PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραδυνο μπανιο!!!!!!!!!!

valent
03-03-08, 16:24
Ο μικρος μου ειναι εξι μηνων και καθε βραδυ γυρω στις 8 με 8,30 τον κανουμε μπανιο για να χαλαρωσει να φαει και να κοιμηθει.
Μεχρι ποτε πρεπει να τον κανουμε καθε βραδυ μπανιο????

annastasia
03-03-08, 16:29
Εμείς ακόμα και τώρα ακολουθούμε το καθημερινό... ως πότε δεν το έχω ψάξει. Μου αρέσει που κάθε βράδυ πριν τον ύπνο του είναι μοσχομυριστός... (αφού κάποιες φορές - σπάνια - που έχουμε αργήσει να γυρίσουμε από έξω και δεν έχω ζεστό νερό για να τον μπανιαρίσουμε μου τη ΣΠΑΕΙ!)
:D

erica
03-03-08, 16:30
δεν νομίζω ότι υπάρχει πρέπει... :roll:

Εμείς την κάνουμε κάθε βράδυ μπάνιο, χωρίς αυτό να είναι νόμος όμως. Δηλαδή, αν κάποια βράδυ είμαστε έξω και γυρίσουμε σχετικά αργά και είναι νυσταγμένη, δεν την κάνουμε...Αν από μόνη της την πιάσει υπνηλία και θέλει νάνι δεν την κάνουμε...Αλλά συμβαίνει 25 στις 30 νύχτες του μήνα να την κάνουμε μπάνιο.

Εχω παρατηρήσει ότι το μπάνιο την βοηθάει να χαλαρώσει και να μπει στο πνεύμα του "πάω για ύπνο". Γι' αυτό και κρατάμε αυτή τη συνήθεια! :wink:

mamavasia
03-03-08, 17:05
Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι μέχρι 2 χρονών τα παιδάκια πρέπει οπωσδήποτε να τα κάνεις κάθε μέρα μπάνιο.. εκτός και αν υπάρχει λόγος π..χ αν λείπετε βόλτα και όταν γυρίσετε έχει κοιμηθεί πλέον.

angela_kgr
03-03-08, 20:45
εγώ τη κάνω κάθε δύο μέρες , όχι κάτω από τη βρύση.
βάζω το μπανάκι της στη κρεβατοκάμαρα και μια λεκανιτσα με νερό δίπλα και το καταευχαριστιέται....μετά κάνουμε και μασαζάκι....
δε ήξερα ότι πρεπει να τη κάνω κάθε μέρα, μου φάνηκε χρονοβόρο και κουραστικό για το παιδί, από εδώ και πέρα θα προσπαθήσω να το κάνουμε καθε μέρα.....

ΧΡΥΣΑ
03-03-08, 23:16
Και εμεις κανουμε μερα παρα μερα μπανιο. Ετσι και αλλιως πλενομαστε οταν κανουμε κακα καθε μερα απο τη μεση και κατω. Οταν μεγαλωσει και λερωνεται πιο πολυ και παιζει εξω και κυλιεται και ξερετε τωρα ε τοτε θα κανουμε καθε μερα. Αλλα νομιζω οτι αφου τον πλενω απο τη μεση και κατω καθε μερα, τοτε το μπανιο μερα παρα μερα ειναι αρκετο. Βεβαια συμφωνω οτι χαλαρωνει το μπανιο αλλα εμεις ετσι συνηθησαμε.

Eliza
03-03-08, 23:20
Κι εμείς κάθε βράδυ κάνουμε μπάνιο, εκτός εαν....
και μάλιστα αν αργήσουμε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία ο Κωστής μας τραβάει από το χέρι και μας πάει στο μπάνιο χαχαχα :lol: :lol: :lol: οπότε δεν έχουμε επιλογή :D

IOKASTH
03-03-08, 23:42
και εμεις καθε βραδυ κανουμε μπανακι ετσι συνηθισαμε απο τοτε που γυρισαμε απο το μαιευτηριο.τον χαλαρωνει πολυ και το ευχαριστιεται!εκτος απο ημερες που κοιμαται ορθιως η εχουμε βγει εξω..

elenik
04-03-08, 00:13
Κι εμεις ακομα και τωρα τον κανουμε μπανιο καθε βραδυ. Τον χαλαρωνει, τον ηρεμει και φευγει η ενταση της ημερας (ειναι μια συνηθεια που εχω και εγω οποτε δεν το ειδα ποτε σαν πρεπει). Εχω παρατηρησει οτι οσο κουρασμενος και να ειναι δεν κοιμαται καλα χωρις μπανιο (δεν κανει αυτον τον βαθυ υπνο). Η μπανιερα ηταν απο μωρο το παθος του.

Ο παιδιατρος παντως δεν μας ειχε αναφερει οτι πρεπει καθε βραδυ μπανιο. Αυτο που ξερω οτι σιγουρα πρεπει ειναι να το πλενεις αφου κανει κακα κλπ. Το καλοκαιρι καταλαβαινω το απαραιτητο του πρεπει λογω ιδρωτα κλπ. Σου εχει πει κατι τετοιο ο παιδιατρος?

Δες και εδω:

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp;jsessionid=F7C5BC243CA3A3F70EFACAEE07675210?CMCCode=020307&extLang=

http://www.myworld.gr/browse/24741

Afroditi D
04-03-08, 00:20
Και εμεις καθε βραδυ "πέρνουμε" το μπανάκι μας .....πέρα απο το θεμα της χαλαρωσης κ της ξεκούρασης κ της διασκέδασης (κανουμε και κολύμπι τώρα πια :lol: ) ... τώρα πια είναι και θέμα υγιεινής-καθαριότητας ....εφόσον κυλιομαστε καθημερινα σε χωματα , σε αμμούς στο γκαζόν.... επιβάλετε το μπάνάκι μας ! :D

lili
04-03-08, 08:13
Καλημέρα σας. Το γιο μου το κάνω μπάνιο κάθε βράδυ μέχρι και τώρα που είναι σχεδόν 3 ετών. Θεωρώ ότι με αυτον τον τρόπο ηρεμεί αλλα και απο αποψη καθαριότητας αφου όλη μέρα παίζει στον παιδικό αλλά και στο σπίτι αφου κάθεται στα χαλιά και τρέχει και ιδρώνει. Αυτό ειναι κάτι που το έκανα ανέκαθεν απο την μέρα που γεννήθηκε. :)

irenedur
04-03-08, 10:53
δεν νομίζω ότι υπάρχει πρέπει... :roll:

Εμείς την κάνουμε κάθε βράδυ μπάνιο, χωρίς αυτό να είναι νόμος όμως. Δηλαδή, αν κάποια βράδυ είμαστε έξω και γυρίσουμε σχετικά αργά και είναι νυσταγμένη, δεν την κάνουμε...Αν από μόνη της την πιάσει υπνηλία και θέλει νάνι δεν την κάνουμε...Αλλά συμβαίνει 25 στις 30 νύχτες του μήνα να την κάνουμε μπάνιο.

Εχω παρατηρήσει ότι το μπάνιο την βοηθάει να χαλαρώσει και να μπει στο πνεύμα του "πάω για ύπνο". Γι' αυτό και κρατάμε αυτή τη συνήθεια! :wink:

+1

xrysalis
04-03-08, 11:27
περα απο τα πρεπει και τα δεν πρεπει... εμεις καθε βραδακι κανουμε το μπανακι μας, λουζουμε τα μαλλακια μας -που τα εχουμε και μπολικα μπολικα... (πολλες φορες αν νυσταζουμε πολυ και δεν κρατιομαστε... τα στεγνωνουμε με το πιστολακι...!!!)- βαζουμε μπιτζαμουλες, χωνομαστε στο στηθος για το γαλατακι μας και νανι!! σπανιες φορες δεν εχει γινει ετσι! και μαλιστα δε εχω σκοπο να το αλλαξω αυτο ποτε!

οταν ειναι να βγουμε εξω και να αργησουμε... απλα φροντιζω να εχουμε κανει το μπανακι μας το μεσημερι! ελαχιστες φορες μεχρι σημερα εχει τυχει να μη λουσουμε το κεφαλακι μας, αλλα να κανουμε μονο μπανακι! και κανα δυο φορες που γυρισαμε εξαντλημενοι απο εμβολιο, ε τοτε το αφησαμε για την αλλη μερα!!

Οπως και σε μας, ετσι και στον μπεμπη βλεπω πως το μπανακι του αρεσει τοσο πολυ... παιζει, τραγουδαμε, γελαμε... και μετα τον βοηθα να χαλαρωσει! που δε βρισκω λογο γιατι να μη συνεχισουμε! Τωρα αν παραμεγαλωσει και αλλαξει τι να πω!!

μαλιστα τοσο η παιδιατρος οσο και απο το μαιευτηριο μου ειχαν πει πως για οσο διαστημα θηλαζει πρεπει να εχουμε και καθημερινο λουσιμο (επειδη ιδρωνει το κεφαλακι τους), αλλα εγω αυτα ουτως ή αλλως τα θεωρω δεδομενα!

demi
04-03-08, 12:00
και εγω αν και ειναι 2 χρονων του κανω καθε μερα μπανιο οχι γιατι πρεπει αλλα το διασκεδαζουμε αφανταστα πολυ...(βεβαια μετα το σφουγγαρισε το μπανιο διοτι το εχει κανει πισινα ομολογω οτι δεν μου αρεσει..... :oops: )
το μπανακι χαλαρωνει τα παιδια και τους κανει καλο ..οταν ειμαι πολυ κουρασμενη γεμιζουμε την μπανιερα και παιζουμε απλα...οταν ειμαι οκ του κανω σχολαστικο μπανιο..ξεκιναω απο το κεφαλακι ,μασχαλες δαχτυλακια κτλ.απλα μου αρεσει και εμενα να του κανω μπανιο ..και τρελλαινομαι οταν γελαει ....

nora
04-03-08, 12:17
και εμεις κανουμε καθε μερα μπανιο, βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οπου δεν εχουμε ζεστο νερο.. η εχουμε παει βολτα, αλλα η παιδιατρος μας ειπε οτι εφοσον και αν εχουμε διαθεση εμεις τοτε ειναι καλο να το κανουμε καθε μερα μπανιο γιατι τους κανει καλο.Αλλα εχω παρατησει οτι κοιμαται πολυ ποιο βαθεια οτανκανει μπανακι.. αρα χαλαρωνει καλυτερα, και εκτος αυτου μ αρεσει να την κανω μπανακι γιατι εχει απιστευτο γελιο! τα κανει ολα λουτσα!! :lol:

biky
04-03-08, 15:04
κανουμε καθε μερα μπανιο :D

περα απο οσα ειπατε και με καλυψατε 100% πιστευω οτι αυτη η συνηθεια πρεπει να περναει απο πολυ νωρις, να το μαθει το μωρο και σαν ενηλικας πλεων να του ειναι καθημερινη αναγκη :D

valent
04-03-08, 15:56
Κι εμεις ακομα και τωρα τον κανουμε μπανιο καθε βραδυ. Τον χαλαρωνει, τον ηρεμει και φευγει η ενταση της ημερας (ειναι μια συνηθεια που εχω και εγω οποτε δεν το ειδα ποτε σαν πρεπει). Εχω παρατηρησει οτι οσο κουρασμενος και να ειναι δεν κοιμαται καλα χωρις μπανιο (δεν κανει αυτον τον βαθυ υπνο). Η μπανιερα ηταν απο μωρο το παθος του.

Ο παιδιατρος παντως δεν μας ειχε αναφερει οτι πρεπει καθε βραδυ μπανιο. Αυτο που ξερω οτι σιγουρα πρεπει ειναι να το πλενεις αφου κανει κακα κλπ. Το καλοκαιρι καταλαβαινω το απαραιτητο του πρεπει λογω ιδρωτα κλπ. Σου εχει πει κατι τετοιο ο παιδιατρος?

Δες και εδω:

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp;jsessionid=F7C5BC243CA3A3F70EFACAEE07675210?CMCCode=020307&extLang=

http://www.myworld.gr/browse/24741

Στο μαιευτηριο μας ειχαν πει οτι καλο ειναι να τα κανουμε καθε μερα μπανιο.Το θεμα ειναι οτι δεν παμε πουθενα μετα τις 20.00 γιατι του αντρα μου του εχει περασει οτι πρεπει να τον κανουμε μπανιο οποτε πρεπει να μενουμε σπιτι.
Δηλαδη απ'οτι καταλαβα ολες τα βγαζετε βολτα και οτι ωρα γυρισετε τα κανετε μπανιο και αν ειναι κουρασμενα οχι.Κανω λαθος???

Sophia D
04-03-08, 16:05
ego koritsia thn kano kathe bradu 5lepto mpanaki alla molis thn bgazo arxizei kai klaei trela! klaei dunata kai astamaththa mexri na thn balo sto sththos...opore den ksero kata poso thn xalaronei to mpanaki giati anastatonete toso apo to klama pou meta einai duskolo na thn koimiso. Esas klaigane se authn thn hlikia??

Eliza
04-03-08, 16:13
Όταν ήμαστε στην ηλικία σας, ο Κωστής δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει μπάνιο αν δεν ήταν χορτάτος....αφού προσπαθήσαμε λίγο να μπανιαριζόμαστε πριν το φαγητό το πήραμε απόφαση και το κάναμε μετά.
Αλήθεια κλαίει και μέσα στο μπάνιο ή μόνο μετά; Μήπως απλά κρυώνει μόλις τη βγάζεις;

Anna135
04-03-08, 16:13
τη χριστιανα την κανουμε καθε βραδυ μπανιο
1ον γιατι τρελλενεται
2ον ηρεμει
3ον πως θα βαλουμε πιζαμες καικαθαρα εσωρουχα απλυτες;
κοιμαται στις 12 και ξυπναει στις 12 την αλλη μερα

Sophia D
04-03-08, 16:20
Όταν ήμαστε στην ηλικία σας, ο Κωστής δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει μπάνιο αν δεν ήταν χορτάτος....αφού προσπαθήσαμε λίγο να μπανιαριζόμαστε πριν το φαγητό το πήραμε απόφαση και το κάναμε μετά.
Αλήθεια κλαίει και μέσα στο μπάνιο ή μόνο μετά; Μήπως απλά κρυώνει μόλις τη βγάζεις;

Eliza auto pou kano einai..ths dino na faei apo to ena stithos prin to mpanio gia na min peinaei...thn kano mpanio...mesa sto mpanio den klaei...kai me to pou thn bgazo ekso gia na thn ksepluno arxizei na klaei ...otan pao na thn ntuso kai eidika otan bazoume manikia....ginete xamos!!! amesos meta ths dino to allo stithos gia na xortasei kala kai na koimithei!

annastasia
04-03-08, 16:47
Σοφία μου
Και εμάς όταν ήταν βρεφάκι χαλούσε τον κόσμο με το μπάνιο του... στο δε άλλαγμα μετά... άστα να πάνε! Τον άκουγε όλη η πολυκατοικία... :shock: Όπως λες και εσύ μόνο με το στήθος μετά ηρεμούσε! Ήταν λίγο μαρτύριο τότε το μπάνιο, μετά όμως έστρωσε και με το παραπάνω! :D

ΧΡΥΣΑ
04-03-08, 23:14
Κανει να κανουν τα μωρα μπανιο οταν εχουν γεματο στομαχι, εστω με γαλα?
Εχω διαβασει και εχω ακουσει οτι πρεπει να περασει κανα δυωρο απο τοτε που εφαγε το μωρο για να το κανεις μπανιο.

xrysalis
05-03-08, 09:24
Στο μαιευτηριο μας ειχαν πει οτι καλο ειναι να τα κανουμε καθε μερα μπανιο.Το θεμα ειναι οτι δεν παμε πουθενα μετα τις 20.00 γιατι του αντρα μου του εχει περασει οτι πρεπει να τον κανουμε μπανιο οποτε πρεπει να μενουμε σπιτι.
Δηλαδη απ'οτι καταλαβα ολες τα βγαζετε βολτα και οτι ωρα γυρισετε τα κανετε μπανιο και αν ειναι κουρασμενα οχι.Κανω λαθος???valent Δεν ειναι αναγκη να τη βγαζετε στο σπιτι απο τις 20.00 και μετα!! εγω οπως εγραψα και ποιο πριν οταν ειναι να βγουμε εξω και να αργησουμε... απλα φροντιζω να εχουμε κανει το μπανακι μας το μεσημερι! ελαχιστες φορες μεχρι σημερα εχει τυχει να μη λουσουμε το κεφαλακι μας, αλλα να κανουμε μονο μπανακι! και κανα δυο φορες που γυρισαμε εξαντλημενοι απο εμβολιο, ε τοτε το αφησαμε για την αλλη μερα!! καλα θα κανει ο μπαμπας σας να το ξεπερασει!! μωρο δε σημαινει βραδινη κλεισουρα!! και απο την αλλη, αν για μια μερα δεν κανει μπανακι, ε, δεν θα παθει και τιποτε!! :wink:

ego koritsia thn kano kathe bradu 5lepto mpanaki alla molis thn bgazo arxizei kai klaei trela! klaei dunata kai astamaththa mexri na thn balo sto sththos...opore den ksero kata poso thn xalaronei to mpanaki giati anastatonete toso apo to klama pou meta einai duskolo na thn koimiso. Esas klaigane se authn thn hlikia??Σοφακι, εγω νομιζω πως ειτε της αρεσει πολυ το μπανακι και τσατιζεται οταν τη βγαζεις ειτε κρυωνει μολις βγει απο το νερο και αρχιζει τα κλαματα, οπως και να χει με τετοια αναστατωση μονο το στηθος ηρεμει τα μωρακια!! Ο μπεμπης μου γενικα δεν κλαιει, ποσο μαλλον στο μπανακι του που τρελενοτανε απο την πρωτη μερα... ομως οταν ηταν τοσο μικρουλης, αν το μπανακι γινοτανε οριακα στην ωρα που επρεπε να φαει, ε, τοτε εκλεγε και ετσι πολλες φορες τον ειχα κανει μπανακι αφου τον ειχα θηλασει και ειχε ρευτει! οσο για το οτι δεν κανει ουτε τα μωρακια (οπως κι εμεις) να κανουν μπανιο φαγωμενα... το προβλημα ήταν σε μας τουλαχιστον, οταν τον σηκωνα, που μερικες φορες μου εβγαζε γουλιτσα αν του παταγα κατα λαθος λιγο παραπανω την κοιλιτσα...

Θα σου ελεγα παντως να δοκιμασεις να τη βγαλεις και αν αρχισει να κλαιει, να την αφησεις λιγο παραπανω μεσα, αν σταματησει... μαλλον της αρεσει εκει!! αν συνεχισει να κλαιει θα ξερεις πως πιθανως νευριασε επειδη ξεβολευτηκε ή πως μαλλον τελικα κρυωνει! προσπαθησε να την κανεις να ξεχνιεται με τραγουδακια και αστειακια πριν την πιασει το απαρηγορητο γιατι μετα ολα ειναι δυσκολα! και το αλλαγμα και η απετουμενη ηρεμια για τον επερχομενο υπνο!!
εναλλακτικα, δε δοκιμαζεις να την κανεις μπανιο αλλη ωρα και οχι βραδακι;;; ισως να εχει διαφορετικη αντιμετωπιση :wink:

theano
05-03-08, 21:19
μωρο δε σημαινει βραδινη κλεισουρα!! και απο την αλλη, αν για μια μερα δεν κανει μπανακι, ε, δεν θα παθει και τιποτε!! :wink:[/color]

γεια το ότι δεν θα πάθει τίποτα αν δεν κάνει μια μέρα μπανάκι συμφωνώ απόλυτα. εξάλου στις πολύ μικρές ηλικίες δεν είναι ότι κυλιούνται και στα χώματα για να πεις ότι θελουν οπωσδήποτε μπάνιο κάθε μέρα. Για το άλλο όμως που λες δεν συμφωνώ καθόλου. Τα παιδιά τον χρειάζονται τον ύπνο πολύ πολύ περισσότερο απο εμάς για να αναπτυχθεί ο εγκέφαλός τους και η κατάλληλη ώρα για να κοιμηθούν είναι γύρω στις 8 με 8:30. Δεν θεωρώ σκόπιμο επειδή θέλω να βγω έξω, γιατί άνθρωπος είμαι και πίστεψέ με θέλω, να υποβάλλω το παιδί σε βασανιστήρια. Αν θέλω να βγω, φροντίζω να αφήσω ένα άνθρωπο πίσω να φροντίζει το παιδί και αν δεν έχω συγγενή διαθέσιμο παίρνω μια κοπέλα. Μην το βγάζω και απο το πρόγραμμά του γιατί αν βγει απο τη σειρά του μετά τρέχα γύρευε να τον ξαναβάλω σε τάξη!! Και όχι να τον βάλω σε ωράριο για μένα, αλλά για αυτόν τον ίδιο ο οποίος είναι πολύ πιο ήρεμος και χαρούμενος όταν ακολουθεί το πρόγραμμά του :lol:

ΛΗΤΩ
06-03-08, 00:08
..κι εμείς κάνουμε μπανάκι συνήθως το βράδυ αλλά ορισμένες φορές μπορεί να κάνουμε και το απόγευμα..άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει "πρέπει" στη συγκεκριμένη περίπτωση...αν τύχει κάποιο βράδυ και δεν κάνουμε μπάνιο δεν χάθηκε κι ο κόσμος..είμαστε και οι δύο γονείς υπερ του να την έχουμε μαζί μας ακόμη κι όταν βγαίνουμε ή πάμε επίσκεψη σε φιλικά σπίτια παρά να την αφήνουμε σε γιαγιάδες και παππούδες μόνο και μόνο για να μην βγει από τη σειρά της...
Άλλωστε νοιώθουμε ότι το δικό μας μωρό περνάει καλύτερα και ευχαριστιέται πιο πολύ όταν είναι έξω μαζί μας..τώρα πλεον έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα στα ωράρια ύπνου και φαγητού χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιες φορές να αποκλίνει από αυτό συν πλην μια ή δυο ώρες.
Όλα έχουν να κάνουν με τον τρόπο ζωής της κάθε οικογένειας αλλά και την ιδιοσυγκρασία του κάθε παιδιού.Εμείς δεν είμαστε γενικά άνθρωποι του αυστηρού προγράμματος και η μικρή μάλλον μας έχει μοιάσει...έχει το προγραμματάκι της μεν αλλά δεν φαίνεται να έχει προβλημα να παρεκλίνει και λίγο από αυτό...έτσι περνάμε όλοι καλύτερα... :) :) :)

elenik
06-03-08, 01:26
ego koritsia thn kano kathe bradu 5lepto mpanaki alla molis thn bgazo arxizei kai klaei trela! klaei dunata kai astamaththa mexri na thn balo sto sththos...opore den ksero kata poso thn xalaronei to mpanaki giati anastatonete toso apo to klama pou meta einai duskolo na thn koimiso. Esas klaigane se authn thn hlikia??

Μαλλον θελει κι αλλο... :lol: Η χαλαρωση θελει χρονο στα μωραοπως και σε μας.
Ο Βασιλης στο 5λεπτο θα ξεσηκωνε τον κοσμο. Στο μισαωρο ομως :lol: :lol: (ακομα και τωρα το μπανιο του δεν διαρκει λιγοτερο απο 30')

xrysalis
06-03-08, 09:23
γεια το ότι δεν θα πάθει τίποτα αν δεν κάνει μια μέρα μπανάκι συμφωνώ απόλυτα. εξάλου στις πολύ μικρές ηλικίες δεν είναι ότι κυλιούνται και στα χώματα για να πεις ότι θελουν οπωσδήποτε μπάνιο κάθε μέρα. Για το άλλο όμως που λες δεν συμφωνώ καθόλου. Τα παιδιά τον χρειάζονται τον ύπνο πολύ πολύ περισσότερο απο εμάς για να αναπτυχθεί ο εγκέφαλός τους και η κατάλληλη ώρα για να κοιμηθούν είναι γύρω στις 8 με 8:30. Δεν θεωρώ σκόπιμο επειδή θέλω να βγω έξω, γιατί άνθρωπος είμαι και πίστεψέ με θέλω, να υποβάλλω το παιδί σε βασανιστήρια. Αν θέλω να βγω, φροντίζω να αφήσω ένα άνθρωπο πίσω να φροντίζει το παιδί και αν δεν έχω συγγενή διαθέσιμο παίρνω μια κοπέλα. Μην το βγάζω και απο το πρόγραμμά του γιατί αν βγει απο τη σειρά του μετά τρέχα γύρευε να τον ξαναβάλω σε τάξη!! Και όχι να τον βάλω σε ωράριο για μένα, αλλά για αυτόν τον ίδιο ο οποίος είναι πολύ πιο ήρεμος και χαρούμενος όταν ακολουθεί το πρόγραμμά του :lol:
βρε theano... δηλαδη οταν μια φορα στο τοσο πηγαινουμε επισκεψη σε φιλικο ή συγγενικο σπίτι και το μωρο κοιμαται σε κρεβατι, την ωρα που θα κοιμοτανε και σπιτι του, το υποβαλλω σε βασανηστηρια;;; ή εμποδιζω την αναπτυξη του εγκεφαλου του;;; Μα τι μανα τερας θα ημουν, αν ηταν ετσι!!!!!!
Οσο για το οτι η καταλληλη ωρα για υπνο ειναι 8.00-8.30 δεν υπαρχει απολυτοτητα... ειναι και στη φυση του παιδιου... αλλα παιδια κοιμουνται 9.00-9.30 και ειναι καθ?ολα φυσιολογικα! και ο μπεμπης μου που συνηθως κοιμαται 7.30-8.00 δεν εχει καποιο προβλημα!!
Οταν λεμε για βραδυνη εξοδο δε σημαινει πως θα το παρουμε μαζι μας και στα μπουζουκια (που δεν παμε! αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!) Η μονη του ταλαιπωρια ειναι που το βαζω και το βγαζω απο το καθισματακι του αυτοκινητου! αλλα και παλι στους 8,5 μηνες που εχουμε τον μπεμπη, ολο αυτο το σκηνικο εχει γινει 2-3 φορες και ποτε δεν επηρρεαστηκε το προγραμμα του!
Από την αλλη χιλιες φορες προτιμω να εχω το παιδι μαζι μου, παρα με οποιοδηποτε συγγενη... οσο για ξενη κοπελα, δεν το συζητω! εγω προσωπικα απλα θα καθομουν στο σπιτακι μου! δεν θα ρισκαρα καμια εξοδο μου με το μωρο στα χερια καποιας κοπελας οσες συστασεις και να ειχε αυτη! ειμαι πολυ φοβιτσιαρα με τοσα που ακουω να συμβαινουν... βεβαια τα πρωινα που δουλευω ειμαι τυχερη γιατι μου το κοιταει η μαμα μου... σε αλλη περιπτωση ομως μαλλον θα σταματαγα τη δουλεια! οσο για το "προγραμμα" με καλυψε απολυτα η ΛΗΤΩ
είμαστε και οι δύο γονείς υπερ του να την έχουμε μαζί μας ακόμη κι όταν βγαίνουμε ή πάμε επίσκεψη σε φιλικά σπίτια παρά να την αφήνουμε σε γιαγιάδες και παππούδες μόνο και μόνο για να μην βγει από τη σειρά της...
Άλλωστε νοιώθουμε ότι το δικό μας μωρό περνάει καλύτερα και ευχαριστιέται πιο πολύ όταν είναι έξω μαζί μας..τώρα πλεον έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα στα ωράρια ύπνου και φαγητού χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιες φορές να αποκλίνει από αυτό συν πλην μια ή δυο ώρες.
Όλα έχουν να κάνουν με τον τρόπο ζωής της κάθε οικογένειας αλλά και την ιδιοσυγκρασία του κάθε παιδιού.Εμείς δεν είμαστε γενικά άνθρωποι του αυστηρού προγράμματος και η μικρή μάλλον μας έχει μοιάσει...έχει το προγραμματάκι της μεν αλλά δεν φαίνεται να έχει προβλημα να παρεκλίνει και λίγο από αυτό...έτσι περνάμε όλοι καλύτερα...
Μην το βγάζω και απο το πρόγραμμά του γιατί αν βγει απο τη σειρά του μετά τρέχα γύρευε να τον ξαναβάλω σε τάξη!! Και όχι να τον βάλω σε ωράριο για μένα, αλλά για αυτόν τον ίδιο ο οποίος είναι πολύ πιο ήρεμος και χαρούμενος όταν ακολουθεί το πρόγραμμά του
οταν ανησυχεις πώς θα τον ξαναβαλεις σε ταξη, μαλλον το προγραμμα το θελεις για σενα και οχι για το μωρο... το μωρο την αλλη μερα δε θυμαται τιποτε και ειναι παλι χαρουμενο που σε βλεπει κοντα του!!

μη ξεχναμε πως μιλαμε για μωρα παιδια και οχι για στρατιωτακια!

evoulita
06-03-08, 11:12
Εμείς χειμώνα δεν κάνουμε κάθε μέρα μπάνιο. Συνήθως μέρα παρα μέρα εκτός αν τώρα που παίζει και τρέχει είναι λερωμένη ή καταιδρωμένη, οπότε κάνουμε μπάνιο. Το καλοκαίρι σχεδόν κάθε μέρα μπαναριζόμαστε. Απλώς αποφεύγω το βραδυνό μπάνιο και μετα ή βόλτα ή ύπνο.

Πω πω τι τρομερή μάνα που είμαι. Πέρυσι το καλοκαίρι έπαιρνα το παιδί εξω, στις 9.30 την έβαζα για ύπνο στο καρότσι και εμείς καθόμασταν για ποτά ή φαγητό έξω! Ηταν βασανιστήριο?

annastasia
06-03-08, 11:47
Πω πω τι τρομερή μάνα που είμαι. Πέρυσι το καλοκαίρι έπαιρνα το παιδί εξω, στις 9.30 την έβαζα για ύπνο στο καρότσι και εμείς καθόμασταν για ποτά ή φαγητό έξω! Ηταν βασανιστήριο?

Zaira η ίδια τρομερή μάνα ήμουνα και εγώ γιατί στην Κρήτη που ήμασταν διακοπές το ίδιο έκανα... (το καλοκαίρι που είναι και τα μαγαζιά έξω και αποφεύγεις και την τσιγαρίλα, γιατί όχι;;;;)
:D

Μαμά του Ωρίων
06-03-08, 13:57
Σε λίγο θα νιώσω τύψεις...
εμείς κάθε Σάββατο ή Κυριακή θα είμαστε όλη μέρα κάπου έξω για βόλτα για καφέ για φαγητό και το παιδί θα είναι μαζί μας στο καρότσι του...
δεν διαμαρτύρεται και δείχνει να το διασκεδάζει κι αυτός κι ας είναι μόλις 4ων μηνών!

ο δικός μας κοιμάται περίπου 9,30 ή και κάποιες φορές και στις 10,00 το βράδυ γιατί αλλιώς αν κοιμηθεί νωρίτερα, θα ξυπνήσει στις 4 τα χαράματα με όρεξη για κουβέντα και γελάκια!

το μπανάκι μας το κάνουμε σχεδόν κάθε μέρα κατά τις 9 το βράδυ... αν τύχει και είμαστε έξω και δεν γυρίσουμε πριν τις 9,30, απλά δεν τον κάνουμε μπάνιο... μια μια δυο φορές το μήνα που δε θα κάνει το παιδί μπάνιο δε θα βγάλει και ψώρα! έλεος δλδ :P

Τέλος... ευτυχισμένο είναι το παιδί που έχει ευτυχισμένους γονείς και έχουν την δύναμη και την όρεξη να του παρέχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μιας που και οι ίδιοι δεν είναι στερημένοι... και περνάνε καλά
Παιδί κάναμε... όχι κάποιο έγκλημα για να κλειστούμε σε εν οίκο περιορισμό!
Οι γονείς χρειάζονται κι αυτοί τις δυνάμεις τους... για να μην πουν αύριο μεθαύριο στο παιδί τους τις βλακείες που λέγανε κάποτε οι δικοί μας...
"ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...."

ΛΗΤΩ
06-03-08, 14:59
εμείς κάθε Σάββατο ή Κυριακή θα είμαστε όλη μέρα κάπου έξω για βόλτα για καφέ για φαγητό και το παιδί θα είναι μαζί μας στο καρότσι του...
δεν διαμαρτύρεται και δείχνει να το διασκεδάζει κι αυτός...."

Ακριβώς το ίδιο κάνουμε κι εμείς κάθε ΣΚ όταν ο καιρός το επιτρέπει φυσικά...τώρα τελευταία το κάνουμε και Σάββατο και Κυριακή...Παίρνουμε μαζί όλη την προίκα μας,φαγητό,πάνες,παιχνίδια κτλ,κάνουμε τις βόλτες μας με το καρότσι στα μαγαζιά ή στη θάλασσα,μετά πάμε για φαι σε κάποιο ταβερνάκι,μετά για καφέ,μετά επίσκεψη στη γιαγιά μας ή σε άλλο σπίτι και γυρνάμε το βράδυ στο σπίτι μας κατευχαρηστημένοι και οι τρεις γιατί η μαμα κι ο μπαμπας γέμισαν τις μπαταρίες τους και η μπέμπα μας γέμισε τα ματάκια και το μυαλουδάκι της με νέες εικόνες και ήχους και ξέφυγε από τη ρουτίνα και τους τέσσερις τοίχους του διαμερίσματος...Εννοείται ότι παίρνει κανονικά τους υπνάκους της στο καρότσι και δείχνει να τους ευχαριστιέται ιδιαίτερα γιατί πάντα μα πάντα ξυπνάει χαμογελαστή,ευδιάθετη και ορεξάτη.... :)

Κυριακή
21-04-08, 01:35
Εμεις τον κάνουμε κάθε μέρα μπάνιο...μόνο σε απρόβλεπτες καταστασεις δεν μπορούμε να κρατήσουμε αυτό το πρόγραμμα π.χ.κάποιας επίσκεψης.
Ο φόβος μου όμως όλους αυτούς τους μήνες είναι να μην πάει νερό στα αυτιά γιατί μας είχε πεί η παιδίατρος οτι τις περισσότερες φορές το νερό είναι η αιτία της ωτίτιδας. Συγκεκριμένα 2 βδομάδες πριν πέρασε ωτίτιδα ελαφριάς μορφής. Ακόμη δεν ξέρουμε την αιτία. Εσείς το έχετε ακούσει αυτό; Κάνετε κάτι να μην πηγαίνει νερό στα αυτάκια του;

dooo
21-04-08, 08:47
εγώ βάζω μπαμπακάκι στα αυτάκια της, γι'αυτό ακριβώς τον λόγο! δεν είναι ότι δεν πηγαίνει νερό, αλλά σίγουρα είναι λιγότερο :wink:

Lia
21-04-08, 09:14
Εμείς κάνουμε το μπανάκι μας κάθε βράδυ γύρω στις 8.30 με 9.00. Και τον τελευταίο μήνα δεν θέλει με τίποτα να βγει από τη μπανιέρα. Παρόλο που την αφήνω και κανένα 20λεπτο πιο νωρίς να παίζει με τα παιχνιδάκια της και με λίγο νεράκι να τρέχει από τη βρύση...... Υποπτεύομαι πως το καλοκαίρι θα έχουμε πρόβλημα στη θάλασσα. Δεν θα ξεκολλάει με τιποτε από το νερό..... :) :)

Πιστεύω και γω πως αν δεν κάνει και κάποιο βράδυ το μπανάκι δεν θα πάθει κάτι αν και εγώ -όταν ξέρω ότι θα λείψω σε κάποια βόλτα ή επίσκεψη- της κάνω ένα μικρό μπανάκι από πιο νωρίς. Έτσι ώστε να μην χάσουμε και το μπάνιο αλλά να κάνουμε και τη βόλτα μας.

jodido
21-04-08, 12:25
Υποπτεύομαι πως το καλοκαίρι θα έχουμε πρόβλημα στη θάλασσα. Δεν θα ξεκολλάει με τιποτε από το νερό..... :) :)

Αυτό πιστεύω και εγώ. Έτσι και του πω "Άντε Γιάννη φτάνει για σήμερα... σήκω να σκουπιστούμε και να βάλουμε ρουχάκια" γίνεται ο κακός χαμός. Αν τον σηκώσω και απο την μπανιέρα ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ κλάμματα, τσιρίδες και όλες αυτές οι χαριτωμενιές...

triandafillaki
17-06-09, 19:28
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΤΟΝ ΒΟΥΤΑΩ Κ 2 Κ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΕΙ.. ΜΗΠΩΣ ΔΕ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ Κ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ? ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΑΝ ΕΝΔΥΞΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ!

supermama
17-06-09, 22:16
καιγω στην ιδια εποχη ειχαμε την ιδια ηλικια...εγω εκανα το εξης..για να δροσιζετε το μωρο τοβαζα στη διαρκεια της μερας σαν ντουζακι..πλιτσι πλιτσι με παιχνιδακια..το βραδυ τοκανα κανονικα μπανιο πιο χαλαρα και με αργες κινησεις για να βρει μια διαφορα και να το συνδεσει με τον υπνο

sabrina
16-02-10, 20:34
επαναφέρω λίγο το θέμα.........:-)
τωρα που ειναι κ χειμωνας κ το λυπάμαι το κακόμοιρο η κανα δυο φορες που μας έκανε ¨μυτούλα"
καμια φορά δεν τον κάνω καθε καθε μέρα μπανιο κ ειχα άγχος μηπως δεν κάνει καλό!
΄διάβαζα σε ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο της Αμερικάνικης Παιδιατρική Ιατρικής ότι καλό ειναι το μωρό να το κάνουμε μπάνιο 2-3 φορές την εβδομάδα!το καθημερινό μπανιο δημιουργεί ξηρότητα στο δέρμα εγραφε!!!
μπερδεύτηκα:|
το χει ξανακούσει κανείς????

dimibo76
18-02-10, 08:23
ναι αυτες ακριβως ειναι οι οδηγιες που εχουμε και απο παιδιατρους και απο τα μαθηματα που παρακολουθουμε πριν τον τοκετο αλλα και απο τις ιδιες τις εταιρειες με βρεφικα προιοντα μαλιστα οταν ανεφερα στα μαθηματα το καθημερινο μπανιο η κοπελα που μας τα εκανε, μια καταπληκτικη μαια με πολυ πειρα και απαλλαγμενη απο καθε δεσμευση απο εταιρειες κτλ, γελασε και σχολιασε οτι η τζονσον σε μερικες χωρες εχει κανει καταπληκτικη δουλεια....

efitsa
18-02-10, 12:20
εγω παντως το παιδι το κανω μπανιο 2 φορες τη βδομαδα τωρα το χειμωνα ενω πλενομαστε παντα μετα τα κακα.
το καλοκαιρι ειναι διαφορετικα . μπορει να του κανω ντουζακι και 2 φορες τη μερα!
εχεις απολυτο δικιο sabrina κ γω αυτο ειχα διαβασει.
μαλιστα οταν ειχε γεννηθει δεν τον εβαζα στο μπανιο γιατι κοκκαλωνε το κακομοιρο απο τρομο. οποτε εβραζα λιγο χαμομηλι, το αραιωνα με νερο και με μεγαλα κομματια βαμβακι περναγα το καφαλι , πισω απο τα αυτια τα ματια κ το υπολοιπο σωμα.
το λιπος που εχουν τα βρεφη οταν γεννιουνται τους ειναι απαραιτητο γαι να κρατουν τη θερμοκαρασια τους σταθερη κ δεν κανει να τους το αφαιρουμε με συνεχη μπανιαρισματα επιεδη μας αρεσει να "μοσχοβολανε".

Ellemphriem
18-02-10, 12:47
Ο μικρος μου ειναι εξι μηνων και καθε βραδυ γυρω στις 8 με 8,30 τον κανουμε μπανιο για να χαλαρωσει να φαει και να κοιμηθει.
Μεχρι ποτε πρεπει να τον κανουμε καθε βραδυ μπανιο????

Ξερω γω......μεχρις οτου θελετε? Εμεις συνεχιζουμε να το κανουμε, βασικα εγω ακομα κανω καθε βραδυ μπανιο πριν κοιμηθω γιατι με ηρεμει.....ειμαι 36.....χιχιχι......

PASOUMI
18-02-10, 12:56
και εγω απο τοτε που γεννηθηκε τον κανω καθε μερα μπανιο χειμωνα-καλοκαιρι. αντε το πολυ 2-3 φορες να μην τον εχω κανει.κ οχι απο πλευρας βρωμας οσο επειδη του αρεσει κ τον χαλαρωνει κ βασικα επειδη εχει καθιερωθει ως ρουτινα σαν ενα σταδιο πριν τον υπνο κ δεν θελω να του το χαλασω αυτο.
για την ξηροτητα δεν ξερω αν παιζει ρολο, εχει λιγο ατοπικη δερματιτιδα στα μαγουλα του αλλλα δεν ξερω αν τον εκανα πιο αραια μπανιο θα βελτιωνοτανε κιολας.
απλα το χειμωνα που εχει κρυο για να μην κρυωσει τον σκουπιζω κ τον ντυνω μεσα στο μπανιο κ οχι στο δωματιο του για να μην αλλαξει θερμοκρασια αποτομα.

Γαριδούλα
18-02-10, 13:30
Και εμεις απο τοτε που γεννηθηκε καθε μερα μπανιο. Βεβαια τις πιο κρυες ημερες δεν την κανουμε μπανιο. Το σιγουρο ομως ειναι ανα δευτερη μερα τωρα που ειναι χειμωνας. Δεν μας εχει πει κατι η παιδιατρος για αυτο το θεμα. Πιστευω οτι ειναι θεμα γονιου.

Mina G
18-02-10, 13:38
Και εμεις κοριτσια μια απο τα ιδια. Καθε βραδυ κανει μπανιο. Εκτος απο κατι μερες που ειχε πολυ κρυο και οταν ειχε αρρωστησει.
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα και σε μας ο παιδιατρος δεν ειπε το αντιθετο.

efitsa
18-02-10, 14:01
δεν ειμαι κ πολυ σιγουρη οτι ΚΑΙ αυτο ειναι θεμα παιδιατρου.
εχει δικιο κατεμε η γαριδουλα πως ειναι θεμα γονιου κ ειδικα οταν πλεον γνωριζει τι εστι "vernix caseosa" (το λιπος που ελεγα πιο πανω)k τι ρολο παιζει για το παιδι τις πρωτες μερες της ζωης του .
θεωρω πολυ ευθραυστο ενα πλασμα μετα τη γεννηση του.τον εκανα μια φορα μπανιο οπως μου δειξανε οι μαιες αλλα ξανα κ για 2 μηνες δεννν.....

elenasteraki
18-02-10, 14:32
Και εμείς κάνουμε κάθε βράδυ μπάνιο και πλέον έχουμε περάσει τα 2,5 και το απολαμβάνει πάντα!!! Έχουν υπάρξει και φορές που δεν κάναμε κυρίως γιατί γυρίσαμε αργά στο σπίτι και μπορεί να είχε κοιμηθεί ήδη στο αυτοκίνητο. Από τις πρώτες ημέρες τον έκανα μπάνιο κάθε βράδυ σταθερή ώρα προκειμένου να μπεί στη ρουτίνα του ύπνου, δηλ. μπάνιο ταϊσμα και ύπνος. Τώρα πια το ζητάει μόνος του πχ το προηγούμενο Σάββατο είχαμε πάει σε ένα αποκριάτικο πάρτυ και γυρνώντας περίπου στις δώδεκα παρά το βράδυ μπήκε ο μπαμπάς του να κάνει ένα ντουσάκι και λύσσαξε και ο μικρός να μπανιαριστεί :lol::lol::lol: Ε! έκανε τελικά μπάνιο για σχεδόν 3 τέταρτα :shock::shock::shock: τον τράβαγα για να βγεί....Κατάλαβα δε ότι όλη η ένταση του πάρτυ έφυγε με το μπανάκι και μετά κοιμήθηκε ήρεμος. Πάντως ανεξάρτητα από αυτά εγώ βλέπω ότι όσο μεγαλώνει και έχει πολλές δραστηριότητες το μπάνιο επιβάλλεται. Σχεδόν καθημερινά γίνεται ένα γουρουνάκι, ιδρώνει, παίζει στον κήπο, στις κούνιες όπου πιάνει πέτρες, ξύλα, πολλές φορές ζωάκια οπότε δεν μου αρκεί μόνο το πλύσιμο των χεριών....

sofulini
19-02-10, 16:16
να μπω και εγω στην παρεα σας!! και εμεις κανουμε μπανιο σχεδον καθε μερα. περισσοτερο ομως σαν ρουτινα πριν τον υπνο για να χαλαρωσει.
μας αρεσει πολυ αλλα κατα διαστηματα τρωει κατι κολληματα!! η μπανιερα εχει μια ταπα πρασινη (το μπανακι μπλε). μανια να πιασει την ταπα. τι τον γυρισα αναποδα, τι παιχνιδια του εδωσα, πανικος να σκυβει να την πιασει. και φυσικα...κλαμα μετα!!:sad:
μετα μας αρεσει να στεκομαστε ορθιοι. τωρα και στο μπανιο κρατιεται για να σηκωθει!!και νευρα που δεν μπορει καλα ακομα.. και εγω η ερημη να τον κραταω να μην πεσει και να πρεπει να τελειωνω.. και κλαμα μετα που τον βαζω στην πετσετα (και δεν ειναι ορθιος εννοειται!!):confused:
αφου καθε μερα σκεφτομαι τι αλλο μπορει να σκεφτει να κανει...

sofie
19-02-10, 17:35
Κι εμείς κάθε βράδυ κάνουμε το μπανάκι μας!Μέχρι το βράδυ τα μαλλάκια μας από τον ιδρώτα έχουν γίνει χάλια!Το κυριότερο βέβαια είναι ότι και η ίδια η μπέμπα το απολαμβάνει πολύ!:D

sofulini
19-02-10, 21:04
sofie, να φανταστω οτι τα μαλλια σας ειναι μεσα στον ιδρωτα απο το ρηλαξ που καθετε ολη μερα?:lol:
γιατι και ο δικος μου λουκουμας απο την υπερενταση που εχει γινεται μουσκεμα..για το ρηλαξ δεν συζητω, εμεις θα κατσουμε στο τελος..μην παει και χαμενη η αγορα...

sofie
19-02-10, 22:03
Ουυυυυ,όλη μέρα στο ρηλάξ κάθεται!:lol:Στα χέρια να κουνιέται όλη μέρα καθόλου!:lol:

fanoulapit
19-02-10, 22:56
Και μεις καθε μέρα κάνουμε μπάνιο.Εκτος το ότι της αρέσει υπερβολικά(είναι μεσ το χαμόγελο) μετά της κάνω μασαζακι την χαλαρώνει και κοιμάται καλά.Είναι μια ρουτίνα ευχάριστη και καταλαβαίνει ότι είναι ώρα για ύπνο.

eirinibyronas
20-02-10, 02:10
Εμείς τον κάνουμε μπάνιο κάθε μέρα σχεδόν ( δεν τον κάνω κάθε μέρα επειδη είμαι έγκυος και δεν μαφήνει ο γιατρός να τον σηκώνω όταν ο συζυγος είναι στη δουλειά και δεν είναι η μαμά μου ή καποιος άλλος να με βοηθήσει) .Πάντως του αρέσει πολύ και τον χαλαρώνει .

Πολλές φορές μου δείχνει την μπανιέρα και μου λέει "ντους μαμά ντους εντό"
Θέλω να πώ ότι η παιδίατρος της αδελφής μου της είπε το νεογεννητό της να το κάνει κάθε 2η μέρα για να διατηρεί η επιδερμίδα του τη φυσική λιπαρότητα όπως είπε και η efitsa ,αν δεν κάνω λάθος, ενώ ο δικός μου παιδίατρος μου είπε κάθε μέρα

Νομίζω οτι σαυτό το θέμα δεν υπάρχει σωστό /λάθος αλλά πώς φτιάχνει κάθε οικογένεια το πρόγραμμα της , οι συνήθειες του μωρού , η καθημερινότητα, οι έκτατες περιστάσεις , οι οδηγίες του παιδιάτρου , και όλα αυτά.

Κάθε οικογένεια διαμορφώνει τη δική της ρουτίνα και την προσαρμόζει στις ανάγκες και τα θέλω της ;-)

efitsa
20-02-10, 09:35
εχεις δικιο.
εχω πει ξανα κ το πιστευω απολυτα μιας κ το εχω δει με το παιδι μου, πως η ρουτινα ειναι κατι που τα μωρα λατρευουν , αφου ειναι για αυτα μια ασφαλεια ακομη.
ομως επειδη ενα μωρο σαν το δικο μου που ειναι μικρουλι , δεν λερωνεται σε καθημερινη βαση , δε βρισκω το λογο να του κανω μπανιο καθε μερα γιατι αυτος μπορει να τρελενεται( και τρελενεται:lol:) με το μπανιο αλλα ισως κατι τετοιο εμενα ισως να με κουραζε, οποτε βρηκαμε τη χρυση τομη .
3 φορες την εβδομαδα με παιχνιδια κ τραγουδια κ μετα ατελειωτο μασαζ με λαδι μεχρι να λιωσει:lol::lol::lol:!
να σας πω την αληθεια σκεφτομαι πως αν μπορω να εξοικονομησω αυτο το νερο για το παιδακι μου να το βρει οταν μεγαλωσει , το προτιμω:).
δε μενουμε κ διπλα σε καμια πηγη:lol:, κ η ελλαδα δυστυχως δεν εχει πια τα αποθεματικα που ειχε καποτε:(.