PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιαναγωγικα γαλατα και κολικοί

gasp
09-04-08, 15:25
Καλησπέρα! Εχω ενα κοριτσακι 2 μηνών. Από τις πρώτες μέρες ακολουθούσαμε μικτή διατροφή θηλασμό και συμπλήρωμα με γάλα Ναν 1. Λόγω των αναγωγών που μας έκανε η μικρή η παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα και μας πρότεινε το αντιαναγωγικό Aptamil. Μία ημέρα μετά το παιδί άρχισε να κλαίει ασταμάτητα και η διάγνωση της παιδιάτρου ήταν: κολικοί. Η απορία μου ειναι η εξής: Ηταν απλά τυχαίο που οι κολικοί ξεκίνησαν μια ημέρα μετά την αλλαγή, ή μήπως το συγκεκριμένο γάλα της το προκάλεσε? Τώρα έχουμε επιστρέψει στο Ναν αλλά το πρόβλημα φυσικά παραμένει....

Μαμά του Ωρίων
09-04-08, 21:40
αν το πρόβλημα παραμένει τότε δεν είναι απ το γάλα αλλά συνέπεσε
αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να της πεις να σου πει ένα γάλα που είναι και αντιαναγωγικό αλλά και για τους κολικούς
(νομίζω υπάρχει κάποιο aptamil αλλά δεν είμαι σίγουρη)

gasp
09-04-08, 21:48
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Απλά σκέφτομαι μηπως και μια τρίτη αλλαγή στο γάλα επιβαρύνει αντί να βοηθήσει το παιδί....

Μαμά του Ωρίων
09-04-08, 22:03
προσωπική μου άποψη πάντα, με βάση κι αυτά που έχω ζήσει μέχρι να βρω το σωστό γάλα για το παιδί μου, είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απ τον πόνο... άρα κάνω ό,τι μπορώ για να βρω το γάλα που θα του ταιριάξει
Αλλαξα πολλά γάλατα μέχρι να μείνω σε αυτό που είμαι τώρα... κάποια στιγμή άλλαξα 3 γάλατα σε μία βδομάδα
όμως όπως είπα, προτίμησα να "επιβαρύνω" λίγο το στομαχάκι του μέχρι να βρω κάτι να μην πονάει, απ το να το βλέπω να διπλώνεται και να τεντώνεται και να γίνεται κόκκινος απ το σφίξιμο τον πόνο και το κλάμα...

frene
09-04-08, 22:45
Παντως κοριτσια εμεις ξεκινησαμε με θηλασμο και συμπληρωμα μεχρι που ηταν 25 ημερων.Μεχρι τοτε καθε μερα, πονουσε για 2-3 ωρες το απογευμα.Μολις καταφερα να κοψω το συμπληρωμα, μετα απο κανα 2 μερες δεν ξαναπονεσε ποτε!!!!

gasp
09-04-08, 23:16
Μακάρι να μπορούσα και εγώ να θηλάσω αποκλειστικά! το προσπάθησα τον πρώτο μήνα αλλά η μπέμπα μου δε χόρταινε και έχασε και 50γρ. Η παιδίατρος λέει ότι δεν έχω πολύ γάλα και η μαία ότι η σύσταση του δεν είναι καλή.. Δεν ξέρω τι να πιστέψω....

frene
10-04-08, 01:20
Μακάρι να μπορούσα και εγώ να θηλάσω αποκλειστικά! το προσπάθησα τον πρώτο μήνα αλλά η μπέμπα μου δε χόρταινε και έχασε και 50γρ. Η παιδίατρος λέει ότι δεν έχω πολύ γάλα και η μαία ότι η σύσταση του δεν είναι καλή.. Δεν ξέρω τι να πιστέψω....
Ax gasp μου,ειδικα αυτο για την συσταση που σου ειπε η μαια,ποσο λαθος ειναι.......Εχει γραψει πολλες φορες η Αγλαια οτι ακομη και γυναικες που υποσιτιζονται για χρονια,εχουν θρεπτικοτατο γαλα!!
Εγω παντως, το βγαζω το γαλα με θηλαστρο και της το δινω,γιατι, λογω επιπεδων θηλων και ελλειψης βοηθειας, δεν μπορεσα να θηλασω κανονικα :cry: :cry:
Οσο για το οτι δεν φτανει το γαλα σου, αν εβαζες απο την αρχη το μωρο στο στηθος, ΟΣΟ ηθελε αυτο, η παραγωγη θα αυξανοταν και θα καλυπτε το μωρο.Με το να δινεις συμπληρωμα το μονο που πετυχαινεις ειναι η μειωση του γαλακτος γιατι ο οργανισμος παιρνει μηνυμα οτι δεν χρειαζεται να παραγει αλλο γαλα!!

tboys
10-04-08, 12:33
Τι μας λέει η μαία σου για τη σύσταση του γάλατος. Αυτό είναι ΓΕΛΟΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ. Ασε που και για την ποσότητα δεν είμαι και σίγουρη. Μπες λίγο στο θέμα «Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα» Υπάρχουν τόσες μαμάδες ανάμεσα τους και εγώ που σχεδόν δεν τρώμε τίποτα και κυρίως γαλακτομικά αλλά τα παιδιά μας μια χαρά αναπτύσσονται!
Απλά η μπέμπα σου μπορεί να μην τρώει πολύ ή να κουράζεται πιο εύκολα με το θηλασμό. Μη νομίζεις ότι είμαι κολημμένη με το θηλασμό. αντιμετώπισα πολλά προβλήματα και με τα δύο μου παιδία στην αρχή. Μπορώ να σου πω ότι και τις δύο φορές κάποιες στιγμές σχεδόν αναγκαστικά θήλαζα. Ξέρεις πόσες φορές είπα να το κόψω. την πρώτη φορά με ενθάρρυνε ο παιδίατρος να συνεχίσω. Ο μεγάλος δεν έπιανε τη θηλή με τίποτα και με πόναγε και τη δεύτερη φορά είχαμε αλλεργία στο αγελαδινό οπότε έπρεπε να θηλάζω αποκλειστικά. Αλλά ο μπέμπης ήταν λαίμαργος και μου μάτωνε τη θηλή. Γενικά οι πρώτοι 2 μήνες ίσως να είνια δύσκολοι με το θηλασμό, μετά νομίζω ότι είναι ευχάριστο για μαμα και μωρό!
Πάντως η κουνιάδα μου δε θήλασε, κάτι τέτοιες βλακειες της λέγανε και αυτήε περί σύστασης γάλατος κτλ... Για να βρει το σωστό γάλα έιχε αλλάξει μέχρι και 7 μάρκες σε μία εβδομάδα!!!! Ταλαιπωρήθηκε πολύ. Μία κολικούς μία δυσκοιλιότητα ...
Πάντως ότι και να είναι σκέψου ότι όλα αυτά είναι αντιμευτωπίσιμα και όλα καλά θα πάνε!

TwinMum
25-06-08, 21:53
Ο θηλασμος όπως σου γράφουν είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να γλιτώσεις από τους κολικούς. Η Αγλαία έχει γράψει πολλά και χρήσιμα για τη επαναφορά του ακόμα και μήνες αφού έχεις διακόψει. Εάν τελικά δεν το αποφασίσεις σου γράφω τι βοήθησε στα δικά μου μωρά.

Άλλαξα πολλά γάλατα μέχρι να βρω αυτό που ταιριάζει καλύτερα στα μωρά και το γεγονός οτι έχει αναγωγές δεν σημαίνει οτι πρέπει απαραίτητα να πίνει αντιαναγωγικό γάλα γιατίμπορεί να του πέφτει βαρύ. Μπορεί να θέλει ένα με χαμηλή λακτόζη.

Προσπάθησε να αλλάξεις μάρκα μπιπμερον γιατί κάποια τραβούν λιγότερο αέρα και βοηθούν. Εμένα με βόλεψαν οι θηλές της NUk.

Έδινα την ώρα των κολικών ένα ρόφημα 1 φακελάκι γλυκάνησσο και ένα χαμομήλι σε 1 λίτρο νερό που βράζει για 10 λεπτά. Τα φακελάκια τα άφηνα 1 λεπτό για να μην γίνει πολύ βαρύ.

Βάζεις το μωρό κάθετα στο ΄μπούτι σου ώστε να πιέζεται η κοιλίτσα του και το κάνεις "νταχτιρ ντι" για να αεριστεί και να ανακουφιστεί.

Τέλος υπάρχει το infacolic που το δίνει πρίν από κάθε γεύμα είναι όπως λέει φυτικό και ακύνδινο αλλά οπωσδήποτε να συμβουλευτείς τον γιατρό σου εάν αποφασίσεις να το δώσεις .

Καλό κουράγιο η φάση των κολικών είναι αρκετά δύσκολη αλλά τις περισσότερες φορές περνάει όταν κλείσετε τον τρίτο....

sardelaki
30-08-08, 09:37
Καλημέρα κι από μένα...
αρχίσαμε το Aptamil αντιαναγωγικό κι ευτυχώς σωθήκαμε αρκετά από τις γουλιές που έβγαζε ο μπέμπης. Απλά παρατήρησα ότι από τότε που το αρχίσαμε άρχισε κι αυτός πάλι να αερίζετε πάααααααααααααααρα πολύ και να ψιλοπονάει :?
Τις 2 τελευταίες μέρες μου έκανε και 4 φορές κακάκια πράγμα σπάνιο...συνήθως κάνουμε μία φορά την ημέρα. Στις 4 φορές μία τα έβγαζε πιο σκληρά και την άλλη πάλι πολύ μαλακά. Τί γίνετε τώρα ρε κορίτσια; Γιατί αερίζετε πάλι τόσο πολύ ο καημένος; Αφού την φάση των κολικών την είχαμε περάσει! Τώρα ξανά; Ή απλά είναι μέχρι να συνηθίσει το νέο γάλα;

Μαμά του Ωρίων
30-08-08, 10:55
είναι πιθανά μέχρι να συνηθίσει το νέο γάλα
επίσης, έχε το νου σου όταν τον ταΐζεις στην σωστή στάση του παιδιού ώστε να παίρνει το δυνατόν λιγότερο αερα
Τέλος, όταν φτιάχνεις το γάλα, αφού το χτυπήσεις και είσαι έτοιμη να του το δώσεις, ξεβίδωσε το καπάκι μία φορά και ξανακλείστο και μετά δώστου του

κάποιες φορές απ το χτύπημα του γάλακτος, δεν ξέρω πως και τι, εγκλωβίζεται αέρας
παρατήρησε το όμως κι αν συνεχιστεί αυτό που λες, τότε μάλλον δυστυχώς δεν του κάνει το γάλα του παιδιού

το ότι ενεργείται πάντως 4 φορές από τις 2 που ενεργούταν πριν, είναι καλό...

sardelaki
30-08-08, 11:10
ναι θα το παρατηρήσω γλυκιά μου...
πάντοτε όταν χτυπάω το γάλα, το ανοίγω πρώτα ξανά και μετά του το δίνω να το πιεί! :D
Βασικά λες να πειράζει το γεγονός ότι έκανα και άλλες τρύπες στις ρώγες του που έπινε πρώτα το άλλο γάλα; Έκανα κι άλλες γιατι είναι παχύρευστο το γάλα το αντιαναγωγικό.
Θα μου πείς τώρα "γιατί δεν του πήρες ειδικές ρώγες που είναι για χυλό";;; Πήρα, αλλά είναι όλες από 6 μηνών και μου φάνηκαν μεγάλες για το στοματάκι του και δεν του τις έχω δώσει ακόμη! Να τις δώσω;;;

Μαμά του Ωρίων
30-08-08, 11:23
έχεις δίκιο... κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται με αυτές τις πιπίλες για τα αντιαναγωγικά γάλατα
νομίζω ότι δεν έχει καμία διαφορά το ότι άνοιξες εσύ τρύπες απ το να έδινες την μία και μεγάλη
το θέμα είναι να κυλάει το γάλα
αλλά σκέφτομαι τώρα... μήπως επειδή το αναγωγικό γάλα με το που το πίνει το παιδί γίνεται πηχτό για να μην βγαίνει, μήπως του πέφτει λίγο βαρύ του Αστέρη σου?
μήπως να δοκίμαζες να το κάνεις λίγο πιο ελαφρύ σαν αναλογία?
δλδ βάλε μία μεζούρα λιγότερο γάλα στην ίδια ποσότητα νερού και βλέπεις πως πάει

sardelaki
30-08-08, 11:37
μπορώ να το κάνω δηλαδή; Να βάζω μία μεζούρα λιγότερη;;; Νόμιζα πως απαγορεύεται αυστηρώς χα χα!

vatraxaki
30-08-08, 11:38
καλημερα κοριτσια!!!σαρδελακι που ησουν χαμενη τοσες μερες;ο μικρουλης ηρεμησε καθολου;εμεις στην αρχη πιναμε το ΝΑΝ 1 μετα απο λιγο καιρο ειχαμε τρομερο προβλημα με τα αερια ιδιως την ωρα που ετρωγε ακουγοταν τα εντερα του να κανουν γρρρρ... και ο μικρος τσιριζε.αλλαξαμε γαλα πινουμε το novalac ac 1 και του αλλαξα και μπιμπερο του πηρα αυτα της chico τα στραβα που ειναι για τους κολικους απο τοτε ο μικρος ηρεμησε

sardelaki
30-08-08, 13:51
είχαμε πάει στο χωριό για λίγες μέρες...και θα ξαναπάω :D

Μαμά του Ωρίων
30-08-08, 20:00
μπορώ να το κάνω δηλαδή; Να βάζω μία μεζούρα λιγότερη;;; Νόμιζα πως απαγορεύεται αυστηρώς χα χα!

καλέ ναι επιτρέπεται!
εεεε εννοείται ότι δεν είναι δύο μεζούρες όλο κι όλο το φαγητό του παιδιού εεεε :lol:
παράδειγμα...
αν του φτιάξεις 150 μλ θα έπρεπε να βάλεις 5 μεζούρες... βάλε 4

ριτα79
01-09-08, 20:54
κοριτσια απο πικρη μικρη πειρα με τις αναγωγες θα σας συμβουλευα να μην αραιωσετε το γαλα αλλα ουτε και να ανοιξετε τις τρυπες του μπιμπερο.το νοημα των αντιαναγωγικων γαλατως περα απο το να ειναι πηχτα και να πηζουν στο στομαχακι τους ειναι επισης να τρωνε αργα ωστε να μην επιβαρυνεται το στομαχακι τους.εμεις οταν πρωτοξεκινησαμε να τρωμε αντιαναγωγικο καναμε και μιση ωρα να το πιουμε οταν με τα απλα γαλατα τελειωναμε το πολυ σε 10 λεπτα.σε εκεινη την περιοδο λοιπον οι γουλιες εξαφανιστηκαν .σιγα σιγα ομως με τον καιρο συνηθισε και προφανως δυναμωσαν και οι σιαγονες και ξαναπινει τωρα σε 10 λεπτα το πολυ ,πραγμα που επανεφερε δυστηχως τις γουλιες. αν μαλιστα ειχε μαθει και σε πιο ανοιχτες θηλες τωρα θα ειχαμε ακομα μεγαλυτερο προβλημα...
τι να κανουμε? ....υπομονη κανουμε.

surfmammy
03-09-08, 12:22
Γεια σας κορίτσια, είχα χαθεί για πολύ καιρό γιατί ημουν πηγμένη με την μπεμπούλα μου. Μάλιστα είναι η πρώτη φορά που γράφω σαν μαμά και όχι σαν εγκυοούλα :lol: Εγώ τη θήλαζα αποκλειστικά μέχρι που έγινε 3,5 μηνών και από τότε της δίνω και ξένο. Έχει έντονη γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και μου έκανε και οισοφαγίτιδα το κακομοιράκι και για μέρες έπινε 1 γουλιά και ουρλιαζε από τον πόνο. :cry: Τότε μου είπε ο γιατρός να της δίνω το novalac ar και μετά δοκίμασα και το frisolac comfort και μου φάνηκε ότι της αρέσει πιο πολύ. Ο παιδίατρος της αδελφής μου που την πήγα (γιατί είχα ανησυχήσει πολύ) μου είπε ότι παίζει ρόλο και η αεροφαγία και να της ανοίξω πιο πολύ τις θηλές του μπιμπερό. Μαζί με το φαρμακάκι που παίρνει γενικά έχει στρώσει πολύ, αλλά είναι πολλά βράδυα που κλαίει πολύ, δεν τρώει ούτε από το στήθος και έχει πολλά αέρια. Ξέρετε καθόλου για αυτά τα γάλατα; Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να της αλλάξω γάλα; Δυστυχώς από τότε που έπαθε την οισοφαγίτιδα νιώθω ότι δεν ευχαριστιέται το φαγητό, απλώς τρώει από υποχρέωση. Επίσης συνήθωε δεν μου τρώει πάνω από 130-150ml στο κάθε γεύμα. Είναι φυσιολογικό αυτό για μωρό 4,5 μηνών με βάρος 6 κιλά;

sardelaki
08-09-08, 07:35
εμείς τελικά το Aptamil AR το αλλάξαμε γιατι έφερε πάλι πολλά αέρια στο νινάκι μου και πόνους. Μου είπε ο γιατρός να πάρω το Novalac AR ...αρχίσαμε από χθές κι άντε να δούμε, ουφ μ΄αυτά τα γάλατα! Θα βρούμε επιτέλους το σωστό;
Άνοιξα κι εγώ τις θηλές για να πίνει πιό εύκολο το μανάρι μου...για το κανονικό το γάλα χρειαζόταν μισή ώρα να πιεί το μπουκάλι του...για το αντιαναγωγικό θα μου έκανε καμιά ώρα με μία μόνο τρυπίτσα και δε λέει...γιατι εκείνο όσο κρυώνει πήζει περισσότερο. Οπότε ανοίξαμε τρυπίτσες....κι ο Θεός βοηθός!

frene
08-09-08, 09:53
sardelaki με τον υπνο πως πατε;Ηρεμησε καθολου;

ΝΙΤΑ
21-02-09, 12:19
Κορίτσια τελικά με τι θηλές πρέπει να δίνονται τα αναγωγικά γάλατα; Νομίζω ότι δεν μπορεί να ρουφήξει κ εκνευρίζεται. Πρέπει να κάνουμε επιπλέον τρύπα ή να ανοίξουμε αυτή που υπάρχει; Πήρα ένα μηχανακι της κίκο που ανοίγει τρύπες αλλά μου φαίνεται λιγο μεγάλη. Τι να κάνω; Χρησιμοποιούμε τις θηλές καουτσούκ της νουκ.

amaliakon
21-02-09, 12:49
Eϊναι πολύ πηκτό το γάλα? Με τη τρύπα αυτή που άνοιξες πνήγεται το μωρό ή είναι εντάξη?

ΝΙΤΑ
22-02-09, 18:58
Το δοκίμασα σε μια θηλή αλλά δεν του έδωσα ακόμα να πιει γιατί φοβάμαι! Έπίσης νομίζω ότι δεν του αρέσει το γάλα ή δεν μπορέι να πιει. Σήμερα ενώ ήπιε το μισό μπουκάλι σταμάτησε να πίνει κ γύριζε προς τα μένα κ ετρωγε την μπλούζα μου! Μετά αναγκαστηκά τον θήλασα κιόλας! Τι συμβαίνει άραγε;

amaliakon
22-02-09, 21:27
Και να σου πνηγεί, το χτυπάς στη πλατούλα και είναι μια χαρά. Μια φορά θα το δοκιμάσεις αν σου πνηγεί μην ξαναβάλεις αυτή τη θηλή!
Μήπως δεν τρέχει καλά το γάλα και κουράζεται το μωράκι γι' αυτό στο μισό σταματάει.
Γιατί όμως δεν το θηλάζεις αποκλειστικά? Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη, αν δεν θες μην μου απαντήσεις :wink:

Olg@
22-02-09, 22:51
Για τα αντιαναγωγικά τα γάλατα βολεύουν πολύ οι τριγωνικές θηλές της chicco. Δεν χρειάζονται ούτε άνοιγμα, ούτε τίποτα ... βέβαια δεν κάνουν με τίποτα στα κανονικά γάλατα, αν τις χρησιμοποιήσετε με αυτά ετοιμαστείτε για λούσιμο :lol: :lol: :lol: ...

ΝΙΤΑ
23-02-09, 10:44
Και να σου πνηγεί, το χτυπάς στη πλατούλα και είναι μια χαρά. Μια φορά θα το δοκιμάσεις αν σου πνηγεί μην ξαναβάλεις αυτή τη θηλή!
Μήπως δεν τρέχει καλά το γάλα και κουράζεται το μωράκι γι' αυτό στο μισό σταματάει.
Γιατί όμως δεν το θηλάζεις αποκλειστικά? Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη, αν δεν θες μην μου απαντήσεις :wink:
Προσπαθώ να αποφεύγω το συμπλήρωμα αλλά για παράδειγμα χθες τον θήλαζα 50 λεπτά κ πεινούσε, έτσι του έκανα κ ήπιε 50 γρ. μπουκάλι! Τι να πω; Δεν είχα γάλα κ δεν χόρτασε; Θέλω κ γω να αποφέυγω το μπουκάλι γιατί κάνει κ κολικούς. Τώρα πίνει το almiron ar κ μάλλον θα το αλλάξω.

amaliakon
23-02-09, 10:54
Θα μπορούσες να νοικιάσεις ένα νοσοκομιακό θήλαστρο να αντλείς γάλα και να το δίνεις σαν συμπλήρωμα. Ετσι και δεν θα δίνεις τη βρομό-σκόνη και θα ξέρεις οτι το μωρό τρώει και θα αυξήσεις την παραγωγή σου! :wink: Ετσι ώστε με τον καιρό να θηλάζεις αποκλειστικά!!
Μπες και στην ενότητα θηλασμός, εκεί θα σε βοηθήσουν να τα καταφέρεις!!
Εγώ δυστηχώς δεν τα είχα διαβάσει όλα αυτά και με το συμπλήρωμα μου κόπηκε το γάλα μου και θήλασα 10 μέρες :oops: :oops: :cry:

katerina24
23-02-09, 13:09
Το δοκίμασα σε μια θηλή αλλά δεν του έδωσα ακόμα να πιει γιατί φοβάμαι! Έπίσης νομίζω ότι δεν του αρέσει το γάλα ή δεν μπορέι να πιει. Σήμερα ενώ ήπιε το μισό μπουκάλι σταμάτησε να πίνει κ γύριζε προς τα μένα κ ετρωγε την μπλούζα μου! Μετά αναγκαστηκά τον θήλασα κιόλας! Τι συμβαίνει άραγε;

το ξενο γαλα δεν πρεπει να το δινεις εσυ!!!!
πρεπει να το δινει αλλος κι εσυ να φευγεις εντελως απο το σπιτι!!!
το μωρακι σου δεν καταλαβαινει γιατι του αρνεισαι το στηθος σου!!!
σε μυριζει και ειναι κριμα!!!
οσο του δινεις ξενο τοσο θα μειωνεται το δικο σου!!!
αν θες βοηθεια για να μην αποθηλασις ελα στην ενοτητα του θηλασμου να σε βοηθησουμε!!! :)

blueran
03-03-09, 17:08
Με το Aptamil AR παρατήρησα κι εγώ πολλά αέρια στο μπέμπη μου συν του ότι μια είναι δυσκοίλιος μια κάνει πολύ μαλακά κακάκια.... Υπάρχει κανείς που να παρατήρησε αλλαγή προς το καλύτερο με άλλο γάλα;

marilia12
04-03-09, 02:52
Ο φαρμακοποιος μου εκανε το εξης στο μωρο του. Επειδη καποιο γαλα δημιουργουσε πολλους εμετους στο μωρο του και κξαποιο αλλο του προκαλουσε πολλες υδαρεις κενωσεις την ημερα ανακατεψε τα δυο γαλατα και εδινε στο παιδι του.
Εγω το δοκιμασα να ειμαι ειλικρινης στο παιδι μου με μιξη δυο κουτιων διαφορετικης μαρκας που κατα την εκτιμηση μου ηταν τα καλυτερο για το παιδι μου.

ΝΙΤΑ
10-03-09, 20:10
Κορίτσια πείτε μου πώς να ανοίξω μεγαλύτερη τρύπα στις θηλές καουτσούκ της νουκ. Δοκίμασα κ με το μηχανάκι της κίκο αλλά δεν έκανε κ μετά με παραμάνα αφού την έκαψα αλλά αφησε μαυρο σημάδι στην τρύπα της θηλής. Θα περάσει αυτό στο μωρό ή πρεπει να τις πετάξω κ να δοκιμάσω με άλλο τρόπο;;

ριτα79
10-03-09, 22:30
Κορίτσια πείτε μου πώς να ανοίξω μεγαλύτερη τρύπα στις θηλές καουτσούκ της νουκ. Δοκίμασα κ με το μηχανάκι της κίκο αλλά δεν έκανε κ μετά με παραμάνα αφού την έκαψα αλλά αφησε μαυρο σημάδι στην τρύπα της θηλής. Θα περάσει αυτό στο μωρό ή πρεπει να τις πετάξω κ να δοκιμάσω με άλλο τρόπο;;
δεν το συζητω κατα τη γνωμη μου πρεπει να τις πεταξεις ...αλλοιωθηκε το υλικο εδω λενε (αν και ακραιο) καθε 3 μηνες θελουν αλλαγη οι θηλες γιατι εχει φθορα το υλικο...
παρε αλλες αλλα δοκιμασε να βρεις αλλες θηλες αλλης μαρκας που να κανουν στο μωρακι σου και να ταιριαζουν και στο μπιμπερο ας πουμε αν εχεις τα φαρδια της νουκ σιγουρα περνουν επανω και θηλες της κικο.
κανε δοκιμες και βλεπεις γιαιτ θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο το μωρακι σου για να περασεις σε νουμερο 2.

ΝΙΤΑ
13-03-09, 14:36
Κορίτσια με το που ξαναξεκινήσαμε το αλμιρον AR ξεκίνησαν ξανά κολικοί κ πολλά αέρια, κ τα κακάκια μειωθήκαν σε 1-2 φορές τη μερα ενώ κάναμε γύρω στις 5-6. Υποτίθεται επειδή έχει κ χαρουπάλευρο βοηθά στη δυσκοιλιότητα, πώς γίνεται αυτό, να είναι τυχαίο; Τώρα πήρα το φρισολάκ κόμφορτ ελπίζω να σταματήσουν. :roll:

margdimitr
13-03-09, 17:57
Κορίτσια με το που ξαναξεκινήσαμε το αλμιρον AR ξεκίνησαν ξανά κολικοί κ πολλά αέρια, κ τα κακάκια μειωθήκαν σε 1-2 φορές τη μερα ενώ κάναμε γύρω στις 5-6. Υποτίθεται επειδή έχει κ χαρουπάλευρο βοηθά στη δυσκοιλιότητα, πώς γίνεται αυτό, να είναι τυχαίο; Τώρα πήρα το φρισολάκ κόμφορτ ελπίζω να σταματήσουν. :roll:

1-2 φορές την ημέρα να κάνει κακά δε θεωρείτε δυσκοιλιότητα. Το ίδιο πθέμα αντιμετώπισα και εγώ στην αρχή με το Almiron. Έκανα όμως υπομονή και αραίωσα λίγο τη δόση του γάλατος. Ούτε τόσους κολικούς κάνει και κακά κάνει δύο με τρεις φορές την ημέρα. Πριν του έδινα το frisolac komfort και έκανε φοβερή διάρροια για αυτό και του άλλαξα το γάλα.

καιτούλα30
16-09-10, 18:20
Καλησπέρα σε όλους. Γράφω πρώτη φορά στο forum παρόλο που το παρακολουθώ καιρό τώρα. Η μικρούλα μου είναι 26 ημερών και έχουμε μεγάλο πρόβλημα με το γάλα.Από την κλινική μας έδωσαν το Απταμιλ 1 της milupa με το οποίο όταν την πήραμε σπίτι ήταν όλα καλά.Έκανε 3-4 φορές κακάκια την ημέρα όμως κανα δυο φορές έκανε εμετό ρουκέτα την ώρα που ρευόταν.Ο παιδίατρος μας είπε να της δίνουμε το novalac1 επειδή παράλληλα έβγαζα γάλα από το θήλαστρο και της το έδινα.Με το γάλα αυτό περάσαμε μία μαρτυρική εβδομάδα.Το μωράκι έκανε εμετούς συνέχεια και πανικοβληθήκαμε.Έπειτα ο παιδίατρος μας έδωσε το novalac AR 1 με το οποίο σταμάτησαν οι εμετοί, το μωρό ρεύεται σχεδόν αμέσως αλλά κάθε μία ώρα τρώει από 70 έως 100 γραμμάρια.Από την άλλη κάνει πολύ σκληρά κακάκια και πονάει. Σήμερα δοκίμασα το απταμιλ αρ 1 μήπως και καταφέρουμε τίποτα.Με το θηλασμό έχω απογοητευτεί.Τις πρώτες μέρες δεν ήθελε καν να τη θηλάσω αλλά τώρα συμβιβάστηκε αλλά παρόλο που τη θηλάζω πάνω από μία ώρα κάθε φορά αρχίζει να κλαίει και να μου δείχνει ότι πεινάει.Δεν ξέρω τι να κάνω...Από την άλλη κάθε φορά που τη θηλάζω μου βγάζει γουλίτσες...σκέφτομαι να σταματήσω να τη θηλάζω αν και δεν το θέλω καθόλου..

kiki*
16-09-10, 19:09
μην το κάνεις αυτό. Εαν το παιδί σου έχει τάση για παλινδρόμηση (αυτό θα στο πει βέβαια γιατρός) ο θηλασμός θα το βοηθήσει πολύ γιατί η ροή που τρέχει απο το στήθος της μητέρας είναι η πιο φυσιολογική. Εαν πας στην ενότητα του θηλασμού τα κορίτσια θα σε βοηθήσουν.
Εγώ δεν μπόρεσα να θηλάσω λόγω εξωτερικών παραγόντων. Εαν ήξερα το φορουμ πριν θα είχα θηλάσει και θα είχα γλιτώσει το μωρό μου απο πολλά.

Υπάρχει και μια σύμβουλος θηλασμού η γνωστή Αγλαία . Αυτή σίγουρα θα σε βοηθήσει.

basic
22-02-11, 19:46
γεια σας! θελω την βοηθεια σας. θελω να αλλαξω γαλα στον μικρο μου κ θελω να μου προτεινετε καποιο γαλα για κολικους. πειτε μου κ ποσο κοστιζει!! ευχαριστω...

katerina lawyer
20-03-11, 10:13
γεια σας! θελω την βοηθεια σας. θελω να αλλαξω γαλα στον μικρο μου κ θελω να μου προτεινετε καποιο γαλα για κολικους. πειτε μου κ ποσο κοστιζει!! ευχαριστω...
καλημερα! ολες οι εταιριες εχουν την αντιστοιχη σειρα. εγω επαιρνα το novalac ac1 βεβαια η δικια μου ειχε ηπιους κολικους και δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα. και το frisolac comfort δοκιμασα αλλα απο οτι εχω διαβασει και απο αλλες μαμαδες μπορει να του φερουν πολλες κενωσεις την ημερα. και το almiron εχει και το aptamil της milupa εχει για κολικους. η φαρμακοποιος μου ειχε προτεινει το sanilac της γιωτης και πρεπει να ειναι αρκετα οικονομικο. το novalac παντως το επαιρνα 15 €. να του δινεις και μαραθο της milupa οπως ειναι και το κιντερτε. ο παιδιατρος μας εδειξε το κολπο με το θερμομετρο και ητνα πολυ αποτελεσματικο. στην πολυ πολυ ακρη του πωπου λιγο τριψτο στριφογυριστα και θα βγαλει και αερια και ο, τι αλλο τον ζοριζει.

marios1982
10-11-11, 09:31
ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΘΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ S26 ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΩΝΤΑΣ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΒΙΟGEN ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ OI ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΗΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!:???:

mama@2
10-11-11, 09:46
ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΘΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ S26 ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΩΝΤΑΣ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΒΙΟGEN ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ OI ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΗΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!:???:

ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΓΙΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.
ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΤΟΥΣ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΡΕΥΤΟΥΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΙΣΩΣ Κ ΜΙΣΗ ΩΡΙΤΣΑ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΤΟΥΣ ΧΑΙΔΕΥΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΟΥΛΑ...ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Ο ΑΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥΣ.
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑΝ 1 ΕΙΧΕ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΕΡΙΑ Κ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΙΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ(ΣΑΝ ΚΑΤΣΙΚΑΣ)ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΕΦΕΡΕ.
ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ GUIGOZ 1 Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝΑΣΗΚΩΜΕΝΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΜΠΙΜΠΕΡΑ ΓΙΑ ΚΟΛΙΚΟΥΣ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ ΓΙΑ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ(ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ)
ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΩΘΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ
ΠΑΡΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ!!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ!
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!

joanna84
20-11-11, 10:50
Μαμαδες καλημερα....Ειμαι κ εγω μια καινουργια μαμα και θα ηθελα τις συμβουλες σας.Ξεκινησαμε με την μολις 25 ημερων κορη μου τον θηλασμο και πηγαμε και σε συμπληρωμα FRISOLAC.Εβγαζε εκτος απο γουλιτσες και πολλα κομματια γαλατος απο το στομα.Ετσι πηγα στο φαρμακειο και πηρα το αντιαναγωγικο γαλα APTAMIL της MILUPA.Το πινει με ευχαριστηση δεν λεω και οι γουλιτσες τελος αλλα δεν κοιμαται καλα νιαουριζει συνεχεια και φυσικα εκει που ενεργοταν σε καθε γευμα τωρα μονο 2 φορες την μερα.Τι να κανω;;;

kikh_s81
07-12-11, 00:21
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΡΕΦΑΚΙ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΜΟΛΙΣ ΠΑΕΙ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 1 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ FRISOLAC ΤΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝΕ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ HUMANA HA1,ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΕ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ,ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΣΕ NOVALAC AC TO ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΦΤΥΝΕ,ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ HUMANA TO ΟΠΟΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΕΞΤΡΑ 50ΜΛ ΠΛΕΟΝ ΤΡΩΙ 15 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟ NOVALAC ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ,ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΝΕΙ 4-5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΕΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.
ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΤΙΝΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟ FRISOLAC COMFORT.ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΕΥΜΑ ΕΚΑΝΕ ΑΜΕΣΩΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΚΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΟΛΙΚΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΠ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΔΙΑΡΟΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ?ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?
ΑΧ ΤΙ ΑΝΧΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΟΝΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ!!!ΚΟΡΙΤΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΟΣΑ ΓΑΛΑΤΑ,ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ...ΑΧ..

kikh_s81
07-12-11, 00:29
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΝΕΙ ΞΕΝΟ.ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΟΒΕΡΟ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΕ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?:cry: