PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΙΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ

Σελίδες : [1] 2 3

mam to be
17-03-08, 16:55
Σε 10 μέρες μπαίνω στον 7ο. Έχω ήδη πάρει 10 κιλά. Άκουσα πως το τελευταίο 3μηνο μπαίνουν πολλά και χωρίς να το καταλάβεις. Τι να περιμένω?

sardelaki
17-03-08, 16:58
Ας μας πούνε τα κορίτσια που έχουν είδη κάποια εμπειρία μ΄αυτό. Κι εμένα όλοι μου λένε ότι μετά τον έβδομο μπαίνουν πιό γρήγορα.
Σε λίγες μέρες μπαίνω κι εγώ στον έβδομο (19.03) και μέχρι στιγμής έχω πάρει 7 κιλά. :( γ

Μαμά του Ωρίων
17-03-08, 17:00
τίποτα δεν είναι σίγουρο... εγώ τον 9ο μήνα παρόλο που ήμουν και ξάπλα στο κρεβάτι δεν πήρα ούτε γραμμάριο...
μην συγχίζεστε κορίτσια... απλά κάντε μια προσεγμένη/υγιεινή διατροφή κι ολα καλά θα πάνε! :)

mam to be
17-03-08, 17:01
τίποτα δεν είναι σίγουρο... εγώ τον 9ο μήνα παρόλο που ήμουν και ξάπλα στο κρεβάτι δεν πήρα ούτε γραμμάριο...
μην συγχίζεστε κορίτσια... απλά κάντε μια προσεγμένη/υγιεινή διατροφή κι ολα καλά θα πάνε! :)

7ο και 8ο όμως τι γίνεται?

Μαμά του Ωρίων
17-03-08, 17:05

αν προσέξεις μπορείς να πάρεις 2-3 κιλά και τους δύο μήνες μαζί...
μπορείς γενικώς να παρεις μόνο ένα κιλό το μήνα :wink:
το θέμα είναι πάντως να προσέχεις τόσο που ΟΣΑ και να πάρεις να μην είναι δικά σου αλλά να είναι ΟΛΑ του μωρού :wink:
άρα.... παραπάνω από 3-4 αποκλειεται :wink:

eleni^^
17-03-08, 17:42
το γεγονος ειναι ενα! αν δε ραψεις το στομα σου θα παρεις πολλα! ζωντανο παραδειγμα εγω κ δε θελω να σε αγχωσω μεχρι τον εκτο ειχα παρει 10 κιλα κ εφτασα αισιως τα 27 στο τελος της εγκυμοσυνης μου... :oops:

pegi
17-03-08, 18:00
Εγω κοριτσια οταν ξεκινησα ημουν 52 και τωρα ειμαι στον ενατο και ειμαι 74.Μεχρι τον 6 ειχα βαλει 15 κιλα.Στον 7 αλλα 3.Στον 8 αλλα 2 και στον ενατο που γενναω οπου να ναι αλλα 2 και τρωω πιο πολυ απο καθε μηνα.ειδικα παγωτα..................

nnm004
17-03-08, 18:09
τα κιλα και στην εγκυμοσυνη μπαινουνε με ενα τροπο , τρογωντας και μονο , εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη χρεωθηκα 24 κιλα .Τωρα στη δευτερη παρολο που εχασα ολο το βαρος μου ειμαι ακομα σε διατροφη και τροω ελαχιστα λογω αναγουλες , εχασα κιολας 2 κιλα , μπορει να αναγουλιαζω διαφορα φαγητα ομως με τραβανε ολα τα παχυντικα , πατατακια , τυροπιτακια , πιτσες , γλυκα ....τι κανω ?? δεν τα αγγιζω , προεχει το σωμα μου και η υγεια η δικια μου και του παιδιου μου , γλυκο εχω να φαω απο το μαιο και δεν επαθα και τιποτα , ολα μεσα στο μυαλλο μας ειναι τελικα , μπορουμε να καταφερουμε εντελως τα παντα

Niki-76
17-03-08, 23:47
Σε 10 μέρες μπαίνω στον 7ο. Έχω ήδη πάρει 10 κιλά. Άκουσα πως το τελευταίο 3μηνο μπαίνουν πολλά και χωρίς να το καταλάβεις. Τι να περιμένω?

ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΙ ΕΓΩ... κι είμαι κι εγώ στον 7ο...
και φοβάμαι μην ανέβω πολύ ακόμα γιατί δεν είμαι και το πρώτο μπόι... :lol: :lol: :lol:

αλλά πραγματικά το χω ράψει όσο μπορώ και δεν καταφέρνω πολλά...
Ειδικά το πρωι στο γραφειο με πιάνει μια πείνα άλλο πράμα...

Elenna
18-03-08, 08:20
Κι εγω μολις μπηκα στον 6ο και εχω παρει ειδη 7 κιλα...τα τελευταια 4 μεσα σε 4 ευδομαδες μετο που μπηκα στον 5ο :shock: :? :evil: Τωρα προσπαθω να το ραψω λιγακι, αλλα τα γλυκα ειναι μεγαλος πειρασμος....

Rosangel
18-03-08, 11:20
Προχθες μπηκα στον μηνα μου και εχω παρει συνολικα 12 κιλα.
Αλλα ετσι οπως τρωω τον τελευταιο καιρο,με βλεπω σε 3 βδομαδες να παιρνω κανα 3-4 ακομα :oops: :lol: :oops: :shock: :lol:

TZOYTZA
18-03-08, 11:31
Προχθες μπηκα στον μηνα μου και εχω παρει συνολικα 12 κιλα.
Αλλα ετσι οπως τρωω τον τελευταιο καιρο,με βλεπω σε 3 βδομαδες να παιρνω κανα 3-4 ακομα :oops: :lol: :oops: :shock: :lol:

μπραβο Rosangel πολυ καλα!!!!! εγω μεχρι τωρα εχω παρει 18 κιλα :oops: :oops: :oops: :oops:

sardelaki
18-03-08, 11:35
Αχ κορίτσια μου εγώ τελοσπάντων θα το ράψω ολοκληρωτικά...υποφέρω από την μέση μου κι έχω ρίξει το κλάμα της ζωής μου σήμερα από τον πόνο. Το απόγευμα πάω σε ορθοπεδικό να μου γράψει ζώνη εγκυμοσύνης για την μέση γιατι δεν μπορώ άλλο. Τέλος...ούτε να περπατήσω δεν μπορώ :cry:

Elli
18-03-08, 11:59
Εγώ κορίτσια δεν μπορώ πια να φάω πολύ.Νομίζω ότι το στομάχι μου έχει ανεβεί στο λαιμό.
Χθές βράδυ δεν έφαγα τίποτα αν και συνήθως τρώω ένα μήλο αλλά είχα καούρες και δεν ήθελα να φάω.Πήρα το σίδηρο και το φιλισίν.
Επίσης πήρα ένα αντιόξινο και πήγα να ξαπλώσω.Η ανακούφιση κράτησε 10 λεπτά,μετά πάλι χάλια.Άρχισα να καταπίνω σάλια,πολλά σάλια με αποτέλεσμα να μου έρθει ένας απίστευτος εμετός:shock: .Πάει ο σίδηρος,πάει το φιλισίν,πάνε όλα...:evil:
Μετά όμως ένιωθα καλύτερα.

Πού να είχα φάει και κιόλας...

Rosangel
18-03-08, 12:01
Κατι που βρηκα για οσους ή μαλλον οσες ασχολουνται με τα κιλα μας....... :lol: :lol: :lol: :lol:

http://dl2.glitter-graphics.net/pub/883/883722o2qtdmgryz.gif

Mammyblue
18-03-08, 15:04
Κορίτσια, εγώ δεν ξέρω, είμαι στον 7ο και έχω πάρει 9 κιλά. Το μεγαλύτερο βάρος το πήρα στον 3ο μήνα. Θα δούμε που θα φτάσουμε. Έρχεται και το Πασχα......τσουρέκια, αυγά κλπ

pegi
18-03-08, 15:12
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΙΝΙ .

Mammyblue
18-03-08, 15:13
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΙΝΙ .

Σε ευχαριστώ πολύ :D

Niki-76
18-03-08, 15:20
ωωχχχχχ.... :)

αυτό με το Πάσχα το είχα ξεχάσει...

sardelaki
18-03-08, 17:41
Κατι που βρηκα για οσους ή μαλλον οσες ασχολουνται με τα κιλα μας....... :lol: :lol: :lol: :lol:

http://dl2.glitter-graphics.net/pub/883/883722o2qtdmgryz.gif

:wink: :wink: :wink: :wink:

maroula
18-03-08, 20:14

Εγω μέχρι τον 7ο είχα πάρει 10 κιλά!!!! :oops: Τώρα τον 7ο πήρα 2 max, που είναι του μωρού όλο.... Πιστέυω οτι δεν ισχύει αυτός ο πανικός για τους τελευταίους μήνες... Ιδίως όταν έχεις καούρες και δυσπεψίες πως στο καλό να φάς ? :?: Αντε να πάρουμε άλλα 2 τον 8ο και 2-3 τον ένατο . Ε δεν θα πεθάνουμε κι όλας... :roll:

ΜΑΡΙΑ30
19-03-08, 11:35
Παρόλο που ήμουν πάντα αδύνατη - κανονική και λιχούδα (έπρεπε να δοκιμάσω ότι έβλεπα αλλά πολύ λίγο και έτσι δεν ένιωθα ποτέ ότι στερούμαι κάτι αλλά δεν έβαζα και βάρος), στην εγκυμοσύνη έβαλα 12 κιλά. Τον 8ο μήνα που σταμάτησα από τη δουλειά είχα φτάσει τα 13,5 και όταν έμεινα στο σπίτι, έχασα 1,5 κιλό. Έφτασα στο μαιευτήριο με 12 κιλά, από τα οποία τα 7 έφυγαν εκεί....(στη δουλειά όποιος είχε γλυκό ερχόταν να μου δώσει, όσο και αν αντιστέκεσαι κάνεις παρασπονδίες)
Όλα είναι σχετικά. Αν κάνεις μια καλή διατροφή και τρως αυτά που πρέπει δεν βάζεις πολύ βάρος. Όλα τα σνακ και τα γλυκά αντικατέστησέ τα με φρούτα.
Μια καλή φίλη έβαλε τα εξοφρενικό βάρος των 2 κιλών στην εγκυμοσύνη, άρα όλα γίνονται..

sardelaki
19-03-08, 11:41
Μια καλή φίλη έβαλε τα εξοφρενικό βάρος των 2 κιλών στην εγκυμοσύνη, άρα όλα γίνονται..

πολύ εξωφρενικό....και πολύ σπάνιο θα έλεγα.
Δε μπορεί να έβαλε μόνο δυο κιλά ρε κορίτσια όταν το μωρό βγεί γύρω στα 3κιλά, έχει πλακούντα κτλ...
απίστευτο μου φαίνεται για να πω την αλήθεια!

sardelaki
19-03-08, 11:42

πολύ εξωφρενικό....και πολύ σπάνιο θα έλεγα.
Δε μπορεί να έβαλε μόνο δυο κιλά ρε κορίτσια όταν το μωρό βγεί γύρω στα 3κιλά, έχει πλακούντα κτλ...
απίστευτο μου φαίνεται για να πω την αλήθεια!

Niki-76
19-03-08, 11:59

Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι δυνατόν να βάλεις 2 κιλά σε εγκυμοσύνη.Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά δεν είναι υγειές...

το παρακάτω είναι από το www.in.gr :wink:

Το βάρος που «δικαιούστε» να πάρετε

Είναι αλήθεια ότι όσο προσεκτική κι αν είστε με τη διατροφή σας, το βάρος σας οπωσδήποτε θα μεταβληθεί και μάλιστα αισθητά, για να χαθεί όμως το μεγαλύτερο ποσοστό του με τη γέννηση του μικρού σας. Γι' αυτό, το ζήτημα που πρέπει να σας απασχολήσει είναι πόση θα είναι η αύξησή του. Αν δεν πάρετε πάνω από δέκα ή δώδεκα κιλά το πολύ, τότε μετά τον τοκετό θα είστε ελάχιστα πιο... στρουμπουλή από πριν και πολύ σύντομα -ιδιαίτερα αν θηλάζετε- θα ξαναβρείτε την παλιά, καλή σας φόρμα. Η εξήγηση είναι η εξής: Αν το μωράκι σας γεννηθεί γύρω στα 3.400 - 3.500 γρ., τότε το βάρος του πλακούντα που το συνοδεύει θα είναι 450 - 500 γρ. -δηλαδή μισό κιλό περίπου-, το αμνιακό υγρό θα ζυγίζει πάνω κάτω 1.000 - 1.200 γρ., ενώ η αύξηση του βάρους της μήτρας θα φτάνει επίσης τα 1.000 - 1.200 γρ. Αν τα προσθέσετε όλα αυτά, θα διαπιστώσετε ότι είναι γύρω στα έξι κιλά, που αντιπροσωπεύουν τις ανάγκες του μικρού σας, για να σχηματιστεί το ίδιο και το περιβάλλον του.

Άρα κάτω από 6 δεν είναι σωστό. Μην γινόμαστε και υπερβολικές, έγκυες μένουμε, η αύξηση βάρους είναι μέσα στο πρόγραμμα. Είναι θέμα υγείας.
Και προς Θεου, ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΡΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ...Η ΠΙΣΤΗ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΜΕ.

Mammyblue
19-03-08, 12:11

Κι όμως και εμένα μια γνωστή μου έβαλε 2 κιλά στην εγκυμοσύνη και είχε και δίδυμα. Βέβαια ήταν λίγο παχουλή από πριν, οπότε της είπε ο γιατρός να μην τρώει βλακείες, έχασε κιόλας δηλαδή. Και για δίδυμα δεν γέννησε μικρούλια, 2400 και 2200 ήταν.

Niki-76
19-03-08, 12:23

Κι όμως και εμένα μια γνωστή μου έβαλε 2 κιλά στην εγκυμοσύνη και είχε και δίδυμα. Βέβαια ήταν λίγο παχουλή από πριν, οπότε της είπε ο γιατρός να μην τρώει βλακείες, έχασε κιόλας δηλαδή. Και για δίδυμα δεν γέννησε μικρούλια, 2400 και 2200 ήταν.

Ναι, όταν έχεις βάρος παρα πάνω από το κανονικό, έχει το μωρό αποθέματα λίπους να πάρει αυτά που χρειάζεται, και δεν χρείάζεται να πάρεις πολλά. Κανονικά ,μόνο το βάρος του μωρού λέει.
Ενώ αν είσαι κάτω του κανονικού πρέπει να πάρεις περισσότερο από τις άλλες...
Ακου να δεις. Αντίθετα από αυτά που θα πιστευαμε...

Mammyblue
19-03-08, 12:39

yiannaf
01-04-08, 14:51
Και εγώ έχω ήδη να πάρει 9 κιλάκια και είμαι στο έβδομο. Για την ακρίβεια αυτά τα κιλάκια τα έχω από τότε μου μπήκα στον έκτο. Τον τελευταίο μήνα που έκοψα τα ψωμιά και τα γλυκά δεν έχω πάρει κιλό. Και όταν λέω τα έκοψα εννοώ οτι σταμάτησα τις καταχρήσεις. Εννοείται πως και στη γιορτή του άντρα μου έφαγα γλυκό καθώς επίσης και σε λίγες μέρες που είναι τα γεννέθλιά μου θα φάω τούρτα. Απλά σταμάτησα να τρώω το πρωί ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα και έκοψα τις σοκολάτες. Τώρα όταν θέλω κάτι γλυκό (που το θέλω μια φορά την ημέρα) τρώω ένα παξιμαδάκι ολικής άλεσης με βούτυρο light και μέλι. Ο γιατρός μου λέει πως πρέπει να πάρω το πολύ άλλα 3 κιλά στο διάστημα που απομένει αλλά φαντάζομαι οτι λέει 3 για να πάρω 5-6 και να μην ξεφύγω πολύ. Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί δεν είμαι και ο τύπος που θα κάνει δίαιτα και θα το ρίξει στα γυμναστήρια για αδυνατίσει μετα.

niked
01-04-08, 23:35
παντως απο την εμπειρια μου χωρις υπερβολες και καταχρησεις το τελευταιο τριμηνο παιρνεις περιπου 1,5 με 2 κιλα το μηνα
εγω στο πρωτο παιδι πηρα 12 κιλα και τωρα ειμαι στον 7ο και εχω παρει 10.. περιπου οσα ειχα παρει και στο πρωτο. τα 10 απο τα 12 τα εχασα στο νοσοκομειο και το ξερω γιατι μολις πατησα το ποδι μου σπιτι ανεβηκα στην ζυγαρια. ειχα χασει με την γεννα ακριβως 10 κιλα και το παιδι μου γεννηθηκε 3,5 κιλα. Η γνωμη μου ειναι οτι αν καποια κοπελα δεν ξεπερασει τα 14 κιλακια ειναι πολυ ευκολο να επανελθει στα φυσιολογικα της μεσα σε λιγο καιρο

mam to be
02-04-08, 08:27
Εγώ πάντως υπολογίζω τα εξής: Λέω: ως τον 3ο δεν πήρα καθόλου. 4ο, 5ο και 6ο πήρα 11 κιλά. Αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί και πάρω άλλα τόσα το τελευταίο τρίμηνο που μπαίνουν και πιο εύκολα θα είναι δράμα η κατάσταση. :twisted:

anniw
02-04-08, 09:10
Mam to be,
δεν είναι απαραίτητα σωστοί οι υπολογισμοί σου (για καλή σου τύχη!!!!) Πολλές φίλες μου αλλά και εγώ προσωπικά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πήραμε τα περισσότερα κιλά στο δεύτερο τρίμηνο (και ειδικά στον πέμπτο με έκτο). Τον ένατο δεν παίρνεις καθόλου πολλές φορές. Μπορεί να πάρεις πχ και συνολικά 4 κιλά, και λιγότερα μη σου πω (εννοείται όχι με ξεκοίλιασμα ε;

mam to be
02-04-08, 14:38
Τον ένατο δεν παίρνεις καθόλου πολλές φορές. Μπορεί να πάρεις πχ και συνολικά 4 κιλά, και λιγότερα μη σου πω (εννοείται όχι με ξεκοίλιασμα ε;)

:D :D :D

XΡΙΣΤΙΝΑ
04-04-08, 17:47
Koritsia egw genika eimai mikrokamomeni..otan emeina egios imoun 48 kila.twra molis mphka ston 8o mina kai eimai 64!!ouf...einai 16 ta kilakia mou giati etrwga san gourouna!!kanw ugihnh diatrofi alla trww kai polla gluka..sxedon ena mhna twra ta xw elatwsei kata polu !! exw ligo agxwthei logo kai tou ipsous mou mhn mou meinoun polla kila...ante ipologizw mexri 20 kila na parw...den thelw na skeftomai gia perisotera!!!

sardelaki
04-04-08, 18:41
θα τα χάσεις μετά...με υπομονή, προσοχή και διατροφή πιστεύω πως όλα γίνονται.

XΡΙΣΤΙΝΑ
04-04-08, 19:49
etsi thelw na pisteuw ki egw!!!
tha faw omws mia twix :oops:
xalali!!!
filakia se olesss :D

paco
04-04-08, 20:32
Πριν λίγες μέρες έκλεισα τον 5ο και μπήκα στον 6ο...Εχω αρχίσει και αγχώνομαι για τα κιλα!Σήμερα το πρωι ζυγίστηκα και έχω πάρει 5,5 κιλά!Για πείτε οι πιο έμπειρες!Πώς τα βλέπετε τα πραγματα για τη συνέχεια???Παντρεύομαι και σε ένα μήνα!Λέτε να είμαι εντελώς γιοβαρλάκι???!!!

Aphrodite_k
07-04-08, 11:45

ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΒΡΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ...Η ΠΙΣΤΗ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΜΕ.

Πόσο σωστό είναι αυτό!!!
εμένα μου τα έχουν πρίξει με την γνωστή δικαιολογία "φάε τώρα που μπορείς ούτως ή άλλως αυτά θα τα χάσεις....." 'η το άλλο κουφό "φάε γιατί το θέλει το μωρό και μην του το στερείς..."
:x :x :x :x
Τί να πώ, αν ομολογουμένως έτρωγα όλα όσα εβλεπα μπροστά μου ή όλα όσα θέλανε να μου μπουκώσουν ( καλοπροέραιτα πάντα) οι γνωστοι, φίλοι, συγγενείς την είχα κάτσει τη βάρκα. αν και δεν είναι και η σουπερ αδύνατη, παρόλα αυτά, μέχρι στιγμής είμαι στον 7ο και έχω πάρει 7 κιλα. Τώρα τι θα γίνει μέχρι το τέλος, δεν ξέρω.. :roll: :roll: :roll:
Αυτό που θα ήθελα είναι να μην ζοριστω στη γέννα και να μην ζοριστώ μετά στο χάσιμο τους...

Η γυναίκα του ξαδέλφου μου είναι ομολογουμένως ανθρώπα, ( 1,87 ύψος και πριν μέινει έγκυος ήταν ήδη λίγο παραπάνω από το κανονικό της ) αλλά στην εγκυμοσύνη ξεκ@&*@θηκε στο φαγητό και πήρε το αστρονομικό ποσο των 36 κιλών....
Το μωρό, βγήκε και αυτό έτοιμο για το προνήπιο αφού ήταν 5 κιλά!!! :roll: :roll: :roll: Εννοείται ότι έχει γεννήσει 1 1/2 χρόνο τώρα και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ...... :cry: :cry: :cry:
Τί να πώ?? :?: :?: :!: :!:

Δεν λέω αμα θέλω κάτι το τρώω, δεν το στερούμαι όπως πατατάκια ( 1 σακουλάκι ανα 3-4 ημέρες) απλά για τη λεγόμενη λιγούρα, αλλά δεν το παρακάνω. Προσπαθώ ολάχιστον. Έχω αντικαταστήσει τα μπινελικάκια με φρούτα, αν και δεν έχουν καμία σχέση δυστυχώς. :cry: :cry: :cry:

Niki-76
07-04-08, 16:50
[quote="Niki-76"][quote=ΜΑΡΙΑ30]Η γυναίκα του ξαδέλφου μου είναι ομολογουμένως ανθρώπα, ( 1,87 ύψος και πριν μέινει έγκυος ήταν ήδη λίγο παραπάνω από το κανονικό της ) αλλά στην εγκυμοσύνη ξεκ@&*@θηκε στο φαγητό και πήρε το αστρονομικό ποσο των 36 κιλών....
Το μωρό, βγήκε και αυτό έτοιμο για το προνήπιο αφού ήταν 5 κιλά!!! :roll: :roll: :roll: Εννοείται ότι έχει γεννήσει 1 1/2 χρόνο τώρα και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ...... :cry: :cry: :cry:
Τί να πώ?? :?: :?: :!: :!:

Δεν λέω αμα θέλω κάτι το τρώω, δεν το στερούμαι όπως πατατάκια ( 1 σακουλάκι ανα 3-4 ημέρες) απλά για τη λεγόμενη λιγούρα, αλλά δεν το παρακάνω. Προσπαθώ ολάχιστον. Έχω αντικαταστήσει τα μπινελικάκια με φρούτα, αν και δεν έχουν καμία σχέση δυστυχώς. :cry: :cry: :cry:

Αυτό με τη φίλη σου είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό , και η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, όπως και το κάθε σώμα. Και φυσικά αν η κοπέλα συνέχισε να μασαμπουκώνει μετά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό, πως να χάσει???
Το λέω αυτό γιατί μια φίλη μου του ίδιου βεληνεκούς (κοντά στο 1,85, και αδυνατη προ εγκυμοσύνης), πήρε 32 κιλά, και ΄τωρα έχουν περάσει 6 μήνες και τα έχει χάσει ΟΛΑ!!!!!

Όσο για τις περιβόητες λιγούρες, εγώ προσπαθώ να τα τρώω όλα με μέτρο. Είπαμε, και τη σοκολάτα μου θα φάω, και μισή κοκα κολα μια στο τόσο (ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ ΟΜΩΣ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ), και το μπακλαβαδάκι μου, και πίτσα και σουβλάκι.
Αλλά δε θα φας μισή πίτσα, θα φας 2 κομμάτια.
Δε θα φας3 σουβλάκια , θα φας 1, άντε άλλο μισό.
Όχι πολλά ψωμια και τηγανητά.
Επίσης αυτό με τα φρούτα θέλει προσοχή, γιατί μερικά φρούτα έχουν πολύ ζάχαρη, και σου βάζουν κιλά εκεί που δεν το περιμένεις. Εγώ έτσι την πάτησα!!! Έτρωγα 6 - 7 φρούτα την ημέρα, ώσπου με ψιλοξέχ*&* η μαία. :lol: :lol: :lol: Προσοχή λέει , με τα φρούτα παχαίνεις, και κάνεις και μεγάλο μωρό!!!

να μου πήγε, 4 φρούτα τώρα με το ζόρι. Ειδικά οι μπανάνες κομμένες!

είμαι 8 μηνών και έχω πάρει 12 κιλά, αλλα είναι όλο κοιλιά. :lol: :lol: Άντε και λίιιγο μπούτι-κώλος που πάει πακέτο.
Μέχρι τον 6ο , ήμουν κιλό και μήνας, ξαφνικά κάτι έγινε... και έχασα τη μπάλα !!!

anniw
20-05-08, 11:42
Αν και θα γίνω μανούλα για δεύτερη φορά, απλά προς ενημέρωση, υπάρχει καμία από σας που δεν πήρε πολύυυυυυυυ βάρος στον 8ο και 9ο; σώζεται η κατάσταση με σωστή διατροφή; Σε λίγο μπαίνω στον 8ο. Και θα γεννήσω την 38η με καισαρική. Τι να περιμένω;
Σας φιλώ

naina
20-05-08, 11:44
Αν και θα γίνω μανούλα για δεύτερη φορά, απλά προς ενημέρωση, υπάρχει καμία από σας που δεν πήρε πολύυυυυυυυ βάρος στον 8ο και 9ο; σώζεται η κατάσταση με σωστή διατροφή; Σε λίγο μπαίνω στον 8ο. Και θα γεννήσω την 38η με καισαρική. Τι να περιμένω;
Σας φιλώ

Πόσα κιλά έχεις πάρει μέχρι τώρα αν επιτρέπεται

sardelaki
20-05-08, 11:50
Σας φιλώ

Πάντως εγώ στον 8ο πήρα μόνο 800γρ...και τώρα έχει καμιά 3 βδομάδες που δεν μπορώ να φάω ούτως ή άλλως και πολύ. Μου έχει κοπεί η όρεξη. Ο μπέμπης μου έχει καθίσει με το κεφάλι στο στομάχι και δυσκολεύουν ακόμη πιό πολύ τα πράγματα...π.χ. το μεσημέρι δεν μπορώ να φάω ούτε μισό πιάτο φαγητό αλλιώς μου έρχεται εμμετός :( Οπότε μάλλον μέχρι να γεννήσω δεν νομίζω να πάρω και πολλά κιλά άλλο! :wink:

elias-christina
20-05-08, 11:53
εγω δεν ειμαι ειδικη για τα λιγα κιλα! ειμαι για τα πολλα!!! :lol:
στις 38 εβδομαδες που γεννησα... 20 κιλα ολοκληρα!!!!!!! :shock:

anniw
20-05-08, 12:01
Μέχρι τώρα έχω 7,5...Και μένα σαρδελάκι μου μου έχει κοπεί η όρεξη, με τη διαφορά ότι δεν τρώω όποτε πεινάω. Άσε που το παγωτό δενπροϋποθέτει πείνα και το έχω ταράξει....Ξεκίνησα 57 και είμαι 64,5. Έχω και αυτή τη δυσκοιλιότητα....

sardelaki
20-05-08, 12:20
Μέχρι τώρα έχω 7,5...Και μένα σαρδελάκι μου μου έχει κοπεί η όρεξη, με τη διαφορά ότι δεν τρώω όποτε πεινάω. Άσε που το παγωτό δενπροϋποθέτει πείνα και το έχω ταράξει....Ξεκίνησα 57 και είμαι 64,5. Έχω και αυτή τη δυσκοιλιότητα....

κι εγώ το έχω ταράξει το παγωτό και παρόλα αυτά δεν έβαλα άλλα κιλά...αφού δεν παίρνω θερμίδες από πολύ φαγητό και τέτοια.
Αααααααααααααααα κι εσένα σου κόπηκε η όρεξη;;; Κατάλαβα...τα 7.5 κιλά σου είναι πολύ καλά...γιατί αγχώνεσαι;;; :wink: :wink:

anniw
20-05-08, 13:41
Γιατί φοβάμαι μην πάρω άλλα τόσα :oops:

sardelaki
20-05-08, 16:56

μπα δεν νομίζω...με λίγη προσοχή κούκλα μου όλα θα πάνε καλά :wink:

arma
20-05-08, 17:27

Νομίζω πως τσάμπα ανησυχείς! Με αυτούς τους ρυθμούς που τα παίρνεις δεν νομίζω να προλάβεις να πάρεις άλλα τόσα. Αλλά και να πάρεις πάλι μέσα στα όρια θα είσαι,οπότε μην αγχώνεσαι :wink:

Haroula77
22-05-08, 21:23
Κορίτσια είμαι πολύ προβληματισμένη. :( Είμαι στην 27η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου (μπαίνω στον 8ο περίπου στις 10 Ιουνίου) και έχω πάρει 10 ολόκληρα κιλά! Ήμουν 70 και έγινα 80. Έχω απογοητευτεί. Που θα πάει αυτή η κατάσταση; Πόσα κιλά βάζεις τους υπόλοιπους μήνες; Δεν μπορώ να πω οτι δεν τρώω κάπως παραπάνω αλλά και πάλι δεν εξηγείται αυτή η αλματώδης αύξηση βάρος. Το μόνο θετικό είναι οτι ενώ η ζυγαρία δείχνει +10 στο σώμα δεν μου φαίνεται , καθώς η αλλαγή είναι κατά κύριο λόγο συγκεντρωμένη στην κοιλιά και στα μάγουλα (φράπα) και όχι αλλού π.χ. γοφούς, μηρούς, μπράτσα κ.λ.π. Αυτό πάλι με τα μάγουλα που τα πάτε βρε κορίτσια; Για ποιο λόγο πρίζονται έτσι στην εγκυμοσύνη ξέρετε; Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το Forum και νιώθω οτι δεν έχω μόνο εγώ αυτούς τους προβληματισμούς.

mam to be
22-05-08, 23:51
Κορίτσια είμαι πολύ προβληματισμένη. :( Είμαι στην 27η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου (μπαίνω στον 8ο περίπου στις 10 Ιουνίου) και έχω πάρει 10 ολόκληρα κιλά! Ήμουν 70 και έγινα 80. Έχω απογοητευτεί. Που θα πάει αυτή η κατάσταση; Πόσα κιλά βάζεις τους υπόλοιπους μήνες; Δεν μπορώ να πω οτι δεν τρώω κάπως παραπάνω αλλά και πάλι δεν εξηγείται αυτή η αλματώδης αύξηση βάρος. Το μόνο θετικό είναι οτι ενώ η ζυγαρία δείχνει +10 στο σώμα δεν μου φαίνεται , καθώς η αλλαγή είναι κατά κύριο λόγο συγκεντρωμένη στην κοιλιά και στα μάγουλα (φράπα) και όχι αλλού π.χ. γοφούς, μηρούς, μπράτσα κ.λ.π. Αυτό πάλι με τα μάγουλα που τα πάτε βρε κορίτσια; Για ποιο λόγο πρίζονται έτσι στην εγκυμοσύνη ξέρετε; Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το Forum και νιώθω οτι δεν έχω μόνο εγώ αυτούς τους προβληματισμούς.

Εμείς μάλλον προχωράμε με σχεδόν ίδιους ρυθμούς. Στις 27w νομίζω ότι ήμουν +10, και ξεκίνησα από 71 κι εγώ. Τώρα όμως σχεδόν 18. Υπομονή. Τι άλλο να κάνουμε?

sardelaki
23-05-08, 09:34

Κι εγώ μόνο κοιλιά και μάγουλα είμαι :lol: :lol: :lol:
Στο υπόλοιπο σώμα δεν μπορώ να πω ότι πολυφαίνονται τα 10κιλάκια που έβαλα...πολλοί γνωστοί μου λένε ότι από πίσω ούτε φαίνεται πως είμαι έγκυος :lol: καλύτερα!

peny21gr
23-05-08, 09:36

Εμείς μάλλον προχωράμε με σχεδόν ίδιους ρυθμούς. Στις 27w νομίζω ότι ήμουν +10, και ξεκίνησα από 71 κι εγώ. Τώρα όμως σχεδόν 18. Υπομονή. Τι άλλο να κάνουμε?

mam to be με απογοήτευσες!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:

Το λέω γιατί περίπου και εγώ στα ίδια θα είμαι έχω +9 απο την 25η!!!!!!!!!!!!!!
Ωχ Παναγίτσα μου που θα τα σηκώσω αυτά τα κιλά??????????????? :oops: :oops:
Α κι εγώ ξεκίνησα απο 69,400..............

bougioukaki
23-05-08, 09:36
Είμαι στην 27η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου (μπαίνω στον 8ο περίπου στις 10 Ιουνίου) και έχω πάρει 10 ολόκληρα κιλά! Ήμουν 70 και έγινα 80.

Αχ, κι έγω στην ίδια μοίρα βρίσκομαι. Κλείνω την 26η εβδομάδα και είμαι +11. Να δω που θα φτάσω...... :cry: :cry:

Elisama
23-05-08, 09:49
Κοριτσια εγω είμαι στην 30η εβδομάδα και εχω πάρει 10 κιλά και κάνω και διατροφή.Φανταστείτε να μην έκανα.Τα 5 κιλά τα πήρα μαζεμένα στον 5ο μήνα.Τωρα θα προσπαθήσω να μην πάρω αρκετά μέχρι το τέλος.

katfan
23-05-08, 11:00
αχ, εγώ είμαι στην 31 βδομάδα και έχω πάρει 14 κιλά. πρέπει να ομολογήσω όμως ότι χλαπακιάζω για τα καλά. το πάσχα μόνο είχα πάρει 4 κιλά αλλά το ευχαριστήθηκα. βέβαια ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με βάρος 50 κιλών. τα πςρισσότερα και γω τα πήρα στην κοιλιά ( η οποία παρεπιπτόντος είναι τεράστια!με περνάνε ήδη για ετοιμόγεννη).

peny21gr
23-05-08, 11:06
Ουφ!!!!!!!! Τελικά δεν είμαι η μόνη!!!!! :P :P :P
Αχ κορίτσια να πάρω λίγο θάρρος αλλά είπα απο εδώ και πέρα προσοχή μεγάλη και φρουτάκια!!!!!!! Άντε να δούμε....... :lol: :lol:

jenny
23-05-08, 16:58
κι εγώ μόλις μπήκα στον 80 και τον τελευταίο μήν απήρα μόνο 700 γραμ. και συνολικά 22, άρα είναι μύθος στην περίπτωσή μας ότι τα κιλά μπαίνουν στους τελευταίους μήνες!

evangelia
26-05-08, 20:10
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΣΥΝΟΛΟ 24 ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΑΣΕ ΣΕ 9 ΜΗΝΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΕ!!!!! :lol: :lol:

niked
27-05-08, 10:58
egw exw parei 13 kila mexri twra alla eytyxws apo ta mesa toy 8oy oute oreksh exw oute exw parei alla kila... opote ypologizw to poly ena akoma na parw mexri na gennhsw

annia
23-09-09, 19:57
εγω ειμαι στον 6και εχω παρει 5κιλα..αλλα εχω πολυ ορεξη οποτε με βλεπω ως το τελος να παιρνω αλλα 6-7σιγουρα

boymama
23-09-09, 20:14
Μην πας με αυτη την λογικη οτι θα παρεις αλλα τοσα δεν ειναι τιποτα απολυτα....με προσοχη δεν περνεις

annia
30-09-09, 18:43
κοριτσια πηγα στον γιατρο και του ειπα για τα κιλα που εχω παρει (5,5)και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα για τον μηνα που ειμαι..και επιεδη ειμαια δυνατη μου ειπε οτι εχω περιθωριο ακομα για αλλα 8..αλλα βεβαια εγω δεν θελω να τα παρω γιατι μετα πρεπει να τρεχω σαν την τρελη να τα χασω..

anto
01-10-09, 11:55
Εγώ είμαι στον 7ο (στα μέσα) και έχω πάρει 7,5 κιλά... Βάζω πολύ γρήγορα τώρα και έχει αυξηθεί και η όρεξή μου αν και προσπαθώ να το συμαζεύω. Δυστυχώς βλέπω ότι θα ξεφύγω από τά 2 κιλά αυτό το μήνα και νιώθω πολύ μεγάλη απογοήτευση. Τί θα πώ στον γιατρό; Ειλικρινά, επειδή μετράω τις θερμίδες, δεν τρώω υπερβολικά πολύ. Μια μέρα μπορεί να φάω παραπάνω αλλά τρώω λιγότερο την επόμενη. Σημειωτέον ότι η κοιλιά μου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αφού νομίζουν ότι όπου να 'ναι γεννάω. Φοβάμαι για το πόσα κιλά θα βάλω τους επόμενους μήνες ....

ΝΟΥΝΟΥ
24-10-09, 00:07
στο πρωτο οταν ημουν στις 26 εβδ.ημουν +12.συνολο εβαλα 20 και γεννησα 38η που να πηγαινα μεχρι τις 40.ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΟΛΑ σε 8 μηνες και εμεινα ξανα εγκυος...τωρα στην 26η ειμαι+7 .ελπιζω να μην ξεπερασω τα 12.

p-kassiani
24-10-09, 00:49
γεια σας κοριτσια μολις μπηκα και διαβασα για τα κιλακια σας και με επιασε καταθληψη...χτες εκλεισα τη 30η εβδομαδα και εχω ειδη παρει 13 κιλα ...που θα φτασω;

inaki
24-10-09, 07:16
Κασσιανή μην αγχώνεσαι...όπου και να φτάσεις με λίγη θέληση θα τα χάσεις μετά!!!
Κι εγώ είμαι +13,5 και τώρα μπαίνω στην 32 εβδομάδα. Ο γιατρός μου πάντως μου λέει οτι είναι μια χαρά. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, το θέμα είναι να μην καταπιεζόμαστε, αν το φαγάκι τώρα μας κάνει καλό στην ψυχολογία γιατί να το αρνηθούμε στον φόβο οτι δεν θα χάσουμε τα κιλά;;;

canella
24-10-09, 17:05
Εχω φτασει αισιως το +14 κιλα...:oops: Δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ΄η να κλαψω. Η αληθεια ειναι οτι στο σωμα μου γενικα δεν εχω εντοπισει ιδιαιτερες αλλαγες αλλα ειναι μαλλον ιδεα μου γιατι που βρισκονται ολα αυτα τα νεα κιλα δωρο;;; οοεεεοοοο

doraki
24-10-09, 17:08
Εγώ 33η εβδομάδα είμαι στα +9...Αλλά δεν αναφέρω τα +14 που ήμουν πριν...

ΦΑΜ
25-10-09, 19:53
Γεια σας εγκυούλες!!!
Εγώ 33 εβδ. και 2 ημερώνμετράω +17 κιλά!!!
Σημειωτέον ότι επειδή στον 5ο και στον 6ο πήρα από 4κιλά και με "μάζεψε" ο γιατρούλης, σε όόόόλο τον 7ο και τον μισό 8ο έμεινα στα ίδια!!!!
Φανταστείτε να μη μαζευόμουν...

Εφη..
07-12-09, 13:25
εγω ειμαι 31η βδομαδα και εχς παρει 6κιλα :)βεβαια εχω αρχισει να πιναω τωρα τελευταια....

anto
10-12-09, 07:37
Σε εμένα συνέβει το εξής παράδοξο: Στον 7ο μήνα έβαλα 4 κιλά (γιατί έτρωγα). Πήγα αμέσως σε διαιτολόγο ... Ισορρόπησε η διατροφή μου και έχασα 1 κιλό. 8 και 9ο μήνα (είμαι στην 39η εβδομάδα) δεν έβαλα καθόλου κιλά παρόλο που το παιδί μεγαλώνει μια χαρά. ΔΙΑΙΤΑ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ. Απλά σταμάτησα το τσιμπολόγημα. Τρώω σοκολάτες, πατατάκια, νόστιμα πράγματα γενικώς εντάσσοντάς τα στο καθημερινό μου πρόγραμμα. Συνολικά έβαλα - μένει ακόμα 1 εβδομάδα βέβαια - έβαλα 8,5 με 9 κιλά ξεκινώντας από τα 47. ΑΡΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΑΡΡΙΦΘΗΚΕ Ο ΜΥΘΟΣ ΟΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ. Αν είχα πάει από την αρχή στη διαιτολόγο καν δεν θα είχα βάλει 9 κιλά.

REBITHOULIS
12-12-09, 18:28
Anto να είσαι καλά!!! Εγώ ξεκίνησα από 45 κιλά και έχω πάρει ήδη 15 και είμαι μόνο 6,5 μηνών!!!! Η αλήθεια έιναι ότι τους πέντε πρώτους μήνες έτρωγα διάφορα τσιμπολογήματα και εκεί είναι που τα πήρα τα κιλά! Από τα μέσα του πέμπτου μήνα μέχρι και τώρα που τρώω μόνο υγεινα πράγματα, σαν να εχω πάει δηλαδή σε διαιτολόγιο, κατάφερα και πήρα μόνο 1 κιλό! Η αγωνία μου όμως είναι αυτά που ακούω για το τρίτο τρίμηνο. Πιστεύεις ότι αν συνεχίσω έτσι, δεν θα ξεπεράσω σύνολο τα είκοσι κιλά;;; Ρωτάω γιατί με όλα αυτά που έχω ακούσει ότι τους τρεις τελευταίους μήνες μπορεί να πάρεις και δέκα κιλά, έχω φοβηθεί πολύ!

bourbou
14-12-09, 13:12
Κορίτσια εγώ μπήκα στην 25η εβδομάδα και χωρίς να το καταλάβω μπήκε και το 8ο κιλό. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι πολλά και πρέπει να κάνω πολύ αυστηρή διατροφή. Είμαι πολύ στεναχωρεμένη γιατί ενώ προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου δεν σταματάω να βάζω κιλά. Ο γιατρός μου είπε οτι φταίει ο μεταβολισμός μου (και πριν έβαζα αμέσως κιλά, οπότε τώρα έγινε χειρότερο). Δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα θα βάλω ακόμα, ελπίζω όμως να μην περάσω τα 15.

Smouts
19-12-09, 14:22
Εγώ όλο το πρώτο τρίμηνο πηρα 1,5 κιλό.
4ο μηνα 1 κιλο
5ο μήνα 2 κιλα (ειχα μεινει σπιτι με αναρρωτική)
6ο μηνα 1 κιλο
7ο μήνα 2 κιλα
8ο μηνα 4 κιλα!!!!!!!
9ο μηνα 0,5 κιλο

Σύνολο 12, αλλα στον 8ο κατατρομαξα με τα 4 που πηρα μαζεμενα και φοβηθηκα οτι αν παρω αλλα τοσα στον 9ο καηκα. Αλλα ευτυχως. Δεν προσεχα ιδιατερα ομως, ουτε τον 9ο, καθε μερα ετρωγα το παγωτό μου, τις βλακειες μου

popi.
24-12-09, 15:20
Κορίτσια πως προχωράμε με τα κιλάκια μας;;; Εγώ είμαι πολύ χαρούμενη μέχρι στιγμής επειδή έκοψα τις βλακείες εδώ και 12 μέρες (από τότε που πήγα τέλευταία φορά στον γιατρό) και δεν έχω βάλει.Αντιθέτως έχω χάσει και μισό κιλό!!! Τρώω πολύ ισορροπημένα μπορώ να πω και ευτυχώς δεν έχω όρεξη και λιγούρες ούτε για γλυκά ούτε για χαζομάρες!!! Μπήκα ήδη στον 7ο και έχω πάρει 6,5 κιλά. Λέτε να καταφέρω να μην περάσω τα 12;;; Άντε τα 14... όχι παραπάνω!!

(ΥΓ. μπερδεύτηκα και το έγραψα και στο αντίστοιχο θέμα του 2ου τριμήνου:-):-))

Smouts
24-12-09, 18:25
Μια χαρά εισαι ποπη μου, κομψοτατη

happinessva
27-12-09, 18:54
Δηλαδη εγω που εχω μπει στον 7ο πριν 2 βδομαδες και εχω παρει 4 κιλα ειμαι μια χαρα.... Κ ανησυχουσα! ;) Ευχομαι καλα κρατη σε ολες τωρα που ειναι κ γιορτες!!!

Smouts
27-12-09, 18:58
καλα εσυ εισαι ΤΕΛΕΙΑ

anto
01-01-10, 07:11
Πριν 15 ημέρες γέννησα τον μπέμπη μου!!!! Είναι ένα υγιέστατο μωράκι, γεννήθηκε 3380 κιλά ... Γράφω για να δώσω κουράγιο στις υπόλοιπες μέλουσες μανάδες. Τον 8ο και 9ο μήνα δεν πήρα καθόλου κιλά και συνολικά έβαλα 9. Όταν γύρισα από το μαιευτήριο ήμουν μείον 3 κιλά ... Απογοητεύτηκα. Μέσα σε μια εβδομάδα έχασα 8,5 κιλά χωρίς να κάνω δίαιτα αλλά και χωρίς να το ξεσκίζω στο φαγητό. Τρώω ότι και πριν. Επίσης παράλληλα θηλάζω. Είδα ότι το σώμα μου είχε κατακρατήσει πολλά υγρά. Οι διαστάσεις μου μειώθηκαν ραγδαία ... Τώρα έχει μείνει η κοιλιά της λοχείας ... μοιάζω με 6 μηνών έγκυος. ΑΡΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ... ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ....

aleca
01-01-10, 09:44
εγω πηρα 34 κιλα τελικα!! Επειδη στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει 47 (!) τα οπια εχασα στο χρονο περιπου, ειπα στην δευτερη να προσεχω.
Ξεκιναω λοιπόν με διατροφη 1500 θερμιδων στο πρωτο τριμηνο, όχι γλυκα, τηγανιτα, ψωμια και παιρνω 6!!!! Λεω αντε δεν πειραζει. Συνεχιζω στο δευτερο τριμηνο αλλα επειδη πειναγα παραπανω τις θερμιδες τις εκανα 1700. Σημειωτεον ότι οι εγκυες που προσεχουν την διατροφη τους παιρνουν περιπου 1800 θερμιδες Παιρνω 12 στο δευτερο τριμηνο!!!!
Λεω αη σιχτιρ πια...σιγα μη σκασω!!! Αφου ό,τι και να κανω σαν αρκουδα γινομαι... Και στο τριτο ετρωγα ό,τι ηθελα! Και πήρα άλλα 14.
Γεννησα πριν 40 μερες. Εχασα 12 με τη γεννα και άλλα 8,το συνολο 20 μεσα στο 40ημερο. Όλοι με ρωτανε τι διιατα κανω αλλα δεν κανω...τρωω περιπου 1600 θερμιδες την ημερα. Χανω όμως ευκολα.
Μου εχουν μεινει 14 κιλα που ειμαι σιγουρη ότι θα χασω μεχρι τον Απριλη το πολυ.
Με όλα αυτα θελω να σας πω ότι κατα την εγκυμοσυνη, η καθε γυναικα αντιδρα διαφορετικα. επίσης όσες εχουν ορμονολογικα προβληματα (εγω εχω) ειναι δυσκολο να ρυθμισουν την αυξηση βαρους τους.
Οπότε τρωμε όσο πιο υγιεινα μπορουμε, και από εκει και πέρα προσεχουμε πιο πολυ για την υγεια την δικη μας και του μωρου. Αν παρ΄όλα αυτα ερθουν κιλα, θα φυγουν πολυ γρηγορα μετα την εγκυμοσυνη.
καλη συνεχεια.

eleftheriak
01-01-10, 10:39
Καλημέρα και καλή χρονια σε όλους!!!Στην πρώτη μου εγκυμοσήνη είχα πάρει συνολικά 9 κιλά γιατί στο τελευταίο δύμηνο ΔΕΝ έτρωγα ,ότι έτρωγα το έβγαζα και τα έχασα ΟΛΑ στην γέννα,τώρα έχω πάρει μέχρι στιγμής 5 κιλά και είμαι στις αρχές του 8ου,32η εβδομάδα προς 33η αλλά πάλι ΔΕΝ τρώω γιατί τα βγάζω μόλις φάω-έχω γερό πρόβλημα με το στομάχι(το είχα και πριν την εγκυμοσήνη αλλά το ξεπερνώ με φαρμακευτική αγωγή που αντενδεικνηται στην κύηση)πάντως συμφωνώ με την aleca οτι κάθε οργανισμός είναι και αντιδρά διαφορετικά,εγώ πχ δυσκολα βάζω κιλά ,ξεκίνησα εγκυμοσήνη την πρώτη φορα 57 κιλά και γέννησα στα 66 τα οποία έφηγαν με την γέννα και τώρα ξεκίνησα 55 και είμαι στα 60 το ύψος μου είναι 1,67 ,πάντως ο γιατρός μου μου ειχε πει στην αρχή που ακόμα δεν είχα προβλημα να τρώω όσο περισσότερο μπορώ αλλά ΔΕΝ μπορουσα με τίποτα γιατί γενικά έχω και περιορισμένη ορεξη..

elsadrm
12-01-10, 09:54
στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαλα 9 κιλα και τα εχασα πριν καν βγω απο το νοσοκομειο.τωρα ειμαι στην 32η εβδομαδα και ειμαι +2..

Smouts
12-01-10, 10:00
Φτου σου κοπελα μου, πως τα εχεις καταφερει μου λες?

AngiCat
12-01-10, 12:11
Εγώ πάντως έχω βάλει 8. Σήμερα ζυγίστηκα και τρόμαξα! Ήμαρτον, πόσα θα φτάσω. Ούτε που θέλω να το σκέφτομαι γιατί μου κόβετε η όρεξη! χαχαχα η αλήθεια είναι ότι με αυτά που τρώω έπρεπε να είχα βάλει παραπάνω. Το μωρο το ζύγισε ο γιατρός σήμερα 25εβδ και 6ημ και το έβγαλε 1 κιλό! χαχα τουλάχιστον δεν παίρνω μόνο εγώ κιλά αλλά και ο στρουμπουλόις μου μπόμπιρας.

Μαράκι8
12-01-10, 12:42
καλημέρα κορίτσια! εγώ έβαλα 14 κιλά.. ενώ μέχρ τα μέσα του 7ου είχα βάλει μόλις 5 έκανα ξαφνικά ένα ανοιγμα κ ....τσουπ! ο δείκτης στη ζυγαριά χτύπησε κόκκινο!!!γέννησα πριν 34 μέρες κ έχω χασει τα 8 κ συνεχίζω.. καλή συνέχεια στις μανούλες που είναι σε φάση διαιτας κ καλή λευτεριά στις υπόλοιπες !

Γουντουδάκη Ευστρατία
16-01-10, 18:18
Κορίτσια εμένα ένα από τα μεγαλύτερά μου άγχη στην εγκυμοσύνη ήταν και τα κιλά διότι έχω υστερία σε σχέση με το βάρος . Να σας πω οτι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με 54,5 κιλά. Είχα ναυτίες και πόνους στο στομάχι και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση κ δεν μπορύσα στο πρώτο τρίμηνο να φάω μεγάλες ποσότητες αν και ήθελα. Σε καλό μου βγήκε τελικά γιατί πήρα μόνο 1 κιλό. Στο 2ο τρίμηνο ενω οι ναυτίες μου είχαν φύγει είχα απίστευτες καούρες (ένιωθα οτι μου έβγαινε καπνός από τα αυτιά) και πήρα άλλα 2 κιλά. Στο τρίτο τρίμηνο τώρα,είχαμε και ένα απρόοπτο συσπάσεις στην 33η εβδομάδα που παρολίγο να εξελιχθούν σε ωδίνες τοκετού και αναγκαστικά κάθισα ξάπλα στο κρεβάτι για 3 εβδομάδες. Οτι έτρωγα εφόσον ήμουν ξαπλωμένη μου ανέβαινε μετά από λίγο μέχρι τα αυτιά. Στις τελευταίες 2 εβδομάδες η γιατρός μου έδωσε maalox το οποίο με ανακούφισε λίγο. Αν και στο κρεβάτι που λογικά οτι έτρωγα έπρεπε να βάζω βάρος (και ενω έτρωγα οτι και πρίν, αλλά και γλυκα και πίτσες όχι όμως μεγάλες ποσότητες γιατί δεν μπορούσα),εγώ έχασα. Συνολικά έβαλα 5 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη. Όταν έφυγά από την κλινική ήμουν όσο και όταν ξεκίνησα 54,5. Σήμερα όμως 2,5 μήνες μετά εχω βάλει 2,5 κιλά είμαι 57 γιατί βγάζω τό άχτι μου που δεν μπορούσα να φάω στην εγκυμοσύνη, αλλά νιώθω άσχημα. Βέβαια για αυτά που τρώω θα έπρεπε να έχω βάλει 10 όχι 2,5 αλλά...(πχ μια ολόκληρη βασιλόπιτα μόνη μου σε ένα σαββατοκύριακαο, 35 κουλουράκια σε ένα απόγευμα, 1 συσκευασία ολόκληρη μπισκότα σε ένα απόγευμα, καταλαβαίνετε)Ραγάδε ςδεν έκανα αλλά έχω ένα πρήξιμο κάτω από την κοιλιά λόγω καισαρικής. Η γιατρός μου είπε οτι χρειάζεται 6 μήνες για να φύγει. Τώρα λόγω θηλασμού δεν μπορώ να κάνω ισορροπημένη διατροφή (δεν λέω δίαιτα γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να τηρήσω προγράμματα). Αυτά που έτρωγασ στην εγκυμοσύνη ήταν περίπου τα εξής: πρωί :κορνφλεικς με γάλα και 10 αμύγδαλα, ή τοστ με ένα ποτήρι γάλα και χυμό. ενδιάμεσα φρούτα ή λαχανικά.Μεσημέρι: ψάρι ΄κοτόπουλο κρέας στο φούρνο με σαλάτα και ρύζι ή πατάτες ή ψωμί,απόγευμα χυμό ή φρούτα και βράδυ γιαούρτι με κορν φλέικς, σαλάτα με ψωμί ή τυρι, τοστ με γάλα η φρούτα με γιαούρτι. Τώρα που τελείωσε η εγκυμοσύνη βλέπω οτι μπορεί η ποσότητα αυτών που έτρωγανα ήταν λίγο μικρότερη από οτι έπρεπε, όμως ποιοτικά η διατροφή μου ήταν πολύ καλή. Το κοριτσάκι μου γεννήθηκε 2650 και ήταν υγιέστατο. Συμπερασματικά, δεν ταυτίζεται σε καμία πέρίπτωση το οτι όσο περισσότερο βάρος και περισσότερο τρώει η μαμά τόσο υγιέστερο η μεγαλύτερο σε βάρος βγαίνει το μωρό. Η φίλη μου έτρωγε το διπλάσιο από μένα, έβαλε συνολικά 15 κιλά και το μωράκι της ζύγιζε 2800.Μην ακούτε λοιπόναυτούς που λένε στην εγκυμοσύνη τρως για 2, κάντε και τις σαβουριές σας αλλά η γνώμη μου είναι η διατροφή πάνω απ΄όλα και όσο μπορείτε να είναι ποιοτική.

REBITHOULIS
16-01-10, 20:19
Καλησπέρα Ευστρατία!!! Έτσι είναι όπως τα λες! Τα πολλά κιλά δεν σημαίνουν και μεγάλο μωρό!!! Αν μπορείς όμως, με βάση την εμπειρία σου, εξήγησέ μου πως γίνεται εγώ να ξεκίνησα 44 κιλά και ενώ είμαι ακόμα στην 29η εβδομάδα, να έχω ήδη φτάσει τα 62... με δεδομένο ότι τρώω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που περιγράφεις;;; Τι στο κόρακα συμβαίνει;;;; Το πρωί θα φάω ένα τοστ με γάλα, ενδιάμεσα θα πιω μια πορτοκαλάδα φυσικό χυμό, το μεσημερι θα φάω τις περισσότερες φορές ψητά με σαλάτα, ή όσπρια ή ψάρι βραστό (χωρίς ψωμί συνήθως) και όλα ανάλατα, το απόγευμα θα φάω 1-2 φρούτα και το βράδυ κορν-φλεικσ με γάλα ή τοστ! Α! και κάνω και κάθε μέρα 30 λεπτά διάδρομο!!! Τι στο καλό μου συμβαίνει εμένα;;; Και πόσα θα φτάσω μέχρι να γεννήσω;;; Γιατί;;; Γιατί;;;;

Γουντουδάκη Ευστρατία
16-01-10, 21:49
Καταλαβαίνω rebithoulis. Καταρχάς μην αγχώνεσαι και συνέχισε να τρώς σωστά όπως ακριβώς περιγράφεις. Το περπάτημα στην εβδομάδα που είσαι αλλά κυρίως από εδω και στο εξής αν δεν υπάρχει πρόβλημα κάνει πολύ καλό, το συστήνουν και οι γιατροί, όχι υπερβολές όμως.Αυτό που μου έρχεται πρώτα στο μυαλό για το λόγο να πήρες τόσο βάρος είναι οτι πιθανόν να έχεις κατακράτηση υγρών εαν είναι αυτό, είναι θέμα οργανισμού. Ξέρεις, αυτό σημαίνει οτι πολλά από τα κιλά που δείχνει η ζυγαριά είναι απλώς πρήξιμο, φούσκωμα και όχι λίπος και με το που θα γεννήσεις θα φύγουν κατευθείαν.Πίνεις αρκετό νερό? ώτησες τον γιατρό σου?

REBITHOULIS
16-01-10, 22:38
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση Ευστρατία! Ναι, τον ρώτησα τον γιατρό μου αλλά δεν είχε και αυτός ο χριστιανός να μου δώσει μια λογική εξήγηση! Το μόνο που μου είπε και νομίζω πως έχει μια λογική βάση, είναι ότι φταίει το γεγονός ότι πριν μείνω έγκυος δεν έτρωγα ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ!!! Όλη την μέρα μπορεί να ήμουν με ένα κουλούρι, πολλά τσιγάρα και πολλούς καφέδες (γι΄αυτό άλλωστε ήμουν και τόσο αδύνατη!). Μόλις όμως έμεινα έγκυος, έστω και αυτά τα υγειηνα που τρώω, φαίνεται είναι πολλά για τον οργανισμό μου που είχε μάθει στην ασιτεία!!! Να φανταστείς το πρώτο τρίμηνο πήρα 10 κιλά! Όσο για το νερό, ναι, πίνω αρκετό! Άσε που τα τρώω και όλα ΕΝΤΕΛΩΣ ανάλατα!! Τι να πω! Έχω απελπιστεί πάντως γιατί με τόσα κιλά που ήδη έχω πάρει και με ύψος 1.56 που είμαι... έχω γίνει αγνώριστη!! Αχ, μακάρι να είναι όπως τα λες Ευστρατία μου! Μακάρι να φύγουν γρήγορα μόλις γεννήσω! Αφού ώρες -ώρες σκέφτομαι και λέω... αν δεν πρόσεχα τόσο και έτρωγα ότι τρώνε οι περισσότερες έγκυες, πόσα κιλά θα είχα πάρει;;;;

aleca
17-01-10, 00:23
Rebithoulis και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη ετσι την επαθα...Γενικα δεν τρωω πολυ και κινουμαι πολυ αλλα όταν μενω εγκυις και τρωω γιατι φοβαμαι να μεινω νηστικη (καλα, πειναω κι όλας) αλλα και σταματω γυμναστηρια κλπ. Παιρνω πολλα κιλα, υπερβολικα, αλλα τα χανω πολυ γρηγορα με το που θα γεννησω. Ετσι θα συμβει και με εσενα, μη φοβασαι. Ο μικρος μου εμενα ειναι 2 μηνων και εχω χασει 21 κιλα. Εχω αλλα 13.
Τρωγε υγιειενα και κανε υπομονη, σκψου το μωρακι σου. Τα κιλα θα φυγουν, στο χερι σου ειναι.

Γουντουδάκη Ευστρατία
17-01-10, 05:14
συμφωνώ απόλυτα με την αλέκα.Κ ανε λ΄γη υπομονή στο τέλος βρίσκεσαι. Νομίζω πως ο γιατρός σου έχει δίκιο, όταν υποσιτιζόμαστε γενικώς, μετά και ισορροπμένα να τρώμε ο μεταβολισμός μας τα παίζει. Τρώγε υγιεινά, σκέψου το παιδάκι σου και τα περισσότερα κιλά να δείς που θα οσυ φύγουν με την γέννα (ΑΠΌ ΠΡΗΞΉΜΑΤΑ, ΥΡΓΑ ΚΛΠ.Άλλωστε τα περισσότερα από αυτά που έβαλες νομίζω οτι είναι κατακράτηση και όχι λίπος, αφού τρως υγιεινά). Ασε που μετά αν σκοπέυεις να θηλασεις θα τα χάσεις πιο εύκολα.Ακόμα και να μην θηλάσεις πάντως, άπό το τρέξιμο που θα έχεις λόγω του μικρού θα δείς οτι θα χάνεις και δεν θα το καταλαβαίνεις. Δες τι ώρα σου απαντώ στο μύνημα και φαντάσου δηλαδή. Μόλις έχουμε τελειώσει τάισμα, η μικρή κάθεται στο ριλάξ και με κοιτάει με κάτι μάτιοα γαρίδες....Ατλαντικού παρακαλώ χα χα. Καλή υπομονή σου εύχομαι κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου για οτι θες εδω είμαστε.

REBITHOULIS
17-01-10, 13:48
Να' σαι καλά Aleca μου!!! :-)

REBITHOULIS
17-01-10, 13:52
Τώρα διάβασα το μηνυματάκι σου Ευστρατία!! Αχ, βρε κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ πολύ! Το είχα ανάγκη να νοιώσω λίγο καλύτερα τώρα!!
Η ώρα που μου γράφεις είναι 5.15!!! Πωπω!! Αν έχεις όμως αυτές τις ματάρες να σε κοιτάνε, δεν σε νοιάζει τίποτα, έτσι δεν είναι;;; :-)
Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και ευχαριστώ και πάλι!!!

kounelitsa
21-01-10, 13:08
Εγώ σε μια εβδομάδα μπαίνω στον 7ο και έχω πάρει 6-6,5 κιλά (αναλόγως τη μέρα!!!). Τα κανονικά μου κιλά είναι 59-60 (ύψος 1,75) αλλά το ότι έμεινα έγκυος τον Άυγουστο μου φόρτωσε 5 κιλάκια παραπάνω......Δηλαδή ξεκίνησα στα 65, τώρα είμαι 71 και περιμένω να δώ που θα φτάσω, δεν τρώω γλυκα (μόνο 1 κομματάκι σοκολάτα υγείας όοοταν το ζητήσω), έκοψα τα μακαρόνια και δύο φέτες ψωμι το πολύ την ημέρα. Το πρωί γάλα με all bran, μετά ένα σκέτο αραιό ελληνικό καφεδάκι, το μεσημέρι ότι φαγητό έχω φτιάξει νορμαλ μερίδα και μεγάλη σαλάτα, το απόγευμα φρούτο (αχλάδι ή ακτινίδιο) και το βράδυ ένα γάλα ή εαν το μεσημέρι δεν έχω φάει καλά ένα τοστ. Η αληθεια είναι ότι περίμενα να έχω πάρει λιγότερα αφού δεν έχω κατι αλλο να κόψω από τη διατροφή μου (επίσης κάνω και κανα 20 λεπτο γυμναστικούλα την ημέρα). Έχω αγχωθεί παααρα πολύ μήπως ανοίξω απότομα και κάνω και τις τρελές ραγάδες!!!

aleca
21-01-10, 18:02
δεν πιστευω ότι οι ραγαδες εχουν να κανουν με τα κιλα. Εγω με δυο εγκυμοσυνες και με παρα πολλα κιλα, μεγαλες αυξομειωσεις στο βαρος μου, και όμως δεν εκανα. Α και δεν εβαζα καμια κρεμα στην εγκυμοσυνη!

ιωάννα25
22-01-10, 10:33
Κοριτσάκια μου εγώ στο πρώτο τρίμηνο δεν έβαλα κανένα κιλό. Στον 4 μήνα έβαλα 2 κιλά και την τελευταία φορά που επισκέφτηκα το γιατρό και είμουν 23 εβδομάδων και 3ων ημερών είχα βάλει σύνολο 4 κιλά. Θα ξαναπάω την 1η του φεβράρη. Ελπίζω να μην έβαλα πολλά, αν και εκτός απο την κοιλιά μου δεν βλέπω να μεγαλώνει κάτι άλλο. Δεν πειράζει όμως γερό να είναι το μωράκι και τα κιλά χάνονται.

teddy-tedi
22-01-10, 11:07
κοριτσια ειμαι +20!!!!τωρα κλεινω της 37 3βδομαδες!!
στην αρχη δουλευα και δεν πηρα κιλα μεχρη τον 4 με 5!!ειμαι εποχιακος υπαληλος και τωρα το χειμωνα ου καθησα τα πηρα μαζεμενα!!ραγαδες δεν εχω κανει!!δεν εχω καποιο προβλημα με διαβητη και σακχαρο γενικα απο υγεια παω πολυ καλα και οι εξετασεις πολυ καλες!!ο γιατρος ουρλιαζει με τα κιλα οτι δεν θα τα χασω αλλα βρε κοριτσια ειμαι 22χρονων λετε να μην τα χασω???η μπεμπα μου ζηγηζει 2.500!!

maraki2108
22-01-10, 16:35
Εγω τους 4 πρωτους μηνες με τους εμετους εχασα 2 κιλα. Απο τοτε που σταματησαν οι εμετοι (2 μηνες τωρα), πηρα αυτα που εχασα συν αλλα 5! Ομως νομιζω οτι δεν ειναι παρα πολλα αφου ξεκινησα 55 κιλα με 1,68 υψος, και τωρα ειμαι 60 κιλα. Το μονο προβλημα θα ειναι αν συνεχισω να τα παιρνω με αυτους τους ρυθμους!
Α, ιωάννα25 και οποια αλλη κοπελιτσα γενναει Απριλιο, ελατε στο καφε για τις μανουλες Απριλιου στο
http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=165&page=114

Effie30
28-01-10, 15:57
Koritsia....opou kai na diavasete 8a deite pos den einai ka8olou kalo na pernete poli liga kila! Diladi oi kopeles pou piran 2-3 kila mexri tin 33h ebdomada...einai anikusto alla kai epikindino! Mono to amniako igro, o plakountas kai to moro zigizoun 5 kila toulaxiston mexi tote, an kai parapano. ta fisiologika kila egimosinis einai mexri 15 an einai dinaton. Na genisoume igies pedakia kai me ligo kreas pano tous oxi adinama morakia pou xriazonte 8ermokitida i kati xeirotero! :) ante! fate ligo! pos 8a parei to moro antisomata kai pos 8a parei oles tis vitamines kai proteines pou xriazete???
Iparxei pagosmio anakino8en apo ginekologous kai pediatrous pou simbuleuoun tis ginekes KATA ton ligon kilon stin egimosini.

elsadrm
28-01-10, 22:16
Koritsia....opou kai na diavasete 8a deite pos den einai ka8olou kalo na pernete poli liga kila! Diladi oi kopeles pou piran 2-3 kila mexri tin 33h ebdomada...einai anikusto alla kai epikindino! Mono to amniako igro, o plakountas kai to moro zigizoun 5 kila toulaxiston mexi tote, an kai parapano. ta fisiologika kila egimosinis einai mexri 15 an einai dinaton. Na genisoume igies pedakia kai me ligo kreas pano tous oxi adinama morakia pou xriazonte 8ermokitida i kati xeirotero! :) ante! fate ligo! pos 8a parei to moro antisomata kai pos 8a parei oles tis vitamines kai proteines pou xriazete???
Iparxei pagosmio anakino8en apo ginekologous kai pediatrous pou simbuleuoun tis ginekes KATA ton ligon kilon stin egimosini.
δεν πιστευω οτι ειναι ουτε ανυκουστο ουτε επικυνδυνο να βαζεις λιγα κιλα στην εγκυμοσυνη.μην τα λες ετσι και τρομοκρατησεις καμμια κοπελα....εγω εχω βαλει 2 μεχρι τωρα και το μωρο αναπτυσετε φυσιολογικα.δεν εχει καμμια σημασια το βαρος που παιρνει η μητερα με το βαρος που παιρνει το μωρο εκτος και αν εχει ζαχαρωδη διαβητη.η ξαδερφη μου στην εγκυμοσυνη της αντι να βαλει εχασε 7 κιλα και εβγαλε εναν αγοραρο σχεδον 4 κιλα χωρις να χρειαστει ουτε θερμοκιτιδα ουτε ηταν αδυναμο ουτε τιποτα χειροτερο οπως γραφεις.εμενα κανενας γυναικολογος δεν μου ειπε οτι επειδη εβαλα 2 κιλα κινδυνευει το μωρο μου:shock:

Effie30
28-01-10, 23:00
Den exo skopo na tromokratiso kanenan..giati kapios 8a i8ele na to kanei auto? Diavazo para poli epi tou 8ematos kai enimeronome taktika me ta teleutea dimosieumata ginekologika alla kai mi. Ean 8eleis mporeis na breis polles plirofories apo egira site sto internet. Ena apo auto einai to MayoClinic , to opio episimanei pos ean exeis ena normal baros otan arxizeis tin egimosini sou, to baros pou sinistate apo tous giatrous einai 11-16 kila!!! Tora ean eisai pio poli baria, ligotero ennoite. Alla kato apo kamia periptosi den prepei na xaneis kila stin egimosini ektos an eisai poli ipervari kai kindineuei kai i igeia tou morou, i ean exeis diabiti egimosinis opou me SOSTI diatrofi, adintiseis etsi kai allios.

http://www.mayoclinic.com/health/pregnancy-weight-gain/PR00111 Sou vazo edo kai to link oste na to diavaseis moni sou. Episis stin selida tou Web MD, ena allo poli kalo , epikiromeno kai epagellmatiko site,, diekrinizei posa kila zigizei o plakountas mono, to amniako igro ktl ktl...auta kai mono einai pano apo 2 kila.

'Αν το βάρος σας πριν την εγκυμοσύνη κινούνταν σε μια υγιή κλίμακα ως προς το ύψος σας (είχατε δηλαδή ΔΜΣ από 18,5 ως 24,9), στην εγκυμοσύνη πρέπει να πάρετε από 10 ως 15 κιλά. Το πρώτο τρίμηνο πρέπει να πάρετε 1-2 κιλά και κατά μέσο όρο μισό κιλό την εβδομάδα για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης, με σκοπό την καλύτερη ανάπτυξη του εμβρύου.' Auto einai apo elliniko site , grammeno apo giatrous.

"...σε μια πλήρη κύηση 40 εβδομάδων, αν η αύξηση μεταξύ 11,5 και 16kg θεωρείται φυσιολογική. Περίπου το ένα τέταρτο από αυτό (3-4kg) αντιστοιχεί στο βάρος του μωρού σας, περίπου μισό (6kg) θα προέρχεται από ιστούς σχετιζόμενους με την εγκυμοσύνη (πλακούντας, αμνιοικό υγρό, μήτρα, στήθος και επιπλέον αίμα) και περίπου το ένα τέταρτο (3-4kg) θα είναι αποταμιευτικό λίπος. Αυτό το λίπος αποθηκεύεται κυρίως υποδόρια στον άνω μηρό, τους γοφούς και την κοιλιακή χώρα κάτω από την επίδραση της ορμόνης προγεστερόνης. Η μεγαλύτερη εναπόθεση λίπους γίνεται κατά το μέσον της εγκυμοσύνης. Φαίνεται να έχει το ρόλο αποθήκης ενέργειας για την προχωρημένη εγκυμοσύνη και το θηλασμό, οπότε οι απαιτήσεις του μωρού σε ενέργεια είναι πολύ υψηλές" !!!

Telos 8a se parakalousa na diavaseis to parakato kai protou katigoriseis an8ropous pou enimerononte gia auta ta 8emata pos 8eloun na tromokratisoun allous, prota kane mia mikri ereuna moni sou.

Κίνδυνοι από χαμηλό βάρος
Το να έχετε βέβαια και χαμηλό βάρος ή ο περιορισμός της αύξησης του βάρους, θα επηρεάσει το αναπτυσσόμενο μωρό σας. Έρευνες έχουν δείξει ότι μια χαμηλή αύξηση του βάρους κατά την κύηση μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την ανάπτυξη του εμβρύου και αυτό μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες και στην ανάπτυξη του αργότερα. Είναι πολύ πιθανό το μωρό να γεννηθεί κοντύτερο και να έχει βάρος χαμηλότερο του φυσιολογικού. Ενδέχεται επίσης η περίμετρος της κεφαλής να είναι μικρότερη

Effie30
28-01-10, 23:05
Kai molis brika kai auto to opio itan me kokkina entona gramata kai eixe dipla tou to SOS:

Από την άλλη μεριά οι γυναικείες που αρχίζουν την εγκυμοσύνη τους με χαμηλό βάρος ή που δεν παίρνουν αρκετό βάρος κατά την εγκυμοσύνη κινδυνεύουν περισσότερο να έχουν πρόωρο τοκετό ή να γεννήσουν ένα μωρό χαμηλού βάρος (κάτω των 2,5 κιλών). Ο πρόωρος τοκετός μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας στο μωρό ή και να αποδειχτεί μοιραίος γι’ αυτό αν έρθει πάρα πολύ νωρίς.

kai auto einai to link gia na diavaseis kai moni sou : http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=136&Itemid=2

elsadrm
29-01-10, 09:12
Telos 8a se parakalousa na diavaseis to parakato kai protou katigoriseis an8ropous pou enimerononte gia auta ta 8emata pos 8eloun na tromokratisoun allous, prota kane mia mikri ereuna moni sou.

ακριβως επειδη ειχα αγχωθει πολυ στην αρχη επειδη δεν επαιρνα βαρος στην εγκυμοσυνη μου δεν εμεινα μονο στην αποψη του δικου μου γυναικολογου αλλα φροντισα να επισκευτω και αλλους δυο ετσι ωστε να ειμαι σιγουρη οτι δεν υπαρχρει καποιος κινδυνος για το μωρο και οτι αναπτυσετε φυσιολογικα.οπως καταλαβαινεις φροντισα να ενημερωθω για το θεμα....και αληθεια σου λεω αν δεν το ειχα κανει και διαβαζα αυτα που παραθεσες θα ειχα τρομοξει οτι κατι κακο θα συμβει στο μωρο μου.

προς θεου δεν σε κατηγορησα οτι θελεις εσκεμενα να τρομοκρατησεις κοσμο.ειπα απλα την αποψη μου οπως και εσυ ειπες την δικη σου ακριβως επειδη ενημερωθηκα και εγω.

το να συνεχισουμε βεβαια μια τετοια συζητηση θα ηταν προσωπικη αντιπαραθεση και δεν ειναι σωστο.να εισαι καλα!

nasia84
29-01-10, 16:19
Είμαι στα μέσα του 8ου και έχω πάρει 8 κιλά. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει συνολο 17 και τα έχασα όλα χωρις κόπο. Ο γιατρός πάντως είπε ότι ό,τι είναι να πάρει το μωρο θα το πάρει ανεξάρτητα απο το πόσο τρώει η μαμα.

et2009
29-01-10, 16:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 12 ΚΙΛΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΚΙΛΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ 6 ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΦΑΓΗΤΟ.ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΜΟΝΟ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ 3 ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΣΩ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΡΑΨΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ

maraki1980
29-01-10, 18:19
Καλησπέρα και από μένα. Είμαι στην 32 εβδομάδα και έχω βάλει 6 κιλά με ύψος 1.75 και 69 κιλά αρχικό βάρος. Είχα και έχω ακόμη αρκετά προβλήματα με καούρες, δυσπεψίες και φουσκώματα όποτε προσέχω τι τρώω χωρίς όμως να μένω και πεινασμένη. Εδώ και 1.5 μήνα δεν έχω βάλει καθόλου, πάντως το μωρό αναπτύσσεται φυσιολογικά. Από την άλλη φίλη μου στο ίδιο ύψος και με νορμάλ βάρος έβαλε 24 κιλά σύνολο τα οποία και έχασε σχεδόν όλα σε 6 μήνες. Και η μαμά μου σε εμένα είχε βάλει μόνο 8 κιλά(είναι πιο κοντή όμως και με αδύνατο σκαρί) και γεννήθηκα στις 40 εβδομάδες 3600. Οπότε πιστεύω το θέμα κιλών είναι και λίγο σχετικό και εφόσον τρεφόμαστε κανονικά δεν υπάρχει λόγος άγχους.

empaelena
03-02-10, 11:15
Μολις μπηκα στον ενατο κ εχω παρει ηδη 21 κιλα απο την αρχη της κυησης.Δεν προσεχα ομως καθολου.Αρχισα πριν 2 βδομαδες να ποναω στη μεση.Τωρα περασε η μεση αλλα εχουν πρηστει υπερβολικα τα ποδια κ τα χερια μου.Θα μπορεσω αραγε να διωξω τα περιττα κιλα μετα?Περισσοτερη προσοχη στο 2ο παιδι...

aleca
03-02-10, 18:42
Μολις μπηκα στον ενατο κ εχω παρει ηδη 21 κιλα απο την αρχη της κυησης.Δεν προσεχα ομως καθολου.Αρχισα πριν 2 βδομαδες να ποναω στη μεση.Τωρα περασε η μεση αλλα εχουν πρηστει υπερβολικα τα ποδια κ τα χερια μου.Θα μπορεσω αραγε να διωξω τα περιττα κιλα μετα?Περισσοτερη προσοχη στο 2ο παιδι...
στο χεριθ σου ειναι να τα χασεις μην αγχωνεσαι. Εγω σε αυτα τα ποστ γραφω μονο και μονο για να σας δειξω ότι υπαρχουν και χειροτερα και παρ΄όλα ααυτα όλα ειναι εφικτα. Πρωτη εγκυμοσυνη =47 κιλα, εχασα τα 44 μεσα στον πρωτο χρονο. Δευτερη εγκυμοσυνη = 34 κιλα. Εχω χασει τα 21 και το μικρο ειναι 2.5 μηνων.
Καλη συνεχεια

nasia84
04-02-10, 05:46

μην αγχώνεσαι και στο δευτερο έχεις τρέξιμο λόγω του πρώτου παιδιού, επομένως δεν θα βάλεις τόσα. Στον γιο μου θυμάμαι ότι έτρωγα ένα διαστημα ότι ερχόταν μπροστά μου. Ειχα και την πεθερά: "τώρα είσαι έγκυος. Πρέπει να τρώς". Στο τελευταίο τρίμηνο πάντως πήρα γύρω στα 4 κιλά (αν αναλογιστεί κανείς ότι σύνολο πήρα 17, φαίνονται λίγα...). Τώρα τον 7ο και στα μέσα του 8ου που είμαι πήρα 2 κιλά. Αντε να δούμε πόσο θα πάω μέχρι να γεννήσω...

eugie
10-02-10, 13:05
Γεια σας κορίτσια.
Τα κιλά είναι ένα θέμα που με εχει αγχώσει αρκετά... Επειδή στην εγκυμοσύνη μου δεν είχα ναυτίες και εμετούς, αρχισα να παίρνω βάρος από το πρώτο τρίμηνο.. Ημουν το αντίθετο της κλασικής εγκύου που έχει αναγούλες και δε μπορεί να φάει, εγώ αν δεν έτρωγα πραγματικά ενοιωθα απίστευτη αδυναμία και είχα σχεδόν τάση για λιποθυμία. Αποτέλεσμα είναι να έχω πάρει γύρω στα 12 κιλά στην 32η εβδομάδα. Τώρα έχω αγχωθεί γιατί δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 13 αλλά μάλλον θα πρέπει να αλλάξω το στόχο μου...
Ρώτησα τη γιατρό μου σχετικά με το αν θα πρέπει να προσέξω από εδώ και πέρα, και μου είπε "άκου το σώμα σου" δηλαδή να μην καταπιέσω τον εαυτό μου να μην τρώει (ή το αντιθετο). Μου είπε επισης ότι θα χρειαστώ αποθέματα για να θηλάσω οπότε δεν είναι κακό το να πάρω παραπανίσια κιλά. Να πω ότι βρίσκομαι Αγγλία και εδώ δεν δίνουν μεγάλη σημασία στο βάρος της εγκύου (εκτός και αν υπάρχουν φυσικά άλλα υποκείμενα προβλήματα)....

rita_ki
10-02-10, 13:15
:shock: εγω περιπου βρισκομαι στην 32βδομαδα και εχω παρει 8-9κιλα μεχρι τωρα. τον τελευταιο μηνα, δεν εχω παρει κιλο. ο μεγαλος φοβος μου ειναι οταν θα σταματησω την δουλεια (σε περιπου 1μηνα) και θα μενω πολλες ωρες σπιτι ..... :rolleyes:

leman
10-02-10, 20:29
καλησπερα, μολις γυρισα απο το γιατρο οπου φυσικα επρεπε να υποστω το μαρτυριο... της ζυγαριας! 16 κιλα ηδη και ειμαι στην 34η εβδομαδα, οποτε παω καρφι για τα 20 κιλα. παρολα αυτα δεν ανησυχω, μια και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει 17κιλα τα οποια εχασα (ολα) μετα απο 4 μηνες.

Konstantina-Kl
11-02-10, 21:41
Εγω ειμαι στην 30 εβδομαδα και εχω βαλει 6 κιλα. Σημερα εκανα και το doppler και το μωρακι ειναι πανω κατω 1450 γραμμαρια, φανταζομαι φυσιολογικο βαρος.
Απο εδω και περα λενε μπαινουν τα πολλα κιλα. Θα προσπαθησω να μη βαλω πολλα, τυπου αλλα 2,5..

fotini33
12-02-10, 09:28
Καλημέρα, από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω πάρει 12 κιλά, από τα οποία τα 5 τα πήρα από την 32η εβδ, από την στιγμή που ξεκίνησα να κάθομαι δηλαδή.... αλλά τα ευχαριστήθηκα πολύ όμως... :-D:-D:-D
άντε να πάρω κανένα ακόμα, γιατί το ζουζουνάκι είναι έτοιμο να μας έρθει από μέρα σε μέρα!!!

eleftheriak
12-02-10, 17:14
Καλημέρα και καλή χρονια σε όλους!!!Στην πρώτη μου εγκυμοσήνη είχα πάρει συνολικά 9 κιλά γιατί στο τελευταίο δύμηνο ΔΕΝ έτρωγα ,ότι έτρωγα το έβγαζα και τα έχασα ΟΛΑ στην γέννα,τώρα έχω πάρει μέχρι στιγμής 5 κιλά και είμαι στις αρχές του 8ου,32η εβδομάδα προς 33η αλλά πάλι ΔΕΝ τρώω γιατί τα βγάζω μόλις φάω-έχω γερό πρόβλημα με το στομάχι(το είχα και πριν την εγκυμοσήνη αλλά το ξεπερνώ με φαρμακευτική αγωγή που αντενδεικνηται στην κύηση)πάντως συμφωνώ με την aleca οτι κάθε οργανισμός είναι και αντιδρά διαφορετικά,εγώ πχ δυσκολα βάζω κιλά ,ξεκίνησα εγκυμοσήνη την πρώτη φορα 57 κιλά και γέννησα στα 66 τα οποία έφηγαν με την γέννα και τώρα ξεκίνησα 55 και είμαι στα 60 το ύψος μου είναι 1,67 ,πάντως ο γιατρός μου μου ειχε πει στην αρχή που ακόμα δεν είχα προβλημα να τρώω όσο περισσότερο μπορώ αλλά ΔΕΝ μπορουσα με τίποτα γιατί γενικά έχω και περιορισμένη ορεξη..
Γεννάω την επόμενη Τετάρτη και μέχρι στιγμής στον 9ο που είμαι έχω φτάσει αισίος τα 61,5 δηλαδή ΣΥΝΟΛΙΚΑ πάλι περίπου τα ίδια με την 1η εγκυμοσύνη και μάλιστα αναλογικά αν σκεφτήται οτι στην 1η εγκυμοσύνη γέννησα στις 36+5 μάλλον λιγότερα,αυτό που γράφει η Εffie30 ΔΕΝ ΥΣΧΙΕΙ για κανένα λόγο ΜΗΝ πανικοβάλεσται κορίτσια και όπως λέει και ο γιατρός μου όσο λιγοτερα κιλά τόσο καλύτερα αρκεί το μωρό να αναπτήσεται κανονικά!!!Η Νίνα γεννήθηκε 2800 55 εκατοστά και πρόωρη τώρα είναι 97 εκατοστά και 10,5 κιλά!!!...Και ο μπέμπης προβλέπεται να βγεί ΠΑΝΩ από 3500 κιλά!!!Αρα...

στελλα α.σ
13-02-10, 12:36
κοριτσια καλησπερα.εχω καιρο να μιλησω μαζι σας αλλα σας διαβαζω πολυ συχνα.θελω και γω να σας πω το θεμα που εχω με τα κιλα.ειμαι 27η εβδομαδα και εχω παρει 10 κιλα.ξερω οτι ειναι πολλλα αλλα εγω νιωθω ενταξει με τον εαυτο μου κι με το σωμα μου αναλογικα με το τι τρωω.το προβλημα μου ειναι οι ασχετοι που ανακατευονται και σχολιαζουν.π.χ πηγε η μανα μου στο κομμωτηριο και ο πολυ ''αρρενωπος''κομμωτης της ειπε 'αχ πες την κορη σου να προσεχει λιγο τι τρωει γιατι την ειδα και εχει πρηστει πολυ.και σενα τι σε κοφτει?κανε καμια ανταυγεια και ασε τα κιλα μου

kalamaraki
13-02-10, 13:03
Εγώ πάντως ως υπέρβαρη(ειχα και εχω 20κιλά παραπάνω) στην αρχή της εγκυμοσύνης μου ο γιατρος μου συνέστησε να βάλω το πολυ 8 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη!
Με προσεγμένη διατροφή απο διατροφολόγο/διαιτολόγο κατάφερα εως τον 8ο μήνα και έβαλα μονο 6κιλά! Δεν πεινουσα φυσικά απλά οι επιλογες μου στην διατροφή ηταν μεν θερμιδικά οι κατάλληλες γυρω στις 1800θερμιδες έτρωγα αλλα ήταν προσεγμένες οχι λιπαρα οχι τηγανητά οχι βαρια φαγητά οχι άμυλο πολυ κτλπ γιατι φοβόντουσαν μην κάνω διαβήτη λογω των κιλών μου που τελικα δεν έκανα!
Στον 9μηνα ομως...εγινε το σωσε! Απο την 35εβδομάδα εως την 38η εβδομάδα εβαλα αλλα 4κιλά...Στο συνολο δηλαδη 10κιλά! Δεν με μάλωσε φυσικά το περιμενε οπως ειπε αλλα μου ειπε μπραβο που μπορεσα και εμεινα στα 10κιλά και δεν ξέφυγα στα 15-16κιλά! Τα πρωτα 5 τα έχασα στη γέννα και μετά τα υπολοιπα 5 κιλά τα εχασα το πρωτο τριμηνο χωρις διαιτα..τώρα βεβαια ειμαι στα ιδια κιλά προ εγκυμοσύνης αλλα και παλι εχω +20 απο το κανονικό μου!

ntina-mpempis
27-02-10, 17:38
γεια σας κοριτσια εγω ειμαι στον 6ο και εχω παρει 2600κιλα. προσεχω πολυ στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πριν 17 μηνες ειχα παρει συνολο 10κιλα και εκανα αμαν να χασω τα 5 που μου εμειναν.

lame
27-02-10, 17:52
πως ζηλευω οσες δεν πηρατε πολλα κιλα...εγω την τριτη μου με ζυγισε η γιατρος μου στις 31 εβδομαδες κυησης ειμαι +11 κιλα...με μαλωσε....μεχρι και τον 4ο μηνα επειδη ειχα πολλους εμετους δεν ειχα παρει κιλα με βια 2-3....τωρα πως καταφερα και πηρα τοοοοσα μεσα σε τοσους λιγους μηνες δεν ξερω.....εχω αγχωθει πολυ με τα κιλα μου<ειμαι 170 υψος και μεσο βαρος πριν την εγκυμοσυνη 62-64 κιλα στα πιο αδυνατα μου φτανω μεχρι 60> για φοβαμαι οτι μετα δεν θα μπορεσω να τα χασω....το κακο δεν ειναι οτι τρωω πολυ τρωω οπως και πριν μεινω εγκυος και μαλιστα τωρα τρωω και 5 φρουτα την ημερα ενδιαμεσα στα γευματα<που δεν ετρωγα ποτε!!>εκτος την αμαρτια της μιας σοκολατα την ημερα...μα τοσο πολυ με παχαινει αυτη η σοκολατα επιτελους???

πουλακι1989
27-02-10, 18:18
καλησπερα κοριτσια..εγω ειμαι 34η εβδομαδα και ειμαι στα +10...το κακο ειναι πως εχω βαλει τις τελευταιες 2 εβδομαδες 4 κιλα..τι θα κανω?ποσα ακομη θα βαλω?ρε κοριτσια δε μπορω να πω πως τρωω παχυντικα πραγματα αλλα πειναω πολυ και τρωω πιο πολλες φορες τη μερα..πως να το κοψω αυτο??θελω τουλαχιστον να χασω κανα 2 3 κιλα..στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει συνολικα 10 και τωρα????που θα φτασω..αχ

elenigmn
11-03-10, 12:24
Αχ, κι έγω στην ίδια μοίρα βρίσκομαι. Κλείνω την 26η εβδομάδα και είμαι +11. Να δω που θα φτάσω...... :cry: :cry:

Κάπως έτσι είμαι και εγώ. Στην 27η εβδομαδα με 12 κιλάκια παραπάνω. Αλλά όλο μάγουλο και κοιλιά. Πως μου κακοφαίνεται. Πριν να μείνω έγκυος έτρωγα απίστευτα πολύ, και γλυκά και αλμυρά και στις 2 το βράδυ, και πάντα η ζυγαριά κολλημένη στα 52 - 53. Τώρα? Με το μισό φαγητό χωρίς γλυκά και καταχρήσεις..... 12 κιλάκια παραπάνω... Ουφ!!!

davinci
16-03-10, 14:25
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής με το θέμα των κιλών της εγκυμοσύνης είναι ότι το πόσα κιλά θα πάρει μια γυναίκα εξαρτάται αποκλειστικά από τον οργανισμό της και το σώμα.Και οι γενικεύσεις του τύπου "πρέπει να πάρεις μέχρι 10 ή 12 κιλά" ή "στο τελευταίο 3μηνο τα παίρνεις δύο-δύο" είναι λίγο σχετικές....
Από τον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης μου ξεκίνησα να πηγαίνω σε διατροφολόγο και ακολουθούσα ένα πολύ σωστό πρόγραμμα διατροφής, χωρίς πείνα βεβαίως...δεν ήταν δίαιτα, αλλά και χωρίς κραιπάλες κλπ
Είτε πρόσεχα είτε δεν πρόσεχα πάχαινα με εξωφρενικό ρυθμό!!!!!!!
Στις πρώτες εβδομάδες πήρα 3 κιλά (!!!!!)και ενώ ένιωθα και ναυτίες όλη μέρα και μέχρι την 22η εβδομάδα άλλα 6 κιλά!
Εδώ και 5 εβδομάδες έχω πάρει ελάχιστο βάρος ,το οποίο υποθέτω ότι αντιστοιχεί στο βάρος του μωρού,παρότι τρώω το ίδιο υγιεινά και κάνω μερικές παρασπονδίες ίσως λίγο συχνότερα!
Συμπέρασμα λοιπόν δεν έχω βγάλει...
Αυτό που ξέρω είναι ότι ενώ έπαιρνα σχεδόν 2 κιλά τον μήνα πριν, τώρα παίρνω πολύ λίγο...με την ίδια διατροφή!
Σα να μπήκε ένα φρένο!
Θα δείξει....
Απλά θέλω να διαφωνήσω με τις γενικεύσεις ακόμα και όταν τις ακούω από το στόμα του γιατρού μου!
Το κάθε σώμα είναι μοναδικό και αντιδρά διαφορετικά!

lame
16-03-10, 14:28
το δικο μου σωμα παντως μαλλον εχει ταση προς αγελαδα ή τρακτερ:lol:

Μικ
16-03-10, 14:50
Μου είχε πει μία γιατρός (καρδιολόγος στο επάγγελμα, αλλά κάτι θα ξέρει κι αυτή) ότι όσο πιο αδύνατη είσαι, τόσα πιο πολλά κιλά παίρνεις ώστε να μπορεί το σώμα σου να κρατήσει το μωρό. Εγώ αν και ήμουν πολύ αδύνατη πριν μείνω έγκυος, τώρα στην 29η εβδομάδα έχω πάρει 22 κιλά. Από την άλλη μια ξαδέλφη μου που είχε αρκετά επιπλέον κιλά, στην 22 εβδομάδα είχε πάρει μόλις 3 κιλά.

lame
16-03-10, 19:16
δεν νομιζω οτι εχει σχεση..η μαμα μου ηταν αρκετα αδυνατη πριν απο καθε εγκυμοσυνη της αλλα με βια εφτανε τα 10 κιλα μεχρι και τον 9ο!!!μαλλον ειναι καθαρα θεμα μεταβολισμου σωματος και ορεξης!!!

Μικ
17-03-10, 00:23
Δεν πρέπει όμως να έχει να κάνει και με την όρεξη lame. Προσωπικά έκανα πάρα πολλές φορές εμετό κάθε μέρα, και ακόμα κάνω, αλλά τα 22 κιλάκια τα πήρα. Το θέμα μεταβολισμού, το δέχομαι, αλλά όχι και της όρεξης.

νκκ284
22-03-10, 07:56
Καλημέρα! Εγώ μέχρι τον 6ο μήνα είχα πάρει 2 κιλά και όλοι μου έλεγαν ότι το πολύ πολύ θα βάλω 8 κιλά μέχρι τον 9ο μήνα. Τελικά το τελευταίο τρίμηνο έβαλα άλλα 10, δηλαδή συνολικά 12 κιλά. Μέσα σε μια βδομάδα από τη γέννα, έχασα 14 κιλά! Νομίζω εξαρτάται από τον μεταβολισμό της καθεμίας, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

lame
22-03-10, 11:50
Δεν πρέπει όμως να έχει να κάνει και με την όρεξη lame. Προσωπικά έκανα πάρα πολλές φορές εμετό κάθε μέρα, και ακόμα κάνω, αλλά τα 22 κιλάκια τα πήρα. Το θέμα μεταβολισμού, το δέχομαι, αλλά όχι και της όρεξης.
ασε με τους εμετους....μεχρι και τον 4ο εκανα τοσους πολλους καθημερινα που αναγκαστηκα να παιρνω ειδικο σιροπι......

kounelitsa
29-03-10, 14:43
Καλησπέρα κοριτσάκια!!! Μπηκαμε κι εμείς στο μήνα μας!! Μέχρι τον 6ο πήγαινα μήνα και κιλο, στον 7ο πήρα 2 και στον 8ο άλλα 2,σύνολο 10!!! Τώρα τον τελευταίο μήνα που έχει ανοίξει τρελά η όρεξή μου να φώ πόσα θα πάρω!!! Βρε κορίτσια μιλάμε για τρελή πείνα!! Κάθε 2 με τρεις 'ωρες τρώω!!!Αφήστε τα παγωτάκια τώρα που άνοιξε ο καιρός!!!

Μικ
29-03-10, 20:45
Αχ lame, πικρή ιστορία οι εμετοί. Στην 31η εβδομάδα είμαι και τώρα πια κάνω εμετό μόνο το βράδυ. Αλλά μέχρι τώρα... να μη σου πω τι έχω τραβήξει...

Κατερινα_
03-04-10, 10:27
Αχ lame, πικρή ιστορία οι εμετοί. Στην 31η εβδομάδα είμαι και τώρα πια κάνω εμετό μόνο το βράδυ. Αλλά μέχρι τώρα... να μη σου πω τι έχω τραβήξει...

εχεις δοκιμασει καποιο παξιμαδακι για τα υγρα?Εμενα με βοηθησαν και οι δυνατες καραμελες μεντας καθως και η κοκκινη halls

Μικ
05-04-10, 23:44
Κατερίνα μου καλησπέρα. Οτιδήποτε από κουλουράκια, παξιμάδια, ψωμί κτλ από όταν έμεινα έγκυος δεν τα ξαναέβαλα στο στόμα μου. Όλα μου μυρίζουν πολύ άσχημα και ανακατεύομαι, οπότε και δεν το συζητάω καν για halls κτλ.
Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι πως ένας μήνας έμεινε ακόμα. Που θα πάει; Θα περάσει κι αυτός. Άντε να δούμε και το μωράκι από κοντά...

catherine78
08-04-10, 07:22
Καλημέρα.Και εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα και έχω βάλει 5,5 κιλά.Ανησυχώ όμως, γιατί τα έβαλα όλα από την 14η εβδομάδα και μετά.Δηλαδή κάθε μήνα 2 κιλά,πριν είχα...εξαγωγές.Και δεν μπορώ να πω ότι τρώω τις υπερβολικές ποσότητες.Βέβαια είμαι από την αρχή κρεβάτι- καναπέ, ίσως αυτό να παίζει ρόλο.

fwfw
08-04-10, 23:08
εγώ είμαι στην 29 3βδομάδα και + 9 κιλά. ο γιατρός φωνάζει αλλά ποιος τον ακούει.!! είναι μέρες που μπορώ να φάω τα πάντα και είναι πάλι κάποιες άλλες που δεν έχω όρεξη να φάω τίποτα.
προσωπικά θα είμαι πολύ χαρούμενη αν καταφέρω να μην ξεπεράσω τα 15 κιλά στο σύνολο...

madrid05
08-04-10, 23:37
Καλησπέρα και από μένα!
Είμαι στην 28η εβδομάδα και έχω πάρει ως τώρα 6 κιλά.Τα πήρα από τον 5ο μήνα και μετά και το ανησυχητικό είναι οτι ενώ στην αρχή ψιλοπρόσεχα την διατροφή μου(δεν έτρωγα γλυκά, δεν έπινα καφέδες, οι μερίδες ήταν μικρές), τον τελευταίο καιρό έχω ξεφύγει.Τρώω πολύ συχνά γλυκά και δεν βάζω φρένο.Παρόλο που δεν μπορώ να πω οτι πεινάω ιδιαίτερα με έχει πιάσει λαιμαργία και δεν κάνω πολλά να την σταματήσω...

lineal
08-04-10, 23:47
Καλησπέρα και από μένα!
Είμαι στην 28η εβδομάδα και έχω πάρει ως τώρα 6 κιλά.Τα πήρα από τον 5ο μήνα και μετά και το ανησυχητικό είναι οτι ενώ στην αρχή ψιλοπρόσεχα την διατροφή μου(δεν έτρωγα γλυκά, δεν έπινα καφέδες, οι μερίδες ήταν μικρές), τον τελευταίο καιρό έχω ξεφύγει.Τρώω πολύ συχνά γλυκά και δεν βάζω φρένο.Παρόλο που δεν μπορώ να πω οτι πεινάω ιδιαίτερα με έχει πιάσει λαιμαργία και δεν κάνω πολλά να την σταματήσω...

τα ιδια και εγω,ενω αρχισα με διατροφολογο που πηγαινα πριν μεινω εγκυος,μετα κουραστηκα και αφου ειδα οτι τρωω σταματησα-τζαμπα να πληρωνω-και εχω ξεφυγει.
δε κανει ομως,αφου φοβαμαι και για τοξοπλασμα,για προεκλαμψια...
και σημερα αποφασισα να προσεχω παραπανω...κοβω τα ντελιβερι,κατι ειναι κι αυτο:roll:

madrid05
08-04-10, 23:59
Α!Οχι!Για τοξόπλασμα και τέτοια είμαι ακόμα προσεκτική!Είμαι πολύ φοβιτσιάρα.Από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη δεν έχω φάει ουτε μια φορά σαλάτα έξω(ούτε καν σε άλλο σπίτι!!).Το φοβάμαι πολύ.Αλλά έχω αρχίσει και τρώω σοκολάτες και να τσιμπολογάω παξιμαδάκια και άλλες σαχλαμάρες στο γραφείο...:(

leta80
09-04-10, 10:36
γεια σασ κοριτσια!!!εγω ειμαι στην 28η εβδομαδα και εχω βαλει 11 κιλα!!!η πλακα ειναι οτι προσεχω ιδιαιτερα και εχω βαλει τοσα!!!τελικα κατεληξα οτι δεν εχει σημασια να προσεχω τοσο πολυ οτι ειναι να βαλω θα βαλω καποια στιγμη θα τα χασω!!!δεν χρειαζεται αγχος κοριτσια!!!

katerina1981
09-04-10, 11:05
Κοριτσια με το καλο να ερθουν τα μωρα σας. Τωρα μου θυμισατε τα δικα μου αγχη σε σχεση με τα κιλα μου. Στο 1ο τριμηνο ειχα χασει λογω εμετων 3 κιλα κ μετα σε 1,5 μηνα πηρα 6 κιλακια. Τελικα στον 9ο ειχα φτασει τα 17 με προσοχη, χωρις γλυκα κ λιπαρα. Απλα οτι ετρωγα εμπαιναν σε κιλα. Δεν μπορω να το εξηγησω. Μαλιστα στον 9ο με θορυβησε ο γιατρος μην παθω τιποτα με πιεση κ τετοια κ αναγκαστουμε για καισαρικη κ φανταστειτε ετρωγα σε πιατακλι του γλυκου μονο σαλατες χωρις λαδι κ αλατι. Κ μονο ετσι καταφερα ολο τον 9ο να μην παρω ουτε γραμμαριο . Κ ευτυχως γεννησα φυσιολογικοτατα. Τωρα το μετα που σας αγχωνει. Εχασα 12 κιλα σχεδον αμεσως μεσα σε 2 μηνες περιπου.. Αλλα βεβαια με διατροφη. Δηλαδη ψητα βραστα κ οχι γλυκα. Παρολο που θηλαζα κανονικοτατα. Τα υπολοιπα τα εχασα μεχρι τον 7ο μηνα της μικρης. Αλλα με κοπο κ πεινα. Παρολο που θηλαζα. Ειναι ο μεταβολισμος μου ετσι. Παντα ημουν 56 κιλα. Τωρα δεν μπορω να κατεβω κατω απο τα 60 με τιποτα. Κ το σωμα μου ειναι αλλιως. Ζηλευω τις γυναικες που γεννανε κ γινονται στιλακια μετα . Γι αυτο εγω λεω φατε να χαρειτε γιατι μετα ερχεται πεινα. Απλα να αποφευγετε λιπαρα για να μην εχετε τρεξιματα...

ΒΕΡΑ
09-04-10, 11:30
Εξαρτάται από το οργανισμό το πότε θα πάρεις τα κιλά. Εγώ έτρωγα αρκετά μέχρι τον 6ο μήνα και είχα βάλει 5κιλά. Μετά άρχισαν να ανεβαίνουν τα κιλά πολύ! Ανέπνεα και έπαιρνα. Πρόσεχα αρκετά αλλά πάλι έπαιρνα. Εβδομάδα και κιλό! Και τελικά έβγαλα το συμπέρασμα ότι έπρεπε να πρόσεχα από την αρχή να μην έχω πάρει σχεδόν τίποτα ώστε μετά που έμπαιναν τα κιλά για πλάκα να έχω περιθώριο. Έβαλα τελικά 14κιλά!!! Η μικρή εντομεταξύ βγήκε μόνο 2890 οπότε καταλαβαίνετε ότι μετά το μαιευτήριο ήμουν μόνο 4-5 κιλά πιο κάτω. Έχασα άλλα 5 τους επόμενους 6μήνες με όχι ιδιαίτερη προσοχή αλλά τα 4 έμειναν και δεν έπεφταν με τίποτα. Τώρα, 2 χρόνια μετά, έχω πάει σε διατροφολόγο για να τα χάσω ... και ο μεταβολισμός μου δεν είναι και όπως πριν.

Γνώμη μου είναι μετρημένο φαγητό από την αρχή της εγκυμοσύνης χωρίς πολλά γλυκά, πατατάκια και λιπαρά!

siderenia
09-04-10, 12:08
Κορίτσια ξεκίνησα 106 κιλά την εγκυμοσύνη. το πρώτο 4μηνο από τους εμετούς έχασα 9 κιλά. Μετά τον 5ο που σταματησαν οι εμετοί εβαλα συνολικά 3,5 κιλά (ετρωγα γλυκά, πατατάκια και διάφορες τέτοιες χαζομάρες!!) τα οποία έχω ήδη χάσει και συνεχίζω να χάνω κάνοντας διατροφή γιατί ανέβηκε το ζάχαρο. Το μωρό μας είναι μεγαλουτσικο. πριν ένα μήνα ήταν ηδη 1600 γραμμάρια (σε ένα μήνα είχε βάλει 1100γραμμαρία). Τελικά κατάλαβα ότι θέλει πάρα πολύ προσοχή για να μην βάλουμε κιλά. ομως όταν είσαι εγκυος και δεν έχεις άλλα προβλήματα (όπως πολλά κιλά από πριν ή διαβητη κύησης) τότε δεν χάλασε και ο κόσμος να βάλεις και 5 κιλά παραπάνω! Μετά αν είμαστε αποφασισμένες μπορούμε να τα χάσουμε!! Γι΄αυτό χαρείτε τώρα αυτην την περίοδο, με πορσοχή μονο στα γλυκά και τα λιπαρά που δεν κάνουν καλό στο μωρό και μην στεναχωριέστε!!

eirini2
10-04-10, 15:41
εγω ειμαι στην 29η εβδομαδα και εχω παρει 8 κιλα.προσπαθω να μην τρωω πολυ για να μην παρω πολλα κιλα.αλλα η ορεξη μου δεν κοβεται.μονο το βραδυ δεν μπορω να φαω πολυ λογω φουσκωματος και τρωω ενα τοστακι η' δημητριακα η' η' γιαουρτι.ελπιζω να καταφερω και να μην ξεφυγω μεχρι το τελος.

beloved
11-04-10, 00:50
εγω ειμαι ημερολογιακα στην 31 εβδομαδα, αν και σα μεγεθος το μωρο ειναι 2,5 εβδομαδες μεγαλυτερο.εχω παρει 10 κιλα,χωρις να προσεχω καθολου. στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα παρει συνολικα 10, χωρις να προσεχω παλι και βγηκα απο το μαιευτηριο 7 κιλα λιγοτερο.τα υπολοιπα 3 τα εχασα μεσα σε 2 μηνες...μακαρι να τα καταφερω και παλι ετσι...

marsolan
11-04-10, 01:07
Εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη στα 80 κιλα....εφτασα μεσα σε 2 μηνες λογω απιστευτης υπερεμεσης τα 71 κι απο τοτε που καταφερα να συνελθω και στην 31η+5 πλεον ειμαι 74.5 εκ των οποιων τα 2 κιλα ειναι το μωρο.Ελπιζω απο εδω και περα να βαλω κατι ακομη...αν και απο ορεξη εχω μειωμενη ακομη και τωρα!!Τουλαχιστον δεν θα εχω να χανω μετα αλλα βρε κοριτσια χιλιες φορες να επρεπε να προσεχω παρα το αγχος αν μεγαλωνει καλα η μπεμπα!!

ΒάσωΤ
14-04-10, 07:59
Εγώ εισάγομαι αύρο στο μαιευτήριο, μπήκα στην 41η εβδομάδα και συνολι΄κά πήρα 13 κιλά. Η μπέμπα μου εκτιμάται ότι είναι περίπου 4 κιλά

True
14-04-10, 08:48
Έφτασε η ώρα!!!
Σου εύχομαι να σας πάνε όλα καλά!!!

superb
15-04-10, 01:00
Τα κιλά που πήρα τα δύο πρώτα τρίμηνα τα έχασα όλα με διατροφή (λόγω διαβήτη), με αποτέλεσμα να μην έχω πάρει ούτε ένα κιλό. Το μωρό μου μεγαλώνει κανονικότατα και εγώ νιώθω απίστευτη ευεξία και ελάχιστο βάρος και κόπωση σε σχέση με τις άλλες δύο εγκυμοσύνες μου.

vetkat80
21-04-10, 12:12
Είμαι στην 27η εβδομάδα και έχω πάρει 7 κιλά. ¨Εχω μείνει σταθερή εδώ και ένα μήνα(πήρα απότομα τα τελευταία 2 και φρίκαρα!!!).. Η αλήθεια είναι οτι έχω λιώσει στην πείνα. (οι άλλοι τρώνε πίτσες και πίττες για βραδινό, κι εγώ μασάω τα αγγουρια και τα καρότα μου και πίνω τόνους γάλα με κορν φλέικς). Η αλήθεια ειναι οτι δε μπορώ να ανεχτώ με τίποτα το επιπλέον βάρος επάνω μου και ήδη νιώθω σαν γιουβαρελάκι, αλλά κάθε φορά που θα φάω το βράδυ κανονικά, την επόμενη μέρα θα το μετανιώσω πικρά γιατι θα έχω βάλει σίγουρα μισό-ένα κιλό που κατσικώνεται μόνιμα. Γι αυτό προσπαθώ να μην κάνω υπερβολές και τρώω κανονικά το μεσημέρι αλλα το βραδινό το αποφεύγω κι ας συνεχίζω να τσακώνομαι με όλο μου το σόι και τους φίλους κάθε φορά που με πιέζουν να τρώω γιατι 'τρωω για δυο'. Οταν το ακούω πλέον αυτό μου σηκώνεται η τρίχα και γίνομαι έξαλλη. έχω κόψει ψωμιά, γλυκά, ζυμαρικά χοιρινο αρνι, τα πολλά αλάτια και το έτοιμο φαγητό. Λιγούρες δεν έχω ευτυχώς.παρόλα αυτα ο γυναικολόγος μου λέει οτι δε θα γλιτώσω άλλα 5 κιλά το τελευταίο τρίμηνο και πως τα 2-3 από αυτα που έχω ήδη, τα έχω πάρει προίκα. Με τόση προσοχή, είναι να μη σε πιάνουν τα νεύρα σου!!!???!!!

mapolif
21-04-10, 15:20
Καθε κοπελα ειναι διαφορετικη και το ιδιο να τρως με μια αλλη και τις ιδιες ασχολιες να εχεις αλλα θα παρει η μια αλλα η αλλη. Ομως δεν ειναι δυνατον να βγαλουν για καθε μια το ποσο να τρωει και τι κιλα να παρει! Βγαινει μια γενικοτητα με βαση καποια στατιστικα και σου λεει πιο ειναι το καλυτερο με βαση τα στατιστικα. Τρωμε χωρις υπερβολη ε και οσα παρουμε τελοσπαντων!

Ηλιάννα
21-04-10, 15:33
Ειμαι 29η εβδομαδα και εχω παρει 10 κιλα(καμια φορα δειχνει και 11 αλλα κραταω αυτο που με συμφερει;-))

EMC
22-04-10, 00:05
Νομίζω κι εγώ ότι έχει να κάνει με τον κάθε οργανισμό. Εγώ συμπληρώνω την 36η εβδομάδα και έχω πάρει 9 κιλά τα πέντε από τα οποία τους τελευταίους 2 μήνες. Έχω πολύ όρεξη αλλά επειδή έχω καούρες και πόνο στο στομάχι τρώω αναγκαστικά λιγότερο απ'όσο θέλω. Γλυκά πάντως τρώω αρκετά! Άντε λίγο ακόμη έμεινε γιατί μ'έχουν πεθάνει οι καούρες!!!

rena
22-04-10, 12:24
Εγω μεχρι την 32η εβδ ειχα παρει 6 κιλα αλλα τωρα που ειμαι στις 37 πηρα σχεδον αλλα 2,5 συνολο 8,5 (αντε να πω 9:-D).Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα παρει συνολο 10 κιλα και τα εχασα μεσα σε 15-20 μερες. Ειμαι αδυνατη και μικροκαμωμενη,οποτε νομιζω ειναι απλως θεμα οργανισμου ή μεταβολισμου.

Βεβαια εχω φιλες στις οποιες το προβλημα ηταν απλως οτι...ετρωγαν παααρα πολυ παραπανω απο οσο ετρωγαν πριν την εγκυμοσυνη και το παραδεχονται και οι ιδιες...;-)

Οσα κιλα και αν βαλουμε με το θηλασμο μπορουμε να τα χασουμε πολυ πιο γρηγορα και να βοηθησουμε και το σωμα μας να επανελθει.Εγω εμπαινα στις 20 μερες στα στενα μου τζινακια στο πρωτο μου παιδακι και μετα εχασα και αλλα 3 κιλα (θηλασαα 7 μηνες περιπου):lol::lol: Η φυση φροντιζει για ολα!

zoniadim
26-04-10, 12:08
Καλημέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καιρό, αλλά μόλις σήμερα παίρνω μέρος για πρώτη φορά στο forum.
Εγώ είμαι στην 35η βδομάδα και έχω πάρει συνολικά 8 κιλά. Ο νεαρός πριν από 3 βδομάδες σχεδόν ήταν 2.350. Φαντάζομαι οτι τώρα θα έχει φτάσει κάπου στα 2.600 (Θα ξέρω αύριο που θα επισκεφτώ τον γιατρό μου).
Το ξέρω οτι δεν είναι πολλά, αλλά αν δεν τάραζα τα παγωτά θα ήταν λιγότερα!!...
Ας ελπίσουμε οτι η ζέστη του καλοκαιριού + τον θηλασμό θα μας σώσει!!! ;)

dafnii
01-05-10, 21:04
Καλησπέρα κορίτσια, εγώ είμαι στην 28η βδομάδα και έχω πάρει μέχρι σήμερα 10 κιλα στόν έκτο πήρα 4 κιλά παρόλο που βγάζω μικρές ποσότητες φαγητού όταν πιέζεται το στομάχι μου κ έχω κ φλέμμα που μου φέρνει αήδια. Ο γιατρός όμως φοβήθηκε για τα κιλά του μωρου που είναι 1,5 κιλά κ είναι σαν να είναι στην 30η βδομαδα αντί για 28η. Τώρα μου είπε να κάνω πάλι μισή καμπύλη για να δεί μήπως έχω κάνει πρόβλημα με το ζάχαρο παρόλο που έχω κάνει και μισή κ όλοκληρη καμπύλη κ ήταν όλα χαμηλά.

Tour_baby
03-05-10, 12:20
Πλησιάζω στην 25 βδομάδα και ομολογώ οτι τις αρχές Απρίλη έχω βάλει 2 κιλά και είναι και τα πρώτα στην εγκυμοσύνη μου, μιας και ξεκίνησα με αρκετά παραπάνω!! Ο γιατρός μου είναι αρκετά χαλαρός με τα κιλά αυτα αν και μου είπε οτι ακόμα και αν συνεχήσω έτσι δεν θα υπερβώ το όριο που μου έθεσε απο την αρχή.. Βέβαια το δικό μου άγχος ανηφορίζει μαζί με την όρεξη μου!! Τι να πώ μου απομένουν 3 μήνες περίπου και άλλα 11 κιλά για το όριο.. όλη με κοιτάνε σαν χαζή μολίς τους το λέω αλλά τελικά μόνο εσείς με καταλαβαίνετε!!!

elena26
03-05-10, 19:38
Καλησπέρα σας κοριτσια σήμερα μπήκα στον μήνα μου και έχω πάρει 9 κιλά και αυτά απο τα καθημερινά γλυκα(οπότε άντε να πάω στα 11 μέχρι να γεννήσω:)Εύχομαι σε όλες μας καλή λευτεριά και με υγιή μωράκια!!!

druuna75
03-05-10, 21:12
Τελειώνω τον 6ο (26η εβδομάδα) και έχω πάρει 11 κιλά όπου τον τελευταίο μήνα έμειναν στάσιμα αν και το βάρος του μικρούλη στην κοιλιά μου διπλασιάστηκε...
Αν δεν ξεπεράσω τα 15 θα είμαι ευτυχής αλλά δύσκολο το κόβω...
Ααα.. και προσέχω (υποτίθεται) ...χιχι...

Μικ
04-06-10, 16:52
Καλησπέρα κορίτσια,
όσον αφορά το βάρος που παίρνει η κάθε μάνα, μπορείτε να διαβάσετε τα παρακάτω άρθρα.
http://www.myself.gr/Article/Health-pregnancy-weight/39-3172.html
http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=136&Itemid=2
Προσωπικά πήρα 27 κιλά και τώρα, 22 μέρες μετά τη γέννα, έχω χάσει μόλις τα 7. Να δω πως θα χαθούν τα υπόλοιπα 20.

lenaki1982
05-06-10, 14:51
εγώ είμαι 30w και 2d και έχω πάρει 7 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης. τρώω ότι θέλω και δεν προσέχω καθόλου. καλά πάμε μέχρι εδώ...στη συνέχεια να δουμε...

fwfw
06-06-10, 21:19
εγώ είμαι στην 37 εβδομάδα και είμαι +13 κιλά:-(:sad:
νοιώθω σαν ντουλάπα και ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι στην ζυγαριά θα έβλεπα μπροστά το 7........
άντε να γεννήσω:rolleyes::rolleyes:

DimRous
06-06-10, 22:31
Εγώ με τα κιλά της εγκυμοσύνης ζω αυτό που λένε χαρμολύπη. Ξεκίνησα με αρκετά παραπάνω κιλά, ευτυχώς στην αρχή δεν είχα καθόλου όρεξη για φαγητό, με αποτέλεσμα μέχρι τον 4ο να έχω χάσει 3 κιλά. Μετά μέχρι τον 6ο μου ξαναήρθε η όρεξη, αλλά έφερε μαζί της και το διαβήτη κύησης. Λόγο της αυστηρής διατροφής είμαι στη 27η εβδομάδα με 300γρ επιπλέον. Από τη μία έχω κατά ταλαιπωρηθεί με τη διατροφή, δεν μπορώ να απολαύσω τίποτα, αλλά από την άλλη δεν έχω βαρύνει καθόλου, κάνω τις δουλειές μου κανονικά και γενικά πετάω.

pmarg
06-06-10, 22:55
Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα 12 κιλα. Τα 11 μεχρι τον εκτο μηνα, οπου η γιατρος μου ειπε οτι ειναι παρα πολλα και τους τρεις υπολοιπους μηνες πηρα 1 κιλο καθως προσεχα πολυ την διατροφη μου(μεγαλη πεινα). Ξεκινησα εγκυος 51 κιλα και εφτασα τα 64. Πρεπει να πω ομως οτι δεν ετρωγα πολυ και εκανα εμετους μεχρι τον ενατο μηνυμα οποτε ακομη απορω πως πηρα αυτα τα κιλα. Στην δευτερη εγκυμοσυνη πηρα 21 κιλα. Ξεκινησα 47 και εφτασα τα 68. Τωρα 7 μηνες μετα ειμαι 49 κιλα.

lenaki1982
08-06-10, 19:08
εντάξει μια χαρά αφού τα έχασες!!!
εγω ξεκίνησα με 53 κιλά και τώρα είμαι στα 60 και συνεχίζουμε...

Tour_baby
08-06-10, 19:14
Ξεκίνησα με παραπάνω κιλά γιατί δεν το έπερνα απόφαση να τα χάσω αλλά απο την αρχή έως τώρα ευτυχώς πήρα μόνο 5 κιλά και αυτα το τελευταιο δίμηνο!!! Μακάρι να μείνω μόνο σε αυτά!!

patousaki mou
16-07-10, 21:32
εγω είμαι στον 9ο, έχω πάρει σχεδόν 10κιλά, αλλά τις τελευταίες μέρες ειλικρινά τρώω όλη μέρα. ενώ σε όλη μου την εγκυμοσύνη δεν είχα ιδιαίτερη όρεξη. δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο, αλλα δεν ανησυχω κιολας... ξεκινησα 54 και ειμαι 64. λεω να ανησυχήσω αφού γεννήσω!!!!

olympics
24-07-10, 07:16
Εγώ είμαι στην 28η εβδομάδα και έχω πάρει 7 κιλά!
Από Τετάρτη πάω ενδοκρινολόγο και θα μου δώσει ελπίζω μια καλή διατροφή!
Βγήκε λίγο ανεβασμένη η Καμπύλη Ζαχάρου και προληπτικά θα μπω σε δίαιτα για να μην πάρω πολλά κιλά! Βέβαια την προηγούμενη της εξέτασης, είχα πιει το βράδυ βυσσινάδα, το απόγευμα είχα φάει παγωτό με μπόλικο σιρόπι, και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό για την αυξημένη καμπύλη. Το μωρό μου σε μέγεθος είναι ευτυχώς πολύ καλό για την εβδομάδα που βρίσκομαι, οπότε δεν ανησυχώ γι' αυτό!
Ελπίζω με την διατροφή να μην πάρω, άλλα κιλά!

ΡΙΑ84
24-07-10, 10:09
εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 12 κιλα στην δευτερη πηρα 6,5κιλα και τωρα ειμαι 5,5μηνων και εχω παρει 1(προς το παρων)και καλυτερα δηλαδη γιατι οσο και να χτυπιεμαι οσο και να πειναω μετα δεν χανω ευκολα ουτε γραμμαριο.Παντος ετρωγα και τρωω κανονικοτατα!!!!!

Αναστασί
24-07-10, 10:57
Εγώ είμαι στην 28η επίσης. Έχω πάρει 9 κιλά και νομίζω ότι είμαι μια χαρούλα. Την Πέμπτη πάμε στο γιατρό για έλεγχο, οπότε εκεί θα φανούν όλα. Δε νομίζω βέβαια να μου πει τίποτα....Όσους ρωτάω τους φαίνεται πάρα πολύ καλό....

pastakia
24-07-10, 12:46
εγώ κλείνω τον 8ο και μπαίνω στον 9ο και έχω πάρει γύρω στα 7 κιλά...έτρωγα κανονικά, όπως και πριν, έκοψα τα πολλά γλυκά,πίνω γύρω στα 2,5 λίτρα νερό την ημέρα και ποολα φρούτα (λόγω ζέστης, μην σκάσουμε κιόλας):-P:-P:-P:-P

mariavasi
24-07-10, 13:46
τωρα κλεινω την 24 εβδομάδα τον εκτο μηνα δηλαδη και εχω παρει 5 κιλα. καλουτσικα μπορω να πω να δω απο δω και περα ποσα θα παρω τρωω κανονικα οπωσ και πριν αλλα αυτα τα ατιμα τα κιλα μπαινουν πωσ γινεται αυτο δεν καταλαβαινω :roll:

pastakia
24-07-10, 14:20
Εντάξει, mariavas, πρέπει να παίρνεις κάποια κιλάκια (1,5-2 το μήνα νομίζω, σύνολο 11-12 κιλά), για το παιδάκι, για να τρέφεται σωστά...Τουλάχιστον εμένα έτσι μου έιπε ο γιατρός μου.Αλλά όχι και να κάνεις τις βλακείς που ακούω 20-30 κιλά!!!!Δηλαδή χαζές είναι μερικές; Μα πως τα χάνουν μετά....
Και καλά δεν μιλάω για κοπέλες που είναι "αφρατούλες" λίγο και έχουν προδιάθεση! Μιλάω για κάποιες που λίγο μετά δεν τις αναγνωρίζεις!!! Άσε που αυτό δεν είναι καλό καθόλου για το μπεμπέ γιατί τις κάνει δυσκίνητες...Απορώ! Τέλος πάντων, μην με παρεξηγείτε, δεν το παίζω κορμάρα και τέλεια, απλά εντάξει δεν αφήνεις τον εαυτό σου..προσέχεις το νινί, αλλά και εσένα, γιατί μην γελιόμαστε έχουμε πολυμορφικό (8-)) ρόλο...Τα κάνουμε όλα κυρίως εμείς...

Marilou2
30-07-10, 23:45
Εγώ ξεκίνησα 54 κιλά, μέχρι και τον 6ο πήρα 1 και μέσα σε 1 μήνα, στον 7ο πήρα άλλα 4! Είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως είναι πολλά μαζεμένα; Η αλήθεια είναι ότι ίσως εφαγα λίγο περισσότερο και ειδικά αρκετό ψωμί...

agkiolina
31-07-10, 01:20
Βρισκομαι στην 29η εβδομαδα και σημερα που εκανα την μηνιαια επισκεψη στην γιατρο μου με μετρησε κι εχω παρει 12 κιλα μου ειπε εχεις περιθωρια για ακομα 4 το πολυ 5 προσεχε ..οχι οτι δεν πηγα καλα σ'ολη την διαρκεια καθως ειμαι και παχυσαρκη απλα φοβαται για την ωρα της γεννας ...
εγω παντως περα οτι στην μονη φαση που δυσκολευομαι ειναι οταν σηκωνομαι απο το κρεβατι οταν ειμαι ξαπλα κυριως .. ολες τις αλλες ωρες ειμαι μια χαρα και να τρεξω μπορω {λεμε τωρα δεν το κανω} μονο τοτε με ποναει η μεσουλα μ

giann
31-07-10, 01:24
Κοριτσια εμενα μου κοπηκε η ορεξη, δεν εχω καμια λιγουρα και ζοριζομαι να φαω, αναγκαστικα ,γιατι πρεπει. Μπαινω στον 8 και εχω ηδη αρχισει να χανω. Ανησυχω γιατι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα παρει 23 κιλα( ειχα συνεχως λιγουρες). Γενικως δεν αισθανομαι καθολου το στομαχι μου, ισως επειδη μεγαλωσε το μωρο....αισθανομαι μονο την κοιλια μου και τις κινησεις του....

anna+
31-07-10, 11:38
Εντάξει, mariavas, πρέπει να παίρνεις κάποια κιλάκια (1,5-2 το μήνα νομίζω, σύνολο 11-12 κιλά), για το παιδάκι, για να τρέφεται σωστά...Τουλάχιστον εμένα έτσι μου έιπε ο γιατρός μου.Αλλά όχι και να κάνεις τις βλακείς που ακούω 20-30 κιλά!!!!Δηλαδή χαζές είναι μερικές; Μα πως τα χάνουν μετά....
Και καλά δεν μιλάω για κοπέλες που είναι "αφρατούλες" λίγο και έχουν προδιάθεση! Μιλάω για κάποιες που λίγο μετά δεν τις αναγνωρίζεις!!! Άσε που αυτό δεν είναι καλό καθόλου για το μπεμπέ γιατί τις κάνει δυσκίνητες...Απορώ! Τέλος πάντων, μην με παρεξηγείτε, δεν το παίζω κορμάρα και τέλεια, απλά εντάξει δεν αφήνεις τον εαυτό σου..προσέχεις το νινί, αλλά και εσένα, γιατί μην γελιόμαστε έχουμε πολυμορφικό ( ) ρόλο...Τα κάνουμε όλα κυρίως εμείς...

pastakia με το νοστιμότατο όνομα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου ως προς τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεις την άποψη σου.
Σαφώς και το να πάρεις πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη δεν είναι και ότι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου αλλά αυτό δε σε καθιστά χαζή ούτε είναι βλακεία...
Σίγουρα η εγκυμοσύνη δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μια ευκαιρία για κραιπάλες και υπερβολές ως προς το φαγητό. Αυτό «πρέπει να τρως για δύο» ανήκει σε άλλες εποχές αλλά ακόμη κι αν κάποια μέλλουσα μανούλα πάρει πολλά κιλά και "καταλήξει να μην αναγνωρίζεται" δε νομίζω πως έχουμε το δικαίωμα να την αποκαλούμε χαζή.
Το ιδανικό είναι να παίρνουμε το ενδεδειγμένο βάρος σε σχέση με το σωματότυπό μας και τη γενικότερη πορεία της υγείας μας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά δε ζούμε σε ένα κόσμο ιδανικά πλασμένο και μερικά κιλά παραπάνω μπροστά στο θαύμα της μητρότητας νομίζω πως είναι μικρό τίμημα…
Συγγνώμη αν με το μήνυμά μου φαίνομαι «κάπως» γιατί σε καμιά περίπτωση δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου ή με κάποιο άλλο μέλος αλλά διαβάζοντας ένιωσα πως οι αφρατούλες εγκυούλες θα νιώσουν λίγο άσχημα διαβάζοντας πως ίσως να είναι χαζές γιατί πήραν πολλά κιλά και δεδομένου πως η φάση της εγκυμοσύνης είναι μια ευαίσθητη φάση καλό θα είναι να μην τις επιβαρύνουμε κι άλλο.

Φιλικά
Άννα

angel_
17-08-10, 01:07
.............

Αναστασί
17-08-10, 11:27
Εγώ είμαι στην 31η εβδομάδα και έχω πάρει ήδη 11 κιλά...........τα οποία ούτε και εγώ ξέρω πώς τα πήρα...........και πότε...........πολύ γρήγορα.....τον τελευταίο καιρό.
Πάντως είναι πολύ δύσκολο να συγκρατηθώ, τρώω όσο μπορώ πράγματα που έχουν λίγες θερμίδες..............μου τη δίνει αυτό αλλά και τι νακάνω; Αφού έτσι πρέπει; Πρέπει το πολύ τώρα άλλα 4 να πάρω, δύο τον 8ο και δύο τον 9ο....Για να δούμε.

p_hardaway
30-08-10, 17:41
Είμαι στη 34η εβδομάδα και έχω πάρει μόνο 5 κιλά. Κορίτσια δεν είναι εύκολο. Όποια πει ότι δε λιγουρεύεται και δεν πεινάει δε είναι ειλικρινής. Θέλει κόπο για να κρατηθείς. Να φανταστείτε δεν τρώω γλυκά από παιδί όμως τρελαίνομαι για πατάτες τηγανιτές και μπισκότα βουτύρου. Τους τελευταίους 2 μήνες δεν τις έχω αγγίξει και μπισκότα βουτύρου να έχω φάει 5 σε όλη την εγκυμοσύνη. Σκέφτομαι το παιδάκι μου και παρηγοριέμαι. Δε θέλω να προκαλέσω προβλήματα με απότομο βάρος. Υπομονή και πειθαρχία θέλει. Καλή συνέχεια σε όλες! Με υγιή μωρά.

Ellen 2010
31-08-10, 14:47
Καλησπέρα κορίτσια, εγώ είμαι στην 28η εβδομάδα και έχω πάρει 6 κιλά... αλλά τα πήρα τους 2 τελευταίους μήνες όλα. Μέχρι τον 5ο μήνα είχα πάρει 500gr. μόνο! Τρώω κανονικά όπως πριν την εγκυμοσύνη (έχω προσθέσει φρούτα μόνο), αλλά και στα γλυκάκια δεν μπορώ να πω όχι... Γενικά ήμουν αρκετα λεπτή απο πριν ενώ έτρωγα συνέχεια! Αναρωτιέμαι με τη φόρα που έχω πάρει που θα φτάσω ως τον Νοέμβριο που γεννάμε!!!!!

fwfw
31-08-10, 15:04
κορίτσια μην τρελένεστε με τα κιλά γέννησα την 40 εβδομάδα συνολικά πείρα 14 κιλά από τα οποία τα 11 χάθηκαν στο μιευτήριο και τις πρώτες 2 εβδομάδες χάθηκαν και τα υπόλοιπα.τώρα 2 μήνες μετα είναι σαν να μην γέννησα μόνο λίγο η κοιλίτσα πετάει..,.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
αν δεν ξεφύγεις και πάρεις τα νορμάλ 10-15 κιλά τα χάνεις αμέσως.
μια φίλη μου πείρε 26 κιλά, γεννήσαμε με 5 μέρες διαφορά και ακόμα την ρωτάνε πότε γεννάει:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

lydmar
31-08-10, 15:38
Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 12 κιλα, τα οποια βασανιστικα πολυ να τα χασω. τα τελευταια τα εχασα μολις χρονισε η κορη μου. τωρα ειμαι στην 37η εβδομαδα, μεχρι την 31η ειχα παρει 12 κιλα και τις τελευταιες 6 εβδομαδες λογω διαβητη κυησης και διατροφης εχω παρει αλλα 2 και ευχομαι να μην παρω αλλα...

lenaki1982
01-09-10, 16:55
εγώ ευτυχώς τα 10 κιλά που πήρα στην εγκυμοσύνη μου, τις 10 πρώτες μέρες είχαν εξαφανιστεί...

doultsinea
04-09-10, 06:17
Μανούλες γεια σας και από εμένα!
Κι εγώ με τα κιλά έχω 'ενα θέμα...Είμαι στη 31η εβδομάδα και προσέχω αρκετά τη διατροφή μου(δεν τρώω π.χ. γλυκά,ευτυχώς δεν είμαι γλυκατζού!).Ζυγίζομαι μέρα παρά μέρα γιατί ομολογώ πως μου είναι άγχος τα κιλά..Προχθές λοιπόν η ζυγαριά έδειχνε +9 και σήμερα +11.Είναι δυνατόν????Μεγάλη απογοήτευση.:(.

Αναστασί
04-09-10, 10:29
Καλημέρα κοριτσάκια και από εμένα. Και εγώ το ίδιο έπαθα. όχι όμως τόοοσο σύντομα. Δεν κατάλαβα πώς πήγα από τα 9 στα 12...Τώρα όμως μου παρουσιάστηκε και εμένα λίγος διαβήτης....και μου έχει γίνει εμμονή. Ζυγίζομαι μέρα παρά μέρα και κάνω ειδική διατροφή. Μέχρι στιγμής είμαι στα +12, 33η εβδομάδα. Λέτε να πάρω κι άλλα; Παρόλο ό,τι προσέχω;

στελλαμ
04-09-10, 19:42
Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα 17 κιλά...και ούτε το κατάλαβα! Έχασα εύκολα τα 10 αλλά άργησα πάρα πολύ να χάσω τα υπόλοιπα γιατί όλο προσπαθούσα και προσπαθούσα αλλά είχα κολλήσει. Έχανα, έπαιρνα, έχανα, έπαιρνα κοκ. Μέχρι που πήρα απόφαση ότι θα ακολουθήσω το σύστημα αργά αλλά σταθερά.Δηλαδή σε 1 χρόνο (χωρίς να ζοριστώ ή να στερηθώ) έχασα 13 κιλα. Οπότε όταν έμεινα πάλι έγκυος ήμουν λιγότερα κιλά από την πρώτη φορά. Αλλά είχαν περάσει και κάτι λιγότερο από 3 χρόνια που γέννησα...Τώρα είμαι στην 30η βδομάδα και έχω πάρει μόνο 6 κιλά. Ελπίζω ότι δεν θα βάλω συνολικά πάνω από 10 κιλά μέχρι το τέλος, αν και έχω μια μικρή ελπίδα μήπως μείνω στα 8. Αγχώνομαι ότι πάλι δεν θα μπορώ να τα χάσω εύκολα βλέπετε...

jackrussel
04-09-10, 20:24
εγω κοριτσια πηρα 18 κιλα τρωγωντας σωστα και υγειινα....
πηρα αρκετα κιλα στην αρχη και οχι στο τελος...
στο τελευταιο τριμηνο επαιρνα μισο κιλο την εβδομαδα

γεννησα μαρτιο οταν βγηκα απο το νοσοκομειο ειχα χασει μολις 6
στη συνεχεια και μεχρι σημερα εχασα αλλα 6 θηλαζωντας και τρωγωντας παλι υγειινα αλλα ποσοτητες μεγαλουτσικες

μου μενουν αλλα 6 αλλα δεν αγχωνωμαι καθολου να τα χασω μου αρεσω κι ετσι

κατια81
04-09-10, 21:00
Μιας και εφτασα στο τελος κανω τον απολογισμο μου!!!!
Συνολικα 6 κιλα πηρα!!!!
Δεν μπορω να πω οτι προσεχα....:mrgreen:.......απλα οταν μπηκα στον μηνα μου μου ανεβηκε λιγο το ζαχαρο και ετσι προσεχα ......με αποτελεσμα να χασω και μισο κιλο!!!!!
Κατα τα αλλα μια χαρα!!!
Πιστευω μολις βγω απο το μαιευτηριο να τα εχω χασει......η μπεμπουλα μου μονο μεχρι στιγμης ειναι 3100!!Για να δουμε!!!
Με το καλο σε ολες!!!

babyboo
08-09-10, 10:08
Καλημέρα. Εγώ δυστηχώς είμαι στην 25η εβδομάδα και έχω πάρει ήδη 14. Που θα φτάσω δεν ξέρω. Και όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν πανω απο τα κανονικά μου κιλά αρκετα.

Παρολο που ο αντρας μου προσπαθεί να με συγκρατήσει, παρολο που κάθε φορά που τρώω μετα υποφέρω απο καουρες στο λαιμό και παλινδρομήσεις, πεινάω συνέχεια. Καθε βράδυ κάνω απολογισμό του τι έφαγα όλη την ημέρα και τρομάζω!! Να δω πως θα τα χάσω μετά!!! Θα πρέπει να ράψω το στόμα μου τελείως!!!!!

ballou
08-09-10, 10:11
Το τελευταίο τρίμηνο μόνο 2 κιλά, καθώς είχα πάρει τα 10 μέχρι τον 5ο μήνα. Όχι ότι πρόσεχα απλά έτυχε.

xanthi24
08-09-10, 11:29
kalimera koritsia ego eimai ston 7 pros to telos kai exo parei 10 kila tora omos kano diatrofi giati paroysiasa ligo anebasmeno saxaro troo elaxista poli peina.....alla tha bgei kai se kalo me ta kila:p

kisha
08-09-10, 11:55
καλημερα κουκλες!εβλεπα ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙΜΟΥ ΧΤΕ ςΚΑι στου ς 5 μηνες ειχα παρει 10 κιλα!τα οποια διατηρησ αμεχρι τον 7ο μηνα οπου παρουσιασα διαβητη κυησης και νε διατροφη εχασα 4 σε 1 εβδομαδα!ειμαι 6 κιλα επιπλεον δηλαδη και οδευω στην 32η εβδομαδα!μακαρι να παν ολακαλα και ολα φτιαχνονται μετα!κιλα,μαλλια,μυαλα...!!!!!!!με το καλο!

EvaBar
08-09-10, 12:38
Τους 2 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης μου πήρα 3 κιλά και συνολικά πήρα 10 τα οποία έχασα αμέσως και τα οποία ξαναπήρα όταν σταμάτησα να θηλάζω :S Βέβαια αυτά τα 10 που είχα πάρει πρέπει να πω πως ήταν τόσα γιατι ουσιαστικά σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν σε δίαιτα (έτρωγα ένα γλυκό το μήνα, μου είχαν κόψει το αλάτι και λόγω καούρας έτρωγα όλο ψητά και νερόβραστα).
Τώρα είμαι στον 3ο και πάλι καλά αντί να πάρω έχω χάσει 2 κιλά προς το παρόν. Ελπίζω να καταφέρω να πάρω πάλι το πολύ 10, γιατί ξεκίνησα την εγκυμοσύνη +5 σε σχέση με την προηγούμενη φορά.

EvaBar
08-09-10, 12:48
εγώ είμαι στην 37 εβδομάδα και είμαι +13 κιλά:-(:sad:
νοιώθω σαν ντουλάπα και ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι στην ζυγαριά θα έβλεπα μπροστά το 7........
άντε να γεννήσω:rolleyes::rolleyes:

Ενώ εμείς που ξεκινήσαμε απο το 7... δεν έχουμε τέτοια άγχη! αχαχαχαχαχαχ:mrgreen:

babyboo
08-09-10, 14:28
Ενώ εμείς που ξεκινήσαμε απο το 7... δεν έχουμε τέτοια άγχη! αχαχαχαχαχαχ:mrgreen:

ελα ντε εγω φοβάμαι οτι θα δω το 9 γιατι με το 7 ξεκινησα και το 8 το έχω ήδη δει.:sad:

xanthi24
08-09-10, 14:40
kisha epeidi kai ego paroysiasa diabiti kyisis eimai ston 7 mina 28 ebdomada prostopoaron to rythmizo me diatrofi sou eipe o gynaikologos sou tipota gia kaisariki?ego tora tha pao stis 16 na do ti tha mou pei...me to kalo sou euxomai to moraki sou:grin:

μαριγια
12-09-10, 23:36
ειμαι στην 34 εβδομαδα και εχω παρει 8 κιλα.. ελπιζω να μην γινει 2ψηφιος!!! ή αντε, το πολυ μεχρι 10..

ARKOUDAKI
12-09-10, 23:39
καλησπερα..εγω εχω παρει 11 μεχρι τωρα..για να δουμε πόσο θα βγει το συνολακι μεχρι το τελος??

chrisa1980
13-09-10, 00:20
Γεια σας και απο μενα κοριτσια!!!Με περιφάνεια σας λέω οτι μπήκα στην 34η εβδομάδα και εχω πάρει μόλις 4.5 κιλά.Αφου ο γιατρός κάνει τον σταυρό του κάθε φορά που πάω.Με το καλό τα μωράκια μας και τα κιλά χάνονται!:D

vetkat80
01-10-10, 21:42
Γεια σας! Γεννησα κι εγω πριν 3 μηνες. Ειχα τρελο αγχος με τα κιλα, ηταν το μοναδικο μου προβλημα σε ολη μου την εγκυμοσυνη. Στον 8ο ειχα παρει 9 και αγχωθηκα γιατι στο ντοπλερ το μωρο φανηκε λιγο μικροσωμο. Οποτε το εριξα στο φαι γιατι με φαγανε οι τυψεις και στην 37+4 που γεννησα τελικα ημουν απο 58 που ξεκινησα 71, συνολο 13 κιλα. Μετα τη γεννα εχασα 5,5 και γυρισα σπιτι 66, σημερα 3 μηνες σχεδον μετα ειμαι 61 και καθημερινα χανω βαρος. Βοηθαει οτι θηλαζω και αποκλειστικα και κανω και ισορροπημενη διατροφη. Πιστευω ως τα Χριστουγεννα θα ειμαι 56 και μετα θα αρχισω γυμναστικη γιατι τωρα και διαιτα και γυμναστικη και θηλασμος, θα τα φτυσω τελειως

kallia11
19-10-10, 18:59
Εγώ είμαι στην 28+3 εβδομάδα. Αν και συνεχίζω ακόμη να ανακατεύομαι εχω πάρει 8,5 κιλά.... Να δούμε που θα φτάσω. Στις προηγούμενες ςγκυμοσύνες είχα πάρει 12 και 11 κιλά αντίστοιχα αλλά πάλι δεν κατάφερα να τα χάσω όλα...

ΡΙΑ84
19-10-10, 19:25
Εγω τωρα ειμαι στην 34 εβδομαδα και εχω παρει 6 κιλα,τωρα μεχρι να γεννησω...δεν ξερω ποσα ακομα!!!!!
Στις προηγουμενες ειχα παρει 12 στο πρωτο και 6-7 στον δευτερο.
Με το καλο τα μωρακια μας και τα κιλα τα χανουμε!!!!!!

θανασάκης
20-10-10, 15:37
Εγώ βρίσκομαι στην 32+5 και έχω ήδη πάρει 14 κιλα. Στο γιο μου πήρα συνολικά 15 μέχρι που γέννησα αλλά έχασα 20 γι' αυτό δεν αγχώνομαι. Αλλά βρε κορίτσια, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να παίρνετε μόνο 6 ή 8 κιλά σε όλη την εγκυνοσύνη. Εμένα με το που μου βγαίνει θετικό το τεστ είμαι + 1.5.

ΛΕΝΑΝΕΚ
20-10-10, 22:45
Ειμαι στην 32 εβδομάδα περίπου και τα κιλά έρχονται συνέχεια!!!
Έχω ήδη 21 κιλά πάρει.
Πεινάω σαν λύκος,τρέχω με άλλα 2 παιδιά και δουλειά αλλά πάντα βίσκω χρόνο για πολύ φαί!
Δεν μου αρέσει αλλά με το παραμικρό και κιλό!

latina
27-10-10, 14:25
εγω μπαινω σε 1 βδομαδα στον ογδοο και εχω παρει 8 κιλα μεχρι σημερα!
προσπαθω να μη ξεφευγω, κανω κατι χαζομαρουλες για τρωω μεχρι σκασμου και μετα το μετανιωνω επειδη ανακατευομαι και μου ρχεται συγνωμη να τα βγαλω!

anthios
10-11-10, 07:13
εγω ειμαι στην 33η βδομαδα.ξεκινησα 60 και εχω παρει συνολικα 7.5 κιλα.το θεμα ειναι οτι τις τελευταιες 4 βδομαδες βαζω 1 κιλο τη βδομαδα με το ιδιο φαι που ετρωγα σε ολη την εγκυμοσυνη.ελπιζω να μην αθροιστουν αλλα 7 μεχρι να γεννησω..

ΛΕΝΑΝΕΚ
11-11-10, 06:35
Ειμαι στην 32 εβδομάδα περίπου και τα κιλά έρχονται συνέχεια!!!
Έχω ήδη 21 κιλά πάρει.
Πεινάω σαν λύκος,τρέχω με άλλα 2 παιδιά και δουλειά αλλά πάντα βίσκω χρόνο για πολύ φαί!
Δεν μου αρέσει αλλά με το παραμικρό και κιλό!

Εβδομαδα 35 είμαι +26 κιλά! Η κατάσταση έχει ξεφύγει για τρίτη φορά για μένα!

ΙΩΑΝΝΑ_30
11-11-10, 18:51
Αυριο μπαινω στην 39 και εχω παρει 12 κιλα αυτο που λενε για τους τελευταιους μηνες δεν ισχυει τουλαχιστον σε μενα. Αρχες 8ου μεχρι σημερα εχω παρει μονο ενα κιλο. Τα περισοτερα τα πηρα τον 4 με 5 μηνα που ειμουν καλυτερα. Τωρα ειναι δυσκολα πονοι, καουρες , φουσκωματα, ειμουν και 1 εβδομαδα αρρωστη. Ο γιατρος μου παντως μου λεει οτι ειναι τα ιδανικα και θα τα χασω πολυ γρηγορα.

aleca
12-11-10, 08:08
Εβδομαδα 35 είμαι +26 κιλά! Η κατάσταση έχει ξεφύγει για τρίτη φορά για μένα!
μπροστα στα κιλα που πηρα εγω τα δικα σου δεν ειναι τιποτα :p Με το καλο να γεννησεις!

viki35
12-11-10, 08:58
Στην 1η εγκυμοσυνη ειχα παρει 25 κιλα , ειχα ξεκινησει και απο ψηλα , οποτε ειχα κοντεψει να γινω τριψηφια χαχαχαχα, φυσικα τοσα κιλα δεν χανονται με τη γεννα οποτε και ακολουθησα για 1 χρονο διατροφη απο διαιτολογο και εχασα περιπου 35 κιλα .
Στη δευτερη εγκυμοσυνη εχασα στο 1ο τριμηνο και 2 κιλα και τελικα οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ημουνα -2 κιλα απο οσο αρχησα την εγκυμοσυνη .
Τωρα στην 3η ε δεν προλαβα ακομα πολλα πολλα , ειχα χασει παντως ως τις 8w 1,5 κιλο γιατι ειχα κατι αιδηιλες και κατι χαζοανακατωσουρες .Τωρα μετα την αποξεση εβαλα το μισο κιλο γιατι το εριξα στο φαι αν και καπου εδω πρεπει να βαλω ΣΤΟΠ .

marmar15
26-11-10, 10:34
κ εγώ πάντως νομίζω, χωρίς να ξέρω βέβαια, ότι δεν είναι απόλυτο αυτό με το τρίτο τρίμηνο. θα το διαπιστώσω από βδομάδα που θα πάω στο γιατρό. αλλά τώρα είμαι 24 εβδομάδες και στον προηγούμενο μήνα έβαλα 3 κιλά μαζεμένα, με φαί βέβαια. Αλλά νομίζω ότι ή στο 2 ή το 3 τρίμηνο παίρνεις τα πολλά. ελπίζω δηλαδή. εγώ είμαι +8 και απεριμένω από εβδομάδα να δω. Πάντως παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο στο πόσα κιλά βάζεις. Για παράδειγμα η δυσκοιλιότητα σίγουρα ανεβάζει τον δείκτη. ή αν κάποιος έκανε πριν γυμναστική και την έκοψε απότομα λόγω εγκυμοσύνης, κ αυτό παίζει το ρόλο του. μπερδεύεται ο μεταβολισμός. Για το κόψιμο του τσιγάρου μην το συζητήσουμε!!!!εκέι να δείτε σαβούριασμα!

efi25
26-11-10, 19:10
κι εγω ειμαι στην 27η εβδομαδα και εχω παρει ηδη 12 κιλα ουτε που ξερω που θα φτασω ελπιζω να τα καταφερω και να παρω 3 ακομα αν και δυσκολο με τη λαιμαργια που με πιανει

katerina mpi
27-11-10, 13:00
καλημερα εγω ειμαι 34 βδομαδων και εχω παρει μεχρι στιγμης 11.5 κιλα και μου φαινονται πολλα γιατι δε ξερω ποσα θα παρω ακομη...ελπιζω να μην ειναι πολλα μονο.

marmar15
30-11-10, 11:18
Εγώ βρίσκομαι στην 32+5 και έχω ήδη πάρει 14 κιλα. Στο γιο μου πήρα συνολικά 15 μέχρι που γέννησα αλλά έχασα 20 γι' αυτό δεν αγχώνομαι. Αλλά βρε κορίτσια, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να παίρνετε μόνο 6 ή 8 κιλά σε όλη την εγκυνοσύνη. Εμένα με το που μου βγαίνει θετικό το τεστ είμαι + 1.5.
αχ, ακριβώς το ίδιο αναρρωτιέμαι κ εγώ. Κί εγώ μόλις πήγα στο γιατρο ήμουν +1,5 κιλό. Τώρα 24 εβδομάδες +10! εύχοαμι να μη φτάσω πάνω από τα 16 σύνολο. Αλλά κ εγώ όλη την ώρα πεινάω. δεν μπορώ να κρατηθώ με τίποτα

anthios
01-12-10, 06:57
στην 36η στα 9 κιλα..σημειωνω οτι απο τα μεσα του 7ου-8ο τα κιλα αυξανονται κατα 1 τη βδομαδα..τουλαχιστον..

christina_mak
04-12-10, 02:15
ειμαι στην 30η εβδομαδα τελευταια φορα με ζυγισε στην 28η και ειχα παρει 2.800 βεβαια εχω διαβητη κυησης κ κανω ινσουλινη..οποτε καταλαβαινετε! ξερει καμια σας μεχρι ποσα κιλα ειναι οκ να παρεις αν εχεις διαβητη κυησης? μεχρι τωρα το μονο που μου λεει κ ο γυναικολογος κ ο διαβητολογος ειναι οτι παω καλα αλλα να προσεχω μην παρω (λογω ζαχαρου)..

maria_sp
04-12-10, 02:46
ειμαι στην 30η εβδομαδα τελευταια φορα με ζυγισε στην 28η και ειχα παρει 2.800 βεβαια εχω διαβητη κυησης κ κανω ινσουλινη..οποτε καταλαβαινετε! ξερει καμια σας μεχρι ποσα κιλα ειναι οκ να παρεις αν εχεις διαβητη κυησης? μεχρι τωρα το μονο που μου λεει κ ο γυναικολογος κ ο διαβητολογος ειναι οτι παω καλα αλλα να προσεχω μην παρω (λογω ζαχαρου)..

Καλησπέρα!! Το πόσα κιλά είναι καλά να πάρεις στην εγκυμοσύνη όταν έχεις διαβήτη κύησης εξαρτάται από το βάρος πριν την εγκυμοσύνη..
Συγκεκριμένα υπολογίζεις το Δείκτη Μάζας Σώματος πριν την εγκυμοσύνη, ο οποίος είναι βάρος/ύψος2 (βάρος δια το ύψος στο τετράγωνο εννοώ).

Οπότε, αν είχες ΔΜΣ <19,5 τότε 12,7 - 18,2 κιλά
ΔΜΣ 19,8 - 26 τότε 11,4 - 15,9 κιλά
ΔΜΣ 26,1 - 29 τότε 6,8 - 11,4 κιλά
ΔΜΣ >29 τότε 6,8 κιλά
Για δίδυμη κύηση 15,9 - 20,5 κιλά

Για παράδειγμα μια γυναίκα με βάρος 50 κιλά πριν την εγκυμοσύνη και ύψος 1.55, έχει ΔΜΣ 20,81, οπότε επιτρέπεται 11,4 - 15,9 κιλά

Φυσικά δεν τα έβγαλά από το μυαλό μου!! Τα έχω βρει σε αυτό το άρθρο Nutritional Guidelines for Women with Gestational Diabetes_Colorado Public Health_2007 μπορείς να το ψάξεις και για άλλες πληροφορίες!!

Πάντως η σύσταση της διατροφής στο διαβήτη είναι πολύ σημαντικό!! Ελπίζω να σε έχουν παραπέμψει σε διαιτολόγο για πληροφορίες!!
Καλό βράδυ!!

anna15
25-12-10, 23:56
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Εγώ είμαι 26 εβδομάδα, δίδυμη κύηση και έχω πάρει 15, τα τελευταία 5 σε 3 εβδομάδες αφού καταπίνω στην κυριολεξία αμασητες τις σοκολάτες. Ήταν και η γιορτή μου και με τσάκισαν τα γλυκά. Ο γιατρός μου φωνάζει....Ελπίζω να μην πάρω πολλά ακόμα....

zitamar
26-12-10, 08:49
ANNA μου σε εμας με διδυμα επιτρεπεται να παρεις 18-24 κιλά,αλλα και στις κυησεις με ένα εμβρυο νομιζεις πολλες έχουν παρει μέχρι 12??? λιγες. Ετσι και αλλιως στο μεγαλύτερο ποσοστο τα διδυμάκια γεννιουντε την πρωτη εβδομαδα του 9ου οποτε οτι πάρεις μέχρι τοτε.Βεβαια θα δεις ότι μετα τρωμε δεν τρωμε παιρνουμε κιλακια και αργοτερα συνηθως επειδη δεν θα μπορουμε να χωνευσουμε ευκολα το φαγητο γιατι μας πιεζουν τα μπεμπε μειωνουμε το φαγητο που καταναλώνουμε απο μόνες μας. Εγω είμαι στην 32 εβδομαδα και σίγουρα έχω παρει 15-16 κιλα αφου λογω και εορτων όλο και κατι γλυκα τρώω.... (πριν 2 εβδομ ειχα παρει 14+). Μην αγχωνεσαι μετα με το τρεξιμο που θα φαμε με 2 μωρα σίγουρα θα τα χασουμε(χι,χι)

aliki1983
26-12-10, 13:59
Καλημέρα και Χρόνια πολλά.
Εγώ είμαι στα μέσα της 29ης εβδομάδας και μέχρι στιγμής έχω πάρει 7,5 κιλά.
Λέτε να ξεπεράσω τα 12 μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης?

pennou
26-12-10, 16:59
χρονια πολλα κοριτσια μου και γω στα μεσα της 29ης ειμαι και εχω παρει 2 κιλα...
αλλα ξεκινησα με περισσοτερα κιλα στα 74 και εκανα και ζαχαρο και οι γιατροι με κυνηγανε να μην παρω αλλα να χασω...
ας μην ειχα και γω το μαρτυριο του ζαχαρου και για τα κιλα δεν 8α με πειραζε θα τα χανα...

marmar15
29-12-10, 12:25
28 εβδομάδων και +12. Ο γιατρός γέλαγε και μου είπε ότι τα πήρα τα κιλά που διακαιούμαι!Και τώρα τι κάνουμε που δεν μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου? Βασικά παρατήρησα ότι άργώ πολύ να καταλάβω ότι έχω χορτάσει. Δηλαδή, είτε λίγο φάω είτε πολύ μέτα από 2 ώρες έρχετα το φούσκωμα και βέβαια οι καούρες. Απλά θα προσπαθήσω να περιμένω μέχρι να έρθει ο κορεσμός. Μην τρέχουμε και δεν φτάνουμε μετά! Γενικά είναι θέμα οργανισμού το πόσο εύκολα παχαίνουμε στην εγκυμοσύνη όπως και το πόσο εύκολα τα χάνουμε μετά!

Χριστινα Μ
29-12-10, 12:38
χρονια πολλα κοριτσια και απο μενα εγω ειμαι στην 24 εβδομαδα + 4 μερες τα κιλα που εχω παρει ειναι 4 μεχρι τωρα και ο μικρος ειναι 600γρ βεβαια και γω δεν στματαω τρωω αλλα ειναι θεμα οργανισμου που λεει και η marmar15 πιστευω ομως οτι μεχρι το τελος τακιλα μου θα τα εχω παρει σιγουρα.................. εχω ενα καλο βαζω δυσκολα και χανω ευκολα!

Χριστινα Μ
29-12-10, 14:56
κοριτσια θελω να ρωτησω κατι και αν γνωριζει καποια να μου πει εγω ειχα μεχρι τωρα γιατρο που ξεγεννουσε στο γενεσις μονο και απο αποψη καθαρα οικονομικη δεν μπορουμε με τον ανδρα μου να γεννησουμε εκει εχει μια εβδομαδα που σκεφτομαι σοβαρα το παπαγεωργιου εδω στη θεσσαλονικη αλλα δεν ξερω κανενα γιατρο που να ειναι καλος αλλα και γενικα κανεναν απο εκει μεσα να με κατευθυνει ξερει καμια τιποτα γιατι ο καιρος περναει και δεν ξερω αν καποιος θα μπορεσει να με αναλαβει απο εκει αν ξερετε καποιον ονομα η τηλ σε γραφειο πειτε μου γιατι το σπορακι μου θελω να το προσεξω πριν παω.................φιλια.

pavlitsa
04-01-11, 19:35
κοριτσια καλησπέρα!
εγω ειμαι + 14 πλέον και διανυω την 30η βδομαδα.
ξεκινησα ομως ελλιποβαρής και αδυναμη απο προηγουμενες ταλαιπωριες οπότε ο γιατρος μου επέβαλλε να τρωω καλα- για να σταθω κ στα ποδια μου. θα τα χασω δεν υπάρχει περιπτωση- η κινηση ειναι το παν και μετα τη γεννα θα επανελθω:)

maraki 83
07-01-11, 14:57
Καλημέρα και Χρόνια πολλά.
Εγώ είμαι στα μέσα της 29ης εβδομάδας και μέχρι στιγμής έχω πάρει 7,5 κιλά.
Λέτε να ξεπεράσω τα 12 μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης?
αλικη ποσα κιλα εισαι τωρα στην 31 εβδομαδα?εγω 13 κιλα και ειμαι στην 28 εβδομαδα.ετσι για να παιρνεις κουραγιο.

Coraline
07-01-11, 15:03
Μια από τα ίδια και εγώ 29η εβδομάδα και έχω πάρει 8 κιλά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που ακολουθουσα τον ίδιο ρυθμό άυξησης στην 39η εβδομάδα που γέννησα είχα πάρει 12 κιλά.

aliki1983
07-01-11, 16:04
αλικη ποσα κιλα εισαι τωρα στην 31 εβδομαδα?εγω 13 κιλα και ειμαι στην 28 εβδομαδα.ετσι για να παιρνεις κουραγιο.

στην 31η 9 κιλά...
Είμαι περίεργη πόσα θα πάρω μέχρι το τέλος

pennou
07-01-11, 20:19
31η εβδομαδα και ειμαι +2....
αλλες 6 εβδομαδες για να μπορω να φαω σαν ανθρωπος οτι μου χει λειψει.... :(

maraki 83
08-01-11, 16:06
[QUOTE=pennou;1854735]31η εβδομαδα και ειμαι +2....
αλλες 6 εβδομαδες για να μπορω να φαω σαν ανθρωπος οτι μου χει λειψει.... :([/QUOTE
πως πηρες τοσα λιγα μονο?εχανες στην αρχη απο εμετους?εγω τρελαινομαι στην πεινααααααααααααααα..................................μπραβο παντως που εχεις πειθαρχια:!:

pennou
08-01-11, 21:30
[QUOTE=pennou;1854735]31η εβδομαδα και ειμαι +2....
αλλες 6 εβδομαδες για να μπορω να φαω σαν ανθρωπος οτι μου χει λειψει.... :([/QUOTE
πως πηρες τοσα λιγα μονο?εχανες στην αρχη απο εμετους?εγω τρελαινομαι στην πεινααααααααααααααα..................................μπραβο παντως που εχεις πειθαρχια:!:

δυστυχως μου κανε διαβητη κυησης και τρεφομαι με πολυ συγκεκριμενα πραγματα...μακαρι να παιρνα κιλα παρα να τραβαω αυτο που τραβαω....

Xristinakip
11-01-11, 11:02
Στην 26η + 3ημ. και είμαι ήδη +11,5 κιλά:oops:!!! Που θα φτάσω ουτε να το φανταστώ δεν θέλω. Η πλάκα είναι οτι όλοι μου λένε δεν έβαλες πολλά κιλά!! Δηλαδή πόσα πια θα έβαζα?? απο αυτά που ακούω και διαβάζω ήδη το παράκανα αλλά πεινάω συνέχεια, οι εξετάσεις μου είναι μιά χαρά, το μωρό τέλειο (830γρ πριν 7 ημέρες), μου αρέσουν και οι ωραίες γεύσεις οπότε... δίαιτα και γυμναστήριο μετά την γέννα και βλέπουμε... μιά ζωή προσέχουμε ας το απολαύσουμε λίγο τώρα που έχουμε και την τέλεια δικαιολογία!!:p:p

Χριστινα Μ
11-01-11, 13:15
Στην 26η + 3ημ. και είμαι ήδη +11,5 κιλά:oops:!!! Που θα φτάσω ουτε να το φανταστώ δεν θέλω. Η πλάκα είναι οτι όλοι μου λένε δεν έβαλες πολλά κιλά!! Δηλαδή πόσα πια θα έβαζα?? απο αυτά που ακούω και διαβάζω ήδη το παράκανα αλλά πεινάω συνέχεια, οι εξετάσεις μου είναι μιά χαρά, το μωρό τέλειο (830γρ πριν 7 ημέρες), μου αρέσουν και οι ωραίες γεύσεις οπότε... δίαιτα και γυμναστήριο μετά την γέννα και βλέπουμε... μιά ζωή προσέχουμε ας το απολαύσουμε λίγο τώρα που έχουμε και την τέλεια δικαιολογία!!:p:p

και εγω ειμαι στην 26 εβδομαδα σημερα μπηκα κιλα τοσα δεν μπορω να πω οτι εχω παρει μονο 5 απο την αρχη ως τωρα και τρωω αρκετα ειδικα το τελευταιο διαστημα να ανησυχω που δεν εχω παρει πολλα κιλα?

joan80
11-01-11, 21:24
Χριστίνα και εγώ την 26 εβδομάδα είχα πάρει μόνο 5,5 κιλά. Και έλεγα άντε θα φτάσω τα 10 μέχρι το τέλος. Τελικά πήρα 14. Συνήθως τα πολλά κιλά μπαινουν στο τέλος. ¨Οποτε όσο λιγότερα έχεις πάρει στην αρχή τόσο καλύτερα. Βέβαια έτρωγα, δεν μπήκαν από μόνα τους. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου και μην ανησυχείς για τα κιλά. Οσα και να πάρεις, πολλά ή λίγα, φεύγουν.

poupoula
12-01-11, 12:03
Πρόσεχε γιατι κι εγω ως την 23η ειχα +4 και σε 20 μερες εγινα +9 .
Στην πρωτη εγκυμοσυνη εφτασα συνολο +13. Μου έμειναν 3 και παρολα αυτα ειμαι πολυ αδυνατη γι αυτο και ετρωγα ανυποψιαστη μεχρι να παω στο γιατρο και να φυγω με τα μουτρα στο πατωμα απο το σοκ!!!!!

Steisy
12-01-11, 23:55
Κι εγώ είμαι στην 23w & 4d και είμαι στα +4 κιλά. Δεν έχω όμως τη διάθεση να στερηθώ πολλά. Ελπίζω να μην ξεφύγω και πολύ γιατί έχω κι ένα προβληματάκι με τη μέση μου!

eleonora78
13-01-11, 09:07
Εγώ είμαι στην 29η εβδομάδα και έχω πάρει 6,5 κιλά. Νομίζω ότι είναι πολλά... Και έχω μπροστά μου τις μεγάλες αυξήσεις.....

evig
13-01-11, 19:00
Είμαι ακριβώς 34 εβδομάδων και +10 κιλά. Το θέμα είναι ότι έχουν μείνει άλλες 6 βδομάδες και δεν θέλω να ξεπεράσω το όριο των 12-13 κιλών που είχα βάλει από την αρχή. Τον τελευταίο μήνα πόσα κιλά να υπολογιζω?

maraki 83
14-01-11, 00:51
[QUOTE=pennou;1855849][QUOTE=maraki 83;1855528]

δυστυχως μου κανε διαβητη κυησης και τρεφομαι με πολυ συγκεκριμενα πραγματα...μακαρι να παιρνα κιλα παρα να τραβαω αυτο που τραβαω....[/QU
κανε υπομονη καλη μου κοντευεις:!:με το καλο σου ευχομαι:!:

Marypa
18-01-11, 22:05
Geia sas koritsia.Eimai stin 27 bdomada, molis mpika diladi sto 3o trimino kai exw balei 6 kila!!Trww apo ola den steroumai tipota..an kai mou brikan teleutaia auximeno zaxaro kai prepei na prosexw apo edw kai pera..Pisteuw omws oti exei simasia kai me posa kila xekinises ..Autes pou itan adunates sunithos bazoun pio polla kila kai pio eukola.Egw pou ta eixa ta kila mou- xekinisa konta sta 90!!-etrwga kai prin polu ,opote den ebala kai polla perapanw! Na dw pos tha xasoume meta...:(

pennou
19-01-11, 13:16
ρε κοριτσια εχω μια απορια...μια κοπελα αδυνατη μπορει να κανει διαβητη κυησης????
γιατι μου λενε οι γιατροι οτι πρεπει να χασω κιλα μολις γεννησω για να μην μου δημιουργηθει αργοτερα μονιμος...

maria ampelokipi
19-01-11, 13:47
φυσικά και μπορεί μια κοπέλα αδύνατη να κάνει διαβήτη κύησης! δεν έχει να κάνει με τα κιλά (αν και αποτελούν επιβαρυντικό παράγοντα), αλλά με το πόσο μεταβολίζει ο οργανισμός σου το σάκχαρο

Χριστινα Μ
19-01-11, 14:01
ρε κοριτσια εχω μια απορια...μια κοπελα αδυνατη μπορει να κανει διαβητη κυησης????
γιατι μου λενε οι γιατροι οτι πρεπει να χασω κιλα μολις γεννησω για να μην μου δημιουργηθει αργοτερα μονιμος...

pennou αυτο που λες δεν το γνωριζω αλλα αλλα θα σου πω αυτο ειμαι στην 27 εβδομαδα και εκανα την καμπυλη σακχαορυ σημερα τα αποτελεσματα αυριο ογιατρος με ρωτησε ποσα κιλα επηρα και του ειπα 7 μου λεει αν ειχα κληρονομικοτητα απο σακχαρο παππους,γιαγια, και ειπα οχι παιζει ρολο η κληρονομικοτητα να ξερεις παντως αλλα κατα την δικη μου αποψη πιστευω οτι και μια αδυνατη κοπελα μπορει να εμφανησει σακχαρο σου ευχομαι ολα καλα να σου πανε και με το καλο το μωρακι σου..:D

aliki1983
19-01-11, 14:29

από όσο ξέρω δεν παίζει το βάρος της μαμας για τον διαβήτη της κύησης. Είναι ανεξάρτητο το πάχος από το αν ένας οργανισμός μεταβολίζει τη γλυκοζη ή όχι.
Απλά τα άτομα με κάποια επιπλέον κιλά έχουν περισσότερες πιθανότητες να μην μεταβολίζουν την γλυκόζη σωστά.

pennou
20-01-11, 00:04
αχ κοριτσια μου ευχαριστω για τις απαντησεις...
με το καλο τα μωρακια μας...
απλα εχω κουραστει και τα χω βαλει με τον εαυτο μου

maria ampelokipi
20-01-11, 10:42
να μην στενοχωριέσαι καθόλου, κοίτα να είναι καλά και χαρούμενο το μωράκι σου, απόλαυσε την περίοδο αυτή που είναι ακόμα στην κοιλιά σου και πάτε παντού μαζί και το νιώθεις και είσαι η πηγή της ζωής του και τα κιλά είναι δευτερεύον ζήτημα, άσε που χάνονται πολύ εύκολα και τα πιο πολλά από αυτά είναι το μωρό+πλακούντας+αμνιακό υγρό+στήθος+αίμα+κατακράτηση υγρών! και με τον θηλασμό θα βοηθηθείς πολύ!
με το καλό το μπεμπέ!!!

Χριστινα Μ
20-01-11, 13:19
Κοριτσια εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο επηρεαζει καθολου την εγκυμοσυνη το εμβρυο ο υπολογιστης?το γνωριζετε?

maria ampelokipi
20-01-11, 14:11
εγώ εργαζόμουν κανονικά μέχρι μια εβδομάδα πριν γεννήσω και φυσικά όλο το 8ωρο το περνούσα μπροστα στον υπολογιστή (σε Τράπεζα δουλεύω). Δεν μου ανέφερε κάτι η γιατρός μου, το μπεμπάκι γεννήθηκε μια χαρά, άρα ελπίζω να μην επηρεάζει ο υπολογιστής τα έμβρυα.

kleio85
30-01-11, 22:16
:D:DKαλησπερα:D:D κι απο μενα σε ολες τις εγκυουλες ,μαμαδες ,και οσες θελουν να ερθει ο πελαργος......μπαινω στο τριτο τριμηνο με +9 κιλα....πιστευω ειναι καλα...απλα μπαινει κ λιγο το αγχος του τελευταιου τριμηνου με αυτα που ακουω οτι μπαινουν τα κιλα πολυ ευκολα....ελπιζω και θα προσπαθησω να μην ξεπερασω τα 13 στο συνολο.......παιρνω θαρρος επειδη εχω σχεδον 1 μηνα που διατηρω αυτα τα +9 κιλα (τα περισσοτερα ειχανε μπει μαζεμενα στον 5ο:oops:), και το ζουζουνι μου παιρνει κανονικοτατα βαρος ...! εσεις πως τα πατε/πηγατε στο τελευταιο τριμηνο>>??

olympics
31-01-11, 23:28
Καλησπέρα! Εγώ στο 1ο μου παιδί είχα πάρει 14.5 κιλά ενώ στο δεύτερο 13 κιλά! Τα περισσότερα κιλά τα έβαλα τους τελευταίους 2 μήνες (σχεδόν 6 κιλά). Το μωρό μου είναι τώρα 3,5 μηνών, το θηλάζω αποκλειστικά και έχω χάσει 8 κιλά. Βέβαια έτρωγα ότι έβρισκα μπροστά μου μέχρι την προηγούμενη Δευτέρα όπου και ξεκίνησα διατροφή ειδική, λόγω του θηλασμού.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ79
01-02-11, 08:32
Καλημέρα σε όλες!
Εγώ μπάινω αυτή τη βδομάδα στον 7ο και έχω φτάσει τα 8 κιλάκια...
Ευτυχώς χωρίς να προσέχω καθόλου πόσο τρώω! Ελπίζω τους τελευταίους 3 μήνες, αλλάζοντας λίγο τη διατροφή μου, να μην περάσω τα +5 κιλά... Δύσκολο το βλέπετε..;