PDA

Επιστροφή στο Forum : Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη

Σελίδες : [1] 2 3

Σοφία Τ.
09-04-08, 13:51
Εδω λεω να βαλουμε εμεις οι Θεσσαλονικιες οτι ξέρουμε και δεν ξερουμε απο μαγαζια στη Θεσσαλονικη που έχουν κανουν με βαφτιση για να μην ψαχνουμε στις τοοοσες συζητησεις που εχουν γινει για Αθηνα.Κι ετσι ισως διευκολυνθουν και οι υπολοιπες Βορειοελλαδιτισσες.Λοιπον κανω την αρχη (οτι γραφω αφορα λιανικη αλλα σε μερικες περιπτωσεις οι τιμες ειναι χοντρικης):

ΚΟΥΦΕΤΑ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗ

Εν καρπω (Βασ.Ηρακλειου και Π.Μελα) - Τσουχτερες οι τιμες!
Nuοva Vita (Μαργαροπουλου 20-οπισθεν Ν.Σ.) - Προς το παρον ξερω οτι εχει αλλα δεν ξερω τιμες

ΚΟΥΤΙΑ-ΚΟΡΔΕΛΕΣ-ΤΟΥΛΙΑ

Το πακετο (Μοργκενταου) - Ακριβουτσικο

ΚΟΡΔΕΛΕΣ-ΤΟΥΛΙΑ-ΧΑΝΤΡΕΣ-ΠΟΥΓΚΙΑ

Μαριαννα (Βενιζελου) - Τιμες χοντρικης
Γκογκας (Λουλουδαδικα) - Ποικιλια αλλα οχι πολυ χαμηλες τιμες
Nuοva Vita (Μαργαροπουλου 20-οπισθεν Ν.Σ.) - Προς το παρον ξερω οτι εχει αλλα δεν ξερω τιμες

ΧΑΝΤΡΕΣ-ΚΟΥΜΠΩΜΑΤΑ-ΚΡΙΚΟΙ ΜΠΡΕΛΟΚ κ.α.

Χαντρες του κοσμου (Μπεζεστενι) - Τιμες χοντρικης και λιανικης

ΚΑΣΠΩ-ΚΕΡΙΑ

Jumbo Ωραιοκαστρου - Κλασσικη αξια
ΙΚΕΑ - Ομοιως

Αυτα προς το παρον.Συμπληρωνω τη λιστα με καθε νεα ανακαλυψη!

LENAV
10-04-08, 10:43
ΜΠΡΑΒΟ πολύ χρήσιμα όλα αυτά.
Μήπως έχεις όμως και διευθύνσεις για έτοιμα προσκλητήρια, μπομπονιέρες κτλ. για εμάς που δεν είμαστε και τόσο προκομένες και δεν μπορούμε να τα φτιάξουμε μόνες μας?

Σοφία Τ.
10-04-08, 10:49
Ξερω (απο internet) πολλα μαγαζια που κανουν προσκλητηρια και μπομπονιερες αλλα ειναι κριμα να δωσεις οσα σου ζητουν για να παρεις κατι που ανετα θα εφτιαχνες μονη σου (μηπως θες να σου τα φτιαξω εγω που πιανει το χερι μου και μου αρεσει κιολας?).Παντως θα επανελθω με περισσοτερα...Αντε κοριτσια,δωστε κι εσεις καμια πληροφορια...

tsitsini
10-04-08, 11:47
Μπομπονιέρες είχα πάρει για το γάμο από μια βιοτεχνία στο κέντρο,μεσα σ'ένα στενάκι κάθετα στην Ι.Δραγούμη.
Έχουν όλα τα υλικά και στις φτιάχνουν όπως θέλεις!Το δικό μου σχέδιο δεν υπήρχε,το είχα ζητήσει όπως το φαντάστηκα και τελικά τις κάναν πάρα πολύ ωραίες και οικονομικές.Διεύθυνση δεν θυμάμαι, έχω όμως το τηλέφωνο.Επιτρέπεται όμως να το γράψω???
Αν θέλετε να το στείλω σε όποια ενδιαφέρεται με πμ.

LENAV
11-04-08, 20:43
Στο ιδιόραμα ή κοζα στην Ελ. Βενιζέλου στη Καλαμαρια έχει υπέροχα πράγματα. Από προσκλητήρια μπομπονιέρες ρούχα κουτια λαμπάδες μέχρι και κετερινγκ αναλαμβάνουν.
Όλα τα πράγματα τους είναι τέλεια.
Οι τιμές ????????????? Ακριβούτσικα εως εξωφρενικά ...πανακριβα

ΑΝΘΟΥ
12-04-08, 00:25
Υπάρχει και το Cover Pack στη Θέρμη, απέναντι από τα νεκροταφεία.Τιμές χονδρικής.Έχει τα πάντα για μπομπονιέρες, λαμπάδες (για να φτιάξεις, π.χ. μεταλλικές βάσεις, κεριά κ.α.) τούλια, κορδέλες, γυάλες, διακοσμητικά, φανάρια και άλλα πολλά.Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ.Έστω και κάποιου γνωστου σου!!
Πάντως για το γάμο μου και για τη βαφτιση του μικρού μου τα πήρα όλα απο κει.Στο γάμο όλοι ξετρελάθηκαν με το γούστο μου.Που να ξεραν!Για τη βάφτιση θα δείξει...

LENAV
12-04-08, 00:30
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...
Αν τα πάρω όλα από κει και τα φτιάξω μόνη μου, τι θα πρωτοκάνω εκείνη τη μέρα, να ετοιμασαστώ ? να ετοιμάσω το παιδί? να έχω οκ το σπίτι? ή να έχω το μυαλό μου να πάω τα πράγματα στην εκκλησία να τα στήσω κτλ??? :?:
Αν τα αναλάβει μια εταιρία δεν θα έχω άγχος γι'αυτό.
Δεν ξέρω τι να κάνω. Η εταιρίες ζητάνε πολλά λεφτα?

ΑΝΘΟΥ
12-04-08, 01:12
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...
Αν τα πάρω όλα από κει και τα φτιάξω μόνη μου, τι θα πρωτοκάνω εκείνη τη μέρα, να ετοιμασαστώ ? να ετοιμάσω το παιδί? να έχω οκ το σπίτι? ή να έχω το μυαλό μου να πάω τα πράγματα στην εκκλησία να τα στήσω κτλ??? :?:
Αν τα αναλάβει μια εταιρία δεν θα έχω άγχος γι'αυτό.
Δεν ξέρω τι να κάνω. Η εταιρίες ζητάνε πολλά λεφτα?

Μπορείς να βρεις σε διάφορες τιμές από εταιρείες.Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν τα κάνεις μόνη σου θα γλυτώσεις τουλάχιστο τα μισά λεφτά!
Προσωπικά, η βάφτιση είναι στις 3 Μαΐου και έχω ήδη ετοιμάσει τις μπομπονιέρες και τις παιδικές.Αγόρασα τα είδη για το στολισμό του τραπεζιού με τις μπομπονιέρες και για το τραπέζι που θα αλλάξει το παιδί.Τη μέρα εκείνη έχω αναθέσει σε φίλες μου να τα πάνε στην εκκλησία και να τα στήσουν, καθώς και για τη μεταφορά του στολισμού μετά στη δεξίωση.Εκείνη τη μέρα εγώ, (όπως θα πρέπει και κάθε άλλη μαμά) θα ασχοληθώ μόνο με μένα και με το παιδί μου!

SEFI
14-04-08, 09:37
κορίτσια καλημέρα,
γνωρίζει κάποια να μου πει πού μπορώ να βρω κουφετάκια smarties και πόσο πάει το κιλό για να βάλω στις μπουμπουνιέρες?????

ΜΑΡΙΑ30
14-04-08, 09:59
Λάθος!

evoulita
14-04-08, 12:44
κορίτσια καλημέρα,
γνωρίζει κάποια να μου πει πού μπορώ να βρω κουφετάκια smarties και πόσο πάει το κιλό για να βάλω στις μπουμπουνιέρες?????

Πόσα θέλεις και για πότε? ο χατζηγιαννάκης τα έχει 6.50 το κιλο +φπα. Αν θέλεις μπορώ να σου παραγγείλω και να σου τα φέρω. Κατεβαίνω συχνά Θεσσαλονίκη.

antu
14-04-08, 21:45
αν θελέτε βαζακια για γλυκο κουταλιου στην Κατουνη εχει 70 λεπτα το βαζακι με το κουταλακι

manina
15-04-08, 10:14
άσχετη ερώτηση-το γλυκό πόσο πάει το κιλό?? δηλαδή τί θα έβγαινε το γλυκό πέρα απο τα βαζάκια??

artemis
15-04-08, 17:52
αν θελέτε βαζακια για γλυκο κουταλιου στην Κατουνη εχει 70 λεπτα το βαζακι με το κουταλακι

Που είναι αυτό? Μένει ο θείος μου Θεσσαλονίκη και με ενδιαφέρει...
Αν είναι να του πω να μου στείλει στην Αθήνα γιατί εδώ έχουν 0,89 το ένα.

antu
15-04-08, 19:36
αγ.μηνα και κατουνη 0,50 το βαζακι 100μλ και 0,20 το κουταλακι το γλυκο γυρω στα 6 ευρω το κερασι καλη τιμη σε ετοιμα βαζακια εχει κια ο παπαγεωργιου στην αγ.μηνα αλλα εχει και χυμα γλυκο

Angiek
16-04-08, 00:10
αγ.μηνα και κατουνη 0,50 το βαζακι 100μλ και 0,20 το κουταλακι το γλυκο γυρω στα 6 ευρω το κερασι καλη τιμη σε ετοιμα βαζακια εχει κια ο παπαγεωργιου στην αγ.μηνα αλλα εχει και χυμα γλυκο
Που είναι η Κατούνη? μετά τη βενιζέλου? Πως πάμε από Τσιμισκή? Πως λένε το μαγαζί? Και τελευταία ερώτηση: 6 ευρώ το κιλό το γλυκό?
Ούτε εξετάσεις να έγραφες δεν θα είχες τόσες ερωτήσεις!!!Sorry :roll:

daffy
16-04-08, 10:26
Αν ενδιαφέρεστε για βαζακια με γλυκό κουταλιού μπορειτε να παραγγειλετε on-line απο την συνταγη της γιαγιας, www.sintagigiagias.gr
Εγω απο εκει τα παραγγειλα, μου ηρθανε την προσυνεννοημενη ημερομηνια, σε σταθερη συσκευασια, πολυ ομορφα και το κυριοτερο πολυ νοστιμα. Πληρωνεις αντικαταβολη και ο κυριος που το εχει πολυ ευγενικος. (Βεβαια ολα αυτα ασχετα με το θεμα του τοπικ "Βαφτιση στη Θεσσαλονίκη" :D :D ).
Και για να ερθω στο θεμα του τοπικ,
μπομπονιέρες πηρα απο το "Συλλογο παιδιων με συνδρομο Down" , Καρανιβάλου 31, Κάτω Τούμπα, Tηλ.: 2310925000 και 2310940500, κα Αγγελική.
Γλιφυτζουρια πηρα απο το τζαμπο, μακρια στριφογυριστα. 0,50 Ευρω.
Τι αλλο , μμ τι αλλο (ωραια ιδεα για τοπικ για βαφτιση στη Θεσσαλονικη, ε να τα εχουμε όλα μαζεμενα).
Κατερινγκ έκανα απο το Χουτος Κατερινγκ, www.cateringhoutos.gr
μπουφες 13 ευρω το ατομο (χωρις ΦΠΑ).

Αυτα προς το παρον. Αν θυμηθω τιποτα αλλο θα επανερθω. :D

Σοφία Τ.
16-04-08, 15:27
Πηγα χτες στο Nuova Vita για να δω τι παιζει (ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την κατασκευη προσκλητηριων,μπομπονιερων,διακοσμησεων κλπ).Το μονο για το οποιο μπορω να πω οτι με ικανοποιησε ειναι οτι εχει σε καλες τιμες το κιλο τα κουφετα του Χατζηγιαννακη (οχι όλα,τα απλα του αμυγδαλου και αυτα με τις γευσεις) καθως και τα smarties.Κατα τα αλλα ειναι μια βιοτεχνια οπως οι υπολοιπες απο την οποια οποιος θελει μπορει απλα να παρει τα βασικα υλικα για να κανει μονος μπομπονιερες-αλλα μιλαμε για τις κλασσικες μπομπονιερες δηλ.κουπες,στικακια,κουμπαραδες και τετοια,που μαλλον εμενα δεν με καλυπτουν γιατι προτιμω τα πιο μοντερνα σχεδια...

asteraki
16-04-08, 16:34
Κορίτσια παρήγγειλα σατέν κορδέλα με τυπωμένο το όνομα του μπέμπη μας (μεταξωτυπία) για να τυλίξω τις μπομπονιέρες από την εταιρία Suxess στην Θέρμη. Πολύ ευγενικοί, επαγγελματίες και έχουν μεγάλη ποικιλία επίσης από διάφορες κορδέλες, σακούλες, χαρτιά περιτυλίγματος και διακοσμητικά. τηλέφωνο : 2310-465028.
Επίσης για οτιδήποτε έχεις σχέση με γάμο και βάφτιση προτείνω την εταιρία Κυρκιλή (κα. Λούλα), είναι στην Βούλγαρη, είναι ευγενική, συννενοήσιμη και έχει και ανθοπωλείο στην Καλαμαριά, οπότε αναλαμβάνει τα πάντα, εκτός από βαφτιστικά ρούχα. τηλέφωνο επικοινωνίας : 2310- 328505.

antu
16-04-08, 20:04
η κατουνη ειναι καθετη στην Αγ ΜΗΝΑ περιπου θα σου στοιχισει 1,50 το βαζακι. Οσο για μαγαζι εμεις κλεισαμε στην Κρηνη 15 ευρω το ατομο με τα ποτα :D πιστευω οτι ειναι καλη τιμη

kerasaki1
09-06-08, 17:43
Κορίτσια, έχει πάρει πουθενά το μάτι σας τέτοια γαλάζια γλειφιτζούρια όπως αυτά που πήραν τα κορίτσια από την Αθήνα;

asteraki, πήγες εκεί και την παρήγγειλες; Πού ακριβώς είναι; Θέλουν ΑΦΜ ;

asteraki
09-06-08, 18:03
kerasaki1, για τα γλειφυτζούρια υπάρχει στην γέφυρα της Βούλγαρη ένα κατάστημα που κάνει 3D τούρτες και πολλά άλλα γλυκίσματα, κάνει και γλειφυτζούρια σε ότι χρώμα θέλεις. Είναι στην ΑΔ.Κοραή 11, τηλέφωνο 2310-310914. Είναι λίγο ακριβούλικα όμως... ρώτα τιμές πρώτα απ΄όλα.
Για την κορδέλα πήγα εκεί για να διαλέξω το χρώμα. δεν θέλουν ΑΦΜ, είναι πολύ καλοί.

Ντόρα
12-06-08, 14:50
LenaV αναφορικά με το μαγαζί που αναφέρεις (ιδιόραμα- Κόζα): στο γάμο μου είχαμε παραγγείλει προσκλητήρια από επαρχιακή πόλη που συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο μαγαζί, τα προσκλητήρια πάρα πολύ ωραία μεν, δεν έφτασαν στα χέρια μας ποτέ δε: μας έλεγαν (από το προαναφερθέν μαγαζί) τις πιο απίθανες δικαιολογίες (το courrier τα έστειλε αλλού- υπήρχε πρόβλημα στο τελωνείο /γιατί ήταν εισαγόμενα/ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς) τρείς εβδομάδες πριν το γάμο δεν είχα προσκλητήρια αναγκάστηκα να τα παραγγείλω άρον άρον αλλού. Το αποκορύφωμα ήταν ότι μία εβδομάδα πριν το γάμο μας πήραν τηλέφωνο ότι είναι έτοιμα- πήγαμε για πλάκα να δούμε τι θα γίνει- και πάλι μας φλόμωσαν στο ψέμα ότι τα προσκλητήρια είναι στην αποθήκη και είναι κλειδωμένη κλπ. ΜΑΚΡΙΑ!!

nano
19-06-08, 17:59
εμείς το σύνολο των βαφτιστικών (ρούχο, παπούτσια, λαμπάδα, κουτί-σκαμνί, λαδόπανα, σετ καλλυντικών) το πήραμε από τις "Πηλομορφές" (τώρα θα αλλάξει όνομα σε Muguet) Αρχ.Μουσείου 25 υπεύθυνη κα Μαρία
πολύ ωραία πράγματα, τιμή 650?
αναλαμβάνει και θα μας κάνει και στολισμό, στήσιμο μπομπονιερών και γλυκών και τραπέζι για τα παιδάκια με ζαχαρωτά (αντί μπουμπουνιέρας) με άλλα 350? (για αυτά επέμενε η νονά μας και θα τα πληρώσει κιόλας οπότε...)
το καλό είναι ότι θα είναι αυτή εκεί (η Μαρία) και δε θα χρειαστεί ούτε να κουβαλήσουμε ούτε να προσέχουμε τα πράγματα κατά τη διάρκεια του μυστηρίου...
τα προσκλητήρια όμως τα έκανα μόνη μου στο corel με φωτογραφίες της μικρής και λουλούδια από το internet και βγήκε πολύ καλό (...λένε όλοι) και το τύπωσα στον Λαμπριανίδη στην Μητροπόλεως που κάνει γενικά ψηφιακές εκτυπώσεις και μου στοίχισαν τα 250 προσκλητήρια και τα 100 καρτελάκια ... 50?
τους φακέλους τους πήρα από το Diamant Ολύμπου με Βενιζέλου που είναι βιοτεχνία προσκλητηρίων και διαπίστωσα ότι προμηθεύουν σχεδόν όλα τα τυπογραφεία της πόλης μας και κάνουν και λιανική με καλύτερες τιμές
οι φάκελοι που πήρα είναι τετράγωνοι 15Χ15εκ. λαχανί και μου στοίχισαν 0,25?/τεμ.
από αυτούς πήρα και κάτι πλαστικές επίπεδες μαργαρίτες που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω στις μπουμπουνιέρες των μεγάλων και θα μου τις κάνει η Μαρία (από τις Πηλομορφές) με 1,20?/τεμ.

haido
26-06-08, 22:05
Κορίτσια, βαφτίζω την κουκλίτσα μου στις 31-08, και λέω αντί για γλυκό να βρω έναν παγωτατζή, από αυτούς με το ποδήλατο και την άσπρη στολή, για να δροσίσει τους καλεσμένους μας. Το έκανε καμιά στη Θεσσαλονίκη? Ξέρετε τιμές και που μπορώ να βρω κάτι τετοιο?

Σοφία Τ.
27-06-08, 14:22
Aν κανεις μια αναζητηση στο νετ θα βρεις πολλα μαγαζια που εχουν παγωτο...

daphne
01-09-08, 11:32
Κορίτσια βαφτίζουμε τη μπουμπού μας στις 12/10 και αν και σκεφτόμουν να κάνω γλυκό κουταλιού για γλυκάκι τώρα άλλαξα γνώμη γιατί μάλλον δε θα προλάβω και σκέφτομαι να βγάλω καλάθι με ζαχαρωτά. Ξέρει καμιά από που μπορώ να πάρω ζαχαρωτά (αλλά θα θέλω διάφορα κι απ τα μεγάλα τα πολύχρωμα).

Η ιδέα με τον παγωτατζή και το καροτσάκι είναι τέλεια αλλά ίσως είναι πολύ καλοκαιρινή για τη βάφτισή μας που θα γίνει Οκτώβριο.. :(

κατερινα Ν+Χ
01-09-08, 11:59
[quote="daphne"]Ξέρει καμιά από που μπορώ να πάρω ζαχαρωτά (αλλά θα θέλω διάφορα κι απ τα μεγάλα τα πολύχρωμα).

ισως να βρεις στην αγορα στο Καπανι
επισης υπαρχει μια εταιρια που λεγεται Μακεδονικα ζαχαρωδη , θα ρωτησω τον ανδρα μου που εχει εναν φιλο που δουλευει εκει και θα σου γραψω το απογευμα

daphne
01-09-08, 12:06
αχ σ' ευχαριστώ! αν μπορέσεις να μου πεις θα με βοηθήσεις πολύ γιατί μου 'χουν πέσει όλα μαζί και έχω πελαγώσει λιγάκι :oops:

κατερινα Ν+Χ
01-09-08, 15:33
daphni να λάβεις υπόψειν οτι τα ζελεδάκια και τα μασμέλος αν δεν είναι συσκευασμένα ξερένονται . Μπορείς αν θές να τα βάλεις #μεριδούλες# σε σακουλάκι ή διαφανή μεμβράνη και να τα στολίσεις
ρώτησα το άνδρα μου και μου είπε οτι μπορείς να πάς σε μαγαζιά με καραμέλες ή στο μακρο και να παρεις μεγάλες συσκευασιες , τα μακεδονικά ζαχαρώδη ειναι λέει μακριά και δεν αξίζει να πάς μεχρι εκεί .
Εγω βαφτίζω τον Χαρουλη μου στις 14/09 και έκανα βαζάκια με γλυκό κεράσι απο το ζαχαροπλαστείο Ξάιδος (είμαστε και γείτονες) αλλα η ιδέα με τα ζαχαρωτά είναι πολύ καλή και μάλλον θα την εφαρμόσω και εγώ για τους μικρούς μας καλεσμένους.

daphne
01-09-08, 16:00
Κατερίνα δε ξέρω τελικά τι να κάνω. Πήγα σε ένα μαγαζί στη Βαλαωρίτου και είχε τα συσκευασμένα 'σουβλάκια' μαρσμέλοους 2 ευρώ.! που μου φαίνονται πολλά γιατί θέλω καμιά 250 γλυκάκια.. η νονά μου λέει να βάλω τα ζαχαρωτά χύμα αλλά δεν είχα σκεφτεί αυτό που μου έγραψες ότι ξεραίνονται. Εκεί που πήγα είχε το κιλό τα μαρσμέλοους 15 ευρώ και προσπαθώ να σκεφτώ αν με συμφέρει να πάρω και να κάνω μόνη μου μικρές συσκευασίες των 3-4 ζαχαρωτών.. Μήπως να ξαναγυρίσω στην ιδέα του γλυκού του κουταλιού.. πιο φτηνό θα μου βγεί..

κατερινα Ν+Χ
01-09-08, 17:39
ρωτησε σε κανενα ζαχαροπλαστείο ποσο κανουν τα βαζακια και δες τι σε συμφέρει , παντως τα σουβλακια μασμέλος ηταν παρα πολυ ακριβά !!!
Εμενα δεν μου είπε ακομα ποσο θα μου τα αφήσει γιατι λεει δικοι μας είστε θα σας κανουμε καλύτερη τιμή , να σου πώ κανενα διευρο θα μου τα αφήσει , ελπίζω οχι παραπάνω γιατι θα πάθω σοκ

daphne
01-09-08, 19:01
κατερίνα τα βαζάκι με το γλυκό κεράσι πόσο σου βγήκαν αν επιτρέπεται?

κατερινα Ν+Χ
01-09-08, 23:47
Δαφνη δεν μου είπε ακομα τιμή , ο ανδρας μου πριν απο λίγο μου είπε να την ξαναπαρω τηλεφωνο για να ξέρουμε και εμεις να κανονισουμε την πορία μας.
Οπως σου είπα και πριν ελπίζω να μου κάνει καλύτερη τιμή
Πάντως στο μαγαζί που έκλεισα μπομπονιέρες μου είπε η κοπελία οτι μπορουσα να παραγγείλω απο εκει με 2 ευρώ το ένα,σε μια σελίδα που είχα δει μεσα στο forum που αφορά την βάπτιση κοστιζε 1,7 ευρώ το ένα αλλα έπρεπε να τα παραγγείλεις απο την Αθήνα.
Απο πού πήρες τα βαφτιστικά σου?
Εγω τη πήρα απο "το σπιτάκι" που είναι στα Κωνσταντινουπολίτικα είναι εκεί κοντά η δουλεία του άνδρα μου και ξέρει το παλικάρι που το έχει.
Μας έκανε αρκατά καλή τιμή , το κουστουμάκι της λαπέν,λαδόπανα και λαμπάδα 450γιούρος....
θα μας στολίσει και την κολυμπίθρα , αυτό φυσικά οσο και αν ακούγετε χαζό στην βάφτηση του Νικόλα που τη στόλισα με γυψοφίλη μου κόστησε 60 ευρώ τα οποια μου φάνηκανε παρα πολλα.

daphne
02-09-08, 09:17
Προς το παρόν έχουμε πάρει μόνο το φορεματάκι απο τα λαπέν και πρέπει να πάρουμε και όλα τα υπόλοιπα (παπουτσάκια, καπελάκι κλπ.) Τη λαμπάδα η νονά θα την κάνει αλλού. Εγώ αγχώθηκα τώρα με τις μπομπονιέρες και το γλυκάκι.. :(

κατερινα Ν+Χ
02-09-08, 14:16
Μην ανγχώνεσαι έχεις αρκετο χρονο.
Να φανταστείς σταυρό και φωτογράφο θα κλείσω αυτη την εβδομάδα.
Χθες πήγα και πήρα ρούχα και παπούτσια για μένα, στα παιδιά είχα πάρει στις εκπτώσεις απο τη mini raxavski της disney και ο άνδρας μου δεν θελει κοστούμι πήρε και αυτος με τις εκπτώσεις λινο πουκάμισο και παντελόνι, εγω είχα αντίρηση αλλα αφου θελει ας τα βάλει άλλωστε η βάφτιση θα γίνει στης εντεκα το πρωί.

kerasaki1
10-09-08, 01:41
Απορία 1η: πού είναι η οδός Μόργκεντάου; Ψάχνω για το Άτλας Πακέτο.
Απορία 2η: Έχει πάει καμιά σας; Πώς είναι η εξυπηρέτηση; Θέλουν ΑΦΜ επαγγελματικό; Ο πεθερός μου είναι καφετζής, λέτε να πιάνεται το δικό του ΑΦΜ;

poukis
10-09-08, 09:13
βαφτισα τον μικρο μου πριν 2βδομαδες,τα ρουχακια ειναι guy laroche,
με ολα τα σχετικα(λαμπαδα,παπουτσια,λαδοπανα,τσαντα κλπ) βγηκε στην κουμπαρα μου 420ευρω.Δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω κατι μονη μου
για γλυκο γιατι μου εβγαινε ακριβο,πηρα προφιτερολ 0,80λεπτα.Πηρα επισης πολυ ωραιες μπομπονιερες κουπες μονο 1ευρω.Αν χρειαζεσται κατι
ρωτηστε με.

myangel
16-09-08, 12:35
γεια σας!
εμεις εχουμε βαφτιση 19/10
αντι για γλυκακι σκεφτομαι μπισκοτολουκουμο (εχει ο αγαπητος αλλα και τα μαγαζια με βιολογικα προϊοντα)
μπουμπουνιερες δε θα κανω, απο το make a wish θα δωσω τον αντιστοιχο ενημερωτιικο παπυρο (ακουσα ηδη ασχημα σχολια που δεν αντιλαμβανομαι γιατι... αλλά ξύδι! τα χρηματα θα πανε σε παιδακια! τι θα πει "α δε θα εχεις μπομπονιερα στη βαπτιση του παιδιου σου????")
κειτερινγκ εξω απο την εκκλησια (200-230 ατομα)
παιχνιδακια για τα παιδακια απ τα τζαμπο
αυταααα
ευτυχως δε θελουν στολισμους στην εκκλησια (καλυτερα για μας) και εχει ωραιο κηπακο για το κειτερινγκ
ειναι ηεκκλησια αγ. παντελεημωνος στην ιασονιδου
το μονο που με προβληματιζει ειναι ο καιρος... μακαρι να μην βρεχει η φυσαει πολυ!

Σοφία Τ.
16-09-08, 14:30
kerasaki1 η οδος Μοργκενταου ειναι η καθετη οδος που ειναι διπλα στην κλινικη Γαληνος στη Μητροπολεως.Στο Ατλας Πακετο δεν εχουν και τρελα υπεροχη εξυπηρετηση και μπορεις να ψωνισεις και χωρις ΑΦΜ σε λιανικη απλα θα σου κανουν καλυτερη τιμη αν αγορασεις ποσοτητα.Τωρα βεβαια δεν ξερω τι ΑΦΜ μπορουν να δεχτουν (πχ καφενειο που λες).

myangel μπισκοτολουκουμο εχει ετοιμο σε σακουλακι και το ΕΝ ΚΑΡΠΩ (Βασ.Ηρακλειου και Παυλου Μελα).Ειναι ομως λιγο τσιμπημενα!

Σοφία Τ.
17-09-08, 08:52
Επισης μπισκοτολουκουμο εχει και ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ με 0,60ευρω μεσα σε σακουλακι.

μπου μπου
17-09-08, 20:34
βαφτισα τον μικρο μου πριν 2βδομαδες,τα ρουχακια ειναι guy laroche,
με ολα τα σχετικα(λαμπαδα,παπουτσια,λαδοπανα,τσαντα κλπ) βγηκε στην κουμπαρα μου 420ευρω.Δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω κατι μονη μου
για γλυκο γιατι μου εβγαινε ακριβο,πηρα προφιτερολ 0,80λεπτα.Πηρα επισης πολυ ωραιες μπομπονιερες κουπες μονο 1ευρω.Αν χρειαζεσται κατι
ρωτηστε με.

Καλοφώτιστο το παιδάκι σου!!
Απο που πήρες προφιτερολ 0,80λεπτα??

poukis
17-09-08, 23:52
Απο την Ν.Μηχανιωνα εχει κ τα κλασσικα παστακια με 0,70λεπτα.
Τα ειχε μεσα σε κουτια DISNEY,παρα πολυ ωραιο!!
Αν ενδιαφερεσαι να σου στειλω το τηλ.

μπου μπου
18-09-08, 10:56
Ναι στειλε μου τηλ. και ονομα ζαχαροπλαστειου. Μένω Πςραία και με βολεύει. Σε Ευχαριστώ πολύ! :lol: :lol:

myangel
18-09-08, 11:35
καλημέρα σε όλους!
λοιπόν μετά τη σημερινή ΚΡΥΑ ημέρα, άρχισα να έχω δεύτερες σκέψεις για το catering έξω από την εκκλησία στις 19 Οκτώβρη...
Οπότε ζητώ τα φώτα όσων έχουν ήδη κάνει βάφτιση και τη γνώμη των υπολοίπων!
τι να κάνω?
θα έχουμε αρκετό κόσμο, περίπου 200 υπολογίζω να είναι εκεί...
αν κάνω φαγητό, θα πρέπει να περιοριστεί αρκετά ο αριθμός, αλλά δεν πρόκειται να πέσει κάτω από 80-90 άτομα
η βάφτιση γίνεται στο κέντρο, 19 Οκτ, 12.00
να ψάξω για μαγαζί? αν ναι, που? πόσο τελικά σας "βγήκε το μαλλί??" η να το ρισκαρω και να προχωρηδω με το κειτερινγκ???
ΒΟΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ :lol:

gerakina
06-10-08, 03:24
Το μπισκοτολούκουμο είναι πολύ ωραία ιδέα!
Γευστικό και πρωτότυπο!

arma το Άτλας Πακέτο είναι από τη Μητρόπολη προς την παραλία?
Μπορώ να πάω να πάρω απλώς ιδέες ή πρέπει να έχω αποφασίσει τι θέλω?

AGLO1
01-06-09, 09:40
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΒΑΠΤΙΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΠΡΩΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΗΓΑ ΕΙΔΑ ΛΑΔΟΠΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΥΤΕ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΚΕΤΑ ΛΑΔΟΠΑΝΑ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ???????????
ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΗ ΛΑΜΠΑΔΑ????????????? ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΥΛΙΚΑ????
ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΚΑΙ ΚΟΥΤΙ
ΡΟΥΧΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ.

manoula giorgou
01-06-09, 17:03
aglo1 εχεις δικιο τα σετ απο λαδοπανα κ εσωρουχα ειναι ολιγον τι τραγικα!εγω πολυ ωραια βρηκα προς το παρον στα λαπεν κ στα αλουετ,αλλα ολα τα βαφτιστικαδικα εχουν μερικα ωραια,πιο κιμπαρικα γυρω στα 100 με 110 ευρω.Μπορεις αν θελεις να αγορασεις ενα ωραιο σετ πετσετες,μια μεγαλη κ μια μικρη κ να ψαξεις μετα για καποιο σετ εσωρουχακι που θα σε βολεψει.Βεβαια δεν θα ειναι τοσο απορροφητικο αλλα..Για να στολισεις την λαμπαδα μπορεις να πας μεσα στην Στοα Καρασο κ να βρεις τα παντα,αλλα εξαρταται κ απο το πως θες να την στολισεις..με λουλουδια?τουλια ή γαζες?με αντικειμενα κ παιχνιδια που να κρεμονται απο κορδελες θα ηταν μια τελεια ιδεα!!Πολυ ωραια ρουχα εχει κ στα χοντος στην Απολλωνια πολιτεια,εγω εκει λεω να παω για ρουχα για τον μπεμπαρο,γιατι εχει τρομερη ποικιλια κ επειδη τα ρουχα δεν βαφτιζονται βαφτιστικα πολλες φορες εχουν καλυτερη τιμη κ θα τα ξαναφορεσει το παιδι,δεν ειναι κ τοσο στημενα..

AGLO1
02-06-09, 12:02
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΩΡΑΙΟ ΣΕΤ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΛΕΥΚΟ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ {700GR] ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ ΤΗ ΜΑΜΑ.
ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΩ.
ΛΑΜΠΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ 1 ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΡΑΣΙΛ
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΡΕΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΥΤΕ Η ΜΑΜΑ.
Η ΜΑΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ

manoula giorgou
02-06-09, 21:39
Αντε ρε που σκεφτεσαι τον κοσμο!!!Αν δεν εχει προβλημα η μαμα,ολοι οι αλλοι περισσευουν!Δωσε της να καταλαβει οτι δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας ή χρηματων αλλα πρακτικοτητας.Ασε που τα λαδοπανα,τις πετσετες ποιος τις βλεπει εκτος απο το μωρο,τους γονεις κ τον φωτογραφο..κανενας.Δεν ξερω ποτε βαφτιζεις αλλα σκεψου οτι απο την πρωτη βδομαδα του Ιουλη εχουμε κ εκπτωσεις που συμφερουν παρα πολυ.Εγω τοτε θα παω να ψωνισω το ρουχο του μπεμπη,κ αυτα που θα φοραει στην εκκλησια οσο εμεις θα παντρευομαστε.Η λαμπαδα κοιτα να ειναι ομορφη κ προσεγμενη που θα φαινεται κ θα την εχουν κ στις φωτο κ ολα σουπερ!!Δεν υπαρχει κανενα πρεπει σε αυτα,μονο το τι μπορει κ θελει ο καθενας!ελπιζω να βοηθησα λιγο!!Α..πολυ ωραια παιχνιδια για την λαμπαδα εχει η ανεμη στην απολλωνιος πολιτεια,ξυλινα με χρωματα καταπληκτικα,η λιλιπουπολη στην τσιμισκη πριν την ναυαρινου κ ενα αλλο στην ναυαρινου,κατεβαινοντας την στα αριστερα,λιγο μετα τα κρεπαδικα!

AGLO1
03-06-09, 13:33
Αντε ρε που σκεφτεσαι τον κοσμο!!!Αν δεν εχει προβλημα η μαμα,ολοι οι αλλοι περισσευουν!Δωσε της να καταλαβει οτι δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας ή χρηματων αλλα πρακτικοτητας.Ασε που τα λαδοπανα,τις πετσετες ποιος τις βλεπει εκτος απο το μωρο,τους γονεις κ τον φωτογραφο..κανενας.Δεν ξερω ποτε βαφτιζεις αλλα σκεψου οτι απο την πρωτη βδομαδα του Ιουλη εχουμε κ εκπτωσεις που συμφερουν παρα πολυ.Εγω τοτε θα παω να ψωνισω το ρουχο του μπεμπη,κ αυτα που θα φοραει στην εκκλησια οσο εμεις θα παντρευομαστε.Η λαμπαδα κοιτα να ειναι ομορφη κ προσεγμενη που θα φαινεται κ θα την εχουν κ στις φωτο κ ολα σουπερ!!Δεν υπαρχει κανενα πρεπει σε αυτα,μονο το τι μπορει κ θελει ο καθενας!ελπιζω να βοηθησα λιγο!!Α..πολυ ωραια παιχνιδια για την λαμπαδα εχει η ανεμη στην απολλωνιος πολιτεια,ξυλινα με χρωματα καταπληκτικα,η λιλιπουπολη στην τσιμισκη πριν την ναυαρινου κ ενα αλλο στην ναυαρινου,κατεβαινοντας την στα αριστερα,λιγο μετα τα κρεπαδικα!

κι εγω στην ανεμη ειχα σκοπο να παω σε ευχαριστω για τα αλλα δυο καταστήματα δεν τα ηξερα, ειμαι εκτος θεσσαλονικης και ειναι αρκετα κουραστικο το ψαξιμο εαν δεν ξερεις.
η βαπτιση ειναι σε διδυμμα τέλοσ Ιουνίου εγω βαπτιζω το αγορακι και η αδερφη μου το κοριτσακι.Δεν προλαβαινω τισ εκπτωσεισ αλλα δεν πειραζει.
Παραγγειλα μπομπονιερεσ κουτακι για τους μεγαλουσ με μπρελοκ και χωνακι με καραμελεσ γλειφιτζουρια και μπαλονια για τουσ μικρουσ τα εκανα εγω.
εχεισ δικιο οτι κανεισ δεν τα προσεχει γιατι και εγω τοσα χρονια που παω σε βαπτισεις δεν προσεχω τιποτα μονο αν κλαιει το μωρο [ισωσ για αυτο να αγχωθηκα τωρα, με εκδικουνται ολες οι μητερεσ και οι νονες που δεν τισ προσεξα (jesus christ)]
παρασκευη θα κατεβω ελπιζω να κανω κανα βημα γιατι εκτος απο σταυρο και 2 ζευγαρια καλτσάκια δεν εχω παρει τιποτα ακομη
και πρεπει να ψωνιστω και εγω
ωχ παναγια μου

manoula giorgou
03-06-09, 23:30
οι μπομπο μου ακουγονται πολυ καλη επιλογη παντως κ μπραβο που τις εκανες μονη σου!!οτι αλλη βοηθεια θες πες μου,για μαγαζια,ρουχα κτ.λ. οκ?!!

anna-ifigenia
03-06-09, 23:53
Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Βαπτίζω την κόρη μου τέλη ιουλίου μαζί με τον ξάδερφό της, μήπως μπορείτε να μου πείτε για προσκλητήριο τι να κάνω; εγω θα προτιμούσα να κάνω κοινό προσκλητήριο. Τι λέτε;

manoula giorgou
04-06-09, 00:05
τι εννοεις,οτι θα ειναι μια κοινη βαφτιση,πρωτα η κορουλα σου κ μετα ο ξαδερφος?μπερδευτηκα λιγο,γιατι να κανεις εσυ το προσκλητηριο του ξαδερφου?anyway,αν ειναι κοινη βαφτιση κ οσο καταλαβαινω,μπορεις να τα συνδυασεις φτιαχνοντας ενα που να συνδυαζει τα 2 χρωματα ή θεματα των βαφτισεων των νινιων!δωσε μας κ αλλες λεπτομερειες!!

AGLO1
04-06-09, 21:18
οι μπομπο μου ακουγονται πολυ καλη επιλογη παντως κ μπραβο που τις εκανες μονη σου!!οτι αλλη βοηθεια θες πες μου,για μαγαζια,ρουχα κτ.λ. οκ?!!
μηπως ξερεισ απο που μπορω να παρω κερι λαμπαδα για να την στολισω?
πιστευα οτι πουλουσαν στην εκκλησια αλλα διαψευστηκα
αυριο θα ειμαι θεσ/νικη εαν μπορεισ να βοηθησεισ?

mom
04-06-09, 21:49
Πολύ χρήσιμο θέμα!!! ;) Ευχαριστούμε!!
Σοφία Τ. δεν ήξερα ότι το κατέχεις !!:rolleyes:

manoula giorgou
04-06-09, 22:40
aglo μου δεν ξερω καθολου,θα μπω να ψαξω στο νετ κ θα επανελθω σε λιγακι..

manoula giorgou
04-06-09, 23:29
λοιπον,βρηκα με 6 ευρω στο www.e-candles.gr,στο www.decor.gr αλλα δεν λεει ποσο,απο ενα αλλο σαιτ που εχει φορουμ για βαφτιση,ελεγε μια οτι υπαρχει μια βιοτεχνια κεριων στην Ολυμπιου Διαμαντη απεναντι απο το 25,τωρα αυτο που ειναι θα σε γελασω,επισης εχει στην κοκκινη εκκλησια,κατω απο την πλατεια διοικητηριου μαγαζια με εκκλησιαστικα κ φανταζομαι οτι μπορει να εχουν κ λαμπαδες σκετες,κ εχει κ ενα μαγαζι που εχει χονδρικη λιανικη διαφορα,nuova vita λεγεται,το βρισκεις πολυ ευκολα,ειναι πισω απο τον σταθμο,πριν την αστυνομια.αχ δεν ξερω κατι αλλο....!

Σοφία Τ.
04-06-09, 23:44
Πολύ χρήσιμο θέμα!!! ;) Ευχαριστούμε!!
Σοφία Τ. δεν ήξερα ότι το κατέχεις !!:rolleyes:

Ναι ναι ειμαι fun!!!:p:p:p

AGLO1
05-06-09, 13:46
[QUOTE=manoula giorgou;985414]λοιπον,βρηκα με 6 ευρω στο www.e-candles.gr,στο (http://www.e-candles.gr,στο) www.decor.gr (http://www.decor.gr) αλλα δεν λεει ποσο,απο ενα αλλο σαιτ που εχει φορουμ για βαφτιση,ελεγε μια οτι υπαρχει μια βιοτεχνια κεριων στην Ολυμπιου Διαμαντη απεναντι απο το 25,τωρα αυτο που ειναι θα σε γελασω,επισης εχει στην κοκκινη εκκλησια,κατω απο την πλατεια διοικητηριου μαγαζια με εκκλησιαστικα κ φανταζομαι οτι μπορει να εχουν κ λαμπαδες σκετες,κ εχει κ ενα μαγαζι που εχει χονδρικη λιανικη διαφορα,nuova vita λεγεται,το βρισκεις πολυ ευκολα,ειναι πισω απο τον σταθμο,πριν την αστυνομια.αχ δεν ξερω κατι αλλο....![/QUOT

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

manoula giorgou
05-06-09, 17:43
αντε καλη επιτυχια!!!

AGLO1
09-06-09, 13:07
ΓΥΡΙΣΑ,ΒΡΗΚΑ ΛΑΜΠΑΔΑ ΣΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΠΑΚΑΤΣΕΛΟΥ[ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ] ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΤΕΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ, 10 ΕΥΡΩ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ΜΟΝΟ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ
ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΝΑ?

VENETIA
10-06-09, 20:45
τι ειδους ρουχο ψαχνεις?κατι για πολλυ καλο ή νορμαλ?
εγω λεω να παρω κατι λιγοτερο επισημο παντως...πες μου να σου πω μαγαζια..

που μπορω να βρω κουφετα χατζηγιαννακη σε καλη τιμη??? ξερει καμια?
επισης χαρτι αφης ασπρο???

Σοφία Τ.
11-06-09, 00:00
τι ειδους ρουχο ψαχνεις?κατι για πολλυ καλο ή νορμαλ?
εγω λεω να παρω κατι λιγοτερο επισημο παντως...πες μου να σου πω μαγαζια..

που μπορω να βρω κουφετα χατζηγιαννακη σε καλη τιμη??? ξερει καμια?
επισης χαρτι αφης ασπρο???

Για κουφετα Χατζηγιαννακη σε καλες τιμες δες στο www.eshopgamou.gr (http://www.eshopgamou.gr)

VENETIA
11-06-09, 09:02
ευχαριστω πολλυ σοφια!!!!!
οντως σε καλες τιμες!

Pavlina's mummy
13-06-09, 00:56
:roll: Γειά σας μανούλες!!! Πρόκειται να γίνω (ξανά) νονά το Σεπτέμβρη. Την πρώτη μου φορά - πριν 10 χρόνια- πήγα μόνη μου και πήρα ότι καλύτερο και ακριβότερο υπήρχε στην αγορά χωρίς να ρωτήσω καθόλου τη μαμά του μωρού! Όταν εγώ βάφτιζα την κόρη μου η νονά της ναι μεν με ρώτησε, κάτι που αρχικά εκτίμησα, αλλά διαφωνούσε με όλες τις επιλογές μου! Τώρα πια έχω καταλάβει το τυπικό του πράγματος αλλά δεν θέλω να πιστέψει η κουμπάρα μου ότι την αγνοώ! Τί να κάνω????

manoula giorgou
13-06-09, 01:44
Προτεινω να την ρωτησεις πως θελει να το πατε το πραγμα,θελει να πατε μαζι,θελει να κανει την ερευνα αγορας της κ να πατε εκει που θα εχει καταληξει?Σου αφηνει το ελευθερο για μερικες αγορες?Συζητηστε κ θα δεις τις διαθεσεις της.Πες κι εσυ με την σειρα σου μεχρι ποσα μπορεις να διαθεσεις να κανει κ κεινη κ συ το κουμαντο σας...Απλα κ διπλωματικα.Εγω εχω γαμοβαφτιση με κουμπαρους τον κολλητο του αντρα μου που θα ειναι κ ο νονος κ την καλυτερη μου φιλη κ σε πληροφορω οτι για ολα μονη μου πηγαινω,δεν προκειται να μου διαλεξει κανενας τι θελει για σταυρο,λαμπαδες,στεφανα ή οτιδηποτε.Μου ειπαν κανε οτι θες κ τελειωσε το θεμα..Μονο η γυναικα του κουμπαρου μας,αρα οκ κουμπαρα ειανι κι εκεινη αλλα οχι ενεργη σαν την κολλητη μου,πηγε σε 3,4 μαγαζια μαζι μου αλλα οχι τοσο σαν παρεα οσο για να κοψει κινηση στο τι παιζει απο τιμες νομιζω..τεσπα..αυτες ειναι οι συμβουλες μου..

marianna9880
14-06-09, 16:36
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΩΡΑΙΟ ΣΕΤ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΛΕΥΚΟ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ {700GR] ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ ΤΗ ΜΑΜΑ.
ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΩ.
ΛΑΜΠΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ 1 ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΡΑΣΙΛ
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΡΕΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΥΤΕ Η ΜΑΜΑ.
Η ΜΑΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
Αν δεν έχει πρόβλημα η μαμά να μην σε νοιάζει ο κόσμος. Το μόνο που μένει από την βάπτιση είναι ο σταυρός. Ούτε τα ρούχα , ούτε τα παπούτσια. Φτάνει ν'αγαπάς το παιδί...

marianna9880
14-06-09, 17:03
:roll: Γειά σας μανούλες!!! Πρόκειται να γίνω (ξανά) νονά το Σεπτέμβρη. Την πρώτη μου φορά - πριν 10 χρόνια- πήγα μόνη μου και πήρα ότι καλύτερο και ακριβότερο υπήρχε στην αγορά χωρίς να ρωτήσω καθόλου τη μαμά του μωρού! Όταν εγώ βάφτιζα την κόρη μου η νονά της ναι μεν με ρώτησε, κάτι που αρχικά εκτίμησα, αλλά διαφωνούσε με όλες τις επιλογές μου! Τώρα πια έχω καταλάβει το τυπικό του πράγματος αλλά δεν θέλω να πιστέψει η κουμπάρα μου ότι την αγνοώ! Τί να κάνω????
Εσύ γίνεσαι νονά κι εσύ αποφασίζεις τι θα ψωνίσεις. Αν η κουμπάρα σου σε θέλει για νονά δεν θα την νοιάζουν τα καλύτερα ή ακριβότερα αλλά μία σχέση ουσίας που δεν πρέπει να χαλά από δώρα. Σίγουρα πρέπει να ψωνίσεις τα απαραίτητα και έναν σταυρό που θα σου αρέσει. Εγώ τρεις φορές έγινα νονά, καμιά φορά δεν ρώτησα. Την πρώτη φορά τα ψώνισα όλα από μία βιοτεχνία στη Θεσ/νικη, τις άλλες άλλα έφτιαξα μόνη μου κι άλλα αγόρασα από μαγαζιά. καμία κουμπάρα δεν παρεξηγήθηκε.

bebarakos
14-06-09, 18:38
κουφετα Χατζηγιαννακη πηρα μεσα απο τη στοα καρασο το δευτερο μαγαζακι μπαινοντας απο την ερμου 8 ευρω το κιλο(καρδουλες σμαρτις). Απο εκει πηρα τουλια κορδελες και οργαντζες, μετα απο ερευνα αγορας βρηκα τις καλυτερες τιμες!
Ασχετο αλλα μηπως βαφτιζει καμια στην εκκλησια του Κοσμος γιατι μου βγαινουν διαφορα θεματα π.χ η κολυμβηθρα ειναι πετρινος βωμος και μονο στο μισο επανω μερος επιτρεπεται να στολισω.

ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ
14-06-09, 20:26
ΚΟΡΙΤΣΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΓΛΙΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΩΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΥΣ...
ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ 20/9/2009 ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ?

maria_23
15-06-09, 09:20
Καλημέρα κορίτσια...
Τον Οκτώβρη θα γίνω κι εγώ νονά...
Ο άντρας μου θα παντρέψει το ζευγάρι, κι εγώ θα βαφτίσω το μωρό (αγοράκι).
Κατά τον Σεπτέμβρη θα ξαμοληθούμε για βαφτιστικά.
Μήπως έχετε ιδέα πού να πάω?
Κάποιο μαγαζί με βαφτιστικά κομπλέ (ρουχαλάκια, λαδόπανα, λαμπάδες κλπ), με προσιτές και οικονομικές τιμές?
Για Θεσ/νίκη μιλάμε πάντα...

bebarakos
15-06-09, 10:36
Εγω τα δικα μου τα πηρα απο βιοτεχνια
λαμπαδα
τσαντα φερεγκαμο
τσαντακι ιδιο με μπουκαλακι πετσετουλα σαπουνακι
(στολισμενα πολυ ομορφα οπως εγω ζητησα)
λαδοπανα
κοστουμακι
παπουτσια
καλτσακια
πιτζαμακι
εσωρουχα δευτερα
και μια συνθεση ιδια με το στολισμο λαμπαδας τσαντας
ΣΥΝΟΛΟ 450 ΕΥΡΑ
αν σ΄ενδιαφερει να σου στειλω πμ

maria_23
15-06-09, 11:33
λαμπαδα
τσαντα φερεγκαμο
λαδοπανα
κοστουμακι
παπουτσια
καλτσακια
πιτζαμακι
εσωρουχα δευτερα
ΣΥΝΟΛΟ 450 ΕΥΡΑ

Ναί με ενδιαφέρει, αν κ θα αρχίσω να ψάχνω από Σεπτέμβρη που θα έχουνε βγεί κ τα χειμωνιάτικα...στείλε όμως διεύθυνση να πάω να δώ κι εκεί, η τιμή πολύ καλή μου φαίνεται.

Pavlina's mummy
15-06-09, 23:53
Ευχαριστώ Μαριάννα!!! Πράγματι έχεις δίκιο και αυτή είναι η πραγματικότητα: η ευθύνη του πνευματικού γονιού είναι πάνω και πέρα από λαδόπανα και μπουμπουνιέρες! Έλα όμως που ο βιολογικός γονέας νομίζει ότι η γη θα σταματήσει να γυρίζει αν δεν είναι όλα τέλεια στην βάφτιση του παιδιού του!!!!

manoula giorgou
16-06-09, 00:05
εννοειται οτι ειναι αλλος ο λογος και η ουσια του νονου,και πανω απ'ολα η αγαπη στο παιδι κ να του δινει σημασια και μετεπειτα,αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι κ ο γονιος δεν εχει το δικαιωμα να τα θελει ολα τελεια κ οπως τα ονειρευτηκε στην βαφτιση του παιδιου.Και τονιζω τελεια,αλλα οχι πανακριβα ή τα πλεον ακριβα..θα μπορουσατε δηλαδη να βαφτισει καποιος το παιδι σας κ να μην εχετε ιδεα του τι θα δειτε εκεινη την μερα ή να ειναι πραγματα που δεν ειναι του γουστου σας?..Νομιζω πως οχι.Για μενα το σωστο ειναι κ αυτο εκανα να ρωτησω μεχρι ποσα μπορουν να διαθεσουν για να κανω το κουμαντο μου κ να δω τι μπορω να βρω σε εκεινα τα λεφτα κ στην τελικη αν μια νονα μπορει να δωσει 800 ευρω λεω για παραδειγμα κ η μανα θελει να βγαλει το ψωνιο της,να συμπληρωσει χρηματα ο γονιος.Εννοειται πως για μια βαφτιση δεν θα ξεπαραδιασουμε κανεναν..;););)

VENETIA
16-06-09, 22:02
λοιπον παρηγγειλα σημερα κουφετα χατζηγιαννακη σμαρτιες 3κιλα συσκευασια 3.000τεμ συνολο απ οτο eshopgamou.gr με 21e. βαζεις μου ειπε η κοπελα περιπου 15κουφετα γιατι ειναι μικουλια οποτε βγαζουν 200μπομπονιερες.
επισης τουλια για να αγκαλιασουν τα κουφετακια με 2.60 περιπου η 50αδα 25χ25 αν θυμαμαι καλα. και πηρα απο ενα καταστημα κατω απο την φραγκων με ειδη χαρτικα και συσκευασιας ρολο 20μετρα με ενα αραχνουφαντο χαρτι που κανει για μπομπονερες με 9.5ε. εχει διαφορα πραγματα εκει,κορδελες ζελατινες συσκευασια τροφιμων γενικοτερα.

marianna9880
17-06-09, 02:32
εννοειται οτι ειναι αλλος ο λογος και η ουσια του νονου,και πανω απ'ολα η αγαπη στο παιδι κ να του δινει σημασια και μετεπειτα,αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι κ ο γονιος δεν εχει το δικαιωμα να τα θελει ολα τελεια κ οπως τα ονειρευτηκε στην βαφτιση του παιδιου.Και τονιζω τελεια,αλλα οχι πανακριβα ή τα πλεον ακριβα..θα μπορουσατε δηλαδη να βαφτισει καποιος το παιδι σας κ να μην εχετε ιδεα του τι θα δειτε εκεινη την μερα ή να ειναι πραγματα που δεν ειναι του γουστου σας?..Νομιζω πως οχι.Για μενα το σωστο ειναι κ αυτο εκανα να ρωτησω μεχρι ποσα μπορουν να διαθεσουν για να κανω το κουμαντο μου κ να δω τι μπορω να βρω σε εκεινα τα λεφτα κ στην τελικη αν μια νονα μπορει να δωσει 800 ευρω λεω για παραδειγμα κ η μανα θελει να βγαλει το ψωνιο της,να συμπληρωσει χρηματα ο γονιος.Εννοειται πως για μια βαφτιση δεν θα ξεπαραδιασουμε κανεναν..;););)

ο γονιός έχει κάθε δικαίωμα να τα θέλει όλα τέλεια στην ζωή του παιδιού του. Αλλά πρέπει να τα πληρώνει αυτός. Δεν έχω κανέναν λόγο στο τι θα ψωνίσει η νονά της κόρης μου, μπορώ μόνο να ανταποδώσω την ιδιαίτερη φροντίδα της.

Δηλαδή στην πρώτη νονά μας που πήρε 4 σύνολα για το παιδί, γούνα, 2 πυτζάμες , 3 σετ εσώρουχα, ένα πάπλωμα μονό παιδικό, 3 ζευγάρια δερμάτινα παπούτσια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο της το ανταπόδωσα με δικό της άλμπουμ , δώρο μεγάλο, δώρα για την οικογένεια της και γω δεν θυμάμαι τι άλλο.

Στην δεύτερη νονά μας όμως που πήρε τα απαραίτητα (τόσα μπορεί, τόσα θέλει- δεν ξέρω) θα κάνω και γω λιγότερα

Και στις δύο όμως δεν είπα κουβέντα. Καμία δεν πήρε του γούστου μου φόρεμα αλλά έδειξα ενθουσιασμό , η δεύτερη έτυχε να πάρει τα ίδια λαδόπανα με την πρώτη- δεν είπα τίποτε , ο σταυρός παρόλο που ήταν βαρύς επίσης δεν μ΄ενθουσίασε πριν από δύο χρόνια που τον είδα κλπ... Σημασία δεν έχει τι αγόρασαν στα κορίτσια μου, σημασία έχει ότι με το μυαλό τους και τα δεδομένα τους προσπάθησαν για το καλύτερο.

Όσο για το αν έχει δικαίωμα ο γονιός... δεν πρέπει να χαλάσει την καρδιά του νονού...με κανέναν τρόπο. Τον σταυρό του μωρού μου τον καμαρώνω μετά από 2,5 χρόνια γιατί είναι πάνω στο παιδί μου, το φόρεμα το ξαναφόρεσα και έλιωνα που την έβλεπα να περπατά καμαρωτή και τα λαδόπανα μόνο εγώ θα το ξέρω ότι είναι ίδια.Έτσι και οι δύο νονές είναι ευτυχισμένες με τις επιλογές τους και γω αν θέλω , αγοράζω ένα φόρεμα , το φοράω στο παιδί, πάω και στο στούντιο και βγάζω και 30 φωτό και το καμαρώνω όπως θέλω...

ΟΥΦ πολλά είπα αλλά σημασία έχει να τιμήσεις την κουμπάρα σου που διάλεξες να έχεις συνοδηπόρο στην ζωή σου και στην ζωή του παιδιού σου. Όταν ο νονός μας κυλιέται στα χόρτα με την κόρη μου και αυτή ξεκαρδίζεται ,δεν κοιτάζω το λαδόπανο...

Και να συμπληρώσω. Την μικρή τώρα την βαφτίζουμε και επειδή μεράκλωσα απ΄ όσα είδα εδώ μέσα και επειδή μου το επέτρεψε η νονά μας, έφτιαξα μόνη μου απίθανο προσκλητήριο, μπομπονιέρα για μεγάλους και μπομπονιέρα για μικρούς ( δεν ξέρω τι θα κάνω με το γλυκό ) αλλά όλα τα πλήρωσα εγώ. Επειδή εγώ ανέβασα τον πήχη , δεν σημαίνει ότι πρέπει εκείνη να τον φτάσει...

Ευχαριστώ για την υπομονή , αλλά αν θέλει κάποιος να βαφτίσει ένα παιδί με ξύλινο σταυρό και μοιράζει κουφέτα σε μπωλάκι έξω από την εκκλησία αλλά το αγαπάει , το σκέφτεται , το παίζει , το ακούει , του στέκεται... τι να την κάνω εγώ την ΜΙΑ ΜΕΡΑ της βάφτισης????

bebarakos
17-06-09, 10:09
συμφωνω απολυτα με τη Μαριαννα! Ο ρολος του νονου ειναι τοσο σημαντικος που δεν πρεπει να συγχεεται με δωρα τουλια και λεφτα! Γι΄αυτο πρεπει να τον επιλεγουμε προσεκτικα! Τον θελουμε διπλα στο παιδι μας για ολη του τη ζωη και οχι μονο για τη μερα της βαφτισης! Και παλι βαφτιση χωρις γονεις γινεται, χωρις νονο ομως;;;

Pavlina's mummy
18-06-09, 23:14
Μαριάννα ΣΥΜΦΩΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Μπράβο που τα λες "χύμα και τσεκουράτα"!!! Είναι αλήθεια πως και εγώ όταν βάφτισα την κόρη μου δεν υπολόγιζα έξοδα (μπαλόνια, μπουμπουνιέρες, ρούχα που την πήγα στην εκκλησία, μεγάλη πολυτελή δεξίωση κλπ.) γιατί το έκανα για το μοναχοπαίδι μου αλλά η νονά της έβαλε πραγματικά ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ και ότι έκανε το έκανε με αγάπη αν και τότε με χάλασε λίγο που διαφωνήσαμε στο φόρεμα - τώρα πιστεύω ότι κακώς με ανακάτεψε στη διαδικασία: αυτή τη μέρα το μωρό και η νονά είναι οι πρωταγωνιστές και οι όποιες επιλογές αυτήν θα χαρακτηρίσουν. Ο ρόλος της μάνας είναι ακριβώς αυτός: να της φιλήσει με ευγνωμοσύνη το χέρι. Το φόρεμα θα φορεθεί βαριά βαριά δύο-τρεις φορές, τα παπούτσια επίσης, ο σταυρός ίσως φορεθεί περισσότερο αλλά και πάλι σημαντικός είναι ο συμβολισμός και όχι το πόσο βαρύς ή ακριβός είναι!

Pavlina's mummy
18-06-09, 23:25
Μανούλα του Γιώργου μήπως δεν το βλέπεις και πολύ δημοκρατικά το πράγμα;"δεν προκειται να μου διαλεξει κανενας τι θελει για σταυρο,λαμπαδες,στεφανα ή οτιδηποτε.Μου ειπαν κανε οτι θες κ τελειωσε το θεμα.." Για το γάμο σου το καταλαβαίνω και πάλι μέχρι ενός σημείου: όταν δεν θα θίγεται αφόρητα η προσωπικότητα ή η τσέπη του άλλου που με αγάπη δέχθηκε να μοιραστεί τα έξοδα της δικής σου μεγάλης στιγμής!!! Αλλά για τη βάφτιση νομίζω θα πρέπει οι νονοί να έχουν τον κύριο λόγο. Όταν τους ρώτησες πόσα διαθέτουν πιθανόν να τους έφερες σε αμηχανία και να τους εξανάγκασες να δηλώσουν περισσότερα από αυτα που θα ήθελαν ή θα μπορούσαν. Αν εκείνοι με τη σειρά τους σε ρωτήσουν πόσα σκοπεύεις να δώσεις για το δώρο που θα πρέπει να τους πάρεις πώς θα νιώσεις??? Γιατί όταν η κουβέντα γυρίζει στον "μπερντέ" νομίζω ότι χαλάει το κλίμα!!!

manoula giorgou
19-06-09, 02:21
κανεις μεγαλο λαθος καλη μου..πρωτον ο νονος δεν ηταν η σουπερ πρωτη δικη μου προσωπικη επιλογη,θα ειναι ο ενας απο τους δυο κουμπαρους μας στην γαμοβαφτιση κ μη σου πω οτι δεν με ρωτησε κ κανενας για το αν θελω κ ποιος θελω να μου βαφτισει το παιδι:shock::shock::shock::shock: Συνεχιζω για να καταλαβεις...με την γυναικα του κ αρα κουμπαρα κ αυτη κ ναι αρα κ νονα του παιδιου μου παλια ειχαμε σκοτωθει κ απο τοτε που παντρευτηκε κ εμεινε εγκυος μου αρχισε κ καλα τις γλυκες παλι...ΚΑΙ συνεχιζω...πηγαμε σε 4 μαγαζια μαζι της,μου ειπε ΕΚΕΙΝΗ να διαλεξω οτι θελω γιατι εχουμε ιδιο γουστο ας πουμε κ πως θα τρεξω μονη μου αφου αυτη ηταν στα τελευταια της με την εγκυμοσυνη,κ τωρα που σου γραφω ειναι λεχωνα.Ο κουμπαρος κ νονος μας δουλευει απο το πρωι μεχρι το βραδυ κ αφου αυτοι μου εδωσαν το ελευθερο να παω μονη μου εννοειται οτι εχω την γνωμη πως σιγα μην μου τα διαλεξει καποιος αλλος πραγματα που αφορουν εμενα κ εκεινοι απο μονοι τους δεν πολυθελουν εως καθολου να τρεξουν για μενα κ για την οποιαδηποτε αγορα που αφορα τον γαμο κ το παιδι μου.Κ για να μην προτρεχεις κ σχηματιζεις εντυπωσεις κατι που με στεναχωρησε:(:( σου λεω πως ενω ειμαι πολυ του ωραιου κ του ακριβου κ του εντυπωσιακου κ μπλα μπλα μπλα:p κ ενω το συγκεκριμενο ζευγαρι εχει πολυ φραγκο,εχω παει σε ενα εργαστηριο στην ακρη του πουθενα κ οσα εχω κλεισει προς το παρον ειναι εξωφρενικα φτηνα..αυτο ας σου πει κατι για το αν θελω να τους φεσωσω ή οχι ή για το πως το βλεπω.Και για να τελειωνω,ξαναλεω οτι ειναι κατι που αυτοι αφησαν πανω μου που εχω κ γω τρεχαματα καθε ειδους,οποτε αυτα που λεω τα λεω απο την οπτικη ,τις συνθηκες κ τις επιλογες που εχω σαν νυφη κ μαμα με αυτα τα ατομα κουμπαρους κ νονους..εμενα ισα ισα μου ειπε ο κουμπαρος οτι σαν λιγα να βγηκαν κ μην το παραεκανα μηπως κ στο τελος δεν μου αρεσουν κτλ.Αυτα τα πολλα γιατι μια μικροεπιθεσουλα την ενιωσα απο το ποστ σου.

manoula giorgou
19-06-09, 02:24
το "δεν προκειται" μου που μου παραθεσες, σημαινει στην κυριολεξια δεν προκειται=δεν θα γινει=δεν θα ερθει και οχι ποιοι ειναι αυτοι που θα μου διαλεξουν τα πραγματα..λιγη παραπανω προσοχη δεν βλαπτει για να μην δημιουργουνται κ παρεξηγησεις.Φιλιαα

manoula giorgou
19-06-09, 02:29
εχω γινει κουραστικη ενα τελευταιο..!!!για να με καταλαβεις πληρως η συγκεκριμενη οταν παντρευτηκε,την παντρεψαν αλλα 2 κοινα μας φιλικα ζευγαρια,δεν ρωτησε κανεναν ΤΙΠΟΤΑ,πηγε μονη της σαν κυρια,τα διαλεξε κ μια μερα απλα τους ανακοινωσε δωστε μου τοσα να παω να πληρωσω:shock::shock:Ενω αυτη να ερθει,μην χασει να δει μαζι μου στην αρχη:-x,καταλαβες οτι αναλογα κ με το τι ανθρωπους εχουμε γυρω μας αλλαζουν κ καποια δυστυχως αυτονοητα πραγματα....σας κουρασα,κουραστηκα κ εγω παω για νανι.Φιλακια κ παλι

bebarakos
20-06-09, 09:55
κοριτσια πρεπει να δω για φορεμα
Α! και για μαλλια ξερετε καμια καλη που να ερχετε ανατολικα;
thanks

VENETIA
20-06-09, 23:34
κοριτσια πρεπει να δω για φορεμα
Α! και για μαλλια ξερετε καμια καλη που να ερχετε ανατολικα;
thanks

Η ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΛΑ ΜΟΥ!! ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΤΗΛ. ΤΗΣ.....
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΘΕΣ?

MyPrincess
21-06-09, 12:33
Κοριτσια γεια σας..Εγω μενω Αθηνα αλλα ΛΑΤΡΕΥΩ τη Θεσσαλονικη..
Χτες μπηκα στο site του Evendi..Εντυπωσιαστηκα!!
Εχει ψωνισει καμια απο κει;;Ξερετε τι τιμες παιζουν;;

marianna9880
21-06-09, 23:16
manoyla giorgoy τι να κάνουμε αυτή σου έτυχε. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει την κάθε περίπτωση. Το τρέξιμο θα το έριχνες έτσι κι αλλιώς , ίσως λίγο λιγότερο , προσπάθησε όμως να βγάλεις το καλύτερο από την κατάσταση που ζεις. Δες πως σου δόθηκε η ευκαιρία να πάρεις αυτά που θέλεις και σκέψου πως θα μπορούσε να είναι νονός του παιδιού σου ο νονός του άνδρα σου(δεν το έχω για καλό). Καλή επιτυχία με όλα και εμείς θα μοιραστούμε την χαρά σου όταν με το καλό γίνουν όλα. Φιλιά

N E N A
23-08-09, 15:17
ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΧΑΣΤΗΚΑΜΕ ΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΣ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.
ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ!
ΕΓΩ ΒΑΠΤΙΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΕ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ.
Ο ΝΟΝΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ, ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ,ΘΑ ΧΑΘΕΙ.
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

δωρα19
26-08-09, 13:42
κοριτσια, καλημερα σας! ειμαι καινουργια στο φορουμ..
γεννησα ενα παιδαρο πριν απο 3,5 μηνες...
ετοιμαζομαι για την βαπτιση στις 11 οκτωβρη..
ξερει καμμια που μπορω να βρω μαλλι της γριας?? ψαχνω και μπουκαλακι για σαπουνοφουσκες..για να το κανω παιδικη μπουμπουνιερα..καμμια ιδεα που μπορω να βρω??

δωρα19
26-08-09, 13:48
...δεν θελω να σε αγχωσω..αλλα πρεπει να βιαστεις..θα σου συστησω μια φιλη ( ειναι διοργανωτρια εκδηλωσεων) ανελαβε τον γαμο μου και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη!!!!!
την λενε βιβη τηλ 6973799772. στην συστηνω ανεπιφυλακτα..!!!

ΠΕΖΗ
26-08-09, 13:49
ξερει καμμια που μπορω να βρω μαλλι της γριας?? ψαχνω και μπουκαλακι για σαπουνοφουσκες..για να το κανω παιδικη μπουμπουνιερα..καμμια ιδεα που μπορω να βρω??

Για μαλλί της γριάς δε ξέρω, αλλά για τις σαπουνόφουσκες μήπως να κοίταγες κατά τα jumbo? Αυτοί έχουν τα πάντα..

Σοφία Τ.
26-08-09, 14:46

Για μαλλι της γριας δες στο www.evendi.gr (http://www.evendi.gr/).
Μπουκαλακι για σαπουνοφουσκες θα παρεις απο τα Jumbo.

Επισης μια πολυ ωραια ιδεα για γλυκο βαφτισης ειναι απο τηνwww.mpiskotoula.gr (http://www.mpiskotoula.gr/).
Η κοπελα ειναι πολυ ευγενικη (μιλησα στο τηλ. μαζι της) και ειναι στην Ανατολικη Θεσσαλονικη.

kalamaraki
26-08-09, 14:57
Σοφία www.evendi.gr είναι!

Σοφία Τ.
26-08-09, 19:07
Θενκς, το διορθωσα!;)

mammy-m
29-08-09, 23:50
Γεια σας κοριτσια!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας!Εχω ενα μπεμπη 5 μηνων και θα τον βαφτισω αρχες Νοεμβρη..Θελω για γλυκο στη βαφτιση να δωσω cupcakes ή μαφινς με γλασο απο πανω και πολυχρωμα σχεδια πανω απο το γλασο..!Τα ειχα δει σε μια βαφτιση και μου αρεσαν πολυ!Ξερετε σε ποιο ζαχαροπλαστειο στη Θεσσαλονικη μπορω να βρω?Σε καποια συνοικιακα που ρωτησα δεν ειχαν ιδεα.Να ειναι και οικονομικα αν γινεται...Α και τι διαφορα εχουν τα cupcakes απο τα μαφινς?Ευχαριστω εκ των προτερων..!

kalamaraki
29-08-09, 23:56
Νομίζω ψάχνεις αυτό http://www.mpiskotoula.gr/index.html
θα χαζέψεις με την ποικιλιά της!

mammy-m
30-08-09, 00:24
ευχαριστω πολυ!ειναι νοστιμα?δεν εχουν ομως τιμη..

kalamaraki
30-08-09, 00:28
δεν ξέρω αν είναι νόστιμα...Νόστιμα φαίνονται όμως!!!
Κόιτα αυτό και διάβασε το άρθρο
http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=255083
πλάκα πλακα σκεφτομαι να παρω και εγώ λιγα για το σπιτι τη μέρα της βάφτισης!

mammy-m
30-08-09, 00:37
κοριτσια μηπως γνωριζετε τι τιμες παιζονται για τον στολισμο βαφτισης?για κατι θεματικες διακοσμησεις που πηρε το ματι μου?ποσα παιρνουν αραγε αυτες οι εταιριες που τα αναλαμβανουν ολα?αχ αγχωθηκα!και για μπομπονιερες θελω απεγνωσμενα να κανω ξυλινα μουσικα οργανα (μαρακες ντεφι μεταλλοφωνο)μου αρεσουν παρα πολυ!στους μεγαλους ομως τι μπομπονιερες να κανω?και τα προσκλητηρια που ειδα λιγο ειναι ακριβα και δεν ενθουσιαστηκα με κανενα.καπου διαβασα για ενα φθηνο τυπογραφειο στην μοναστηριου..ξερει κανεις που ειναι?ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!

mammy-m
30-08-09, 00:43
kalamaraki σ ευχαριστω πολυ πολυ!ποτε βαφτιζεις εσυ?

kalamaraki
30-08-09, 00:49
Μπομπονιέρες πιο φθηνές από του www.narlis.gr δεν νομίζω να βρεις έχει και τα ξύλινα μουσικά όργανα που θέλεις.Ενδεικτικά θα σου πω το ξύλινο καδράκι που ήθελα εγώ απο τον ιδιο έμπορα στη θεσσ το έβρισκα 1.8? με 2.20? και από τον ναρλή το πήρα το ιδιο στην τιμή των 1,35?!! για προσκλητήρια δεν ξέρω να σου πω γιατί τα εκανα μόνη μου λογω κόστους και μου βγήκαν 0,60? το ένα αλλά δες και στον ναρλη για προσκλητήρια έχει μερικά πολύ συμπαθητικά και φτηνα!
Εγώ έχω γάμο-βάφτιση στις 13 Σεπτέμβρη

mammy-m
30-08-09, 02:43
σ ευχαριστω πολυ!εχει οντως ωραια και φθηνα πραγματα!αντε με το καλο ο γαμος και η βαφτιση!να ζησετε!

mammy-m
30-08-09, 14:25
venetia σ ευχαριστω πολυ!καταλαβα ποιο ζαχαροπλαστειο λες.μπορουν να σου κανουν ο,τι σχεδιο θες πανω στα μαφιν? ή εχουν συγκεκριμενα σχεδια και πρεπει να διαλεξεις απο αυτα?την συσκευασια γιατι την κανατε μονοι σας? αν την κανουν αυτοι την συσκευασια βγαινει παραπανω?και αν ναι ποσο?και μηπως ξερεις τι διαφορα εχουν τα μαφινς απο τα cupcakes?σ εχω πρηξει συγγνωμη!

mammy-m
30-08-09, 14:28
kalamaraki καλημερα!καλε πως εκανες μονη σου τα προσκλητηρια?για πες μου!!!!

kalamaraki
30-08-09, 14:33
Καλημέρα μαμυ!
αγόρασα κόλες κανσόν από πλαίσιο σε Α4 , με κοπτικό μηχάνημα αξίας 13? τις έκοψα στη μέση και είχα το μέγεθος Β5 κάνσονάκια, αυτά τα εκτύπωσα στον εκτυπωτή του σπιτιού, αγόρασα διαφάνειες σε μέγεθος Α4 σαν το ριζόχαρτο σκέψου αλλα΄λίγο πιο χοντρό εκτύπωσα το σχέδιο που μου έδωσε η Βίκη από το φόρουμ τις έκοψα στη μέση. Εκανα ριζόχαρτο-κανσόν μαζί τρυπούλα με τον διακορευτή και πέρασα την κορδελίτσα!
Αν βρεις το τι θέλεις βάλεις το κείμενο σου σε μια σειρά μετά είναι πολύ ευκολο και γρήγορο. Εγώ επέλεξα να κάνω την μισή Α4 προσκλητήριο για να μην παιδεύομαι επιπλεόν να κόβω σε αλλα μεγέθη.

mammy-m
30-08-09, 14:41
ποπο!χαρα στο κουραγιο σου.μου φαινεται πολυ δυσκολο!λεω να ρωτησω σε εταιριες οργανωσης εκδηλωσεων που τα αναλαμβανουν ολα αλλα φοβαμαι οτι θα μου ζητησουν τρελα λεφτα!εχεις εμπειρια απο κατι τετοιο?τι να κανω?ειμαι λιγο τεμπελα μ αυτο το θεμα....

kalamaraki
30-08-09, 14:44
Δεν είναι κοπος να τα συναρμολογήσεις , κόπος ήταν για μενα να καταλήξω το τι θελω σαν εικόνα , κείμενο αλλά απαξ και το βρεις το τι θέλεις είναι έυκολο πραγματικά!
Εχεις πχ 100προσκλητήρια αγοράζεις 60φύλλα κανσόν Α4 τα κόβεις στη μέση έχεις αυτόματα 120προσκλητηρια τα εκτυπώνεις... Πάιρνεις πάλι 60φύλλα ριζόχαρτο τα εκτυπώνεις πρώτα και μετά τα κόβεις στη μεση και μετά κάνεις τις τρυπούλες και περνάς την κορδέλα.
Δεν ξέρω τι ζητάνε πραγματικά! Δεν χανεις να ρωτήσεις!

N E N A
30-08-09, 21:48
mammy-m (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=18999) και γω μπομπο εκανα μουσικα οργανα.θα σου προτεινα να μη κανεις κατι διαφορετικο για μικρους και μεγαλους γιατι οι κυριες που εχουν πιτσιρικια για εγγονακια και ασχετα αν δεν τα εχεις καλεσμενα γιατι ειναι φιλοι γονιων ή πεθερικων θα παρουν απο τα οργανα για να τα δωσουν στα εγγονια τους και θα εχεις προβλημα με το πληθος οσων θελεις να παραγγειλεις.

kalamaraki
30-08-09, 21:49
συμφωνώ και επαυξάνω!!

VENETIA
30-08-09, 22:38
venetia σ ευχαριστω πολυ!καταλαβα ποιο ζαχαροπλαστειο λες.μπορουν να σου κανουν ο,τι σχεδιο θες πανω στα μαφιν? ή εχουν συγκεκριμενα σχεδια και πρεπει να διαλεξεις απο αυτα?την συσκευασια γιατι την κανατε μονοι σας? αν την κανουν αυτοι την συσκευασια βγαινει παραπανω?και αν ναι ποσο?και μηπως ξερεις τι διαφορα εχουν τα μαφινς απο τα cupcakes?σ εχω πρηξει συγγνωμη!

αχ τωρατο ειδα εδω νομισμα πως θα μου απαντουσες με μαιλ!!!!
λοιπον δεν εχει στανταρ σχεδιο.κανονικα ειναι με λαυκο γλασσο και εγω ζητησα να εχει το φ ως μονογραμμα. συσκευασια δεν κανει καθολου...δεν το εχουνε ψαξει μαλλον γιαιτ δεν κανουνε συχνα..
αλλα ειναι πολυ απλο να τα κανεις εσυ! ποσα θα εχεις εγω 200 και καναμε 2ωριτσες με καφεδακι και τους κουμπαρους μας.
ενδεικτικα να σου πω.
αγορασαμε φυλλα ζελατινα ειδικα τροφιμων(θα σου πω απο που).το καθε ενα βγαζει 4 μαφιν.δεν σε πειραζει εαν κοπουν στραβα δεν φαινεται καθολου στο τελος.αγοραζεις και κορδελα στο χρωμα που θες και τα δενεις.το κοστος ητανε ελαχιστο.

δεν θυμαμαι ποσο αλλα οχι πανω απο 15ε νομιζω στο συνολο...
τα δικα μου τα ειδες?

κοιταν μαφιν ειναι μεγαλα ατομικα κεκακια και σαφως πιο φτηνουτσικα.
τα cupcakes ειναι πιο καλλιτεχνικα να το πω με ζαχαροπαστες κτλ και ειναι ακριβα..εχω ρωτησει(οχι στην μπισκοτουλα αυτη εινα ισχετικα οικονομικη απο οτι θυμαμαι, ρωτα καλου κακου)και μου ειχανε πει 3-4ε! δεν θυμαμαι ακριβως το εχω σβησει απο την μνημη μου!!!
σαφως κουκλιστικα αλλα πανακριβα!

εδω για οτι αλλο θες!

mammy-m
30-08-09, 23:12
venetia ευχαριστω για αλλη μια φορα.τωρα ειδα το μηνυμα.μολις εκανα μπανιο ταισα και κοιμησα τον μικρουλη μου!τον ερωτα της ζωης μου!χαζομαμα ε??θελω να δω τα δικα σου venetia και θα ρωτησω και στην μπισκοτουλα ετσι για να εχω μια ιδεα.

mammy-m
30-08-09, 23:14
ΝΕΝΑ απο που πηρες τα μουσικα οργανα?ειναι ακριβα μου ειπανε.

mammy-m
30-08-09, 23:40
καλε κοριτσια ολες για υπνο πηγατε?πρεπει να οργανωθουμε.θελω να κανουμε λιστα με μαγαζια στη Θεσσαλονικη για να ψωνισουμε οι μανουλες ρουχα για τη βαπτιση.που να παω η γυναικα?εχω και την μεγαλη μου την κορη και δεν αντεχω να τρεχω και γι αυτην δεξια και αριστερα.καμια βοηθεια?

kalamaraki
31-08-09, 00:10
εγώ λέω να πας στα Monsoon έχει ωραία ρούχα και για σενα και για την κορούλα σου!

mammy-m
31-08-09, 00:13
στο cosmos δεν ειναι?

kalamaraki
31-08-09, 00:26
Ναι μάμυ μου και έχει τεράστια ποικιλιά και μοντέρνα και συντηριτικά και μεγέθη(για μενα το λεώ μην παρεξηγηθώ)και τα παιδικά του δηλαδη μόνο για κορίτσια έχει έιναι ονειρικά μερικά κομμάτια!

mammy-m
31-08-09, 00:41
παντως εγω τα χω τα κιλακια μου!κυριως απ τη μεση και κατω και δυσκολευομαι να βρω ρουχα γιατι απο πανω θα μου ειναι καλα ενω απο κατω θα με στενευουν!

mammy-m
31-08-09, 00:43
αθανατο μεσογειακο σωμα !μας κατεστρεψες!!!

kalamaraki
31-08-09, 00:48
πες το ψέμματα! Εγώ νομίζω ότι σίγουρα θα βρεις κάτι να σου αρέσει στα μονσούν έχουν ποικιλία και έχουν και μοντέρνα κομμάτια

mammy-m
31-08-09, 00:57
μακαρι !kalamaraki δυτικα η ανατολικα της Θεσσαλονικης εισαι?

kalamaraki
31-08-09, 00:57
ανατολικά Καλαμαρια

mammy-m
31-08-09, 01:24
εγω δυτικα.Ωραιοκαστρο.αντε καλο βραδυ!τα λεμε αυριο!φιλακια...

N E N A
31-08-09, 09:30
ΚΑΛΕ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΝΥΧΤΟΒΙΕΣ!ΤΙ ΩΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΙΑΣΑΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ?ΧΙΧΙ!ΔΕ ΚΟΙΜΑΣΤΕ?
ΚΑΙ ΓΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΡΟΥΧΟ ΑΜΕΣΑ .ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΑΛΛΙΩΣ ΓΥΜΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΘΕΑΜΑ!
ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΣΤΗ ΦΡΑΓΚΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.ΠΑΝΕ ΑΠΟ 1,85 ΕΩΣ 2,20 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ.ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 2ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.
Ο ΝΑΡΛΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΤΟΠ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΦΟΒΗΘ8ΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ........

mammy-m
31-08-09, 10:27
καλημερα!και εγω φοβαμαι να παρω κατι που βλεπω μονο απο μακρια.καλη τιμη τα πηρες.να μου πεις διευθυνση οποτε μπορεσεις.και εχεις δικιο για τις μπομπονιερες.σαν παλαβες θα πεσουν οι κυρατσες να παιρνουν για εγγονια ανηψια κ.λ.π.

mummycool
31-08-09, 12:08
cupcakes με γλάσο πήρε το μάτι μου στον Τερκενλή...
νομίζω τα cupcakes έχουν γλάσο και είναι πιο μικρά από τα muffins

N E N A
31-08-09, 16:11
ΦΟΡΕΜΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΦΟΡΕΜΑ?ΚΑΙ ΠΟΤΕ?ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΚ ΒΑΠΤΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ.ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ ΙΣΑ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΝΑ 2 ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

mammy-m
31-08-09, 16:44
ΑΣΕ ΝΕΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ MONSOON.ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΒΑΦΤΙΖΩ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΑΛΛΟς ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙς ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ

mammy-m
31-08-09, 16:47
ΠΟΣΟ ΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΤΕΡΚΕΝΛΗς?ΓΝΩΡΙΖΕΙς ΚΑΘΟΛΟΥ?

N E N A
01-09-09, 08:47
mammy-m (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=18999)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=18999)
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ(ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ)ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ 6 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ. (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=18999)
ΟΠΟΤΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ... (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=18999)
ΦΡΙΚΗ

valeri
02-09-09, 16:42
Επειδη η συζητηση αφορα στα βαπτισια στη θεσσαλονικη θα ηθελα να αναφερθω σε εναν χωρο δεξιωσης τον Βυσσινοκηπο που τον ειχα βρει εδω με καλα σχολια. Ηταν τελικα σκετη απογοητευση .Ειχε κακιστο σερβις με αποτελεσμα να μην αναδειχθει το σχετικα καλο φαγητο που εχει,καποιος απο τους καλεσμενους μας παρηγγειλε 4 φορες ενα αναψυκτικο χωρις αποτελεσμα και σχεδον οι μισοι καλεσμενοι ειχαν παρομοιες εμπειριες με διαφορα φαγητα ,σε μερικα τραπεζια δεν εφτασαν καποια φαγητα ενω σε αλλα εφτασαν λιγοτερα . Συμφωνα με τους καλεσμενους μας τα σερβιτοροι ηταν εντελως χαμενοι ,απειροι φανταζομαι, σαν τουριστες.Ενω οταν εκλεισα το μαγαζι δεν λυπηθηκα τα λεφτα μετα ........ η ιδιοκτητρια πιστευει οτι ηταν απο τις καλυτερες εκδηλωσεις ,ελπιζω να μην πηρα τους σερβιτορους στον λαιμο μου μπορει να ειχαν προσληφθει οντας απειροι λογω των διακοπων του αυγουστου,με πηραξε ομως που η ιδιοκτητρια επεμενε οτι ολα ηταν καλα.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΤΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΗΛ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ

fourfouromama
03-09-09, 09:41
Αχ, κοριτσάκι...εμένα να δεις, που η συγκεκριμένη κυρία ήθελε 100ευρώ λέει για να μου κρατήσει την ημερομηνία για 2 μέρες!!!Γάμος τέλος Αυγούστου και αυτό έγινε Οκτώβρη.Επέμενε τόσο που στο τέλος της είπα πως αν μου πάρουν την ημερομηνία δε θα στεναχωρηθώ και τόσο. Λες και τα 100 ευρώ θα λυπόμουν αν για κάποιον λόγο αποφάσιζα να πάμε αλλού.Τελικά ο γάμος έγινε στο Φιλίππειο, ήταν άλα ΤΕΛΕΙΑ, σε καλή τιμή, στη διακόσμηση έβαλα και εγώ το χεράκι μου, αλλά αυτή η κυρία μου έμεινε αξέχαστη. Παροιμιώδης ατάκα της: "Είστε τόσο όμορφο ζευγάρι, τόσο νέοι και ταιριαστοί!!!Θα ήθελα τόσο πολύ να γίνει εδώ η δεξίωση.Θα είναι φανταστικά"!!!Χαχαχα!!!Καλοί είμαστε, αλλά όχι και έτσι βρε παιδί μου...

valeri
03-09-09, 18:12
τι εννοεις για να σου κρατησει την ημερομηνια για 2 μερες?

πο πο ανατριχιασα τωρα και μας μας ελεγε τι ωραιο ζευγαρι που ειστε και διαφορα τετοια.

fourfouromama
08-09-09, 23:50
Πήγαμε Τρίτη να δούμε το χώρο και της είπαμε ότι μας αρέσει και θα το σκεφτούμε σοβαρά. Συζητήσαμε για μενού, κτλ. και στο τέλος της είπαμε πως και θα της απαντήσουμε την Πέμπτη για σίγουρα (ήμασταν πολύ θετικοί!). Τότε μας είπε: Για να κλείσουμε την ημερομηνία έστω προσωρινά (πράγμα που μόνη της ήθελε), θέλω 100ευρώ και αν δεν το κάνετε εδώ θα σας τα δώσω πίσω!!!Άσε σου λέω!!!Μη στα λέω και σε στεναχωρώ.Σαν χώρος μου είχε αρέσει και το φανταζόμουν (γιατί πήγα Οκτώβρη και έξω δεν είχε τίποτα) σαν μιαόμορφη νυχτιά, σε μια όμορφη αυλή, όπως στις ταινίες...αλλά...

Σοφία Τ.
09-09-09, 08:52
Εγω παντως ειχα μεινει ευχαριστημενη…

valeri
13-09-09, 15:35
ΜΑΓΔΑ και εμενα μου αρεσε πολυ πολυ ο χωρος και επειδη ηταν στη θεσνικη και ετσι δεν χρειαζοταν να παμε μακρια αφου μενουμε Ανω Πολη και επισης ηταν κοντα στην Ταξιαρχων Σοφια για αυτο και τον διαλεξα.Παρεπιπτωντος στην Ταξιαρχων μας εκλεψαν την καμερα ετσι ειχαμε δυο ατυχιες η μια με την καμερα και η αλλη με το σερβις.Εμενα μου ζητησε ή ιδιοκτητρια δωρο -λεφτα για τους σερβιτορους ,εντωμεταξυ οι καλεσμενοι μου δεν μου ελεγαν τιποτα για το κακο σερβις για να μην με στεναχωρισουν ολα τα εμαθα μετα ,διαφορετικα δεν θα ειχα πληρωσει οσα συμφωνησαμε .

fanie4ever
14-09-09, 17:26
καλε κοριτσια ολες για υπνο πηγατε?πρεπει να οργανωθουμε.θελω να κανουμε λιστα με μαγαζια στη Θεσσαλονικη για να ψωνισουμε οι μανουλες ρουχα για τη βαπτιση.που να παω η γυναικα?εχω και την μεγαλη μου την κορη και δεν αντεχω να τρεχω και γι αυτην δεξια και αριστερα.καμια βοηθεια?

Δεν ξέρω αν ήδη βρήκες ρούχα και είναι πια αργά ... αλλά να δώσω την πληροφορία.
Τεράστια ποικιλία σε ρούχα για τις μανούλες (ΚΑΙ για εμάς τις μπουμπούκες) έχει το πρατήριο της βιοτεχνίας DAY, το οποίο είναι στο δρόμο Χαριλάου προς Πυλαία, στο κτίριο της Ζ εφορίας (από την πίσω πλευρά του)-δίπλα ακριβώς από το ΚΟΥ-ΚΟΥ.
Αν και έχω δύσκολο (πλέον!) σώμα, βρήκα πάρα πολλά ρούχα να δοκιμάσω (μεγάλη γκάμα σχεδίων-μεγεθών). Οσες μένετε ανατολικά αξίζει να πάτε αφού έχει πολλά πράγματα συγκεντρωμένα σε ένα χώρο.

Αυτά....

mammy-m
14-09-09, 22:11
ευχαριστω πολυ fanie4ever!οχι δεν ειναι αργα για να παω να δω..

mom
08-10-09, 00:51
Ετοιμάζομαι κι εγώ για τη βάπτιση του μικρούλη μου στις 8 Νοεμβρίου.:D

Μήπως ξέρει καμία κοπέλα, που θα βρώ marshmallows στην πιο καλή τιμή? (εκτός του macro που διάβασα παραπάνω)
Επίσης, μήπως έχει ψάξει κάποια απο εσάς.....Τι με συμφέρει περισσότερο να βάλω μέσα σε πουγκάκι.....Marshmallows, smarties ή καραμελίτσες με χρυσόχαρτο?
Ευχαριστώ:D

mom
16-10-09, 09:08
Τι έγινε? που εξαφανιστήκατε όλες? :roll:

Αν και η προηγούμενη ερώτηση μου δεν βρήκε ανταπόκριση, εγώ θα κάνω ακόμα μια!:mrgreen:

Μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί που αναλαμβανει τον στολισμό της εκκλησίας (κολυμπήθρα, τραπέζι ευχών, τραπέζι μπομπό, σκάλες κλπ) σε καλή τιμή? γιατί ρώτησα στο evendi και δεν αναλαμβάνει αν δεν πάρω απο αυτόν τις μπομπό, άσε που μου ζήτησε και 300 ευρώ, που μου φάνηκαν πολλά.

Σοφία Τ.
16-10-09, 09:35
Mom μπορεις να πας στο ανθοπωλειο "Μη με λησμονει" στη στοα Καρυπη.Κανουν τελεια δουλεια.Κι αν πας, πες στην Μαρια την ιδιοκτητρια οτι σε εστειλε η Σοφια-θα καταλαβει.

mom
16-10-09, 09:36
Mom μπορεις να πας στο ανθοπωλειο "Μη με λησμονει" στη στοα Καρυπη.Κανουν τελεια δουλεια.Κι αν πας, πες στην Μαρια την ιδιοκτητρια οτι σε εστειλε η Σοφια-θα καταλαβει.

:lol::lol: Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Έχει καλές τιμές Σοφία?

VENETIA
16-10-09, 10:09
στο μη με λησμονει ειχαμε παει για τον γαμο.δεν μπορω να πω πολυ ομορφες ιδεες και εξυπηρετικη η γυναικα αλλα δεν το λες και οικονομικο...
ητανε απο τους πιο ακριβους στολισμους που ειχα δει...
ο δικος μας για να καταλαβεις βγηκε 1700 με λαμπαδες κτλ και εκει μας ειχανε πει 1800χωρις λαμπαδες στον διαδρομο και αλλα πολλα..
παντως αξιζει να δεις εχει πολυ ωραια πραγματα και πρωτοτυπα ...
αυτα που σου λεω εγω ειναι 2χρονια πριν....

mom
16-10-09, 10:12
στο μη με λησμονει ειχαμε παει για τον γαμο.δεν μπορω να πω πολυ ομορφες ιδεες και εξυπηρετικη η γυναικα αλλα δεν το λες και οικονομικο...
ητανε απο τους πιο ακριβους στολισμους που ειχα δει...
ο δικος μας για να καταλαβεις βγηκε 1700 με λαμπαδες κτλ και εκει μας ειχανε πει 1800χωρις λαμπαδες στον διαδρομο και αλλα πολλα..
παντως αξιζει να δεις εχει πολυ ωραια πραγματα και πρωτοτυπα ...
αυτα που σου λεω εγω ειναι 2χρονια πριν....

Venetia, έχεις μήπως να μου προτείνεις εσύ κανένα κατάστημα πιο οικονομικό?

Σοφία Τ.
16-10-09, 10:16
Κοιτα δεν ξερω για γαμο αλλα θα σου πω πανω κατω τιμες για βαφτιση που θυμαμαι:

Κολυμπηθρα (στολισμος με πολυ πρωτοτυπα λουλουδια οχι τα κοινα ζερμπερα πχ)-150 ευρω το μετρο
Στεφανακι για κεφαλι μωρου-40 ευρω
Λαμπογυαλα για διαδρομο-40 ευρω το ενα
Στολισμος τραπεζιου και μοιρασμα μπομπονιερας-150 ευρω

Αυτα ετσι λιγο χοντρικα και πανω κατω οι τιμες.Το θεμα ειναι οτι κανουν πολυ καλη δουλεια κι αποκλειεται να απογοητευτεις.Κι αφου εκλεισες ραντεβου, πανε να δεις και τι δουλεια κανουν...

VENETIA
16-10-09, 10:19
βασικα οχι...και εμενα η κοπελα 300 μου πηρε και μου στολισε μονο το τραπεζι με τις μπομπονιερες και τις σκαλες!!!! τελοσπαντων...
αν θες να σου δωσω τηλ. να ρωτησεις αλλα ολοι νομιζω εκει γυρω ειναι...
πανε στο μη με λησμονεις..δες τι θα σου πει και βλεπεις..
το μονο σιγουρο ειναι οτι κανει ωραια πραγματακια
υπαρχει και ο σαλαμανιωτης στα διαβατα.εκει εκαναν οικονομικο στολισμο οι κουμπαροι μου στον γαμο και ητανε πολυ ομορφος..καθολου "οικονομικος"
αλλα εγω που ρωτησα για την κολυμπηθρα μια συνθεση μου ειπε 150ε...οποτε πηγα αλλου αφου δεν στολισα και κολυμπηθρα τελικα..
αν θες μπες στο salamaniotis.gr

VENETIA
16-10-09, 10:26

Κολυμπηθρα (στολισμος με πολυ πρωτοτυπα λουλουδια οχι τα κοινα ζερμπερα πχ)-150 ευρω το μετρο

Αυτα ετσι λιγο χοντρικα και πανω κατω οι τιμες.Το θεμα ειναι οτι κανουν πολυ καλη δουλεια κι αποκλειεται να απογοητευτεις.Κι αφου εκλεισες ραντεβου, πανε να δεις και τι δουλεια κανουν...

ετσι οπως τα γραφεις μια χαρα ακουγονται...μοιραζουνε και τις μπομπονιερες?

Σοφία Τ.
16-10-09, 10:30
Nαι και ησυχαζεις απο αυτο το βραχνα.

mom
16-10-09, 10:31

Απορία: τις γυάλες για τον διάδρομο τις αγόρασες? ή αυτή είναι τιμή ενοικίου?

Η τιμή για στολισμό τραπεζιού και μοίρασμα μια χαρά νομίζω είναι...:wink:

Σοφία Τ.
16-10-09, 10:39
Ενοικιο...Και οι τιμες σου ειπα πανω-κατω τι θυμαμαι...Απο κοντα θα μαθεις λεπτομεριες.

mom
16-10-09, 10:42
Ενοικιο...Και οι τιμες σου ειπα πανω-κατω τι θυμαμαι...Απο κοντα θα μαθεις λεπτομεριες.

Ok Σοφία ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Κι εσένα Venetia!!:-D:-D

Σοφία Τ.
16-10-09, 11:13
:pNα εισαι καλα Εφη και με το καλο η βαφτιση!:p

lena-aggelos
16-10-09, 11:43
κοριτσια δεν ξερω αν σας ενδιαφερει να ψωνιζατε απο βεροια τα βαπτιστικα...(μαλλον σας ειναι λιγο μακρια,ε?)εγω πηρα τα παντα..κοστουμι,λαδοπανα,παπουτσια,ολα και 150 μπομπονιερες,550 ευρο(το κοστουμι ειναι τελειο και μαρκα-αν θυμαμαι καλα "μπαμπινο" ή καπως ετσι.το μαγαζι λεγεται "βυζαντινο"αν θελετε κι αλλες πληροφοριες γραψτε κ θα σας πω..πειτε και κανενα κεντρο για βαπτιση,ρε κοριτσια..σε στυλ ταβερνας ψαχνω,στην ανατ.θεσ/νικη.περαια,θερμη κατα εκει...:wink:

mammy-m
19-10-09, 22:56
κοριτσια εχει κανει καμια σας βαπτιση απο το evendi?αν ναι τι εντυπωσεις εχετε?ηταν ωραια?μεινατε ευχαριστημενες?

mom
19-10-09, 23:25
κοριτσια εχει κανει καμια σας βαπτιση απο το evendi?αν ναι τι εντυπωσεις εχετε?ηταν ωραια?μεινατε ευχαριστημενες?

Εγώ επισκέφτηκα το evendi για να ενημερωθώ mammy-m. Στις φωτό που είδα (οι περισσότερες εκ των οποίων είναι και στο site του) όλα είναι πολύ όμορφα!! Και γενικώς η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Απλά αυτά που μου άρεσαν εμένα, ήταν λίγο ακριβούτσικα για την τσέπη μου αυτή την εποχή.:roll:
Για παράδειγμα, μου είπαν ότι για να μου στολίσουν το τραπέζι με τις μπομπό, το κόστος είναι 300ευρώ. Αν έρθουν να στολίσουν και στο χώρο δεξίωσης, άλλα 250 ευρώ.
Το προσκλητήριο που μου άρεσε (κορώνα σε στικάκι) είχε 4,5 ευρώ. Οι μπομπό πρίγκηπας βάτραχος επάνω σε μαξιλαράκι, 4 ή 4,5 ευρώ. Ένα δεύτερο σχέδιο μπομπό (ο βάτραχος πάνω σε κουτάκι αν θυμάμαι καλά) είχε 3,5 ευρω. Προφανώς θα έχει και πιο οικονομικές μπομπονιέρες και προσκλητήρια, αλλά εγώ ρώτησα τιμές για αυτά τα οποία μου άρεσαν όχι για όλα.;)

Πάντως, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Σε άλλη φάση της ζωής μου, θα το επέλεγα. :mrgreen:

fourfouromama
20-10-09, 00:23
Στο "μη με λησμόνει" έκανα και εγώ το γάμο μου!Ήταν φ α ν τ α σ τ ι κ ό ς ο στολισμός!!!Με στέφανα, στολισμό εκκλησίας- προαύλιου (μέχρι λευκό τραπέζι αντίκα κουβάλησε η Μαρία!), στολισμό πισίνας, αυτοκινήτου κτλ. βγήκε 2160 just!Και φιλική τιμή κιόλας, με μείον 10% και με τις παλιές τιμές, και όλα αυτά πριν 2 χρόνια!Πάντως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην σχολίασε το στολισμό!Είχα ζητήσει να έχει πολλούς καρπούς, και είχε βάλει βατόμουρα, ρόδια, κοκκοφοίνικα, λουλούδια...όνειρο!Εφερε και ζαχαρωτά για κέρασμα και λουκούμια από μόνη της!Βέβαια εντάξει.Τσιμπημένα αν σκεφτείς ότι από όλο αυτό μένουν μόνο οι φωτό!!!Καλά, άσε οι φωτό!2200 και εκεί!!!Όυφ!Τί τα θυμήθηκα νυχτιάτικα!!! :)

mammy-m
20-10-09, 01:28
ευχαριστω πολυ mom για τις πληροφορίες σου!

evita79
30-10-09, 11:17
Κορίτσια ξέρει καποια τίποτα για ένα μαγαζί με βαπτιστικά στα Κωνσταντινοπολίτικα επί της Λαμπράκη( προς το τέλος της εκει που στρίβει το14?) Είναι γωνιακό και απέξω φαίνεται καλόγουστο. Έχει μόνο ρούχα ή και τα άλλα είδη βάφτισης? Από τιμές τι λέει? Ευχαριστώ!

fourfouromama
01-11-09, 23:19
"Το σπιτάκι" λες;;Εχει και στην Περαιβού δεύτερο κατάστημα και ψωνίζω για τη βαφτιστήρα μου, για να μπορεί να πάει και η μαμά της για αλλαγή, μιας και είμαστε τουμπιώτισσες και οι 2!Εχει και mandarino,lapin κτλ. άλλες μάρκες και από τιμές καλές νομίζω, ανάλογα και το τί θα πάρεις, έτσι;;Δυστυχώς για τη βάφτιση είχα κλείσει σε ένα άλλο μαγαζί στη Λαμπράκη,και επειδή ήταν γνωστή ντράπηκα να φύγω!Τουλάχιστον το φορεματάκι που ήταν του Τσέλιου ήταν ωραίο, αλλά για τσάντα κτλ.. έπρεπε να ψάξω αλλού, γιατί η ιδιοκτήτρια ήθελε να μου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες!!!Είχε κολλήσει κορδέλλα guy Laroche (με τη κόλλα να είναι στραβοχυμένη παντού)σε πλαστικές τσάντες της πλάκας και τις πουλούσε 130 ευρώ!!!Το φόρεμα το πήρα 250-300 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς και μετά είδα αλλού ένα lapin με ζωγραφιστά λουλούδια 130 ευρώ, το οποίο ερωτεύτηκα,αλλά ήταν αργά!!!

evita79
02-11-09, 09:59
Μμμ μάλλον όχι δεν είναι το σπιτάκι είναι λίγο παρακάτω και έχει και κάτι είδη διακόσμησης έξω. Δεν έχει όνομα ούτε πινακίδα. εΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΆΝΤΩς...

xxx
11-11-09, 13:41
και εγω κοριτσια πηγα προσφατα στο evendi γιατι εντυπωσιαστηκα απο το site στο οποιο αν το καλοσκεφτεις εχει πολυ κοντινες φωτο απο λεπτομερειες που στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι.

θα το επελεγα μονο για να μου στολισει και το τραπεζι απο τις μπομπονιερες αλλα 250-300 μονο για αυτο μου φαινονται too much και ειδικα αναλογικα με το κοστος απο τις μπομπονιερες.

γνωριζετε ποσο κοστιζει για να αναλλαβει καποιος να σου στολισει το τραπεζι απο μπομπονιερες και μεσα της βαφτισης?

evita79
11-11-09, 15:57
Και γω για το ιδιο ψαχνω χχχ! Είναι αμαρτία να δώσω τόσα λεφτά.Στην Αθήνα μια κοπέλα το έκανε με 120-150 ευρώ!Ασε που μπορω να αγοράσω μόνη μου ότι θέλω να είμαι σίγουρη για την ποιοτητα και να βαλω μια φιλα εκεινη την μερα να το κανει...πάντως αν βρεις κατι γραχτω και γω στο ψαξιμο ειμαι!

mom
11-11-09, 19:07
Και γω για το ιδιο ψαχνω χχχ! Είναι αμαρτία να δώσω τόσα λεφτά.Στην Αθήνα μια κοπέλα το έκανε με 120-150 ευρώ!Ασε που μπορω να αγοράσω μόνη μου ότι θέλω να είμαι σίγουρη για την ποιοτητα και να βαλω μια φιλα εκεινη την μερα να το κανει...πάντως αν βρεις κατι γραχτω και γω στο ψαξιμο ειμαι!

Πάντως και σε γνωστό ανθοπωλείο που αναλαμβάνει να στολίσει το τραπέζι των μπομπονιέρων και ευχών όταν ρώτησα, 250 ευρώ μου ζήτησαν και άλλα 200 για να μου στολίσουν τον διάδρομο στις σκάλες.

Για να το κάνεις μόνη σου πάντως, σίγουρα θα κοστίσει λιγότερο αλλά θέλει πολύυυυυ τρέξιμο. (εξαρτάται βέβαια, απο τον στολισμό κ.α. που θέλεις να κάνεις)
Εγώ π.χ. για να αγοράσω τα υλικά έπρεπε να πάω σε πολλά διαφορετικά μέρη, μερικά εκ των οποίων (γυάλες, καραμέλες, βότσαλα) ήταν εκτός πόλης (macro, praktiker, ikea κλπ). Μόνο για τις γάζες πήγα σε 7 διαφορετικά καταστήματα για να τις βρώ σε καλή τιμή αλλά και για να βρώ τα χρώματα που ήθελα. Για τα πουγκάκια, έψαξα ούτε κι εγώ θυμάμαι σε πόσα μαγαζιά και κατέβηκα στο κέντρο 2 φορές, γιατί το χρώμα και το μέγεθος που ήθελα είχε εξαντληθεί. Τα βρήκα με καθυστέρηση 10 ημερών απο κάποιον που τα παρήγγειλε για μένα.
Έπειτα, πρέπει να τα πάρεις, να κάνεις πρόβες και προετοιμασία στο σπίτι (να στολιστούν τα δέντρα με τις κορδελίτσες -εγώ είχα κρεμαστές μπομπό και δέντρο ευχών, να κοπούν οι γάζες στο κατάλληλο μήκος, να ετοιμάσεις τα νερά για τις γυάλες -βάλαμε χρωματιστό νερό και ρεσώ- και άλλα ανάλογα με τον στολισμό σου) με κορδελίτσες κλπ, και το κυριότερο, εκείνη την ημέρα, χρειάζεσαι άνθρωπο με αυτοκίνητο μεγάλο (εγώ χρειάστηκα φορτηγάκι γιατί είχα 3 δέντρα και πολλά μπαλόνια που είχαν όγκο) ο οποίος θα φορτώσει τα πράγματα και θα τα πάει στην εκκλησία μαζί με 1 με 2 άτομα, περίπου 30-40 λεπτά πριν την ώρα της βάπτισης. Μεταφέραμε και ακόμη ένα έξτρα πτυσσόμενο τραπέζι που δανειστήκαμε. Στρώθηκαν τα λευκά τραπεζομάντηλα, οι γάζες, τα δέντρα, τα μπαλόνια, οι μπομπονιέρες, τα γλυκά, έγινε η διακόσμηση, ήταν εκει και διόρθωναν τα πράγματα, έδιναν οδηγίες στον κόσμο για το δέντρο ευχών Μετά τα μάζεψαν και τα ξαναέβαλαν στο αυτοκίνητο και πίσω. Εμένα με βοήθησαν φίλοι μου σε όλα αυτά, γιατί μονη μου δεν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω. Ειδικά η αγαπημένη μου φιλενάδα theni, έβαλε και τον κόπο και τις ιδέες της και με έσωσε!:mrgreen:

Sorry, για το "σεντόνι" απλά ήθελα να τα γράψω με λεπτομέρειες για να σας δώσω σαφή εικόνα.:wink:

Σοφία Τ.
11-11-09, 19:18
Mom φωτο απο τη βαφτιση εβαλες?

mom
11-11-09, 19:29
Mom φωτο απο τη βαφτιση εβαλες?

Όχι Σοφία μου, δεν έβαλα ακόμα, απλά γιατί δεν έχω φωτό απο όλα τα πράγματα αλλά ούτε και απο την ημέρα της βάπτισης που είναι στημένα. Περιμένω τον φωτογράφο και τον αδερφό μου που έβγαλαν, αλλά ακόμη σε μένα δεν έδωσε κανείς τους ούτε μια...:evil: (έχω σκάσει!!!)
Θα μπω λίγο αργότερα και θα σας γράψω και για τα καταστήματα απο τα οποία έμεινα ευχαριστημένη. (τώρα έχω το ζουζούνι στα πόδια μου και δεν μπορώ να γράψω...:roll:)

mom
11-11-09, 21:35
Λοιπόν, πληροφοριακά και μόνο να πω ότι το ανθοπωλείο "Μη με λησμόνει" είναι τέλειο. Κάνει τέλεια δουλειά και η Μαρία η ιδιοκτήτρια είναι μια κοπέλα με ιδιαίτερο στυλ, πολυ συμπαθητική και πολύ δημιουργική. Μου έδειξε φωτογραφίες απο προηγούμενες δουλειές της και πραγματικά μαγεύτηκα.
Τελικά δεν έκανα κάτι απο εκεί, γιατί αποφάσισα να τα κάνω μόνη μου, αλλά πραγματικά ήταν όλα υπέροχα. (όπως και η εξυπηρέτηση)

Τα καλύτερα πουγκάκια στο χρώμα και στο μέγεθος που ήθελα, και στην καλύτερη τιμή, τα βρήκα στη "Μαριάννα" που αναφέρθηκε πιο πάνω απο την Σοφία. Πραγματικά μεγάλη διαφορά. Σε άλλα καταστήματα μου ζητούσαν 22 λεπτά για κάθε πουγκί και εκεί τα πήρα με 8 λεπτά το τεμ. Ήταν μάλιστα αυτοί, που με εξυπηρέτησαν και παρήγγειλαν ειδικά για μένα ένα χρώμα που είχε έλλειψη.

Βαπτιστικά πήραμε σε πολύ καλή τιμή απο την Ροζαλίνα (στον πεζόδρομο που είναι το Ούζου Μέλαθρον). Μου έφτιαξε και τις μπομπο ενηλίκων όπως ακριβώς της ζήτησα εγώ. Της υπέδειξα τις κορδέλες (χρώματα και ποσότητα), τα τούλια, τα μπρελόκ, το σχέδιο και μου τα έφτιαξε όλα πολύ ωραία και σε πολύ καλή τιμή. Η κα Λίτσα είναι πολύ ευγενική και πολύ εξυπηρετική.

Κορδέλες είχα πάρει απο τον Ηλιάδη (που είναι έξω στο ΤΙΤΑΝ και υποτίθεται έχει τιμές χονδρικης) αλλά οι τιμές του δεν ήταν τόσο χαμηλές όσο περίμενα.
Χρειάστηκα μερικές ακόμα και για να μη πηγαίνω πάλι εκεί, βρήκα τις ίδιες κορδέλες στο Μαλλιάρη αλλά και στη Μαριάννα σε πολύ καλές τιμές.

Σοφία Τ.
11-11-09, 21:38
Μοm κι εγω απο τη Ροζαλινα εκανα τις μπομπο και τα βαφτιστικα της κορης μου (εν ετη 2007).Οντως κανει πολυ καλη δουλεια!

(Ειδες που σου ελεγα για το "Μη με λησμονει"?Πραγματικα δεν εχω ξαναβρει πουθενα τετοιο ανθοπωλειο, με τοση ευρυματικοτητα και τοση φαντασια στις δημιουργιες του.Και εχει και τα πιο πρωτοτυπα λουλουδια που εχω δει ποτε!)

evita79
11-11-09, 22:11
Εγώ θέλω να πάρω μπάλες με μαλλί της γριας και να τις κρεμάσω σε δέντρο. Τα δέντρα που τα βρίσκεις? Γυάλες θα πάρω από κει που πήρα χοντροκής τα βάζα που είχα στο γάμο μου(ναι ναι και τότε εγώ επιμελήθηκα τον στολισμό-τωρα πια δεν εχω χρονο κλψ λυγμ...) Απ την άλλη λεώ να δωσω τα 200 σε ε΄ναν και να τελειώνω..απλά κανω έρευνα μήπως κόψω τιποτα-ατιμη οπικονομικη κριση!! περιμένουμε φωτο mom με αγωνί!Μπράβο σου παντως.

mom
11-11-09, 22:19
Μοm κι εγω απο τη Ροζαλινα εκανα τις μπομπο και τα βαφτιστικα της κορης μου (εν ετη 2007).Οντως κανει πολυ καλη δουλεια!

(Ειδες που σου ελεγα για το "Μη με λησμονει"?Πραγματικα δεν εχω ξαναβρει πουθενα τετοιο ανθοπωλειο, με τοση ευρυματικοτητα και τοση φαντασια στις δημιουργιες του.Και εχει και τα πιο πρωτοτυπα λουλουδια που εχω δει ποτε!)

Κοίτα σύμπτωση...χαχα!!!8-)

Εγώ θέλω να πάρω μπάλες με μαλλί της γριας και να τις κρεμάσω σε δέντρο. Τα δέντρα που τα βρίσκεις? Γυάλες θα πάρω από κει που πήρα χοντροκής τα βάζα που είχα στο γάμο μου(ναι ναι και τότε εγώ επιμελήθηκα τον στολισμό-τωρα πια δεν εχω χρονο κλψ λυγμ...) Απ την άλλη λεώ να δωσω τα 200 σε ε΄ναν και να τελειώνω..απλά κανω έρευνα μήπως κόψω τιποτα-ατιμη οπικονομικη κριση!! περιμένουμε φωτο mom με αγωνί!Μπράβο σου παντως.

Τα 2 δέντρα τα πήρα "ενέχυρο" απο τη Ροζαλίνα αφήνοντας 60? για εγγύηση που μου επεστράφησαν όταν επέστρεψα και τα δέντρα. Και το άλλο το έφερε η φίλη μου. Νομίζω ότι το είχε αγοράσει απο κατάστημα με βαπτιστικά. Θα τη ρωτήσω και θα το επιβεβαιώσω.;-)

evita79
11-11-09, 22:27
Ευχαριστώ! έλεγα μήπως βρω κανένα σε μαγαζια με είδη διακόσμησης σπιτιου ε΄χω δει στις βιτρινες. Για το μαλλί της γριας προβληματίζομαι. Το είδα σε s ite που είναι Αθήνα μα δεν μπορεί θα έχει κι εδώ!! Το δέντρο ευχών τι είναι? γράφουν ευχές σε χαρτάκια και τις κρεμα΄νε?sorry αν είμαι ασχετη μα εχω δει μονο δντρο με μπομπονιερες!

mom
11-11-09, 22:33
Ευχαριστώ! έλεγα μήπως βρω κανένα σε μαγαζια με είδη διακόσμησης σπιτιου ε΄χω δει στις βιτρινες. Για το μαλλί της γριας προβληματίζομαι. Το είδα σε s ite που είναι Αθήνα μα δεν μπορεί θα έχει κι εδώ!! Το δέντρο ευχών τι είναι? γράφουν ευχές σε χαρτάκια και τις κρεμα΄νε?sorry αν είμαι ασχετη μα εχω δει μονο δντρο με μπομπονιερες!

Ένα τέτοιο μεταλλικό λευκό δεντράκι ήταν, στολισμένο με διάφορες κορδέλες στα χρώματα της βάπτισης (τυρκουάζ-λαχανί). Πήρα κάρτες λευκές (card visit) απο βιβλιοπωλείο, κάναμε τρύπες με διακορευτή και περάσαμε κορδελίτσες λεπτές σατέν τυρκουάζ και λαχανί. Τις είχαμε σε μια γυάλα κάτω απο το δέντρο και ο κόσμος έγραφε ευχές και τις κρεμούσε στο δεντράκι.
Αυτά τα καρτελάκια λοιπόν, θα τα βάλω σε ένα άλμπουμ μαζί με φωτογραφίες απο την βάπτιση.;)

mom
11-11-09, 22:37
Όσο για το μαλλί της γριάς, μπορείς να ρωτήσεις και στο "Μη με λησμόνει". Νομίζω ότι είχα δει κάτι εκεί. :roll:

(μπορεί να είναι ανθοπωλείο, αλλά μπορεί να σου εξασφαλίσει και μαλλί της γριάς και παγωτατζή και ζαχαρωτά και σοκολάτες για γλυκό κ.α.)

nnektar
16-11-09, 08:26
Γεια σας κορίτσια,

με λένε Νεκταρία και είμαι καινούριο μέλος. Ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί από τις πληροφορίες που δίνετε σ' αυτό το φόρουμ για τα βαφτίσια στη Θεσ/νίκη. Ζω Αμερική και τα Χριστούγεννα θα έρθουμε να επισκεφθούμε την οικογένειά μου και ταυτοχρόνως να βαφτίσουμε και το αγορίνι μας που θα είναι πλέον 1 έτους. Επειδή θα έχω μόνο ελάχιστες μέρες στη διάθεσή μου θα με βοηθήσουν άλλοι να ετοιμάσω και να οργανώσω τα σχετικά για τη βάφτιση. Για να μην τους παραφορτώσω όμως θέλω να ψάξω όσο μπορώ κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ και να τους δώσω έτοιμες ιδέες, διευθύνσεις, παραγγελίες κ.λπ. Διάβασα σε κάποια μηνύματα για ένα μαγαζί "Μαριάννα". Μήπως μπορεί κάποια που γνωρίζει να μου στείλει ένα προσωπικό με τα στοιχεία (διεύθυνση, τηλ.).

Σας ευχαριστώ πολύ!

mom
16-11-09, 08:44
Γεια σας κορίτσια,

με λένε Νεκταρία και είμαι καινούριο μέλος. Ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί από τις πληροφορίες που δίνετε σ' αυτό το φόρουμ για τα βαφτίσια στη Θεσ/νίκη. Ζω Αμερική και τα Χριστούγεννα θα έρθουμε να επισκεφθούμε την οικογένειά μου και ταυτοχρόνως να βαφτίσουμε και το αγορίνι μας που θα είναι πλέον 1 έτους. Επειδή θα έχω μόνο ελάχιστες μέρες στη διάθεσή μου θα με βοηθήσουν άλλοι να ετοιμάσω και να οργανώσω τα σχετικά για τη βάφτιση. Για να μην τους παραφορτώσω όμως θέλω να ψάξω όσο μπορώ κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ και να τους δώσω έτοιμες ιδέες, διευθύνσεις, παραγγελίες κ.λπ. Διάβασα σε κάποια μηνύματα για ένα μαγαζί "Μαριάννα". Μήπως μπορεί κάποια που γνωρίζει να μου στείλει ένα προσωπικό με τα στοιχεία (διεύθυνση, τηλ.).

Σας ευχαριστώ πολύ!

Νεκταρία, σου έστειλα πμ!:D

nnektar
16-11-09, 09:58
Πω, πω, αυτό θα πει άμεση εξυπηρέτηση!! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, mom! Να μας ζήσουν τα συνομήλικα μπουμπούκια μας:-)
Δεύτερη ερώτηση προς το φόρουμ: Μήπως έχετε ιδέες για χώρο στο κέντρο, για να μαζευτούμε μετά τη βάφτιση; Όσο πιο κοντά στη Μητρόπολη, τόσο καλύτερα.
Εστιατόριο, ξενοδοχείο, ταβέρνα, ζαχαροπλαστείο, όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες.

mom
16-11-09, 10:34
Νεκταρία, εσύ το φόρουμ ρωτάς, εγώ πάλι σου απαντώ!!:lol::lol::lol::p

Λοιπόν, πήγα πρόσφατα στο Cardhu Γεύσεις, σε μια βάπτιση. Πολύ προσεγμένος χώρος και ωραίο φαγητό. Έχε το υπόψη σου.;)

http://www.vita.gr/html/ent/522/ent.5522.asp

toutougia
18-11-09, 18:17
Γεια σας με λενε Εφη και βαφτισα προσφατα διδυμα.Εφαγα πολυ χρονο στο ψαξιμο και τελικα κατεληξα κι εγω στη Ροζαλινα. Πολυ καλες τιμες και επωνυμα ρουχα.Για μπομπονιερα εκανα ενα βατραχο πριγκηπα ρεσω, φανταστικη! η κ. Λιτσα πραγματι εξυπηρετικοτατη

Lora2
21-01-10, 18:41
Λοιπόν τα κέντρα και οι τιμές ανατολικά μέχρι χθες που ρώτησα για βαπτιση μεσημέρι για να είναι συγκεντρωμένα κάπου και να μη τα ψάχνουμε

Χωριο της Ειρηνης: εχει διαφορα μενου που αρχίζουν απο 18-22 ευρώ. Το βασικό είναι ότι έχει και παιδότοπο οπου με 50 ευρώ τον "κλεινεις" για εκείνη την ημέρα.
Νεραϊδα- Θεσσαλονικιά: 15 ευρώ το άτομο. Απλά η χρέωση ανεβαινει αν θα θελήσεις μουσική (που δε μπορείς να πας τους καλεσμένους σε τέτοιο κέντρο χωρίς μουσική)
Εtoile (περαία): 18 ευρώ το άτομο.
Πόρτο άκρη περαια: 22-25 ευρώ το άτομο.
Alea (στη waterland): 25 ευρώ το άτομο, αλλά είναι μέσα στις πισίνες
χασαποταβέρνα σε περαία: 13 ευρώ το άτομο
Ψαροταβέρνα σε Επανωμη: 14 ευρώ το άτομο.
Γιαλός( ταβέρνα Αρετσού): δεν δίνει το χώρο για 100 άτομα. Θέλει λιγότερα, για να μη "κλείσει" το μαγαζί.

Αυτά για 100 άτομα που ρώτησα. Δε νομίζω ότι εμεινε κάτι ανατολικά που να μη πάρω τηλ. αν θελετε ναδειτε και φωτό κάντε αναζήτηση στο google για να δειτε τα site τους. Προσωπικά επέλεξα την ταβέρνα στην Επανωμη γιατί έτσι και αλλιώς φαϊ το μεσημέρι είναι. ελπίζω να φάνηκα χρησιμη.

fesdu
23-01-10, 13:09
Γεια σας κορίτσια...
Έχω μια ζουζούνα που κοντεύει 3 μηνών και είπα να αρχίσω να ψάχνω για τα βαφτίσια από τώρα... Λέμε να τα κάνουμε Μάιο ή Ιούνιο.
Θα ήθελα τα φώτα σας για εκκλησίες που επιτρέπουν catering στον προαύλιο χώρο καθώς και για catering. Μένουμε ανατολικά, αλλά δεν μας πειράζει να βγούμε και στα περίχωρα...Κατά προτίμηση κάτι γραφικό..
Ευχαριστώ πολύ!!

natassap
02-02-10, 12:06
Κι εγώ τότε σκοπεύω να βαφτίσω τη μπέμπα μας, είναι τώρα 3,5 μηνών, κατά πάσα πιθανότητα στον Άγιο Αλέξανδρο στην Αρετσού. Είναι πολύ γραφικά και με μεγάλο προαύλιο χώρο για το catering. Την μεγάλη μας, 26 μηνών (τόσο μεγάλη!!!) την είχαμε βαφτίσει στον Κύριλλο και Μεθόδιο, επίσης με catering μετά, αλλά δεν θα το ξανάκανα γιατί γινόταν χαμός από τις πολλές βαφτίσεις.

ΒΙΒΗ71
02-02-10, 22:53
Κορίτσια, καλησπέρα,
βαφτίζω τη μπουμπού μου στις 9/5/10. θα ήθελα να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες, αλλά δεν ξερω καθολου σε ποια μαγαζιά θα βρω υλικά. επίσης πόσο πρέπει να βγαίνει η μπομπονιέρα για να θεωρηθεί καλή η τιμή; ζω στη θεσσαλονίκη.

sissy
05-02-10, 11:21
Καλημέρα. Ετοιμάζω και γω τη βάφτιση του μπεμπούλη μου για την άνοιξη. Σκέφτομαι να μην πάρω φωτογράφο μιας και οι τιμές που πήρα μου φάνηκαν αρκετά υψηλές(για μένα 700? και 900? μου φαίνονται πολλά). Ο σύζυγος έχει ενστάσεις,θέλει να έχουμε φωτογράφο. Οπότε είπα να κάνω λίγη έρευνα αγοράς παραπάνω. Εσάς πόσο σας κόστισε? Υπάρχει κάποια που δεν προσέλαβε φωτογράφο? Μείνατε ικανοποιημένες από τις φωτό που έβγαλαν οι φίλοι ή το μετανιώσατε?

evita79
05-02-10, 11:43
Καλημερα! Ψαχνω για βαφτιστικο σταυρο στην Θεσσαλονικη. Εχει καποια να προτεινει αξιοπιστο και οικονομικο κοσμηματοπωλειο? απο που πηρατε εσεις?

Σοφία Τ.
05-02-10, 12:49
Ο δικος μου κοσμηματοπωλης ειναι πανω στην Εγνατια, λιγο πριν την πλατεια Αριστοτελους.Ειναι ενας ευγενεστατος κυριος και συνηθως μου κανει πολυ καλες τιμες.Λεγεται "Αφοι Σανδρου" ειναι το προτελευταιο,ερχομενοι απο Βαρδαρη, κοσμηματοπωλειο στο δεξι σου χερι πριν την πλατεια Αριστοτελους (ελπιζω να καταλαβες!!!:confused:).

Marigoula
05-02-10, 13:04
Καλημέρα. Ετοιμάζω και γω τη βάφτιση του μπεμπούλη μου για την άνοιξη. Σκέφτομαι να μην πάρω φωτογράφο μιας και οι τιμές που πήρα μου φάνηκαν αρκετά υψηλές(για μένα 700 και 900 μου φαίνονται πολλά). Ο σύζυγος έχει ενστάσεις,θέλει να έχουμε φωτογράφο. Οπότε είπα να κάνω λίγη έρευνα αγοράς παραπάνω. Εσάς πόσο σας κόστισε? Υπάρχει κάποια που δεν προσέλαβε φωτογράφο? Μείνατε ικανοποιημένες από τις φωτό που έβγαλαν οι φίλοι ή το μετανιώσατε?

Sissy καλημέρα!! Γνωμη μου είναι να πάρεις φωτογράφο οπωσδήποτε και να κάνεις και βίντεο. Αξίζει τον κόπο, είναι στο κατω κατω τα μόνα που σου μένουν. Μπορείς να περικόψεις από αλλού π.χ. μπουμπουνιέρες, προσκλήσεις, διακόσμηση. Εμένα μου κόστισε 700 ευρώ βιντεο και με ψηφιακό άλμπουμ το οποίο ήταν φανταστικό. 550 ευρώ είχε χωρίς το ψηφιακό. Βρίσκεις όμως και πιο φθηνούς φωτογράφους. Οι φωτογραφίες των φίλων με ψηφιακή μηχανή είναι ωραίες για το χαβαλέ και μόνο, οι επαγγελματικές είναι κλάσεως ανωτερες.
Με το καλό η βάπτιση! Φιλακια

evita79
05-02-10, 13:08
Ο δικος μου κοσμηματοπωλης ειναι πανω στην Εγνατια, λιγο πριν την πλατεια Αριστοτελους.Ειναι ενας ευγενεστατος κυριος και συνηθως μου κανει πολυ καλες τιμες.Λεγεται "Αφοι Σανδρου" ειναι το προτελευταιο,ερχομενοι απο Βαρδαρη, κοσμηματοπωλειο στο δεξι σου χερι πριν την πλατεια Αριστοτελους (ελπιζω να καταλαβες!!!:confused:).
Θα το βρω πιστευω...εχει σταυρους του Τριαντου και facadoro? επειδη ειμαστε και λιγο ψωνια βεβαιως βεβαιως!

Σοφία Τ.
05-02-10, 13:11
Σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω...Παντως θα σου ελεγα να πας να δεις απο κοντα τι εχει.

evita79
05-02-10, 13:15
Οκ! Ευχαριστω πολυ, οταν καταφερω να κατεβω κεντρο θα παω οπωσδηποτε...

natasoulaki
11-02-10, 16:56
Κορίτσια καλησπέρα!
θα βαφτίσουμε την κόρη μας τον Ιούνιο και ψάχνω να βρω ένα όμορφο εξωκκλήσι, μάλλον προς Χαλκιδική. Γνωρίζει καμία σας κάτι σχετικό? επίσης μου άρεσαν και εμένα πολύ οι ιδέες από το evendi, αλλά μάλλον είναι πολύ ακριβά. σκέφτομαι μπομπονιέρες και προσκλητήρια από το χαμόγελο του παιδιού και για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα.....

Σοφία Τ.
11-02-10, 17:49
Ενα ομορφο εκκλησακι ειναι αυτο της Παναγιας στην Ποτιδαια.Ειναι μεσα στο χωριο, πανω στο λοφο, με ομορφη θεα προς τη θαλασσα.Εχω παει σε γαμο εκει και ηταν πολυ ομορφα.

natasoulaki
11-02-10, 21:16
Ευχαριστώ πολύ Σοφία Τ. Βασικά σκεφτόμουν ανατολική Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική (συγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά):oops:....έλεγα προς Ταξιάρχες....
Εγώ μένω Σουρωτή....Μήπως γνωρίζεις και καμιά καλή κομμώτρια?...
Ευχαριστώ:lol:

fourfouromama
12-02-10, 00:03
Ευχαριστώ πολύ Σοφία Τ. Βασικά σκεφτόμουν ανατολική Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική (συγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά):oops:....έλεγα προς Ταξιάρχες....

Κομμώσεις Γιώτα!Δεν παίζεται!!!Στην αρχή ήμουν επιφυλακτική, γιατί φανταζόμουν πιο trendy την κομμώτρια/κομμωτή που θα με χτένιζε στο γάμο, αλλά...έδωσε ρέστα και έκτοτε πηγαίνω ανελλιπώς και φεύγω ΠΑΝΤΑ ευχαριστημένη!!!Δεν ανοίγουν τα link,θα σου έδειχνα το μαλλί μου!!

natasoulaki
12-02-10, 20:30
Μήπως μπορείς να μου δώσεις τηλέφωνο και διεύθυνση?
έρχεται και σπίτι? από τιμές?......
Ευχαριστώ πολύ....
Σήμερα πήγα στον Αγόρτζα (φωτογράφος), πολύ ωραίες οι φωτογραφίες δεν λέω αλλά 1200ευρώ μου φάνηκαν πολλά...Γενικώς όλα εμπόριο έχουν γίνει.....

Morchelina
12-02-10, 20:42
Κορίτσια, καλησπέρα,
βαφτίζω τη μπουμπού μου στις 9/5/10. θα ήθελα να φτιάξω μόνη μου τις μπομπονιέρες, αλλά δεν ξερω καθολου σε ποια μαγαζιά θα βρω υλικά. επίσης πόσο πρέπει να βγαίνει η μπομπονιέρα για να θεωρηθεί καλή η τιμή; ζω στη θεσσαλονίκη.

Αυτά κάποτε τα έβρισκες στα Λαδάδικα από την πάνω μεριά της Τσιμισκή.

Morchelina
12-02-10, 20:45

Σουρωτή έχετε κομμώτρια που μένει εκεί. Παλιά κούρευε στο σπίτι της.

natasoulaki
12-02-10, 22:00
Βασικά θα ήθελα στην βάφτιση της κόρης μου να είμαι π. όμορφη (Η ΨΩΝΑΡΑ!!!!!)και γιατί δεν μπορέσαμε να κάνουμε θρησκευτικό γάμο (τα οικονομικά μας δεν το επέτρεπαν) αλλά και γιατί νομίζω πως θα είναι μια πολύ όμορφη μέρα....
Γι' αυτό ακούω προτάσεις σας......

anastasaki
12-02-10, 23:29
κοριτσια, ενδιαφερομαι για γλυκα για τη βαπτιση μας. Μηπως εχετε να προτεινετε κατι οικονομικο, επειδη θα εχω 400 καλεσμενους? ευχαριστω.

Maraki82
18-02-10, 22:52
Κοριτσια επειδη η αδερφη μου ειναι στη θεσσαλονικη ξερω οτι τις μπουμπουνιερες τισ κορης της τιςπηρε απο κει και εμεινε ευχαριστημενη
http://neraidamit.blogspot.com

agappula
18-02-10, 23:05
Καλημέρα. Ετοιμάζω και γω τη βάφτιση του μπεμπούλη μου για την άνοιξη. Σκέφτομαι να μην πάρω φωτογράφο μιας και οι τιμές που πήρα μου φάνηκαν αρκετά υψηλές(για μένα 700? και 900? μου φαίνονται πολλά). Ο σύζυγος έχει ενστάσεις,θέλει να έχουμε φωτογράφο. Οπότε είπα να κάνω λίγη έρευνα αγοράς παραπάνω. Εσάς πόσο σας κόστισε? Υπάρχει κάποια που δεν προσέλαβε φωτογράφο? Μείνατε ικανοποιημένες από τις φωτό που έβγαλαν οι φίλοι ή το μετανιώσατε?
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΣΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 300 Ε ΜΕ ΑΠΛΟ ΑΛΜΠΟΥΜ 150 ΦΩΤΟ ΩΡΑΙΟΤΑΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΛ

sissy
20-02-10, 00:07
ναι στείλε μου αν μπορείς.

chrisa stog
20-02-10, 01:25
mia kali idea gia tin dexiosi, gia to kentron toy trapeziou, einai na agorasete gualina vaza mesa sta opoia tha valete louloudia i epipleonta keria i xromatisto xarti me zaxarota. ta vaza tha ta vrite sto ikea kai kanoyn mono 1.75!

chrisa stog
20-02-10, 01:59
episis, polu entuposiako kai kalodexoumeno apo ta paidia einai to suntrivani sokolatas! apo ta cookshops i to aldi to polu 35-40e

chrisa stog
20-02-10, 02:06
VRIKA POLU OMORFES MPOMPONIERES KAI STO KOSTA BODA. KRUSTALINA RESO KAI ALLA ANTIKEIMENA (KAPOU15 SXEDIA) APO 1.5 - 5.5 EURO!

evita79
20-02-10, 18:43
Απο το kosta boda ειχα παρει τις μπομπονιερες του γιου μου 3 χρονια πριν. Ρεσο διαφανα και κιτρινα για τις γυναικες και τασακια για τους αντρες. Φοβερο δεσιμο,τα κουφετα μου τα εκεναν δωρο, πληρωσα μονο τα αντικειμενα. Ολοι εμειναν ενθουσιασμενοι και σιγουρα δεν τα πεταξε κανεις.

φοφουλα
20-02-10, 20:37
καλησπέρα κορίτσια !βαφτίζω την κόρη μου τον ιουνιο και ψάχνω για βαπτιστικά και κλοούν μήπως μπορείτε να βοηθήσετε.

Giotako
22-02-10, 13:30
καλησπερα κοριτσια,βαφτιζω τον μπεμπουλη μου στις 9-5,γνωριζετε καποιο μαγαζι για φαγητο,οικονομικο να μου προτεινετε?

ultraviolet
22-02-10, 15:31
ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ, ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ : ΚΥΡΚΙΛΗ ΛΟΥΛΑ Ν. ΕΛΒΕΤΙΑ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ: ΠΕΙΤΖΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ, ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ
ΔΕΞΙΩΣΗ ΓΑΜΟΥ:ΕΝΑΣΤΡΟΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑ
ΔΕΞΙΩΣΗ ΒΑΦΤΙΣΗΣ: ΣΕΛΕΥΚΕΙΑ ΕΥΚΑΡΠΙΑ
ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ. ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!!!!!!!!!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΜΑΣ ΔΕ, ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ!!!!!

ziu_zitsu
22-02-10, 20:49
Κορίτσια και αγόρια βοήθεια!!!
Ο αντρας μου θα βαφτίσει ενα αγοράκι τον Μάιο και περιμένουμε να βγουν τα καλοκαιρινά βαφτιστικά για να αρχίσουμε να ψάχνουμε...
Προτείνετέ μου καταστήματα ανατολικά και κεντρικα...Προτιμώ ανατολικά γιατι είμαστε απο Χαλκιδική...Ξέρω τα πρενατάλ και τα μινι ραξεβσκι στο κοσμος και μου ειπαν και στο απολλώνια....αλλα αυτα τα μαγαζιά ρε κορίτσια σε τι τιμές κυμαίνονται???
Καμμια αλλη πρόταση?????
Αααα ξέρω και τα λαπέν στο κέντρο και τις βιοτεχνίες στην φράγκων...αυτές εχουν επώνυμα ρούχα???
γιατι και απο αυτα θέλω να ειναι...οχι ντε και καλα d&g:lol:

πουλακι1989
22-02-10, 21:20
στα πρεναταλ στο κοσμος ειναι πολυ ακριβα..εριχνα μια ματια τωρα και ας πουμε η πιο απλη τσαντα για τα βαφτιστικα που ειχανε ειχε 180 ευρω..δε καθισα να δω κι αλλα αλλα το θεωρω πολυ ακριβα.εγω πριν 2 χρονια ειχα γινει νονα και τα ειχα παρει τα ρουχαλακια - τσαντα - λαμπαδα απο ενα καταστημα στο δρομο πανοραματος προς χαριλαου κοντα στα κουκου που εχει εκει.ειχα δωσει γυρω στα 500 ευρω για ολα..αν θελεις μπορω να σου πω που περιπου ειναι..αλλα αφου εχετε καιρο να το ψαξετε καλα!ισως τωρα να βρειτε καλες προσφορες λογω κρισης!α και στα πρεναταλ ενω ειχανε εκπτωσεις σε πολλα στα βαπτιστικα δεν ειχανε τιποτα..

ziu_zitsu
22-02-10, 21:33
aaa toso kala!!!
vasika epeidi eimaste apo xalkidiki den kseroume kai poly apo dromous...:oops: alla an thes kane mia analytiki perigrafi!
koritsia perimenw ki alles protaseis!!!
sygnwmi gia ta greeklish alla den mou allazei tin glwssa grafis...

natasoulaki
27-02-10, 07:57
Καλημέρα σε όλες σας!!!!!!
6 Ιουνίου βαφτίζουμε την κόρη μου σε ένα πολύ όμορφο και γραφικό εκκλησάκι. Ο χώρος έχει πολύ πράσινο και η εκκλησία είναι χτισμένη από πλάκες Πηλίου...
Επειδή επιπλέον θα ονομάσουμε την κούκλα μας Σταυρούλα, αποφασίσαμε για μπομπονιέρες να βάλουμε βασιλικούς σε γλαστράκι....
Το πρόβλημά μου είναι ο στολισμός του χώρου και το θέμα της βάφτισης...
Δεν θέλω να είναι κάτι υπερβολικό, αλλά κάτι φυσικό, το οποίο θα ταιριάζει με το χώρο...
Το μόνο που σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το υλοποιήσω είναι νεράιδες (αυτές ζουν μες στο δάσος)....
Καμιά βοήθεια?
Ευχαριστώ πολύ....

evita79
14-03-10, 11:05
Πάντως και σε γνωστό ανθοπωλείο που αναλαμβάνει να στολίσει το τραπέζι των μπομπονιέρων και ευχών όταν ρώτησα, 250 ευρώ μου ζήτησαν και άλλα 200 για να μου στολίσουν τον διάδρομο στις σκάλες.

Για να το κάνεις μόνη σου πάντως, σίγουρα θα κοστίσει λιγότερο αλλά θέλει πολύυυυυ τρέξιμο. (εξαρτάται βέβαια, απο τον στολισμό κ.α. που θέλεις να κάνεις)
Εγώ π.χ. για να αγοράσω τα υλικά έπρεπε να πάω σε πολλά διαφορετικά μέρη, μερικά εκ των οποίων (γυάλες, καραμέλες, βότσαλα) ήταν εκτός πόλης (macro, praktiker, ikea κλπ). Μόνο για τις γάζες πήγα σε 7 διαφορετικά καταστήματα για να τις βρώ σε καλή τιμή αλλά και για να βρώ τα χρώματα που ήθελα. Για τα πουγκάκια, έψαξα ούτε κι εγώ θυμάμαι σε πόσα μαγαζιά και κατέβηκα στο κέντρο 2 φορές, γιατί το χρώμα και το μέγεθος που ήθελα είχε εξαντληθεί. Τα βρήκα με καθυστέρηση 10 ημερών απο κάποιον που τα παρήγγειλε για μένα.
Έπειτα, πρέπει να τα πάρεις, να κάνεις πρόβες και προετοιμασία στο σπίτι (να στολιστούν τα δέντρα με τις κορδελίτσες -εγώ είχα κρεμαστές μπομπό και δέντρο ευχών, να κοπούν οι γάζες στο κατάλληλο μήκος, να ετοιμάσεις τα νερά για τις γυάλες -βάλαμε χρωματιστό νερό και ρεσώ- και άλλα ανάλογα με τον στολισμό σου) με κορδελίτσες κλπ, και το κυριότερο, εκείνη την ημέρα, χρειάζεσαι άνθρωπο με αυτοκίνητο μεγάλο (εγώ χρειάστηκα φορτηγάκι γιατί είχα 3 δέντρα και πολλά μπαλόνια που είχαν όγκο) ο οποίος θα φορτώσει τα πράγματα και θα τα πάει στην εκκλησία μαζί με 1 με 2 άτομα, περίπου 30-40 λεπτά πριν την ώρα της βάπτισης. Μεταφέραμε και ακόμη ένα έξτρα πτυσσόμενο τραπέζι που δανειστήκαμε. Στρώθηκαν τα λευκά τραπεζομάντηλα, οι γάζες, τα δέντρα, τα μπαλόνια, οι μπομπονιέρες, τα γλυκά, έγινε η διακόσμηση, ήταν εκει και διόρθωναν τα πράγματα, έδιναν οδηγίες στον κόσμο για το δέντρο ευχών Μετά τα μάζεψαν και τα ξαναέβαλαν στο αυτοκίνητο και πίσω. Εμένα με βοήθησαν φίλοι μου σε όλα αυτά, γιατί μονη μου δεν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω. Ειδικά η αγαπημένη μου φιλενάδα theni, έβαλε και τον κόπο και τις ιδέες της και με έσωσε!:mrgreen:

Sorry, για το "σεντόνι" απλά ήθελα να τα γράψω με λεπτομέρειες για να σας δώσω σαφή εικόνα.:wink:

Επειδη φτανει και μας η μερα της βαφτισης και αποφασισα να μην πεταξω λεφτα για το τιποτα θα το κανω μονη μου το τραπεζι, με την βοηθεια της συννυφαδας μου θα το στολισω εκεινη την μερα. Γαζα απο που να παρω?
Τα δεντρακια, επειδη εχω φαει τον τοπο, που τα βρισκεις?Βρηκα βαζα και θα τα γεμισω με ζαχαρωτα και θα εχω μαλλι της γριας. Γι αυτο χρειαζομαι τα δεντρα. Οποια ξερει ας πει..

evita79
14-03-10, 11:12
Σορυ τωρα ειδα οτι υπηρχε απαντηση για τα δεντρακια! Απο την Ροζαλινα πηραμε βαφτιστικα οποτε θα μας δωσει και δεντρακια φανταζομαι... για τις γαζες οποια ξερει ας πει. Και παλι συγνωμη...

Σοφία Τ.
14-03-10, 11:19
Γαζα με το μετρο θα βρεις στην "Μαριαννα" στην οδο Βενιζελου, διπλα στο "Ριχταρι".

maryspain
14-03-10, 11:27
Σορυ τωρα ειδα οτι υπηρχε απαντηση για τα δεντρακια! Απο την Ροζαλινα πηραμε βαφτιστικα οποτε θα μας δωσει και δεντρακια φανταζομαι... για τις γαζες οποια ξερει ας πει. Και παλι συγνωμη...

εβιτακι καλημερα . Εφτασε λοιπον ο καιρος ετσι? Τι ωραιες προετοιμασιες. Λοιπον για γαζες θα πας στο κεντρο και συγκεκριμενα σε εναν πεζοδρομο που δεν ξερω πως λεγεται αλλα θα σου το περιγραψω. Εισαι στην Βενιζελου με μετωπο στην εγνατια. Αφου περασεις την ερμου συνεχιζεις προς τα πανω . στο τελευταιο στενο πριν βγεις εγνατια θα κανεις αριστερα . Γυρω στα 20 μετρα αρχιζει αριστερα ενας πεζοδρομος που εχει και μια χαρακτηριστικη ψαροταβερνα. Θα μπεις στον πεζοδρομο και στο αριστερο σου χερι θα δεις κατι μικρομαγαζα αρκετα παλια με υφασματα. Θα ζητησεις γαζες και θα εκπλαγεις απο την ποικιλια που εχουν και το ποσο φτηνα ειναι. Επαναλαμβανω οτι τα μαγαζακια αυτα ειανι πολυ παλια που δε σου γεμιζουν το ματι αλλα μπες μεσα και θα δεις.

Απαραιτητη προυποθεση για να το βρεις ειανι να εισαι με τα ποδια και οχι με αυτοκινητο.

mom
14-03-10, 11:52

Επειδη φτανει και μας η μερα της βαφτισης και αποφασισα να μην πεταξω λεφτα για το τιποτα θα το κανω μονη μου το τραπεζι, με την βοηθεια της συννυφαδας μου θα το στολισω εκεινη την μερα. Γαζα απο που να παρω?
Τα δεντρακια, επειδη εχω φαει τον τοπο, που τα βρισκεις?Βρηκα βαζα και θα τα γεμισω με ζαχαρωτα και θα εχω μαλλι της γριας. Γι αυτο χρειαζομαι τα δεντρα. Οποια ξερει ας πει..

Γαζα με το μετρο θα βρεις στην "Μαριαννα" στην οδο Βενιζελου, διπλα στο "Ριχταρι".

εβιτακι καλημερα . Εφτασε λοιπον ο καιρος ετσι? Τι ωραιες προετοιμασιες. Λοιπον για γαζες θα πας στο κεντρο και συγκεκριμενα σε εναν πεζοδρομο που δεν ξερω πως λεγεται αλλα θα σου το περιγραψω. Εισαι στην Βενιζελου με μετωπο στην εγνατια. Αφου περασεις την ερμου συνεχιζεις προς τα πανω . στο τελευταιο στενο πριν βγεις εγνατια θα κανεις αριστερα . Γυρω στα 20 μετρα αρχιζει αριστερα ενας πεζοδρομος που εχει και μια χαρακτηριστικη ψαροταβερνα. Θα μπεις στον πεζοδρομο και στο αριστερο σου χερι θα δεις κατι μικρομαγαζα αρκετα παλια με υφασματα. Θα ζητησεις γαζες και θα εκπλαγεις απο την ποικιλια που εχουν και το ποσο φτηνα ειναι. Επαναλαμβανω οτι τα μαγαζακια αυτα ειανι πολυ παλια που δε σου γεμιζουν το ματι αλλα μπες μεσα και θα δεις.

Απαραιτητη προυποθεση για να το βρεις ειανι να εισαι με τα ποδια και οχι με αυτοκινητο.

Καλημέρα evita79!! Βλέπω ότι πήρες ήδη τις απαντήσεις σου. Η Ροζαλίνα μας έδωσε τα δεντράκια γιατί είχαμε τις κρεμαστές μπομπονιέρες. Αν έχεις κι εσύ τέτοιες θα σου τα δώσει σίγουρα. Αν όχι, συζήτησε το μαζί της, ίσως σε εξυπηρετήσει. Είναι πολύ καλή.
Για γάζες, με είχε στείλει η ιδιοκτήτρια της Ροζαλίνας σε ένα απο τα μαγαζιά που είναι σε ένα κάθετο δρομάκι της Βαλαωρίτου. Βρήκα πιο ωραία ποιότητα υφάσματος και πιο ζωηρά χρώματα σε καλύτερη τιμή. Sorry, δεν θυμάμαι το όνομα. Ρώτα στην Ροζαλίνα. ;)
Καλή επιτυχία και με το καλό η βάπτιση σας!!!

evita79
14-03-10, 14:23
Καταρχάς να ευχαριστήσω όλες τις θεσσαλονικιές μαμάδες που βοήθησαν τόσο πολύ μια μαμά με δυο παιδάκια, που δεν έχει την πολυτέλεια να κάνει έρευνα αγοράς μετις ώρες...Έφτασε λοιπόν και μας η ώρα να βαφτιστούμε...
Έχουμε και λέμε...Το θέμα θα είναι ΚΟΥΝΙΣΤΟ ΑΛΟΓΑΚΙ σε αυτή την απόχρωση. Γλυκά από το σκέτη γλύκα(κεκάκια με το αλογάκι) και μπισκότα από την μπισκοτούλα(αλογάκι φυσικά). Μπομπονιέρες πήρα από το χαμόγελο, μαλλί της γριάς από τον Ναρλή(ηταν ο πιο φθηνός) και θέλω να το κρεμάσω(εξ ου και το δεντράκι) αφού το δέσω μόνη μου.
Από στολισμό, στην εκκλησία θα έχω ένα μεγάλο αλογάκι σαν του προσκλητηρίου με μπαλόνια, αλλα δεν έχω αποφασίσει από που. Κάθε πρόταση δεκτή. Το τραπέζι θα το στολίσω με βάζα(ΙΚΕΑ) με σμαρτις και ζαχαρωτά και για εκεί θέλω την γάζα...α και κανα δυο φαναράκια. Για το εστιατόριο μετά, παρήγγειλα ευχαριστήρια δίπτυχα σαν το προσκλητήριο και ψάχνω μικρα και φτηνα γλαστρακια με φυτα για να τα δωσω μετα στις κυρίες. Στα παιδακια(λιγα θα ειναι δυστυχως) θα δωσω ολα τα μπαλονια απο το μπαλοναδικο...πως σας φαίνονται? ελπίζω να μην σας κούρασα και κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...Αυτό είναι περίπου(εγώ το έκανα μακρόστενο δίπτυχο δεμένο με κορδελίτσες) το προσκλητήριο που καθορίζει και όλο το θέμα...http://www.weddingline.gr/site/images/uploads/alogaki.jpg

ELPIDA2
14-03-10, 19:43
evita με το καλο η βαπτιση το θεμα πολυ ωραιο και πρωτοτυπο
Δεν ξερεις ποσο ζηλευω που τελειωσες με ολα εγω τωρα ξεκιναω και μου φαινεται βουνο
αν βρεις δεντρακι ενημερωσε κι παλι με το καλο

evita79
14-03-10, 21:09
Να σαι καλα Ελπίδα...να ξερεις δεν τελειωσα απλα κατέληξα στο τι θα κάνω και εκανα τις παραγγελειες. Εκεινες τις μερες θα γινετε χαμος αφου ολα πρεπει εμεις να τα συγκεντρωσουμε και να τα ετοιμασουμε...για το δεντρακι θα παρω τηλ στη Ροζαλινα και και θα σας πω...

fourfouromama
15-03-10, 14:48
έλα Εβιτάκι!Αντί για βάζα ΙΚΕΑ είδα στο jumbo τέλειες και πάμφγηνες γυάλες, σαν ποτήρια ψηλά, χαμηλά, ό,τι θες!με 1,5-2 ευρώ.

evita79
15-03-10, 17:29
Εχει αγορασει καμια προσφατα απο ατλας πακετο? τι λεει απο τιμες σε σχεση με τα μαγαζακια στην Βενιζελου?

Σοφία Τ.
15-03-10, 17:36
evita ειναι πολυ ακριβα,δεν συμφερει.Εκτος αν παρεις μεγαλη ποσοτητα ή εχεις επαγγελματικο ΑΦΜ...Και παλι,επιφυλλασομαι...Τι θες να παρεις απο εκει?

evita79
15-03-10, 18:30
χωνακια χαρτινα για ζαχαρωτα...μου ειπαν 24 λεπτα το ενα...πολλα ειναι? που να βρω φθηνοτερα? και χαρτινα κουτια για μπομπονιερες μεγαλα 13 ευρω.(σαν σκαφακια ειναι...)για τουλια λεω να παω εκει που μου ειπατε παραπανω στην Βενιζελου και εκει γυρω, μα χαρτινα δεν εχουν...και χαρτι αφης θελω...λετε να εχουν τα τζαμπο? ρωτησα στο suxess και ειπα το κιλο(142) 7,5 +ΦΠΑ. Δεν θελω τοσο πολυ...και για τυπωμενη κορδελα ρωτησα μα το ελαχιστο ειναι 400!!!!!μετρα...

Σοφία Τ.
15-03-10, 18:46
Eνα-ενα...

Χωνακια κανεις μονη σου πανευκολα, αγοραζοντας με 0,05 ευρω χρωματιστα χαρτονια Α4, τα κοβεις 20*20 εκατοστα και τα κλεινεις με συραπτικο.Και ειναι πιο κομψα απο του πακετου,εκεινα ειναι χαρτι.

Χαρτης αφης εχει ο Μαλλιαρης με 0,12 ευρω τη σελιδα...Στο πακετο πουλανε μεγαλη ποσοτητα σε χαρτι αφης...Αν θελεις πολλα κομματια, μονο τοτε συμφερει...

Κουτια για μπομπο,δεν καταλαβα ακριβως ποια θελεις αλλα μπορεις να βρεις κατι οικονομικοτερο απο jumbo πχ...Σε αυτο το θεμα δεν εχω κατι αλλο να προτεινω...

Τυπωμενη κορδελα κι εγω μονο το suxess ξερω....

evita79
15-03-10, 18:52
Καλα εισαι ανεκτιμητη....οταν λες Μαλλιαρη εννοεις το βιβλιοπωλειο στην Ερμου? λιγα χαρτια θελω καμια 50 αρια...για τα κουτια τωρα, ειναι σαν χαρτινα τελαρα χρωματιστα, εχει τετοια στα jumbo? εχω 3 μεγαλα καλαθια και θελω κανα δυο εξτρα για τα γλυκα, επειδη ολα θα τα στησουμε εμεις μην ειναι στα χαρτοκουτα...τα χωνακια θα τα γεμισω με ζαχαρωτα, μαλλον απο τον Ναρλη.

Σοφία Τ.
15-03-10, 19:58
Nαι το βιβλιοπωλειο...Μονο που στην Ερμου πρεπει να εκλεισε,θα πας ή στην Γουναρη ή στην Σταυρουπολη.

Οσο για τα κουτια,δεν εχω δει κατι συγκεκριμενο στα jumbo αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα να πας και να δεις.

martsi
16-03-10, 13:45
Κορίτσια δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί αλλά το nikolisgroup.gr έχει κατάστημα στη Θεσσαλονίκη Βασ. Ηρακλείου 15 απέναντι απο τον Αγ. Μηνά. Έχω εκστασιαστεί αλλά θα σας πω σίγουρα όταν πάω για ν αδω και τιμές :wink:

VASILIKI
17-03-10, 11:17
Καλημέρα. Ψάχνω μαγαζί με βαπτιστικά και μπουμπουνιέρες ή βιοτεχνία καλύτερα, στην Καλαμαριά. Ξέρει καμιά μανούλα?

ziu_zitsu
17-03-10, 13:25
Κορίτσια βοήθεια!
Αγόρασα τα ρούχα απο τα λαπέν αλλά τα κουτιά του και τα λαδόπανα μου φάνηκαν αρκετά ακριβά...Εχετε να μου προτείνετε κανένα αλλο κατάστημα??
Επειδη ειμαι απο Χαλκιδική θα προτιμούσα να είναι στην ανατολική Θεσσαλονίκη...

eirtap
17-03-10, 14:00
Κάποια στιγμή πέρυσι τέτοια περίοδο το prenatal (έχει στο κοσμος) έκανε έκπτωση 50% στα βαπτιστικά.
Εγώ που έγινα νονά πέρυσι το Μάιο τα πήρα από εκεί και συνέφερε πολύ. Ρώτα αν θέλεις μήπως κάνουν και φέτος γιατί κατά τη γνώμη μου, τα λεφτά για λαδόπανα, λαμπάδες κτλ είναι πεταμένα.

ziu_zitsu
17-03-10, 14:17
Κάποια στιγμή πέρυσι τέτοια περίοδο το prenatal (έχει στο κοσμος) έκανε έκπτωση 50% στα βαπτιστικά.
Εγώ που έγινα νονά πέρυσι το Μάιο τα πήρα από εκεί και συνέφερε πολύ. Ρώτα αν θέλεις μήπως κάνουν και φέτος γιατί κατά τη γνώμη μου, τα λεφτά για λαδόπανα, λαμπάδες κτλ είναι πεταμένα.

πηγα το Σαββατο και δεν είχαν εκπτωσεις:(
Για λαμπάδα μου ειπαν 100 ευρω
Για λαδόπανα 50 ευρω
Για πετσετα 40 ευρω
Για κουτί 1οο ευρω και για τα κεράκια με το μποθκαλακι δεν θυμάμαι...

Σαν πολλά μου φάνηκαν!
Πήγα και στα στοκ της ραξεβσκι και μου ειπαν 270 ευρω για ολα αυτα!
Με βλεπω να καταληγω εκει αν και δεν με ενθουσιασαν τα σχεδια του...

eirtap
17-03-10, 14:25
Κάποια πράγματα εκ των υστέρων τα εκτιμάς....(εγώ δηλαδή). Για την εν λόγω βάπτιση τη λαμπάδα την πήρα από το prenatal τελευταία μέρα των εκπτώσεων πέρυσι 8? ;);). Τελευταίο κομμάτι...Κατά τύχη μπήκα, και την τσίμπησα γιατί τέτοια ευκαιρία δεν την αφήνεις.... Ήταν και πολύ όμορφη.

eirtap
17-03-10, 14:26
Κάτι ακόμη. Πετσέτα (μεγάλη + μικρή) μπορείς να πάρεις μία ουδέτερη από κατάστημα με λευκά είδη. Θα είναι σίγουρα φθηνότερη και ποιοτικά καλύτερη

Iwanna
17-03-10, 14:59
Γεια σε όλες σας!
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες βρήκα σε αυτό το θέμα!
Θα ήθελα όμως και σε κάτι ακόμη τη βοήθειά σας... Χρειάζομαι τη διεύθυνση και το τηλ. του μαγαζιού "Ροζαλίνα" ή και κάποιας άλλης βιοτεχνίας με βαφτιστικά.

Και έχω και μια απορία για τα λαδόπανα. Δεν περιλαμβάνουν πετσέτες; Είναι μονο τα εσωρουχάκια και ένα πανί που μπάινει πάνω από την πετσέτα; Τις πετσέςτες τις αγοράζεις ξεχωριστά;

Ευχαριστώ!

xxx
17-03-10, 15:11
Καταρχάς να ευχαριστήσω όλες τις θεσσαλονικιές μαμάδες που βοήθησαν τόσο πολύ μια μαμά με δυο παιδάκια, που δεν έχει την πολυτέλεια να κάνει έρευνα αγοράς μετις ώρες...Έφτασε λοιπόν και μας η ώρα να βαφτιστούμε...
Έχουμε και λέμε...Το θέμα θα είναι ΚΟΥΝΙΣΤΟ ΑΛΟΓΑΚΙ σε αυτή την απόχρωση. Γλυκά από το σκέτη γλύκα(κεκάκια με το αλογάκι) και μπισκότα από την μπισκοτούλα(αλογάκι φυσικά). Μπομπονιέρες πήρα από το χαμόγελο, μαλλί της γριάς από τον Ναρλή(ηταν ο πιο φθηνός) και θέλω να το κρεμάσω(εξ ου και το δεντράκι) αφού το δέσω μόνη μου.
Από στολισμό, στην εκκλησία θα έχω ένα μεγάλο αλογάκι σαν του προσκλητηρίου με μπαλόνια, αλλα δεν έχω αποφασίσει από που. Κάθε πρόταση δεκτή. Το τραπέζι θα το στολίσω με βάζα(ΙΚΕΑ) με σμαρτις και ζαχαρωτά και για εκεί θέλω την γάζα...α και κανα δυο φαναράκια. Για το εστιατόριο μετά, παρήγγειλα ευχαριστήρια δίπτυχα σαν το προσκλητήριο και ψάχνω μικρα και φτηνα γλαστρακια με φυτα για να τα δωσω μετα στις κυρίες. Στα παιδακια(λιγα θα ειναι δυστυχως) θα δωσω ολα τα μπαλονια απο το μπαλοναδικο...πως σας φαίνονται? ελπίζω να μην σας κούρασα και κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...Αυτό είναι περίπου(εγώ το έκανα μακρόστενο δίπτυχο δεμένο με κορδελίτσες) το προσκλητήριο που καθορίζει και όλο το θέμα...http://www.weddingline.gr/site/images/uploads/alogaki.jpg

πολυ ετοιμασια! μου αρεσει!!!
ποσο σου κοστισε το μαλλι της γριας? για ποσα κομματια?

Σοφία Τ.
17-03-10, 15:38
ΡΟΖΑΛΙΝΑ

Καρυπη 26 & Παπαδοπουλου 10, Θεσσαλονικη
τηλ. 2310238344

Iwanna
17-03-10, 15:46
ΡΟΖΑΛΙΝΑ

Καρυπη 26 & Παπαδοπουλου 10, Θεσσαλονικη
τηλ. 2310238344

Πωπω, Σοφία, άμεση απάντηση!!!
Σε ευχαριστώ πολύ! :D

Σοφία Τ.
17-03-10, 15:49
Παρακαλω;)

evita79
17-03-10, 18:00
Εμας στην Ροζαλινα λαμπαδα, τσαντα,τσαντακι με το λαδι και το σαπουνι και λαδοπανα σεταρισμενα με τις πετσετες guy laroche βγηκαν 250 ευρω. Νομιζω δεν ειναι πολλα μα ουτε και λιγα...στα λαπεν τα λαδοπανα μονο ειχαν 70-80, αλλα τοσα οι πετσετες και καμια 200-250 κουτι και λαμπαδα...ενταξει ωραια μα πολλα τα λεφτα...
xxx τ μαλλι το πηρα απο τον Ναρλη 1,56 η μπαλα(και 4 ευρω μεταφορικα γιατι ηθελα μονο 50).
Απο το μετωπο αγορα σημερα...επιτελους καταφερα να κατεβω...πηγα στην Μαριαννα στην Βενιζελου.

evita79
17-03-10, 18:10
Εκανα βλακεια πριν και το εστειλα πριν ολοκληρωθει...συγνωμη...λοιπον πηρα τουλι 0,60 το μετρο ενω αλλου(στον Καναδα) μου ειπαν 1,5!!!!!!!!!. Γαζα με 3 ευρω το μετρο και 2 ειδη κορδελας, οργαντζα και καρω με 4 και 8 ευρω τα 50 μετρα παρακαλω...απο τον Καναδα πηρα χαρτι αφης 3,8 τα 25 φυλλα 60*80. Στον Γκογκα στα λουλουδαδικα βρηκα ενα απιθανο καρουζελ με μουσικη για το τραπεζι και μετα για το δωματιο της μικρης 20 ευρω. Τα χωνακια τα ειχε 0,4το ενα και ευτυχως δεν πηρα...στο πακετο ειχαν τα ιδια με 0.24!! Απο κει πηρα και ενα κουτι χαρτινο για τα μπισκοτα μας και απο υλικα ειμαι ετοιμη μαλλον. Συνολικα χωρις το καρουζελ που μου αρεσε και το πηρα για το μωρο πιο πολυ, εδωσα 60 ευρω. Για στολισμο χωρις ζαχαρωτα(απλα τα υλικα και την δουλεια) μου ειπαν το λιγοτερο 100, για να μην αναφερω τα περισσοτερα!!!Οποτε κατι καναμε...για εκεινη την μερα με λιγη βοηθεια θα τα στησω στο αψε σβησε...το ιδιο ειχα κανει και την αλλη βαφτιση, απλα ειχα βρει στρωμενο το τραπεζι με τραπεζομαντηλο απο την κοπελα του ανθοπωλειου. Ουφ ηδη εφυγε ενα βαρος απο πανω μου...
Απο την Ροζαλινα ειπαν θα μου δωσουν δεντρακι με ενεχυρο και θα στοιχισουν 10 ευρω

lountem
18-03-10, 11:57
λαμπαδα
τσαντα φερεγκαμο
λαδοπανα
κοστουμακι
παπουτσια
καλτσακια
πιτζαμακι
εσωρουχα δευτερα
ΣΥΝΟΛΟ 450 ΕΥΡΑ
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

lountem
18-03-10, 12:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΚΙ ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

-ΚΟΜΜΩΤΗ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ. ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΕΙΑ!
-ΓΛΥΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ (50ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΤΕΜΑΧΙΟ!)
-ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ. ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ 700? ΜΕ PHOTO, VIDEO ΚΑΙ 2 ΨΗΦΙΑΚΑ ΑΛΜΠΟΥΜ. ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
-ΤΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ!
(ΟΠΟΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ)

ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΥΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ.
Π.Χ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ;,ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ;, ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ; ΡΟΥΧΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΡΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ! ΕΤΧΑΡΙΣΤΩ!

evita79
18-03-10, 14:19
Ψαχνω και γω για κομμωτρια η κομμωτη να ερχεται στο σπιτι και να ειναι οικονομικος. Ποσο θα παρει για την βαφτιση? ερχεται ανατ. Θεσσαλονικη?
και τωρα στα ερωτηματα σου...για καλες και οικονομικες μπομπονιερες κοιτα στην Ροζαλινα(λεμε αναλυτικοτερα πιο πανω). Εγω πηρα απο το χαμογελο του παιδιου(και κει εχει οικονομικες μα δεν νομιζω να εχει με νεραιδες). Ρουχο για μενα ουτε κι εγω εχω παρει και δεν μπορω να βοηθησω...για τα ρουχαλακια δεν θα παει η νονα? ή θες να πατε μαζι? ριξτε μια ματια στο στοκ του μαραζιλ και του λαπεν στο μεγκα αουτλετ και μετα δες και στην Ροζαλινα(αν και δεν εχει στα ρουχα τρομερη διαφορα-εμεις λαμπαδα και τσαντα πηραμε απο κει...)για στολισμο θα τον κανω κατα βαση μονη μου,αν θες εχει ενα σωρο ιδεες στο φορουμ, πηγαινε στα θεματα με τις νεραιδες και θα τρελαθεις! Με το καλο...

evita79
18-03-10, 14:24
Και επανερχομαι να σας πω νεα απο το μετωπο του στολισμου-μπαλονια. Βρηκα μια εταιρεια στους Αμπελοκηπους που διαθετει μηχανη μιας χρησης για μπαλονια με ηλιον.Μαζι με 50 μπαλονια εχει 55 ευρω + ΦΠΑ. Για στολισμο μου ειπαν 13 ετρω τα μεγαλα (10 μπ.) μπουκετα, 8,5 τα μικρα, 40 η διπλη μαργαριτα και 25 η μονη. Μπαλονια ηδη εχω παρει ενα σωρο απο τα τζαμπο. Τι λετε να το επιχειρησω ή οχι? Ηκοπελα μου ειπε οτι γινονται αναρπαστα και πολλοι τα προτιμουν. Το σπιτι ειναι διπλα στην εκκλησια οποτε με ενα δυο δρομολογια θα τα παμε, θα στολισουμε και το κεντρο....σε αλλο καταστημα μου ειπαν μονο για την μεταφορα απο την εκκλησια στο εστιιατοριο ηθελαν 20 ευρω!

bizoudaki
18-03-10, 17:03
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

bebarakos στειλε και σε μενα πμ !

mlne
19-03-10, 01:04
Ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημιση, αλλα η μαμα μου διατηρει καταστημα με νυφικα και βαφτιστικα στην Θερμη. Οποια ενδιαφερεται να παει συστημενη και να της κανει καλυτερες τιμες ας μου στειλει πμ.

Πειτε τιποτα και για τις δεξιωσεις σας, βρε κοριτσια.
Μαγαζια και τιμες κατ' ατομο. Τι παιζει γενικα?

mary77
19-03-10, 02:31
καλησπερα κοριτσια!!σας διαβαζω και χρησιμες πολυ ειναι οι πληροφοριες σας!!!!αργοτερα θα σας ρωτησω και για τις μπομπονιερες που θελω να κανω αλλα τωρα θελω την γνωμη σας για κατι.
το σαββατο ειχα παει στο πρεναταλ στο κοσμος και βρηκα τα ρουχαλακια για τον μπεμπη τα βαφτιστικα και τα πηρα.ειχαν 170ευρω.
απο την δευτερα ειδα διαφημιση ξεκινησαν να δινουν δωροεπιταγες τον 20% της αξιας των αγορων σου.οι πωλητριες δεν υπαρχη περιπτωση να μην δεν το ηξεραν και φυσικα δεν ειπαν τιποτα....
για πειτε μου εγω τωρα τι κανω?παω και τις τραβαω ολες μαζι ενα καλο ξ#%$#@ο?ειναι κριμα θα μπορουσα να παρω κατι ακομα με αυτη τη δωροεπιταγη....

natasoulaki
19-03-10, 11:27
Loundem, μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα το τηλ. του κομμωτή?

eirtap
19-03-10, 13:15
καλησπερα κοριτσια!!σας διαβαζω και χρησιμες πολυ ειναι οι πληροφοριες σας!!!!αργοτερα θα σας ρωτησω και για τις μπομπονιερες που θελω να κανω αλλα τωρα θελω την γνωμη σας για κατι.
το σαββατο ειχα παει στο πρεναταλ στο κοσμος και βρηκα τα ρουχαλακια για τον μπεμπη τα βαφτιστικα και τα πηρα.ειχαν 170ευρω.
απο την δευτερα ειδα διαφημιση ξεκινησαν να δινουν δωροεπιταγες τον 20% της αξιας των αγορων σου.οι πωλητριες δεν υπαρχη περιπτωση να μην δεν το ηξεραν και φυσικα δεν ειπαν τιποτα....
για πειτε μου εγω τωρα τι κανω?παω και τις τραβαω ολες μαζι ενα καλο ξ#%$#@ο?ειναι κριμα θα μπορουσα να παρω κατι ακομα με αυτη τη δωροεπιταγη....

Άσε, δε λένε τίποτα. Πάντως να ξέρεις, πέρυσι κάποια στιγμή τέτοια εποχή έβαλαν 50% μόνο τα βαπτιστικά. (για λαμπάδες, λαδόπανα κτλ, αξίζει) Κατά τύχη το ανακάλυψα.

bizoudaki
19-03-10, 14:46
κοριτσια ξερει καμια απο που μπορω να νοικιασω τεντες ?

θελω να το κανω σε παρεκκλησι και φοβαμαι μη μας πιασει καμια βροχη ...