οι μισές κοπέλες με εξωσωματική γεννάνε. Όλες παντρεύονται πια πολύ αργά σε σχέση με το παρελθόν και πολλές προσφεύγουν κατευθίαν στην εξωσωματική λόγω ηλικίας και ίσως έλλειψης υπομονής (χώρια οι περιπτώσεις όπου υπάρχει σοβαρό πρόβλημα βέβαια) Εγώ έχω πολλές τέτοιες γνωστές. Δε νομίζω ότι απ'τους περισσότερους τουλάχιστον το θέμα εξωσωματική είναι ταμπού. Από τίποτα αστοιχείωτους και απαίδευτους μπορεί, αλλά από τους πολιτισμένους ανθρώπους νομίζω ότι είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό πλέον. Ούτε μένα μ'άρεσε το κείμενο αυτό. Νόμιζα ότι διάβαζα κάτι αντιρατσιστικό για κάποια συγκεκριμένη φυλή ή κάτι τέτοιο τελωςπάντων.

Sam
11-11-10, 13:44
To κείμενο το είχα παραθέσει στο παρακάτω θέμα που
υπήρχε και η σχετική δημοσκόπηση τα ερωτήματα ακόμη
υπάρχουν και δεν μπορούμε(προσωπική άποψη)να πούμε
σε έναν άνθρωπο όποιος κι αν είναι αυτός πως να
αισθάνεται.

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=37193&highlight=%C5%EE%F9%F3%F9%EC%E1%F4%E9%EA%DE

υπάρχει κι αυτό το ερώτημα τοποθετημένο στο φόρουμ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23765&highlight=%EB%DD%E3%E1%F4%E5+%E5%EE%F9%F3%F9%EC%E1%F4%E9%EA%DE

11-11-10, 13:59
Συμφωνώ. Μην το κάνουμε και θέμα. Τώρα οι μισές κοπέλες με εξωσωματική γεννάνε. Όλες παντρεύονται πια πολύ αργά σε σχέση με το παρελθόν και πολλές προσφεύγουν κατευθίαν στην εξωσωματική λόγω ηλικίας και ίσως έλλειψης υπομονής (χώρια οι περιπτώσεις όπου υπάρχει σοβαρό πρόβλημα βέβαια) Εγώ έχω πολλές τέτοιες γνωστές. Δε νομίζω ότι απ'τους περισσότερους τουλάχιστον το θέμα εξωσωματική είναι ταμπού. Από τίποτα αστοιχείωτους και απαίδευτους μπορεί, αλλά από τους πολιτισμένους ανθρώπους νομίζω ότι είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό πλέον. Ούτε μένα μ'άρεσε το κείμενο αυτό. Νόμιζα ότι διάβαζα κάτι αντιρατσιστικό για κάποια συγκεκριμένη φυλή ή κάτι τέτοιο τελωςπάντων.

ισα ισα δεν απαντησα για να δημιουργηθει θεμα.θεωρω την εξωσωματικη θειο λειτουργημα.απλα τα ταμπου υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν.δεν εχω εμπειρια επι του θεματος.σαν ξενια ομως δεν θα ενιωθα μειονεκτικα ουτε θα προσπαθουσα να το κρυψω.κλεμμενο το εχω?
αλλα υπαρχουν ατομα που σκεφτονται αλλιως....
συγγνωμη που φευγω απο το θεμα

asteri2
11-11-10, 14:17
Βρε κορίτσια, μην παρεξηγείτε...
θεωρώ τις γυναίκες που παιδεύονται και δυσκολεύονται να κάνουν παιδιά ηρωίδες και υποκλίνομαι στην υπομονή, επιμονή, κουράγιο και δύναμη ψυχής που παλεύουν γιαυτό που άλλες θεωρούν δεδομένο. αυτές καταλαβαίνουν και συνειδητοποιούν ίσως πολύ καλύτερα από άλλες τι θείο δώρο είναι η μητρότητα. απλά εγώ απάντησα σε κάποια post που από την άλλη πλευρά χαρακτήριζαν "ντροπή" και "αίσχος" και πολύ επικριτικά το ότι κάποιες ήδη μανούλες θέλουν το επόμενο παιδάκι τους άλλο φύλο.
απλά θεωρώ ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να ονειρεύεται ό,τι του λείπει και εξάλλου όλοι αυτό δεν κάνουμε;; όλοι να πούμε τη γνώμη μας αλλά με σεβασμό. και απάντησα λίγο....αυστηρά γιατί εκνευρίζομαι να καταδικάζουμε έτσι ευκολα άλλες θέσεις και απόψεις όταν δεν είμαστε στην θέση του άλλου. γιατί αν ήμασταν ίσως κάναμε τα ίδια....

BLUBLU
11-11-10, 14:51
Το να μην αρέσει το κειμενο ειναι σεβαστό, εμένα με εκφράζει απολυτα γιατι είμαι κ εγω μια τέτοια μανουλα, μια γυναικα που περιμενα με το ακουστικό στο χέρι για να πάρω ανάσα ή όχι! Κ ναι η εξωσωματική στην Ελλάδα του 2010 είναι ταμπού...οσο κ να θέλουμε να τα ωραιοποιηούμε είναι δυστυχως!

Ρε συ Rinoula επειδη έχω μιλήσει με πολλές γυναίκες που έχουν κάνει εξωσωματική...ηθελα να σε ρωτησω πως κατέληξες στο συμπέρασμα οτι πολλές καταφέυγουν σε αυτη την μέθοδο λόγω έλλειψης υπομονής????!!!!Πολλές κίολας! Δηλ. μην τρελαθούμε δεν είναι βαριέμαι να περιμένω το ντελιβερι να μου φέρει το σούσι κ πάω κ το παίρνω μόνη μου! Μπορει να υπάρχουν κ τέτοιες εξαιρέσεις....αλλα είναι μετρημένες στα δάχτυλα κ η διαδικασια είναι τόσο σκληρη που αν είναι θέμα οτι δεν έχεις υπομονη να περιμένεις, δεν θα έχεις υπομονη να υποστεις κ όλο αυτο. Ας μην βγάζουμε αβιαστα συμπεράσματα.

Νομιζω οτι ειμαστε λίγο εκτος θεματος. Απλά τα ανέφερα όλα αυτα γιατι δεν ξέρω αν μανούλες επισκέπτονται θέματα που αφορούν γυναίκες που δυσκολευονται να γίνουν μανούλες.Να ειμαστε όλες καλα κ να μας δινει ο Θεος δυναμη.
Φιλικα.

loukomamy
11-11-10, 15:09
Το να μην αρέσει το κειμενο ειναι σεβαστό, εμένα με εκφράζει απολυτα γιατι είμαι κ εγω μια τέτοια μανουλα, μια γυναικα που περιμενα με το ακουστικό στο χέρι για να πάρω ανάσα ή όχι! Κ ναι η εξωσωματική στην Ελλάδα του 2010 είναι ταμπού...οσο κ να θέλουμε να τα ωραιοποιηούμε είναι δυστυχως!

Γλυκιά μου BLUBLU σέβομαι με όλη μου την καρδιά αυτό που λες, και ο μόνος λόγος που δε με εκφράζει το κείμενο αυτό ειναι πολύ απλά γιατί αυτό που λες εσύ δε το μεταφέρει.
Οι εκφράσεις της Βαγιάνη περι "κανονικής" μαμάς με εκνευρίζουν, με χαλάνε. Εγώ που έχω συλλάβει το παιδί μου φυσιολογικά δεν εχω καμία μα καμία διαφορά απο εσένα και χιλιάδες άλλες κοπέλες που έκαναν εξωσωματική.

Πάντως είμαι πράγματι off topic και ζητώ συγνώμη.

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου και να είστε πάντα χαρούμενοι!!! :-)

ΡΟΥΜΠΗ
11-11-10, 15:36
asteri,θέλω να ζητήσω συγγνώμη αν ήμουν κάπως σκληρή στις διατυπώσεις μου.Έχουμε γίνει ευαίσθητες γιατί μας πιάνει το παράπονο.Με συγκίνησαν τα λόγια σου και πιστεύω οτι είναι ανθρώπινο μια γυναίκα να έχει κάποια προτίμηση στο φύλο, δεν σημαίνει κάτι -αντίθετα το να χαρακτηρίσεις μια επιθυμία αισχρή επειδή η ίδια υπήρξες άτυχη άδικο κι ακραίο είναι, όπως το ίδιο άδικο κι εγωιστικό να αγνοείς την ατυχία των άλλων ανθρώπων.Ξέρεις τι εύχομαι;Να είμαστε καλά όλες,ενωμένες κι αγαπημένες και να μοιραζόμαστε τα όνειρά μας!
όσο για το άρθρο της Βαγιάννη,πιστεύω οτι εκφράζει παράπονο, ποιος ξέρει τι έχει ακούσει η γυναίκα!Μην ξεχνάτε οτι ζούμε στην Ελλάδα...
Μπράβο στη δύναμη αυτών των γυναικών και σιγά μην έδινα ποτέ αναφορά στον κάθε τριτοκοσμικό σχετικά με το πως ήρθε το παιδί μου στον κόσμο!(αυτή είναι κι η μοναδική μου ένσταση στο άρθρο).

ΕΛΛΗ 2
11-11-10, 15:48
κοριτσια γεια σας και απο μενα, δεν μπορω να δεχτω οτι ειναι εδω μεσα ποσες γυναικες που θελουν να κανουν παιδακι και παρολα αυτα υπαρχουν τετοιες ερωτησεις...ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ

BLUBLU
11-11-10, 17:37
Κοριτσια αυτο το άρθρο μου θυμησε ενα τραγούδι που άκουγα πριν γινω μανούλα....το αφιερώνω σε όλες τις υποψηφιες μανούλες κ για όλες υπάρχει κάπου ένα θαυμα...να το θυμάστε!

http://www.youtube.com/watch?v=NvF3CHFXObM

christy@
11-11-10, 21:56
ειναι τελειοοοοοοοοοοοο................................σε ευχαριστουμε!!!!!

asteri2
15-11-10, 14:54
asteri,θέλω να ζητήσω συγγνώμη αν ήμουν κάπως σκληρή στις διατυπώσεις μου.Έχουμε γίνει ευαίσθητες γιατί μας πιάνει το παράπονο.Με συγκίνησαν τα λόγια σου και πιστεύω οτι είναι ανθρώπινο μια γυναίκα να έχει κάποια προτίμηση στο φύλο, δεν σημαίνει κάτι -αντίθετα το να χαρακτηρίσεις μια επιθυμία αισχρή επειδή η ίδια υπήρξες άτυχη άδικο κι ακραίο είναι, όπως το ίδιο άδικο κι εγωιστικό να αγνοείς την ατυχία των άλλων ανθρώπων.Ξέρεις τι εύχομαι;Να είμαστε καλά όλες,ενωμένες κι αγαπημένες και να μοιραζόμαστε τα όνειρά μας!
όσο για το άρθρο της Βαγιάννη,πιστεύω οτι εκφράζει παράπονο, ποιος ξέρει τι έχει ακούσει η γυναίκα!Μην ξεχνάτε οτι ζούμε στην Ελλάδα...
Μπράβο στη δύναμη αυτών των γυναικών και σιγά μην έδινα ποτέ αναφορά στον κάθε τριτοκοσμικό σχετικά με το πως ήρθε το παιδί μου στον κόσμο!(αυτή είναι κι η μοναδική μου ένσταση στο άρθρο).

ΡΟΥΜΠΗ μου,
δεν υπάρχει κανένας λόγος για συγνώμη.
σε ευχαριστώ πάντως για το μεγαλείο της ψυχής σου.
και νομίζω ότι με την απάντησή σου αυτή αποδεικνύεις τα παραπάνω λόγια μου: είσαι σίγουρα γυναίκα με όλα όσα γράφω και σίγουρα θα τα καταφέρεις να αποκτήσεις αυτό που ονειρεύεσαι. μην εγκαταλείπεις και να έχεις πίστη....
μπροστά στην προσπάθεια αυτων των γυναικών τα άλλα φαντάζουν μικρότητες.
εγώ τουλάχιστον κατανοώ τις αντιδράσεις αλλά ας γίνει όπως λες: να είμαστε ενωμένες και αγαπημένες, δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι. το αντίθετο μάλιστα: μόνο να δώσουμε δύναμη, κουράγιο και ελπίδες οι μία στην άλλη.
να είσαι πάντα καλά και να αποκτήσεις ό,τι ποθείς.

ΡΟΥΜΠΗ
15-11-10, 16:29
asteri μου,είσαι πολύ γλυκιά, συμφωνώ απόλυτα στο ότι η μια πρέπει να δίνει δύναμη κι ελπίδα στην άλλη κι εσύ μόλις το έκανες με τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου.
Στενοχωριέμαι πολύ και με την παραμικρή υποψία οτι μπορεί να στενοχώρησα κάποια κοπέλα στο φόρουμ και έσπευσα να το διορθώσω γιατί κατάλαβα οτι ήμουν υπερβολική(και παραπονιάρα).
Εύχομαι καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κι ένα υγιέστατο κι ευτυχισμένο μωράκι!

asteri2
16-11-10, 09:44
asteri μου,είσαι πολύ γλυκιά, συμφωνώ απόλυτα στο ότι η μια πρέπει να δίνει δύναμη κι ελπίδα στην άλλη κι εσύ μόλις το έκανες με τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου.
Στενοχωριέμαι πολύ και με την παραμικρή υποψία οτι μπορεί να στενοχώρησα κάποια κοπέλα στο φόρουμ και έσπευσα να το διορθώσω γιατί κατάλαβα οτι ήμουν υπερβολική(και παραπονιάρα).
Εύχομαι καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κι ένα υγιέστατο κι ευτυχισμένο μωράκι!

σε ευχαριστώ πολύ καλή μου. ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ, ακόμα και αν είσαι απλά άκεφη και θέλεις να μοιραστείς κάτι μαζί μας, ακόμα και με πμ. να σου πάνε όλα καλά, να μη χάνεις τη δύναμή σου, ο Θεός αν ακούει και βλέπει θα καταλάβει ότι αξίζεις να σου χαρίσει αυτό που ποθείς.
φιλιά και να είσαι ευτυχισμένη.

ΡΟΥΜΠΗ
16-11-10, 10:22
Ευχαριστώ πολύ, έυτυχώς που έχω και σας!πολλά πολλά φιλάκια (και στα γλυκά σας τα παιδάκια)!

newbie G
16-11-10, 14:19
Λοιπόν το θέμα "εξωσωματική" κακώς είναι ταμπού εν έτει 2010. Η γυναίκα που προχωράει σε εξωσωματική θα 'πρεπε να βγαίνει και να το φωνάζει. Γιατί αν μη τι άλλο, δείχνει τη θέλησή της να αποκτήσει παιδί. Περνάμε από χίλια κόσκινα για να ζήσουμε τη μητρότητα που δεν θα ΄πρεπε να κολάμε σε τέτοια μικρά κι ασήμαντα πράγματα. Προσωπικά, δεν το κρύβω ότι θα προχωρησω σε εξωσωματική, ούτως ή άλλως αν μείνεις έγκυος πρώτη φορά μετά τα 40, το συζητάνε ήδη πίσω από την πλάτη σου, ακόμα κι αν το έχεις συλλάβει φυσιολογικά. Θα πρέπει να λοιπόν σύντομα να ξεκολήσουμε από τέτοιες προκαταλήψεις.

oniropagida
24-12-10, 13:06
κοριτσια βοηθηστε!!!εχω τρεις γιους τους οποιους ΛΑΤΡΕΥΩ αλλα να,θα ηθελα κ ενα κοριτσακι ισως στο μελλον,,ο τελευταιος γεννηθηκε 8\1\2010...τι λετε;εχω καμια πιθανοτητα;;;ευχαριστω εκ των προτερων!!

soevan07
24-12-10, 13:40
Για να ξανα"πιαστούμε" στο αρχικό μας θέμα
(επιλογή του φύλου)

Διαβάστε εδώ
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=13827

Μπορεί ένα ζευγάρι να επιλέξει το φύλο του παιδιού του με φυσικό τρόπο;

Πέμπτη 3 Απριλίου 2003 13:09 [Σχόλια: 19, Hits: 556]
http://www.bobit.gr/images/bobit.gif (http://www.bobit.gr/articles/new?bob_this=http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=13827)

http://www.focusmag.gr/articles/pictures/41189067/m_paidia.jpg
Κατ' αρχάς πρέπει να τονιστεί ότι από επιστημονικής άποψης η επιλογή του φύλου του παιδιού μας είναι σήμερα δυνατή χάρη στην τεχνητή γονιμοποίηση. Ωστόσο υπάρχει μια εμπειρική μέθοδος η οποία είναι φυσική, απλή και εύκολη. Αν και κάθε άλλο παρά εξασφαλίζει την επιτυχία 100%, βασίζεται ως ένα βαθμό σε επιστημονικά δεδομένα.

Σύμφωνα μ' αυτή,
Αν θέλετε να αποκτήσετε κορίτσι είναι προτιμότερο να έχετε σεξουαλική επαφή δύο ή τρεις μέρες ΠΡΙΝ από την ωορρηξία και μετά να τις διακόψετε.

Αν επιθυμείτε αγόρι θα πρέπει να πυκνώσετε τις επαφές ΚΑΤΑ τις γόνιμες μέρες της γυναίκας.

Αυτό συμβαίνει επειδή το φύλο του παιδιού καθορίζεται από τα χρωμοσώματα του σπερματοζωαρίου.

Το ωάριο (το θηλυκό γεννητικό κύτταρο) περιέχει τα χρωμοσώματα ΧΧ, ενώ το σπερματοζωάριο (το αρσενικό γεννητικό κύτταρο) περιέχει τα χρωμοσώματα ΧΥ. Αν το Χ σπερματοζωάριο γονιμοποιήσει το ωάριο, θα γεννηθεί κορίτσι (ΧΧ). Αν το Υ σπερματοζωάριο γονιμοποιήσει το ωάριο, θα γεννηθεί αγόρι (ΧΥ). Τα Χ σπερματοζωάρια είναι βραδυκίνητα, αλλά πιο ανθεκτικά, και προτιμούν το όξινο περιβάλλον του κόλπου. Τα Υ σπερματοζωάρια είναι ταχύτερα όταν το περιβάλλον δεν είναι τόσο όξινο.

Γι' αυτό αν κάποιο ζευγάρι θέλει να αποκτήσει κορίτσι, πρέπει να έρθει σε σεξουαλική επαφή μερικές μέρες πριν από την ωορρηξία<\#94> κατ' αυτό τον τρόπο θα αφήσει χρόνο στα σπερματοζωάρια με το Χ χρωμόσωμα να πλησιάσουν το ωάριο. Το αντίθετο πρέπει να κάνει αν θέλει να αποκτήσει αγόρι.

Λένε οτι αυτή η τακτική έχει 75% επιτυχία ως προς την επιλογή του φύλου.

Πιστεύω οτι η επιλογή του αγοριού είναι πιο δύσκολη,
γιατί πρέπει να πετύχεις ακριβώς την ημέρα της ωορηξίας.

Εγώ πάντως που ήθελα το πρώτο μας παιδί να είναι κορίτσι...
το πετύχαμε!

Τώρα το δεύτερο.....γερό να είναι και ό,τι να ναι!! :grin:
(ο άντρας μου θα ήθελε 1 κορίτσι και 1 αγόρι)

ΥΓ. Πιστεύω και κάτι άλλο:
Λογικά το σπέρμα του κάθε άντρα διαφέρει απο οργανισμό σε οργανισμό.
Μπορεί να υπάρχουν κάποιοι άντρες που τα "αρσενικά" σπέρματοζωαριά τους
να είναι πολύ πιο ανθεκτικά απο οτι είναι άλλων αντρών!!
πχ να ζούνε 3 ημέρες μέσα στην μήτρα, ενώ σε άλλους να ζούνε 1 ημέρα!

afrodite33
24-12-10, 14:06
Για να ξανα"πιαστούμε" στο αρχικό μας θέμα
(επιλογή του φύλου)

Διαβάστε εδώ
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=13827

Μπορεί ένα ζευγάρι να επιλέξει το φύλο του παιδιού του με φυσικό τρόπο;

Πέμπτη 3 Απριλίου 2003 13:09 [Σχόλια: 19, Hits: 556]
http://www.bobit.gr/images/bobit.gif (http://www.bobit.gr/articles/new?bob_this=http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=13827)

http://www.focusmag.gr/articles/pictures/41189067/m_paidia.jpg
Κατ' αρχάς πρέπει να τονιστεί ότι από επιστημονικής άποψης η επιλογή του φύλου του παιδιού μας είναι σήμερα δυνατή χάρη στην τεχνητή γονιμοποίηση. Ωστόσο υπάρχει μια εμπειρική μέθοδος η οποία είναι φυσική, απλή και εύκολη. Αν και κάθε άλλο παρά εξασφαλίζει την επιτυχία 100%, βασίζεται ως ένα βαθμό σε επιστημονικά δεδομένα.

Σύμφωνα μ' αυτή,
Αν θέλετε να αποκτήσετε κορίτσι είναι προτιμότερο να έχετε σεξουαλική επαφή δύο ή τρεις μέρες ΠΡΙΝ από την ωορρηξία και μετά να τις διακόψετε.

Αν επιθυμείτε αγόρι θα πρέπει να πυκνώσετε τις επαφές ΚΑΤΑ τις γόνιμες μέρες της γυναίκας.

Αυτό συμβαίνει επειδή το φύλο του παιδιού καθορίζεται από τα χρωμοσώματα του σπερματοζωαρίου.

Το ωάριο (το θηλυκό γεννητικό κύτταρο) περιέχει τα χρωμοσώματα ΧΧ, ενώ το σπερματοζωάριο (το αρσενικό γεννητικό κύτταρο) περιέχει τα χρωμοσώματα ΧΥ. Αν το Χ σπερματοζωάριο γονιμοποιήσει το ωάριο, θα γεννηθεί κορίτσι (ΧΧ). Αν το Υ σπερματοζωάριο γονιμοποιήσει το ωάριο, θα γεννηθεί αγόρι (ΧΥ). Τα Χ σπερματοζωάρια είναι βραδυκίνητα, αλλά πιο ανθεκτικά, και προτιμούν το όξινο περιβάλλον του κόλπου. Τα Υ σπερματοζωάρια είναι ταχύτερα όταν το περιβάλλον δεν είναι τόσο όξινο.

Γι' αυτό αν κάποιο ζευγάρι θέλει να αποκτήσει κορίτσι, πρέπει να έρθει σε σεξουαλική επαφή μερικές μέρες πριν από την ωορρηξία<\#94> κατ' αυτό τον τρόπο θα αφήσει χρόνο στα σπερματοζωάρια με το Χ χρωμόσωμα να πλησιάσουν το ωάριο. Το αντίθετο πρέπει να κάνει αν θέλει να αποκτήσει αγόρι.

Λένε οτι αυτή η τακτική έχει 75% επιτυχία ως προς την επιλογή του φύλου.

Εγώ πάντως που ήθελα το πρώτο μας παιδί να είναι κορίτσι...
το πετύχαμε!

Τώρα το δεύτερο.....γερό να είναι και ό,τι να ναι!! :grin:
(ο άντρας μου θα ήθελε 1 κορίτσι και 1 αγόρι)

Συμφωνω και εγω με τα παραπανω.
Απο παραδειγματα των γυρω μου τοχα τσεκαρει κιολας.οι κοπελες που καταλαβαινουν την ωορηξια τους,μπορουν να επιλεξουν ανετα το φυλο.η κουμπαρα μου μολις ενιωσε τον πονο της ωορηξιας(καταλαβαινει και απο ποια ωοθηκη πεφτει κιολας)ηρθε σε επαφη.η μοναδικη χωρις προφυλαξη εκεινο τον μηνα,εννοειται οτι εμεινε και ειναι αγορακι.μια αλλη φιλη μου μερες πριν την ωορηξια ηρθε σε επαφη,δεν ηθελε να μεινει κιολας,κοριτσακι.γενικως οσες προσπαθουμε μερα παρα μερα οι πιθανοτητες ειναι μονο κοριτσακι.ειναι δυσκολο να προβλεψεις ακριβως την ωρα της ωορηξιας,δεδομενου οτι το ωαριο μπορει να ζησει και 12 ωρες μονο.οποτε ειτε την χανουμε(γιατι εκεινο το 12ωρο κοιμομαστε)ειτε εχει κανει την δουλεια του το σπερμα των προηγουμενων επαφων,το ανθεκτικο θηλυκο δηλ.
Δεν θαπρεπε να μας νοιαζει το φυλο ομως(ειδικα αν ειναι το πρωτο μας),το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεστατο.αλλωστε ποσα αγορακια γεννιουνται αγορακια μονο????

saxpa
24-12-10, 23:56

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΌΝΤΩΣ.....

stellaTD
26-12-10, 12:21
ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΓΥΦΤΙΣΑ ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΘΑ ΦΑΣ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΦΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ.

Ρε συ LARA πες στη μαμα σου να ψαξει να βρει τη γυφτισα και να τη ρωτησει, αν περασαν 12 μηνες απο τη γεννηση του παιδιου και δεν προλαβε να φαει φακες τις πρωτες 40 μερες τι μπορουμε να κανουμε για να γεννηθει κοριτσι το επομενο?

πωπω θα με υποχρεωνες!! Θελω και ενα ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΙΙΙΙΙ!!!

soevan07
26-12-10, 12:54
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΌΝΤΩΣ.....

:D :D

saxpa....δες κι αυτό που έγραψα....

Μάλλον του άντρα σου τα "αρσενικά" είναι....... duracell!!! :mrgreen: :mrgreen:

saxpa
26-12-10, 22:04
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ μου δεν είχα σταθερή περίοδο έτσι δεν γνωρίζω αν η σύληψη ήταν στις γόνιμες μέρες ή όχι :cry:...αυτό που ξέρω πάντως είναι οτι είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να κάνεις αγόρι..:grin::grin:..και πάνω που είμαι στο ντεμί να κάνω τέταρτο παιδί έχει 5 μήνες που ναι έχω σταθερό κύκλο...σημάδι να το πώ...δεν ξέρω....:roll::roll:..

αν βρείτε αυτην την γυφτισσούλα την θέλω και εγώ και αν είναι κόρη το επόμενο θα την καλέσω και στον γάμο της που θα σφαξουμε κοπάδι ολόκληρο...:razz::razz:

soevan07
27-12-10, 10:12
...αυτό που ξέρω πάντως είναι οτι είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να κάνεις αγόρι..:grin::grin:

Πάντως στην οικογένεια μας
είμαστε όλες κοριτσο-μάνες!! :D :D

Ευτυχώς που είστε κι εσείς saxpa μου
για να βρούμε και κανέναν γαμπρό!!! :D :D (χι-χι)

Να τους χαίρεσαι!!!!!!

ΥΓ: Εχω ένα προαίσθημα οτι και το δεύτερο που περιμένω
θα είναι κορίτσι....:mrgreen:
Για να δούμε.....

KAT_ERINA
27-12-10, 15:02
elenik mou, το 3ο (χαράς το κουράγιο σου αν το αποφασίσεις) ... θα είναι ίδιο φύλο με το 2ο παιδάκι σου!!!!

Σε παρακαλώ θα μου πεις και εμενα το 1ο 16/11/2006 κοριτσι
το 2ο 5/7/2009 κοριτσι. Το 3ο τι θα ειναι?
Ευχαριστώ!

γαρυφαλλάκι
27-12-10, 15:21
Eμένα όλες οι μέθοδοι πρόβλεψης επιλογής φύλου πέσανε μέσα! Και το κόλπο με το Σταυρό, και τα κινέζικα πινακάκια και η σελήνη λέγανε κορίτσι και κορίτσι πιάσαμε! Βέβαια στην οικογένεια του άντρα μου όλο κορίτσια κάνουν.
Το φεγγάρι το θεωρώ για κάποιο λόγο πιο αξιόπιστο. Στο άδειασμα του φεγγαριού κάνεις αγόρι, στο γέμισμα κορίτσι. Πρέπει λοιπόν να προσέξετε το φεγγάρι τις μέρες που έχετε ωορηξία. Τις φάσεις του φεγγαριού τις έχουν και τα ημερολόγια.

Καλή επιτυχία και χρόνια πολλά!

soevan07
28-12-10, 10:31
Eλα βρε κορίτσια!!!.....:lol: :lol: :lol:

Αλήθεια τα πιστεύετε αυτά περι φεγγαριών κλπ ??.....

Tι σχέση έχουν τα Χ και τα Υ χρωμοσώματα
στο σπέρμα του άντρα.....

...........με το φεγγάρι!! :roll: :roll:

Διαβάστε το επιστημονικό άρθρο που σας παρέθεσα παραπάνω
και αφήστε τις γυφτοπούλες και τα φεγγάρια! :lol: :lol: :lol:

kokoraki
28-12-10, 10:56
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά εδώ άλλοι δε μπορούν να αποκτήσουν καν παιδί, συζητάτε για κόλπα που θα σας χαρίσουν κοριτσάκι ή αγοράκι? Νομίζω ότι είναι επιεικώς αμαρτία. Επίσης, δε μπορώ να πιστέψω ότι εν έτει 2010 και εντός ολίγου 2011 συζητάμε για μαγγανείες, γύφτισσες, κινέζους και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο...Πού είναι η επιστήμη?

γαρυφαλλάκι
28-12-10, 10:57
Eλα βρε κορίτσια!!!.....:lol: :lol: :lol:

Αλήθεια τα πιστεύετε αυτά περι φεγγαριών κλπ ??.....

Mέρες που είναι λέμε και τίποτα ανάλαφρο... Αυτά τα κόλπα δεν αντικαθιστούν τους υπερήχους. Το σπέρμα του άντρα θα κάνει ό,τι θέλει, ό,τι κι αν κάνουμε εμείς...

soevan07
28-12-10, 13:53
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά εδώ άλλοι δε μπορούν να αποκτήσουν καν παιδί, συζητάτε για κόλπα που θα σας χαρίσουν κοριτσάκι ή αγοράκι? Νομίζω ότι είναι επιεικώς αμαρτία.

Εχεις απόλυτο δίκιο!!!!!!!

Επίσης, δε μπορώ να πιστέψω ότι εν έτει 2010 και εντός ολίγου 2011 συζητάμε για μαγγανείες, γύφτισσες, κινέζους και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο...Πού είναι η επιστήμη?

Αυτή την απορία έχω κι εγώ!!!....

Έχω παραθέσει ένα άρθρο το οποίο βασίζεται
σε επιστημονικά δεδομένα...
...και δεν είδα να το σχολιάζει καμιά σας!......

Μόνο οι γύφτισσες και τα φεγγάρια
σας τράβηξαν την προσοχή! :roll:

Εν έτει 2011 !!!!!!

Καλή χρονιά με ΥΓΕΙΑ!!!!!

Lucy
28-12-10, 14:43
Eμένα όλες οι μέθοδοι πρόβλεψης επιλογής φύλου πέσανε μέσα! Και το κόλπο με το Σταυρό, και τα κινέζικα πινακάκια και η σελήνη λέγανε κορίτσι και κορίτσι πιάσαμε! Βέβαια στην οικογένεια του άντρα μου όλο κορίτσια κάνουν.
Το φεγγάρι το θεωρώ για κάποιο λόγο πιο αξιόπιστο. Στο άδειασμα του φεγγαριού κάνεις αγόρι, στο γέμισμα κορίτσι. Πρέπει λοιπόν να προσέξετε το φεγγάρι τις μέρες που έχετε ωορηξία. Τις φάσεις του φεγγαριού τις έχουν και τα ημερολόγια.

Καλή επιτυχία και χρόνια πολλά!

Πλάκα κάνετε...

Δεν μπορεί να υπάρχει κόσμος που να πιστεύει σοβαρά σε φεγγάρια, εποχές του χρόνου, γύφτισσες, κόλπα με σταυρούς, κινέζους, προβλέψεις στο ίντερνετ και δεν ξέρω τι άλλο...

Με πολύ απλά λόγια

Επειδή η σύλληψη του εμβρύου αποτελεί μια περίπλοκη διαδικασία θα πρέπει να γνωρίζετε πως κάθε ωάριο περιέχει ένα μόνο χρωμόσωμα Χ, ενώ το σπερματοζωάριο μπορεί να περιέχει είτε ένα χρωμόσωμα Χ είτε ένα Υ. Από το συνδυασμό των χρωμοσωμάτων θα καθοριστεί το φύλο του εμβρύου. Με το συνδυασμό ΧΧ το φύλο είναι θηλυκό, ενώ με το συνδυασμό ΧΥ αρσενικό. Τα σπερματοζωάρια Υ κινούνται με μεγαλύτερη ταχύτητα από τα Χ, αλλά έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής.
Επομένως αν η σύλληψη έγινε την ημέρα της ωορρηξίας είναι πιθανότερο να «νίκησαν» τα ταχύτερα σπερματοζωάρια και το έμβρυο να είναι αγόρι. Αν η σύλληψη έγινε δυο-τρεις ημέρες αργότερα, τότε είναι πιθανότερο να κέρδισαν τη σκληρή μάχη τα ανθεκτικότερα οπότε το έμβρυο θα είναι κορίτσι. Καθώς όμως είναι δύσκολο να γνωρίζει κανείς με τόση ακρίβεια πότε έγινε η σύλληψη του εμβρύου κάθε θεωρία και κάθε πρόβλεψη παραμένει στη σφαίρα των υποθέσεων μέχρι να απεικονιστεί το φύλο του εμβρύου στο υπερηχογράφημα.

stellaTD
28-12-10, 14:56
Πλάκα κάνετε...

Δεν μπορεί να υπάρχει κόσμος που να πιστεύει σοβαρά σε φεγγάρια, εποχές του χρόνου, γύφτισσες, κόλπα με σταυρούς, κινέζους, προβλέψεις στο ίντερνετ και δεν ξέρω τι άλλο...

Με πολύ απλά λόγια

Επειδή η σύλληψη του εμβρύου αποτελεί μια περίπλοκη διαδικασία θα πρέπει να γνωρίζετε πως κάθε ωάριο περιέχει ένα μόνο χρωμόσωμα Χ, ενώ το σπερματοζωάριο μπορεί να περιέχει είτε ένα χρωμόσωμα Χ είτε ένα Υ. Από το συνδυασμό των χρωμοσωμάτων θα καθοριστεί το φύλο του εμβρύου. Με το συνδυασμό ΧΧ το φύλο είναι θηλυκό, ενώ με το συνδυασμό ΧΥ αρσενικό. Τα σπερματοζωάρια Υ κινούνται με μεγαλύτερη ταχύτητα από τα Χ, αλλά έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής.
Επομένως αν η σύλληψη έγινε την ημέρα της ωορρηξίας είναι πιθανότερο να «νίκησαν» τα ταχύτερα σπερματοζωάρια και το έμβρυο να είναι αγόρι. Αν η σύλληψη έγινε δυο-τρεις ημέρες αργότερα, τότε είναι πιθανότερο να κέρδισαν τη σκληρή μάχη τα ανθεκτικότερα οπότε το έμβρυο θα είναι κορίτσι. Καθώς όμως είναι δύσκολο να γνωρίζει κανείς με τόση ακρίβεια πότε έγινε η σύλληψη του εμβρύου κάθε θεωρία και κάθε πρόβλεψη παραμένει στη σφαίρα των υποθέσεων μέχρι να απεικονιστεί το φύλο του εμβρύου στο υπερηχογράφημα.

χμμμμ.... τα θυμαμαι κ εγω αυτα, τα καναμε σε καποια ταξη στο δημοτικο πριν αρκετα χρονια :p:p:p:p:p

soevan07
28-12-10, 15:50
Πες τα βρε Lucy !!!.........

Lucy
28-12-10, 16:39
Πες τα βρε Lucy !!!.........

Τα πες εσύ, τα είπα και εγώ, αλλά φοβάμαι ότι αύριο θα διαβάσουμε για άλλα γιατροσόφια... και καλά να λέμε χαριτολογώντας τι έχουμε ακούσει κατά καιρούς, αλλά εδώ βλέπω οτι τα λαμβάνουν σοβαρά υπόψη...

ΚΙΤΤΥ.
28-12-10, 21:19
Τα πες εσύ, τα είπα και εγώ, αλλά φοβάμαι ότι αύριο θα διαβάσουμε για άλλα γιατροσόφια... και καλά να λέμε χαριτολογώντας τι έχουμε ακούσει κατά καιρούς, αλλά εδώ βλέπω οτι τα λαμβάνουν σοβαρά υπόψη...

Ναι , βρε κορίτσια είναι δυνατόν να πιστεύουμε τέτοια πράγματα ? κι αν τα πιστεύουμε , γίνεται να υπολογίζουμε τα πάντα ? το φεγγάρι , την μέρα ωορηξίας κλπ κλπ ?

άλλωστε όλα είναι θεωρίες........γι αυτό κ οι γιατροί μετράνε απο την τελευταία περίοδο ....ακόμα κ η ημερομηνία σύλληψης είναι σχετική κ δεν μπορούν να την γνωρίζουν . Εκτός πια , αν μας κάνουν πειραματόζωα , μας βάλουν σε μια γυάλα και μας ελέγχουν κάθε λεπτό

Γερά παιδάκια να έχουμε , αυτό μετράει !!!!!!!

kokoraki
29-12-10, 09:39
Γερά παιδάκια να έχουμε , αυτό μετράει !!!!!!!

Πόσο σωστή είσαι..... Κατανοω απόλυτα την αγωνία ενός ζευγαριού να αποκτήσει παιδί και να στρέφεται ενδεχομένως σε μη επιστημονικές απόψεις και "κόλπα" για να κάνει μωράκι...Αλλά να στρέφονται ζευγάρια και σε κόλπα για το τί φύλο θα έχει το μωρό, αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Αύριο δηλ. να ρωτήσουμε κόλπο για το πώς θα βγει το παιδί με γαλανά μάτια ή ξανθα μαλλιά (ή κατά προτίμηση συνδυασμό των δύο).

soevan07
29-12-10, 10:27
γίνεται να υπολογίζουμε τα πάντα ? ......................
την μέρα ωορηξίας κλπ κλπ ?

Eγώ προσωπικά καταλαβαίνω ποιά ημέρα
έχω ωορρηξία......

...έχω ένα ελαφρύ πονάκι κάτω χαμηλά
κάθε μήνα, για 1 ημέρα
(άλλους μήνες απο τα δεξιά κι άλλους απο τα αριστερά)

και μετρώντας τις ημέρες διαπιστώνω οτι
συμπίπτει με την υποθετική ημέρα ωορρηξίας.

Joana
04-02-11, 11:53
Ευη μου για σενα σε υπολογιζει για αγορακι!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ Korinaki:D! ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΚΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ! ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ 09/05/2007. ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΟΡΑΚΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ888
13-02-11, 15:26
Αν δε σου ειναι κοπο πες μου κι εμενα 20.07.2009 γεννηθηκε ο πριγκιπας μου, και λεμε να παμε για αδερφακι.τι να ειναι??????

daphnig
14-02-11, 11:44
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά εδώ άλλοι δε μπορούν να αποκτήσουν καν παιδί, συζητάτε για κόλπα που θα σας χαρίσουν κοριτσάκι ή αγοράκι? Νομίζω ότι είναι επιεικώς αμαρτία. Επίσης, δε μπορώ να πιστέψω ότι εν έτει 2010 και εντός ολίγου 2011 συζητάμε για μαγγανείες, γύφτισσες, κινέζους και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο...Πού είναι η επιστήμη?

Πες τα χρυσόστομη!!! Εδω για άλλες ο κόσμος καίγεται και το νινι.... Ασχολείται με κινέζικη αστρολογια!

Αν θέλετε τεστακι πρόβλεψης, αφότου μείνετε όμως, Κάντε κλικ στο link : http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=80719
ποσοστό επιτυχίας: άγνωστο...

Αν πάλι θέλετε να καθορισετε εσείς το φύλο εκ των προταιρων,

1. Κάντε τεστ ωορηξιας: αν έχετε επαφές πριν γίνει θετικο θα κάνετε κορίτσι. Αν έχετε μετα, αγόρι. Ποσοστο επιτυχίας 70%.

2. Για πιο σίγουρα πράγματα απευθυνθείτε σε κέντρο εξωσωματικης εκτός Ευρώπης ( γιατί εντός απαγορεύεται να προκαθοριζεται το φύλο με εξαίρεση σπάνιες περίτωσεις που χρειαζεται προεμφυτευτικη διάγνωση) και Πείτε τους να σας βάλουν το φύλο που επιθυμείτε! Ποσοστό επιτυχίας 100%!!!!

14-02-11, 16:37
Πες τα χρυσόστομη!!! Εδω για άλλες ο κόσμος καίγεται και το νινι.... Ασχολείται με κινέζικη αστρολογια!

Αν θέλετε τεστακι πρόβλεψης, αφότου μείνετε όμως, Κάντε κλικ στο link : http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=80719
ποσοστό επιτυχίας: άγνωστο...

Αν πάλι θέλετε να καθορισετε εσείς το φύλο εκ των προταιρων,

1. Κάντε τεστ ωορηξιας: αν έχετε επαφές πριν γίνει θετικο θα κάνετε κορίτσι. Αν έχετε μετα, αγόρι. Ποσοστο επιτυχίας 70%.

2. Για πιο σίγουρα πράγματα απευθυνθείτε σε κέντρο εξωσωματικης εκτός Ευρώπης ( γιατί εντός απαγορεύεται να προκαθοριζεται το φύλο με εξαίρεση σπάνιες περίτωσεις που χρειαζεται προεμφυτευτικη διάγνωση) και Πείτε τους να σας βάλουν το φύλο που επιθυμείτε! Ποσοστό επιτυχίας 100%!!!!

παντως για να μπεις και να σχολιασεις σου τραβηξε την προσοχη!!!

daphnig
14-02-11, 16:48
Χαχα! Δεν λέω, καλη και η πλάκα, και ολα αυτα καλα είναι αν τα κανείς χωρίς να τα παίρνεις στα σοβαρά!
Μην τρελαινεστε όμως και έχετε κι απαιτήσεις όταν δεν βγουν αληθινά!

14-02-11, 16:50
Χαχα! Δεν λέω, καλη και η πλάκα, και ολα αυτα καλα είναι αν τα κανείς χωρίς να τα παίρνεις στα σοβαρά!
Μην τρελαινεστε όμως και έχετε κι απαιτήσεις όταν δεν βγουν αληθινά!

:confused:

giorgopap
19-02-11, 23:51
παιζει ρολο τo xρωμα απο τα καλτσακια θα φοραs!

tzini
22-02-11, 00:08
εχω ξεραθει, ξεραθει ομως εντελως, με τις φακες κ τα καλτσακια!
θα ξυπνησω τα μωρα απ τα γελια!

stellachoco
22-02-11, 00:48
Καταρχην καλημερα! :p Διαβασα το θεμα κ ειπα να πω κ εγω την αποψη μου! Η ''καλη'' πεθερουλα μου μου ελεγε να τροω συνεχεια φασολαδες για να κανω κοριτσι για 1 μηνα.. Τη φασολαδα 1ον τη σιχαινομαι κ 2ον δεν μπορουσα να τροω καθε μερα, καταλαβενετε το λογο.. Μια εβδομαδα το εκανα κ ο αντρας μου κοιμοταν στο καναπε τα βραδια, μπορειτε να φανταστειτε γιατι!!! Εχω την ετυπωση οτι μου το ειπε επιτηδες για να με σιχαθει ο αντρας μου. Δεν τα πηγεναμε κ πολυ καλα..:(

nastasia
02-03-11, 16:11
Έχω δύο αγοράκια και επιθυμώ ένα τρίτο παιδάκι και κατά προτίμηση κοριτσάκι (ομολογώ!!). Υπάρχει κάποια επιστημονικά κεμηριωμένη συμβουλή?:p

eirini ag
02-03-11, 16:37
Καλησπερα και να σου ζησουν τα αγορακια σου!!!Η μονη επιστημονικα τεκμηριωμενη απαντηση ειναι να γινει η συλληψη τις πρωτες ημερες του κυκλου.Τα αρσενικα σπερματοζωαρια ειναι πιο γρηγορα αλλα εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης απο τα θηλυκα.Ετσι στην αρχη του κυκλου που το ωαριο ειναι ψηλα,ενδεχομενως να πιασεις κοριτσι.Ενω προς το τελος του κυκλου πιανεις αγορι.Οτι και να ειναι παντως,να ειναι υγιεστατο,αυτο μετραει πανω απο ολα!!!:smile:

lenaki87
02-03-11, 16:41
Εγω παλι θελω ενα παιδακι,γερο να ειναι και οτι θελει ας ειναι!!!:D

Lucy
02-03-11, 16:43
Αυτό που λέει η Ειρήνη, απλώς για να αυξήσεις τις πιθανότητες...

eirini ag
02-03-11, 16:54
Αυτό που λέει η Ειρήνη, απλώς για να αυξήσεις τις πιθανότητες...
Ε ναι,δεν ειναι και σιγουρο,μην παρεξηγηθω!!!Παντως εχω ακουσει κι αλλο τροπο πιο σιγουρο:Μετα την επαφη,αν γυρισεις δεξια πιανεις αγορι,αριστερα κοριτσι!!!Συνταγη της γιαγιας μου!!!:lol::lol::lol:Πλακα κανω τωρα...

AZIA
02-03-11, 16:56
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω θα ηθελα ενα κοριτσακι τωρα, αλλα πο την αλλη δεν με νοιζει και καθολου, παρα μονο να ειναι γερο, τιποτε αλλο...

tzini
02-03-11, 17:00
Έχω δύο αγοράκια και επιθυμώ ένα τρίτο παιδάκι και κατά προτίμηση κοριτσάκι (ομολογώ!!). Υπάρχει κάποια επιστημονικά κεμηριωμένη συμβουλή?:p
λοιπον κοπελια αν ψαξεις στο φορουμ, καπου λεει για το γιατρικο μιας γυφτισσας που επιασε σε μια μαμα. ετοιμασε ομως ενα τσουβαλι πρωτα για καταποση! ααααα! οχι το εχασες! επρεπε να φας τις φακες πριν σαραντησεις απ την τελευταια γεννα. σου μιλαω αν βρεις το θεμα αυτο δεν θα σου μεινει εντερο απ το γελιο:grin::grin::grin:!!!!
οταν χρειαστεις ζουρλομανδια για το τριτο, πες το μου. εχω ενα ελαφρως μεταχ/νο. τρια εχω!!!!!!!!!

tzini
02-03-11, 17:07
το βρηκα, θεμα: ''ΚΟΛΠΟ'' για επιλογη φυλου υπαρχει? θα ξεραθεις σου λεω:mrgreen: !εχε κ ευκερες τις φακες κ τα καλτσακια για αλλη ενδιαφερομενη ομως!!! μαλλον το εχασες το κορμι το κορμι πατριωτωωωτη. δεν τον διαβαζες πριν σαραντησεις?!

tzini
02-03-11, 17:11
Καταρχην καλημερα! :p Διαβασα το θεμα κ ειπα να πω κ εγω την αποψη μου! Η ''καλη'' πεθερουλα μου μου ελεγε να τροω συνεχεια φασολαδες για να κανω κοριτσι για 1 μηνα.. Τη φασολαδα 1ον τη σιχαινομαι κ 2ον δεν μπορουσα να τροω καθε μερα, καταλαβενετε το λογο.. Μια εβδομαδα το εκανα κ ο αντρας μου κοιμοταν στο καναπε τα βραδια, μπορειτε να φανταστειτε γιατι!!! Εχω την ετυπωση οτι μου το ειπε επιτηδες για να με σιχαθει ο αντρας μου. Δεν τα πηγεναμε κ πολυ καλα..:(
α χα χα χα χα ! μπα σε καλο σου!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
πυραυλο σε εκανε η πεθερα στην κυριολεξια! ετοιμη για εκτοξευση, σαν την μπεμπε λιλη!

tzini
02-03-11, 17:22
να υποθεσω πως δεν ακολουθησεσ κ καμια συμβουλη της για ''εκτοξευσεις'' στη διαρκεια της ΄φασολοεβδομαδας ετσι?! ρε την κακουργα την πεθερα. ηξερε τι εκανε! εκδικησου, φτιαξ της καφε με utopar, μια κ εξω θα παει!

nastasia
02-03-11, 18:58
λοιπον κοπελια αν ψαξεις στο φορουμ, καπου λεει για το γιατρικο μιας γυφτισσας που επιασε σε μια μαμα. ετοιμασε ομως ενα τσουβαλι πρωτα για καταποση! ααααα! οχι το εχασες! επρεπε να φας τις φακες πριν σαραντησεις απ την τελευταια γεννα. σου μιλαω αν βρεις το θεμα αυτο δεν θα σου μεινει εντερο απ το γελιο:grin::grin::grin:!!!!
οταν χρειαστεις ζουρλομανδια για το τριτο, πες το μου. εχω ενα ελαφρως μεταχ/νο. τρια εχω!!!!!!!!!
εννοείς τρία παιδάκια ή τρία αγοράκια? Να σου ζήσουν πάντως!!! Εγώ πάντως και αγοράκι να είναι το τρίτο δε νομίζω να με πειράξει καθόλου, τα λατρεύω τα παιδιά απλά θέλω να έχω και τα δύο φύλλα, έτσι για ποικιλία. Και κορίτσια να είχα θα επίθυμούσα και ενα αγοράκι!;)

stellachoco
02-03-11, 23:44
Τι ειναι αυτο να παω να το παρω? Για ''εκτοξευσεις'' δεν μου ειπε, απλα μου λεει μην πιεζεσαι, δεν ειναι καλο για την υγεια κ να αφησω ελευθερο τον εαυτο μου. Ε αφεθηκα κ εγω..ολη την ημερα! Αστα να μην σου συζητησω τωρα τα επακολουθα. Τωρα ακομα προβλημα εχω, γιατι ο αντρας μου με σιχαινεται πλεον. Δεν με ακουμπαει σε ολη την πλατη κ γενικα στο πισω μερος του σωματος μου. Λες κ με την πλατη τι εκανα δλδ που σιχαινεται?? Μια μερα ημασταν στο δωματιο κ εχει μεγαλο καθρεφτη, κ οπως γυρισα να κοιταχτω, γυρισα τη πλατη στον αντρα μου κ τον ειδα εκανε μια σιχαμενη γκριματσα! Δεν θελει να με βλεπει σου λεω καθολου, ολο σιχενεται. Το φαι πλεον..η μαμα του να το φτιαχνει μηπως λεει εγω δεν εχω πλυνει τα χερακια μου κ εχουν ''καφε μικροβια''. Ετσι ακριβως το λεει! Δεν ξερω τι να κανω, ειμαι απελπισμενη..:neutral:

stellachoco
03-03-11, 00:24
Τι ειναι αυτο να παω να το παρω? Για ''εκτοξευσεις'' δεν μου ειπε, απλα μου λεει μην πιεζεσαι, δεν ειναι καλο για την υγεια κ να αφησω ελευθερο τον εαυτο μου. Ε αφεθηκα κ εγω..ολη την ημερα! Αστα να μην σου συζητησω τωρα τα επακολουθα. Τωρα ακομα προβλημα εχω, γιατι ο αντρας μου με σιχαινεται πλεον. Δεν με ακουμπαει σε ολη την πλατη κ γενικα στο πισω μερος του σωματος μου. Λες κ με την πλατη τι εκανα δλδ που σιχαινεται?? Μια μερα ημασταν στο δωματιο κ εχει μεγαλο καθρεφτη, κ οπως γυρισα να κοιταχτω, γυρισα τη πλατη στον αντρα μου κ τον ειδα εκανε μια σιχαμενη γκριματσα! Δεν θελει να με βλεπει σου λεω καθολου, ολο σιχενεται. Το φαι πλεον..η μαμα του να το φτιαχνει μηπως λεει εγω δεν εχω πλυνει τα χερακια μου κ εχουν ''καφε μικροβια''. Ετσι ακριβως το λεει! Δεν ξερω τι να κανω, ειμαι απελπισμενη..:neutral:

tzini
03-03-11, 13:37
το utopar ειναι χαπι κατα των προωρων συσπασεων, ωστε να μην κανουμε προωρο τοκετο. οταν το πηρα εγω στα διδυμα επαθα απιστευτη νταγλα κ ταχυκαρδια κ οτι θες....
για δοκιμασε να της χωσεις λιγο στον τραταρισμενο καφε!!!!!:twisted::twisted::twisted:

pc: κανω πλακα! θα επακολουθησει κ εκθεση νεκροψιας μετα.....8-). προσεχε:rolleyes:!

franklin fani
16-05-12, 16:23
αχ θελω και εγω!! το αγορακι μου ειναι γεννημενο 5/7/2010! Αραγε θα κανουμε κοριτσακι?? αχ ο αντρας μου απο τωρα ονειρευεται και το εχει και στανταρ το δευτερο μου λεει θα ειναι κοριτσι!! μακαρι!!!! χιχιχι

Mammy in love
23-08-12, 18:55
Ξέρετε κάνα κόλπο:rolleyes:;Ο άντρας μου θέλει κόρη σαν τρελός.Έχουμε ένα αγοράκι!Είναι το αστέρι μου το γλυκό μου το αντράκι:grin::grin::grin:!!!Τώρα σκεφτόμαστε για δεύτερο μωρό και εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά εκείνος θέλει πολυ ένα κοριτσάκι.Από την αρχή ήθελε κοριτσάκι.Κάνα κόλπο για να τα καταφέρουμε:-P;

ΥΓ. :Ελπίζω να άνοιξα στο σωστό μέρος το θεματάκι μου:rolleyes:...

markela35
23-08-12, 19:02
Ξέρετε κάνα κόλπο:rolleyes:;Ο άντρας μου θέλει κόρη σαν τρελός.Έχουμε ένα αγοράκι!Είναι το αστέρι μου το γλυκό μου το αντράκι:grin::grin::grin:!!!Τώρα σκεφτόμαστε για δεύτερο μωρό και εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά εκείνος θέλει πολυ ένα κοριτσάκι.Από την αρχή ήθελε κοριτσάκι.Κάνα κόλπο για να τα καταφέρουμε:-P;

χαχαχα δεν ξερω αλλα πες στον αντρα σου οτι αυτος καθοριζει το φυλο του παιδιου.Ειλικρινα ομως δεν ξερω κανενα κολπο μακαρι να ξερουν τα υπολοιπα κοριτσια να μαθουμε και εμεις!Με το καλο σου ευχομαι:o

MINNI
23-08-12, 19:05
Λένε οτι για να πιάσεις κοριτσάκι πρέπει να έχεις επαφές 2 μέρες πρίν την ωορρηξία! Γιατί τα θηλυκά σπερματοζωάρια είναι πιο δυνατά και ζούνε πιο πολύ!

Mammy in love
23-08-12, 19:05
Το ξέρει ότι αυτός τοκαθορίζει:lol:.Κορίτσια πείτε κάνα κόλπο:grin:!

polina26
23-08-12, 19:09

μωρέ κάνε εσύ παιδάκι και λέγε του άντε να έρθει και η κόρη άντε να έρθει και η κόρη και άσε τον γιατρό να αναλάβει το δύσκολο έργο της ανακοίνωσης αν είναι γιος... ή κάνε το άλλο μην μάθεις το φύλλο και άστο να αγωνιά κάτι σαν κίντερ έκπληξη,... χιχι... το φύλλο δυστηχώς το καθορίζει ο θεούλης όχι εμείς,, υγιές μωρό να ναι και απο κεί και πέρα προσπαθείτε μέχρι να ποιάσετε και την κόρη

Mammy in love
23-08-12, 19:12
Το έχω διαβάσει αυτό που λες.Καλε μου έστειλε mail απο την δουλειά του έναν πίνακα που βρήκαν που έχουν οι Ιάπωνες οι Κινέζοι:rolleyes:;Τέλος πάντων ,σύμφωνα λοιπόν με την ηλικία της γινέκας και τον μήνα που μένει έγκυος κάνει αγόρι ή κορίτσι.

Mammy in love
23-08-12, 19:16
μωρέ κάνε εσύ παιδάκι και λέγε του άντε να έρθει και η κόρη άντε να έρθει και η κόρη και άσε τον γιατρό να αναλάβει το δύσκολο έργο της ανακοίνωσης αν είναι γιος... ή κάνε το άλλο μην μάθεις το φύλλο και άστο να αγωνιά κάτι σαν κίντερ έκπληξη,... χιχι... το φύλλο δυστηχώς το καθορίζει ο θεούλης όχι εμείς,, υγιές μωρό να ναι και απο κεί και πέρα προσπαθείτε μέχρι να ποιάσετε και την κόρη

Και στα πόσα παιδάκια σταματάω;:lol::lol::lol::lol::lol:Η πεθερά μου έκανε τρία για. Να κάνει κορίτσι και τα τρία αγόρια:lol:.Ο κουνιάδος μου θέλανε σαν τρελοί αγόρι κάνανε κορίτσι:lol:!

georgia69
23-08-12, 21:07
Τα θηλυκα σπερματοζωαρια ειναι ανθεκτικοτερα, ζουν παραπανω και κινουνται πιο αργα. Τα αρσενικα ειναι πιο ευαλωτα στο οξινο περιβαλλον, ζουν λιγοτερο, αλλα κινουνται ταχυτερα. Αν συνδυασεις αυτους τους τρεις παραγοντες τοτε για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες για κοριτσι θα πρεπει 1) να ερθετε σε επαφη τουλαχιστον δυο μερες πριν την ωορηξια, ωστε να προλαβουν να ανεβουν τα αργα αλλα ανθεκτικοτατα θηλυκα και οταν γινει η ωορηξια να εχουν βγει εκτος παιχνιδιοιυ τα αρσενικα και 2) να προτιμησεις την κλασσικη σταση για να προλαβουν να φτασουν και τα θηλυκα σχετικα γρηγορα. Αν ηθελες αγορι θα ΄πρεπε να να συνευρεθειτε λιγο πριν την ωορηξια για να ανεβουν πρωτα τα ταχυτερα αρσενικα, να προτιμησετε το γυναικα απο πανω, για να δυσκολεψετε τα αργοκινητα θηλυκα και να κανεις μια πλυση με σοδα, για να αλκαλοποιηθει ακομα περισσοτερο ο κολπος και να επιβιωσουν ευκολοτερα και τα αρσενικα. Ολα αυτα βεβαια πιθανολογειται οτι βοηθουν στη μια ή την αλλη επιλογη, στο τελος ομως αποφασιζει η φυση ποιο απο τα εκατομμυρια των σπερματοζωαριων θα ειναι το τυχερο κι ευλογημενο! Καλη επιτυχια:wink:!

markela35
23-08-12, 21:22
Και στα πόσα παιδάκια σταματάω;:lol::lol::lol::lol::lol:Η πεθερά μου έκανε τρία για. Να κάνει κορίτσι και τα τρία αγόρια:lol:.Ο
κουνιάδος μου θέλανε σαν τρελοί αγόρι κάνανε κορίτσι:lol:!

χαχαχαχα και η πεθερα μου προσπαθουσε προσπαθουσε για κοριτσι αλλα τιποτα!στα 5 αγορια σταματησε τις προσπαθειες!

Mammy in love
23-08-12, 21:35
5:shock:;O my God:shock:...Θέλω 4παιδιά αλλά δεν ευνοούν οι καταστάσεις που ζούμε:rolleyes:...

Mammy in love
23-08-12, 21:38
Τα θηλυκα σπερματοζωαρια ειναι ανθεκτικοτερα, ζουν παραπανω και κινουνται πιο αργα. Τα αρσενικα ειναι πιο ευαλωτα στο οξινο περιβαλλον, ζουν λιγοτερο, αλλα κινουνται ταχυτερα. Αν συνδυασεις αυτους τους τρεις παραγοντες τοτε για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες για κοριτσι θα πρεπει 1) να ερθετε σε επαφη τουλαχιστον δυο μερες πριν την ωορηξια, ωστε να προλαβουν να ανεβουν τα αργα αλλα ανθεκτικοτατα θηλυκα και οταν γινει η ωορηξια να εχουν βγει εκτος παιχνιδιοιυ τα αρσενικα και 2) να προτιμησεις την κλασσικη σταση για να προλαβουν να φτασουν και τα θηλυκα σχετικα γρηγορα. Αν ηθελες αγορι θα ΄πρεπε να να συνευρεθειτε λιγο πριν την ωορηξια για να ανεβουν πρωτα τα ταχυτερα αρσενικα, να προτιμησετε το γυναικα απο πανω, για να δυσκολεψετε τα αργοκινητα θηλυκα και να κανεις μια πλυση με σοδα, για να αλκαλοποιηθει ακομα περισσοτερο ο κολπος και να επιβιωσουν ευκολοτερα και τα αρσενικα. Ολα αυτα βεβαια πιθανολογειται οτι βοηθουν στη μια ή την αλλη επιλογη, στο τελος ομως αποφασιζει η φυση ποιο απο τα εκατομμυρια των σπερματοζωαριων θα ειναι το τυχερο κι ευλογημενο! Καλη επιτυχια:wink:!

Σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη:!:!Το έχεις εφαρμόσει ή γνωρίζεις περιπτώσεις:grin:;Όταν το πάρουμε απόφαση θα το δοκιμάσω!

matilnta
23-08-12, 22:48
georgia69,επρεπε να ηξερα τις συμβουλες πριν κανω τον 3 γιο!!!τωρα που τις εμαθα δεν αφηνει ο γιατρος!!ευχηθειτε μου κοριτσια να κανω καλες νυφες!!!!

boy'smam
24-08-12, 00:52
Aχουυυυυ τι ωραιο θεμα!Σημερα ημουν στο ιασω,γεννησε μια φιλη και ελεγα του αντρα μου ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ!!!!ΠΑΜΕ!!!χαχα!2 γιους εχουμε και θα θελα κι ενα κοριτσακι!Αλλα και αγορακι ειμαι οκ!Παντως οταν το αποφασισουμε θα εφαρμοσω οτι διαβασω η ακουσω!

georgia69
24-08-12, 02:07
Mammy in love, δυστυχως ειμαι απο κεινες που θα τους ηταν πολυτελεια τετοιου ειδους δοκιμες! Προσπαθουμε για παιδακι αρκετα χρονια τωρα, κι ό,τι βρεξει ας κατεβασει.... Καλοδεχουμενα ολα! Καθαρα θεωρητικες γνωσεις, ελπιζω μονο να εχουν βαση και να βοηθησουν;)! Καλη επιτυχια και με ομορφες κοτσιδες!

Αγγελίνα_2
24-08-12, 15:02
Δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά κι εγώ που έκανα πριν την ωορρηξία, πάλι αγόρι μου βγήκε. :razz:

Mammy in love
24-08-12, 15:17
georgia69,επρεπε να ηξερα τις συμβουλες πριν κανω τον 3 γιο!!!τωρα που τις εμαθα δεν αφηνει ο γιατρος!!ευχηθειτε μου κοριτσια να κανω καλες νυφες!!!!

Αργείς λιγάκι για νύφες αλλά σου εύχομαι να πάρουν τα αγόρια σου τις καλύτερες :D!!!

Mammy in love
24-08-12, 15:18
Aχουυυυυ τι ωραιο θεμα!Σημερα ημουν στο ιασω,γεννησε μια φιλη και ελεγα του αντρα μου ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ!!!!ΠΑΜΕ!!!χαχα!2 γιους εχουμε και θα θελα κι ενα κοριτσακι!Αλλα και αγορακι ειμαι οκ!Παντως οταν το αποφασισουμε θα εφαρμοσω οτι διαβασω η ακουσω!

Καλές προσπάθειες!Ελπίζω να τα καταφέρετε:D!

Mammy in love
24-08-12, 15:24
Mammy in love, δυστυχως ειμαι απο κεινες που θα τους ηταν πολυτελεια τετοιου ειδους δοκιμες! Προσπαθουμε για παιδακι αρκετα χρονια τωρα, κι ό,τι βρεξει ας κατεβασει.... Καλοδεχουμενα ολα! Καθαρα θεωρητικες γνωσεις, ελπιζω μονο να εχουν βαση και να βοηθησουν;)! Καλη επιτυχια και με ομορφες κοτσιδες!

Georgia μου εύχομαι μέσα απότην καρδια μου σύντομα να έρχεται και εσείς στην αγκαλιά σας ένα μωρουλάκι τρυφερό και χαδιάρικο σαν το αστέρι μου που δεν τον αλλάζω με τίποτα:-)!Μην αγχώνεσαι και στενοχωρίεσαι.Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρετε αρκεί να μην αγχώνεσαι;)!

riniw 1980
24-08-12, 15:32
Εγω πάντως,γειτόνισσα,και απο πάνω ήμουν και στην ωορηξία και τον πίνακα που λες τον κινέζικο τον είχα δει και ΟΛΟΙ βλέπαν την κοιλιά μου και μου έλεγαν να σου ζήσει ο αγόραρος και τελικά έχω κόρη!!!!!
Οπότε είναι μάλλον θέμα του μεγάλου αφεντικού εκεί ψηλά!!
Γερά παιδιά βρε,άστον εσυ να "βαράει" αβέρτα,που θα πάει κάποια στιγμή θα την πετύχει!!!!8-)8-)8-)
(μεταξύ μας πάντως γείτονας στο πατρικό μου 6 γιούς έκανε μέχρι να κάνει την κόρη!!!κανόνισε την πορεία σου!!!!!)

Mammy in love
24-08-12, 16:09
Εγω πάντως,γειτόνισσα,και απο πάνω ήμουν και στην ωορηξία και τον πίνακα που λες τον κινέζικο τον είχα δει και ΟΛΟΙ βλέπαν την κοιλιά μου και μου έλεγαν να σου ζήσει ο αγόραρος και τελικά έχω κόρη!!!!!
Οπότε είναι μάλλον θέμα του μεγάλου αφεντικού εκεί ψηλά!!
Γερά παιδιά βρε,άστον εσυ να "βαράει" αβέρτα,που θα πάει κάποια στιγμή θα την πετύχει!!!!8-)8-)8-)
(μεταξύ μας πάντως γείτονας στο πατρικό μου 6 γιούς έκανε μέχρι να κάνει την κόρη!!!κανόνισε την πορεία σου!!!!!)

:lol::lol::lol::lol::lol:Θεέ μου τι μας περιμένει:lol::lol::lol::lol:!!!!!!

mirtoula4
24-08-12, 16:36
έχεις επαφές μέχρι την 10η-11η μέρα του κύκλου, όχι μετά κ τρως γιαούρτι πολύ εκείνες τις μέρες. Αυτά ξέρω..;)

travellingmum
24-08-12, 16:51
αυτο με την ταχυτητα και το προσδοκιμο ζωης των σπερματοζωαριων ισχυει, φυσικα τιποτα δεν ειναι 100%, αλλα επιστημονικα ειναι η μεθοδος με τις μεγαλυτερες πιθανοτητες.
Παλιοτερα ειχα επισκευθει εδω στην Αγγλια μια φαρμα και θυμαμαι στο guided tour o κτηνοτροφος μας ειχε εξηγησει οτι χρησιμοποιουν αυτη τη μεθοδο με τα ζωα προκειμενου να βγαλουν οσο το δυνατον περισσοτερα θυληκα. Φυσικα καπου καπου βγαινει και καποιο αρσενικο, αλλα απ'ο,τι ειχε πει αυτος λειτουργει το συστημα.
Εμεις ειχαμε επιτυχια 2 στα 2 μ'αυτο το συστημα (περιπου δηλαδη, τη δευτερη φορα παλι κοριτσι θελαμε, αλλα μετρησα λαθος. Οταν ομως το καταλαβα οτι μετρησα λαθος, θεωρησα οτι θα ειναι αγορι, και ητανε).

Nemina
24-08-12, 17:12
Εγω πάντως, τρια παιδιά και υπέθετα το φυλο πριν το μάθω με βαση την ωορρηξία και το πότε είχαμε κάνει προσπάθεια( πριν ή πάνω στην ωορρηξία) και στα τρια βγηκε. Τα δυο κορίτσια είχαν συλληφθει 2-3 μέρες πριν και τις μέρες της ωορρηξίας δεν είχαμε κάνει τίποτε ενώ στον γιο κάναμε πάνω στην ωορρηξία χωρίς να έχουμε έρθει σε επαφη τις προηγούμενες 2-3 μέρες. Αυτα βεβαια τυχαία, αλλά βγηκαν! Και μια φίλη μου που έχει κάνει τρεις κόρες ήταν σίγουρη για το φύλο με βαση αυτα τα δεδομένα και της βγηκαν επίσης!! Λένε επιπλέον πως γενικώς αν κάνεις πολύ... έχεις πιθανότητες για κορίτσι ενώ αν είσαι λίγο φειδωλός στις επαφες σου, πιο πιθανό είναι να κάνεις αγόρι... αυτο όμως μάλλον είναι λίγο αναξιόπιστο.. Βασική προυπόθεση για όλα τα παραπάνω είναι να εχεις σταθερό κύκλο και μια ωορρηξία το μήνα γιατί μερικές γυναίκες εχουν παραπάνω!!!!:wink:

Mairoulitsa
25-08-12, 12:09
Να σου πω τι εχω ακουσει και λενε οτι πιανει...και το εκανα και εγω αλλα βεβαια κανεις δεν μπορει να πει οτι επιασε για αυτο....και εγω λοιπον κοριτσακι εκανε και το ηθελα σαν τρελλη!!!......
το εκανα 2-1 μερες πριν την γονιμη μερα...αν δεν κανω λαθος το εγραψε και αλλη μια πιο πανω....αυτο εκανα.....
οτι ομως και να σας κατσει ειναι ευτυχια και ευλογια!!!!......με το καλοοοοο

Mammy in love
27-08-12, 02:18
¨Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;Ποιες είναι οι γόνιμες μέρες;Και παίζει ρόλο ο κύκλος μου που είναι ασταθής:?:;

katerinak
27-08-12, 10:15
¨Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;Ποιες είναι οι γόνιμες μέρες;Και παίζει ρόλο ο κύκλος μου που είναι ασταθής:?:;

ειναι 14 μερες πριν την επομενη περιοδο σου,συν πλυν 2 για σιγουρια.αφου ειανι ασταθης υπολογισε το αργοτερο που ερχεται κ το νωριτερο.καπου εκει μεσα θα ειναι!

Mammy in love
27-08-12, 17:16
Ωχ μεγάλο μπέρδεμα:rolleyes:...Ευχαριστώ:)!

maela
28-08-12, 07:36
Κοριτσια πολυ ενδιαφερον το θεμα!Να σας πω και ενα δικο μου παραδειγμα με μια φιλη μου.. που ας πουμε επιβεβαιωνει αυτο που λετε με την ωορηξια!Λοιπον εγω ειχα περιοδο μια εβδομαδα πριν απο την φιλη μου.Μειναμε παρολαυτα εγκυες τις ιδιες ημερομηνιες συμφωνα με τους υπερηχους αντε με 2 μερες πιο γργορα εγω!Εγω ειχα καθυστερημενη συλληψη οποτε και καθυστερημενη ωορηξια και γιαυτο αργοτερα με μεταφερανε μια εβδομαδα πισω και μετρουσα ακριβως ιδιες εβδομαδες μαζι με την φιλεναδα μου!Αρα εγω επεσα πανω στην ωορηξια μου και εκανα αγορι.. και η φιλη μου προφανως που ειχε μια εβδομαδα αργοτερα περιοδο απο μενα.. ειχε επαφη λιγες μερες πριν την ωορηξια της και εκανε κοριτσι!Τι να πω .. δεν ξερω αν ειναι τυχαιο!
Τωρα για το ιαπωνεζικο πινακα που λετε.. με την φιλη μου εχουμε την ιδια ηλικια και γεννησαμε τον ιδιο μηνα με 6 μερες διαφορα εγω πιο γρηγορα.. αρα αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει!

demirou
28-08-12, 11:57
Σε πειράματα που έχουν γίνει παίζει ρόλο η διατροφή, λόγω του εαν θέλεις να δημιουργήσεις όξινο ή οχι περιβάλλον. Ψαξε στο νετ και θα βρεις διατροφές αναλογα με το φύλλο.

Μαριλίνα
28-08-12, 12:29
Οικογενειακώς έχουμε καταρρίψει όλα τα στατιστικά:
1) Ο κουνιάδος μου είχανε επαφές μόνο τις γόνιμες μέρες (για την ακρίβεια την εξής μία, μιας και ξέρουν μέχρι και ημερομηνία σύλληψης) κάτι που λογικά ισοδυναμεί με γιο, και έκανε 3 κόρες. :rolleyes:
2) Εμείς είχαμε επαφές καθημερινώς κι ανυπερθέτως, κάτι που ισοδυναμεί με κόρη, και κάναμε γιο. Στην κόρη είχαμε πιο αραιές επαφές!!! ;)
3) Έναν από τους πίνακες που λέτε τους κοίταξα μετά... Ο γιος μου έπρεπε να είναι κόρη και η κόρη μου γιος... :mrgreen:

Τέλος, την πιο ωραία κουβέντα την άκουσα από την πεθερά μου. Λέει η συνυφάδα μου: "ε, ο άντρας μου στεναχωρήθηκε λίγο που έδειξε κοριτσάκι ο υπέρηχος" (στο πρώτο, που να ήξερε :lol::lol:) και της απαντάει: "κι εσύ έπρεπε να του πεις 'ότι έσπειρες θα θερίσεις΄"...

Αυτά!!!
Σου εύχομαι ολόψυχα να κάνεις μία υπέροχη κόρη!!!

Συντονιστής Σ
28-08-12, 12:47
Γεια σας,
μπορείτε να δείτε και εδώ:

ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΟΡΗ!
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=28846

ΑΓΟΡΙ Η ΚΟΡΙΤΣΙ;
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24791

Το Ημερολόγιο της Γυναίκας | Woman Calendar
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=79487

antigonil
28-08-12, 12:57
Καλημέρα!

Εγώ έχω να πω ότι έκανα την κόρη μου όταν όλοι γεννούσαν κόρεε και τον γιο μου λοταν το ΗΡΑ τότε δεν είχε άλλα γαλάζια κουβερτάκια να βάλει από τα πολλά αγόρια! Μήπως, λέω μήπως, να παρατηρείτε τί πρόκειται να γεννήσουν οι άλλοι γύρω σας και μετά να προχωράτε? Χι χι, καλά αποτελέσματα!

margi
28-08-12, 15:34
Καλημέρα!

Εγώ έχω να πω ότι έκανα την κόρη μου όταν όλοι γεννούσαν κόρεε και τον γιο μου λοταν το ΗΡΑ τότε δεν είχε άλλα γαλάζια κουβερτάκια να βάλει από τα πολλά αγόρια! Μήπως, λέω μήπως, να παρατηρείτε τί πρόκειται να γεννήσουν οι άλλοι γύρω σας και μετά να προχωράτε? Χι χι, καλά αποτελέσματα!
Σωστή! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό. Είναι εποχές που γεννιούνται πολλά κορίτσια κι αλλες πολλά αγόρια....
Πάντως - και συγγνώμη που επεμβαίνω - θεωρώ πως είστε πολύ ευλογημένες απλά και μόνο που μένετε έγκυες και κάνετε παιδάκια! Για κοιτάξτε γύρω σας κορίτσια που προσπαθούν χρόνια, με άπειρες εξετάσεις και εξωσωματικές και δεν καταφέρνουν τίποτα. Λέτε να έμπαιναν ποτέ στη διαδικασία να σκεφτούν πότε να το κάνουν για να βγει το φύλο που επιθυμούν;

Ξέρω πως η συζήτηση γίνεται και χάριν πλάκας και χαβαλέ, γιατί όλες οι μανούλες γερά παιδιά θέλουν εν τέλει, αλλά μην στενοχωριόσαστε για το φύλο.....Να σκέφτεστε πόσο τυχερές είστε πάνω από όλα που σας έχει αξιώσει ο Θεός με αυτό το θείο δώρο.....

Είπα να εκθέσω μία άλλη άποψη, για να την πείτε στους συζύγους σας αν τυχόν "δυσαρεστούνται" λίγο με το φύλο :p