PDA

Επιστροφή στο Forum : εγγραφή στο νηπιαγωγείο

Σελίδες : 1 2 [3] 4

ΒΕΡΑ
22-03-12, 15:16
Μάλιστα ... όλα γίνονται αρκεί να έχεις ανθρώπους να σε εξυπηρετήσουν απ' ότι κατάλαβα ...

ismeni
22-03-12, 15:19
αυτό το γνωρίζω ... χαίρω πολύ ... αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κανένα παραθυράκι ...:cool:

Αυτό με το λογαριασμό είναι δύσκολο ... Πώς θα βρεις λογαριασμό που να είναι στο όνομά σου από άλλη διεύθυνση?? Ξέρω ότι κάποιοι καταφέρνουν να πάνε σε σχολεία που δεν ανήκουν ... απλά πώς το καταφέρνουν δεν ξέρω ... γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι βρίσκουν όλοι λογαριασμό στο όνομά τους σε άλλο σπίτι που να είναι κοντά στο σχολείο ...

Νομιζω πως κατι κανουν με τα ρολογια της ΔΕΗ και δηλωνουν το δικο τους ονομα (εννοειται σε σπιτι συγγενη ή φιλου), οποτε ο επομενος λογαριασμος ερχεται στη διευθυνση που θελουν. Μετα το ξαναλλαζουν!!!;)
Θυμαμαι που το ειχε κανει μια συμμαθητρια μου πριν δεκαετιες! Τωρα δεν ξερω τι γινεται και πως, αλλα σιγουρα μπορουν να το κανουν.

Μα ολα γινονται!!! Μια γνωστη εγραψε το παιδι της σε αλλο δημοτικο πως; Ενας φιλος που εμενε διπλα τος εκανε χαρτι οτι και καλα νοικιαζουν εκει και πηγαν αν καταλαβα καλα συμβολαιο ενοικιαστηριου για αποδειξη διευθυνσης κατοικιας!

η δεη για να αλλαξει κοστίζει πολλα λεφτα. το πιο ευκολο ειναι ο οτε και ακομη πιο ευκολο κανεις μια συνδεση σε κινητο και δηλώνεις τη διευθυνση που θελεις. ΠΑΝΤΑ με την προϋπόθεση οτι μενει καποιος γνωστός εκει. φιλος, φιλη απο τον παιδικο, θειος, θειας κλπ

επίσης υπάρχει η λύση, με υπεύθυνση δήλωση οτι σε ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΕ πχ τα ξαδελφια σου στην ταδε διευθυνση (που παλι θα εχεις καποιον γνωστο) την καταθετεις στην εγγραφη στο σχολειο.

και τωρα που τα πραγματα ειανι ρευστα οικονομικα;;;;;;; ολοι θα φιλοξενούμαστε καπου!

υπάρχει ομως και η περιπτωση του σχολειου να ζηταει...συμβολαιο σπιτιού. εχουμε ενα σχολειο στη γειτονια που θεωρειτε προτυπο και ολοι ηθελαν να πηγαινεουν εκει. με αποτελεσμα να εχει 6 τμηματα ανα τάξη!!!! ετσι ο προηγουμενος διευθυντής... ζητουσε συμβολαια σπιτιού! ετυχε ομως...συνηθως δε γινεται...

ΒΕΡΑ
22-03-12, 15:21
Και όμως! Μπορεί να φας τη θέση κάποιου προνηπίου.... Μπορεί να φας τη θέση κάποιου παιδιού που ανήκει σε εκείνο το Ν/Γ και οι γονείς για κάποιο λόγο άργησαν να το γράψουν... Μπορεί να φας τη θέση του παιδιού που θά έρθει με μεταγγραφή και ενώ θα μένει απέναντι από το Ν/Γ θα πηγαίνει σε άλλο...
Βλέπεις τα πράγματα είναι πιο σύνθετα.

Είναι πιο σύνθετα όντως ... αλλά όταν πρόκειται για το παιδί σου κάνεις τα πάντα (ή ... σχεδόν τα πάντα τελοσπάντων). Πάντως το θέμα στην περίπτωσή μου είναι ότι δε θέλω να πάω σ' ένα ξεκάρφωτο σχολείο... το σχολείο που θέλω να πάει η μικρή είναι πιο κοντά μας από το σχολείο που είναι ενταγμένη... οπότε τα όρια του ηθικού μπερδεύονται.

emmaki
22-03-12, 15:27
Είναι πιο σύνθετα όντως ... αλλά όταν πρόκειται για το παιδί σου κάνεις τα πάντα (ή ... σχεδόν τα πάντα τελοσπάντων). Πάντως το θέμα στην περίπτωσή μου είναι ότι δε θέλω να πάω σ' ένα ξεκάρφωτο σχολείο... το σχολείο που θέλω να πάει η μικρή είναι πιο κοντά μας από το σχολείο που είναι ενταγμένη... οπότε τα όρια του ηθικού μπερδεύονται.

Κανένα όριο ηθικής δεν μπερδεύεται!

katd
22-03-12, 15:29
Εγώ προβληματίζομαι λιγο με τα εμβόλια....Τι εννοώ..Εμαθα προσφατα σαν πρωτάρα και εγώ οτι στο νηπιαγωγείο για εγγραφή θελουν και το βιβλιαριο του παιδιου φωτοτυπια για να δουν αν έχουν γίνει τα απαραιτητα εμβόλια. Λογικο μου φάνηκε. Σε ενα πάρτυ που είχα παει απο τον σταθμό που πάει τωρα ο γιος μου υπηρχε παιδάκι που οπως μου εκμυστηρευτικε η μάμά του ΔΕΝ έχει κάνει κανένα εμβόλιο!!!Οταν την ρώτησα πως θα το γράψει του χρονου στο νηπιαγωγείο μου απάντησε οτι θα πει απλά οτι έχασε το βιβλιάριο!!Καλά γινονται αυτά?Τι εμπιστοσύνη θα εχουμε γιαα τα παιδια μας απεναντι στις σοβαρές ασθένειες!!??!!!

TARA
22-03-12, 15:30
το σχολείο που θέλω να πάει η μικρή είναι πιο κοντά μας από το σχολείο που είναι ενταγμένη... οπότε τα όρια του ηθικού μπερδεύονται.

Αυτο σκεφτομαι κι εγω. Θα μπορουσαμε σε 5 λεπτα με τα ποδια να ειμαστε στο σχολειο!

v & a
22-03-12, 15:31
Μην ακούτε τέτοια πράγματα!
Για να πας συμβόλαιο ενοικιαστηρίου, πρέπει αυτό να είναι θεωρημένο από την εφορία.
Αν είναι θεωρημένο από την εφορία, ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πληρώσει φόρο γιατί το ενοίκιο θεωρείται εισόδημα...
Εκτός, αν οι γονείς/'ενοικιαστές" του πληρώσουν τον έξτρα φόρο + το φόρο που θα πληρώσουν για το πραγματικό τους σπίτι

Ποιός θα βάλει τόσα χρήματα πό την τσέπη του για να κάνει "εξυπηρέτηση";

Δε ξερω ακριβως πως το κανε αλλα ξερω οτι το κανε γιατι το παιδι δε παει στο σχολειο που ανηκει...και μονη της μου πε για την ενοικιαση οταν τελικα βρηκε αυτη τη λυση. Επισησ δε χρειαζεται να καταθεσεις στην εφορια υπαρχουν πολλοι που νοικιαζουν ετσι, με ενα τυπου ιδιωτικο συμφωνητικο ισωσ να κανει δουλεια! Οταν τη ξανα δω θα τη ρωτησω τι ακριβως εκανε να το ξεδιαλυνω

TARA
22-03-12, 15:31
Τι εμπιστοσύνη θα εχουμε γιαα τα παιδια μας απεναντι στις σοβαρές ασθένειες!!??!!!

Μα ισα ισα...τα ανεμβολιαστα παιδια ειναι αυτα που κινδυνευουν...οχι τα εμβολιασμενα!

v & a
22-03-12, 15:33
Εγώ προβληματίζομαι λιγο με τα εμβόλια....Τι εννοώ..Εμαθα προσφατα σαν πρωτάρα και εγώ οτι στο νηπιαγωγείο για εγγραφή θελουν και το βιβλιαριο του παιδιου φωτοτυπια για να δουν αν έχουν γίνει τα απαραιτητα εμβόλια. Λογικο μου φάνηκε. Σε ενα πάρτυ που είχα παει απο τον σταθμό που πάει τωρα ο γιος μου υπηρχε παιδάκι που οπως μου εκμυστηρευτικε η μάμά του ΔΕΝ έχει κάνει κανένα εμβόλιο!!!Οταν την ρώτησα πως θα το γράψει του χρονου στο νηπιαγωγείο μου απάντησε οτι θα πει απλά οτι έχασε το βιβλιάριο!!Καλά γινονται αυτά?Τι εμπιστοσύνη θα εχουμε γιαα τα παιδια μας απεναντι στις σοβαρές ασθένειες!!??!!!

Να σου πω εγω το χειροτερο; Γιατρος που δεν υποστηριζει πως το ταδε εμβολιο πρπει να γινει ως την ηλικια των 5 αλλα αυτος θελει να το κανει στο παιδι πχ στα 7, υπογραφει ομως εν γνωση του οτι το χει κανει για να μη δημιουργησει θεμα στο σχολειο!

katd
22-03-12, 15:38
Ακριβως TARA!!!Αλλα τόσο αναίσθητοι να είναι κάποιοι δεν μπορώ να το καταλάβω στην εποχή μας!!!Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως ακόμα δεν εχουμε δει τιποτα!!!Ξεκινώντας το σχολειο ξεκινανε πολλααααα αλλα!!!Πολλοι γονεις είναι τελείως διαφορετικοι απο εμάς (φυσικο και αναμενόμενο)και μπορεί να υπάρξουν συγκρούσεις!!!

Παντως το δικό μας νηπιαγωγείο περσυ ηταν ποιο ελάστικο στις εγγραφες του και φούλαρε απο πιτσιρίκια και απο πλαστες Δ/νσεις και γιαυτο φέτος θα ζοριζει στις διευκολυνσεις!!Και για μένα καλα θα κάνει γιατι εγω μενω ακριβώς απεναντι απο το σχολειο και το να χάσω την θέση για κάποιο παιδάκι που εβαλε πλαστή Δ/νση είναι αδικο!!

ΒΕΡΑ
22-03-12, 15:40
Κανένα όριο ηθικής δεν μπερδεύεται!

Εγώ το λέω με την έννοια ότι κανονικά θα έπρεπε κι εμείς να εντασσόμαστε σε ΑΥΤΟ το σχολείο ... οπότε το βρίσκω άδικο κι αυτό!

katd
22-03-12, 15:42
Να σου πω εγω το χειροτερο; Γιατρος που δεν υποστηριζει πως το ταδε εμβολιο πρπει να γινει ως την ηλικια των 5 αλλα αυτος θελει να το κανει στο παιδι πχ στα 7, υπογραφει ομως εν γνωση του οτι το χει κανει για να μη δημιουργησει θεμα στο σχολειο!

ο Γιατρος αυτός είναι ανευθυνος, αναισθητος και τι αλλο να πω!!Αισχος!!!

emmaki
22-03-12, 15:45
Εγώ το λέω με την έννοια ότι κανονικά θα έπρεπε κι εμείς να εντασσόμαστε σε ΑΥΤΟ το σχολείο ... οπότε το βρίσκω άδικο κι αυτό!

Μα τα όρια κάπου πρέπει να είναι.
Κάποιος δρόμος θα ανήκει στο Α σχολέιο και ο επόμενος (ή η απέναντι πλευρά το ίδιου) στο Β.
Κάποιος θα είναι πιο κοντά και κάποιος πιο μακριά.
Δεν γίνεται διαφορετικά! Δεν γίνεται έξω από το σπίτι του καθενός να υπάρχει κ αι ένα σχολείο. Κάποιος θα κάνει μεγαλύτερη διαδρομή από τον άλλο.

Άλλωστε, τα όρια δεν τα καθορίζουν τα σχολεία. Η πρωτοβάθμια τα καθορίζει κάθε χρόνο!
Έχεις δοκιμάσει, αν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα, να πάς και να τους εξηγήσεις; Καλύτερο δεν είναι από το να ψάχνεις πώς θα παρανομήσεις;

emmaki
22-03-12, 15:47

Και το παιδάκι να κολλήσει την τάδε αρρώστεια και να ψάχνονται όλοι μαζί!

Και φαντάσου η νηπιαγωγός να είναι έγκυος και το παιδάκι να μην έχει κάνει το εμβόλιο ιλαράς ή ερυθράς......

ΒΕΡΑ
22-03-12, 15:48
Μα τα όρια κάπου πρέπει να είναι.
Κάποιος δρόμος θα ανήκει στο Α σχολέιο και ο επόμενος (ή η απέναντι πλευρά το ίδιου) στο Β.
Κάποιος θα είναι πιο κοντά και κάποιος πιο μακριά.
Δεν γίνεται διαφορετικά! Δεν γίνεται έξω από το σπίτι του καθενός να υπάρχει κ αι ένα σχολείο. Κάποιος θα κάνει μεγαλύτερη διαδρομή από τον άλλο.

Άλλωστε, τα όρια δεν τα καθορίζουν τα σχολεία. Η πρωτοβάθμια τα καθορίζει κάθε χρόνο!
Έχεις δοκιμάσει, αν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα, να πάς και να τους εξηγήσεις; Καλύτερο δεν είναι από το να ψάχνεις πώς θα παρανομήσεις;

Δε νομίζω ότι στην Ελλάδα βγαίνει τίποτα με το να τους εξηγήσεις ... και τι να τους πω?? Ότι το άλλο το σχολείο είναι λίγο πιο μακριά και επειδή το δικό σας είναι καλό να έρθω στο δικό σας??

v & a
22-03-12, 15:50
Πιθανοτατα να της πουν πως αν δε γεμισει ισως να το παρουν εκει το παιδι. ( εχω παρομοια περιπτωση)Αλλα μετα αν ενα προνηπιο πχ που δεν κληρωθει κινηθει να το ψαξει Οτι και καλα πηρε μια θεση τοτε τι γινεται;

emmaki
22-03-12, 15:51
Δε νομίζω ότι στην Ελλάδα βγαίνει τίποτα με το να τους εξηγήσεις ... και τι να τους πω?? Ότι το άλλο το σχολείο είναι λίγο πιο μακριά και επειδή το δικό σας είναι καλό να έρθω στο δικό σας??

Αυτή όντως δεν είναι δικαιολογία!
Δεν στέκει!

Άρα καταλαβαίνεις και μόνη σου το "άκυρο" της όλης ιστορίας!

Άλλωστε πού ξέρεις ότι το ένα σχολείο είναι πιο καλό από το άλλο; Οι εκπαιδευτικοί σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζουν, τα παιδιά αλλάζουν, το δυναμικό της τάξης αλλάζει....Μπορεί ένα τμήμα που πέρυσι δεν τραβούσε, με τον ίδιο δάσκαλο φέτος να πετάει. μπορεί κάποιο τμήμα που πέρυσι πετούσε, φέτος να μην τραβάει είτε γιατί άλλαξε ο δάσκαλος, είτε γιατί άλλαξαν τα παιδιά

emmaki
22-03-12, 15:53
Πιθανοτατα να της πουν πως αν δε γεμισει ισως να το παρουν εκει το παιδι. ( εχω παρομοια περιπτωση)Αλλα μετα αν ενα προνηπιο πχ που δεν κληρωθει κινηθει να το ψαξει Οτι και καλα πηρε μια θεση τοτε τι γινεται;

Αυτό είπα πριν. Όποις έχει έννομο συμφέρον και το ψάξει (έχει δικαίωμα να το ψάξει) μπορεί να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στους γονείς, γιατί θα θεωρηθεί ότι έκαναν ψευδή δήλωση (με όλες τις συνέπειες του νόμου).

ΒΕΡΑ
22-03-12, 16:55
Αυτή όντως δεν είναι δικαιολογία!
Δεν στέκει!

Άρα καταλαβαίνεις και μόνη σου το "άκυρο" της όλης ιστορίας!

Άλλωστε πού ξέρεις ότι το ένα σχολείο είναι πιο καλό από το άλλο; Οι εκπαιδευτικοί σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζουν, τα παιδιά αλλάζουν, το δυναμικό της τάξης αλλάζει....Μπορεί ένα τμήμα που πέρυσι δεν τραβούσε, με τον ίδιο δάσκαλο φέτος να πετάει. μπορεί κάποιο τμήμα που πέρυσι πετούσε, φέτος να μην τραβάει είτε γιατί άλλαξε ο δάσκαλος, είτε γιατί άλλαξαν τα παιδιά

όταν για ένα σχολείο όσους ρωτήσεις σου λένε δεν είναι καλό και για ένα άλλο σου λένε όλοι ότι είναι πολύ καλό τι συμπέρασμα θα βγέλεις εσύ??

v & a
22-03-12, 17:56
Eμεις περσι παντως δεν βοηθηθηκαμε καθολου απο τη δ/νση πρωτοβαθμιας και αντιστοιχα τα νηπιαγωγεια. ο ενας με εστελνε στον αλλο. επαιρνα τηλ να ρωτησω που ανηκω και δεν εβρισκαν την οδο στο χαρτη ( ειναι νεος δρομος τα τελευταια 8 χρονια παντως που μενω εδω υπαρχει). Αποτελεσμα να μου πουνε πηγαινετε σε οποιο νηπιαγωγειο δειτε γυρω σας και καντε αιτηση...!!!! εγω πηγα λοιπον σε ενα που μου πε ο συζυγος οτι ειναι κοντα ( περναμε απεναντι μια λεωφορο, και ειναι 1 στενο μετα μεσα σε ενα δημοτικο. δεν πας δηλαδη με τα ποδια, και κανω χαρτια για προνηπιο, και τελικα ανακαλυπτω πριν 3 μηνες πως 1 στενο σχεδον απο το σπιτι , εχουμε νηπιαγωγειο...!!! ( ο συζυγος νομιζε πως ηταν παλιο και ειχε κλεισει γιαυτο λεει δε μου το πε)...Σε ενα αλλο κοντινο νηπιαγωγειο που πηρα τηλεφωνο οταν ψαχνομουν μου ειπαν να παω λεει και σε αλλο ενα να κανω αν θελω αιτηση!!!! Για να σιγουρευτω ξαναπαιρνω τη πρωτοβαθμια και μου λεει "καλα ποιος σας ειπε πως κανουμε αιτησεις οπου θελουμε?"???? Μυλος με λιγα λογια. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ πως κληρωθηκε το παιδι , ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΥ!!!! ( τελικα δεν πηγε σαυτο το προνηπιο για λογους ωραριου και δρομολογιων και συνεχισε παιδικο σταθμο).

Φετοσ θα παω να κανω αιτηση στο νηπιαγωγειο που ειναι διπλα στο σπιτι κι ο θεος βοηθος! ελππιζω να μην εχω προβλημα επειδη περσι ειχε κληρωθει στο αλλο!

maira95
22-03-12, 18:11
Μα ισα ισα...τα ανεμβολιαστα παιδια ειναι αυτα που κινδυνευουν...οχι τα εμβολιασμενα!

:shock::shock::shock::cool::cool::cool::rolleyes:

maira95
22-03-12, 18:14

Και φαντάσου η νηπιαγωγός να είναι έγκυος και το παιδάκι να μην έχει κάνει το εμβόλιο ιλαράς ή ερυθράς......

:-?:-?:-?:shock:

v & a
22-03-12, 18:21
Αρχικό μήνυμα απο emmaki

νομιζω μια νηπιαγωγος (η γενικα κοπελες που ασχολουνται με παιδακια) θα πρεπει να εχει εμβολιαστει για αυτες τις πολυ απλες παιδικες ασθενειες γιατι ειναι ολη μερα μεσα στα παιδακια,και φυσικα δε ξερει αν ειναι πληρως εμβολιασμενα. ειδικα αν σκοπευει να μεινει εγκυος η ειναι πιθανο να μεινει ακομα και αν εχει δικα της παιδια. Εδω εμας ο γιατρος μας μας βαζει να εμβολιαζομαστε πχ για ερυθρα, που δεν ειμαστε με παιδακια ολη μερα...εννοειται για δικο της καλο!

emmaki
22-03-12, 18:52
όταν για ένα σχολείο όσους ρωτήσεις σου λένε δεν είναι καλό και για ένα άλλο σου λένε όλοι ότι είναι πολύ καλό τι συμπέρασμα θα βγέλεις εσύ??

Θα ψάξω να βρω με τι κριτήρια κρίνουν...

Μόνο εδώ μέσα να διαβάσεις θα δει πόσο διαφορετικές αντιλήψεις υπάρχουν....για άλλους καλός είναι εκπαιδευτικός που κάναι ας πούμε πρόγραμμα υγιεινής διατροφής και ζητά από τα παιδιά να έχουν υγειινό φαγητό, και για άλλους η ίδια πρακτική είναι απαράδεκτη γιατί ο κάθε γονιός δίνει στα παιδιά του να τρώνε ό,τι θέλουν....Θες και άλλα παραδείγματα; Ανέτρεξε στα διάφορα θέματα!

emmaki
22-03-12, 18:57
νομιζω μια νηπιαγωγος (η γενικα κοπελες που ασχολουνται με παιδακια) θα πρεπει να εχει εμβολιαστει για αυτες τις πολυ απλες παιδικες ασθενειες γιατι ειναι ολη μερα μεσα στα παιδακια,και φυσικα δε ξερει αν ειναι πληρως εμβολιασμενα. ειδικα αν σκοπευει να μεινει εγκυος η ειναι πιθανο να μεινει ακομα και αν εχει δικα της παιδια. Εδω εμας ο γιατρος μας μας βαζει να εμβολιαζομαστε πχ για ερυθρα, που δεν ειμαστε με παιδακια ολη μερα...εννοειται για δικο της καλο!

"Υποτίθεται" ότι τα παιδιά εμβολιάζονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ...
Αν, όμως, κάποιοι γιατροί δίνουν βεβαιώσεις ψευδείς.....

Συγνώμη, αλλά αν (μακριά από μας) εμένα μου τύχει κάτι τέτοιο και γνωρίζω ότι κόλλησα από παιδάκι στο σχολέιο που μου έφερε χαρτί ότι είναι εμβολιασμένο και όμως νόσησε, θα το πάω παραπέρα το θέμα....και θα πάρει η μπάλα το γιατρό και τους γονείς. Απλά είναι τα πράγματα!

(όσο και αν σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου αυτοό που λέω, έχω δικαίωμα να το λέω όπως και έχω δικάιωμα να πράξω όπως θεωρώ σωστότερο)

ΒΕΡΑ
22-03-12, 22:02
Θα ψάξω να βρω με τι κριτήρια κρίνουν...

Μόνο εδώ μέσα να διαβάσεις θα δει πόσο διαφορετικές αντιλήψεις υπάρχουν....για άλλους καλός είναι εκπαιδευτικός που κάναι ας πούμε πρόγραμμα υγιεινής διατροφής και ζητά από τα παιδιά να έχουν υγειινό φαγητό, και για άλλους η ίδια πρακτική είναι απαράδεκτη γιατί ο κάθε γονιός δίνει στα παιδιά του να τρώνε ό,τι θέλουν....Θες και άλλα παραδείγματα; Ανέτρεξε στα διάφορα θέματα!

Αυτό το σχολείο που δε μου αρέσει έχει πάρα πολλά παιδιά σε κάθε τμήμα. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό αλλά έχει πολύ περισσότερα παιδιά από το άλλο. Επίσης είναι τίγκα στα αλλοδαπάκια ... αλλά δεν ήθελα να το θίξω γιατί δε θέλω να ανοίξω τέτοια συζήτηση σε αυτό το σημείο και δεν έχω καμία όρεξη να μπω στη διαδικασία να εξηγήσω γιατί δε θέλω τόσα αλλοδαπάκια!

ΒΕΡΑ
22-03-12, 22:04

Συγνώμη, αλλά αν (μακριά από μας) εμένα μου τύχει κάτι τέτοιο και γνωρίζω ότι κόλλησα από παιδάκι στο σχολέιο που μου έφερε χαρτί ότι είναι εμβολιασμένο και όμως νόσησε, θα το πάω παραπέρα το θέμα....και θα πάρει η μπάλα το γιατρό και τους γονείς. Απλά είναι τα πράγματα!

(όσο και αν σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου αυτοό που λέω, έχω δικαίωμα να το λέω όπως και έχω δικάιωμα να πράξω όπως θεωρώ σωστότερο)

Εσύ πάντως (συγνώμη κιόλας) αλλά πρέπει να ζεις σε κάποιον άλλο κόσμο ... όπου υπάρχει δικαιοσύνη, αξιοκρατία, ηθική κλπ κλπ. Στην Ελλάδα ζούμε!!! Και να το πας παραπέρα .... δε θα βγάλεις καμία άκρη και το κακό θα έχει γίνει!!!

v & a
23-03-12, 09:16
Εσύ πάντως (συγνώμη κιόλας) αλλά πρέπει να ζεις σε κάποιον άλλο κόσμο ... όπου υπάρχει δικαιοσύνη, αξιοκρατία, ηθική κλπ κλπ. Στην Ελλάδα ζούμε!!! Και να το πας παραπέρα .... δε θα βγάλεις καμία άκρη και το κακό θα έχει γίνει!!!

Δεν ειναι αυτο, εγω που εχω παρακολουθησει δημοσιευσεις της και με εχουν βοηθησει πολυ, η emmaki ειναι απλα τυπικη οπως κανονικα θα επρεπε να ειναι και ολοι οι συναδελφοι της και μας λεει ποιο ειναι το σωστο και δικαιο .( δε θα χρησιμοποιησω τη λεξη ηθικο γιατι για τον καθενα μας ειναι σχετικο).δυστυχως ο κανονας εχει καταληξει να ειναι αλλος και η emmaki ειναι μαλλον εξαιρεση!

emmaki
23-03-12, 10:47
δε θέλω τόσα αλλοδαπάκια!

Απλά να σου πω ότι τα "αλλοδαπάκια" ('οπως τα ονομάζεις) τόσα χρόνια που τα έχω στην τάξη μου είναι υποδειγματικά παιδιά!
Και στην τελική είναι παιδιά που έχουν δικαίωμα, όπως όλα τα παιδιά, στη μάθηση!!!!!!!!!

katerinak
23-03-12, 16:45
Απλά να σου πω ότι τα "αλλοδαπάκια" ('οπως τα ονομάζεις) τόσα χρόνια που τα έχω στην τάξη μου είναι υποδειγματικά παιδιά!
Και στην τελική είναι παιδιά που έχουν δικαίωμα, όπως όλα τα παιδιά, στη μάθηση!!!!!!!!!

κ εγω συγνωμη αλλα με τα ελληνοπουλα εχω προβλημα κ οχι με τα αλλοδαπα...

v & a
23-03-12, 17:40
Εγω παλι τωρα καπου το χασα!!! Γιατι να χουμε προβλημα; Ολα παιδακια δεν ειναι;

emmaki
23-03-12, 20:41
Εγω παλι τωρα καπου το χασα!!! Γιατι να χουμε προβλημα; Ολα παιδακια δεν ειναι;

Ακριβώς αυτό λέμε....

Όλα είναι παιδάκια και όλα έχουν δικαίωμα στη μάθηση και στην εκπαίδευση!
Και μάλιστα στην εκπαίδευση σε ένα ανοιχτό περιβάλλον και όχι σε ένα (τύπου) γκέτο, όπου θα υπάρχουν σχεδόν αποκλειστικά "αλλοδαπακια"

rkt
23-03-12, 20:44
Μπήκα να διαβάσω για το νηπιαγωγείο, και βρέθηκα να διαβάζω για αλλοδαπάκια.
Ελεος πια. Και λοιπόν?
Στο νηπιαγωγειο που πάνε οι κόρες μου έχουν στην τάξη τους ένα παιδάκι αλβανικής καταγωγής και είναι ένα πολύ καλό παιδάκι ή δε μάνα του η πιο ευγενική από όλες.
Πάντα την καλημέρα με το χαμόγελο.
Οχι σαν μερικές δικές μας ξινές.....

mmdad
23-03-12, 21:33
Και εμεις αλλοδαποι ειμαστε αλλα αλλου...
Παντως δεν ειναι αυτο το θεμα μου (σε αυτη την φαση)
Θελω να ρωτησω αν γινουμε ντοπιοι στην μεση της χρονιας τι γινεται? Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθουσουμε για να παμε σχολειο??

emmaki
23-03-12, 21:42
Και εμεις αλλοδαποι ειμαστε αλλα αλλου...
Παντως δεν ειναι αυτο το θεμα μου (σε αυτη την φαση)
Θελω να ρωτησω αν γινουμε ντοπιοι στην μεση της χρονιας τι γινεται? Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθουσουμε για να παμε σχολειο??

Κάνετε κανονικά εγγραφή στο νηπιαγωγείο. Απλά, αν το Ν/Γ στο οποίο ανήκετε έχει "κλείσει" από μαθητές, πάτε σε όποιο είναι ακόμα "ανοιχτό". Κάνετε κανονικά τη διαδικασία εγγραφής και αρχίζει το παιδί σχολείο.
Υπόψιν ότι στη μέση της χρονιάς ήδη φοιτούν και προνήπια και ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να διώξουν προνήπια, παρόλο που τα νήπια έχουν προτεραιότητα.

mmdad
23-03-12, 21:46
Κάνετε κανονικά εγγραφή στο νηπιαγωγείο. Απλά, αν το Ν/Γ στο οποίο ανήκετε έχει "κλείσει" από μαθητές, πάτε σε όποιο είναι ακόμα "ανοιχτό". Κάνετε κανονικά τη διαδικασία εγγραφής και αρχίζει το παιδί σχολείο.
Υπόψιν ότι στη μέση της χρονιάς ήδη φοιτούν και προνήπια και ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να διώξουν προνήπια, παρόλο που τα νήπια έχουν προτεραιότητα.

Υπαρχει περιπτωση να μεινουμε χωρις σχολειο?
Και στα ιδιωτικα το ιδιο ισχυει? γιατι δεν εχουμε αποφασισει ακομη τι θα γινει με τα γαλλικα...

ΒΕΡΑ
23-03-12, 21:53

Καταλάβατε τώρα γιατί δεν ήθελα να θίξω το θέμα???? Γιατί όλες σταθήκατε σε αυτό και αντί να συζητάμε για το ζητούμενό μου συζητάμε για τα αλλοδαπάκια. Σας είπα ότι δεν έχω όρεξη να αναλύσουμε εδώ πέρα τις απόψεις του καθενός για το αν θέλει ή όχι τα αλλοδαπάκια ή το αν έχουν δικαίωμα στη μάθηση ή το αν είναι υποδειγματικά παιδιά κλπ κλπ.
Στην περιοχή μου πας στις κούνιες και δεν ακους ελληνικά, περνάς από το εν λόγω σχολείο και πάλι ακους μισά μισά. Αν δεν σας ενδιαφέρει εσάς το αν τα παιδιά σας θα είναι σε ένα σχολείο όπου τα μισά παιδιά δε θα ξέρουν ούτε να μιλήσουν καλά ελληνικά τότε μπράβο σας, καλά κάνετε. Εμένα με ενδιαφέρει, όπως ενδιαφέρει και άπειρους άλλους γονείς (και εκπαιδευτικούς) με τους οποίους συζητάω καθημερινά αλλά φυσικά δε θα το γράψουν στο forum. Στα λόγια και στις φιλοσοφίες είναι όλα ωραία (και λίγο υποκριτικά μερικές φορές) αλλά όταν έρχεται η στιγμή να αποφασίσεις για το καλύτερο του παιδιού σου σίγουρα σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά.
Η αδερφή μου στο σχολείο που δούλευε πέρσυ είχε πολλά αλλοδαπάκια (όχι αλβανάκια τόσο) πολλά από τα οποία δεν ήξεραν καν ελληνικά και φυσικά δε μπορούσε να κάνει μάθημα. Φέτος στο σχολείο έχουν 2-3 μόνο και πλήρως ενταγμένα και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Τέλοσπαντων ... τελικά ακόμα γι' αυτό συζητάμε ... Το θέμα είναι ότι έχω τους δικούς μου λόγους να μη θέλω το σχολείο που πρέπει να πάμε και κοιτάω τρόπους να μην πάω σε αυτό όπως έχουν βρει ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι γονείς πριν από εμένα! Όποιος λοιπόν μπορεί να με βοηθήσει, χωρίς να με κρίνει, καλώς να το κάνει.

mmdad
23-03-12, 21:57
Καταλάβατε τώρα γιατί δεν ήθελα να θήξω το θέμα???? Γιατί όλες σταθήκατε σε αυτό και αντί να συζητάμε για το ζητούμενό μου συζητάμε για τα αλλοδαπάκια. Σας είπα ότι δεν έχω όρεξη να αναλύσουμε εδώ πέρα τις απόψεις του καθενός για το αν θέλει ή όχι τα αλλοδαπάκια ή το αν έχουν δικαίωμα στη μάθηση ή το αν είναι υποδειγματικά παιδιά κλπ κλπ.
Στην περιοχή μου πας στις κούνιες και δεν ακους ελληνικά, περνάς από το εν λόγω σχολείο και πάλι ακους μισά μισά. Αν δεν σας ενδιαφέρει εσάς το αν τα παιδιά σας θα είναι σε ένα σχολείο όπου τα μισά παιδιά δε θα ξέρουν ούτε να μιλήσουν καλά ελληνικά τότε μπράβο σας, καλά κάνετε. Εμένα με ενδιαφέρει, όπως ενδιαφέρει και άπειρους άλλους γονείς (και εκπαιδευτικούς) με τους οποίους συζητάω καθημερινά αλλά φυσικά δε θα το γράψουν στο forum. Στα λόγια και στις φιλοσοφίες είναι όλα ωραία (και λίγο υποκριτικά μερικές φορές) αλλά όταν έρχεται η στιγμή να αποφασίσεις για το καλύτερο του παιδιού σου σίγουρα σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά.
Η αδερφή μου στο σχολείο που δούλευε πέρσυ είχε πολλά αλλοδαπάκια (όχι αλβανάκια τόσο) πολλά από τα οποία δεν ήξεραν καν ελληνικά και φυσικά δε μπορούσε να κάνει μάθημα. Φέτος στο σχολείο έχουν 2-3 μόνο και πλήρως ενταγμένα και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Τέλοσπαντων ... τελικά ακόμα γι' αυτό συζητάμε ... Το θέμα είναι ότι έχω τους δικούς μου λόγους να μη θέλω το σχολείο που πρέπει να πάμε και κοιτάω τρόπους να μην πάω σε αυτό όπως έχουν βρει ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι γονείς πριν από εμένα! Όποιος λοιπόν μπορεί να με βοηθήσει, χωρίς να με κρίνει, καλώς να το κάνει.

Παντως εδω ολα τα παιδια μιλανε την επισημη γλωσσα του σχολεου - γαλλικα. Ετσι επικοινωνουν μεταξυ τους. εχω εναν συναδελφο Ιταλο με παιδια του δημοτικου (2 κοριτσακια 8 και 10 χρονων). Οταν πλησιαζουν στο σχολειο μιλανε και μεταξυ τους Γαλλικα.

emmaki
23-03-12, 21:59
Υπαρχει περιπτωση να μεινουμε χωρις σχολειο?
Και στα ιδιωτικα το ιδιο ισχυει? γιατι δεν εχουμε αποφασισει ακομη τι θα γινει με τα γαλλικα...

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα ιδιωτικά. Υποθέτω ότι και εκεί υπάρχει ορισμένος αριθμός παιδιών που μπορούν να εγγραφούν σε κάθε τάξη....

Να μείνετε χωρίς σχολείο αποκλείεται. Κάπου θα βρεθεί ένα νηπιαγωγείο που να έχει μια κενή θέση. Απλά δεν αποκλείεται να είναι αρκετά μακριά από το σπίτι σας (ή και όχι)

ΒΕΡΑ
23-03-12, 22:02
Παντως εδω ολα τα παιδια μιλανε την επισημη γλωσσα του σχολεου - γαλλικα. Ετσι επικοινωνουν μεταξυ τους. εχω εναν συναδελφο Ιταλο με παιδια του δημοτικου (2 κοριτσακια 8 και 10 χρονων). Οταν πλησιαζουν στο σχολειο μιλανε και μεταξυ τους Γαλλικα.

Εκεί υπάρχει πολιτισμός γι' αυτό!!! Εδώ δεν υπάρχει έλεγχος! Άσε που στο εξωτερικό υπάρχει ολόκληρο πρόγραμμα ένταξης του αλλοδαπού παιδιού στην τάξη!

emmaki
23-03-12, 22:02
Το θέμα είναι ότι έχω τους δικούς μου λόγους να μη θέλω το σχολείο που πρέπει να πάμε και κοιτάω τρόπους να μην πάω σε αυτό όπως έχουν βρει ΠΑΡΑ πολλοί άλλοι γονείς πριν από εμένα! Όποιος λοιπόν μπορεί να με βοηθήσει, χωρίς να με κρίνει, καλώς να το κάνει.

Είπα ότι δεν υπάρχει ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να γίνει αλλαγή σχολείου.

Αν τώρα εσύ (ή όποιος άλλος) θέλετε παράνομο τρόπο...ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να περιλαμβάνεται σε φόρουμ ενημέρωσης γονέων!
Πώς δηλαδή θα καταφέρουν να κάνουν την παρανομία, τη λαμογιά, για να εξασφαλίσουν τον εαυτούλη τους και οι άλλοι....ας πάνε να κουρεύονται!

mmdad
23-03-12, 22:22
Εκεί υπάρχει πολιτισμός γι' αυτό!!! Εδώ δεν υπάρχει έλεγχος! Άσε που στο εξωτερικό υπάρχει ολόκληρο πρόγραμμα ένταξης του αλλοδαπού παιδιού στην τάξη!

Δεν ειναι θεμα πολιτισμου. Δεν σου αφηνουν αλλη επιλογη. Φυσικα οι γονεις μιλαμε στα παιδια μας στην γλωσσα μας. Και το αρνητικο ειναι οτι στο Ελληνικο σχολειο τα παιδια μιλανε μεταξυ τους γαλλικα. Τα παιδια που δεν μιλανε την γλωσσα αναγκαστηκα θα την μαθουν εφοσον το μαθημα γινεται σε συγκεκριμενη γλωσσα. Αλλο αν εμεις οι γονεις δεν μπορουμε να συνενοηθουμε με τους γονεις των συμμαθητων τους.
Εδω τουλαχιστον στο Βελγιο δεν υπαρχει τμημα ενταξης στο νηπιαγωγιο - εκτως αν ενοεις κατι σαν αυτο που παει ο μικρος μου στα 2μιση.

ΒΕΡΑ
23-03-12, 22:44
Είπα ότι δεν υπάρχει ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να γίνει αλλαγή σχολείου.

Αν τώρα εσύ (ή όποιος άλλος) θέλετε παράνομο τρόπο...ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να περιλαμβάνεται σε φόρουμ ενημέρωσης γονέων!
Πώς δηλαδή θα καταφέρουν να κάνουν την παρανομία, τη λαμογιά, για να εξασφαλίσουν τον εαυτούλη τους και οι άλλοι....ας πάνε να κουρεύονται!

Δεν θα το έθετα ακριβώς έτσι ... ποτέ δεν είπα οι άλλοι ας πάνε να κουρευτούν. Με διευθύντρια νηπιαγωγείου που μίλησα μου είπε ότι δεν τρωω τη θέση κανενός. Όλα τα παιδάκια που δικαιούνται θα μπουν και μετά αν μας παίρνει θα μπούμε κι εμείς! Το αναφέρεις λίγο σαν να διαπράτουμε το απίστευτο έγκλημα! Σιγά ... ένα στενό πιο κάτω να έβρισκα σπίτι να νοικιάζω θα ήμουν σ' εκείνο το σχολείο.

Τεσπα ... εγώ τις πληροφορίες που ήταν να πάρω τις πήρα.

Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

TARA
24-03-12, 08:45

Μαλλον δε γνωριζεις οτι μπορεις να κολλησεις την ασθενεια και απο εμβολιασμενο παιδι εφοσον ειναι φορεας του ιου...οπως επισης οτι γραφει και στα κουτακια οτι τα εμβολια δεν προσφερουν 100% προστασια... Ενα απο τα ανιψια μου νοσησε απο την ασθενεια, αφου ειχε εμβολιαστει!
Στατιστικα λοιπον κινδυνευεις απο τα εμβολιασμενα παιδια και οχι απο τα ανεμβολιαστα...τα οποια ειναι ελαχιστα υποθετω.

emmaki
24-03-12, 09:38
Δεν θα το έθετα ακριβώς έτσι ... ποτέ δεν είπα οι άλλοι ας πάνε να κουρευτούν. Με διευθύντρια νηπιαγωγείου που μίλησα μου είπε ότι δεν τρωω τη θέση κανενός. Όλα τα παιδάκια που δικαιούνται θα μπουν και μετά αν μας παίρνει θα μπούμε κι εμείς!

Σου παραθέτω προηγούμενο μήνυμα μου, που δείχνει πώς μπορείς να "φας" τη θέση κάποιου άλλλου....

Και όμως! Μπορεί να φας τη θέση κάποιου προνηπίου.... Μπορεί να φας τη θέση κάποιου παιδιού που ανήκει σε εκείνο το Ν/Γ και οι γονείς για κάποιο λόγο άργησαν να το γράψουν... Μπορεί να φας τη θέση του παιδιού που θά έρθει με μεταγγραφή και ενώ θα μένει απέναντι από το Ν/Γ θα πηγαίνει σε άλλο...
Βλέπεις τα πράγματα είναι πιο σύνθετα.

emmaki
24-03-12, 09:39
Μαλλον δε γνωριζεις οτι μπορεις να κολλησεις την ασθενεια και απο εμβολιασμενο παιδι εφοσον ειναι φορεας του ιου...οπως επισης οτι γραφει και στα κουτακια οτι τα εμβολια δεν προσφερουν 100% προστασια... Ενα απο τα ανιψια μου νοσησε απο την ασθενεια, αφου ειχε εμβολιαστει!
Στατιστικα λοιπον κινδυνευεις απο τα εμβολιασμενα παιδια και οχι απο τα ανεμβολιαστα...τα οποια ειναι ελαχιστα υποθετω.

Όντως αυτό δεν το γνωρίζω...

Υποθέτω, όμως, ότι έχω πολλές περισσότερες πιθανότητες από παιδί που δεν είναι εμβολιασμένο....

ΒΕΡΑ
28-03-12, 21:46
Μια ερώτηση:
Όταν λέμε ότι οι πολύτεκνοι εξαιρούνται από την κλήρωση για το νηπιαγωγείο εννοούμε ΚΑΙ τους τρίτεκνους???

nafs
28-03-12, 22:18
Μια ερώτηση:
Όταν λέμε ότι οι πολύτεκνοι εξαιρούνται από την κλήρωση για το νηπιαγωγείο εννοούμε ΚΑΙ τους τρίτεκνους???
οι τριτεκνοι δεν συγκαταλεγονται στους πολυτεκνους.ερχονται σε 2η μοιρα μετα απο τους πολυτεκνους.ο τριτεκνος θα εχει προταιρεοτητα μετα τους πολυτεκνους και πριν απο τους υπολοιπους.

ΒΕΡΑ
28-03-12, 22:40
οι τριτεκνοι δεν συγκαταλεγονται στους πολυτεκνους.ερχονται σε 2η μοιρα μετα απο τους πολυτεκνους.ο τριτεκνος θα εχει προταιρεοτητα μετα τους πολυτεκνους και πριν απο τους υπολοιπους.

άρα αν δεν καλυφτούν οι θέσεις από τους πολύτεκνους θα μπουν οι τρίτεκνοι μετά χωρίς κλήρωση???

v & a
28-03-12, 22:47
Μπερδευτηκα! Μιλαμε για κληρωση σε δημοσιο; Στο νηπιο δε κανουν κληρωσεις μονο στο προνηπιο

ΒΕΡΑ
29-03-12, 09:22
Μπερδευτηκα! Μιλαμε για κληρωση σε δημοσιο; Στο νηπιο δε κανουν κληρωσεις μονο στο προνηπιο

στο δικό μας θα κάνουν γιατί υπάρχουν παραπάνω αιτήσεις από θέσεις

emmaki
29-03-12, 09:55
στο δικό μας θα κάνουν γιατί υπάρχουν παραπάνω αιτήσεις από θέσεις

Κλήρωση θα γίνει ΜΟΝΟ για τα προνήπια. Τα νήπια, αν είναι περισσότερα από όσα χωράνε στο σχολέιο, θα γίνουν δεκτά κατά σειρά εγγραφής (αν και δεν ρποβλέπεται πουθενά αυτό και πιο πιθανό είναι να αλλάξουν τα γεωγραφικά όρια ώστε να μοιραστο΄πυν σε άλλα νηπιαγωγεία). Παιδί νήπιο ΔΕΝ πρόκειται να μείνει εκτός σχολείου
Οι τρίτεκνοι δεν θεωρούνται πολύτεκνοι και δεν έχουν καμία προτεραιότητα στις εγγραφές. Ούτε μετά τους πολύτεκνους. Αν χρειαστεί, μπαίνουν κανονικά στην κλήρωση μαζί με τα άλλα παιδιά.

Για περισσότερες πλροφορίες σχετικά με τις εγγραφές, δες το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων

ΒΕΡΑ
29-03-12, 10:31
Κλήρωση θα γίνει ΜΟΝΟ για τα προνήπια. Τα νήπια, αν είναι περισσότερα από όσα χωράνε στο σχολέιο, θα γίνουν δεκτά κατά σειρά εγγραφής (αν και δεν ρποβλέπεται πουθενά αυτό και πιο πιθανό είναι να αλλάξουν τα γεωγραφικά όρια ώστε να μοιραστο΄πυν σε άλλα νηπιαγωγεία). Παιδί νήπιο ΔΕΝ πρόκειται να μείνει εκτός σχολείου
Οι τρίτεκνοι δεν θεωρούνται πολύτεκνοι και δεν έχουν καμία προτεραιότητα στις εγγραφές. Ούτε μετά τους πολύτεκνους. Αν χρειαστεί, μπαίνουν κανονικά στην κλήρωση μαζί με τα άλλα παιδιά.

Για περισσότερες πλροφορίες σχετικά με τις εγγραφές, δες το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων

Πού μπορώ να βρω αυτό το διάταγμα? Κάπου διάβασα για τουες πολύτεκνους ότι δεν μπαίνουν στην κλήρωση και απ' όσο γνωρίζω οι τρίτεκνοι έχουν γίνει πολύτεκνοι γι' αυτό ρώτησα.

Τώρα όσον αφορά την κλήρωση εμείς είμαστε ειδική περίπτωση και θα γίνει κλήρωση για τα νήπια συνεαδέλφων που θα παρακολουθήσουν το νηπιαγωγείο της εργασίας μου. Δεν είναι ένα οποιοδήποτε νηπιαγωγείο. Είναι των υπαλλήλων απλά φέτος έχει πολλά παιδάκια και δε μπορούν να τα πάρουν όλα οπότε θα κληρωθούν αυτά που θα αποχωρήσουν.

emmaki
29-03-12, 11:05
Πού μπορώ να βρω αυτό το διάταγμα? Κάπου διάβασα για τουες πολύτεκνους ότι δεν μπαίνουν στην κλήρωση και απ' όσο γνωρίζω οι τρίτεκνοι έχουν γίνει πολύτεκνοι γι' αυτό ρώτησα.

Τώρα όσον αφορά την κλήρωση εμείς είμαστε ειδική περίπτωση και θα γίνει κλήρωση για τα νήπια συνεαδέλφων που θα παρακολουθήσουν το νηπιαγωγείο της εργασίας μου. Δεν είναι ένα οποιοδήποτε νηπιαγωγείο. Είναι των υπαλλήλων απλά φέτος έχει πολλά παιδάκια και δε μπορούν να τα πάρουν όλα οπότε θα κληρωθούν αυτά που θα αποχωρήσουν.

το διάταγμα το βρίκεις εύκολα αν το βάλεις στο γούγλη...
Επίησης, το έχω αναρτήσει στην ενότητα "χρήσιμη εκπαιδευτική νομοθεσία" μαζί με άλλα έγγραφα που καλό είναι να τα γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν παιδιά στο σχολείο.

Οι τρίτεκνοι έχουν γίνει πολύτετκνοι, αλλά με όρους.... Αποτελούν εδική κατηγορία και δεν λογίζονται για πολύτεκνοι, όπως όσοι έχουν 4 παιδιά και πάνω.

Όσο για την κλήρωση...αν υπάγεται σε ειδικό καθεστώς το νηπιαγωγείο, τότε πιθανότατα γίνεται κλήρωση. Πάντως στα δημόσια νηπιαγωγεία (τα γενικά εννοώ, όχι τις ειδικές περιπτώσεις όπως το δικό σου) δεν γίνεται κλήρωση μεταξύ των νηπίων. Αν υπάρχουν περισσότερες αιτήσεις από όσες μπορούν να ικανοποιηθούν, τότε στέλνονται προς άλλα νηπιαγωγεία, και (εννοείται) δεν παίρνουν προνήπια

v & a
29-03-12, 18:52
κοριτσια επειδη εγω τα εψαχνα, γιατι πριν ξεκινησουν οι αιτησεις στα νηπια θα παμε παιδιατρο για για εμβολιο και δε σκοπευω να ξαναπαω 2 φορες σε ενα μηνα, βαζω κι εδω για να το εχουμε το εγγραφο που (ισως) θα ζητησουν για το νηπιο συμπληρωμενο απο το γιατρο. εμας μας το ειχαν δωσει περσι για το προνηπιο να το συμπληρωσουμε και να τους το επιστρεψουμε.

μπορειτε να το τυπωσετε να το πατε στο παιδιατρο και να μη περιμενετε να σας το δωσουν απο το νηπιο, για να το πατε αρων αρων.... να πατε ετοιμοπολεμες για την αιτηση δηλαδη.

ειναι αυτοhttp://oi53.tinypic.com/34ngv0h.jpg
αλλα για καλυτερα κατεβαστε το απο εδω (http://www.oxyzoglou.com/images/stories/entypa/atomiko_ygeias_nhp.doc)που ειναι σε word. αν δεν εχετε word μπορειτε να σωσετε την παραπανω εικονα

Eπισης αυτο ειναι το χαρτι που εχει το βιβλιαριο των παιδιων για την οδοντιατρικη εξεταση. για να μην το κοψετε απο το βιβλιαριο, το εχω σκαναρει για να το χρησιμοποιησει οποια το χρειαστει. καντε save την εικονα και τυπωστε την!

http://www.imagehosting.gr/di-P8EU.jpg

edit admin
ατομικο δελτίο υγείας νηπιαγωγείου εμβόλια

scorpiaki
03-04-12, 17:20
Ευχαριστω πολυ v & a!!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΜΑΝ
23-04-12, 18:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ PARENTS ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ ΤΡΙΣΙΜΙΣΗ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
:lol:

v & a
23-04-12, 18:52
αναστασια, θα πρεπει να βρεις σε ποιο δημοσιο νηπιαγωγειο ανηκεις βαση της διευθυνσης σου και να κανεις αιτηση για προνηπιο. εδω εχει ολα τα νηπια στο περιστερι μπορει να ξερουν να σου πουν οι ιδιοι σε ποιο πρεπει να πας http://www.peristeri.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=74&Itemid=107
Αλλα δεν ειναι σιγουρο πως θα σε παρουν γιατι παιρνουν ολα τα νηπια πρωτα που θεωρουνται υποχρεωτικη εκπαιδευση και αν δε συμπληρωθουνε οι θεσεις, τοτε κανουν κληρωση για τα προνηπια που εχουν κανει αιτηση. Τα δικαιολογητικα που χρειαζεται θα στα δωσουν απο εκει γραμμενα, γιατι απο οτι εχω δει καθε δημος εχει ζητησει αλλα ανα περιοδους. πχ σε εμενα ζητησαν κατι που απο αλλους δημους δεν ειχαν ζητησει και το αντιστροφο. τα βασικα ομως που ειναι τα ιδια (πχ πιστ. γεννησης ) μπορεις να διαβασεις το θεμα απο την αρχη να τα δεις δε τα θυμαμαι απεξω η να ψαξεις στο google. Οι αιτησεις δε ξεκινανε ακομα, αν παρεις τηλ ρωτα ποτε, αν θυμαμαι καλα μεσα με τελος μαιου εως μεσα ιουνιου.

emmaki
24-04-12, 11:15
Τα δικαιολογητικα που χρειαζεται θα στα δωσουν απο εκει γραμμενα, γιατι απο οτι εχω δει καθε δημος εχει ζητησει αλλα ανα περιοδους. \

ΔΕΝ ζητάει ο δήμος δικαιολογητικά! Υπάρχουν γραμμένα στο προεδρικό διάταγμα που διέπει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων (ΠΔ 200) όλα τα δικαιολογητικά.
Αν κάποιο σχολέιο κρίνει ότι χρειάζεται επιπλέον για κάποιο λόγο, τότε, με την άδεια της πρωτοβάθμιας, μπορεί να τα ζητήσει.
Ο δήμος είναι υπέυθυνος μόνο για τη συντήρηση των κτηρίων.

v & a
24-04-12, 12:55
Εννοουσα στα σαιτ των δημων εχουμε δει πως ζητανε διαφορετικα οποτε αν μπει πχ στο σαιτ του δημου περιστεριου και ψαξει μπορει να αναγραφονται αλλα απο το σαιτ του δημου ηρακλειου ο οποιος μπορει να θελει χαρτι απο ωριλα η καρδιολογο)!!!!ενω του περιστεριου οχι( το χουμε συναντησει γιαυτο το αναφερω Οχι πως οι δημοι αποφασιζουν τι ζητανε. Διορθωνω!!!

v & a
24-04-12, 16:37
http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/nipiagogio/704-leitoyrgia-scholeiwn-eggrafes-nhpiwn-nhpiagwgei.html δειτε εδω για τα σχετικα των νηπιαγωγειων

v & a
24-04-12, 17:17
επειδη βέπω πως το χαρτι του οδοντιατρου δε φαινεται το ξαναβαζω
http://img23.imageshack.us/img23/4519/odontologiki.jpg

ΚΑΝΤΕ ΤΟ SAVE ;)

edit admin
πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης

ΡΙΑ84
24-04-12, 18:42
να ρωτησω κατι;;;;ποτε αρχιζουν οι εγγραφες για τα προνηπια και για τα πρωτακια;;;;

matilda77
25-04-12, 14:27
Toν Ιούνιο

sissy82
26-04-12, 12:03
Καλημέρα!Εγώ πήρα τηλ. σήμερα στο νηπιαγωγείο μας και μου είπαν την άλλη βδομάδα θα αναρτήσουν τα δικαιολογητικά..Το μόνο που με χάλασε είναι ότι στο κλασσικό μας έχει βάρδιες.Μια βδομάδα 8-12 και την επόμενη 12-4...

v & a
26-04-12, 16:55
γιατι δε την πας σε ολοημερο?

sissy82
01-05-12, 22:56
Αναγκαστικά τώρα στο ολοήμερο θα την γράψω..

Maya
02-05-12, 15:05
Το μόνο που με χάλασε είναι ότι στο κλασσικό μας έχει βάρδιες.Μια βδομάδα 8-12 και την επόμενη 12-4...

Αυτό είναι συνηθισμένο? Δεν το έχω ξαναακούσει? Διατρέχουμε κίνδυνο και σε άλλα νηπιαγωγεία?

miriki
02-05-12, 15:11
Αυτό είναι συνηθισμένο? Δεν το έχω ξαναακούσει? Διατρέχουμε κίνδυνο και σε άλλα νηπιαγωγεία?

Όταν δε φτάνουν οι αίθουσες συστεγάζονται τα νηπιαγωγεία με εναλλασσόμενο ωράριο, μία πρωί και μία απόγευμα. Όπως τα παλιάααα τα χρόνια που ήμασταν παιδιά (εντάξει για μένα παλιά για ίσως πιο πρόσφατα). τεσπα στην ίδια κατάσταση είναι το κτιριακό που ήταν και τότε.....

Οπότε θα το ήξερες, δεν αλλάζει στην πορεία.

Γατουλα
07-05-12, 14:54
εεεεε ενημερωνουμε για το τοπικακι βρεεεεεεε

αυτο με τον οδοντιατρο πως το κατεβαζω να το εκτυπωσω????

Γατουλα
07-05-12, 14:55
ακυρο εκτυπωσα!!!

Γατουλα
07-05-12, 15:13
v & a υπαρχει ειδικο χαρτι για οφθαλμιατρο? θα τα παω τη τεταρτη, αλλα αυριο θα ρωτησω και τη νηπιαγωγο

v & a
07-05-12, 17:04
Οχι εμενα μου χαν γραψει σε χαρτι του γιατρου πως εχει οραση 10/10 νομιζω και δεν παρατηρειται κατι αλλο. Χαζομαρα που δε το κρατησα κ αυτο!!!!

Γατουλα
07-05-12, 20:03
πως τα εξεταζουν? για πες να ξερω η ασχετη?

v & a
07-05-12, 20:49
Την εξετασε οπως και τους μεγαλους!
απλα αντι για γραμματα της ειχε βαλει να βλεπει λουλουδακια ζωακια και τετοια...βεβαια τα σχηματα αυτα που ειχαν δε τα ξερα εγω καλα καλα τι δειχνουν πχ το πουλι το λεγε πιγκουινο, αλλα αφου καθε φορα που το βλεπε και σε ολα τα μεγεθη ελεγε το ιδιο δεν ανησυχησαμε....της εβαλε κι αυτα τα περιεργα γυαλια που ζυγιζουνε 2 κιλα :P
Και μετα σε αυτο το μηχανημα που κοιτας μεσα και βλεπεις το αεροστατο η την αγελαδα στο λιβαδι. Καπου εκει η δικια μου βαρεθηκε και αρχισε να κουνιεται. Μετα προσπαθησαμε να της κανουμε τεστ για δυσχρωματοψια ενα βιβλιο ειναι με διαφορα σχηματα κ χρωμματα ( εχουμε κληρονομικοτητα απο το μπαμπα) αλλα δε πολυσυνεργαζοτανε, ηδη απο τη προηγουμενη εξεταση την ειχαμε "χασει". ηταν και 3μισι χρονων περσι, το θεωρω λογικο, και κατακουρασμενη, την ειχα παει αμεσως μετα απο τον παιδικο.... φετος φανταζομαι θα τα παμε καλυτερα. Παιζει ρολο παντως οτι η οφθαλμιατρος ειναι πολυ γνωστη μας και την ξερει .

Γατουλα
07-05-12, 21:16
αυτο ηθελα να σε ρωτησω!!!! θα σε πω εγω μεθαυριο την αναλυση του Ικατζη!

v & a
07-05-12, 22:34
ναι να μου πεις γιατι ισως κι εγω στο ικα παω φετος. οχι πως με νοιαζει ιδιεταιρα τι θα μου πει αφου εχω τη δικια μας και την ελεγχει αλλα η κοπελα(ηταν σε νοσοκομειο) τελειωσε την ειδικοτητα πριν 2 μηνες και τωρα εδωσε εξετασεις κ δεν εχει ανοιξει ιδιωτικο ιατρειο ακομα για να μου γραψει χαρτι!

ΡΙΑ84
08-05-12, 00:50
να ρωτησω και κατι αλλο;;;μπορω να κλεισω ραντεβου απο τωρα με τους γιατρους για να μαζεψω τα χαρτια;;οδοντιατρο κ.α. ;;;η πρεπει να ειναι πολυ πολυ προσφατα;;;

Γατουλα
08-05-12, 09:33
η νηπιαγωγος ειπε δεν ειναι και σιγουρη τη χαρτια θα ζητησουν
για οδοντιατρο μου ειπε ενα διο του θελει απλα
χαρτια ολα αυτα τα δινουν και μετα
αιτησεις απο 1/6 και προβληματισμενη γιατι ηδη την εχουν ρωτησει 7
κλειστε ραντεβου γιατι δε ξερω ποτε θα ειναι, πχ οφθαλμιατρο ηλιουπολη τωα ειναι μετα τις 25/6
εμβολια πρεπει να ξανακανουμε μαντου εχετε ιδεα?????
νεωτερα αυριο απο οδοντιατρο
α και πιστοποιητικο γεννησης θελουν οχι ληξιαρχικη πραξη

micky
08-05-12, 15:56
Περυση ειχα κανει αιτηση να μπει σε δημοσιο παιδικο το παιδι μου αλλα δεν μας πηρανε ( και οι δυο δημοσιοι υπαλληλοι χωρις αλλα εισοδηματα)...
Φέτος θέλω να τον γράψω στο νηπιο αλλα υπαρχει το ενδοχομενο να μην μας παρουν λογου κληρου... μηπως μπορει καποια να μου πει αν μπορω να κανω αιτηση σε δημοσιο παιδικο επισης... ή μονο μια επιλογη έχω... δεν γινετε αλλο να πληρωνω για παιδικο με τοσο χαμηλο μισθο... ευχαριστω

ismeni
08-05-12, 16:02
Περυση ειχα κανει αιτηση να μπει σε δημοσιο παιδικο το παιδι μου αλλα δεν μας πηρανε ( και οι δυο δημοσιοι υπαλληλοι χωρις αλλα εισοδηματα)...
Φέτος θέλω να τον γράψω στο νηπιο αλλα υπαρχει το ενδοχομενο να μην μας παρουν λογου κληρου... μηπως μπορει καποια να μου πει αν μπορω να κανω αιτηση σε δημοσιο παιδικο επισης... ή μονο μια επιλογη έχω... δεν γινετε αλλο να πληρωνω για παιδικο με τοσο χαμηλο μισθο... ευχαριστω

αν το παιδι ειναι γεννημενο το 2007, που θα πει οτι το σεπτέμβρη θα παει νηπιαγωγειο, δεν "περνάει" απο κλήρωση. θα μπει στο δημοσιο νηπιαγωγειο.

αν είναι γεννημενο το 2008, που σημαινει προνηπιο, περναει απο κλήρωση για το δημόσιο νηπιαγωγειο. σε αυτη την περίπτωση μπορεις να κανεις αίτηση και σε δημοτικο παιδικό σταθμό.

αν είναι μικρότερο, τοτε μονο σε δημοτικο παιδικό σταθμό ή σε ιδιωτικο παιδικο σταθμό.

Γατουλα
08-05-12, 16:21
προνηπιο του 2008 ειναι απο το τικεραακι

sissy82
09-05-12, 11:04
Να σας κάνω μια ερώτηση..Σας ζητάνε στο ολοήμερο βεβείωση εργοδότη?Κι αν δε δουλευεις τι γίνεται?Δε το γράφουν στο ολοήμερο?

Γατουλα
09-05-12, 11:11
γιατι να στο γραψουν ολοημερο αμα δε δουλευεις?
δε ξερω αν παιζει ρολο παντως
στο κανονικο δε ζητανε τιποτα απο εργοδοτη

εξεταση οδοντιατρου
ανοιξε στομααααα
μια χαρα
μπλαμπλαμπλα

ANDEDANTINOS
09-05-12, 11:27
Κοριτσια μπερδευτηκα

τα παιδακια μου διδυμακια γεννηθηκαν 26-3-2008 και πανε παιδικο τωρα
τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2012 Θα πανε παιδικο η θα πανε νηπιαγωγειο

Γατουλα
09-05-12, 11:28
προνηπιο
νηπιο πανε τα 2007

ANDEDANTINOS
09-05-12, 11:30
προνηπιο
νηπιο πανε τα 2007

ευχαριστω παρα πολυ

ξε αγχωθηκα

sissy82
09-05-12, 12:19
γιατι να στο γραψουν ολοημερο αμα δε δουλευεις?
δε ξερω αν παιζει ρολο παντως
στο κανονικο δε ζητανε τιποτα απο εργοδοτη

εξεταση οδοντιατρου
ανοιξε στομααααα
μια χαρα
μπλαμπλαμπλα

Γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψω και δεν έχω άνθρωπο να παίρνει το παιδί 12 η ώρα..

andigo
09-05-12, 12:59
Κοριτσια μπερδευτηκα

τα παιδακια μου διδυμακια γεννηθηκαν 26-3-2008 και πανε παιδικο τωρα
τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2012 Θα πανε παιδικο η θα πανε νηπιαγωγειο

Τα μικρά σου θα πάνε προνήπιο. Μπορείς να κάνεις αίτηση και στο νηπιαγωγείο, αν μείνουν κενές θέσεις από τα νήπια και στον παιδικό σταθμό.

ΡΙΑ84
09-05-12, 17:47
Γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψω και δεν έχω άνθρωπο να παίρνει το παιδί 12 η ώρα..

δεν ζητανε χαρτι απο την δουλεια σου.

v & a
09-05-12, 18:00
εμενα παντως επειδη δε θυμαμαι καλα περσι, η μου ειπαν πως αν τα παιδακια ειναι πολλα που θελουν ολοημερο θα μου το ζητησουν( και απο μενα κ το συζυγο για να δουν τι ωραριο εργαζομαστε και αν εργαζομαστε και οι 2) η το ζητησαν και δε το θυμαμαι, και φυσικα τους το πηγα των 2 μας. κατι απο τα 2 εγινε επαθα black out!!!!.

emmaki
09-05-12, 18:33
Πέρυσι είχε βγει μια ερμηνευτική εγκύκλιος μιας εγκυκλίου.

Δηλαδή, βγήκε εγκύκλιος που έλεγε ότι για εγγραφή στο ολοήμερο ΔΗΜΟΤΚΟΥ σχολείου χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη και των 2 γονέων.
Επειδή, όμως, ό,τι εγκύκλιος βγαίνει συνήθως ισχύει και για τα δημοτικά αλλά και για τα νηπιαγωγεία, θεωρήθηκε από τις διευθύνσεις ότι πρέπει να ζητήσουν και στα νηπιαγωγεία βεβαιώσεις.
Μετά από αντιδράσεις (Καθώς έτσι ακυρώνεται στην πράξη ο εκπαιδυτικός χαρακτήρας του ολοημέρου, και ενισχύεται ο χαρακτήρας φύλαξης) αποσύρθηκε (δεν ξέρω τι έγινε στα δημοτικά) και εγγραφόταν τα παιδιά που ήθελαν.

Φέτος, ακόμα δεν υπάρχει κάτι. Χωρίς αυτό να αποκλείει ότι θα υπάρξει.

Επίσης, σε νηπιαγωγείο όπου υπήρχε και ολοήμερο και κλασικό τμήμα θεωρώ προσωπικά ότι τα νήπια των οποίων οι γονείς εργάζονται και οι 2 πρέπει να προηγούνται των νηπίων που δεν εργάζονται οι γονείς τους. Βασικά, για μένα, όλα τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν στο ολοήμερο νηπιαγωγείο γιατί έχει πάρα πολλά να προσφέρει, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.....

abako
15-05-12, 09:42
κοριτσια εχει ακουσει καμια σας οτι απο φετος για το νηπιαγωγειο ιδιωτικο και δημοσιο θα υπαρχει ενα υποχρεωτικο παραβολο των 100 ευρω!????? Ετσι μας ειπαν στον ιδιωτικο που πηγαινει τωρα ο γιος μου!!!!
Τελικα οι εγγραφες γινονται 1 - 15 Ιουνιου?

antu
15-05-12, 10:33
εμας που ειναι δημοσιο δεν αναφερει τιποτα για παραβολο στην ανακοινωση

v & a
15-05-12, 10:44
Φετος που δεν εχει ο κοσμος λεφτα;;;; Να δω αν τελικα ισχυει ποιος θα τα δωσει!

Γατουλα
15-05-12, 10:46
καλα ενας το ειπε, αμα δε το δουμε γραπτως δεν ισχυει
και η κοπελα ειναι σε ιδιωτικο σχολειο τωρα

emmaki
15-05-12, 20:55
κοριτσια εχει ακουσει καμια σας οτι απο φετος για το νηπιαγωγειο ιδιωτικο και δημοσιο θα υπαρχει ενα υποχρεωτικο παραβολο των 100 ευρω!????? Ετσι μας ειπαν στον ιδιωτικο που πηγαινει τωρα ο γιος μου!!!!
Τελικα οι εγγραφες γινονται 1 - 15 Ιουνιου?

Στο δημόσιο νηπιαγωγείο ΔΕΝ υπάρχει κανένα μα κανένα παράβολο!
Στα ιδιωτικά μπορούν να ζητάνε ό,τι θέλουν!

Στα δημόσια με την έναρξη της χρονιάς ζητάνε οι νηπιαγωγοί κάποιο χρηματικό ποσό ή κάποια υλικά για να μπορέσουν να λειτουργήσουν. Όταν ήμουν εγώ σε Ν/Γ ζήταγα υλικά (τους λόγους τους έχω εξηγήσει σε άλλο ποστ) και φρόντιζα το ποσό να μην ξεπερνάει τα 30 ευρώ για το κάθε παιδί. Τα υλικά που έφερναν μα ςέβγαζαν σίγουρα μέχρι τα Χριστούγεννα.
Ο σύλλογος γονέων επίσης ζητά ετήσια συνδρομή. Το ποσό καθορίζεται από τον κάθε σύλλογο, χωρίς την ανάμειξη του σχολείου.

Τώρα, πέρυσι δεν είχαν δοθεί οι επιδοτήσεις στα σχολείο (ή δεν έφτανα τα χρήματα που δόθηκαν) και σε κάποια σχολεία ζητήθηκε από τους γονείς να συνεισφέρουν για την αγορά πετρελαίου. Αυτό μπορεί να το αναλάβει ο σύλλογος γονέων, να πάρει προσφορές και να ενημερώσει τους γονείς για το ποσό. Μπορεί, όμως, να το κάνει και το σχολείο, επίσης με την ίδια διαδικασία. Σεκάθε περίπτωση, οι γονείς έχουν δικαίωμα να ελέγξουν αν το ποσό που έδωσαν συμφωνεί με την ποσότητα πετρελαίου (ή ό,τι άλλο όπως τα υλικά) αγοράστηκαν.

Αυτά για να γνωρίζετε τι πληρώνετε.

Γατουλα
15-05-12, 22:30
εμας βγαλανε χαρτι
1-21/6 εγγραφες
οδοντιατρο (οφθαλμιατρο δεν εγραφε)
παιδιατρο
πιστοποιητικο γεννησης και οχι οικογενειακο (αυτο πηρα δυστυχως)
αυριο παω για διευκρινησεις

rkt
15-05-12, 22:40
Γατούλα, χρειάζεται και από οφθαλμίατρο.
Σίγουρα.
Στο λέω για να μην τρέχεις τελευταία στιγμη.

Γατουλα
15-05-12, 22:42
εμ για αυτο σου ειπα θα παω για διευκρινησεις αυριο
η ιδια μου ειχε τονισει πιστοποιητικο οικογενειακο!
οφθαλμιατρο εχω κλεισει 22/6, θα τα παω το σεπτεμβρη τα υπολοιπα
η αιτηση μας καιει να ειναι αμεσα!

Γατουλα
16-05-12, 09:52
οπως στο χαρτι!
πιστοποιητικο γεννησης
οδοντιατρος και παιδιατρος
εμβολια
διευθυνση
υπευθυνη δηλωση και πιστοποιητικο υγειας για παιδιατρο μου εδωσε η νηπιαγωγος
ξανα μανα σημερα δημαρχειο

ΕΥΗ Γ
16-05-12, 16:11
οπως στο χαρτι!
πιστοποιητικο γεννησης
οδοντιατρος και παιδιατρος
εμβολια
διευθυνση
υπευθυνη δηλωση και πιστοποιητικο υγειας για παιδιατρο μου εδωσε η νηπιαγωγος
ξανα μανα σημερα δημαρχειο

σημερα αναρτηθηκαν και τα δικα μας απαιτουμενα δικαιολογητικα...
ολως παραδοξως δε ζητανε χαρτι απο παιδιατρο...θελουν:
πιστοποιητικο γεννησης
βιβλιαριο εμβολιων
αποδεικτικο μονιμης κατοικιας
πιστοποιητικο απο οδοντιατρο

αλλα κι εγω αυριο θα ξαναπαω να ρωτησω για χαρτι απο παιδιατρο..εχουμε εμβολιο να κανουμε 30 του μηναοποτε αν ειναι να το παρω τοτε..

scorpiaki
16-05-12, 18:17
Εμας ολα που αναφερατε ζητανε εκτος απο οδοντιατρο και οφθαλμιατρο!!!

Γατουλα
16-05-12, 18:22
χαχαχα ολες το ιδιο!!!
το πιστοποιητικο υγειας ο κανει παντως ο παιδιατρος!
εκλεισα για δευτερα...αν μου κανει και το τετραπλο καλα θα ειναι!

gioma
16-05-12, 22:41
Παιδια καλησπερα
Ξερει κανεις τι γινεται αν το νηπιαγωγειο που υπαγεται ενα παιδι ΔΕΝ ειναι ολοημερο; Το παιρνουν στο αμεσως κοντινοτερο;
Γιατι σημερα πηγα και στο Ολοημερο και στον Δημο και μου τα μασαγαν.

Δηλαδη δεν καταλαβαινω εμεις που δουλευουμε και η οδος μας δεν ειναι υπαγεται σε ολοημερο σχολειο την βαψαμε και 20μετρα απο το σπιτι μου που ειναι τα ορια του αλλου σχολειου (που ειναι ολοημερο) ειναι ολα οκ

θα τρελαθουμε τελειως :; Υπαρχει κανενας νομος που να τους υποχρεωνει να το δεχτουν;Χρειαζεται καμια βεβαιωση;

Γατουλα
16-05-12, 22:43
το εχω ξαναδιαβασει, να μη μπορει να το παει διπλα της αφου ηταν σε αλλο δημο
λογικα δικαιουσαι ολοημερο , αλλα του δημου σου???
δε ξερω περισσοτερα

evi_mav
16-05-12, 22:59
Παιδια καλησπερα
Ξερει κανεις τι γινεται αν το νηπιαγωγειο που υπαγεται ενα παιδι ΔΕΝ ειναι ολοημερο; Το παιρνουν στο αμεσως κοντινοτερο;
Γιατι σημερα πηγα και στο Ολοημερο και στον Δημο και μου τα μασαγαν.

Δηλαδη δεν καταλαβαινω εμεις που δουλευουμε και η οδος μας δεν ειναι υπαγεται σε ολοημερο σχολειο την βαψαμε και 20μετρα απο το σπιτι μου που ειναι τα ορια του αλλου σχολειου (που ειναι ολοημερο) ειναι ολα οκ

θα τρελαθουμε τελειως :; Υπαρχει κανενας νομος που να τους υποχρεωνει να το δεχτουν;Χρειαζεται καμια βεβαιωση;

κανεις εγγραφη κανονικα, στο νηπιαγωγειο που εντασσεστε γεωγραφικα, δηλωνοντας πως θελετε ολοημερο. το σχολειο σε συνεργασια με την πρωτοβαθμια της περιοχης σας αναλαμβανει να βρει το κοντινοτερο ολοημερο, που ομως, εχει θεση να δεχτει το παιδακι σου, γιατι οπως καταλαβαινεις, εκει εχουν προτεραιοτητα τα παιδια της περιοχης του. δηλαδη, το κοντινο σου ολοημερο μπορει να συμπληρωσει και να σε στειλουν σε πιο μακρινο...:rolleyes:

ο δημος δεν μπορει να βοηθησει σ'αυτην την περιπτωση. για καλυτερη πληροφορηση, πιο καλα να πας στην πρωτοβαθμια της περιοχης σου ή καλυτερα παρε τηλεφωνο(μπορουν να στο δωσουν κι απ'το σχολειο), γιατι γινεται ενας χαμος με τα γραφεια εκπαιδευσης,εχουν κλεισει και εχουν αφησει μονο κεντρικα(διευθυνσεις πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης):wink:

*αν ισχυει το κερατσινι,που ειδα τωρα, η διευθυνση πρωτοβαθμιας βρισκεται στον πειραια,πια, καραολη κ δημητριου 50, αν δε κανω λαθος. ψαξε και στο διαδικτυο για τα τηλεφωνα!

Γατουλα
16-05-12, 23:04
ευη εγω εχω ακουσει οτι εχουν προτεραιοτητα τα παιδια που ζητανε ολοημερο, με αυτη τη λογικη μπορει και να μη βρει!

emmaki
16-05-12, 23:11
Η εγγραφή γίνεται στο νηπιαγωγείο που ανήκετε γεωγραφικά.
Αν δεν υπάρχει ολοήμερο τμήμα, το παιδί εγγράφεται στο κλασικό. Αν στο διπλανό Ν/Γ όπου υπάρχει ολοήμερο υπάρξουν θέσεις μετά την εγγραφή όλων των νηπίων που ανήκουν γεωγραφικά εκεί, τότε δίνεται η δυνατότητα μεταγραφής.

Ο δήμος δεν έχει καμία αρμοδιότητα. Η αρμοδιότητα είναι της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Στο δήμο ανήκουν τα σχολεία ως προς τη συντήρηση τους και μόνο.

gioma
16-05-12, 23:12
κανεις εγγραφη κανονικα, στο νηπιαγωγειο που εντασσεστε γεωγραφικα, δηλωνοντας πως θελετε ολοημερο. το σχολειο σε συνεργασια με την πρωτοβαθμια της περιοχης σας αναλαμβανει να βρει το κοντινοτερο ολοημερο, που ομως, εχει θεση να δεχτει το παιδακι σου, γιατι οπως καταλαβαινεις, εκει εχουν προτεραιοτητα τα παιδια της περιοχης του. δηλαδη, το κοντινο σου ολοημερο μπορει να συμπληρωσει και να σε στειλουν σε πιο μακρινο...:rolleyes:

ο δημος δεν μπορει να βοηθησει σ'αυτην την περιπτωση. για καλυτερη πληροφορηση, πιο καλα να πας στην πρωτοβαθμια της περιοχης σου ή καλυτερα παρε τηλεφωνο(μπορουν να στο δωσουν κι απ'το σχολειο), γιατι γινεται ενας χαμος με τα γραφεια εκπαιδευσης,εχουν κλεισει και εχουν αφησει μονο κεντρικα(διευθυνσεις πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης):wink:

*αν ισχυει το κερατσινι,που ειδα τωρα, η διευθυνση πρωτοβαθμιας βρισκεται στον πειραια,πια, καραολη κ δημητριου 50, αν δε κανω λαθος. ψαξε και στο διαδικτυο για τα τηλεφωνα!

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Ναι και τα δυο ειναι στο κερατσινι και εγω ειμαι στα ορια του δρομου του κλασικου που υπαγομαι και του ολοημερου που ειναι στην γωνια του δρομου μου (20μετρα).Ειμαι το 2ο σπιτι απο την γωνια. Δεν θελω δηλαδη χαρη να μου κανουν. Θεωρω οτι δικαιουμαι να με γραψουν. Περσι ειχα κανει τα χαρτια για το ιδιο ολοημερο ασχετα αν το παιδι περσι δεν κληρωθηκε αλλα καθε χρονο αλλαζουν τους δρομους. Στο φετινο χαρτι οριοθετουνται τα μονα νουμερα του δρομου αλλα οχι τα ζυγα. Δεν ξερω ρε παιδια τι γινεται. Δηλ. αναλογα με το που μενεις πρεπει κανονιζεις σε τι σχολειο θα παει το παιδι σου.Δηλαδη εγω θα πρεπει να πληρωνω ανθρωπο να μου παιρνει το παιδι καθε μερα;;Δεν μετακομιζω καλυτερα:;;Λεμε τωρα. Θα κανω παντως τηλεφωνο και στην Πρωτοβαθμια ευχαριστω πολυ

emmaki
16-05-12, 23:16
Δηλ. αναλογα με το που μενεις πρεπει κανονιζεις σε τι σχολειο θα παει το παιδι σου.

Ακριβώς έτσι.
Κάπως πρέπει να οριοθετηθούν οι περιοχές του κάθε σχολείου. Κάθε χρόνο βγαίνουν νεοι ΄χαρτες (δεν γνωρίζω πώς γίνεται η οριοθέτηση). Είναι λογικό κάποιοι να αισθάνονται αδικημένοι. Σκέψου, όμως, ότι μπορεί στην άλλη μεριά του ορίου, να υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν άλλο νηπιαγωγείο κοντά τους...

Γατουλα
16-05-12, 23:18
ευτυχως που εχω αποφασισει να πανε στο κλασσικο γιατι ειλικρινα θα τα επαιρνα!
αν ηθελα οπωσδηποτε (που θα ηθελα) ολοημερο και δεν υπηρχε σε κανενα θεση τι θα εκαναν? θα με κραταγαν στο κλασσικο της γειτονιας μου η θα με εστελναν στη κατω ηλιουπλη ας πουμε και να κοψω το λαιμο μου για το πως θα το πηγαινω????
εμμακι νομιζω ανηκεις στην εκπαιδευση? δεν ειμαι σιγουρη
ειλικρινα μου φαινεται παραλογο, δεν υπαρχει προτεραιοτητα στα παιδια ολοημερου?
και να το πω και αλλιως, ζηταω ολοημερο, πρπει να κανω οπωσδηποτε τα χαρτια μου στο νηπιαγωγειο διπλα μου η στο πιο κοντινο ολοημερο η και στα δυο?

emmaki
16-05-12, 23:23
ευτυχως που εχω αποφασισει να πανε στο κλασσικο γιατι ειλικρινα θα τα επαιρνα!
αν ηθελα οπωσδηποτε (που θα ηθελα) ολοημερο και δεν υπηρχε σε κανενα θεση τι θα εκαναν? θα με κραταγαν στο κλασσικο της γειτονιας μου η θα με εστελναν στη κατω ηλιουπλη ας πουμε και να κοψω το λαιμο μου για το πως θα το πηγαινω????
εμμακι νομιζω ανηκεις στην εκπαιδευση? δεν ειμαι σιγουρη
ειλικρινα μου φαινεται παραλογο, δεν υπαρχει προτεραιοτητα στα παιδια ολοημερου?
και να το πω και αλλιως, ζηταω ολοημερο, πρπει να κανω οπωσδηποτε τα χαρτια μου στο νηπιαγωγειο διπλα μου η στο πιο κοντινο ολοημερο η και στα δυο?

Η εγγραφή γίνεται σε ένα μόνο νηπιαγωγείο.
Προτεραιότητα έχουν μόνο τα νήπια έναντι των προνηπίων.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς προτεραιότητα στα παιδιά του ολοημέρου. Προτεραιότητα έναντι ποίων και πού; Στο να τα πάρουν σε κάποιο ολοήμερο όπου να ναι; Στο να γίνει το σχολείο τους ολοήμερο; Στο να πάρουν τη θέση άλλων παιδιών σε κάποιο άλλο σχολείο; Κάτι άλλο;

Μακάρι όλα τα σχολεία να ήταν ολοήμερα γιατί γίνεται πολύ πιο ολοκληρωμένη δουλειά από ότι στα κλασικά....

gioma
16-05-12, 23:30
Συγνωμη παιδια αλλα εδω υπαρχει προβλημα!
Στον Δημο εχει 33 νηπιαγωγεια. Εκ των οποιων ειναι 5 ΟΛΟΗΜΕΡΑ
και ενα μονο στην περιοχη μου. Δηλαδη εγω που σχολαω στις 17.30 καθε
μερα και στελνω το παιδι μου σε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εκπαιδευση, πρεπει να περιμενω αν και εφοσον εχει θεση σε ενα σχολειο και να μου το πουνε τον σεπτεμβριο ενο ο γειτονας που τα σπιτια μας ειναι αντικριστα δεν εχει αυτο το προβλημα; Και που ξερω εγω οτι απο την αλλη περιοχη δεν εχουν κανει εγγραφη στο ολοημερο ανθρωποι που δεν δουλευουν και παιρνουν θεσεις απο παιδια που το εχουν πραγματικα αναγκη:;Αφου ουτε βεβαιωσεις καταλαβαινω οτι θελουν ουτε τιποτε.

Τι υποχρεωτικη εκπαιδευση ειναι οταν για εμενα το 12.30 που σχολανε ειναι σαν να μην πηγαινει σχολειο;; Γιατι για να παρω το παιδι απο το σχολειο πρεπει να φευγω απο την δουλεια μου 11.30;;Που υπαρχουν αυτες οι δουλειες και που ακριβως το βλεπετε λογικο ολο αυτο το παραλογο πραγμα;;;

Γατουλα
16-05-12, 23:37
αυτο ακριβως
εγω που γυρναω 7 "θα ηθελα" να εχω προτεραιοτητα σε ενα ολοημερο αλλα μαλλον τι ειχα γιαννη τι ειχα παντα....τελικα θα σχολαμε 12.15 και μετα θα εχω γυναικα για 7 ωρες!
μια χαρα ετσι??????

gioma
16-05-12, 23:53
αυτο ακριβως
εγω που γυρναω 7 "θα ηθελα" να εχω προτεραιοτητα σε ενα ολοημερο αλλα μαλλον τι ειχα γιαννη τι ειχα παντα....τελικα θα σχολαμε 12.15 και μετα θα εχω γυναικα για 7 ωρες!
μια χαρα ετσι??????

Kai φαντασου γατουλα που εγω εχω και 2 παιδια. Και το 2ο ειναι μικροτερο που αν ειμαστε τυχεροι θα το παρουν στον Δημοτικο παιδικο σταθμο αλλιως ουτε να το σκεφτομαι σταθμο να πληρωνω για τον μικρο και γυναικα για τον μεγαλο και ολα αυτα γιατι δεν μενω 20μετρα πιο μακρια
ΕΛΕΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΛΕΟΣ.Δεν σχολαμε ολοι στις 2 ουτε εχουμε γιαγιαδες να μας τα παιρνουν....

Γατουλα
16-05-12, 23:58
και εγω δυο εχω αλλα διδυμους μπελαδες
αντε καληνυχτααααα

ΜΑΡΙΤΑ
17-05-12, 11:18
Καλημέρα!

Βγηκαν και τα δικά μας δικαιολογητικά στο νήπιο που μας ενδιαφέρει...είναι ίδια με τα δικά σας δηλαδή:
1) Πιστοποιητικό γέννησης
2) Φωτοτυπία ΔΕΗ ή ΟΤΕ
3) Φωτοτυπία βιβλιαρίου με τα εμβόλια
4) Οδοντίατρος
5) Οφθαλμίατρος

Από ό,τι κατάλαβα από αυτά που γράψατε, για να πάρει παιδάκια στο προνήπιο εξαρτάται πόσα θα είναι στο νήπιο; Αν δεν καλυφθούν δηλαδή από νήπια παίρνουν προνήπια;
Γιατί όμως αυτό; Κάνουν στην ίδια τάξη μάθημα; Εμμάκι εσύ που ξέρεις, ξεχωριστά δεν είναι τα προνήπια από τα νήπια;
Μάλλον επειδή έχουν προτεραιότητα τα νήπια, πρέπει να γεμίσουν οι τάξεις και μετά να δουν τα κενά τους...σωστά;

antu
17-05-12, 11:53
τα νηπια και τα προνηπια ειναι στη ιδια ταξη εχουν την ιδια δασκαλα και κανουν τα ιδια πραγματα. Στην ταξη τις κορη μου φετος ειμασταν 12 προνηπια και 7 νηπια. Του χρονου θα ειμαστε 12 νηπια και 7 με 8 προνηπια.

ΜΑΡΙΤΑ
17-05-12, 12:02
Αλήθεια κάνουν τα ίδια; Και τα μικρά τα καταφέρνουν; Περίεργο μου φαίνεται....

Ξέρετε αν μπορούμε να πάμε σε ιδιώτες γιατρούς για εξέταση/βεβαίωση ή πρέπει να είναι του δημοσίου;

STAUROULA
17-05-12, 12:31
και εγω κατι παρομοιο θελω να ρωτησω επειδη δεν βρισκω συντομο ραντεβου σε οφθαλμιατρο και οδοντιατρο μεσω εοππυ αν παω σε δημοσιο νοσοκομειο κανει?

emmaki
17-05-12, 14:26
Συγνωμη παιδια αλλα εδω υπαρχει προβλημα!
Στον Δημο εχει 33 νηπιαγωγεια. Εκ των οποιων ειναι 5 ΟΛΟΗΜΕΡΑ
και ενα μονο στην περιοχη μου. Δηλαδη εγω που σχολαω στις 17.30 καθε
μερα και στελνω το παιδι μου σε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εκπαιδευση, πρεπει να περιμενω αν και εφοσον εχει θεση σε ενα σχολειο και να μου το πουνε τον σεπτεμβριο ενο ο γειτονας που τα σπιτια μας ειναι αντικριστα δεν εχει αυτο το προβλημα; Και που ξερω εγω οτι απο την αλλη περιοχη δεν εχουν κανει εγγραφη στο ολοημερο ανθρωποι που δεν δουλευουν και παιρνουν θεσεις απο παιδια που το εχουν πραγματικα αναγκη:;Αφου ουτε βεβαιωσεις καταλαβαινω οτι θελουν ουτε τιποτε.

Τι υποχρεωτικη εκπαιδευση ειναι οταν για εμενα το 12.30 που σχολανε ειναι σαν να μην πηγαινει σχολειο;; Γιατι για να παρω το παιδι απο το σχολειο πρεπει να φευγω απο την δουλεια μου 11.30;;Που υπαρχουν αυτες οι δουλειες και που ακριβως το βλεπετε λογικο ολο αυτο το παραλογο πραγμα;;;

Κοίτα, αν σχολάς στις 5:30, έτσι και αλλιώς έχεις πρόβλημα και σε ολοήμερο να πάει το παιδί. Το ολοήμερο σχολάει στις 15:45....

Όπως είπα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν είναι όλα τα σχολεία ολοήμερα.....και όχι μόνο για διευκόλυνση των γονέων, αλλά κυρίως για την πιο ολοκληρωμένη εκπαίδευση των παιδιών.....

Διεκδικήστε να γίνουν επιπλέον ολοήμερα! Όπως λέω πάντα οι γονείς έχετε τεράστια δύναμη στα χέρια σας. Εκμεταλλευτείτε την!!!!!!!!

emmaki
17-05-12, 14:30

Κάνουν ακριβώς τα ίδια, αλλά ως νηπιαγωγοί έχουμε άλλες απαιτήσεις από τα "μεγάλα"¨και άλλες από τα "μικρά".
πχ <Εγώ στο σχολείο θέλω μέχρι τα Χριστούγεννα (περίπου) τα νήπια να μπορούν να γράφουν το όνομα τους και να το αναγνωρίζουν. Είμαι ευχαριστημένη αν η πλειοψηφία των παιδιών το καταφέρει (γιατί κάθε παιδί έχει δικούς του ρυθμούς). Δεν έχω όμως την ίδια απαίτηση από τα "μικρά". Αυτά, θα μου είναι αρκετό, αν μπορούν να αντιγράφουν το όνομα τους. Παρ' όλ' αυτά, παρόλους τους διαφορετικούς ρεαλιστικούς στόχους που θέτω, θα τα δουλέψω με τον ίδιο τρόπο....Αν κάποιο "μικρό" τα καταφέρει, εννοείται ότι δεν θα το κρατήσω πίσω....

gioma
17-05-12, 21:00
Κοίτα, αν σχολάς στις 5:30, έτσι και αλλιώς έχεις πρόβλημα και σε ολοήμερο να πάει το παιδί. Το ολοήμερο σχολάει στις 15:45....

Όπως είπα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν είναι όλα τα σχολεία ολοήμερα.....και όχι μόνο για διευκόλυνση των γονέων, αλλά κυρίως για την πιο ολοκληρωμένη εκπαίδευση των παιδιών.....

Διεκδικήστε να γίνουν επιπλέον ολοήμερα! Όπως λέω πάντα οι γονείς έχετε τεράστια δύναμη στα χέρια σας. Εκμεταλλευτείτε την!!!!!!!!

Nαι το ξερω οτι εχω προβλημα. Αυτο το ολοημερο εχει κουδουνι 16.15.Αλλο ομως ειναι να ψαχνεις εναν ανθρωπο να σου κραταει τα παιδια 2 ωρες την μερα και αλλο 7. Το ενα παιδι θα σχολαει 15.45 και το αλλο 16.15 ωσπου να πανε σπιτι θα εχω γυρισει. Και Αλλο να εχεις να πληρωνεις εναν ανθρωπο 7 ωρες. Εκει θελεις baby sitter.

Παντως ψαχνοντας νομους και φεκ βρηκα οτι στο Φ32/250/93776/Γ1 του 2009 λεει το εξης.
Η λειτουργια των Ολοημερων νηπιαγωγειων εξεταζεται σε επιπεδο ευρυτερης περιοχης ωστε να λαμβανεται μεριμνα με εποπτεια του Δ/ντη εκπαιδευσης και του Προισταμενου γραφειου ωστε να εξασφαλιζεται η φοιτηση ολων των νηπιων σε αυτα.Η Προισταμενη δεχεται ολες ανεξαιρετως τις αιτησεις γονεων για φοιτηση νηπιων στο Ολοημερο προγραμμα. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

evi_mav
17-05-12, 21:40

Ξέρετε αν μπορούμε να πάμε σε ιδιώτες γιατρούς για εξέταση/βεβαίωση ή πρέπει να είναι του δημοσίου;

οπως ειπε και η emmaki, νηπια και προνηπια κανουν μεν τα ιδια πραγματα, αλλα οι απαιτησεις της νηπιαγωγου, σαφως δεν ειναι οι ιδιες. τα προνηπια ειναι σαν τη γλαστρα που ποτιζεται με το βασιλικο;)! και ο,τι πιασουν οι 'νοητικες κεραιες' τους καλο ειναι! εγω βεβαια, στα φυλλα εργασιας τους, οταν εχει να κανει με γραφη,αναγνωση και μαθηματικα, δινω αλλο στα μεγαλα(πιο δυσκολο) και αλλο στα μικρα(πιο απλο), παρολο που εχω διδαξει το ιδιο πραγμα σε ολους!;)

οσο για τους γιατρους, μπορεις να πας και σε ιδιωτες,απλα δεν ξερω αν συμφερει οικονομικα. ουτως ή αλλως και ο παιδιατρος σου ιδιωτης δεν ειναι;

emmaki
17-05-12, 21:40
Nαι το ξερω οτι εχω προβλημα. Αυτο το ολοημερο εχει κουδουνι 16.15.

Δεν υπάρχει κουδούνι στο νηπιαγωγείο.
Υπάρχει ωράριο.
Η έναρξη είναι στις 8 (αν υπάρχει πρωινή ζώνη* στις 7) και η λήξη στις 15:45 αυστηρά. Το 16:15 δεν στέκει σε δημόσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο.

*Πρωινή ζώνη εφαρμόζεται αν το ζητήσουν οι γονείς τουλάχιστον 5 νηπίων (όχι προνηπίων)

evi_mav
17-05-12, 21:45
το ολοημερο δημοτικο μονο, σχολαει στις 16.15:rolleyes:

TARA
17-05-12, 23:10
Ακουσα σημερα απο συγγενη μου καθηγητρια οτι το νηπιαγωγειο δε θα ανηκει πλεον στην υποχρεωτικη εκπαιδευση. Να υποθεσω οτι ειναι ραδιο αρβυλα?

emmaki
17-05-12, 23:13
Ακουσα σημερα απο συγγενη μου καθηγητρια οτι το νηπιαγωγειο δε θα ανηκει πλεον στην υποχρεωτικη εκπαιδευση. Να υποθεσω οτι ειναι ραδιο αρβυλα?

Τι άλλο θα ακούσουμε!!!!!!

Εδώ παλεύουμε για 2ετές υποχρεωτικό νηπιαγωγείο.......

ΦΥΣΙΚΑ και δεν ισχύει!!!!!!!!!!!!!!!! Τουλάχιστον δεν έχουμε φτάσει τόσο κάτω ώστε να καταργούμε βαθμίδες της εκπαίδευσης

TARA
17-05-12, 23:16
Παλι καλα!!!
Να ρωτησω και κατι αλλο? Στο ολοημερο, υπαρχει η δυνατοτητα να φευγουν τα παιδια πριν τις 15.45?

emmaki
17-05-12, 23:24
Παλι καλα!!!
Να ρωτησω και κατι αλλο? Στο ολοημερο, υπαρχει η δυνατοτητα να φευγουν τα παιδια πριν τις 15.45?

Κατηγορηματικά όχι.
Υπάρχει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που πρέπει να ακολουθείται. Αν κάθε τόσο έρχεται κάποιος γονιός για να πάρει το παιδί του, απλά γίνεται ένα μπάχαλο!

Στο δημοτικό που υπάρχει δυνατότητα αποχώρησης, αυτή είναι σε συγκεκριμένες ώρες, όταν υπάρχει διάλειμμα. Στο νηπιαγωγείο, δεν υπάρχει διάλειμμα όπως υπάρχει στο δημοτικό (συγκεκριμένη ώρα, συγκεκριμένη διάρκεια)

TARA
17-05-12, 23:30
Σ΄ευχαριστω! Δεν το γνωριζα αυτο...αρα μαλλον θα κανω αιτηση στο κλασσικο.

#ΕΛΕΝΑ#
18-05-12, 09:26
συγνωμη λαθος...

ΜΑΡΙΤΑ
18-05-12, 11:24
οπως ειπε και η emmaki, νηπια και προνηπια κανουν μεν τα ιδια πραγματα, αλλα οι απαιτησεις της νηπιαγωγου, σαφως δεν ειναι οι ιδιες. τα προνηπια ειναι σαν τη γλαστρα που ποτιζεται με το βασιλικο;)! και ο,τι πιασουν οι 'νοητικες κεραιες' τους καλο ειναι! εγω βεβαια, στα φυλλα εργασιας τους, οταν εχει να κανει με γραφη,αναγνωση και μαθηματικα, δινω αλλο στα μεγαλα(πιο δυσκολο) και αλλο στα μικρα(πιο απλο), παρολο που εχω διδαξει το ιδιο πραγμα σε ολους!;)

οσο για τους γιατρους, μπορεις να πας και σε ιδιωτες,απλα δεν ξερω αν συμφερει οικονομικα. ουτως ή αλλως και ο παιδιατρος σου ιδιωτης δεν ειναι;

Με καθησύχασες τώρα γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι! Δε θέλω από τόσο μικρή να μπει στα δύσκολα και επειδή δε τα καταφέρνει να βγάλει άρνηση για το σχολείο.....η δική μου θα είναι και από τα μικρά της τάξης γιατί είναι γεννημένη τέλος του 2008 (27/11) οπότε δε ξέρω πως θα ανταπεξέλθει.
Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά οι δασκάλες της στο παιδικό φέτος αλλά όσο να ναι τον Οκτώβρη που θα ξεκινήσει ούτε 4 δεν θα είναι, τι απαιτήσεις να έχει κάποιος από ένα τετράχρονο! Ο πατέρας της βέβαια λέει ότι έχει να κάνει και με την αντίληψη και όχι μόνο με την ηλικία και θα τα πάει μια χαρά, απλά εγώ δε θέλω να αγχωθεί και να πιεστεί!

Σε ιδιώτη γιατρό πάω αλλά θέλει βεβαίωση από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο οπότε ο παιδίατρος δε μπορεί να με βοηθήσει σε αυτά. Έκλεισα ήδη για οφθαλμίατρο συμβεβλημένο με το ταμείο μας οπότε δε θα πληρώσουμε.

Αν θέλουμε ολοήμερο ή κλασικό το δηλώνουμε από την αρχή ε;;;Και αν μετά λόγω εργασίας θέλουμε να πάει ολοήμερο μπορούμε ή δε γίνεται στη μέση της χρονιάς;

evi_mav
18-05-12, 11:54
Με καθησύχασες τώρα γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι! Δε θέλω από τόσο μικρή να μπει στα δύσκολα και επειδή δε τα καταφέρνει να βγάλει άρνηση για το σχολείο.....η δική μου θα είναι και από τα μικρά της τάξης γιατί είναι γεννημένη τέλος του 2008 (27/11) οπότε δε ξέρω πως θα ανταπεξέλθει.
Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά οι δασκάλες της στο παιδικό φέτος αλλά όσο να ναι τον Οκτώβρη που θα ξεκινήσει ούτε 4 δεν θα είναι, τι απαιτήσεις να έχει κάποιος από ένα τετράχρονο! Ο πατέρας της βέβαια λέει ότι έχει να κάνει και με την αντίληψη και όχι μόνο με την ηλικία και θα τα πάει μια χαρά, απλά εγώ δε θέλω να αγχωθεί και να πιεστεί!

Σε ιδιώτη γιατρό πάω αλλά θέλει βεβαίωση από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο οπότε ο παιδίατρος δε μπορεί να με βοηθήσει σε αυτά. Έκλεισα ήδη για οφθαλμίατρο συμβεβλημένο με το ταμείο μας οπότε δε θα πληρώσουμε.

Αν θέλουμε ολοήμερο ή κλασικό το δηλώνουμε από την αρχή ε;;;Και αν μετά λόγω εργασίας θέλουμε να πάει ολοήμερο μπορούμε ή δε γίνεται στη μέση της χρονιάς;

αν μου λες οτι πηγαινε σε παιδικο, αρα ειναι εξοικειωμενη, 'δουλεμενη' και κοινωνικοποιημενη! δεν ξερεις πόσο καλο κανει στα παιδακια να ερχονται σε επαφη με το σχολειο απο μικρα!!!! πόση διαφορα εχουν σαν νηπια απο αλλα νηπια που πρωτη φορα πανε σχολειο....:rolleyes:
επισης, οι απαιτησεις που εχουμε για τα παιδια, ειναι τόσες οσες μπορουν να αντεπεξελθουν τα παιδια, και με το παραπανω!!! δεν ξερεις πόση ευθυνη μπορουν να αναλαβουν, και σε πόσα πραγματα 'πετανε'!!!! εξαλλου ολα γινονται με παιγνιωδη τροπο οποτε τα παιδια περνανε σιγουρα καλα!;)

κι ο αντρας σου εχει δικιο! κι εγω ειχα κοριτσακι γεννημενο στις 27/12-παρα 4 μερες προνηπιο!!!- κι, ομως, εβαζε κατω πολλα γεννημενα το μαιο... η νοητικη ηλικια ειναι αλλο απο την πραγματικη! και μεσα σε ενα καλοκαιρι εγω εβλεπα τεραααστια διαφορα απο τα προνηπια μου που γινονταν νηπια... ειναι βεβαια και λιγο θεμα 'χημειας' με τα αλλα παιδια και τη νηπιαγωγο...

και για τους γιατρους, αυτο εννοω, οπως δεχομαστε τον ιδιωτη παιδιατρο, ετσι δεχομαστε και τους αλλους;) μακαρι να βρεις και οδοντιατρο, να μη δωσεις ουτε εκει γιατι ειναι δυσκολοι καιροι. παρε απο τωρα για να σου κλεισουν σε κανενα 2μηνο!!! στο λεω γιατι φετος στην εγκυκλιο που βγηκε, λεει να δοθουν τα δικαιολογητικα μεχρι 10/9, το αργοτερο!;)

ΜΑΡΙΤΑ
18-05-12, 12:03
Σε ευχαριστώ πολύ!!!Είναι αληθεια ότι παιδιά που πάνε παιδικό είναι πιο εξοικειωμένα με το σχολικό περιβάλλον. Δε ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ξερουν τα παιδιά της ηλικίας μας αλλά αφού μου λες ότι πάνε όλα χαλαρά στο προνήπιο θα ηρεμήσω και εγώ.
Ας πούμε αναγνωρίζει όλα τα νούμερα, ξέρει να μετράει μέχρι το 10 κανονικά όχι από μνήμη αλλά για να σχεδιάσει κάποιο νούμερο ή γράμμα ούτε λόγος! Εδώ ούτε σπιτάκι δε μπορεί να σχεδιάσει καλά καλά.....
Αλλά στο παιδικό είναι από τα μικρά και η δασκάλα της μου έχει ήδη πει οτι είναι λίγο μπροστά από τα άλλα νοητικά....ελπίζω να μη μου το λέει έτσι για να με καλοπιάσει (αν και είναι δημόσιος) αλλά να το εννοεί!!!

Οδοντίατρο δεν αγχώνομαι γιατί έχουμε φίλο κολλητό που θα την εξετάσει και θα μας δώσει βεβαίωση δωρεάν.
Αν δεν έχει γίνει ένα εμβόλιο ξέρεις τι γίνεται; Προσπαθώ να το κάνω εδώ και μήνες αλλά μία με τις ιώσεις και μία με τα ''προχωρημένα'' συστήματα του ΕΟΠΠΥ έχει μείνει πίσω...ελπίζω αυτή τη βδομάδα να το κανουμε και αυτό να τελειώνουμε....

#ΕΛΕΝΑ#
18-05-12, 12:37
κοριτσια η εγγραφες για νηπαιγωγεια δεν ξεκινανε 1 ιουνιου???? εμας ακομα δεν εχει λιστα με τα δικαιολογητικα που θελουν...

Γατουλα
18-05-12, 13:02
ρωτα τη νηπιαγωγο

evi_mav
18-05-12, 13:19
Σε ευχαριστώ πολύ!!!Είναι αληθεια ότι παιδιά που πάνε παιδικό είναι πιο εξοικειωμένα με το σχολικό περιβάλλον. Δε ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ξερουν τα παιδιά της ηλικίας μας αλλά αφού μου λες ότι πάνε όλα χαλαρά στο προνήπιο θα ηρεμήσω και εγώ.
Ας πούμε αναγνωρίζει όλα τα νούμερα, ξέρει να μετράει μέχρι το 10 κανονικά όχι από μνήμη αλλά για να σχεδιάσει κάποιο νούμερο ή γράμμα ούτε λόγος! Εδώ ούτε σπιτάκι δε μπορεί να σχεδιάσει καλά καλά.....
Αλλά στο παιδικό είναι από τα μικρά και η δασκάλα της μου έχει ήδη πει οτι είναι λίγο μπροστά από τα άλλα νοητικά....ελπίζω να μη μου το λέει έτσι για να με καλοπιάσει (αν και είναι δημόσιος) αλλά να το εννοεί!!!

Οδοντίατρο δεν αγχώνομαι γιατί έχουμε φίλο κολλητό που θα την εξετάσει και θα μας δώσει βεβαίωση δωρεάν.
Αν δεν έχει γίνει ένα εμβόλιο ξέρεις τι γίνεται; Προσπαθώ να το κάνω εδώ και μήνες αλλά μία με τις ιώσεις και μία με τα ''προχωρημένα'' συστήματα του ΕΟΠΠΥ έχει μείνει πίσω...ελπίζω αυτή τη βδομάδα να το κανουμε και αυτό να τελειώνουμε....

οι αριθμοι ειναι μεγααααλη ιστορια, που αν στην αναλυσω εδω θα βγουμε εκτος θεματος, αλλα μη σε αγχωνουν ουτε αυτοι ουτε τα γραμματα,εχει ολο το νηπιο και την μιση Α' δημοτικου να τα εμπεδωσει! οσο για τη γραφη, το χερακι των προνηπιων ειναι λιγο ανωριμο αλλα στο νηπιο, λιγο με το ψαλιδι, λιγο με την πλαστελινη, τον πηλο, τα φυλλα εργασιας, τη ζωγραφικη, παιρνει τα πανω του... μη σε αγχωνει ουτε αυτο. το καλοκαιρι, αν της αρεσει και θελει, δωστης να ζωγραφισει, και με πινελα και πλαστελινη, κι αν ακομη εχεις ορεξη, δινε της να ψαλιδιζει περιοδικα(με την επιβλεψη σου) και καντε κολλαζ.... βοηθανε ολα αυτα στη λεπτη κινητικοτητα του χεριου!

το εμβολιο, το σημειωνουμε ως χρωστουμενο και εχουμε το νου μας να γινουν ολα μεχρι τελος σεπτεμβρη. δεν παιρνουν κεφαλια:lol:, αλλα με την πρωτη ευκαιρια να το κανεις.:p;)

κοριτσια η εγγραφες για νηπαιγωγεια δεν ξεκινανε 1 ιουνιου???? εμας ακομα δεν εχει λιστα με τα δικαιολογητικα που θελουν...

1-21 Ιουνιου. θα βγει λιστα σιγουρα μεχρι το τελος του μηνα, αν και ειναι συνηθως ιδια τα δικαιολογητικα που ζητανε. κοιτα στα προηγουμενα ποστ, θα τα βρεις και κλεισε ραντεβου οπου να 'ναι σε ΠΔ, ΟΦ, ΟΔ, να εισαι καλυμμενη;)

(ποστ 618,
+ δελτιο υγειας που το δινει η νηπιαγωγος-το συμπληρωνει ο ΠΔ
+ αιτηση εγγραφης και υπευθ. δηλωση για την ασφαλη προσελευση και αποχωρηση του παιδιου, που τα κανεις στο νηπιαγωγειο.)

#ΕΛΕΝΑ#
18-05-12, 14:19
οι αριθμοι ειναι μεγααααλη ιστορια, που αν στην αναλυσω εδω θα βγουμε εκτος θεματος, αλλα μη σε αγχωνουν ουτε αυτοι ουτε τα γραμματα,εχει ολο το νηπιο και την μιση Α' δημοτικου να τα εμπεδωσει! οσο για τη γραφη, το χερακι των προνηπιων ειναι λιγο ανωριμο αλλα στο νηπιο, λιγο με το ψαλιδι, λιγο με την πλαστελινη, τον πηλο, τα φυλλα εργασιας, τη ζωγραφικη, παιρνει τα πανω του... μη σε αγχωνει ουτε αυτο. το καλοκαιρι, αν της αρεσει και θελει, δωστης να ζωγραφισει, και με πινελα και πλαστελινη, κι αν ακομη εχεις ορεξη, δινε της να ψαλιδιζει περιοδικα(με την επιβλεψη σου) και καντε κολλαζ.... βοηθανε ολα αυτα στη λεπτη κινητικοτητα του χεριου!

το εμβολιο, το σημειωνουμε ως χρωστουμενο και εχουμε το νου μας να γινουν ολα μεχρι τελος σεπτεμβρη. δεν παιρνουν κεφαλια:lol:, αλλα με την πρωτη ευκαιρια να το κανεις.:p;)

1-21 Ιουνιου. θα βγει λιστα σιγουρα μεχρι το τελος του μηνα, αν και ειναι συνηθως ιδια τα δικαιολογητικα που ζητανε. κοιτα στα προηγουμενα ποστ, θα τα βρεις και κλεισε ραντεβου οπου να 'ναι σε ΠΔ, ΟΦ, ΟΔ, να εισαι καλυμμενη;)

(ποστ 618,
+ δελτιο υγειας που το δινει η νηπιαγωγος-το συμπληρωνει ο ΠΔ
+ αιτηση εγγραφης και υπευθ. δηλωση για την ασφαλη προσελευση και αποχωρηση του παιδιου, που τα κανεις στο νηπιαγωγειο.)

σε ευχαριστω πολυ!!!

Λέγκω
22-05-12, 10:32
(Ακολουθεί ηλίθια ερώτηση αλλά με την τρίτη γέννα έχω πέσει σε νοητικό επιπεδο αχιβαδας)
Έμαθα σε ποιο σχολείο θα κάνουμε χαρτια για προνήπιο, που θα παω να δω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και που τα καταθέτω; Στο νήπιο; Κι αν ναι πηγαίνω στο σχόλασμα;

Γατουλα
22-05-12, 10:34
ναι...τις ωρες που θελουν αυτοι! εμας ειναι 8-9!

ismeni
22-05-12, 10:58
(Ακολουθεί ηλίθια ερώτηση αλλά με την τρίτη γέννα έχω πέσει σε νοητικό επιπεδο αχιβαδας)
Έμαθα σε ποιο σχολείο θα κάνουμε χαρτια για προνήπιο, που θα παω να δω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και που τα καταθέτω; Στο νήπιο; Κι αν ναι πηγαίνω στο σχόλασμα;

γεια σου λεγκω
θα παρεις τη μπεμπα και θα κανεις μια βολτα απο το νηπιαγωγειο (σωκιων-αδανων ε;). εκει απ' εξω θα λεει τι ωρα γινονται οι εγγραφες (συνηθως στο σχολασμα) και τα δικαιολογητικά (ληξιαρχικη πραξη γεννησης, φωτοτυπια τα εμβολια, λογαριασμος δεκο, εξεταση απο οδοντιατρο-να σου γραψω μια- και αιτηση που συμπληρωνεις εκει).
εχεις πιθανοτητες σε εκεινο το σχολει. μεχρι και φετος πήραν προνηπια.

Nefelirene
28-05-12, 20:55
Βρε κορίτσια εμένα στο νήπιο που πήρα τηλ.μου είπαν οτι για τα προνήπια το μόνο που χρειάζεται ειναι μια αίτηση που μας δίνουν εκείνοι και όταν θα γίνει η κλήρωση τον Σεπτέμβριο και αν μας πάρουν θα μας πουν για έξτρα χαρτιά.:(Απο 1Ιουνιού μου είπαν:neutral:

emmaki
28-05-12, 21:00
Βρε κορίτσια εμένα στο νήπιο που πήρα τηλ.μου είπαν οτι για τα προνήπια το μόνο που χρειάζεται ειναι μια αίτηση που μας δίνουν εκείνοι και όταν θα γίνει η κλήρωση τον Σεπτέμβριο και αν μας πάρουν θα μας πουν για έξτρα χαρτιά.:(Απο 1Ιουνιού μου είπαν:neutral:

Είναι για ευκολία όλων.
Και το σχολείο δεν θα γεμίζει χαρτιά, και εσείς δεν θα τρέχετε σε γιατρούς.
Αν γίνει κλήρωση και αν τύχει το όνομα της, τότε θα κάνετε τις εξετάσεις.

ismeni
28-05-12, 21:47

σωστοιιιιιιιιιιιιιιι!

καλη τυχη!

kalamaraki
29-05-12, 09:13

Και εμάς στη καλαμαρια έτσι μου είπαν. Μόνο μια εγγραφή/αίτηση από 1η Ιουνίου κ μετά τα χαρτιά.:-)

Livel
29-05-12, 13:28
έχει κάποιος γονιός άποψη για τα νηπιαγωγεία στην περιοχή Βάρης και Βουλιαγμένης? και εννοω εσωτερικά από θέμα δασκάλων και προσοχής διότι αν κρίνω από το εξωτερικό περιβάλλον είμαι ήδη απογοητευμένη.
Το καλύτερο νηπιο που είδα έχει μια τσιμεντένια αυλή με δυο άθλιες πλαστικές τσουλίθρες :(

ευχαριστώ πολύ

emmaki
29-05-12, 14:02
έχει κάποιος γονιός άποψη για τα νηπιαγωγεία στην περιοχή Βάρης και Βουλιαγμένης? και εννοω εσωτερικά από θέμα δασκάλων και προσοχής διότι αν κρίνω από το εξωτερικό περιβάλλον είμαι ήδη απογοητευμένη.
Το καλύτερο νηπιο που είδα έχει μια τσιμεντένια αυλή με δυο άθλιες πλαστικές τσουλίθρες :(

ευχαριστώ πολύ

Μα έτσι και αλλιώς δεν θα γίνει εγγραφή στο σχολέιο που θες, αλλά στο σχολέιο που ανήκετε με βάση τη διεύθυνση κατοικίας.

Nefelirene
29-05-12, 17:48
σωστοιιιιιιιιιιιιιιι!

καλη τυχη!

ευχαριστώ ismeni αν και θα προτιμούσα καλύτερα ιδιώτικο παιδικο.

TARA
30-05-12, 09:14
αν κρίνω από το εξωτερικό περιβάλλον είμαι ήδη απογοητευμένη.

εγω πηγα χθες στο νηπιαγωγειο και εψαχνα να βρω που παιζουν τα νηπια! τελικα μου εδειξαν ενα κομματι τσιμεντου χωρις ΟΥΤΕ ΕΝΑ παιχνιδι. ευτυχως που θα γραψω τον γιο μου στο κλασσικο και δε θα καθεται πολλες ωρες...

TARA
30-05-12, 09:20

Κι εγω χθες το εμαθα! Μπορουμε να παμε σε ιδιωτες, χωρις να πληρωσουμε! Για να το επιβεβαιωσω μαλιστα, πηρα σε οδοντιατρο, και μου ειπε πως για τη σχολικη βεβαιωση δε χρεωνουν επισκεψη.

Maya
30-05-12, 17:43
Κι εγω χθες το εμαθα! Μπορουμε να παμε σε ιδιωτες, χωρις να πληρωσουμε! Για να το επιβεβαιωσω μαλιστα, πηρα σε οδοντιατρο, και μου ειπε πως για τη σχολικη βεβαιωση δε χρεωνουν επισκεψη.

Μάλλον κατ' εξαίρεση. Όσοι ξέρω πληρώνουν. ίσως όχοι οι οδοντίατροι, οι οποίοι απλώς ρίχνουν μία ματιά, αλλά οι άλλοι ιδιώτες γιατροί, χρεώνουν κανονικά για τη βεβαίωση του σχολείου!

mmaria
01-06-12, 11:41
ρωτησα για τα δικαιολογητικα στο νηπιαγωγειο και ενταξει μου εδωσαν το γνωστο εντυπο.
οταν ρωτησα για το ολοημερο, τι θα χρειστει να προσκομισω, μου απαντησαν τιποτα το ιδιαιτερο απλα κατα την εγγραφη να μας το δηλωσετε!
ξερετε κατι σχετικα με αυτο?

TARA
01-06-12, 12:22
Οπως εμαθα, γινεται δωρεαν εξεταση απο οδοντιατρο και οφθαλμιατρο στην παιδικη πολυκλινικη αθηνων (λογικα και στον πειραια). Πρωινες ωρες, θα΄χει πολυ κοσμο λογικα, αλλα αν ειναι να γλιτωσουμε επισκεψη σε ιδιωτη...

ΜΥ ΒΑΒΥ
01-06-12, 14:45
ρωτησα για τα δικαιολογητικα στο νηπιαγωγειο και ενταξει μου εδωσαν το γνωστο εντυπο.
οταν ρωτησα για το ολοημερο, τι θα χρειστει να προσκομισω, μου απαντησαν τιποτα το ιδιαιτερο απλα κατα την εγγραφη να μας το δηλωσετε!
ξερετε κατι σχετικα με αυτο?

Παλιότερα ξέρω ζητούσαν χαρτί από τον εργοδότη για το οράριο που εργάζεσαι. Αλλά και σε εμένα πέρυσι που έγραψα τον μικρό στα νήπια, δεν μου ζήτησαν τίποτα. Μόνο το δήλωσα στην εγγραφή.

babakoita
01-06-12, 16:43
Κοριτσια συγγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα αλλα συμβαινει το εξης: Η κοπελα που κρατάει το μπεμπη μου οταν ειμαι στη δουλειά, έχει ενα παιδακι 5 ετων. Σημερα πηγε να το γραψει στο ολοημερο νηπιαγωγείο της περιοχής της (σημ. μετακόμησε προσφατα για να ειναι διπλα στο ολοημερο) και της ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα εχουν αρκετες θέσεις και οτι αν δεν έχουν θα στειλουν το παιδι σε άλλο ολοημερο. Ξέρει καμια σας με πιο κριτηριο επιλεγεται αν καποιο παιδι θα παει στο σχολειο της περιοχης του ή σε άλλο. Σημερα πρωτη μερα των εγγραφων ειναι δυνατον να εχουν συμπληρωθεί όλες οι θέσεις? Ξερει καμια να με συμβουλέψει για να την συμβουλέψω? ευχαριστώ

emmaki
01-06-12, 16:58
Κοριτσια συγγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα αλλα συμβαινει το εξης: Η κοπελα που κρατάει το μπεμπη μου οταν ειμαι στη δουλειά, έχει ενα παιδακι 5 ετων. Σημερα πηγε να το γραψει στο ολοημερο νηπιαγωγείο της περιοχής της (σημ. μετακόμησε προσφατα για να ειναι διπλα στο ολοημερο) και της ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα εχουν αρκετες θέσεις και οτι αν δεν έχουν θα στειλουν το παιδι σε άλλο ολοημερο. Ξέρει καμια σας με πιο κριτηριο επιλεγεται αν καποιο παιδι θα παει στο σχολειο της περιοχης του ή σε άλλο. Σημερα πρωτη μερα των εγγραφων ειναι δυνατον να εχουν συμπληρωθεί όλες οι θέσεις? Ξερει καμια να με συμβουλέψει για να την συμβουλέψω? ευχαριστώ

Αν συμπληρωθούν οι θέσεις τότε στέλνονται στο κοντινότερο σχολείο.
Αν έχουν πολλά προνήπια, τότε αυτά θα συνεχίζουν στο ίδιο σχολείο νήπια. Μετά, είτε θα έχει προτεραιότητα όποιος γραφτεί πρώτος (από νήπια μιλάμε πάντα), είτε θα γίνει κλήρωση.

Πάντως δύσκολα θα της είπαν ότι έχουν ήδη καλυφτεί οι θέσεις. Μήπως τηε είπαν ότι υποθέτουν ότι θα υπάρχουν πολλά παιδιά (πάνω κάτω ξέρουν πόσα παιδιά είναι στην κάθε γειτονία) και ότι ίσως χρειαστεί να πάει σε άλλο σχολείο;

babakoita
01-06-12, 20:29
Emmaki ευχαριιστω πολυ. Απ'ότι καταλαβα δεν μπορει να κανει τιποτα παρα να περιμενει. Αν τηρησουν προτεραιοτητα τοτε εχει ελπιδες αν ομως γινει κληρωση... Εχω και αλλη μια ερωτηση. Στο ιδιο κτηριακο συγκροτημα στεγαζεται και ενε κλασσικο νηπιαγωγειο. Μπορει με καποιο τροπο να πει οτι αν δεν μπει το παιδι στο ολοημερο προτιμαει να παει στο κλασσικο αντι να παει σε αλλο ολοημερο πιο μακρυα?

emmaki
01-06-12, 21:05
Emmaki ευχαριιστω πολυ. Απ'ότι καταλαβα δεν μπορει να κανει τιποτα παρα να περιμενει. Αν τηρησουν προτεραιοτητα τοτε εχει ελπιδες αν ομως γινει κληρωση... Εχω και αλλη μια ερωτηση. Στο ιδιο κτηριακο συγκροτημα στεγαζεται και ενε κλασσικο νηπιαγωγειο. Μπορει με καποιο τροπο να πει οτι αν δεν μπει το παιδι στο ολοημερο προτιμαει να παει στο κλασσικο αντι να παει σε αλλο ολοημερο πιο μακρυα?

Η εγγραφή γίνεται σε ένα και μόνο σε ένα σχολείο.
Δεν μπορεί να "κρατάει" θέση, γιατί μπορεί το κλασικό ήδη να έχει 24 παιδιά και 25 με της φίλης σου και έτσι να στείλει το 26ο σε άλλο σχολείο, ενώ μπορεί κάλλιστα το 26ο να φοιτήσει εκεί.

(βγάζει νόημα;;)

ΕΥΗ Γ
11-06-12, 15:51
δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις σε αυτο το θεμα και συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει...
εγω πηγα 1η ιουνιου να γραψω το γιο μου στο νηπιο της περιοχης μας οπου και ανηκουμε..στο κλασσικο.εχω την εντυπωση οτι ειναι 2 τμηματα κλασσικου των 25 παιδιων,χωρις να ειμαι σιγουρη...
αν λοιπον κανουν αιτηση 55 μανουλες..τα 5 παιδακια που περισσευουν λογικα θα τα στειλουν σε αλλο νηπιαγωγειο...ποια θα "προτιμησουν" να στειλουν αλλου?ποιο δηλαδη ειναι το κριτηριο??η μηπως παει με την ημερομηνια εγγραφης?γιατι αν υποψαστω οτι θα ειμαστε σε αλλο σχολειο ενω αυτο ειναι διπλα μας θα με πιασει μια κριση ειναι η αληθεια.....

ΕΥΗ Γ
11-06-12, 15:53
Αν συμπληρωθούν οι θέσεις τότε στέλνονται στο κοντινότερο σχολείο.
Αν έχουν πολλά προνήπια, τότε αυτά θα συνεχίζουν στο ίδιο σχολείο νήπια. Μετά, είτε θα έχει προτεραιότητα όποιος γραφτεί πρώτος (από νήπια μιλάμε πάντα), είτε θα γίνει κλήρωση.

Πάντως δύσκολα θα της είπαν ότι έχουν ήδη καλυφτεί οι θέσεις. Μήπως τηε είπαν ότι υποθέτουν ότι θα υπάρχουν πολλά παιδιά (πάνω κάτω ξέρουν πόσα παιδιά είναι στην κάθε γειτονία) και ότι ίσως χρειαστεί να πάει σε άλλο σχολείο;

αν κρινω απο δω η σειρα παει με την ημερομηνια εγγραφης?

Γατουλα
11-06-12, 15:57
δεν ειναι σιγουρο ευη αλλα για αυτο και εγω πηγα τη πρωτη μερα!

elenasteraki
11-06-12, 16:10
Σύμφωνα με το ΠΔ/200/1998 άρθρο 7 παρ. 10 γίνεται κλήρωση. Στη παρ. 12 του ίδιου άρθρου εισάγωνται κάποιες εξαιρέσεις.

Γατουλα
11-06-12, 16:26
εγω ετσι οπως το διαβαζω το ΠΔ καταλαβαινω οτι αναφερεται στα προνηπια, η νηπια δευτερης ηλικιας

emmaki
11-06-12, 16:29
Το ΠΔ αναφέρεται ξεκάθαρα στα προνήπια.

Αν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός με νήπια, οι λύσεις είναι 2 και ανάλογα επιλέγεται λύση από το σχολείο: 1) Γίνεται κλήρωση ανάμεσα στα νήπια και όποια περισσέψουν πάνε σε άλλο σχολείο όμορο, 2) Γίνονται δενκτά ανάλογα με την ημερομηνία εγγραφής.

Προσωπικά το δεύτερο εμένα μου φαίνεται πιο δίκαιο και αυτό θα έκανα στο σχολείο μου, αν χρειαζόταν (δεν γνωρίζω πώς γίνεται η επιλογή "μεθόδου")

#ΕΛΕΝΑ#
11-06-12, 17:30
βρε κοριτσια δεν θα επρεπε να ειναι ομως αναλογα την κατοικια...εγω π.χ ειμαι 1 λεπτο απο το σχολειο κ αν ειναι να επιλεξουν π.χ ενα παιδι που ειναι 15 λεπτα απο το σχολειο κ εν αλλο 1 λεπτο απο το σχολειο δεν ειναι πιο δικαιο να παρουν εκεινο που ειναι πιοκοντα επειδη το αλλο παιδακι που ειναι 15 λεπτα μακρια θα εχει κ αλλο σχολειο διπλα τους λογικα... τωρα η κληρωση μου ακουγεται πολυ κουλη διαδικασια.... πιο λογικο μου φαινεται η ημερα εγγραφης κ η κατοικια,,,,,

v & a
11-06-12, 21:47
λοιπον εγω αποφασισα σημερα ( γιατι περναγε ο καιρος και εχω τα χαρτια ετοιμα πριν τον ιουνιο και καθονταν) να παω να τη γραψω επιτελους...και δε το αποφασιζα γιατι επρεπε να λειψω ενδιαμεσα στη δουλεια. τελοσπαντων επρεπε να γινει, δε μου αρεσει να φευγω στη μεση αλλα τελοσπαντων. τελικα ΔΕ μου ζητησαν χαρτι οφθαλμιατρου ειπαν περσι ζητουσανε φετος οχι...δε το κρατησαν ουτε απο μενα ουτε απο μια αλλη κυρια. ευτυχως που ειχα παει σε φιλη να τη δει γιατι αν πληρωνα τσαμπα θα σκοτωνα ανθρωπο!!!!! Ειναι μικρο το νηπιο μας, 5 λεπτα απο το σπιτι αλλα ειναι σχετικα καλοβαλμενο. 2 μεγαλες ταξεις, αυλη ντυμενο το δαπεδο, με καποια πλαστικα παιχνιδια,φουρνο ( οχι μικροκυματα) και ψυγειο. νορμαλ μου φανηκε! βεβαια ειναι πολυ παλιο αλλα δε του λειπει τιποτα απο μεσα!κι η διευθυντρια ευγενικη, καλη πρωτη εντυπωση. Το μονο που δεν ειχα ηταν το χαρτι γιατρου γιατι εχουμε επισκεψη για εμβολιο τον ιουλιο και δεν ηθελα να παω 2 φορες σε 2 μηνες, μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα της το πηγινω το σεπτεμβρη, ειδικα αφου εχουμε κ εμβολιο τωρα κοντα, να φαινονται πως εχουν γινει ολα οταν ξεκινησει το παιδι...

ΕΥΗ Γ
11-06-12, 23:29

Αν έχει συμπληρωθεί ο αριθμός με νήπια, οι λύσεις είναι 2 και ανάλογα επιλέγεται λύση από το σχολείο: 1) Γίνεται κλήρωση ανάμεσα στα νήπια και όποια περισσέψουν πάνε σε άλλο σχολείο όμορο, 2) Γίνονται δενκτά ανάλογα με την ημερομηνία εγγραφής.

Προσωπικά το δεύτερο εμένα μου φαίνεται πιο δίκαιο και αυτό θα έκανα στο σχολείο μου, αν χρειαζόταν (δεν γνωρίζω πώς γίνεται η επιλογή "μεθόδου")

βρε κοριτσια δεν θα επρεπε να ειναι ομως αναλογα την κατοικια...εγω π.χ ειμαι 1 λεπτο απο το σχολειο κ αν ειναι να επιλεξουν π.χ ενα παιδι που ειναι 15 λεπτα απο το σχολειο κ εν αλλο 1 λεπτο απο το σχολειο δεν ειναι πιο δικαιο να παρουν εκεινο που ειναι πιοκοντα επειδη το αλλο παιδακι που ειναι 15 λεπτα μακρια θα εχει κ αλλο σχολειο διπλα τους λογικα... τωρα η κληρωση μου ακουγεται πολυ κουλη διαδικασια.... πιο λογικο μου φαινεται η ημερα εγγραφης κ η κατοικια,,,,,

αν λοιπον γινει το οτιδητποτε και μας στειλουν αλλου ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε!!!!!!!!!!!!!

Γατουλα
11-06-12, 23:39
εγω ειμαι διδυμα και στο διπλα τετραγωνο και καταθεση 1/6
ε του π@#$@$@$@#$ χαχααχαχχα

v & a
12-06-12, 00:03
εγω ειμαι διδυμα και στο διπλα τετραγωνο και καταθεση 1/6
ε του π@#$@$@$@#$ χαχααχαχχα

τελικα γατουλα τα στειλες ολοημερο (που μου χες πει πως πρεπει να περνανε τη λεοφωρο) η κλασσικο?
παντως εμας σημερα που πηγα ειδα πως στο ολοημερο μενουν πολυ λιγα παιδακια. απο οτι μου ειπε η διευθυντρια το φοβουνται οι γονεισ που ειναι τοσες ωρες και δε τα γραφουν. εμενα παντως αν παω και την παρω στισ 12 θα κλαιει...:cool: φετος με τη προσαρμογη του παιδικου που επρεπε να τα παιρνουμε στις 1 μου εκανε παραπονα. γιατι τα αλλα παιδακια καθονται και εμενα με παιρνεις?
Σε εμας παιρνουν και προνηπια μαλιστα ενας μπαμπας που ρθε σημερα να γραψει προνηπιο του ειπαν πως εκτος φοβερου απροοπτου θα το παρουν

Ellemphriem
12-06-12, 00:35
Ξερετε ποτε ξεκινανε οι αιτησεις? Σκεφτομαι να παω αυριο στο νηπιαγωγειο που θα στειλω την μικρη να ρωτησω αλλα δεν ξερω ΚΑΝ αν δεχονται τωρα ή αν ακομα εχουν σχολειο.....βασικα ειμαι ασχετη.....δεν ξερω τπτ......μπορει να βοηθησει κανεις?

v & a
12-06-12, 00:44
ναι κανε γρηγορα γιατι 15 τελειωνουν!!!!!

elenasteraki
12-06-12, 09:11

Emmaki καλημέρα! Το άρθρο 7 παρ. 10 αναφέρει συγκεκριμένα "Καταρχήν γίνονται δεκτά τα νήπια πρώτης ηλικίας. Όταν ο αριθμός των υποψηφίων δεν επιτρέπει την ικανοποίηση όλων των αιτήσεων γίνεται κλήρωση.'' Μετά αναφέρει τα προνήπια, εκτός και αν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά....μήπως τα πρώτης ηλικίας δεν είναι τα κανονικά νήπια;
Γατούλα για τα δίδυμα αναφέρεται στην παρ. 12

cleo
12-06-12, 09:12
Σίγουρα τελειώνουν στις 15; Γιατί στο δικό μας νηπιαγωγείο (για δημόσιο μιλάω πάντα), η ανακοίνωση γράφει ότι μέχρι τις 21 Ιουνίου γίνονται οι εγγραφές...

emmaki
12-06-12, 10:06
Emmaki καλημέρα! Το άρθρο 7 παρ. 10 αναφέρει συγκεκριμένα "Καταρχήν γίνονται δεκτά τα νήπια πρώτης ηλικίας. Όταν ο αριθμός των υποψηφίων δεν επιτρέπει την ικανοποίηση όλων των αιτήσεων γίνεται κλήρωση.'' Μετά αναφέρει τα προνήπια, εκτός και αν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά....μήπως τα πρώτης ηλικίας δεν είναι τα κανονικά νήπια;
Γατούλα για τα δίδυμα αναφέρεται στην παρ. 12

Εσύ σωστά το κατάλαβες, αλλά πολλές φορές (μετά από συνεννόηση με τον προϊστάμενο) ισχύει η μέρα εγγραφής κατά προτεραιότητα....
Όσο για τα δίδυμα, ΑΝ κληρωθεί το ένα τότε εγγράφεται το άλλο χωρίς κλήρωση. Δεν είναι de facto η εγγραφή τους.
de facto εγγράφονται τα τέκνα πολυτέκνων (4 παιδιά και άνω) και τα τέκνα των νηπιαγωγών που εργάζονται στο σχολέιο ή εκπαιδευτικών που εργάζονται σε συστεγαζόμενα με το Ν/Γ σχολεία.

emmaki
12-06-12, 10:09
Σίγουρα τελειώνουν στις 15; Γιατί στο δικό μας νηπιαγωγείο (για δημόσιο μιλάω πάντα), η ανακοίνωση γράφει ότι μέχρι τις 21 Ιουνίου γίνονται οι εγγραφές...

Μέχρι τις 21 είναι ανοιχτό το σχολείο.
Κανονικά οι εγγραφές γίνονται μέχρι τις 15. Αλλά για διευκόλυνση των γονέων δεχόμαστε και αργότερα.
Καλό είναι να γίνουν μέχρι τις 15, γιατί μετά ούτε πολλές μέρες είναι (Παρασκευή πριν και Δευτέρα μετά τις εκλογές είναι κλειστά) αλλά και τρέχουν τόσα άλλα πράγματα....
Αλλά καθώς ακόμα γίνονται μαθήματα, πάρτε ένα τηλέφωνο και συννενοηθείτε πότε είναι καλή ώρα για να πάτε

Γατουλα
12-06-12, 10:13
v&a στο ΄κλασσικο αναγκαστικα
μουερχονται συνεχεια τα φυλλαδια απο τα "καλα" σχολεια
πως το σκεφτομαι..αλλα δυστυχως δε περισσευουν δεδομενου οτι θελω και γυναικα......
τεσπα
εχουν εγγραφει ηδη 21 νηπια και 5 προνηπια
μαλλον (δεν ειμαι σιγουρη) σε μας παιζει μαξ αριθμος το 22 γιατι ειναι πολυ μικρο νηπιο

elenasteraki
12-06-12, 10:30
Εσύ σωστά το κατάλαβες, αλλά πολλές φορές (μετά από συνεννόηση με τον προϊστάμενο) ισχύει η μέρα εγγραφής κατά προτεραιότητα....
Όσο για τα δίδυμα, ΑΝ κληρωθεί το ένα τότε εγγράφεται το άλλο χωρίς κλήρωση. Δεν είναι de facto η εγγραφή τους.
de facto εγγράφονται τα τέκνα πολυτέκνων (4 παιδιά και άνω) και τα τέκνα των νηπιαγωγών που εργάζονται στο σχολέιο ή εκπαιδευτικών που εργάζονται σε συστεγαζόμενα με το Ν/Γ σχολεία.

A ok τότε γιατί νόμιζα ότι κατάλαβα λάθος.....Ναι για τα διδύμα ακριβώς όπως τα λες. Ωστόσο μπορεί ο προϊστάμενος να υπερβεί το νόμο; Δεν έχω ιδέα τι γίνεται.....
Γατούλα και εγώ τα ίδια σκέφτομαι...γιατί το νήπιο στο οποίο ανήκουμε κτιριακά είναι άθλιο....ωστόσο τώρα που πήγα για την εγγραφή οι νηπιαγωγοί μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και από εκεί που τα είχα βάψει μαύρα σκέφτομαι ότι αν τελικά πάει στο δημόσιο τουλάχιστον θα ξέρω ότι βρίσκεται σε καλά χέρια. Επίσης είδα μέσα στις τάξεις ότι είχαν πολύ υλικό. Αλλά επειδή και εγώ θα χρειαστώ γυναίκα παρά το ότι το έγραψα σε ολοήμερο το βλέπω πολύ δύσκολο να πάει εκεί τελικά. Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, με έβαλαν να υπογράψω ότι δεν θέλω το 7-8 το πρωϊνό και όταν τις ρώτησα μου είπαν ότι δεν πρόκειται να γίνει....Επειδή οι πιθανότητες να πάει εκεί είναι ελάχιστες δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση....Είναι νορμάλ αυτό; έτσι γίνεται;

Γατουλα
12-06-12, 10:36
εμεις εδω ειναι μια νηπιαγωγος μονο
το ισογειο πολυκατοικιας, αλλα ειναι καλη

αλλα και 700 στα ιδιωτικα.......οφου και παλι οφου

emmaki
12-06-12, 10:56
A ok τότε γιατί νόμιζα ότι κατάλαβα λάθος.....Ναι για τα διδύμα ακριβώς όπως τα λες. Ωστόσο μπορεί ο προϊστάμενος να υπερβεί το νόμο; Δεν έχω ιδέα τι γίνεται.....
Γατούλα και εγώ τα ίδια σκέφτομαι...γιατί το νήπιο στο οποίο ανήκουμε κτιριακά είναι άθλιο....ωστόσο τώρα που πήγα για την εγγραφή οι νηπιαγωγοί μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και από εκεί που τα είχα βάψει μαύρα σκέφτομαι ότι αν τελικά πάει στο δημόσιο τουλάχιστον θα ξέρω ότι βρίσκεται σε καλά χέρια. Επίσης είδα μέσα στις τάξεις ότι είχαν πολύ υλικό. Αλλά επειδή και εγώ θα χρειαστώ γυναίκα παρά το ότι το έγραψα σε ολοήμερο το βλέπω πολύ δύσκολο να πάει εκεί τελικά. Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, με έβαλαν να υπογράψω ότι δεν θέλω το 7-8 το πρωϊνό και όταν τις ρώτησα μου είπαν ότι δεν πρόκειται να γίνει....Επειδή οι πιθανότητες να πάει εκεί είναι ελάχιστες δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση....Είναι νορμάλ αυτό; έτσι γίνεται;

Για να εφαρμοστεί η πρωινή ζώνη σε ένα Ν/Γ πρέπει να το ζητήσουν τουλάχιστον 5 γονείς παιδιών νηπίων (όχι προνηπίων)

elenasteraki
12-06-12, 10:58
Ok σε ευχαριστώ!

mmaria
12-06-12, 16:07

και στο δικο μας!

v & a
12-06-12, 17:55
εγω που πηγα μου ειπε πως κανονικα μεχρι 15 αλλα θα ειναι εκει για να κλεισει τις υποχρεωσεις του σχολειου αλλη μια εβδομαδα οποτε αν καποιος παει μεσα σε αυτη τη βδομαδα να κανει εγγραφη θα προτιμησει να τα παρει τα χαρτια να τα δωσει στην αβαθμια παρα να πανε το σεπτεμβρη αρχες και να τρεχει και να μη φτανει...

#ΕΛΕΝΑ#
16-06-12, 21:37
αν λοιπον γινει το οτιδητποτε και μας στειλουν αλλου ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε!!!!!!!!!!!!!

xaxaxa σωστηηη ας κανουν κατι αλλο ας ανοιξουν κ αλλο τμημα...

emmaki
16-06-12, 21:41
xaxaxa σωστηηη ας κανουν κατι αλλο ας ανοιξουν κ αλλο τμημα...

Το να "ανοίξει" ένα τμήμα σε ένα σχολείο δεν είναι κάτι που γίνεται εύκολα!

Αρχικά τα νηπιαγωγεία είναι μέχρι 2θέσια (2 τμήματα) και σε εξαιρετικές περιπτωσεις και αν οι συνθήκες το επιτρέπουν μπορεί να γίνει 3θέσιο.
Ποιές είναι αυτές οι συνθήκες; Πρώτα πρώτα αν υπάρχει αίθουσα. Δεύτερον, αν αυτή η αίθουσα είναι "καλή" σε μέγεθος. Μετά, αν υπάρχουν τουαλέτες και βρύσες για να εξυπηρετούνται τα παιδιά (φανταστείτε με 2 λεκάνες που έχουν πάρα πολλά σχολεία, να είναι 3 τμήματα...ποιός πρώτα;;;)...
Και πολλά άλλα

Ellemphriem
16-06-12, 22:20
Ρωτησα και στο δικο μας μεχρι 21 ιουνιου ειναι η προθεσμια.....

nagia
21-06-12, 15:34
κοριτσια τα φώτα σας και τη βοηθειά σας ειδικά των νηπιαγωγών. έχουμε κάνει την εγγραφή στο νηπιαγωγείο στο οποιο προκύπτει το εξής επειδή ειναι 2 τα νηπιαγωγεία μοιράζονται τα παιδιά (το ένα είναι 3 λεπτα μακρύτερα απο το άλλο) όταν κάναμε την εγγραφή λοιπον μου ζήτησαν να δουν το παιδί το οποιο ήταν άρρωστο, σήμερα λοιπον πήγαμε να τον δουν και να δει και αυτός το σχολείο.πάμε στο πρώτο μια χαρα η προισταμένη ευγενικότατη μας είοπε να δουμε το χώρο κτλ.πάμε στο 2ο στο οποιο είχα δώσει και ψήφο προτίμησης με ρωτάνε τι θέλετε? λέω μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά? να δει ομικρός το σχολείο? ε τι να σας πω αρχίζει ημία : εδω δεν είναι ιδιωτικό να δείτε τους χώρους μου λέει άλλωστε δεν ξέρετε σε ποιο θα πάτε.μάλιστα της λέω εγω το ξέρω απλώς είδαμε το πάνω και ειπαμε να δουμε και το κάτω. δεν επιτρέπεται μου λέει άλλωστε τι να δειτε δυο δωμάτια είναι σας αρέσει δεν σας αρέσει εδω θα έρθετε. τελοσπάντων μου λεέι μια και κάνατε τον κόπο αντε δεστε τον..(εσεις κορίτσια τι λέτε μέχρι εδώ?)μόλισ έγινε αυτό πάω επάνω να πω ότι θέλω να αλλάξω προτίμηση και εκει ήταν η προισταμένη του κάτω η οποια πήρε το μέρος των νηπιαγωγων, μου ειπε ότι δημιουργω αρνητικό κλιμα και οτι υπάρχει εγκύκλιος του υπουργείου που απαγορευει την επισκεψη στους χώρους κατά την εγγραφή.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?

MaRaKiMe
09-07-12, 18:25
κοριτσια τα φώτα σας και τη βοηθειά σας ειδικά των νηπιαγωγών. έχουμε κάνει την εγγραφή στο νηπιαγωγείο στο οποιο προκύπτει το εξής επειδή ειναι 2 τα νηπιαγωγεία μοιράζονται τα παιδιά (το ένα είναι 3 λεπτα μακρύτερα απο το άλλο) όταν κάναμε την εγγραφή λοιπον μου ζήτησαν να δουν το παιδί το οποιο ήταν άρρωστο, σήμερα λοιπον πήγαμε να τον δουν και να δει και αυτός το σχολείο.πάμε στο πρώτο μια χαρα η προισταμένη ευγενικότατη μας είοπε να δουμε το χώρο κτλ.πάμε στο 2ο στο οποιο είχα δώσει και ψήφο προτίμησης με ρωτάνε τι θέλετε? λέω μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά? να δει ομικρός το σχολείο? ε τι να σας πω αρχίζει ημία : εδω δεν είναι ιδιωτικό να δείτε τους χώρους μου λέει άλλωστε δεν ξέρετε σε ποιο θα πάτε.μάλιστα της λέω εγω το ξέρω απλώς είδαμε το πάνω και ειπαμε να δουμε και το κάτω. δεν επιτρέπεται μου λέει άλλωστε τι να δειτε δυο δωμάτια είναι σας αρέσει δεν σας αρέσει εδω θα έρθετε. τελοσπάντων μου λεέι μια και κάνατε τον κόπο αντε δεστε τον..(εσεις κορίτσια τι λέτε μέχρι εδώ?)μόλισ έγινε αυτό πάω επάνω να πω ότι θέλω να αλλάξω προτίμηση και εκει ήταν η προισταμένη του κάτω η οποια πήρε το μέρος των νηπιαγωγων, μου ειπε ότι δημιουργω αρνητικό κλιμα και οτι υπάρχει εγκύκλιος του υπουργείου που απαγορευει την επισκεψη στους χώρους κατά την εγγραφή.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?

και βεβαια ΔΕΝ υπαρχει τετοια εγκυκλιος??..........(ειμαι νηπιαγωγος) δηλαδη το παιδι μου (και τα δυο) που πανε ιδιωτικο τους ειδανε τους χωρους.................................. ελα χριστε και παναγια........ που την ειδε αυτη την εγκυκλιο αυτη??.........

Νίκη
20-07-12, 12:39

Απαράδεκτη... και εμείς είδαμε όλους τους χώρους όταν πήγαμε να γραφτούμε και μάλιστα όχι μόνο σε ένα σχολείο...

ethy
22-07-12, 12:07
Aπευθυνομαι σε νηπιαγωγους και δασκάλους: υπαρχει νομοθεσια που να επιτρεπει στα νηπιαγωγεια που συστεγαζονται με δημοτικα να διατηρουν το ιδιο ωραριο διαλειμματων και μαθηματος , με αποτελεσμα παιδακια νηπιαγωγειου και εκτης δημοτικου να βρισκονται ταυτοχρονα στην αυλη;

km2111
24-08-12, 10:54
Ρωτησα και στο δικο μας μεχρι 21 ιουνιου ειναι η προθεσμια.....

Καλημερα σε ολους,
εμεις ειχαμε προγραμματισει να παει σε ιδιωτικο, εκει που πηγαινε και παιδικο σταθμο, αλλα "στραβωσαν" τα οικονομικα μας. Τωρα, αν παω 1η Σεπτεμβρη που ανοιγουν τα δημοσια νηπιαγωγεια, λετε να εχω προβλημα να το γραψω ?
Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?
Ευχαριστω

antigonil
24-08-12, 10:58
Καλημερα σε ολους,
εμεις ειχαμε προγραμματισει να παει σε ιδιωτικο, εκει που πηγαινε και παιδικο σταθμο, αλλα "στραβωσαν" τα οικονομικα μας. Τωρα, αν παω 1η Σεπτεμβρη που ανοιγουν τα δημοσια νηπιαγωγεια, λετε να εχω προβλημα να το γραψω ?
Ευχαριστω

Όπως θα έχεις δει και στις Ειδήσεις, μένουν πολλά παιδάκια εκτός σχολέιου λόγω ελλείψεως προσωπικού, οπότε...δύσκολα τα πράγματα. Το δεύτερο ερώτημά σου δεν καταλαβαίνω.
(Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?) Μού το διευκρινίζεις?

km2111
24-08-12, 11:02
Καλημερα σε ολους,
Ευχαριστω

km2111
24-08-12, 11:04
Όπως θα έχεις δει και στις Ειδήσεις, μένουν πολλά παιδάκια εκτός σχολέιου λόγω ελλείψεως προσωπικού, οπότε...δύσκολα τα πράγματα. Το δεύτερο ερώτημά σου δεν καταλαβαίνω.
(Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?) Μού το διευκρινίζεις?

Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση.
Εννοω οτι το νηπιαγωγειο ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση, δεν μπορει να μην παει σε καποιο ?
Ευχαριστω

andigo
24-08-12, 11:17
Καλημερα σε ολους,
Ευχαριστω

Καλημέρα. Αν το παιδί πάει νήπιο (και όχι προνήπιο) είναι υποχρεωμένοι να το πάρουν. Απλώς μπορεί να έχουν καλυφθεί οι θέσεις στο νηπιαγωγείο που ανήκετε και να το στείλουν σε κάποιο άλλο γειτονικό. Αν όμως πάει προνήπιο θα πρέπει να είστε πολύ τυχεροί και να υπάρχουν κενές θέσεις (που πολύ δύσκολο το βλέπω στις ημέρες μας).

km2111
24-08-12, 11:26
Καλημέρα. Αν το παιδί πάει νήπιο (και όχι προνήπιο) είναι υποχρεωμένοι να το πάρουν. Απλώς μπορεί να έχουν καλυφθεί οι θέσεις στο νηπιαγωγείο που ανήκετε και να το στείλουν σε κάποιο άλλο γειτονικό. Αν όμως πάει προνήπιο θα πρέπει να είστε πολύ τυχεροί και να υπάρχουν κενές θέσεις (που πολύ δύσκολο το βλέπω στις ημέρες μας).

Για νηπιαγωγειο μιλαμε, οπότε και εγω ετσι πιστευω, αν οχι στο διπλανο απο το σπιτι σε καποιο αλλο.
Ευχαριστω

antigonil
24-08-12, 11:37
Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση.
Εννοω οτι το νηπιαγωγειο ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση, δεν μπορει να μην παει σε καποιο ?
Ευχαριστω

Με πρόλαβε η andigo! Καλή αρχή στο σχολείο!

marilu
28-08-12, 16:28
Να σας ρωτήσω κάτι? Παλια ειχε προκύψει θέμα με τις άδειες των ιδιωτικων νηπιαγωγείων. Εγώ έγραψα τη μικρή μου στο δημόσιο της περιοχής αλλα τελικά θα συνεχίσει στον ιδιωτικό που είναι απο μικρή, έχουν νηπιαγωγείο. Στο site του Υπουργείου ειναι μέσα εκεί που ειναι η λίστα με τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία .Αυτό σημαίνει οτι έχει άδεια απο το Υπουργείο ή απλώς ειναι καταγεγραμμένος?

ΜΑΡΙΤΑ
29-08-12, 18:13
Βγήκαν τα αποτελέσματα για τα προνήπια στα νηπιαγωγεία που κάνατε αίτηση; Εμένα μου είπαν να πάρω τηλέφωνο από την άλλη βδομάδα για να μου πουν....

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και έχουμε και νηπιαγωγούς στη παρέα μας.....πες ότι τη παίρνουν τη κόρη στο προνήπιο, τι χρειαζόμαστε; Έκανα αίτηση για ολοήμερο προνήπιο άρα χρειαζόμαστε δοχείο για το φαγητό της. Τι άλλο ζητάτε από τις μανούλες; Μία αλλαξιά; Σεντόνι; Θα χρειαστώ τσαντούλα ειδική για το φαγητό της και τσαντούλα για τα ρουχαλάκια της; ή χρειάζεται μόνο τσάντα για φαγητό;

scorpiaki
29-08-12, 18:19
και μενα με ενδιαφερει.:p

ismeni
29-08-12, 18:31
Βγήκαν τα αποτελέσματα για τα προνήπια στα νηπιαγωγεία που κάνατε αίτηση; Εμένα μου είπαν να πάρω τηλέφωνο από την άλλη βδομάδα για να μου πουν....

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και έχουμε και νηπιαγωγούς στη παρέα μας.....πες ότι τη παίρνουν τη κόρη στο προνήπιο, τι χρειαζόμαστε; Έκανα αίτηση για ολοήμερο προνήπιο άρα χρειαζόμαστε δοχείο για το φαγητό της. Τι άλλο ζητάτε από τις μανούλες; Μία αλλαξιά; Σεντόνι; Θα χρειαστώ τσαντούλα ειδική για το φαγητό της και τσαντούλα για τα ρουχαλάκια της; ή χρειάζεται μόνο τσάντα για φαγητό;

λογικα... γινεται κλήρωση, μεταξυ των προνηπίων, ενώπιων των γονέων καποιο πρωινό πριν αρχίσουν τα σχολεια μερικες μερες.

οτι χρειάζεται θα το μάθεις την πρωτη μερα. δεν ξεκινανε τα ολοημερα αμέσως. καποια σχολεια εχουν δυνατοτητα να ξαπλώνουν τα παιδιά, καποια αλλα οχι (οποτε δε θα χρειαστείς σεντόνι).

newmommy
29-08-12, 19:15
Καλησπέρα!
Να κάνω κι εγω μια ερώτηση στις νηπιαγωγούς μας!
Λόγω ιδιαιτερότητας ωραρίου εργασίας μου δεν με βολεύει ούτε το κλασσικό ούτε το ολοήμερο....για να προλαβαίνω,πρέπει να παίρνω το παιδι στις 2-2.30.....
Υπάρχει δυνατότητα συνεννόησης άραγε ή εξ αρχής ειναι μη εφικτό το αίτημα?
Μπορει μια νηπιαγωγός να δεχθεί κάτι τετοιο?

miriki
29-08-12, 20:58
Μέχρι και πέρσι δεν επιτρεπόταν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι φέτος.
Η γνώμη μου είναι να μιλήσεις με τη νηπιαγωγό του παιδιού και την προϊσταμένη του νηπιαγωγείου, ώστε να πάρεις γραπτή άδεια από τον Προϊστάμενο της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για αποχώρηση του παιδιού πριν από τη λήξη του ωραρίου.

marynip
30-08-12, 11:14
Επειδή όπως έχουμε ξαναπεί το νηπιαγωγείο είναι βαθμίδα εκπαίδευσης και όχι τόπος φύλαξης, δεν λειτουργούμε σύμφωνα με το τι βολεύει το γονιό αλλά σύμφωνα με το τι ορίζεται από το νόμο.Υπάρχουν δύο ωράρια απαραβίαστα.Ακολούθα το δεύτερο αφού τελειώνεις στις 2:30.Πέρισυ υπήρχε η δυνατότητα από το γραφείο εκπαίδευσης της περιοχής μου αλλά φέτος απαγορεύεται ρητά από τη σύμβουλο.

marynip
30-08-12, 11:15
Αλλά όπως είπε και το miriki δε χάνεις να κάνεις μία ερώτηση στο γραφείο της περιοχής σου.

km2111
03-09-12, 10:48
Για νηπιαγωγειο μιλαμε, οπότε και εγω ετσι πιστευω, αν οχι στο διπλανο απο το σπιτι σε καποιο αλλο.
Ευχαριστω

Καλημερα και καλη εβδομαδα, τελικα βρηκαμε κοντα στο σπιτι, στο 74ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ, στην οδο Σαρανταπορου. Εχει κανεις καμια ιδεα ή γνωμη για το εν λογω νηπιαγωγειο ?
Ευχαριστω

TARA
11-09-12, 10:45
Καλημερα και καλη σχολικη χρονια στα παιδακια μας!
Μετα τον αγιασμο σημερα, μας ζητησαν 60 ευρω για υλικα... Δυστυχως αυτη ειναι η υποχρεωτικη "δωρεαν" εκπαιδευση στην Ελλαδα...

emmaki
11-09-12, 11:03
Μετα τον αγιασμο σημερα, μας ζητησαν 60 ευρω για υλικα... Δυστυχως αυτη ειναι η υποχρεωτικη "δωρεαν" εκπαιδευση στην Ελλαδα...

Μεγάλο ποσό, όντως. Αλλά τα νηπιαγωγεία ΔΕΝ μπορούν να λειτουργήσουν αλλιώς.
Ενημερωτικά, η φετεινή πειδότηση από το υπουργείο θα είναι 2000 ευρώ στο κάθε νηπιαγωγείο. Από αυτά πρέπει να πληρωθούν λειτουργικά έξοδα (ΟΤΕ, ΔΕΗ, καθαρίστρια αν είναι με σύμβαση, πετρέλαιο) και υλικά για τη λειτουργία του σχολείου......... Βγαίνουν;;;;;;;;;;;;

Γατουλα
11-09-12, 11:05
με τιποτα! και μετα τα περσινα 150 και καλα για το καθενα με χαρα θα δωσω 60 ευρα
θελω καλη δασκαλα και να μην απεργει!!!! δε ζηταμε πολλα εεεε?

TARA
11-09-12, 11:09
Μακαρι τουλαχιστον να ειναι καλη η δασκαλα. Περσι στον δημοσιο παιδικο σταθμο μας ζητησαν ελαχιστα πραγματα. Παρα ταυτα, η δασκαλα ηταν τοσο δημιουργικη και δραστηρια, που τα παιδια εφτιαξαν και εμαθαν παρα πολλα κατα τη διαρκεια της χρονιας.

v & a
11-09-12, 11:18
εμας θα μας δωσουν λιστα τι να παρουμε και πρπει να προσλαβουμε και μια κυρια για τραπεζοκομο γιατι δεν υπαρχει...

underage
11-09-12, 11:48

:shock: :shock: :shock:

εμάς μας έδωσε μια "φτωχή" σε σχέση με άλλες χρονιές λίστα, για όσους γονείς μπορούν να τα αγοράσουν (τα υπολογίζω γύρω στα 12-15 ευρώ), τα μόνα που θέλει από όλα τα παιδιά είναι ένα πακέτο μαρκαδόρους και ένα απλό ντοσιέ

ΜΑΡΙΤΑ
11-09-12, 12:00
Εμάς δεν μας ζητήσαν ακόμα τίποτα, θα τα πούμε αυτά στη συνάντηση που θα γίνει σε 10 μέρες περίπου μας είπε....πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και ο χώρος και οι δασκάλες.
Για ύπνο ευτυχώς έχουν ένα ξεχωριστό δωμάτιο με μικρά κρεβατάκια και στρωματάκια όπου θα τους πηγαίνουμε σεντονάκια μια φορά τη βδομάδα.
Για φαγητό μας το άφησε ελεύθερο αλλά μας τόνισε να αποφεύγουμε σοκολάτες και γκοφρέτες (ευτυχώς!).
Τέλος για τη τραπεζοκόμο θα δίνουμε ένα μικρό ποσό αλλά και αυτό θα το συζητήσουμε στη συνάντηση.

vera
11-09-12, 12:36
Emas μας εδωσαν μια ατελειωτη λιστα με ενα καρο πραγματα. 3 πακετα (!) μαρκαδορους που δεν λερωνουν κλπ κλπ.....ζητανε και πραγματα απο το σπιτι, βαζα, κουτια κλπ και παιχνιδια.

Κατω απο 50αρικο δεν την κοβω τη λιστα. Καποια απο αυτα δεν καταλαβαινω καν τι ειναι!

miriki
11-09-12, 13:46
Σήμερα τη φτιάχναμε τη λίστα. Πίκρα. Κοιτάμε τι μπορούμε να κόψουμε. Στο δικό μου σχολείο δεν υπάρχουν παιχνίδια. Ελάχιστα τουβλάκια μόνο.

Βέρα αν είστε ολοήμερο τρία κουτιά μαρκαδόροι (2 χοντροί και 1 λεπτοί) θα τους φτάσει τσίμα τσίμα.... Τώρα οι μαρκαδόροι που δε λερώνουν είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολή.

Επίσης η τραπεζοκόμος δε χρειάζεται αν η κουζίνα δε βρίσκεται στην άααααααλλη άκρη του σχολείου. Αν υπάρχει τρόπος να ζεσταθούν τα φαγητά μέσα στην τάξη ή κάπου πολύ κοντά, η κατάσταση είναι διαχειρίσιμη. Απλά μην περιμένετε να πάρετε πλυμμένα μπολάκια στο σπίτι.

Τα υλικά που ζητάμε από το σπίτι είναι πράγματα που ήδη υπάρχουν (αν υπάρχουν) και όχι πράγματα που πρέπει να αγοράσετε. Αν π.χ. πίνεις νεσ καφέ δεν σου κοστίζει τίποτα να φυλάξεις το κουτί και το αλουμινόφυλλο του. Ούτε να φυλάξεις το ρολό από το χαρτί της κουζίνας.

vera
11-09-12, 13:52
Δεν ειμαστε ολοημερο. Θελουν 3 πακετα χοντρους κι ενα λεπτους

vera
11-09-12, 13:54
Αμα δε βαριομουν θα εγραφα την λίστα.....ολοκληρη Α4 με ενα σωρο πραγματα, πολλα απο τα οποια δεν εχω ιδεα τι ειναι. Αυτα απο το σπιτι ειναι το λιγοτερο.

vera
11-09-12, 13:56
Καλα το περιμενα...μου χαν πει οτι η θα ζητησουν κανα 50ρικο θα ζητησουν πραγματα που στοιχιζουν οσο ενα πενηνταρικο

Απλα σκεφτομαι τη διαδικασια να ψαχνω να βρω τα πραγματα και τι σκατα ειναι το καθενα. Αφου ειμαι σιγουρη οτι δεν θα εχω χρονο και διαθεση να κανω ερευνα αγορας

Γατουλα
11-09-12, 14:04
vera
περσυ στον παιδικο τους πηγα ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ κουτες α4 !!!!
τσοχες και οτι τρελλο θες
εδωσα 170 απο 300 που θελανε!!!!

vera
11-09-12, 14:21
Καλα Γατουλα τρελλαθηκα με το ποσο που ανεφερες!!! Αν ειναι δυνατον! Αν και ειχα ακουσει και 200αρια να ζητανε και ημουν στην τσιτα.

Γατουλα
11-09-12, 14:25
σε ιδιωτικο αυτο!!! σημερα μαιθαινω σε μια με εσπα και διδυμες ζητανε για μεταφορα 300 το μηνα!!!!!

τεσπα, η νηπιαγωγος αυριο λογικα θα μας πει τι χρειαζεται αλλα ξερω οτι δε ζηταει γενικα και ειναι και πολυ καλη!

vera
11-09-12, 14:26
Μιρικι μιας και σε βρηκαμε σχετικη για βοηθα λιγο να καταλαβω μερικες απαιτησεις.

Τι εννοει φακελακι η κουτακι με διαφορα διακοσμητικα κατασκευων?

4 φακελοι πλαιστικοι με ελασμα με το ονομσ του παιδιου? Εννοει αυτα με τις τρυπες? Και πως ειναι το εξωφυλλο? Γιατι 4 αναρρωτιεμαι το καθε παιδι.

5 ρολλα γκοφρε. Τι ειναι αυτα? Ξερω φυλλα γκοφρε.

vera
11-09-12, 14:32
vera
περσυ στον παιδικο τους πηγα ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ κουτες α4 !!!!
τσοχες και οτι τρελλο θες
εδωσα 170 απο 300 που θελανε!!!!

Τσοχες στον παιδικο λιγο υπερβολικο το βρισκω. Ακριβο υλικο που προοριζεται για πιο προσεγμενες κατασκευες νομιζω.

miriki
11-09-12, 15:06
http://officemarket.gr/product/21825/ Τους θέλει για να βάλει τις εργασίες των παιδιών, ανά τομέα π.χ. γλώσσα, μαθηματικά , κλπ
http://www.playcity.gr/charti-ckofre-200ch50-p-4248.html?osCsid=3a80fa010678462b92a8bc9444b4b8a3 είναι ζήτα διευκρίνηση, πομ πομ, καρδούλες, ματάκια κλπ

Το άλλο δεν καταλαβαίνω κι εγώ τι είναι ζήτα διευκρίνηση, πομ πομ, καρδούλες, ματάκια http://www.playcity.gr/ilika-cheirotechnias-diakosmitika-ilika-cheirotechnias-c-62_403.html

vera
11-09-12, 16:05
Θενκς!

anastasie
11-09-12, 17:20
κοριτσια μαζι με το δεκατιανο ζητησαν να βαζουμε μια πετσετουλα... τι εννουν? πετσετα κουζινας?

v & a
11-09-12, 17:38
κοριτσια μαζι με το δεκατιανο ζητησαν να βαζουμε μια πετσετουλα... τι εννουν? πετσετα κουζινας?

ναι κουζινας μικρη, και για μεσημεριανο πιο μεγαλη μας ειπανε εμας

antu
11-09-12, 19:37
εμας μετα τον αγιασμο αρχισε η ιδια ιστορια οπως παντα. Δεν θα εχουμε τραπεζοκομο και ειναι παρανομο μην τις κολλαμε ενσημα κλπ. Δηλ. μεσημεριανο σαντουιτσακι και κανενα φαγητο κρυο:(

emmaki
11-09-12, 19:42
εμας μετα τον αγιασμο αρχισε η ιδια ιστορια οπως παντα. Δεν θα εχουμε τραπεζοκομο και ειναι παρανομο μην τις κολλαμε ενσημα κλπ. Δηλ. μεσημεριανο σαντουιτσακι και κανενα φαγητο κρυο:(

Το παράνομο δεν είναι ΜΟΝΟ το να μην της κολλάνε ένσημα, το παράνομο είναι κυρίως (και από εκεί πηγάζει και το άλλο) ότι δεν προβλέπεται η παρουσία τραπεζοκόμου (δεν μπορεί να παραβρίσκεται τρίτο άτομο στο χώρο του σχολείου) γιατί πολύ απλά η διαδικασία του φαγητού είναι εκπαιδευτική και έχει παιδαγωγικό στόχο.

Δεν υπάρχει φούρνος στο σχολείο (είτε ηλεκτρικός είτε μικροκυμμάτων); Σε ηλεκτρικό είναι πανέυκολο να ζεσταθούν τα φαγητά (όχι να κάψουν) και να σερβιριστούν από τα ίδια τα παιδιά.

v & a
11-09-12, 20:09
μη σας πω εδω λεγανε να παρουμε μια κυρια μια δυο ωρες και να πληρωνεται χωρις να φαινεται πουθενα!

emmaki
11-09-12, 20:30
μη σας πω εδω λεγανε να παρουμε μια κυρια μια δυο ωρες και να πληρωνεται χωρις να φαινεται πουθενα!

Ο διευθυντής πρωτοβάθμιας το ξέρει;;;;;;

Καλή η βόλεψη μας...Όλοι θέλουμε η δουλειά μας να είναι όσο το δυνατόν πιο εύκολη και βολική (όποια και αν είναι η δουλειά μας), αλλά δεν κάνουμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι!!!!!!

antu
11-09-12, 20:42
το θεμα ειναι οτι ενα παιδι 4 ή 5 ετων ειναι δισκολο να ζεστανει το φαγητο του, να μην καει κλπ. ποσο μαλλον και για μια δασκαλα με 15,20 ή25 παιδια
δεν ξερω

emmaki
11-09-12, 20:52
το θεμα ειναι οτι ενα παιδι 4 ή 5 ετων ειναι δισκολο να ζεστανει το φαγητο του, να μην καει κλπ. ποσο μαλλον και για μια δασκαλα με 15,20 ή25 παιδια
δεν ξερω

Ας τα πω, λοιπόν, για 4η ή 5η φορά σε αυτό το φόρουμ.....

Όταν έρχεται η απογευματινή δασκάλα, βάζει στο φούρνο τα κατσαρολάκια των παιδιών στους 50 βαθμούς.
Μέχρι να μπουν τα παιδιά στην τάξη, να πλύνουν τα χέρια τους, να βρουν τα τσαντάκια τους, να καθίσουν στα τραπέζια, να στρώσουν οι "βοηθοί-μαθητές" τα τραπεζομάντηλα, περνάει ένα τέταρτο. Σε αυτό το χρόνο τα κατσαρολάκια ζεσταίνονται χωρίς να καίνε (δοκίμασε το στο σπίτι σου!!!!). Οι "βοηθοί", λοιπόν, μπορούν άνετα να τα πιάσουν από τη νηπιαγωγό που θα τα βγάζει από το φούρνο και να τα σερβίρουν.

(Το έχω δοκιμάσει στο νηπιαγωγείο πολλές φορές και λειτουργεί ΑΨΟΓΑ)

antu
11-09-12, 20:56
το θεμα ειναι οτι οι δασκαλες θελουν να το κανουν ή οχι???? Γιατι ειδικα τωρα που μειωθηκε ο μισθος τους δεν ξερω

emmaki
11-09-12, 21:08
το θεμα ειναι οτι οι δασκαλες θελουν να το κανουν ή οχι???? Γιατι ειδικα τωρα που μειωθηκε ο μισθος τους δεν ξερω

Είναι η δουλειά μας αυτή...... Κάνε μια ήρεμη και πολιτισμένη κουβέντα με τη νηπιαγωγό, εξέθεσε τους προβληματισμούς σου και μετά βγάλε τα συμπεράσματα σου. Μην προκαταβάλει το τι θα συμβεί και το τι θα σου πει!

Και μένα μειώθηκε ο μισθός μου (όπως σε όλους τους εκπαιδευτικούς) κατά 580 ευ΄ρω το μήνα περίπου, αλλά χθες αξιολόγησα στο ΚΕΔΔΥ παιδάκι με αυτισμό που με δάγκωσε και μου έκανε πληγή στο χεέρι.....και δεν το μετανιώνω.....Με αυτή τη λογική, όμως, (του δεν δουθλεύω γιατί μου μείωσαν το μισθό) θα μπορούσα άνετα να πω (γαιτί το ήξερα) "Α! Αυτό δαγκώνει για να εκφράσει δυσαρέσκεια...άρα να πάει από εκεί που ήρθε!"

v & a
11-09-12, 22:30
Ο διευθυντής πρωτοβάθμιας το ξέρει;;;;;;

ναι βεεεεβαια πρωτα αυτον ρωτησανε!!!! χαχαχα μα τι λες καλε...
εδω καποια το ειπε οτι τα χρηματα αυτα αν γινει θα ειναι "μαυρα" και πεσαν να τη φανε!

yasemi
11-09-12, 22:35
καλησπερα και καλη μας χρονια,,,πηγαμε και εμεις σημερα πρωτη μερα μονο εναν αγιασμο καναμε και η διευθυντρια ανεφερε τις ωρες λειτουργιας : το πρωι ερχομαστε μεταξυ 8 με 8μιση, το κλασικο σχολαει 12:15,το ολοημερο που ειμαστε εμεις απο τεσερεις παρα τεταρτο μεχρι τεσσερεις,,,και μας παρακαλεσε ολους να τηρησουμε το ωραριο για την ασφαλεια πρωτα ολων των παιδιων ,,,,ειπε τελος μονο για ταπερακι για το δεκατιανο και αυτο το μεταλλικο μπωλ (ευτυχως ειχα ρωτησει απο τις εγγραφες και το ειχα ηδη προμηθευτει ) για το μεσημεριανο και μετα μας ειπε οτι αυριο ολοι κανονικο ωραριο,,,και τα υπολοιπα βλεπουμε,,,,μετα στην συναντηση που δε ξερω ποτε θα γινει ακομη,,,,τελος ητανε μονο αυτη απο προσωπικο και δυο δασκαλες ακομη,,,μια για το καθε τμημα,,,και μαλιστα η κοπελα που θα αναλαβει το ολοημερο ειναι εγγυος και δε θα ειναι για πολυ,,,,θα καθετε 8 ωρες η καημενη δε καταλαβα το ωραριο τους ακομη,,,σορρυ,,,,,

ειδα που αναφερετε για το ζητημα της τραπεζοκομου γιατι ηδη με απασχολουσε και το βλεπω να ερχετε μπροστα μου,,,,και εγω δε θεωρω σωστο να δινω λεφτα μαυρα σε καποιον,,,ειλικρινα επειδη δε ξερω αν θα θιχτει και θελω να ειμαι προετοιμασμενη (σε αλλο νηπιο περσυ της περιοχης μου τους εβγαινε δεκα ευρω το μηνα το παιδι αμα τα βαλεις κατω ειναι ενα διακοσαρι το μηνα για μια ωρα δουλεια,,,,,) υπαρχει κατι που να λεει τι πρεπει να γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις??ειδα τι εγραψε η φιλη εμμακι ,,,,εμας η κουζινα ειναι απεναντι ακριβως απο τη ταξη,,,,και λεει οτι ειναι η δουλεια αυτη ,,,,εγω αν επιμενουν ομως οι δασκαλες λεω εγω τωρα ή οι αλλες μαμαδες να παρουμε τραπεζοκομα τι γινεται???οεο??? κοιτα που δε κολλησα με την εεταα και κολλαω τωρα σε κατι τοσο απλο,,,αντε κοριτσια να τα λεμε απο εδω καλη χρονια ειπα???για ολους

v & a
11-09-12, 22:54
Εμμακι και κατι αλλο που θα θελα την αποψη σου οπωσδηποτε!!!! Οταν λεμε στο ολοημερο πως ειναι η ωρα της χαλαρωσης το μεσημερι, σημαινει πως ολα ντε και καλα πρεπει να ξαπλωσουνε;;; Δε μπορουν πχ σε μια γωνια να κανουν κατι αλλο ησυχα; Γιατι απο τηνμια αποκλειεται η κορη μου στς 2-3 να ξαπλωσει και απο την αλλη αν τυχον ξεκινησει κ κοιμαται εκει αναγκαστικα χαλαει ολο το οικογενειακο μας προγραμμα αφου εχουμε αλλο ενα πιο μικρο που θελει να κοιμηθει μολις γυρναει στις 5 κι εμεισ να ξεκουραστουμε που ειμαστε διαλυμενοι ολη μερα στηνδουλια...Δεν ξερω τι κανετε σε αυτη τη περιπτωση;;;;;

emmaki
12-09-12, 09:41
Εμμακι και κατι αλλο που θα θελα την αποψη σου οπωσδηποτε!!!! Οταν λεμε στο ολοημερο πως ειναι η ωρα της χαλαρωσης το μεσημερι, σημαινει πως ολα ντε και καλα πρεπει να ξαπλωσουνε;;; Δε μπορουν πχ σε μια γωνια να κανουν κατι αλλο ησυχα; Γιατι απο τηνμια αποκλειεται η κορη μου στς 2-3 να ξαπλωσει και απο την αλλη αν τυχον ξεκινησει κ κοιμαται εκει αναγκαστικα χαλαει ολο το οικογενειακο μας προγραμμα αφου εχουμε αλλο ενα πιο μικρο που θελει να κοιμηθει μολις γυρναει στις 5 κι εμεισ να ξεκουραστουμε που ειμαστε διαλυμενοι ολη μερα στηνδουλια...Δεν ξερω τι κανετε σε αυτη τη περιπτωση;;;;;

Η ώρα της χαλάρωσης μπορεί να είναι ώρα ύπνου ή απλά χαλάρωσης. Δεν σημαίει ότι ντε και καλά τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται, αλλά όποιος δεν θέλι να κοιμηθεί μπορεί να πασχοληθεί σε μια γωνιά είτε ζωγραφίζοντας, είτε ακούγοντας μουσιοκή με ακουστικά (την ένταση τη ρυθμίζει ΠΑΝΤΑ η νηπιαγωγός και είναι ΠΑΝΤΑ πολύ χαμηλή), είτε διαβάζοντας ένα βιβλίο.....κάνοντας κάτι τέλος πάντων χωρίς φασαρία και χωρίς να ενοχλούνται όσι θέλουν να κοιμηθούν.

emmaki
12-09-12, 09:47
καλησπερα και καλη μας χρονια,,,πηγαμε και εμεις σημερα πρωτη μερα μονο εναν αγιασμο καναμε και η διευθυντρια ανεφερε τις ωρες λειτουργιας : το πρωι ερχομαστε μεταξυ 8 με 8μιση, το κλασικο σχολαει 12:15,το ολοημερο που ειμαστε εμεις απο τεσερεις παρα τεταρτο μεχρι τεσσερεις,,,και μας παρακαλεσε ολους να τηρησουμε το ωραριο για την ασφαλεια πρωτα ολων των παιδιων ,,,,ειπε τελος μονο για ταπερακι για το δεκατιανο και αυτο το μεταλλικο μπωλ (ευτυχως ειχα ρωτησει απο τις εγγραφες και το ειχα ηδη προμηθευτει ) για το μεσημεριανο και μετα μας ειπε οτι αυριο ολοι κανονικο ωραριο,,,και τα υπολοιπα βλεπουμε,,,,μετα στην συναντηση που δε ξερω ποτε θα γινει ακομη,,,,τελος ητανε μονο αυτη απο προσωπικο και δυο δασκαλες ακομη,,,μια για το καθε τμημα,,,και μαλιστα η κοπελα που θα αναλαβει το ολοημερο ειναι εγγυος και δε θα ειναι για πολυ,,,,θα καθετε 8 ωρες η καημενη δε καταλαβα το ωραριο τους ακομη,,,σορρυ,,,,,

ειδα που αναφερετε για το ζητημα της τραπεζοκομου γιατι ηδη με απασχολουσε και το βλεπω να ερχετε μπροστα μου,,,,και εγω δε θεωρω σωστο να δινω λεφτα μαυρα σε καποιον,,,ειλικρινα επειδη δε ξερω αν θα θιχτει και θελω να ειμαι προετοιμασμενη (σε αλλο νηπιο περσυ της περιοχης μου τους εβγαινε δεκα ευρω το μηνα το παιδι αμα τα βαλεις κατω ειναι ενα διακοσαρι το μηνα για μια ωρα δουλεια,,,,,) υπαρχει κατι που να λεει τι πρεπει να γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις??ειδα τι εγραψε η φιλη εμμακι ,,,,εμας η κουζινα ειναι απεναντι ακριβως απο τη ταξη,,,,και λεει οτι ειναι η δουλεια αυτη ,,,,εγω αν επιμενουν ομως οι δασκαλες λεω εγω τωρα ή οι αλλες μαμαδες να παρουμε τραπεζοκομα τι γινεται???οεο??? κοιτα που δε κολλησα με την εεταα και κολλαω τωρα σε κατι τοσο απλο,,,αντε κοριτσια να τα λεμε απο εδω καλη χρονια ειπα???για ολους

Το ωράριο δεν είναι 8ωρο. Η μία έρχεται 8-11:45 και η άλλη 11:30-16:00. Αν λείπει η μία από τις 2 τότε το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό. Αν η απουσία είναι μεγάλη (π.χ. εγγυμοσύνη και άδεια ανατροφής) τότε μέχρι να έρεθι αναπληρώτρια το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό (και πιέζετε οι γονείς τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας να στείλει αναπληρωτή).

Αν διαφωνείς με τον τραπεζοκόμο (και γν'ωμη μου καλά κάνεις και διφωνείς, το γαιτί το εξήγησα παραπάνω), μπορείς να πάρεις το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων. Εκεί θα δεις σε λένα σημείο ότι λέει: Απαγορεύεται η παρουσία τρίτου ατόμου στο χώρο του σχολείου, εκτός αν υπάρχει ειδική άδεια (ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακιβώς). Παρ' το λοιπόν μαζί σου και δείξ' το στη νηπιαγωγό και στους γονείς. Ζήτησε να σου δείξουν την άδεια για την παραμονή αυτού του ατόμου. Μετά ζήτα να δεις τα χαρτιά πρόσληψης, το ποινικό μητρώο (Θα μπει όποισ να 'ναι και θα έχει επαφή με τα παιδιά;;;;) και θα δες τι θα σου πουν..... Επόμενο βήμα, να πας στο διευθυντή πρωτοβάθμιας. Επόμενο βήμα, ναπας στονΠριφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης και τελικό βήμα να πάρεις τηλέφωνο στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευης του υπουργείου!!!!!!

yasemi
12-09-12, 09:55
Το ωράριο δεν είναι 8ωρο. Η μία έρχεται 8-11:45 και η άλλη 11:30-16:00. Αν λείπει η μία από τις 2 τότε το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό. Αν η απουσία είναι μεγάλη (π.χ. εγγυμοσύνη και άδεια ανατροφής) τότε μέχρι να έρεθι αναπληρώτρια το τμήμα λειτουργεί ως κλασικό (και πιέζετε οι γονείς τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας να στείλει αναπληρωτή).

Αν διαφωνείς με τον τραπεζοκόμο (και γν'ωμη μου καλά κάνεις και διφωνείς, το γαιτί το εξήγησα παραπάνω), μπορείς να πάρεις το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων. Εκεί θα δεις σε λένα σημείο ότι λέει: Απαγορεύεται η παρουσία τρίτου ατόμου στο χώρο του σχολείου, εκτός αν υπάρχει ειδική άδεια (ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακιβώς). Παρ' το λοιπόν μαζί σου και δείξ' το στη νηπιαγωγό και στους γονείς. Ζήτησε να σου δείξουν την άδεια για την παραμονή αυτού του ατόμου. Μετά ζήτα να δεις τα χαρτιά πρόσληψης, το ποινικό μητρώο (Θα μπει όποισ να 'ναι και θα έχει επαφή με τα παιδιά;;;;) και θα δες τι θα σου πουν..... Επόμενο βήμα, να πας στο διευθυντή πρωτοβάθμιας. Επόμενο βήμα, ναπας στονΠριφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης και τελικό βήμα να πάρεις τηλέφωνο στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευης του υπουργείου!!!!!!

σε ευχαριστω πολυ!!!!αχ αμαν αντε αγωνας νουμερο δυο,,,:cool::cool::cool:

TARA
12-09-12, 10:15
Toν γιο μου τον εγραψα στο κλασσικο, και σημερα και αυριο μας ειπαν να τα παραλαβουμε στις 11. Προσαρμογη υποθετω?
Στους γονεις του ολοημερου ειπαν πως δε θα ζεσταινουν φαγητα φετος γιατι δεν προλαβαινουν.
Βερα εμας δε μας εδωσαν λιστα για να μην παρει ο καθενας διαφορετικης ποιοτητας πραγματα που μπορει να μην τους κανουν, και επειδη δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο για τοσα υλικα. Ειπαν βεβαια οτι θα δωσουν αποδειξεις, αλλα και εμενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο.

vera
12-09-12, 15:29
Toν γιο μου τον εγραψα στο κλασσικο, και σημερα και αυριο μας ειπαν να τα παραλαβουμε στις 11. Προσαρμογη υποθετω?
Στους γονεις του ολοημερου ειπαν πως δε θα ζεσταινουν φαγητα φετος γιατι δεν προλαβαινουν.
Βερα εμας δε μας εδωσαν λιστα για να μην παρει ο καθενας διαφορετικης ποιοτητας πραγματα που μπορει να μην τους κανουν, και επειδη δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο για τοσα υλικα. Ειπαν βεβαια οτι θα δωσουν αποδειξεις, αλλα και εμενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο.

Εμεις τελειωσαμε κανονικα στις 12 και τεταρτο. Μια χαρα τα πηγε ο δικος μου ευτυχως, του αρεσε! Μια μαμα εφερε πραγματα σημερα και ειπε οτι της στοιχησαν περι τα 50-60 ευρω συνολο, ειπε οτι υπαρχουν και πιο ακριβα αλλα και πιο φθηνα, αυτη πηρε τα πιο φθηνα (ποσο δλδ θα πηγαινε με τα πιο ακριβα?)

Δεν πηγα ακομα, θελω να κοιταξω μηπως τιποτα απο αυτα τα εχω σπιτι απο τις δικες μου προμηθειες.

underage
12-09-12, 16:56
η δικιά μας μας ζήτησε:

1 σετ μαρκαδόρους
1 ντοσιέ για τις εργασίες
2 κόλλες uhu στικ μεγάλες
1 σετ ξυλομπογίες ή κηρομπογίες
1 μπλοκ χαρτόνια κανσον
1 πακέτο Α4
1 κουτί πλαστελίνη
1 ψαλίδι
1 χαρτί κουζίνας
1 πακέτο μωρομάντηλα
1 κρεμοσάπουνο

μου πήγαν 20 ευρώ, εκτός από μωρομάντηλα γιατί ο δικός μου κοκκινίζει και δεν τα πλησιάζει, οπότε δεν θα πάω!!!!!

v & a
12-09-12, 18:19
Η ώρα της χαλάρωσης μπορεί να είναι ώρα ύπνου ή απλά χαλάρωσης. Δεν σημαίει ότι ντε και καλά τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται, αλλά όποιος δεν θέλι να κοιμηθεί μπορεί να πασχοληθεί σε μια γωνιά είτε ζωγραφίζοντας, είτε ακούγοντας μουσιοκή με ακουστικά (την ένταση τη ρυθμίζει ΠΑΝΤΑ η νηπιαγωγός και είναι ΠΑΝΤΑ πολύ χαμηλή), είτε διαβάζοντας ένα βιβλίο.....κάνοντας κάτι τέλος πάντων χωρίς φασαρία και χωρίς να ενοχλούνται όσι θέλουν να κοιμηθούν.
ευχαριστω πολυ!!! δυστυχως ουτε το παω εγω το πρωι το παιδι ουτε το παιρνω θα προσπαθησω αν προκυψει θεμα να μιλησω στο τηλ μαζι τους αφου ξεκινησουν κανονικα και μου πει η κορη μου τι γινεται...πχ αν τη πιεζουν να κοιμηθει και λοιπα. κι εμεις παντως στο ολοημερο μεχρι τελος της εβδομαδας θα καθομστε ως τις 11μισι...

emmaki
12-09-12, 18:23
κι εμεις παντως στο ολοημερο μεχρι τελος της εβδομαδας θα καθομστε ως τις 11μισι...

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.
Το έκανα και εγώ και ήμασταν και οι 2 νηπιαγωγοί παρούσες.
Είναι για να προσαρμοστούν τα παιδιά στο πλαίσιο του σχολείου. Σκέψου ένα προνήπιο που δεν πήγε ΠΣ να μπαίνει στο νηπιαγωγείο, σε ένα καινούριο περιβάλλον, με άλλα 20 παιδιά (τουλάχιστον), χωρίς τη μαμά του, με τις νηπιαγωγούς, να απαιτείται να ακολουθήσει κανόνες που δεν υπάρχουν στο σπίτι του, να απαιτείται να κάτσει στον ποπό του για κάποιο διάστημα κλπ κλπ.... Δεν γίνεται εύκολα από τη μία μέρα στην άλλη. Χρειάζεται να του δοθεί κάποιος χρόνος.......

(Και φυσικά δεν μιλάω για το δικό σου παιδί που δεν το ξέρω άλλωστε, αλλά μιλάω γενικά. Και φυσικά υπάρχουν και πολλά παιδιά που ξέρουν από πλαίσια και κανόνες. )

vera
12-09-12, 18:27
η δικιά μας μας ζήτησε:

1 σετ μαρκαδόρους
1 ντοσιέ για τις εργασίες
2 κόλλες uhu στικ μεγάλες
1 σετ ξυλομπογίες ή κηρομπογίες
1 μπλοκ χαρτόνια κανσον
1 πακέτο Α4
1 κουτί πλαστελίνη
1 ψαλίδι
1 χαρτί κουζίνας
1 πακέτο μωρομάντηλα
1 κρεμοσάπουνο

μου πήγαν 20 ευρώ, εκτός από μωρομάντηλα γιατί ο δικός μου κοκκινίζει και δεν τα πλησιάζει, οπότε δεν θα πάω!!!!!

Ωχ καταλαβα!

Εμας 4 πακετα μαρκαδορους, 4 μπλοκ κανσον χαρτι, 4 ρολα γκοφρε, 4 μεγαλα φυλλα κανσον, δαχτυλομπογιες, 4 φακελους, ενα ντοσιες, 4 κολλες κλπ....αμα βγουν μονο 60 ευρω να ειμαι ευχαριστημενη.

Και ειμαστε σε κλασικο!

yasemi
12-09-12, 18:28
καλησπερα,,,,και εμεις γυρισαμε ευτυχισμενες που κατσαμε τοσες ωρες σχολειο και ητανε μεσα και ειναι ακομη βασικα μεσα στη τρελη χααρ και υπερενταση,,,,μου ειπε απο μονη της οτι αυριο θα ειναι μια απο τις βοηθους τις δασκαλας και τη ρωτησα τι κανετε οταν ειστε βοηθοι???βοηθαμε την κυρια με το ζεσταμα του φαγητου,,,,οποτε μαλλον εμεις αποφυγαμε την τραπεζοκομο και παμε βαση νομου χαχαχαχααχ,,,,απλα μου ειπε οτι το κατσαρολακι εκαιγε ενω το φαγητο μεσα οχι και λιγο τσουρουφλιστηκε αυτα τα ολιγα,,,,η μια απο τις δυο δασκαλες που ητανε απογευματινη και ειναι εγγυος μου ειπε οτι θα γινει συναντηση την αλλη βδομαδα με το που ερθει και η αναπληρωτρια που περιμενουν γιατι η κοπελα θα φυγει με αδεια πια,,,,,τοτε θα μας πουν υλικα κλπ κλπ κλπ αυτα τα ολιγα,,,,

τελος αν και δε ξερω τι και πως παει η πρωτη μερα γιατι ουσιαστικα μερα γνωριμιας ητανε δεν βαλανε κανενα για υπνο το μεσημερι ουτε ειπωθηκε κατι τετοιο στα παιδια γενικοτερα,,,,μου ειπε οτι κανανε αλλα πραγματα,,,,,

εν αναμονη λοιπον ,,,,,,

εντιτ: ξεχασα,,,,,εσεις θα με καταλαβετε,,,η κορη μου μου ειπε οτι δε πηγε καθολου τουαλετα ουτε για τσισα ουτε για κακα (μαλλον ντρεποτανε δ εξερω ) τοσες ωρες απορω πως δεν εσκασε,,,,της ειπα να μη το κανει αυτο κλπ κλπ κλπ ,,,,τι κανουμε λοιπον????

v & a
12-09-12, 18:28
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.
δε λεω πως ειναι κακο, μαλιστα μας ειπαν δεν "διωχνουμε" τα παιδια για να φυγουμε εμεις εδω θα ειμαστε εχουμε πολλες υποχρεωσεις, αλλα ετσι πρεπει για να γινει ομαλη μεταβαση. το θεμα ειναι πρακτικο για μας... σημερα εφυγε ο συζυγος απο τη δουλεια να παει να την παρει να τη παει αλλου,και να ξαναγυρισει στη δουλεια, και εκει "αλλου" πληρωνουμε 10 ευρω τη μερα. και αυριο πρεπει παλι η εγω η αυτος να παει, και μεθαυριο παλι το ιδιο...(30 ευρω μαζευτηκαν!)