PDA

Επιστροφή στο Forum : Απολυμανση(κατσαρίδες)

Elenna
20-03-08, 15:38
Καλησπερα σας!!Ειμαι η Ελενα και περιμενω την μπουμπου μας να ερθει σε 4 μηνες :D
Το προβλημα μου ειναι οτι το σπιτι που μενω το καλοκαιρι μαζευει πολλες ......κατσαριδες :( :x Τα προηγουμενα χρονια εκανα καθε χρονο απολυμανση με συνεργειο καθαρισμου αλλα φετος που θα εχουμε την μαιμουδιτσα μας δεν ξερω τι να κανω :? :(
Το να μετακομισω ειναι παρα πολυ δυσκολο...ξερει κανεις καποια ασφαλη μεθοδο που θα μπορουσα να εφαρμοσω? Και μονο στην ιδεα οτι υπαρχει περιπτοση ενα απο αυτα τα εντομα να περασουν εστω και στα 5 μετρα απο την μπουμπου μου παθενω!!! :shock: :evil: :evil: :x :x :x

nnm004
20-03-08, 16:39
αχ κοριτσι μου ρωτα και μενα :( και εμεις εχουμε αυτες τις βρωμιαρες στο σπιτι μας , γενικως οι παλιες οικοδομες και ιδιαιτερα γαρ στη θεσσνικη φημιζονται για το κατσαριδομανι . Τεσπα εμεις πηραμε ενα μηχανημα οπου υποτιθεται εκπεμπει ηχους σε συχνοτητα που την ακουνε και τις τρομαζει και φευγουνε , δεν μπορω να πω οτι καθαρισε το σπιτι αλλα μετριασε το πραμα , να φανταστεις στην κουζινα ουτε λογος να κατσουμε να φαμε , τα πιατα και τα φαγητα η στο ψυγειο τα εχω η πανω στο τραπεζι και το χειροτερο 2 φορες ειχαμα βρει κατσαριδες στο κρεββατακι του μικρου μας , τη μια κοιμοτανε και αναγκαστικαμε να τον ξυπνησουμε για να τη διωξουμε και την αλλη ευτυχως δεν κοιμοτανε και ητανε αδειο . Κουκλα δυστηχως τετοια απαισια προβληματα λυνονται μονο σε μονοκατοικια

Vann
20-03-08, 16:42
Καλησπερα, κανε 2φορες απολυμανση μια τωρα την ανοιξη κ αλλη μια αρχες καλοκαιριου, εμεις στην πολυκατοικια μας κανουμε 2φορες παντα,κ πες τους να μπουν μεσα στο διαμερισμα σου κ να σου κανουν , δεν πιστευω να αντιμετωπισεις προβλημα μετα απο δυο απολυμανσεις. :wink:

nnm004
20-03-08, 16:44
πως γινεται η απολυμανση ? τι ακριβως κανουνε ? ειναι επικυνδινο το φαρμακο για τον μικρο ? θα πρεπει να λιψουμε καποιες μερες ?

Vann
20-03-08, 17:24
ειναι τελειως αοσμο, κ δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα απολυτως απλα για 2μερες δεν πρεπει να σφουγγαρισετε, εγω κανω κ μεσα στο σπιτι κ βαζει φαρμακο γυρω γυρω απο τα ντουλαπια της κουζινας, μεσα στο μπανιο που εινα τα σιφονια, κ εξω στο μπαλκονι , το μονο προβλημα ειναι να μην παει κανα πιτσιρικι κ κυλιεται στο πατωμα η μην του πεσει κανενα παιχνιδι στην περιοχη που υπαρχει το φαρμακο κ το βαλει στο στομα του.

nnm004
20-03-08, 17:26
ναι αυτο σκεφτικα και εγω , θα το συζητησβ με τον πανο και ισως να λυθει το προβλημα ετσι με τις μαλακισμενες σαβουροκατσαριδες

Μαράκι
21-03-08, 10:18
εμείς ακριβώς πέρισι τέτοιο καιρό περιμέναμε το κοριτσάκι μας, και κάποια στιγμή τον ιούλιο, 2μιση μηνών τότε το μικρούλι μας, παραουσιάστηκε το πρόβλημα με τις κατσαρίδες...η γιατρός μας ήταν κατηγορηματική στο να μην κάνουμε απολύμανση μέσα στο σπίτι, ή αν κάνουμε για 2 μέρες το μωρό να μεταφερθεί αλλού, λόγω του ότι ήταν πολύ μικρό ακόμη..τελικά έκανε όλη η πολυκατοικία, εκτός του δικού μας διαμερίσματος, εγώ έκανα έξω στις βεράντες, περιμετρικά του κυρίως σπιτιού, και κάθε βράδυ, έριχνα χλωρίνη μέσα στην αποχέτευση της μπανιέρας και έκλεινα όλα τα πώματα από νεροχύτες, και μπανιέρες ώστε να μην βγαίνουν...εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τη γενική απολύμανση του σπιτιού...φοβάμαι

υπομονή, θα φύγουν πού θα πάνε :(

Elenna
21-03-08, 10:43
Αυτο σκεφτομαι κι εγω, το μωρο θα ειναι νεογεννητο οποτε αδυνατον να ακουμπισει σε μερος που θα εχει πεσει το φαρμακο,η να ριξει παιχνιδι του....νομιζω.Αλλα μηπως πιραζει να το αναπνευσει η κατι τετοιο? Και αν την κανω την απολυμανση οι κατσαριδες δεν πλισιαζουν η ψοφανε μολις περασουν απο το φαρμακο?

gerakina
21-03-08, 11:08
Υπάρχουν και οι κατσαριδοφωλιές.Τις παίρνεις από σούπερ μάρκετ και υποτείθεται οτι τρώνε κάτι απο κει και πάνε και ψοφάνε.(ένας Θεός ξέρει πού..)
Επίσης μπορείς πριν μπεις στο μήνα σου να κάνετε με teza αλλά να μείνετε 2 μέρες αλλού.Εσύ ειδικά.Γιατί φαντάσου ένα φάρμακο που σκοτώνει τα πιο ανθεκτικά πλάσματα στον κόσμος,τις κατσαρίδες,τι μπορεί να κάνει στο εμβρυάκι σου!Έτσι όταν έρθει το μωράκι κι οι κατσαρίδες θα έχουν ψοφήσει και η μυρωδιά θα έχει φύγει.

Vann
21-03-08, 11:43
Ελενα εαν κανεισ απολυμανση κ ειναι καλο το φαρμακο δεν θα πλησιαζουν καθολου οι κατσαριδεσ ρωτα τον παιδιατρο η εναν γιατρο κ πεστου εαν θα εχεισ προβλημα με το νινακι , εγω ειχα κανει γιατι το φαρμακο τησ απολυμανσης ηταν αοσμο κ δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

annastasia
21-03-08, 12:15
Προσοχή κορίτσια: Το ότι δεν εισπνέεται ένα φάρμακο δεν το κάνει κατ' ανάγκη ακίνδυνο... απλά δεν μας ενοχλεί στη μύτη, τη "ζημιά" του την κάνει όμως... :?

nnm004
21-03-08, 12:37
ρε παιδια ενα διαστημα ειχε γεμησει εντελως παντου , πηγαινα να κατουρησω και σκοτωνα αυτες , πηγαινα να πιω νερο σκοτωνα κατσαριδες μεχρι και στο κρεββατι μας πανω ειχαμε βρει και το σπιτι το διατηρουμε απολυτα καθαρο δεν εχουμε πεταμενα απο εδω και εκει φαγητα , τι προβλημα και αυτο ρε σεις , τι θα κανουμε ? δεν θελω να μπλεξω με φαρμακα

annastasia
21-03-08, 12:45
Πωπωωωωω... πικρα γραφίστρια... το διαβάζω και μου σηκώνεται η τρίχα αν σκεφτείς ότι όταν δω κατσαρίδα ΟΥΡΛΙΑΖΩΩΩΩ!!!
Άσχετο: Και στο σπίτι στην Κρήτη έχουμε παρόμοιο (όχι το ίδιο σε ένταση) πρόβλημα... :?

Vann
21-03-08, 13:57
grafistria, ρωτα τον παιδιατρο γι αυτος ειναι ο πιο καταλληλος απο ολους μας για να σου πει εαν θα εχεις προβλημα με το φαρμακο, κ αν σου πει οτι δεν εχεις κανε οπωσδηποτε θα σωθεις,διαβαζα αυτα που εχεις γραψει κ εχω τρελαθει

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
21-03-08, 17:32
Εκανα απολυμανση και πριν γεννηθουν τα μικρα μου και αφου γεννηθηκαν καθε ανοιξη (προς Μαιο)
Απλα οταν ηταν πιο μεγαλα..εφευγα οσο το ριχναν το φαρμακο(για κανα 5ωρο απο το σπιτι) και μετα τις 2-3 μερες που δεν επρεπε να σφουγγαρισω στα μπαλκονια απλα δεν βγαιναν εξω .
Τα σιφονια τους νιπτηρες τους νεροχυτες και την μπανιερα τα επλενα κανονικα το πρωι (την επομενη μερα που καναμε απολυμανση) και φροντιζα μεχρι να τα περασω κανα 2 φορες ακομα να βγαζω τα παιδια που συχνα βολτα εξω και να γυρναμε μονο για υπνο .
Αυτα βεβαια τα εκανα εγω κατ υπερβολη για να ειμαι ησυχη :wink:

Καποια κοπελα ειπε σε καποιο σημειο για χλωρινη...ειναι οτι χειροτερο μπορει να κανει.....δυστυχως οι κατσαριδες δεν φευγουν με την χλωρινη :evil:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
21-03-08, 17:36
ρε παιδια ενα διαστημα ειχε γεμησει εντελως παντου , πηγαινα να κατουρησω και σκοτωνα αυτες , πηγαινα να πιω νερο σκοτωνα κατσαριδες μεχρι και στο κρεββατι μας πανω ειχαμε βρει και το σπιτι το διατηρουμε απολυτα καθαρο δεν εχουμε πεταμενα απο εδω και εκει φαγητα , τι προβλημα και αυτο ρε σεις , τι θα κανουμε ? δεν θελω να μπλεξω με φαρμακα

Μονο με απολυμανση απο πειστοποιημενο ομως ανθρωπο θα σωθεις
Εγω φοβαμαι πιο πολυ τα φαρμακα που υπαρχουν σε σουπερ μαρκετ (για κατσαριδες κτλ)και τις χλωρινες και γενικα τα βαρυα καθαριστηκα που χρησιμοποιουμε (τ αποφευγω..και χρησιμοποιω μονο τα απαραιτητα)

aglaia
22-03-08, 11:14
και κάθε βράδυ, έριχνα χλωρίνη μέσα στην αποχέτευση της μπανιέρας (

Η χλωρίνη είναι καρκινογόνος και δεν σκοτώνει τις κατσαρίδες, δεν απολυμαίνει, μόνο λευκαίνει...
Δεν πρέπει να εισπνέεται από το μωρό...

annastasia
22-03-08, 11:35
Αγλαϊα... γιατί σα να θυμάμαι από χημικό μέσα στο forum ότι απολυμαίνει κιόλας; :?

annastasia
22-03-08, 11:38
Το βρήκα...

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3285&postdays=0&postorder=asc&start=45

:?

aglaia
22-03-08, 11:48
Το βρήκα...

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3285&postdays=0&postorder=asc&start=45

:?

Απ' όσο ξέρω θέλει μεγαλύτερες συγκεντρώσεις για να γίνει απολύμανση. Το χλώριο δηλαδή απολυμαίνει αλλά το θέμα είναι αν υπάρχει η σωστή συγκέντρωση στη χλωρίνη. Εξακολουθεί πάντα να είναι επικίνδυνη...

Olg@
22-03-08, 16:16
Και εγώ έχω ακούσει ότι πριν το χρόνο καλό είναι να αποφεύγουμε παντελώς την χλωρίνη .... τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτο ... εγώ πάντως που την λατρεύω ( παλιότερα έριχνα και στο νερο που σφουγγάριζα) την έχω περιορίσει μόνο στο χώρο του μπάνιου και το καθαρίζω μόνο όταν κοιμάται το μωρό και αφήνω το παράθυρο ανοιχτό τέρμα να ξεμυρίσει αμέσως.

frene
22-03-08, 17:14
Κορίτσια εγω μολις προχτες βρηκα μια γνωστη που πουλαει οικολογικα καθαριστικα, και παραγγειλαμε 3 με την μαμα μου για να τα δοκιμασουμε, 1 γενικης χρησης, 1 για τα πιατα και 1 για τον φουρνο, συνολο 30 ευρω!Ακομη δεν μας τα εχει φερει. Ελπιζω παντως να ειναι λιγο καλυτερα απο τα κοινα απορρυπαντικα!
Οσο για την χλωρινη,κι εγω οταν σπουδαζα στην Θεσσαλονικη τη χρησιμοποιουσα παρα πολυ(δυστυχως :( ), γιατι το σπιτι ηταν παλιο και περνουσε πολυς κοσμος!!! :D (ωραια χρονια!!!)
Τωρα όμως μονο στο μπανιο βαζω και αραια και που!
Στα αληθεια βρε παιδια δεν απολυμαινει???
Αν ειναι να μην βαζουμε καθολου!

madchemist
24-03-08, 12:40
aglaia : Η χλωρίνη όπως γραφω και στο παραπάνω post σίγουρα και εξακριβωμένα ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΕΙ.

Δεν υπάρχει ισχυρότερο απολυμαντικό μέσο ευρείας χρήσης.

Θέλει προσοχή στη δοσολογία, η οποία συνήθως αναγράφεται στην ετικέτα.

Στην περίπτωση που δεν αναγράφεται θα πρεπει να καλεσουμε στο τηλ. την παραγωγο εταιρεία και να ζητησουμε συμβοπυλες για την ορθη χρηση και την σωστη δοδολογια προκειμενου να κάνουμε απλό καθαρισμό ή απολύμανση.

Η χλωρίνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε καμμία περίπτωση καρκινογόνος. Είναι καυστική, είναι τοξική όταν κάποιος την καταπιει αλλά σε καμμια περίπτωση δεν προκαλει καρκίνο.

Σίγουρα δεν μπορεί να σκοτώσει τις κατσαρίδες, εκτος αν και αυτες την καταπιουν με κάποιο τρόπο.

Δεν καθαρίζει τα ρούχα, τα λευκαίνει ΜΟΝΟ.

Παράδειγμα: Εστω ότι απο λάθος ένα λευκό ρούχο "εβαψε" απο ένα μη λευκό. Η ενστικτώδης κίνηση είναι να το βάλουμε σε μπολικη χλωρίνη με καυτό νερό για να ξαναγίνει λευκό.

ΟΜΩΣ αυτο που θα επιτύχουμε στην πραγματικότητα θα είναι να σταθεροποιήσουμε το χρώμα στο λευκό ρούχο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Είναι καλύτερα να το βάλουμε αμέσως μόνο του στο πλυντήριο με αρκετή σκόνη στου 70-80 στο μεγαλο προγραμμα ή να το στειλουμε καθαριστηριο.

Πάντα στη διαθεση σας

Σταματης Βαρδαξης
Χημικος MSc MBA

madchemist
24-03-08, 12:54
Επίσης σχετικα με τα εντομα.

Αλλο η απεντομωση και αλλο η απολυμανση.

Για την απεντομωση χρησιμοποιούνται εντομοκτονα φαρμακα που ειναι στην πλειοψηφεια τους θανατηφορα δηλητηρια και για τον ανθρωπο, ασχέτως οσμής.

Για την απολυμανση χρησιμοποιούνται φάρμακα που ειναι παρεμφερη με τη χλωρινη, το ντετολ κλπ(ας μην μπουμε σε λεπτομερειες).

Δεν ειναι κακο να ρωτατε το συνεργειο ή την εταιρεια που αναλαμβανει τη συγκεκριμένη εργασια εαν προκειται για απεντομωση ή για αποπλύμανση.
Επίσης ειναι απαραίτητο να ρωτησετε για όλα τα μετρα προφυλαξης που θα πρεπει να παρετε αφού γινουν οι εφαρμογες των φαρμάκων.

Ο κατάλληλος άνθρωπος να σας ενημερώσει είναι εκείνος ο οποίος υπογράφει το πιστοποιητικό απεντόμωσης ή απολύμανσης όπως ορίζεται απο τη νομοθεσία.

Απαιτηστε την ενημερωση, ειναι νομικη τους υποχρεωση τους να σας την παρεχουν αδιαμαρτυρητα, με καθε λεπτομερεια και χωρις πολλα πολλα...

Παντα στη διαθεση σας

bizoudaki
24-03-08, 13:59
Συμβουλη απο φιλη μου που ειχε το ιδιο προβλημα:

Οχι χλωρινη, απο την εμπειρια της γεμιζε το σπιτι με περισσοτερες κατσαριδες!!! Χρησιμοποιουσε οινοπνευμα για να τις σκοτωσει, πεθαινουν μολις τις βρεξεις :P

Επισης καλυψτε τα σιφωνια με πατακια μπανιου και τοποθετειστε στις σχαρες σιτες. Τις σιτες θα τις τρωνε οι κατσαριδουλες αλλα ξανα εσεις. Επισης ρωγμες στο σπιτι πχ αναμεσα σε σοβατεπι, πλακακια καλυψτε τες με σιλικονη, στοκο κτλ. Δηλαδη περιοριστε τα σημεια οπου μπορουν να κρυφτουν.

frene
24-03-08, 14:21
MADCHEMIST ευχαριστουμε !!!!!

madchemist
01-04-08, 10:46
Σας ενημερωνω ότι εχω ηδη στειλει στο info@parents.gr καποια αρχεια σχετικα με μικροβια και απολυμανση.

Παντα στη διαθεση σας,
madchemist

stella71
02-04-08, 13:20
Σ΄ένα σπίτι που έμενα στην Αθήνα αντιμετώπιζα χοντρό πρόβλημα με τις κατσαρίδες μέχρι που πήρα ένα ειδικό φάρμακο από μαγαζί με φυτοφάρμακα και το πρόβλημα λύθηκε δια παντός. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα, η συσκευασία είναι άσπρη με μπλε, αλλά αν το ζητήσετε σε ένα τέτοιο μαγαζί θα το ξέρουν. Βάζεις ελάχιστη ποσότητα στις γωνίες και ξεμπερδεύεις οριστικά με τις απαίσιες απρόσκλητες Τερεζούλες.

Και τελικά, αν κατάλαβα καλά, δεν χρησιμοποιούμε χλωρίνη όταν έχουμε μωρό; γιατί εγώ ψιλοβάζω στο σφουγγάρισμα (αν και μου προκαλεί κάποια αλλεργία στο αναπνευστικό) :?

th@lia
02-04-08, 16:36
Κοριτισια να σας πω το εξης μιας και το χω και προσφατο, εμεις μενουμε στας εξοχας και ολων των ειδων τα μαμουνια τα χουμε μπολικα. Αν εξαιρεσεις τα ποντικια του αγρου ευτυχως πριν γεννηθει το μωρο.Ετσι λοιπον φωναξαμε ατομο για μυοκτονια. Απο τοτε εχουμε καλες σχεσεις :lol: :lol: .Τωρα καθε ανοιξη ερχεται και ψεκαζει τα μπαλκονια, γκαραζ για τα διαφορα μαμουνια ομως εδω και λιγο καιρο εχω στο σπιτι πολλα μυσμηγκια και τον ζητησα να μου ψεκασει κατι μεσα για να απαλλαγω απο αυτα αλλα και απο καθε ειδους ζωυφια γιατι στο υπογειο εχουμε κατι σαν κατσαριδακια.Ηταν καθετος με το μωρο οτι δεν ψεκαζει και οχι μονο αυτο μου πε να μην χρησιμοποιω τα εντομοκτονα εμποριου ακομα και αυτα που δεν μυριζουν γιατι ειναι κινδυνος - θανατος. Και τελικα του ειπα οτι θα φυγω για λιγες μερες απο το σπιτι με το μωρο οποτε λεει να ψεκασει τοτε να περασει μια βδομαδα να καθαριστει και μια φορα το σπιτι και μετα να γυρισουμε.Ευχομαι να πηρατε μια ιδεα.βεβαια ο mad-chemist 8) θα μπορουσε να μας πει περισσοτερα για τα εντομοκτονα.

Iwanna
27-10-09, 10:05
Καλημέρα!
Δυστυχώς αναγκάζομαι να ανοίξω θέμα γιατί όπως καταλαβαίνετε έχω πρόβλημα με κατσαρίδες... :mad: Και τις σιχαίνομαι αφάνταστα...

Ενώ για καιρό χρησιμοποιούσα το aroxol mec και δεν είχα, τώρα που είμαι έγκυος δεν ψεκάζω με αποτέλεσμα να έχουν κάνει εμφάνιση κάτι μικροσκοπικές που πολύ φοβάμαι πως θα μεγαλώσουν... :(

Σκέφτηκα να πάρω αυτές τις παγίδες που, ναι μεν έχουν δηλητήριο, αλλά το έχουν μέσα και δεν χρειάζεται να ψεκάσεις το χώρο σου, τους τοίχους κλπ.
1. Λέτε να είναι ασφαλείς;
2. Είναι αποτελεσματικές;
3. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Εσείς τί κανετε;
4. Πέρα από την καθαριότητα (να μην έχει ψίχουλα, άπλυτα πιάτα) υπάρχει κάτι άλλο που βοηθά;

Δεν ψοφάνε κιόλας... Ακόμη και μετά από πυρηνική καταστροφή, λένε, επιζούν, :shock: και έχω απελπιστεί εντελώς... :-(

elachl
27-10-09, 10:09
ΝΑΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. η λυση ειναι μια.δινεις 50 ευρω σε εναν ειδικο.θα σου γυρισει ολο το σπιτι και θα βαλει ενα ειδικο ακινδυνο ζελε με ενα μικρο πιστολακι σε ολες τις γωνειες..εγω σωθηκα...

ΚΡΙΝΑ
27-10-09, 10:19
Υπάρχει μία κρέμα, την πουλάνε στα είδη με χρώματα κ εργαλεία που είναι λίγο ακριβή (περίπου 30 ευρώ) αλλά γλιτώνεις από το σπρέυ που είναι πιο επικίνδυνο. Βάζεις μία σταγόνα σε διάφορες γωνίες πχ στις κάσες και τις εξοντώνει αμέσως. Κυκλοφορεί σε διάφορες μάρκες.

youli
27-10-09, 10:20
Μπορείς να πάρεις το ζελέ που χρησιμοποιούν οι ειδικοί και το μπιστολάκι του από το φαρμακείο για περίπου 17 - 18 ευρώ και να το κάνεις μόνη σου. Συμφωνώ με την elachl είναι η μόνη λύση για να απαλλαγείς από τις κατσαρίδες, όλα τα άλλα δεν κάνουν τίποτα.
Το σωληνάριο το έχω σπίτι και τώρα είμαι στη δουλειά, θα δω το όνομα του και θα σου πω αν θέλεις αύριο. Αλλά και απλά να πας στο φαρμακείο και να ζητήσεις το ζελέ για τις κατσαρίδες θα στο δώσουν και χωρίς να ξέρεις το όνομά του. Απλώς προσοχή είναι ισχυρό δηλητήριο το βάζεις σε κρυφές γωνίες (κάτω από το νεροχύτη, τον νιπτήρα κλπ.) και αυτό που θα σου μείνει (γιατί θα σου περισσέψει σίγουρα) να το βάλεις σε χώρο που δεν θα πλησιάσουν παιδιά.

Iwanna
27-10-09, 10:21
ΝΑΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. η λυση ειναι μια.δινεις 50 ευρω σε εναν ειδικο.θα σου γυρισει ολο το σπιτι και θα βαλει ενα ειδικο ακινδυνο ζελε με ενα μικρο πιστολακι σε ολες τις γωνειες..εγω σωθηκα...

Σαν απεντόμωση δλδ. Το σκέφτηκά αλλά το απέκλεισα γιατί είπα "πόσο ακίνδυνο να είναι το επαγγελματικό "εξοντωτικό" προϊόν;".
Εσένα σου είπαν πως είναι ακίνδυνο επειδή είναι ζελέ και δεν διασπείρεται στο χώρο; Ξέρεις πως λέγεται το φάρμακο; Θα το ψάξω!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!

Κορίτσια, έγραφα και δεν είδα τις απαντήσεις σας! Πωπω, ανταπόκριση! Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω να ρωτήσω σε φαρμακείο αρχικά...

citron
27-10-09, 10:31
Και εμεις εχουμε τρελο προβλημα απο τοτε που αμελησε η πολυκατοικια να κανει τις καθιερωμενες απεντομωσεις. Αποκτησαμε τις μικρες κατσαριδες και το προβλημα ειναι κυριως στην κουζινα οποτε ποσο ασφαλες ειναι να μπει φαρμακο εκει? Εχουμε και σκυλο και φοβαμαι.

Iwanna
27-10-09, 11:17
Ευχαριστώ τον διαχειριστή που μετέφερε το θέμα, υπάρχουν εδώ αρκετές πληροφορίες!
Είχα ψάξει, πριν το ανοίξω, αν υπήρχε κάτι, αλλά σαν "απεντόμωση", "πρόβλημα με κατσαρίδες" οπότε δεν βρήκα αυτό.

Τελικά διαβάζω πως τα "εξοντωτικά" είναι επικίνδυνα σε κάθε μορφή... Θα ρωτήσω τη γυναικολόγο μου τί μπορώ να κάνω από όλα αυτά που διάβασα εδώ, στο επόμενο ραντεβού.

ΤΙΓΡΑΚΙ
27-10-09, 11:37

και εμεις το ιδιο κανουμε μονο που το εχουμε παρει και το κανει ο αντρας μου.ειναι ελεγμενο και απο οτι εχω διαβασει στις οδηγιες κανει και για παιδικους σταθμους και οχι απλα σκοτωνει τις κατσαριδες αλλα τις εξαφανιζει.αυτο το ζελε λειτουργει σαν δολωμα αλλα πρεπει να το βαλεις σε σημειο που δεν θα παει εκει το μικρο.εγω τουλαχιστον φοβαμαι και το εχουμε βαλει σε σημεια που θελω να πιστευω οτι δεν θα φτασει ο ταλιμπαν.μεσα στο τζακι,πισω απο τις ζαρτινιερς,στην καμιναδα του μπαρμπεκιου κλπ.

Μίκα
27-10-09, 14:18
Το 50άρικο το δώσαμε κι εμείς και σωθήκαμε από τις λεγόμενες γερμανικές κατσαρίδες, τις ξανθές δηλαδή. Και δεν φτάνει που γεμίσαμε από αυτές, γέννησαν και μικρά :?. Φανταστείτε να ξυπνάς άγρια χαράματα να ετοιμάσεις το γάλα του μικρού και να τις βλέπεις να κάνουν πάρτι πάνω στον πάγκο.

Τέλος πάντων, ήρθε ο άνθρωπος, έβαλε σε όλες τις γωνίες, στο μέσα μέρος από τα πόμολα σε όλα τα ντουλάπια και στο μπάνιο. Έγγυηση εξάμηνη το λιγότερο και βλέπουμε. Μας σύστησε να γίνει απεντόμωση σε όλη την οικοδομή, αλλά οι υπόλοιποι...

Ακίνδυνο δεν είναι και δυστυχώς κάνει κακό και στο περιβάλλον, αλλά τι άλλο να έκανα...

korinaki80
29-10-09, 10:32
Αμαν κοριτσια και την Τριτη ηθελα να γραψω και να σας πω οτι ειχα καιρο να δω αλλα χθες ειδα μια:shock::shock::shock::shock::shock::shock: Και μαλιστα την ειδε ο μικρος μου στην κουζινα και με φωναξε "μαμα τζινα" (τζινα ειναι η μυγα) Ο κακομοιρης που να ηξερε..... Τι καινουρια, τι παλια οικοδομη αμα ειναι να εχεις θα εχεις. Εμας σχεδον καινουρια 3 ετων αρχισαμε να εχουμε. Πιστευω κοριτσια οτι καθε οικοδομη πρεπει να διατηρει και τους κοινοχρηστους χωρους καθαρους. Σε εμας κατω απο τις σκαλες στο υπογειο το ειχανε καταντησει αποθηκη με διαφορα πραγματα, ευτυχως η διαχειρηστρια ειδοποιησε τους κατοχους τους να τα παρουν φωναξε για απεντομωση και για ενα χρονο σωθηκαμε. Μολις ομως πλησιασε ο χρονος αντε ξανα. Καναμε παλι αλλα βλεπω αραια και που στην κουζινα απο καμια (καλη ωρα χθες). Παντως κοριτσια ψεκαζω εξω στην βανα απο τα καλοριφερ στον οροφο μας (μπορουν να μπουν απο εκει στο σπιτι) και βγαζω το ξυλο κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας (σοβατεπι να τω πω...... δεν ξερω) και βαζω κατσαριδοπαγιδες και ψεκαζω. Υπαρχει απο οσο μου εχει μια θεια μου μια σκονη που την προμηθευεσαι απο γεωπονο, την διαλυεις στο νερο και ψεκαζεις. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι ασφαλης για το παιδι και για να πω την αληθεια δεν εχω μπει στη διαδικασια να παω να ρωτησω. Α και εδω στο forum ειχα διαβασει κατι για βορικο οξυ. Αμα το βρω θα σας ενημερωσω.
Παντως πολυ σιχαμα αυτα τα ..........:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Nefelirene
29-10-09, 11:02
Αμαν κοριτσια και την Τριτη ηθελα να γραψω και να σας πω οτι ειχα καιρο να δω αλλα χθες ειδα μια:shock::shock::shock::shock::shock::shock: Και μαλιστα την ειδε ο μικρος μου στην κουζινα και με φωναξε "μαμα τζινα" (τζινα ειναι η μυγα) Ο κακομοιρης που να ηξερε..... Τι καινουρια, τι παλια οικοδομη αμα ειναι να εχεις θα εχεις. Εμας σχεδον καινουρια 3 ετων αρχισαμε να εχουμε. Πιστευω κοριτσια οτι καθε οικοδομη πρεπει να διατηρει και τους κοινοχρηστους χωρους καθαρους. Σε εμας κατω απο τις σκαλες στο υπογειο το ειχανε καταντησει αποθηκη με διαφορα πραγματα, ευτυχως η διαχειρηστρια ειδοποιησε τους κατοχους τους να τα παρουν φωναξε για απεντομωση και για ενα χρονο σωθηκαμε. Μολις ομως πλησιασε ο χρονος αντε ξανα. Καναμε παλι αλλα βλεπω αραια και που στην κουζινα απο καμια (καλη ωρα χθες). Παντως κοριτσια ψεκαζω εξω στην βανα απο τα καλοριφερ στον οροφο μας (μπορουν να μπουν απο εκει στο σπιτι) και βγαζω το ξυλο κατω απο τα ντουλαπια της κουζινας (σοβατεπι να τω πω...... δεν ξερω) και βαζω κατσαριδοπαγιδες και ψεκαζω. Υπαρχει απο οσο μου εχει μια θεια μου μια σκονη που την προμηθευεσαι απο γεωπονο, την διαλυεις στο νερο και ψεκαζεις. Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι ασφαλης για το παιδι και για να πω την αληθεια δεν εχω μπει στη διαδικασια να παω να ρωτησω. Α και εδω στο forum ειχα διαβασει κατι για βορικο οξυ. Αμα το βρω θα σας ενημερωσω.
Παντως πολυ σιχαμα αυτα τα ..........:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

ΚΑΟΘΡΙΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΊΣΚΕΙς ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ ΑΛΛΆ ΘΈΛΕΙ ΚΑΛΌ ΑΡΈΩΜΑ.

Nefelirene
29-10-09, 11:03
Πώ πω ρε κορίτσια εγώ μια φορά εγγύος είδα μια στο μπαλκόνι που πέταξε και έκανα να βγώ 2-3μέρες πόσο μάλλον να έβλεπα και στο σπίτι.
΄Τώρα διαβάζω το θέμα και ανατριχιάζω.

korinaki80
29-10-09, 12:07
α καλα εμενα το θεικο ηταν οταν πηγα για διακοπες (οταν ημουν φοιτητρια) στη κολλητη μου και πηγαμε να κοιμηθουμε στο σπιτι μιας αλλης κοπελας. Η κολλητη μου στο υπνο της αρχισε να χτυπιεται (κοιμομασταν μαζι) και αρχισε και να φωναζει αχ αχ αχ και μου ερχεται μια κατσαριδαρα στο μαγουλο (ευτυχως εχω φοβερα αντανακλαστικα) την πεταξα και για το ποτε βρεθηκα εξω απο το σπιτι δεν καταλαβα. Τελικα εκεινο το βραδυ εβγαλα ολα τα πραγματα απο τη βαλιτσα μου και τα κοιτουσα ενα ενα (μη και τυχον παρω καμια μαζι μου) και καναμε και οι δυο απολυμανση τα προσωπα μας με καθαρο οινοπνευμα. Μετα πως να μην εχω τετοια μανια με αυτα τα τερατα.
Α Νefelirene σωστα την ειπες τη σκονη. Μολις την διαβασα τη θυμηθηκα. Κανει οπως μου ειπε η θεια μου θαυματα. Ουτε μυγα πλησιαζει.....

arleta
04-06-10, 00:04
για πειτε ρε παιδια τι κανετε με το θεμα κατσαριδες αυτη την εποχη;;;;;;
ειδα απο χτες το βραδυ να κυκλοφορουν στο σπιτι αυτα τα συμπαθεστατα ζωιφια.....:shock::shock::shock:
και τωρα τι να κανω;;;;
ο γιος μου ειναι 13 μηνων....
εγω ειμαι εγκυος στον εκτο μηνα....
επιτρεπεται η απολυμανση;;;;:confused::confused::confused:
κι αν ναι, πρεπει να λειψουμε απο το σπιτι;;;;:confused: και για ποσο καιρο;;;;:confused:
σας εχει τυχει;;;;:confused::confused:
πειτε καμια ιδεα..........
θα τρελαθω......

katerinak
04-06-10, 00:09
βαλε φυλλα δαφνης οπου νομιζεις οτι πανε,κανει δουλεια

Angel's Mamma
04-06-10, 00:12
Δυστυχως αυτα τα σιχαμενα ζωυφια κανουν παρτυ αυτον τον καιρο και ειναι και αηδιαστικες τρομαρα τους. Πρεπει να κανεις απολυμανση αλλα καλο θα ηταν να απομακρυνθητε απο το σπιτι εστω για μια δυο μερες και μετα να σφουγγαρισεις πολυ καλα τον χωρο σου. Μια αλλη λυση ειναι να κανεις απολυμανση στους εξωτερικους χωρους (βεραντες, εξωπορτα) ωστε να μην ειστε ολοι σε απ'ευθειας επαφη με το φαρμακο. Παντως πλεον η επαγγελματικη απολυμανση δεν εχει επιπτωσεις στην υγεια ουτε απαισια οσμη και γενιλως θεωρειται ασφαλης. Καλο κουραγια και καλη επιτυχια στο κυνηγι της μικρης Τερεζας!

arleta
04-06-10, 00:17

πρωτη φορα το ακουω.....
τι λες τωρα;;;;
απο τα σιφωνια βγαινουν.... να βαλω εκει;;;;
η δαφνη αποξηραμενη η φρεσκια;;;;;;;;;

underage
04-06-10, 00:19
επιτρεπεται η απολυμανση;;;;:confused::confused::confused:
κι αν ναι, πρεπει να λειψουμε απο το σπιτι;;;;:confused: και για ποσο καιρο;;;;:confused:
σας εχει τυχει;;;;:confused::confused:
πειτε καμια ιδεα..........
θα τρελαθω......

απολυμανση και έγκυος/ μωρά απλά ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, εκτός αν λείψεις κανένα τρίμηνο!!!!

Καλύτερα να καταφύγεις στις μεθόδους των παλιών - όπως την δάφνη που ήδη σου πρότειναν και να ρίχνει κάποιος σπρέυ στις μπαλκονόπορτες και στο μπάνιο, ώρες που εσύ και το μωρό θα λείπετε!!!!! αλλά αν μπορείς να το αποφυγεις ακόμα καλύτερα!!!!!
επισης στο μπάνιο και σε σημεία που δεν είναι προσβάσιμα για το παιδί ίσως να μπορείς να βάλεις κάποιες ειδικές παγίδες που υπάρχουν, κι αυτό με επιφύλαξη δεν ξέρω αν αφήνει κάποια ουσία στον χώρο

arleta
04-06-10, 00:20
Angel's Mamma
ρωτησα για απολυμανση και μου ειπαν οτι δε πειραζει το φαρμακο για το μωρο, αλλα εγω καλο θα ηταν να απομακρυνθω....
αλλα ο γιος μου μπουσουλαει.... δεν υπαρχει περιπτωση να μη φοβαμαι....

ειμαστε δυο σπιτια.... στο απο κατω ειναι επισης ενα κοριτσακι 1,5 χρονων....
δυσκολα τα πραγματα....... και πρεπει νομιζω να κανουμε κι οι δυο για αποτελεσα.....

arleta
04-06-10, 00:24
απολυμανση και έγκυος/ μωρά απλά ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, εκτός αν λείψεις κανένα τρίμηνο!!!!

λες ε;;; τοσο κακο κανει;;;;
περυσι οταν ο γιος ητανε 2 μηνων καναμε απολυμανση κι ελειπα 2 μερες.... πριν παμε σπιτι ο αντρας μου ειχε καθαρισει.... καναμε μαλακια ε;;;

δε σου λενε κι αυτοι τι κινδυνοι υπαρχουν, σου λενε ενα "δε πειραζει" κι αυτο ηταν. που να ξερουμε κι εμεις τι παιζει;;;

επισης στο μπάνιο και σε σημεία που δεν είναι προσβάσιμα για το παιδί ίσως να μπορείς να βάλεις κάποιες ειδικές παγίδες που υπάρχουν, κι αυτό με επιφύλαξη δεν ξέρω αν αφήνει κάποια ουσία στον χώρο

οσο κι αν ενα μερος δεν ειναι προσβασιμο, για ενα μωρο ολα προσβασιμα ειναι...
παντα κλεινω τη πορτα του μπανιου.... αλλα αν τη ξεχασω ανοιχτη;;;;;

γαμωτο......

Labrinoula
04-06-10, 00:29
Εχω και εγω θεμα με τις "τερεζες" δε θελω να τις βλεπω ουτε ζωγραφιστες και μουπανε για απολυμανση καλο ειναι να μην κανω (η μικρη ειναι 11 μηνων)Επισης εχω ακουσει πως εκτος απο δαφνη δουλεια κανουν και οι φλουδες αγγουριου.

Angel's Mamma
04-06-10, 00:31
Εχω βαλει στα σιφωνια στα μπανια ενα λευκο πλαστικο καλυμμα, passe par tous, λεγεται το οποιο τα καλυπτει πολυ καλα δοιτι βεντουζωνει και ετσι μειωνονται οι πιθανοτητες εισβολης απο εκει. Το θεμα ειναι οτι και πυρηνικος πολεμος να γινει μονο οι κατσαριδες θα επιζησουν, οποτε δυσκολα γλυτωνουμε απο αυτες.

arleta
04-06-10, 00:32
Εχω και εγω θεμα με τις "τερεζες" δε θελω να τις βλεπω ουτε ζωγραφιστες και μουπανε για απολυμανση καλο ειναι να μην κανω (η μικρη ειναι 11 μηνων)Επισης εχω ακουσει πως εκτος απο δαφνη δουλεια κανουν και οι φλουδες αγγουριου.

μ αυτα που μου λετε αρχιζω να αποκλειω την απολυμανση.....

φλουδες αγγουριου;;;;
που τις βαζουμε;;;;

arleta
04-06-10, 00:34
αυτο το πλαστικο καλυμα στο σουπερ μαρκετ υπαρχει;;;;;

εχω ακουσει επισης οτι μολις βαλεις το καλυμα να ριξεις και χλωρινη στα σιφωνια.... αλλα κι αυτο δε κανει οταν εχεις μωρα.....

και απο το νεροχυτη δε μπαινουν;;;;;

katerinak
04-06-10, 00:36
πρωτη φορα το ακουω.....
τι λες τωρα;;;;
απο τα σιφωνια βγαινουν.... να βαλω εκει;;;;
η δαφνη αποξηραμενη η φρεσκια;;;;;;;;;

εγω εβαλα σε σημεια που τις ειχα βρει κ ειδα μεγαλη διαφορα.τις σιχαινομαι κιολας,μπλιαξ!!

Angel's Mamma
04-06-10, 00:36
Υπαρχει στα σουπερ μαρκετ και στα υδραυλικα ειδη. Για τη χλωρινη δεν το ξερω και μαλλον επιφοβο ακουγεται με το μωρο.

Labrinoula
04-06-10, 00:38
μ αυτα που μου λετε αρχιζω να αποκλειω την απολυμανση.....

φλουδες αγγουριου;;;;
που τις βαζουμε;;;;
εμ ελα μου ντε πετανε ενα ''φλουδες αγγουριου'' κ τιποτε αλλο. Προφανως σε μερη απο που μπαινουν κατσαριδες εγω σκεφτηκα να τις βαλω μεσα σε δυχτακι και να τις ανανεωνω φυσικα συχνα. Το καπακι για τα συφωνια δε ξερω για σουπερ μαρκετ σιγουρα σε χρωματοπωλειο.

Angel's Mamma
04-06-10, 00:39
Για το νεροχυτη μια λυση θα ηταν τουλαχοστον τη νυχτα να ριχνεις χλωρινη και να κλεινεις τα σιφωνια με το πωμα τους. Στη διαρκεια της ημερας μαλλον ειναι δυσκολο.

Labrinoula
εγω εβαλα σε σημεια που τις ειχα βρει κ ειδα μεγαλη διαφορα.τις σιχαινομαι κιολας,μπλιαξ!!

αποξηραμενη?

χρύσα08
Στα σιφόνια και το πετρέλαιο τις διώχνει νομίζω, αλλά μυρίζει έντονα και φαντάζομαι πως δεν κάνει για το μωρό.
Υπάρχουν κάτι παγίδες σε μορφή τζελ που έρχεται συνεργείο και τις βάζει μέσα στα ντουλάπια (σε σημεία που το παιδί δεν θα έχει πρόσβαση) και τρώνε οι κατσαρίδες και πεθαίνουν. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά νομίζω ότι θεωρείται αρκετά αποτελεσματικό και είναι καλύτερο από το να ψεκάσεις στους χώρους που μπουσουλάει το παιδί.
Ωραίο το καλοκαίρι, αλλά έχει και τα προβλήματά του!

Angel's Mamma
04-06-10, 00:42
Δεν υπαρχει πιο σιχαμενο, αηδιαστικο και εφταψυχο εντομο απο την κατσαριδα. Και μονο στο ακουσμα του ονοματος της ανατριχιαζω!

χρύσα08
04-06-10, 00:47
Δεν υπαρχει πιο σιχαμενο, αηδιαστικο και εφταψυχο εντομο απο την κατσαριδα. Και μονο στο ακουσμα του ονοματος της ανατριχιαζω!

Και εγώ μια από τα ίδια είμαι! Και είμαι και άτυχη, γιατί έχουμε ταβέρνα από κάτω και στις αποχετεύσεις γίνεται πάρτυ! Το χειρότερό μου, δε, είναι όταν πιάσει καμία η γάτα στο μπαλκόνι και μου τη φέρει δώρο μισοζώντανη!!! Μπρρρρρρρρ...

Angel's Mamma
04-06-10, 00:52
Πραγματικα αξιεπαινη η γατα σου. Εγω ουτε ζωγραφιστες, κυριολεκτω, δεν τις θελω.

arleta
04-06-10, 00:56
δε νομιζω να σκαρφαλωσουν στη κουνια και ναπανε στο μωρο..........
γινεται αυτο;;;;;;;

arleta
04-06-10, 00:58
Στα σιφόνια και το πετρέλαιο τις διώχνει νομίζω, αλλά μυρίζει έντονα και φαντάζομαι πως δεν κάνει για το μωρό.
Υπάρχουν κάτι παγίδες σε μορφή τζελ που έρχεται συνεργείο και τις βάζει μέσα στα ντουλάπια (σε σημεία που το παιδί δεν θα έχει πρόσβαση) και τρώνε οι κατσαρίδες και πεθαίνουν. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά νομίζω ότι θεωρείται αρκετά αποτελεσματικό και είναι καλύτερο από το να ψεκάσεις στους χώρους που μπουσουλάει το παιδί.
Ωραίο το καλοκαίρι, αλλά έχει και τα προβλήματά του!

καλο ακουγεται αυτο με τις παγιδες!!!!
κι αν ομως βρει το παιδι κανενα πτωμα και το πιασει;;;;
ολα μου περνανε απο το μυαλο με τις σιχαμενες.....

arleta
04-06-10, 01:00

απλα ακουμπησες τα φυλλα στο πατωμα ας πουμε;;;;
η τα εβαλες μεσα σε κατι;;; η τα κρεμασες;;;;
ρωταω χαζα τωρα, αλλα η αηδια για το ειδος τους μου αποσπα τη σκεψη.......

arleta
04-06-10, 01:01
αποξηραμενη?

μαλλον.... γιατι που να βρουμε φρεσκια τωρα;;;;;
απο αυτη που μαγειρευουμε λεω εγω.....

Angel's Mamma
04-06-10, 01:01
Εχεις εντοπισει απο που ερχονται απροσκλητες στο σπιτι σου οι εν λογω κυριες? Οσο για το σκαρφαλωμα να μην εχεισ αμφιβολια για το που μπορουν να πανε!

arleta
04-06-10, 01:05
αποψε ειδα τρεις κυριες να βγαινουν απο το μπανιο.... και τις τρομαξα (ειχα αγκαλια το παιδι και δε μπορουσα να τις σκοτωσω μη το ξυπνησω)... αυτες γυρισαν πισω....
αρα απο εκει ξεπεταγονται.....

λες να βρω καμια στο παιδι;;;;; τρελα!!!!!!!!!!!!!!

Angel's Mamma
04-06-10, 01:07
Τρεις μαζι? Μα καλα μελι εχει το σπιτι σου και ερχονται κατα κοπαδια?

arleta
04-06-10, 01:13
Τρεις μαζι? Μα καλα μελι εχει το σπιτι σου και ερχονται κατα κοπαδια?

αυτοι που μενουν απο κατω ερχονατι μια φορα την εβδομαδα για δυο τριε μερες....
τωρα ειναι εδω, και λεω μην ριχνουν τωρα το βραδυ τιποτα στα σιφωνια τους, για τις κατσαριδες κι αυτες κανουν ντου σε εμενα....
δε ξερω αν ισχυει αυτο, απλα υποθετω....
ασε ρε, φρικη σου λεω το κοπαδακι:o:o:o:o:o:o

soevan07
04-06-10, 14:37
Εχω μουδιάσει ολόκληρη με αυτά που διαβάζω!!

3 κατσαρίδες στο μπάνιο?????
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020459.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

Εαν αντίκρυζα 3 κατσαρίδες
(μέσα στο σπίτι μου)
τo λιγότερο που θα μπορούσα να πάθω

θα ήταν να σωριαστώ κάτω λιπόθυμη!
(Με πιάνει ταχυπαλμία, ιδρώνω, χάνομαι!!!)

Εχω εντομοφοβία και ιδιαιτέρως.... κατσαριδοφοβία!!!

Εγώ την μόνη λύση που έχω βρει είναι
να ψεκάζω με το k-othrine (που το παίρνω απο φυτώριο)

Όταν δεν είχα το παιδί
ψέκαζα ΠΑΝΤΟΥ!!

Μετά όμως το περιόρισα
και ψεκάζω μόνο
στο βόθρο του σπιτιού μας
(μένουμε σε διπλοκατοικία -εγώ με τους γονείς μου απο πάνω)

Δυστυχώς δεν έχω βρει άλλη λύση!!

Στεναχωριέμαι πάρα πολύ
γιατί ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ να χρησιμοποιώ χημικά
ιδιαιτέρως αυτά που βλάπτουν το περιβάλλον!

Προσπαθώ γενικώς στην καθημερινότητά μου να χρησιμοιποιώ μόνο βιολογικά προιόντα....

....αλλά με τις κατσαρίδες έχω πρόβλημα
και τα ξεχνάω όλα...
και τα βιολογικά και τα οικολογικά!!..:-(

arleta
04-06-10, 19:36
Εχω μουδιάσει ολόκληρη με αυτά που διαβάζω!!

3 κατσαρίδες στο μπάνιο?????
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020459.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

κι ομως αγαπητη μου!!!!!!!
3 ολοζωντανες κατσαριδες....
εγω οκ δε τις φοβαμαι αλλα ειναι αηδια να κυκλοφορουν στο σπιτι........
γι αυτο και ψαχνω να δω τι θα κανω.....
θα δοκιμασω ολες τις πατεντες που μου ειπαν παραπανω και βλεπουμε....
για απολυμανση δυσκολο το βλεπω...... με μωρο στο σπιτι και μωρο στη κοιλια.......
για την ωρα σκεπασα ολα τα σιφωνια και τωρα μια μερα που θα λειπουμε τα γυναικοπαιδα απο το σπιτι θα ριξει ο καλος μου κανα φαρμακο στα σιφωνια και εξω και βλεπουμε.....

soevan07
04-06-10, 22:42
κι ομως αγαπητη μου!!!!!!!
3 ολοζωντανες κατσαριδες....
εγω οκ δε τις φοβαμαι αλλα ειναι αηδια να κυκλοφορουν στο σπιτι........
γι αυτο και ψαχνω να δω τι θα κανω.....
θα δοκιμασω ολες τις πατεντες που μου ειπαν παραπανω και βλεπουμε....
για απολυμανση δυσκολο το βλεπω...... με μωρο στο σπιτι και μωρο στη κοιλια.......
για την ωρα σκεπασα ολα τα σιφωνια και τωρα μια μερα που θα λειπουμε τα γυναικοπαιδα απο το σπιτι θα ριξει ο καλος μου κανα φαρμακο στα σιφωνια και εξω και βλεπουμε.....

Εγώ επίσης έχω βάλει σε ΟΛΑ τα συφώνια -μέχρι και των μπαλκονιών
διχτάκι
(απο αυτά που έχουν τις μεριδούλες με τα γαλατάκια νουνού)

arleta
04-06-10, 23:19
Εγώ επίσης έχω βάλει σε ΟΛΑ τα συφώνια -μέχρι και των μπαλκονιών
διχτάκι
(απο αυτά που έχουν τις μεριδούλες με τα γαλατάκια νουνού)

πλακα κανεις;;;;
δηλ εχεις ανοιξει το σιφωνι και το εχεις βαλει απο μεσα;;; και δε περναει τιποτα;;;

soevan07
05-06-10, 00:19
πλακα κανεις;;;;
δηλ εχεις ανοιξει το σιφωνι και το εχεις βαλει απο μεσα;;; και δε περναει τιποτα;;;

Για να εξηγούμαστε:
Όταν λέω "σιφώνι" εννοώ εκείνη την τρύπα απο όπου φεύγουν τα νερά απο το μπάνιο, τα μπαλκόνια κλπ...

δεν είναι τίποτα να σηκώσεις το στρογγυλό-μεταλλικό και να τυλίξεις το διχτάκι απο κάτω!

Παλιά έβαζα τούλια απο μπομπονιέρες αλλά μου βούλωναν αμέσως
απο την λίγδα των νερών που έφευγαν
και έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να αλλάζω τα τούλια

ενώ τώρα με αυτό το διχτάκι που σου λέω
αργούν να βουλώσουν γιατί είναι πιο μεγάλες οι τρύπες!

arleta
05-06-10, 00:24
τελικα στο θεμα σπιτι πρεπει να εχεις φαντασια!!!!
κι εγω διαθετω πολυ φαντασια σε ολα εκτος απο το οτι αφορα το σπιτι....
πολυ καλη η ιδεα σου κι αποτελεσματικη απο οτι καταλαβαινω....
ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!!!!!!!

soevan07
05-06-10, 00:49
τελικα στο θεμα σπιτι πρεπει να εχεις φαντασια!!!!
κι εγω διαθετω πολυ φαντασια σε ολα εκτος απο το οτι αφορα το σπιτι....
πολυ καλη η ιδεα σου κι αποτελεσματικη απο οτι καταλαβαινω....
ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!!!!!!!

Πέρσι με όλα αυτά τα συστήματα
είδα κατσαρίδα 1 φορά μόνο!!....

και αυτή πρέπει να πέρασε απο την πόρτα- απο κάτω...:?

(αχ, μην μου το θυμίζεις!!!! :shock:)

Προς το παρόν φέτος ΦΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΩ δεν έχω δει ακόμα...

Αλλά έχω φροντίσει να κλείσω οποιαδήποτε τρυπίτσα που θα μπορούσε να υπάρχει μέσα στο σπίτι!!

Έχω βάλει και σίτες σε ΟΛΑ τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες!!
Απο το μπάνιο μέχρι τις κρεβατοκάμαρες και την κουζίνα!

(αυτό το έκανα και για τα κουνούπια γιατί είμαι αλλεργική στο τσίμπημα των κουνουπιών
εαν με τσιμπήσουν γίνομαι τούμπανο!)

χρύσα08
05-06-10, 01:30
Και κρατάει το διχτάκι μακριά την κατσαρίδα???
Αποκλείεται παιδιά, υπάρχουν κατσαριδάκια στο μεγεθος μυρμηγκιού! όσο για τις σίτες, μου έχει τύχει να περάσει κάτω από τη σίτα ιπτάμενη κατσαρίδα και να μην ξέρω πού να κρυφτώ μέσα στο σπίτι!
Α, πα, πα. φαγούρα με έπιασε πάλι!

soevan07
05-06-10, 09:00
Και κρατάει το διχτάκι μακριά την κατσαρίδα???
Αποκλείεται παιδιά, υπάρχουν κατσαριδάκια στο μεγεθος μυρμηγκιού! όσο για τις σίτες, μου έχει τύχει να περάσει κάτω από τη σίτα ιπτάμενη κατσαρίδα και να μην ξέρω πού να κρυφτώ μέσα στο σπίτι!
Α, πα, πα. φαγούρα με έπιασε πάλι!

Βάλτε τότε τούλια απο μπουμπουνιέρες!
Απλά θα πρέπει να τις αλλάζετε λίγο πιο συχνά απο τα διχτάκια που λέω εγώ...

Η αλήθεια είναι οτι τόσο μικρά κατσαριδάκια δεν έχω δει ....
(μέχρι στιγμής!!!!!)

Και όσο για τις σίτες πιστεύω οτι εαν είναι καλά τοποθετημένες
και κλείνουν σε όλα τα σημεία
τις αποτρέπει κάπως....:-? :roll:

Εαν υπάρχουν φωλιές πάντως
πιστεύω οτι μόνο η απολύμανση με το k-othrine θα σας έσωζε!....

Αλλα με παιδιά και εγκύους δεν θα το πρότεινα.....:-?

summerinxs
09-06-10, 22:49
aglaia : Η χλωρίνη όπως γραφω και στο παραπάνω post σίγουρα και εξακριβωμένα ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΕΙ.

Δεν υπάρχει ισχυρότερο απολυμαντικό μέσο ευρείας χρήσης.

Θέλει προσοχή στη δοσολογία, η οποία συνήθως αναγράφεται στην ετικέτα.

Στην περίπτωση που δεν αναγράφεται θα πρεπει να καλεσουμε στο τηλ. την παραγωγο εταιρεία και να ζητησουμε συμβοπυλες για την ορθη χρηση και την σωστη δοδολογια προκειμενου να κάνουμε απλό καθαρισμό ή απολύμανση.

Η χλωρίνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε καμμία περίπτωση καρκινογόνος. Είναι καυστική, είναι τοξική όταν κάποιος την καταπιει αλλά σε καμμια περίπτωση δεν προκαλει καρκίνο.

Σίγουρα δεν μπορεί να σκοτώσει τις κατσαρίδες, εκτος αν και αυτες την καταπιουν με κάποιο τρόπο.

Δεν καθαρίζει τα ρούχα, τα λευκαίνει ΜΟΝΟ.

Παράδειγμα: Εστω ότι απο λάθος ένα λευκό ρούχο "εβαψε" απο ένα μη λευκό. Η ενστικτώδης κίνηση είναι να το βάλουμε σε μπολικη χλωρίνη με καυτό νερό για να ξαναγίνει λευκό.

ΟΜΩΣ αυτο που θα επιτύχουμε στην πραγματικότητα θα είναι να σταθεροποιήσουμε το χρώμα στο λευκό ρούχο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Είναι καλύτερα να το βάλουμε αμέσως μόνο του στο πλυντήριο με αρκετή σκόνη στου 70-80 στο μεγαλο προγραμμα ή να το στειλουμε καθαριστηριο.

Πάντα στη διαθεση σας

Σταματης Βαρδαξης
Χημικος MSc MBA

και επειδή το θέμα με καίει όσο και η ίδια κε. Βαρδαξη, βλέπω πως επιμένετε να την προωθείτε στους αναγνώστες, οι οποίοι πείθονται τα δέοντα για το λόγο σας, διαβάζοντας κάτω από την υπογραφή σας περί των περγαμηνών σας.

Στο φόρουμ του parents έχω να μπω από τον Ιούλιο του 2009, οπότε και γέννησα τη κόρη μου η οποία και μονοπώλησε το ενδιαφέρον μου.

Τα τελευταία πόστ που είχα διαβάσει τότε αναφέρονταν στα απορρυπαντικά και συγκεκριμένα σε μια μεγάλη αντιπαράθεση που είχατε με μέλη του φόρουμ.

Σήμερα μπήκα για πρώτη φορά, πάλι για να δω τί έχει άλλαξει από τότε σε σχέση με το τρόπο που διαχειρίζονται οι γονείς τα νοικοκυριά τους, και με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω πως συνεχίζετε θρασύτατα να παραπλανείτε τον κόσμο.

Παραθέτω λοιπόν το debate της χλωρίνης και των λοιπών απορρυπαντικών από τον 10/2008

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=22445&highlight=%F7%EB%F9%F1%DF%ED%E7+madchemist&page=6

προκειμένου να καταλάβουν και τα υπόλοιπα μέλη περί τίνος πράγματος μιλάω.

Δεν έτυχε να διαθέτω τα πτυχία σας για να μπορώ να αντιπαρέλθω στα επιχειρήματα σας περί "καθαρότητας" της χλωρίνης.
Και ναι, ενδεχομένως η χλωρίνη να μην είναι μια από τις χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες. Αλλά αυτό πάλι ποιός μπορεί να μου το αποδείξει?
Και αν δεν ευθύνεται για τον καρκίνο, σημαίνει πως μια ουσία τόσο δραστική έχει θέση μέσα σε ένα νοικοκυριό?
Ποιά είναι πια αυτά τα θανατηφόρα μικρόβια από τα οποία μπορεί να προσβληθεί ένα σπίτι που συγιρίζεται και καθαρίζεται τακτικά και διέπεται από βασικούς κανόνες υγιεινής?
Και αν υπάρχουν (λέμε, τώρα), "εξοντόνωντας" τους με χλωρίνη, ή οποιοδήποτε άλλο εξίδου δραστικό χημικό απολυμαντικό, είμαστε σίγουροι πως όντως καταφεραμε να εξοντώσουμε τους μικροοργανισμούς ή μήπως εάς και το περιβάλλον στο οποίο καταλήγουν τέτοιου τύπου τοξικπά απόβλητα?

Μήπως όλη αυτή η αλόγιστη χρήση της χλωρίνης, μιας και η μόνη παιδεία πάνω στη χρήση των καθαριστικών και την οικιακή οικονομία μας έρχεται από τα διαφημιστικά (στα οποία όντως αν προσέξετε η χλωρίνη ρέει στο κουβά με το κιλό - διόλου τυχαία...) μήπως λέω, εκτός από το να εξαφανίζει τα τόσο απειλιτικά για την υγεία μας μικρόβια (πόσο πια!) προκαλεί και δερματικές παθήσεις και αλλεργίες, οφθαλμολογικές αλλεργίες, χρόνιο άσθμα, ημικρανίες, ζαλάδες, και πολλά άλλα συμπτώματα?
Με το να λέμε πως η χλωρίνη αποκλείεται να προκαλέσει καρκίνο σε κάποιον, με τέτοια περίσσεια αυτοπεποίθηση κε Βαρδαξη, επικαλούμενος την επιστημονική ειδικότητά σας σκοπεύετε απλά στο να προπαγανδίσετε τη χρήση της ελαφρύνοντας τις νοικοκυρές από τις - εύλογες - τύψεις τους εξαιτίας της αλόγιστης χρήσης της.
Και λέω πως προπαγανδίζετε γιατί πολύ απλά παραλείπετε επιμελώς να αναφερθείτε σε αυτά που όντως προκαλεί η χρήση της χλωρίνης (έστω και η ελάχιστη), αν όχι στους ίδιους τους χρήστες, αν μη τί άλλο, στο περιβάλλον που εμείς (και όχι ο γείτονας) θα κληροδοτήσουμε στα παιδιά μας.

Εγώ, λοιπόν φίλοι γονείς, μαζί με πάρα πολλά άλλα μέλη του φόρουμ προτιμώ να θωρακίζω τον οργανισμό του παιδιού μου προσφέροντας του αντισώματα μέσα από το γάλα μου και όχι στερώντας του και τα όσα έχουν απομείνει στη χλωρίδα του οργανισμού του με τη χρήση χημικών οδοστρωτήρων όπως είναι η χλωρίνη. Και κάνοντας αυτό προσπαθώ να κάνω το ελάχιστο δυνατό ώστε το παιδί μου στα επόμενα 30 χρόνια να μπορεί να έχει πρόσβαση σε πόσιμο νερό.
Κάτι το οποίο να είστε σίγουροι όσοι από εσάς πιστέυετε στο θαύμα της χλωρίνης πως θα το στερήσετε τόσο στο δικό μου όσο και στο δικά σας παιδιά.

Από τη μέρα που γέννησα το παιδί μου θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου προκειμένου να αφυπνίζομαι και να αφυπνίζω τους γονείς σε ότι αφορά το κόσμο που θα τους παραδώσουμε.
Αυτή για μένα είναι μια από τις μεγαλύτερες αποδείξεις αγάπης προς τα παιδιά μας.
Πέρα από κάθε άλλο κληροδότημά μας και από κάθε άλλη υποχρέωση απέναντι στα παιδιά μας είναι ευθύνη δική μας ΚΑΙ ΜΟΝΟ σε τί κόσμο θα μεγαλώσουν. Και το περιβάλλον είναι η βάση πάνω στη οποία θα πατήσουν οι κοινωνίες, η πολιτική και οικονομική κατάσταστη που θα παραλάβουν από εμάς.

summerinxs
10-06-10, 13:13
Παραθέτω ένα link σχετικό με τα όσα προανέφερα και τα οικιακά χημικά.
Είναι γραμμένο από καθηγητή χημείας επίσης, ο οποίος εμένα τουλάχιστον μέ έπεισε πολύ περισσότερο.
Ευτυχώς εκείνος απευθύεται σε παιδιά και μαθητές, επομένως ίσως και να προλάβει τις ιδιοτελείς προθέσεις όσων παραπλανούν τους γονείς εδώ μέσα.

http://users.hellasnet.gr/spangs/Prasini_Ximeia.htm

ριτα79
10-06-10, 15:49
Το 50άρικο το δώσαμε κι εμείς και σωθήκαμε από τις λεγόμενες γερμανικές κατσαρίδες, τις ξανθές δηλαδή. Και δεν φτάνει που γεμίσαμε από αυτές, γέννησαν και μικρά :?. Φανταστείτε να ξυπνάς άγρια χαράματα να ετοιμάσεις το γάλα του μικρού και να τις βλέπεις να κάνουν πάρτι πάνω στον πάγκο.

Τέλος πάντων, ήρθε ο άνθρωπος, έβαλε σε όλες τις γωνίες, στο μέσα μέρος από τα πόμολα σε όλα τα ντουλάπια και στο μπάνιο. Έγγυηση εξάμηνη το λιγότερο και βλέπουμε. Μας σύστησε να γίνει απεντόμωση σε όλη την οικοδομή, αλλά οι υπόλοιποι...

Ακίνδυνο δεν είναι και δυστυχώς κάνει κακό και στο περιβάλλον, αλλά τι άλλο να έκανα...

Ακριβως το ιδιο ζησαμε και καναμε και εμεις (λεξη προς λεξη) , οταν ειχαμε αντιμετωπισει θεμα στη κουζινα και το προβλημα εξαφανιστηκε.ΔΕ ΒΑΛΑΜΕ ΤΖΕΛ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ
Ο κυριος που ηρθε να βαλει το τζελ μου ειπε οτι ειναι ο μονος τροπος να ξεμπερδεψουμε μια και καλη.
Απλα σας ενημερωνω απο οτι μου ειπε οτι αυτες οι μικρες κατσαριδες ή τα αυγα τους ερχονται απο τα σ/μ με τις σακουλες που μεταφερουμε σπιτι και φυλαμε στα ντουλαπια μας.
Ειδικα λεει συγκεκριμενα σ/μ φερνουν πολυ ζωυφιο στα σπιτια μας...

Ευάκι
11-06-10, 08:44
Συμφωνώ κι εγώ πως ο καλύτερος τρόπος είναι το τζελ. Έψαξα στο internet και βρήκα τι να κάνω. Υπάρχει στα καταστήματα φυτοφαρμάκων ειδικό τζελ που το βάζεις σε μέρη που δεν σφουγγαρίζεις. Βάζεις ανά μέτρο περίπου λίγο τζελ στο μέγεθος του ριζιού. Εγώ έβαλα στην κουζίνα πίσω από το ψυγείο, έβγαλα τα σοβατεπί και έβαλα κάτω από τα ντουλάπια και κυρίως γύρω από τα πλυντήρια πιάτων και ρούχων, πίσω από το σωλήνα της τουαλέτας, στις πόρτες μέσα στις γωνιές στους μεντεσέδες και γενικά σε μη προσβάσιμα σημεία, υγρά και ζεστά σημεία είναι τα αγαπημένα της κατσαρίδας. Έχω ένα χρόνο να δω κατσαρίδα.
Αυτό που δεν πρέπει να κάνετε όταν βλέπετε κατσαρίδα είναι να την πατάτε. Η κατσαρίδα τρώει το είδος της και όταν την πατάτε μεταφέρετε το φαγητό της. :-? Διάβασα για το αγγούρι που λέτε. Δημιουργεί δηλητηρίαση στην κατσαρίδα. Τα φύλλα της δάφνης αποτρέπουν την κυκλοφορία της κατσαρίδας. Γενικά ένα θα πω. Αν μπει κατσαρίδα στο σπίτι την έκατσες. Δεν φεύγει ποτέ. Πρώτα θα φύγεις εσύ και μετά αυτή. Εμένα μπήκαν από τις μπαλκονόπορτες καλοκαίρι, πετώντας..... :twisted::twisted: Προσπαθούσα με διάφορους τρόπους να απαλλαγώ, αλλά μάταια. Όταν γέμισε το σπίτι με μικρούλικα κατσαριδάκια σαν μυρμηγκάκια που άρχισαν να μεγαλώνουν, την έψαξα λίγο, έκανα αυτό που σας είπα και για λίγο ησύχασα. Αυτό το τζελ είναι τοξικό και παραμένει στην κοιλιά της όταν ψοφίσει. Την τρώνε οι φιλενάδες της και ψοφάνε κι αυτές. Μην το παρακάνετε στην ποσότητα του τζελ. Λίγο φτάνει. Καλή κατσαριδοκτονία

soevan07
11-06-10, 09:06
Kορίτσια,
αυτό το ΤΖΕΛ που λέτε

το είχα βάλει κι εγώ κάποια στιγμή και ΔΕΝ μου φάνηκε καλό
γιατί μετά απο λίγο καιρό ήταν σαν να είχε ξεραθεί!!

Το δικό σας δεν ξεραίνεται??...:confused:

Ευάκι
11-06-10, 14:15
Σε περίπου 3 μέρες ξεραίνεται, αλλά συνεχίζει η δράση του. Το έβαλες και είχες ακόμα τερεζούλες;

candy1234
05-07-10, 10:04
Με τις κατσαρίδες έχω ένα κόλλημα και εγώ...Δηλαδή ..όπου υπάρχει κατσαρίδα..παύω να υπάρχω εγώ...δεν τις αντέχω..τις απεχθάνομαι...τις τρέμω...Έκανα κάθε χρόνο απολύμανση στο σπίτι γιατί είχα αρχίσει να βλέπω 1-2 κατσαρίδες τη σεζόν (καλοκαίρι) και επειδή όπως προανέφερα δεν τις αντέχω, καθιέρωσα την απολύμανση. Εδώ όμως και 2 χρόνια που έχω τον μικρό...δεν έκανα. Πέρσι όλα καλά, δεν είχα δει καμία....και λέω θα είναι επειδή μου είχε πει ο άνθρωπος που μου έκανε την απολυμανση πως το φάρμακο του διαρκεί 2 χρόνια. Φέτος όμως..και βασικά προχθές...βράδυ...έγινε το αδιανόητο....Στο μπαλκόνι που βγήκα κατά τις 23:00 να πάρω λίγο αέρα....ειχε 7 κατσαριδάρες.....Επαθα σοκ, αμόκ....και ό,τι μπορείτε να φανταστείτε....Σήμερα έκλεισα ραντεβού για απολύμανση...Θα έρθουν αύριο. Θα ψεκάσουν όλους τους κοινόχρηστους χώρους, ταρατσα, αυλή, μπαλκόνια, σκάλες, κλπ και μέσα στο σπίτι θα ρίξει στο νεροχύτη, στο μπάνιο, στα σιφώνια και θα βγάλουν μου είπαν τις "μπάζες" κάτω απο τα ντουλάπια της κουζίνας και θα ρίξουν από εκεί πίσω.... Για 2 ημέρες θα μείνει το φάρμακο και κατόπιν θα σφουγγαρίσω καλά καλά...(αυτό εννοείται..) Για τις 2 αυτές ημέρες θα πρέπει να προσέχω πολύ τον μικρό μην βάλει τίποτα στο στόμα του....Σαν εισπνοή είναι ακίνδυνο...αλλά να μην το φάει...Θα τον προσέξω πολύ, δεν θα τον αφήσουμε καθόλου στο μπαλκόνι αυτό το διήμερο...και θα είμαστε συνέχεια ξωπίσω του....Ανησυχώ...για το πώς θα περάσει αυτό το διήμερο..αλλά δεν μπορώ τις κατσαρίδες...Έβλεπα εφιάλτες μετά το σοκ που έπαθα....Αφήστε που έριξα 1/2 μπουκάλι ΤΕΖΑ στο μπαλκόνι και την άλλη μέρα το πρωί έπλενα 2 ώρες με σαπουνάδες κλπ τα πάντα στο μπαλκόνι...Ψιλορίσκο η απολύμανση αλλά και η μαγαρισιά της κατσαρίδας..ειναι πολύ μεγάλο πράγμα....ντλιαξ....

citron
05-07-10, 10:15
Αυτο με το σφουγγάρισμα μετα την απολύμανση δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδη, εαν σφουγγαρίσω δεν θα πασαλείψω απλα το φαρμακο παντού?

Και εμεις έχουμε προβλημα με τις μικρες κατσαριδες αλλα δεν τολμάω να κάνω απολύμανση μέσα στο σπίτι γιατί φοβάμαι για τον μικρό. Εδω σκοτώνει αυτο το φάρμακο τις κατσαρίδες που δεν τις πτοεί τίποτα, φαντάσου τι θα κάνει σε έναν μικρο οργανισμό.

Απο την αλλη δεν τις αντέχω, δεν τις ΑΝΤΕΧΩ.

candy1234
05-07-10, 10:59
Καλά, και το αγγούρι λένε πως αποτελεί δηλητήριο για τις κατσαρίδες...τουλάχιστον τις απωθεί..αλλά τον άνθρωπο όχι. Βασικά, το άγχος για τον μικρό το έχω και φοβάμαι αρκετά..αλλά από την άλλη δεν θα μπορεσω να επιβιώσω το υπόλοιπο του καλοκαιριου με τον φόβο για κατσαρίδα...Αφου..από προχθές που τις είδα τόσες πολλές στο μπαλκόνι..με έχει πιάσει το κάτι άλλο. Αν τυχων το βράδυ θέλω να πάω στη κουζίνα για νερό ή στη τουαλέτα...ξυπνάω και τον άντρα μου..να πάει να κάνει αναγνώριση εδάφους και μετά πάω εγώ σαν την τρελή..γρήγορα γρήγορα...και επιστροφή στο κρεβάτι...Αφήστε που και τον μικρό δεν τον έχω βάλει στη κούνια του αλλά τον κρατάω στο κρεβάτι μας...γιατί φοβάμαι μην του πάει καμια βρωμιάρα νυχτερινή επισκεψη και μου τον μαγαρίσει...Θα πω στον ανθρωπο που θα έρθει για απολύμανση να μην ρίξει στο σπίτι μέσα...και θα τον αποκλείσω απο τα μπαλκόνια για το 2ημερο...Δεν γινεται διαφορετικά....Μια φιλη που δουλεύει σε γνωστή αλυσιδα παιδικών παιχνιδιών (την πιο γνωστή) μου είπε εκει να δεις τι απολύμανση πέφτει....Στα παιχνίδια, στα είδη σπιτιού, στα πάντα....κάνουν καθε 3μηνο απολυμανση γιατι μαζευουν οι συσκευασιες πολύ κατσαριδα και ποντικια...και δεν θα ηταν ωραιο θεαμα να πηγαινει ο πελατης να τραβηξει ενα παιχνιδι και να τραβάει μαζι και την μικρη-μεγάλη τερεζα..... Καλά, βεβαια τα παιχνίδια τα ξεβαφτίζουμε από το πολύ το πλύσιμο οταν ειναι να τα δώσουμε στα παιδιά μας, αλλά σαν είμαστε εκει μεσα και ψωνιζουμε..εγώ τουλάχιστον δεν τον προλαβαίνω τον δικό μου...ολα τα πιανει και τα ακουμπαει και κατρακυλιεται μαζί τους...και γενικα γινεται μια καποια μετακομιση στα ραφια του καταστηματος...

Stam
02-08-10, 20:08
Λοιπόν, κάναμε και εμείς απολύμανση στο σπίτι μας! Όσο και αν προσπάθησα να το αποφύγω τελικά δεν τα κατάφερα. Εδώ και λίγο καιρό - από το Πάσχα περίπου- ανακάλυψα ότι έχουμε συγκατοίκους στο σπίτι μας. Κάτι τετράποδα με μεγάλες κεραίες χρώματος καστανοκόκκινου...:???: Τι αγγούρια έβαλα, τι δάφνες αυτές τίποτα εκεί. Αφού έβγαλα λοιπόν τα χαλιά πήρα και αυτές τις εντομοπαγίδες από το market. Εκεί λοιπόν που νόμιζα ότι τις ξεφορτωθήκαμε, κάνανε πάλι την πασαρέλα τους. Εδώ να τονίσω ότι το σπίτι μας είναι σε καινούρια σχετικά πολυκατοικία και δεν κατοικούμε σε χαμηλό όροφο. Ώσπου ένα πρωί παίρνοντας την μικρή μου αγκαλιά κοιμισμένη σχεδόν όπως ήταν για να την πάω στην τουαλέτα για τα πρωινά τσισάκια της βλέπω ένα μαύρο "πράγμα" να περπατάει δίπλα στα πόδια μου:confused: Αυτό ήταν, δεν πήγαινε άλλο, το πήρα πια απόφαση.:x Προκειμένου να μου κάνουν αυτές τα νεύρα μου κρόσια αποφάσισα να τις εξοντώσω εγώ. Έκλεισα ραντεβού με μια εταιρία απεντόμωσης η οποία μου εγγυήθηκε για τις οικόσιτες κατσαρίδες, τις γερμανικές δηλαδή πλήρη εξολόθρευση. Για τις μαύρες μου συνέστησε απεντόμωση της οικοδομής. Συμβιβάστηκα προς το παρόν να ρίξει φάρμακο στο φρεάτιο της πολυκατοικίας και αγόρασα και εγώ κάτι τάπες "pass par tous" για τα σιφόν στις τουαλέτες μας. Μέχρι στιγμής έχω βρει 4 καστανοκόκκινες κατσαρίδες "νεκρές" πεσμένες ανάσκελα. Ελπίζω να μην ξαναδώ καμιά ζωντανή από εδώ και πέρα....:rolleyes:

jesgk
02-08-10, 22:25
Κορίτσια καλησπέρα, έχω κι εγώ μεγάλο πρόβλημα με κατσαρίδες, στη πολυκατοικία κ που κάνουμε απολύμανση το πρόβλημα συνεχίζεται, βρήκα αυτό στο google, ελπίζω να σας βοηθήσει, εγώ θα στείλω το σύζυγο να τα αγοράσει για να γίνει η διαδικασία αυτές τις μέρες που λειπουν τα παιδάκια μου
http://kdougas.blogspot.com/2007_10_01_archive.html

katerinak
02-08-10, 22:29
κ εμεις εχουμε τον τελευταιο καιρο..εκαναν απολυμανση στην πολυκατ κ επειδη λειπαμε ηρθαν εδω μπολικες.λενε οτι αν δεν εχει κοσμο το σπιτι μπαινουν.κλεισαμε τ απαντα,βαλαμε κ ενα τζελ κ κατι παει να γινει..

kounelitsa
02-08-10, 23:05
Επισης εχω ακουσει πως εκτος απο δαφνη δουλεια κανουν και οι φλουδες αγγουριου.

Θα φύγουν οι κατσαρίδες και θα έρθουν τα μηρμύγκια...τους επισκέπτες πάντως δεν τους γλυτώνουμε:eek::eek:

eva9531
03-08-10, 00:43
κατσαριδεεεεεεεεεεεεεεεεεεες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εφαγα μεγαλη φρικη περυσι!!!!!!!!λογω παιδιου καναμε απεντομωση μονο στη πολυκατοικια κ οχι στο σπιτι μεσα,μπουσουλαγε κ ο μικρος κτλ,παρενθεση μενω σε ισογειο,εγινε της κακομοιρας,στο κηπο κατσαριδες στο μπαλκονι κατσαριδες στο σπιτι στο ντουλαπι με τα πιρουνια............ερχοταν κοσμος κ εσκαγε μυτη κ μια παρεα κατσαριδες!!!!!!!!φετος εριξα ενα φαρμακο ,μονο κηπο κ οχι πανω στη βεραντα,ζητημα αεν ειδα φετος 5 ,6 .

Vann
03-08-10, 08:09
eva9531 τι φαρμακο εριξες?εχω μεγαλο προβλημα εχουμε κανει απολυμανση εχουμε ψεκασει μονη μας,αλλα τιποτα,πεστε μου αυτο το τζελ τι ειναι?μπορω να το ριξω κ στον κηπο?

asteri2
03-08-10, 09:32
eva9531 τι φαρμακο εριξες?εχω μεγαλο προβλημα εχουμε κανει απολυμανση εχουμε ψεκασει μονη μας,αλλα τιποτα,πεστε μου αυτο το τζελ τι ειναι?μπορω να το ριξω κ στον κηπο?

έχω δουλέψει σε εταιρεία με υπηρεσίες πολυκατοικιών και ξέρω λίγα και για απολυμάνσεις....
επίσης έμενε ένας φίλος μου κυψέλη σε σπίτι φρίκη, παντού κατσαρίδες!!!!!!!! του αγόρασα ένα τζελ από το φαρμακείο και από τότε δεν ξαναείδε ποτέ...ποτέ όμως!!!!!!!όμως τα απαγορέψανε πια από τα φαρμακεία και έχουν μόνο κάτι καταστήματα με ειδη γεωπονίας.
μόνο το τζελ κάνει δουλειά και είναι και λιγότερο επικίνδυνο αν το βάλουν όμως ειδικοί γιατί αν το βρει το παιδί καήκαμε!!!!!!!!
το τρώνε οι κατσαρίδες και τους καταστρέφει κάποια εσωτερικά όργανα και παθαίνουν ασφυξία!!!!!!!!!!!!οπότε κορίτσια ΠΡΟΣΟΧΗ
εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τίποτα αλλά παλαιότερα σε παλιά σπίτια που έμενα είχα πρόβλημα. τότε το χρησιμοποιούσα μόνη μου γιατί δεν έμενε άλλος μαζί μου.
να προσέξετε όμως ακόμα και αυτούς που έρχονται να το βάλουν να είναι όντως ειδικοί γιατί συνήθως προσλαμβάνουν αλλοδαπούς χωρίς καμία γνώση και ειναι άκρως επικινδυνο. καλύτερα να πάτε στα ειδη γεωπονίας και να πληρώσετε κάτι παραπάνω παρά να το διακινδυνευσετε με τα παιδιά....
σε μια έκθεση με είδη κήπου υπήρχε μια εταιρεία ειδική σε απολυμάνσεις αλλά δε θυμάμαι όνομα
όμως η λύση των σπρέι είναι άχρηστη γιατί δεν κάνουν δουλειά, οι κατσαρίδες έχουν γίνει ανθεκτικές, είναι πολύ επικίνδυνο επίσης για τα παιδιά και όλους (εισπνοή, πιάσιμο με τα χέρια) και άκρως τοξικό και καρκινογόνο. ενώ το τζελ το βάζεις σε συγκεκριμένα σημεία και δεν μυρίζει κτλ.

eva9531
03-08-10, 23:24
eva9531 τι φαρμακο εριξες?εχω μεγαλο προβλημα εχουμε κανει απολυμανση εχουμε ψεκασει μονη μας,αλλα τιποτα,πεστε μου αυτο το τζελ τι ειναι?μπορω να το ριξω κ στον κηπο? k-othrine και fentona πηρα κ ψεκαστηρα βαζεις νερο κ τη ποσοτητα που θα σου πουνε,το αγορασα απο ενα μεγαλο φυτοριο,μεσα στο σπιτι εχω ριξει μονο κατω απο το ντουλαπι της κουζινας ,νεροχυτη,γιατι απο εκει καπου μπαινουν,στην αυλη εκει που δε παει το παιδι,

Vann
04-08-10, 12:57
k-othrine Exω ηδη ψεκασει κ δεν εχει κανει απολυτως τιποτα,ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ εχω διπλα μου εναν τεραστιο κηπο περιπου ενα στρεμμα,κ δεν με σωνει τιποτα,ολες απο κει ερχονται.Αυτο το τζελ πως λεγεται????θα ξανα ψεκασουμε τωρα που θα φυγουμε διακοπες

viki 1
06-08-10, 10:54
κοριτσάκια είμαι γεωπόνος και εργάζομαι σε εταιρεία με γεωργικά φάρμακα. Λοιπόν το τζελ είναι άκρως ακίνδυνο. Εγώ πριν πάω να γεννήσω έβαλα στο σπίτι. Μπαίνει σε κρυφά σημεία. Για την ακρίβεια σε κουζίνα και μπάνιο σε όλους τους μεντεσέδες απο ντουλάπια, κάτω απο τα ράφια των ντουλαπιών κάτω απο τον νιπτήρα σε κουζίνα και μπάνιο , στην λεκάνη της τουαλέτας απο κάτω, στην κύρια είσοδο σε καμιά εσοχή ή σε καμιά γωνία του σοβαντιπί και αν θέλετε και στις μπαλκονόπορτες. Εγώ επειδή μένω σε διαμέρισμα σε κουζίνα, μπάνιο και εξώπορτα βάζω και κάνει δουλειά. Αν το ανανεώνετε κάθε εξάμηνο ή χρόνο το αργότερο δεν θα ξαναδείτε κατσαρίδα. Ο ψεκασμός δεν έχει τόση υπολειματική διάρκεια. Στο 2μηνο-τρίμηνο θέλει επανάληψη. MAX FORCE λέγεται και είναι της BAYER. Υπάρχει και το GOLIATH αρκετά πιο ακριβό αλλά απαιτήται μικρότερη ποσότητα κατα την εφαρμογή.
Σημεία πώλησης τα καταστήματα με γεωργικά εφόδια (φυτοφάρμακα, λιπάσματα κλπ)

Vann
06-08-10, 11:45
Σε ευχαριστω πολυ θα παω σημερα σε φυτωρια μηπως κ το βρω,γιατι εχω σοβαρο προβλημα,εαν το πιασει κανα παιδι κ το φαει δεν εχουμε προβλημα?γιατι εμενα ο μικρος βαζει τα παντα στο στομα οτι βρει κατω δεν παει χαμενο,το τρωμε δυστυχως

fg102
06-08-10, 12:05
Για να εξηγούμαστε:
Όταν λέω "σιφώνι" εννοώ εκείνη την τρύπα απο όπου φεύγουν τα νερά απο το μπάνιο, τα μπαλκόνια κλπ...

δεν είναι τίποτα να σηκώσεις το στρογγυλό-μεταλλικό και να τυλίξεις το διχτάκι απο κάτω!

Παλιά έβαζα τούλια απο μπομπονιέρες αλλά μου βούλωναν αμέσως
απο την λίγδα των νερών που έφευγαν
και έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να αλλάζω τα τούλια

ενώ τώρα με αυτό το διχτάκι που σου λέω
αργούν να βουλώσουν γιατί είναι πιο μεγάλες οι τρύπες!

υπαρχει σιτα με το μετρο που κοβετε σε οτι σχημα θες απο αλουμινιο και ειναι με το μετρο!δεν νομιζω οτι το διχτακι που λεσ ειναι ικανο να κρατηση κατσαριδα!

Stellinula
06-08-10, 12:09
Κορίτσια η λύση είναι μια Κ-OTHRINE.....

Μία φορά θα το βάλετε και για 3 χρόνια δεν θα τις ξαναδείτε!!!! Απο προσωπική εμπειρία σας μιλάω....Βέβαια είναι βαρύ χημικό οπότε προσέξτε....

Vann
06-08-10, 14:27
Stellinula εχω γραψει πιο πανω οτι εγω το εχω χρησιμοποιησει κ δεν μου εκανε τιποτα δυστυχως

viki 1
06-08-10, 14:44
κορίτσια στην εταιρεία έχουμε συνεργείο που κάνει και απεντομώσεις. Σαν το gel δεν είναι κανένα.Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να το φάει παιδί. Όταν το βάλεις θα με θυμηθείς. Αρκεί βέβαια να μην έχεις εκτεθιμένη τη σύριγγα όπως ισχύει και με όλα τα φάρμακα. Σε σπίτι με παιδάκια ειδικά αποφεύγουμε τον ψεκασμό. Πρέπει να αεριστεί το σπίτι τουλάχιστον 2-3 ώρες και να αφήσεις το φάρμακο να απορροφηθεί 8 ώρες απο τους τοίχους για να πεις οτι δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα με το παιδί κάτι που σημαίνει οτι το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί. Επιπλέον τα φάρμακα που ψεκάζονται όσο έρχοναται σε επαφη με φώς τόσο χάνουν τη δράση τους. Το gel αποτελεί στην ουσία τροφή για τη κατσαρίδα. Την προσελκύει, τρώει η κατσαρίδα , ψοφάει στην φωλιά της και επειδή έχει την ιδιότητα του κανιβαλισμού, η ζωντανη τρώει την ψόφια και ψοφάει και αυτή. Επομένως δεν ψοφάει μόνο η κατσαρίδα που έρχεται σε επαφή με το φάρμακο αλλά και οι υπόλοιπες στη φωλιά χωρίς να βγουν ποτέ απο τη φωλιά.

#ΕΛΕΝΑ#
08-08-10, 23:30
Ανησυχίες για την υγεία

Οι κατσαρίδες είναι ένα από τα πιο αντιπαθητικά έντομα στον κόσμο και υπάρχει μια καλή αιτία γι’ αυτό. Όχι μόνο γιατί τις ξεφορτώνεσαι δύσκολα, αλλά και γιατί είναι υπεύθυνες για μετάδοση αλλεργιών, βακτηριδίων και ασθενειών όπως του άσθματος.

Πώς θα εντοπίσετε μια κατσαρίδα.

Οι περισσότερες κατσαρίδες είναι νυκτόβιες και κρύβονται καλά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Από τη φύση τους αντιπαθούν το φως γι’ αυτό σπάνια θα τις δείτε σε κοινή θέα. Το πιο κοινό μέρος που θα τις βρείτε να τρώνε ή να κοιμούνται είναι κάτω από τα ντουλάπια του νιπτήρα, πίσω από τα ντουλάπια του νεροχύτη της κουζίνας, κάτω από μεγάλες συσκευές, στο μπάνιο και στο πλυσταριό.

Ξεφορτωθείτε τις κατσαρίδες τώρα!

Από τη στιγμή που θα δείτε κατσαρίδα στο χώρο που ζείτε, το πιθανότερο είναι να υπάρχουν και άλλες που δεν φαίνονται. Πρέπει να πάρετε δραστικά μέτρα εναντίον τους αρχίζοντας από αυτές που έχετε εντοπίσει. Δοκιμάστε:

1. Απλώστε μια μικρή ποσότητα από βορικό οξύ στα μέρη που έχετε δει τις κατσαρίδες να τριγυρνάνε. Οι κατσαρίδες θα δηλητηριαστούν καταπίνοντας το οξύ. Βεβαιωθείτε ότι απλώσατε το βορικό οξύ σε όλες τις σκοτεινές και υγρές περιοχές, όπως κάτω από τους νεροχύτες της μπανιέρας και της κουζίνας, πίσω από πλυντήρια και στεγνωτήρια, γύρω από το ψυγείο και πίσω από κάθε συσκευή. Προσοχή: Το βορικό οξύ είναι τοξικό και για τον άνθρωπο. Μην το χρησιμοποιείτε σε μέρη που παίζουν, τρώνε ή κοιμούνται παιδιά ή κατοικίδια ζώα.

2. Μπορείτε να φτιάξετε το δικό σας εντομοκτόνο ανακατεύοντας ανάλογα μέρη μαγειρικής σόδας και ζάχαρης άχνης ετοιμάζοντας έτσι ένα γεύμα παγίδα για τις κατσαρίδες. Αφήστε το μείγμα σε ένα ρηχό πιάτο σε μέρος που έχετε εντοπίσει κατσαρίδες. Ο συνδυασμός σόδας και ζάχαρης είναι θανατηφόρος για τις κατσαρίδες.

3. Οι κατσαρίδες μισούν την γεύση της δάφνης. Μπορείτε με φυσικό και ασφαλή τρόπο να απομακρύνετε τις κατσαρίδες απλώνοντας φύλλα δάφνης σε μέρη που τριγυρνούν κατσαρίδες. Είναι ιδανική μέθοδος για να διώξετε τις κατσαρίδες από τα δωμάτια και από τα μέρη που παίζουν παιδιά.

4. Μη δίνετε νερό στις κατσαρίδες! Οι κατσαρίδες μπορούν να επιβιώσουν για μήνες χωρίς τροφή αλλά χρειάζονται καθημερινά νερό. Μην αφήνετε νερό στο νεροχύτη, σε άπλυτα πιάτα ή σε άλλα μέρη του σπιτιού. Επίσης ελέγχετε όλες τις πηγές νερού, όπως υδραυλικά που στάζουν, την υγρασία κάτω από το ψυγείο, και τους «ιδρωμένους» σοβάδες. Σκουπίστε όλες τις σταγόνες νερού από τον νεροχύτη μετά το πλύσιμο των πιάτων και επίσης σκουπίστε καλά την περιοχή του μπάνιου σας αφού το χρησιμοποιήσετε.

5. Καθαρίστε! Καθαρίστε! Καθαρίστε! Οι κατσαρίδες συρρέουν σε περιοχές που έχουν ρυπανθεί με περιττώματα κατσαριδών. Χρησιμοποιείστε απορρυπαντικό ή απολυμαντικό και καθαρίστε προσεκτικά την περιοχή για να αποφύγετε την επανεμφάνισή τους εκεί. Σε τσιμεντένιους τοίχους και πατώματα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε λευκαντικό με νερό. Τις πιο δύσκολες περιοχές μπορείτε να τις καθαρίσετε με αντιβακτηριδιακά υγρά και βούρτσες.

Εντομοκτόνα

Οι σφοδρές επιδρομές κατσαριδών στο σπίτι, θα χρειαστούν περισσότερη φροντίδα από απλά φύλλα δάφνης και σόδα μαγειρικής, και περισσότερο κόπο. Πολλά εντομοκτόνα είναι σήμερα διαθέσιμα στην αγορά, τα οποία ασχολούνται με την εξόντωση της κατσαρίδας. Τα νέα (gel-based) προϊόντα έχουν γρήγορη δράση και είναι αρκετά αποτελεσματικά στην καταπολέμηση τους. Χρειάζονται 1-2 μέρες για να δράσουν, έχουν συνήθως ελάχιστη ή ανύπαρκτη δυσάρεστη μυρωδιά και είναι ασφαλέστερα για να χρησιμοποιηθούν σε περιοχές που υπάρχουν παιδιά και κατοικίδια ζώα. Οι παγίδες με κόλλα, που αναγκάζουν τις κατσαρίδες να κολλήσουν επάνω τους, καθώς κυκλοφορούν πέρα δώθε, έχουν επίσης καλά αποτελέσματα σε περιοχές που είναι δύσκολο να τις φτάσουμε. Για σοβαρότερες περιπτώσεις ή επαναλαμβανόμενες επισκέψεις δοκιμάστε διάφορα σπρέι σε χαραμάδες και ρωγμές του τοίχου, αεροζόλ ομίχλης και απωθητικά σε σκόνη. Αν αποτύχουν όλες οι προσπάθειές σας, μη διστάσετε να καλέσετε έναν εξολοθρευτή εντόμων για απολύμανση!

Πώς να παραμείνετε απαλλαγμένοι από τις κατσαρίδες

1. Καθαρίζετε επιμελώς υπολείμματα τροφών (εννοείται και τα ψίχουλα) από την επάνω επιφάνεια του πάγκου, τα τραπέζια και άλλες περιοχές του σπιτιού.

2. Επισκευάστε υδραυλικές εγκαταστάσεις και σωλήνες και καθιερώστε ένα πρόγραμμα ελέγχου της οικιακής υγρασίας. Χρησιμοποιήστε αποξηραντή χώρου, αν είναι απαραίτητο, και σκουπίστε αμέσως νερά που έχουν χυθεί.

3. Μονώστε τους σωλήνες.

4. Ξεφορτωθείτε τις σαβούρες και τα περιττά ή ανεπιθύμητα αντικείμενα! Ψάξτε συρτάρια και γραφεία και απαλλαγείτε από τις περιπλανώμενες τσάντες, τα χαρτιά, τις παλαιές εφημερίδες, τις πλαστικές τσάντες από ψώνια και τους φακέλους. Κρατήστε την περιοχή κάτω από τους νεροχύτες και γύρω από τα πλυντήρια και τα στεγνωτήρια καλά οργανωμένες, καθαρές, νοικοκυρεμένες και συγυρισμένες. Τρίψτε τα πατώματα των υπογείων με διάλυμα χλωρίνης και καυτού νερού αρκετές φορές το χρόνο. Επενδύστε σε έναν αποξηραντή για να ελέγχετε την υγρασία στο σπίτι.

5. Γεμίστε τις ρωγμές και σφραγίστε τις διαρροές στους σωλήνες. Αν η τρύπα είναι πολύ μεγάλη για να καλαφατιστεί, τοποθετήστε «μούφα» στο άνοιγμα μέχρι να σχηματίσετε σφιχτό βούλωμα. Οι διογκωτικοί αφροί λειτουργούν επίσης καλά στο κλείσιμο μιας μεγάλης τρύπας γύρω από τους σωλήνες.

efiv
29-08-10, 17:47
Ανατριχιασα και μόνο που τα διαβασα.

Θα σας πω την εμπειρια μου. Λοιπον έχουμε και λέμε. Εμενα σε παλια μονοκατοικία μέχρι και πριν 6 χρόνια. Παρ'όλο που έφυγα εγω, η μητέρα μου συνεχισε να μενει στο ισόγειο. Εκανε απολυμανση περυσι το σεπτέμβριο, γιατί φέτος μετακομισε για πάντα στο χωριο. Με το κοθριν καναμε πάντα μόνοι μας. Ακόμα και τώρα που πάω για να πάρω λογαριασμούς κλπ βρίσκω και στα 2 σπίτια πάνω απο 100!!!!Εννοείται ψόφιες. Ακόμα και αν δεν έχεις κάνει απολύμανση μια χρονιά το φαρμακο δε σταματάει τη δράση του, ότι και να μου λένε. Εμένα φέτος δε μου χτύπησαν το κουδούνι για να κάνω απολύμανση στο διαμέρισμα όταν κάνανε στη πολυκατοικία αλλά στο μπαλκόνι βρίσκω που και που ψόφιες.Είχα κάνει πέρυσι.
Το πρόβλημα μου το ΤΕΡΑΣΤΙΟ είναι ότι μάλλον μπαίνουν κάπου απο τη τουαλέτα. :evil: Ο υδραυλικός μου είπε πως μάλλον απο τον αεραγωγό μπαίνουν. Τώρα σκέφτομαι πως θα καταφέρω να το κλείσω. Δεν ανοίγει το κουτί. Θα πρέπει να το σπάσω, πράγμα που δε γίνεται. Σκέφτηκα να βάλω μια σίτα απο πάνω. Θα γεμίσω το μπάνιο με φύλλα δάφνης μπας και πιάσει. Πόσα φύλλα πρέπει να βάζω ανα χώρο. Π.χ. στη μπαλκονοπόρτα? Επίσης τα ξερά φυλλα δάφνης εννοείται?

Τις σίχαινομαι απίστευτα. Θα τη σκοτώσω βέβαια αλλά τι να το κάνεις τι σιχαμαρα που έχεις πάρει.:evil: Εκτός απο το παιδί μου εχω και ένα σκυλάκι μικρό και δε τολμάω να βάλω κάτι άλλο γιατί φοβάμαι μη το γλύψει. Ευτυχώς φέτος την έχω βγάλει με 2. Τεραστίων διαστάσεων βέβαια.
Α!ξέχασα δίπλα μας έχουμε έναν ο οποίος στη ταράτσα του έχει φτιάξει περιστερώνα!!!!!!! Οπότε φαντάζεστε τι γίνεται. Ετσι μου'ρχεται να κάνω καταγγελία στη πολεοδομία. Οχι γιατί με ενοχλούν τα περιστέρια αλλά οι κατσαρίδες που μαζεύονται.

soevan07
29-08-10, 18:25
Κορίτσια βρήκα τα παρακάτω στο εξής site

http://angel.aenaon.info/blog/2010/05/17/otan-isvalloun-katsarides/

Πως να ξεφορτωθώ τις κατσαρίδες.....

http://1.bp.blogspot.com/_eDWclxKoYjE/Sl7kCAE0y9I/AAAAAAAAE7A/3-oCGlke9Pc/s1600/Cockroach.jpg

Την τελευταία εβδομάδα τουλάχιστον δέκα φίλοι μου έχουν αναφέρει το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν με τις κατσαρίδες στα σπίτια τους. Όλοι σχεδόν προσπάθησαν να λύσουν το πρόβλημα με τα κοινά κατσαριδοκτόνα και εντομοκτόνα. Η αντίδρασή μου ήταν πως αυτό είναι βλαβερό τόσο για την υγεία μας (καθώς εισπνέουμε ό,τι ψεκάζουμε) όσο και για το περιβάλλον. Γιατί βρε παιδιά; Αφού υπάρχουν οικολογικά απωθητικά και βιολογικοί τρόποι καθαρισμού και αντιμετώπισής τους!

http://angel.aenaon.info/blog/wp-content/uploads/2010/05/113870-150x150.jpg (http://angel.aenaon.info/blog/wp-content/uploads/2010/05/113870.jpg)

Η αλήθεια είναι πως οι κατσαρίδες, όπως και τα μυρμήγκια, είναι ιδιαίτερα έξυπνα έντομα. Πρέπει επομένως εσείς να φανείτε εξυπνότεροι. Και επίμονοι. Διότι δεν θα είναι εύκολο να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα και να τις ξεφορτωθείτε. Πάντως καλό θα ήταν να λάβετε όλα τα απαραίτητα μέτρα, καθώς αυτές είναι υπεύθυνες για αρκετές ασθένειες και αλλεργίες, οπότε η παρουσία τους μέσα στα σπίτια μας είναι ό,τι χειρότερο για την υγεία μας!

Βασικό είναι πάντα να διατηρούμε το σπίτι μας καθαρό. Οι κατσαρίδες εμφανίζονται σε χώρους που έχουν ήδη ρυπανθεί με περιττώματα από κάποιους συγγενείς τους (ξαδέλφη κατσαριδούλα, μπατζανάκης κατσαριδούλης κ.α.) Αν έχετε λοιπόν πρόβλημα με κάποια … μικρή Τερέζα στο σπίτι σας ή το διαμέρισμά σας, το πρώτο που θα πρέπει να κάνετε είναι να αρχίσετε να σκουπίζετε και να σφουγγαρίζετε συχνά και καλά.
Αρχίστε να αποθηκεύετε τυχόν τρόφιμα που συνηθίζετε να αφήνετε πάνω στον πάγκο ή το τραπέζι της κουζίνας σας. Αρχίστε επίσης να πετάτε τακτικά (δηλ. καθημερινά) τα σκουπίδια σας.

Προσέξτε αν έχετε τυχόν διαρροές σε σωληνώσεις. Οι κατσαρίδες λατρεύουν την υγρασία!

Αν δείτε πως τα παραπάνω δεν αρκούν, παρακαλώ μην τρέξετε να αγοράσετε κάποιο από τα κοινά κατσαριδοκτόνα ή εντομοκτόνα που κυκλοφορούν στο εμπόριο! Πάντα υπάρχουν βιολογικοί τρόποι καθαρισμού, καθαρά οικολογικοί και φθηνοί (πάμφθηνοι μπορώ να πω). Παρακάτω σας παραθέτω 8 εύκολους οικολογικούς τρόπους για να απαλλαγώ από τα εν λόγω έντομα στο σπίτι μου.

1) Ο φθηνότερος και οικολογικότερος τρόπος από όλους για να ξεφορτωθούμε μία μικρή Τερέζα από το σπίτι είναι ο εξής: Όταν τη δούμε, γεμίζουμε καλά τα πνευμόνια μας με αέρα και αρχίσουμε να ουρλιάζουμε έντρομοι ελπίζοντας πως θα συνδράμουν οι γείτονες για να μας σώσουν. Για καλό και για κακό ανεβαίνουμε στο τραπέζι κρατώντας ένα σκουπόξυλο για να αντιμετωπίσουμε τον έξυπνο εχθρό. Προσοχή μην διαλύσετε τα φωτιστικά! Καλό θα ήταν να ανεβούμε στο τραπέζι με το ασύρματο τηλέφωνο (όσοι δεν έχετε, τρέξτε να προμηθευτείτε, θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε πολλές ανάλογες περιπτώσεις), ούτως ώστε να τηλεφωνήσετε σε όλους τους συγγενείς και φίλους για να έρθουν κι αυτοί. Πείτε τους να φέρουν μαζί τους οπωσδήποτε και τη φωτογραφική τους μηχανή για να σας αποθανατίσουν! Η κατσαρίδα με τόση φασαρία και μπούγιο μάλλον θα εξαφανιστεί…

Σε περίπτωση ωστόσο που δεν δουλέψει αυτός ο τρόπος, σας προτείνουμε άλλους 7 εξίσου οικολογικούς και δοκιμασμένους τρόπους για να ξεφορτωθείτε αποτελεσματικά τις κατσαρίδες.

2) Κάντε ένα μείγμα νερού με σαπούνι και ψεκάστε τις κατσαρίδες όποτε τις εντοπίζετε. Το σαπωνώδες νερό θα τις εξουδετερώσει.

3) Σε ένα άδειο κουτί καφέ τοποθετείστε ένα-δύο κομμάτια ψωμί που το έχετε μουσκέψει καλά με μπύρα. Αφήστε το κουτί με το περιεχόμενό του σε σημεία όπου εμφανίζονται οι κατσαρίδες.

4) Πολύ καλά απωθητικά είναι τα δαφνόφυλλα, οι φέτες αγγουριού ή το σκόρδο. Αφήστε κάποιο από τα τρία στα σημεία που πάνε οι κατσαρίδες για να τις αποτρέψετε να ξαναεμφανιστούν.

5) Εξίσου αποτελεσματική είναι η ναφθαλίνη. Οι κατσαρίδες σιχαίνονται τη μυρωδιά της!

http://angel.aenaon.info/blog/wp-content/uploads/2010/05/nepetacataria-150x150.jpg (http://angel.aenaon.info/blog/wp-content/uploads/2010/05/nepetacataria.jpg)

6) Μια άλλη φυσική απωθητική ουσία για τις κατσαρίδες είναι η νεπέτα*[1] . Το ενεργό συστατικό που περιέχει, η νεπεταλακτόνη, είναι μη τοξική για τους ανθρώπους και τα κατοικίδια ζώα. Μικρά σακουλάκια με νεπέτα μπορούν να αφεθούν στα σημεία που έχετε διαπιστώσει πως πηγαίνουν κατσαρίδες. Μπορείτε επίσης να τη βράσετε σε νερό (όπως προετοιμάζετε το τσάι) και με το μείγμα να ψεκάσετε τα κουφώματα του σπιτιού σας και πίσω από τα ντουλάπια (οι κατσαρίδες τρελαίνονται για τα σκοτεινά μέρη, γιʼ αυτό εξάλλου και κυκλοφορούν το βράδυ). Αυτό το φυσικό απωθητικό πάντως καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσουν με μέτρο όσοι έχουν γάτες στα σπίτια τους (τα γατιά πραγματικά “τρελαίνονται” με το άρωμα της νεπέτας).

7) Ανακατέψτε ορυκτό βόρακα*[2 (http://www.parents.gr/forum/#footnote_1_363)] με ίση ποσότητα ζάχαρης και στη συνέχεια απλώστε το μείγμα στα σημεία που έχετε δει κατσαρίδες. Μπορείτε επίσης να κάνετε ένα μείγμα με βόρακα, αλεύρι και γύψο σε ίσα μέρη και να κλείσετε με αυτό τυχόν ανοίγματα από τα οποία εισέρχονται οι κατσαρίδες στο σπίτι σας.

http://angel.aenaon.info/blog/wp-includes/images/smilies/icon_cool.gif Τέλος, μία καταπληκτική πατέντα που τη δοκίμασα και έμεινα με το στόμα ανοικτό για την επιτυχημένη του δράση: Πριν κάποια χρόνια έμενα σε ένα διαμέρισμα με έντονο πρόβλημα κατσαρίδων. Ένα βράδυ διαπιστώνω πως το ζουζούνι που πετούσε μέσα στο σαλόνι δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μία … κατσαρίδα! Αν και γενικά είμαι ψύχραιμη με τα εν λόγω έντομα, πραγματικά φρίκιασα. Τότε ο άντρας μου καπάκωσε την κατσαρίδα με ένα κουτί από CD (αυτά που πουλιούνται σε 50άδες, 100άδες κλπ.) και την έκλεισε εκεί μέσα. Στη συνέχεια άφησε το κλειστό κουτί με την Τερέζα στο μπαλκόνι. Η Τερεζούλα ήταν ζωντανή για 2,5 εβδομάδες περίπου. Σε όλο αυτό το διάστημα οι φιλενάδες της έρχονταν να την επισκεφθούν και … πέθαιναν (!!!) περιμετρικά του κουτιού. Το ίδιο συνεχίστηκε και μετά τον θάνατο της φυλακισμένης κατσαρίδας. Περιττό να σας πω πως δεν επανεμφανίστηκε ούτε μία κατσαρίδα στο σπίτι!!!
Μπορείτε να δοκιμάσετε όποιον από τους παραπάνω οικολογικούς τρόπους απώθησης ή εξολόθρευσης κατσαρίδων. Αν τυχόν γνωρίζετε κάποιον άλλο φυσικό τρόπο για να απομακρύνουμε αυτά τα βλαβερά έντομα από τα σπίτια μας, παρακαλώ μοιραστείτε το μαζί μας!

http://3.bp.blogspot.com/_eDWclxKoYjE/Sl7iubuFwrI/AAAAAAAAE64/DnyCZ_yXUAw/s200/Blattella_germanica.jpg (http://3.bp.blogspot.com/_eDWclxKoYjE/Sl7iubuFwrI/AAAAAAAAE64/DnyCZ_yXUAw/s1600-h/Blattella_germanica.jpg)

υποσημ.

Η νεπέτα, γνωστή επίσης ως γλήχωμα το γαλεόφιλον, γατόχορτο ή καλαμίνθη, είναι μία πολυετής πόα, ύψους μόλις 3ο εκατοστών, που φυτρώνει και στη χώρα μας. Έχει φύλλα σε σχήμα καρδιάς με ελαφρά παχιά υφή, καλυμμένα με απαλό χνούδι και πριονωτό περίγραμμα. Έχει πολύ απαλό άρωμα και μικρά λευκά άνθη με εξίσου διακριτικό άρωμα και αδιάφορο σχήμα. Το ιδιαίτερο του φυτού αυτού είναι πως περιέχει μία ουσία, την νεπεταλακτόνη, η οποία δρα σχεδόν ως ψυχοτρόπο για τις γάτες. *[↩ (http://www.parents.gr/forum/#identifier_0_363)]
Ο ορυκτός βόρακας πουλιέται στα φαρμακεία σε μορφή λευκής σκόνης. *[↩ (http://www.parents.gr/forum/#identifier_1_363)]

Δείτε και αυτά τα λινκς

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138784

http://www.vita.gr/html/ent/405/ent.2405.asp

http://greenwaystructure.wordpress.com/2009/02/25/%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/

http://zwakia.blogspot.com/2009/07/blog-post_16.html

Iride
29-08-10, 18:51
Όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος στον πρώτο μου γιο είχα ήδη κλείσει ραντεβού για απολύμανση γιατί στο προηγούμενο σπίτι μας (παλιά κατασκευή) έμπαιναν το καλοκαίρι κατσαρίδες. Το συνεργείο ήταν ένα συνεργείο που έκανε ΜΟΝΟ απολυμάνσεις-απεντομώσεις και όχι η εταιρεία καθαρισμού που σου προσφέρει απολύμανση με 15 ευρώ. Ήταν όλοι γεωπόνοι και χημικοί και μου είχε κοστίσει το 2004 γύρω στα 70 ευρώ σε ένα δυάρι. Είχε βάλει και τζελ κάτω από τα συρτάρια του νεροχύτη και σε όλα τα ράφια της κουζίνας και ψέκασμα. Απλά έλειπα από το χώρο όταν έκανε την απολύμανση και κοιμηθήκαμε στη μαμά μου το βράδυ (παρόλο που δεν είχε οσμές) για ενδεχόμενα σταγονίδια στον αέρα (αν και μου είχε πει ότι φτάνει η απουσία 2 ώρες). Το πρόβλημα όμως είναι με το μικρούλι είναι όταν αρχίζει και μπουσουλάει, πώς να κάνεις απολύμανση? Από την εταιρεία μου είχαν πει να θωρακίσω το κτίριο απ' έξω, και όσο γίνεται τους αγωγούς και όχι μέσα στο σπίτι. Έτσι κάναμε μόνο τα μπαλκόνια και έξω από τα μπαλκόνια (όμορους τοίχους), ΟΛΟΥΣ τους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας και ψέκασε μόνο τα σιφώνια του μπάνιου. Άλλο δεν μπορείς να κάνεις με μωρό παιδί. Μετά μετακομίσαμε σε καινούρια πολυκατοικία και στα 5 χρόνια που είμαστε εδώ, να έχουμε βρει κατσαρίδα (ψόφια) δύο φορές? Και χωρίς καμία απολύμανση πια, μόνο αυτή που κάνει η πολυκατοικία στους κοινόχρηστους χώρους. Όμως να πω την αλήθεια δεν αφήνω ανοιχτά τα μπαλκονια χωρίς σίτες.

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
04-09-10, 00:57
Πολυ σοφες οι συμβουλες. Αλλα δεν ισχυουν για ξανθιες σαν κι εμανα. Πιο πανω εχει 2 απαισιες κατσαριδαρες και τρομαξα οταν τις ειδα. Αρχισα να χτυπαω με το ποντικι τις βρωμιαρες νομιζοντας οτι ειναι πανω στην οθονη του υπολογιστη και φυσικα απο τις φωνες μου ξυπνησα τον αντρα μου που ακομα μουρμουραει που τον τρομαξα. ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ βγαλτε τις βρε κοριτσια επαθα σοκ!!!Τωρα οπου βλεπω μαυριλακια θα νομιζω πως παντου υπαρχουν κατσαριδες.................παναγια μου !!!!!Τι τις εφτιαξε ο θεος σε τι χρησιμευουν τα παλιο πραγματα?????

mariantinos
04-09-10, 09:18

Ααα AΛHΘEIA;κορίτσια κ εμείς TPEΛO πρόβλημα μ αυτές τις απαίσιες ξανθιες κατσαρίδες.πήρα το θέμα απ την αρχή κ διαβάζω..απλά δεν εχω δυνατότητα να ΦYΓΩ για μέρες απ το σπίτι(για αρκετές ώρες οκ MΠOPΩ) κ ο KΩNΣTANTINOΣ πάει παντού(σαν τις κατσαρίδες κ αυτός)κ φοβάμαι για τόσο ισχυρα φαρμακα.έχει δοκιμάσει άλλη κοπέλα φύλλα δάφνης;

mariantinos
04-09-10, 09:31
Ακριβως το ιδιο ζησαμε και καναμε και εμεις (λεξη προς λεξη) , οταν ειχαμε αντιμετωπισει θεμα στη κουζινα και το προβλημα εξαφανιστηκε.ΔΕ ΒΑΛΑΜΕ ΤΖΕΛ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ
Ο κυριος που ηρθε να βαλει το τζελ μου ειπε οτι ειναι ο μονος τροπος να ξεμπερδεψουμε μια και καλη.
Απλα σας ενημερωνω απο οτι μου ειπε οτι αυτες οι μικρες κατσαριδες ή τα αυγα τους ερχονται απο τα σ/μ με τις σακουλες που μεταφερουμε σπιτι και φυλαμε στα ντουλαπια μας.
Ειδικα λεει συγκεκριμενα σ/μ φερνουν πολυ ζωυφιο στα σπιτια μας...

Εχω πάθει σοκ!

φιλιτσα
04-09-10, 18:13
Καλησπερα, κανε 2φορες απολυμανση μια τωρα την ανοιξη κ αλλη μια αρχες καλοκαιριου, εμεις στην πολυκατοικια μας κανουμε 2φορες παντα,κ πες τους να μπουν μεσα στο διαμερισμα σου κ να σου κανουν , δεν πιστευω να αντιμετωπισεις προβλημα μετα απο δυο απολυμανσεις. :wink:

συμφωνω με 2 φορες τον χρονο δεν θα εχεις προβλημα για τον Μαιο γεννανε νομιζω οποτε θα γλυτωσεις για τα καλά

sofikazan
16-09-10, 17:47
Το σπίτι μου είχε τεράστιο πρόβλημα με τις κατσαρίδες λόγω παλαιότητας της πολυκατοικίας!!! Κάναμε πολλές προσπάθειες καθαρισμού με τον σύζυγο μου με όλα όσα διαφημίζονται στην τηλεόραση αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα!!! Τελικά αναγκαστήκαμε να πάμε εταιρεία για γενικές απολυμάνσεις (http://www.apofrakseis.info/apolymanseis.html)!!! Αποτελέσματά είχαμε αλλά έπρεπε συνεχώς να τηρούμε κάποιους κανόνες για να μην επανεμφανιστούν!!!

sofakipap
10-11-10, 23:48
επαναφερω το θεμα γιατι εχω και γω τρελο προβλημα με τις βρωμοκατσαριδες....
αν σηκωθω βραδυ σκοτωνω 3-4...και ειλικρινα εχω αγανακτησει....
εχω βαλει εδω και ενα μηνα περιπου αυτες τις παγιδες...
αλλα απ'οτι βλεπω δεν κανουν απολυτως τιποτα.....
μαλλον πρεπει να καταφυγω στην απολυμανση...
αλλα οι υπολοιποι στην πολυκατοικια που μενουμε δεν θελουν.....
ηθελα να ξερα μονο σε μενα ερχοντα??????(κατι που αποκλειεται)
ποσο περιπου πρεπει να λειψουμε μετα την απολυμανση????
γιατι εχω κ ενα μωρακι 2,5μηνων ....
αυτο με τα φυλλα δαφνης βοηθαει οντως????
ρωταω γιατι ειναι στρατος ολοκληρος....
ας ενωσουμε τις δυναμεις και τις γνωσεις μας μηπως και νικησουμε τις ''αθανατες'' ξανθες και κατα τ'αλλα συμπαθητικες κατσαριδουλες......

sofakipap
17-11-10, 21:43
καμια ιδεα καινουργια βρε κοριτσια????

χρύσα08
18-11-10, 08:24
Αυτό το ειδικό τζελ το έχεις δοκιμάσει? Το είχα διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες κάπου, που έρχονται και στο τοποθετούν και είναι άοσμο και ασφαλές (έτσι λένε τουλάχιστον)... Για δες λίγο το θέμα από την αρχή.

marag
18-11-10, 08:46
Πήρα αυτό που μας πρότεινε η viki 1 [max force ]

Σούπερ αποτέλεσμα ;-)

sabrina
18-11-10, 09:07
με τόσο μικρό μωρό ημουν περιορισμένη στο τι να κάνω,
μιας και μια ερχονται μια φευγουν,

μια φιλη κατοικος αμπελόκηπων, σε παλια πολυκατοικία
φανταζεστε τι κατσαριδες εχει εκει ε?τις τεραστιες σκληροπυρηνικες

λοιπον μου προτεινε το Al faslane gel, ειναι λιγο τσιμπημενο κοντα στα 50? αλλα σωθηκε!!!

το χει δοκιμασει καμια???
ειναι αυτο οπως διαβασα κ δω με μικρες δοσεις σε σημεια ντουλαπιων κλπ!!

αλλα με το μωρο δε ξέρω τι γινετε.......

λεω να το κανω μεσα στα χρισουγεννα που θα λειψουμε αρκετες μέρες

kat05
29-04-11, 15:48
Ψάχνοντας μέσα στην ενότητα, δε βρήκα αντίστοιχο θέμα αν και είμαι σίγουρη οτι το αντιμετωπίζουν πολλοί...
Μόλις αυτή την εβδομάδα που λίγο ζέστανε ο καιρός, εμφανίστηκαν ξανά οι ... μεγάλες κατσαρίδες στο σπίτι μας. Δε θέλω με τίποτα να κάνω απεντόμωση ή να ψεκάσω, διότι έχοντας μωρά στο σπίτι φοβάμαι τα χημικά (όσο κι αν λένε οτι έιναι άοσμα, δεν τα εμπιστεύομαι ως αβλαβή).
έχει αντιμετωπίσει κανείς το πρόβλημα διαφορετικά; μου είπαν με φύλλα δάφνης, να μην αφήνω έξω ψίχουλα ή αποφάγια, τα δοκίμασα αυτά αλλά τίποτα...:rolleyes:

Thaumataki
29-04-11, 15:50
Oινόπνευμα!

kat05
29-04-11, 15:58
Εννοείς να καθαρίζεις τις επιφάνειες με οινόπνευμα; Ή να αφήνεις ένα μπουκαλάκι ανοιχτό για να τις απωθεί η μυρωδιά του;;;

Thaumataki
29-04-11, 16:02
Κοίτα... Δε το έχω δοκιμάει, αλλά μέσα εδώ στο φόρουμ μού το είπανε κοπέλες και μάλιστα μού είπανε είναι πολύ πιο αποτελεσματικό ακόμη και από την απολύμανση!
Άμα δω κατσατίδα να της ρίξω οινόπνευμα κι εκείνη ζαλίζεται και ψοφάει! Τώρα τί να σού πω.... Πέρασε τις γωνίες σου με οινόπνευμα και τα σιφόνια....

kat05
29-04-11, 16:14
Eυχαριστώ! θα το εφαρμόσω!! πάω να πάρω κανένα μπετόνι οινόπνευμα :))))

anastasiaspil
29-04-11, 18:25
Κλείσε με σίτα τα σιφόνια και τις υπερχειλίσεις στο νιπτήρα και στο νεροχύτη. Βάλε σίτα σε όλα τα παράθυρα και πόρτες και κλείσε οποιαδήποτε τρύπα υπάρχει. Εγώ έχω κλείσει τις υπερχειλίσεις με μονωτική ταινία. Να βάζεις τις τάπες στο νιπτήρα και στο νεροχύτη όταν δεν τους χρησιμοποιείς. Και μετά μπορείς να πάρεις μόνο το τζελ και να βάλεις εσωτερικά στα ντουλάπια της κουζίνας. Δεν υπάρχει φόβος για τα μικρά σου.
Πριν γεννήσω τον γιο μου έφερνα και μου έκαναν απολύμανση. Μετά φοβόμουνα και ακολούθησα όλα τα παραπάνω. Δεν έχω ξαναδεί από τότε. Βέβαια προσέχω πολύ.

Thaumataki
29-04-11, 18:28
Ποιό τζελ;
Πού το βρίσκουμε;

anastasiaspil
29-04-11, 19:39
Θα το βρεις σε μαγαζί με φυτοφάρμακα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λένε, είναι της bayer. Μόλις τους πεις ότι θέλεις το τζελ για τις κατσαρίδες θα στο δώσουνε. Να βάλεις στο εσωτερικό των ντουλαπιών της κουζίνας και του μπάνιου. Επίσης πίσω από το πλυντήριο ρούχων. Μην βάλεις σε εμφανή μέρη, γιατί μπορεί τα μικρά να το ακουμπήσουνε.

kat05
30-04-11, 06:50
Δεν υπάρχει φόβος που θα εισπνέουν, όπως κι αν είναι, μια μικρή ποσότητα από αυτό το τζελ;

anastasiaspil
30-04-11, 09:38
Δεν υπάρχει φόβος που θα εισπνέουν, όπως κι αν είναι, μια μικρή ποσότητα από αυτό το τζελ;

Όταν είχα ρωτήσει μου είπαν μόνο να μην το ακουμπήσουν. Αλλά αφού θα το κρύψεις στα ντουλάπια, δεν θα έρχεται σε επαφή με τα παιδιά.

tzini
30-04-11, 10:51
επειδη μενω σε υπερηψομενο ισογειο κ οσο να ναι βρισκω κατα διαστηματα εξω στην αυλη (κ οταν πρωτοειδα στο μπαλκονι επαθα ΤΟ εγκεφαλικο) απευθυνθηκα σε μια κουμπαρα μου, που δουλευε σε βιομηχανια αλευρων κτλ. μου ειπε για το icon (για τερεζες κατα κυριο λογο) κ το fendona (για πιο μικρα εντομα πχ μερμυγκες, αραχνες κτλ) της φιρμας syngenta. ειναι ενα μπουλακι που το ανακατευεις (συγκεκριμενη ποσοτητα) με νερο κ ψεκαζεις με αυτο (με το ψεκαστηρι για τα φυτα), τα μπαλκονια σιφωνια κτλ με αυτο.

δεν πρεπει να φυσαει! κ ριχνεις νερο κ πλενεις 2 μερες μετα. εννοειτε πως δεν ψεκαζεις μεσα στο σπιτι με αυτο, κ δεν αφηνεις τα παιδια να προσεγγισουν τους χωρους που ψεκασες μεχρι να τους πλυνεις. οταν ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οχι ψεκασμος μεσα κ αλε τα παιδια.
τα ρουχα που φορας τα βγαζει κ τα βαζεις στα απλυτα μετα. δεν καπνιζεις κ δεν πινεις οταν ψεκαζεις. στα λεω ολα αυτα για να σου τονισω οτι ειναι πολυ πολυ αποτελεσματικο το φαρμακο αλλα πρεπει να παρεις κ καποια μετρα ασφαλειας.

δυσκολευτηκα παρα πολυ να βρω τα σκευασματα κ τα βρηκα αφου ηρθα σε επικοινωνια με την προμηθευτρια εταιρια, σε ενα μαγαζι με φυτοφαρματα στη ν.ερυρθραια. αν σε ενδιαφερει στειλε πμ. παντως καθαρισα με τις τερεζουλινες!

α! ξεχασα, μυριζει ελαρφυ πετρελαιο το φαρμακο.
κ ειναι οντως αποτελεσματικο. βρισκεις πολλα εντομα τεζα μετα.

Amygdalitsa
25-05-11, 13:03
Καλημέρα σε όλες & όλους σας !

Έχω μια ερώτηση μπορεί να φανεί χαζή αλλά αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει την γνώμη του...

Επειδή καλοκαίρι έρχεται και έχω ένα μικρό (για να μην πω μεγάλο) θέμα με κατσαρίδες και λοιπά έντομα θέλω να κάνω απολύμανση στο σπίτι .

Ο κύριος που έρχεται μου είπε ότι χρησιμοποιεί ναι μεν φυτικά φάρμακα και άοσμα, αλλά εγώ να λείπω άπό το σπίτι για μερικές ώρες για καλού-κακού (ΟΚ αυτό είναι το μόνο εύκολο...)

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, βέβαια να μην κάνω απολύμανση είναι ένα θεματάκι γιατί διαφορετικά αν δώ κανένα αρθρόποδο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τα κοινά εντομοκτόνα που έχουν πολύ άσχημη μυρωδιά και σίγουρα νομίζω ότι είναι χειρότερα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :oops:
___________________________________________________________________________________
http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0srQwMVOyBlwwFakC2w,,37.png (http://tickers.cafemom.com)

maria_sp
25-05-11, 13:40
Καλησπέρα και καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!Εγώ πέρσι το καλοκαίρι που ήμουν έγκυος και είχα το ίδιο πρόβλημα κανόνισα να γίνει η απολύμανση όταν έλειπα μια εβδομάδα για διακοπές.. Έγινε και κανα 2 μέρες πριν πάω σπίτι έστειλα μια γνωστή μου να το ανοίξει να αεριστεί λίγο... Δεν ξέρω αν υπάρχει πράγματι πρόβλημα αλλά θα συμφωνήσω: καλού - κακού να λείπεις από το σπίτι έστω για λίγες ώρες και να το αερίσεις πριν πας για τυχόν μυρωδιές.

Panayiota k.
26-06-11, 00:46
Πολυ σοφες οι συμβουλες. Αλλα δεν ισχυουν για ξανθιες σαν κι εμανα. Πιο πανω εχει 2 απαισιες κατσαριδαρες και τρομαξα οταν τις ειδα. Αρχισα να χτυπαω με το ποντικι τις βρωμιαρες νομιζοντας οτι ειναι πανω στην οθονη του υπολογιστη και φυσικα απο τις φωνες μου ξυπνησα τον αντρα μου που ακομα μουρμουραει που τον τρομαξα. ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ βγαλτε τις βρε κοριτσια επαθα σοκ!!!Τωρα οπου βλεπω μαυριλακια θα νομιζω πως παντου υπαρχουν κατσαριδες.................παναγια μου !!!!!Τι τις εφτιαξε ο θεος σε τι χρησιμευουν τα παλιο πραγματα?????

το ίδιο και εγώ! μολις δω μια νομίζω οτι είναι παντού! εβλεπα μια σειρα στον υπολογιστή μου και πέρασε μια κατσαρίδα μεσα στο βιντεο και νόμιζα οτι ήταν αληθινή!

mama-lia
13-07-11, 09:55
Χθες το βράδυ είδα μία μαύρη στο νεροχύτη της κουζίνας! Μεγάλη και αηδιαστική!:shock::shock:
Δεν μπορώ να ηρεμήσω! Δεν κοιμήθηκα, σηκώνεται η τρίχα μου μόνο που τη σκέφτομαι, έστω και ψόφια!
Ανεβαίνουν και στα ντουλάπια με τα ποτήρια και τα πιάτα; Να τα πλύνω όλα;

malecon
05-08-11, 14:47
Χτες το βράδυ είχαμε μια επίσκεψη από μια χαριτωμένη κατσαριδούλα. Όσο την κυνηγάγαμε ψέκασε ο άντρας μου τα σημεία που κρυβόταν με aroxol mec, αυτό που είναι άοσμο. Εγώ ήμουν μερικά βήματα πιο πίσω. Πιστεύετε πως δεν έπρεπε? Αφού τελικά την εξολοθρεύσαμε με πιο πατροπαράδοτο τρόπο, μήπως να σφουγγαρίσω τα σημεία που ψεκάσαμε?
Επίσης σκέφτομαι να ψεκάσουμε (δηλ ο άντρας μου) με τα κλασσικά εντομοκτόνα πριν φυγουμε για διακοπές. Θα λείψω 15 μέρες, θα υπάρχει πρόβλημα όταν γυρίσω?

agapoulini
05-08-11, 14:51
μεχρι να γυρισεις δεν θα υπαρχει προβλημα. και εκει να εισαι δλδ, δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην το εισπνεεις!!! απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κανενα παιδιακι να παιζει εκει για να μην το ακουμπησει, ολα καλα!

malecon
05-08-11, 14:56
Στα σημεια που ήδη ψεκασαμε τι να κάνω? Η μικρή τριγυρίζει και εκει

*tingerbell*
05-08-11, 14:57
με το που επιασαν οι ζεστες ειχαμε επιθεση απο μυγες! καθε βραδυ αναγκαστικα ψεκαζα και καθομουν στο μπαλκονι μεχρι να δρασει και να ξεθυμανει η μυρωδια. μην ανησυχεις!
οπως λεει και η φιλη πιο πανω αρκει να μην το εισπνεεις!
με το καλο το μπεμπε σου!

*tingerbell*
05-08-11, 14:59

αν θες για να εισαι ησυχη ριξε ενα σφουγγαρισμα. διαβασε ομως και τις οδηγιες απο πισω. νομιζω πως καποια απο αυτα τα παρασιτοκτονα διευκρινιζουν οτι ειναι ακινδυνα για τον ανθρωπο και τα κατοικιδια.

agapoulini
05-08-11, 15:00

καθαρισε το σημειο εκεινο και ψεκασε οταν θα φυγετε.

malecon
05-08-11, 15:04
διαβασε ομως και τις οδηγιες απο πισω. νομιζω πως καποια απο αυτα τα παρασιτοκτονα διευκρινιζουν οτι ειναι ακινδυνα για τον ανθρωπο και τα κατοικιδια.
Σωστό και αυτό... :p

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας

tzini
05-08-11, 22:51
Χτες το βράδυ είχαμε μια επίσκεψη από μια χαριτωμένη κατσαριδούλα. Όσο την κυνηγάγαμε ψέκασε ο άντρας μου τα σημεία που κρυβόταν με aroxol mec, αυτό που είναι άοσμο. Εγώ ήμουν μερικά βήματα πιο πίσω. Πιστεύετε πως δεν έπρεπε? Αφού τελικά την εξολοθρεύσαμε με πιο πατροπαράδοτο τρόπο, μήπως να σφουγγαρίσω τα σημεία που ψεκάσαμε?
Επίσης σκέφτομαι να ψεκάσουμε (δηλ ο άντρας μου) με τα κλασσικά εντομοκτόνα πριν φυγουμε για διακοπές. Θα λείψω 15 μέρες, θα υπάρχει πρόβλημα όταν γυρίσω?

χρησημοποιω το υγρο icon της syngenta μονο στους εξωτερικους χωρους. ειναι πολυ δραστικο κ ψεκαζεις 2 φορες το χρονο. παρολο που γραφουν οτι σε αραιωμενη μορφη (γιατι το αραιωνεις με νερο) δεν ενεχει κινδυνους για την υγεια (κ ψεξαζουν κ εργοστασια αλευρων με αυτο), φιλος γεωπονος που δουλευει για ετερια ψεκασμου, με συμβουλεψε να μην ψεκασω ποτε εντος σπιτιου κ για κανενα λογο, οσο ειναι τα παιδια μικρα!

για 2 μερες δεν ριχνεις νερο στα σημεια ψεκασμου. μετα πλενεις οπως θελεις. το κακο ειναι οτι δεν το βρισκεις ευκολα. μονο σε ειδικα φυτωρια το βρισκει κανεις.

stamatopoulos
10-09-11, 22:32
Και εμεις φετος ειχαμε παρα πολλες κατσαριδες, ειχαν αρχισει απο την ανοιξη να εμφανιζονται, δε ξερω τι συμβαινει, αλλες χρονιες δεν ειχαμε τοσες πολλες.

Βρηκα ενα συνεργειο απολυμανσης με παρα πολυ καλη τιμη και ολο το καλοκαιρι την βγαλαμε καθαρη

saxpa
10-09-11, 22:46
Ευχαριστούμε δεν θα πληρώσουμε την επίσκεψη..καλυπτόμαστε απο το να αγοράζουμε μόνοι μας το τζελ και να βάζουμε.!

:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

stamatopoulos
10-09-11, 23:06
Ευχαριστούμε δεν θα πληρώσουμε την επίσκεψη..καλυπτόμαστε απο το να αγοράζουμε μόνοι μας το τζελ και να βάζουμε.!
Τα φρεατια σου τα καθαριζεις με τζελ?

Η φωλια της κατσαριδας ειναι μεσα στο κεντρικο φρεατιο της αποχετευσης, και μεσα απο τις σωληνωσεις σου βγαινει στο μπανιο στην κουζινα, στα μπαλκονια, οπου υπαρχει σιφωνι δηλαδη.

Αν βαζεις μονο τζελ, τωρα που μιλαμε μεσα στο φρεατιο σου πρεπει να κανουν παρτυ οι κατσαριδες του μισου κιλου η καθε μια :wink:

Και καταρχην ποιος σου ειπε οτι το τζελ ειναι καταλληλη μεθοδος καταπολεμησης κατσαριδας?
Μονο για κατσαριδακι ειναι το τζελ, επειδη το κατσαριδακι δεν ακουμπαει την κοιλια του στο εδαφος οταν περπαταει, και γιαυτο το λογο δεν το πιανεις ευκολα με ψεκασμο

saxpa
10-09-11, 23:19
Την ίδια δουλειά που κάνει το συνεργείο απολύμανσης την κάνουμε και μόνοι μας χωρίς να τα στάξουμε!...

και ποιός σου είπε οτι μπορείς να κάνεις τζάμπα διαφήμιση..?

Δεν το ξέρεις οτι απαγορεύετε?
:cool:

stamatopoulos
10-09-11, 23:45
Την ίδια δουλειά που κάνει το συνεργείο απολύμανσης την κάνουμε και μόνοι μας χωρίς να τα στάξουμε!...

και ποιός σου είπε οτι μπορείς να κάνεις τζάμπα διαφήμιση..?
Την διαφημιση που την ειδες?

Οι τιμες για απολυμανσεις εχουν πεσει παρα πολυ, εγω βρηκα συνεργειο με κατω απο 30 ευρω, δε νομιζω οτι αυτο θεωρειτε σταξιμο ;)

Βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις ανθρωπων που μεχρι και μονοι τους θα κατσουν να κουρευτουν στον καθρεφτη για να μη πληρωσουν το κουρεμα :rolleyes:
αυτο ειναι αλλο θεμα για συζητηση

saxpa
10-09-11, 23:52
Μπράβο στο συνεργείο που βρήκατε!Η δουλειά γίνεται όμως και με λιγότερα χρήματα!

Έχεται μπερδέψει μου φαίνεται τις τρίχες με τα ζωύφια!Ενημερωθείτε σε άλλες ενότητες καλύτερα!

stamatopoulos
11-09-11, 00:13
Μπράβο στο συνεργείο που βρήκατε!Η δουλειά γίνεται όμως και με λιγότερα χρήματα!

Έχεται μπερδέψει μου φαίνεται τις τρίχες με τα ζωύφια!Ενημερωθείτε σε άλλες ενότητες καλύτερα!
Οχι δε μπερδεψα τιποτα για ζωυφια μιλαω τοση ωρα!
Τις τριχες τις ανεφερα λιγο, μονο για παραδειγμα :smile:

little_prince
11-09-11, 07:17
Οχι δε μπερδεψα τιποτα για ζωυφια μιλαω τοση ωρα!
Τις τριχες τις ανεφερα λιγο, μονο για παραδειγμα :smile:

Συγνώμη, για να καταλάβω... Μπήκες σε forum για γονείς, και κάνεις 4 post για να μιλήσεις για ένα πολύ καλό και φθηνό συνεργείο απολύμανσης? Και πιστεύεις ότι θα έχεις ανταπόκριση? Η saxpa σου είπε πολύ σωστά ότι απαγορεύεται η διαφήμιση...

tzini
11-09-11, 09:32
Συγνώμη, για να καταλάβω... Μπήκες σε forum για γονείς, και κάνεις 4 post για να μιλήσεις για ένα πολύ καλό και φθηνό συνεργείο απολύμανσης? Και πιστεύεις ότι θα έχεις ανταπόκριση? Η saxpa σου είπε πολύ σωστά ότι απαγορεύεται η διαφήμιση...

σωπα καλε κ εσυ!
κ εγω που το ειδα χτες το βραδυ (το 1ο ποστ) σκεφτηκα:
μπηκε ο ανθρωπος απλα για να δει, τι κανουν οι γονεις για να καταπολεμισουν τις κατσαριδες...:shock::?::!:

εχει κ γνωσεις κομμωτικης μαλλον!
μια χαρα!

stamatopoulos
11-09-11, 11:11
Η saxpa σου είπε πολύ σωστά
Κοριτσακι ειναι η saxpa ε, σορρυ saxpa χτες σε ειχα περασει για αντρα :oops:

Πιστευω οτι οντως δε χρειαζεστε καποιον ειδικο σε αυτο το το φορουμ, επειδη τα ξερετε ολα απο μονες σας!

Και οντως δεν επρεπε να ειχα αναφερθει σε κωμμωτηρια, χτυπησα ευαισθητο σημειο

saxpa
11-09-11, 11:22
Την διαφημιση που την ειδες?

Οι τιμες για απολυμανσεις εχουν πεσει παρα πολυ, εγω βρηκα συνεργειο με κατω απο 30 ευρω, δε νομιζω οτι αυτο θεωρειτε σταξιμο ;)

Βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις ανθρωπων που μεχρι και μονοι τους θα κατσουν να κουρευτουν στον καθρεφτη για να μη πληρωσουν το κουρεμα :rolleyes:
αυτο ειναι αλλο θεμα για συζητηση

συνέχισε μπορείς καλύτερα!!!

marimina
11-09-11, 12:26
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ FORUM ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΩ Μ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΡΙΚΑΛΕΑ ΕΝΤΟΜΑ!!!!!!! ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ GEL ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!!! ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!!!! Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ GEL ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΝΕΣΗ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ!!!!!

little_prince
11-09-11, 16:38
Κοριτσακι ειναι η saxpa ε, σορρυ saxpa χτες σε ειχα περασει για αντρα :oops:

Πιστευω οτι οντως δε χρειαζεστε καποιον ειδικο σε αυτο το το φορουμ, επειδη τα ξερετε ολα απο μονες σας!

Και οντως δεν επρεπε να ειχα αναφερθει σε κωμμωτηρια, χτυπησα ευαισθητο σημειο

Stamatopoulos, το forum απευθύνεται σε γονείς, με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων & εμπειριών. Δεν προσπαθούμε να προωθήσουμε επαγγελματικές υπηρεσίες με πλάγιο τρόπο αποκρύπτοντας την επαγγελματική μας ταυτότητα. Για να κάνει κάποιος διαφήμιση απευθύνεται στη διαχείριση του forum.
Φυσικά και δε τα ξέρουμε όλα. Ενίοτε όμως, καταλαβαίνουμε πότε υποτιμούν την αντίληψη μας. Αναφορικά με την ειρωνία σας, δε τίθεται θέμα απάντησης- να΄στε καλά και καλές δουλειές! :)

saxpa
11-09-11, 17:00
little_prince respect !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fg102
11-09-11, 23:11
max -force η γολιαθ για μέσα στην κουζίνα και γενικότερα στο σπιτι σε σημεια μη προσβάσιμα από παιδιά , καθαρίστριες κτλ.και icon σε συνδυασμό με k-othrine στους εξωτερικους χωρουςκαι δεν θα μείνει τίποτα. όλα αυτά βεβαία με όλα τα απαραίτητα μετρά ασφαλείας γάντια μάσκες κτλ.και καλο αερισμό του σπιτιού μετα τον ψεκασμό

ολγακι
13-09-11, 00:30
εγω εδω και 4-5 μερες εβαλα τζελ και σημερα βρηκα 2 ψοφιες κατσαριδες..ειναι λογικο;

ολγακι
14-09-11, 00:02
λοιπον..κανεις;;;θα βρισκω τωρα ψοφιες;να εχω το νου μου;

Ευάκι
14-09-11, 09:13
Φυσιολογικό είναι. Καλό είναι σε σημεία που μπορείς , να μην τις μαζέψεις. Τρώει η μια την άλλη και σκοτώνονται. Σε λίγες μέρες δε θα ξαναδείς κατσαρίδα. :rolleyes:

mamavasia
14-09-11, 12:34
κορίτσια φέτος το καλοκαίρι στο πατρικό μου είχαμε τρομερό πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Όπως είχα ξαναπεί παλιότερα ρίχναμε αρχές ιουνίου το assist στις λεκάνες και το φάρμακο αυτό μείωνε σε μεγάλο βαθμό τις κατσαρίδες αφού πήγαινε κατευθείαν στον βόθρο...Το αγοράζαμε απο μαγαζί με γεωπονικά....

Φέτος όμως παρότι είχαμε ρίξει το Πάσχα...με το που πήγαμε για διακοπές τον Ιούλιο εμφανίστηκαν.....είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ όσο το μικρό δαχτυλάκι είναι μόνο το κυρίως σώμα (μπλιάχχχ)....δεν μπορώ ούτε να τις βλέπω....εντομεταξύ οι κακούργες μπαίνουν απο το τζάκι, απο τα κεραμίδια ή απο το μπάνιο...αλλιώς δεν εξηγείται....να φανταστείτε ότι ένα βράδυ μια που πετούσε στην βεράντα ήρθε και κάθησε πάνω στον κουνιάδο μου...μετά απο 10 μέρες και αφού σκοτώναμε κάθε βράδυ 2 ή 3 μέσα στο σπίτι, φωνάξαμε απολύμανση...ήρθε και ψέκασε έξω όλους τους χώρους, κεραμίδια (μπήκε μια απο την κεραμοσκεπή μια μέρα), τοίχους, λουλούδια και άνοιξε και τον βόθρο...

Ξαφνικά όλοι ηρεμήσαμε και είπαμε τέλος, εγώ όμως πάντα ψέκαζα την βεράντα γύρω - γύρω γιατί είχα τον φόβο και απο το πρώτο βράδυ μια μπήκε απο το τζάκι μέσα στο σπίτι...εκεί φρικάραμε!!!

Μετά απο πολύ ψάξιμο διαπιστώσαμε ότι αν και σε εμάς λόγω απολύμανσης είχαν σχεδόν εξαφανιστεί, οι έπισκέπτριες που είχαμε ήταν απο το γειτονικό σπίτι, το οποίο είναι ετοιμόροπο, βρώμικο πολύ και με βόθρο που σπάνια τον αδειάζουν (το λέω αυτό διότι το καλοκαίρι όλο και κάποια μυρωδιά μας ερχόταν)...οπότε όπως καταλάβατε το πρόβλημα ακόμα παραμένει σε εμάς και την ησυχία μου την έχω βρει μόνο με το teza που ψεκάζω το πρωί όταν φέυγουμε για θάλασσα κάτω απο τα κρεβάτια, μέσα στο τζάκι, στην βεράντα και στην σοφίτα....όταν γυρνάμε έχει φύγει εντελώς η μυρωδιά και αν τυχόν το βράδυ μπεί καμία μέσα την βρίσκω το πρωί πεθαμένη.

Πάντως κορίτσια οι δικές μας είναι αηδιαστικές, τεράστιες, γκαζιάρες, ιπτάμενες και με ένα απλό ψέκασμα πάνω τους δεν πέφτουν ξερές, θέλουν ποσότητα!!!

ippoliti
30-09-11, 10:00
κορίτσια σας καταλαβαίνω απόλυτα.... ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ οι απαίσιες ξανθιές κατσαρίδες που δεν ψοφάν με ΤΙΠΟΤΑ ακι πλυθαίνονται με πολύ πολύ γρήγορους ρυθμούς.......... Βασικά αν ήταν μόνο ζουζούνια ίσως και να μην προβληματιζόμασταν αλλά δυστυχώς προκαλούν φοβερές ασθένειες στον ανθρώπινο οργανισμό... Θέλω να ξέρετε ότι έχω δοκομάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩς ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ... η λύση όμως βρέθηκε όταν η γειτόνισσα αγόρασε σκυλάκι!!!!!! Ναι, ναι το ξέρω σας φαίνεται απίστευτο αλλά είανι αληθινό τουλάχιστον στη δική μου περίπτωσαρα. Σύμφωνα με τη λογική μου κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το σκυλάκι κινείται διαρκώς μέσα στο σπίτι ακόμα και όταν λείπουν τα αφεντικά και λόγω της κίνησης οι απαίσιες μετοίκησαν γι' αλλού.... Μακάρι να χω δίκαιο και να μην τις δω μπροστά μου ξαφνικά γιατί θα καταλήξω να φύγω εγώ:mad::mad: Εύχομαι να βρείτε και σεις λύση γρήγορα και όποια από σας μπορεί ακι αντέχει ας πάρει ένα σκυλάκι.....σπιτάκι θέλουν κι αυτά.....

sofaki_8
27-04-12, 18:20
σας παρακαλω μανουλες και μπαμπαδες τα φωτα σας...εδω και καιρο βρισκω στο ντουλαπι κατω απο το νιπτηρα μικρα κυλινδρικα πραγματακια τα οποια αρχικα νομιζα οτι ηταν κομματακια ξυλου απο τα ντουλαπιια η τον παγκο ομως αυξηθηκαν αρκετα αυτα και αρχισα να υποπτευομαι ποντικο...αν και δεν υπαρχει τρυπα καπου στο ντουλαπι(περα απο τις σωληνωσεις) εβαλα τον αντρα μου να ψαξει εκει μεσα και ανακαλυψε μια τεραστια κατσαριδα...κανει η κατσαριδα τετοια περιττωματα????τον εβαλα να τα καθαρισει ολα με χλωρινη και να κλεισει τις σωληνωσεις με σιλικονη!!
το μεγαλο μου θεμα ειναι οτι εκει ειχα το μπιτονι με το λαδι....πρεπει να το πεταξω το λαδακι τωρα ? η δεν εχει θεμα???? το στομιο της τρομπας που ειχα για να αντλω το λαδι το ειχα κλειστο με αλουμινοχαρτο...εχει λετε επηρρεαστει το λαδι μεσα? υπαρχει περιπτωση να εχει τρυπωσει εκει μεσα κατσαριδα??? ο αντρας μου με λεει υπερβολικη αλλα σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας...

emmaki
27-04-12, 19:27
σας παρακαλω μανουλες και μπαμπαδες τα φωτα σας...εδω και καιρο βρισκω στο ντουλαπι κατω απο το νιπτηρα μικρα κυλινδρικα πραγματακια τα οποια αρχικα νομιζα οτι ηταν κομματακια ξυλου απο τα ντουλαπιια η τον παγκο ομως αυξηθηκαν αρκετα αυτα και αρχισα να υποπτευομαι ποντικο...αν και δεν υπαρχει τρυπα καπου στο ντουλαπι(περα απο τις σωληνωσεις) εβαλα τον αντρα μου να ψαξει εκει μεσα και ανακαλυψε μια τεραστια κατσαριδα...κανει η κατσαριδα τετοια περιττωματα????τον εβαλα να τα καθαρισει ολα με χλωρινη και να κλεισει τις σωληνωσεις με σιλικονη!!
το μεγαλο μου θεμα ειναι οτι εκει ειχα το μπιτονι με το λαδι....πρεπει να το πεταξω το λαδακι τωρα ? η δεν εχει θεμα???? το στομιο της τρομπας που ειχα για να αντλω το λαδι το ειχα κλειστο με αλουμινοχαρτο...εχει λετε επηρρεαστει το λαδι μεσα? υπαρχει περιπτωση να εχει τρυπωσει εκει μεσα κατσαριδα??? ο αντρας μου με λεει υπερβολικη αλλα σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας...

Στη θέση σου απλά θα άλλαζα τρόμπα, μήπως και περπάτησε εκεί πάνω. Επίσης, θα καθάριζα πολύ πολύ καλά (με κάποιο απολυμαντικό) τον τενεκέ. Δεν νομίζω ΄τοι χρειάζεται κάτι παραπάνω

natassa-tasos
27-04-12, 19:32
Συμφωνώ με emmaki. Όσο για τα μικρά κυλινδρικά πραγματάκια που λες, όντως είναι περιττώματα κατσαρίδας...
Καθάρισε καλά και να παρατηρείς συχνά το ντουλάπι γιατί ίσως υπάρχουν κι άλλες...

sofaki_8
27-04-12, 19:44
χιλια χιλια ευχαριστω!!!!

nitsa_ge
27-04-12, 19:46
Koρίτσια, κι εμείς έχουμε δυστυχώς πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Είναι γενικό το πρόβλημα στην περιοχή και η πολυκατοικία μας είναι παλιά οπότε καταλαβαίνετε.
Πέρυσι κάναμε απολύμανση και μια βδομάδα μετά ξαναβρίσκαμε κατσαρίδες.
Έχει κάποια από εσάς να μου προτείνει κάποια πολύ καλή δοκιμασμένη εταιρεία απολύμανσης; Κάθε πότε γίνονται οι απολυμάνσεις;
Αχ είναι το μόνιμό μου άγχος αυτό, κάθε χρόνο όταν καλοκαιριάζει. Πέρυσι ήθελα να βάλω τα κλάμματα πια και δεν έβλεπα τον καιρό να χειμωνιάσει να ησυχάσουμε. Είμαι και άμαθη γιατί στο πατρικό μου δεν είχα δει ποτέ ούτε ζωγραφιστή. Και τώρα να τις βρίσκω συνεχώς μέσα στο σπίτι... Δεν αντέχω να ξαναπεράσω τα ίδια με πέρυσι. Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας!

Έλενα Β.
27-04-12, 20:04
Koρίτσια, κι εμείς έχουμε δυστυχώς πρόβλημα με τις κατσαρίδες. Είναι γενικό το πρόβλημα στην περιοχή και η πολυκατοικία μας είναι παλιά οπότε καταλαβαίνετε.
Πέρυσι κάναμε απολύμανση και μια βδομάδα μετά ξαναβρίσκαμε κατσαρίδες.
Έχει κάποια από εσάς να μου προτείνει κάποια πολύ καλή δοκιμασμένη εταιρεία απολύμανσης; Κάθε πότε γίνονται οι απολυμάνσεις;
Αχ είναι το μόνιμό μου άγχος αυτό, κάθε χρόνο όταν καλοκαιριάζει. Πέρυσι ήθελα να βάλω τα κλάμματα πια και δεν έβλεπα τον καιρό να χειμωνιάσει να ησυχάσουμε. Είμαι και άμαθη γιατί στο πατρικό μου δεν είχα δει ποτέ ούτε ζωγραφιστή. Και τώρα να τις βρίσκω συνεχώς μέσα στο σπίτι... Δεν αντέχω να ξαναπεράσω τα ίδια με πέρυσι. Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας!

Βασικα μετα την απολυμανση παλι θα δεις!Και καποιες μερες μετα σταματανε.Στο λεω γιατι περυσι μετακομισαμε σε ενα τελειο σπιτι σχεδον ονειρικο αλλα με το που ειδα κατσαριδα φρικαρα.Εκανα απολυμανση αλλα επειδη ειχε σοβαρο προβλημα ολη η πολυκατοικια οι διπλανοι και γενικα απο πανω κατω κλπ δεν εκαναν ερχοντουσαν και σε εμενα καποιες μερες αλλα μετα πεθαιναν.Ρωτησα αυτον που μου την εκανε γιατι ειχα παλι μετα και μου ειπε οτι ηταν αυτες που ειχε ηδη μεσα το σπιτι.Μετα απο λιγες μερες εβρισκα λιγα πτωματα και μετα τελος.Οποτε λογικο μου φαινεται που εχεις.Επισης θελει καθε χρονο

nitsa_ge
27-04-12, 20:11
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πέρυσι από άνοιξη μέχρι Σεπτέμβρη κάναμε 3 φορές...Κι όμως εκεί...
Μια φορά ξύπνησα στον ύπνο μου γιατί κάτι με γαργάλαγε στα χείλη και ήταν κατσαρίδα. Έριξα μια τσιρίδα μέχρι τη Λαμία. ΜΠΛΙΑΧ!!!!
Και το σπίτι πεντακάθαρο, πουθενά φαγητά εκτεθιμένα, τα σκουπίδια τα κατεβάζουμε κάθε βράδυ κλπ.

Έλενα Β.
27-04-12, 20:16
Ωχ Παναγια μου εγω μικρη θυμαμαι εμενα σε ενα σπιτι της κακιας ωρας και επειδη κοιμαμαι τοσο βαθεια μια ζωη γενικα δεν καταλαβαινω τιποτα που λες εκει που κοιμομουν σηκωνομαι απο το κρεβατι αρχιζω να ουρλιαζω και μετα απο 2 δευτερολεπτα κυριολεκτικα ανεβαινει μια πανω στο κρεβατι απο τα διπλα πως ανεβηκε ακομα απορω και σε χρονο dt παιρνω παντοφλα και ξεκιναω στο στρωμα πανω χαχαχα καλη φαση αλλα απορησα πως το ενιωσα πριν ανεβει.Να κλεινεις τις τρυπες απο τη μπανιερα νεροχυτη νιπτηρα και αυτη στο πατωμα στο μπανιο.Και απο εκει μπαινουνε τωρα που μολις εκανες και θα εχεις.

nitsa_ge
27-04-12, 20:19
Παναγίτσα μου!
Εσύ τις κυνηγάς κιόλας, είσαι θαρραλέα! Εγώ βάζω τον άντρα μου! (τιμωρία του επειδή δε θέλει να μετακομίσουμε :) )
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα σιφώνια, ναι, τα κλείνουμε. Ας ελπίσουμε φέτος να μην είναι τόσο έντονο το πρόβλημα....

natassa-tasos
27-04-12, 20:22
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πέρυσι από άνοιξη μέχρι Σεπτέμβρη κάναμε 3 φορές...Κι όμως εκεί...
Μια φορά ξύπνησα στον ύπνο μου γιατί κάτι με γαργάλαγε στα χείλη και ήταν κατσαρίδα. Έριξα μια τσιρίδα μέχρι τη Λαμία. ΜΠΛΙΑΧ!!!!
Και το σπίτι πεντακάθαρο, πουθενά φαγητά εκτεθιμένα, τα σκουπίδια τα κατεβάζουμε κάθε βράδυ κλπ.

Τι λες τώρα ; :shock:Θα είχα πάθει καρδιακή προσβολή! Τις σιχαίνομαι τόσο πολύ βρε παιδιά, αυτές και τις τεράστιες ακρίδες:shock:.

natassa-tasos
27-04-12, 20:24
Κορίτσια πετάνε κιόλας οι σιχαμένες :evil:

Έλενα Β.
27-04-12, 20:24
Παναγίτσα μου!
Εσύ τις κυνηγάς κιόλας, είσαι θαρραλέα! Εγώ βάζω τον άντρα μου! (τιμωρία του επειδή δε θέλει να μετακομίσουμε :) )
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα σιφώνια, ναι, τα κλείνουμε. Ας ελπίσουμε φέτος να μην είναι τόσο έντονο το πρόβλημα....

χαχαχαχα εμενα χαμπαρι δεν τις πηρε οταν μετακομιασαμε!Μεσα στον υπνο μου ναι αλλιως προσπαθω να τις στριμωξω πρωτα αλλα ειναι γρηγορες οι ατιμες χαχαχα καλα που το θυμησες ειναι και καιρος να κανω τωρα.περασε ο χρονος και θα ερθουν και απο εδω βολτα!
Ελπιζω να σου εκανε και στα μπαλκονια και εξω απο την πορτα σου γιατι ενω δεν ειχα ουτε μια σπιτι βλεπω μια γουμαρινη στο διαδρομο 2 μετρα απο την πορτα μου και λεω ωραια αλλα φυσικα δεν μπηκε.Οι αλλοι πως ζουνε διπλα μου δεν ξερω και απορω.Αηδια!

nitsa_ge
27-04-12, 20:30
Αύριο θα έρθουν για την απολύμανση (δεν έχουμε κάνει ακόμα) και θα κάνουν και στα μπαλκόνια. ΟΥΦ!

natassa-tasos
27-04-12, 20:34
Παναγίτσα μου!

Και εγώ βάζω τις φωνές και ο άντρας μου τις εξολοθρεύει. Δεν τολμώ ούτε να τις πατήσω. :-?

mamavasia
27-04-12, 22:13
παθούσα και εγώ στο χωριό που πάμε το καλοκαίρι...τώρα που ανοίγει ο καιρός θα μας επισκεφτούν...εμείς εκεί έχουμε βόθρους οπότε καταλαβαίνετε τι γίνετε, αλλά κυρίως εμφανίζονται απο την δίπλα πολυκατοικία που είναι παλιά και ο βόθρος τους μισάνοιχτος και προβληματικός.....εμάς είναι τεράστιες και πετάνεε και έρχονται απο έξω....δεν τολμώ να αφήσω παράθυρο ανοιχτό αν είμαστε στην αυλή και επίσης μου έχουν εμφανιστεί και απο το τζάκι παρότι το εσωτερικό καπάκι είναι κλειστό το καλοκαίρι....πέρσυ κάναμε απολύμανση αλλά μετά απο μια εβδομάδα εμφανίστηκαν πάλι...όχι πολλές καμία δυο, αλλά και μόνο που τις βλέπεις φρικάρεις!!!!

mamavasia
27-04-12, 22:25
Εγώ φέτος θα βάλω την κρέμα που μπαίνει με σωληνάριο και που την τρώνε, πεθαίνουν, και μετά πάνε οι άλλες και τρώνε τις ψόφιες και πεθαίνουν και αυτές

το Goliath είναι ακριβό το σωληνάριο γιαυτό θα πάρω το max force me 20 ευρώ...δείτε βίντεο στο youtube κάνει δουλειά!

carlita
27-04-12, 22:26
Εγω παλια που εμενα σε πολυκατοικια ειχα τεραστιο προβλημα με τις μικρες κατσαριδες, μιλαμε για μιλουνια ! Να κανουν απολυμανση Μαιο που αρχιζει η εξαρση και να λες οτι το φαρμακο ηταν τροφη να ξυπνησουνε και να γινεται χαμος.
Εκει με ειχε σωσει το τζελ οπου κανει αυτο που λεει μια κοπελα παραπανω εξολοθρευει την φωλια γιατι τρωγονται μεταξυ τους, πραγματικα πολυ αποτελεσματικο για μια εβδομαδα εβλεπα συνεχεια ψοφιες μεσα στα ντουλαπια και μετα μεχρι χειμωνα αντε να ειχα δει κανα 2 το πολυ ξεμπαρκες..
Τωρα που μενω σε χωριο και ολα τα σπιτια εκει εχουν βοθρους απο Μαιο και μετα γινεται χαμος με τις μεγαλες κατσαριδες που ναι σα γαιδουρια.. Ηρθε συνεργειο και εριξε ενα ειδικο φαρμακο στο βοθρο το οποιο κανει ενα συννεφο μεσα και σκοτωνει τα παντα.. καλα περιτο να σας πω για το τι πτωμα και κακο τις επομενες μερες..
Μου ειπε το παιδι του συνεργειου οτι μεσα στους βοθρους υπαρχουν κατι τερατα μανες οπου γεννοβολανε συνεχεια!
Αλλα δε ξερω πλεον κατα ποσο ισχυει οτι φοβουνται τα φωτα κτλ γιατι εμας περναγανε απο διπλα στους διαδρομους του σπιτου ανενοχλητες και πηγαιναν προς την κουζινα κυριες! Πηγαινες στο μπανιο και αντι να κρυβονται αυτες βγαιναν στο φως ετοιμες να πεταξουν πανω σου!
Χωρις πλακα εμενα με εχουν κυνηγήσει κι ολας απο το μπανιο μεχρι το διαδρομο ! Δε παιρνουν χαμπαρι τιποτα οι μεγαλες.

Υ.Γ. Κοριτσια τωρα ειναι ο καιρος τους παρτε τα μετρα σας οι κατσαριδες επιστρεφουν!!

nitsa_ge
29-04-12, 13:29
carlita πού απευθυνθήκατε για να σας βάλουν αυτό το τζελ; Έχεις να μου προτείνεις κάποιον;

mamavasia
29-04-12, 14:11
Το βάζεις εσύ το gel.......ψάξε στο google για να το αγοράσεις

nitsa_ge
29-04-12, 20:19
Ευχαριστω!

mariaVdr
30-04-12, 08:05
Εγώ πήρα σιτά με το μέτρο, την εκοψα στρογγυλα κομματια με το ψαλίδι και την τοποθέτησα εσωτερικά των σιφωνιών του μπάνιου και των μπαλκονιών.Τουλάχιστον να μην βγαίνουν από εκεί.Στην πολυκατοικία κάναμε απολύμανση στους κοινόχρηστους χώρους αλλά τις ατιμες τις φτερωτές δεν τις πιάνει τίποτα.Εχω πάρει αυτό το άοσμο υγρό σπρει και από τότε που το χρησιμοποιώ τακτικά δεν έχω προσέξει κάτι.Παλιότερα τις ψεκαζα με ότι έβρισκα ...μέχρι και λακ έχω ριξει σε κατσαρίδα και έγινε αγαλμα.

Έλενα Β.
30-04-12, 09:51
Το βάζεις εσύ το gel.......ψάξε στο google για να το αγοράσεις

Βασικα περυσι που εκανα μου ειπε πως αν δεν φυγουν με την απολυμανση σε ολο το σπιτι τοτε να τον παρω τηλ να μου βαλει και τζελ σε συγκεκριμενα σημεια αλλα τελικα δεν χρειαστηκε.Δεν ηξερα οτι μπορεις και να το αγορασεις.

mamavasia
30-04-12, 16:23
Μετά τις εκλογές όταν θα πάω στο χωριό πρέπει να εξοπλιστώ με διάφορα φάρμακα για να τα εφαρμόσω γιατί λόγω ζέστης θα έχουν ξυπνήσει οι άτιμες....

Ώραίο αυτό με την σίτα στα σιφώνια, δεν είχα σκεφτεί και σκεφτόμουν να πάω να σκάω 17 ευρώ να πάρω το σχαράκι που κλείνει απο πάνω...αλλά τα λυπόμουν τα λεφτά...

Εγώ πάντα έχω πάνω στο ψυγείο έτοιμο το τεζα ή το άοσμο, ώστε αν αντιληφθώ κάτι να την εξοντώσω....πάντα πριν κοιμηθώ κοιτάω κάτω απο κρεβάτια και όταν πάνε θάλασσα τα παιδιά ψεκάζω απο κάτω απο κρεβάτια ώστε αν περάσει κάτι να το βρω ανάποδα!

εμείς κάναμε απλύμανση πέρσυ, αλλά έρχονται και απο δίπλα, εκεί στο χωριό είναι κολλητά οι τοίχοι μας!!!

106rallye
11-12-12, 16:13
κοριτσια βοηθηστε με.νοικιαζα παλια σε ενα σπιτι 1 χρονο το οποιο ειχε κατσαριδες αυτες τις ξανθιες αηδιαστικες που εμφανιζονται μονο βραδυ και τρεχουν σαν τρελες.εχω φυγει απο εκεινο το σπιτι και μετακομοισα στο δικο μου.λοιποννννννννννννννν βαζοντας το φουρνακι μικροκυματβν στη θεση του διαπιστωσα οτι πισω ειχε τετοιες κατσαριδες.με τη μια το βγαζω εξω το κανω σπρευ και το πεταξα στον καδο αποριματων,εξω.μαλλον ομως μερικες ετυχε να μου ξεφυγουν και τωρα δυο μηνες περιπου μετα βλεπω τις ιδιες αηδιαστικες κατσαριδες οχι στον βαθμο και στον πλυθησμο που τις εβλεπα στο αλλο σπιτι.ψεκασα με αοσμο σπρευ εβαλα παγιδες που κυκλοφορουνε στο εμποριο εχω εξολοθρευση μερικες αλλα οχι ολες ετσι νομιζω.τι αλλο να κανω για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα τις ξαξαδω στα ματια μου?εχετε ακουστα αυτο?http://www.vita4you.gr/neosite/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=5757&category_id=324&option=com_virtuemart&Itemid=708&lang=en ειναι ενα τζελ δυνατο .το θεμα ειναι ομως ,τις εξολοθρευει η τις περιοριζει?

Renella
29-07-13, 20:15
Κορίτσια καλησπέρα, μία μικρή βοήθεια παρακαλώ επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά. Καλή εταιρεία απεντομώσεων στα Βόρεια Προάστια μπορείτε να μου προτείνετε σε π.μ.; Θα μετακομίσουμε σε 20 μέρες οπότε υπάρχει χρόνος να φύγουν οι όποιες οσμές...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

zwaki28
29-07-13, 23:44
Απλά και μόνο επειδή εγώ σώθηκα απο τις ρημάδες θα σας πώ οτι το συγκεκριμένο τζελ κάνει θαύματα!! το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

ntemi
06-10-13, 22:30
μπορείτε να μου πείτε κι εμένα γιαυτό το τζελ;από που μπορώ να το προμηθευτώ και που το τοποθετώ;
ευχαριστώ πολύ!είναι 1η χρονιά που έχουμε και έχω τρελλαθεί!ήλπιζα πως τωρα που χειμωνιάζει θα σταματησουν αλλά εκεί αυτές!το αποκορύφωμα χτες που κάναμε ολο το σπίτι γενική,δε βρήκαμε καμία!και το βράδι τσουπ 4!σε κουζίνα και μπάνιο!:twisted:

titikamimi
07-10-13, 08:43
καλημερα!εχουμε σωθει απο κατσαριδες εδω κ τρια χρονια.πηρα της bayer to maxforce http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=324&flypage=flypage.tpl&product_id=5757&option=com_virtuemart&Itemid=322&lang=el απο χημικο που κανουν απολυμανσεις εδω στις σερρες.βαζω μια φορα το χρονο στους μεντεσεδες των ντουλαπιων ποσοτητα ιση με την κεφαλη μιας καρφιτσας. ειχα βαλει κ στις πορτες μπανιο κ δωματια.
http://www.agrofitiki.com/index.php?option=com_content&view=article&id=161&Itemid=80

μητσουκο
07-10-13, 08:58
Και σε μας δούλεψε!

uz_01
06-11-13, 14:21
Καλημέρα,

ξαφνικα αποκτησαμε τεραστιο προβλημα με κατσαρίδες! Μετακομισε απο πάνω μας μια νεα οικογενεια και... Η πλάκα είναι οτι οταν ρωτήσαμε τους αλλους στην πολυκατοικεία δεν ειχαν προβλημα αλλα σιγα σιγα βγήκε οτι εχουν λίγα! Και βεβαια δεν μιλάμε για τους κοινοχρηστους και το ανσανσερ! Προσπαθήσαμε να το πολεμίσουμε με τζελ του εμπορίου απο φαρμακεια παγίδες και σπρέι εμποριου αλλα το προβλημα χειροτερευσε. Αρχίσαμε να νιωθουμε πολιορκημένοι στον ίδιο το χωρο μας. Καλέσαμε συστημενη εταιρια απολύμανσης και καναμε απολύμανση στην πολυκατοικια και στο διαμερισμα μας με σπρέι και τζελ! παρολα αυτα εχουμε ακόμα προβλημα. Σε λιγοτερο βαθμο βεβαια αλλα ακομα σκοτωνω κατσαριδες. Τι με συμβουλεύετε? τα χω παιξει πια και έχω και μικρό παιδί. Μανου ανθου.... Βοήηηηηθειααααα...