PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

Σελίδες : 1 2 [3] 4

mata
16-03-09, 09:48
Περιμένω σήμερα να μου φέρει ο μαραγκός το πρόσθετο φύλλο ντουλάπας που παρήγγειλα για να συμμαζεύω μέσα την σκούπα, το σίδερο, και άλλα παρόμοια συμπράγκαλα!
Θα σας ποστάρω φώτο για να πάρετε ιδέα!!! :wink: :D :D

antigoni84
16-03-09, 11:14
το θέμα του μαραγκού με αγχώνει παρα πολύ,θελω να μου φτιάξει ενα τραπέζι και απο κάτω αντί για πόδια να κάνει τέσσερα ντουλαπια και κατι αλλα ψιλολογια,και μου ζήτησε χίλια ευρώ,νορμάλ τιμή δε λέω,αλλά είμαι πολύ στριμωγμένη απ τη μια,με πιάνει και το μεράκι απ την άλλη γιατί εχω τρέλλα με το σπίτι και δεν ξερω τι να κάνω,ασε που θέλω και να βάψω το καλοκαίρι,οπου ενα τετρακοσάρι ευρώ θα μου φύγει σίγουρα!Μετα σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλύτερο να πάρω ενα τραπέζι με τεσσερις καρεκλίτσες και να ξεμπερδεύω??Τι λέτε κορίτσια???

mata
16-03-09, 11:21
Antigoni, δεν είμαι σύμφωνη στο να το παραγγείλεις από μαραγκό. Εγώ το έκανα, γιατί ήθελα μόνο ένα φύλλο ντουλάπας να προσθέσω στην ήδη υπάρχουσα. Δεν θα γινόταν αυτό το φύλλο να το πάρω από μαγαζί έτοιμο.
Προχθές μάλιστα, μου είπε ότι πάλι δεν θα έρθει και μόλις του παραπονέθηκα, μου είπε με τσαμπουκά, αν δεν θέλω να μην την πάρω την ντουλάπα και μου έκλεισε το τηλέφωνο. Εριξα τα μούτρα μου και του ξανατηλεφώνησα, γιατί δεν μπορούσα να ψάχνω άλλον από την αρχή. Δεν είναι βέβαια και όλοι έτσι, αλλά γενικά οι δουλειές στους μαραγκούς, και από δική μου εμπειρία, αλλά και από όποιον έχω ακούσει, καθυστερούν πολύ περισσότερο από όσο περιμένεις.
Υπάρχουν τόσα μαγαζιά επιπλων, με πολύ πιο οικονομικές τιμές. Στον μαραγκό κάτι τέτοιου είδους παραγγελίες-μερεμέτια, κοστίζουν πιο ακριβά.
Πήγαινε σε μαγαζί, να το δείς, να το διαλέξεις, να το πληρώσεις και έφυγες!!! :wink:

antigoni84
16-03-09, 11:32
Εχεις δίκιο,βέβαια ο μαραγκός που βρηκα είναι πολύ καλό παιδί και τακτικός στη δουλειά του,γιατι ο προηγούμενος τα εκανε σκ@#$,σίγουρα θα τον φέρω για μερεμέτια που χρειάζομαι και τα υπολογίζω κανενα διακοσάρι χοντρικά,αλλα χτες ειδα ενα πολύ ωραιο τραπέζι μοναστηριακού τύπου και λέω να παρω κατι τέτοιο με 4 καρεκλίτσες που θα τους ράψω ωραία καλύματα και να τελειώσει η υπόθεση,απλά σκεφτόμουν οτι με τη μαραγκοδουλεια θα φαινεται πιο περιποιημένη η κουζινα μου και θα κερδίσω αποθηκευτικό χώρο,αλλα το τραπέζι θα εχει το πλεονέκτημα οτι μπορώ να το μετακινήσω,μαλλον θα αγοράσω,ξερεις κανένα οικονομικό μαγαζί με επιπλα εκτος απο το ΙΚΕΑ?

mata
16-03-09, 11:38
antigoni, εγώ δεν είμαι από Αθήνα, αλλά από ότι έχω ακούσει και το "εντός", έχει καλές προσφορές.
Ψαξ'το αρκετά, για να κάνεις καλή επιλογή, αλλά νομίζω ότι θα είναι πολύ καλύτερα, μια που αυτό που θα δείς, αυτό θα πάρεις και σπίτι σου, χωρίς αμφιβολία!! :wink:

antigoni84
16-03-09, 11:40
Μια άλλη ερώτηση,δεν εχω βάψει ποτέ,να το τολμήσω να βαψω το σπίτι μόνη μου?δεν εχει ιδιαίτερα προβλήματα στους τοίχους,ή δεν είναι καλή ιδέα??????

pasxalitsa v
16-03-09, 18:38
εμεις τις τελευταιες 2 φορες το βαψαμε μονοι μας (ο αντρουλης μου δηλαδη... :D εγω ηθελα να πιστευω πως βοηθουσα... :wink: )
νομιζω πως το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να στεγνωσει πολυ πολυ καλα (μουχλα κτλ...) να αγορασετε καλα χρωματα κ τα καλοριφερ που ειναι ενα θεμα...(θελουν διαβρωτικο αλλιως μειωνεται η αποδοση θερμανσης)...αυτα απο μενα!

fairytale
16-03-09, 19:30
ξερεις κανένα οικονομικό μαγαζί με επιπλα εκτος απο το ΙΚΕΑ?

Αντιγόνη καλησπέρα.
Για ρίξε μια ματιά εδώ για φτηνά έπιπλα:
www.planethome.gr

antigoni84
16-03-09, 21:37
Ευχαριστώ για το λινκ,το είδα και είναι όντως φτηνά μερικά κομματια,τελικά θα αγοράσω ενα τραπέζι,σκέφτομαι κάτι μοναστηριακού τύπου,εχει καμμια κοπέλα ιδέα που μπορω να βρω?κοιταξα σε πολλα σαιτ με έπιπλα αλλα δεν ειδα κατι,αυριο θα πάω και στο ένα και ενα να δω

antigoni84
17-03-09, 12:13
Βρήκα μοναστηριακό τραπέζι,το πιο οικονομικό 1.500€,οπότε δεν παίζει,θα παρω ενα απλό τραπέζι μεχρι 150€ το πολύ.Κριμα θα ταιριαζε το μοναστηριακό με τη διακόσμηση του σπιτιού,αλλά θα βαλω στο τραπέζι κανενα ωραίο τραπεζομάντηλο σε ρετρό ύφος

Christie
17-03-09, 12:22
Φτηνα επιπλα κουζινας εχουν τα Εντος και το Planet Home που σου προτειναν τα κοριτσια... Επισης ριξε μια ματια και στα Pallet Stores...

antigoni84
17-03-09, 13:01
ευχαριστώ,μόλις σχολάσω θα περάσω να δώ,θελω να τη φτιάξω τη κουζίνα να ξεμπερδεύω,ασε που εχω ενα μικρό τραπεζάκι σαλονιού και δεν μπορούμε να φάμε σαν άνθρωποι!

Ειρήνη
17-03-09, 13:56
αχαχαχχα..καλη ερωτηση...
χμμμ...θελαμε πχ ενα βυσματακι για το τροφοδοτικο του υπολογιστη...αλλα αυτα δεν τα δινουν ενα ενα..αλλα σετ των 10..αλλα εμεις χρησιμοποιουμε 1, αλλα δεν πετας τα υπολοιπα..
η πχ, κατσαβιδια, σουγιαδακια κλπ...που ναι μεν δεν τα χρησιμοποιουμε, αλλα δεν θελουμε και να τα πεταξουμε..
και ενα σωρο παρομοια πραγματακια..
ξερω θα μου πεις πετα τα...:lol: :lol: :lol: αλλα δεν το παιρνω αποφαση..τουλαχιστον τα συμαζεψα.. :wink:

Ξέρω.. αυτά τα μικρά-ρημαδο-πραγματάκια που κάποια στιγμή θα χρειαστούν!

Να σου πω, σχετικά με τα κατσαβιδάκια / σουγιαδάκια / καλωδιάκια κλπ., επειδή τα είχα πάρει άσχημα κάποια στιγμή, απείλησα τον άντρα μου να τα μαζέψει γιατί θα βρεθούν στα σκουπιδάκια!

Και επειδή ξέρει πως σοβαρολογώ αγόρασε ένα μεγάλο κουτί εργαλείων και αποθήκευσε όλα του τα εργαλεία ώστε να μην «γυρίζουν» και μου χτυπούν στα νεύρα. :lol:

Ειρήνη
17-03-09, 14:06
Αρχηγέ μου πές μου ποιά είναι αυτή η μυστήρια αύρα που εκπέμπεις στον αέρα;;;;;; :lol: :lol: :lol: Μόλις σε διαβάσω νοιώθω το εξής περίεργο αίσθημα: Από τη μια ηρεμώ και νοιώθω ότι όλα μπορώ να τα ρεγουλάρω και ταυτόχρονα νοιώθω την αίσθηση ότι μου ξυπνάει η ανάγκη για τάξη και οργάνωση!!! :D :D :D :D Μα είναι μαγικό...σου λέω!!!
Μία ώρα χρειάζομαι σχεδόν την ημέρα ε; Οπότε, έτσι θα κάνω. Δεν είναι μόνο θέμα εγκυμοσύνης, αλλά γενικότερα σκέφτομαι ότι αν συνεχίσω να τρέχω σαν τρελή κάθε Σάββατο και πολλές φορές ακόμα και την Κυριακή, δεν θα έρθει ΣΚ που να απολαμβάνω ξεκούραση και χαλάρωση! :? Αργότερα θα έχω το μωρό. Με δύο παιδιά στο σπίτι, γιατί να κλείνομαι τα ΣΚ το πρωί στο σπίτι και να μην το εκμεταλεύομαι για βόλτες και καθαρό αέρα και να κάθομαι σπίτι να κυνηγάω τις σκόνες;;; :lol: :lol: Το ίδιο πρόβλημα είχα και τα καλοκαίρια και από ένα σημείο και μετά το κατάλαβα και το άλλαξα, αλλά προσωρινά. Το Σάββατο και την Κυριακή το πρωί, πηγαίναμε στη θάλασσα, έτσι είχα πάλι θέμα με τις δουλειές.
Οπότε σκέφτομαι ότι αν βρώ τελικά μια καλή ρέγουλα και κάνω από κάτι κάθε μέρα και κάποιες μέρες αφιερώνω στο να πιάνω ένα ένα δωμάτιο, θα έχω επί μονίμου βάσεως τα ΣΚ free!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D
Σέυχαριστώ πολύ αρχηγέ μου, και θα ενημερώνω εδώ για εξελίξεις!!!!!!!!! :wink: :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ναυαρχάκι μου

Αποπνέω τον αέρα της ηρεμίας / οργάνωσης ταυτόχρονα. Το ατού είναι να μην αγχωνόμαστε παρά μόνο να έχουμε τρόπο που κάνουμε τις δουλειές μας.. :wink:

Εγώ πια δεν κάθομαι σπίτι Σάββατο πρωί (γιατί παλιά κλεινόμουν και έκανα ΜΟΝΟ δουλειές!!) με τίποτα! ΈΞΩΩΩΩΩ έξω είναι η ζωή, όχι μέσα στο σπίτι με στην σκούπα μας… Είπαμε, τρόπο θέλουν να γίνονται όλα και ζούμε το σπίτι μας και καθαρό και χωρίς άγχος! :D

mata
17-03-09, 14:29
Να το!!!!!!!!!!!!!Ήρθες πάλι Αρχηγέ μου και το έκανες το θαύμα σου!!!!
Ενοιωσα πάλι αυτή την αύρα!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D

Τα νεότερα είναι ότι ο μαραγκός, μου παρέδωσε το φύλλο της ντουλάπας, αλλά περιμένω και τις πόρτες. Και όπως σας υποσχέθηκα, θα σας ποστάρω φωτο. :wink: :D :D

Και ναι!!!!Τέρμα τα Σάββατα με τις δουλειές!!! :D :D :D :D :D :D :D

antigoni84
17-03-09, 15:10
Εμένα κορίτσια μαρέσει παρα πολύ να ξυπνάω το Σάββατο το πρωί και να κάνω τις δουλειές του σπιτιού ή να διακοσμώ γωνιές,το να βγώ εξω λόγω κίνησης μου φαίνεται πολύ κουραστικό,αφού και στο σουπερ μάρκετ πηγαίνω Παρασκευή απόγευμα,το Σαββατο ειναι η ευκαιρία μου να χαρώ το σπίτι,να το στολίσω και να πειραματιστώ στη κουζίνα,φτιαχνω γλυκά,κουλουράκια,κεικ για όλη την εβδομάδα.Τη Κυριακή το πρωί όμως δεν με κρατάει τίποτα μεσα :wink: θελω να πηγαίνουμε εκδρομές σε θάλασσες,βουνά οπουδήποτε μακριά απο την Αθήνσ.Αυτό που δεν εχω καταφέρει ακόμα είναι να μην σκέφτομαι τι αφήνω πίσω μου,δηλαδή για να απολαύσω μια βόλτα πρέπει να είναι όλα συμμαζεμένα,σιδερωμένα,τα πάντα,και θυμώνω με τον εαυτό μου γιατί καταπιέζομαι :evil: αλλά που θα πάει?θα το αποβάλλω.Όσο για τα εργαλεία και όλα αυτά τα μικρά χρήσιμα-αχρηστα του νοικοκυριού που όταν τα βλέπεις θες να τα σαβουρώσεις και οταν δεν τα βρίσκεις σε πιάνει τρέλλα,εχω πάρει μια συρταριέρα μικρή και τα εχω βάλει ανα είδος,σφυρια,καρφιά κτλ μαζί,κολλες,σιλικόνες μαζί,εξαρτήματα απο συσκευές μαζί,οπότε ξέρω καθε στιγμή που είναι τι.Αυτο που μου έπιανε πολύ χωρο είναι οι εγγυήσεις απο συσκευές,ωσπου πήρα ενα ωραίο κουτι,μεγάλο,το έντυσα όπως ήθελα και τα έβαλα όλα μέσα.Α!και απο πάνω έραψα ενα μαξιλαράκι και φαίνεται σαν καναπεδάκι,δεν κάθεται κανένας βέβαια,αλλά δείχνει όμορφο :)

Ειρήνη
17-03-09, 15:45
Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση, τωρα καταφερω να γραψω :oops: :oops:

Λοιπον, το μπανιο μου δεν εχει παραθυρο και εχουμε μεσα και το πλυντηριο γιατι ειναι ευρυχωρο και το χωραει... Εχω βαλει ενα μεγαλο καλαθι για τα απλυτα και οταν μετακομισαμε πηρα κι ενα κρεμαστο ντουλαπι και το εβαλα ψηλα στον τοιχο γιατι δεν ειχε τιποτα μεσα για αποθηκευση :shock: ... Επιπλο δεν εχει κατω απο τον νιπτηρα...

Α, εχω παρει εδω και 2 μηνες κατι ραφακια για το μπανιο και ο αντρας μου ακομα δεν μουθ εχει ανοιξει τις τρυπες με το τρυπανι αφου εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω :twisted: ...

Καλα οχι οτι και το υπολοιπο σπιτι ειναι κομπλε, λοιπουν πολλα κυριως απο θεμα διακοσμησης :oops: :oops:

Η γνώμη μου είναι καλύτερα άδειο και όμορφο παρά γεμάτο και «στουμπωμένο».

Αν είναι ευρύχωρο προσπάθησε να το διατηρήσεις έτσι βάζοντας τα απολύτως απαραίτητα ώστε να μην σου δημιουργεί ένα συναίσθημα δυσφορίας.

Πιστεύω πως με 50? θα μπορούσες να κάνεις μερικές μικρές αλλά ουσιαστικές αλλαγές στο μπάνιο σου.

- Αγόρασε καινούργια είδη για τις οδοντόβουρτσες / θήκη υγρού σαπουνιού / θήκη & βουρτσάκι λεκάνης! Αμέσως θα δείξει το μπάνιο σου με τα ολοκαίνουργια στα χρώματα που του ταιριάζουν!
- Αγόρασε κουρτίνα μπάνιου (αν πιστεύεις πως η μπανιέρα και τα πλακάκια της χρειάζονται κάλυψη. Μία νέα κουρτίνα από πλενόμενο ύφασμα που δεν μαζεύει μούχλα!
- Αγόρασε 1 κουτί (κάτι που να δείχνει πανέμορφο αφού θα είναι το κεντρικό «κομμάτι» του πλυντηρίου) και βάλε μέσα τα διάφορα, μικρά του μπάνιου (χτένες, κοκαλάκια, ξυραφάκια κλπ.) ώστε να είναι τακτοποιημένα αλλά και να κάνει εντύπωση μόλις το βλέπεις.
- Αγόρασε ένα γυάλινο μπωλ (σε στενό-μακρο μέγεθος) και μέσα ρίξε λευκές πέτρες (πουλάνε στα είδη σπιτιού) και στόλισέ τες σε κάποια άκρη της μπανιέρας σου που να φαίνεται.

Νομίζω δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω για μία μικρή ανανέωση.

Υ.Γ1. Αν έχεις 2 μπαλκόνια (δηλαδή ένα μπρος και ένα πίσω), έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να βγάλεις το καλάθι με τα άπλυτα έξω???

Υ.Γ2. Το παν είναι να βρεις το στυλ που θέλεις να έχει το μπάνιο σου και να το ακολουθήσεις! :D

antigoni84
17-03-09, 15:59
Αυτό με το κουτί το εκανα και εγώ και πραγματικά σε κεντρίζει,επίσης στο ΙΚΕΑ εχει βάζα με 1 ευρώ και εβδομήντα λεπτά και σακούλια με ποτ πουρί με πενήντα λεπτά,αυτά εχω βάλει στο μπάνιο μου!Και μοσχοβολάει ο τόπος :)

Ειρήνη
17-03-09, 16:02
Ναύαρχέ μου τι χαρά να μιλάμε και πάλι!!! :P

Μπράβο! Μπράβο που προχωράς τις δουλειές σου και αναμένουμε φωτογραφία!

Μάκια-μάκια

Υ.Γ. Το θέμα του Σαββάτου το έκανα για 3-4 χρόνια!!! Ειλικρινά, είναι καλύτερα να ζεις την ζωή σου (ακόμα και αν αυτό σημαίνει να κάτσεις σπίτι με το παιδί) παρά να καθαρίζεις την μισή μέρα!!!! :wink:

Ειρήνη
17-03-09, 16:08
Όλες μας οι ιδέες είναι πολύ ωραίες.

Θα ξαναπώ όμως το σημαντικότερο, που είναι το εξής:

ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΤΕ ΤΟ!

Π.χ. αν υιοθετήσετε ένα «καλοκαιρινό» στυλ, δεν θα βάλετε υλικά που παραπέμπουν σε «αυστηρό» στυλ (π.χ. ένα κουτί σε αυστηρό μεταλλικό ύφος). Ή αν υιοθετήσετε ένα «βαρύ» στυλ δεν θα βάλετε υλικά που παραπέμπουν σε «καλοκαίρι» (πχ κοράλλια, πέτρες κλπ.!). Αυτό είναι το μυστικό για ένα όμορφο αποτέλεσμα!

antigoni84
17-03-09, 19:12
ερώτηση για την αποθήκη μου,η οποία είναι μια σταλιά,να βάλω 2 απλά ξυλινα ράφια ή να ξηλωθώ και να βάλω ντέξιον που θα κοστίσουν γύρω στο κατοστάρικο?Επίσης βρήκα τραπέζι με 200€ όπως το θέλω,πως σας φαίνεται η τιμή?

Ειρήνη
18-03-09, 15:10
Αντιγόνη μου

Επειδή και η δική μου αποθήκη είναι μία σταλιά θα σου πω πως και γω έβαλα ράφια (απ' άκρη σε άκρη) και δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Φαντάσου πως μέσα στο σπίτι μου δεν αποθηκεύω τίποτα! Τίποτα όμως! Όλα τα έχω εκεί (άπλυτα, ηλεκτρική σκούπα, καθαριστικά, πατάτες, διάφορες μικρο-συσκευές του γιου μου κλπ.).

antigoni84
19-03-09, 08:11
εχεις δίκιο,θα πάω σήμερα στο πράκτικερ να αγοράσω δύο σειρές ράφια να δω,τα ντέξιον είναι πιο πολύ για επαγγελματικούς χώρους.Έχω βάλει και ένα παλιό ντουλάπι και εχω βολέψει αρκετά πράγματα,τα ράφια απο που τα πήρες?

Ειρήνη
19-03-09, 10:33
Μου τα έβαλε ο κουμπάρος μου, που είναι μαραγκός. Επέλεξα ράφια από άκρη σε άκρη της αποθήκης μου, στο σύνολο 4, με μεγάλο κενό ενδιάμεσα για να έχω χώρο να αποθηκεύω τα πάντα. Σκέψου δηλαδή πως τα ράφια ξεκινούν χαμηλά (έχω αφήσει κάτω τόσο χώρο ώστε να χωράνε τα άπλυτα και το κουτί εργαλείων του άντρα μου) και καταλήγουν στο ταβάνι.

Πρέπει όμως να προσέξεις να είναι καλής κατασκευής και προσθήκης στον τοίχο για να αποφύγεις μελλοντικά ατυχήματα!

mata
19-03-09, 11:22
Καλημέρα Αρχηγέ μου!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D

ΚΙ εγώ έχω ράφια στην αποθήκη μου(dexion) και με βόλεψαν πολύ!Ψηλότερα από τα dexion, από άκρη σε άκρη έχω βάλει και ένα ξύλο με κρεμαστάρια και κρεμάω πράγματα που δεν ταιριάζουν στα ράφια και μου πιάνουν χώρο. Το μόνο κακό είναι ότι είναι κάτω από το σπίτι. Στην πυλωτή.
Φτάνει όμως που υπάρχει! :wink: :D :D
Τα φιλιά μου!!!!!!!!!!!!!!!
ΥΓ. Μόλις έρχεσαι ζωντανεύει το τόπικ!!!!!!!!!!! :wink: :D :D :D

antigoni84
19-03-09, 12:58
Θα πάω σήμερα να τα πάρω και μεσα στο σ\κ θα τα τοποθετήσω.Η αποθήκη ειναι ενα απ τα μεγάλα κατορθώματα μου στο νοικοκυριο!Είχαν στοιβάξει μέσα οτι μπορείτε να φανταστείτε,ασε που η μαμά μου ΔΕΝ πετάει τίποτα!τίποτα όμως,οποτε ενα κυριακάτικο πρωινό αρχισα το σαβούρωμα,απο τις 7 το πτωί μεχρι τις 2 το μεσημέρι.

Ειρήνη
19-03-09, 14:11
η μαμά μου ΔΕΝ πετάει τίποτα!τίποτα όμως

Πω πω βρε Αντιγόνη μου. Δεν έχω χειρότερο! :?

Christie
19-03-09, 14:19
Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση, τωρα καταφερω να γραψω :oops: :oops:

Λοιπον, το μπανιο μου δεν εχει παραθυρο και εχουμε μεσα και το πλυντηριο γιατι ειναι ευρυχωρο και το χωραει... Εχω βαλει ενα μεγαλο καλαθι για τα απλυτα και οταν μετακομισαμε πηρα κι ενα κρεμαστο ντουλαπι και το εβαλα ψηλα στον τοιχο γιατι δεν ειχε τιποτα μεσα για αποθηκευση :shock: ... Επιπλο δεν εχει κατω απο τον νιπτηρα...

Α, εχω παρει εδω και 2 μηνες κατι ραφακια για το μπανιο και ο αντρας μου ακομα δεν μουθ εχει ανοιξει τις τρυπες με το τρυπανι αφου εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω :twisted: ...

Καλα οχι οτι και το υπολοιπο σπιτι ειναι κομπλε, λοιπουν πολλα κυριως απο θεμα διακοσμησης :oops: :oops:

Η γνώμη μου είναι καλύτερα άδειο και όμορφο παρά γεμάτο και «στουμπωμένο».

Αν είναι ευρύχωρο προσπάθησε να το διατηρήσεις έτσι βάζοντας τα απολύτως απαραίτητα ώστε να μην σου δημιουργεί ένα συναίσθημα δυσφορίας.

Πιστεύω πως με 50? θα μπορούσες να κάνεις μερικές μικρές αλλά ουσιαστικές αλλαγές στο μπάνιο σου.

- Αγόρασε καινούργια είδη για τις οδοντόβουρτσες / θήκη υγρού σαπουνιού / θήκη & βουρτσάκι λεκάνης! Αμέσως θα δείξει το μπάνιο σου με τα ολοκαίνουργια στα χρώματα που του ταιριάζουν!
- Αγόρασε κουρτίνα μπάνιου (αν πιστεύεις πως η μπανιέρα και τα πλακάκια της χρειάζονται κάλυψη. Μία νέα κουρτίνα από πλενόμενο ύφασμα που δεν μαζεύει μούχλα!
- Αγόρασε 1 κουτί (κάτι που να δείχνει πανέμορφο αφού θα είναι το κεντρικό «κομμάτι» του πλυντηρίου) και βάλε μέσα τα διάφορα, μικρά του μπάνιου (χτένες, κοκαλάκια, ξυραφάκια κλπ.) ώστε να είναι τακτοποιημένα αλλά και να κάνει εντύπωση μόλις το βλέπεις.
- Αγόρασε ένα γυάλινο μπωλ (σε στενό-μακρο μέγεθος) και μέσα ρίξε λευκές πέτρες (πουλάνε στα είδη σπιτιού) και στόλισέ τες σε κάποια άκρη της μπανιέρας σου που να φαίνεται.

Νομίζω δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω για μία μικρή ανανέωση.

Υ.Γ1. Αν έχεις 2 μπαλκόνια (δηλαδή ένα μπρος και ένα πίσω), έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να βγάλεις το καλάθι με τα άπλυτα έξω???

Υ.Γ2. Το παν είναι να βρεις το στυλ που θέλεις να έχει το μπάνιο σου και να το ακολουθήσεις! :D

Ειρηνη μου σε ευχαριστω πολυ... Παντα εχεις μια καλη ιδεα για ολες μας :wink: :wink: :wink:

Christie
19-03-09, 14:21
:oops: :oops: σορρυ κολλησε

Christie
19-03-09, 14:26
....

Ειρήνη
19-03-09, 14:46
Παρακαλώ Christie μου!

Μια ιδέα έδωσα, σιγά το πράγμα! :wink:

antigoni84
19-03-09, 15:56
η μαμά μου ΔΕΝ πετάει τίποτα!τίποτα όμως

Πω πω βρε Αντιγόνη μου. Δεν έχω χειρότερο! :?

Και εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα,βέβαια τώρα το καταλαβαίνει που βλέπει πόσο νοικοκυρεμένα είναι όλα τα πράγματα,όμως ποτέ δεν θα κάνε την αρχή να πετάξει κατι,τη προηγούμενη εβδομάδα εκανα εκαθάριση στις ντουλάπες και εβγαλα ενα σωρό ρούχα που δεν φοράει,γιατί στη δικιά μου κάνω πολύ τακτικά και αν δεν μπορώ να το μεταποιήσω το πετάω,λοιπόν τα εχω βάλει μια εβδομάδα σε σακουλες και μου λέει αστα θα δούμε τι θα τα κάνουμε.Και γίνομαι τρελή!Την αποθήκη πάντος απο τότε την εχω σε αριστη κατάσταση,μόνο χρήσιμα πράγματα και ωραία τοποθετημένα.Τωρα θα βάλω και τα ραφάκια και θα είναι ακόμα πιο συγκεντρωμένα.

antigoni84
23-03-09, 09:04
κορίτσια θέλω τη γνώμη σας!Ως γνωστόν ψαχνω τραπέζι για τη κουζίνα μου,βρήκα ενα πολύ ωραίο στα 230€,και βρήκα και πιο φτηνό στα 100€,ειμαι σε δίλημα,να περιμένω αλλον ενα μήνα να παρω το ακριβό τραπέζι?ή να πάρω το πιο φτηνό αφού ούτως η αλλως δεν θα φαίνεται και ιδιαίτερα αφου θα βάλω τραπεζομάντηλο και τζάμι επάνω?επίσης θα βάλω καλύματα στις καρέκλες οπότε δεν θα φαί΄νονται ούτε τα πόδια του τραπεζιού

Ειρήνη
23-03-09, 13:11
Αντιγόνη μου,

Η γνώμη μου είναι να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Αν είναι το ακριβό να περιμένεις και να το πάρεις μόλις μπορέσεις γιατί το τραπέζι είναι κάτι που το αγοράζεις μία φορά και θα το έχεις για πολλά χρόνια. Αξίζει λοιπόν τα λεφτά του αν είναι το ακριβό αυτό που σου αρέσει περισσότερο! :wink:

antigoni84
23-03-09, 13:21
μαλλον προς τα κει με βλέπω.απλά θέλω να μαζέψω τη κουζίνα μου,με εχει κουράσει παρα πολύ που δεν εχω τραπέζι νακουμπήσω κάτι,και με δυσκολεύει και οταν μαγειρεύω παρα πολύ.Υπομονή λοιπόν μέχρι να παρω το δώρο του Πάσχα!

Ειρήνη
24-03-09, 13:39
Έλα να πάρουμε μερικές ιδέες για την διακόσμηση και ανανέωση του σπιτιού μας εν όψη Πάσχα! Απλές και... φρέσκιες, όμορφες ιδέες!

http://images.marthastewart.com/images/content/web/goodthings/gt048_eggvotive1_xl.jpg
http://images.marthastewart.com/images/content/pub/ms_living/2006Q2/0406_msl_baskets_xl.jpg
http://images.marthastewart.com/images/content/web/goodthings/goodthing1/gt03aprmsl_candleslit_xl.jpg
http://images.marthastewart.com/images/content/web/goodthings//gt019_fresheggs1_xl.jpg
http://images.marthastewart.com/images/content/pub/ms_living/2007Q2/mla102835_0407_nest_ht_xl.jpg
http://images.marthastewart.com/images/content/pub/ms_living/2009Q1//mla104097_0109_april_xl.jpg
http://images.marthastewart.com/images/content/web/goodthings/gt048_eggflowarr1_xl.jpg :wink:

antigoni84
24-03-09, 14:26
εγω προετοιμάζομαι για την άνοιξη.Φυτεύω μανιωδώς,ωστε το καλοκαίρι το μπαλκόνι μου να είναι καταπράσινο,βρήκα ενα υπέροχο μικρό συντριβανάκι και παμφτηνο!και διαφορα αλλα ψιλολόγια για να στολίσω το μπαλκόνι μου.Θα βάψω και την μεταλική ντουλάπα μου απο άσπρο σε πράσινο και τα πόμολα χρυσαφί.Για Πάσχα ποτέ δεν εκανα καμμία διακόσμηση δεν ξερω γιατί.Ωραίες φωτο Ειρήνη.Πείτε καμμια ιδέα για το μπαλκόνι μου,είναι αρκετά μεγαλο,ψαχνω κάτι για το τοίχο,σαν φαναράκια,κατι διακοσμητικό,σκέφτομαι να κρεμάσω γλάστρες στα κάγκελα,δεν θα λερώνουν όμως?

Ειρήνη
27-03-09, 16:54
Μ’ έπιασε πάλι και την τσάκισα την ντουλάπα μου.

Έκανα μία ακόμα εκκαθάριση στα ρούχα μου και τώρα η ντουλάπα μου βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση με ρούχα που χρησιμοποιώ και μόνο! Διάλεξα ποια ρούχα δεν φοράω και τα χώρισα σε κατηγορίες (άλλα για την φίλη μου άλλα για την εκκλησία κλπ.) και τα έδωσα ήδη. Επίσης διάλεξα τα παντελόνια που πια μου είναι μεγάλα αλλά ήθελα να τα κρατήσω και τα πήγα στην μοδίστρα για στενεμα. Σήμερα το πρωί τα παρέλαβα κι όλας…!

Τι καλά που νιώθω…!

mata
02-04-09, 10:08
Ειρηνούλα, φοβερές οι Πασχαλιάτικες κατασκευές!!!!!!!!! :D :D :D
Ευχαριστούμε πολύ!! :D :D :D
Εγώ θα κάνω το Πασχαλινό ντεκόρ το Σάββατο, αφού τελειώσω με τις δουλειές που περιμένω την γυναίκα.

Όσο για τις ντουλάπες, μια που πλέον δεν το βλέπω να ξαναβάζουμε χοντρά πουλόβερ, και ζιβάγκο, λέω να κάνω το πρώτο ξεκαθάρισμα. Μόνο που το σκέφτομαι....ξεφυσάω!!! :roll: :roll: :lol: :lol:
Για τη φωτο της ντουλάπας, δεν σας ξέχασα κορίτσια!Την φωτογράφισα χθες και θα σας την ποστάρω. Με βόλεψε πολύ πάντως που κρύβω τα συμπράγκαλα σκούπα - σίδερο - σιδερώστρα και απλώστρα. Πρίν που ήταν σε μια γωνιά του 3ου δωματίου, όλος ο χώρος έμοιαζε άνω κάτω.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τελευταία δεν έχω και πολύ οργανωτική διάθεση, γιατί λόγω εγκυμοσύνης νοιώθω λίγο ψιλοκουρούμπελο και κάνω τα απαραίτητα, όταν γυρίζω από την δουλειά! :?
Εχω στο πρόγραμμα όμως, μολις μάθουμε και το φύλο του μωρού μέχρι τις αρχές του άλλου μήνα να βάψω το δωμάτιο, (θα φρεσκάρω και το δωμάτιο του γιου μου)για να αρχίσω σιγά σιγά να κάνω από καμία ετοιμασία, για να μην τρέχω καλοκαιριάτικα. Να τα κάνω σιγά σιγά με την ησυχία μου, γιατί αν περιμένω τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο, που δεν θα μπορώ να κουνηθώ από τις ζέστες και από την κοιλιά.....θα είμαι για να με κλαίνε οι ρέγγες!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Ειρήνη
02-04-09, 11:15
Μάτα μου εσύ ειδικά που είσαι με την κοιλίτσα kinder-έκπληξη (:lol: ) να κάνεις τα πάντα με την ηρεμία σου και αν και όταν έχεις κέφι! Αλίμονο! Πρώτα το μπιζελάκι σου!

Και ‘γω το Σαβ/κο με βλέπω για Πασχαλινό ντεκόρ, κάτι απλό και όμορφο.

Να σου πω… εγώ τα μάζεψα τα πουλόβερ (τα «βαριά») την περασμένη εβδομάδα που έκανα την ντουλάπα γιατί και μόνο που τα έβλεπα έβγαζα καντήλες! Φαντάσου σήμερα φοράω από την μέση και πάνω άσπρα… με έχει πιάσει η άνοιξη!!! :lol:

mata
03-04-09, 18:51
Ναι Ειρηνούλα κι εγώ θα τα ξεφορτώθω τα πουλόβερ γιατί όπως λές και μόνο που τα βλέπω..ιδρώνω!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Να και οι φωτο από το φύλλο της ντουλάπας που συμμάζεψα τα συμπράγκαλα!!!! :wink:

http://img4.imageshack.us/img4/9194/p3300046.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/2402/p3300047k.jpg

Ειρήνη
08-04-09, 13:06
Μπράβο Ναύαρχε μου!

Πολύ καλή επιλογή έκανες! Τώρα είσαι "κυριλέ" και με τα .. συμπράγκαλα! :lol: :lol:

Ειρήνη
12-04-09, 21:03
Εντάξει... μπήκα και επισήμως σε κατάσταση υστερίας..!

Μ' έχει πιάσει λύσσα, τρέλα, μούρλα... πως να το περιγράψω..! ι

Σήμερα την "έπεσα" στις πάνω ντουλάπες και έκανα εκκαθάριση στα παπλωματάκια / κουβέρτες / κουρτίνες. Ε, ρε ξεσκαρτάρισμα...!

Ένα μονό παπλωματάκι, μία κουρτίνα και μία μονή κουβερτούλα στην πεθερά μου.

Ένα μονό κουβερλί και μία κουρτίνα στην γιαγιά μου...

.. και η ντουλάπα μου σε όμορφη τάξη... και η φάτσα μου επίσης σε μια γλυκιά ηρεμία..! xixixi

mata
13-04-09, 09:22
Μπράβο Αρχηγέ μου!!!!!!

antigoni84
11-05-09, 13:59
μετα απο πολύ καιρό γεια σας!Αυτο το σ/κ οργάνωσα την αποθήκη μου ξανά.Πήρα απο το πράκτικερ ενα ντεξιον μόνο 17,90? προσφορά σε λευκό χρώμα,πολύ όμορφο,εκει εβαλα σε διαφανα κουτια του ικεα,όπου εγραψα απ εξω τι εχει το καθενα,όλα τα μικροεργαλεια,λαμπες,τα πάντα.Εβαψα τα στηρίγματα απο τις γλάστρες μου και τωρα έχω να βάψω τα μπαλκόνια,μόνη μου ετσι!να περασω με γυαλιστικό τα έπιπλα κήπου και να φτιαξω τα μπαλκόνια και μετα να προχωρήσω μεσα στο σπίτι.Πάντος το καταευχαριστήθηκα το ξεσαβούρωμα,τετοια ηρεμία καιρό είχα να νιώσω!Μεχρι το άλλο σ\κ θα εχω τελειώσει τα πάντα.Σήμερα θα τελειώσω και με τα χαλιά.Εχω ανανεωθεί πλήρως!!!!!!!φιλια

EUGENI
11-05-09, 14:14
μετα απο πολύ καιρό γεια σας!Αυτο το σ/κ οργάνωσα την αποθήκη μου ξανά.Πήρα απο το πράκτικερ ενα ντεξιον μόνο 17,90? προσφορά σε λευκό χρώμα,πολύ όμορφο,εκει εβαλα σε διαφανα κουτια του ικεα,όπου εγραψα απ εξω τι εχει το καθενα,όλα τα μικροεργαλεια,λαμπες,τα πάντα.Εβαψα τα στηρίγματα απο τις γλάστρες μου και τωρα έχω να βάψω τα μπαλκόνια,μόνη μου ετσι!να περασω με γυαλιστικό τα έπιπλα κήπου και να φτιαξω τα μπαλκόνια και μετα να προχωρήσω μεσα στο σπίτι.Πάντος το καταευχαριστήθηκα το ξεσαβούρωμα,τετοια ηρεμία καιρό είχα να νιώσω!Μεχρι το άλλο σ\κ θα εχω τελειώσει τα πάντα.Σήμερα θα τελειώσω και με τα χαλιά.Εχω ανανεωθεί πλήρως!!!!!!!φιλια

Αχ μπραβο χαρας το κουραγιο σου!
Κι εγω αυτο το σ/κ αρχισα με τον εξωτερικο χωρο μπατζουρια,παραθυρα,λουλουδια γλαστρες κλπ!
Τα μεσα τωρα σιγα-σιγα.Οσο σκεφτομαι τις ντουλαπες κατι με πιανει!!!!!!

starfish2581
11-05-09, 14:17

Πολύ αποφασισμένη σε βρίσκω !!:D
Μπράβο σου, εγώ πάντως το Σάββατο μάζεψα τα χαλιά, και μόνο αυτό μου φάνηκε βουνό :(

antigoni84
11-05-09, 15:19
παλιά μ επιανε η ψυχή μου με τις δουλειές,δεν ήξερα απο που ν αρχίσω και πάντα ξεχνούσα,πλέον καταγράφω ολες τις δουλειές που εχω να κάνω και οργανώθηκαν όλα πολύ καλά,συστημα θέλει.Ασε που οταν ειναι ολα νοικοκυρεμένα γλιτώνεις απίστευτο χρόνο απ το να ψάχνεις καθε τι που θέλεις.

νεφελη
12-05-09, 08:35
Ντρεπομαι που το παραδεχομαι αλλα στο σπιτι με τις δουλειες τα χανω τελειως... Δε ξερω απο που να αρχισω κ που να τελειωσω... Θελω να κανω γιορτη σπιτι κ τρεχω στη μαμα μου για καθοδηγηση.. Αυτυ μαλιστα, τερας οργανωσης!!! Τη θαυμαζω.. Εγω καλω κοσμο σπιτι κ ξεχναω να βγαλω τα μισα που εχω για κερασμα...
Παντως χθες μαζεψα τα χειμωνιατικα της μικρης μου κ της εβγαλα τα καλοκαιρινα. Χαμος !! Αν σας πω οτι η μικρη δεν ειναι ουτε δυο κ εχει πιο πολλα ρουχα απο μενα (κ εχω πολλα ρουχα, πιστεψτε με..) Αφου ο αντρας μου βλεπει την ντουλαπα της κ με ρωταει "καλα, αν ειχαμε κ δευτερο παιδι τι θα καναμε??" Τι να κανω, πατρασυρομαι με τα παιδικα...
Σημερα λεω να αρχισω τα δικα μου.. Εκει να δειτε χαμος...

antigoni84
12-05-09, 08:41
αυτό με τα κεράσματα το πάθαινα και εγώ παλιότερα,μπορεί να παιδευόμουνα 3 ώρες να φτιάξω ενα γλυκό και να μην το εβγαζα,τωρα κάνω το εξής,αν διατηρούνται εκτός ψυγείου τα βγάζω στο τραπέζι της κουζίνας,αλλιώς βγάζω τα πιάτα,τα κουταλάκια,οτι χρειάζεται απο πριν,οπότε τα θυμάμαι.Σήμερα θα αφιερώσω όλο το απόγευμα στο σκύλο μου,εχουμε μπάνιο,κτηνιατρο,πετ σοπ.Νεφέλη δοκίμασε τα τα γράφεις οσα εχεις να κάνεις,μπορεί να σε βοηθήσει!

Ειρήνη
12-05-09, 13:28
Σιγά-σιγά κορίτσια να μην αγχώνεστε.

Δεν είναι όλες οι δουλειές για όλους το ίδιο και αυτό δεν είναι καθόλου κακό! Και τι έγινε που κάποια από μας δεν είναι "καλή" στις δουλειές του σπιτιού? Μήπως θα γίνεις περισσότερο ευτυχισμένη αν έχεις το σπίτι σου σε απόλυτη τάξη??!!! Οχι φυσικά! Οπότε χωρίς άγχος και όλα θα γίνουν!

Φιλικά

jena
12-05-09, 13:48
Αχ...

jena
12-05-09, 14:03
Αλλο ηθελα να γραψω, αλλα μου κολλησε το συστημα...χα χα!
Η αληθεια ομως βγαινει μπροστα.... εχω προβλημα με την οργανωση, το παραδεχομαι!

Τωρα τελευταια γυριζω συνεχως γυρω απο τον εαυτο μου, και το αποτελεσμα (φυσικα) μηδεν! Το σπιτι, καθαρο μεν... ανω κατω δε!
Ειχα εφαρμοσει το συστημα πριν φυγω για τη δουλεια τακτοποιω, για να το βρω οκ οταν επιστρεψω... αλλα αλλαξα ωραριο, φευγω πολυ νωρις απο το σπιτι οποτε, παει κι αυτο....
Μου εχουν σπασει τα νευρα απο τα πραγματα που χορευουν παντου! Τα νευρα μου!

fasolaki
12-05-09, 14:13
ετσι ετσι...να προχωρα το τοπικ...μονο οταν το διαβαζω ξεκουναω να κανω καμια δουλεια..

ηλιαχτίδα
12-05-09, 14:34
Η αληθεια ομως βγαινει μπροστα.... εχω προβλημα με την οργανωση, το παραδεχομαι!

Τωρα τελευταια γυριζω συνεχως γυρω απο τον εαυτο μου, και το αποτελεσμα (φυσικα) μηδεν! Το σπιτι, καθαρο μεν... ανω κατω δε!
Ειχα εφαρμοσει το συστημα πριν φυγω για τη δουλεια τακτοποιω, για να το βρω οκ οταν επιστρεψω... αλλα αλλαξα ωραριο, φευγω πολυ νωρις απο το σπιτι οποτε, παει κι αυτο....

σαν να το γραψα εγώ το μήνυμα....
Η μάνα μου συνέχεια λέει΅: μια ζωή θα κουράζεσαι.... δεν έχεις τάξη... (κι έχει δίκιο)
γράφτηκα και στις flyladies αλλά δεν βοήθησαν κι αυτές... Μάλλον πρέπει να καλέσω αυτές που καθαρίζουν και συμμαζεύουν σπίτια....

Ειρήνη
12-05-09, 15:42

Φίλη μου Jena

Το έχω ξαναπεί και δεν θα κουραστώ να το λέω: όλα τα πράγματα θέλουν τρόπο (και λιγότερο κόπο!) και προσωπικά πιστεύω πως το σπίτι θέλει μόνο 1 ωρίτσα την ημέρα δουλειές ώστε να μένει πάντα καθαρό και τακτοποιημένο. Πέραν την 1 ώρας απλά κουραζόμαστε, μας βγαίνει εκνευρισμός και τελικά χωρίς λόγο.

- Βάλε ένα πρόγραμμα στο μυαλό σου π.χ. σήμερα θα ξεσκονίσω και μαζέψω το παιδικό και αύριο θα σφουγγαρίσω και θα κάνω το μπαλκόνι. Ένα πρόγραμμα που βολεύει τις ανάγκες του σπιτιού σου. Μην βάζεις στόχους που καταλαβαίνεις πως είναι ανέφικτοι!
- Στρώσε ΠΑΝΤΑ πριν φύγεις από το σπίτι σου τα κρεβάτια. Το να γυρίζεις σπίτι και να βλέπεις τα κρεβάτια άστρωτα σου δημιουργεί μία έντονη αίσθηση ακαταστασίας!
- Μείνε σε ένα δωμάτιο όσο κάνεις τακτοποίηση. Μην πηγαινοέρχεσαι από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Μόλις τελείωσεις το συμμάζεμα του ενός δωματίου, τότε και μόνο τότε θα πηγαίνεις στο επόμενο!
- Μάζευε τα ψώνια της εβδομάδας και πήγαινε μία μόνο φορά στο σούπερ (αλλά να το τηρείς!). Έχε κάπου ένα χαρτάκι και σημείωνε καθημερινά τις ελλείψεις σου ώστε να μην ξεχνάς τίποτα!

Μερικές μικρές συμβουλές που πάντα ακολουθώ και με βοηθούν πολυ!!!

Φιλιά σε όλες!

jena
12-05-09, 15:49
Αρχηγε Ειρηνη ευχαριστω!
Αυτο με τα ψωνια το τηρω (αν δεν τα εγραφα δεν θα επαιρνα ουτε γαλα του παιδιου!)
Το προβλημα μου ειναι πως φευγω συχνα ενω κοιμαται ο αντρας μου... ο οποιος ΔΕΝ στρωνει κρεββατι, ΔΕΝ μαζευει τα ρουχα του, ΔΕΝ πλενει πιατα, ΔΕΝ, ΔΕΝ, ΔΕΝ!
Προγραμμα στις δουλειες δεν βαζω, και γυριζω απο το ενα δωματιο στο αλλο....

Ευχαριστω για τις συμβουλες, θα τις ακολουθησω!
Αν ξερεις και κανενα "μαγικο" θα το εκτιμουσα!

antigoni84
12-05-09, 15:52
κατι άλλο που εμενα με βοηθάει παρα πολύ είναι να κάνω ενα γρήγορο συγύρισμα πριν τη γενική,οταν ειναι τα κρεβάτια στρωμένα,ο νεροχύτης αδειος,και οι καναπέδες μαζεμένοι είμαι ήσυχη,μετα κανω γενική σε ενα χωρο και μολις τελειώσω αρχίζω τον επόμενο.Επίσης η οργάνωση της αποθήκης είναι πολύ σημαντική,γιατι φευγουν τα άχρηστα απο το σπίτι.

starfish2581
12-05-09, 16:13
Εγώ πάλι ό,τι πρόγραμμα και να βάλω, αν και με ευχαριστεί σε γενικές γραμμές να κάνω δουλειές, ξεδίνω, μία είναι η δουλειά που δεν αντέχω με τίποτα, το σίδερο. Κάθε μέρα λέω, σήμερα θα σιδερώσω οπωσδήποτε! Ναι αμέ, σε λίγο θ'αρχίσουν τα ρούχα να με κυνηγάνε μέσα στο σπίτι.

Ειρήνη
12-05-09, 16:51
Α, Jena μου... δύο αυτιά δεν έχει ο άντρας σου??? Μήπως πρέπει να του τραβήξεις το ένα??!!! xixixi

Εντάξει, δεν κάνει δουλειές, αλλά να ψευτο-στρώσει το κρεβάτι, έστω να ρίξει κάπως πιο καλύτερα το πάπλωμα για να μην φαίνεται μπάχαλο το κρεβάτι για σένα που θα γυρίσεις ψώφια... ένα τεταρτημόριο του δευτερολέπτου θα του πάρει (χαχαχαχα), δεν μπορεί να σου κάνει το χατίρι!? Τόσα κάνεις για εκείνον!

Αυτό με το πρόγραμμα των δουλειών μήπως πρέπει να το δουλέψεις λιγάκι στο μυαλό σου ώστε να ηρεμίσεις και κυρίως να μην τρέχεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο? Ειλικρινά με 1 ώρα δουλειάς την ημέρα το σπίτι είναι πάντα καθαρό και τακτοποιημένο!

Μαγικό.... ΝΑΙ!!! Υπάρχει ένα!!!
Ο άντρας μου ήταν σε αυτό το στυλ του δικού σου. Μια μέρα λοιπόν μου γύρισε 180 μοίρες το κεφάλι σαν του σατανά, άφρισα από το στόμα και μου γύρισαν τα μάτια σε λευκό και... από τότε... τσουπ με βοηθάει και έχει δουλειές που τις κάνει ΜΟΝΟ εκείνος!!! (κατέβασμα σκουπιδιών, μαζεύει το μπάνιο επειδή είναι ο τελευταίος κλπ...) xaxaxaxaa

MAKIA-MAKIA

Ειρήνη
12-05-09, 16:52
κατι άλλο που εμενα με βοηθάει παρα πολύ είναι να κάνω ενα γρήγορο συγύρισμα πριν τη γενική,οταν ειναι τα κρεβάτια στρωμένα,ο νεροχύτης αδειος,και οι καναπέδες μαζεμένοι είμαι ήσυχη,μετα κανω γενική σε ενα χωρο και μολις τελειώσω αρχίζω τον επόμενο.Επίσης η ογάνωση της αποθήκης είναι πολύ σημαντική,γιατι φευγουν τα άχρηστα απο το σπίτι.

Αντιγόνη σωστή πολύ σωστή!

Τα 2 κολλήματα που έχω και 'γω είναι ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΣΤΡΩΜΕΝΑ-ΝΕΡΟΧΥΤΗΣ ΑΔΕΙΟΣ. Μετά από αυτά τα 2 πάω σε άλλες δουλειές και μόνο!

Υ.Γ. Μπράβο! Σου αξίζει τίτλος, αύριο θα τον βρούμε! XIXIXI

Φιλάκια!

melita
12-05-09, 18:01
Πολύ καλό θέμα! θα επανέλθω

micnat
13-05-09, 09:56
- Βάλε ένα πρόγραμμα στο μυαλό σου π.χ. σήμερα θα ξεσκονίσω και μαζέψω το παιδικό και αύριο θα σφουγγαρίσω και θα κάνω το μπαλκόνι. Ένα πρόγραμμα που βολεύει τις ανάγκες του σπιτιού σου. Μην βάζεις στόχους που καταλαβαίνεις πως είναι ανέφικτοι!
- Στρώσε ΠΑΝΤΑ πριν φύγεις από το σπίτι σου τα κρεβάτια. Το να γυρίζεις σπίτι και να βλέπεις τα κρεβάτια άστρωτα σου δημιουργεί μία έντονη αίσθηση ακαταστασίας!
- Μείνε σε ένα δωμάτιο όσο κάνεις τακτοποίηση. Μην πηγαινοέρχεσαι από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Μόλις τελείωσεις το συμμάζεμα του ενός δωματίου, τότε και μόνο τότε θα πηγαίνεις στο επόμενο!
- Μάζευε τα ψώνια της εβδομάδας και πήγαινε μία μόνο φορά στο σούπερ (αλλά να το τηρείς!). Έχε κάπου ένα χαρτάκι και σημείωνε καθημερινά τις ελλείψεις σου ώστε να μην ξεχνάς τίποτα!

Σοφές κουβέντες!!! Θα τις εφαρμόσω κι εγώ οπωσδήποτε!!! Ιδιαίτερα αυτό που έχω μαυρίσει, είναι κάτι που καταστρέφει όποια δουλειά κάνω γιατί πάω σε άλλο δωμάτιο και ξεκινάω εκεί κάτι άλλο και στο τέλος έχω πολλά μέτωπα ανοιχτά και σπίτι χάλια!!!!!

Ειρήνη
13-05-09, 12:18
Εγώ πάλι ό,τι πρόγραμμα και να βάλω, αν και με ευχαριστεί σε γενικές γραμμές να κάνω δουλειές, ξεδίνω, μία είναι η δουλειά που δεν αντέχω με τίποτα, το σίδερο. Κάθε μέρα λέω, σήμερα θα σιδερώσω οπωσδήποτε! Ναι αμέ, σε λίγο θ'αρχίσουν τα ρούχα να με κυνηγάνε μέσα στο σπίτι.

Εμένα να σου πω... είναι από τις αγαπημένες μου δουλειές (ναι, το ξέρω πως είμαι ανώμαλη μου το λένε και οι φίλες μου για το θέμα!! xixixi) αλλά με την προϋπόθεση να να σιδερώνω τα ρούχα μας... βαριέμαι απίστευτα τα σεντόνια, μαξιλαροθήκες.... Μου αρέσει τόσο πολύ η αίσθηση των ρούχων όταν τα σιδερώνω και όταν τα τακτοποιώ μετά στα συρτάρια... το καλύτερό μου!!! (είπαμε, ειμαι ανώμαλη!!!)... Αλλά για το σίδερο έχω γυναίκα κάθε 15 ώστε να ξε-φορτώνομαι αυτά που δεν.. "χωνεύω"!!!

antigoni84
13-05-09, 13:13
Νοικοκυρές του parents ενωθείτε!Πάντος για μενα οι δουλειές του σπιτιού λειτουργούν ψυχοθεραπευτικά,όσο πιο μπερδεμένα είναι τα προσωπικά μου,τόσο πιο συγυρισμένο είναι το σπίτι μου.Όπως βλέπετε τελευταία είναι στην εντέλεια το σπίτι....

elachl
13-05-09, 13:14
χαιρομαι που εισαι καλα αντιγονη.να εισαι παντα καλα

starfish2581
13-05-09, 13:28
Εμένα να σου πω... είναι από τις αγαπημένες μου δουλειές (ναι, το ξέρω πως είμαι ανώμαλη μου το λένε και οι φίλες μου για το θέμα!! xixixi) αλλά με την προϋπόθεση να να σιδερώνω τα ρούχα μας... βαριέμαι απίστευτα τα σεντόνια, μαξιλαροθήκες.... Μου αρέσει τόσο πολύ η αίσθηση των ρούχων όταν τα σιδερώνω και όταν τα τακτοποιώ μετά στα συρτάρια... το καλύτερό μου!!! (είπαμε, ειμαι ανώμαλη!!!)... Αλλά για το σίδερο έχω γυναίκα κάθε 15 ώστε να ξε-φορτώνομαι αυτά που δεν.. "χωνεύω"!!!

Εγώ αν συνεχίσω έτσι, βλέπω να φέρνω κι εγώ γυναίκα για το σίδερο. Για τέτοια αντιπάθεια με το αντικείμενο σου λέω. Έχω μια γνωστή, που ήταν πολύ χειρότερη από μένα. Εκείνη δεν μπορούσε με τίποτα τα πουκάμισα του άντρα της. Δεν μπορείς να φανταστείς τι έκανε ...Όταν της μαζευόντουσαν πολλά, πελάγωνε, και πότε πότε πέταγε και κανένα, λέγοντας στον άντρα της μετά όταν το έψαχνε, τι αυτό, πάει, πάλιωσε, ξεθόριασε και το πέταξα, δεν θυμάσαι πόσο χάλια ήταν ?

Ειρήνη
13-05-09, 16:07
Χαχαχαχαχα

Βρε λες ν' αρχισω να πετάω και 'γω τα έπιπλά μας ένα-ένα??? (βαριέμαι το ξεσκόνισμα!!!)...

Ειρήνη
13-05-09, 16:10
Πάρε γυναίκα starfish!

Εγώ την έχω (χρόνια) 2 Σάββατα τον μήνα και μου κάνει ότι βαριέμαι να κάνω εγώ. Δεν υπάρχει καλύτερο φιλενάδα, ειλικρινά σου μιλάω.

starfish2581
13-05-09, 16:13
Χαχαχαχαχα

Βρε λες ν' αρχισω να πετάω και 'γω τα έπιπλά μας ένα-ένα??? (βαριέμαι το ξεσκόνισμα!!!)...

Φοβάμαι ότι στην περίπτωσή σου ο άντρας σου :mrgreen: μάλλον θα το αντιληφθεί χωρίς να σε ρωτήσει πως κάτι λείπει από εκεί μέσα !!

antigoni84
15-05-09, 13:16
Καλημέρα,πείτε μου τη γνώμη σας,θέλω να στολίσω το μπαλκόνι μου,εχω τραπέζι με καρέκλες και ενα σαλονάκι μπαμπού,σκέφτηκα να ραψω καλύματα στο σαλονάκι για να αλλάξει όψη,θα πάρω μερικές γλάστρες αλλά δεν ξέρω τι,γενικά τι αλλο μπορώ να βάλω??απο διακοσμητικό,απο οτιδήποτε.ακούω ιδέες.

elachl
15-05-09, 13:18
δεν σου κανω πλακα.δεν ξερω ποσο μεγαλο ειναι το μπαλκονι σου.ο αντρας μου οταν τα φτιαξαμε εμενε με τους γονεις του ακομα και επειδη εχει μεγαλο μπαλκονι ειχε παρει απο το λιντλ μια αιωρα.μαλλον θα ξαναβγαλουν οπου να ναι.παρε μια να ρεμβαζεις.ο δικος μου κοιμοτανε και το βραδυ εκει καμια φορα!

antigoni84
15-05-09, 14:20
ειναι αρκετά μεγάλο το μπαλκόνι μου,την αιώρα που τη στερέωνε?σκ΄΄εφτηκα να βάλω περγκολες δεν ξερω αν γίνεται,αλλά θα είναι ωραίο

elachl
15-05-09, 14:25
η αιωρα ειχε απο μονη της σιδερενιες βασεις(η συγκεκριμενη).γιατι δεν παιρνεις μια κουνια?κανε μια ερευνα αγορας και θα βρεις καλη και οικονομικη!

starfish2581
17-05-09, 20:37
Πάρε γυναίκα starfish!

Εγώ την έχω (χρόνια) 2 Σάββατα τον μήνα και μου κάνει ότι βαριέμαι να κάνω εγώ. Δεν υπάρχει καλύτερο φιλενάδα, ειλικρινά σου μιλάω.

Τελικά πήρα γυναίκα για το σίδερο, δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση.
Λίγο ακόμη και δε θα βρίσκαμε ρούχα στην ντουλάπα .

antigoni84
18-05-09, 08:41
Ειμαι ψόφια μετά απο ένα διήμερο γενικής,αποθήκες,σκάλες,μαστορέματα,αλλά άξιζε το κόπο.Σαβούρωσα ένα σωρό πράγματα και ηρέμησα,γλύκανε το πρόσωπο μου κυριολεκτικά.Το σίδερο starfish δεν είναι και τόσο μπελάς,εγω τα περισσότερα τα διπλώνω και τα πατάω,τσακ μπαμ,πουκάμισα και τέτοια τα μαζεύω νωπά και τα σιδερώνω και δεν μου παίρνει πολύ ώρα.Δοκίμασε να ξεχωρίσεις τα ρούχα του καθενός και να τα διπλώσεις,μην τ αφήνεις στοίβα γιατί πελαγώνεις μετά

Ειρήνη
18-05-09, 10:38
Τελικά πήρα γυναίκα για το σίδερο, δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση.
Λίγο ακόμη και δε θα βρίσκαμε ρούχα στην ντουλάπα .

Και έκανε πάρα πολύ καλά!

Η γνώμη μου είναι πως το να είναι το σπίτι σου καθαρό, φαίνεται... ενώ το σίδερο δεν "φαίνεται" ακόμα και αν σιδερώνεις κάθε 3 μέρες... προτιμώ δηλαδή να ασχολούμαι με το σπίτι μου ώστε να το έχω παντα καθαρό και τακτοποιημένο (και μένα ήρεμη) παρά να σιδερώνω σαν τρελή και το σπίτι μου να είναι μπάχαλο. Θα δεις μεγάλη διαφορά κυρίως στην ψυχολογία σου!

Ειρήνη
18-05-09, 10:44
Καλημέρα,πείτε μου τη γνώμη σας,θέλω να στολίσω το μπαλκόνι μου,εχω τραπέζι με καρέκλες και ενα σαλονάκι μπαμπού,σκέφτηκα να ραψω καλύματα στο σαλονάκι για να αλλάξει όψη,θα πάρω μερικές γλάστρες αλλά δεν ξέρω τι,γενικά τι αλλο μπορώ να βάλω??απο διακοσμητικό,απο οτιδήποτε.ακούω ιδέες.

Εγώ Αντιγόνη μου είμαι της άποψης πως το «λίγο είναι το καλύτερο». Καλύτερα δηλαδή να πάρεις λίγα πράγματα, ώστε να έχεις το μπαλκόνι σου πάντα τακτοποιημένο και να μην σου βγαίνει η πίστη όταν θέλεις να το καθαρίσεις παρά να το γεμίσεις με μικρο-αντικείμενα και να μην ξέρεις από πού να ξεκινήσεις.

Το σαλονάκι μπαμπού είναι ήδη αρκετό για μένα. Πάρε μόνο 2 γλάστρες ίδιες ακριβώς (π.χ. με ένα μεσαίου μεγέθους κυπαρισσάκι μέσα η κάθε μία) σε μέγεθος και εμφάνιση (να προτιμήσεις καλές, πήλινες γλάστρες και όχι πλαστικές αφού θα πάρεις μόνο 2) και 2 μεγάλα φανάρια (ίδια και αυτά μεταξύ τους) που θα βάζεις μέσα από 2-3 μεγάλα κεράκια και έκανες μπαλκόνι όαση. Η δική μου φιλοσοφία είναι πως δεν χρειάζονται πολλά αντικείμενα στους χώρους μας.

Φιλάκια

EUGENI
18-05-09, 10:56
Εγώ Αντιγόνη μου είμαι της άποψης πως το «λίγο είναι το καλύτερο». Καλύτερα δηλαδή να πάρεις λίγα πράγματα, ώστε να έχεις το μπαλκόνι σου πάντα τακτοποιημένο και να μην σου βγαίνει η πίστη όταν θέλεις να το καθαρίσεις παρά να το γεμίσεις με μικρο-αντικείμενα και να μην ξέρεις από πού να ξεκινήσεις.

Το σαλονάκι μπαμπού είναι ήδη αρκετό για μένα. Πάρε μόνο 2 γλάστρες ίδιες ακριβώς (π.χ. με ένα μεσαίου μεγέθους κυπαρισσάκι μέσα η κάθε μία) σε μέγεθος και εμφάνιση (να προτιμήσεις καλές, πήλινες γλάστρες και όχι πλαστικές αφού θα πάρεις μόνο 2) και 2 μεγάλα φανάρια (ίδια και αυτά μεταξύ τους) που θα βάζεις μέσα από 2-3 μεγάλα κεράκια και έκανες μπαλκόνι όαση. Η δική μου φιλοσοφία είναι πως δεν χρειάζονται πολλά αντικείμενα στους χώρους μας.

Φιλάκια

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Ειρηνη!
Κι εγω φετος που εφτιαξα το μπαλκονι εβαλα μονο το τραπεζι με τις καρεκλιτσες και 2 φαναρακια.Να φανταστεις οτι ειχα γυρω-γυρω γλαστρες τις οποιες τις πηρα και τις εβαλα σε ενα πιο μικρο μπαλκονι που εχω.Δεν μπορεις να φανταστεις πως ανοιξε ο χωρος!
Οσο πιο λιγα αντικειμενα τοσο καλυτερα λοιπον!

antigoni84
18-05-09, 11:25
γλάστρες γιατί πήλινες?Πολύ καλές οι ιδέες σας φιλενάδες!Σκέφτηκα να πάρω και ενα στεφάνι με πλαστικά λουλούδια για το τοίχο και τίποτα άλλο.Είμαι λίγο της υπερπαραγωγής......

νεφελη
18-05-09, 12:25
Μπορεις να πας σε ενα μαγαζι με ειδη μπαμπου κ επιπλα κηπου κ θα βρεις απιστευτα πραγματα. Μακαρι να ειχα κ εγω μεγαλα μπαλκονια... Δυστυχως μονο ενα σαλονακι κ κατι γλαστρες εχω, που κ αυτες μου τις φορτωσε η μανα μου, αλλα ειναι ασηκωτες κ ακομα δεν τις εχω πεταξει..
Μπορεις να παρεις κ για το τοιχο ραφακια κ να βαλεις πανω μικρα γλαστρακια κ φαναρακια.
Εχεις παιδακια? Ισως μπορουσες να τους βαλεις κ καμια κουνια ή κανα σπιτακι, τσουληθρα..

antigoni84
18-05-09, 12:31
Δυστυχώς δεν έχω ακόμα,αυτο με τα ραφάκια ειναι πολύ ωραια ιδέα!!!!

Ειρήνη
18-05-09, 15:59
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Ειρηνη!
Κι εγω φετος που εφτιαξα το μπαλκονι εβαλα μονο το τραπεζι με τις καρεκλιτσες και 2 φαναρακια.Να φανταστεις οτι ειχα γυρω-γυρω γλαστρες τις οποιες τις πηρα και τις εβαλα σε ενα πιο μικρο μπαλκονι που εχω.Δεν μπορεις να φανταστεις πως ανοιξε ο χωρος!
Οσο πιο λιγα αντικειμενα τοσο καλυτερα λοιπον!

Έτσι... έτσι Ευγενία μου... Ο χώρος, όσο πιο "καθαρός" είναι από αντικείμενα, τόσο πιο προσιτός και ζεστός είναι. Όταν υπάρχουν χιλιάδες αντικείμενα γύρω-γύρω, το μάτι πελαγώνει και τελικά σου δημιουργείται ένας εκνευρισμός όσο βρίσκεσαι εκεί. Άσε το χρηστικό κομμάτι που είναι απίστευτα πιο εύκολο να κρατάς τακτικό έναν τέτοιο χώρο!

Εμένα το μπαλκόνι μου έχει
- 2 γλάστρες πήλινες μεγάλες
- 1 τραπέζι / 4 καρέκλες (ίδιο σχέδιο), με σετ τα μαξιλαράκια για τις καρέκλες (δηλαδή όλα ίδια)
- 1 διακοσμητική γυάλα με ένα κερί μέσα (το οποίο ανάβουμε) και στον πάτο του διακοσμητικές γυαλιστερές πετρούλες (σαν βώλους) και
- 1 μεγάλο φαναράκι σε μία γωνία .

Αυτά και είναι πάντα σε τάξη, καθαρό και πανέμορφο (αν και μικρό!)

Ειρήνη
18-05-09, 16:04
γλάστρες γιατί πήλινες?Πολύ καλές οι ιδέες σας φιλενάδες!Σκέφτηκα να πάρω και ενα στεφάνι με πλαστικά λουλούδια για το τοίχο και τίποτα άλλο.Είμαι λίγο της υπερπαραγωγής......

Οι πήλινες Αντιγόνη μου φαίνονται πάντα πιο "βαριές" και δίνουν μια ιδιαίτερη νότα στο μπαλκόνι μας. Οι πλαστικές δε, φαίνονται πάντα πιο δεύτερες.

Γι αυτό, αν τώρα ξεκινάς την συλλογή σου από φυτά (γιατί θα υπάρχουν κοπέλες που έχουν ήδη 10 πλαστικές γλάστρες που δεν μπορούν να τις αλλάξουν γιατί είναι οικονομικά ασύμφορο!) θα σου πρότεινα να την ξεκινήσεις σωστά παίρνοντας καλές γλάστρες της αρεσκείας σου φυσικά!

Όσο για το πλαστικό στεφάνι…….. μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη μηηηηηηηη ποτέ πλαστικοποιημένα λουλούδια βρε Αντιγόνη μουυυυυυυυυυυυυυ!

Μάκια σου

antigoni84
19-05-09, 00:48
ειναι πολύ καλής ποιότητας,πάνω σε ξύλο με πεταλούδες και διάφορα,ακριβο(βλέπε 30?οχι τα πλαστικά της ξευτίλας,τι αλλο μπορώ να κρεμάσω στο τοιχο?

antigoni84
21-05-09, 12:23
εχω ξεπατωθεί στις δουλειές,σήμερα θα κάνω το μπογιατζή,θα βάψω!εχτες κοιμήθηκα 2 το πρωί,εκανα γενική τη κουζίνα και μαγείρεψα.Ελπίζω μέχρι τη Κυριακή να τελειώσω τα πάντα.είμαι πολύ αισιόδοξη?

starfish2581
21-05-09, 13:35
εχω ξεπατωθεί στις δουλειές,σήμερα θα κάνω το μπογιατζή,θα βάψω!εχτες κοιμήθηκα 2 το πρωί,εκανα γενική τη κουζίνα και μαγείρεψα.Ελπίζω μέχρι τη Κυριακή να τελειώσω τα πάντα.είμαι πολύ αισιόδοξη?

γιατί τέτοια βιασύνη κοπελιά ?

antigoni84
21-05-09, 14:16
γιατί απο Δευτέρα ξεκινάω εντατικό διαβασμα,θέλω να δώσω κατι μαθήματα,κ αν το σπίτι δεν είναι μαζεμένο δεν μπορώ να διαβάσω!!

starfish2581
21-05-09, 14:44
Αααα, τότε συνέχισε ... και καλό κουράγιο

melita
21-05-09, 23:29
Μετά από πολλές μέρες κατάφερα μόλις και διάβασα όλο το τοπικ και έχω μείνει άφωνη με την οργανωτικότητά σας και την καθαριότητά σας.
Ομολογώ πως άν και είμαι πολύ οργανωτική στη δουλειά μου, διοικητικός υπάλληλος γαρ, στο σπίτι δεν εφαρμόζω και πολλά πράγματα.
Το μόνο πού κάνω ευλαβικά καθώς έχω και έρωτα μετην μαγειρική είναι το εβδομαδιαίο μενού ώστε να έχω μια φορά την εβδ. σούπερ μάρκετ. Από τις υπόλοιπες δουλειές μόνο ό,τι βλέπει η πεθερά! που σημειωτέον έρχεται σπάνια σπίτι, οπότε καταλαβαίνετε!
Βασικά έχω δύο προβλήματα,
1ον δεν έχω πολλούς αποθηκευτικούς χώρους, μόνο τις ντουλάπες στα 2 υπνοδωμάτια εκ των οποίων της μιας το φύλλο μυρίζει μούχλα καθώς εφάπτεται του εξωτερικού τοίχου, ενώ η κουζίνα είναι μισή όπως παρελήφθη από τον εργολάβο και πρέπει φέτος να φτιάξω διαχωριστικό και ντουλάπια.
2ον επειδή το σπίτι είναι σχετικά καινούριο και είναι κοντά στη λίμνη χωρίς άλλο σπίτι δίπλα έχει πολύ υγρασία και μούχλα, ειδικά στις σιλικόνες στις μπαλκονόπορτες, και στους τοίχους.
Προς το παρόν δεν δουλεύω αλλά σε λίγους μήνες που θα επιστρέψω θέλω να έχω οργανωθεί ώστε να καταφέρνω παιδί, δουλειά και σπίτι.
Γι αυτό παρακολουθώ τα φώτα σας!

antigoni84
22-05-09, 00:02
Μελίτα μου υπάρχει μια ειδική σιλικόνη που είναι αντιμουχλική,είναι λίγο ακριβότερη αλλά κάνει πολύ καλή δουλεια,θα σου πω αυριο πως λέγεται.

melita
22-05-09, 11:39
Μελίτα μου υπάρχει μια ειδική σιλικόνη που είναι αντιμουχλική,είναι λίγο ακριβότερη αλλά κάνει πολύ καλή δουλεια,θα σου πω αυριο πως λέγεται.

Μπορεί να μπει πάνω απο αυτή που ήδη υπάρχει ή πρέπει να ξυθεί η υπάρχουσα - κάτι πολύ δύσκολο απο οτι γνωρίζω - για να τοποθετηθεί καινούρια?

antigoni84
22-05-09, 13:07
Εγω ξεκίνησα να το ξύνω με κατσαβίδι,μετά βαρέθηκα κ το έτριψα με σύρμα να φύγει η μούχλα και το έβαλα απο πάνω και είναι οκ.Οσο για το φύλλο της ντουλάπας σου που δεν χρησιμοποιείς ντύστο με ταπετσαρία ή χρησιμοποίησε αποθηκευτικά κουτιά πλαστικά

antigoni84
25-05-09, 10:20
Κορίτσια είμαι ψόφια,ολο το σ\κ έπλενα,σιδέρωνα,καθάριζα και έβαφα.Σέρνομαι σήμερα,κάτι ψιλά μείνανε που θα τα κάνω σήμερα,αλλά άξιζε το κόπο

Ειρήνη
27-05-09, 15:45
Μετά από πολλές μέρες κατάφερα μόλις και διάβασα όλο το τοπικ και έχω μείνει άφωνη με την οργανωτικότητά σας και την καθαριότητά σας.
Ομολογώ πως άν και είμαι πολύ οργανωτική στη δουλειά μου, διοικητικός υπάλληλος γαρ, στο σπίτι δεν εφαρμόζω και πολλά πράγματα.
Το μόνο πού κάνω ευλαβικά καθώς έχω και έρωτα μετην μαγειρική είναι το εβδομαδιαίο μενού ώστε να έχω μια φορά την εβδ. σούπερ μάρκετ. Από τις υπόλοιπες δουλειές μόνο ό,τι βλέπει η πεθερά! που σημειωτέον έρχεται σπάνια σπίτι, οπότε καταλαβαίνετε!
Βασικά έχω δύο προβλήματα,
1ον δεν έχω πολλούς αποθηκευτικούς χώρους, μόνο τις ντουλάπες στα 2 υπνοδωμάτια εκ των οποίων της μιας το φύλλο μυρίζει μούχλα καθώς εφάπτεται του εξωτερικού τοίχου, ενώ η κουζίνα είναι μισή όπως παρελήφθη από τον εργολάβο και πρέπει φέτος να φτιάξω διαχωριστικό και ντουλάπια.
2ον επειδή το σπίτι είναι σχετικά καινούριο και είναι κοντά στη λίμνη χωρίς άλλο σπίτι δίπλα έχει πολύ υγρασία και μούχλα, ειδικά στις σιλικόνες στις μπαλκονόπορτες, και στους τοίχους.
Προς το παρόν δεν δουλεύω αλλά σε λίγους μήνες που θα επιστρέψω θέλω να έχω οργανωθεί ώστε να καταφέρνω παιδί, δουλειά και σπίτι.
Γι αυτό παρακολουθώ τα φώτα σας!

Φίλη Μελίτα

Καλώς όρισες στο σπιτικό μας! Είσαι πάντα ευπρόσδεκτη!

Βασικά μην αγχώνεσαι και μην περιμένεις θαύματα. Όλα θα γίνουν αλλά και αν δεν γίνουν δεν θα τα βάψουμε μαύρα! Δεν θα είσαι λιγότερο ευτυχισμένη αν το σπίτι δεν έχει ίχνος σκόνης έτσι δεν είναι?!

Το μόνο που χρειάζεται είναι αν βρεις το δικό σου πρόγραμμα σπιτιού, αυτό που πηγαίνει στα δικά σου δεδομένα / ανάγκες ώστε να είσαι πιο ήρεμη, χωρίς εκνευρισμό και να μπορείς να χαίρεσαι και την ζωή σου και την οικογένειά σου. Δες λοιπόν από όσα γράφουμε τι σε βολεύει και κράτα το!

Φιλικά

Ειρήνη
27-05-09, 16:11
Μελίτα

Για τους αποθηκευτικούς χώρους, έχεις απόλυτο δίκιο, είναι μεγάλο πρόβλημα. Προσπάθησε όμως να προσαρμοστείς (τουλάχιστον μέχρι να μπορέσεις να δημιουργήσεις περισσότερους χώρους) ώστε να μην σε εκνευρίζουν ή σου φέρνουν δυσκολία τα διάφορα αντικείμενα που δεν έχουν αποθηκευτικό χώρο.

Προσπάθησε π.χ. αφού έχεις λίγα ντουλάπια στην κουζίνα, να έχεις και λίγα ταπεράκια και κουζινικά. Μην φορτώνεσαι με έξτρα αντικείμενα, όσο αυτό είναι δυνατό.

Επίσης ρούχα. Φρόντισε συχνά να κάνεις ένα γερό ξε-σκαρτάρισμα στα ρούχα σας, σε αυτά που δεν φοράτε πια, σε όσα δεν σας κάνουν ή σε αυτά που δεν σας αρέσουν πλέον ώστε να υπάρχει μία σχετική τάξη.

Θα επανέλθω 

melita
27-05-09, 17:40
Μελίτα

Προσπάθησε π.χ. αφού έχεις λίγα ντουλάπια στην κουζίνα, να έχεις και λίγα ταπεράκια και κουζινικά. Μην φορτώνεσαι με έξτρα αντικείμενα, όσο αυτό είναι δυνατό.

Επίσης ρούχα. Φρόντισε συχνά να κάνεις ένα γερό ξε-σκαρτάρισμα στα ρούχα σας, σε αυτά που δεν φοράτε πια, σε όσα δεν σας κάνουν ή σε αυτά που δεν σας αρέσουν πλέον ώστε να υπάρχει μία σχετική τάξη.

Θα επανέλθω 

Αυτό ακριβώς κάνω, έχω ελάχιστα κουζινικά σκέυη, ευτυχώς δεν χρειάζεται να κάνω τραπεζώματα προς το παρόν. Τα ρούχα μου επίσης είναι τα απαραίτητα αφού χωράνε σε μισή ντουλάπα.

Θα δοκιμάσω μια αναδιοργάνωση της ντουλάπας στο μέλλον, εφόσον τώρα δεν μου επιτρέπει η μπέμπα να κάνω δουλειές που θέλουν χρόνο.

Σιγά σιγά!

ALEXIS K STELLA
29-05-09, 12:48
Για τα παιδικά ρούχα:Aγόρασα κούτες αποθήκευσης από ΙΚΕΑ και τα χώρισα ανά ηλικίες πχ.0-3μηνών , 3-6 μηνών κτλ.Έτσι και η ντουλάπα είναι οργανωμένη και βρίσκω εύκολα ότι μου χρειάζεται ,που μπορεί να φορέσει κι η μπέμπα.Όταν θα μπορέσω να τα δώσω δεν θα χρειαστεί πολύ δουλειά...

Ειρήνη
02-06-09, 14:22
Πολύ ωραία η ιδέα σου Στέλλα. Πραγματικά έξυπνη.

Γενικά, υπάρχει μία περίεργη αντίληψη για τα ρούχα στους περισσότερους. Κρατάμε ρούχα που δεν πρόκειται να τα ξαναφορέσουμε ποτέ είτε γιατί δεν μας αρέσουν είτε γιατί δεν μας κάνουν!

Οι «κανόνες» μου:

- Αν κάτι είναι φθαρμένο, το πετάω, όσο και αν το αγαπώ
- Αν κάτι το έχω 2-3 φορές (π.χ. λευκό πουκάμισο), κρατώ τα 2 ίδια (αφού τα χρησιμοποιώ) και δίνω το άλλο.
- Αν κάτι δεν το έχω φορέσει για μία ολόκληρη σεζόν, το δίνω.
- Αν κάτι δεν μου κάνει και ξέρω πως δεν θα μου κάνει ποτέ ξανά (όσο και αν εύχομαι να γίνω ΚΟΡΜΑΡΑ) το δίνω!
- Αν κάτι δεν είναι ακριβώς του γούστου μου (κάτι που μου έκαναν δώρο και για κάποιο λόγο δεν άλλαξα ή αν το γούστο μου άλλαξε και δεν μου πολύ-αρέσει πια) το δίνω!

Με αυτούς τους απλούς «κανόνες» κρατώ πάντα και την ντουλάπα μου οργανωμένη και ξέρω τι χρειάζομαι να αγοράσω κάθε εποχή και τα νεύρα μου σε καλή κατάσταση!

candy1234
02-06-09, 14:43
Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι βρε κορίτσια... Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών..ταυτόχρονα εργάζομαι..Γυρίζω σπίτι κατά τις 17:00 και εννοείται πως ασχολούμαι σχεδόν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τον μπέμπη μου..(και να ήθελα να κάνω κάποια δουλειά μέσα στο σπίτι..δεν με αφήνει...θέλει να παίζουμε..θέλω και εγώ..αφού όλη την ημέρα είμαι μακριά του..λογικό δεν είναι;) Η μητέρα μου, που να την έχει ο Θεός γερή και δυνατή, είναι το δεξί μου χέρι..μάτι..απ' όλα..! Μου κρατάει το παιδί και μου βάζει πλυντήρια, σίδερο, σουγγάρισμα, πανί το σπίτι, πότισμα..., μαγείρεμα... Μένει στον επάνω όροφο και όλα αυτά τα κάνει το απόγευμα που γυρίζω εγώ και είμαι με το παιδί. Το ερωτημα μου είναι το εξής: Οι κοπέλες που δεν έχουν καμία βοήθεια, τι κάνουν; Δηλαδή, εγώ φρικάρω στην ιδέα του τι θα έκανα αν ήμουν μόνη..ΟΚ..σίγουρα..θα τα έκανα, θα έκανα ξενύχτι στο φινάλε φινάλε για να τα προλάβω..αλλά είναι σκότωμα... Ειλικρίνα θαυμάζω τις κοπέλες που τα κάνουν όλα μοναχές τους!!!! Και απορώ..πότε..μα πότε προλαβαίνουν βρε παιδί μου;

Ειρήνη
02-06-09, 16:19
Candy, φίλη μου, είσαι πολύ τυχερή και το θετικό είναι πως το ξέρεις! Να χαίρεσαι την μανούλα σου!!!

Εγώ τα κάνω όλα μόνη μου εκτός της γυναίκας που έχω κάθε 15 (τι να πρωτο-κάνει και αυτή? Σίδερο ΚΥΡΙΩΣ και ΑΝ προλάβει να κάνει κάτι άλλο!). Οπότε μπορώ να πω πως τα κάνω μόνη μου όλα, γιατί έχω χάσει την μαμά μου από τα 7 μου χρόνια. Αν σου πω πως από την μέρα που έμεινα έγκυος και κυρίως από όταν γέννησα μου λείπει περισσότερο λες και την έχασα χθες, θα το πιστέψεις??? Αυτό που λένε πως «από μάνα ορφανεύεις», είναι τόσο μα τόσο αλήθεια…

Να μην σας ζαλίζω, τα κάνω όλα μόνη, με πρόγραμμα ώστε να προλαβαίνω γιατί θέλω να βλέπω και το παιδάκι μου το απόγευμα που επιστρέφω και δίνω και τόπο στην οργή αν δω και λίγο σκονισμένο το μπαλκόνι μου. Δεν θα με κάνει λιγότερο ευτυχισμένη η σκόνη!

marianna9880
15-06-09, 01:16
Μπορεί να μπει πάνω απο αυτή που ήδη υπάρχει ή πρέπει να ξυθεί η υπάρχουσα - κάτι πολύ δύσκολο απο οτι γνωρίζω - για να τοποθετηθεί καινούρια?

εγώ άθελα μου ξήλωσα όλη την σιλικόνη που είχε το μπάνιο αφήνοντας παχύρευστη χλωρίνη κλινέξ για ώρα στην μπανιέρα. Δοκίμασε το μήπως έχεις αποτέλεσμα

marianna9880
15-06-09, 01:18
[QUOTE=Ειρήνη;976757] Οπότε μπορώ να πω πως τα κάνω μόνη μου όλα, γιατί έχω χάσει την μαμά μου από τα 7 μου χρόνια.
Επειδή έμεινες μόνη Ειρήνη γι ' αυτό έμαθες να τα καταφέρνεις όλα μόνη σου και τόσο καλά. Λυπάμαι για τον χαμό της μανούλας σου , αλλά έτσι έγινες δυνατή, πρακτική και λογική ταυτόχρονα... Σίγουρα θα καμαρώνει από κει ψηλά...

mata
17-06-09, 15:17
Αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα μόλις διαπιστωσα ότι τόσο καιρό το είχα το θεματάκι χαμένο!!!Νόμιζα ότι ήταν στην ενότητα ψυχολογία!!!!:oops::-?:roll:
Κι εσείς τόσο καιρό γράψατε τόσα πράγματα!!:shock:
Κρατηθείτε κι έρχομαι να σχολιάσω τα γραφόμενα με τις υπέροχες ιδέες σας και να σας πώ και τα δικά μου οργανωτικά νέα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αρχηγέ μου τους χαιρετισμούς και τα φιλιά μου!!!:D:D:DΞέρεις πόσο πολύ μου έλειψες;;;;;;;;;;;;;;;-):D:D

Ειρήνη
17-06-09, 15:57
Επειδή έμεινες μόνη Ειρήνη γι ' αυτό έμαθες να τα καταφέρνεις όλα μόνη σου και τόσο καλά. Λυπάμαι για τον χαμό της μανούλας σου , αλλά έτσι έγινες δυνατή, πρακτική και λογική ταυτόχρονα... Σίγουρα θα καμαρώνει από κει ψηλά...

Αχ Μαριάννα μου,

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την υποστήριξή σου. Η μαμά μου, είναι το αδύνατο σημείο μου...

Το πιστεύεις πως θα προτιμούσα να έχω την μαμά μου και ας ήμουν ένα χαμένο κορμί??? Αληθεύει...

Τα φιλιά μου

koalalou
08-09-09, 08:08
Fetos to kalokairi ka8isa 3 mines (eimai daskala) kai ka8arisa to spiti mou apo panw ews kato!! 8imame oti arxisa stis euro ekloges me tin ntoulapa sto dwmatio mas kai apo ekei eixa ena programa gia na ta teleioso mexri na ksana arxizan to sxoleio!!! To spiti mou einai megalo (treis orofi) kai ta ekana ola moni mou!!! Ka8e mera 2-3 wres kai auto htan!! Den h8ela na kourazomai!! Entaksi eixa kai kapoies meres pou ntebeliaza kai den h8ela na kanw tipota!!!
To mono pragma pou zitisa boh8eia apo tin mama htan sto sideroma tis kourtines pou htan poli!!!
To kalo einai oti den exw akoma paidia pou prepei na pw 8a htan megalo problima!!!
Prosopika ego douleuo me programa pou nai me ksefeugo kapoies fores alla kserw oti ama ginetai auto 8a ta brw poio diskola!!!

casperαki
23-09-09, 00:17
αααααχχχχχ//////ΟΡΓΑΝΩΣΗ...
Κανονας νπυμερο ενα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΤΕ...
ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΡΑΜΑ ΕΧΕ ΙΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΣΗ...ΤΑ ΠΑΝΤΑ<>,,,,Μονο τα κινητα ρηλεφωνα μας μπορουν να ειναι οπου θελουν!
Κουραστηκα καθε μα καθε μερα να μαζευω το σπιτι και την αλλη μερα να ειναι παλι βρωμικο...
εχω και το μπιγκελακι μου που τα κανει ανω κατω...ολο τρωει τα πραματα και γεμιζει το σπιτι κομματια πλαστικο , χαρτι τουαλετας που παει και κλεβει απο το μπανιο.(ειχα αγορασει 8 ρολλα και σε 3 μερες δεν ειχα ουτε ενα...παει και τα αρπαζει)...βαλε και τις τριχες της...ηλεκτρικη καθε μερα...κατσαρολες πιατα μπιμπερο παιχνιδια και ακομα δεν περπαταει.........απελπιζομαι.Κουραστηκα...Τωρα που σας γραφω τα απλυτα ειναι μεχρι την μεση του τοιχου (και το καλαθακι που ακουμπανε γεματο)//΄/
Σημερα με τον αντρα μου καθαρισαμε τα ντουλαπια του δωματιου μας..ΡΟΥΥΟΥΟΥΟΥΟΧΑΑΑΑ τελειωμο δεν ειχαν..ΣΚΟΝΗ>>>
Ποσο θα αντεξω????????????

melita
24-09-09, 11:04
Νοικοκυρές του φόρουμ θέλω να ξεκινήσω να οργανώσω τα cd και τα dvd μου και θάθελα ιδέες για το πως τα έχετε χωρίσει και οργανώσει/

terra
24-09-09, 12:51
Έπιπλο σιντιέρα (ΙΚΕΑ) από το πάτωμα ως το ταβάνι. Ρυθμίζεις τα ράφια σε όποιο ύψος θέλεις (ανάλογα με το είδος της θήκης). Και πάλι δε χωράνε βέβαια...
Επίσης, για κάποια που δεν έχουν "επίσημη" θήκη, cdθήκες-ντοσιέ ή βαλιτσάκια, γλυτώνεις πάρα πολύ χώρο (!), δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά. Καμιά άλλη ιδέα;;;

πιγκουινακι
30-10-09, 09:29
επειδη ειμαστε σχετικα μεγαλη οικογενεια-3 παιδια- πολλες φορες με εχει απασχολησει πως να γινονται οι δουλειες γρηγοροτερα ώστε και χαος να μη γινεται στο σπιτι αλλα και εγώ να είμαι βασικα μαμα για τα παιδια μου και όχι ο ανθρωπος σφουγγαριστρα.θα σας πω μερικες ιδεες και περιμενω πώς και πώς να ακουσω κι αλλες
οι περισσοτερες ''επιτυχιες'' μου έχουν να κανουν με το σιδερο, παρολο που έχουμε τουλαχιστον πεντε καταγεματα πλυντηρια την εβδομαδα ξοδευω μονο 2,5 ώρες την εβδομαδα περιπου-χωρις κοπελα φυσικα.Να πως

-στα παιδια, ειναι βεβαια και αγορακια- αγοραζω ρουχα με απλα κοψιματα,ας πουμε τζιν χωρις περιεργες τσεπες,φορμες που παιρνω μισοτιμης στις εκπτωσεις απο καλα μαγαζια (και κυριως mothercare) ώστε να είναι απο καλης ποιοτητας βαμβακι και να σιδερωνονται ευκολα
βαμβακερα ζιβαγκακια για απο μεσα χωρις πολλες σταμπες.Το χειμώνα τους πλεκω ή τους αγοραζω πουλοβερ που μπαινουν πλυντηριο στο ειδικο προγραμμα και μετα δε θελουν σιδερο- ο αντρας μου που αγαπαει τα πουκαμισα τον παρακαλω να προσεχει τα υφασματα και να επιλεγει καλο βαμβακι

- έχω παρει πρεσσα .μη βιαστειται να φερεται αντιρρησες ότι είναι ακριβή ή πιανει πολυ χώρο.Μπορει κανεις να βρει απλα μοντελα με 200- 300 ευρω,είναι μια χαρα,ή απο χρυση ευκαιρια απο άτομα που δεν τις βολευτηκαν και πουλανε σχεδον καινουριες, ακομη φτηνοτερα.Για το χώρο εγω΄την έχω μονιμα στημενη σε ένα τραπεζακι σε μια άκρη και δεν έχω να στηνω και να ξεστηνω γιατι δεν έιναι και πουπουλο!η πρεσσα δεν καταργει το σιδερο αλλα για φανελακια ,πετσετες , φορμες, τζιν ,σεντονια ,πιζαμες ,πουκαμισα και απλου κοψιματος ρουχα είναι σωτήρια-τεραστια οικονομια χρονου

-έχω ένα ντουλακι που βαζω όλα τα πλυμενα της βδομαδας και καθε παρασκευη τα βγαζω ολα και τα σιδερωνω βλεποντας τηλεοραση-2,5 ώρες μια κι έξω

-ΤΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ μεγαλη υποθεση...΄τα έχω όλα αντικαταστισει απο κατι βαμβακερα ζέρσευ
(σαν μακο καλης ποιότητας) με λαστιχο.πραγματικα δε χρειαζονται σιδερο κι οταν τα στρωνω τεντωνουν και δε δειχνουν καθολου ασιδερωτα-γιατι είχα δοκιμασει κι άλλα που υποτιθεται δε χρειαζονταν και ήταν σα να τα πατησε το τραινο!ΤΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΤΟ LAREDOUTTE αλλα πιστευω και αλλου θα υπαρχουν.βγαινουν σε πολυ ωραια χρωματα για μας και τα παιδια.Πανωσεντονα δε χρησιμοποιω ,μονο παπλωματοθηκες που πλενω καθε 15
και σιδερωνονται στην πρεσα

-μολις τελειωσω το σιδερο έχω στο καθε παιδι χωριστη ντουλαπιτσα -απο το ικεα μη φανταστειτε-και εκτος απο εσωρουχα, καλτσες και κανενα βαρυ πουλοβερ όλα τα αλλα τα κρεμαω σε κρεμαστρουλες.τα βρισκω ευκολοτερα και έχει παντα ταξη χωρις να χρειαζεται να τακτοποιω ξανα και ξανα -που δεν είναι και η ΄΄ειδικοτητα΄΄ μου .έχω κι αλλα ,αλλά θα τα γραψω παρακατω γιατι τώρα πρεπει να φυγω!!

PRINCESS'S MAMA
30-10-09, 10:42
Βασική προϋπόθεση να μην χαλάνε το σπίτι όλοι και ένας μόνο να μαζεύει (η μανούλα φυσικά). Σάββατο πρωί πάει ο μπαμπάς με το/τα παιδιά Super Market και η μαμά σπίτι πλακώνει και τελειώνει τις δουλειές πριν έρθουν (σκούπισμα, σφουγάρισμα, ξεσκόνισμα, πλύσιμο μπάνιου). Μετά όλοι μαζί μαζέυουν το Super Market, τρώνε και ξαπλώνουν. Το υπόλοιπο ΣΚ είναι σχεδόν ελέυθερο. Κυριακή μεσημέρι εφόσον είναι εφικτό οικονομικά τρώμε έξω.

athens2006
30-10-09, 10:56
Μετά από πολύ προσπάθεια ειμαι περηφανη να πω πως έβαλα μια ταξη στον εαυτό μου και στο σπίτι. Πρώτα από όλα, σταματησα να κανω βαριες δουλειές παίρνοντας γυναίκα κάθε 20-30 μερες. Τα κουφωματα και τα αποκρυφα σημεια ψηλα στο σπιτι δεν χρειαζονται περισσοτερο. Το μπανιο το κανω καθε μερα ενα πλυσιματακι στα γρηγορα και μια φορα την εβδομαδα πλακακια και ολα. Με το swiffer η σκονη εχει εξαφανιστει και δεν παιρνει πανω απο 10' ημερησιως και αλλα 10΄σκουπα και το σπιτι φαινεται τελειο. Δεν επιτρεπω ρουχα πλεον στο πατωμα ή εκτος συρταριων σε κανεναν και ο μικρος ομολογω οτι εχει προσαρμοστει πολυ καλυτερα από τον πατέρα του. Οσον αφορά το σιδερο, μολις μαζεψω τα ρουχα τα σιδερωνω αμέσως. Εχω μονιμη πλεον τη stirella στην κρεβ/ρα και τη σιδερωστρα σε ευκολο σημειο και σιδερωνω-τακτοποιώ. Και τα απλυτα δεν τα αφηνω να γίνουν στοιβες. Μόλις συμπληρωθεί πλυντήριο και κατα προτιμηση μεσοβδομαδα τα πλενω. Την κουζινα την τακτοποιω καθε φορα που τρωμε και το βραδυ πριν τον υπνο, μαζευω οτι απλυτο πιατο για το τελευταιο πλυντηριο πιατων της ημερας, στρωνω καναπεδες και ολα ενταξει. Ολα τα παραπάνω σαν συμαζεμα δεν μου παίρνουν πάνω από 40' την ημέρα.αντε μία ωρα αλλά το σπίτι είναι καθε μερα συμμαζεμένο. Α! και την ημερα που κανονιζουμε για super market δεν αφηνω καμια αλλη εκκρεμοτητα ετσι ωστε να ψωνισω και να τακτοποιησω ολα τα πραγματα δηλ. να ετοιμάσω την σαλάτα για ολη την εβδομάδα, να ζεματίσω τιποτα χορτα, να ψιλοκοψω μαιντανους και αλλα για την καταψυξη.

vasso st
31-10-09, 09:59
Καλημερα σε ολες τις ομοιοπαθουσες :D!
Εγω ειμαι η βασιλισσα της απογνωσης κ εχω μονο 55τ.μ σπιτι οχι πολυ φορτωμενο με πραγματα κ το κυριοτερο δεν εχω ακομα παιδια! Παρολα αυτα πνιγομαι σε μια κουταλια νερο που λενε γιατι εργαζομαι απο το πρωι ως το βραδυ κ μενει μονο η Κυριακη για φασινα.
Ειχα φτασει σε σημειο να "διωχνω" τον αντρα μου για καφε με τους φιλους του για να κανω δουλειες! Ομως ουτε χρονο μαζι περνουσαμε ουτε ξεκουραζομουν κ γκρινιαζα! Σημειωνω οτι ο αντρας μου δεν με βοηθαει στις εσωτερικες δουλειες(εγω δεν θελω-ειμαι σουπερμαν!) αλλα ευτυχως ΔΕΝ μου λερωνει τιποτα κ το διατηρει καθαρο.
Την λυση την πηρα απο την πεθερα μου (το μονο καλο της) που οταν τη φιλοξενησαμε περυσι ανακαλυψα οτι καθαριζει με τη μεθοδο "οσα βλεπει η νυφη":shock::shock::shock::eek::eek: απλα δηλ.μαζευε το σπιτι κ φαινοταν καθαρο!!!
Οποτε κ εγω φροντιζω τις καθημερινες να μαζευω καθε βραδυ τα ρουχα που φοραμε, να μην αφηνω πιατα -κατσαρολες απλυτα, γενικα ολα να ειναι στη θεση τους, στελνω τον αντρα μου για τις εξωτ.δουλειες κ καθε 2η Κυριακη σκουπισμα-σφουγγ-ξεσκονισμα(τα πλυντηρια το βραδυ που επιστρεφω) κ ετσι εχω κ χρονο μαζι του(με τον αντρα μου) αφου κ εκεινος καθε 2ο Σ/Κ δουλευει (οποτε καθαριζω καθε 2ο Σ/Κ οταν εκεινος λειπει ουτως η αλλως,να μην εχω κ τυψεις οτι εγω τον ...διωχνω!:wink: Ετσι απολαμβανω κ εγω καφεδακι μαζι του στην λιακαδα!
Υ.Γ το καλο ειναι ακομα οτι ειμαστε 2 και δεν λερωνουμε. Μεχρι να γινουμε 3 θα το απολαμβανω κ εως τοτε μπορει να ξεπερασω κ τον δισταγμο μου να παρω μια κυρια να βοηθαει στα χοντρα γιατι ακομα...ντρεπομαι
Σας κουρασα...:oops:

melita
31-10-09, 11:16
Vivvik από τότε που απόκτησα παιδί θαυμάζω τις μητέρες σαν εσένα με 2,3,4,..... παιδιά. Πως τα καταφέρνετε!??????
Προσωπικά, κι εγώ κάνω όσα βλέπει η πεθερά, αν και δεν τα βλέπει και συχνά!
Δεν σιδερώνω ρούχα που φοράμε μέσα στο σπίτι, ούτε σεντόνια, μόνο τις μαξιλαροθήκες, ούτε πετσέτες.
Προσπαθώ να έχω πάντα καθαρό τον πάγκο της κουζίνας.
Αλλά αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα συμβουλές είναι σχετικά με την εξοικονόμηση χρόνου με την προετοιμασία και το προμαγείρεμα των φαγητών π.χ. όταν είναι να φτιάξω πατσίτσιο ή μουσακά έχω πάντα έτοιμο τον κιμά. ΤΊ ΆΛΛΟ ΠΡΟΜΑΓΕΊΡΕΜΑ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΚΆΝΩ?

πιγκουινακι
31-10-09, 12:10
μπορεις να έχεις σε αεροστεγη ταπερακια κομμενες σαλατες τουλαχιστον για 3 μερες(λαχανο μαρουλι καροτο) χανονται βεβαια μερος των βιταμινων αλλα καλυτερα ετσι παρα να γυρισεις κουρασμενη απο τη δουλεια και να μη φας καθολου σαλατα!επισηςμπορεις να ετοιμασεις μπιφτεκια και να τα καταψυξεις-αψητα -,να καταψυξεις ή να ετοιμασεις μια μερα πριν σνιτσελ κοτοπουλου (αψητο παλι)-γινεται πανευκολα και ειναι πολυ νοστιμοτερο απο το ετοιμο-
επισης κοριτσια κυριως απο αθηνα και μακεδονια- αν ειστε ανοιχτες σε γευστικους πειραματισμους και εχετε κοντα σας καταστημα με ρωσικα προιοντα δοκιμαστε μια φορα ΠΙΛΜΕΝΙ και θα με θυμηθειτε.Ειναι κατεψυγμενα ζυμαρικα με κιμα σα ραβιολια αλλα πιο μεγαλα και πιο πλουσια σε κρεας ,που απλα τα βραζεις και σε 10 λεπτα όλη η οικογενεια ή οι καλεσμενοι τρωνε ένα χορταστικο ,νοστιμο και οικονομικο γευμα( 5-6 ευρω το κιλο).αν σας αρεσουν μπορειτε να εχετε στην καταψυψη και όποτε δεν προλαβετε να μαγειρεψετε τα έχετε προχειρα!

elachl
31-10-09, 12:19
ΡΕ ΣΥ ΒΙΒΙΚ ΤΑ ΠΙΛΜΙΝΙΑ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΡΩΣΙΑ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗς ΤΑ ΤΣΑΚΙΖΟΥΝΕ....ΧΑ ΧΑ!

Ν76
31-10-09, 12:21
Το προμαγείρεμα είναι σωτήριο.
Εγώ ετοιμάζω στην κατάψυξη πίτσες, οπότε τα βράδια τις έχω έτοιμες για ψήσιμο και είναι σπιτικές με light τυριά, γαλοπούλες, για να μην έχω τύψεις με τις θερμίδες.
Μπιφτέκια πλασμένα έτοιμα για ψήσιμο κι αυτά.
Τοστ για να είναι πάντα φρέσκα.
Εμένα μέχρι εκεί φτάνουν οι μεγειρικές μου δυνατότητες, αλλά δεν χωράει κι η κατάψυξη πολλά.
Η μάνα μου όμως ετοιμάζει και έχει στη κατάψυξη και πίτες, έχει τηγανισμένες μελιτζάνες για μουσακά ή στο φούρνο με τυριά, μερικές φορές ζεματισμένα έτοιμα χόρτα ή σέλινα για χοιρινό με σέλινα π.χ. Αυτά τα φαγητά δεν είναι έτοιμα αλλά σου γλιτώνουν ένα μέρος του χρόνου που χρειάζεσαι.
Αυτές όλες ήταν ιδέες που είχε εφεύρει η μάνα μου τον καιρό που ήμασταν φοιτήτριες κι ερχόταν Αθήνα, τα ετοίμαζε όλα κι απλά μαγειρεύαμε. Μέχρι και το σπανακόρυζο έτοιμο το είχε στην κατάψυξη (πλυμμένο, κομμένο το σπανάκι, το κρεμμυδάκι, άνιθο), μόνο τσιγαρίζαμε, βάζαμε το ρύζι κι έτοιμα!

melita
02-11-09, 12:52
Μια ερώτηση έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κατεψυγμένο κρεμμυδάκι? Έχω πάρα πολλά κρεμμύδια και μπορεί να μου χαλάσουν γι αυτό σκέφτηκα να τα κόψω και να τα βάλω στην κατάψυξη. Αλλά αναρωτιέμαι πως θα τα τσιγαρίζω κατευθείαν ή μετά από απόψυξη?

kalamaraki
05-11-09, 12:41
Και η μαμά μου χρόνια το κάνει και εγώ με τη σειρά μου. Απλά έχει μανούρα την μέρα που τα κόβεις, τα βάζω σε σακουλάκια τροφίμων και κάθε φορά παίρνω όσο θέλω και τα βάζω κατευθείαν στην κατσαρόλα δεν τα αποψύχω!

kalamaraki
05-11-09, 12:42
Μια ερώτηση τώρα
βλέπω καθε μέρα τις "βρωμιάρες" στο σκαι , και θέλω να αγοράσω αυτό το καλαθάκι το πλαστικό με το χερούλι στο κέντρο που βάζεις τα απορρυπαντικά σου και τα πανάκια σου για να τα έχω οργανωμένα και σε ένα μέρος.Που θα το βρω ξέρει καμιά σας???

ΕΛΕΝΗ2006
06-11-09, 13:12
καλημέρα κορίτσια !!!δυστυχως εγώ ανήκω στην κατηγορία των υστερικών με την καθαριοτητα!!!!απο την ωρα που σχολαω (17:30)εως τις 10:00-10:30 πηγαινω πανω κατω σαν την τρελλη και καθαρίζω,αν ομως σκεφτειτε οτι απο τις 15:00 που σχολαει η μπουμπου μου απο τον παιδικο μεχρι να παω εγω στο σπιτι ειναι η μπουμπου με τον μπαμπα στο σπιτι και κανουν τα δικα τους....καθε απογευμα βρισκω ενα χαμο!!!!παω σπιτι πλενω τα πιατα που εχουν φαει ,σκουπιζω ,ξεσκονιζω(σχεδον καθε μερα ...τα vege μου μεσα !!!), μαγειρευω για την επομενη βαζω κανενα πλυντηριο ρουχα....τα οποια σιδερωνω το σαββ/κο(σιδερωνω τα παντα....αλλο κολλημα ...ακομα και τα καλτσακια της μικρης ..μην εχουν λεει κανενα μικροβιο ζωυφιο απο την απλωστρα !!!).το κακο ειναι οτι παλιοτερα μεναμε στο ενοικιο σε ενα σπιτακι 60τ.μ ,πριν 1,5 χρονο ομως μετακομισαμε στο δικο μας σπιτι 140τ.μ και αντε να το φερεις βολτα ,τα σαββ/κα ξυπναω στις 07,30 για να καθαρισω ,χλωρινιασω μπανια κουζινες τοιχους ,κανω μπαλοκνια αυλες πριν ξυπνησει η μικρη ,θα ηταν ωραιο να εχω μια γυναικα μια στο τοσο αλλα εκτος του οικονομικου δεν μ αρεσει να μπαινει στο χωρο μου αλλη γυναικα ...εδω εχρετε η μαμα μου καμια φορα και το μονο ππου τη βαζω να κανει ειναι το σιδερο...το οποιο συχαινομαι!!!

Lucy
06-11-09, 13:48
Ελένη, χαλάρωσε λίγο.. Δεν χρειάζονται για παράδειγμα σίδερο τα καλτσάκια της μικρής. Εδώ πάει παιδικό σταθμό, από το ασιδέρωτο καλτσάκι θα κολλήσει νομιζεις μικρόβιο??? Φρόντισε να σε βοηθάει και ο άντρας σου (τουλάχιστον με το να μην λερώνει ή με το να μαζεύει τα δικά του αντικείμενα) και βάλε προτεραιότητες. Δεν είναι το ίδιο απαραίτητες όλες οι δουλειές σε καθημερινή ή εβδομαδιαία βάση. Θα καταλήξεις να είσαι πτώμα και να μην ασχολείσαι ούτε με τον εαυτό σου, ούτε με το παιδί σου...

Christie
06-11-09, 13:58
Σωστα τα λες Lucy!!

Κι εγω πολλες φορες θελω να κανω αρκετες δουλειες τις καθημερινες μετα τη δουλεια αλλα μετα σκεφτομαι οτι ειλικρινα μ' αυτον τον τροπο δεν ασχολουμαι με το παιδακι μου, οποτε κανω το φαγητο που ειναι απαραιτητο, αντε και κανα πλυντηριο..

Τα υπολοιπα τα ΣΚ...

Access
06-11-09, 14:21
Καλή μου Ελένη, όλα αυτά που γράφεις με άγχωσαν πραγματικά και αυτό στο γράφει μια πρώην υστερική με την καθαριότητα (μην νομίζεις το παλεύω ακόμα) :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Σκέψου λίγο καλή μου ότι έχεις ένα παιδάκι που όταν θα μεγαλώσει δεν θα θυμάται πόσο καθαρό ήταν το σπίτι του άλλα πόσο καλά ένοιωθε όταν έπαιζε κυνηγητό με την μαμά του γύρω από την τραπεζαρία και τι όμορφες ζωγραφιές είχαν φτιάξει μαζί. :roll::roll:
Πραγματικά δεν θέλω να με παρεξηγήσεις (τα γράφω όλα αυτά όπως θα τα έλεγα στην κολλητή μου) άλλα σκέψου λίγο ότι όλα αυτά σου στερούν χρόνο από το να ζεις με την οικογένειά σου.:-P
Δεν νομίζω ότι καμία μας θα πρέπει να τρέχει πάνω κάτω μέσα στο σπίτι, κάθε μέρα, για να είναι αυτό ικανοποιητικά καθαρό, πραγματικά 1-2 ώρες την ημέρα αρκούν.
Αυτό που κάνω εγώ είναι να μαζεύω το πρωί για μία ώρα ότι μπορώ πρίν φύγουμε από το σπίτι (αυτό συνεπάγετε ότι ο άντρας μου έχει αναλάβει να ετοιμάσει την μικρή για τον παιδικό να μαζέψει το πλυντήριο πιάτων) και το απόγευμα που γυρίζω βάζω την μικρή για έναν σύντομο υπνάκο και κάνω το μαγείρεμα και ότι έχει απομείνει από το πρόγραμμα που έχω για την ημέρα εκείνη. Όταν ξυπνάει το παιδί ασχολούμαι μόνο μαζί της, σίδερο κάνω μία φορά την εβδομάδα κάθε Τρίτη αφού το Σαββατοκύριακο βάζω τα πλυντήρια και αυτό αφού έχει κοιμηθεί το παιδί.
Τα βαριά τα έκανε μέχρι πρότινος μια κυρία που μας βοηθούσε μια φορά την εβδομάδα, τώρα που έφυγε κάνω κάθε 15 μέρες παντζούρια και μια φορά την εβδομάδα βεράντες. Τα Σαββατοκύριακα μας είναι για την οικογένεια και όχι για τις δουλείες του σπιτιού.
Με πρόγραμμά τάξη και λίγη βοήθεια από τον σύζυγο όλα μπορούν να γίνουν. :rolleyes::rolleyes:

VENETIA
06-11-09, 14:21
Μια ερώτηση έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ κατεψυγμένο κρεμμυδάκι? Έχω πάρα πολλά κρεμμύδια και μπορεί να μου χαλάσουν γι αυτό σκέφτηκα να τα κόψω και να τα βάλω στην κατάψυξη. Αλλά αναρωτιέμαι πως θα τα τσιγαρίζω κατευθείαν ή μετά από απόψυξη?

βεβαια..και πρασσο και σελινο μαιντανο ανιθο αντιδια σπανακι κολοκυθα..τα παντα!
και εγω ετσι τα βαζω στο φαγητο.

ειμαι στα ορια μου...δουλευω καθε μερα μεχρι τις 5-6 το απογευμα και οταν γυρναω θελω να ειμαι με τον μικρο..μεχρι να τον ταισω, να τον παιξω καινω μπανιο παει 9 κοιμαται..το σπιτι δε ντο εχω οπως θα ηθλεα.κανω δουλειες το σ/κ αλλα τωρα θελω να κανω γενικη λογω γιορτης του μικρου το αλλο σαββατο και γενεθλια του τον αλλο μηνα και δεν ξερω απ οπου να αρχισω!!!!!!!!!!!!αχ δεν μπορω ρε κοριτσια κουραστηκα...
σε γενικες γραμμες το σπιτι ειναι παντα καθαρο αλλα οχι οπως θα ηθελα..καταλαβαινετε...
να εχω στην τριχα το σπιτι ή να παιζω με το μωρο μου που με βλεπει 3 ωρες την μερα?
καντε μου ενα προγραμμα γενικης οι οργανωτικες!!! pleaseeeeeeeeeee

Christie
06-11-09, 14:29
Βενετια επειδη και το δικο μου το παιδακι 3-4 ωρες την ημερα το βλεπω, θα προτιμουσα να περασω λιγο χρονο μαζι του παρα να ειναι το σπιτι στην εντελεια..

Εξαλλου τελειο δεν μπορει να ειναι ποτε και μην νομιζεις ειμαι κι εγω της ταξης και της καθαριοτητας αλλα δεν γινεται να τα εχεις ολα!

VENETIA
06-11-09, 14:39
Βενετια επειδη και το δικο μου το παιδακι 3-4 ωρες την ημερα το βλεπω, θα προτιμουσα να περασω λιγο χρονο μαζι του παρα να ειναι το σπιτι στην εντελεια..

Εξαλλου τελειο δεν μπορει να ειναι ποτε και μην νομιζεις ειμαι κι εγω της ταξης και της καθαριοτητας αλλα δεν γινεται να τα εχεις ολα!

και εγω ετσι το σκεφτομαι...αλλα ωρες ωρες με πιανει ενα πραγμα!!!
π.χ. εχθες εβλεπα την αποθηκη...θελω να τα βγαλω ολα να τα ξανατακτοποιησω...
με το μωρο ειμαι μονη το απογευμα οποτε αποκλειεται..σ/κ κανω τα απαραιτητα..ε,ποτε να γινουνε και τετοιου ειδους δουλειες?????
αχχχχχχ
τωρα θα μου πεις ανς θες καντα μετα τις 9-10 που κοιμαται ο μικρος...
ε,δεν μπορω..χαλαρωνω και μου βγαινει ολη η κουραση της μερας...

Christie
06-11-09, 14:41
Εμενα η δικη μου δεν κοιμαται πριν τις 22:30 το νωριτερο... Ε, μετα ειμαι κι εγω κομμματια απο τις 7 το πρωι στο ποδι, δεν μπορω να κανω δουλειες τοσο αργα, θελω να κανω ενα μπανακι και να χαλαρωσω ρε παιδια :oops:

ΕΛΕΝΗ2006
10-11-09, 15:18
Κοριτσια και βεβαια εχετε δικιο οτι δεν χρειαζονται σιδερο τα καλτσακια,απλα αν σου μπει η ιδεα στο μυαλο αντε να τη βγαλεις ,οσο του οτι δεν θα επρεπε να ειμαι τοσο υστερικη με την καθαριοτητα ισως και να εχετε δικιο.θα ηθελα περισσοτερο χρονο για τον εαυτο μου.τον υπολοιπο τον δινω στη μικρη ....μαλλον δεν το διατυπωσα καλα ,καθε απογευμα που πηγαινω σπιτι θα πλυνω πιατα που εχουν φαει μπαμπας και κορη -θα παιξουμε με τη μικρη .θα σκουπισω με τη μικρη(της εχουμε αγορασει παιδικα παιχνιδακια σκουπα φαρασι)θα παιξουμε πιανο -θα διαβασουμε καποιο βιβλιο .οση ωρα ξεσκονιζω θα παιζει με τον μπαμπα της -θα την ανεβασω στον παγκο της κουζινας να μαγειρεψουμε -γενικα καποιος θα παιζει παντα με τη μικρη και οχι μονη της -απλα οπως σας ειπα θα ηθελα περισσοτερο χρονο για μενα -θα ηθελα να μην χρειαζεται να ξυπναω νωρις το σαββ/κο αλλα να κοιμαμαι(ξυπναω νωρις για να καθαρισω και να σιδερωσω πριν ξυπνησει η μικρη γιατι συγουρα τα σαββ/κα ειναι για την οικογενεια )δεν στερω χρονο απο το παιδι μου αλλα απο μενα -το θεμα ειναι οτι προσπαθοντας να γινω καλη μητερα και νοικοκυρα ξεχασα τη γυναικα

apo+mpempa
11-11-09, 08:14
Κι εγω με την οργάνωση δεν είμαστε οι καλύτερες φίλες! Προσπαθώ να τα κάνω όλα καλά αλλά μόλις τα φτιάξω , σε λίγες ώρες πάλι τα ίδια χάλια εχει το σπίτι. Για να γλυτώσω το καθημερινό ξεσκόνισμα στα vege έβαλα καρεδάκια! Στην κουζίνα πήρα ένα πολύ ωραίο πλαστικό τραπεζομάντηλο κάρό στα χρώματα της κουζίνας και το καθαρίζω με το βιτεξ. Το τραπεζάκι του σαλονιού το έντυσα με ύφασμα με υαλοβάμβακα από κάτω (το βάζουν για φόδρα σε μπουφάν) και έτσι και δεν χτυπάνε και δεν χαράζει και δεν θέλει ξεσκόνισμα.
όσο για τα παιχνίδια που είναι σχεδόν πάντα στο σαλόνι έχω το μοτο: τα παιχνίδια δεν είναι σκουπίδια! Δεν γίνεται αλλιώς. Και μερικά βράδια τα σπρώχνω όλα κάτω από το τραπεζάκι (έτσι για να λέμε ότι συμμαζέψαμε!?)

kounelitsa
11-11-09, 22:23
Κορίτσια κοιτάξτε αυτές τις λίστες..είναι από το marthasteward.com (τρομερόοοο)
και ναι τις έχω εκτυπώσει!!!!!

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.....
http://images.marthastewart.com/images/content/web/pdfs/2009Q3/ms_checklist_sixthings.pdf

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ.....
http://images.marthastewart.com/images/content/web/pdfs/2009Q3/ms_checklist_weeklyclean.pdf

ΜΗΝΙΑΙΑ......
http://images.marthastewart.com/images/content/web/pdfs/2009Q3/ms_checklist_monthlyclean.pdf

έχει λίστες και για οργάνωση πάρτυ, ντουλάπας....κλπ κλπ..όρεξη να έχει κανείς για διάβασμα!!!!!!

fraoulopoulitsa
11-11-09, 23:24
πολύ καλές φαίνονται. Κι εγώ με λίστες δουλεύω και post-it για να μην ξεχνάω τίποτα. Άσε που από ένα σημείο και μετά γίνεσαι list addict....

Lena + Sourloulou
21-11-09, 23:07
Να ΄στε καλα βρε κοριτσια, με ξεσηκωσατε... Λετε να καταφερω να βάλω ταξη σε αυτό το χάος; Θα κανω την αρχη, θα μαθω να ΠΕΤΑΩ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!!!

Ειρήνη
02-12-09, 12:02
Υπομονή και οργάνωση. ;-)

- Μην αγχώνεστε για το σπίτι. Ξέρουμε όλες πολύ καλά πως οι δουλειές ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ! Γι αυτό οργάνωση και ηρεμία.
- Βρείτε το πρόγραμμα που ταιριάζει στην κάθε μία. Αυτό που «δουλεύει» για μένα, δεν είναι απαραίτητο πως δουλεύει και για τον άλλον.
- Δουλειές κάνω 1 ώρα την ημέρα και είναι υπερ-αρκετό για να είναι το σπίτι καθαρό και τακτοποιημένο και φυσικά το Σαβ/κο που υπάρχει περισσότερος χρόνος. Επειδή όλες θέλουμε χρόνο για την οικογένειά μας δεν χρειάζεται να αφιερώνουμε περισσότερο χρόνο στο σπίτι. Χρειαζόμαστε και λίγο χρόνο για εμάς! Έτσι δεν είναι?! Μία ώρα την ημέρα λοιπόν ΑΡΚΕΙ!!!
- Έχετε πάντα μαζί σας ένα σημειωματάριο και σημειώστε τις ανάγκες σας (ψώνια, δουλειές κλπ.)
- Μην πηγαινο-έρχεστε άσκοπα! Τελειώστε μία μία δουλειά και μετά προχωρήστε στην επόμενη!

Φιλικά :-P

kalamaraki
02-12-09, 12:30
Εγώ έχω μια κοπέλλα κάθε 15μέρες, την βδομάδα που δεν έρχεται στέλνω την μικρή στη μαμά μου και κάνω γενική
Εχω απαγορέψει τα παπούτσια μέσα στο σπίτι,τα βγάζουμε στην είσοδο και φοράμε παντόφλες, και σε αυτους που έρχονται σπίτι τους δίνω παντόφλες και έτσι μένει ποιο καθαρό το πατωμα!
Πάντως συμμαζεύω το βράδυ μολις κοιμηθεί η μικρή , περίπου μιση ωρα μου παίρνει να μαζέψω τα παιχνίδια κτλπ κάνω ένα γρήγορο swiffer και μετά ρίχνω ένα γρήγορο σφουγγάρισμα , ξεκινώ το φαγητό της επόμενης μέρας αν δεν έχω χρόνο το πρωί και κάθομαι και βλέπω τηλεόραση με τον αντρούλη μου...! Συνήθως από τις 11 και μετά κάθομαι, εκτός αν έχω σίδερο.
Το πρωί πάλι κάνω τα κρεββάτια με την μικρή , τάχα μου με βοηθάει χε χε, και μετά πριν φύγουμε για δουλεια΄συμμαζεύω στα γρήγορα τα παιχνίδια που τα έχει μοιράσει σε όλο το σπίτι!
ααα και βρηκα και ενα κόλπο..περίπου όταν κάνει καποιος από τους δυο μας μπάνιο έχω ενα πανάκι ροζ για το μπάνιο , παίρνει τα νερα και μαζεύει την σκόνη οπότε το μπάνιο μας κάθε μέρα λάμπει!
Αλλά και πάλι ...εγώ είμαι μια μαμά που δουλεύει 4ωρο την ημέρα οχι 8ωρο...
για μένα προσωπικά οι μαμάδες που δουλεύουν 8ωρο είναι μαμάδες και νοικοκυρες είναι ηρωίδες στα μάτια μου

melita
02-12-09, 13:09
Πάντως εμένα η μια ώρα ειρήνη δεν μου φτάνει τι να πρωτοκάνεις να μαγειρέψεις, να σκουπίσεις και να σφουγγαρίσεις, να πλύνεις πιάτα, να ξεσκονίσεις, να καθαρίσεις λίγο το μπάνιο, να τινάξεις και να στρώσεις τα σκεπάσματα. Είναι πολλές οι δουλειές που χρειάζονται καθε μέρα.
Τεσπα, έχω καταλάβει ότι πολύ χρόνο μου τρώει το να πηγαίνω συχνά στο σούπερ για ψώνια. Ενας τρόπος που έχω βρει να μειώσω λίγο τον άσκοπο χρόνο είναι να μην πηγαίνω συχνά για ψώνια σούπερ μάρκετ και μαναβική. Μια φορά την εβδομάδα μεγάλη εξόρμηση για ψώνια και άντε ακόμη μια στο τοπικό σούπερ μάρκετ στα γρήγορα νομίζω αρκούν. Βέβαια θα πρέπει να οργανώσει κανείς και το πρόγραμμα μαγειρέματος γι αυτό για να μην τρέχει τελευταία στιγμή.
Kalamaraki έχω μια γειτόνισσα με δυο παιδιά και βλέπω τα παπουτσια πάντα έξω από την πόρτα και αναρωτιόμουν πόσο εύκολο είναι. Θα ήθελα να το εφαρμόσω αλλά πως πείθεις τον σύζυγο και ζητάς από άλλους να βγάζουν τα παπουτσια στην είσοδο?

kalamaraki
02-12-09, 13:19
Βρε Μελίτα η Ειρήνη δεν σου λεει οτι σε μια ώρα θα κάνεις γενική....ουτε εννοει το μαγειρεμα μεσα..
Οργάνωση θελει τίποτα αλλο,και εγώ σουπερ παω μια φορά τη βδομάδα συνήθως την Δευτέρα γιατι την κυριακή βγάζω μενού εβδομαδας και με εχει σώσει γιατι δεν αγοράζω ότι να ναι και ξέρω τι θα μαγειρέψω για τις επόμενες 6 μέρες συνήθως την κυριακή πάμε έξω ή στης μαμάς μου!
Τα πιατα όντως τρώνε πολύ χρόνο εγώ σωθηκα με το πλυντήριο..πρέπει να παρεις ένα, και μενα η μπρίζα ειναι κάτω απο το νεροχύτη και το βάλαμε δίπλα απο το ντουλάπι του νεροχύτη ενα 45εκ στενο.
Φυσικά δεν ξεσκονίζεις καθε μερα εννοείτε αυτο.....
ουτε σκουπίζεις κάθε μέρα....εγώ κάνω μόνο swiffer κάθε μέρα εκτός αν κάνουμε βρωμίτσες καπου τα πέρνω με το σκουπάκι
τα παπλώματα μπορείς να τα βγάζεις εξω το πρωί και να τα αφήνεις να αεριστούν μέχρι να τα στρώσεις
Σφουγγάρισμα ρίχνω κάθε μέρα ό κόσμος να χαλάσει γιατί μετά το swifferaki μαζεύει τα πάντα και μοσχοβολάει το σπίτι.
Οσον αφορά τα παπούτσια εγώ πως τον έπεισα ξέρεις...?
Τον έβαζα και έκανε σκούπισμα γιατί δεν προλαβαινα....ή τον εβαζα και μάζευε με το σκουπακι τα χώματα και τις βρωμιές που έφερνε από το εργοτάξιο....
μετά από μια βδομάδα μου λεει "δεν κανουμε μια δοκιμή αυτό που λες???" Το κάναμε..είδε ότι δεν μαζεύει σκόνη το πάτωμα ότι μενει καθαρό και οτι δεν κουράζεται αυτός! Και το παραδεχτηκε μετά από μια βδομάδα ότι είχα δίκιο φυσικά
Τώρα για τους καλεσμένους, αν είναι γιορτή κατι επίσημο δεν τους το ζητάω αλλά μετά ρίχνω μικρή γενική αν ειναι οι φίλοι μου κ οι γονείς μου που έρχονται σχεδόν καθε μερα , τους το ανακοίνωσα με την πρόφαση οτι δεν μπορώ να μαζέυω σκονες καθε μερά απο το πατωμα , οτι η μικρη καθεται κάτω και ειναι αμαρτία...
ειχαν αντιρήσσεις αλλά δεν είχαν άλλη επιλογή...
εχω αγοράσει απο τζάμπο 3 γυναικειες παντόφλες συνολο 6ευρώ και 3 αντρικές με αλλα 6ευρώ....
Εξάλλου το κανουν και δυο φίλες μου που δεν έχουν παιδίά για τον ίδιο λόγο!

Και πολύ απλά όταν έρχεται κάποιος τους λες στο σπίτι μας δεν κυκλοφορούμε με παπούτσια!
και σε οποιον δεν αρέσει ας μην ξανάρθει....
ποσός με ενδιαφέρει

melita
02-12-09, 13:30
Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω αυτό με τα παπούτσια αφού τώρα που θα αρχίσει να περπατάει η μικρή θα κάθεται όπου να ναι κάτω και θα σκουπίζει η ίδια! Το πρώτο βήμα που θα κάνω είναι να βγάλω την παπουτσοθήκη από το σπίτι έξω από την πόρτα στο διάδρομο.
Όταν λες swifferaki εννοείς αυτό που ξεσκονίζουμε?

kalamaraki
02-12-09, 13:39
Πιστεψε με θα δεις μεγάλη διαφορά στο πατωμα σου
Και ναι έχει αυτο που ξεσκονίζουμε και εχει και το σκουπάκι swiffer με κοντάρι πράσινο με πανάκια που μαζεύει τρίχες και τα χνουδια και καθώς το κανεις μαζεύει χωρίς να τα μαγνητίζει και τις βρωμιές οπότε μπορεις να βάλεις μετά το σκουπακι το ηλεκτρικό και να τα μαζέψεις αφου θα τα εχεις βάλει σε μια γωνίτσα!
Πιστεψε με και εγώ ελεγα οτι δεν προλαβάινω και το σπιτι ήταν μονίμως βομβαρδισμένο
το ΄πήρα απόφαση οτι έτσι θα είναι η ζωη μου από εδώ και περα και εβαλα πρόγραμμα
δεν καθομαι στον καναπέ αν δεν συμμαζέψω...
γιατι το πρωί που ξυπνάω τα πέρνω στην κράνα αν δω ασυμμάζευτα....
μεχρι και τον σύζηγο τον έβαλα πόστο γιατι επειδή φεύγει νωρίς στις 6 άφηνε την πιτζάμα του αδίπλωτη οπου να ναι...ε μια μερα την βρήκε στα σκουπίδια την ειχε βάλει η μπέμπα μεσα χωρίς να την δω....
από τοτε την διπλώνει και την βάζει σε μια καρέκλα στην κουζίνα μολις ξυπνάω εγώ την τακτοποιώ!!
Αντε καλή αρχή!!!!

candy1234
02-12-09, 14:16
Και εμένα ο μικρός (15 μηνων) περπατάει και κυλιέται στα χαλιά. Τα Παπούτσια μας εμεις (η οικογενεια μου) τα αφήνουμε έξω γιατί δεν είναι το να μενει το πατωμα ή τα χαλιά καθαρά αλλά να μην φέρνουμε μικρόβια στο σπίτι...
Όταν όμως μου έρχονται επισκέψεις δεν μπορώ να τους πω "Βγάλτε τα παπούτσια σας"! Δεν μου πάει, δεν μου αρέσει...Εντάξει, είναι 1-2 συγγενείς/φίλοι οι οποίοι έχουν κ εκεινοι μικρά παιδια κ ξέρουν τη φάση και τα βγάζουν μονοι τους...τους υπολοιπους όμως που δεν έχουν παιδιά...ή δεν το σκέφτονται μοναχοί τους, δεν τους βάζω στη διαδικασία να βγάλουν παπούτσια...μου κακοφαίνεται πολύ..δεν ηχεί ωραία στα αυτιά μου...
Για αυτό τον λόγο λοιπον έχω προτιμήσει και κάνω το κάτωθι:
Βρεγμένη και στυμμένη πετσετα τυλιγμένη στο πατάκι έξω απο την πόρτα του διαμερισματος...και περνάνε τα παπουτσια τους απο εκει και φεύγουν τα πολλά πολλά. Κατόπιν, αφού φύγουν οι επισκέψεις μας κάνω τα χαλια με βρεγμένο βέτεξ (σε ζεστό νερό με λιγο ξύδι) οπότε και γυαλιζουν και καθαρίζουν και απολλυμένονται (λογω ξυδιού). Ένα περασματάκι τα κάνω..μην φανταστειτε ...10 λεπτά δουλειά...με έμφαση εκεί που πάτησαν ως επι το πλείστον!
Το σύστημα με την βρεγμένη πετσέτα το έχω κάνει κ στο πατακι κάτω στη σκάλα γιατι τωρα με τις συνεχεις βροχές...θα μου γινόνταν όλες οι σκάλες μες τη λάσπη!

Ειρήνη
02-12-09, 15:06
Φίλη Melita, :)

Δηλαδή σκουπίζεις, σφουγγαρίζεις και ξεκονίζεις κάθε μέρα????? Αν ναι, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σου φτάσει 1 ώρα την ημέρα για καθάρισμα μα ούτε και 3!!! :?

Εγώ, με το δικό μου πρόγραμμα κάνω τις δουλειές μου με «κυλιόμενο» ρυθμό έτσι ώστε και χρόνο να έχω για να περνάω κάθε μέρα με τον μικρό και τον άντρα μου αλλά και το σπίτι να παραμένει πάντα καθαρό.

Πχ. σήμερα το πρωί, αφού ετοιμάστηκα, ετοίμασα το παιδί και το έδιωξα με το σχολικό, είχα 20 λεπτά για σκότωμα (τα έχω κάθε πρωί). Σ’ αυτό το διάστημα έστρωσα τα κρεβάτια, ξεσκόνισα την κρεβατοκάμαρα μου και πήρα τα πάνω-πάνω στο μπάνιο.
Το βραδάκι που θα πάω σπίτι θα μαγειρέψω (το μαγείρεμα δεν έχει καμία σχέση με την 1 ώρα που αναφέρω πως χρειάζεται το σπίτι.. δεν είναι δουλειές για την καθαριότητα του σπιτιού), (και προτιμώ πάντα σύντομα φαγητά τις καθημερινές, αφήνω τα χρονοβόρα για το Σαβ/κο) θα φάμε και:

- Θα βάλω τα πιάτα στο πλυντήριο πιάτων (το βάζω να δουλέψει όταν γεμίσει και μόνο)
- Θα βάλω ηλεκτρική σκούπα και μετά στον καναπέ με το άντρα και το παιδάκι μου!!! Άρα σήμερα, λιγότερο από 1 ώρα για το σπίτι…. ΚΑΙ το σπίτι καθαρό και εγώ όχι κομμάτια ! :smile:

MARGIO
03-12-09, 09:46
Ειρηνη εχω να σου πω οτι εμενα το προγραμμα σου με βολεψε αφανταστα.Δεν ξερω αν με θυμασαι απο παλια "αρχηγε" αλλα απο τοτε που εφαρμοζω αυτα που λεγαμε τοτε τα πραγματα ειναι πολυ πολυ καλυτερα.Βεβαια επαιξαν σημαντικο ρολο και το γεγονος οτι ο αντρας μου αλλαξε δουλεια με αποτελεσμα να εχω αυτο το μαγικο 20λεπτο το πρωι που ειναι πραγματι σωτηριο συν οτι οι ζουζουνες μεγαλωσαν λιγο και αυτο μου'χει δωσει περισσοτερο ελευθερο χρονο.:rolleyes:
Υ.Γ. Αυτο που με κυνηγαει ακομα ειναι το ρημαδοσυρταρι:lol::lol: αλλα που θα παει θα το καταφερω κι αυτο:)

katerina2
03-12-09, 10:55
Kalamaraki έχω μια γειτόνισσα με δυο παιδιά και βλέπω τα παπουτσια πάντα έξω από την πόρτα και αναρωτιόμουν πόσο εύκολο είναι. Θα ήθελα να το εφαρμόσω αλλά πως πείθεις τον σύζυγο και ζητάς από άλλους να βγάζουν τα παπουτσια στην είσοδο?

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά θεωρώ ότι αν ο χώρος είναι κοινόχρηστος, δεν έχουμε δικαίωμα να αφήνουμε τα παπούτσια μας έξω να τα βλέπουν οι άλλοι.

kalamaraki
03-12-09, 11:06
Εγω δεν εχω την παπουτσοθήκη έξω.....ούτε ειπα ποτέ κάτι τέτοιο...!
Την εχω μέσα στο σπίτι μου στο χωλ μου....εκει τα βγάζουμε και περνάμε στο υπόλοιπο σπίτι!

katerina2
03-12-09, 11:10
Εγω δεν εχω την παπουτσοθήκη έξω.....ούτε ειπα ποτέ κάτι τέτοιο...!
Την εχω μέσα στο σπίτι μου στο χωλ μου....εκει τα βγάζουμε και περνάμε στο υπόλοιπο σπίτι!

Έτσι μάλιστα!

Ειρήνη
03-12-09, 12:30
Ειρηνη εχω να σου πω οτι εμενα το προγραμμα σου με βολεψε αφανταστα.Δεν ξερω αν με θυμασαι απο παλια "αρχηγε" αλλα απο τοτε που εφαρμοζω αυτα που λεγαμε τοτε τα πραγματα ειναι πολυ πολυ καλυτερα.Βεβαια επαιξαν σημαντικο ρολο και το γεγονος οτι ο αντρας μου αλλαξε δουλεια με αποτελεσμα να εχω αυτο το μαγικο 20λεπτο το πρωι που ειναι πραγματι σωτηριο συν οτι οι ζουζουνες μεγαλωσαν λιγο και αυτο μου'χει δωσει περισσοτερο ελευθερο χρονο.:rolleyes:
Υ.Γ. Αυτο που με κυνηγαει ακομα ειναι το ρημαδοσυρταρι:lol::lol: αλλα που θα παει θα το καταφερω κι αυτο:)

Εννοείται θυμάμαι φίλη μου!!! Και ειλικρινά χαίρομαι πολύ που οτιδήποτε έχω γράψει σε βοήθησε!! :p:p:p Πραγματικά το πρωινό 20λεπτο είναι θυσαυρός! Μα και τα κρεβάτια σου μόνο να στρώσεις ώστε να μην τα δεις έτσι χάλια όταν επιστρέψεις το βραδάκι από τη δουλεία σου... κι αυτό βοηθάει στην ψυχολογική μας γαλήνη! Μπράβο κούκλα μου, μπράβο!

Αχ, αυτό το ρημαδοσύρταρο.... Να στο θυμίζω κάθε 3 μήνες για να κάνεις ένα ξε-σαβούριασμα????? :lol::lol::lol::lol:

Ειρήνη
03-12-09, 16:06
Σήμερα το πρωί, στο θαυματουργό 20λεπτο ;) έστρωσα τα 2 κρεβάτια μας, άπλωσα 1 πλυντήριο που είχα βάλει την νύχτα και έκανα τα τζάμια της κουζίνας (1 παράθυρο και 1 πόρτα)….

Έτσι, μ αυτό το «πρόγραμμα», το σπίτι δείχνει πάντα περιποιημένο και τα νεύρα μου παραμένουν … ανέπαφα….!!! :lol::lol::lol:

Φιλιά σε όλες!

MARGIO
04-12-09, 09:40
Εγω στο μαγικο εικοσαλεπτο συνηθως στρωνω τα κρεβατια,τα ριχταρια στους καναπεδες ,πλενω τιποτα ποτηρια που εχουν ξεμεινει απ'το βραδυ και απ'τα πρωινα γαλατα κλπ,μαζευω αυτα που εχει φαει ο αντρας μου το βραδυ οταν ολοι κοιμομαστε:mad::mad: σακουλακια απο πατατακια,αναψυκτικα κλπ και ετσι οταν γυρναω και βλεπω ενα τακτοποιημενο σπιτι πραγματικα ηρεμω και οχι να μην ξερω απο που ν'αρχισω.Μετα απο τις συζητησεις μας καταλαβα οτι το λαθος που εκανα ηταν οτι για να κανω μια δουλεια επρεπε να την κανω ολοκληρωμενα πχ δεν εβαζα μονο σκουπα επρεπε και να ξεσκονισω και να σκουπισω και να σφουγγαρισω ή δεν εκανα μονο τις βρυσες στο μπανιο και την λεκανη επρεπε να καθαρισω ολο το μπανιο και ετσι ή θα κουραζομουν πολυ και θα ειχα τα νευρα μου απο την κουραση ή θα τα αφηνα και θα τα εβλεπα ετσι βρωμικα και θα εσπαγαν τα νευρα μου.Τα νευρα δεν τα γλυτωνα δηλαδη:lol::lol:.Τωρα που τις καθημερινες κανω τα πανω πανω για καμια ωριτσα συν το φαγητο της επομενης μερας βλεπω το σπιτι συνεχεια καθαρο και εχω βρει την ψυχικη μου ηρεμια και το ΣΚ που εχω χρονο κανω πιο βαθυ καθαρισμα:rolleyes:
Ειρηνη στελνε μηνυματα για το συρταρι μπας και σωθω και απο κει και καμια συμβουλη πως να μην μαζευουμε τοση σαβουρα πια.:razz:

Ειρήνη
04-12-09, 13:01
Ειρηνη στελνε μηνυματα για το συρταρι μπας και σωθω και απο κει και καμια συμβουλη πως να μην μαζευουμε τοση σαβουρα πια.:razz:

Ρημαδοσύρταρου συνέχεια!!!! :mrgreen:

Πλέον δεν υπάρχουν εκεί λογαριασμοί… ούτε χαρτάκι για την ακρίβεια και μιλάμε για χούντα στο σπίτι…. :mrgreen::mrgreen: δεν υπάρχει δημοκρατία στο ρημαδοσύρταρο!!! Κανένα χαρτί εκεί λοιπόν!
Αγόρασα ένα μικρό κλασέρ (όταν λέω μικρό εννοώ σαν μισή σελίδα Α4) και τον χώρισα με διαχωριστικά. Εκεί βάζω τα ΑΠΟΚΟΜΜΑΤΑ των λογαριασμών (προσοχή μόνο τον τελευταίο λογαριασμό, δηλ. τον τελευταίο της ΔΕΗ, τον τελευταίο της ΕΥΔΑΠ κλπ. δεν κρατώ ποτέ διπλούς λογαριασμούς), ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ, ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ & ΔΙΑΦΟΡΑ. Έτσι κανένα χαρτί (από τα ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΑ χαρτιά που όλοι μας γνωρίζουμε!!!) δεν παραμένει σε κανένα συρτάρι του σπιτιού!!!!!!

Το ρημαδοσύρταρο περιέχει:

- Τα γυαλιά ηλίου της οικογένειας με τις θήκες τους
- Ένα φλατ ντοσιεδάκι με τσεκαρισμένα delivery της γειτονιάς
- Ένα μικρό και όμορφο κουτάκι με όλα εκείνα τα μικρά και εκνευριστικά αντικείμενα που όμως χρειάζονται (όσο και αν τα μισώ και σιχαίνομαι!!!), όπως: αντικλείδια, 1-2 ανταλλακτικά μπρελόκ κλπ.

Αυτά και τίποτα άλλο… το νίκησα το ρημαδοσύρταρο παιδιάαααααααααααααααα! :mrgreen::mrgreen::lol::lol::lol:

ΡΙΝΟΥΛΑ
15-12-09, 12:41
Κορίτσια θέλω να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
Από τότε που εφάρμοσα το σύστημα με το "κυλιόμενο ωράριο" έχω σωθεί! είμαι πολύ χαρούμενη γιατί το σπίτι είναι πάντα καθαρό έπαψα να τσακώνομαι με τον άντρα μου έχω ηρεμήσει και ξεαγχωθεί αφάνταστα ..μπορεί να σας φαίνομαι υπερβολική αλλά όταν είσαι νέα και άπειρη στις δουλειές όλα σου φαίνονται βουνό. Μπράβο συνεχίστε να μας δίνετε ωραίες συμβουλές .. Προχτές για παράδειγμα έστρωσα τα χαλιά , ζήτησα από όλους να βγάζουν τα παπούτσια (εκεί να δείτε τσακωμό με το παππού) όταν μπαίνουν σπίτι και έκανα το κόλπο με τη βρεγμένη πετσέτα .ο άντρας μου ενθουσιάστηκε που τα ήξερα όλα αυτά!!Τώρα που θα πάω σπίτι θα φτιάξω το ρυμαδοσύρταρο...

oikat
05-01-10, 21:17
αχ κορίτσια τι μου κάνετε!!!! με ξεσηκώσατε και μένα να οργανωθώ! Έχω διαβάσει μέχρι την 9η σελίδα και θέλω να τις τελειώσω όλες! Με πείσατε να πετάξω πράγμα που δε χρειάζομαι κάτι που μου λέει τόσο καιρό ο άντρας μου και δεν τον ακούω! (πάντως όταν κάτι μου φταίει πιο εύκολα πετάω κάτι παρά όταν είμαι στις καλές μου!) :lol::lol:

Σήμερα έβαλα και τάπερ κάτω από το ντουλάπι της κουζίνας και φαίνονται καλύτερα τα σφουγγαράκια. Είδα κι ένα βιντεάκι με ένα δίσκο που γυρίζει κι έχει διάφορα πράγματα και μου άρεσε, δεν έχω κάτι αντίστοιχο αλλά ίσως με βολέψει στρογγυλό ταπεράκι για την ίδια δουλειά. Άστε που ήταν και ταπεράκια που δε χρησιμοποιούσα και πολύ και μου έπιαναν και το χώρο!!! 2 σε 1 λοιπόν!!! :lol:

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι: έχω πολλά περιοδικά που πιάνουν χώρο και θέλω να κρατήσω κάποια άρθρα από αυτά. Αν τα κόψω πως να τα τοποθετήσω και που; Εχω κάποιες σκέψεις αλλά θα ήθελα να δω μήπως κάνατε κάτι παρόμοιο.

irene77
06-01-10, 14:09
Κορίτσια θέλω να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
Από τότε που εφάρμοσα το σύστημα με το "κυλιόμενο ωράριο" έχω σωθεί! είμαι πολύ χαρούμενη γιατί το σπίτι είναι πάντα καθαρό έπαψα να τσακώνομαι με τον άντρα μου έχω ηρεμήσει και ξεαγχωθεί αφάνταστα ..μπορεί να σας φαίνομαι υπερβολική αλλά όταν είσαι νέα και άπειρη στις δουλειές όλα σου φαίνονται βουνό. Μπράβο συνεχίστε να μας δίνετε ωραίες συμβουλές .. Προχτές για παράδειγμα έστρωσα τα χαλιά , ζήτησα από όλους να βγάζουν τα παπούτσια (εκεί να δείτε τσακωμό με το παππού) όταν μπαίνουν σπίτι και έκανα το κόλπο με τη βρεγμένη πετσέτα .ο άντρας μου ενθουσιάστηκε που τα ήξερα όλα αυτά!!Τώρα που θα πάω σπίτι θα φτιάξω το ρυμαδοσύρταρο...

As παραθεση καποια ποιο αναλυτικα το "κυλιομενο ωραριο" σε μενα την ανοικοκυρευτη

antigoni84
06-01-10, 14:22
αχ κορίτσια τι μου κάνετε!!!! με ξεσηκώσατε και μένα να οργανωθώ! Έχω διαβάσει μέχρι την 9η σελίδα και θέλω να τις τελειώσω όλες! Με πείσατε να πετάξω πράγμα που δε χρειάζομαι κάτι που μου λέει τόσο καιρό ο άντρας μου και δεν τον ακούω! (πάντως όταν κάτι μου φταίει πιο εύκολα πετάω κάτι παρά όταν είμαι στις καλές μου!) :lol::lol:

Σήμερα έβαλα και τάπερ κάτω από το ντουλάπι της κουζίνας και φαίνονται καλύτερα τα σφουγγαράκια. Είδα κι ένα βιντεάκι με ένα δίσκο που γυρίζει κι έχει διάφορα πράγματα και μου άρεσε, δεν έχω κάτι αντίστοιχο αλλά ίσως με βολέψει στρογγυλό ταπεράκι για την ίδια δουλειά. Άστε που ήταν και ταπεράκια που δε χρησιμοποιούσα και πολύ και μου έπιαναν και το χώρο!!! 2 σε 1 λοιπόν!!! :lol:

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι: έχω πολλά περιοδικά που πιάνουν χώρο και θέλω να κρατήσω κάποια άρθρα από αυτά. Αν τα κόψω πως να τα τοποθετήσω και που; Εχω κάποιες σκέψεις αλλά θα ήθελα να δω μήπως κάνατε κάτι παρόμοιο.

Θα πάρεις άλμπουμ με διαφανη σελίδα μπροστά οχι με θήκες κ οτι κόβεις θα το αρχειοθετείς εκεί,για κάτι πιο οικονομικό βαζε τα σε ντοσιέ.

ssttaa
06-01-10, 15:38
Tα Χριστουγεννιάτικα τα μαζέψατε? Εγώ σήμερα έκανα μια καλή αρχή. Ήρθε η μαμά μου το πρωί και κράτησε το μικρό και κατέβηκα στην αποθήκη και ανέβασα τις κούτες. Μετά όμως είχε μια τόσο ωραία λιακαδίτσα που λυπήθηκα να το κλείσω μέσα το μωρουλίνι μου. Πήγαμε λοιπόν βολτίτσες, μετά στο σπίτι της γιαγιάς και φάγαμε και τώρα κάνει νάνι του κι εγώ βρήκα ιντερνετ που στο σπίτι μου δεν έχω χι χι! Το δεντράκι με περιμένει το βράδυ! Γενικά επειδή το σπίτι που μένουμε είναι καινούργιο σπίτι και είμαστε οι δυό μας (εγώ και το μωρουλίνι), συνήθως καθαρίζω τα καθαρά. Το ΣΚ που μας πέρασε όμως είχα ένα μπαράζ απο επισκέψεις και τώρα σε συνδιασμό με το μάζεμα του δέντρου έχω στ' αλήθεια να καθαρίσω ίσως και για πρώτη φορά τόσο πολύ. Τα μπαλκόνια είναι το χειρότερο μου λυγμ!

oikat
06-01-10, 21:22
Αντιγόνη κάτι σε ντοσιέ σκέφτομαι αλλά δε ξέρω αν πρέπει να κάνω τρύπες ή να τα βάζω σε ζελατίνες και μετά στο ντοσιέ. Ποιο είναι πιο βολικό δηλαδή.

ssttaa το σκ λέμε να ξεστολίσουμε και περιμένω πως και πως την πεθερούλα μου να κρατάει τη μικρή και να κάνω επιτέλους το δωμάτιο της μικρής και να τη μετακομίσω εκεί.

oikat
07-01-10, 01:28
λοιπόν κορίτσια διάβασα όλες τις σελίδες σας!!! Επιτέλους! Θα ήθελα να πω ότι έχετε δίκιο σε όλα αυτά που γράφετε και θα ήθελα πολύ επιτέλους να οργανώσω τα ντουλάπια, συρτάρια και δωμάτια γενικότερα. Επειδή όμως η μικρή με κυνηγάει συνέχεια είναι δύσκολο να κάνω κάποιες συγκεκριμένες δουλειές. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω και δουλειά και παράλληλα θα ξεκινήσω και την οργάνωση. Θα προσπαθήσω να κάνω τουλάχιστον το παιδικό που αυτή τη στιγμή είναι αποθήκη και να πάρω θάρρος να συνεχίσω. Ελπίζω να τα καταφέρω!

Εμένα αυτά που με βοηθάν λίγο στην ήρεμία είναι τα εξής: μάζεμα των παιχνιδιών και πλύσιμο των πιάτων το βράδυ πριν το μπάνιο της μικρής, τακτοποίηση των άπλυτων για να φαίνονται λιγότερα από τη στοίβα που είναι αρχικά, σιδέρωμα όσο πιο γρήγορα γίνεται, καθάρισμα με τα υγρά πανάκια της τουαλέτας τις καθημερινές. Επίσης, στο ψυγείο τα φρούτα τα βγάζω από τις σακούλες και τα έχω σε ταπεράκια ανακατεμένα μεταξύ τους πχ μήλα - αχλάδια -ακτινίδια. Καρότα - λεμόνια παραμένουν σε σακούλες στα συρτάρια του ψυγείου.

Και κάτι ιδέες αν σας βοηθήσουν: έχω ένα φάκελο που βάζω μέσα τις αποδείξεις (άκουσα ότι τις θερμικές που ξεθωριάζουν και δε φαίνεται τίποτα καλό είναι να μπαίνουν σε μαύρη σακούλα ή να είναι κάπου σκοτεινά). Επίσης, στη τσάντα μου αποφάσισα να βάζω τις αποδείξεις σε μια συγκεκριμένη θήκη ή όταν έχει κόσμο στο πορτοφόλι με τα ρέστα. Και τέλος στο αυτοκίνητο έχουμε βάλει αυτές τις θήκες που βάζεις μέσα τα κέρματα για να έχουμε πάντα ψιλά στα διόδια.

κουνελίτσα πολυ ωραία αυτά που προτείνεις παραπανω. Θα πέσει μελέτη!!!

ravT
07-01-10, 10:03
Μπορώ να πω πως έχω φτάσει σε ένα καλό επίπεδο! Πλέον καθημερινά περνάω με φτερό swiffer τα έπιπλα, με τη σκούπα swiffer όλο το σπίτι και με τα πανάκια για το μπάνιο, το μπάνιο. Τα παιχνίδια της μικρής τα μαζεύω πριν κοιμηθεί και αμέσως μόλις κοιμηθεί τα καθαρίζω μαζί με το τελευταίο μπουκάλι. Την κουζίνα τη μαζεύω συνεχώς μετά από κάθε γεύμα της μικρής ενώ κάθε άπλυτο δικό μας που παει στο νεροχύτη απευθείας μπαίνει στο πλυντήριο το οποίο βάζω σε λειτουργία κάθε βράδυ λίγο πριν πάμε για ύπνο. Με την τροφοθήκη έχω ένα θέμα, ξαφνικά γέμισε και πρέπει να τακτοποιήσω γιατί είναι σα βομβαρδισμένη. Και τις αποδείξεις (τις κρατούσα πάντα για να μπορώ να ελέγχω χοντρικά πόσα ξοδευουμε) καιρό έχω να της βάλω στο ντοσιέ ενα μήνα. Α...Πρέπει να αλλάξω κ ντοσιέ, άλλαξε ο χρόνος. Εννοείται γενική κάνω μια φορά την εβδομάδα αλλά πλέον όχι στάνταρ μέρα. Όποτε έχει ρεπό ο σύζυγος. Ασιδέρωτα προσπαθώ κάθε πλυντήριο που μαζεύω να το σιδερώνω αλλά πλέον μαζευω και αμέσως απλώνω το επόμενο οπότε ίσως μαζευτούν έως 3 πλυντήρια για σίδερο μονοκοπανιά.

valia21
07-01-10, 12:10
Καλημέρα σε όλες. Εδώ και κάτι μήνες που διαβάζω το φόρουμ το αγαπημένο μου θέμα είναι αυτό. Οπότε και η πρώτη μου ανάρτηση είναι εδώ.
Εγώ έχω πρόβλημα όχι τόσο με την οργάνωση όσο με τον προγραμματισμό. Δεν τηρώ ποτέ τα προγράμματά μου. :roll: Αυτό που με σώζει βέβαια είναι ότι δεν μου αρέσει η ακαταστασία και η πεθερά μου.:!::!: Όχι βέβαια γιατί κάνει δουλειές στο σπίτι μου (προς Θεού) αλλά γιατί μένουμε στο ίδιο κτίριο. Κοινώς όσο είμαι στη δουλειά μπαινοβγαίνει στο σπίτι μου και δεν θέλω να είναι άνω κάτω και βρώμικο. Γι' αυτό όταν κοιμηθούν τα ζουζούνια μου πάντα συμμαζεύω ότι κακώς κυκλοφορεί δεξιά κι αριστερά και καθαρίζω κουζίνα.
Έτσι πάντα όταν γυρνάω από τη δουλειά δεν βρίσκω ακατάστατο σπίτι. Τα υπόλοιπα (σκούπισμα, σφουγγάρισμα κτλ) τα κάνω συχνά (και γρήγορα ευτυχώς) όποτε μου κατέβει. Είπαμε "απρογραμμάτιστη". Με αυτό που έχω θέμα είναι τα διάφορα χαρτιά του σπιτιού. Δεν ξέρω ποτέ που βρίσκονται. Καθότι δουλειά γραφείου δεν θέλω να ασχολούμαι με χαρτιά στο σπίτι.
Αυτά, γιατί αν αρχίσω να μιλάω για το θέμα σπίτι δεν θα τελειώσω ποτέ :rolleyes:

melita
07-01-10, 12:17
oikat κι εγώ έχω να ετοιμάσω το δωμάτιο της μικρής που είναι σαν αποθήκη και απλώνω εκεί τα ρούχα αφού έξω βρέχονται τώρα. Όμως έχω κάποια θεματάκια που θα ήθελα την βοήθειά σας.
1ον Πρέπει να βρω μια θέση για την ηλεκτρική σκούπα. Το σπίτι δεν έχει κάποια μικρή αποθηκούλα ή εστω μια κρυμμένη γωνίτσα. Εσείς που την βάζετε?
2ον Πρέπει να βρω μια θέση για τα ρούχα που φοράμε μια φορά και ξανά κάποια άλλη στιγμή. Δεν θα ήθελα να τα ξαναβάζω μέσα στην ντουλάπα με τα καθαρά και σιδερωμένα.
Όπως επίσης και τα ρούχα της δουλειάς του συζύγου που τα ξαναφορά την επομένη. Ξανά εσείς τι προτίνετε?
3ον Έχω 3 κάδους για άπλυτα, ένα γενικό, ένα για τα ρούχα της δουλειάς του συζύγου και ένα της μικρής. Που μπορώ καλύτερα να τους βάζω?
Περιττό να σας πω ότι έχω πολλές ελλείψεις σε αποθηκευτικούς χώρους και τώρα θέλω να αγοράσω ένα σωρό κουτιά και ντουλάπες για οργάνωση.
Τα φώτα σας!

kalamaraki
07-01-10, 14:43
1) εγώ την βάζω πίσω απο την πόρτα μας στο υπνοδωμάτιο αλλά επειδή έχω λόξα με την σκόνη πάντα μα πάντα επειδή είναι εκεί την καθαρίζω σαν να είναι καινούργιο το πέλμα της
2)εμείς τα βάζουμε πισω απο την πόρτα του υπνοδωματίου μας σε μια κρεμάστρα ξύλινη με μεταλλικούς γάντζους στο τοίχο, τα ρούχα του άντρα μου τα αερίζω όλο το απόγευμα βράδυ στο μπαλκόνι με κρεμάστρες και πριν κοιμηθώ του τα διπλωνω και τα βάζω στη καρέκλα του στο σαλόνι γιατί ντύνεται εκει για να μην μας ξυπνάει
3)τους κάδους απλύτων έχω δυο εναν δικό μας και εναν της μικρης, πηρα από μπαμπού χοντρο με ξυλινο σκελετό μεσα που είναι σκαμπό με υφασμάτινο το πάνω μέρος και λιγο μαξιλαράκι ένα γαλαζιο για εμάς και ενα πορτοκαλί για την μικρή, της μικρής το έχω στο δωμάτιο της και το δικό μας επειδή ταιριάζει στην κουζίνα τον εχω εκει διπλα από μια συρταρίερα αφού και το πλυντήριο μου ειναι στη κουζίνα να μην κάνω δρομολόγια!

oikat
08-01-10, 01:23
Συμφωνώ με ό,τι είπε το άπαιχτο καλαμαράκι και να πω και γω
1. είναι βολικό να τη βάζεις πίσω από την πόρτα αν σε βολεύει φυσικά και η διαρρύθμιση. Εγώ έχω χώρο στην κρεβ/ρα. Επίσης μπορεί να μπει εκεί και η σιδερώστρα. Ομως αν δε σε βολεύει μπορείς να κάνεις μια ντουλάπα για το μπαλκόνι όπως έχει φωτό η μάτα παραπάνω.
2. κρεμάστρα που είναι στον τοίχο πίσω από την πόρτα ή κρεμάστρα που μπαίνει πάνω στην πόρτα και επιτρέπει να κλείσει κιόλας. Οσον αφορά τις μπλούζες που δεν κρεμιούνται μπορείς να ορίσεις ένα συρτάρι στην ντουλάπα που θα βάζεις μόνο τα συγκεκριμένα φορεμένα ρούχα ή να ορίσεις έναν άλλο χώρο ή να πάρεις ένα κουτί και να τις βάζεις εκεί ; Επίσης στην κρεβ/ρα έχω μια τροχήλατη κρεμάστρα που βάζει τα ρούχα του ο άντρας μου και στο κάτω μέρος της έχει ένα σα ράφι που θα μπορούσαν να μπουν μπλούζες.
3. 3 καδοι δεν είναι πολλοί; Εγώ 1 'εχω και μόλις συμπληρώνω ρούχα για πλυντήριο το κάνω και έτσι δεν παραγεμίζει. Ακόμη της μικρής χώρια τα πλένω (αλήθεια από πότε τα πλένουμε με τα δικά μας;) Πάντως αν όντως θέλεις να τους κρατήσεις και τους 3 χωράει κανένας μέσα στο μπάνιο; Σε διπλανό δωμάτιο; Αν όχι στη βεράντα;

Και γω θέλω να πάρω κουτιά για οργάνωση αλλά δε θα βιαστώ γιατί μπορεί να το μετανιώσω ως μέγεθος. Θα προσπαθήσω να δω πρώτα τι χρειάζομαι και μετά να ψωνίσω. Πάντως οι ντουλάπες στο σπίτι χρειάζονται και όσες κι αν υπάρχουν πάντα γεμίζουν!

Μελίτα τι εκανες με τα cd τελικά; Τα οργάνωσες; Εγω εχω ενα επιπλο που μπαίνουν οριζόντια αλλά δυστυχως σκονίζονται. Επίσης εχω πολλά παιδικά τραγούδια και dvd από εφημερίδες. Εχω πάρει ενα μπαουλάκι που χωραει 200 αλλά πρεπει να τα βγαλω απο τις θηκες τους. Τι λετε βρε κορίτσια; Να πεταξω τις θηκες ή να κάνω κάτι άλλο;

MARGIO
08-01-10, 09:18
1.Εγω στην ντουλαπα του παιδικου εχω κανει το ενα φυλλο μονοκοματο και εκει βαζω σκουπα,σιδερωστρα,σιδερα κλπ.
3.Τρεις καδοι για απλυτα μου φαινονται και μενα πολλοι.Εγω εχω δυο ο ενας ειναι μεσα στο ντουλαπι του μπανιου και ο αλλος επισης σε μια γωνια στο μπανιο.
2.Αφησα το δυο επιτηδες τελευταιο γιατι ειναι ο βραχνας μου....αχ στο λαιμο μου καθονται αυτα τα ρουχα :evil::evil: Οπως ειπαν και τα κοριτσια παραπανω εχουμε κι εμεις κρεμαστρα πισω απο την πορτα της κρεβατοκαμαρας αλλα τι να σου κανει μια κρεμαστρα?Δυστυχως δεν εχω χωρο στην ντουλαπα για να κανω αυτο που προτεινει η oikat...οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.
Επισης τωρα το χειμωνα εχω ενα θεμα και με τα μπουφαν,εσεις που τα κρεματε?
Οπως καταλαβατε δεν μου αρεσει να βλεπω τιποτα εξω πως θα γινοταν να ειναι ολα καπου χωμενα να μην τα βλεπω?:roll::roll:

Επίσης εχω πολλά παιδικά τραγούδια και dvd από εφημερίδες. Εχω πάρει ενα μπαουλάκι που χωραει 200 αλλά πρεπει να τα βγαλω απο τις θηκες τους. Τι λετε βρε κορίτσια; Να πεταξω τις θηκες ή να κάνω κάτι άλλο;

Τα βρισκω πολυ πρακτικα αυτα τα μπαουλακια.Εγω αυτο εχω κανει και τις θηκες τις πεταξα.Τι να τις κανω,μονο χωρο επιαναν!

kalamaraki
08-01-10, 10:23
1.Εγω στην ντουλαπα του παιδικου εχω κανει το ενα φυλλο μονοκοματο και εκει βαζω σκουπα,σιδερωστρα,σιδερα κλπ.

αυτό το ειχε κανει και η μαμά μου σε μένα,,,,και η πεθερά μου στον άντρα μου και πόσο σπαζόμουνα όταν έμπαινε καθε λιγο και λιγάκι μέσα η μαμά μου...πω πω!

ravT
08-01-10, 10:45
Κ εγώ τη σκούπα τη βάζω στη ντουλάπα στο παιδικό. Η σιδερώστρα είναι δυστυχώς μονίμως στημένη στην κρεββατοκάμαρα, καλάθια απλύτων έχω κ εγώ 2, ένα μεγάλο για μας και ένα πιο μικρό της μπουμπούς. Υπάρχει κ αυτό το...ιχνος καλαθιού μεσα στο ντουλάπι βέβαια αλλά σα να μην υπάρχει. Και τους 2 μεσα στο μπάνιο τους έχω. Δεν προλαβαίνουν να γεμίσουν γιατί αν γεμίσουν αυτοί οι 2 σημαίνει ότι κρύβουν τουλάχιστον 3 πλυντήρια και μέχρι να τα πλύνω κ να στεγνώσουν θα χουν μαζευτεί ακόμα 2...
Τη σκούπα πάντως κ η μαμά μου πίσω απ την πόρτα τη βάζει αιώνες τώρα.
Το δικό μου μεγάλο πρόβλημα είναι τα πανωφόρια του άνδρα μου. Μπουφάν για τη μηχανή, μπουφάν για το αυτοκίνητο, fleece για το μπαλκόνι, κανα πουκάμισο που ξεχάστηκε, όοοοολα δίνουν ζεστασιά στις καρέκλες της τραπεζαρίας. Και τρελαίνομαι. Και πάνω στο τραπέζι γυαλιά, κλειδιά, λαπτοπ, τσάντες λάπτοπ, κάρτες μνήμης, κινητά, φορτιστές...Πόσες φορές έχω σκεφτεί να αρχίσω να πετάω απ το μπαλκόνι. Φταίω βεβαια γιατι μου χε πει εξ αρχης να πάρουμε καλόγηρο και δεν τον ηθελα. Τώρα δεν πάει άλλο. Θα πάρω. Κ του χω αδειάσει κ ένα συρτάρι στο μπουφε να βάζει τις βλακειούλες όλες (που πάλι εγώ το κάνω). Και υπόψιν έχει ακόμα ένα μεγάλο συρτάρι στη ντουλάπα. Παιδί μου όταν παντρευεσαι εργένη πρέπει να χεις 2 παιδικά. Ένα για τα παιδιά κ ένα για τον μπαμπά τους...

Ευάκι
08-01-10, 11:22
Το δικό μου μεγάλο πρόβλημα είναι τα πανωφόρια του άνδρα μου. Μπουφάν για τη μηχανή, μπουφάν για το αυτοκίνητο, fleece για το μπαλκόνι, κανα πουκάμισο που ξεχάστηκε, όοοοολα δίνουν ζεστασιά στις καρέκλες της τραπεζαρίας. Και τρελαίνομαι. Και πάνω στο τραπέζι γυαλιά, κλειδιά, λαπτοπ, τσάντες λάπτοπ, κάρτες μνήμης, κινητά, φορτιστές...Πόσες φορές έχω σκεφτεί να αρχίσω να πετάω απ το μπαλκόνι.
Αχ αυτό είναι και το δικό μου τεράστιο ζόρι. http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202F6.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

Βρε κορίτσια δε μπορώ να καταλάβω. Πως γίνεται τα πράγματά μας να είναι στη θέση τους και οι άντρες μας να έχουν μοιράσει τα πάντα σε όλο το σαλόνι;

Access
08-01-10, 11:31
Τον ίδιο πόνο έχω και εγώ όολα του τα ρούχα πάνω στις καρέκλες της τραπεζαρίας και τα παπούτσια στην πόρτα ........η κόρη μας σχεδόν 19 μηνών όταν μπαίνει στο σπίτι βγάζει τα παπούτσια και τα βάζει στην αποθήκη για νάνι (αφασία λέμε:mrgreen::mrgreen:) εσύ γιατί δεν μπορείς να το κάνεις ε?? ε??
Σήμερα το πρωί πήγε το παιδί και τα πήρε από την πόρτα και τα έβαλε στην αποθήκη :lol::lol: (είμαι και εγώ αλλά αυτή έχει μοιάσει στην πεθερά μου στην παραξενιά λέμεεεε) :lol::lol:

MARGIO
08-01-10, 13:40
Το δικό μου μεγάλο πρόβλημα είναι τα πανωφόρια του άνδρα μου. Μπουφάν για τη μηχανή, μπουφάν για το αυτοκίνητο, fleece για το μπαλκόνι, κανα πουκάμισο που ξεχάστηκε, όοοοολα δίνουν ζεστασιά στις καρέκλες της τραπεζαρίας. Και τρελαίνομαι. Φταίω βεβαια γιατι μου χε πει εξ αρχης να πάρουμε καλόγηρο και δεν τον ηθελα. Τώρα δεν πάει άλλο. Θα πάρω.

Δεν θελω να σε απογοητεσω αλλα και καλογερο να παρεις παλι οι καρεκλες σου θα ζεσταινονται....σου μιλαω εκ πειρας.
Δικαιολογιες οσες θες.
1.Δεν χωρανε στον καλογερο....εμ βεβαια τοσα που ειναι πως να χωρεσουν?
2.Αφου θα τα βαλω το πρωι (τα ρουχα της δουλεις εννοει που και αυτα κοσμουν την τραπεζαρια μας)και θα φυγω ποιος θα τα δει? (αυτο συνοδευεται με υφακι τυπου τς τς τς ολο γκρινια εισαι) Τι ποιος θα τα δει Χριστιανε μου εγω τα βλεπω και τρελλαινομαι:twisted:
3.Αυτο το μπουφανακι για το μπαλκονι πρεπει να ειναι εκει γιατι δρομολογια θα κανω? Μην φανταστειτε οτι ζουμε σε καμια επαυλη ενα βημα πιο εκει ειναι ο καλογερος αλλα η τεμπελια τους δεν εχει ορια.

Ευάκι
08-01-10, 15:09
Καλά ρε κορίτσια τον ίδιο άντρα έχουμε όλες; Σα να ακούω το δικό μου :twisted:

apo+mpempa
08-01-10, 16:14
Και οδικός μου τα ίδια!!! Λείπει όλη την βδομαδα (στρατιωτικός υπηρετει Κοζανη), εγω μαζευω όλη τη βδομαδα και τακτοποιώ, έρχεται την Παρασκευή και αφηνει όλα τα πραγματα του στο τραπέζι της κουζίνας. Μα όλα όμως!!!! Μεχρι και το σακ βουαγιαζ αν μπορουσε θα το άφηνε πάνω. Και μοιαζει το σπίτι σαν βομβαρδισμένο. Κλαψ!

Τα γράψω και το ζω ταυτόχρονα! Μολις εφτασε!

oikat
08-01-10, 20:40
margio βρίσκεις εύκολα τα cd που θέλεις ν'ακούσεις από το μπαουλάκι;

Εμείς στο πρηγούμενο σπίτι πίσω από την πόρτα της εισόδου είχαμε βάλει μια κρεμάστρα που βολεύαμε μια χαρά τα μπουφάν. Σ'αυτό το σπίτι τώρα δεν έχουμε δυστυχώς χώρο για κρεμάστρα και πήραμε καλόγερο αλλά ζεσταίνουμε και τις καρέκλες της τραπεζαρίας!! :oops::lol: (μπορεί να κρυώνουν βρε κορίτσια!!! :mrgreen:) Άστε που μια φορά η μικρή πήγε να τραβήξει το μπουφάν μου και παραλίγο να πέσει μαζί με την καρέκλα!!! Από τότε προσέχω να μη το βάζω!

Όσον αφορά τις φορεμένες μπλούζες τι θα λεγατε για το κομοδίνο δίπλα στην κρεβ/ρα; Επίσης για όσες έχουν χώρο στη ντουλάπα υπάρχουν και κάποιες κρεμαστές θήκες που μπαίνουν στο σίδερο που βάζουμε τις κρεμάστρες. Αλλιώς φοράμε τα ίδια ρούχα καθημερινά και δε σκοτιζόμαστε!!:shock: :mrgreen: Θα κάτσουμε να σκάσουμε; Θ'αλλάζουμε αξεσουάρ!

kel
08-01-10, 23:54
μηπως θα μπορουσατε αν γνωριζετε να με βοηθησετε σε κατι?
Ψαχνω μια χαρτοκουτα για να βαλω το δεντρο μου για αποθηκευση.
θελω το μηκος να ειναι περιπου 1.20.
ρωτησα στο σουπερ της γειτονιας αλλα δεν εχουν τοσο μεγαλη.
μηπως γνωριζει καμια απο που μπορω να αγορασω ενα τοσο μεγαλο χαρτοκουτο?

oikat
09-01-10, 00:47
kel μήπως να ρωτούσες στο πλαίσιο; ή και στο πράκτικερ; Δες στο ιντερνετ τηλέφωνα.

κορίτσια επίσης υπάρχουν και κάτι τροχήλατες πλαστικές θήκες που μπαίνουν κάτω από το κρεβάτι. Εκεί θα μπορούσαν άνετα να βολευτούν τα ρούχα που αλλάζουμε. Ακόμη και κάτι μπαουλάκια κομψά ψάθινα σα σκαμπό.

Καμιά λύση οργάνωσης για τις σελίδες από περιοδικά;

melina_m
09-01-10, 01:30
μήπως να αγοράσεις την ζελατίνα με τα buble αυτή με τις φουσκάλες και να το τυλίξεις το δεντράκι σου???
μια χαρά προστατευμένο θα είναι.

MARGIO
09-01-10, 16:41
μηπως θα μπορουσατε αν γνωριζετε να με βοηθησετε σε κατι?
Ψαχνω μια χαρτοκουτα για να βαλω το δεντρο μου για αποθηκευση.
θελω το μηκος να ειναι περιπου 1.20.
ρωτησα στο σουπερ της γειτονιας αλλα δεν εχουν τοσο μεγαλη.
μηπως γνωριζει καμια απο που μπορω να αγορασω ενα τοσο μεγαλο χαρτοκουτο?

Μηπως σε καταστημα με ειδη συσκευασιας?

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο εκτος απο το να τις βαλεις μια μια σε ζελατινες και μετα σε κλασερ.Ετσι χωρανε πολλα και τα βρισκεις ευκολα.

kel
09-01-10, 16:50
ευχαριστω κοριτσια για τις συμβουλες.
στο πλαισιο και στο πρακτικερ ρωτησα αλλα δεν εχουν τοσο μεγαλα. το ιδιο και στα δυο καταστηματα με ειδη συσκευασιας που ρωτησα. Το ναυλον με τις φουσκαλες δεν νομιζω να με βοηθησει γιατι το δεντρο γινεται τρια κομματια. δε ξερω τι να κανω. το'χω χυμα στην αποθηκη και εχω γεμισει πρασινα απο τα φυλλαρακια.

melita
09-01-10, 16:53
Τι κακό κι αυτό με τα μπουφάν και τους αντρες. Ο σύζυγος μου το έθεσε ξεκάθαρα χθες, πρέπει να βρούμε μια λύση για τα μπουφαν και τα ρούχα μου είπε. Κι εγώ πρέπει να βγάλω το φίδι από την τρύπα....
Μάλλον θα πάρω να γεμίσω το σπίτι με κρεμάστρες. Το κακό είναι ότι τα ρούχα της δουλειά του που τα ξαναφοράει την επομένη μυρίζουν καθώς δουλεύει μέσα σε πτηνοτροφεία και δεν τα θέλω στην κρεβάτοκάμαρα και ο ίδιος δεν τα θέλει στο μπαλκόνι.
Θα ψάξω για κανα πλαστικό ντουλάπι με μικρό βάθος γύρω στα 30-35 εκ να το χωρέσω στο διάδρομο.

οικατ και εγώ προσπάθησα να το κάνω αυτό με τις σελίδες περιοδικών. Και τα έβαζα χύμα σε ένα πλαστικό ντοσιέ με έλασμα. Περιττό να σου πω ότι ποτέ δεν ανέτρεξα σε αυτά. Ασε που αν το ξεκινήσεις θα πρέπει να έχεις και ένα είδος συστήματος αρχειοθέτησης για να τα βρίσκεις εύκολα.

oikat
09-01-10, 20:51
Τι κακό κι αυτό με τα μπουφάν και τους αντρες. Ο σύζυγος μου το έθεσε ξεκάθαρα χθες, πρέπει να βρούμε μια λύση για τα μπουφαν και τα ρούχα μου είπε. Κι εγώ πρέπει να βγάλω το φίδι από την τρύπα....
Μάλλον θα πάρω να γεμίσω το σπίτι με κρεμάστρες. Το κακό είναι ότι τα ρούχα της δουλειά του που τα ξαναφοράει την επομένη μυρίζουν καθώς δουλεύει μέσα σε πτηνοτροφεία και δεν τα θέλω στην κρεβάτοκάμαρα και ο ίδιος δεν τα θέλει στο μπαλκόνι.
Θα ψάξω για κανα πλαστικό ντουλάπι με μικρό βάθος γύρω στα 30-35 εκ να το χωρέσω στο διάδρομο.

τι πρόβλημα έχει στο μπαλκόνι αν μυρίζουν; Για να μη φαίνονται; Αν είναι βάλε εκεί τη ντουλαπίτσα.

οικατ και εγώ προσπάθησα να το κάνω αυτό με τις σελίδες περιοδικών. Και τα έβαζα χύμα σε ένα πλαστικό ντοσιέ με έλασμα. Περιττό να σου πω ότι ποτέ δεν ανέτρεξα σε αυτά. Ασε που αν το ξεκινήσεις θα πρέπει να έχεις και ένα είδος συστήματος αρχειοθέτησης για να τα βρίσκεις εύκολα.

φοβάμαι πως έχεις δίκιο. Και γω παλιά τα έβαζα σε ένα ντοσιέ χύμα και ποτέ δεν ήξερα τι έχω κι αν το έχω. Κι έχουν δουλειά για να γίνουν αλλά μερικά άρθρα τα θέλω, δε θέλω και να τα πετάξω. :roll: Τι να πω; Πάντως όταν αναζητώ πληροφορίες η πρώτη δουλειά είναι να ψάξω στο ίντερνετ. Να πω στον άντρα μου να τα πετάξει κρυφά όταν θα λείπω; Θα χαρεί ιδιαίτερα!! :-D

Gold
10-01-10, 12:18
Τι λετε βρε κορίτσια; Να πεταξω τις θηκες ή να κάνω κάτι άλλο;
oikat μια λυση που εφαρμοσα για τα Cd-dvd ειναι να τα τοποθετησω σε ¨μπομπινες¨αυτες που φιλοξενουν τα αδεια δισκακια προς εγγραφη.
εχω εξαφανισει ολες τις θηκες ειδικα απ τις babrie που γινοταν ενας τρελλος χαμος,κι ετσι τα εχω αναλογα με τις κατηγοριες τους,ταινιες babrie,παιδικα διαφορα,κτλ.(βεβαια οι θηκες εχουν μετακομισει σε μια μεγαλη σακουλα στην κατω αποθηκη στην πυλωτη)

οσο για τα αρθρα απο εφημεριδες και περιοδικα που μ ενδιαφερουν και δεν θελω κι εγω να τα πεταξω θα συμφωνησω με την φιλη πιο πανω να τοποθετηθουν σε διαφανειες κι απο κει σε ενα ντοσιε κλασερ,ετσι εχω κανει και με τις ιατρικες μας εξετασεις,στην αρχη τις πρωτες και επειτα τις νεοτερες;)ετσι εχω ενα αρχειο για τον καθενα μας.
της μικρης ξεκινα απο την εγκυμοσυνη και συνεχιζει,οι δικες μας απο τον γαμο και επειτα.

BILL
10-01-10, 12:28
εγώ πάντα σκέφτομαι τι πρέπει να κάνω αλλά είμαι πάντα κουρασμένη και αναβλητική και τελικά όλα σωρεύονται. καμιά λύση για πιο ξεκουραστες μαμάδες?

oikat
11-01-10, 10:02
oikat μια λυση που εφαρμοσα για τα Cd-dvd ειναι να τα τοποθετησω σε ¨μπομπινες¨αυτες που φιλοξενουν τα αδεια δισκακια προς εγγραφη.
εχω εξαφανισει ολες τις θηκες ειδικα απ τις babrie που γινοταν ενας τρελλος χαμος,κι ετσι τα εχω αναλογα με τις κατηγοριες τους,ταινιες babrie,παιδικα διαφορα,κτλ.(βεβαια οι θηκες εχουν μετακομισει σε μια μεγαλη σακουλα στην κατω αποθηκη στην πυλωτη)

οσο για τα αρθρα απο εφημεριδες και περιοδικα που μ ενδιαφερουν και δεν θελω κι εγω να τα πεταξω θα συμφωνησω με την φιλη πιο πανω να τοποθετηθουν σε διαφανειες κι απο κει σε ενα ντοσιε κλασερ,ετσι εχω κανει και με τις ιατρικες μας εξετασεις,στην αρχη τις πρωτες και επειτα τις νεοτερες;)ετσι εχω ενα αρχειο για τον καθενα μας.
της μικρης ξεκινα απο την εγκυμοσυνη και συνεχιζει,οι δικες μας απο τον γαμο και επειτα.

πολύ καλή η ιδέα σου με τις μπομπίνες! Για τη μικρή αυτό θα εφαρμόσω και στο μπαουλάκι θα βάλω τα δικά μου! :lol:

Έτσι λέω να τα κάνω τα φυλλάδια. Πιο καλά από το να τους κάνω τρύπες που μπορεί να πέσουν πάνω στα γράμματα. Θα ξεκινήσω και έτσι ελπίζω να τελειώσω κιόλας! Ουφ! Κουράγιο! Πάντως θα είμαι πολύ πολύ αυστηρή για να μην κρατήσω περιττά πράγματα.

Τα ιατρικά έτσι τα έχω και γω και είναι βολικά.

oikat
12-01-10, 00:29
kel θα μπορούσες να το βάλεις σε μια σακούλα σαν αυτές που βάζουν τα χαλιά. Επίσης, να κάνεις μια πατέντα δικιά σου με κούτες. Και τέλος, είχα πάρει από το σούπερ μια κούτα που έχει ύψος 60 + 20 το κομμάτι που κλείνει από πάνω και πλάτος 37. Αν δε βρεις κάτι που σε βολεύει και θέλεις μπορώ να στη δώσω.

Access
12-01-10, 09:39
Kel έχει δίκιο η oikat πάρε από τον περιπτερά 3 κούτες από αυτές που βάζουν τα τσιγάρα (κάποιες από αυτές είναι αρκετά χοντρές και έχουν ύψος) ένωσε τες στο πλάι και έτοιμη η κούτα για το δέντρο :-P

oikat
12-01-10, 14:38
κορίτσια το ικέα έχει διαφανή πλαστικά κουτια αποθήκευσης σε ποικιλία; Γιατί που κοίταξα στη γειτονιά μου βρίσκω λίγα πράγματα. Άλλο μαγαζί;

MARGIO
12-01-10, 15:15
Ναι το ΙΚΕΑ εχει ποικιλια κι εγω πριν απο λιγο χαζευα τον καταλογο τους και ειδα οτι εχει αρκετα.Αλλο μαγαζι δεν ξερω,αυτα με τα ειδη οικιακης χρησης ισως?

PatPan
12-01-10, 16:41

Μια καλή λύση είναι να τις πετάξεις :shock: αφού πρώτα τις σκανάρεις:lol::lol::lol:.
Αυτό έχω κάνει εγώ και καθώς έχω βάλει τίτλους, βρίσκω γρήγορα αυτό που ζητώ.

oikat
12-01-10, 23:16
kel εκανα βόλτα τη μικρή μου και είδα μαγαζί που πουλά χαρτοκιβώτια. Θα σου στείλω πμ με τηλέφωνο και δ/νση. Επίσης, όποια άλλη κοπέλα θέλει ας μου πει.

Patpan μου είχε περάσει από το μυαλό αλλά να σου πω την αλήθεια βαριεεεεεεμαι να τις σκανάρω! :oops: Είναι καλή λύση όμως! Λες μετά να έκανα και εκτύπωση; :mrgreen: Ουφ! Αδιόρθωτη είμαι! Πάντως χωρίς πλάκα τώρα έχω αρχίσει να κόβω αυτά που θέλω... Βρε κορίτσια το μισό περιοδικό είναι διαφημίσεις!

Έλεγα να έκανα ψώνια μόνη αλλά με βλέπω ν'αγγαρεύω τον άντρα μου να με πηγαίνει ΙΚΕΑ. Ευτυχώς είναι κοντα.

Lucy
13-01-10, 12:23
Επειδή πλέον στο ίντερνετ βρίκσεις τα πάντα, θα πρότεινα να κρατάς μόνο τα πολύ σημαντικά άρθρα που θέλεις και να τα αρχειοθετείς κανονικά σαν να ήσουν σε γραφείο. Δηλαδή μέσα σε κλασέρ με διαχωριστικά ανά θέμα (ή κρίνε εσύ το πως). Όταν όμως γεμίσει το κλασέρ (δηλαδή θα έχεις μαζέψει πάααααρα πολλές σελίδες), για κάθε καινούριο που βάζεις, θα πετάς ένα παλιό. :-)

kel
14-01-10, 00:32
Koριτσια μου σας ευχαριστω πολυ που μου προτεινατε τις ιδεες σας. Να'στε καλα.
oikat μου αν μπορεις στειλε μου με π.μ. τα στοιχεια του καταστηματος με τα χαρτοκιβωτια.
Σε ευχαριστω πολυ

oikat
14-01-10, 23:52
kel ξεχάστηκα!!!! :oops: σόρυ! Σου έστειλα πμ!!!

lucy καλά τα λες. Επίσης σκέφτομαι να τα βάλω ανά θέμα και στην αρχή τους μια σελίδα με περιεχόμενα.

marilu
16-01-10, 17:14
Κορίτσια καλησπέρα, τα φώτα σας!

Επειδή με έχει πιάσει οίστρος να συμμαζέψω μέχρι και το παραμικρό χαρτάκι και γενικά να τα τακτοποιήσω όλα, που μπορώ να βάλω τις εργασίες που φέρνει η μικρή απο τον παιδικό?

Χριστουγεννιάτικες κάρτες, καλαθάκια, καμπανάκια, πασχαλινα κλπ? Να τα βάλω σε κουτί αλλά μετά που? δεν έχω χωρο στη ντουλάπα. Εσείς τι κάνετε?

Και κάτι άλλο!βολεύει στο παιδικό πίνακας ανακοινώσεων αυτούς με το φελλό? Τι βαζετε?
φωτο δεν θέλω γιατι έχω κορνίζες και έχω κάνει ολόκληρο τοίχο στο διάδρομο.

oikat
18-01-10, 21:02

Επειδή με έχει πιάσει οίστρος να συμμαζέψω μέχρι και το παραμικρό χαρτάκι και γενικά να τα τακτοποιήσω όλα, που μπορώ να βάλω τις εργασίες που φέρνει η μικρή απο τον παιδικό?

Χριστουγεννιάτικες κάρτες, καλαθάκια, καμπανάκια, πασχαλινα κλπ? Να τα βάλω σε κουτί αλλά μετά που? δεν έχω χωρο στη ντουλάπα. Εσείς τι κάνετε?

Και κάτι άλλο!βολεύει στο παιδικό πίνακας ανακοινώσεων αυτούς με το φελλό? Τι βαζετε?

δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά αυτό το κουτί δε χωράει ούτε στη ντουλάπα του παιδικού; Έστω στο πάνω μέρος της; Ειδάλλως σε κάποια αποθήκη ή ντουλάπα εξωτερικού χώρου.

Στον πίνακα ανακοινώσεων τι θα βάζεις;

MARGIO
19-01-10, 14:28
Ισως θα μπορουσες να το βολεψεις κατω απο καποιο κρεβατι? Η αν ειναι ομορφο το κουτι μπορεις να το εχεις και καπου να φαινεται πχ στη βιβλιοθηκη.
Πινακα ανακοινωσεων δεν εχω ,αν ειχα ενδεχομενως να εβαζα ζωγραφιες των παιδιων.
Με τις αποδειξεις που πρεπει να μαζευουμε τι κανετε?Εχετε βρει καμια λυση?

Υ.Γ. Ανακοινωση για Ειρηνη..ρημαδοσυρταρο τελος!!
Περιεχει: γυαλια ηλιου οικογενειας,φορτιστες κινητων,κουτακι με μικροβλακειες,μια διαφανεια με τους τελευταιους λογαριασμους,μπλοκακι για σημειωσεις και στυλο!!

kalamaraki
19-01-10, 14:32
Τις αποδειξεις και πριν το μέτρο αυτο τις μάζευα και μαζευω σε μια μικρη φυσαρμόνικα σαν αυτή! μπορεις να γράψεις στην καρτέλα με μαρκαδόρο τι περιεχει η καθε ενότητα και οταν το καταργήσεις με λιγο οινοπνευμα σβηνει το μαρκαδοράκι και ξαναγράφεις! Εμενα μου έχει λυσει τα χερια εχω δυο, ενα για τις αποδειξεις και ενα για τα παγια μεχρι να πληρωθουν εκει μπαινουν μετά μπαινουν στην μεγάλη φυσαρμονικα!
http://www.plaisio.gr/Consumables/Filling/Ringbinders-Files/Expanding-Files/Q-Connect-Expanding-File-A4-13-Pockets-KF0127.htm

melita
19-01-10, 17:34
Τέτοια φυσαρμόνικα χρησιμοποιώ και εγώ για τους εκκρεμείς λογ/σμούς και όταν πληρωθούν στο συρτάρι για αρχειοθέτηση. Τις αποδείξεις προσωρινά τις κρατάω σε ένα φάκελο μέσα στην φυσαρμόνικα, όταν γίνει το νομοσχέδιο και τις καταχωρήσω όπως θα αποφασιστεί μετά θα τις βάλω είτε σε ένα κουτί από παπούτσια όλες μαζί είτε θα τις διατρήσω και μια μια σε ένα κλασερ πλαστικό με το μεταλικό έλασμα.
Οταν θα τις καταχωρώ λέω να τις αριθμώ κιόλας για να τις βρίσκω σύντομα γιατί κάποιες θα τις χρειαστώ αφού θα αποτελούν εγγυήσεις για ηλεκτρικά είδη.
Αλλη λύση που σκέφτομαι τώρα είναι να μπαίνουν ημερολογιακά σε μια σελίδα Α4 δηλ. να τις στεραιώνω με το συρραπτικό σε λευκές κόλλες Α4 που θα αρχειοθετούνται μετά σε κλασέρ μεγάλο τύπου σκαγ.
Πως σας φαίνεται αυτή η λύση?

pk33
19-01-10, 17:53
τις περνάς σε xls με όνομα εταιρίας, ημερομηνία ποσό και ΑΦΜ

melita
19-01-10, 17:59
Αυτό άκουσα κι εγώ αλλά έως να ψηφιστεί το νομοσχέδιο μήπως ζητάνε κι άλλα στοιχεία? Είναι τρελλοί αυτοί οι....... πολιτικοί!

marilu
19-01-10, 22:51
Μάλλον εγκαταλείπω την ιδέα για πίνακα με φελλό γιατί είδα κατι κορνιζες σε πορτοκαλί χρώμα όπως είναι και το δωμάτιο και λέω να μεγενθύνω φωτο και να τις βάλω. Τώρα για το κουτί, πρέπει να το καταχωνιάσω κάπου, πάλι χώρο και για αυτό να βρω!

Τις αποδείξεις τις έχω βάλει σε ένα ντοσιέ με αυτάκια! Βέβαια χύμα μην φανταστείτε ότι θα κάνω πίνακα στο xls. Πραγματικά πως το σκέφτηκαν αυτό δεν κατάλαβα, λες και θα πάει η γιαγιά ή ο παππούς που μένει σε απομακρυσμένο χωριό να δώσει πίνακα με αποδείξεις. Τι να πω!

oikat
20-01-10, 00:32
και γω προς το παρόν χύμα σε φάκελο τις έχω. Περιμένω να δω τι θα πουν για να δω πως να τις ταξινομήσω.

Nefelirene
20-01-10, 08:41

Καλημέρα και απο εμένα εγώ τα βάζω μαζί με τα εποχιακά δηλ.τώρα που μας έιχαν κάνει χριστουγεννιάτικα τα μαζεψα μαζί με τα Χριστουγεννιάτικα όποτε του χρόνου θα τα στολίσουμε κάπως έτσι πιστεύω ότι είναι καλύτερα.;)

ravT
20-01-10, 10:07
Τις αποδείξεις τις κρατούσα πάντα για να έχω μια εικόνα του τι ξοδεύω. Τις βάζω σε κλασερ http://www.plaisio.gr/Consumables/Filling/Lever-Arch-Files/Bantex-Lever-Arch-File-A4-4Cm-1415.htm
με διαχωριστικά αριθμών 1-12
http://www.plaisio.gr/Consumables/Filling/Indexes-Dividers/Q-Connect-Pp-A4-1-12-KF34023.htm
κ τις τοποθετώ ανα μήνα. Συρραπτικό, περφορατέρ κ συνδετήρες κ είναι τακτοποιημένες

marilu
20-01-10, 10:47
ravT πολύ οργανωμένη σε βρίσκω, έτσι πρέπει να κάνω και εγώ κανονικά για να ξέρω τι μου φεύγει κάθε μήνα γιατί πραγματικά κάποιες φορές δεν καταλαβαίνω ποτε ξοδεύονται. Ευτυχώς έχω το σύζυγο και κρατάει λίγο τα λουριά γιατί εγω.... δεν το χω. Τεσπα πάλι ξεφυγα απο το θέμα.

mamvas
20-01-10, 10:53
Επιστρεφω στην γενικοτερη οργανωση χωρων σπιτιου. Το μικροτατο μας WC(1,5 τμ * 1 μ) το εχω κανει αποθηκουλα. Κρεμαστρες επιτοιχιες γυρω γυρω με χιλια πραγματακια να κρεμονται. Μεσα η ηλεκτρικη σκουπα, η σιδερωστρα, οι 2 απλωστρες, οι σακκουλες φιλτρου της ηλεκτρικης, οι 2 λεκανες απλωματος, ο υγραντηρας, το σιδερο, το σεσουαρ, διαφορες τσαντουλες αδειες, το νερο για το σιδερο, το απορρυπαντικο και το αυτοκινητο πυροσβεστικης του μικρου και το πατινι του.
Στη βεραντα εχω μια κρεμαστρα πλαστικη με τις 2 σφουγγαριστρες

MARGIO
20-01-10, 11:24
ravT κι εγω καπως ετσι φανταζομουν να τις κανω αλλα μ'αρεσε κι αυτο που προτεινει το καλαμαρακι.
mamvas δεν ξερεις ποσο σε ζηλευω που εχεις αυτο το αποθηκακι...τοσο πολυ που σκεφτομαι να κλεισω εναν μικρο χωρο στο μπαλκονι γι αυτο το σκοπο.Αν δεν μένοχλουσε αισθητικα θα το ειχα κανει ηδη!

melita
20-01-10, 16:02
Επιστρεφω στην γενικοτερη οργανωση χωρων σπιτιου. Το μικροτατο μας WC(1,5 τμ * 1 μ) το εχω κανει αποθηκουλα. Κρεμαστρες επιτοιχιες γυρω γυρω με χιλια πραγματακια να κρεμονται. Μεσα η ηλεκτρικη σκουπα, η σιδερωστρα, οι 2 απλωστρες, οι σακκουλες φιλτρου της ηλεκτρικης, οι 2 λεκανες απλωματος, ο υγραντηρας, το σιδερο, το σεσουαρ, διαφορες τσαντουλες αδειες, το νερο για το σιδερο, το απορρυπαντικο και το αυτοκινητο πυροσβεστικης του μικρου και το πατινι του.
Στη βεραντα εχω μια κρεμαστρα πλαστικη με τις 2 σφουγγαριστρες

Επίσης έχω πρασινίσει από ζήλια!!!
Πρέπει να κλεισω κι εγώ έναν χώρο και να τα βάζω γιατί τα έχω σκορπισμένα από έδώ κι εκεί.

Όσον αφορά τις αποδείξεις, μήπως πρέπει να στείλουμε ευχαριστήριο στην εφορεία που προσπαθεί να μας οργανώσει!!!!

Προσωπικά έχω αρκετά κλασέρ και boxes τα χάρτινα αλλά δεν μπορώ να τα βάζω στο σαλόνι με τα βιβλία κάπως ασχημαίνουν την βιβλιοθήκη. Γι αυτό τα βάζω προσωρινά μέσα στην ντουλάπα. Έίναι και πολύτιμα αφού εχουν συμβολαια κτλ. Εσεις που τα βαζετε?

oikat
25-01-10, 20:38
Πώς να καταχωρίσετε ηλεκτρονικά τις αποδείξεις

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=24369141

miriki
30-01-10, 10:12
Τέλειο αυτό για τις αποδείξεις. Υποθέτω, όμως ότι θα πρέπει να ταξινομηθούν κατά είδος για την εφορία και όχι ημερολογιακά που εξυπηρετεί εμάς για τη διαχείριση των οικονομικών. Θα δείξει....

Ρε παιδιά ΣΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ!!!!!
Τι κάνετε για να φαίνονται και ωραία αι να έχετε και εύκολη πρόσβαση (γιατί αλλιώς θα είναι πεταμένα ολούθε, όπως γίνεται τώρα). Οι περισσότερες παπουτσοθήκες είναι πολύ άσχημες και ο μόνος χώρος που μπορώ να βάλω είναι η είσοδος...... Έχω αγανακτήσει πια.....

αννα82
31-01-10, 02:47
Για το θέμα με τις αποδειξεις υπαρχει αυτο το φυλλο καταχωρησης που μπορειτε να το κατεβασετε και να τυπωσετε όσα θελετε http://korfiatis.blogspot.com/2010/01/blog-post_11.html ή να φτιαξετε εσεις κατι παρομοιο. Έγω προσωπικα εχω κατεβάσει αυτο http://users.otenet.gr/~ipet96/eforia/ (http://users.otenet.gr/%7Eipet96/eforia/)που είναι εξαιρετικο προγραμματακι τις περναω και μετα τις βαζω σε ενα φάκελο τον καθε μηνα ξεχωριστα. Εκτος ότι βγαζει και το συνολο του ποσου των αποδείξεων(να ξέρουμε τι χαλάμε) μπορείτε να περασετε μεχρι και για 4 διαφορετικα ατομα όποτε μπορουμε να κανουμε και την δουλιτσα για τους γονεις μας ή τους παππουδες και τις γιαγιαδες.
το συνιστω και πιστευω να σας βοήθησα

αννα82
31-01-10, 02:57
Τέλειο αυτό για τις αποδείξεις. Υποθέτω, όμως ότι θα πρέπει να ταξινομηθούν κατά είδος για την εφορία και όχι ημερολογιακά που εξυπηρετεί εμάς για τη διαχείριση των οικονομικών. Θα δείξει....

Ρε παιδιά ΣΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ!!!!!
Τι κάνετε για να φαίνονται και ωραία αι να έχετε και εύκολη πρόσβαση (γιατί αλλιώς θα είναι πεταμένα ολούθε, όπως γίνεται τώρα). Οι περισσότερες παπουτσοθήκες είναι πολύ άσχημες και ο μόνος χώρος που μπορώ να βάλω είναι η είσοδος...... Έχω αγανακτήσει πια.....

για τις αποδειξεις θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ήμερολογιακα γιατι αλλιώς θα εχουμε 3000 ειδη μεχρι το τέλος της χρονιας:?

Οσο για το χαός των παπουτσιών θα σου πω τι έχει κάνει η νύφη μου.
εκτος οτι εχει τα κουτια απο τα χιλιαδες παπουτσια τα εχει βγάλει μικρες φώτο (μην φανταστείς ότι πάει στο φωτογραφίο) σε μια απλη Α4 τυπώνει 5-6 ζευγάρια κολλάει στο κουτί την φώτο και έτσι δεν ψάχνει ανοιγοντας όλα τα κουτια και τα έχει όλα σε μια ντουλαπα βέβαια ή στοιβα η δικια της φτανει μέχρι τον ούρανο αλλα την βολεύει παρα πολυ έτσι κ τον αδερφο μου που δεν της τα κανει χάος.εγω παλι την παπουτσοθηκη την έχω στο μπαλκόνι.:D

pasxalitsa v
21-02-10, 21:47
κοριτσια δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις σελιδες...
αλλα επειγομαι για παπουτσοθηκη που να χωραει πολλα ζευγαρια...
εχετε κατι υποψιν σας?
καποιο μαγαζι? να τα βαλω μεσα σε ντουλαπα δεν παιζει...
θελω ξεχωριστο επιπλο για το υπνοδωματιο.
ειδα στον Τσουραπα αλλα τις εχει πανακριβες!!!!!!!!!!!!
thanx!!!

angel_mammy
21-02-10, 22:24
Εγώ έχω ένα δωματιάκι (μελλοντικά 2ο παιδικό) πήρα μια μεγάλη βιβλιοθήκη από ΙΚΕΑ με 69 ευρώ και τα έχω στα ράφια. Οκ είναι φάτσα κάρτα δεν θα ήταν ωραία σε δωμάτιο, αλλά όσες έχουν χώρο βολέυει, ουτε άνοιξε κουτια ούτε τίποτα. Είχα πάρει παλιά κουτιά με αποτέλεσμα να έχω δεξιά και αριστερά παπούτσια και μια στίβα με κουτιά (χωρίς παπούτσια) η νοικοκυρά:cool:

oikat
24-02-10, 00:24
Μια καλή λύση είναι να τις πετάξεις :shock: αφού πρώτα τις σκανάρεις:lol::lol::lol:.
Αυτό έχω κάνει εγώ και καθώς έχω βάλει τίτλους, βρίσκω γρήγορα αυτό που ζητώ.

τελικά αυτό θα κάνω γιατί βλέπω ότι θα μαζευτούν πολλά ντοσιέ και δε λέει! Ελπίζω να μην κουραστώ πολύ!

_mpoumpou_
24-02-10, 01:01
κοριτσια δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις σελιδες...
αλλα επειγομαι για παπουτσοθηκη που να χωραει πολλα ζευγαρια...
εχετε κατι υποψιν σας?
καποιο μαγαζι? να τα βαλω μεσα σε ντουλαπα δεν παιζει...
θελω ξεχωριστο επιπλο για το υπνοδωματιο.
ειδα στον Τσουραπα αλλα τις εχει πανακριβες!!!!!!!!!!!!
thanx!!!

Γεια σου Πασχαλίτσα,

Τι ειδους παπουτσια θελεις να χωραει?? χαμηλα μονο ή και μποτες??Τι χρωμα προτιμας και που να κυμαινεται απο τιμες??
Για να ξερω που να σου προτεινω να κοιταξεις!

VENETIA
25-02-10, 12:41
Γεια σου Πασχαλίτσα,

Τι ειδους παπουτσια θελεις να χωραει?? χαμηλα μονο ή και μποτες??Τι χρωμα προτιμας και που να κυμαινεται απο τιμες??
Για να ξερω που να σου προτεινω να κοιταξεις!

καλημερα!!!
και εγω ψαχνω για παπουτσοθηκη οικονομικη να χωραει παπουτσια και μποτες vegge κατα προτιμηση..πολλα θελω ε? δεν εχω βρει πουθενα και βαζω τα παπουτσια στην αποθηκη και πατσαβουριαζονται...
για πειτε μηπως βοηθηθω και εγω..

_mpoumpou_
25-02-10, 16:37
χμμμμ....http://irven.gr/productDetails.php?imageId=376

κάτι τέτοιο venetia??????

VENETIA
25-02-10, 22:40
χμμμμ....http://irven.gr/productDetails.php?imageId=376

κάτι τέτοιο venetia??????

τετοιο ακριβως!! σε ευχαριστω...ξερεις ποσο κανει??

_mpoumpou_
26-02-10, 12:56
τετοιο ακριβως!! σε ευχαριστω...ξερεις ποσο κανει??

Θα παρω να ρωτησω, γιατι δεν εχει τιμες!

VENETIA
26-02-10, 14:34
αχ ρε συ μην σε βαζω σε κοπο..νομιζα ηξερες.
θα παρω και εγω.
σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

_mpoumpou_
26-02-10, 15:09
Tηλεφωνησα μου ειπαν οτι ειναι εργοστασιο και δινουν χονδρικη και αν θελω να με στειλουν σε καποιο απο τα καταστηματα που συνεργαζονται σε ολη την Ελλαδα να την παρω απο κει...

Οποτε παρτους τηλεφωνακι και πες τους σε ποια περιοχη εισαι να σε στειλουν στο αναλογο καταστημα!

VENETIA
27-02-10, 18:40
ευχαριστω πολυ μπουμπου!!
με το καλο το νινι σου!!!!
θα τους τηλεφωνησω.

MIDE
08-03-10, 12:26
καλημερα κ απο μενα....επιτελους το διαβασα ολο....
λοιπον καποια αναφερθηκε σε αρθρα που θελει να κρατησει αλλα βαριεται να τα σκαναρει..γι'αυτο προτεινω ενα γρηγορο κ απλο τροπο...μπρορειτε να τα τραβηξετε φωτογραφιες και να τα περασετε κατευθειαν στον η/υ..

επισης κατι που εφαρμοζω κ εγω κ το προτεινω για σε οσες δεν εχετε πολυ χρονο για τις δουλειες ειναι τοι καθ φορα που μαγειρευω φαγητα κατσαρολας παντα φτιαχνω τη διπλη η κ την τριπλη ποσοτητα απ'οτι χρειαζομαστε ημερισιως (αν και ειμαστε μονο 2 ατομα προς το παρων) ..ετσι εξοικονομω χρονο αποφευγωντας να μαγειρευω τα ιδια παλι φαγητα και επισης να ξαναπλενω τα κατσαρολικα ξανα κ ξανα...γλιτωνουμε χρονο αλλα κ χρημα...πχ. οταν φτιαχνω μακαρονια με κυμα...μπορει να μαγειρεψω 2-3 κιλα κυμα κ τον χωριζω σε μεριδες ημερας 3-4 ας πουμε κ μετα στην καταψυξη..αμεσως αμεσως γλιτωνω συν 2-3 μερες μαγειρεμα..το ιδιο γινεται κ με πολλα λαδερα...κτλ..το χρονο που θα χρειαζομουν για το εξτρα μαγειρεμα το χρησιμοποιω για αλλες δουλειες η ακομα για ξεκουραση...
τα περισσοτερα φαγητα μπαινουν μαγειρεμενα στην καταψυξη..εκτος των ψητων...κ καποιον τηγανιτων...
σκεφτητε το κ δεν θα χασετε...
ααααα και εννοειτε οτι παντα μεγειρευω σε χυτρα...για εξτρα χρονο αλλα κ χρημα ... χαχαχα

anti1980
08-03-10, 14:02
επισης κατι που εφαρμοζω κ εγω κ το προτεινω για σε οσες δεν εχετε πολυ χρονο για τις δουλειες ειναι τοι καθ φορα που μαγειρευω φαγητα κατσαρολας παντα φτιαχνω τη διπλη η κ την τριπλη ποσοτητα απ'οτι χρειαζομαστε ημερισιως (αν και ειμαστε μονο 2 ατομα προς το παρων) ..ετσι εξοικονομω χρονο αποφευγωντας να μαγειρευω τα ιδια παλι φαγητα και επισης να ξαναπλενω τα κατσαρολικα ξανα κ ξανα...γλιτωνουμε χρονο αλλα κ χρημα...

ααααα και εννοειτε οτι παντα μεγειρευω σε χυτρα...για εξτρα χρονο αλλα κ χρημα ... χαχαχα

Σωστή!!! Πολύ σωστή!!! Θα το εφαρμόσω αυτό και εγώ με τα λαδερά φαγητα!!!

MIDE
08-03-10, 14:50
οχι μονο με τα λαδερα αλλα με σχεδον ολα της κατσαρολας...
π.χ. κρεας κοκκινιστο..η λαδοριγανη.. η λεμονατο...οπως κ τα οσπρια..
επισης σημερα που φτιαχνω γιγαντες στο φουρνο θα φτιαξω αρκετους οι οποιοι θα καταληξουν που αλλου στην καταψυξη...
δεν μπορειτε να φανταστητε ποσες μερες χωρις μαγειρεμα (+πλυσιμο χαχα) γλιτωνεται..
και οχι μονο...σου ετυχαν εκτακτες επισκεψεις...τις ελευταιας στιγμης...αντι να τρεχεις στην κουζινα..με επιπλεον δουλειες...χαλαρωνεις κ τρως τα ετοιμα σε λιγα μολις λεπτα που θα ξεπαγωσεις στο φουρνο μικροκυμματων...
(αν και εγω δε φτιαχνω) οσες ομως φτιαχνουν διαφορες πιτες μπορουν επισης να τις φυλαξουν ψημενες η κ αψητες στη κουζινα...

πολλες φορες εχω σκεφτει καποιο Σαββατο που δεν εχω πολλες δουλειες εκει που μαγειρευω σε χυτρα παντα ....κ παραπανω ποσοτητα..να φτιαξω ταυτοχρονα 2 η κ 3 φαγητα που θα πανε στην καταψυξη...κ αμεσως αμεσως εχεις φαγητο για 5-6 επιπλεον μερες με κανα 1-2 μονο ωρες μαγειρεματος..ποτε θα το κανω μονο δεν ξερω...χαχαχα
αν υπολογιζω σωστα αν το εκανα αυτο καθε σαββατο θα μαγειρευα μονο 4 μερες το μηνα...ααααααααααααααααααααχαχαχααχαχαχα
το παραξεφτιλισα κ γω....
μια φορα το τοσσο ομως δεν θα ηταν κ ασχημο...
οσο κι αν μαρεσει να μαγειρευω βαριεμαι ολα τα τζατζαλα που μαζευοντε για πλυσιμο...την ανακατωσουρα κ το χρονο μεχρι αν γινει το μαγητο...
αυτο κ μονο προσπαθω να αποφυγω...

anti1980
08-03-10, 15:02
οχι μονο με τα λαδερα αλλα με σχεδον ολα της κατσαρολας...

Τα όσπρια μπαίνουν στην κατάψυξη??? Και αν ναι, μετά πως είναι??? Παλιά η μαμά μου το έκανε αυτό με την κατάψυξη και θυμάμαι ότι μερικά φαγητά, δε τρωγόντουσαν μετά… Ότι είχε να κάνει με πατάτες και με ρύζι, ήταν άθλιο μετά… με τα όσπρια όμως δε θυμάμαι τι έκανε…

Lucy
08-03-10, 15:12
Ωραία λύση από άποψη χρόνου είναι η χύτρα και ο φούρνος μικροκυμάτων αλλά καταστρέφεται το φαγητό και οι θρεπτικές του ουσίες. Εγώ μαγειρεύω πάντα σε κατσαρόλα και δεν έχω φούρνο μικροκυμάτων. Απλώς προσπαθώ να προγραμματίζω το τι θα φτιάξω (ανάλογα με το χρόνο που διαθέτω μέσα στην εβδομάδα) και όταν έχω περισσότερο χρόνο φτιάχνω κάτι που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και άλλη φορά. Για παράδειγμα, έχω κιμά? Θα πλάσω μπιφτέκια και γιουβαρλάκια (που έχουν παρομοια υλικά) και θα τα βάλω στην κατάψυξη. Δεν έχω βάλει όμως ποτέ μαγειρεμένο φαγητό στην κατάψυξη...

MIDE
09-03-10, 11:47
Ωραία λύση από άποψη χρόνου είναι η χύτρα και ο φούρνος μικροκυμάτων αλλά καταστρέφεται το φαγητό και οι θρεπτικές του ουσίες.
για τη χυτρα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...για το φουρνο μικροκυματων ισως αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη.]
θα ψαξω στο ιντερνετ για περισοτερες πληροφοριες ομως...

Δεν έχω βάλει όμως ποτέ μαγειρεμένο φαγητό στην κατάψυξη...

εγω βαζω οσο συχνα μπορω...
οσο για το οσπρια π.χχ φακες η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βαλει ακομα αλλα μου το εχουν πει...εχω βαλει ομως αρακα- γιγαντες-σπανακορυζο-λαχανοπιτα-κοκκινιστα κμερικα αλλα...
εννοειτε πως πατατες-ρυζι-μακαρονια δεν βαζω...ειπαμε τα περισοτερα ,οχι κ ολα :)

MIDE
09-03-10, 12:46
επειδη παντα ειχα την απορια για τη χυτρα αλλα ποτε δεν το ειχα ψαξει το κοιταξα λιγο τωρα...
βρηκα αρκετα με περισοτερα θετικης αποψης οπως αυτο :

H κ. Βασιλική Κωσταρέλλη, λέκτορας του τμήματος Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, διευκρινίζει: «Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε τα θρεπτικά συστατικά (κυρίως τις υδατοδιαλυτές βιταμίνες C, συμπλέγματος Β και φυλλικό οξύ) είναι να μαγειρέψουμε την τροφή σε σύντομο χρονικό διάστημα και με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Μαγειρεύοντας με χύτρα, λοιπόν, χάνονται λιγότερες βιταμίνες από ό,τι με το βράσιμο στην απλή κατσαρόλα».

να πω επισης οτι μεχρι στιγμης ολες οι αντιθετες αποψεις που βρηκα ηταν οπου απλους ανθρωπους που κανουν η δεν κανουν χρηση της χυτρας και οχι απο επιστημονες..μεχρι στιγμης παντα :)
τι να πω κ εγω..δεν ξερω..το μονο που ξερω ειναι οτι θα το αξω κ αλλο αλλα θα συνεχισω να τη χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως..

kalamaraki
09-03-10, 12:49
Ψηφιζω χυτρα ταχύτητας δαγκωτοοοοοο!!!!
Με εχει σωσει! Σε πολυ λιγα φαγητα δεν τη χρησιμοποιω!

MIDE
09-03-10, 14:51

και εγω μια απ τα ιδια....
μιας κ το εψαξα λιγο το θεμα σημερα...
καταλαβα οτι πρεπει να μαγειρευουμε κρεας-οσπρια κ γενικα τις πρωτεινες κ αυτα που χρειαζοντε πολυ χρονο πρωτα μονα τους κ λιγο πριν ειναι ετοιμα να ανοιγουμε τη χυτρα κ να βαζουμε τα καρυκευματα κ τα λαχανικα που δεν χρειαζοντε πολυ ωρα απλα να παρουν 1-2 βρασεις..για καλυτερα αποτελεσματα..και ολα αυτα με λιγο νερο,τοσσο οσο χρειαζεται το καθε φαγητο , για 2 λογους , πρωτα γιατι δεν χανεται στο μαγειρεμα οπως στην απλη κατσαρολα και δευτερον για αν μην χανοντε απο το νερο οπως λενε πολυ οι βιταμινες κ οτι καλο μας προσφερει καθε τροφη

anti1980
09-03-10, 15:37

Και εγω το ιδιο!!!:D:D:D8)8)8)

melina_m
09-03-10, 16:14
Και εγω το ιδιο!!!:D:D:D8)8)8)

μου είχε πει η μαμα μου να μου την αγοράσει και γω της είχα πει ότι δεν την χρειάζομαι και οτι προτιμώ να μου πάρει ατμομάγειρα .
Τελικά μου πήρε τον ατμομάγειρα αλλά μου πήρε και την χύτρα .(ας ειναι καλα η μανούλα)
γιατι απο οταν μου την πήρε δεν σταμάτησα να μαγειρεύω στην χύτρα !!!!!!!!!!!!!
Ο ατμομάγειρας κάθεται.
Τα όσπρια γίνονται τέλεια και γρήγορα και οι σούπες υπέροχες και το κρέας....και όλα.

MIDE
10-03-10, 10:21
melina_m... τον ατμομαγειρα τον εχεις δουλεψει καθολου?
πως σου φαινονται απο γευση? λογικα μια χαρα...
αλλα τι γνεται με τους χρονους?ποση ωρα χρειαζοντε στον ατμομαγειρα να μαγειρευτουν τα φαγητα...?

Lucy
16-03-10, 13:41
επειδη παντα ειχα την απορια για τη χυτρα αλλα ποτε δεν το ειχα ψαξει το κοιταξα λιγο τωρα...
βρηκα αρκετα με περισοτερα θετικης αποψης οπως αυτο :

H κ. Βασιλική Κωσταρέλλη, λέκτορας του τμήματος Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου, διευκρινίζει: «Ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε τα θρεπτικά συστατικά (κυρίως τις υδατοδιαλυτές βιταμίνες C, συμπλέγματος Β και φυλλικό οξύ) είναι να μαγειρέψουμε την τροφή σε σύντομο χρονικό διάστημα και με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Μαγειρεύοντας με χύτρα, λοιπόν, χάνονται λιγότερες βιταμίνες από ό,τι με το βράσιμο στην απλή κατσαρόλα».

να πω επισης οτι μεχρι στιγμης ολες οι αντιθετες αποψεις που βρηκα ηταν οπου απλους ανθρωπους που κανουν η δεν κανουν χρηση της χυτρας και οχι απο επιστημονες..μεχρι στιγμης παντα :)
τι να πω κ εγω..δεν ξερω..το μονο που ξερω ειναι οτι θα το αξω κ αλλο αλλα θα συνεχισω να τη χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως..

Εγώ ξέρω ότι οι βιταμίνες καταστρέφονται σε υψηλές θερμοκρασίες και η χύτρα αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες. Από την άλλη βέβαια αν βράζεις στην κατσαρόλα σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία και με ανοικτό καπάκι μέχρι να λιώσεις το φαγητό και πάλι το καταστρέφεις!

Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το βράσιμο σε χαμηλή θερμοκρασία στην κατσαρόλα, με κλειστό ή ελαφρώς ανοικτό καπάκι και όχι μέχρι το σημείο λιωσίματος!:) Παίρνει χρόνο, αλλά νομίζω ότι είναι το καλύτερο.

oikat
22-03-10, 23:45
λοιπον καποια αναφερθηκε σε αρθρα που θελει να κρατησει αλλα βαριεται να τα σκαναρει..γι'αυτο προτεινω ενα γρηγορο κ απλο τροπο...μπρορειτε να τα τραβηξετε φωτογραφιες και να τα περασετε κατευθειαν στον η/υ..

απλά ΤΕΛΕΙΟ! Το δοκίμασα και μένει τώρα να κάνω μια καλή οργάνωση και στην αποθήκευση! :lol::lol::lol:

melina_m
23-03-10, 00:35
melina_m... τον ατμομαγειρα τον εχεις δουλεψει καθολου?
πως σου φαινονται απο γευση? λογικα μια χαρα...
αλλα τι γνεται με τους χρονους?ποση ωρα χρειαζοντε στον ατμομαγειρα να μαγειρευτουν τα φαγητα...?

τον ατμομάγειρα τον εχω δουλέψει
η γεύση ειναι ωραία αλλα ειναι αργός.
εγω κανω μονο λαχανικά τα οποια όντως ειναι πεντανόστιμα.
τα αλλα φαγειτα δεν τα εχω κανει ποτέ μου.

MIDE
19-04-10, 12:25
γεια σας κ παλι...δεν ξερω αν θα πρεπει να το αναφερω σε αυτο το θεμα η αλλου αλλα τελος παντων..
λοιπον η συμβουλη μου αφορα το ξεσκονισμα....
προσφατα η επιπλοποιος μιας ξαδερφης μου της ειπε να ξεσκονιζει τα επιπλα της με ενα πανακι βρεγμενο με νερο κ λιγο μαλακτικο ρουχων...
1) μοσχοβολαει το σπιτι σε αντιθεση με ολα τα αλλα καθαριστικα που βαζουμε και
2) γιατι λεει η σκονη γλιστραει πανω στα επιπλα κ ετσι αργουν περισσοτερο να πιασουν σκονη...
εγω λοιπον αυτη την εβδομαδα πηρα ενα παλιο μπουκαλι απο τελειωμενο αζαξ που ειχα το γεμισα με νερο κ εριξα λιγο μαλακτικο...ψεκαζω το ξεσκονοπανω μου και ξεσκονιζω τα παντα με αυτο...οταν λεμα τα παντα εννοω τα παντα...(εκτος τον παγκο της κουζινας-λεκανη τουαλετας που βαζω detol για πολυμανση..)
ολα τα αλλα με απλο νερακι κ μαλακτικο (επιπλα-κραβατια-ντουλαπες-ντουλαπια-τραπεζακια -μπιμπελο κτλ...)
μοσχοβολαει ολο το σπιτι....κ οντως αργει να πιασει σκονη...
π.χ. ξεσκονιζα πρωτα ξεσκονιζα το πρωι κ μετα απο 3-4 ωρες φαινοταν παλι χνουδι σαν να μην ειχα ξεσκονισει...
ξεσκονισα ομως προχθες με νερο κ μαλακτικο κ την αλλη μερα ηταν σα να ειχα ξεσκονισει πριν 2-3 ωρες..
υπαρχει καμια αλλη που να το εχει δοκιμασει?αν ναι πως σας φανηκε??
παντως δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε....

kalamaraki
19-04-10, 12:30
ααα πολυ εξυπνο μου ακουγεται! θα το δοκιμάσω σιγουρα! και θα σου πω
γιατι και μενα αυτο ειναι το παραπονο μου οτι σε λιγη ωρα φαινονται παλι χαλια!

Lucy
19-04-10, 12:59
Θα το δοκιμάσω και εγώ...!

melita
19-04-10, 13:42
Ό,τι πρέπει για να καθαρισω για την Παρασκευή που έχω γιορτή, θα εντυπωσιάσω και πάλι!!!!!!!
Ευχαριστούμε για το τιπ!

MIDE
19-04-10, 13:45
να 'στε καλα...ελπιζω να σας φανει οντως χρησιμο κ να σας βοηθησει..;)

μινουλα
19-04-10, 23:00
να 'στε καλα...ελπιζω να σας φανει οντως χρησιμο κ να σας βοηθησει..;)
Το ειχα διαβασει καπου αυτο που λες (μαλλον εδω) αλλα βαρεθηκα να το κανω τοτε και ξεχαστηκε.
Προς το παρον τα κανω μονο με νερο αλλα πιανει κανονικα σκονη, οποτε θα δοκιμασω και τον τροπο σου!
Εχω βαρεθει να βλεπω την σκονη να μαζευεται στα επιπλα 2 ωρες αφου εχω καθαρισει ολο το σπιτι! :evil:

kiknaki
19-04-10, 23:53
γεια σας κ παλι...δεν ξερω αν θα πρεπει να το αναφερω σε αυτο το θεμα η αλλου αλλα τελος παντων..
λοιπον η συμβουλη μου αφορα το ξεσκονισμα....
προσφατα η επιπλοποιος μιας ξαδερφης μου της ειπε να ξεσκονιζει τα επιπλα της με ενα πανακι βρεγμενο με νερο κ λιγο μαλακτικο ρουχων...
1) μοσχοβολαει το σπιτι σε αντιθεση με ολα τα αλλα καθαριστικα που βαζουμε και
2) γιατι λεει η σκονη γλιστραει πανω στα επιπλα κ ετσι αργουν περισσοτερο να πιασουν σκονη...
εγω λοιπον αυτη την εβδομαδα πηρα ενα παλιο μπουκαλι απο τελειωμενο αζαξ που ειχα το γεμισα με νερο κ εριξα λιγο μαλακτικο...ψεκαζω το ξεσκονοπανω μου και ξεσκονιζω τα παντα με αυτο...οταν λεμα τα παντα εννοω τα παντα...(εκτος τον παγκο της κουζινας-λεκανη τουαλετας που βαζω detol για πολυμανση..)
ολα τα αλλα με απλο νερακι κ μαλακτικο (επιπλα-κραβατια-ντουλαπες-ντουλαπια-τραπεζακια -μπιμπελο κτλ...)
μοσχοβολαει ολο το σπιτι....κ οντως αργει να πιασει σκονη...
π.χ. ξεσκονιζα πρωτα ξεσκονιζα το πρωι κ μετα απο 3-4 ωρες φαινοταν παλι χνουδι σαν να μην ειχα ξεσκονισει...
ξεσκονισα ομως προχθες με νερο κ μαλακτικο κ την αλλη μερα ηταν σα να ειχα ξεσκονισει πριν 2-3 ωρες..
υπαρχει καμια αλλη που να το εχει δοκιμασει?αν ναι πως σας φανηκε??
παντως δοκιμαστε το κ θα με θυμηθειτε....

Πολύ ωραία ιδέα θα την δοκιμάσω κι εγώ.
Αλλά είναι σίγουρο οτι οι χημικές ενώσεις που περιέχουν τα μαλακτικά ρούχων δεν κάνουν κακό στα έπιπλα μακροπρόθεσμα?
Βεβαια η επιπλοποιός είναι ειδική και γνωρίζει αλλά αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε κάθε ξεσκόνισμα ή κάποιες φορές?
Γιατί ο δικός μου επιπλοποιός μου απαγόρευσε οτιδήποτε εκτός από υγρό πανί.

Bunny
20-04-10, 08:03
Γειά σας!! Αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω τις ντουλάπες μου και θα'θελα τη βοήθειά σας! Έχω από το πανεπιστήμιο όλα μου τα βιβλία, σε μία παλιά ντουλάπα. Δεν τα χρησιμοποιώ, γιατί δουλεύω σε άσχετη θέση με το αντικείμενο, αλλά είμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτά..Πιάνουν πολύ χώρο, δεν έχω χώρο για μία βιβλιοθήκη, οπότε τί μπορώ να κάνω? Στα ρούχα τώρα..Εσείς τα κλείνετε σε ειδικές σακούλες π.χ. τα χειμωνιάτικα ή απλώς τα μεταφέρετε σε ράφια που είναι πιό ψηλά ή σε άλλη ντουλάπα? Επίσης, την μυρωδιά της υγρασίας πώς την αντιμετωπίζετε? Βάζω κάποια αποσμητικά, αλλά δεν διαρκούν πολύ..Τις τσάντες σας πού τις φυλάτε?

Lucy
20-04-10, 10:05
Γειά σας!! Αυτές τις μέρες θέλω να τακτοποιήσω τις ντουλάπες μου και θα'θελα τη βοήθειά σας! Έχω από το πανεπιστήμιο όλα μου τα βιβλία, σε μία παλιά ντουλάπα. Δεν τα χρησιμοποιώ, γιατί δουλεύω σε άσχετη θέση με το αντικείμενο, αλλά είμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτά..Πιάνουν πολύ χώρο, δεν έχω χώρο για μία βιβλιοθήκη, οπότε τί μπορώ να κάνω? Στα ρούχα τώρα..Εσείς τα κλείνετε σε ειδικές σακούλες π.χ. τα χειμωνιάτικα ή απλώς τα μεταφέρετε σε ράφια που είναι πιό ψηλά ή σε άλλη ντουλάπα? Επίσης, την μυρωδιά της υγρασίας πώς την αντιμετωπίζετε? Βάζω κάποια αποσμητικά, αλλά δεν διαρκούν πολύ..Τις τσάντες σας πού τις φυλάτε?

Το ίδιο θέμα με τα βιβλία έχω αυτές τις μέρες... Πρέπει να αδειάσω το γραφείο για να το κάνω παιδικό. Τα περισσότερα μάλλον θα καταλήξουν σε κούτες στην αποθήκη. Τα υπόλοιπα θα τα βάλω σε ραφάκια που έχω φτιάξει στον τοίχο (με υλικά από το πράκτικερ).
Τα ρούχα τα βάζω σε βαλίτσε αποθήκευσης και μετά ψηλά στην ντουλάπα. Μέσα στη βαλίτσα βάζω και αρωματικά. Υγρασία δεν πιάνουν καθόλου...
Τις τσάντες τις βάζω μέσα σε ειδική θήκη που την κρεμάς στην ντουλάπα.
Το μυστικό για όλα τα παραπάνω είναι να κάνεις συχνές εκκαθαρίσεις και να πετά ότι δεν χρειάζεσαι ή δεν χρησιμοποιείς.

MIDE
20-04-10, 10:24
Πολύ ωραία ιδέα θα την δοκιμάσω κι εγώ.
Αλλά είναι σίγουρο οτι οι χημικές ενώσεις που περιέχουν τα μαλακτικά ρούχων δεν κάνουν κακό στα έπιπλα μακροπρόθεσμα?
Βεβαια η επιπλοποιός είναι ειδική και γνωρίζει αλλά αυτό μπορούμε να το κάνουμε σε κάθε ξεσκόνισμα ή κάποιες φορές?
Γιατί ο δικός μου επιπλοποιός μου απαγόρευσε οτιδήποτε εκτός από υγρό πανί.

τι να σου πω δεν ξερω για τις χημικες ενωσεις κ τι γινετε...
παντως εγω οταν μου το ειπε η ξαδερφη μου λεω αφου της το ειπε η επιπλοποιος τι στον ανεμο θα ξερει...
κ απο την αλλη λεω τι χειροτερο θα παθουν..μηοως ολα τα αλλα σκατολοιδια που βαζαμε κατα καιρους ηταν καλυτερα..?
τωρα απλα θα παζω νερακι κ μαλακτικο...κ οχι λαδια-τριβολια κ overlai που μοσχοβρωμανε...:lol::lol::lol:
εγω απο δω κ περα ετσι το κανω το ξεσκονισμα 2 φορες την εβδομαδα..ψεκαζω το πανακι μου κ ξεσκονιζω...κ για το γρηγορο καθημερινο με ενα σουιφερ πανω πανω κ ξεμπερδεψα...;-)
ασε που δεν αγοραζω κ επιπλεον απορυπαντικα τωρα...

elenaκι
20-04-10, 10:37
Τα ρούχα τα μεταφέρω στο πάνω μέρος της ντουλάπας μέσα σε θήκες και βάζω και ταμπελάκια ειδικά στα ρούχα των παιδιών ανά ηλικίες για να μπορώ να τα ξεχωρίζω.
Τις τσάντες τις φυλάω μέσα σε παλιές μαξιλαροθήκες,με τα χαρτιά τους μέσα για να μη χάνουν το σχήμα τους, γιατί νομίζω ότι οι δερμάτινες ειδικά δεν είναι καλό να είναι σε νάυλον ή πλαστικές θήκες.
Κορίτσια θα το δοκιμάσω κι έγω το σύστημα με το μαλακτικό μόλις αδειάσει μπουκαλάκι!

Bunny
20-04-10, 10:53
Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες! Να'στε καλά όλες για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στην Ειρήνη, που όχι μόνο μας έδωσε πολύ πρακτικές συμβουλές, αλλά μας μετέδωσε αισιοδοξία και ηρεμία!

Lucy, ο διάδρομος είναι στενός αλλά θα κοιτάξουμε μήπως βάλουμε όσο πιό στενά ραφάκια γίνεται..Τα υπόλοιπα βιβλία ή στην ντουλάπα ή στο πατάρι ή στην χειρότερη περίπτωση, για ανακύκλωση!! (Θα φυλάξω το πτυχίο στην κορνίζα!) Χαχαχαχαχαχα!!

Elenaki, τα ρούχα τα βάζεις σε θήκες που ρουφάς τον αέρα με την ηλεκτρική σκούπα?

Θέλω να αρχίσω σιγά-σιγά να οργανώνομαι, με αυτό το τόπικ μου έφτιαξε η διάθεση!!

Lucy
20-04-10, 10:57
Και εμένα μου αρέσει αυτό το τόπικ. Για να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχουν κάποιοι χώροι μέσα στην ντουλάπα που είναι για να βάλεις διπλωμένα ρούχα. Εγώ όμως θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς τους χώρους για να κρεμάω παιδικά ρούχα. Που θα βρω σιδερένια μπάρα για να βάλω ώστε να μπορώ να κρεμάσω ρούχα??? Καταλάβατε τι εννοώ?

MIDE
20-04-10, 11:11
Και εμένα μου αρέσει αυτό το τόπικ. Για να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχουν κάποιοι χώροι μέσα στην ντουλάπα που είναι για να βάλεις διπλωμένα ρούχα. Εγώ όμως θέλω να χρησιμοποιήσω αυτούς τους χώρους για να κρεμάω παιδικά ρούχα. Που θα βρω σιδερένια μπάρα για να βάλω ώστε να μπορώ να κρεμάσω ρούχα??? Καταλάβατε τι εννοώ?

στο πρακτικερ πρεπει να εχει...κ γενικα σε τετοια καταστηματα με εργαλεια κ διαφορα για κατασκευες στο σπιτι...

elenaκι
20-04-10, 11:17
Bunny, όχι δεν τα βάχω σε τέτοιες θήκες αλλά τις κλασικές θηκούλες για ρούχα από τα σ.μαρκετ με τα χερουλάκια και τη διαφάνεια από πάνω. Αυτές οι θήκες που λες είναι πολύ καλές για παπλώματα, τις έχει η αδερφή μου και τη βολεύουν πολύ. Τα ρουχα όμως πιστεύω πως θα τα τσαλακώνει υπερβολικά πολύ.

MIDE
20-04-10, 11:18
ρε κοριτσια μου ηρθε μια ιδεα...αλλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει κ αν θα κανει ζημια...

επειδη εχω κολλημα με το μαλακτικο στα ρουχα..γιατι μου αρεσει πολυ να μοσχοβολαν τα ρουχα μου φρεσκαδα κ καθαριοτητα...
καπου εδω μεσα διαβασα οτι οταν σιδερωνει τα ρουχα μετα τα ψεκαζει με λιγο μαλακτικο (αραιωμενο με νερο νομιζω) για να μοσχοβολανε πιο πολυ...

σκεφτομαι εγω τωρα...πριν καιρο ειχα βαλει στο σιδερο μου ξυδι για αν καθαρισει απο τα αλατα κ τα ρουχα μου στην αρχη βρωμαγανε ξυδιλα..:lol::lol::lol: ο πατερας μου σαν ηλεκτρολογος βεβαια μου ειπε οτι το ξυδι δεν μπαινει μεσα στο σιδερο..αλλα τελος παντων την εκανα τη μπαρουφα...

κ λεω εγω τωρα αμα μεσα στο νερο του σιδερου (εγω βαζω απο τη βρυση νερο...ετσι εγραφε το σιδερο μου..) ριξω λιγες σταγονες μαλακτικο ρουχων ο ατμος που θα βγαινει θα μυριζει μαλακτικο..κ ετσι κ τα ρουχα μου..
λετε να πιασει..κ με το σιδερο τι γινεται...θα ρωτησω τον νταντυ κ θα σας πω...(αλλα κ μακροπροθεσμα να χαλασει..θα παρω αλλο..δεν εχω κ στιρελλα...ενα απλο ατμοσιδερο εχω..)
θα το δοκιμασω κ θα σας πω...;-)