PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια προσευχη για τη μητερα μου...

Σελίδες : [1] 2

Jean
04-03-08, 12:57
Η μητερα μου ειναι σε εξαιρετικα ασχημη κατασταση. Περασαν 7 χρονια αγωνα, πονου, ταλαιπωριας, εξετασεων, επωδυνων, πολυ επωδυνων. Μας ειπαν για 5 χρονια, εχουν περασει 7. Οταν πρωτοδιαγνωστηκε η ασθενεια της ο καθηγητης που την ειδε μας εδωσε απλα ενα χαρτι για να το προσκομισουμε στο θεραποντα ιατρο. Ανοιξα ολο προσμονη να διαβασω τι θεραπεια προτεινει. Διαβασα: "Συστηματικο και διαχυτο σκληροδερμα καλπαζουσας μορφης. Ενημερωθηκε η οικογενεια για τη σοβαροτητα της καταστασης."Η καθηγητρια που την ειδε αργοτερα στο Λονδινο δεν ειχε κατι αλλο να προσθεσει.
Ειμαι σιγουρη οτι κανενας σας δεν γνωριζει το ειναι το σκληροδερμα. Ευχομαι ποτε κανενας να μην χρειαστει να μαθει. Δεν θα μπω σε λεπτομεριες, δεν θα γραψω συναισθηματισμους. Δεν εχω κουραγιο πια. Φευγω το Σαββατο για Κυπρο. Να ειμαι κοντα της.
Ζητω την προσευχη σας, την ελπιδα σας, ενα κερακι για τη Μαρια. Μαμα 3 παιδιων, ετων 55. Τη μαμα μου.

alvadi
04-03-08, 13:02
Τι να σου πω κοπέλα μου! Σίγουρα θα προσευχηθούμε για τη μαμά σου!

Εύχομαι να τα καταφέρει η μαμά σου και να γυρίσεις με τα καλύτερα νέα!

gerakina
04-03-08, 13:06
:( :( :(

Ένα κεράκι την Κυριακή θ'ανάψω
και αμέσως τώρα το καντηλάκι μου..

ΣΟΦΙΑ
04-03-08, 13:08
Και την προσευχή μας και τη σκέψη μας και τις καλύτερες ευχές μας JEAN. Τι να πω δεδομένης της αδυναμίας που έχω στη μητερα μου.. εχω σοκαριστεί..
Oλα να πανε καλά ο Θεος να σας βοηθήσει..

Κ61207
04-03-08, 13:10
παναγια μου κανε καλα τη μαμα μαρια και ολες τις μανουλες του κοσμου που ισως αντιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα :!:

aggeliki
04-03-08, 13:10
:cry: κουραγιο,ο θεος μαζι σας!ελπιζω και ευχομαι οτι καλυτερο μπορει να γινει!

daffy
04-03-08, 13:12
η σκεψη μας, μαζι σου.

Lia
04-03-08, 13:12
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

maryp
04-03-08, 13:13
Η σκέψη μου και η προσευχές μου θα είναι μαζί σας... Εύχομαι το καλύτερο...

IOKASTH
04-03-08, 13:14
οχι ρε γμτ.... :cry: :cry: :cry: ....jean μου ολες οι προσευχες μου μαζι σας...ευχομαι να γυρισετε με καλα νεα...

Afroditi D
04-03-08, 13:17
Κουράγιο , Πίστη , Ελπίδα... οι σκέψεις & προσευχές μας μαζί σας... :cry: :cry: :cry:

maspi
04-03-08, 13:20
..ειναι παντα σκληρο να ερχεσαι αντιμετωπη με την ασθενεια..τον πονο..την αβεβαιοτητα..ειδικα οταν προκειται για τους γονεις σου.
Νοιωθεις παντα υπευθυνη να τους βοηθησεις..να τους προστατευσεις..οπως αλλωστε εκαναν και αυτοι για σενα..
κι ερχεται ξαφνικα ενα ιατρικο ανακοινωθεν..να σου κοβει τα ποδια..να σου τεμαχιζει την ψυχη..
Σου ευχομαι σε αυτο το ταξιδι σου κοντα της..να της πεις ολα οσα θα ηθελες..να την αγκαλιασεις οσο πιο πολυ μπορεις και να της χαρισεις την ηρεμια..

Εγω και στους 2 γονεις μου..δεν προλαβα να κανω τιποτε απο ολα αυτα..και κουβαλαω παντα μεσα μου τον πονο..

Σου ευχομαι καλη δυναμη..και στην μαμα σου..ο,τι καλυτερο..

Elli
04-03-08, 13:26
Jean εύχομαι όλα να πάνε καλά...

elena73
04-03-08, 13:27
η καλη μας παναγια ας βαλει το χερακι της...
κι αυτη , που υπηρξε μανουλα , ας δωσει δυναμη στην δικη σου μανουλα να το ξεπερασει!!
ευχομαι να κανει το θαυμα της....... :cry: :cry: :cry:

Jean
04-03-08, 13:29
Σας ευχαριστω ολες τοσο πολυ... Δεν αντεχω να ξερω ποσο πολυ ποναει. Την πηρα το πρωι. Μολις ακουσε τη φωνη μου εβαλε τα κλαματα. Ποιος; Η μαμα μου! Ο πιο δυνατος ανθρωπος που εχω γνωρισει στη ζωή μου. 7 χρονια τοσο επωδυνα, τοσο μα τοσο επωδυνα. Δεν εχω γνωρισει αλλον ανθρωπο να αντιμετωπιζει τον πονο, το φοβο, το αγνωστο με τοση αξιοπρεπεια.

7 ολοκληρα χρονια. "Τι κανεις μαμα;" "καλα ειμαι αγαπη μου; Εσυ πες μου, πως εισαι;" "Πονας μαμα;" "..." σιωπη και ενα τεραστιο χαμογελο. Αυτη ειναι η μαμα μου. Για 7 καταραμενα χρονια.

Αλλα σημερα το πρωι..."Ποναω μωρο μου, ποναω και φοβαμαι τοσο πολυ" "Θα ερθω κοντα σου μαμα" "Οχι αγαπη μου, μην ταλαιπωρεις το μωρο μες στα αεροδρομια" "Θα ερθω το Σαββατο μαμα, να δεις την εγγονα σου ποσο σου μοιαζει" "...." κλαμα..."Να εχεις την ευχη μου αγαπη μου"

IOKASTH
04-03-08, 13:32
αχ βρε jean ....εχω σκασει απτην στενοχωρια ..δεν ξερω τι να πω..ευχομαι και προσευχομαι να πανε ολα καλα...θα τρεξω να αναψω ενα κερακι..δυναμη...

elena73
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

ΡΟΥΛΑ
Jean μου σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και η Παναγία να την προστατεύψει!!!!!!!

Jean
04-03-08, 13:36
Δεν υπαρχει επιστροφη δυστυχως. Η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη. Μονο ενα θαυμα, μια ματια της Παναγιας, ενα της αγγιγμα. Δεν θελω να ποναει, δεν το αντεχω. Σε κανεναν δεν αξιζει τετοιος πονος. Καταραμενη αρρωστια. Καταραμενη!

alvadi
04-03-08, 13:36

Rosangel
04-03-08, 13:40
H Παναγια μαζι σας!
Ευχομαι ολα να πανε προς το καλυτερο για την μαμα σου!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
04-03-08, 13:47
Ευχομαι να πανε ολα καλα!
Η Παναγια μαζι σας ....

ΠΗΝΕΛΟΠΗ
04-03-08, 13:48
Ευχομαι να πανε ολα καλα!
Η Παναγια μαζι σας ....

ΣΟΦΙΑ
04-03-08, 14:18
Εχεις δίκιο σε κανέναν δεν αξίζει τόσο πονος.. Μακάρι η Παναγίτσα να την βοηθήσει να μήν πονά να μην φοβάται.. μακάρι... Θα της δώσεις τόση χαρά που θα σας δεί και θα σας αγκαλιάσει...

demi
04-03-08, 14:24
δεν ξερω τι να γραψω...δεν ξερω ειλικρινα..
ας αφησουμε ολες μας στην εκκλησια το ονομα της να το διαβαζουν σε καθε τους λειτουργια...πολυ στεναχωριεμαι ..οταν καποιος ειναι ανημπορος να βοηθησει ....να προσφερει...μονο ο θεος απο δω και περα..

konstadina
04-03-08, 14:42
Νομίζω ότι η κίνηση σου να πας με το μωρό κοντά της είναι το καλύτερο δώρο που θα μπορούσες να της κάνεις καθώς και το δυνατότερο παυσίπονο.

Δύναμη εύχομαι και σε εσένα και στη μανούλα σου.

ΒΙΚΥ
04-03-08, 14:47
Jenaki μου έχεις όλη την δύναμη που μπορεί να έχει ηπροσευχή και η ευχή μου...

Νιώθω και καταλαβαίνω τι περνάς η θεία μου η αδελφή του πατέρα μου είναι σε άσχημη κατάσταση από την καταραμένη αυτή αρρώστια.... 57ετών.. και ο πεθερός μου....

Το καλύτερο δυνατό για όλους κορίτσι μου. Το καλύτερο...

maspir
04-03-08, 14:59
:cry: :cry: :cry:

ευχομαι ολα να πανε καλα!!

starlight
04-03-08, 15:05
Εχεις δίκιο σε κανέναν δεν αξίζει τόσο πονος.. Μακάρι η Παναγίτσα να την βοηθήσει να μήν πονά να μην φοβάται.. μακάρι... Θα της δώσεις τόση χαρά που θα σας δεί και θα σας αγκαλιάσει...
Και μια αγκαλιά σ'εσένα από εμάς...

ΜΑΡΥ.Τ
04-03-08, 15:39
Κουράγιο και η Παναγιά μαζί σας :cry: :cry:

embryoyla
04-03-08, 16:38
Σε καταλαβαίνω κ το ξέρεις,νιώθω ακριβώς αυτό που νιώθεις,συμπάσχω μαζί σου.Μόνο ο Χριστός,προσευχούλες στο Χριστούλη κ αγάπη στη μαμά σου...

katerina@!!
04-03-08, 17:01

TZOYTZA
04-03-08, 19:07
H Παναγια μαζι σας!
Ευχομαι ολα να πανε προς το καλυτερο για την μαμα σου!

:cry: :cry: :cry: :cry: ο θεος ειναι μεγαλος μακαρι να κανει το θαυμα του και για εσας.......

maria70
04-03-08, 19:21
ευχομαι ο θεος να κανει το καλυτερο......κουραγιο

ilonka19
04-03-08, 19:53
:(

paros99
04-03-08, 20:27
Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου όλα να πάνε καλά...

Νίκη
04-03-08, 20:29
Και μια αγκαλιά σ'εσένα από εμάς...

Δεν έχω τι άλλο να πω... Ο Θεός να βάλει το χέρι του...

sophie13
04-03-08, 20:33
Πάντα πρέπει να ελπίζουμε. Να μην το βάζουμε κάτω.
Κουράγιο και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

gavrias
04-03-08, 21:30
Jean,κουράγιο και δύναμη να έχεις για να μπορέσεις να το μεταδώσεις και σε κείνη.Μόνο που θα σε βλέπει θα έιναι πιό δυνατή ,πιό ήρεμη ..... :( :( :( :(

nikoletta123
04-03-08, 21:32
ελπιζω και εγω με την σειρα μου,να κανει η Παναγια το θαυμα της και να πανε ολα καλα...και να μην ποναει..σιγουρα οι προσευχες ολων μας θα βοηθησουν για το καλυτερο.

xanp
04-03-08, 21:35
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ελένη
04-03-08, 21:35
Jean μου κουράγιο σε σένα και στη μανούλα σου που βασανίζεται. Σε έχει ανάγκη αυτή την ώρα και πρέπει να φανείς δυνατή. Η παρουσία σας σίγουρα θα της δώσει χαρά και δύναμη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και η Παναγία να είναι στο πλευρό σας.

μανουλα
04-03-08, 21:45
κουραγιο κοπελα μου. καποιος πρεπει να ειναι δυνατος και μαλλον ο κληρος πεφτει σε εσενα ετσι ωστε να δωσεις δυναμη στην μανουλα σου. ευχομαι τα καλυτερα :cry: :(

Alienaki
04-03-08, 21:51
Η σκέψη μου ειναι κοντά σας κ οι προσευχές μου ειναι για σας...
Να δείξεις κουράγιο για να στάθεις διπλα στη μανούλα σου που σε χρειάζεται.
Οτι χρειαστεις ειμαι εδω,πραγματικα,δεν το λεω ετσι για να το πω!

Καλο ταξιδι να εχεις!

evita
04-03-08, 23:19
:( :( :( :( :(
Εύχομαι τουλάχιστον η ανταμωσή σας να απαλύνει τον πόνο της μανούλας σου!

vazelaki
05-03-08, 07:48
Εύχομαι να γυρίσετε με τα καλύτερα νέα.Οι ευχές μας μαζί σας!!!!!!!!

timmy'smom
05-03-08, 08:55
Jean ευχομαι ότι καλύτερο για τη μανούλα σου...
Θα της δώσεις μεγάλη χαρά και δύναμη τωρα που θα σας δει.
Οι προσευχές μας είναι κοντά σας...

irenedur
05-03-08, 10:16
Ευχομαι ολα να πανε καλα κοπελα μου..!

ΕΙμαστε μαζι σου..!

Giota
05-03-08, 14:00
Δεν υπαρχει επιστροφη δυστυχως. Η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη.

Αγαπημένη Jean, πραγματικά λυπάμαι για όλη την κατάσταση αλλά όσο μπορείτε μην εστιάζετε στο γεγονός αυτό καθ' αυτό. Εστιάστε στην επίλυσή του. Τι εννοώ. Οραματίσου μια κατάσταση όπου η μαμά σου είναι καλά, υγιέστατη, με το εγγονάκι της στην αγκαλιά και όπως αλλιώς την θέλεις αυτήν την εικόνα. Κατόπιν πίστεψέ την αυτήν την πραγματικότητα. Ο Χριστός και όλοι όσοι λέγονται μεγάλοι διδάσκαλοι λένε ξανά και ξανά "η πίστη σου σε έσωσε". Όσο πιστεύετε όλοι σας ότι είναι μια υπόθεση χαμένη κάνετε λάθος. ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΡΑΦΟΥΝ. Προσευχηθείτε. Και εγώ μαζί σας.
Πραγματικά εύχομαι υγεία σε αυτήν και σε όλη την οικογένειά σου.

demi
05-03-08, 14:10
Πολυ μου αρεσε αυτο που εγραψε η Giota...πραγματικα ..ας προσευχηθουμε για την Μαρια ..γινονται και θαυματα..εχω γραψει και αλλες φορες για την δικη μας ιστορια ..μην σας κουραζω παλι..
απλα ΘΑΥΜΑΤΑ γινονται..

xrysalis
05-03-08, 14:30
Jean, τωρα μολις το ειδα...
διαβασα και το διαλογο που ειχες με τη μαμα σου... κομματια εχω γινει...

ελπιζω τωρα που βρισκεσαι κοντα της εκτος απο την παλιοαρρωστια να παιρνατε και χαρουμενες οικογενειακες στιγμες, μαζι με το εγγονι της και φυσικα κι εσενα το παιδι της...

Σε νοιωθω πολυ, εχω περασει δυσκολες στιγμες με παρομοιες καταστασεις...

προσπαθησε να αξιοποιειτε την καθε στιγμη και μην ξεχνας να της λες πως την αγαπας, οσο εχει γυρω της προσωπα που την αγαπουν και την κανουν να περνα ομορφα και ζεστα, οσο εχει κυριως η ιδια, δυναμη και πίστη ολα ειναι δυνατα...

Μονο μην το βαζετε κατω... θαυματα στ?αληθεια γινονται καθε μερα, αλλα μικρα, αλλα μεγαλα, περνατε πολυ δυσκολη δοκιμασια, σηκωνεται πολυ βαρυ σταυρο αλλα εμεις θα προσευχομαστε για το καλυτερο...

δωσ' της ενα φιλακι κι απο μενα...
τι κι αν δεν την ξερω... μανουλα ειναι κι αυτη...

Access
05-03-08, 15:25
Κουράγιο εύχομαι όλα να πάνε καλά.

NTINAT
05-03-08, 17:04
Jean, τωρα μολις το ειδα...
διαβασα και το διαλογο που ειχες με τη μαμα σου... κομματια εχω γινει...

ελπιζω τωρα που βρισκεσαι κοντα της εκτος απο την παλιοαρρωστια να παιρνατε και χαρουμενες οικογενειακες στιγμες, μαζι με το εγγονι της και φυσικα κι εσενα το παιδι της...

Σε νοιωθω πολυ, εχω περασει δυσκολες στιγμες με παρομοιες καταστασεις...

προσπαθησε να αξιοποιειτε την καθε στιγμη και μην ξεχνας να της λες πως την αγαπας, οσο εχει γυρω της προσωπα που την αγαπουν και την κανουν να περνα ομορφα και ζεστα, οσο εχει κυριως η ιδια, δυναμη και πίστη ολα ειναι δυνατα...

Μονο μην το βαζετε κατω... θαυματα στ?αληθεια γινονται καθε μερα, αλλα μικρα, αλλα μεγαλα, περνατε πολυ δυσκολη δοκιμασια, σηκωνεται πολυ βαρυ σταυρο αλλα εμεις θα προσευχομαστε για το καλυτερο...

δωσ' της ενα φιλακι κι απο μενα...
τι κι αν δεν την ξερω... μανουλα ειναι κι αυτη...

Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω κ ευχομαι
τα καλυτερα για τη μανουλα σου.....εγω ξερω ποσο
σκληρη αλλα κ ποσο ευαλωτη μπορει να σε κανει μια μανα.....
Κουραγιο κ υπομονη......

Jean
05-03-08, 20:35
Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες και για τη συμπαρασταση. Μετα απο 7 αλλαγες φαρμακων μεσα σε 7 μερες στο τελευταιο χαπι που δοκιμασαν φαινεται να ανταποκρινεται. Σημερα εφαγε (!!!!!) μετα απο πολλες μερες λιγα μακαρονακια νεροβραστα φυσικα αλλα κατι ηταν κι αυτο. Μπορεσε τουλαχιστον να τα κρατησει. Τωρα δεδομενου οτι τα χαπια θα της "κατσουν καλα"οπως ειπε ο γιατρος, το μεγαλο στοιχημα ειναι να παρει βαρος ωστε να μπορεσει να ξανασταθει στα ποδια της... Εχει ο Θεος. Ενα βημα τη φορα. Φευγω το Σαββατο. Θα τα ξαναπουμε μεχρι τοτε. Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω. Ειστε μεγαλη πηγη δυναμης!

Afroditi D
05-03-08, 20:56
Jean !!! καλά νέα .... μπράβο ! δείχνε να έιναι δυνατή γυναίκα η μητέρα σου , ο θεός μαζι της , κουράγιο και πάλι ....

gavrias
05-03-08, 20:57
http://dl7.glitter-graphics.net/pub/631/631007hy8ix9im1h.gif (http://www.glitter-graphics.com)

:D :D :D :D Μόλις σε δεί θα γίνει πολύ καλύτερα Jean!!!! Ωραία νέα :D :D :D

ssidi
05-03-08, 21:22
Jean μακάρι να συνεχίσουν τα καλά νέα! Η Παναγιά μαζί σας!

ΡΟΥΛΑ
05-03-08, 22:38
Jean μπράβο πολύ ευχάριστα τα νέα σου, εύχομαι κάθε μέρα που περνάει να πηγαίνει καλύτερα!!!!!!

elenik
06-03-08, 01:48
Τωρα το ειδα :oops:
Τελεια τα νεα σας. Θελουμε κι αλλα :D :D

LENIO
06-03-08, 07:29
κοριτσακι μου, ο θεος κοντα σας...ολα να πανε καλα...

xrysalis
06-03-08, 08:29
Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες και για τη συμπαρασταση. Μετα απο 7 αλλαγες φαρμακων μεσα σε 7 μερες στο τελευταιο χαπι που δοκιμασαν φαινεται να ανταποκρινεται. Σημερα εφαγε (!!!!!) μετα απο πολλες μερες λιγα μακαρονακια νεροβραστα φυσικα αλλα κατι ηταν κι αυτο. Μπορεσε τουλαχιστον να τα κρατησει. Τωρα δεδομενου οτι τα χαπια θα της "κατσουν καλα"οπως ειπε ο γιατρος, το μεγαλο στοιχημα ειναι να παρει βαρος ωστε να μπορεσει να ξανασταθει στα ποδια της... Εχει ο Θεος. Ενα βημα τη φορα. Φευγω το Σαββατο. Θα τα ξαναπουμε μεχρι τοτε. Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω. Ειστε μεγαλη πηγη δυναμης!
Μπραβο βρε Jean! χαρηκα παρα πολυ με τα νεα σας!! και οπως τα λες ειναι "Εχει ο Θεος. Ενα βημα τη φορα..."
θα συνεχισω τις προσευχες και σας στελνω ε πολυ αγαπη τη θετικη μου σκεψη!
Και επειδη για μενα μετραει πολυ η σημειολογια γενικοτερα, εχω να σου πω, πως μου λεει πολλα*** το "Μετα απο 7 αλλαγες φαρμακων μεσα σε 7 μερες στο τελευταιο χαπι που δοκιμασαν φαινεται να ανταποκρινεται..."φαινεται η μαμα σου πως εχει μεγαλη δυναμη και πίστη και ο θεος ειναι μαζι της :wink:
πολλους χαιρετισμους και αναμενω και νεοτερα ευχαριστα νεα σας πολυ πολυ συντομα!

*** 3: Ο αριθμός της θεότητος. Γιατί 3; Γιατί διακρίνουμε στον Θεό τρεις πτυχές: τον Πατέρα, το Πνεύμα και το Λόγο. Στον καθ' ομοίωσιν δημιουργημένο άνθρωπο διακρίνονται τρία χαρακτηριστικά: το πνεύμα, την ψυχή και το σώμα. Η Δημιουργία, ως έκφραση του Θεού χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες: στον φυσικό, στον ανθρώπινο και στον Θεϊκό κόσμο.
4: Ο αριθμός του ανθρώπου. Τα τέσσερα στοιχεία που τον αποτελούν.
3 + 4 = 7: Η ένωση του ανθρώπου με το Θείο.

σημ.: το αθροισμα μην το δεις αρνητικα! για μενα σημαινει πως η πιστη της τη βοηθα...

aggeliki
06-03-08, 08:34
πολυ χαιρομαι για τα καλα νεα! :D

eleana
06-03-08, 10:50
:)

Elli
06-03-08, 12:02
Εύχομαι να έρθουν και καλύτερα!!!

eirini
06-03-08, 12:22
Τώρα διάβασα το θέμα αυτό και ειλικρινά στενοχωρέθηκα πολύ μεχρι που.....ήρθαν και κάποια αισιόδοξα μηνύματα από την Κύπρο!!!

Χίλια μακάρι μόνο ευχάριστα νέα να μαθαίνεις και να μας μεταφέρεις Jean!!!!!

angelina
06-03-08, 12:31
Jean μακάρι όλα να πάνε καλύτερα από δω και πέρα!!!

Οι σκέψεις μας και όλες οι ευχές μας θα είναι μαζί σας! :)

lili
07-03-08, 08:00
Jean Ευχομαι να πανε ολα οσο καλυτερα γινεται!!

TZOYTZA
07-03-08, 10:28
Jean μακάρι όλα να πάνε καλύτερα από δω και πέρα!!!

Οι σκέψεις μας και όλες οι ευχές μας θα είναι μαζί σας! :)

:D :D :D

Nikole00
07-03-08, 11:06
ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

demi
07-03-08, 11:11
καλο ταξιδι κοπελα μου..να δωσεις πολλα πολλα φιλακια στην μανουλα απο ολες μας και να ξερει οτι το ονομα της το διαβαζουν πολλα μοναστηρια.....

Lia
07-03-08, 11:24
Εύχομαι και το πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλύτερα από δω και πέρα....

Έψαξα για την ασθένεια στο ίντερνετ, δεν μπορώ να πω ότι κατατοπίστηκα πλήρως αλλά έχω την άίσθηση ότι, αν όχι θεραπεύσιμο, είναι αντιμετωπίσιμο. Κράτα δυνατή για να μεταφέρεις τη δύναμη και στη μαμάκα σου.

Renia
07-03-08, 11:27
Νοιωθω τον πονο σου οσο δεν φανταζεσαι!
Κρατα γερα κοριτσακι για να μην φοβαται και η μανουλα σου και ολα θα πανε καλα...Με το που θα σε δει θα γιναι πολυ καλυτερα, η αγαπη δινει μεγαλη δυναμη.

mimika
07-03-08, 18:45
Ζαν μου ευχομαι να πανε ολα καλα και να ξαναγινετε οπως πρωτα, ολοι υγιεις κι ευτυχισμενοι.
Οι ευχες μου για υγεια πανω απο ολα. Σε σκεφτομαι πολυ πολυ.

Jean
08-03-08, 12:38
Kοριτσακια μου δυστυχως ειμαι ακομη εδω. Εγινε αυτο που ευχομουν να μην γινει. Το παιδι εχει πυρετο. Απ' την Πεμπτη το βραδυ το εβλεπα κομμενο κι ειχε πολλες μυξες. χθες πηγαμε στο Παιδων για κατι προγραμματισμενες εξετασεις. Δεν μπορουσα να τις ακυρωσω γιατι η αιματολογικη επρεπε να γινει οπωσδηποτε και μου πηρε 2 μηνες να καταφερω να τις κλεισω ολες την ιδια μερα. (ακουογραμμα, βυθυσκοπηση, αιματολογικες). Ταλαιπωρηθηκαμε πολυ, πηγαμε στις 8 το πρωι και φυγαμε στις 2 το μεσημερι. Εκλαιγε πολυ σ' ολες τις εξετασεις, (στο ακουογραμμα το κοιμιζουν και τραβηξαμε τα πανδεινα γιατι της εβαλαν το σιροπι στο γαλα, δεν το επινε με τιποτα, μετα προσπαθησαν με συριγγα το εκανε εμετο και μεχρι να καταφερουμε να την κοιμισουμε μας ακουσε ολο το νοσοκομειο.) Χθες το βραδυ ηταν χαλια. Φαινοταν πολυ κομμενο, ανεβασε πυρετο. Επρεπε να την προσεχουμε να μην κοιμηθει ανασκελα και κανει εμετο λογω του σιροπιου που ηπιε γιατι φερνει ναυτια κτλ. Εν πασει περιπτωσει ηταν αδυνατο να ταξιδεψουμε σημερα. (δεδομενου οτι θα εφευγα και μονη μου με το μωρο θα ηταν πολυ δυσκολο). Μας ειπαν και στο ακουογραμμα οτι επειδη ειναι κρυωμενο εχει μαζεψει υγρο στα αυτακια και η γιατρος μου ειπε οτι θα πονουσαν πολυ τα αυτακια στη απογειωση. Τι να κανω; Τα ακυρωσα ολα. Θα περιμενω να καλυτερευσει και θα ξανακλεισω εισιτηρια. Ολα μαζεμενα μας επεσαν παλι.

Δυστυχως ουτε το καινουργιο χαπι δεχτηκε τελικα η μαμα μου. Ευτυχως ομως σταματησαν οι εμετοι και τρωει λιγακι. Θα δουμε πως θα εξελιχθει τις επομενες μερες. Στενοχωρηθηκα πολυ που δεν εφυγα αλλα τι να κανω; Δεν μπορω ν' αφησω πισω το παιδι, αλλα ουτε και να το υποβαλω στην ταλαιπωρια του ταξιδιου σε τετοια κατασταση.. Ο αντρας μου δεν μπορει να παρει αδεια να κατσει σπιτι μαζι της, ειναι αδυνατον αυτον τον καιρο, γινεται χαμος στη δουλεια του... Θα κανω υπομονη, ισως την αλλη εβδομαδα να ειναι καλυτερα τα πραγματα να μπορεσω να φυγω.

:cry: :cry: :cry:

TZOYTZA
08-03-08, 12:54
Αχ βρε Jean περαστηκα σας!!!!! υπομονη κοπελα μου οντως ολα μαζι
σας πεσανε.
σου ευχομαι αυτες οι μερες να φυγουν και να μην ξαναρθουν ποτε
τις καλυτερες ευχες μου!!!!!

elena.
08-03-08, 13:01
περαστηκά σας και ο καλός Θεούλης να σου δίνει δύναμη!! εύχομαι πάντα για το καλύτερο! Δύναμη και υπομονή

ΡΟΥΛΑ
08-03-08, 13:37
Jean μου εύχομαι γρήγορα η μικρή να γίνει καλά και να καταφέρεις να πας στην μανούλα σου!!!!!!!!!!!!!!

Afroditi D
08-03-08, 14:09
Jean περαστικά στην μικρή σου Μαρία και καλη συνεχεια στην πορεια της γαγιάς Μαρίας....

gavrias
08-03-08, 18:18
Jean μου εύχομαι γρήγορα η μικρή να γίνει καλά και να καταφέρεις να πας στην μανούλα σου!!!!!!!!!!!!!! :( :( :( :( :(

IOKASTH
08-03-08, 21:26
αχ βρε κοριτσακι μου..περαστικα και αγυριστα...δυναμη..

gerakina
08-03-08, 22:57
Jean περαστικά στην μικρή σου Μαρία και καλη συνεχεια στην πορεια της γαγιάς Μαρίας....

ssidi
08-03-08, 23:19
Αχ κοριτσάκι μου! Περαστικά σας να είναι! Όλα μα όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα!

Νίκη
08-03-08, 23:47

ELENA K.
11-03-08, 16:52
Τώρα το είδα Jean κοπέλα μου , περαστικά στην μικρούλα σου και εύχομαι η μαμά σου να το ξεπεράσει γρήγορα . Να μπορέσεις να πας γρήγορα κοντά της σε έχει ανάγκη και εσένα και την μικρή !

alvadi
12-03-08, 08:57
Ελπίζω η κορούλα σου να είναι ήδη καλυτερα! Εύχομαι το καλύτερο για τη μητέρα σου!

Jean
12-03-08, 09:38
Ευχαριστώ για τις ευχες. Πυρετο δεν εχει πια ευτυχως αλλα εχει βηχα και φοβερη καταρροή. Μαινεται η γνωστη μαχη με τον ορο και τις μασκουλες aerolin. Βαζουμε ακομη σταγονιτσες Garamat στ' αυτια... Περιμενω να γινει καλυτερα για να ορισω καινουρια ημερομηνια αναχωρησης.

Η μαμα μου ενημερωσε το γιατρο για τις παρενεργειες που της προκαλεσε το τελευταιο χαπι... Το παραδοξο ειναι πως ενω την βοηθησε παρα πολυ με το θεμα των εμετων, του στομαχοπονου και της ναυτιας, εντουτοις της προκαλει μια κατασταση μεθης (οπως το περιεγραψε) και μουδιασματος σ΄ολο το σωμα. Για αρκετες ωρες ειναι ανικανη να κανει το παραμικρο. Ο γιατρος της ειπε να επιμεινει να το παιρνει παρα τις παρενεργειες. Και γαστροσκοπηση να της κανει το ιδιο χαπι θα της εδινε ειπε, και τονισε οτι δεν υπαρχει κατι αλλο πια για να δοκιμασει. Επισης της ειπε οτι πρεπει να πιεστει ν' αρχισει να τρωει παλι για να αποφυγει το ενδεχομενο να νοσηλευτει παλι για ασιτια...Μια κουβεντα ειναι αυτο. Προς το παρον τα νεροβραστα μακαρονια καλα κρατουν...

Rosangel
12-03-08, 10:39
Ευχομαι δυναμη και λιγοτερους πονους για την μαμα σου και γρηγορα περαστικα για την κορουλα σου!

Olg@
12-03-08, 14:17
Aντε Jeanaki μου να γίνει καλά το κουκλάκι σου να πάτε γρήγορα στην γιαγιακούλα της!!! Φιλάκια κοριτσάκι ... σε σκέφτομαι!!!

Νινεττα
12-03-08, 16:48
Περαστικα στην μικρουλα σου ευχομαι, και να μπορεσεις γρηγορα να εισαι κοντα στην μανουλα σου!!!κουραγιο και δυναμη!ευχομαι ολα να πανε καλα!!

starlight
12-03-08, 17:51
Περαστικα στην μικρουλα σου ευχομαι, και να μπορεσεις γρηγορα να εισαι κοντα στην μανουλα σου!!!κουραγιο και δυναμη!ευχομαι ολα να πανε καλα!!

NTINAT
12-03-08, 17:55

demi
13-03-08, 10:09
οταν ερχονται ολα μαζεμενα....αει στην ευχη πια..
κουραγιο και ελπιζω η μανουλα να ειναι καλυτερα ..

Olg@
18-03-08, 22:49
Jeanaki έχουμε κανένα νεότερο;;;

mata
19-03-08, 09:49
Κουράγιο Jean μου. Περαστικά στη μικρούλα σου και μέσα από την καρδιά μου, όλα να πάνε καλά με τη μανούλα σου! Οι προσευχές και η αγάπη μου μαζί σας! Κουράγιο και δύναμη!

ΠΓ
19-03-08, 23:05
Jean εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για το παιδάκι σου και για τη μαμά σου. Περαστικά σε όλους καλή δύναμη, η σκέψη μου μαζί σου.
Η Παναγία να σας βοηθήσει!

xrysalis
19-03-08, 23:37
Αχ βρε Jean... ολα μαζι... εχεις δικιο...
ευχομαι συντομα να γινει καλα η μικρη σου,
οσο για τη μανουλα σου, μακαρι να σταματησουν γρηγορα οι παρενεργειες του φαρμακου και να αρχισουν να στρωνουν τα πραγματα...

οσο για το ταξιδι σας που αναβληθηκε... καθε εμποδιο... για καλο!

ελπιζω συντομα να μαθουμε ποιο ευχαριστα νεα σας!
φιλια πολλα και οπως παντα σου ευχομαι καλη δυναμη, πιστη, κουραγιο και θετικες σκεψεις!

nemo
20-03-08, 08:31
κουράγιο, δύναμη και πίστη σε ότι κάνετε!!!!!!!!!!!!!!!!
Να πάνε ολα καλά.

Jean
20-03-08, 12:28
Οι παρενεργειες των φαρμακων υποχωρουν και οι εμετοι εχουν καπως αραιωσει. Χθες ο πατερας μου την εβαλε στ' αμαξι και την πηγε μια βολτα στη θαλασσα. Με πηρε μετα τηλεφωνο κι ηταν σαφως πιο ζωηρη η φωνη της. Μου ειπε οτι νιωθει λιγο καλυτερα και με παρακαλεσε να περιμενω μεχρι το Πασχα για να παω (που θα μπορει κι ο αντρας μου) γιατι λεει θα τη φαει η αγωνια μεχρι να προσγειωθει το αεροπλανο. Δεν θελει να ταξιδεψω μονη μου με το μωρο κι εβαλε και την αδελφη μου να με παρει να με παρακαλεσει να μην παω τωρα. Το σκεφτομαι γιατι λιγες μερες εμειναν μεχρι το Πασχα και η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι και πολυ κουλ στην ιδεα του ταξιδιου μονη μου με το μωρο. Παρολο που η πτηση ειναι 1 ωρα και 45 λεπτα η ολη διαδικασια παιρνει 6 ωρες (Πειραιας, Σπατα, πτηση, Λαρνακα, Λεμεσος). Δεν εχω αποφασισει ακομη κατι αλλα αν συνεχισει την καλη πορεια ισως το αφησω για Πασχα.

demi
20-03-08, 12:44
κοριτσια ΟΣΕς μπορουν και θελουν αφηστε το ονομα της στην εκκλησια να το διαβαζουν ....δεν ειναι τιποτα ..εκει που εχει τα κερια γραφουν και τα ονοματα που πρεπει να διαβαστουν..ειναι σημαντικο να την διαβαζουν..
και αν εχετε γνωστο παπα παρακαλεστε τον να διαβασει ξεχωριστα..πειτε του οτι ειναι για προβλημα υγειας..
ΜΑΡΙΑ την λενε.

ΡΟΥΛΑ
20-03-08, 12:46
Jean αν και εσύ δεν μπορείς να ταξιδέψεις μόνη με το παιδί, περίμενε τότε μέχρι το πασχα να πατε όλοι μαζί, για να είναι ηρεμη και η μαμά σου, δεν νομίζω οτι θα της κάνω καλό να αγχώθει. Χαίρομαι που τα νεα σου είναι ευχάριστα!!!!!

Αντιγόνη
20-03-08, 12:47
Jean, περαστικά.... Ο Θεός μαζί της.
Demi, με συγκίνησες.

Jean
20-03-08, 12:53
Demi μου, δεν εχω λογια...
Εχω πει στη μητερα μου για σας, για το ενδιαφερον σας, για τις προσευχες σας. Μου ειπε να σας δωσω την αγαπη της και την ευχη της. Την ευχη της ειπε σε ολα τα μωρακια του φορουμ.

demi
20-03-08, 13:13
jean μου η μητερα σου ειναι αυτη που σηκωνει τον βαρυ σταυρο..εμεις λιγα λογια παρηγοριας μπορουμε να προσφερουμε..
παντως τι μεγαλειο ειναι η ψυχη της μανας ε? Σκεφτεται αν και ποναει ,να μην ταλαιπωρηθεις εσυ και το παιδι..και εχει δικιο γιατι καταλαβαινει ποσο δυσκολη ειναι η μετακινηση με μωρο..

επειδη γραφω καιρο και δεν θελω να σας κουραζω με τα ιδια καποτε ειχα γραψει ποσο σημαντικη ειναι η δυναμη των ευχων..το ειχα δει σε ενα νοσοκομειο οπου ειχε χτυπησει ενα νεαρο παιδι και ολοι συγγενεις και φιλοι ειχαν στραφει στην εκκλησια και καναν διαφορα τελετουργικα ..το αποτελεσμα ηταν να μην βγαινει η ψυχη του παιδιου διοτι το κρατουσαν κατω οι προσευχες...(η κατασταση φυσικα ηταν μη αναστρεψιμη)
τοτε ο παπας του νοσοκομειου τους ειπε να σταματησουν να διαβαζουν διοτι το παιδι επρεπε να φυγει...να ξεκουραστει..
αμεσα ενημερωθηκα τα μοναστηρια και οι εκκλησιες και το παιδι ταξιδεψε ηρεμο..

ισως ο θεος να εστρεψε και λιγο το κεφαλι προς τα κατω και να ακουσε της προσευχες για την μανουλα σου...ολα θα πανε κατευχην ειμαι σιγουρη.

ο Θεος να μας εχει ολους υπο την σκεπη του.

alvadi
20-03-08, 13:49
jean μου η μητερα σου ειναι αυτη που σηκωνει τον βαρυ σταυρο..εμεις λιγα λογια παρηγοριας μπορουμε να προσφερουμε..
παντως τι μεγαλειο ειναι η ψυχη της μανας ε? Σκεφτεται αν και ποναει ,να μην ταλαιπωρηθεις εσυ και το παιδι..και εχει δικιο γιατι καταλαβαινει ποσο δυσκολη ειναι η μετακινηση με μωρο...

Έτσι ακριβώς!
επειδη γραφω καιρο και δεν θελω να σας κουραζω με τα ιδια καποτε ειχα γραψει ποσο σημαντικη ειναι η δυναμη των ευχων..το ειχα δει σε ενα νοσοκομειο οπου ειχε χτυπησει ενα νεαρο παιδι και ολοι συγγενεις και φιλοι ειχαν στραφει στην εκκλησια και καναν διαφορα τελετουργικα ..το αποτελεσμα ηταν να μην βγαινει η ψυχη του παιδιου διοτι το κρατουσαν κατω οι προσευχες...(η κατασταση φυσικα ηταν μη αναστρεψιμη)
τοτε ο παπας του νοσοκομειου τους ειπε να σταματησουν να διαβαζουν διοτι το παιδι επρεπε να φυγει...να ξεκουραστει..
αμεσα ενημερωθηκα τα μοναστηρια και οι εκκλησιες και το παιδι ταξιδεψε ηρεμο..

ισως ο θεος να εστρεψε και λιγο το κεφαλι προς τα κατω και να ακουσε της προσευχες για την μανουλα σου...ολα θα πανε κατευχην ειμαι σιγουρη.

ο Θεος να μας εχει ολους υπο την σκεπη του.

Με ανατρίχιασες. Άσε που τώρα τελευταία έχω περάσει από διάφορα στάδια ... μία υπερβολική πίστη, μία αμφίσβητηση, δεν ξέρω και γω τι να πιστέψω... από τη μία προσεύχομαι και το πρωί σε συζητήσεις αναρωτιέμαι αν υπάρχει Θεός.... Συγχωρείστε με...

alvadi
20-03-08, 13:53
Demi μου, δεν εχω λογια...
Εχω πει στη μητερα μου για σας, για το ενδιαφερον σας, για τις προσευχες σας. Μου ειπε να σας δωσω την αγαπη της και την ευχη της. Την ευχη της ειπε σε ολα τα μωρακια του φορουμ.

Εύχομαι το καλύτερο!

Jean
20-03-08, 14:05
[quote=demi]j από τη μία προσεύχομαι και το πρωί σε συζητήσεις αναρωτιέμαι αν υπάρχει Θεός.... Συγχωρείστε με...

Μην αισθανεσαι ασχημα γι' αυτο... Ολοι την ιδια αμφισβητηση διατυπωνουμε κατα καιρους. Ιδιως οταν συμβαινουν ασχημα πραγματα. Λενε οτι εκει που σταματαει η λογική αρχιζει η πιστη. Στους καιρους του απολυτου ορθολογισμου που διανυουμε ειναι δυσκολο να μην αμφισβητουμε. Ειναι ανθρωπινο ομως κι ο Θεος συγχωρει οπως η μανα το παιδι. Ξερει τις αδυναμιες μας, αυτος μας εφτιαξε. Παντως θα συμφωνησω με τη Demi. Οταν κινδυνευε το παιδι μου μετα την εγκεφαλική αιμορραγια κι οι γιατροι το εριξαν στα μισολογα και κοντεψαν να με τρελανουν, τις πιο γαληνιες στιγμες μου τις εζησα στο εκκλησακι του νοσοκομειου. Δεν υπαρχει τιποτα πιο λυτρωτικό απο την προσευχη. Το πιστευω βαθια μεσα μου οτι Θεος υπαρχει. Μπορει να μην ειναι οπως τον φανταζομαστε, οπως τον περιγραφει η Βιβλος. Μπορει να ειναι κατι διαφορετικο απ' οτι λεει η καθε θρησκεια, αλλα υπαρχει.

Demi μου σ' ευχαριστω για τα καλα σου λόγια, οπως και ολες τις κοπελες που απαντησαν. Οσο για το μεγαλειο της ψυχης της μανας... Η μανα μου ειναι το ειδος της μαμας που αν υποψιαστει οτι ενοχλει αναπνεοντας, θα κρατησει την αναπνοη της μεχρι να σκασει...

demi
20-03-08, 14:38
Καλη μου pam...εσυ περνας διαφορα σταδια τωρα και ειναι λογικο...
απο τη μια εισαι οργισμενη θυμωμενη,απο την αλλη θρηνεις,μετα εισαι δυσπιστη...μετα γαληνευεις και ελπιζεις...
ποσο δυσκολα περνανε οι μερες σου...
και εχεις και δικιο ..αναρωτιεσαι τι θεος ειναι αυτος που αφησε 3 παιδακια ορφανα?
και δυστυχως δεν εχω απαντηση εγω για να σου δωσω..
μακαρι να εβρισκα τα καταλληλα λογια για να σε ανακουφισουν..
παντως το σαββατο πηγα σε μια ομιλια που την διοργανωσε η εκκλησια και μιλησε μια ψυχολογος..¨"πενθος ,απωλεια και παιδι ηταν το θεμα"και πραγματικα ρουφηξα ολα οσα ειπε...δεν διαφερουν πολυ απο οσα συζητηθηκαν εδω..αλλα ξερεις τι καταλαβα..η μανα δεν πρεπει να λυγισει..πρεπει να ειναι βραχος...κατι σαν την μανουλα της jean δηλ.

οχι οτι δεν θα κλαψεις μπροστα στα παιδια ,αλλα μετα πρεπει να σταθεις ξανα ορθια..τωρα θα μου πεις καλη η φιλολογια αλλα στην πραξη...

manina
21-03-08, 10:04
κουράγιο καλή μου (((Jean))) και σε'σενα και στη μαμά και στον μπαμπά σου...

xrysalis
03-04-08, 13:33

Οσο για το μεγαλειο της ψυχης της μανας... Η μανα μου ειναι το ειδος της μαμας που αν υποψιαστει οτι ενοχλει αναπνεοντας, θα κρατησει την αναπνοη της μεχρι να σκασει...

Jean, είχα χάσει την ενημέρωση για αυτό το θέμα :(
ξαφνικά θυμηθηκα τη μαμά σου και το έψαξα πάλι...

δεν έχω λόγια για αυτά που διαβάζω...
τη θαυμάζω πολύ...

και πάλι την αγάπη μου και τις ποιό θερμές ευχές μου...
μακάρι αυτό το Πάσχα να σας φέρει την Ανάσταση...

tatiana
03-04-08, 14:28
Καλή δύναμη κοπέλα μου. Ο θεός μαζί σου.

Aggeloudia
05-04-08, 11:45
Κάποιοι λένε.
Ειπα τον πόνο μου και άκουσα τα χειρότερα.Υπομονή και μην λυγοψυχήσεις τώρα.Σε λίγο καιρό θα τα βλέπεις μακρινά και πο΄λύ μικρά.Και θα πάς στην Λεμεσσό και στην Γερμασόγια και στο Laidies Smile για μπάνιο και θα δεις ξανά τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ομορφιές της ΛΑΤΡΕΜΕΝΗΣ ΜΟΥ ΛΕΜΕΣΣΟΥ με άλλο μάτι.Πιο καθαρό και πιο αισιόδοξο.Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

Jean
27-04-08, 23:14
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Επεστρεψα κι εγω στο κλεινόν αστυ. Περασαμε ησυχα και οικογενειακα.
Το σοκ της πρωτης εικονας της μαμας μου ηταν μεγαλο. Αυτο που αντικρυσα δεν ηταν η μαμα μου... :cry: Ηταν ενας ανθρωπινος σκελετος, εξασθενημενος, ταλαιπωρημενος, παραμορφωμενος στο προσωπο. Εκανα την καρδια μου πετρα και κρατηθηκα να μην ξεσπασω σε κλαματα... Καποια στιγμη επεσε το ματι μου σε μια φωτογραφια της στο σαλονι πριν αρρωστησει. Υπηρξε πανεμορφη γυναικα.
Η υγεια της χειροτερεψε κατα πολυ απο τα Χριστουγεννα που την ειχα δει. Οι εμετοι συνεχιζονται, δεν τρωει σχεδον τιποτα και η παραμικρη κινηση την κουραζει. Ο πατερας μου εφερε καποια κοπελα στο σπιτι (οικιακη βοηθο) εσωτερική για να φροντιζει τα του οικου. Χαρηκα που ειδα οτι ειναι πολυ καλη με τη μητερα μου, την φροντιζει και ειναι πολυ τρυφερη μαζι της. Της κανει μασαζ καθημερινα αλλα δυστυχως δεν μιλαει ουτε ελληνικά ουτε Αγγλικα (ειναι βιετναμεζα) κι αυτο ειναι ενα προβλημα. Ειναι ομως προθυμη σε ολα και ηδη εχει μαθει τα βασικα και συνεννοουνται.
Η μαμα μου καταχαρηκε που μας ειδε...η κορη μου ομως δεν την ηθελε καθολου. Ισως την ξενιζε η εικονα της μαμας μου που ειναι οντως σοκαριστική. Η μητερα μου το καταλαβε αλλα της ειπα οτι ετσι κανει και με πολλους αλλους, ειναι μεχρι να την συνηθισει αλλα δυστυχως αυτο δεν εγινε. Η μικρη δεν καθισε καθολου στην αγκαλια της :cry: Εννοειται οτι δεν πιεσα καθολου το παιδι αλλα στενοχωρεθηκα...
Ειναι δυσκολη η κατασταση. Πηγα και βρηκα το γιατρο της μονη μου ενα βραδακι. Δεν μου εδωσε καμια ελπιδα. Η πορεια ειπε ειναι πλεον φθινουσα. αλλα θα εχει καποιες καλες μερες κατα διαστηματα. Ειχαμε δυο τετοιες μερες. Την πηγα βολτα στο δασος. Καθισαμε σ΄ενα παγκακι κατω απ' τα πευκα, της πηρα παγωτο, παιξαμε με το παιδι. Την αλλη μερα την πηγα στην παραλια. Ειχε μια υπεροχη λιακαδα, το παιδι επαιζε στην αμμο με τα κουβαδακια της η μαμα μου το χαρηκε πολυ. Τραβουσα συνεχεια φωτογραφιες, ηθελα να παγωσω το χρονο, να τον παγιδεψω, να κανω τις στιγμες αθανατες.

Θα μπορεσω να ξαναπαω τον Αυγουστο πια να καθισω ολο το μηνα... Ελπιζω να μην συμβει κατι δυσαρεστο μεχρι τοτε.

katerina24
27-04-08, 23:32
τωρα το ειδα το ποστ :oops: :oops:
jean,σας ευχομαι τα καλυτερα!!!
υπομονη και κουραγιο με τη μαμα σου!!!
η σκεψη μου ειναι μαζι σας!!!

gerakina
27-04-08, 23:45
Τραβουσα συνεχεια φωτογραφιες, ηθελα να παγωσω το χρονο, να τον παγιδεψω, να κανω τις στιγμες αθανατες.

Αυτό να κρατήσεις και κουράγιο,πολύ κουράγιο για οτι ακολουθεί..

ΡΟΥΛΑ
28-04-08, 10:13
Jean μου έστω και αυτό το λίγο που έμεινες πιστεύω ότι έκανε καλό στην μαμά σου το χάρηκε, στο μυαλό σου να κρατάς τις εικόνες από τις βόλτες σας, εύχομαι όλα να πανε καλά και τον Αύγουστο να την χαρείς περισσότερο!!!!!!!!!!!!!!

mata
28-04-08, 10:45
Καλως μας ήρθες κορίτσι μου. Χριστός Ανέστη, Χρόνια Πολλά σε σένα και στην οικογένεια σου. Είμαι σίγουρη ότι αυτή σου η επίσκεψη έδωσε στη μανούλα σου μεγάλο κουράγιο και δύναμη για τις δύσκολες στιγμές που περνάει. Ήταν για αυτή το΄μόνο φαρμακο που δεν θα μπορούσε να βρει σε κανένα φαρμακείο. Αυτές οι στιγμες που χαμογέλασε, που γέλασε, που καμάρωσε το εγγόνι της δεν θα μπορούσαν να συγκριθούν με καμιά θεραπεία.
Είμαι σίγουρη ότι θα ζει περιμένοντας τον Αύγουστο που θα πάτε και πάλι. Αναπολώντας καθημερινά τις υπέροχες στιγμές που ζήσατε. Για να βρίσκει εκεί το βάλσαμο για την ψυχή και το σώμα!!!
Ελπίζω να μην ξέχασες να της δώσεις τα φιλιά μας!!!!!!!!!! :D :D :D

maryp
28-04-08, 10:51
Jean κορίτσι μου, δεν ξέρω τι να σου γράψω... Έχω ξεκινήσει αυτό το ποστ αρκετές φορές και το έχω σβήσει αλλες τόσες...
Από τη μία η χαρά που ήσουν με τη μαμά σου τόσες μέρες (δεν τις χορταίνουμε ποτέ τις μαμάδες μας ε?) και από την άλλη η στενοχώρια για την κατάστασή της. Κάνε κουράγιο πάρε δύναμη από εκείνη. Ναι, νομίζω οι μαμάδες πάντα δίνουν δύναμη....

Ο Αύγουστος είναι κοντά... Μην χάνεις την πίστη σου.

Afroditi D
28-04-08, 21:04
Jean Χρόνια Πολλά !
Είμαι σίγουρη πως το άρωμα και η αύρα σας , η δική σου & της κόρης σου, έχουν παραμείνει αναλλοίωτα δίπλα στην μητέρα σου , πήρε τόσο δύναμη & ενέργεια απο εσάς που θα κάνει τον χρόνο να κύλλησει τόσο γρηγορά ώσπου να έρθει ο Αύγουστος και να είστε πάλι μαζί...
Ως τότε ο μπάμπας σου και η καλή αυτη κυρία θα την προσέχουν & θα την φροντίζουν.
Εσείς θα χαζεύτε τις πανέμορφες φωτογραφίες απο την βολτα σας στο δάσος & την παραλία !
Καλή δύναμη Jean , εύχομαι να περάσει γρήγορα & ανόδυνα ο χρόνος μέχρι να ξανα είστε μαζί με την μητέρα σου.
Σας σκεφτόμαστε ...

Jean
28-04-08, 21:53
Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τη στηριξη. 2 μερες εχω που γυρισα και μου λειπει ηδη πολυ. Πως θ' αντεξω μεχρι τον Αυγουστο;;;
Α, και σαν να μην εφτανε αυτο, εχω 39 πυρετο απ' το απογευμα...Ο.Κ!!!

maryp
28-04-08, 21:56
ΟΚ όλα υπο έλεγχο της ηλικίας είναι :P
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και θα περάσουν οι μέρες ...

Jean
28-04-08, 22:00
Ποιας ηλικιας Μαιρουλα μου;; Κρινεις εξ ιδιων;;; Σε ενημερωνω οτι δεν εχω κλεισει ακομη τα 30 ΑΡΑ μεχρι το Σεπτεμβρη που θα τα κλεισω θεωρουμαι λαχταριστο μεζεδακι...προς τερψιν οφθαλμων των γεροντοσιτεμενων... 8)

almak
29-04-08, 00:46
Ποιας ηλικιας Μαιρουλα μου;; Κρινεις εξ ιδιων;;; Σε ενημερωνω οτι δεν εχω κλεισει ακομη τα 30 ΑΡΑ μεχρι το Σεπτεμβρη που θα τα κλεισω θεωρουμαι λαχταριστο μεζεδακι...προς τερψιν οφθαλμων των γεροντοσιτεμενων... 8)Θα ήθελα να ξέρω τι υπονοείς με το εικονίδιο ( με τα γιαλιά ηλίου) :roll:

maryp
29-04-08, 00:49
Ποιας ηλικιας Μαιρουλα μου;; Κρινεις εξ ιδιων;;; Σε ενημερωνω οτι δεν εχω κλεισει ακομη τα 30 ΑΡΑ μεχρι το Σεπτεμβρη που θα τα κλεισω θεωρουμαι λαχταριστο μεζεδακι...προς τερψιν οφθαλμων των γεροντοσιτεμενων... 8)Θα ήθελα να ξέρω τι υπονοείς με το εικονίδιο ( με τα γιαλιά ηλίου) :roll:

ειναι για το μπότοξ... ειναι πρόσφατο και δεν κάνει να δει τα μάτια ο ήλιος ....

manina
29-04-08, 11:08
(((Jean)))...

linaki
29-04-08, 12:29
Εχασα τον πατερα μου πριν 2 μηνες. Παλευε 18 μηνες με τον καρκινο σε σημειο που οι γιατροι απορουσαν πως ζουσε... Ειχε τοσο θέληση να ζήσει ενας τοσο ζωντανος ανθρωπος με τρομερη αδυναμια στον μοναδικο μεχρι στιγμης διχρονο εγγονο του. Και ο Σταματης του ειχε αδυναμια . Μπουα τον φωναζε δε μπορουσε να πει παππου.. Στο τελος ήταν αγνωριστος , σκελετος δε μπορουσε να μιλησει απο την αδυναμια .Τελευταια φορα που του πηγα τον μικρο πριν μπει στο νοσοκομειο και ο μικρος μου κατι επαθε δεν πηγαινε κοντα του ......... Και ο μπαμπας μου μην μπορωντας να του κανει παιχνιδια εκλεινε τα ματια του και γυρνουσε το κεφαλι του ταχα κρυβοταν και ο μικρος γελουσε... Ακομα τον ψαχνει , λεει μπουα σε πραγματα που του θυμιζουν αυτον (ενω τον αλλον παππου τον λεει παππου οταν τον βλεπει 2 φορες τον χρονο) ο μπουα ομως ειναι στον ουρανο και νευριαζει γκρινιαζει και λεει οτι θελει να τον φιλησει......Αυτα απο μια τρομακτικη απωλεια απο τα ματια ενος 2χρονου γιατι απ τα δικα μου ματια δε λεει να φυγει

manina
03-05-08, 09:43
αχ linaki....

Aggeloudia
03-05-08, 11:28
linaki κουράγιο.Δεν ξερω πως ειναι να χανεις γονιό αλλά βάζω με το μυαλό μου και...Να τον έχεις στο μυαλό σου και να μιλάς στο παιδάκι σου γιαυτόν.Υπομονή ....Κουράγιο!![/list]

Elli
03-05-08, 11:42
Jean κουράγιο για τη συνέχεια και υπομονή ως τον Αύγουστο...

linaki κουράγιο...

Jean
03-05-08, 13:05
Εχασα τον πατερα μου πριν 2 μηνες. Παλευε 18 μηνες με τον καρκινο σε σημειο που οι γιατροι απορουσαν πως ζουσε... Ειχε τοσο θέληση να ζήσει ενας τοσο ζωντανος ανθρωπος με τρομερη αδυναμια στον μοναδικο μεχρι στιγμης διχρονο εγγονο του. Και ο Σταματης του ειχε αδυναμια . Μπουα τον φωναζε δε μπορουσε να πει παππου.. Στο τελος ήταν αγνωριστος , σκελετος δε μπορουσε να μιλησει απο την αδυναμια .Τελευταια φορα που του πηγα τον μικρο πριν μπει στο νοσοκομειο και ο μικρος μου κατι επαθε δεν πηγαινε κοντα του ......... Και ο μπαμπας μου μην μπορωντας να του κανει παιχνιδια εκλεινε τα ματια του και γυρνουσε το κεφαλι του ταχα κρυβοταν και ο μικρος γελουσε... Ακομα τον ψαχνει , λεει μπουα σε πραγματα που του θυμιζουν αυτον (ενω τον αλλον παππου τον λεει παππου οταν τον βλεπει 2 φορες τον χρονο) ο μπουα ομως ειναι στον ουρανο και νευριαζει γκρινιαζει και λεει οτι θελει να τον φιλησει......Αυτα απο μια τρομακτικη απωλεια απο τα ματια ενος 2χρονου γιατι απ τα δικα μου ματια δε λεει να φυγει

:cry: :cry: :cry: :cry:
Δεν εχω λόγια...
Αλλα σ' ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας..

Scorpina
04-05-08, 20:03
Εύχομαι να υπάρξει βελτίωση στη μανούλα σου!

xazomama
04-05-08, 23:33
Jean, ειλικρινά εύχομαι να πάνε όλα καλά....

Jean
04-05-08, 23:41
Σας ευχαριστω ολες πολυ για τις ευχες. Τις μεταφερω στη μαμα μου καθημερινα... Να ειστε καλα!

vana
20-05-08, 01:03
Κουράγιο, δύναμη και θετικές σκέψεις!

Νίκη
20-05-08, 09:19
Jean υπομονή.... Κουράγιο... Και θετικές σκέψεις όπως είπε και η Βάνα.. σου στέλνω θετική ενέργεια.....και πολλά φιλιά!

IOKASTH
20-05-08, 10:54
ολα θα πανε καλα....

evagelia
26-05-08, 19:55
Jean, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καταλαβαίνω τον πόνο σου μιας και γω δεν έχω περάσει λίγα. Σκέψου όμως το εξής: αξίζει να ζεις χωρίς ποιότητα, αξίζει να πονάς ,να υποφέρεις; Πίστεψέ με, δεν μπορείς να το βλέπεις. Μισείς το Θεό όταν βλέπεις κάτι τέτοιο. Υπομονή καλή μου.

mata
07-06-08, 20:33
Γλυκειά μου Jean, έφτασε και ο Ιουνιος. Θα περάσουν άλλοι 2 μήνες και θα έρθει ο καιρός που θα ξαναδείς τη μανούλα σου. Να της το λές όταν μιλάτε, για να παίρνει κι αυτή κουράγιο. Να μιλάς και στην μικρή με ενθουασιασμό και φωτογραφίες για να προετοιμαστεί και να το δεχτεί με χαρά.Είναι και καλοκαίρι και με τις βολτίτσες, περνάει πιο γρήγορα ο καιρός από ότι το χειμώνα με την κλεισούρα. Και ειδικά με τα παιδιά και το τρέξιμο, θα περάσει ο καιρός και δεν θα το πολυκαταλαβεις!!Υπομονή κορίτσι μου και σύντομα θα είστε κοντά της!!!!! :D :D

Jean
07-06-08, 23:38
1η Αυγουστου Ματα...Περιμενω πως και πως!!!!!!!

mata
08-06-08, 00:56
Άντε με το καλό να περάσει ο καιρός κοριτσάκι μου και να έρθει η πολυπόθητη στιγμή που θα χωθείς στη ζεστή αγκαλιά της μανούλας σου!!!!!

sofia_nefeli
09-06-08, 09:38
JEAN μου τωρα το ειδα. :cry: να εισαι σιγουρη οτι η μαμα σου εστω και τοσο νεα θα εχει παρει πολλες χαρες στη ζωη της αφου εχει τρια παιδια...κρινοντας απο εσενα, 3 καλα παιδια... ελπιζω ολα να πανε ανελπιστα καλα. ομως και το χειροτερο να συμβει να εισαι διπλα της να φυγει ευτυχισμενη κοντα στους δικους της ανθρωπους. κουραγιο κοπελα μου και κουραγιο και στην οικογενεια σου.

Νίκη
09-06-08, 09:41
Άντε με το καλό να περάσει ο καιρός κοριτσάκι μου και να έρθει η πολυπόθητη στιγμή που θα χωθείς στη ζεστή αγκαλιά της μανούλας σου!!!!!

Jean μου θα περάσει ο καιρός θα δεις

Olg@
09-06-08, 15:45
Κοριτσάκι μου κουράγιο, εύχομαι ο χρόνος να κυλήσει νεράκι μέχρι να δεις ξανά τη γλυκιά σου μανούλα!!! Να ξέρεις πως σε σκέφτομαι ... φιλιά στο Μαράκι!

maria_23
09-06-08, 16:45
Jean, καλησπερα. λυπαμαι πααααααρα πολυυυυυ για τη μαμα σου. :( :( :(
ειλικρινα....
φανταζομαι οτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα κ για εκεινη κ για σενα
κουραγιο κ υπομονη...
δεν ξερω τι αλλο να πω...
κατι τελευταιο...
αν υπαρχει Θεος (κ αυτο το λεω οχι επειδη δεν ειμαι χριστιανη ορθοδοξη αλλα επειδη δεν ειμαι πολυ θρησκευομενος ανθρωπος κ δεν παω καθε κυριακη στην εκκλησια ), και μας βλεπει απο ψηλα, ειμαι σιγουρη οτι θα βοηθησει αν το ζητησουμε ολες μαζι...
αυριο το πρωι που θα ξυπνησω λοιπον, σου υποσχομαι οτι θα αναψω το καντηλακι μου ( κατι που κανω σπανια :oops: )( αν κ οχι φανατικη θρησκα, ενα καντηλακι το εχω στο σπιτι), κ θα παρακαλεσω τον θεο να ασχοληθει λιγο παραπανω με το θεμα της μητερας σου...
να προσεχεις τον εαυτο σου , για να μπορεις να ασχολεισαι κ με το παιδακι σου....

mata
16-06-08, 11:03
Μπράβο maria μου. Σημασία δεν έχει πόσο συχνά κάνουμε κάτι.
Αλλά όταν το κάνουμε μέσα από την καρδιά μας και το εννοούμε πραγματικά! Τί κι αν το άναβες κάθε μέρα, αν το έκανες απλά από συνήθεια. Θα ήταν κάτι που δεν θα είχε την ίδια σημασία, όπως θα έχει τώρα! :wink:

xrysalis
17-07-08, 15:46
Jean, για άλλη μιά φορά είχα χάσει την ενημέρωση του τόπικ (γκρρρρρρ)
ελπίζω να είναι όλα καλά...

Ντέπυ
17-07-08, 16:37
Jean μου διάβασα όλα τα μηνύματά σου και ομολογώ πως συγκινήθηκα πάρα πολύ. Θυμήθηκα τις στιγμές που περάσαμε και εμείς με τον πεθερό μου. Στιγμές που ούτε καν είχαν περάσει απ' το μυαλό μου ότι θα βιώναμε. Δεν θα πω όμως την ιστορία γιατί αυτές οι στιγμές τώρα είναι αφιερωμένες στην μανούλα σου. Σκέφτομαι πόσο μπορεί ν' αντέξει ένας άνθρωπος αυτό το μαρτύριο. Αλλά αφού είναι το θέλημα της Παναγίας να περάσει αυτό τον Γολγοθά η μαμά σου τουλάχιστον ας της δώσει δύναμη ν' αντέξει. Πέρνα όσες στιγμές μπορείς κοντά της. Στιγμές ανεκτίμητες. Στιγμές που θα τις θυμάσαι για πάντα. Να είσαι δυνατή Jean, μ' ακούς? ΔΥΝΑΤΗ!

Jean
24-07-08, 22:56
Επι 4 συναπτα ετη καθε τελος Ιουλιου με αρχες Αυγουστου πεφτει κι απο κατι στο κεφαλι μας οικογενειακως. Πριν 4 χρονια τετοιες μερες ο πεθερος μου επαθε εμφραγμα, εγχειριστηκε κτλ. Τον επομενο χρονο ιδιες μερες ο πατερας μου επθε εμφραγμα ,εγχειριστηκε κτλ. Τον επομενο χρονο 30 Ιουλιου χασαμε σε τροχαιο πολυαγαπημενο μας φιλο. Περυσι ο πατερας μου ξαναπαθαινει εμφραγμα, την γλυτωσε στο τσακ. Λιγες μερες αργοτερα νοσηλευεται αλλη μια φορα η μαμα μου για το γνωστο προαναφερθεν προβλημα. Οπως γνωριζετε 30 Ιουλιου φετος, την αλλη Τεταρτη δηλαδη φευγαμε κανονικα για Κυπρο. Η κουνιαδα μου αυτες τις μερες λειπει στο Λονδινο και τα πεθερικα μου ειναι στο εξοχικο. Με παιρνει λοιπον η πεθερα μου το απογευμα. Ο πεθερος μου επαθε εμφραγμα. Τον πηγαν με ασθενοφορο στη Σπαρτη οπου δεν υπηρχε καρδιολογος (!!!!!) ενεκα οι αδειες (!!!!!) και τον πηγαν στην Τριπολη. Ειναι στην εντατικη. Μολις πηρα τον αντρα μου εφυγε μαλλια κουβαρια για Τριπολη. Ο πεθερος μου ειναι σταθερα, θα τον κρατησουν 4 μερες υπο παρακολουθηση και θα τον μεταφερουν Αθηνα για αγγειογραφια να δουν ποσο εκτεταμενο ειναι το εμφραγμα κι απο κει βλεποντας και κανοντας...
Εμεινα μονη μου σπιτι με το παιδι, η γειτονια ειναι ερημη, το ιδιο και το κτηριο μας κι εγω φοβαμαι μονη με το παιδι. Οι φιλοι μας λειπουν ολοι σε διακοπες. Το ταξιδι για Κυπρο, φανταζει εξαιρετικα αμφιβολο, φοβαμαι μην παθει τιποτα ο πεθερος μου, λυπαμαι τον αντρα μου που βολοδερνει μονος του στην Τριπολη και εμενα τα χερια μου ειναι δεμενα. Αιντε και του χρονου...

embryoyla
24-07-08, 22:59
Κουραγιο κ υπομονη καλή μου...Ολα θα πανε καλα...

ΡΟΥΛΑ
24-07-08, 23:01
Jean περαστικά κατα αρχήν στον πεθερό σου, εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και επιστροφή στο σπίτι!!!!! Οσο για το ταξίδι στην μανούλα σου ελπίζω να γίνει έστω και λίγες μέρες αργότερα!!!!!!!! Δεν είσαι μονη σου είμαστε εμείς εδω για να σου κρατάμε παρέα!!!!!!

evita
24-07-08, 23:34
Βρε Jean μου, τώρα το είδα! Πως μπορώ να βοηθήσω; Με το νοσοκομείο δεν έχω και μεγάλη σχέση, δλδ να γνωρίζω γιατρούς κλπ αλλά αν χρειαστεί κάποια άκρη θα βρούμε. Βρε συ, στείλε μου να θες π.μ. να σου δώσω το κινητό μου, για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορεί να χρειαστεί και περνάει από το χέρι μου.

Jean
24-07-08, 23:46
Εvita μου σ' ευχαριστω. Αρχικα σκεφτηκε να μεινει σε ξενοδοχειο αλλα δεν ηξερε καθολου την πολη και τον απογοητευσαν οτι δεν θα βρει δωματιο λογω ΠΣΚ κι εφυγε για το εξοχικο στο Γυθειο να βγαλει τη νυχτα και θα ξαναπαει το πρωι. (εχει επισκεπτηριο στην 12 και μετα στις 7 το απογευμα οποτε και να εμενε εκει κοντα δεν μπορει ουσιαστικα να του προσφερει τιποτα) παντως σ' ευχαριστω, εισαι ψυχουλα.

Jean
24-07-08, 23:48
Και εννοειται οτι σας ευχαριστω ολες για τις ευχες...
Εδω θα ειμαι, στο φορουμ, οσο αντεξω γιατι να κοιμηθω χλωμο το κοβω...

gerakina
25-07-08, 01:06
Αχ βρε κοριτσάκι μου δε σας πάει ο Ιούλιος!
Αφού η κατάσταση είναι σταθερή,όλα θα φτοιάξουν θα δεις.
Προσπάθησε όμως να κοιμηθείς γιατί έχεις την κακή διάθεση,αν είσαι και άγρυπνη θα είναι ακόμη πιο δύσκολη η αυριανή μέρα κι εσύ χρειάζεσαι δυνάμεις!
Κλείδωσε πόρτες και παράθυρα,άφησε ένα φωτάκι αναμμένο,βάλε και κανα τραπεζάκι πίσω από την πόρτα αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα,άναψε το καντηλάκι (εμένα πολύ με βοηθάει αυτό τα βράδια που δουλεύει ο άντρας μου και με πιάνει μια φοβία..) άσε την τηλεόραση ανοιχτή...οτι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα και να ξεκουραστείς έστω και λίγες ώρες.
Και το ταξίδι στην Κύπρο θα γίνει όπως προγραμματίστηκε,έστω και χωρίς τον άντρα σου αν χρειαστεί.Θα δεις! :D

(να σου πω αν τελικά δε σε πιάσει ύπνος,πιάσε τα ασιδέρωτα..τότε να δεις νύστα!) :wink: :lol:

Ekabn
25-07-08, 13:46
Κι εγώ σε σκέφτομαι πολύ Jean, κι ας μη γράφω
Ελπίζω για το καλύτερο

xrysalis
28-07-08, 13:41
Βρε Jean... δε μπορεί... κάτι έχετε κάνει στον Ιούλιο και σας το κρατάει μανιάτικο!! ΕΛΕΟΣ δηλαδή!

περαστικά κορίτσι μου στον πεθερό σου και υπομονή...
άλλη μια μπόρα είναι θα περάσει!

όσο για το ταξίδι στη μανούλα σου, θα γίνει και αυτό! μην ανησυχείς!

Jean
28-07-08, 14:11
Κοριτσακια μου, σας ευχαριστω ολες. Γυρισαν χθες το βραδυ. Καλα ειναι ο καημενος αλλα ταλαιπωρηθηκε πολυ οπως κι ο αντρας μου. Πτωμα γυρισε. Την αλλη βδομαδα μαλλον θα παει για στεφανιογραφια αλλα θα εχει γυρισει η κουνιαδα μου οποτε θα αναλαβει αυτη και θα φυγουμε κανονικα την Τεταρτη εκτος απροοπττου... Για να δουμε...

ΡΟΥΛΑ
28-07-08, 15:01
Αντε όλα καλά θα πανε απ΄εδώ και στο εξής και θα πας και στην μανούλα σου :wink: :wink: :wink:

mata
28-07-08, 15:12
Αντε βρε Jean όλα να πάνε κατ'ευχήν και να πάτε κανονικά το ταξιδάκι σας στη μανούλα σου που σας περιμένει κι αυτή πώς και πώς!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και στον πεθερό σου!!!
Φιλάκια κορίτσι μου!!!

sofia_nefeli
28-07-08, 15:22
μου τη σπαει να πεφτουν ολα μαζι. εκει που λες θα φανω δυνατη συμβαινει κατι ακομα για να σε αποκαρδιωσει. μη το βαζεις κατω. προσεχε τον εαυτο σου σαν τα ματια σου!! δεν ειναι εγωιστικο! πρεπει να μαζευεις δυναμεις για να εισαι διπλα στους ανθρωπους σου. μη σε πτοουν τα πραγματα που διορθωνονται...μην αφηνεις τον εαυτο σου να ασχολειται με τα δευτερευοντα. ενα ενα για να μη σε πιασει τρελλα...καλη δυναμη κοπελα μου!

Jean
28-07-08, 15:25
Κοριτσια σας ευχαριστω!!
sofia-nefeli μην ανησυχεις. Εχω πλεον εκπαιδευτει στις πολλαπλες αναποδιες. Αντεχουν ακομη τα νευρα μου...φτανει να ειναι περαστικα...

elenik
29-07-08, 09:44
Ευχομαι ολα να πανε καλα :(

Jean
29-07-08, 14:44
Λοιπον, φιλαρακια μου, δεν ανοιγω αλλο τοπικ, θα σας χαιρετισω απο δω. Φευγω αυριο, θα μου λειψετε τρελα!! Γυρναω μετα το 15αυγουστο και ελπιζω να εχω καλα νεα να σας πω! Σας αγαπω πολυ!

Ekabn
29-07-08, 14:47
Κι εγώ και όλοι νομίζω το ελπίζουμε και το ευχόμαστε. Να περάσεις πολύ πολύ καλά και να έχεις ευχάριστες εκπλήξεις. :D

kati
καλό ταξίδι και εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!!

ΡΟΥΛΑ
Και μας θα μας λείψεις, καλό ταξίδι να έχετε να περάσετε υπέροχα, και να δώσεις πολλά φιλιά στην μαμά σου από όλες μας :) :) :)

alvadi
29-07-08, 14:52
Eλπίζω να σε πρόλαβα...τώρα ειδα το Post και τι έχεις τραβήξει αυτές τις μέρες

Ευχομαι καλό ταξίδι, τις ευχές μας στη μαμάκα σου και να περάσεις όσο πιο ήρεμα γίνεται....

xrysalis
29-07-08, 14:53
Καλό ταξίδι, καλά να περάσετε... πολλά φιλιά http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a194.gifστη γλυκιά μανούλα σου και με το καλό να γυρίσετε πίσω!!! :D :D :D

TZOYTZA
29-07-08, 19:01
Eλπίζω να σε πρόλαβα...τώρα ειδα το Post και τι έχεις τραβήξει αυτές τις μέρες

Ευχομαι καλό ταξίδι, τις ευχές μας στη μαμάκα σου και να περάσεις όσο πιο ήρεμα γίνεται....

:D :D :D :D καλα να περασετε!!!!

mata
29-07-08, 20:18
Μπράβο Jean μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Όλα ήρθαν κατ'ευχήν και θα είσαι στη μανούλα σου όπως το υπολόγιζες!!!!!!!!!!!
Να περάσετε τέλεια και να της δώσεις ένα γλυκό φιλί από μενα και πολλές ευχές για συνεχή βελτίωση της κατάστασης της!!!!!!!
Καλό ταξίδι, καλή πτήση και ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ στο αγαπημενο μου νησί της Αφροδίτης, την πατρίδα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D Θα μας λείψεις!!!!!!!!!!!! :D :D :D

mata
22-08-08, 14:33
Jean μου έχω χάσει επεισόδια με τις διακοπές!Τί έγινε πήγατε στη μανούλα σου; Όλα καλά;

Jean
22-08-08, 14:35
Τι να γινει Ματα μου; Τα ιδια και χειροτερα. Δεν τρωει σχεδον καθολου κι οταν φαει το κανει εμετο... Ασε... Επιτηδες δεν εγραψα γιατι δεν αντεχω ουτε να τα γραψω πια. Σ' ευχαριστω παντως πολυ για το ενδιαφερον.

mata
01-09-08, 09:49
Κάτι έγινε με τα θέματα κάποια στιγμή και δεν φαινόταν ότι υπάρχει ένδειξη στο συγκεκριμένο για καινούργια δημιοσίευση.
Έτσι, δεν είδα Jean μου εδώ και τόσες μέρες την απάντηση σου. :?
Λυπάμαι που ήταν έτσι η κατάσταση. Εϊμαι σίγουρη όμως πως παρ'όλα αυτά ένοιωσες καλύτερα που μπόρεσες και πήγες και την είδατε και σας είχε κι εκείνη εκεί.
Εύχομαι στην επόμενη συνάντηση σας να είναι καλύτερα τα πράγματα!

Olg@
01-09-08, 14:19
Α ρε Jeanako μου υπομονή κοριτσάρα μου και κουράγιο στην μανούλα σου!Πρέπει να είναι πολύ άξια γυναίκα για να έχει μεγαλώσει μια κόρη σαν εσένα. Μην ξεχνάς καθημερινά να της λες πόσο την αγαπάς!

xrysalis
01-09-08, 14:23
Jean υπομονή και κουράγιο...
τί να λέμε... εμείς στην απ' έξω είμαστε...
λυπάμαι πολύ :( :( :(

Jean
01-09-08, 14:33
Σας ευχαριστω πολυ για το κουραγιο, τις ευχες και τα καλα σας λογια. Ζητω συγνωμη που δεν εγραψα λεπτομερειες για το ταξιδι αλλα τα πραγματα ηταν πολυ ασχημα εκει και ειναι εξαιρετικα επωδυνο για μενα να τα αναπαραγω εστω και σε γραπτη μορφη. Ειμαι πολυ χαλια, ποναω πολυ μεσα μου, την αποχαιρετισα με την καρδια θρυψαλα, αλλα προσπαθω να στεκομαι στα ποδια μου κυριως για χαρη του μωρου μου που δεν χρωσταει τιποτα να βλεπει μια μαμα θλιμμενη και κακοκεφη. Μπαινω στο φορουμ και ξεχνιεμαι, λεω μαλακιουλες, γελαω με πολλα θεματα και ξεχνιεμαι λιγακι. Ξερω οτι πλησιαζει το τελος, ποναει πολυ να παραδεχεσαι κατι τετοιο για τη μαμα σου...μην μου πειτε σας παρακαλω για τη δυναμη της προσευχης και της θειας παρεμβασης...Δεν ξερω πια τι ειναι καλυτερο γι' αυτην, δεν ειναι ζωή αυτη. Θελω μονο το καλυτερο γι' αυτην. θα το δεχτω οτι και να ειναι, φτανει να μην ποναει πια. Μου ειπε οτι θελει να φυγει. Δεν της απαντησα.

xrysalis
01-09-08, 14:37
http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c020.gif

Jean
01-09-08, 14:55
Δεν ξερω πως να το εκφρασω αυτο που νιωθω. Δεν μπορω να το ξεσπασω, δεν ξερω αν με καταλαβαινετε. Δεν μπορω να κλαψω. Αισθανομαι σαν ρομποτακι που κινειται, χαμογελαει, λεει μλκς για να γελανε οι αλλοι, μαγειρευει, διδασκει μαθητες, μεγαλωνει ενα παιδι αλλα μεσα του κρυβει μια ωρολογιακη βομβα μου δεν ξερω ποτε θα εκραγει. Νιωθω οτι φλερταρω με την καταθλιψη. Ειναι μερες που δυσκολευομαι να σηκωθω το πρωι. Ο υπνος ειναι το καταφυγιο μου, νιωθω να πεφτω σε κωμα καθε βραδυ. Ευτυχως εχω το μικρο μου αγγελο, εκεινο το "μαμααααα!!" το πρωι με ξυπναει απ το ληθαργο και θελω δεν θελω σηκωνομαι. Μεχρι και εκδρομη ηθελα να παω το ΣΚ , γιατι εχω γνωση του τι συμβαινει κι αν δεν το παλεψω θα χασω τον εαυτο μου. Ολα για το μωρο, ΤΑ παντα για χαρη του παιδιου.

manina
01-09-08, 15:13
(((Jean))) :( ...

xrysalis
01-09-08, 15:17
Μεχρι και εκδρομη ηθελα να παω το ΣΚ , γιατι εχω γνωση του τι συμβαινει κι αν δεν το παλεψω θα χασω τον εαυτο μου. Ολα για το μωρο, ΤΑ παντα για χαρη του παιδιου.Και να το κάνεις! εσύ πονάς τώρα για τη μαμά σου, αλλά είσαι κι εσύ μαμά! το παιδάκι σου σε χρειάζεται και τώρα και αύριο και του χρόνου... ακόμη και η μαμά σου δε θέλει να παρετηθείς από τη ζωή! σας θέλει γερούς και δυνατούς! είναι πολύ δύσκολο αυτό που ζείς θέλει κουράγιο, δύναμη και πείσμα, πείσμα απέναντι στα δύσκολα που ορθόνωντε μπροστά μας σα θεριά...

elena.
01-09-08, 15:17
jean μου δεξου αυτη την ηλιαχτιδα που εχεις στην αγκαλια σου σαν την σωτηρια σανιδα σου και μην αφησεις τον εαυτο σου να σε παρει απο κατω.. ξερω! ειναι δυσκολο.. σου ευχομαι τα καλυτερα.. και δυναμη γλυκια μου.. δυναμη!

Jean
01-09-08, 15:23
Σας ευχαριστω πολυ.
Μερικες φορες νιωθω οτι αυτο το παιδι οταν μου χαμογελαει το κανει για να μου δωσει κουραγιο. Ερχεται και μ' αγκαλιαζει, με λεει μαμακα, με φιλαει σε ανυποπτη στιγμη και χωρις λογο. Ξερω, ξερω το κανουν ολα τα παιδακια αυτο, αλλα εμενα με σωζει, με ανασταινει, με ταρακουναει να συνεχισω. Στεκεται μπροστα μου οταν ειμαι αφηρημενη, γερνει το κεφαλι στο πλαϊ, μου χαμογελαει και λεει: "Οουλα της;;;" (μανουλα μου;;;; ) ετσι ακριβως, σε ερωτηματικο τονο! Πως να μην το σφιξω στην αγκαλια μου και να του χαμογελασω. παλεψε κι αυτο τοσο να κρατηθει στη ζωή. Ειναι το μικρο μου θαυματακι. Της αξιζει ενα σπιτι με χαρα και θα της το δωσω.

kalmar
01-09-08, 16:04
Περιττο να σου πω ρε κοπελα οτι εχω γινει ρεζιλι στο γραφειο. Κλαιω την τελευταια μια ωρα περιπου (δεν διαβαζω και γρηγορα μην φανταστεις! :oops:)! Μπορω να σε καταλαβω απολυτα και τον τροπο που νοιωθεις και τον τροπο που αντιμετωπιζεις τα πραγματα.. Μου ξυπνησες αναμνησεις που με τον καιρο προσπαθουσα να αφησω πισω, εστω και αν ξερω οτι αυτο δεν γινεται! Εχασα τον πατερα μου πριν πολλα χρονια, όντας παιδακι ακομα (περιπου 10 χρονων) και ακομη θυμαμαι το σπιτι μας να εχει μετατραπει σε μια μινι κλινικη. Πριν 10 χρονια περιπου αρρωστησε η μητερα μου και κοντεψαμε να την χασουμε απο την ιδια αρρωστια. Η δυναμη της προσευχης ειναι πολυ μεγαλο πραγμα και για οτι γινεται υπαρχει ενας λογος. Σκεψου οτι εχεις ενα μουσουδι και να βλεπεις το χαμογελο της μανουλας σου μεσα απο το χαμογελο του παιδου σου. Θα σου δωσει πραγματικα κουραγιο και θα νοιωσεις πολυ πολυ καλυτερα. Εγω παιδακια δεν ειχα οταν συνεβησαν αυτα τα γεγονοτα εχω ομως αλλες 3 υπεροχες αδερφες και παιρναμε κουραγιο η μια απο την αλλη.

Κλεινω γιατι πρεπει να σταματησω να κλαιω...
Ευχομαι ολα να κυλισουν κατα τον καλυτερο δυνατο τροπο!!!
Φιλια και καλο κουραγιο!

hara
01-09-08, 16:17
Κουράγιο.....και ό,τι καλύτερο για τη μαμά σου!
:(

almak
01-09-08, 17:54
(((Jean))) :( ...

mata
01-09-08, 18:40
Μια αγκαλιά, ένα χάδι και ένα μεγάλο φιλί σου στέλνω!Από εκείνα που δίνω στους ανθρώπους μου!Σ'ααυτούς που αγαπώ, που συμπονώ που εκτιμώ!!!!!!!
Είμαστε και εμείς εδώ μια οικογένεια....πώς να μην σε νοιώσουμε;;;;;;;;

http://dl8.glitter-graphics.net/pub/635/635708oh0z1trxq5.gif (http://www.glitter-graphics.com)

maryp
01-09-08, 18:43
...Είμαστε και εμείς εδώ μια οικογένεια....πώς να μην σε νοιώσουμε;;;;;;;;
Jean...

maria70
01-09-08, 19:05
μια μεγαλη αγκαλια.....το λιγοτερο που μπορουμε να δωσουμε....σε ακουμε και σε νοιαζομαστε....

Olg@
01-09-08, 21:54
Jeanako μου κρατήσου από το θαυματάκι σου...

FRANKA
02-09-08, 20:04
Μια αγκαλιά, ένα χάδι και ένα μεγάλο φιλί σου στέλνω!Από εκείνα που δίνω στους ανθρώπους μου!Σ'ααυτούς που αγαπώ, που συμπονώ που εκτιμώ!!!!!!!
Είμαστε και εμείς εδώ μια οικογένεια....πώς να μην σε νοιώσουμε;;;;;;;;

http://dl8.glitter-graphics.net/pub/635/635708oh0z1trxq5.gif (http://www.glitter-graphics.com)

κουράγιο...

Sotiria
04-09-08, 17:05
Είσαι στη σκέψη μου...κουράγιο....

ssttaa
04-09-08, 17:25
Jean... κοιτα να φανεις δυνατη...... :(

Aggeloudia
04-09-08, 22:43
Α ρε Jeanako μου υπομονή κοριτσάρα μου και κουράγιο στην μανούλα σου!Πρέπει να είναι πολύ άξια γυναίκα για να έχει μεγαλώσει μια κόρη σαν εσένα. Μην ξεχνάς καθημερινά να της λες πόσο την αγαπάς!

Σωστό.
Μην ξεχνάς ΠΟΤΕ να της λές πόσο την αγαπάς.
Πές την και εσυ "νουλα;;;"΄όπως σε λέει και το θαυματάκι σου.Πόσο δένουν όλα αυτά μαζί....!!!!!Ολα κατευχή

ΡΟΥΛΑ
04-09-08, 22:57
μια μεγαλη αγκαλια.....το λιγοτερο που μπορουμε να δωσουμε....σε ακουμε και σε νοιαζομαστε....

Jean
04-09-08, 23:14
Σας ευχαριστω ολες πολυ για τη συμπαρασταση...

Σημερα το πρωι την πηρα τηλεφωνο και της εβαλα τη μικρη στο ακουστικο κι ειχαμε τρελα πανηγυρια. Της ελεγε η μαμα μου: Περπατω περπατω μες στο δασος οταν ο λυκος δεν ειναι εδω. Λυκε λυκε...(και σταματουσε) Και πεταγοταν η μικρη με ολη της τη δυναμη: ΕΙΣ' ΕΔΩ;;;;;;; Κι εσκαγε στα γελια η μαμα μου. και αντε παλι απ' την αρχη. (της το εμαθε οταν ημασταν κατω και δεν το ξεχασε). Και μετα: Μπαμ χτυπαει ο κυνηγος, τρεχει τρεχει... Ο ΛΑΓΟΣ!!!!! :lol: :lol: Τι γελια καναμε...

Τη φωναζει γιαγιακα και λιωνει η μαμα μου. Της λεει η μαμα μου: Σ' αγαπω και συμπληρωνει αυτη: Πολυυυυ!!!!!!!!!
Χαιρεται πολυ η καημενη οταν ακουει τη μικρη...

κατερινα Ν+Χ
04-09-08, 23:52
Αγαπητή μου jean ξέρω απο πρώτο χέρι την χαρά που νιώθεις ακούγοντας τη μαμά σου να γελάει, να χαίτεται , να παιζει με τη μικρούλα σου.
Να είσαι σίγουρη οτι αυτό ειναι το καλύτερο φάρμακο για εκείνη αυτή τη στιγμή.Να νιώθεις περίφανη , και είμαι σίγουρη οτι έτσι νιώθεις που το παιδί σου την κάνει ευτυχισμένη.
Αυτό είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στην μανούλα σου.\
Ευχομαι όλα να πάνε καλά :)

alvadi
04-09-08, 23:59

Jean μου τώρα το ειδα..κάνω αναπαραγωγή των Post γιατί πολύ απλά δεν έχω λόγια! :cry:

gavrias
05-09-08, 02:03

Jean μου τώρα το ειδα..κάνω αναπαραγωγή των Post γιατί πολύ απλά δεν έχω λόγια! :cry:

Elli
05-09-08, 11:08
Κουράγιο,Jean,πάρε όση δύναμη μπορείς από την κορούλα σου...

hara
05-09-08, 11:25
Μακάρι...εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη μαμά σου!!

Καλή δύναμη!!!!

http://i44.photobucket.com/albums/f44/harafilko/887914pmywsjf0al_Flower.gif

sofia_nefeli
05-09-08, 11:26
δε μπορω να τα διαβαζω αυτα... :cry: :cry: :cry: :cry:
δεν εχω συμφιλιωθει καθολου με το οτι η μαμα μου πχ μπορει να παθει κατι. jean μου σε σκεφτομαι αλλα δε σου γραφω...
απλα να σου πω οτι γενικα σε θαυμαζω και φανταζομαι οτι θα εχεις κανει ενα εξαιρετο παιδι...οπως ειπε μια κοπελα παραπανω αυτο αρκει στη μαμα σου...

fysalida
05-09-08, 12:06
Ευχομαι απο εδώ και πέρα η μανούλα σου να γελάει περισσότερο...
...κάντε υπομονή και ο ουρανός θα γίνει πιο φωτεινός...δεν έλεγε ένα τραγούδι;

starlight
07-09-08, 15:25

NTINAT
08-09-08, 00:16

Γατουλα
09-09-08, 16:40
σημερα ειδα το τοπικ Jean
εψαχνα να δω τι κανει η Elli και η μικρουλα της και βρηκα εσενα
τις ευχες μου και πολυ κουραγιο για σενα
περασα και εγω 9 μηνες μεσα στο νοσοκομειο αλλα....
να σαι καλα για τη μικρη σου

manina
09-09-08, 17:06
δε μπορω να τα διαβαζω αυτα... :cry: :cry: :cry: :cry:
δεν εχω συμφιλιωθει καθολου με το οτι η μαμα μου πχ μπορει να παθει κατι. jean μου σε σκεφτομαι αλλα δε σου γραφω...
απλα να σου πω οτι γενικα σε θαυμαζω και φανταζομαι οτι θα εχεις κανει ενα εξαιρετο παιδι...οπως ειπε μια κοπελα παραπανω αυτο αρκει στη μαμα σου...

...

FRANKA
09-09-08, 22:12
Ξερω οτι πλησιαζει το τελος, ποναει πολυ να παραδεχεσαι κατι τετοιο για τη μαμα σου...μην μου πειτε σας παρακαλω για τη δυναμη της προσευχης και της θειας παρεμβασης...Δεν ξερω πια τι ειναι καλυτερο γι' αυτην, δεν ειναι ζωή αυτη. Θελω μονο το καλυτερο γι' αυτην. θα το δεχτω οτι και να ειναι, φτανει να μην ποναει πια. Μου ειπε οτι θελει να φυγει. Δεν της απαντησα.

Αυτα τα λογια με συγγηνησαν πολυ ...θελει πολυ δυναμη ενας ανθρωπος για να τα γραψει αυτα για καποιον που αγαπαει πολυ αλλα αυτος υποφερει...
θελει πολυ δυναμη και σεβασμο ...
υποκλεινομαι σε τετοια γραπτα ...

Olg@
16-09-08, 17:06
Σας ευχαριστω ολες πολυ για τη συμπαρασταση...

Σημερα το πρωι την πηρα τηλεφωνο και της εβαλα τη μικρη στο ακουστικο κι ειχαμε τρελα πανηγυρια. Της ελεγε η μαμα μου: Περπατω περπατω μες στο δασος οταν ο λυκος δεν ειναι εδω. Λυκε λυκε...(και σταματουσε) Και πεταγοταν η μικρη με ολη της τη δυναμη: ΕΙΣ' ΕΔΩ;;;;;;; Κι εσκαγε στα γελια η μαμα μου. και αντε παλι απ' την αρχη. (της το εμαθε οταν ημασταν κατω και δεν το ξεχασε). Και μετα: Μπαμ χτυπαει ο κυνηγος, τρεχει τρεχει... Ο ΛΑΓΟΣ!!!!! :lol: :lol: Τι γελια καναμε...

Τη φωναζει γιαγιακα και λιωνει η μαμα μου. Της λεει η μαμα μου: Σ' αγαπω και συμπληρωνει αυτη: Πολυυυυ!!!!!!!!!
Χαιρεται πολυ η καημενη οταν ακουει τη μικρη...

Αχ αυτό το Μαράκι - Θαυματάκι, από τη στιγμή που γεννήθηκε μας δίνει απλόχερα μαθήματα ζωής και αισιοδοξίας!!! Να ναι καλά το κοριτσάκι μας!!!
Φιλάκια πολλά, σας σκέφτομαι πολύ Ζωίτσα!

fatsoula
16-09-08, 18:58
Χαρά και αγάπη θέλει αυτή τη στιγμή η μανούλα σας.
Πρ'αγματα που πιστεύω ότι απλόχερα της δίνεται.
Καλή δύναμη και εύχομαι ό.τι καλύτερο

ΒΙΚΥ
21-09-08, 14:58
Jeanaki μου ανατρίχιασα !!!

Η μανούλα σου είναι τυχερή που σας έχει και που πρόλαβε να γνωρίσει εγγονάκι και τι εγγονάκι ε?!

Πρόσφατα έχασα 2 πολύ αγαπημένα-λατρεμένα πρόσωπα και προβληματίστηκα και σκέφτηκα πολύ την καθημερινότητα. Το τέλος το φοβάμαι πολύ αλλά όταν φέρνω στο νου μου τα μουτράκια των αγοριών μου και νιώθω την πληρότητα εξ αυτών των υπάρξεων, χαμογελώ, και αύριο να "φύγω" δεν θα με πειράξει. Είδα και ένιωσα την ευτυχία. Νιώθω ήρεμη!
Έτσι νομίζω ότι νιώθουν όλοι εκείνοι που περνούν κάποια στιγμή δυσκολίες και έχουν γύρω τους ανθρώπους που λατρεύουν και τους αγαπούν.

tao
14-10-08, 09:57
Δεν ξέρω πως είναι η κατάσταση αυτό το καιρό έχετε μέρες να γράψετε, τώρα βρήκα και διάβασα το τόπικ, ήθελα απλά να στείλω τις ευχές μου, να χετε υπομονή και κουράγιο να τα καταφέρετε να αντέξετε ως το τέλος, όλοι στην οικογένειά σου. Jean είσαι πολύ γλυκιά και υπομονετική κουράγιο γλυκιά μου.

Jean
07-11-08, 20:54
Ξερω οτι πολλοι αναρωτιεστε τι ειναι τελοσπαντων αυτη η ασθενεια... Το σκληροδερμα. Αυτη ειναι η Doris... Η Doris αποφασισε μετα απο 10 χρονια που παλευει μ' αυτη την ασθενεια να πει σε ολον τον κοσμο τι ειναι αυτη η ασθενεια... Αν και η εικονα μιλαει απο μονη της. Θα μπορουσε σ΄αυτη την καρεκλα να καθεται η δικη μου μητερα... Ειναι σαν να ακουω την ιδια ακριβως ιστορια... Ακουστε την τι εχει να πει...

http://www.youtube.com/watch?v=HxWUw0-p1E4#

mata
08-11-08, 09:08
Συγκλονιστική η μαρτυρία της. Μια γυναίκα νέα...... πώς άλλαξε η ζωή της με την αρρωστια αυτή!!! :( Και πόσο τραγικό είναι να ξέρουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ότι δεν υπάρχει θεραπεία για την αρρώστια.
Πάντως η ψυχολογική υποστήριξη είναι σημαντική, όπως και η ίδια δήλωσε, όπως επίσης η δύναμη που θα πρέπει να καταβάλλει το ίδιο το άτομο να παλέψει με την αρρώστια. Και πού να βρεί τελικά κάποιος΄αυτή τη δύναμη, όταν ξέρει ότι πρέπει να παλέψει με κάποια αρρώστια, που δεν έχει βρεθεί θεραπεία.
Ειδικά η απώλεια βάρους, σε αποδυναμωνει τόσο πολύ και σε κάνει να αισθάνεσαι ότι σιγά σιγά θα χάσεις τη μάχη.
Ελπίζω να βρεθεί η θεραπεία και να μπορέσουν να σωθούν οι άνθρωποι που έχουν χτυπηθεί από την ασθένεια.
Για τη μανούλα σου Jean μου, ελπίζω να τη βοηθήσει η σκέψη ότι έχει ανθρώπους που την αγαπάνε και να παίρνει καθημερινά δύναμη από αυτό, για να παλεύει.
Μια που τελικά οι άνθρωποι αυτοί, μόνο αυτό έχουν για όπλο. :(

christiana08
08-11-08, 09:42
jean,τις θερμοτερες ευχες μου.Λυπαμαι πολυ.Ευχομαι το καλυτερο.

milver
08-11-08, 10:55
Πραγματικά συγκλονιστική μαρτυρία....Και αυτοί οι πόνοι.....
Και η μαμά σου Jean μέσα σε όλα αυτά να βρίσκει τη δύναμη να χαμογελά με το παιδί σου!!
Εύχομαι να γίνει ένα θαύμα και να βρεθεί τελικά η θεραπεία....Για όλους αυτους τους ανθρώπους και για όλες τις ανιατες αρρωστιες γενικά.
Είναι βασαντιστικό,ανυπόφορο,να βλεπεις τους δικούς σου ανθρώπους να υποφέρουν και να μη μπορείς να κάνεις τιποτα γι αυτους.Για τον ίδιο τον άρρωστο..δεν το συζητώ καν...
Καλή δύναμη Jean σε σένα και στη μαμά σου..
Και να συνεχίσεις να είσαι κοντά της (ακόμα και τηλφωνικά)για να την κάνεις να χαμογελά.Για να τις δίνεις αυτές τις λιγες στιγμές ηρεμίας..
Πιστεύω ειναι ότι σημαντικότερο μπορεις να κάνεις για κείνη.
Και φυσικά μπράβο σου που την αγαπας και τη σκέφτεσαι τοσο πολύ.Η μητέρα σου αυτό το νοιώθει.....και το χρειάζεται......

Jean
16-07-09, 17:04
Βλεπεις το χρονο να περνα, αλλος ενας μηνας, ενα ακομη Πασχα, ενας ακομη Ιουλιος...χθες ειχε γενεθλια. Ετων 57 και επισημα πλεον. Την επαιρνα απο το πρωι. Γιατι δεν ηταν σπιτι; Καποια στιγμη το σηκωσε η κοπελα που εχουμε σπιτι. Madamme doctor χ...
O γιατρος που την παρακολουθει για τους πνευμονες. Αλλος για το δερμα, αλλος για τον οισοφαγο, αλλος για τα νεφρα. Αυτος ειναι για τους πνευμονες. Ο αγαπημενος μου ειναι αυτος. Δεν μας απασχολησε ποτε, δεν μας προβληματισε. Παντα καλα ειχε να πει.
Αργα το απογευμα σηκωσε το τηλεφωνο. Η φωνη της ηταν σπασμενη. ξεχασα τα χρονια πολλα. Ο πνευμονας δεν λειτουργει καλα. Η ασθενεια της ξεσκιζει σιγα σιγα αλλο ενα ζωτικο οργανο... Απ' αυτα που την εβαψες αν επηρεαστουν...

Μου υποσχεθηκες οτι θα ερχοσουν να σε φιλοξενησω για εναν ολοκληρο μηνα. Θα σε ειχα εδω κοντα μου, οπως ολες οι κορες δικαιουνται να εχουν κοντα για λιγο τη μαμα τους. Γεννησα μονη μου και δεν ησουν εκει, ειχα 2.5 μηνες το παιδι μου στην εντατικη και δεν μπορουσα να κλαφτω στον ωμο σου γιατι δεν πρεπει να στρεσσαρεσαι.... Αλλα γαμω το κερατο μου, μου υποσχεθηκες οτι θα ερθεις 1η Σεπτεμβριου στο σπιτι μου. Θα πηγαιναμε βολτες με το αμαξι γιατι δεν μπορεις να περπατας και θα βγαιναμε μονο απογευμα προς βραδυ γιατι σε πειραζει η ζεστη. Και θα σου επαιρνα παγωτο γιατι ειναι το μονο που μπορεις πια να καταπιεις. και τωρα ενας κωλοπνευμονας θα μπει αναμεσα μας και γω θελω τη μαμα μου. Ειμαι 32 χρονων πια, και μητερα αλλα εγω θελω τη μαμα μου. Σε βλεπω να γινεσαι ολο και πιο σκια του εαυτου σου και τα χερια σου εχουν αγκυλωσει και δεν μπορεις ουτε τη βουρτσα να πιασεις σωστα αλλα αυτα τα χερια καποτε με κρατησαν με στοργη οπως κραταω τωρα εγω το παιδι μου.
5 χρονια ειπαν οι γιατροι και περασαν 9. Τολμησα για μια στιγμη να σκεφτω πως ηταν υπερβολες τους, πως θα αντεχες ετσι για το γαμωτο... αλλα σε βλεπω να μου ξεγλιστρας και δεν μπορω να το αντεξω και κρατιεμαι και σφιγγω τα δοντια και κραταω την ανασα μου σε καθε δικη σου ανασα. Αλλα αυτο το τελευταιο δεν θα στο συγχωρεσω...Γμτ μαμα, μου υποσχεθηκες.

xara_2
16-07-09, 17:45
:( ................. λυπάμαι πολύ .................

giota.
16-07-09, 17:53
Δεν έχω λόγια.....μόνο κουράγιο.....

maria2
16-07-09, 17:59
Βρε Jean...........

xrysalis
16-07-09, 18:02
Aχ βρε Jean.. και χθες σε είχα στο μυαλό μου!
κι αναρωτιόμουν γιατί χάθηκες...
κουράγιο καρδούλα μου... κουράγιο...

Jean
16-07-09, 18:14
Σας ευχαριστω κοριτσια. Ειχα παει πριν λιγες μερες και την ειδα, αλλα αυτα που ειδα δεν θα τα ξεχασω ποτε. Ηταν γονατιστη μπροστα στη λεκανη. Ειχε μολις κανει την τελευταια απεγνωσμενη προσπαθεια να καταπιει μια μπουκια ψωμι. Της εκατσε στον οισοφαγο. Προσπαθουσε στη λεκανη να το βγαλει, τα χερια της ετρεμαν οπως εσφιγγε τη λεκανη και την κρατουσα και της ψιθυριζα να προσπαθησει κι αλλο. Και μου ελεγε ποναω πολυ. Κι ειδα ενα δακρυ να τρεχει και την ακουσα να ψιθυριζει "παναγια μου, παναγια μου, σε παρακαλω" κι αυτα συμβαινουν 2 με 3 φορες τη μερα. Ηταν η πρωτη φορα που δεν αντεξα κι ορμηξα μαζι της στην τουαλετα. Δεν μπορω να βγαλω την εικονα της απο την σκεψη μου. Αυτην την σκηνη δεν δεν θα την ξεχασω ποτε.

xrysalis
16-07-09, 18:27
(((((((((((((((((((())))))))))))))))))))))

MarcoPolo
16-07-09, 18:35
Jean ευχομαι ο θεος να δινει κουραγιο σε εσενα και στη μαμα σου. Λυπαμαι ειλικρινα.

saxpa
16-07-09, 18:40
κουραγιο κοπελα μου..ευχομαι ο θεος να σε δωσει οσο κουραγιο χρειαστεις για να σε βοηθησει...

indica
16-07-09, 18:49
κλαιω ρε jean.... μονο αγκαλια θελω να σε παρω....

fistikaki
16-07-09, 18:57
αχ..............

Jean
16-07-09, 19:05
Συγνωμη ρε κοριτσια, δεν ηθελα να σας μαυρισω κι εσας. Ξερω οτι εχετε κι εσεις τα δικα σας, καποιες χειροτερα και καποιες τρισχειροτερα απο τα δικα μου, αλλα δεν μπορω, σε ποιον να μιλησω, θα σκασω.

xrysalis
16-07-09, 19:09
βγάλ' τα παιδάκι μου από μέσα σου...
φτάνει το ζόρι που τραβάς...

elachl
16-07-09, 19:49
λυπαμαι πολυ...ειμαστε εδω για σενα...οτι θελησεις...

maryp
16-07-09, 19:51
αχ κοριτσάκι μου....

maria_23
16-07-09, 20:34
Γλυκειά μου Jean...
Σε σκεφτόμουνα κ αναρωτιόμουνα τί να έγινες όσο έλειπες...
Τώρα σε σκέφτομαι διπλά...
Το μόνο που μου βγαίνει να σου πώ είναι μια τεράστια Συγγνώμη...δεν ήξερα για την μαμά σου...
Εύχομαι η Παναγία να απαλύνει τον πόνο της...δεν ξέρω τί άλλο να πώ...προσπαθώ να μπώ στην θέση σου και ...κλαίω...
Δυστυχώς μόνο την αγάπη μου και την σκέψη μου μπορώ να διαθέσω, μακάρι να μπορούσα να κάνω περισσότερα.

agentP
16-07-09, 23:06
Υπομονή και πολλή αγάπη... Θυμάμαι τη δική μου μαμά και κλαίω

elena32
16-07-09, 23:36
ενα περιεργο πραγμα...πριν 2 μερες εψαχνα να βρω αυτο το θεμα μηπως κ υπαρχει καποια καλη εξελιξη αλλα δεν το βρισκα....λυπαμαι πολυ....κουραγιο κ δυναμη..

souzy
16-07-09, 23:41
Jean μου... ματώνει η καρδιά μου, ειλικρινά...
Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

thessalonikia
17-07-09, 00:04
ευχομαι απο καρδιας ολα να ειναι περαστηκα και αγυριστα οταν ξεκιναει ενα κακο ακολουθουν δυστυχως πολλα μαζι ομως μεσα σ΄ολα και στο παραληρημα ξαφνικα ανελπιστα τα πραγματα αρχιζουν να στρωνουν μην χανεις το κουραγιο σου ολα θα πανε καλα η σκεψη μας μαζι σου

anthula
17-07-09, 00:24
Jean τα λόγια μου χάνονται σε τέτοιες περιπτώσεις.....έχω ένα κόμπο που κατεβαίνει στο λαιμό και μετά στο στομάχι....
δεν ήξερα κοριτσάκι μου τι κουβαλάς στο μυαλό σου και στην καρδιά σου....δεν το είχα δει ποτε.....
να ευχηθώ τα καλύτερα για την μανούλα σου....λυπάμαι πολύ που περνατε τέτοιες καταστάσεις και που την θέλεις τόσο κοντά σου αλλά δεν μπορείς να την έχεις.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εμένα όταν ο μπαμπάς μου ήταν σε χάλια κατάσταση (από άλλη πάθηση) τα τελευταία χρόνια που ήταν τα δυσκολότερα, δεν άντεχα να μπαίνω στο δωμάτιο....δεν άντεχα να κάθομαι και να τον κοιτάω και να μην μπορώ να κάνω κάτι....μου ράγιζε την καρδιά αυτό το πράγμα.....
Υπομονή και κουράγιο κοριτσάκι......ξέρω ότι κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για την μανουλα σου.....τα φιλιά μας να τις δώσεις, εφόσον τις μεταφέρεις τα του φόρουμ.....

TXARA
17-07-09, 01:40
ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΥΧΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΟΥ.

ANABELA
17-07-09, 01:47
δεν εχω λογια να εκφρασω την λυπη μου...η παναγια μαζι σας!

helen18
17-07-09, 03:12
Αχ,βρε Jean....και ΄γω σε σκεφτόμουνα και αναρωτιόμουν τι έγινες!
Δεν ξέρω τι να σου πω...στεναχωρήθηκα και συγκινήθηκα διαβάζοντας τα λόγια σου..
Μακάρι να μην πονάει η μαμά σου...μακάρι να μπορέσει να πραγματοποιήσει την υπόσχεσή της!
Ο Θεός να σου δείνει δύναμη!

DALIA
17-07-09, 09:11
ρε jean συγκινήθηκα πολύ ρε κοριτσάκι...πολύ όμως :(
πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να ευχηθώ...

EUGENI
17-07-09, 09:19
jean..........

κουραγιο κοριτσακι μου και δυναμη!!!!!!!!!
Δεν ξερω τι αλλο να πω........ο Θεος να ειναι μαζι σας και ευχομαι για τη μαμα σου οτι καλυτερο...

mammy
17-07-09, 09:32
Αχ,βρε Jean....και ΄γω σε σκεφτόμουνα και αναρωτιόμουν τι έγινες!
Δεν ξέρω τι να σου πω...στεναχωρήθηκα και συγκινήθηκα διαβάζοντας τα λόγια σου..
Μακάρι να μην πονάει η μαμά σου...μακάρι να μπορέσει να πραγματοποιήσει την υπόσχεσή της!
Ο Θεός να σου δίνει δύναμη!

Jean κάνε κουράγιο!!!

nea mamaka
17-07-09, 09:46
Δεν ξερω αν μπορώ να εκφρασω όσο εχω στην καρδιά μου....
Να εισαι δυνατη!

stiliani
17-07-09, 10:01
Εχείς την απεριόριστη συμπαραστασή μου. Δεν θα σου πω πολλα απλά κουράγιο και όλα θα περάσουν. Σκέψου θα έρθουν καλύτερες μέρες και όλα αυτά θα είναι μια κακή ανάμνηση που σε έκανε πιο δυνατη.

yiannaf
17-07-09, 10:09
Να εισαι δυνατη!
Ακριβώς ότι σκεφτόμουν....
Κουράγιο κοριτσάκι μου...

baduz
17-07-09, 10:19
Jean μου,

Δεν ξέρω τι να πω...

Μην απελπίζεσαι όμως, έχε πίστη

Σύμπτωση.... και ο πατέρας μου είχε εχθές τα γενέθλιά του ετών 57!
Και εγώ δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι στο γλέντι του γάμου μου έπαθε συγκοπή καρδιάς...
Ευτυχώς ήμασταν τυχεροί... είχε δύναμη μέσα του και επανήλθε, δεν γλύτωσε βέβαια την επέμβαση!

Jean μου, κάτι μου λέει μέσα μου ότι η μανούλα σου είναι δυνατή και θα γιορτάζει πολλά πολλά γενέθλια ακόμη!

Σου στέλνω πίστη, και η μανούλα σου στέλνω δύναμη!

Φιλιά

G.STONE
17-07-09, 10:22
Αχ βρε jean μου λυπάμαι τόσο πολύ.

Κουράγιο κοριτσάκι μου,πρέπει να είσαι δυνατή. Μακάρι η μανούλα σου να το ξεπεράσει.

Δεν ξέρω τι να πώ...

nancy14
17-07-09, 10:32
Δεν υπάρχουν λόγια για να σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα..κάνε κουράγιο και στάσου δίπλα της..γέμισε το μυαλό σου με θετικές σκέψεις και όμορφες εικόνες.
Πολλές φορές η δύναμη των ανθρώπων ξεπερνάει τα προγνωστικά των γιατρών, εσύ το ξέρεις καλά, και η μαμά σου 10 χρόνια τώρα το έχει δείξει καθαρά. Έχε πίστη και δύναμη.

Jean
17-07-09, 13:28
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια. Ολες σας, ειστε τοσο γλυκες. Ξερω οτι μερικοι ισως σκεφτονται τι ειδους ανακουφιση μπορει να παιρνω γραφοντας ολα αυτα στο ιντερνετ, ισως και καποιοι να σκεφτηκαν "μας επρηξες με τη μανα σου, εδω αλλοι χανουν παιδια"
Σας εχει τυχει να μην εχετε ανθρωπο να μιλησετε κι αυτοι που εχετε να μην εχουν πλεον τι αλλο να σου πουν; Ειναι 9 χρονια. Και με οσους το συζητω, δεν εχει μεινει τι αλλο να πουμε. Ποσες φορες να λεμε τα ιδια και τα ιδια; Ειναι αυτο που λεμε "μια παγιωμενη κατασταση"

Ειναι και ασθενεια σπανια, οι περισσοτεροι δεν την εχουν ξανακουσει κι οσοι δεν εχουν δει ασθενη με σκληροδερμα δεν μπορουν να συλλαβουν το μεγεθος της "καταρας". Ειναι αληθεια οτι ακομη και η ονομασια του παραπεμπει σε κατι απειρως πιο αθωο απ' αυτο που πραγματικα ειναι.

Σας ευχαριστω πολυ για τα λογια σας. Νιωθω λιγοτερη απογνωση διαβαζοντας τα.

jena
17-07-09, 13:33
Jean... εχθες σε αναζητουσα...
Δεν ειχα ιδεα...

Θα ηθελα να μπορουσα να εκφραζομαι καλυτερα για να σου πω αυτα που εχω στο μυαλο μου...
Ελπιζω να γινει ενα θαυμα για τη μανουλα σου...
Ελπιζω να εισαι καλα...
Ελπιζω...

ANABELA
17-07-09, 13:36
μην το ξαναπεις αυτο οτι μας επρηξες!αν ειναι δυνατον!
να τα λες για να ξεσπας.να μη τα κρατας μεσα σου.
σε καταλαβαινω κοριτσι μου πως νιωθεις.
εχω ερθει σε αυτην την κατασταση κ οντως κανεις δεν με καταλαβαινει.ο πονος μεγαλος κ η αναμονη ακομα χειροτερη.
εγω θα σου δωσω λιγακι κουραγιο απο την δικη μου κατασταση που περασα με την μαμα μου.
μετα απο σιγουρο θανατο τωρα ειναι μια χαρα.περπαταει,γελαει,δουλευει,χορευει!
ευχομαι να δεις κ εσυ την μανουλα σου ετσι γρηγορα!
να προσευχεσαι...