PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

annastasia
13-06-08, 22:26
Αχ κορίτσια αυτό ακριβώς μας είπαν σε μια ενημέρωση προχθές στο Γέννεσις,αλλά και σε μια συνάντηση για εγκύους στα Prenatal!
Και τα είπαν πολύ πειστικά να πάρει η ευχή..

Πωπωωωω... πραγματικά έχω ξεχάσει ότι τα είχανε πει τόσο χάλια στις συναντήσεις του Prenatal... :? :roll:

aglaia
13-06-08, 23:59
Αχ κορίτσια αυτό ακριβώς μας είπαν σε μια ενημέρωση προχθές στο Γέννεσις,αλλά και σε μια συνάντηση για εγκύους στα Prenatal!
Και τα είπαν πολύ πειστικά να πάρει η ευχή..

Ειδικά στο γένεσις μην περιμένεις να ακούσεις τίποτα της προκοπής. Και μόνο που θα θέλεις να θηλάσεις θα είναι υπεραρκετό για να σε κοιτάζουν περίεργα...

Για το prenatal δεν σχολιάζω, μέχρι πρόσφατα την ενημέρωση για το θηλασμό την έκανε μια κυρία από το κατάστημα (τόσο υπεύθυνα!!!) τώρα ίσως να έχουν μαία γιατί δίπλα τo mothercare έχει μια πολύ καλή μαία και ίσως να ζήλεψαν... Σκεφτείτε όμως τι πιθανότητα έχει το prenatal να βρήκε μια δεύτερη καλή μαία στην ίδια πόλη;;;; :roll:

gerakina
14-06-08, 00:08
Αχ Αγλαΐα πάω τόσο ετοιμοπόλεμη στο Γέννεσις που καλημέρα θα μου λένε
φέρτε το μωρό να θηλάσω θα τους λέω!! :D
Κι έχω πάθει τέτοια εμμονή με το θηλασμό
που αν με δυσκολέψουν θα γίνει της...πιπίλας! :lol: :lol:

Στα Prenatal ήταν μια μαία που δουλεύει στο Γέννεσις και
στο Γέννεσις ήταν η μαία που κάνει την ενημερωση και στα Chicco!
Για Mothercare δεν ξέρω,δεν πήγα.

aglaia
14-06-08, 00:22

τώρα εξηγούνται όλα!!!
Να πας και στο mothercare!

annastasia
14-06-08, 01:29

τώρα εξηγούνται όλα!!!
Να πας και στο mothercare!

Και στην Αθήνα στο Πρεναταλ ήταν μια μαία... ο Θεος να την κάνει όμως... :?

felinidoc
14-06-08, 07:51
Και να φανταστείτε ότι είχα και ψιλοτύψεις μετά την γέννα, όταν κλείναμε τα 24ωρα θηλασμού που δεν είχα πάει σε καμία συνάντηση τέτοια, και δεν ήξερα τίποτα περί θηλασμού !!!!! :lol:

Τελικά η αναισθησία (μου) με βοήθησε να διαφυλάξω τον θηλασμό!!!!!

vera
15-06-08, 03:46
Δεν ξερω για αλλα δημοσια νοσοκομεια αλλα στα μαθηματα Ανωδυνου του Αλεξανδρα μας εκαναν εξαιρετικη ενημερωση στο θεμα του θηλασμου ......οσες τα παρακολουθησαμε δεν ειχαμε καμμια δικαιολογια να λεμε εκ των υστερων "δεν ηξερα"........οσες φιλες εστειλα να τα παρακολουθησουν, ολες θηλαζουν αποκλειστικα.....ενα μπραβο στην μαια Μινα Σταμου. Μας προετοιμασε καταλληλως σε ολα....τι να παρουμε μαζι, πως να χρησιμοποιουμε θηλαστρα, ποιες "συμβουλες θηλασμου" να αποφυγουμε, τι ειχαμε να αντιμετωπισουμε στις διαφορες φασεις και φυσικα την ενδεχομενη ελλειψη υποστηριξης απο συγγενεις και παιδιατρους.....

Σε καταστηματα δεν πηγα γιατι μου χαν πει οτι λενε βλακειες και τους ενδιαφερει μονο να προωθησουν προιοντα........χαμενος χρονος δλδ!!!

bizoudaki
15-06-08, 23:08
Καλησπέρα :)

Όσο και αν φαινεται περιεργο οταν γεννησα στο Γενεσις στο σχετικο σεμιναριο δεν μας μιλησαν καθολου για τον θηλασμο αλλα μας μοιρασαν ενα φυλλαδιακι "Συμβουλες για μητρικο θηλασμο"

Ειναι 50 σελιδες γραμμενες απο τους διευθυντες του Νεογνολογικου τμηματος στο "Ελενα" στην Αθηνα.

Ειλικρινα, τις πρωτες 2-3 εβδομαδες που μου ηταν σχεδον αδυνατο να μπω στο φορουμ και να διαβασω τα σχετικα τοπικ για τον θηλασμο, αν δεν ηταν αυτο το βιβλιαριακι θα τα ειχα παρατησει!!!

Οσες κοπελες γεννησουν εκει τους προτεινω να το διαβασουν :)

katerina24
15-06-08, 23:17
Καλησπέρα :)

Όσο και αν φαινεται περιεργο οταν γεννησα στο Γενεσις στο σχετικο σεμιναριο δεν μας μιλησαν καθολου για τον θηλασμο αλλα μας μοιρασαν ενα φυλλαδιακι "Συμβουλες για μητρικο θηλασμο"

Ειναι 50 σελιδες γραμμενες απο τους διευθυντες του Νεογνολογικου τμηματος στο "Ελενα" στην Αθηνα.

Ειλικρινα, τις πρωτες 2-3 εβδομαδες που μου ηταν σχεδον αδυνατο να μπω στο φορουμ και να διαβασω τα σχετικα τοπικ για τον θηλασμο, αν δεν ηταν αυτο το βιβλιαριακι θα τα ειχα παρατησει!!!

Οσες κοπελες γεννησουν εκει τους προτεινω να το διαβασουν :)

bizoudaki,ειχα ρωτησει την Αγλαια για το συγκεκριμενο γιατι μας το εδωσαν κι εμας εδω και δες τι μου απαντησε:
"καλούτσικο είναι αν και έχει ένα σοβαρό λάθος για το πλύσιμο (αναφέρει ότι η μαμά πρέπει να πλένεται πριν από κάθε θηλασμό). "

bizoudaki
15-06-08, 23:30
Ναι οντως το λεει :(

Εμενα μου εδινε κουραγιο η γενικη οδηγια "οσο θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλατακι θα εχεις", οταν την ιδια στιγμη ολοι γυρω μου χτυπιοντουσαν οτι κανω ζημια στο μωρο μου με την επιμονη μου να το θηλασω.

Οποτε καποια στιγμη τους δειχνω και το βιβλιαρακι και τελειωσε εκει το θεμα :)

eleni^^
16-06-08, 10:50
γειααααααα σας! τα νευρα μου ειναι κροσια!πηγα για μια μερα στην αθηνα επειδη γεννησε μια πολυ καλη μου φιλη κ το τιιιιιιιι ακουσα δε περιγραφετε
-το μωρο δε ξερει τις πρωτες μερες να θηλαζει
-της κορης μου το γαλα μπορει να μην ειναι καλο κ σιγουρα δε το φτανει
-τι??????θηλαζεις ακομα?θα την πατησεις στο λεω γιατο παιδι σου μετα δε θα ξαναπιει γαλα!αρχισε αν δινεις συμπληρωμα..
-πρωτα δινουμε 100ml με το μπιμπερο κ μετα το στηθος,ετσι μονο ισως κατεβασει γαλα
-ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο αλλα ειναι δυνατον να εχει το μωρο στο στηθος πανω απο ενα τεταρτο??????????ΔΕΝ εχει γαλα σου λεω!!!

με τα πολλα τρωει απο τη μαμα του το παιδακι κ μετα ριχνει καααααατι υπνους ....

- μη την ακους καλε την Ελενη,αυτη εχει καλο γαλα,το δικο σου δεν ειναι καλο!ξυπνα το παιδι να δωσεις συμπληρωμα...

επειδη αν τα σχολιασω εγω θα γεμισω δυο σελιδες...τα σχολια..δικα σας....

eleni^^
16-06-08, 10:52
...κ επειδη δε το ξυπνησε το παιδι..."αχ εισαι τοσο ξεροκεφαλη!θα το καταστρεψεις το παιδακι"

(θα θυμηθω κ'αλλα!σιγουρα!)

daddycool
16-06-08, 17:13
Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δεν θα πρέπει να μας κάνει εντύπωση που οι Γιαγιάδες/Παπούδες των μωρών μας είναι τόσο για τον πέοντα καβάλα (γαλλιστί) όσον αφορά τον μητρικό θηλασμό .

Μην ξεχνάμε ότι οι σημερινές γιαγιάδες ήταν νέες μαμάδες την δεκαετία του 70 και 80. Δηλαδή μιλάμε για την πιο ανεύθυνη γενιά γονέων απο γενέσεως σύμπαντος. Τι να λέμε για αυτά τα ατομάκια :

Δεν μας θηλάσανε γιατί τότε πρωτοβγήκαν μαζικά οι σκόνες και ψαρώσανε τα ζώα ότι τααααάχα δεν είχαν γάλα,
καπνίζανε σαν Μαλτέζοι λεμβούχοι δίπλα μας ,
μας πλακώνανε στις γκέρμπερ κρέμες λες και ζούσαμε στις άγονες στέπες της Μογγολίας ,
μας ταϊζανε τηγανιτές πατάτες τρείς φορές την ημέρα,
βάζανε ούζο στα ούλα μας άμα πόναγε το δόντι,
μας παίρναν καραμέλες και σοκολάτες από το φούρνο για να σκάσουμε,
οδοντόβουρτσα στο σπίτι μόνο όταν πηγαίναμε σε κανά γάμο,
μας βάζανε οβομαλτίνες στο γάλα μας,
Κρέας κάθε μέρα , όσπρια μόνο την μεγάλη εβδομάδα,
στο αυτοκίνητο καθόμαστα μπροστά και χωρίς ζώνη...

ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΒΡΕ ΟΥΣΤ!!!!!!! :wink: :wink:

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΟΙ ΗΡΩΙΔΕΣ.
ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΟΙ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΕΣ :lol:

vera
16-06-08, 17:50
Η μητερα μου θηλασε κι εμενα και τον αδερφο μου απο 10 μηνες και παλι τις ιδιες βλακειες ελεγε!!!!! Και ακομα τις λεει δλδ!!!!

Εχουν παθει πλυση εγκεφαλου απο το συστημα......

bizoudaki
16-06-08, 18:42
daddycool 8)

bizoudaki
16-06-08, 18:47
Η μαμα μου μετα απο 5,5 μηνες αποκλειστικου θηλασμου και με την μπεμπα να εχει φτασει τα 8,5 κιλα αναρωτιεται ακομα αν της φτανει το γαλα μου :P

Οταν την ρωτησα γιατι εχει τετοιες ανησυχιες μου απαντησε:
"εως τωρα καλα, αλλα οσο μεγαλωνει το παιδι θα χρειαζεται μεγαλυτερες ποσοτητες φαγητου !!!!"

Προφανως εννοουσε οτι το στηθος μου ανηκει σε συσκευασια 1 λιτρου οποτε σιγουρα δεν φτανει το γαλα :P :P

vera
16-06-08, 19:02
Τα ιδια και η δικη μου.......και δουλευε στον ιατρικο χωρο...... :?

Να παρουμε το ταδε ξενο γαλα, λεει γιατι εχει σιδηρο και βιταμινες μεσα ενω εγω δεν τρεφομαι καλα........αυτο το "δεν τρεφομαι καλα" το εχει καραμελα.......ουτε πινω, ουτε καπνιζω, τρωω υγειινα αλλα "δεν τρεφομαι καλα"

Και το αστειο ειναι που ερχεται καθε τοσο και μου λεει χαζομαρες που της ειπε καποια αγνωστη κυρια που εκαναν μαζι διαδρομο στο γυμναστηριο.......τα λεει με εναν ενθουσιαμο λες και ανακαλυψε την αμερικη........τελευται βλακεια ηταν να βαζω μπισκοτα στα φρουτα γιανα τα τρωει το μωρο.......να μη σωσει να φαει φρουτα αν ειναι να το μπουκωνω με μπισκοτα!!!! :evil:

bizoudaki
16-06-08, 20:21
Εμενα μου προτειναν να βαζω μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε κτλ και στα φρουτα και στην κρεατοχορτοσουπα για να τα τρωει το μωρο :evil:

Θεε μου, τι αηδια !!!!!

Οι ιδιες θα εβαζαν ζαχαρη και μπισκοτα πχ στα γεμιστα ή στο κοκκινιστο τους ???

vera
17-06-08, 01:59
Αχααααααα.......αυτο δεν το χα ξανακουσει!!!!!!! :lol:

Δεν του δινεις κατευθειαν χαμπουργκερ μακντοναλντς να τελειωνουμε????

Η το αλλο που μου προχθες με στομφο, οταν της ειπα οτι παλι μου ξυπνουσε τη νυχτα ο μικρος!!!! "Ααααααααα...μου παν γιατι ξυπναει!!! Επειδη ειναι νηστικος και δεν τον ταιζεις!!!!!"

Απορω πραγματικα πως μας θηλασε 10 μηνες....ωρες ωρες πιστευω οτι με δουλευει!!!! :lol:

manina
17-06-08, 08:26
Δεν του δινεις κατευθειαν χαμπουργκερ μακντοναλντς να τελειωνουμε????

.....καλό,να ησυχάζουμε κιόλας :lol:

manina
17-06-08, 08:34
Βέρα να κάνω μια άσχετη ερώτηση? σας θήλασε αποκλειστικά ή με συμπλήρωμα απο τηνν πρώτη στιγμή? δεν παίζει φυσικά κανέναν ρόλο (μόνο....κουτσομπολίστικο :wink: ) αλλά με κάθε γυναίκα στην ηλικία των μαμάδων μας που έχω μιλήσει και λέει οτι θήλασε,έβγαινε μετά απο συζήτηση οτι εννοείται πως έδινε μπιμπερό,απλά το έβαζε και στο στήθος για 5-6-10 πχ μήνες. Ισως βέβαια να έχω μιλήσει και με τις "λάθος" γυναίκες 8)

η μαμά μου μας θήλασε και τους 3,αλλά αφού γύρναγε μετά στη δουλειά,παίρναμε κανονικότατα μπιμπερό,θήλαστρα τότε φαντάζομαι θα ήταν επιστημονική φαντασία....οπότε εγώ μέχρι που έκανα τον γιό μου ήξερα οτι θήλασα 4 μήνες (και ήταν ουάου,αφού οι φίλες της πχ δεν είχαν θηλάσει καθόλου τα μωρά τους),όμως,τελικά έμαθα οτι μετά τους 2 μήνες που γύρισε στη δουλειά έπαιρνα συμπλήρωμα μέχρι να έρθει αναγκαστικά σταδιακά ο αποθηλασμός...τα ίδια και στον αδδελφό μου....στην αδεδλφή μου που δε γύρισε στη δουλειά,τη θήλασε χωρίς καθόλου ξένο γάλα 1 χρόνο :D και λέω τώρα,τί κρίμα,ήθελε να θηλάσει,και η άγνοια της εποχής/οι περιστάσεις δεν την άφησαν να το κάνει όσο θα ήθελε... :roll:

frene
17-06-08, 11:56
Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δεν θα πρέπει να μας κάνει εντύπωση που οι Γιαγιάδες/Παπούδες των μωρών μας είναι τόσο για τον πέοντα καβάλα (γαλλιστί) όσον αφορά τον μητρικό θηλασμό .

Μην ξεχνάμε ότι οι σημερινές γιαγιάδες ήταν νέες μαμάδες την δεκαετία του 70 και 80. Δηλαδή μιλάμε για την πιο ανεύθυνη γενιά γονέων απο γενέσεως σύμπαντος. Τι να λέμε για αυτά τα ατομάκια :

Δεν μας θηλάσανε γιατί τότε πρωτοβγήκαν μαζικά οι σκόνες και ψαρώσανε τα ζώα και τααααάχα δεν είχαν γάλα,
καπνίζανε σαν Μαλτέζοι λεμβούχοι δίπλα μας ,
μας πλακώνανε στις γκέρμπερ κρέμες λες και ζούσαμε στις άγονες στέπες της Μογγολίας ,
μας ταϊζανε τηγανιτές πατάτες τρείς φορές την ημέρα,
βάζανε ούζο στα ούλα μας άμα πόναγε το δόντι,
μας παίρναν καραμέλες και σοκολάτες από το φούρνο για να σκάσουμε,
οδοντόβουρτσα στο σπίτι μόνο όταν πηγαίναμε σε κανά γάμο,
μας βάζανε οβομαλτίνες στο γάλα μας,
Κρέας κάθε μέρα , όσπρια μόνο την μεγάλη εβδομάδα,
στο αυτοκίνητο καθόμαστα μπροστά και χωρίς ζώνη...

ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΒΡΕ ΟΥΣΤ!!!!!!! :wink: :wink:

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΟΙ ΗΡΩΙΔΕΣ.
ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΟΙ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΕΣ :lol:
Ποσο συμφωνω με αυτα που γραφεις........... :)

Απο περιεργεια,τι ειναι οι οβομαλτίνες; :?:

Eliza
17-06-08, 12:05
χιχιχιχι :lol: :lol: είσαι τόσο μικρή που δεν ξέρεις την οβομαλτίνη? :D
το ΗΕΜΟ το ξέρεις? Ε! κάτι τέτοιο :wink:

annastasia
17-06-08, 12:15

Χέμο εεεε;;;; :D
Αααααχχχ... δεν ξέρω αν ήταν ανθυγειινό (η μαμά μου για καλό μας το έπαιρνε) αλλά ήταν νόστιμο το άτιμοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!)
:lol: :lol:

daddycool
17-06-08, 13:05
Για υγειινή μας τή δίνανε (την Οβομαλτίνη που μετά μετονομάστηκε σε οβαλτίνη) , αλλά ήταν ΤΙΓΚΑ στη ζάχαρη..... το ΗΕΜΟ ήταν λιιιιγο καλύτερο , με την έννοια ότι είχε λιγότερη ζάχαρη....

Είναι τυχαίο που όταν είμασταν εμείς μικρά ΟΛΟΙ πίναν αυτές τις αηδίες και ήταν σε περίοπτη θέση στα ράφια , ενώ τώρα (ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ!!!) τα έχουν χωμένα σε κάτι ράφια κάτω-κάτω... Ευτυχώς αλλάζουν οι καιροί...

Αχ και να ήταν στην ίδια ανυποληψία και τα πατατάκια-γαριδάκια-τσιπς-φουντούνια που καταναλώνουν με το τσουβάλι τα παιδάκια σήμερα.!!!!

vera
17-06-08, 17:53
Manina μας θηλασε αποκλειστικα γιατι ειμασταν τοτε στη παλαια ποτε Σοβιετικη Ενωση και ηταν πολυ σημαντικος ο θηλασμος.......

Σκεψου οτι η θεια μου οταν γεννησε τον ξαδερφο μου, επαθε σοβαρη μαστιτιδα και χειρουργηθηκε .........της εφερναν μεσα στο χιονι καθε τοσες ωρες το μωρο για να το θηλαζει......... :shock:

pax
17-06-08, 20:43
- μη την ακους καλε την Ελενη,αυτη εχει καλο γαλα,το δικο σου δεν ειναι καλο!

Αυτό το κουφό με το "καλό γάλα" το έχω ακούσει κι εγώ και μάλιστα από μια που το μωρό της είχε πολύ καλή ανάπτυξη με αποκλειστικό θηλασμό, αλλά επειδή της είχε μπει η ιδέα ότι δεν είχε καλό γάλα του το έκοψε στους 4-5 μήνες και το έβγαζε με θήλαστρο, για να ξέρει πόσο πίνει το μωρό!!! Πράγμα που το θεωρώ εκτός των άλλων και αντιπαιδαγωγικό: αφού το βλέπεις να αναπτύσσεται σωστά, εμπιστεύσου ότι ξέρει τι κάνει.

frene
17-06-08, 21:01
Ειμαι 28...Πρωτη φορα την ακουω παντως!!!!!
Το χεμο το ξερω γιατι μονο με αυτο επινε η αδερφη(5 χρονια μικροτερη) μου γαλα σε καποια φαση...Θυμαμαι την μαμα μου που προσπαθουσε να της δωσει σκετο γαλα αλλά ματαια...

aglaia
17-06-08, 21:52
Αυτό το κουφό με το "καλό γάλα" το έχω ακούσει κι εγώ και μάλιστα από μια που το μωρό της είχε πολύ καλή ανάπτυξη με αποκλειστικό θηλασμό, αλλά επειδή της είχε μπει η ιδέα ότι δεν είχε καλό γάλα του το έκοψε στους 4-5 μήνες και το έβγαζε με θήλαστρο, για να ξέρει πόσο πίνει το μωρό!!!

Δηλαδή όταν το γάλα έβγαινε με το θήλαστρο ήταν καλό αλλά όταν το μωρό το έπινε κατευθείαν δεν ήταν καλό! Σκέφτονται αυτά που λένε; Ώρες ώρες εντυπωσιάζομαι με τη βλακεία...

pax
17-06-08, 22:28
Δηλαδή όταν το γάλα έβγαινε με το θήλαστρο ήταν καλό αλλά όταν το μωρό το έπινε κατευθείαν δεν ήταν καλό! Σκέφτονται αυτά που λένε; Ώρες ώρες εντυπωσιάζομαι με τη βλακεία...

Το πρόβλημά της ήταν ότι πίστευε πως αν δεν είχε τον πλήρη έλεγχο, δεν θα λειτουργούσε τίποτε. Αυτή η έλλειψη εμπιστοσύνης είναι δυστυχώς το πρόβλημα πολλών γονιών, και όχι μόνο όσον αφορά τον θηλασμό... Έχω ακούσει κι άλλες περιπτώσεις που διέκοψαν τον θηλασμό γιατί δεν άντεχαν να μην ξέρουν πόσο ακριβώς πίνει το παιδί τους.

Μαρία Κ.
17-06-08, 22:30

Το πρόβλημά της ήταν ότι πίστευε πως αν δεν είχε τον πλήρη έλεγχο, δεν θα λειτουργούσε τίποτε. Αυτή η έλλειψη εμπιστοσύνης είναι δυστυχώς το πρόβλημα πολλών γονιών, και όχι μόνο όσον αφορά τον θηλασμό... Έχω ακούσει κι άλλες περιπτώσεις που διέκοψαν τον θηλασμό γιατί δεν άντεχαν να μην ξέρουν πόσο ακριβώς πίνει το παιδί τους.

Δηλαδή με λίγα λόγια στην εποχή μας πρέπει και να βλέπουμε για να πειστούμε και να πληρώνουμε αυτό που τρώμε για να είμαστε ΟΚ ότι όλα πάνε καλά.. Εμπιστοσύνη στη φύση ΜΗΔΕΝ..!!! :?

aglaia
17-06-08, 22:39
Το πρόβλημά της ήταν ότι πίστευε πως αν δεν είχε τον πλήρη έλεγχο, δεν θα λειτουργούσε τίποτε.

Δυστυχώς ο θηλασμός δεν μπορεί να βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση... Δεν θεραπεύει ψυχολογικά προβλήματα....

annastasia
18-06-08, 15:39
Παραπληροφόρησης συνέχεια (αλλά ταυτόχρονα κλασσική περίπτωση "τα ξέρω λάθος αλλά δε θέλω να μάθω το σωστό")

Συνάδελφος που απέκτησε το δεύτερο παιδάκι του προ διμήνου και που η γυναίκα του σε αυτό το παιδάκι δοκιμάζει ΑΘ..
Εγώ: Κοιμάστε καλύτερα τώρα το βράδυ;;;
Εκείνος: Ε, κάπως καλύτερα. Ξέρεις, μερικές φορές κλαίει ο μικρός για φαγητό αλλά αν τον αφήσουμε λιγάκι σταματάει. Άμα μείνει και το στήθος της γυναίκας μου κάποιες ώρες χωρίς να θηλάσει προλαβαίνει να μαζέψει γάλα και έχει να φάει ο μικρός για να κοιμηθεί καλύτερα μετά. Αλλοιώς, κάθε μισή ώρα στο στήθος που να προλάβει να μαζέψει; Άδειο είναι, το μωρό πεινάει και γκρινιάζει!
Εγώ καπάκι λέω την ατάκα περι στήθους, ότι δεν αποθηκεύει μεγάλη ποσότητα γάλακτος, πως το γάλα παράγεται επι τόπου, ότι το τουμπάνιασμα στο στήθος είναι γάλα που κανονικά θα έπρεπε να έχει ταϊστεί και πως το στήθος σταδιακά θα προσαρμοστεί σε αυτά τα δεδομένα και θα παράγει λιγότερο γάλα, πως μετά δε θα τουμπανιάζει στις 3 ώρες για παράδειγμα αλλά στις 4 μετά στις 5 κοκ... και αυτό πιθανότατα δημιουργήσει πρόβλημα... παρόλα αυτά δεν είδα προθυμία.... Άστο καλό... κάθομαι και ασχολούμαι... αλλά δε θα αντέξω μελλοντική ατάκα του στυλ "κόπηκε το γάλα"!!!! :evil:

erica
18-06-08, 15:52
Αχ βρε Ανναστασία μου!
Χαρά στο κουράγιο σου....Κουράστηκα και μόνο που τα διάβασα! :lol: ....
Καλά κάνεις και τα λες πάντως....μέχρι το σημείο που αρχίζουν να σε κοιτάνε περίεργα φτάνω και εγώ, μετά το βουλώνω....γιατί ξέρω, οτι βρήκα τοίχο!

Το σπέρμα το έριξες....τωρα αν έπιασε, θα δείξει! Ελπίζω κάτι να του έμεινε!

annastasia
18-06-08, 16:10
Ήμουνα στο τσακ να κρατηθώ και να μη μιλήσω αλλά που δε μπορώ να κρατήσω και εγώ το στόμα μου... ξέρεις άμα δε μιλήσω κοκκινίζω σα να είμαι έτοιμη να σκάσω!!!! :lol: :lol:

eleni^^
18-06-08, 16:27
ομολογω πως ουτε εγω γνωριζα πως το γαλα παραγετε εκεινη την ωρα... :oops: :oops:

annastasia
18-06-08, 16:38
ομολογω πως ουτε εγω γνωριζα πως το γαλα παραγετε εκεινη την ωρα... :oops: :oops:

Ελένη μου :D

Κανείς δεν είναι παντογνώστης, μην τρελλαθούμε! :wink:
Αυτό που θέλω να τονίσω δεν είναι η άγνοια, μα η παντελής έλλειψη ενδιαφέροντος και αναζήτησης για την αλήθεια και το σωστό... :?

(Παρεπιπτόντως, το στήθος έχει αποθηκευτική δυνατότητα αλλά δεν είναι ουροδόχος κύστη να γεμίζει συνέχεια. Ένα "πλαδαρό" στήθος με την κατάλληλη διέγερση παράγει γάλα ατάκα και επιτόπου! :wink: )

felinidoc
18-06-08, 19:41
και εγώ, μετά το βουλώνω

Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις το βουλώνω από την αρχή! Τους λέω ότι στο parents είναι μια πολύ καλή σύμβουλος, η Αγλαΐα και εγώ από αυτήν μορφώθηκα! Ας μπούνε να μάθουν!
Με θαυμάζουν για το πως καταφέρνω και έχω γάλα ακόμα! :shock:

Οι γυναίκες που ενδιαφέρονταν πραγματικά με ρώτησαν και έμαθαν και θηλάζουν μια χαρά τα παιδιά τους. Αυτές που δεν θέλουν να μάθουν δεν θα μάθουν ότι και αν τους πεις...
Οπότε αν μπουν στην διαδικασία να το ψάξουν σημαίνει ότι κάτι άλλαξε και άρχισε μέσα τους να καλλιεργείται το ενδιαφέρον για θηλασμό...

bon-bon
18-06-08, 23:54
να μαι και εγω!

αλλη μια ιστορια με ατυχη καταληξη!:
μια φιλη μου γεννησε πριν απο 30 μερες. απο την αρχη ειχε καποια προβληματα μα το πιο σοβαρο ηταν οτι ειχε κανει πληγες στις θηλες με αποτελεσμα να πινει το μωρο αιμα! :? :(
ανοιξα τα βιβλια μου , την παρεπεμψα στο φορουμ , επαιρνα την ιδια απαντηση: τα εχω διαβασει, τα εχω σε φωτοτυπια δε χρειαζομαι κατι περισσοτερο!
το βουλωσα και εγω και δεν επεμεινα αλλο.
σημερα εμαθα οτι αφου επαθε μαστιτιδα στις 20 μερες το παιδι παρουσιασε ικτερο και μετα τη συμφωνη γνωμη γυναικολογου & παιδιατρου γνωματευτηκε οτι το γαλα της ανηκε σε ενα ποσοστο 2% που προκαλει ικτερο στο μωρο .... :?
τη δεσανε, της δωσανε χαπια και το μωρο πινει σημερα το γνωστο γαλα! :?

erica
19-06-08, 15:05
είναι κρίμα, αλλά εσύ έκανες ότι μπορούσες....

felinidoc, εγώ δεν το βουλώνω απο την αρχή μόνο και μόνο γιατί - πες με αφελή - πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει έστω και μία στις χίλιες περιπτώσεις που κάτι απο τα λόγια μου να τους κάνει κλίκ....και επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, :lol: :lol: , πάντα την κάνω την προσπάθεια....όταν βλέπω το ντουβάρι βέβαια, δεν συνεχίζω....

:lol: :lol: :lol:

sunsun
19-06-08, 18:04
Άκουσα ένα καλό χθες : Καλά, να θηλάζεις αλλά μη σε ξεβυζιάσει κιόλας !! :D

eleni^^
19-06-08, 18:23
μεταφραση ζητησες? :lol: :lol: :lol:

frene
19-06-08, 19:20
Άκουσα ένα καλό χθες : Καλά, να θηλάζεις αλλά μη σε ξεβυζιάσει κιόλας !! :D

:shock: :shock: :shock:

karfori's baby
19-06-08, 20:43
:shock: :shock:
Ήμαρτον Κύριε!!! (κανα εικονίδιο που να σταυροκοπιέται δεν έχουμε :?: )

eleni^^
22-06-08, 14:35
Διαβασαμε:
Αφηστε κοριτσια...τωρα τα διαβασα και ντρεπομαι για τον εαυτο μου...Ναι ο τύπος ειναι γιατρος και για κακη μου τυχη υπηρξε και δικος μου γιατρος... Embarassed

Το τι εχω ακουσει απο τον ανθρωπο αυτο για το θηλασμο θα μπορουσα να γραψω βιβλιο...

Μερικα μονο απο οσα ακουσα και θυμαμαι...

Πρωτη μερα μετα τη γεννα " Αφου δεν κατεβασες γαλα ακομη δεν θα κατεβασεις ποτέ"

Δευτερη μερα και αφου ειχα πρωτόγαλα ερχεται μου παταει το στηθος με το χερι και λεει δειχνοντας το πρωτογαλα "αααα... το γαλα σου ειναι παρα πολυ αραιό να παρεις χαπια να το κοψεις γιατι δεν θα χορταινει το μωρο σου με τοσο αραιο γαλα..."

Τριτη μερα με πετυχαινει να θηλαζω "οσο και να επιμενεις τοσο μεγαλο μωρο αποκλειεται να χορταινει απο το στηθος δωσε κατευθειαν ξενο να μην ταλαιπωρεισαι..."

Παω μετα απο 2 μηνες στο ιατρειο του και μου λεει με γουρλωμενα ματια "ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ?" (Τη ρουφιανα...τοσα της ειπα κι αυτη εκει... Very Happy )

Και το κορυφαιο...ειχα ενα πρηξιμο στο στηθος (τελικα ηταν ινοαδενωμα) και του λεω " παρατηρησα οτι το παθαινω καθε Δευτερα και τι μου λεει ο Δρ? "Φαινεται εκεινη τη μερα ερχεται το γαλα σου..." (Απο πού καλε? Απο το φορτηγο της ΦΑΓΕ? Shocked )

Επισης..." Κανονικα 9 μηνες το πολυ πρεπει να θηλαζει η γυναικα...μετα κανει κακο στον εαυτο της δεν καταλαβαινεις?"

Α και στη δευτερη εγκυμοσυνη μου..."μην το ανακοινωσετε ακομα γιατι θηλαζεις και δεν ξερουμε αν θα μπορεσει να κρατηθει το εμβρυο...μπορει να αποβαλλεις "

Δεν ξερω απο τι το επαθε...μαλλον η μαμα του δεν τον θηλασε ποτέ και το εχει απωθημενο... Very Happy

Τον εχω παρατησει φυσικα αλλα πολυ αργα... και για αλλο λόγο... Embarassed

frene
22-06-08, 15:45
xaxaxaxaxaxaxaxaaxaaaaa :lol:
Εκανες την μεταφορα,μπραβοοο!!!!!!!!! :lol:

eleni^^
22-06-08, 17:09
;)

ΡΕΑ
23-06-08, 12:07
Ο γιος μου είναι περίπου 4 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Τι έχω ακούσει δε λέγεται (σημειωτέον τον μεγάλο μου γιο τον θήλασα 13 μήνες, δεν είμαι πρωτάρα και το ξέρουν). Ακούστε: 1. Ακόμα τον θηλάζεις; Για πόσο ακόμη, έχει περάσει τους 3 μήνες, δεν πιστεύω να τον θηλάζεις πέρα από το εξάμηνο, θα μεγαλώσει και θα σου τραβάει την μπλούζα μπροστά σε κόσμο. Ρεζίλι θα γίνεις. 2. Δώσε του μπουκάλι, πως θα ξέρεις ότι χόρτασε ( το μωρό μου σε ηλικία 3 μηνών ζύγιζε 6.600 κιλά) και τι θα κάνεις όταν είσαι έξω, δεν ντρέπεσαι να τον θηλάζεις και να σε κοιτάνε; 3. Αν επιμένεις να θηλάζεις πάρε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο, το βράδυ τι θα κάνεις θα είσαι με το στήθος έξω; δώστου μπουκάλι να κοιμάται, θα ξέρεις και πόσο τρώει. 4. Δεν θα ξεκολλάει από πάνω σου θα είναι συνέχεια προσκολλημένος (αυτό το λένε επειδή ο μεγάλος δεν καθόταν χωρίς εμένα, από βρέφος έκλαιγε πολύ και μεγαλώνοντας δεν ήθελε να φεύγω, ακόμη και τώρα θέλει να είμαστε μαζί, να ξέρει ότι θα είμαι εκεί γύρω ή ότι θα γυρίσω σύντομα. Κάθεται π.χ. στη γιαγιά του αλλά με ψάχνει και ιδίως τα βράδια). 5. Αν τον θηλάζεις θα μάθει να κοιμάται αγκαλιά ή στο κρεββάτι σου και δεν θα μπορείς να του το κόψεις. Και το κορυφαίο: Πω Πω, σαν.... μαλτέζα αγελάδα είσαι :!: :!: :shock:

erica
23-06-08, 12:25
Και το κορυφαίο: Πω Πω, σαν.... μαλτέζα αγελάδα είσαι :!: :!: :shock:

Δυστυχώς δεν έχω στο σπίτι nova για να πιάνω national geographic, να γνωριστούμε και απο κοντά!.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Πόσο κολλημένος, κομπλεξικός και τελικά γραφικός μπορεί να είναι κανείς για να κάνει τέτοιο σχόλιο? :shock: :shock: :shock:

ΡΕΑ
23-06-08, 12:41
Ούτε κι εγώ έχω nova αλλά δεν πειράζει,εμφανίζομαι και στο ΣΚΑΪ, είμαι η αγελαδίτσα με την..... μαύρη κηλίδα στη μουρίτσα. :P :P :P Η πλάκα είναι ότι στην αρχή, όταν ήμουν έγκυος στον πρώτο μου γιο κάποιοι από αυτούς έλεγαν ότι όλες οι γυναίκες πρέπει να θηλάζουν και ότι έχουν γάλα. Στην πορεία βέβαια όταν οι κόρες /νύφες/ανιψιές κλπ δεν θήλασαν άλλαξαν τροπάρι άρχισαν η καημένη δεν είχε γάλα κλπ, κλπ. Τέλος πάντων όπως λέει και ο παιδίατρός μου..... αν ήταν η ζήλια ψώρα..... :twisted:

eleni^^
23-06-08, 13:15
η μαλτεζα αγελαδα εχει καποια διαφορα?
κ ειμαι χτες σε μια παρεα κ ακουω το εξης πετυχημενο :
-θηλαζεις ε?και ξερεις οτι το μητρικο γαλα δεν ειναι επαρκη ποτε κ γιαυτο τα παιδακια που θηλαζουν συνηθως ειναι αδυνατα?
ΧΑΑΑΑΧΑΧΧΑχαχαΧΑΑΧΧΑαχχαχαΑΧΧΑΧΑχα
αν της δειξω την κορη μου που ειναι 7530 κ τοοοσα αλλα παιδακια τι θα πει?

-και σιγα μη θηλαζω εγω να παει το βυζι μου στι πατωμα,τοσα καλα γαλατα εχουν βγει..κ αυτο που λενε για τα αντισωματα ειναι βλακειες!
δε ξερω αν υπονοουσε πως εχω πεσμενο βυζι αλλα οτι γελασα γελασα..οσο για τα αντισωματα τι να πεις..σε καλο να της βγει :)

pizizi
23-06-08, 14:09
η μαια στην κλινικη που γεννησα, οταν εφευγα μου ειπε να προσεχω τι τρωω, οχι πολλα κρεμμυδια και σκορδα γιατι θα μυριζει το γαλα, και αν φαω πατζαρια, να προσεξω γιατι το μωρο θα κανει κοκκινα τσισα, και να μην φοβηθω!!!!
και ειναι και μαια!!

angela_kgr
23-06-08, 14:23
και εμένα μου το είπαν για το σκόρδο και τα κρεμμύδια.... και φυσικά τότε τους πίστεψα :lol:

erica
23-06-08, 14:30
το σκόρδο, όντως δίνει ιδιαίτερη γεύση στο μητρικό γάλα, αλλά συνήθως το προτιμούν τα μωρα! :shock: :D

Έτσι έχω διαβάσει!

ΡΕΑ
23-06-08, 15:08
Και εμένα μου είπαν να μην τρώω κρεμμύδια, σκόρδα, καυτερά, όσπρια, τουρσιά, μπρόκολο, λάχανο γιατί αλλάζει η γεύση του γάλακτος και δεν θα αρέσει στο μωρό και επίσης με τα όσπρια μπορεί να έχει αέρια. Ο παιδίατρος όμως μου είπε να τρώω κανονικά λίγο απ' όλα και ένα ένα (π.χ. όχι πολλά όσπρια μαζί με μπρόκολο ή λάχανο τουρσί ) ώστε από τις αντιδράσεις του μπέμπη να μπορώ να καταλάβω αν κάτι τον ενόχλησε. Ως τώρα όλα καλά, δεν έχει πρόβλημα.
Όσον αφορά την μαλτέζα αγελάδα eleni ^^ εγώ δεν ξέρω τι είδους είναι και αν διαφέρει από τις άλλες αλλά μια γνωστή μου που ήταν μαζί μου είπε με κάθε επιφύλαξη ότι πρέπει να την χρησιμοποιούν κυρίως για την παραγωγή γάλακτος :D

starlight
23-06-08, 15:18
Μαλτέζα αγελάδα???
Καλό!

Άκουσα κι άλλο χτες σε παιδικό πάρτυ:

'Θα κόψω το θηλασμό για να βγαίνω γιατί δεν θέλω να θηλάζω έξω...
Δεν θέλω να δίνω δικαίωμα... Κατάλαβες?'
:?:

-Αν πω ότι κατάλαβα... θα πω ψέματα!!-

manina
23-06-08, 19:25
συνεχίζω να γελάω με όλα.... :lol:

...εμείς πάντως το σάββατο που πήγαμε θάλασσα θηλάσαμε όμορφα και ωραία κάτω απο την ομπρέλα... :wink: μαλτέζα αγελάδα? είναι όμορφες αυτές? :lol:

Μαρία Κ.
23-06-08, 22:25
Όσον αφορά την μαλτέζα αγελάδα eleni ^^ εγώ δεν ξέρω τι είδους είναι και αν διαφέρει από τις άλλες αλλά μια γνωστή μου που ήταν μαζί μου είπε με κάθε επιφύλαξη ότι πρέπει να την χρησιμοποιούν κυρίως για την παραγωγή γάλακτος :D

:lol: :lol: :lol: :lol:
Ρέα πάρτην τηλέφωνο να της πεις ότι είναι και άσχετη. ΜΑΛΤΕΖΑ ΚΑΤΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ, όχι αγελάδα!

evi_mik
23-06-08, 23:09
μαλτέζα αγελάδα είσαι
Εμένα αυτό μου το είπε η γιαγιά μου όταν μια στιγμή με είδε να βγάζω γάλα με το θήλαστρο!! :D
Εγώ μου λέει τα παιδιά μου τα θήλασα 2χρόνια το καθένα (4 τον αριθμό) και εμείς δεν είχαμε απ'αυτά....
Όποτε το παιδί γκρίνιαζε το 'βαζα στο στήθος!!!!![/quote]

ΡΕΑ
24-06-08, 13:13
Κατσίκα λοιπόν :lol: :lol: Χθες είχαμε πάει κάπου με τον μπέμπη,άρχισε να πεινάει οπότε ξεκίνησα να τον θηλάζω και μία κυρία μεγάλης ηλικίας μας παρατηρούσε, σε κάποια φάση όταν τον σήκωσα να ρευτεί μου λέει: Βλέπω ότι τον θηλάζεις, εμείς του μωρού του δίνουμε μπουκάλι γιατί η μαμά του δεν είχε καλό γάλα, ήταν αραιό και "κομμένο" :!: :!: , εσύ πρέπει να έχεις πολύ παχύ γάλα, κοίτα μαγουλάκια που έχει (θρεφτάρι το έχω κάνει το αστεράκι μου), πρόσεχε όμως γιατί δεν κρατάει πολύ :shock: :shock:

bizoudaki
24-06-08, 13:44
Κοριτσια οσο αφορα τα σκορδα, κρεμμυδια κτλ φυσικα και παιρνανε στο γαλα και αν ειναι μερακλης το μωρο τρελλαινεται :P

Η δικια μου κατι παθαινει με το σκορδο και δεν ξεκολλαει απο πανω μου αν φαω κανα τζατζικι :P

frene
24-06-08, 20:13
Κοριτσια μια που λεμε για γευσεις του γαλακτος,χθες βραδυ εφαγα καρπουζι πρωτη φορα φετος,και νομιζω οτι σημερα το γαλα μυριζε καρπουζι!!! :shock: :shock: :shock:
Λετε????? :shock: :lol:

Μαρία Κ.
24-06-08, 22:29
πρόσεχε όμως γιατί δεν κρατάει πολύ :shock: :shock:

πες ότι το παστεριώνεις πολλές φορές όποτε λήγει, σαν τις βιομηχανίες που μας πουλάνε το φρέσκο...!!!!!

eleni^^
01-07-08, 12:50
"εφοσον εισαι τοσο ξεροκεφαλη κ δε θες να δωσεις στο παιδι νερο που ειναι καλοκαιρι τουλαχιστον να πινεις πολυ κρυο νερο για να δροσερευει το γαλα σου να μη διψαει το παιδι" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
01-07-08, 12:57
χθες... είμαι σε ένα κατάστημα και με καθυστερούν τραγικά...

- θα αργήσουμε πολύ... πρέπει να πάω σπιτι να θηλάσω το μωρό μου!

- άχου... πόσο είναι;;;

- 12,5 μηνών!

- :shock: ... και θηλάζεις ακόμη ε;;;;;

- Ναι!!

- ε, δεν του δίνουν συμπλήρωμα μέχρι να φτάσεις;;;

- όχι! δεν έχει πάρει καθόλου ξένο!

- :shock:

- ...

- :shock: ... δηλαδή έχεις γάλα;;;;;;;

ε, εκεί μου ήρθε να της πω... "όχι... τώρα το καλοκαίρι, γυρνάει αυτόματα σε γρανίτα!!!! " :lol: :lol: :lol: :lol: ε, μα πιά!!

eleni^^
01-07-08, 12:58
τι γευση? :P :P :P

nen
01-07-08, 12:59
xaxaxaxaxaxaxaxaxa :D :D :D :D :D :D

frene
01-07-08, 15:54
Εγω παντως εχω καταλαβει οτι το 99% του κοσμου πιστευει οτι το γαλα καποια στιγμη κοβεται μαχαιρι.... :shock: :shock:

annastasia
01-07-08, 16:29
Πήγαμε λοιπόν και εμείς χθες να δούμε ένα μωράκι στο μαιευτήριο... το είχα αποφασίσει από το σπίτι πως όοοοοοσα παράλογα και να άκουγα δε θα συμμετείχα μιας και η συγκεκριμένη μαμά είναι εκ φύσεως ξερόλας οπότε... τσάμπα το σάλιο μου...

Μπαίνω στο δωμάτιο για να "δω το μωρό". Πέτυχα τη μαμά την ώρα που θα έβγαζε το στήθος έξω να "θηλάσει"... μου λέει "ξέρεις δεν έχω γάλα ακόμα αλλά ο γιατρός μου, μου είπε πως έστω και αυτό το πρώτο να της το δίνω..." λέω και εγώ από μέσα μου "σε καλό δρόμο είμαστε". Τη βλέπω λοιπόν να "ζουπάει" το στήθος της να βγει έξω το πρωτόγαλα (πριν ακόμα βάλει το παιδί στη θέση θηλασμού)... όταν προφανώς είδε σταγόνα να βγαίνει βάζει το παιδάκι... και χωρίς υπερβολή 1, 2, 3, 4, 5 δευτερόλεπτα και βλέπω να το βγάζει... σκέφτομαι "δε θα έπιασε καλά" αλλά όοοοοχι, αυτός ήταν ο θηλασμός της :shock: :shock:
Έπειτα, ακολούθησε η γνώριμη σκηνή με το "συμπλήρωμα" που φέρνουν μέσα στο πυρεξ και το "στούμπωμα" μέχρις εσχάτων!
"Το μεσημέρι που είχα γάλα μια χαρά χόρτασε στο στήθος μου, τώρα όμως δεν πρόλαβε να μαζέψει και δε θα χορτάσει και να, είδες με τι λαιμαργία το πίνει που της το δίνω;;; Μέχρι να μου κατέβει κανονικά πρέπει να του δίνουμε συμπλήρωμα για να μη μένει νηστικό!!" (και αν κατέβει χωρίς ερέθισμα σφύρα μου) Προηγουμένως βεβαίως είχε ειπωθεί ότι ακόμα ΔΕΝ έχει γάλα, το μεσημέρι όμως είχε... :roll: :? "Το καλό είναι πως δεν έχουν πληγωθεί οι θηλές μου" (όχι πως είναι απαραίτητο να πληγωθούν βέβαια, αλλά αν πρακτικά δεν το βάζεις και στο στήθος ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση!!!)

Και το άλλο το κουλό που με εξαγρίωσε... είχαν βάλει στο μωρό μια χαρτοπετσέτα στο λαιμάκι για να "μην λερώσει το νυχτικάκι του" (λες και θα το πλύνουν αυτοί) και όπως το έβαλαν να ρευτεί η μικρή "έφαγε" χαρτοπετσέτα... λέει μια κυρία στο δωμάτιο "έχει τη χαρτοπετσέτα στο στόμα της" και απαντά η μαμά το εξής αμίμητο "ε, καλά; Τι θα πάθει; Τίποτα δεν παθαίνει!!!!!" :shock: :shock: :x
Πρέπει επειγόντως κάποιος να τους μιλήσει για την αποστείρωση!!!

Μετά ήμουνα για υπογλώσσια... ακόμα έχω στο μυαλό μου το βρεφάκι με το μπουκωμένο στο στόμα του μπιμπερό που αυτό ΔΕΝ ήθελε από κάποια στιγμή και μετά... :(

katerina24
01-07-08, 16:36
Πήγαμε λοιπόν και εμείς χθες να δούμε ένα μωράκι στο μαιευτήριο... το είχα αποφασίσει από το σπίτι πως όοοοοοσα παράλογα και να άκουγα δε θα συμμετείχα μιας και η συγκεκριμένη μαμά είναι εκ φύσεως ξερόλας οπότε... τσάμπα το σάλιο μου...

Μπαίνω στο δωμάτιο για να "δω το μωρό". Πέτυχα τη μαμά την ώρα που θα έβγαζε το στήθος έξω να "θηλάσει"... μου λέει "ξέρεις δεν έχω γάλα ακόμα αλλά ο γιατρός μου, μου είπε πως έστω και αυτό το πρώτο να της το δίνω..." λέω και εγώ από μέσα μου "σε καλό δρόμο είμαστε". Τη βλέπω λοιπόν να "ζουπάει" το στήθος της να βγει έξω το πρωτόγαλα (πριν ακόμα βάλει το παιδί στη θέση θηλασμού)... όταν προφανώς είδε σταγόνα να βγαίνει βάζει το παιδάκι... και χωρίς υπερβολή 1, 2, 3, 4, 5 δευτερόλεπτα και βλέπω να το βγάζει... σκέφτομαι "δε θα έπιασε καλά" αλλά όοοοοχι, αυτός ήταν ο θηλασμός της :shock: :shock:
Έπειτα, ακολούθησε η γνώριμη σκηνή με το "συμπλήρωμα" που φέρνουν μέσα στο πυρεξ και το "στούμπωμα" μέχρις εσχάτων!
"Το μεσημέρι που είχα γάλα μια χαρά χόρτασε στο στήθος μου, τώρα όμως δεν πρόλαβε να μαζέψει και δε θα χορτάσει και να, είδες με τι λαιμαργία το πίνει που της το δίνω;;; Μέχρι να μου κατέβει κανονικά πρέπει να του δίνουμε συμπλήρωμα για να μη μένει νηστικό!!" (και αν κατέβει χωρίς ερέθισμα σφύρα μου) Προηγουμένως βεβαίως είχε ειπωθεί ότι ακόμα ΔΕΝ έχει γάλα, το μεσημέρι όμως είχε... :roll: :? "Το καλό είναι πως δεν έχουν πληγωθεί οι θηλές μου" (όχι πως είναι απαραίτητο να πληγωθούν βέβαια, αλλά αν πρακτικά δεν το βάζεις και στο στήθος ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση!!!)

Και το άλλο το κουλό που με εξαγρίωσε... είχαν βάλει στο μωρό μια χαρτοπετσέτα στο λαιμάκι για να "μην λερώσει το νυχτικάκι του" (λες και θα το πλύνουν αυτοί) και όπως το έβαλαν να ρευτεί η μικρή "έφαγε" χαρτοπετσέτα... λέει μια κυρία στο δωμάτιο "έχει τη χαρτοπετσέτα στο στόμα της" και απαντά η μαμά το εξής αμίμητο "ε, καλά; Τι θα πάθει; Τίποτα δεν παθαίνει!!!!!" :shock: :shock: :x
Πρέπει επειγόντως κάποιος να τους μιλήσει για την αποστείρωση!!!

Μετά ήμουνα για υπογλώσσια... ακόμα έχω στο μυαλό μου το βρεφάκι με το μπουκωμένο στο στόμα του μπιμπερό που αυτό ΔΕΝ ήθελε από κάποια στιγμή και μετά... :(
http://dl.glitter-graphics.net/pub/355/355381dzeh6c8juk.gifhttp://dl.glitter-graphics.net/pub/355/355381dzeh6c8juk.gifhttp://dl.glitter-graphics.net/pub/355/355381dzeh6c8juk.gif

bon-bon
01-07-08, 19:39
τι να της πεις? φαντασου τι εχει να γινει σπιτι. :?

το πρωτο της ηταν και το επαιζε τοσο ανετη :shock: μπραβο! :?

kitty4
01-07-08, 22:32
Για όνομα του Θεού...κρίμα το μωράκι!

eleni^^
01-07-08, 22:41
τι να πεις..αναλογη περιπτωση ειχα γραψει την προηγουμενη βδομαδα κ εγω..απλα εμεις ειχαμε τη μαμα της κοπελας να επιμενει..σημερα μου ειπε μια "στο δευτερο παιδι δεν ειχα γαλα" μα εινα δυνατον κυρα μου?το πρωτο να το θηλασες 10 μηνες κ στο δευτερο να μην εχεις?τι εκανε το πρωτο δλδ ?σε ξεζουμησε????????

annastasia
01-07-08, 23:56
τι εκανε το πρωτο δλδ ?σε ξεζουμησε????????

Τσ τσ τσ... φαταούλας το πρώτο... σα δε ντρέπεται!!! :lol: :lol: :lol:

xrysalis
02-07-08, 10:52
εμμμμ! ο παλιός είναι αλλιώς!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nen
02-07-08, 10:55

κι ο νεος ειναι νηστικος!!!!

annastasia
02-07-08, 11:49

κι ο νεος ειναι νηστικος!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

ateli
02-07-08, 12:14
Καλα κοριτισια!!!! Αν ειναι ποτε δυνατον!!! Απορω πως κρατηθηκες!!!!

Elenia
02-07-08, 14:20
Πήγα σήμερα την μικρή στην παιδίατρο για εμβόλιο. Η παιδίατρος μας είναι υπέρμαχος του θηλασμού σε τέτοιο σημείο που μου είπε ότι όταν έρθει ο καιρός θα φτιάχνουμε κρέμες με το γάλα σου… (πρωτοφανές για γιατρό!!).
Οσον αφορά τον θηλασμό είναι μου λέει γενικό το κακό και δεν βλέπει καλυτέρευση. Εντάξει οι γαλακτοβιομηχανίες κάνουν την δουλειά τους, αλλά δεν θέλουν και οι ίδιες οι γυναίκες. Ακούει πράγματα τύπου, αν θηλάουν το παιδί τους μέχρι ενός έτους νιώθουν ότι κάνουνε κάτι ανώμαλο :shock: :shock: και άλλα τέτοια…
Με τέτοιες %$%&^ες πώς να μην βρουν την ευκαιρία και οι γιατροί που τα πιάνουνε…
Είμαστε απαράδεκτες εμείς οι γυναίκες (και εντάξει να ακούς τις κοτσάνες από άντρα αλλά από γυναίκα και δη ΜΑΝΑ…) τι να πω. Κρίμα τον πολιτισμό που κάποτε είχαμε…

ΖΩΓΡΕΩΡΓΙΟΥ
02-07-08, 15:11
Εμένα η πεθερά μου μου έχει πρήξει τα βαρίδια ΧΡΟΟΟΟΝΙΑ τωρα, για το πόσο ωραίο και παχύ γάλα είχε, όταν γέννησε την γυναίκα μου, αλλά "δυστυχώς" της κόπηκε σε λίγες μέρες από την στενοχώρια της διότι μπλα μπλα μπλα μπλα , αλλά δεν πειράζει γιατί τελικά ταίσε την γυναίκα μου με ...εβαπορέ(!!!!!!) επειδή έτσι της είπε ο γιατρός της(!!!!)

Μετά μου ξαναπρήζει τα βαρίδια για το πόσο παχύ ήτανε το γάλα της (μα τι φετιχ και αυτό θεέ μου!!) για να ξανακαταλήξει για άλλη μια φορά στην προφανή (λόγο πάχους φαντάζομαι) ανωτερότητα του εβαπορέ.

Ευτυχώς που η γυναίκα μου δεν της έμοιασε και το παιδάκι μας πίνει μητρικό γαλατάκι και όχι εβαποράκι....

Και να φανταστείτε ότι η πεθερά μου είναι ένας άνθρωπος-μάλαμα , απλά τραγικά απληροφόρητη , όσον αφορά το συμφέρον ενός βρέφους . Η μητέρα μου , μια από τα ίδια και αυτή , με σκόνες μεγάλωσα...

Το πως επιβίωσε η γενιά μας είναι θαύμα τελικά :lol: :lol:

Πολύ σκληρή παρατήρηση για μία γυναίκα που δεν είχε τις ευκολίες που έχουμε τώρα. Το χαρακτηρισμό σου "τραγικά απληροφόρητη, όσον αφορά το συμφέρον του παιδιού" πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Από αυτά που διαβάζω στο forum να ανησυχείς για το πώς θα επιβιώσουν τα δικά μας παιδιά.

Φιλικά

Ζωγρεωργίου

daddycool
02-07-08, 15:24
Εμένα η πεθερά μου μου έχει πρήξει τα βαρίδια ΧΡΟΟΟΟΝΙΑ τωρα, για το πόσο ωραίο και παχύ γάλα είχε, όταν γέννησε την γυναίκα μου, αλλά "δυστυχώς" της κόπηκε σε λίγες μέρες από την στενοχώρια της διότι μπλα μπλα μπλα μπλα , αλλά δεν πειράζει γιατί τελικά ταίσε την γυναίκα μου με ...εβαπορέ(!!!!!!) επειδή έτσι της είπε ο γιατρός της(!!!!)

Μετά μου ξαναπρήζει τα βαρίδια για το πόσο παχύ ήτανε το γάλα της (μα τι φετιχ και αυτό θεέ μου!!) για να ξανακαταλήξει για άλλη μια φορά στην προφανή (λόγο πάχους φαντάζομαι) ανωτερότητα του εβαπορέ.

Ευτυχώς που η γυναίκα μου δεν της έμοιασε και το παιδάκι μας πίνει μητρικό γαλατάκι και όχι εβαποράκι....

Και να φανταστείτε ότι η πεθερά μου είναι ένας άνθρωπος-μάλαμα , απλά τραγικά απληροφόρητη , όσον αφορά το συμφέρον ενός βρέφους . Η μητέρα μου , μια από τα ίδια και αυτή , με σκόνες μεγάλωσα...

Το πως επιβίωσε η γενιά μας είναι θαύμα τελικά :lol: :lol:

Πολύ σκληρή παρατήρηση για μία γυναίκα που δεν είχε τις ευκολίες που έχουμε τώρα. Το χαρακτηρισμό σου "τραγικά απληροφόρητη, όσον αφορά το συμφέρον του παιδιού" πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Από αυτά που διαβάζω στο forum να ανησυχείς για το πώς θα επιβιώσουν τα δικά μας παιδιά.

Φιλικά

Ζωγρεωργίου

DISCLAIMER : Παιδιά, η "Ζώγρι" είναι κολλητή μου στην "πραγματική ζωή" και της αρέσει να με τσιγκλαει!! Μην ψαρώνετε !!!

Το "τραγικά απληροφόρητη όσον αφορά το συμφέρον του παιδιού" πήγαινε στο ότι τάϊσε με εβαπορέ ένα βρέφος λίγων ημερών!!!

Το ότι δεν είχαν ευκολίες δεν είναι ελαφρυντικό. Μας υπεραγαπούσαν και μας υπεραγαπάνε , αλλά κάναν τραγικά λάθη.

Και οι γιαγιάδες μας δεν είχαν ευκολίες αλλά θηλάσαν τους γονείς μας 2-3 χρόνια. Οι σημερινές πληροφορημένες μαμάδες επίσης θηλάζουν τα μωρά τους. Η γενιά των γονιών μας , έπεσε στην παγίδα του μοντερνισμού και της ευκολίας και μας φόρτωσε με τόνους σκατολοϊδια , ζαχαρόκρεμες, συντηρητικά και σκόνες.....

ΖΩΓΡΕΩΡΓΙΟΥ
02-07-08, 16:00
Το ότι είμαι κολλητή σου daddycool στην "πραγματική ζωή" δε σημαίνει ότι κάποιες φορές πάω να σε ψαρώσω.

Αυτά που έγραψα τα εννοώ. Μπορεί να θεωρούμε ότι οι μανάδες μας ήταν απληροφόρητες αλλά η ζώη έχει δείξει ότι κάποιες φορές κάνουμε σχεδόν τα ίδια πράγματα με αυτά που έκαναν οι γονείς μας.

Το ότι βέβαια εσύ δε θήλασες και ήπιες γάλα σκόνη εξηγεί πάρα πολλά πράγματα από το χαρακτήρα σου 8) 8) 8)

Σοβαρά τώρα, καλό είναι να κλείνουμε τα αυτιά μας σε κάποια πράγματα που είναι εξωπραγματικά και να ακολουθούμε το ένστικτό μας. Άλλωστε όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας.

daddycool
02-07-08, 16:10
Το ότι είμαι κολλητή σου daddycool στην "πραγματική ζωή" δε σημαίνει ότι κάποιες φορές πάω να σε ψαρώσω.

Αυτά που έγραψα τα εννοώ. Μπορεί να θεωρούμε ότι οι μανάδες μας ήταν απληροφόρητες αλλά η ζώη έχει δείξει ότι κάποιες φορές κάνουμε σχεδόν τα ίδια πράγματα με αυτά που έκαναν οι γονείς μας.

Το ότι βέβαια εσύ δε θήλασες και ήπιες γάλα σκόνη εξηγεί πάρα πολλά πράγματα από το χαρακτήρα σου 8) 8) 8)

Σοβαρά τώρα, καλό είναι να κλείνουμε τα αυτιά μας σε κάποια πράγματα που είναι εξωπραγματικά και να ακολουθούμε το ένστικτό μας. Άλλωστε όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας.

Μα τι λές τώρα, είναι φυσιολογικό , ένα νεογέννητο να πίνει εβαπορέ ??
Είναι φυσιολογικό να θεωρείται το "πάχος" του γάλατος κριτήριο ποιότητος? Είναι φυσιολογικό να ταϊζεται ένα βρέφος με φρουτόκρεμα σκόνη??

Μάλλον η γενιά των γονιών μας ήταν εξωπραγματικοί και όχι εμείς!!!

aglaia
02-07-08, 16:21
Πήγα σήμερα την μικρή στην παιδίατρο για εμβόλιο. Η παιδίατρος μας είναι υπέρμαχος του θηλασμού σε τέτοιο σημείο που μου είπε ότι όταν έρθει ο καιρός θα φτιάχνουμε κρέμες με το γάλα σου… (πρωτοφανές για γιατρό!!).
Να τον βάλεις να αντλήσει ο ίδιος και να μαγειρεύει με το γάλα του! :wink:
Πολύ ενθουσιασμένο τον βλέπω! :roll:

Οσον αφορά τον θηλασμό είναι μου λέει γενικό το κακό και δεν βλέπει καλυτέρευση. Εντάξει οι γαλακτοβιομηχανίες κάνουν την δουλειά τους, αλλά δεν θέλουν και οι ίδιες οι γυναίκες. Ακούει πράγματα τύπου, αν θηλάουν το παιδί τους μέχρι ενός έτους νιώθουν ότι κάνουνε κάτι ανώμαλο :shock: :shock: και άλλα τέτοια…

Φυσικά και νιώθουν ότι κάνουν κάτι ανώμαλο όταν δεν το έχουν δει να συμβαίνει ποτέ στη ζωή τους. Δεν θέλουν να είναι η μύγα μέσα στο γάλα, δεν θέλουν να είναι η εξαίρεση στον κανόνα...

Είναι πολύ εύκολο να υπονομεύουνε το θηλασμό για 50 χρόνια και μετά να βγαίνουνε και να λένε ότι φταίνε οι γυναίκες που δεν το θέλουνε. Δεν είναι προσωπική η άποψη των γυναικών, είναι κοινωνική παθολογία που τη δημιούργησαν οι ίδιοι οι γιατροί.

Ακόμη και τα ζώα δεν καταφέρνουν να θηλάσουν αν δεν το έχουν δει ποτέ. Τα περισσότερα πρωτεύονται θηλαστικά σε ζωολογικούς κήπους δεν καταφέρνουν να θηλάσουν τα μωρά τους και τα μωρά μεγαλώνουν με ξένο γάλα.... Και αυτά τα πρωτεύοντα δεν έχουν την πεθερά, τη θεία, το γείτονα και το γιατρό να τους υπονομεύουν συνεχώς...

Με τέτοιες %$%&^ες πώς να μην βρουν την ευκαιρία και οι γιατροί που τα πιάνουνε…

Καλός ο ενθουσιασμός του γιατρού σου αλλά η αυτοκριτική (όχι η προσωπική αλλά του κλάδου...) θα τον βοηθήσει περισσότερο στο να καταλάβει γιατί τόσο πολλές γυναίκες δεν θέλουν να θηλάσουν. Σκοπός του είναι να μπορεί να βοηθήσει τις μητέρες που επιθυμούν να θηλάσουν. Δεν μπορεί να αλλάξει σε 5 χρόνια τις κοινωνικές συνθήκες που δημιουργήθηκαν σε 5 δεκαετίες. Μπορεί όμως να αυξήσει την κατανόηση που δείχνει και σίγουρα θα δει βελτίωση... :wink:

Είμαστε απαράδεκτες εμείς οι γυναίκες (και εντάξει να ακούς τις κοτσάνες από άντρα αλλά από γυναίκα και δη ΜΑΝΑ…) τι να πω. Κρίμα τον πολιτισμό που κάποτε είχαμε…

Μην ξεχνάς ότι τις κοτσάνες οι γιατροί τις αναπαράγουν εδώ και πολλά χρόνια, οι υπόλοιποι ακολουθούν.... :roll:

Σε εκδήλωση για την Παγκόσμια Εβδομάδα Θηλασμού που διοργάνωνε το ΤΕΙ Μαιευτικής Θεσσαλονίκης με πλησιάσε καλοθελητής παιδίατρος για να μου πει ότι δεν προσφέρω κάτι που θηλάζω ακόμη (2,5 χρονών ήταν ο γιος μου). Του απάντησα ότι ο γιος μου έχει διαφορετική γνώμη και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας επίσης... Του ζήτησα επιστημονική τεκμηρίωση για όσα έλεγε και ακόμη την περιμένω... Τονίζω ότι αυτός ο παιδίατρος βρισκοταν στην εκδήλωση ως υπέρμαχος του θηλασμού...

frene
02-07-08, 16:32
Τρυπωνω κι εγω στην διαφωνια σας :lol: :lol: για να πω οτι ...μαλλον συμφωνω με daddycool!!

Η γενια των γονιων μας εχει κανει τραγικα λαθη στην ανατροφη μας,τα ειχε γραψει καπου πιο πανω ο daddycool με πολυ ωραιο τροπο(οπως παντα αλλωστε-ειπαμε δεν παιζεσαι λεμεεεε!! :lol: )!!
Και οχι γιατι δεν ειχαν τις ευκολιες που ειχαμε εμεις.Μερικοι τις ειχαν μια χαρα.Αλλά δεν τους εκοβε να μην δινουν ολες αυτες τις βλακειες στα παιδια τους.Νομιζαν οτι κανουν καλο!Και το χειροτερο ειναι οτι τωρα θελουν να κανουν τα ιδια και στα εγγονια τους,αλλά οχι,οχι δεν θα περασει!!!!

Εξάλλου:
Και οι γιαγιάδες μας δεν είχαν ευκολίες αλλά θηλάσαν τους γονείς μας 2-3 χρόνια

Η δικη μου μητερα δεν ανηκει ευτυχως σε αυτην την κατηγορια,εκτος απο το οτι μου εδινε κρεμες σκονη και ξενο γαλα παραλληλα ομως με θηλασμο οταν ημουν μωρο, κατα τα αλλα, δεν με αφηνε να τρωω γλυκα και χαζομαρες ποτε,το σπιτι μας και δη το ψυγειο μας ηταν παντα σχεδον αδειο(προς μεγαλη μου λυπη :( ) και παντα φροντιζε τα φρουτα τα λαχανικα και τα αυγα που ετρωγα να ειναι απο το χωριο και οχι απο την αγορα!Ακουω ομως απο παααρα πολλα ατομα συνομηλικα μου και κυριως απο τον αντρα μου,οτι π.χ. ζητουσαν μια σοκολατα και τους παιρναν 3,1 σουβλακι και τους παιρναν 10 και το σπιτι τους παντα γεματο με χαζα.

Συμπερασμα:πρεπει, αν μη τι αλλο,οταν μιλαμε για την διατροφη των παιδιων μας,να μας ακουν και να μην λενε πολλα πολλα γιατι :evil: :evil:

Elenia
02-07-08, 18:41
Αγλαΐα η παιδίατρος μου συμφωνεί οτι οι γιατροί φταίνε για τον θηλασμό που τα πιάνουνε... Μου είπε για την κρέμα διότι και αυτή το έκανε και θήλασε τα παιδιά της για πολύ καιρό.
Αλλά δεν μπορώ και να παραβλέψω το γεγονός της ατομικής μας ευθύνης. Χειριζόμαστε το διαδίκτυο, κυκλοφορούμε με την καλύτερη μάρκα κινητού, γνωρίζουμε τι κάνει ο ένας και ο άλλος αλλά δεν ιδρώνει το αυτί μας για τι είναι καλύτερο για τα παιδιά μας.
Οτι το κινητό εκπέμπει ακτινοβολία, ότι δεν επιτρέπεται να πηγαίνουμε ντάλα ήλιο στην θάλασσα, ότι δεν πρέπει να τρώμε σαβούρες, δεν πρέπει να μολύνουμε το περιβάλλον κλπ, κλπ, κλπ.
Ποιός πρώτο-ακούει εδω στο forum για κάτι που αναφέρθηκα; Είμαι σίγουρη ότι όλοι ξέρουμε και τις επιπτώσεις των ακτινοβολιών, και τι κακό κάνει το σαβουρο-φαγητό, ότι αν ρίχνουμε τις μπαταρίες στα σκουπίδια μολύνουμε το περιβάλλον κλπ, κλπ.
Και στο φινάλε αν δεν ξέρουμε, ανοίγουμε τον υπολογιστή και σερφάρουμε για να μάθουμε (ή κάνα βιβλίο). Εγώ πιστεύω ότι αρκετές γυναίκες, ναι επηρεάζονται από την μάνα, γιαγιά, παιδίατρο κλπ… άστες αυτές είναι ο χαρακτήρας τους.
Εκείνες όμως οι οποίες θα χάσουν την βολή τους θηλάζοντας; Και πια βολή; Της άνεσης. Όταν ακούω κοπέλες εδώ μέσα ότι στα άγρια μεσάνυκτα χρησιμοποιούν το θήλαστρο για να αφήσουν γάλα για το παιδάκι τους για την άλλη μέρα, αυτές γιατι δεν θάλουν να χάσουν την βολή τους;
Η εκέινες που ψάχνονται σε αυτό το forum και απεγνωσμένα θέλουν να μάθουν πως θα συνεχίσουν να θηλάσουν;
Σε μια γνωστή μου επανειλημμένα στο παρελθόν της είχα πει να με πάρει τηλέφωνο διότι μάθαινα ότι βασανιζόταν με τον θηλασμό. Δεν ήθελα να της κάνω την έξυπνη, παρά να την παραπέμψω σε εσάς (χρησιμοποιεί το internet) για να κάνει την ζωή της πιο εύκολη…
Θα χρησιμοποιήσω την έκφραση του daddycool με έγραψε στα βαρίδια της και σήμερα έμαθα ότι δεν άντεξε τον θηλασμό και τον σταμάτησε…
Άρα ναι φταίνε και οι γιατροί που υπονομεύουν τον θηλασμό, αλλά όπως και ο νόμος δεν δικαιολογεί άγνοια νόμου, εγώ γίνομαι λίγο αυστηρή με την δικαιολογία του καθενός όταν δεν βλέπω καμία γενική προσπάθεια (και αναφέρομαι σε άτομα της ηλικίας μας)…
sorry για τα πολλά λόγια…

aglaia
02-07-08, 19:47
Είμαι σίγουρη ότι όλοι ξέρουμε και τις επιπτώσεις των ακτινοβολιών, και τι κακό κάνει το σαβουρο-φαγητό, ότι αν ρίχνουμε τις μπαταρίες στα σκουπίδια μολύνουμε το περιβάλλον κλπ, κλπ.

Ελένη, αυτά είναι απλώς γνώσεις, συνειδητοποίηση και πράξη. Δεν απαιτούν σωματική επαφή και συναισθηματική σχέση... Το ότι ο θηλασμός είναι καλός και ωφέλιμος για το παιδί είναι γνωστό, το θέμα είναι ότι για να το κάνει μία μαμά δεν αρκεί η γνώση... Άλλο το να κάνεις ανακύκλωση και άλλο να θηλάζεις.

Εγώ πιστεύω ότι αρκετές γυναίκες, ναι επηρεάζονται από την μάνα, γιαγιά, παιδίατρο κλπ… άστες αυτές είναι ο χαρακτήρας τους.

Είναι περισσότερο από επιρροή. Είναι δύσκολο να δώσεις κάτι που δεν έχεις πάρει, είναι δύσκολο να δώσεις μια στενή συναισθηματική σχέση που απαιτεί και σωματική επαφή αν έχεις μεγαλώσει με άλλη φιλοσοφία.... Αυτό δεν σημαίνει ότι οι γυναίκες που δεν έχουν θηλάσει από τις μητέρες τους δεν θα καταφέρουν να θηλάσουν τα παιδιά τους αλλά σίγουρα μειώνει τις πιθανότητες.

Εκείνες όμως οι οποίες θα χάσουν την βολή τους θηλάζοντας; Και πια βολή; Της άνεσης.
Υπάρχουν βαθύτερα αίτια που είναι δύσκολο να ειπωθούν...

Όταν ακούω κοπέλες εδώ μέσα ότι στα άγρια μεσάνυκτα χρησιμοποιούν το θήλαστρο για να αφήσουν γάλα για το παιδάκι τους για την άλλη μέρα, αυτές γιατι δεν θάλουν να χάσουν την βολή τους;
Γιατί αυτό που για κάποιον είναι το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει, το ίδιο ακριβώς για κάποιον άλλον είναι αδύνατο...
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κάνουμε συγκρίσεις. Ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί άσχετα αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές και δεν αναφέρομαι μόνο στο θηλασμό αλλά σε όλα.

Σε μια γνωστή μου επανειλημμένα στο παρελθόν της είχα πει να με πάρει τηλέφωνο διότι μάθαινα ότι βασανιζόταν με τον θηλασμό. Δεν ήθελα να της κάνω την έξυπνη, παρά να την παραπέμψω σε εσάς (χρησιμοποιεί το internet) για να κάνει την ζωή της πιο εύκολη…
Θα χρησιμοποιήσω την έκφραση του daddycool με έγραψε στα βαρίδια της και σήμερα έμαθα ότι δεν άντεξε τον θηλασμό και τον σταμάτησε…
Είναι βασανιστικό κάτι που δεν μπορείς να ανεχτείς ακόμη και αν ακριβώς το ίδιο για κάποιον είναι απολαυστικό. Δεν σας έγραψε πουθενά, απλά δεν το άντεχε και τα παράτησε. Αυτό μπορούσε να κάνει αυτό έκανε. Δεν έψαξε περισσότερο για κάτι που απλά δεν μπορούσε να κάνει.

Για να καταλάβεις τι θέλω να πω θα αναφερθώ σε ένα ακραίο παράδειγμα. Διάβασα το βιβλίο της Melanie Klein "Οι απαρχές της μεταβίβασης". Η πρώτη εντύπωση ήταν απαίσια. Η συγγραφέας βλέπει το μωρό διεστραμένα επιθετικό... Τόσο που αναρωτήθηκα πώς είναι δυνατόν να βλέπεις με τέτοιον τρόπο ένα μωρό. Μετά από καιρό διαβάζοντας άλλους πολύ πιο ισορροπημένους συγγραφείς σκέφτηκα να ανατρέξω στη βιογραφία της...

...Apart from her professional successes, Melanie Klein’s life was full of tragic events. She was the product of an unwanted birth - her parents showed her little affection. Her much loved elder sister died when Klein was four, and she was made to feel responsible for her brother’s death. Her academic studies were interrupted by marriage and children. Her marriage failed and her son died, while her daughter, the well-known psychoanalyst Melitta Schmideberg, fought her openly in the British Psychoanalytic Society. Mother and daughter were not reconciled before Klein's death, and Schmideberg did not attend Klein's funeral. Melanie Klein was also clinically depressed. (Grosskurth 1986).

http://en.wikipedia.org/wiki/Melanie_Klein

Και κατάλαβα ότι όλη της η ζωή ήταν ένας αγώνας να κάνει την υπέρβαση που εν μέρη κατάφερε να κάνει. Αφιέρωσε τη ζωή της στα παιδιά (ψυχανάλυση παιδιών) παρόλο που απέτυχε με τα δικά της παιδιά όπως απέτυχαν και οι γονείς της....

Στην αρχή θεώρησα το βιβλίο της απαράδεκτο. Τελικά αυτό το βιβλίο για μένα ήταν πολύ χρήσιμο. Με βοήθησε να καταλάβω τη μητέρα που αντιλαμβάνεται με αυτόν τον τρόπο το παιδί της....

Άρα ναι φταίνε και οι γιατροί που υπονομεύουν τον θηλασμό, αλλά όπως και ο νόμος δεν δικαιολογεί άγνοια νόμου, εγώ γίνομαι λίγο αυστηρή με την δικαιολογία του καθενός όταν δεν βλέπω καμία γενική προσπάθεια (και αναφέρομαι σε άτομα της ηλικίας μας)…

Η άμεση υπονόμευση είναι κάτι εύκολα αντιμετωπίσιμο. Όμως η χρόνια υπονόμευση που έχει ήδη αλλάξει την κουλτούρα μιας ολόκληρης γεννεάς είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί. :?

Καταλαβαίνω πολύ καλά και το πώς νιώθεις και τι θα ήθελες να βλέπεις όμως... αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα... Ο κάθε ένας έχει μια μεγάλη ιστορία από την στιγμή που γεννήθηκε μέχρι τώρα, οι γνώσεις δεν είναι ποτέ αρκετές για να ξεπεραστεί η ιστορία και να γίνει η υπέρβαση. Μπορεί λίγοι να τα καταφέρνουν, όμως οι περισσότεροι είναι περιορισμένοι στο να μπορούν να προσφέρουν αυτά που τους προσέφεραν και κυρίως αυτά που τους προσέφερε η μητέρα τους (ή το ανάλογο πρόσωπο της πρώτης προσκόλλησης...).

Μπορεί να υπάρχει κοινή λογική αλλά δεν υπάρχει κοινή συναισθηματική αντιμετώπιση...

... Σε ξεπέρασα! :roll:
Νομίζω ότι είναι καλό να συζητούμε και λίγο πέρα από τα τεχνικά για να διευρύνεται η αντίληψή μας για την κοινωνική διάσταση του φαινομένου. Αυτό αυξάνει την κατανόησή μας και βελτιώνει τις σχέσεις μας! :)

Elenia
02-07-08, 20:36
Θα συμφωνήσω με αυτά που λές Αγλαϊα. Θα συμφωνήσω οτι οι οικογενειακές επιρροές σίγουρα διαμορφώνουν χαρακτήρα. Αλλά νομίζω οτι κάπου δεν κάνουμε την αυτοκριτική μας. Κάπου μας ξεπερνάει το πάθος μας. Ολοι κάνουμε λάθη έιτε συνειδητα είτε όχι.
Η μητέρα μου δεν με θήλασε, και η πεθερά μου μου έχει πει τι το θηλάζεις τώρα (ουτε αυτή θήλασε)...
Αν όμως εγώ, η επόμενη γενιά απο τους γονείς μας, δεν διευρύνω τους ορίζοντες, δεν μάθω, δεν αναρωτηθώ, δεν καταφέρω να διακρινω το σωστό απο το λάθος (και αυτό κατά με γίνεται μέσα απο την παιδεία) με τις δυνατότητες που έχουμε σήμερα, τότε πάντα θα καλύπτουμε τα λάθη μας πίσω απο τους άλλους. Έχω πει, τον γιό μου δεν τον θήλασα παρά μόνο 3.5 μήνες. Γιατί; Διότι άκουγα τον ένα και τον άλλο, ήθελα σαν τρελή να βγω μετα το πτυχίο στην αγορά εργασίας, δεν άνοιξα κανένα βιβλίο να ξεστραβωθώ σχετικά με τον θηλασμό, έβρισκα στην άρνηση των άλλων την δικαιολογία να σταματήσω τον θηλασμό....
Ενώ σήμερα, οχι μονο θηλάζω αποκλειστικά, ( και δεν μπορώ να μην αναφερθώ στην συμμετοχή σας ), αλλά θηλάζω γιατί το θέλω. Βλέπεις, πλέον με την κόρη μου σταμάτησα να δικαιολογούμαι... και να κρύβομαι πίσω απο τους άλλους. Ισως μεγάλωσα. Ισως πλέον είμαι ικανή να δω και να διώξω απο πάνω μου τον εγωισμό της καλοπέρασης, και να μπω στον κόπο να θηλάσω και μια και δυο και δεκα φορές το βράδυ αντι να δώσω το μπουκάλι "στουκας" που ξέρω οτι σίγουρα θα το κοιμήσει....
Αγλαϊα επιμένω οτι όλα είναι θέμα προτεραιότητας... διάθεσης, και γνώσης. Αν ο εγωισμός, η καλοπεραση, η δικαιολογία είναι πάνω απο την κοινή μας λογική , τότε σίγουρα με ευκολία θα κερδίσει τον αγώνα... Είναι παρα πολύ δύσκολο να σκέφτεσαι παρά μονο το καλό του άλλου (ανεξάρτητα ποιος είναι ο άλλος)...
Θα έλεγα 1.0020390301031031023812098 ακόμα λόγια αλλά πρέπει να σας γονάτισα... ίσως συναντηθούμε κάποτε σε μια απο τις Πεμπτες (οταν κατέβεις και οταν ανέβω) και ενδελεχώς αναπτύξουμε με μεγάλη μου χαρά τις αποψεις μας...

bon-bon
02-07-08, 21:33
Νομίζω ότι είναι καλό να συζητούμε και λίγο πέρα από τα τεχνικά για να διευρύνεται η αντίληψή μας για την κοινωνική διάσταση του φαινομένου. Αυτό αυξάνει την κατανόησή μας και βελτιώνει τις σχέσεις μας! :)

οχι! μη σταματατε, ανοιξτε και για μας το παραθυρο της γνωσης! :wink: 8)

aglaia
02-07-08, 22:52
Αν όμως εγώ, η επόμενη γενιά απο τους γονείς μας, δεν διευρύνω τους ορίζοντες, δεν μάθω, δεν αναρωτηθώ, δεν καταφέρω να διακρινω το σωστό απο το λάθος (και αυτό κατά με γίνεται μέσα απο την παιδεία) με τις δυνατότητες που έχουμε σήμερα, τότε πάντα θα καλύπτουμε τα λάθη μας πίσω απο τους άλλους. Έχω πει, τον γιό μου δεν τον θήλασα παρά μόνο 3.5 μήνες. Γιατί; Διότι άκουγα τον ένα και τον άλλο, ήθελα σαν τρελή να βγω μετα το πτυχίο στην αγορά εργασίας, δεν άνοιξα κανένα βιβλίο να ξεστραβωθώ σχετικά με τον θηλασμό, έβρισκα στην άρνηση των άλλων την δικαιολογία να σταματήσω τον θηλασμό....

:) Σύμφωνα με τις στατιστικές οι γυναίκες που γίνονται μητέρες σε μεγαλύτερη ηλικία έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να θηλάσουν το παιδί τους.

Ήσουν ανοιχτή στην αρχή για να κάνεις την υπέρβαση και να ξεφύγεις από αυτό που έκαναν στο στενό σου περιβάλλον. Στη συνέχεια ήσουν έτοιμη να κάνεις ακόμη μεγαλύτερη υπέρβαση! :)
Και το πρώτο ήθελε δύναμη και το δεύτερο ακόμη περισσότερη...

Αγλαϊα επιμένω οτι όλα είναι θέμα προτεραιότητας... διάθεσης, και γνώσης.
Συμφωνώ απόλυτα όμως δεν μπορούν όλες οι μητέρες να έχουν τις ίδιες προτεραιότητες, την ίδια διάθεση και άρα να αποκτήσουν τη γνώση για να τα καταφέρουν. Εδώ είναι που η στάση της κοινωνίας παρεμβαίνει. Στις κοινωνίες που ο θηλασμός είναι το αυτονόητο υπάρχει η διάθεση για το αυτονόητο από τις περισσότερες μητέρες και θεωρείται αυτονόητη προτεραιότητα.

Όταν μία υπουργός στη Σουηδία απέκτησε παιδί ο τύπος αναρωτιώταν πώς θα καταφέρει να συνδυάσει τα υπουργικά καθήκοντα με το θηλασμό. Ο θηλασμός θεωρήθηκε αυτονόητος, ο προβληματισμός περιορίστηκε στο πώς θα συνδυαστεί με τα υπόλοιπα... Άλλες κοινωνικές συνθήκες, άλλα αυτονόητα....

Εδώ για να θηλάσεις πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι δεινόσαυρος... Ότι το γάλα είναι αρκετό, δεν είναι λάιτ, δεν έχει βλαβερές ουσίες για το μωρό...

Θα έλεγα 1.0020390301031031023812098 ακόμα λόγια αλλά πρέπει να σας γονάτισα...

Νομίζεις! Πάμε άλλον ένα γύρο! :lol:

Δεν μπορούμε να προσφέρουμε στήριξη σε μία μαμά που θέλει να θηλάσει αν δεν κατανοήσουμε κάθε τι που την περιορίζει στο να ξεκινήσει, να συνεχίσει, να ανταπεξέλθει...

Η κατανόηση οδηγεί στην αποδοχή και η αποδοχή στην καλή συνεργασία. Το να κατανοείς τα όρια της μαμάς σημαίνει ότι μπορείς να τη βοηθήσεις στο πλαίσιο που ταιριάζει για την ίδια :wink: :)

Αννικο
02-07-08, 23:05
Με ‘έχουν πρήξει όλοι με τις αμπελοφιλοσοφίες τους ¨το έχεις μάθει αγκαλιά για αυτό κλαίει¨ :twisted: ¨έχεις νερουλιασμένο γάλα πρέπει να του δίνω ξένο ¨ :evil: ¨αστό να κλαίει μέχρι να κοιμηθεί και να μελανιάσει από το κλάμα δεν πειράζει δεν παθαίνε τίποτα¨ :evil: ¨με το κλάμα φτιάχνουν τα πνευμόνια του¨ :twisted: ¨θα του χαλάσεις τον στομάχι αν το θηλάζεις κάθε τρεις και λίγο¨ :twisted: και το πιο κουφό ¨ότι το παιδί με δουλεύει κάνει ότι πεινάει σαν λισασμέμο για να το πάρω αγκαλιά¨ :twisted: και όλα αυτά για ένα μωρό 12 ήμερων δηλαδή αν είναι να έχω τόσο έξυπνη κόρη πού να με δουλεύει από την 5 μέρα που βγίκαμε από το μαιευτήριο χαλάλι όλη η ταλεπορία αφού μεγαλώνω μια μικρή Einstein. :lol: :lol:

starlight
02-07-08, 23:22
και όλα αυτά για ένα μωρό 12 ήμερων δηλαδή αν είναι να έχω τόσο έξυπνη κόρη πού να με δουλεύει από την 5 μέρα που βγίκαμε από το μαιευτήριο χαλάλι όλη η ταλεπορία αφού μεγαλώνω μια μικρή Einstein. :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bon-bon
02-07-08, 23:27
Με ‘έχουν πρήξει όλοι με τις αμπελοφιλοσοφίες τους ¨το έχεις μάθει αγκαλιά για αυτό κλαίει¨ :twisted: ¨έχεις νερουλιασμένο γάλα πρέπει να του δίνω ξένο ¨ :evil: ¨αστό να κλαίει μέχρι να κοιμηθεί και να μελανιάσει από το κλάμα δεν πειράζει δεν παθαίνε τίποτα¨ :evil: ¨με το κλάμα φτιάχνουν τα πνευμόνια του¨ :twisted: ¨θα του χαλάσεις τον στομάχι αν το θηλάζεις κάθε τρεις και λίγο¨ :twisted: και το πιο κουφό ¨ότι το παιδί με δουλεύει κάνει ότι πεινάει σαν λισασμέμο για να το πάρω αγκαλιά¨ :twisted: και όλα αυτά για ένα μωρό 12 ήμερων δηλαδή αν είναι να έχω τόσο έξυπνη κόρη πού να με δουλεύει από την 5 μέρα που βγίκαμε από το μαιευτήριο χαλάλι όλη η ταλεπορία αφού μεγαλώνω μια μικρή Einstein. :lol: :lol:

ημουνα σιγουρη! 8) ...προσεξε ομως γιατι στις 10 βλακειες τη μια μπορει να τη πιστεψεις και να αρχισει το πανηγυρι! για αυτο ομως ειμαστε εμεις εδω! εσυ απλα διαβασε & ενημερωσου!

καλη συνεχεια!

Elenia
02-07-08, 23:31
Όταν μία υπουργός στη Σουηδία απέκτησε παιδί ο τύπος αναρωτιώταν πώς θα καταφέρει να συνδυάσει τα υπουργικά καθήκοντα με το θηλασμό. Ο θηλασμός θεωρήθηκε αυτονόητος, ο προβληματισμός περιορίστηκε στο πώς θα συνδυαστεί με τα υπόλοιπα... Άλλες κοινωνικές συνθήκες, άλλα αυτονόητα....

Εδώ για να θηλάσεις πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι δεινόσαυρος... Ότι το γάλα είναι αρκετό, δεν είναι λάιτ, δεν έχει βλαβερές ουσίες για το μωρό...

Αυτό είναι όντως ενα τεράστιο πρόβλημα... και αυτοί με την σειρά τους θηλάζουν δημόσια μεν, αλλά στατιστικά δε έχουν τις περισσότερες αυτοκτονίες....
Πιάσε το αυγό και κουρευτο...
Να κοιτάξετε σε λίγη ώρα που θα αναρτήσω στα γενικά θέματα κάτι που εγω προσωπικά τρόμαξα οταν το έλαβα.... τι να μας μάθει αυτό το κράτος να θηλάζουμε και να είμαστε σωστοί άνθρωποι.... αν δεν κάνουμε κάτι μόνοι μας, με τις δυνάμεις μας... χαθήκαμε.
Αννίκο, μην ακούς κανένα. Το στήθος της γυναίκας έχει φυσιολογικά έναν και μόνο ρόλο... κάνε υπομονή, αν το θές πραγματικά και μην ακούς κανένα. Αστους να λένε.... Θα βαρεθούν. Η καλύτερα μάθε να μην ακούς (αλλά κούνα συγκαταβατικά το κεφάλι οτι και καλά τους δίνεις σημασία....!!) έτσι και αλλιώς κάνεις το σωστό και το φυσιολογικό.

Elenia
02-07-08, 23:46
ΑΓΛΑΙΑ (φωνάζω τώρα),
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΛΟΙ;
ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑΑΑΑΑΑ....!!!!!!!!!!!!!!!

Elenia
03-07-08, 00:00
Ήσουν ανοιχτή στην αρχή για να κάνεις την υπέρβαση και να ξεφύγεις από αυτό που έκαναν στο στενό σου περιβάλλον. Στη συνέχεια ήσουν έτοιμη να κάνεις ακόμη μεγαλύτερη υπέρβαση! :)
Και το πρώτο ήθελε δύναμη και το δεύτερο ακόμη περισσότερη...

Αν ήξερες τι κλαμα έχω ρίξει, και κατά καιρούς ρίχνω ακόμη, επειδή δεν έδωσα στον γιό μου αυτά που προσφέρω στην κόρη μου... Αστα, η ψυχή μου μόνο το ξέρει. Και ευθύνομαι αποκλειστικά και μόνο εγώ για αυτο...

daddycool
03-07-08, 00:15

Αυτό είναι όντως ενα τεράστιο πρόβλημα... και αυτοί με την σειρά τους θηλάζουν δημόσια μεν, αλλά στατιστικά δε έχουν τις περισσότερες αυτοκτονίες....
Πιάσε το αυγό και κουρευτο...
Να κοιτάξετε σε λίγη ώρα που θα αναρτήσω στα γενικά θέματα κάτι που εγω προσωπικά τρόμαξα οταν το έλαβα.... τι να μας μάθει αυτό το κράτος να θηλάζουμε και να είμαστε σωστοί άνθρωποι.... αν δεν κάνουμε κάτι μόνοι μας, με τις δυνάμεις μας... χαθήκαμε.
Αννίκο, μην ακούς κανένα. Το στήθος της γυναίκας έχει φυσιολογικά έναν και μόνο ρόλο... κάνε υπομονή, αν το θές πραγματικά και μην ακούς κανένα. Αστους να λένε.... Θα βαρεθούν. Η καλύτερα μάθε να μην ακούς (αλλά κούνα συγκαταβατικά το κεφάλι οτι και καλά τους δίνεις σημασία....!!) έτσι και αλλιώς κάνεις το σωστό και το φυσιολογικό.

Α μπα ! Έχουν πολλές αυτοκτονίες , αλλά υπάρχουν και χειρότερα !!

Συγκεκριμένα οι Σουηδοί έρχονται τριακοστοί τρίτοι (33) στην παγκόσμια κατάταξη αυτοκτονιών πίσω από τους (βαθειά ανάσα):

LITHUANIA, RUSSIAN FEDERATION, BELARUS, LATVIA, UKRAINE, SLOVENIA,HUNGARY,KAZAKHSTAN,ESTONIA,SRI LANKA,JAPAN,FINLAND,CROATIA,BELGIUM,AUSTRIA,REPUBLIC OF MOLDOVA,SWITZERLAND,FRANCE,CZECH REPUBLIC,POLAND,BULGARIA,CUBA,LUXEMBOURG,NEW ZEALAND,SLOVAKIA,YUGOSLAVIA,AUSTRALIA,MAURITIUS,DENMARK,ROMANIA,BOSNIA AND HERZEGOVINA,GERMANΥ

[ Πηγή Π.Ο.Υ: http://www.who.int/mental_health/prevention/suicide/suiciderates/en/print.html ]

Η Ελλάδα έρχεται στην 72 θέση . Όμως επειδή το εκκλησιαστικό κατεστημένο αρνείται να κηδεύει αυτόχειρες το 99% των αυτοκτονιών δηλώνονται ως ατυχήματα για να μπορέσει να θαφτεί ο δυστυχής αυτόχειρ.

Ελπίζω το κράτος, η κεβέρνεσε , οι αμερικάνηδες , οι οβρέοι και γενικά όλοι οι επευθενοι να καταργήσουν επιτέλους αυτό τον αναχρονισμό ωστε να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε την πρωτιά μου μας ανήκει ΚΑΙ σε αυτό το αρνητικό στατιστικό :lol: :lol: :lol: :lol:

Δικός σας
d. :wink: :wink:

mata
03-07-08, 00:17
Σωστότατες οι απόψεις σας!!!! :D :D

Βάσει της δικής μου εμπειρίας και πρίν ανακαλύψω το περίφημο φόρουμ μας, κατάλαβα ότι πρέπει να κάνουμε αυτό που θέλουμε και πιστεύουμε ως σωστο.
Γέννησα 25 Μαρτίου (πρίν 6 χρονια), και θα πήγαινα στη δουλειά τον Ιούνιο. Θήλαζα τον γιο μου, πανεύκολα και έχοντας φυσιολογικότατη ροή γάλακτος, αλλά μετά από λίγες μέρες και με προτροπή της παιδιάτρου, έδινα και συμπήρωμα. (πράγμα που πιστεύω τώρα ότι δυσκόλευε ακόμα περισσότερο την κατάσταση με τους υπερβολικά συχνούς κολικούς του μωρού).
Όταν πλησίαζε ο καιρός να πάω στη δουλειά, όλοι μου έλεγαν ότι δεν θα τα καταφέρω να συνεχίσω τον θηλασμό. Έτσι, πείθοντας με, τηλεφώνησα στον γυναικολόγο μου και μου σύστησε το χάπι που διακοπτει το θηλασμο. Πήγα και το αγόρασα, αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να το πάρω, μια που είχα αρκετό γάλα. Θεωρούσα ότι θα έκανα κάτι πολύ άσχημο και θα πήγαινα κόντρα στη φύση.
Ετσι, τηλεφώνησα σε μια φίλη μου, η οποία με βοηθούσε πολύ σε διάφορα πράγματα που τη ρωτούσα.
Μου είπε να συνεχίζω να θηλάζω το μωρό απλά να παραλείπω κάποια γεύματα που θα τα παραλείπω και μετά όταν θα είμαι στη δουλειά.Βέβαια, θα μπορούσα να βγάζω γάλα και να το διατηρώ στο ψυγείο, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι τότε δεν ήμουν καλά ενημερωμένη. :oops: :oops: Έτσι, έστω και με αυτή τη μέθοδο, κατάφερα να θηλάζω ακόμα το μωρό, αρκετά γεύματα και ο θηλασμός συνεχίστηκε από την μέρα που πήγα στη δουλειά, άλλον 1 μήνα και κάτι.Μετά το γάλα άρχισε να εξασθενεί από μόνο του, γιατί δεν το αντλούσα με το θήλαστρο.
Ουδέποτε δεν πέτρωσε το στήθος μου όπως μου έλεγαν.Κάποιες φορές που ένοιωθα βάρος, έβγαζα στην τουαλέτα στη δουλειά,΄λίγο γάλα πιέζοντας το στήθος μου.
Το ένστικτο μου με οδήγησε στο να πάρω την απόφαση που κατά τη γνώμη μου ήταν σωστή, κόντρα στη σιγουριά όλων ότι δεν θα τα καταφέρω.
Αυτός ο μήνας που περιλάμβανε κάποια γεύματα μητρικού θηλασμού, ήταν πολύτιμος για τον μικρούλη μου.
Τώρα βέβαια που έχω πλέον την γνώση, θα έπραττα διαφορετικά, αντλώντας γάλα για τις ώρες που θα έλειπα, αλλά και μην δίνοντας συμλήρωμα, που σίγουρα χειροτερευε τους κολικούς αλλά και ήταν περιττό.
Είναι πάντως μια μοναδική εμπειρία ο θηλασμός, που σε δένει αφάνταστα με το μωρό σου. Ο γιος μου εκτός από τις ώρες που κοιμόταν, ήταν η μόνη στιγμή μαζί με αυτή του μπάνιου, που δεν έβγαζε άχνα!!! :wink: :D :D

aglaia
03-07-08, 01:03
ΑΓΛΑΙΑ (φωνάζω τώρα),
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΛΟΙ;

Είμαστε αλλά δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε, προτιμούμε να το παίζουμε πτηνά!

manina
03-07-08, 09:44
αχ πόσο μ'αρέσει αυτή η συζήτηση :)

Elenia
03-07-08, 10:14
ΑΓΛΑΙΑ (φωνάζω τώρα),
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΛΟΙ;

ΚΟΚΟΡΙΑ....!! http://www.free-emoticons.co.uk/emoticons/Animal/animal0031.gif (http://www.free-emoticons.co.uk/)

frene
03-07-08, 10:17
ΑΓΛΑΙΑ (φωνάζω τώρα),
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΛΟΙ;

ΚΟΚΟΡΙΑ....!!
΄Η μηπως κανουμε την παπια;;;;;; :?:

Elenia
03-07-08, 10:33
Για να δέιξουμε το μπόι μας το παίζουμε κοκόρια και για να βολευόμαστε κάνουμε την πάπια....

dooo
03-07-08, 10:40
Για να δέιξουμε το μπόι μας το παίζουμε κοκόρια και για να βολευόμαστε κάνουμε την πάπια....

καρασωστόόόό :lol:

frene
03-07-08, 11:02
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δυστυχως αληθεια ειναι...........

margyt
04-07-08, 19:54
Αγλαία εγώ έχω πίεση αρκετά χρόνια,είναι κληρονομικό.Παίρνω το aldomet τώρα που είμαι έγκυος,αλλά ο γιατρός μου μού είπε ότι μάλλον δεν θα πρέπει να θηλάσω γιατί το φάρμακο εγκρίνεται από το γάλα και θα πρέπει να μιλήσω με παιδίατρο.
Τί πρέπει να κάνω;γιατί δεν μπορώ να κόψω το χάπι της πίεσης.
Ευχαριστώ.

aglaia
04-07-08, 20:15
Αγλαία εγώ έχω πίεση αρκετά χρόνια,είναι κληρονομικό.Παίρνω το aldomet τώρα που είμαι έγκυος,αλλά ο γιατρός μου μού είπε ότι μάλλον δεν θα πρέπει να θηλάσω γιατί το φάρμακο εγκρίνεται από το γάλα και θα πρέπει να μιλήσω με παιδίατρο.

Αγαπητή tsiggou, με το καλό!

Το φάρμακο αυτό είναι απολύτως συμβατό με το θηλασμό. Μπορείς να το ψάξεις με το όνομα της χημικής ουσίας στο http://www.e-lactancia.org.

O γιατρός σου λέει ότι το φάρμακο που κυκλοφορεί στο αίμα σου και περνά κατευθείαν στο αίμα του εμβρύου (διαθέσιμο 100%), δεν είναι βλαβερό και θα είναι βλαβερό στο μωρό που θα παίρνει το 17%....

Δεν έχει κοινή λογική... :?

Δεν είναι κακό να μην γνωρίζει, μπορεί και ο παιδίατρος να μην γνωρίζει. Το να λένε την υποτίθεμενη ιατρική τους γνώμη και να είναι λάθος είναι απαράδεκτο τη στιγμή που έχουν την ίδια πρόσβαση στη γνώση με αυτή που έχει οποιοσδήποτε μη ιατρός στα βιβλία και το διαδίκτυο. Για τους γιατρούς είναι υποχρέωση, τους πληρώνουμε για να μην ψάχνουμε μόνοι μας....

Το βιβλίο αυτό:
http://assets.in.gr/papasotiriou/covers/0781756510.jpg

υπάρχει στον Παπασωτηρίου:

http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1101250&prid=300301

Drugs in Pregnancy and LactationGerald G.,Briggs, Roger K.,Freeman, Sumner J.,Yaffe
Τελική τιμή (με ΦΠΑ): €90,78

Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο σε 4-7 εργάσιμες ημέρες.
Δωρεάν παράδοση και άτοκες δόσεις

όπως βλέπετε κοστίζει 90,78 ευρώ και το στέλνουν δωρεάν για όσους δεν έχουν το χρόνο να πάνε μέχρι το βιβλιοπωλείο... :?

Θα έλεγα να του το πας και να μην πληρώσεις τις επόμενες 2 επισκέψεις... :wink:

Ψυχραιμία και καλό κουράγιο! :)

eleni^^
05-07-08, 07:22
εζησα για να τ'ακουσω κ αυτο...η μπεμπα εκλαιγε οταν εγω κ ο αντρασ μου φυγαμε κ την ειχα ταισει καλα ενα εικοσαλεπτο πριν...της δεινουν λοιπον απο το γαλα που ειχα αφησει τρωει 50ml κ την περνει ο υπνος(διοτι το παιδι προφανως δε πεινουσε αλλα νυσταζε)κ ακουω γυρνοντας (στον αντρα μου....οχι σε μενα...) "το παιδι μονο θα πιπιλιζε στο στηθος κ η ελενη δε το καταλαβε.φυγατε κ το ειχα νυστηκο" ...ηταν πολυ αργα το βραδυ κ προτειμησα να μην απαντησω.....

eleni^^
05-07-08, 09:07
ασχετο με το θεμα αλλα μολις ανακαλυψα πως ενω ειχα βγαλει ενα σακουλακι medela στη συντηρηση να ξεπαγωνει..το γαλα που δωθηκε στη μπεμπα ηταν απο μπιμπερο της καταψυξης..τωρα πρεπει να πεταξω 150ml το σακουλακι κ 90 που περισσεψαν απο το μπιμπερο για το τιποτα...μα δε σεβεται κανεις τον δικο μου τον κοπο????εχω θυμωσει! :evil:

manina
05-07-08, 09:41
χααααααααχα ΄

τώρα μόλις κατάλαβα τα νεύρα σου όταν μιλούσαμε :lol: :lol: :lol:

άπαιχτοι είναι....

eleni^^
05-07-08, 10:27
εμ! τι να λεμε τωρα...που να σου εξηγουσα...

daddycool
06-07-08, 00:56
όπως βλέπετε κοστίζει 90,78 ευρώ και το στέλνουν δωρεάν για όσους δεν έχουν το χρόνο να πάνε μέχρι το βιβλιοπωλείο...

Σου μιλάω ειλικρινά Aglaia ότι μάλλον θα το αγοράσω εγκυκλοπαιδικά και μόνο.
Τι να πώ , δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να λείπει αυτό η κάτι αντίστοιχο από την βιβλιοθήκη ΚΑΘΕ παιδίατρου / γυναικολόγου / μαιευτήρα!

Αλλά τι να πεις , εδώ υπάρχουν παιδίατροι που το μόνο βιβλίο που έχουν είναι ... ο τηλεφωνικός κατάλογος!!!

Κοσμάκης :cry: :cry: :cry:

helen18
06-07-08, 01:15
Ευχαριστώ.

Tον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης έκανα πίεση και ο γυναικολόγος μου έδωσε το aldomet, το οποίο και συνέχισα μετά την γέννα για κάποιο διάστημα επειδή συνέχιζα να έχω πίεση.Και φυσικά θήλαζα κανονικά.
Ο γιατρός μου είπε να το πέρνω ενώ ήξερε οτι θηλάζω.

aglaia
06-07-08, 03:14
Σου μιλάω ειλικρινά Aglaia ότι μάλλον θα το αγοράσω εγκυκλοπαιδικά και μόνο.
Τι να πώ , δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να λείπει αυτό η κάτι αντίστοιχο από την βιβλιοθήκη ΚΑΘΕ παιδίατρου / γυναικολόγου / μαιευτήρα!

Αλλά τι να πεις , εδώ υπάρχουν παιδίατροι που το μόνο βιβλίο που έχουν είναι ... ο τηλεφωνικός κατάλογος!!!

Σε καταλαβαίνω... Πριν σχεδόν 9 χρόνια γεννήθηκε η βαφτισιμιά μου και η μητέρα της έπρεπε να πάρει κάποια φάρμακα.... Ο πατέρας της μικρής είναι γιατρός και διαπίστωσε ότι κανένας στην κλινική και κανένας άλλος συνάδελφος δεν γνώριζε αν τα συγκεκριμένα φαρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό...

Ευτυχώς βρήκε τη μοναδική παιδίατρο που τότε ήταν και σύμβουλος θηλασμού (τώρα είναι 3!!!) και τον κατατόπισε. Ο ξαδελφος το πήρε το βιβλίο...

Εσύ πάντως δεν το χρειάζεσαι γιατί έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και γιατί δεν σου χρειάζεται στο ιατρείο!!!

Το site http://www.e-lactancia.org έχει φτιαχτεί από Ισπανούς γιατρούς και είναι ενημερωμένο! Ψάχνεις τα φάρμακα με τη χημική τους ουσία ή με την ομάδα στην οποία ανήκουν. :wink:

SOFTZ
07-07-08, 02:28
Χθές η μαμά μου συνάντησε μια γνωστή της οποίας η κόρη γένησε πρίν 8ημέρες."Να σας ζήσει κλπ...το θηλάζει??" ρωτά η μαμά.Και η απάντηση"Το θηλάζει πως δεν το θηλάζει, αλλά του δίνει και μπιμπερό,ξέρεις επειδή του δίναν και στο νοσοκομείο και το συνίθησε και εκείνο το γάλα το μωρό"Και η μαμά μου της απαντά "ας το θηλάσει ώσπου να σαραντίσει".Α ρε μάνα,μέσα θα πέσεις στην πρόβλεψη-συμβουλή.

eleni^^
10-07-08, 10:34
ασχετο αλλα σε λιγο παμε στη γιατρο για εμβολιο,ενω βλεπω οτι ειναι υπερ του θηλασμου κ παντα με τα συγχαριτηρια κ παντα ευχαριστημενη με το βαρος της μπεμπας(αφου ειναι σα βαρελακι :P ) παω παντα προκατηλειμενη! πιανω τον εαυτο μου να λεω απο μεσα μου "οοοοχι εγω συμπληρωμα δε θα της δωσω.συγνωμη αλλα θα προσπαθησω να αυξησω την παραγωγη μου καλυτερα οτι κ να λες"
ειναι σα το ανεκδοτο με το γριλο...απλα με τοσα που διαβαζω..φοβαμαι για το τι θα ακουσω... :P :P :P

Eliza
10-07-08, 14:31
eleni^^ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρόσεχε μη σου πει τίποτα άλλο και δώσεις την έτοιμη απάντηση :lol:

eleni^^
10-07-08, 14:47
μολισ γυρισαμε! δε μου ειπε..ενταξη ..για αλλη μια φορα μου απεδειξε πως ειναι υπερ του θηλασμου κ οχι παραπληροφοριμενη "εβαψες τα μαλλια σου?τελεια!" "μη της δωσεις ουτε νερακι δε χρειαζεται"
τον αλλο μηνα ξεκιναμε φρουτακια..αντε καλη μας αρχη :P

annastasia
10-07-08, 14:55
μολισ γυρισαμε! δε μου ειπε..ενταξη ..για αλλη μια φορα μου απεδειξε πως ειναι υπερ του θηλασμου κ οχι παραπληροφοριμενη "εβαψες τα μαλλια σου?τελεια!" "μη της δωσεις ουτε νερακι δε χρειαζεται"
τον αλλο μηνα ξεκιναμε φρουτακια..αντε καλη μας αρχη :P

Μπράβο σας! :D

Sotiria
10-07-08, 17:56
Το άκουσα πρόσφατα... να μη γυμνάζομαι γιατι θα ξυνίσει το γάλα :shock: :shock: :shock:
Πώς θα ξυνίσει δηλαδή???? :cry:

eleni^^
10-07-08, 18:05
θα ξυνισει! δικιο εχουν..δε ξερεις εσυ :lol: :lol: καμια μας δε ξερει..απορες αμυαλες κ κακες μανες ολες μας! :lol: :lol: :lol:

aglaia
11-07-08, 10:11
Το άκουσα πρόσφατα... να μη γυμνάζομαι γιατι θα ξυνίσει το γάλα :shock: :shock: :shock:

Θα γίνει ξυνόγαλο μήπως;

Επιτρέπεται και η γυμναστική και ο πρωταθλητισμός! :wink:

Την επόμενη φορά που θα σου πούνε κάτι τέτοιο να τους πεις ευθέως ότι λένε ότι βλακεία τους κατεβαίνει! Μόνο αν τους προσβάλεις θα σταματήσουν... :?

pax
11-07-08, 11:01

Να σου εξηγήσω πώς θα ξινίσει:
Έχεις ακούσει ότι για να φτιάξουν βούτυρο χτυπάνε το γάλα; Ίσως να έχεις δει και τα σχετικά εργαλεία σε κάποιο λαογραφικό μουσείο. Λοιπόν, όταν κάνουμε γυμναστική ταρακουνιέται το στήθος και είναι σαν να χτυπιέται το γάλα. Έτσι δημιουργείται βούτυρο και ξινόγαλο. Το ξινόγαλο το πίνει το μωρό με το θηλασμό. Το βούτυρο δεν ξέρω τι γίνεται, την επόμενη φορά ρώτα τους και πες μου να μάθω κι εγώ.

Αν κάνεις μόνο λίγη γυμναστική, τότε το γάλα δεν θα προλάβει να γίνει βούτυρο, αλλά θα είναι σαν την κρέμα γάλακτος όταν την χτυπάς. Έτσι ίσως αρέσει ακόμα περισσότερο στο μωρό.

Ελπίζω να σε διαφώτισα :lol: :lol: :lol:

eleni^^
11-07-08, 11:02
και αν εχεις φαει αχλαδι κ μηλο νωριτερα θα βγαλεις κατευθιαν φρουτοκρεμμα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sotiria
11-07-08, 18:39

pax
12-07-08, 01:00
Και κάτι ακόμα: πες τους ότι φοράς αθλητικό σουτιέν και δεν τραντάζεται τόσο το στήθος, οπότε δεν ξινίζει το γάλα :lol:

konstadina
12-07-08, 14:42
Σημερινή εξυπνάδα γειτόνισσας :
Μα ακόμη θηλάζεις;; Την μεγάλη σου κόρη δεν την λυπάσαι που ζηλεύει;;; Πως θα το ξεπεράσει το παιδί αυτό;;;

Ηθελα να απαντήσω αλλα δεν ήξερα τι να πω... κ μετα θυμήθηκα την διαφήμιση του παγωτού που λέει... βγάλε γλωσσα μόνο αν αξίζει!!!! και δεν ειπα τίποτα!!!!!!!!

eleni^^
12-07-08, 14:49
επρεπε να τη "στειλεις" ... : μα...θηλαζω κ τη μεγαλη :wink: :wink: :wink:

nen
12-07-08, 15:24
κι αμα περισσεψει, βαζουμε και στο κεηκ...........

Elenia
12-07-08, 15:29
Φαντάσου τι θα έλεγε αυτή για εμένα που θηλάζω την μικρή μου και έχω γιο 11 χρονών.... :shock:
το λιγότερο που θα έλεγε είνια οτι ειμαι ανώμαλη... :lol: :shock: :lol: :shock:

miracle
12-07-08, 18:16
Κορίτσια πολυ γελασα με ολα αυτα που γραψατε!
Η αληθεια ειναι οτι και εμενα παλια, πολυ παλια, καπως μου φαινοταν οταν εβλεπα μαμα να θηλαζει παιδι που ειχε περασει το 6μηνο. Τωρα ομως στο στενο οικογενειακο περιβαλλον υπαρχει περιπτωση, που η μαμα θηλαζει το 5χρονο παιδι της. Δεν ξερω αν οφελει ο θηλασμος σε τετοια ηλικια ακομη, αλλα σαν εικονα μου ειναι εξαιρετικα οικεια.
Υποψιν, δεν εχω ακομη γινει μαμα.

helen18
12-07-08, 19:28
Φαντάσου τι θα έλεγε αυτή για εμένα που θηλάζω την μικρή μου και έχω γιο 11 χρονών.... :shock:
το λιγότερο που θα έλεγε είνια οτι ειμαι ανώμαλη... :lol: :shock: :lol: :shock:

Και ακόμα χειρότερα για μένα που θηλάζω τον μικρό που είναι 19 μηνών
και ο μεγάλος μου είναι.. 13 χρονών.

(Elenia, σχεδόν την ίδια διαφορά έχουν τα παιδιά μας)

ggeny
14-07-08, 17:39
Μαια στο ΙΑΣΩ σε διπλανη μου " Καλα τι σουτιεν ειναι αυτο που φορας ? Πολυ κακης ποιοτητας ! Με αυτο το σουτιεν σιγουρα σε 2 μερες θα σου κοπει το γαλα να κατεβεις κατω στο μαγαζακι να αγορασεις ενα καλο , το σουτιεν πρεπει να ειναι πλυ σφιχτο στο στηθος για να μη εχει περιθωριο να γεμισει αλλο γαλα , οσο πιο χαλαρο ειναι τοσο πιο πολυ γαλα γεμζει" ......
Επειτα εψαχνε ολα τα σουτιεν μας να δει πιθο ειναι καλο και πιο οχι ! Εσκασε η καημενη η κοπελα

eleni^^
14-07-08, 18:32
χαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol:

gerakina
14-07-08, 18:37
το σουτιεν πρεπει να ειναι πλυ σφιχτο στο στηθος για να μη εχει περιθωριο να γεμισει αλλο γαλα , οσο πιο χαλαρο ειναι τοσο πιο πολυ γαλα γεμζει" ......

οπότε για φαντάσου να μη φοράς καθόλου σουτιέν...που θα φτάσει το γάλα!! :D :D

nen
14-07-08, 18:56
μπερδεψε το σουτιεν με θερμος.......

aglaia
14-07-08, 19:48
Σημερινή εξυπνάδα γειτόνισσας :
Μα ακόμη θηλάζεις;; Την μεγάλη σου κόρη δεν την λυπάσαι που ζηλεύει;;; Πως θα το ξεπεράσει το παιδί αυτό;;;

Η εξυπνάδα δεν είναι της γειτόνισσας, είναι της Νεστλέ που γράφει στο βιβλίο που μοιράζει ενίοτε δωρεάν με τα πάμπερς, ότι δεν είναι καλό να θηλάζετε μπροστά το μεγαλύτερο παιδί γιατί ζηλεύει. Αυτό όμως που θέλει να πει είναι ότι δεν είναι καλό να θηλάζετε μπροστά στο μεγαλύτερο παιδί σας γιατί θα μάθει ότι τα παιδιά τρέφονται από τη μαμά τους και το πιθανότερο είναι ότι θα χάσουμε μία πελάτισσα στο μέλλον....

Ηθελα να απαντήσω αλλα δεν ήξερα τι να πω... κ μετα θυμήθηκα την διαφήμιση του παγωτού που λέει... βγάλε γλωσσα μόνο αν αξίζει!!!! και δεν ειπα τίποτα!!!!!!!!

Να πεις στη γειτόνισσα ότι θηλάζεις μπροστά το μεγαλύτερο παιδί για να ξέρει ότι τα παιδιά μεγαλώνουν με γάλα από τη μαμά γιατί έτσι τους αξίζει να μεγαλώνουν και η μεγάλη σου κόρη είναι πολύ ευτυχισμένη που ξέρει ότι και η ίδια μεγάλωσε έτσι.
:wink:

τώρα που ξέρεις κάτι περισσότερο αξίζει να βγάλεις γλώσσα και μάλιστα να τη βγάλεις πολύ! :)

aglaia
14-07-08, 19:52
Κορίτσια πολυ γελασα με ολα αυτα που γραψατε!
Η αληθεια ειναι οτι και εμενα παλια, πολυ παλια, καπως μου φαινοταν οταν εβλεπα μαμα να θηλαζει παιδι που ειχε περασει το 6μηνο.
Είδες τι κάνει η διαφήμιση;

Τωρα ομως στο στενο οικογενειακο περιβαλλον υπαρχει περιπτωση, που η μαμα θηλαζει το 5χρονο παιδι της. Δεν ξερω αν οφελει ο θηλασμος σε τετοια ηλικια ακομη, αλλα σαν εικονα μου ειναι εξαιρετικα οικεια.
Σε αυτή την ηλικία μπορείς να ρωτήσεις το ίδιο το παιδί. Ο γιος μου είχε πάρα πολλά να πει! :wink:

aglaia
14-07-08, 19:55
Μαια στο ΙΑΣΩ σε διπλανη μου " Καλα τι σουτιεν ειναι αυτο που φορας ? Πολυ κακης ποιοτητας ! Με αυτο το σουτιεν σιγουρα σε 2 μερες θα σου κοπει το γαλα να κατεβεις κατω στο μαγαζακι να αγορασεις ενα καλο , το σουτιεν πρεπει να ειναι πλυ σφιχτο στο στηθος για να μη εχει περιθωριο να γεμισει αλλο γαλα , οσο πιο χαλαρο ειναι τοσο πιο πολυ γαλα γεμζει" ......

Και γιατί να μη γεμίζει γάλα; θα τελειώσει;
Πώς θα κοπεί τό γάλα αν γεμίζει το στήθος... :roll:

sunsun
15-07-08, 10:36
50άρης γιατρός στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον με 4 παιδιά...

"Καλά έκανες και τη θήλασες, έδωσες αντισώματα κτλ. αλλά πόσο καιρό ακόμα θα θηλάζεις;
(55 μέρες θηλάζω)

Εγώ: Τουλάχιστον 4-6 μήνες αποκλειστικά και μετά βλέπουμε. Ανάλογα αν έχω αρχίσει να δουλεύω..."

Εκείνος: "Νερό του δίνεις; όχι; Δώστου κιντερτε μου είπε η πεθερά μου (παιδίατρος 70άρα).

Εγώ: "Αυτά τα λέγανε οι παλιοί" . Τώρα λένε να μη δίνεις τίποτα. Μόνο μητρικό γάλα. Και στην Αφρική θηλάζουν τα παιδιά τους πολλά χρόνια. Αυτό είναι το φυσιολογικό.

Εκείνος: Ε, καλά τώρα. Τις κατσαρίδες γιατί δεν τις τρώς και τρώς τις καραβίδες; Πρωτεϊνες το ένα, πρωτεϊνες το άλλο !!!!!!!!!

Κάτι πρόλαβα να απαντήσω π.χ οτι το γάλα μου δεν είναι κατσαρίδα, αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που τις τρώνε αλλά δεν με άκουσε :lol: :lol:

Το φοβερό είναι οτι δεν το έκανε για να υπονομεύσει τον θηλασμό. Δεν έχει κανένα όφελος. Βέβαια κανένα από τα 4 παιδιά του δεν θήλασε (τα δύο επειδή είχαν ίκτερο και ήταν μέρες μέσα και τα άλλα δύο επειδή δεν είχε γάλα η μητέρα). Το πιστεύει οτι είναι καλύτερα να μη θηλάζεις πολύ! Μάλλον για να είμαι πιο αυτόνομη ή κάτι τέτοιο. Δεν μπορώ να βρω το λόγο...

aglaia
16-07-08, 21:55
Από το περιοδικό Mommy:.

Ερωτήσεις αναγνώστριας, απαντήσεις του παιδιάτρου Κωνσταντίνου Τσουμάκα, Επίκουρου Καθηγητή Παιδιατρικής στη σχολή Νοσηλευτικης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ερ: Πώς θα καταλάβω ότι το νεογέννητο μωρό μου πίνει αρκετό γάλα όταν το θηλάζω;

Απ: Για να καταλάβετε αν το μωρό που θηλάζει πίνει αρκετό γάλα ώστε να χορτάσει,
μπορείτε να το ζυγίζετε πριν και μετά το θηλασμό ελέγχοντας τη διαφορά του βάρους
ή αμέσως μετά το τέλος του θηλασμού να χορηγήσετε ξένο γάλα.
Στις περιπτώσεις που χορταίνει με θηλασμό, δεν θα πιεί ξένο γάλα ή θα πιεί ελάχιστη ποσότητα.

Ερ: Πρέπει ένα μωρό που θηλάζει να πίνει νερό τώρα το καλοκαίρι και αν ναι, πόσο;

Απ: Τα πολύ μωρά δεν πίνουν νερό γιατί τους φαίνεται άνοστο, γι αυτό προτιμούν το χαμομηλάκι.
Το καλοκαίρι που οι ανάγκες εξαιτίας του ιδρώτα είναι μεγαλύτερες, αν το μωρό τρέφεται κανονικά με γάλα και χαμομήλι,
ο κίνδυνος αφυδάτωσης είναι πολύ μικρός και δεν χρειάζεται επιπλέον νερό,
εκτός αν παρουσιάσει πυρετούς, εμετό ή διάρροια οπότε και επιβάλλεται η πρόσθετη χορήγηση υγρών.

Καταλαβαίνετε γιατί οι νοσηλεύτριες ξέρουν όσα ξέρουν.... :?

annastasia
16-07-08, 21:57

Ερωτήσεις αναγνώστριας, απαντήσεις του παιδιάτρου Κωνσταντίνου Τσουμάκα, Επίκουρου Καθηγητή Παιδιατρικής.

Ερ: Πώς θα καταλάβω ότι το νεογέννητο μωρό μου πίνει αρκετό γάλα όταν το θηλάζω;

Απ: Για να καταλάβετε αν το μωρό που θηλάζει πίνει αρκετό γάλα ώστε να χορτάσει,
μπορείτε να το ζυγίζετε πριν και μετά το θηλασμό ελέγχοντας τη διαφορά του βάρους
Στις περιπτώσεις που χορταίνει με θηλασμό, δεν θα πιεί ξένο γάλα ή θα πιεί ελάχιστη ποσότητα.

Ερ: Πρέπει ένα μωρό που θηλάζει να πίνει νερό τώρα το καλοκαίρι και αν ναι, πόσο;

Απ: Τα πολύ μωρά δεν πίνουν νερό γιατί τους φαίνεται άνοστο, γι αυτό προτιμούν το χαμομηλάκι.
Το καλοκαίρι που οι ανάγκες εξαιτίας του ιδρώτα είναι μεγαλύτερες, αν το μωρό τρέφεται κανονικά με γάλα και χαμομήλι,
εκτός αν παρουσιάσει πυρετούς, εμετό ή διάρροια οπότε και επιβάλλεται η πρόσθετη χορήγηση υγρών.

Στόινγκκκκκ!!!
Από πάνω μέχρι κάτω το κείμενο είναι για τα πανηγύρια!!!!
Και όσο σκέφτομαι πόσες μανούλες θα το διάβασαν...

felinidoc
16-07-08, 23:17
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση λύσσα με τον θηλασμό. Προχτές είδα τους φίλους μου και όλοι, μα όλοι λυσσάξαν γιατί θηλάζω "ακόμα" την Άννα;;;

Τί τους ενδιαφέρει;
Θα μου πείτε; :roll:

Μαρία Κ.
16-07-08, 23:25
δεν τους ενδιαφερει felini.. απλά κομπλάρουν..

gerakina
17-07-08, 00:00
Το μωράκι μας ειναι μόλις 11 ημερων,δεν είμαστε ούτε μια εβδομάδα στο σπίτι
κι όμως άρχισαν οι συμβουλες:

"μην βάζεις λεμόνι στη σούπα,θα ξινισει το γάλα σου"
"μην βάζεις πιπέρι στο φαγητό θα καψεις το παιδί"
"μην πίνεις νερό όταν θηλάζεις,θα πνιγεί το μωρό"

Μου κάνει εντύπωση που δε δίνουν καμιά συμβουλή για το μπάνιο,την πάνα ή κάτι άλλο τέλος πάντων που για εμάς είναι πρωτόγνωρα,αλλά μόνο για το θηλασμό!

Ε ρε τι έχω να ακούσω ακόμη δεν ξεκινήσαμε..

daddycool
17-07-08, 00:17
Το ξαναέγραψα και αλλού , θα το επαναλάβω και εδώ . Η γενιά των γονέων μας , δηλαδή η προδότρα αυτή γενιά που για πρώτη φορά στην Ιστορία Του Ανθρωπίνου Γένους "έσπασε" την διαχρονική συνήθεια του αποκλειστικού θηλασμού και έδωσε στα παιδιά τους (εμάς) ένα κάρο σκατοσκόνες και βαζάκια με αηδίες μέσα , μας δίνει και συμβουλές ??? :evil: :evil: :roll: :lol: :lol: :roll: :lol:

Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε! Θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας με τον σωστό τρόπο. Είναι εύκολο, απλά θα κάνουμε ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που κάνατε εσείς σε εμάς!!! :wink:

eleni^^
17-07-08, 09:28
με το πιπερο ομολογω πως δε το ειχα ουτε ακουσει ,ουτε σκεφτει..πανουργο!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

dooo
17-07-08, 13:08
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση λύσσα με τον θηλασμό. Προχτές είδα τους φίλους μου και όλοι, μα όλοι λυσσάξαν γιατί θηλάζω "ακόμα" την Άννα;;;

Τί τους ενδιαφέρει;
Θα μου πείτε; :roll:

αν μου συμβεί μια τέτοια περίπτωση, εγώ πάντως θα τους ρωτήσω ευθέως :lol:

Λαμπρινή
17-07-08, 15:34
Το ξαναέγραψα και αλλού , θα το επαναλάβω και εδώ . Η γενιά των γονέων μας , δηλαδή η προδότρα αυτή γενιά που για πρώτη φορά στην Ιστορία Του Ανθρωπίνου Γένους "έσπασε" την διαχρονική συνήθεια του αποκλειστικού θηλασμού και έδωσε στα παιδιά τους (εμάς) ένα κάρο σκατοσκόνες και βαζάκια με αηδίες μέσα , μας δίνει και συμβουλές ??? :evil: :evil: :roll: :lol: :lol: :roll: :lol:

Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε! Θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας με τον σωστό τρόπο. Είναι εύκολο, απλά θα κάνουμε ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που κάνατε εσείς σε εμάς!!! :wink:

Α ! Εμας η μανουλίτσα μου , 4 παιδιά το σύνολο και τα δυο διδυμα , μας θήλασε όλα τουλάχιστον απο ένα χρόνο .
Ομως δεν μπορώ να πω και η πεθερά μου που δεν θήλασε και δεν θήλασε ούτε η κόρη της , με " θαυμάζει" που θηλάζω και δεν μου έχει πει τιποτα αρνητικό.

felinidoc
17-07-08, 22:21
αν μου συμβεί μια τέτοια περίπτωση, εγώ πάντως θα τους ρωτήσω ευθέως :lol:

Το έκανα! Και μου είπαν επειδή πιστεύουν ότι αυτή την στιγμή δεν της προσφέρει κάτι.. τα κλασσικά!
Γιατί όμως πρέπει να συγχίζομαι ΚΑΙ με τους κολλητούς μου;;;;

eleni^^
17-07-08, 22:25
σιγα! εγω ειπα πως θα παω ταξιδι οταν η μπεμπα γινει δεκα μηνων κ η πρωτη αντιδραση ηταν "να μια καλι ευκαιρια να απογαλακτισεις!!" εγινα θρασσιτατη κ απαντησα "κουμαντο να κανεις στο δικο σου βυζι" :evil:

aglaia
18-07-08, 00:00
Το έκανα! Και μου είπαν επειδή πιστεύουν ότι αυτή την στιγμή δεν της προσφέρει κάτι.. τα κλασσικά!
Γιατί όμως πρέπει να συγχίζομαι ΚΑΙ με τους κολλητούς μου;;;;

Δηλαδή υπονοούν ότι η Αννούλα είναι χαζή και αναζητά κάτι που δεν της προσφέρει τίποτα (σόδα έγινε;;;).

Ή μήπως υπονοούν ότι η μαμά δεν μπορεί να κάνει μια ανάλυση στο γάλα; Αναισθησιολόγος είσαι αλλά τα εργαστήρια είναι κοντά! :wink:

Η έγκυος αγελάδα (ή κατσίκα) έχει να προσφέρει περισσότερα στο παιδί σου;

Δεν έκανα λάθος για την έγκυο, τα 2/3 του φρέσκου γάλακτος αρμέγεται από έγκυες αγελάδες και μόνο το 1/3 από αγελάδες που δεν πρόλαβαν να μείνουν έγκυες....

eleni^^
19-07-08, 15:27
και φυσηκα δεν αντεξα!!!!!!! αντεγραψα απο αλλο ποστ αυτο για να τα εχουμε μαζεμενα...

"......λοιπον ηταν μια παιδοψυχολογος και ελεγε οτι τα μωρα πρεπει μεχρι τους 9 μηνες να εχουν κοψει το μπιμπερο Shocked η τον θηλασμο Shocked και την πιπιλα Rolling Eyes γιατι λεει μπορει να γινουν επιθετικα παιδια αργοτερα.
η ηδονη λεει που τους προκαλει δεν κανει καλο
αυτο το ψευτικο πιπιλισμα (ας το πουμε) δεν τα αφηνει να ανακαληψουν νεα πραγματα και τους κανει κακο...."

τα σχολια..δικα σας ...

erica
19-07-08, 16:02
Νομίζω είναι από τα καλύτερα που έχουν ειπωθεί και μάλιστα τόσο δημόσια (στην τηλεόραση).....

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, γι αυτό ακριβώς το λόγο, πόσο εγκληματικό μπορεί να είναι αυτό που κάνουν????
Φανταστείτε πόσες μανούλες άκουσαν αυτή την φωστήρα της γνώσης μέσω της tv και μετά σκεφτήτε πόσες από αυτές θα τσεκάρουν αυτή την πληροφορία......Τραγικό! :shock: :evil: :evil: :evil:

...Παρακαλώ να χτιστεί παρ'αυτα καινούρια υπερπολυτελής πτέρυγα στον Κορυδαλλό! Μεγαλώνω μία από τις μεγαλύτερες επιθετικές προσωπικότητες του αιώνα, και έτσι θα χρειαστούμε δωμάτιο σίγουρα!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

felinidoc
19-07-08, 23:15
...Παρακαλώ να χτιστεί παρ'αυτα καινούρια υπερπολυτελής πτέρυγα στον Κορυδαλλό! Μεγαλώνω μία από τις μεγαλύτερες επιθετικές προσωπικότητες του αιώνα, και έτσι θα χρειαστούμε δωμάτιο σίγουρα!!!!

Και η Αννούλα θα κάνει παρέα στην Μάγια , στν Κορυδαλλό μιας και πιπιλίζει με μανία πιπίλες, στήθος, μπιμπερό :lol:

manina
20-07-08, 09:42
βάλτε κι άλλα δυο παιδάκια απο εδώ :lol:

Χλοη
20-07-08, 11:01

Να σου εξηγήσω πώς θα ξινίσει:
Έχεις ακούσει ότι για να φτιάξουν βούτυρο χτυπάνε το γάλα; Ίσως να έχεις δει και τα σχετικά εργαλεία σε κάποιο λαογραφικό μουσείο. Λοιπόν, όταν κάνουμε γυμναστική ταρακουνιέται το στήθος και είναι σαν να χτυπιέται το γάλα. Έτσι δημιουργείται βούτυρο και ξινόγαλο. Το ξινόγαλο το πίνει το μωρό με το θηλασμό. Το βούτυρο δεν ξέρω τι γίνεται, την επόμενη φορά ρώτα τους και πες μου να μάθω κι εγώ.

Αν κάνεις μόνο λίγη γυμναστική, τότε το γάλα δεν θα προλάβει να γίνει βούτυρο, αλλά θα είναι σαν την κρέμα γάλακτος όταν την χτυπάς. Έτσι ίσως αρέσει ακόμα περισσότερο στο μωρό.

Ελπίζω να σε διαφώτισα :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Να'στε καλά κορίτσια, με κάνατε και γέλασα πολύ. Αν και όταν τα ακούω εγώ, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!!! :evil:

Χλοη
20-07-08, 11:22
Αγλαΐα η παιδίατρος μου συμφωνεί οτι οι γιατροί φταίνε για τον θηλασμό που τα πιάνουνε... Μου είπε για την κρέμα διότι και αυτή το έκανε και θήλασε τα παιδιά της για πολύ καιρό.
Αλλά δεν μπορώ και να παραβλέψω το γεγονός της ατομικής μας ευθύνης. Χειριζόμαστε το διαδίκτυο, κυκλοφορούμε με την καλύτερη μάρκα κινητού, γνωρίζουμε τι κάνει ο ένας και ο άλλος αλλά δεν ιδρώνει το αυτί μας για τι είναι καλύτερο για τα παιδιά μας.
Οτι το κινητό εκπέμπει ακτινοβολία, ότι δεν επιτρέπεται να πηγαίνουμε ντάλα ήλιο στην θάλασσα, ότι δεν πρέπει να τρώμε σαβούρες, δεν πρέπει να μολύνουμε το περιβάλλον κλπ, κλπ, κλπ.
Ποιός πρώτο-ακούει εδω στο forum για κάτι που αναφέρθηκα; Είμαι σίγουρη ότι όλοι ξέρουμε και τις επιπτώσεις των ακτινοβολιών, και τι κακό κάνει το σαβουρο-φαγητό, ότι αν ρίχνουμε τις μπαταρίες στα σκουπίδια μολύνουμε το περιβάλλον κλπ, κλπ.
Και στο φινάλε αν δεν ξέρουμε, ανοίγουμε τον υπολογιστή και σερφάρουμε για να μάθουμε (ή κάνα βιβλίο). Εγώ πιστεύω ότι αρκετές γυναίκες, ναι επηρεάζονται από την μάνα, γιαγιά, παιδίατρο κλπ… άστες αυτές είναι ο χαρακτήρας τους.
Εκείνες όμως οι οποίες θα χάσουν την βολή τους θηλάζοντας; Και πια βολή; Της άνεσης. Όταν ακούω κοπέλες εδώ μέσα ότι στα άγρια μεσάνυκτα χρησιμοποιούν το θήλαστρο για να αφήσουν γάλα για το παιδάκι τους για την άλλη μέρα, αυτές γιατι δεν θάλουν να χάσουν την βολή τους;
Η εκέινες που ψάχνονται σε αυτό το forum και απεγνωσμένα θέλουν να μάθουν πως θα συνεχίσουν να θηλάσουν;

Ελενια μου συμφονω μεχρι ενα σημειο. Κι εγω ειχα προβληματα στην αρχη και στο τελος τα καταφερα. Αλλα ειλικρινα δε θα κατηγορουσα καμια μανουλα που στο τελος δεν θα αντεχε μετα απο αυτα που περασα εγω.

Το μωρακι μου ετρωγε καθε 20 λεπτα. Ηταν στο στηθος μου ΟΛΗ μερα. Οταν επαθα μαστιτιδα ( χωρις να ξερω οτι ηταν μαστιτιδα), ολοι νομιζαν οτι επαθα υπερκοπωση. Μαμα 6 αδερφια, θειες και πεθερες, επεσαν πανω μου να κοψω το θηλασμο.
" Δε θα χαρεις το παιδι σου, θα το κανεις νευρικο, δε βλεπεις οτι πειναει?, θα πεθανεις στο τελος, δε κανει να θηλαζεις με πυρετο, και τα δικα μας τα παιδια που δε θηλασαν τι επαθαν? Το παιδι σου δε το σκεφτεσαι? Ενταξει θηλασες 2 βδομαδες, καλα ειναι... " Μεχρι που η μαμα μου εφτασε να μου πει " ακου να σου πω, δε θα σ'αφησω να πεθανεις. Θα κανεις αυτο που σου λεω. Θα τον κοψεις το θηλασμο τωρα κι ολας!" Κι εγω που ως τα 30 μου δε μιλισα ασχημα στη μανουλα μου ποτε, της εδωσα και καταλαβε. Απο τοτε δεν ξαναειπε τιποτα.
Ομως ποσα μπορει να αντεξει μια καινουργια μανουλα που οσα και να εχει διαβασει, σιγουρα δεν τα ξερει ολα, και φοβαται μηπως κανει καποιο λαθος, και μηπως τελικα εχουν δικιο οι αλλοι? Ευτυχως ειχα ενα καλο παιδιατρο, που μου ελεγε "μια χαρα ειναι το παιδι, συνεχισε ο,τι κανεις..." και εναν αγγελο συμβουλο θηλασμου που με στηριζει ακομα, κι ετσι τα καταφερα.

Γι αυτο ειμαστε ολες εδω. Να βοηθησουμε κι αλλες μανουλες που δεν εχουν υποστηριξη. :)

Elenia
20-07-08, 15:47
Χλόη θα συμφωνήσω μαζί σου διότι εσύ έκανες αναφορά σε ένα πραγματικό πρόβλημα. Και μπράβο που άντεξες και το θήλασες. Εγώ δεν αναφέρθηκα όμως για αυτές τις περιπτώσεις. Η αναφορά μου ήτανε για εκείνες τις γυναίκες που αποφασίζουν:

* να μην θηλάσουν διότι θέλουν να κοιμούνται τα βράδια (έχει βγει γάλα για την νύχτα με slogan «για χορτάτα μωρά» - πηγαίνετε στο super market να δείτε…)
* να μην χαλάσει το στήθος τους (το έχετε ακούσει δεν μπορεί!!!)
* προτιμούν να βγαίνουν έξω όπως έβγαιναν προ τοκετού (και καλά κάνουν! ) αλλά βγάλε γαλατάκι με το θήλαστρο για το παιδάκι σου…!
* ή ότι δεν είναι απαραίτητο ο θηλασμός…. κ.α. πολλά τέτοια που νομίζω όλες γνωρίζουμε….

Συνεπώς, αναφέρθηκα καθαρά σε περιπτώσεις που μπαίνει το εγώ μας πάνω από αυτό που πρέπει να γίνει.
Όταν δεν υπάρχει κάποιο οργανικό ή ψυχικό πρόβλημα, και αφού το παιδάκι μας το φέραμε σε αυτή την γη και νομίζω ότι οι περισσότεροι θα προσπαθήσουμε να του παρέχουμε ότι το καλύτερο είναι δυνατόν, νομίζω προσωπικά, σαν θηλαστικά που ήμαστε…. το αυτονόητο θα είναι να το θηλάσουμε. Ξεχνάμε ότι ο καλός δημιουργός ή τον οποιοδήποτε θέλει να πιστεύει ο καθένας από εμάς, έφτιαξε τα γυναικεία στήθη για ένα σκοπό. Και, αυτό τον σκοπό παραβλέπουμε….

διαβάστε αυτό:

Babies breastfeed, and if they are very lucky, in the West, they are allowed to follow their biological norm and breastfeed into toddlerhood.
There is no 'natural' time to fully wean an infant, and thus refuse it your breast. All infants give up breastfeeding themselves, when they have finished with it, and move on. This usually occurs sometime between their 3rd and 4th birthday, but many leave the breast earlier, some leave the breast later..
Culture, and how we live our lives, usually interferes with the infant's decision, and imposes a 'set' time on the activity. This can be from as early as 6 weeks!

Jesus, as part of his own culture, was probably breastfeeding until he was 3 years old, and then there would have been a weaning party, for everyone in the community to celebrate his growing into another phase of his life.

3 years is a common 'set time' for many cultures, as it appears to give the child as much support and comfort and brain building milk as it needs, and then returns the mother to fertility for another child once those needs have been met.

The Koran asks that every mother allow their baby to breastfeed for at least 2 years.

The West (where sexual ownership of the female's body has deemed that breasts are first and foremost sexual, as opposed to how you feed babies) is the most severe in repressing breastfeeding toddlers. Such is the confusion and anxiety about breasts, there are ingrained attitudes that even newborn babies breastfeeding is actually an imposition on the sexual nature of the breast! Some areas of countries such as the USA, demands that male babies are weaned from the breast faster than female ones, as the sexual nature of the breast somehow threatens the father, the mother, and the baby.

This flies in the face of all the scientific, and social, research into the issue. Time and again, the benefits of normal term nursing - allowing the baby to continue to breastfeed as it chooses to - are shown in study after study. With a safe and secure, comforting and loving physical environment from which to view the painful and confusing world that is toddlerhood, the toddler still having access to the breast is more secure, more resilient, more confident and more independent than those forcibly weaned before their time. And still benefittng greatly from the unique nutrition that builds their brains and bones and blood perfectly.

Mothers benefit too, with protection from breast cancer etc, lost to the mother who has weaned, increasing her risk of such illness. Oxytocin from the breastfeeding biology, floods both mother and child with contentment, and helps both overcome the stresses of toddlerhood.

Therefore, the children least likely to benefit from the astounding brain building abilities of human milk, and the ones most in need of developing emotional resilience, are the 'most privileged' on the face of the planet. The cultures with so much, often give their infants too little.

The joy you can see on this 2 year old's face, says it all, really. Her world is overflowing with the milk of human kindness.
http://www.youtube.com/watch?v=vHgZn8OXA9Q&feature=related

The World Health Organisation recommends that all babies are allowed to receive only breastmilk for the first six months of their lives, and then to be allowed to breastfeed for a minimum of two years. Thereafter, breastfeeding should continue for as long as mother and child mutually desire.

The contradictions and confusions in the West are so extreme, that a mother allowing her toddler to breastfeed, can be viewed as abnormal, when she lives in a culture that uses images of breasts, to sell cars. Go figure.

Few mothers start their journey with their breastfeeding babies, with the intent to keep going past 2 years of age. Most fall into just putting off the decision on giving up on something so worthwhile, and so important to their child. Pressure from others can be unbearable and some mothers wean to stop the criticism...

katerina24
21-07-08, 08:09

Ερωτήσεις αναγνώστριας, απαντήσεις του παιδιάτρου Κωνσταντίνου Τσουμάκα, Επίκουρου Καθηγητή Παιδιατρικής στη σχολή Νοσηλευτικης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Καταλαβαίνετε γιατί οι νοσηλεύτριες ξέρουν όσα ξέρουν.... :?

αφου το λεει ολοκληρος επικουρος καθηγητης ετσι θα ειναι!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
αυτο το περιοδικο το διαβαζουν εκαντονταδες μανουλες......
:cry: :cry:
εκτος αυτου ποιος ειπε οτι τα μωρα προτιμουν το χαμομηλακι????
ο δικος μου ουτε να το φτυσει δεν ηθελε :wink:

katerina24
21-07-08, 08:16
Το μωράκι μας ειναι μόλις 11 ημερων,δεν είμαστε ούτε μια εβδομάδα στο σπίτι
κι όμως άρχισαν οι συμβουλες:

"μην βάζεις λεμόνι στη σούπα,θα ξινισει το γάλα σου"
"μην βάζεις πιπέρι στο φαγητό θα καψεις το παιδί"
"μην πίνεις νερό όταν θηλάζεις,θα πνιγεί το μωρό"

Μου κάνει εντύπωση που δε δίνουν καμιά συμβουλή για το μπάνιο,την πάνα ή κάτι άλλο τέλος πάντων που για εμάς είναι πρωτόγνωρα,αλλά μόνο για το θηλασμό!

Ε ρε τι έχω να ακούσω ακόμη δεν ξεκινήσαμε..

"κι αν φας κρεμμυδια το γαλα θα γινει στιφαδο ???" :lol: :lol:
"αν πινεις νερο οταν θηλαζεις βαλ του μπρατσακια να μην πνιγει" :lol:
"αν φας μπατζαρια θα γινει κοκκινο" :lol:
"αν φας χοχλιους θα βγαζει σαλια" :lol:

gerakina μου,κι ακομη δεν ειδες τιποτα!!!! :lol: :lol:

cruelty
21-07-08, 08:42
¨κ που εισαι ακομα< οσο μεγαλωνει τοσο μεγαλωνουν κι οι χοντραδες

ειναι μμεχρι να σε πιασει η καφριλα κ να τους βαζεις στη θεση τους

Χλοη
21-07-08, 09:36
Χλόη θα συμφωνήσω μαζί σου διότι εσύ έκανες αναφορά σε ένα πραγματικό πρόβλημα. Και μπράβο που άντεξες και το θήλασες. Εγώ δεν αναφέρθηκα όμως για αυτές τις περιπτώσεις. Η αναφορά μου ήτανε για εκείνες τις γυναίκες που αποφασίζουν:

* να μην θηλάσουν διότι θέλουν να κοιμούνται τα βράδια (έχει βγει γάλα για την νύχτα με slogan «για χορτάτα μωρά» - πηγαίνετε στο super market να δείτε…)
* να μην χαλάσει το στήθος τους (το έχετε ακούσει δεν μπορεί!!!)
* προτιμούν να βγαίνουν έξω όπως έβγαιναν προ τοκετού (και καλά κάνουν! ) αλλά βγάλε γαλατάκι με το θήλαστρο για το παιδάκι σου…!
* ή ότι δεν είναι απαραίτητο ο θηλασμός…. κ.α. πολλά τέτοια που νομίζω όλες γνωρίζουμε….

Συνεπώς, αναφέρθηκα καθαρά σε περιπτώσεις που μπαίνει το εγώ μας πάνω από αυτό που πρέπει να γίνει.
Όταν δεν υπάρχει κάποιο οργανικό ή ψυχικό πρόβλημα, και αφού το παιδάκι μας το φέραμε σε αυτή την γη και νομίζω ότι οι περισσότεροι θα προσπαθήσουμε να του παρέχουμε ότι το καλύτερο είναι δυνατόν, νομίζω προσωπικά, σαν θηλαστικά που ήμαστε…. το αυτονόητο θα είναι να το θηλάσουμε. Ξεχνάμε ότι ο καλός δημιουργός ή τον οποιοδήποτε θέλει να πιστεύει ο καθένας από εμάς, έφτιαξε τα γυναικεία στήθη για ένα σκοπό. Και, αυτό τον σκοπό παραβλέπουμε….

Ελενια έχεις δίκιο γι'αυτες τις περιπτώσεις. Ξέρω μητέρες που δε θήλασαν για να μη χάσουν το καφέ τους. Δεν προσπάθησαν καν. Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο, και λιγο... γαιδουριά. Σα να λες , ναι θέλω να κάνω παιδί, αλλα ας το μεγαλώσει η αγελάδα στη δική της μήτρα. Τι να πάρω κιλά και να γεννάω κι ολας? Απα πα πα!! :shock: :lol: :lol: :lol:

Elenia
21-07-08, 11:13
Ναι Χλόη.... μας ενδιαφέρει να μάθουμε τι κάνει ο γείτονας ή αν η Angelina jolie έκανε πεντάδυμα ή τρίδυμα, και όχι αν το γάλα που φυσιολογικά ρέει απο το στήθος κάθε γυναίκας που μόλις γέννησε πρέπει ή όχι να δοθέι στο παιδί της... και στο φινάλε να ανοιξουμε ένα βιβλίο να ξεστραβοθούμε. Εάν πραγματικά το θέλουμε θα το κάναμε.
Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω....

frene
21-07-08, 11:40
Ναι Χλόη.... μας ενδιαφέρει να μάθουμε τι κάνει ο γείτονας ή αν η Angelina jolie έκανε πεντάδυμα ή τρίδυμα, και όχι αν το γάλα που φυσιολογικά ρέει απο το στήθος κάθε γυναίκας που μόλις γέννησε πρέπει ή όχι να δοθέι στο παιδί της... και στο φινάλε να ανοιξουμε ένα βιβλίο να ξεστραβοθούμε. Εάν πραγματικά το θέλουμε θα το κάναμε.
συμφωνω απολυτα......

erica
21-07-08, 16:57
συμφωνω απολυτα......

Και εγώ συμφωνώ, αλλά για να μην πληγώσουμε και καμία μανούλα που έπεσε θύμα παραπληροφόρησης ενω ήθελε να θηλάσει (το ξέρω ότι δεν μιλάμε για αυτές τώρα, αλλά και αυτυές μπορεί να διαβάζουν και να νιώσουν κάπως...)

Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω ή ήθελα και με χαντάκωσαν.... :wink:

Elenia
21-07-08, 18:21
Συμφωνω erica... αν θέλουν να σε χαντακώσουν και είσαι ανθρωπος που δεν πατάει πόδι... αστα!

Λαμπρινή
21-07-08, 22:35
Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω ή ήθελα και με χαντάκωσαν.... :wink:

Αυτό το ήθελα και με χαντάκωσαν νομίζω πρέπει να ειναι πρώτο ...

Μιλούσα με την κουμπάρα μου προχτες (η οποια αν και ήθελε να θηλάσει απο μια μαστίτιδα και λαθος συμβουλες δεν τα καταφερε ) και μου λεγε για την αδερφή της η οποια θήλασε το πρωτο της παιδάκι για περίπου 1,5 χρονο .

Πριν 4 μήνες γέννησε το δεύτερο παιδάκι της και φυσικά θηλαζει . Η παιδιατρος της (δεν ξερω αν ειχε αυτη και στο πρωτο ) της συστησε να δινει νερό στο μωρο γιατι έχει καυσωνα και να ξεκινησουν κρεμες αυτον τον μήνα !! :evil:

manina
22-07-08, 09:02
κι εγώ χθες άκουσα απο τον γιατρό οτι αφού δεν πήρε βάρος η μικρή,ίσως νομίζω οτι "την πιάνει" το γάλα μου αλλά αυτό να μην ισχυει :evil: βέβαια το πρόβλημά μου παραμένει...

dimt
22-07-08, 09:42
κι εγώ χθες άκουσα απο τον γιατρό οτι αφού δεν πήρε βάρος η μικρή,ίσως νομίζω οτι "την πιάνει" το γάλα μου αλλά αυτό να μην ισχυει :evil: βέβαια το πρόβλημά μου παραμένει...

Να υποθέσω ότι το πρόβλημα είναι ότι το παιδί δεν παιρνει βάρος? manina μην αγχωνεσαι για το βάρος η δικιά μου με το ζόρι να πάρει γραμμάριο!! Περνούσε ο μήνας και πηγαίναμε να την ζυγίσουμε και αυτή ζήτημα ήταν να είχε πάρει 300γρ! Η γιατρός μου όμως έλεγε "Μην φοβάσαι, μερικά παιδάκια έτσι είναι"! Καμια φορά έτρωγε και 60γρ γάλα το 24ωρο!! Τα παιδιά ξέρουν πόσο θέλουν να φάνε! Κανείς δεν μπορεί να πιέσει κανέναν να τρώει περισσότερο απο αυτό που χρειάζεται! Αμα θηλάζεις να ξέρεις ότι το γάλα σου του δίνει όλα τα απαραίτητα συστατικά που χρειάζεται!! Αμα η διάθεση του είναι καλή (ευδιάθετη δλδ) τότε ολα πάνε μια χαρά!

Οταν γέννησα και ήρθε η μαία του νοσοκομείου στο δωμάτιο για να με ρωτήσει τι θα κάνω (αν δλδ θα την θηλάσω ή αν θα της δώσω ξένο γάλα) ήμουν κατηγορηματική!! ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!! και με κοίταξε και μου είπε "Μπράβο. Εισαι η τρίτη μητέρα που το θέλει αυτό! απο τις τόοοοοοσες που έχουμε εδω!!" και έμεινα εκπληκτη!! Είναι δυνατόν???? παιδί φέρνεις στον κόσμο τι καλύτερο δώρο μπορείς να του προσφέρεις!?????? ΗΜΑΡΤΟΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΛΔ!! 45 ΛΕΠΤΑ προσπαθούσαμε την πρώτη φορά μαζί με αυτή τη μαια (η οποια είχε 3 παιδία) να θηλάσω αλλα επειδή έχω μεγάλο στήθος (ο θηλασμός ήταν αδύνατος!! Οι θηλες (και συγνώμη διαβάζουν και άντρες) ήταν μέσα και δεν εβγαιναν με τίποτα!! Τι παγάκια, τι τραβήγματα! Αγχος και πόνος τρομερός!! Τελικά με ψευτοθηλές κάτι έκανα αλλα το περισσοτερο γάλα επεφτε απ'εξω! Τελικα για να μην σας κουρασω γιατί περάσαμε πολλά για το θέμα αυτό...... αρχισα να το βγάζω με θηλαστρο!! Μέχρι και διακοπές πήγαμε και το θήλαστρο μαζί παραμάσχαλα!! Εφθασα να βγάζω 1 1/2 λίτρο γάλα την ημέρα!! Αγχος μεγάλο μην μου λιγοστέψει το γάλα!! 6 μήνες θήλασα με αυτόν τον τρόπο την κόρη μου και είμαι πολύ χαρούμενη γι'αυτό! Ας μην μπορεσα να την βάλω στο στήθος πολλές φορές, ας άκουσα τα χίλια σχόλια απο κάποιες που μου έλεγαν "βρε μην παιδευεσαι και παιδεύεις και το παιδί. Δώστου ξένο γάλα" εγω εκεί! Ειχα όμως την υποστήριξη του Αντρα μου αλλα και της παιδιάτρου μου που ήταν πολύ σημαντική!! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!!

Ας "επεσε" το στήθος μου!
Ας "χάλασε" το σχήμα του (χαχαχαχα)
Ας κουράστηκα ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ!
Ας ξενύχτησα ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ!!
Ας κόντεψα να πάθω μαστίτιδα.......και να χάσω το γάλα (που ευτυχώς δεν έγινε)
¨
ΚΑΙ????? Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Μ'ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου! (Μακάρι να μπορούσα να την θήλαζα περισσότερο) ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ!! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΥΛΟΓΗΣΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ!!

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.............

Συγνώμη που σας κούρασα! αυτά απο μένα.....
(είμαι πολυλογού το ξέρω) :wink: :wink:

manina
22-07-08, 09:58
μωρε dimt σε όλα συμφωνώ...

ομως πήραμε μόνο 100 γραμμαρια και έσκασα :x

συνεχίζω φυσικά να θηλάζω κι ελπίζω για το καλύτερο τον άλλο μήνα!

dimt
22-07-08, 10:17

ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!! ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 9 1/2 ΚΙΛΑ!!

Μπορεί να σκέφτεσαι ότι κάτι δεν κάνεις καλά, οτι μήπως το γάλα σου δεν του είναι αρκετό ή αρκετά θρεπτικό!! ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!! Ο οργανισμός βγάζει όσο γάλα χρειάζεται το παιδί! Το παιδί καθορίζει την ποσότητα του γάλακτος! Εσύ απλά να φροντίζεις να τρώς! Να πίνεις πολύ νερό και να είσαι ήρεμη!!!

Ολα θα πάνε καλά!!!!
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Εδω είμαι για ότι χρειαστείς!!! οκ?

dimt
22-07-08, 10:25
manina μου το κοριτσι μπορεί να θέλει να πάει για μοντέλο!! Θα του στερήσει δλδ ο γιατρός την καριέρα?????

ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΙΑΤΡΕ!!! ΜΟΝΤΕΛΟ.................!!!!!!!!!!!

(και κάτι ακόμα που ξέχασα να σου γράψω. Η δικιά μου είχε και παλινδρόμηση!!! καλο?)

bon-bon
22-07-08, 11:04

και εμεις που εχουμε σχεδον την ιδια ηλικια με σας δε βαλαμε ουτε 100 γρ. αυτο το μηνα. τι να κανουμε;;; :roll:
η αδερφη μου λεει να μην ανησυχω γιατι και εγω παντα η πιο μικροσωμη ημουν , σπορος ... :wink: μετα ομως ψηλωσα... 1,65 εγινα :lol: :lol: :lol: αυτο που το πας;;; :D :D :D

υπομονη φιλεναδα!

manina
22-07-08, 14:19
σας ευχαριστώωωωωωωωωωω

η αλήθεια είναι οτι απο γονίδια,κι εγώ μικροκαμωμένη είμαι.... :roll: οι γύρω μου μου λένε,σαν και σένα είναι το μωρό :wink:

ααααχ :D

Elenia
22-07-08, 16:13
dimt με αυτα που τράβηξες σου αξίζει ένα τεράστιο μπράβο... συνεπώς είναι τι θέλει ο καθένας σε αυτή την ζωή... :wink:

ilonka19
22-07-08, 23:05
Θηλάζω ήδη πάνω από χρόνο και νόμιζα ότι πλέον όλοι στην οικογένεια το έχουν συνηθίσει και δεν ασχολούνται. Λόγω δουλειας θηλάζω συνήθως μόνο 2 φορές τη μέρα μία κατά τις 5 το πρωί και μία δευτερη το βράδυ. Το παιδί τους 3 τελευταίους μήνες είναι σχεδόν όλη τη μέρα με τη γιαγιά και τον παππου του επειδή εργάζομαι. Δεν είναι και πολύ του φαγητού με αποτέλεσμα τους τελευταίους 3 μήνες να βαλλει 650 γρ και τωρα στους 13 μηνες ζυγίζει 9150 (στους 6 μηνες με αποκλειστικό θηλασμό ζυγιζε 7400).
Η πεθερα μου λοιπόν έβγαλε το συμπέρασμα οτι η παιδίατρος δεν ειναι καλή γιατι δεν εξέτασε την ποιότητα του γαλακτός μου και μαλλον εχει πρόβλημα το γάλα μου αφου το παιδί δεν παιρνει πολύ βάρος. Της είπα οτι μεχρι τους 6 μηνες που θρέφονταν με αποκλειστικό μητρικό μια χαρά βάρος έπαιρνε. Τι να εξηγήσεις όμως σε μια γενιά γυναικών που τους έκαναν τετοια πλυση εγκεφάλου ότι το γαλα από το φαρμακείο ειναι καλύτερο από το μητρικό.

Elenia
22-07-08, 23:13
Μάλλον το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις τα αυτιά σου και να μην της δίνεις σημασία... να μην το καταλάβει όμως :wink:

dimt
23-07-08, 09:15
Θηλάζω ήδη πάνω από χρόνο και νόμιζα ότι πλέον όλοι στην οικογένεια το έχουν συνηθίσει και δεν ασχολούνται. Λόγω δουλειας θηλάζω συνήθως μόνο 2 φορές τη μέρα μία κατά τις 5 το πρωί και μία δευτερη το βράδυ. Το παιδί τους 3 τελευταίους μήνες είναι σχεδόν όλη τη μέρα με τη γιαγιά και τον παππου του επειδή εργάζομαι. Δεν είναι και πολύ του φαγητού με αποτέλεσμα τους τελευταίους 3 μήνες να βαλλει 650 γρ και τωρα στους 13 μηνες ζυγίζει 9150 (στους 6 μηνες με αποκλειστικό θηλασμό ζυγιζε 7400).
Η πεθερα μου λοιπόν έβγαλε το συμπέρασμα οτι η παιδίατρος δεν ειναι καλή γιατι δεν εξέτασε την ποιότητα του γαλακτός μου και μαλλον εχει πρόβλημα το γάλα μου αφου το παιδί δεν παιρνει πολύ βάρος. Της είπα οτι μεχρι τους 6 μηνες που θρέφονταν με αποκλειστικό μητρικό μια χαρά βάρος έπαιρνε. Τι να εξηγήσεις όμως σε μια γενιά γυναικών που τους έκαναν τετοια πλυση εγκεφάλου ότι το γαλα από το φαρμακείο ειναι καλύτερο από το μητρικό.

ilonka19 συμφωνώ απόλυτα με την Elenia!!! Να κλείσεις τα αυτιά σου!! Ο Θηλασμός είναι ο δευτερο μεγαλύτερο δώρο που μπορείς να δώσεις στο παιδί σου!! Το πρώτο; Η ΑΓΑΠΗ και απο ότι φαίνεται έχεις πολύ για το παιδί σου για να είσαι τόσο καιρό σ'αυτή τη διαδικασία! Μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγω αλλα........οταν βγάζεις γάλα με θήλαστρο έχεις ημερομηνία λήξης!!! Δυστυχώς!

Να συνεχίσεις μέχρι όσο μπορείς!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!! :D :D :D :D :D :D

(εδώ θα είμαστε για ότι χρειαστείς)

frene
23-07-08, 09:35
dimt γιατι το λες αυτο με το θηλαστρο;Βγαζεις γαλα ή εβγαζες;
Αν εχεις νοσοκομειακο θηλαστρο την ημερομηνια ληξης την επιλεγεις εσυ.
Εγω αντλω 6 και 1/2μηνες και η katerina 24 ακομη παραπανω, 8 και 1/2 μηνες.
Αν ομως εχεις οποιοδηποτε άλλο μη νοσοκομειακο, για αντληση ολων των γευματων, το γαλα μειωνεται....

dimt
23-07-08, 09:42
dimt με αυτα που τράβηξες σου αξίζει ένα τεράστιο μπράβο... συνεπώς είναι τι θέλει ο καθένας σε αυτή την ζωή... :wink:

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μερικές μαμαδες όταν κάνουν παιδιά ασχολούνται με άλλα (για μένα) μη ουσιώδη πράγματα και όχι με το ίδιο τους το παιδί!! Και για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω ασχοληθούν εννοώ να του προσφέρουν το πολυτιμότερο δώρο που της χαρίζει η φύση!! Το μητρικό γάλα!!

Ασχολούνται δηλαδή με το αν θα πέσει το στήθος, αν θα φορέσουν πάλι το ίδιο τζιν που φορούσαν όταν ήταν 18, να βάψουν το μαλλί γιατί δεν μπορεί η "ταδε" που γέννησε να έχει καλύτερο μαλλί απο το δικό της, να κάνει τσιγάρο και να πιει φραπέ!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! Τα λέω αυτά γιατί τα έχω ακούσει απο γνωστή μου!! Δεν έχουν καταλάβει τι χάνουν και δυστυχώς δεν θα το μάθουν ΠΟΤΕ!

Elenia μου όντως πέρασα πάρα πολύ δύσκολα και αν επεκταθώ και πω περισσότερες λεπτομέρειες θα καταλάβεις περισσότερο αυτό που λέω (το ότι δλδ ήταν δύσκολα). Ομως ένα τεράστιο μπράβο το αξίζει περισσότερο η ilonka19 που συνεχίζει ακάθεκτη!!

Εύγε κοπέλα μου!!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ!! Σε ζηλεύω με την καλή όμως έννοια!!! ΕΥΓΕ!!!!! Μην ακούς κανέναν!!!!

dimt
23-07-08, 09:53
dimt γιατι το λες αυτο με το θηλαστρο;Βγαζεις γαλα ή εβγαζες;
Αν εχεις νοσοκομειακο θηλαστρο την ημερομηνια ληξης την επιλεγεις εσυ.
Εγω αντλω 6 και 1/2μηνες και η katerina 24 ακομη παραπανω, 8 και 1/2 μηνες.
Αν ομως εχεις οποιοδηποτε άλλο μη νοσοκομειακο, για αντληση ολων των γευματων, το γαλα μειωνεται....

Η μικρή μου τώρα είναι 2 ετών! Μειώθηκε το γάλα δραματικά απ'όταν επέστρεψα στο γραφείο! Οταν η μικρή μου αρχισε 5 1/2 μηνών (λόγο βάρους) να τρώει κρεμούλα άρχισε να μην πίνει και πάρα πολύ το μητρικό! Ετσι 6 μηνών έβγαζα με το ζόρι 200γρ γάλα την ημέρα! Το θήλαστρο ήταν της εταιρείας MEDELA όπως δλδ και αυτών των νοσοκομείων! Μου το είχαν προτείνει απο τον σύλλογο Μαιών που παρακολουθούσα μαθήματα πριν γεννήσω και μου είχαν πει ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει!! Και συμφωνώ!!! Δυστυχώς για μένα έπεξαν πολλοί λόγοι ρόλο στη μείωση του γάλακτος που δεν μπορώ να τους γράψω σε δημόσιο φόρουμ καταλαβαίνεις!! Σου ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να μην το βάλεις κάτω και να συνεχίσεις ακάθεκτη! Ολες όσες ειναι στην ίδια κατάσταση να συνεχίσετε!! ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

(Οταν και αν με βοηθήσει ο Θεος να κάνω δεύτερο παιδί θα χρειαστώ την βοήθεια σας να σπάσω το φράγμα των 6 μηνών)
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

katerina24
23-07-08, 10:06
Η μικρή μου τώρα είναι 2 ετών! Μειώθηκε το γάλα δραματικά απ'όταν επέστρεψα στο γραφείο! Οταν η μικρή μου αρχισε 5 1/2 μηνών (λόγο βάρους) να τρώει κρεμούλα άρχισε να μην πίνει και πάρα πολύ το μητρικό! Ετσι 6 μηνών έβγαζα με το ζόρι 200γρ γάλα την ημέρα! Το θήλαστρο ήταν της εταιρείας MEDELA όπως δλδ και αυτών των νοσοκομείων! Μου το είχαν προτείνει απο τον σύλλογο Μαιών που παρακολουθούσα μαθήματα πριν γεννήσω και μου είχαν πει ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει!! Και συμφωνώ!!! Δυστυχώς για μένα έπεξαν πολλοί λόγοι ρόλο στη μείωση του γάλακτος που δεν μπορώ να τους γράψω σε δημόσιο φόρουμ καταλαβαίνεις!! Σου ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να μην το βάλεις κάτω και να συνεχίσεις ακάθεκτη! Ολες όσες ειναι στην ίδια κατάσταση να συνεχίσετε!! ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ24!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

(Οταν και αν με βοηθήσει ο Θεος να κάνω δεύτερο παιδί θα χρειαστώ την βοήθεια σας να σπάσω το φράγμα των 6 μηνών)
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

να σου ζησει η κορακλα!!!! :D
μπραβο σου που αντεξες τοσο!!!!συγχαρητηρια!!!!!! :D
ευχαριστουμε πολυ παντως.
το γαλα σου ενδεχομενως να μειωθηκε αν δεν ειχες νοσοκομειακο κι αν δεν αντλουσες αρκετες φορες.
οταν κανεις δευτερο παιδακι ευχομαι να θηλασεις κανονικα κι οχι με θηλαστρο!!!
για μενα παντως ειναι σιγουρο πως οταν σε μερικα χρονια θα βλεπω θηλαστρο θα τρεχω!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

dimt
23-07-08, 10:22
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!

Αντλούσα κάθε 2 ώρες!! Εβγαζα 1 1/2 λίτρο γάλα την ημέρα!!!!! Η αγελάδα της ΔΕΛΤΑ με έλεγε η μαια μου!! χαχαχαχαχαχαχα!! Μέχρι που μου είπαν στο νοσοκομείο να δώσουν γάλα μου και σε άλλα μωρά! Απ'ότι μου είπαν οι μαίες είναι ακριβώς το ίδιο και είχαν δίκαιο γιατί και μέσα στο νοσοκομείο την ίδια μάρκα είχαν και δοκίμασα εκεί να δω αν κάνουν ακριβώς την ίδια "δουλειά" (ο παλμός, ο ρυθμός κλπ) και ήταν το ίδιο!! Το είδαν κι αυτές!! Ηταν άλλοι "εξωτερικοί λόγοι" που..........anyway!!!!

Χίλια ευχαριστώ για την ευχή αλλα το ρημάδι το στήθος μου δεν μειώνεται (@#%@!#%$%) χαχαχαχαχαχαχα!! Για να φανταστείς όταν ήμουν έγκυος ακουμπούσα το σαγόνι μου στο στήθος για να ξεκουράσω το κεφάλι μου χαχαχαχαχαχαχαχα!! Ημουν φοβερή όρκα!!! χαχαχαχαχαχα!! Έστριβε το στήθος μου στη γωνία και μετά απο 15 λεπτά έστριβα και η υπόλοιπη χαχαχαχαχαχα!!! Χάλια μαύρα!! χαχαχαχαχα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
23-07-08, 10:23
ilonka19 καλή μου... μην ακούς κανέναν! όλοι πάντα κάτι θα έχουνε να πούνε!!
εγώ δίνω μάχη με τον ίδιο μου τον άντρα που περίμενε ακόμη και τώρα να βάζει το μωρό κιλά και όχι γραμμάρια κάθε μήνα!! Μάλιστα στην τελευταία μέτρηση είχε χάσει 350γρ... εκεί να έβλεπες... το ότι ξεκίνησε το περπάτημα και είχε περάσει απανωτά ιώσεις και δόντια με πυρετούς σχεδόν στο 40... δε μετράει... ευτυχώς τώρα που "ξαναέδεσε" το μωρό... ηρέμησε!!

όσο για τα πεθερικά μου...
τους πρώτους μήνες που θήλαζα αποκλειστικά ρωτάγανε συνέχεια αν του φτάνει... "πρέπει να φάει κάποια στιγμή το παιδί!!" ξεκινήσαμε στέρεες τροφές... "πρέπει να τρώει περισσότερο το παιδί!!" αυξήσαμε τις ποσότητες..."πρέπει να μασήσει το παιδί...!!" :lol: :lol: :lol:
και φυσικά ακούω συνέχεια πως πλεον δεν του προσφέρω τίποτε με το θηλασμό... κλπ κλπ
Έχω όμως πια εκπαιδευτεί! ανάλογα με τη διάθεση μου και περισσότερο ανάλογα με την ατάκα που ακούω... είτε κάνω πως δεν ακούω... μπενάκης βγενάκης ένα πράγμα... είτε απαντώ εντελώς αποστομοτικά όμως!! αφού μερικές φορές ο άντρας μου λέει... "έλα μωρε... δεν ξέρουν όλες...!!" :lol: :lol: :lol:

Sotiria
23-07-08, 18:13
Δεν ξέρουν όλες ή κάνουν οτι δεν ξέρουν???
Εγώ αναφέρομαι σε φίλη που γέννησε πριν ενα χρόνο περίπου, θήλασε 40 μέρες με συμπλήρωμα και μου λέει όποτε με βλεπει: ' Ακόμα θηλάζεις??? Ελα μωρέ τί παιδεύεσαι?? Φτάνει, δώστου σκόνη τώρα να ησυχάσεις να κάνεις άνετα και τις βόλτες σου!!!' :twisted:

Και είναι νέα κοπέλα...όχι καμιά πεθερά του προηγούμενου αιώνα...

eleni^^
23-07-08, 19:07
ειναι η πιο συνηθησμενος λογος για τον οποιο πολλες νεες μαμαδες δε θηλαζουν...το εχω ακουσει πολλεεεεες φορες! αυτα ειναι επιλογες...το θεμα ειναι να μη προσπαθει να σε πεισει πως ειναι κ το σωστο αυτο...

xrysalis
24-07-08, 00:01
αυτό το "φτάνει πιά! μην παιδεύεσαι... δώστου ξένο..." το έχω ακούσει τόοοοοοσες φορές... και φυσικά οι περισσότερες από χείλη μαμάδων που δε θήλασαν πολύ και φυσικά δε θήλασαν αποκλειστικά...
οι περισσότερες δε μου το λένε με στυλ αναπαραγωγής των λόγων των μαμάδων και των γιαγιάδων τους!!! :lol: :lol: :lol:
Μωρέ, δε πα' να λένε!!! εγώ @$@$@%%^&* δεν του δίνω! Εδώ το πήρε απόφαση και η παιδίατρός μας και τώρα πιά δεν μου "τη μπαίνει" παρά με κρυφοεπαινεί!!! όταν σχολιάζουμε το βάρος του ή το γεγονός πως δεν έχει πολυαρρωστήσει τόσους μήνες... το πρώτο πράγμα που λέει είναι "ο θηλασμός βλέπεις! :wink: "

Το καινούριο πάντως που με 'χει βρει τελευταία... είναι πως όπου να 'ναι... θα γίνω ρεζίλι όταν δημοσίως ο γιόκας μου θα προσπαθήσει να με ξεγυμνώσει στην προσπάθειά του να διεκδικήσει το γεύμα του!!! έτσι μου λένε από το οικογενειακό μου περιβάλλον!!! βλέπουν τον Ωρίωνα που μεγαλώνει, καταλαβαίνει και το δείχνει... και άρχισε νέο έργο τώρα!!!!

Δε βαριέσαι... άλλη μια ρεζιλεμένη μάνα κι εγώ ανάμεσα στις τόσες αθεράπευτες πιστές του μητρικού θηλασμού!!!! :lol: :lol:

katerina24
24-07-08, 00:06
κι εμενα ο παιδιατρος τωρα πια δεν πολυασχολειται με το θεμα μου,παρα μονο καθε φορα που σημειωνει τη διατροφη του στο βιβλιαρακι του με ρωτα:"ακομη θηλαζεις???"
ασε που εχω κανει και την πεθερα μου να ειναι υπερ του θηλασμου! :lol: :lol: :lol:
αφου το καταφερα αυτο,μπραβο μου!! :lol: :lol: :lol:

xrysalis
24-07-08, 00:09
καλα... εσένα σου αξίζουν πολλά μπράβο τελικά :lol: :lol:

dimt
24-07-08, 09:23
Καλημέρααααααααα!!!

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!! ΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ!!!
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ!!!!!!!

xrysalis μην μασάς!!!! Και αν το παιδί θέλει να σε ξεγυμνώσει δημόσια γιατί θέλει γαλατάκι και τι εγινε δλδ? Ε?Ε?Ε? ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΕΣ σε όποιον σου το ξαναπεί!!! Αμα δεν θέλεις κύριε ή κυρία έχεις την επιλογή να γυρίσεις το κεφάλι σου απο την άλλη!!! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΩΡΙΩΝΑ αρκεί να μην ζηλέψει η δική μου και μου κάνει το ίδιο!!! Φαντάζεσαι 10 κιλα στήθος πάνω στο τραπέζι της καφετέριας? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!! Δεν θα έχουμε χώρο ούτε για τα ποτήρια του νερού!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Eve
24-07-08, 10:05
εμένα με παροτρύνει ολο το οικογενειακο μου περιβάλλον να σταματήσω να παιδεύομαι με το θηλασμό και το θήλαστρο (δουλεύω).
Ατακες:

-Το μωρό ειναι μεγάλο πια (7 μηνών) ως πότε θα βυζαίνει;;

-το έχεις παρακάνει με το θηλασμό, καλυτερα ασε τη δουλειά σου στην εταιρία και να γίνεις 'τροφός'! (ειρωνικά εννοειται..) (αν τους άκουγα ισως να έβγαζα πιο πολλά χρήματα) :lol:
-το γάλα της μητέρας κάποια στιγμή μετά τοςυ 5 μήνες 'νερώνει' και χανει την ουσία του

για να μην πω για τις πρώτες εβδομάδες με το θηλασμο, κάθε φορά που το μωρό έκλαιγε η αιτια ηταν μια :

"ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΕΙΝΑΕΙ" .
(νυστα, γρινια, κολικοι δεν υπήρχαν, μονο πεινα!)

μην τα σκεφτομαι γιατι μου ανεβαινει το αιμα στο κεφάλι..

xrysalis
24-07-08, 10:17
ΗΜΑΡΤΟΝ ρε dimt... 10 κιλά το ένα;;; δώσε και σε μένα μπάρμπα!!
εγώ παρακαλάω να μου μείνει τίποτις παραπάνω όταν σταματίσω το θηλασμό!!! :lol: :lol: :lol: (για την ώρα πάντως... ευχαριστιέμαι μπούστο!!)
Όσο για τον καφέ... μη σκας! θα κλείσω από πριν rezerve και το διπλανό τραπέζι!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Eve, τελικά λίγο πολύ όλες τα ίδια ακούμε!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω... είναι γιατί δεν καταλαβαίνουν;;;;... πως για μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΕΜΟΣ! δεν είναι πως έχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ αλλά απλά είναι συνειδητή επιλογή και ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ!!!!!

dimt
24-07-08, 10:23
xrysalis πόσα κιλά θέλεις!!!??? Ελα τώρα που γυρίζει!!! Και καμία άλλη αν θέλει.......δεν έχω πρόβλημα εγω!!!! Δινω κορίτσια...δίνω!!! χαχαχαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΟΚ xrysalis!!!! ΤΌΤΕ ΚΛΕΙΣΑΜΕ!!! Καφέ όμως σε κεντρική καφετέρια όχι μ............!!! Να μας βλέπουν ολοι και να τρελαίνονται!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
24-07-08, 11:09
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

katerina24
24-07-08, 11:19
Χρυσαλιδα θελεις κι απο μενα λιγα κιλα????
το ιδιο εχω με την dimt!!!
τυφλα να χει η Παμελα αλλα στο φυσικο τους :lol: :lol:

dooo
24-07-08, 11:20
το βλέπω εγώ..θα πάμε κόντρα...στήθος με στήθος:P :lol:

dimt
24-07-08, 11:25
dooo....χαχαχαχαχαχαχαχα!!! μπα δεν νομίζω!!!!!

εξάλλου το βλέπουν....... δεν τους παίρνει!!!!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

κοριτσια περιμένω προσφορές!!! Είναι σε αψογη κατάσταση..... (μόνο λίγο πεσμένο) και χωρίς ραγάδες!!!!!! χαχαχαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xrysalis
24-07-08, 11:34
γμτ την ατυχία μου!!! :lol: :lol: :lol:
αλλού να λείπει κι αλλού να περισσεύει!!! όχι ρε.... όχι!!! :lol: :lol: :lol:
κι όχι τίποτε... όλες να γκρινιάζουμε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

manina
24-07-08, 16:29
γμτ την ατυχία μου!!! :lol: :lol: :lol:
αλλού να λείπει κι αλλού να περισσεύει!!! όχι ρε.... όχι!!! :lol: :lol: :lol:
κι όχι τίποτε... όλες να γκρινιάζουμε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

σε...νοιώθω :lol: :lol: :lol:

katerina24
24-07-08, 23:09
παει ο αντρας μου στη γιατρο του και τον ρωταει:
-"τι κανει η γυναικα σου?"
-"καλα ειναι,εκει ταλαιπωριεται με το θηλαστρο"
-"ακομη θηλαζει? :shock: να της πεις να το κοψει γιατι θα εχει μεγαλα προβληματα στο στηθος αργοτερα και θα παθει μια αρρωστια :shock: "

ερχεται σπιτι και μου το λεει
εξαλλη εγω του λεω:πες στη γιατρινα σου την επομενη φορα πως αν αρρωστησει το μικρο,θα ερθει να το νταντεψει αυτη? :twisted: αι στον κορακα πια! :twisted: :twisted:

Elenia
24-07-08, 23:14
Κατερίνα την αρρώστια σου την είπε;
ε ρε κάτι πλάκες... σε αφήνουν κάπως έτσι :shock:
Και μετά αντε να τους εμπιστεύεσαι τους γιατρούς... :lol: :lol:

katerina24
24-07-08, 23:21
ναι του την ειπε αλλα δεν το συγκρατησε ο αντρουλης μου..... :x

eleni^^
24-07-08, 23:32
ακουσα το τραγικοτερο ολων!!ειμαι εξαλλη απο νευρα κυριως με τον εαυτο μου που δεν εβρισα κ δεν προσεβαλλα!!!τι τους θελω καμια φορα τους καλουσ τροπους?μωρε τα χρειαζοντε μερικες τα μπινελικια τους..
ειμαι στο φαρμακειο,η μπεμπα στο καροτσι οπως παντα πολυ φρονιμη να παιζει με τα παιχνιδια της κ να κανει τα δικα της "Ααα αγκκ ντ ντ" κλπ κλπ
κ ξαφνικα ακουω...
-αχου φρονιμο που ειναι! παντα ετσι υσηχο ειναι?
-ναι Δοξα το Θεο πολυ φρονιμη,δε με εχει κουρασει καθολου
-αχχ το ξερεις οτι οσα παιδακια ειναι φρονιμα τελικα ειναι αρρωστα ε?

δεν εχω λογια να σας περιγραψω τα κλαμματα κ τα νευρα μου...δε θελουμε παιδακια φρονιμα,ειναι αρρωστα..δε θελουμε κλαψιαρικα ειναι αρρωστα..κ στην τελικη ποσο ατακτο να ειναι πια 5,5 μηνων μωρο???????????? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :cry:

bon-bon
24-07-08, 23:42
καλα δεν παει καλα ο κοσμος!

:x :x :x :x :x :x :x

Elenia
24-07-08, 23:44
Ελένη επρεπε να της πείς οτι τα φρόνιμα είναι πιοοοοοοο.....
φιλοσοφημένα :lol:
Τι λέει ο κόσμος... :shock:

eleni^^
24-07-08, 23:45
φαντασου που δεν ηξερα τι να τις απαντησω....απο τη μια ηθελα να τη βρισω απο την αλλη σκεφτηκα τον κοσμο στο φαρμακειο κ απο την αλλη σκεφτηκα "λες να εχει δικιο?" μπηκα σε ενα τριπακι να σκεφτομαι μια ολοκληρη μερα μηπως εχει κατι το παιδι μου..φυσηκα οπου το ειπα με κοροιδευαν..5,5 μηνων μωρακι τι θα επρεπε δλδ?να ριχνει κατω το σπιτι κ να σηκωνετε μονο του να τρεχει στους δρομους? :roll: :roll:

Elenia
24-07-08, 23:49
Πολύ κακία κυκλοφορεί στον κόσμο τελευταία... :twisted:

bon-bon
24-07-08, 23:52
δεν ειμαι υπερ της βιας αλλα ... θελεις να τη δειρουμε!

τι ειπε η γυναικα! :x

φουντωσα τωρα! :x :x :x

amaretto
25-07-08, 01:29
ναι του την ειπε αλλα δεν το συγκρατησε ο αντρουλης μου..... :x

Κυρία, κυρία, να πώωωω;;;
Τη λένε:
λιγότερη παχυσαρκία, λιγότερα αναπνευστικά, λιγότερα καρδιακά ... να πω κι άλλα;
Είναι τόσο σπάνια η καλύτερη υγεία που δεν είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ :evil:

ggeny
25-07-08, 08:11
Αχχχχχχχχχχχχχ Ελενη μου αυτο ειναι πραγματικο τι αλλο θα ακουσουνε τα αυτακια μας !!!!! Ποσο να αντεξεις και να μην βρισεις αλλα μερικοι τους χρειαζεται τα θελει ο κολοτραβας τους !!! ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

Κατερινα κακο πραγμα αυτος ο θηλασμος του σατανα 666 :)
!!!!! Αμαν πια κ αυτοι οι γιατροι ωρες ωρες λεω δεν παιζονται με τπτ χειροτεροι και απο τις θειτσες εχουν γινει ( και παλι λεω οχι ολοι ε; υπαρχουν και εξαιρεσεις) !

erica
25-07-08, 09:34
:evil: :evil: :evil: :evil:

Ελένη μου το ίδιο πράγμα είχε ακούσει και η μαμά μου σε μένα (και εγώ πάρα πολύ ήσυχο μωρό)....και η γειτονιά ψυθίριζε ότι κάτι πρέπει να έχω γιατί δεν είχαν ακούσει κλάμα μου ποτέ!!!!!

Δεν τους είχε περάσει ποτέ απο το μυαλό ότι δεν άκουσαν κλαμα μου γιατί η μαμά μου με θήλασε αποκλειστικά (για ένα χρόνο) και αν και αντίθετη με την μόδα της εποχής, ακολουθούσε από ένστικτο τις αρχές του attachment parenting! Απαντούσε πάντα πρόθυμα στις ανάγκες μου και σεβάστηκε τον βιολογικό ρυθμό μου.....Γι' αυτό δεν έκλαιγα....
...και μεγάλωσα, (να μην το παινευτώ), φτου φτου μου, πέραν του μια χαρά, μέσα στην υγεία....

Δεν τους έχει περάσει απο το μυαλό ότι υπάρχουν μωρά που είχαν την τύχη να έχουν μαμάδες που τα "ακούνε".....

Δεν πειράζει που δεν απάντησες.....δεν θα καταλάβαινε τίποτα....αυτή φαρμάκι ήθελε να ρίξει κάπου.....πες τα σε μάς για να να ξεσπάσεις!... :wink: :D

Elenia
25-07-08, 10:52
Erica έχεις δίκιο έπρεπε να της πει: "ακολουθω τις αρχές του attachment parenting" και να την άφηνε κάπως έτσι... :shock: :shock: :shock:
Γι αυτό την άλλη φορά Ελένη, σε καμιά "καλοπροαίρετη" πες της "την φιλοσοφεί την ζωή η κόρη μου... δεν γκρινιάζει "άσκοπα".

Sotiria
25-07-08, 11:00
Ααααα εγώ θα την έβριζα την κότα!!!!!
Πάνε οι καλοί μου τρόποι............ :oops:

manina
25-07-08, 11:09
απαράδεκτη η κυριούλα,βρίσιμο ήθελε! Ακούς εκεί,άρρωστο :shock: :shock: :shock:

εγώ πάντως προσπαθώ να τους ψαρώνω κάτι τέτοιους :wink: στυλ όπως ειπώθηκε "ακολουθώ τις αρχές του attachment parenting" κλπ :)

Elenia
25-07-08, 11:12
Σωτηρία με το βρίσιμο θα γινόντουσαν χειρότερα τα πράγματα... Θέλει μία και έξω.
Να τους αποστομώνεις με το "γάντι", γλυκά αλλά κοφτερά. Να μην ξέρουν απο που τους ήρθε....

http://xs229.xs.to/xs229/08305/picture_1466.png.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs229&d=08305&f=picture_1466.png)

Χλοη
25-07-08, 11:14
ακουσα το τραγικοτερο ολων!!ειμαι εξαλλη απο νευρα κυριως με τον εαυτο μου που δεν εβρισα κ δεν προσεβαλλα!!!τι τους θελω καμια φορα τους καλουσ τροπους?μωρε τα χρειαζοντε μερικες τα μπινελικια τους..
ειμαι στο φαρμακειο,η μπεμπα στο καροτσι οπως παντα πολυ φρονιμη να παιζει με τα παιχνιδια της κ να κανει τα δικα της "Ααα αγκκ ντ ντ" κλπ κλπ
κ ξαφνικα ακουω...

δεν εχω λογια να σας περιγραψω τα κλαμματα κ τα νευρα μου...δε θελουμε παιδακια φρονιμα,ειναι αρρωστα..δε θελουμε κλαψιαρικα ειναι αρρωστα..κ στην τελικη ποσο ατακτο να ειναι πια 5,5 μηνων μωρο???????????? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :cry:

Έπρεπε να της πεις, "αυτο λες στον εαυτό σου, για να νοιώθεις καλύτερα για την αποτυχία σου σαν μητέρα?" :evil:
Όχι, όχι! Έτσι πεφτεις στο επίπεδό τους. Καλύτερα αυτό, "Εχω ακούσει ανοησίες κι ανοησίες! Η δική σας παίρνει 1ο βραβείο!" Και χαμογέλα ευγενικά. :wink:

Εγώ δεν ξέρω,γιατί πιστεύει ο κόσομος οτι τα μωρά πρέπει να κλαίνε. Όπως είπε κι η Ερικα, δεν ήξερα τιποτα για attachment parenting όταν έκανα τη μικρή μου. Απλά, όταν έκλαιγε την έπαιρνα αγκαλιά. Και θα συνεχίσω να το κάνω και 70 χρονών να παει.

Μη δίνεις σημασία Ελένη μου. Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!! :lol:

Χλοη
25-07-08, 11:16
δεν ειμαι υπερ της βιας αλλα ... θελεις να τη δειρουμε!

τι ειπε η γυναικα! :x

φουντωσα τωρα! :x :x :x

Αν χρειαστείτε βοήθεια, κι εγώ μέσα!

manina
25-07-08, 11:19
[ Όπως είπε κι η Ερικα, δεν ήξερα τιποτα για attachment parenting όταν έκανα τη μικρή μου. Απλά, όταν έκλαιγε την έπαιρνα αγκαλιά. Και θα συνεχίσω να το κάνω και 70 χρονών να παει.

:

...αυτό ακριβώς όταν έκανα τον γιό μου. Αργότερα που πρωτοδιάβασα για το attachment parenting "απενοχοποιήθηκα" :lol: είδα οτι είμαστε πολλές :wink:

Λαμπρινή
25-07-08, 11:23
Ελενη μου !
Σε καταλαβαινω , την βλακεια του κόσμου δυσκολα μπορεις να την νικήσεις !!! Δεν αξίζει να ασχολείσαι τζάμπα χαλας την ζαχαρένια σου .

Μην νομίζεις σε ολους συμβαινουν αυτα . Εσυ μιλας για μια ξένη ενω εμενα η πεθερα μου μας έκανε και "παράπονα" γιατι δεν κλαιει το μωρό και γιατι δεν το αφηνουμε να κλαψει λιγο !
Ολη μερα , γιατι δεν κλαιει , γιατι δεν χεζει (συγνωμη :oops: ) γιατι δεν αερίζεται ? Τα αλλα μωρα δεν κανουν ετσι και τι μωρο ειναι αυτο ??
Οποτε απαντω και γω " Το μοναδικό μωρό ! Το καλυτερο και το πιο γλυκό του κόσμου!" :)

dooo
25-07-08, 11:27
Οποτε απαντω και γω " Το μοναδικό μωρό ! Το καλυτερο και το πιο γλυκό του κόσμου!" :)

..και το πιο διακριτικό!!!

ακούς εκεί, γιατί δεν αερίζεται :lol: :lol: :lol: :lol:

manina
25-07-08, 11:29
και μή χειρότερα!!!

Λαμπρινή
25-07-08, 11:31

..και το πιο διακριτικό!!!

ακούς εκεί, γιατί δεν αερίζεται :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλα λες θα το συμπεριλάβω !! :lol: :lol: :lol:

eleni^^
25-07-08, 11:32
Ελενη μου !
...... Τα αλλα μωρα δεν κανουν ετσι και τι μωρο ειναι αυτο ??
...
αυτο δεν ειναι μωρο πες..εξωγηινος ειναι αλλα δε στο εχουμε πει μη σε στεναχωρησουμε κ τωρα που το μαθες καλο θα ηταν να μη το πλησιαζεις κ πολυ πολυ γιατι δε ξερουμε τι τρωνε εκει στον αρη μη σου φαει κανενα δαχτυλο :lol: :lol:

αν σας πω οτι με καθυσηχασατε θα με πειτε χαζη?με ειχε αγχωσει φοβερα η σκατογρια!!!!!!!!!!!!ευχαριστω για την υποστηριξη!!!κριμα που ηταν πελατισσα του φαρμακειου γιατι τωρα που το ξανασκεφτομαι ενα μπινελικακι θα τις το εριχνα σημερα ακομα κ καθυστερημενα! :evil:

gerakina
25-07-08, 12:45
άσχετο:τι είναι το αtachment parenting?

dooo
25-07-08, 13:17
gerakina, είναι στίκυ στο Γενικά θέματα:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=728

dimt
28-07-08, 09:25
κ ξαφνικα ακουω...

Sorry αλλα έπρεπε να απαντήσεις!!! ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!!! ΚΟΛΛΗΣΕ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΔΕ!!!! ΕΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

nea mamaka
28-07-08, 09:31
κ ξαφνικα ακουω...

Sorry αλλα έπρεπε να απαντήσεις!!! ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!!! ΚΟΛΛΗΣΕ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΔΕ!!!! ΕΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Εμενα μια "κυρια" μου ειπε οτι η μπέμπα μπορεί και να είναι καθυστερημενο παιδάκι (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) γιατι βγαζει κραυγουλες σαν να θελει να μιλήσει αλλά δεν μπορεί!!!!!!!!!!

dimt
28-07-08, 09:38
κ ξαφνικα ακουω...

Εμενα μια "κυρια" μου ειπε οτι η μπέμπα μπορεί και να είναι καθυστερημενο παιδάκι (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) γιατι βγαζει κραυγουλες σαν να θελει να μιλήσει αλλά δεν μπορεί!!!!!!!!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!! ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!! 4 ΜΗΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ Η ΑΛΛΗ? ΝΑ ΑΠΑΓΓΕΙΛΕΙ ΣΑΙΞΠΗΡ!!!!!???? ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

eleni^^
28-07-08, 10:47
εμενα με ενοχλει το θρασσος!εχεις αυτη τη γνωμη??????????κρατα τη για τον εαυτο σου σκατογρια!

Sotiria
28-07-08, 11:42
Ααααα το χάσανε οι κυριούλες τελικά!!!!

nea mamaka
28-07-08, 14:39
κ ξαφνικα ακουω...

ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!! ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!! 4 ΜΗΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ Η ΑΛΛΗ? ΝΑ ΑΠΑΓΓΕΙΛΕΙ ΣΑΙΞΠΗΡ!!!!!???? ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

εγω της απαντησα πως μιλαει μονο Γερμανικά το παιδί! Βέβαια της ειπα δεν μπορείται να συνεννοηθείται γιατι εσείς είστε αγράμματη!!! Και έφυγα!

xrysalis
28-07-08, 14:45
:evil: Μα κυριολεκτικά τί άλλο θα ακούσω!
μήπως τις αμόλησαν ομαδικά από κάπου ρε παιδιά;;;; ε, δε γίνεται!!

Sotiria
02-09-08, 17:27
Mια "φίλη" μου είπε με ειρωνικό τόνο:
Ακόμα τον θηλάζεις??? Κοίτα να πάει νηπιαγωγείο και να σου βγάζει την μπλούζα και να σου λέει μαμά θέλω γάλα!

Τί ζόρι τραβάνε?? :?

Χλοη
02-09-08, 18:50
Mια "φίλη" μου είπε με ειρωνικό τόνο:
Ακόμα τον θηλάζεις??? Κοίτα να πάει νηπιαγωγείο και να σου βγάζει την μπλούζα και να σου λέει μαμά θέλω γάλα!

Τί ζόρι τραβάνε?? :?

Να της πεις, κοιτάει το δικό της, που θα πάει φαντάρος με το μπιμπερό και την πιπίλα. Η πες της, γιατί εσύ δε θηλάζεις. Α, το καημένο, κομπλεξικό θα βγει που δεν ήπιε το γάλα της μαμάς του!

Με τα λόγια της dimt ΕΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ggeny
02-09-08, 21:33
Περιμενα πως και πως να γυρισω απο τις διακοπες για να σας το πω.
Ειχα θηλασει το μπεμπη και βγαινω εξω στο μπαλκονι οπου καθοταν η μαμα μου με μια θεια μου της οποιας η κορη μολις ειχε κοψει τον θηλασμο ( 2 μηνες μεικτο). Καθομαστε κ ο μπεμπης εβγαλε μια γουλιτσα ,τον σκουπισα κ ολα οκ. Μετα απο λιγο περναει μια μυγα και ακουμπαει το μπεμπη στο προσωπο.
Θεια : Ειδες , επιμενεις ακομα κ θηλαζεις το παιδι , ακομα και οι μυγες το φτυνουνε, αμαν πια δωσε του ξενο γαλα τι θα παθει !
Εγω: Ειδες θεια ακομα κ οι μυγες μυριστηκανε το πολυτιμο γαλατακι μου κ τρεξανε να το φανε , σιγα μην πανε να φανε το σκονογαλα!
Τσιμουδια δεν εβγαλε .
Μετα απο κανα 10 λεπτο συνεχιζει , καλα τωρα γιατι εσεις τι παθατε που δεν θηλασατε , δεν μεγαλωσατε με το ξενο , τωρα τα βρηκαμε αυτα.
Μαμα μου: Δεν μπορεσαμε να κανουμε το πολυτιμοτερο δωρο στα παιδια μας , αυτο χασανε, και να νοιωσυμε αυτο το μοναδικο συναισθημα την ωρα του θηλασμου ...
Λουης η θειτσα
ΕΛΕΟΣΣΣ ΠΙΑ . Αν εβγαζε δηλαδη την γουλια μετα το ξενο γαλα , δεν θα πηγαινε η μυγα στο προσωπο του ?
Τι να πω ......

pax
02-09-08, 21:57

δεν εχω λογια να σας περιγραψω τα κλαμματα κ τα νευρα μου...δε θελουμε παιδακια φρονιμα,ειναι αρρωστα..δε θελουμε κλαψιαρικα ειναι αρρωστα.

:shock: :shock: :shock:
Καλά, μερικοί όταν βλέπουν νέα μαμά ή νέο μπαμπά, κάποια παρατήρηση πρέπει να κάνουν, δεν μπορεί! Κι εκεί που λες ότι δεν δίνεις αφορμή, πάλι κάτι θα βρουν να σου πουν!
Αν σε παρηγορεί, εγώ έχω εισπράξει μέχρι και βρισιές όταν η μικρή έβαλε τις φωνές στη μέση του δρόμου σαν μωράκι που είναι. Μπήκε στη μέση ένας άσχετος και άρχισε να λέει να το ταρακουνήσουμε το μωρό για να σταματήσει να κλαίει :shock: Όταν του είπα να φύγει άρχισε να μας βρίζει. Του έκανα μια χειρονομία όσο πιο ψυχρά μπορούσα, και αυτός φώναξε την αστυνομία! Η μικρή μέσα στην όλη βαβούρα σταμάτησε να κλαίει και κοιτούσε με ενδιαφέρον την υπόθεση. Τουλάχιστον όταν ηρέμησε έκλεισε η υπόθεση και δεν ακούσαμε κι από πάνω ότι είναι άρρωστη και δεν κλαίει!

xrysalis
03-09-08, 09:41
Συναντήθηκα με την κουνιάδα μου μια μέρα που είχα δέκατα... τα χάλια μου!
Μου λέει "μα γιατί δεν παίρνεις κάτι να συνέλθεις;"
- Δε θέλω! αφού θηλάζω! (δεν ήξερα ποιά φάρμακα είναι συμβατά...)
:shock: Καλά... ακόμη θηλάζεις;;;
- Ναι!!
Μα τί κάνεις βρε παιδί μου κι έχεις ακόμη γάλα;;;
- Εγώ; τίποτε δεν κάνω! ο γιός μου τα κάνει όλα! όσο αυτός ρουφάει... εγώ έχω γάλα!!
Και τα δικά μας δηλαδή τί κάνανε; δε ρουφούσανε; μόνο πιπιλάγανε;;;

όλος τυχαίως... και στα δύο της παιδιά, μετά τον 6ο μήνα της κόπηκε το γάλα! (με ή χωρίς συμπλήρωμα!)

eleni^^
03-09-08, 10:59
τρομερη συμπτωση... :shock:

ggeny
03-09-08, 11:21
Καλα αυτο το "ακομα εχεις γαλα" , οταν ακουω να το λενε , ειδικα μητερες που εχουνε θηλασει και υποτιθετε ξερουνε , καπως μου ερχετε!
Αν ειναι δυνατον και σε κοιτανε με ενα βλεμα γεματο απορια λες και τους λες "παω 3 φορες την μερα στο φεγγαρι κ φερνω γαλα να ταισω το μωρο".
Ελεος

Χλοη
03-09-08, 11:35
Μα τί κάνεις βρε παιδί μου κι έχεις ακόμη γάλα;;;
- Εγώ; τίποτε δεν κάνω! ο γιός μου τα κάνει όλα! όσο αυτός ρουφάει... εγώ έχω γάλα!!

H γυναίκα ενός φίλου, έλεγε οτι και στα δυό παιδιά της κόπηκε στις 20 μέρες, έτσι χωρίς λόγο.
Μια μέρα με ρώτησε γιατί δε βάζω μπροστά για δεύτερο, και της έιπα γιατί λόγο θηλασμού, ακόμα δεν έχω περίοδο.

Α, λεει, δεν το ξερα αυτό, να θηλάσω κι αλλο!! :shock: :roll:

xrysalis
03-09-08, 11:46
Συζήτηση με τη πεθερά μου...
μου λεει: και της Κας τάδε η κόρη... ακόμη θηλάζει! (11 μηνών το παιδάκι)
-και πολύ καλά κάνει!
Ε... ούτως ή άλλος μετά το χρόνο δεν κάνει! (που να τολμήσει στα ίσα να μου πεί... κόψ' τό!)
-Ναι ε; :evil: :evil: :evil:
Ε, ναί!
-κόβει ε;;;
Ναι!
-Δηλαδή; ξυνίζει;;; :lol: :lol: :lol:
Ε, όοοοοχι... αλλά...
-και που το ξέρεις εσύ;
Ε, ακούω που το λένε!
- που το λένε;;; και ποιοί το λένε;;;; :evil: :evil: :evil:
Λοιπόν! την άλλη φορά να τους πεις οτί σου λένε βλακείες και πως ξυνισμένο είναι το μυαλό τους! Aν αυτοί δεν ξέρουν... τουλάχιστον να ξέρεις εσύ!

xrysalis
03-09-08, 11:48
Βρε Χλόηηηηηηη... δηλαδή ακόμη δεν έχεις περίοδο;;; τυχερούλα!
εγώ... 40 μέρες λόχεια... 2 καθαρή και... καλώς τα δέχτηκα!

μπου μπου
03-09-08, 12:10
Μια μέρα με μαμά και πεθερά στο σπίτι, φρίκηηηη!!!!
Ήρθαν να βοηθήσουν και δεν έβλεπα την ώρα να φύγουν! Μου λέγαν καλά πάλι θηλάζεις? Πριν λίγο έφαγε , δεν χορταίνει....και άλλα γνωστά χαριτωμένα :evil: :evil: Την στιγμή που θήλαζα : καλά τόση ώρα τρωει; εμας μόνο 20 λεπτα μας λέγαν, θα πάθεις καμιά μαστίτιδα τόση ώρα που την έχεις στο στήθος :twisted: :twisted: Ανάθεμα και αν ξέρουν τι είναι. Και αν τους απαντήσεις καταλλήλως γυρνάν και λεν με ύφος φιγμένο : εμείς δεν σας μεγαλώσαμε! :evil: Η μία ειναι και πολύτεκνη (4 παιδιά). Έχω φρικάρει γιατί η μικρη δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος, είναι χαμηλά στην καμπύλη, το ύψος και η περίμετρος κεφαλής όμως είναι καλά και η παιδίατρος-σύμβουλος θηλασμού (η γνωστή στην Θεσσαλονίκη) είναι ικανοποιημένη. Βρίσκουν και λένε. Κουράστηκα να απολογούμαι για το καθε τι που κάνω ή δεν κάνω! Δεν θέλω άλλοοοο! Μακριάααααα

xrysalis
03-09-08, 12:15
Αχ βρε μπου μπου... κουράγιο και υπομονή! Ακόμη είσαι στην αρχή!! δυστυχώς έχεις να ακούσειιιιιιιιιιιιιιιιις ουκ ολίγα!

dooo
03-09-08, 12:18
θυμάμαι κι εμένα μου έλεγε ο πατέρας μου, "μα καλά πάλι θηλάζεις? πριν λίγο έφαγε", αλλά αυτός ανησυχούσε για το ότι η μικρή κέρδιζε βάρος πολύ γρήγορα κι είχε κάνει μπυροκοιλίτσα :lol:

dimt
03-09-08, 12:20
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!!

Τ Ε Λ Ο Σ

και σε όποια γιαγιά, αδελφή, κουνιάδα, συννυφάδα, θεία, προγιαγιά, προπρογιαγιά, φίλη, φίλη της φίλης, γειτόνισσα, εξαδέλφη, δεύτερη εξαδέλφη, περαστική, συμπεθέρα, νύφη της συμπεθέρας κλπ (μην γράψω και όλο το σόι τους......το σόι μου μέσα) της αρέσει!!!!!!!!!

ΑΜΑΝ ΠΙΑΑΑΑΑ.......................

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΠΑΤΕ.................ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ

μπου μπου
03-09-08, 12:20
Αχ ευχαριστώ πολύ xrysalis , μου χρειάζονται! Τα είπα και ξαλάφρωσα γιατί με σκάσανε! Δεν έχουν όριο, ακόμα και όταν τους εξηγείς ή τους λες κατάμουτρα ότι δεν θέλεις άλλες συμβουλές!

μπου μπου
03-09-08, 12:22
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!!

Τ Ε Λ Ο Σ

και σε όποια γιαγιά, αδελφή, κουνιάδα, συννυφάδα, θεία, προγιαγιά, προπρογιαγιά, φίλη, φίλη της φίλης, γειτόνισσα, εξαδέλφη, δεύτερη εξαδέλφη, περαστική, συμπεθέρα, νύφη της συμπεθέρας κλπ (μην γράψω και όλο το σόι τους......το σόι μου μέσα) της αρέσει!!!!!!!!!

ΑΜΑΝ ΠΙΑΑΑΑΑ.......................

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΠΑΤΕ.................ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ

ΤΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ

Χλοη
03-09-08, 12:23
Βρε Χλόηηηηηηη... δηλαδή ακόμη δεν έχεις περίοδο;;; τυχερούλα!
εγώ... 40 μέρες λόχεια... 2 καθαρή και... καλώς τα δέχτηκα!

AAXXX μην το λες! Θέλω να κάνω κι άλλο παιδάκι σύντομα. Κι η κορακλα μου ακόμα θηλάζει σα νεογέννητο. Τι λέω δηλαδή, νεογέννητο πιο αραιά θηλαζε. Τώρα τη νύχτα ξυπναει 4-5, και 8 φορές που και που. Πως να μου’ρθει περίοδος; :cry: :cry: :cry:

Θέλω κι άλλο νινί...