PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΑΤΕ

Σελίδες : 1 [2]

sweet_february
22-03-10, 18:37
Ευχαριστω πολυ κοριτσια μου! Κι εσεις να χαιρεστε τις οικογενειες σας! :D

γκαρης83
22-03-10, 20:31
εγω ειμαι νοσηλευτρια!!!

SOTIRIA30
22-03-10, 21:38
ΓΕΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ

max13
23-03-10, 01:18
εγω που ψαχνω απεγνωσμενα για δουλεια βρε κοριτσια που να βρω????μενω χαλκιδα εχω ενα γιο 2,5 χρονων εχω δουλεψψει και ωσ υπαλληλοσ γραφειου εχω τελειωσει και λογιστικα αλλα δεν βρισκω τιποτα απο δουλεια ουτε σε εργοστασια ολο αιτησεισ κανω αλλα εδω στη χαλκιδα δυσκολα πολυ δεν υπαρχουν δουλειεσ και ο συζυγοσ μου ειναι ιδ.υπαλληλοσ υπαρχουν δυσκολιεσ αν γνωριζετε για χαλκιδα και περιχωρα εδω τριγυρω για καμια δουλεια παρακαλω ενημερωστε με σασ ευχαριστω πολυ.........:roll::roll::roll:

sevoula
23-03-10, 11:15
κορίτσια ψυχραιμία. κι εγώ τα πήρα με όσα διάβασα ότι πέρασε η Φαίη 1986, αλλά όλα εδώ πληρώνονται. το πιστεύω. δεν ξέρω αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα αυτό, αλλά όλες οι αδικίες έρχεται η στιγμή που επιστρέφουν στους δημιουργούς τους.
Εγώ είμαι νομικός σύμβουλος σε α.ε. όταν ήμουν στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου έπαθα αποκόλληση από το ανέβα κατέβα τα σκαλιά στα γραφεία. Ακινησία για 2 μήνες και απλήρωτη. Επέστρεψα για άλλους 2 μήνες με φόβο ψυχής. Χάρη σε εμένα η εταιρεία έγινε πιο μεγάλη. Δεν χρειάζεται να πω λεπτομέρειες.Πάντως στο δικό μου μυαλό πλούτισε το αφεντικό (και μιλάμε για εκατομμύρια ευρώ), αλλά για τους 3 μήνες που ακολούθησαν τη γέννηση της κόρης μου που ήμουν σπίτι ήμουν φυσικά απλήρωτη. Τώρα έχω μειωμένο, αλλά...αδιαφορώ για το αν καίγεται για να του δώσω λύσεις. Μπορώ, αλλά δεν βιάζομαι πλέον ούτε στρεσσάρω τον εαυτό μου.
Τί να σου κάνουν οι νόμοι, αν ο άλλος έχει σαπίσει στην ψυχή του και δεν σκέφτεται έξυπνα, ανθρώπινα; Αν εγώ έμενα ικανοποιημένη, τώρα δεν θα χαζολογούσα στο internet, αλλά θα δούλευα τα δικόγραφα, τα συμβόλαια, ... Αυτός πληρώνεται με το ίδιο νόμισμα. Καλά δεν του κάνω;

maestria
07-04-10, 13:18
Πολύ καλά του κάνεις!!!
Εγώ πήρα ότι δικαιούμαι (άδεια λοχείας, εξάμηνο, κλπ) και τώρα κανονικά το μειωμένο μου!
Τα δικαιούμαστε, δεν μας τα χαρίζει κανείς :)

Εγώ είμαι σε εταιρία διαχείρισης έργων, αν κι έχω σπουδάσει κυρίως κοινωνικές κι ανθρωπιστικές επιστήμες (αλλά ΠΟΥ να τις χρησιμοποιήσω; :P ).

mamavicky
07-04-10, 13:28
υπάλληλος γραφείου όπως οι περισσότερες φαντάζομαι....

sevoula
07-04-10, 14:04
maestria έχω την εντύπωση ότι με Σαλονικιές μανούλες συνεννούμαι άριστα. Είστε μεγάλες καρδιές, καρντάσια!
Φταίει που σπούδασα Σαλονίκη, που έχω σόι εκεί, που ξέρετε να διασκεδάζετε; να κουβεντιάζετε; να τρώτε καλά;....
Λατρεύω την Θεσσαλονίκη.

όσο για τις σπουδές, μην το ψάχνεις. εμένα το μεταπτυχιακό μου είναι στο Συνταγματικό δίκαιο και επί της ουσίας ασχολούμαι με τα πάντα, κυρίως εμπορικά.πάλι καλά που δουλεύουμε να λες.της κακομοίρας γίνεται στην αγορά εργασίας και έρχονται τα χειρότερα από αυτά που ακούω.
όσο για το αφεντικό, είναι μπουμπούνας!!!

maestria
07-04-10, 14:11
Ναι, τι να κάνεις; Πάλι καλά, μ' αυτή την καραμέλα θα συνεχίσουμε (και τώρα που θα έπρεπε να πάρουμε κανα φράγκο) να δουλεύουμε για δίφραγκα :P.

Εγώ πάλι είχα ένα "αμόρε" στη Λάρισα, αλλά δεν συνεννοηθήκαμε καλά, αλλιώς μπορεί και να 'μασταν "συγχωριανές" τώρα! Χεχεχε!

sevoula
07-04-10, 14:17
από αυτά που διάβασα ο γιος σου είναι ενός έτους και δύο μηνών περίπου, σωστά; να σου ζήσει!
άντε, αν είστε όμορφοι και δεν σας έχει καπαρώσει καμιά άλλη να συμπεθερέψουμε. πλάκα κάνω!!!
ο μπαμπάς της δεν την παντρεύει λέει, για να είναι ελεύθερη και ωραία! μυαλά μπαμπάδων!

depybal
07-04-10, 14:42
Με λένε Δέσποινα. Περιμένω από μέρα σε μέρα την μπέμπα μου!είμαι Μηχανικός Η/Υ και διορισμένη στη Νομαρχία. Δόξα το Θεό μετά από μία σκληρή 8ετία στον ιδιωτικό τομέα...απολαμβάνω τα καλά του δημοσίου αφού είμαι σε άδεια εγκυμοσύνης!ακολουθούν...άδεια λοχείας...και άδεια ανατροφής!!:p:p

maestria
07-04-10, 15:18
Αυτά είναι τα καλά!
Ευτυχώς που μας δώσανε κι εμάς το 6μηνο και μας είδε λίγο το μωρό. Να σου πω την αλήθεια πριν, μόνο με 2 μήνες μετά τη γέννα ήταν απάνθρωπο!!!
Σέβη, γλίτωσα εγώ από τον Λαρισαίο, λες να καπαρωθεί ο γιος?! ΧαΧαΧαΧαΧα!
Ναι, είναι 14 μηνών, ξανθός (τον πατέρα του μοιάζει), ψηλός και πολύ δυνατός (είμαι πολύ κουρασμένη!).

sevoula
08-04-10, 09:20
depybal με το καλό το μωράκι σου!με έναν πόνο!
maestria, είπες ψηλός; αυτή είναι η μαγική λέξη, γιατί η δική μου είναι λίγο αλόγα να το πω το πουλάκι μου, λίγο έχει πιάσει την πάνω πάνω καμπύλη ανάπτυξης; πάντως μην το ματιάσω το νινάκι μου ευτυχώς δεν πήρε από τη μαμά στο ύψος. εγώ είμαι κοντή. η μικρή πήρε από τον μπαμπά και το σόι του.κυπαρίσσι!φοράει φορμάκια 18 μηνών.
και ξανθός ο γιόκας σου; μμμμμ!!! εμένα, είναι καστανή, αλλά ανοιχτόχρωμη, γι' αυτό την φωνάζω Χιονάτη. δεν μου πήρε τίποτα φυσιογνωμικά. όλα από τον μπαμπά της. εγώ είμαι μελαχρινή.
στο μόνο που μου μοιάζει είναι ο χαρακτήρας. είναι χαμογελαστή, ξεκαρδίζεται με τον αέρα, όταν την παίρνει το παράπονο έχει ένα ύφος κουταβίστικο και κατεβάζει το κάτω χειλάκι ζαρωμένο....
με έπιασε το σύνδρομο της κουκουβάγιας. να τα χαιρόμαστε τα κουκλάκια μας!
φιλάκια!!!

Titi_S
09-04-10, 15:49
Πολιτικός Μηχανικός με σύμβαση έργου (που σημαίνει υπάλληλος με μπλοκακι) σε τεχνική εταιρεία. Απαράδεκτο σύστημα εκμετάλλευσης υπαλλήλων: καμία πληρωμή για όσο καιρό λείπεις, καμία αποζημίωση, κανένα επίδομα...

tsoureki
09-04-10, 15:57
καθηγητρια,φυσικα αδιοριστη

Lucie
09-04-10, 17:42
Eίμαι καθηγήτρια διορισμένη.Κάθε μέρα οδηγώ αρκετά χιλιόμετρα για να πάω στο σχολείο.Κι έτσι όμως είμαι ευχαριστημένη γιατί μου αρέσει η δουλειά μου

annathi
10-04-10, 09:54
εργαζομαι υπ. γραφειου σε περιοδικο

eirini2
10-04-10, 10:48
egw doulevw se paidiko stathmo.se 2 vdomades pairnw kai tin adeia toketou.

ΕΛΛΗ5
10-04-10, 13:02
εγω ειμαι στελεχοσ στην ετερεια τησ BAKER MASTER εργοδηγοσ για την ακρηβια.το μονο μου προβλημα ειναι οι ωρεσ απο τισ 6"00εωσ τισ17"00 το πρωινο με σκοτωνει τωρα στην εγκυμοσυνη

Rea_1971
19-04-10, 20:49
Οικονομικά. Σε εταιρεία συμβούλων. Τόσα χρόνια έφταχνα καριέρα. Τώρα η ψυχή είναι στο μωρό μου που έρχεται.

HRO
25-05-10, 08:20
ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΥΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2008 ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝΕ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΝΟΙΚΥΡΑ.

ARNIKOL
25-05-10, 09:51
Εγώ τελείωσα νομική στην Αγγλία, ξεκίνησα μεταπτυχιακό, το οποίο όμως δεν ολοκλήρωσα ποτέ και ούτε πρόκειται.Την άσκηση την έκανα αλλά δεν έχω αναγνωρίσει το πτυχίο μου. Αυτά πληρώνω τώρα και εργάζομαι ως υπάλληλος γραφείου από το 2006. λίγα τα λεφτά αλλα λίγες και οι ώρες,ευτυχώς. Μακάρι να με κρατήσουν. Είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα. Και πραγματικά νιώθω ότι έρχομαι και ξεκουράζομαι. Τώρα, ας πούμε, που ήταν τριήμερο, μου την έδωσε πολύ που κάθισα σπίτι! Ήρθα εδώ και ξαναβρήκα τους ρυθμούς μου.

μινουλα
25-05-10, 09:57
Στρατιωτικός, τωρα Αθηνα, αργότερα όπου λάχει...

mademoiselleAnny
25-05-10, 10:07
εγω δουλευα στο αεροδρομιο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (σπουδασα "ειδικος αεροπορικων εταιρειων-υπαλληλος αεροδρομιου)με συμβασεις εκ των οποιων στην τελευταια εταιρεια που δουλευα η τελευταια συμβαση δεν ανανεωθηκε :(.
Λογω σπουδων εμπειριων και κυκλου εχω δουλεψει και σε μεγαλα ξενοδοχεια ανα διαστηματα.Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν δουλευα..απλα ψιλοαπασχολιομουν με τις κουρτινες (οικογενειακη μας επιχειρηση) οποτε κοριτσια αν κατι θελετε..εδω ειμαι!!!Τωρα ασχολουμε με την κοριτσαρα μου ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!!!:grin::wink:

nik
25-05-10, 21:42
Καλησπερα σε ολες! Εγω ειμαι εκπαιδευτικος, διδασκω μουσικη στο δημοτικο.

#ΕΛΕΝΑ#
25-05-10, 22:39
καλησπερα κοριτσια!!! εγω τελειωσα σχεδιαστρια εσωτερικου χωρου!!!δουλευα παραλλαλα και ως πωλητρια 3 χρονια σε υποδηματα...εμεινα για 1.5 χρονο στο σπιτι να φροντισω την μικρη μου, επιασα δουλεια ως υπαλληλος γραφειου σε ιδιωτικη εταιρεια (πανω σε τραπεζικα προιοντα)...και τωρα ειμαι στο 6μηνο οαεδ επιστρεφω στην δουλεια 16 αυγουστου....ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ ΔΙΑΛΕΞΑΝ.....:evil::D

leol
26-05-10, 10:04
γεια σασ κοριτσακια εγω ειμαι εκπαιδευτικοσ απτο 1989 δουλεψα σε φροντιστηρια ιδ σχολεια κτλ επειδη εκανα μεταπτυχιακα στην παιδοψυχολογια τα τελευταια χρονια δουλεψα κ ωσ συμβουλοσ δυστυχωσ επειδη η εγκυμοσυνη ηταν χαλια αναγκαστηκα να παραιτηθω κ ξαναδουλεψα πριν 3 χρονια που ο μικροσ πηγε παιδικο βεβαια απο τοτε με...μειωμενο ωραριο:-P:p:roll:

koutavaki
26-05-10, 10:13
Γειά σας. Είμαι καινούρια στο forum οπότε ας συτηθώ. Ήμουν για χρόνια δικηγόρος αλλά τα τελευταία 5 χρόνια έδωσα εξετάσεις και μπήκα στο Δημόσιο. Ένας από τους τους λόγους ήταν για να διευκολυνθώ στις άδεις για το παιδί. Αλλά πέρα από το γεγονός ότι πηρα την 9 μηνη άδεια ανατροφής δεν ΄μπορώ να πω ότι μπορώ να λείψω εύκολα γιατί εκεί που είμαι πνιγομάστε συνέχεια στη δουλειά.

sevoula
26-05-10, 12:33
Γειά σας. Είμαι καινούρια στο forum οπότε ας συτηθώ. Ήμουν για χρόνια δικηγόρος αλλά τα τελευταία 5 χρόνια έδωσα εξετάσεις και μπήκα στο Δημόσιο. Ένας από τους τους λόγους ήταν για να διευκολυνθώ στις άδεις για το παιδί. Αλλά πέρα από το γεγονός ότι πηρα την 9 μηνη άδεια ανατροφής δεν ΄μπορώ να πω ότι μπορώ να λείψω εύκολα γιατί εκεί που είμαι πνιγομάστε συνέχεια στη δουλειά.
κι εγώ δικηγόρος και μάνα β' κατηγορίας! ζηλεύω το 9μηνο, το 6μηνο, το 3μηνο, το να έχεις άδεια τοκετού, λοχείας και να πληρώνεσαι, το να έχεις αποκόλληση και να πληρώνεσαι, όπως ορίζει ο νόμος.
είμαι δικηγόρος σε Α.Ε. με πάγια αντιμισθία.μου λείπει το μωρό μου κι ενώ πριν αγαπούσα τη δουλειά μου τώρα ..... δεν βλέπω την ώρα να σχολάσω.

sevoula
26-05-10, 12:42
Τερίνα έκανες πολύ καλά. το παιδί προηγείται. στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.
καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το παιδάκι σου. αλήθεια, αγόρι ή κορίτσι έχεις;πόσο είναι;

ismeni
26-05-10, 12:45
είμαι δασκάλα μπαλέτου κι εχω σχολή μπαλέτου στον βυρωνα

sevoula
26-05-10, 12:50
Εγώ τελείωσα νομική στην Αγγλία, ξεκίνησα μεταπτυχιακό, το οποίο όμως δεν ολοκλήρωσα ποτέ και ούτε πρόκειται.Την άσκηση την έκανα αλλά δεν έχω αναγνωρίσει το πτυχίο μου. Αυτά πληρώνω τώρα και εργάζομαι ως υπάλληλος γραφείου από το 2006. λίγα τα λεφτά αλλα λίγες και οι ώρες,ευτυχώς. Μακάρι να με κρατήσουν. Είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα. Και πραγματικά νιώθω ότι έρχομαι και ξεκουράζομαι. Τώρα, ας πούμε, που ήταν τριήμερο, μου την έδωσε πολύ που κάθισα σπίτι! Ήρθα εδώ και ξαναβρήκα τους ρυθμούς μου.
φιλενάδα κι εσύ νομική; σε ποιό πανεπιστήμιο σπούδασες;

sandy24
26-05-10, 13:18
Γεια σας κοριτσια,
Εγω ειμαι γραμματεας σε ιατρειο το οποιο λειτουργει μονο καλοκαιρι.
Μου αρεσει πολυ η δουλεια μου και ειμαι αρκετα χρονια εδω.
Το μωρακι μου ειναι 1 ετους και το κραταει η μαμα μου 9-5 που δουλευω καθημερινα.

papaki70
26-05-10, 14:06
Εγώ είμαι εκπαιδευτικός με ειδικότητα στην Πληροφορική. Είχα όλο το 1 χρόνο άδεια μόλις γέννησα και τις διακοπές του εκπαιδευτικού. Δοξάζω το Θεό που επέλεξα αυτό το επάγγελμα γιατί τώρα καταλαβαίνω πόσο χρόνο έχω για το παιδάκι μου και για τον εαυτό μου χωρίς να ζορίζομαι ιδιαίτερα.

leol
26-05-10, 15:59
είμαι δασκάλα μπαλέτου κι εχω σχολή μπαλέτου στον βυρωνα
πρεπει να μενουμε κοντα η η σχολη σου ναναι καπου κοντα μασ...ενημερωσε με...:confused::p

ladycat
26-05-10, 17:58
Ημουν προισταμενη σε φραντσαιζ μεγαλης εταιριας σουπερ μαρκετ αλλα δυστυχως εκλεισε πριν μερικους μηνες κ τωρα ειμαι ανεργη κ μου χρωσταει κ λεφτα το πρωην αφεντικο μου κ ειμαστε στα δικαστηρια

mama tis victorias
27-05-10, 12:57
Είμαι δημοσιογράφος.Η δουλειά μου είναι το πάθος μου
Ετοιμάζω και το πρώτο μου βιβλίο

ARNIKOL
27-05-10, 13:03
sevoula, στο Staffordshire University αλλά έμενα στο Manchester.

Stellinula
27-05-10, 13:06
Είμαι γραφιστρια και ειδικών Πληροφορικής με Πολυμέσα(multimedia director)...Είμαι άνεργη ένα χρόνο τώρα και απο ότι βλέπω θα είμαι και για τα επόμενα 3-4 έτη....

Επίσης συνεργάζομαι με τατουατζίδικα διότι φτιάχνω σχέδια για διαφορα άτομα που ενδιαφέρονται...
Κάνω σχέδια παντός τύπου και σκέφτομαι καιρό να κάνω την δική μου οργανωμένη έκθεση....

Προσφάτως τελείωσα και σχολή ονυχοπλαστικής και έκανα ειδικευση στο Nail Design...

mama vivo
27-05-10, 13:21
εγω δουλευω σε KEK ειμαι συντονιστρια εκπαιδευτικων προγραμματων ανεργων και εργαζομενων .ωραια δουλεια ,πολυ καλα αφεντικα και
Συνεννοήσιμα
.:D

sevoula
27-05-10, 13:35
sevoula, στο Staffordshire University αλλά έμενα στο Manchester.
ουάου!

ARNIKOL
27-05-10, 13:51
Μην εντυπωσιάζεσαι, μια τρύπα στο νερό έκανα. Ειλικρινά στο λέω. Μακαάρι να καθόμουν να δώσω 2η φορά Πανελλήνιες. Ας όψεται το ψώνιο του πατέρα μου για σπουδές στο εξωτερικό.

koutavaki
27-05-10, 13:52
Τερίνα έκανες πολύ καλά. το παιδί προηγείται. στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.
καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το παιδάκι σου. αλήθεια, αγόρι ή κορίτσι έχεις;πόσο είναι;
Sevoula γεια σου. Κάθε επιλογή έχει τα καλά της και τα κακά της σε διαβεβαιώ. Έχω ένα αγοράκι που θα κλείσει τα 4 τον Αύγουστο. Δεν έχω παρπάπονο το έζησα το μωράκι μου τον πρώτο χρόνο αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι κάποιες φορές ευχόμουνα να μπορούσα λίγο να ξεφύγω από το μωρουδιακό πρόγραμμα. Μετά βέβαια όταν γύρισα στη δουλειά μου ήταν πολύ δύσκολο να τον αποχωριστώ στην αρχή.

staxioforina
27-05-10, 15:26
νοσηλευτική τελείωσα και εργάζομαι στο δημόσιο 3 χρόνια(με την εγκυμοσύνη κάθομαι 20 μηνες) άρα 16 μήνες έκατσα...χαχα!!!επιστρέφψ ιούλιο είναι δύσκολα που θα πάμε σε βρεφονηπιακό αλλά τι να κάνουμε;;;;μακάρι να μπορούσα να μην πάω....αλλά άντε κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες...μια χαρά!!!

leol
28-05-10, 19:44
:roll::roll::roll::roll::roll::roll:είμαι δασκάλα μπαλέτου κι εχω σχολή μπαλέτου στον βυρωνα
νομιζω σε ...πετυχα απεναντι απτα σχολεια...ερχονται κ μαθητεσ μου σε σενα...να σε ρωτησω κατι π ηθελα γιατι αποθαρρυνετε γενικα οι σχολεσ χορου τισ εγγραφεσ αγοριων περσι ηθελα να στειλω τον μικρο κ ετρω γα πορτα

ismeni
28-05-10, 23:39
:roll::roll::roll::roll::roll::roll:
νομιζω σε ...πετυχα απεναντι απτα σχολεια...ερχονται κ μαθητεσ μου σε σενα...να σε ρωτησω κατι π ηθελα γιατι αποθαρρυνετε γενικα οι σχολεσ χορου τισ εγγραφεσ αγοριων περσι ηθελα να στειλω τον μικρο κ ετρω γα πορτα

είσαι δασκάλα στα νταμάρια; τι ταξη εχεις;
πού ρώτησες για τον γιό σου;
εγω δεν αποθαρρύνω κανέναν! εμένα...μαλλον...δε με ρώτησες. μπορείς αν θελεις να τον φερεις του χρόνου.
κάθε χρονο στη σχολή εχω κι ενα αγόρι. μεχρι που ο Φ... χόρεψε και στην παράσταση.
και φετος εχω εναν πιτσιρικά αλλα κι εναν μεγάλο στο τμήμα free jazz.

rad_mid
29-05-10, 06:09
Φυσικος ;)

sevoula
30-05-10, 22:42
Μην εντυπωσιάζεσαι, μια τρύπα στο νερό έκανα. Ειλικρινά στο λέω. Μακαάρι να καθόμουν να δώσω 2η φορά Πανελλήνιες. Ας όψεται το ψώνιο του πατέρα μου για σπουδές στο εξωτερικό.
κι εγώ με τη δεύτερη πέρασα. Νομική επέλεξα γιατί ήθελε ο πατέρας μου, αν κι εγώ είχα μεράκι σε εκπαιδευτικά.

nasia84
30-05-10, 22:46
Είμαι πληροφορικός και δουλεύω σε φροντιστήρια. Βέβαια τα φροντιστήρια, εκτός από ένα μόλις άκουσαν εγκυμοσύνη, μου έδειξαν την έξοδο, αλλά εντάξει το παλεύω

ARNIKOL
31-05-10, 09:40
Sevoula κι εγώ! Φιλολογία ήθελα! ααααα έχουμε πολλά κοινά...

sevoula
31-05-10, 11:09
ιδίως τον καραγκούνη άντρα, που το πας αυτό;
αλλά είναι πολλοί καλοί μπαμπάδες, αφιερωμένοι στην οικογένεια. ίσως λίγο παραπάνω κολλημένοι, αλλά τρυφεροί!

sevoula
31-05-10, 11:10
ωραία που τα γράφω;;;
πολλλλοίοίοί!!!!!!!

ARNIKOL
31-05-10, 11:17
Πράγματι, είναι αφοσιωμένοι σύζυγοι και γενικά "καλής πάστας" παιδιά. Γενικά, από τους Καραγκούνηδες εγώ(Πελοποννήσια) έχω καλές εντυπώσεις, εσύ ατύχησες λίγο στο θέμα "πεθερά" αλλά πρέπει να έπεσες στην περίπτωση, βρε παιδί μου!

sevoula
31-05-10, 11:36
η πεθερά έχει καταγωγή από Θράκη, με λίγο μπαστάρδεμα από Τουρκία.η γιαγιά της είχε κάνει παιδί με Τούρκο χωρίς γάμο, οπότε πήραν τούρκικο επώνυμο. κάπως έτσι μου τα μετέφερε ο συζυγάτος!
στο θέμα με την πεθερά έχω νέα. διάβασε στο θέμα γιαγιά ή παιδικός, γιατί έτσι κι αλλιώς είμαστε εκτός θέματος πάλι!
φιλάκια!

cristin05
31-05-10, 12:15
Κανεις λαθος για τους θρακιωτες, δεν ξερω για το μπασταδερμα με Τουρκο που δεν μου φαινεται κακο, αλλα δεν ειναι ωραιο να χαντακωνεις ετσι εναν λαο απο εναν μονο ανθρωπο....:???:

sevoula
31-05-10, 12:19
Κανεις λαθος για τους θρακιωτες, δεν ξερω για το μπασταδερμα με Τουρκο που δεν μου φαινεται κακο, αλλα δεν ειναι ωραιο να χαντακωνεις ετσι εναν λαο απο εναν μονο ανθρωπο....:???:

δεν κατάλαβες καλά 8-).
δεν ήταν στην πρόθεσή μου να προσβάλω τους θρακιώτες.δεν έχω τίποτα με τον τόπο αυτό, που έχω επισκεφθεί και μου άρεσε κι έχω συγγενείς που ζουν Αλεξανδρούπολη.
το τί έκανε η γιαγιά της πεθεράς ανέφερα και το ποιά είναι η καταγωγή της ως διευκρίνηση του ότι δεν είναι καραγκούνα.:mrgreen:

sevoula
31-05-10, 12:21
α! εγώ πάλι το μπαστάρδεμα δεν το βρίσκω καλό. πειράζει που διαφωνώ;

alexandrap
31-05-10, 14:36
ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΝΟΜΙΚΗ ,ΔΟΥΛΕΨΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ,ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΟΥ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.....ΑΥΤΑ

sevoula
31-05-10, 18:55
ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΝΟΜΙΚΗ ,ΔΟΥΛΕΨΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ,ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΟΥ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.....ΑΥΤΑ
συναδέλφισσα κάνε το βιογραφικό σου και μοίρασέ το ιδιοχείρως σε εταιρείες, τράπεζες, ... μην κάθεσαι.κουράγιο. οι σπουδές αποδίδουν καρπούς αργά ή γρήγορα.

Βάσω3
31-05-10, 19:27
Γεια!!Εγω ειμαι γραμματέας στο γραφείο του άντρα μου που ειναι παιδοδοντιατρος.Αλλα επεισης εχει περασει και παιδιατρος και ετσι τα απογευματα εχει και γραφειο παιδιατρικο και ετσι παω και εγω..

marilenaxa
31-05-10, 19:41
Εγώ είμαι δασκάλα.

biscuit
07-06-10, 15:47
Λογίστρια σε μεγάλη εταιρεία

kellymania
07-06-10, 18:56

Κι εγώ περίπου τα ίδια.. Μετακομίσαμε πριν από 5 χρόνια από την Αθήνα όπου κ κατάγομαι κ εδώ δουλειά τζίφος. Ήμουν 9 χρόνια υπεύθυνη ομορφιάς σε γυναικείο περιοδικό :twisted:. Που να τα ξέρουν αυτά εδώ...

Λουτσιανα
15-06-10, 23:08
Εγώ εργάζομαι ως φωτογραφος τα σαββατοκυριακα και τον υπολοιπο χρονο ειμα με την κορη μου (http://www.google.gr/search?hl=el&safe=off&&sa=X&ei=jt0XTJzpF9D24Ab6ytHqCw&ved=0CBMQBSgA&q=%CE%95%CE%B3%CF%8E+%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9+%CF%89%CF%82+%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%82+%CF%84%CE%B1+%CF%83%CE%B1%CE%B2%CE%B2%CE%B1%CF%84% CE%BF%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CF%84%CE%BF%CE%BD+%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%BF+%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF+%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%B1+%CE%BC%CE %B5+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B7+%CE%BC%CE%BF%CF%85&spell=1)

μαρια γιακ
16-06-10, 10:03
καλημερα!!εχω μαγαζι!δυσκολη καιροι!!!!!!

ΣΩΤΗΡΙΑ
16-06-10, 10:14
Eγω είμαι γραμματέας στον ΕΥαγγελισμό

alex4
16-06-10, 10:52
Εγώ είμαι φυσικοθεραπεύτρια και δουλεύω από το 2007 με ΙΚΑ. Κάθομαι από τέλος Ιουνίου 2008 (για να γεννήσω το 3ο παιδί, μετά ήρθε και το 4ο!) και θα ξεκινήσω με το καλό του χρόνου! Στην αρχή δεν μπορούσα χωρίς τη δουλειά. Τώρα δεν μπορώ ούτε να τη σκεφτώ! Βολεύτηκα στο σπίτι.

Α! και πιο πριν δούλευα ως δασκάλα μπαλέτου έως 3μηνών έγκυος στο 2ο παιδί. Μετά σταμάτησα αλλά μου λείπει πάρα πολύ.:( Τώρα όλο λέω να ξεκινήσω για την πάρτυ μου, αλλά πού χρόνος! Ισμήνη νομίζω ότι έχουμε συναντηθεί μαθήτριες ακόμα στη Sally!:)

ziu_zitsu
27-07-10, 22:41
Αν και δεν ειμαι μαμα θα απαντήσω...Ειμαι γραμματέας σε δικαστικο επιμελητη αν και εχω σπουδασει γεωπονια...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

πιτσιποπακι
28-07-10, 00:38
Καλησπερα και απο 'μενα.Ειμαι δασκαλα χορου και εχω σχολη στα πετραλωνα.

MarinaG
28-07-10, 09:13
φτιαχνω τρισδιαστατες τουρτες!

Οποια μανουλα ενδιαφερεται να δει τις δημιουργιες μου, ας μου στειλει πμ για να σας στειλω το blog μου!

xainti
12-08-10, 23:54
Και εγώ δουλεύω Β.λογιστού σε διαφημιστική εταιρεία αλλά αν μπορούσα θα καθόμουν σπίτι μου με τα παιδάκια μου!

katerinakriti
12-08-10, 23:59
Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών [ευτυχώς] διορισμένη στο δημόσιο, αλλά τώρα είμαι σε άδεια [προς το παρόν λοχείας κ μετά ανατροφής]. Όταν η μπέμπα μου χρονίσει πρέπει να επιστρέψω κ δε θέλω καθόλου μα καθόλου μα καθόλου... Αλλά δουλειά στο δημόσιο την πετάς; Δεν την πετάς...
συναδελφικους χαιρετισμούς butterfly!κι εγώ καθηγήτρια αγγλικων σε σχολείο είμαι !

Baby A
13-08-10, 10:44
συναδελφικους χαιρετισμούς butterfly!κι εγώ καθηγήτρια αγγλικων σε σχολείο είμαι !

να προστεθει κι αλλη εκπαιδευτικος στη λιστα, ειμαι και εγω καθηγητρια δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης, οικονομικων μαθηματων.

Blacktan
13-08-10, 11:09
Σχεδιαστρια δομικων εργων , αρχιτεκτονικων μελετων ...

STELLINI2
13-08-10, 11:30
Δουλεύω στην Εθνική Τράπεζα, είμαι γραμματέας Διευθυντή.
Ναι, είναι ανιαρό να το επαναλάβω, αλλά θα προτιμούσα κι εγώ να μείνω σπίτι με τα παιδάκια μου....

desperate_mary
13-08-10, 11:34
Δουλευω σε μεγαλο καταστημα καλλυντικων (ονοματα να μη λεμε)..
Γυριζω 1η Σεπτεμβριου σνιφ σνιφ

rkt
13-08-10, 12:19
Να' μαι και εγώ. Είμαι Σύμβουλος Μηχανογράφησης Εταιρειών, με δική μου εταιρεία, εξού και, ούτε να κάτσω μπορώ, και πήγα για δουλειά στους 2 μήνες από τη γέννα. Τι να κάνουμε? Πάντως η δουλειά μου μου αρέσει, οπότε συμβιβάζομαι.

xwriata
14-08-10, 10:38
τεστ δοκιμη

xwriata
14-08-10, 10:44
καλημέρα.είμαι αεροσυνοδός αλλα σκέφτομαι να σταματήσω για να κάνω παιδί.

agkiolina
14-08-10, 12:47
Καλησπερα ...
ειμαι δημ.Υπαλληλος στον ΟΑΕΔ και καθομαι απο τον Ιουλιο μεχι κ του χρονου που θα χρονισει η μικρη ... σκεφτομαι να κανω και 2 μετα απο λιγο καιρο .... κοντα το ενα με το αλλο :D:D μιας και στο δημοσιο μπορεις να το κανεις χωρις να φοβασαι μην σ'απολυσουν ... αλλα και παλι ειναι και το χρηματικο στη μεση:-|:-|:-| ειδωμεν.........

LISVAS
14-08-10, 14:33
Καλησπέρα. Εγώ είμαι Δημόσιος Υπάλληλός, εργάζομαι σε Υπουργείο, έχω άδεια από τον Απρίλιο μέχρι και το Σεπτέμβριο. Εγώ έχω δικαίωμα ή να λείψω άλλους 9 μήνες ή να πάρω μειωμένο ωράριο για 2 χρόνια. Μάλλον θα επιλέξω το δεύτερο, γιατί στην πρώτη περίπτωση είναι πολλές οι περικοπές και είναι δύσκολοι οι καιροί ...

Eva1970
31-10-10, 03:43
Εγω ειμαι υπαλληλος αεροπορικης εταιρειας. Λειπω απο 15 Ιουλιου και θα επιστρεψω μαλλον 24 Ιανουαριου (παιρνοντας δηλαδη κι εναμιση μηνα απο το εξαμηνο του ΟΑΕΔ.)Μετα θα εχω μειωμενο ωραριο.

johanna
23-11-10, 21:04
ξεναγός / καθηγητρια αγγλικών

Καλησπέρα σας

πριν απο λίγο έγινα μέλος της ιστοσελίδας και απο ότι είδα όλες οι μαμάδες προσπαθήτε να προσφέρετε βοήθεια η μια στην άλλη.
Εγώ είμαι καθηγήτρια αγγλικών ή μάλλον ήμουν πριν γίνω μαμά δύο ζουζουνιών.
΄Τώρα εργάζομαι ως γραμματέας σε μια εταιρεία της περιοχής τα πρωινά πέντε ημέρες την εβδομάδα, αλλά.....

Μου λείπουν τα μαθήματα μου και η αυτονομία των ιδιαίτερων μαθημάτων όπου εσύ κανονίζεις τα ωράρια σου και δεν σε νοιάζουν τα μούτρα του αφεντικού σου ...ίσως καταλαβαίνετε τι εννοώ...

το θέμα εδώ είναι ότι μένω μόνιμα σε μια μικρή πόλη της κρήτης μακριά απο τους γονείς μου, αφού παντρεύτηκα εδώ, θέλω απεγνωσμένα να ξαναμπώ στην αγορά εργασίας αλλά το απογευματινό ωράριο είναι δύσκολο αφού δεν έχω κάποιον δικό μου άνθρωπο να προσέχει τα παιδιά. Σκέφτηκα να κάνω και πρωί μαθήματα σε ενήλικες αλλά τι απήχηση θα έχει αυτό...άγνωστο!!!

Ζητώ λοιπόν τα "φώτα" σας εδώ ...πώς μπορώ να κάνω μαθήματα και ταυτόχρονα να μην έχω το άγχος των παιδιών...:?:

κάθε συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη

ευχαριστώ

καλό βράδυ

johanna
23-11-10, 21:06
Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών [ευτυχώς] διορισμένη στο δημόσιο, αλλά τώρα είμαι σε άδεια [προς το παρόν λοχείας κ μετά ανατροφής]. Όταν η μπέμπα μου χρονίσει πρέπει να επιστρέψω κ δε θέλω καθόλου μα καθόλου μα καθόλου... Αλλά δουλειά στο δημόσιο την πετάς; Δεν την πετάς...

Καλησπέρα σας

πριν απο λίγο έγινα μέλος της ιστοσελίδας και απο ότι είδα όλες οι μαμάδες προσπαθήτε να προσφέρετε βοήθεια η μια στην άλλη.
Εγώ είμαι καθηγήτρια αγγλικών ή μάλλον ήμουν πριν γίνω μαμά δύο ζουζουνιών.
΄Τώρα εργάζομαι ως γραμματέας σε μια εταιρεία της περιοχής τα πρωινά πέντε ημέρες την εβδομάδα, αλλά.....

Μου λείπουν τα μαθήματα μου και η αυτονομία των ιδιαίτερων μαθημάτων όπου εσύ κανονίζεις τα ωράρια σου και δεν σε νοιάζουν τα μούτρα του αφεντικού σου ...ίσως καταλαβαίνετε τι εννοώ...

το θέμα εδώ είναι ότι μένω μόνιμα σε μια μικρή πόλη της κρήτης μακριά απο τους γονείς μου, αφού παντρεύτηκα εδώ, θέλω απεγνωσμένα να ξαναμπώ στην αγορά εργασίας αλλά το απογευματινό ωράριο είναι δύσκολο αφού δεν έχω κάποιον δικό μου άνθρωπο να προσέχει τα παιδιά. Σκέφτηκα να κάνω και πρωί μαθήματα σε ενήλικες αλλά τι απήχηση θα έχει αυτό...άγνωστο!!!

Ζητώ λοιπόν τα "φώτα" σας εδώ ...πώς μπορώ να κάνω μαθήματα και ταυτόχρονα να μην έχω το άγχος των παιδιών...:?:

κάθε συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη

ευχαριστώ

καλό βράδυ

LA LATINA
23-11-10, 21:15
φιλεναδα σε καταλαβαινω απολυτα.....κατ αρχην καλως μας ηρθες!
ειμαι συναδελφος, καθηγητρια αγγλικων, γαλλικων και ισπανικων....μενω Θεσσαλονικη, σε ενα προαστιο, Ωραιοκαστρο λεγεται, ειμαστε 35.000 κατοικοι και ενα τεταρτακι απο την πολη...
ειχα δουλεψει 5 χρονια σε φροντιστηριο και μετα αλλα 4 χρονια εκανα ιδιαιτερα.....εχεις δικιο, ελευθερια, και αυτονομια!!!
κι εγω σταματησα τα μαθηματα οταν γεννησα στον δευτερο γιο μου, και αντιμετωπισα το ιδιο θεμα......οχι οτι μου λειπει η δουλεια, γιατι προεκυψε ενα θεμα υγειας και ουτως η αλλως δε θα μπορουσα τωρα να κανω μαθηματα....αλλα γενικως....
οταν κανεις ιδιαιτερα αποκτας μια φιλια με τη μαμα, σωστα???
και μετα αρχιζει το θεμα...¨"ειμαστε αρρωστοι καλυτερα μην ερθεις μην κολλησεις τα μωρα σου"---- παει το μαθημα
ειναι τα δικα σου αρρωστα και δε μπορεις να πας να κολλησεις τα δικα της-
γιατι παντα εχουν και ενα στερνοπουλο μικρο(!)---- παει το μαθημα
επισης, το πιο σοβαρο
ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΡΩΙΝΑ - ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ
σου μενουν μονο οι ενηλικες ουσιαστικα...... εγω ενα διαστημα εκανα μονο ισπανικα - γιατι δε βρηκα ενηλικες να θελουν κατι αλλο, αλλα δεν κρατησε πολυ....
τι να σου πω.........ειναι δυσκολο παντως...γιατι οι μαθητες μεχρι τις 2 ουσιαστικα ειναι στο σχολειο, οποτε τι να κανεις..........ψαχνεις ενηλικες!!!!!!!!!!!

Evang
24-11-10, 08:19
Κι εγω κανω ιδιαιτερα μαθηματα αγγλικων και ταυτοχρονα συνεχιζω τις σπουδες στην ειδικη αγωγη, μαθησιακες δυσκολιες (αναλαμβανοντας και παιδια με αντιστοιχα προβληματα) και συμβουλευτικη που ειναι ο τελικος μου στοχος.Προς το παρον πανε καλα τα πραγματα, το μεσημεριανο ωραριο με βολευει γιατι βαζω το παιδι για υπνο και φευγω, οταν ξυπναει αναλαμβανει η μαμα μου αλλα το πολυ σε ενα 2ωρο ειμαι πισω.Ετσι, δεν χανω πολυ χρονο απο το παιδι μου.Τωρα στο μελλον οταν θα παει σχολειο θελω να πιστευω οτι θα εχω βρει μια αλλη λυση μιας και αυτο το προγραμμα πια δεν θα βολευει καθολου..
Α και εννεοειται οτι δεν σκοπευω να ξαναασχοληθω με φροντιστηρια απο τις 3 μεχρι τις 10.00, να με κλεβουν στα ενσ και να μην πληρωνουν και στην ωρα τους.Ελεος πια τετοια συσσωρευμενη εκμεταλλευση!

johanna
24-11-10, 09:35
φιλεναδα σε καταλαβαινω απολυτα.....κατ αρχην καλως μας ηρθες!
ειμαι συναδελφος, καθηγητρια αγγλικων, γαλλικων και ισπανικων....μενω Θεσσαλονικη, σε ενα προαστιο, Ωραιοκαστρο λεγεται, ειμαστε 35.000 κατοικοι και ενα τεταρτακι απο την πολη...
ειχα δουλεψει 5 χρονια σε φροντιστηριο και μετα αλλα 4 χρονια εκανα ιδιαιτερα.....εχεις δικιο, ελευθερια, και αυτονομια!!!
κι εγω σταματησα τα μαθηματα οταν γεννησα στον δευτερο γιο μου, και αντιμετωπισα το ιδιο θεμα......οχι οτι μου λειπει η δουλεια, γιατι προεκυψε ενα θεμα υγειας και ουτως η αλλως δε θα μπορουσα τωρα να κανω μαθηματα....αλλα γενικως....
οταν κανεις ιδιαιτερα αποκτας μια φιλια με τη μαμα, σωστα???
και μετα αρχιζει το θεμα...¨"ειμαστε αρρωστοι καλυτερα μην ερθεις μην κολλησεις τα μωρα σου"---- παει το μαθημα
ειναι τα δικα σου αρρωστα και δε μπορεις να πας να κολλησεις τα δικα της-
γιατι παντα εχουν και ενα στερνοπουλο μικρο(!)---- παει το μαθημα
επισης, το πιο σοβαρο
ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΡΩΙΝΑ - ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ
σου μενουν μονο οι ενηλικες ουσιαστικα...... εγω ενα διαστημα εκανα μονο ισπανικα - γιατι δε βρηκα ενηλικες να θελουν κατι αλλο, αλλα δεν κρατησε πολυ....
τι να σου πω.........ειναι δυσκολο παντως...γιατι οι μαθητες μεχρι τις 2 ουσιαστικα ειναι στο σχολειο, οποτε τι να κανεις..........ψαχνεις ενηλικες!!!!!!!!!!!

Στέλλα καλημέρα

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, τουλάχιστον δεν έιμαι η μόνη που αναζητώ λύσεις σε αυτά τα ερωτήματα.
Και εγώ βίωσα το φροντηστηριακό καθεστώς και όντως η κατάσταση ήταν ελλεινή και τρισάθλια.... εφτά χρόνια, ναι μεν έμαθα πράγματα αλλά απο την άλλη ....καταλαβαίνετε, τα έσοδα τους να αυξάνονται σε τρελούς ρυθμούς και εμείς να μετράμε ώρες και όταν έβλεπες το σύνολο σου ερχόταν τρέλα απο την "κλεψιά" που βίωνες....άντε να μην τα θυμάμαι
έχεις δίκιο όσο αφορά τις ακυρώσεις απο την άλλη όμως δεν θα το κάνουν όλοι οι μαθητές σου αυτά και ειδικά αν έχεις μαζέψει και καμπόσους και νοικιάσεις καμιά τρύπα ώστε να μην τους φέρνεις στο σπίτι... ξέρεις πόσο το αναζητώ αυτό;;;; πλήρης ελευθερία.... και η άκρη βρίσκεται....
πρέπει να βρίσκεται...
άντε καλημέρα απο το γραφείο που κάθομαι τώρα και ονειρεύομαι "τρυπούλα" και εγώ να κάνω μάθημα....:rolleyes:

LA LATINA
24-11-10, 14:46
Στέλλα καλημέρα

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, τουλάχιστον δεν έιμαι η μόνη που αναζητώ λύσεις σε αυτά τα ερωτήματα.
Και εγώ βίωσα το φροντηστηριακό καθεστώς και όντως η κατάσταση ήταν ελλεινή και τρισάθλια.... εφτά χρόνια, ναι μεν έμαθα πράγματα αλλά απο την άλλη ....καταλαβαίνετε, τα έσοδα τους να αυξάνονται σε τρελούς ρυθμούς και εμείς να μετράμε ώρες και όταν έβλεπες το σύνολο σου ερχόταν τρέλα απο την "κλεψιά" που βίωνες....άντε να μην τα θυμάμαι
έχεις δίκιο όσο αφορά τις ακυρώσεις απο την άλλη όμως δεν θα το κάνουν όλοι οι μαθητές σου αυτά και ειδικά αν έχεις μαζέψει και καμπόσους και νοικιάσεις καμιά τρύπα ώστε να μην τους φέρνεις στο σπίτι... ξέρεις πόσο το αναζητώ αυτό;;;; πλήρης ελευθερία.... και η άκρη βρίσκεται....
πρέπει να βρίσκεται...
άντε καλημέρα απο το γραφείο που κάθομαι τώρα και ονειρεύομαι "τρυπούλα" και εγώ να κάνω μάθημα....:rolleyes:

καλη σου μερα....εχω εγω τρυπουλα αμα θες το ισογειο μου ειναι μια χαρα για ιδιαιτερα... μονο που εγω τωρα πια δεν κανω τετοια ονειρα...μονο για υγεια παρακαλαω...

Nikolekaki
14-12-10, 10:11
Kαλημέρα. Είμαι Art Director σε διαφημιστική εταιρία.

SUPERMOM
14-12-10, 13:40
Καλημέρα κι απο μένα. Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών - Γαλλικών. Παλιά έκανα ιδιαίτερα σε παιδάκια. Τώρα εργάζομαι σε ναυτικό γραφείο στον Πειραιά.

miralles
14-12-10, 13:49
καλησπέρα κ από μένα!!! Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος!!!

elisaki
14-12-10, 15:27
γεια σας κ απο μενα!!! Ειμαι δημ. υπαλληλος κ ειμαι σε αδεια εγκυμοσυνης για 1χρονο περιπου...:shock:

elka
14-12-10, 16:32
καλησπερα κι' απο μενα!!!!!!
κι΄εγω δεν ειμαι μανουλα ακομα αλλα ευελπιστω συντομα να γινει κι' αυτο.
εγω ειμαι λογοθεραπευτρια και μενω στην Αθηνα τα τελευταια 2,5 χρονια δυστυχως λογω της δουλειας του συζυγου μου....αχ δεν παλευεται η Αθηνα.......ειδικα για μενα που το ειχα παρει απο την αρχη ασχημα......ειναι δυσκολο να φευγεις απο το μερος που γεννηθηκες,μεγαλωσες και σπουδασες.....τι να κανουμε υπομονη μεχρι να βγει καμια μεταθεση του συζυγου μου!!!!!!!!!!

φιλακια σε ολες!!!

mariatsirou
15-12-10, 11:29
Ασχολουμε με ενοικιασεις σκαφων!

ekotsifi
15-12-10, 11:35
Για να γελάσουμε και λίγο εδώ και χρόνια δουλεύω με την ιδιότητα της γραμματέας σε διαφημιστική εταιρεία. Τώρα όμως λόγω της κρίσης είμαι και λογιστήριο, και καθαρίστρια και πλύστρα και υπεύθυνη παραγωγής και ,.....και.... κοιτάτε που καταντήσαμε ΧΑ ΧΑ και δυο παιδιά στο σπίτι!!!!!!

kat05
15-12-10, 13:14
Καλημέρα! Χημικός, εργαζόμενη ως ωρομίσθια (ελπίζω προσωρινά) κάτι που με βολεύει όμως για να έχω πολύ χρόνο με τα μικρά μου!;)

anastasia&marilou
15-12-10, 18:08
ΑΧ...να πω και εγω το πονο μου,αν κ ειναι γραμμενη εδω πολλους μηνες...ειμαι αισθητικος,αποφοιτος τει..αλλα δουλευω σε ενα κομμωτηριο σαν μανικιουριστρια...φοβερο??5 χρονια σπουδες,για να κανω ως δουλεια το χομπι μου..και αυτο γτ?γτ δεν μπορω να εχω πανω απο το κεφαλι μου εργοδοτες που θα μου λενε...κανε πωλησεις,πουλα προγραμματα,πες της πως θελει διαιτα,πουλα κρεμες..κα αλλες τετοιες αηδιες...Αν ηταν ετσι ρε φιλε θα σπουδαζα μαρκετινγκ ,πωλησεις και δημοσιες σχεσεις!αι σιχριρια!τα ειπα και ξελαφρωσα!!!!!!

elion
15-12-10, 22:04
ΑΧ...να πω και εγω το πονο μου,αν κ ειναι γραμμενη εδω πολλους μηνες...ειμαι αισθητικος,αποφοιτος τει..αλλα δουλευω σε ενα κομμωτηριο σαν μανικιουριστρια...φοβερο??5 χρονια σπουδες,για να κανω ως δουλεια το χομπι μου..και αυτο γτ?γτ δεν μπορω να εχω πανω απο το κεφαλι μου εργοδοτες που θα μου λενε...κανε πωλησεις,πουλα προγραμματα,πες της πως θελει διαιτα,πουλα κρεμες..κα αλλες τετοιες αηδιες...Αν ηταν ετσι ρε φιλε θα σπουδαζα μαρκετινγκ ,πωλησεις και δημοσιες σχεσεις!αι σιχριρια!τα ειπα και ξελαφρωσα!!!!!!
Σαν να ακούω την αδερφή μου!!!

Δήμητρα Π.
16-12-10, 08:55
Αγγλικη φιλολογια σπουδασα, εκανα και master στη γλωσσολογια, περασα και τις εξετασεις του ασεπ για το δημοσιο και δουλευω σε δημοσια σχολεια. Ολα αυτα τα εκανα μεχρι την ηλικια των 24, ωερις-νωρις. Τωρα ειμαι 29, με αδεια ανατροφης της μπεμπουλας μου και δεν το αλλαζω με κανενα πτυχιο ή θεση. Αυτα!

voula27
16-12-10, 10:59
Καλημέρα και απο'μένα.Εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος και βγαίνω με άδεια εγκυμοσύνης 26 Δεκεμβρίου! :-D

kiriaki76
16-12-10, 11:45
καλημερα!
ΕΓΩ ειμαι στο επαγγελμα ..μαμα!:p
24 ωρες το 24ωρο..χωρις ρεπο και διακοπες...:cool:

τον
16-12-10, 12:56
καλημερα ειμαι βρεφονηπειαγωγώς δουλευα 10 χρόνια σε ιδιωτικό παιδικό σταθμο Ανοιξε η οικογένεια μου συνεταιρικα μια εταιρια δουλεψα 6 χρόνια εκεί έκλεισε και τώρα είμαι ιδιωτική υπάλληλος σε μια άλλη εταιρεία δεν ξαναγύρισα στην δουλεια που σπούδασα διότι είμαι απο νησί και δυστηχός οι μισθοί στον ιδιωτικό σταθμό στο νησί που είμαι είναι πολύ χαμηλοί διότι δεν έχουμε σωματίο και οι εκμετάλευση παει και έρχεται Τα ωράρια μας ήταν απίστευτα και τα παιδία που προσέχαμε κάθε δασκάλα πάνω απο 20 μόνες μας και ο θεός που(έριχνε που και που καμοια ματιά)Αστα πίκρα τώρα βέβαια κα εκεί που δουλεύω πέρνω ελάχιστα αλλα είμαι αναγκαστικά μερικης απασχόλησης λόγο κρίσεις και όσο αφορά τα παιδιά που τα αγαπώ πολύ έχω 3 δόξα το θεό και βγάζω εκεί το πάθος μου

mgeorgan
16-12-10, 16:33
καλημερα!
Μακραν η πιο δυσκολη και απαιτητική δουλεια. Ειμαι καθηγητρια στο δημοσιο και εκατσα σχεδον δυο χρονια με αδεια ανατροφης και ομολογω πως κουραζομουν πολυ περισσοτερο απο οτι τωρα που παω σχολειο παλι.

crazygirl
30-12-10, 18:07
καλημερα!
καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι ιατρος, χωρις ρεπο και εγω και χωρις διακοπες επισης:(

nantianna
30-12-10, 22:02
δασκαλα σε δημοτικο και πολυ χαρουμενη για αυτο!

dwraki
30-12-10, 22:17
καλησπερα.
εγω ειμαι κομμωτρια,
αλλα μετα την γεννηση του θησαυρου μου
σταματησα απο την δουλεια.
τωρα σπιτι με τον μικρουλη μου
και εχω αναλαβει τα κουρεματα-χτενίσματα των δικων μου!!!!!!!!!

!vanessa!
30-12-10, 22:27
Καλησπερα σε ολες! Ειμαι αναπληρωτρια νηπιαγωγος και ευτυχως εχω τον αντρα μου με αδεια ανατροφης τεκνου. Αλλιως που θα τον αφηνα τον μολις 63 ημερων μπεμπακο μου?

maria- elpida
30-12-10, 22:28
εγω ειμαι πωλητρια σε καταστημα ηλεκτρικων συσκευων,
αν και εχω τελειωσει μια σχολη αργυροχρυσοχοΐας που πλεον το εξασκω ως χομπυ!
φυσικα τωρα καθομαι λογω εγκυμοσυνης...

EVY 2
12-02-11, 20:14
είμαι μαία:;)

Cristy
18-02-11, 16:48
Καλησπέρα σας.
είμαι Δημόσια Υπάλληλος, στην Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (Αερολιμενικός με σπουδές Φυσικής και Μεταπτυχιακά στην Φυσική Περιβάλλοντος). Έχω ήδη μια κουκλίτσα που σε λίγο θα γίνει τριών και προσπαθούμε με τον μπαμπά της να της κάνουμε αδερφάκι... Δυστυχώς μας έκατσε ...δευτερογενής υπογονιμότητα... έτσι το λένε όταν το πρώτο έρχεται αβίαστα και το δεύτερο χάνει το δρόμο... και προσπαθούμε. Στην κόρη μου ξεκίνησα με το 9μηνο το οποίο στην πορεία διέκοψα αφενός γιατί μου έλλειπε η δουλειά μου κι αφετέρου γιατί μου έλλειπε ο εαυτός μου, τον οποίο δεν αναγνώριζα.
Αυτά

betty_
18-02-11, 19:30
Πολλές συναδέλφισσες βλέπω!
Είμαι καθηγήτρια αγγλικών,απόφοιτος Πανεπιστημίου.Δούλευα σε φροντιστήριο και μέχρι τον Ιούνιο του 2010 είχα κάποια ιδιαίτερα.Τώρα είμαι άνεργη και ασχολούμαι αποκλειστικά με την ανατροφή της κοριτσάρας μου.Όταν ξεπεταχτεί λίγο η μικρή θα ξεκινήσω ξανά τη δουλειά γιατι δε μας παίρνει για πολλά πολλά.
Ο διορισμός αποτελεί πλέον μακρινό και άπιαστο όνειρο.Πού χρόνος για διάβασμα;
Τα ιδιαίτερα μαθήματα είναι σαφώς καλύτερα από άποψη προγράμματος,χρημάτων και μαθηματος.Το φροντιστήριο έχει τα ένσημα.Κάνουμε λίγο απ'όλα :-P

Thaumataki
18-02-11, 22:32
Είμαι δικηγόρος και δουλεύω στη νομική υπηρεσία του ΥΠ.ΕΞ.

my billy
18-02-11, 23:31
ημουν οπτικος για 15 χρονια! αλλα λογω της κρισης κ του χαλια ωραριου εγινα βοηθος λογιστη!!!!!! δουλεια πιο βαρετη(ας με συγχωρεσουν οι λογισταδες...) αλλα σαφως με πολυ πιο ανθρωπινο ωραριο!

nana_40
19-02-11, 00:41
Δουλεύω 14 σε Δημοτική επιχείρηση ύδρευσης καλή δουλειά και καλές συνθήκες... τώρα έχω αδεία ανατροφής παιδιού!

gavramid
19-02-11, 01:04
Ειμαι δασκαλα μουσικης,Πιανο και ανωτερα θεωρητικα τις μισες ωρες και τις αλλες μισες γραμματεας σε ςνα απο τα ωδεια που δουλευω..Δουλευω 50 ωρες την εβδομαδα και τα χω φτυσει ..(χτιζουμε σπιτι και πληρωνουμε δανειο)Θελω να κανω δευτερο παιδιακι και εχω υποσχεθει στον εαυτο μου και στην κορουλα μου(η οποια περναει πολλεεεεεεες ωρες μαζι μου στο ωδειο για να τη βλεπω) οτι συντομα θα δουλευω λιγοτερο...
Μακαρι ο Θεος να μας τα φερει βολικα και να τα καταφερουμε

barbielemonia
19-02-11, 01:19
ego eimai farmakopoios kai tora pou sas grafo eimai se efimereia!!1 kai 20 to bradu!exo mia mpoumpou 2 xronon!

fanidim
19-02-11, 12:36
Εγώ είμαι καθηγήτρια αγγλικών, ευτυχώς διορισμένη σε γυμνάσιο. Και λέω ευτυχώς γιατί τώρα με την σχεδόν τεσσάρων μηνών κορούλα μου είμαι σπίτι με αδεια ανατροφής και έχω την ευκαιρία να της προσφέρω την φροντίδα μου καθημερινά και να την βλέπω να μεγαλώνει.

alice in wonderland
19-02-11, 13:08
Καλησπέρα σ'όλες σας ανεξαρτήτως επαγγέλματος. Ζούμε σε μιά εποχή που η εργασία αποτελεί υπέρτατο αγαθό και είμαστε τυχερές όσες από μας έχουν δουλειά...
Με χαρά μου βλέπω πως μαζευτήκαμε πολλές καθηγήτριες Αγγλικών..μέχρι που θα μπορούσαμε να κάνουμε δική μας ομάδα!! Λοιπόν, εγώ είμαι αναπληρώτρια ΕΣΠΑ μετά από εξετάσεις ΑΣΕΠ. Σε λίγες μέρες μπαίνω στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου κι άρχισα της άδειες γιατί το σχολείο μου είναι 30khm απ'την πόλη που μένω, το συναδελφικό κλίμα το'φαγε ο Γάιδαρος κι έχω και συσπασούλες..δυστυχώς πρέπει κάθε τρις και λίγο να περνάμε είτε εγώ, είτε ο άνδρας μου το γολγοθά που λέγεται ΙΚΑ..
Σας φιλώ :)

beba09
19-02-11, 15:05
Είμαι άνεργη....το μισό χρόνο τον άλλο μισό εργάζομαι στον Τουρισμό....επίσης εργάζομαι σαν ιδιαιτέρα γραμματέας - ξενόγλωσση μεταφράστρια πάνω από 10 χρόνια, είτε παράλληλα με την κύρια εποχιακή απασχόληση μου είτε όλο το χρόνο.

tsixlofouska
26-02-11, 14:52
Είμαι δημοσιογράφος...τρομάρα μου :lol:

astage
26-02-11, 15:12
Βλεπω η Αγγλικη φιλολογια εχει σουξε!!!Ειμαι 31 χρονων κι εγω καθηγητρια αγγλικων με δικο μου φροντιστηριο τα τελευταια 4 χρονια γιατι ειδα και αποειδα με τον ΑΣΕΠ ασε που να βρω τον χρονο να διαβασω!!Ευτυχως παει καλα το φροντιστηριο γιατι τρεχει και το δανειο του σπιτιου!!Εχω κι εναν γιο 2.5 χρονων και ειμαι στην φαση που προσπαθω για το δευτερο!

Κ-ΕΥΓΕΝΙΑ
26-02-11, 19:31
Είμαι δασκάλα διορισμένη, αφού είμαστε από τους τυχερούς κλάδους ως προς το διορισμό! Και τώρα έχω άδεια ανατροφής για το δεύτερο αγοράκι μου που είναι 4 μηνών!

Ευθαλία
26-02-11, 20:50
Καλησπέρα! Κι εγώ δασκάλα διορισμένη στο Δημόσιο με ΑΣΕΠ και αποσπασμένη στη Σουηδία. Διανύω το δεύτερο χρόνο απόσπασης και περιμένω το πρώτο μου μωράκι. Ακόμα δεν έχω πάρει άδεια ,του χρόνου όμως σίγουρα θα πάρω άδεια ανατροφής!

sweetmam
14-03-11, 23:12
Ειμαι συμβασιουχα σε δημοσιο παιδικο σταθμο και σε λιγους μηνες θα ληξει η συμβαση μου:-(. Εχω αρχισει να αγχωνομαι απο τωρα:| για το μετα. Ελπιζω να πανε ολα καλα και να ανανεωθει ξανα

aspateo
16-03-11, 21:02
Κι εγώ είμαι μια απλή και ταπεινή γραφίστρια, προσπαθώντας να κάνω το χόμπι μου, την ζωγραφική, επάγγελμα... Μιας και η καλλιτεχνία φέρνει πείνα (όπως έλεγε ο πατέρας μου), αποφάσισα να "σχεδιάζω" διαφορετικά...

Bianca76
16-03-11, 21:07
Δούλευα σε τοπικό υποκατάστημα της Vodafone για 6 χρονια OMG!

mariaagos
16-03-11, 21:35
κι εγω 31 χρονων πλεον κ δασκαλα σε δημοτικο απο το 2002. ειμαι συνεχεια σε αδειες εδω και 4 περιπου χρονια αφου εκανα 3 παιδια το ενα μετα το αλλο... ευτυχως πληρωνομαι εννοειται.... δυστυχως του παραχρονου επιστρεφω...:(

Tonia7
17-03-11, 12:10
ειμαι Διατροφολογος/Διαιτολογος και εχω το δικο μου γραφειο. δουλευα μεχρι που μπηκα στο μηνα μου και επεστρεψα μετα τις 40 μερες. εχω ενα μπεμπουλη 2 μηνων !!!! θα ηθελα να δηλωσω πως ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΝΩ!! (ετσι νομιζω τουλαχιστον)
ευχαριστω! :lol:

zimaraki
17-03-11, 13:03
Είμαι αρχιτέκτονας μηχανικός.
Μέχρι τον Ιανουάριο είχα δικό μου γραφείο με άλλους δύο μηχανικούς αλλά επειδή ο ένας ήθελε να κινηγάμε πολύ περισσότερο τη δουλειά, το διαλύσαμε και τώρα συνεχίζω μόνη μου. Βέβαια οι απαιτήσεις είναι μεγάλες αλλά έχω αποφασίσει να δουλεύω μέχρι 40 ώρες προκειμένου να μην λείπω πολύ από τα παιδιά μου. Ευτυχώς είμαι ευέλικτη όσον αφορά τα ωράρια και το γραφείο μου είναι κάτω από το σπίτι μου οπότε ελέγχω την κατάσταση.

Τώρα που θέλω να κάνω τρίτο παιδάκι θα χρειαστεί να υπολειτουργώ για ένα διάστημα αλλά δεν με νοιάζει. Αγαπώ την δουλειά μου και είμαι ευτυχισμένη σε αυτήν αλλά τα παιδιά μου είναι η ζωή μου!

Πάντως έχω καταλάβει πως για μια γυναίκα είναι καλύτερα να εργάζεται κάποιες ώρες. Αποκτάει καλύτερη ψυχική ισορροπία. Ωστόσο αν μια μαμά λείπει πολλές ώρες από το σπίτι τα πράγματα ζορίζουν πολύ...

despina_chios
24-03-11, 17:01
αχ κοριτσια!διαβάζω για σας και βλεπω τη δικη μου...ιστορια!κι εγω ειμαι μανουλα 25χρονώνν και η κορούλα μου 20 μηνων πλέον. εγώ ειμαι καθηγητρια αγγλικών κι έτσι απλά μείωσα τις ωρες των μαθηματων μου.Τι να κάνεις;Αφού δεν πρόκειται να διοριστώ και ποτέ μου με την ισχύουσα κατάσταση! Παντως,γενικά θεωρω τον εαυτό μου τυχερο που μπορώ να μεγαλώνω το παιδάκι μου και ταυτόχρονα να συνεισφέρω στο εισόδημα της οικογένειας.

Ioanna D.
24-03-11, 17:36
Καλησπέρα! Πολλές καθηγήτριες βλέπω κορίτσια, μπράβο!
Εγώ είμαι Πολιτικός Μηχανικός, έχω δικό μου τεχνικό γραφείο και προσπαθώ να τηρώ το οκτάωρο για να βλέπω λιγάκι και το παιδάκι μου.
Έτσι και αλλιώς, δυσκολέψανε τα πράγματα στην αγορά της οικοδομής, κάθε πέρυσι και καλύτερα. Υπομονή!

RATATOULI
24-03-11, 18:32
Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα! Είμαι νοσηλεύτρια και είμαι διορισμένη στο δημόσιο, οπότε τώρα είμαι σε άδεια κύησης αφού 25/4 γεννάω τον γλυκό μου Φάνη! Να συμφωνήσω με τα κορίτσια που ανέφεραν, ότι η εργασία είναι ένα είδος ψυχοθεραπείας και πραγματικά βοηθά την σύγχρονη γυναίκα, να διατηρεί καλύτερο ποσοστό ισορροπίας παρά τους πολλούς ρόλους που έχει!:lol:

jentoni
24-03-11, 19:13
ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ. ΕΧΩ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΙΣ ΒΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΡΕΠΟ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΝΥΧΤΕΣ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΝΩ ΤΙΣ ΑΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ. ΕΝΑ ΘΑ ΣΑ ΠΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

soulla33
24-03-11, 21:08
Καλησπέρα σας και από εμένα. Εγώ είμαι καθηγήτρια Αισθητικής και διδάσκω σε κολλέγιο. Έχω ένα κοριτσάκι 3 χρονών και τώρα είμαι έγκυος δiδυμακια!!Είμαι τώρα στην 32 εβδομάδα και αγωνιώ πολύ για την μεγάλη μέρα.Aκόμα εργάζομαι και θα σταματήσω σε 2 εβδομάδες. Χαίρομαι που εδώ θα μπορούμε να συζητάμε για θέματα που αφορούν τα παιδιά μας και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες και αγωνίες μας για πολλά ζητήματα που μας απασχολούν.

stieve
02-04-11, 10:27
Καλημερα σας!!
εγω ειμαι διορισμενη στο Δημοσιο με ΑΣΕΠ όπως και μια αλλη κοπελα οπως διαβασα.Αυτη την περιοδο ειμαι σε αδεια ανατροφης για την τεσσαρων μηνων κορουλα μου και πραγματικα ενω νομιζα οτι θα βαριεμαι και θα μου λειπει η δουλεια και η <<δραση >>τελικά απολαμβανω να θηλάζω την κορουλα μου,να πηγαινω για τρεξιμο στο βουνο,να κανω pilates και φυσικα να πινω τον καφε μου μπροστα στον υπολογιστη με ολους εσας παρεα...:)!!!

summer99
02-04-11, 10:43
Σπούδασα Τουριστικές Επιχειρήσεις στα ΤΕΙ και κατέληξα να δουλεύω σε τράπεζα μετά από γραπτό διαγωνισμό εδω και 5,5 χρόνια περίπου.:rolleyes: Αρκετά κουραστική δουλειά αφού δεν κάθομαι λεπτό, και μετά γυρίζω σπίτι να διαβάσω τον γιωργάκη μου που πάει τρίτη δημοτικού και να ασχοληθώ και με τον μικρό μου(γιαννάκη) που πάει προνήπιο. Και να γίνεται μια τρέλα μέσα στο σπίτι.:roll:

maria ampelokipi
06-04-11, 10:51
και εγώ τραπεζοϋπάλληλος κορίτσια, με βάρδιες και υπερωρίες μέχρι που γέννησα, τώρα είμαι σε άλλη υπηρεσία πιο ήρεμη αλλά με λιγότερα χρήματα

marianna28
06-04-11, 11:59
Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γύρισα τη Δευτέρα και είμαι σε μαύρα χάλια!Εδώ η κατάσταση είναι πολύ χειρότερα από τότε που έφυγα και πραγματικά νιώθω λες και είμαι ξένη.Anyway, δουλεύω σε τμήμα marketing σε μια εταιρία με καταναλωτικά προιόντα και οι ώρες είναι απίστευτες!!!! Το μειωμένο θα το παίρνω ως 1 ημέρα ρεπό αλλά τι να κάνω που τις άλλες 4 μέρες δουλεύω από τις 9 μέχρι τις 7 τουλάχιστον!!! Θέλω το μωρό μου !!!!!:(

elian
06-04-11, 12:13
καλημέρα σε όλες!
εγώ είμαι συμβολαιογράφος. τωρα που ο μπέμπης μου είναι 3 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικά, το γραφείο υπολειτουργεί. Αγαπάω την δουλειά μου και μου λειπει λίγη δραση, αλλα το μωρό μου αξίζει να ειμαι κοντά του όσο πιο πολύ μπορώ.
κουράγιο σε όλες σας!

Jenae
11-04-11, 00:38
Καλησπέρα κι από μένα! Εργαζόμουν σε υπηρεσία κοινωνικής μέριμνας για αρκετα χρόνια, αλλα τα τελευταια χρόνια είμαι full time mama! Ευελπιστώ στο μέλλον να ασχοληθώ-εκτός απο τα παιδακια μου-και με κάτι που μου αρέσει πολύ και με γεμίζει! Πρώτα ο Θεός...

Σνουφελ μου
11-04-11, 00:48
Εχω εργαστει σε μεγαλη εταιρεια ως υπευθυνη πωλησεων,εχω εργαστει σε πολλες δουλειες κατα καιρους και στο εξωτερικο,απο μικρη ακομα απο το σχολειο,αλλα μεχρι πριν 8 μηνες δουλευα σε παιδικο σταθμο του δημου εδω κ 3 χρονια με συμβαση τις οποιες δεν ξανανεωσανε:rolleyes: Οποτε ειμαι housewifemother ολα μαζι και μαλλον θα μαι για πολυ.......

Ρενα Ρενα
15-06-11, 03:00
Εγω ειμαι κομμωτρια.Εδω και αρκετα χρονια κανω ραντεβου στα σπιτια αλλα λογω της πεταλουδιτσας μας δεν εχω την πολυτελεια να δουλευω τοσο συχνα οπως παλια....αλλα χαλαλι της...!!

giagia
15-06-11, 08:12
Eιμαι manager δικτυου, σε Σουηδικη εταιρια καλλυντικων, με ελευθερο ωραριο που το καθοριζω εγω.

SMARA
15-06-11, 08:34
εγω εργαζομαι με τον αντρουλι μου. εχουμε τεχνικο γραφειο και ολη μερα την βγαζω στην καρεκλα μπροστα στον H/Y.
giagia τι μου θύμισες...? ημουν φοιτήτρια στον Εβρο, και εχω γυρίσει ολο τον νομό(και την Ροδόπη) τελεια τα μέρη σας!!! Μεχρι την Γεμιστή εχω φτασει....

Mammy in love
15-06-11, 09:01
Καλημέρα κι από μέναααα:)!Επάγγελμα μανούλα;).Βέβαια από Σεπτέμβρη θα προσθέσω κάτι ακόμα στην ειδικότητα μου:lol:.Σκέφτομαι μόνο πόσο θα μου λείψει ο μικρός μου αλλά τι να κάνουμε δύσκολοι καιροί:|...

melina_g
15-06-11, 12:42
Γεια κι απο εμενα! Φωτογράφος στο επάγγελμα. Ευτυχώς έχω τη δυνατότητα απο τότε που γεννήθηκε ο μικρούλης μου να δουλεύω απο το σπίτι τις περισσότερες μέρες. Δυστυχώς όμως τώρα με την κρίση έχει πέσει πολύ η δουλειά οπότε αναγκαστικά ψάχνω και κάτι άλλο για τα πρωινά τις καθημερινές αλλά αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να αφήσω το παιδάκι μου... Δεν γίνεται αλλιώς όμως.:(

aggelomarios
15-06-11, 13:23
Καλησπερα και απο μενα!!!:D
Εγω ειμαι νοσηλευτρια διορισμενη σε μεγαλο νοσηλευτικο ιδρυμα των Αθηνων (το μεγαλυτερο μη σας πω!!). Αυτη τη στιγμη εχω αδεια ανατροφης λογω της μπεμπουλας μου και θα επιστρεψω στην εργασια μου αρχες Ιανουαριου και παρολο που θα κανω ενα σωρο βαρδιες και θα περασω ξανα πολλα Χριστουγεννα και Πασχα μακρια απο την οικογενεια μου λατρευω τη δουλεια μου, τους ασθενεις μου και τις συναδελφισσες μου!:D:D:D
(φανταζομαι μετα απο 2-3 νυχτερινες βαρδιες μαζεμενες και συνεχεια στο σπιτι με 2 παιδια δεν θα εχω την ιδια αποψη!!!):rolleyes::rolleyes:

elina1978
15-06-11, 17:23
γεια σας κι απο μενα.κομμωτρια ειμαι.μετα το γαμο δεν εργαζομαι πλεον σε καποιο κομμωτηριο.πηγαινω σε σπιτια εκανα ενα διαλημμα τωρα με τη μπεμπα μου και επιστρεψα κανονικα τους τελευταιους 3 μηνες.καλες δουλειες σε ολες.

giagia
16-06-11, 20:06
εγω εργαζομαι με τον αντρουλι μου. εχουμε τεχνικο γραφειο και ολη μερα την βγαζω στην καρεκλα μπροστα στον H/Y.
giagia τι μου θύμισες...? ημουν φοιτήτρια στον Εβρο, και εχω γυρίσει ολο τον νομό(και την Ροδόπη) τελεια τα μέρη σας!!! Μεχρι την Γεμιστή εχω φτασει....

Χαιρομαι παρα πολυ που εχεις ομορφες αναμνησεις απο τα μερη μου.

ria22
16-06-11, 20:16
Γεια σας κοπελαρες μου εγω ειμαι διακοσμητρια εσωτερικων-εξωτερικων χωρων.....τωρα με το μωρακι εχω σταματησει αλλα απο του χρονου παρει θα παρω τη σκυταλι........-)-)

kounelitsa
16-06-11, 21:35
Η Αγγλική Φιλολογία διαπρέπει στο parents....προσθέστε κι εμενα στη λίστα
(να ξεκινήσουμε λίστα, όπως με τα μέλη που γεννάνε κλπ...με σειρά αποφοίτησης).

ΝικολΦραουλιτσα
19-07-11, 14:32
καλησπερα κοριτσια ,ειμαι μαμα μιας πανεμορφης κορης 5,5 χρονων, τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο μωρακι μου και η δουλεια μου ειναι στρατιωτικος!!!:neutral:

April77
19-07-11, 16:47
Έχω ένα παπάκι που σήμερα έγιινε 9 μηνών :lol: και είμαι καθηγήτρια αγγλικών

BLUBLU
19-07-11, 17:35
Εγω ειμαι φιλολογος με μεταπτυχιακο κ ειδικευση στην ειδικη αγωγη. Εννοειται αδιοριστη! Δουλευω σε φροντιστηριο κ ιδιαιτερα! Εχω διδυμα κοριτσακια 17 μηνων κ τωρα ειμαι παλι εγκυος! Οποτε οπως καταλαβαινετε σε καμια βδομαδα που θα το ανακοινωσω στο φροντιστηριο θα με "στειλουν" διακοπουλες επ' αοριστον!!!!

DEPY27
19-07-11, 17:39
εγω ειμαι Βρεφονηπιαγωγος και δουλευω στο δημοσιο τομεα συμβασιουχος!εχω μια πανεμορφη ζουζουνα 13,5 μηνων!

navi
19-07-11, 17:56
καλησπερα σας, εγω δουλευω σαν χειμικος σε μια μεγαλη εταιρια καλλυντικων και εδω και 4 χρονια και παντα απογευμα 2-10 και δεν πολθ βλεπω τα μικρα μου αντρακια 5 και 7 χρονων.

xrisas2
19-07-11, 21:24
Καλησπέρα και από μένα!!!!Εγώ είμαι βρεφονηπιαγωγός δυστηχώς δούλεψα ποτέ πάνω στο πτυχίο μου. Δουλεύω εδώ και 3 χρόνια σε ψυχιατρική κλινική:grin:

ftoula
20-07-11, 11:16
καλημερα κι απο μενα. εγω ειμαι τεχνολος μηχανικος και μου αρεσει η δουλεια μου πολυ, αλλα θα ηθελα να μπορω να δουλευω λιγοτερες ωρες για να γυρναω νωριτερα στην ζουζουνα μου που με περιμενει καθε μερα με λαχταρα!

teddy-tedi
20-07-11, 12:46
γεια σας δουλευω σε οικογενειακη επιχειριση...και λυωνω 13 ωρες την ημερα απο την δευτερη εβδομαδα του τοκετου μου!!!δεν βλεπω σχεδων καθολου τα παιδια μου!!!αλλα δεν γινετε αλλιως!!!
αντε κοριτσια δυναμη!!!τα παιδια μας το αξιζουν!!!!

alepoudaki
20-07-11, 13:34
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΕ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ, ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 3 ΕΤΩΝ.

rica
20-07-11, 14:23
Γεια σας κι από μένα μαμάδες! Κι εγώ φιλόλογος είμαι, δουλεύω ως αναπληρώτρια κι ελπίζω ότι στα επόμενα 20 χρόνια ίσως διοριστώ. Έχω μια αντάρτισσα 19 μηνών και θα ήθελα και δεύτερο παιδάκι!
Συναδέλφισσα ΒLUBLU, αφού με δίδυμα προλαβαίνεις και δουλεύεις είσαι αξιέπαινη! Και να σε στείλουν διακοπές, όπως λες, δεν πειράζει, με την τριτεκνία όμως -πρώτα ο θεός- θα κάνεις αναπλήρωση!

Stellinula
20-07-11, 14:26
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΕ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ, ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 3 ΕΤΩΝ.

δηλαδή είσαι τελωνιακός???? ΠΟΠΟΠΟΟΟΟΟΟ μανούλα μου.....:o:o:o

alepoudaki
21-07-11, 09:20
δηλαδή είσαι τελωνιακός???? ΠΟΠΟΠΟΟΟΟΟΟ μανούλα μου.....:o:o:o

ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΛΑΧΕΙΟΥ! ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΑΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΣΥΡΡΙΚΝΩΘΕΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΕΝ ΟΨΕΙ ΕΝΙΑΙΟΥ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟΥ, ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ! ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!

καλλιθεα
09-08-11, 14:32
δούλευα σε σουπερ - μαρκετ και τώρα ασχολούμαι με τον παίδαρο μου.

ria22
10-08-11, 01:24
Κοριτσαρες μου εγω ειμαι διακοσμητρια,μου λειπει πολυ η δουλεια μου.....οποτε τυχαινει κτ ομως αρπαζω τν ευκαιρια(το καλο ειναι οτι μπορω να δουλεψω απο το σπιτι)-)-)-)...........τωρα εχω πιο σημαντικη δουλεια μεγαλωνω το στρουμφακι μου!!!

DINAFOS
10-08-11, 10:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΧΑΛΑΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΝΩ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΘΕΙ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ

anva
10-08-11, 14:38
Καλησπέρα!Εγώ είμαι αισθητικός και έχω ένα γιο 2 μηνών!

despoinaki..
09-09-11, 11:37
Καλημερα κοριτσια!ειμαι η Δέσποινα , ειμαι 28 ετων και ειμαι Νοσηλευτρια.περιμένω το πρώτο μου παιδάκι!διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και είμαι πολύ χαρούμενη!!!φιλιά σε όλες!

neraida11
09-09-11, 13:36
ημουν λογίστρια , τωρα όμως ανεργη μητερα ..ειναι ωραια να ασχολουμαι με το αστερι μου όμως τα οικονομικα δυσκολα..

mzoulia
26-09-11, 09:33
γειά σας και από εμένα. είμαι μητέρα ενός αντάρτη 3,5 χρονών και μετά από 20 χρόνια συνεχούς δουλειάς σε εταιρεία είμαι άνεργη. μπορώ να πω πως δεν αισθάνομαι ακόμη εγκλοβισμένη στο ρόλο της νοικοκυράς, αν και οι οικονομικές δυσκολίες αρχίζουν να κάνουν την εμφάνισή τους. όμως ένα χαμόγελο από τον γιό μου και μια αγκαλιά με κάνουν να αισιοδοξώ και να σκέφτομαι πως τα απλά πράγματα είναι η πραγματική ευτυχία. είμαι αρκετά ρομαντική για την εποχή μας?8-):-):grin::p

neraida11
26-09-11, 10:58
θα μαθουμε ολοι να ζουμε με λιγοτερα και ναι, θα ειμαστε πιο χαρουμενοι!

fido-dido
26-09-11, 14:13
θα μαθουμε ολοι να ζουμε με λιγοτερα και ναι, θα ειμαστε πιο χαρουμενοι!

neraida11 το προβλημα δν ειναι να μαθουμε να ζουμε με λιγοτερα, αλλα οτι μας ξεπουλησανε κανονικα. αν ειχαμε πτωχευσει εξ αρχης ισως να ζοριζομασταν λιγο αλλα σιγα σιγα θα ανακαμπταμε κι αν δε μπορουσαμε να βγουμε στις λεγομενες αγορες ή μας εκαναν εμπαργκο οι ξενοι θα μπορουσαμε πολυ ευκολα να ειμαστε μια αυταρκης χωρα και να μην εχουμε αναγκη κανεναν. αλλα κατι τετοιο δε συμφερει ουτε τις τραπεζες ουτε τα μομολα που βγαλανε κυβερνηση και ποιος ξερει ποσα τσεπωσανε για να προδοσουν στεγνα το ιδιο το εθνος. με αυτους τους χειρισμους οι μονοι που εχουν οφελος ειναι οι τραπεζες και οι πολυ μεγαλες επιχειρησεις, θελουν να εξαφανισουν τελειως τη μεσαια ταξη, οχι μονο στην ελλαδα αυτο αλλα σιγα σιγα σε ολο τον κοσμο, με τα μμε να περνουν τα δικα τους μυνηματα, πχ οτι για τα μετρα λιτοτητας στη γερμανια ή τη γαλλια φταει το χρεος της ελλαδας......
ας αφησουμε τους χαζορομαντισμους γιατι το μεγαλο αγγουρι θα το φανε τα παιδια μας που θα ειναι στην κυριολεξια σκλαβοι των τραπεζων κ των πολυεθνικων. και δυστυχως στη νεα ταξη πραγματων δε θα μπορεις καν να μεινεις εξω απ το σκλαβοπαζαρο και να ζησεις αυταρκης γιατι δε θα εχεις κανενα δικαιωμα, εκτος κι αν πιασεις τις σπηλιες στα βουνα.

και να απαντησω και στο θεμα γιατι ξεφυγα λιγο, ειμαι πτυχιουχος γεωπονος, χωρις δουλεια,οσο σπουδαζα δουλευα σε περιστασιακες δουλειες, μετα εμεινα εγκυος, σταματησα τη δουλεια στον εκτο μηνα κι εδω κ 2μιση χρονια απλα δηλωνω κτηνοτροφος (εχει ο πατερας μου τα ζωα στο ονομα μου) για να εχω ασφαλεια ογα.
αν δε βρω κατι μεσα στον επομενο χρονο σκεφτομαι να ξεκινησω καλλιεργεια διαφορων προιοντων κια να πουλαω σε λαικες αγορες.

zoivrana
30-09-11, 13:28
η μαμα μου ηταν αεροσυνοδος στην ολυμπιακη αλλα τωρα ειναι νοικοκυρα :lol: :P
και γω αεροσυνοδος στην Ολυμπιακη μέχρι που γέννησα τη μικρή μου:)

esta76
10-10-11, 08:28
Είμαι φιλόλογος, αλλά κοντεύω να το ξεχάσω, καθότι αδιόριστη...
Και δεν βλέπω να αλλάζει κάτι!
Προς το παρόν μεγαλώνω το μπουμπουκάκι μου! Η πιο όμορφη, δύσκολη και απαιτητική απασχόληση!

αννα σπα
14-10-11, 00:02
ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 20 ΜΗΝΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΥΡΝΑΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΟΡΤΑΣΩ ΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ

kattia
17-09-12, 11:15
Καλημέρα σε όλε σας
Έχω δύο γιούς 13 και 10 ετών
Εκτός από μαμά και δούλα και κυρά, έχω κάνει πολλές δουλειές κατέληξα σε σούπερ μάρκετ για 5 χρόνια, απολύθηκα και τώρα προσπαθώ να επιβιώσω με δουλειές μες στο σπίτι γιατί έξω δεν βρίσκω κάτι
Πλέκω με βελονάκι και κεντάω
Μία παροιμία λέει μάθε τέχνη κι ας άστη και άμα πεινάσεις πι άστη
Στα 18 μου πήγα σε σχολή για 2 χρόνια και έχω χαρτί... , να το πω πτυχίο..., να το πω δίπλωμα..., να το πω γνώση, πάντως πάνω γράφει ''δίπλωμα δασκάλας στο κέντημα μηχανής '', σημασία έχει ότι προσπαθώ...για να μην τρελαθώ

polina26
17-09-12, 14:23
είμαι άνεργη με 2 πτυχία ένα σαν αισθητικός και το άλλο σαν τραπεζικός με ειδικότητα στην λογιστική και τα 2 πτυχία αναγνωρίσμενα απο το κράτος με πιστοποίηση... σαν αισθητικός δουλευω όπου με ζητάνε αλλα πλέον ποια θα δώσει λεφτά για να βαφτεί σε κάνα γάμο το καλοκαίρι και πολύ είναι σαν γραμματέας-λογίστρια έχω δουλέψει σε άπειρες εταίρειες αλλα με το που απέκτησα παιδί και παντρεύτηκα αυτό το πτυχίο θα το βλέπει ο τύχος γιατί αυτή η δουλειά θέλει να μην έχεις υποχρεώσεις...
πλεόν ασχολούμε απο το σπίτι με βιολογικά προιόντα... έχω κότες και δίνω αυγά και κάνω γλυκά του κουταλιού και μαρμαλέδες όποτε μου ζητάνε απο τα δέντρα μας... και σκοπεύουμε να επεκταθούμε και σε κρεας και γαλακτομικά... να κάνουμε επειχήρηση που λέει αλλά ακόμα το σκεφτόμαστε....

mmaria
17-09-12, 14:41
το αλλο το ακουσατε? που σκεφτονται να φορολογησουν τα πτυχια!
δηλ να εχεις ξοδεψει καποια χρηματα (και χρονο) για να αποκτησεις καποια πτυχια (χαρτια!) και να βρισκεσαι ανεργος και να ερχεται να σου ζηταει εξτρα φορο διοτι εισαι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ! δηλ ? τι? ειμαστε εν δυναμει εργαζομενοι?

polina26
17-09-12, 16:58
το αλλο το ακουσατε? που σκεφτονται να φορολογησουν τα πτυχια!
δηλ να εχεις ξοδεψει καποια χρηματα (και χρονο) για να αποκτησεις καποια πτυχια (χαρτια!) και να βρισκεσαι ανεργος και να ερχεται να σου ζηταει εξτρα φορο διοτι εισαι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ! δηλ ? τι? ειμαστε εν δυναμει εργαζομενοι?

ναι το έχω ακούσει.. πωπω μου θυμίζει λίγο το είναι τρελοί αυτοί οι ρωμαίοι.. αν μου το έλέγαν πριν 10 χρόνια αυτό το πράγμα θα το θεωρούσα σενάριο επιστημονικής φαντασίας πλέον όμως αν μου πουν ότι ο Σαμαράς και ο Παπανδρέου έχουν ξάδελφο τον Ε.Τ. τον εξωγίηνο θα τους πιστέψω....

foten
18-09-12, 12:26
Να' μαι και εγώ. Είμαι Σύμβουλος Μηχανογράφησης Εταιρειών, με δική μου εταιρεία, εξού και, ούτε να κάτσω μπορώ, και πήγα για δουλειά στους 2 μήνες από τη γέννα. Τι να κάνουμε? Πάντως η δουλειά μου μου αρέσει, οπότε συμβιβάζομαι.

Πόσο σε καταλαβαίνω..... δύο μηνών ήταν ο γιός μου όταν επέστρεψα στο γραφείο μου.....Αν δεν το έχεις ζήσει , δεν ξέρεις πώς είναι

sarantos
18-09-12, 13:16
εγω κοριτσια ειμαι μπακάλισσα.βοηθαω τον αντρα στο σουπερ...κοβω τυρια,σαλαμια τακτοποιω ραφια καθομαι ταμειο...και πηγα στη δουλεια οταν ηταν το μωρακι μου 20 ημερων και εγω μετα απο καισσαρικη...οποτε καταλαβαίνεται:cry:...

nectaria1977
18-09-12, 23:55
Είμαι ειδικευόμενη γιατρός, δουλεύω 80-100 ώρες την εβδομάδα με τις εφημερίες. Δεν έχω ΣΚ, αργίες, νύχτες. Είλωτας.
Επίσης έχω κάνει 2 χρόνια μετεκπαίδευση στον ιατρικό βελονισμό. Κόβω το κάπνισμα και βοηθώ σε κάθε φύσεως πόνους, διαταραχές νευροενδοκρινικού άξονα, παράταση γαλακτοφορίας, υποβοήθηση φυσιολογικού τοκετού και θεραπείες υπογονιμότητας, αισθητικές εφαρμογές (λίφτινγκ και ηλεκτρολιπόλυση). Δωρεάν θεραπείες κατάθλιψης/αντιστρες σε όλη τη γειτονιά, που έμεινε άνεργη...
Ξεκίνησα και διετή μετεκπαίδευση στην ομοιοπαθητική, αρχικά από περιέργεια, θα δω που θα με βγάλει...
Ερασιτέχνης κηπουρός και παραγωγός σε γλάστρα! (πολύ κολοκύθι)
Κατά τα άλλα, είμαι μαμά 2 ζουζουνιών, σύζυγος, μοναχοκόρη, Βέγγος, Μαίρη Παναγιωταρά. Τα κάνω όλα μόνη μου και συμφέρω. Πλένω, σιδερώνω, καλομαγειρεύω, διαβάζω, κινούμαι με ΜΜΜ, ανταλλάζω ό,τι μπορώ από τα περισσεύματά μας εδώ και προσπαθώ να περνώ όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο με τον άντρα μου. Πώς το κάνω? Κόβω από τον ύπνο μου φυσικά...
Δεν έχω ποτέ φράγκο, γιατί είμαι αυτοδημιούργητη, πληρώνω στεγαστικό, αυτοκίνητο, εξωσχολικές δραστηριότητες, αλλά δε θα άλλαζα τη ζωή μου με τίποτα.
Η οικογένειά μου είναι η κινητήριος δύναμή μου, το όραμά μου, το στήριγμά μου, η ελπίδα μου, το καταφύγιό μου. Ευγνωμονώ καθημερινά γι΄αυτό.

o mpempis mas
18-09-12, 23:59
γεια σας κοριτσια , εγω πριν αλλα και μετα την γεννηση του μπεμπη μου ιδ. υπαλληλος !! με τρελα ωραρια...και επειδη κοβονται επιδοματα και μισθοι ασχολουμαι παραλληλα και με αυτο www.biocoffee.dxneurope.eu

ioanna1984
19-09-12, 11:11
διαιτολογος -διατροφολογος......δεν σταματησα ποτε να δουλευω....μονο τις 4 ημερες της κλινικης (που και εκει λαπτοπ ειχα και εβγαζα διαιτες!!!) και αλλες 4 ημερες στο σπιτι....τα νερα μου εσπασαν στο γραφειο!!!:shock:

efi75
19-09-12, 11:19
εγω ειμαι καθηγητρια χημικος διορισμενη εδω και 10 χρονια, με δυο παιδακια 2 χρονων και 9 χρονων. Οσο και αν καποιους τους φαινεται απλο πεφτει πολυυυ διαβασμα. Καθε βραδυ καταληγω να ετοιμαζω τα μαθηματα στις 11 το νωριτερο με αποτελεσμα να κοιμαμαι στην κυριολεξια ορθια στον καναπέ και να ξυπναω στις 6 το πρωι για να κανω μπανιο!!! Το μόνο καλο ειναι που καθεσαι 2 μηνες το καλοκαιρι και γεμιζεις λιγο τις μπαταριες σου...

ALEPOUDAKI σε καταλαβαινω απολυτα, ολοι σας παιρνουν για πλουσιους. Με τον αντρα μου ειστε συναδελφοι, ολοι νομιζουν οτι τζαμπα κλαιγεστε. Εμεις παντως κινδυνευουμε να χασουμε το σπιτι μας!!!

Grievedsun
01-10-12, 12:10
Γεια σας κορίτσια! Είμαι μαμά μιας μπουμπους 6 μηνων κ είμαι καθηγήτρια αγγλικών αλλα ασχολούμαι και με το μακιγιάζ επαγγελματικά !

vivien9
01-10-12, 18:23
Ειμαι μηχανκός υπολογιστών και δουλεύω σε πολυεθνική εταιρία.Πήρα άδεια 2 μήνες πριν την γέννα και θα πάρω και 6 μήνες μετά (μαζί με την άδεια θηλασμού) και είμαι πολύ ευχατιστημένη από αυτό.Βεβαία δεν ξέρω τι αρμοδιότητες θα έχω όταν γυρίσω στην δουλειά, φαντάζομαι χειρότερες απόπριν, αλλά δεν πειράζει, χαλάλι!

evasa
01-10-12, 23:11
Γεια σας. Εδω περιπου κι ενα χρονο ειμαι ανεργη, δουλευα σε καταστημα επιπλων και τωρα ειμαι σπιτι και βλεπω τα παιδια μου.

sofi@p
02-10-12, 11:29
είμαι φαρμακοποιός και εργάζομαι ως Διευθύντρια Διασφάλισης Ποιότητας σε φαρμακευτική εταιρεία.

Alepouditsa
14-11-12, 23:45
κάνουμε τη δουλειά της μανούλας...σπουδαία και υπεύθυνη δουλειά! ;)

kikita
20-12-12, 19:53
ειμαι βρεφονηπιοκομος οποτε νομιζω οτι ξερω τα μπεμπεκια καλα...

Μαρία1982
20-12-12, 20:14
Εγώ διοικητική υπάλληλος σε νοσοκομείο, με μελλοντικό μεταπτυχιακό πτυχίο στον ίδιο κλάδο αλλά πτυχιούχος θεολόγος. Ασχετα μεταξύ τους αλλά προέκυψε και μου αρέσει τελικά αφού να διοριστώ πλέον το θεωρώ ακατόρθωτο.

Skybeam
20-12-12, 20:38
Eίμαι άνεργη σελιδοποιός/μεταφράστρια έναν χρόνο τώρα και έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι. Ζοριζόμαστε οικονομικά ως οικογένεια, αλλά ζορίζομαι πολύ και ψυχολογικά γιατί έχω παρακαθίσει στο σπίτι, εγώ που ντυνόμουν, βαφόμουν κι έφευγα το πρωί για τη δουλειά από τα 19 μου...

Μαρία_thess
20-12-12, 22:59
Καλησπερα και απο μενα κοριτσια!
Ειμαι νοσηλευτρια και εργαζομαι σε ψυχιατρικη κλινικη,τα τελευταια 5 χρονια!Βεβαια λογω εγκυμοσυνης παιρνω αναρρωτικες,αλλα μου λειπει παρα πολυ η δουλεια!
Ευχομαι σε ολες υγεια και να χαιρεστε τις οικογενειες σας!

Psi
20-12-12, 23:00
είμαι παιδοψυχολόγος και μαμά μίας κορούλας 6 μηνών!

μητσουκο
21-12-12, 14:18
Ειμαι σκηνογραφος ενδυματολογος κι εχω δουλεψει σε πολλα τηλεοπτικα σηριαλ και κιν.ταινιες αλλα τελευταια δουλευω μονο θεατρο...οχι λογω του μωρου αλλα επειδη τα υπολοιπα σχεδον μας τελειωσαν στην Ελλαδα:(.Ο μικρουλης μου ειναι 12 μηνων!!!

lolaki
28-12-12, 20:45
Φοιτητρια στην Ιατρική Πατρών :oops:
Η κορουλα μου ειναι 6 ημερων

mmdad
29-12-12, 22:04
Κραταω τα βιβλια για μια Γερμανικη εταιρεια δημοσιου χαρακτηρα που ασχολειτε με εργα της Ευρωπαικης Ενωσης. Καποτε ημουν ηλεκτρολογος μηχανικος....

babycobra
31-12-12, 15:45
Είμαι αρχαιολόγος στο Υπ. Πολιτισμού

Maraki+
01-01-13, 21:30
Ήμουν γραμματέας σε μεγάλη εταιρεία και τώρα πια δουλεύω ως μεταφράστρια από το σπίτι. Έχω μια μπουμπού 6 μηνών.
Καλά να είναι το παιδάκι μου, το λατρεύω κι αυτό και τον άντρα μου, αλλά τον ζηλεύω που βγαίνει έξω και αλλάζει παραστάσεις για ένα οχτάωρο. :| Κάποιες μέρες αισθάνομαι τον εγκέφαλό μου να είναι πουρές από το πολύ μέσα.
Προσπαθώ όμως να μην παραπονιέμαι γιατί άλλοι δεν έχουν καν δουλειά. Όταν μεγαλώσει λίγο το ανθρωπάκι μου ίσως προσπαθήσω να ξαναβγώ στην ταλαιπωρημένη αγορά εργασίας.

Babylino
01-01-13, 22:07
Γεια σας κι από εμένα. Εγώ είμαι δικηγόρος και μαμά ενός μπέμπη 9,5 μηνών. Δούλευα από το πρωί μέχρι το βράδυ ακόμη και στην εγκυμοσύνη. Έκανα μια μικρή παύση λόγω του μικρού για ένα τρίμηνο και μετά πάλι στο τρέξιμο!!!!!

ginnie
11-02-13, 12:51
Καλησπέρα κορίτσια, είμαι πολιτικός μηχανικός, δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας, τρέχω δηλαδή ολημερίς και οληνυχτίς και με τη δουλειά, και με το σπίτι, σκέψου άμα έρθει και μωρό τι έχει να γίνει!!!

sofi@p
11-02-13, 13:27
................

κανίνα
11-02-13, 13:57
καλημερα!εγω ειμαι μουσικος και δουλευω απογευματα!ειμαι 4 μηνων αλλα επειδη ειχα θεμα με εμετους μεχρι προτινος,δεν αισθανομαι και πολυ δυνατη...σιγα σιγα με βλεπω να εγκαταλειπω καποια θεση που εχω εκτος της πολης μου,(σε χωριο 1.30 ωρα αποσταση) γιατι με κουραζει...τα υπολοιπα που ειναι κοντα τα συνεχιζω κανονικα και βλεπουμε!κουραγιο σε ολες!

jellyfishch
11-02-13, 15:06
Κι εγώ καθηγήτρια μουσικής!!
Τα προηγούμενα χρόνια σε μουσικά γυμνάσια και λύκεια, και φέτος σε ιεκ και επάς!!!

Φυσικά έχω περάσει από διάφορες δουλειές πριν από αυτήν..

giannakis2012
11-02-13, 18:02
Γεία σας και απο εμένα.. εγώ είμαι βοηθός λογιστή σε μια επιχείρηση εδώ και 4 περίπου χρόνια.Έχω ένα αντράκι 10 μηνών και πήγε να στην δουλεία 2 εβδομάδες πριν γεννήσω και απο 2 μηνών όταν ήταν το μωράκι μου..
στην αρχή ήταν πολύ ΔΥΣΚΟΛΟ αλλά τώρα συνήθισα λίγο..

ElenaCrete
13-03-13, 20:23
Καλησπερα κι απο εμένα! Εγώ πάλι είμαι καλλιτεχνικής φύσεως... Γραφίστρια! Λατρευω το επάγγελμά μου, και είμαι απο τους τυχερους που ασχολουνται με κατι που απο μικρη ειχα ως χομπι! Το ιδιο και ο αντρούλης μου, οποτε οοοοοταν με το καλο αποκτησουμε παρεα σπιτι, μαλλον βλεπω να τον/την κανουμε καλλιτέχνη! Χαχαχαχα

sophiesch
14-03-13, 09:30
Καλημέρα, είμαι άνεργη εδώ και 2 χρόνια και φτιάχνω μόνη μου λούτρινα φουσκωτά ζωάκια, κιθάρες, μαξιλαράκια και άλλα χρήσιμα είδη από ύφασμα, τσοχα κλπ. Ετσι για να περνάει η ώρα μου. Δεν το αντέχω το σπίτι!

colibri1979
14-03-13, 10:02
Καλημέρα κορίτσια, εγώ είμαι δικηγόρος. Δουλεύω με μια φίλη μου σε κοινό γραφείο.
Έχω ΠΗΤ 4/4 και από τη μέρα που μπήκα στο μήνα μου δουλεύω όσο μπορώ από το σπίτι. Δεν ξέρω ακριβώς πότε θα επιστρέψω στη δουλειά, ο άντρας μου όμως θα πάρει άδεια ανατροφής τέκνου, που με βάση τη σύμβασή του θα πρέπει να ξεκινήσει 2 μήνες μετά τον τοκετό μου, δηλαδή όταν θα ξεκινούσε η δική μου άδεια λοχείας, αν δικαιούμουν.

sophiesch
14-03-13, 14:02
Με το καλό το μωράκι σου!

Giotako
14-03-13, 23:33
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ,ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΙΧΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ Κ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΩΡΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ,ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΓΕΝΕΣΙΣ

MariaIsabel92
18-08-13, 20:03
γεια σας!δουλευω στο κομμωτηριο της θειας μου τα τελευτεα 4 χρονια αλλα πραλληλα εχω υπαρξει και σερβιτορα και καθηγητρια χωρου και babysitter και καθηγητρια ιταλικων. . . αφου εχουμε μια δουλεια να λεμε ευχαριστω!

haraloutsia
04-09-13, 15:24
Καλησπεράααααααα
!!!!!!!!!!
Το κανονικό μου επάγγελμα είναι ""τρίχες "" ... αχαχαχαχα κομμώτρια δηλώνω σαν επάγγελμα λοιπόν, αλλά όντας Υδροχόος και καλλιτεχνική φύση, ασχολούμαι και με κοσμήματα, πίνακες ζωγραφικής, κατασκευές, μπομπονιέρες και άλλα πολλά !!!!!

HOPE77
04-09-13, 16:30
Καλησπέρα κορίτσια.Εγω ειμαι φιλολογος ,δουλευα χρονια φροντιστηρια κ ιδιαιτερα αλλά τωρα που έκανα τον μικρο μου που ειναι 11 μηνων ειμαι σπιτι 1,5 χρονο.Το θέμα ειναι οτι δυσκολευομαι πολυ να το συνηθισω κ αν και το παιδι μου απορροφα όλο τον χρονο μου αρχισα να δυσανασχετω πολυ με την απραγια.Φυσικα οι λογοι ειναι κ οικονομικοι αλλά δεν ειναι αυτοι οι κυριοτεροι μου αρεσει το επαγγελμα μου κ νιωθω παροπλισμενη.Εσεις πως τα καταφερνετε όσες ειστε σπίτι;

κοκκινοσκουφίτσα
04-09-13, 18:41
Καλησπερα κι απο εμένα! Εγώ πάλι είμαι καλλιτεχνικής φύσεως... Γραφίστρια! Λατρευω το επάγγελμά μου, και είμαι απο τους τυχερους που ασχολουνται με κατι που απο μικρη ειχα ως χομπι! Το ιδιο και ο αντρούλης μου, οποτε οοοοοταν με το καλο αποκτησουμε παρεα σπιτι, μαλλον βλεπω να τον/την κανουμε καλλιτέχνη! Χαχαχαχα

Και εγώ γραφίστας είμαι & ζωγράφος. Εχω κάνει κάποτε & αγιογραφία!!!;-)

αγγελικη82
05-09-13, 10:16
Καλημέρα κι από μένα κορίτσια!
Είμαι λογοθεραπεύτρια και σε 3 μήνες περιμένω τη μπέμπα μου! Ευτυχώς η εγκυμοσύνη είναι σχετικά καλή και μου επιτρέπει να συνεχίζω να εργάζομαι.:)

Mariandangela
05-09-13, 14:56
Γειά σας κορίτσια. Καθηγήτρια Αγγλικών. Έχω δουλέψει στο παρελθόν σε πολυεθνικές και σε συμβολαιογραφείο γιατί έχω τελειώσει και β.λογιστή αλλά μετά το 2ο παιδί είπα να εκμεταλλευτώ το πτυχίο των Αγγλικών για να μπορώ να κανονίζω το ωράριό μου. Άσε που η επαφή με τα παιδιά σε "ανεβάζει" και δεν έχεις τον ανταγωνισμό από μερικές ζηλόφθονες συναδέλφους που είναι και ψυχοφθόρο.

efi25
05-09-13, 18:22
εγω ειμαι νοσηλευτρια σε ογκολογικο τμημα!ειμαι εκει 9 χρονια περιπου τωρα περιμενω το δευτερο παιδι και θα δουλεψω οπως και στη πρωτη εγκυμοσυνη αν ειμαι καλα μεχρι τελευταιο μηνα(ειμαι με ιδιωτικες συμβασεις)αλλα καλα να ειμαστε!μονο τα φαρμακα με φοβιζουν επειδη ειναι κυτταροστατικα αλλα τωρα προσεχουμε παραπανω!

Nemecis
05-09-13, 20:28
Καλησπέρα! Εγώ είμαι άνεργη 3 χρόνια. Δεν καθόμουν όμως. Έμαθα κινέζικα και πήγα σε σχολή αργυροχρυσοχοϊας. Οπότε τώρα είμαι σπίτι μου, αφού δεν μπορώ πλέον να εργαστώ όντας έγκυος, και ασχολούμαι με το χειροποίητο κόσμημα.

grigoria26
06-09-13, 01:44
Εγω ειμαι καθηγητρια Πληροφορικης και τα τελευταια χρονια κανω ιδιαιτερα μαθηματα σε παιδια δημοτικου-γυμνασιου.

Christina**
06-09-13, 12:31
Δεν εχω προλάβει να διαβάσω ακόμη όλες τις αναρτήσεις, αλλά απο οσο είδα αποτελούμε χαρακτηριστικό δείγμα της κοινωνίας! Απο όλα τα επαγγέλματα και τις ειδικότητες έχουμε!

Εγω είμαι Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ με εξειδίκευση στα δημόσια έργα (εκεί με έριξε η μοίρα), δούλεψα για αρκετά χρόνια σε εταιρίες δημοσίων έργων, χτυπώντας τα γνωστά 12ωρα, γυρνόντας σπίτι μετά απο το εργοτάξιο χειμώνα με βροχή στάζοντας παντού και μέσα στη λασπουριά!! Ωραία χρόνια χαχαχαχα.

Απο το 2011 ανοίξαμε με μια συνάδελφο δικό μας γραφείο όπου προσπαθούμε να καλύπτουμε τα πάντα απο τη διαχείριση δημοσίων έργων, τις ιδιωτικές άδειες, τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων (πάντα επίκαιρο δυστυχώς θέμα), ενεργειακές επιθεωρήσεις, άδειες καταστημάτων, ανακαινίσεις, κατασκευή κλπ κλπ κλπ. Το καλό είναι πως δεν έχεις κανέναν πάνω απο το κεφάλι σου, το κακό είναι πως έχεις τα πάντα πάνω απο το κεφάλι σου (πληρωμές, πελάτες, χρόνους κλπ) !!!

Πάντως ομολογώ Nemecis πως πολύ θα ήθελα να κάνω όσα κάνεις, να έχω μάθει κινέζικα και να κατασκευάζω κοσμήτατα, τέλειο! Ζηλεύω! Με την καλή έννοια!

Καλησπέρα! Εγώ είμαι άνεργη 3 χρόνια. Δεν καθόμουν όμως. Έμαθα κινέζικα και πήγα σε σχολή αργυροχρυσοχοϊας. Οπότε τώρα είμαι σπίτι μου, αφού δεν μπορώ πλέον να εργαστώ όντας έγκυος, και ασχολούμαι με το χειροποίητο κόσμημα.

katerina71
24-10-13, 14:57
Για δείτε εδώ μήπως σας ενδιαφέρει ή μήπως μπορείτε να μας βοηθήσετε:

Συναιτερισμός γυναικών Αθήνα: http://parentscafe.gr/showthread.php?t=21360

Συνεταιρισμός γυναικών Θεσ/νίκη: http://parentscafe.gr/showthread.php?t=21464

shocola
22-11-13, 18:48
καλησπερα ειμαι τεχνολογος ιατρικων εργαστηριων ..ειμαι σχετικα νεα στο φορουμ ,χαιρομαι που θα ανηκω στο συνολο ολων των αποριων μας ....

margmarg
08-01-14, 22:46
ειμαι κ γω καινούργια ::grin: και ειμαι κτηνίατρος

giolakou
09-01-14, 16:15
Και εγω εκτος το οτι σπουδασα πληροφορικη και εχω το πτυχιο στο συρταρι ουτε καν στο τοιχο μετα πηγα κομμωτρια δουλεψα για λιγο αφου σταματησα λογω εγκυμοσυνης .Τωρα ομως δουλευω σε κρεοπωλειο(δουλεια αντρος μου) ως "χασαπης".Καμια σχεση το ενα με το αλλο!αα και εμενα το χομπι μου οπως απο πολλες ειναι τα κοσμηματα,πιανκες βαζα κ.α και απο εκει βγαινει και κανενα χαρτζιλικι.

agioaki13
29-01-14, 13:28
ΕΊμαι φυσικός αλλά φέτος νοικοκυρά

agioaki13
29-01-14, 15:02
ΕΊμαι φυσικός αλλά φέτος νοικοκυρά

mayan
31-01-14, 16:23
καλησπέρα και εγώ είμαι καινούργια :D - και ναυπηγός..

Linalien
09-02-14, 18:49
Μια όμορφη καλησπέρα σε όλες τις γλυκές μανούλες του φόρουμ!
Είπα να ξεκινήσω από αυτό το ποστ τη συμμετοχή μου εδώ μέσα, καθώς αποτελεί ένα είδος συστάσεως...
Εγώ, λοιπόν, υπήρξα φοιτήτρια θεολογίας, συνέχισα με 3d animation και γραφιστική, εργάστηκα ως καθηγήτρια Αγγλικών και πλέον, τα τελευταία χρόνια, εργάζομαι ως συντάκτρια σε ειδησεογραφική ιστοσελίδα (κοινώς, ό,τι να'ναι!!!). :mrgreen:

mama-vasoula
19-02-14, 22:09
Γεια σας μανούλες!! Εγώ είμαι δασκάλα δημοτικού αλλά τώρα είμαι σε άδεια ανατροφής ενός γλυκύτατου κοριτσιού!!

pinelopimik
19-02-14, 23:08
καλησπέρα σας, με λένε Πηνελόπη και ασχολούμαι με τη κατασκευή χειροποίητων κεριών αρωματικών και ειδικά τα τελευταία χρόνια εχω επεκταθεί στη κατασκευή χειροποίητων μπομπονιέρων γάμου και βαπτσης με χειροποίητα κεράκια αρωματικά απολύτως σοταρισμένα με το εκάστοτε θέμα , επάνω στα κεριά αφηρημένη ζωγραφική, πετραδάκια και φυσικά ασημένια ή χρυσά τα ονόματα του ζεύγους ή το όνομα του παιδιού αν πρόκειται για βάπτιση. Πρόκειται για μια μοναδική και χρηστική ιδέα μέσα σε όλο αυτό το κορεσμό που υπάρχει ...
Παρόλο που όλες μου οι σπουδές ηταν οικονομικής φύσεως εγω αφού τις ολοκλήρωσα ακολούθησα διαφορετικό δρόμο. Η δημιουργία ειναι η αναπνοή μου γιαυτό και λατρεύω αυτό που κάνω! Α ν θέλετε να δείτε δείγμα της δουλειάς μου

https://www.facebook.com/pages/Pinelopi-Candles-Handmade/311842875533229

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!