PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο

Σελίδες : 1 2 [3]

geogri
02-05-12, 23:24
Καλησπερα!η μπεμπα μας ειναι 2 μιση μηνων περιπου κ εδω κ 1 μηνα βγαζει γουλιες μετα απο καθε γευμα.οχι ρουκετες,απλως της τρεχει το γαλατακι απο το στομα κ δεν φαινεται να την ενοχλει.στο φαγητο δεν κλαιει ποτε κ βαρος παιρνει κανονικα. Η παιδιατρος λεει ειναι φυσιολογικες οι γουλιτσες,μηπως ομως εχει γοπ τελικα?βγαζει πολυ γαλατακι ακομα κ 3 ωρες μετα το γευμα!

Eleni XM
02-05-12, 23:45
Γειά σου, geogri! Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα με το αγοράκι μου σε αυτή την ηλικία.....οφείλεται σε ανωριμότητα του σφιγκτήρα στο σημείο που ενώνεται ο οισοφάγος με το στομάχι. Αυτά που κάναμε εμείς , βάσει οδηγιών παιδιάτρου- του κανονικού μας, γιατι πήγαμε και σε Παιδογαστρεντερολόγο για να πάρουμε δεύτερη γνώνη- είναι: κράτα την "όρθια" στον ώμο σου ακόμα και αφού ρευτεί για κανένα 20', βάλε σφηνάκια στο πάνω μέρος της κούνιας έτσι ώστε τα πάνω πόδια να είναι πιο ψηλά από τα κάτω και να είναι το κεφάλι του μωρού ελαφρώς σε υψηλότερη κλίση από τα πόδια του. Για να είσαι σίγουρη ότι το κάνεις σωστά, θα σου πρότεινα να πάρεις ειδικά μαξιλαράκια/στρωματάκια που κυκλοφορούν στο εμπόριο ( π.χ Premaman). Εγώ δεν τα είχα δει όταν τα χρειαζόμουν και έκανα διάφορες πατέντες......Επίσης , μίλα με τον/την παιδιατρό σου και ζήτα την γνώμη του. Παίζει ρόλο και το γάλα που πίνει: το μητρικό είναι πιο εύπεπτο και "προχωράει" πιο γρήγορα στον γαστρενερικό σωλήνα ενώ τα συμπληρώματα ή γενικά το "έτοιμο " γάλα είναι διαφορετικών ειδών: άλλο είναι πιο ρευστό (κάτι που ίσως κάνει το πρόβλημα μεγαλύτερο γιατι δεν "πήζει" στο στομάχι για να προωθηθεί) άλλο πιο "βαρύ". Σε κάθε περίπτωση, να μιλήσεις και με τον παιδιατρό σου. Εμείς καταλήξαμε να του δώσουμε και γαστροπροστασία διότι οι επαναλαμβανόμενες γουλίτσες προκαλούσαν πληγές στον οισοφάγο. Ευτυχώς μόνο για 10 μερούλες και όλα καλά. Επίσης , μήπως θα πρέπει να αλλάξεις και την ποσότητα που πίνει: μήπως της πέφτει πολύ? Καλύτερα είναι μικρότερα και συχνότερα γεύματα. Ξέρω ότι σε αυτή την ηλικία είναι 30cc-60cc αλλά μήπως πρέπει να τα κάνεις 20cc-40cc και πιο συχνά? Και πάλι : να πάρεις και την γνώμη του παιδιάτρου σας. Φιλιά και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

mariela86
15-05-12, 08:27
KALISPERA...EMENA H KOROULA MOU EINAI 5,5 MHNWN APO OTAN GENNITHIKE MEXRI KAI TWRA KANEI GOULIES K EMETO KANAME YPERIXO KAI DEN EDEIXE OTI EXEI GOP, ARXISAME DIAFORA GALATA NA DOKIMAZOUME,NAN SENSITIVE,KAI DIAFORA PIO PIKTA ALLA EIXAME POLLA PROVLIMATA STIS KENWSEIS KAI SPITHOYRAKIA ETSI H GIATROS MOU EIPE OTI EXEI DISANEXIA STO AGELADINO GALA...LOGIKA DEN PREPEI NA KANOUME KAPOIA EXETASH ALLERGIAS?? TWRA PERNOUME FRISOLAC AC TRWME FROUTA KAI TIN SINLAC TIN OPOIA SKEFTOME NA TIN ALLAXW ME TIN HOLL GIATI EXEI POLY ZAXARH...KAI TO RIZALEYRO TIS KANEI DISKOILIOTITA...AKOMA VGAZEI GOULIES KAI ANISIXW POLY...

Αναστασια Μ
19-05-12, 00:12
Καλησπερα!η μπεμπα μας ειναι 2 μιση μηνων περιπου κ εδω κ 1 μηνα βγαζει γουλιες μετα απο καθε γευμα.οχι ρουκετες,απλως της τρεχει το γαλατακι απο το στομα κ δεν φαινεται να την ενοχλει.στο φαγητο δεν κλαιει ποτε κ βαρος παιρνει κανονικα. Η παιδιατρος λεει ειναι φυσιολογικες οι γουλιτσες,μηπως ομως εχει γοπ τελικα?βγαζει πολυ γαλατακι ακομα κ 3 ωρες μετα το γευμα!

ακριβως το ιδιο

τρωει κανονικα κ μετα απο ωρα βγαζει γουλιες
αλλες φορες μικρες κ αλλες μεγαλυτερες σ ποσοτητα,αλλα δεν τον ενοχλει στο καπακι εινια ολο χαμογελα
δεν ξερω αν ειναι γοπ η φταιει που ποδια χερια πανε πανω κατω

στ ακιλα ειμαστε καλα,παιρενι περιπου 400 γρ την εβδομαδα
αυτη την βδομαδα εχω παιδιατρο ν το κουβεντιασουμε τ θεμα

Zizika
23-05-12, 09:55
ακριβως το ιδιο

τρωει κανονικα κ μετα απο ωρα βγαζει γουλιες
αλλες φορες μικρες κ αλλες μεγαλυτερες σ ποσοτητα,αλλα δεν τον ενοχλει στο καπακι εινια ολο χαμογελα
δεν ξερω αν ειναι γοπ η φταιει που ποδια χερια πανε πανω κατω

στ ακιλα ειμαστε καλα,παιρενι περιπου 400 γρ την εβδομαδα
αυτη την βδομαδα εχω παιδιατρο ν το κουβεντιασουμε τ θεμα

Κοριτσια και με την δικια μου που ειναι 2 μιση μηνων τα ιδια ακριβως ποσο ml γαλα πινουν την ημερα τα δικα σας?

*Marou*
30-08-12, 17:47
Επαναφερω το θεμα γιατι διαβάζοντάς το εχω προβληματιστει!
Το μωρακι μας ειναι μολις 2 εβδομαδων και τρεφεται αποκλειστικα απο μητρικο γαλα!
Γουλιτσες βγαζει καθε φορα μετα τα γευματα του, (φανταζομαι αυτο συμβαινει λιγο πολυ σε ολα τα μωρακια). Αυτο που με ανησυχει ομως ειναι οι ρουκετοειδης εμετοι που κανει κατα τη διαρκεια ή αμεσως μετα το γευμα. Απο τη στιγμη της γεννησης της μεχρι τωρα εχει κανει 4-5 τετοιους εμετους.
Ειναι παρα πολυ λαιμαργη και παρατηρησα οτι τις τελευταιες μερες που κανουμε πολυ συχνα διαλειμματα για να ρευτει δεν εχουμε καθολου εμετους.
Εντομεταξυ εχω πολυ μεγαλη παραγωγη γαλατος, σε σημειο που να βγαινει με μεγαλη πιεση και να πιτσιλαει εκνευριστικα το μωρο.
Φανταστηκα οτι η αιτια των εμετων μπορει να ειναι η μεγαλη πιεση του γαλατος, αλλα μηπως πασχει απο ΓΟΠ??
Εννοείται οτι απο δευτερα θα παμε να μας δει για πρωτη φορα η γιατρος μας, αλλα μηπως μπορειτε να μας βοηθησετε με τις γνωσεις σας μεχρι τοτε???

ΣΤΕΛΛΙ
14-09-12, 15:11
Κοριτσια ειμαι νεα μαμα...η μικρη μου ειναι 50 ημερων...σε 10 μερες θα γινουμε 2 μηνων!!!Θηλαζα τη μικρη για 40 μερες( μετα λογω σοβαρης μαστιτιδας το σταματησα)...ηδη ομως της εδινα μια φορα τη μερα συμπληρωμα το Frezylac.....Ακομα κ με το θηλασμο, στο ρεψιμο εβγαζε γουλιτσες στην αρχη αλλα μετα αρκετο γαλατακι...εκανε 1-2 ρουκετες αλλα πιο πολυ ερεε το γαλα..δεν πετιοταν....Η γιατρος μας ελεγε "το παρακολουθουμε" εφοσον η μικρη ετρωγε με παρα πολυ ορεξη κ επαιρνε βαρος...Μας ελεγε οτι ο σφικτηρας του στομαχου ειναι χαλαρος..Την τελευταια βδομαδα ειχε ρουθουνισματα,,,απο χτες ρουθουνιζει τρελα κ δεν μπορει να αναπνευσει...Εν τω μεταξυ, οταν την ταιζω κ ρευτει, περνα η ωρα κ την βαλω για υπνο, μετα απο λιγο την ακουω κ βηχει--οχι υγρος βηχας---Σημερα πηρα τηλ τη γιατρο--και μας ειπε οτι τα ρουθουνισματα σε συνδυασμο με το βηχα μαλλον δειχνουν παλινδρομηση--ανεβαινει το γαλα στη μυτη-- κ μας ειπε να της δινω μιση δοση frezylac k μιση δοση frezylac ar( to αντιαναγωγικο)..να δουμε πως θα παει πρωτα με το γαλα....ή ισως χρειαστει να πιει μονο το αντιαναγωγικο...Η γιατρος μας δεν ειναι "αμεσως φαρμακο"...θελει να δει πως θα τα παμε με το γαλα κ βλεποντας...Εγω εχω στενοχωρηθει τοσο που ταλαιπωρειται η μικρη μου....κλαιω συνεχεια...Ποιες λυσεις υπαρχουν? Υπαρχει περιπτωση να της περασει μονο με αλλαγη γαλακτος??Ελπιζω ναι!!!Αλλιως? το επομενο βημα ειναι να της δωσει σιροπι? Η να κανουμε επεμβαση???Ειλικρινα κοντευω να πεθανω...Ξερω πως κανουν υπερηχο να δουν τι γινεται...Ξεχασα να πω οτι προχθες με τη γουλια, εβγαλε κ κατι καφε βλενιτσες--σαν μικρες καφε τριχουλες---μια φορα μονο----Η γιατρος μας ειπε οτι ειναι σοβαρο αυτο κ να το παρακολουθησουμε...Η ψυχολογια μου ειναιχαλια...Αυτο το καφε προφανως ειναι αιμα...τωρα να προηλθε απο τη μυτουλα της που καταπινει βλενες ή απο τον οισοφαγο ή απο το στομαχι δεν ξερω...Οι "τριχουλες " αυτες ηταν λιγες...Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ...Θα εκτιμουσα καθε αποψη ή αναλογη εμπειρια...Δεν θελω να σκεφτομαι τα χειροτερα...Τι σοβαρο θα μπορουσε να ειναι αυτο???:sad:Αυτο το ωρο ειναι τα παντα για μενα...Ειλικρινα θα τρελαθω...

evaki13
26-09-12, 10:59
Καλημερα σας! Υπαρχουν εδω μανουλες που εχουν παιδακια με ΓΟΠ βλεπω. Εγω ειχα την κορη μου αλλα ηταν ευκολη υποθεση, μονο μερικες γουλιτσες μεσα στη μερα κι οχι παντα που δεν την ενοχλουσαν ιδιαιτερα, βελτιωθηκε με τις στερεες τροφες και εξαφανιστηκε περιπου στον 8ο μηνα. Τωρα εχω το γιο μου αλλα με δυσκολοτερη κατασταση, ειναι μολις 22 ημερων και απο προχθες κοιμαται ανησυχος, δυσκολευεται να παρει ανασα μερικες φορες, ειναι σα να πνιγεται και εχει και εντονο ρουθουνισμα που καμια φορα με φταρνισμα βγαινει και λιγο γαλατακι-μυξουλα. Η παιδιατρος μας εδωσε τις συνηθισμενες οδηγιες για μικρα και συχνα γευματα, κρατημα σε ορθια θεση μετα το φαγητο και ανακλιση στρωματος. Οσο κι αν επιμενουμε δε ρευεται σχεδον καθολου και το βραδυ περναει εφιαλτικα. Ελπιζουμε να βελτιωθει συντομα. Θα μου ηταν χρησιμο να ηξερα αν υπρχουν αναλογες περιπτωσεις με του παιδιου μου και για να ανταλλαξουμε εμπειριες αλλα και για παρηγορια γιατι δε σας κρυβω τον λυπαμαι αφανταστα. Ευχαριστω εκ των προτερων...

magnoli
27-09-12, 10:28
evaki13 και μεις τα ίδια. δεν ρευεται όταν το κρατώ μισή ώρα και μετά ξυπνά ανα 15λεπτο. τωρα θήλασε για πρωτη φορά όρθιος μέσα στο μάρσιπο κι κοιμάται έτσι... θα τον αφήσω καμιά ώρα και θα δοκιμάσω να τον ξαπλώσω... και εγω ανησηχώ

ΣΤΕΛΛΙ
27-09-12, 14:27
Koριτσια εμεις ειμαστε 2 μηνων...εχουμε επιβεβαιωμενη γοπ με υπερηχο....αρχικα παιρναμε βαρος καλο....κ με τον θηλασμο κ με το ξενο γαλα βγαζαμε γαλα--οχι μικρες γουλιες...ερεε το γαλα πανω μας μετα το φαγητο....εχουμε μετριου βαθμου γοπ...ρουθουνισματα κ βηχας ειδικα μετα το φαγητο....τι κανουμε? 1. την κραταμε μιση ωρα ορθια μετα το φαγητο 2. στρωμα με ανακλιση στην κουνια 3. κ στο κρεβατι μας οταν την βαζουμε, βρηκαμε απο τα τζαμπο ενα σφηνακι αλλα ειναι σαν μικρο στρωματακι με ανακλιση κ αυτο--κοιμομαστε μαζι για να την παρακολουθουμε μηπως πνιγει το βραδυ 3. πινουμε αντιαναγωγικο γαλα πχ στα 150 μλ που πινουμε βαζουμε 2 κοφτες μεζουρες κανονικο κ 3 κοφτες αντιαναγωγικο----με οδηγιες παιδιατρου αυτα---4. Πινουμε επαντορεν για να μην νιωθουμε την οξυτητα των υγρων στον οισοφαγο...5. Φτιαχνουμε το γαλα σε χαμομηλονερο για να μην κανουμε δυσκοιλια κ να μας βοηθαει στους κολικους...Ενω στην αρχη ηταν ολα καλα εκτος απο το πολυ γαλα, Πριν 10μερες η κατασταση ηταν χαλια...δεν κοιμοταν, πηρε μονο 100γρ σε μια βδομαδα κ εκλαιγε συνεχεια...Τωρα ηρεμησε, πηρε 400γρ σε 9 μερες!!!Βγαινει λιγο γαλατακι ακομα αλλα οχι σε καθε γευμα κ οχι σαν να κυλα ποταμι----θα ελεγα πλεον ειναι η κλασικη γουλιτσα!!!Ακομα κ οταν ρευτει σαν βατραχος δεν βγαζει τιποτα!!!Απλα αμα κλαψει ενω κοιμαται η αγκομαχα τοτε καταλαβαινω οτι ισως ανεβαινει το γαλα...την σηκωνω λιγο να ηρεμησει κ την ξαναβαζω κατω...Ο βηχας περιοριστηκε ,,καποια ρουθουνισματα εχουμε ακομα...Η γοπ δεν ειναι παθηση...ολα τα μωρα εχουν--ποικιλλει ο βαθμος...αλλα κανουν γουλιτσες, αλλα βγαζουν γαλα κ αλλα κανουν τρελες ρουκετες.....Υπαρχει κ η κρυφη γοπ( δεν βγαζουν γαλα αλλα τους ανεβαινει κ καιει τον οισοφαγο κ τα μωρα κλαινε κ οι γονεις κ οι αλλοι λενε "ανησυχο μωρο")...Αυτες οι λυσεις ειναι για να μην υποφερει το μωρακι...περναει με τον χρονο αυτη η ατιμη η γοπ!!!!Υπομονη σε ολες τις μανουλες...Αν εχετε υποψια για γοπ καντε υπερηχο---εμεις καναμε στο μητερα( 109ε) αλλα αξιζε αφου προλαβαμε τα χειροτερα---3μερες υπεφερε το μωρο, καναμε υπερηχο την 4η μερα κ απο την επομενη ξεκινησαμε γαλα κ σιροπι....η τιμη πραγματικα δεν με ενδιεφερε....η μικρη μας ειχε να κοιμηθει 8ωρες!!!!Σε συνδυασμο κ με κολικους οι οποιοι επιβαρυνουν τη γοπ, γιατι το μωρο σφιγγεται κ ανεβαινει ετσι κ το γαλα.....Μαμαδες υπομονη!!!Καποτε θα τα θυμομαστε κ θα γελαμε...ας ειναι μονο αυτα κ τα μωρακια μας να ειναι υγιη!!!

λεμακι
23-10-12, 16:29
γεια σας κοριτσια μόλις έκανα εγγραφή!μπορώ να έχω με κάποια μαμά που έχει αντιμετωπίσει παλινδρόμηση στο παιδί της;

λεμακι
24-10-12, 15:47
κοριτσια εχει και μενα ο γιος μου παλινδρομηση αν και τωρα οχι σε τοσο εντονο βαθμο(26 μηνων) αλλα εχω τωρα αλλο προβλημα αν ξερει καποια να με βοηθησει εχει πρωινη αναγουλα η εμετο και οταν βλεπει η μυρίζει φαγητο κανει εμετο τι να ειναι αυτο να ειναι παλι παλινδρομηση δεν νομιζω

Helen@
26-11-12, 13:44
να σας ρωτησω κ εγω, η παλινδρομηση μπορει να εμφανιστει κ σε 3μιση μηνων μωρακι ξαφνικα???εχει αρχισει κ μου κανει εμετους 1 φορα την ημερα κ οταν θηλαζει τραβιεται πισω κ κλαιει....επισης ρευεται πολυ κ μονη της...καμια βοηθεια?

alexele
26-11-12, 14:11
Εμείς είχαμε παλλινδρόμηση και στα δύο παιδιά! Στο πρώτο διεγνώστηκε από τη ΜΕΝΝ που νοσηλεύτηκε οπότε και αρχίσαμε αμέσως το κατάλληλο σιροπάκι, αρχικά με σύριγγα και μετά με κουταλάκι μέχρι 2 χρονών.
Στο δεύτερο μωράκι μου παρόλο που υποψιασμένη έχοντας εμπειρία, το πήγα 50 ημερών για υπέρηχο, δυστυχώς δεν έπεσα σε καλό υπέρηχο και δεν έγινε σωστή διάγνωση. Βλέποντας όμως να μην ηρεμεί το μωρό κάναμε ξανά υπέρηχο στους 11 μήνες όπου βγήκε θετικό και ξεκινήσαμε θεραπεία.
Τα συμπτώματά μας ήταν: να μην κάνει ήρεμο φαγητό, κάποιες στιγμές πολύ κλάμα, και το βράδυ δεν κοιμόταν ήρεμα ξύπναγε με τέτοιο κλάμα που καταλαβαίναμε ότι κάπου υπέφερε το μωρό, λόξυγγας και πολλές μεγάλες γουλίτσες.

argyroxag
26-11-12, 16:08
Τώρα με το δεύτερο μωρό τα έχουμε δει όλα. Ενώ η πρώτη διεγνώσθη με αλλεργία και όταν πήγε σε ειδικό γάλα ηρεμησε. ο μικρός αν και πίνει δύο μήνες τώρα epadoren κ όρθια σταση ταισματος κ ανακλιση στρώματος υποφέρει και μαζί του κ εμείς.Μάλλον κ οι κολικοί του επιμένουν ακόμη αν κ κλεισμένα 3 μήνες όπότε θέλει πολύ γερά νεύρα. Δεν έχουμε κοιμηθεί βράδυ ακόμη κ όσο σκέφτομαι ότι Ιανουάριο γυριζω στη δουλειά με πιάνει τρόμος.

λεμακι
27-11-12, 16:06
υπομονη θελει,να'ξερες τι τραβαει το μωρακι!εχεις δοκιμασει τον λεγομενο λευκο ηχο π.χ. αποροφητηρα,σεσουαρ.. εμενα ηρεμουσε με το φως της κουζινας! επισης εντελως τυχαια ανακαλυψα και ετσι αρχισα να κοιμαμαι καπως εβαζα μαξιλαρια σε μενα πισω στην πλατη και τον εβαζα πανω μου λιγο πιο πανω απο το στοιθος.το μπρουμητα ανακουφιζει και λιγο ψιλα το κεφαλι αλλα δυστηχως δεν κανει γιατι ειναι μικρουλι ετσι καπως βολευτικα με τα μαξιλαρια.τον γιατρο τον ρωτησες;γινεται καιρο τωρα;

georgia2012
28-11-12, 07:57
Καλησπερα σας,χθες καναμε υπερηχο και εχουμε μετρια γοπ.Θα μας δει κ παιδογαστρεντερολογος αυτες τις μερες.Παιρνουμε εδω κ ενα μηνα epadoren αλλα δεν εχω δει ιδιαιτερη βελτιωση.Ακομα δυσανασχετει το μωρο την ωρα που τρωει κ καταπινει καθως επισης κ την ωρα που θελει να ρευτει.Δεν φαινεται παντα να ποναει αλλα ΠΑΝΤΑ κουνιεται κ δυσανασχετει.Προφανως θα συνεχισουμε το σιροπι αλλα τι αλλο μπορει να μας πει ο γιατρος που θα δουμε?Γενικοτερα ολα τα κανουμε με κλιση,τρωμε,κοιμομαστε...Δεν βλεπω διορθωση στο προβλημα.Ακομα κ αν εχει οισοφαγιτιδα ποια θεραπεια θα ακολουθησουμε?

λεμακι
28-11-12, 10:55
καλημερα να μην ανυσηχεις και θα πανε ολα καλα.το σιροπι ξερω οτι το δινουν για πολυ καιρο.εμενα μου το εκοψαν οταν ηταν 3 μηνων μια αλλη γνωστη μου το παιδακι της μολις χρονισε και τωρα αρχιζουν και το κοβουν. εγω με την απορεια αν δεν το ειχε κοψει τοτε μηπως θα ηταν τωρα καλυτερα;δεν θα μαθω ποτε! η θεραπεια ειναι μονο το επαντορεν αποσο ξερω και σε βαριες μορφες χειρουργειο.εμεις εχουμε κανει ενα σωρο εξετασεις και ειναι ολες τελειες τωρα αρχιζει να ηρεμει απο αυτο.ο γιατρος του μιευτηριου γιατι το ανακαλυψαμε απο νεογεννητο μας ειχε πει :η παλληνδρομηση κραταει 3 ωρες 3 μερες η 3 χρονια. το μονο που θελει ειναι υπομονη και να μην διχνεις στο παιδι οταν κανει εμετο οτι στεναχωριεσαι εγω εχω σε ολο το σπιτι μπολακια οποτε το βουταω και γινεται μεσα στο μπολ κανει τον κυκλο του και ξανα φευγει!ποσο ειναι το παιδακι σου;

georgia2012
28-11-12, 11:39
καλημερα να μην ανυσηχεις και θα πανε ολα καλα.το σιροπι ξερω οτι το δινουν για πολυ καιρο.εμενα μου το εκοψαν οταν ηταν 3 μηνων μια αλλη γνωστη μου το παιδακι της μολις χρονισε και τωρα αρχιζουν και το κοβουν. εγω με την απορεια αν δεν το ειχε κοψει τοτε μηπως θα ηταν τωρα καλυτερα;δεν θα μαθω ποτε! η θεραπεια ειναι μονο το επαντορεν αποσο ξερω και σε βαριες μορφες χειρουργειο.εμεις εχουμε κανει ενα σωρο εξετασεις και ειναι ολες τελειες τωρα αρχιζει να ηρεμει απο αυτο.ο γιατρος του μιευτηριου γιατι το ανακαλυψαμε απο νεογεννητο μας ειχε πει :η παλληνδρομηση κραταει 3 ωρες 3 μερες η 3 χρονια. το μονο που θελει ειναι υπομονη και να μην διχνεις στο παιδι οταν κανει εμετο οτι στεναχωριεσαι εγω εχω σε ολο το σπιτι μπολακια οποτε το βουταω και γινεται μεσα στο μπολ κανει τον κυκλο του και ξανα φευγει!ποσο ειναι το παιδακι σου;
Ειναι 48 ημερων κ το ανακαλυψαμε στις 20 μερες περιπου.Υπαρχει περιπτωση οισοφαγιτιδας?η παιδιατρος μου το ειχε αναφερει κ αυτο.

ΣΤΕΛΛΙ
28-11-12, 13:24
georgia2012: εμας η μπεμπα ειναι 4 μηνων!!! Στις αρχες την θηλαζα κ της εδινα κ συμπληρωμα.....καποια στιγμη αρχισε να γερνει το κεφαλι προς τα πισω στον θηλασμο κ να κανει το σωμα της σαν τοξο....καθως μεγαλωνε----βαρος επαιρνε αρκετο---εβγαζε ολο κ μαγαλυτερες γουλιες μετα το γαλα,,ακομα κ στο θηλασμο!!Καποια στιγμη ξεκινησε ρουκετες με εντονο κλαμα ολη μερα ακομα κ οταν ειχε φαει....καναμε υπερηχο στον 2ο μηνα...εχουμε μετριου plus βαθμο παλινδρομησης....το επαντορεν το πινουμε κ εμεις αλλα ειναι για να μην νιωθει το καψιμο στον οισοφαγο...εμεις κοψαμε τον θηλασμο στις 40 μερες λογω δικου μου προβληματος κ πινουμε αντιαναγωγικο γαλα!!!Μας εσωσε το γαλα αυτο!!!!Το παιδι μου ηρεμησε, παιρνει βαρος γιατι καποια βδομαδα εμεινε στασιμη, δεν κλαιει δεν ζοριζεται στον υπνο....πινουμε 150μλ και η αναλογια μας που μας ταιριαξε ειναι 1 μεζουρα κανονικο frezylac 1 και 4 μεζουρες αντιαναγωγικο frezylac ar .....κοιμομαστε με κλιση στο στρωμα της κουνιας κ την κραταμε μιση ωρα ορθια αφου φαει.....παντως οσο μεγαλωνει θα δεις οτι βελτιωνεται η κατασταση...εμας μπορει να βγαλει αλλα πιο λιγες γουλιες κ οχι συχνα...δινουμε πρωι-βραδυ επαντορεν κ εν καιγεται πια ο οισοφαγος της...γιατι εμας ο υπερηχος εδειξε οτι το γαλα παλινδρομει κ παραμενει κ στον οισοφαγο!!!Ειναι πλεον ενα ηρεμο μωρο κ εχουμε πια τις κλασικες ανησυχιες με τα δοντια μας!!!Αλλα ειχαμε φτασει μια μερα να κλαιει του σκοτωμου, εψαχνα για υπερηχο κ μου εκλειναν σε μια βδομαδα ή σε ενα μηνα...τελικα μια Τριτη εψαχνα για τον υπερηχο, βρηκα ραντεβου Τεταρτη--την αμεσως επομενη στο Μητερα---πληρωσαμε 110ευρω---που δεν μας περισσευανε αλλα ειδε την ιδια μερα η παιδιατρος μας την εξεταση κ την επομενη ξεκινησαμε αντιαναγωγικο!!!Δεν θααφηνα ουτε λεπτο την μπεμπα να ταλαιπωρειται αλλο!!!

ΣΤΕΛΛΙ
28-11-12, 13:28
και το χειρουργειο δεν αφορα καθαρα την παλινδρομηση αλλα σε ακραιες περιπτωση οταν υπαρχει θεμα με τον πυλωρο...."είναι η στένωση πυλωρού, δηλαδή του σωλήνα που συνδέει το στομάχι με το έντερο, που δεν επιτρέπει στην τροφή να περάσει στο έντερο. Στην περίπτωση αυτή ο εμετός είναι σαν ρουκέτα, εκτοξεύεται δηλαδή σε μεγάλη απόσταση."....αλλα ο υπερηχος το δειχνει αυτο....ευτυχως εμας δεν ειχε ....

georgia2012
28-11-12, 14:37
Δεν θα εδινα ποτε ξενο γαλα για αυτο το λογο.Μου ειπαν οι γιατροι οτι το μητρικο ειναι το καλυτερο.Αλλα ειλικρινα εχω απελπιστει κ χαιρομαι οταν ακουω οτι παιδακια το ξεπερασαν με τον εναν η τον αλλο τροπο.Ανυπομονω να ερθει κ η δικια μας σειρα..Εχει πολυ κουραση η γοπ κ εγω ειμαι ακομα στην αρχη.Φανταζομαι τι εχετε περασει εσεις..:sad::sad::sad:

ΣΤΕΛΛΙ
28-11-12, 23:25
Προς θεου, δεν ειπα να της δωσεις ξενο γαλα!!!Εγω θηλαζα κανονικα κ ομως ουτε με το μητρικο δεν γινοταν κατι...εκανε κατι τρελους εμετους!!Λογω δικου μου προβληματος υγειας διεκοψα τον θηλασμο στις 40κατι μερες....και ετσι αφου διναμε ξενο και καναμε τον υπερηχο δωσαμε κ αντιαναγωγικο....δενξερω τι προτεινουν οι γιατροι σε περιπτωση αποκλειστικου θηλασμου...

georgia2012
29-11-12, 12:39
Προς θεου, δεν ειπα να της δωσεις ξενο γαλα!!!Εγω θηλαζα κανονικα κ ομως ουτε με το μητρικο δεν γινοταν κατι...εκανε κατι τρελους εμετους!!Λογω δικου μου προβληματος υγειας διεκοψα τον θηλασμο στις 40κατι μερες....και ετσι αφου διναμε ξενο και καναμε τον υπερηχο δωσαμε κ αντιαναγωγικο....δενξερω τι προτεινουν οι γιατροι σε περιπτωση αποκλειστικου θηλασμου...
Μου ειπαν να συνεχισω τον θηλασμο.Απλα επειδη το γαλα ειναι πιο ελαφρυ ανεβαινει πιο ευκολα.Καποιες φορες ειμαστε καλα αλλες οχι.Ειναι μερες που βγαζει αρκετες γουλιες(εμετο δεν κανει)που μυριζουν σαν εμετος και αλλες που απλα δυσανασχετει μονο οταν ρευεται κ λες αυτο ηταν περασε.Τι να πω?Υπαρχει περιπτωση να ειναι μια ετσι και μια αλλιως?Μαλλον ειναι κατι που τρωω.Τα γαλακτοκομικα τα εκοψα ενα μηνα αλλα δεν βοηθησε σε κατι απο οτι ειδα.:?::?::?:

λεμακι
29-11-12, 15:30
εμενα ο παιδιατρος στο νοσοκομειο που γεννηθηκε που ειχε πει οτι η παλληνδρομηση κραταει ή 3 ωρες ή 3μερες ή 3 μηνες ή 3 χρονια. ειχε δικιο ηταν παντα ενα τριημερο σε εξαρση οτι ετρωγε το εκανε εμετο το δυσκολο ειναι οταν ξεκιναει και στερεα τροφη. σημερα καθαρισα 2 χαλια απο γουλιες και μυριζει πολυ και εμενα ειναι 28 μηνων

nanana
12-12-12, 22:55
Κορίτσια να ρωτήσω κάτι. Υπαρχει περίπτωση κάποιο μωράκι να ζει γοπ ζωρις να βγάζει γουλιές; μικρός μ είναι σχέδον 5 μηνών γουλιές βγάζει που κ που αλλά μόνο 1 φορα τη μέρα συνήθως κ αυτό αν έχει φάει λαίμαργα. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι από νεογέννητο ακομα οταν είναι να ρευτει δείχνει να υποφέρει κ γκρινιάζει. Επίσης είναι γενικώς γκρινιάρης κ ψάχνω την αιτια μήπως πονάει καπου το παιδί. Θηλάζει αποκλειστικά. Πρόσφατα περάσαμε βρογχιολιτιδα κ μας έχει μεινει λίγος βήχας ο οποίος όμως είναι σχεδόν παντα μετά από ρέψιμο ακουγεται σαν να προσπαθεί να βγάλει βλεννες όμως. βάρος παίρνουμε πολυ καλό. Τι λέτε υπαρχει περίπτωση να έχει;

λεμακι
13-12-12, 15:55
καλησπερα να σου πω δεν γνωριζω αν οταν ενα μωρο που εχει γοπ πρεπει να κανει γουλιες.τον γιατρο τον εχεις ενημερωσει για ολα αυτα; γιατι πιο μικρο μπορει να ειχε και κολικους

nanana
13-12-12, 22:55
καλησπερα να σου πω δεν γνωριζω αν οταν ενα μωρο που εχει γοπ πρεπει να κανει γουλιες.τον γιατρο τον εχεις ενημερωσει για ολα αυτα; γιατι πιο μικρο μπορει να ειχε και κολικους
μέχρι 2 μηνών τη γκρινια την αποδιδαμε σε κολικους συμφωνα κ με την παιδίατρο μετά έγινε ένα ήρεμο παιδάκι που γκρίνιαζε μόνο οταν πεινούσε πάλι όμως απ' ότι θυμάμαι ζόρι όταν λίγο στο ρέψιμο αλλά επειδή ήταν σχετικά ήσυχος δεν εδωσα σημασία. Γυρω 3,5 μηνών αρρώστησε με μύξες κ βήχα που μας τράβηξε μέχρι πριν λιγες μέρες κ μας ο
Πέθανε στην γκρινια. Ελεγα ότι γκρινιαζε απ' το μπουκωμα αλλά βλέπω ότι κ τώρα που είναι καλα γκρινιάζει πολύ όμως! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί...ειπα στη γιατρό να ρον εξετάσει διεξοδικά μήπως βρει κάτι μου πε ότι δεν έχει τίποτα. Κ τα δόντια που πίστευα είναι μεν λίγο πρησμένα αλλά όχι κ για τόση γκρινια κατά την άποψη της πάντα. Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι τον ενοχλεί κ πέφτοντας πάνω στο θέμα έδω σκέφτηκα μήπως το ότι δείχνει να πονάει οταν είναι να ρευτει σημαίνει ότι μπορεί να έχει έστω κ ελαφριά γοπ. Δε θα χαμε θέμα με το βάρος όμως;

ΣΤΕΛΛΙ
13-12-12, 23:19
nanana: Οπως εχω ξαναπει εμας η μικρη---θα γινει 5 μηνων τα Χριστουγεννα!--ειχε ανεκαθεν γοπ....στους 2 πρωτους μηνες που την θηλασα αλλα εδινα κ 1 φορα το βραδυ συμπληρωμα εβγαζε πολυ γαλα, σαν εμετο...και στον θηλασμο εγερνε προς τα πισω το κεφαλι της κ δεν ηθελε το στηθος...ομως βαρος παιρναμε πολυ!!!Γιαυτο κ η γιατρος μας δεν ειχε ανησυχησει...εγω ομως διαβασα τα συμπτωματα κ επεμενα για γοπ....κλεινοντας τον 2 μηνα , σε μια βδομαδα πηρε μονο 100γρ βαρος!!!εκλαιγε συνεχεια--κ εκτος του ωραριου των κολικν που δεν ειχε καθε μερα αλλα ανα 2 μερες περιπου----εψαχνα σαν τρελη να βρω νοσοκομειο για υπερηχο την επομενη κιολας μερα απο την μερα που εκλαιγε συνεχεια κ δεν σταματαγε με τιποτα!!!Ολα τα νοσοκομεια μου κλεινανε ραντεβου για μετα απο 2-3 μερες ή και βδομαδες....χρυσοπληρωσαμε τον υπερηχο 110ευρω στο μητερα---παρα πολυ καλη η γιατρος μας εξηγουσε το γαλα κ τις διΑΔΡΟΜΕς που κανει---και την ιδια μερα πηγα τις εξετασεις στη γιατρο κ ειδε οτι το γαλα παραμενει και αρκετη ωρα στον οισοφαγο...την επομενη χρησιμοποιησαμε κ ως τωρα βεβαια αντιαναγωγικο γαλα!!!Ειδαμε τρομερη βελτιωση!!Σταματησαν οι μεγαλες γουλιες, δεν κλαιει κ δεν καιγεται....δινουμε κ επαντορεν σιροπι για να μην καιγεται ο οισοφαγος!!!Τωρα αρχισε κ εμας την γκρινια λογω δοντιων--οχι πολυ η κακομοιρουλα---ειναι υπομονετικο παιδακι κ κλαιει μονο οταν ποναει πολυ---τα πανω δοντια μας ειναι ετοιμα---τα ουλα ειπε η γιατρος εχουν πρηστει πολυ!!!Και επειδη σφιγγεται αμα πονα, ισως να βγαζει κ καμια γουλια!!!Καπου διαβασα οτι οι γιατροι συγκρινουν τον πονο της οδοντοφυιας με τους πονους της γεννας!!!Μεχρι στιγμης κοιμομαστε ολο το βραδυ...ελπιζω να μην αλλαξει αυτο!!!Περαστικα ευχομαι...κ ολες οι γκρινιες μεσα στο προγραμμα ειναι αρκει να μην ταλαιπωρουνται τα μωρακια απο κατι ιατρικο θεμα---καμια μαμα δεν θελει να βλεπει το μωρακι της να γκρινιαζει....Α!ξεχασα να πω οτι εμας γκρινιαζει κ οταν νυσταζει κ αυτονανουριζεται μονη της καμια φορα!!!!Κανει κατι σαν "μμμ"!!!

nanana
13-12-12, 23:55
Αχ βρε στελλι δε ξέρω εμένα παίρνει καλό βάρος γουλιές δεν έχει αλλά αυτό που πολλές φορές τον έχω αγκαλιά κ τον κανω βόλτες για να μη γκρινιάζει κ αυτος σφίγγεται κ μουγκρίζει μου κάνει ενόχληση ξςεω γω; έχω κι άλλο παιδί κ δεν αντεχω να χω όλη μέρα αγκαλιά πια τον μικρό νιώθω κ τύψεις γιατί ήδη έχει αρχίσει να αντιδράει με το δίκιο του ο μεγάλος. Δε θέλω να πιστέψω ότι απλά είναι γκρινιάρης γιαυτο ψάχνω αιτιες. Δεν παίρνει κ πιπίλα να ηρεμεί λίγο.

vassiliki
28-12-12, 20:55
κι εμενα τα ιδια συμπτώματα είχε με αποκλειστικο θηλασμό και ηταν παλινδρόμηση, όταν δεν βγάζει γουλιές αναφέρεται από ότι έχω δει σαν "κρυφή" παλινδρόμηση. Από ότι μας είπες η γαστρεντερολόγος το peak της παλινδρόμησης ειναι στους 4,5-5 μηνες (δηλ. το 68% των βρεφών παρουσιάζουν σε αυτή την ηλικία ΓΟΠ). Οι οδηγίες ιδιες , εμεις παίρνουμε και epadoren .Εχει ηρεμησει αρκετά το μωράκι μας. προσοχή πάντως γενικά και σε αυτά που τρώει η μαμα οταν θηλάζει το μωρό γιατί πολλοί κολικοί η γκρίνιες οφείλονται σε αυτά...

sofiaridaia
10-02-13, 01:13
geia sas simera ekana eggrafi sto forum....o mikros mas exei γοπ απ τοτε που γεννηθηκε 5ημερων καναμε υπερηχο κ το διαπιστωσαμε....δε μας δωσανε σιροπακι δοκιμαζουμε γαλατα αλλα βοηθησαν αλλα οχι 3μηνων ημαστε τρωμε 240μλ ανα 2ωρο εχει νευρικοτητα αστατο υπνο κ δυστυχως παρολο που τρωει πολυ δεν πηρε τα αναμενομενα γραμμαρια τωρα ημαστε σε φαση που θα ψαξουμε της πιθανες αιτιες

Kiki_86
02-03-13, 17:02
Να κάνω μια ανόητη ερώτηση; Η οισοφαγίτιδα είναι το ίδιο με την γοπ; Εμάς το μωρό μας είναι 3 μηνών. Στην αρχή έπινε το γάλα κανονικά και χωρίς προβλήματα...Ελάχιστες γουλίτσες πού και πού αλλά τίποτα ανησυχητικό. Μετά έκανε δυσκοιλιότητα και ψάχναμε το κατάλληλο γάλα γι'αυτήν. Την είχαμε καταβρεί με το frezylac pro digest το οποίο δυστυχώς η εταιρεία το σταμάτησε γιατί δεν το αγόραζαν πολλοί... Από τότε άρχισαν τα προβλήματα... Αρχίσαμε almiron comfort χειρότερα...Έκανε κακά ανά τρεις μέρες και πολλές γουλιές... Μετά της δώσαμε το frezylac ok. Τα ίδια και χειρότερα...Φουσκώματα, αέρια, γουλιές, γκρίνια (πολλή γκρίνια), πράσινα κακά.. Παράλληλα κάναμε και το εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα και εκεί τα πράγματα χειροτέρευσαν... Το παιδί έτρωγε με δυσκολία και πάντα με γκρίνια. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το γάλα σε συνδυασμό με το εμβόλιο...Πήρα και την παιδίατρο και μου είπε να το αφήσουμε μια βδομάδα...Τις τελευταίες δύο τρεις μέρες όμως έκλαιγε πάρα πολύ όταν την τάιζα σε σημείο να μην μπορώ να την ταίσω πια...Έτσι την πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε ότι είναι οισοφαγίτιδα...Μας έδωσε κ Epadorene για πρωί και βράδυ και μας άλλαξε το γάλα σε S26 HA...Ελπίζω να σταματήσει η γκρίνια και να καταλήξουμε τελικά σε ένα γάλα γιατί με έχει κουράσει όλο αυτό...Δεν μπορούμε να το χαρούμε το μωρό μας...Μέχρι πότε όμως θα της το δίνουμε το σιρόπι ξέρετε;;

dama
02-03-13, 20:43
Καλησπέρα σε όλους
θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω θέμα
ο μικρός μας είναι 4 μηνών
τον πρώτο μήνα τον θήλαζα αλλά μετά λόγω διαφόρων προβλημάτων αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το νοσοκομειακό θήλαστρο και να του δίνω πάλι το δικό μου αλλά με το μπιμπερό
έχει γίνει διάγνωση ΓΑΠ, έχουμε κάνει υπέρηχο και είναι μέτριας μορφής, δεν έχει εμετούς αλλά όλα τα συμπτώματα της ΓΑΠ, άρχισε να έχει άρνηση στο φαγητό, να κλαίει, να τεντώνεται συνέχεια και να δείχνει ότι υποφέρει με αποτέλεσμα να έχουμε πρόβλημα με το βάρος του. η διάθεση του δεν άλλαξε ποτέ, πάντα ευδιάθετος, χαρούμενος, εκτός βέβαια από την ώρα του φαγητού
τα πιο ευχάριστα γεύματα φυσικά τα είχαμε όταν ήταν νυσταγμένος
είχε γίνει απρόβλεπτος, δεν ξέραμε πότε θα φάει ευχάριστα και πότε θα διαρκέσει το γεύμα μας πάνω από μία ώρα
ξεκινήσαμε το epadoren μετά από οδηγίες της παιδιάτρου μας αλλά επειδή στην αρχή δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα επισκεφτήκαμε και μια παιδογαστρεντερολόγο η οποία μας συστησε το nexium που είναι σε φακελάκια για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα εφόσον το μωρό μας υπέφερε
αρχικά φοβήθηκα να το πάρω γιατί διάβασα στις οδηγίες ότι δεν πρέπει να δοθεί σε παιδιά μικρύτερα του 1 έτους ή των 10 κιλών. να τονίσω εδώ ότι το αγοράκι μας είναι σχεδόν 5600, σήμερα είναι να τον ξαναζυγίσουμε
πήγαμε κάπως καλύτερα με το σιρόπι και φτάσαμε σε πολύ καλό επίπεδο, έτρωγε για κάποιο διάστημα πολύ ικανοποιητικά, χωρίς ενοχλήσεις και είπαμε ότι λύσαμε το πρόβλημα μας. δυστυχώς τα προβλήματα ξαναάρχισαν, αυξήσαμε την δόση αλλά πάλι τίποτα
η γαστρεντερολόγος μας είπε ότι δεν υπάρχει άλλη λύση παρά να πάρουμε το nexium, με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ότι στην Αγγλία και την Αμερική το χρησιμοποιούν συνέχεια σε βρέφη, ότι έχουν καταργήσει το epadoren γιατί συνήθως δεν έχει αποτέλεσμα
εγώ βέβαια σαν μαμά που ανησυχεί, χωρίς βέβαια να θέλω να αμφισβητώ τους ειδικούς θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω
σήμερα το ξεκινήσαμε το φάρμακο αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν κάποια από εσάς έχει χρειαστεί να δώσει αυτό το φάρμακο στο μωρό της
πραγματικά η γνώμη άλλων μαμάδων θα με βοηθούσε πολύ

Kiki_86
03-03-13, 09:32
Dama εγώ της δίνω το Epadorene τώρα δύο μέρες και μπορώ να πω ότι είδα αποτελέσματα...Δεν κλαίει όταν την ταΐζω και έχει αρχίσει και πίνει μεγαλύτερες ποσότητες..Αρχίζει δηλαδή και επανέρχεται μάλλον...Η παιδίατρος μας είπε ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις για την ΓΟΠ. Εμάς μάλλον είναι ακόμα ελαφριά...Θα σου έλεγα να ρωτήσεις το φαρμακοποιό να δεις τι θα σου πει κ αυτός αλλά αν δεις κ έχει αποτέλεσμα και σε διαβεβαιώνει και ο γιατρός τότε μην το σκέφτεσαι... Αρκεί να κάνει καλό στο παιδί σου. Εκείνο θα σου δείξει αν το βοηθάει ή όχι...Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...εύχομαι περαστικά και να επανέλθουν γρήγορα τα μωράκια μας γιατί είναι κρίμα να μην μπορούμε να τα χαρούμε σ' αυτήν την ηλικία... Εμένα είναι το πρώτο μου, δυσκολεύτηκα να την κάνω και γενικά όλα ανάποδα της πάνε από την αρχή...Στενοχωριέμαι αλλά σκέφτομαι ότι είναι όλα περαστικά οπότε παίρνω κουράγιο...

dama
03-03-13, 19:58
Είναι πολύ θετικό Kiki_86 ότι είδες αποτέλεσμα σε 2-3 ημέρες, λογικά η μικρή σου έχει ευτυχώς μικρό θέμα
βάρος παίρνει κανονικά;
εμείς έχουμε αγχωθεί με το θέμα του βάρους, ενώ στην αρχή πήγαινε πολύ καλά και η ανάπτυξη του ήταν ραγδαία, από όταν άρχισε το πρόβλημα άρχισε να μην παίρνει το απαιτούμενο βάρος:cry:
κάθε μέρα με το άγχος πόσα ml θα καταναλώσει, κάθε εβδομάδα και ακόμα πιο συχνά με το άγχος της ζυγαριάς
είναι τόσο χαρούμενος και γελαστός, είναι τόσο παιχνιδιάρης αλλά πλέον, πάνω από τα μισά γεύματα του τα θυμίζουμε
ειδικά αυτές τις ημέρες τρώμε με κουκλοθέατρο και τραγούδια και με ότι μπορείς να φανταστείς για να του αποσπάσουμε την προσοχή και να καταφέρει να ολοκληρώσει κάποια γεύματα
είχα ρωτήσει την φαρμακοποιό, είναι γνωστή μου, θυμάται να το έχει δώσει το φάρμακο (εσομεπρζόλη είναι η ουσία) και για άλλα μωρά αλλά δεν θυμάται αν ήταν πάνω του έτους που γράφουν οι οδηγίες
γενικά είναι σε έλλειψη αυτό το φάρμακο, να φανταστείς ότι μέχρι να μου απαντήσει η γνωστή είχα πάρει ακόμα 7 φαρμακεία και κανένα δεν το είχε αλλά ούτε οι προμηθευτές τους το έβρισκαν
θα το δοκιμάσω λίγες ημέρες και αν δε δω αποτέλεσμα θα γυρίσω στο σιρόπι που είναι πιο ήπιο και θα δούμε τι άλλο θα κάνουμε
εξάλλου, επειδή είναι πολύ πιθανό να έχει γκρίνια και άρνηση για φαγητό πλέον και από τα δόντια του μπερδεύονται τα πράγματα
πάντως η γαστρεντερολογος, η οποία είναι πολύ ευγενική και αναλυτική προσπαθεί να με έχει καθυσηχάζει σχετικά με το φάρμακο, αλλά όταν διαβάζεις ότι δεν έχουν γίνει ακρετές μελέτες για τόσο μωρά και δεν επιτρέπεται να το δώσεις δεν αγχώνεσαι σαν γονιός αν κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου;
μέχρι στην Αγγλία έφτασα να πάρω τηλέφωνο, σε μία παιδίατρο που είναι φίλη φίλης

αχ να μπορούσαν τα γλυκούλια μας να μας πουν τι έχουν να τα βοηθήσουμε, όταν είναι ήρεμος και τρώει τι μεγάλη ευτυχία που νιώθω, σαν να τρώω εγώ!
το πρώτο μας είναι και σ εμάς

κουράγιο και όλα θα πάνε καλά
σίγουρα είναι περαστικά
κουράγιο και σ εσένα και εύχομαι να το ξεπεράσετε εντελώς

Kiki_86
04-03-13, 11:43
Εμάς είναι τώρα 3 μηνών και μιας εβδομάδας...Στα κιλά της είναι καλά, 5600. Δυο τρεις μέρες μόνο δεν έτρωγε καλά επειδή ούρλιαζε..Μετά την πήγαμε στην παιδίατρο και μας έδωσε το σιρόπι και από τότε άρχισε να επανέρχεται σιγά σιγά...Όχι ότι είναι όμως και τελείως ήρεμη...Της δίνουμε το σιρόπι 8 το πρωί και κατά τις 4 το απόγευμα αρχίζει πάλι γκρίνια...Ίσως πρέπει να της το αυξήσουμε σε 3 φορές τη μέρα...Αλλά δεν ξέρω μήπως έχει και κολικούς. Και το γάλα που μας έδωσε δεν ξέρω πάλι αν της κάνει...Έκανε κακά χθες στις 8 το πρωί και σήμερα είναι 12 και τίποτα ακόμα... Μακάρι να μπορούσαν να μας πουν τι έχουν... Όσο για το θέμα σου αφού στο λέει παιδογαστρεντερολόγος είναι ο πιο ειδικός από όλους...Αν δεις αποτέλεσμα μη φοβάσαι...

dama
04-03-13, 16:41
Εμείς να φανταστείς του δίναμε από την αρχή 3 φορές την ημέρα! Ίσως πρέπει να συζητήσεις με παιδίατρο να αυξήσετε τις δόσεις
Πάλι καλά που δεν έχετε πρόβλημα με το βάρος της, ελπίζω να βρει και το αγοράκι μας τους ρυθμούς του
τα μισά γεύματα γίνονται με απίστευτο κόπο και γενικά υπολλείπεται στο βάρος:cry::cry:
Έχεις δίκιο, πρέπει να δείξω εμπιστοσύνη στην ειδικό, το έψαξα όσο μπορούσα και δεν μπορώ να κάνω κατι άλλο, πραγματικά εύχομαι να δούμε διαφορά,
μακάρι να αρχίσει να τρώει ευχάριστα και να πάρει το βάρος που του λείπει

Koalaki
04-03-13, 22:54
Εμεις αυτον τον μηνα πηραμε μονο 250 γραμμαρια και τρωμε παρα πολυ αλλα πολλες αναγωγες βρε κοριτσια.....ρεψιμο πολυ....ανησυχο υπνο μεχρι αηδιας......κλαμα στο φαγητο.....και τεντωμα του κορμου και κανει πισω το κεφαλακι της....συνεχεια......

Αυτες τις μερες κανουμε εξετασεις για ουρολοιμωξη....και αν ειναι αρνητικες θα παω σε παιδογαστρεντερολογο....θεσσαλονικη αλλα δεν ξερω σε ποιον ακομα.....

dama
06-03-13, 12:15
Εμεις αυτον τον μηνα πηραμε μονο 250 γραμμαρια και τρωμε παρα πολυ αλλα πολλες αναγωγες βρε κοριτσια.....ρεψιμο πολυ....ανησυχο υπνο μεχρι αηδιας......κλαμα στο φαγητο.....και τεντωμα του κορμου και κανει πισω το κεφαλακι της....συνεχεια......

Αυτες τις μερες κανουμε εξετασεις για ουρολοιμωξη....και αν ειναι αρνητικες θα παω σε παιδογαστρεντερολογο....θεσσαλονικη αλλα δεν ξερω σε ποιον ακομα.....

Καλημέρα,
το άγχος της ζυγαριάς το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το αντημετωπίζουμε και εμείς. δεν έχουμε εμετούς καθόλου αλλά προφανώς από την παλινδρόμηση έχει πάθει οισοφαγίτιδα και έχει άρνηση να φάει, καταλαβαίνεις, κλάματα, γκρίνεις, παραμύθια κτλ
ξεκινήσαμε με epadoren, κάτι έγινε μετά από 1 μήνα, μετά πάλι τα ίδια, αυξήσαμε δόση, πάλι τα ίδια, πήραμε το nexium με κρύα καρδιά γιατί είναι πιο δυνατό και αναμένουμε...δυστυχώς μάλλον δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε

στην δική σου περίπτωση όμως το μωράκι σας έχει όρεξη να είναι καλά και τρώει πολύ, οπότε, λογικά το πρόβλημα του βάρους έρχεται από τις αναγωγές
θηλάζεις? διαφορετικά από όσο έχω ακούσει από γνωστούς υπάρχουν αντιαναγωγικά γάλατα τα οποία είναι πιο βαριά, αυτά νομίζω μπορεί να τα συστήσει ακόμα και η παιδίατρος
βέβαια καλά θα κάνεις όπως λες να δεις ειδικό για το θέμα

εύχομαι να σας πάνε όλα καλά, δεν το έχω βιώσει αλλά πραγματικά και οι εμετοί πρέπει να είναι πολύ δύσκολοι κατάσταση
χαίρεσαι να βλέπεις το μωρό σου να τρώει με όρεξη και τρέμει η καρδιά σου πόσο από το γαλατάκι που κατανάλωσε θα μείνει στο στομαχάκι του και πόσο θα το βγάλει....

Koalaki
06-03-13, 15:58
Οχι δεν θηλαζω....
Οντως τρωει πολυ αλλα και πολυ γκρινια εχουμε και δεν ξερω πλεον τι συμβαινει....σημερα πηραμε αποτελεσματα απο τα ουρα και ευτυχως ειναι αρνητικα.....αλλα απο την αλλη σκεφτομαι τι μπορει να συμβαινει.....αφου δεν ειναι ουρολοιμωξη και καταληγω στο συμπερασμα οτι πρεπει να επισκεφθω ΑΜΕΣΑ εναν παιδογαστρεντερολογο.....

Ευχομαι και για εσας περαστικα γρηγορα....

Εσεις κανατε υπερηχο???

vassiliki
06-03-13, 17:14
Κορίτσια σας μιλησαν οι γιατροί σας για την περίπτωση (που ειναι πολύ μεγάλη) να οφείλεται σε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που τρώει η μαμα? Δοκιμάστε να μην τρώτε για 2-3 μέρες γαλακτοκομικά (καθόλου όμως) και θα δειτε μεγάλη διαφορά .Πήραμε κι εμεις το επαντορεν αλλα μόνο οταν περασε ενας μηνας αποχή (της μαμας) από γαλακτοκομικά του πέρασε εντελώς (τζάμπα πέρναμε το επαντορεν).
ΔΟκιμάστε το εστω και για λιγεσ μερες....υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση να διορθωθούν όλα, δε χάνετε και τίποτα ετσι δεν ειναι?

dama
06-03-13, 19:09
Κορίτσια σας μιλησαν οι γιατροί σας για την περίπτωση (που ειναι πολύ μεγάλη) να οφείλεται σε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα που τρώει η μαμα? Δοκιμάστε να μην τρώτε για 2-3 μέρες γαλακτοκομικά (καθόλου όμως) και θα δειτε μεγάλη διαφορά .Πήραμε κι εμεις το επαντορεν αλλα μόνο οταν περασε ενας μηνας αποχή (της μαμας) από γαλακτοκομικά του πέρασε εντελώς (τζάμπα πέρναμε το επαντορεν).
ΔΟκιμάστε το εστω και για λιγεσ μερες....υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση να διορθωθούν όλα, δε χάνετε και τίποτα ετσι δεν ειναι?

Εγώ γενικότερα στις αρχές, κατόπιν οδηγιών συμβούλου θηλασμού, έτρωγα μόνο κατσικίσιο γάλα και πρόβειο γιαούρτι. αργότερα έβαλα το αγελαδινό κανονικά στη διατροφή μου.

όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα κάναμε υπέρηχο διαπιστώθηκε ότι έχει παλινδρόμηση ο μικρούλης μας μέτριας μορφής.

το υποψιαζόταν η παιδίατρος γιατί είχε όλα τα συμπτώματα, έστριβε το κεφάλι του όταν κοιμόταν, τέντωνε το κορμί του όταν έτρωγε, τίναζε το κορμάκι του, έτρωγε μόνο νυσταγμένος ή στον ύπνο του, τρελή γκρίνια, κλάμα κ.τ.λ.
παρόλα αυτά έκοψα τα γαλακτομικά γενικότερα για 2 εβδομάδες, δηλαδή δεν έτρωγα οτιδήποτε μπορούσε να περιέχει γάλα, αλλά τίποτα
η γαστρεντερολόγος μου είπε πως δεν είχε νόημα να στερούμαι άλλο, αν έφταιγε αυτό θα είχε ηρεμήσει. επίσης η παιδίατρος μου είπε ότι αν είχε κάποια αλλεργία θα έβγαζε κάποια κοκκινίλα, θα είχαμε γενικότερα κάποιο δείγμα

τι να πω, να ξαναδοκιμάδω να τα κόψω όλα για δεύτερη φορά?? έχει νόημα?
πάντως αν είχε αλλεργία δε θα είχε πρόβλημα σε όλα τα γεύματα του;
ο μικρός μας μπορεί 2 συνεχόμενα γεύματα να φάει κανονικά και ξεγελιόμαστε ότι πάμε καλύτερα και μετά στο επόμενο γεύμα να γίνεται χαμός

θα δούμε πως θα πάει με το καινούργιο φάρμακο...μακάρι να ηρεμήσει και γενικότερα μακάρι να ηρεμήσει τελείως με τις στερεές τροφές

dama
06-03-13, 19:12
Οχι δεν θηλαζω....
Οντως τρωει πολυ αλλα και πολυ γκρινια εχουμε και δεν ξερω πλεον τι συμβαινει....σημερα πηραμε αποτελεσματα απο τα ουρα και ευτυχως ειναι αρνητικα.....αλλα απο την αλλη σκεφτομαι τι μπορει να συμβαινει.....αφου δεν ειναι ουρολοιμωξη και καταληγω στο συμπερασμα οτι πρεπει να επισκεφθω ΑΜΕΣΑ εναν παιδογαστρεντερολογο.....

Ευχομαι και για εσας περαστικα γρηγορα....

Εσεις κανατε υπερηχο???

Και εμείς κάναμε υπέρηχο και επιβεβσιώσαμε την παλινδρόμηση
δεν είναι καθόλου επώδυνο, πραγματικά να το κάνεις πριν πας στην παιδογαστρεντερολόγο γιατί σίγουρα θα σε στείλει.
εννοείται πως κάναμε και εμείς εξετάσεις για ουρολοίμωξη, 2 φορές μάλιστα

Koalaki
06-03-13, 21:28
Και εμεις αυτα τα συμπτωματα εχουμε....και εμενα τρωει 2 γευματα καλα και μετα χαμος....ρευεται κυριολεκτικα καθε 5 λεπτα....και βγαζει ποσοτητα ειτε γαλα ειτε κρεμα ειτε φαγητο.....

Τον υπερηχο που τον κανεις??? εγω νομιζα τον κανει ο παιδογαστρεντερολογος......

Μακαρι ολα να διορθωθουν......γιατι αγχωνομαι πολυ και πανω απο ολα ταλαιπωρειται το μωρο.....και ολο ειμαστε στην τσιτα....

Koalaki
06-03-13, 21:47
Οντως αν ειχε αλλεργια μαλλον θα εμφανιζε καποιοεξανθημα η εκζεμα η κοκκινιλα......οπως ειπε και η παιδιατροσ αλλα δεν χανεις τπτ να ξαναδοκιμασεις να τα κοψεις....καμια φορα δεν ξερεις.....

Ευχομαι περαστικα μας.....

Παντως εγω με τις στερεες ειδα διαφορα προς το χειροτερο δυστυχως και ηταν αυτο που με εβαλε σε περισσοτερες υποψιες.....

νελλίτσα
06-03-13, 22:49
Οντως αν ειχε αλλεργια μαλλον θα εμφανιζε καποιοεξανθημα η εκζεμα η κοκκινιλα......οπως ειπε και η παιδιατροσ αλλα δεν χανεις τπτ να ξαναδοκιμασεις να τα κοψεις....καμια φορα δεν ξερεις.....

Ευχομαι περαστικα μας.....

Παντως εγω με τις στερεες ειδα διαφορα προς το χειροτερο δυστυχως και ηταν αυτο που με εβαλε σε περισσοτερες υποψιες.....
δεν είναι απαραίτητο να σου δείξει κάτι δερματικό. εμένα ο μικρός μου σεν έβγαλε ποτέ το παραμικρό στο δέρμα του,οι εξετάσεις του καθαρές αλλά και παλλινδρόμηση έκανε και αλλεργία είχε. τα δικά μας συμπτώματα σχετίζονταν με γαστρεντερολογικού τύπου διαταραχές. η αποχή τον βοήθησεα ρκετά. περαστικά σας και καλό κουράγιο

dama
07-03-13, 02:41
Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο για εμβόλιο
θα το ξανακουβεντιάσουμε, έχετε δίκιο, δεν χάνω κάτι να ξαναδοκιμάσω!!!
η παιδίατρος δεν μου είπε ότι σίγουρα θα έπρεπε να έχει κάτι δερματικό, απλά ότι στις περισσότερες φορές τυχαίνει και αφού τα είχα σταματήσει και για 2 εβδομάδες περίπου, λογικά αν έφταιγε αυτό θα έπρεπε να είχε ηρεμήσει

αν πάντως ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πετάξω και όλο το γάλα που με τόσο κόπο του έχω μαζέψει για το μέλλον!!!!! τι να κάνουμε, πρέπει να ξεκαθαριστεί αυτό έτσι ώστε, αν υπάρχει αλλεργία να προσπαθήσω να του μαζέψω όσο μπορώ καινούργιο χωρίς να τρώω γαλακτοκομικά

τον υπέρηχο δεν τον κάνει ο παιδογαστεντερολόγος, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ
εμείς, κατόπιν οδηγιών της παιδιάτρου το κάναμε πριν κλείσουμε ραντεβού με γαστρεντερολόγο, πήραμε τηλέφωνο σε μία κλινική και ζητήσαμε να κάνουμε υπέρηχο στομάχου - οισοφάγου (αν δεν κάνω λάθος) εννοείται πως αν πεις υπέρηχο για ΓΟΠ κατευθείαν θα καταλάβουν
μίλα με την παιδιατρό σου ή ψάξε μόνη σου για να κάνεις
πάντως να ξέρεις ότι θα πρέπει να είναι νηστικό το παιδάκι όταν πας και να το ταίσεις εκεί γιατί αυτή η εξέταση γίνεται με γεμάτο στομάχι για να μπορούν να τσεκάρουν την παλινδρόμηση

γιατί με τις κρέμες έγινε χειρότερα; έκανε πιο έντονους εμετούς ή δεν της άρεσαν και δεν έτρωγε; εμείς πραγματικά σε αυτό ελπίζουμε γιατί από ότι είδα, τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση τα φάρμακα έχουν παροδικά αποτελέσματα
βρε κορίτσια, πόσο άσχημα αισθάνομαι που το αγοράκι μας είναι μόνο 4 μηνών και ταλαιπωρείται με μία από τις βασικές του ανάγκες, να μπορέσει να πιει το γαλατάκι του, επίσης πόσο άσχημα μου κάθεται που παίρνει φάρμακο και μάλιστα πιο βαρύ...

να περάσουν γρήγορα όλα και να γίνουν τα μωράκια μας καλά
σήμερα πήγαμε πολύ καλύτερα, για να δούμε αύριο και φυσικά ένας ακόμα αυστηρός κριτής θα ειναι η ζυγαριά

Koalaki
07-03-13, 09:11
Καλημερα....εχω ειχα την εντυπωση οτι πας στην παιδογαστρεντερολογο και αυτη συστημει υπερηχο στομαχου κλπ...εγω ειμαι απο δραμα και παιδογαστρεντερολογο εχει μονο θεσσαλονικη πιο κοντα μας.....οποτε να πηγαινα να εκαμνα υπερηχο στη δραμα σε καποιο κεντρο και μετα να τον πηγαινα στην παιδογαστρεντερολογο???

Χειροτερα εγινε με τις στερεες οχι γιατι δεν τρωει, απεναντιας τρωει αλλα εγω περιμενα οτι θα καθονται στο στομαχακι της αλλα αυτη και παλιτα βγαζει μετα που θα ρευτει η και μετα απο καμια ωρα.....η και περισσοτερο απο ωρα....

Αφου την δινω το πρωι γαλα και το βγαζει το μεσημερι....και της ερχεται ολο μπροστα στο στομα.....γεμιζει το στομα και πεφτει και εξω.....ειμαστε 7 μηνων και 10 ημερων και ειλικρινα φοβαμαι να μην την αφησω χωρις ρεψιμο.....εχω παρει μεγαλη φοβια γιατι ειμαι σιγουρη οτι αν δεν ρεφτει τοτε ειναι που θα τα βγαλει ολα.....

Να δουμε τι θα κανουμε με τα μωρα μας.....

yogini
07-03-13, 09:21
εχουμε κι εμεις μάλλον ήπια ΓΟΠ, υπέρηχο δεν κάναμε γιατι και να το εξακριβώσει δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα :(
βάρος παίρνει γύρω στα 550γρ το μήνα.
Έχω κόψει γαλακτοκομικά 2,5 μήνες και σταμάτησαν οι μεγάλες ρουκέτες και οι εμετοί, όσες φορές έσπασα την αποχή έστω και με μια κουταλιά τούρτα κτλ την άλλη μέρα μάζευα εμετούς :( Η παιδιάτρος λέει αποκλείεται να ειναι απο αυτο αλλα δυστυχώς εγω διαπίστωσα σχέση. Πέραν των γαλακτοκομικών επηρεάζει και το κακάο πολύ, χτες ηπια ρόφημα με σογια και κακάο και το βράδυ γκλουκ μου τα έβγαλε και πονούσε η κοιλίτσα της. Καταλαβαίνω πότε κάτε την πειράζει γιατι θα το έχω καταναλώσει σε μικρές ποσότητες και θα την επηρεάσει μονο για 2-3 γεύματα, μετά ξαναγυρνάει στις γουλιές.

dama
07-03-13, 13:27
όταν έχει το μωρό αλλεργία στο αγελαδινό καταλαβαίνω ότι μπορεί να κάνει εμετούς και σταματώντας τα γαλακτοκομικά να ηρεμήσει το στομαχάκι του και να μην πετάει ρουκέτες.
εμένα όμως ο μικρός μου που έχει σιωπηλή παλινδρόμηση γιατί δεν κάνει καθόλου εμετούς και βγάζει πολύ λίγες φορές δουλίτσες
οπότε σκεφτόμουν, αν ήταν αλλεργικός στο γάλα δεν θα έπρεπε να έχει εμετούς;

εγώ τα είχα σταματήσει μόνο για 2 εβδομάδες, μου είχε πει γαστρεντερολόγος και παπιδίατρος ότι ο οργανισμός και το γάλα καθαρίζουν από τις τροφές σε λίγες ημέρες οπότε θα έπρεπε να είχε βελτιωθεί σε 2 εβδομάδες
βέβαια διαβάζω εδώ περιπτώσεις που είδαν βελτίωση μετά από 1 μήνα αποχής

πάντως κορίτσια, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως ο δικός μας δυσκολεύεται σε συγκεκριμένα γεύματα, αλλά παλεύω με παραμύθια και παιχνίδια να το αποσπώ την προσοχή και να φάει όσο γίνεται γιατί δεν μας παίρνει από θέμα βάρους να χάνουμε γεύματα

πόσο θα ήθελα να ηρεμήσει και να κάνει εκείνος κουμάντο στο στομαχάκι του, να τρώει όποτε και όσο θέλει

πάντως γενικότερα και ο δικός μας έχει θέμα με το ρέψιμο, έχει τύχει μετά από γεύμα να μη ρευτεί καθόλου και να ρευτεί όταν ξυπνήσει ή σε άσχετη φάση
βέβαια επειδή πίνει αποκλειστικά δικό μου γάλα δεν έχω το ίδιο άγχος γιατί είναι πιο ελαφρύ και εύπεπτο
πάντα θα τον κρατήσουμε όρθιο μετά το γεύμα είτε ρευτεί είτε όχι γύρω στα 20 λεπτά, αν είναι βράδυ και μετά θα κοιμηθεί αμέσως τον κρατάμε και μισή ώρα
εξάλλου η γαστρεντερολόγος μου είχε πει ότι ένα τέταρτο είναι αρκετό

Koalaki
07-03-13, 14:04
Δεν ξερω τι γινεται...εμενα για παραδειγμα σημερα εφαγε με γκρινια το πρωινο γαλα, με χαρα την φρουτοκρεμα και με γκρινια παλι πριν λιγο που εδωσα κρεατοσουπα.....μετα το πρωινο γαλα ρευεται παντα στο πρωτο λεπτο και μετα καθε 5 λεπτα συνεχεια.....

Θα δουμε τι συμβαινει......

Kiki_86
08-03-13, 10:54
Εμάς η δικιά μας ηρέμησε με το epadoren...της δίνουμε και infacolic για τους κολικούς και δόξα το θεό με το φαγητό δεν έχουμε τώρα πρόβλημα..ΟΜΩΣ προχθές μας έκανε εγκολεασμό...δηλαδή ένα τμήμα του εντέρου μπήκε μέσα σε ένα άλλο...τρελό κλάμα...:shock:την πήγαμε εσπευσμένα στην παιδίατρο και της έκανε κλύσμα και όλα καλά. Τα κακά της όμως είναι κιτρινοπράσινα...Της δίνουμε το S-26 HA GOLD...Το έχει δοκιμάσει καμιά; Σήμερα κλίνει μια βδομάδα από τότε που το αρχίσαμε...Το πίνει μια χαρά αλλά κακά δεν κάνει κάθε μέρα και είναι και κιτρινοπράσινα... Ξέρετε πού οφείλεται;;; :confused:

dama
08-03-13, 23:34
Δεν ξερω τι γινεται...εμενα για παραδειγμα σημερα εφαγε με γκρινια το πρωινο γαλα, με χαρα την φρουτοκρεμα και με γκρινια παλι πριν λιγο που εδωσα κρεατοσουπα.....μετα το πρωινο γαλα ρευεται παντα στο πρωτο λεπτο και μετα καθε 5 λεπτα συνεχεια.....

Θα δουμε τι συμβαινει......

όπως ακριβώς το είπες
βλέποντας και κάνοντας λοιπόν
νομίζω ότι απλά κάποια στιγμή θα ηρεμήσουν τα μωρά μας και ποτέ δεν θα απαντηθούν κάποια από τα ερωτηματικά μας, ας γίνουν καλά και τίποτα άλλο δεν έχει σημασία

η παιδίατρος που τον είδε χθες μας είπε να μην ανησυχούμε, η ανάπτυξη του είναι πολύ καλή και δεν πειράζει που υπολλείπεται στο βάρος του
είναι ευχαριστημένη, την επόμενη εβδομάδα ξεκινάμε κρέμα..για να δούμε

dama
08-03-13, 23:37
Εμάς η δικιά μας ηρέμησε με το epadoren...της δίνουμε και infacolic για τους κολικούς και δόξα το θεό με το φαγητό δεν έχουμε τώρα πρόβλημα..ΟΜΩΣ προχθές μας έκανε εγκολεασμό...δηλαδή ένα τμήμα του εντέρου μπήκε μέσα σε ένα άλλο...τρελό κλάμα...:shock:την πήγαμε εσπευσμένα στην παιδίατρο και της έκανε κλύσμα και όλα καλά. Τα κακά της όμως είναι κιτρινοπράσινα...Της δίνουμε το S-26 HA GOLD...Το έχει δοκιμάσει καμιά; Σήμερα κλίνει μια βδομάδα από τότε που το αρχίσαμε...Το πίνει μια χαρά αλλά κακά δεν κάνει κάθε μέρα και είναι και κιτρινοπράσινα... Ξέρετε πού οφείλεται;;; :confused:

δεν ξέρω κάτι για την περίπτωση σου απλά ήθελα να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά, θα ταλαιπωρήθηκε πολύ το κοριτσάκι σας με τον πόνο
πάντως τα περισσότερα μωράκια έχουν ανταποκριθεί στο epadoren, τι να πω, δεν καταλαβαίνω, αφού ειναι μέτρια η παλινδρόμηση που έχουμε, γιατί έχουμε αναγκαστεί να πάρουμε πιο βαρύ φάρμακο (nexium)
ίσως ξαναδώσω αργότερα μια ευκαιρία στο σιρόπι... κατόπιν συννενοήσεως με γιατρό εννοείται

νελλίτσα
09-03-13, 00:32
dama όντως ισχύει ότι σ ε2 εβδομάδες περίπου καθαρίζει ο οργανισμός από τα γαλ/κα αλλά στη δική σας περίπτωση που θηλάζετε, θέλει 2 εβδομάδες ο δικός σου οργανισμός να καθαρίσει και άλλες 2 ο οργανισμός του μωρού, γι αυτό άκουσες για περιπτώσεις που τους πήρα 1 μήνα. όπως επίσης θέλει πολύ προσοχή και στα κρυμμένα γαλ/κα (πχ ψωμί του τοστ, φρυγανιές, ζωμοί που βάζουμε στα φαγητά κτλ).
μακάρι να πάτε καλά με τις κρέμες. εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποια υποαλλεργική ή βιολογική που να μην έχει καθόλου πρωτείνη αγελάδος. ή διαφορετικά με φρούτα βρασμένα (μήλο ή αχλάδι). μην του επιβαρύνεις το στομαχάκι του μέχρι να βγάλεις μια άκρη του τι συμβαίνει...
yogini γενικά το κακ'αο επιβαρύνει την παλλινδρόμηση όπως και τα οξέα φρούτα (πχ πορτοκάλι). τον δικό μου τον πείραζε για ένα διάστημα και η μπανάνα που κατανάλωνα εγώ. εμάς η γαστρ/γος μας είχε απαγορέψει και τη σόγια. δεν ξέρω όμως αν το έκανε λόγω παλλινδρόμησης ή υποψίας αλλεργίας
κορίτσια καλό κουράγιο και περαστικά στα μωρά σας.

dama
10-03-13, 00:04
dama όντως ισχύει ότι σ ε2 εβδομάδες περίπου καθαρίζει ο οργανισμός από τα γαλ/κα αλλά στη δική σας περίπτωση που θηλάζετε, θέλει 2 εβδομάδες ο δικός σου οργανισμός να καθαρίσει και άλλες 2 ο οργανισμός του μωρού, γι αυτό άκουσες για περιπτώσεις που τους πήρα 1 μήνα. όπως επίσης θέλει πολύ προσοχή και στα κρυμμένα γαλ/κα (πχ ψωμί του τοστ, φρυγανιές, ζωμοί που βάζουμε στα φαγητά κτλ).
μακάρι να πάτε καλά με τις κρέμες. εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποια υποαλλεργική ή βιολογική που να μην έχει καθόλου πρωτείνη αγελάδος. ή διαφορετικά με φρούτα βρασμένα (μήλο ή αχλάδι). μην του επιβαρύνεις το στομαχάκι του μέχρι να βγάλεις μια άκρη του τι συμβαίνει...
yogini γενικά το κακ'αο επιβαρύνει την παλλινδρόμηση όπως και τα οξέα φρούτα (πχ πορτοκάλι). τον δικό μου τον πείραζε για ένα διάστημα και η μπανάνα που κατανάλωνα εγώ. εμάς η γαστρ/γος μας είχε απαγορέψει και τη σόγια. δεν ξέρω όμως αν το έκανε λόγω παλλινδρόμησης ή υποψίας αλλεργίας
κορίτσια καλό κουράγιο και περαστικά στα μωρά σας.

συμφωνώ μαζί σου για τη κρέμα, το συζήτησα με την παιδίατρο και θα πάρουμε βιολογική αλλά είπαμε να βάζω μέσα το δικό μου γάλα αντί για νερό
μου είπε μετά να βάλω την πατάτα-καρότο-κολοκύθι και μετά τα φρούτα επειδή είναι όξινα, αλλά εσύ μιλάς για βρασμένα, θα την ρωτήσω

θα το συζητήσω και με την γαστρεντερολόγο που μας έδωσε την οδηγία να προχωρήσουμε στις κρέμες το νωρίτερο

όλα τα μωράκια να γίνουν γρήγορα καλά και να απολαμβάνουν το φαγητάκι τους!!!! να τα βλέπουμε ευτυχισμένα να είμαστε και εμείς
όταν τον βλέπω να πίνει το γάλα του και να με κοιτάει στα μάτια λιώνω:grin:

αν και τις περισσότερες φορές χαζεύει από εδω και από εκεί και προσπαθεί να αποφύγει το φαγητό!!!!!

yogini
10-03-13, 22:05
ωχ καθε πρωι πινω 4 πορτοκαλια...αμα φταιει κι αυτο καηκα :(

παντως μετα τη σογια με το κακαο ηρεμησαμε και επιστρεψαμε στην ρουτινα με τις γουλιες. Το βραδυ μετα τις 9 βλεπω και ζοριζεται και βγαζει περισσοτερο.

miriki
11-03-13, 11:32
yogini τα μωρα που τα πειράζει το γάλα είναι πάρα πολύ πιθανό να τα πειράζει και η σόγια.

mami
11-03-13, 12:50
Ο μπέμπης μου (~ 4 μηνών) τις τελευταίες 2-3 εβδιμάδες παρουσιάζει μία έντονη ανησυχία.
Τις πιό πολλές φορές (όχι πάντα) όταν τρώει, δυσανασχετεί και βάζει τα κλάματα (μόνο το βράδυ που τον θηλάζω ξαπλωμένο τρώει ήσυχα...αν αυτό έχει σημασία). Φαντάζομαι ότι γενικά επειδή δεν τρώει πολύ καλά, δεν κοιμάται και καλά κατά τη διάρκεια της ημέρας και έχει γενικά μία γκρίνια. :-(
Βάρος παίρνουμε γενικά καλά.
Τα παραπάνω συμπτώματα μπορεί να είναι ΓΟΠ...μπορεί να είναι και κάτι άλλο.
Τον τελευταίο μήνα έχουμε και πάρα πολλά σάλια και τον πονάνε πολύ τα ούλα του - έχει συνέχεια το χέρι του στο στόμα!!!
Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να μου πείτε κάποια στάση θηλασμού που θα τον βοηθήσει να τρώει περισσότερο π.χ. αν έχει ΓΟΠ?

Kiki_86
21-03-13, 10:57
Εμάς τελικά μάλλον έχει ΚΑΙ αλλεργία στο γάλα...Ενώ όλα πήγαιναν καλά και είχε αυξήσει και τις ποσότητες που έτρωγε πήγα να της μειώσω το infacolic που είναι για τους κολικούς (μας είπε η παιδίατρος να το κάνουμε σιγά σιγά γεύμα παρά γεύμα αντί για κάθε γεύμα για να μπορέσουμε να το κόψουμε τελείως) ΟΜΩΣ από την πρώτη μέρα που το μείωσα άρχισε πάλι τα ίδια...Γκρίνια, κλάμα, τεντώματα και δεν ήθελε να πιει το γάλα...μετά της το ξανάκανα σε κάθε γεύμα αλλά δεν βελτιωνόταν η κατάσταση...Την ξαναπήγα στην παιδίατρο και αλλάξαμε ΠΑΛΙ το γάλα σε frisolac AC και κάναμε και εξετάσεις αίματος και κοπράνων (αν και τα κάνει σπάνια, μας τα έκανε το πρωί πριν πάμε στη μικροβιολόγο ;) ). Αύριο θα βγουν οι εξετάσεις και θα κάνουμε και τα εμβόλια.. :( Τουλάχιστον αυτό το γάλα δεν της δημιουργεί κολικούς...είναι ήσυχη τώρα δυο μέρες...Άντε να δούμε...Όλο προβλήματα είναι αυτά τα μωρά...Και όχι τίποτε άλλο ταλαιπωρούνται πολύ... Να μας βάλει και καμιά κρεμούλα από αύριο που μπαίνουμε στον πέμπτο μήπως βελτιωθεί λίγο η κατάσταση...

dama
21-03-13, 12:04
Εμάς ευτυχώς ο μικρούλης μας ηρέμησε με το nexium
πάνω από μία εβδομάδα (να μην τον ματιάσω το μωρό μου) τρώει καλά, δεν γκρινιάζει, έχει επιτέλους όρεξη και ζητάει το φαγητό του, σταματήσαμε να τον ξυπνάμε και να τρώει κοιμισμένος

επιτέλους κάνει μόνος του το πρόγραμμα του και είναι σχετικά καλό, έχει μειώσει ένα γέυμα αλλά τρώει περισσότερο στα υπόλοιπα, σίγουρα δεν είναι ρομπότ, έχει και τα λίγο δύσκολα γεύματα του αλλά καμία σχέση με παλιές καταστάσεις

άντε να συνεχίσει έτσι, είχαμε σκοπό να ξεκινήσουμε τις κρέμες πολύ πιο νωρίς αλλά αφού πάει καλύτερα δώσαμε λίγο παράταση, οπότε ξεκινάμε την επόμενη εβδομάδα...

εύχομαι όλα τα μωράκια να γίνουν γρήγορα καλά και να σταματήσει αυτή η ταλαιπωρία και τα μικρούλια αλλά και τους γονείς τους...

κουράγιο κορίτσια, σιγά σιγά θα στρώσουν!!!!

Kiki_86
22-03-13, 11:22
ουφφ...έχω αρχίσει και απογοητεύομαι ρε παιδιά...σήμερα πήραμε τις εξετάσεις αίματος και κοπράνων και βγήκαν καθαρές...Άρα δεν έχει αλλεργία...δύο δείκτες μόνο είναι λίγο τσιμπημένοι αλλά οκ...Κάναμε και το epadoren ανά 8ωρο και το ελέγχουμε...δεν ξέρω ρε παιδιά...έλεος πια...τι έχει το παιδί μου;; Μας είπε η παιδίατρος να της δίνουμε κάθε τρεις ώρες από 100 ml γιατί με το δικό της πρόγραμμα θα αρχίσει και θα χάνει βάρος...Κ μέσα σε όλα τα άλλα δεν έχει κάνει και κακά τώρα δύο μέρες...Δεν αντέχω άλλο... :(

νελλίτσα
22-03-13, 18:27
οι εξετάσεις δεν δείχνουν πάντα σαφή εικόνα όσο αφορά τις αλλεργίες, ειδικά σε τόσο μικρά μωρά. συζήτα με την παιδίατρο το ενδεχόμενο να πάτε σε υποαλλεργικό γάλα και καθυστέρησε την εισαγωγή στερεών γιατί δεν θα ξέρεις τι την πειράζει... κα;ι θα; γίνει χειρότερα και η δυσκοιλιότητά της...

Kiki_86
22-03-13, 20:42
Ναι το γάλα το αλλάξαμε σε frisolac AC αλλά φοβάμαι ότι θα την πιάσει δυσκοιλιότητα γιατί δεν έχει καθόλου λακτόζη...Σήμερα κάναμε και τα εμβόλια και έκανε διάρροια...Όλα τα καλά μαζεμένα...Ωστόσο παρόλο που της έδωσα epadoren και το μεσημέρι και κάνουμε και πιο μικρά και συχνά γεύματα πάλι γκρινιάζει...Όχι όσο χθες βέβαια αλλά δεν παύει να ζορίζεται για να πιει 100ml...Κ είπαμε τις τροφές να τις βάλουμε από τον άλλο μήνα γιατί δεν είναι έτοιμη ακόμα... Πραγματικά μερικές στιγμές νιώθω να καταρρέω... :cry:

νελλίτσα
22-03-13, 22:34
επειδή ο δικός μου θήλαζε δεν ξέρω τι παίζει με τα ξένα γάλατα. αν όμως της το άλλαξες χτες πιθανό να χρειάζεται περισσότερο χρόνο μεχρι να ηρεμήσει. τον δικό μου τον βοηθούσε πολύ να είναι σε όρθια θέση, αν αντέχουν τα χέρια σου (εγώ καταβολεύτηκα μάρσιπο αγκαλιάς) σκέψου το σαν εναλλακτική θα δεις μεγάλη διαφορά. αυτό το αίσθημα της απελπισίας το ξέρω καλά... κουράγιο!

Kiki_86
23-03-13, 23:13
Το θέμα είναι όταν την ταΐζω.. Δεν μπορεί να πιει πάνω από 100... κ αυτά με το ζόρι. Καμιά φορά και 90...Δεν ξέρω τι να κάνω...μόλις σταματήσω να την ταΐζω ηρεμεί...δεν έχει δηλαδή γκρίνια τις άλλες ώρες...Μόνο όταν πίνει γάλα σφαδάζει...Μόλις την αφήσω κοιμάται ή μουρμουρίζει... Αλλά αν συνεχίσει έτσι σίγουρα θα χάσει κιλά...Το γάλα της το δίνω τώρα 4 μέρες...Ξέρω ότι είναι νωρίς για να κρίνω...Είναι και το εμβόλιο στη μέση...κουκουρούκου...Αλλά και με το προηγούμενο γάλα τα ίδια έκανε...

sofia_1978
01-04-13, 21:20
Το μωρό μου ειναι 4 μηνων και εχει γοπ,παιρνουμε το epadoren και το γάλα που δίναμε ήταν το aptamil AR όλα πηγαιναν καλά και μας έκανε κακα 1-2 φορές την ημέρα.Πριν 20 μερες αποκτησε διάροια κα του καναμε ειδικη διαιτα όμως μόλις ξαναδώσαμε το AR ξαναέκανε διάροια.του ξανακαναμε διαιτα και έγινε καλά αλλά ειδαμε πάλι διάροια οταν δώσαμε το αντιαναγωγικό γάλα.τελικά μας είπε ο γιατρός να πάρουμε το s26gf γιατι το απταμιλ αρ του προκαλέι την διάροια.έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό? έχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος αυτό το γάλα?

Kiki_86
06-04-13, 13:43
Σοφία μου εμείς της δίναμε το S26 GOLD HA.Ήταν αρκετά καλό γάλα αλλά η δικιά μας το απέρριψε (κ αυτό) και τώρα της δίνουμε το Frisolac AC που είναι τελείως υδρολυμμένο (και δεν έχει καθόλου λακτόζη)...Νομίζω όμως ότι όλα τα αντιαναγωγικά είναι πιο πηχτά γάλατα...Άρα μάλλον δυσκοιλιότητα θα μπορούσαν να προκαλέσουν παρά διάρροια (γι'αυτό και εμείς τα αποφύγαμε γιατί η δικιά μας έχει θέμα με τα κακά της)...Μήπως είχατε κάνει κάνα εμβόλιο εκεί κοντά; Ή μήπως βγάζει δοντάκια;;; Πάντως και τα S26 είναι αρκετά καλά γάλατα...Το aptamil ομολογώ δεν το έχουμε δοκιμάσει (πώς και μας ξέφυγε;;; χαχα) Με αυτό που της δίνουμε τώρα πάει καλά...Οι γουλιές βέβαια υπάρχουν αλλά τουλάχιστον δεν κλαίει και κάνει κακά το πολύ ανά δύο μέρες...

hristin30
16-05-13, 01:55
Κορίτσια καλησπερα.Χθες που πηγα στην παιδιατρο της ειπα οτι το μωρο 40 ημερων που θηλαζει αποκλειστικα σε καποιους θηλασμους μεσα στη μερα κλαιει εντονα και τραβιεται απο το στηθος τεντωνεται κ τετοια.Επισης εχει πολυ γκρινια και πολλες φορες την ωρα που κοιμαται γκρινιαζει κανει ηχους σαν να θελει να κανει εμετο,αλλα γουλιες δεν βγαζει.Απο βαρος πηραμε καλο .Επισης τρωει αρκετες φορες τη μερα. Για την ακριβεια επειδη γκρινιαζει συνεχεια τον βαζω συχνα στο στηθος μπας και ηρεμησει,πιπιλα θελει να την κανει εμετο και δεν ξερω τι να κανω για τη γκρινια.Η παιδιατρος μου ειπε οτι εχει ΓΟΠ κρυφη αφου δεν βγαζει γουλιες και μου λεει εχει κανει σαν πληγη στον οισοφαγο και μου εδωσε επαντορεν 3 φορες τη μερα απο 0.5 μλ.Εχω αγχωθει πολυ με το φαρμακο.Μπορει να εχει ΓΟΠ χωρις γουλιες?Απ΄την αλλη η γκρινια οταν τρωει που οφειλεται?Τι να κανω ? Εχει τυχει αλλη περιπτωση σαν τη δικη μου και πως το αντιμετωπίσατε?

Mary 275
16-05-13, 03:07
Κορίτσια καλησπερα.Χθες που πηγα στην παιδιατρο της ειπα οτι το μωρο 40 ημερων που θηλαζει αποκλειστικα σε καποιους θηλασμους μεσα στη μερα κλαιει εντονα και τραβιεται απο το στηθος τεντωνεται κ τετοια.Επισης εχει πολυ γκρινια και πολλες φορες την ωρα που κοιμαται γκρινιαζει κανει ηχους σαν να θελει να κανει εμετο,αλλα γουλιες δεν βγαζει.Απο βαρος πηραμε καλο .Επισης τρωει αρκετες φορες τη μερα. Για την ακριβεια επειδη γκρινιαζει συνεχεια τον βαζω συχνα στο στηθος μπας και ηρεμησει,πιπιλα θελει να την κανει εμετο και δεν ξερω τι να κανω για τη γκρινια.Η παιδιατρος μου ειπε οτι εχει ΓΟΠ κρυφη αφου δεν βγαζει γουλιες και μου λεει εχει κανει σαν πληγη στον οισοφαγο και μου εδωσε επαντορεν 3 φορες τη μερα απο 0.5 μλ.Εχω αγχωθει πολυ με το φαρμακο.Μπορει να εχει ΓΟΠ χωρις γουλιες?Απ΄την αλλη η γκρινια οταν τρωει που οφειλεται?Τι να κανω ? Εχει τυχει αλλη περιπτωση σαν τη δικη μου και πως το αντιμετωπίσατε?

Γεια.. Μήπως παίζει να έχουν αρχίσει οι κολικοί..; Επίσης σκέφτομαι & το άλλο; Η δική σου διατροφή πώς είναι..; Μήπως από κάτι που εσύ τρως συστηματικά, περνάει στο μητρικό γάλα & ενοχλείται η κοιλίτσα του;

Koalaki
16-05-13, 08:54

Καλημερα...ναι υπαρχει η λεγομενη κρυφη γοπ....που το μωρο κανει παλλινδρομηση και το γαλα παει προς τα πανω αλλα δεν το βγαζει....και το δικο μου μωρο ετσι ειναι....θα το καταλαβεις εαν οταν τρωει και μετα κανει το χαρακτηριστικο "γλουτς" χωρις ομως να βγαζει γαλα η το γαλα να μενει στο τομα της και να το καταπινει οπως κανει η δικια μου η οποια ειναι τωρα 9μιση μηνων και απο νεογενητο το ειχε αυτο.....προβληματιστηκα πολυ με το θεμα αλλα δεν οηραμε τιποτα απο φαρμακα....και τωρα τελευταια βλεπω μια βελτιωση....

Υγ...ο παιδιατρος σας εδωσε φαρμακο χωρις να κανει υπερηοχο?????? περιεργο μου φαινεται....πως διαπιστωσε οτι το μωρο εχει οντως παλλινδρομηση???? αυτο μονο με υπερηχο μπορεις να το δεις...η αν δεν ειναι σιγουρος ο παιδιατρος σε στελνει σε υπερηχολογο....

Περαστικα σας....

hristin30
16-05-13, 19:24
Η αλήθεια ειναι οτι κ εγω εχω τις αμφιβολιες μου αλλα απο εχθες το παιδι εχει ηρεμησει πολυ.Δεν γκρινιαζει οταν τρωει και κοιμαται πολυ πιο ηρεμα.Μιλαμε ειχε τρελη γκρινια στον υπνο του.Ολο θορυβους εκανε σαν να θελει να κανει εμετο αλλα δεν εκανε.Κανει κατι γλουτσ μετα το φαγητο αλλα δεν βγαζει γουλιες.Εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα.Υπαρχει περιπτωση να κοιμαται περισσοτερο λογω παρενεργειας του φαρμακου?ΠΟυ γινεται τετοιος υπερηχος.μενω σε μικρη πολη και τε2ς γιατρωνδεν υπαρχουν πολλες ειδικοτητες γιατρων.

Koalaki
16-05-13, 20:20
Η αλήθεια ειναι οτι κ εγω εχω τις αμφιβολιες μου αλλα απο εχθες το παιδι εχει ηρεμησει πολυ.Δεν γκρινιαζει οταν τρωει και κοιμαται πολυ πιο ηρεμα.Μιλαμε ειχε τρελη γκρινια στον υπνο του.Ολο θορυβους εκανε σαν να θελει να κανει εμετο αλλα δεν εκανε.Κανει κατι γλουτσ μετα το φαγητο αλλα δεν βγαζει γουλιες.Εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα.Υπαρχει περιπτωση να κοιμαται περισσοτερο λογω παρενεργειας του φαρμακου?ΠΟυ γινεται τετοιος υπερηχος.μενω σε μικρη πολη και τε2ς γιατρωνδεν υπαρχουν πολλες ειδικοτητες γιατρων.

Οχι δεν ειναι παρενεργεια του φαρμακου....οντως ηρεμησε φαινεται το μωρο και κοιμαται καλυτερα...μην ανησυχεις γιαυτο....

Και εγω ειμαι απο δραμα...και ταν ειχα πρωτοψαχτει μου ειπαν οτι σε 8μηνων βρεφος που ημασταν τοτε πριν εναμιση μηνα δλδ δεν γινεται υπερηχοσεπειδηειναι μεγαλο τοβρεφος και εμεινα καγκελο....αλλα επειδη δεν τους πολυεμπιστευομαι εδω στην πολημου εψαξα και βρηκα οτι υπερηχοι καιφυσικα γινονται σε τεοια ηλικια....αλλα σε διαγνωστικα κεντρα.....
Εγω βρηκα ακρη με την θεσσαλονικη αλλα επειδη βλεπω βελτιωση το "παγωσα" προς το παρον το θεμα....και με παροτρυνση του παιδιατρου που μου ειπε οτι τα περισσοτερα μωρακιαεχουν γοπ η οποια φευγει στον χρονο επανω....οποτε ησυχασα λιγο.....

Απο ποια πολη εισαι???????

hristin30
13-06-13, 09:38
Οπως εγραψα πιο πανω παιρνουμε επαντορεν για ενα μηνα περιπου.Η γιατρος ειπε να το συνεχισουμε για εναν τουλαχιστο μηνα ακομα.Τωρα προεκυψε και κατι άλλο.Δεν τρωει συνεχομενα.Τρωει γουλια σταματαει,ξανα τα ιδια ,ακομα κ οταν εχει να φαει για πανω απο 2 ωρες.Και τρωγωντας ετσι καταπινει αερα,τον ακουω.Εσεις που κανατε υπερηχο τι ενοειται?Εσωτερικα τη γαστροσκοπηση? Η εξωτερικα?Και τι μπορει να δειξει αυτος? Την πληγη απο τα γαστρικα υγρα ή αν ειναι ανοιχτο το στομιο? Εχω αγχωθει αν αναπτυσεται καλα το στομαχακι του γτ μου τρωει ετσι?Να πω οτι εχει ηρεμησει αρκετα το παιδι,τρωει κοιμαται δεν γκρινιαζει οπως τον 1ο μηνα.Και απο βαρος πηραμε 800 γρ.Τι μπορω να κανω να τρωει συνεχομενα?

Rea_1971
13-06-13, 10:53
Δεν τρωει συνεχομενα.Τρωει γουλια σταματαει,ξανα τα ιδια ,ακομα κ οταν εχει να φαει για πανω απο 2 ωρες.
Αναπνέει άνετα; αυτό που περιγράφεις το κάνουν συνήθως ή όταν είναι λίγο ή πολύ βουλωμένη η μυτούλα ή όταν έχουν κρεατάκια (και ένα βρέφος μπορεί να έχει κρεατάκια).

Και τρωγωντας ετσι καταπινει αερα,τον ακουω.

Ελάτωσε τη ροή του μπιμπερό, την έντονη ροή δεν μπορούν να τη διαχειριστούν πολλά μωράκια. Το πάθαινε ο παίδαρος (ο γιος μου) αν και θήλαζε.

Skybeam
12-08-13, 10:47
Επαναφέρω κι εγώ το θέμα.

Ο μικρός είναι τριών μηνών, έχουμε μέτρια προς σοβαρή γοπ (27%) επιβεβαιωμένη με πεχαμετρία. Δεν κάνει εμετούς και αναπτύσσεται καλά, έχει γουλιές πού και πού, αλλά πολύ πόνο στο στομάχι, ρέψιμο, δυσπεψία, κλάμα, ανησυχία όλη μέρα, τόση που τη μέρα δεν κοιμάται καθόλου ενώ νυστάζει. Τον κρατάω όρθιο μιάμιση ώρα μετά το γάλα, νανουρίζεται, κοιμάται πάνω μου, και μόλις τον ξαπλώνω (με ανάκλιση) ξυπνάει και κλαίει να ρευτεί. Παίρναμε μόνο επαντορέν.

Πριν λίγες μέρες και μέσα σε μια τρελή κατάσταση τον πήγα Παίδων (είναι εκεί και η γαστρεντερολόγος μας). Τον κράτησαν για ενδοφλέβια θεραπεία ζαντάκ και του έκαναν γαστροσκόπηση (δεν ήταν ούτε τριών μηνών, άγριο πράγμα η νάρκωση σε τόσο μωρό, μην το κάνετε αν δεν έχετε πραγματικά σοβαρό πρόβλημα). Διαπιστώθηκε μικρή οισοφαγίτιδα και μου τον έδωσαν προσθέτοντας στη θεραπεία και μαλόξ.

Στο νοσοκομείο με το ενδοφλεβιο ζαντάκ βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση, αλλά τώρα πάλι σιγά σιγά αρχίζει και ξαναχειροτερεύει το πράγμα. Ζήτησα να του δώσουν nexium αλλά δεν θέλουν σε τόσο μικρό μωρό. Θα αρχίσουμε τις στερεές μάλλον σύντομα.

Είμαι κι εγώ σε απόγνωση, η κατάσταση στο σπίτι δεν παλεύεται. Έχει χάσει τον ύπνο του κι έχει γίνει νευρικός. Θέλει όλο στα χέρια όρθιος για να τον βοηθάω να ρεύεται. Δεν είναι δυνατόν να κάνω τίποτα άλλο όλη μέρα. Συνεχίζω και τον κρατάω περίπου μιάμιση ώρα μετά το γάλα (και ανάλογα με την κίνηση που ακούω στο στομάχι του) αλλά και πάλι συχνά πετάγεται με κλάμα να τον σηκώσω να ρευτεί.

Έχω κουραστεί πολύ, το ίδιο κι ο σύζυγος που γυρίζει πτώμα στο σπίτι το βράδυ και η κατάσταση δεν παλεύεται. Σε δυο εβδομάδες έχουμε ραντεβού για ακτινογραφία, για να αποκλείσουμε ανατομικά προβλήματα.

Η κοπέλα που έδωσε νέξιουμ είδε διαφορά στο μωράκι της τελικά? Μακάρι να μας το έδιναν κι εμάς, το μωρό υποφέρει πάρα πολύ :(

maraki 31
18-02-14, 21:53
θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε παρατηρησει σε μωρακια με γοπ επειδεινωση καποια συγκεκριμενη ωρα της ημερας καθε μερα.

Kiki_86
06-03-14, 11:32
Ναι. Η αλήθεια είναι ότι από το απόγευμα κ μετά χειροτερεύει γιατί έχει γεμίσει το στομάχι κ το μωρό έχει κουραστεί...Κ εμείς είχαμε το θέμα της κρυφής παλλινδρόμησης κ κράτησε μέχρι τον 12ο μήνα...Ταλαιπωρήθηκε αρκετά γιατί έπαθε κ οισοφαγίτιδα στην αρχή...Αλλά τώρα είμαστε καλά δόξα τω θεώ...Υπομονή θέλει κ epadoren...ψυχραιμία θα περάσει...

pennaki.
13-03-14, 21:07
Καλησπερα σε ολες τις μανουλες που αντιμετοπιζουν το δυσκολο προβλημα της γοπ.ο γιος μου ειναι τωρα 20 μηνων και μεχρι 15 μηνων περιπου ειχαμε σοβαρο προβλημα.οταν ηταν 2 μηνων μπηκαμε στο αγια σοφια με αφυδατωση αφου και οι 3 παιδιατροι δεν εδιναν καμοια σημασια στα συμπτωματα που ειχε το μωρο.καταληξαμε να πινουμε μεχρι 8 μηνων ενα πανακριβο γαλα το πιο υποαλλεργικο που υπαρχει γτ δ μπορουσαν να καταλαβουν αν συνυπηρχε αλλεργεια με παλλινδρομηση που του εκανε οισοφαγητιδα κ πριν αυτης ομφαλοκοιλη κ τρομερη ξηροδερμια εως 14μηνων,τοτε ενιωθα οτι δ θα περασει ποτε ολο αυτο που στην ουσια δ θα μαθω ποτε τι ηταν.οπου μπορω να σας βοηθησω γιατι οταν το περνουσα ολο αυτο εψαχνα παντου για πληροφοριες.

mama35+
10-05-14, 00:57
Λόγω αλλαγής γάλατος, δίνονται τρία ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ κουτιά ALMIRON COMFORT (για δυσκοιλιότητα) με αρχική τιμή 14.30€ στην τιμή των 35€ και τα τρία με αποστολή δωρεάν εντός Αθηνών.
Αν ενδιαφέρεστε email efal2002@hotmail.com

vasoulagal
13-05-14, 11:25
γεια σας, το κοριτσακι μου ειναι τριων μηνων και απο 40 ημερων εχουμε γοπ ! κανουμε εμετο 2-3 φορες την ημερα ρουκετες κανονικοτατες εχουμε ομως και περιοδους παυσεις 4-5 μερες και μετα ξανα τα ιδια ! πινουμε επαντορεν και αντιαναγωγικο γαλα , κανουμε αγωνα για να φαει αφου ποναει πολυ και χαλαει τον τοπο εχω απελπιστει, απο βαρος τον προηγουμενο μηνα ημασταν καλα ειχε παρει 900 γρ αυτον τον μηνα ομως μονο 540 !! φοβαμαι πολυ δεν την αντεχω αλλο αυτη την κατασταση !! μηπως πρεπει να την δει παιδογαστρεντερολογος? εχετε να μου προτεινεται καποιον στην αθηνα"? :(

polina26
13-05-14, 20:58
γεια σας, το κοριτσακι μου ειναι τριων μηνων και απο 40 ημερων εχουμε γοπ ! κανουμε εμετο 2-3 φορες την ημερα ρουκετες κανονικοτατες εχουμε ομως και περιοδους παυσεις 4-5 μερες και μετα ξανα τα ιδια ! πινουμε επαντορεν και αντιαναγωγικο γαλα , κανουμε αγωνα για να φαει αφου ποναει πολυ και χαλαει τον τοπο εχω απελπιστει, απο βαρος τον προηγουμενο μηνα ημασταν καλα ειχε παρει 900 γρ αυτον τον μηνα ομως μονο 540 !! φοβαμαι πολυ δεν την αντεχω αλλο αυτη την κατασταση !! μηπως πρεπει να την δει παιδογαστρεντερολογος? εχετε να μου προτεινεται καποιον στην αθηνα"? :(

ηρεμησε!!
σκοπος ειναι να παιρνει βαρος το παιδι..
η κορη μου η πρωτη ειχε γοπ.. μιλάμε εντονη ετσι.. μετά απο καθε γευμα να σου εμετος... και οχι γουλιτσα ρουκέτα.. καθε μερα..
δεν ανησυχησα αφου επερνε βαρος.. ο παιδιατρος τοτε μου ειχε πει οτι αν μπουνε οι στερεες και συνεχιζει τοτε πας σε ειδικο γιατρο..
και οντως 5 μηνων ξεκινησα στερεες μεχρι 6 μηνων οι αναγωγες ειχαν σταματησει εντελως..

pennaki.
31-05-14, 23:22
Πολυ καλη ειναι η κυρια ρωμα στους αμπελοκηπους.εκει τον ειχαμε παει και εμεις οταν ειχαμε το ιδιο προβλημα.ευχομαι να το ξεπερασετε συντομα γτ ξερω ποσο δυσκολο ειναι κ για το μωρο κ για εσας

LouiseL
08-08-14, 16:56
Καλησπέρα.Κι εμάς υπάρχει πιθανότητα οισοφαγιτιδας.Είναι 48 ημερών η μικρή και τις τελευταίες 3 ημέρες κάνει παλινδρόμηση έντονα με όλα τα συμπτώματα που προανεφεραν οι μαμαδες με διαγνωση γιατρου.Ηθελα να ρωτήσω για όσες μαμάδες εκαναν υπερηχο στην Αθήνα εαν το κάνανε ιδιωτικά ή στο Παιδων.Επισης εαν μπορείτε να μου προτείνετε καποιο καλό παιδογαστρεντερολογο θα το εκτιμούσα.Η παιδιατρος μου είπε να δώσουμε επαντορεν αλλα αναρωτιεμαι εαν είναι καλυτερα να κανουμε εξετάσεις πριν ξεκινησει αγωγη.
Επίσης σε μαμαδες που θηλάζουν παίζει ρόλο η διατροφή μας τελικά?Υπαρχουν τροφες που μπορει να χειροτερευουν την ΓΟΠ?

MargiePap
10-08-14, 09:48
Louisrl κι εμεις ταλαιπωρουμαστε μ οισογσγητιδα απο 40 ημερων κ η μπεμπα μας ειναι δυο μηνων.Πινει το επαντορεν δυο φορες τη μερα.Καναμε υπερηχο στο Θανσση Παπανικολαου στη Βεντηρη,πισω απο το χιλτον.Το κοστος ειναι λογικο.Κ ειναι εξαιρετικος στη δουλεια του....

pennaki.
13-08-14, 13:46
Ξεκινησαμε epadoren αφου επαθε το μωρο οισοφαγητιδα κ ηταν πλεον αργα.ετσι μας ελεγε ο γιατρος μεχρι 2,5 μηνων που το μωρο ειχε συμπτωματα οτι οσο παιρνει βαρος δε χρειαζεται ουτε υπερηχο ουτε τιποτα.μα αφου γιατρε δειχνει να υποφερει οταν πινει γαλα,δεν ηρεμει ποτε σαν να εχει μονιμα κολοικους.δεν κοιμαται κ θελει γαλα ολη μερα ειναι λογικο να το αφηνουμε ετσι επειδη απλα παιρνει πολυ καλο βαρος;και οντως επαιρνε.η απαντηση ηταν ναι.μεχρι που το παιδι ξαφνικα εκοψε το γαλα ουρλιαζε που εβλεπε μπιμπερο κ τοτε σκεφτηκε να πει οτι πρεπει να κανουμε υπερηχο να δουμε τι βαθμου παλλινδρομηση εχει κ να ξεκινησουμε σιροπι.μεχρι κ που χρονισε παιδευτικαμε πολυ.συνηθος η αλλεργια στο γαλα συνηπαρχει με παλλινδρομηση οποτε το νεοκειτ δε το γλιτωσαμε.να κανετε υπερηχο οπωςδηποτε κ παντα το μωρο σε ορθια σταση στο ταισμα ακομα και στο αλλαγμα να εχει κλιση.αλλαξαμε φυσικα παιδιατρο μετα απο ολα αυτα.αν θηλαζεται καλο ειναι να κοψεται γαλακτοκομικα.θελει βεβαια καμοια δεκαρια μερες να δειτε διαφορα στο μωρο μεχρι να συνηθισει το εντερακι του.θελει υπομονη και προληψη

MargiePap
13-08-14, 17:14
Pennaki την αλλεργια πως την καταλαβατε;ειχε αιμα στα κακακια;;;

pennaki.
14-08-14, 00:24
Οχι.ειχε ατοπικη δερματιτιδα σε ολο το σωμα κ στο κεφαλι απο 1.5 μηνων,κολοικους 24 ωρες,κανενα γαλα δε του καθοταν καλα με το ενα δεν εκανε κακα με το αλλο εκανε συνεχεια κλπ ειχαμε αλλαξει εικοσι γαλατα μεχρι να μας δει παιδογαστρεντερολογος.σε συνδιασμο με τη παλλινδρομηση προφανως ολα αυτα ειναι σημαδια αλεργιας.καναμε τοτε κ εξετασεις αλλα ηταν αρνητικες.ομως σε τοσο μικρα μωρα μπορει ενω υπαρχει αλεργια να μην ανιχνευτει στις εξετασεις..το γαλα που επινε ηταν πανακριβο αλλα μπορω να πω οτι εφτιαξε καπως η κατασταση του.τι δραματικες μερες.δ ξεραμε το εχει τελικα κ δ εμαθα κ ποτε.απλα αφου χρονισε εφυγε η ξηροδερμια κ εστρωσε με το φαγητο του