PDA

Επιστροφή στο Forum : το "ταμείο" του σπιτιού

Σελίδες : 1 [2] 3

filaki
03-02-10, 13:45
τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνεται στις περιπτώσεις που ο ένας εκ των συζύγων έχει πενταπλάσια (ας πούμε) μηνιαία εισοδήματα σε σχέση με τα εισοδήματα του άλλου? Τα έξοδα από μισά ή ανάλογα με την δυνατότητα του καθενός? (άσχετο....είχαμε διδαχθεί στο οικογενειακό δίκαιο έναν μαθηματικό τύπο βάσει του οποίου μπορούσες να υπολογίσεις τι πρέπει να πληρώνει ο κάθε σύζυγος ανάλογα με τα εισοδήματά του, αλλά δεν το θυμάμαι:confused:) Θα τρελαθώ... θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αχ, ας έπαιρνε ο αντρούλης μου πενταπλάσιο μισθό ή εγώ και θα τα λιανίζαμε ωραιώτατα κάθε μήνα, πρώτα η υγεία βέβαια, και θα τα χρησιμοποιούσαμε για να περάσουμε καλύτερα τη ζωή μας κι όχι υπολογισμούς βάση μαθηματικών τύπων οικογενειακού δικαiου..............................

filaki
03-02-10, 13:47
Εκείνος σαφώς παίρνει περισσότερα χρήματα απο μένα. Οταν όμως έρχεται σπίτι αυτά τα χρήματα απο μισθός ΤΟΥ γίνονται έσοδά ΜΑΣ. Ααααακριβώς!!! Δηλ. ο άντρας μου που έμεινε 7 μήνες άνεργος.... τί θα έπρεπε να του είχα κάνει;;; Έξωση;;;

filaki
03-02-10, 13:50
τι παίρνει εκείνη τα χρησιμοποιεί για να ψωνίσει ρούχα, τσάντες και τέτοια πράγματα αλλά μόνο δικά της.
Μια φορά που το συζητούσαμε και τη ρώτησα για τα ρούχα των παιδιών και του άντρα της μου λέει "παίρνω λέφτά απο το μισθό του...... και ψωνίζω. Τα δικά μου χρήματα πάνε μόνο για τα δικά μου έξοδα"

Παιδιά έμεινα άφωνη κι εγώ κι όντρας μου όταν το ακούσαμε.
Γιατί όχι; Ίσως ο άντρας της βγάζει αρκετά λεφτά κι έχουν την πολυτέλεια για κάτι τέτοιο; Δεν είπαμε να πεινάει η οικογένεια κι εκείνη.... μανικιούρ-πεντικιούρ!

filaki
03-02-10, 13:54
Ε λοιπον είναι πολυ ευχαριστημένος με αυτο το μυστικό μου και δε με έχει ρωτησει που εχω τα λεφτα γιατι ξέρει οτι με αυτα θα είμαι σε θεση να ξελασπώσω την οικογένεια μας αν συμβεί κάτι που δεν υπολογίζαμε. Το μόνο που λέει, βρέ λαμόγιο εδω και 4 χρόνια δε δουλεύεις και ακόμα βγάζεις λεφτα απο τη κρυψώνα σου. Μαγκιά σου!!! 15 χρόνια δουλεύω και δεν έχω ούτε μισό ευρώ στην άκρη!!! Δεν μετανιώνω είναι στον χαρακτήρα μου. Μόνο στην κόρη μου μαζεύω λεφτά, ένα πολύ μικρό ποσό κάθε μήνα, δεν με θεωρούσα ικανή, κι όμως το κάνω.

kounelitsa
03-02-10, 14:02
Βρε κορίτσια με συγχωρείτε αλλά έχω ακούσει τόοοσα για το ταμείο του σπιτιού...αν δε μπορώ να τα βρω με τον άντρα μου στα χρήματα και αρχίζω και κρύβω εγω μπας και με χωρίσει και κρύβει κι αυτός και στο τέλος της ημέρας κάνουμε και λογαριαμό για το ποιός πλήρωσε σήμερα και ποιός χρωστάει στον άλλο...τί να πώ..πώς θα στηριχθεί έτσι ένας γάμος??? Στα υπόλοιπα προβλήματα δηλαδή τί θα κάνουμε που ειναι και σημαντικά???

valia21
03-02-10, 14:06
Ααααακριβώς!!! Δηλ. ο άντρας μου που έμεινε 7 μήνες άνεργος.... τί θα έπρεπε να του είχα κάνει;;; Έξωση;;;

:D:D Καλό!!!!!

Εγώ θεωρώ ότι οικογένεια με χωριστά ταμεία, χωριστές κρεβατοκάμαρες και οτιδήποτε χωριστό δεν λέγεται οικογένεια. Κάτι δεν πάει καλά.
Όσο για τα λεφτά συγκεκριμένα δεν μπορώ να δεχτώ ανθρώπους που κάνουν συζητήσεις του τύπου ποιος φέρνει τα πιο πολλά λεφτά στο σπίτι.
Έχω πάντως φίλη που δεν δουλεύει και λέει συνεχώς για ότι την ρωτήσεις "αα εγώ δεν ξέρω, ο άντρας μου αποφασίζει, αυτός δουλεύει".
Δεν θα 'θελα πάντως να είμαι και έτσι.Εντελώς άβουλη επειδή δεν δουλεύω.

pk33
03-02-10, 14:10
ένα ταμείο υπάρχει. Ολα τα άλλα περί κρυφών λογαριασμών κτλ είναι κουραφέξαλα. Απλά δηλώνουν την αδυναμία του ενός ή και των 2 να ελέγχουν τα οικονομικά τους, καθώς και μία δόση έλλειψης εμπιστοσύνης.
Όλα πρέπει να είναι ξεκάθαρα. Παίρνω Χ λεφτά, παίρνεις Υ λεφτά άρα έχουμε από τα Χ+Υ να κανονίσουμε ΟΛΕΣ τις δαπάνες, και το κούρεμά μου και το κομμωτήριο και τα ρούχα, τα πάντα.

kalamaraki
03-02-10, 14:13
χχαχαχα αντε βρε κοριτσια και αγόρια !
δηλαδη κινδυνέυω με έξωση απο τον σύζηγο? Γιατι ειμαι ανεργη καθε καλοκαιρι χαχαχαχ
Τι χωριστα ταμεια λετε βρε?
Ειναι δυνατον? τι να πω...ετσι οικογένειες δεν χτιζονται!

manoulina
03-02-10, 21:14
Γιατί όχι; Ίσως ο άντρας της βγάζει αρκετά λεφτά κι έχουν την πολυτέλεια για κάτι τέτοιο; Δεν είπαμε να πεινάει η οικογένεια κι εκείνη.... μανικιούρ-πεντικιούρ!

Μη φαντάζεσαι οτι παίρνει και τα τρελά λεφτά. Ενα καλό μισθό απλά για να ζουν αξιοπρεπώς. Γι'αυτό μου φαινεται κουλό. Αν εκείνος έβγαζε τα τρελά λεφτά θα το δικαιολογούσα κάπως......

it06188
03-02-10, 23:11
εννοειται "κοινο ταμειο", εγω ειμαι 6 μηνες παντρεμενη, τωρα μπηκαμε σε σειρα βασικα. Ειμαστε κ οι 2 Δημ. Υπάλληλοι και λεμε τι εχουμέ; και τι εχουμε να πληρωσουμε κ αν μεινει κατι καλως. Απλα-Ηρεμα και ωραια. Συνηθως δεν μενει κατι γιατι ολο κατι βαζουμε στο σπιτι...Απλα τωρα δεν σκεφτομαι ουτε ρουχα να αγορασω ουτε τιποτα αλλο παρα να δω το σπιτι ετοιμο...

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
05-02-10, 22:50
Kαλησπερα κοριτσια. Κι εμεις σαφεστατα εχουμε κοινο ταμειο απ'οταν παντρευτικαμε. Ομως ο καλος μου οποτε πληρωθει θα μου φερει τα χρηματα και επι λεξη μου λεει ''κανε το κουμαντο σου ''!.Εκεινος θα κρατησει μονο οσα χρειαζεται για τα προσωπικα του εξοδα κι ολα τα υπολοιπα πανε στις αναγκες μας.Εκτιμω απεριοριστα το οτι με εμπειστευεται.Εγω ειμαι κομμωτρια και δεν εχω καποιο στανταρ μυσθο , κανω ραντεβου στα σπιτια αλλα μεχρι σημερα δεν εχω παραπονο.Σαν κομμωτρια ομως στις πελατισες μου ειμαι και ολιγον ψιχολογος.Δεν μπορειτε να φανταστητε ποσες γυναικες αντιμετωπιζουν τρομερα προβληματα απο τσιγκουνιδες συζυγους. Ειμαστε πολυ τυχερες οσες εχουμε την διαχειρηση των χρηματων στα χερια μας και μπορουμε να συνενοηθουμε με τους αντρες μας.

it06188
06-02-10, 20:03
Συμφωνα απόλυτα να εχουμε την διαχειριση των χρηματων στις μερες μας ή εστω να εχουμε λογο!!

bellissima
20-02-10, 16:20
Στο δικό μας σπιτικό (συζούμε εδώ και 6 χρόνια και έχουμε και διδυμάκια 11 μηνών) δουλεύουμε και οι δύο. Υπάρχουν 2 λογαριασμοί γιατί μπαίνει η μισθοδοσία και χαλάμε από όπου μας διευκολύνει... Το θέμα είναι ότι μου είπε να κάνω εγώ κουμάντο με τα λεφτά, αλλά δυσκολεύομαι. Χαλάω παραπάνω από όσα μπαίνουν και το βασικό δεν ξέρω ποσα χαλάμε το μήνα...Είναι πολλά τα έξοδα, αλλά το καλό είναι ότι δεν μας λείπει τίποτα και επιπλέον δεν μου γκρινιάζει... Πρέπει να βρω έναν τρόπο να διαχειρίζομαι καλύτερα τα χρήματα...

kalamaraki
20-02-10, 16:29
θα προσπαθήσεις να δεις ποσα ξοδέυεται στα παγια (για μια πρωτη φορα κανε μια λιστα σε excel) , οτε νερο δεη κινητα και σουπερ ή και ενοικιο αν εχετε, αυτα θα τα βγάζεις παντα στην άκρη με το που θα μπαινουν οι μισθοι. Μετα τα υπολοιπα θα παιρνεται ενα χαρτζηλικη ο καθενας τη βδομαδα πχ εγω παιρνω 50ευρω για μενα λογω τσιγάρων και για τον αντρούλη του δινω 150 το μηνα και του περισσευουν πολλες φορες καθοτι δεν καπνιζει(αρα ξερω αυτοματα οτι 200ευρώ ειναι εκτος ήδη!) Οτι περισσέψει ειναι για βενζινες, καμια ταβέρνα και για καφεδες που λεω εγω..!

bellissima
20-02-10, 21:06
θα προσπαθήσεις να δεις ποσα ξοδέυεται στα παγια (για μια πρωτη φορα κανε μια λιστα σε excel) , οτε νερο δεη κινητα και σουπερ ή και ενοικιο αν εχετε, αυτα θα τα βγάζεις παντα στην άκρη με το που θα μπαινουν οι μισθοι. Μετα τα υπολοιπα θα παιρνεται ενα χαρτζηλικη ο καθενας τη βδομαδα πχ εγω παιρνω 50ευρω για μενα λογω τσιγάρων και για τον αντρούλη του δινω 150 το μηνα και του περισσευουν πολλες φορες καθοτι δεν καπνιζει(αρα ξερω αυτοματα οτι 200ευρώ ειναι εκτος ήδη!) Οτι περισσέψει ειναι για βενζινες, καμια ταβέρνα και για καφεδες που λεω εγω..!
Σε ευχαριστώ για τις ΄συμβουλές σου. Το χω προσπαθήσει να κάνω αυτό που λες... Όμως το πρόβλημα είναι τα εξτρα.. Σούπερ μαρκετ χρειάζεται να πηγαίνω συχνά λόγω των μωρών...κρέας, φρούτα, λαχανικά... το γάλα τους,..οπότε δεν υπάρχει ένα σταθερό ποσό... Πάλι καλά που πλέον δεν καπνίζει κανένας από τους δυό μας!!!

melita
21-02-10, 13:31
Σε ευχαριστώ για τις ΄συμβουλές σου. Το χω προσπαθήσει να κάνω αυτό που λες... Όμως το πρόβλημα είναι τα εξτρα.. Σούπερ μαρκετ χρειάζεται να πηγαίνω συχνά λόγω των μωρών...κρέας, φρούτα, λαχανικά... το γάλα τους,..οπότε δεν υπάρχει ένα σταθερό ποσό... Πάλι καλά που πλέον δεν καπνίζει κανένας από τους δυό μας!!!

Αυτό που κανω εγω εδω κ μερικούς μήνες ειναι να καταγραφω τις ημερησιες αγορες ακόμα κ για μικρα ποσα στο ημερησιο ημερολόγιο μου. Ετσι κανοντας τα σουμα στο τελος του μηνα ξερω ακριβως ποσα χαλασα.
Δοκιμασε το

manoulina
22-02-10, 08:54
Κορίτσια τώρα πια που πρέπει να μαζεύουμε όλες τις αποδείξεις για την εφορία, είναι πιο εύκολο να ξέρουμε πόσα χρήματα χαλάμε και που. Εμείς μαζεύουμε αποδείξεις μέχρι και απο το ψωμί.

bellissima
22-02-10, 09:12
Αυτό που κανω εγω εδω κ μερικούς μήνες ειναι να καταγραφω τις ημερησιες αγορες ακόμα κ για μικρα ποσα στο ημερησιο ημερολόγιο μου. Ετσι κανοντας τα σουμα στο τελος του μηνα ξερω ακριβως ποσα χαλασα.
Δοκιμασε το
Αυτό μου φαίνεται πραγματικά μια καλή ιδέα... Χρειάζεται να πάρω μια ατζέντα (δεν χρησιμοποιώ) και έτσι θα γίνω πιο οργανωτική...

Portishead
22-02-10, 15:04
Ολα αυτα που λετε καλα κι ωραια...αλλα μονο κατω απο ιδανικες συνθηκες.
Βασικα δεν θα σας περασε απο το μυαλο οι γονεις/αδερφια ενος απο τους 2 να περνανε οικονομικες δυσκολιες και να ζητανε δανεικα.
Και δεν θα βοηθήσεις την οικογενεια σου ?
Εκει...παει περιπατο το κοινό ταμειο.

:)

filaki
22-02-10, 16:41
Βασικα δεν θα σας περασε απο το μυαλο οι γονεις/αδερφια ενος απο τους 2 να περνανε οικονομικες δυσκολιες και να ζητανε δανεικα.

:)Γιατί;;;

kalamaraki
22-02-10, 16:59

Συγνωμη,..,..αυτος ειναι ο λογος που δεν μιλιεμαι με την πεθερά μου και εκοψα καθε διπλωματικη σχεση μαζι τους!!
Αν ειναι να δανεισω στους γονεις μου ή στα πεθερικά μου και να χαντακώσω την δικη μου οικογένεια που εχω προσφατα διμιουργήσει τοτε δεν εχω σωστά τις προτεραίοτητες μου!!! Οταν εμενα τα εισοδήματα μου μου φτάνουν για να κανω μια αξιοπρεπη ζωη και να βαζω και ενα κομματάκι στην άκρη γιατι εχω πια παιδι και διαφορα να σκεφτω και να πράξω για την μικρη μου ΤΟΤΕ ΠΩΣ εγώ θα δανεισω τα λιγα λεφτα που εχω στην άκρη για να μεινω και εγώ ξεκρέμαστη
Συγνώμη αλλα δεν δανειζω σε κανεναν απο την στιγμη που δεν μου περισεύουν απο τα μπατζάκια!!!

ANNAP
22-02-10, 17:36
Κοινό ταμείο!Παίρνουμε περίπου τους ίδιους μισθούς και κάθε μήνα κρατάμε ένα ποσό για τους εαυτούς μας και τις ανάγκες των παιδιών.Πληρώνουμε ακριβώς τα ίδια όσων αφορά τα έξοδα της οικογένειας.Απο εκεί και πέρα πληρώνει ο καθένας ό,τι επιπλέον χρησιμοποιεί.Για παράδειγμα την ασφάλεια του αυτοκινήτου μου την πληρώνω εγώ,ενώ ο άντρας μου του δικού του.

Ναι,θα τους βοηθήσω μία-δυο φορές μέχρι να στρώσουν τα πράγματα.Όχι σε μηνιαία βάση γιατί έχω και εγώ οικογένεια με πολλές ανάγκες...

pk33
23-02-10, 12:29
δηλαδή να καταλάβω, σε ρωτάει για να χρησιμοποιήσει το αυτοκίνητό ΣΟΥ;
η ασφάλεια του αυτοκινήτου σου δεν είναι οικογενειακό έξοδο; αυτά που χρησιμοποιείς δεν είναι οικογενειακό έξοδο;
Ανναρ, δεν έχετε κοινό ταμείο. Κοινό ταμείο σημαίνει αυτό που διαβάζει κανείς, κοινό ταμείο, δεν υπάρχουν δικά σου και δικά του έξοδα, δεν υπάρχει δικό σου και δικό του αυτοκίνητο, όλα είναι κοινά.
Από τη στιγμή που μπαίνει αυτό το δικό μου, δικό του κτλ, κάτι πάει στραβά

ΜΑΡΙΤΑ
23-02-10, 12:58
Εμείς έχουμε έσοδα το μήνα 1900 ευρώ από τους μισθούς μας.

Έχουμε 2 λογαριασμούς μισθοδοσίας, ένα κοινό λογαριασμό που αποταμιεύουμε για μια ώρα ανάγκης και ένα λογαριασμό της μικρής που δεν τον πειράζουμε ποτέ! Μόνο κάνουμε καταθέσεις εκεί και ποτέ μα ποτέ αναλήψεις!!

Προσπαθούμε (δεν είναι πάντα εύκολο) να βάζουμε από την αρχή 200 ευρώ στην άκρη και τα υπόλοιπα πηγαίνουν στα έξοδα του σπιτιού. Βγάζουμε πότε από τον ένα λογαριασμό και πότε από τον άλλο ανάλογα ποιος είναι πιο κοντά στη ''δική'' του τράπεζα και για τα προσωπικά μας έξοδα ο καθένας παίρνει από τη μισθοδοσία του εκτός εάν έχει τελειώσει η μισθοδοσία του ενός οπότε βγάζει από τη μισθοδοσία του άλλου. Συνήθως εγώ πληρώνω τους λογαριασμούς και το σούπερ και με τα λεφτά του συζύγου κάνουμε τις εξόδους μας και τα υπόλοιπα. Αλλά και αυτό δεν είναι στάνταρ...
Γενικώς λέμε πόσα λεφτά έχουμε μέχρι το τέλος του μήνα;Οκ πρέπει να πληρωθούν αυτά, να ψωνίσουμε τα άλλα και ούτο καθεξής...

Πάντως από την αρχή της σχέσης μας λέγαμε τα λεφτά μας και όχι τα λεφτά μου!Λες και το ξέραμε ότι θα γινόμασταν οικογένεια....!
Άρα δε μπορώ να πω ότι το ταμείο του σπιτιού το έχει κάποιος από τους δύο αλλά όλα γίνονται από κοινού!

JENIA
23-02-10, 12:59
κοινο ταμειο -κοινη πορια -κοινη ζωη γιαυτο και καναμε οικογενεια για να μπορουμε να μοιραζομαστε τα παντα χαρα -λυπη- χρηματα - αγωνια - αγαπη τα παντα. δεν βρησκω λογο να ειναι ξεχωρηστα .

Portishead
23-02-10, 13:06
Και παλι λεω οτι απλα , δεν μπορειτε να φανταστειτε , ποσα εξοδα μπορει να προκυψουν στο μελλον , για τα οποια ο ενας απο τους 2 , δεν θα θελει/μπορει να συμβαλει με τιποτα.

Απλα να ευχεστε να μην τα αντιμετωπισετε ποτε.

JENIA
23-02-10, 13:16
Και παλι λεω οτι απλα , δεν μπορειτε να φανταστειτε , ποσα εξοδα μπορει να προκυψουν στο μελλον , για τα οποια ο ενας απο τους 2 , δεν θα θελει/μπορει να συμβαλει με τιποτα.

Απλα να ευχεστε να μην τα αντιμετωπισετε ποτε.

βρε παλικαρι καντω λιγο ποιο λιανα το θεμα σου γιατι προσπαθησα να το βρω και δεν το βρηκα . λεω τωρα εγω εσενα η γυναικα σου δεν σε βοηθαει στα προβληματα σου.

DALIA
23-02-10, 13:25
κοινο ταμειο -κοινη πορια -κοινη ζωη γιαυτο και καναμε οικογενεια για να μπορουμε να μοιραζομαστε τα παντα χαρα -λυπη- χρηματα - αγωνια - αγαπη τα παντα. δεν βρησκω λογο να ειναι ξεχωρηστα .

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά μερικές φορές ο ένας από τους 2 δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι περιττό έξοδο και τι όχι...
οπότε αντι να χαλιόμαστε γιατί πήγα και έδωσα 180€ για ένα ρημαδογιλέκο κρατάω και κάτι κρυφό από θέμα εσόδων;) για καμιά μικρή σπατάλη

Portishead
23-02-10, 13:25
βρε παλικαρι καντω λιγο ποιο λιανα το θεμα σου γιατι προσπαθησα να το βρω και δεν το βρηκα . λεω τωρα εγω εσενα η γυναικα σου δεν σε βοηθαει στα προβληματα σου.

Σεναριο :
Η "πολυαγαπημενη" σου πεθερουλα , χηρα , αρρωσταινει και πρεπει επιγοντως να μεταφερθει Αθηνα γιατι χρηζει ιατρικης φροντιδας στο σπιτι.
Εσυ , κλασσικα και μονο στην ιδεα οτι θα ζησεις με την κατάκοιτη πεθερα σου στο ιδιο σπιτι , χανεις τα λογικα σου.
Οποτε ξαφνικα προκυπτει ενα εξοδο του να πληρωνεται κλινικη και 3 βαρδιες νοσοκομα.
Αν αυτο βγαινει απο το κοινο ταμειο....πάπαλα τα καλλυντικα σου απο to Hondos και τα 2 ζευγαρια γόβες το μηνα.
ή θα πεις στον αντρα σου , κοιτα εχεις οικογενεια τωρα , αστην να πεθανει.

Υ.Γ. 1
Φυσικα με το "εσυ" δεν ενοοω εσενα :)

Υ.Γ. 2
Οχι , δεν ζω εγω τετοια κατασταση , το σεναριο ειναι υποθετικο.

Δλδ. οταν λετε κοινο ταμειο , μην εχετε στο νου σας μονο οτι ολα τα μελλοντικα εξοδα στη ζωη σας θα αφορουν εσας και την οικογενεια σας και γιαυτο θα τα βρειτε.
Εχει πολλες αναποδιες η ζωη.

JENIA
23-02-10, 13:40
Σεναριο :
Η "πολυαγαπημενη" σου πεθερουλα , χηρα , αρρωσταινει και πρεπει επιγοντως να μεταφερθει Αθηνα γιατι χρηζει ιατρικης φροντιδας στο σπιτι.
Εσυ , κλασσικα και μονο στην ιδεα οτι θα ζησεις με την κατάκοιτη πεθερα σου στο ιδιο σπιτι , χανεις τα λογικα σου.
Οποτε ξαφνικα προκυπτει ενα εξοδο του να πληρωνεται κλινικη και 3 βαρδιες νοσοκομα.
Αν αυτο βγαινει απο το κοινο ταμειο....πάπαλα τα καλλυντικα σου απο to Hondos και τα 2 ζευγαρια γόβες το μηνα.

Υ.Γ. 1

Υ.Γ. 2

Δλδ. οταν λετε κοινο ταμειο , μην εχετε στο νου σας μονο οτι ολα τα μελλοντικα εξοδα στη ζωη σας θα αφορουν εσας και την οικογενεια σας και γιαυτο θα τα βρειτε.

σου απαντω καλε μου. δεν την αφηνεις να πεθανει αλλα εξεταζεις ολες τις καταστασεις π.χ αν περνει καποια συνατξη ποσα ειναι τα χρηματα και μπορουν να βοηθησουν 2. αν η καλη η μαμα μπορει να μηνει στο σπιτι της και να την φρωνιζει εκεινει με την συνταξη της μια γυναικα και εσυ να συμβαλει με πολυ λιγο κοστος. 3. αν ειναι σε πολυ μεγαλη ηλικια και μπορει να παει σε καποιο υδρημα που να πληρωθει με την συνταξη και να βαλεις και εσυ κατη . τωρα αν η καλη η μαμα δεν εχει τιποτα φρωντιζεις την μαμα οπως θα εκανες και με την δικια σου μαμα οπως μπορεις εκει εχεις αδιεξοδο. αλλα δεν τον πεταμε τον ανθρωπο προ θεου .

Portishead
23-02-10, 13:44
σου απαντω καλε μου. δεν την αφηνεις να πεθανει αλλα εξεταζεις ολες τις καταστασεις π.χ αν περνει καποια συνατξη ποσα ειναι τα χρηματα και μπορουν να βοηθησουν 2. αν η καλη η μαμα μπορει να μηνει στο σπιτι της και να την φρωνιζει εκεινει με την συνταξη της μια γυναικα και εσυ να συμβαλει με πολυ λιγο κοστος. 3. αν ειναι σε πολυ μεγαλη ηλικια και μπορει να παει σε καποιο υδρημα που να πληρωθει με την συνταξη και να βαλεις και εσυ κατη . τωρα αν η καλη η μαμα δεν εχει τιποτα φρωντιζεις την μαμα οπως θα εκανες και με την δικια σου μαμα οπως μπορεις εκει εχεις αδιεξοδο. αλλα δεν τον πεταμε τον ανθρωπο προ θεου .

Εμ αυτο σου λεω.
Δεν ειπα οτι αυτα που μπορει να σου τυχουν εχουν να κανουν με την διαθεση σου να συμμετασχεις σε καποιο εξοδο ή οχι.
Η ζωη τα φερνει ετσι που ειναι αναποφευκτα καμια φορα , αλλα ο αλλος μπορει να μην φταιει σε κατι και να μην θελει να συμμετασχει στα εξοδα.

Τεσπα , απλα δεν μαρεσει που λετε οτι αμα εχεις ξεψωριστα ταμεια - δεν εχεις οικογενεια.
Ειναι λαθος αυτο.

AZIA
23-02-10, 13:56
Δοκιμασε το

Κι εγω επισης... :D:D:D
Τωρα που χρειαζεται να συγκεντρωνουμε και τις αποδειξεις, γινεται πολυ ευκολοτερη η διαδικασια "καταγραφης"...
Πραγματικα βοηθαει.

marvas
23-02-10, 14:04
Εμείς πάντως εδώ και σχεδόν έντεκα χρόνια παντρεμένοι έχουμε κοινό ταμείο ουσιαστικά. Εγώ πληρώνομαι κάθε μήνα και μόλις πάρουμε τα λεφτά στα χέρια μας πληρώνουμε τα πάγια έξοδα του μήνα (παιδικός, δόση ηλεκτρικών, λογαριασμούς του μήνα και οτιδήποτε άλλο προκύψει ως υποχρέωση). Ότι περισσέψει μπαίνει σε ένα κοινό λογαριασμό στον οποίο έχουμε πρόσβαση και οι δύο. Βγάζουμε από εκεί χρήματα αναλόγως των αναγκών μας και εφόσον ενημερώσει ο ένας τον άλλον. Φροντίζουμε πάντα να υπάρχει ένα ποσό για ώρα ανάγκης. Ο άντρας μου φέρνει χρήματα κάθε εβδομάδα από τα οποία κρατάει αυτός ένα χαρτζιλίκι για τα καθημερινά του έξοδα όπως τσιγάρα και κρατάω κι εγώ ένα ποσό για τον ίδιο λόγο. Τα υπόλοιπα πηγαίνουν στα ψώνια του σπιτιού (supermarket, φούρνος, μανάβης κτλ). Τώρα όσον αφορά τα είδη ένδυσης ψωνίζουμε σύμφωνα με τις ανάγκες μας. Εννοείται ότι προτεραιότητα έχουν τα παιδιά και από εκεί και πέρα ότι πιστεύουμε ότι μας χρειάζεται προσωπικά. Φυσικά σαν γυναίκα ενδέχεται να ξοδεύω περισσότερα αλλά αυτό δεν είναι κάτι που επηρρεάζει τη μέχρι τώρα διαχείρηση των χρημάτων μας. Πάντως το ταμείο το κρατάω εγώ αλλά ο άντρας μου είναι ενημερωμένος για τα πάντα αν και μου έχει τυφλή εμπιστοσύνη. Ειδικά όταν του εμφανίζω λεφτά από το πουθενά (αν περισσέψει κάτι από τα έξοδα της εβδομάδας) και καλύψω κάποια έκτακτη ανάγκη έτσι ώστε να μη χρειαστεί να βγάλουμε λεφτά. Δυστηχώς αυτό δε συμβαίνει συχνά τελευταία. Έχουν ακριβήνει τα πάντα ή μου φαίνεται;

kalamaraki
23-02-10, 14:06
Δεν σου φαινεται....Εχουν ακριβύνει τα πάντα...!

ANNAP
23-02-10, 14:54
η ασφάλεια του αυτοκινήτου σου δεν είναι οικογενειακό έξοδο; αυτά που χρησιμοποιείς δεν είναι οικογενειακό έξοδο;
Ανναρ, δεν έχετε κοινό ταμείο. Κοινό ταμείο σημαίνει αυτό που διαβάζει κανείς, κοινό ταμείο, δεν υπάρχουν δικά σου και δικά του έξοδα, δεν υπάρχει δικό σου και δικό του αυτοκίνητο, όλα είναι κοινά.
Από τη στιγμή που μπαίνει αυτό το δικό μου, δικό του κτλ, κάτι πάει στραβά

Ήθελα να γράψω παραπάνω στην πρώτη μου δημοσίευση αλλά δεν με άφηνε ο μικρός.Κοινό ταμείο έχουμε ως προς τα έξοδα του σπιτιού,της οικογένειας και των παιδιών.Κρατάμε κάποια χρήματα στην άκρη απο τους μισθούς μας για προσωπικά έξοδα.Τα υπόλοιπα πάνε σε λογαρισμούς,δάνεια,έξοδα των παιδιών,σούπερ μάρκετ κτλ.Όταν πάω για ψώνια δεν θα ζητήσω λεφτά απο τον σύζυγο.Την ασφάλεια του αυτοκινήτου μου την πληρώνω εγώ,ναι.Τα αυτοκίνητα τα χρησιμοποιούμε απο κοινού αλλά έχουμε αναλάβει απο ένα ο καθένας.Το ''μου'' το λέω γιατί έχω συνηθίσει μιας και έχω το αυτοκίνητο περισσότερα χρόνια απο τον σύζυγο και το λέμε και μεταξύ μας για να τα ξεχωρίζουμε.Αυτό δεν σημαίνει οτι κάτι πάει στραβά ;)

Portishead
23-02-10, 15:03
Εξαλου ποια δικα μου και ποια δικα σου ? ? ?

Της τραπεζας , του παιδικου σταθμου , της βενζινης , του σουπερ μαρκετ......

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Smilies/gathering.gif

alcyon
23-02-10, 15:19
Εξαλου ποια δικα μου και ποια δικα σου ? ? ?

Της τραπεζας , του παιδικου σταθμου , της βενζινης , του σουπερ μαρκετ......

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Smilies/gathering.gif

Η πιο σωστή τοποθέτηση που διάβασα! Τα χρήματα τελικά... μόνο δικά μας δεν είναι! :lol:

Κι εμείς έχουμε μοιράσει τους λογαριασμούς. Είναι σα να διαχειριζόμαστε "μισό" σπίτι ο καθένας (από θέμα εξόδων-λογαριασμών). Έξτρα αγορές, προσωπικά έξοδα κτλ... κάνει ο καθένας κατά την κρίση του.

ravT
23-02-10, 15:28
Αυτό το "σενάριο" με τη βοήθεια στην πατρική οικογένεια κάποιου εκ των δυο δεν το έπιασα... Τι παει να πει δεν θέλει να βοηθήσει? Είμαστε οικογένεια, ΕΝΑ και μαζί αποφασίζουμε για τα πάντα. Κοινό ταμείο σημαίνει όλα της οικογένειας και όχι κοινό για αυτά ή για εκείνα. Σημαίνει ο μισθός μου είναι χ και ο δικός σου ψ που μας κάνουν χψ. Από το χψ θα πληρώσουμε τα έξοδα, απο το χψ θα πάρω για τα προσωπικά καθημερινά έξοδα, από το χψ θα αποταμιεύσω και από αυτό το ίδιο το χψ θα αγοράσω τις υπέροχες γόβες που είδα αν μου περισσέψουν. Και αν χρειαστεί να δανείσω στην πεθέρα μου, πάλι απο το χψ θα είναι. Αυτό είναι κοινό ταμείο και οικογένεια είναι σεβασμός και κατανόηση στις ανάγκες και τα θέλω του ανθρώπου μας. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω
Εμείς πλέον έχουμε έναν κοινό λογαριασμό για αποταμίευση (και εναν κουμπαρά για να μαζεύουμε τα ψιλά που κάποτε θα γίνουν...χοντρά και που με τη σειρά τους θα μας προσφέρουν ένα δώρο), έναν λογαριασμό του παιδιού. Σε αυτούς τους δυο μόνο καταθέτουμε. Έχουμε και τον λογαριασμό εργοδοσίας από τον οποίο "τραβάμε" και πληρώνουμε και ότι μένει το μεταφέρουμε στον αποταμιευτικό. Κουμπαρά έχουμε και της μικρής και όποιος θέλει (και εμείς εννοείται) βάζει χρήματα τα οποία οταν γεμίσει θα μπουν στο λογαριασμό της.

agentP
23-02-10, 15:51
Τεσπα , απλα δεν μαρεσει που λετε οτι αμα εχεις ξεψωριστα ταμεια - δεν εχεις οικογενεια.
Ειναι λαθος αυτο.
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Όταν και οι δύο είναι μισθωτοί μπορεί να εφαρμοστεί το κοινό ταμείο. Όταν και οι δύο είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και τον ένα μήνα βγάζουν δύο μισθούς και τον άλλο μπαίνουν μέσα, τι προγραμματισμό να κάνεις; Δεν υπάρχει κοινό ταμείο, μαζεύεις όταν μπορείς για να έχεις να πληρώσεις.

Portishead
23-02-10, 16:03
Επισης , απαντησεις απο φρεσκοπαντρεμενα μελη δεν θα γινονται δεκτες.
Μετα τα 7 χρονια φαγουρας παρουσιαζονται τα συγκεκριμενα φαινομενα δυσλειτουργιας.

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Smilies/lol.gif

(Αστειευομαι)

pk33
23-02-10, 16:37
Επισης , απαντησεις απο φρεσκοπαντρεμενα μελη δεν θα γινονται δεκτες.
Μετα τα 7 χρονια φαγουρας παρουσιαζονται τα συγκεκριμενα φαινομενα δυσλειτουργιας.

http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Smilies/lol.gif

(Αστειευομαι)

Εμείς είμαστε στα 9 με 3 μωρά και μερικές χιλιάδες πάνες ήδη που έχουμε αγοράσει

filaki
23-02-10, 17:49
Από τη στιγμή που μπαίνει αυτό το δικό μου, δικό του κτλ, κάτι πάει στραβά Συμφωνώ συμφωνώ συμφωνώ!!!

kalamaraki
23-02-10, 18:05
Αυτό το "σενάριο" με τη βοήθεια στην πατρική οικογένεια κάποιου εκ των δυο δεν το έπιασα... Τι παει να πει δεν θέλει να βοηθήσει? Είμαστε οικογένεια, ΕΝΑ και μαζί αποφασίζουμε για τα πάντα. Κοινό ταμείο σημαίνει όλα της οικογένειας και όχι κοινό για αυτά ή για εκείνα. Σημαίνει ο μισθός μου είναι χ και ο δικός σου ψ που μας κάνουν χψ. Από το χψ θα πληρώσουμε τα έξοδα, απο το χψ θα πάρω για τα προσωπικά καθημερινά έξοδα, από το χψ θα αποταμιεύσω και από αυτό το ίδιο το χψ θα αγοράσω τις υπέροχες γόβες που είδα αν μου περισσέψουν. Και αν χρειαστεί να δανείσω στην πεθέρα μου, πάλι απο το χψ θα είναι. Αυτό είναι κοινό ταμείο και οικογένεια είναι σεβασμός και κατανόηση στις ανάγκες και τα θέλω του ανθρώπου μας. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω
Εμείς πλέον έχουμε έναν κοινό λογαριασμό για αποταμίευση (και εναν κουμπαρά για να μαζεύουμε τα ψιλά που κάποτε θα γίνουν...χοντρά και που με τη σειρά τους θα μας προσφέρουν ένα δώρο), έναν λογαριασμό του παιδιού. Σε αυτούς τους δυο μόνο καταθέτουμε. Έχουμε και τον λογαριασμό εργοδοσίας από τον οποίο "τραβάμε" και πληρώνουμε και ότι μένει το μεταφέρουμε στον αποταμιευτικό. Κουμπαρά έχουμε και της μικρής και όποιος θέλει (και εμείς εννοείται) βάζει χρήματα τα οποία οταν γεμίσει θα μπουν στο λογαριασμό της.

Μα ακριβώς τα ίδια κάνουμε....Ακριβώς μιλάμε!!!!!
Εμας ο κουμπαρας αρχισε προ γάμου του αντρουλη, αλλα τωρα τον εχει χαρίσει στην μικρη και συντομα λογικά το πασχα θα γεμισει (βάζουμε μονο μονόευρα και δυευρα) Θα κανουμε αγορές για την μικρη, ποδήλατο κουνια κτλπ!! Και αν περισσέψει κατι και για μας!

filaki
23-02-10, 18:09
Πάντως από την αρχή της σχέσης μας λέγαμε τα λεφτά μας και όχι τα λεφτά μου!Λες και το ξέραμε ότι θα γινόμασταν οικογένεια....!
Άρα δε μπορώ να πω ότι το ταμείο του σπιτιού το έχει κάποιος από τους δύο αλλά όλα γίνονται από κοινού!Μπράβο, τέλεια κι ακόμα καλύτερα που μπορείτε με, τα σχετικά μικρά εισοδήματα σας, να βάζετε και στην άκρη και μάλιστα σε 2 λογ/σμούς. Μπράβο σας.

filaki
23-02-10, 18:10
κοινο ταμειο -κοινη πορια -κοινη ζωη γιαυτο και καναμε οικογενεια για να μπορουμε να μοιραζομαστε τα παντα χαρα -λυπη- χρηματα - αγωνια - αγαπη τα παντα. δεν βρησκω λογο να ειναι ξεχωρηστα . Έεεεεετσι.

filaki
23-02-10, 19:02

Απλα να ευχεστε να μην τα αντιμετωπισετε ποτε. Κοίτα... έτσι όπως το θέτεις, δεν θα ήθελα να συμμετέχω με τίποτα σε χρέη του συζυγου από τζόγο π.χ. αν κάτι τέτοια εννοείς.

filaki
23-02-10, 21:15
Εχει πολλες αναποδιες η ζωη. Δυστυχώς... έτσι είναι η ζωή...................... δυστυχώς................................................................. ότι θα συμβεί στα πεθερικά μου μπορεί να συμβεί και στους γονείς μου κτλ κτλ. Η ζωή έχει και τα καλά και τα κακά....................................

JENIA
24-02-10, 10:01
καλη μου περεα κοινο ταμειο σαν λογιστηρια σημενει οτι το συνολο το χρηματων που συγκεντρονη μια οικογενεια ειναι πχ. 500αντρας+300 γυναικας=800 που κατανεμονται
εξοδο παιδιων 60
εξοδα διατροφης 50
εξοδα θερμ+δεη+οτε 120
εξοδα δανειου 400
εξοδα γιατρων 50
εξοδα ενοικιου 100
συνολο 780 εξοδα μηνος και 20 πανε για αλλα εξοδα η αποταμιευση κοινη αποφαση και των δυο . μυραζομαι τα εξοδα μου μαζι με τον συντροφο μου και δεν του κρηβω χρηματα για δικο μου οφελως το αν τα χρηματα ειναι σε 2 τραπεζικους λογαρισμους η σε ενα δεν εχει καμια συμασεια . συμασεια εχει ο ενας να βοηθαει τον αλλον στην δυσκολια της ζωης οχι να του λεες αντρας εισαι εσυ πληρωνεις ολα τα εξοδα τα δικα μου χρηματα δεν στα δινω εισαι απαραδεχτος-η.

melisoula
24-02-10, 10:22
χχαχαχα αντε βρε κοριτσια και αγόρια !
δηλαδη κινδυνέυω με έξωση απο τον σύζηγο? Γιατι ειμαι ανεργη καθε καλοκαιρι χαχαχαχ
Τι χωριστα ταμεια λετε βρε?
Ειναι δυνατον? τι να πω...ετσι οικογένειες δεν χτιζονται!

kalamaraki σου βρηκα λυση το καλοκαιρι θα ζητησει επιδομα babysitting και φυσικα θα ειναι ολο για τα προσωπικα σου εξοδα.
Φυσικα και εμεις εχουμε κοινο ταμειο και 2πλη καρτα atm που τραβαει απο τον ιδιο λογαριασμο. βεβαια εγω εχω e-banking και ενημερωνομαι αυτοματα για τυχον αναληψεις... χι!χι!

kalamaraki
24-02-10, 10:47
ε μα....το θυμήθηκα τώρα και γελάω παλι!!
Ειπαμε μαζι στη ζωη...μαζι στα καλα μαζι στα κακά μαζι φυλακή μαζι παντου!!!!!!!

manoulina
24-02-10, 10:49
Βρε κουκλίτσες...κοινό σημαίνει κοινό. Στο κοινό όλα έχουν τη λέξη
"μας" και όχι "μου" και "του".
Κι εμένα ο άντρας μου πληρώνεται μέσω τραπέζης αλλά μόλις μπουν τα λεφτά τα φέρνει όλα σπίτι. Κάνουμε τα κουμάντα μας και ότι μένει (μη φανταστείτε κανένα τρελό ποσό) μπαίνει στην τράπεζα σε κοινό λογαριασμό.

nanaka
11-03-10, 15:39
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κοινό μπορεί να έχουν δυο άνθρωποι που βάζουν την διαίρεση στην ζωή τους! (λες και συστήσανε εταιρεία και οχι οικογένεια!)
Το θέμα δεν είναι τα χρήματα αλλά η στάση ζωης και το πως αντιλαμβανόμαστε την έννοια της οικογένειας! Να μοιράσω δηλαδή τι? Προσωπικά θεωρώ οτι μέσα σε μια οικογένεια όλα ειναι κοινά, έτσι μεγάλωσα και ευτυχώς έτσι συνεχίζω καθ'ότι με τον άντρα μου έχουμε τις ίδιες απόψεις ("είμαστε στο εμείς και όχι στο εγώ"...κατα την γνωστή ρήση....).
Απο την στιγμή που μείναμε μαζι και παντρευήκαμε, χωρις καν να τεθεί θέμα, το ταμείο ήταν κοινό, εντελώς αυθορμητα και αυτονόητα (με απόλυτη εμπιστοσύνη διαχείρισης εκατέρωθεν και με μια σχετικη ελευθερία για "προσωπικές σπατάλες" σε λογικά πλαίσια προσωπικών εξόδων..- για σοβαρότερα ακριβότερα έξοδα το συζητάμε και μετα απο κοινού αποφασίζουμε). Δεν θα μπορουσα ποτε να διανοηθώ οτι με εναν άνθρωπο που έφτασα σε σημείο να κάνω μαζι του παιδιά, οικογένεια θα πρέπει να μοιράσω το ποσό του σουπερ μαρκετ, της ταβέρνας ....τοτε θα έπρεπε να μοιράσω και τα όνειρα, τα συναισθήματα, τις χαρές.....
Πλέον τωρα με 2 μικρά παιδιά (και τις ευθύνες που αυτά συνεπάγονται) και με την οικονομική κριση να μας ταλανίζει (όλους λίγο πολύ) συνειδητοποιώ οτι περα απο το οτι πρέπει να "σφιχτουμε" λιγάκι παραπάνω, τουλάχιστον δίπλα μου έχω έναν "σύμμαχο" και όχι ένα "συνέταιρο"!
Αυτά!

BILL
11-03-10, 23:21
Ναι, αλλά στην πράξη, στην καθημερινότητα, κάποιος από τους δύο δεν αναγκάζεται πολλές φορές να ζητάει χρήματα από τον άλλο?

filaki
11-03-10, 23:26
Ναι, αλλά στην πράξη, στην καθημερινότητα, κάποιος από τους δύο δεν αναγκάζεται πολλές φορές να ζητάει χρήματα από τον άλλο? Πιστεύω ότι κάνουμε το ίδιο πράγμα αλλά το εκφράζουμε ο καθένας με τον τρόπο του. Ναι θα ζητήσω από τον άντρα μου αν η δική μου τσέπη είναι άδεια, όχι θα του ζητήσω από τα λεφτά "του", ότι χρήμα μπαίνει δεν είναι... "δικό μου" ή "δικό του", αλλά "δικά μας", άρα αν του τελειώσουν τα μετρητά που έχει πάνω του θα πάρει από τα λεφτά "μας", τώρα θα είναι από το μισθό μου επειδή μπορεί να τυχαίνει να είναι η μέρα που πληρώνομαι, θα είναι από ένα δικό του λογαριασμό που πληρώνεται εκείνος, ότι κι αν είναι είναι "δικά μας".

kalamaraki
11-03-10, 23:28
Ναι, αλλά στην πράξη, στην καθημερινότητα, κάποιος από τους δύο δεν αναγκάζεται πολλές φορές να ζητάει χρήματα από τον άλλο?

Συγνωμμη που επεμβαινω.....
τι σχεση εχει αυτο? Δηλαδη οταν εχει λεφτα εισοδημα μια οικογενεια , δεν μπορουν να υπαρχουν δυο καρτες αναληψεως απο ενα κοινο αποταμιευτικο λογαριασμο τραπεζης??
Εμεις παντως τα περισσοτερα χρηματα τα βγαζει ο αντρας μου, εγω βγαζω το ενα τριτο του μισθου του....Μπαινουν σε κοινο λογαριασμο, με δυο καρτουλες και τραβαει καθενας μας οτι θελει , εγω πληρωνω ολους τους λογαριασμους μεσω netbanking για να μη στηνομαι στις ουρες με την μικρη καθως ο αντρουλης δουλευει τρελλες ωρες καθημερινα! Εγω κανω την διαχειριση των χρηματων "μας" καθως εγω παω για σουπερ εγω βγαζω χαρτζηλικια και μας δινω....κτλπ αλλα εννοειτε οτι εχει την δικη του καρτα να βγαλει λεφτα ανα πασα στιγμη! Χωρις να μου ζηταει ή να του ζηταω! Μονο αν ξεμεινω τον ρωταω αν εχει χρηματα πανω του για να μου δωσει.....για να μη τρεχω πρωινιατικα στο atm....

ravT
12-03-10, 00:12
Γιατί είναι κακό να ζητάει ο ένας χρήματα απ τον άλλο που του άλλου τα χρήματα τυγχάνουν και του 1ου? Αυτό δεν καταλαβαίνω. Εγώ του πα σήμερα του άνδρα μου "άφησέ μου λεφτά να σου πάρω δώρο". Ε, για γέλια είναι το συγκεκριμένο αλλά μιλάμε για οικογενειακό εισόδημα...

filaki
12-03-10, 00:34
Γιατί είναι κακό να ζητάει ο ένας χρήματα απ τον άλλο που του άλλου τα χρήματα τυγχάνουν και του 1ου? Αυτό δεν καταλαβαίνω. Εγώ του πα σήμερα του άνδρα μου "άφησέ μου λεφτά να σου πάρω δώρο". Ε, για γέλια είναι το συγκεκριμένο αλλά μιλάμε για οικογενειακό εισόδημα... Ακριβώς!!! Χαχαχαχα, κι εμείς γελάμε με αυτό το θέμα!!! "Πόσο κάνει το δώρο μου;", "Α, δεν μπορώ να σου πω", και το βλέπω μετά στον λογ/σμό της κάρτας μου...!!!

BILL
12-03-10, 07:36
Έτσι όμως, εκ των πραγμάτων, κάποιος από τους δύο χαλάει περισσότερα για την οικογένεια και ίσως αυτός που βγάζει και τα περισσότερα.

ΜΑΡΙΤΑ
12-03-10, 07:47
Έτσι όμως, εκ των πραγμάτων, κάποιος από τους δύο χαλάει περισσότερα για την οικογένεια και ίσως αυτός που βγάζει και τα περισσότερα.

Δηλαδή για να καταλάβω... το πρόβλημα είναι ποιος πηγαίνει στο ταμείο του σούπερ μάρκετ για να πληρώσει;; Δηλαδή εάν πάω εγώ στο κρεοπωλείο τα χαλάω εγώ τα λεφτά ενώ εάν πάει ο άντρας μου στο κρεοπωλείο τα χαλάει αυτός τα λεφτά; Δεν θα φάμε όλοι από αυτό το κρέας;;;
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική...
Τα λεφτά της οικογένειας είναι να σπαταλιούνται για τις ανάγκες της οικογένειας όπως θεωρεί η κάθε οικογένεια. Τώρα γιατί πρέπει το 50εύρω να γράφει το όνομα το δικό μου ή του άντρα μου απάνω αυτό πραγματικά δεν το καταλαβαίνω...έχει τόση σημασία από ποιον εργοδότη είναι;;;;

filaki
12-03-10, 08:08
Έτσι όμως, εκ των πραγμάτων, κάποιος από τους δύο χαλάει περισσότερα για την οικογένεια και ίσως αυτός που βγάζει και τα περισσότερα. Εννοείται αυτό που λες! Αλλά δηλ. τί πρέπει να γίνει; Π.χ., αν ο άντρας μου βγάζει 500 ευρώ παραπάνω από εμένα, να τα βάλει σε ένα λογ/σμό και να λέει "α, αυτά είναι δικά μου";;;

ravT
12-03-10, 10:21
Τι λέμε τώρα βρε παιδιά? Είναι αδιανόητο για μένα μια οικογένεια να μη θεωρεί ότι έχει κοινό εισόδημα και κοινά έξοδα.

kalamaraki
12-03-10, 10:36
Θα το ξαναπω...για να γελάσουμε!
Τοτε εγω που καθε καλοκαιρι μενω ανεργη....θα πρεπει να μην μου δινει τιποτα ο αντρουλης σωστα? χαχαχαχαχαχαχα

evita79
12-03-10, 10:49
Δυστυχως ή ευτυχως πολλες φορες το πως κατανεμεται το οικογενειακο εισοδημα εξαρταται απο το ποσα βγαζει ο καθενας. Εμεις βγαζουμε σχεδον τα ιδια οποτε δεν τιθεται θεμα. Εχω δει γυναικες που διαχειριζονται τα χρηματα και δεν δουλευουν καν, εχω δει και γυναικες που ξοδευουν ολο τον μισθο τους για προσωπικα εξοδα, επειδη ο αντρας τους βγαζει τοσα πολλα που θα ηταν αστειο να τεθει θεμα μοιρασιας. Οπως και να χει η γυναικα εχει συχνα τον πρωτο λογο γιατι αυτη καθοριζει τα του σπιτιου (φαγητο, σουπερ μαρκετ και τετοια) . Το θεμα ειναι να υπάρχει συνεννοηση, οχι ασκοπες σπαταλες(για οσους ζοριζονται οικονομικα) και φυσικα ειλικρινεια εκατέρωθεν...

ravT
12-03-10, 10:49
Σιωπή άνεργη που θες και να φας! Να πας στη μάνα σου να σε ταϊσει! Αχαχχαχααα

kalamaraki
12-03-10, 10:55
Σιωπή άνεργη που θες και να φας! Να πας στη μάνα σου να σε ταϊσει! Αχαχχαχααα

χαχαχαχα οχι τιποτα αλλα δεν εχω και το μεριδιο μου για το ενοικιο.....χ
χαχαχαχαχαχα!! Πω πω...φανταζεσαι?

kalamaraki
12-03-10, 10:57
Δυστυχως ή ευτυχως πολλες φορες το πως κατανεμεται το οικογενειακο εισοδημα εξαρταται απο το ποσα βγαζει ο καθενας. Εμεις βγαζουμε σχεδον τα ιδια οποτε δεν τιθεται θεμα.

Επειδη δεν το καταλαβα...Μπορεις να μου το εξηγησεις τι εννοεις?
Δηλαδη επειδη εγω βγάζω το 1/3 του μισθου του δεν δικαιουμαι να αγορασω πχ μια κρεμα προσωπου ? Ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου? ......................

sevoula
12-03-10, 13:19
όταν λέμε κοινό εννοούμε κοινό.
Βέβαια εγώ βγάζω πολύ περισσότερα από τον άντρα μου, αλλά αυτό δεν με χαλάει. Μάλλον τον άντρα μου στενοχωρεί κι ας μην το παραδέχεται. Εκείνος διαχειρίζεται τα χρήματά μας, πληρώνει τους λογαριασμούς, πηγαίνει super market, γιατί εγώ δεν προλαβαίνω.
Διαχειρίζεται τα χρήματα σωστά, αν και μερικές φορές είναι λίγο τσιγκούνης. Ποτέ όμως για το παιδί. Για το παιδί παίρνουμε ότι πιο ακριβό υπάρχει στην αγορά. Και σε μένα δεν έχει πει πολλές φορές όχι, αν χρειάζομαι κάτι. όμως είναι λίγο κουλό να ζητάω χρήματα κάθε εβδομάδα ή και συχνότερα, όταν βγάζω καλά λεφτά από τη δουλειά. Φταίει που ήμουν πολύ "καλομαθημένη" από τον μπαμπούλη μου. Αγόραζα ότι ήθελα, χωρίς να σκεφτώ, τα καλύτερα. Τώρα πρέπει να περισσεύουν, που δεν περισσεύουν και κάνω υπομονή. Οι καιροί είναι δύσκολοι.
Ο σύζυγος ξέρει πόσα ακριβώς βγάζω, γιατί είμαι με έμμισθη εντολή δικηγόρος, ενώ εκείνος ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν γνωρίζω τα έσοδά του ούτε μπορώ να το διαπιστώσω από μόνη μου, χωρίς να τον ρωτήσω. Αγάπα και μη ερεύνα.

kounelitsa
12-03-10, 16:10
χαχαχαχα οχι τιποτα αλλα δεν εχω και το μεριδιο μου για το ενοικιο.....χ
χαχαχαχαχαχα!! Πω πω...φανταζεσαι?

Επίσης να προσθέσω ότι κι εγώ τώρα που είμαι έγκυος και δεν δουλεύω δε θα έπρεπε να δίνει λεφτά να φάω......αφού είναι δικά του...και είμαι και φαγανή;-):-o

evita79
12-03-10, 23:44
Επειδη δεν το καταλαβα...Μπορεις να μου το εξηγησεις τι εννοεις?
Δηλαδη επειδη εγω βγάζω το 1/3 του μισθου του δεν δικαιουμαι να αγορασω πχ μια κρεμα προσωπου ? Ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου? ......................
Οχι βεβαια, προς Θεου,μαλλον δεν το εξηγησα καλα...απλα ηθελα να πω πως οσοι εχουν πολλα χρηματα ,ο ενας απο τους δυο, η εννοια κοινο ταμειο ειναι λιγο θεωρητικη. Για τους υπολοιπους, θεωρω οτι πρεπει να αποφασιζουν μαζι. Οσο για την κρεμα...εννοειται θα την παρεις για να εισαι κουκλα:D.

kounelitsa
13-03-10, 19:58
Οχι βεβαια, προς Θεου,μαλλον δεν το εξηγησα καλα...απλα ηθελα να πω πως οσοι εχουν πολλα χρηματα ,ο ενας απο τους δυο, η εννοια κοινο ταμειο ειναι λιγο θεωρητικη. Για τους υπολοιπους, θεωρω οτι πρεπει να αποφασιζουν μαζι. Οσο για την κρεμα...εννοειται θα την παρεις για να εισαι κουκλα:D.

Βρε evita μου εγώ πάλι δεν το κατάλαβα!!!!
Κοινό ταμείο δεν εννοούμε να βάζουμε από μισά και να τα διαχειριζόμαστε μαζί, σημαίνει να τα βάζουμε ΟΛΑ στη μέση (και τα πολλά και τα λίγα) και να πληρώνουμε. "Οι υπόλοιποι" ποιοί είναι?? Δύσκολα να βγάζουν και οι δύο τον ίδιο μισθό...δεν καταλαβαίνω τί σχέση εχει αυτό με το κοινό ταμείο:D:D

filaki
13-03-10, 21:30
Κοινό σημαίνει κοινό, σημαίνει να μη σε νοιάζει πόσα χαλάει ο άλλος κι αν σε... έριξε...!!! Σημαίνει να βγάζει ο άντρας σου 5000 και να τα καίει για πάρτη σου!

agisilaos
19-03-10, 14:36
Μέσα στο γάμο είμαστε στο εμείς και όχι στο εγώ. Όποιος θέλει να παραμένει στο "εγώ" σημαίνει ότι δεν αγαπάει τον σύντροφό του.
Αυτά τα περί μισά μισά έξοδα, ή τρία τέταρτα - ένα τέταρτο κτλ είναι μπούρδες που προσπαθούν απλά να συγκαλίψουν την πικρή αλήθεια ότι δεν υπάρχει αγάπη και εμπιστοσύνη

manoulina
19-03-10, 15:34
Μέσα στο γάμο είμαστε στο εμείς και όχι στο εγώ. Όποιος θέλει να παραμένει στο "εγώ" σημαίνει ότι δεν αγαπάει τον σύντροφό του.
Αυτά τα περί μισά μισά έξοδα, ή τρία τέταρτα - ένα τέταρτο κτλ είναι μπούρδες που προσπαθούν απλά να συγκαλίψουν την πικρή αλήθεια ότι δεν υπάρχει αγάπη και εμπιστοσύνη

Συμφωνώ απόλυτα!!!!

Lucy
19-03-10, 16:50

Συμφωνώ!!! Αν κάθεσαι και μετράς τις μπουκιές του άλλου (που λέει ο λόγος, κάηκες! )

Κοινό ταμείο σημαίνει:

φέρνω εγώ 10 ευρώ, φέρνει ο άλλος άλλα 5 (όχι απαραίτητα άλλα 10), γίνονται 15 και με αυτά τα 15 στα οποία έχουμε πρόσβαση και οι 2, πληρώνουμε τους λογαριασμούς, το φαί, τη διασκέδαση, κτλ και φροντίζουμε να μείνουν και 1-2 ευρώ στο τέλος του μήνα για αποταμίευση ή ένα εκτακτο έξοδο. Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.. Σε έναν γαμό δεν είναι δυνατόν να χωρίσεις τα έξοδα...

φιλιτσα
19-03-10, 16:53
εγω κοριτσια μεταξυ μας την καρτα πληρωμης μου της τραπεζας μου την ζητησε ο αντρας μου γιατι ο μισος μισθος μου πάει στο δανειο για το αμαξι , όλα τα εξοδα του σπιτιου τα εχει αναλάβει ο ιδιος και μου δινει και εμενα οταν ζητησω που ειλικρινα σας λεω του τρωω πιο πολλα χαχαχχα

επίσης εχω ιnternet baking για καθε ενδεχομενο μεσα σε ενα δευτερο εχω μεταφερει τα λεφτα χαχαχαχ

Ποτε δεν περιμενουμε να μας φυγει ο αντρας αλλα ....ο φοβος φυλαει τα ερημα (το γρααψα σωστα ?)

χαχαχαχχα

Κοκορίκα
19-03-10, 18:52
Ένας λόγος που παντρευτήκαμε είναι ότι είμαστε και οι δύο οικονόμοι. Αν ο ένας από τους δύο είναι σπάταλος το ταμείο είναι πάντα μείον. Ευτυχώς για μας, χαιρόμαστε ότι έχουμε, πάντα όμως με σύνεση. Εύχομαι η μικρή μας να μας μοιάσει!!!

filaki
20-03-10, 19:10
Ένας λόγος που παντρευτήκαμε είναι ότι είμαστε και οι δύο οικονόμοι. Αν ο ένας από τους δύο είναι σπάταλος το ταμείο είναι πάντα μείον. Ευτυχώς για μας, χαιρόμαστε ότι έχουμε, πάντα όμως με σύνεση. Εύχομαι η μικρή μας να μας μοιάσει!!! Αχ! Τί μου θύμισες! Κι εμείς πάλι ένας λόγος που παντρευτήκαμε είναι ότι ειμαστε κι οι 2 το αντίθετο του οικονόμοι... πώς να το πω...; Σπάταλοι να το πω...; Το ταμείο πάντα μείον αλλά όλο και κάπως τα βγάζουμε πέρα!!! Ελπίζω το κοριτσάκι μας να μην μας μοιάσει σε αύτο το θέμα και πολύ αλλά ας πάρει μόνο λίγη από την τρέλα μας!

melisoula
21-03-10, 14:59
επίσης εχω ιnternet baking για καθε ενδεχομενο μεσα σε ενα δευτερο εχω μεταφερει τα λεφτα χαχαχαχ

Ποτε δεν περιμενουμε να μας φυγει ο αντρας αλλα ....ο φοβος φυλαει τα ερημα (το γρααψα σωστα ?)

χαχαχαχχα

Ελπίζω να μην το ανακαλυψει ο συζηγος για νομιζω πως θα τα "παρει" λιγακι...

elenaκι
21-03-10, 21:06
Συμφωνώ!!! Αν κάθεσαι και μετράς τις μπουκιές του άλλου (που λέει ο λόγος, κάηκες! )

Κοινό ταμείο σημαίνει:

φέρνω εγώ 10 ευρώ, φέρνει ο άλλος άλλα 5 (όχι απαραίτητα άλλα 10), γίνονται 15 και με αυτά τα 15 στα οποία έχουμε πρόσβαση και οι 2, πληρώνουμε τους λογαριασμούς, το φαί, τη διασκέδαση, κτλ και φροντίζουμε να μείνουν και 1-2 ευρώ στο τέλος του μήνα για αποταμίευση ή ένα εκτακτο έξοδο. Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.. Σε έναν γαμό δεν είναι δυνατόν να χωρίσεις τα έξοδα...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!

almak
21-03-10, 22:48

Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις ??????

Η συμβίωση με έναν άνθρωπο για μένα σημαίνει απόλυτη εμπιστοσύνη και τίποτα άλλο.
Όποιος φοβάται μην του φύγει το έτερον ήμιση και κρατά "κομπόδεμα".................το έχει ήδη χάσει το έτερον ίμηση αλλά δεν το έχει πάρει είδηση ακόμη :lol::lol::lol:

gio_kx
21-03-10, 23:08
Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις ??????

Η συμβίωση με έναν άνθρωπο για μένα σημαίνει απόλυτη εμπιστοσύνη και τίποτα άλλο.
Όποιος φοβάται μην του φύγει το έτερον ήμιση και κρατά "κομπόδεμα".................το έχει ήδη χάσει το έτερον ίμηση αλλά δεν το έχει πάρει είδηση ακόμη :lol::lol::lol:

Ποσο δικιο εχεις φιλε μου!!!!

Εχω μια συναδελφο που τους γραψαν με τον αντρα της για υπερβαση ταχυτητας και επειδη ειναι του στυλ "εσυ το δανειο, εγω το σουπερ μαρκετ κτλ" της ζητησε την μιση κλιση, και της ηρθε και νορμαλ το ολο σκηνικο!!!!
Ε τι να πω...συγκατοικο χρειαζεστε οχι συζυγο!!!!

filaki
21-03-10, 23:40
Κι εγώ έχω μια φίλη που, επειδή αυτή τη στιγμή δουλεύει παρτ-τάιμ και φέρνει λίγα λεφτά στο σπίτι, έχει γκρίνια στο σπίτι, γιατί, λέει "τα πληρώνει όλα ο άντρας μου κι εγώ δεν πληρώνω τίποτα", τί να πω... λίγο εξωγήινα μου φαίνονται όλα αυτά...

kiknaki
22-03-10, 01:11
Οτι είναι δικό μου είναι και δικό του,
ότι είναι δικό του είναι και δικό μου.
Και δεν αναφέρομαι μόνο στα έσοδα αλλά και στην περιουσία γονικής παροχής.

Κοινό ταμείο δεν έχουμε. Εχουμε απλά ταμείο που το διαχειρίζομαι κυρίως εγώ για πρακτικούς λόγους.
Συγχωρέστε με απλά δεν μου αρέσει ο όρος κοινός...παραξενιές είναι αυτές.:lol:

Το σκηνικό "πληρώνω εγώ το σούπερ, πληρώνεις εσύ το ρεύμα" κάτι σε οικονομικό συμφωνιτικό μεταξύ συναιτέρων μου φέρνει παρά σε συνεννόηση μεταξύ συζύγων.

Ο γάμος/συμβίωση δεν είναι συμβόλαιο οικονομικής συνεργασίας. Οι κτητικές αντωνυμίες του α' και β' ενικού προσώπου παύουν να ισχύουν μέσα σε έναν γάμο και τη θέση τους παίρνει αυτή του α' πληθυντικού. Αν όχι τότε δύσκολα τα πράγματα...

sesame
08-04-10, 10:43
Κάποιοι ζουν σαν συγκάτοικοι και όχι σαν σύζυγοι.....σημεία των καιρών ή βρίσκονται με το ένα πόδι έξω από το γάμο?

maria- elpida
08-04-10, 10:51
εμενα παντως μου αρεσει να κανουμε μαζι κουμαντο.
πραγματικα παραξενευομαι πολυ με αυτα που διαβαζω για χωριστα ταμεια και τετοια..
εγω θελω να ξερω τι εσοδα εχουμε και φυσικα τι εξοδα...
επισης μου σρεσουν πολυ και οι κοινες αποφασεις οσο αναφορα τα εξοδα..
δηλαδη μου αρεσει το ''να παρουμε αυτο αγαπη μου? κανει τοσο'' και να αποφασιζουμε μαζι.
γι'αυτο παντρευτηκαμε για μα ειμαστε σε ΟΛΑ μαζι..

sesame
08-04-10, 19:40
Σεναριο :

Υ.Γ. 1

Υ.Γ. 2

Ότι αφορά ένα ζευγάρι είναι κοινό....δεν καταλαβαίνω το νόημα όσων γράφεις......
Και τα προβλήματα κοινά είναι.....πραγματικά δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά αν όλα όσα λέτε είναι σημεία των καιρών....δεν μπορώ να διανοηθώ γάμο με τέτοιες συμπεριφορές.....πιο πολύ εμπορική συναλλαγή μου κάνει...τόσα εσύ τόσα εγώ.....η μάνα μου, η μάνα σου....είμαστε ΕΜΕΙΣ στο γάμο κι έχουμε τα παιδιά μας, τις μάνες μας, τους πατεράδες μας, το σπίτι μας, το ή τα αυτοκίνητά μας...και πάει λέγοντας....τόσο απλά....αν δεν είναι έτσι...βράσε ρύζι!!!!!!!!!!

sesame
08-04-10, 19:46
Εμ αυτο σου λεω.
Δεν ειπα οτι αυτα που μπορει να σου τυχουν εχουν να κανουν με την διαθεση σου να συμμετασχεις σε καποιο εξοδο ή οχι.
Η ζωη τα φερνει ετσι που ειναι αναποφευκτα καμια φορα , αλλα ο αλλος μπορει να μην φταιει σε κατι και να μην θελει να συμμετασχει στα εξοδα.

Ειναι λαθος αυτο.

Αν διαβάσεις αυτή τη φράση ..."Η ζωη τα φερνει ετσι που ειναι αναποφευκτα καμια φορα , αλλα ο αλλος μπορει να μην φταιει σε κατι και να μην θελει να συμμετασχει στα εξοδα."
Θα καταλάβεις γιατί δεν είναι λάθος αυτό...."Τεσπα , απλα δεν μαρεσει που λετε οτι αμα εχεις ξεψωριστα ταμεια - δεν εχεις οικογενεια"
Δίνεις μόνο σου την απάντηση....όλα τα άλλα είναι το περιτύλιγμα αυτής της αλήθειας...

setas
10-04-10, 10:50
Εμείς έχουμε 2 διαφορετικούς λογαριασμούς και έχουμε μοιράσει τα έξοδα η γυναίκα μου πληρώνει super market και εγώ όλα τα υπόλοιπα. Βέβαια η γυναίκα μου αλλάζει τις δουλειές σαν τα πουκάμισα και συνήθως ξεμένει αλλά την πιέζω να πληρώνει τουλάχιστον όταν έχει το super market διαφορετικά θα τα τρώει όλα σε ψώνια.....
Τουλάχιστον και οι δυο δεν χρωστάμε και ούτε να ακούσουμε για πιστωτικές.

catherine78
10-04-10, 11:52
Εμείς έχουμε δυο διαφορετικούς λογαριασμούς μισθοδοσίας και ένα κοινό από τον οποίο έχουμε και οι δύο κάρτες.Κάθε μήνα βάζουμε και οι δύο το ίδιο ποσό που θεωρούμε ότι είναι αρκετό για όλες μας τις υποχρεώσεις και έξοδα (και τα προσωπικά). Αν μείνει κάτι μένει στον κοινό λογαριασμό, αν παρουσιαστούν επιπλέον ανάγκες βάζουμε και οι δύο πάλι το ίδιο ποσό.Στο λογαριασμό αυτό υπάρχει ένα ποσό (2000) που δεν το αγγίζουμε.Είναι αν χρειαστεί κάτι ξαφνικά.Επίσης έχουμε προθεσμιακά σε άλλο κοινό βιβλιάριο τα χρήματα από το γάμο.

Βάσω3
04-06-10, 23:31
Εμενα δουλευει μονο ο αντρας μου σε 2 δουλιες,δηλαδη οδοντιατρος τ πρωι κ παιδιατρος τ απογευμα,και μερικες φορες οταν ειμαι καλα πηγαινω στο γραφειο του ως γραμματεας.Αλλα απλα τον βοηθαω.Τα χρηματα τα 250 τα βαζουμε στο λογαριασμο για ωρα αναγκης.Τα υπολοιπα που περισευουν απο νερα,ΔΕΗ,δανειο του σπιτιου κ.α τα εχουμε στο σπιτι.Εαν χρειαστω κατι.οπως και ο συζηγος.Επισης η μητερα του αντρα μου στελνει στο παιδι 100 ευρ.Και τα βαζουμε στ τραπεζα και οταν θα γινει 18 θα τα παρει.Σε λιγο θα δινει και για την μικρη οποτε τα εξοδα ειναι ελαχιστα.
*Η γιαγια μας μενει Γερμανια

Thaumataki
14-08-10, 13:32
Εμείς έχουμε και κοινό ταμείο, αλλά ταυτόχρονα κι ο καθένας το δικό του. Τι εννοώ; Όταν πληρωθούμε αυτόματα το 1/2 του μισθού μας πάει σε ένα λογαριασμό που έχουμε από κοινού. Από 'κει ''τραβάμε'' χρήματα για λογαριασμούς και σούπερ κι όλα όσα χρειάζεται ένα νοικοκυριό. Εντάξει εάν πάω σούπερ και πάρω 5-10 πραγμάτα φυσικά και θα τα πληρώσω από μόνη μου, χωρίς να πάω να ''τραβήξω''... Όσον αφορά ένδυση κλπ., ο καθένας έχει τα δικά του χρήματα και οκ, άμα πάω για ψώνια και δω κάτι για τον άντρα μου, που θα μου αρέσει θα του το πάρω με δικά μου χρήματα, δε τίθεται ζήτημα!
Με αυτό το τρόπο ( με 3 ταμεία- 2 αυτόνομα και 1 κοινό- ) θεωρώ ως διατηρούνται περισσότερο οι ισορροπίες.

love4four
21-09-10, 11:31
Θέλω να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου μαζί σας...

Σε πρόσφατη συζήτηση με φίλους μας -παντρεμένοι κι εκείνοι με ένα παιδί- έλεγαν πως, παρότι παντρεμένοι, ΔΕΝ έχουν κοινό ταμείο... τί εννοώ : μοιράζονται όλα τα έξοδα διά του δυο, αλλά μέχρι εκεί. Ο καθένας από αυτούς έχει τον προσωπικό του (κρυφό) λογαριασμό. Κι όταν λέω "κρυφό" = δεν γνωρίζει ο ένας για τις αποταμιεύσεις του άλλου...

Ελεγε μάλιστα η σύζυγος πως... χρωστάει 1.000 ευρώ στον άντρα της από τις διακοπές που έκαναν τώρα τον Αύγουστο !

Εμένα όλο αυτό πιο πολύ μου ακούστηκε σαν διακανονισμός με Τράπεζα και όχι σαν ταμείο οικογένειας. Εχω μπει όμως στο τρυπάκι. Μήπως τελικά εμείς διαχειριζόμαστε με λάθος τρόπο τα χρήματά μας? Εγώ με τον άνδρα μου από την στιγμή που αρχίσαμε να μένουμε μαζί (1 χρόνο δλδ πριν παντρευτούμε) έχουμε ένα ταμείο. Πόσα παίρνω?Πόσα παίρνεις? Τί έξοδα έχουμε? και όλα καλά. Θεωρώ πως ότι είναι δικό μου είναι και δικό του και το αντίστροφο.... Ακολουθώ δλδ την πρακτική του "μαζί" στις λύπες μαζί και στις χαρές: εάν έχουμε να σπαταλήσουμε θα το κάνουμε, εάν είναι να πεινάσουμε, που λέει ο λόγος, πάλι μαζί θα το περάσουμε...

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Portishead
21-09-10, 11:48
Και μεις σαν τους φιλους σας.
Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους...συζηγους.

Αν ψαξεις , εχει ξανασυζητηθει το θεμα , κιεχω πει εκει τη γνωμη μου.

ARNIKOL
21-09-10, 11:49
Εμείς είχαμε κοινό ταμείο από όταν είχαμε σχέση και αυτό μας βοήθησε στο να αισθανθούμε πραγματικά άνετα μεταξύ μας. Όπως κι εσείς, έχουμε ένα φιλικό ζευγάρι που έχουν ξεχωριστό ταμείο και μου χτύπησε άσχημα. Σαν συγκάτοικοι είναι...δεν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί το σπίτι τους.

boubis
21-09-10, 12:06
Εμείς πάντως έχουμε κοινό ταμείο αλλά μπαίνει μόνο ο μισθός του άντρα μου!!!!Και αυτό γιατί είναι τρομερά κακοδιαχειριστής,οπότε ο δικός μου μισθός καλύπτει το δάνειο και τα ψώνια για το σπίτι ενώ του συζύγου όλα τα άλλα.Μου δίνει δηλ.τα χρήματα,κρατώντας χαρτζιλίκι και εγώ τα τακτοποιώ όλα.Και φυσικά τα κρύβω για να μην τα βρίσκει:mrgreen:!!!!!Τί να κάνω...αφού κατάφερα και του τα παίρνω,άθλος είναι:wink:!

sevoula
21-09-10, 12:13
θα αντέχατε να βγάζετε καλά χρήματα από τη δουλειά σας, να τα διαχειρίζεται εξολοκλήρου ο σύζυγος και να μην γνωρίζετε πόσες είναι οι εισπράξεις του στο πλαίσιο μια σχέσης αγάπης και εμπιστοσύνης, όπου ο σύζυγος ομολογουμένως είναι σωστός στην οικονομική διαχείριση;

kikileuteris
21-09-10, 12:13
Κι εμείς έχουμε κοινό ταμείο, με την ίδια ακριβώς λογική που λες κι εσύ.Ξέρω κι εγώ όμως κόσμο με χωριστό ταμείο.Κι ενώ μου κάνει λίγο κάπως, καμμιά φορά αναρωτιέμαι ποιο είναι το καλύτερο.

Βέβαια εντύπωση μου έχει κάνει το εξής:και στις 2 περιπτώσεις που ξέρω έχουν χωριστά ταμεία γιατί ο άντρας βγάζει περισσότερα και δεν είναι σωστό, όπως λένε.
Όμως και οι 2 οικογένειες ζουν σε σπιταρώνες που έχτισαν οι γονείς των κοριτσιών, στις οποίες αν ζούσαν με ενοίκιο δε θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.

Δεν τα βάζουν όμως κάτω επί ίσοις όροις (αν το έχω γράψει λάθος πείτε).Δλδ τι εννοώ:
Βγάζω 700 πχ εσύ 1000. Το σπίτι είναι δικό μου, αν το νοικιάζαμε 500/2, θα μου δίνεις 250 ? το μήνα.Μάλιστα στη 1 κοπέλα που έχω θάρρος το είπα και μου είπε:δεν είναι έτσι.Κανένα άλλο όμως επιχείρημα.:rolleyes:

Στην οποία, ο πατέρας της έχει πληρώσει όλα τα έξοδα από την αρχή και για τις 2 γέννες, για τους παιδιάτρους κτλ

Δεν τα μοιράζουν δλδ εντελώς δίκαια...κατ'εμέ πάντα. Αυτά που μας βολεύουν διά 2, αυτά που όχι κοινά:roll:

Α, θυμήθηκα και τρίτο ζευγάρι.Και στις 3 περιπτώσεις το όφελος στο τέλος είναι υυπέρ του 1.Τυχαίο?:roll:

Παρόλαυτα όμως προβληματίζομαι πολλές φορές για το ποιο είναι το καλύτερο τελικά.Και θα ήθελα να ακούσω επιχειρήματα από την άλλη πλευρά.

kikileuteris
21-09-10, 12:16
Εμείς πάντως έχουμε κοινό ταμείο αλλά μπαίνει μόνο ο μισθός του άντρα μου!!!!Και αυτό γιατί είναι τρομερά κακοδιαχειριστής,οπότε ο δικός μου μισθός καλύπτει το δάνειο και τα ψώνια για το σπίτι ενώ του συζύγου όλα τα άλλα.Μου δίνει δηλ.τα χρήματα,κρατώντας χαρτζιλίκι και εγώ τα τακτοποιώ όλα.Και φυσικά τα κρύβω για να μην τα βρίσκει:mrgreen:!!!!!Τί να κάνω...αφού κατάφερα και του τα παίρνω,άθλος είναι:wink:!

Ακριβώς έτσι έκανε η μητέρα μου:DΟ πατέρας μου 1 έβγαζε 140 έτρωγε!Έτσι τα έδινε στη μαμά μου και έπαιρνε χαρτζιλίκι.
Έτσι όμως έχουμε από 1 σπίτι εγώ κι ο αδερφός μου, κάναμε κάθε χρόνο ταξίδια και πολλά άλλα.

θα αντέχατε να βγάζετε καλά χρήματα από τη δουλειά σας, να τα διαχειρίζεται εξολοκλήρου ο σύζυγος και να μην γνωρίζετε πόσες είναι οι εισπράξεις του στο πλαίσιο μια σχέσης αγάπης και εμπιστοσύνης, όπου ο σύζυγος ομολογουμένως είναι σωστός στην οικονομική διαχείριση;

Θα το άντεχα, αλλά θα ήθελα να είμαι ενήμερη για το που πηγαίνουν τα χρήματα.

ballou
21-09-10, 12:19
Και εμείς πάλι έχουμε κοινό ταμείο, μία οικογένεια, μια ομάδα.
Εξάλου δεν θα με σύμφερε εμένα το ξεχωριστό ταμείο διότι βγάζω μόλις το 1/5 του μισθού του συζύγου:mrgreen:.

apricot
εμεις παντως απο την αρχη που μειναμε μαζι εχουμε κοινο ταμειο και κοινους ολους τους λογαριασμους μας. μου φαινεται καπως περιεργο το χωριστο ταμειο. μια οικογενεια ειμαστε, εξαλλου στην πραξη για να καταλαβω πως γινεται?? δηλαδη εχεις να πληρωσεις το σταθμο των παιδιων βαζει μισα λεφτα ο ενας και μισα ο αλλος και στο supermarket το ιδιο??? δεν ξερω ουτε καν μου εχει περασει απο το μυαλο κατι τετοιο και τι νοημα εχει??????????

sevoula
για πόσο καιρό θα κάνατε τουμπεκί, αν δεν έβγαινε;
αν οι εισράξεις του ήταν λιγότερες σταθερά από τα έξοδα γραφείου-μαγαζιού...;
άλλο θέμα, αλλά ενδιαφέρον και σχετικό.
όταν περισσεύουν, τότε όλοι αγαπιούνται. όταν σφίγγουν τα λουριά, για πόσο καιρό η αγάπη αντέχει;

christine06
21-09-10, 12:33
όταν περισσεύουν, τότε όλοι αγαπιούνται. όταν σφίγγουν τα λουριά, για πόσο καιρό η αγάπη αντέχει;

Εξαρτάται από το περιθώριο που δίνει ο καθένας για τη δουλειά του. Υπάρχουν δουλειες που βγάζουν κέρδη σχετικά νωρίς, υπάρχουν άλλες που χρειάζονται παραπάνω χρόνο. Υπάρχουν και άλλες που δε θα αποδώσουν ποτέ....το έχετε συζητήσει?

love4four
21-09-10, 12:48
εμεις παντως απο την αρχη που μειναμε μαζι εχουμε κοινο ταμειο και κοινους ολους τους λογαριασμους μας. μου φαινεται καπως περιεργο το χωριστο ταμειο. μια οικογενεια ειμαστε, εξαλλου στην πραξη για να καταλαβω πως γινεται?? δηλαδη εχεις να πληρωσεις το σταθμο των παιδιων βαζει μισα λεφτα ο ενας και μισα ο αλλος και στο supermarket το ιδιο??? δεν ξερω ουτε καν μου εχει περασει απο το μυαλο κατι τετοιο και τι νοημα εχει??????????

...Ουπς... γκάφα μάλλον που άνοιξα νέο θέμα ενώ είχε συζητηθεί αλλά ήταν λανθασμένη η αναζήτηση που έκανα, οπότε δεν είδα το παρόν, μα να σου λύσω την απορία γιατί το ζω από κοντά: τί έχουμε? τον σταθμό του παιδιού ? Δια του δυο...Super market? Δια του δυο... εκτός, και αν, αντί για τα ψώνια της λίστας εσύ Κύριε πας να αγοράσεις αυτά που εγώ δεν έχω συμπεριλάβει (π.χ. coca-cola)... οπότε αυτά θα τα επιβαρυνθείς εσύ και τα λοιπά δια του δυο...
όλη την μέρα με ένα κομπιουτεράκι ανά χείρας να μετράνε ποιος αγόρασε καφέ σε ποιον και ποιος πήρε τις τσίχλες... έχει πλάκα εάν το δεις από μια συγκεκριμένη οπτική πλευρά... τελικά...

SKEK
21-09-10, 12:55
Στο τέλος κάθε μήνα που πέρνουμε τους μισθούς μας, βλέπουμε τι έξοδα έχουμε και επειδή εγώ τα τρέχω συνήθως μου δίνει ένα ποσόν που θα του πω και όταν περισσέψουν από αυτά τα ξοδεύω για μένα. Από τα δικά μου ξοδεύω για τα απλά καθημερινά (χαρτζιλίκι που λέμε) και αποταμίευση μπας και καταφέρουμε να πάρουμε μεγαλύτερο σπίτι.

Ο άντρας μου δεν ασχολείται καθόλου με τη διαχείρηση, απλά με εμπιστεύεται να τα διαχειρίζομαι.

sevoula
21-09-10, 13:06
Εξαρτάται από το περιθώριο που δίνει ο καθένας για τη δουλειά του. Υπάρχουν δουλειες που βγάζουν κέρδη σχετικά νωρίς, υπάρχουν άλλες που χρειάζονται παραπάνω χρόνο. Υπάρχουν και άλλες που δε θα αποδώσουν ποτέ....το έχετε συζητήσει?
ρητορικό ήταν το ερώτημα.
στην περίπτωσή μας έχει περιθώριο χρονικό, αλλά όχι εν λευκώ επιταγή.

culte
21-09-10, 13:37
για μας δεν υπάρχουν δικά μου και δικά σου...

ένας κοινός λογαριασμός στην τράπεζα στο οποίο βάζουμε τους μισθούς μας..
ο καθένας έχει την καρτούλα του και σηκώνει...
τους λογαριασμούς μεσω νετ από αυτόν...

δεν κάνει ουσιαστικά έλεγχο κανείς, αλλά όλα είναι διαφανή καθώς γίνονται μέσω τραπέζης...καταλάβατε τι εννοώ....

andigo
21-09-10, 13:58
Ούτε σε εμάς υπάρχουν δικά μου και δικά σου. Κοινά έσοδα, κοινά έξοδα, κοινός λογαριασμός. Με την πληρωμή των μισθών μας ο καθένας κρατάει ένα Χ ποσό για προσωπικά έξοδα (βενζίνη, κινητό, κομμωτήριο (για μένα), αγορές ρούχων παπουτσιών (αν φτάσουν) και φροντίζουμε με αυτά να περάσουμε το μήνα. Με τα υπόλοιπα καλύπτονται όλα τα υπόλοιπα πάγια έξοδα του μήνα (σουπερ, δάνειο σπιτιού, ΔΕΗ ΟΤΕ, παιδικός, νταντά) και αν είμαστε τυχεροί μπορεί να μπει κάτι στην άκρη (μα πολύ τυχεροί). Για κάποια μεγάλη αγορά (αυτοκίνητο, έπιπλα κλπ) γίνεται "συμβούλιο" σπιτιού και αποφασίζουμε όλοι μαζί (προσπαθώ να πάρω με το μέρος μου το 3χρονο γιο μου και την 1 έτους κόρη μου αλλα δυσκολεύομαι λίγο).

boubis
21-09-10, 15:25
Αυτό μάλλον αναφέρεται σε μένα...Γνωρίζει πόσες είναι οι εισπράξεις μου από το μισθό μου,του αναφέρω που ξοδεύονται αλλά δεν έχει πρόσβαση σ'αυτά που υπολοίπονται απλά και μόνο γιατί δεν έχει μέτρο...Δε νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγήσω περισσότερα...Το έχει καταλάβει και μόνος του και είμαστε καλύτερα έτσι.:-|

πιγκουινακι
21-09-10, 16:12
με τιποτε!
μεγαλο θεμα...
σεβουλα δεν το ανοιγεις χωριστο θεμα καπως?ειναι πολυ ενδιαφερον και δεν ειναι ακριβως ''χωριστα ή απο κοινου ταμεια''.πιο πολυ παει πως επηρεαζουν τα οικονομικα τη ζωή του ζευγαριου ή κατι τετοιο..
περιμενωωωω:-D
όταν περισσεύουν, τότε όλοι αγαπιούνται. όταν σφίγγουν τα λουριά, για πόσο καιρό η αγάπη αντέχει;[/
οσο για αυτο....μη το συζητας:???:

SKEK
21-09-10, 16:21
όταν περισσεύουν, τότε όλοι αγαπιούνται. όταν σφίγγουν τα λουριά, για πόσο καιρό η αγάπη αντέχει;[/
οσο για αυτο....μη το συζητας:???:

Αυτά είναι που τρέμω... Όχι τις δικές μου αντοχές, αυτές τις ξέρω και τα κουμάντα μου μπορώ να τα κάνω. Μπορούν όλοι να αντέξουν το ίδιο??

Αντε Σεβούλα και γω περιμένω.

marsolan
21-09-10, 22:25

Σεβουλα,να σου πω κατι???Αυτη τη στιγμη ο αντρας μου ειναι τυπικα ανεργος.Σταματησε η ωρομισθια και τα ιδιαιτερα τελος Ιουνιου κι απο τοτε μεχρι και τωρα παιρνει το ταμειο ανεργιας.Δεν ξερουμε ποτε και αν θα τον ξανακαλεσουν(ελπιζω συντομα να ακουσω καλα μαντατα) κι επισης ακομη δεν του εχουν τηλεφωνησει για κανενα ιδιαιτερο.Αυτη τη στιγμη λοιπον,εγω φαινομαι αυτη που εχει το χρημα στο χερι.Μισθος κανονικος να πεφτει καθε μηνα,ενα καλο ποσο απο ενοικιο να ερχεται στα χερια μου καθε μηνα,και εξτραδακια απο ιδιαιτερα διολου ευκαταφρονητα.
Με ενα μωρο στο σπιτι που εχει αναγκες δικες του(θελω να πω δεν τρωει απο την ιδια κατσαρολα ακομη και θελει πανες!)
Να σου πω κατι???Δεν με νοιαζει καθολου,ο αντρας μου δεν ειναι τεμπελαριο,εχει αυτη τη στιγμη τις ατυχιες του,κανουμε υπομονη κι ελπιζουμε σε ικανοποιηση πιο πολυ για την ψυχολογια του.Κι επισης ειναι με το παιδι του πολλες ωρες και το φροντιζει ενεργα κι εχω κι εγω χρονο.
Τα παγια εξοδα τα πληρωνω εγω απο τον μισθο μου και δεν παραπονιεμαι καθολου κι εκεινος εχει αναλαβει μονο τη νοβα και την ασφαλεια αυτοκινητου και καποια μικροεξοδα που μπορει να προκυψουν.Εεε,σε πληροφορω θα την κοψω τη Νοβα συντομα.Γιατι οταν σγιγγει το ζωναρι,πρεπει να σταματαμε τις πολυτελειες.Κι ακομη αν δουμε οτι δεν πανε τα πραγματα καλα στο επαγγελμα του θα σφιξει τα δοντια και θα παει και για ντελιβερι που λενε!
Θα με πειραζε αν ο αντρας μου ηταν τεμπελχανας και βαριοταν να δουλεψει και τα περιμενε ολα απο μενα.
Εκει...ναι,θα γινοταν χαμος.
Τωρα ειμαστε καλα,μονο χιουμορ κανουμε γι αυτο το θεματακι μεταξυ μας και ειμαι διατεθειμμενη να κανω πολλη υπομονη για οσο παρει.
Στο κατω-κατω αυτο που μας νοιαζει both ειναι να υπαρχουν στο σπιτι μας τα βασικα αγαθα...τα υπολοιπα βρισκονται!

manoulina
21-09-10, 22:50
Βρε κορίτσια γιατί το θέτετε έτσι το θέμα????
Δυσκολεύομαι να το δω απο τη σκοπιά που το βλέπετε στα τελευταία μηνύματα σας...

Δηλαδή εγώ που είμαι άνεργη, και δουλεύει μόνο ο άντρας μου, τι θα πρέπει να κάνει??? Να μη μου δίνει λεφτά ή να διώξει απο το σπίτι??? Και κάνει και 2 δουλειές, κι εγώ ψάχνω.
Κανείς απ'τους 2 μας δεν είναι τεμπέλης απλά οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι.
Μην τα βλέπουμε όπως μας βολεύουν τα πράγματα. Θεωρά οτι κάναμε οικογένεια και ισχύει το "εμείς". Το "εγώ" και το "εσύ" και "δικό μου" και "δικό σου" δεν έχουν θέση στο σπίτι μας. Αλλιώς δεν παντρεύεσαι!

Victoria μπεμπακος
21-09-10, 23:00
Βρε κορίτσια γιατί το θέτετε έτσι το θέμα????
Δυσκολεύομαι να το δω απο τη σκοπιά που το βλέπετε στα τελευταία μηνύματα σας...

Δηλαδή εγώ που είμαι άνεργη, και δουλεύει μόνο ο άντρας μου, τι θα πρέπει να κάνει??? Να μη μου δίνει λεφτά ή να διώξει απο το σπίτι??? Και κάνει και 2 δουλειές, κι εγώ ψάχνω.
Κανείς απ'τους 2 μας δεν είναι τεμπέλης απλά οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι.
Μην τα βλέπουμε όπως μας βολεύουν τα πράγματα. Θεωρά οτι κάναμε οικογένεια και ισχύει το "εμείς". Το "εγώ" και το "εσύ" και "δικό μου" και "δικό σου" δεν έχουν θέση στο σπίτι μας. Αλλιώς δεν παντρεύεσαι!

αν θελεισ να ξερεισ καλη μου μανουλινα, δεν ειναι ολεσ οι κοπελεσ τυχερεσ. εμενα ο δικοσ μου, αστυνομικοσ στο επαγγελμα, επειδη κατα την εγκυμοσυνη εμενα σπιτι και ειχα αδεια επαπειλουμενησ κυησησ, και επειδη τωρα με μωρο 4,5 μηνων εχω αδεια αματροφησ απο τη δουλεια μου, ρεμαλι με ανεβαζει, αχρηστη με κατεβαζει. μιλαμε για σουπερ σεβασμο στη μανα που το ιδιο το κρατοσ τησ δινει αδεια τοκετου και ανατροφησ!!!!!!!

Active Member
21-09-10, 23:03
αν θελεισ να ξερεισ καλη μου μανουλινα, δεν ειναι ολεσ οι κοπελεσ τυχερεσ. εμενα ο δικοσ μου, αστυνομικοσ στο επαγγελμα, επειδη κατα την εγκυμοσυνη εμενα σπιτι και ειχα αδεια επαπειλουμενησ κυησησ, και επειδη τωρα με μωρο 4,5 μηνων εχω αδεια αματροφησ απο τη δουλεια μου, ρεμαλι με ανεβαζει, αχρηστη με κατεβαζει. μιλαμε για σουπερ σεβασμο στη μανα που το ιδιο το κρατοσ τησ δινει αδεια τοκετου και ανατροφησ!!!!!!!

Θα λεγα κατι τωρα....αλλα εχε χαρη που σε σεβομαι καλη μου.....

Victoria μπεμπακος
22-09-10, 00:04
ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!

Active Member
22-09-10, 00:06
θα το πω οσο πιο ευγενικα μπορω , και ο νοων νοειτω....

Η θεση δημιουργει συνειδηση....και η συνειδηση θεση.

manoulina
22-09-10, 00:33

Φίλη μου λυπάμαι αλλά αυτό όπως είπαν και τα κορίτσια είναι θέμα ανατροφής. Αυτά, ευτυχώς ή δυστυχώς , είναι σημάδια που φαίνονται απο την αρχή. Εμείς τα αγνοούμε!!!

Παντρευτήκαμε για να είμαστε κοντά ο ένας στον άλλον και στα εύκολα και στα δύσκολα. Μην νομίζεις πως η δική μας ζωή είναι εύκολη οικονομικώς. Ομως υπάρχει αλληλοκατανόηση και στήριξη και απο τις 2 πλευρές. Και βοηθεια δεν έχουμε απο πουθενά, και δεν ζητάμε φυσικά. Ομως γι'αυτό τον επέλεξα και με επέλεξε για γυναίκα του. Για να είμαστε μαζί σε όλα.
Οπως έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει δικό μου και δικό σου. Τα πάντα είναι κοινά. Δεν έχουμε τα λεφτά σου και τα λεφτά μου. Και μια φορά που πήγε η πεθερά μου να πει την κοτσάνα της επάνω σε αυτό το θέμα για πρώτη φορά την έβαλε στη θέση της.

manoulina
22-09-10, 00:40

Φίλη μου λυπάμαι αλλά αυτό όπως είπαν και τα κορίτσια είναι θέμα ανατροφής. Αυτά, ευτυχώς ή δυστυχώς , είναι σημάδια που φαίνονται απο την αρχή. Εμείς τα αγνοούμε!!!

Παντρευτήκαμε για να είμαστε κοντά ο ένας στον άλλον και στα εύκολα και στα δύσκολα. Μην νομίζεις πως η δική μας ζωή είναι εύκολη οικονομικώς. Ομως υπάρχει αλληλοκατανόηση και στήριξη και απο τις 2 πλευρές. Και βοηθεια δεν έχουμε απο πουθενά, και δεν ζητάμε φυσικά. Ομως γι'αυτό τον επέλεξα και με επέλεξε για γυναίκα του. Για να είμαστε μαζί σε όλα.
Οπως έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει δικό μου και δικό σου. Τα πάντα είναι κοινά. Δεν έχουμε τα λεφτά σου και τα λεφτά μου. Και μια φορά που πήγε η πεθερά μου να πει την κοτσάνα της επάνω σε αυτό το θέμα για πρώτη φορά την έβαλε στη θέση της.

Victoria μπεμπακος
22-09-10, 07:15
[QUOTE=manoulina;1709653]Φίλη μου λυπάμαι αλλά αυτό όπως είπαν και τα κορίτσια είναι θέμα ανατροφής. Αυτά, ευτυχώς ή δυστυχώς , είναι σημάδια που φαίνονται απο την αρχή. Εμείς τα αγνοούμε!!!
εχεισ απειρο δικιο σε αυτο. και γω τα σημαδια επελεξα καλη τη πιστη να μην τα δωσω σημασια, οταν επρεπε. και να φανταστεισ οτι αυτοσ ο αντρασ εστησε ολοκληρη επιχειρηση για μια γυναικα που δεν ηταν τιποτε για αυτον, και σε μενα που στην εγκυμοσυνη - επειδη ειχα αιμα- πηγαινε στο σουπερ και μου κουβαλουσε τα εμφιαλωμενα νερα και τα γιαουρτια μου ,μου το χτυπαει συνεχεια. και να τρωω και ξυλο απο πανω. αλλα οπωσ ειπεσ ,ολα ειναι θεμα ανατροφησ.οταν ο ιδιοσ μου ειπε οτι απο τα 11 οι γονεισ του για να τον ξεφορτωθουν τον εστειλαν να δουλεψει , επρεπε να μου κοψει οτι ενασ τετοιοσ ανθρωποσ θα ειναι γεματοσ κομπλεξ. σορυ, αν βγηκα εκτοσ θεματοσ.

kounelitsa
22-09-10, 07:37
[QUOTE=manoulina;1709653]και να τρωω και ξυλο απο πανω.
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::sho ck::shock::shock::shock::shock:

kounelitsa
22-09-10, 07:38

Μου το εξηγείς γιατί δεν το κατάλαβα?

kikileuteris
22-09-10, 08:34
[QUOTE=manoulina;1709653]Φίλη μου λυπάμαι αλλά αυτό όπως είπαν και τα κορίτσια είναι θέμα ανατροφής. Αυτά, ευτυχώς ή δυστυχώς , είναι σημάδια που φαίνονται απο την αρχή. Εμείς τα αγνοούμε!!!
εχεισ απειρο δικιο σε αυτο. και γω τα σημαδια επελεξα καλη τη πιστη να μην τα δωσω σημασια, οταν επρεπε. και να φανταστεισ οτι αυτοσ ο αντρασ εστησε ολοκληρη επιχειρηση για μια γυναικα που δεν ηταν τιποτε για αυτον, και σε μενα που στην εγκυμοσυνη - επειδη ειχα αιμα- πηγαινε στο σουπερ και μου κουβαλουσε τα εμφιαλωμενα νερα και τα γιαουρτια μου ,μου το χτυπαει συνεχεια. και να τρωω και ξυλο απο πανω. αλλα οπωσ ειπεσ ,ολα ειναι θεμα ανατροφησ.οταν ο ιδιοσ μου ειπε οτι απο τα 11 οι γονεισ του για να τον ξεφορτωθουν τον εστειλαν να δουλεψει , επρεπε να μου κοψει οτι ενασ τετοιοσ ανθρωποσ θα ειναι γεματοσ κομπλεξ. σορυ, αν βγηκα εκτοσ θεματοσ.

:shock::shock::shock::shock::shock:

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ και στενοχωριέμαι........:sad:

rkt
22-09-10, 08:47

Πες τα καλή μου συντοπίτισσα!

rkt
22-09-10, 08:51
και να τρωω και ξυλο απο πανω.
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Και το δέχεσαι?
Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και στο παιδάκι σου?

manoulina
22-09-10, 09:46
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Και το δέχεσαι?
Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και στο παιδάκι σου?

Κορίτσια μπερδευτήκατε!!!! Δεν το έγραψα εγώ αυτό αλλά η Victoria μπεμπακος απλώς δεν επισύναψε σωστά το μήνυμα μου στο δικό της και φαίνεται όλο σαν ένα.
Απο όλο αυτό: Αρχικό μήνυμα απο manoulina

Εγω έγραψα μόνο την πρώτη παράγραφο και απλά η κοπέλα απάντησε...

love4four
22-09-10, 09:49
Παντρευτήκαμε για να είμαστε κοντά ο ένας στον άλλον και στα εύκολα και στα δύσκολα. Μην νομίζεις πως η δική μας ζωή είναι εύκολη οικονομικώς. Ομως γι'αυτό τον επέλεξα και με επέλεξε για γυναίκα του. Για να είμαστε μαζί σε όλα.
Οπως έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει δικό μου και δικό σου. Τα πάντα είναι κοινά. Δεν έχουμε τα λεφτά σου και τα λεφτά μου.

manoulina,

Με κάλυψες απόλυτα... οτιδήποτε άλλο, για εμένα προσωπικά, μέσα στον γάμο είναι συνεταιρισμός ή συγκατοίκηση (=απλά δλδ βρήκα κάποιον με τον οποίο μοιράζομαι τα έξοδα και εάν τύχει μια "στραβή" που λένε ας πάει να κόψει το κεφάλι του....).
Είναι πράγματα αυτά ???????? Και όμως συμβαίνουν !

sevoula
22-09-10, 11:33
απορίας άξιο.
όσες έχετε μεγαλύτερη εισφορά χρημάτων, έχετε το πορτοφόλι, από κοινού το λέτε, αλλά εσείς το κρατάτε. είναι αυτό αγάπη; μονοκόμματο το βρίσκω.

όσες έχετε μικρή συνεισφορά χρημάτων, πολλές έχετε και το πορτοφόλι, το κοινό βρε πορτοφόλι. και πάλι μονοκόμματη αγάπη.

να έχετε δώσει το 99% των χρημάτων που υπάρχουν στο πορτοφόλι, να μην έχετε πρόσβαση στο πορτοφόλι, ούτε να σας νοιάζει πόσα έχει το πορτοφόλι, αρκεί που το διαχειρίζεται ο αγαπούλης παίζει; εμπιστοσύνη το λέω εγώ, πέρα από το συμφέρον.
αυτό ήθελα να πω.

culte
22-09-10, 11:35
χαχα...
εξαρτάται από τον άντρα που έχεις...

εγώ αν τον αφήσω με γεμάτο πορτοφόλι θα το εκμηδενίσει σε χρόνο ρεκόρ!!!!!!

SKEK
22-09-10, 11:42
Δεν θα είχα πρόβλημα να δουλεύω και να διαχειρίζεται επειδή είμαι σίγουρη ότι πρώτα θα ρωτούσε εμένα αν χρειάζομαι κάτι εγώ το παιδί, το σπίτι και τελευταίος ο άντρας μου αλλά γιατί να μην έχουμε και οι δύο πρόσβαση??? Εννοείς να τα ακουμπάμε και μετά ότι αυτός αποφασίσει να μας δώσει? Δεν νομίζω να είναι σωστό. Πιστεύω στο συναποφασίζουμε.

sevoula
22-09-10, 11:50
βρε να συναποφασίζουμε, αλλά το πορτοφόλι να το βαστάει ο σύζυγος, άσχετα που φέρνει το 1%.
αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις για το περιεχόμενο.
και δεν ρωτάς, γιατί τον εμπιστεύεσαι.
το κάνετε; άδολη αγάπη!!!!!!

culte
22-09-10, 11:51
βρε να συναποφασίζουμε, αλλά το πορτοφόλι να το βαστάει ο σύζυγος, άσχετα που φέρνει το 1%.

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!

SKEK
22-09-10, 12:13

Ομολογουμένως δύσκολο το ερώτημα σου. Δεν ξέρω και δεν θέλω να λέω κιόλας αφού είμαι έξω απ'το χορό.

sevoula
22-09-10, 12:14
είμαι περίπτωση!
ή πολύ βούρλο ή έχω την πιο αγνή αγάπη που υπάρχει για τον άντρα μου!
μπορεί και τα δύο.

SKEK
22-09-10, 12:17
είμαι περίπτωση!
μπορεί και τα δύο.

Δεν είναι κακό να τον εμπιστεύεσαι. Και γω τον εμπιστεύομαι σ'αυτά όπως και αυτός εμένα. Απλά δεν είμαι στη θέση σου για να σου πω με σιγουριά τι θα έκανα.

culte
22-09-10, 12:20
Κορίτσια και εγώ τον εμπιστεύομαι...ότι θα τα χαλάσει άμεσα σε άχρηστα πράγματα!!

όχι ότι θα μου τα κρύψει, δεν φοβάμαι αυτό...

SKEK
22-09-10, 12:25
Τουλάχιστον culte υπάρχει διαφάνεια για τις άχρηστες αγορές!!:lol:

Ο δικός μου πάλι τσίχλες να χρειαστεί εμένα θα στείλει. Μόνο τα νερά αγοράζει και κουβαλεί οπότε λες να πτωχεύσουμε από υπεςρβολική κατανάλωση νερού??

christine06
22-09-10, 12:33

Γιατί όμως το πορτοφόλι να το κρατάει ένας?
Και τι είναι αυτό το πορτοφόλι που δεν έχει μια κάρτα για να ενημερωθείς για τις κινήσεις και το υπόλοιπο του λογαριασμού??
Όσο για το ποσοστό που φέρνει ο καθένας στο σπίτι....δυστυχώς σήμερα είναι τόσο ρευστα τα πράγματα που μια μπορεί να φέρνει περισσότερα ο ένας και μια ο άλλος...

sevoula
22-09-10, 12:43
Γιατί όμως το πορτοφόλι να το κρατάει ένας?
Και τι είναι αυτό το πορτοφόλι που δεν έχει μια κάρτα για να ενημερωθείς για τις κινήσεις και το υπόλοιπο του λογαριασμού??
Όσο για το ποσοστό που φέρνει ο καθένας στο σπίτι....δυστυχώς σήμερα είναι τόσο ρευστα τα πράγματα που μια μπορεί να φέρνει περισσότερα ο ένας και μια ο άλλος...
υπάρχει κάρτα, δική μου και την έχω δώσει.
μπορώ να ενημερωθώ, αλλά δεν το κάνω, γιατί τον βλέπω ότι στενοχωριέται που δεν με φτάνει. δεν θέλω να νιώθει έλεγχο.
διαχειρίζεται άψογα τα οικονομικά. πρώτα σκέφτεται εμάς, το μωρό, εμένα, το σπίτι και τέλος τον εαυτό του. πολλές φορές ούτε καν τον εαυτό του.
είναι στα τελειώματα με τη διατριβή του, οπότε ...δύσκολα με το ελεύθερο επάγγελμα. δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη.
έτσι κι αλλιώς οι δικηγόροι έχουμε γίνει σαν τα μανιτάρια.
στο μέλλον είμαι σίγουρη ότι θα με ξεπεράσει. είναι αστέρι στα ποινικά.

christine06
22-09-10, 12:50
Ωραια...αφου λοιπόν υπάρχει εμπιστοσύνη μπορείτε τη διαχείριση να την έχετε και οι δύο. Ο λογαριασμός σε 2 ονόματα, 2 κάρτες και είναι όλα οκ!
Σήμερα μπορεις να βγάλεις εσύ χρήματα, αύριο θα βολέψει εκείνον και θα βγάλει εκείνος. Δε νομίζω να τίθεται θέμα ελέγχου.
Κάπως έτσι τα έχουμε κάνει και εμείς. Έχουμε τους λογαρισμούς της μισθοδοσίας μας και έναν κοινό. Ρωτάμε,
- πόσα έχει ο δικός σου μέσα?
- Τόσα...
- Πάρε ένα ποσό από το δικό σου, να βγάλω και εγώ... να πληρώσουμε το τάδε....

sevoula
22-09-10, 12:54
μπουμπού μου, τί δεν κατάλαβες;
μια πηγή εσόδων στην ουσία. οπότε ...

christine06
22-09-10, 13:01
μπουμπού μου, τί δεν κατάλαβες;
μια πηγή εσόδων στην ουσία. οπότε ...

Το κατάλαβα....
Άσε τη δική μας περίπτωση γιατί σε μπέρδεψα μάλλον....
Για εσάς λεω ότι μπορείτε για τον ένα λογαρισμό να έχετε 2 κάρτες και να κάνετε αναλήψεις και οι 2 από αυτόν...θα είναι στην ουσία το κοινό σας πορτοφόλι!

sevoula
22-09-10, 13:07
λογικό είναι, αλλά επειδή νιώθει χάλια, δεν το θέλω.
σκέψου, είναι σαν να σπουδάζει ξανά. ε, δεν γίνονται και σπουδές και δουλειά. κάποιο πάει πίσω. και με δεδομένο ότι θα πάρει 10 στη διατριβή, καταλαβαίνεις ποιο κομμάτι πάει πίσω.

marsolan
22-09-10, 13:22
είμαι περίπτωση!
μπορεί και τα δύο.

Σεβουλα μου....τι ειναι αυτο που λες???Βουρλο???δεν σε κοβω για τετοιο φυτο!!!!Κοιτα,καλα κανεις..εγω σε παραδεχομαι και αν, λεω αν ενιωθα οτι κι ο δικος μου αντρας εχει ενα θεματακι κι επρεπε να καλυψω την ψυχολογια του...νομιζω θα εκανα το ιδιο.Γιατι απλα δεν μου εχει δωσει δειγμα κακης διαχειρισης(ουτε καν προαιρεσης).Αλλα..ο δικος μου θα ηθελε αν μπορουσα να διαχειριζομαι και τα δικα του,και να σου πω συχνα-πυκνα μου το ζηταει γιατι ξερει οτι ειμαι οικονομα και θα τα βαλω σε ταξη ενω εκεινος αν και ο Μαθηματικος της υποθεσης ειναι πιο αλεγρος βρε παιδι μου,δεν θα το σκεφτει διπλα το "ξορεξι" που θα θελει για εμας(το τονιζω)Εμεις εχουμε πορτοφολια δικα μας αλλα το ρευστο για τα τρεχοντα του σπιτιου ειναι σε σημειο που εχουμε και οι δυο προσβαση...κι αν χρειαστει ο καθενας το οτιδηποτε δεν δισταζει να τα χρησιμοποιησει.
Αλλα ειπαμε..εχουμε εμπιστοσυνη ο ενας στον αλλο!
Αφου λοιπον κι εσυ νιωθεις αναλογα...καλα κανεις και στηριζεις τον ανθρωπο σου!!!!Θα ανακαμψει!

Vann
22-09-10, 13:26
sevoula μπραβο σου που στηριζεις ετσι τον αντρα σου,εισαι αξιολογος ανθρωπος

Aeriko
22-09-10, 13:26
To ταμείο μας είναι κοινό από τη στιγμή που συζήσαμε :D 7 χρόνια τώρα δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα. Έτσι κι αλλιώς τα είχα κάνει μπάχαλο :lol: Δεν είμαι εγώ για οικονομικά λέμε! Του παραδίδω το μισθό μου, κρατάω για τρέχοντα έξοδα και είμαι μια χαρά :D Εγώ απλά ψωνίζω κι εκείνος πλερώνει :D

Active Member
22-09-10, 15:44
* Οπου θεση στη συγκεκριμενη περιπτωση βαλε "εργασια" και οπου συνειδηση βαλε ολα αυτα που τραβαει η φιλη μας. Ξυλο, μη-σεβασμος, κλπ κλπ.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο παντως .....

kounelitsa
22-09-10, 15:56
* Οπου θεση στη συγκεκριμενη περιπτωση βαλε "εργασια" και οπου συνειδηση βαλε ολα αυτα που τραβαει η φιλη μας. Ξυλο, μη-σεβασμος, κλπ κλπ.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο παντως .....

Πες μου τώρα ότι τα τραβάει ολα αυτά επειδή ο άντρας της είναι αστυνομικος (αν εκει το πας) για να πάω να πηδήξω από τον τρίτο:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

love4four
22-09-10, 16:01
απορίας άξιο.
όσες έχετε μεγαλύτερη εισφορά χρημάτων, έχετε το πορτοφόλι, από κοινού το λέτε, αλλά εσείς το κρατάτε. είναι αυτό αγάπη; μονοκόμματο το βρίσκω.

όσες έχετε μικρή συνεισφορά χρημάτων, πολλές έχετε και το πορτοφόλι, το κοινό βρε πορτοφόλι. και πάλι μονοκόμματη αγάπη.

να έχετε δώσει το 99% των χρημάτων που υπάρχουν στο πορτοφόλι, να μην έχετε πρόσβαση στο πορτοφόλι, ούτε να σας νοιάζει πόσα έχει το πορτοφόλι, αρκεί που το διαχειρίζεται ο αγαπούλης παίζει; εμπιστοσύνη το λέω εγώ, πέρα από το συμφέρον.
αυτό ήθελα να πω.

sevoula μου,

... εδώ έχουμε ακουμπήσει την ψυχή μας, το πορτοφόλι ή το περιεχόμενο θα μας "στοιχειώσει" ? Και ναι, όσα και να έβγαζα (υποθετικά παραπάνω), πάλι στο σπίτι μας θα έμπαιναν... και κάτι τελευταίο: μακάρι να γινόταν να μην έχω πρόσβαση στο πορτοφόλι γιατί θα γλύτωνα από πολλούς πονοκεφάλους !!!!

christine06
22-09-10, 16:07
... εδώ έχουμε ακουμπήσει την ψυχή μας, το πορτοφόλι ή το περιεχόμενο θα μας "στοιχειώσει" ?

Πολύ σωστό!!

AZIA
22-09-10, 16:39
Εμεις εχουμε κοινο ταμειο, απο τοτε που αρχισαμε να μενουμε μαζι, σχεδον δηλ. 10 χρονια, τωρα.
Περα απο τους λογαριασμους μισθοδοσιας μας, εχουμε και εναν κοινο, οπου αφου πληρωθουμε και καλυψουμε ολα τα παγια εξοδα , κραταμε το ποσο που συνηθως χρειαζεται ο καθενας μας, για να βγαλουμε το 15νθημερο, και αν καταφερουμε να περισσεψει κατι, παει απ΄ευθειας στον κοινο. Για τον συγκεκριμενο λογαριασμο, εχουμε και οι δυο καρτα, ωστε ανα πασα στιγμη, εαν συντρεχει λογος, να κανουμε αναλογη κινηση.
Και απο την αλλη, αν για καποιο λογο, ο ενας απο τους δυο κανει περισσοτερα εξοδα (συνηθως εγω για ψωνια :lol:), και χρειαστει επιπλεον χρηματα, παιρνει απο το πορτοφολι του αλλου, προκειμενου να μην χρειαστει να βγαλουμε απο τον κοινο λογαριασμο.
Επισης, αν χρειαστει ανα πασα στιγμη, να "δανεισουμε" χρηματα στους γονεις ή τα αδερφια μας, αυτο γινεται χωρις καμμια διαμαρτυρια απο την πλευρα του αλλου. Μακαρι να εχουμε την δυνατοτηατα να βοηθαμε, οταν χρειαζεται. Δεν με πειραζει καθολου. Τα λεφτα μου, ειναι και δικα σου, θεωρουμε εμεις.
Δεν θα μπορουσα να διανοηθω, κανεναν αλλο τροπο διαχειρισης των εξοδων μας και αυτο ειναι κατι που συνεβη "αυτοματα", με την εναρξη της συμβιωσης μας, χωρις καν να προηγηθει, καμμια συζητηση.

Victoria μπεμπακος
22-09-10, 19:37
kounelitsa,εγω πιστευω οτι δεν φερεται ετσι ο αντρασ μου λογω επαγγελματοσ. ειναι πολλα τα κομπλεξ του. παντωσ οσον αφορα το θεμα ταμειο αυτοσ εχει δικο του λογαριασμο , στον οποιο μεσα σε ενα χρονο αποταμιευσε 6000 ευρω. οιδιοσ μου λεει οτι εγω του εχω φαει ολα τα λεφτα, τη στιγμη που οταν παντρευτηκαμε ειχε ολο κι ολο 1400 ευρω. μου τα κρυβει . σε τραπεζα ομωσ δουλευω!!!και σημερα ειδα οτι τοσο καιρο με κοροιδευει οτι δεν εχει λεφτα ποτέ, με αποτελεσμα εγω να χρεωνω τισ πιστωτικεσ και αυτοσ να κανει κομποδεμα και για το μωρο να μην εχει αγορασει ουτε ενα κουτι γαλα ή ενα φορμακι. και μετα τι να του πω? οτι ξερω οτι μου τα κρυβει? το ξυλο μετα ειναι βαρυ ...:cry:

kounelitsa
22-09-10, 20:44
kounelitsa,εγω πιστευω οτι δεν φερεται ετσι ο αντρασ μου λογω επαγγελματοσ. ειναι πολλα τα κομπλεξ του. παντωσ οσον αφορα το θεμα ταμειο αυτοσ εχει δικο του λογαριασμο , στον οποιο μεσα σε ενα χρονο αποταμιευσε 6000 ευρω. οιδιοσ μου λεει οτι εγω του εχω φαει ολα τα λεφτα, τη στιγμη που οταν παντρευτηκαμε ειχε ολο κι ολο 1400 ευρω. μου τα κρυβει . σε τραπεζα ομωσ δουλευω!!!και σημερα ειδα οτι τοσο καιρο με κοροιδευει οτι δεν εχει λεφτα ποτέ, με αποτελεσμα εγω να χρεωνω τισ πιστωτικεσ και αυτοσ να κανει κομποδεμα και για το μωρο να μην εχει αγορασει ουτε ενα κουτι γαλα ή ενα φορμακι. και μετα τι να του πω? οτι ξερω οτι μου τα κρυβει? το ξυλο μετα ειναι βαρυ ...:cry:

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν κάνεις πλάκα?? Γιατί έχω στεναχωρηθεί πολύ, δεν μπορώ να πιστέψω ότι συμβαίνουν τοσο σοβαρές καταστάσεις και είσαι ακόμα εκει...και το μωρό?

kikileuteris
22-09-10, 20:44

Κορίτσι μου με συγχωρείς για το θάρρος...αλλά αφού έχεις και καλή δουλίτσα, γιατί δεν τον χωρίζεις?:sad:

Victoria μπεμπακος
22-09-10, 21:08
ΑΧ!!!! εχω ηδη μιλησει με δικηγορο και απο μερια μου το θεμα ειναι τελειωμενο.ο δικηγοροσ μου ειπε να μεινω μεχρι αυτοσ να κανει καποια αλλη ποινικα κολασιμη κινηση. συγκεκριμενα, ειμαι σιγουρη οτι μολισ του ξαναπω για διαζυγιο θα με πεταξει για αλλη μια φορα εξω απο το σπιτι, ριχνοντασ με πανω στο ασανσερ. τα ιδια δηλαδη που εκανε και οσο ημουν εγκυοσ. απλωσ αυτη τη φορα , κατευθειαν θα φωναξω το 100. δεν την ξαναπαταω. 100 και αν εχω παλι σημαδια απο το ξυλο νοσοκομειο.

kikileuteris
22-09-10, 21:28
ΑΧ!!!! εχω ηδη μιλησει με δικηγορο και απο μερια μου το θεμα ειναι τελειωμενο.ο δικηγοροσ μου ειπε να μεινω μεχρι αυτοσ να κανει καποια αλλη ποινικα κολασιμη κινηση. συγκεκριμενα, ειμαι σιγουρη οτι μολισ του ξαναπω για διαζυγιο θα με πεταξει για αλλη μια φορα εξω απο το σπιτι, ριχνοντασ με πανω στο ασανσερ. τα ιδια δηλαδη που εκανε και οσο ημουν εγκυοσ. απλωσ αυτη τη φορα , κατευθειαν θα φωναξω το 100. δεν την ξαναπαταω. 100 και αν εχω παλι σημαδια απο το ξυλο νοσοκομειο.

Τι να πω κοπέλα μου, τι να πω...σου εύχομαι καλό κουράγιο μέσα από την ψυχή μου.Και για σένα και για το κοριτσάκι σου (αν θυμάμαι καλά κοριτσάκι δεν ήταν?)

Ειλικρινά δεν έχω λόγια:cry::cry::cry::cry:

matenia
22-09-10, 21:32

Κοπελα μου δεν εχω λογια.........ηρωιδα εισαι.......μην ανεχεσαι ομως τετοιες καταστασεις.....πατα το κακο στην ριζα. Απομακρυνσου ......

manoulina
22-09-10, 22:01

Κοίτα...γενικά δε μου αρέσει να λέω κάτι και να επηρεάζω τους άλλους, γιατι δεν είναι σωστό. Ομως αφού είναι στο χέρι σου η επόμενη του λάθος κίνηση, και αφού είσαι έτοιμη για χωρισμό, γιατί δεν του δίνεις την ευκαιρία που ψάχνει???
Εγώ αυτό θα εκανα. Θα ειδοποιούσα κάποιο δικό μου να πάρει το μωρό και για το τι θα γίνει και θα τον προκαλούσα λεκτικά μέχρι να κάνει το λάθος. Και φυσικά το οικείο πρόσωπο που θα είχα εμπιστευτεί να είναι σε ετοιμότητα και σαν μάρτυρας!
Μην περιμενεις και καταλαγιάσει μέσα σου ο θυμός γιατί κακό σε σένα κάνεις.

rkt
22-09-10, 22:43
Κορίτσια μπερδευτήκατε!!!! Δεν το έγραψα εγώ αυτό αλλά η Victoria μπεμπακος απλώς δεν επισύναψε σωστά το μήνυμα μου στο δικό της και φαίνεται όλο σαν ένα.

Ουπςςς. Συγνώμη manoulina.
Αλλά ισχύει για την victoria μπεμπάκος.

rkt
22-09-10, 22:50
και αν εχω παλι σημαδια απο το ξυλο νοσοκομειο.
Ξανά.:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

manoulina
22-09-10, 22:52
Ουπςςς. Συγνώμη manoulina.
Αλλά ισχύει για την victoria μπεμπάκος.

Δεν υπάρχει πρόβλημα.... για τη φίλη μας λυπάμαι...

Victoria μπεμπακος
22-09-10, 23:00
ελπιζω να μην με κοψουν επειδη συνεχιζω το προβλημα μου σε ασχετο θεμα. εννοειται οτι δεν αφηνει το μωρο να βγει απο το σπιτι!!!αλλα προσπαθω να τον εκνευριζω. επειδη ομωσ ξερει οτι την επομενη φορα θα παω στην αστυνομια, τωρα προσεχει και μονο φωναζει και με βριζει. και ολα αυτα μπροστα στα αυτακια του μωρου μου(που ειναι αγορακι). η μητερα μου λεει οτι ενασ ανθρωποσ που χτυπαει δεν γινεται ξαφνικα να εχει γινει καλοσ. αρα, καποια στιγμη θα του βγει παλι το νευρο. αυτην την στιγμη περιμεω πωσ και πωσ!!!

zeta77
23-09-10, 08:11
και που σε βριζει παρανομο ειναι μηπως να μιλαγες και με αλλον δικηγορο η να ξαναμιλαγες με τον δικο σου ?εδω χωριζουν χωρις λογο εσυ θα περιμενεις τα χειροτερα?

kounelitsa
23-09-10, 08:21
Δηλαδη βρε κοριτσακι μου περιμένεις ποτε θα σε στειλει στο νοσοκομείο?? Κι αν από τα νεύρα του σε στείλει στον άλλο κόσμο, το μωρό σου τί θα γίνει?? Συγνωμη για το απότομο αλλά τρελάθηκα με αυτα που διάβασα.........
Κι αν από τα νευρα του χτυπήσει το μωρό??? Αυτοι οι άνθρωποι δεν αντιδρουν με προμελετημένο τρόπο, οπως του τη βαρέσει....

kikileuteris
23-09-10, 08:32
και που σε βριζει παρανομο ειναι μηπως να μιλαγες και με αλλον δικηγορο η να ξαναμιλαγες με τον δικο σου ?εδω χωριζουν χωρις λογο εσυ θα περιμενεις τα χειροτερα?

Θα συμφωνήσω με την κοπέλα.Μήπως να κοιτούσες και μια δύτερη γνώμη?

Φαντάζομαι ότι είναι πολύ ψυχοφθόρο να περνάς όλη αυτήν την κατάσταση αυτόν τον καιρό, και την κακή σου ψυχολογία εγώ πιστεύω ότι το αγοράκι σου την αντιλαμβάνεται κι είναι κρίμα.Δεν αξίζει ούτε σε εσένα ούτε στο αγοράκι σου αυτή η κατάσταση.

Αχ Θεούλη μου δε μπορώ να το πιστέψω...έχω τρελλαθεί.

Victoria μπεμπακος
23-09-10, 09:16

λετε να μιλησω και με αλλο δικηγορο???

culte
23-09-10, 09:18
συγνώμη, μήπως πρέπει να ανοίξεις ένα άλλο ποστ?

Victoria μπεμπακος
23-09-10, 09:20
συγνώμη, μήπως πρέπει να ανοίξεις ένα άλλο ποστ?

εχεισ παρα πολυ μεγαλο δικιο!για αλλη μια φορα συγνωμη που βγηκα εκτοσ θεματοσ!!

melisoula
24-09-10, 10:25
...Ουπς... γκάφα μάλλον που άνοιξα νέο θέμα ενώ είχε συζητηθεί αλλά ήταν λανθασμένη η αναζήτηση που έκανα, οπότε δεν είδα το παρόν, μα να σου λύσω την απορία γιατί το ζω από κοντά: τί έχουμε? τον σταθμό του παιδιού ? Δια του δυο...Super market? Δια του δυο... εκτός, και αν, αντί για τα ψώνια της λίστας εσύ Κύριε πας να αγοράσεις αυτά που εγώ δεν έχω συμπεριλάβει (π.χ. coca-cola)... οπότε αυτά θα τα επιβαρυνθείς εσύ και τα λοιπά δια του δυο...
όλη την μέρα με ένα κομπιουτεράκι ανά χείρας να μετράνε ποιος αγόρασε καφέ σε ποιον και ποιος πήρε τις τσίχλες... έχει πλάκα εάν το δεις από μια συγκεκριμένη οπτική πλευρά... τελικά...
με εκανες και γελασα με την coca-cola!!!
το θεμα του ξεχωριστου ταμειου μου φαινεται πολυ αστειο.... δεν ξερω ισως οι καταστασεις μου επιτρεπουν να εχουμε κοινο ταμειο γιατι και οι δυο βγαζουμε σχεδον τα ιδια χρηματα... δλδ πηγαίνετε ταβερνα κ πληρωνεται απο μισα?

love4four
24-09-10, 11:55
με εκανες και γελασα με την coca-cola!!!
το θεμα του ξεχωριστου ταμειου μου φαινεται πολυ αστειο.... δεν ξερω ισως οι καταστασεις μου επιτρεπουν να εχουμε κοινο ταμειο γιατι και οι δυο βγαζουμε σχεδον τα ιδια χρηματα... δλδ πηγαίνετε ταβερνα κ πληρωνεται απο μισα?

MELISOULA,

Δεν αναφέρομαι σε εμάς (ευτυχώς) αλλά σε φιλικό μας ζευγάρι... την ταβέρνα μαζί τους την έχουμε κόψει γιατί την ώρα που ερχόταν ο λογαριασμός αντί να πούμε -όπως κάνουν όλοι οι άνθρωποι πόσο είναι δια του δυο, ανά ζευγάρι δλδ- ξεκίναγαν οι σκληρές διαπραγματεύσεις του τύπου "μα εγώ δεν έφαγα σαλάτα, εσύ πήρες αστακομαρονάδα, εγώ μπιφτέκια, πόσες πατάτες έφαγες, ποιός πλήρωσε τα τσιγάρα που πήραμε καθ' οδόν άρα ποιος χρωστάει σε ποιον... και άλλα τέτοια κουλά μέχρι να βρουν το ποσοστό που θα χρεωθεί ο καθένας για το μερίδιό του....
Εχουμε κάτσει σε ταβέρνα και μισή ώρα να μιλάνε με τα πορτοφόλια τους ο καθένας ανά χείρας και ο σερβιτόρος... να περιμένει μπάστακας πάνω από τα κεφάλια μας !!!!
Οχι κουκλίτσα μου βγήκα δυο ώρες να ευχαριστηθώ και να ξεσκάσω. Εάν εσύ θες να λύσεις το Κυπριακό την ώρα που πληρώνεις, εγώ δεν σου φταίω να μου πηγαίνει το παϊδάκι στην πλάτη και να λέω "Τί ήθελα και το 'τρωγα η ρημάδω?"... Βγαίνουμε με άλλους πλέον ή και μόνοι μας χωρίς κανείς μας να μετράει τις μπουκιές... oh yes !!!!

culte
24-09-10, 11:59
MELISOULA,

Δεν αναφέρομαι σε εμάς (ευτυχώς) αλλά σε φιλικό μας ζευγάρι... την ταβέρνα μαζί τους την έχουμε κόψει γιατί την ώρα που ερχόταν ο λογαριασμός αντί να πούμε -όπως κάνουν όλοι οι άνθρωποι πόσο είναι δια του δυο, ανά ζευγάρι δλδ- ξεκίναγαν οι σκληρές διαπραγματεύσεις του τύπου "μα εγώ δεν έφαγα σαλάτα, εσύ πήρες αστακομαρονάδα, εγώ μπιφτέκια, πόσες πατάτες έφαγες, ποιός πλήρωσε τα τσιγάρα που πήραμε καθ' οδόν άρα ποιος χρωστάει σε ποιον... και άλλα τέτοια κουλά μέχρι να βρουν το ποσοστό που θα χρεωθεί ο καθένας για το μερίδιό του....
Εχουμε κάτσει σε ταβέρνα και μισή ώρα να μιλάνε με τα πορτοφόλια τους ο καθένας ανά χείρας και ο σερβιτόρος... να περιμένει μπάστακας πάνω από τα κεφάλια μας !!!!
Οχι κουκλίτσα μου βγήκα δυο ώρες να ευχαριστηθώ και να ξεσκάσω. Εάν εσύ θες να λύσεις το Κυπριακό την ώρα που πληρώνεις, εγώ δεν σου φταίω να μου πηγαίνει το παϊδάκι στην πλάτη και να λέω "Τί ήθελα και το 'τρωγα η ρημάδω?"... Βγαίνουμε με άλλους πλέον ή και μόνοι μας χωρίς κανείς μας να μετράει τις μπουκιές... oh yes !!!!

ντοιγκ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kostantinasot
28-09-10, 00:29
Φυσικά και έχουμε κοινό ταμείο!!Δεν μπορείς να ζεις με έναν άνθρωπο να μοιράζεσαι τη ζωή σου και να έχεις δικά σου και δικά μου...Απλώς αφού έχουμε καλύψει τις υποχρεώσεις μας νερά, φώτα, ενοίκιο κλπ μπορούμε να ξοδέψουμε και κάποια χρήματα για τον εαυτό μας ο καθένας. Το σημαντικό είναι να υπάρχει επικοινωνία και ο ένας να σέβεται τις ανάγκες του άλλου!

filaki
11-10-10, 04:07
θα αντέχατε να βγάζετε καλά χρήματα από τη δουλειά σας, να τα διαχειρίζεται εξολοκλήρου ο σύζυγος και να μην γνωρίζετε πόσες είναι οι εισπράξεις του στο πλαίσιο μια σχέσης αγάπης και εμπιστοσύνης, όπου ο σύζυγος ομολογουμένως είναι σωστός στην οικονομική διαχείριση;Εννοείται, γιατί όχι; Aλλά γιατί να μην ξέρω πόσα βγάζει εκείνος;

filaki
11-10-10, 04:10
Βέβαια εντύπωση μου έχει κάνει το εξής:και στις 2 περιπτώσεις που ξέρω έχουν χωριστά ταμεία γιατί ο άντρας βγάζει περισσότερα και δεν είναι σωστό, όπως λένε.
Όμως και οι 2 οικογένειες ζουν σε σπιταρώνες που έχτισαν οι γονείς των κοριτσιών, στις οποίες αν ζούσαν με ενοίκιο δε θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.

Δεν τα βάζουν όμως κάτω επί ίσοις όροις (αν το έχω γράψει λάθος πείτε).Δλδ τι εννοώ:
Βγάζω 700 πχ εσύ 1000. Το σπίτι είναι δικό μου, αν το νοικιάζαμε 500/2, θα μου δίνεις 250 ? το μήνα.Μάλιστα στη 1 κοπέλα που έχω θάρρος το είπα και μου είπε:δεν είναι έτσι.Κανένα άλλο όμως επιχείρημα.:rolleyes:

Στην οποία, ο πατέρας της έχει πληρώσει όλα τα έξοδα από την αρχή και για τις 2 γέννες, για τους παιδιάτρους κτλE, όχι, τί είναι αυτά τώρα;;;;;;; Aναγούλα μου ήρθε.

filaki
11-10-10, 04:12
όταν περισσεύουν, τότε όλοι αγαπιούνται. όταν σφίγγουν τα λουριά, για πόσο καιρό η αγάπη αντέχει;Τα λεφτά δε φέρνουν την ευτυχία. Αν το ζευγάρι δεν έχει καλά εισοδήματα τί να σου κάνει κι ο καλύτερος διαχειριστής;

filaki
11-10-10, 04:22
είμαι περίπτωση!
μπορεί και τα δύο.Γιατί; Aν ο άντρας σου είναι καλοδιαχειριστής κι άξιος εμπιστοσύνης, γιατί όχι;

filaki
11-10-10, 04:31
To ταμείο μας είναι κοινό από τη στιγμή που συζήσαμε :D 7 χρόνια τώρα δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα. Έτσι κι αλλιώς τα είχα κάνει μπάχαλο :lol: Δεν είμαι εγώ για οικονομικά λέμε! Του παραδίδω το μισθό μου, κρατάω για τρέχοντα έξοδα και είμαι μια χαρά :D Εγώ απλά ψωνίζω κι εκείνος πλερώνει :DΌοοοοοοοοοτι καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ είμαι σπάταλη, χάλια κατάσταση, αλλά ο άντρας μου ακόμα χειρότερος, και καλούμαι τώρα εγώ να παίξω το ΔΝΤ... μα γίνονται τώρα αυτά... ώρες-ώρες με πιάνει το παράπονο, να είχα λέει έναν άντρα που να τα πλέρωνε όλα αυτός, να του κατάθετα τα λεφτά μου κι όλα μέλι-γάλα. Γιατί καλούμε να γίνω ο άντρας τους σπιτιού και μου τη δίνει. Αν και, βλακείες λέω, πάντα οι πιο οικονόμες είναι οι γυναίκες.

filaki
11-10-10, 04:34
kounelitsa,εγω πιστευω οτι δεν φερεται ετσι ο αντρασ μου λογω επαγγελματοσ. ειναι πολλα τα κομπλεξ του. παντωσ οσον αφορα το θεμα ταμειο αυτοσ εχει δικο του λογαριασμο , στον οποιο μεσα σε ενα χρονο αποταμιευσε 6000 ευρω. οιδιοσ μου λεει οτι εγω του εχω φαει ολα τα λεφτα, τη στιγμη που οταν παντρευτηκαμε ειχε ολο κι ολο 1400 ευρω. μου τα κρυβει . σε τραπεζα ομωσ δουλευω!!!και σημερα ειδα οτι τοσο καιρο με κοροιδευει οτι δεν εχει λεφτα ποτέ, με αποτελεσμα εγω να χρεωνω τισ πιστωτικεσ και αυτοσ να κανει κομποδεμα και για το μωρο να μην εχει αγορασει ουτε ενα κουτι γαλα ή ενα φορμακι. και μετα τι να του πω? οτι ξερω οτι μου τα κρυβει? το ξυλο μετα ειναι βαρυ ...:cry:Καλά, μας έχεις σοκάρει.

filaki
11-10-10, 04:35
ΑΧ!!!! εχω ηδη μιλησει με δικηγορο και απο μερια μου το θεμα ειναι τελειωμενο.ο δικηγοροσ μου ειπε να μεινω μεχρι αυτοσ να κανει καποια αλλη ποινικα κολασιμη κινηση. συγκεκριμενα, ειμαι σιγουρη οτι μολισ του ξαναπω για διαζυγιο θα με πεταξει για αλλη μια φορα εξω απο το σπιτι, ριχνοντασ με πανω στο ασανσερ. τα ιδια δηλαδη που εκανε και οσο ημουν εγκυοσ. απλωσ αυτη τη φορα , κατευθειαν θα φωναξω το 100. δεν την ξαναπαταω. 100 και αν εχω παλι σημαδια απο το ξυλο νοσοκομειο.Άντε μπράβο.

ioanna81
11-10-10, 08:26
τη διαχειριση των χρηματων την κανω εγω, βεβαια σχεδον τα ιδια λεφτα παιρνουμε, μισθωτοι και οι δυο και δεν κρυβουμε τιποτα. Οτι μενει απο τους λογαριασμους μαζι θα τα σπαταλησουμε. Δεν εχουμε δικο σου και δικο μου

sevoula
11-10-10, 08:59
Εννοείται, γιατί όχι; Aλλά γιατί να μην ξέρω πόσα βγάζει εκείνος;
εκείνος είναι ελεύθερος επαγγελματίας.
εγώ με έμμισθη εντολή. εκείνος γνωρίζει πότε και πόσο πληρώνομαι.
εγώ δεν γνωρίζω πότε πληρώνεται και πόσο.
μόνο αν ρωτήσω, θα μάθω, αλλά δεν μπορώ να το ελέγχω αν είναι έτσι, και επιπλέον δεν μου είναι ευχάριστο να τον υποβάλλω σε ανάκριση.

sevoula
11-10-10, 09:14
Τα λεφτά δε φέρνουν την ευτυχία. Αν το ζευγάρι δεν έχει καλά εισοδήματα τί να σου κάνει κι ο καλύτερος διαχειριστής;
επί της ουσίας το πρόβλημα δεν ξεκινάει από τις εισπράξεις-έσοδα, αλλά από το γεγονός ότι τα έσοδα είναι πάρα πολύ λίγα, σταθερά, από τη μία μεριά και δεν αντιμετωπίζεται αυτό ως πρόβλημα.
πόσο καιρό μπορείς να είσαι θεατής σε αυτό το έργο, όταν δεν τραβάει.
αυτό είπα.
κάποια στιγμή, το ανοίγεις και προσπαθείς να βοηθήσεις την κατάσταση με το να συμβουλεύσεις, να δώσεις εναλλακτικές όχι ως προς το επάγγελμα αλλά ως προς τον τρόπο αφοσίωσης στη δουλειά.
γιατί το σταθερά λίγα δεν μπορεί να γίνει πάγια δικαιολογία "τόσα βγάζω, τί να κάνω!" ιδίως όταν αυτός που το λέει είναι αστέρι στη δουλειά του.
κάποια στιγμή ασχολείσαι με το να του επισημάνεις πού χωλαίνει, ώστε να αναλάβει δράση, να βελτιώσει τα οικονομικά του, την εικόνα του γραφείου του.
στην αρχή αφήνεις περιθώριο, μετά όμως βοηθάς όσο πιο ευγενικά γίνεται.
π.χ κάποιος είναι πολύ καλός στη δουλειά του. όμως στο θέμα προσέγγιση-χειρισμός πελατείας είναι σκράπας. κάτι πρέπει να κάνει να το αλλάξει και να μην κλειδαμπαρώνεται πίσω από την ταμπέλα του κάνω σωστά τη δουλειά μου. δουλειά είναι το πακέτο, γνώσεις-δημόσιες σχέσεις.

sevoula
11-10-10, 09:15
Γιατί; Aν ο άντρας σου είναι καλοδιαχειριστής κι άξιος εμπιστοσύνης, γιατί όχι;
και η αγάπη έχει τα όριά της, στην αμοιβαιότητα.

Aeriko
11-10-10, 09:32
Δεν μπορώ καν να μπω στη λογική αυτή ίσως γιατί δεν το έχω ζήσει ως πάγια κατάσταση... Όταν συζήσαμε με τον καλό μου έμεινε άνεργος για 7 μήνες... μετά βρήκε μια δουλειά που έπαιρνε πολύ λιγότερα από μένα (εγώ τότε ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας)... και στις 2 περιπτώσεις δεν με απασχόλησε καθόλου το θέμα των οικονομικών αφού έτσι κι αλλιώς τα δικά μου έξοδα ήταν αυξημένα (αγορά αυτοκινήτου, δάνεια κ.λπ.) και όχι τα δικά του. Σήμερα παίρνουμε τα ίδια λεφτά με προοπτική εκείνος σε λίγο καιρό να με περάσει αισθητά μιας και οι αυξήσεις στον κλάδο του γίνονται κανονικότατα αλλά όχι στον δικό μου. Πάλι δεν θα με απασχολήσει και είμαι σίγουρη πως δεν θα απασχολήσει κι εκείνον.

Αντιθέτως έχω ζήσει καταστάσεις σαν αυτές που περιέγραψε το metaxaki και με συγγενείς που συζούσα και με γκόμενο και κόντεψα να τρελαθώ!

Happy Dad
19-10-10, 11:48
Βρε παιδιά, παντρεύεσαι ή συζείς με κάποιον / κάποια και το νόημα είναι να ενώσεις 2 βίους παράλληλους σε έναν. Αν δεν ξοδεύετε, εκμεταλλεύεστε πόρους, υπολογίζετε μαζί, τότε ποίο το νόημα; τι θα πει παίρνει λιγότερα ή περισσότερα; δεν το κατάλαβα ποτέ και το έχω δει να συμβαίνει συχνά. Δηλαδή αν τελειώσουν τα λεφτά της γυναίκας μου και εγώ έχω ακόμα, θα την τιμωρήσω με το να μην της δώσω ό,τι χρειαστεί; μου φαίνεται αδιανόητο. Όσον αφορά τη διαχείριση, την κάνει ο πιό ικανός από τους δύο ή αυτός που έχει περισσότερο χρόνο ή καλύτερη κρίση

sevoula
19-10-10, 12:33
Βρε παιδιά, παντρεύεσαι ή συζείς με κάποιον / κάποια και το νόημα είναι να ενώσεις 2 βίους παράλληλους σε έναν. Αν δεν ξοδεύετε, εκμεταλλεύεστε πόρους, υπολογίζετε μαζί, τότε ποίο το νόημα; τι θα πει παίρνει λιγότερα ή περισσότερα; δεν το κατάλαβα ποτέ και το έχω δει να συμβαίνει συχνά.
σωστός!
αν ο άλλος όμως ζορίζεται που βγάζει λιγότερα, εσύ θα τον ρωτάς κάθε μήνα πόσα έβγαλες μόνο και μόνο για να υπολογίζετε μαζί; και αυτό δεν είναι καταναγκασμός;
Δηλαδή αν τελειώσουν τα λεφτά της γυναίκας μου και εγώ έχω ακόμα, θα την τιμωρήσω με το να μην της δώσω ό,τι χρειαστεί;
δηλαδή εσύ έχεις το πορτοφόλι; γιατί; εκείνη δεν έχει χρόνο, δεν είναι ικανή-κρίση καλή.
μου φαίνεται αδιανόητο. Όσον αφορά τη διαχείριση, την κάνει ο πιό ικανός από τους δύο ή αυτός που έχει περισσότερο χρόνο ή καλύτερη κρίση
τόσο εγώ όσο και ο σύζυγος είμαστε ικανότατοι, εξίσου.
εκείνος έχει περισσότερο χρόνο στη διάθεσή του, άρα επιφορτίστηκε αυτόματα και με πληρωμές-αγορές. έχει το πορτοφόλι και διαχειρίζεται τα χρήματα άψογα!
δεν μίλησε κανείς για τιμωρία του άλλου, για στερήσεις εκδοκητικές. εσύ πώς το σκέφτηκες αυτό; το διάβασες σε κάποιο μήνυμα κάποιας κοπέλας;
μία κοπέλα που ανέφερε ακραίες καταστάσεις ήδη είναι σε διάσταση. και το βρίσκω αναμενόμενο.
αυτές τις λίγες απορίες, τα ελάχιστα σχόλια στο μήνυμά σου!

beba09
26-02-11, 13:45
Δεν ξέρω εάν έχω επιλέξει το σωστό σημείο για να γράψω τον προβληματισμό μου, πείτε μου την γνώμη σας. Πέρυσι το εισόδημα μου ήταν 10000 ευρώ και επιπλέον άλλα 3600 από τους γονείς μου. Δεν πληρώνω ενοίκιο, ούτε δάνειο, ούτε έξοδα λογαριασμών και από τα 3600 καλύπτω τα έξοδα της μικρής σε βασικά είδη διατροφής και πάνες. Σύζυγο δεν έχω, δεν είμαι παντρεμένη, μένω με γονείς. Ο πατέρας της μικρής δεν συνεισφέρει οικονομικά στην ανατροφή της, μόνο κάποια δωράκια. Όμως δεν μου έμεινε ούτε ένα ευρώ στην τσέπη και έχω και οφειλές στην κάρτα μου, (οι μισθοί μου καταβάλλονταν με καθυστέρηση, τώρα περιμένω ακόμα του Δεκέμβρη, δώρα Χριστουγέννων και αδείας). Δεν έχω αυτοκίνητο, δεν καπνίζω, δεν κάνω νυχτερινές εξόδους. Τα χρήματα μου τα διέθεσα για πράγματα κυρίως για το παιδί ρούχα, παιχνίδια, παπούτσια, διάφορα είδη όλα αγορασμένα καινούργια. Αγόρασα και κάποια πράγματα για μένα, όχι όμως πολλά. Ακόμα έκανα αρκετά έξοδα σε καθημερινό επίπεδο, καφέ, κάποιο κολατσιό, κάποιο περιοδικό, εισιτήρια. Τώρα όμως νοιώθω τελείως άχρηστη στην διαχείριση των οικονομικών μου. Πείτε μου λοιπόν είμαι σπάταλη ή απλά το κόστος ζωής είναι πολύ υψηλό. ʽΆλλοι ζουν παιδί και σπίτι με αυτά τα χρήματα. Πιστεύω δε ότι η φθήνια τρώει τον παρά και δεν πρέπει να αγοράζουμε τα πολύ οικονομικά. Δεν ξέρω αλλά νοιώθω ότι κάτι δεν πάει σωστά, περιμένω απόψεις και συμβουλές.

manoulina
26-02-11, 15:18
Το εισόδημα που αναφέρεις 10000 +3600= 13600 ? είναι για όλο το χρόνο????

culte
26-02-11, 15:20
δλδ 1100 τον μήνα?????

όχι βρε κοπέλα μου δεν είναι πολλά...αλλά μας έχει φάει η ακρίβεια γμτ!!!!

kikileuteris
26-02-11, 15:23
Είναι αυτό που έχω ξαναπεί...σε λίγο θα έχουμε απλά να φάμε και θα λέμε κι ευχαριστώ.

beba09
26-02-11, 21:53
Το εισόδημα που αναφέρεις 10000 +3600= 13600 ? είναι για όλο το χρόνο????

ναι είναι για όλο το χρόνο.

beba09
26-02-11, 21:55
δλδ 1100 τον μήνα?????

όχι βρε κοπέλα μου δεν είναι πολλά...αλλά μας έχει φάει η ακρίβεια γμτ!!!!

τι να πω; έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω ότι είναι και καλά αφού άλλοι ζουν με 800 ευρώ με ενοίκιο κλπ κλπ.

δεν ξέρω αισθάνομαι ότι ίσως να μην διαχειρίζομαι σωστά τα οικονομικά μου αλλά έλεος από που να κόψω.

Eviri
12-03-11, 12:23
Κι εμείς έχουμε κοινό ταμείο και κοινή διαχείριση.

tzini
12-03-11, 13:28
αρχικα μνμ απο voctoria μπεμπακος:

1. αν θελεισ να ξερεισ καλη μου μανουλινα, δεν ειναι ολεσ οι κοπελεσ τυχερεσ. εμενα ο δικοσ μου, αστυνομικοσ στο επαγγελμα, επειδη κατα την εγκυμοσυνη εμενα σπιτι και ειχα αδεια επαπειλουμενησ κυησησ, και επειδη τωρα με μωρο 4,5 μηνων εχω αδεια αματροφησ απο τη δουλεια μου, ρεμαλι με ανεβαζει, αχρηστη με κατεβαζει. μιλαμε για σουπερ σεβασμο στη μανα που το ιδιο το κρατοσ τησ δινει αδεια τοκετου και ανατροφησ!!!!!!!

2. και μετα τι να του πω? οτι ξερω οτι μου τα κρυβει? το ξυλο μετα ειναι βαρυ ...:cry:

3. ΑΧ!!!! εχω ηδη μιλησει με δικηγορο και απο μερια μου το θεμα ειναι τελειωμενο.ο δικηγοροσ μου ειπε να μεινω μεχρι αυτοσ να κανει καποια αλλη ποινικα κολασιμη κινηση. συγκεκριμενα, ειμαι σιγουρη οτι μολισ του ξαναπω για διαζυγιο θα με πεταξει για αλλη μια φορα εξω απο το σπιτι, ριχνοντασ με πανω στο ασανσερ. τα ιδια δηλαδη που εκανε και οσο ημουν εγκυοσ. απλωσ αυτη τη φορα , κατευθειαν θα φωναξω το 100. δεν την ξαναπαταω. 100 και αν εχω παλι σημαδια απο το ξυλο νοσοκομειο.

4. επειδη ομωσ ξερει οτι την επομενη φορα θα παω στην αστυνομια, τωρα προσεχει και μονο φωναζει και με βριζει. και ολα αυτα μπροστα στα αυτακια του μωρου μου(που ειναι αγορακι).

κορακας, κορακου ματι βγαζει??????????????????

manoulina
06-12-11, 16:19
κορακας, κορακου ματι βγαζει??????????????????

Τι θες να πεις??

spyros78
07-02-13, 17:39
Τι θες να πεις??

Λογικά ότι είναι αστυνομικός. Και επειδή είναι μπάτσος , ρίχνει και μπάτσες.
Επί του θέματος , εμείς έχουμε μάλλον ξεχωριστό ταμείο , αν και πληρώνουμε μαζί κάποια πράγματα.
Και αυτό ξεκίνησε εξ'αρχής , δηλαδή από τα δώρα του γάμου και τη λίστα με τους καλεσμένους ...οπότε κράτησε ο καθένας τα λεφτά από τους δικούς του καλεσμένους.:shock:

jellyfishch
16-02-13, 03:34
Λοιπόν, το δικό μας ταμείο είναι κοινό, δηλαδή: Ό, τι χρήματα βγάζουμε από μισθούς κτλ, τα παίρνουμε όλα στο χέρι. Έχουμε μια λίστα με τις υποχρεώσεις μας και μια λίστα με τις επιθυμίες μας...
Αρχικά "βγάζουμε" ό, τι χρειάζεται για τις υποχρεώσεις, και έπειτα ένα ποσόν για τα πάγια, καθημερινά μας έξοδα, και με ό, τι περισέψει ικανοποιούμε τις όποιες επιθυμίες μας....

Η διαχείρηση είναι περισσότερο δική μου υπόθεση, γιατί εγώ συνήθως πηγαίνω σε τραπεζες, εφορίες, κτλ, αλλά οι αποφάσεις για το τι και πώς θα ξοδέψουμε είναι κοινές, (το λέμε ο ένας στον άλλον από μόνοι μας, γιατί θέλουμε την απόφαση να την πάρουμε μαζί)

sogni d'oro
14-11-13, 16:35
Εργάζεται μόνο ο σύζυγος. Το ταμείο του σπιτιού σας ποιός θα το κράταγε? Πώς θα το κάνατε?
Στην περίπτωση μου το κρατάει ο σύζυγος και είναι πάντα μειον. Δεν θέλει να μου το δώσει γιατί λέει οτι αυτός πληρώνει μέσω ebanking τους λογαριασμούς, την βενζίνη και το σούπερ μάρκετ με κάρτα κτλ... Μέχρι τώρα δούλευα parttime και είχα χρήματα για τα προσωπικά μου πράγματα και για τα δωράκια που ήθελα να κάνω. Τώρα δεν ξέρω τι μας γίνεται. Δεν μου αρέσει να ζητάω ... αλλά με αγχώνει όταν η κάρτα έχει φτάσει σχεδόν το μηνιάτικο

lelaki1980
14-11-13, 16:54
Εργάζεται μόνο ο σύζυγος. Το ταμείο του σπιτιού σας ποιός θα το κράταγε? Πώς θα το κάνατε?
Στην περίπτωση μου το κρατάει ο σύζυγος και είναι πάντα μειον. Δεν θέλει να μου το δώσει γιατί λέει οτι αυτός πληρώνει μέσω ebanking τους λογαριασμούς, την βενζίνη και το σούπερ μάρκετ με κάρτα κτλ... Μέχρι τώρα δούλευα parttime και είχα χρήματα για τα προσωπικά μου πράγματα και για τα δωράκια που ήθελα να κάνω. Τώρα δεν ξέρω τι μας γίνεται. Δεν μου αρέσει να ζητάω ... αλλά με αγχώνει όταν η κάρτα έχει φτάσει σχεδόν το μηνιάτικο

δηλαδη ολες οι πληρωμες και τα εξοδα του σπιτιου αν εχω καταλαβει καλα γινονται μεσω της καρτας του?αν ειναι ετσι ψιλολογικο μου ακουγετε να το κραταει ο ιδιος χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει οπωσδηποτε να αγνοησει και αλλες μικροαναγκουλες οπως αυτες που αναφερεις οτι εκανες οταν εσυ δουλευες αν και εφοσον βγαινει βεβαια ταμειακα και περισσευουν να σου τα δινει....το αν σου αρεσει να ζητας ή οχι αυτο δεν το καταλαβαινω πως το σκεφτονται οι γυναικες γιατι εχω και αλλες παρομοιες περιπτωσεις που το λενε αυτο!αντρας σου ειναι και θα του ζητησεις!δεν το καταλαβαινω!αν φυσικα εχει γιατι να μην σου δωσει? εμενα προσωπικα μου την δινει που ακουω παντρεμενες γυναικες που λενε αααα εγω δουλευω και εχω τα δικα λεφτα για να μπορω να τα κανω οτι θελω!δεν σημαινει οτι μιλαω για σενα κουκλα μου ετσι μην παρεξηγηθω κιολας:p:p:p!αλλα απο την στιγμη που ενα ζευγαρι ειναι παντρεμενο ειτε δουλευει ο αντρας ειτε η γυναικα ειτε και οι δυο μαζι στο τελος του μηνα τα βαζουνε κατω και λενε ωραια εχουμε αυτα τα εσοδα και περισσευουν αυτα!τι κανουμε?και κανονιζει το ΖΕΥΓΑΡΙ πως θα τα ξοδεψει!αν παλι ειναι κατι πολυ σημαντικο που θελεις να αορασεις για καποιον ή για σενα το συζητατε παλι και πιο πριν για να το εχει υποψην του ο αντρας σου να το κανει!αν παλι δεν βγαινει απο εκει και περα και αν το επιτρεπουνε οι συνθηκες να βρεις παλι μια παρτ time δουλιτσα για να εισαι πιο ανετη αν δεν νιωθεις καλα να του ζητας!αλλα και παλι αυτο ειναι προσωπικο ετσι!παντως δεν κανεις κατι λαθος οταν του το ζητας!το λαθος ειναι να απαιτεις αν βεβαια τα βγαζετε δυσκολα!αν οχι τοτε ζηταααααα!!:wink::wink::wink:

jellyfishch
26-01-14, 09:15

Καλημέρα! αν θέλεις την προσωπική μου άποψη...πιστεύω ότι σε μία τέτοια περίπτωση θα πρέπει τη διαχείριση των οικονομικών να την έχει η γυναίκα. Δεν είναι ότι η γυναίκα τα καταφέρνει καλύτερα σε οικονομικά θέματα αλλά για το ψυχολογικό κομμάτι... Δηλαδή να νοιώθει και η γυναίκα ότι "ελέγχει" και συμβάλλει ουσιαστικά κάπου μέσα στο σπίτι.. ότι περνάει κάτι από το χέρι της!
Τώρα εδώ βέβαια που είναι κάρτα είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα γιατί η κάρτα είναι στο όνομά του, σωστά? Μπορείτε να χωρίσετε αυτά που θα πληρώνει ο σύζυγος (πχ βενζίνες, λογαριασμούς μέσω τραπέζης) και αυτά που θα πληρώνεις εσύ (πχ σουπερμαρκετ, δωράκια) και την κάρτα να την έχετε αυτός έξω από το σπίτι κι εσύ στο σπίτι..πάντως με τις κάρτες εύκολα ξεφέυγεις από τον προυπολογισμό γιατί είναι πιο δύσκολο να ελέγχεις το υπόλοιπο και είσαι άνετος!!!:|

KonstantinaDimitris
26-01-14, 13:39
Εγώ με κοινή απόφαση σταμάτησα την εργασία μου 1500 ευρώ έπαιρνα για να μεγαλώσω τα παιδια. Αλλά ενώ εχει την διαχείριση των οικονομικών κάθε μήνα μου δίνει 500 ευρώ για εμένα. Με αυτα τα χρήματα μπορει να πάρω κατι στα παιδιά ή απλά τα αποταμιεύω.
Κ ενώ μου δίνει αυτό το ποσό, αν τύχει κ πάμε μαζι για ψώνια θα πληρώσει εκείνος.
Ποτέ δεν μου είπε ότι μου δίνει τα τάδε χρήματα, προφανως εκτιμάει την προσφορα μου μεσα στο σπίτι κ την Κλεισούρα που έχω φάει...

lucia
26-01-14, 16:26
Eμείς έχουμε -νομίζω- κοινή διαχείρηση (δουλεύει μόνο ο σύζυγος, μισθός 1500). Ενοίκιο/Δεη/Οτε/Ευδαπ τα πληρώνω ή εγώ, ή εκείνος, ανάλογα ποιός έχει όρεξη και τίνος είναι στο δρόμο του. Σούπερ μάρκετ/λαική/κρεοπώλη πηγαίνω μόνο εγώ οπότε πληρώνω εγώ.
Κρατάμε απο 100-150 ευρώ ή εκεί γύρω για τα έξοδα του καθενός και μας μένει και ένα καλό ποσό για αποταμίευση κάθε μήνα.

manoulina
26-01-14, 22:57
Eμείς έχουμε -νομίζω- κοινή διαχείρηση (δουλεύει μόνο ο σύζυγος, μισθός 1500). Ενοίκιο/Δεη/Οτε/Ευδαπ τα πληρώνω ή εγώ, ή εκείνος, ανάλογα ποιός έχει όρεξη και τίνος είναι στο δρόμο του. Σούπερ μάρκετ/λαική/κρεοπώλη πηγαίνω μόνο εγώ οπότε πληρώνω εγώ.
Κρατάμε απο 100-150 ευρώ ή εκεί γύρω για τα έξοδα του καθενός και μας μένει και ένα καλό ποσό για αποταμίευση κάθε μήνα.

Συγνώμη, αλλά έχουμε σχεδόν το ίδιο εισόδημα. Αλήθεια, πως καταφέρνεις και βάζεις και ένα καλό ποσό στην άκρη? Εγώ γιατί δεν μπορώ?

Που κανω λάθος?

ioanna81
27-01-14, 08:09
Συγνώμη, αλλά έχουμε σχεδόν το ίδιο εισόδημα. Αλήθεια, πως καταφέρνεις και βάζεις και ένα καλό ποσό στην άκρη? Εγώ γιατί δεν μπορώ?

Που κανω λάθος?

την ιδια απορια εχω κι εγω

Anthony2012
27-01-14, 13:40
Το ταμειο πρεπει παντα να το εχει γυναικα,οτιδηποτε αλλο σπανιως εχει καλη καταληξη.
Εξαιρεση μονο αν η γυναικα ειναι σαν την Καρι Μπραντσο!

KonstantinaDimitris
27-01-14, 14:16
Εγώ πιστεύω οτι πρέπει να το έχει όποιος κάνει καλύτερη διαχείριση. Αν πχ ειχα τα χρήματα εγώ, παραδέχομαι πως μεχρι τα μέσα του μήνα δεν θα χαμε φράγκο!

Χαρά-Μαρία
27-01-14, 16:00

Κατσε. 1500 – 600 που λες και οι δυο σας μαζι για προσωπικα εξοδα= 900 ευρω. Μια οικογενεια θελει 600 ευρω το μηνα σουπερ μαρκετ και κρεοπωλεια κλπ. Πες οτι εσυ εισαι σουπερ οικονομα και πληρωνετε και 400. με 500 που μενουν πως πληρωνεις ενοικιο, ΔΕΗ, μεταφορικα, κοινοχρηστα ΚΑΙ εχεις και γερη οπως λες αποταμιευση???? Ποσο ενοικιο πληρωνεις αν επιτρεπεται? Γιατι ακομα και σημερα για ενα τριαρι το 400αρι το θες συνηθως.

manoulina
27-01-14, 16:07
Με παρηγορεί οτι δεν είμαι η μόνη που απορεί...

lucia
27-01-14, 16:31

Που κανω λάθος?

Τα είχα γράψει κάπου αναλυτικά στο τόπικ "Οικονομική διαχείρηση και κρίση" αλλά θα τα ξαναγράψω, αν και νομίζω βγαίνω εκτός θέματος!

Λοιπόν καταρχήν έχουμε μόνο ένα μπέμπη (ακόμα), αλλιώς είναι 1500 με μπέμπη ενός έτους και αλλιώς 1500 με δύο παιδιά δημοτικού, σωστά?
Δεύτερον, δεν ξοδέυουμε καθόλου σε παραγγελίες. Μαγειρεύουμε. Φίλοι μας παραγγέλνουν κάθε μέρα. Συνάδελφοι του άντρα μου παραγγέλνουν μέχρι και τον καφέ στη δουλειά - σόρυ αλλά αυτό δεν το κάνουμε.
Φρούτα+λαχανικά στη λαική, είναι πολύ φτηνότερα και κρατάνε περισσότερο οπότε δεν πετάς.
Δεν έχουμε αυτοκίνητο. Ο άντρας μου πηγαίνει στη δουλειά με τα πόδια (20'). Όποτε χρειάζεται πέρνουμε ταξί - και πάλι δεν φτάνουμε με τίποτα τα λεφτά που θα δίναμε σε τέλη/ασφάλεια/σέρβις/βενζίνες κλπ.
Τέλος ψωνίζουμε ΜΟΝΟ στις εκπτώσεις, ούτε βρακί που λέει ο λόγος σε περίοδο μη εκπτώσεων.
Ενοίκιο ύπάρχουν και τριάρια με 300 βρε κορίτσια! Έχουν πέσει τα νοίκια με την κρίση.

Γενικά είμαστε και εγώ και ο άντρας μου οικονόμοι. Όχι τσιγγούνηδες, (π.χ. 2000 ξοδεύουμε κάθε καλοκαίρι για διακοπές γιατί το θεωρούμε σημαντικο για μας, συν πόσα σκ/τριήμερα μές τη χρονιά), οικονόμοι.

Κατσε. 1500 – 600 που λες και οι δυο σας μαζι για προσωπικα εξοδα= 900 ευρω.

Καλέ Χαρά-Μαρία τι να τα κάνω 300 ευρώ το μήνα προσωπικά έξοδα? :) Βαριά βαριά 100 ευρώ να έχω εγώ.

Χαρά-Μαρία
27-01-14, 16:44
Τα είχα γράψει κάπου αναλυτικά στο τόπικ "Οικονομική διαχείρηση και κρίση" αλλά θα τα ξαναγράψω, αν και νομίζω βγαίνω εκτός θέματος!

Λοιπόν καταρχήν έχουμε μόνο ένα μπέμπη (ακόμα), αλλιώς είναι 1500 με μπέμπη ενός έτους και αλλιώς 1500 με δύο παιδιά δημοτικού, σωστά?
Δεύτερον, δεν ξοδέυουμε καθόλου σε παραγγελίες. Μαγειρεύουμε. Φίλοι μας παραγγέλνουν κάθε μέρα. Συνάδελφοι του άντρα μου παραγγέλνουν μέχρι και τον καφέ στη δουλειά - σόρυ αλλά αυτό δεν το κάνουμε.
Φρούτα+λαχανικά στη λαική, είναι πολύ φτηνότερα και κρατάνε περισσότερο οπότε δεν πετάς.
Δεν έχουμε αυτοκίνητο. Ο άντρας μου πηγαίνει στη δουλειά με τα πόδια (20'). Όποτε χρειάζεται πέρνουμε ταξί - και πάλι δεν φτάνουμε με τίποτα τα λεφτά που θα δίναμε σε τέλη/ασφάλεια/σέρβις/βενζίνες κλπ.
Τέλος ψωνίζουμε ΜΟΝΟ στις εκπτώσεις, ούτε βρακί που λέει ο λόγος σε περίοδο μη εκπτώσεων.
Ενοίκιο ύπάρχουν και τριάρια με 300 βρε κορίτσια! Έχουν πέσει τα νοίκια με την κρίση.

Γενικά είμαστε και εγώ και ο άντρας μου οικονόμοι. Όχι τσιγγούνηδες, (π.χ. 2000 ξοδεύουμε κάθε καλοκαίρι για διακοπές γιατί το θεωρούμε σημαντικο για μας, συν πόσα σκ/τριήμερα μές τη χρονιά), οικονόμοι.

Καλέ Χαρά-Μαρία τι να τα κάνω 300 ευρώ το μήνα προσωπικά έξοδα? :) Βαριά βαριά 100 ευρώ να έχω εγώ.

"Κρατάμε απο 100-150 ευρώ ή εκεί γύρω για τα έξοδα του καθενός και μας μένει και ένα καλό ποσό για αποταμίευση κάθε μήνα."

Αυτο δεν εγραψες παραπανω? Εκτος αν δεν καταλαβα τι γραφεις. Οκ δεν ειναι 150 ο καθενας το μεγιστο που ειπες, ειναι 100. Αρα 100 εσυ κι 100 ο αντρας σου = 200 ετσι δεν ειναι???

ΟΚ, εχετε 300 ευρω ενοικιο και δεν παραγγελνετε-ουτε κι εμεις. Και μαγειρευουμε. Ητοι 600 ευρω σουπερ μαρκετ!!! Και τρωμε πολυ μικρες μεριδες, μονο μεσημερι!! Αρα 900 ευρω αμεσως αμεσως. Μειον προσωπικα εξοδα 200 ευρω και για τους δυο 1100 αρα σας μενουν 400 ευρω για ΔΕΗ, τηλεφωνια, νερο, θερμανση, κοινοχρηστα, εξοδα μωρου (γαλα δεν πaiρνετε? Πανες που εχουν και 20 ευρω το πακετο?????) χωρις να βαλουμε λοιπον τιποτα αλλο. Πως κανεις και αποταμιευση? Και σου μενουν 2000 το χρονο για διακοπες? Χωρις τα τριημερα? Μπραβο τι να πω....

lucia
27-01-14, 16:57
ΟΚ, εχετε 300 ευρω ενοικιο και δεν παραγγελνετε-ουτε κι εμεις. Και μαγειρευουμε. Ητοι 600 ευρω σουπερ μαρκετ!!! Και τρωμε πολυ μικρες μεριδες, μονο μεσημερι!! Αρα 900 ευρω αμεσως αμεσως. Μειον προσωπικα εξοδα 200 ευρω και για τους δυο 1100 αρα σας μενουν 400 ευρω για ΔΕΗ, τηλεφωνια, νερο, θερμανση, κοινοχρηστα, εξοδα μωρου (γαλα δεν πaiρνετε? Πανες που εχουν και 20 ευρω το πακετο?????) χωρις να βαλουμε λοιπον τιποτα αλλο. Πως κανεις και αποταμιευση? Και σου μενουν 2000 το χρονο για διακοπες? Χωρις τα τριημερα? Μπραβο τι να πω....

Βρε Χαρά Μαρια τι παιδιά έχεις? 600 μου φαίνεται υπέρογκο ποσό για σούπερ.
250 ευρώ δίνουμε, εκτός από την Κυριακή (ή Σάββατο ή Κυριακή, μια μέρα όμως) που θα φάμε στην πεθερά. Συν να μας δώσει καμιά πίτα για μεσημεριανο της Δευτέρας, και κανένα κέικ/κουλουράκια. Μη φανταστείς όμως οτι μας γεμίζει τα ψυγεία, όχι (άλλωστε όπως έγραψα δεν έχουμε αμάξι για να τα μεταφέρουμε)

Το 250 (σούπερ, κρεωπόλης, λαική) ισχύει σίγουρα γιατί 3 χρόνια τώρα τα γράφω, χαλούσα πάντα 200 ευρώ. 200 ήταν πρό μπέμπη, 50 έιναι οι πάνες του (πάμπερς μπειμπιλινο λίμπερο μόνο αν βρώ σούπερ προσφορά τύπου 1+1 δώρο ή 40% αλλιώς τουζουρ-λιντλ). Γάλα για τον μπέμπη δεν παίρνουμε ακόμα.

manoulina
27-01-14, 17:21
Πάντως και το γεγονός οτι δεν έχετε μεταφορικό είναι σημαντικό. Εμείς που έχουμε ένα μηχανάκι και ένα αυτοκίνητο, θέλουν ασφάλειες, σήματα, σέρβις και βενζίνη δυστυχώς.
Αλλά με 1500€ τσίμα τσίμα βγαίνουμε. Κι εμείς μαγειρεύουμε, σπάνια θα παραγγείλουμε, και για να μη ζοριζόμαστε έχουμε χωρίσει τα μεγάλα έξοδα του έτους, σε 12 δόσεις και βάζουμε ένα ποσό κάθε μήνα στην άκρη γι' αυτό το σκοπό. π.χ. ασφάλειες οχημάτων & ζωής, ΔΕΗ, πετρέλαιο, χαράτσι,δάνειο κλπ.
Έτσι όταν έρχεται η ασφάλεια δεν λέμε "τάρα πως θα την πληρώσω". Αλλά αυτό δεν είναι αποταμίευση. Είναι λίγο καλύτερος δαχειρισμός απλώς.

Γι' αυτό απορούσα πως είναι δυνατόν να αποταμιεύεις κιόλας.

katerina1986
28-01-14, 07:52
καλημερα κοριτσια εμεις εχουμε ενα αυτοκινητακι μονο το οποιο οδηγω εγω αλλα νιωθω ασχημα γιατι εγω φευγω νωριτερα απο τον αντρουλη μου απο το σπιτι και εκεινοσ φευγει 2 ωρεσ μετα.απλα νιωθω ασχημα γιατι τον δρομο που κανω εγω με το αυτοκινητο το κανει μετα εκεινος με τα ποδια επειδη δεν ταιριαζουν τα ωραρια μας.δεν παραπονεθηκε ποτε αλλα χθες γυρισα νωριτερα απο τη δουλεια και ηταν στο δρομο μου που γυριζε και εκεινος με τα ποδια αλλα η γουρουνα ημουν τοσο ζαλισμενη που δεν τον ειδα να τον παρω και η συμπτωση ηταν που δεν ειχε το κινητο μαζι να με παρει.τι να κανουμε που δεν μας φτανουν τα χρηματα..

jellyfishch
28-01-14, 09:33
αχ κατερινάκι, τι γλυκό!
δεν πειράζει κάνει και γυμναστικούλα! :p
Κι εμείς ένα μικρό αυτοκίνητο έχουμε. Αλλά έχουμε και ένα σαράβαλο μηχανάκι, οπότε όταν λείπει το αυτοκίνητο χρησιμοποιεί ο άλλος το μηχανάκι (τώρα πλέον μόνο αυτός καθ ότι εγω έγκυος). Μπορείς να βρείς πολύ φτηνά μηχανάκια αυτόν τον καιρό. (και νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη ότι αν είναι χαμηλά κυβικά δε φορολογούνται κιόλας)

ΑΝΝΑ24
28-01-14, 10:25
Κορίτσια, το σημείο - κλειδί νομίζω ότι είναι η απουσία μεταφορικού.
Εγώ το αυτοκίνητό μας ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΘΩ!!!!
Ααααχχχ, το είπα.
Μου τρώει με βενζίνη, ασφάλεια, τέλη, σέρβις, καμμιά ζημιά αναπάντεχη, πάνω από 250-300 €/ μήνα. Αναρωτιέμαι πως τη βγάζουν αυτοί που έχουν 2.

Manoulina, σωστό το σύστημά σας!

ioanna81
28-01-14, 10:37
250€ το μηνα σουπερ μαζι με πανες? σαν λιγα μου φαινονται. Κι εμεις τριμελεις οικογενεια ειμαστε με 2χρονο παιδι που ακομα δεν εχει απαιτησεις αγορων αλλα αυτα δεν μας φτανουν με τιποτα. Δυστυχως εμεις εχουμε 2 αυτοκινητα γιατι ειναι ετσι οι δουλειες μας που απαιτειται μεταφορικο καθως δεν εχει κοντα συγκοινωνια. Δεν εχουμε ενοικιο αλλα αν εχουμε βενζινες οποτε ειναι το ιδιο, δεη, αεριο, τηλεφωνο, χασαπη. λαικη, σουπερ διαφορα εκτατα που συμβαινουν οχι να μαζεψουμε δεν φτανουν αλλα ουτε να περασουμε το μηνα. Βεβαια εγω δεν πληρωνομαι και συχνα οποτε στην ουσια δεν ειναι 1500 ειναι περιπου 1100 (το πολυ να παρω μισο μηνιατικο) αλλα δεν μου βγαινει στους υπολογισμους ολο αυτο. Ετοιμα δεν τρωμε και σπανια ψωνιζουμε για μας μονο οτι κριθει απαραιτητο

jellyfishch
28-01-14, 10:49
Κορίτσια, το σημείο - κλειδί νομίζω ότι είναι η απουσία μεταφορικού.
Εγώ το αυτοκίνητό μας ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΘΩ!!!!
Ααααχχχ, το είπα.
Μου τρώει με βενζίνη, ασφάλεια, τέλη, σέρβις, καμμιά ζημιά αναπάντεχη, πάνω από 250-300 €/ μήνα. Αναρωτιέμαι πως τη βγάζουν αυτοί που έχουν 2.

Manoulina, σωστό το σύστημά σας!

Αννα έχω σκεφτεί πολλές φορές από τότε που πήρα το αυτοκίνητο, πώς είναι σαν να έχεις παιδί!! τόσα έξοδα έχει.
Καλόμαθα όμως.......είναι εξυπηρέτηση το άτιμο!

Όντως πάντως, το καλύτερο σύστημα είναι ο προγραμματισμός.

lelaki1980
28-01-14, 10:52
Κανονικα ναι ειναι λιγα τα 250 ευρο το μηνα.και το λεω εγω που λογω συνθηκων δουλευει μονο ο αντρας μου και κυνηγαει το μεροκαματο και πανω απο 500 το μηνα δεν μπαινουν στο σπιτι::pχαχα καλο ε; τελος παντων εγω αναγκαστικα εχω παθει μανια με τις προσφορες.καθε μετα κοιταω τηλεοραση για να δω τι προσφορα εχει ο μαρινοπουλος τι ο βεροπουλος κτλ.και μην φανταστειτε οτι παιρνω φοβερα πραγματα.δηλ απο κρεας μονο κοτοπουλακι και καμια μπριζολιτσα καρφουρ προσφορα!!!!χαλαω το μηνα δηλαδη 200 ευρο αλλα το ψυγειο μου παλι αδειο ειναι!δηλαδη μεχρι και σκονη πλυντηριου αν δε βγει σε προσφορα δεν την παιρνω!και εχω και παιδακι 3χρονων.δεν ξερω τι να πω.εγω παντως πιστευω γιανα εχει τα παντα σχεδον το σπιτι θελεις ενα 400αρι το μηνα και μιλω εκ πειρας γιατι το ζω και απλα δεν βγαινει! Και 200 ευρο το μηνα σημαινει 50 ευρο την εβδομαδα.. εεε του ............!!ποσο πιο κατω;;;;:shock::shock:

lop
28-01-14, 13:28
Ρε κορίτσια τι ποσά είναι αυτά, είναι αληθινά? Θα πώ για εμάς. Τετραμελή οικογένεια με 2 αγορια 17 και 13 ετών ,το Σ/Μ με κρέας, ψάρι , μαναβική (δηλαδή μόνο ψωμί απέξω) 600€ δεν φτάνουν και με πολύ προσοχή, χωρίς ακριβά προϊοντα και πάντα κοιτάζοντας προσφορές. Οσο για Σ/Μ με πάνες θυμάμαι το '98 πχ με δραχμές, ήταν 20.000 δρχ την εβδομάδα δηλαδή τωρινά 60 € άρα 240 το μήνα. Με 1 παιδί, 16 χρόνια πρίν που ήταν πολύ πιο φθηνά τα προιοντα. Αρα για τώρα τα 250 δεν φθάνουν κορίτσια.

Χαρά-Μαρία
28-01-14, 13:55
Βρε Χαρά Μαρια τι παιδιά έχεις? 600 μου φαίνεται υπέρογκο ποσό για σούπερ.
250 ευρώ δίνουμε, εκτός από την Κυριακή (ή Σάββατο ή Κυριακή, μια μέρα όμως) που θα φάμε στην πεθερά. Συν να μας δώσει καμιά πίτα για μεσημεριανο της Δευτέρας, και κανένα κέικ/κουλουράκια. Μη φανταστείς όμως οτι μας γεμίζει τα ψυγεία, όχι (άλλωστε όπως έγραψα δεν έχουμε αμάξι για να τα μεταφέρουμε)

Το 250 (σούπερ, κρεωπόλης, λαική) ισχύει σίγουρα γιατί 3 χρόνια τώρα τα γράφω, χαλούσα πάντα 200 ευρώ. 200 ήταν πρό μπέμπη, 50 έιναι οι πάνες του (πάμπερς μπειμπιλινο λίμπερο μόνο αν βρώ σούπερ προσφορά τύπου 1+1 δώρο ή 40% αλλιώς τουζουρ-λιντλ). Γάλα για τον μπέμπη δεν παίρνουμε ακόμα.

Κοιτα απο περιεργεια επανερχομαι αλλα συμφωνω και με τις παραπανω, και ειμαστε ατομα πολυ λιτοδιαιτα βρε παιδι μου, βλεπω κατι καροτσια γεματα και σιγουρα δεν ειμαι ετσι...πχ με τα απορριπαντικα ειμαι φειδωλη δεν βαζω 5 κιλα στον κουβα δηλαδη για να με καταλαβεις, υπαρχουν τομεις στο σουπερ που δεν πλησιαζω καν γιατι δεν τα χρησιμοποιω (μαλακτικα, ενισχυτικα πλυσης, ειδη σπιτιου, μαγιονεζες/σουπες, ετοιμα φαγητα, κονσερβες, κατεψυγμενα, αλκοολουχα, αναψυκτικα, ψωμια, κρεατα....κλπ) μιλαμε για την σουπερ απλη λιστα γαλα, κοτοπουλο, μακαρονια, σαπουνι πλυντηριου, χαρτια, κλπ και παλι, το 600 μας ειναι απαραιτητο! Τι να πω ειμαι ετοιμη να ζητησω λιστα με ψωνια να δω τι κανω η σπαταλη γυναικα!:???:

manoulina
28-01-14, 14:10
Τι να πω ειμαι ετοιμη να ζητησω λιστα με ψωνια να δω τι κανω η σπαταλη γυναικα!:???:

Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν...

katerina1986
28-01-14, 14:11
[QUOTE=jellyfishch;2631619]αχ κατερινάκι, τι γλυκό!
δεν πειράζει κάνει και γυμναστικούλα! :p
Κι εμείς ένα μικρό αυτοκίνητο έχουμε. Αλλά έχουμε και ένα σαράβαλο μηχανάκι, οπότε όταν λείπει το αυτοκίνητο χρησιμοποιεί ο άλλος το μηχανάκι (τώρα πλέον μόνο αυτός καθ ότι εγω έγκυος). Μπορείς να βρείς πολύ φτηνά μηχανάκια αυτόν τον καιρό. (και νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη ότι αν είναι χαμηλά κυβικά δε φορολογούνται κιόλας)[/QU

χαχαχα εχεις δικιο κανει και γυμναστικη δεν το ειχα σκεφτει μηπως το εφαρμοσω
κιολας αυτο!!!

ΑΝΝΑ24
28-01-14, 14:22
Εγώ μάλλον πρέπει να απαγορεύσω στον άντρα μου την πρόσβαση σε σούπερ μάρκετ!!!:D

ΜΑΡΙΤΑ
28-01-14, 14:25
Να πω την αλήθεια, και τα 600 ευρώ στο σούπερ/κρεοπωλείο/μανάβικο μου φαίνονται υπερβολικά αλλά και η αποταμίευση ενός καλό ποσού από ένα μισθό 1500 ευρώ μου φαίνεται όνειρο απατηλό!
Με τα δικά μου μαθηματικά δε μου βγαίνουν, εκτός, και πάλι δύσκολα, αν δε πληρώνεται ενοίκιο/δάνειο σπιτιού από εκεί.
Το αυτοκίνητο είναι ένα έξοδο βέβαια αλλά για μένα δεν είναι είδος πολυτελείας αλλά ανάγκη, δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μας χωρίς αυτοκίνητο, χρειάζεται για τα πάντα οπότε χαλάλι τα έξοδά του.
Εμείς σούπερ μάρκετ ως τριμελής οικογένεια με ένα παιδί 5 ετών θέλουμε γύρω στα 300 ευρώ το πολύ, χωρίς βέβαια πολλές σπατάλες παίρνουμε τα βασικά και κάτι παραπάνω...και όπως τα έχω υπολογίσει δίνουμε 50 ευρώ το μήνα στο κρεοπωλείο, 20 ευρώ στα ψαράκια μας (1 φορά τη βδομάδα πάω στη λαική) και περίπου 200 ευρώ στο σούπερ μάρκετ για όλα τα υπόλοιπα.

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα του θέματος, το ταμείο του σπιτιού το έχουμε και οι δύο....για 3 χρόνια δεν δούλευα εγώ οπότε μου έδινε το μισθό του ο σύζυγος να κάνω τις πληρωμές μας, να πάω να ψωνίσω και όλα τα υπόλοιπα. Τα χρήματα ήταν και είναι, σε ένα σημείο που ξέρουμε και οι 2 και ό,τι χρειαστεί ο καθένας (πολύ φειδωλά βέβαια πια) παίρνει χρήματα και κάνει τη δουλειά του. Πλέον είναι τόσο λίγος ο μισθός που δε προλαβαίνουμε να κάνουμε τίποτα βέβαια...

katerina1986
28-01-14, 14:26
μια φορα κοριτσια θυμαμαι πριν παντρευτουμε ειχαμε ακομα σχεση με τον αντρουλη μου και ειχαμε παει σπουπερ μαρκετ μαζι. παμε τα πραγματα με το καροτσι στο αυτοκινητο και εκεινος μετα πηγε να αφησει το καροτσι. εγω μπηκα στο αυτοκινητο και εκανα πως εφευγα για να δω τι θα κανει. ο καλος μου ετρεχε πισω μου για να με προλαβει και εγω η κακουργα σταματουσα και μολις με εφτανε και ξαναξεκινουσα. ανωριμοτητες η κακουργα χαχαχα οσο το σκεφτομαι κατουριεμαι στα γελια

katerina1986
28-01-14, 14:56
:mad::mad::mad::mad::mad::-Pμια φορα κοριτσια θυμαμαι πριν παντρευτουμε ειχαμε ακομα σχεση με τον αντρουλη μου και ειχαμε παει σπουπερ μαρκετ μαζι. παμε τα πραγματα με το καροτσι στο αυτοκινητο και εκεινος μετα πηγε να αφησει το καροτσι. εγω μπηκα στο αυτοκινητο και εκανα πως εφευγα για να δω τι θα κανει. ο καλος μου ετρεχε πισω μου για να με προλαβει και εγω η κακουργα σταματουσα και μολις με εφτανε και ξαναξεκινουσα. ανωριμοτητες η κακουργα χαχαχα

Koalaki
28-01-14, 15:01
Εγώ μάλλον πρέπει να απαγορεύσω στον άντρα μου την πρόσβαση σε σούπερ μάρκετ!!!:D

Ομοιως!!! Οποτε παει ο ανδρας μου (μονος του) στο μαρκετ και του εχω δωσει λιστα με 10 ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πραγματα μου ερχεται πισω με 15, παιρνει παντα κατι για την κορουλα μας (18 μηνων) και για εμενα (απο ρουχα μεχρι ειδη σπιτιου).

Το ταμειο του σπιτιου το εχει ο ανδρας μου αναγκαστικα, διοτι ζει και εργαζεται σε αλλη πολη και τον βλεπουμε 2-3 φορες τον μηνα. Μου αφηνει ομως ενα σεβαστο ποσο για να μπορεσω να ανταπεξελθω στα καθημερινα εξοδα κυριως της κορης μου (γαλα φρεσκο κλπ) και εν συνεχεια στα δικα μου, ενω ο συζυγος πληρωνει τους λογαριασμους. Υπαρχει ο μισθος του συζυγου των 1200+ με δικο μας σπιτι (χωρις δανειο, ενω εκει που μενει ο συζυγος δεν υπαρχει ενοικιο), ενω εγω γενικα εργαζομαι απο το σπιτι, απλα μετα τη γεννηση της κορης μας σταματησα μεχρι νεωτερας, γιατι ηθελα να την μεγαλωσω εξ ολοκληρου εγω και να τησ αφιερωσω τον μεγιστο χρονο μου, εφοσον δεν τιθεται οικομονικο θεμα. Στο μελλον θα ξεκινησω παλι να εργαζομαι καποια στιγμη...!!!

Χαρά-Μαρία
28-01-14, 15:20
Εμενα μου εχει απαγορευσει εμενα να πηγαινω σουπερ! Εκεινος κραταει τη λιστα με ευλαβεια....και φτανει γυρω στα 450-600 το μηνα αναλογα τα απορρυπαντικα κανουν τη διαφορα σε καθε μηνα.... αν παω εγω, παει η λιστα στα 1600+:mrgreen:.....ειμαι σπαταλη αστο. Καποια επανω εγραψε «καποιοι συναδελφοι παιρνουν ΜΕΧΡΙ και καφε στο γραφειο» και με ξενισε, εννοειται θα παρω καφε ολοι παιρνουμε....αλλα εγω θα παρω και κρουασαν, και τυροπιτα, και 3 σοκολατες, και φρουτα, και ο,τι μου ερθει να φαω στο γραφειο....:rolleyes:
Μαλλον το ταμειο πρεπει να το κραταει αυτος....αλλα μην του το πειτε!

katerina1986
28-01-14, 15:34
επειδη ο αντρας μου ειναι σπαταλος καθε φορα που παμε σουπερ μαρκετ του λεω πως αν το παρακανει θα γυρισει με τα ποδια σπιτι.μια φορα το εκανα και απο τοτε εχει σφιχτει καπως προσπαθει δλδ

ekavi_
28-01-14, 15:36
Το έχω γράψει ξανά, αλλά τα 200 ευρώ το μήνα σουπερμαρκετ λέγοντας ταυτόχρονα ότι δεν στερείσαι τίποτα-δεν σου λείπει τίποτα, μου φαίνεται εξωπραγματικό...

Εμείς με 2 παιδιά, με λίστα για τα απαραίτητα, αποφεύγοντας κατεψυγμένα,προμαγειρεμένα,έτοιμα κτλ που είναι πιο ακριβά, με μια σχετική έρευνα στις τιμές-προσφορές (κρατώντας και ένα επίπεδο ποιότητας) και με τυχόν σπατάλες τίποτα σοκολάτες για τα παιδιά, στάνταρ φθάνουμε στα 500-600 το μήνα (μαζί με κρεατικά και ψαρικά πιο σπάνια).

Άρα λυπάμαι που το αμφισβητώ, αλλά με 200 το μήνα σουπερμάρκετ, οι στερήσεις είναι σίγουρα πολλές. Εκτος και αν εννοείτε 200 στο σούπερ, 100 στον κρεοπώλη, 50 στη λαική κτλ :smile:

ΑΝΝΑ24
28-01-14, 15:40
Εγώ πέρσι πήγαινα πιλάτες (αι αι τι θυμήθηκα), και ξύνιζα όταν ερχόταν η ώρα να δώσω το 40άρι.
Βόλευε όμως τα Σάββατα και το συνδύαζα με σουπερ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.
Ε, έκανε απόσβεση το πιλάτες!!!!:twisted:

ΜΑΡΙΤΑ
28-01-14, 15:43
ekavi αν δεις το ποστ μου γράφω ότι με 300 ευρώ σύνολο παίρνουμε τα βασικά και λίγα παραπάνω από τα βασικά, όχι σπατάλες δηλαδή όπως κάναμε παλιά γιατί απλά δε μας παίρνει να δώσουμε 500 ευρώ το μήνα στο σούπερ, αλλά περνάς με αυτά τα λεφτά το μήνα σου και τρως και κρέας και ψάρι και τυριά και γιαούρτια και από όλα απλά με μέτρο.

Χαρά-Μαρία
28-01-14, 15:47
Παιδια δυο ειναι τα τινα: ή εχουμε διαφορετικη λιστα για ψωνια ή παμε σε σουπερ που μας γδυνουν!..................:grin:

Koalaki
28-01-14, 22:13
Εγω κοριτσια ξεχασα να γραψω οτι στο μαρκετ ξοδευουμε περιπου 500€ μηνιαιως (μεσα στα 500€ βαζω και αυτα που ξοδευω για το φρεσκο γαλα κλπ που χρειαζεται να παιρνω απο το μινι μαρκετ της γειτονιας, το καθημερινο δλδ) συμπεριλαμβανομενων και των κρεατων/ψαριων, φρουτων/ζαρζαβατικων. Φρουτα και σαλατα εχουμε καθε μερα στο γευμα μας, ενω κρεας/ψαρι 2 φορες την εβδομαδα.
Εχουμε ενα αυτοκινητο, ενα μηχανακι και δεν καπνιζουμε. Επισης ορισμενες φορες περισσευουν χρηματα τα οποια αποταμιευουμε απαραιτητως!!!

katerina1986
28-01-14, 22:59
καλη ιδεα ειναι το μηχανακι γιατι ο δικος μου εχει βγαλει καλους ο καημενος απο το περπατημα.δεν ξερω αν εχει περασει αλλο ζευγαρι το δικο μας. τον λυπαμαι τον αντρουλη μου

ekavi_
29-01-14, 15:33
ekavi αν δεις το ποστ μου γράφω ότι με 300 ευρώ σύνολο παίρνουμε τα βασικά και λίγα παραπάνω από τα βασικά, όχι σπατάλες δηλαδή όπως κάναμε παλιά γιατί απλά δε μας παίρνει να δώσουμε 500 ευρώ το μήνα στο σούπερ, αλλά περνάς με αυτά τα λεφτά το μήνα σου και τρως και κρέας και ψάρι και τυριά και γιαούρτια και από όλα απλά με μέτρο.

Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε εσένα.

Απλώς κάπου είχα δει (και πιο παλιά) για 200 με 250ευρώ λέγοντας ταυτόχρονα ότι δεν τους λείπει τίποτα... ε, δεν μπορεί κάποιες θυσίες-στερήσεις έχουν γίνει για να μπορείς να συντηρείς 4μελη οικογένεια με τέτοιο ποσό βάζοντας μέσα τρόφιμα, απορρυπαντικά, παιδικά προιόντα κτλ

ΜΑΡΙΤΑ
29-01-14, 22:58
Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε εσένα.

Απλώς κάπου είχα δει (και πιο παλιά) για 200 με 250ευρώ λέγοντας ταυτόχρονα ότι δεν τους λείπει τίποτα... ε, δεν μπορεί κάποιες θυσίες-στερήσεις έχουν γίνει για να μπορείς να συντηρείς 4μελη οικογένεια με τέτοιο ποσό βάζοντας μέσα τρόφιμα, απορρυπαντικά, παιδικά προιόντα κτλ

ναι το ξέρω ότι δεν αναφερόσουν συγκεκριμένα σε μένα απλά έγραψα στο δικό μας σπίτι πως λειτουργεί το θέμα σούπερ μάρκετ. Συμφωνώ μαζί σου δε γίνεται με 200 ευρώ να μη σου λείπει τίποτα και μάλιστα 4μελή οικογένεια, και εμείς έχουμε κόψει πολλά πράγματα και ψωνίζουμε αρκετά στις προσφορές που βάζει το σούπερ μας κάθε βδομάδα....αλλά και 600 ευρώ είναι πάρα πολλά, δηλαδή θέλετε 200 ευρώ τη βδομάδα; πάρα πολλά..πιστεύω ότι με 350 με 400 ευρώ το μήνα ούτε σου λείπει τίποτα ούτε παίρνεις περιττά πράγματα

lucia
30-01-14, 00:21
Οσο για Σ/Μ με πάνες θυμάμαι το '98 πχ με δραχμές, ήταν 20.000 δρχ την εβδομάδα δηλαδή τωρινά 60 € άρα 240 το μήνα. Με 1 παιδί, 16 χρόνια πρίν που ήταν πολύ πιο φθηνά τα προιοντα.

οφ τόπικ, αλλά μήπως εννοείς 2.000 δρχ τη βδομάδα? Γύρω στα 6 ευρώ σημερινά δηλαδή, αν υποθέσουμε οτι σήμερα θέλουμε γύρω στα 10-15 ευρώ τη βδομάδα? Με όλο το θάρρος, μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό που γράφεις.
Ή για να το πώ αλλιώς, 60 ευρώ τη βδομάδα που γράφεις, είναι 4 μεγάλα πακέτα των 46 ή 50 τμχ (και καλή μάρκα, τύπου πάμπερς ή μπειμπιλίνο). Ε υπάρχει μαμά που να αλλάζει 200 πάνες τη βδομάδα ή εγώ κάνω κάτι λάθος?

Οι στερήσεις και οι θυσίες είναι κάτι σχετικό. Κάτι που κάποιος μπορεί να το θεωρεί στέρηση, για κάποιον άλλον μπορεί να μην είναι. Έχω ξάδερφο που δεν εννοεί να καταλάβει οτι ο άντρας μου κι εγώ τρώμε λαχανόρυζο/σπανακόρυζο/φασόλια μαυρομμάτικα/σκέτο από γιουβέτσι για βραδινό (νομίζω πως η ένστασή του έγκειται στο ότι δεν τρώμε 6 μέρες τη βδομάδα κοψίδι όπως αυτός). Για μας ουδόλως είναι στέρηση όταν και το κρέας μας, και το ψάρι μας, και το κοτόπουλό μας θα φάμε μες τη βδομάδα.

katerina1986
30-01-14, 00:32
σε εμας λυπαμαι τον αντρα μου που στερειται παρα πολλα ο καημενουλης μου

manoulina
30-01-14, 11:13
Οι στερήσεις και οι θυσίες είναι κάτι σχετικό. Κάτι που κάποιος μπορεί να το θεωρεί στέρηση, για κάποιον άλλον μπορεί να μην είναι. Έχω ξάδερφο που δεν εννοεί να καταλάβει οτι ο άντρας μου κι εγώ τρώμε λαχανόρυζο/σπανακόρυζο/φασόλια μαυρομμάτικα/σκέτο από γιουβέτσι για βραδινό (νομίζω πως η ένστασή του έγκειται στο ότι δεν τρώμε 6 μέρες τη βδομάδα κοψίδι όπως αυτός). Για μας ουδόλως είναι στέρηση όταν και το κρέας μας, και το ψάρι μας, και το κοτόπουλό μας θα φάμε μες τη βδομάδα.

Συγνώμη , και με όλο το θάρρος,αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου.
Για παράδειγμα, απο όσα ανέφερες, εμείς δεν τρώμε λαχανόρυζο-σπανακόρυζο- πρασόρυζο και τέτοια φαγητά. Δεν μας αρέσουν δηλαδή. Φασόλια και ειδικά τα μαυρομάτικα, εγώ απο το πατρικό μου θυμάμαι οτι τα τρώγαμε αλλά σαν σαλάτα (με κρεμμυδάκι κλπ.) Συνεπώς έτσι έχω μάθει και το συνεχίζω και τώρα... Όσο για το γιουβέτσι... πρώτον δεν μπορώ να φάω σκέτο κριθαράκι, και δεύτερον επειδή έχει αρχίσει να με διακατέχει τελευταία και αναγκαστηκά ένα πνεύμε οικονομίας, δεν θα έβαζα ποτέ φούρνο να καψει, για να μαγειρέψω σκέτο κριθαράκι χωρίς κρέας...

Οπότε δεν μπορώ να μην καταλάβω τον ξάδερφο σου στην ένσταση του....

Και εμείς μπορεί να τρώμε συχνά κρέας, και άσπρο και κόκκινο, αλλά όχι κάθε μέρα. Υπάρχουν τόσα που μπορεί να φάει κανείς...

Όλα αυτά που λες μου θυμίζουν μια θεία μου, που μαγείρευε στο γιο της και στον άντρα της για κυρίως πιάτο κουνουπίδι γιαχνί, σπανακόπιτα και τέτοια, και νευρίαζε γιατί ο γιος της δεν ήθελε το κουνουπίδι ας πούμε και έτρωγε σουβλάκια. Παράλογο το βρίσκεις??
Αααα και πάλι τις πίτες, εμείς δεν τις τρώμε σαν κυρίως αλλά σαν... συνοδευικό να το πω?? Κατι έξτρα τέλος πάντων. Αν φτιάξω πίτα θα είναι γιατί θα έχω όρεξη να ασχοληθώ με κάτι ή θα τη λαχταρίσω. Δεν θα την σκεφτώ όμως στο μενού της ημέρας.

Όπως βλέπεις λοιπόν, όλα είναι θέμα συνηθειών και γούστου.;)

ΑΝΝΑ24
30-01-14, 11:21
Εγώ πιστεύω ότι η διατροφή της Lucia είναι η σωστή.
Από διατροφική, θερμιδική και οικονομική άποψη.

* Το κριθαράκι γίνεται φοβερό στο βαθύ τηγάνι, με θυμάρι και λίγη φρέσκια ντομάτα.
Αν μετά ανακατέψεις και τετράγωνα κομματάκια φέτα, είναι αριστούργημα!!!

manoulina
30-01-14, 11:33
Εγώ δεν είπα αν είναι σωστή ή όχι. Λέω οτι είναι καθαρά θέμα γούστου. Εμένα μου αρέσει ας πούμε πολύ το ζυμαρικό. Μακαρόνια και τίποτα άλλο. Τι πιο φθηνό?

Παρ'όλ αυτά στο σούπερ, χωρίς χασάπη και λαϊκή, και πολύ οικονομικά πλέον ξοδεύω γύρω στα 120-150€ το μήνα και ειμαστε 2 άτομα, και με πολλές στερήσεις.

ΜΑΡΙΤΑ
30-01-14, 11:46
Μια χαρά φαγητά είναι τα σπανακόρυζα\ λαχανόριζα\όσπρια γενικότερα αλλά να τα φας μία Τετάρτη και Παρασκευή ή τελοσπάντων 2-3 φορές τη βδομάδα το μεσημέρι (για βράδυ δε τρως τέτοια φαγητά)..τις άλλες μέρες θες όμως κρεατάκι,ψαράκι, κοτοπουλάκι...α και το κριθαράκι σκέτο μια χαρά φαί είναι αλλά για ελαφρύ βραδινό (σκέτο το λέω απλά κριθαράκι για να το πω γιουβέτσι πρέπει να έχει και κρεατικό μέσα).
Αν τρώγαμε 5-6 φορές τη βδομάδα τέτοια φαγητά προφανώς θα ξοδεύαμε λιγότερα στο σούπερ αν και το πιθανότερο είναι να με χώριζε ο άντρας μου...χαχαχα

ΑΝΝΑ24
30-01-14, 11:49
Υπάρχει καλύτερο και χειρότερο διατροφικά.
Δεν είναι μόνο το γούστο που πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν, άσχετα με την οικονομία.
Δεν κάνω κύρηγμα, τα λέω να τα ακούω κι εγώ!
Εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι με μπριζόλα-πατάτες-μακαρόνια-κλπ, επειδή ο πατέρας μου δεν ήθελε τίποτα άλλο.
Όταν γνώρισα τον άντρα μου, και είδα ότι η μαμά του που είναι εξαιρετική μαγείρισσα σέρβιρε σε ημερήσια διάταξη αυτά τα φαγητά (γίιγαντες, μπριαμ, σπανακόρυζο, πρασόπιτα, κλπ) κατάλαβα ότι αυτή η διατροφή υπερέχει σε θρεπτική αξία και παχαίνει λιγότερο.

lop
30-01-14, 12:17
[QUOTE=lucia;2632665]οφ τόπικ, αλλά μήπως εννοείς 2.000 δρχ τη βδομάδα? Γύρω στα 6 ευρώ σημερινά δηλαδή, αν υποθέσουμε οτι σήμερα θέλουμε γύρω στα 10-15 ευρώ τη βδομάδα? Με όλο το θάρρος, μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό που γράφεις.
Ή για να το πώ αλλιώς, 60 ευρώ τη βδομάδα που γράφεις, είναι 4 μεγάλα πακέτα των 46 ή 50 τμχ (και καλή μάρκα, τύπου πάμπερς ή μπειμπιλίνο). Ε υπάρχει μαμά που να αλλάζει 200 πάνες τη βδομάδα ή εγώ κάνω κάτι λάθος?

Το έγραψα για να δείξω αντιστοιχεία του '96, στο Σ/Μ για τριμελή οικογένεια, με το σήμερα. ΚΑΙ ΝΑΙ εννοώ 20.000δρχ και όχι 2.000δρχ γιατί εννοώ ΟΛΟ το Σ/Μ και όχι ΜΟΝΟ ΠΑΝΕΣ ΦΥΣΙΚΑ!!! Δηλαδή για όποιον δεν κατάλαβε : πάνες εβδομάδας, γάλα μωρού, ψάρι - κρέας, λαχανικά, απορρυπάντικά κλπ. Τα βρισκεις πολλά ? Και είμαι σίγουρη για το νούμερο γιατί κρατούσα και κρατώ εγώ τον οικονομικό σχεδιασμό.

ekavi_
31-01-14, 09:22
αλλά και 600 ευρώ είναι πάρα πολλά, δηλαδή θέλετε 200 ευρώ τη βδομάδα; πάρα πολλά..πιστεύω ότι με 350 με 400 ευρώ το μήνα ούτε σου λείπει τίποτα ούτε παίρνεις περιττά πράγματα

Ναι, μας βγαίνει περίπου 150-200 ευρώ στο 10ήμερο. Αλλά όταν λέω σουπερμάρκετ εννοώ τα πάντα μέσα.
Δηλαδή και κρέας (που θα το πάρω από κρεοπωλείο απλώς το βάζω στα έξοδα σουπερμάρκετ), ψάρι πιο σπάνια (προτιμώ φρέσκο), τρόφιμα όλων των ειδών (ζυμαρικά, λαχανικά, τυριά, όσπρια κτλ), απορρυπαντικά, τυχόν καλλυντικά ευρείας κατανάλωσης (σαμπουάν κτλ), χαρτικά, κτλ. Δεν νιώθω ότι στερούμαι κάτι ή ότι στερώ κάτι από τα παιδιά, αλλά κάνω προσεκτική λίστα ώστε να μην πετάω πράγματα και να πάρω ακριβώς ότι χρειαζόμαστε. Δεν κάνω σπατάλες δηλαδή, αλλά ούτε στερούμαστε κάτι βασικό.

Βέβαια πράγματι οι στερήσεις και οι θυσίες είναι κάτι σχετικό όπως είπε η Lucia και ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Εγώ προσπαθώ απλώς να μην ρίξω την ποιότητα του φαγητού που παίρνω.

lelaki1980
31-01-14, 10:21
κοριτσια περα απο την πλακα τωρα πιστευω οτι ειναι περιπου οσα λεει η ekavi....δεν ειναι 600 ειναι 500 σιγουρα αν και παλι τονιζω να θελεις να εχεις τα παντα χωρις υπερβολες...και το μοσχαρακι σου και το ψαρι σου και τα παντα.δεν μιλαμε για κρεμα ημερας και βαφες μαλλιων απο τα μαρκετ!!μιλαμε αποκλειστικα για φαγητο.εγω σε προηγουμενο ποστ που μιλησα και που ειπα χαλαω 200 ευρο το μηνα αναγκαστικα με αρκετες στερησεις δηλαδη ψαρι η μικρη εχει να φαει κανα 2μηνο φτανουν τα 200 ευρο επειδη κυνηγαω τις προσφορες και τα ζυμαρικα βουτυρα γιαουρτια φρυγανιες καφε χαζαρη αρακας φασολακια κτλ ειναι επειδη παιρνω προιοντα careffoyr τα οποια ειναι πολυ πιο φτηνα απο τις πιο γνωστες μας μαρκες...ας πουμε δεν μπορω να δωσω για να κανω εναν αρακα 5 ευρο μονο και μονο για να ειναι μπαρμπασταθης θα παρω με 2 ευρο του careffoyr!δεν ειναι το ιδιο νοστιμος αλλα anyway....αυτο εννοει η ekavi νομιζω που λεει για ποιοτητα φαγητου.....αν λοιπον εγω δεν επαιρνα αυτα τα προιοντα το μαρκετ μου θα ηταν σχεδον τα διπλα το μηνα δηλαδη 400 ευρο χωρις να στερηθεις τοσο πολυ!κανονικα ειπαμε για να μην στερηθεις καθολου θελεις 500 ευρο για μενα για τετραμενη οικογενεια....το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα γιατι ειναι το μονο που με καιει αυτη τη στιγμη;);););)

ekavi_
31-01-14, 10:35
.ας πουμε δεν μπορω να δωσω για να κανω εναν αρακα 5 ευρο μονο και μονο για να ειναι μπαρμπασταθης θα παρω με 2 ευρο του careffoyr!δεν ειναι το ιδιο νοστιμος αλλα anyway....αυτο εννοει η ekavi νομιζω που λεει για ποιοτητα φαγητου.....

Ναι αυτό εννοώ.

Επίσης δεν θα πάρω κρέας σε προσφορά από το σουπερμάρκετ. Θα πάρω από το κρεοπωλείο καλό κομμάτι κρέας.

Δεν θα ψάξω να πάρω το φθηνότερο τυρί για τα παιδιά. Θα πάρω αυτό που τους αρέσει. Μία φορά έκανα το λάθος να με τραβήξει η τιμή και να πάρω άλλο τυρί και τελικά το έφαγα μόνη μου γιατί δεν τους άρεσε καθόλου.:D

Δεν θα πάρω ψάρι από το σουπερμάρκετ, έστω και πιο σπάνια θα πάρω από ιχθυοπωλείο.

Αυτό εννοώ ότι δεν ρίχνω την ποιότητα του φαγητού. Αλλά και να την έριχνα, πόσο κέρδος να είχα το μήνα; 50-100ευρώ; Και πολλά λέω. Παρακάτω δεν πάει... Μετά αρχίζουν οι στερήσεις (για εμένα).

andreana
17-02-14, 23:04
lucia Eμείς έχουμε -νομίζω- κοινή διαχείρηση (δουλεύει μόνο ο σύζυγος, μισθός 1500). Ενοίκιο/Δεη/Οτε/Ευδαπ τα πληρώνω ή εγώ, ή εκείνος, ανάλογα ποιός έχει όρεξη και τίνος είναι στο δρόμο του. Σούπερ μάρκετ/λαική/κρεοπώλη πηγαίνω μόνο εγώ οπότε πληρώνω εγώ.
Κρατάμε απο 100-150 ευρώ ή εκεί γύρω για τα έξοδα του καθενός και μας μένει και ένα καλό ποσό για αποταμίευση κάθε μήνα.[

100-150 ευρώ το μήνα χαρτζιλικι ο καθένας? μόνο τόσα?
και πως σας μένουν για αποταμίευση με σουπερ μάρκετ, κροπωλείο και πάγια???
Πες μου το μυστικο γιατι δεν ξέρουμε καθόλου να χειριζόμαστε τα οικονομικα μας :cry:

LA LATINA
18-02-14, 10:43
Κάναμε κάποιες αλλαγές λόγω κρίσης. Παραδώσαμε το ένα αυτοκίνητο, πήρε ο άντρας μου μηχανάκι με δόσεις. Ξέχασα να πω ότι δουλεύει μόνο ο άντρας μου, αλλά το σπίτι είναι δικό μας και παίρνω και ένα νοίκι 200 ευρώ. Τα λεφτά έρχεται και μου τα βάζει στην τσάντα μου από μόνος του. Πάντα κανονίζω να "θάψω" σε καμιά τσεπούλα ένα δυο πενηντάρικα, και μετά όταν τελειώσουν τα λεφτά, τσουπ, του λέω, "εγώ έεεεεεεεχω" και χαίρεται πολύ που τον ξελασπώνω γιατί στάνταρ τα λεφτά τελειώνουν κάθε μήνα νωρίτερα.

Στη διατροφή μας δεν έχουμε κάνει εκπτώσεις.....γιατί τα παιδιά πρέπει να φάνε και το κρέας τους και το ψάρι τους και τα φρούτα τους κλπ αλλά σ΄αυτό έχουμε και βοήθεια εκατέρωθεν, κρέας, τυρί, λάδι, φρούτα, μου τα φέρνουν (όχι οτι δεν ψωνίζω κι εγώ, απλά έχω και ενίσχυση). Επίσης στην ένδυση και υπόδηση των παιδιών ηρεμήσαμε λίγο, παλιά έδινα για ένα ζευγάρι παπούτσια 100 ευρώ, τώρα όχι πια.

Στον εαυτό μου έχω κόψει τα άπαντα, ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά, ούτε για πλάκα δεν αγοράζω πλέον......το μοναδικό μου έξοδο είναι το τσιγάρο, το οποίο επίσης από ένα πακέτο τη μέρα το έκανα 3 πακέτα τη βδομάδα. Ο σύζυγος επίσης έχει αφανίσει τα προσωπικά του έξοδα.

Γλυτώνω πολλά λεφτά κάνοντας κάποιες αγορές απο το ebay, πχ τα παιδιά θέλανε στολές, αυτές που θέλανε εδώ είχανε 40 η μια και τις πήρα 20 τη μία από Αγγλία....επίσης γλυτώνω πολλά λεφτά επειδή δεν πάω σουπερμαρκετ, κάνω λίστα και παραγγέλνω απ το τηλέφωνο.....μιλάμε για πολλά λεφτά κέρδος όμως γιατί γλυτώνω όλα εκείνα τα άχρηστα που γεμίζουν απλά τις σακούλες.

Στο μπαμπά μας χρωστάνε ακόμα τον μισό Οκτώβριο, οπότε όπως καταλαβαίνετε οφείλουμε να είμαστε φειδωλοί.....

melpo
03-07-14, 15:45
Λοιπόν θα σας γράψω και εγώ τη περίπτωση μου μήπως βγάλω καμία άκρη. Διάβασα πολλές περιπτώσεις αλλά δεν βρήκα κάποια παρόμοια με τη δική μου. Εγώ σταμάτησα να δουλεύω αφότου εέμεινα έγκυος κ έκτοτε είμαι σπίτι με το μωρό. Ο σύζυγος έχει μαγαζί, είναι έμπορος. Οικονομικό πρόβλημα δεν υπάρχει, τσιγκουνης και γύφτος δεν είναι άλλα έχει μια απίστευτη εμμονή με τη θεωρία ότι πρέπει να έχει λίγα λεφτά στη τσέπη για να μην του φεύγουν γρήγορα. Τώρα όσο αφορά τα έξοδα του σπιτιού εκείνος πληρώνει όλους τους λογαριασμούς νοίκι δεν έχουμε, εκαι μου δίνει ένα ποσό για τα έξοδα του σπιτιού... σχεδόν κάθε μέρα. Δηλαδή 20 και 30 ευρώ κλπ και εγώ νιώθω σαν ηλίθια που πρέπει συνεχεία να του ζητάω χαρτζηλικακι. Φυσικά και του το έχω πει επανειλημμένα αλλά δε θέλει να αλλάξουμε κάτι.σε αυτό. Λογαριασμό φυσικά κ έχει το δικό του στον οποίο δεν έχω πρόσβαση. Και εγώ έχω βέβαια τον δικό μου από το καιρό Π δούλευα όπου μου έχουν μείνει ελάχιστα χρήματα Κ δε θέλω να τα πειράζω. Μετά από μαραθώνιους καβγάδες δέχτηκε να ανοίξουμε ένα κοινό λογαριασμό όπου μου έβαλε στην αρχή 1000 ευρώ αλλά στη συνέχεια δε ξαναεβαλε. Γενικά δουλεύει κ έχει το ταμείο του από πολύ μικρός και ενώ μου δίνει ότι μα ότι του ζητήσω κ δεν μ έχει πει ποτέ όχι θέλει να μου το δίνει λίγο λίγο δηλαδή θέλεις να πάρεις χαλί πάρε τόσα σουπερμάρκετ πάρε τόσα. Εμένα αυτό όμως μ έχει κουράσει δε μ'αρέσει να του ζητάω συνέχεια κ επίσης δεν νιώθω ότι έχουμε κοινό ταμείο δεν δέχεται με τίποτα να έχω πρόσβαση στο δικό ΤΟΥ λογαριασμό. Θα μ πείτε κ συ έχεις το δικό σου μα τον έχω γιατί αυτός δεν δέχεται να.τα ενώσουμε. Και να προσθέσω ότι εγώ είμαι η φτωχή της υπόθεσης ουσιαστικά με πήρε με το βρακί μου. Είμαι παράλογη που νιώθω ανασφάλεια;; Τι κάνω;;
ΥΓ. Ξέχασα να πω ότι πηγαίνω κ βοηθάω στο μαγαζί κάθε μέρα όσο μπορω με το μωρό!!!