PDA

Επιστροφή στο Forum : σκολιωση...

IOKASTH
27-03-08, 00:02
εχω μια ανιψια 13 ετων μας συστηνουν να φορεσει κηδεμονα μεχρι τα 18 της..εχει καποιος αντιμετωπισει κατι παρομοιο?ψαχνω επειγοντως εναν ειδικευομενο γιατρο στην σκολιωση στην αθηνα..σας ευχαριστω προκαταβολικα..

mama
27-03-08, 16:24
Iokasti, νομιζω πως το Παιδων Πεντελης έχει ειδικό τμημα!!

markela293
01-06-08, 20:23
εχω μια ανιψια 13 ετων μας συστηνουν να φορεσει κηδεμονα μεχρι τα 18 της..εχει καποιος αντιμετωπισει κατι παρομοιο?ψαχνω επειγοντως εναν ειδικευομενο γιατρο στην σκολιωση στην αθηνα..σας ευχαριστω προκαταβολικα.. :lol: Καλησπέρα ΙΟΚΑΣΤΗ.Πολύ καλος παιδοορθοπαιδικος και σχετικός με την σκολίωση υπάρχει στο νοσοκομειο ΚΑΤ.Ονομαζεται Κανελοπουλος δεχεται καθε Τριτη πρωι καθως επισης και σε απογευματινο ραντεβου.Το τηλ. του νοσοκομειου για ραντεβου ειναι το 210628000.Εχω προσωπικη αποψη απο τα παιδια μου.Πολυ καλος γιατρος και καθολου ντιβα.Σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου! :wink: :wink:

demi
08-07-08, 12:16
iokasti τελικα τι εγινε με το παιδακι?
το θεμα σκολιωση ειναι πολυ μεγαλο ....να φορεσει κηδεμονα το παιδι ειναι μια διαδικασια..πως να το πω τωρα......
το παιδι νιωθει αβολα πολυ και ψυχολογικα και θα αντιμετωπισει αρκετες δυσκολιες...
το πηγατε καπου τελικα?φυσιοθεραπευτης εδωσε ασκησεις?(ξερω οτι εχουν φτωχο αποτελεσμα)
για πες..

..hi there...
22-08-08, 20:37
Iokasti, νομιζω πως το Παιδων Πεντελης έχει ειδικό τμημα!!
Πράγματι!!! Πολύ καλοί γιατροί για σπονδ. στήλη. Έκανα εκεί εγχείρηση.

danel
02-09-08, 18:04
Σχετικά με το Παίδων Πεντέλης, αναρωτιέμαι πιά μπορεί να είναι η διαφορά σε σχέση με τα άλλα δύο Παίδων νοσοκομεία. Στο Αγ.Σοφίας και Αγλαίας δηλαδή δεν γνωρίζουν τα ίδια;
Ακόμα μήπως γνωρίζετε εάν κάποιο από τα ιδιωτικά κέντρα σκολίωσης έχουν εξίσου καλή φήμη;

Ευχαριστώ για όποια απάντηση γιατί είμαι κάπως αγχωμένη με αυτό το θέμα. :?

..hi there...
05-09-08, 20:07
Τώρα τελευταία, ο Σπόνδυλος έχει πολλές διαφημήσεις παντού, αλλά νομίζω ότι στο Παίδων Πεντέλης είναι καλύτερα... Έχω ακούσει μέχρι και για κηδεμόνες με ιμάντες.

ΥΓ: κι εγω μαλλον θα φορεσω κηδεμονα μεχρι να μεγαλωσω.

http://www.biomediflex.gr/spinecor/skoliosis_treatment_gr.htm
http://www.spondylos.gr/default.aspx

danel
05-09-08, 21:24
Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έκλεισα ήδη ραντεβού στο παίδων Πεντέλης.
Για να έκανες εγχείριση υποθέτω ότι δεν αντιλήφθηκες τη σκολίωση έγκαιρα ώστε να φορέσεις κηδεμόνα και έτσι να απέφευγες την επέμβαση. Σωστά;

..hi there...
07-09-08, 10:44
Όχι, έπαθα ένα ατύχημα, στο Αγία Σοφία δεν αντιλήφθηκαν έγκαιρα μάλλον τι συνέβη, :x μέχρι να καταλάβουν οι γονείς μου ότι δεν υπήρχε καμία πρόοδος είχα και σκολίωση, πήγα στο Παίδων Πεντέλης έκανα εγχείρηση για το ατύχημα και τώρα θα βάλω κηδεμόνα για τη σκολίωση... Μεγάλη ιστορία... :( Τώρα είμαι σχεδόν μια χαρά. 8)

danel
07-09-08, 12:53
Σου εύχομαι λοιπόν γρήγορη ανάρρωση! :)

..hi there...
20-09-08, 18:19
Ευχαριστώ! :D

ΜΠΕΜΠΗΣ
22-10-08, 22:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ. ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. ΕΙΧΑ ΣΚΟΛΙΩΣΗ ΕΒΑΛΑ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΞΑ. ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ. ΕΦΤΑΣΑ ΤΙΣ 60 ΜΟΙΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΟΝΔΥΛΩΔΕΣΙΑ ΑΦΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΡΥΠΑΓΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ.

sousouraditsa
07-07-09, 07:06
Έκανα κι εγώ εγχείρηση πριν απο 10 χρόνια στο ευγενίδειο νοσοκομείο. Όμως τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο ικανοποιητικά. Φυσικά για τα χρόνια εκείνα έγινε οτι καλύτερο όμως... Πρόσφατα χεριάστηκε να κάνω μια επέμβαση που θα χρειαζόταν να γίνει ολική νάρκωση και δεν έβγαζα με τίποτα τη σπειρομέτρηση με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει επέμβαση. Είμαι σε απόγνωση... :( Εύχομαι να πάνε όλα καλά για την ανηψιά σου!!!!

dimitraz
07-07-09, 08:42
Εμένα με κατάλαβαν στα 14, έβαλα κηδεμόνα και χειρουργήθηκα στα 15. Είχα 60 μοίρες. Η παραμόρφωση στο θώρακα εξακολουθεί να υπάρχει (το αργήσαμε βλέπετε) η σκολίωση όμως διορθώθηκε. Απο τότε δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, δεν πόνεσα ποτέ, γυμνάζομαι, έχω κάνει και ένα τατουάζ πάνω στην τομή και δεν φαίνεται τίποτα..

sousouraditsa
07-07-09, 13:47
Δήμητρα στην πλάτη σου πια δεν φαίνεται τίποτα ? Εμένα δυστυχώς το ένα κόκαλο πετάγεται αρκετά έξω.. Μακάρι να υπήρχε τρόπος να μην φαίνεται η διαφορά αλλα τώρα κ αν ακόμα υπήρχε δεν θα με αφήσουν λόγω χαμηλής σπειρομέτρησης... :cry: Είχα 75 μοίρες..

dimitraz
08-07-09, 08:27
Οχι δε φαίνεται κάτι, εκτός αν εννοείς την ωμοπλάτη δηλαδή τα κόκκαλα που πετάγονται δεξιά και αριστερά της σπονδυλικής στήλης στο ύψος των χεριών. Αυτά πετάγονται αλλά είμαι και πολύ αδύνατη..Ίσως και το ένα να πετάγεται λίγο περισσότερο απο το άλλο εξαιτίας μάλλον της εναπομείνασας παραμόρφωσης του θώρακα. Πρέπει όμως να το ξέρει για να το προσέξει κάποιος. Οι περισσότεροι πιστεύουν πως είμαι εξαιρετικά ευθυτενής και με ρωτούν αν γυμνάζομαι απο πολύ μικρή!!

citron
09-07-09, 11:19
Ειχα διπλη σκολιωση με την θωρακικη στις 60+ μοιρες. Δοκιμασα 2 κηδεμονες αλλα θεωρω οτι ειναι παρα πολυ ψυχοφθορο για εναν εφηβο να φοραει 23 ωρες το 24ωρο αυτο το...κλουβι. Τα αποτελεσματα των κηδεμονων σε μεγαλες σκολιωσεις ειναι αμφιβολα και προσωρινα μιας και αργοτερα στην ζωη ( με μια εγκυμοσυνη, καθως γερναμε ) το προβλημα παραμενει και γινεται χειροτερο.

Εκανα εγχειρηση στα 15 και ειχα την τυχη να την κανω στην Γαλλια με γιατρο τον Dubousset ( αυτον που σχεδιασε τις λαμες και την τεχνικη που χρησημποποιουν τωρα). Η ποιοτητα της ζωης μου θεωρω οτι βελτιωθηκε 100%. Η εγχειρηση πηγε τελεια, μου αφησε καποια κινητικοτητα χαμηλα ( ενω αλλοι ηθελαν να βαλω σιδερο σε ολο το μηκος την σπονδυλικης) και κανω τα παντα. Γυμναζομαι, κανω σκι, αναριχηση και σηκωνω τον δεκακιλο πλεον γιο μου πιο ευκολα και απο τον πατερα του.

Για εμενα, η δυσκολια της σκολιωσης στηνν εφηβικη ηλικια ειναι κυριως ψυχολογικη. Θυμαμαι ποσο ψυχοφθορο ηταν να πηγαινω σε διαφορους σκιτζιδες γιατρους μεχρι να βρω τον σωστο και να λενε σε ενα κοριτσακι 12 ετων που μολις τωρα συνειδητοποιουσε το σωμα της οτι το στηθος της ειναι στραβο, οτι δειχνει παραξενη, οτι πρεπει να διαφερει λογω του κηδεμονα απο ολα τα αλλα παιδακια της ηλικιας της. Για αυτο η επιλογη του γιατρου ειναι πολυ σημαντικη.

Μακαρι να ηξερα καποιον καλο γιατρο να της συστησω αλλα εχουν περασει 17 χρονια απο τοτε που εκανα την εγχειρηση. Αλλα αμα θελει καποιον να μιλησει, στειλε μου πμ, και θα ειναι ευχαριστηση μου.

citron
09-07-09, 11:20
Dimitraz, τι εννοεις εκανες τατουαζ στην τομη? Εχω 2 τομες ναααα και δεν με νοιαζει και πολυ αλλα δεν θα με χαλουσε και να τις εκρυβα και λιγο.

maira95
09-07-09, 11:34
καλημερα και απο μενα ...
εμενα την σκολιωση την ανακαλυψε η μαμα μου οταν ειμουν 11 ετων,φορεσα μια στενη φουστα και παρατηρησε οτι ο ενας μου γοφος ηταν λιγο πιο μεγαλος απο τον αλλον,απο τοτε αρχισαμε να πηγαινουμε σε ορθοπαιδικο στην πατρα ,εχουν περασει πολλα χρονια και δεν θυμαμαι το ονομα του,αρχικα μου συστησε φυσιοθεραπειες και πολλη μα πολλη γυμναστικη με συγκεκριμενες ασκησεις φυσικα
οι μοιρες ηταν 45 ,και την σκολιωση την εχω χαμηλα στη μεση
για να μην σας κουρασω φορεσα κηδεμονα μεχρι τα 17 μου
πραγματικα πολυ κουραστικο αλλα ειχα πολυ ψυχολογικη βοηθεια απο την οικογενεια μου ,χρειαζεται υπομονη και υποστηριξη
φυσικα η σκολιωση μου δεν μειωθηκε αρκετα αλλα ουτε αυξηθηκε που αυτο ηταν και το ζητουμενο
τωρα ειμαι 38 ετων ,γεννησα με φ.τ και τα δυο μου παιδια και ευτυχως δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε στις εγκυνοσυνες μου ουτε στη γεννα
τοτε ειχα επισκεφθει εναν πολυ καλο γιατρο και στην αθηνα
τον κο Σμυρνη ειχε ιατρειο στο κολωνακι, τωρα δεν ξερω, αλλα αν θελει καμμια κοπελα μπορω να ψαξω....

maira95
09-07-09, 11:40
ξεχασα να σας πω οτι φορεσα 2 κηδεμονες,τον πρωτο μου τον ειχαν φτια ξει στην πατρα και τον δευτερο στην αθηνα,στο παγκρατι σε καποιον κο ΕΝΤΙΤ.....λαθος ονομα εγραψα ...............Μαραγκουδακης ειναι το σωστο και οχι Στυλιανουδακησ,τωρα βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει το εργαστηρι του γιατι εχουν περασει και πολλα χρονια.

parafelva
05-08-09, 18:11
Kalispera...Eimai 17 etwn kai diapistosa oti exw skoliosi apo tin pempti dimotikou. Exw parei 1 kidemona apo enan souido stin 8essaloniki. 2 apo germania kai enan telefteo apo ton spondilo stin athina. O xronos pou tous foraw den arkei, alla den mporw parapanw giati ponaw. I skoliosi einai arketa megali alla polu ligoi tin paratiroun. Exw apofasisei na kanw egxeirisi molis enilikiw8w.

eugie
09-10-09, 13:25
Kalhmera,
Eimai 29 etwn kai foresa khdemona apo ta 9 ews ta 17. Auto pou mporw na pw, einai oti xreiazetai megalh upostiriksh apo tous goneis gia na mporesei ena paidi na prosarmostei se mia tetoia katastash. Oi goneis mou antimetwpisan to thema polu thetika kai prospathisan na to metadwsoun etsi kai se emena. Apo thn arxh mou elegan oti auto tha ginei gia na exw isia plati, na kanw wraio swma, kai na mporesw na exw mia wraia kormostasia kai mia lepti mesh... Etsi ksekinisa na to foraw exontas ena stoxo kai perimenontas to kalutero.
Ektos apo thn prwth ebdomada prosarmoghs pou htan arketa epwdhnh, de mporw na pw oti mou dhmiourgise idiaitera problimata. Isws me periorize ligo sthn kinhsh, alla de niwthw na sterithika kati epeidh forousa khdemona...Bebaia den hmoun kai idiaitera uperkinitikh san paidi..... Otan eftasa sta 16-17 th forousa polu ligoteres wres ap'oti sthn arxh opote ta pragmata eginan pio eukola.
O giatros pou me parakolouthouse mou tonise oti einai polu shmantiko na athloumai kathimerina, gia na paramenoun se kinhtikotita oi myes (kati to opoio den akolouthisa).
To problima diorthwthike arketa, kai pleon h sxoliwsh mou den einai emfanhs. Bebaia an me eksetasei orthopaidikos katalabainei oti exw akomh mia elafra sxoliwsh, pou omws de mou dhmiourgei kapoio problima.

Telos na pw oti kai egw tous khdemones mou (allaksa 3 h 4, de thumamai) tous eftiaksa ston Maragkoudaki sto Pagkrati..

aisha62
03-02-10, 20:27
Οι κηδεμόνες αμφισβητούνται πλέον από πάρα πολλούς ορθοπαιδικούς σε όλο τον κόσμο. Αφού η κόρη μου έπαθε κατάθλιψη λόγω του κηδεμόνα 'έπεσα' πάνω σε ένα πολύ καλό ορθοπαιδικό που μου εξήγησε με υπομονή και λεπτομέρειες το θέμα. Για λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο www.backcare.gr ή
www.spinal-deformities.gr/braces.html

citron
03-02-10, 22:52
Οι κηδεμόνες αμφισβητούνται πλέον από πάρα πολλούς ορθοπαιδικούς σε όλο τον κόσμο. Αφού η κόρη μου έπαθε κατάθλιψη λόγω του κηδεμόνα 'έπεσα' πάνω σε ένα πολύ καλό ορθοπαιδικό που μου εξήγησε με υπομονή και λεπτομέρειες το θέμα. Για λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο www.backcare.gr (http://www.backcare.gr) ή
www.spinal-deformities.gr/braces.html (http://www.spinal-deformities.gr/braces.html)

Θα συμφωνησω. Πιστευω πλον οτι οι σκολιωσεις που εμειναν σταθερες, δεν ηταν λογω κηδεμονα αλα γιατι η εξελιξη της συγκεκριμενης σκολιωσης δεν θα προχωροθσε ουτως ή αλλως πολυ.
Περα του ιδιου ορθοπαιδικου προβληματος, πρεπει να κοιταμε και την ψυχολογικη πλευρα, ιδιως σε ενα τετοιο προβλημα που αφορα εφηβους.

Η δικη μου σκολιωση (πολυ μεγαλη) δεν ειχε καμια βελτιωση με τους κηδεμονες. Ειχα φτιαξει κηδεμονες στην Ελλαδα και στην Αμερικη και ακομα θυμαμαι ποσο επωδυνο ηταν για εμενα και σωματικα αλα κυριως, ψυχικα. Στεναχωριμαι μονο με την σκεψη οτι και αλλα παιδια θα πρεπει να περασουν αυτο που περασα ( αν και υπαρχουν πολυ χειροτερα ).

Elli_N
02-03-10, 14:25
Γεια σας κι απο μενα :cool:.Στην Ελλαδα δεν εχουμε ελλειψη ειδικων και καλων γιατρων-και οχι μονο- αλλα τεραστια ελλειψη ενημερωσης δυστυχως. Ειναι φοβερο οταν εχεις ενα προβλημα να μην ξερεις ποιον να ρωτησεις, ευτυχως που εχουμε ανακαλυψει και τα φορουμ δηλαδη και εχουμε μια ελπιδα να βρουμε μια απαντηση.Εγω εφτασα στα 25 μου να εχω πρισμενα ποδια λες και ειμαι 50 και βαλε και να μη μπορω να περπατησω απτους πονους,-δεν θελω να φανω υπεβολικη αλλα νομιζα οτι η ζωη μου οπως την ηξερα ειχε τελειωσει- τελικα ανακαλυψα οτι εχω κι εγω σκολιωση και λορδωση και διαφορα αλλα προβληματα στα ποδια και τον αυχενα τα οποια στραβωναν απο τοτε που υπαρχω και δυστυχως οι γιατροι δεν μου βρισκαν ποτε τιποτα...ισως γιατι ηταν σε πολυ ελαφρια μορφη οταν ημουν πιο μικρη...απλα πονουσε η μεση μου και τα γονατα μου και οι γυμναστες μου λεγαν οτι πρεπει να χασω απο την κοιλια-την οποια δεν ηξερα γιατι την εχω εξαρχης αφου ηταν καπως αφυσικη σε σχεση με το σωμα μου και φυσικα δεν εγινε ποτε υψος μεγαλωνοντας οπως μου λεγαν...:shock:- πλεον (πριν ενα χρονο περιπου) καταλαβα οτι δεν ηταν τοσο κοιλια οσο το πεταγμα απο τη λορδωση που ολο και μεγαλωνε. Λοιπον για να μη μακρυγορω, επειδη και στην Ελλαδα αλλα και στην Αγγλια οπου εζησα, κανενας γιατρος δεν μπορεσε να αντιληφτει το ελαφρυ αλλα ακρως βασανιστικο προβλημα μου,χωρις να θελω να υποτιμησω τους γιατρους απλα εγω επεσα σε ασχετους προφανως, αλλα κι επειδη ενας γιατρος μπορει κυριως να δωσει φαρμακα η να κνει εγχειρησεις-λογο της φυσης του επαγγελματος του- θα λεγα να το ψαξει οποιος εχει προβλημα και με αλλο τροπο. Π.Χ. φυσιοθεραπεια,κι επειδη και πολλοι φυσιοθεραπευτες στην Ελλαδα εχουν ενα συστημα αναποτελεσματικο προτεινω τη δικη μου φυσιοθεραπευτρια.Λεγεται ,edit admin ευτυχως ετυχε να ακουσω για αυτην και μονο εκεινη μπορεσε να εντοπισει τι προβλημα ειχα...και μου εξηγησε οτι η σχολιωση,η λορδωση,τα στραβα ποδια, τα προβληματα στον αυχενα και πολλα αλλα συνδεονται αμεσα μεταξυ τους, και ο πρωτος τροπος που αντιμετωπιζονται ειναι μυικα...και οχι επεμβαινοντας στο ιδιο το κοκαλο. Δεν ξερω να σας πω περισσοτερα εκτος απτο οτι χαρης σε αυτην μπορεσα να βρω τα νιατα μου και παλι,να παψω να ποναω μεσα απο αμεσες θεραπειες και οχι μεσω μηχανηματων,κηδεμονων και αλλων απιπονων και αψυχων μεσων. ΔΕν θελω να φανει σαν διαφημηση απλα επειδη εμενα η συγκεκριμενη φυσιοθεραπευτρια με τις συγκεκριμενες μεθοδους ηταν η λυση στο προβλημα μου θελω να το μοιραστω με οποιον εχει ενα αναλογο προβλημα γιατι ευχομαι κι εμενα να μου το ειχαν πει νωριτερα! Δεν εχετε παρα να παρετε ενα τηλεφωνο και να της πειτε τον προβληματισμο σας να σας εξηγησει τι μπορει (και τι οχι) να κανει για την περιπτωση σας,και ειναι αρκετα ειλικρινες ατομο,αν δεν μπορει να κανει κατι το λεει δεν ψαχνει για πελατες ουτε χρεωνει επισκεψεις για να σας δει π.χ. Επισεις εκτος απο ακραιες περιπτωσεις (οπου χρειαζεται ιατρικη παρεμβαση) μπορει να διορθωσει τετοιου ειδους προβληματα σε ΟΛΕΣ τις ηλικιες,σαν ασθενης της επι ενα χρονο εχω δει απο μωρα μεχρι ανθρωπους ανω των 80 οι οποιοι αν οχι ξεπερασαν τελειως το προβλημα τους,τουλαχιστον μπορουν να εχουν μια καλυτερη κινητικοτητα χωρις να υποφερουν και να περιμενουν να πεθανουν για να ησυχασουν.Την προτινω ανεπιφυλακτα και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου αυτο το ποστ να βοηθησει εστω και εναν ανθρωπο.
Ξερω οτι συνεχιζω να ακουγομαι σαν διαφημηση :???: αλλα ειμαι αληθινο περιστατικο :razz: και το μονο που θελω ειναι να βοηθησω και οποιος εχει καποια απορια μπορει να επικοινωνησει μαζι μου για περισσοτερες λεπτομεριες. Μπηκα στο κοπο να γραψω ολα αυτα επειδη συγκινηθηκα ιδιαιτερα διαβαζοντας για κηδεμονες και εγχειρησεις...πραγματικα με θλιβει η σκεψη οτι ισως να μην ηταν απαραιτητη ολη αυτη η ταλαιπωρια και ο πονος -ειδικα για ενα μικρο παιδι- και αξιζει να δωσουμε μια ευκαιρια στο παιδι μας ή τον εαυτο μας να εχει μια πιο ανοδυνη θεραπεια :sad:.
Φυσικα και σε καποιες περιπτωσεις ειναι αναποφεκτο αλλα και σε πολλες πραγματικα δεν ειναι..απλα οι γιατροι εχουν ενα συγκεκριμενο τροπο προσεγγισης του προβληματος και αναλογα τις γνωσεις αλλα και την ηθικη τους δρουν αναλογα...Επειδη δεν ξερω αν επιτρεπεται να δωσω το τηλ βρειτε στις πληροφοριες το τηλεφωνο της, (ή επισκεφτειτε το site της edit admin) και απλα παρτε ενα τηλεφωνακι και ψαξτε το.Το φυσιοθεραπευτηριο ειναι στη .edit admin

Αν εμαθα κατι τοσο καιρο κανοντας θεραπειες μαζι της ειναι οτι ολα διορθωνονται, αρκει να βρεις καποιον που ξερει πραγματικα τι κανει. Σας ευχομαι ολοψυχα να βρειτε τη λυση οπως τη βρηκα κι εγω εκει που δεν το περιμενα και τωρα παω πολυ καλυτερα...και εχω μαθει να στεκομαι πιο σωστα για να μην ξαναχαλασω το σωμα μου που τοσο το αγαπαω :rolleyes:.
Φιλικα, Ελενη, 27

Ευαγγελη
15-04-10, 20:59
Καλησπέρα.Ειμαι καινουρια στο forum και θα ηθελα να με βοηθησετε.Η κορη μου ειναι 13 χρονων και εχει σκολιωση 32 μοιρ.Η διαγνωση εγινε στο ΚΑΤ απο τον κ.Μπουντη ο οποιος μας συστησε να φορεσει κηδεμονα.τον παραγγειλαμε σ ενα εργαστηρι στο Μοσχατο.Πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να κανουμε για να βοηθησουμε τη μικρή;Θα εχει βελτίωση με το να τον φοράει;:-(

v & a
16-04-10, 01:25
μια ξαδερφη μου ειχε σκολιωση και το φορουσε για αρκετα χρονια. μετα την εφηβεια της που το σωμα της διαμορφωθηκε σωστα ειναι ολα μια χαρα εχει κανει κ 2 παιδακια και λοιπα και λοιπα. Αλλωστε τωρα πια ολα αυτα τα προβληματα διορθωνονται απο οσο γνωριζω, (η ξαδερφη μου φαντασου ηταν και 20 χρονια πριν...)Αυτο που ξερω ομως και ειναι λογικο, ειναι πως τραβουσε ζορι κυριως ψυχολογικα με αυτο το πραμα ολη μερα και γιαυτο θα πρεπει να τη στηριξετε σε αυτη την ευαισθητη ηλικια που ειναι.

elenaκι
16-04-10, 10:28
Φόρεσα κηδεμόνα για 2 χρόνια, β΄και γ΄ λυκείου και μπορώ να καταλάβω! Είναι πραγματικά πολύ μεγάλο ζόρι! Αρχικά σε δυσκολεύει σε όλες σου τις κινήσεις, το φοράς και για πολλές ώρες και τρελαίνεσαι!Είχα περίπου 18 μοίρες αλλά επειδή ήταν είχα διπλή σκολίωση ο κηδμόνας έφτανε αρκετα χαμηλά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φοράω τα τζιν μου αλλά 2 νούμερα μεγαλύτερα!
Πρέπι όμως να το φορέσει για να βελτιωθεί.Οι μοίρες μειώθηκαν αλλά μετα από 13 χρόνια και 2 εγκυμοσύνες έχει πάλι άυξηθεί αλλά δεν έχω προβλήματα!
Λοιπόν, πηγαίνετε με τα νερά της και μην της το επιβάλεται γιατί μπορεί να αντιδράσει αρνητικά. Να της λέτε ότι έχει δίκιο ποου στεναχωριέται και γκρινιάζει αλλά αν το υπομείνει και κάνει ότι λέει ο γιατρός θα γίνει μία κούκλα μεγαλώνοντας. ίΣΩς και να τη φοβίσετε λιγάκι ότι μήπως αν δεν το φορέσεις και περνόντας τα χρόνια μπορεί να αρχίσει να φαίνεται η σκολίωση πχ στην παραλία και τότε δεν θα μπορέι να κάνει κάτι, ας το κάνει λοιπόν τώρα και μετά θα ξενοιάσει. Εμένα μου είχε πει ο ζαχαρίου που με παρακολουθούσε τότε στο κατ ότι αν δεν το φορέσω το σώμα μου δεν θα αντέξει εγκυμοσύνη.
Δεν ξέρω πώς είναι τώρα οι κηδεμόνες, ίσως έχουν βελτιωθεί αλλά αν ακόμη διαγραφεται στα ρούχα μην της λέτε ότι τίποτα δεν φαίνεται. Κάντε μία πρόβα στα ρούχα της και πείτε της την αλήθεια. Αν καρδιά μου αυτήν την μπλούζα καλύτερα να τη φοράς όταν βγάζεις το κηδεμόνα....αυτή τον καλύπτει τελείως . Δεν είναι δινατόν να σου ποέεφτουν όλα τα ρούχα σου το ίδιο. Ε μένα μου έλεγαν ότι όλα μου ήταν μια χαρά και εκνευριζόμουνα γαιτί καταλάβαινα τη διαφορά!
Επίσης είναι καλό να μην προσπαθήσει να το κρύψει από τους φίλους της. Εγώ παρ΄ ότι ήμουν β΄ λυκείου δεν το έκρυψα αλλά δεν άφησα και κάνεναν να με λυπηθεί όσο κι αν με ενοχλούσε. Το ήξεραν οι περισσότεροι, εξάλλου δεν μπορούσα να κάνω γυμναστική οπότε μαθέυτηκε. Μάλιστα κάναμε και πλάκα μεταξύ μας. Μια φορά θυμάμαι, ένας αυστηρός καθηγητής ζήτησε από έναν άτακτο συμμαθητή μου να έρθει την επόμενη μέρα με τον κηδεμόνα του οπότε πετάχτηκε ένας άλλος και είπε: "Κύριε, μήπως θέλετε να έρθει η ...που τον έχει πάντα μαζί της? "Υπομονή, έιναι δύσκολο και πρακτικά και ψυχολογικά! Πόσες ώρες τον φοράει?

Ευαγγελη
16-04-10, 22:59
v&a και elenaki σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Σιγουρα θα χρειαστουμε βοήθεια σ΄αυτον τον δυσκολο δρομο.Δεν είναι οτι καλύτερο να βλέπεις το παιδι να υποφέρει σ΄αυτην την ηλικία.Βαλτε και τα σιδεράκια που θα βάλει και την ακμή ... της έπεσαν λίγο μαζεμένα όλα!!Λοιπόν τον κηδεμόνα θα τον πάρουμε την επόμενη Τρίτη.Μας είπαν πως θα πρέπει να τον φοράει 20 ώρες για να αντιμετωπισουμε τη σκολιωση δυναμικά.elenaki κι εγώ εχω σκοπό να της λέω την αλήθεια.Είναι το πιο σωστό.Αυτό που με απασχολεί είναι οτι είναι λίγο εσωστρεφής, δεν μιλάει εύκολα και φοβάμαι τα συναισθήματά της.Ελπίζω στο σχολείο να πάνε όλα καλά.Εχω σκοπό να ενημερώσω τους καθηγητές ,ουτος ώστε σε περίπτωση προβλήματος να μας ειδοποιήσουν.Η σκολίωση ξεκίνησε γύρω στα 10.Την είχα πάει για εξέταση 2 φορές στο Παίδων αλλά δεν της έκαναν τίποτα.Μόνο "σκύψε" της έλεγαν και ξαναπηγαίναμε την επόμενη φορά.Το καλοκαίρι είχε μια απότομη αύξηση ύψους.Από 1,58 το Μάιο πήγε 1,64 το Σεπτέμβρη με βάρος ούτε 40 κιλά!Βλέπεις έκανε ρυθμική 6 χρόνια και πάντα ήταν αδύνατη.Ετσι πήρα την απόφαση και πήγα στο ΚΑΤ αφου άκουσα οτι είχε τμήμα σκολίωσης...Την Τρίτη λοιπόν .Να δούμε πώς θα το δεχτεί...

dreamgirl
26-07-10, 04:09
γεια σας! εψαχνα γενικα για την σκολιωση και μπηκα σ αυτην την ιστοσελιδα..ειμαι 15 χρονων και περσυ το πασχα ανακαλυφθηκε η σκολιωση μου 25 μοιρων και ετσι ξεκινησα θεραπεια για κηδεμονα επειδη ειχα ηδη προβληματα κ δεν το αντεχα το παραμελησα(μεγαλο λα9ος μου,αλλα δικαιολογουμαι)με αποτελεσμα να γινουν 32 οι μοιρεσ το καλοκαιρι τοτε ταρακουνηθηκα και το εβαζα πιο καλα!!και 16 ωρες τωρα το βαζω ακομη 16 αλλα μερικεσ φορες 18 και σπανια 14. τωρα δεν ξερω ποσες ακριβως ειναι οι μοιρες πριν μισο χρονο εκανα ακτινογραφια μ τν κηδεμονα και ηταν 28 αλλα παντως δεν φαινεται τιποτα αν εχω ισια την πλατη δεν ξερω για ποσο ακομη 9α το φοραω παντως ειναι πολυ κριμα νεο παιδι να χρειαζεται να φοραω αυτο το απαισιο πραγμα!!!!εγω ομως επδ ειχα αυτο δεν στερηθηκα οσο μπορουσα καποια πραγματα!τελος παντων νιωθω τον ενα μου ωμο ξεπεταγμενο και μου σπαει τα νευρα αν ξερετε τιποτα γ αυτο πειτε μου και δεν μπορω να ξαπλωσω μ τν ησυχια μου!!!εχω επισης βαρυκοια και πεντε χρονια φορουσα σιδερακια μασελακια κλπ κλπ οποτε χαλια ψυχολογια!!τελος παντων εκτιμηστε περισσοτερο την ζωη σας :-) αυτο παει κυριως σ νεαρα παιδια!

elenaκι
26-07-10, 12:13
Σίγουρα είναι δύσκολη η φάση που περνάς και όσοι το έχουμε ζήσει το καταλαβαίνουμε! Συνέχισε έτσι και μην σταματάς. Είσαι 15, το κορμί σου ακόμη αναπτύσεται που σημαίνει ότι μπορείς να βελτιώσεις πολλά και αυτό είναι το θετικό. Θα καταλάβεις τη διαφορά με το καιρό και θα δεις ότι άξιζε το κόπο! Χτίζεις το κορμί σου αυτή τη στιγμη. Να το θυμάσαι. Καλή συνέχεια.....

oceania
23-09-10, 11:04
Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ το οποίο παρακολουθώ πολύ καιρό. Αφορμή είναι η αγωνία που είδα στους γονείς που ανησυχουν για το πρόβλημα της σκολίωσης και πως θα το αντιμετωπίσουν. Η κόρη μου παρουσίασε σκολίωση 32 μοιρών σε ηλικία 6 1/2 ετών. Πήγαινε Α΄δημοτικού και το ανακαλύψαμε τυχαία όταν πήγαμε για μία ακτινογραφία θώρακος επειδή είχε περάσει δυνατό κρυολόγημα και θέλαμε να ελέγξουμε αν ήταν οκ οι πνεύμονες. Πάθαμε σοκ γιατί δεν είχε καταλάβει κανείς ότι αυτό το πράγμα δούλευε από μέσα, δεν υπάρχει άλλο περιστατικό στην οικογένεια ( και οι δύο γονείς αθλητές, αντικαπνιστές... κ.λ.π. ) το ίδιο το παιδί γυμνασμένο ( ρυθμική, μπαλέτο ) και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί προέκυψε αυτό. Πήγαμε στο Παίδων Αγία Σοφία, στο Αγλαία Κυριακού, στο ΚΑΤ, στο ΜΗΤΕΡΑ και στο ΙΑΣΩ παίδων, και σε 2 ιδιώτες ορθοπαιδικούς για να πάρουμε πολλές γνώμες και να καταλήξουμε ποιος γιατρός θα αναλάβει το παιδί μας. Ολοι μας είπαν ότι πρέπει να φορέσει το παιδί κηδεμόνα γιατί σε αυτή την ηλικία η πρόγνωση είναι άσχημη θεωρούν ότι ένα παιδί που παρουσιάζει σκολίωση τόσο νωρίς κατά 95 % θα έχει επιθετική μορφή λόγω των πολλών ετών ανάπτυξης που έχει μπροστά του... Αρχικά μας είπαν ότι θα φοράει κηδεμόνα για 10 χρόνια μέχρι την ηλικία των 16 ! Το λιγότερο 16 ώρες έως 20 ώρες καθημερινά. Μέχρι να συμπληρωθεί ένας χρόνος από την αρχική διάγνωση ο γιατρός δεν μπορεί να ξέρει τι είδους σκολίωσης είναι ( αν εξελίσσεται γρήγορα ή παραμένει σταθερή ) οπότε φανταστείτε την αγωνία μας ...
Το όλο θέμα είναι πολύ ψυχοφθόρο και για τους γονείς αλλά πολύ περισσότερο για το παιδί το οποίο νιώθει ότι φυλακίζεται, πονάει, ζεσταίνεται πολύ και ντρέπεται όταν η "πανοπλία" γίνεται αντιληπτή από τους συμμαθητές του. Θέλει πολύ υπομονή και συνεχή επαγρύπνηση γιατί πολλά παιδιά δεν ανοίγονται τόσο εύκολα και μπορεί να έχουν προβλήματα στο σχολείο, στην συγκέντρωσή τους, στην κοινωνικότητά τους ...
Το δικό μας παιδί έγινε νευρικό, είχε πολύ θυμό μέσα της ... έλεγε γιατί ο θεός με ταλαιπωρεί έτσι ... μήπως δεν ήμουν καλό παιδί ... Ζητήσαμε τη συμβουλή παιδοψυχολόγου για το πως πρέπει να χειριστούμε το θέμα ... συζήτήσαμε και με άλλους γονείς που είχαν το ίδιο πρόβλημα και τελικά το παιδί συμβιβάστηκε με την ιδέα φορούσε τον κηδεμόνα και στο σχολείο Α' και Β΄δημοτικού, ξεκίνησε κολυμβητήριο γιατί είναι η καλύτερη γυμναστική για την πλάτη και τελικά ένα χρόνο μετά οι ακτινογραφίες έδειξαν ότι όχι μόνο δεν εξελίχθηκε η σκολίωση αλλά μειώθηκε από 32 σε 23 μοίρες !!! πράγμα πολύ δύσκολο αφού όλοι οι γιατροί μας ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ο κηδεμόνας σταματά την σκολίωση στην κλίση της αρχικής διάγνωσης ώστε να μην επιδεινωθεί αλλά δεν περιμένουμε να την μειώσει ... Βεβαίως συνεχίζει να φορά τον κηδέμόνα αλλά λιγότερες ώρες ( 16) και αν συνεχιστεί η καλή πορεία θα τον βγάλει νωρίτερα στα 14 και όχι στα 16 όπως μας είπαν αρχικά. Τουλάχιστον δεν πήγε χαμένη η προσπάθεια και η ταλαιπωρία του παιδιού γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που η σκολίωση επιδεινώνεται παρά τη χρήσου κηδεμόνα γιατί είναι πολύ επιθετική μορφή της νόσου. Μετά από ώρες έρευνας η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλά τμήματα για σκολίωση έχουν το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Εμείς το παιδί μας το πάμε στο ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ αλλά ο γιατρός που το παρακολουθεί ο κ. Κανελλόπουλος, ξεκίνησε από την ομάδα του ΚΑΤ και μετά πήγε στο ΙΑΣΩ. Καλός κατασκευαστής κηδεμόνων είναι στην Καλλιθέα IDEAL υπάρχει και site στο internet. Ψυχολογική υποστήριξη σε γονείς και παιδιά παρέχει και τηλεφωνικώς το χαμόγελο του παιδιού αν μπείτε στο site θα δείτε την ανάλογη υπηρεσία.

citron
23-09-10, 11:33
Η σκολιωση ειναι μια δυσκολη περιπτωση για την ψυχολογια του παιδιου γιατι αναπτύσσεται σε μια ηλικια που παραλληλα φτιαχνεται και η εικονα που θα εχουμε για το σωμα μας.
Πάθαμε σοκ γιατί δεν είχε καταλάβει κανείς ότι αυτό το πράγμα δούλευε από μέσα, δεν υπάρχει άλλο περιστατικό στην οικογένεια ( και οι δύο γονείς αθλητές, αντικαπνιστές... κ.λ.π. ) το ίδιο το παιδί γυμνασμένο ( ρυθμική, μπαλέτο ) και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί προέκυψε αυτό.

Ουτε και στην δικη μου οικογενεια υπηρχε ιστορικο και ημουν ενα παιδι που εκανε γυμναστικη και μπαλετο απο 3 ετων. Νομιζω οτι θα σας εξηγησαν οτι δεν υπαρχει καποιος γνωστοςς λογος που δημιουργείται ο συγκεκριμένος τυπος της σκολιωσης.

Το όλο θέμα είναι πολύ ψυχοφθόρο και για τους γονείς αλλά πολύ περισσότερο για το παιδί το οποίο νιώθει ότι φυλακίζεται, πονάει, ζεσταίνεται πολύ και ντρέπεται όταν η "πανοπλία" γίνεται αντιληπτή από τους συμμαθητές του.

Ετσι ακριβως νιωθει αλλα η δικη σας αντιμετωπηση να ειστε σιγουροι οτι την βοηθαει παρα πολυ. Να μην την κανετε ποτε να νιωθει διαφορετικη και οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλα παραλληλα να μην αποφευγετε να συζητησετε το προβλημα της εαν αυτο επιθυμει.

Η πορεια της εξελιξης της ειναι πολυ ελπιδοφορα και η μειωση στις μοιρες εντυπωσιακη! Ολοι οι τυποι γυμναστικης ειναι καλοι εκτος απο τα αθληματα που εξασκουν περισοτερο την μια πλευρα ( οπως το τενις ). Αφηστε την να επιλεξει αυτη το αθλημα και να το δει σαν εκτονωση και ευκαιρια να εκφραστει με το σωμα της και να το αγαπησει κατι που χρειαζεται τωρα ακομα περισσοτερο. Προσωπικα εγω ακομα θυμαμαι με τρομο τις ωρες που επρεπε να παω κολυμβητηριο γιατι ηταν κατι που μου ειχε επιβληθει και το ειχα συνδυασει με την πλατη μου.

Τωρα που ειμαι και εγω γονιος, μπορω να καταλαβω τι περνανε και οι γονεις σε τετοιες περιπτωσεις. Εχοντας ζησει και τις δυο πλευρες ( σκολιωση ως εφηβη αλλα και τα γενικα αγχη του γονιου ) θα ηθελα να σας πω για αλλη μια φορα οτι η προσεγγιση σας ειναι πολυ σωστη. Ναι, ειναι αληθεια οτι εχετε αγωνια για το παιδι σας και οτι αναμφιβολα το παιδι σας αυτη την στιγμη ισως αναγκαζεται να ωριμασει πολυ νωριτερα. Απο την αλλη η σκολιωση γινετε μερος της ζωης μας και εγω προσωπικα ειμαι περιφανη που περασα κατι τετοιο στην ζωη μου γιατι με εκανε αυτο που ειμαι, με ολες τις δυσκολιες. Κοιτωντας ομως πισω, ευχαριστω και αγαπω τους γονεις μου που το αντιμετωπησανε σαν εσας, με αγαπη, υπομονη και κατανοηση.

Ακομα και να φτασει στο σημειο να χρειαστει εγχειρηση ( οπως εγω στα 14 ) μην ανησυχειτε. Η αληθεια ειναι οτι φανταζει τρομακτικο αλλα στο τελος σου χαριζει μια ποιοτητα ζωης που ισως να μην ειχες με μια μεγαλη κλιση.

Δεν υπηρχε σχεδον τιποτα που δεν μπορουσα να κανω στην ζωη μου και τα λιγα που δεν μπορω τα εχω δεχτει. Κανω σκι, αθληματα και ειχα μια καταπληκτικη εγκυμοσυνη ενω τωρα σηκωνω το δωδεκακιλο παιδακι μου με περιφανεια και ευχαριστηση. Οτι δυσκολια βρηκα μπροστα μου την αντιμετωπισα και θα την αντιμετωπιζω.

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα με συγκινησε το μήνυμα σας. Ολα καλα θα πανε και η μικρη σας ειναι τυχερη που εχει εσας για γονιους διπλα της.

aisha62
01-10-10, 21:12
Μετά από ώρες έρευνας η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλά τμήματα για σκολίωση έχουν το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Εμείς το παιδί μας το πάμε στο ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ αλλά ο γιατρός που το παρακολουθεί ο κ. Κανελλόπουλος, ξεκίνησε από την ομάδα του ΚΑΤ και μετά πήγε στο ΙΑΣΩ.

Ε! ΟΧΙ και το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Που έχουν πάρει παιδάκια και παιδάκια με σοβαρές σκολιώσεις στο λαιμό τους οι ημιμαθείς. Κάθονται και τα καμαρώνουν μέσα στους κηδεμόνες τους ενώ η σκολίωση καλπάζει και όταν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο, λένε: "δεν έχουμε εμείς να κάνουμε τίποτα πια", αφού έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος. Και αυτό στην καλύτερη περίπτωση γιατί στην χειρότερη αν αποφασίσουν να χειρουργήσουν το παιδάκι καταλήγει πιο παραμορφωμένο από ότι ξεκίνησε. Αλλά βλέπεις όσοι έχουμε πάθει εκει μέσα δεν λέμε όσα θάπρεπε να έχουμε πει. Μόνο οι απλές σκολιώσεις πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό του ΙΑΣΩ, δεν τον έχω ακούσει καθόλου αλλά δεδομένου ότι όπως λες ξεκίνησε από το ΚΑΤ, δεν περιμένω και τίποτα εξαιρετικό.
Πάντως από ότι φαίνεται ο Θεός είναι μαζί σας, η κορούλα σας πάει καλά και δεν μπορούν ούτε αυτοί οι ημιμαθείς να σας βλάψουν. Εύχομαι τα καλύτερα.

alphae
06-10-10, 16:55
Φορεσα νάρθηκα απο την 1η γυμνασίου μέχρι την 3η μεγάλο ζόρι κανένα αποτέλεσμα. Ήμουν πολύ ψηλή για την ηλικία μου και ίσως η ταχεία ανάπτυξη δημιουργησε αυτό το πρόβλημα...Ζόρι ...όμως δεν είναι κάτι σοβαρό...

axami
30-05-11, 14:22
Η γυμναστικη βοηθαει παρα πολυ (κοιλιακοι και ραχιαιοι) αλλα ισως προληπτικα. Αν το προβλημα εχει προχωρησει χρειαζεται και επεμβατικη μεθοδος και γυμναστικη παραλληλα.

Η γυμναστική δε βοηθάει προληπτικά αλλά επικουρικά, φυσικά υπό τη καθοδήγηση του ειδικού, εντυπωσιακό είναι ότι ο κος Κρασσάς μας συνέστησε να σταματήσει η μικρή την συγχρονισμένη κολύμβηση και μας σύστησε ειδικό φυσιοθεραπευτή που κατέχει τη μέθοδο schroth σε συνδυασμό με τον κηδεμόνα, τα αποτελέσματα ήταν άμεσα και θεαματικά !!!
όπως συζητάω και με άλλους γονείς, η επιλογή του είδους γυμναστικής εξαρτάτε σε κάθε παιδί!!!

tsamar
01-06-11, 15:02
Καλησπέρα και απο εμένα. Αν θυμάμαι καλά ανακαλύψαμε γύρω στα 16 ότι ειχα σκολίωση από ένα κολλητό φορεμά που δεν συμφωνούσαν οι ραφές επάνω μου...
τελικά πήγαμε στο ΚΑΤ και έβαλα κηδομόνα. έχω 2 στροφές στην σπονδυλική μου στήλη αλλά όχι π. μεγάλες. δεν ξέρω αν βοήθησε ο κηδεμόνας πάντως μέχρι τώρα δεν χειροτερεψα. ήταν δύσκολα θυμάμαι και δεν τον φόραγα και πολλές ώρες γιατί με εκνεύριζε. τον έβαζα πιο πολύ το βράδυ....
δεν μπορώ να πω ότι με στιγμάτισε φοβερά ( βεβαια τον εβαλα μονο 2 χρόνια) πάντως όταν παντρέυτηκα και δοκίμαζα νυφικα με κορσέδες εκνευριζόμουν γιατι μου θύμιζαν τον κηδεμόνα!!!!
τώρα είμαι 34 δεν πονάω, νομίζω δεν έχει χειροτερέψει. έχω ένα κοριτσάκι, στην εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα (πήρα μόλις 8 κιλά) αλλά όταν έπρεπε να κάνω επισκληρίδιο δεν μπόρεσαν να μου βάλουν τον καθετήρα γιατί έπεφτε πάνω στην σκολίωση και δεν μπορούσε να περάσει! ε γέννησα φυσιολογικότατα χωρίς επισκληρίδιο. ουσιαστικά είναι το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει...... (δεν ξέρω μήπως ήταν και θέμα αναισθησιολόγου...)
αυτό που έχω να πω σε ολα τα παιδιά είναι να κάνουν ΥΠΟΜΟΝΗ. και να μην ακούνε τους υπόλοιπους αν τους κοροιδεύουν με τον κηδεμόνα. τον φόραγα και στο σχολείο και το ήξεραν και οι συμμαθητές μου αλλα δεν μου έλεγα τπτ......
ευχαριστώ και υπομονή (φαντάζομαι μετά απο τοσα χρονια θα υπαρχουν καλύτεροι μεθοδοι)

m30974
08-06-11, 01:19
καλησπερα.και η δικη μου περιπτωση ειναι παρομοια.οι γονεις μου διαπιστωσαν εστω και καθυστερημενα οτι εχω σκολιωση σε ηλικια περιπου 10 ετων.εκεινα τα χρονια ψαξαμε πολυ το θεμα ,επισκεφθηκαμε τους καλυτερους ειδικους σε αυτο το θεμα με αποτελεσμα ολοι να μου συστηνουν κηδεμονα.και τοτε οι κηδεμονες ηταν απο σκληρο καουτσουκ με λαμαρινες στα πλαγια,εγω ξεκινησα με σκολιωση 31 μοιρες,γιατι την μετρανε σε μοιρες περιπου και στο τσακ απεφυγα το χειρουργειο το οποιο γινοτανε στις 34 μοιρες,ξεκινησα λοιπον τον ναρθηκα ο οποιος με εκανε να αισθανομαι παρα πολυ αβολα με αποτελεσμα να τον φοραω εκτος απο το σχολειο οπου ντρεπομουνα.γιατι οι φιλοι μου που τυχαια με σκουνταγανε καταλαβαινανε οτι κατι εχω πισω στην πλατη μου,συνεχιζοντας μετα απο καποιο οχι μεγαλο διαστημα ακουσανε οι γονεις μου οτι στην καβαλα υπηρχε τοτε ενας ηλικιωμενος κυριος "πρακτικος"οπωσ τους ελεγαν τοτε,ο οποιος κανει θαυματα,ξεκινησαμε με τους δικους μου να παμε,πραγματικα μου εκανε μια πολυ σκληρη θεραπεια χειροπρακτικης και ασκησεων οπου χρησιμοποιουσε οσο και εαν σας ακουγεται φοβερο μια σφηνα απο ξυλο σαν αυτες που βαζουμε στις πορτες για να μην κλεινουν!δεν θα ξεχασω ποτε οτι οταν κοπαναγε αυτα τα ξυλα στα νευρα της σπονδυλικης στηλης εγω δαγκωνα το χερι του πατερα μου για να μην φωναζω,σας ακουγεται απανθρωπο το ξερω ,ομως αυτος ο ανθρωπος εμενα μου εκανε θαυματα γιατι μετα απο τρεις μηνες περιπου και χωρις να φοραω καθολου τον ναρθηκα παρα μονο μια ωρα καθε βραδυ ,καταφερε να φτασει την σκολιωση μου στις 11 μοιρες!!!!και σημειωτεων οτι ειχα σκολιωση σε τρια σημεια της σπονδυλικης στηλης !!ΔΥΣΤΥΧΩς ηθελα να παω αλλη μια φορα τοτε γιατι ετσι μας ειχε πει οτι χρειαζεται αλλα πεθανε και δεν προλαβα να παω ξανα.ας ειναι καλα οπου ειναι γιατι πραγματικα ολοι οι γιατροι δεν πιστευαν στα ματια τους οταν ειδαν τετοια γρηγορη βελτιωση σε τοσο λιγο διαστημα .εαν ειχα προλαβει αλλη μια φορα να τον δω τωρα δεν θα ειχα καθολου κλιση.ευχαριστω που ακουσατε την δικη μου ιστορια ακομα και εαν σας σοκαρε..

paris35
08-06-11, 12:34
Οι κηδεμόνες αμφισβητούνται πλέον από πάρα πολλούς ορθοπαιδικούς σε όλο τον κόσμο. Αφού η κόρη μου έπαθε κατάθλιψη λόγω του κηδεμόνα 'έπεσα' πάνω σε ένα πολύ καλό ορθοπαιδικό που μου εξήγησε με υπομονή και λεπτομέρειες το θέμα. Για λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στο www.backcare.gr (http://www.backcare.gr) ή
www.spinal-deformities.gr/braces.html (http://www.spinal-deformities.gr/braces.html)

Έχεις δίκιο

annagrig1980
09-06-11, 03:35
Ε! ΟΧΙ και το Παίδων Πεντέλης και το ΚΑΤ. Που έχουν πάρει παιδάκια και παιδάκια με σοβαρές σκολιώσεις στο λαιμό τους οι ημιμαθείς. Κάθονται και τα καμαρώνουν μέσα στους κηδεμόνες τους ενώ η σκολίωση καλπάζει και όταν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο, λένε: "δεν έχουμε εμείς να κάνουμε τίποτα πια", αφού έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος. Και αυτό στην καλύτερη περίπτωση γιατί στην χειρότερη αν αποφασίσουν να χειρουργήσουν το παιδάκι καταλήγει πιο παραμορφωμένο από ότι ξεκίνησε. Αλλά βλέπεις όσοι έχουμε πάθει εκει μέσα δεν λέμε όσα θάπρεπε να έχουμε πει. Μόνο οι απλές σκολιώσεις πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό του ΙΑΣΩ, δεν τον έχω ακούσει καθόλου αλλά δεδομένου ότι όπως λες ξεκίνησε από το ΚΑΤ, δεν περιμένω και τίποτα εξαιρετικό.
Πάντως από ότι φαίνεται ο Θεός είναι μαζί σας, η κορούλα σας πάει καλά και δεν μπορούν ούτε αυτοί οι ημιμαθείς να σας βλάψουν. Εύχομαι τα καλύτερα.

Ευτυχως που τα ειπες εσυ!
Ο γαμπρος μου ειναι ορθοπαιδικος σε ενα απο τα νοσοκομεια Παιδων και το ποσα αποτυχημενα περιστατικα εχει αναλαβει η κλινικη του (οχι ο ιδιος, εκεινος δεν ασχολειται με σκολιωση) μετα απο αποτυχημενα "πειραματα" του Παιδων Πεντελης δεν περιγραφεται. :(

paris35
11-06-11, 02:06
Αν υπήρχε η παρατηρητικότητα των γιατρών και βλέπανε τα συμπτώματα πάνω στο σώμα του παιδιού από πιο νωρίς σίγουρα δεν θα το συζητούσαμε το θέμα αυτό.

annagrig1980
11-06-11, 14:57
Αν υπήρχε η παρατηρητικότητα των γιατρών και βλέπανε τα συμπτώματα πάνω στο σώμα του παιδιού από πιο νωρίς σίγουρα δεν θα το συζητούσαμε το θέμα αυτό.

Tι θελετε να πειτε;
Δεν ισχυει αυτο που λετε. Παλι θα συζητουσαμε τα ιδια πραγματα.
Σαφως και ειναι σημαντικο να διαγνωσθει νωρις αλλα ακομα και σ'αυτη την περιπτωση δεν ειναι βεβαιο οτι θα μπορεσει κανεις να αποτρεψει την πορεια της ειδικα αν προκειται για ιδιοπαθη.

paris35
11-06-11, 21:45
και ειδικά όταν είναι ιδιοπαθή , η έγκυρη ανάγνωση των συμπτωμάτων έχει ηπιότερη εξέλιξη στην σκολίωση

citron
14-06-11, 12:10

Δεν φταινε οι γιατροι για ολα τα κακα του κοσμου. Και εγκαιρα να διεγνωστει η παθηση, στην ιδιοπαθη σκολιωση η πορεια ειναι προδιεγραμμενη. Σε αλλους εξελισσεται λιγο και σταματαει και σε αλλους παει μεχρι η μονη λυση για αποκατασταση ειναι η εγχειρηση.

Anna.K
17-06-11, 18:12
Καλησπερα κοριτσια.Μολις διαβασα το θεμα ανυσηχησα γιατι εχω ενα γιο 1,5 ετους που οταν περιπου ηταν 3 μηνων μας ειπε η παιδιατρος στην καθιερωμενη εξεταση του μηνα οτι βλεπει μια μικρή σκολιωση ( ειχα γραψει τοτε σε θεμα για την βρεφικη σκολιωση ).Μας ειπε να μην κανουμε τιποτα ουτε να παμε σε καποιον ειδικο.Καθε μηνα μετα που ρωτουσα μας ελεγε οτι βελτιωθηκε και οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχητικό.Τωρα ομως διαβαζοντας ολα αυτα θορηβηθηκα και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις κατι για αυτες τις περιπτωσεις.Μηπως θα επρεπε να το ψαξω περισσοτερο?

paris35
17-06-11, 19:59
Σαφέστατα. Αν είναι να εξελιχτεί σε σκολίωση όσο πιο νωρίς κάνεις την παρέμβαση τόσο λιγότερα θα είναι συμπτώματα

dimirx8
28-07-11, 15:22
γεια σας.ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα καποιος/α που εχει κανει επεμβαση σκολιωσης τι επιπτωσεις εχει γιατι πρεπει να κανω οπωσδηποτε.ηδη εχω φτασει στις 80 μοιρες.ασχολουμε με τη γεωργια και οταν βρηκαν τι εχω ηταν ηδη αργα.εκτος αυτου πληρωσα σε 2 απατεωνες σχεδον 1.000.000 για επισκεψεις και 2 ναρθηκες αλλα τιποτα.ειμαι 37 και προχθες πηγα στο ΚΑΤ σε καποιον μπουντη αχιλλεα.οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι η ψυχολογια μου ειναι χαλια μ αυτα που μου ειπε.ευχαριστω για την υπομονη σας και συγγνωμη!!!

elis1
01-11-11, 22:12
αισθανομαι τυχερη μεσα στην ατυχια μου που τουλαχιστον βρηκα το συγκεκριμενο φορουμ ηδη απο της δικες σας αποψεις και εμπειριες οφεληθηκα αρκετα βρηκα διευθυνσεις και ονοματα αρκετα για να ξεκινησω και εγω την δικη μου ερευνα.εχω και εγω ενα κοριτσακι ηλικιας 7 ετων 3μηνων με ολισια(φαινομενικα) πλατη αδυνατο γυμνασμενο(χρονια μπαλετο) και ευλιγησια αξιολογη..τοσο που τιποτα δεν προμηνυε την διαγνωση που πηραμε οταν φτασαμε στο παιδων πεντελης, υστερα απο ενα τυπικο ελενχο της παιδιατρου μας που κατι περιεργο ειχε η ιδια δει.
εκει διεγνωσαν σκολιωση βγαλαμε ακτινογραφιες και ο βαθμος αποκλησης ηταν 25 μοιρες κατα την γνωμη ενος γιατρου κατα την γνωμη του αλλου κατα 20 μοιρες.μου ανεφεραν επισης ως πιθανο το ενδεχομενο υπαρξης δισχιδους ραχης χωρις αυτο να μπορει να επιβεβαιοθει καθως η ακτινογραφια που επελεξαν να κανουμε δεν περιειχε ολη την σπολδυλικη στηλη.προτειναν επανεξεταση σε 4 μηνες .εγω ωστοσο διαβαζοντας στο νετ ελαχιστα για ολα αυτα σαφως πανικοβληθηκα και ειχα αναγκη να μαθω εγκαιρος αν εχουμε και τι απο ολα αυτα καθως και τι επιλογες περα απο τον κηδεμονα υπαρχουν..για τον λογο αυτο επισκεφθηκα και ενα γιατρο με συστασεις ιδιωτικα ο οποιος εβγαλε την αποκλιση 14 μοιρες εκανε τον κοπο να μου εξηγησει καλυτερα τι σημαινει σκολιωση..και να εξαιρεσει το ενδεχομενο τησ<κακης>δισχιδης ραχης..χαρακτηρισε την δικη μας ως λανθανουσα και απεκλισε το ενδεχομενο αναπηριας στο μελλον εξ αιτιας της.
το γεγονος οτι δεν συμφωνουν σε ενα βαθμο αποκλισης οπως και οτι δεν εχουν να προτεινουν κατι αλλο περα απο το <μεσαιονικο>κατ εμε βασανιστηριο του κηδεμονα..μονο ανασφαλεια μπορει να μου δημιουργησει.απευθυνομαι σε εσας που ηδη γνωριζετε περισσοτερα σαφως και παρακαλω οποιονδηποτε εχει την διαθεση και τον χρονο να με βοηθησει κατευθηνοντας με για το τι πρεπει να κανω και που να απευθυνθω ακομη και καταθετοντας μου απλως την δικη του εμπειρια..
να πω πως εχω ηδη κλεισει ραντεβου με την κ.κουκιανακη που ανεφερε η ελλη..προκειτε να ξεκινησουμε κολυμβηση και φυσικα εκλεισα το νεο ραντεβου στο παιδων επιλεγοντας αυτη την φορα μια κλινικη ποθ μοιαζει περισσοτερο εξειδικευμενη στις παθησεις της σπονδυλικης στηλης ,την κλινικη χαγιερ..αν κανεις σας εχει αποψη για το ποια κλινικη στο παιδων πεντελης ειναι καταλληλοτερη για την συγκεκριμενη παθηση παρακαλω να μου το πει.
αυτο που περισσοτερο ολων με τρομαζει σε αυτη την ασθενια ειναι η παραπλευρες απωλιες μεσου της θεραπιας με κηδεμονα(ψυχολογικες συνεπιες).οι αποψης περι αυτου ειναι αντιφατικες και δεν νιωθω πως αποτελει πανακια λυση (χωρις να γνωριζω κιολας..)ειμαι σχεδον βεβαιη πως δεν πρεπει να εφησυχαστω στην λυση του κηδεμονα..
συνεχιστε να γραφετε προσφερετε οντως και βοηθεια και παρηγορια σε ολους οσους το χρειαζομαστε
ευχομαι σε ολους σας(μας) να εχετε μια ταχυτατη αναρωση και τα καλυτερα αποτελεσματα στις προσπαθιες σας!

elis1
01-11-11, 22:14
συγνωμη περασα κατα λαθος δυο φορες το διακριτικο μου ποστ!!:)

tsamar
02-11-11, 12:11
καλημέρα! έχω και εγω σκολίωση ομως την βρήκαμε σε πιο μεγάλη ηλικία, γύρω στα 16 οποτε ο κηδεμόνας ήταν για κανα 2 χρόνια μεχρι τα 18 που σταθεροποιήθηκα. δεν ειναι π. μεγαλη και δεν φαίνεται αμέσως. ο κηδεμόνας ειναι κατι που το θυμαμαι και λιγακι ''μου την δινει'' οχι ομως οτι με επηρεασε ψυχολογικα πολυ. το αστειο ειναι οτι ανοιξε κοντα στο σπιτι μου μαγαζι με κηδεμονες και τους βλεπω συχνα.... ελεος τους εχουν βαλει και βιτρινα.......
νομιζω οτι πρεπει να στηρίξεις την μικρή και να μην την πιεζεις. δλδ μην το δει καταναγκαστικο........ μαζι θα τα καταφερετε. και η γυμναστικη ειναι μια χαρα.
α 2 φορες παντως η σκολιωση με 'δυσκολεψε' οταν γενησα δεν μπορεσαν να μου κανουν επισκληριδιο γιατι την εχω χαμηλα και δεν εμπαινε ο καθετηρας, και οταν παντρευτηκα που δοκιμαζα διαφορα νυφικα και με τον κορσε δεν αντεχα......

Κατερίνα1991
02-11-11, 18:23
Καλησπέρα και από μένα! Έψαχνα στο νετ κάποιες πληροφορίες και κατέληξα εδώ. Είμαι 20 χρονών και έχω σκολίωση 30 μοιρών στη μέση. Όχι και ότι καλύτερο. Στα 13 μου πήγα στο παίδων και ο γιατρός όντως μου διέγνωσε σκολίωση αλλά επειδή δεν είχα αδιαθετήσει ακόμα είπε πως δεν χρειάζεται κηδεμόνας γιατί ακόμα θα αναπτυχθώ κ' άλλο. Αδιαθέτησα μετά από 1 χρόνο και η σκολίωση είχε γίνει διπλάσια!! Πάω σε φυσιοθεραπευτή και μου λέει πως ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος του γιατρού να με αφήσει χωρίς κηδεμόνα. Σαν όλα τα παιδιά έβαλα κηδεμόνα στα 14 αλλά άντεξα μόνο 10 μήνες. Ήταν πολύ δύσκολο για εμένα. Με δυσκολία περπατούσα, ανάσαινα και όταν έτρωγα με πόναγε η κοιλιά μου από τον κηδεμόνα. Κουραζόμουν στα 100 μέτρα περπάτημα και λαχάνιαζα. Ένιωθα να πνίγομαι. Ο άνθρωπος που μου έφτιαξε τον κηδεμόνα μου είπε να τον φοράω με τη λαμαρίνα που έχει πίσω ο κηδεμόνας προς τα έξω, ενώ ο φυσιοθεραπευτής μου είπε πως η λαμαρίνα πρέπει να μπαίνει προς τα μέσα για να πιέζει την πλάτη μου. Ύστερα από αυτό και όλη την ταλαιπωρία που τράβηξα δεν το ξαναφόρεσα και τώρα η σκολίωση μου είναι αρκετά μεγάλη. Το μετανιώνω αλλά η διαδικασία του κηδεμόνα εμένα προσωπικά με έκανε να κλαίω κάθε βράδυ.

Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ και χωρίς να το εκλαμβάνετε ως διαφήμιση εάν ξέρετε κάποιο ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ γιατρό-ορθοπεδικό που σας έχει βοηθήσει, στείλ' τε μου το τηλέφωνο του. Θέλω να μην μεγαλώσει το πρόβλημά μου και ίσως να το διορθώσω όσο μπορώ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια πληροφορία και καλό κουράγιο με τα παιδάκια σας. Να τα υποστηρίζετε γιατί ο κηδεμόνας είναι πολύ ψυχοφθόρος όχι μόνο σε ψυχικό επίπεδο αλλά και σε σωματικό.

xristinio
02-11-11, 22:04
εμενα μου βρηκαν σκολιωση σε προληπτικο ελεγχο στο δημοτικο....πηγαινα θυμαμαι στο παιδων και με παρακολουθουσε καποιος γιατρος....δεν θυμαιμαι αλλα............
τωρα δε μπορω να πω οτι εχω ενοχλησεις, ισως οταν κουραζομαι ο πονος στην πλατη να οφειλεται σε αυτο...δεν ξερω..νομιζω ομώς οτι σε γενικες γραμμες ειμαι καλα.σε 30 χρονια δεν ξερω:shock::shock:

marigoula9
04-11-11, 10:10
καλημερα επειδη εχω προσφατη εμπειρια με τον ανιψιο μου για την παιδικη σκολιωση υπαρχει στο παιδω πεντελης ενας γιατρος διαμαντη.....λεγεται χαγιερ και ασχοληται αποκλειστηκα με την σκολιωση και ειναι χειρουργος ....ο ανιψιος μου 12 χρονων την εκανε τον μαιο την εγχειρηση με πολλη μεγαλη επιτυχια ......οποιος θελει πληροφοριες για τον γιατρο ας μου στειλει μηνυμα....η κατασταση του ανιψιου μου ητανε τραγικη και με τον κηδεμονα παιδευοτανε πολλα χρονια ........τωρα ειναι 12 χρονων και ειναι 1.70 πηρε 10 ποντους μετα την εγχειρηση...

samanthad
30-11-11, 00:04
Καλησπέρα σε όλους,
θα σας γράψω όσο πιο σύντομα μπορώ την εμπειρία μας απο τον κηδεμόνα που φόρεσε η κόρη μου....ανακαλύψαμε την σκολίωση τελείως τυχαία και η οποία διπλασιάστηκε σε ένα μόλις χρόνο. ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ..!!! Οταν άκουσα την λέξη απο το στόμα του γιατρού δεν ήξερα πως να αντιδράσω....ηταν μπροστα και η κόρη μου η οποια με κοιταγε στα μάτια περιμένοντας να της εξηγήσω τι την περίμενε.....έψαξα, διάβασα, επισκέφτηκα πολλές φορές τον γιατρό και ρώτησα τι, πως, ποτε, για πόσο.....
Το φορέσαμε.......24 ώρες το 24ωρο....καλή ασθενής!!!! Το μωρό μου, ετών 10 δεν έλεγε μιλιά.....μόνο έκλαιγε.....''Δεν ξερω μανούλα γιατι κλαίω, μου έρχεται απο μόνο του...'' . Αποφασίζω μόνη μου να το βγάζει το βράδυ, διότι αν συνεχίζαμε θα νοσούσαμε και ψυχολογικά!!! Περάσανε 6 μήνες...βασανιστικοί, μου τρώγανε την ψυχή....Και κάπου εκεί αρχίσανε οι πόνοι....''Γιατί πονάει Γιατρέ μου??'' ''Ψυχολογικό, ίσως περνάει ίωση, δεν ξέρω..'' Κανένας δεν μας εξήγησε ότι θα έχει πόνους....ούτε ότι θα βγάλει ηβους επίσης...περιττό....
Τότε ήταν που έπεσα σε ενα μήνυμα στο forum σας.....φυσιοθεραπεύτρια, κάπου στην edit admin όπου χωρίς αυτό το απαίσιο μηχάνημα θα είχαμε ελπίδες...Πρέπει να σας πω οτι επισκέφτηκα πολλούς γιατρους, ο καθένας με την σχολή του, άλλος χωρίς κηδεμόνα στην τύχη και αν προχωρησει μια επέμβαση ετσι απλα, ο άλλος κηδεμόνα διαφορετικού τύπου κτλ κτλ κτλ. Όταν λοιπον διαβασα αυτό το μήνυμα ενθουσιάστηκα....ασκήσεις, λόγια με λογική χωρίς να βασανίζεται το παιδί μου...
Δεν έχασα χρόνο καθολου.....Δεν μου υποσχέθηκε τίποτα. Μου εξήγησε οτι θέλει κόπο, προσπάθεια και οτι αν ακολουθήσουμε της οδηγίες της πολυ συντομα θα αποχαιρετήσουμε αυτό το πράγμα που έτρωγε την καθημερινότητα της κόρης μου...
6 μήνες μόνο πέρασαν.....6 μήνες έφθασαν για να ακούσουμε τα αποτελέσματα της ακτινογραφίας απο τον ίδιο γιατρό που την παρακολουθούσε και πριν....Οι μοίρες ήταν ΜΙΣΕΣ!!!!!! Μισές ακριβώς απο πρίν 6 μήνες......Η χαρά μου απερίγραπτη....Τα δάκρυα που κυλούσαν απο τα μάτια μου ήταν ευγνωμοσύνης στον Θεό που με φώτησε να διάβασω αυτό τον μήνυμα και γι ' αυτή την γυναίκα που χάρησε στο παιδί μου την απελευθέρωση του απο τα σίδερα.
edit admin μην διστάσετε να μοιραστείτε μαζί της τις ανησυχίες σας...θα σας πεί τι μπορεί και τι δεν μπορεί....γιατι πάνω απ'ολα είναι ανθρωπος....
Αυτό το μήνυμα το γράφω διότι μπορεί καποιος όπως και εγώ να το διαβάσει και να γλυτώσει το παιδί του απο τα σιδερένια δεσμά του κηδεμόνα. Δεν ξέρω πραγματικά τι με δίδαξε αυτη η ιστορία.....σίγουρα να μην υπομένεις ότι σου λένε όταν βλέπεις οτι αυτό ταλαιπωρεί το παιδί σου....Ψάξτε το όπως έψαξα και εγώ και την βρήκα την λύση και είμαι πολύ ευτυχισμένη. Έμαθα το παιδί μου οτι πρέπει να προσπαθεί, να ελπίζει και να παλεύει ώστε να έχει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!! Να μην εγκαταλείπει ποτέ την μάχη.....Κάποιος εκεί εξω υπάρχει που μπορεί να το βοηθήσει πιο ανώδυνα, πιο υποφερτά, πιο ανθρώπινα....όπως έκανε η edit admin για μας, ήταν ο από μηχανής Θεός....
Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε....μην διστάσετε να με ρωτήσετε οτιδήποτε....θα χαρώ να μάθω οτι κάποιο παιδάκι θα βρεθεί στην θέση που βρίσκεται τώρα το δικο μου παιδί...και σας εύχομαι να βρείτε και εσείς τον από μηχανής Θεό σας όπως εμείς...
Φιλιά σε όλους σας Σαμάνθα

nikosgl
18-01-12, 10:57
καλημερα επειδη εχω προσφατη εμπειρια με τον ανιψιο μου για την παιδικη σκολιωση υπαρχει στο παιδω πεντελης ενας γιατρος διαμαντη.....λεγεται χαγιερ και ασχοληται αποκλειστηκα με την σκολιωση και ειναι χειρουργος ....ο ανιψιος μου 12 χρονων την εκανε τον μαιο την εγχειρηση με πολλη μεγαλη επιτυχια ......οποιος θελει πληροφοριες για τον γιατρο ας μου στειλει μηνυμα....η κατασταση του ανιψιου μου ητανε τραγικη και με τον κηδεμονα παιδευοτανε πολλα χρονια ........τωρα ειναι 12 χρονων και ειναι 1.70 πηρε 10 ποντους μετα την εγχειρηση...
Καλημέρα σας .
Ο γιός μου 14 ετών έχει πρόβλημα με σκιίωση θωρακική 80 μοίρεσ και μας συστήνουν τον κο Δημητριάδη που ήταν στο Πεντέλης και τον κο Χάγερ .θ ήθελα να μου πείτε λεπτομέρειες από την εμπειρία σας με την ανηψιά σας και για το Νοσοκομείο .

Ευχαριστώ .

Marirena
26-01-12, 19:21
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κληρονομικό υπόβαθρο στη σκολίωση?

marigoula9
26-01-12, 22:53
καλησπερα ξερω σιγουρα οτι υπαρχει κληρονομικοτητα εμενα ειχε η νυφη μου και το πηρε και ο ανιψιος μου

dimitris soula
28-01-12, 20:05
κοριτσια θελω λιγο την βοηθεια σας.ο μεγαλος μου γιος 16 χρ.εδωσε πριν ενα χρονο αποτομα υψος και τωρα που πηγαμε στον γιατρο μου ειπε οτι εχει αρχη αρχη σκολιωσης και να τον βαλω γυμναστηριο να διορθωθει.αν τον βαλω υπαρχει περιπτωση να διορθωθει η οχι?ξερει καποια αν χρειαζεται συγκεκριμμενο ειδος γυμναστηριου η οτιδηποτε?
σας ευχαριστω πολυ
φιλακια

MINNI
28-01-12, 20:26
Παρόμοια περίπτωση, πρίν χρόνια βέβαια, είχε και ο ξάδερφός μου, και ο γιατρός του είχε συστήσει να κάνει κολυμβητήριο και μονόζυγο...
Είδε διαφορά μετά όμως απο αρκετό καιρό άσκησης!

Efoula27
03-05-12, 16:23
Καλησπέρα σε όλους,
θα σας γράψω όσο πιο σύντομα μπορώ την εμπειρία μας απο τον κηδεμόνα που φόρεσε η κόρη μου....ανακαλύψαμε την σκολίωση τελείως τυχαία και η οποία διπλασιάστηκε σε ένα μόλις χρόνο. ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ..!!! Οταν άκουσα την λέξη απο το στόμα του γιατρού δεν ήξερα πως να αντιδράσω....ηταν μπροστα και η κόρη μου η οποια με κοιταγε στα μάτια περιμένοντας να της εξηγήσω τι την περίμενε.....έψαξα, διάβασα, επισκέφτηκα πολλές φορές τον γιατρό και ρώτησα τι, πως, ποτε, για πόσο.....
Το φορέσαμε.......24 ώρες το 24ωρο....καλή ασθενής!!!! Το μωρό μου, ετών 10 δεν έλεγε μιλιά.....μόνο έκλαιγε.....''Δεν ξερω μανούλα γιατι κλαίω, μου έρχεται απο μόνο του...'' . Αποφασίζω μόνη μου να το βγάζει το βράδυ, διότι αν συνεχίζαμε θα νοσούσαμε και ψυχολογικά!!! Περάσανε 6 μήνες...βασανιστικοί, μου τρώγανε την ψυχή....Και κάπου εκεί αρχίσανε οι πόνοι....''Γιατί πονάει Γιατρέ μου??'' ''Ψυχολογικό, ίσως περνάει ίωση, δεν ξέρω..'' Κανένας δεν μας εξήγησε ότι θα έχει πόνους....ούτε ότι θα βγάλει ηβους επίσης...περιττό....
Τότε ήταν που έπεσα σε ενα μήνυμα στο forum σας.....φυσιοθεραπεύτρια, κάπου στην edit admin όπου χωρίς αυτό το απαίσιο μηχάνημα θα είχαμε ελπίδες...Πρέπει να σας πω οτι επισκέφτηκα πολλούς γιατρους, ο καθένας με την σχολή του, άλλος χωρίς κηδεμόνα στην τύχη και αν προχωρησει μια επέμβαση ετσι απλα, ο άλλος κηδεμόνα διαφορετικού τύπου κτλ κτλ κτλ. Όταν λοιπον διαβασα αυτό το μήνυμα ενθουσιάστηκα....ασκήσεις, λόγια με λογική χωρίς να βασανίζεται το παιδί μου...
Δεν έχασα χρόνο καθολου.....Δεν μου υποσχέθηκε τίποτα. Μου εξήγησε οτι θέλει κόπο, προσπάθεια και οτι αν ακολουθήσουμε της οδηγίες της πολυ συντομα θα αποχαιρετήσουμε αυτό το πράγμα που έτρωγε την καθημερινότητα της κόρης μου...
6 μήνες μόνο πέρασαν.....6 μήνες έφθασαν για να ακούσουμε τα αποτελέσματα της ακτινογραφίας απο τον ίδιο γιατρό που την παρακολουθούσε και πριν....Οι μοίρες ήταν ΜΙΣΕΣ!!!!!! Μισές ακριβώς απο πρίν 6 μήνες......Η χαρά μου απερίγραπτη....Τα δάκρυα που κυλούσαν απο τα μάτια μου ήταν ευγνωμοσύνης στον Θεό που με φώτησε να διάβασω αυτό τον μήνυμα και γι ' αυτή την γυναίκα που χάρησε στο παιδί μου την απελευθέρωση του απο τα σίδερα.
edit admin μην διστάσετε να μοιραστείτε μαζί της τις ανησυχίες σας...θα σας πεί τι μπορεί και τι δεν μπορεί....γιατι πάνω απ'ολα είναι ανθρωπος....
Αυτό το μήνυμα το γράφω διότι μπορεί καποιος όπως και εγώ να το διαβάσει και να γλυτώσει το παιδί του απο τα σιδερένια δεσμά του κηδεμόνα. Δεν ξέρω πραγματικά τι με δίδαξε αυτη η ιστορία.....σίγουρα να μην υπομένεις ότι σου λένε όταν βλέπεις οτι αυτό ταλαιπωρεί το παιδί σου....Ψάξτε το όπως έψαξα και εγώ και την βρήκα την λύση και είμαι πολύ ευτυχισμένη. Έμαθα το παιδί μου οτι πρέπει να προσπαθεί, να ελπίζει και να παλεύει ώστε να έχει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!! Να μην εγκαταλείπει ποτέ την μάχη.....Κάποιος εκεί εξω υπάρχει που μπορεί να το βοηθήσει πιο ανώδυνα, πιο υποφερτά, πιο ανθρώπινα....όπως έκανε η edit admin για μας, ήταν ο από μηχανής Θεός....
Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε....μην διστάσετε να με ρωτήσετε οτιδήποτε....θα χαρώ να μάθω οτι κάποιο παιδάκι θα βρεθεί στην θέση που βρίσκεται τώρα το δικο μου παιδί...και σας εύχομαι να βρείτε και εσείς τον από μηχανής Θεό σας όπως εμείς...
Φιλιά σε όλους σας Σαμάνθα

Αγαπητη Σαμανθα,
Ειμαι 15 χρονων και εχω σκολιωση 40 και 30 μοιρων( 2 σκολιωσεις). Φοραω κηδεμονα αλλα θελω τοσο πολυ να τον βγαλω! Γι' αυτο το λογο, προσπαθησα να βρω την edit admin που ανεφερατε, αλλα δυστυχως χωρις αποτελεσμα. Θα μπορουσατε να μου δωσετε το link της? Ευχαριστω εκ των προτερων!

anthoula kampakh
23-09-12, 23:08
http://www.parents.gr/forum/images/icons/icon2.gifΚαλησπέρα !αντιμετωπίζω εδώ και δυο χρόνια το πρόβλημα σκολίωσης με την κόρη μου, τώρα είναι 14 ετων.!Πριν δυο χρόνια μετά την επίσκεψη στον ορθοπεδικό είχε 40μοιρες και αγοράσαμε ένα κηδεμόνα τον οποίο δεν τον φορούσε όλες τις ώρες που επρεπε.το πρόβλημα χειροτέρευσε, πρέπει επιγοντος να αγοραστή καινούργιο κηδεμόνας γιατί έχει φτάσει 105 μοίρες και μετά θα εκτιμηθεί η κατάσταση αν μπορεί να γίνει χειρουργείο. κοστος κηδεμόνα είναι 2300 εύρο( τελευταίας τεχνολογίας)αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε καλύτερη τιμή ή αν μπορώ να βρω μεταχειρισμένο γιατί αδύνατο να καλύψω το πόσοhttp://www.parents.gr/forum/images/icons/icon8.gif

mariadd
27-09-12, 03:06
???105 μοιρες?ειναι θωρακικη?πιστευω πως το χειρουργειο επιβαλλεται διοτι θα επιρρεασει καρδια και πλευμονες αν δεν το εχει κανει ακομα...ποιος την παρακολουθει και εχει αφησει ανεξελεγκτη τοσο μεγαλη σκολιωση?

KATERINA JV
29-09-12, 19:26
Οχι χειρουργειο, ειναι πολυ ευαισθητη η περιοχη,
επειδη το παιδι σας ειναι μικρο και διορθωνεται η σκολιωση, να παρετε τον κηδεμονα. Απο προσωπικη εμπειρια, γνωριζω οτι ο καθενας ειναι μοναδικος, φτιαγμενος ειδικα πανω στο σωμα.
Για το φιλο dimitri soula, η σκολιωση δεν διορθωνεται με γυμναστικη, απλα δυναμωνουν οι μυς και δεν επιδεινωνεται.

manoula eton 21
30-09-12, 00:16
Ειχα κυφωση, το οποιο ανακαλυψαμε στα 14 μου. Το 2004 οχι παλια... Φορεσα κηδεμονα αλλα οχι τελευταιας τεχνολογιας. Δεν υπηρχε τοτε. τον πληρωσα 1500 ευρω και μου ειχαν πει οτι αν θελμ μπορω να περασω απο επιτροπη και να παρω το ποσο πισω αλλά εγω ημουν τοσο καταβεβλημένη, πονούσα κιόλας και δεν ηθελα τίποτα. το προβλημα μου ηταν τόσο μεγάλο που χρειάστηκε να φτιάξω και δευτερο κηδεμονα μετα απο καποιο καιρο. Μεταχειρισμένο δεν μπορεις να παρεις διότι οπως προαναφερθηκε το κάθε σωμα ειναι μοναδικό. Για να σου τον φτιάξουν σου παιρνουν μετρα με γυψο για να φτιαχτει καλούπι.. Προσπαθηστε να κανετε οτι μπορειτε ωστε να μην χρειαστει χειρουργιο. γιατι δεν θα ειναι μονο ενα λλα σειρα χειρουργειων. Είναι επίπονο, αλλά πρέπει να το φοράει τις ώρες που πρέπει!!! Κι εγώ έκανα κατι τέτοιες κουταμάρες και τις πληρώνω τωρα!!! Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά είναι πολύ σημαντικό θεμα.. Αν θέλεις στείλε μου πμ αν εχεις καποια ερωτηση.. Είμαι πολύ ενημερωμενη επι του θέματος, αφου ημουν παθων και μπορώ να σε συμβουλεψω..

Mariakapa
30-09-12, 02:32
Κι εγώ έχω σκολίωση από 10 χρονών και είμαι 26, έχει μείνει σταθερή στις 25 μοίρες, αλλά έκανα κάποιες ασκησούλες με κοντάρι από σκούπα που μου είχε δείξει ο γιατρός μου και πήγαινα και κολυμβητήριο εκεινο το διάστημα. Γενικά η κολύμβηση βοηθάει αρκετά σε τέτοιες περιπτωσεις και είναι πολύ πιο ανώδυνο και ευχάριστο!! Κηδεμόνα, ούτως ή άλλως δεν ήταν απαραίτητο στην κατασταση μου, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μπω εκεί μέσα. Σπασμένο χέρι είχα με γύψο και στο τέλος τον ξήλωσα από τα νεύρα μου :shock:

mariadd
30-09-12, 20:22
Η σκολιωση ειναι πολυ σοβαρο θεμα και πρεπει να αντιμετωπιζεται με την δεουσα σοβαροτητα. Δυστυχως πολλοι απο εμας που εχουμε αντιμετωπισει στα παιδικα μας χρονια δεν σεβομασταν το ωραριο του κηδεμονα και πιθανα δεν ειχαμε τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Σε καθε περιπτωση αυτα που ξερω ειναι τα εξης...

1)μια μεγαλη σκολιωση και δη θωρακικη πιθανα επιρρεαζει τους πνευμονες/καρδια. Ο γιατρος μου μου εχει πει οτι χειρουργουν απο 40 μοιρες και πανω αλλα οι σοβαρες περιπτωσεις που απαιτουν χειρουργειο ειναι απο 70-80ν μοιρες κ πανω, ωστοσο αυτα τα πραγματα ειναι γενικα και η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αυτα τα οριζει μονο ο γιατρος του καθε ασθενη

2)ο κηδεμονας δεν λειτουργει παντα θεραπευτικα και στις περισσοτερες περιπτωσεις απλα "συγκρατει" μια επιθετικη σκολιωση να μη χειροτερεψει

dimitris soula
03-10-12, 10:54
Οχι χειρουργειο, ειναι πολυ ευαισθητη η περιοχη,
επειδη το παιδι σας ειναι μικρο και διορθωνεται η σκολιωση, να παρετε τον κηδεμονα. Απο προσωπικη εμπειρια, γνωριζω οτι ο καθενας ειναι μοναδικος, φτιαγμενος ειδικα πανω στο σωμα.
Για το φιλο dimitri soula, η σκολιωση δεν διορθωνεται με γυμναστικη, απλα δυναμωνουν οι μυς και δεν επιδεινωνεται.
ο παιδιατρος μου ειπε για γυμναστηριο γιατι ακομα δεν εχει δημιουργηθει προβλημα σκολιωσης.απλως επειδη εδωσε αποτομα υψος και τον ειδε που σαν να παει να καμπουριαζει μου ειπε πριν δημιουργηθει καποιο προβλημα σκολιωσης να τον γραψω σε γυμναστηριο ακριβως για να δυναμωσει.ειναι και αδυνατος και τρωει αλλα παει σε υψος!τι να πω,εγω ανησυχησα και ειπα να το ψαξω λιγο.ευχαριστω για την απαντηση σου φιλακια πολλα

KATERINA JV
04-10-12, 22:45
Πολυ καλο κανει και η κολυμβηση, επισης θυμαμαι μου ειχαν συστησει οι γιατροι (προ αμνημονευτων ετων) και ειχα βαλει μονοζυγο στην πορτα του δωματιου μου...ειπαν απλα να τεντωνω το σωμα μου εκει (οχι ασκησεις),
ευχομαι το καλυτερο για τα παιδακια ολων....................

ειρηνη.μ
10-12-13, 21:11
Εμφανεισα σκωλιοση στα 13.Πηγα στο νοσοκομιο ΚΑΤ.Υπαρχουν πολλοι καλοι γιατροι και μ βοηθεισαν με το προβλημα που αντιμετοπισα:smile:

Elli_N
24-05-14, 19:45
να πω πως εχω ηδη κλεισει ραντεβου με την κ.κουκιανακη που ανεφερε η ελλη..προκειτε να ξεκινησουμε κολυμβηση και φυσικα εκλεισα το νεο ραντεβου στο παιδων επιλεγοντας αυτη την φορα μια κλινικη ποθ μοιαζει περισσοτερο εξειδικευμενη στις παθησεις της σπονδυλικης στηλης ,την κλινικη χαγιερ..
Αν και καθυστερημενα, γιατί είχα καιρό να μπω, αλλά θα ήθελα και πάλι μια απάντηση αν είναι εύκολο!
Θα ήθελες να μας εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με το "μου μοιάζει περισσότερο εξειδικευμενη"? Με ποιο κριτήριο εννοείς? Απο τους τοίχους? Απο τον αριθμό του προσωπικου? Απ'το αν χαμογελάνε οι εργαζόμενοι στο κέντρο ή οχι? Δηλαδή είναι θέμα μάρκετινγκ το ποιος κάνει καλά τη δουλειά του ?
Μη το πάρεις σαν επίθεση, πραγματικά είμαι περίεργη να μάθω το 'κριτήριο' αυτό... μιας και δεν μας είπες τι έγινε με το ραντεβού σου στην Κυρία Κουκιανάκη. Απο τα γραφόμενα σου υποθέτω απλα πως κάτι δεν σε κάλυψε μιλώντας στο τηλ μαζί της ή πηγαίνοντας στο θεραπευτήριο... Γιατί δεν νομίζω να πήγες εκεί για θεραπείες και να μην έφυγες (το παιδί σου δλδ) καλύτερα, σωστά?
Η χαρά μου απερίγραπτη....Τα δάκρυα που κυλούσαν απο τα μάτια μου ήταν ευγνωμοσύνης στον Θεό που με φώτησε να διάβασω αυτό τον μήνυμα και γι ' αυτή την γυναίκα που χάρησε στο παιδί μου την απελευθέρωση του απο τα σίδερα.

Εγώ απλά χαίρομαι που πρόλαβε η Σαμάνθα και βρήκε την Αγγελική πριν πέσει λογοκρισία (μόνο στο δικό της όνομα για κάποιο λόγο)...Μπορώ να πω πως με συγκίνησε το μήνυμα της και όντως το ποστ μου εκπλήρωσε το κύριο σκοπό του...να βοηθήσει δηλαδή έστω και ένα παιδί που υποφέρει... Μακάρι να να γίνει το ίδιο και για άλλους ανθρώπους, παιδιά ή ενήλικες ...Αν κάποιος θέλει πληροφορίες, εγώ είμαι εδώ και θα χαρώ να βοηθήσω, ας μου στείλει π.μ.
Καλή τύχη σε όλους! :rolleyes:

citron
25-05-14, 01:23
Εγώ απλά χαίρομαι που πρόλαβε η Σαμάνθα και βρήκε την Αγγελική πριν πέσει λογοκρισία (μόνο στο δικό της όνομα για κάποιο λόγο)...Μπορώ να πω πως με συγκίνησε το μήνυμα της και όντως το ποστ μου εκπλήρωσε το κύριο σκοπό του...να βοηθήσει δηλαδή έστω και ένα παιδί που υποφέρει... Μακάρι να να γίνει το ίδιο και για άλλους ανθρώπους, παιδιά ή ενήλικες ...Αν κάποιος θέλει πληροφορίες, εγώ είμαι εδώ και θα χαρώ να βοηθήσω, ας μου στείλει π.μ.
Καλή τύχη σε όλους! :rolleyes:

Η απορία μου είναι τότε, γιατί αυτη η φυσιοθεραπεύτρια που κατάφερε αυτο που γιατροί τοσα χρόνια δεν μπορούνε, δεν εχει ακόμα δημοσιοποιήσει ή δημοσιεύσει την μέθοδό της και τα αποτελέσματα της; Δεν θέλει να τα μοιραστεί ;

Διοτι παλέυω με αυτό πολλά χρόνια, και εχω γνωρίσει γιατρους άπειρους αλλα και άπειρους ασθενείς και άρα γνωρίζω τι είναι εφικτό και τι οχι. Αν λοιπον αυτη η γυναικα κατάφερε το ακατόρθωτο ή μαλλον το ανέφικτο σύμφωνα με τα γνωστα δεδομένα, τοτε γιατι το κρατάει για τον εαυτό της και δεν το δημοσιεύει καπου, σε ενα επιστημονικό περιοδικό, εστω κάτι;

Και επειδή παλέυω με αυτο αρκέτα χρόνια, εχω και πλεον χαμηλη ανεκτικότητα σε ανθρωπους που τάζουν και δεν εκπληρώνουν, σε ανθρώπους που μπορει να παιζουν με τις ελπίδες των γονιών και την ψυχοσύνθεση των παιδιών.

Ασ προσέχουμε λιγο σε τι θέλουμε να πιστεύουμε και ας ειμαστε ρεαλιστές. Δυστυχως, και ειναι πολυ-πολυ κρίμα, η σκολιωση σημερα αντιμετωπιζεται ειτε χειρουργικά, ειτε με κηδεμόνα. Οτιδηποτε αλλο ειναι επικουρικο και μπορει απλα να διορθωνει λιγο την σταση και να δυναμωνει το σωμα. Μην παιζουμε λοιπον με τις ελπίδες των αλλων. Υπάρχουν αλλα μερη για διαφημησεις, οχι εδω.

Elli_N
26-05-14, 13:07
Η απορία μου είναι τότε, γιατί αυτη η φυσιοθεραπεύτρια που κατάφερε αυτο που γιατροί τοσα χρόνια δεν μπορούνε, δεν εχει ακόμα δημοσιοποιήσει ή δημοσιεύσει την μέθοδό της και τα αποτελέσματα της; Δεν θέλει να τα μοιραστεί ;
Ο καθε ενας εχει τη δικη του μεθοδο, οι γιατροι κανουν και λενε αυτο που ξερουν να κανουν καλυτερα. Δεν θα αναλυσω το πως σκεφτεται και λειτουργει καθε γιατρος απλα θα πω οτι εειδη μπορει ενας, δυο ή δεκα να πουν το ιδο πραγμα, δε σημαινει πως δεν υπαχουν αλλοι γιατροι στην Ελλαδα, και σιγουρα στον κοσμο που να μην μπορουν να πουν κατι διαφορετικο. Απλα απ'οσο ξερω στην Ελλαδα οπως και σε καθε ζητημα ετσι και στην σκολιωση ακολουθουν την πεπατημενη 'Κηδεμωνας ή εγχειρηση ή τιποτα' και οι πιο 'καινουργιες' μεθοδοι (10-20 και 30 χρονων δλδ) αργουν να εδραιωθουν και αυτο το ξερω καλα και απο αλλες ειδικοτητες! Μπορει ομως και καποιος γιατρος να σου πει για φυσιοθεραπειες αλλα δεν σημαινει οτι ο καθε φυσιοθεραπευτης θα κανει το ιδιο καλη και αποτελεσματικη δουλεια! Και δεν ειπε κανεις οτι οι τροποι της δεν συμβαδιζουν με την ιατρικη...δεν ειναι ούτε μαγος ουτε 'εναλλακτικη θεραπευτης'!
Το κατα ποσο ειναι αποκλειστηκα δικο της κατι, αν το έχει δημοσιευσει ή οχι και γιατι δεν μπορω να το απαντησω εκ μερους της. Μονο η ιδια μπορει να απαντησει υπευθυνα πανω σε αυτο. Παντως δεν ειναι κανενα εφτασφραγιστο μυστικο, εχει σπουδασει στη Γερμανια και εχει καπως διαφορετικες μεθοδους απο τις συνηθισμενες εδω. Ισως και να ξερει κατι περισσοτερο και καποια στιγμη να δημοσιευσει οπως λετε, αυτα δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη...Ουτε ειναι κατι ευκολο. Ισως να μην ειναι η μονη. Ισως και να ειναι. Εγω αυτην ξερω- με στοιχεια και αποδειξεις- και αυτην εμπιστευομαι!
Αν ειχατε σοβαρο προβλημα δεν θα πηγαινατε στο εξωτερικο στους καλυτερους 'ειδικους'? Ακομα κ σε γιατρους! Πολυς κοσμος το εχει κανει για να σωθει...αναρωτηθειτε λιγο γιατι συμβαινει αυτο...οχι παντως γιατι δεν εχουμε ικανους γιατρους εδω!

Διοτι παλέυω με αυτό πολλά χρόνια, και εχω γνωρίσει γιατρους άπειρους αλλα και άπειρους ασθενείς και άρα γνωρίζω τι είναι εφικτό και τι οχι.
Συγνωμη αλλα αυτο δεν νομιζω πως σας καθιστα επιστημωνα ή τον απολυτο γνωστη, ειδικα αν ειχατε τις λαθος εμπειριες με τους λαθος ανθρωπους!

Και επειδή παλέυω με αυτο αρκέτα χρόνια, εχω και πλεον χαμηλη ανεκτικότητα σε ανθρωπους που τάζουν και δεν εκπληρώνουν
Aυτο δυστυχως δεν θα το μαθετε ποτε αν δεν μιλησετε ή δεν δωσετε την ευκαιρια στην ιδια να σας βοηθησει ή οχι. Δεν θελετε? Σεβαστον. Ομως δεν μπορει κανεις να λεει αβασιμα οτι ταζει και δεν εκπληρωνει. Και μην ξεχνατε πως εγω ειμαι απλα μια περιπτωση που λεω την εμπειρια μου, η ιδια δεν μπηκε εδω μεσα να ταξει τιποτα...δε μπορω να μιλησω εκ μερους της κυριας Κουκιανακη γι'αυτο και παραπεμπω οποιον εχει προβλημα να μιλησει μαζι της, μονο εκεινη μπορει να πει τι ακριβως και κατα ποσο μπορει να κανει με το προβλημα του καθενος! Και ναι η πληροφορια ειναι τσαμπα, δε βγαζει λεφτα με την καθε επισκεψη απαντωντας σε ερωτησεις...οπως ισως κανουν πολλοι αλλοι!
σε ανθρώπους που μπορει να παιζουν με τις ελπίδες των γονιών και την ψυχοσύνθεση των παιδιών.
Αυτους ακριβως σιχαινομαι και εγω και γιάυτο θεωρω απαραδεχτο να τους κοβουν τα φτερα και καθε ελπιδα, και να υποβαλουν σε τοσο πονο και ταλαιπωρια ενα σωρο ανθρωπους, ποσο μαλλον παιδια, και να τραυματιζουν την ευαισθητη ψυχουλα τους, στερωντας τους βασικα πραγματα σε αυτη την τρυφερη ηλικια και χωρις καν να ειναι σιγουρο το αποτελεσμα. Αλλα και να ειναι, δημιουργουνται αλλα προβληματα τα οποια μετα ποιος θα τα λυσει? Οταν λοιπον ενας ανθρωπος προσφερει μια καινουργια λυση (στα αφτια μου) που ναι μεν εχει κοπο αλλα το παιδι ζει μια πολυ πιο φυσιολογικη ζωη και δεν υποκειται σε βασανηστηρια...ναι θα δωσω την ευκαιρια στον ανθρωπο αυτο που με επεισε οτι μπορει να βοηθησει ουσιαστικα, και πολλες μητερες οπως η Σαμανθα το τολμησαν και ευχαριστουν το Θεο γι'αυτο. Μακαρι να το δει εκεινη λοιπον μηπως σου απαντησει κατι 'καλυτερο' απο μενα.... Αν θελετε να εχετε τοσο απολυτη και εμπεριστατωμενη αποψη λοιπον θα σας προτεινα να το ψαξετε καλυτερα και να μη βιαστειτε να γινετε αυτος/αυτη που θα γκρεμισει και την τελευταια ελπιδα σε μια μητερα ή ενα παιδι!
Υπαρχει και site στο οποιο εξηγει πως λειτουργει και θα σας ελυνε ισως καποιες αποριες αλλα δεν θα το δωσω εδω...για αυνοητους λογους!

Δυστυχως, και ειναι πολυ-πολυ κρίμα, η σκολιωση σημερα αντιμετωπιζεται ειτε χειρουργικά, ειτε με κηδεμόνα.
Ειστε γιατρος ειπαμε?

Υπάρχουν αλλα μερη για διαφημησεις, οχι εδω.
Το ιδιο ισχυει και για τις δυσφημησεις...Αν προσεξατε σε αυτο το φορουμ σχεδον ολοι οσοι εχουν προσωπική εμπειρια καλη ή κακη μιλουν με επωνυμα και δινουν στοιχεια. Τι περισσοτερο εκανα εγω λοιπον? Επειδη η εμπειρια μου ειναι λιγο διαφορετικη με την πλειοψηφια (σε ενα φορουμ) ?
Ισως αν η κ.Κουκιανακη εσκαγε πολλα λεφτα σε εμμεση ή αμμεση διαφημηση να ειχε γινει πασιγνωστη τωρα...και να μην την αμφισβητουσε τοσος κοσμος γιατι οτι μας ειναι γνωστο το θεωρουμε εδραιωμενο και αυταποδειχτο...και μολις καποιος μας λεει κατι διαφορετικο αμεσως τον βγαζουμε τρελο...(αν ηθελε να κανει διαφημηση με τετοια βρωμικα μεσα δεν θα επρεπε να μπουν τουλαχιστον 5-10 ατομα σε ενα χρονικο διαστημα μικροτερο των 5 χρονων να πουν τις υποτειθεμενες εμπειριες τους?) Ας σκεφτομαστε λιγο ρεαλιστικα οπως λετε κι εσεις (και δεν το κανετε απ'οτι βλεπω)
Δεν θελω να αρχισω τα κλισε αλλα μη ξεχνατε οτι και τον Γαλιλαίο τον βγαζαν τρελο γιατι ελεγ οτι η γη γυριζει...σημερα ομως ειναι απο τα πρωτα πραγματα που εχουμε διδαχτει στο σχολειο...Το μελλον θα δειξει, εγω εχω μαθει να εχω κριση και να μην ακολουθω ουτε την πλειοψηφια ουτε τη μειοψηφια...απλα κρινω κατα περιπτωση αυτο που νομιχζω οτι ειναι πιο σωστο ή μου ταιριαζει καλυτερα και το ερευνω με το δικο μου τροπο.
Θα σας λεγα οτι με προσβαλετε και θα πρεπε να μετρατε τα λογια σας πριν μιλησετε για διαφημηση αλλα οκ...δεν με γνωριζετε και δεν σας γνωριζω...Οντως παιζονται πολλα βρωμικα παιχνιδια αλλα δεν εχει κανεις παρα να το διαπιστωσει με τα ματια του και τα αφτια του, και αν πειστει να εμπιστευτει τα χερια της και να μας πει μετα αν ηταν ψευτκες ελπιδες!
Ειμαι ενας αυθορμητος ανθρωπος που νοιαζεται για τους γυρω του και θεωρησα καλο να χρησιμοποιησω την εμπειρια μου για να βοηθησω κι αλλους ανθρωπους που με την κριση τους θα θεωρησουν λογικο και ενδιαφερον αυτο που προτεινω...Γιάυτο δεν ειναι τα φορουμ αλλωστε? Ευτυχως εστω και ενα ατομο ειδε 'κατι' στα λεγομενα μου και τολμησε να το διερευνησει! Οποιος αλλος θελει μπορει να το ψαξει και να μαθει αν οντως υπαρχει λυση ή οχι στο προβλημα του και οποιος θελει μπορει να το προσπερασει...
Καλη σας μερα.

citron
26-05-14, 14:13
Συγνωμη αλλα αυτο δεν νομιζω πως σας καθιστα επιστημωνα ή τον απολυτο γνωστη, ειδικα αν ειχατε τις λαθος εμπειριες με τους λαθος ανθρωπους!

Κανεις δεν μπορει να ειναι "απολυτος γνωστης" αλλα δεν νομιζω να υπαινίχθηκα κατι τετοιο καπου και αν ναι, θα ηθελα να μου το υποδειξετε. Είχα την τύχη ο γιατρός μου να είναι ο Jean Dubousset. Αν γνωρίζετε εστω κάτι απο σκολίωση, σίγουρα θα γνωρίζετε το όνομά του. Ηρθα σε επαφη με πολλους, πολλους γιατρους και ναι, πολλοι ηταν και κακοι επιστήμονες αλλα κατεληξε σε έναν λαμπρο ανθρωπο και ακομα πιο λαμπρο γιατρο. Με την επαφή μαζί του και μαζί με την ομάδα του, οπου ειναι οι πρωτοπόροι στην ερευνα και εφαρμογή παγκοσμίως ( και μαλλιστα αφιλοκερδώς ) εμαθα πολλα και νομιζω οτι δικαιουμαι να μιλαω για το θεμα, οχι σαν γιατρος βεβαιως αλλα σαν ανθρωπος που τα εχει περασει και εχει ζησει και αλλους με την ιδια κατασταση.

Ειστε γιατρος ειπαμε?

Μιλάω με απλά, αδιαμφισβήτητα δεδομένα. Η σκολίωση σημερα, συμφωνα με τους επιστημονες αντιμετωπιζεται μονο με τους τροπους που ανεφερα. Δεν εννοω οτι στο μελλον δεν θα υπαρξουν αλλοι τροποι, ουτε οτι οι ιδιοι επιστημονες γνωριζουν τα παντα. Μπορει στο μελλον να αποδειχθει οτι ειναι απο γονιδιακο και αρα να υπαρξουν παρεμβασεις σε γονιδιακο επιπεδο μεχρι και να ειναι ιος. Απλα αναφερω πως αντιμετωπιζεται σημερα. Τα δικά σας επιστημονικά δεδομένα ποια ειναι ;

Γράφετε "Αυτους ακριβως σιχαινομαι και εγω και γιάυτο θεωρω απαραδεχτο να τους κοβουν τα φτερα και καθε ελπιδα, και να υποβαλουν σε τοσο πονο και ταλαιπωρια ενα σωρο ανθρωπους, ποσο μαλλον παιδια, και να τραυματιζουν την ευαισθητη ψυχουλα τους, στερωντας τους βασικα πραγματα σε αυτη την τρυφερη ηλικια και χωρις καν να ειναι σιγουρο το αποτελεσμα."

Αλήθεια; Και εγω απεχθανομαι να υποβάλονται τα παιδια σε πόνο και ταλαιπωρία. Οπως υποβλήθηκα και εγω οταν ημουν μικρή σε απειρους φυσιοθεραπευτές και χειροπρακτες που μας τάζανε θαυματα. Παραλληλα εκανα αθληματα και γυμναστικη και οτι περνουσε απο το χερι μου για να το αντιστρεψω οπως μου ταζανε. Και εχασα χρονο και εφτασαν οι μοιρες μου σε τρομακτικο επιπεδο μεχρι να το παρω αποφαση οτι πρεπει να το αντιμετωπισω ουσιαστικώς.

Θεωρειτε πως ημουν χαζη που εκανα εγχειρηση; Θελετε να πειτε οτι το ηθελα, το απολαυσα ή οτι δεν το εψαξα; Γιατι οι γονεις μου καθε λεπτο που ζουσανε ψαχνανε αυτο το θεμα και μιλουσαν με ερευνητες σε ολο τον κόσμο. Δεν θελω να εχω ενα σιδερο στην πλατη μου πιστεψτε με, αλλα ηταν καλυτερο απο το να μην μπορω να αναπνευσω και να περπαταω τωρα, στα 38 μου. Επίσης, θεωρω οτι πολλα πραγματα οντως μπορουν να αντιμετωπισθουν με τροπους που οι γιατροι δεν αναγωριζουν. Τον πονο πχ στην μεση μου τον αντιμετωπιζω επιτυχως με ρεφλεξολογια. Αλλα αμφιβαλω αν μπορει καποιος να αντιστρέψει τις μοίρες και αν το καταφέρει αυτο να μην γινει αυτομάτως παγκοσμίως διάσημος που καταφερε κατι που χρονια ολόκληρα γιατροι και ερευνητές δεν μπορουν.

Το σαιτ της κυριας που αναφέρατε το είδα και την σελίδα με τα αποτελέσματα της. Αυτο που διέκρινα ειναι οτι οι σκολιωσεις που ειχε στην σελιδα ηταν εξαιρετικα μικρες και απορώ πως καποιος μπορει να ειχε προβλημα με τοσο μικρες σκολιωσεις. Δηλαδη, αν πονουσε αυτος με τις 12 μοιρες, τοτε ο αλλος με τις 40, 50, 60 μοιρες τι θα εκανε. Στην δικια μου περιπτωση που ηταν 65 πανω και 38 συν περιστροφη κατω τι θα μπορουσε να κανει η κυρια δηλαδη;

Για να κλεισω την συζητηση οπου βλεπω οτι δεν εχει νοημα. Διακρινω απο εσας εναν υπερμετρο ζηλο να αναφερετε το ονομα της κυριας, ενω ειχε σβηστει και ενω τα ελαχιστα ποστς που εχετε κανει ειναι πανω σε αυτο το θεμα αποκλειστικά. Το ιδιο και της κυριας με το ενα ποστ που μπηκε για να πει μονο την "εμπειρια" της με την κυρία. Εγω ειμαι αρκετα μεγάλη και δεν παρασυρομαι απο τετοια ποστς. Και ευτυχως σαν γονιος ακομα δεν αντιμετωπιζω καποια τετοια κατασταση για να κρεμομαι απο καθε ελπιδα. Οι αλλοι ομως;

Elli_N
20-07-14, 00:19
Καλησπέρα και πάλι, θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη και συγκεκριμένη μπορώ.
Καταρχήν το τι και ποιον γνωρίζω εγώ δεν αφορά ούτε ενδιαφέρει κανέναν και ήδη δεν μου αρέσει που αναγκάζομαι να αναφερθώ τόσο στον εαυτό μου. Εγώ ξέρω τι έζησα καθώς και προσωπικές ιστορίες-μαρτυρίες πολλών άλλων που γνώρισα εν μέσω των θεραπειών.
Μιλάω με απλά, αδιαμφισβήτητα δεδομένα. Η σκολίωση σημερα, συμφωνα με τους επιστήμονες αντιμετωπιζεται μονο με τους τροπους που ανεφερα. Πιθανόν να μην είστε αρκετά ενημερωμένη, αλλά όπως προειπα δεν είναι το θέμα μας τι κάνετε/ξέρετε εσείς ή εγώ.. 'Άλλωστε κι εγώ από καθαρή τύχη βρήκα την Αγγελική Κουκιανάκη, καθώς είχα απογοητευτεί χρόνια πριν με τις ανούσιες απαντήσεις ορθοπεδικών οι οποίες δεν με κάλυπταν!
Και δεν είμαι επιστήμων για να προσπαθήσω να μιλήσω επιστημονικά...!
Θεωρειτε πως ημουν χαζη που εκανα εγχειρηση;
Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε ο ένας τον άλλον, ούτε θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να σας πω αν κάνατε κάτι σωστό ή όχι... Δεν είμαι γιατρος, δεν γνωρίζω τίποτα για την περίπτωση σας και άλλωστε οτι έγινε έγινε... εύχομαι να ήταν όντως το καλύτερο για εσάς! Και αν γνωρίζατε την κυρία Κουκιανακη πριν την εγχείρηση και παρόλα αυτά αποφασίζατε να την κάνετε, να είστε σίγουρη πως κι εκείνη θα σεβόταν την απόφαση σας και θα ήθελε να πάτε καλά ούτως ή άλλως, κι ας της στερούσατε την ευκαιρία να σας βοηθήσει!

Σε κάθε περίπτωση, εγώ ξέρω πως αν κάποιος μπορεί να αποφύγει την εγχείρηση, καλό είναι να το κάνει γιατί προφανώς ξέρετε -καλύτερα απο μένα- πόσο επίπονη κατάσταση είναι...και είναι κάτι το μη αναστρέψιμο-αντίθετα με μερικές θεραπείες- οπότε δε χάνει κάτι κανείς να δοκιμάσει...
Και φαντάζομαι θα γνωρίζετε οτι πολλές εγχειρίσεις τέτοιου είδους δεν είχαν ακριβώς επιτυχία, με αποτέλεσμα ο άνθρωπος που έχει σίδερα σφηνωμένα στα κόκαλά του να έχει δυστυχώς κερδίσει μόνο περισσότερη ακαμψία στη ζωή του και να μην μπορεί μετά να κάνει καν κάποιες ασκήσεις να 'ελευθερωθεί' έστω και λίγο η μέση του... Εσείς μπορεί να ήσασταν τυχερή... αλλά αν ανησυχείτε για το αποτέλεσμα μιας απλής φυσιοθεραπείας (=μασάζ, ασκήσεις) για σκεφτείτε το αποτέλεσμα μιας αποτυχημένης εγχείρησης! Σε ποια περίπτωση έχει κάποιος να χάσει περισσότερα? Εμένα αυτό απο μόνο του θα μου αρκούσε για να το ψάξω με τις μεθόδους της κας. Κουκιανάκη και οποιασδήποτε άλλης/ου θα μου πρότεινε μια λύση που θα το απέφευγα!
Επίσης δεν μπορώ να ξέρω τι ανθρώπους συναντήσατε στο δρόμο σας στην πορεία της έρευνάς σας... ξέρω τι συνάντησα εγώ!!! Και γιαυτό μόνο μπορώ να μιλήσω!
Όσο για την αναφορά μου στο όνομα της, είναι φυσικό και επόμενο να θέλω να αναφέρω το όνομα ενός ανθρώπου που σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα τόσο ως επαγγελματία όσο και σαν άνθρωπο! Ενός ανθρώπου που με βοήθησε να ανακτήσω τη ζωή μου! Τόσο απλά! Και ειδικά όταν ο όλος σκοπός των μηνυμάτων μου είναι να βοηθήσω κι άλλους ανθρώπους με το να τους γνωστοποιήσω την ύπαρξη της! Πόσο μάλλον όταν βλέπω οτι κάποια άτομα θέλουν να μάθουν περισσότερα και για κάποιο ανεξήγητο λόγο-και χωρίς προειδοποιηση εχει διαγραφεί κάθε πληροφορία για την ίδια! Σε αντίθεση με οποιονδήποτε άλλο επιστήμονα, γιατρό, φυσιοθεραπευτη κτλ έχει αναφερθεί! ΚΑι χωρίς να έχω παραβεί τους κανόνες που διάβασα όταν γράφτηκα στο forum...απλά δεν θεώρησα σκόπιμο να θίξω αυτό το θέμα, ίσως και να ήταν απλά μια λάθος διαχείρηση.
Νομίζω ο ζήλος μου λοιπόν είναι δικαιολογημένος...για τον δικό σας να με βγάλετε σκάρτη και παράδοξη δεν ξέρω...

Και ναι μπορεί να είχα ξαναμπεί αλλά να μην είχα κάτι να πω, άλλωστε το Parents.gr πετάγεται στο google για σχεδόν οτιδήποτε θέμα έχω αναζητήσει (πρόσφατα ψάχνοντας π.χ. κουρτινόξυλα)...γενικά διαβάζω ότι με ενδιαφέρει χωρις να έχω νιώσει την ανάγκη να μιλήσω... αλλά όντως ένιωσα την ανάγκη να γραφτώ και να απαντήσω, όταν έπεσα στο θέμα της σκολίωσης θεωρώντας οτι μπορώ να βοηθήσω ουσιαστικά κάποια άτομα των οποίων τα μηνύματα διάβασα...καθώς και άλλα -παιδάκια κυρίως- που μπορεί να υποβληθούν σε επίπονες διαδικασίες ενώ μπορούν να τις αποφύγουν!

Τον πονο πχ στην μεση μου τον αντιμετωπιζω επιτυχως με ρεφλεξολογια. Απορω πως καποιος που επιλεγει 'τετοιες' μεθοδους μπορει να ειναι κατα τ'αλλα τοσο στενομυαλος και απολυτος... Οκ το καταλαβαίνω οτι θέλετε να στηρίξετε την επιλογή σας αλλά ας αφήσουμε τον κάθε αναγνώστη να κάνει την δική του σύμφωνα με αυτό που κρίνει αυτός καλύτερο!

Το σαιτ της κυριας που αναφέρατε το είδα και την σελίδα με τα αποτελέσματα της. Αυτο που διέκρινα ειναι οτι οι σκολιωσεις που ειχε στην σελιδα ηταν εξαιρετικα μικρες...στην δικια μου περιπτωση που ηταν 65 πανω και 38 συν περιστροφη κατω τι θα μπορούσε να κάνει η κυρια δηλαδη;
Και πάλι δεν γνωρίζω για να μιλήσω για τις μοίρες σας, ούτε καν για τις δικές μου μοίρες δεν θυμάμαι πολλά γιατί δεν έδωσα βάση και δεν με απασχολούν οι στους αριθμοί αλλά η ουσία! Αν θέλετε μπορείτε να την ρωτήσετε η ίδια πάντως...να σας λυθεί η απορία. Δεν έχω προσέξει τι εύρος μοιρών υπάρχει στο site αλλά αυτές τις μαρτυρίες έτυχε να της δώσουν γραπτά και επώνυμα, αυτές έβαλε!
Φαντζομαι θα εμπλουτιστουν κάποια στιγμή και τυχαίνει να ξέρω οτι έχει φέρει πολύ καλά αποτελέσματα σε μεγαλύτερες μοίρες! Αν θυμάμαι καλά μια κα.Στεφανια είχε 80 μοίρες και είχε κατεβεί πάνω απο 30...και πιθανόν να συνεχίζουν να κατεβαίνουν.... Σαφώς είναι κάτι που παίρνει χρόνο και πολύ δουλειά... αλλά έχει πολύ πιο άμεσα και θετικά αποτελέσματα στην καθημερινή ζωή του ασθενή απο την ταλαιπωρία μιας επέμβασης!

Το θέμα είναι οτι μπαίνοντας κανείς στο site της θα βρει ανθρώπους που έχουν καταθέσει επώνυμα τις εμπειρίες τους χωρίς να κρύβονται ...Αν το ψάξει μπορεί ακόμα και να επικοινωνήσει μαζί τους και να τους ρωτήσει, έτσι όπως είναι σήμερα τα πράγματα!
Η δικη μου μαρτυρία δεν υπάρχει ακόμα στο site για να σας παραπέμψω, γιατί έχω καιρό να πάω και δεν βρήκα το χρόνο, αλλά όποιος θέλει μπορεί εύκολα να βρει κι άλλους που μπορούν να επιβεβαιωσουν αυτά που λεω..!
Εσείς μπορείτε να πείτε επώνυμα και υπεύθυνα πως είστε ευχαριστημένη με την επιλογή σας? Αν ναι χαίρομαι για σας. Και σε π'οσα site έχετε δει αληθινές μαρτυρίες τέτοιου είδους? Μήπως τα σχόλια είναι ανώνυμα..?

Και επειδή όντως θα θελα κι εγώ να κλείσει αυτή η προσωπική 'αντιπαράθεση' να τονίσω και αν θέλετε το πιστεύετε οτι προσωπικά δεν έχω κάποιο οικονομικό ή προσωπικό όφελος απ'το αν κάποιος πάει στην κα. Αγγελική για θεραπείες, είμαι όμως υπέρμαχος του δικαίου και δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω να αιωρούνται αναπάντητα υπονοούμενα για την ίδια και τη δουλειά της με αφορμή ένα δικό μου μήνυμα, όταν ο στόχος του μηνύματος ήταν ξεκάθαρα να βοηθήσω, όχι την ίδια, αλλά όποιον έχει ανάλογα προβλήματα και ψάχνει κάποια λύση! Δεν θα βρει και τον μπελά της η γυναίκα επειδή κάποιοι βλέπουν με μισό μάτι τα καλά λόγια που έχουν ειπωθεί για εκείνη... Πάνω από όλα είναι ένα αξιοσέβαστο άτομο, επαγγελματίας και νοιάζεται πραγματικά! Και δεν χρειάζεται να "ψαρέψει" κόσμο μέσα απο forums. Είναι πολύ καλή σε αυτό που κάνει κ αυτό από μόνο του αρκεί.
Επιμένω λοιπόν να αποκαταστήσω το όνομα της κατά κάποιο τρόπο αλλά και να την συστήνω ανεπιφύλακτα, με λάβαρο το καλό που έχει κάνει σε εμένα καθώς και σε μέλη της οικογενείας μου, όπως η μητέρα μου και η θεία μου, που υπέφεραν για δεκαετίες μετά από ένα σοβαρότατο οικογενειακό ατύχημα που είχαν στα νιάτα τους...και για καλή τύχη όλων μας μάθαμε για την κα. Κουκιανακη και είδαμε την ζωή μας να αλλάζει..
Και όταν αλλάζει το σώμα σου και ότι σε ταλαιπωρεί σε αυτό αλλάζει η ζωή σου και αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει όποιος έχει βιώσει κάτι ανάλογο!
Αν αυτό εσείς το βρίσκετε λίγο...δικαίωμα σας.
Βρείτε με λοιπόν υπερβολική, δεν πειράζει...μου αρκεί που έχω πει τα πράγματα ακριβώς όπως είναι...μου αρκεί που πρόσφερα τροφή για προβληματισμό...ειλικρινά! Πιστεύω πάντως να σας έλυσα κάπως τις απορίες...αν όχι υπάρχει πάντα και το προσωπικό μήνυμα.

Σας εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστεί ποτέ να μπείτε σε τέτοια δίλημμα με τα παιδιά σας....οι άλλοι όμως που έχουν μπει...δικαιούνται να ξέρουν!

Όσο για την κυρία Σαμάνθα που σας φάνηκε τόσο "ύποπτη", μπορείτε να βρείτε την λεπτομερή επώνυμη μαρτυριά της εδώ http://www.de-holl.com/el/sxolia-asthenon/14-patients/17-comment-1

Μόλις τώρα μπήκα και είδα...οτι υπάρχει στη σελίδα του De-Holl! :cool:

Φιλικά, Έλλη