PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδοντίατρος κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης

ΑΡΙΑΔΝΗ
04-09-07, 14:20
"Υπέροχα"! Από Νοέμβρη ως Φλεβάρη έτρεχα στην οδοντίατρό μου για κάτι σφραγίματα και μία θήκη (ναι, η οδοντίατρος μου είναι ιδιαίτερα αργή) και πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε πάλι πρόβλημα. Θα χρειαστεί απονεύρωση. Εχω κάνει άλλη μία φορά στη ζωή μου. Δεν ξέρω για την δική σας εμπειρία αλλά εγώ πόνεσα πολύ. (καλά, θα μου πείτε, εδώ θα γενήσεις και αγχώνεσαι για τον πονόδοντο;;;;) Τώρα μου λέει η οδοντίατρος πως θα μου κάνει τοπική αναισθησία αλλά δεν πρέπει να πονέσω ούτε μετά επειδή δεν επιτρέπονται τα παυσίπονα ούτε φυσικά και οι αντιβιώσεις. Ο γυναικολόγος μου επιτρέπει την απονεύρωση. Απλά εγώ για άλλη μια φορά αγχώνομαι αν η αναισθησία κάνει κακό στο εμβρυο... Εσείς είχατε κάποια ανάλογη εμπειρία;

gianna
04-09-07, 15:15
Αριάδνη γειά σου, εγώ όχι μόνο έκανα απονεύρωση αλλά σε λίγες μέρες θα κάνω και εξαγωγή. Στην απονεύρωση δεν νομίζω να πονέσεις μετά, εγώ δύο έκανα και δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτε, οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Και εφόσον ο γιατρός σου επιτρέπει θα ξέρει και για την τοπική αναισθησία, λόγω επαγγέλματος σχετικού (του άντρα μου) ξέρω ότι είναι πολύ λίγη η ποσότητα του αναισθητικού οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανυσηχείς εφόσον έχεις την άδεια του γιατρού σου!!

ilonka19
04-09-07, 16:17
Εχω κανει απονευρωση στον 6ο μηνα,το μωρό ειναι μια χαρα :)

aggeliki
04-09-07, 16:49
καλυτερα να ρωτησεις τον γυκαικολογο.

Marilena
04-09-07, 16:52
Χρειάστηκε να κάνω κι εγώ απονέυρωση και φοβήθηκα και τώρα με το που βγήκα από το μαιευτήριο έχω κάνει ένα απόστημα ΝΑ !!!
Δεν φτάνουν όλα τα άλλα ζόρια, έχω και αυτό τώρα !!!
Πήγαινε και κάντην να ηρεμήσεις...

ΑΡΙΑΔΝΗ
04-09-07, 17:54
κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, να πάω όσο είναι νωρίς, για να γλιτώσω τα χειρότερα.Απότι διάβαζα γενικά κατά την εγκυμοσύνη μπορεί να παρουσιαστούν διάφορα στα δόντια και καλό είναι να τα τσεκάρουμε κάπου κάπου. Marilena εύχομαι και σε σένα όλα να πάνε καλά!

cruelty
14-09-07, 19:56
Με επιασε το δοντι μου τωρα βασικα εφαγα και γλυκα μετα απο καιρο ελπιζω να ναι απο αυτο γιατι δε θελω να παω οδοντιατρο τωρα.Ολα τα χε η Μαριορη ο φερετζες της ελειπε...

ΑΡΙΑΔΝΗ
14-09-07, 20:37
μην αγχώνεσαι, πήγαινε όμως για ένα check- up. Παιδια,θα ξεφύγω λίγο απ΄το θέμα μας, αλλά.. αν δεν ρωτήσω θα σκάσω:πόσες επισκέψεις χρειάστηκαν για δικές σας απονευρώσεις (ενδοδοντικές θεραπείες); Έχω την εντύπωση πως η δικιά μου οδοντίατρος μας εκμεταλλεύεται λιγάκι. Ο άντρας μου είχε πάει 5-6 φορές για μία απονεύρωση!Εμένα τώρα, στο 2. ραντεβου (έχουμε όμως ήδη κλείσει τα επόμενα 2) μου λέει ότι θα δούμε, δεν μπορεί να πει ακόμα κ.τ.λ. Στο ίντερνετ διάβαζα για απονερώσεις 1 με 3 επισκέψεις είναι το συνηθισμένο. Δηλαδή εγώ είμαι τόσο φοβερή περίπτωση; Δεν συζητάω για το τί χρήμα έχει βγάλει από μένα κ τον άντρα μου. 1200 ο άντρας μου (3 σφραγίματα, 1 απονεύρωση, μία θήκη) και 700 εγώ (για θήκη και κάποια σφραγίματα). Νομίζω 250 ευρώ πήρε για την απονεύρωση του άντρα μου!Δεν ξέρω για τις τιμές σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη αλλά ένα πράγμα θα πω.... έλεος! :x :x :x :evil: :evil: :evil:

cruelty
14-09-07, 20:42
Λοιπον η μαμα μου που χει απονευρωσει σχεδον ολα τα δοντια .Αντε να τις τελειωνε τη 1 απονευρωση σε 2 ραντεβου.Επισης μιλαμε για ΤΟ μυγιαγκιχτο ατομο η μαμα μου που κανει το γιατρο να φοβαται να την αγγιξει και παλι ομως σε 2 ραντεβου τα χε απονευρωσει .Ποτε δεν κρατησε παραπανω ακομα και μια φορα που τις ανεβηκε η πιεση και σταματησαν στη μεση την επομενη φορα την ειχε τελειωσει.Σαν να μου φενεται πως σε δουλευει η γιατρος.Ξερεις δεν εισαι η πρωτη εχω φαει κι εγω τετοια δουλεματα,αν μενεις Αθηνα να σε στειλω στη δικια μου που χρησιμοποιει και ομοιοπαθητικα φαρμακα και ειναι και τιμια.

ΑΡΙΑΔΝΗ
14-09-07, 20:51
Ασε, Ελίνα, γιατί με αυτά που διαβάζω θα μου ανέβει κι εμένα η πίεση όπως της μαμάς σου. Δυστυχώς, Βόλο μένω, σέυχαριστώ πάντως. Έχω όμως νομίζω 2 επιλογές: είτε της λέω ευθέως ότι ο κόσμος απορεί με την περίπτωσή μου (μάλλιστα σκέφτομαι να έρθρω σε επικοινωνία και με κανένα άλλο οδοντίατρο για να επιβεβαιώσω τα όσα μου λες εσύ και άλλος κόσμος), είτε δεν λέω τίποτα και απλούστατα την αλλάζω. Καμία άλλη ιδέα κανείς;;; (σήμερα έχω εκνευριστεί απίστευτα και σκέφτομαι πως να την βάλω στη θέση της :x )

cruelty
14-09-07, 20:56
Αμα θες να παρεις τηλ τη δικια μου να στο δωσω.Ειναι φιλες με τη μαμα μου οποτε δεν εχεις προβλημα θα της πεις πως μας ξερεις κτλ και τετοια οποτε μπορει να σε βοηθησει.Πες της το στα ισα αντε γιατι πολυ αερα εχουν παρει οι γιατροι.Και μενα τα ιδια μου καναν και σε μερικους δεν την ειπα απο ντροπη και φοβο αλλα τωρα εχω παρει φορα.Αν θες για τιμες να ρωτησω και τη δικια μας ποσο παιρνει να κανουμε μια ερευνα αγορας πριν την κραξεις τελοσπαντων!

ΑΡΙΑΔΝΗ
14-09-07, 21:01
Δυστυχώς, όπως σου είπα, δεν μένω Αθήνα. Έχεις πάντως δίκιο. Ορισμένοι γιατροί (και όχι μόνο) μας πουλάν φίκια για μεταξωτές κορδέλλες και ..είναι στο χέρι μας να τους δώσουμε να καταλάβουν πως έχουμε και άλλες επιλογές. Εντάξει, δεν θα την κράξω (ακόμα!) αλλά την έρευνα αγοράς θα την κάνω όπως και να'χει!

cruelty
14-09-07, 21:06
Θα σου γραψω αυριο μεθαυριο τις τιμες τις δικιας μας!Η ερευνα αρχιζει

ΑΡΙΑΔΝΗ
14-09-07, 21:14
all right!!! Eνθουσιάζομαι! Ισντίατρο στα ως συμμετέχουν κι άλλες κοπελιές! Πάντως πριν από λίγο πήρα τηλ. έναν οδοντίατρο στα περίχωρα του Βόλου τον οποίο και είχα επισκεφτει όταν έμενα εκεί πριν 4-5 χρόνια και τον ρώτησα ευθέως πόσες επισκέψεις απαιτεί μία απονεύρωση. Μου απαντά από 3- 13, εξαρτάται απ'τα μικρόβια κ.τ.λ.!!! Εκτός και αν όλοι είναι στο κόλπο πια..Ο πατέρας μου πάλι στη Γερμανία (εκεί μεγάλωσα) χρειαζόταν 1-2 επισκέψεις. Έχω καταμπερδευτεί! :cry:

ΑΡΙΑΔΝΗ
14-09-07, 21:17
Ισντίατρο στα ως συμμετέχουν κι άλλες κοπελιές
Εννούσα: ίσως συμμετέχουν κι άλλες κοπελιές.[/quote]

cruelty
14-09-07, 21:18
xexe ok! σου στειλα πμ αν θες μπες στο chat! filia

ΑΡΙΑΔΝΗ
14-09-07, 21:21
ναι, αλλά πώς μπάινεις στο chat?? (άσχετη)

ΑΡΙΑΔΝΗ
14-09-07, 21:26
ωχ, μάλλον ο σύζηγος χρειάζεται τον η/υ. Πές μου πάντως και ελπίζω να σε πετύχω άλλη φορά στο chat!

cruelty
14-09-07, 21:27
ενταξει απλα κανε κλικ στο http://www.parents.gr/chat/

βαλε ονομα και μπηκες
αντε σε φιλω καλο απογευμα

summerday
06-04-08, 12:39
Θέλω να πάω στον οδοντίατρο και έχω ακούσει αρκετά μη...ωστόσο κάτι πρέπει να κάνω γιατί ο φρονιμίτης μου με εχει πεθάνει και αναγκάζομαι να παιρνώ τακτικά depon για τον πόνο.Εμενα η γυναικολόγος μου είναι πολύ διστακτική.Ωστόσο πρέπει να βγάλω τον παλιοφρονιμίτη.Είχατε καμιά αντιστοιχη εμπειρία;Κάνει τελικά ή δεν κάνει;

Κ61207
06-04-08, 12:45
παλι εγω :lol:
στην εγκυμοσυνη μου πηγα 3 φορες οδοντιατρο γιατι επαθα οξεια ουλιτιδα :!: εκανα 6 ενεσεις στα ουλα κ μου την αφαιρεσαν :!: κ μονο που το θυμαμαι ποναω ακομα :!: οδοντιατρος επιτρεπετε αρκει να μην παρεις ισχυρει αντιβιωση :!:ουτε απο τις ενεσεις παθαινεις τιποτα να φανταστεις 3 φορες πηγα κ βαλε απο 6 ενεσεις την καθε φορα κ δεν επαθα τιποτα

arma
06-04-08, 12:45
πριν 2 εβδομάδες έκανα δύο απονευρώσεις. ο οδοντίατρος μου είπε πως ότι κάνει είναι τελείως τοπικά και ότι το μόνο που δεν επιτρέπεται να κάνεις στην εγκυμοσύνη είναι ακτινογραφία.από κει και πέρα είναι το πόσο μπορεί να αντέξει η έγκυος ώστε να μην ταραχτεί.για εξαγωγη φρονιμίτη δεν ξέρω αλλά από το να παίρνεις συνέχεια depon μήπως θα ήταν καλύτερα να το βγάλεις?ρώτα πάντως και τον οδοντίατρο :D

Μαμά του Ωρίων
06-04-08, 14:36
λοιπόν... επειδή κι εγώ είχα πρόβλημα με ένα δόντι με το που έμεινα έγκυος έκανα κι εγώ απονεύρωση (και μετά και καθαρισμό :lol: ) κανονικότατα

ενημερώνεις τον οδοντίατρο σου ότι είσαι έγκυος, αν δεν φαίνεται η εγκυμοσύνη σου, ώστε να χρησιμοποιήσει πιο κατάλληλες ναρκώσεις και επιπλέον αυτό που είναι το επικίνδυνο είναι η ακτινογραφία
ΟΜΩΣ... υπάρχουν κάποιοι οδοντογιατροί που έχουν και σου βάζουν μια ειδική ποδιά που δεν περνάει η ακτινοβολία
Δεν θυμάμαι τώρα το υλικό αλλά υπάρχουν. Για παράδειγμα χτύπα ξύλο σπας το χέρι σου... δε θα βγάλεις ακτινογραφία :wink:
Απλά πρέπει να βρεις τον κατάλληλο οδοντογιατρό αν χρειάζεσαι ακτινογραφία. Αν όχι... μια χαρά όλα (Εκτός κι αν για οποιοδήποτε λόγο παίρνεις αντιπηκτικά του αίματος όπου εκεί χρειάζεται πάλι άλλη αντιμετώπιση)

eleftheriak
06-04-08, 18:19
Οδοντίατρο μπορείς να πάς κανονικότατα(ξέρεις πόσες έγκυες μου ερχόντουσαν στο ιατρείο?)Αυτό που λέει η μαμά του Ωρίωνα ισχύει εν μέρει δηλαδή δεν υπάρχουν "ειδικά" αναισθητικά για εγκύους απλά θα ζητήσεις από τον οδοντίατρο σου να σου κάνει αναισθησία για καρδιακούς που δεν περιέχει αδρεναλίνη,όχι οτι και να σου κάνει με αγγιοσυσπαστικό θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα απλά υπάρχει μια πολύυυυυυυυυυυυ μικρή πιθανότητα(από το άνχος ποιό πολύ )να ανεβάσεις παλμούς.Ακτινογραφία μπορεί να σου κάνει ΜΟΝΟ αν σου βάλει την ειδική ποδιά αμιάντου.Είναι προτειμότερο αν ξεμπλέξεις με το δόντι παρά να λαμβάνεις για όλο το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου αναλγητικά,α!και μια ακόμα ανακρήβια αν έχεις κλείση τον 3ο μήνα μπορείς να πάρεις και το κλασικό αμοξίλ που δείνουν οι πλοιοψηφία των οδοντιάτρων!!Απορρώ πάντως με την γυναικολόγο σου γιατί η πλειοψηφία προτρέπει τις έγκυες να επισκέπτονται τον οδοντίατρό!!Μήπως η δικιά σου τους φοβάται γενικότερά :?: Ελπίζω να σε βοήθησα :wink:

ELISA
06-04-08, 19:37
Καλημέρα και από εμένα!
Πριν από ενάμιση μήνα περίπου είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον φρονιμήτη μου και ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι επιβάλεται :!: να πάω στον οδοντίατρο για να μου κάνει εξαγωγή και όχι να παίρνω συνέχεια αναλγητικά... Επίσης το καλύτερο είναι η εξαγωγή να γίνει στο δέυτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.
Ειδοποίησε τον οδοντίατρό σου ότι είσαι έγγυος (αν δεν φαίνεται) και φυσικά αν κάνεις οποιαδήποτε άλλη αγωγή. (εγώ για παρδειγμα κάνω ενέσεις ηπαρίνης).
Πάντως ρώτησε και κάποιον άλλον γυναικολόγο για να φείγουν οι φόβοι και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά :D :D :D !!!

candy1234
09-04-08, 09:35
Καλημέρα...

Χθες από την ώρα που ξύπνησα το πρωί με έπιασε τρομερός πονόδοντος σε ένα δόντι το οποίο ήξερα πως χρειαζόταν απονεύρωση αλλά δεν έμπαινα στην διαδικασία διότι είχα ήδη μείνει έγκυος και θεώρησα, αυτοβούλως, καλό να την αποφύγω... Το δόντι όμως χθες το πρωί είχε αντίθετη γνώμη... Με χτύπαγε ένας αβάσταχτος πόνος και τελικά, κατόπιν συνομιλίας με την γυναικολόγο μου, η οποία μου είπε να πιω ένα DEPON και αν παραστεί ανάγκη και AMOXIL, με προέτρεψε να επισκεφτώ άμεσα οδοντίατρο. Ευτυχώς, πήγα σε μια πολύ καλή οδοντίατρο η οποία έδειξε κατανόηση, με περιποιήθηκε και μου έκανε απονεύρωση!!! Δεν κατάλαβα τίποτα... Μια χαρά... Θα ξανα πάω 1-2 φορές ακόμη για να ολοκληρωθεί η διαδικασία και τέλος! Μου έκανε ένεσε αναισθητική αλλά μου είπε πως είναι τελείως τοπική και δεν υπόκεινται κίνδυνοι για το μωράκι. Το ίδιο μου είχε πει και η γυναικολόγος μου.
Ταπεινή, προσωπική μου βιωματική άποψη: Αν έχετε οποιαδήποτε ενόχληση στο δοντάκι αμέσως στον οδοντίατρο σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο σας! Είναι χειρότερο να πονάτε γιατί πονάει και το μωράκι μαζί σας!!! Κρίμα δεν είναι να ταλαιπωρήστε και οι δυό;

Sophia D
09-04-08, 10:53
Ego sthn egkumosunh eixa entonh aimoragia kai pliges sta oula, o giatros mou eipe na pao odontiatro kai sou susthse kapoion...alla odontiatros eipe na pao meta thn genna :shock:

Νίκη
09-04-08, 12:59
Είχα κάνει μια απονεύρωση στην εγκυμοσύνη... Είχα ρωτήσει τη γιατρό μου βέβαια πρώτα και αφού μου έδωσε το ok , πήγα...

summerday
09-04-08, 14:16
Εγω πήγα χθες στον οδοντίατρο - ο οποίος είναι και ξάδερφος μου - και επειδή το συζητήσαμε μου είπε ότι δεν παίρνει την ευθύνη και ότι οι γνώμες διίστανται για το αν κάνουν σε εγκυμονούσες ή όχι...Αποφασίσαμε ότι έχει σχέση με ενέσεις να το αφήσουμε και να κάνουμε ένα απλό καθαρισμό.Όλα τα υπόλοιπα όταν τελειώσει και ο θηλασμός...

eleftheriak
09-04-08, 14:27
Εγω πήγα χθες στον οδοντίατρο - ο οποίος είναι και ξάδερφος μου - και επειδή το συζητήσαμε μου είπε ότι δεν παίρνει την ευθύνη και ότι οι γνώμες διίστανται για το αν κάνουν σε εγκυμονούσες ή όχι...Αποφασίσαμε ότι έχει σχέση με ενέσεις να το αφήσουμε και να κάνουμε ένα απλό καθαρισμό.Όλα τα υπόλοιπα όταν τελειώσει και ο θηλασμός...
Μάλλον δεν έχει σωστή ενημέρωση ο ξάδελφός σου...Και ευθήνη δεν παίρνει γιατί απλά φοβάται μήπως και 1/100000000 συμβεί κάτι,όσο για τον θηλασμό ρώτα καλύτερα μια σύμβουλο γαλουχίας να σου πει... :wink: Πάρε και μια δεύτερη γνώμη οδοντιάτρου!!!

ELISA
09-04-08, 14:30
summerday, την ευθύνη δε θα την πάρει ο οδοντίατρος, αλλά ο γυναικολόγος σου...
Συνήθως οι γιατροί των υπολοίπων ειδικοτήτων δεν αναλαμβάνουν (και καλά κάνουν :wink: ) καμία ευθύνη, διότι δεν ξέρουν!

eleftheriak
09-04-08, 14:44
summerday, την ευθύνη δε θα την πάρει ο οδοντίατρος, αλλά ο γυναικολόγος σου...
Συνήθως οι γιατροί των υπολοίπων ειδικοτήτων δεν αναλαμβάνουν (και καλά κάνουν :wink: ) καμία ευθύνη, διότι δεν ξέρουν!
Θα διαφωνήσω φίλη Ελισα διότι ο καλά ενημερωμένος επιστήμονας οφείλει να γνωρίζει...Δεν είναι βέβαια θέμα ανάληψης ευθύνης αλλά ενημέρωσεις!!Δυστηχώς αρκετοί συνάδελφοι φοβούνται διότι δεν έχουν ενημερωθεί επαρκώς για το θέμα αυτό και όχι μόνο!!Υπάρχου και τα σεμινάρια που γήνονται που δυστηχώς ελάχιστοι τα παρακολουθούμε!!!Επίσης η δυνατότητα παροχής οδοντιατρικής θεραπείας κάθε μορφής σε εγκυο είναι απότα βασικά που μαθαίνουμε σε κάθε επιμέρους μάθημα,αρα μάλλον είναι φοβια και έλλειψη ενημέρωσεις παρά έλλειψη γνώσεων...Και κανένα σεμινάριο κάπου κάπου δεν βλάπτει... :wink:

ELISA
09-04-08, 15:58
Σίγουρα, εσύ ως οδοντίατρος (όπως είδα στο προφίλ σου :wink: ) θα ξέρεις καλύτερα από εμένα οτιδήποτε ιατρικό, όμως πιστέυω πως όλες τις αποφάσεις για την οποιαδήποτε ενέργεια κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τις παίρνει ο γυναικολόγος (σε συνεννόηση με την έγκυο βέβαια...).

eleftheriak
09-04-08, 16:54
Σίγουρα, εσύ ως οδοντίατρος (όπως είδα στο προφίλ σου :wink: ) θα ξέρεις καλύτερα από εμένα οτιδήποτε ιατρικό, όμως πιστέυω πως όλες τις αποφάσεις για την οποιαδήποτε ενέργεια κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τις παίρνει ο γυναικολόγος (σε συνεννόηση με την έγκυο βέβαια...).
Δεν διαφωνώ σε αυτό που γράφεις (για την συνεννόηση με το γυναικολόγο!)απλά στην ενημέρωση του οδοντιάτρου αναφέρθηκα(οτι μάλλον ήταν ανεπαρκής!!! :wink: )Αν θημάμαι καλά έχεις γράψει οτι έκανες και εσύ οδοντιατρική θεραπεία κατά την εγκυμοσύνη και μάλιστα απ'ότι θυμαμαι έχεις και βεβαρημέμο ιστορικό(ενέσεις υπαρίνης-είσαι θροβοφυλική?)Σε έσένα ο γιατρός σου επέτρεψε την εξαγωγή αν θυμάμαι πάλι καλά(γιατί είναι και η ανία της εγκυμοσύνης :wink: )Απλά μου φαίνεται περίεργο να αφήνει ο γυναικολόγος την έγκυο να πωνάει με αποτέλεσμα να αυξάνονται τα ποσοστά αδρεναλίνης στο αίμα πράγμα που δεν είναι και οτι καλύτερο για την μητέρα και το μωρό που κυοφορεί.. :)

ELISA
10-04-08, 08:27
Ναι eleftheriak, είμαι θρομβοφιλική και κάνω και τις σχετικές ενέσεις και παρόλα αυτά ο γιατρός όχι μόνο μου επέτρεψε, αλλά μου ΕΠΕΒΑΛΕ την εξαγωγή του φρονιμήτη, για να μην πονάω και να μην παίρνω αναλγητικά συνέχεια.
Άρα συμφωνούμε!!! :wink:

evangelia
29-04-08, 13:48
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!! ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!
ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΦΡΟΝΗΜΥΤΗΣ ΜΟΥ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ) ΚΑΙ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ :( ΠΥΡΕΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΡΑΒΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ :shock:
Η ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ :?
ΕΠΑΘΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??????

sardelaki
29-04-08, 13:53
από ότι έχω διαβάσει εδώ στο Φόρουμ παρουσιάστηκε και σε άλλες κοπέλες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και το αντιμετωπίσανε μιά χαρά. και να στον βγάλουνε μπορούνε και κάποια φάρμακα μπορείς να πάρεις για να μην πονάς.
περαστικά σου :wink:

ELISA
29-04-08, 14:13
evangelia καλημέρα και χρόνια πολλά!
Εγώ όταν ήμουν στην 20η εβδομάδα, έκανα εξαγωγή του φρονιμήτη μου.
Οι πόνοι ήταν φοβεροί και ο γυναικολόγος μου με "ανάγκασε" να πάω να τον βγάλω. :cry:
Μη φοβάσαι όμως!!! Απλώς πρώτα πρέπει να τηλεφωνήσεις στον γυναικολόγο σου και μετά να διαλέξεις έναν καλό γναθοχειρουργό και δε θα καταλάβεις σχεδόν τίποτα.
Εγώ φαντάσου κάνω και ενέσεις ηπαρίνης και φοβόμουν για αιμοραγία όμως ούτε αντιβίωση δεν πήρα...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! :D :D :D

evangelia
30-04-08, 09:48
ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ(ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕ, ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΑ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΥΡΕΤΟ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ 8) ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ ΝΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ.ΦΙΛΙΑ :D

ELISA
30-04-08, 09:53
Μπράβο!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! :D

summerday
30-04-08, 13:38
Όποτε μπορείς ρίξε και μια ματιά εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4493

μπορεί να σε βοηθήσει...

Καλό κουράγιο :lol:

elenik
17-10-08, 15:28
Καλημερα .
Σημερα μου εσπασε τελειως ενα δοντι και μαλλον θελει απονευρωση. Η οδοντιατρος φοβαται και λεει να το αφησουμε για μετα αλλα εγω δεν μπορω να το βλεπω ετσι (χωρια που με ενοχλει).
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο? Τι κανατε?

ilonka19
17-10-08, 15:35
Eκανα απονεύρωση στην εγκυμοσύνη χωρις όμως να γίνει ακτινογραφία.

Ioanna D.
17-10-08, 18:08
Εγω εκανα σφραγισματα κανονικα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου. Νομιζω πως το αναισθητικο που χρησιμοποιουν αν εισαι εγκυος ειναι λιγο διαφοριετικο. Ξερουνε οι οδοντιατροι τι πρεπει να κανουνε στην περιπτωση μας.
Περαστικα με το δοντακι σου!

κωνκων
17-10-08, 20:14
Βάζουνε αναισθησία χωρίς αδρεναλίνη στις εγκύους. Αλλά για να γίνει απονεύρωση νομίζω οτι πρέπει να σου βγάλει και ακτινογραφία. Αν σου το καθαρίζει λίγο μέχρι να γεννήσεις γίνετε?

Nanouka
17-10-08, 20:15
αχ.. κι εγώ την Τετάρτη που μας πέρασε έκανα 2 απονευρώσεις!! πέρασα ένα εφιαλτικό βράδυ και πρωί πρωί την επόμενη μέρα πήγα στη γιατρό μου και μου έκανε μια ένεση ειδική για εγκύους και μετά μου έκανε πολλαπλές μέσα στις ρίζες .. τη Δευτέρα θα ξαναπάω για 2 σφραγισματάκια τώρα που είναι νωρίς μη με ξαναπιάσει κανα τέτοιο θέμα όταν γεννήσω διότι θα τρελλαθώ!! μιλάμε για φριχτό πόνο!!
ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕΙΣ !!!!! πίστεψέ με! κι εγώ το αμέλησα πόναγα λίγο αλλά έκανα υπομονή ώσπου με έπιασε ένα βράδυ πόνος που δεν έφευγε ούτε με depon ούτε με voltaren!!! καλύτερα να κάνεις απονεύρωση τώρα που είναι νωρίς και δεν πονάς!!!
Ελπίζω να βοήθησα και ελπίζω όλα να πάνε καλά με τα δοντάκια σου .. :wink: :D

Nanouka
17-10-08, 20:19
Βάζουνε αναισθησία χωρίς αδρεναλίνη στις εγκύους. Αλλά για να γίνει απονεύρωση νομίζω οτι πρέπει να σου βγάλει και ακτινογραφία. Αν σου το καθαρίζει λίγο μέχρι να γεννήσεις γίνετε?
εμένα η οδοντίατρός μου δεν θέλει να μου κάνει ακτινογραφία, ενώ η γυναικολόγος μου μου είπε οκ εκείνη δε θέλει να το ρισκάρει και απλά μου καθάρισε τις απονευρώσεις και μου έκλεισε τα δόντια με προσωρινό σφράγισμα μέχρι να γεννήσω .. μετά μου είπε ότι θα πηγαίνω συχνά πυκνά να μου τα ανοίγει μέχρι να βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχει κανένα κατάλοιπο ρίζας μέσα στους ριζικούς σωλήνες έτσι ώστε να κλείσουμε τα δόντια με κανονικό σφράγισμα ..
Όντως βάζουνε ειδική αναισθησία διότι εμένα δεν ήταν και τόσο βαρύ το στόμα μου μετά και η αναισθησία στο 2ωρο είχε ήδη περάσει! :D

elenik
17-10-08, 21:12
Και ο γυναικολογος μου αυτο ειπε. Οτι δλδ υπαρχει ειδικη ενεση.
Αλλλα η οδοντιατρος μου δεν την εχει λέει :shock: :shock: Χωρια που και εκεινη λεει θελει ακτινογραφια.
Θα μου το κλεισει προσωρινα λεει αλλα ρε παιδια ειναι ασχημο. Δεν μου φτανει που ειμαι σαν βοδι... θα φοβαμαι και να χαμογελασω?

Nanouka
17-10-08, 22:11
Αλλλα η οδοντιατρος μου δεν την εχει λέει :shock: :shock: Χωρια που και εκεινη λεει θελει ακτινογραφια.
Θα μου το κλεισει προσωρινα λεει αλλα ρε παιδια ειναι ασχημο. Δεν μου φτανει που ειμαι σαν βοδι... θα φοβαμαι και να χαμογελασω?
ΕΛΕΟΣ στο 2008 ζούμε! Ας την παραγγείλει! :shock:
Εάν μένεις Αθήνα μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία της δικιάς μου να πάς .. είναι στον Αγ. Δημήτριο κοντά στο μετρό ..

eleftheriak
17-10-08, 23:14
Λοιπόν είσαι από ότι είδα στον 9ο οπότε μπορεί η οδοντίατρός σου να φοβάται μην της γεννήσεις στην καρέκλα :lol: :lol: :shock: Λοιπόν πέρα από την πλάκα καλά η οδοντίατρό σου ΔΕΝ έχει Αναισθητικά χωρίς αδρεναλίνη???????????????Παράξενο και τι κάνει δηλαδή αν της πάει κανένας καρδιακός στο Ιατρείο ταμα σε κανέναν άγιο μην της πάθει κάτι?Και αναισθησία μπορεί να σου κάνει ,Και ακτινογραφία μιας και είσαι στον 9ο και η οργανογέννεση εχει ολοκληρωθει(ασε που η ακτινοβολία που εκπέμπει το ακτινογραφικό μηχάνιμα είναι πάρόμοια με αυτή του κινητού τηλεφώνου...)ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣ.Η...ΜΑΛΛΟΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ....π.χ. Δεν γίνει σωστά η απονεύρωση...ΣΥΜΒΟΥΛΗ Αν μένεις Αθήνα πήγαινε σε κάποιο νοσοκομείο π.χ. Στο Κρατικό στην Νίκαια ή Στο Τζάνειο στον Πειραιά και θα βρείς την γιατρειά σου.... :wink: (αμάν με τους ιδιότες συναδέλφους φοβούνται τα ΠΑΝΤΑ...Σε λίγο θα μας τα στέλνουν ΟΛΑ στα ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ και εκείνοι θα κάνουν μόνο τα πολύυυυυυυυυυυυυ απλά :evil: :twisted: ) :wink:

Vasso75
20-10-08, 09:35
Kαι γω σε μεγάλο μπελά μπήκα με τα δόντια μου... Η επίμονη αιμοραγία μετα το βούρτσισμα με εστειλε στον οδοντιατρο ο οποίος διαπιστωσε επιθετική περιοδοντίτιδα με 2 δόντια να φλεγμαίνουν... Δυστυχώς απ'ότι κατάλαβα σχεδον κανένας οδοντίατρος δεν θέλει ν'αναλαβει εγκύους αλλα στην δικη μου περίπτωση επρεπε κάτι να γίνει για την φλεγμονή αμεσα οπότε και συμβουλευτηκε τον γυναικολόγο μου και άλλους συναδέλφους (οπου οι περισσότεροι τον απέτρεπαν να με αναλάβει) και αντιμετωπίσαμε την φλεγμονη με αντιβίωση και ύστερα βγάλαμε τα άχρηστα δόντια!

Δυστυχώς το λέω και γώ οπως μου το είπε και ο οδοντίατρος "Κανένας γυναικολόγος δεν μας συστήνει ένα πλήρη οδοντοτικό έλεγχο πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη..!"

kitty
22-10-08, 10:02
ππριν μια εβδομαδα ετρεχα στον οδοντιατρο σχεδον ετοιμη να ωαλω τα κλαματα γιατι φοβηθηκα λογω της εγκυμοσυνης αλλα ευτυχως με ηρεμησε η οδοντιατρος πως η ενεση που αναγκαστηκα χρειαζοταν ειναι ειδικη και τη χρησιμοποιουν σε καρδιοπαθεις και εγγυμονουσες.τελος καλα ολα καλα λοιπον

BABY
24-03-09, 20:40
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΕΤΡΑΣ. ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΡΑΓΕ? Ή ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ?

Athena
24-03-09, 20:44
Εννοειτε οτι μπορεις να πας...δεν στο επιβεβαιωσε και ο οδοντιατροος σου;

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
24-03-09, 20:47
και βεβαια μπορεις να πας!!!Εγω και στον 9ο μηνα ημουν και εκανα καθαρισμο.Θα σου πει και ο οδοντιατρος.

BABY
24-03-09, 20:57
ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ?ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
24-03-09, 21:02
μπορεις να ρωτησεις και τους δυο αν θελεις να σιγουρευτεις
εγω παντως δεν ειχα ρωτησει κανεναν,πηγα εκανα τον καθαρισμο και μου ειπε οτι και χαλασμενο δοντι να ειχα θα μπορουσε να μου το φτιαξει :D :D
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
καπως ετσι θα εισαι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
κατασπρα τα δοντια

BABY
24-03-09, 21:08
[quote="ΧΕΛΙΔΟΝΙ"]μπορεις να ρωτησεις και τους δυο αν θελεις να σιγουρευτεις
εγω παντως δεν ειχα ρωτησει κανεναν,πηγα εκανα τον καθαρισμο και μου ειπε οτι και χαλασμενο δοντι να ειχα θα μπορουσε να μου το φτιαξει :D :D
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
καπως ετσι θα εισαι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
κατασπρα τα δοντια[/qu

ΕΜ ΠΩΣ ΘΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΠΡΑ ΔΟΝΤΙΑ :D :D :D :D :D

ΧΕΛΙΔΟΝΙ
24-03-09, 21:15
Ακριβως :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ,μην ανυσηχεις καθολου αλλα αν θελεις να εισαι ησυχη παρτους τηλλ και ολα καλα :lol: :lol: :lol: :lol:

euaggeli
17-10-09, 18:59
κοριτσια εχω φοβερο προβλημα βγαινει στραβα φρονιμητης και μου εφυγε το σφραγισμα απο απονευρωμενο δοντι. με εχει τρελανει ο πονος παιρνω 10 χαπια την ημερα. ειμαι στο τριτο τριμηνο. και το καλυτερο ουτε οι οδοντιατροι μου επιτρεπουν να τοα βγαλω αλλα ουτε ο γυναικολογος πηγα και στους τρεις που εχει το νησι οποια ξερει κανα γιατροσοφι ας βοηθησει. σημειωση: περνω depon amoxil kai postan βοηθεια δεν θα ρην βγαλω καθαρη μεχρι το τελος

lloullou
17-01-10, 12:29
Γειά σας!

Πρίν λίγες μέρες ανακάλυψα πως είμαι εγκυος. είμαι στην 6η εβδομάδα. το κακό είναι πως από χθες με ενοχλεί λιγάκι ένα δόντι. τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? μπορώ να πάω στον οδοντίατρο? τι μπορώ να κάνω και τι όχι από οδοντιατρικές εργασίες? μήπως ξέρει καμιά σας να μου πεί? στον γιατρό μου θα πάω ξανά σε 1 εβδομάδα...

ευχαριστώ!

Διδυμακι81
17-01-10, 12:47
Καλημερα και με το καλο να φερεις το μωρακι σου!!!!Μπορεις ανετα να πας στον οδοντιατρο.Κι εγω πηγα και εκανα καθαρισμο και σφραγισμα.Απαγορευεται να κανεις ακτινογραφια και λευκανση.Πηγαινε και θα σου πει τι μπορεις να κανεις και τι οχι.Σε αυτη τη φαση που ειμαστε πρεπει να προσεχουμε τα δοντια μας παρα πολυ!!!

nano79
17-01-10, 13:23
εμενα την 6η εβδομαδα μου εσπασε η θηκη και πρεπει να κανω νεα. ρωτησα τη γυναικολογο και μου ειπε οτι: πρεπει να ενημερωσω οπωσδηποτε τον οδοντιατρο οτι ειμαι εγκυος, αν χρειαστει ενεση επιτρεπεται μονο η ξυλοκαϊνη, παυσιπονο: ντεπον και αντιβιωση σε extreme καταστασεις amoxil. πηγα στον οδοντιατρο, ξεκινησαμε τη διαδικασια και ειπαμε οτι μονο αν ζοριστω θα κανουμε ξυλοκαϊνη. μεχρι στιγμης δεν καναμε τιποτα.

οποτε μιλα με τον γυναικολογο σου να σου δωσει οδηγιες πλευσεις (τι επιτρεπεται και τι οχι) και μετα με τον οδοντιατρο σου....

πουλακι1989
17-01-10, 13:27
καλημερα!πρεπει οπωσδηποτε να πεις στον οδοντιατρο οτι εισαι εγκυος..οπως λεει και η νανο79 δεν επιτρεπονται ολες οι ενεσεις..αλλα να πας ειναι κριμα να χασεις καποιο δοντι ετσι!με το καλο το μωρακι!

eleftheriak
17-01-10, 13:39
Μπορείς να κάνεις τα πάντα σε οδοντίατρο ΕΚΤΟΣ από ακτινογραφίες,όσο για την ξυλοκαΐνη ,μπορεί να σου βάλει οποιοδήποτε αναισθητικό ο οδοντίατρος αρκει να μην έχει αγγειοσυσπαστικό,συνήθως στις εγκύους χρησιμοποιούμε ό,τι και στους καρδιακούς,για τα αντιβιοτικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ το 1ο και το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ τριμηνο για λόγους καθαρα οδοντογενεσης και τίποτα παραπάνω,ντεπόν άφοβα και ΚΑΘΟΛΟΥ αντιφλεγμονλωδη!!!Αυτά!!!

lloullou
17-01-10, 15:15
Aχ, σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την άμεση ενημέρωση! απλά φοβάμαι γιατί είμαι στην αρχή ακόμα. σίγουρα επιτρέπονται τα σφραγίσματα? αν θέλω, μπορώ να ζητήσω να μην μου κάνει ένεση?

nano79
17-01-10, 15:39
Aχ, σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την άμεση ενημέρωση! απλά φοβάμαι γιατί είμαι στην αρχή ακόμα. σίγουρα επιτρέπονται τα σφραγίσματα? αν θέλω, μπορώ να ζητήσω να μην μου κάνει ένεση?

κοιτα εγω τους τρεμω τους οδοντιατρους και τωρα με τη θηκη ουτε ενεση εκανα ουτε τιποτα.
οσο αντεχεις δεν θα σου κανει ενεση. αλλα μιλησε πρωτα με τη γυναικολογο σου και μετα με τον οδοντιατρο. ασε που μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο και να μην χρειαστει τιποτα...

little john
27-04-10, 13:17
Μπορείς να κάνεις τα πάντα σε οδοντίατρο ΕΚΤΟΣ από ακτινογραφίες!

Ελευθερία έχω ξεκινήσει θεραπεία απονεύρωσης και σφραγίσματος με αξονάκια και θήκη. Έχει ολοκληρωθεί η απονεύρωση, έχω ήδη κάνει 4 ακτινογραφίες και μου το έκλεισε προσωρινά λέγοντας μου οτι πρέπει να περιμένουμε 1-2 μήνες για να προχωρήσουμε στο κλείσιμο. Εγώ από την άλλη θέλω να βάλω μπροστά για παιδί και έχω τις εξής απορίες:

1) Επηρεάζουν οι ακτινογραφίες που έχω κάνει? Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω κάποιο διάστημα για να ξεκινήσω τις προσπάθειες για παιδί?
2) Η διαδικασία που ακολουθεί, δηλ. αξονάκια & θήκη θα απαιτήσει κι άλλη ακτινογραφία?
3) Η διαδικασία που ακολουθεί, δηλ. αξονάκια & θήκη θα χρειαστεί να μπουν φάρμακα που θα επηρέαζαν πιθανή εγκυμοσύνη?

eleftheriak
29-04-10, 10:30
Ελευθερία έχω ξεκινήσει θεραπεία απονεύρωσης και σφραγίσματος με αξονάκια και θήκη. Έχει ολοκληρωθεί η απονεύρωση, έχω ήδη κάνει 4 ακτινογραφίες και μου το έκλεισε προσωρινά λέγοντας μου οτι πρέπει να περιμένουμε 1-2 μήνες για να προχωρήσουμε στο κλείσιμο. Εγώ από την άλλη θέλω να βάλω μπροστά για παιδί και έχω τις εξής απορίες:

1) Επηρεάζουν οι ακτινογραφίες που έχω κάνει? Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω κάποιο διάστημα για να ξεκινήσω τις προσπάθειες για παιδί?
2) Η διαδικασία που ακολουθεί, δηλ. αξονάκια & θήκη θα απαιτήσει κι άλλη ακτινογραφία?
3) Η διαδικασία που ακολουθεί, δηλ. αξονάκια & θήκη θα χρειαστεί να μπουν φάρμακα που θα επηρέαζαν πιθανή εγκυμοσύνη?

Οι ακτινογραφίες που έχεις ειδη κανει δεν επηρεάζουν αν δεν είσαι ΕΙΔΗ εγκυος,αν σου έχει βάλει είδη αξονάκια και τα έχει ελέγξε ακτινογραφικά δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν απαιτείται άλλος ελεγχος,κανένα φάρμακο που μπαίνει μέσα στο δόντι δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά οτι επιρρεάζει μια πιθανή εγκυμοσήνη (γιατί όμως να περιμένεις τόσο πολύ για να σου κάνει την προσθετική επιστημονικά στο τεκμηρίωσε??)Αν θέλεις απάντησε μου από περιέγεια και μόνο...

little john
29-04-10, 15:36
Οι ακτινογραφίες που έχεις ειδη κανει δεν επηρεάζουν αν δεν είσαι ΕΙΔΗ εγκυος,αν σου έχει βάλει είδη αξονάκια και τα έχει ελέγξε ακτινογραφικά δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν απαιτείται άλλος ελεγχος,κανένα φάρμακο που μπαίνει μέσα στο δόντι δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά οτι επιρρεάζει μια πιθανή εγκυμοσήνη (γιατί όμως να περιμένεις τόσο πολύ για να σου κάνει την προσθετική επιστημονικά στο τεκμηρίωσε??)Αν θέλεις απάντησε μου από περιέγεια και μόνο...

Ελευθερία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν είμαι εγκυος ακόμη και δεν μου έχει βάλει ακόμη τα αξονάκια οπότε από τα συμφραζόμενά σου καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί κι άλλη ακρινογραφία όταν θα μπουν τα αξονάκια.
Ο λόγος που μου είπε να περιμένουμε είναι οτι επειδή στοιχίζει αρκετά η όλη εργασία, θέλει να σιγουρευτεί ότι δεν θα αναπτυχθούν μικρόβια γύρω από την καθαρισμένη περιοχή και έτσι να μην χρειαστεί να ξανανοίγουμε μελλοντικά το δόντι.
Εγώ βέβαια έχω εκνευριστεί έχοντας ένα πρόχειρο σφράγισμα που κοντεύει να φύγει και μια πικρή γεύση κάθε φορά που τρώω (από τα φάρμακα που μου έβαλε μάλλον στο δόντι).
Φοβάμαι πάντως μήπως είδε κάτι στην ακτινογραφία που τον έκανε επιφυλακτικό.

zoniadim
14-05-10, 18:34
Έπρεπε να κάνω 2 σφραγίσματα, αλλά η οδοντίατρός μου (την οποία εμπιστεύομα απόλυτα) δεν με άφησε μια και ήμουν στο 3ο τρίμηνο, λέγοντας μου οτι η όλη διαδικασία μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό. Μετά τη γέννα θα μπορέσω να τα σφραγίσω, ακόμα και αν θηλάζω.

eleftheriak
15-05-10, 00:17
Έπρεπε να κάνω 2 σφραγίσματα, αλλά η οδοντίατρός μου (την οποία εμπιστεύομα απόλυτα) δεν με άφησε μια και ήμουν στο 3ο τρίμηνο, λέγοντας μου οτι η όλη διαδικασία μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό. Μετά τη γέννα θα μπορέσω να τα σφραγίσω, ακόμα και αν θηλάζω.
Μόνο αν είσαι στον 9ο αποφεύγεται και όχι πάντα(μόνο όταν κατόπιν συναινοήσεως με τον γυναικολόγο δεν δώσει το οκ),θα σου πρότηνα να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη και καλύτερα σε νοσοκομείο...

lucky_star
15-05-10, 10:41
Καλημέρα σας!

Ο οδοντίατρος θα έλεγα ότι επιβάλλεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, πάντα σε συνενόηση με τον γυναικολόγο σου και φυσικά να ενημερώσεις και τον οδοντίατρο. Και λέω επιβάλεται γιατί επηρεάζονται πάρα πολύ τα ούλα μας και τα δόντια μας. Εγώ φαντάσου οτι επειδή έχω ουλίτιδα, πήγα 3-4 φορές κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και όταν χρειάστηκαι να μου βάλει ένεση μου έβαλε λίγη και παιδική, όπως την ονόμασε. Μην το αφήνεις.

zoniadim
16-05-10, 18:17
Μόνο αν είσαι στον 9ο αποφεύγεται και όχι πάντα(μόνο όταν κατόπιν συναινοήσεως με τον γυναικολόγο δεν δώσει το οκ),θα σου πρότηνα να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη και καλύτερα σε νοσοκομείο...

Ήμουν στην 35η βδομάδα και ο γιατρός μου είπε οτι καλύτερα θα ήταν να το αποφύγω.

eleftheriak
20-05-10, 13:58
Ήμουν στην 35η βδομάδα και ο γιατρός μου είπε οτι καλύτερα θα ήταν να το αποφύγω.

O οδοντίατρος ή ο γυναικολόγος;Γιατί αν το είχε υποδείξει ο γυναικολόγος μάλλον γνώριζε κάτι που τον απέτρεπε(προωρες συσπάσεις π.χ.),αν πάλι ήταν αφθαιρεσία της οδοντιάτρου μάλλον φοβος είναι και τίποτε άλλο,γιατί σε κανένα συγραμμα δεν γράφει κάτι τέτοιο...

leta80
11-06-10, 11:29
καλημερα κοριτσια!!!ειμαι στην 37 εβδομαδα και ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται αν ο καθαρισμος δοντιων επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη!!!

ismeni
11-06-10, 11:33
ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ οχι απλώς επιτρέπεται

kxristina
11-06-10, 14:33
κι εμένα μου έιπε ο γιατρός πως μπορώ να πάω άφοβα, και τοπική αναισθησία κλπ δεν πειράζει. μόνο ακτινογραφία να μην κάνω, ούτε για πλάκα. οπότε έκλεισα ραντεβού γιατί έχω να πάω σχεδόν χρόνο

christine06
11-06-10, 14:39
Κορίτσια από προσωπική εμπειρία θα συμφωνήσω ότι ο οδοντίατρος επιβάλλεται στην εγκυμοσύνη (σε συνεννόηση πάντα με το γυναικολόγο). Εμένα με πονούσε ένα δόντι και αν και μου το επέτρεπαν και ο γυναικολόγος και η οδοντίατρος δεν πήγαινα να το σφραγίσω. Αποτέλεσμα? Μόλις γέννησα χρειάστηκε απονέυρωση...άσε τον πόνο που τράβηξα στην εγκυμοσύνη. Μεγάλη χαζομάρα μου! Και επειδή στην εγκυμοσύνη τρώμε πιο ακατάστατα και δεν βουρτσίζουμε τα δόντια μας συνέχεια έχω την εντύπωση ότι χαλάνε και πιο εύκολα τα δόντια. Η συμβουλή μου λοιπόν είναι κατευθείαν σε οδοντίατρο!!

eleftheriak
12-06-10, 16:07
καλημερα κοριτσια!!!ειμαι στην 37 εβδομαδα και ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται αν ο καθαρισμος δοντιων επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη!!!

ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ για την αποφυγη της ουλίτιδας εγκυμοσήνης...

ΝΙΤΑ
07-07-10, 15:27
Σήμερα μετά από εξωσωματική εκανα τη δευτερη χοριακή που βγήκε 1066.
Πριν 2 μήνες είχα ελεγξει τα δόντια μου κ έκανα ενα σφραγισμα στον φρονιμήτη. Τωρα προφανώς εσπασε το σφράγισμα κ πονάω πολύ, χθες το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω. Η οδοντίατρος είπε οτι δεν γίνεται απονευρωση στους φρονιμήτες παρα μονο εξαγωγή που δεν επιτρεπεται ομως στο α΄τριμηνο. Μου ρχεται να βαλω τα κλάματα, δεν ξερω τι θα κανω!
Πήρα κ καποια άλλη που είπε να ξεκινήσουμε με ακτινογραφία κ βλεπουμε. Τι λετε κ σεις; Είναι τοσο επικίνδυνο αν χρειαστει εξαγωγή άμεσα;

ΝΙΤΑ
07-07-10, 15:41
Όσο για την ακτινογραφία εννοείται ότι την κανει με ειδική ποδιά. Αλλά κάπου γράφατε πως ουτε για πλάκα δεν κανει. Τι σημαίνει; Ουτε με την ποδιά δλ;

natalia_pa
07-07-10, 15:58
Πιστεύω οτι το πιό ασφαλές απ' όλα είναι να πας στις οδοντιάτρους του Έλενας που εξειδικεύονται σε οδοντιατρική περίθαλψη εγκύων και θα ξέρουν σίγουρα τι να κάνουν...
καλή συνέχεια!

ΝΙΤΑ
07-07-10, 16:03
Είμαι Θεσσαλονίκη. Αρα υπάρχει κ εδώ καποιο εξειδικευμένο τμήμα;

eleftheriak
09-07-10, 16:27
Είμαι Θεσσαλονίκη. Αρα υπάρχει κ εδώ καποιο εξειδικευμένο τμήμα;

Πήγαινε σε οποιοδήποτε νοσοκομείο δημόσιο έχουν αρκετη εμπειρία στις εγκυμονούσες και όχι μόνο!!!Κάπου ποιο πάνω διαβασα για ακτινογραφία με ποδια ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ!!!Και κάτι άλλο το ΕΛΕΝΑ ΔΕΝ έχει οδοντιατρικο τμήμα αλλά το Αλεξάνδρας που και πάλι έχει συνηθησμένους οδοντιάτρους με καμία εξειδήκευση στις εγκύους...

robenula
15-06-11, 22:36
πριν απο λιγο ενω μασουσα μια τσιχλα εφυγε μια δοντουρα μαζι με το σφραγισμα.αν χρειαστει ενεση μπορω?σε 4 μερες κλεινω τον τεταρτο.εχω πανικοβληθει...

RATATOULI
15-06-11, 22:56
Robenula μου νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις ένεση αν χρειαστεί γιατί τα φάρμακα αυτά περνούν στο μωράκι! Σίγουρα όμως η συνενόηση μαιευτήρα και οδοντιάτρου θα σου εξασφαλίσουν την ηρεμία σου! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

dimmi
16-06-11, 01:19
all right!!! Eνθουσιάζομαι! Ισντίατρο στα ως συμμετέχουν κι άλλες κοπελιές! Πάντως πριν από λίγο πήρα τηλ. έναν οδοντίατρο στα περίχωρα του Βόλου τον οποίο και είχα επισκεφτει όταν έμενα εκεί πριν 4-5 χρόνια και τον ρώτησα ευθέως πόσες επισκέψεις απαιτεί μία απονεύρωση. Μου απαντά από 3- 13, εξαρτάται απ'τα μικρόβια κ.τ.λ.!!! Εκτός και αν όλοι είναι στο κόλπο πια..Ο πατέρας μου πάλι στη Γερμανία (εκεί μεγάλωσα) χρειαζόταν 1-2 επισκέψεις. Έχω καταμπερδευτεί! :cry:
Στην Αθήνα υπάρχει γιατρός που σου κάνει όλες τις απονεύρωσεις μαζί, με το αζημείωτο βέβαια. Δηλαδή πας 1 φορά, σε βάζει κάτω σ'ο,τι έχεις να κάνεις και τέλειωσες. Θυμίζει όμως χειρουργείο το ιατρείο, ειδικό εργαλείο που κρατά ανοιχτό το στόμα και 2-3 άτομα αποπάνω σου, άλλος για τοπική νάρκωση, άλλος για τα εργαλεία, ο οδοντίατρος μόνο επί το έργο. Αν σε ενδιαφέρει να ρωτήσω τη μητέρα μου, γιατί πάνε πολλά χρόνια και έχω τραβήξει πολλά με τα δόντια μου και δε θυμάμαι. (είναι αθήνα όμως αν έχεις σκόπο να κατηφορίσεις ή όποια άλλη κυρία ενδιαφέρεται)
Πάντως εδώ στο νησί σε 2 γιατρούς έχω πάει, ο ένας σε 2 ραντεβού έκανε την απονεύρωση (στο 1ο έβαλε το φάρμακο και στο δεύτερο έίδε αν είμασταν οκ και το έκλεισε) και ο άλλος δε θυμάμαι, νομίζω πάλι 2 ραντεβου. Πάντως όχι 10+2 που διάβασα παραπάνω...
Οχι τίποτε άλλο να σεβαστούν ότι είσαι έγγυος και να μη σε ταλαιπωρούν για να πληρώνεις επισκέψεις!

dimmi
16-06-11, 01:22
πριν απο λιγο ενω μασουσα μια τσιχλα εφυγε μια δοντουρα μαζι με το σφραγισμα.αν χρειαστει ενεση μπορω?σε 4 μερες κλεινω τον τεταρτο.εχω πανικοβληθει...
μη πανικοβάλεσαι, αν δεν πονάς θα πεί οτι είνι απονευρωμένο άρα ούτε ένεση δε θα χρειαστείς! έτσι κι εμένα έφυγε ενα πριν μήνες και ακόμα να το φτιάξω. Τώρα εν όψη προσπάθειων για μωράκι θα το φτιάξω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μ'αυτά που διάβασα αγχώθηκα, θα του πώ να κάνει γενικό σέρβις!:p

robenula
16-06-11, 19:06
μη πανικοβάλεσαι, αν δεν πονάς θα πεί οτι είνι απονευρωμένο άρα ούτε ένεση δε θα χρειαστείς! έτσι κι εμένα έφυγε ενα πριν μήνες και ακόμα να το φτιάξω. Τώρα εν όψη προσπάθειων για μωράκι θα το φτιάξω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μ'αυτά που διάβασα αγχώθηκα, θα του πώ να κάνει γενικό σέρβις!:p
ειχες απολυτο δικιο σε ευχαριστω!

ster
18-08-11, 16:47
Ηθελα να φτιάξω ένα σφράγισμα στον φρονιμίτη μου αλλά έμεινα έγκυος και δεν πρόλαβα. Τώρα είμαι 2,5 μηνών. Δεν έχω ρωτήσει ακόμη τον γιατρό μου αλλά εσείς από τις εμπειρίες σας τι λέτε; Μπορώ να το κάνω τώρα ή να περιμένω καλύτερα να κλείσω το τρίμηνο; Επίσης επειδή είδα ότι στην κουβέντα συμμετείχε και μια οδοντίατρος έχω να κάνω την εξής ερώτηση: ο οδοντίατρός μου δεν ήθελε να μου κάνει σφράγισμα στον φρονιμίτη, είπε ότι δεν υπάρχει λόγος γιατί έτσι και αλλιώς ο φρονιμίτης θεωρείται άχρηστο δόντι οπότε κάποια στιγμή θα με πονέσει και πρέπει να βγεί. Εγώ όμως έχω κάνει σφραγίσματα και σε άλλο φρονιμίτη που έχω εδώ και χρόνια και όλα καλά. Προτιμώ δηλαδή το σφράγισμα για όσο αντέξει παρά μια εξαγωγή! Ποιά είναι η γνώμη σας;

ster
12-11-11, 16:04
Τελικά ο φρονιμίτης μου δεν άντεξε και άρχισε να με πονάει και ο οδοντίατρος μου είπε ότι η μόνη λύση είναι η εξαγωγή. Τώρα είμαι 24 εβδομάδων και εκείνος μου πρότεινε να κάνω υπομονή τουλάχιστον μέχρι να μπώ στον 6ο μήνα. Την φοβάμαι πολύ την εξαγωγή. Οποια είχε ανάλογη εμπειρία ας πει.

Έλενα Β.
12-11-11, 16:12
Μη φοβασαι καθολου.Εγω τους εχω βγαλει και τους 4 δυστυχως γιατι μου προκαλεσαν μεγαλο προβλημα.Δεν ποναει την ωρα που στον βγαζει αλλα μετα :/ αλλα με αντιβιωση και παυσιπονα θα 'σαι μια χαρα.Εχει μεγαλη σημασια βεβαια ποιος θα τον βγαλει και αν ειναι εσωτερικος ή εξωτερικος.Ο δικος σου τι ειναι?

ster
12-11-11, 16:32
O δικός μου είναι εξωτερικός (καλό ή κακό;). Αντιβίωση και παυσίπονα όμως μπορώ να πάρω στην εγκυμοσύνη; Και όταν λες ότι πονάει μετά, δηλαδή αβάσταχτος πόνος και για πόσες μέρες; Υπάρχει πιθανότητα και αιμοραγίας;
Επίσης το κόστος είναι μεγάλο; Γιατί κάπου διάβασα ότι η εξαγωγή φρονιμίτη στην ουσία θεωρείται χειρουργείο..

Έλενα Β.
12-11-11, 16:46
Βασικα αν ειναι εξωτερικος δεν θεωρειται οσο ο εσωτερικος.Γιατι στον εσωτερικο κανεις και ραμματα και πονανε.Πικρες που εχω περασει.
Εγω ειχα 2 εξωτερικους και 2 εσωτερικους.Να χαιρεσαι που ειναι εξωτερικος καμια σχεση ο πονος.Πιστεψε με.Τους εσωτερικους τους εβγαλα σε γναθοχειρουργο.Και για να καταλαβεις δεν τον μπορω καθολου τον οδοντιατρο.Τρεμω μη χαλασει καποιο δοντι.Τρελαινομαι.Εχω ασχημη εμπειρια.Παυσιπονα ξερω κανει τυπου ντεπον και παναντολ για αντιβιωση θα σου πει ο γυανικολογος.
Αντιβιωση θελει για τους γνωστους λογους.Για αποφυγη μολυνσης.
Αβασταχτος οχι γιατι θα παρεις παυσιπονα.Αιμοραγια μη φανταστεις βγαζεις αιμα την πρωτη μερα μονο αλλα θα σου εχει βαμβακι.Απο την επομενη θα ναι μια χαρα.Μην ανησυχεις καθολου.Χμμ πονο τις 2 πρωτες μερες αλλα αντεχεται ανετα.Εγω εβγαλα 2 μαζι με διαφορα ημερων οποτε καταλαβαινεις αν αντεξα εγω θα αντεξεις και εσυ.

ster
16-11-11, 15:30
Ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντησή σου. Ομως δεν κατάλαβα, ήσουν έγκυος όταν τους έβγαλες; Αυτό είναι που με τρομάζει, μην έχω καμία επιπλοκή που θα επηρρεάσει το μωρό. Διάβασα διάφορες περιπτώσεις και τρόμαξα.

Έλενα Β.
16-11-11, 15:49
Παρακαλω.Οχι δεν ημουν εγκυος αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα!Εφοσον σου ειπε ο γιατρος οτι στον 6ο μπορεις αρα μην ανησυχεις. :D ρωτα τον μονο για την ενεση.

andigo
16-11-11, 18:44
Τελικά ο φρονιμίτης μου δεν άντεξε και άρχισε να με πονάει και ο οδοντίατρος μου είπε ότι η μόνη λύση είναι η εξαγωγή. Τώρα είμαι 24 εβδομάδων και εκείνος μου πρότεινε να κάνω υπομονή τουλάχιστον μέχρι να μπώ στον 6ο μήνα. Την φοβάμαι πολύ την εξαγωγή. Οποια είχε ανάλογη εμπειρία ας πει.

Καλησπέρα. Για φρονιμίτη δεν έχω, αλλά έχω σε τραπεζίτη:cool:. Λοιπόν είχα μπει στον 7ο μήνα (στην κόρη) και είχε αρχίσει να με τσιμπάει ώσπου ένα πρωί ξύπνησα από τους πόνους και πρησμένη τη δεξιά πλευρά του προσώπου μου. Πήγα οδοντίατρο ο οποίος μου είπε ότι έπρεπε να βγει όπωσδήποτε αφού πρώτα ξεπρηστεί και για να γίνει αυτό μου έδωσε κατόπιν επικοινωνίας με το γυναικολόγο μου αντιβίωση για 10 ημέρες. Στη συνέχεια πήγα και τον έβγαλα με τοπική αναισθησία. Αιμοραγία δεν είχε μετά ούτε με ενοχλησε άλλο. Τώρα για φρονιμήτες, εγώ τους έχω εσωτερικούς και μου έχουν καταστρέψει τα δοντια αφού τα πιέζουν. Πρέπει να βγουν κάποια στιγμή αλλά ως εσωτερικοί χρειάζονται χειρουργείο. Αν είναι εξωτερικοί (έχουν βγει δηλαδή) η διαδικασία είναι η τυπική της εξαγωγής (έτσι θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός)

neraida11
16-11-11, 18:52
κανε λιγακι υπομονη και εγω εχω κανει εξαγωγη αλλα στον 7 ο

ster
17-11-11, 15:44
Εξαγωγή φρονιμίτη; Γιατί το συγκεκριμένο δόντι είναι το πιο επικίνδυνο για αιμορραγία διότι έχουν πολύ βαθιές ρίζες, έτσι διάβασα τουλάχιστον. Αν έβγαλες φρονιμίτη πες μου την εμπειρία σου.

sissie
07-01-12, 22:19
Κορίτσια καλησπέρα. Εδώ και λίγες μέρες έχω έναν συνεχή πονόδοντο, δεν θα τον έλεγα και αφόρητο απλά όταν με πιάνει είναι ενοχλητικός. Πήγα σε οδοντίατρο και μου είπε ότι πρέπει να κάνω μια απονεύρωση και μία εξαγωγή ενός φρονιμίτη. Για την απονεύρωση θα χρειαστεί ακτινογραφία. Το "πρόβλημα" είναι όμως ότι είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και φοβάμαι την ακτινογραφία μήπως είναι βλαβερή για το μωρό. Ο οδοντίατρος μου είπε ότι είναι ψηφιακή ακτινογραφία και ότι υπάρχει και ακτινοπροστασία με ποδιά μολύβδου (αν θυμάμαι καλά). Ο γυναικολόγος μου συμφωνεί βέβαια αλλά εγώ φοβάμαι στην ιδέα της ακτινοβολίας, ειδικά γιατί είμαι και στην αρχή της εγκυμοσύνης. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο; Τι κάνατε εσείς; Γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει απονεύρωση χωρίς ακτινογραφία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

*tingerbell*
07-01-12, 22:25
ναι οντως αυτη η ποδια σε προστατευει. εγω δεν εκανα απονευρωση αλλα οι επισκεψεις μου στον οδοντιατρο ηταν πολυ τακτικες γιατι εσπαγαν τα δοντια μου(!!!) και φευγαν τα σφραγισματα. οι οδοντιατροι ξερουν πολυ καλα τι επιτρεπεται και τι οχι κατα την διαρκεια της κυησης,μην ανησυχεις!
με το καλο το μπεμπε σου!
υγ:απονευρωση χωρις ακτινογραφια δεν μπορει να γινει.

sissie
07-01-12, 22:33
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα αυτό. Και με προβλημάτισε ο οδοντίατρος γιατί μου είπε να ρωτήσω και τον γυναικολόγο, ουσιαστικά για να μην πάρει μόνος του την ευθύνη. Πάντως όταν τον ρώτησα αν γίνεται χωρίς ακτινογραφία η απονεύρωση μου είπε ότι αν το απαγορέψει ο γυναικολόγος, θα το επιχειρήσουμε, αλλά θα πηγαίνουμε στα τυφλά!!! Τώρα τι να φανταστώ δεν ξέρω!

*tingerbell*
09-01-12, 22:29
Γεια σου και παλι! Ρωτα το γυναικολογο σου για να εισαι σιγουρη.οντως απονευρωση χωρις ακτινογραφια παει πραγματικα στα τυφλα.αν μπορεσεις να την καθυστερησεις μεχρι να γεννησεις,για να μην αγχωνεσαι κι εσυ,ακομα καλυτερα,αν ομως επειγει ειναι κριμα να πονας!περαστκα σου!

tazoulina
11-02-12, 14:50
Είμαι στην 20η εβδομαδα και έσπασε το μπροστινό μου δόντι και έμεινε ένα μικρό κομματι. Εχει τύχει σε καμια; Μπορώ να πάω στον οδοντίατρο για να βάλω θήκη; Κανει να μου τροχίσει αυτό που έμεινε; Κανει να χρησιμοποιήσει ένεση ή αυτό το φάρμακο που κολλανε τις θήκες;

toufakos
11-02-12, 15:05
Ναι μπορεις. Στο λεω και σαν οδοντιατρος, και σαν μελλουσα μανουλα. Μονο ακτινογραφια δεν μπορεις να κανεις.

Mammy in love
11-02-12, 15:30
Ουπς πίκρα...Μπορείς να πας στον οδοντίατρο αλλά ρώτα τον γυναικολόγο σου.Η Μαία του δικού μου μου είχε να προσέξει τι θα μπει στην ένεση.

tazoulina
11-02-12, 15:33
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ησύχασα λίγο. Ειναι μπροστινό και είναι πολύ ασχημα έτσι. Το είχα φτιάξει πολλές φορές (λευκανση) και ήταν φαίνεται στα τελευταία του.

Ιωάννα Μπ.
11-02-12, 15:36
Κανονικά μπορείς να πας αρκεί να μην είσαι στο πρώτο 3μηνο ή στο τελευταίο. Έτσι μου είχε πει ο γυναικολόγος μου αλλά και ο οδοντίατρος στον οποίο με έστειλε και μου έκανε και κανονικά ακτινογραφία ενώ τρόμαξα στην αρχή τηλεφώνησα ξανά στον γυναικολόγο και μου είπε ότι δεν βλάπτει η συγκεκριμένη του οδοντιάτρου.

Maria'79
11-02-12, 16:52
Έπαθα το ίδιο πριν λίγες μέρες και ο γιατρός μου μου είπε ότι μπορώ να πάω οδοντίατρο αλλά να μη μου κάνει πολλά πολλά... Την ίδια άποψη είχε και ο οδοντίατρος ο οποίος μου έβαλε πολύ μικρή ποσότητα αναισθητικού στην ένεση, φαντάσου ότι τα καταλάβαινα όλα, και μου το έφτιαξε πρόχειρα γιατί ήταν πίσω δόντι με σφράγισμα μαύρο, έσπασε ένα κομμάτι του δοντιού και είχε μείνει τρύπα και κανονικά θέλει αφαίρεση σφραγίσματος απονεύρωση και μετά θήκη αλλά αυτά δεν γίνονται στην εγκυμοσύνη. Πάντως για απλά πράγματα μπορείς και πρέπει να επισκεφτείς τον οδοντίατρο.

Λιζα14
11-02-12, 17:34
ναι μπορεις!!κι εγω πηγα αλλα ενεση μονο αμα κρινει ο γιατρος οτι ειναι απαραιτητη.για ακτινογραφια απαγορευεται τελειως!ξερουν οι οδοντιατροι μην ανησυχεις!!

tazoulina
12-02-12, 11:14
Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Να στε καλά.

delfini1980
03-04-12, 15:26
Καλησπέρα σε όλους/όλες!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν επιτρέπεται αν αλλάξω σφραγίσματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βρίσκομαι στο 1ο τρίμηνο ακόμη. Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου αν μπορώ να κάνω νέα σφραγίσματα και μου είπε ναι, αλλά δεν ρώτησα αν μπορώ να αλλάξω παλιά (μαύρα) με καινούρια. Η οδοντίατρος μου είπε ότι μπορώ, αλλά στο 2ο τρίμηνο.

Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Ευχαριστώ!

angel306
03-04-12, 15:49
Ναι μπορεις να πας αφοβα τι καινουριο τι αλλαγμα το ιδιο ειναι.Μονο κανα φαρμακο μην σου βαλει νομιζω δεν πρεπει(απλα υποθετω δεν ειμαι σιγουρη).Και καλυτερα οπως ειπε και ο γιατρος σου να πας οταν εισαι στο 2ο τριμηνο.Εγω χρειαστηκα να παω οταν ημουν στον 8ο γιατι ειχαν γινει πολυ χαλια τα ουλα μου και ειχε μασει πειο και επρεπε να το καθαρισει αλλα φαρμακοο δεν μου εβαλε

xrysanthi13585
04-04-12, 00:56
Καλησπέρα σε όλους/όλες!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν επιτρέπεται αν αλλάξω σφραγίσματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βρίσκομαι στο 1ο τρίμηνο ακόμη. Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου αν μπορώ να κάνω νέα σφραγίσματα και μου είπε ναι, αλλά δεν ρώτησα αν μπορώ να αλλάξω παλιά (μαύρα) με καινούρια. Η οδοντίατρος μου είπε ότι μπορώ, αλλά στο 2ο τρίμηνο.

Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Ευχαριστώ!
καλησπερα!!!ειμαι βοηθος οδοντιατρου και ηθελα να σου πω καλυτερα να τα αλλαξεις στο 2ο τριμηνο ιδικα το αμαγαλμα (μαυρο) εκτος αν πονας καπου που εκει επεμβενει αναγκαστηκα οδοντιατρος!οχι οτι θα παθεις τπτ αλλα καλυτερα μετα αφου δεν υπαρχει επειγον προβλημα!οσο για την αναισθησια να της πεις χωρις ανδρεναλινη ειναι πιο ελαφρια απο την κανονικη!!

nanana
05-07-12, 08:13
αχ τι με βρηκε δε μπορω να σταθω απ τον πονο και δε με πιανει το ντεπον που επιτρεπεται...ειμαι 35η εβδομαδα ξερετε αν επιτρεπεται να κανω απονευρωση? ο γυναικολογος μου χε πει οτι μπορω να παω οδοντιατρο και να κανω οτι εργασιες χρειαζονται και ενεση αν χρειαστει,ο οδοντιατρος ομως που πηγα πριν κατι βδομαδες δεν ηθελε να μ κανει απονευρωση φοβοταν και μου το κλεισε προχειρα απλα να μην ποναω λεει και να παω οταν γεννησω...ελα ομως που τωρα με ξαναπιασε και μαλιστα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο ο πονος!!! να σημειωσω εδω οτι μποορει να ειμαι 35η εβδομαδα αλλα σε καμια 10αρια μερες το πολυ περιμενουμε να γεννησω.

viki35
05-07-12, 08:35
Καλημερα και με το καλο το μωρο , εγω παντως δεν θα καθομουνα να ποναω, θα εκανα οτι χρειαζοτανε , Εντα3ει βρε κοριτσια , εγκυες ειμαστε , αυτο δεν σημαινει οτι αμα ποναει καποιος θα κατσει να ποναει και δεν θα κανει απονευρωση εφοσον και ο γυναικολογος σου λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα .

DALIA
05-07-12, 09:53
Είχα κάνει και'γω απονεύρωση στην εγκυμοσύνη...

Για ανακούφιση μπορείς να βάζεις γαρυφαλελαιο από το φαρμακείο.

xristinio
05-07-12, 09:57
αχ...ποσο σε καταλαβαινω.....κι εγω μια τετοια περιπτωση ειμαι...αυτες τις μερες υποφερω...ειμαι αυπνη 3 μερες και το ντεπον δεν κανει τιποτα.
μου ειχε πει η γιατρος μου οτι επιτρεπεται η ενεση για οδοντιατρικες 'εργασιες' αλλα επειδη τον προηγουμενο μηνα πηρα αντιβιωση για αρκετες μερες δεν θελω να επιβαρυνω αλλο το μωρακι μου και καθομαι και ποναω....
γνωμη μου να πας σε αλλο οδοντιατρο...σε λιγες εβδομαδες γεννας και δεν πρεπει να αποσπασαι σε αλλα πραγματα παρα μονο στον ερχομο του παιδιου σου...

viki35
05-07-12, 12:42
Βρε χριστινιο μου εφοσον ο γιατρος ειπε οτι μπορεις να κανεις την ενεση τοτε εσυ γιατι καθεσαι και πονας , εφοσον ο γιατρος σαν ειδικος που ειναι ειπε οτι δεν θα επιβαρυνθει το παιδακι τοτε εσυ απο που το συμπεραινεις αυτο και ταλαιπωρησε ????

ΣΤΕΛΛΙ
05-07-12, 13:01
Λοιπον το ιδιο επαθα κ γω πριν 2 μηνες..τωρα ειμαι στον 8ο μηνα....Με ποναγε τρελα ενας τραπεζιτης...τον ανοιγει ο οδοντιατρος---εβγαλε το παλιο σφραγισμα---ειχε χαλασει το δοντι..επρεπε ομως να τον καθαρισει πρωτα κ για να γινει αυτο ηθελε ενεση...ηξερε ο ανθρωπος οτι στην εγκυμοσυνη κανεις ενεση χωρις αδρεναλινη...πηρα επι τοπου τον γυναικολογο--ο οποιος το επιβεβαιωσε---κ μου εκανε ενεση, το καθαρισε κ το εκλεισε προχειρα για λιγο καιρο μηπως χρειαστει απονευρωση...τελικα μετα απο 2 βδομαδες καναμε σφραγισμα...δεν χρειαστηκε απονευρωση...αλλα υπαρχει η ενεση χωρις αδρεναλινη που ενδεικνυται για εγκυμονουσες, καρδιοπαθεις κλπ!!!

Freedomland
17-12-12, 21:58
καλησπερα!μολις γραφτηκα και εχω καποιες αποριες σχετικα με τον οδοντιατρο στην περιοδο εγκυμοσυνης.εγω βεβαια δεν ξερω αν ειμαι ακομα εγκυος(1 μερα καθυστερηση εχω αλλα προσπαθουμε με τον αντρα μου)και πρεπει να κανω απονευρωση με leiser.συν οτι εχω κανει και 2 ακτινογραφιες και εχω φοβηθει ΠΑΡΑ πολυ.Μπορει καποιος να με βοηθησει?

basoulinii
01-05-13, 06:48
Κορίτσια καλημέρα είμαι 23 εβδομάδων.
Χθες χρειάστηκε να κάνω εξαγωγή δοντιου είχε μαζέψει αποστιγμα μέσα.
Το έκανα με κανονική ενεση σας έχει τύχει;;;;
Κοντεύεω να τρελαθω έχει βλάψει το μωρό μου η ενεση???
Αν μπορείτε απαντήσετε μου γιατί έχω πολύ εγχος

τζινακι1
15-05-13, 11:20
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΜΗΛΙΣΕΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΟΠΟΤΕ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ. ΕΙΧΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΜΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΧΤΥΣΙΜΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ,ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΧΤΥΣΜΕΝΟ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Τ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ Τ ΦΤΙΑΞΩ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΔΡΕΝΑΛΙΝΗ..ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ;
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..

noravas
14-03-14, 00:07
καλησπερα!Χθες χρειάστηκε να κάνω απονεύρωση με κανονική ένεση με αδρεναλίνη.χώρις την αδρεναλίνη δεν με έκανε δουλειά. πειράζει το μώρο; αγχώθηκα πάρα πολυ. Αν μπορείτε απαντήσετε μου

peny75
14-03-14, 01:00
καλησπερα!Χθες χρειάστηκε να κάνω απονεύρωση με κανονική ένεση με αδρεναλίνη.χώρις την αδρεναλίνη δεν με έκανε δουλειά. πειράζει το μώρο; αγχώθηκα πάρα πολυ. Αν μπορείτε απαντήσετε μου

Καλησπερα καλη μου. Ποσων μηνων εισαι? Ηρεμησε δεν ειναι επικινδυνο. Ειμαι οδοντιατρος. Απλα αν μπορεις πες μου τον μηνα σου.Ιδανικα, προτιμαται οι οδοντ.εργασιες να γινονται ( οταν φυσικα αυτο ειναι εφικτο και δεν υπαρχει οξυς πονος) μετα το τελος του τριτου μηνα και εως και τον εβδομο. Οσον αφορα την αναισθησια, ειναι γεγονος οτι προτιμαται η χωρις αδρεναλινη (για αποφυγη σπανιοτατα βεβαια σπασμων στο ενδομητριο) ομως επειδη αυτο το συμβαν δεν ειναι συχνο και επειδη εχει βρεθει οτι το στρες και ο οδοντικος πονος ενοχοποιουνται πολυ περισσοτερο για σπασμους σε περιπτωσεις που η χωρις αδρεναλινη αναισθησια αποδειχθει ανεπαρκης για αναλγησια , προτιμαται να χρησιμοποιηθει ενεση με αδρεναλινη. Κοινως το πιο βασικο ειναι να μην εχουμε πονο και αυξημενο στρες που τελικα ειναι πολυ πιο επικυνδυνα απο την ιδια την αδρεναλινη ειδικα σε αυτες τις μικρες δοσεις.
Καλη συνεχεια!!!

noravas
14-03-14, 10:53
Καλησπερα καλη μου. Ποσων μηνων εισαι? Ηρεμησε δεν ειναι επικινδυνο. Ειμαι οδοντιατρος. Απλα αν μπορεις πες μου τον μηνα σου.Ιδανικα, προτιμαται οι οδοντ.εργασιες να γινονται ( οταν φυσικα αυτο ειναι εφικτο και δεν υπαρχει οξυς πονος) μετα το τελος του τριτου μηνα και εως και τον εβδομο. Οσον αφορα την αναισθησια, ειναι γεγονος οτι προτιμαται η χωρις αδρεναλινη (για αποφυγη σπανιοτατα βεβαια σπασμων στο ενδομητριο) ομως επειδη αυτο το συμβαν δεν ειναι συχνο και επειδη εχει βρεθει οτι το στρες και ο οδοντικος πονος ενοχοποιουνται πολυ περισσοτερο για σπασμους σε περιπτωσεις που η χωρις αδρεναλινη αναισθησια αποδειχθει ανεπαρκης για αναλγησια , προτιμαται να χρησιμοποιηθει ενεση με αδρεναλινη. Κοινως το πιο βασικο ειναι να μην εχουμε πονο και αυξημενο στρες που τελικα ειναι πολυ πιο επικυνδυνα απο την ιδια την αδρεναλινη ειδικα σε αυτες τις μικρες δοσεις.
Καλη συνεχεια!!!
Σ'ευχαριστω για απαντηση! ειμαι 14 εβδομαδων.και γυναικολόγος μου είπε οτι θέλω μπορώ να κάνω. βεβαία πρωτα καναμε χωρις αδρεναλίνη ένεση,δεν ένιωσα καλα μ'αυτη την ενεση,δεν έκλεινε το ματι μου,το κρατούσα με το χέρι,άρχισε να τρέχει μύτη κ.λ π να σου πω την αλήθεια ουτε απλή ενεση με έκανε δουλεία.μούδιασε ολα καλα,αλλα το νευρο το ένιωσα.με χίλια ζόρια ανοίξαμε το δόντι,ουτε απονεύρωση δεν κάναμε,προσωρινή σφράγισμα εβαλε μέχρι την γέννα.πειράζει οτι αντι μια ενεση απλη καναμε 1,5; ευχαριστώ!

peny75
15-03-14, 00:30
Σ'ευχαριστω για απαντηση! ειμαι 14 εβδομαδων.και γυναικολόγος μου είπε οτι θέλω μπορώ να κάνω. βεβαία πρωτα καναμε χωρις αδρεναλίνη ένεση,δεν ένιωσα καλα μ'αυτη την ενεση,δεν έκλεινε το ματι μου,το κρατούσα με το χέρι,άρχισε να τρέχει μύτη κ.λ π να σου πω την αλήθεια ουτε απλή ενεση με έκανε δουλεία.μούδιασε ολα καλα,αλλα το νευρο το ένιωσα.με χίλια ζόρια ανοίξαμε το δόντι,ουτε απονεύρωση δεν κάναμε,προσωρινή σφράγισμα εβαλε μέχρι την γέννα.πειράζει οτι αντι μια ενεση απλη καναμε 1,5; ευχαριστώ!

Οχι δεν πειραζει καθολου και 2-3 αμπουλες να χρειαστουν. Εισαι στην 14η εβδομαδα που σημαινει οτι εφοσον η εγκυμοσυνη κυλαει ομαλα δεν εχεις ΤΙΠΟΤΑ να φοβασαι. Δεν ξερω σε ποιο ενδοδοντικο σταδιο προχωρησε την απονευρωση ο συναδελφος αλλα εγω εφοσον και παλι δεν υπαρχει επιπλοκη στην εγκυμοσυνη θα αφαιρουσα οπωσδηποτε το νευρο, θα ολοκληρωνα την απολυμανση και διευρυνση του ριζικου σωληνα( ωστε να αποφυγω πιθανη επιμολυνση κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης) και θα εκανα εμφραξη ριζικου σωληνα με ενα υλικο ακινδυνο στην κυηση και στην συνεχεια εμφραξη εξωτερικη δηλαδη του δοντιου με υαλονομερες. Νομιζω αυτο ειναι μια σωστη αντιμετωπιση για να αποφυγω μελλοντικη πιθανη επανεμφανιση ή και αποστημα με πονο που επιμενω οτι για μενα ειναι και το πιο αρνητικο. Και παλι σου ευχομαι καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!