PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΩΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ

mariadi
22-02-08, 11:05
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΩΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΘΕΛΕΤΕ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΑΠ' ΟΤΙ ΕΙΔΑ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ

Μαρια Στυλιανακη
23-02-08, 12:32
σε ευχαριστούμε πολύ για αυτή σου την πρωτοβουλία, είμαι σίγουρη ότι θα είναι ιδιαίτερα πολύτιμη!

ioannaELENI
02-03-08, 19:24
με χαρα διαβασα οτι μπορειτε να μασ δωσετε καποιες συμβουλες. εχω μια μοναχοκορη 5,5 χρ. και η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα ζωηρη. οταν βαριεται, πραγμα πολυ συχνο, ειναι συνεχεια μεσα στη γκρινια και φυσικα καταληγουμε να μαλλωνουμε πολλες φορες, αφου θελει την προσοχη μας ολη την ωρα. ολο μου λεει μαμα δεν ξερω τι να κανω και οτι και αν της προτινω το απορριπτει. βοηθηστε με

mariadi
04-03-08, 12:06
Καλή σου μερα και ελπιζω να μην σου καθυστερησα πολυ την απαντηση. Διάβασα αυτά που μου έγραψες και θα σου πρότεινα τα εξής: κατ' αρχάς μου έγραψες ότι η μικρή σου βαριέται συχνά και εύκολα. Αυτό ίσως να οφείλεται σε πολλά και διαφορετικά ερεθίσματα, τα οποία έχει συνηθίσει και δεν της παρακινούν πλέον το ενδιαφέρον. Προσπάθησε να μην κεντρίζεις τόσο το ενδιαφέρον της μόνο με παιχνίδια υλικά, αλλά περισσότερο με δραστηριότητες.Προσπάθησε να καταλάβεις αν υπάρχει κατι που να της λείπει, για παράδειγμα μπορεί να έχει ανάγκη από κινητικό παιχνίδι. Δραστηριότητες που έχουν κίνηση δίνουν την ευκαιρία για σωματική επαφή, κάτι που ευχαριστεί τα παιδιά και τα δένει με τους ανθρώπους. Ρώτησέ την, ακόμα, τι θα ήθελε να κάνετε. Αν νιώθεις ότι ουτε εκείνη δεν ξέρει ακριβώς, προσπάθησε να την παρακινήσεις εσύ. Κάνε την να νιώσει ότι σε βοηθάει. Για παράδειγμα, μπορείς να πάρεις ένα puzzle και να το απλώσεις στο τραπέζι και να της ζητήσεις να σε βοηθήσει να το φτιάξετε, από το να της προτείνεις να φτιάξετε κάποιο puzzle. Θα μπορούσατε να κάνετε και κατασκευές. Υπάρχουν στο εμπόριο κατασκευές για λουλούδια, κοσμηματάκια, αυτοκόλλητα και πολλά άλλα. Προσπάθησε κάθε φορά να της δίνεις λίγες επιλογές, έτσι ώστε να μην "χάνεται". Τέλος, ξεκίνα εσύ κάτι και παρέσυρέ την στο παιχνίδι.
Ελπίζω να σε βοήθησε. Δοκιμασε τα και αν εχεις καποια απορια σε αυτά, επικοινωνησε πάλι μαζί μου. Ελπίζω να πάνε τα πράγματα καλύτερα. Θα χαρώ να μάθω νέα σου και τι εξέλιξη υπάρχει.
Καλή τύχη! Φιλιά! :)

ioannaELENI
04-03-08, 22:47
ευχαριστώ για τις πολύ καλές ιδέες σας. θα τις εφαρμόσω και θα σας πω τα αποτελέσματα :D

mariadi
04-03-08, 22:52
αχ, μην μου μιλας στον πληθυντικο! ελπιζω να σταθω διπλα σουόχι μονο σαν θεραπευτρια, αλλα και σαν φιλη. περιμενω αποτελεσματα

Step
17-03-08, 12:40
Καλημέρα

θα ηθελα κ εγω με την σειρα μου μια συμβουλη σχετικα με τον γιο μου 2,5 χρονων

απο μωρο ασχολειται με οτι εχει ροδες κ μόνο , ενδιαφέροντα του ειναι να αγοράζει μικρα αυτοκινητάκια να απστηθιζει τις μάρκες τους κ να παίζει με αυτα ''φανταστικα'' παιχνιδια , ειτε οτι παρκαρουν ειτε οτι πάνε συνεργειο ετε οτι συγκρούονται κοκ

σε παιδοτοπους ή παιδικες χαρες θα ενδιαφερθει για οτι ειναι παρκαρισμενο εξω απο αυτες, θελει συνεχει να καθεται μεσα στ αυτοκινητο να προσποιειται οτι οδηγαει

του εχω αγοράσει καθε λογης διαφορετικο παιχνιδι απο οχημα , όπως τουβλάκια παζλ , ζωγραφικη , πλαστελινη , παιχνιδια ταξινομησης κλπ ασχολειται για 5 λεπτα μαζι τους κ μετα συνεχιζει με τις ''ροδες '' κ πάλι

Παει παιδικο σταθμο απο 2 χρονων , οπότε εχει κ αλλες δημιουργικες ασχολίες εκει και επαφη με παιδια, εχει πολυ καλη μνημη απταιστη ομιλια και εχει μεγαλη αντιληψη , αλλα η εμμονη του ειναι αυτη με τα αυτοκινητα

Αναρωτιέμαι επειδη ασχολειται τοσο μονοδιαστατα με αυτα μηπως υπάρχει κανενα αιτιο που δεν αντιλαμβάνομαι , ελλειψη απο εμας τους γονεις του διοτι προσφατα αναγκαστηκαμε να δουλευουμε κ οι δυο πανω απο 12 ωρες την ημερα η απλα ειναι μια φυσιολογκη προσκοληση που θα περασει?

ευχαριστω

Μαρια Στυλιανακη
18-03-08, 00:29
δεν είμαι εργοθεραπεύτρια αλλά θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την γνώμη μου.

σας έχουν πεί κάτι στον παιδικό σταθμό όσον αφορά το πως δρά με τα άλλα παιδιά? δείχνει ενδιαφέρον για αυτά ή και στον παιδικό σταθμό ασχολείται μόνο με τα αυτοκίνητα?

σαφώς η αλλαγή αυτή είναι πολύ μεγάλη, και σίγουρα θα έχει επιπτώσεις. Σας έχει ανάγκη, οχι μόνο συναισθηματικά αλλά και εξαιτίας της ηλικίας της οποίας βρίσκεται. Μία πολύ ευαίσθητη ηλικία....

Αν δεν σας βλέπει καθόλου πιθανώς να έχει κλειστεί στον εαυτό του έτσι ώστε να παρηγορηθεί.
Και ο καλύτερος παιδικός σταθμός με τα καλύτερα ερεθίσματα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την επαφή με τους γονείς ακόμα και αν αυτή είναι για κάποιες ώρες. απο ότι περιγράφεις δεν έχετε μάλλον καμία επαφή χρονικά?

Εάν είναι κάτι που έχει διαρκέσει πολλούς μήνες, ελπίζω να βρείτε μια λύση έτσι ώστε να σας βλέπει περισσότερο γιατί είναι κάτι που αποκλείεται να μην αφήσει σημάδια αργότερα, αν συνεχιστεί σε καθημερινή βάση.

επίσης το να κλείνεται στον εαυτό του ένα παιδί, έχει πολλούς κινδύνους πάλι ιδιαίτερα σε αυτή την ηλικία.

ρωτήστε στον παιδικό να σας πουν με λεπτομέρεια, και επίσης το αν υπάρχει εποπτεία απο ψυχολόγο η οποία να μπορεί να βοηθήσει σε κάποια πράγματα σε συνεννόηση μαζί σας.

αν δεν, γράψε περισσότερες λεπτομέρειες για το τι σου είπαν στον σταθμό. είναι πολυ βασικό αυτό, ζήτα τους πριν σου απαντήσουν,
να κάνουν μια εβδομάδα καταγραφή. μην τους πεις απλώς να σου πουν εκείνη την στιγμή.
ζήτα συγκεκριμένα πράγματα.

φυσική προσκόλληση υπάρχει με την μαμά.
πρώτα με την μαμά. μετά ίσως με το μπαμπά ή άλλο πολύ οικείο άτομο.
όταν υπάρχει προσκόλληση σε κάποιο υλικό αγαθό, τότε αυτό σημαίνει ίσως κάτι.
Το πιο βασικό πιστεύω έιναι να έχετε γνώμη απο τον παιδικό και απο ψυχολόγο που να πάει εκεί και να τον δεί. αν δεν έχουν να βρούν. μην το αφήσετε.
αν είναι όλα εντάξει τότε θα έχετε κάνει μια καλή προσπάθεια να προσεγγίσετε το παιδάκι σας και θα έχετε χάσει απλώς λίγες ώρες.
εάν αποδειχτεί όμως ότι υπάρχει κάτι το οποίο χρειάζεται να αντιμετωπίσετε και να λύσετε, έτσι ώστε να βοηθηθεί, ο χρόνος που θα έχετε αφιερώσει θα του έχει κάνει μεγάλο καλό....

Step
18-03-08, 12:16
ευχαριστω Μαρια για την απαντηση

η αλλαγη ισχυει εδω και εναν μηνα μεχρι τοτε η προσπάθεια μου ηταν για ποιοτικο χρόνο πάντα με το παιδι , ειχε καθιερωμένη ρουτινα αλλα η προσκοληση με τα αυτοκινητα ηταν απο ενους ετους σχεδον
Στον παιδικο μου έχουν πεί οτι ειναι αψογος κοινωνικός και ''εγκληματιστηκε' σχεδον αμέσως , μονο λίγο αφηρημένος ενιοτε κ πολυ ομιλητικος

Παρολαυτα εχω αμφιβολίες περι παιδκού σταθμου κ κατα πόσο ειναι αρτια εκπεδευμένες οι βρεφονηπιαγωγοι , αυτο όμως ειναι άλλο θέμα και δυστηχως ειναι ενα αναγκαίο κακο μεσα κ στα καλα που προσφέρει ενα περιβάλλον με παιδια κ ερεθίσματα.

Χρονικα εχουμε επαφη απλα ειναι για εμενα πολυ ελαχιστη ενας μέσος όρος 3 ωρες την ημέρα

Σαν παιδι όμως όπως προείπα αντικειμενικά ειναι κοινωνικότατος με αρκετα μεγαλη αντιληψη χωρου χρονου παραγματων συσχεστισμους συναισθημάτων.......Ειναι χαρούμενος 95% την ημέρα και εχω επενδυσει πολυ σε αυτο όπως κ στο να ειναι συναισθηματικος κ εκδηλωτικος το βρίσκω βασικό ενα λογο παραπάνω για αγορια διοτι δεν θέλω να γαλουχιθει με την ιδέα του αντρα εστι σκληρος και κλειστος συναισθηματικα

Με την προσκοληση τουαπλα δενξέρω εαν πρεπει να τηνπαροτρύνω η να αδιαφορω

Και μια ερώτηση εαν γνωρίζεις , μπορει να υπαρχει κλιση η δεξιοτητα απο τόσο μικρή ηλικια ?

Μαρια Στυλιανακη
19-03-08, 22:55
εξαρτάται απο το πως εννοείς την κλίση.

απο τέτοιες ηλικίες σαφώς φαίνεται το αν ένα παιδί είναι περισσότερο οπτικο, ακουστικό ή τέλος πάντων που έχει την δύναμή του.

αν έχει πολύ μεγάλες ικανότητες ενσυναίσθησης, ή πολύ καλή οπτική μνήμη,
ή τα χέρια του "πιάνουν", ή λεκτικά έχει μεγάλη ευχέρεια,

όλα αυτά φαίνονται απο τώρα, ειδικά αν το δεί μια παιδαγωγός με πολυετή εμπειρία.

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και αλλού αργότερα να αναπτύξει ταλέντα. Αργότερα οι κλίσεις αυτές αλλάζουν και διαμορφώνονται, και δίνουν και χώρο σε νέες.

υπάρχουν πάντως ΠΑΡΑ πολλοί τομείς, και το κάθε παιδί, έχει αλλού το ενδιαφέρον του και αλλού τις κλίσεις του.

αν ρωτάς για αυτό, για τα αυτοκίνητα δηλαδή, ....
τα αυτοκίνητα, ειναι κάτι που εχει σχεση με την φυσική. το σπρώχνεις κυλάει. δηλαδή έχει και σχέση με τις επιστήμες και τις μαθηματικές έννοιες.
Πολλά παιδιά μπορεί να παίζουν με τις ώρες με παιχνίδια, που λειτουργούν βάση καποιων κανόνων, είτε αυτοί είναι κουμπιά, ψευτικα εργαλεία,

ή άλλα παιδιά με συμβολικό παιχνίδι.
σαφώς ένα παιδί που παίζει πολύ συμβολικό παιχνίδι, ίσως δείχνει ευαισθησία σε κοινωνικούς τομείς, και αργότερα πχ να στραφεί σε κοινωνικες επιστήμες
και ούτω καθεξής,

συγκεκριμένα τα αυτοκίνητα όμως, είναι αγαπημένο παιχνίδι πολλών αγοριών.
απο την στιγμή που σου έχουν πει αυτά στον παιδικό,

συγκεκριμένα ότι είναι κοινωνικός, (=ότι νοιάζεται για τα συναισθήματα των άλλων)
ότι είναι ομιλητικός ( = ότι θέλει να συνομιλεί με τα παιδιά ότι όταν συναντιέστε έχετε ανταλλαγή φράσεων)
ότι ειναι συναισθηματικός (=ότι εκφράζει τα συναισθήματά του )

δεν βλέπω λόγο ανησυχίας για αυτό,

και θα σου έλεγα να το λάβεις υπόψη σαν μια προτίμηση. μην την αποθαρρύνεις, ούτε και να την μεγαλοποιείς, έτσι ώστε όταν με το καλό θέλει, να μπορει να στραφεί και σε κάτι άλλο, για ποικιλία ενασχολήσεων...

όση κλίση και να έχει ένα παιδί σε κάτι, στην προσχολική ηλικία αυτό που προέχει είναι να υπάρχει ολόπλευρη ενασχόληση πολύ περισσότερο απο ότι μια κλίση σε κάτι.
δηλαδη
γνωσιακός τομέας, γλωσσικός τομέας, συναισθηματικός τομέας, λεπτή κινητικότητα, αδρή κινητικότητα, κοινωνικότητα, κτλ κτλ κτλ.

δηλαδή δεν είναι κακό ΄το να είναι συνε΄χεια με τα αυτοκινητάκια αυτό, καθαυτό,
αλλά κλέβει χρόνο ίσως απο άλλα πράγματα που θα βοηθήσουν στην ολόπλευρη ανάπτυξη.
αν απο την άλλη είναι όπως τα λές, στον παιδικό, δεν υπαρχει ανησυχία.

όμως, αυτά πρόσεξε εάν τα βλέπεις και στην παιδική χαρά ή σε χώρους με παιδιά.
εάν αυτά που σου λένε απο τον παιδικό σταθμό, με αυτά που βλέπεις στην πράξη έχουν πολύ μεγάλη διαφορά όσον αφορά την κοινωνικότητα, ομιλία με τα άλλα παιδιά, συναισθηματική έκφραση, τοτε ξαναμιλάμε.

Step
24-03-08, 13:15
Μαρια σ ευχαριστω πολυ γα την απαντηση

Συμφωνω απολυτα στην ολοπλευρη αναπτυξη γιαυτο κ ειχα ανυσηχια οτι παρολο που του δινω ερεθισματα διαφορετικα δειχνει προσκολημένος εκει

αλλα οπως ειπες σωστα τα αυτοκινητα ειναι το αγαπημενο παιχνιδι των αγοριων κ σιγουρα καποια στιγμη αυτο θα το διαδεχτει κατι αλλο η θα λειτουργησει παραλληλα με κατι αλλο

Το όλο θέμα ειναι να διοχετευω σωστα τα ερεθισματα, όχι πιεστικα σε καποια ουτε απαγορευτικα σε καποια αλλα

Ισως ειναι κ ανυσυχια μου απο προσωπικη πειρα που δεν ειχα κλιση σε κατι κ αυτο λειτουργισε ανασταλτικα και στον επαγγελματικο μου προσανατολισμο οντας μαθητρια

Σευχαριστω για τον χρονο σου

mariadi
01-04-08, 11:44
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ STEP ΕΘΕΣΕΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΑΠΟΥΣΙΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΞΑΦΝΙΚΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΚΑΘΑΡΑ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΕΞΕΤΑΖΑ ΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 2,5 ΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟ ΝΑ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΑΦΕΙ ΜΕ ΕΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΑ, ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΑΔΡΗΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ, Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ, Ο ΧΩΓΡΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ...
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΜΑΡΙΑ, Η ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ. Η ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ, ΑΠ'ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ, ΕΡΓΑΖΕΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ. ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΤΣΙ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΥ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕΣ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΩΣ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ. ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΗ Η ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΤΟΝ ΟΠΤΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΠΤΗ ΚΙΝΗΣΗ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΣΤΕΝΟΥΣ ΔΡΟΝΟΥΣ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ (ΟΠΤΙΚΉ, ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ Ή ΛΕΚΤΙΚΗ) ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ, ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙΑ, ΝΑ ΤΑ ΚΡΥΒΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ. ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΓΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ (ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ) ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ Η ΘΕΛΕΙΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ, ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΕΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑ

Limgirl
08-06-08, 02:01
Mariadi geia sou kai apo mena. Polu eugeniko apo sena na voithas miteres pou pi8ana na exoun provlimata me ta paidia tous. Sixaritiria. Egw ithela na rwtisw kati an kai den xerw aneinai polu noris na kanw tetoies erwtiseis. Exw ena agoraki 11 minwn. Den leei kamia lexoula stin ilikia tou paramono tsirizei. Alla paidia stin ilikia tou lene kana duo lexoules opws mpamba kai mama. To diko mou tipota akoma. Kai kati allo. Einai polu neuriko. Otan neuriasei rixnei oti paixnidaki vriskei mprosta tou kai kleei..

mariadi
09-06-08, 14:33
Καλημέρα! Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα προβλημα με το δικτυο. Κοιτα, οσον αφορα την εξελιξη του λογου, καλο ειναι να απευθυνθεις σε μια λογοθεραπευτρια. Αυτο το οποιο μπορω να σου πω εγω ειναι οτι πραγματι στην ηλικια των 11 μηνων θα επρεπε να λεει "μαμα", "μπαμπα", όπως και αλλες απλες λεξουλες "μαμ", "νανι"... Βεβαια, το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους. Επίσης, το μικρουλι σου σε αυτη την ηλικια πρεπει να μπορει να ανταποκρινεται στο καλεσμα του ονοματος του, να ειναι ικανο να εντοπιζει την πηγη προελευσης του ηχου, οπως και να αντιδρα σε ηχους, να αναγνωριζει γνωριμες και οικειες φωνες, να ανταποκρινεται συναισθηματικα οταν του μιλας και να κανει βελαμματικη επαφη κατα την ομιλια.
Θα σου προτεινα να κανεις εναν ακοολογικο ελεγχο, να βεβαιωθεις οτι δεν υπαρχει κατι με τα αυτακια του.
Για την εξελιξη του λογου, βοηθαει πολυ η μιμηση (φωνων, ζωων, μιμηση συναισθηματων) και το να μιλας στο μωρο σε καθε δραστηριοτητα. Επελεγε να εισαι παντα απεναντι για να σε βλεπει και να βλεπει πως κινειται η στοματικη περιοχη. Τραγουδησε του, πες μικρα παραμυθακια και προσπαθησε να μην του δινεις πραγματα χωρις να προσπαθησει να στα ζητησει, π.χ αστο να σου ζητησει ενα παιχνιδι η λιγο νερα. Μην βιαστεις να τα δωσεις, ακομη και αν ξερεις τι ειναι αυτο που θελει.
Τωρα, οσον αφορα το κλαμα, αν δεν εχει γινει κατι που το εχει αναστατωσει, οπως μια αλλαγη στο περιβαλλον του, η δεν ειναι καποιος αλλος παραγοντας (δοντακια ή καποιο προβλημα με την κοιλιτσα του..), τοτε αυτο ισως να ειναι μια χειριστικη συμπεριφορα να να κερδισει την προσοχη και να του γινουν τα χατιρια. Ισως η Μαρια Στυλιανακη να ειναι η πιο καταλληλη να σε βοηθησει σε αυτο.
Ελπιζω να σε καλυψα, εστω και λιγο. Αν χρειαστεις οτιδηποτε αλλο, μην διστασεις να επικοινωνησεις παλι!
Φιλακια

vagia_b
17-06-08, 15:00
θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κάνω μια ερώτηση.

το πάσχα βρέθηκα σε μια παρέα στην οποία ήταν και μια δασκάλα. είδε τον βασίλη μου και μου είπε ότι είναι πολύ μπροστά για την ηλικία του και πραγματικά πολύ έξυπνος. όμως μου είπε να του κάνω κάποιες ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης για να μην έχω αργότερα πρόβλημα στο σχολείο γιατί είναι αρκετά υπερκινητικό παιδί.

τι μου προτείνεις?

mariadi
18-06-08, 11:31
Καλημέρα και από μένα. Αυτό που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι όλες αυτές οι δραστηριότητες που είναι δομημένες, δηλ. που έχουν αρχή, μέση και τέλος. Για παράδειγμα, ένα ελεύθερο παιχνίδι με τα αυτοκινητάκια δεν είναι δομημένο. Αντιθέτως, το να δημιοργήσεις΄μια ιστορία συμβολικού παιχνιδιού με τα αυτοκινητάκια του είναι μια δομημένη δραστηριότητα. Ακόμη, το να του διαβάζεις παραμύθια, το παιχνίδι με την πλαστελίνη, τα puzzle, τα επιτραπέζια παιχνίδια, διάφορες κατασκευές με τουβλάκια, αλλά και τώρα το καλοκαίρι ενδείκνυται για πολλές κατασκευές και χειροτεχνίες. Όλα αυτά είναι δραστηριότητες που "απαιτούν" από το παιδί να είναι συγκεντρωμένο. Επίσης, διάφορες ασκήσεις μνήμης βοηθούν στην αυτοσυγκέντρωση, όπως το να βρίσκετε ζευγαράκια όμοιων αντικειμένων, διάφορες ασκήσεις οπτικής μνήμης, αλλά και ακουστικής. Τέλος, καλό θα ήταν όταν του δώσεις μια δραστηριότητα που απαιτεί την συγκέντρωση προσοχής, να υπάρχουν όσο λιγότερα ερεθίσματα γύρω του. Δηλαδή, ένας χώρος γεμάτος από παιχνίδια, χρώματα, πολλά πρόσωπα, ήχους, δεν βοηθάει το παιδί να μείνει συγκεντρωμένο. Δημιούργησε μια ήσυχη, φωτεινή και τακτοποιημένη γωνιά στο δωμάτιό του ή σε οποιο σημείο του σπιτιού έχει λιγότερα ερεθίσματα και κάτσε εκεί μαζί του για τις όποιες δραστηριότητες.
Ελπίζω να σε κατατόπισα!

vagia_b
18-06-08, 12:09
καλημέρα. όλα αυτά τα έχω κάνει. η κοπέλα αυτή μου είπε ότι καλό θα ήταν να τον βάζω σε έναν καναπέ ή στο κρεβάτι και να κάθομαι κι εγώ μαζί του και να του λέω να κλείσουμε τα μάτια για ένα λεπτό χωρίς να μιλάμε και μέρα με την ημέρα να αυξάνω το χρόνο.

αυτό θα βοηθήσει?

mariadi
18-06-08, 12:21
Ναι, αυτό θα ήταν κάτι που θα βοηθούσε. Επίσης, κάνοντας κάτι τέτοιο, θα μπορούσες αργότερα να επικεντρωθείτε και σε κάτι άλλο, π.χ να προσπαθήσει να αφουγκραστεί κάτι, π.χ το χτύπο της καρδιάς του, ή να συγκέντρωθει μονο σε ένα σημείο του σώματός του. Ακόμη, μια χαλαρωτική μουσική θα βοηθούσε να μειωθεί η υπερδιέγερση

vagia_b
18-06-08, 12:51
σε ευχαριστώ πολύ

ΠΓ
17-12-10, 01:22
Καλησπέρα.
Η 3χρονη κόρη μου έχει ένα σύνδρομο (που παιδευτήκαμε πολύη να το βρούμε τι είναι και τελικά που έχει ως συνέπεια τη δυσπλασία του δεξίου αντίχειρα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το δεξί χεράκι να μην μπορεί να κάνει κάποιες κινήσεις π.χ. να πιάσει ένα ποτήρι γιατί δεν έχει δύναμη μεταξύ δείκτη και αντίχειρα.

Έτσι ενώ είναι "δεξιόχειρας" (κλωτσάει τη μπάλα με το δεξί) για να ζωγραφίσει ή να γράψει χρησιμοποιεί το αριστερό. Αφού ψακτήκαμε πολύ αποφασίσαμε να αποφύγουμε επεμβάσεις και άλλα σχετικά με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Τώρα σκέφτομαι μήπως να κάνουμε εργοθεραπεία για να δυναμώσει το δεξί χεράκι. Όταν ήταν 10 μηνών μας είχαν πει όχι. Τι να κάνω. Ποιος θα μου δώσει μια σωστή απάντηση χωρίς να πάρω πάλι σβάρνα τους γιατρούς; Να περιοριστώ σε ασκήσεις στο σπίτι;

Ευχαριστώ

THEODOSI
17-12-10, 21:05
Ειδική δεν είμαι αλλά επειδή αντιμετωπίζω παρεμφερή προβλήματα, δηλαδή και οι δύο αντίχειρες του γιού μου όταν γεννήθηκε ήταν διπλώμένοι προς τα μέσα, σύγκαμψη ονομάζεται, βέβαια σε συνδυασμό με άλλα προβλήματα που μας οδήγησαν πλέον μετά από 6 χρόνια να πάρουμε την διάγνωση, σύνδρομο KLIPPEL FEIL, ωστόσο το πρώτο πράγμα που έκανα εγώ με τον μικρό μου ήταν οι φυσιοθεραπείες και μάλιστα από 45 ημερών και στην συνέχεια φυσικά εργοθεραπείες για να βοηθήσουν και με την λεπτή κινητικότητα, στην δική μας περίπτωση βοήθησαν αφάνταστα καθώς οι αντίχειρες έχουν ανοίξει όσο γινόταν βέβαια και είναι πλήρως λειτουργικοί παρόλο που υπάρχουν κάποιες δυσκολίες ακόμη στην λεπτή κινητικότητα που στο μέλλον ελπίζουμε να τις ξεπεράσουμε με την βοήθεια κάποιων επανορθωτικώ εξετάσεων που σκοπεύοουμε να κάνουμε.

ΠΓ
18-12-10, 09:24
Ειδική δεν είμαι αλλά επειδή αντιμετωπίζω παρεμφερή προβλήματα, δηλαδή και οι δύο αντίχειρες του γιού μου όταν γεννήθηκε ήταν διπλώμένοι προς τα μέσα, σύγκαμψη ονομάζεται, βέβαια σε συνδυασμό με άλλα προβλήματα που μας οδήγησαν πλέον μετά από 6 χρόνια να πάρουμε την διάγνωση, σύνδρομο KLIPPEL FEIL, ωστόσο το πρώτο πράγμα που έκανα εγώ με τον μικρό μου ήταν οι φυσιοθεραπείες και μάλιστα από 45 ημερών και στην συνέχεια φυσικά εργοθεραπείες για να βοηθήσουν και με την λεπτή κινητικότητα, στην δική μας περίπτωση βοήθησαν αφάνταστα καθώς οι αντίχειρες έχουν ανοίξει όσο γινόταν βέβαια και είναι πλήρως λειτουργικοί παρόλο που υπάρχουν κάποιες δυσκολίες ακόμη στην λεπτή κινητικότητα που στο μέλλον ελπίζουμε να τις ξεπεράσουμε με την βοήθεια κάποιων επανορθωτικώ εξετάσεων που σκοπεύοουμε να κάνουμε.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και εύχομαι όλες οι δυσκολίες σας σύντομα να εξελιχθούν σε προταρήματα. Μια αγκαλια απο εμένα και για τα τρια σου αγγελούδια.

'Ισως σου φανεί κάπως, αλλά να σου πω την αλήθεια έχω απογοητευτεί απο την ανικανότητα των γιατρών (όχι όλων χωρίς να θέλω να θήξω κάποιον). Απο 40 ημερών ψάχνομαι για τα πάντα. Ένας οφθαλμίατρος και τελικά όλοι οι οφθαλμίατροι κατέληξαν ότι το παιδάκι μας έχει σύνδρομο duane στο μάτι και ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός όλων των ειδικοτήτων δεν μπόρεσε να μας πει ότι αυτό το σύνδρομο σε ένα ποσοστό 10% συνδέεται με δυσπλασία των άκρων. Και το βρήκα εγώ η άσχετη χάρη στο ιντερνετ σε σημείωσεις της οφθαλμολογίας του πανεπιστημίου αλλά και στη βοήθεια μιας μαμας μπλόγκερ απο το Βέλγιο.

Χθες αποφάσισα πριν την εργοθεραπεία να λάβω εκ νέου δραστικα μέτρα η ίδια και να αρχίσω να την ενθαρρύνω να χρησιμοποιεί το δεξί χεράκι για τη γραφή. Τα αποτελέσματα χάρη στους λεπτούς μαρκαδόρους ήταν θεαματικά. Λόγω των ημερών θα ακολουθήσω συμβουλές που διάβασα στο φορουμ και στη συνέχεια θα πάω και σε κάποιον ειδικό.

Και πάλι ευχαριστώ. Μου έδωσες ελπίδα και πίστη ότι δεν πρέπει να το αφήσω.

Καλές γιορτές με αγάπη, υγεία και αισιοδοξία πάνω απο όλα.

THEODOSI
20-12-10, 00:26
Για να πώ την αλήθεια κανείς μα απολύτως κανείς δεν με καθοδήγησε μόνη μου έβλεπα, μόνη μου έτρεχα όπυ έκρινα σωστό και τελικά αποδείχθηκε οτι έκανα και το σωστότερο και μένα ο δικός μου έχει προβλήματα στα μάτια και φοράει γυαλιά και τώρα πλέον το συνέδεσα με το klippel feil. Kαι αυτό πάλι μόνη μου το διέγνωσα και απλά το είπα στην γεννετίστρια η οποία πολύ απλά συμφώνησε μαζί μου. Ολα αυτά τα χρόνια έχω ρίξει ατελείωτο ψάξιμο στο internet Και έχει χρειαστεί να πάω σε πάρα πολλούς ειδικούς, κάποιοι με απογοήτευσαν κάποια άλλοι όμως παρότι δεν με κατεύθυναν προς τα εκεί που έπρεπε τουλάχιστον με βοήθησαν στο μέτρο των δυνατοτήτων τους. Ο καθένας είχε κάποια θεωρία για το τι μπορούσε να έχει ο γιός μου αλλά κανείς δεν τον έλεγε γιατί πίστευε οτι αυτά ήταν χωράφια του γεννετιστή και δεν έπρεπε να επέμβουν κι εγώ στην μέση να μεταφέρω πληροφορίες από τον ένα στον άλλο με αποτέλεσμα κανείς να μην έχει πλήρη εικόνα για την κατάσταση και έτσι να καθυστερήσει η διάγνωση. Αυτή είναι και η κατάρα των Ελλήνων γιατρών θέλουν να δουλεύουν ο καθένας μόνος και όχι ως ομάδα και αυτό σε περιπτώσεις σύνθετες σαν την δική μας είναι το λιγότερο ανεπαρκές, τουλάχιστον ΄τωρα που οι κόποι μου στέφονται με επιτυχία και γνωρίζω οτι έχω κάνει ακριβώς οτι έπρεπε και ας μην είχα γνώση τι έπρεπε να παλέψω έχω τουλάχιστον μια ηθική ικανοποίηση για τις επιλογές μου.

johanna
20-12-10, 11:50
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΩΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΘΕΛΕΤΕ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΑΠ' ΟΤΙ ΕΙΔΑ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ

Καλημέρα,
θα ήθελα και εγώ την συμβουλή σας αν είναι εύκολο. Απο το Σεπτέμβρη ο γιος μου κάνει λογοθεραπεία και είναι 4,5 ετών. Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα είναι άκρως ενθαρρυντικά και είμαι ενθουσιασμένη. Η λογοθεραπεύτρια μου έιπε ότι μάλλον θα χρειαστεί και εργοθεραπεία διότι αφερείται πολύ εύκολα, κάτι που το έχει παρουσιάσει τώρα τελευταία, κατά την γνώμη της. Επίσης ότι όταν ζωγραφίζει ανθρωπάκια ξεχνά να βάλει μάτια, στόμα και μύτη. Τώρα τελευταία αρχίσαμε να ζωγραφίζουμε μαζί ανθρώπους και λογικό - θεωρώ - ότι είναι να ξεχνά διάφορα. Επίσης έχω παρατηρήσει μια δυσκολία με το ψαλίδι, δηλαδή δεν μπορεί εύκολα να το χειριστεί.
Με έχει ρωτήσει επίσης αν ντύνεται μόνος του και όντως το παιδί μπορεί μόνο του να ντυθεί και να φορέσει και τα παπούτσια του. Αναρωτιέμαι αν όντως χρειάζεται εργοθεραπεία ή απλά είναι απλά δυσκολίες της ηλικίας, διότι να φανταστείτε γνωρίζω παιδάκια τα οποία είναι εφτά ή οκτώ ετών και δεν μπορούν να ντυθούν, πόσο μάλλον να δέσουν τα κορδόνια τους...αλλά εργοθεραπεία δεν χρειάζονται.
Μήπως απλά τα παιδί χρειάζεται χρόνο;
Σας ευχαριστω για το χρόνο σας και συγνώμη για το μακροσκελές γράμμα .

Ιωάννα

mariadi
21-12-10, 11:16
johanna (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=37027) σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα!

fenaki
28-12-10, 12:04
καλημέρα και χρόνια πολλά...
δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα ή αν ειμαι υπερβολικά αγχωμένη αλλά με την κόρη μου αντιμετοπίζω τα εξης : είναι 2 χρονων και 7 μηνων για την ακριβεια είναι ο δευτερος χρονος που πάει σχολειο συνεχόμενα....απο 1,5 χρονων δημιουργει προτάσεις.....τωρα σε αυτη την ηλικία ο διάλογος της ειναι ολοκληρωμένος με πολυ πλουσιο λεξιλογιο.Θυμάται πολυ έυκολα τα παραμύθια που διαβάζουμε και πολλές φορες σχεδον αυτολεξη επαναλαμβανει χωρις να ξέρει να διαβάζει αυτα που γράφει η κάθε σελίδα.
Γενικά μίλησε νωρις 10 μηνων έλεγε καθαρά λέξεις....ξέρει να μετραει μέχρι το 20 και την αλφαβητο νεράκι.....
τώρα στο σχολειο είναι πολυ αγαπητη οπως μου ΄λένε.....είναι η μόνη που συμμετέχει στην μουσικοκινητική και στα θεατρικα που κένουν στο σχολειο....είναι ο αρχηγός της τάξης....αν κάποιο παιδι παρεκτρεπεται του εξηγει φωνάζοντας λιγο πως τα καλα παιδια δεν κανουν το ένα ή το άλλο....ειδικά φέτος μου είπαν πως δεν δυσκολευτηκαν καθολου μιας και αλλάξαμε σχολειο πάει σε δημόσιο,ήταν ένα έτοιμο παιδι με πρόγραμμα και συνήθειες....
το πρόβλημα που έχω είναι πως στο σπίτι ειναι πολυ ζωηρή και υπερκινητική... δηλαδη κρεμιέται απο τα ράφια στο δωμάτιο της, βγάζει όλα τα ρούχα απο τα συρτάρια....αν δεν βάλει τα ρούχα που θέλει εκεινη τσιρίζει....πολλές φορές όταν ο μπαμπάς της γυρνάει αργά και πάει να την δει στο δωμάτιο της τον χτυπάει και του λέει να φύγει...σαββατ/κα δεν κοιμάται εύκολα πρεπει να ξελιγωθει απο το παιχνίδι και αφου βαρεθει με τα παιδικά dvd έρχεται να με βόηθήσει στις δουλειες του σπιτιου....
α...επίσης αν θέλει κάτι και δεν της το δίνουμε γιατι δεν πρεπει...οπως μαχαιρι...σίδερο για τα ρούχα....και αλλα θυμωνει μας χτυπάει και μετά κλαιει για λιγο....μέχρι να την ηρεμισω και να της εξηγεισω....γιατι δεν πρεπει....κάποιες φορές το καταλαβαίνει κάποιες όχι....
δεν δεχεται το ψέμα γιατι το καταλαβαινει....δεν μπορουμε δηλαδη να την ξεγελάσουμε...ίσως επειδη επέλεξα εξ αρχής να μάθει το παιδι μου να ζει ρεαλιστικά.....δηλαδη...τις δείχνω τους άπορους άστεγους που θα βρούμε στο δρόμο μας...ηδη ξέρει για τα παιδιά της Αφρικής και άλλα τέτοια....
τελευταια ο μπαμπας της ...της έχει πει και για το θάνατο και τις κλασσικές ατάκες.....κάτια αν φας την πλαστελίνη θα πας στον θεούλη....(το θεωρώ λίγο υπερβολή)
εν ολιγης προσπαθω να μην της χαλάσω το χατηρι σε οτι ζητάει.....συχνά αντιδικώ με τον σύζηγο μου πως την κακομαθαινω....και η πεθερα μου κουνιάδα μου λενε να την μαλώνω.....αλλά αυτο που βλέπω είναι πως αν της φωνάξω φοβάται.....και μετά αντιδρά αλλόκοτα....μπορει να με αγκαλιάσει απο φόβο αλλά και να με χτυπάει ταυτόχρονα γιατι της φώναξα.....
το προβλημα μου ειναι 1)η επιθετική συμπεριφορά της όταν δεν γίνεται αυτο που θέλει και ότι απλώνει χέρι...2)η αλλόκοτη συμπεριφορά αν κάποιος της φωνάξει.....3)και κάτι που ξέχασα να πω... είναι πως φοβάται την τιμωρια....και στο σχολειο έχουν το καρεκλακι της σκέψης στο οποιο βάζουν τα παιδιά όταν κάνουν αταξίες.....και αυτο το φοβάται....
υπάρχει κάτι σε όλα αυτά που θα πρέπει να δω ή να λύσω?
ή απλά είμαι υπερβολική?

sogeorgiou
02-03-11, 13:57
γεια σας, θα ηθελα βοηθεια στη συμπεριφορα της 2χρονης κορης μου,το προβλαημα μου ειναι οτι δεν θελει να παιζει μονη της,με θελει συνεχεια διπλα της και να παιζουμε μαζι, και τελευταια δε θελει να παει στον παιδοτοπο να παιξει με τα αλλα παιδια. θελει να μεινουμε σπιτι για να ειμαι μαζι της τι να κανω για να ,μαθει να παιζει μονη της?

sogeorgiou
02-03-11, 14:02
καλησπερα σας θα ηθελα τη βοηθεια σας για το κοριτσακι μου

voulastar
16-06-11, 19:01
Βλέπω τα τρία (δύο ουσιαστικά) μηνύματα αναπάντητα από τους (τις) ειδικούς.

Υπάρχει κάποιος λόγος;

Υποθέτω ότι και άλλοι/ες θα περιμένουν να διαβάσουν τις γνώμες των ειδικών...

κατια81
16-06-11, 19:13
H mariadi που εχει ανοιξει το θεμα μολις εχει γεννησει και φανταζομαι γι αυτο δεν εχει προλαβει να μπει να δει τα μυνηματα !!!Πιστευω συντομα να μπορεσει να μπει και να απαντησει!!

thirgini
17-06-11, 15:50
mariadi, να σου ζησει το παιδάκι σου! Ηθελα την βοηθεια σου σε κάτι οσον αφορά τον 3,5 χρονών γιό μου. Δεν με ακούει ποτέ και πάντα λέει "δεν", "οχι" και μια άρνηση που ενω ξεκινάει με τιμωρία μετά οδηγούμαστε σε τσακωμούς για να κάνει κατι (π.χ να βγαλει τα παπουτσια του, να μην πεταει κατω το τηλεκοντρολ, να μην σκαρφαλώνει, κτλ) και τελικά καταλήγουμε να τον βαζω στην "πράσινη καρέκλα" (ειναι η καρεκλίτσα του φαγητου που προσαρμόζεται στην καρέκλα της κουζίνας). Τι καάνω λάθος? Σιγουρα που φωναζω, αλλά βγαινω απο τα ρουχα οταν στην 30η φορά δεν εχει ακουσει!! Ειναι λαθος που τον βαζω ακομα σε αυτη την καρεκλα? Δεν εχω άλλη λυση για να τον ηρεμήσω! ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μαρια Στυλιανακη
04-07-11, 13:12
γεια σας, θα ηθελα βοηθεια στη συμπεριφορα της 2χρονης κορης μου,το προβλαημα μου ειναι οτι δεν θελει να παιζει μονη της,με θελει συνεχεια διπλα της και να παιζουμε μαζι, και τελευταια δε θελει να παει στον παιδοτοπο να παιξει με τα αλλα παιδια. θελει να μεινουμε σπιτι για να ειμαι μαζι της τι να κανω για να ,μαθει να παιζει μονη της?

είναι ακόμα φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία να μην έχει φύγει το στάδιο της προσκόλλησης. Είναι απολύτως φυσιολογική ανάγκη η οποία όσο μεγαλώνει το παιδί και καλύπτεται απο αυτήν, τόσο δεν την εκφράζει πια τοσο έντονα.
(ακόμα και αν λιγο πριν δεν ηταν έντονο αυτό το συναίσθημα, έχει διακυμάνσεις)
κάλυψη ανάγκης του παιδιού=ηρεμία του παιδιού και επιθυμία να απομακρυνεται απο γονέα. Η προσπάθεια του γονέα να "διώξει" το παιδί για να παίξει με άλλα την στιγμή που η ανάγκη του εκείνο το λεπτό ειναι η προσκόλληση με τον γονέα, έχει αντίθετα αποτελέσματα.

Αφήστε το παιδί να ανακαλύψει μόνο του με υποστηριξη τα άλλα παιδάκια,
αλλα οχι "προσπαθεια" να παει. Το παιδί εκλαμβάνει εκείνη τη στιγμή την προσπάθεια του γονέα (Εάν αυτή είναι λεκτική για παράδειγμα) σαν να το διώχνει ο γονέας πριν την ώρα που εκείνο θέλει να φύγει.
Πολύ πιο θετικό αποτέλεσμα εχει απλώς η μετακίνηση του γονέα μαζί με το παιδί προς τα άλλα παιδιά. Σε αυτή την ηλικία είνια εντελώς αναμενόμενο να μην θελει μονο του να πάει προς τα άλλα παιδιά αλλά να θέλει την συνοδεία έμπιστου ενήλικα/μαμάς.

Φροντίστε να υπάρχει κάποια συνδεση, να μαθει καποια παιδάκια τα οποια να μπορεί να τα βλεπει καποιες φορές στο σπίτι αλλά και έξω. (να μην ειναι αγνωστα η τυχαίο το ποιά θα δεί)

mariadi, να σου ζησει το παιδάκι σου! Ηθελα την βοηθεια σου σε κάτι οσον αφορά τον 3,5 χρονών γιό μου. Δεν με ακούει ποτέ και πάντα λέει "δεν", "οχι" και μια άρνηση που ενω ξεκινάει με τιμωρία μετά οδηγούμαστε σε τσακωμούς για να κάνει κατι (π.χ να βγαλει τα παπουτσια του, να μην πεταει κατω το τηλεκοντρολ, να μην σκαρφαλώνει, κτλ) και τελικά καταλήγουμε να τον βαζω στην "πράσινη καρέκλα" (ειναι η καρεκλίτσα του φαγητου που προσαρμόζεται στην καρέκλα της κουζίνας). Τι καάνω λάθος? Σιγουρα που φωναζω, αλλά βγαινω απο τα ρουχα οταν στην 30η φορά δεν εχει ακουσει!! Ειναι λαθος που τον βαζω ακομα σε αυτη την καρεκλα? Δεν εχω άλλη λυση για να τον ηρεμήσω! ευχαριστώ εκ των προτέρων...

τα όχι αυτής της ηλικίας δεν είναι καλό να αντιμετωπιστούν με τιμωρία καθώς αποτελούν ένα αναμενόμενο και φυσιολογκό στάδιο στο οποιο τα παιδιά τεστάρουν τα όρια των γονέων.
Τα όρια των γονέων μπορούν να επιβληθούν χωρίς τιμωρία, με απλή ανακοίνωση και παρότρυνση για άλλη δραστηριότητα.

Όσο οι γονείς τιμωρούν τόσο το παιδί θα αντιδρά σε αυτό μη καταλαβαίνοντας τον λόγο που τιμωρείται. Η αντίδραση του παιδιού σε αυτή την ηλικία καθότι αναμενόμεν συμπεριφορά και όχι συγκεκριμένη συμπεριφορά ενός παιδιού, ή συγκεκριμένη αρνητική πράξη μέσα σε άλλες θετικές, δεν μπορεί να αποτελεί επίκεντρο της επιβολής ορίων των γονιών.
Όταν αυτό συμβαίνει ειδικά και πιο μακρόχρονα, κινδυνεύει να χαρακτηριστεί η συμπεριφορά του παιδιού απο αυτή την αντίδραση στην τιμωρία των γονέων.
Κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά ατυχές, καθώς εξαρχής η αρνητική συμπεριφορά του όχι σε αυτή την ηλικία δεν είναι μια συνειδητή επιλογή του παιδιού αλλά απολύτως φυσιολογική συμπεριφορά για την ηλικία, όπως ακριβώς ένα μωρό φωνάζει και κλαίει γιατί δεν μπορεί να μιλήσει, έτσι ένα 3 χρονο δεν μπορεί να κατανοήσει τους κανόνες. (για ενα μικρό διάστημα μέχρι να καταλάβει τους κανόνες και τις αιτίες τους)

Ο μόνος τρόπος εξάλειψης/καταπολέμησης του απόλυτου όχι ενός τρίχρονου σε αυτές τις ηλικίες είναι ή υπαρξη ελαστικότητας απο τους γονείς, όσον αφορά το πρόγραμμα, τις δραστηριότητες (Σε θέμα λεπτού, και χρονικού διαστηματος που εκκρεμεί στην αναχώρηση, ή ανάμεσα σε κάθε πράξη )

Η οριοθέτηση ενός παιδιού αυτής της ηλικίας επιτυγχάνεται με το να
- μήν δοθεί προσοχή στο όχι
- να δοθεί προσοχή στην λύση του προβλήματος
- να μην προσπαθήσουν οι γονείς να διορθώσουν την "επαναστατική" αυτή φύση του παιδιού εκείνο το διάστημα. είναι φυσιολογική.
- όταν το παιδί καταλάβει ότι δεν εχει κάποιο "πόλεμο" να πολεμήσει, τότε θα σταματήσει να είναι απόλυτο ή κατηγορηματικό στα όχι του.

- όταν αντί του "πολέμου" δεί μια εναλλακτική πλευρά που είναι συζητίσημη, αυτό θα μάθει να κάνει και το ίδιο.

-όταν η μοναδική τελική αντιμετώπιση απο τους γονείς (δηλ όταν εκεί καταλήγουν όλα) είναι μια απολυτου τυπου τιμωρία που δεν επιλύει κάποιο πρόβλημα (καρέκλα) και αντιθέτως πολλαπλασιάζει τα αρνητικά συναισθήματα του παιδιού,
είναι λογικό το παιδί να επαναλαμβάνει την ίδια συμπεριφορά αργότερα.

γιατί στην ουσία δεν έμαθε να επιλύει το πρόβλημά του εκείνη τη στιγμή.

Αυτή η ηλικία είναι η καρδιά της επικοινωνίας μεταξύ εσάς και του παιδιού σας και του τρόπου που θα επιλύονται τα προβλήματα μεταξύ σας στο μέλλον.

Το τρίχρονο δεν έχει την ικανότητα της συνδιαλλαγής, του υπολογισμού, της διαπραγμάτευσης.
Οι γονείς λοιπον καλούνται να είναι οι ειρηνευτές και διπλωμάτες οι οποιοι οφείλουν να μην ενδίδουν στις "πολεμικές" ορέξεις του παιδιού τους, μένοντας πάντα όσο μπορούν περισσότερο, ούδέτεροι.

Σε κάθε όχι ή σε κάθε αίτημα του παιδιού, υπάρχει λύση.
Όταν ο γονέας δεί σαν λύση την επιβολή τιμωρίας, τότε έχει χαθεί η δυνατότητα για πραγματική επιλυση του θέματος,

και το θέμα θα ξαναεπαναληφθεί καθώς το παιδί δεν έμαθε με ειρηνικό τρόπο τι μπορεί να κανει στο μελλον οταν εχει αυτα τα συναισθήματα.

Λύση όταν πετάει το τηλεκοντρόλ : το τηλεκοντρόλ δεν θα είναι πια διαθέσιμο σε εκείνο (χωρίς τιμωρία). Όταν ρωτήσει γιατι και θελει να μαθει, τοτε οι γονείς εξηγούν το λόγο ευγενικά. Μπορεί να το έχει όταν το προσέχει, όπως και άλλα αντικείμενα εύθραυστα (πχ το παιδικό ρολόι ή κινητό του ή να πιανει το κινητό της μαμάς).

Το να πετάει το παιδί 3 ετών ένα τηλεκοντρόλ έχει πολλές "όψεις"

1) το κανει επιτηδες για να προκαλέσει προσοχή του γονέα : δεν του δίνεται επαρκής προσοχή ή το παιδί έχει περισσότερη ανάγκη για προσοχή απο αυτη που έχει.
2) η προσοχή που του δίνεται είναι περισσοτερο αρνητική (τιμωρία) και έτσι εχει συνηθίσει ότι έτσι παίρνει την προσοχή του γονέα : απαραιτήτως σταματήστε να το τιμωρείτε και αντιθέτως λειτουργήστε με κίνητρο την επιβράβευση (οχι με υλικα αγαθά)

3) θέλει να πετάξει κάτι. του δείχνετε τι στο σπίτι μπορεί να πετάξει όταν εχει αυτή την όρεξη.
μπάλα, μαξιλάρι, σαίτα, μίνι μπασκέτα.

σκαρφάλωμα

τα παιδιά λατρεύουν το σκαρφάλωμα. δείξτε του που μπορεί να σκαρφαλώσει μέσα στο σπίτι .
καθορίστε επιτρεπόμενα σημεία και βοηθήστε στο πώς μπορεί να τα σκαρφαλώσει
πχ - φτιάξτε ένα βουνό με μαξιλάρια για να το σκαρφαλώσει με την βοήθειά σας.
επιβραβεύστε το

οταν ξανασκαρφαλώσει σε μη επιτρεπτο σημείο θυμιστε του που σκαρφαλώσατε και που μπορεί να σκαρφαλώσει εκείνη τη στιγμή.

δώστε στο παιδί σας μια λύση.

παπούτσια (+ρούχα κτλ)

τα περισσότερα παιδιά δυσανασχετούν με άμεσες διαταγές που αφορούν το τι πρέπει να κανουν με το σώμα τους .

απολύτως λογική και αναμενόμενη αντίδραση για ένα σκεπτόμενο πλάσμα που έχει δικά του συναισθήματα επιθυμίες και μυαλό.

πώς θα θέλατε να σας ενημερώσουν ότι πρέπει να βγάλετε τα παπούτσια σας? ή να αλλάξετε τα ρούχα σας ?

"Σε λίγη ώρα που θα βγούμε έξω βάζουμε παπούτσια, σε δυο λεπτά, οκ ? " Σε ένα λεπτο - "είσαι έτοιμος να βγείς - τα βαλες τα παπουτσια ε?"

προγραμματίζετε μερικά λεπτά παραπάνω πριν απο καθε εξοδο για να δείξετε στο παιδί σας την πραγματικότητα.
κανείς δε βγαίνει απο το σπίτι χωρίς παπούτσια. δεν εχει όμως νοημα να το πείτε - εσείς το ξέρετε. πρεπει απλώς να το κάνετε περιμένοντας στην πόρτα.

δείξτε στο παιδί σας την αιτία (πολυ απλά κανεις δεν ξεμυτιζει ξυπολυτος, περιμενετε μεχρι να δεχτεί, εχοντας προγραμματισει τουλαχιστον 5-10 λεπτα στην αναμενομενη σας αναχωρηση)

όλα αυτά δεν εχει νοημα να γίνονται τιμωρητικά ούτε με θυμο.
είναι ένα μάθημα, ένα σχολείο για το παιδί σας. Αν μάθει ότι όλα αυτά μαθαίνονται με θυμό και τιμωρία, τότε έτσι θα περιμένει και μόνο έτσι θα οριοθετείται και στο μέλλον. (...) και αρκετά πιθανό κάθε απλή καθοδήγηση να είναι εντελώς μή αποτελεσματική.

για μένα η τιμωρία στην καρέκλα ειναι κατι που πρεπει να χρησιμοποιείται άκρως σπάνια, και μονο σε πολυ "καταστροφικές/επικίνδυνες" συμπεριφορές (πχ δάγκωμα) που δεν έχουν λύση !

η τιμωρία στην καρέκλα ειναι σαν τιμωρία για ολο το παιδί και όχι μονο για την συμπεριφορά του. οι κυρώσεις πρέπει να εχουν σχεση με το καθε αντικείμενο κάθε φορά δεν μπορούν να είναι ίδιες για όλα τα συμβάντα.
Όπως και εσείς στην δουλειά σας εάν κάνετε ένα μεμονωμένο λάθος δεν θέλετε να σας θέσουν σε διαθεσιμότητα ολόκληρη την ημερα, αλλά απλώς να σας πουν "αυτό είναι καλό να το κανεις ετσι στο μελλον, για αυτους τους χ λόγους" Απευθείας θα μπορείτε να συνεχίσετε αυτό που κανατε διορθώνοντας το λάθος και μην καθοντας πολυ σε αυτό το θέμα εφόσον δεν έγινε μεγάλη ζημιά.

Απλώς στο 3 χρονο πρέπει να εξηγήσει κανείς στην/με την πράξη, όχι στα λογια.

thirgini
13-07-11, 22:46
Σε ευχαριστω ειλικρινά πολύ που ασχοληθηκες με τον γιο μου. Είναι πράγματι πολύ σωστά όλα αυτά και από μόνη μου εχω σκεφτεί οτι η λυση της καρέκλας δεν ειναι σωστή.
Πες μου ομως πως αντιδρας οταν του λες να ταχτοποιήσει τους μαρκαδόρους του 60 φορες με ευγενικό τρόπο και δεν τους μαζευει? Παντα απειλώ! Αν δεν τους μαζεψεις, δεν θα παμε τελικα παιδοτοπο. ΤΟΤΕ μονο θα μαζευτούν. Γιατι νομίζω οτι και σε μενα μεθαυριο με απειλες θα με αντιμετωπίζει? Και μην πεις οτι λεγεται συμφωνια! ΔΕν ξερεις ποσο εχω κουραστει με τις συμφωνιες... Δεν ξερω τι να πω. Νοιωθ αχρηστη ωρες ωρες. Και εχω και ενα δευτερο που αντιγραφει.....
Οπως και να εχει και παλι σε ευχαριστώ!!!!

vaskokkal
14-07-11, 09:18
Πω πω, πολύ ωραία αυτά που γράφετε αλλά πως τα εφαρμόζεται. Πρέπει πρώτα ο γονιός να έχει αυτοέλεγχο μεγάλο κιόλας για να μπορέσει να εφαρμόσει κάποια πράγματα στο παιδί του. Εμένα ο μικρός είναι ακόμα 15 μηνών και βλέπω ότι έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται το θέμα. Τι εννοώ, όταν υψώνω λίγο τον τόνο της φωνής μου για να του δείξω ότι κάτι δεν είναι σωστό ή όταν κάνει ζημιά ή όταν του παίρνω κάτι από τα χέρια που δεν κάνει τότε εφαρμόζει το παραπονιάρικο κλάμα.
Θα σας παρακολουθώ με αγωνία. Η θεωρία μου είναι ότι ακούς όλες τις απόψεις κ εφαρμόζεις αυτή που ταιριάζει στην δική σου οικογένεια στη δική σου αυτοσυγκρασία κ του παιδιού σου κ στα δικά σου πρότυπα.

ολγακι
20-07-11, 23:39
ευχαριστουμε πολυ γιατην πολυτιμη βοηθεια σου..με τη σειρα μου ηθελα να σε ρωτησω το εξης..πολλες φορες η κορη μου που ειναι τωρα 20 μηνων ,μου λεει οχι επιμενωντας να μην κανει καποια πραγματα..ας πουμε δεν παει για υπνο οταν της λεω..και κλαιει..και φτανουμε νακοιμηθει μια ωρα μετα αποτην ωρα που τη βαζω για υπνο.στο τελος να καταλαβεις τη φοβεριζω οτι θα ερθει ο παλιατζης να την παρει αν δεν κανει νανι..και ετσι σε 5 λεπτα εχει κοιμηθει..κανω καλα που τη φοβεριζω;γενικα κανει να χρησιμοποιω αυτη τη λυση για να με ακουσει;

ολγακι
22-07-11, 23:54
up....

domenica
07-08-11, 11:30
Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ τη συμβουλή σας!
Είμαι μητέρα ενός κοριτσιού 28 μηνών ακριβώς και λόγω του ότι μένουμε σε πολύ απομακρισμένη επαρχιακή πόλυ η συμβουλή σας θα ήταν ανεκτίμητη.

Η μικρή μου δεν καλομιλάει ακόμα και αυτό με ανησυχεί πολύ! Να σημειώσω ότι άργησε να καθίσει ( 11 μηνών) & περπάτησε στους 18,5 μήνες!
-17 μηνών έπειτα πο επίσκεψη στο Παίδων Αγίας Σοφίας ο διευθυντής της παιδονευρολογικής που μας είδε προσωπικά(λόγω γνωριμίας και απόστασης)εκτίμησε ότι δεν διακρίνει κάτι ανησυχητικό και ότι είναι απλά οι ρυθμοί οτυ παιδιού αυτοί.Συγκεκριμένα στις επανηλημένες ερωτήσεις μου για περαιτέρω έλεγχο(εγκεφαλογράφημα-αξονική μαγνητική κτλ)
ήταν αρνητικός γιατί "δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη για κάποια βλάβη".Μας είπε μόνο επανεκτίμηση εάν δεν περπατήσει σε 3 μήνες.
Τώρα ερχόμαστε αντιμέτωποι με το θέμα ομιλία.......να σημειώσω ότι λέει: μαμα, μπαμπα, για(γιαγια),μπάπα(μπάλα) , μπαμ(μπάνιο),που πα( όταν τι ρωτάμε που πάς;), όπα-όπα όταν χορεύουμε ,και τώρα τελευταία λεει "α κατσθω" δηλ.θα κάτσω .Μας έχει πεί γαλια(γάλα) και νεγιο(νερό) μετά άπο πολύ επιμονή.Τις περισσότερες φορές χρησιμοποιεί το "μαμα" για ό,τι θέλει.
Επίσης πηγαίνει παιδικό απο 18 μηνών και οι κυρίες εκεί είναι πολύ ευχαριστημένες .Είναι κοινωνική,παίζει με άλλα παιδάκια και μιμήται αρκετά από΄σα κάνουμε (ξεσκονίζει, κάνει ότι μαγειρεύει, χτενίζεται ,ταϊζει το νινι της , το αλλάζει πάνα,παίρνει τηλέφωνο κ.α

Γενικά καταλαβαίνει ότι και να της πώ ,αλλά δεν βλέπω καμία προπάθεια απο μέρους της να πει κάτι περισσότερο.
Έχουμε ελέγξει την ακοή είναι οκ.

Πιστεύεται ότι χρίζει περαιτέρω εξέτασης; Οι δυο παιδίατροι που την παρακολουθούν μου είπαν ότι θέλει απλάτο χρόνο της και να την αφήσουμε μέχρι τα 3 να δούμε.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Διαβάζω τόσα στο διαδικτυο περι αυτισμού και σχετικών συνδρόμων και έχω φρικάρει!!

Ανυπομονώ για την απάντησή σας & συγνώμη που έγινα κουραστική.

kat05
14-09-11, 11:41
Γεια σας,
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και για το οποίο θα παρακαλούσα τη συμβουλή σας, μοιάζει με το πρόβλημα της domenica. Ο γιός μου (14 μηνών) δε μιλάει καθόλου και ούτε μπαμπαλίζει. Επίσης άργησε να καθήσει (12,5 μηνών) και τώρα περπατάει με βοήθεια (μόνος φοβάται πολύ). Γενικά άργησε σε όλες του τις κατακτήσεις, π.χ. στήριξη κεφαλής, ρολλάρισμα ανάσκελα μπρούμυτα κλπ. Ωστόσο, οι εξετάσεις του (μαγνητική εγκεφάλου, αιματολογικές) είναι καθαρές και ολοι οι γιατροί που έχουμε δει είναι καθησυχαστικοί.
Μπορείτε να μου πείτε τρόπους που θα μπορούσα να τον βοηθήσω στο θέμα της ομιλίας ή γενικότερα στο να οξύνω την αντίληψή του (η οποία μοηυ φαίνεται τελείως φυσιολογική απλώς φοβάμαι οτι λόγω του οτι είναι λίγο πίσω στο κινητικό θέμα, θα στερείται ερεθισμάτων που θα βοηθήσουν την εξέλιξη της αντίληψης).
Επειδή κι εγώ μένω σε νησί της παραμεθορίου, η βοήθειά σας θα ήταν ανεκτίμητη!

domenica
15-09-11, 16:53
kat05 σου έχω στείλει Pm.
Είσαστε μικρούλιδες ακόμη για να ανησυχείς για το λόγο.
Προσπάθησε , ωστόσο , να του μιλάς για το κάθετι που κάνεις και δίνε του την ευκαιρία να συμμετέχει σε κάθε δραστηριότητα.Καταλαβαίνω το άγχος σου .
Κατανοώ απόλυτα την ανησυχία σου.Κι εγώ είμαι πολύ αγχωμενή και στενοχωρημένη με την κατάσταση ...δεν ξέρω τι κάνω λάθος .

ANDEDANTINOS
22-09-11, 12:09
Kαλημερα και απο εμενα ειμαι μητερα διδυμων 3,5 ετων ( κοριτσακι - αγορακι )και με στεναχωρει το γεγονος στην κορη μου οτι δεν συγκεντρωνεται σε κατι , οπως επισης θελει να πιανει τα παντα ............... με αποτελεσμα να κανει και παρα πολλες ζημιες , να την μαλωνω και να εχω αντιθετη συμπεριφορα προς αυτην σε σχεση με τον αδελφο της που ειναι συνεργασιμος και πιο υπακουος .Επισης εδω και ενα μηνα καθημερινα τα πρωινα κλαιει και γκρινΙαζει για τα ρουχα που θα φορεσει ( παρο λο που απο βραδυς εχουμε επιλεξει μαζι τα ρουχα της ) Κατα τα αλλα ειναι πανεξυπνη , δραστηρια μιλαει παρα πολυ απλα δε στρωνεται πουθενα ...και ειναι παρα πολυ ζωηρη
.Εγω σαν πρωτη εξηγηση εδωσα μηπως ζηλευει και για να μου τραβηξει την προσοχη κανει ολα αυτα Εαν ειναι ετσι εγω τι κανω .....1) την μαλωνω 2) της εξηγω ( και ποτε μα ποτε δεν καταλαβαινει ) 3) παω σε καποιον ειδικο
Θελω να ειναι πιο ηρεμη ............να μην ειναι τοσο σερζεβουλη

ευχαριστω

Δημητρούλα2
01-11-11, 12:35

ΚΑΛΗΜΕΡΑ mariadi ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΔΡΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΕΙΔΙΚΟΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΤΑΞΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΦΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΦΙΚΤΟ.ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΤΟΥ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΧ ΣΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΜΑΤΙΟΥ ΧΕΡΙΟΥ, ΣΤΟ ΠΩΣ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΠΧ ΜΕΧΡΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΟΥΝΤΖΟΥΡΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ.ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΜΙΑ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΚΑΜΠΤΟ ΚΟΡΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΤΥΣΙΜΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΟΥΜΠΙΑ ΑΛΛΑ ΝΤΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟ ΝΑ ΚΟΛΛΑΜΕ ΟΣΠΡΙΑ ΣΕ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΚΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΜΑΤΙΟΥ ΧΕΡΙΟΥ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΚΤΙΚΟΣ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΝΕΑ ΣΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ:)

Λενακι28
20-10-12, 00:52

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΝΟΙΧΤΕΙ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ Η 3 1/2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΣΚΑΝΕ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟΝ ΓΥΜΝΑΣΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ ΦΟΒΑΤΙΑ ΤΟ ΗΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΑ ΠΥΡΟΤΕΧΝΕΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΗΧΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜ. ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ, ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΜΗΝ ΤΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΠΑΡΑΣΕΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΑΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΣΑ ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΛΑΒΩΝΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΑΙΞΕ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ ΕΙΔΕ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ. ΤΟΤΕ ΠΑΛΑΒΩΣΕ. ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΚΑΤΣΕ ΑΠ' ΕΞΩ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΛΥΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΜΕ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΗΡΑ ΤΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΗΝ ΤΗΣ ΦΥΓΕΙ Η' ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΝ? ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΤΥ Η' ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΙ ΜΠΑΛΟΝΙ ΦΕΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ
ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.