PDA

Επιστροφή στο Forum : βαπτιση στην Τήνο

mel
15-03-08, 20:14
Γεια σας και πάλι.
θα ήθελα τις γνώσεις σας.
Θα βαπτίσω την μικρή μου το καλοκαίρι στην Τήνο και δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω με την εκκλησία.
Το μυστήριο θα γίνει στον Ιερό Ναο της Παναγίας και θα πρέπει να τηλεφωνήσω για να κλείσω ημερομηνία και ώρα;
Μου είχε πει κάποιος ότι δεν κλείνεις εκεί, πηγαίνεις και στο βαπτίζουν.
Αληθεύει;

Rula
16-03-08, 18:03
Και εγώ βαφτίζω την μικρή μου στην Τήνο τον Ιούνιο. Πρέπει να κλείσεις την εκκλησία (μέρα και ώρα) τηλεφωνικά. Στο τηλέφωνο θα σου πουν τι έγγραφα χρειάζεται να έχεις μαζί σου την ημέρα της βάφτισης. Μην το αμελήσεις γιατί γίνεται πανικός..
Όσον αφορά τα υπόλοιπα (τραπέζι, φωτογράφο) έχεις βρεί τίποτα;

mel
16-03-08, 20:55
Rula, σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν έχω αρχίσει ακόμα καμία διαδικασία, ούτε τραπέζι, ούτε φωτογράφο, ούτε τίποτα...
Άστα.... :?
Με το καλό η βάπτιση της μικρούλας σου. :D

Lia2007
17-03-08, 10:43
Και εμεις θα κανουμε την βάφτιση στη Τήνο. Πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω τα διαδικαστικα και μου ειπανε οτι τηλεφωνικα θα κλεισουμε ημερομηνια και ωρα τα οποια βρισκονται και δεν υπαρχει λογος να αγχωθουμε. Απλα μου ειπε οτι πρεπει να κοιταξουμε τα δρομολογια των πλοιων και βασει αυτων να δουμε τι μας βολευει να κλεισουμε την ωρα της βαφτισης.
Εμεις λεμε να κλεισουμε τηλεφωνικα αλλα να παμε μια μερα περιπου 1 μηνα πριν και να δουμε για ταβερνα.
Οσο για φωτογραφο μαλλον απο Αθήνα.

φεδρα
17-03-08, 18:55
11111Kαι γω κορίτσια σε ενα ξωκλήσι στην Tήνο το Mάιο θα κάνω γαμο και βάπτιση

mel
17-03-08, 22:36
και ο φωτογράφος από Αθήνα θα ταξιδέψει Τήνο; Και πόσο θα μας πάει το μαλλί δηλαδή;!
Έχουμε να πληρώσουμε ουκ ολίγα από ότι κατάλαβα. :evil:
Lia2007, με το καλό και η δική σου βάπτιση και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
φεδρα, και σε εσένα με το καλό ο γάμος σου και η βάφτιση του γιού σου!

Lia2007
18-03-08, 12:08
mel δεν γινεται νομιζω διαφορετικα με το φωτογραφο. Εκτος και αν πας στη Τηνο και δεις καποιον απο εκει. Να δεις δουλεια του στο μαγαζι του , να τον εμπιστευτεις..... και η Παναγια της Τήνου βοηθειά σου μετά. :lol: :wink:
Εμείς εχουμε στο μυαλο μας να "παζαρεψουμε" οσο γινεται τη τιμή εφοσον τα εισητηρια θα ειναι δικά μας. Ιδωμεν :!: :!: :!:

demi
18-03-08, 12:27
κοριτσακια προσοχη ..οσες βαφτιζουν στον κανονικο ναο της τηνου οι βαφτισεις δεν γινονται πανω στην εκκλησια οπως γινεται παντου αλλα στο υπογειο και γινονται ταυτοχρονα πολλες βαφτισεις...
διευκρινηστε το αυτο....η ανεψια μου ηταν ταμενη οποτε ουτως σοι αλλος εκει θα το καναμε αλλα ας με συγχωρεσει ο θεος....δεν ηταν ωραια βαφτιση...ξεπετα κανονικη σε ενα αθλιο υπογειο...
περασαν πολλα χρονια οποτε ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα..
απλα το λεω αυτο για να ρωτησετε ΟΛΕς τις λεπτομερειες..

sofoula
18-03-08, 12:58
κοριτσακια προσοχη ..οσες βαφτιζουν στον κανονικο ναο της τηνου οι βαφτισεις δεν γινονται πανω στην εκκλησια οπως γινεται παντου αλλα στο υπογειο και γινονται ταυτοχρονα πολλες βαφτισεις...
διευκρινηστε το αυτο....η ανεψια μου ηταν ταμενη οποτε ουτως σοι αλλος εκει θα το καναμε αλλα ας με συγχωρεσει ο θεος....δεν ηταν ωραια βαφτιση...ξεπετα κανονικη σε ενα αθλιο υπογειο...
περασαν πολλα χρονια οποτε ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα..
απλα το λεω αυτο για να ρωτησετε ΟΛΕς τις λεπτομερειες..

εγω κοριτσια μου πηγα περσι σε μια βαπτιση στην Τηνο..
οντως η βαπτιση ηταν γρηγορη,στο υπογειο,με τους επομενους να περιμενουν στην πορτα..
να φανταστεις εγιναν και 2 βαπτισεις με τον ιδιο στολισμο γιατι η μια οικογενεια δεν ειχε στολισμο..

αυτη στην οποια πηγα εγω ειμασταν οι γονεις,τα πεθερικα,οι νονοι και 2 ζευγαρια κολλητων.δεν ειχαν φωτογραφο αλλα εμεις τους τραβηξαμε με καμερα και φωτο.η βαπτιση κρατησε 15 λεπτα και κανεις δεν ειχε φωτο επαγγελματια για τοσο λιγο..
τραπεζι ειχαμε κλεισει απ την προηγουμενη μερα μια ταβερνουλα..

γενικα στο νησι ειδαμε πολλες παρες 15 ατομων που γιορταζαν βαπτισεις.

και ξαναλεω η βαπτιση στη Μεγαλοχαρη δεν εχει καμια σχεση με τις κοσμικες βαπτισεις που γινονται συνηθως,ο κοσμικος χαρακτηρας χανεται μπροστα στο Μεγαλειο της Παναγιας.

δεν ειναι συνηθισμενες βαπτισης αλλα αφου ειναι ταμενα τα παιδακια στην χαρη της τι νοημα εχει αυτο :?:

Lia2007
18-03-08, 13:03
Ετσι ήταν και ετσι ειναι και τωρα.
Προφανως γιαυτο μου ειπε η κυρια στο τηλεφωνο δεν θα εχουμε προβλημα στο να βρουμε ημερα και ωρα.....

sofoula
18-03-08, 13:15
Ετσι ήταν και ετσι ειναι και τωρα.
Προφανως γιαυτο μου ειπε η κυρια στο τηλεφωνο δεν θα εχουμε προβλημα στο να βρουμε ημερα και ωρα.....

εχω το περσινο περιοδικο βαπτιση και εχει αφιερωμα στην Τηνο..
και το λεει καθαρα..οι βαπτισεις γινονται στον ναο της Ευρεσεως που ειναι αφιερωμενος στην Ζωοδοχο Πηγη κατω απ τον κυριο ναο της Ευαγγελιστριας.δεν ειναι υπογειο αλλα ο φωτισμος ειναι λιγος επειδη τα παραθυρακια ειναι μικρα..

μην κολλας σε αυτα..απλα θα ειναι μια βαπτιση διαφορετικη απ τις αλλες..
ο φωτογραφος και ο στολισμος ειναι πεταμενα λεφτα σε αυτη την περιπτωση..ειπαμε το Ταμα παιζει ρολο..

να φανταστεις εμεις μες στο καραβι κουβαλουσαμε τα πραγματα της βαπτισης στα χερια(δεν ειχαμε παρει αμαξια) ντυθηκαμε και βαφτηκαμε στο καραβι..οταν φτασαμε πηγαμε αμεσως στην εκκλησια περιμεναμε λιγο και μετα απο 1 ωρα εγινε η βαπτιση.δεν ειχαμε κλεισει ωρα και μερα αλλα γινετε και ετσι..ηταν τελος ιουλιου..

Rula
18-03-08, 17:33
Κορίτσια, κάπως έτσι είναι όπως τα λέτε. Σημασία έχει όμως και με τι διάθεση πας σε μια βάφτιση στην Τήνο. Εγώ πρόπερσι πήγα σε μια βάφτιση στην Τήνο, όπου οι καλεσμένοι ήταν γύρω στους 80, και μετά η δεξίωση ήταν σε ξενοδοχείο πάνω στην θάλασσα, με μπουφέ κλπ. Το είδαμε σαν εκδρομή και το διασκεδάσαμε. Την κοσμική βάφτιση είναι κάτι που πληρώνεις και μπορείς να την κάνεις οπουδήποτε. Άλλωστε στις περισσότερες βαφτίσεις που έχω πάει εδώ στην Αθήνα ήταν επίσης ξεπέτα και κιτς (υπόψην ότι έχω βαφτίσει το πρώτο μου παιδί στην Αθήνα).
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι περισσότερες που βαφτίζουμε στην Τήνο προφανώς έχουμε κάποιο τάμα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θέλουμε η βάφτιση να είναι όμορφη και ξεχωριστή. Αυτό οφείλεται κυρίως στην διάθεση της καθεμίας (οικονομική και οργανωτική) για να το καταφέρει.
Οι γκρινιάρηδες και κακοπροαίρετοι καλεσμενοι θα υπάρχουν πάντα..

demi
19-03-08, 09:46
εγω απλα το εγραψα αυτο για να ξερετε τι να περιμενετε..διοτι εγω δεν ηξερα...

demi
19-03-08, 09:52
συν τοις αλλοις δεν θεωρω τον εαυτο μου ουτε κακοπροαιρετο ουτε γκρινιαρα αλλα βαφτιση σε 10 λεπτα....
η τελετουργια της βαφτισης εχει και ευχες και διαφορα και δεν διαβαστηκα..
μονο και μονο που δεν διαβαστηκαν οσα θα επρεπε να διαβαστουν το θεωρω απαραδεκτο(διοτι περιμεναν αλλες 3 βαφτισεις)
δεν ηθελα κοσμικο event ..ουτε στολισμους ουτε τιποτα..
απλα ηθελα να ειναι οντως μυστηριο αλλα δεν ηταν ...
Εμποριο ηταν και τιποτα παραπανω..
η αληθεια να λεγετε οσο και αν πειραζει καποιους..

vera
19-03-08, 18:48
συν τοις αλλοις δεν θεωρω τον εαυτο μου ουτε κακοπροαιρετο ουτε γκρινιαρα αλλα βαφτιση σε 10 λεπτα....
η τελετουργια της βαφτισης εχει και ευχες και διαφορα και δεν διαβαστηκα..
μονο και μονο που δεν διαβαστηκαν οσα θα επρεπε να διαβαστουν το θεωρω απαραδεκτο(διοτι περιμεναν αλλες 3 βαφτισεις)

η αληθεια να λεγετε οσο και αν πειραζει καποιους..

Eχεις δικιο σε αυτο......μπορει να ναι ο ναος της Παναγιας αλλα θα πρεπε να τηρουν σωστα το τελετουργικο (κι ας γινονται λιγοτερες βαφτισεις την μερα) κι οχι στο ποδι οπως κανουν οι τεμπελοπαπαδες στις εκκλησιες της Αθηνας για να σε ξεπεταξουν αρον αρον......

Υπαρχει λογος που εχουν γραφτει ετσι τα τελετουργικα......για να πραγματοποιουνται!

vera
19-03-08, 18:59
Παντως αν εχουν ετσι τα πραγματα στην Τηνο, συμφωνω πως αφου αποφασιζεις να κανεις μια βαφτιση εκει χωρις κοσμικο χαρακτηρα, δεν εχει νοημα να κουβαλας στολισμους και φωτογραφους απο Αθηνα.......μια χαρα θα κανει την δουλεια και καποιος συγγενης......

κΑΙ μεις θα βαφτισουμε σε νησι με λιγους καλεσμενους και μου φαινεται καπως περιττο να βαλω επαγγελματια φωτογραφο.......δεν ξερω......

biky
20-03-08, 00:28
ειναι ομως λιγο δυσκολο σε μια βαφτιση να εχεις και το αγχος
αν θα βγουν τελικα φωτογραφιες!
στο λεω γιατι και εγω σε νησι βαφτησα τον μικρο μου ημασταν 14 ατομα
χωρις στολισμο (και να θελα δεν γινοταν ηταν μοναστηρι)
χωρις τιποτα το κοσμικο
φωτογραφο εβαλα ομως γιανα με σιγουρη οτι θα χει φωτο το παιδι
μου απο την βαφτηση του :wink:
σχετικα με τους παπαδες......
ειμαι απο τα ατομα που βλεπω παπα και αλλαζω στενο,
δεν παω ποτε εκκλησια (αυτο δεν συμαινει οτι δεν πιστευω...)
οταν ηρθε ο παπας που βαφτησε τον γιο μου τον λατρεψα....
αργησε να ερθει λιγο γιατι καθυστερησε το λεοφορειο και
δικο του αμαξι δεν ειχε (εχετε δει παπα στην Αθηνα να μην εχει αμαξι????)
εκανε ολο το μυστηριο κοιτοντας τον μικρο στα ματια,
το ζουσε αυτο που εκανε και το εβλεπες....
δεν ζητησε λεφτα απλα ειπε αν θελουμε να αφησουμε κατι στον ψαλτη.

vera
20-03-08, 19:08
Το ξερω.........απο την μια σκεφτομαι οτι ειναι περιττο να δωσω ενα καρο λεφτα για επαγγελματικη φωτογραφιση για τοσους λιγους νοματαιους (στην ουσια θα μας βγει το μεγαλυτερο εξοδο...χαχα) και απο την αλλη θελω και τις φωτο και αγχωνομαι μη δεν βγουν καλες......Στον γαμο (με τον ιδιο κοσμο) εβγαλα και φωτο και βιντεο (δεν το ειδαμε ποτε) αλλα ηταν πολυ καλες οι τιμες και δεν μου φανηκε υπερβολη...........ασε που αλλη χαρη εχει ο γαμος (μια φορα γινεσαι νυφη!) και αλλο πραγμα τα βαφτισια........αν δεν χασω κανα κιλο ουτε γι αστειο δεν θελω να αποθανατιστει η σκηνη!!!! :lol: :lol:

Παντως αν βαπτιζα Τηνο (με τις συγκεκριμενες συνθηκες χρονου) δεν θα κουβαλουσα φωτογραφο.......μεχρι να ετοιμαζε την μηχανη θα τελειωνε η βαπτιση!!!! :lol:

φεδρα
20-03-08, 19:20
Σε ευχαριστώ Mel και συ με το καλό.

ΜΕΛΙΝΑ
24-03-08, 00:25
συμωνό με την demiτίσεςι το απιδί σου και περιμένει ο ένας πίσω από τον άλλο. τι νόημα έχει εαν δεν διαβαστούν όλα τα λόγια του μυστηρίου ? Νομίζω ότι είν αι λίγο εμπόριο και αυτό δηλαδή πρέπει να πάς στην Τήνο για να το βαφτίσεις εαν πας σε μια εκκλησίτσα που είναι αφιερωμένη στην Παναγία και γίνει το μυστήριο χωρίς στολισμούς κια κοσμικά αλλά με κατάνυξη και με όλα τα λόγια και τι;ς ευχές δεν είναι πιο σωστό? Οταν ΄ταζεις το παιδί σου στην Παναγία το τάζεις δεν έχει σημασία που θα πας να το βαφτίσεςι . Γνώμη μου.

vera
24-03-08, 19:22
Ξερεις τι γινεται? Αν ταζεις το παιδι στην Τηνο, πρεπει να το βαφτισεις εκει.......ξερω ατομα που πανε και προσευχονται εκει την στιγμη που γινεται καποια σοβαρη εγχειρηση σε ανθρωπο τους.......απο την στιγμη που πιστευεις σε σημειο να κανεις το συγκεκριμενο ταμα, πρεπει και να το εκπληρωσεις αναλογα......

ZWH
24-03-08, 19:51
Εμεις βαφτισαμε την κορη μας στην Τηνο το 2000 και ήταν καταπληκτικα. Υπεροχη βαφτιση. Ολα εγιναν οπως επρεπε. Δεν εγινε ο πανικος που περιγραφετε. Ειχαμε κλεισει την εκκλησια και την ωρα της βαφτισης. Μαλιστα πεταχτηκαμε στην Τηνο τον Μαιο (η βαφτιση εγινε αρχες Ιουλιου). Βρηκαμε ταβερνουλα κατω απο κλιματαρια, βρηκαμε φωτογραφο και απο εκει πηραμε και τα υπεροχα γλυκα. Οσοι θελουν να βαφτισουν στην Τηνο και θα πανε αυθημερον, θα πρεπει να προσεξουν την ωρα βαφτισης γιατι δεν εχει καραβι επιστροφης απο καποια ωρα και μετα.
Η γνωμη μου ειναι , οι γονεις το μωρο και οι νονοι (αν ειναι δυνατον) να βρισκονται στην Τηνο απο την προηγουμενη μερα. ΕΤσι θα εχουν τον χρονο να φροντισουν τα παντα.
Μπορει στην Τηνο να μην υπαρχει η πολυτελεια του στολισμου αλλα οταν εχεις ταξει το παιδι σου και το βλεπει σε αυτη την ιερη στιγμη νιωθεις κατι το μαγικο.
Αν το παιδι το εχεις ταξει στην Παναγια της Τηνου θα πρεπει η βαφτιση οπωσδηποτε ενα γινει εκει. Δεν θεωρω οτι στην Τηνο γινεται εμποριο. Εχετε παει σε βαφτισεις σε ολη την Ελλαδα τωρα τελευταια? Τι στολισμοι, μπαλονια, πολυτελειες... Εκει ειναι το εμποριο.
Μην θεωρηθω οτι ειμαι καμια θρησκοληπτη η δεν ξερω και εγω. Πηγαινω στην εκκλησια μονο οταν το εχω αναγκη. Απο εκει και περα οταν ταζεις κατι πρεπει να το πραγματοποιεις. Με το καλο.

Rula
24-03-08, 20:00
Να και ένα ευχάριστο post σχετικά με την βάφτιση στην Τήνο. Είχα αρχίσει να απαγοητεύομαι.. Επειδή και εγώ έχω κανονίσει βάφτιση στην Τήνο το καλοκαίρι, θα μπορούσες να μου πεις σε ποιόν φωτογράφο έκλεισες και αν είσαι ευχαριστημένη; γιατί βρίσκομαι σε δίλημμα. Ευχαριστώ..

ZWH
24-03-08, 20:13
Σου στελνω pm!!!

mel
25-03-08, 18:15
ZWH, στείλε και σε μενα τα στοιχεία του φωτογραφου και αν έμεινες ευχαριστημένη, please...

φεδρα
25-03-08, 20:00
Σου στελνω pm!!!
Θα μπορούσες να μου στείλεις και μένα πμ με στοιχεία για το φωτογράφο

pikoulinaki
04-12-08, 20:27
Το καλοκαίρι θα βαφτίσουμε στη Τήνο το μπεμπεκακι μας. Έχετε ιδέες για μετά τη βάφτιση τι να κάνουμε;

Marialena
05-12-08, 15:59
Γεια σου pinkoulinaki! Μενεις μόνιμα Τήνο, είσαι απο εκει ή απλα θα κανεις εκει την βαπτιση? Στην τελευταια περιπτωση που θα φέρεις κόσμο απο μακρια νομιζω οτι θα τους αξίζει ένα καλο τραπεζωμα! :P :P
Πλάκα κανω αν και νομίζω ότι οντως στην περιπτωση που ερθει κοσμος απο μακρια καλύτερα να κανεις κατι μετα την βαπτιση..Τουλαχιστον στους κοντινους σου..

pikoulinaki
05-12-08, 16:36
Δεν έχουμε καμία σχέση με την Τήνο. Απλά θα τον βαφτίσουμε εκεί για να ευχαριστήσουμε την Παναγίτσα που τελικά μας τον έστειλε. Σκέφτομαι για το Tinos beach hotel.

Marialena
07-12-08, 00:11
Δεν έχουμε καμία σχέση με την Τήνο. Απλά θα τον βαφτίσουμε εκεί για να ευχαριστήσουμε την Παναγίτσα που τελικά μας τον έστειλε. Σκέφτομαι για το Tinos beach hotel.

Βρήκα κάποιες φωτογραφίες στο ιντερνετ σχετικα με το ξενοδοχείο γιατί δεν ξέρω καθόλου απο Τήνο..Μου άρεσε πάρα πολύ πάντως πιστεύω ότι ειναι καλή ιδέα και θα ευχαριστηθούν και οι καλεσμένοι σου! :D

papaki70
19-01-09, 22:41
pikoulinaki και γω στην τηνο λεω να το κανω πρωτα ο θεος να γεννηθει και δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω...ειμαστε και θεσσαλονικη οποτε θα υπαρχει μια στανταρ ταλαιπωρια με πλοια κ δωματια

kassi
21-01-09, 22:26
Κ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΑΙΟ Κ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΚΛΠ Η ΙΔΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ TOU MUCH ΛΕΩ ΓΙΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΕΙΛΕ ΣΕΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΜ ΓΙΑΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΕ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΛ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΠΛΟ ΚΟΠΟ ΦΙΛΙΑ Κ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

pikoulinaki
22-01-09, 18:51
Λοιπόν εμείς θα βαφτιστούμε 27 Ιουνίου Σάββατο απόγευμα. Κλείσαμε στο tinos beach hotel ,κλείσαμε φωτογράφο, εκρεμμεί dj , μπαλόνια και γλυκά . Η μαμά μου έχει γεννηθεί σε ένα χωριουδάκι έξω από τα Γιάννενα. Άρα είμαστε πατριώτες. Τα λατρεύω τα Γιαννενάκια!!!!!!!!!!!!!

papaki70
22-01-09, 19:00
pikoulinaki πες μας λεπτομερειες.. Εχεις τηλ απο τον φωτογραφο? Απο τιμες καλες? Με τα μεταφορικα πως θα οργανωθεις? Δωσε μας τα φωτα σου..

papaki70
22-01-09, 19:04
εμεις σκεφτομαστε να κανουμε και γαμο εκει θρησκευτικο γιατι ειμαστε παντρεμενοι με πολιτικο αλλα προς το παρον ειμαστε σιγουροι μονο για τη βαφτιση. Γαμος μπορει να γινει μετα απο χρονια. Το Τηνος beach το εχω δει. Νομιζω στα Κιονια ειναι και ειχα παει μια φορα για μπανιο εκει. Ποσα ατομα θα εχεις στη δεξιωση? Δεν ειναι ρισκο να κλεισεις ενω δεν ξερεις ποσες σκυρωσεις θα εχεις? Ουφ...

pikoulinaki
22-01-09, 19:11
Δεν τον ενδιαφέρει καθόλου ποσα άτομα θα έχουμε. Έχουμε συμφωνήσει τιμή ανεξαρτήτου ατόμων. Ο ίδιος έχει ταξιδιωτικό γραφείο στην Αθήνα από όπου και θα πάρουμε τα εισιτήρια του πλοίου. Θα μείνουμε σχεδόν όλοι στο Ξενοδοχείο. Θα μας πηγαινοφέρνει με δικό του πουλμανάκι εκεί, Ο Φωτογράφος λέγεται ΄΄Φώτο Έλενα''.

papaki70
22-01-09, 19:13
Σου ειναι ευκολο να μου πεις τιμες και να μου δωσεις και μενα το τηλ του ξενοδοχειου και του φωτογραφου?

pikoulinaki
22-01-09, 19:35
στα έχω στειλει όλα στο email

papaki70
22-01-09, 19:37
eyxaristw poly gia ti voitheia!!!

kassi
23-01-09, 09:06
καλημερα κοριτσια εγω δεν θα κανω κατι το ιδιαιτερο οι πολυ στενοι συγγενεις κ το πολυ στο τραπεζι να ειμαστε 35 ατομα κ μαλλον σε τεβερνακ ιοικογενειακα εχω δει βαπτιση κ μου εχει αρεσει πολυ εκει θα μοιραστουν ολα μπομπο κλπ για το καραβισκεφτομαι να βρω τα δρομολογια κ να κανω καρτελα συμπληρωματικη γραφοντας τα παντα τηλ κλπκνα τακλεισει ο καθενας μονος του

kassi
23-01-09, 09:08
pikoulinaki μπορεις να τα στειλεις κ σε μενα σε παρακαλω :oops:

papaki70
23-01-09, 11:16
για το πλοιο μπορεις να ενημερωθεις απο την blue star για οσους ερθουνε μεσω πειραια και μετα εχει και καποια καραβια απο ραφηνα. Εμενα με ενδιαφερουν και τα αεροπορικα για μενα και το μωρο για να μην το ταλαιπωρησω πολυ το καημενουλι. Χωρια που θα παω νωριτερα για να δω την κατασταση.Αφου θα χεις λιγα ατομα ειναι ευκολο να κανονισουν αρκει να κλεισουν απο νωρις μεταφορικα. Δωματιο και να μην κλεισουν ολο και κατι θα βρεθει εκει!!

kassi
23-01-09, 11:26
θεσσαλονικη αθηνα εννοεις??? κ εγω το ειχα σκεφτει αλλα τα πραγματα πωσ θα τα μεταφερεις???

papaki70
23-01-09, 11:36
εγω θα παω αερορικως και ο αντρας μου θα ερθει με αυτοκινητο η θα αγγαρεψω τον αδελφο μου η τον πατερα μου. εχουμε και το φορτηγακι της δουλειας οποτε χωραει μπολικο πραμα. αλλα το μωρο τοση αποσταση δεν νομιζω εκτος αν το μοιρασω και παω αθηνα μεινω σε φιλους και την αλλη μερα ξεκινησω για τηνο αλλα και παλι ειναι 6 ωρες με πλοιο. το βρισκω πολυ ταλαιπωρια για ενα μωρακι

kassi
23-01-09, 11:49
καλε τι 6ωρες τρελαθηκες θα πας με το δελφινι βεβαια χωρις αυτοκινητο κ λιγα παραπανω χρηματα απο το απλο αλλα θα εισαι εκει σε 45΄αν θυμαμαι καλα απο ραφηνα

papaki70
23-01-09, 11:51
σεπτεμβριο μηνα δεν ξερω αν εχει ακομα δελφινι γιατι δεν ειναι high season. Τον Μαϊο που θες εσυ δεν ξερω. Ψαξτο λιγο για να σιγουρευτεις γιατι αφαιρουνται δρομολογια οταν δεν ειναι high season.

kassi
23-01-09, 11:55
α επισης ραφηνα εχει παρκιν με πληρωμη για ασφαλεια στο αυτοκινητο
εμειςθατο παρουμε γιατι θα καθησουμε κ 1βδομαδα αν και τα δωματια που κλεισαμε ειναι ακριβως πισω απο την εκκλησια.....τελος παντων

kassi
23-01-09, 11:56
ειχα παει οκτωβριο κ ειχε παντως καλα λες θα το δω

papaki70
23-01-09, 12:04
Να σου πω την αληθεια απο ραφηνα εχω πολλα χρονια να παω γιατι συνηθως πηγαινα απο πειραια.Δες το ομως μην βρεθεις προ εκπληξεως. Κοιταω για αεροπορικα και ειναι μια ωρα θεσσαλονικη-Μυκονο και αλλη μια ωρα απο κει με το πλοιο. Βολευει σε μενα...Τωρα απο Γιαννενα δεν ξερω.

kassi
23-01-09, 14:15
Τωρα ειδα το μαιλ κ ηταν φοβερες τι φοβερο μερος ονειρικο αλλα η τιμουλα μου εκοψε τα ποδια βλεπεις εμεις εχουμε καλυτερες τιμες 22-28
σε γαμο να φανταστεις

papaki70
23-01-09, 14:18
nai alla min ksexnas oti einai gia iounio oi times pou edwse twra gia maio mporei na einai pio katw. alla einai to tinos beach einai kalo ksenodoxeio an koitakseis gia tipote allo sigoura tha vreis.egw tha ksekinisw na to psaxnw pio entatika meta ti genna...prwta kanto kai meta kakarise lene oi pontioi!!!min protrexw kiola :shock: :P :lol:

kassi
23-01-09, 14:24
:lol: :lol: :lol:
σωστο τα λεμε ξανα παω να μαγειρεψω γιατι θα με κραξει παλι ο συζυξ
10 μερες εχουμε την συνδεση κ εχω φαει κολημα παντωςανβρω κανενα τηλ θα στω στειλω bye

usertinos
05-03-09, 20:33
αν ενδιαφερεστε για πληροφοριες σε οτι αφορα στις βαπτισεις στην τηνο<επισκεφτειτε το site (edit admin αυτοδιαφήμιση) η΄στειλτε μας μυνημα!
ευχαριστουμε πολυ!

ζιζελ
08-03-09, 22:52
Το ξενοδοχειο που διαλεξες ειναι καταπληκτικο.Ειναι ο αντρας μου απο την Τηνο και πηγαινουμε καθε χρονο.Ειμαι σιγουρη πως θα σας περιποηθει ο ιδιοκτητης.Που θα βαπτιστει το μωρακι σου?Ειχα δει μια καταπληκτικη βαπτιση στην Τηνο αλλα καλυτερα να σου στειλω πμ.

pikoulinaki
09-03-09, 16:57
ευχαριστω

anemaxxx
25-08-09, 15:09
Γεια σας
Βαφτίζουμε στην Τήνο στις 12 Οκτωβρίου και το Tinos Beach θα είναι κλειστό. Ξέρετε κανένα άλλο ξενοδοχείο που να κάνει και δεξιώσεις? Η διαφορετικά κανένα μαγαζί καλό? αλλά χειμερινό να μην το ρισκάρουμε.

ifi79
25-08-09, 22:42
Είμαι Τήνο και θα είμαι για τις επόμενες 2 εβδομάδες. Έπειτα φεύγω οριστικά.
Θα ρωτήσω και θα επανέλθω με πληροφορίες...
Σε φιλώ!

anemaxxx
25-08-09, 23:13
Ifi Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ifi79
25-08-09, 23:22
Χρειάζεσαι κάτι άλλο? Κομμώτρια, αισθητικό, ανθοπωλείο, φωτογράφο? Θέλεις το μαγαζί να είναι απαραίτητα στη χώρα? Πόσα άτομα υπολογίζεις?

anemaxxx
25-08-09, 23:25
Α!και κομμώτρια ναι ! απαραίτητο. Γύρω στα 70 άτομα. Ξέρεις το ξενοδοχείο Φοίνικας? Μου είπε 25 ευρώ το άτομο με πρωινό και στο ίντερνετ φαίνεται καλό.

ifi79
25-08-09, 23:32
Οκ, θα σου στείλω αύριο το μεσημέρι ή το βραδάκι τηλ από μία καλή κομμώτρια...
Για το Φοίνικα θα ρωτήσω να μάθω.. 25 ευρώ εννοείς τη διαμονή? Έχει και αίθουσα για τη δεξίωση μετά?

anemaxxx
25-08-09, 23:47
Ναι για διαμονή,δεν το διευκρίνησα δυστυχώς δεν έχει αίθουσα για δεξίωση

ifi79
26-08-09, 00:02
Οκ κουκλίτσα μου.. Υπόσχομαι αύριο να επανέλθω με χρήσιμες πληροφορίες!

yogini
09-10-09, 11:16
Κορίτσια βαπτίζουμε κι εμεις 25 Οκτωβρίου στην Παναγία της Τήνου και θα ήθελα προτάσεις για οσες εχετε βαπτισει εκεί για τραπέζι μετά το μυστήριο.

Δεν μπορεσα να βρω κατι στα αναλογα θέματα δυστυχώς.

ifi79
09-10-09, 11:37
yogini καλημέρα! Δεν έχω βαφτίσει το μωρό μου στην Τήνο, αλλά ζούσα εκεί για 2,5 χρόνια και γνωρίζω κέντρα. Σου στέλνω π.μ.

yogini
09-10-09, 12:19
Βρήκα το "Συμπόσιο"...αν εχει πάει και κάποιος άλλος να μου πει θα με βοηθούσε πολύ :)
Μου φαινεται αρκετά στημένο...θα προτιμούσαμε κάποια ταβερνούλα με ωραια φαγητά.

http://www.symposion.gr/menu-dexioseon.html

yogini
09-10-09, 20:34
Λοιπόν το Συμπόσιο μου έστειλε μια προσφορά στα 24? αλλα μου φαίνεται πάρα πολυ φτωχή! Ελπίζω να βρω και κατι άλλο περιμένω να μου πει και η κυρια με τα δωματια μας που την ξέρουμε απο πέρυσι.

Μου ειπε και μια φιλη για ενα ωραιο μαγαζι στη Χωρα που λέγεται "Ηταν ενα μικρό καράβι" αν εχει παει κάποιος και εχει γνώμη ας με βοηθήσει!
Ευχαριστώ!

yogini
10-10-09, 18:50
για οποιον ενδιαφέρεται μου συστήσαν κι αυτο και φαίνεται τελειο! τιμες πολυ λογικές!
www.mikrokaravi.gr

anemaxxx
11-10-09, 21:41
Σήμερα γυρίσαμε από την Τήνο και το τραπέζι της βάπτισης ήταν στο Συμπόσιο. Κόστισε 27 ευρώ το άτομο αλλά είχε πολύ φαγητό. Εμείς το κυρίως πιάτο το αφήσαμε γιατί είχαμε χορτάσει. Πάντως ήταν πολύ προσεγμένο και μας άρεσε. Επίσης για γλυκό στο Μεσκλιές η τούρτα έλιωνε και ήταν φρεσκότατη. Πήραμε και αμυγδαλωτά και είναι σούπερ.

yogini
26-10-09, 14:44
Τελικά το τραπέζι το κάναμε στο "Μεταξύ μας" το οποιο θεωρείται το καλύτερο εστιατόριο στην Τήνο και ειχαμε ενα ωραιοτατο μενου με 19,5?! Φωτογράφο δεν κλείσαμε γιατι θελανε 250? για 60 φωτογραφίες. Στολισμό δεν κάναμε και καλυτερα...ανουσιο για εμενα.
Ευτυχως που το έψαξα με ντόπιους και δεν έκλεισα στο Συμπόσιο ;)
Δωμάτια μείναμε στο Studio Eleni και πληρώσαμε αυτη την εποχη 20? το ατομο.

Γενικά επειδή εχουν πολλες βαπτισεις κτλ κοιτανε πως να σου πιάσουν τον Π@π@ γι'αυτο να το ψάξετε καλά!

Nanouka
27-10-09, 01:15
yoginaki μου να σου ζήσει το βλασταράκι σου!! να τον καμαρώσεις όπως επιθυμείς!! να είναι γερός και καλοτυχερός!!! :D

vera
27-10-09, 15:23
Γιογκινακι να σου ζησει ο Οδυσσεας!!!

Λιζα Ν.
15-12-09, 12:32
Εχω ταξει κι εγω να βαφτισω με το καλο τη μικρη μας στην Τηνο, αλλα δεν ξερουμε ΤΙΠΟΤΑ εκει!
λεμε να το κανουμε μεταξυ μας, το πολυ 25 ατομα θα ειμαστε. Εχω αρχισει να ψαχνω ηδη για ημ/νια και δωματια. Ομως ξερει καμμια ποια ειναι η πιο ησυχη περιοδος? Μαιος κ Ιουνιος ειναι πολυ φουλ? Σαββατο ή Κυριακη ειναι χειροτερα?
Επισης, θα κοιταξω τα εστιατορια που αναφερετε, αλλα αν ξερει καμμια κανενα παραθαλασσιο με καλο φαγητο, θα μας βοηθησει πολυ!

Λιζα Ν.
07-02-10, 15:44
Θα ηθελα να ρωτησω οσες μανουλες εκαναν βαφτιση στην Τηνο, αν πηγαν τα μωρα τους εως την εκκλησια με αυτοκινητο-ειναι εφικτο? Προτεινετε ξενοδοχειο λιγο εξω απο την πολη για να εχουμε αυτοκινητο κλπ ή διπλα στην εκκλησια???

marilu
08-02-10, 10:28
Η ανιψιά μου βαφτίστηκε στην Τήνο. Μείναμε στο Tinos beach, λίγο έξω. Ναι, μπορείς να πάρεις αυτοκίνητο και έχει πάρκιν έξω ακριβως απο την εκκλησία. Το τραπέζι το κάναμε στο ξενοδοχείο. Ήταν πολύ ωραία πάντως, το ξενοδοχείο είναι πάνω στη θάλασσα με απίστευτη θέα.

Λιζα Ν.
08-02-10, 13:00
Ευχαριστω marilu! Κι εγω σκεφτομουν εκει για το τραπεζι αλλα δεν ξερω αν προλαβαινουν οσοι θελουν να γυρισουν αυθημερον- 12 ειναι η βαφτιση, νομιζω τα πλοια φευγουν κατα τις 14.00 το πρωτο και 15.30 ισως το τελευταιο, ή κανω λαθος? Ακομα δεν εχουν βγαλει ολα τα πλοια δρομολογια.

Ακομα ομως δεν εχουμε βρει εστιατοριο κοντα στο λιμανι ή την εκκλησια που να μην ειναι τουριστικο :-( Αυτο το "Μεταξυ μας", ειναι μεσα στα στενα?? δεν βρηκα πληροφοριες.

Αν ξερει καμμια, ας μας πει. Αλλιως μαλλον θα πρεπει να μεινουν ολοι για διανυκτερευση αν θελουν να προλαβουν...

marilu
08-02-10, 13:39
Εμείς φύγαμε με το γρήγορο που έφευγε 17.30-18.00 νομίζω. Κάποιοι συγγενείς που το έκαναν αυθημερόν δεν πρόλαβαν να είναι στο τραπέζι γιατί έφευγαν 14.00. Υποθέτω για αυτό ψάχνεις στο λιμάνι ε? Ξέρω δύσκολα πράγματα αυτά να τα συνδυασεις όλα.

Λιζα Ν.
08-02-10, 13:53
Οντως, δυσκολο. Αρχικα νομιζαμε οτι ειναι απλο, θα μεναμε σε εκεινο το ξενοδοχειο, και θα ηταν και ξεκουραστο για την μικρη, επειδη εκει θα γινοταν και το τραπεζι ωστε να εχουμε τη δυνατοτητα να την παμε στο δωματιο. Ομως εγινε αυτο με τα δρομολογια, διαβασα κι αρνητικα σχολια για τα δωματια του Τηνος Beach στο TripAdvisor κι ετσι τωρα κοιταμε ολα τα ενδεχομενα.

Μου εχουν πει για ενα παρομοιο ξενοδοχειο το Ανθεια, 2,5 χλμ απο τη χωρα, φαινεται να εχει σουπερ δωματια αλλα δεν ξερω αν θα εχει την ιδια θεα και φαγητο. Μακαρι να μπορουσαμε να παμε νωριτερα να τα δουμε ολα αλλα δεν γινεται...

marilu
08-02-10, 15:32
Τα δωμάτια του Tinos beach είναι για 1-2 βράδια που θα πας. Δεν είναι και τραγικά βέβαια αλλά είναι παλιό το ξενοδοχείο και σου θυμίζει λίγο "hydra beach"-αν θυμάσαι την ταινία με τον Κωνσταντάρα. Βέβαια μιλάμε μόνο για τα δωμάτια στο κεντρικό ξενοδοχείο και αυτά να προτιμήσεις αν μείνεις εκεί (όχι τα bungalows).

Κοίτα και αυτό http://www.byzantiohotels-tinos.gr
http://www.tinos-tinos.com/gr/ και site για να κατατοπιστείς

Λιζα Ν.
09-02-10, 18:24
Ευχαριστω!!!! Θα τα μελετησω :)

CORAZON
03-03-10, 15:14
koritsia diavaza ta arthra sas gia tin Tino!To Maio vaftizoume tin mpoumpouka mas sto nisi!Opoia simvouli kai opoia pliroforia tha mou itan xrisimi.Exoume kleisei gia fagaki sto mikrokaravi..eida pou kapoia kopela to exei anaferei kai ksenodoxeio se ena sto limani gia na einai poli konta faviesuzzane legetai..kapoia kopela pou na exei vaftisei sta konta???Oute fotografo oute stolismous oute tipota de tha exoume..gia to mistirio de me noiazei poso tha kratisei alla tha ithela na iksera peripou pos ginetai...an kapoia exei kanei i exei paei se vaftisi prosfata tha me upoxreonate...sas euxaristo poli!

Λιζα Ν.
25-03-10, 18:35
Τα κλεισαμε τα περισσοτερα....30 Μαιου τελικα. Μονο φωτογραφο δεν εχω βρει ακομα, αν εχει καμμια συνεργαστει με καποιον οικονομικο ας μου πει...
Ηθελα να ευχαριστησω οσες κοπελες με βοηθησαν, να στε καλα!!! Αντε με το καλο.

Δέσποινα79
06-04-10, 15:32
Τα δωμάτια του Tinos beach είναι για 1-2 βράδια που θα πας. Δεν είναι και τραγικά βέβαια αλλά είναι παλιό το ξενοδοχείο και σου θυμίζει λίγο "hydra beach"-αν θυμάσαι την ταινία με τον Κωνσταντάρα. Βέβαια μιλάμε μόνο για τα δωμάτια στο κεντρικό ξενοδοχείο και αυτά να προτιμήσεις αν μείνεις εκεί (όχι τα bungalows).

Κοίτα και αυτό http://www.byzantiohotels-tinos.gr
http://www.tinos-tinos.com/gr/ και site για να κατατοπιστείς

Αν θυμάμαι καλά το Hydra Beach είναι μια χαρά.
Τα δωμάτια του Τήνος είναι πολύ παλιά; Μη γίνω ρεζίλι στους καλεσμένους μου που τους το παρουσιάζω σαν το "τέλειο ξενοδοχείο" (τουλάχιστον στο site έτσι φαίνεται)! Και το φαγητό είναι καλό;
Δεν έχω κλείσει ακόμα, αλλά μάλλον για εκεί μας βλέπω. Καμιά άλλη χρήσιμη πληροφορία για το ξενοδοχείο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

marilu
09-04-10, 15:14
Τα δωμάτια είναι ανακαινισμένα, απλά το ξενοδοχείο μέσα σου θυμίζει λίγο ‘hydra beach" χωρίς να υστερεί σε ανεσεις. Εμείς περάσαμε πάντως πολύ καλά! Και το φαγητό όπως είπα μου άρεσε πολύ! Θεωρώ πως είναι η καλύτερη περίπτωση για την Τήνο! Σου υπενθυμίζω να ζητήσεις στο κεντρικό ξενοδοχείο δωμάτια! Η παραλια μπροστά στο ξενοδοχείο δεν είναι τόσο καλή αλλά εμείς ευχαριστηθήκαμε την πισίνα.

Αυτά δεν έχω κάτι άλλο. Σε γενικές γραμμές περάσαμε καλά!! Α και έχει και βανάκι που σε πάει και σε φέρνει απο το λιμάνι και απο την εκκλησία

Δέσποινα79
09-04-10, 17:41
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Marilu. Θα πάω με τον άντρα μου Σαββατοκύριακο να το δούμε κι από κοντά.
Εσείς πόσα άτομα ήσασταν;

Δέσποινα79
12-04-10, 17:44
Τελικά πήγαμε για Σαββατοκύριακο και περάσαμε υπέροχα!
Το Tinos Beach μας άρεσε πολύ και μας φέρθηκαν πολύ φιλόξενα. Τα δωμάτια είναι αρκετά μεγάλα και το ξενοδοχείο έχει πολλές ανέσεις.
Marilu το πούλμαν του ξενοδοχείου σε πηγαινοφέρνει και στην εκκλησία πέρα από το λιμάνι; Εσείς πόσα άτομα ήσασταν;
Κλείσαμε και φωτογράφο και ζαχαροπλαστείο για την τούρτα. Επιτέλους μου έφυγε κάπως το άγχος...!

Δέσποινα79
12-04-10, 17:49
Τα κλεισαμε τα περισσοτερα....30 Μαιου τελικα. Μονο φωτογραφο δεν εχω βρει ακομα, αν εχει καμμια συνεργαστει με καποιον οικονομικο ας μου πει...
Ηθελα να ευχαριστησω οσες κοπελες με βοηθησαν, να στε καλα!!! Αντε με το καλο.

Γεια!
Εμείς κλείσαμε κάποιον φωτογράφο που μας τον σύστησαν όλοι οι ντόπιοι. "Φωτογόνια" λέγεται. Μάλιστα εμείς διαλέξαμε ψηφιακό άλμπουμ.
Η δικά μας βάπτιση θα γίνει 10/07/2010.

marilu
13-04-10, 13:06
Χαίρομαι που σας άρεσε το tinos beach, γενικά είναι πολύ συνεργάσιμοι, τους λες τι ώρα θέλεις να φύγεις και τι ώρα να επιστρέψεις, εμείς είμασταν 20 άτομα περίπου. Γενικά το βανάκι σε εξυπηρετεί! Με το καλό η βάπτιση σας!!

Δέσποινα79
14-04-10, 17:17
Ευχαριστώ πολύ!
Φιλάκια!

ολγακι
15-04-10, 23:24
γεια σας κοριτσια..και εμεις θα βαφτισουμε τη μπεμπουλα μας στην Παναγια τον ιουλιο και ηθελα να μαθω απο καποιον που βαφτισε προσφατα που εκανε το τραπεζι ,αν ηταν καλα,και ποσο πληρωσε το ατομο.επισης ποιο φωτογραφειο επελεξε και ποσο του κοστισε.ευχαριστω

efichris
17-04-10, 08:00
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα ποιά είναι τα παραδοσιακά γλυκά της Τήνου και επίσης πόσες ώρες κάνεις να φτάσεις από τη Ραφήνα στην Τήνο με πλοίο γιατί θα ταξιδέψουμε από Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητο.

ΕΛ-ΕΛ
24-04-10, 16:46
γεια σας κοριτσια..και εμεις θα βαφτισουμε τη μπεμπουλα μας στην Παναγια τον ιουλιο και ηθελα να μαθω απο καποιον που βαφτισε προσφατα που εκανε το τραπεζι ,αν ηταν καλα,και ποσο πληρωσε το ατομο.επισης ποιο φωτογραφειο επελεξε και ποσο του κοστισε.ευχαριστω
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΕΛΕΤΕ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΜΑΣ.

ολγακι
26-04-10, 17:33
[QUOTE=ΕΛ-ΕΛ;1542900]ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΕΛΕΤΕ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΜΑΣ.[/QUOTEσε ευχαριστω για το ενδιαφερον..για πες μου την γνωμη σου για κανενα μαγαζι για καλο φαγητο..το συμποσιο..το μικρο καραβι..το μεταξυ μας..επισης αν ξερεις κανενα καλο κοντα στο λιμανι.κανενα φωτογραφειο;

ολγακι
05-05-10, 23:41
κοριτσια sosμηπως ξερετε κανενα μαγαζι που να κανει στολισμους με μπαλονια στην τηνο;βασικα δεν τα θελω για την εκκλησια,αλλα για το μαγαζι που θα φαμε μετα

ολγακι
07-05-10, 23:18
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα ποιά είναι τα παραδοσιακά γλυκά της Τήνου και επίσης πόσες ώρες κάνεις να φτάσεις από τη Ραφήνα στην Τήνο με πλοίο γιατί θα ταξιδέψουμε από Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητο.
λοιπον,δεν ξερω αν αργησα να σου απαντησω,,τα παραδοσιακα ειναι κατι αμυγδαλωτα..οσο για το πλοιο το γρηγορο που δεν παιρνει αυτοκινητο κανει 2 ωρες ,ενω το αργο που παιρνει και αυτοκινητο κανει 4 ωρες

efichris
08-05-10, 10:56
Καθόλου δεν άργησες.Μάλιστα σήμερα τηλεφώνησα στο ζαχαροπλαστείο Μεσκλιές για τις λεπτομέρειες.Σ΄ευχαριστώ πολύ.

ολγακι
09-05-10, 00:05
Καθόλου δεν άργησες.Μάλιστα σήμερα τηλεφώνησα στο ζαχαροπλαστείο Μεσκλιές για τις λεπτομέρειες.Σ΄ευχαριστώ πολύ.
οτι αλλο θες πες μου.εγω πηγα εχθες στην τηνο και εκλεισα ολα τα περι βαφτισης,τα γυρισα ολα..ζαχαροπλαστεια,εστιατορια,φωτογραφεια,μπαλονια

efichris
10-05-10, 08:16
οτι αλλο θες πες μου.εγω πηγα εχθες στην τηνο και εκλεισα ολα τα περι βαφτισης,τα γυρισα ολα..ζαχαροπλαστεια,εστιατορια,φωτογραφεια,μπαλονια
Θα ήθελα να μου πεις σε ποιο εστιατόριο έκανες κράτηση.Είμαι ανάμεσα στο ΄΄μικρό καράβι΄΄ και το ΄΄μεταξύ μας΄΄ γιατί θα είμαστε λίγα άτομα, περίπου 10.

ολγακι
10-05-10, 23:56
[QUOTE=efichris;1559822]Θα ήθελα να μου πεις σε ποιο εστιατόριο έκανες κράτηση.Είμαι ανάμεσα στο ΄΄μικρό καράβι΄΄ και το ΄΄μεταξύ μας΄΄ γιατί θα είμαστε λίγα άτομα, περίπου 10.[/λοιπον σαν περιβαλλον και τα δυο ειναι πολυ ωραια..εγω εκλεισα στο μεταξυ μας.το μικρο καραβι δεν ειναι οτι δεν το επελεξα,απλα για τη μερα που το ηθελα εγω ηταν κλεισμενο.μια ντοπια μου ειπε οτι το μεταξυ μας εχει καλυτερο φαγητο..τωρα αυτα ειναι και γουστα.παντως σαν χωρος και τα δυο ειναι πολυ καλα

Χαρά-Μαρία
31-05-10, 11:51
Τι κανετε κοριτσια? Εμεις βαπτιστηκαμε!! Επιστρεφω με πληροφοριες που μπορει να φανουν χρησιμες για μελλοντικες βαπτισεις....

Εκκλησια. Ενω ειχα διαβασει εδω διαφορα, το μυστηριο ηταν οπως επρεπε. Κι αυτο ειναι που εχει σημασια, ετσι δεν ειναι? Τα διαδικαστικα δεν παιρνουν πανω απο 5 λεπτα. Θελει χαρτι για τον κουμπαρο, οτι ειναι Χ.Ο.. Στολισμος δεν ταιριαζε, ηταν ο χωρος τετοιος που δεν τολμας να παρεμβεις. Η κολυμπηθρα ηταν ενα στολιδι απο μονη της. Ομως, διαλεξαμε λαθος ωρα (12). Γιατι ενω ειχαμε μια ωρα μεχρι την επομενη βαφτιση, ηρθαν καποιοι μετα απο εμας και μολις τελειωσε η βαφτιση η δικη μας και πριν μοιρασουμε μπομπονιερες, μπηκαν στον χωρο οι καλεσμενοι της επομενης βαπτισης και εγινε μυλος. Καλυτερα να γινει η βαφτιση σας ωρα που να μην σκανε μυτη απο τα πλοια....εκτακτες βαπτισεις.
Κεντρο. Κλεισαμε το μικρο καραβι. Το φαγητο ηταν φο-βε-ρο και το σερβις αψογο. Ο χωρος ειναι στολισμενος με καραβακια κλπ, εχει ιστοσελιδα να τον δειτε. Λιγο η ζεστη μας πειραξε, καλυτερα απογευμα.
Γλυκα. Μεσκλιες ασυζητιτι. Πρωτη φορα στη ζωη μου συνεργαζομαι με Ελληνα τοσο αψογα. με το που κατεβηκα απο το καραβι, ηταν απεναντι το μαγαζι. Ηπιαμε εναν καφε και σε 5 λεπτα ειχαμε διαλεξει και τη συσκευασια για τα γλυκακια και την τουρτα (εμεις διαλεξαμε forever friends). Δεν μας πηραν καν προκαταβολη, μας τα εφεραν στην εκκλησια και στο κεντρο, δεν μας ενοχλησαν καθολου και το αφησαν σε εμας να περασουμε οποτε θελαμε να τους πληρωσουμε. Τα γλυκα ηταν φρεσκοτατα, νοστιμοτατα και ακριβως ο,τι παραγγειλαμε.
Μεταβαση στο νησι. Πηραμε το seajet και ειμασταν εκει σε 1 ωρα 45'. Ουτε που το καταλαβαμε. Το αυτοκινητο το βαλαμε στο αργο και μεχρι να πιουμε τον καφε μας εφτασε. Στην επιστροφη γυρισαμε με αλλο πλοιο και καμμια σχεση. Ταλαιπωρια με μωρο. Μου εκλαιγε και για 1 ωρα μετα απο την κουραση.
Διαμονη. Μειναμε στα Vega, στο δρομο προς κιονια. Τελειο, δειτε το στο tripadvisor.com. Τα παιδια που το εχουν πολυ καλα. Πισινα κλπ. Ομως, θελει αυτοκινητο οπωσδηποτε. Το Tinos Beach ειναι πολυ καλο αν θελετε να τα εχετε ολα σε ενα, αλλα τα δωματια ηταν ετσι κι ετσι. Και ειχε και πολυ κοσμο. Για τη χωρα, προτεινω το Fauvie Sausanne.
Εμεις στολισμο δεν καναμε. Δεν ειχε "θεμα" η βαφτιση. Δεν ειχαμε κλοουν, μουσικες κλπ. Ομως αν θελετε ειχε μαγαζια εκει που τα κανουν ολα, μεχρι και μαγαζι με μπαλονια για βαπτισεις ειδαμε στο λιμανι. Ψαξτε το οσες ενδιαφερεστε.

Ευχομαι τα καλυτερα για ολες σας, να χαιρεστε τα μωρακια σας!

mariab
31-05-10, 19:50
Τι κανετε κοριτσια? Εμεις βαπτιστηκαμε!! ....
!

Χαρά να σου ζήσει και να την δεις όπως επιθυμείς!!!

Σας άφησαν να βγάλετε φωτογραφίες από την τελετή? Εάν ναι, ανέβασε καμία να σας καμαρώσουμε.

Ifigeneia_d
28-06-10, 11:59
Καλημέρα κορίτσια γλυκά :)
Χαρά-Μαρία να σου ζήσει το αγγελούδι!
Χαίρομαι που πήγαν όλα τέλεια στη βάπτισή σας :)

Λοιπόν.... :!::!::!::!: Χρειάζομαι τη βοήθειά σας κορίτσια... :!::!::!::!:

Πέρσι τον Ιούνιο είχαμε πάει με τον αντρούλη μου και την παρέα μας, στην Τήνο
για αναρρίχηση. Συγκεκριμένα στο Ξώμπουργο..
Εκείνο το βράδυ, ενώ οι υπόλοιποι βγήκαν έξω, εμείς αποφασίσαμε " να πάμε για ύπνο" ;);););););)
Από εκείνο το βράδυ λοιπόν μας συντροφεύει το ζουζούνι μας...

Αποφασίσαμε να τον βαφτίσουμε στην Τήνο..
Θα θέλαμε βέβαια να τον βαφτίσουμε εκεί στο Ξώμπουργο, που έχει ένα εκκλησάκι..
Γίνονται βαφτίσεις εκεί; Λειτουργεί εκείνο το εκκλησάκι;
Και όσον αφορά τα υπόλοιπα της βάφτισης..
Υπάρχει κανά ωραίο παραθαλάσσιο μέρος για να οργανώσουμε το μετά της βάφτισης;
Από ότι είδα για γλυκάκια θα απευθυνθούμε στις Μεσκλιές..
Το σέρβις ήταν άψογο και αυτό με ηρεμεί πραγματικά..
Πόσο καιρό πριν χρειάζεται να κλείσεις εκκλησία και μαγαζί;;

:idea: Περιμένω να με διαφωτίσετε... :idea:

Χαρά-Μαρία
01-07-10, 10:00
Που βρισκεται αυτη η περιοχη? Προς Κιονια ή προς τα βορεια (κολυμπηθρα κλπ)? Ωστε να σου πω για κεντρο. Για το εκκλησακι δεν γνωριζω, αλλα αν βρεις το τηλ και παρεις ισως σου πουν. εγω ολα απο το τηλ τα κανονισα.

Ifigeneia_d
01-07-10, 10:48
Που βρισκεται αυτη η περιοχη? Προς Κιονια ή προς τα βορεια (κολυμπηθρα κλπ)? Ωστε να σου πω για κεντρο. Για το εκκλησακι δεν γνωριζω, αλλα αν βρεις το τηλ και παρεις ισως σου πουν. εγω ολα απο το τηλ τα κανονισα.

Το Ξώμπουργο είναι στο κέντρο περίπου του νησιού. Κοντά στον Τριπόταμο και την Καρυά.
Ένας μεγάλος βράχος είναι με αναρριχητικά πεδία. Και από εκεί κάτω έχει ένα εκκλησάκι.
Δεν θυμάμαι να ήταν ανοιχτό.. Ούτε πιστεύω να έχει τηλέφωνο..
Σκεφτόμαστε να πάμε το Σεπτέμβρη που θα έχει μεγαλώσει και ο μπέμπης από
εκεί, να δούμε επί τόπου τι γίνεται..
Θα βγάλουμε άκρη;;
Το καλό είναι ότι έχουμε χρόνο μπροστά μας.
Τη βάφτιση θα την κάνουμε του χρόνου τον Ιούνιο..

Εσύ πως τα κανόνισες όλα από το τηλέφωνο;; Δεν πήγες από εκεί να δεις;;

Χαρά-Μαρία
01-07-10, 14:22
Το Ξώμπουργο είναι στο κέντρο περίπου του νησιού. Κοντά στον Τριπόταμο και την Καρυά.
Ένας μεγάλος βράχος είναι με αναρριχητικά πεδία. Και από εκεί κάτω έχει ένα εκκλησάκι.
Δεν θυμάμαι να ήταν ανοιχτό.. Ούτε πιστεύω να έχει τηλέφωνο..
Σκεφτόμαστε να πάμε το Σεπτέμβρη που θα έχει μεγαλώσει και ο μπέμπης από
εκεί, να δούμε επί τόπου τι γίνεται..
Θα βγάλουμε άκρη;;
Το καλό είναι ότι έχουμε χρόνο μπροστά μας.
Τη βάφτιση θα την κάνουμε του χρόνου τον Ιούνιο..

Εσύ πως τα κανόνισες όλα από το τηλέφωνο;; Δεν πήγες από εκεί να δεις;;

Δεν χρειαστηκε! Πηρα τηλ στην εκκλησια, κλεισαμε ημ/νια και μας ειπαν ποια χαρτια να φερουμε (20' πριν τη βαφτιση τα καταθετεις στα γραφεια τους). Κεντρο και ξενοδοχεια βρηκα γνωμες και τηλ απο το ιντερνετ και ηταν καταπληκτικα. Βαπτιστικα, μπομπονιερες κλπ τα φεραμε μαζι μας. Φωτογραφος ηταν η αδελφη μου! (αν και στο λιμανι μολις βγεις ολο φωτογραφεια εχει, βρισκεις αν θελεις). Γλυκα κλεισαμε 2 μερες πριν τη βαφτιση στον Μεσκλιε. Αυτο ηταν.

Τωρα στα δικα σου....ολα θα τα κανονισεις τελεια αν πας απο εκει. Στη χωρα εχει τα παντα για βαφτιση, μεχρι και μαγαζι με μπαλονια. τωρα για το εκκλησακι ειναι ενα θεμα, αλλα αν πας απο εκει οι ντοπιοι θα ξερουν να σου πουν πώς να επικοινωνησεις και να το κλεισεις.

Για κεντρο αν θελεις παραθαλλασιο οπως ειχες πει προτεινω το Μπουρου στα Κιονια, σαν περιοχη ειναι η πιο κοντινη για να πατε μετα για να ειστε σε παραλια και σαν περιοχη ειναι σε στρατηγικο σημειο διοτι ειναι κοντα στη Χωρα και το εξω λιμανι. Ειδα τυχαια μια αλλη βαφτιση εκει (εμεις για φαγητο ειχαμε περασει), ειναι σουπερ και ο χωρος μεσα-εξω και το φαγητο αρκει να μην ειστε παρα πολλοι. Αλλιως αν θελεις για κοντα στην εκκλησια σου δεν ετυχε να φαμε εκει, αλλα λενε οτι στα γυρω χωρια εχει καλο φαγητο, ιδιως στο Χτικαδο. Μια αλλη ιδεα ειναι να μενετε στο Τηνος Beach παλι στα Κιονια και να γυρισετε μετα τη βαφτιση εκει και να κενετε εκει το τραπεζι, ειναι διπλα απο τη θαλασσα και με πισινα. Τελος, αν εχεις πολυ κοσμο που ειναι να ερθουν για λιγες μονο ωρες στο νησι ισως ειναι καλυτερα να πατε μετα στη Χωρα οπως εμεις ωστε να ειναι κοντα στο λιμανι....εμεις γι αυτο καναμε το τραπεζι εκει ενω στην αρχη θελαμε κι εμεις παραθαλλασιο κεντρο.

Ελπιζω να βοηθησα καπως. Και να μην σε μπερδεψα!

ολγακι
19-07-10, 00:49
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑς ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ,ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥς ΝΟΝΟΥΣ,ΠΗΡΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΒΑΦΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩς ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΑ Η ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩς ΜΕΓΑΛΗ..ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΗ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΓΧΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟς ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΕΚΕΙ..ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 25 ΛΕΠΤΑ..ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΙΟΝ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΜΠΟΜΠΟ.ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΣΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΑΛΛΑ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ..ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΜΠΟΜΠΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΤΕ..Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ..ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΑΨΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ..ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ..ΡΟΥΧΑ,ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ,ΣΤΑΥΡΟΣ,ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.ΜΕΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ΄¨ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ¨¨ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΝ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ:-P:-P:-P

Ifigeneia_d
06-09-10, 13:27
Τι ωραία :-)
Χαίρομαι που μπορούν να κανονιστούν όλα και από τηλεφώνου..
Εμείς λέμε να πάμε κάποια στιγμή, γιατί θα προτιμουσαμε τη βάπτιση
να την κάνουμε προς τα έξω.. Τώρα θα δείξει αν και πως γίνεται...
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες.. ;)

Λιζα Ν.
13-10-10, 13:40
Επιστρεφουμε κι εμεις...τελευταιοι και καταιδρωμενοι.
Λοιπον οπως τα λετε ειναι ολα, το δε ξενοδοχειο Fauvie Sausanne καλο, ο φωτογραφος Φωτογονια αρκετα καλος, το εστιατοριο Μεταξυ μας πολυ καλο και ο Μεσκλιες απλα τελειος!
Ευχαριστουμε οσες μας βοηθησαν. :D
Φιλακια

giorgos_marko
17-05-13, 11:34
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΕΛΕΤΕ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΜΑΣ.+

Καλημέρα, Θα με ενδιέφερε παρα πολύ όλα αυτά που λες θα μπορούσες να μου στείλεις πληροφορίες για οικονομικα ξενοδοχεια φωτογραφο και ταβερνα?

elli444
16-08-13, 14:31
Αν θυμάμαι καλά το Hydra Beach είναι μια χαρά.
Τα δωμάτια του Τήνος είναι πολύ παλιά; Μη γίνω ρεζίλι στους καλεσμένους μου που τους το παρουσιάζω σαν το "τέλειο ξενοδοχείο" (τουλάχιστον στο site έτσι φαίνεται)! Και το φαγητό είναι καλό;
Δεν έχω κλείσει ακόμα, αλλά μάλλον για εκεί μας βλέπω. Καμιά άλλη χρήσιμη πληροφορία για το ξενοδοχείο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

despoina kalimera,

eimai h elina den exoume ksanamilisei. exw taksei ta dudimakia mou sthn thno kai skeutomoun to tinos beach gia to trapezi. h empeiria sou tha htan polu xrisimi gia mena.
an den sou kanei kopo na mou steileis

euxaristw polu elina

Aimee
16-08-13, 23:18
Είχα μείνει στο Tinos Beach πέρισυ. Από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου...
Δωμάτια παλιά, που δεν τα ξε-αραχνιάζουν συχνά.
Χωρίς σίτες. Τα κουνούπια κάνουν επέλαση στο συγκεκριμένο σημείο γιατί είναι από τα ελάχιστα σημεία της Τήνου με γκαζόν. Είχαμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.
Επίσης, ενώ η παραλία των Κιονίων είναι υπέροχη, η πλαζ μπροστά στο ξενοδοχείο δεν προσφέρεται για κολύμπι: βότσαλα με γλίτσα, φύκια και το χειρότερο μια απαίσια μυρωδιά ... υπονόμου.
Να πω ότι έμενα στα μπανγκαλόους (που θεωρητικά ήταν ακριβότερα). Ισως η κατάσταση των δωματίων να είναι καλύτερη. Η να έχουν βάλει πια σίτες.
Πάντως το πρωινό ήταν αξιοπρεπέστατο!

Δέσποινα79
17-08-13, 20:01
Καλησπέρα!
Η δική μου εμπειρία με το ξενοδοχείο ήταν αρκετά καλή! Βέβαια η βάπτιση του Νικόλα μου έγινε το 2010. Η παραλία μπροστά στο ξενοδοχείο όντως δεν ήταν καλή αλλά αυτό δεν μας επηρέασε καθόλου. Εξάλλου 10 Ιουλίου έιχε τόσο αέρα που δεν θέλαμε να κάνουμε μπάνιο. Βέβαια η πισίνα ήταν καταπληκτική αν και κρύα. Τα δωμάτια του ξενοδοχείου με θέα την πισίνα ήταν πολύ μεγάλα & καθαρά. Το πρωινό εξίσου πολύ καλό & το προσωπικό άψογο! Το φαγητό της δεξίωσης επίσης πολύ καλό!
Αυτά από μένα, φιλιά.

Ελισα24
24-08-13, 23:47
Στην Τηνο γενικα το θεμα διαμονη ειναι δυσκολο-εχετε δικιο και για το Τηνος Beach, δεν ειναι και σουπερ. Ειναι ομως σε καλο σημειο, κοντα στην πολη και σε καλα εστιατορια.

Αυτο που με παραξενεψε στα παραπανω ποστ ειναι το οτι λενε μερικοι οτι το εστιατοριο "Μεταξυ μας" ειναι καλο. Εχουμε παει και δεν μειναμε ικανοποιημενοι. Ενας εξαντλητικος καταλογος, τελικα ο,τι παραγγειλαμε ηταν μετριο, εφαγα δε μελιτζανα σουφλε και δεν μου ειχε αρεσει καθολου, πολυ λαδι και κρεμμυδι κι ενα πολυ αλμυρο τυρι επανω. Το κρεας ηταν ανοστο και στεγνο. Η σαλατα ηταν ΟΚ αλλα απλη λολα με μπαλσαμικο, δε θυμαμαι την τιμη πια αλλα μας ειχε φανει πανακριβη -το εχουμε βεβαια δει κι αλλου αυτο.

Το " Μικρο καραβι" αντιθετα, ηταν καταπληκτικο. Παρα πολυ καλο. Δυσκολο να το βρεις αλλα αξιζει. Εφαγα μεχρι και φαβα που δεν τρωω ποτε!

Nikoleta B
17-11-13, 10:25
Βαπτίσαμε το γιό μας στις 27/10/13 στην Τήνο. Είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι καθώς η βάπτιση θα μείνει αξέχαστη τόσο σε μας όσο και στους καλεσμένους μας.

Διαμονή στο ξενοδοχείο Golden Beach Hotel & Apartments, όπου κάναμε και το τραπέζι της βάπτισης. Η υπηρεσίες ήταν ποιοτικές, τα δωμάτια καταπληκτικά, το φαγητό υπέροχο, οι ιδιοκτήτες τέλειοι και εξυπηρετικότατοι!

Συνεργαστήκαμε με τον κύριο Γιώργο από το Φωτογόνια για τη φωτογράφιση και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι τόσο από την ποιότητα όσο και από το αποτέλεσμα!! Είναι πολύ καλός επαγγελματίας!!

Από το ζαχαροπλαστείο Μεσκλιές πήραμε την τούρτα. Οι άνθρωποι απλά δεν παίζονται! Είναι άριστοι!

Με την Δωρούπολη συνεργαστήκαμε για το στολισμό με μπαλόνια. Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι!

Με το ανθοπωλείο Εντελβάις συνεργαστήκαμε για το στολισμό των τραπεζιών με λουλούδια. Απόλυτα ικανοποιημένοι!!

Στο 'Μικρό Καράβι' φάγαμε ένα μεσημέρι και εντυπωσιαστήκαμε τόσο από το χώρο, όσο και από το φαγητό και την εξυπηρέτηση!!

Πολύ το χαρήκαμε!!

zouzou!!
30-03-14, 12:02
Κορίτσια καλημέρα!
Ήρθε και η σειρά μου να βαφτίσω την ζουζου μου, τον Ιούλιο!
Αν και δεν εχω παει ακόμα στην Τήνο, εχω ήδη μιλήσει με τον κύριο Γιώργο απο το "φωτογονια". Κατα τα αλλα δεν εχω κανει τίποτα! Μήπως εχω αργήσει; Γλυκα απο οτι κατάλαβα, ο μεσκλιες ειναι ο καλύτερος.
Το τραπέζι σκέφτομαι το μικρο καράβι, μου έστειλαν το μενού και μου άρεσε, σε αντίθεση με το μεταξυ μας που το φαγητο δεν με εντυπωσίασε. Το οικονομικο πανω κατω ειναι ίδια! Θελω αν μπορείτε λιγακι να μου πείτε οτι μπορείτε γιατι θελω η βάπτιση να ειναι πολυ όμορφη!
Επίσης, τον Ιούλιο, λέτε να γίνονται πολλές βαπτισεις;

Aimee
31-03-14, 09:51
Κορίτσια καλημέρα!
Αν και δεν εχω παει ακόμα στην Τήνο, εχω ήδη μιλήσει με τον κύριο Γιώργο απο το "φωτογονια". Κατα τα αλλα δεν εχω κανει τίποτα! Μήπως εχω αργήσει; Γλυκα απο οτι κατάλαβα, ο μεσκλιες ειναι ο καλύτερος.
Το τραπέζι σκέφτομαι το μικρο καράβι, μου έστειλαν το μενού και μου άρεσε, σε αντίθεση με το μεταξυ μας που το φαγητο δεν με εντυπωσίασε. Το οικονομικο πανω κατω ειναι ίδια! Θελω αν μπορείτε λιγακι να μου πείτε οτι μπορείτε γιατι θελω η βάπτιση να ειναι πολυ όμορφη!

Να σου ζήσει zouzou!!!!
Έχεις πολύυυ χρόνο ακόμη. Μην αγχώνεσαι!
Πολύ ωραία είναι και τα γλυκά του Χάλαρη. Στις βαφτίσεις, προσφέρουν στην Τήνο άσπρα γλυκά: αμυγδαλωτά και ψαράκια (που έχουν καρύδι) αλλά και παστέλι πάνω σε λεμονόφυλλο.
Εξαιρετικό το "Μικρό Καράβι". Για θέα στη θάλασσα είναι ωραίο το ταβερνάκι "Γαλέρα - Καρκαβέλας".
Η βάπτιση θα γίνει στη Μεγαλόχαρη; Αν ναι, να έχεις υπόψιν σου ότι εκεί γίνονται πάντα πολλές βαπτίσεις. Δεν στολίζεται ο χώρος και δεν κρατάει πολύ το μυστήριο.

giannakosmum
31-03-14, 14:59
Κορίτσια καλημέρα!

zouzou
Σου εύχομαι με το καλό η βάπτισή σας!! Για γλυκά δεν το συζητώ Μεσκλιές. Τραπέζι στα μικρά μας εμείς κάναμε στο Ήταν ένα Μικρό Καράβι, μείναμε πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένοι. Εμείς ζητήσαμε αλλαγές στο μενού, δεν μας άρεσε κανένα από αυτά που μας έστειλε ( δημιουργήσαμε δηλαδή ένα δικό μας για την ακρίβεια ), τους το έστειλα και μου είπε τιμή. Ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά, με βοηθήσανε να κανονίσουμε το μενού, μου δώσανε συμβουλές του τύπου αυτό είναι λίγο περίεργο σαν γεύση ή θα αρέσει πολύ στον κόσμο ή δεν θα το φάει καθόλου. Να ζητήσεις να καθίσετε στην πέργκολα, είναι πολύ ωραία. Στο τραπέζι ήταν άψογοι, γρήγοροι, δεν έχω λόγια. Εμείς κάναμε και ένα τραπέζι την προηγούμενη μέρα της βάπτισης σε άλλο εστιατόριο ενώ το τραπέζι του μεγάλου μου γιου που βαπτίστηκε και αυτός στη Μεγαλόχαρη το κάναμε σε τρίτο εστιατόριο. Καμία σύγκριση, δεν θέλω όμως να πω ονόματα. Τον μεγάλο τον βαπτίσαμε Μάιο και τα μικρά Ιούλιο. Εννοείται ότι Μάιο ήταν πολύ πιο όμορφα γιατί γενικά το νησί δεν είχε κόσμο και η Τήνος είναι πολύ όμορφη την άνοιξη. Τον Ιούλιο όμως είχαμε την φαεινή ιδέα να κάνουμε την βάπτιση απόγευμα και όχι πρωί και ήταν πραγματικά πολύ καλή ιδέα. Πρωί- μεσημέρι τον Ιούλιο γίνεται χαμός στη Μεγαλόχαρη. Φαντάσου ότι έρχονται με το πρωινό καράβι κάνουν την βάπτιση και φεύγουν με το τελευταίο καράβι. Εμείς αντίθετα ρωτήσαμε ποια ώρα είναι η τελευταία βάπτιση και αυτή κλείσαμε. Τα καράβια είχαν φύγει οπότε δεν είχε πολύ κόσμο η εκκλησία. Και το τραπέζι έγινε αμέσως μετά, τα μωρά κοιμήθηκαν στο καρότσι, περάσαμε τέλεια. Αααα το πρωί είχαμε πάει για μπάνιο...αχαχα. Ότι θες ρώτα με.

zouzou!!
07-04-14, 15:57
Κορίτσια σας ευχαριστώ!
Η βάπτιση θα γίνει στη Μεγαλόχαρη, ναι! Ηδη συγκινούμαι, τελείως χαζομαμά! Αυτό που με ανησυχεί είναι πως η βάπτιση θα γίνει 20 Ιουλίου και εκέινες τις ημέρες γίνεται χαμός στο νησί λόγω μίας γιορτής, νομίζω της Αγίας Πελαγίας στις 23. Επίσης, σκεφτόμαστε με τον άντρα μου μήπως κάναμε την βάπτιση λιγάκι πιο αργά για να μπορέσουν να έρθουν λίγοι φίλοι αυθημερόν, που δουλεύουν το Σάββατο το βράδυ. Αλλά έτσι θα πέσουμε στον χαμό από βαπτίσεις. Κάπου διάβασα ότι δεν κλείνεις αίθουσα, αλλά περιμένεις. Αυτό ισχύει?
Το τραπέζι μάλλον στο μικρό καράβι, και εμείς με δικό μας μενού θα πάμε, απλά μου έστειλε διάφορες επιλογές. Ξαφνικά νιώθω πολύ αγχωμένη! Την παραμονή θα παντρευτεί η αδελφή μου στο νησί. Θα βαφτίσει και το κορίτσι μου, αλλά μας είπαν ότι δεν γίνεται να γίνει νονά και νύφη την ίδια ημέρα. Γι αυτό λέγαμε να κάνουμε ένα τραπέζι, αλλά μας την χάλασαν και πάμε για την επόμενη. Το έχετε ακούσει αυτό?
Μπορείτε να με βοηθήσετε και για την διαμονή? Σκεφτόμασταν το favie Suzanne, θέλουμε κάτι όμορφο αλλά και οικονομικό μέσα στην πόλη.
Και και ακόμα, θέλω να βάλω στα τραπέζι γλαστράκια με πεταλούδες. Γλαστράκια θα βρω στο νησί ή θα πρέπει να κουβαλήσω από αθήνα?

Ελισα24
07-04-14, 17:01
Κορίτσια σας ευχαριστώ!
Η βάπτιση θα γίνει στη Μεγαλόχαρη, ναι! Ηδη συγκινούμαι, τελείως χαζομαμά! Αυτό που με ανησυχεί είναι πως η βάπτιση θα γίνει 20 Ιουλίου και εκέινες τις ημέρες γίνεται χαμός στο νησί λόγω μίας γιορτής, νομίζω της Αγίας Πελαγίας στις 23. Επίσης, σκεφτόμαστε με τον άντρα μου μήπως κάναμε την βάπτιση λιγάκι πιο αργά για να μπορέσουν να έρθουν λίγοι φίλοι αυθημερόν, που δουλεύουν το Σάββατο το βράδυ. Αλλά έτσι θα πέσουμε στον χαμό από βαπτίσεις. Κάπου διάβασα ότι δεν κλείνεις αίθουσα, αλλά περιμένεις. Αυτό ισχύει?
Το τραπέζι μάλλον στο μικρό καράβι, και εμείς με δικό μας μενού θα πάμε, απλά μου έστειλε διάφορες επιλογές. Ξαφνικά νιώθω πολύ αγχωμένη! Την παραμονή θα παντρευτεί η αδελφή μου στο νησί. Θα βαφτίσει και το κορίτσι μου, αλλά μας είπαν ότι δεν γίνεται να γίνει νονά και νύφη την ίδια ημέρα. Γι αυτό λέγαμε να κάνουμε ένα τραπέζι, αλλά μας την χάλασαν και πάμε για την επόμενη. Το έχετε ακούσει αυτό?
Μπορείτε να με βοηθήσετε και για την διαμονή? Σκεφτόμασταν το favie Suzanne, θέλουμε κάτι όμορφο αλλά και οικονομικό μέσα στην πόλη.
Και και ακόμα, θέλω να βάλω στα τραπέζι γλαστράκια με πεταλούδες. Γλαστράκια θα βρω στο νησί ή θα πρέπει να κουβαλήσω από αθήνα?

Να μην αγχωνεσαι για τιποτα. Εχεις κανει ηδη πολυ καλες επιλογες (καλα Μεσκλιες ειναι ΤΕΛΕΙΟ, δεν το συζητω!!!) Μικρο Καραβι τρωμε καθε φορα που παμε Τηνο ειναι σουπερ.
Να ξερεις επισης το εξης: εκει, δεν ειναι Αθηνα. Κανουν και 300 βαπτισεις το μηνα που λεει ο λογος. Ειναι ολα πανευκολα να τα βρεις, και στα στελνουν αμεσα. Τα γλυκα ολοι τα παραγγελνουν λιγες μολις μερες πριν. Το ξενοδοχειο που λες ειναι καλο, αλλα η ΝΕΑ πτερυγα, προσεξε το. Επισης να ξερεις οτι αλλα καλα σχετικα ξενοδοχεια μεσα στην πολη, δεν θα βρεις-μονο εξω και πολυ λιγα.
Αιθουσα ΔΕΝ κλεινεις, ειναι με τη σειρα που παιρνει η καθε οικογενεια τα χαρτια απο τα γραφεια τους εκεινη τη στιγμη. Εχει 3 νομιζω στη σειρα. Προσεξε μονο τον συνωστισμο, αυτο μονο. Να εχεις εναν υπευθυνο να κατευθυνει τον κοσμο και καλυτερα μπομπονιερες στο κεντρο κ οχι στην εκκλησια. Ειναι μολις 5' με τα ποδια απο εκει....
Να σου ζησει!

giannakosmum
07-04-14, 17:25
zouzou
Για γλαστράκια δεν είχα ψάξει οπότε δεν ξέρω να σου πω αν θα βρεις στη Τήνο. Αυτό με τη νύφη και νονά την ίδια ημέρα, εάν επιτρέπεται ή όχι, δεν το ξέρω, για να πω την αλήθεια δεν το έχω ξανακούσει, δεν το φανταζόμουν κιόλας ότι θα μπορούσε να τύχει. Από την εκκλησία σας το είπαν ότι δεν γίνεται?
Ισχύει πάντως αυτό που λες ότι δεν μπορείς να "κλείσεις" συγκεκριμένο βαπτιστήριο στη Μεγαλόχαρη. Στον μεγάλο μου γιο δεν το ήξερα, απλά δεν υπήρχε άλλη βάπτιση, ήμασταν μόνοι μας και μας έβαλαν στο μεγαλύτερο. Στα δίδυμα που το ήξερα τους είχα πει τηλεφωνικά αν γίνεται να βαπτιστούν σε αυτό και μου είπαν όποιο τύχει. Τους είπα ότι είναι δίδυμα και μου είπαν ότι εάν υπάρχουν δίδυμα ή τρίδυμα κλπ τους παραχωρούν από μόνοι τους το μεγαλύτερο βαπτιστήριο όπως τελικά έγινε και σε εμάς.
Για διαμονή εμείς είχαμε μείνει έξω από την πόλη στον Άγιο Ιωάννη γιατί θέλαμε να "αμολήσουμε" τα μικρά, αλλά υπήρχαν φίλοι μας που είχαν μείνει στο Favie Suzanne και στο Αλτάνα και έμειναν ευχαριστημένοι.
Θα συμφωνήσω με την Ελισα24 είναι πολύ συνεννοήσιμοι όλοι. Φαντάσου εγώ πήρα τηλέφωνο για να παραγγείλω τα γλυκά μου λένε ελάτε από εδώ να τα δείτε και μετά τα παραγγέλνετε. Πήγα όντως από εκεί δύο μέρες πριν τη βάπτιση τα παρήγγειλα και τους λέω δεν θέλετε προκαταβολή?Μου λένε θα σας τα στείλουμε εμείς στο μαγαζί που θα κάνετε το τραπέζι και τα πληρώνετε εκεί....Δεν έχω λόγια...Επίσης όντως τις μπομπονιέρες καλύτερα στο μαγαζί γιατί στην εκκλησία μπορεί και να χαθούν και να μείνουν οι καλεσμένοι σας χωρίς μπομπονιέρες. Εγώ τις είχα τοποθετήσει στο τραπέζι που κάναμε μετά. Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα πάνε, με το καλό!!!!

zouzou!!
15-04-14, 17:00
Giannakosmum βαπτιστηριο δεν μπορείς να κλείσεις συγκεκριμένο;
Εμένα αυτο που με νοιάζει ειναι τα κλείσουμε μια ωρα πχ 12 για να γινει η βαπτιση. Αλλιώς πως θα ειδοποιήσω τους καλεσμένους; Τα διαδικαστικά τα κανω το ίδιο πρωι; Αυτα με αγχωνουν λιγο ειναι άνθρωπος της οργάνωσης!

giannakosmum
16-04-14, 13:59
zouzou
χίλια συγνώμη αν σε άγχωσα. Φυσικά και μπορείς να κλείσεις συγκεκριμένη ώρα για παράδειγμα 12. Απλά δεν μπορείς να κλείσεις συγκεκριμένο βαπτιστήριο-αίθουσα. Τα διαδικαστικά τα κάνεις την ίδια ημέρα, εμάς μας είχαν πει μισή ώρα νωρίτερα. Και εγώ είμαι άνθρωπος της οργάνωσης, φαντάσου ότι επειδή εμάς ήταν η βάπτιση το απόγευμα, πήγαμε το πρωί να κάνουμε τα διαδικαστικά.

Ελισα24
17-04-14, 12:35
Κλεινεις μια συγκεκριμενη ωρα, αν θες, εννοειται. ΟΜΩΣ υπαρχουν και εκτακτες βαπτισεις, τις δεχονται. Υπαρχουν δηλ γονεις που κατεβαινουν εκεινη την ωρα απο το πλοιο, πανε κανουν τα χαρτια τους και μπαινουν στην ουρα. Εσυ ομως αν εχεις κλεισει ωρα, εκεινη θα γινει η βαπτιση σου. Εχεις ειδοποιησει κοσμο-μπομπονιερες-γλυκα-φωτογραφο ολα τα συνηθισμενα και ολα τα εχεις εκεινη την ωρα, μην ανησυχεις. Ερχονται ΕΚΕΙΝΟΙ και σε βρισκουν μαλιστα, πηγαμε εμεις και ηρθε ο φωτογραφος εκεινη την ωρα και μας βρηκε, τα γλυκα απο τον Μεσκλιε μας τα εφερε ενα παιδι ακριβως εκεινη την ωρα και αρχισε η βαπτιση ακριβως την ωρα που ειχαμε πει, παρα τον πολυ κοσμο.

Για τα χαρτια δεν χρειαζεται να ερθεις ωρες πριν, μιση ωρα ειναι υπεραρκετη θα περιμενετε μετα κιολας. Ουτε 5' δεν θελει.

Για να σε ξε-αγχωσω να σου πω οτι εμεις σηκωθηκαμε το πρωι, εκτος πολης το ξενοδοχειο, καναμε μπανιο στην πισινα, ντυθηκαμε, πηγαν καποιες κομμωτηριο, ειμασταν 11.20 στην εκκλησια, θηλασα το παιδι, καναμε τα χαρτια, βρηκαμε τον κοσμο και τον φωτογραφο και τα γλυκα εκει, και η βαπτιση εγινε 12 η ωρα ακριβως. Μετα κατηφορισαμε με τα ποδια ολοι μαζι και 2 η ωρα ειχαμε ηδη σερβιριστει και τρωγαμε. Η τουρτα ειχε ηδη σταλει απο τον μεσκλιε στο εστιατοριο. Φευγοντας πληρωσαμε εστιατοριο και γλυκα στο λιμανι και τον φωτογραφο εβδομαδες μετα....

zouzou!!
17-04-14, 22:18
Giannakosmum δεν με αγχωσες εσυ ειμαι η προσωποποίηση του άγχους απο μονη μου!!

Σας ευχαριστω πολυ, αυτο με την ωρα και τον κοσμο πολυ το φοβάμαι να πω την αλήθεια! Αλλα αφου λέτε πως η βαπτιση θα γινει στην ωρα της θα χαλαρωσω! Πανω απο ολα αυτο με νοιάζει για να μην ταλαιπωρηθεί ο κοσμος αλλα κυρίως το μωρο! Τωρα την Πρωτομαγιά θα πάμε στο νησι να βρούμε τα παντα και να τα κλείσουμε!!
Αν και θα ειναι με λίγα άτομα, θελω να ειναι ολα πολυ όμορφα για χάρη της κορούλας μου!! Χαζομαμα και βάλε...

Σας ευχαριστω πολυ!! Θα επανέλθω μετα την επίσκεψη μου στο νησι!!

DeaC.
18-04-14, 11:17
Καλή ευκολία εύχομαι! Αν έχετε στοιχεία για κομμωτήρια πείτε με κι εμένα pleaseee.... :p

vagelio4
01-05-14, 22:40
Βαπτίζω κι εγώ τον κούκλο μου στην Τήνο στις 22-6-2014. Έχουμε κλείσει για 13:30 μ.μ. Εμείς θα έχουμε φωτογράφο και βίντεο από Αθήνα και την δεξίωση θα την κάνουμε Αθήνα 1 βδομάδα μετά. Στην Τήνο θα έχουμε γύρω στα 15 άτομα οι οποίοι θα έρθουν αυθημερόν και θα κάνουμε ένα τραπέζι και γι' αυτούς. Σκέφτομαι να πάμε τέλη Μαΐου για τα διαδικαστικά. Πάμε πολλά χρόνια στην Τήνο και έχω φάει πολλές φορές στο μεταξύ μας και μ' άρεσε αλλά σκέφτομαι και το μικρό καράβι που λέτε...
.Με στολισμό τι παίζει επιτρέπεται να στολίσουμε μέσα κι έξω από το βαπτιστήριο και ποιά μαγαζιά κάνουν; Επίσης με κομμωτήριο και μακιγιάζ τι παίζει αυτό με αγχώνει πιο πολύ γιατί δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου; Έχετε καμία εμπειρία; Σκέφτομαι τώρα που θα πάμε να κάνω δοκιμαστικό. :razz:

Coeli
22-06-14, 21:33
Θα βαφτίσω τον μπέμπη τον Οκτώβρη στην Τήνο και σκέφτομαι να μείνω στο Golden Beach και να κάνω και τη δεξίωση στο ξενοδοχείο. Eχει μείνει κανείς εκεί πρόσφατα γα να μου γράψει εντυπώσεις?

Coeli
22-06-14, 21:34
Θα βαφτίσω τον μπέμπη τον Οκτώβρη στην Τήνο και σκέφτομαι να μείνω στο Golden Beach και να κάνω και τη δεξίωση στο ξενοδοχείο. Eχει μείνει κανείς εκεί πρόσφατα γα να μου γράψει εντυπώσεις?