PDA

Επιστροφή στο Forum : Ατμομάγειρες (για παιδιά)

Σελίδες : [1] 2 3

katerina24
28-03-08, 11:06
κοριτσια,θα ηθελα να σας ρωτησω:
το εχει παρει καμια σας???
σκεφτομαι να το αγορασω και πιο πολυ για τις διακοπες μας το καλοκαιρι!!!!
σας εχει εξυπηρετησει?
ειναι αυτο εδω:
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090109&itmid=11193

daffy
28-03-08, 12:18
Δεν το ειχα ξαναδει. Φαινεται πρακτικο για διακοπες και μακρια απο το σπιτι, αλλα ποση ωρα θα κάνει για να βράσει το κρεας?
Ενδιαφερον φαινεται.

katerina24
28-03-08, 12:27
Δεν το ειχα ξαναδει. Φαινεται πρακτικο για διακοπες και μακρια απο το σπιτι, αλλα ποση ωρα θα κάνει για να βράσει το κρεας?
Ενδιαφερον φαινεται.

daffy,απ'οτι μου εχουν πει
το κρεατακι το κανει μεσα σε 30' το πολυ και μετα βαζεις και το ζουμακι αν θελεις και το αλεθεις!!!!
μετα το ψησιμο βαζεις το εξαρτημα και τα αλεθεις!!!
θελω να μου πει μια κοπελα να αξιζει να το αγορασω!!!

theano
28-03-08, 15:47
Κατερίνα 24, το έχω αγοράσει εγώ και ειλικρινά σου μιλάω μου έχει σώσει τη ζωή!! Πρώτα απο όλα, μαγειρεύει στον ατμό, κάτι το οποίο είναι άκρως υγιείνο. Τα φαγητά τα κάνει μέσα σε 30 περίπου λεπτά. Στη συνέχεια τα αλέθει κιόλας. Αν θες να φυλάξεις φαγητό στο ψυγείο, έχει ειδικά μικρά ταπεράκια τα οποία την επόμενη μέρα μπορείς να τα βγάλεις και να τα ξεπαγώσεις και να ζεστάνεις το φαγητό στο ίδιο μηχάνημα. Άσε που είναι τόσο εύκολο και καθόλου μπελαλίδικο το να μαγειρεύεις εκεί που πραγματικά δεν χρειάζεται καν να κρατάς φαγητό για την επόμενη μέρα. Και το άλλο που εμένα με βολεύει πολύ επειδή σιχαίνομαι να πλένω όλη την ώρα κατσαρόλες και σκεύη, είναι εξαιρετικά εύκολο στο πλύσιμο και δεν είναι και κατσαρόλα που μου σπάει τα νεύρα:wink:
Επίσης είναι πολύ βολικό και για ταξίδι λόγω του μικρού του μεγέθους.
Για μένα είναι μια απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει γενικά για το μωρό αν όχι η καλύτερη. Ανεπιφύλακτα στο συστήνω :D

katerina24
28-03-08, 16:15
αληθεια βρε theano?
ειναι οντως καλο,ε?
σ'ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!!!
η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι πιο πολυ για τις διακοπες!!!
πρεπει να παιρνω μαζι μου:
κατσαρολακι,
μουλτι,
ταπερακια,
αποστειρωτη,μπιμπερο,θηλαστρο!!!
αστα να πανε!!!
ενω αγοραζω αυτο και ξεμπερδευω!!!
μου ειπαν οτι αυτο κανει και αποστειρωση ειναι αληθεια?

Maya
28-03-08, 16:38
Λοιπόν, κι εγώ το έβλεπα αυτό και δεν μπορούσα να αποφασίσω αν θα το αγοράσω. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

theano
28-03-08, 18:37
Για αποστείρωση δεν ξέρω γιατί δεν το έκανα ποτέ. Μην σε πάρω και στο λαιμό μου. Λογικά ναι, γιατί δουλεύει όπως και ο αποστειρωτής με ατμό. Αλλά ρώτα καλύτερα για το συγκεκριμένο θέμα εκεί που θα πας για να το αγοράσεις ή μπες στη σελίδα της chicco στο internet μηπως βρεις κατι. Εγώ το χρησιμοποιώ πάντως σε καθημερινή βάση και όχι μόνο στις διακοπές και είναι σωτήριο. Σκέψου ότι επειδή πάμε τα πρωινά βόλτα το μικρό με το ποδήλατο, την ώρα που φεύγουμε του γυρνάω το κουμπί για να αρχίζει να γίνεται το φαγητό και όταν γυρίζουμε είναι έτοιμο να φάει ο μικρός χωρίς να χρειάζεται να μπω εκείνη την ώρα στη διαδικασία να μαγειρεύω. Όταν τελειώνει το μαγείρεμα κλείνει αυτόματα μόνο του. Που να άφηνα την κουζίνα και να πήγαινα βόλτα. Μπουρλότο θα γινόμασταν :D :D .
Θα προσπαθήσω πάντως να βρω το βιβλιαράκι με τις οδηγίες και αν το βρω και λέει κάτι για αποστείρωση θα σου πω

happy duckie
28-03-08, 21:51
τελεια...το ζαχαρωνα κι εγω στο λητω...θα παω να το παρω :D

Μαμά του Ωρίων
28-03-08, 22:14
theano όταν λες ότι κάνει τα φαγητά σε μισή ώρα.. ακόμα και το μοσχάρι?
αν ναι.... πάω αυριο κι όλας να το έχω έτοιμο καβάτζα για όταν το χρειαστώ :lol:

katerina24
28-03-08, 22:17
αν ναι.... πάω αυριο κι όλας να το έχω έτοιμο καβάτζα για όταν το χρειαστώ :lol:

απ'οτι μου εχουν πει με το συγκεκριμενο,το μοσχαρι θελει 2 φορες να το κανεις στον ατμο και μετα γινεται παρα πολυ μαλακο!!!
μια φιλη μου μου ειπε πως το μοσχαρι το εχει ετοιμο σε 1 ωρα!!!!
να μας φωτισει η theano!!!!

Μαμά του Ωρίων
28-03-08, 22:19
πάντως με έχει ενθουσιάσει η ιδέα ότι το παιδί θα έχει το δικό του "κατσαρολικό" και δεν θα πρέπει μετά να πλένω κατσαρόλα :lol:
και μόνο για αυτό.. χαλάλι τα λεφτα του! :lol:

katerina24
28-03-08, 22:21
υπαρχει και αυτο:
http://www.mothercare.com/gp/product/B000JFJJGM

theano
28-03-08, 22:32

Ακόμη και το μοσχάρι, ναι. Επίσης έχει και βιβλίο με συνταγές που θα σε βοηθήσει πολύ και θα σου πει και την ποσότητα νερού που πρέπει να βάζεις ανάλογα με το είδος φαγητού που θες να ψήσεις

theano
28-03-08, 22:33

απ'οτι μου εχουν πει με το συγκεκριμενο,το μοσχαρι θελει 2 φορες να το κανεις στον ατμο και μετα γινεται παρα πολυ μαλακο!!!
μια φιλη μου μου ειπε πως το μοσχαρι το εχει ετοιμο σε 1 ωρα!!!!
να μας φωτισει η theano!!!!

έχει οδηγίες για τους χρόνους που χρειάζεται για να ετοιμαστεί. Κάνει πάντως περίπου στα 35 λεπτά, όχι μια ώρα. και γίνεται όντως πολύ μαλακό :D

Μαμά του Ωρίων
28-03-08, 22:35
οκ... εγώ θα το πάρω :lol:
να είσαι καλά βρε κατερίνα που άνοιξες το θέμα καθώς και η θεανώ που του έχει ήδη κάνει το test drive :lol:

dora
28-03-08, 23:03
Εχω ξαναακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο και ειναι ενα απο τα δωρα που θα ζητησω να μου φερουν στο επομενο παιδι (ολα τα αλλα τα εχουμε ουτως η αλλως)

Μαμά του Ωρίων
20-04-08, 15:53
την άλλη εβδομάδα πάω να το πάρω καθότι ξεκινάμε και τα λαχανικά μας και οσονούπο και το κρέας...

είπα να το επαναφέρω μπας και υπάρχουν τίποτα ενστάσεις της τελευταίας στιγμής :lol:
Κατερίνα το πήρες τελικά εσύ?

myrto
20-04-08, 16:53
Α, τώρα το είδα το θέμα.Το έχω εγώ και είναι τέλειο,το είχε πρωτοσυστήσει η Έρικα....δε σας τα ξαναλέω, βολικό, υγιεινό κλπ, κλπ, απλά προσθέτω ότι το μοσχάρι το κόβω πολύ μικρά κομματάκια και σε 35 λεπτά είναι έτοιμο...φυσικά τώρα το Πάσχα που θα πάμε ταξίδι θα πάρω μόνο αυτό....το μόνο προβλημα του είναι ότι έχει ....ημερομηνία λήξης γιατί κάποια στιγμή δε θα φτάνει η ποσότητα που μαγειρεύει...

katerina24
20-04-08, 21:38
Κατερίνα το πήρες τελικά εσύ?

κι εγω την αλλη εβδομαδα θα το παρω!!!!
:lol: :lol: :lol:
απλα πηγα και το ειδα και μου αρεσε!!!

katerina24
20-04-08, 21:39
το μόνο προβλημα του είναι ότι έχει ....ημερομηνία λήξης γιατί κάποια στιγμή δε θα φτάνει η ποσότητα που μαγειρεύει...

τι εννοεις?

myrto
20-04-08, 22:01
Χωραει μικρή ποσότητα φαγητού.Μέχρι στιγμής είναι αρκετό, αλλά φαντάζομαι ότι μεγαλώνοντας που θα τρώει περισσότερο δε θα της φτάνει....θα το δεις έχει ένα καλαθάκι, δεν είναι πολύ μεγάλο.....

katerina24
20-04-08, 22:07
Χωραει μικρή ποσότητα φαγητού.Μέχρι στιγμής είναι αρκετό, αλλά φαντάζομαι ότι μεγαλώνοντας που θα τρώει περισσότερο δε θα της φτάνει....θα το δεις έχει ένα καλαθάκι, δεν είναι πολύ μεγάλο.....

τελικα ομως δεν μου ξεκαθαρισαν,myrto μηπως ξερεις αν αποστειρωνει ?

myrto
20-04-08, 22:17
μισο λεπτάκι παω να κοιτάξω τις οδηγίες....νομίζω πως έτσι λέει, αλλά εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει....περίμενε!

myrto
20-04-08, 22:30
Κατερίνα,άκυρο....δεν γράφει τίποτα για αποστείρωση.

katerina24
20-04-08, 23:32
Κατερίνα,άκυρο....δεν γράφει τίποτα για αποστείρωση.

σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!!ηδη βοηθησες αρκετα!!!
εμεις δεν εχουμε αρχισει τις τροφες ακομη αλλα θα το χρειαστω τον αλλο μηνα σιγουρα!!!
προς τον παρον τη βγαζουμε με το γαλακι της μαμας...
χαχαχαχα

Μαμά του Ωρίων
21-04-08, 21:22
το αγόρασα σήμερα... προς το τέλος της βδομάδας θα σας πω τις εντυπώσεις μου
πρώτη εντύπωση πάντως πολύ καλή :D

mel
21-04-08, 21:35
εγώ γιατι να μην το έχω δει τόσο καιρό? :evil:
η μικρή μου είναι ήδη 7.5 μηνών, να το πάρω;
θα με βολέψει;
το κρέας το λιώνει τελείως; και τις ινες που έχει;

erica
23-04-08, 12:10
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ!!!!!

Την έχω ξανασυστήσει στο forum όπως ανέφερε και η Mυρτώ παλιότερα και πλέον, όταν γεννάει κάποια από το περιβάλλον είναι το στάνταρ δώρο που πηγαίνω!!!!!(αυτό ή ένα sling αν βλέπω ότι η μαμά είναι πρόθυμη για αυτή τη "φάση" :lol: )

Μου είχε λύσει τα χέρια για μέχρι 10 μηνών, γιατί βάζεις σε κομματάκια όλα τα υλικά βάζεις και νεράκι (σαν σε καφετιέρα) και το ξεχνάς για 20 λεπτά (δε νομίζω ότι έκανε ποτέ μισάωρο, αν θυμάμαι καλά!... :roll: ) Αυτά απλά μαγειρεύεται μόνο του και μετά (στο ίδιο σκεύος) το αλέθεις...και αλέθεται ΤΕΛΕΙΑ...και το μοσχάρι με τις ίνες!
Στις διακοπές μας έσωσε! Το φαγητό της Μάγιας ποτέ δεν υπήρξε μπελάς...και το πλύσιμο της συσκευής, σαν να πλένω 2 κούπες....ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλες!!!!!
Το μόνο μείον, είναι ότι κοντά στο χρόνο δεν αρκεί σαν ποσότητα....αλλά εκεί πέρασα σε κανονικό ατμομάγειρα! Κάνει λίγο παραπάνω ώρα, είναι λίγο πιο "μπελάς" στο πλυσιμο, αλλά φτιάχνω φαγητό πάλι χωρίς να χρειάζεται να είμαι "από πάνω", και κρατάει για 2 μέρες ή και παραπάνω!

Αυτά! :wink:

naina
23-04-08, 12:35

Την έχω ξανασυστήσει στο forum όπως ανέφερε και η Mυρτώ παλιότερα και πλέον, όταν γεννάει κάποια από το περιβάλλον είναι το στάνταρ δώρο που πηγαίνω!!!!!(αυτό ή ένα sling αν βλέπω ότι η μαμά είναι πρόθυμη για αυτή τη "φάση" :lol: )

Μου είχε λύσει τα χέρια για μέχρι 10 μηνών, γιατί βάζεις σε κομματάκια όλα τα υλικά βάζεις και νεράκι (σαν σε καφετιέρα) και το ξεχνάς για 20 λεπτά (δε νομίζω ότι έκανε ποτέ μισάωρο, αν θυμάμαι καλά!... :roll: ) Αυτά απλά μαγειρεύεται μόνο του και μετά (στο ίδιο σκεύος) το αλέθεις...και αλέθεται ΤΕΛΕΙΑ...και το μοσχάρι με τις ίνες!
Στις διακοπές μας έσωσε! Το φαγητό της Μάγιας ποτέ δεν υπήρξε μπελάς...και το πλύσιμο της συσκευής, σαν να πλένω 2 κούπες....ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Το μόνο μείον, είναι ότι κοντά στο χρόνο δεν αρκεί σαν ποσότητα....αλλά εκεί πέρασα σε κανονικό ατμομάγειρα! Κάνει λίγο παραπάνω ώρα, είναι λίγο πιο "μπελάς" στο πλυσιμο, αλλά φτιάχνω φαγητό πάλι χωρίς να χρειάζεται να είμαι "από πάνω", και κρατάει για 2 μέρες ή και παραπάνω!

Αν έκανε και αποστείρωση θα ήταν ακόμα καλυτερα, αλλά ακόμα κι έτσι είναι σωτήριο μηχάνημα!

Μαμά του Ωρίων
23-04-08, 13:08
δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα... την Παρασκευή θα ξεκινήσουμε οπότε θέλω να ρωτήσω τις μαμάδες που το έχουν κάνει ήδη....

Μου είπαν ότι χρειάζομαι όμως και λίγο ζουμάκι για να κάνω την κρέμα ....
ισχύει αυτό? θα χρειάζομαι ζουμάκι που δεν θα έχω επειδή δεν θα είναι βραστά αλλά στον ατμό? πως αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο? :roll:
(εγώ είχα κατά νου ότι το κολοκυθάκι θα βγάλει αρκετό ζουμί από μόνο του και δεν είχα αγχωθεί... τώρα όμως το σκέφτομαι...)

erica
23-04-08, 13:19
ισχύει αυτό? θα χρειάζομαι ζουμάκι που δεν θα έχω επειδή δεν θα είναι βραστά αλλά στον ατμό? πως αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο? :roll:

ζουμάκι θα έχεις με τα όλα του.... μετά το μαγείρεμα θα βρίσκεται ήδη μέσα στον κάδο (κάτω από το καλαθάκι που κρατάει τα υλικά). Εσυ απλά πριν αλέσεις θα χύνεις το περισσότερο για να μη σου βγει εντελώς "σούπα" και θα προσθέτεις μία κουταλίτσα λαδάκι και μία λεμονάκι για γεύση!

Άντε, και καλή σας όρεξη! :D :wink:

naina
23-04-08, 14:27

ζουμάκι θα έχεις με τα όλα του.... μετά το μαγείρεμα θα βρίσκεται ήδη μέσα στον κάδο (κάτω από το καλαθάκι που κρατάει τα υλικά). Εσυ απλά πριν αλέσεις θα χύνεις το περισσότερο για να μη σου βγει εντελώς "σούπα" και θα προσθέτεις μία κουταλίτσα λαδάκι και μία λεμονάκι για γεύση!

Μιαμ μιαμ!!!

Μαμά του Ωρίων
23-04-08, 17:25

αχ σε ευχαριστώ βρε!!!! να σαι καλά! :D

elias-christina
23-04-08, 18:11

κ εγω απο την Ερικα εμαθα πρωτη φορα για αυτο το χρυσο μηχανημα και αν κ ακομα εμεις εχουμε δρομο για στερεα τροφη πηγα κ το ειδα, γιατι η Ερικα με εχει πεισει με την διαφημιση που του εχει κανει... :D
καποια κοπελα πριν συστησε ενα της BEABA. επισης το ειδα σημερα, η λειτουργια τους ειναι ακριβως η ιδια κ μπερδευτηκα αφου το 2ο ειναι πιο ομορφο. επισης της BEABA με εντυπωσιασε το micro egg ψηνει το αυγο οπως το θες στα μικροκυματα απο 10 εως 40 δευτερολεπτα αναλογος πως το προτιμας ψημενο.

erica
24-04-08, 10:17
καποια κοπελα πριν συστησε ενα της BEABA. επισης το ειδα σημερα, η λειτουργια τους ειναι ακριβως η ιδια κ μπερδευτηκα αφου το 2ο ειναι πιο ομορφο. επισης της BEABA με εντυπωσιασε το micro egg ψηνει το αυγο οπως το θες στα μικροκυματα απο 10 εως 40 δευτερολεπτα αναλογος πως το προτιμας ψημενο.

Γαι πειτε κι άλλα, για πείτε κι άλλα.... :lol: :lol: :lol:
Που το βρίσκω αυτό το BEABA στην Αθήνα? Μπήκα στο site της εταιρείας κι από μία γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι! :roll:

....Άκυρο το είδα το baby cook....αλλά στην αθήνα που το βρίσκω, και ξέρει κανείς την τιμή?

katerina24
24-04-08, 12:06
http://www.mothercare.com/gp/product/B000JFJJGM

εγω το ειδα στο premaman!!
δεν ξερω αν το εχει το mothercare....

frene
28-04-08, 07:42
Κορίτσια, μηπως εχει χρησιμοποιησει καμια σας τον αποστειρωτητης nuk ως ατμομαγειρα;;Γιατι στις οδηγιες χρησης γραφει οτι ειναι και ατμομαγειρας αλλα δεν ξερω, ποσο καλος θα ειναι;;

Μαμά του Ωρίων
29-04-08, 12:25
λοιπόν κορίτσια... το χρησιμοποιώ απ τη Μ. Παρασκευή...
ένα έχω να σας πω...

ΣΩΤΗΡΙΟ!!!!!!!!!!

σε μισή ώρα είναι έτοιμο το φαγητό του παιδιού (συμπεριλαμβανομένου και του χρόνου που χρειάζεται για να καθαρίσεις ένα κολοκύθι ένα καρότο και μία πατάτα :lol: )
επειδή σήμερα δουλεύω αλλά ήθελα να πάω το φαγητό στην αδερφή μου να του το δώσει το μεσημέρι, είχα καθαρίσει και είχα κόψει από το βράδυ τα λαχανικά και τα έβαλα στο ψυγείο μέσα σε νερό...
σήμερα το πρωί, το βάλαμε σε λειτουργία μέχρι να ετοιμάσουμε το γάλα του μικρού και να το πιει, το φαγητό του ήταν έτοιμο!!!
τέλειο!!!!! κάθε μέρα φρέσκο φαγητό για το παιδί χωρίς κόπο!
αυτά είναι!!!

ευδοκία
01-05-08, 12:46
αααα,μπριζωθηκα τωρα!!!
παω να το παρω!!!
φιλια!!!

daddycool
23-05-08, 17:55
Μα γ..ώ το κέρατο μου!!!! Πορώθηκα και εγώ , μόνω που σας διάβασα.
(Μαμά του Ωρίωνα ξυπνάς μέσα μου το... καταναλωτικό ζώον :lol: )

Άντε να περάσει κανάς μηνάκος-δύο μέχρι να διατάξει η παιδίατρος να πάμε σε τέτοιες τροφές για να πάω να το πάρω....

Χμμμ.... Τώρα που το σκέφτομαι πάω να το πάρω ΤΩΡΑ έτσι και αλλιώς - για καβάτζα!

ΕΦΥΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!

daddycool

Μαμά του Ωρίων
25-05-08, 19:18
πορωθήκατε όλοι, πήγατε το πήρατε κι εγώ που το είχα τάξει για δώρο δεν το βρήκα και πήγα με άδεια χέρια εκεί που το είχα υποσχεθεί κι έγινα ρόμπα :lol:
έχει έλλειψη λέει η chicco :?

το μόνο "θεματάκι" που έχει αυτή η συσκευή είναι η ποσότητα που χωράει
βέβαια απ ότι έχω υπολογίσει βγάζει με άνεση γύρω στα 350γρ φαγητό (τελειωμένο)
αυτή τη στιγμή ο μικρός μου τρώει 200 με 250... δεν ξέρω δλδ για πόσο καιρό θα με παίρνει με μία δόση αλλά σκέφτηκα ότι ακόμα κι αν το βάζω να δουλέψει καπάκια δεύτερη φορά και βγάζω 700 γρ φαγητού στο μέλλον αν τα χρειάζομαι, και πάλι είναι τόσο εξυπηρετικό που δε με νοιάζει
δλδ... διπλάσιος χρόνος μεν, αλλά εξακολουθεί να είναι μακραν καλύτερο απ το ενδεχόμενο βρασμού της τροφής σε κατσαρόλα...
άσε που στον ατμό δεν χάνουν τις ουσίες τους τα φαγητάκια :D

katerina24
25-05-08, 19:28
τελικα ολοι σας το πηρατε εκτος εμενα που εκανα το ποστ :lol: :lol:
πηγα να το παρω προχτες και δεν το βρηκα,οπως το λεει η Ωριωνομαμα-ηταν σε ελλειψη!!!! :x :x :x

C@t
26-05-08, 01:48
Μετά από σοβαρή έρευνα:

Η Chicco μάλλον αποσύρει το μοντέλο που είχε το Λητώ και το αντικαθιστά με καινούριο (και πιο ακριβό):
www.chicco.com και αναζήτηση "Robot da Cucina Cuocipappa Sanovapore"

Το Bebedelice μπορεί να αποστειρώσει 1 μπουκάλι κάθε φορά. Το αρνητικό του είναι ότι έχει δύο δοχεία σε διαφορετικές θέσεις, το ένα μαγειρεύει στον ατμό και αποστειρώνει ενώ το άλλο αλέθει. Δηλαδή δε μπορείς να το αφήσεις μόνο του και να τα κάνει όλα στη σειρά, πρέπει να αλλάξεις δοχείο και θέση. Επίσης, το δοχείο μού φαίνεται πολύ μικρό. Βγαίνει όμως σε ένα σούπερ χρωματάκι βατόμουρο!
http://www.babymoov.com/english/bebedelice-94.html

Το ΒΕΑΒΑ Babycook υπάρχει και στο cosycorner: http://www.cosycorner.gr/products/details.php?lang=gr&id=916. Έχει την ίδια λειτουργία με της Chicco. Λέει ότι χωράει 600 ml, για τα άλλα δε βρήκα χωρητικότητα. Ο αυγοπαρασκευαστής είναι διαφορετικό προιόν, απλά της ίδιας εταιρείας.

daddycool
26-05-08, 20:52
Κάποια μαμά είδα ότι ρωτούσε εάν η συγκεκριμένη συσκευή κάνει για αποστείρωση.

Λοιπόν, θέλω να πω ότι τυχαίνει να μας περισεύει ένας αποστειρωτής Chicco 8 sterilnatural basic (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090302&itmid=1157606) σχεδόν καινούργιος , μόνο η εσωτερική πατουρίτσα του είναι λιγάκι στραβωμένη - φαντάζομαι πως ισιώνει ), και τον χαρίζω σε όποια μανούλα τον θέλει.

Εμείς δεν τον πολύχρησιμοποιήσαμε (5-6 φορές μόνο) διότι μας κάναν δώρο εναν μεγαλύτερο...

Ξέρω ότι είναι φθηνός , ίσως η προταση μου να μην έχει νόημα , απλά δεν μου αρέσει να πετάω καινούργια πράγματα , είμαι της ανακύκλωσης :wink: :wink:

Άμα καμία μαμά ενδιαφέρεται ας μου πεί....
daddycool

frene
27-05-08, 00:06
Κάποια μαμά είδα ότι ρωτούσε εάν η συγκεκριμένη συσκευή κάνει για αποστείρωση.

Λοιπόν, θέλω να πω ότι τυχαίνει να μας περισεύει ένας αποστειρωτής Chicco 8 sterilnatural basic (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090302&itmid=1157606) σχεδόν καινούργιος , μόνο η εσωτερική πατουρίτσα του είναι λιγάκι στραβωμένη - φαντάζομαι πως ισιώνει ), και τον χαρίζω σε όποια μανούλα τον θέλει.

Εμείς δεν τον πολύχρησιμοποιήσαμε (5-6 φορές μόνο) διότι μας κάναν δώρο εναν μεγαλύτερο...

Ξέρω ότι είναι φθηνός , ίσως η προταση μου να μην έχει νόημα , απλά δεν μου αρέσει να πετάω καινούργια πράγματα , είμαι της ανακύκλωσης :wink: :wink:

Άμα καμία μαμά ενδιαφέρεται ας μου πεί....
daddycool
cool μπαμπα πολυ ωραια η προταση σου,ενδιαφερομαι!κι εγω της ανακυκλωσης ειμαι!που μενεις?Θεσσαλονικη μηπως?Αν ναι θα βολευε!! :wink:
Ευχαριστω ετσ ικι αλλιως!

daddycool
27-05-08, 00:24
Αθήνα!! Άμα βρεις έναν τρόπο να στον στείλω είμαι στις διαταγές σου!!

daddycool
17-06-08, 15:35
Βρε παιδιά , επανέρχομαι στο θέμα γιατί διάβασα κάτι συγκλονιστικό...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Λύθηκε το μυστήριο γιατί η chicco έχει τον παιδικό ατμομάγειρα "σε έλλειψη" στην Ελλάδα....

ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΥΡΕΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ !!!!

Διαβάστε εδώ και πηγαίνετε κάτω-κάτω εκεί που λέει

"μπλέντερ για παιδική τροφή/ ατμομάγειρας - CuociPappa Sanovapore Μάρκα: Chicco"

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/selectlang?lang=en&currpageurl=%2Fuser%2Fshowprel%3Fservice%3D3%26maindoc%3D5981405

"... Το προϊόν ενέχει σοβαρό κίνδυνο πνιγμού γιατί μικρά κομμάτια είναι πιθανό να αποσπαστούν από το εσωτερικό του δοχείο, αν αυτό πλένεται επανειλημμένα σε πλυντήριο πιάτων ..."

Αμ έτσι εξηγείται γιατί οι πωλήτριες μου κάνουν τις πάπιες ένα μήνα τώρα και μου λένε : "Δεν μας δίνει η chicco ημερομηνία ,δεν μας δίνει η chicco ημερομηνία!!!"

Δεν σας δίνει ημερομηνία γιατί το προϊόν ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ , ΠΑΛΙΟΨΕΥΤΕΣ !!!

Ονειράκι
17-06-08, 16:24
Δεν μας χρειάζεται το CuociPappa Sanovapore τους!Δόξα το Θεό,χεράκια έχουμε και μπορούμε να μαγειρέψουμε και μόνες μας!Σε λίγο θα μας πλασάτουν και ρομποτάκ-αγκαλίτσα που θα κοιμίζει το μωρό μας,ένα άλλο που θα το κάνει μπάνιο και ένα ακόμα που θα του αλλάζει πάνα!Έλεος πια!

Μαμά του Ωρίων
17-06-08, 17:29
Βρε παιδιά , επανέρχομαι στο θέμα γιατί διάβασα κάτι συγκλονιστικό...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Λύθηκε το μυστήριο γιατί η chicco έχει τον παιδικό ατμομάγειρα "σε έλλειψη" στην Ελλάδα....

ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΥΡΕΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ !!!!

Διαβάστε εδώ και πηγαίνετε κάτω-κάτω εκεί που λέει

"μπλέντερ για παιδική τροφή/ ατμομάγειρας - CuociPappa Sanovapore Μάρκα: Chicco"

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/selectlang?lang=en&currpageurl=%2Fuser%2Fshowprel%3Fservice%3D3%26maindoc%3D5981405

"... Το προϊόν ενέχει σοβαρό κίνδυνο πνιγμού γιατί μικρά κομμάτια είναι πιθανό να αποσπαστούν από το εσωτερικό του δοχείο, αν αυτό πλένεται επανειλημμένα σε πλυντήριο πιάτων ..."

Αμ έτσι εξηγείται γιατί οι πωλήτριες μου κάνουν τις πάπιες ένα μήνα τώρα και μου λένε : "Δεν μας δίνει η chicco ημερομηνία ,δεν μας δίνει η chicco ημερομηνία!!!"

Δεν σας δίνει ημερομηνία γιατί το προϊόν ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ , ΠΑΛΙΟΨΕΥΤΕΣ !!!
αααααααααααα μάλιστα
δλδ δεν ισχύει το ότι είναι να βγει το νέο μοντέλο? :?
πάντως για να είμαι ειλικρινής, εγώ δεν είδα τέτοιου είδους φθορά και το χρησιμοποιώ καθημερινά
βέβαια η αλήθεια είναι ότι το πλένω τσάκα τσάκα στο χέρι κι όχι στο πλυντήριο πιάτων γιατί δεν θέλω να μένουν πάνω του τα στιλβωτικά κλπ υγρά
θα έχω το νου μου πάντως... tks daddycool :D

Δεν μας χρειάζεται το CuociPappa Sanovapore τους!Δόξα το Θεό,χεράκια έχουμε και μπορούμε να μαγειρέψουμε και μόνες μας!Σε λίγο θα μας πλασάτουν και ρομποτάκ-αγκαλίτσα που θα κοιμίζει το μωρό μας,ένα άλλο που θα το κάνει μπάνιο και ένα ακόμα που θα του αλλάζει πάνα!Έλεος πια!
ονειράκι μου γλυκό θα μου επιτέψεις να διαφωνήσω μιας που το έχω το συγκεκριμένο εργαλείο ε? :D
είναι ένα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χρήσιμο εργαλείο για τις μανούλες που θέλουν κάθε μέρα φρέσκο μαγειρεμένο φαγάκι για το μωρό τους κι εργάζονται
η επιστήμη είναι για να μας βοηθάει και να μας λύνει τα χέρια
δεν είναι κακό το ότι βγαίνουν συνεχώς νέα εξαρτήματα που μας διευκολύνουν τη ζωή :D
και αποστείρωση μπορείς να κάνεις με την κατσαρόλα σου αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πιο βολικό και πιο πρακτικό να έχεις αποστειρωτή που τα κάνει όλα σε δεκα λεπτα :wink:

EDIT
daddycool το διάβασα τώρα και λέει όμως ότι
"Η ανάκληση, σύμφωνα με γραπτή δήλωση του διανομέα της Chicco στη χώρα μας, δεν αφορά προϊόντα, που έχουν εισαχθεί από την επίσημη αντιπροσωπεία."

daddycool
17-06-08, 17:33
Συμφωνώ με την Μαμά του Ωρίωνα . παρόλες τις τεχνικές ατέλειες του προϊόντος εγώ συνεχίζω να το θεωρώ πολύ καλή συσκευή σαν ιδέα και ελπίζω στην επόμενη του έκδοση να λυθεί το πρόβλημα που λέμε και θα το πάρω σίγουρα. (Το ψάχνω σαν τρελλός ένα μήνα τώρα!!!) Πάντως έτσι και αλλιώς ούτε και εγώ θα έβαζα στο πλυντήριο πιάτων σκεύος του μωρού μου...

Το κακό είναι ότι δεν μας ενημερώνουνε ρε γαμώτο... Όλα μόνοι μας πρέπει να τα βρίσκουμε....

daddycool
18-06-08, 14:35
το διάβασα τώρα και λέει όμως ότι
"Η ανάκληση, σύμφωνα με γραπτή δήλωση του διανομέα της Chicco στη χώρα μας, δεν αφορά προϊόντα, που έχουν εισαχθεί από την επίσημη αντιπροσωπεία."

Ναι ναι έχεις δίκιο, το είχα δει και εγώ , αλλά αυτό που με είχε ανησυχήσει ήταν ότι η ανάκληση έγινε για όλα τα προϊόντα...

Επιπλέον , πως μπορούμε να ξέρουμε εάν ένα κατάστημα αγοράζει χονδρική από την παράλληλη αγορά ή από τον διανομέα; Πάντως έχω λυσσάξει να το βρω το άτιμο!!! Σκέφτομαι να το αγοράσω από κανένα ιταλικό on-line shop αλλά αυτά που το έχουν δεν στέλνουν Ελλάδα!! Καμιά βοήθεια χριστιανοιοιοιοι ; 8)

elias-christina
18-06-08, 14:38
daddycool αγορασε το παρομοιο της BEABA, το εχουμε αναφερει πιο πανω!

daddycool
18-06-08, 15:02
daddycool αγορασε το παρομοιο της BEABA, το εχουμε αναφερει πιο πανω!

Φχαριστώ ρε παιδιά! Μάλλον αυτό θα κάνω!

myrto
18-06-08, 22:29
Μια επισήμανση: το μηχάνημα που αποσύρθηκε είναι το cuocipappasanovapore, το οποίο είναι διαφορετικό από το babypappasanovapore για το οποίο ανοίχτηκε το θέμα...''Μαμα του Ωρίωνα'' εσύ ποιό έχεις;

naina
14-10-08, 15:45
Έχει πάρει κάποια κοπέλα τη συσκευή της Bebedelice? Αποστειρώνει,θερμαίνει μπιμπερό, κόβει, πολτοποιεί, και μαγειρεύει στον ατμό. Δηλαδή όλα σε ένα. Σκέφτομαι να την πάρω, από τιμή είναι καλή, έχει 100 ευρώ, ενώ ένας αποστειρωτής έχει περίπου 80-100, βάλε και το θερμαντήρα και τον ατμομάγειρα, και το mini pimer...

daddycool
16-10-08, 18:30
Πήραμε το BEABA από το cosycorner και είμαστε τρελλλλλλλα ευχαριστημένοι . Ο μπεμπάκος τρώει κάθε μέρα φρέσκο φαγητό στον ατμό που ετοιμάζεται σε είκοσι λεπτάκια. Τσακίζει τριακόσια και βάλε , γραμμάρια την ημέρα. ("ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ" που έλεγε ένας φίλος εκείνες τις παλιές εποχές που θαυμάζαμε (οι μωροί) τήν σιδηρά κουρτίνα)

Η μόνη μου ανυσηχία είναι εάν τα πλαστικά του BAEBA είναι καλής ποιότητας ή είναι τύπου 7 και περιέχουν φθαλικά. Ένα μικρό ψάξιμο που έκανα δεν έδωσε ούτε θετική - ούτε αρνητική απάντηση. Πάντως εάν εύρισκα μια παρόμοια συσκευή (ατμομάγειρας+μούλτι) αλλά με δοχείο πυρέξ αντι πλαστικού δεν θα λυπόμουν τα 120 € και θα ξαναγόραζα !!!

elias-christina
16-10-08, 19:25
Πήραμε το BEABA από το cosycorner και είμαστε τρελλλλλλλα ευχαριστημένοι . Ο μπεμπάκος τρώει κάθε μέρα φρέσκο φαγητό στον ατμό που ετοιμάζεται σε είκοσι λεπτάκια. Τσακίζει τριακόσια και βάλε , γραμμάρια την ημέρα. ("ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ" που έλεγε ένας φίλος εκείνες τις παλιές εποχές που θαυμάζαμε (οι μωροί) τήν σιδηρά κουρτίνα)

Η μόνη μου ανυσηχία είναι εάν τα πλαστικά του BAEBA είναι καλής ποιότητας ή είναι τύπου 7 και περιέχουν φθαλικά. Ένα μικρό ψάξιμο που έκανα δεν έδωσε ούτε θετική - ούτε αρνητική απάντηση. Πάντως εάν εύρισκα μια παρόμοια συσκευή (ατμομάγειρας+μούλτι) αλλά με δοχείο πυρέξ αντι πλαστικού δεν θα λυπόμουν τα 120 € και θα ξαναγόραζα !!!

daddycool το πηραμε κ εμεις κ το χρησιμοποιουμε εδω κ 2 1/2 μηνες περιπου, ειμαστε επισης πολυ ευχαριστημενοι.
Ειπα κ εγω χαλαλι για τα χρηματα μιας κ η μικρη τσακιζει τις δημιουργιες της μαμας της.
Πραγματι δεν γνωριζω κ εγω ποσο βλαβερος ειναι ο πλαστικος του καδος :roll:
Αυτο που σιγουρα ξερω ειναι πως εγω εξοικονομω χρονο κ το μωρο μου εμαθε να τρωει νοστιμα κ κυριως υγιεινα, ευκολα κ γρηγορα.

iro
25-10-08, 12:28
Ευτυχώς που υπάρχετε παίδες!

Μπας και μάθαμε τίποτα για το αν η chicco έβγαλε το νέο μοντέλο στην αγορά; Είναι εφάμιλλα τα δύο προϊόντα (της chicco & και της beaba) αν κατάλαβα καλά, σωστά; Και ο κάδος για τη συσκευή της chicco είναι επίσης πλαστικός;

sunsun
25-10-08, 13:33
Και εμένα για το baby pappa μου είπανε στο Λητώ πριν από μία βδομάδα οτι τελείωσε και δεν θα το ξαναφέρουν αλλά θα βγάλει νέο μοντέλο παρόμοιο !!

daddycool
25-10-08, 13:45
Αυτό με το παρόμοιο μοντέλο το ακούω από τις κοπέλες του Λητώ από τον Απρίλιο που μας πέρασε.

Πάτε να πάρετε το BEABA ρε κορίτσια και αφήστε την παλιο-chicco να βράζει στο ζουμί της!!

Ακούς εκεί 8 μήνες έλλειψη και θα τους περιμένουμε κιόλας! Άμα πάτε στο ιταλικό site θα δείτε ότι το επόμενο μοντέλο κυκλοφορεί εδώ και μήνες , το είχαμε αναφέρει και στην άλλη συζήτηση....

( Το γιατί δεν το φέρνουν οι έλληνες εισαγωγείς θα υπάρχει σίγουρα εξήγηση , τίποτα δεν είναι τυχαίο. Σκεφτείτε ότι όταν μιλάμε για "baby ατμομάγειρες" μιλάμε για μια παρθένα αγορά με δεκάδες χιλιάδες δυνητικούς πελάτες. Εάν θέλανε θα είχαν σαρώσει την αγορά. Κάτι άλλο παίζει.... )

sunsun
25-10-08, 15:54
:!: :?:
δεν εχουμε αρχισει στερεες :)

ριτα79
25-10-08, 16:32
Πάτε να πάρετε το BEABA ρε κορίτσια και αφήστε την παλιο-chicco να βράζει στο ζουμί της!!

Aυτο το ΒΕΑΒΑ σε ποια καταστηματα υπαρχει?
και αν ξερετε ποσο εχει?
ευχαριστω

myrto
25-10-08, 20:02
Ρε παιδιά απ'ότι έχω καταλάβει αυτό το επόμενο μοντέλο της chicco που αναμένεται είναι αυτό που είχε το πρόβλημα και είχε αποσυρθεί...το λέω γιατί όταν διάβασα το ποστ του daddycool είχα τρομοκρατηθεί γιατί είχα και εγώ τον ατμομάγειρα, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι αυτό το μοντέλο που είχε το πρόβλημα δεν είχε έρθει ακόμα στην Ελλάδα....
Τελος πάντων, πληροφοριακά, το imaginarium, αυτό με τα παιχνιδια έχει κυκλοφορήσει και έναν τέτοιο ατμομάγειρα, ρίξτε μια ματιά:

http://www.imaginarium.ie/Babycook/ecommerce_1/42521

daddycool
25-10-08, 22:31
Αγαπητή myrto αυτός που μας δείχνεις είναι ο περίφημος BEABA που έχουμε εγώ και η christina!!!

Όπως είπαμε υπάρχει επίσης και στο cosycorner , στην Νέα Ερυθραία....

myrto
26-10-08, 20:35
Α, δεν το είχα προσέξει! Οπότε δεν συμφέρει γιατι στο imaginnarium όλα αυτά τα φέρνουν μετά από παραγγελία και αργούν πάάάρα πολύ!

zana
07-11-08, 16:49
super :D

marina28
19-12-08, 19:59
Επειδή αποφάσισα να το πάρουμε και εμείς το μαγικό μηχάνημα, ξέρετε αν υπάρχει αυτό της chicco και σε ποια τιμή?Επίσης υπάρχει κάποιο σε πυρέξ και όχιπλαστικό?

Νικη78
19-12-08, 20:08
Μαρινα μου να παρεις το μπεαμπα απο οτι εχω διαβασει απο τις κοπελες εδω μεσα ειναι πολυ ανωτερο. Εγω ιδεα δεν ειχα για αυτο το μηχανημα, ωσπου μου το εκανε δωρο μια καλη κυρια και μαλιστα το κουβαλησε απο Γερμανια....

marina28
19-12-08, 20:19
Ευχαριστώ Νικάκι! Αυτό θα κάνω! Με προβληματίζει όμως που είναι από πλαστικό και όχι πυρέξ! Εσένα αυτόν σου κάνανε δώρο?Τον έχεις δοκιμάσει ή δεν ξεκινήσατε και εσείς τα στερεά ακόμα?Ήμουν έτοιμη να ρωτήσω και τις άλλες κοπέλες στην ενότητα του θηλασμου αν τον έχουν δοκιμάσει!

elias-christina
19-12-08, 20:23
Ευχαριστώ Νικάκι! Αυτό θα κάνω! Με προβληματίζει όμως που είναι από πλαστικό και όχι πυρέξ! Εσένα αυτόν σου κάνανε δώρο?Τον έχεις δοκιμάσει ή δεν ξεκινήσατε και εσείς τα στερεά ακόμα?Ήμουν έτοιμη να ρωτήσω και τις άλλες κοπέλες στην ενότητα του θηλασμου αν τον έχουν δοκιμάσει!

Μαρινα μου εμεις τον εχουμε. ειναι τελειος!
δες στις προηγουμενες σελιδες τα ποστ μου.

Νικη78
19-12-08, 20:39
Μαρινα εμεις δεν τον εχουμε χρησιμοποιησει ακομα. Και μαλλον θα αργησουμε γιατι μου ειπαν τα κοριτσια περα.... να μην βρασω τα φρουτα. Οποτε αναμενουμε για την χορτοσουπα. Κατσε παλι να παω να τον δω... για να σου πω για το δοχειο

Νικη78
19-12-08, 20:42
Πλαστικο ειναι. Αλλα αν την δεις την συσκευη.. Ειναι θαρρω απο καλο υλικο φτιαγμενη, ειναι πολυ στιβαρη κατασκευη. Θα το καταλαβεις μολις την κρατησεις στα χερια σου, πολυ διαφησιμη εκανα.
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΣΕΙς Εκει............ Θελω ποσοστααααααααααα

naina
20-12-08, 10:35
Kορίτσια θέλω να ρωτήσω κάτι γι'αυτές τις συσκευές. Όπως και οι αποστειρωτές, έτσι κι αυτή βγάζει κάποια στερεά υπολείμματα, πρακτικά καίει τα άλατα που συσσωρεύονται κι έτσι παράγεται μια καφέ σκόνη που κατακάθεται παντού, στην πλάκα, ακόμα και στο φαγητό. Βέβαια στο φαγητό δεν είναι ορατή αλλά υπάρχει. Δεν ξέρω τι να κάνω μ'αυτό το θέμα, το θεωρώ ανθυγιεινό αλλά δεν βλέπω και εναλλακτική λύση, γιατί όλοι οι ατμομάγειρες το ίδιο κάνουν, χρησιμοποιούν τον ατμό, άρα αναγκαστικά διαχωρίζουν τα άλατα του νερού... Δεν είναι όμως επικίνδυνο?

ριτα79
20-12-08, 12:00
εχω και εγω ερωτηση...
εσεις που χρησιμοποιειται τον beaba ψηνετε και το μοσχαρι στον ατμο?και αν ναι ποση ωρα κανει?
ψηνεται καλα?
δε ξερω τι να κανω να παρω ατμομαγειρα ή μικρη χυτρα για το μοσχαρι ?γιατι εχω απηυδησει με το βρασιμο.
αν μπορειτε απαντηστε μου ...
ευχαριστω πολυ

Νικη78
20-12-08, 15:10
εχω και εγω ερωτηση...
εσεις που χρησιμοποιειται τον beaba ψηνετε και το μοσχαρι στον ατμο?και αν ναι ποση ωρα κανει?
ψηνεται καλα?
δε ξερω τι να κανω να παρω ατμομαγειρα ή μικρη χυτρα για το μοσχαρι ?γιατι εχω απηυδησει με το βρασιμο.
αν μπορειτε απαντηστε μου ...
ευχαριστω πολυ

Ριτακι μου εγω δεν τον εχω χρησιμοποιησει ακομα αλλα εχει συνταγες μεσα και λεει για το μοσχαρι περιπου στα 20 λεπτα. Τα βαζεις ολα μαζι και απο οτι καταλαβα κανεις φρεσκο φαγτο καθε μερα πολυ γρηγορα. Νομιζω οτι ειναι πολυ εξηπυρετικο μηχανακι. Θα σου πουν βεβαια και οι κοπελες που το χρησιμοποιοουν ηδη.

ριτα79
20-12-08, 15:14
ευχαριστω νικη μου !!
20 λεπτα για το μοσχαρι???
μου φαινεται πολυ λιγο παντως ...
καποια μανουλα που το χρησιμοποιει ηδη να μου πει με βεβαιοτητα?γιατι το μοσχαρι ειναι που με καιει :lol:

zana
21-12-08, 11:48
τα φρουτα τα βαζω στον ατμο μονο και μονο για να τα φαει η μικρουλα μου λιγο γιατι αλλιως δεν... :( πιστευω καλυτερα ετσι απο καθολου :?
το μοσχαρι το βαζω κατευθειαν εκει μαζι με τα λαχανικα και στο 20λεπτο ειναι ετοιμο. το μονο που κανω ειναι οταν τελειωσει ο χρονοσ το ανοιγω και βαζω λιγο ακομα νερακι και το βαζω να γινει λιγο ακομα, δηλαδη συνολο 30 με 35 λεπτα. θελω να βραζουν καλα γιατι ειναι μικρουλα ακομα! :wink:
τα αλατα εγω το καθαριζω με ξυδι οπως λεει στις οδηγιες και δε βαζω χημικα. οταν το βαλετε με ξυδι να βρασει βγαλτε το στο μπαλκονι γιατι σκυλοβρωμαει! :evil:
και για να φυγουν τα αλατα απο το δοχειο εκει που ριχνουμε το νερο το ξεπλενω καθε μερα με λιγο καθαρο νερο.
οτι αλλο θελετε πειτε μου φιλακια

ριτα79
21-12-08, 12:42
ευχαρισρτω πολυ Ζανα !!Μου φαινεται θα παω να τον παρω και εγω...

frene
21-12-08, 16:31
Δηλαδη ζανα τρωει τα φρουτα βραστα αλλά οχι ωμα;
Εχουν διαφορετικη γευση;
Ποση ωρα τα βραζεις;Σε κομματια ή ολοκληρα;
Ευχαριστω!

zana
21-12-08, 19:39
Δηλαδη ζανα τρωει τα φρουτα βραστα αλλά οχι ωμα;
Εχουν διαφορετικη γευση;
Ποση ωρα τα βραζεις;Σε κομματια ή ολοκληρα;
Ευχαριστω!
Ωμα δυστυχώς δεν τα τρώει με τπτ. Μην φανταστείς οτι τα βράζω και πολύ μόνο΄5΄. Εχουν διαφορετική υφή, σαν αφρός γίνοντε :D Πρώτα τα καθαρίζω και τα κόβω σε μεγάλα κοματια και μετά τα βάζω στον ατμό! Τι να κάνω απο καθόλου ή απο τη ετοιμη πιστεύω καλύτερα έτσι!

amaliakon
21-12-08, 21:26
Το πήρα και έγω αυτό το μηχανηματάκι της Chicco καi είναι super!!! :D :D
Κάνω και εγώ τα φρούτα στον ατμό...μάλιστα σήμερα έφτιαξα πρώτη φορά φαγητάκι μοσχάρι με λαχανικά...σε 30 λεπτά ήταν όλα έτοιμα .....δεν λερώνεις και τετζερέδια και είναι και στον ατμό οπότε δεν χάνουν και τα θρεπτικά τους συστατικά!~!!!! :wink: :wink:

amaliakon
21-12-08, 22:01
Τώρα διάβασα τα ποιο παλιά ποστ για τον προβληματικό ατμομάγειρα.
Εγώ αγόρασα από ένα Ιταλικό site αυτόν της chicco που είναι άσπρος γιατί είχα δει και έναν πιο παλιό που ήταν σομόν στο site του Λητώ!!
Τελικά ποιός από τους δύο είναι για απόσυρση?
Λέτε να αγόρασα τον προβληματικό? :shock: :shock: :shock: [/code]

bimba
22-12-08, 16:00
......... κι αφού ξαναδιάβασα το πόστ κι ήμουν έτοιμη να αγοράσω το BEABA baby cook, βρήκα αυτό κι απογοητεύτηκα...........http://www.wholesomebabyfood.com/news/?p=120
και αυτό http://www.wholesomebabyfood.com/news/?p=135

Ο ατμομάγειρας της Chicco από τι υλικό είναι φτιαγμένος?

Υπάρχει ατμομάγειρας BPA-free?

THANKS...........................

amaliakon
22-12-08, 17:19
Και της chicco είναι από PBA και τα πλαστικά μπουκάλια και οι πιπίλες και τα παιχνίδια ...όλα ...οτι κοίταξα που έχω του μωρού είναι ή PBA ή με τον αριθμό 7 ..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

amaliakon
22-12-08, 18:15
Δείτε κι αυτό ....τι να πιστέψει κανείς δεν ξέρω :oops: :oops: :oops:

http://www.bisphenol-a-europe.org/index.php?page=risk-assessment

έτσι λέγεται αυτό το PBA ...bisphenol-A

bimba
22-12-08, 23:17
Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε προϊόντα από polycarbonate (PC / 7 ) εάν αυτά θερμαίνονται.

amaliakon
23-12-08, 08:19
Το Polycarbonate περίεχει PBA, είναι το ίδιο πράγμα, έχει κι αυτό τον αριθμό 7 στην ανακύκλωση!!!!

lalou
28-12-08, 14:08
ημουν ετοιμη να το παρω κ τωρα κολλησα!καποιος που το εχει ψαξει;;;;τι λετε;;;;;

amaliakon
28-12-08, 15:57
Εγώ το είχα πάρει πριν διαβάσω για αυτή την ουσία.....αλλά με έχει βολέψει πάρα πολύ και συνεχίζω να το χρησιμοποιώ!!!! :roll:

elachl
28-12-08, 16:05
ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 80ΕΥΡΩ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΥΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΕΡΙΤΤΟ ΕΞΟΔΟ.Η ΜΙΚΡΗ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ΑΛΕΣΜΕΝΑ.ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.

KAT123
09-02-09, 10:39
Κορίτσια καλημέρα και καλή εβδομάδα. Αγόρασα εχθές τον ατμομάγειρα της Chicco Cuocipappa Sanovapore. Το κακό είναι οτι τον αγόρα πριν διαβάσω αυτό το post. Τι να κάνω να το επιστρέψω πίσω και να πάρω άλλον ατμομάγειρα?

amaliakon
09-02-09, 10:52
Για το θέμα του πλαστικού? Ολοι οι ατμομάγειρες από πλαστικό δεν είναι?
Εγώ τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα, το μόνο κακό είναι οτι χωράει μικρή ποσότητα, οπότε αργότερα που θα τρώει παραπάνω δεν θα φτάνει.
Πάντως τα φαγητά γίνονται τέλεια και πολύ γρήγορα :wink: :wink:
Και δεν λερώνεις και όλα τα τετζερέδια με αυτό επειδή αλέθει κι όλας καθάρισες!!!!!

KAT123
09-02-09, 11:04
Οχι για το πλαστικό. Είχε αποσυρθεί το συγκεκριμένο μοντέλο το καλοκαίρι που μας πέρασε γιατί υπήρχε κίνδυνος πνιγμού.Προφανώς δεν άλεθε καλά τις τροφές.
Εσένα πως σου φαίνεται που το χρησιμοποιείς amaliakon? τα αλέθει σωστά? Έχω ψιλοαγχωθεί γιατί σε 10 μέρες ξεκινάμε φαγητάκι οπότε καταλαβαίνεις.

amaliakon
09-02-09, 11:11
Τα λαχανικά και το κοτόπουλο τα κάνει κρέμα, με το μοσχάρι έχει ένα θέμα!!!
Κανονικά για να ήταν το τέλειο έπρεπε να έχει διπλά μαχαίρια όπως είναι το γνωστό multi izzy!!!!
Ποιο πήρες εσύ? Το καινούργιο της Chicco είναι ένα άσπρο με ψιλοκαφετί κάδο!!!

KAT123
09-02-09, 11:14
Τα λαχανικά και το κοτόπουλο τα κάνει κρέμα, με το μοσχάρι έχει ένα θέμα!!!
Κανονικά για να ήταν το τέλειο έπρεπε να έχει διπλά μαχαίρια όπως είναι το γνωστό multi izzy!!!!
Ποιο πήρες εσύ? Το καινούργιο της Chicco είναι ένα άσπρο με ψιλοκαφετί κάδο!!!

Αυτό πήρα και εγώ, το Σάββατο πήγα από τα Λητώ και το πήρα. Ήθελα να πάρω το BEABA που έχει γυάλινο κάδο αλλά το cosycorner έχει έλλειψη εδώ και 3 εβδομάδες, οπότε κατέληξα σε αυτό! Το μοσχάρι πως το κάνει δηλαδή ?

amaliakon
09-02-09, 17:15
Eίσαι σίγουρη οτι το ΒΕΑΒΑ είναι με γυάλινο κάδο? Γιατί έχω διαβάσει εδώ στο forum οτι κι αυτό πλαστικό είναι.
To μοσχάρι δεν γίνεται πουρές μένουν κάποια μικρά κομματάκια αλλά αποκλείεται να πνηγεί το μωρό με αυτά είναι πολύ μικρά μην αγχώνεσαι!!!
Δεν νομίζω οτι το είχαν αποσύρει γιατί δεν άλεθε καλά το φαγητό κάτι άλλο ήταν το πρόβλημα, αλλά αυτό που έχουμε είναι το νέο μοντέλο.
:wink:

ioanna_k
09-02-09, 19:13
Κορίτσια, αυτό είναι το καινούργιο μοντέλο της chicco??
http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=30&c_id=17&cf_id=18

αυτό της brevi το έχει καμμία?
http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=5525&c_id=17&cf_id=18
εμείς τρώμε κρεατάκι πλέον, μοσχάρι με λαχανικά και σκεφτομαι να το παραγγείλω γιατί έχω τρελάθει να βράζω και να πλένω και να πολτοποιώ και να πλένω και να πλένω και να πλένω.. :shock:

KAT123
10-02-09, 16:59
ναι ναι αυτό ειναι. Και από ότι διάβασα είναι η καινούργια παρτίδα που δεν είναι ελλατωματική γιατί έχει άλλο κωδικό. Το τσέκαρα :wink:

apo+mpempa
11-02-09, 10:30
Εψαχνα στο internet για τις συσκευές αυτές και βρήκα σε ιταλικό site ''bimbomarket.it'' παρόμοια συσκευή της avent με 49,99€. Την έχει δοκιμάσει καμία σας;

Στην σελίδα του λητώ δεν μπορώ να βρώ καμία τέτοια συσκευή. Δεν τις έχει; Εμείς πως θα τα παραγγείλουμε που δεν είμαστε απο Αθήνα - Θεσσαλονίκη; εεεεε;;;;

kalamaraki
11-02-09, 11:39
Εψαχνα στο internet για τις συσκευές αυτές και βρήκα σε ιταλικό site ''bimbomarket.it'' παρόμοια συσκευή της avent με 49,99?. Την έχει δοκιμάσει καμία σας;

Στην σελίδα του λητώ δεν μπορώ να βρώ καμία τέτοια συσκευή. Δεν τις έχει; Εμείς πως θα τα παραγγείλουμε που δεν είμαστε απο Αθήνα - Θεσσαλονίκη; εεεεε;;;;

Ναι αλλά αυτό που λες είναι μόνο multi δεν κάνει ότι και τα άλλα! :D

ioanna_k
11-02-09, 12:07
Από το internet βρε! Και εγώ μένω εκτός -Κρήτη- αλλά και πάλι από net θα τα παράγγελνα, γλυτώνεις κάποια ευρουλάκια :lol:

apo+mpempa
12-02-09, 10:56
Ναι αλλά αυτό που λες είναι μόνο multi δεν κάνει ότι και τα άλλα! :D[/quote]

Λέει οτι μαγειρυει στον ατμο και τα πολτοποιεί και είναι μικρούλι και χαριτωμενο σε σχεση με το chicco που είναι μεγαλο.
Δεν χωράει αλλα πράγματα η κουζίνα μου, μπουχτησε!!!

kalamaraki
12-02-09, 11:04
Ναι αλλά αυτό που λες είναι μόνο multi δεν κάνει ότι και τα άλλα! :D

Λέει οτι μαγειρυει στον ατμο και τα πολτοποιεί και είναι μικρούλι και χαριτωμενο σε σχεση με το chicco που είναι μεγαλο.
Δεν χωράει αλλα πράγματα η κουζίνα μου, μπουχτησε!!![/quote]

Μιλάμε για το first meals set της Avent σωστά?
Δηλαδή εδώ λέει ότι μαγειρεύει στον ατμό ?
Description
High quality blender that works with different speeds to make the food right for your baby. VIA system to best store your baby's food in the fridge or in the freezer. Inclusive of a recipe book to make healthy food, advised by nutritional specialists. VIA sontainers can be warm up in AVENT food and bottle warmer.

KAT123
25-02-09, 10:29
Κορίτσια καλημέρα
Να ρωτήσω κάτι? Πόσο νεράκι βάζετε στον θερμαντήρα για το μαγείρεμα γιατί στα βιβλιαράκια δεν αναγράφει δοσολογία νερού.

amaliakon
25-02-09, 14:51
Τελικά κράτησες αυτό της Chicco?
Αν ναι το γεμίζεις με νερό και αν τελειώσει κατά το μαγείρεμα του ξαναβάζεις!!

KAT123
25-02-09, 16:39
Ναι ναι amaliacon το κράτησα, και καλά έκανα από ότι κατάλαβα, παρόλο που η παιδίατρος μου είπε καλύτερα στο κατσαρολάκι. Είναι της παλιάς σχολής βλέπεις. Καλά εγώ σε αυτό θα μαγειρεύω και ας λέει ότι θέλει. Σήμερα φάγαμε το πρώτο μας μηλαράκι και είμαστε πολυ περήφανοι γιατί φάγαμε αρκετό. Το έκανα μόνο πολτοποίηση, αύριο λέω να το κάνω στον ατμό και μετά να του το δώσω.

KAT123
05-03-09, 12:27
Αλλη μια απορία για τον ατμομάγειρα. Σήμερα θα φάει πρώτη φορά μοσχαράκι. Το έβαλα κανονικα με μια πατατούλα να γίνεται για 30' αλλά κάτω στον κάδο κρατάει το αίμα. Μόλις τελείωσε ο χρόνος πέταξα το νερό που έμεινε στον κάδο και το ξαναέβαλα για άλλα 15'. Εκανα καλά? Μήπως χανει έτσι όμως τα θρεπτικά συστατικά που έχει και το ίδιο το ζουμάκι? αλλά ήταν αίμα τι να έκανα

amaliakon
06-03-09, 12:02
Eγώ βάζω πρώτα το μοσχάρι για 15 λεπτά μετά ρίχνω το νερό με το αίμα και ξαναβάζω το μοσχάρι μαζί με τα λαχανικά για 30 λεπτά!! :wink:

frene
06-03-09, 16:49
δηλαδη κοριτσια με αυτο τον τροπο,του ατμομαγειρα,δεν το ξαφριζετε το μοσχαρι,ε;

KAT123
06-03-09, 22:16
Οχι δυστυχώς και εμένα αυτός ήταν ο προβληματισμός μου. Υποτίθεται όμως ότι μαγειρεύεται υγεινά το κρέας. Ξέρω και εγώ τι να πω! έχω μπερδευτεί

amaliakon
08-03-09, 20:28
Τι θα πει ξαφρίζω το μοσχάρι γιατί είμαι και άσχετη με τη μαγειρική!!! :lol: :lol:

Ηλιάννα
08-03-09, 21:10
Οταν αρχιζει να βραζει το κρεας και το κοτοπουλο βγαζει στην επιφανεια αφρους και τους βγαζεις με μια κουταλα η΄σουρωτηρι

amaliakon
09-03-09, 14:56
Aχαααα μάλιστα, πάντως στον ατμομάγειρα δεν έχω δει να βγάζει τίποτα αφρούς :wink: :wink:

KAT123
10-03-09, 10:14
Στον ατμομάγειρα δυστυχώς μένει πάνω στο μοσχαράκι ο αφρός, οπότε εγώ πρώτα το μαγειρεύω μόνο του για 15΄ το βγάζω, κρατάω το μισο ζουμάκι, πλένω κάτω από τη βρύση το μοσχαράκι και το ξαναμαγειρεύω μαζί με τα λαχανικά για 30'. Δεν ξέρω αν κάνω το σωστό απλά θεωρώ ότι φεύγει η πρώτη βράση του κρέατος και έτσι είναι πιο καθαρό

yogini
22-03-09, 15:41
Φωστήρες μου εσεις που εχετε το ΒΕΑΒΑ τελικά εχει μεγαλύτερη χωρητικότητα απο το chicco?
Αν ειναι να παρουμε αυτο....

Olg@
22-03-09, 22:59
Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όοολες τις σελίδες .... τι συμπέρασμα βγάλαμε τελικά;;; :lol: :lol: :lol: Ποιο να προτιμήσουμε το chicco ή το Beaba;;; Επίσης πήρε το μάτι μου στο site της chicco ότι βγάλανε ένα καινούργιο παιδικό ατμομάγειρα, τον έχει κανείς;;; Και απο τιμές πως πάνε ξέρουμε;;;

mariantinos
23-03-09, 11:05
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε ποιο οικονομικό;

elias-christina
23-03-09, 11:42
Εχουμε το ΒΕΑΒΑ αλλα δεν εχουμε τον chicco οποτε δεν ξερω πιανου ο καδος ειναι μεγαλυτερος :roll:
Νομιζω ομως πως πανω κατω ειναι το ιδιο...

KAT123
23-03-09, 14:26
Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όοολες τις σελίδες .... τι συμπέρασμα βγάλαμε τελικά;;; :lol: :lol: :lol: Ποιο να προτιμήσουμε το chicco ή το Beaba;;; Επίσης πήρε το μάτι μου στο site της chicco ότι βγάλανε ένα καινούργιο παιδικό ατμομάγειρα, τον έχει κανείς;;; Και απο τιμές πως πάνε ξέρουμε;;;

Για αυτόν τον παιδικό ατμομάγειρα της Chicco λέμε. Εγώ τον πήρα 99 ευρώ και είχε δώρο ένα κουταλάκι και μια τραχηλιά, από ΛΗΤΩ. Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστήμενη, ούτε κατσαρολάκια, βαζάκια, κλπ. Όλα σε ένα σκεύος σε 45' έχεις ετοιμο φαγητο για 2 μέρες το πολτοποιέις και τέλος.

amaliakon
25-03-09, 08:40
Εγώ έχω αυτό της Chicco το πήρα από το bibmomarket.it σε προσφορά 70 ευρώ, αλλά το φαί φτάνει μόνο για μια μέρα!!! :roll: :roll:

anna+
26-03-09, 21:23
Θέλω να κάνω μια ερώτηση...
Μπορεί να είναι ανόητη :oops: αλλά πρέπει να ρωτήσω...
Δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη τις στερεές τροφές αλλά σε κάποιο άλλο topic η elias-christina ανέφερε τον ατμομάγειρα και από τότε ψάχνω. Διάβασα όλα όσα έχετε γράψει και αποφάσισα να πάρω κι εγώ. Το ερώτημά μου όμως είναι το εξής:
Μπορώ να βάλω το κρέας σε μια κατσαρολίτσα να πάρει μια βράση για να το ξαφρίσω (και μετά να το βάλω στον ατμομάγειρα) ; Ή μετά θα είναι για πέταμα; Το έχει δοκιμάσει κάποια από εσάς;

Νικη78
27-03-09, 07:25
Αννα μου να σου ζησει..

Εγω καλη μου δεν κανω κατι τετοιο.. να σου πω ουτε καν το σκεφτηκα... κοβω τα λαχανικα και το κρεας σε μικρα κομματια για να γινουν πιο γρηγορα και δατς ολλ....

φιλια πολλα

lalou
27-03-09, 18:25
αννα κι εγω αυτο που λεει η νικη κανω!λοιπον εχω τον καινουργιο της chicco κ εχω χασει τις οδηγιες!ολα καλα με μαγειρεμα κ αλεσμα!μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα πως γινεται το ζεσταμα;;;;;;;[αν θυμαμαι καλα το κανει κ αυτο]

KAT123
27-03-09, 20:07
lalou, το ζέσταμα το κάνεις όπως ακριβώς το μαγείρεμα, αν το φαγητό δεν είναι αλεσμένο, τότε βάζεις τα κομματάκια στο καλαθάκι μαγειρέματος, νεράκι 15' 20' στον ατμό και είσαι έτοιμη. Αν είναι πολτοποιημένο το φαγητό, τότε το βάζεις στο ειδικό βαζάκι (ένα άσπρο είναι) κλειστό μέσα στον κάδο και ακουλουθείς την ίδια διαδικασία

anna+
27-03-09, 21:43
Koρίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :D

lalou
31-03-09, 19:43
ΚΑΤΙ23 σ ευχαριστω πολυ!δηλ. για ενα 15 ειναι σαν να τα ξαναβραζουμε ετσι;

yogini
01-04-09, 20:29
Ρε παιδιά το BEABA το εχει 70 ευρώ στο Oliver's Baby!!!!

KAT123
01-04-09, 20:50
ΚΑΤΙ23 σ ευχαριστω πολυ!δηλ. για ενα 15 ειναι σαν να τα ξαναβραζουμε ετσι;

ακριβώς! :)

kalamaraki
02-04-09, 10:34
Ρε παιδιά το BEABA το εχει 70 ευρώ στο Oliver's Baby!!!!

Ναι αλλά ζητάει άλλες 40 λίρες για μεταφορικά.... :(

DALIA
14-04-09, 23:16
κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να το πάρω δώρο σε μια φίλη αλλά έχω μια ερωτηση...διάβασα για το πόσο γρήγορα ετοιμαζει το φαγητό και προβληματιστικα από την ταχυτητα..υπαρχει περιπτωση να λειτουργει με μικροκύματα?

yogini
09-05-09, 14:14
Νομιζω οτι τελικά το Chicco Baby Pappa ειναι BPA free οπως μου λένε στο Bimbomarket (δεν ειναι ομως σίγουροι) γι'αυτο αναρωτιόμουν αν μπορει να μας το επιβεβαιώσει κάποιος που το αγόρασε πρόσφατα.

YIOUPI
09-05-09, 18:12
Εγώ το αγόρασα αν κ είναι νωρίς ακόμα αλλά έκανα μεγάλη παραγγελία κ το έβαλα κ αυτό μέσα χωρίς να είμαι σίγουρη αν είναι ΒΡΑ φρί..
Πως μπορώ να το δω για να σε ενημερώσω??
Μπορεί να το λέει στο κουτί?? (ΔΕΝ Έχω ξεπακετάρει ακόμα :oops:)

yogini
11-05-09, 14:07
Ναι πες μας αν μπορεις για να ξερουμε κι εμεις! Απο το bimbomarket το πήρες; το εχει σε προσφορά 70?

stiliani
11-05-09, 14:12
Κορίτσια επειδή μπερδεύτηκα λίγο ο Beaba τελικά είναι bpa free; Μπορείτε να μου πείτε και όσες τον έχετε πόσα ml είναι το δοχείο;

yogini
13-05-09, 14:39
Λοιπόν μου έβγαλαν φωτογραφία στο bimbomarket γυρω γύρω το κουτι του Chicco baby pappa και δεν αναγράφεται πουθενά οτι ειναι bpa free. Η Chicco της Ελλαδας δεν ξέρει και περιμένουν επισημη απαντηση απο την Ιταλια....αποκλειεται ομως να ειναι αλλιως θα το έγραφαν σίγουρα...οποτε...στον άξονα!
Ας μας απαντησει ρε παιδια κανεις και για το beaba!

smaroula
13-05-09, 17:09
Yogini σύμφωνα με αυτό το άρθρο είναι bpa free
http://healthychild.org/blog/comments/the_power_of_reputation_svan_cleans_up_williams_sonoma_and_beabas_bpa_mess/

Εγώ πάντως αποφάσισα να μην το αγοράσω όχι τόσο για το bpa αλλά γιατί και χρόνο έχω να μαγειρεύω καθημερινά και να πλένω ένα κατσαρολάκι κι ένα μπλέντερ (και απορώ βρε κορίτσια γιατί λέτε κάποιες ότι πλένετε ένα σωρό σκεύη. Τι άλλο χρησιμοποιούμε??) και γιατί μετά από ένα μήνα που έχουμε ξεκινήσει στέρεες τροφές κατάλαβα ότι το μικρό μου παμφάγο σύντομα θα φάει μη αλεσμένες τροφές. Οπότε είναι περιττό για μένα.. Προτιμώ να πάρω ένα ατμομάγειρα.. Πάντως για τις εργαζόμενες μανούλες είναι πολύ καλή λύση. Όταν με το καλό κάνω και δεύτερο παιδάκι ίσως καταφύγω σε αυτή την αγορά..

nano
13-05-09, 17:25
κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να το πάρω δώρο σε μια φίλη αλλά έχω μια ερωτηση...διάβασα για το πόσο γρήγορα ετοιμαζει το φαγητό και προβληματιστικα από την ταχυτητα..υπαρχει περιπτωση να λειτουργει με μικροκύματα?

δεν ξέρω αν ακόμα ενδιαφέρεσαι αλλά το babypapa της chicco που έχω λειτουργεί μόνο με ατμό και είναι υπέροχο !!!

θέλει όμως συντήρηση (το βάζεις κάθε τόσο να λειτουργήσει με νερόξυδο) γιατί το νερό ειδικά στη Θεσσαλονίκη είναι πολύ σκληρό :-?

νομίζω όμως πως καταργήθηκε ... :?

nano
13-05-09, 17:28
Μπορώ να βάλω το κρέας σε μια κατσαρολίτσα να πάρει μια βράση για να το ξαφρίσω (και μετά να το βάλω στον ατμομάγειρα) ; Ή μετά θα είναι για πέταμα; Το έχει δοκιμάσει κάποια από εσάς;

αν και αργοπορημένη η απάντηση θα σου πως ναι μπορείς να το κάνεις
αν και εγώ δεν το έκανα γιατί το νερό του ατμού στραγγίζει αφού το φαγητό είναι σε καλαθάκι οπότε στραγγίζει και ο αφρός του μακρυά από το φαγητό ;)

DALIA
14-05-09, 13:02
nano μου ναι ενδιαφέρομαι ακόμη..ευχαριστώ

YIOUPI
15-05-09, 18:38
Παιδιά όπως είπα ήδη κ στη γιογκίνι δεν αναγράφεται πουθενά στη συσκευασία της κίκο ότι είναι ΒΡΑ φρί... αν ήταν δεν θα το έγραφε???

yogini
18-05-09, 12:59
Δεν ειναι της Chicco αλλα ουτε και το BEABA. Διαβάστε ομως μια επιστολή που μου έστειλε η BEABA

To whom it may concern,

For several weeks now, controversy has arisen in the United States and Europe concerning the inherent health risks of Bisphenol A (BPA). The following is information about this subject, including Beaba’s position.

THE CONTROVERSY

This controversy was reignited when, in an assessment study, the Canadian health agency (Health Canada) recommended a ban on baby bottles containing bisphenol A as a precautionary measure.

Effectively, Health Canada’s report determined that the level of exposure to bisphenol A in infants may have an effect on their health, particularly when the relevant products are heated to high temperatures (ex: in a microwave oven).

Bisphenol A is a chemical found mainly in polycarbonate (PC) plastic. This plastic is used for manufacturing a large portion of the baby bottles on the market because of its useful technical characteristics (sturdiness, transparency, etc.). This material is also found in many everyday products (water bottles, medical devices, dishes, storage containers, etc.) because of its high resistance to cracking and bursting.

Bisphenol A is also found in the synthesis of polysulfone (PSU), whose technical characteristics closely resemble polycarbonate. In this way, however, this material is not like polycarbonate. In fact, polysulfone deteriorates in much more extreme conditions than polycarbonate (high resistance to hydrolysis and at temperatures below 356°F). The risk of bisphenol A being released is therefore much lower for polysulfone, which is why the controversy mainly surrounds polycarbonate and not polysulfone.

THE POSITION OF AUTHORITIES

For several years, numerous studies have been conducted to determine the harmfulness of bisphenol A. Although the conclusions of these studies have often been contradictory, it is always demonstrated that the harmfulness of bisphenol A is dependent on the daily rate of exposure. However, this exposure rate is controlled by current legislation.

In addition, many governmental authorities, such as the FDA (Food and Drug Administration) and the EFSA (European Food Safety Authority), have continued to authorize the sale of polycarbonate items, without any mention of polysulfone.

To address the controversy, the FDA and the EFSA launched new studies to develop a clear position concerning bisphenol A. In August 2008, the conclusions of these studies emphasized that low exposures to BPA are not harmful to the body and that the human body is able to quickly reject it.

The FDA and the EFSA have therefore recently confirmed their position on bisphenol A by authorizing the substance and denying any harmfulness from its use.

You can read the FDA’s official report at the following location: http://www.fda.gov/oc/opacom/hottopics/bpa.html

BEABA’S POSITION

Regarding the Beaba brand, only the Babycook mixing bowl is made using PSU. This product meets all of the American and European standards limiting the rate at which bisphenol A is released. In Europe, there is also a standard specifically for products designed for feeding young children, whereby bisphenol A is tested with even stricter acceptance limits.

The Babycook bowl complies with all food-related standards and with the European standard for products intended for young children. The recent tests have shown that possible traces of bisphenol A could not be detected either because they are nonexistent or because they are far below the technically detectable rate.

Consumer safety has always been a priority for Beaba. The company is committed to continually following the applicable standards and regulations for all of its products in the United States and in Europe and has even exceeded these requirements whenever possible.

Sincerely,

Christophe Bougouin Julien Piquet
CEO Quality Manager

stiliani
18-05-09, 17:51
Εγώ αποφάσισα καλύτερα Beaba αλλά σας παρακαλώ πείτε μου πόση χωρητικότητα έχει

lalou
26-05-09, 21:40
κοριτσακια που εχετε τον κικο την τρυπουλα που βαζπυμε το νερο πως την καθαριζετε απο τα αλατα κτλ;

YIOUPI
27-05-09, 10:49
ειμαστε μικρές ακόμα λαλού μου κ δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει:lol:

nano
27-05-09, 11:43
εννοείς τον κάδο του νερού;;; εγώ το έβαζα να λειτουργήσει με νερόξυδο (μισό μισό) και μετά άλλη μία με σκέτο νερό
περίπου μία φορά την εβδομάδα

lalou
27-05-09, 20:42
nano σ ευχαριστω,ναι αυτο εννοω!!κι εγω αυτο εκανα αλλα εχω χασει τις οδηγιες κ δεν ηξερα αν ειναι σωστο!!!!!yioupi θα το καταευχαριστηθειτε οταν ερθει η ωρα!!!!!!!!!!!!!!

stiliani
30-05-09, 20:04
Καλησπέρα!Έχω πάρει τον ατμομάγειρα Beaba Babycook αλλά έχω μερικές απορίες στον τρόπο που ζεσταίνει το φαγητό από το ψυγείο. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν το καταλαβαίνω έτσι όπως το γράφει

YIOUPI
21-07-09, 10:58
Ναιιιιιιιιιιιιιιι...
είχατε δίκιο!!!
Τέλειο!!
Μακάρι να έπαιρνε μεγαλύτερη ποσότητα για να φτιάχναμε κ μερικά δικά μας φαγητά κ οι μεγάλοι:p!!
Πρώτη φορά το εγκαινιασαμε χτες με λαχανικα κ έγιναν πανεύκολα, νόστιμα κ αλοιφή!!
Η μπέμπα δεν τα έφαγε βέβαια (πότε θα φάει αυτό το παιδι??) αλλά έβαλα αλατάκι κ γαλα κ έγινε ένας τέλειος πουρές που με το κοκκινιστό το μοσχαρι ήταν σούπερ!!:D:D(αλλά λίγος..)
ΥΓ nano τι τέλεια καρπουζοφωτογραφία είναι αυτή??

nano
21-07-09, 11:51
χαίρομαι πολύ που σου άρεσε !!!
είναι πράγματι καταπληκτικό !!!

υγ. πλάκα δεν έχει η φωτογραφία;;; μου την έστειλαν δεν έιναι η δική μου μικρη ...

YIOUPI
22-07-09, 11:20
Μια ερώτηση ρε παιδιά..
Όταν λιώνουμε τα λαχανικά βάζουμε κ από το ζουμάκι τους???
Εγώ δεν έβαλα κ βγηκε πολύ πηχτό κ κολλώδες....

Νανο τις απόκρειες την είχα ντυσει πιπεριά... τώρα μου μπηκαν ιδεες να την κάνω καρπουζακι:mrgreen:

nano
22-07-09, 13:37
ναι, εγώ έβαζα λίγο από το ζουμάκι ή λίγο λεμόνι ή λίγη ντομάτα και μία κουταλιά λάδι
αλλιώς η πατάτα το κάνει πράγματι κολλώδες

χαχα χαίρομαι που σας δίνω ωραίες ιδέες χαχαχαχαχα

YIOUPI
22-07-09, 14:09
;););)

irnadi
24-07-09, 01:44
Ψαχνω τον συγκεκριμενο ομως δεν μπορω να τον βρω!
Μπορεις να με βοηθησεις?
Απο που τον πηρες?
Ευχαριστω!

stiliani
24-07-09, 14:52
Εγώ τον πήρα από τα Premaman. Μπες στο σαιτ τους και άρχισε να παίρνεις όλα τα καταστήματα να δεις ποιο το χει και πες να στον κρατήσουν. Έτσι έκανα και εγώ

xara52
29-08-09, 18:30
ρε κοριτσια διαβασα ολο το θεμα και να κανω μια ερωτηση? γιατι δεν παιρνετε τους απλους ατμομαγειρες (tefal, kenwood, etc)? δεν κανουν για τα παιδια? ετσι θα ειναι πιο μεγαλος σε χωρητικοτητα θα μπορουμε να μαγειρευουμε και δικα μας φαγητα και θα μας μεινει για αργοτερα και ειναι και πιο φτηνοι...;) θελω και γω να παρω γιατι σε μερικες μερες ξεκιναμε τι λετε? HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:

kalamaraki
29-08-09, 19:13
Εγώ χαρά πήρα τον κανονικό και μια χαρά με βόλεψε απλά τα κορίτσια λογικά πήραν τους παιδικούς γιατί στο ιδιο μπωλ που μαγειρεύει μετά τα αλέθει κίολας!! Ενώ των ενηλίκων πρέπει να το βγάλεις και να βάλεις μιξεράκι! Βέβαια οι παιδικοι έχουν περιορισμένη χωριτικότητα αλλά περί ορέξεως....!

xara52
29-08-09, 19:28
αυτο λεω και γω. και τι εγινα ενα μπολ μουλτυ παραπανω για πλυσιμο. ανοιξα και θεμα γιαυτο το λογο. εννοω δεν υπαρχει σημαντικος λογος? δηλαδη δεν ειναι οι κανονικοι ακαταληλλοι για μωρα?

kalamaraki
29-08-09, 22:43
Όχι καλέ γιατί να είναι ακατάλληλοι? Εγώ δεν βρίσκω λόγω αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλλα να μας πει!

xara52
30-08-09, 01:00
ξερω και γω παντως ευχαριστω! θα παρω κανονικο. επι της ευκαιριας ποιον εχεις?

kalamaraki
30-08-09, 01:24
έχω της philips έναν inox μαυρο δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά αν μπεις στο σαιτ τους μονο ένας είναι μαυρος

YIOUPI
04-09-09, 08:40
Ψαχνω τον συγκεκριμενο ομως δεν μπορω να τον βρω!
Μπορεις να με βοηθησεις?
Απο που τον πηρες?
Ευχαριστω!

Τον πήρα από το ίντερνετ 70(!) ευρώ από το μπίμπομάρκετ.
Πήρα τον παιδικό για την ευκολία του αλέσματος στο ίδιο μπώλ............
Ίσως να είναι καλύτερη ιδέα όμως να πάρετε κανονικό να σας μείνει κιόλας;)

heart
29-09-09, 13:39
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τους ατμομάγειρες;

μήπως ξέρετε τη χωρητικότητα του Chicco και του Beaba?

επίσης, ο Beaba που έχετε είναι ο Babycook ή ο Babycook 2?

τέλος, αν κατάλαβα καλά, η λογική του να πάρεις τέτοια συσκευή είναι ότι τα κάνει όλα σε ένα και επιπλέον μπορείς να το πάρεις μαζί σου σε ταξίδι... σωστά;

ευχαριστώ πολύ!

sofia ka
30-09-09, 19:42
γνωρίζει κάποια φίλη για μια συσκευή που είναι ατμομάγειρας αλλά αλέθει κιόλας , το εχει πάρει κάποια και τι κάνει ακριβώς , ειναι χρηστικό?

YIOUPI
30-09-09, 22:54
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τους ατμομάγειρες;

μήπως ξέρετε τη χωρητικότητα του Chicco και του Beaba?

επίσης, ο Beaba που έχετε είναι ο Babycook ή ο Babycook 2?

τέλος, αν κατάλαβα καλά, η λογική του να πάρεις τέτοια συσκευή είναι ότι τα κάνει όλα σε ένα και επιπλέον μπορείς να το πάρεις μαζί σου σε ταξίδι... σωστά;

ευχαριστώ πολύ!
Εγώ έχω τον chicco.. η χωρητικότητα δεν πρέπει να ξεπερναει τα 250 μλ.. χωράει περίπου ένα γευμα (δεν ξέρω ακριβώς γιατί η μικρή μου ακόμα δεν τρώει..)
Η λογική είναι α)οτι μαγειρεύει στον ατμο άρα πιο υγιεινα
β) στο ίδιο μπωλ γίνεται κ η ομογενοποιηση (λιγότερα σκευη για πλύσιμο)
γ)γίνεται ευκολα κ γρηγορα άρα μπορείς να φτιαχνεις φρεσκο φαϊ κάθε μέρα
δ)έχει χρονοδιακόπτη άρα δεν πολυασχολείσαι
ε)είναι κομπακτ κ μπορείς να το μεταφέρεις ευκολα σε ταξίδια χωρις να κουβαλας κατσαρολάκια κ μουλτι
στ)ξεπαγώνει
....ουφ τα ειπα όλα..........
βεβαια από την άλλη μπορείς να πάρεις έναν κανονικό ατμομάγειρα κ να σας μεινει αφου θα μαγειρευετε κ για εσάς εκει....

YIOUPI
30-09-09, 22:55
Α! είμαστε κ γειτόνισσες:-D:-D:-D:-D

nano
01-10-09, 11:39
Εγώ έχω τον chicco.. η χωρητικότητα δεν πρέπει να ξεπερναει τα 250 μλ.. χωράει περίπου ένα γευμα (δεν ξέρω ακριβώς γιατί η μικρή μου ακόμα δεν τρώει..)
Η λογική είναι α)οτι μαγειρεύει στον ατμο άρα πιο υγιεινα
β) στο ίδιο μπωλ γίνεται κ η ομογενοποιηση (λιγότερα σκευη για πλύσιμο)
γ)γίνεται ευκολα κ γρηγορα άρα μπορείς να φτιαχνεις φρεσκο φαϊ κάθε μέρα
δ)έχει χρονοδιακόπτη άρα δεν πολυασχολείσαι
ε)είναι κομπακτ κ μπορείς να το μεταφέρεις ευκολα σε ταξίδια χωρις να κουβαλας κατσαρολάκια κ μουλτι
στ)ξεπαγώνει
....ουφ τα ειπα όλα..........
βεβαια από την άλλη μπορείς να πάρεις έναν κανονικό ατμομάγειρα κ να σας μεινει αφου θα μαγειρευετε κ για εσάς εκει....

YIOUPI με υπερ-κάλυψες !!! :D :D :D

το πήρα μαζί μου πέρσι στις διακοπές και το καταχάρηκα,
εκεί άλεθα και την φρουτόκρεμα.

heart
01-10-09, 20:44
Yioupi σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το πάρω... αναρωτιέμαι για πόσους μήνες τρώνε αλεσμένα... αν και νομίζω ότι εξαρτάται από το παιδί, δηλ. άλλα αρχίζουν το κανονικό μάσημα πιο νωρίς κι άλλα αργότερα

nano
01-10-09, 21:03
αναρωτιέμαι για πόσους μήνες τρώνε αλεσμένα... αν και νομίζω ότι εξαρτάται από το παιδί, δηλ. άλλα αρχίζουν το κανονικό μάσημα πιο νωρίς κι άλλα αργότερα

εμείς το χρησιμοποιήσαμε για περίπου 9 μήνες :D
και το περιμένει το επόμενο νινί μας ... :D

kalamaraki
02-10-09, 09:40
Εμένα πάλι η μικρή δεν τα έφαγε τα αλεσμένα καθόλου....κάναμε τους καυγάδες αλλά τζίφος,δεν έτρωγε επι δυο μήνες με άρνηση μεγάλη και συνέχιζε τα γεύματα με το γάλα....και το γύρισα στα πολύ ψιλοκομμένα μέσα στην σουπίτσα και έφαγεκαι μου έμεινε το πολυμιξεράκι που πηρα για να το χαζεύω...Είναι ανάλογα το παιδί πιστεύω και εγώ

μπουκίτσα μου
06-11-09, 20:12
Κορίτσια καλησπέρα,

Διάβασα όλα τα σχόλια που έχετε κάνει για ατμομάγειρες και θα ήθελα να αγοράσω κι εγώ. Είμαι μεταξύ του ΒΕΑΒΑ και του BEBELICE. Τα έχει και τα δυο το cosy cornet και μάλιστα σε καλύτερες τιμές από άλλα καταστήματα.

Μπορεί κάποια μανούλα να μου πει πιο είναι καλύτερο;

Μου είπαν κι από ένα μαγαζί στη Ν. Ιωνία για το Petit Terraillon, αλλα μου φαίνεται πραγματικά μικρό σε σχέση με τα δυο παραπάνω μου έχουν χωρητικότητα 600ml.

Σας ευχαριστώ πολυ!!:-P

zouzounel
05-12-09, 17:23
Εγώ πήρα το Avent SCF870 της Philips (δες κι εδώ: http://www.bimbomarket.it/gr/en/2-in-1-combined-steamer-and-blender-P17046.htm ) και το βρήκα καταπληκτικό!
Εχει μέγιστη χωρητικότητα 800ml για στερεά (νομίζω ο κάδος του είναι 1 lt), μικρό σε μέγεθος, είναι ατμομάγειρας και πολτοποιεί κιόλας, πολύ δυνατο μοτέρ, καμία σχέση με τα κοινά μούλτι (είχαμε και απ' αυτό), γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη!

Λιζα Ν.
29-12-09, 11:46
Λεει οτι ειναι ΒΡΑ free...αρα μου φαινεται το καλυτερο, μπραβο! :-)

moksaki
08-01-10, 18:45
ΓΝΨΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ-ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ-ΠΟΛΤΟΠΟΙΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ? BABYCOOK ή AVENT PHILIPS?

moksaki
09-01-10, 20:57
Εγώ πήρα το Avent SCF870 της Philips (δες κι εδώ: http://www.bimbomarket.it/gr/en/2-in-1-combined-steamer-and-blender-P17046.htm ) και το βρήκα καταπληκτικό!
Εχει μέγιστη χωρητικότητα 800ml για στερεά (νομίζω ο κάδος του είναι 1 lt), μικρό σε μέγεθος, είναι ατμομάγειρας και πολτοποιεί κιόλας, πολύ δυνατο μοτέρ, καμία σχέση με τα κοινά μούλτι (είχαμε και απ' αυτό), γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη!

Diladi to proteinis? Giati exo mperdeutei kai de ksero pio na paro metaksy Babycook & Avent. An kai exoume aposteiroti avent kai thermantira kai eimaste euxaristimeni alla me tous atmomageires multi exo mperdeutei entelos.

elisabeth_th
10-01-10, 23:20
εχω προβληματιστει και εγω με το θεμα ατμομαγειρας.
ειδα της αβεντ που ειναι και μπλεντερ και διαβασα μια μανουλα το εχει.
αν και δεν ειμαι σιγουρη για το αν θα πρεπει να τα λιωνω τελειως ή μερικως σκεφτομαι οτι πιανει λιγοτερο χωρο απο εναν κανονικο ατμομαγειρα και σε λιγοτερο χρονο. και μικρη ποσοτητα.
ερωτηση: η πολτοποιηση εχει μια ταχυτητα? ενα μαχαιρι μονο?
αν μπορεις δηλαδη, οπως στα μουλτι να το κανεις στην πρωτη βαθμιδα.
μπορω να το χρησιμοποιησω και για αλλη χρηση εκτος των παιδικων τροφων?
μην το παρουμε και μετα μεινει στο ραφι να το κοιταμε.
απο οσο καταλαβα (ισως κανω λαθος, ακομη δεν μπηκαμε στις στερεες) τρωνε πολτοποιημενα μεχρι τον 9ο?

inaki
15-01-10, 09:04
Θελω εναν ατμομάγειρα που να κανει και αποστείρωση..διαβασα πιο πανω για τον βεαβα αλλα στη σελιδα http://www.beaba.com/flash/#/en_GB/products/details/16-23-Steamer-cooker-blender-Babycook δεν γραφει κατι για αποστείρωση...ειναι σιγουρο οτι κανει;

goofy
02-02-10, 23:40
Επαναφέρω λίγο το θέμα, γιατί είμαι στο ψάξιμο.
Έχω δει αυτό της avent, που είναι ατμομάγειρας και μπλέντερ σε μια συσκευή. Ζεσταίνει κι όλας;;
Διάβασα όμως και για το babycook. Μπορεί να με διαφωτίσει καμία μανούλα; Δεν ξέρω τι να διαλέξω. Της avent πάντως μου φαίνεται καλόβολο.

nekt
03-02-10, 08:22
Μου έκαναν δώρο της chicco και τον έχω βολευτεί πολύ.Εκει αποψύχω το κρέας, μαγειρεύω και αλέθω.Μόνο μειονέκτημα η χωρητικότητα, δηλ. δεν είμαι σίγουρη ότι παίρνει δύο φουλ μερίδες για δύο ημέρες.Απλά είναι τόσο απλό που της μαγειρεύω κάθε μέρα.Πχ το μοσχάρι:το βάζω στον ατμομάγειρα κατεψυγμένο 30 λεπτά για απόψυξη, βγάζει έτσι και όλο το αιματάκι και μετά 30 λεπτά μαζί με τα λαχανικά και έχω και όλο το ζουμάκι καθαρό.Πατάς το διακόπτη και είσαι έτοιμη .Βέβαια δεν έχω δοκομάσει άλλες μάρκες για να έχω άποψη αν είναι πιο εύχρηστες.Πάντως η αλήθεια είναι ότι είναι ευκολία, ακόμη και για μένα που τις πρώτες ημέρες χρησιμοποιούσα χύτρα.Επίσης ότι μάρκα αγοράσατε να σκεφτείτε αν μεταφέρετε εύκολα.Χρειάστηκε μία φορά να φύγω εκτάκτως με την μπέμπα, τσακ το έβαλα στο πορτ-μπαγκ και δεν προβληματίστηκα

zouzounel
03-02-10, 10:33
Οπως έγραψα και πιο πάνω, έχω το avent και είμαι πολύ ευχαριστημένη!
Ειναι και ατμομάγειρας και μπλέντερ, έχει μεγάλη χωρητικότητα, έχει μια λεπίδα μόνο, αλλά σας πληροφορώ ότι κόβει 100 φορές καλύτερα από ένα μουλτι που είχα πριν και είχε δυο λεπίδες. Πατάς τον διακόπτη όση ώρα θες και είτε πολτοποιεί, είτε κομματιάζει. Μπορείς και να ζεστάνεις αν θες το φαγητό που έχεις ετοιμάσει (πριν το πολτοποιήσεις βεβαια). Το μόνο που θα θεωρούσα "κατα", είναι το ότι πρεπει να κοβεις σε μικρά κυβάκια τα φρούτα/λαχανικά και το κρέας που θες να μαγειρέψεις.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλους ατμομάγειρες, αλλά τον συγκεκριμένο τον προτείνω ανεπιφύλακτα!

goofy
03-02-10, 17:52
Βρίσκω φοβερό ότι το μόνο που έχεις να κάνεις για να αλέσεις με της AVENT, είναι να αναποδογυρίσεις το δοχείο του!
Ζουζουνελ, πόσο το είχες πάρει αν επιτρέπεται και από που;

zouzounel
04-02-10, 09:32
εχω βάλει link και πιο πάνω, απ' το bimbomarket το εχω πάρει (μέσω internet δλδ) 130 ευρώ. ( http://www.bimbomarket.it/gr/en/2-in-1-combined-steamer-and-blender-P17046.htm )Το έχει και το Λητώ απ' όσο είδα, δεν ξέρω όμως τιμή.
Πάντως αξίζει τα λεφτά του!

Βέρρα
07-02-10, 01:39
Θελω εναν ατμομάγειρα που να κανει και αποστείρωση..διαβασα πιο πανω για τον βεαβα αλλα στη σελιδα http://www.beaba.com/flash/#/en_GB/products/details/16-23-Steamer-cooker-blender-Babycook δεν γραφει κατι για αποστείρωση...ειναι σιγουρο οτι κανει;

Εγώ αγόρασα τον αποστειρωτή της NUK ο οποίος είναι και ατμομάγειρας. Έχει χωρητικότητα τροφής 500 ml αν δε κάνω λάθος. Μια χαρά με βολεύει εμένα.

inaki
08-02-10, 10:48
Σε ευχαριστώ Βέρρα, θα τον ψάξω!!!

BABY
08-02-10, 11:54
καλημερα σας ! μου εκαναν δωρο εναν ατμομαγειρα για μωρα. θα μου χρησιμευσει ποτε για να μαγειρευω στο μωρό ή τα μωρακια πρεπει κανονικα να τρωνε και απο το ζουμι που βραζει το φαγητό τους?

katerinak
08-02-10, 12:22
ατμομαγειρα εχω κ εγω αλλα δεν τον χρησιμποιησα..αν ειναι κλος θα τον βαλω κ εγω στην ζωη μας!

Kira
15-02-10, 20:20
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;;Που μπορώ να βρω αυτόν τον Beaba Baby cook που λετε εδώ;;Μένω επαρχία και θα με ενδιέφερε απο ιντερνετ,ή κατάστημα που να στέλνει εκτός Αθήνας..

Kira
17-02-10, 20:34
Help...κανείς;;

inaki
18-02-10, 08:17
δές εδώ http://www.premaman.com/wapr/ms/index.jsp?shop=481 αν σε βολεύει κανένα. Παρε και τηλ μηπως μπορουν να το στείλουν

Kira
18-02-10, 15:13
Μόλις πήρα τηλ,και ζήτησαν το δικό μου και είπαν θα επικοινωνήσουν αυτοί για να με ενημερώσουν για τιμή και μεταφορικά.Δυστυχώς δεν με καλύπτει κανένα κάταστημα εδώ που μένω,αλλα αν με συμφέρει θα κάνω έτσι την δουλειά μου.Σε ευχαριστώ πολύ!:)

Coraline
20-02-10, 17:00
Είμαι και εγώ στην φάση που προσπαθώ να καταλήξω τι χρειάζομαι. Επειδή τους είδα τους παιδικούς ατμομάγειρες και μου φάνηκαν αρκετά μικροί, τι κερδίζω σε σχέση με το να πάρω έναν κανονικό ατμομάγειρα και να πολτοποιώ τις τροφές με το multi; Έχει κάποιο άλλο όφελος πέρα από το γεγονός ότι πιάνει λιγότερο χώρο στην κουζίνα; Η ποσότητα που μαγειρεύει φτάνει μέχρι τους 12 μήνες; γιατί μετά έχω σκοπό να της δίνω το φαγητό της οικογένειας

Kira
12-03-10, 01:56
Μόλις πήρα τηλ,και ζήτησαν το δικό μου και είπαν θα επικοινωνήσουν αυτοί για να με ενημερώσουν για τιμή και μεταφορικά.Δυστυχώς δεν με καλύπτει κανένα κάταστημα εδώ που μένω,αλλα αν με συμφέρει θα κάνω έτσι την δουλειά μου.Σε ευχαριστώ πολύ!:)

Τελικά δεν επικοινώνησαν ποτέ,κι έτσι έψαξα e bay και τον παράγγειλα απο Αγγλία,με 50 ευρώ καθάρισα!!:DΤην άλλα εβδομάδα θα είναι εδώ..

inaki
12-03-10, 05:08
Είμαι και εγώ στην φάση που προσπαθώ να καταλήξω τι χρειάζομαι. Επειδή τους είδα τους παιδικούς ατμομάγειρες και μου φάνηκαν αρκετά μικροί, τι κερδίζω σε σχέση με το να πάρω έναν κανονικό ατμομάγειρα και να πολτοποιώ τις τροφές με το multi; Έχει κάποιο άλλο όφελος πέρα από το γεγονός ότι πιάνει λιγότερο χώρο στην κουζίνα; Η ποσότητα που μαγειρεύει φτάνει μέχρι τους 12 μήνες; γιατί μετά έχω σκοπό να της δίνω το φαγητό της οικογένειας
το μονο που κερδιζεις ειναι το οτι τα κανουν ολα, ειναι μικροι και μπορεις να τους παρεις σε ταξιδι μαζι σου. Για την ποσοτητα δεν ξερω, ας απαντησει καμια μανουλα που γνωριζει!

nxd
16-04-10, 11:13
Κοριτσια καλημερα,
μηπως καποια μανουλα εχει αγορασει τον ατμομαγειρα της avent philips?
Ειμαι ενα τσακ να τον παρω αλλα θα ηθελα να ακουσω εντυπωσεις απο καποια που το εχει παρει γιατι δεν ειναι και φθηνος.Το δοχειο του ειναι μεγαλο συγκριτικα με αλλα?Δηλ φτιαχνει αρκετη ποσοτητα φαγητου?Ελπιζω να με βοηθησετε.Σας ευχαριστω πολυ.

sevoula
16-04-10, 12:18
τον έχω εγώ και είναι πάρα πολύ βολικός. μαγειρεύει στον ατμό και χωρίς να αλλάξεις σκεύος, απλά με το αναποδογυρίσεις την κανάτα, πολτοποιείς. χρησιμοποιώ και τα κυπελάκια via, για αποθήκευση στο ψυγείο, όποτε είναι η πεθερά μου. έχουν γραμμάρια στο πλάι και βοηθάει να ξέρεις πόσο τρώει. η πεθερά μου το ζεσταίνει στο θερμαντήρα και μετά στον ατμομάγειρα-πολυκόφτη τα πολτοποιεί.
όταν είναι η μαμά μου ή εγώ τα ετοιμάζουμε εκείνη τη στιγμή.
το μόνο που κάνεις είναι να ξεφλουδίζεις τα λαχανικά, να βάζεις το κρεατάκι, κομματάκια και νερό στην υποδοχή, ανάλογα με την ποσότητα. πάρε και το βιβλιαράκι με τις συνταγές, δωρεάν.
ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ! αξίζει τα λεφτά του.

nxd
16-04-10, 12:43
τον έχω εγώ και είναι πάρα πολύ βολικός. μαγειρεύει στον ατμό και χωρίς να αλλάξεις σκεύος, απλά με το αναποδογυρίσεις την κανάτα, πολτοποιείς. χρησιμοποιώ και τα κυπελάκια via, για αποθήκευση στο ψυγείο, όποτε είναι η πεθερά μου. έχουν γραμμάρια στο πλάι και βοηθάει να ξέρεις πόσο τρώει. η πεθερά μου το ζεσταίνει στο θερμαντήρα και μετά στον ατμομάγειρα-πολυκόφτη τα πολτοποιεί.
όταν είναι η μαμά μου ή εγώ τα ετοιμάζουμε εκείνη τη στιγμή.
το μόνο που κάνεις είναι να ξεφλουδίζεις τα λαχανικά, να βάζεις το κρεατάκι, κομματάκια και νερό στην υποδοχή, ανάλογα με την ποσότητα. πάρε και το βιβλιαράκι με τις συνταγές, δωρεάν.
ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ! αξίζει τα λεφτά του.

sevoula σε ευχαριστουμε παρα πολυ μας επεισες!!! θα παει ο πατερουλης μας το απογευμα να μας τον αγορασει.Το βιβλιαρακι με τις συνταγες δεν περιεχεται στη συσκευασια πρεπει να το ζητησουμε?

zouzounel
16-04-10, 12:45
Τον έχω κι εγώ, είμαι πολυ ευχαριστημένη.
Δες και στην προηγούμενη σελίδα, εχω γράψει εντυπωσεις (μηνύματα 171,178, 180)

sevoula
16-04-10, 12:56
Ο αντρούλης μου το ανακάλυψε στο ίντερνετ. επέλεξε και το βιβλιαράκι δωρεάν. το ζητάς. μπορείς να κάνεις ποσότητα, για 2-3 ημέρες, αλλά με τόση ευκολία, κάνε επιτόπου το μαγείρεμα, αν είσαι σπίτι. το βάζεις και μαγειρεύει μόνο του όσο εσύ ασχολείσαι με άλλα.
επίσης έχει οδηγίες-συμβουλές για το τάισμα του μωρού γενικότερα, όχι μόνο τις σούπες ή τα φρούτα, από γιατρούς.
και τα φρουτάκια της τα κάνει αλοιφή. δεν ήθελα να βάζω το φαγητό του μωρού στο ίδιο μούλτι με το δικό μας.
καλή όρεξη!

nxd
16-04-10, 13:17
Τον έχω κι εγώ, είμαι πολυ ευχαριστημένη.
Δες και στην προηγούμενη σελίδα, εχω γράψει εντυπωσεις (μηνύματα 171,178, 180)

zouzounel μολις τα διαβασα και να σου πω την αληθεια χαρηκα πολυ που και εσυ εισαι ευχαριστημενη.Τον γλυκοκοιταζαμε με τον αντρα μου επειδη μας φαινοταν πολυ βολικος ακομα και για ταξιδια(που οντως ειναι απο οτι λετε)που τον θελουμε.Το βραδυ θα τον εχω σπιτι.Θα γραψω εντυπωσεις αυριο.Σας ευχαριστω πολυ-πολυ.

astarti
17-04-10, 03:33
Κορίτσια κι εγώ σκέφτομαι να πάρω τον ατμομάγειρα της avent..Sevoula από που το πήρατε εσείς μέσω ίντερνετ??Εγώ το βρήκα στο bimbomarket 115 ευρώ και σκέφτομαι να το πάρω από εκεί...Δεν έχει μέσα βιβλιαράκι με συνταγές??Δεν είδα να αναφέρεται πουθενά στο bimbomarket ότι είναι έξτρα και πρέπει να το ζητήσεις..Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος..
Επίσης να ρωτήσω εσένα και την zouzounel που το έχετε με το μοσχάρι τι γίνεται??Διάβασα ότι βγάζει αίμα και πρέπει να το ξαναμαγειρέψεις..Ισχύει??Επίσης όταν βράζει τα τρόφιμα βγάζει ζουμάκι ώστε αλέθοντας μετά το φαγητό να μην κολλάει??Ψάρι και κοτόπουλο έχετε δοκιμάσει να φτιάξετε???Το κάνει καλό?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά επειδή σε 1-2 βδομάδες ξεκινάμε κι εμείς στερεές τροφές θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται μιας και τα χρήματα δεν είναι και λίγα..Σας ευχαριστώ πολύ...

nxd
18-04-10, 17:16
Κοριτσια γεια σας,
επεστρεψα να γραψω τις εντυπωσεις μου απο τον ατμομαγειρα της avent.
Λοιπον τον αγορασαμε χτες και ηδη ο αντρας μου τον εχει ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ:D!!!
Ειναι πραγματικα τελειος,απλος και γρηγορος.Ειχα ετοιμω το φαγητο του μικρου σε 15' και δε χρειαστηκε να λερωσω κατσαρολα,μουλτι και οτι αλλο χρειαζομουν μεχρι χτες.
Βιβλιαρακι με συνταγες εχει μεσα.Πιστευω οτι ειναι κατι που αξιζει τα λεφτα του(οτι χρειαζονται τα ζουζουνια μας το αξιζουν ακομα και αν χρειαζεται να στερηθουμε εμεις κατι).
Αυριο φευγουμε για Κεφαλλονια και ειμαι πολλη χαιρομαι που θα αφησουμε το μισο σπιτι πισω:D(κατσαρολες,μουλτι,γκαζακι).
Μπορει να φαινεται ακριβο αλλα για αυτα που κανει πιστευω οτι ειναι νορμαλ.
Εμεις το πηραμε απο ενα φαρμακειο της Πατρας το οποιο κανει αποστολες σε ολη την Ελλαδα(το βρηκαμε μεσω skroutz)λεγεται pharmacy4u και το ειχε πιο φθηνο απο ολους(π.χ.στο prenatal το ειχαν 150 ευρω ενω εμεις το πηραμε 135 ευρω,νομιζω το ιδιο ερχεται με το bimbomarket μαζι με τα μεταφορικα).
Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ(ο αντρας μου πιο πολυ:D)γιατι μεσα απο εσας το ανακαλυψα.

nxd
18-04-10, 17:18
Επισης ξεχασα,εχει και πολυ μεγαλο καδο!!! Για οσες εχουν φαγανα παιδακια ειναι πολυ θετικο,εμεις βεβαια δεν ανηκουμε σε αυτη τη κατηγορια ειμαστε σπουργιτακια:D!

zouzounel
18-04-10, 17:53
Κορίτσια κι εγώ σκέφτομαι να πάρω τον ατμομάγειρα της avent..Sevoula από που το πήρατε εσείς μέσω ίντερνετ??Εγώ το βρήκα στο bimbomarket 115 ευρώ και σκέφτομαι να το πάρω από εκεί...Δεν έχει μέσα βιβλιαράκι με συνταγές??Δεν είδα να αναφέρεται πουθενά στο bimbomarket ότι είναι έξτρα και πρέπει να το ζητήσεις..Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος..
Επίσης να ρωτήσω εσένα και την zouzounel που το έχετε με το μοσχάρι τι γίνεται??Διάβασα ότι βγάζει αίμα και πρέπει να το ξαναμαγειρέψεις..Ισχύει??Επίσης όταν βράζει τα τρόφιμα βγάζει ζουμάκι ώστε αλέθοντας μετά το φαγητό να μην κολλάει??Ψάρι και κοτόπουλο έχετε δοκιμάσει να φτιάξετε???Το κάνει καλό?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά επειδή σε 1-2 βδομάδες ξεκινάμε κι εμείς στερεές τροφές θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται μιας και τα χρήματα δεν είναι και λίγα..Σας ευχαριστώ πολύ...

Κι εγώ από το bimbomarket το πήρα, εκανα και άλλες αγορές και δε μου ήρθε ακριβά με τα μεταφορικά. Το βιβλιαράκι το έχει μεσα, δε χρειάζεται να το ζητησεις, αρκεί να ξέρεις καλά αγγλικά, γιατί δεν εχει ελληνικά. Στο μαγείρεμα βγάζει ζουμάκι, δεν κολλάει, γινεται σα σουπίτσα το φαγητό. Εγώ για να είμαι ειλικρινής -είμαι και λίγο υποχόνδρια- το μοσχάρι/κοτόπουλο/ψαρι τα βράζω λίγο σε ένα κατσαρολάκι πρώτα και αφού αφαιρέσω τους πρώτους αφρούς, το βάζω μέσα στον καδο να μαγειρευτεί με τα υπόλοιπα λαχανικά. 'Αντε με το καλό!

v*χ χαίρομαι που το φχαριστηθήκατε! καλά μαγειροτσουκαλέματα! :)

sofia ka
20-04-10, 13:36
εγω βρήκα στην Λάρισα όλους τους μύλους-ατμομάγειρες στο ntosas bebe και αφου τους περιεργαστηκα κατεληξα στον BREVI , λογω οτι η τιμή του ηταν καλύτερη , τον πηρα 95 ? και ο avent ειχε 140. Νομίζω οτι ετσι εξασφάλισα και την εγγυηση που ποιός τρεχει αν τον επερνα απο κανένα site και μου εβγαζε πρόβλημα, αλλα και οι τιμές του ειναι πολυ καλές http://www.ntosas.gr (http://www.ntosas.gr/) . Ο nuk δυστυχως δεν εχει μυλο να αλεθει ειναι μονο ατμομαγειρας.:lol:

sevoula
20-04-10, 13:58
sofia ka Λάρισα city κι εσύ; ο Ντόσσας έχει ποικιλία και καλά προϊόντα, αλλά τσιμπάει πολλές φορές.από εκεί πήρα την προίκα του κρεβατιού του μωρού, τις πιπίλες avent, το θήλαστρο της μεντέλα το σουίνγκ, κουβερτούλες, το καρεκλάκι φαγητού(κίκο), το πάρκο της, ρουχαλάκια επώνυμα, τα μπιμπερό avent...
στα site που αγοράζεις πάντα υπάρχει κείμενο με Γ.Ο.Σ. γενικοί όροι συναλλαγών. είναι υποχρεωμένοι από τη νομοθεσία.δεν μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους.
εμείς τον ατμομάγειρα τον πήραμε 130 ευρώ από ίντερνετ. δεν ξέρω το site, γιατί ο σύζυγος το βρήκε.

astarti
21-04-10, 03:27
εγω βρήκα στην Λάρισα όλους τους μύλους-ατμομάγειρες στο ntosas bebe και αφου τους περιεργαστηκα κατεληξα στον BREVI , λογω οτι η τιμή του ηταν καλύτερη , τον πηρα 95 ? και ο avent ειχε 140. Νομίζω οτι ετσι εξασφάλισα και την εγγυηση που ποιός τρεχει αν τον επερνα απο κανένα site και μου εβγαζε πρόβλημα, αλλα και οι τιμές του ειναι πολυ καλές http://www.ntosas.gr (http://www.ntosas.gr/) . Ο nuk δυστυχως δεν εχει μυλο να αλεθει ειναι μονο ατμομαγειρας.:lol:

Αλήθεια???Γιατί εγώ που πήγα τις προάλλες μου είπε ότι τον philips avent δεν το φέρνει γιατί δεν έρχεται Ελλάδα...??????Όσο για τις τιμές θα συμφωνήσω με την sevoula, τσιμπάει αλλά έχει ποικιλία!!!

stellitsa1978
21-04-10, 12:04
Tης avent εχει 149 στο Λητώ. Τώρα που διαβασα όλα αυτ'α μπεδεύτικα. Τελικά τι πηρατε?

Tjetje
21-04-10, 15:08
Της AVENT ξαναζεστενει? Ειμαι μεταξυ avent και beaba...... τι προτεινετε?

stellitsa1978
21-04-10, 17:30
O άντρας μου επιμένει αβεντ. ειναι bpa free και το service του ειναι αξιοπιστο. Τι να πω. Μπερδευτικα.

astarti
21-04-10, 17:49
O άντρας μου επιμένει αβεντ. ειναι bpa free και το service του ειναι αξιοπιστο. Τι να πω. Μπερδευτικα.

Εγώ πήρα τελικά της avent..Αφού διάβασα ότι είπαν τα κορίτσια αποφάσισα avent και γιατί είναι bpa free και γιατί έχει μεγάλη χωρητικότητα ώστε όταν το παιδί αρχίσει να τρώει πολύ να το φτάνει το φαγητό...Άσε που μπορείς να καταψύξεις στα ειδικά μπολάκια που έχει (είναι έξτρα βέβαια) ότι απέμεινε και έτσι να έχεις για δύο μέρες φαγητό..

astarti
21-04-10, 17:51
Της AVENT ξαναζεστενει? Ειμαι μεταξυ avent και beaba...... τι προτεινετε?

Από ότι είπαν τα κορίτσια που τον έχουν ξαναζεσταίνει το παγωμένο ή κατεψυγμένο φαγητό...Εγώ παρήγγειλα της avent αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα...

sevoula
21-04-10, 22:54
ο ατμομάγειρας avent το ξαναζεσταίνει τόσο όσο θέλεις.
εγώ όμως έχω και το θερμαντήρα avent και τα κυπελάκια με το καπάκι via της ίδιας εταιρείας για αποθήκευση του φαγητού. ο θερμαντήρας έχει άλλο πρόγραμμα για κατάψυξη, άλλο για ψυγείο και θερμαίνει μπιμπερό και κυπελάκι -φαγητό.
καλά μαγειρέματα!

Kira
22-04-10, 00:37
Κι εγώ κορίτσια το έψαξα πολύ πριν καταλήξω,και τελικά πήρα της beaba ο οποίος έιναι κι αυτός bpa free,και μαγειρεύει,ζεσταίνει,ξεπαγώνει και αλέθει.Το μικρό του μέγεθος εγώ το έχω στα συν,γιατί μπορώ να τον μεταφέρω ευκολα!Όσο για την χωρητικότητα,δεν έιναι όσο του avent,αλλα όταν φτάσουμε στο επίπεδο να μην της φτάνει για ένα γευμα,τότε θα έχει φτάσει και στην ηλικία που θα τρώει απο τα δικά μας τα φαγητά,οπότε δεν ανυσηχώ!:)

zouzounel
22-04-10, 09:26
o avent σα μέγεθος είναι σα δυο κουτιά γάλα (μικρά) το ένα πάνω στο άλλο.
ποσο πιο μικρός είναι ο beaba?

Tjetje
22-04-10, 15:14
Και μια ακομα ερωτηση .... ο 8ερμαντηρας ζεσταινει και το μπιμπερο? Δηλ, εσυ βραζεις το νερο και μετα το βαζεις στο 8ερμαντηρα και το ζεσταινει στην 8ερμοκρασια που πρεπει?
Και και ακομα οταν πχ σημερα περισεψε μισο κολοκυθακι, πατατα και καροτακι, τα αλε8ω και τα βαζω στο μπολακι και στην καταψυξη και τα δινω με8αθριο? Δεν χανουν βιταμινες ομως ετσι?

Kira
22-04-10, 16:30
o avent σα μέγεθος είναι σα δυο κουτιά γάλα (μικρά) το ένα πάνω στο άλλο.
ποσο πιο μικρός είναι ο beaba?

Ο κάδος που αλέθεις και ζεσταίνεις είναι μεγάλος ,δεν ύπάρχει περίπτωση να μην σε καλύψει,ότι και να αλέθεις!Το καλαθάκι για το μαγείρεμα σε ατμό,είνα ακριβώς στο πλάτος όσο ένα κουτί ετοιμη κρέμα ή γάλα φόρμουλα,και στο ύψος όσο τα 2/3 αυτού του κουτιού!δεν έχω δει τον κάδο του avent απο κοντά αλλα απο τις περιγραφές εδώ,νομίζω οτι θα είναι μεγαλύτερος..

iphi
30-04-10, 15:43
Κοριτσια, ειμαι πολυ μπερδεμενη!Αγορασα χθες το baby cook της beaba!Σημερα το βλεπει η μαμα μου και με ρωταει τι ειναι αυτο.Της εξηγω και μου λεει οτι στη θεση μου δε θα το χρησιμοποιουσε γιατι ο ατμομαγειρας σε αυτη τη μορφη μαγειρευει το φαγητο σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες και αφενός καταστρεφει ολα τα θρεπτικα συστατικα και αφετερου δημιουργει μεσα υποπαραγωντα απο τις ψηλες θερμοκρασιες οπως το βενζολιο!!!Αρχικα αντεδρασα της ειπα οτι ειναι bpa free αλλα μου λεει πλαστικο ειναι το εμπιστευεσαι?Μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια και δεν ξερω τι να κανω να το επιστρεψω?Θυμηθηκα και ενα αρθρο που ειχα διαβασει που ελεγε οτι ολες οι παιδικες τροφες σε βαζακι περιεχουν βενζολιο εξαιτιας της διαδικασιας παστεριωσης τους σε υψηλες θερμοκρασιες.Ετσι και οι χυτρες και οι κλειστοι ατμομαγειρες ειναι ανθυγιεινοι.Και εδωσα και 150 ευρω...........

stellitsa1978
01-05-10, 12:59
Κοριτσια από που πηρατε τον beaba?

astarti
04-05-10, 04:55
Κοριτσια, ειμαι πολυ μπερδεμενη!Αγορασα χθες το baby cook της beaba!Σημερα το βλεπει η μαμα μου και με ρωταει τι ειναι αυτο.Της εξηγω και μου λεει οτι στη θεση μου δε θα το χρησιμοποιουσε γιατι ο ατμομαγειρας σε αυτη τη μορφη μαγειρευει το φαγητο σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες και αφενός καταστρεφει ολα τα θρεπτικα συστατικα και αφετερου δημιουργει μεσα υποπαραγωντα απο τις ψηλες θερμοκρασιες οπως το βενζολιο!!!Αρχικα αντεδρασα της ειπα οτι ειναι bpa free αλλα μου λεει πλαστικο ειναι το εμπιστευεσαι?Μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια και δεν ξερω τι να κανω να το επιστρεψω?Θυμηθηκα και ενα αρθρο που ειχα διαβασει που ελεγε οτι ολες οι παιδικες τροφες σε βαζακι περιεχουν βενζολιο εξαιτιας της διαδικασιας παστεριωσης τους σε υψηλες θερμοκρασιες.Ετσι και οι χυτρες και οι κλειστοι ατμομαγειρες ειναι ανθυγιεινοι.Και εδωσα και 150 ευρω...........

Η παιδίατρος μου όταν της είπα ότι θέλω να αγοράσω ατμομάγειρα για τα φαγητά της μικρής μου ήταν αντίθετη λέγοντας πως αν αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες καταστρέφει όλες τις θρεπτικές ουσίες του φαγητού, γι αυτό μου είπε και όχι σε χύτρα το βράσιμο των φαγητών...Εγώ πήρα της avent γιατί διάβασα ότι το έχει προβλέψει αυτό και στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες που έχει λέει ότι δεν αναπτύσσει θερμοκρασία μεγαλύτερη των 75οC οπότε δεν νομίζονται να χάνονται οι θρεπτικές ουσίες...Σήμερα πάντως τον χρησιμοποίησα πρώτη φορά και είμαι πολύ ευχαριστημένη..Χώρεσε μπόλικα λαχανικά και κοτόπουλο και σε 20 λέπτα ήταν έτοιμα και το μπλέντερ τα άλεσε πολύ καλά γιατί είχα μια επιφύλαξη ως προς αυτό...

stellitsa1978
04-05-10, 09:57
Tα κοβεις κομματάκια πριν τα βάλεις? Πόση ποσότητα της κάνεις? Αποθηκευεις? Αυταααα.....

sevoula
04-05-10, 10:17
Tα κοβεις κομματάκια πριν τα βάλεις? Πόση ποσότητα της κάνεις? Αποθηκευεις?
τα κόβεις κομματάκια, τόσα όσα χρειάζεσαι. με τόση ευκολία καλό είναι να τα ετοιμάζεις επιτόπου. αλλά χάρη στο μεγάλο κάδο μπορείς να κάνεις ποσότητα για 2-3 ημέρες.
εγώ ζυγίζω το κρέας, ενώ τα λαχανικά με το μάτι. αφού μαγειρευτούν ανοίγω το καπάκι να κρυώσουν πρώτα, μετά προσθέτω το λάδι, κλείνω και πολτοποιώ.
έχω όμως το κυπελάκι via το οποίο έχει ml στο πλάι, οπότε δεν ξεφεύγουμε, κι ας θέλει η μικρή παραπάνω. τα ίδια κυπελάκια, που είναι προαποστειρωμένα,με το καπάκι τους τα χρησιμοποιώ και για το τάισμα.μπορείς να τα χρησιμοποιείς για αποθήκευση στο ψυγείο ή την κατάψυξη, αν και δεν βρίσκω πραγματικά το λόγο με τόση ευκολία.
καλή όρεξη!

stellitsa1978
04-05-10, 13:59
Ευχαριστώ κοριτσια. Κατεληξα στον Αβεντ. Τα κυπελάκια via ειναι μιας χρήσης?

kalamaraki
04-05-10, 14:10
Οχι δεν ειναι μιας χρήσης, ειναι σαν μικρα ταπεράκια, αλλα δεν ειναι bpa free.... Εγω τα ειχα με τον θερμαντήρα της Αvent IQ που ειχα παρει για να αποψύχω και να ζεσταινω το φαγητό της τοτε...παλια, τώρα ζεσταινω το γάλα της εκει!

stellitsa1978
04-05-10, 14:22
Δηλαδή αν βάζω χλιαρό φαγητο και μετά καταψυξη και μετα θερμαντηρα δεν παθαινουν τιποτα? Καυτο μπορώ να βάλω? Πολλά ρωταω.

sevoula
04-05-10, 14:25
Ευχαριστώ κοριτσια. Κατεληξα στον Αβεντ. Τα κυπελάκια via ειναι μιας χρήσης?

τα κυπελάκια μετά από 4 χρήσεις τα πετάω και παίρνω άλλα.

stellitsa1978
04-05-10, 14:30
Συμφαίρει? Αλλη λύση δεν υπάρχει?

kalamaraki
04-05-10, 14:39
Οχι βρε κοριτσια...
Δεν ειναι για μια χρηση ή για 4....
Ειναι πλαστικά ταπεράκια, λεει μεσα στις οδηγιες οτι με το που θα δεις εμφανεις φθορές ή οταν αρχίσουν και θαμπώνουν πολύ να τα πετάξουμε. μισο να σας βάλω και το λινκ με τις οδηγιες

Kira
04-05-10, 14:43
Μπορείτε να πάρετε και ταπεράκια της nuby (σετ των 6),τα οπoία έχουν χωρητικότητα 300ml και που είναι bpa free..:)

kalamaraki
04-05-10, 14:43
Λοιπόν δεν το βρισκω ον λαιν αυτο αλλα αν τα αγοράσεις θα το διαβάσεις μεσα στις οδηγίες. Οταν γυρισω σπιτι θα ψάξω το δικο μου και θα σου πω
Παντως καυτο το φαγητο δεν θα το εβαζα μεσα με την λογική που εχουμε και στα ταπερ μας, πρωτα να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και μετα κυπελλάκι και κατάψυξη.
Εγω τωρα που η μικρη τρωει απο εμας τα παντα ,τα χρησιμοποιώ ως μικρα ταπεράκια για τα φαγητά μας χαχαχαχα

stellitsa1978
04-05-10, 14:44
Να εισαι καλα!

kalamaraki
04-05-10, 14:49
τα κυπελάκια μετά από 4 χρήσεις τα πετάω και παίρνω άλλα.

Πολλα λεφτά....αν σκεφτεις οτι εδω στο ελλάντα τα πληρώνουμε χρυσάφι τα προιόντα της Avent!!

kalamaraki
04-05-10, 14:50
Μπορείτε να πάρετε και ταπεράκια της nuby (σετ των 6),τα οπoία έχουν χωρητικότητα 300ml και που είναι bpa free..:)

Kira αυτα χωράνε στης avent το θερμαντήρα??? Γιατι αν χωράνε να το ξέρω για την επόμενη φορά (αν κανω αλλο μπεμπέ πρώτα ο θεος) να μην χρυσοπληρώνω της avent!

Kira
04-05-10, 15:03
Kira αυτα χωράνε στης avent το θερμαντήρα??? Γιατι αν χωράνε να το ξέρω για την επόμενη φορά (αν κανω αλλο μπεμπέ πρώτα ο θεος) να μην χρυσοπληρώνω της avent!

Αν εννοείς στον θερμαντήρα φαγητού και μπιμπερό,ναι,χωράνε!Στον απλό θερμαντήρα για μπιμπερό δεν ξέρω,δες εδώ μια φωτό και υπολόγισε,αν μπορείς..:) http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090109&itmid=1367325

kalamaraki
04-05-10, 15:05
Αν εννοείς στον θερμαντήρα φαγητού και μπιμπερό,ναι,χωράνε!Στον απλό θερμαντήρα για μπιμπερό δεν ξέρω,δες εδώ μια φωτό και υπολόγισε,αν μπορείς..:) http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090109&itmid=1367325

aaaa super!!!!! Ναι εχω τον avent IQ τον ψηφιακό θερμαντήρα μπιμπερό και φαγητου!! Να εισαι καλα! Γλιτώσαμε ευρόπουλα!!

Kira
04-05-10, 15:09
aaaa super!!!!! Ναι εχω τον avent IQ τον ψηφιακό θερμαντήρα μπιμπερό και φαγητου!! Να εισαι καλα! Γλιτώσαμε ευρόπουλα!!

Μια χαρά! Αυτός ο θερμαντήρας πρέπει να είναι πολύ βολικός ε; εγώ έχω έναν απλό για μπιμπερό και φαγητό της reer και ίσα ίσα που χωράει τα μπωλάκια της nuby .Αλλα στον ατμομάγειρα beaba που έχω χωράνε μια χαρά,και ετσι ζεσταίνω το φαγάκι εκει πριν το αλέσω..:)

kalamaraki
04-05-10, 15:14
Με εχει καταβολέψει και τωρα και πριν με το φαγητό της το εβαζα εκει μεσα οχι αλεσμένο, ψυγειο, μετα την επομενη κατευθειαν θερμαντήρα και βουαλα σε λιγα λεπτα χλιαροζεστο ουτε κατσαρολακια ουτε τιποτα και την ταιζα απο εκει ή της το άλεθα και μετα. Και τωρα με το γαλα...ασε χλιδες το βαζω και σε 3λεπτα ζεστο γαλατακι

Stellinula
04-05-10, 15:18
ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι??? Δεν είμαι ακόμα μανούλα γιαυτό ρωτάω....Πραγματικά είναι τοσο πολύ σημαντικό το θέμα των τάπερ αποθηκευσης φαγητού του νινιού???

Δηλαδή, αν το φαγητάκι του το κλείσουμε σε ένα καλα πλημένο και στεγνωμένο κανονικό ταπερ δικό μας, τι θα πάθει το νινάκι???

Και κάτι άλλο...Χωρίς ατμομαγειρες και τέτοια συστήματα δεν μπορώ να μαγειρέυω απλα στα κλασσικά σπιτικά σκεύη όπως παλιά???

Εννοω όλα είναι θέμα οικονομικών. Αν δεν μπορεί μια μανούλα να τα πάρει όλα αυτα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος βρασίματος , σερβιρίσματος, ζεστάματος και αποθήκευσης φαγητού με τα ήδη υπάρχοντα πράγματα στο σπίτι?

kalamaraki
04-05-10, 15:29
ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι??? Δεν είμαι ακόμα μανούλα γιαυτό ρωτάω....Πραγματικά είναι τοσο πολύ σημαντικό το θέμα των τάπερ αποθηκευσης φαγητού του νινιού???

Δηλαδή, αν το φαγητάκι του το κλείσουμε σε ένα καλα πλημένο και στεγνωμένο κανονικό ταπερ δικό μας, τι θα πάθει το νινάκι???

Και κάτι άλλο...Χωρίς ατμομαγειρες και τέτοια συστήματα δεν μπορώ να μαγειρέυω απλα στα κλασσικά σπιτικά σκεύη όπως παλιά???

Εννοω όλα είναι θέμα οικονομικών. Αν δεν μπορεί μια μανούλα να τα πάρει όλα αυτα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος βρασίματος , σερβιρίσματος, ζεστάματος και αποθήκευσης φαγητού με τα ήδη υπάρχοντα πράγματα στο σπίτι?

Στελινουλα μου
καλα κανεις και ρωτας για να μαθαινεις
εννοειτε οτι ολα αυτα μπορεις να τα κανεις και χωρις να αγοράσεις συσκευες ειδικες για μπεμπε
απλα θα σου θεσω ενα παράδειγμα
1. Πρεπει να αποστειρώνεις τα μπιμπερο του μωρου σωστα? Η θα εχεις μονιμα μια κατσαρολα και θα τα βραζεις εκει, και θα περιμένεις να κρυώσουν τα μπιμπερό σου ή θα εχεις εναν αποστειρωτη και θα τα βαζεις ολα εκει μπιμπερο πιπίλες κτλπ και μολις τελειωνει ο αποστειρωτης σε 5 λεπτά μολις ειναι ολα ετοιμα χωρις πλύσιμο εξτρα χωρις τιποτα. Ενω με την κατσαρολα , περιμενε να βρασει το νερο, αστα 5 λεπτα βρασιμο, βγαλτα στεγνωσέ τα και πλυνε και την κατσαρολα να μην πιανει αλατα.
2. Μετα εχουμε τον θερμαντηρα μπιμπερο-το γαλα δηλαδη που πινει το μωρο σου....αυτο το αγοράζουν πολλες για να μενει το γαλα ζεστο εκει κατα την διάρκεια της νυχτας, εγω αυτο δεν το εκανα ποτε, δεν μου αρεσε σαν λογικη.
Εβαζα στον βραστηρα νερο να βρασει (για να ειναι βρασμένο αποστειρωμένο )οταν ξυπναγε η μικρη το ζεστενα δευτερολεπτα το νερο και εφτιαχνα γαλα με την σκονη. Αλλες σαν εμενα τον αγοράζουν και για μετα τον θερμαντήρα πχ τωρα που η μικρη πινει φρέσκο γαλα πχ Ολυμπος βαζω το γαλα στο μπιμπερο , το μπιμπερο στο θερμαντήρα και σε 3 λεπτα πινουμε το γαλα μας, Αλλιως θα επρεπε να το ζεσταινω στο μπρικι....να μην το πετυχαινω παντα σε θερμοκρασια να το κρυώνω...και να εχω να πλυνω και μπρικι και μπιμπερο μετα... και μονο που τα σκεφτομουνα κουραζομουνα
3. Τωρα οσων αφορα τον ατμομαγειρα, ουτε εγω αγορασα παιδικο ατμομάγειρα για τον λογο οτι ειχε μικρο καδο και συντομα δεν θα με ικανοποιουσε η ποσοτητα, συν οτι ηθελα να αγοράσω ατμομάγειρα μεγάλο.
Γιατι αν δεν παρεις ...θα εχεις το κατσαρολικο να πλενεις...
Ελπιζω να σε βοήθησα

stellitsa1978
04-05-10, 15:38
Να σας ρωτησω και κάτι άλλο. Ο αβεντ ο ατμομαγειρας ζεσταινει?

Kira
04-05-10, 15:47

κανένα πρόβλημα,απλά πρόσεξε το ταπεράκι σου να γράφει κάπου "pp",
για να μην είναι τοξικό..

Stellinula
04-05-10, 15:57
3. Τωρα οσων αφορα τον ατμομαγειρα, ουτε εγω αγορασα παιδικο ατμομάγειρα για τον λογο οτι ειχε μικρο καδο και συντομα δεν θα με ικανοποιουσε η ποσοτητα, συν οτι ηθελα να αγοράσω ατμομάγειρα μεγάλο.
Γιατι αν δεν παρεις ...θα εχεις το κατσαρολικο να πλενεις...
Ελπιζω να σε βοήθησα

Να ρωτήσω κάτι αλλο? ατμομαγειρα λετε το γνωστο ρομποτάκι που λένε? Διότι αν είναι τέτοιο έχω και εγώ τετοιον, οπότε κερδίζω λεφτάκια???

Stellinula
04-05-10, 15:58

κανένα πρόβλημα,απλά πρόσεξε το ταπεράκι σου να γράφει κάπου "pp",
για να μην είναι τοξικό..

ωραία έτσι διευκολυνομαι πολύ και γλιτώνω και χρήμα (που για μένα είναι σημαντικό)

Kira
04-05-10, 16:04
Για το αν ο avent ζεσταίνει δεν ξέρω να απαντήσω,γιατί δεν τον έχω.Όσο για το ρομποτάκι που λες,ποιό έχεις;αν εννοείς οτι έχεις ατμομάγειρα,κανονικό,μια χαρά κάνει κι αυτός την δουλειά του,και θα μαγειρευεις και σε πιο μεγάλες ποσότητες.Μετά θα τα λιώνεις στο μούλτι,και μια χαρά.Απλά κατα την γνώμη μου το κύριο πλεονέκτημα των βρεφικών ατμομάγειρων έιναι πως γλιτώνεις την λάντζα γιατί το ίδιο σκευος και μαγειρεύει και αλέθει,και είναι βολικός και μπορείς να τον πάρεις σε κάποιο ταξίδι,επίσκεψη κτλ,χωρίς να κουβαλάς και μπλέντερ και κατσαρόλες..

Kira
04-05-10, 16:09
ωραία έτσι διευκολυνομαι πολύ και γλιτώνω και χρήμα (που για μένα είναι σημαντικό)

Καταλαβαίνω απόλυτα..
Και κάτι άλλο,γενικά καλό είναι τα μπωλάκια πιατάκια κτλ που χρησιμοποιείς για το μωράκι να τα χρησιμοποιείς αποκλειστικά για αυτό τον λόγο,και να έχετε άλλα για εσάς,τουλάχιστον στην αρχή,απο την μετάβαση απο αποστείρωση σε απλό πλύσιμο..:wink:

Stellinula
04-05-10, 16:20
Καταλαβαίνω απόλυτα..
Και κάτι άλλο,γενικά καλό είναι τα μπωλάκια πιατάκια κτλ που χρησιμοποιείς για το μωράκι να τα χρησιμοποιείς αποκλειστικά για αυτό τον λόγο,και να έχετε άλλα για εσάς,τουλάχιστον στην αρχή,απο την μετάβαση απο αποστείρωση σε απλό πλύσιμο..:wink:

ναι καταλαβαινω τι εννοείς....και σε ευχαριστώ πολύ!!!

Kira
04-05-10, 16:37
ναι καταλαβαινω τι εννοείς....και σε ευχαριστώ πολύ!!!

Να σαι,καλά! ότι άλλο χρειαστείς,εδώ είμαστε!:)

astarti
04-05-10, 20:11
Λοιπόν χθες χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον ατμομάγειρα avent..Έβαλα μία πατάτα, ένα καρότο, ένα κολοκυθάκι, λίγο σέλινο και 60 γραμμάρια κοτόπουλο, όλα αυτά τα ψιλοέκοψα βέβαια και σε 20 λεπτάκια ήταν έτοιμο...Το άλεσα και μου βγήκαν 2 μπολάκια των 180ml via gourmet της avent..Αφού κρύωσαν καλά τα έβαλα στο ψυγείο και θα μου κρατήσουν για 2 μέρες..Βέβαια η δική μου είναι και λιγόφαγη...Βγήκε δηλαδή μπόλικη ποσότητα..!!Τα κυπελλάκια της avent τα βρήκα πολύ βολικά γιατί έχουν και ml πάνω και μπορώ να ξέρω πόσο τρώει το παιδάκι μου...Εγώ τα πήρα φθηνά, από το amazon.uk 19 ευρώ με τα μεταφορικά καθώς τα είχε σε προσφορά...Μου φάνηκαν φθηνά γιατί έχει μέσα 20 κυπελλάκια, 10 των 180ml και 10 των 240 ml και 2 κουταλάκια συν βιβλιαράκι συνταγών..
Έχω κι εγώ θερμαντήρα της chicco και τα χωράει άνετα τα μπολάκια για να τα ζεσταίνω..Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη για τις αγορές μου γιατί είναι μεγάλη ευκολία πια το φαγητό του μωρού!!!

astarti
04-05-10, 20:14
Οχι βρε κοριτσια...
Δεν ειναι για μια χρηση ή για 4....
Ειναι πλαστικά ταπεράκια, λεει μεσα στις οδηγιες οτι με το που θα δεις εμφανεις φθορές ή οταν αρχίσουν και θαμπώνουν πολύ να τα πετάξουμε. μισο να σας βάλω και το λινκ με τις οδηγιες

Όντως αυτό λένε οι οδηγίες...!!!Φαίνονται καλά ποιοτικά πάντως...Θα δείξει...Εγώ τώρα άρχισα να τα χρησιμοποιώ..

astarti
04-05-10, 20:22
Να σας ρωτησω και κάτι άλλο. Ο αβεντ ο ατμομαγειρας ζεσταινει?

Από ότι είχα διαβάσει έδω από άλλες κοπέλες έλεγαν ότι ζεσταίνει...Εγώ πάντως προς το παρόν ζεσταίνω το αλέσμενο φαγητό στο θερμαντήρα μπιμπερό που έχω που είναι και για μπιμπερό και για φαγητό..Επίσης ξεπαγώνει...Η sevoula, αν δεν κάνω λάθος, είχε πει ότι βάζει το κατεψυγμένο κρέας και το αποψύχει πρώτα μόνο του και μετά το μαγειρεύει μαζί με τα υπόλοιπα λαχανικά..
Έχω κι εγώ ερώτηση...Όταν αρχίσουμε μοσχάρι μας είπε η παιδίατρος που και που να της βάζω και τραχανά αντί για λαχανικά για ποικιλία...Τον τραχανά δεν θα μπορώ να τον βάζω στον ατμομάγειρα ε???

eliana_1976_
04-05-10, 23:31
astarti τον ατμομάγειρα που είναι και multi tis avent εχεις που κάνει 150 ευρώ ???

astarti
05-05-10, 04:49
astarti τον ατμομάγειρα που είναι και multi tis avent εχεις που κάνει 150 ευρώ ???

Ναι, αυτόν έχω...Τον πήρα από το bimbomarket λίγο φθηνότερα...Γυρώ στα 10 ευρώ φθηνότερα...Αλλά επειδή πήρα και άλλα πράγματα μοιράστηκαν τα μεταφορικά και γλίτωσα αρκετά λέφτα..