PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ

KAT123
28-03-08, 18:05
Καλησπέρα σας.
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια πολύ επίπονη διαδικασία και να ζητήσω τα φώτα σας. Από την περασμένη Κυριακή υποφέρω από φρικτές αιμορροΐδες τόσο εσωτερικές όσο και εξωτερικές. Ο γιατρός στην αρχή μου έδωσε μία κρέμα την PREPARATION η οποία είναι φυτική και απλά καταπραϋντική. Μετά από 2 ημέρες τα πράγματα έγιναν χειρότερα και τότε αναγκάστηκε να μου δώσει μία κορτιζονούχα, την IBOPROCT να την βάζω μία φορά την ημέρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ναι μεν βλέπω μία πολύ μικρή βελτίωση (και κοντεύει εβδομάδα!! :roll: ) τις 2 τελευταίες ημέρες με έχει πιάσει και μιας ελαφράς μορφής διαρροία, και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι πολυ για το μωράκι μου μην πάθει τίποτα. :cry: :cry:
Έχετε μήπως κάποια αντίστοιχη εμπειρία και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε?

Niki-76
28-03-08, 23:28
το μωράκι δε νομίζω ότι επηρρεάζεται από το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Εγώ πριν από 2 εβδομάδες περίπου πλυμμήρισα στο αίμα, κι ήταν από αιμορροίδες!!!! περιττό να σου πω ότι μέχρι να καταλάβω τι γίνεται, κόντεψα να πεθάνω.
Το είπα στο γιατρό και αυτός μου έδωσε την PREPARATION κι εμένα.
Το άλλο που μπορείς να κάνεις -κλασσικά- είναι ξέπλυμμα με κρύο νερό κάθε φορά μετά την τουαλέτα, και ίσως καμιά κομπρέσσα με λίγο πάγο. Τις βοηθάει να μαζέψουν.
Εννοείται υπερβολική καθαριότητα για να γλιτώσεις τη μόλυνση.
Α, και όχι καυτερά .
Ρώτα και το γιατρό σου αν θες, Εμένα είναι πολύ καλύτερα, κάνοντας αυτά.
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
Περαστικά. Είναι πολύ σπαστικό πράγμα οι αιμορροίδες, σε νιώθω.

MARS
29-03-08, 11:37
Εγώ είχα ένα πολύ μικρό πρόβλημα στο πρώτο τρίμηνο.., προφανώς από την καταραμένη δυσκοιλιότητα... λόγω σιδήρου!

Με το που λύθηκε (κάπως) το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας (με ξερά δαμάσκηνα σε άδειο στομάχι) υποχώρησαν εντελώς και οι αιμοροίδες......

Απ'ότι καταλαβαίνω ...το προβλημά σου είναι πιο έντονο... οπότε ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου.... σίγουρα θα έχει αντιμετωπίσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και θα ξέρει καλύτερα!!!

KAT123
29-03-08, 11:38
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκη μου, μου δίνεις κουράγιο. Τα κάνω όλα αυτά που μου λες αλλά αποτέλεσμα με άριστα το 10 .... 1 :cry:.
Την Preparation την έκοψα γιατί μου προκάλεσε διάρροια (το γράφει στις ανεπιθύμητες ενέργειες) και την κορτιζονούχα δεν την έχω κόψει ακόμα. (την IBOPROKT). και ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ ακόμα 2 μέρες να την βάλω γιατί δεν πρέπει τόσο πολύ.
Φοβάμαι μήπως αυτή η κρέμα επηρρεάσει το μωράκι. Αν και στις αντενδειξεις λεεί ότι δεν προκαλεί τίποτα στο έμβρυο. Γνωρίζετε κάτι για την συγκεκριμένη κρέμα?

MARS
29-03-08, 11:38
ΚΑΤ123..... όχι μόνο έχουμε το ίδιο τικεράκι.... αλλά και είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση της εγκυμοσύνης!!!! 18 εβδομάδων και 2 ημερών!!! :P :P

KAT123
29-03-08, 11:39
ΚΑΤ123..... όχι μόνο έχουμε το ίδιο τικεράκι.... αλλά και είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση της εγκυμοσύνης!!!! 18 εβδομάδων και 2 ημερών!!! :P :P

όντως.... :!: :!: :!: :!:
Αγοράκι και εσύ?
Τι τέλεια που θα γεννήσεις?

MARS
29-03-08, 11:44
Ναι αγοράκι!
Εγώ Πάτρα!

KAT123
29-03-08, 12:51
Συγγνώμη κορίτσια η κρέμα ονομάζεται IBUPROCT και είναι της Galenica. Αν γνωριζατε κάτι θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να με διαφωτίσετε :idea:

marilena.s
30-03-08, 10:29
Κορίτσια είχα κι εγώ αιμοροίδες και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και σ' αυτή (είμαι 7,5 εβδομάδων) και μόνο το συχνό πλύσιμο της περιοχής και η κατανάλωση πολλών φρούτων με βοήθησαν πραγματικά. :)

KAT123
30-03-08, 18:13
Εκτός από τις πλύσεις με νερό πως αντιμετώπιζες τον πόνο? :?: :?:

marilena.s
30-03-08, 19:53
ΚΑΤΙ 23 προσπαθώ όσο γίνεται να μη ζορίζομαι γι αυτό και τρώω πολλά φρούτα. ξέρω οτι έχει πονο και φαγουρα αλλα τα φρούτα και ειδικά τα ακτινιδια κάνουν πολυ καλό, δοκιμασε τα κα θα δεις!!

ELENA1974
31-03-08, 11:21
Είχα αυτό το πρόβλημα όχι στην εγκυμοσύνη άλλά αμέσως μετά τη γέννα.
Δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι. Μέχρι που έμενα ξαγρπνη τα βράδυα από τον πόνο. Το μωρό κοιμόταν μακαρίως και εγώ έκοβα βόλτες μέσα στα μεσανυχτα. Το κακό ήταν ότιλόγω θηλασμού μπορούσα να πάρω μόνο την preparation η οποία δεν έκανε τίποτα. Τελικά υποχώρησαν σιγά σιγά από μόνες τους με τα γιατροσόφια που αναφέρθηκαν. Επιπλέον έτρωγα all bran για να μην έχω δυσκοιλιότητα πράγμα που έκανε πολύ επώδυνη την ώρα της τουαλέτας (φώναζα "πονάω!!!" μέσα από το μπάνιο και το αίμα ποτάμι.
Παρεπιπτόντως ξέρετε οτι η preparation είναι ένα και ένα για την καταπολέμηση των μαύρων κύκλων κα σακούλων κάτω από τα μάτια :?: :!:

KAT123
31-03-08, 12:04
Το θέμα είναι ότι εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας ούτε με 2 Fysiofol σίδηρο, και ακόμα και με τέτοιους πόνους είχα διάρροια. Δεν νομίζω ότι μου προέκυψαν οι αιμορροΐδες από δυσκοιλιότητα, απλά ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης.

Access
31-03-08, 12:37
Εγώ πάλι έχω πρόβλημα με τις αιμορροΐδες όταν έχω διάρροια και όχι δυσκοιλιότητα. :cry: :cry:
Μου είχε ξανασυμβεί και εκτός εγκυμοσύνης μια φορά και το μόνο που είχε αποτέλεσμα ήταν γιατροσόφι ........παγάκια από λάδι 2-3 φορές την ημέρα.......... παιδευόμουν μια εβδομάδα με τα φάρμακα και τελικά σε 3 μέρες ήμουν περδίκι με αυτό......:roll: :roll:

Αυτή την φορά όμως λόγω εγκυμοσύνης φοβήθηκα να το δοκιμάσω μήπως και το παγωμένο μου δημιουργήσει συσπάσεις και παιδεύομαι και εγώ με αυτή την παλιό αλοιφή........ :cry: :cry:

elenik
22-09-08, 02:44
Ποναει πολυ και προεξεχει :oops:
Τι να κανω? Ποναωωωωωωω.
Εβαλα λαδι στην καταψυξη και το χρησιμοποιησα σαν κρεμα, εβαλα κρεμα τιποτα. Παγακι τα ιδια.
Τι να κανω να μην ποναειιιιιιι. :cry:

despina100
22-09-08, 06:54
Το πάθαμε και αυτό.....Φρίκη.... εγω πήρα μια κρέμα φυτική από το φαρμακείο που έκανε θαύματα...Nelsons Haemorroid cream. Για δοκιμασε την...τουλάχιστον ο πόνος έφυγε από την πρώτη φορά

prosperous
22-09-08, 10:46
υπαρχουν στο φαρμακειο διαφορες ανακουφιστικες αλοιφες ομως επειδη περιεχουν ξυλοκαινη και καποιες κορτιζονη ισως ειναι καλο να ρωτησεις και τον γιατρο και τον φαρμακοποιο σου ποιες επιτρεπονται στην κυηση..κατα τ'αλλα να τρως πολλα φρουτα, λαχανικα, ακτινιδια και πολλα νερα (να αποφευγεις λιπαρα, σαλτσες, γλυκα) ωστε να πηγαινεις τουαλετα οταν νοιωθεις οτι σου ερχονται τελειως απο μονα τους και ****** αποφευγοντας ετσι το σφιξιμο, τα σκληρα κοπρανα αρα και την επιδεινωση των αιμοροιδων..
εστω και μια φορα την ημερα να μπορεις να πηγαινεις τουαλετα με μαλακες αφοδευσεις..
καλο κουραγιο

mariapap82
22-09-08, 11:22
Ελενη γεια σου εγω εχω προβλημα με αιμμοροιδες απο παντα. Μια φορα που ποναγα παρα πολυ και φωναξα γιατρο σπιτι γιατι δεν μπορουσα ουτε να κουνησω μου προτεινε να γεμισω μια λεκανιτσα με νερο και να ριξω μπολικο αλλα ΜΠΟΛΙΚΟ αλατι και να κατσω μεσα για 20 λεπτα. Βοηθαει παρα πολυ να μπει το "κρομπαλακι" μεσα. μπορεις να το κανεις οσες φορες θελεις. Γενικα παντως ο σιδηρος φερνει πολυ δυσκοιλιοτητα και επιδεινωνει την κατασταση. Ενα μηνα τωρα που τον σταματησα γιατι επιπλεον δεν μπορουσα να φαω τιποτα και ειχα αρχισει τις λιποθυμιες εχω βρει την υγεια μου!!!

elenik
27-09-08, 08:22
Τελικα μου εδωσε Proctosynalar N (με ξυλοκαινη) και panadol. 2 μερες ημουνααα χαλια . Τωρα καλυτερα. Θα εξαφανιστει αραγε ποτε . Πολλα ζηταω :lol: Τουλαχιστον μπορω και καθομαι πια :D

gerakina
27-09-08, 08:48
Περαστικά elenik!
Αφού θεραπευτεί πρόσεχε τη διατροφή για να μην επανέλθουν.
Άντε και με το καλό το μωράκι σου...αυτό είναι που λένε
"τι τραβάμε κι εμείς οι μάνες!" :lol:

greca003
29-09-08, 11:42
και ναι εχω απορια....

προσωπικα δυσκοιλια ημουν πριν την εγκυμοσυνη,.... μετα παρολα τα φαρμακα εχω παει στο αντιθετο ακρο.... τσιρλιπιπι-mayday δηλαδη... πως εξηγουνται τοτε οι αιμορροιδες???? ε? ε? :shock:

zouzounitsa
30-09-08, 16:07
Ποναει πολυ και προεξεχει :oops:
Τι να κανω? Ποναωωωωωωω.
Εβαλα λαδι στην καταψυξη και το χρησιμοποιησα σαν κρεμα, εβαλα κρεμα τιποτα. Παγακι τα ιδια.
Τι να κανω να μην ποναειιιιιιι. :cry:

επειδή το πέρασα σε πολύ άσχημη κατάσταση μία εβδομάδα αφού γέννησα επι 4 μήνες μετά θα σου πω τι έκανα εγώ μήπως σε βοηθήσει.
Αμέσως μετά την αφόδευση να σκουπίζεσε με βρεγμένο βαμβάκι στην περιοχή με χλιαρό νερό μέχρι να καθαρίσει τελειως. Πρέπει η περιοχή να είναι πάντα καθαρή. το βράδυ πριν κοιμηθείς ένα χλιαρο ντους αρκετή ώρα στην περιοχή και κάτι άλλο που ίσως σου φανεί παράδοξο όμως εμένα με έσωσε.
Πες σε κάποιον που έχεις οικειότητα να γεμίζει ένα μπολ με χλιαρό νερο να ταμπονάρει την περιοχή με βαμβάκι μέχρι να μαλακωσουν και μετά φορώντας γάντια να προσπαθήσει να τις βάλει μέσα στον πρωκτό. Η αίσθηση είναι χάλια αλλα μέρα με τη μέρα μαλακώνουν και σταματάει ο πονος. Σε συνδυασμό βέβαια με διατροφή που προκαλεί καθημερινή αφόδευση. Ξέχασα να σου πω ότι βοηθάει μία αλοιφή ξυλοκαίνης που πουλάνε τα φαρμακεία. Περαστικά
Και εγώ τώρα περιμένω το δευτερο και δεν με αγχώνουν οι πόνοι της καισαρικής παρά μονο μην ξαναπεράσω τα ίδια με τις αιμορροίδες

zouzounel
30-09-08, 16:44
και ναι εχω απορια....

προσωπικα δυσκοιλια ημουν πριν την εγκυμοσυνη,.... μετα παρολα τα φαρμακα εχω παει στο αντιθετο ακρο.... τσιρλιπιπι-mayday δηλαδη... πως εξηγουνται τοτε οι αιμορροιδες???? ε? ε? :shock:

Οι αιμορροϊδες υπάρχουν στην περιοχή και απλά ερεθίζονται με τη δυσκοιλιότητα. Το ίδιο ερεθίζονται και με τη διάρροια, μη σου φαίνεται περίεργο. :wink:

Η δική μου πρόταση για τις αιμορροϊδες είναι καλό πλύσιμο με δροσερό νεράκι μετά την αφόδευση, όχι σκούπισμα. Επίσης διατροφή με φυτικές ίνες και ποοοολύ νερό.

lenaki
01-10-08, 16:38
περαστικα!!!!http://bf.lilypie.com/7PfGp3.png (http://lilypie.com)

baduz
01-10-08, 16:45
θα το πω με δικά μου λόγια: όταν γέννησα ο γιατρός μου τις έβαλε μέσα και δεν πονούσα καθόλου, λόγω του σιδήρου είχα μεγάλο πρόβλημα με την αφόδευση. Μια μέρα κόνταψε να πεθάνω και ξαναβγήκε μία.

Σώθηκα όμως με την διατροφή καθόλου καυτερά και πολύ μπρόκολο και φυσικά μετά την αφόδευση ντουζ όταν είναι εφικτό και όταν ήμουν εκτός μωρομάντηλα και φυσικά όχι περίεργα εσώρουχα .... (χιχιχιχι)

Μετά από 3 μήνες ξαναμπήκε μέσα...
Ευτυχώς γιατί και εγώ τρελάθηκα...

catcat
03-10-08, 12:00
θα περασει αλλα θέλει καποιες μέρες!!! Εμένα ταλαιπωρείτε ο αντρας μου εδς και χρόνια και ανα καιρους κανει θεραπεία με τη κρέμα που σου έδωσε και σένα!!! έχω ακούσει ότι ειναι η καλύτερη!!!
Παρ' όλα αυτά και επείδη αυτές τις μέρες ειναι σε έξαρση .... μου είπε μια γιαγια ότι κάνει πολυ καλό ο ευκάλυπτος!!! και ειναι και φυσικό προϊον! οπότε δεν έχεισ να χάσεισ τπτ!
Βράσε κάμποσο βάλτο μέσα σ ένα κουβά και κάτσεεεεεε!!! Μπροστά στη τηλεόραση κατά προτείμηση γιατι θέλει να κάτσεις ώρα.
Α και σιγούρεψου πρώτα ότι είναι κάποιος στο σπίτι που μπορεί να σε δεί γυμνούλα και να μη σε πειραζει να σε κοροιδέψει (γιατί το θέαμα όπως και να το κάνεισ θα είναι λίγο αστείο) , για να σε σηκώσει από τη λεκάνη με ασφάλεια!!!
Μην έχουμε και κανένα ατύχημα!!!

Ελπίζω να σε βοηθήσει!!!
Μια από αυτές της μέρες θα εφαρμόσω και εγώ το τεστ!!! Σε πειραματόζωο βεβαιως βεβαίως!!! ΧΙ ΧΙ ΧΙ!!!

mariantinos
04-10-08, 11:01
AX koritsia meta thn genna ki emena mou petaxtikan kati eksogomata ekei sthn perioxh k ponane otan paw toualeta.panikovlithika prin merikes meres pou ta eida.skeftomai gia egxeirsh an einai efikto kati tetoio gia na apalagw mia k kalh.eseis ti lete?

elenik
04-10-08, 17:35
Εμενα εφυγαν με τα παραπανω (κρεμα και αντισυπτικο)
Ειμαι προετοιμασμενη οτι στον τοκετο θα το ξαναπερασω.
Θα ελεγα οχι χειρουργειο γιατι λενε οτι τις εγκυμοσυνης εξαφανιζονται μετα (τουλαχιστον στο 1ο παιδι ετσι εγινε) :D

catcat
07-10-08, 08:55
Eπίσης έμενα γνωστος μου που έκανε χειρουργειο, γιατι πραγματικα η κατάσταση είχε φτάσει στο αμήν.... ήταν για λίγο καιρο καλά και μετά του ξαναπετάχτηκαν!!!!!!! Ε όχι να περάσες τέτοιο πόνο και μετά να ξαναβγουν!!! Γιατί πονάει πολυ η επέμβαση!

mariantinos
07-10-08, 11:01
Eπίσης έμενα γνωστος μου που έκανε χειρουργειο, γιατι πραγματικα η κατάσταση είχε φτάσει στο αμήν.... ήταν για λίγο καιρο καλά και μετά του ξαναπετάχτηκαν!!!!!!! Ε όχι να περάσες τέτοιο πόνο και μετά να ξαναβγουν!!! Γιατί πονάει πολυ η επέμβαση!

ksanavgikan e?ax dikopo maxairi....

Ekabn
07-10-08, 14:06
Εμένα με είχε βοηθήσει το μαξιλαράκι για το θηλασμό, ξέρεις, αυτό που είναι σαν κρουασάν, το εφαρμόζεις γύρω απ'τη μέση σου και ακουμπάς εκεί το μωρό για να θηλάσεις. Λοιπόν, αυτό το είχα πριν γεννήσω και του έδωσα να καταλάβει. Μόνο εκεί καθόμουν, στο κενό του δηλαδή :D

Α και μια αλοιφή ήπια μου έδωσαν (ή τζελ δε θυμάμαι) που είναι από καρχαρία

mariantinos
14-10-08, 12:25
τελικα υποχωρισαν παρα πολυ χωρισ να βαλω κατι...

evangelia
16-10-08, 09:54
εμφανίστηκαν απότομα μια μέρα-κυριακή ήταν-στα μέσα του 8ου.χωρίς να αλλάξει κάτι στην διατροφή μου ή στην καθημερινότητά μου..τουαλέτα πήγαινα κανονικά, δεν είχα πρόβλημα..στο να καθίσω δυσκολευόμουν :lol: :lol: τελικά,μόλις γέννησα, μετά από 2 μέρες εξαφανίστηκαν από μόνες τους :lol: :lol:

dudu
24-05-09, 16:01
Μου εμφανιστηκαν τωρα μια εβδομαδα πριν μπω στον 9το...

αφηστε κοριτσια..πολυσ πονοσ..

υπαρχει κανεισ με αναλογη εμπηρια?

...τι διατροφη κανετε?...εγω πολυ καλη..ειμαι και χορτοφαγοσ χωρισ προβληματα στην τουαλετα..αλλα..

τι να πεισ..χαααλια το θεμα..ποναει πολυ..

leni
24-05-09, 16:24
Βρε δε πα να τρώς όλη μέρα λαχανικά και φρούτα???

Αν είναι να σου βγεί, θα σου βγει! :mrgreen:

Σε καταλαβαίνω, πως σε καταλαβαίνω...εγώ έβγαλα 2 στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, και φυσικά ακόμα ταλαιπωρούμαι, μετά απο 4+ χρόνια και μια δεύτερη εγκυμοσύνη...

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, και μετά την γέννα (χωρίς να θέλω να σε τρομάξω), τις πρώτες τουλάχιστον μέρες, θα επιδεινωθεί η κατάσταση...

εγώ τουλάχιστον που γέννησα με καισαρική, ήρθε μετά η δυσκοιλιότητα και πονούσε και η κοιλιά μου...ε, οι αιμορροίδες με αποτελειώσανε..

Απλά θέλει συχνές χρήσεις με κρύο νερό..πολύ κρύο όμως!!

Και όταν με το καλό γεννήσεις, ρώτα και το γιατρό σου, αν μπορείς να βάλεις κάποια κρεμούλα..υπάρχουν με κορτιζόνη, αλλά υπάρχουν και κάποιες φυτικές.

maria2
24-05-09, 16:35
Αν γεννησεις φυσιολογικα, μπορεις να πεις στο γιατρο σου να την "εξαφανισει"!!!!!!http://smileys.on-my-web.com/repository/Happy/happy-019.gif

dudu
24-05-09, 19:08
Βρε δε πα να τρώς όλη μέρα λαχανικά και φρούτα???

Αν είναι να σου βγεί, θα σου βγει! :mrgreen:

Σε καταλαβαίνω, πως σε καταλαβαίνω...εγώ έβγαλα 2 στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, και φυσικά ακόμα ταλαιπωρούμαι, μετά απο 4+ χρόνια και μια δεύτερη εγκυμοσύνη...

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, και μετά την γέννα (χωρίς να θέλω να σε τρομάξω), τις πρώτες τουλάχιστον μέρες, θα επιδεινωθεί η κατάσταση...

εγώ τουλάχιστον που γέννησα με καισαρική, ήρθε μετά η δυσκοιλιότητα και πονούσε και η κοιλιά μου...ε, οι αιμορροίδες με αποτελειώσανε..

Απλά θέλει συχνές χρήσεις με κρύο νερό..πολύ κρύο όμως!!

Και όταν με το καλό γεννήσεις, ρώτα και το γιατρό σου, αν μπορείς να βάλεις κάποια κρεμούλα..υπάρχουν με κορτιζόνη, αλλά υπάρχουν και κάποιες φυτικές.

Πω πω φιλεναδα...με διελυσεσ...
κι εγω με καισαρικη παω..
συγνωμη κι ολασ αλλα επρεπε καθε φωρα μετα την τουαλετα να τα ξαναβαζεισ μεσα?...φρικη...

εγω εχω συναιχωσ διαρρια..και λεει ειναι και αυτο κακο..

κρυο νερο λεσ...μπρρρρ..αλλα τι να κανεισ.. και τοσα χρονια πονασ καθε φωρα που πασ τουαλετα???
μπραβο κουραγια....

ευχαριστω..

leni
24-05-09, 19:25
ooooooo yes!!!

Το νερό πάντως ανακουφίζει, και απο τον πόνο και απο την φαγούρα!

dudu
24-05-09, 19:38
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκη μου, μου δίνεις κουράγιο. Τα κάνω όλα αυτά που μου λες αλλά αποτέλεσμα με άριστα το 10 .... 1 :cry:.
Την Preparation την έκοψα γιατί μου προκάλεσε διάρροια (το γράφει στις ανεπιθύμητες ενέργειες) και την κορτιζονούχα δεν την έχω κόψει ακόμα. (την IBOPROKT). και ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ ακόμα 2 μέρες να την βάλω γιατί δεν πρέπει τόσο πολύ.
Φοβάμαι μήπως αυτή η κρέμα επηρρεάσει το μωράκι. Αν και στις αντενδειξεις λεεί ότι δεν προκαλεί τίποτα στο έμβρυο. Γνωρίζετε κάτι για την συγκεκριμένη κρέμα?

Κοπελια..εγω σημερα πηγα νοσοκομειο μια και χθεσ το βραδυ πεεεθανα απο τισ αιμορροειδεσ..οπωσ αποδειχτικε πωσ εχω..και μου εδωσε ξυλοκαινη και μια αλλη την procto- synalar n ..η γιατροσ μου παντοσ μου απαγορευσε την δευτερη..γιατι ειναι κορτιζονουχα και λεει δεν κανει..

οσο για την ξυλοκαινη καλη ειναι για μιση ωρα..μετα.α.... τα ιδια...
κι εμενα πρωτη φωρα μου συμβαινει...χαααλια...

να σασ πω βρε κοριτσια..και συγνωμη κι ολασ..αλλα καθε φωρα μετα την τουαλετα κι εσεισ πρεπει να τα ξαναβαζετε μεσα?....

ποναει πολυ..

eleni1
24-05-09, 20:00
Εγώ τις ''κονόμησα'' 6 μηνών απο μια μέρα με γαστρεντερίτιδα :(.
3 χρόνια τώρα μία.... μέσα μια έξω.
Μετά την γέννα καθόμουν σε σαμπρέλα θαλάσσης και δεν ήξερα τι με πονάει πιο πολύ αυτές η τα ράμματα.....
Αντε να δώ τώρα που ξαναφούσκωνω τι θα γίνει?:roll:

Λιζα Ν.
24-05-09, 20:15
Αυτες οι κρεμες που λετε, τις καταπολεμουν ή απλα τις παίρνετε για τον πονο?

dudu
24-05-09, 20:23
για τον πονο..

σκεφτομαι και την Nelsons hemorroind cream.. η οποια ειναι ομοιοπαθητικη...δεν ξερω..θα δω..

leni
24-05-09, 20:30
Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι φεύγουν...

πως να φύγουν δλδ???
Η αιμορροίδα ουσιαστικά, είναι το έντερο. Έπαθε μια φλεγμονή και πονάει και φαγουρίζει και ''προεξέχει'' και έρχεται η αλοιφή ή το οποιοδήποτε σκεύασμα για να την καλμάρει...

maria2
24-05-09, 21:38
Ετσι ειναι! Φευγει μονο με επεμβασουλα.
Γι αυτο ειπα πριν για το φυσιολογικο τοκετο.
Οταν γεννησα και με εραψε ο γιατρος μου ειπε οτι πεταχτηκε μια μικρη και την εραψε.
Τωρα ...περισσοτερα δεν ξερω!!!

Kira
28-05-09, 12:16
Εγώ που γενικά είμαι δισκοίλια,δεν είχα παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.Την τελευταία εβδομάδα,έχω τα "εντερικά" μου και πηγαίνω πιο συχνά τουαλέτα και με διάρροια κάποιες φορές,αλλα δεν πονάω.Σήμερα το πρωί είχα αίμα πίσω στο σερβιετάκι μου.Αυτό είναι απο αιμορροίδες;είναι φυσιολογικό;έβαλα λίγη bepanthol και αναμένω να δω, αν θα υπάρξει άλλο αίμα.Καλά έκaνα;Υπάρχει πάντως απο μέρες ένα μικρό εξογκωματάκι πίσω που το καταλαβαίνω με την αφή.Πρέπει να το σπρώξω μέσα;και το θέμα είναι,οτι με τα πολλά φρούτα και λαχανικά με πιάνει κολίτιδα οπότε θα χειροτερέψει η κατάσταση.. .

Λιζα Ν.
28-05-09, 14:00
Μου συνεστησαν παντως το γαλα μαγνησιας. Ξερει καμμια αν πειραζει να το παρεις με αδειο στομαχι? Λεει 1-2 ωρες μετα το γευμα αλλα δεν εχω καθολου ορεξη...

kassiani
28-05-09, 14:20
Χρειαζεται καλη διατροφη για να μην υπαρχει δυσκοιλιοτητα η οποια επιβαρυνει πολυ την κατασταση.
Ανακουφιζει πολυ ο παγος στην περιοχη και γενικα κρυο νερο, οχι καυτα μπανια.
Μη βαζετε ξυλοκαινες και κορτιζονες στην εγκυμοσυνη.
Συντηρητικα μονο με τους παραπανω τροπους.
Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εξαφανιστουν κιολας μετα τη γεννα.

kassiani
28-05-09, 14:21
Μου συνεστησαν παντως το γαλα μαγνησιας. Ξερει καμμια αν πειραζει να το παρεις με αδειο στομαχι? Λεει 1-2 ωρες μετα το γευμα αλλα δεν εχω καθολου ορεξη...

Νηστικη το παιρνεις, γι αυτο λεει 2 ωρες μετα. Ειναι για τη δυσκοιλιοτητα αυτο.

Λιζα Ν.
28-05-09, 14:31
Το ξερω, για αυτο το θελω...
Εγω δηλ Κασσιανη τωρα που ηπια εναν καφε και εφαγα μια φρυγανια με βιταμ να μην το παρω?

kassiani
28-05-09, 14:41
Παρτο παιδι μου, απλα θα τα βγαλεις γρηγορα κι αυτα, γι αυτο λεει 2 ωρες μετα. Δε θα παθεις παντως κατι.
ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ :p

Λιζα Ν.
28-05-09, 14:45
χα χα thanks
Τι τραβαμε εμεις οι γκαστρουλες, πριν την εγκυμοσυνη μονο στις διαφημισεις για γιαουρτακια στην τηλεοραση ακουγαμε για τετοια ελεγα "οι κακομοιρες οι γιαγιαδες τι θα περνανε"...

kassiani
28-05-09, 14:48
Ναι μωρε, γιατι ειναι "η πιο ευχαριστη περιοδος στη ζωη μιας γυναικας".....:rolleyes:
Σιγουρα αντρας το εχει πει αυτο και μαλλον αντρας ανυπαντρος και χωρις παιδια...:D
Το μετα ειναι ευχαριστο, το πριν σου βγαζει ολιγον την ψυχη ακομα και για τα πιο βασικα (υπνος, φαγητο, τουαλετα).

Τι να κανεις... Ας ειναι καλο το αποτελεσμα και χαλαλι και μια αιμορροιδα :p

dudu
29-05-09, 13:41
Κοριτσια παντωσ τα ακτινιδια και τα κερασια βοηθανε πολυ..

πηρα τελικα την Nelsons κρεμα..πολυ με βοηθαει...2 μερεσ μετα και ειμαι πολυ καλητερα...και καθομαι ..και κοιμαμαι ξανα..

ειναι ομοιοπαθητικη φυτικη..

Λιζα Ν.
29-05-09, 18:30
Εμενα ο γαστρεντερολογος μου, μου εγραψε ενα υποθετο, το supp. Asacol 500 για 10 μερες. Μου ειπε τωρα που ειναι νωρις θα τις καταπολεμησει και πιθανον να μην υπαρχουν μετα την εγκυμοσυνη. Ομως δεν ξερω αν κανει για εγκυμοσυνη, κι επομενο ραντεβου με το γυναικολογο εχω σε περισσοτερο απο 1 μηνα απο σημερα...

lenaz1974
29-05-09, 22:15
Καλησπέρα σας.
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια πολύ επίπονη διαδικασία και να ζητήσω τα φώτα σας. Από την περασμένη Κυριακή υποφέρω από φρικτές αιμορροΐδες τόσο εσωτερικές όσο και εξωτερικές. Ο γιατρός στην αρχή μου έδωσε μία κρέμα την PREPARATION η οποία είναι φυτική και απλά καταπραϋντική. Μετά από 2 ημέρες τα πράγματα έγιναν χειρότερα και τότε αναγκάστηκε να μου δώσει μία κορτιζονούχα, την IBOPROCT να την βάζω μία φορά την ημέρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ναι μεν βλέπω μία πολύ μικρή βελτίωση (και κοντεύει εβδομάδα!! :roll: ) τις 2 τελευταίες ημέρες με έχει πιάσει και μιας ελαφράς μορφής διαρροία, και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι πολυ για το μωράκι μου μην πάθει τίποτα. :cry: :cry:
Έχετε μήπως κάποια αντίστοιχη εμπειρία και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε?
καλησπερα και εγω στην τριτη εγκυμοσυνη του γιου μου ειχα αιμορροιδες εσωτερικες και εξωτερικες και εγω εβαζα κρεμα preparation αλλα οταν γένησσα μου συστησε ενας οικογενειακος φιλος που ειχε κανει λειζερ με το ιδιο προβλημα εναν γιατρο .τον πηρα τηλεφωνο και πηγα τελικα μου εκανε λειζερ και ειχα 8 εξωτερικες και 6 εσωτερικες και μια ραγαδα δακτυλιου .μπορω να σου πω οτι δεν πονεσα καθολου,την ιδια μερα πηγα σπιτι μου και το επομενο βραδυ παντρευοταν ο κουνιαδος μου,δηλαδη σου τελειωσα με το ολο θεμα χωρις πονο και ταλαιπωρια.αν θες γραψε μου να σου στειλω τα στοιχεια του γιατρου

nikol28
15-10-09, 09:13
για αιμοροίδα μετά την εγκυμοσύνη ?????
αφού γέννησα είδα αίμα ενώ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης ενά ήμουν δυσκοίλια δεν είχα ποτέ
βέβαια πριν την εγκυμοσύνη χρειάστηκε να με εξετάσουν και μου είχε πει ενας γιατρός ότι έχω μια μικρή αιμοροίδα αλλά δε με ενοχλούσε τότε

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι
ο πόνος έρχεται απο την αρχή?
γιατί εγώ δεν πονάω, δε νιώθω τίποτα, απλά όταν ενεργούμε μετά βλέπω αίμα

λέτε να είναι τίποτα άλλο κακό????
έχω φοβηθεί πολύ

πλιζ απαντήστε μου

mariantinos
15-10-09, 10:07
αφού γέννησα είδα αίμα ενώ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης ενά ήμουν δυσκοίλια δεν είχα ποτέ
βέβαια πριν την εγκυμοσύνη χρειάστηκε να με εξετάσουν και μου είχε πει ενας γιατρός ότι έχω μια μικρή αιμοροίδα αλλά δε με ενοχλούσε τότε

έχω φοβηθεί πολύ

πλιζ απαντήστε μου

Άντε καλέ ηρέμησε.το αίμα που χάνω κάθε μέρα σχεδόν δεν περιγράφετε.κι εμένα έτσι είχε ξεκινήσει πριν πολλά πολλά χρόνια κ τώρα μετά την γέννα εχω μαύρα χάλια.είχα σκοπό αυτές τις μέρες να ψάξω φόρουμ να βρω κανένα γιατρόσοφι.παλιότερα έβαζα μια κρέμα αλλά το πρόβλημα ήταν εσωτερικα.τώρα που είναι εξωτερικα;;μια φιλη μου είπε για το σπαθολαδο...

fafela
15-10-09, 10:22

έχω φοβηθεί πολύ

πλιζ απαντήστε μου

Γεια σου, Νικόλ! Πιστεύω πως δεν πρέπει να ανησυχείς... Αν έχεις εξωτερικές αιμορροϊδες έχουν λίγο έως ελάχιστο πόνο και πολύ αίμα... Οι εσωτερικές είναι αυτές που πονάνε, αλλά σπάνια εμφανίζουν αίμα...
Έχε υπόψη σου ότι αυτή η μικρούλα που λες ότι είχες ίσως να μεγάλωσε από την εγκυμοσύνη ή τον τοκετό και για αυτό να βλέπεις τώρα αίμα ενώ πριν δεν είχες... Πάντως, μια επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο θα σε ηρεμήσει! Ή ακόμα και σε έναν καλό παθολόγο της εμπιστοσύνης σου! (Το λέω μόνο και μόνο για να μην ανησυχείς σε περίπτωση που ξαναδείς αίμα...)

nikol28
15-10-09, 17:29
απα πα δεν ξαναπάω να με εξετάσουν
κι εκείνη τη φορά που είχα πάει ήταν γιατί είχα ρήξη ωχρού σωματίου και δεν μπορούσαν να το βρούν και με είχαν κάνει φύλλο φτερό, όταν δε ήρθε η στιγμή να με εξετάσουν σηκώθηκα να φύγω και έφερα τον καθηγητή

θα ρωτήσω όμως τον παθολόγο μας τώρα που το λές να δώ τι θα μου πεί;)

σας ευχαριστώ κορίτσια

dudu
02-02-10, 13:09
καλησπερα και εγω στην τριτη εγκυμοσυνη του γιου μου ειχα αιμορροιδες εσωτερικες και εξωτερικες και εγω εβαζα κρεμα preparation αλλα οταν γένησσα μου συστησε ενας οικογενειακος φιλος που ειχε κανει λειζερ με το ιδιο προβλημα εναν γιατρο .τον πηρα τηλεφωνο και πηγα τελικα μου εκανε λειζερ και ειχα 8 εξωτερικες και 6 εσωτερικες και μια ραγαδα δακτυλιου .μπορω να σου πω οτι δεν πονεσα καθολου,την ιδια μερα πηγα σπιτι μου και το επομενο βραδυ παντρευοταν ο κουνιαδος μου,δηλαδη σου τελειωσα με το ολο θεμα χωρις πονο και ταλαιπωρια.αν θες γραψε μου να σου στειλω τα στοιχεια του γιατρου

αχ βρε κοπελια...για πες τον γιατρο/...και φυσικα και τιμη γιατι πηρα εναν και μου ειπε..400ευρω το νοσοκομειο και 1200ε ο γιατροσ...εελεεοοοοοσσσ..

στην γεννα δωσαμε 600ευρω...

dudu
02-02-10, 13:11
και κατι αλλο, εννοειτε πως απο την στιγμη που εμφανιζονται οι αιμοροιδες τερμα ο πρωκτικοσ ερωτας για παντα??

nena-mikros-prigkipas
02-08-10, 09:38
geia sas koritsia.. xreiazome tin voitheia sas... edw kai 10 meres exw aimoroides kai ponao afantasta den lene na mboun mesa, den koimame eimai oli mera sta neura vazo krema k upotheta.. eimai sxedon oxto minon k o giatros mou, mou eipe oti prepei na kano kesariki alla egw thelo na kano fusiki.. thelo na nioso mitera kai oxi arwsti kai thelo na kratiso to mikrouli m amesos molis vgei oxi meta apo wres :(:-( voithisteme pleassssssssssssssssssss

kit_katerina
02-08-10, 10:13
Καλημερα! Σε καταλαβαινω! Ειχα αιμορροιδες κατα τη διαρκεια της 1ης εγκυμοσυνης, εχω και τωρα αλλα με πονεσαν πραγματικα μετα τον τκτ και πιστευω οτι το ιδιο θα γινει και τωρα... Λοιπον ειχα παει σε χειρουργο μετα τον τκτ και μου ειχε δωσει ενα διαλυμα 10% ξυλοκαινη και να πινω παραφινελαιο για να βγαινουν πιο ευκολα τα κοπρανα. Ολα αυτα ομως δεν ξερω αν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη... Πλυσιμο με κρυο νερο, ξεκουραση, οχι σκυψιμο και το πιο σημαντικο εσυ προσπαθεις να τις βαλεις μεσα. Θα βελαξεις στην αρχη κοπελα μου, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος. Ειναι πραγματικα το πιο σημαντικο να τις βαλεις μεσα. Περαστικα σου και κουραγιο!

κατια81
30-09-10, 17:44
Βρε κοριτσια βοηθειαααααα!!!!!
Εχω βγαλει αιμοροιδες και πεθενω απο τους πονους!!
Γεννησα φυσιολογικα και τις εβγαλα μετα τον τοκετο.
Το θεμα ειναι οτι εχω γεννησει εδω και 19 ημερες και στην αρχη ενω ηταν ολες εξωτερικες και πολλες δεν με ενοχλουσαν τοσο.Μαλιστα εδω και λιγες μερες ειχαν μπει ολες μεσα και ημουν μια χαρα!!!
Απο εχθες που ζοριστικα στην τουαλετα βγηκαν παλι αλλα αυτη την φορα σπαραζω απο τους πονους!!
Στο μαιευτηριο μου ειχαν δωσει την Scheriproct Neo,ορθικη αλοιφη.
Δεν νομιζω οτι κανει και πολλα.......το προβλημα μου ειναι οτι θηλαζω!!!
Γνωριζει καποια εαν υπαρχει προβλημα με την συγκεκριμενη κρεμα και τον θηλασμο?????
Διαβασα στις προηγουμενες σελιδες διαφορα γιατροσοφια και θα τα δοκιμασω.
Εαν εχετε να μου προτεινετε και κατι αλλο,σας παρακαλω....υποφερω!!

nancou
03-10-10, 21:09
ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΜΕ ΠΑΓΑΚΙ!!!!! ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!
Βάλε σε μία χαρτοπετσέτα ή πανάκι ένα παγάκι κι βάλτο πάνω στις αιμορροϊδες
Στην αρχή είναι λίγο ενοχλητικό αλλά μετά από λίγο μουδιάζει και ανακουφίζει πολύ!!! Και βλέπεις αμέσως ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...σε μέγεθος και πόνο! Και να κάνεις συχνά πλύσεις με πολύ κρύο νερό...ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ!

Δόμνα
03-05-11, 14:30
mporeis na mou peis an ki exoun perasei xronia posa peripou plhrwses?
Ksereis mhpws kana giatro thessalonikh?

ειρηνη4
29-12-11, 00:51
παραμονη Χριστουγεννων μου βγηκε θεμα με αιμοροιδες τα φαρμακεια μολις ειχαν κλεισει και δυστυχως δεν ειχα κανεναν για να μου φερει κατι αλλα κι εγω η ιδια αδυνατουσα να περπατησω απο τον πονο!χωρια που ειχα και δεκατα πυρετο!!!μη χειροτερα δηλαδη...μολις μπηκα στον ογδοο μηνα και ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη.κατευθειαν λοιπον εψαξα για διαφορα γιατροσοφια και το μονο που εχω να σας πω 4 μερες μετα,ειναι πως με πολυ σχολαστικη καθαριοτητα καθε φορα που πηγαινα στην τουαλετα-καθε φορα ομως!-αμεσως μετα εβαζα σπαθολαδο...πραγματικα με εσωσε!αλλα για οποια δεν μπορει να βρει σπαθολαδο,γνωριζω για την κρεμα χελιξ ντερμ πως επισης κανει θαυματα και ειναι απολυτα φυσικη!δεν περιεχει ουτε ξυλοκαινες,ουτε τιποτα τελος παντων,μονο λαδακι απο τον κορμο ενος δεντρου και δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου..καλη σας τυχη!;-)

kvivi
07-04-12, 12:12
εδω και 5 μέρες στο σπίτι είχαμε σχεδόν κηδεία απο το κλαμα και τον πονο 7 παρακαλω ο αριθμος αυτων, δεν υπαρχει χειροτερο ισως σιγουρα χειροτερο και απο τους πονους γενας.τηλεφωνησαμε ολους τους χειρουργους γαστρεντερολογους της Θεσσαλονικης, καμια απαντηση επι της ουσιας ολους τους ογκολογους ολους τουσς καθηγηταδες λογω του οτι προερχομαι απο ιατρικη οικογενια αλλα δυστηχως τιποτα μονο κλαμα κλαμα και πονο και τοτε o ισως το τελευταιο και βασικοτερο οπως αποδειχτηκε τηλεφωνημα σε ακομη εναν φιλο ερευνητη ιατρο φαρμακολογιας ο οποιος δεν ειχε ασχολιθει με το θεμα αλλα η συντροφος του ερευνητρια γυναικολογος που ασχολητε μονο σε ερευνητικο σταδιο χωρις να ξεγεννά και ΝΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ!!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΚΟΥΣΤΕ ΟΥΤΕ ΚΡΕΜΕΣ ΟΥΤΕ ΛΑΔΙΑ ΟΥΤΕ ΒΟΤΑΝΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΛΦΤΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ "ΓΑΖΑ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΠΑΝΩ ,ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ ΝΑ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ Η ΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ, ΓΙΑ 1 ΕΩΣ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 12 ΩΡΕΣ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΚΑΤΑ 60% ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ !!!

nikol28
08-04-12, 08:40
υποφέρω απο μια εξωτερική αιμοροίδα, η οποία δε μου φέρνει αίμα αλλά πόνο ,δε μπορώ να καθήσω ,περπατάω και με ενοχλεί.....
αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα φύγει μετά τη γέννα ,αν υποχωρήσει......με γιατροσόφια περνάει? θα εξαφανιστεί?

newlove
08-04-12, 09:16
καλημερα, το περασα και σε καταταλαβαινω απολυτα, μονο πλυσιμο μετα την τουαλετα οχι σκουπιζμα,και στο τελος ξεπλυμα με φυσιολογικο ορο.θα παρεισ εναν μεγαλο απο το φαρμακειο.οι κρεμεσ δεν μου εκαναν τιποτα.

LOUCY
03-05-12, 13:24
κοριτσια, αυτο που εχω περασει με τις αιμορροιδες δεν περιγραφετε αν κ βλεπεω εδω μεσα πολλες σοβαρες περιπτωσεις. Εγω παντα ειχα περιστασιακα ενα μικροπροβληματακι με δαυτες, μου ειχαν βγει πριν απο 10 χρονια μια φορα κ απο τοτε πολυ λιγες φορες, ε....οταν εμεινα εγκυος ξεκινησε το μαρτυριο. αποτον 5ο μηνα τις ειχα.

Και οταν γεννησα ηταν ο γολγοθας!!!! διογκωθηκαν τοσο πολυ που ηταν στο σχημα μπαλακια τεννισ!!!!!! αληθεια σας λεω!!!! ηταν τραγικο!!!1ο πονος ηταν μαρτυριο!!! συνεχως λιποθυμουσα απο τον πονο, εκλαιγα, ηταν τραγικα, κ ηθελα να θηλασω κιολας κ δεν μπορουσα να κατσω!!!! ο γιατρος οτνα τις ειδε επαθε σοκ!!!! τελικα ευτυχως δεν επαθα θρομβωση, κ με συχνες πλυσεις,την sheriproct, και ολα τα γιατροσοφια, υποχωρησαν....κ με 2 ενεσεις voltaren την ημερα υποχωρησαν. και........τωρα στην 2η εκυμοσυνη, με το που μπηκα στον 8ο, αυτο ηταν, ξεκινησε το μαρτυριο.....τι θα κανω??? ειναι ενα μαρτυριο....θα σταματησω τωρα την δουλεια γιατι δεν μπορω αλλο....κι σκεφτομαι οτι μετα την γεννα θα ειμαι παλι τα ιδια!!!θεε μου βιηθα με!!!!

renamouu
12-05-12, 14:53
γεια σας,την αλλη εβδομαδα μπαινω στον 7ο μηνα κ εδω και 5-6 μερες υποφερω απο αιμορροιδες.ειμαι δυσκοιλια απο παντα και η γιατροσ μου,μου εδωσε ενα σιροπι για την δισκοιλιοτητα το duphalac αρα τωρα πηγαινω καθε μερα στην τουαλετα. το προβλημα ομως ειναι οτι τωρα εχω βγαλει εξωτερικες αιμορροιδεσ και ΠΟΝΑΩΩΩΩ.τι να κανω ?προσπαθησα και τις εβαλα μεσα αλλα βγαινουν ξανα μολισ παω τουαλετα.τι να κανω?

liai
30-06-12, 10:56
εγω ειμαι 32 βδομαδες και μου εμφανιστηκαν πριν 2 μερες. εχθες φυσικα ξενυχτησα απο τον πονο. ασε που ειχα και το μικρο μου ζουζουνι απο χειρουργειο κρεατακια και αμυγδαλες(2 χρονων).και σημερα το πραγμα εγινε πιο δυσκολο ουτε να κατσω ουτε να περπατησω μπορω.πηγα και πηρα ξυλοκαινη οπως μου ειπε ο γιατρος. για να δουμε τι θα γινει!!!!

Cristy
01-07-12, 12:47
"ΓΑΖΑ ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΠΑΝΩ ,ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ ΝΑ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ Η ΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ, ΓΙΑ 1 ΕΩΣ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 12 ΩΡΕΣ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΚΑΤΑ 60% ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ !!!

Το έχει δοκιμάσει καμιά σας τώρα πρόσφατα?

Κι εγώ παθούσα δυστυχώς...

Cristy
16-08-12, 13:35
P.S.
Από τότε που ξεκίνησα μπάνια στη θάλασσα (απογευματινές ώρες - να μην "βαράει ο ήλιος"), έχω ανακουφιστεί τρελά!!!

Stefanosf
12-09-12, 00:00
Γεια σας με λενε Στεφανο. Βρηκα σε ενα φορουμ στην Γερμανια τον τελειο τροπο - μεθοδο για πραγματικη θεραπεια. Πριν απο 2 ωρες περιπου εκλεισα ενα 24ωρο και ειμαι σχεδον καλα (ναι καλα διαβασατε) πραγματικα καλα μετα απο χρονια. Και μαλιστα με μονο ενα 24ωρο θεραπειας. Θα παρω ολα τα φορουμ σβαρνα να το φωναξω (και να το γραψω) για να σωθουν οσοι περισσοτεροι-ρες γινετε! Το φαρμακο λεγετε TeeTreeOil στα Αγγλικα ή στα Γερμανικα TeeBaumÖl και κανει θαυματα απο την πρωτη κιολας εφαρμογη. Φτανουν μια δυο σταγονες και τις βαζετε με το δαχτυλο ή με ενα βαμβακι ακριβως επάνω στις αιμορροιδες. Μπορει να αισθανθειτε ενα ελαφρυ καψιματακι την πρωτη φορα, αλλα ειναι αστειο σε σχεση με το αποτελεσμα που θα εχετε ΑΜΕΣΑ, και εννοω ΑΜΕΣΑ. Θεε μου ποσο καιρο εψαχνα κατι που να δουλευει, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, οι προσευχες μου εισακουστηκαν. Βεβαια παραλληλα θα σας βοηθησουν και καποια αλλα βασικα πραγματακια που ειναι καλο να κανετε, οπως 1) να πινετε αφθονο νερο καθημερινα 2,5-3,5 λιτρα περιπου, το πρωτο ποτηρι μαλιστα με το που ξυπνατε 2) μετα την τουαλετα ενα πολυ προχειρο σκουπισμα με πετσετα και καλο καθαρισμα με σκετο αφθονο χλιαρο νερο 3) πολλες φυτικες ινες στην διατροφη. Αυτα και καλη επιτυχια!

κάτια_82
12-09-12, 14:44
Γεια σας με λενε Στεφανο. Βρηκα σε ενα φορουμ στην Γερμανια τον τελειο τροπο - μεθοδο για πραγματικη θεραπεια. Πριν απο 2 ωρες περιπου εκλεισα ενα 24ωρο και ειμαι σχεδον καλα (ναι καλα διαβασατε) πραγματικα καλα μετα απο χρονια. Και μαλιστα με μονο ενα 24ωρο θεραπειας. Θα παρω ολα τα φορουμ σβαρνα να το φωναξω (και να το γραψω) για να σωθουν οσοι περισσοτεροι-ρες γινετε! Το φαρμακο λεγετε TeeTreeOil στα Αγγλικα ή στα Γερμανικα TeeBaumÖl και κανει θαυματα απο την πρωτη κιολας εφαρμογη. Φτανουν μια δυο σταγονες και τις βαζετε με το δαχτυλο ή με ενα βαμβακι ακριβως επάνω στις αιμορροιδες. Μπορει να αισθανθειτε ενα ελαφρυ καψιματακι την πρωτη φορα, αλλα ειναι αστειο σε σχεση με το αποτελεσμα που θα εχετε ΑΜΕΣΑ, και εννοω ΑΜΕΣΑ. Θεε μου ποσο καιρο εψαχνα κατι που να δουλευει, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, οι προσευχες μου εισακουστηκαν. Βεβαια παραλληλα θα σας βοηθησουν και καποια αλλα βασικα πραγματακια που ειναι καλο να κανετε, οπως 1) να πινετε αφθονο νερο καθημερινα 2,5-3,5 λιτρα περιπου, το πρωτο ποτηρι μαλιστα με το που ξυπνατε 2) μετα την τουαλετα ενα πολυ προχειρο σκουπισμα με πετσετα και καλο καθαρισμα με σκετο αφθονο χλιαρο νερο 3) πολλες φυτικες ινες στην διατροφη. Αυτα και καλη επιτυχια!

εγκυμονουσες και λεχωνες, πριν χρησιμοποιησετε οποιοδηποτε αιθεριο ελαιο (π.χ tea tree oil) μιληστε με τον γυναικολογο σας! κανονικα η χρηση τους (ποσο μαλλον σε βλενογονους και ευαισθητες-ερεθισμενες περιοχες) αντενδεικνυται!!!

super3
07-10-12, 00:56
ο Γιατρος μου εδωσε ενα φαρμακο το καλυτερο που κυκλοφορη στην ελλαδα ( ετσι μου ειπε και ενας χειρουργος οταν των ρωτησα )
το VENORUTON ΑΥΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ οταν υπαρχη απο τις αιμοραιδες (ειχα κανει την εξεταση και μου ειπε οτι εχω αιμοροιδοπαθεια) σας λεω οταν με ποιανουν οι αιμοραιδες και δω αιμα περνω ενα δισκιο (ειναι αναβραζον και σε πολυ αιμα μεχρι 2 γιατι αυτα που παιρνω ειναι τον 1000 kai OXI των 500) το αιμα εξαφανιζεται μπορει να πονας και την επομενη αλλα οχι τοσο. ΣΕ 3 μερες εξαφανιζεται.

Ria_85
14-01-13, 21:20
Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ.. Είχα μια μικρούλα εξωτερική αιμοροίδα χρόνια τώρα, αλλά δε με είχε ενοχλήσει ποτέ. Σήμερα στο άσχετο και χωρίς να έχω ζοριστεί στην τουαλέτα, άρχισα να πονάω πίσω, σε σημείο που μετά από λίγη ώρα δεν μπορούσα ούτε να κάτσω, ούτε να περπατήσω! Μπήκα στο ντουζ και ψηλάφισα την περιοχή κι έπαθα σοκ!! Είχα γεμίσει και ήταν αρκετά διογκωνένες!! Εριξα αύθονο κρύο νερό που ξέρω ότι κάνει καλό, αλλά τίποτα.. Πήρα τη μαία και μου είπε για μια συσκευή που μπαίνει στην κατάψυξη και μετά την τοποθετείς εκεί,εεε..χμ καταλάβατε, αλλά δε θυμόταν το όνομα και θα με πάρει αύριο να πάω να την πάρω. Την έχει χρησιμοποιήσει καμιά;

tamar
22-01-13, 09:25
Αχ κι εγώ έχω βγάλει μία μόνιμη και μία που μπαινοβγαίνει κι ενώ στην αρχή πονούσα τώρα πεθαίνω από φαγούρα. Εμένα μου εμφανίστηκε το προηγούμενο Σάββατο ξαφνικά. Ελπίζω πως επειδή δεν είχα θέμα με δυσκοιλιότητα την άλλη εβδομάδα που γεννάω να φύγουν. Να ελπίζω;...

Αστρινή
22-01-13, 18:48
Εμένα μου εμφανίστηκαν για λίγο και πίστεψα ότι είναι λόγω εγκυμοσύνης αλλά ο γιατρός μού είπε ότι είναι νωρίς για να παρουσιαστούν κι ότι ήταν από την δυσκοιλιότητα που είχα για 3 μέρες και τη διάρροια που είχα τις επόμενες 3:p (ό,τι να΄ναι κορίτσια, όλα με έχουν βρει σε αυτήν την εγκυμοσύνη πια!!). Οπότε συνέχισα να πλένομαι κανονικά μετά από κάθε κένωση κι έβαλα για 5 μέρες την proctosinalar κι όλα καλά πλέον!

Ria_85
22-01-13, 21:42
Αχ κι εγώ έχω βγάλει μία μόνιμη και μία που μπαινοβγαίνει κι ενώ στην αρχή πονούσα τώρα πεθαίνω από φαγούρα. Εμένα μου εμφανίστηκε το προηγούμενο Σάββατο ξαφνικά. Ελπίζω πως επειδή δεν είχα θέμα με δυσκοιλιότητα την άλλη εβδομάδα που γεννάω να φύγουν. Να ελπίζω;...

Ω,ναι! Υπάρχει ελπίδα και για μας! :grin: μετά από 4 μέρες έντονου πόνου και άλλες 3 απίστευτης φαγούρας, τελικά ξαναμαζέυτηκαν στη βάση τους! :lol: Αυτή που είχα από την αρχή παρέμεινε έξω, ελαφρώς πιο διογκωνένη, αλλά τουλάχιστον χωρίς να με πονάει ή να μου προκαλεί φαγούρα. Τελικά αυτή η μικρή συσκευούλα που μου συνέστησε η μαία, έκανε το θαύμα της! Ανουρεξ λέγεται, να την έχεις στα υπόψιν! Με το καλό!

georg110
25-01-13, 19:55
loipon egw boro na sas po oti eho therapefsi para polla atoma me kapio tsai

κανίνα
21-02-13, 12:18
καλημερα κοριτσια!το θεμα με τις αιμορροιδες ειναι χαλια γενικα!!εγω εχω θεμα γενικοτερα και τωρα που ειμαι εγγυος το σκεφτομαι....ευτυχως δεν εχω βγαλει ακομα αλλα φοβαμαι πως οταν χρειαστει αναγκαστικα να παρω σιδηρο(γιατι τον αποφευγω τωρα)επειδη φερνει δυσκοιλιοτητα ισως βγαλω.τι θα κανω???γενικα τρωω πολλα φρουτα-λαχανικα-δημητριακα και τακτικος πελατης στη τουαλετα αλλα δεν ξερω αν αποφευγεται....προσπαθω και να βρισκω χρονο για γυμναστικη γιατι βοηθαει..παντως επειδη οι περισσοτερες αλλοιφες απαγορευονται στην εγγυμοσυνη, βοηθαει πολυ ο παγος...το εχω κανει!!!ποναει πολυ αλλα ανακουφιζει...και λιγη βαζελινη να μαλακωνει τη περιοχη....!!!και πολυ υπομονη φυσικα............

Μαρία_thess
21-02-13, 12:41
Καλημεραααααα!
Και γω δυστυχως αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,το οποιο φυσικα ειχα και προ εγκυμοσυνης!
Και γω το αντιμετωπιζω με διατροφη,νερο,συχνο πλυσιμο της περιοχης για να αποφυγω τα δυσαρεστα συμπτωματα και κανω χρηση αλοιφων,ειτε preparation ή procto-synalar!Ο γιατρος μου,μου ειπε πως ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν επηρεάζει και δεν εισχωρει στον κολπο.
κανίνα μου,βαζελινη σου συνεστησε ο γιατρος?Διοτι περιεχει συστατικα πετρελαιου,μηπως να εκανες χρηση καποιας αλλης αλοιφης?:)

κανίνα
21-02-13, 13:06
Καλημεραααααα!
Και γω δυστυχως αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,το οποιο φυσικα ειχα και προ εγκυμοσυνης!
Και γω το αντιμετωπιζω με διατροφη,νερο,συχνο πλυσιμο της περιοχης για να αποφυγω τα δυσαρεστα συμπτωματα και κανω χρηση αλοιφων,ειτε preparation ή procto-synalar!Ο γιατρος μου,μου ειπε πως ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν επηρεάζει και δεν εισχωρει στον κολπο.
κανίνα μου,βαζελινη σου συνεστησε ο γιατρος?Διοτι περιεχει συστατικα πετρελαιου,μηπως να εκανες χρηση καποιας αλλης αλοιφης?:)
δεν εχει χρειαστει να βαλω κατι μεχρι τωρα αλλα επειδη χρησιμοποιουσα κι εγω procto synalar ο γιατρος μου ειπε σε περιπτωση που χρειαστει να την αποφυγω...οσο για τη βαζελινη δεν προκαλει καποιο θεμα ρε συ..δεν ειναι βεβαια και φαρμακο αλλα μαλακωνει!παντως πριν λιγες μερες καποιος μου ανεφερε πως εχει βγει καινουρια κρεμα που ειναι ακυνδυνη για την εγγυμοσυνη...θα το ψαξω και θα ενημερωσω!!

Μαρία_thess
21-02-13, 13:13
δεν εχει χρειαστει να βαλω κατι μεχρι τωρα αλλα επειδη χρησιμοποιουσα κι εγω procto synalar ο γιατρος μου ειπε σε περιπτωση που χρειαστει να την αποφυγω...οσο για τη βαζελινη δεν προκαλει καποιο θεμα ρε συ..δεν ειναι βεβαια και φαρμακο αλλα μαλακωνει!παντως πριν λιγες μερες καποιος μου ανεφερε πως εχει βγει καινουρια κρεμα που ειναι ακυνδυνη για την εγγυμοσυνη...θα το ψαξω και θα ενημερωσω!!

Αληθεια???
Πω πω,πραγματικα θα σου ημουν ευγνωμων εαν εγραφες ποια ειναι αυτη η αλοιφη!Καλη μας υπομονη!;)

κανίνα
21-02-13, 14:14
Αληθεια???
Πω πω,πραγματικα θα σου ημουν ευγνωμων εαν εγραφες ποια ειναι αυτη η αλοιφη!Καλη μας υπομονη!;)

λοιπον κοριτσι την βρηκα λεγεται procto benostan 1οο% φυτικη και ακυνδυνη για την εγγυμοσυνη!!δοκιμασε την και πες μας εντυπωσεις!:p υπαρχει παντως και ενα βοτανο λεγεται αχιλλεια και το βραζεις και το πινεις οπως το τσαι....δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω στο σπιτι αν χρειαστει θα το δοκιμασω και θα σας πω....το βρισκεις se health shop που εχει και βοτανια ξερεις!!!ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι!

Μαρία_thess
21-02-13, 14:27
λοιπον κοριτσι την βρηκα λεγεται procto benostan 1οο% φυτικη και ακυνδυνη για την εγγυμοσυνη!!δοκιμασε την και πες μας εντυπωσεις!:p υπαρχει παντως και ενα βοτανο λεγεται αχιλλεια και το βραζεις και το πινεις οπως το τσαι....δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω στο σπιτι αν χρειαστει θα το δοκιμασω και θα σας πω....το βρισκεις se health shop που εχει και βοτανια ξερεις!!!ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι!

Να σαι καλα κανίνα μου!
Θα την δοκιμασω και θα σας πω!
Εγω παλι εχω ακουσει για το σπαθοχορτο οτι βοηθαει!Οχι σαν αφεψημα,αλλα βαζοντας το τοπικα σε εκεινη την περιοχη!!!!
Σε ευχαριστουμε παρα πολυ!

afroditi2013
09-02-14, 21:34
Εγώ στην εγκυμοσύνη μου έπαθα δυο φορές κολικους που κατεληγαν σε διαρροια! και τελικα εβγαλα αιμορροίδες οι οποίες με πέθαναν στον πόνο. δεν βγαίνουν μόνο από τη δυσκοιλιότητα, δυστυχώς! νομιζω οτι με βοήθησαν τα μπάνια στη θάλασσα αλλά και το σαπούνι tol velvet.

ΣΕΒΑ
27-07-14, 23:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
Ο πλούτος της φύσης μπορεί να καλύψει πολλές από τις καθημερινές ανάγκες του σύγχρονου ανθρώπου, παρέχοντας αποτελεσματική προστασία σε θέματα υγείας, ευεξία, χαλάρωση και αναζωογόνηση και φυσικα να θεραπευσει την δυσκοιλιοτητα και τις αιμορροιδες.
Μπορουμε να θεραπευτουμε φυσικα και μακρυα απο τοξινες και χημικα σκευασματα.
Σας προσφερω την παρακατω μελετη μου ελπιζοντας να σας φανει χρησιμη και να σας χαρισει υγεια.
Εαν δυσκολευτειτε να βρειτε καποιο απο τα βοτανα η σπαθολαδο η κεραλοιφες θα ειναι χαρα μου να σας εξυπηρετησω.

Περιγραφή
Psyllium είναι μια διαλυτή ίνα που χρησιμοποιείται κυρίως ως μια ήπια καθαρτική χύδην σχηματισμού σε προϊόντα όπως Metamucil. Προέρχεται από ένα θάμνο σαν βότανο που ονομάζεται Plantago ovata που αναπτύσσεται σε όλο τον κόσμο, αλλά είναι πιο συχνό στην Ινδία. Κάθε φυτό μπορεί να παράγει έως και 15.000 μικροσκοπικά, τζελ επικάλυψη σπόρων, από το οποίο προέρχεται ο φλοιός psyllium.

Συστατικά
Περιέχει ένα υψηλό ποσοστό ημικυτταρίνη,
που αποτελείται από ένα σκελετό ξυλάνης που συνδέεται με αραβινόζη, ραμνόζη, και
μονάδες γαλακτουρονικού οξέος (αραβινοξυλάνες). Ο σπόρος αποτελείται από 35-per-
διαλυτό εκατό και 65 τοις εκατό αδιάλυτα πολυσακχαρίτες (κυτταρίνη,
ημικυτταρίνη, λιγνίνη)

Οφέλη για την υγεία
Η διαλυτή ίνα που βρέθηκαν στο φλοιό μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της χοληστερόλης. Psyllium μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση τόσο δυσκοιλιότητα και διάρροια, και χρησιμοποιείται για τη θεραπεία του συνδρόμου του ευερέθιστου εντέρου, αιμορροΐδες, και άλλα εντερικά προβλήματα. Psyllium έχει χρησιμοποιηθεί επίσης για να βοηθήσει στη ρύθμιση των επιπέδων σακχάρου στο αίμα σε άτομα με διαβήτη. Όταν φλοιός psyllium έρχεται σε επαφή με το νερό, διογκώνεται και σχηματίζει μία μάζα που μοιάζει με ζελατίνη που βοηθά τη μεταφορά αποβλήτων μέσω του εντερικού σωλήνα. Αρκετά μεγάλο μέρος του πληθυσμού με βάση μελέτες δείχνουν επίσης ότι η αυξημένη πρόσληψη φυτικών ινών μπορεί να μειώσει τον κίνδυνο καρκίνου του παχέος εντέρου, αλλά και άλλες μελέτες έχουν αντικρουόμενα.

Αναλυτικά ιδιότητες

• Ως καθαρτικό για τη δυσκοιλιότητα: 7-40 γραμμάρια ξανθά σπόρων psyllium ανά ημέρα, σε 2-4 διαιρεμένες δόσεις.
• Για τη διάρροια: 7-18 γραμμάρια ξανθή ψύλλιο, σε 2-3 διαιρεμένες δόσεις ή 5 γραμμάρια ενός συνδυασμού ξανθιά psyllium, ανθρακικό ασβέστιο και φωσφορικό ασβέστιο (σε μία αναλογία βάρους 4:01:01).
• Για τη μείωση της διάρροιας σε ασθενείς που λαμβάνουν σωλήνες θηλασμός:. Έως 30 γραμμάρια ξανθιά psyllium ημερησίως σε διαιρεμένες δόσεις 2,5-7,5 γραμμάρια ανά δόση αυτή μπορεί να παρέχεται μέσω ενός σωλήνα σίτισης, αναμιγνύεται καλά με θρεπτικές συνταγές ή μονομιάς ακολουθούμενο από έκπλυση με νερό. Ωστόσο, να είστε προσεκτικοί, γιατί ψύλλιο μπορεί να φράξουν το σωλήνα σίτισης.
• Για χρόνια διάρροια μετά από χειρουργική επέμβαση χοληδόχου κύστης: 6,5 γραμμάρια ξανθιά psyllium τρεις φορές ημερησίως.
• Για τη διάρροια που συνοδεύει μερικές φορές η χρήση ενός φαρμάκου που ονομάζεται misoprostol: 3,4 γραμμάρια ξανθιά psyllium δύο φορές την ημέρα.
• Για το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (IBS):. 10-30 γραμμάρια ξανθή φλοιό σπόρων ψυλλίου σε δύο έως τρεις διηρημένες δόσεις κάθε ημέρα Σπόροι 10 γραμμάρια ξανθή φλοιός psyllium δύο φορές ημερησίως με 15 mg τρεις φορές ημερησίως προπανθελίνη έχουν επίσης χρησιμοποιηθεί. Για να μειωθούν οι ανεπιθύμητες ενέργειες από το γαστρεντερικό (GI) ενός φαρμάκου που ονομάζεται ορλιστάτη: 6 γραμμάρια ξανθιά psyllium τρεις φορές ημερησίως με κάθε δόση της ορλιστάτης.
• Για να κρατήσει υπό έλεγχο τα συμπτώματα της ελκώδους κολίτιδας: 10 γραμμάρια ξανθά σπόρων psyllium, λαμβάνεται δύο φορές την ημέρα.
Για να μειώσετε την αιμορραγία των αιμορροΐδων: 3,5 γραμμάρια φλοιοί σπόρων psyllium, δύο φορές την ημέρα για τρεις μήνες.
• Για την υψηλή χοληστερόλη:. 3,4 γραμμάρια ξανθή φλοιό σπόρων ψυλλίου τρεις φορές την ημέρα ή 5,1 γραμμάρια δύο φορές την ημέρα, ωστόσο, δόσεις έως 20,4 γραμμάρια ανά ημέρα έχουν δοκιμάσει δημητριακών με psyllium προσθέτει ότι παρέχει 12 γραμμάρια διαλυτής ίνας ανά ημέρα.επίσης χρησιμοποιηθεί. Μικτή 2,1 γραμμάρια psyllium, πηκτίνη 1,3 γραμμάρια, 1,1 γραμμάρια και 0,5 γραμμάρια κόμμι γκουάρ μάσημα χαρουπιού έχει χρησιμοποιηθεί τρεις φορές την ημέρα.συνδυασμός 2,5 γραμμάρια ξανθιά psyllium σκόνη (Metamucil) με 2 , 5 γραμμάρια κολεστιπόλης, λαμβάνεται τρεις φορές ημερησίως έχει επίσης χρησιμοποιηθεί συνδυασμός σιμβαστατίνη (Zocor) 10 mg και ξανθά ψύλλιο (Metamucil) 15 γραμμάρια ανά ημέρα έχουν επίσης χρησιμοποιηθείΜεταξύ των παιδιών με υψηλή χοληστερόλη:.. δημητριακά που περιέχουν 5-10 γραμμάρια psyllium μέρα με την ημέρα.
• Για διαβήτη τύπου 2 και η υψηλή χοληστερόλη Τύπος: 15 γραμμάρια ξανθιά psyllium σε τρεις διαιρεμένες δόσεις.
• Για να μειώσετε το γλυκαιμικό δείκτη σε ασθενείς με διαβήτη τύπου 2: 15 γραμμάρια ξανθιά psyllium σε τρεις διαιρεμένες δόσεις έχει συνηθίσει να τρώει υδατάνθρακες.
• Για την υψηλή πίεση του αίματος: 15 γραμμάρια ξανθιά φλοιός psyllium κάθε ημέρα για 8 εβδομάδες..

Προειδοποιήσεις
Συμπληρώματα Psyllium μπορεί να μειώσει ή να καθυστερήσει την απορρόφηση ορισμένων φαρμάκων (βλ. Πιθανές αλληλεπιδράσεις). Κατά κανόνα, δεν θα πρέπει να λαμβάνουν συμπληρώματα psyllium ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα. Πάρτε ψύλλιο τουλάχιστον 1 ώρα πριν ή 2-4 ώρες μετά τη λήψη άλλων φαρμάκων.
Θα πρέπει πάντα να psyllium με ένα πλήρες 8 ουγκιών ποτήρι νερό, και πρέπει να πίνετε τουλάχιστον 6-8 πλήρη ποτήρια νερό όλη την ημέρα για να αποφευχθεί η δυσκοιλιότητα. Η λήψη συμπληρωμάτων psyllium χωρίς επαρκή υγρά μπορεί να προκαλέσει να πρηστεί, και, σε ακραίες περιπτώσεις, να προκαλέσουν πνιγμό.
Μην πάρετε αυτό το προϊόν εάν έχετε εμπόδια του εντέρου ή σπασμούς, ή αν έχετε δυσκολία στην κατάποση. Οι άνθρωποι με στένωση του οισοφάγου (στένωση του οισοφάγου), ή οποιαδήποτε άλλη στένωση ή απόφραξη του γαστρεντερικού σωλήνα δεν πρέπει να λαμβάνουν psyllium.
Μια πιθανή παρενέργεια από οποιοδήποτε ινώδες προϊόν είναι το φυσικό αέριο και φούσκωμα.
Τα άτομα με νεφρική νόσο πρέπει να συμβουλεύονται το γιατρό τους πριν από τη λήψη ψύλλιο.

Πιθανές αλληλεπιδράσεις

Εάν λαμβάνετε θεραπεία με οποιοδήποτε από τα ακόλουθα φάρμακα, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείτε συμπληρώματα psyllium χωρίς να μιλήσετε πρώτα με το γιατρό σας.
Αντικαταθλιπτικά φάρμακα, τρικυκλικά - φυτικές ίνες έχει αποδειχθεί ότι μειώνουν τα επίπεδα στο αίμα και την αποτελεσματικότητα των τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών φαρμάκων σε ορισμένους ασθενείς. Εάν πάρετε τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, μιλήστε με το γιατρό σας πριν πάρετε το ψύλλιο. Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά περιλαμβάνουν:
• Αμιτριπτυλίνη (Elavil)
• Doxepin (Sinequan)
• Ιμιπραμίνη (Tofranil)
Καρβαμαζεπίνη (Tegretol) - Λήψη psyllium με καρβαμαζεπίνη, ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία επιληπτικών κρίσεων, μπορεί να μειώσει την απορρόφηση και την αποτελεσματικότητα της καρβαμαζεπίνης.
Τα υπολιπιδαιμικά φάρμακα (συμπλοκοποιητές χολικών οξέων) - Λήψη psyllium με φάρμακα που μειώνουν τη χοληστερόλη ονομάζεται Δεσμευτικά των χολικών οξέων μπορεί να βοηθήσει στην περαιτέρω μείωση των επιπέδων χοληστερόλης και μπορεί να μειώσει τις παρενέργειες της κολεστιπόλης. Συζητήστε με το γιατρό σας σχετικά με το αν αυτό μπορεί να είναι μια επιλογή για σας. Δεσμευτικά των χολικών οξέων περιλαμβάνουν:
Χολεστυραμίνη (Questram)
Colestipol (Colestid)
Φάρμακα κατά του διαβήτη - Συμπληρώματα ινών μπορεί να μειώσει τα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα, καθιστώντας την δυνατότητα υπογλυκαιμία (χαμηλά επίπεδα σακχάρου στο αίμα), πιο πιθανό. Συζητήστε με το γιατρό σας πριν πάρετε συμπληρώματα φυτικών ινών, καθώς η δόση σας αντιδιαβητικών φαρμάκων μπορεί να χρειαστεί να προσαρμοστεί.
Διγοξίνη - Συμπληρώματα ινών μπορεί να μειώσει την απορρόφηση της διγοξίνης, ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη ρύθμιση της καρδιακής λειτουργίας. Δεν θα πρέπει να λαμβάνουν συμπληρώματα φυτικών ινών ταυτόχρονα με διγοξίνη.
Λίθιο - Psyllium μπορεί να μειώσει τα επίπεδα λιθίου στο αίμα, μειώνοντας την αποτελεσματικότητα αυτού του φαρμάκου. Εάν παίρνετε τόσο ψύλλιο και λιθίου, θα πρέπει να τα πάρετε τουλάχιστον 1-2 ωρών, και ο γιατρός σας θα πρέπει να παρακολουθεί στενά τα επίπεδα του λιθίου σας.

Δοσολογία

Παιδιατρικός
Τα παιδιά θα πρέπει να πάρετε την ίνα από τη διατροφή τους. Δώστε ένα παιδί συμπληρώματα psyllium μόνο υπό την επίβλεψη ενός γιατρού.

Ενήλικας
Προσθέστε 1/2 - 2 κουταλάκια του γλυκού σπόρους psyllium σε 1 φλιτζάνι (8 ουγκιά) ζεστό νερό. Ανακατέψτε καλά και πιείτε το αμέσως προτού να γίνει πάρα πολύ παχύ για να καταπιεί άνετα. (Psyllium πυκνώνει γρήγορα όταν προστίθεται στο νερό.) Εάν χρησιμοποιείτε ένα εμπορικό προϊόν που περιέχει ψύλλιο, ακολουθήστε τις οδηγίες του πακέτου.
Εάν δεν χρησιμοποιούνται για τη λήψη ψύλλιο, είναι καλύτερο να αρχίσει με μια χαμηλή δόση (π.χ. 1/2 κουτ. Σε 8 ουγκιών ποτήρι νερό μία φορά την ημέρα), στη συνέχεια να αυξηθεί σε 2 κουτ. σε 2, 8 ουγκιές ποτήρια νερό την ημέρα, όπως απαιτείται.
Ο γιατρός σας μπορεί να συστήσει υψηλότερες δόσεις psyllium για τη θεραπεία ορισμένων όρων. Μπορείτε να πάρετε psyllium το πρώτο πράγμα το πρωί ή πριν τον ύπνο. Ως ενίσχυση απώλεια βάρους, θα πάρει τουλάχιστον 30 λεπτά πριν από τα γεύματα.

με εκτιμηση
Σεβη Νικολαου
χειροπρακτικος
αρωματοθεραπευτρια
βοτανολογος
θεσσαλονικη-ευοσμος
6909965180