PDA

Επιστροφή στο Forum : εγγραφή στο νηπιαγωγείο

Σελίδες : [1] 2 3 4

cventour
06-03-08, 10:42
Παιδια καλημερα,

Ο μεγαλος μου γιος (4 ετων) ειναι να παει προνηπιο το Σεπτεμβριο. Ξερω -νομιζω- σε ποιο σχολειο ειναι να παει αλλα δεν ξερω τι χρειαζεται απο χαρτια κλπ. Στο site του Υπ.ΕΠΘ δεν μπορεσα να βρω κατι.

Εσεις οι πιο εμπειροι ξερετε να μου πειτε ;

NTINAT
06-03-08, 17:02
Καλησπερα, για να γραφτει στο προνηπιο θελει πιστοποιητικο γεννησεως,ενα λογαριασμο Δεη ή Οτε στο ονομα σας ή στο ονομα του συζυγου κ το βιβλιαρειο υγειας του παιδιου...αυτα!!!!
Τα ξερω απο πρωτο χερι γιατι θα γραψω τον μικρο μου τον Ιουνιο!!!!!
Τοτε γινονται οι εγγραφες για τα προνηπια τωρα ειναι οι πρεγγραφες για τα νηπια!
Ελπιζω να βοηθησα!!!

emporaki
19-03-08, 09:51
Από το ΥΠΕΠΘ, (στις συχνές ερωτήσεις):

11. Ποια είναι τα δικαιολογητικά εγγραφής;

* Πιστοποιητικό γεννήσεως
* Επίδειξη του βιβλιαρίου του παιδιού για έλεγχο εμβολίων
* Οδοντολογική εξέταση
* Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (κατά την κρίση του Διευθυντή)

www.ypepth.gr/el_ec_page76.htm

Συνήθως ως αποδεικτικό για τη διεύθυνση κατοικίας ζητείται λογαριασμός ΔΕΗ-ΟΤΕ ή υπεύθυνη δήλωση του γονέα-κηδεμόνα.

Ελπίζω να βοήθησα. Με το καλό...

mamaka
16-04-08, 12:14
παιδιά έχω μπερδευτεί ....
ο γιός μου πάει προνήπιο σε ιδιωτικό απο τον Σεπτέμβρη όμως θέλω να τον πάω στο νήπιο στο δημόσιο της περιοχής ..
μπαίνοντας στο Υπουργείο Παιδείας λέει οτι οι προεγγραφές έγιναν τον Μάρτιο ενώ οι εγγραφές θα γίνουν 1-21 Ιουνίου ..
εμείς δεν το καταλάβαμε νωρίς για την προεγγραφή και έτσι δεν την κάναμε ,, λέτε να έχουμε πρόβλημα στην εγγραφή????

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
16-04-08, 12:25
Κανενα...αν ανηκεις στο συγκεκριμενο νηπιο...δεν μπορουν να μην στο δεχτουν ακομα και αν πας τον Σεπτεμβριο (βεβαια εσυ θα κανεις κανονικα τις διαδικασιες των Ιουνιο ετσι..δεν τ αφηνουμε :wink: )

mamaka
16-04-08, 12:36
ευχαριστώ Αφροδίτη μου,,
άσε και έχω ενα άγχος....για του χρόνου..άντε ξανά καινούργιες φιλίες καινούργια δασκάλα...είμαι φοβερά αγχωμένη...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
16-04-08, 12:42
Ξερεις ποσα παιδακια γραφονται τελευταια στιγμη(Σεπτεμβριο)??
Οι δασκαλες το ξερουν αυτο.... και γι αυτο προειδοποιουν καμια φορα οτι τα προνηπια ενδεχεται να μην τα παρουν (ολα) και εξαρταται απ τον αριθμο των νηπιων(που το ξερουν παντα ..τελευταια στιγμη...κατα σεπτεμβριο πλευρα :wink: )

Ολα καλα θα πανε..εδω εγω που φετος ειναι η τριτη χρονια στο νηπιο ( :lol: :lol: ) και του χρονου τα διδυμακια μου θα εχουν καινουργια δασκαλα(αυτη που εχουν τωρα ειναι εγκυος και θα φυγει μετα το πασχα) και εχω αγωνια αν θα εχουν καλη νηπιαγωγο 8)
Παντως το πιο βασικο ειναι η δασκαλα στην πρωτη δημοτικου (οκ και στις αλλες ταξεις)

mamaka
16-04-08, 12:45
τρίτη χρονιά στο νήπιο?
2 δεν είναι ?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
16-04-08, 12:50
:lol: :lol:
Η μεγαλη παει φετος πρωτη δημοτικου ..οποτε 2 χρονιες αυτη και φετος τα διδυμα πανε προνηπιο ...συνολο 3 χρονια..του χρονου με το καλο παιρνω πτυχιο καθως θα κλεισουμε 4 χρονια (μαζι με το νηπιο που θα πανε τα διδυμακια μου :wink: )

mamaka
16-04-08, 12:52
με το καλό !!!
να τα χαίρεσαι...

NTINAT
09-09-08, 16:52
Καλη χρονια στα προνηπιακια!!!!!!!!!

Κ εμενα φετος το νηπιακι μου θα ξεκινησει
το προνηπιο....κ ο θεος μαζι μας!! :lol: :lol:

angela
11-09-09, 14:43
Καλή σας μέρα και καλή αρχή στα παιδακια που πηγαν σημερα σχολειο.
Καλή χρονια για τα παιδάκια τα τυχερά!!!
Για τα άτυχα σαν και εμάς, μενει μόνο να προσευχόμαστε και να περιμένουμε!!!
"Κανα ταξιτζή γνωστό ξερετε να μας συστήσετε;;;"
Που κολλάει αυτό;;;
Διαβάστε παρακάτω και θα καταλάβετε:

Πήγαμε και εμείς σήμερα στο αγιασμό, στο ειδικό νηπιαγωγείο/δημοτικό Νταού Πεντέλης στην Ραφήνα, όπου καταφέραμε να γραφτούμε μετά απο μια μεγάλη "οδυσεια" τον Ιούνιο, αλλά αυτό δεν θα το σχολιάσω τώρα μιας και πάει πέρασε!!!

Η μέρα μας ξεκίνησε άσχημα απο την στιγμή που φτάσαμε.
Πρώτα γιατί μας έπιασε η μπόρα, απο την στιγμή που πατήσαμε το ποδι μας μεχρι την ώρα που φύγαμε οπου και βγήκε ενας τεράστιος ήλιος και το ουράνιο τόξο(!) και δεύτερον η άσχημη μέρα συνεχίστηκε μετά τον αγιασμό όπου μαθάμε τα άσχημα νέα , τα οποια δυστυχώς ... υποπτευόμουνα!!!

Δεν έχει ακόμη διοριστεί νηπιαγωγός,και ουτε γνωριζουν το ποτε θα διοριστεί μιας και ολα πήγαν πίσω λογω των εκλογών, άρα το νηπιαγωγείο δεν θα λειτουργήσει ακόμη!!!
Αγνωστο το πότε θα ερθει η νηπιαγωγός η οποία θα ειναι και αναπληρωτρια, άρα μπορει να φυγει ανα πασα στιγμή και να μείνουν τα παιδιά στην μεση της χρονιάς παλι ξεκρέμαστα!!!

Για την μεταφορά μας είχαν υποσχεθεί ταξί, το οποίο όμως μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί και ειναι φυσης αδυνατον να τον πηγαινοφέρνω αφου μένουμε 35 χιλιομετρα μακριά (που χρήματα για βεζίνες κλπ)!!!
Για το ταξί μαλιστα με ενημέρωσαν οτι η νομαρχία θα το πληρώνει 160,00 ευρώ την ημέρα(!) για την διαδρομή, αλλά δεν δέχονται οι ταξιτζήδες γιατί τους πληρώνουν τα χρήματα ολα μαζί στο τελος του σχολικού έτους και δεν τους συμφέρει!!!
Μάλιστα καλούμαστε εμείς οι γονείς να βρούμε λύση ψαχνοντας εμείς για κανα γνωστό ταξιτζή, φιλοτιμο και φιλέσπλαχνο να μας εξυπηρετήσει, αλλιως τα παιδιά θα μείνουν σπίτι!!!

Ευτυχώς για μας, έχω μια εναλλακτική λύση, το κέντρο ημέρας στο Κορωπί, που φοιτά το παιδί μου τα 3 τελευταία χρόνια (όμως για πόσο ακόμη;;;) και έτσι το παιδί δεν θα μείνει ξεκρέμμαστο όλο αυτό το διάστημα αν και ποτέ λυθούν τα προβλήματά μας, όμως υπάρχουν πολλά παιδάκια που θα βιώσουν την αποξένωση και την αδιαφορία του κράτους όπως άλλωστε γίνεται κάθε χρόνο και θα μείνουν και φέτος στο σπίτι !!!

Εδώ κολλάει το (μακροσκελές) εύλογο ερώτημά μου :
"Γιατι λέτε κύριοι υπουργοί της εκάστοτης κυβέρνησης, (γιατι αυτή η κολώνια κρατάει χρονια τώρα), οτι η εκπαιδευση ειναι δωρεάν και υποχρεωτική για ολα τα παιδιά;;;;
Για ποια παιδιά μιλάμε;;;
Γιατί αφού ολα τα παιδιά είναι ίσα απέναντι στο νόμο, τελικά καθε χρονο φαινεται, οτι δεν ειναι και οτι τα παιδάκια που θα έπρεπε το κρατος να φροντίσει με περίσια αγάπη και φροντίδα, κανει πως δεν τα βλέπει και τους φέρεται σαν να είναι αόρατα;;;
Γιατί άραγε ποτέ κανένας υπουργός ή πρωθυπουργός δεν πηγε να κανει αγιασμό ή να επισκεφτει στα μέσα της χρονιάς εστω ένα ειδικό σχολείο;;;
Ξέρετε κύριοι, δυστυχώς για σας υπάρχουμε και εμείς!!!!"

Αγγελική

Aggeloudia
01-10-09, 16:50
Αγγελική...σου βγαζω το καπέλο για αλλη μια φορά για το μεγαλειο της ψυχης και την αγωνιστικότητά σου

katerinak
01-10-09, 19:14
θα ειναι και αναπληρωτρια, άρα μπορει να φυγει ανα πασα στιγμή και να μείνουν τα παιδιά στην μεση της χρονιάς παλι ξεκρέμαστα!!!

Αγγελική

ευχμαι να πανε ολα καλα κα γρηγορα. για την αναπληρωτρια δε χρειαζεται να ανησυχεις δεν ειανι τοσο ευκολο να φυγει στη μεση της χρονιας. ειναι τοσο πιθανο οσο και σε μια μονιμη. εκτος αν ο προισταμενος για καποιο λογο θεωρησει οτι δε χρειαζεται να ειναι εκει,πραγμα αδυνατο.οι προσληψεις στα σχολεια ισχυουν κανονικα κατ εξαιρεση. τι εγινε τελικα;

angela
01-10-09, 21:50
ΗΡΘΕ!!!! :)

Τελικά ηρθε η νηπιαγωγός και ειναι αστέρι!!!
Ειμαστε σουπερ τυχεροί (αυτή ειναι η ατυχη γιατι επι 7 χρονια δεν την μονιμοποιούν και γυρισει ολη την Ελλάδα σαν τη γυφτισσα!!! Αλλους και αλλους ξερουν να τους νομιμοποιούν, αυτοί που κανουν καλά την δουλειά τους και χρειαζονται για τα παιδιά μας ΔΕΝ!!!)

Βέβαια εχουμε ενα πολυ σοβαρό θεμα με την καθημερινή μας μεταφορά και εχω λαλήσει που τον πηγαινωφερνω αλλά υπομονή κανω γιατι μας υποσχέθηκαν πουλμαν μεχρι τελη Οκτωβρίου (ελπίζω να ζώ μεχρι τοτε!!!)
Τεσσερις μερες τώρα και εχω κανει 400 χιλιόμετρα οδηγώντας και επειδή δεν με συμφέρει να ερθω σπιτι και να ξαναπαω να τον παρω το μεσημερι (γιατι κανω 45΄λεπτά μονο να παω) και ετσι καθομαι σε καφετερια στη Ραφήνα και με το ζορι παρακολουθω "αν κουνιώνται οι βάρκες" εχω παραμελήσει το σπιτι μου και φυσικά τον εαυτό μου.

Κανω απλά ΥΠΟΜΟΝΗ (τελικά εχω αρκετή και δεν το ηξερα!)

angela
01-10-09, 21:53
ΗΡΘΕ!!!! :)

Τελικά ηρθε η νηπιαγωγός και ειναι αστέρι!!!
Ειμαστε σουπερ τυχεροί (αυτή ειναι η ατυχη γιατι επι 7 χρονια δεν την μονιμοποιούν και γυρισει ολη την Ελλάδα σαν τη γυφτισσα!!!Αλλους και αλλους ξερουν να τους νομιμοποιούν αυτοί που κανουν καλά την δουλειά τους και χρειαζονται για τα παιδιά μας ΔΕΝ!!!)

Βέβαια εχουμε ενα πολυ σοβαρό θεμα με την καθημερινή μας μεταφορά και εχω λαλήσει που τον πηγαινωφερνω αλλά υπομονή κανω γιατι μας υποσχέθηκαν πουλμαν μεχρι τελη Οκτωβρίου (ελπίζω να ζώ μεχρι τοτε!!!)
Τεσσερις μερες τώρα και εχω κανει 400 χιλιόμετρα οδηγώντας και επειδή δεν με συμφέρει να ερθω σπιτι και να ξαναπαω να τον παρω το μεσημερι (γιατι κανω 45΄λεπτά μονο να παω) και ετσι καθομαι σε καφετερια στη Ραφήνα και με το ζορι παρακολουθω "αν κουνιώνται οι βάρκες" εχω παραμελήσει το σπιτι μου και φυσικά τον εαυτό μου.

Κανω απλά ΥΠΟΜΟΝΗ (τελικά εχω αρκετή και δεν το ηξερα!)

Το μονο θετικό ειναι οτι δεν μας εδωσαν λιστα να αγοράσουμε υλικά οπως σε σας.
Ετσι κατι γλιτώσαμε οικονομικά αλλά θα τα χιλιοπληρώσω σε βεντζίνες φυσικά...γρρρρρ!!!!

elenasteraki
02-10-09, 11:04
Angela είμαι και εγώ θαυμαστριά σου!!! Μη το βάζεις κάτω αποτελείς παράδειγμα για όλες μας....Χωρίς να ξέρω βέβαια πόση ώρα κάθεσαι στην καφετέρια και αν και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ ωραία ιδέα να πίνω καφέ στο λιμάνι με θέα την υπέροχη θάλασσα..., αν μου επιτρέπεις να σου προτείνω να βρεις κάποια δουλειά για λίγες ώρες στη Ραφήνα έτσι ώστε να περνάει ο χρόνος σου καλύτερα και να βγάζεις και τα έξοδα της βενζίνης. Ως βάση θα σου πρότεινα να βρεις την τοπική εφημερίδα ''Δημότης'' η οποία έχει πολλές αγγελίες για εργασία. Συγγνώμη που πήρα το θάρρος αλλά το σκέφτηκα και είπα να το προτείνω....

angela
04-10-09, 19:13
Angela είμαι και εγώ θαυμαστριά σου!!! Μη το βάζεις κάτω αποτελείς παράδειγμα για όλες μας....Χωρίς να ξέρω βέβαια πόση ώρα κάθεσαι στην καφετέρια και αν και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ ωραία ιδέα να πίνω καφέ στο λιμάνι με θέα την υπέροχη θάλασσα..., αν μου επιτρέπεις να σου προτείνω να βρεις κάποια δουλειά για λίγες ώρες στη Ραφήνα έτσι ώστε να περνάει ο χρόνος σου καλύτερα και να βγάζεις και τα έξοδα της βενζίνης. Ως βάση θα σου πρότεινα να βρεις την τοπική εφημερίδα ''Δημότης'' η οποία έχει πολλές αγγελίες για εργασία. Συγγνώμη που πήρα το θάρρος αλλά το σκέφτηκα και είπα να το προτείνω....

Το σκέφτηκα και εγώ πολλες φορές αλλά δεν γινεται .
Οταν πιανεις καπου δουλειά πρεπει να εισαι ξεκουραστος και συνεπεις , και στην δική μου περιπτωση ουτε το ενα ισχύει ουτε το αλλο.
Με τον παραμικρό βήχα στελνουν φετος τα παιδιά στο σπιτι και ετσι η συνεπεια παει ήδη περιπατο!!! Το θετικό ειναι οτι καποια στιγμή θα μας βαλουν λεωφορειο , αλλά αποτι καταλαβα θα με φάνε παλι οι δρόμοι γιατι ειμαστε πολυ πιο μακριά απο τα υπολοιπα παιδάκια . Προς το παρών ρεμβάζω την θαλασσα.

underage
05-10-09, 00:54
Αγγελική...σου βγαζω το καπέλο για αλλη μια φορά για το μεγαλειο της ψυχης και την αγωνιστικότητά σου

Συμφωνώ κι εγώ με τη Μαρία, παρακολουθώ κι εγώ τον αγώνα που κάνεις εδώ και πολύ καιρό θέλω να σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και πολλά συγχαρητήρια για ότι έχεις κάνει για τον γιό σου.

angela
06-10-09, 10:36
Τελικά μας λυπήθηκε ο Θεός και θα μας βαλουν απο την αλλη εβδομάδα, αν ολα πανε καλά και βρουμε και συνοδό, λεωφορειο!!!!!

Εβαλα αυτή την αγγελία , οποιος μπορει να βοηθήσει ευπροσδεκτος!!!

"Ζητείται ΑΜΕΣΑ κοπέλα ως συνοδός για σχολικό λεωφορείο με καθημερινά δρομολόγιο το πρωί 07:00 από Κίτσι Κορωπίου προς Ραφήνα και πάλι πίσω το μεσημέρι 13:30.
ΜΙΣΘΟΣ 350,00 ευρώ + ΙΚΑ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ : Κα Αγγελική 6944859533
Κος Νίκος 6977283421 "

angela
13-10-09, 17:23
Τελικά βρήκαμε και συνοδό και το λεωφορειο λενε θα ξεκινήσει απο την Δευτέρα και ... ειδομεν!!!

Ομως σημερα μας εδωσαν ενα χαρτί ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ γραφει για να το παμε λεει στον παιδιατρο να το συμπληρώσει, ομως εκει αναφερει πραγματα που δεν είναι αρμοδιοτητα του παιδιατρου οπως καρδιολογικά οφθαλμολογικά οδοντολογικά ακοής κλπ που επειδή γνωριζω τι παραξενος ειναι ο παιδιατρος μας προβλεπω να μην με φτανουν τα 300 ευρώ για γιατρους εξετασεις κλπ
Οταν το ειχα πρωτογραψει ειχαμε παει απλή βεβαιωση του παιδιατρου και της οδοντιατρου και το βιβλιαριο των εμβολαιων. τωρα αυτο καινουργιο ειναι;;;
Εσας σας το ζητήσανε αυτο;;;;

miriki
13-10-09, 18:22
Το έχουν ζητήσει από το καλοκαίρι. Είναι υποχρεωτικό για όλους. Κλείσε ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο ΟΠΟΤΕ σου κλείσουν ή αξιοποίησε το ταμείο σου. Μην το διαπραγματευτείς με το σχολείο, εφόσον τώρα γράφεστε, σκέψου ότι τα άλλα παιδάκια έχουν ξεκινήσει αυτές τις διαδικασίες από τον Ιούνιο. Μην το αμελήσεις όμως, γιατί είναι πραγματικά σημαντικό να υπάρχει εικόνα στο σχολείό της κατάστασης της υγείας όλων των παιδιών.

underage
13-10-09, 20:52
Εμείς είχαμε πάει στο ΙΚΑ για τον παιδίατρο, καρδιολόγο και οδοντίατρο. Μπορώ να πω ότι οι δυο τελευταίοι ήταν πάρα πολύ πρόθυμοι, ευγενικοί, εξυπηρετικότατοι με το παιδί. Η παιδίατρος είναι εκείνη που μου τα παρακολουθεί.

Για τον οφθαλμίατρο, έτυχε και είχα ραντεβού στο Παίδων οπότε μου το έφτιαξαν εκεί!!!!

angela
23-10-09, 16:46
Τελικά το χαρτί μας το συμπληρωσε εξολοκλήρου ο παιδιατρος γραφοντας στις εξετασεις οπως πιεση κλπ οτι "δεν συνεργάστηκε το παιδί" για να καταλαβουν οτι τα παιδακια με ειδικες αναγκες δεν ειναι και για πολλά πολλά!!! Αλλωστε σε ειδικο νηπιο παμε οχι σε κανονικό άρα δεν κανουν οτι κανουν και οι αλλοι. Βεβαια πηγαμε σε παιδοδοντιατρο αλλα ο οφθαλμιατρος που αλλωστε δεν ειχε και καμμια τυχη να τον εξετασει δεν μας χρειαστηκε.
Το προβλημα με το λεωφορειο και την μεταφορά μας λυθηκε επισης.
Καθε πρωί στις 7 τον παιρνει κοντα στο σπιτι μας και μας τον επιστρεφουν στις 2 παρα παλι.
Αλλά κανει ολοκληρη εκδρομη καθε μερα μιας και ειναι μιαμιση ώρα δρομος μεχρι το σχολειο του. Το ευτυχες ειναι οτι του αρεσει πολυ. Πηγα μαζί τους 3 μερες γιατι ήταν νεοι και οι οδηγοί στο δρομολογιο και οι συνοδοί και επρεπε καποιος που ήξερε τους δρομους και τα παιδια να τους δειξει και τον δρομο και το πως να συμπεριφερθουνε στα παιδακια αυτά ωστε να μην λυνονται, να μην φωναζουν, να μην κλωτσάνε κλπ.
Τωρα ειμαι επιτελους και παλι σπιτι μου.
Τωρα μπορώ να πω με χαμογελο "καλή σχολική χρονια" :)

angela
23-10-09, 16:54
Επειδή δεν βρίσκω που να το βροντοφωνάξω σας το γραφω εδώ!!!!
Μίλησε ο Νεκτάριος και ειπε μεσα στο λεωφορειο προχτες δειχνοτάς με με το δακτυλο στην συνοδό " ΑΤΙ ΝΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ !!!!! (αυτή ειναι η μαμά μου)
Καλά ψήλωσα μεχρι και 10 ποντους απο περηφάνια!!!!
Λετε να μιλησει τελικά;;;; ;)

katerinak
23-10-09, 18:55
πω πω...συγκινηθηκα! μακαρι να εχει συνεχεια προοδο!

angela
29-10-09, 08:06
Επείγων !!!! ξερετε που μπορώ να δω τους νομους για τα σχολικά λεωφορεια και τους συνοδούς;;;

angela
29-10-09, 08:14
Επείγων !!!! ξερετε που μπορώ να δω τους νομους για τα σχολικά λεωφορεια και τους συνοδούς;;;

Ευτυχώς κατι βρήκα : http://dipe.ilei.sch.gr/ekpth/antoniou/meri/nomothesia/ASFALEIA%20SXOL.%20METAFORON.pdf

haido
01-11-09, 18:57
Αγγελική μου, αυτό είναι υπέροχο που είπε ο Νεκτάριος! Χάρηκα πάρα πολύ! Εύχομαι και παραπάνω πρόοδο που είμαι σίγουρη πως θα έχει, με σένα μαμά και με την καλή σας νηπιαγωγό! Χίλια μπράβο!

μανουλα
04-11-09, 01:17
να κανω μια ερωτηση η κορη μου ειναι γεννημενη 4/11/2006 του χρονου το Σεπτεμβριο του 2010 θα παει προνηπια? καποιος μου ειπε οτι αφου γεννηθηκε Νοεμβριο θα παει τον Σεπτ του 2011. εγω ηξερα οτι πανε με την χρονια και οχι με τους μηνες.

katerinak
04-11-09, 21:16
να κανω μια ερωτηση η κορη μου ειναι γεννημενη 4/11/2006 του χρονου το Σεπτεμβριο του 2010 θα παει προνηπια? καποιος μου ειπε οτι αφου γεννηθηκε Νοεμβριο θα παει τον Σεπτ του 2011. εγω ηξερα οτι πανε με την χρονια και οχι με τους μηνες.

πανε με τη χρονια σωστα το ειπες.ειμαι νηπιαγωγος κ ειναι σιγουρο

μανουλα
05-11-09, 20:59
πανε με τη χρονια σωστα το ειπες.ειμαι νηπιαγωγος κ ειναι σιγουρο
σε ευχαριστω πολυ:D

elepet
23-12-09, 12:37
Έχω μια απορία...όλα τα δημόσια νηπειαγωγεία λειτουργούν και για προνήπια???? Η κόρη μου έχει γεννηθεί 14/11/06. Το Σεπτέμβρη του 2010 λογικά θα πάει προνήπιο.Δίπλα μου ακριβώς έχω νηπειαγωγείο.Δε ξέρω αν δέχεται προνήπια.Θα πάω κάποια στιγμή να ρωτήσω βέβαια.Οι αίτηση εγγραφής γίνεται στο νηπειαγωγείο ή κάπου αλλου?? και τι δικαιολογητικά απαιτούνται??

elepet
23-12-09, 12:38
........και κάτι ακόμα..πόσες ώρες και ποιές πηγαίνουν τα παιδάκια προνήπιο???δημόσιο πάντα ρωτάω...γιατί ιδιωτικό ξέρω.

katerinak
23-12-09, 12:45
Έχω μια απορία...όλα τα δημόσια νηπειαγωγεία λειτουργούν και για προνήπια???? Η κόρη μου έχει γεννηθεί 14/11/06. Το Σεπτέμβρη του 2010 λογικά θα πάει προνήπιο.Δίπλα μου ακριβώς έχω νηπειαγωγείο.Δε ξέρω αν δέχεται προνήπια.Θα πάω κάποια στιγμή να ρωτήσω βέβαια.Οι αίτηση εγγραφής γίνεται στο νηπειαγωγείο ή κάπου αλλου?? και τι δικαιολογητικά απαιτούνται??

οι εγγραφες γινονται 1-15 ιουνιου.κανονικα δεχονται κ προνηπια με την προυποθεση να υπαρχουν κενες θεσεις απο τα νηπια.λογικα θα κρατησουν τα στοιχεια σου κ το σεπτεμβρη θα ξερουν σιγουρα τις θεσεις. τωρα με την υποχρεωτικοτητα προηγουνται τα νηπια.οι αιτησεις γινονται στο νηπιαγωγειο με

χαρτι που φαινεται η διευθυνση
βιβλιαριο υγειας με εμβολια,οφθαλμιατρο οδοντιατρο
υπευθυνη δηλωση δικια σου

το ωραριο αν ειναι κλασσικο ειναι 8-12.15 κ ολοημερο 8-3.45 αποχωρηση. στο ολοημερο τα παιδια μενουν μεχρι τελος απαγορευεται η ενδιαμεση αποχωρηση την ωρα που θελει ο γονεας γιατι υπαρχει προγραμμα μεχρι στις 4 με αλλη δασκαλα

elepet
23-12-09, 13:05
Ευχαριστώ πολυ!

ΜΙΡΕΛΟΥ
23-12-09, 14:42
[QUOTE στο ολοημερο τα παιδια μενουν μεχρι τελος απαγορευεται η ενδιαμεση αποχωρηση την ωρα που θελει ο γονεας γιατι υπαρχει προγραμμα μεχρι στις 4 με αλλη δασκαλα[/QUOTE]

katerinak καλησπερα,
Να υποθεσω οτι αυτο συμβαινει και στη Α δημοτικου?

katerinak
23-12-09, 14:52
[QUOTE στο ολοημερο τα παιδια μενουν μεχρι τελος απαγορευεται η ενδιαμεση αποχωρηση την ωρα που θελει ο γονεας γιατι υπαρχει προγραμμα μεχρι στις 4 με αλλη δασκαλα

katerinak καλησπερα,
Να υποθεσω οτι αυτο συμβαινει και στη Α δημοτικου?[/QUOTE]

κανονικα ναι.μερικες φορες μπορει να δηλωσουν απο πριν καποια ωρα αλλα κ παλι δεν ειναι το προγραμμα ετσι .αλλο ολοημερο αλλο διευρυμενο ωραριο. τα δημοτικα δυστυχως ειναι λιγο πιο χαλαρα στο προγραμμα

angela
28-01-10, 13:16
Απο την αρχή του 2010 δεν εχουμε νηπιαγωγό, γιατί την διορίσανε μονιμη σε θέση του υπουργειου υγείας!!! (Τους καλούς του παιρνουνε!!!) και ετσι ειμαστε σπιτι μας απο τις γιορτές!!! Τωρα στα μέσα σχεδόν της σχολικής χρονιάς σε τι θαυμα να ελπιζω;;;;
Είμαι να σκάσω :(

Μανουλίνι
29-01-10, 14:42
Καλημέρα σε όλες,
Γνωρίζει κάποια να μου πει, αν θέλω να στείλω το Σεπτέμβριο 2010 την κόρη μου σε ολοήμερο νηπειαγωγείο και αυτό που ανήκουμε έχει κλασικό ωράριο, τι γίνεται? Υπάρχει άλλο ένα πολύ κοντά μας που λειτουργεί ως ολοήμερο αλλά τι γίνεται με τη διεύθυνσή μας?

katerinak
29-01-10, 14:48
Απο την αρχή του 2010 δεν εχουμε νηπιαγωγό, γιατί την διορίσανε μονιμη σε θέση του υπουργειου υγείας!!! (Τους καλούς του παιρνουνε!!!) και ετσι ειμαστε σπιτι μας απο τις γιορτές!!! Τωρα στα μέσα σχεδόν της σχολικής χρονιάς σε τι θαυμα να ελπιζω;;;;
Είμαι να σκάσω :(

καλα..δεν παιρνουνε παντα τους καλους!δεν εχει σχεση αυτο,δεν μας διαλεγει κανεις! για να εγινε μονιμη σε αλλο υπουργειο μαλλον εφυγε μονη της. επρεπε να στειλουν αναπληρωτρια κ πρεπει να το απαιτησετε στο γραφειο πρωτοβαθιας

katerinak
29-01-10, 14:50
Καλημέρα σε όλες,
Γνωρίζει κάποια να μου πει, αν θέλω να στείλω το Σεπτέμβριο 2010 την κόρη μου σε ολοήμερο νηπειαγωγείο και αυτό που ανήκουμε έχει κλασικό ωράριο, τι γίνεται? Υπάρχει άλλο ένα πολύ κοντά μας που λειτουργεί ως ολοήμερο αλλά τι γίνεται με τη διεύθυνσή μας?

παλια ηταν αυστηρα τα ορια της περιοχης.τωρα αν δεν υπαρχει ολοημερο στην περιοχη σου μπορεις να διακδικησεις να πας στο διπλανο

Μανουλίνι
29-01-10, 14:56
Ευχαριστώ

Κάποια γνωστή μου μου είπε να πάω να μιλήσω στην υπεύθυνη του νηπειαγωγείου και να της εκθέσω το πρόβλημα, λέτε να το κάνω? ή μήπως είναι υπερβολή?

katerinak
29-01-10, 15:04
Ευχαριστώ

Κάποια γνωστή μου μου είπε να πάω να μιλήσω στην υπεύθυνη του νηπειαγωγείου και να της εκθέσω το πρόβλημα, λέτε να το κάνω? ή μήπως είναι υπερβολή?

δεν ειναι υπερβολη.θα τη ρωτησεις απλα τι γινεται σ αυτες τις πειπτωσεις κ θα σου πει.πιθανον να σου πει για κληρωση αν ειναι πολλα η να σε στειλει σε αλλο

Μανουλίνι
29-01-10, 15:18
Ευχαριστώ
Μέσα στον επόμενο μήνα αυτό θα κάνω, γιατί έχω μεγάλο άγχος.

BEAUTIFULL
09-03-10, 13:09
εγω ρωτησα στο νηπιαγωγειο που υπαγωμαστε και μου ειπαν οι εγγραφες θα γινουν απο 1-15 ιουνιου και οτι δεν κανουν προεγγραφες δεν ξερω ομως αν αξιζει να το βαλω σε ολοημερο γιατι η δουλεια μου δεν μου επιτρεπει να φευγω πριν τις 4 εχω προβλιματιστει με το ολοημερο δεν ξερω το προγραμμα τους.

ΚΑΡΔΙΑ
14-04-10, 13:46
Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζετε τελικά τί ισχύει όσον αφορά την ώρα αποχώρησης? Ρώτησα στο νηπιαγωγείο που θα στείλω την κόρη μου και μου είπαν ότι είναι μέχρι τις 12:30 και μέχρι τις 15:45. Κακώς όμως δεν ρώτησα εάν μπορεί κάποιος να παίρνει το παιδί νωρίτερα (π.χ. στις 14:00)

Επίσης, μήπως καμία μανούλα ξέρει κάτι για το Νηπιγαγωγείο της Σταμάτας?
Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια, ξέρετε κάτι??

katerinak
14-04-10, 14:06
Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζετε τελικά τί ισχύει όσον αφορά την ώρα αποχώρησης? Ρώτησα στο νηπιαγωγείο που θα στείλω την κόρη μου και μου είπαν ότι είναι μέχρι τις 12:30 και μέχρι τις 15:45. Κακώς όμως δεν ρώτησα εάν μπορεί κάποιος να παίρνει το παιδί νωρίτερα (π.χ. στις 14:00)

Επίσης, μήπως καμία μανούλα ξέρει κάτι για το Νηπιγαγωγείο της Σταμάτας?
Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια, ξέρετε κάτι??

αν ειναι ολοημερο απαγορευεται απο το υπουργειο να φευγουν νωριτερα. αλλο αν τυχει μια μερα..η πορτα ανοιγει 3.45. στο κλασσικο 12.15 με 12.30. δεν γινεται νωριτερα. κ να σου πει ναι για να σε εξυπηρετησει αν γινει κατι θα βρει το μπελα της η νηπιαγωγος

ΚΑΡΔΙΑ
14-04-10, 14:10
Σε ευχαριστώ πολύ katerinak.
Το φανταζόμουν ότι θα γίνεται έτσι. Δεν πειράζει, για ολοήμερο με ενδιαφέρει, απλά επειδή εγώ δουλεύω και η παραλαβή θα γίνεται από τον παππού, ήθελα να δω εάν είναι ελαστικό το ωράριο ή όχι.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
04-05-10, 23:59
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα...Επειδή δεν είμαι σίγουρη αν πάρουν την κόρη μου στο προνήπιο θέλω να κάνω για ακόμη μία φορά αίτηση στον παιδικό σταθμό (δεν την έχουν πάρει μέχρι τώρα).Υπάρχει πρόβλημα αν κάνω 2 αιτήσεις;
Και μία ερώτηση για τους γιατρούς.Πρέπει να την εξετάσει οφθαλμίατρος και οδοντίατρος για παιδιά ή απλά ένας γιατρός του ΙΚΑ με αυτή την ειδικότητα;

MARGIO
05-05-10, 10:02
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κανεις δυο αιτησεις.Οσο για τους γιατρους μπορεις να πας και στου ΙΚΑ δεν χρειαζεται ειδικος.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
05-05-10, 12:45
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κανεις δυο αιτησεις.Οσο για τους γιατρους μπορεις να πας και στου ΙΚΑ δεν χρειαζεται ειδικος.

Ευχαριστώ!

kerasaki1
06-05-10, 17:46
Η μητέρα μου νηπιαγωγός 40 χρόνια, τώρα στη σύνταξη, μου είπε πως αν το παιδί παρουσιάσει χαρτί από γιατρό ότι για χ λογους υγείας πρέπει να κάνει θεραπεία κάποια ώρα πριν το τέλος του ολοήμερου ή δε γινεται να τρωει με τα άλλα παιδάκια μπορεί να το παίρνει .Ξέρει καμια νηπιαγωγός να μου πει αν ισχύει και τώρα αυτό; Ευχαριστώ.Θέλω να τον στείλω νηπιαγωγείο, αλλά από τη μια δεν μπορώ σίγουρα να τον παίρνω 12μιση κι από την άλλη είναι πολύ βάρβαρο το 4. Γι αυτό ρωτάω μπας και υπάρχει εναλλακτική..

katerinak
06-05-10, 22:08
Η μητέρα μου νηπιαγωγός 40 χρόνια, τώρα στη σύνταξη, μου είπε πως αν το παιδί παρουσιάσει χαρτί από γιατρό ότι για χ λογους υγείας πρέπει να κάνει θεραπεία κάποια ώρα πριν το τέλος του ολοήμερου ή δε γινεται να τρωει με τα άλλα παιδάκια μπορεί να το παίρνει .Ξέρει καμια νηπιαγωγός να μου πει αν ισχύει και τώρα αυτό; Ευχαριστώ.Θέλω να τον στείλω νηπιαγωγείο, αλλά από τη μια δεν μπορώ σίγουρα να τον παίρνω 12μιση κι από την άλλη είναι πολύ βάρβαρο το 4. Γι αυτό ρωτάω μπας και υπάρχει εναλλακτική..

λογικα ισχυει ακομα,ειμαι σε αδεια κ δεν ειμαι απολυτα σιγουρη. να το κανεις ομως μονο γιαυτο το λογο;..χωρις προβλημα υγειας;

Χρύσα Κ
06-05-10, 22:45
κορίτσια μήπως ξέρετε αν τα προνήπια κάνουν μάθημα χωριστά ή μαζί με τα νήπια; Σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου αλλά δε θέλω να κάνει δυο φορές τα ίδια πράγματα.

katerinak
06-05-10, 23:47
κορίτσια μήπως ξέρετε αν τα προνήπια κάνουν μάθημα χωριστά ή μαζί με τα νήπια; Σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου αλλά δε θέλω να κάνει δυο φορές τα ίδια πράγματα.

σχεδον παντα μαζι κ ο λογος ειναι οτι αλληλεπιδρουν κ βοηθαει η μια ηλικα την αλλη.σπανια γινονται τα ιδια πραγματα μην ανησχεις,ακομη κ το ιδιο μαθημα πολλες φορες γινεται με αλλο τροπο γιατι δεν ακολουθουμε υλη απο βιβλιο αλλα στοχους που θελουμε να πετυχουμε μαζι με τα παιδια

kerasaki1
07-05-10, 15:25
λογικα ισχυει ακομα,ειμαι σε αδεια κ δεν ειμαι απολυτα σιγουρη. να το κανεις ομως μονο γιαυτο το λογο;..χωρις προβλημα υγειας;

Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,,

Χρύσα Κ
07-05-10, 23:38
Ευχαριστώ

νελλίτσα
09-05-10, 12:15
"Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,, '
επειδή και εγώ είμαι νηπιαγωγός με πείρα σε ολοήμερα νηπιαγωγεία και περιμένω τον ιούνιο μωρό... θα μοιραστώ μαζί σου τις σκέψεις μου και μέχρι τον Ιούνιο θα ΄εχεις αποφασίσει... καταρχήν να σου πω ότι για να μπορεί να φεύγει κάποιες ημέρες νωρίτερα δεν εξαρτάται από τη νηπιαγωγό του γιατί για να δωθεί τέτοια άδεια θα πρέπει να υπογράψει ο προιστάμενος της πρωτοβάθμιας που ανήκει το σχολείο.
Σαν μέλλουσα μαμά να σου πω ότι και εγώ θεωρώ λίγο βάρβαρο το 8-4 για τόσο μικρή ηλικία αν ο χώρος δεν είναι κατάλληλα εξοπλισμένος και τα παιδιά πρέπει εκεί που παίζουν, να τρώνε, να ξεκουράζονται, να μαθαίνουν... δυστυχώς δεν έχουν όλα τα δημόσια νηπαγωγεία την πολυτέλεια εναλλαγής χώρων. από την άλλη όμως αν αποφασίσεις να γράψεις το παιδιί σου στο ολοήμερο (ως τις 3:45) σκέψου ότι με τα υπόλοιπα παιδάκια, βασικός στόχος της νηπιαγωγού είανι να τα βοηθήσει να "δέσουν" σαν ομάδα. Αυτό σημαίνει να κάνουν φίλους, να συνεργάζονται στο παιχνίδι και στη μάθηση και να δημιουργούν μαζί προβάλλοντας το κάθε παιδάκι την προσωπικότητά του, τα θέλω του και τα ταλέντα του σ εένα κλίμα που θα νοιώθει αποδεκτό και θα αποδέχεται τους άλλους. αν εσύ το παίρνεις νωρίτερα κάποιε ημέρες της εβδομδας δυσχαιρένεις όχι μόνο το έργο των νηπιαγωγών αλλά και τις παρέε και επαφές του παιδιού σου με τα άλλα αφού θα ΄μπαίνει στη διαδικασία να εξηγεί στους φίλους του γιατί φεύγει νωρίτερα αλλά και θα νοιώθει αποκομμένο από πράγματα/ δραστηριότητες που τα αλλα θα κάνουν τις ώρες που αυτό θα λείπει...
ελπίζω να σε βοήθησα....

katerinak
10-05-10, 00:30
"Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,, '
επειδή και εγώ είμαι νηπιαγωγός με πείρα σε ολοήμερα νηπιαγωγεία και περιμένω τον ιούνιο μωρό... θα μοιραστώ μαζί σου τις σκέψεις μου και μέχρι τον Ιούνιο θα ΄εχεις αποφασίσει... καταρχήν να σου πω ότι για να μπορεί να φεύγει κάποιες ημέρες νωρίτερα δεν εξαρτάται από τη νηπιαγωγό του γιατί για να δωθεί τέτοια άδεια θα πρέπει να υπογράψει ο προιστάμενος της πρωτοβάθμιας που ανήκει το σχολείο.
Σαν μέλλουσα μαμά να σου πω ότι και εγώ θεωρώ λίγο βάρβαρο το 8-4 για τόσο μικρή ηλικία αν ο χώρος δεν είναι κατάλληλα εξοπλισμένος και τα παιδιά πρέπει εκεί που παίζουν, να τρώνε, να ξεκουράζονται, να μαθαίνουν... δυστυχώς δεν έχουν όλα τα δημόσια νηπαγωγεία την πολυτέλεια εναλλαγής χώρων. από την άλλη όμως αν αποφασίσεις να γράψεις το παιδιί σου στο ολοήμερο (ως τις 3:45) σκέψου ότι με τα υπόλοιπα παιδάκια, βασικός στόχος της νηπιαγωγού είανι να τα βοηθήσει να "δέσουν" σαν ομάδα. Αυτό σημαίνει να κάνουν φίλους, να συνεργάζονται στο παιχνίδι και στη μάθηση και να δημιουργούν μαζί προβάλλοντας το κάθε παιδάκι την προσωπικότητά του, τα θέλω του και τα ταλέντα του σ εένα κλίμα που θα νοιώθει αποδεκτό και θα αποδέχεται τους άλλους. αν εσύ το παίρνεις νωρίτερα κάποιε ημέρες της εβδομδας δυσχαιρένεις όχι μόνο το έργο των νηπιαγωγών αλλά και τις παρέε και επαφές του παιδιού σου με τα άλλα αφού θα ΄μπαίνει στη διαδικασία να εξηγεί στους φίλους του γιατί φεύγει νωρίτερα αλλά και θα νοιώθει αποκομμένο από πράγματα/ δραστηριότητες που τα αλλα θα κάνουν τις ώρες που αυτό θα λείπει...
ελπίζω να σε βοήθησα....

συμφωνω..μαλλον στο συνολο τα θετικα ειναι περισσοτερα στο να μεινει απο το να ξεκουραζεται σπιτι..αν κ προσωπικα σπανια ειδα τα παιδια πολυ κουρασμενα

kassy
10-05-10, 11:38
Κι εγώ εκπ/κός είμαι κι επειδή σίγουρα 3 από τις 5 μέρες θα μπορώ να τον παίρνω κανονικά, το θεωρώ βάρβαρο να τον φορτώνω όλη τη βδομάδα με 8ωρο.Εγώ να είμαι σπίτι κι αυτός σχολείο ως τις 4; Δε μου πάει καρδιά,,,

καλημέρα και από μένα,
εγώ εργάζομαι μέχρι αργά οπότε και τα τελευταία 2 χρόνια τα παιδιά μου μένουν στον παιδικό μέχρι τις 4.30-5.00
Σπάνια παραπόνιούνται ότι κουράστηκαν, συχνότερα θέλουν να μείνουν κι άλλο ή να συνεχίσουν κάπου αλλού με τους φίλους τους π.χ. παρκο.
Μάλλον οι δικές τους αντοχές είναι πολλαπλάσιες από δικές μας :)
Στο σχολείο που ανήκουμε προνήπια δεν παίρνουν λόγω πολλών νηπίων οπότε πέρσι ενώ κάναμε αίτηση δεν μας πήραν
Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να έχουν πολλά νήπια και να μείνουν κάποια απ΄ έξω?
Έχουμε 3 ολοήμερα γύρω μας, μήπως να δώσω χαρτιά και στα άλλα?

Μάργκω
17-05-10, 17:04
Καλησπέρα στο φορουμ. Μόλις γράφτηκα στην παρέα σας και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Τη βοήθεια σας παρακαλώ γιατι τα έχω λίγο χαμένα με το θέμα προνήπια...

Εχω δίδυμα (αγόρι + κορίτσι) 4 χρονών και 4 μηνών. Είναι σε ηλικία για να πάνε προνήπια το Σεπτέμβριο. Πως μαθαίνει όμως ένας γονιός σε ποιο νηπιαγωγείο υπάγεται? Πήρα στο Δήμο τηλέφωνο αλλά δεν ήταν σίγουροι, απλά "υποθέσανε" ένα νηπιαγωγείο που είναι όντως κοντά στο σπίτι. Η ερώτηση μου είναι: δεν υπάρχει επίσημα ένας φορέας να μου δώσει αυτή την απάντηση?

και επίσης, είναι υποχρεωτικό να πάς σε συγκεκριμένο νηπιαγωγείο, δεν έχεις επιλογές, σωστά ή κάνω λάθος? Μπορώ να διαλέξω νηπιαγωγείο?

katerinak
17-05-10, 17:49
καλημέρα και από μένα,
εγώ εργάζομαι μέχρι αργά οπότε και τα τελευταία 2 χρόνια τα παιδιά μου μένουν στον παιδικό μέχρι τις 4.30-5.00
Σπάνια παραπόνιούνται ότι κουράστηκαν, συχνότερα θέλουν να μείνουν κι άλλο ή να συνεχίσουν κάπου αλλού με τους φίλους τους π.χ. παρκο.
Μάλλον οι δικές τους αντοχές είναι πολλαπλάσιες από δικές μας :)
Στο σχολείο που ανήκουμε προνήπια δεν παίρνουν λόγω πολλών νηπίων οπότε πέρσι ενώ κάναμε αίτηση δεν μας πήραν
Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να έχουν πολλά νήπια και να μείνουν κάποια απ΄ έξω?
Έχουμε 3 ολοήμερα γύρω μας, μήπως να δώσω χαρτιά και στα άλλα?

κ να μεινουν νηπια απ εξω το σχολειο θα επικοινωνησει με τα ομορα σχολεια για να δεχτουν τα παιδια.κοιτα κ μονη σου μηπως υπαρξει προβλημα

katerinak
17-05-10, 17:52
Καλησπέρα στο φορουμ. Μόλις γράφτηκα στην παρέα σας και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Τη βοήθεια σας παρακαλώ γιατι τα έχω λίγο χαμένα με το θέμα προνήπια...

Εχω δίδυμα (αγόρι + κορίτσι) 4 χρονών και 4 μηνών. Είναι σε ηλικία για να πάνε προνήπια το Σεπτέμβριο. Πως μαθαίνει όμως ένας γονιός σε ποιο νηπιαγωγείο υπάγεται? Πήρα στο Δήμο τηλέφωνο αλλά δεν ήταν σίγουροι, απλά "υποθέσανε" ένα νηπιαγωγείο που είναι όντως κοντά στο σπίτι. Η ερώτηση μου είναι: δεν υπάρχει επίσημα ένας φορέας να μου δώσει αυτή την απάντηση?

και επίσης, είναι υποχρεωτικό να πάς σε συγκεκριμένο νηπιαγωγείο, δεν έχεις επιλογές, σωστά ή κάνω λάθος? Μπορώ να διαλέξω νηπιαγωγείο?

ο δημος κανονικα ξερει.παρε ομως τηλ στο σχολειο της γειτονιας σου κ θα σου πουν γιατι υπαρχει κατασταση με τους δρομους που υπαγονται εκει.δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι το πιο κοντινο σου,μπορει ο δρομος να σπαει στη μεση σε 2 σχολειο.υποχρεωτικο ειναι με την εννοια οτι πρεπει να μοιραστουν τα παιδια παντου το ιδιο.
αν θες ολοημερο ομως πχ κ δεν υπαρχει στη γειτονια πας σε αλλο.

Μάργκω
18-05-10, 09:48
Ευχαριστώ για την απάντηση katerinak.
Ολοήμερο είναι αυτό που μου είπε ο Δήμος και τέτοιο χρειάζομαι άλλωστε.

Μιλησα με το σχολείο και αναστατώθηκα. Μου είπαν ότι θα είναι τα νήπια και τα προνήπια μαζί (δηλαδή για πόσα παιδιά μιλάμε στην τάξη?) και οτι θα έχουν 2 δασκάλες (μία για το κλασικό και μία για το ολοήμερο). Δεν είναι λίγες για τόσα παιδιά? Εγώ νόμιζα ότι ο νόμος έλεγε 2 δασκάλες ανα 20 παιδιά ανα πάσα στιγμή- κάνω λάθος?

και επίσης μου είπαν ότι είναι μία η αίθουσα και εκεί γίνεται το μάθημα, εκεί τρώνε, εκεί κοιμούνται, εκεί όλα - για τόσα παιδιά!!!!!! Έτσι είναι σε όλα τα νηπιαγωγεία?

MARGIO
18-05-10, 10:04
Στα νηπιαγωγεια που ξερω εγω τουλαχιστον καπως ετσι ειναι,ολα γινονται σε μια αιθουσα.Τωρα για τον αριθμο των παιδιων προνηπια +νηπια συνηθως δεν ξεπερνουν τα 25 γι αυτο και τα προνηπια σχεδον ολα μενουν εκτος, και ειναι και ολοημερο το δικο σας που εχει ζητηση οποτε δυσκολα να σας παρουν.

Μάργκω
18-05-10, 10:10
Στα νηπιαγωγεια που ξερω εγω τουλαχιστον καπως ετσι ειναι,ολα γινονται σε μια αιθουσα.Τωρα για τον αριθμο των παιδιων προνηπια +νηπια συνηθως δεν ξεπερνουν τα 25 γι αυτο και τα προνηπια σχεδον ολα μενουν εκτος, και ειναι και ολοημερο το δικο σας που εχει ζητηση οποτε δυσκολα να σας παρουν.

Και είναι μόνο μια δασκάλα για τα 25 παιδιά?

MARGIO
18-05-10, 10:24
Ναι μια δασκαλα ειναι,αλλα τα καταφερνουν μια χαρα μην ανησυχεις.Καλυτερα ομως να απαντησουν και οι νηπιαγωγοι μας γιατι εγω σταθηκα τυχερη και ειμαστε 18 παιδια στο τμημα οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια του πως θα ηταν με περισσοτερα παιδια.Παντως γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενη για την επιλογη μου να τη στειλω προνηπια αντι παιδικου σταθμου,εμαθε πολλα πραγματα,αυτοεξυπηρετειται και δειχνει οτι περναει καλα.

eleni_k
18-05-10, 10:28

Ωχ!!! Η κορη μου επισης φετος θα παει στο προνηπιο, ειχα σκοπο να την παω σε νηπιαγωγειο κοντα στην μαμα μου που θα την παραλαμβανει μετα, μου εκαναν λιγο την ζωη δυσκολη επειδη έκανα την βλακεια και ημουν ειλικρινης μαζι τους (οτι δεν μενω εγω εκει αλλα η μαμα μου) αλλα αυτο το προσπερνω... Το ενα σχολειο με στελνει στο αλλο, μπορω να κανω τα χαρτια μου και στα δυο σχολεια και οποιο την παρει? Ποτε σου απαντουν για το αν θα παρουν η οχι το παιδι που προοριζεται για προνηπιο? Ελπιζω τουλαχιστον να σε ενημερωνουν αμεσα για να εχω την επιλογη να την γραψω σε παιδικο σταθμο...

katerinak
18-05-10, 10:36
Ευχαριστώ για την απάντηση katerinak.
Ολοήμερο είναι αυτό που μου είπε ο Δήμος και τέτοιο χρειάζομαι άλλωστε.

Μιλησα με το σχολείο και αναστατώθηκα. Μου είπαν ότι θα είναι τα νήπια και τα προνήπια μαζί (δηλαδή για πόσα παιδιά μιλάμε στην τάξη?) και οτι θα έχουν 2 δασκάλες (μία για το κλασικό και μία για το ολοήμερο). Δεν είναι λίγες για τόσα παιδιά? Εγώ νόμιζα ότι ο νόμος έλεγε 2 δασκάλες ανα 20 παιδιά ανα πάσα στιγμή- κάνω λάθος?

και επίσης μου είπαν ότι είναι μία η αίθουσα και εκεί γίνεται το μάθημα, εκεί τρώνε, εκεί κοιμούνται, εκεί όλα - για τόσα παιδιά!!!!!! Έτσι είναι σε όλα τα νηπιαγωγεία?

το να ειναι μαζι νηπια προνηπια εκτος απο συνιθισμενο ειναι κ απαραιτητο.αλληλεπιδρουν κ βοηθα ο ενας τον αλλον,τα μικρα ωριμαζουν κ τα μεγαλα το παιζουν δασκαλοι!οντως σε ενα χωρο ειναι ολα,αντε να υπαρχει κουζινα.μην ανησυχεις ,τοσα χρονια βλεπω οτι αυτο που σε μας φαινεται βαρβαρο στα παιδια αρεσει πολυ!ακομα κ να κοιμουνται κατω.μακαρι να ηταν αλλιως,φωναζουμε στο υπουργειο αλλα τιποτα..το οριο των παιδιων ηταν 20 στα ολοημερα-μεχρι να τα δουλεψουμε χωρις παραπονο μαλλον-κ τωρα πηγε 25 οπως κ τα κλασσικα. η διαμαντοπουλου τωρα θελει να τα παει 30-για να μην προσλαβει προσωπικο.
2 δασκαλες ανα 20 παιδια ουτε στο ονειρο μας!εμεις ζηταμε 1 ανα 15 κ θα ταν τελεια. παντως συνηθως ολα πανε καλα γιατι τουλαχιστον οι νηπιαγωγοι δενονται με τα μικρα κ προσφερουν οτι μπορουνε..

katerinak
18-05-10, 10:40
Ωχ!!! Η κορη μου επισης φετος θα παει στο προνηπιο, ειχα σκοπο να την παω σε νηπιαγωγειο κοντα στην μαμα μου που θα την παραλαμβανει μετα, μου εκαναν λιγο την ζωη δυσκολη επειδη έκανα την βλακεια και ημουν ειλικρινης μαζι τους (οτι δεν μενω εγω εκει αλλα η μαμα μου) αλλα αυτο το προσπερνω... Το ενα σχολειο με στελνει στο αλλο, μπορω να κανω τα χαρτια μου και στα δυο σχολεια και οποιο την παρει? Ποτε σου απαντουν για το αν θα παρουν η οχι το παιδι που προοριζεται για προνηπιο? Ελπιζω τουλαχιστον να σε ενημερωνουν αμεσα για να εχω την επιλογη να την γραψω σε παιδικο σταθμο...

ειναι λογικο να σε στειλουν αλλου γιατι σκεφτονται οτι παιδια της γειτονιας θα μεινουν απ εξω,σκεψου το κ λιγο ετσι.. κανε αν θες τα χαρτια σου αλλα δημιουργειται προβλημα γιατι μετρανε παιδια κ ξαναμετρανε για να τακτοποιηθουν ολα..το σεπτεμβρη θα ξερετε,αν χρειαστει θα γινει κληρωση για τα προνηπια,για παιδικο του δημου κανε τωρα τα χαρτια για ιδιωτικο φανταζομαι κ μετα μπορεις

Nantia
18-05-10, 10:44
καλημερα σας,
Μετα απο 2 ολοκληρα χρονια στο δημοσιο νηπιαγωγειο (προνηπια και νηπια) μπορω ισως να σας φανω χρησιμη στις ερωτησεις σας (χαχα εχω παρει μαστερ)

Οταν η κορη μου ηταν σε ηλικια να παει προνηπια προτιμησα να φυγει απο το παιδικο και να ψαξουμε για δημοσιο νηπιαγωγειο. Ετσι ρωτωντας μαθαμε οτι το παιδι παει στο σχολειο που ανηκει στην περιοχη που μενει. Πηγαμε τελη μαιου αρχες ιουνιου να δηλωσουμε το ονομα της μικρης και μας ειπαν να παμε αρχες Σεπτεμβρη γιατι ονοματα δηλωναν τα παιδακια που θα πηγαιναν νηπια και αμα υπηρχαν θεσεις θα επερναν και τα προνηπια με κληρωση. Επειδη δεν ηταν επομενως σιγουρο αν θα παει η μικρη σε δημοσιο νηπιαγωγειο εκανα παλι αιτηση και για το παιδικο του δημου για να μην μεινουμε και χωρις σχολειο και ψαχνομαστε τελευταια στιγμη. Το Σεπτεμβριο με το καλο πηγα εγραψα το ονοματακι της στο σχολειο και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν. Ετσι 2 μερες πριν ανοιξει το σχολειο με πηραν τηλ και μου ειπαν θα γινει κληρωσει και απο τα 10 παιδακια που ειχαν γραφτει για προνηπιο θα παρουν τα 3. Πηγα στην κληρωση και για καλη μας τυχει κληρωθηκε για το δημοσιο ολοημερο νηπιαγωγειο.
Οι εντυπωσεις τωρα πρωτον ηταν απο τα μικροτερα παιδακια στην ταξη δεν ειχε γινει καλα καλα 4 ενω τα περισσοτερα ηταν 5,30. Αυτο δεν την σταθηκε εμποδιο το να προσαρμοστει να κανει παρεες και γενικα να περναει ευχαριστα στην ταξη. Τα μικρακια της ταξης πιο πολυ τα εβαζαν να παιζουν και δεν τα παιδευαν με γραμματακια και αριθμους. Η ταξη ειχε γυρω στα 23 παιδακι και οι δασκαλες ηταν 2 μια στην πρωινη ζωνη και μια στην μεσημεριανη. Τα παιδακια ετρωγαν και κοιμοντουσαν στο σχολειο συμφωνα με το καθημερινο τους προγραμματακι και ολα εξελιχθηκαν ομαλα. Η μικρη εμαθε αρκετα πραγματα και της δωθηκε η ευκαιρια να συναναστρεφετε με μεγαλυτερα παιδακια και αυτο την εκανε να πισμωνει οτι μπορει και αυτην να κανει οτι κανουν και τα αλλα παιδακια και να προσπαθει περισσοτερο.

Φετος ηρθε η ωρα να παει κανονικα νηπια με τις ιδιες δασκαλες και στην ιδια ταξη με 3 μονο παιδακια γνωστα που ηταν μαζι στην προηγουμενη χρονια. Πραγματικα η χρονια αυτη ηταν διαφορετικη απο την προηγουμενη γιατι το παιδι ηταν πιο ωριμο στην συρροη πληροφοριων και στην μαθηση. Το προγραμμα της ηταν το ιδιο με περυσι και ολα κυλησαν ομαλα. Τωρα πια ειναι ετοιμη απο Σεπτεμβριο να παει στα δημοτικο (πως μεγαλωσε ετσι ουτε που το καταλαβα)

Μάργκω
18-05-10, 11:20
το να ειναι μαζι νηπια προνηπια εκτος απο συνιθισμενο ειναι κ απαραιτητο.αλληλεπιδρουν κ βοηθα ο ενας τον αλλον,τα μικρα ωριμαζουν κ τα μεγαλα το παιζουν δασκαλοι!οντως σε ενα χωρο ειναι ολα,αντε να υπαρχει κουζινα.μην ανησυχεις ,τοσα χρονια βλεπω οτι αυτο που σε μας φαινεται βαρβαρο στα παιδια αρεσει πολυ!ακομα κ να κοιμουνται κατω.μακαρι να ηταν αλλιως,φωναζουμε στο υπουργειο αλλα τιποτα..

Αχ! Ευχαριστώ για την παρηγοριά, τώρα ησύχασα λιγο - έτσι όπως το παρουσιάζεις δεν είναι και τόσο τραγικό...!!! και όταν φτάσουν να είναι νήπια θα προσέχουν τα μικρότερα παιδάκια. Νομίζω οτι ειδικά στην κόρη μου θα αρέσει πολύ αυτό...!!!!

το οριο των παιδιων ηταν 20 στα ολοημερα-μεχρι να τα δουλεψουμε χωρις παραπονο μαλλον-κ τωρα πηγε 25 οπως κ τα κλασσικα. η διαμαντοπουλου τωρα θελει να τα παει 30-για να μην προσλαβει προσωπικο.
2 δασκαλες ανα 20 παιδια ουτε στο ονειρο μας!εμεις ζηταμε 1 ανα 15 κ θα ταν τελεια. παντως συνηθως ολα πανε καλα γιατι τουλαχιστον οι νηπιαγωγοι δενονται με τα μικρα κ προσφερουν οτι μπορουνε..

Νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να χρειάζεται να φροντίσει ΚΑΙ να διδάξει ένας άνθρωπος μόνο τόσα παιδιά ταυτόχρονα... και αν η δασκάλα είναι αφοσιωμένη στη δουλειά της είναι καλά, άν όμως (που το βλέπουμε συχνά) είναι αδιάφορη τι γίνεται? Ο γονιός μπορεί να έχει κανένα έλεγχο?

Μάργκω
18-05-10, 11:30
..... Ετσι 2 μερες πριν ανοιξει το σχολειο με πηραν τηλ και μου ειπαν θα γινει κληρωσει και απο τα 10 παιδακια που ειχαν γραφτει για προνηπιο θα παρουν τα 3. Πηγα στην κληρωση και για καλη μας τυχει κληρωθηκε για το δημοσιο ολοημερο νηπιαγωγειο.

Α!! Αυτο είναι καινούρια πληροφορία. Δηλαδή με κλήρωση τα παίρνουν? Δεν λαμβάνουν υπ'όψη τους κοινωνικά - οικονομικά θέματα? Ο αντρας μου είναι άνεργος εδώ και μήνες και έχω δίδυμα. Δεν παίζει κανενα ρόλο αυτό?

....Οι εντυπωσεις τωρα πρωτον ηταν απο τα μικροτερα παιδακια στην ταξη δεν ειχε γινει καλα καλα 4 ενω τα περισσοτερα ηταν 5,30. Αυτο δεν την σταθηκε εμποδιο το να προσαρμοστει να κανει παρεες και γενικα να περναει ευχαριστα στην ταξη. Τα μικρακια της ταξης πιο πολυ τα εβαζαν να παιζουν και δεν τα παιδευαν με γραμματακια και αριθμους. Η ταξη ειχε γυρω στα 23 παιδακι και οι δασκαλες ηταν 2 μια στην πρωινη ζωνη και μια στην μεσημεριανη. Τα παιδακια ετρωγαν και κοιμοντουσαν στο σχολειο συμφωνα με το καθημερινο τους προγραμματακι και ολα εξελιχθηκαν ομαλα. Η μικρη εμαθε αρκετα πραγματα και της δωθηκε η ευκαιρια να συναναστρεφετε με μεγαλυτερα παιδακια και αυτο την εκανε να πισμωνει οτι μπορει και αυτην να κανει οτι κανουν και τα αλλα παιδακια και να προσπαθει περισσοτερο.

Φετος ηρθε η ωρα να παει κανονικα νηπια με τις ιδιες δασκαλες και στην ιδια ταξη με 3 μονο παιδακια γνωστα που ηταν μαζι στην προηγουμενη χρονια. Πραγματικα η χρονια αυτη ηταν διαφορετικη απο την προηγουμενη γιατι το παιδι ηταν πιο ωριμο στην συρροη πληροφοριων και στην μαθηση. Το προγραμμα της ηταν το ιδιο με περυσι και ολα κυλησαν ομαλα. Τωρα πια ειναι ετοιμη απο Σεπτεμβριο να παει στα δημοτικο (πως μεγαλωσε ετσι ουτε που το καταλαβα)

Καλο μου ακούγεται όλο αυτό. Φαίνεται ότι η ζουζούνα σου πήγε σε καλό σχολείο... Αραγε το δικό μας είναι καλό? απ'οτι ακούω αν ένα σχολείο είναι καλό ή όχι εξαρτάται από το διευθυντή ή την διευθυντρια....
Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τα νηπιαγωγεία στο Ρετζίκι?

Nantia
18-05-10, 11:38
Α!! Αυτο είναι καινούρια πληροφορία. Δηλαδή με κλήρωση τα παίρνουν? Δεν λαμβάνουν υπ'όψη τους κοινωνικά - οικονομικά θέματα? Ο αντρας μου είναι άνεργος εδώ και μήνες και έχω δίδυμα. Δεν παίζει κανενα ρόλο αυτό?

Καλο μου ακούγεται όλο αυτό. Φαίνεται ότι η ζουζούνα σου πήγε σε καλό σχολείο... Αραγε το δικό μας είναι καλό? απ'οτι ακούω αν ένα σχολείο είναι καλό ή όχι εξαρτάται από το διευθυντή ή την διευθυντρια....

Πλεον τα προνηπια δεν ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση. Εδω εμεις ειμαστε μονογονεικη οικογενεια που κανονικα μπαινουμε μεσα χωρις κληρωσεις και τετοια το δε νηπιαγωγειο δεν ηξερε τιποτα για την εγκυκλιο. Μολις εμενα μου ειπαν οτι μπαινουμε σε κληρωση αρχισα να το ψαχνω και εμαθα οτι πολυτεκνες και μονογονεικες οικογενειες εχουν προταιρεοτητα. Περιμενα να γινει η κληρωση και αν δεν κληρωνομασταν θα γινοταν μεγαλη φασαρια.
Τωρα οσον αφορα το διδυμα αυτο που ισχυει ειναι αν κληρωθει το ενα αυτοματα μπαινει και το αλλο.

Αν ενα σχολειο ειναι καλο ή οχι εξαρταται αποκλειστικα απο την νηπιαγωγο και ποσο κεφι εχει για δουλεια. Δυστυχως ή ευτυχως ειμαστε τα χερια τους, και μακαρι να πεφτουν παντα τα παιδια μας σε ευσυνηδητους εκπαιδευτικους.

katerinak
18-05-10, 11:41
Αχ! Ευχαριστώ για την παρηγοριά, τώρα ησύχασα λιγο - έτσι όπως το παρουσιάζεις δεν είναι και τόσο τραγικό...!!! και όταν φτάσουν να είναι νήπια θα προσέχουν τα μικρότερα παιδάκια. Νομίζω οτι ειδικά στην κόρη μου θα αρέσει πολύ αυτό...!!!!

Νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να χρειάζεται να φροντίσει ΚΑΙ να διδάξει ένας άνθρωπος μόνο τόσα παιδιά ταυτόχρονα... και αν η δασκάλα είναι αφοσιωμένη στη δουλειά της είναι καλά, άν όμως (που το βλέπουμε συχνά) είναι αδιάφορη τι γίνεται? Ο γονιός μπορεί να έχει κανένα έλεγχο?

στα 11 χρονια δεν εχω δει κατι τραγικο απο θεμα αδιαφοριας..ισως καποιες που απελπιστηκαν κ λιγο να ειναι πιο..χαλαρες αλλα κ παλι πιστευω οτι αυτα που θα παρει το παιδι θα ειναι πολλα..δηλ ακομα κ να μη διδαξει κατι πχ η νηπιαγωγος σιγουρα θα περασει μηνυματα γαι κανονες σωστης συμπεριφορας,συνεργασιας κτλ κ αυτο γιατι δεν λειτουργει αλλιως μια ταξη.αυτο που δε μ αρεσει ειναι η πιεση που γινεται καμια φορα για να χαρουν οι γονεις..

katerinak
18-05-10, 11:43

δεν ειναι ετσι,η διευθυντρια δεν θα βγαλει το προγραμμα της διδασκαλιας σε κανεναν,το πολυ πολυ να δεχτει να αναλαβει καποια προγραμματα αλλα αυτο μπορει να το κανει απο μονη της η καθε νηπιαγωγος.μπαινω εγω πχ σε ταξη κ θελω να διδαξω τα παντα γυρω απο τη συναισθηματικη νοημοσυνη.ουτε οχι μπορει να μου πει η διευθυντρια ουτε να το κανει κ αυτη ειναι υποχρεωτικο

katerinak
18-05-10, 11:47
. Μολις εμενα μου ειπαν οτι μπαινουμε σε κληρωση αρχισα να το ψαχνω και εμαθα οτι πολυτεκνες και μονογονεικες οικογενειες εχουν προταιρεοτητα. Περιμενα να γινει η κληρωση και αν δεν κληρωνομασταν θα γινοταν μεγαλη φασαρια.
Τωρα οσον αφορα το διδυμα αυτο που ισχυει ειναι αν κληρωθει το ενα αυτοματα μπαινει και το αλλο.

Αν ενα σχολειο ειναι καλο ή οχι εξαρταται αποκλειστικα απο την νηπιαγωγο και ποσο κεφι εχει για δουλεια. Δυστυχως ή ευτυχως ειμαστε τα χερια τους, και μακαρι να πεφτουν παντα τα παιδια μας σε ευσυνηδητους εκπαιδευτικους.

δεν ενημεωνουν με καθε εγκυκλιο για ολα αυτα αν κ θα πρεπε..

εξαρταται απο τη νηπιαγωγο αλλα κ απο τη συνεργασια με τους γονεις,αν εχουν κ οι ιδιοι ορεξη γινονται θαυματα,κ κυριως σε πραγματα που δεν βοηθα ο δημος,υλικο,ταξη κτλ. εχει τυχει να κανουμε παζαρι κ με τα λεφτα να παρουμε παιδικη χαρα.αν οι γονεις το σνομπαρανε θα πεφταμε ψυχολογικα κ δεν θα τα καταφερναμε.

γινονται ας πουμε 1 φορα το μηνα εκπαιδευτικες εκδρομες.αλλοι γονεις βοηθανε στην οργανωση,εισητηρια,χρηματα,λεωφορεια κτλ αλλοι λενε που τα πανε τα παιδια θα τα χασουν..

BEAUTIFULL
02-06-10, 13:34
Αγαπητοι γονεις εγω μολις γυρισα απο το δημοσιο νηπειαγωγειο της περιοχης μου οπου εκανα εγγραφη το μικρο μου ..εγω τον εβαλα ολοημερο απο τις 8-8:15 εως 15:45 μου ειπαν οτι η ταξη θα εχει το ανωτερο 27 παιδια και μια δασκαλα ανα εβδομαδα δηλ.2 δασκαλες εναλλαξ καθε εβδομαδα ..ηθελα να τον βαλω κλασικο αλλα σχολανε μεχρι τις 12:15 και μου ειπαν οτι δεν προλαβαινουν να κανουν πραγματα οπως στο ολοημερο! απλα σαν νεα μαμα στο νηπιαγωγειο δεν ξερω την διαφορα του κλασικου απο το ολοημερο αν εχετε εμπειρια δωστε μου τα φωτα σας!! οσο για τα δικαιολογητικα που πηραν
1.πιστ/κο γεννησης απο το ληξειαρχειο του δημου
2.φωτοτυπια του βιβλιαριου 1η σελιδα και η σελιδα που φαινονται τα εμβολια
3.λογαρισμο που να φαινεται η διευθυνση
4.υπ.δηλωση για την ασφαλη προσελευση -αποχωρηση του νηπιου(θεωρημενη)
5.Μου εδωσαν εντυπο να το συμπληρωσει ο παιδιατρος μου γιατι τους πηγα βεβαιωση και δεν την δεχτηκαν..
6.σφραγιδα (στο βιβλιαριο) και βεβαιωση απο τον οδοντιατρο
αυτα τα λιγα
καλες εγγραφες στα νηπια μας και καλο καλοκαιρι σε ολους μας!!!

ismeni
02-06-10, 13:39
παιδιά έχω μπερδευτεί ....
ο γιός μου πάει προνήπιο σε ιδιωτικό απο τον Σεπτέμβρη όμως θέλω να τον πάω στο νήπιο στο δημόσιο της περιοχής ..
μπαίνοντας στο Υπουργείο Παιδείας λέει οτι οι προεγγραφές έγιναν τον Μάρτιο ενώ οι εγγραφές θα γίνουν 1-21 Ιουνίου ..
εμείς δεν το καταλάβαμε νωρίς για την προεγγραφή και έτσι δεν την κάναμε ,, λέτε να έχουμε πρόβλημα στην εγγραφή????

τα νηπιάκα (γεννημερα το 2005) θα τα παρουν ΟΛΑ στα δημόσια σχοελία. αν μεινουν κενες θεσεις θα παρουν κα προνηπια (ετος γεννησης 2006)

ΚΑΡΔΙΑ
02-06-10, 13:39
Αγαπητοι γονεις εγω μολις γυρισα απο το δημοσιο νηπειαγωγειο της περιοχης μου οπου εκανα εγγραφη το μικρο μου ..εγω τον εβαλα ολοημερο απο τις 8-8:15 εως 15:45 μου ειπαν οτι η ταξη θα εχει το ανωτερο 27 παιδια και μια δασκαλα ανα εβδομαδα δηλ.2 δασκαλες εναλλαξ καθε εβδομαδα ..ηθελα να τον βαλω κλασικο αλλα σχολανε μεχρι τις 12:15 και μου ειπαν οτι δεν προλαβαινουν να κανουν πραγματα οπως στο ολοημερο! απλα σαν νεα μαμα στο νηπιαγωγειο δεν ξερω την διαφορα του κλασικου απο το ολοημερο αν εχετε εμπειρια δωστε μου τα φωτα σας!! οσο για τα δικαιολογητικα που πηραν
1.πιστ/κο γεννησης απο το ληξειαρχειο του δημου
2.φωτοτυπια του βιβλιαριου 1η σελιδα και η σελιδα που φαινονται τα εμβολια
3.λογαρισμο που να φαινεται η διευθυνση
4.υπ.δηλωση για την ασφαλη προσελευση -αποχωρηση του νηπιου(θεωρημενη)
5.Μου εδωσαν εντυπο να το συμπληρωσει ο παιδιατρος μου γιατι τους πηγα βεβαιωση και δεν την δεχτηκαν..
6.σφραγιδα (στο βιβλιαριο) και βεβαιωση απο τον οδοντιατρο
αυτα τα λιγα
καλες εγγραφες στα νηπια μας και καλο καλοκαιρι σε ολους μας!!!

Γειά σου όμορφη! (οπυσσσ ελπίζω να μην είσαι μπαμπάς....)
Και εγώ έκανα χτες την εγγραφή για την μεγάλη μου κόρη. Δεν μου ζήτησαν θεωρημένη υπ.δήλωση, απλά συμπλήρωσα τα στοιχεία των ανθρώπων που θα την πηγαίνουν και θα την παίρνουν. Επίσης από το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης φαινόταν η διεύθυνση οπότε δεν μου ζήτησαν και λογαριασμό. Τέλος, τους πήγα καρδιολόγο και οφθαλμίατρο (της έκανε εντύπωση γιατί οι περισσότεροι γονείς λέει τα πάνε τον Σεπτέμβριο) και της χρωστάω τον οδοντίατρο (είναι ο αδελφός μου οπότε άμεσα μπορεί να μου το δώσει το χαρτί)
Καλή αρχή στα νηπιαγωγάκια μας!!!

BEAUTIFULL
02-06-10, 13:58
Γεια σου και εσενα μαμα ειμαι! εμενα μου δωσανε πισω την δηλωση για την προσελευση*αποχωρηση και τον σεπτεμβρη θα τους παω νεα που θα λεει ποιος θα παραλαμβανει το παιδι αντι εμενα ..οσο για τα αλλα τι να σου πω το λογαριασμο τον ειχα και φωτοτυπια και μου κρατησαν το πρωτοτυπο!!!

ΚΑΡΔΙΑ
02-06-10, 14:01
Συγνώμη αυτό για την δήλωση δεν το κατάλαβα........δηλαδή το Σεπτέμβριο θα είναι άλλοι αυτοί που θα είναι υπεύθυνοι για το παιδί???
Σίγουρα πάντως έχει να κάνει με το σχολείο και τον διευθυντή / διευθύντρια.
Να φανταστείς ότι στο δικό μας κοίταξε το βιβλιάριο για να δει τα εμβόλια και μου το έδωσε πίσω. Δεν κράτησε καν φωτοτυπία.

BEAUTIFULL
02-06-10, 14:24
οχι απλα με ρωτησαν αν θα το παιρνω εγω ή καποιος αλλος και τους ειπα οτι θα το παιρνει παππους-γιαγια και γιαυτο μου εδωσαν πισω την δηλωση υποτιθεται οτι εγω τον εγραψα εγω δεν χρειαζεται να κανω δηλωση (χρειαζεται μονο για τους τριτους) απλα τον σεπτεμβρη θα τους πω τα ονοματα των τριτων .. και επισης σε σχεση με αυτο που ανεφερες για το βιβλιαριο οτι απλα το κοιταξαν εμενα ενω τους το πηγα σφραγισμενο και ειχα παρει και βεβαιωση του παιδιατρου μου εδωσαν ενα δικο τους εντυπο να το συμπληρωσει ο παιδιατρος ..τι να σου πω ...

ΚΑΡΔΙΑ
02-06-10, 14:25
ναι! και σε εμένα έδωσαν αυτή την βεβαίωση και θα την πάμε τον Σεπτέμβριο, απλά δεν κράτησε φωτοτυπία του βιβλιαρίου
γενικά είναι στην διάθεσή τους μου φαίνεται.
άντε Καλή Αρχή!!

mariazil
07-06-10, 13:28
Θα παρακαλούσα τα κορίτσια που είναι νηπιαγωγοί ή όποιον άλλο ξέρει με βεβαιότητα τα διαδικαστικά της εγγραφής στο νήπιο, να μου απαντήσει σχετικά με τα ιατρικά πιστοποιητικά (από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο).

Είναι απαραίτητο να κατατεθούν μέχρι τις 15 Ιουνίου ή μπορούμε να τους τα πάμε και αργότερα;

Στο ΙΚΑ μου έδωσαν ραντεβού για 8 και 9/7 αντίστοιχα και θεωρώ παράλογο να τρέχω σε ιδιώτη γιατρό για μια απλή βεβαίωση.
Είχα την εντύπωση ότι οι ιατρικές βεβαιώσεις δίνονται τον Σεπτέμβριο (έτσι έγινε με την ανηψιά μου) και γι αυτό δεν είχα φροντίσει για ραντεβού νωρίτερα.
Στο Νηπιαγωγείο μας όμως, όπου πήγα σήμερα να τον γράψω, μου ζήτησαν και αυτές τις βεβαιώσεις τώρα.
Είναι απαραίτητες μέχρι τις 15 (οπότε να πάω ιδιωτικά) ή να παρακαλέσω να περιμένουν τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ (όπως μου λέει κι η λογική μου);
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:D:D:D

ΚΑΡΔΙΑ
07-06-10, 13:39
Αν και δεν είμαι νηπιαγωγός, ξέρω ότι είναι στην διάθεσή του διευθυντή το τί θα κάνει.
Λογικά δεν θα μπορεί να προχωρήσει σε εγγραφή παιδιού εάν δεν τηρούνται όλες οι προυποθέσεις, το οποίο σημαίνει να έχει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά έγγραφα - βεβαιώσεις, όμως πολλοί και λόγω των μακρινών ραντεβού που κλείνονται από το ικα, δέχονται βεβαιώσεις και πολύ μετέπειτα
Στην δική μας την περίπτωση όπως θα διάβασες, και ενώ της τα πήγα, της έκανε εντύπωση γιατί οι περισσότεροι λέει τα πάνε μετά (Σεπτέμβριο)τα ιατρικά.
και εγώ το θεωρώ απαράδεκτο να με αναγκάσουν να πληρώσω ιδιωτικά για μια βεβαίωση. Βέβαια εγώ είμαι και της άποψης να τα προλαβαίνω όλα αυτά και να κλείνω εγκαίρως, πράγμα που συνήθως κάνω.
Αχ καλή μου, είσαι μακριά, διαφορετικά υπάρχει οδοντίατρος στους Αμπελοκήπους που δίνει δωρεάν στα παιδάκια που θα εγγραφούν στο σχολείο τις σχετικές βεβαιώσεις (μετά από εξέταση φυσικά).........Φαντάζομαι θα υπάρχουν και σε άλλες περιοχές, δεν το ψάχνεις λίγο??

mariazil
07-06-10, 13:44
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να είμαστε στην ώρα μας, αλλά λόγω του προηγούμενου με την ανηψιά είχα την εντύπωση ότι τα πηγαίνουν Σεπτέμβριο, για να είναι ... πρόσφατα!!! (έτσι τουλάχιστον έκαναν στο νηπιαγωγείο εκείνο)
Πάντως, μου έδωσες πολύ καλή ιδέα! Ίσως ο οδοντίατρος που τους παρακολουθεί στον παιδικό να μπορεί να με καλύψει, δεν βλάπτει να δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ, πολύ!!!

ΚΑΡΔΙΑ
07-06-10, 13:46
Συγνώμη πάντως....δεν ήθελα να σου κάνω παρατήρηση για την καθυστέρηση, ελπίζω να κατάλαβες πως το είπα......
Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα πάντως και με το καλό το νηπιάκι σου

mariazil
07-06-10, 14:01
Όχι, παιδί μου, μην ανησυχείς το κατάλαβα πώς το είπες;), κανένα πρόβλημα...
Απλώς είχα ησυχάσει ότι έτσι είναι και ξαφνιάστηκα!!! Εξάλλου η νηπιαγωγός μου φάνηκε πολύ συμπαθητική, θα ξαναπάω αύριο να της εξηγήσω πώς έχουν τα πράγματα και πιστεύω να πάνε όλα καλά!!!
Καλή αρχή στο σχολείο για τα παιδάκια όλων μας και να είμαστε καλά κι εμείς να τα φροντίζουμε!!!

katerinak
09-06-10, 16:41
Θα παρακαλούσα τα κορίτσια που είναι νηπιαγωγοί ή όποιον άλλο ξέρει με βεβαιότητα τα διαδικαστικά της εγγραφής στο νήπιο, να μου απαντήσει σχετικά με τα ιατρικά πιστοποιητικά (από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο).

Είναι απαραίτητο να κατατεθούν μέχρι τις 15 Ιουνίου ή μπορούμε να τους τα πάμε και αργότερα;

Στο ΙΚΑ μου έδωσαν ραντεβού για 8 και 9/7 αντίστοιχα και θεωρώ παράλογο να τρέχω σε ιδιώτη γιατρό για μια απλή βεβαίωση.
Είχα την εντύπωση ότι οι ιατρικές βεβαιώσεις δίνονται τον Σεπτέμβριο (έτσι έγινε με την ανηψιά μου) και γι αυτό δεν είχα φροντίσει για ραντεβού νωρίτερα.
Στο Νηπιαγωγείο μας όμως, όπου πήγα σήμερα να τον γράψω, μου ζήτησαν και αυτές τις βεβαιώσεις τώρα.
Είναι απαραίτητες μέχρι τις 15 (οπότε να πάω ιδιωτικά) ή να παρακαλέσω να περιμένουν τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ (όπως μου λέει κι η λογική μου);

εμεις επιτρεπαμε κ καποιες εκρεμμοτητες.ειναι δημοσιο νηπιαγ η σταθμος;

mamvas
10-06-10, 09:09
μαλλον εξαρταται απο τη διευθυντρια. Εμενα μου ειπαν να τα παω μεχρι σεπτεμβρη

Μάργκω
10-06-10, 09:34
Καλημέρα,

εμένα πάντως που πήγα να γράψω τα δίδυμα μου στα προνήπια, δεν έριξαν ούτε μια ματιά στα δικαιολογητικά. Μόνο το πιστοποιητικό γέννησης ζήτησαν να δουν και έγραψαν τα ονόματα των παιδιών στο βιβλίο. Αυτο βέβαια φαντάζομαι ότι έγινε επειδή είναι για τα προνήπια. Αλλα και για το παιδί μιας συναδέλφου, της είπαν να τα φέρει μέχρι το Σεπτέμβρη.

Εγω αναρωτιέμαι τι θα κάνω αν δεν τα πάρουν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο...:(:( Ο ιδιωτικός παιδικός είναι 600 ευρώ το μήνα και δεν μπορούμε τώρα που ο άντρας μου έμεινε χωρίς δουλειά, ο δημοτικός παιδικός δεν βλέπεται, παπούδες και γιαγιάδες δεν έχουμε.... τι θα κάνουμε????? Στο νηπιαγωγείο μου είπαν ότι πέρσι είχαν θέση μονο για 3 προνήπια. Και φέτος όταν πήγαμε να κάνουμε την αίτηση είχαν ήδη 10 αιτήσεις.....

alex4
10-06-10, 09:40
Πώ πώ τρέξιμο! Έγραψα τα κορίτσια μου σε παιδικό -στο προνήπιο- + βρεφικό της δίπλα περιοχής, γιατί μας βολεύει που στεγάζονται μαζί. Έκανα αίτηση και σε κλασσικό νήπιο για τη μεγάλη -που είναι προνήπιο- και ελπίζω να μας πάρουν. Τώρα θα πάω να τις γράψω παιδικό και βρεφικό στην περιοχή μας (για παν ενδεχόμενο, αν δεν μας πάρουν στα προηγούμενα). Χαρτιά χαρτιά χαρτιά.
Ευτυχώς ο μεγάλος κάνει επανεγγραφή στο νήπιο και δεν χρειάζεται τίποτα.

aggeliki
10-06-10, 13:21
εμας μας ειπαν μεχρι 30 σεπτεμβριου,και μαλιστα μου ειπαν και γραφει και πανωοτι μονο αν ο παιδιατρος δει κατι υποπτο θα κανει παραπομπη σε ειδικο γιατρο(καρδιολογο,οδοντιατρο...κ.τ.λ) ετσι πηγα στον παιδιατρο που ηταν να κανουμε και εμβολιο,τα συμπληρωσε ολα και το πηγα στο νηπιαγωγειο.

mariazil
10-06-10, 14:03
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις! Τελικά φαίνεται ότι δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα Νηπιαγωγεία, στο δικό μας ας πούμε δεν ζητάνε χαρτί από τον παιδίατρο, μόνο από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο και φωτοτυπία των εμβολίων!

Ναι, katerinak, πρόκειται για το δημόσιο Νηπιαγωγείο της γειτονιάς μας... Πραγματικά αν ήξερα ότι χρειαζόταν να τα έχω τώρα, θα είχα φροντίσει να πάμε εγκαίρως. Αλλά την ανακοίνωση με τα χαρτιά που χρειάζονται την τοιχοκόλλησαν στις 2/06!!!

Ελπίζω ότι θα δεχτεί η νηπιαγωγός (που μου εκανε πολύ καλή εντύπωση) να της τα πάω αργότερα, αλλιώς ... τί να κάνουμε , ένα έξοδο παραπάνω ...

DALIA
10-06-10, 15:35
Mariazil και εγώ σε εξωτερικό παιδίατρο οφθαλμίατρο τον πήγα γιατί έτσι και αλλιώς δεν τον είχα ξαναπάει οπότε ήταν ευκαιρία.
Εγώ είχα πάρει τηλ. και με ενημέρωσαν μέσα στο Μαιο για το τι θα χρειάζονταν, αύριο θα πάω για την εγγραφή.
Ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα
1) εμείς έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια και απλά μου λείπουν 2 επαναληπτικά που είναι να γίνουν μέσα στο 2010, υπάρχει πρόβλημα εδώ.
2) Επίσης ήθελα να ρωτήσω σε ποια περίπτωση μπορεί το νηπιαγωγείο να ανοίγει στις 7:30 μας είπαν ότι πρέπει να μαζευτούν τουλάχιστον 5 υπογραφές. Πέρυσι είπαν ψέματα οι νηπιαγωγοί ότι δεν μαζεύτηκαν αλλά τελικά είχαν μαζευτεί. Απλά οι γονείς το έμαθαν αργότερα γι’αυτό δεν το κυνήγησαν.

mariazil
10-06-10, 17:31
Dalia, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τα εμβόλια που λείπουν, έχουμε κι εμείς 2 επαναληπτικά να γίνουν εντός του 2010, το έδειξα στην νηπιαγωγό και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμα κι αν για κάποιο λόγο λείπει τελείως κάποιο εμβόλιο (είτε λόγω αλλεργίας του παιδιού, είτε γιατί έτσι κρίνει ο παιδίατρος), απλώς θέλουν την φωτοτυπία αυτή.

Όσο για πληροφορίες για τα άλλα πιστοποιητικά, τί να σου πω:?:?:? ...
εδώ δεν υπήρχε η διεύθυνση του σπιτιού μας ( και μερικών ακόμα δλδ) στους καταλόγους της Διεύθυνσης Α'βάθμιας!!!
Να διευκρινίσω ότι μένουμε κοντά στο κέντρο του Πειραιά, ακριβώς ...απέναντι από το σχολείο, κι ότι και τα 2 κτήρια(το σχολείο και η πολυκατοικία μας) δεν έχουν αλλάξει θέση τα τελευταία 40 χρόνια (κι εγώ εκεί πήγα σχολείο).:rolleyes:

Στους καταλόγους λοιπόν υπάρχει ο δρόμος που βρίσκεται στην πλευρά του σπιτιού μας που ...δεν είναι η είσοδος κι έτσι την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου ασχολούμασταν με αυτό: 4 Νηπιαγωγεία βρίσκονται σε μια ακτίνα 500μ από το σπίτι, τα επισκεφτήκαμε όλα ... Τελικά βρήκαμε την άκρη με το Νηπιαγωγείο απέναντι, όπου η νηπιαγωγός ανακάλυψε ότι της είχαν δώσει κατάλογο με διευθύνσεις ...καταστημάτων και όχι κατοικιών που η είσοδός τους είναι σε πλαϊνούς δρόμους...:roll::roll::roll:Καλό;

Για πληροφορίες από το τηλέφωνο, ούτε λόγος, από τον Μάρτη τηλεφωνούσα για να βρω πού ανήκουμε, δεν ήξεραν, γιατί κάθε χρόνο, λέει, αλλάζουν τα όρια των δρόμων...

Τί να πω, άθλο κάνουν οι νηπιαγωγοί σε τέτοια σχολεία, όπου τρέχουν να καλύψουν την ανοργανωσιά και την αδιαφορία του φορέα που θα έπρεπε να αναλαμβάνει τα διαδικαστικά αυτού του είδους...

lion
11-06-10, 14:41

Γεια σου κι από μένα!
Μπορείς να καταθέσεις τα υπόλοιπα έγγραφα και να ζητήσεις από το διευθυντή ή τη διευθύντρια του σχολείου να σου αφήσει σε εκκρεμότητα τις βεβαιώσεις μέχρι το Σεπτέμβριο.
Σίγουρα μπορείς να το κάνεις αυτό.
Φιλάκια και καλή φοίτηση στο ζουζούνι σου!

lion
11-06-10, 14:46
Mariazil και εγώ σε εξωτερικό παιδίατρο οφθαλμίατρο τον πήγα γιατί έτσι και αλλιώς δεν τον είχα ξαναπάει οπότε ήταν ευκαιρία.
Εγώ είχα πάρει τηλ. και με ενημέρωσαν μέσα στο Μαιο για το τι θα χρειάζονταν, αύριο θα πάω για την εγγραφή.
Ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα
1) εμείς έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια και απλά μου λείπουν 2 επαναληπτικά που είναι να γίνουν μέσα στο 2010, υπάρχει πρόβλημα εδώ.
2) Επίσης ήθελα να ρωτήσω σε ποια περίπτωση μπορεί το νηπιαγωγείο να ανοίγει στις 7:30 μας είπαν ότι πρέπει να μαζευτούν τουλάχιστον 5 υπογραφές. Πέρυσι είπαν ψέματα οι νηπιαγωγοί ότι δεν μαζεύτηκαν αλλά τελικά είχαν μαζευτεί. Απλά οι γονείς το έμαθαν αργότερα γι’αυτό δεν το κυνήγησαν.

Με τα εμβόλια δεν υπάρχει πρόβλημα.
Όσο για το να ανοίγει το σχολείο στις 7.00 (και όχι στις 7.30) θα πρέπει να μαζευτούν 5 ενδιαφερόμενοι μαθητές (νήπια όμως, όχι προνήπια. Αν δηλ οι υπογραφές που γράφεις πιο πάνω δεν αφορούσαν όλες σε νήπια αλλά μία ή δύο ήταν για προνήπια, όντως δε θα μπορούσε το σχολείο να ανοίγει στις 7.00)

mariazil
16-06-10, 10:27
Καλημέρα!!! Τελικά κανένα πρόβλημα, η νηπιαγωγός μου είπε να πάω τις βεβαιώσεις τον Σεπτέμβριο! Από ό,τι μου είπε έτσι γίνεται με τους περισσότερους, οπότε κακώς αγχώθηκα. Του χρόνου βέβαια, πρώτα ο Θεός, θα τον πάω για τις απαραίτητες εξετάσεις από τον Απρίλη, για να μην πάθουμε τα ίδια ;-)

DALIA
17-06-10, 10:28
Παιδιά κάναμε την εγγραφή αλλά νομίζω ότι η νηπιαγωγός μου είπε ψέμματα για να μην τον γράψω ολοήμερο.
αν τον γράψω λέει ολοήμερο το νωρίτερο που μπορώ να τον πάρω είναι 3:30, ισχύει ή μπορώ να τον πάρω στις 1:30.
επίσης μου είπε ότι αν δηλώσω να ανοίγουν 7 πρέπει το αργότερο που θα τον πηγαίνω να είναι 7:15

ΚΑΡΔΙΑ
17-06-10, 10:31
Παιδιά κάναμε την εγγραφή αλλά νομίζω ότι η νηπιαγωγός μου είπε ψέμματα για να μην τον γράψω ολοήμερο.
αν τον γράψω λέει ολοήμερο το νωρίτερο που μπορώ να τον πάρω είναι 3:30, ισχύει ή μπορώ να τον πάρω στις 1:30.
επίσης μου είπε ότι αν δηλώσω να ανοίγουν 7 πρέπει το αργότερο που θα τον πηγαίνω να είναι 7:15

Dalia για το πρωί δεν ξέρω, αλλά για το απόγευμα είναι σίγουρο
Και εγώ το ρώτησα και μου το επιβεβαίωσαν και άλλοι.
Η θα το παίρνεις στις 12 (και 15 νομίζω) ή το νωρίτερο 15:30
Και καλά για να μην χαλάει το πρόγραμμά τους εάν ο καθένας παίρνει το παιδί ότι ώρα θέλει.
Είναι πια πρόγραμμα σχολείου:smile:

Nantia
17-06-10, 10:36

νταλια μου στην αρχη αυτα λενε εξαλου τετοιες οδηγιες τους δινουν απο το υπουργειο. Μια χαρα στα ειπε.....
Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωρις :cool:

Nantia
17-06-10, 11:12
και ολα αυτα γινονται γιατι υπαρχει προγραμμα και στην πρωινη ζωνη που ειναι 7 η ωρα και μετα στο ολοημερο. Στο δικο μας το σχολειο δεν εφαρμοστηκε η πρωινη ζωνη γιατι δεν υπηρχαν αρκετα παιδακια να την στηριξουν, ειναι πανω απο καποιον αριθμο.
Στο ολοημερο εχουν προγραμμα, δηλαδη 2 η ωρα τρωνε και μετα κοιμουνται επομενως φαντασου τωρα να ερχεται καθε μαμα να παιρνει το παιδακι οτι ωρα να ειναι τι αναστατωση θα προκαλουσε στα παιδακια και στους εκπαιδευτικους? η μια πχ ερχεται 230 η αλλη 3 παρα η αλλη 3 και κλπ... Τα παιδακια θα κοιμοντουσαν ετσι????
Εμας φετος δεν κοιμηθηκαν σχεδον καθολου στο ολοημερο γιατι οι δασκαλες μας ηταν ελαστικες ως προς τους γονεις και τα επαιρναν οτι ωρα ηθελαν τα παιδια τους με αποτελεσμα να βγαινουν εκτος προγραμματος.
Ενω περισυ με τις ιδιες δασκαλες (προνηπια) το προγραμμα ηταν πιο αυστηρο με αποτελεσμα ολα να γινονται κανονικα στην ωρα τους.
Τι να κανουν και αυτες δεχονται μεγαλες πιεσεις απο τους γονειςι ο ενας το μακρυ του και ο αλλος το κοντο του.

DALIA
17-06-10, 11:26
Κορίτσια προς Θεού συμφωνώ και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χαλάει το πρόγραμμα του κάθε σχολείου. Είναι πολύ σωστό να το τηρούνε για όλους.
Μια φίλη μου είπε που πήγαινε φέτος το γιο της στο νηπιαγωγείο που θα πάμε εμείς ότι μετά το φαγητό που κάνουν κάποιο διάλειμα ανοίγουν τις πόρτες γύρω στις 13:30 για ένα τέταρτο.
Επίσης για το να ανοίγει στις 7 πέρυσι είπαν οι νηπιαγωγοί ότι δεν μαζεύτηκαν οι υπογραφές και γύρω στον Οκτώβριο που γνωρίστηκαν οι μαμάδες διαπίστωσαν ότι ήταν τουλάχιστον 13, ενώ οι νηπιαγωγοί είπαν ότι ήταν κάτω των 5:-?

katerinak
17-06-10, 12:12
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις! Τελικά φαίνεται ότι δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα Νηπιαγωγεία, στο δικό μας ας πούμε δεν ζητάνε χαρτί από τον παιδίατρο, μόνο από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο και φωτοτυπία των εμβολίων!

Ναι, katerinak, πρόκειται για το δημόσιο Νηπιαγωγείο της γειτονιάς μας... Πραγματικά αν ήξερα ότι χρειαζόταν να τα έχω τώρα, θα είχα φροντίσει να πάμε εγκαίρως. Αλλά την ανακοίνωση με τα χαρτιά που χρειάζονται την τοιχοκόλλησαν στις 2/06!!!

Ελπίζω ότι θα δεχτεί η νηπιαγωγός (που μου εκανε πολύ καλή εντύπωση) να της τα πάω αργότερα, αλλιώς ... τί να κάνουμε , ένα έξοδο παραπάνω ...

κανονικα ολοι πρεπει να ζητανε τα ιδια χαρτια

katerinak
17-06-10, 12:15

σωστα σου τα ειπε.υπαρχει χαρτι απο το υπουργειο που απαγορευει την διπλη αποχωρηση των παιδιω. μονο αν ειναι μαζο το κλασσικο με το ολοημερο δηλ να κανουν μαθημα αυτοχρονα στην ιδια αιθουσα,ανοιγει η πορτα μονο για το κλασσικο στιος 12.15

κ το 3.30 ..θα ελεγα 3.45 μαλλον..

το πρωινο ετσι ειναι ,μεχρι 7.15..

katerinak
17-06-10, 12:17
νταλια μου στην αρχη αυτα λενε εξαλου τετοιες οδηγιες τους δινουν απο το υπουργειο. Μια χαρα στα ειπε.....
Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωρις :cool:

μην ακουω..βλ@@@@ς. τι πραγματα ειναι αυτα; αν υπαρχει σοβαρος λογος μπορει να τ οκανει η νηπ αλλα οχι κ ετσι!

katerinak
17-06-10, 12:20
το πρωινο ωραριο δεν το δεχομαστε οι νηπιαγωγοι για πολλους λογους κ κυριως για την ελλειψη υποδομης. φανταστειτε 7-4 ενα παιδι στο σχολειο.ακομα κ η μια ωρα παραπανω ειναι προβλημα. ακομα υπαρχει αντιδραση κ δεν υπαρχει νομος που να μας υποχρεωνει. αν δηλ σας πουν οτι δεν θα το λειτουργσουν σημαινει οτι υπαρχει η συμφωνη γνωμη κ η καλυψη απο τη δοε

Nantia
17-06-10, 12:25
μην ακουω..βλ@@@@ς. τι πραγματα ειναι αυτα; αν υπαρχει σοβαρος λογος μπορει να τ οκανει η νηπ αλλα οχι κ ετσι!

καλα βρε κατερινακ μην τα παιρνεις και ολα σοβαρα αστειευοντας το εγραψα χααχχααχ...

Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????
:D:D

Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???

Τωρα ας κοψω την πλακα την αποψη μου την εχω παραθεση λιγο πιο κατω.
Το προγραμμα ειναι απαραιτητο στα παιδια και πρεπει να εφαρμοζεται για ολους το ιδιο.
Και ποιος ειπε οτι στα παιδια δεν αρεσει το ολοημερο????
Σας πληροφορω οτι η κορη μου απαιτουσε να την αφηνω στο ολοημερο και νη μην την παιρνω στις 12. Τα παιδακια παιρνουνε καταπληκτικα εκει μεσα ειναι ο δικος τους μικρος παραδεισος..........

katerinak
17-06-10, 12:31
καλα βρε κατερινακ μην τα παιρνεις και ολα σοβαρα αστειευοντας το εγραψα χααχχααχ...

Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????
:D:D

Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???

Τωρα ας κοψω την πλακα την αποψη μου την εχω παραθεση λιγο πιο κατω.
Το προγραμμα ειναι απαραιτητο στα παιδια και πρεπει να εφαρμοζεται για ολους το ιδιο.
Και ποιος ειπε οτι στα παιδια δεν αρεσει το ολοημερο????
Σας πληροφορω οτι η κορη μου απαιτουσε να την αφηνω στο ολοημερο και νη μην την παιρνω στις 12. Τα παιδακια παιρνουνε καταπληκτικα εκει μεσα ειναι ο δικος τους μικρος παραδεισος..........

το ξερω οτι περνανε καλα!το ζω!απλα το να συμφωνησουμε οι νηπιαγωγοι για παραταση ωραριου ειναι σαν να αποδεχομαστε την ελειψη εγκαταστασεων εναντιον των παιδιων. σορυ για το αλλο! απλα εχω μικρες ευαισθησιες!καλυτερα οι μαμαδες να μην πανε γλυκακια για καλοπιασμα,δεν θα γινει τιποτα!

Nantia
17-06-10, 12:32
το πρωινο ωραριο δεν το δεχομαστε οι νηπιαγωγοι για πολλους λογους κ κυριως για την ελλειψη υποδομης. φανταστειτε 7-4 ενα παιδι στο σχολειο.ακομα κ η μια ωρα παραπανω ειναι προβλημα. ακομα υπαρχει αντιδραση κ δεν υπαρχει νομος που να μας υποχρεωνει. αν δηλ σας πουν οτι δεν θα το λειτουργσουν σημαινει οτι υπαρχει η συμφωνη γνωμη κ η καλυψη απο τη δοε

Αυτο που λες απο ελλειψη υποδομης δεν το καταλαβα??? Τι περισσοτερη υποδομη απαιτει η μια ωρα παραπανω?????????

Και τα παιδια σε πληροφορω απο πολυ μικρα εχουν μαθει να πανε στο παιδικο και εχουν συνηθισει μια χαρα αυτο το ωραριο....

ΜΑκαρι να μην αναγκαζομασταν να τα αφηνουμε τοσες πολλες ωρες αλλα αν δεν δουλεψουμε δεν θα υπαρχει "φαγητο στην κατσαρολα μας" και ειδικα σε τοσους δυσκολους καιρους. Αν πω εγω στο εργοδοτη κοιτα δεν μπορω να ερχομαι 730 στην δουλεια γιατι δεν λειτουργει η πρωινη ζωνη στο σχολειο ξερεις τι θα κανει θα μου δωσει αδεια επ αοριστου....:p:p:p:p:p

Ναι ολοι πρεπει να βοηθησουν και να βοηθηθουν για να αντιμετωπισουμε ενωμενοι ολα τα προβλημτα της χωρας. Και αρχιζοντας απο το να μην κοιταμε μονο τον ευατο μας αλλα και τον συνανθρωπο μας.
Αυτα ειχα να πω.

DALIA
17-06-10, 12:59
Παιδιά δυστυχώς για εμένα είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα που πιάνω δουλειά στις 8 25χλμ μακρύα από το σπίτι μου και η είσοδος του νηπιαγωγείου είναι ακριβώς απέναντι στο 3 μέτρα από την είσοδο του κήπου...
Το μεσημέρι δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι και αλλιώς δεν θα τον άφηνα αφού υπάρχει λύση τόσο πολύ αλλά το πρωί μεγάλο...
Ξέρετε τι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε περίπτωση που μαζευτούν υπογραφές να μην μπορούν να δέχονται νωρίτερα και τα παιδιά του κλασσικού ? στους παιδικούς πως μπορούν ? έχουν ώρα προσέλευσης 7-8:30 και ότο ώρα θελεις μπορείς να τα πας..
Είχα γνωρίσει σε ένα φιλικό σπίτι μια νηπιαγωγό η οποία οικοιωθελώς χωρίς να είναι είναι υποχρεωμένη εναλλάξ με τη συνάδερφο της έπερναν τα παιδάκια από τις 7:15 για διευκόλυνση των γονιών. Ήταν σε ένα χωριό κοντά στη Θεσσαλονίκη και γνώριζαν ότι οι γονείς δούλευαν στην Θεσσαλονίκη...
Τελικά υπάρχουν και εξαιρέσεις στο όλο σύστημα...

katerinak
17-06-10, 14:46
Αυτο που λες απο ελλειψη υποδομης δεν το καταλαβα??? Τι περισσοτερη υποδομη απαιτει η μια ωρα παραπανω?????????

Και τα παιδια σε πληροφορω απο πολυ μικρα εχουν μαθει να πανε στο παιδικο και εχουν συνηθισει μια χαρα αυτο το ωραριο....

ΜΑκαρι να μην αναγκαζομασταν να τα αφηνουμε τοσες πολλες ωρες αλλα αν δεν δουλεψουμε δεν θα υπαρχει "φαγητο στην κατσαρολα μας" και ειδικα σε τοσους δυσκολους καιρους. Αν πω εγω στο εργοδοτη κοιτα δεν μπορω να ερχομαι 730 στην δουλεια γιατι δεν λειτουργει η πρωινη ζωνη στο σχολειο ξερεις τι θα κανει θα μου δωσει αδεια επ αοριστου....:p:p:p:p:p

Ναι ολοι πρεπει να βοηθησουν και να βοηθηθουν για να αντιμετωπισουμε ενωμενοι ολα τα προβλημτα της χωρας. Και αρχιζοντας απο το να μην κοιταμε μονο τον ευατο μας αλλα και τον συνανθρωπο μας.
Αυτα ειχα να πω.

δεν εχω χρονο τωρα καποια στιγμη θα σου γραψω τι ακριβως λειπει απο τα σχολεια.

τι σημαινει η βοηθεια προς το συνανθρωπο;..δεν καταλαβα..κ απλα για να σκεφτεις λιγο το ωραριο το δικο μου πχ για να ειμαι στος 7 θα πρεπει να αφηνω το δικο μου στις 6 στον παιδικο αρα να ξυπναει 5

DALIA
17-06-10, 15:30
τι σημαινει η βοηθεια προς το συνανθρωπο;..δεν καταλαβα..κ απλα για να σκεφτεις λιγο το ωραριο το δικο μου πχ για να ειμαι στος 7 θα πρεπει να αφηνω το δικο μου στις 6 στον παιδικο αρα να ξυπναει 5

:oops::oops::oops:
έχεις απόλυτο δίκιο

εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία να το σκεφτώ αυτό διότι οι δικές μας νηπιαγωγοί έχουν παιδιά στις μεγάλες τάξεις του δημοτικού και το σπίτι είναι ακριβώς απέναντι από το δημοτικό, τα παιδιά πάνε μόνο στο σχολείο...

Baby A
17-06-10, 16:14
γιατι παντα οι γονεις ψαχνουν τις εξαιρεσεις που θα βολευουν τους ιδιους εγω δεν το καταλαβαινω.
αυτη η συζητηση για το νηπιαγωγειο μ αυτο τον τροπο με εκνευρισε λιγο το ομολογω.
ειμαι μητερα 2 παιδιων που ολη την ημερα εξαρτωνται απο εμενα
αλλα ειμαι και εκπαιδευτικος οχι πρωτοβαθμιας αν και δουλεψα σε ολοημερο δημοτικο, ειμαι δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.

σ ολη αυτη τη συζητηση ακουω γιατι 7:30 και οχι 7
ή γιατι 3:30 και οχι 3:45
και γιατι να μην το παω 10 να πεταχτω στον οδοντιατρο και οταν τελειωσω περναω στις 12 να το παρω
τι λετε;

ναι καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εισαι μητερα εργαζομενη αλλα !!! ειναι σχολειο!!!!!!!!!
σιγα μην δωσουμε και καρτες παρκινγκ με την ωρα
γιατι παντα φταιει ο εκπαιδευτικος;;;;;
εκεινος δεν ειναι ανθρωπος με αναγκες που οταν εχει τα δικα σας παιδακια υπο την επιβλεψη του δεν επιτρεπεται να νιωσει ουτε μια μικρη αδιαθεσια.
ξερω συναδελφο που μεχρι να την αλλαξει ο διευθυντης λιποθυμησε αλλα δεν εφυγε.
ειναι μεγαλη ευθυνη.
δεν ειναι κουκλες που της βαζουμε σε ραφια τα παιδια.
και βαλεται με το νου σας ποσα ειναι σε καθε ταξη!!!!!!!

και στο κατω κατω οταν εμεις βγαινουμε στους δρομους και διεκδικουμε καλυτερες συνθηκες παιδειας για τα δικα σας και τα δικα μας μαζι παιδια ολοι λετε να 'τοι παλι οι εκπαιδευτικοι να λουφαρουν και θελουν πιο καλους μισθους κτλ.

δεν ειναι παντα ολα οπως τον καθενα τον συμφερει......

αυτη την πολυτελεια της ασυδοσιας του παρκινγκ την προσφερουν καποιοι απληστοι ιδιωτικου δικαιου παιδικοι σταθμοι γιατι δεν τους προτιματε;;;

σορυ αλλα την επομενη φορα να διεκδικησετε μαζι μας το αυριο των παιδιων σας
και ναι! εχει δικιο η katerinak

δεν ειναι livingroom το νηπιαγωγειο και δεν σταζουν λαδι οι εκπαιδευτικοι!!!!!
και το κυριοτερο κανεις δε θα πει οτι παψαμε να ειμαστε ανθρωποι επειδη δεν μπορουμε να βολεψουμε καποιους........

mariazil
17-06-10, 17:37
χαμομηλάκι, το δίκιο σου/σας βουνό κι εγώ θα είμαι η πρώτη που θα το παραδεχτώ, γιατί θεωρώ ότι οι εκπαιδευτικοί οποιασδήποτε βαθμίδας στην δημόσια εκπαίδευση επιτελούν άθλο!!! Όταν εν προκειμένω στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς μου, η νηπιαγωγός είναι 3 σε 1, και δασκάλα και γραμματέας και επιβλέπει 15-20 νήπια ταυτόχρονα, ειλικρινά την θαυμάζω που τα βγάζει πέρα!

Αν όμως κατάλαβα καλά, η dalia ανέφερε ότι οι νηπιαγωγοί στο σχολείο του γιου της έκρυψαν τα πραγματικά στοιχεία για να μην παραταθεί το ωράριό τους, κατάλαβα καλά;

Συμφωνώ με την katerinak ότι το ωράριο είναι εξοντωτικό και γι αυτό πρέπει οι γονείς να είμαστε συνοδοιπόροι στον αγώνα των νηπιαγωγών. Ξεκούραστος εκπαιδευτικός=καλύτερη παροχή εκπαίδευσης στο παιδί, είναι τόσο απλό! Από την άλλη όμως, δεν θα ήταν τιμιότερο εκ μέρους των νηπιαγωγών να εξηγήσουν στους γονείς το πρόβλημα και να βρεθεί μια λύση από κοινού κι όχι να προσποιούνται ότι δεν μαζεύτηκε ικανός αριθμός αιτήσεων;

Θέλω να πω, όπως το λες κι εσύ, δεν μπορεί ο καθένας να τα κανονίζει έτσι καταπώς τον βολεύει, κι αυτό ισχύει για όλους μας και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς (τυχαίνει να έχω και τις 2 ιδιότητες). Εάν προβλέπεται από το νόμο η δυνατότητα της προσέλευσης νωρίτερα, μολονότι συμφωνώ απόλυτα ότι είναι άκρως αντιπαιδαγωγικό και κουραστικό, θα πρέπει αυτό να γίνεται σεβαστό.

Όταν δεν συμφωνώ με τον νόμο, αγωνίζομαι να τον αλλάξω, δεν τον παρακάμπτω, ούτε τον περιφρονώ, έτσι δεν είναι;

Πιστεύω ότι μόνο με καλή συνεργασία γονιών-εκπαιδευτικών μπορεί να δούμε καλύτερες μέρες στα σχολεία μας και πρέπει να την επιδιώκουμε όσο αυτό είναι δυνατόν.

anthie g
17-06-10, 17:47
Δεν νομίζω ότι έιπε κανένας γονιός να βολέψει το σχολείο το ωράριο του, πχ νύχτες ή Σαββατοκύριακο.

Αλλά το να λειτουργέι ένα σχολέιο από τις 7 έως τις 5 δεν έιναι υπερβολικό έτσι όπως γίναμε.

Και ρωτάς γιατί ασχολούμαστε με το 3 ή τρείς και τέταρτο ή πέντε.

Γιατί δουλεύουμε γιαυτό .... 8 ή και 10 ώρες ( και όχι 3 και 4) και όχι για παχυλούς μισθούς αλλά για τα βασικά.

Εξάλλου και οι γιατροί αν απεργήσουν και εσύ θα έλεγες γιατί απεργούν και μαζί τους θα τα έβαζες και ας ισχυριζόντουσαν ότι το κάνουν για μας και το μέλλον μας.

ετσι και οι παοδαγωγοί, δεν εγκαταλείπουν τα παιδιά για τον αγώνα, ας βρούν άλλον αγώνα.

nspi
17-06-10, 23:00
Bρε κορίτσια θέλω τα φώτα σας.
΄Εγραψα τον μικρό μου στο δημόσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο της περιοχής μου,καθότι δουλεύω από τις 8.30 έως τις 4.30 και με βόλευε (θα τον έπαιρνε ο σύζυγος βέβαια).
Τελικά χθες βρέθηκε λύση, υπάρχει ανθρωπος να μας τον παίρνει στις 12.15 και επίσης να τον κρατάει τις αργίες , το καλοκαίρι και γενικά όποτε δεν έχει νηπιαγωγείο και μάλιστα χωρίς κόστος (είναι συγγενής)
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το νηπιαγωγείο για να τους ενημερώσω και να τον βγάλω από το ολοημερο αλλά έχουν κλείσει. Λέτε να έχω πρόβλημα το Σεπτέμβρη? Θα μπορέσω να τον βγάλω από το ολοήμερο ή έστω να μου επιτρέπουν να τον πάρω στις 12.30.

mamvas
18-06-10, 07:53
Δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω δεν θα εχεις προβλημα. Το αντιθετο θα ηταν πιο δυσκολο γιατι πανε πιο πολλα παιδακια στο ολοημερο και λογοτερα στο κλασσικο. Μαλλον θα χαρουν κιολας απο οτι εχω καταλαβει.

DALIA
18-06-10, 09:38
Θέλω να πω, όπως το λες κι εσύ, δεν μπορεί ο καθένας να τα κανονίζει έτσι καταπώς τον βολεύει, κι αυτό ισχύει για όλους μας και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς (τυχαίνει να έχω και τις 2 ιδιότητες). Εάν προβλέπεται από το νόμο η δυνατότητα της προσέλευσης νωρίτερα, μολονότι συμφωνώ απόλυτα ότι είναι άκρως αντιπαιδαγωγικό και κουραστικό, θα πρέπει αυτό να γίνεται σεβαστό.

αυτό ακριβώς ήθελα να πω, ευχαριστώ mariazil !!!
και όχι χαμομηλάκι δεν θεωρώ το σχολείο parking για το παιδί μου,γι'αυτό εξάλλου έχω κανονήσει κάποιος να τον πέρνει στις 12:15, βαρέθηκα αυτή την καραμέλα πια συν το ότι με προσβάλει σαν μάνα...
είμαι από εκείνες τις μάνες που αναγνωρίζω και εκτιμώ τους εκπαιδευτικούς που πραγματικά προσφέρουν στα παιδιά και θέλω να τους δείχνω με όποιον τρόπο μπορώ το σεβασμό μου,

Nantia
18-06-10, 09:50
Oταν ο εργοδοτης μου (σε μια ιδιωτικη εταιρεια και οχι δημοσιο τονιζω) μου πει οτι το ωραριο εργασιας μου θα ειναι 8-4, εγω θα παω 8-4, πως μπορω να του πω οτι δεν μπορω 8-4 γιατι εχω ενα παιδι.
Με το ιδιο τροπο δεν πρεπει να σκεφτονται (λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλουδακι) και ολοι οι εργαζομενοι σε αυτην την χωρα?????

Επομένως ναι οντως και ενας εκπαιδευτικός ειναι εργαζομενος με εργοδοτη το κρατος.
Οταν ο εργοδοτης λεει οτι υπαρχει περιπτωση να ερχεστε στην δουλεια 7 το πρωι γιατι πρεπει να υπαρχουν αντιδρασεις??? Αυτο πραγματικα δεν το καταλαβαινω...
Με την μεγαλη διαφορα και βασικη 12 η ωρα σχολατε.....
Επομενως ολη η μερα παλι ειναι δικη σας......και μην ξεχνατε οτι αυτο παει εναλλαξ δηλαδη μια βδομαδα εσυ θα πας 7 την αλλη η συναδερφος σου.

Οπως δικο μου προβλημα ειναι που θα αφησω το παιδι μου οταν τα σχολεια τελειωνουν το ιουνιο και εγω περνω αδεια μονο 2 βδομαδες το καλοκαιρι, οπως οταν αρρωσταινει μια εκπαιδευτικος και εγω πρεπει να παρω απο την αδεια μου για να προσεξω το παιδι μου, οταν κλεινουν τα σχολεια 2 βδομαδες τα χριστουγεννα και 2 βδομαδες το πασχα και εγω δουλευω ολες τις εργασιμες μερες εκεινων των βδομαδων, και πολλα πολλα αλλα.

Ετσι αγαπητη μου φιλη κατερινακ (που δεν εχω τιποτα μαζι σου ουτε φυσικα με κανεναν εκπαιδευτικο γιατι και εγω στην ιδια κατηγορια με εσας ανηκω) οπως εμεις φροντιζουμε να βρουμε μια λυση για το που θα αφησουμε το παιδακι μας ετσι και εσυ που θα πηγαινεις στην δουλεια 7 το πρωι φροντιζεις να βρεις μια λυση που θα ειναι ιδανικη για σενα και για το παιδακι σου.

Η πρωινη ζωη φυσικα και βοηθαει πολυ, πληθος εργαζομενων γυναικων και φυσικα ειμαι υπερ σε αυτο.
Οσο για τις υποδομες στα σχολεια γνωριζω πολυ καλα σε τι σχολεια πανε τα παιδακια μας.
Ναι να κατεβουμε ολοι στους δρομους γονεις εκπαιδευτικοι και παιδια για το καλο της παιδειας και να απαιτησουμε καλυτερες συνθηκες μεσα στα σχολεια. ΝΑι συμφωνω!!!!

Αλλα η μια ωρα παραπανω οταν τα παιδια θα καθησουν στο σχολειο με τις υπαρχουσες υποδομες δεν ειναι το προβλημα.........

DALIA
18-06-10, 10:30
Και για να τελειώνουμε και να γίνω πιο κατανοητή.
Στο νηπιαγωγείο του γιου μου την σχολική χρονιά 2009-2010 είχαν δηλώσει για το παρατεταμένο ωράριο πάνω από 10 γονείς και οι εκπαιδευτικοί είπαν ψέματα ότι είχαν μόνο 3 αιτήσεις. Τι έντιμο έ ?

Εγώ προσωπικά ρώτησα εδώ αν με το νόμο φυσικά και χωρίς να επιβαρύνω τον οποιοδήποτε συνάνθρωπο / εκπαιδευτικό θα μπορούσα να τον γράψω ολοήμερο έτσι ώστε να έχω τη δυνατότητα να τον πηγαίνω 7:15 με 7:30 αλλά να μπορεί κάποιος να τον παίρνει 13:00 με 13:30, διότι ξέρω ότι μόνο όσοι κάνουν εγγραφή στο ολοήμερο έχουν την δυνατότητα πηγαίνουν νωρίτερα τα παιδιά. Αυτό μια ερώτηση έκανα και ήθελα μια απάντηση έγκυρη από κάποιον εκπαιδευτικό.
Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο και κατηγορήθηκα ότι παρκάρω το παιδί μου.

Σε όλα τα άλλα με κάλυψε η Nantia.

Baby A
18-06-10, 15:14
Dalia K Nantia καλησπέρα. Δεν απευθυνόμουν σε σένα προσωπικά και ίσως δεν πρέπει να δώσω έμφαση γιατί το θέμα ήταν το νηπιαγωγείο. Ίσως για τις γνώμες όλων μας για κάθε επαγγελματικό κλάδο πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα έλα όμως που πρέπει να σας απαντήσω. Να αναφέρω ότι αυτά και πολύ περισσότερα προβλήματα έχω βιώσει και η ίδια χωρίς να έχω κανέναν να με βοηθήσει με τα παιδιά μου και ο καθένας ανεβαίνει το δικό του Γολγοθά. Δες όμως τι μπορεί να σε κάνει να ξεσπάς όπως το γράφει η φίλη μας η Nantia:
«‘νταλια μου στην αρχη αυτα λενε εξαλου τετοιες οδηγιες τους δινουν απο το υπουργειο. Μια χαρα στα ειπε.....Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωρις’»«Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????»Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???
Κάνω λάθος να ξεσπάω; Μπορεί να πειράξει οποιονδήποτε συνάδελφο μου όχι μόνο εμένα. Δεν έχω κάτι εναντίον κανενός. Αλλά είναι άδικο ένας επαγγελματικός κλάδος να θίγεται διότι κάποιοι συνάδελφοι μας δεν ήτανε εντάξει απέναντι στα καθήκοντα τους. Έχω εξαπατηθεί και εγώ στο παρελθόν από πολλούς επαγγελματίες διαφορών κλάδων. Αυτό δε μου δίνει όμως το δικαίωμα να τα ισοπεδώνω όλα και να θιγώ την επαγγελματική ευσυνειδησία των υπολοίπων. Ίσως να ήταν αστείο της Nantia και έτσι θα το κρατήσω, αλλά είναι και αφορμή για συζήτηση τελικά. Όμως δεν είναι ένα αστείο να αφήνεις 8 ώρες καθημερινά το παιδί σου σε έναν εκπαιδευτικό που τον θεωρείς ηλίθιο και ανόητο ώστε να εκμεταλλεύεσαι αυτό που όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν - ακόμα και εμείς οι εκπαιδευτικοί “τη φιλία”.
Anthie g αναφέρεις:
«Γιατί δουλεύουμε γιαυτό .... 8 ή και 10 ώρες ( και όχι 3 και 4) και όχι για παχυλούς μισθούς αλλά για τα βασικά.»«Εξάλλου και οι γιατροί αν απεργήσουν και εσύ θα έλεγες γιατί απεργούν και μαζί τους θα τα έβαζες και ας ισχυριζόντουσαν ότι το κάνουν για μας και το μέλλον μας. ετσι και οι παοδαγωγοί, δεν εγκαταλείπουν τα παιδιά για τον αγώνα, ας βρούν άλλον αγώνα.»
Οι παχυλοί μισθοί φαντάζομαι και το τετράωρο στα οποία αναφέρεσαι είναι για τον εκπαιδευτικό ε; ειρωνεία διακρίνω. Οι εκπαιδευτικοί είναι και αυτοί άνθρωποι και μάλιστα είναι ο μόνος κλάδος που για να κερδίσει τη θέση του και όχι μισθούς άλλων υπηρεσιών που είναι και πιο ξεκούραστοι, κόπιασε χρόνια να μη πω έφτυσε αίμα και φανώ υπερβολική σε νησιά με ξερίζωμα οικογενειών. Είναι εκείνοι που στη μέση της χρονιάς καλούνται να αλλάξουν νησί στις Κυκλάδες γιατί εκεί προέκυψε θέση και μόλις αρχίσουν να ηρεμούν τα δικά τους τα παιδάκια αναστατώνονται απ την αρχή. Εκείνα τα παιδάκια τα οποία ούτε γιαγιά έχουν κοντά τους ούτε το μπαμπά το βασικότερο και όλα είναι έτοιμη να τα αναλάβει μόνο η μαμά. Κάθε Σεπτέμβρη ο εκπαιδευτικός δε γνωρίζει σε ποιο νηπιαγωγείο να εγγράψει το παιδί του. Όταν αρχίσει να απολαμβάνει τους κόπους του είναι πλέον για τη σύνταξη γιατί έχει ήδη δουλέψει πολύ στον ιδιωτικό τομέα έως να διορισθεί στα 35 του το λιγότερο.
Δε διαφωνώ με το δικαίωμα της καλύτερης παιδείας ούτε όμως είμαι σύμφωνη ότι ένα παιδί που μένει τελευταίο να περιμένει να σχολάσει η μαμά του μπορεί να μείνει για λίγο με την καθαρίστρια που έχει και δουλειά η γυναίκα σε τι να συγκεντρωθεί, έχω ακούσει ότι συνέβη και αυτό. Δεν πρέπει να γίνουν με πρόγραμμα όλα αυτά;
Πίστεψε με όταν στήθηκε ο θεσμός του ολοήμερου δεν υπήρχε συμμετοχή, αν θες το πιστεύεις. Πρόχειρα στήθηκε, πρόχειρα συνεχίζει αλλά βελτιώνεται έστω και αργά. Παρεξηγημένος θεσμός. Πολλοί γονείς ήθελαν (για το δημοτικό μιλάω αν κ ξέφυγα λίγο αλλά θα το βρείτε σε 2 χρόνια), να τους διαβάσει το παιδί ο δάσκαλος του ολοήμερου για να μην ασχοληθούν εκείνοι στο σπίτι. Ε όχι αφού το πρόγραμμα ήταν διαφορετικό. Τώρα μετά από τόσα χρόνια μέσα στο έλεος της κρίσης κανείς δεν ασχολείται ουσιαστικά με την παιδεία γιατί προέχει η επιβίωση και ναι, δεν είναι λύση οι απεργίες για κανέναν κλάδο και δεν τις επικροτώ, αλλά για το είδος των αγώνων έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις ατελείωτες. Αυτό που με ενόχλησε παραπάνω και ξέσπασα είναι ότι ασχολούμαστε με το περιτύλιγμα ενώ υπάρχουν πολλά προβλήματα ουσιαστικά Επίσης πρώτη φορά ακούω για λάδωμα εκπαιδευτικού. Το θέμα είναι σύνθετο και ναι έχει δίκιο η Μαρία ότι πρέπει όλοι οι φορείς να αφήσουν όσα πιστεύουν για το σχολείο και να χτίσουμε όλοι μαζί ένα νέο σχολείο. Αλλά να είμαστε όλοι εκεί…εδώ υπάρχουν γονείς που τηλεφωνείς συνεχώς να έρθουν να τους ενημερώσεις για το παιδί τους και δεν εμφανίζονται ποτέ. Θέλω το παιδί μου να είναι μέχρι της 5 το απόγευμα στο δημιουργικό σχολείο ή να μπορώ να το πάρω οπότε εγώ θελήσω ή μπορώ, αλλά θα πρέπει κάθε φορά να υπάρχει κάποιος που να δηλώνει την απουσία όσων αποχωρούν
πράγμα που σημαίνει περισσότερο προσωπικό!!!!! Όσο και αν λένε κάποιοι ότι δουλεύουμε λίγο. Ένας δάσκαλος προσέχει πως τρώνε, πως παίζουν, ποιο έπεσε,
ποιο κλαίει, ποιο ανέβηκε στα κάγκελα, να παίρνει και απουσίες αποχώρησης κάθε 5 λεπτά γίνεται που να συγκεντρωθεί τελικά;. Υπάρχουν ευθύνες αυτό εννοούσα με το πάρκινγκ δε γινεται τοσα απλα να υποχωρουμε και ας το εχουμε κάνει ολοι μας. Παντα τονίζουμε λιγότεροι μαθητές ανα δάσκαλο. Κανείς δεν δίνει σημασία,
όχι για να δουλεύουμε πιο λίγο αλλά για να δουλεύουμε ουσιαστικά.
η katerinak αναφέρει:
«το πρωινο ωραριο δεν το δεχομαστε οι νηπιαγωγοι για πολλους λογους κ κυριως για την ελλειψη υποδομης. φανταστειτε 7-4 ενα παιδι στο σχολειο.ακομα κ η μια ωρα παραπανω ειναι προβλημα. ακομα υπαρχει αντιδραση κ δεν υπαρχει νομος που να μας υποχρεωνει. αν δηλ σας πουν οτι δεν θα το λειτουργσουν σημαινει οτι υπαρχει η συμφωνη γνωμη κ η καλυψη απο τη δοε»
Και η απάντηση της nantia:
«Αυτο που λες απο ελλειψη υποδομης δεν το καταλαβα??? Τι περισσοτερη υποδομη απαιτει η μια ωρα παραπανω?????????»
Nantia κορίτσι μου πίστεψε με δεν είναι όλα τοσα απλα και οι ευθύνες απεριόριστες
όσο για το αν συνέβη η απόκρυψη αιτήσεων νομίζω πως θα έπρεπε να καταγγελθεί στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης έστω και τώρα για να μη συμβεί και σε άλλους γονείς.
Θέλω επίσης να τονίσω με αγάπη, προς όλες τις ταλαιπωρημένες μανούλες πιο πάνω, ότι στέρησα χρόνο από τα παιδιά μου σήμερα, όχι για να ξεκαθαρίσω απλά τη θέση μας ως κλάδος αλλά για να επισημάνω για άλλη μια φορά ότι στα σχολεία που μεγαλώνουν τα παιδιά μας, υπάρχουν ακόμη “άνθρωποι” που νοιάζονται για εκείνα, που ξενυχτούν πάνω σε βιβλία με μελέτες περίπτωσης για κάθε μαθησιακή δυσκολία, για να μην θίξουν την αξιοπρέπεια κανενός μαθητή και η καλύτερη ανταμοιβή τους είναι η πρόοδος τους αλλά και, το ειλικρινές χαμόγελο των παιδιών απέναντι σε οποίον τα νοιάζεται.

DALIA
18-06-10, 15:31
Εκπαίδευσης έστω και τώρα για να μη συμβεί και σε άλλους γονείς.
Θέλω επίσης να τονίσω με αγάπη, προς όλες τις ταλαιπωρημένες μανούλες πιο πάνω, ότι στέρησα χρόνο από τα παιδιά μου σήμερα, όχι για να ξεκαθαρίσω απλά τη θέση μας ως κλάδος αλλά για να επισημάνω για άλλη μια φορά ότι στα σχολεία που μεγαλώνουν τα παιδιά μας, υπάρχουν ακόμη “άνθρωποι” που νοιάζονται για εκείνα, που ξενυχτούν πάνω σε βιβλία με μελέτες περίπτωσης για κάθε μαθησιακή δυσκολία, για να μην θίξουν την αξιοπρέπεια κανενός μαθητή και η καλύτερη ανταμοιβή τους είναι η πρόοδος τους αλλά και, το ειλικρινές χαμόγελο των παιδιών απέναντι σε οποίον τα νοιάζεται.

χαμομηλάκι ok και ζητάω συγνώμι που το πήρα επί προσωπικού...
για το παραπάνω που λες εγώ προσωπικά το αναγνωρίζω και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει αναγνωρισιμότητα....

μια τέτοια εκπαιδευτικό είχε το γιο μου φέτος σε δημόσιο παιδικό σταθμό ( τμήμα προνηπίων ), ένιωσα τα χριστούγεννα ότι ήθελα να της κάνω ένα δωράκι μη φανταστείς μία χριστουγεννιάτικη σύνθεση με λουλούδια, έτσι ώστε τα ευχαριστώ μου να τα εκφράσω, κατηγορήθηκα για δωροδοκία, ότι ήθελα να συμπεριφέρεται καλύτερα στο παιδί μου κ.τ.λ. αλλά ειλικρινά δεν είχα σκεφτεί τόσο πολύ πονήρα. Ήταν ανθρώπινο, αυτό ένιωσα αυτό έκανα.
Σε λίγες μέρες τελειώνει ο μικρός και πραγματικά αισθάνομαι συγκινημένη που δεν θα την έχουμε.
Για εμένα προσωπικά ιδιαίτερα στην ηλικία που είναι ο μικρός με ενδιέφερε που ερχόταν στο σπίτι και μου έλεγε πόσο καλά πέρασε και όχι τι έμαθε

sorry για το off topic

Baby A
18-06-10, 15:41
ευχομαι και τη νεα χρονια και το δικο σου και το δικο μου προνηπιο παιδακι, να εχει αυτη την τυχη. πάντως τους κακούς επαγγελματιες οπουδηποτε δεν πρεπει να τους αφηνουμε ετσι στα χαμομήλια και κυριως οταν εχουν σχεση με τα παιδια ολων μας:cry:

και για να αλλαξω και το κλιμα τι προγραμμα ακολουθουσαν επιτρεπεται εδω η να ανοιξουμε νεο θεμα να μας το πεις;
με απασχολει το προγραμμα ειναι το Α και το Ω στα σχολεία.

DALIA
18-06-10, 15:47
χαμομηλάκι πολύ ενδιαφέρον,
εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να ανοιχτεί στην ενότητα νηπιο προνηπιο ξεχωριστό γιατί αυτό για εγγραφή

Baby A
19-06-10, 00:09
΄Εγραψα τον μικρό μου στο δημόσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο της περιοχής μου,καθότι δουλεύω από τις 8.30 έως τις 4.30 και με βόλευε (θα τον έπαιρνε ο σύζυγος βέβαια).
Τελικά χθες βρέθηκε λύση, υπάρχει ανθρωπος να μας τον παίρνει στις 12.15 και επίσης να τον κρατάει τις αργίες , το καλοκαίρι και γενικά όποτε δεν έχει νηπιαγωγείο και μάλιστα χωρίς κόστος (είναι συγγενής)
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το νηπιαγωγείο για να τους ενημερώσω και να τον βγάλω από το ολοημερο αλλά έχουν κλείσει. Λέτε να έχω πρόβλημα το Σεπτέμβρη? Θα μπορέσω να τον βγάλω από το ολοήμερο ή έστω να μου επιτρέπουν να τον πάρω στις 12.30.

στην καλυτερη περιπτωση μπορεις να ειδοποιησεις τον αντιστοιχο υπαλληλο της Διευθυνσης Πρωτοβαθμιας Εκπαιδευσης που υπαγεται το νηπιαγωγειο σας και στη χειροτερη απο Σεπτεμβρη ενα τηλεφωνο γιατι τοτε παιρνουν και νεες αιτησεις να σας διαγραψουν
δε φανταζομαι να βρεις προβλημα αλλωστε ο Σεπτεμβρης ειναι περιοδος ξεσκαρταρισματος
εμεις ειχαμε περιπτωσεις που ξεκινησαν, κουραστηκαν και σταματησαν εσυ τουλαχιστον θα το πεις με την εναρξη της νεας χρονιας
καλη αρχη

katerinak
19-06-10, 01:54

αν εχει θεση σε κλασικο τμημα δεν θα υπαρχει προβλημα. αν δεν εχει δεν επιτρεπεται να το παιρνεις νωρις το παιδι εκτος αν παρανομησουν οι νηπιαγωγοι

katerinak
19-06-10, 01:57
Οσο για τις υποδομες στα σχολεια γνωριζω πολυ καλα σε τι σχολεια πανε τα παιδακια μας.
Ναι να κατεβουμε ολοι στους δρομους γονεις εκπαιδευτικοι και παιδια για το καλο της παιδειας και να απαιτησουμε καλυτερες συνθηκες μεσα στα σχολεια. ΝΑι συμφωνω!!!!

.........

κατεβηκες προπερσι στη μεγαλη απεργια μας; δε νομιζω..

τζινι
07-07-10, 12:14
γιατι παντα οι γονεις ψαχνουν τις εξαιρεσεις που θα βολευουν τους ιδιους εγω δεν το καταλαβαινω.
αυτη η συζητηση για το νηπιαγωγειο μ αυτο τον τροπο με εκνευρισε λιγο το ομολογω.
ειμαι μητερα 2 παιδιων που ολη την ημερα εξαρτωνται απο εμενα
αλλα ειμαι και εκπαιδευτικος οχι πρωτοβαθμιας αν και δουλεψα σε ολοημερο δημοτικο, ειμαι δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.

σ ολη αυτη τη συζητηση ακουω γιατι 7:30 και οχι 7
ή γιατι 3:30 και οχι 3:45
και γιατι να μην το παω 10 να πεταχτω στον οδοντιατρο και οταν τελειωσω περναω στις 12 να το παρω
τι λετε;

ναι καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εισαι μητερα εργαζομενη αλλα !!! ειναι σχολειο!!!!!!!!!
σιγα μην δωσουμε και καρτες παρκινγκ με την ωρα
γιατι παντα φταιει ο εκπαιδευτικος;;;;;
εκεινος δεν ειναι ανθρωπος με αναγκες που οταν εχει τα δικα σας παιδακια υπο την επιβλεψη του δεν επιτρεπεται να νιωσει ουτε μια μικρη αδιαθεσια.
ξερω συναδελφο που μεχρι να την αλλαξει ο διευθυντης λιποθυμησε αλλα δεν εφυγε.
ειναι μεγαλη ευθυνη.
δεν ειναι κουκλες που της βαζουμε σε ραφια τα παιδια.
και βαλεται με το νου σας ποσα ειναι σε καθε ταξη!!!!!!!

και στο κατω κατω οταν εμεις βγαινουμε στους δρομους και διεκδικουμε καλυτερες συνθηκες παιδειας για τα δικα σας και τα δικα μας μαζι παιδια ολοι λετε να 'τοι παλι οι εκπαιδευτικοι να λουφαρουν και θελουν πιο καλους μισθους κτλ.

δεν ειναι παντα ολα οπως τον καθενα τον συμφερει......

αυτη την πολυτελεια της ασυδοσιας του παρκινγκ την προσφερουν καποιοι απληστοι ιδιωτικου δικαιου παιδικοι σταθμοι γιατι δεν τους προτιματε;;;

σορυ αλλα την επομενη φορα να διεκδικησετε μαζι μας το αυριο των παιδιων σας
και ναι! εχει δικιο η katerinak

δεν ειναι livingroom το νηπιαγωγειο και δεν σταζουν λαδι οι εκπαιδευτικοι!!!!!
και το κυριοτερο κανεις δε θα πει οτι παψαμε να ειμαστε ανθρωποι επειδη δεν μπορουμε να βολεψουμε καποιους........

συμφωνω απολυτα. Δεν ειμαι εκπαιδευτικος, ειμαι άνθρωπος. μαθαινω στα παιδια μου να μην πηγαινουν στο σουπερ μαρκετ στις 8.45 μ.μ., παροτι κανεις δε θα τους απαγορευσει την εισοδο. Τους μαθαινω να βλεπους τους αλλους διπλα τους κι οχι απεναντι τους. κατεβαινουμε στις πορειες για θεματα που δε μας αφορουν, αλλα θιγουν τους συνανθρωπους μας. και μετα αναρρωτιεμαι: για ποιους ανθρωπους τα κανουμε αυτα;
Για μας...

underage
07-07-10, 16:27
.....Αλλα αργοτερα αν γινεις και φιλη με την νηπιαγωγο θα μπορεις να τον παιρνεις και πιο νωρις’»«Ξερεις ποσες μανουλες πανε με γλυκα και πιτες και καφεδες στις δασκαλες για να τις καλοπιασουν να προσεχουν τα παιδια τους????»Στην ελλαδα ζουμε που το ρουσφετι παει και ερχεται χααχχααχαχαχαχαχαχαχαχ γιατι να γινει εξαιρεση σε ενα νηπιαγωγειο???
Κάνω λάθος να ξεσπάω;Μπορεί να πειράξει οποιονδήποτε συνάδελφο μου όχι μόνο εμένα. Δεν έχω κάτι εναντίον κανενός. Αλλά είναι άδικο ένας επαγγελματικός κλάδος να θίγεται διότι κάποιοι συνάδελφοι μας δεν ήτανε εντάξει απέναντι στα καθήκοντα τους...............

ΌΧΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ!!!!!!!!!

Με τη νηπιαγωγό της κόρης μου έχουμε μια παραπάνω οικειότητα, μιλάμε στον ενικό, θα τηλ. για άσχετα πράγματα, θα πιούμε μαζί έναν καφέ!!!!!

Επουδενί δεν το έχω εκμεταλλευτεί στο ελάχιστο, το παιδί μου πάντα είναι στην ώρα του, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ απευθύνει το λόγο στην δασκάλα, μιλώντας της στον ενικό όταν είναι ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΡΟΣΤΑ, ή να πω κάτι για εκείνη χρησιμοποιόντας μόνο το μικρό της όνομα!!!

Ο τρόπος για να μάθει το παιδί μου ναι σέβεται τους συνανθρώπους του είναι να του δείξω πως τους σέβομαι πρώτα εγώ!!!!!

Με την λυκειάρχισσα που είχα όταν πήγαινα λύκειο, κάποιες κοπέλες είχαμε αποκτήσει μια παραπάνω οικειότητα, όμως πάντα την σεβόμαστε, είναι η κ. Τάδε, στον πληθυντικό, ήρθε στους γάμους μας κλπ. Παρόλο που έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια που έχουμε τελειώσει, θα την πάρουμε τηλ. στις γιορτές, ευγενικά, σεβαστικά και με αξιοπρέπεια και το αντίστροφο.

Υπήρχαν όμως και καθηγητές/ δάσκαλοι που ακόμα και σήμερα τους σκεφτόμαι με θυμό, πλέον και με λύπη, γιατί τώρα που πέρασαν τα χρόνια σκέφτομαι ότι οι ενέργειες και ο τρόπος συμπεριφοράς τους ήταν αξιολύπητος!!

Δυστυχώς έχουν ισοπεδωθεί τά πάντα, πολλοί γονείς νομίζουν ότι ο δάσκαλος/ καθηγητής είναι υφιστάμενος τους και είναι υποχρεωμένος να "χορεύει στο ρυθμό που θέλουν εκείνοι". Δεν είναι έτσι τα πράγματα, το παιδί μου είναι υποχρεωμένο να ακολουθεί κάποιους κανόνες, είτε μας αρέσουν είτε όχι!! και ο πρώτος και βασικότερος κανόνας είναι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ!!!!!! Όχι μόνο από το παιδί προς τον δάσκαλο αλλά και το αντίστροφο. Δεν θα ήθελα να ξανακούσω από καθηγητή να λεει στην τάξη "σκάστε γιατί θα σας πατήσω κάτω και θα σας βγουν τα έντερα" ή "είσαστε σκουλίκια" ή να λένε πίσω από την πλάτη μας "...και γιατί να τους τα μάθω εγώ, αφού πάνε φροντιστήριο".

Όσο για το ωράριο του σχολείου, κατά την άποψή μου πρέπει να τηρείται πιστά. Να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει το λουκέτο την ώρα που έχει οριστεί!!! .......τώρα αν τύχει κάποιος γονιός (είχαμε έναν φέτος) που πήδαγε τα κάγκελα για να βάλει το παιδί μέσα (ας ήταν ανοιχτή η πόρτα), εεεεεε το πράγμα ξεφεύγει

τζινι
07-07-10, 16:44
Αλιμονο αν θεωρουμε τοσο αναξιοπρεπεις ανθρωπους τους δασκαλους των παιδιων μας, που με μια τυροπιτα νομιζουμε οτι δωροδοκουνται.

Στους δασκαλους των παιδιων μου παντα εκανα δωρο, ακομη και σ' αυτους των φροντιστηριων. τα παιδια μου ηταν αριστοι μαθητες, δεν υπηρχε κατι που επεδιωκα μ' αυτην την κινηση. Ηθελα απλως να τους ευχαριστησω, γιατι ετσι ενιωθα. Επειδη οποιος ανθρωπος ειναι κοντα στα παιδια μου, ειναι δικος μου ανθρωπος. Και στον δικο μας ανθρωπο, κανουμε ένα δωρο.

Ξερω πως κανενας εκπαιδευτικος δεν περιμενει ή θεωρει απαραιτητο να παρει δωρο. Ειναι αξιοπρεπεις ανθρωποι και στην πλειοψηφια τους, καλλιεργημενοι.

Σεβομαι τους ανθρωπους, οποια δουλεια κι αν κανουν, σ' οποια οικονομικη κατασταση κι αν βρισκονται. Τον ιδιο σεβασμο περιμενω να δειχνουν και σ' εμενα. Οι περισσοτεροι ανταποδιδουν. Για τους αλλους, αδιαφορω.

Δε φανταζεστε ποσο πολυ φτιαχνει η μερα ενος ανθρωπου, μονο μ' εναν καλο λογο. Ποσο κοπο μας κανει να ειμαστε θετικοι κι ευγενικοι;

DALIA
08-07-10, 10:02
Στους δασκαλους των παιδιων μου παντα εκανα δωρο, ακομη και σ' αυτους των φροντιστηριων. δεν υπηρχε κατι που επεδιωκα μ' αυτην την κινηση. Ηθελα απλως να τους ευχαριστησω, γιατι ετσι ενιωθα. Επειδη οποιος ανθρωπος ειναι κοντα στα παιδια μου, ειναι δικος μου ανθρωπος. Και στον δικο μας ανθρωπο, κανουμε ένα δωρο.

Δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω !!!

ΚΑΡΔΙΑ
08-07-10, 12:25
Συμφωνώ και εγώ! Στον παιδικό σταθμό πάντα πήγαινα δωράκια στις δασκάλες, όχι για να της καλοπιάσω (άλλωστε τα έδινα στο τέλος της χρονιά) αλλά γιατί έτσι το αισθανόμουν. Το ίδιο νομίζω θα κάνω και στο νηπιαγωγείο.

EΥΘΥΜΙΑ
19-01-11, 16:31
Γειας!
γραφω πρωτη φορά και ελπιζω να μην κανω καποιο λάθος.
Ειναι πολυ χρήσιμο αυτο το φορουμ τελικά γιατι μαθαίνεις πολλά κ ενδιαφέροντα
πράγματα.
Εγω μια ερωτηση εχω μηπως κ ξέρει κανεις να μου απαντήσει.
Θέλω να γράψω την κόρη μου σε άλλο σχολείο απο αυτό που ανήκει και δεν έχω
στο ονομά μου λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ για την διευθυνση που πρέπει να δηλώσω ώστε να την πάρουν εκει που θέλω.
Τι κάνεις κανείς σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχουν ''μικροκομπινούλες'' που μπορει να κάνει κανείς?? Αν ξέρει κάποιος θα με βοηθήσει πολυ!

EΥΘΥΜΙΑ
19-01-11, 16:36
Γειας!
πράγματα.
στο ονομά μου λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ για την διευθυνση που πρέπει να δηλώσω ώστε να την πάρουν εκει που θέλω.
Τι κάνεις κανείς σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχουν ''μικροκομπινούλες'' που μπορει να κάνει κανείς?? Αν ξέρει κάποιος θα με βοηθήσει πολυ![/QUOTE]

ismeni
06-03-11, 21:27
Γειας!
πράγματα.
Τι κάνεις κανείς σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχουν ''μικροκομπινούλες'' που μπορει να κάνει κανείς?? Αν ξέρει κάποιος θα με βοηθήσει πολυ![/QUOTE]

θελουν εναν οποιοδηποτε λογαριασμό που να γραφει το ονομα το δικο σου ή του μπαμπα του παιδιού και τη διεύθυνση που μενετε. μπορει να ειναι οτε, κινητο, ευδαπ, hol οτιδηποτε...
ολα ειναι σε αλλο ονομα; ποιανού;
ε τοτε κανε μια υπευθυνση δηλωση

ALIKOYLA
08-04-11, 22:29
εμενα η δικια μου πρεπει να παει στο νηπιαγωγειο του χρονου?ειναι 29/01/2007?που να ψαξω?

liona
08-04-11, 22:50
πανε με τι χρονια.φετος-2006,του χρονου 2007.

ismeni
08-04-11, 23:08
εμενα η δικια μου πρεπει να παει στο νηπιαγωγειο του χρονου?ειναι 29/01/2007?που να ψαξω?

προνήπιο το σεπτέμβριο του 2011 και
νηπιαγωγειο το σεπτέμβριο του 2012 (5μιση+)

mor@ki_K
10-04-11, 18:54
Καλησπέρα κορίτσια!!!Να λοιπόν που ήρθε η ώρα να γράψουμε και εμείς σε αυτό το τόπικ.

Είμαστε γεννημένες τέλη του 2006 και απότι μου λένε όλοι, είμαστε υποχρεωμένοι να την στείλουμε στο νηπιαγωγείο από τον Σεπτέμβριο.
Κοριτσια πότε γίνονται οι εγγραφές στο νηπιαγωγίο για την σχολική χρονια 2011-2012???
Επίσης θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι άσχετη(προς το παρόν γνωρίζω μόνο για παιδικους).
1) Ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψω για την εγγραφή της μικρής μου?
2) Ποιο είναι το ωράριο του δημόσιου νηπιαγωγείου?
3) Δεν δουλεύω αλλά επειδή υπάρχει ένα πρόβλημα υγείας μου, μπορώ να την γράψω σε ολοήμερο?

katerinak
10-04-11, 22:37
Καλησπέρα κορίτσια!!!Να λοιπόν που ήρθε η ώρα να γράψουμε και εμείς σε αυτό το τόπικ.

Είμαστε γεννημένες τέλη του 2006 και απότι μου λένε όλοι, είμαστε υποχρεωμένοι να την στείλουμε στο νηπιαγωγείο από τον Σεπτέμβριο.
Κοριτσια πότε γίνονται οι εγγραφές στο νηπιαγωγίο για την σχολική χρονια 2011-2012???
Επίσης θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι άσχετη(προς το παρόν γνωρίζω μόνο για παιδικους).
1) Ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψω για την εγγραφή της μικρής μου?
2) Ποιο είναι το ωράριο του δημόσιου νηπιαγωγείου?
3) Δεν δουλεύω αλλά επειδή υπάρχει ένα πρόβλημα υγείας μου, μπορώ να την γράψω σε ολοήμερο?

σημασια εχει η χρονια γεννησης κ οχι ο μηνας.
χαρτι δεη οτε κτλ να φαινεται η κατοικια,βιβλιαριο παιδιου με εμβολια,οφθαλμιατρο,οδοντιατρο,πιστοποιητικο γεννησης
8-12.30 κλασσικο, 8-3.45 ολοημερο.μπορεις ολοημερο

ismeni
10-04-11, 23:26
σημασια εχει η χρονια γεννησης κ οχι ο μηνας.
χαρτι δεη οτε κτλ να φαινεται η κατοικια,βιβλιαριο παιδιου με εμβολια,οφθαλμιατρο,οδοντιατρο,πιστοποιητικο γεννησης
8-12.30 κλασσικο, 8-3.45 ολοημερο.μπορεις ολοημερο

συμβουλή: βγαλτε φωτοτυπια απο το βιβλιαριο τη σελίδα για τον οδοντίατρο και να συμπληρωθεί πάνω στη φωτοτυπία. εννοω μην κόψετε το πρωτοτυπο απο το βιβλιαριο γιατι θα ζητηθει και για το δημοτικο η σελίδα του οδοντιάτρου και δε θα την έχετε... κρατήστε δηλαδη το πρωτότυπο για το δημοτικο!

τα παιδιά που είανι γεννημένα το 2006, το σεπτέμβρη του 2011 υποχρεωτικά γραφονται στο νηπιαγωγείο. και τα παίρνουν ολα στο δημόσιο, γιατί είανι υποχρεωτική εκπάιδευση!
φυσικά και μπορείς ολοήμερο, ανεξάρτητα εαν δουλεύεις ή οχι. αρκει να προλάβεις... θέση!

mor@ki_K
11-04-11, 12:03
Κορίτσια χίλια ευχαριστω για τις συμβουλές!!!!

Οι εξετάσεις από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο μπορούν να γίνουν από ιδιώτη? Γιατί είναι τόσο ανάποδη με τους γιατρούς η μικρή που αν την πάω στο ικα θα ξεσηκώσει όλο το κτήριο...και γενικά επειδή ο γιατροι του ικα δεν θέλουν και πολλα πολλα και ίσως και να μαλώσω μαζι τους, λέω να πάω σε εξωτερικό..

Γνωρίζετε περίπου πότε θα γίνουν οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο?

emmaki
11-04-11, 14:42
Κορίτσια χίλια ευχαριστω για τις συμβουλές!!!!

Οι εξετάσεις από οφθαλμίατρο και οδοντίατρο μπορούν να γίνουν από ιδιώτη? Γιατί είναι τόσο ανάποδη με τους γιατρούς η μικρή που αν την πάω στο ικα θα ξεσηκώσει όλο το κτήριο...και γενικά επειδή ο γιατροι του ικα δεν θέλουν και πολλα πολλα και ίσως και να μαλώσω μαζι τους, λέω να πάω σε εξωτερικό..

Γνωρίζετε περίπου πότε θα γίνουν οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο?

Οι εγγραφές γίονονται από 1-21 Ιουνίου στο νηπιαγωγείο όπου ανήκεις.
Τα διακιολογητικά σου τα είπαν, το ωράριο επίσης. Οι εξτάσεις μπορούν να γόνουν όπου θες.
Για να ενημερωθείς για το νηπιαγωγελίο και τη λειτουργία του κατέβασε το πρρεδρικό διάταγμα 200.

mor@ki_K
13-04-11, 10:00
Eυχαριστω πολύ!

ismeni
06-05-11, 08:16
κι εμενα μου ειπαν 1-20 ιουνίου, 8-9.30 το πρωι

emmaki
09-05-11, 00:06
κι εμενα μου ειπαν 1-20 ιουνίου, 8-9.30 το πρωι

Γιατί 8-9:30?
Άντε να το καταλάβω για το διάστημα από 1-15 Ιουνίου γιατί είναι και τα παιδιά εκεί και θα γίνεται μάθημα. Αν πάνε και οι γονείς για εγγραφές....απλά χαμός!
Από τις 15 όμως, και μέχρι τις 21 που φέυγουν οι εκπαιδευτικοί και κλείνει το σχολέιο, δεν υπάρχουν παιδιά και το σχολείο λειτουργεί (ή θα πρέπει) να λειτουργεί 8-12:30. Άντε να μην πάνε οι νηπιαγωγοί από τις 8, να πάνε 8:30....

pocoyo
20-05-11, 09:42
μια ερωτηση και απο εμενα: το νηπιαγωγειο μας κλεινει συμφωνα με αποφαση του δημου για οικονομικους λογους.....
εμεις ειμαστε προνηπιο και αλλα 6 παιδακια, τα υπολοιπα θα πανε δημοτικο, πρεπει να ξανακανουμε τα χαρτια μας απο την αρχη η ειναι υποχρεωμενος ο δημος να μας κανει αυτοματη μετεγγραφη;

emmaki
20-05-11, 10:45
μια ερωτηση και απο εμενα: το νηπιαγωγειο μας κλεινει συμφωνα με αποφαση του δημου για οικονομικους λογους.....
εμεις ειμαστε προνηπιο και αλλα 6 παιδακια, τα υπολοιπα θα πανε δημοτικο, πρεπει να ξανακανουμε τα χαρτια μας απο την αρχη η ειναι υποχρεωμενος ο δημος να μας κανει αυτοματη μετεγγραφη;

Το νηπιαγωγείο ΔΕΝ κλέινει ποτέ από το δήμο.
Τέτοιες αποφάσεις πάιρνει το υπουργείο (βλέπε πρόσφατη απόφαση για συγχωνέυσεις σχολέιων). Αν αυτό εννοείς, τότε θα επευθυνθείς στο νηπιαγωγείο με το οποίο συγχωνέυεται πλέον το δικό σας και θα σε κατευθύνουν από εκεί. Πάντως, νομίζω ότι αυτόματη μεταγγρεφή δεν γίνεται.

pocoyo
20-05-11, 11:42
δυστυχως....δεν θα γινει συγχωνευση του σχολειου ο δημος μαζι με την πρωτοβαθμια της περιοχης μου αποφασισανε να κλεισει....

emmaki
20-05-11, 11:58
δυστυχως....δεν θα γινει συγχωνευση του σχολειου ο δημος μαζι με την πρωτοβαθμια της περιοχης μου αποφασισανε να κλεισει....

ΔΕΝ μπορεί ο δήμος να αποφασίσει κάτι τέτοιο.
Ούτε η πρωτοάθμια από μόνη της.
Αυτό είναι απόφαση του υπουργείου. Δεν μπορεί δηλαδή η πρωτοβάθμια από μόνη της και ακόμα περισσότερο ο δήμος να πουν "Α! Το Χ σχολέιο έχει λίγα παιδιά φέτος, ας το κλέισουμε". Υπάρχει μια διαδικασία που ακολουθείται και ξεκινά γύρω στο Μάρτη για τον επό,μενο Σεπτέμβρη. Τα σχολέια δηλώνουν πόσα παιδιά φοιτούν, ο δήμος δηλώνει πόσα παιδιά είναι να φοιτήσουν την επόμενη χρονιά (στην υποχρεωτική εκπαίδευση), αυτά στέλνονται στο υπουργείο (γι' αυτό και οι διευθυντές σχολέιων συμπληρώνουν άπειρα χαρτιά κάθε χρόνο) και από εκεί παίρνεται η απόιφαση για το τι θα συμβεί με το σχολέιο. Αυτό μπορεί να είναι είτε υποβάθμιση (μέιωση τμημάτων), είτε αναστολή λειτουργίας (σταματά να λειτουργεί για την επόμενη χρονιά, αλλά αν τη μεθεπόμενη υπάρχουν παιδιά ξανανοίγει), συγχώνευση με άλλο σχολέιο (κλέινει το σχολέιο και μεταφέρεται μαί με κάπιιο γειτονικό, κάτι που έγινε εκτενώς φέτος) ή τέλος καταργείται εντελώς (κλείνει το σχολέιο και δεν ξανανοιγει).
Η διαδικασίες είναι καθορισμένες (ευτχώς που κάτι είναι) και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει.
Τώρα, επειδή προφανώσ σε "καίει" για το πούθ θα φοιτήσει το παιδί και ποια η διαδικασία, ρώτα στο κοντινότερο σχολέιο ή στο σχολέιο που ανήκεις πλέον και θα σου πουν. Γενικά φέτος επειδή άλλαξαν και οι δήμοι και άρα και οι αριθμοί δημοτολογίων, σε πάρα πολλά σχολέια κάνουνε σε όλα τα παιδιά επανεγγραφή με τα καινούρια πλέον στοιχεία.

pocoyo
20-05-11, 14:34
αυτο το τελευταιο εγινε συμφωνα με τα λεγομενα της νηπιαγωγου καταργηση του σχολειου αλλα ο λογος που μας δωθηκε ειναι το υψος του ενοικιου του σχολειου κτλ δηλαδη οικονομικοι λογοι κατα το ποσο ισχυει αυτο δεν ξερω αλλα δεν θα ξανανοιξει το σχολειο του χρονου.....εμεις ως γονεις θα παμε στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου να αναζητησουμε τους ακριβεις λογους αλλα πριν παμε για να ξερω ακριβως τι μπορω να κανω ως γονιος, μπορω να απαιτησω εφοσον εχουν παρει αυτη την αποφαση να μας κανουν αυτοματη μεταγραφη η τουλαχιστον να μας δωθει προτεραιοτητα στα αλλα κοντινα νηπιαγωγεια χωρις να χρειαστει να ξανακανουμε τα χαρτια μας;

emmaki
20-05-11, 16:54
αυτο το τελευταιο εγινε συμφωνα με τα λεγομενα της νηπιαγωγου καταργηση του σχολειου αλλα ο λογος που μας δωθηκε ειναι το υψος του ενοικιου του σχολειου κτλ δηλαδη οικονομικοι λογοι κατα το ποσο ισχυει αυτο δεν ξερω αλλα δεν θα ξανανοιξει το σχολειο του χρονου.....εμεις ως γονεις θα παμε στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου να αναζητησουμε τους ακριβεις λογους αλλα πριν παμε για να ξερω ακριβως τι μπορω να κανω ως γονιος, μπορω να απαιτησω εφοσον εχουν παρει αυτη την αποφαση να μας κανουν αυτοματη μεταγραφη η τουλαχιστον να μας δωθει προτεραιοτητα στα αλλα κοντινα νηπιαγωγεια χωρις να χρειαστει να ξανακανουμε τα χαρτια μας;

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει κανονική μεταγγραφή. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνεις μια αίτηση στο νέο νηπιαγωγείο και τα χαρτιά του παιδιού θα προωθηθουν υπηρεσιακά από το παλιό.
Τώρα, αν θα έχετε προτεραιότητα ή όχι....Αν το παιδί είναι νήπιο, θα έχει προτεραιότητα έναντι των προνηπίων. Αν είναι προνήπιο και είναι πολλά τα παιδιά, θα μπει σε κλήρωση.

pocoyo
20-05-11, 19:47
ωραια ευχαριστω αυτο απανταει στο ερωτημα μου

Π+Μ
25-05-11, 11:45
ευχαριστώ Αφροδίτη μου,,
άσε και έχω ενα άγχος....για του χρόνου..άντε ξανά καινούργιες φιλίες καινούργια δασκάλα...είμαι φοβερά αγχωμένη...
αστα και εγω ενα απο τα ιδια... του χρονου θα την στειλω στο δημοσιο νηπιο της περιοχης μας και τα σκεφτομαι ολα αυτα... βεβαια σκεφτομαι οτι στο δημοτικο τουλαχιστον θα ειναι με παιδια που ηδη θα γνωριζει... απο τωρα της το λεω οτι θα αλλαξει σχολειο και μια δυο τρεις που της το ειπα μου λεει... το ξερω μου το ειπες πολλες φορες.... ετσι σταματησα γιατι δεν θελω να της μετδοσω το αγχος μου... θα δειξει...

Π+Μ
27-05-11, 13:11
α και τωρα που το θυμηθηκα!!! υπαρχει καμμια μανουλα απο ηρακλειο κρητης που στελνει το παιδι της στο 74ο νηπιαγωγειο ηρακλειου στην οδο Ματθαιακη? Ρωταω γιατι μεχρι να παω να την γραψω θελω να μαθω μερικες πληροφοριες....

v & a
30-05-11, 09:43
καλημερα!!!!
αχ εγω στο ηρακλειο ειμαι αλλα δεν ειναι η περιοχη μας αυτη!
Αλλο ηρθα να ρωτησω!!! τα χαρτια οφθαλμιατρου κ οδοντιατρου τι πρεπει να λενε επανω? οκ του οφθαλμιατρου ειναι πιο λογικο αυτο που θα λεει αλλα του οδοντιατρου μου φαινεται αστειο τι να λεει: το παιδι εχει ολα του τα δοντια?
Ο οδοντιατρος μας ειναι νεος στο επαγγελμα κ δεν εχει τυχει να ξαναγραψει κ μου λεει " ωραια τα ειδα τα δοντια ολα στη θεση τους ειναι" στο χαρτι τι πρεπει να λεει για να ειμαστε οκ?, η οφθαλμιατρος φανταζομαι επειδη ειναι σε νοσοκομειο θα ξερει αλλα καλυτερα να σιγουρευτω πως εχω σωστες πληροφοριες...
καμια μανουλα να το χει κανει και να θυμαται?

andigo
30-05-11, 09:56
καλημερα!!!!
αχ εγω στο ηρακλειο ειμαι αλλα δεν ειναι η περιοχη μας αυτη!
Αλλο ηρθα να ρωτησω!!! τα χαρτια οφθαλμιατρου κ οδοντιατρου τι πρεπει να λενε επανω? οκ του οφθαλμιατρου ειναι πιο λογικο αυτο που θα λεει αλλα του οδοντιατρου μου φαινεται αστειο τι να λεει: το παιδι εχει ολα του τα δοντια?
Ο οδοντιατρος μας ειναι νεος στο επαγγελμα κ δεν εχει τυχει να ξαναγραψει κ μου λεει " ωραια τα ειδα τα δοντια ολα στη θεση τους ειναι" στο χαρτι τι πρεπει να λεει για να ειμαστε οκ?, η οφθαλμιατρος φανταζομαι επειδη ειναι σε νοσοκομειο θα ξερει αλλα καλυτερα να σιγουρευτω πως εχω σωστες πληροφοριες...
καμια μανουλα να το χει κανει και να θυμαται?

Φαντάζομαι ότι θα λέει: "Στοματική κοιλότητα φυσιολογική. Το παραπάνω δίνεται για την εγγραφή του στο νηπιαγωγείο (δημοτικό, παιδικό κλπ)". Εμάς δεν τα ζήτησαν αυτά. Θα τους τα πάμε μόνο αν κληρωθεί το Σεπτέμβριο.

aggelomarios
30-05-11, 12:09
Εμενα παντως η οδοντιατρος συμπληρωσε το χαρτι που βρισκεται μεσα στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου...

vastrag
30-05-11, 15:05
Κι εμένα το ίδιο. Η οδοντίατρος συμπλήρωσε τη βεβαίωση που είναι στο βιβλιάριο (λέει ότι εξέτασε το παιδί και μας ενημέρωσε για την οδοντολογική του κατάσταση) και η οφθαλμίατρος έγραψε ένα δικό της σημείωμα που έλεγε ότι έχει φυσιολογική οπτική οξύτητα και στα δυο μάτια και ότι το σημείωμα συντάχθηκε για εγγραφή στο νηπιαγωγείο.

rania_t
02-06-11, 09:02
Είμαι εργαζόμενη μητέρα δύο παιδιών. Μόλις πρόσφατα άρχισα την αναζήτηση στο διαδίκτυο των δικαιολογητικών, που απαιτούνται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο του μεγαλύτερου μου παιδιού. Εκεί ανακάλυψα ότι μεταξύ άλλων προβλέπονταν η δημιουργία πρωινής ζώνης στα νηπιαγωγεία (δηλαδή ώρα προσέλευσης στο νηπιαγωγείο 7:00 αντί για 8:00), κάτι που αφορά κυρίως οικογένειες, που οι γονείς ξεκινούν νωρίς την εργασία τους και που δεν έχουν μάλιστα κάποιον παππού ή γιαγιά να πάει τα παιδιά στο σχολείο.
Χθες, 1/6/2011, πρώτη ημέρα έναρξης των εγγραφών στα νηπιαγωγεία πήγε ο σύζυγος μου με τα δικαιολογητικά, που απαιτούνται για να εγγράψει το γιο μου. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσε, ότι η νηπιαγωγός δεν έκανε καμία απολύτως αναφορά στη δυνατότητα δημιουργίας πρωινής ζώνης. Μετά από ερώτηση του συζύγου μου για τη συγκεκριμένη ζώνη, η νηπιαγωγός απάντησε ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Αφού συνέβησαν όλα αυτά, άρχισα την αναζήτηση όλων των σχετικών αποφάσεων και εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας και διαπίστωσα ότι για να λειτουργήσει η πρωινή ζώνη απαιτούνται 5 τουλάχιστον αιτήσεις και επιπλέον επισημαίνεται ότι σε όσα νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί πρωινή ζώνη οι νηπιαγωγοί οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς και να δεχθούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων (Εγκύκλιος Φ32/288/108599/Γ1/3-9-2010).
Στη συνέχεια ανακάλυψα στο διαδίκτυο αλλά και από συζητήσεις με άλλους γονείς, ότι το φαινόμενο αυτό είναι γενικευμένο και οφείλεται στην άρνηση πολλών νηπιαγωγών να εφαρμόσουν την παραπάνω απόφαση, λέγοντας ότι τους καλύπτει το συνδικαλιστικό τους όργανο.
Επειδή όμως το συγκεκριμένο θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μια μεγάλη μερίδα εργαζόμενων γονέων, πήρα τη πρωτοβουλία να γράψω τα παραπάνω αφενός μεν για να ενημερωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τη δυνατότητα που τους παρέχει ο νόμος και αφετέρου να επιδιώξουν να κάνουν αίτηση άσχετα από την πιθανή άρνηση των νηπιαγωγών επικοινωνώντας παράλληλα με τις αντίστοιχες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Όποιος θέλει περισότερες πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και θα παρακαλούσα να ενημερώσετε όσους περισσότερους γονείς μπορείτε.
Επίσης, όποιος μένει στο Δήμο Μεταμόρφωσης Αττικής, και ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα, ας επικοινωνήσει οπωσδήποτε μαζί μου.

emmaki
02-06-11, 09:31
Είμαι εργαζόμενη μητέρα δύο παιδιών. Μόλις πρόσφατα άρχισα την αναζήτηση στο διαδίκτυο των δικαιολογητικών, που απαιτούνται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο του μεγαλύτερου μου παιδιού. Εκεί ανακάλυψα ότι μεταξύ άλλων προβλέπονταν η δημιουργία πρωινής ζώνης στα νηπιαγωγεία (δηλαδή ώρα προσέλευσης στο νηπιαγωγείο 7:00 αντί για 8:00), κάτι που αφορά κυρίως οικογένειες, που οι γονείς ξεκινούν νωρίς την εργασία τους και που δεν έχουν μάλιστα κάποιον παππού ή γιαγιά να πάει τα παιδιά στο σχολείο.
Χθες, 1/6/2011, πρώτη ημέρα έναρξης των εγγραφών στα νηπιαγωγεία πήγε ο σύζυγος μου με τα δικαιολογητικά, που απαιτούνται για να εγγράψει το γιο μου. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσε, ότι η νηπιαγωγός δεν έκανε καμία απολύτως αναφορά στη δυνατότητα δημιουργίας πρωινής ζώνης. Μετά από ερώτηση του συζύγου μου για τη συγκεκριμένη ζώνη, η νηπιαγωγός απάντησε ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Αφού συνέβησαν όλα αυτά, άρχισα την αναζήτηση όλων των σχετικών αποφάσεων και εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας και διαπίστωσα ότι για να λειτουργήσει η πρωινή ζώνη απαιτούνται 5 τουλάχιστον αιτήσεις και επιπλέον επισημαίνεται ότι σε όσα νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί πρωινή ζώνη οι νηπιαγωγοί οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς και να δεχθούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων (Εγκύκλιος Φ32/288/108599/Γ1/3-9-2010).
Στη συνέχεια ανακάλυψα στο διαδίκτυο αλλά και από συζητήσεις με άλλους γονείς, ότι το φαινόμενο αυτό είναι γενικευμένο και οφείλεται στην άρνηση πολλών νηπιαγωγών να εφαρμόσουν την παραπάνω απόφαση, λέγοντας ότι τους καλύπτει το συνδικαλιστικό τους όργανο.
Επειδή όμως το συγκεκριμένο θέμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μια μεγάλη μερίδα εργαζόμενων γονέων, πήρα τη πρωτοβουλία να γράψω τα παραπάνω αφενός μεν για να ενημερωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τη δυνατότητα που τους παρέχει ο νόμος και αφετέρου να επιδιώξουν να κάνουν αίτηση άσχετα από την πιθανή άρνηση των νηπιαγωγών επικοινωνώντας παράλληλα με τις αντίστοιχες διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Όποιος θέλει περισότερες πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου και θα παρακαλούσα να ενημερώσετε όσους περισσότερους γονείς μπορείτε.
Επίσης, όποιος μένει στο Δήμο Μεταμόρφωσης Αττικής, και ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα, ας επικοινωνήσει οπωσδήποτε μαζί μου.

Η πρωινή ζώνη προβλέπεται και όντως οι ανηπιαγωγοί αρνούμαστε την εφαρμογή της για τον πολύ απλό λόγο ότι αυτή η 1 επιπλέον ώρα δεν καλύπτεται από το ωράριο μας και δημιουργεί εκπαιδευτικούς πολλών ταχυτλητων (όσν αφορά το ωράριο) χωρίς τις αντίστοιχες απολαβές.
(Έχει ξαναγίνει συζήτηση για το θέμα καθώς το είχε θίξει μια άλλη μητέρα).

Τώρα, το νομικό πλαίσιο αναφέρει ότι η πρωινή ζήνη εφαρμόζεται αν τη ζητήσουν τουλάχιστων 5 γονέις νηπίων (όχι προνηπίων) από ένα τμήμα (όχι σχολέιο). Δηλαδή, αν ένα νηπιαγωγείο έχει 2 τμήματα, και ζητήσουν ΠΖ 5 γονείς προνηπίων δεν θα γίνει ΠΖ, αν ζητήσουν 2 γονείς από το ένα τμήμα και 3 από το άλλο πάλι δεν θα γίνει.

Ως γονείς, φυσικά και έχετε δικάιωμα να τη ζητάτε.
Ως νηπιαγωγοί ωφείλουμε να ενημερώνουμε για τους λόγους που είμαιστε κατά.
Από εκεί και πέρα, αν μαζευτούν τα παιδιά για ΠΖ, τότε βλέπουμε τι κάνουμε (σε πολλά σχολεία, με την κάλυψη της ΔΟΕ, απλά δεν παρουσιάζονται οι νηπιαγωγοί και επειδή έτσι καια λλιώς δεν πληρώνονται γι' αυτ'ή την έξτρα ώρα, δεν καλύπτονται να τους κάνουν και παρακράτηση χρημάτων)

v & a
02-06-11, 09:49
Καλημερα
πηγα κ εγω να κανω την αιτηση μου, μου εδωσαν ενα συγκεκριμενο χαρτι να συμπληρωσει ο γιατρος μας για τα νηπια κ τα προνηπια το ιδιο ειναι.
Εμεις ειχαμε παει ηδη και οταν του παμε θελουμε χαρτι για το σχολειο μας εδωσε ενα το οποιο ομως δε τους καλυπτει...τωρα πρεπει να
ξανατρεχω στο γιατρο. τελοσπαντωςν κι εγω λοιπον το σκαναρα μηπως το χρειαστειτε κι εσεις (αν τυχει να πατε στο γιατρο πριν πατε να κανετε αιτηση) στο νηπιαγωγειο)
και αν το θελετε μπορειτε να το βρειτε εδω http://oi53.tinypic.com/34ngv0h.jpg

επισης μου ειπε η διευθυντρια πως μπορω να παω και σε αλλο ενα νηπιο να κανω αιτηση για προνηπιο χωρις δικαιολογητικα, αν δε μας παρουν αυτοι μηπως εκει εχει θεσεις, και αν παμε εκει θα μεταφερθουν τα δικαιολογητικα...
Θα παω τι εχω να χασω, αφου κιολας μου το ειπε?

rania_t
02-06-11, 09:58
Καταρχήν, επειδή το νομικό πλαίσιο το έχω ψάξει πολύ καλά, η πρωινή ζώνη αναφέρεται στη σχολική μονάδα και όχι στα τμήματα του νηπαιγωγείου.
Δεύτερον, το ωράριο είναι θεσμοθετημένο για το ολοήμερο, συμπεριλαμβανομένης και της πρωϊνής ζώνης, όπου αναφέρεται ότι το ωράριο της πρώτης νηπιαγωγού είναι από τις 7:00 έως τις 11:30 και της δεύτερης από τις 11:15 έως τις 15:45. Επομένως, μιλάμε για μισή ώρα σε κάθε νηπιαγωγό και όχι για μία ώρα.
Επιπλέον, μπορεί να σας καλύπτει η ΔΟΕ, αλλά επειδή μίλησα με και με Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα σας καλύπτουν πλέον οι Διευθύνσεις.
Μπορεί οι συνδικαλιστές να μας έχουν φέρει σε αυτήν την κατάσταση, αλλά δεν πάει άλλο.

Μια αγανακτισμένη μάνα

emmaki
02-06-11, 10:06
Καταρχήν, επειδή το νομικό πλαίσιο το έχω ψάξει πολύ καλά, η πρωινή ζώνη αναφέρεται στη σχολική μονάδα και όχι στα τμήματα του νηπαιγωγείου.
Δεύτερον, το ωράριο είναι θεσμοθετημένο για το ολοήμερο, συμπεριλαμβανομένης και της πρωϊνής ζώνης, όπου αναφέρεται ότι το ωράριο της πρώτης νηπιαγωγού είναι από τις 7:00 έως τις 11:30 και της δεύτερης από τις 11:15 έως τις 15:45. Επομένως, μιλάμε για μισή ώρα σε κάθε νηπιαγωγό και όχι για μία ώρα.
Επιπλέον, μπορεί να σας καλύπτει η ΔΟΕ, αλλά επειδή μίλησα με και με Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα σας καλύπτουν πλέον οι Διευθύνσεις.
Μπορεί οι συνδικαλιστές να μας έχουν φέρει σε αυτήν την κατάσταση, αλλά δεν πάει άλλο.

Μια αγανακτισμένη μάνα

Να σου πω τα ωράρια

Ολοήμερο χωρίς ΠΖ: 1η βάρδια 8:00-11:45, 2η βάρδια 11:30-15:45
Ολοήμερο με ΠΖ: 1η βάρδια 7:00-11:45, 2η βάρδι 11:30-15:45
Κλασικό χωρίς ΠΖ: 8:15-12:30
Κλασικό με ΠΖ: 7:00-12:30

Μισθός σταθερός. Ωράρια διαφορετικά ανάλογα στο τι σχολέιο είσαι.

Πίστεψε με, αυτά είναι τα ωράρια. Αν τώρα, σε κάποιο σχολείο μοιράζουν τη 1 ώρα σε 2 μισάωρα, αυτό είναι "παράνομη" απόφαση των νηπιαγωγών.
Επίσης, γνωρίζω πολύ καλά ότι η ΠΖ ΔΕΝ εφαρμόζεται σε επίπεδο σχολικής μονάδας αλλά τμήματος για τον πολύ απλό λόγο ότι τα παιδιά δεν μπορούν να αλλάζουν τάξεις κάθε τόσο. Χρειάζονται σταθερότητα.

Αγανακτισμένη ίσως έχεις και δίκιο που είσαι, αλλά μην είσαι με το σχολέιο, παρά με το υπουργείο που νομοθετεί απλά για να νομοθετεί!
(Άσε που το μέλλον των ολοημέρων είναι αβέβαιο, ειδικά μετά τη φετεινή απόφαση για τα ολοήμερα δημοτικά)

Και ξαναλέω ότι η ΠΖ είναι μόνο για τα νήπια και όχι για προνήπια!!!!!

rania_t
02-06-11, 10:21
(Εγκύκλιος Αριθ.Πρωτ. Φ.32/ 288/ 108599/Γ1/3 - 9 - 2010)
edit admin
Δείτε εδώ την εγκύκλιο http://www.parents.gr/images/upload/olohmero_nhpiagogeio.pdf (http://www.parents.gr/forum/../images/upload/olohmero_nhpiagogeio.pdf)

Δ. Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου
Χωρίς πρωινή Ζώνη (08.00-16.00). Με πρωινή Ζώνη (7.00-16.00)

Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου ορίζεται με τη με αριθμ. Φ. 32/190/81670/Γ1/20-7-2007 (ΦΕΚ 1420/2007 τ.Β΄ ) Υπουργική Απόφαση.
α. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο : Ο διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός ορίζεται από τις 08.00 έως τις 12.00, ενώ της 2ης νηπιαγωγού από τις 11.45 έως τις 15.45. Ο χρόνος που διατίθεται για τη συνεργασία των δύο νηπιαγωγών ορίζεται από τις 11.45 έως τις 12.00.

β. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο με λειτουργία Πρωινής Ζώνης : Η προσέλευση των νηπίων στην Πρωινή Ζώνη ξεκινά από τις 7.00 και ολοκληρώνεται στις 7.30. Ο διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός ορίζεται από τις 07.00 έως τις 11.30, ενώ της 2ης νηπιαγωγού από τις 11.15 έως τις 15.45. Ο χρόνος που διατίθεται για τη συνεργασία των δύο νηπιαγωγών ορίζεται από τις 11.15 έως τις 11.30.

γ. Για τη λειτουργία της Πρωινής-Προαιρετικής ζώνης στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας, λαμβανομένου πάντοτε υπόψη και του κοινωνικού χαρακτήρα του θεσμού. Οι Διευθυντές Π.Ε. και οι Προϊστάμενοι Γραφείων Π.Ε. είναι υπεύθυνοι για την επίβλεψη λειτουργίας της Πρωινής Ζώνης εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις.
Επισημαίνεται ότι σε όσα Νηπιαγωγεία δεν λειτουργεί Πρωινή Ζώνη, οι Νηπιαγωγοί με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς των νηπίων/προνηπίων για τις προϋποθέσεις λειτουργίας της (5 τουλάχιστον νήπια πρώτης ηλικίας) και να δεχτούν σχετικές αιτήσεις ενδιαφερομένων.

Επομένως, τα "παράνομα" και "αυθαίρετα" είναι αυτά που μας λένε οι νηπιαγωγοί σε κάθε νηπιαγωγείο που πάμε.

emmaki
02-06-11, 10:31
Επομένως, τα "παράνομα" και "αυθαίρετα" είναι αυτά που μας λένε οι νηπιαγωγοί σε κάθε νηπιαγωγείο που πάμε.

Δεν είπα ότι δεν είναι!
Απλά εξήγησα πώς το βλέπουμε οι νηπιαγωγοί.
Επίσης, αν θες, είναι και αντιπαιδαγωγικό να έχεις ένα παιδάκι από τις 7 στο σχολέιο.
Άλλο να είναι από τις 8, και άλλο από τις 7!
Ειδικά στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, που 8-9 είναι ελεύθερες δραστηριότητες (αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται κάτι οργανωμένο όπως μια κατασκευή, αλλά τα παιδιά "παίζουν" υπό την επίβλεψη της νηπιαγωγού, που παράλληλα παρατηρεί και βλέπει τομείς που τα παιδιά υστερούν και τα παροτρύνει να δουλέψουν περισσότερο πάνω σε αυτούς), είναι βάρβαρο για το παιδάκι να το βάζεις 7-9 να παίζει! Γιατί, και λογικό είναι, θα βαρεθεί και θα κουραστεί.
Όπως και βάρβαρο είναι να το έχεις νηστικό μέχρι την ώρα του δεκατιανού (γύρω στις 10 με 10:30) από τις 6:30 που θα φάει πρωινό.
Βάρβαρο είναι και να έχεις το παιδάκι ξύπνιο μέχρι τη 1:30-2 που κοιμούνται στο ολοήμερο (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς δεν υπάρχει παντού) από τις 6:15 στην καλύτερη που θα έχει ξυπνήσει!

Όλα αυτά οι νηπιαγωγοί τα έχουμε πει στο υπουργείο, αλλά μας "γράφουνε" κανονικά!

rania_t
02-06-11, 10:56
Αφού πλέον είδαμε ότι δεν μας παίρνει θεσμικά, το ρίξαμε στα αντιπαιδαγωγικά. Αντιπαιδαγωγικό και βάρβαρο όμως είναι να βάλω στο σπίτι μου μια ξένη γυναίκα για να φέρνει το παιδί στο νηπιαγωγείο, όπως επίσης είναι και βάρβαρο για κάθε οικογένεια που θα αναγκαστεί να πληρώνει αυτή τη γυναίκα, σε αυτήν την περίοδο οικονομικής κρίσης.

emmaki
02-06-11, 11:12
Αφού πλέον είδαμε ότι δεν μας παίρνει θεσμικά, το ρίξαμε στα αντιπαιδαγωγικά. Αντιπαιδαγωγικό και βάρβαρο όμως είναι να βάλω στο σπίτι μου μια ξένη γυναίκα για να φέρνει το παιδί στο νηπιαγωγείο, όπως επίσης είναι και βάρβαρο για κάθε οικογένεια που θα αναγκαστεί να πληρώνει αυτή τη γυναίκα, σε αυτήν την περίοδο οικονομικής κρίσης.

Κοίτα, εγώ είπα τη γνώμη μου (που είναι και γνώμη των περισσότέρω νηπιαγωγών). Από εκεί και πέρα, εσύ ως γονέας κάνεις ό,τι θέλεις...

(Όσο για το θεσμικά, από την αρχή στο είπα ότι έχεις δίκιο)

evita79
03-06-11, 02:18
Δεν είπα ότι δεν είναι!
Απλά εξήγησα πώς το βλέπουμε οι νηπιαγωγοί.
Επίσης, αν θες, είναι και αντιπαιδαγωγικό να έχεις ένα παιδάκι από τις 7 στο σχολέιο.
Άλλο να είναι από τις 8, και άλλο από τις 7!
Ειδικά στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου, που 8-9 είναι ελεύθερες δραστηριότητες (αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται κάτι οργανωμένο όπως μια κατασκευή, αλλά τα παιδιά "παίζουν" υπό την επίβλεψη της νηπιαγωγού, που παράλληλα παρατηρεί και βλέπει τομείς που τα παιδιά υστερούν και τα παροτρύνει να δουλέψουν περισσότερο πάνω σε αυτούς), είναι βάρβαρο για το παιδάκι να το βάζεις 7-9 να παίζει! Γιατί, και λογικό είναι, θα βαρεθεί και θα κουραστεί.
Όπως και βάρβαρο είναι να το έχεις νηστικό μέχρι την ώρα του δεκατιανού (γύρω στις 10 με 10:30) από τις 6:30 που θα φάει πρωινό.
Βάρβαρο είναι και να έχεις το παιδάκι ξύπνιο μέχρι τη 1:30-2 που κοιμούνται στο ολοήμερο (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, καθώς δεν υπάρχει παντού) από τις 6:15 στην καλύτερη που θα έχει ξυπνήσει!

Όλα αυτά οι νηπιαγωγοί τα έχουμε πει στο υπουργείο, αλλά μας "γράφουνε" κανονικά!
Mε όλη την καλη διαθεση αυτο που λες ειναι απιστευτο, ειδικα απο μια παιδαγωγο. Ειναι πιο εντιμο να πεις οτι δεν θελεις να φυγεις εσυ απο το σπιτι σου νωριτερα και να αφησεις και συ καπου το δικο σου παιδι η να το πας και αυτο νωρις σχολειο(εργαζομενη εισαι και συ και οχι εισοδηματιας). Επισης ειναι αντιπαιδαγωγικο και για τα παιδια στα ολοημερα???
Ειναι λιγο προκλητικο στις μερες μας να δουλευεις τετραωρο με πληρη μισθο και διακοπες το 1/3 του ετους και να παραπονιεσαι και να μιλαμε και για συνδικαλισμο....τα δικαιωματα των παιδιων και των αλλων μαναδων ποιος τα υπερασπιζεται? Και το χειροτερο για μενα ειναι το να αποκρυπτεις απο τους γονεις τις δυνατοτητες που παρεχει ο νομος. Δεν ειναι ολοι ελευθεροι να ψαχνουν στο δικτυο ενω ειναι υποχρεωση του σχολειου! Κριμα...:(

emmaki
03-06-11, 10:17
Mε όλη την καλη διαθεση αυτο που λες ειναι απιστευτο, ειδικα απο μια παιδαγωγο. Ειναι πιο εντιμο να πεις οτι δεν θελεις να φυγεις εσυ απο το σπιτι σου νωριτερα και να αφησεις και συ καπου το δικο σου παιδι η να το πας και αυτο νωρις σχολειο(εργαζομενη εισαι και συ και οχι εισοδηματιας). Επισης ειναι αντιπαιδαγωγικο και για τα παιδια στα ολοημερα???
Ειναι λιγο προκλητικο στις μερες μας να δουλευεις τετραωρο με πληρη μισθο και διακοπες το 1/3 του ετους και να παραπονιεσαι και να μιλαμε και για συνδικαλισμο....τα δικαιωματα των παιδιων και των αλλων μαναδων ποιος τα υπερασπιζεται? Και το χειροτερο για μενα ειναι το να αποκρυπτεις απο τους γονεις τις δυνατοτητες που παρεχει ο νομος. Δεν ειναι ολοι ελευθεροι να ψαχνουν στο δικτυο ενω ειναι υποχρεωση του σχολειου! Κριμα...:(

Αυτή είναι η άποψη μου!
Δεν ντρέρπομαι γι'αυτό που πιστεύω και δεν διστάζω να το λέω.
Όσο για το 4ωρο, ένα θα σου πω....Εσύ έχεις δικαίωμα στη δουλειά σου να πας στην τουαλέτα; Γιατί εγώ δεν το έχω.....

Αν με θεωρείς προκλητική, απλά λυπάμαι....

Και το σταματώ εδώ το θέμα.
Δικαίωμα σου να πιστεύει ό,τι θές και δικαίωμα μου να πιστεύω ό,τι θέλω.

rania_t
03-06-11, 12:02
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω την κα Στυλιανάκη, που ενδιαφέρθηκε για το θέμα, και δεύτερον θα ήθελα να ενημερώσω ότι χθες το Υπουργείο Παιδείας έβγαλε νέα εγκύκλιο (Φ.50/288/63058/Γ1/2-6-2011) "Προγραμματισμός λειτουργίας ολοήμερων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2011-2012".
Σε κάποιο σημείο αναφέρεται" Με ευθύνη των Δ/ντών των ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων και των Προϊσταμένων των ολοήμερων Νηπιαγωγείων θα πρέπει να δίνονται στους γονείς τα έντυπα "ΑΙΤΗΣΗ -ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ" (1) ή (2) που επισυνάπτονται. Επίσης, το έντυπο "ΑΙΤΗΣΗ -ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ" καθώς και οι καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής αίτησης για εγγραφή μαθητή σε ολοήμερο τμήμα, θα πρέπει να είναι αναρτημένα σε εμφανές σημείο για την ενημέρωση των γονέων."
Τουλάχιστον τώρα ας ελπίσουμε ότι οι Νηπιαγωγοί θα ενημερώνουν τους γονείς.

ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ (2)

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

• Δηλώνω ότι επιθυμώ να συμμετέχει/χουν το/α παρακάτω τέκνο/α μου στο πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου (αποχώρηση 15.45-16:00). *
• Δηλώνω ότι επιθυμώ το/α παραπάνω τέκνο/α μου να παρακολουθήσει/σουν την πρωινή ζώνη 7:00-8:00. *

Ονοματεπώνυμο Γονέα ……………………………………………………………

Ονοματεπώνυμο παιδιού 1.………………………………….................……………
ΝΗΠΙΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ
2.…………………………………………….…………
ΝΗΠΙΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ

Ο / Η Αιτ……… - Δηλ…………

Η φοίτηση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι υποχρεωτική μέχρι τη λήξη του

* Συμπληρώνετε με ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

emmaki
04-06-11, 19:52
ΠΡΟΣΟΧΗ!
Πριν από λίγες μέρες βγήκε μια εγκύκλιος που λέει ότι για εγγραφή στο ολοήμερο πρέπει να πάνε οι γονείς βεβαιώσεις από τους εργοδότες τους ότι εργάζονται ή βεβαίωση απο τον ΟΑΕΔ ότι είναι άνεργοι.
Αυτή η εγκύκλιος τυπικά αφορά τα δημοτικά σχολέια.
Τα γραφεία πρωτοβάθμιας, όμως, λένε ότι αφορά ΚΑΙ τα νηπιαγωγεία. Μάλιστα, όσες εγγραφές έχουν γίνει, θα κληθούν οι γονείς να πάνε και τις βεβαιώσεις αυτές.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι το μότο "πρώτα ο μαθητής" πάει στο βρόντο και τη θέση του παίρνει το "πρώτα η οικονομία και ας κόψουν το λαιμό τους"!

rkt
05-06-11, 07:55
Και γιατί χρειάζεται χαρτί αν δουλεύω ή όχι? Το νήπιαγωγείο δεν είναι υποχρεωτικό, ασχετο αν δουλεύει η μάνα ή όχι?

travellingmum
05-06-11, 08:35
Και γιατί χρειάζεται χαρτί αν δουλεύω ή όχι? Το νήπιαγωγείο δεν είναι υποχρεωτικό, ασχετο αν δουλεύει η μάνα ή όχι?

για το ολοημερο ειναι το θεμα. Μαμακιες δηλαδη, εγω το ολοημερο το θεωρω πολυ εκπαιδευτικο (ψυχοκοινωνικα ειδικα ) και στο νηπιαγωγειο και στο δημοτικο (οταν εφαρμοζεται σωστα), αλλα δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις ειναι χασιμο χρονου για τα παιδακια.

rkt
05-06-11, 09:42
Εγώ, ολοήμερο θα τις βάλω, δεν έχω και άλλη επιλογή λόγω δουλειάς. Και μετά θα τις κρατάει και η μαμά μου...:( Αρα, χρειάζετε και αυτό ε?

ms1978
05-06-11, 10:33
Όντως την Παρασκεύη μου είπαν να ζητήσω βεβαίωση εργοδότη και για τους δύο γονείς ή αντίγραφο κάρτας ανεργίας ή υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την αστυνομία ότι εργάζονται και ότι θα προσκομίσουν τα δικαιολογητικά

v & a
05-06-11, 10:52
μπορει να θελουν χαρτι για να αποδειξεις πως δουλευεις κ ποσες ωρες και γιαυτο θες το ολοημερο, ωστε να μην "πηξει" το ολοημερο με μαθητες που ο ενας γονιος πχ δε γ δουλευει και το κλασσικο μεινει αδειο. καπως ετσι μου λεει η λογικη μου

rkt
05-06-11, 13:07
Καλέ, τι να μείνει άδειο? Αφού από τις 8 το πρωί πάνε. Οχι από τις 12.00.

ismeni
05-06-11, 13:28
είναι διαφορετικα τμηματα το ολοημερο με το κλασικο. τα παιδιά δεν μπλέκονται. του ολοημερου τα παιδιά ξεκινανε τη μερα τους ολα μαζι στις 8 και ειναι ολα μαζι μέχρι τις 3.45μ.μ. η δασκάλα αλλαζει μετα την ωρα του φαγητου.
αντιθετα τα παιδιά του κλασικου ξεκινανε στις 8 και ολα μαζι σχολανε στις 12.15μ.μ.
είναι ξεχωριστα τμηματα!
τα τμηματα του ολοημερου παντα είανι γεματα και δεν παιρνουν προνηπια, ενω στο κλασικο, υπάρχουν περιπτωσεις που παιρνουν προνηπια.
το κλασικο, δεν εχει τοση ζητηση...

v & a
05-06-11, 15:08
Κατι τετοιο εννοουσα δηλ. Το να εχει το κλασσικο δεκα αιτησεις και το ολοημερο πενηντα και να μη παιρνει προνηπια ειναι προβλημα για μενα. Εγω πχ αν δε παρουν στο προνηπιο τη κορη μου στο ολοημερο εχω θεμα μιας κ δουλευουμε κ οι δυο ως τις τεσσερις και τεσσεραμιση και παλι θα πρεπει να αγαρεψω τη γιαγια για το γυρισμο! Αν ζητουμ λοιπον απο τον εργοδοτη χαρτι τοτε δε θα γινεται ο χαμος στο ολοημερο και ισως να καταφερει κ η δικια μου να παει προνηπιο ετσι. Με αυτη τη λογικη το ειπα... Ειμαι λαθος;

emmaki
05-06-11, 19:10
Το ολοήμερο όταν ξεκίνησε δεν ήταν ο στόχος του η φύ΄λαξη των παιδιών, αλλά η εκπαίδευση.
Μετά την πρωινή βάρδια η εκπαίδευση συνεχίζεται κανονικά. Αν δεν συνεχιζόταν, οι νηαπιγωγοί θα έπιναν τον καφέ τους και τα παιδιά θα ζωγράφιζαν. Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι!
Τώρα, με αυτή τη διάταξη πολύ απλά ακυρώνουν τον εκπαιδευτικπ χαρακτήρα του ολοημέρου και τα μετατρέπουν σε χώρους φύλαξης για τα παιδιά των εργαζόμενων γονέων!

Και μην ξεχνάτε να βλέπετε λίγο και πιο ευρέως το κάθε θέμα και όχι αν βολέυει εσάς η όχι. Σκεφτείτε λίγο τα παιδιά που οι γονείς τους είναι αγρότες (από πού θα πάρουν βεβαίωση;), τα παιδιά που η μαμά βοηθά τον μπαμπά στο μαγαζί (συνήθως δεν φαίνεται πουθενά ως εργαζόμενη), τη μαμά που δουλέυει ως νταντά ή καθαρίστρια ή κάτι παρόμοιο (πόσες είναι ασφαλισμένες και "φαίνονται" ως εργαζόμενες;)

Υ.Γ. Οι βάρδιες των νηπιγωγών αλλάζουν πριν το φαγητό και όχι μετά.
Η πρωινή είναι 8-11:45, και η απογευματική 11:30-15:45

travellingmum
05-06-11, 19:26
Το ολοήμερο όταν ξεκίνησε δεν ήταν ο στόχος του η φύ΄λαξη των παιδιών, αλλά η εκπαίδευση.
Μετά την πρωινή βάρδια η εκπαίδευση συνεχίζεται κανονικά. Αν δεν συνεχιζόταν, οι νηαπιγωγοί θα έπιναν τον καφέ τους και τα παιδιά θα ζωγράφιζαν. Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι!

μη κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... εχω ακουσει πολλα...

emmaki
05-06-11, 19:40
μη κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια... εχω ακουσει πολλα...

Το αλλάζω!
Ευτυχώς τις περισσότερες φορές δεν είναι έτσι!

(καθότι, όπως έχω πολλάκις παραδεχτεί, κακοί υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα, άρα και στους εκπαιδευτικούς)

v & a
06-06-11, 10:22
καλημερα
η εγκυκλιος για την βεβαιωση εργασιας των γονεων για το ολοημερο βγηκε τη μερα που κατεθεσα τα χαρτια μου για το προνηπιο.
Ισχυει πραγματικα αυτο το πραγμα? ζητανε οντως δηλαδη?
Αν ειναι να τους την παω μαζι με τα υπολοιπομενα χαρτια μια και καλη μη πηγαινοερχομαι καθε 3 κ λιγο, αφηστε που
στου συζυγου τη δουλεια δεν εχουν και τοσο μεγαλη προθυμια να του συμπληρωνουν χαρτια και θα ηθελα να ξερω ωστε να ζητησει
τωρα που ζηταμε βεβαιωση εργοδοτη για την εργασια (για παιδικο της μικρης) να μας τη βγαλουν διπλη.
Να παρω παλι τηλεφωνο να ρωτησω? φοβαμαι μην εχω γινει ενοχλητικη, εχω παρει τοσες φορες για να μαθω σε ποιο σχολειο ανηκω, πως θα παω, να μου πουν τα δικαιολ/κα απο τηλεφωνου κλπ....

emmaki
06-06-11, 10:23
καλημερα
η εγκυκλιος για την βεβαιωση εργασιας των γονεων για το ολοημερο βγηκε τη μερα που κατεθεσα τα χαρτια μου για το προνηπιο.
Ισχυει πραγματικα αυτο το πραγμα? ζητανε οντως δηλαδη?
Αν ειναι να τους την παω μαζι με τα υπολοιπομενα χαρτια μια και καλη μη πηγαινοερχομαι καθε 3 κ λιγο, αφηστε που
στου συζυγου τη δουλεια δεν εχουν και τοσο μεγαλη προθυμια να του συμπληρωνουν χαρτια και θα ηθελα να ξερω ωστε να ζητησει
τωρα που ζηταμε βεβαιωση εργοδοτη για την εργασια (για παιδικο της μικρης) να μας τη βγαλουν διπλη.
Να παρω παλι τηλεφωνο να ρωτησω? φοβαμαι μην εχω γινει ενοχλητικη, εχω παρει τοσες φορες για να μαθω σε ποιο σχολειο ανηκω, πως θα παω, να μου πουν τα δικαιολ/κα απο τηλεφωνου κλπ....

Ζητείται βεβαίωση και από τους 2 γονέις ή φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας.
ΑΛΛΑ μόνο για εγγραφή σε ολοήμερο νηπιαγωγείο

v & a
06-06-11, 10:25
ok αρα τα χρειαζομαστε μαλλον κ για το προνηπιο ( με τη λογικη πως μας ρωτησαν αν θελουμε το προνηπιο να ειναι ολοημερο)

Eve
06-06-11, 11:41
Κι εγω ετοιμαζω 2 αιτησεις προνηπιου

Μια για τον παιδικο σταθμο του δημου και μια για το νηπιαγωγειο του δημου (που στεγαζεται μαζι με το δημοτικο σχολειο) σε περιπτωση που παρουν προνηπια φετος (δυσκολο..)

Ομως, στα δικαιολογητικα για το νηπιαγωγειο δεν αναφερεται καπου βεβαιωση εργασιας οπως αναφερει η v & a (μπερδευτηκα)..

οι μονες βεβαιωσεις εργασιας εχουν ζητηθει απο τον παιδικο σταθμο ..

ελπιζω να μην εχω μπερδεψει κατι διοτι και σε εμας οι αιτησεις ειναι 11-1 οποτε πρεπει να φυγω απο τη δουλεια μου και δεν μπορω να το κανω αυτο συχνα!

Eve
06-06-11, 11:43
ok αρα τα χρειαζομαστε μαλλον κ για το προνηπιο ( με τη λογικη πως μας ρωτησαν αν θελουμε το προνηπιο να ειναι ολοημερο)

βλεπω οτι τα παιδια μας εχουν ακριβως μια εβδομαδα διαφορα.!
οποτε ειναι για το προνηπιο, και μαλιστα τα μικροτερα..

TARA
06-06-11, 14:11
Εκανα κι εγω αιτηση για ολοημερο προνηπιο σημερα, και μου ειπαν οτι εχουν παρα πολλες αιτησεις. Ειμαι ανεργη και θελω να ψαξω για δουλεια, αλλα ειμαι σε διλημμα τωρα. Οπως τα βλεπω τα πραγματα, ειναι πολυ δυσκολο να παρουν το γιο μου σε ολοημερο. Μηπως να κανω αλλαγη στην αιτηση και να επιλεξω το κλασσικο τμημα για να μη μεινει το παιδι απ΄εξω? Οπως μου ειπαν, πρεπει να δηλωθει εξ αρχης, ολοημερο ή κλασσικο.

emmaki
06-06-11, 14:20
Εκανα κι εγω αιτηση για ολοημερο προνηπιο σημερα, και μου ειπαν οτι εχουν παρα πολλες αιτησεις. Ειμαι ανεργη και θελω να ψαξω για δουλεια, αλλα ειμαι σε διλημμα τωρα. Οπως τα βλεπω τα πραγματα, ειναι πολυ δυσκολο να παρουν το γιο μου σε ολοημερο. Μηπως να κανω αλλαγη στην αιτηση και να επιλεξω το κλασσικο τμημα για να μη μεινει το παιδι απ΄εξω? Οπως μου ειπαν, πρεπει να δηλωθει εξ αρχης, ολοημερο ή κλασσικο.

Ναι, πρέπει να δηλώθεί εξαρχής το ολοήμερο ή το κλασικό, προκειμένου να μπορεί να γίνει εγγραφή όσο το δυνατόν περισσοτέρων παιδιών, να εγγραφούν ή όχι προνήπια, να οργανωθεί η κλήρωση (αν θα γίνει) και να γίνει χωρισμός τμημάτων.
Αν δεν υπάρχει αυτό ο "όρος", και γραφτούν π.χ. 25 νήπια στο ολοήμερο (κλείσει το τμήμα με νήπια), δεν θα γραφεί κανένα προνήπιο. Αν ξαφνικά 5 μαμάδες του ολοημέρου αποφασίσουν το Σεπτέμβρη ότι θέλουν τα παιδιά τους στο κλασικό και κάνουν τη μετακίνηση (αν υπάρχουν θέσεις στο κλασικό), τι θα γίνουν οι 5 θέσεις; Θα φωνάξουν πάλι τα προνήπια να κάνουν χαρτιά, να γίνει κήρωση κλπ; Θα ανατραπεί όλος ο προγραμματισμός των οικογενειών που μέχρι εκέινη τη στιγμ'η γνώριζαν ότι το παιδί τους δεν θα πάει προνήπιο και είχαν κάνει ανάλογες ρυθμίσεις....

TARA
06-06-11, 14:35
Ναι, πρέπει να δηλώθεί εξαρχής το ολοήμερο ή το κλασικό, προκειμένου να μπορεί να γίνει εγγραφή όσο το δυνατόν περισσοτέρων παιδιών, να εγγραφούν ή όχι προνήπια, να οργανωθεί η κλήρωση (αν θα γίνει) και να γίνει χωρισμός τμημάτων.

Θελω να το συζητησω αποψε με τον αντρα μου. Αν αποφασισουμε οτι προκειμενου να χασουμε εντελως τη δυνατοτητα του προνηπιου, καλυτερα να δηλωσουμε το κλασσικο που θα΄χουμε περισσοτερες πιθανοτητες να τον παρουν, θα μπορω να παω αυριο να αλλαξω την αιτηση που εκανα σημερα?

ismeni
06-06-11, 14:37
εκανα κι εγω εγγραφη στο προνηπιο, το 15 προνηπιο ειμασταν. (συγκριτικά με περυσι....που ηταν 5... καταλαβαίνετε τι γινεται στις οικογενειες...)

μετα πηγα ΚΕΠ γαιτι ηθελα πιστοποιητικο γεννησης. υπάρχει εγκύκλιος που τα σχολεια παίρνουν ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ τετοιου ειδους πιστοποιητικά. ο υπαλληλος μου φωτοτυπησε την εγκυκλιο να την παω στο νηπιαγωγειο... για να κανουν κι εκεινοι, λεει, τη δουλειά τους και οχι μονο τα ΚΕΠ!!!!

Lioula
06-06-11, 14:38
τελικα θελει βεβαιωση απο εργοδοτη για τα νηπια για το ολοημερο?αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας?τι γινεται?μηπως γνωριζει καμια μανουλα?

TARA
06-06-11, 14:41
Εγω εκανα μονο αιτηση. Σε περιπτωση που τον παρουν, τοτε θα παω τα δικαιολογητικα.

emmaki
06-06-11, 14:58
τελικα θελει βεβαιωση απο εργοδοτη για τα νηπια για το ολοημερο?αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας?τι γινεται?μηπως γνωριζει καμια μανουλα?

Κοίτα, για τη βεβάιωση οι μισε΄ς πρωτοβάθμιες τη ζητούν (άρα τη ζητούν και τα σχολέια) και οι υπόλοιπες λένε ότι η εγκύκλιος ήταν μόνο για τα δημοτικά....
Στο υπουργείο δεν σηκώνουν τηλέφωνο....
Εγώ θα συμβούλευα να πάρεις μία.
Ελέυθερη επαγγελματίας....Από εμπορικό σύλλογο ή κάτι αντίστοιχο;
Αν έχεις επιχείρηση στο δικό σου όνομα θα μπορέσεις να πάρεις από τον αντίστοιχο σύλλο, αν βοηθάς τον άντρα σου στο μαγαζί π.χ., είσαι από τους χαμένους της υπόθεσης!

Eve
06-06-11, 14:58
εκανα κι εγω εγγραφη στο προνηπιο, το 15 προνηπιο ειμασταν. (συγκριτικά με περυσι....που ηταν 5... καταλαβαίνετε τι γινεται στις οικογενειες...)

μετα πηγα ΚΕΠ γαιτι ηθελα πιστοποιητικο γεννησης. υπάρχει εγκύκλιος που τα σχολεια παίρνουν ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ τετοιου ειδους πιστοποιητικά. ο υπαλληλος μου φωτοτυπησε την εγκυκλιο να την παω στο νηπιαγωγειο... για να κανουν κι εκεινοι, λεει, τη δουλειά τους και οχι μονο τα ΚΕΠ!!!!

σε εμας ζητανε πιστοποιητικο γεννησης και σε παρενθεση (προσφατο)..
λες και αν ειναι παλιο δεν ισχυει η γεννηση..:shock::shock:
πρεπει να παω στο ληξιαρχειο/ΚΕΠ δηλαδη? εχω πιστοποιητικο γεννησης αλλα ειναι 3,5 ετων..(παλιωσε)

γιατι οχι βρε παιδια ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης που βγαινει απο το δημο σε 1 λεπτο?

τρεχουμε παλι...

εγω παντως ενδιαφερομαι για το κλασσικο προνηπιο και οχι το ολοημερο, θα εχω γυναικα στο σπιτι για τη μικρη ετσι κι αλλιως, οποτε θα τον παω λιγοτερες ωρες για πρωτη χρονια..

emmaki
06-06-11, 14:59

Στο ΚΕΠ έχουν δίκιο.
Το πιστοποιητικό γέννησς είναι από τα δικαιολογητικά που αναζητούνται αυτεπάγγελτα.
Δεν ξέρω γιατί, φέτος τα περισσότερα σχολέια ζητούν από τους γονείς να το προσκομίσουν....

emmaki
06-06-11, 15:04
σε εμας ζητανε πιστοποιητικο γεννησης και σε παρενθεση (προσφατο)..
λες και αν ειναι παλιο δεν ισχυει η γεννηση..:shock::shock:
πρεπει να παω στο ληξιαρχειο/ΚΕΠ δηλαδη? εχω πιστοποιητικο γεννησης αλλα ειναι 3,5 ετων..(παλιωσε)

γιατι οχι βρε παιδια ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης που βγαινει απο το δημο σε 1 λεπτο?

Γιατί όλα τα επίσησμα έγγραφα έχουν "διάρκεια" 6 μηνών.

Το πιστοποιητικό γέννησης χρειάζεται για να φαίνεται η ημερομηνία γέννησης ( η χρονολογία βασικά). Δεν νομίζω ότι αυτό φαίνεται στο πιστ. οικ. κατάστασης (μπορεί να κάνω και λάθος).
Πάντως το Προεδρικό Διάταγμα, μιλάει για πιστ. γέννησης.

Eve
06-06-11, 15:15
Γιατί όλα τα επίσησμα έγγραφα έχουν "διάρκεια" 6 μηνών.

Το πιστοποιητικό γέννησης χρειάζεται για να φαίνεται η ημερομηνία γέννησης ( η χρονολογία βασικά). Δεν νομίζω ότι αυτό φαίνεται στο πιστ. οικ. κατάστασης (μπορεί να κάνω και λάθος).

θα παω σημερα στα ΚΕΠ κι εγω, ελπιζω να μην το αργουν..
να σαι καλα βρε εμμακι (γενικως για τις συμβουλες σου)

emmaki
06-06-11, 15:25

Να είσαι καλά!
Οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να τα γνωρίζουν όλα αυτά.
Από τη στιγμή που γνωρίζω κάποια πράγματα, θεωρώ χρήσιμο να τα μεταδίδω....

(Αλλά και οι μαμάδες πρέπει να προσπαθούν λίγο να ενημερώνονται για τα νομικά πλαίσια πριν διακδικήσουν κάτι ή πριν τα βάλουν με τις νηπιαγωγούς για τις "απαιτήσεις" που έχουν. Και δεν αναφέρομαι σε σένα, αναφέρομαι γενικά!!!!!!!!!!)

travellingmum
06-06-11, 15:33

αν σου ζητησαν πιστοποιητικο γεννησης, βγαινει επισης απο το δημο σε 1 λεπτο. Για τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης ειναι που χρειαζεται να πας στα ΚΕΠ και να κανεις αιτηση αν το παιδι εχει γεννηθει σε αλλο δημο.

travellingmum
06-06-11, 15:35

εγω στοθς παιδικους τοσα χρονια τωρα πηγαινω μια βεβαιωση απο το ΤΕΒΕ

ismeni
06-06-11, 15:38

η ημερομηνια γεννησης φαινεται και στη ληξιαρχικη πραξη βαφτισης-γεννησης

travellingmum
06-06-11, 15:40

τι ειναι η ληξιαρχικη πραξη βαφτισης;

travellingmum
06-06-11, 15:52
α, ενταξει, βρηκα νομιζω την απαντηση... Συγγνωμη για τη διακοπη, συνεχιστε παρακαλω :p:p:p:p

emmaki
06-06-11, 16:06

Δεν ξέρω, δεν ε΄χω δει ποτέ....

Όπως και να είναι μπορείτε να πάρετε ένα τηλέφωνο στο σχολέιο ή (ακόμα καλύτερα) στην πρωτοβάθμια και να ρωτήσετε.
Αν έχετε στο χερι σας και τα δέχονται να μην τρέχετε....

Εμένα, πάντως, αν μου φέρει κάποιος γονιός άλλο χαρτί από αυτό που ζητάει το προεδρικό διάταγμα και η σγκύκλιος για τις εγγραφές, θα πάρω μπορστά του τηλέφωνο στον προϊστάμενο και θα ζητήσω οδηγία για το τι να κάνω.

ms1978
06-06-11, 16:16
Φέτος επειδή πολλοι δήμοι έχουν συνεννωθεί λόγω καλλικράτη οι αριθμοί στα δημοτολόγια έχουν αλλάξει. Γαι το λόγο αυτό ζητούν πρόσφατα πιστοποιητικά γέννησης.

stefania29
06-06-11, 20:31
H βεβαίωση εργασίας για εγγραφή στο ολοήμερο νηπιαγωγείο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας και τους ρώτησα.Το τηλέφωνο είναι 2103442239.

v & a
06-06-11, 20:32
ευχαριστουμε στεφανια...

ismeni
06-06-11, 21:51
Δεν ξέρω, δεν ε΄χω δει ποτέ....

οταν βαφτισεις το παιδί, σου δινουν ενα χαρτι το οποιος το πας στο ληξιαρχειο και συμπληρωνεται το ονομα του παιδιού
γραφει: απόσπασμα ληξιαρχικής παραξης γέννησης- βαάφτισης
ληξιαρχείο
αριθμο πράξης, τομος, ετος
χρονολογία δηλωσης γεννηση
ονοματεπώνυμο παιδιού
φυλο
χρονολογια γεννησης
ημερα, ωρα
τοπος γεννησς
τοπος βαφτισης, ιερος ναός
δογμα βάφτισης
χρονολογια βάφτισης
στοιχεια πατερα
στοιχεία μητέρας
και υπογραφει ο ληξίαρχος

το πιστοποιητικο γεννησης, τι γραφει; τι διαφορά έχει;

emmaki
06-06-11, 22:06
οταν βαφτισεις το παιδί, σου δινουν ενα χαρτι το οποιος το πας στο ληξιαρχειο και συμπληρωνεται το ονομα του παιδιού
γραφει: απόσπασμα ληξιαρχικής παραξης γέννησης- βαάφτισης
ληξιαρχείο
αριθμο πράξης, τομος, ετος
χρονολογία δηλωσης γεννηση
ονοματεπώνυμο παιδιού
φυλο
χρονολογια γεννησης
ημερα, ωρα
τοπος γεννησς
τοπος βαφτισης, ιερος ναός
δογμα βάφτισης
χρονολογια βάφτισης
στοιχεια πατερα
στοιχεία μητέρας
και υπογραφει ο ληξίαρχος

το πιστοποιητικο γεννησης, τι γραφει; τι διαφορά έχει;

Αν περιέχει τα ίδια στοιχεία με το πιστοποιητικό γεννήσεως και είναι πρόσφατο, ίσως και να γίνει δεκτό από το σχολέιο.

Εγώ, το επαναλαμβάνω, αν μου έφερναν άλλο χαρτί από αυτό που ζήτησα σύμφωνα με την εγκύκλιο (δεν τα ζητάμε από το κεφάλι μας), θα έπαιρνα επιτόπου τον προϊστάμενο τηλέφωνο και θα ρωτούσα. Παρουσία του γονέα, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

ismeni
06-06-11, 22:13
Αν περιέχει τα ίδια στοιχεία με το πιστοποιητικό γεννήσεως και είναι πρόσφατο, ίσως και να γίνει δεκτό από το σχολέιο.

δεν ξερω τι γραφει ενα πιστοποιητικο γεννησης. οταν το παραλαβω απο το κεπ, θα το συγκρινω
η νηπιαγωγος, απλως το κρατησε λεγοντάς μου οτι θελει πιστοποιητικο γεννησης. δεν κοιταξε την ημερομηνια.

TARA
06-06-11, 22:45
Στη νεα εγκυκλιο γραφει οτι η αποχωρηση των νηπιων στα ολοημερα μπορει να γινεται στο τελος καθε διδακτικης ωρας, αρκει να εχει δηλωθει με υπευθυνη δηλωση κατα την εγγραφη. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις το παιδι πριν τις 4?

ismeni
07-06-11, 07:55
Στη νεα εγκυκλιο γραφει οτι η αποχωρηση των νηπιων στα ολοημερα μπορει να γινεται στο τελος καθε διδακτικης ωρας, αρκει να εχει δηλωθει με υπευθυνη δηλωση κατα την εγγραφη. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις το παιδι πριν τις 4?

αυτο σημαινει πώς μια φορά μπορεις να το παρεις νωρίτερα, αλλα δε μπορεις να το κάνεις συστημα.
το ολοημερο εχει "διπλες¨διδακτικες ωρες απο το κλασικο. εχει το πρωινο προγραμμα, φαγητο, ξεκούραση και μετα δεν ειναι φυλαξη. συνεχιζουμε τις διδακτικες ωρες μεχρι τις 3.45μ.μ. κανονικά "μαθημα" οχι φυλαξη και παιχνιδι!

emmaki
07-06-11, 09:43

Αυτό είναι για το δημοτικό όχι για το νηπιαγωγείο.
Στο νηπιαγωγείο δεν υπάρχει συγκεκριμένη διδακτική ώρα. Μια δραστηριότητα μπορεί να διαρκέσει 10 λεπτά, μπορεί και 20 ή 25...Πότε θα το πάρει το παιδί;
Και φυσικά, ΔΕΝ γίνετια φύλαξη, αλλά εκπαιδευτικό πρόγραμμα καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας (ακόμα και στο φαγητό και στον ύπνο)

katrin
07-06-11, 10:02
Στη νεα εγκυκλιο γραφει οτι η αποχωρηση των νηπιων στα ολοημερα μπορει να γινεται στο τελος καθε διδακτικης ωρας, αρκει να εχει δηλωθει με υπευθυνη δηλωση κατα την εγγραφη. Αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις το παιδι πριν τις 4?΄

Δεν ξέρω αν είναι μόνο για τα δημοτικά, πάντως αυτό φαίνεται να σημαίνει. Εφόσον λέει ότι το δηλώνεις κατά την εγγραφή του παιδιού (στην αρχή της χρονιάς δηλαδή) άρα θα ισχύει για όλο το χρόνο (την ίδια πάντα ώρα βέβαια που θα δηλώσεις) και όχι μόνο για κάτι έκτακτο, το οποίο δεν θα μπορούσες να το γνωρίζεις από το Σεπτέμβρη!

emmaki
07-06-11, 10:09
΄

Δεν ξέρω αν είναι μόνο για τα δημοτικά, πάντως αυτό φαίνεται να σημαίνει. Εφόσον λέει ότι το δηλώνεις κατά την εγγραφή του παιδιού (στην αρχή της χρονιάς δηλαδή) άρα θα ισχύει για όλο το χρόνο (την ίδια πάντα ώρα βέβαια που θα δηλώσεις) και όχι μόνο για κάτι έκτακτο, το οποίο δεν θα μπορούσες να το γνωρίζεις από το Σεπτέμβρη!

Είναι για τα ΔΗΜΟΤΙΚΑ!!!!!
Μην μπερδεύεστε!
Στα δημοτικά υπάρχουν διδακτικές ώρες. Στα νηπιαγωγεία υπάρχει διδακτικός χρόνος/διδακτική μέρα. Σε ε΄μας ο διδακτικός χρόνος είναι από τις 8 το πρωί μέχρι το τέλος της μέρας.
Δεν μπορεί να γίνει προγραμματισμός ακριβής για την αρχή και το τέλος δραστηριότητας.
Στο δημοτικό υπάρχει το κουδούνι που ορίζει τις διδακτικές ώρες.

katrin
07-06-11, 10:20
Για τα δημοτικά είναι, αλλά απλά λέω πως εννοεί ότι διαλέγεις την ώρα αποχώρησης (χρήσιμο κι αυτό!)

katrin
07-06-11, 10:22
Πάντως, και τα νηπιαγωγεία φαίνεται να έχουν κάποιο είδος διδακτικής ώρας:

7:00- 8:00
Πρωινή – Προαιρετική Ζώνη
(για τη λειτουργία της απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας)
8:00 – 8:15
8:00- 9:00
Προσέλευση νηπίων
Αυθόρμητες Δραστηριότητες στις γωνιές δραστηριοτήτων
Προσευχή
9:00 – 9:30
Συζήτηση, Ημερήσιος Προγραμματισμός δραστηριοτήτων
9:30 –10:30
Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων
10:30 11:15
Πρόγευμα – Διάλειμμα
11:15-12:00
Παιδαγωγικά Παιχνίδια
12:00–12:30
12:30-13:00
Διάλειμμα
13:00-13:45
Προετοιμασία γεύματος - Γεύμα
13:45-14:30
Χαλάρωση – Ύπνος
14:30-15:15
15:15-15:45
Συζήτηση
Αξιολόγηση των Ημερήσιων Δραστηριοτήτων
Προγραμματισμός της επόμενης ημέρας
Προετοιμασία για αποχώρηση
15:45-16:00
Αποχώρηση των νηπίων

emmaki
07-06-11, 10:53
Πάντως, και τα νηπιαγωγεία φαίνεται να έχουν κάποιο είδος διδακτικής ώρας:

(για τη λειτουργία της απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας)
8:00 – 8:15
8:00- 9:00
Προσέλευση νηπίων
Προσευχή
9:00 – 9:30
Συζήτηση, Ημερήσιος Προγραμματισμός δραστηριοτήτων
9:30 –10:30
10:30 11:15
Πρόγευμα – Διάλειμμα
11:15-12:00
Παιδαγωγικά Παιχνίδια
12:00–12:30
12:30-13:00
Διάλειμμα
13:00-13:45
Προετοιμασία γεύματος - Γεύμα
13:45-14:30
Χαλάρωση – Ύπνος
14:30-15:15
15:15-15:45
Συζήτηση
Αξιολόγηση των Ημερήσιων Δραστηριοτήτων
Προγραμματισμός της επόμενης ημέρας
Προετοιμασία για αποχώρηση
15:45-16:00
Αποχώρηση των νηπίων

Αυτό είναι τελέιως ενδεικτικό και χρησιμοποιείται για ενημερωτικούς σκοπούς ώστε να γνωρίζουν "εξωτερικοί" (αυτοί που δεν έχουν άμεση σχέση με το σχολείο) πώς πε΄ρίπου είναι η μέρα.
π.χ. 9-9:30 αναφέρεται προσευχή. Η προσευχή δεν πάινρει πάνω από 5 λεπτά. Μετά, γύρω στις 9:05, καθόμαστε στον κύκλο ή στη γωνιά συζήτησης. Λέμε ημερομηνία, μέρα, καιρό, τα γράφουμε, λέμε τα νέα μας κλπ. Αυτό μπορεί να κρατήσει 15 λεπτά, αλλά μπορεί και μισή ώρα (αν κάποια παιδιά έκαναν κάτι "συγκλονιστικό" ή είναι Δευτέρα οπότε υπάρχουν πολλά νέα)...
Ομοίως, οι υπόλοιπες ενότητες διαμορφώνονται ανάλογα με την προηγούμενη δραστηριότητα, τα παιδιά, τη μέρα κλπ κλπ κλπ

katrin
07-06-11, 11:49
Νομίζω πως, αν και χρειάζεται "γερά νεύρα", η δουλειά σας πρέπει να είναι πολύ όμορφη, είναι έτσι?

emmaki
07-06-11, 12:08
Νομίζω πως, αν και χρειάζεται "γερά νεύρα", η δουλειά σας πρέπει να είναι πολύ όμορφη, είναι έτσι?

Θέλει πολλά και γερά νεύρα, υπομονή και επιμονή για να δουλέψεις σωστά με κάθε παιδί ξεχωριστά (όσο αυτό γίνεται σε μια τάξη με 25 παιδιά) αλλά και για να ατιμετωπίσεις 25 μαμάδες που η κάθε μία θεωρεί το παιδί της ως κέντρο του κόσμου (και καλά κάνει, δεν το κατακρίνω), και θέλει και πάρα πολλή φαντασία για να διατηρήσεις το ενδιαφέρον των "πιτσιρικίων"...
Και μην ξεχάσω, σεβασμό προς τα΄παιδιά! Είναι αυτόνομες προσωπικότητες, σε "μικρό" μέγεθος, και όχι "χαζά". ¨Αρα ωφείλουμε ως νηπιαγωγοί, ως δάσκαλοι με την ευρεία έννοια, να τα σεβόμαστε, να τα λαμβάνουμε υπόψη μας και να συναποφασίζουμε μαζί τους....

ismeni
07-06-11, 12:12

ναι καλα!
στο νηπιαγωγειο της γειτονιάς μου ειπανε πώς αν μαζευτουν 5 παιδιά θα κλεισουν το νηπιαγωγειο!!!!
αρα... οι νηπιαγωγεοι ΔΕΝ θελουν την πρωινη ζωνη και απειλούν!

rania_t
07-06-11, 13:40
"Αλλά και οι μαμάδες πρέπει να προσπαθούν λίγο να ενημερώνονται για τα νομικά πλαίσια πριν διακδικήσουν κάτι ή πριν τα βάλουν με τις νηπιαγωγούς για τις "απαιτήσεις" που έχουν. Και δεν αναφέρομαι σε σένα, αναφέρομαι γενικά!!!!!!!!!!"

Το κακό είναι ότι οι μαμάδες αναγκάζονται να ενημερώνονται για τα νομικά πλαίσια, για να διεκδικήσουν τα αυτονόητα, ακόμη και αν αυτό είναι μια απλή ενημέρωση. Πάντως στο δικό μας νηπιαγωγείο, η νηπιαγωγός μου απάντησε ότι και ακόμη και αν μαζευτούν οι πέντε αιτήσεις, αυτή θα κάνει στάση εργασίας.

katrin
07-06-11, 16:36
Γνωρίζει κάποια νηπιαγωγός αν (και αν ναι, σύμφωνα με ποια εγκύκλιο), πρέπει να προσκομίσει ο γονιός για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο και πιστοποιητικό από οφθαλμίατρο?

emmaki
07-06-11, 16:39
Γνωρίζει κάποια νηπιαγωγός αν (και αν ναι, σύμφωνα με ποια εγκύκλιο), πρέπει να προσκομίσει ο γονιός για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο και πιστοποιητικό από οφθαλμίατρο?

Δεν υπάρχει εγκύκλιος.
Αλλά υπάρχουν γονείς που δεν έχουν πάει ποτέ το παιδί τους σε οφθαλμίατρο. Είναι λοιπόν ένας τρόπος, έστω και αναγκαστικά, να πάιε το παιδί στον οφθαλμίατρο και να βρεθεί αν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

katrin
07-06-11, 16:41
σύμφωνα με εγκύκλιο που βρήκα εγώ στο internet (είναι για την ανατολική αττική βέβαια), δεν απαιτείται κάτι τέτοιο.
Οπότε, γιατί εμένα να με υποχρεώσει κάποιος να πληρώσω 30 και βάλε ευρώ για να εξετάσω το 3,5 ετών παιδί μου για μυωπία???

emmaki
07-06-11, 16:44
σύμφωνα με εγκύκλιο που βρήκα εγώ στο internet (είναι για την ανατολική αττική βέβαια), δεν απαιτείται κάτι τέτοιο.
Οπότε, γιατί εμένα να με υποχρεώσει κάποιος να πληρώσω 30 και βάλε ευρώ για να εξετάσω το 3,5 ετών παιδί μου για μυωπία???

Δεν σε υποχρεώνει κανείς, Μπορείς να το πας και σε νοσοκομείο και να μην πληρώσεις τίποτα...
Είπα ότι δεν απαιτείται, αλλά είναι ένας τρόπος για να πάνε κάποια παιδιά στον οφθαλμίατρο, όχι μόνο για μυωπία υπάρχουν και πολλά άλλα και πιο σοβαρά προβλήματα....

ΑΝ δεν θες να το πας, πάρε ένα τηλέφωνο στην [ρωτοβάθμια να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις.

emmaki
07-06-11, 16:44

Διάβασε το Προεδρικό Διάταγμα 200 που καθορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων.

travellingmum
07-06-11, 16:45

το ταμειο σου δεν εχει οφθαλμιατρο; Δε χρειαζεσαι παιδοφθαλμιατρο ια μια εξεταση ρουτινας και χαρτι για το σχολειο

katrin
07-06-11, 16:48
Αν κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο για οφθαλμιατρική εξέταση, θα μου πάρει μήνες...
Εμένα μου το είπανε ως υποχρεωτικό και επειδή μου τη δίνουν κάτι τέτοια "υποχρεωτικά", που δεν ξέρω ποιος τα αποφασίζει, δεν θα το κάνω.
Στην ηλικία που βρίσκεται η κόρη μου, αφενός αν είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα θα το ήξερα, καθώς τη βάζω να διαβάζει και να γράφει (απλά πραγματάκια), και αφετέρου η τυχόν φυσιολογική ανάπτυξη μυωπίας, αστιγματισμού κλπ έρχεται συνήθως αργότερα.

Οπότε, για μένα είναι νταβατζιλίκι να αποφασίζει ο/ η κάθε νηπιαγωγός τι πρέπει - κατά τη γνώμη του - να κάνει ο γονιός...

katrin
07-06-11, 16:51
το ταμειο σου δεν εχει οφθαλμιατρο; Δε χρειαζεσαι παιδοφθαλμιατρο ια μια εξεταση ρουτινας και χαρτι για το σχολειο

το ταμείο μου ΔΕΝ έχει τέτοια! πας σε εξωτερικό γιατρό και μετά παίρνεις για την επίσκεψη 20 ευρώ. Οι γιατροί όμως παίρνουν περισσότερα.
Ετσι κι αλλιώς το θέμα μου δεν είναι το οικονομικό. Για μένα, με 3 παιδιά, είναι μεγάλος μπελάς να τρέχω για τέτοια χωρίς να είναι απαραίτητο...

emmaki
07-06-11, 16:52
Αν κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο για οφθαλμιατρική εξέταση, θα μου πάρει μήνες...
Εμένα μου το είπανε ως υποχρεωτικό και επειδή μου τη δίνουν κάτι τέτοια "υποχρεωτικά", που δεν ξέρω ποιος τα αποφασίζει, δεν θα το κάνω.
Στην ηλικία που βρίσκεται η κόρη μου, αφενός αν είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα θα το ήξερα, καθώς τη βάζω να διαβάζει και να γράφει (απλά πραγματάκια), και αφετέρου η τυχόν φυσιολογική ανάπτυξη μυωπίας, αστιγματισμού κλπ έρχεται συνήθως αργότερα.

Οπότε, για μένα είναι νταβατζιλίκι να αποφασίζει ο/ η κάθε νηπιαγωγός τι πρέπει - κατά τη γνώμη του - να κάνει ο γονιός...

Διαφωνώ μαζί σου, αλλά δικαίωμα σου να κάνει ό,τι νομίζεις πιο σωστό.
Παρεπιμτόντως, η μυωπία δεν έχει χρονικό ΄ροιο που ξεκινά, και ακόμα και μισός βαθμός μπορεί να ζορίζει το παιδί. Ακόμα, υπάρχει η αχρωματοψία ή η δυσχρωψία. Επίσης η οφθαλμική πίεση, δεν φαίνεται, όπως δεν φαίνεται στην αρχή και το παιδίκό γλαύκωμα το οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί και όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα....Και πολλές άλλες παθήσεις....

katrin
07-06-11, 16:55
Διαφωνώ μαζί σου, αλλά δικαίωμα σου να κάνει ό,τι νομίζεις πιο σωστό.
Παρεπιμτόντως, η μυωπία δεν έχει χρονικό ΄ροιο που ξεκινά, και ακόμα και μισός βαθμός μπορεί να ζορίζει το παιδί. Ακόμα, υπάρχει η αχρωματοψία ή η δυσχρωψία. Επίσης η οφθαλμική πίεση, δεν φαίνεται, όπως δεν φαίνεται στην αρχή και το παιδίκό γλαύκωμα το οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί και όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα....Και πολλές άλλες παθήσεις....

Σίγουρα υπάρχουν πολλές πολλές παθήσεις που μπορεί να έχουν ή να αναπτύξουν τα παιδιά μας! Και ο κάθε γονιός, θα πρέπει να ελέγχει τακτικά το παιδί του για όσες περισσότερες μπορεί!

ΟΜΩΣ, αυτό δεν θα το κάνει επειδή θα το αποφασίσει η νηπιαγωγός της γειτονιάς του! Εδώ είναι η ένστασή μου. Αλλωστε, αν ήταν έτσι, τότε θα έπρεπε να μας ζητάνε ΚΑΘΕ χρόνο να κάνουμε εξέταση υποχρεωτικά για την εγγραφή στο σχολείο (δημοτικό κλπ) από οφθαλμίατρο, οδοντίατρο, καρδιολόγο, αργότερα γυναικολόγο κλπ. Δεν το κάνουν όμως.

Eve
07-06-11, 16:57
αχ katrin μου κανεις λαθος..εγω στην ηλικα της κορης σου φορεσα γυαλια..η καθε παθηση των ματιων μπορει να εκδηλωθει απο πολυ νεαρη ηλικια.

emmaki
07-06-11, 17:00
Σίγουρα υπάρχουν πολλές πολλές παθήσεις που μπορεί να έχουν ή να αναπτύξουν τα παιδιά μας! Και ο κάθε γονιός, θα πρέπει να ελέγχει τακτικά το παιδί του για όσες περισσότερες μπορεί!

ΟΜΩΣ, αυτό δεν θα το κάνει επειδή θα το αποφασίσει η νηπιαγωγός της γειτονιάς του! Εδώ είναι η ένστασή μου. Αλλωστε, αν ήταν έτσι, τότε θα έπρεπε να μας ζητάνε ΚΑΘΕ χρόνο να κάνουμε εξέταση υποχρεωτικά για την εγγραφή στο σχολείο (δημοτικό κλπ) από οφθαλμίατρο, οδοντίατρο, καρδιολόγο, αργότερα γυναικολόγο κλπ. Δεν το κάνουν όμως.

Πάντως η "νηπιαγωγός της γειτονιάς" (είναι αρκετά υποτιμητικό αυτο για τον άνθρωπο στον οποίο θα εμπιστευτείς το παιδί σου, δεν νομίζεις) δεν δρα από μόνη της.
Παίρνει εντολές από τους ανωτέρους της, που της στέλνουν έγγραφα. Δεν κάενι ό,τι της κατέβει στο κεφάλι.

Α! Και σε κάποια φάση στη μέση της χρονιάς αναγκαστικά θα περάσετε από όλοους τους γιατρούς....Και του χρόνου θα ξαναπεράσετε. Και κάθε χρονιά θα περνάτα τουλάχιστον από καρδιολόγο, για να πάρετε χαρτί για τη γυμναστική....

katrin
07-06-11, 17:08
Πάντως η "νηπιαγωγός της γειτονιάς" (είναι αρκετά υποτιμητικό αυτο για τον άνθρωπο στον οποίο θα εμπιστευτείς το παιδί σου, δεν νομίζεις) δεν δρα από μόνη της.
Παίρνει εντολές από τους ανωτέρους της, που της στέλνουν έγγραφα. Δεν κάενι ό,τι της κατέβει στο κεφάλι.

Α! Και σε κάποια φάση στη μέση της χρονιάς αναγκαστικά θα περάσετε από όλοους τους γιατρούς....Και του χρόνου θα ξαναπεράσετε. Και κάθε χρονιά θα περνάτα τουλάχιστον από καρδιολόγο, για να πάρετε χαρτί για τη γυμναστική....

Κι όμως, δεν το είπα υποτιμητικά, δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε έτσι....

Όσο για τις εντολές και τα έγγραφα, ΓΙ ΑΥΤΟ στο αρχικό μου ποστάρισμα ρώτησα αν υπάρχει εγκύκλιος, και μου είπες ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Όσο για τον καρδιολόγο που λες, σε πληροφορώ πως ΔΕΝ μας ζητήθηκε ποτέ στη μεγάλη, πέραν της εγγραφής της στην Α' δημοτικού (και τελειώνει την τρίτη φέτος). Εμείς φυσικά το πήγαμε το παιδί, γιατί καθώς είπα ήδη ο κάθε γονιός οφείλει να το κάνει...

Τέλος, εγώ έχω βρει την εγκύκλιο "Γλυκά Νερά, 27-05-2011, Αρ. Πρωτ. Φ.63.1/3826", ΠΡΟΣ: -Γραφεία Π.Ε. Ανατ. Αττικής
-Δημόσια & Ιδιωτικά Νηπιαγωγεία
Ανατ. Αττικής (διαμέσου των Γραφείων Π.Ε.)

που λέει:

"Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθ. 11 του Π.Δ.
200/1998 (ΦΕΚ 161 Α΄), τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο
είναι τα εξής:
α) Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα
οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η
ημερομηνία γέννησης.
β) Επίδειξη του βιβλιαρίου ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι
έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια και η οδοντολογική εξέταση.
γ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει αδιαμφισβήτητα η διεύθυνση
κατοικίας του μαθητή.
δ) Δήλωση του γονέα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και
αποχώρηση του νηπίου.
Επίσης, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία στο νηπιαγωγείο εγγράφονται
υποχρεωτικά νήπια που συμπληρώνουν την νόμιμη ηλικία – έτους γέννησης 2006."

Eve
07-06-11, 17:09
ρε παιδια γιατι φερνουμε την καταστροφη για τα παντα?

για να γραφτουν τα παιδια στο σχολειο, για να βγαλουμε ταυτοτητα, για να παρουμε συνταξη (λεμε τωρα) χρειαζονται τα Α,Β,Γ εγγραφα. πως να το κανουμε....

μια εξεταση απο γιατρο για καρδια, ματια (για πρωτη φορα για τα περισσοτερα απο τα παιδια μας) για καλο ειναι, κατι ισως δειξει..ας την κανουμε!

εγω μπορω να πω οτι ανακουφιστηκα οταν ο αλεξ διαβασε ολα τα νουμερα σε ολες τις γραμμες οταν εγω ακομα και με τα γυαλια μου διπλα του δεν εβλεπα κατω απο την 4η-5η σειρα..!

katrin
07-06-11, 17:11
αχ katrin μου κανεις λαθος..εγω στην ηλικα της κορης σου φορεσα γυαλια..η καθε παθηση των ματιων μπορει να εκδηλωθει απο πολυ νεαρη ηλικια.

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να τα φορέσει μικρή, αλλά αυτό πρώτον το καταλαβαίνεις (η μεγάλη μου φοράει και το καταλάβαμε εμείς πρώτοι) και δεύτερον αν το κράτος ήθελε να "προστατεύσει" τα παιδάκια, ας έστελνε σε κάθε νηπιαγωγείο, δημοτικό κλπ από ένα γιατρό της κάθε ειδικότητας για εξέταση!

παρ'ολα αυτά, ξαναείπα ότι μου τη δίνει το ότι ο καθένας αποφασίζει για το ποια χαρτιά θα ζητήσει από τους γονείς, χωρίς αυτά να τα ζητάει το υπουργείο..

eleni1
07-06-11, 17:13
Eγραψα και εγω το παιδακι μου ....πηγαμε στον οφθαλμιατρο(20 ευρω)...πηγαμε στον οδοντιατρο(δωρεαν ελεγχος) θελουμε σφραγισματα.....πηγαμε στην παιδιατρο μας(δωρεαν).
Με το καλο να ξεκινησει το παιδακι μου και ολα τα παιδακια του κόσμου .

υ.γ
οφθαλμιατρο ειχαμε παει οταν ηταν 2,1/2 μηνών ......γιατι η παιδιατρος ηθελε να παρουμε την γνωμη του.....
Ο οφθαλμιατρος μας ειχε πει 2 με 3 χρονών οπωσδήποτε να τσεκαρουμε τα παιδακια μας για να γλυτωσουμε τυχών μυωπιες κτλ.

katrin
07-06-11, 17:14
για να γραφτουν τα παιδια στο σχολειο, για να βγαλουμε ταυτοτητα, για να παρουμε συνταξη (λεμε τωρα) χρειαζονται τα Α,Β,Γ εγγραφα. πως να το κανουμε....

καλή μου, το ζήτημα είναι αν αυτά τα χαρτιά απαιτούνται στην πραγματικότητα ή όχι...Αν είναι απόφαση του υπουργείου, είναι απολύτως σεβαστή.
Αν είναι απόφαση του εκάστοτε νηπιαγωγού, τότε δεν είναι.
Το ζήτημα είναι πολύ απλό και δεν το μπλέκει κανείς.
Το μπλέξιμο δημιουργείται όταν ο καθένας αρχίζει να ζητάει ό,τι χαρτιά νομίζει ο ίδιος πως είναι απαραίτητα...

katrin
07-06-11, 17:16
Eγραψα και εγω το παιδακι μου ....πηγαμε στον οφθαλμιατρο(20 ευρω)...πηγαμε στον οδοντιατρο(δωρεαν ελεγχος) θελουμε σφραγισματα.....πηγαμε στην παιδιατρο μας(δωρεαν).
Με το καλο να ξεκινησει το παιδακι μου και ολα τα παιδακια του κόσμου .

υ.γ
οφθαλμιατρο ειχαμε παει οταν ηταν 2,1/2 μηνών ......γιατι η παιδιατρος ηθελε να παρουμε την γνωμη του.....
Ο οφθαλμιατρος μας ειχε πει 2 με 3 χρονών οπωσδήποτε να τσεκαρουμε τα παιδακια μας για να γλυτωσουμε τυχών μυωπιες κτλ.

Με το καλό το παιδάκι σου να ξεκινήσει το σχολείο!!!

Δυστυχώς εμείς αυτά τα δωρεάν δεν τα έχουμε, οπότε είμαστε:

Οφθαλμίατρος 30 ευρώ
Παιδίατρος 50 ευρώ
οδοντίατρος 20 ευρώ (ελπίζω τουλάχιστον...)

Σύνολο: 100 ευρώ (το ταμείο σε αυτά μας γυρίζει τα 40)

emmaki
07-06-11, 17:18
Κι όμως, δεν το είπα υποτιμητικά, δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε έτσι....

Όσο για τις εντολές και τα έγγραφα, ΓΙ ΑΥΤΟ στο αρχικό μου ποστάρισμα ρώτησα αν υπάρχει εγκύκλιος, και μου είπες ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Όσο για τον καρδιολόγο που λες, σε πληροφορώ πως ΔΕΝ μας ζητήθηκε ποτέ στη μεγάλη, πέραν της εγγραφής της στην Α' δημοτικού (και τελειώνει την τρίτη φέτος). Εμείς φυσικά το πήγαμε το παιδί, γιατί καθώς είπα ήδη ο κάθε γονιός οφείλει να το κάνει...

Το Προεδρικό Διάταγμα 200 για τη λειτουργάι των νηπιαγωγείων, ορίζει όλα τα έγγραφα που απαιτούνται για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο (για το δημοτικό είναι το 201).
Από εκεί και πέρα, ο κάθε προϊστάμενος πρωτοβάθμιας, μπορεί να πάρει επάνω του την ευθύνη και να ζητήσει και άλλα χαρτιά. Αυτά θα τα καθορίσει με έγγραφο που θα στείλει στα σχολεία.
Οι νηπιαγωγοί είναι υποχρεωμένοι να υπακούσουν γιατί είναι υπάλληλοι και αλλιώς θα έχουν κυρώσεις. Όπως κυρώσεις θα έχουν αν κάνουν ό,τι θέλουν και ζητάνε ό,τι χαρτιά θέλουν (π.χ. αν πάρουν τα προνήπια με βάση το εισόδημα και όχι με κλήρωση)

Για τον καρδιολόγο πάντως μου κάνει εντύπωση αυτό που λες.
Σε όσα σχολεία έχω δουλέψει κατά τη μέση της χρονιάς (άλλο θέμα αυτό) μας έστελναν κάποια έντυπα διπλά ή τριπλά (το ένα ήταν σίγουρα κίτρινο και νομίζω ένα ροζ) και έιχε πάνω εξετάσεις από διάφορες ειδικότητες. Έπρεπε οι γονείς να πάνε στο γιατρό (παιδίατρο, καρδιολόγο, οδοντίατρο, οφθαλμίατρο κλπ) να εξετάσει το παιδί και να συμπληρώσει το έντυπο ο καθένας με σφραγίδα και υπογραφή. Ήταν για να πιστοποιηθεί ότι το παιδί ήταν υγιές και μπορούσε να συμμετέχει σε γυμναστική και κινητικές δραστηριότητες.
Το ίδιο μου είπαν φίλοι μου δάσκαλοι ότι πάει κάθε χρόνο και στα δημοτικά.

Sam
07-06-11, 17:21
Γραφτήκαμε κι εμείς την περασμένη εβδομάδα στα δικαιολογητικά ζητούσε και
οφθαλμίατρο και οδοντίατρο καθώς κι ένα κατεβατό που έπρεπε να συμπληρώσει η παιδίατρος πέρα από επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας για τα εμβόλια.Παρότι δεν είναι υποχρεωτικός ο καρδιολόγος για το νηπιαγωγείο έχω κλείσει ραντεβού για να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο.
Η πρόληψη είναι σημαντική αλλά δυστυχώς στην χώρα μας πρέπει να συντρέχει κάποιος λόγος ή να στο "επιβάλλουν".

Και μιας και η συζήτηση είναι για οφθαλμίατρο τον μικρό μου του βρήκε αστιγματισμό και επανεξέταση τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο για να μπορέσει να γίνει πιο αναλυτικά η εξέταση.

Υ.Σ
Το μόνο πρόβλημα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε προς στιγμήν είναι πως ίσως το παιδί δεν μπορέσει να πάει στο νηπιαγωγείο που έχει ο ίδιος επιλέξει μιας και ανήκει σε 3 διαφορετικά σχολεία και θα πρέπει να περιμένουμε να γίνει κλήρωση τον Σεπτέμβριο
.Αν επιλεγεί για το άλλο σχολείο θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε κι άλλη κλήρωση για εναλλαγή σε πρωινή/απογευματινή βάρδια.
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί να το περάσουμε όλο αυτό!

TARA
07-06-11, 17:24
Υ.Σ
Το μόνο πρόβλημα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε προς στιγμήν είναι πως ίσως το παιδί δεν μπορέσει να πάει στο νηπιαγωγείο που έχει ο ίδιος επιλέξει μιας και ανήκει σε 3 διαφορετικά σχολεία και θα πρέπει να περιμένουμε να γίνει κλήρωση τον Σεπτέμβριο
.Αν επιλεγεί για το άλλο σχολείο θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε κι άλλη κλήρωση για εναλλαγή σε πρωινή/απογευματινή βάρδια.
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί να το περάσουμε όλο αυτό!

Πώς γινεται να ανηκει σε 3 σχολεια?:shock:

katrin
07-06-11, 17:27
Από εκεί και πέρα, ο κάθε προϊστάμενος πρωτοβάθμιας, μπορεί να πάρει επάνω του την ευθύνη και να ζητήσει και άλλα χαρτιά. Αυτά θα τα καθορίσει με έγγραφο που θα στείλει στα σχολεία.
Οι νηπιαγωγοί είναι υποχρεωμένοι να υπακούσουν γιατί είναι υπάλληλοι και αλλιώς θα έχουν κυρώσεις. Όπως κυρώσεις θα έχουν αν κάνουν ό,τι θέλουν και ζητάνε ό,τι χαρτιά θέλουν (π.χ. αν πάρουν τα προνήπια με βάση το εισόδημα και όχι με κλήρωση)

Αυτό ήθελα να μάθω από την αρχή!