PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ

ΕΛΕΝΗ Γ
06-04-08, 19:19
Εχω διαφορα αρκουδακια (με μηχανισμους και μπαταριες) και λενε οι οδηγιες οτι θελουν επιφανειακο καθαρισμα.
Με τι φαρμακο? και πως ακριβως?

Toothfairy
06-04-08, 22:10
Ελενη
ο μόνος τροπος που μπορώ να σκεφτω εγώ είναι οπως φρεσκαρουμε τα χαλια.. με νερό και ξυδι.. καποιο καθαριστικο δεν ξερω που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις..
Το ξύδι είναι απολυμαντικό απ'οτι ξερω.. αλλα είναι εντελως επιφανειακό το καθαρισμα..
Καλυτερη :idea: δεν μπορώ να σκεφτω..

ΛΗΤΩ
06-04-08, 22:12
..εγώ όλα τα σκουπίζω με dettol...

kiknaki
09-04-08, 00:45
Όταν η κόρη μου εμφάνισε αλλέργια (ατοπική δερματίτιδα) και δεν γνωρίζαμε το λόγο ο γιατρός τότε μας είχε πει οτι η αλλεργία μπορεί να οφείλεται και στην σκόνη οπότε το πρώτο πραγμα που επισήμανε ήταν ο πολύ σωστός καθαρισμός του δωματιου της.Για τα λούτρινα ζωάκια που είχαμε και επειδή ήταν πολλά μου πρότεινε το εξής.Κάθε 10 ημέρες το
περισσότερο να τα βάζω μέσα σε μία σακούλα και στον καταψύκτη για 5~6 ώρες.Ηταν το καλύτερο καθάρισμα αφού κατέστρεφε τη σκόνη και δεν χρησιμοποιούσα απορρυπαντικό για να τα πλύνω στο πλυντήριο αφού δεν ξεπλένονται πολύ καλά λόγω του οτι είναι πολύ χνουδωτά.Τώρα φυσικά δεν ξέρω κατά ποσο μπορεί η κατάψυξη να κάνει κακό στους μηχανισμούς,μη σε πάρω και στο λαιμό μου.Εγώ κάτι μεγάλα πονυ που έχουμε με μηχανισμούς τα έβαλα κατάψυξη και δεν έπαθαν τίποτα προς το παρόν..τώρα αν με το καιρό θα πάθουν δεν το ξέρω. :D :D

mami
29-04-08, 15:59

Δεν φοβάσαι τις ουσίες που μένουν πάνω στα παιχνίδια από το Dettol ????
Αν το παιδί τα βάζει αυτά στο στόμα του, πιθανόν να κάνει κακό αυτή η χημική ουσία.

Η ιδέα με την "κατάψυξη" των μικροβίων μου ακούγεται καλύτερη !!!

ΜΑΡΙΑ30
30-04-08, 10:45

Δεν φοβάσαι τις ουσίες που μένουν πάνω στα παιχνίδια από το Dettol ????
Αν το παιδί τα βάζει αυτά στο στόμα του, πιθανόν να κάνει κακό αυτή η χημική ουσία.

Η ιδέα με την "κατάψυξη" των μικροβίων μου ακούγεται καλύτερη !!!

Για αυτό το λόγο (αν και θεωρώ το dettol ότι καλύτερο για απολύμανση), σαπουνίζω όλα τα πλαστικά παιχνίδια. Αυτά με τους μηχανισμούς τα καθαρίζω με πανί εμποτισμένο με dettol, όταν τα αγοράζουμε και μετά τα καθαρίζω μόνο με βρεγμένο πανί και αν έρθουν άλλα παιδιά στο σπίτι πάλι με dettol (όχι το σαπούνι, το υγρό).
Όσο γα τα λούτρινα τα βάζω στο πλυντήριο και έχω χαλάσει πολλούς μηχανισμούς γιατί ξεχνιέμαι και τα βάζω όλα μέσα.
Γενικά τα λούτρινα με μηχανισμούς τα τινάζω καλά με μια βούρτσα συχνά και τα καθαρίζω με βρεγμένο πανί κάθε εβδομάδα.
Τώρα για αυτό που λέει η mami για τις ουσίες που μένουν πάνω..... δεν ξέρω... ίσως να έχει και δίκιο.

xrysalis
30-04-08, 10:54
Εγώ πάλι όσα δε μπορώ να βάλω στο πληντύριο... τα κάνω με τον ατμοκαθαριστή!
αυτό με τον καταψύκτη δεν το ήξερα... το βρίσκω πολύ χρήσιμο!

papi
30-04-08, 11:34
Ωραία ιδέα με τον ατμοκαθαριστή :idea: Τον έχω στο κουτί απο τότε που τον αγόρασα.δεν έχω προλάβει να τον χρησιμοποιήσω. Ευκαιρία :D

xrysalis
30-04-08, 11:44
Εμένα με έχει βολέψει πολύ με το μωρό!
κάνω και την κούνια του... τις πάντες... το στρώμα... τις κουρτίνες...
ε, δε μπορεί! με τέτοια θερμοκρασία θα σκοτώνονται όλα τα μικρόβια και οι μικροοργανισμοί!
εδώ, είχα διαβάσει σε άρθρο γνωστού περιοδικόυ, πως στο πληντυριο στους 40 βαθμούς σκοτώνονται μόνο τα μισά και πως από τους 60 και πάνω αρχίζει να γίνεται δουλειά!!

maryp
30-04-08, 12:39
εγώ πάντως τα λούτρινα.... τα έστειλα εκδρομή τα περισσότερα :lol: :lol: όσο για τα άλλα τους δίνω τα μωρομάντηλα και τα καθαρίζουν μονοι τους συνηθως!

underage
12-11-08, 22:55
Εγώ την περασμένη εβδομάδα έκανα την εξής εξυπνάδα, ένα ωραιότατο παιχνιδάκι για την οδοντοφυία (όχι με νερό) το έβαλα μέσα στον αποστειρωτή των μπιμπερό. Ευτυχώς που δεν πέταξα και τον αποστειρωτή

DALIA
12-11-08, 23:00
:lol: :lol: το ιδιο με τη maryp εκανα και εγω στα λουτρινα τα εστηλα αιωνια εκδρομη, αν και συνεχως πιπιλιζα το ποσο τα σιχενομαι οποτε δεν μας πολυφερναν.Αυτα που λετε με τους μηχανισμους,εβγαζα τους μηχανισμους και στο πλυντηριο.

xrysalis
13-11-08, 14:01
εγώ τελικά τα λούτρινα που έχουν μηχανισμό τα βάζω στο πληντύριο (μαζί με τον μηχανισμό!) μόλις στεγνώσουν ξαναβάζω μπαταρίες και μιά χαρά παίζουν!! :lol: :lol: :lol:

nano
13-11-08, 16:17
αλήθεια;;;;;;; έχουμε μία κούκλα γατούλα που νιαουρίζει και η Κάτια τηνλατρεύει αλλά έχει καταντίσει κατάμαυρη η δόλια ... να την βάλω στο πληντύριο;;; ή θα έχουμε δράματα;;; :lol: :lol: :lol:

xrysalis
13-11-08, 21:49
τί να σου πω βρε νανό! κι αν γίνει άσπρη και μετά δεν τη θέλει;;; :lol: :lol: :lol: :lol:

Agapi6
13-11-08, 23:01
Όλα τα παραπάνω πάραπολύ ωραία για το πρώτο παιδί γιατί στο δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να είστε τόσο σχολαστικές. Αφού όλα τα πιάνει το μεγάλο είτε είναι καθαρα είτε όχι!!!! Εγώ στη κόρη μου τα καθάριζα όλα, τώρα πλέον πρώτη μου δουλειά δεν είναι αν είναι βρώμικα αλλά αν αφήνει η μεγάλη μικρά αντικείμενα από τα παιχνίδια της ή μολύβια κοντά στον μικρό. Αυτό είναι το άγχος μου!!!!

nano
14-11-08, 14:13
xrysalis λεεεεεεεεες;;;;;;;;;;; :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Agapi6 είμαι σίγουρη γι αυτό που λες
αν και με την Κάτια δεν είμαι και ιδιαίτερα σχολαστική ... μάλλον "βρωμιάρα" θα με χαρακτήριζαν μερικές :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pavlina
14-11-08, 20:47
Υπάρχει μια ατάκα που λέγεται σε αυτές τις περιπτώσεις:
αν πέσει η πιπίλα στο πρώτο παιδί την πλένεις την αποστυρώνεις και τη δίνεις στο μωρό,
αν πέσει στο δεύτερο απλά την πλένεις και την δίνεις..
στο τρίτο την πάει ο σκύλος...

το υπερβολικό κρύο σκοτώνει μια μερίδα μικροβίων... υπάρχουν όμως άλλα που αντέχουν το κρύο και σκοτώνονται με τον βρασμο... οπότε ο καταψύκτης δεν οφελεί πάντα...

ΤΟΥΛ
22-11-08, 00:01
ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΠΡΕΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΤΟ DETTOL ΕΧΕΙ ΣΠΡΕΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,ΠΟΜΟΛΑ ΑΠΟ ΠΟΡΤΑ, ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΤΗΛ ΚΤΛ
ΕΓΩ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΤΕΓΝΩΝΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΗΤΑΝ Ο.Κ.

stiliani
22-11-08, 16:11
Στο πλυντήριο με τι απορρυπαντικό τα πλένετε;με το βρεφικό η το άλλο το κανονικό;Επίσης τα λούτρινα που αγοράζετε τα πλένετε πριν τα δώσετε στο μωρό;

bimba
22-11-08, 21:58
Εγώ πάντως πλένω-καθαρίζω κάθε καινούριο παιχνίδι πριν το δώσω στο παιδί.

Μου άρεσε πολύ η ιδέα με τον ατμοκαθαριστή :) :!: :!:

Carmela
22-11-08, 22:00
Μηπως ομως ο ατμοκαθαριστης τα βρεχει τα ρουχα?
Οι κοπελες που το χρησιοποιουν, ας μας διαφωτισουν... :shock:

natasa31
22-11-08, 22:09
Ωραία ιδέα με τον ατμοκαθαριστή :idea: Τον έχω στο κουτί απο τότε που τον αγόρασα.δεν έχω προλάβει να τον χρησιμοποιήσω. Ευκαιρία :DΗ ΑΣΧΕΤΗ: ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΤΜΟΚΑΘΑΡΙΣΗ?

stiliani
23-11-08, 11:09
Μόλις μου φερε ο πεθερός μου τον ατμοκαθαριστή που του ζήτησα. Είναι αυτός που κρατάς στο χέρι και έχει μπροστα ένα στόμιο και ρίχνει πολύ ατμό;. Τώρα πως τα καθαρίζουν.Τα βγάζουμε στο μπαλκόνι γιατί βρέχονται;Πώς τον χρησιμοποιείτε εσείς;

(και κάτι ακόμα!Είναι επικίνδυνος για εγκαύματα;;;;)

bimba
25-11-08, 21:56
Θα ήθελα να προσθέσω ότι πολλές φορές τα πλαστικά παιχνίδια τα περνάω με "άσπρο" οινόπνευμα (95^0) χωρίς να τα ξεπλύνω μετά. Σκέφτηκα ότι αφού εξατμίζεται αμέσως δε θα χρειάζεται ξέβγαλμα. Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι ένα ξεπλυματάκι ίσως χρειάζεται...

Μήπως έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό ατμοκαθαριστή :?:
Αυτός που έχω εγώ είναι αρχαίος και βγάζει ατμό μόνο για λίγα λεπτα.

Nantia
25-11-08, 22:06
Εγώ την περασμένη εβδομάδα έκανα την εξής εξυπνάδα, ένα ωραιότατο παιχνιδάκι για την οδοντοφυία (όχι με νερό) το έβαλα μέσα στον αποστειρωτή των μπιμπερό. Ευτυχώς που δεν πέταξα και τον αποστειρωτή

χαχαχα
αυτο το εχω κανει και εγω
οταν ηταν μηνων τα εβαλα ολα τα πλαστικα παιχνιδια που μασουλουσε στο αποστειρωτη αποτελεσμα να παραμορφωθουν απο την ψηλη θερμοκρασια
χαχαχα

Μην το κανετε βρειτε κατι αλλο... :lol: :lol: :lol: :lol: ...

Carmela
27-11-08, 11:42
Θα ήθελα να προσθέσω ότι πολλές φορές τα πλαστικά Μήπως έχει να προτείνει κάποιος ένα καλό ατμοκαθαριστή :?:
Αυτός που έχω εγώ είναι αρχαίος και βγάζει ατμό μόνο για λίγα λεπτα.
Μου προτειναν εναν Γερμανικο, κιτρινο που βρισκεις σε καταστηματα με επαγγελματικα ειδη καθαριοτητας..ελπιζω να καταλαβατε ποιον εννοω..

anthula
27-11-08, 12:57
Κορίτσια διαβάζοντάς σας αισθάνομαι βρωμιάρα...κυριολεκτικά.
Εγώ τα πλένω όταν τα αγοράζω και μετά μία στο τόσο.
Δεν έχω πρόγραμμα κάθε εβδομάδα ή ακούμπησε εδώ, ακούμπησε εκεί τρέχω για αποστείρωση.
Και έπειτα άλλο η καθαριότητα και άλλο να τα αποστειρώνουμε.
Τα λούτρινα όλα τα πέταξα.
Μια στοιχειώδη καθαριότητα στα παιχνίδια και ένα καλό αερισμό στο σπίτι πιστεύω πως φτάνει. Άποψη μου φυσικά.
Αυτά που σας λέω τα εφάρμοζα στα δύο άλλα μου παιδιά γιατί η μικρή ακόμη δεν παίζει.
Όπως είπε και καποια κοπέλα πιο πριν στο τρίτο παιδί την πιπίλα την πάει ο σκύλος...
:lol: :lol: :lol:

Carmela
27-11-08, 18:20
Aνθουλα, μην φανταστεις οτι ειμαι μανιακη με την καθαριοτητα..
τα παιχνιδια τα πλενω όποτε πεσουν κατω, τα λουτρινα το ιδιο
Τον ατμοκαθαριστη μαλλον για δικη μου ευκολια τον θελω , για να αποφευγω το πλυσιμο στο πλυντηριο κάθε τόσο..ασε που δεν στεγνωνουν με τετοιο καιρο..

anthula
27-11-08, 19:57
Πριν από χρόνια που ο γιος μου είχε ένα αρκουδάκι που κοιμόταν με αυτό είχα αναγκαστεί να αγοράσω 3 ίδια για τον ίδιο λόγο και για να μην το χάσει.
Τώρα η μικρή έχει και αυτή ένα αρκουδάκι και το βάζω στεγνωτήριο.Πρέπει να πάω να πάρω και άλλα. Ο μεσαίος το έχει ακόμη άλλα όχι σε βαθμό που θα του λείψει κιόλας.
Τα κουκλάκια για λόγους αναπνευστικών προβλημάτων δεν είναι λούτρινα τριχωτά αλλά βελουτέ σαν τα μπεμπε τα φορμάκια.

Niki24
29-11-08, 23:44
Κοριτσια ειχα και εγω τον ιδιο προβληματισμο αλλα η μαμα μου, μου ειπε οτι μπορω να τα πλενω εξωτερικα και μετα με το σιδερο να τους ριχνω αρκετο ατμο!!! Βεβαια και ο ατμοκαθαριστης η το στεγνωτηριο ειναι πολυ καλες ιδεες!