PDA

Επιστροφή στο Forum : Και παλι HELP!!!

ChocolatePuma
16-04-08, 22:37
Πριν 7 ημερες αποκτησαμε ενα υγιεστατο αγορακι, βαρους 3.800 και 52 εκ υψος. Εδω και 3 ημερες ειμαστε οι τρεις μας στο σπιτι...απολαμβανοντας καθε στιγμη αλλα ταυτοχρονα ειμαστε αντιμετωποι με 1002 νεες καταστασεις!
Γι αυτο λοιπον θα ηθελα και ΠΑΛΙ μια μικρη βοηθεια στα παρακατω
1. Τπ στηθος της γυναικας μου δεν παραγει την "σωστη" ποσότητα γαλακτος. Θηλαζει τον μικρο μας καθε 3-4 ωρες για 15 λεπτα στο καθε στηθος (αυτο το τελευταιο ηταν εντολη της παιδιατρου) και στη συνεχεια ο μικρος πινει απο 35 εως 60 ml συμπληρωμα! Η παιδιατρος μας συμβουλεψε να επιμεινουμε και θα δουμε πως θα παει. Θελω την αποψη σας πανω σ αυτο
2. Ο μικρος καθε βραδυ που του κανουμε μπανιο κλαιει. Δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο κατω απ τη βρυση κρατωντας τον ανασκελα. Επισης δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο με το "τηλεφωνο" της μπανιερας. Δειχνει να μην το απολαμβανει. Λογω του θεματος του ομφαλου, δεν εχουμε δοκιμασει να του κανουμε μπανιο στη μπανιεριτσα του. Ενδεχομενως να κρυωνει επειδη τον κραταμε στο αερα, αλλα δυστυχως δεν ξερουμε τι αλλο να δοκιμασουμε!

Ισως να "ακουγομαι" λιγο υπερβολικο, αλλα καθε γνωμη ή αποψη ισως εχει κατι να προσφερει!

antu
16-04-08, 22:53
ΔΕΣ ΕΔΩ http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2494

antu
16-04-08, 22:59
ΚΑΙ ΕΔΩ http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2746

manina
16-04-08, 23:05
πρώτα απ'όλα,να σας ζήσει 8)

δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα,μην κρατάτε ώρα,πρώτα το ένα στήθος,μετά το άλλο,μετά αν χρειάζεται ξανά απο την αρχή....

θα σας τα πουν εδώ και η Αγλαία και τα άλλα κορίτσια,αφού θηλάζετε όμως,μπράβο και καλή συνέχεια! :)

manina
16-04-08, 23:07
και εδώ http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3818 περίπου τα ίδια θα διαβάσεις

antu
16-04-08, 23:11
στηθος,στηθος, στηθος ειναι κουραστικο αλλα η ανταμοιβη θα ερθει γρηγορα. Εγω να σκεφτεις τισ πρωτες 9 εβδομαδες δεν εδω καθολου ξενο γαλα και υπηρχαν φασεις που πινουσε και ανα μια ωρα. Οσο για το μπανιο εμενα η παιδιατρος μου ειχα πει απο την αρχη να την κανω στην μπανιερα της αλλα να στεγνωνω προσεχτηκα την περιοχη( καλο ειναι να μην πεφτει και πολυ νερο ) και να βαζω καθαρπ οινοπνευμα και απο πανω μια γαζουλα . Επισης φροντιστε το δωματιο που το κανετε μπανιο να ειναι ζεστο

annastasia
16-04-08, 23:16
Να σας ζήσει!!! :D

Μην τηρείτε ωράριο στο θηλασμό γιατί θα οδηγηθείτε σύντομα σε αποθηλασμό!!! :shock:

Το μωρό στην αρχή και μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία μπορεί να είναι και 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος, είναι φυσιολογικό. Με τους λίγους θηλασμούς μειώνεται η παραγωγή της γυναίκας σου και σε λίγο δε θα μπορεί πια να θηλάσει! Με τους συχνούς απεναντίας θα αυξάνεται η παραγωγή της! :wink:

Το μωρό συχνά στο στήθος και σιγά σιγά καθώς η παραγωγή θα αυξάνεται θα ελαττώσετε και το συμπλήρωμα μέχρι να το σταματήσετε εντελώς!
:wink:

butterfly
16-04-08, 23:26
Για το θηλασμό συμφωνώ με τις προλαλήσασες. Όσο για το μπάνιο, κ εμάς η μπέμπα στην αρχή [τον πρώτο μήνα, ίσως κ λίγο παραπάνω] έκλαιγε σαν να την σφάζαμε από την ώρα που θα την ξεντύναμε για μπάνιο μέχρι την ώρα που τη ντύναμε. Τώρα δε θέλει να βγει από τη μπανιέρα... Υπομονή

aglaia
16-04-08, 23:52
Πριν 7 ημερες αποκτησαμε ενα υγιεστατο αγορακι, βαρους 3.800 και 52 εκ υψος. Εδω και 3 ημερες ειμαστε οι τρεις μας στο σπιτι...απολαμβανοντας καθε στιγμη αλλα ταυτοχρονα ειμαστε αντιμετωποι με 1002 νεες καταστασεις!

Να σας ζήσει! :)

1. Τπ στηθος της γυναικας μου δεν παραγει την "σωστη" ποσότητα γαλακτος.

Το στήθος δεν θα παράγει ποτέ τη σωστή ποσότητα γάλακτος με το πρόγραμμα που ακολουθείτε. :?

Θηλαζει τον μικρο μας καθε 3-4 ωρες για 15 λεπτα στο καθε στηθος
Το μωρό σας πρέπει να είναι 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος αν το επιθυμεί. Ο αριθμός των γευμάτων που κάνει δεν είναι καν ο ελάχιστος για να εδραιωθεί η γαλουχία.

(αυτο το τελευταιο ηταν εντολη της παιδιατρου)

Σας οδηγεί σε αποθηλασμό. Με αυτές τις οδηγίες θα αποθηλάσετε πριν τις 40 μέρες.

Σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στη διάρκεια του γεύματος και στον αριθμό των γευματων. Οι οδηγίες έχουν εκδοθεί από το 1997. Η παιδίατρός σας δεν δικαιολογείται να μην τις γνωρίζει. Η άγνοιά της αν υφίσταται είναι αδικαιολόγητη...

και στη συνεχεια ο μικρος πινει απο 35 εως 60 ml συμπληρωμα!

ότι και να του βάλεις στο στόμα θα το πάρει, και αλατόνερο και κρασί... ¶υτό δεν είναι δείκτης όι το χρειάζεται...

Η παιδιατρος μας συμβουλεψε να επιμεινουμε και θα δουμε πως θα παει.
:? Σε τι να επιμείνετε, στον αποθηλασμό που σας προτείνει; :?

2. Ο μικρος καθε βραδυ που του κανουμε μπανιο κλαιει. Δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο κατω απ τη βρυση κρατωντας τον ανασκελα. Επισης δοκιμασαμε να του κανουμε μπανιο με το "τηλεφωνο" της μπανιερας. Δειχνει να μην το απολαμβανει.

Να μην του κάνετε μπάνιο μέχρι να νιώσει καλύτερα, αφού καταλαβαίνετε ότι δεν το απολαμβάνει σημαίνει ότι καταλαβαίνετε το μωρό σας και καλό είναι να ακολουθήσετε τα όσα εκφράζει! :wink:

evita
17-04-08, 00:24
Ο δικός μου ήταν περίπου 4 μηνών όταν πρωτοχρησιμοποιήσαμε το "τηλέφωνο" για να τον ξεπλύνουμε και πάλι του κακοφάνηκε. Μέχρι τότε (και από την πρώτη στιγμή) τον βάζαμε ανάσκελα στη μπανιερίτσα του που την είχαμε γεμίσει μέχρι τη μέση με ζεστό (όχι καυτό) νερό και ελάχιστο αφρόλουτρο. Με τη χούφτα μας του ρίχναμε νεράκι παντού και δεν τον ξεπλέναμε.
Αυτές ήταν οι οδηγιές της παιδιάτρου η οποία ήταν απόλυτη στο ότι πρέπει από την αρχή να πλένουμε τον αφαλό χωρίς όμως να μουλιάζει για πολλή ώρα. Η όλη διαδικασία ήταν θέμα κυριολεκτικά 3 λεπτών.

nina
17-04-08, 09:37
ΑΓΛΑΙΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΕ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ; (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ)..ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ, ΑΠΛΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ...

angela_kgr
17-04-08, 10:30
οσον αφορα το μπανιο εγω την εκανα πανω στο κρεβατι μου μεσα στη πλαστικη της μπανιερα στην οποια ειχα βαλει μεσα μια μεταλικη βαση ντυμενη με μια πετσετα.Το μωρο ηταν σαν ξαπλωμενο και δεν ενοχλουνταν καθολου και επισης μπορουσα να τη κανω και μονη μου μπανιο γιατι ειχα ελευθερα και τα δυο μου χερια.Η πετσετα βγαινει και πλενεται οποτε δεν υπαρχει θεμα μικροβιων ....Νερακι της εριχνα απο μια αλλη λεκανιτσα που ειχα διπλα....
καλη επιτυχια και πιστη στον εαυτο σας και στις δυναμεις σας.......

C@t
17-04-08, 13:00
Πρέπει να της δίνεις συνέχεια κουράγιο, και να επιμένετε στο θηλασμό. Μην αμφισβητείτε την ικανότητα του μωρού και του στήθους ποτέ!

Εγώ, παρόλα όσα είχα διαβάσει επί 9 μήνες εδώ μέσα, υπήρχαν στιγμές που "λύγιζα" όταν έκλαιγε το μωρό, και της έδωσα 3-4 φορές συμπλήρωμα. Το μόνο που ήθελε όμως ήταν να κάθεται αγκαλιά στη μανούλα και να κάνει αυτό που ήξερε: να ρουφάει! Εφοδιαστείτε με μαξιλάρια, βιβλία, DVD και θα δείτε τι γρήγορα που θα βρει το ρυθμό του!

Το ξέρω ότι υπερθεματίζω, αλλά τα έχω πολύ πρόσφατα, και είναι τρομερές οι αμφιβολίες που έχεις.

Όσο για το μπάνιο, εγώ το ομολογώ: γεννήθηκε μέσα στο Δεκέμβρη και δεν την έκανα κάθε μέρα μπάνιο, ούτε τώρα την κάνω ακόμη. Πλύσιμο σε κάθε άλλαγμα στο πωπουδάκι (ακόμη και στα τσίσα) και είμαστε ΟΚ. Εδώ κρυώνω εγώ, δε θα κρυώνει το μωρό;!

Σας εύχομαι να περάσετε καλά με την καινούρια σας παρέα!

kaith
17-04-08, 14:28
να σας ζησει το μωρακι!
συμφωνω και εγω με τα κοριτσια. εχω και εγω ενα μωρο δυομιση μηνων και στην αρχη ειμασταν συνεχεια στο στηθος μπορω να σου πω για ωρες
παροτι ειχα και αλλα τρια παιδια οχι ιδιαιτερα μεγαλα 9-8 και 4 ετων.ειναι πολυ δυσκολο στην αρχη αλλα μετα καλυτερευουν τα πραγματα αξιζει ομως να το προσπαθησεις. δεν πρεπει να ακολουθεις τις συμβουλες για τεταρτα εικοσαλεπτα κτλ και προσπαθησε οσο μπορεις να μην δινεις συμπληρωμα γιατι το μωρο καλομαθαινει και τεμπελιαζει στο στηθος. οι περισσοτερες εχουμε τα ιδια προβληματα και τις ιδιες αποριες στην αρχη οσο για το μπανιο τα ιδια περναμε και εμεις ακομα κλαιμε οταν κανουμε
σας ευχομαι καλη επιτυχια και πολυ υπομονη!!!!!

aglaia
17-04-08, 15:16
ΑΓΛΑΙΑ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΕ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ; (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ)..ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ, ΑΠΛΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ...

Κάποιοι το κάνουν από άγνοια αλλά έχω ακούσει απίθανα πράγματα:

Το μωρό παίρνει 1,5 κιλό τον πρώτο μήνα (διπλάσιο από το αναμενόμενο)
Παίρνει 800 γραμμάρια το δεύτερο μήνα (το αναμενόμενο), εξακολουθεί το μωρό να έχει βάρος περίπου 700γρ πάνω από το αναμενόμενο και ο παιδίατρος λέει: το μωρό δεν αναπτύσσεται καλά το γάλα μειώνεται θα πρέπει να του δώσεις συμπλήρωμα.

Αυτό δεν είναι άγνοια, ο παιδίατρος ζυγίζει το μωρό και βλέπει ότι στο τέλος του δεύτερου μήνα έχει το βάρος που κανονικά θα είχε στο τέλος του 3ου μήνα...

Χθες μία μητέρα στο τηλέφων μου έλεγε ότι το παιδί της πήρε 600γρ σε 3 εβδομάδες (ακριβώς όσο πρέπει) και η παιδίατρος της είπε δεν περιάζει, προσπάθησε λίγο ακόμη το θηλασμό αν και το μωρό θα έπρεπε να πάρει 800 -1000 γρ... Αυτό δεν είναι γραμμένο σε κανένα ιατρικό βιβλίο και σε κανένα άρθρο ούτε για μωρά που θηλάζουν ούτε για μωρά που δεν θηλάζουν. Η συγκεκριμένη παιδίατρος το παίζει θετική ενώ υπονομεύει το θηλασμό...

Η παιδίατρος της felinidoc είπε ότι το μωρό πρέπει να παίρνει 500 γρ το μήνα στην ηλικία που είναι ενώ το κανονικό είναι 300 περίπου αν και έχει το μωρό της τόσο παραπανίσιο βάρος που θα μπορούσε άνετα για 2-3 μήνες να μην πάρει καθόλου βάρος.

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΟΙΑ...

ilonka19
17-04-08, 17:43

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΝΟΥΝ
...και το αποτέλεσμα είναι οτι οι μητέρες που ακολουθούν τις συμβουλές τους δεν καταφέρνουν να θηλάσουν-ειμαι περιεργη αν κάποιες μητέρες τα καταφέρνουν ακολουθόντας τις συμβουλές τους
ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ
νομίζω οτι καλύτερα θα ήταν αν το κανουν από συμφέρον, γιατι αν ακολουθουν τυφλα οσα διδάχτηκαν, και ενω βλέπουν οτι δεν είναι αποτελεσματικά έξακολλουθούν να τα επαναλαμβάνουν θα σημαινε οτι τους λειπει κοινή λογική

dimel
17-04-08, 18:17
Να σας ζήσει!Εμένα η Έλενα είναι σχεδόν 2 μηνών και είμαστε ακόμη σχρδόν αυτοκόλλητες. Είναι πολύ ωραίο αυτό γιατί ήμουν η πρώτη στην οποία χαμογέλασε κάνει "αγκού" όταν είανι ευχαριστημένη και πολλά άλλα!!
Τώρα για το μπάνιο επειδή δουλέυω σε δερματολόγο που είναι πολύ ψαγμένη, μου έχει πει ότι κάθε μέρα είναι απαραίτητο το μπάνιο. Εγώ από την πρώτη μέρα έκανα και στις 2 κόρες μου (σε μπανιερίτσα) και δεν έπαθαν τίποτα.Αντίθετα το απολαύμαναν κιολας!!

elena.
18-04-08, 09:30
να σας ζήσει, παντα γερο..
για τον θηλασμο το μονο που μπορω να πω ειναι να συμφωνησω με τα παραπανω.. κι εγω εκανα την γκαφα και στην αρχη του εδινα και συμπληρωμα και ευτυχως με βοηθησαν τα κοριτσια στο φορου και εκοψα νωρις το ξενο γαλα. στην αρχη ισως δυσκολευτει η γυναικα σου (αλλα αξιζει πιστεψε με) με τον θηλασμο γιατι ισως χρειαστει να ειναι ολη μερα με το ενα στηθος εξω (εγω καπως ετσι ημουν) αλλα οσο περνανε οι μερες θα καταλαβει οτι πραγματικα ειναι οοοοοοοοτι καλυτερο για το μωρο σας.

όσο αφορα το μπανιο του θα σου πω για την προσωπικη μας εμπειρια.. επειδη ο μικρος μας ηρθε στον κοσμο χειμωνα φροντιζαμε αρχικα να ειναι ζεστο το μπανιο πριν καν τον βαλουμε στη λεκανιτσα του. ετοιμαζαμε νωριτερα οτι μπορει να χρειαζομασταν και το μπουρνουζι του το τοποθετουσαμε στο καλοριφερ ωστε να ειναι ζεστο οταν θα τον τυλιγαμε. το νερο σε θερμοκρασια τοση ωστε να αντεχει ο αγκωνας του χεριου μας, σε μπανιεριτσα τον καναμε μπανακι και βαζαμε ενα σφουγγαρι απο κατω που καλυπτε ολη την πλατουλα του για να μην γλυστραει! κατα την διαρκεια προσπαθουσαμε να του αποσπαμε την προσοχη με τραγουδακια, λογακια και τον μπαμπα μας να κανει.. τον καραγκιοζη :) για να αποφυγουμε τα κλαματα. οι πρωτες φορες ηταν δυσκολες, το μωρο γκρινιαζε.. με τον καιρο ομως και μετα 3 περιπου μηνες το μπανιο ειναι ενα παιχνιδι που απολαμβανουμε ολοι μαζι και ειδικα το μαναρακι μας!
ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.
καλη συνεχεια και ολες μου οι ευχες για το αγγελουδι σας

ChocolatePuma
19-04-08, 11:05
Πρώτα απ όλα θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες και πολλές απαντήσεις!
Τα δεδομένα από προχθές το μεσημέρι είναι ότι σταματήσαμε το συμπλήρωμα.
Ο μικρός το 1ο βράδυ (μετά τη διακοπή του συμπληρώματος) ξυπνούσε κάθε 3 ώρες και θήλαζε.
Χθες όμως από τις 12 το μεσημέρι μεχρι τις 10 το βραδυ δεν κοιμηθηκε πάνω από 10 λεπτά συνολικά, ενώ "προτιμούσε" να θηλάζει και να κλείνει τα μάτια του, την "ωρα του φαγητου". Όταν τον σηκώναμε να τον βαλουμε στην κούνια του, ξυπνούσε και ζητούσε πάλι να θηλάσει
Με τον ίδιο ακριβως τρόπο περασε και η χθεσινή νύχτα, με αποτέλεσμα η σύζυγος μου να έχει κοιμηθεί μόνο 3 ώρες, εγω μόνο 1...και ο μπεμπης μας να τρωει και να κοιμαται ελαχιστα
Ειναι φυσιολογική η κατάσταση που σας περιγράφω?????????

annastasia
19-04-08, 11:43
Ο μικρός το 1ο βράδυ (μετά τη διακοπή του συμπληρώματος) ξυπνούσε κάθε 3 ώρες και θήλαζε.
Χθες όμως από τις 12 το μεσημέρι μεχρι τις 10 το βραδυ δεν κοιμηθηκε πάνω από 10 λεπτά συνολικά, ενώ "προτιμούσε" να θηλάζει και να κλείνει τα μάτια του, την "ωρα του φαγητου". Όταν τον σηκώναμε να τον βαλουμε στην κούνια του, ξυπνούσε και ζητούσε πάλι να θηλάσει
Με τον ίδιο ακριβως τρόπο περασε και η χθεσινή νύχτα, με αποτέλεσμα η σύζυγος μου να έχει κοιμηθεί μόνο 3 ώρες, εγω μόνο 1...και ο μπεμπης μας να τρωει και να κοιμαται ελαχιστα
Ειναι φυσιολογική η κατάσταση που σας περιγράφω?????????

Απόλυτα φυσιολογική!!!
Το μωρό σας με τους συχνούς θηλασμούς προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή! Για να μην είσαστε χώματα να δοκιμάσετε τον "ξαπλωτό" τρόπο θηλασμού (ξαπλωμένη και στο πλάι δηλαδή) και ακόμα καλύτερα αν το μωρο δεν το παίρνετε από εκεί που είναι ξαπλωμένο και θηλάζει. Να κοιμάται εκεί! Με αυτόν τον τρόπο και εκείνο θα τρώει τόσο συχνά όσο θέλει και εσείς θα κοιμόσταστε καλύτερα! :wink:

felinidoc
19-04-08, 11:50

:)

:) :)

Αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά μωρών που θηλάζουν αποκλειστικά... Κάποια στιγμή θα γράψω τις αιτίες από εξελικτικής και ανθρωπολογικής άποψης γιατί συμβαίνει αυτό... Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ στρεσογόνο για εσάς, αλλά για το μωρό είναι φυσιολογικό.

Με τον ίδιο ακριβως τρόπο περασε και η χθεσινή νύχτα, με αποτέλεσμα η σύζυγος μου να έχει κοιμηθεί μόνο 3 ώρες, εγω μόνο 1...και ο μπεμπης μας να τρωει και να κοιμαται ελαχιστα.Ειναι φυσιολογική η κατάσταση που σας περιγράφω?????????

Όπως σου απάντησα και πριν απόλυτα! Τα μωρά έχουν αδύναμους μύες όταν γεννιούνται και γι αυτό μπορεί να κάθονται και μία ώρα στο στήθος αλλά να έχουν πάρει ελαχιστα γρ γάλακτος. Κουράζονται εν τέλει και αποκοιμιούνται. Οταν τα βάζεις στην κούνια - καλάθι - πορτμπεμπέ συνηδειτοποιούν ότι δεν βρίσκονται στην αγκαλιά της μαμάς (την φυσική τους θέση), ξυπνάνε νιώθουν το στομαχάκι τους άδειο και κλαίνε. Και η μαμά φτου και από την αρχή.

Αντίθετα το μπιμπερόν είναι εύκολο να το πιεί και το γάλα-σκόνη είναι βαρύ, σαν στούκας. Γι αυτό το πίνει εύκολα, βαρυστομαχιάζει και κοιμάται... Αν αυτή ήταν η φυσιολογική διαδικασία, η φύση θα είχε προνοήσει. Υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα με μωρά που θηλάζουν και έχουν "ωράριο" αλλά είναι ακριβώς εξαιρέσεις Το φυσιολογικό το ζείτε...

Να προτείνω κάποια πράγματα που θα σας ευκολύνουν...

Ένα sling για να φοράει η μαμά το μωρό και να το θηλάζει ενώ έχει ελεύθερα και τα 2 χέρια για να φάει, να αλλάξει DVD κλπ

Να θηλάζει ξαπλωμένη την νύχτα για να ξεκουράζεται. Γενικά να είναι ξαπλωμένη, να μην κάνει άλλες δουλειές και όποτε κοιμάται το μωρό να κοιμάται και αυτή. Ας πάνε λίγο πίσω οι δουλειές του σπιτιού, δεν χάθηκε ο κόσμος..

Ο σύζυγος αν έχει την δυνατότητα να την ξεκουράζει με το να αλλάζει τις πάνες όποτε μπορεί,να κρατάει λίγο το μωρό ώστε η μαμά να ξεκουράζεται λίγο ακόμα.

Έχει καλό καιρό. Μόλις μπορέσετε βγείτε μια βόλτα (στα μωρά αρέσει και οι γονείς ξελαμπικάρουν). Το φαγητό το έχετε μαζί σας οότε δεν έχετε να κουβαλάτε και μπιμπερόν κλπ
Γενικά χρειάζεται λίγο υπομονή μέχρι να γίνει 40 ημερών και να δείτε ότι τα πράγματα θα φτιάξουν...

Στην διάθεση σας για οτιδήποτε χρειαστείτε :)

aglaia
19-04-08, 12:03
Τώρα για το μπάνιο επειδή δουλέυω σε δερματολόγο που είναι πολύ ψαγμένη, μου έχει πει ότι κάθε μέρα είναι απαραίτητο το μπάνιο.

Οι Εσκιμώοι δεν κάνουν μπάνιο τα μωράκια τους, τα καθαρίζουν με λίπος για ευνόητους λόγους (να μη γίνουν τα μωρά κατεψυγμένα μέσα στο igloo). Σίγουρα δεν υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση για την αναγκαιότητα του καθημερινού μπάνιου.

Τα μωρά έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, αν δεν δείχνουν να το απολαμβάνουν, τότε είναι καλύτερα να το σεβαστούμε :) Δοκιμάζουμε μετά από λίγες μέρες ξανά. :wink:

katerina24
19-04-08, 12:41
Κάποια στιγμή θα γράψω τις αιτίες από εξελικτικής και ανθρωπολογικής άποψης γιατί συμβαίνει αυτό...

γραψε,γραψε

dimel
19-04-08, 14:36
Οι Εσκιμώοι δεν κάνουν μπάνιο τα μωράκια τους, τα καθαρίζουν με λίπος για ευνόητους λόγους (να μη γίνουν τα μωρά κατεψυγμένα μέσα στο igloo). Σίγουρα δεν υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση για την αναγκαιότητα του καθημερινού μπάνιου.

Τα μωρά έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, αν δεν δείχνουν να το απολαμβάνουν, τότε είναι καλύτερα να το σεβαστούμε :) Δοκιμάζουμε μετά από λίγες μέρες ξανά. :wink:[/quote]
Δεν το ήξερα αυτό :? :?
Και μίλησα για την δική μου εμπειρία...

ChocolatePuma
19-04-08, 17:53
Αρα το ερωτημα που γεννιεται ειναι πως ξερουμε οτι ο μικρος παιρνει τη σωστη ποσοτητα ανα ημερα?
Υπαρχει ελαχιστο βαρος που πρεπει να παιρνει ενα βρεφος σε επιπεδο εβδομαδας?

frene
19-04-08, 18:24
Αρα το ερωτημα που γεννιεται ειναι πως ξερουμε οτι ο μικρος παιρνει τη σωστη ποσοτητα ανα ημερα?
Αυτο που ξερω και μπορω να σου πω ειναι οτι τα μωρα το πρωτο τριμηνο της ζωης τους, ειναι φυσιολογικο να παιρνουν 25-30γρ την μερα!!!Οταν το ζυγισετε, θα δειτε πως θα παει :wink:
Κουραγιο, οσο περναν οι μερες τα πραγματα γινονται πιο ευκολα!!! :D

felinidoc
19-04-08, 19:31

25-30 gr την ημέρα
150-200 γρ την εβδομάδα
3η με 20η μέρα 6-8 πάνες βρεγμένες (όχι μούσκεμα) το 24ωρο
μετά την 20η 5-6 πάνες βρεγμένες (όχι μούσκεμα) το 24ωρο

Ετσι θα καταλάβεις ότι το παιδί παίρνει ικανοποιητικό βάρος...

Και για ένα ευχάριστο διάλειμμα διάβασε αυτό :) http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html

madreterra
19-04-08, 22:41
[quote=ChocolatePuma]Αρα το ερωτημα που γεννιεται ειναι πως ξερουμε οτι ο μικρος παιρνει τη σωστη ποσοτητα ανα ημερα?

Να σας ζήσεις το μωράκι!!!
Θηλάζω εδω και 5,5 μήνες το δεύτερο μωρό μου και όλοι μου έκαναν και μου κάνουν την ερώτηση :πως έχεις καταλάβει πόσο έχει φάει?
Εγώ δεν ξέρω άλλα ξέρει το μωρό σίγουρα πως έχει φάει όσο θέλει και όσο πρέπει.
Τι μια φορά που θηλάζει μπορεί να φάει λίγο, μετά να ξαναφάει, ίσως να φάει πολύ, ίσως μετά να ψευτοφάει για να αποκοιμηθεί. Ανθρωπος είναι ότι θέλει κάνει.
και εγώ τρώω τώρα και μετά μπορεί, να τσιμπήσω και κάτι άλλο, και μετά να φάω και ένα γλυκάκι και ίσως και να φάω το καταπέτασμα ή και όχι.

Εμάς δηλάδη μας επιτρέπετε να τρώμε όπως θέλουμε γιατί είμαστε ενήλικες και στα μωρά δεν επιτρέπετε γιατί?.... Α!! επειδή είναι μωρά...

Και το θέμα του βάρους που είναι τρομερό άγχος για τους γονείς δεν ξέρω από που πηγάζει σίγουρα "κατοχικό" είναι...
Εγώ και τώρα με την μεγάλη μου κόρη ποτέ δεν την πίεσα να φάει και αδύνατη είναι και ο παιδίατρος μου λέει είναι μια χαρά το παιδί. Και τη δεύτερη κόρη σταμάτησα να την ζυγίζω μετά το 2 μήνα και την κόβω με το μάτι. Αν το παιδί είναι χαρούμενο, έχει ενέργεια , κοιμάται ωραία τι πειράζει άν είναι 5.900 ή 6.800
Το ζόρι που τραβάμε με το βάρος και το φαγητό στην Ελλάδα είναι άλλο πράγμα.
Βέβαια προφανώς γι αυτό είμαστε πρώτοι στην παιδική παχυσαρκία.

C@t
20-04-08, 00:13
ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!

Μας έχουν πρήξει. ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΑΝΤΑΜ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ, ΤΙ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ;! ΕΣΥ ΑΝ ΠΕΙΝΟΥΣΕΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ;

dooo
20-04-08, 08:59
ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΑΝΤΑΜ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ, ΤΙ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ;! ΕΣΥ ΑΝ ΠΕΙΝΟΥΣΕΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ;χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ, καλόόόόόόό :lol: :lol:

ChocolatePuma
20-04-08, 13:41
Και ομως!!!! Η παιδιατρος μας "χαρηκε" οταν την ενημερωσαμε πως "κοψαμε" το συμπληρωμα, αλλα μας ειπε πως πρεπει να δουμε το βαρος του μπεμπη μας και αν αυξανει κανονικα. Επισης μας ειπε να "δοκιμασουμε" να του δωσουμε συμπληρωμα να δουμε αν θα το πιει. Τη μια φορα ηπιε 60 ml και τη δευτερη φορα μονο 30!

Να σας πω πως ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ή δεν χρειάζεται??????

felinidoc
20-04-08, 15:28
Και ομως!!!! Η παιδιατρος μας "χαρηκε" οταν την ενημερωσαμε πως "κοψαμε" το συμπληρωμα, αλλα μας ειπε πως πρεπει να δουμε το βαρος του μπεμπη μας και αν αυξανει κανονικα. Επισης μας ειπε να "δοκιμασουμε" να του δωσουμε συμπληρωμα να δουμε αν θα το πιει. Τη μια φορα ηπιε 60 ml και τη δευτερη φορα μονο 30!

Καταλαβαίνεις και μόνο σου ότι αντιφάσκει και πολύ μάλιστα... Γιατί να δοκιμάσετε, υπάρχει λόγος;

Μην χρησιμοποιείτε το μωρό σαν πειραματόζωο, αν το κόψατε το συμπλήρωμα, γιατί το ξαναδίνετε;

Σας έγραψα ήδη για το βάρος...

bon-bon
20-04-08, 16:39
Επισης μας ειπε να "δοκιμασουμε" να του δωσουμε συμπληρωμα να δουμε αν θα το πιει.

δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο;;; :?
θελει να κοψετε το ξενο ή το θηλασμο;;; :?

αν το παιδακι σου χορταινει, ειναι ευδιαθετο , λερωνει κανονικα τις πανες του, γιατι να το μερδευει;;;

aglaia
20-04-08, 17:45

Μα αυτό θέλει αγαπητέ μου! Να σας μπερδέψει....

Μπορείς κάθε 24ωρο να είσαι σίγουρος ότι το μωρό τρέφεται καλά: αρκεί να βρέχει 6-8 πάνες και αρκεί να κάνει 3-4 κενώσεις. Κάθε 24ωρο το ελέγχεις. Αν έχετε οποιεσδήποτε αμφιβολίες νοικιάζεται ζυγαριά. Δεν κάνετε δοκιμές και πειράματα.

Η παιδίατρός σας μάλλον ξέρει καλά να υπονομεύει το θηλασμό. Δεν το κάνει από άγνοια.

Angiek
21-04-08, 02:53
Εγώ την κόρη μου τη θήλασα αποκλειστικά για 7 μήνες. Από την αρχή χόρταινε κανονικά και έτρωγε ανα τρίωρο. Όταν γεννήθηκε ο μπέμπης μας ήμουν αποφασισμένη να κάνω το ίδιο. Τα πράγματα όμως ήταν εντελώς διαφορετικά. Ενώ θήλαζε το παιδί ήταν εκνευρισμένο και έκλαιγε συνεχώς. Για μένα ήτα πρωτόγνωρη κατάσταση, φανταζόμουν ότι δεν θα έχω γάλα να ταίσω το μωρό και τέτοια. Πήγα σε μια παιδίατρο που ζύγισε το παιδί και ΑΒΙΑΣΤΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ μου σύστησε συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό. Ευτυχώς ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω το μωρό μου. Δεν έδωσα συμπλήρωμα με δική μου πρωτοβουλία, άλλαξα παιδίατρο και επί 2 μήνες μόνο τάιζα. Τίποτε άλλο. Ήμουν όλη μέρα με το μωρό στα χέρια και θήλαζα. Πολλές φορές ανά μισάωρο. Όμως δικαιώθηκα. Βρήκαμε το ρυθμό μας, το μωρό άρχισε να χορταίνει και να τρώει ανα τρίωρο ή τετράωρο, και φυσικά ξυπνούσε και μια φορά μες στη νύχτα, αλλά δεν με πείραζε πια καθόλου. Κλείνοντας τους 6 μήνες άρχισε πάλι να γκρινιάζει και να μη χορταίνει και έτσι αρχίσαμε σιγά σιγά το ξένο γάλα, αλλά θήλασε μέχρι και τον 7ο μήνα. Θέλει υπομονή και επιμονή. Υπό φυσιολογικές συνθήκες κάθε μανούλα μπορεί να θηλάσει το μωρό της. Μην τα παρατάτε, είναι κρίμα. Είναι από τα πιο πολύτιμα εφόδια που μπορεί να δώσει μια μάνα στο παιδάκι της.

manina
21-04-08, 09:28
μπράβο σου angiek :)

ChocolatePuma
23-04-08, 15:12
Ξερει κανεις ποσες μερες διατηρειται το μητρικο γαλα στο ψυγειο?

katerina24
23-04-08, 15:13
48 ωρες σιγουρα!!!
οχι στην πορτα του ψυγειου,αλλα αν ειναι να μεινει παραπανω καλυτερα να το βαλετε στην καταψυξη.....

frene
23-04-08, 16:53
Πολλες χρησιμες πληροφοριες για την διατηρηση του μητρικου γάλακτος θα βρεις εδω:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1809
:wink:

ChocolatePuma
23-04-08, 23:07
Ευχαριστω και παλι για τις αμεσες απαντησεις! Σημερα το μωρο μου (αυτο που παντρευτηκα εννοω), μου ζητησε να του αγοραω ενα θηλαστρο για να διαπιστωσει εαν εχει αρκετο γαλα ή οχι. Τελικα παρολο που διαφωνουσα της αγορασα ενα χειροκινητο της Cicco και απ την 1η χρηση, απογοητευτηκε! Εβγαλε το συμπερασμα πως δεν εχει καθολου γαλα και πως το μωρο μας θα μεγαλωσει μονο σε συμπληρωμα! Εχει καμια σας καποια ιδεα ή γνωμη για να την "ανεβασω" ψυχολογικα????

aglaia
23-04-08, 23:15
Ευχαριστω και παλι για τις αμεσες απαντησεις! Σημερα το μωρο μου (αυτο που παντρευτηκα εννοω), μου ζητησε να του αγοραω ενα θηλαστρο για να διαπιστωσει εαν εχει αρκετο γαλα ή οχι. Τελικα παρολο που διαφωνουσα της αγορασα ενα χειροκινητο της Cicco και απ την 1η χρηση, απογοητευτηκε! Εβγαλε το συμπερασμα πως δεν εχει καθολου γαλα και πως το μωρο μας θα μεγαλωσει μονο σε συμπληρωμα! Εχει καμια σας καποια ιδεα ή γνωμη για να την "ανεβασω" ψυχολογικα????

Η σύζυγος μπορεί να ψάχνει λόγους για να μην θηλάσει. Ας κάνει αυτό που την κάνει να νιώθει πιο άνετα. Ο θηλασμός δεν είναι υποχρεωτικός.

Εντελώς πληροφοριακά αυτό το θήλαστρο δεν αντλεί γάλα ούτε από τις μαμάδες που παράγουν 1,5 λίτρο την ημέρα. Kαι μόνο που διαλέξατε θήλαστρο μιας εταιρείας που τα κέρδη της βασίζονται στο μη θηλασμό λέει πολλά. Η κίκο παραβιάζει συνεχώς τον κώδικα εμπορίας και διακίνησης υποκατάστατων μητρικού γάλακτος και δεν της επιτρέπεται καν η χορηγία σε συνέδρια (αλλού όχι στην Ελλάδα...).

Για τις πρώτες 40 μέρες μόνο ένα νοσοκομειακό θήλαστρο είναι κατάλληλο. Αν θέλει να θηλάσει θα θηλάσει. Δυστυχώς εσύ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.

Δες εδώ για τα θήλαστρα:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

elena.
23-04-08, 23:44
να πω ενα μπραβο σ αυτον τον αντρα που αφιερωνει τοση ωρα για να μαθει για τον θηλασμο του μωρου του.. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ λοιπον..

ChocolatePuma
24-04-08, 08:06
Αγλαϊα, σεβαστή η άποψη σου και η κάθε "βοήθεια" που έχεις προσφέρει στο forum. Να είσαι σίγουρη πως έχω διαφάσει δεκάδες θέματα που με ενδιαφέρουν και σχεδόν σε όλα έχω διαβάσει και κάποια δική σου άποψη. Θερμή παράκληση όμως, να μην παίρνεις τόσο αυθαίρετα θέση σε θέματα τα οποία δεν γνωρίζεις με αποτέλεσμα η άποψη σου τελικά να είναι μια εικασία, όπως πχ η άποψη σου πως η σύζυγος μου ψάχνει λόγους για να μην θηλάσει.
Ξέρω καλύτερα πως κάνει τα πάντα για να θηλάσει. Όπως επίσης ξέρω πως ως νέα μητέρα είναι λογικό να είναι μπερδεμένη σε πολλά θέματα και να έχει 1789 νέες ανασφάλειες που ενδεχομένως δεν είχε στο παρελθόν.
Ας υπάρξει μία νέα μητέρα στο forum η οποία και θα μου πει πως απ την πρωτη στιγμή γνώριζε τα πάντα και δεν είχε καμία ανασφάλεια. Δεν νομίζω να υπάρξει καμία.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σχετικά με τα θήλαστρα και ευχαριστώ επίσης και την Ελενα για την άποψη της.
Ευτυχως τα 2 μωρα που εχω στο σπιτι, ενα μεγάλο και ενα μικρό, τα λατρευω απίστευτα. Καλώς ή κακώς το internet ειναι ένα μέσο για να μάθεις πράγματα και να διαμορφώσεις αποψη σε αυτα που σε μπερδεύουν.
Αυτο κανω και γω. Ψαχνω, ρωταω...και ολα αυτα με σκοπό να "βοηθησω" αυτους που αγαπαω.

Καλημερα σε ολους μας.

katerina24
24-04-08, 09:45
chocolatepuma,
η Αγλαια δεν ειχε προθεση να σας θιξει,ειμαι σιγουρη αλλα ουτε και εβγαλε συμπερασματα απο μονη της.
θεωρω συμφωνα με τα ποστ που εχεις γραψει πως ανησυχειτε και να σου παραθεσω το εξης ποστ που ειχες βαλει.
συμφωνα με αυτο λοιπον,το μωρακι σας τρεφεται μια χαρα απο το στηθος και γι'αυτο να ειπε η Αγλαια πως ψαχνει δικαιολογια για να μη θηλασει.
σιγουρα κι εκεινη κανει οτι καλυτερο για το μωρο σας ομως δεν πρεπει να ανησυχειτε.

τωρα συμφωνα με το θηλαστρο οπως εχουμε πει οτι της κικο ειναι απο τα πιο ακαταλληλα θηλαστρα!!!
μπορεις να στηριξεις τη γυναικα σου και να πετυχετε αποκλειστικο θηλασμο αν το επιθυμειτε....
οσο για το μπερδεμα θα σας ξεμπερδεψουμε!!!!
μηπως να μας μιλουσε κι εκεινη για να δουμε τι γινεται?που μπερδευεται και η ιδια....

ChocolatePuma
24-04-08, 10:10
Κατερινα, δεν θιγομαι τοσο ευκολα οσο φανηκε. Ενδεχομενως να ειπα αυτα που ηθελα με λαθος τροπο, αλλα να εισαι σιγουρη πως υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα θεματα για να θιχτεις (εαν φυσικα προκληθεις) απο το συγκεκριμενο θέμα που συζηταμε. Ουτε λοιπον θιχτηκα, ουτε εχω σκοπο να θιξω κανεναν.

Ευχαριστω ολους οσους απαντανε στα ερωτηματα μου, αρκει οι απαντησεις να παραμενουν σε επιπεδο αποψης και οχι συμπερασματων
Ειναι τελειως διαφορετικο το ενα απο το αλλο
Επισης οφειλω να πω, πως το μονο που δεν επιθυμω ειναι να φτασουμε να μιλαμε γενικολογώντας, χωρις να υπαρχει ουσια σ αυτα που λεμε
Και επειδη και εγω οδηγουμαι σε κατι τετοιο αυτη τη στιγμη...προτιμω να κλεισουμε εδω την συγκεκριμενη κουβεντα...

Ας μεινουμε λοιπον στο θεμα του θηλασμου και της αναπτυξης των μωρων μας. Ειναι οτι πιο γλυκο και ταυτοχρονα σοβαρο μπορει να υπαρξει.

ilonka19
24-04-08, 10:10
Με το συγκεκριμένο θηλαστρο κατάφερα να βγάλω 20 ml, βέβαια δεν απογοητέυτηκα είχα και το swing με το οποιο εβγαζα 150.Αν καποιος χρησιμοποιησει μόνο το πρωτο ευκολα οδηγειτε σε λάθος συμπέρασμα.

Θερμή παράκληση όμως, να μην παίρνεις τόσο αυθαίρετα θέση σε θέματα τα οποία δεν γνωρίζεις με αποτέλεσμα η άποψη σου τελικά να είναι μια εικασία, όπως πχ η άποψη σου πως η σύζυγος μου ψάχνει λόγους για να μην θηλάσει.
Μην το παιρνεις ως κατηγορία απέναντι στη γυναίκα σου. Υπαρχουν πάρα πολλές γυναίκες που δεν νιώθουν άνετα με τη διαδικασία του θηλασμού και δεν τους αρέσει η αίσθηση το μωρό να κρέμεται από το στήθος τους. Από την άλλη όταν η γυναίκα ζει σε ένα περιβάλλον που όλοι (παιδίατρος, συζυγος, γονεις, πεθερικά) της λένε πόσο καλός είναι ο θηλασμός κλπ κλπ δυσκολεύεται να μιλήσει ανοιχτα και να πει οτι απλά δεν θέλει να το κάνει.
Οι γυρω γυρω πάλι δεν μπορουν να καταλάβουν πώς μία μητέρα δεν θέλει να θηλάσει.

Ας υπάρξει μία νέα μητέρα στο forum η οποία και θα μου πει πως απ την πρωτη στιγμή γνώριζε τα πάντα και δεν είχε καμία ανασφάλεια. Δεν νομίζω να υπάρξει καμία.
Από ανασφάλειες άλλο τίποτα, νομίζω όμως ότι περισσότερο θα βοηθούσε αν της αγόραζες ένα καλό βιβλίο για το θηλασμό ή της εκτύπωνες κάποιες σελίδες από το δίκτυο.

felinidoc
24-04-08, 10:44
Ας μεινουμε λοιπον στο θεμα του θηλασμου και της αναπτυξης των μωρων μας. Ειναι οτι πιο γλυκο και ταυτοχρονα σοβαρο μπορει να υπαρξει.

Chocolate puma! (ωραίο nick :) )
Και εγώ πάντως κάτι τέτοιο κατάλαβα από αυτά που έγραψες, δηλαδή ότι η γυναίκα σου ψάχνει λόγους για να μην θηλάσει. Αφ'ενός γιατί του δώσατε συμπλήρωμα επανειλημένως (ενώ δεν χρειαζόταν) και αφ'ετέρου γιατί η παγίδα -αγοράζω θήλαστρο όχι καλό (της κικο είναι φρίκη) για να δω τί θα βγάλει για να δώ τί τρώει το μωρό- είναι γνωστός τρόπος (αν ψάξεις έχει συζητηθεί πάρα πολύ εδώ) αποθηλασμού. Επίσης η παιδίατρος σας δεν υποστηρίζει τον θηλασμό, ότι και αν σας λέει...Οι περισσότερες μητέρες έτσι αποθηλάζουν γιατί πείθονται ότι δεν έχουν γάλα :?

Είναι φυσιολογικό η γυναίκα σου να νιώθει πεσμένη ψυχολογικά, οι ορμόνες της κάνουν ακόμα party, αν όμως όπως λες θέλει να θηλάσει τότε να μην δίνετε συμπλήρωμα για κανένα λόγο και να μην χρησιμοποιεί θήλαστρο. Ας ακολουθήσει τις οδηγίες θηλασμός ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ TO ΜΩΡΟ και να δεις ότι θα πάνε όλα καλά...

Σας εύχομαι καλή συνέχεια και εμείς είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε :)

manina
24-04-08, 10:54
καλή συνέχεια,συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια -η εμπειρία μου είναι,ενώ θηλάζω 6 μήνες σήμερα χωρίς να έχω δώσει συμπλήρωμα,οτι με το θήλαστρο μέχρι 30-40 μλ έβγαζα στις καλύτερες των περιπτώσεων οταν δοκίμαζα.... :roll: συνήθως 20....

aglaia
25-04-08, 00:33

Η σύζυγος μπορεί να ψάχνει λόγους για να μην θηλάσει. Ας κάνει αυτό που την κάνει να νιώθει πιο άνετα. Ο θηλασμός δεν είναι υποχρεωτικός.

Aγαπητέ chocolatepuma, δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα, απλά έγραψα ένα μπορεί μόνο για να την προστατέψω από ενδεχόμενη δική σου ακούσια πίεση. Βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου για αναλυτικές απαντήσεις.

Δεν γράφει η ιδια και όταν μεσολαβούν τρίτοι δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα.

Είναι προφανές ότι εσύ ενδιαφέρεσαι και απλά σου επεσήμανα μία ακόμη πιθανή εκδοχή (γι αυτό έγραψα το δυνητικό "μπορεί"). Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας η απόφαση για τη διατροφή του μωρού ανήκει μόνο στη μαμά. Ο μπαμπάς προσφέρει στήριξη όποια και αν είναι η απόφαση της μαμάς.

Επίσης το συμπέρασμα που έβγαλε η σύζυγος από το άθλιο θήλαστρο, ότι το μωρό θα μεγαλώσει με συμπλήρωμα, δείχνει ότι η ενημέρωσή της είναι μόνο από λάθος πηγές...
Όταν γέννησα δεν ήμουν σύμβουλος γαλουχίας ούτε ήξερα ότι θα γίνω. Το γάλα μου σχεδόν σταμάτησε σε 20 μέρες γιατί το μωρό μου δεν θήλαζε καλά. Ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω. Σε ένα απόγευμα κατάφερα να βρω τις πληροφορίες που ήθελα, νοίκιασα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να κάνω επαναγαλακτισμό. Με το νοσοκομειακό κατάφερα να αντλήσω σε ένα 24ωρο μόνο 120ml συνολικά με 4 αντλήσεις. Αντί να το πάρω απόφαση ότι γάλα δεν έχω, πήρα απόφαση να αυξήσω το γάλα. Το μόνο που είχα διαβάσει ήταν πώς κάνουν επαναγαλακτισμό στις αγελάδες....

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τον επαναγαλακτισμό:;http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59853
(http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3122)

vera
25-04-08, 18:41
ChocolatePuma να σας ζησει το μωρακι!!!! :D

Χαιρομαι πολυ που βλεπω εναν αντρα να ενδιαφερεται και να στηριζει τοσο ενεργα την γυναικα του και το μωρο του!!!

Ευχης εργο θα ηταν να εισασταν ενημερωμενοι για τον θηλασμο πριν φθασει στον κοσμο το μωρακι σας ωστε να ξερετε τι θα επακολουθησει και ποιες συμβουλες των παιδιατρων να ακολουθειτε και ποιες οχι, χωρις να πελαγωνετε!!! Ειναι πολυ ευκολο απο την αγνοια να χασετε την ευκαιρια του θηλασμου.....

Επειδη δεν ακολουθησα τις συμβουλες που μου δοθηκαν προ της γεννας και να προμηθευτω απο νωρις ενα καλο ηλεκτρικο θηλαστρο, βρεθηκα κι εγω στην δυσαρεστη θεση να αναγκαστω να χρησιμοποιησω το χειροκινητο της κικκο τις πρωτες μερες και ναι μεν εκανα την δουλεια μου και με γλυτωσε απο πολυ ασχημο πετρωμα οταν κατεβηκε το πολυ γαλα αλλα σιγουρα ειναι επωδυνο και δεν μπορει να τραβηξει το γαλα εξω σωστα.........οποτε δεν ειναι ενδεικτικο της ποσοτητας γαλακτος που διαθετει η γυναικα σου.........οπωσδηποτε να παρει ενα καλο ηλεκτρικο θηλαστρο γιατι θα της φανει χρησιμο.....εγω εχω το swing medela αλλα υπαρχουν πολλα αλλα που θα ενημερωθεις απο τα σχετικα θρεντ..........να ξερεις οτι τα χειροκινητα γενικως τραυματιζουν την θηλη και δεν ενεργοποιουν τον μηχανισμο παραγωγης γαλακτος οπως κανουν τα ηλεκτρικα........

Ολοι οι παιδιατροι σχεδον δινουν τις οδηγιες που εδωσε ο δικος σας......και μενα μου ειπε οτι επρεπε ντε και καλα να δωσω συμπληρωμα στο παιδι μετα απο θηλασμο για να δω αν φθανει το γαλα μου.......ουδεποτε εδωσα και ειπα οτι το εκανα και δεν το ηπιε για να μη με πρηζει.........απο την στιγμη που το παιδι βρεχει πανες, εχει κενωσεις και παιρνει βαρος ολα πανε καλα........να μην αφηνετε να σας μπερδευουν......

Το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη μεχρι να σαραντησει....θα βαζει το μωρο στο στηθος για να παιρνει οσο γαλα θελει αυτο (δεν ισχυουν τα 5λεπτα και 15λεπτα.......οποια γυναικα θηλασε θα συμφωνησει).....εγω τον πρωτο καιρο εκανα 1μισι με 2 ωρες σε καθε θηλασμο.....μια φορα θηλαζαμε 6 ωρες σερι με μικρα διαλειμματα.......κατα περιοδους το μωρο θα κανει αλματα αναπτυξης και θα δειχνει περισσοτερο πεινασμενο και θα γκρινιαζει....δεν σημαινει οτι δεν φθανει το γαλα.......απλα σου δινει να καταλαβεις οτι πρεπει να το βαζει στο στηθος συχνοτερα για να αυξηθει η παραγωγη.....η φυση εχει προνοησει και το μωρο σε καθοδηγει σωστα......
Την νυχτα να το θηλαζει ξαπλωμενη για να ξεκουραζεται.........κι εγω δεν κοιμομουν πανω απο 2 ωρες καθε βραδυ....ειναι φυσιολογικο.......σιγα σιγα θα βελτιωθουν τα πραγματα.......να κανει υπομονη.........40 μερες ειναι....μετα θα δειτε οτι το παιδι θα χορταινει σε 10-20 λεπτα......

Οσο περισσοτερο το θηλαζει τοσο θα αυξανεται η παραγωγη γαλακτος.......ειναι απλος ο κανονας......να βγαλετε ακομα και την σκεψη του συμπληρωματος απο το μυαλο σας........μπορει να πονανε οι θηλες τον πρωτο καιρο, αλλα μολις μαθει το μωρο να πιανει σωστα θα διορθωθει κι αυτο......υπομονη θελει και ολα θα πανε καλα.......

Καλη επιτυχια να χετε και να χαιρεστε το μωρακι σας!!!! :D

ChocolatePuma
26-04-08, 17:52
Και παλι ευχαριστω για ολα!
Ερωτηση : Οταν το γαλα στο στηθος "φαινεται" πως εχει τελειωσει και ο μικρος συνεχιζει να πειναει, τι κανουμε?

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

felinidoc
26-04-08, 18:25
Και παλι ευχαριστω για ολα!
Ερωτηση : Οταν το γαλα στο στηθος "φαινεται" πως εχει τελειωσει και ο μικρος συνεχιζει να πειναει, τι κανουμε?

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

Αλλάζουμε στήθος και πάλι και πάλι και πάλι....

Καλό Πάσχα και σε σας!

C@t
28-04-08, 01:01
Χριστός Ανέστη σε όλους!

ChocolatePuma, θα έρθει κάποια στιγμή που τα μωρά σου θα θηλάζουν σαν να είναι το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου (που είναι δηλαδή!!), αλλά μέχρι τότε κρατηθείτε γερά στο στόχο σας. Εμένα το μωρό μου κοιμόταν όλη νύχτα από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι, αλλά ΟΛΟ το υπόλοιπο 24ωρο ήταν στο στήθος, αλλιώς έκλαιγε σπαρακτικά. Βλέπεις γεννηθηκε ολόκληρο παιδί (4200) και δεν χόρταινε με τίποτα. Δε μπορούσα να κάνω τίποτε άλλο, και όταν ο άντρας μου με έβλεπε με τα νεύρα σπασμένα και τους μαύρους κύκλους μου έλεγε: να της φτιάξω ένα μπουκάλι; Και 3-4 φορές του είπα ναι. Αν δεν είχαμε σπεύσει να προμηθευτούμε το συμπλήρωμα που μας είχαν γράψει οι παιδίατροι του μαιευτηρίου :evil: θα είχαμε πετύχει πολύ πιο γρήγορα τον αποκλειστικό θηλασμό που τώρα απολαμβάνουμε. Γι'αυτό σου λέω κι εγώ: ΠΕΤΑΞΤΕ το κουτάκι και θα δείτε την ανταμοιβή πολύ σύντομα. Μόλις πετύχετε την πρώτη μέρα με αποκλειστικό θηλασμό θα νιώσετε πολύ διαφορετικά. Επίσης, θα ξεφορτωθείτε τη διαδικασία του μπουκαλιού!

Γλιστρίδα θα είχε φάει το αρνί που έφαγα!

ChocolatePuma
28-04-08, 13:44
Ήταν ότι πιο ενθαρρυντικό διάβασα μέχρι σημερα!
Ειλικρινά σ' ευχαριστώ...

ChocolatePuma, θα έρθει κάποια στιγμή που τα μωρά σου θα θηλάζουν σαν να είναι το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου (που είναι δηλαδή!!), αλλά μέχρι τότε κρατηθείτε γερά στο στόχο σας. Εμένα το μωρό μου κοιμόταν όλη νύχτα από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι, αλλά ΟΛΟ το υπόλοιπο 24ωρο ήταν στο στήθος, αλλιώς έκλαιγε σπαρακτικά. Βλέπεις γεννηθηκε ολόκληρο παιδί (4200) και δεν χόρταινε με τίποτα. Δε μπορούσα να κάνω τίποτε άλλο, και όταν ο άντρας μου με έβλεπε με τα νεύρα σπασμένα και τους μαύρους κύκλους μου έλεγε: να της φτιάξω ένα μπουκάλι; Και 3-4 φορές του είπα ναι. Αν δεν είχαμε σπεύσει να προμηθευτούμε το συμπλήρωμα που μας είχαν γράψει οι παιδίατροι του μαιευτηρίου :evil: θα είχαμε πετύχει πολύ πιο γρήγορα τον αποκλειστικό θηλασμό που τώρα απολαμβάνουμε. Γι'αυτό σου λέω κι εγώ: ΠΕΤΑΞΤΕ το κουτάκι και θα δείτε την ανταμοιβή πολύ σύντομα. Μόλις πετύχετε την πρώτη μέρα με αποκλειστικό θηλασμό θα νιώσετε πολύ διαφορετικά. Επίσης, θα ξεφορτωθείτε τη διαδικασία του μπουκαλιού!

ChocolatePuma
29-04-08, 11:18
Για μια ακομη φορα επανερχομαι με "νεες" αποριες
Τις τελευταιες 3 μερες και ενω συνεχιζουμε την προσπαθεια να μην δωσουμε καθολου συμπληρωμα διαπιστωνουμε το εξης:
Το στηθος της γυναικας μου γυρω στις 10.30 καθε βραδυ, δεν παραγει γαλα με αποτελεσμα ο μπεμπης, ο οποιος φαινεται να πειναει, να κλαιει συνεχως και τελικα οδηγουμαστε να του δινουμε συμπληρωμα
Η λυση της εναλλαγης του στηθους, δεν οδηγησε καπου, γιατι ο μικρος δυστυχως δεν επινε τιποτε
Το ερωτημα ειναι : Ποση ποσοστητα συμπληρωματος να δινουμε (60 ή 90 ml) και 2ο ερωτημα : ισχυει πως υπαρχουν ταμπλετες μαγιας οι οποιες κυκλοφορουν στα φαρμακεια και βοηθουν στην αυξηση της παραγωγης?

Ευχαριστω και παλι για την υπομονη ολων σας :D :D :D

C@t
29-04-08, 21:01
Χρόνια πολλά!!

Παρόλο που δεν είμαι ειδικός θα προσπαθήσω να σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία, μέχρι να επιστρέψουν οι πιο ενημερωμένες στον πάγκο τους:

Το στηθος της γυναικας μου γυρω στις 10.30 καθε βραδυ, δεν παραγει γαλα

Πρώτον, πού το ξέρετε ότι δεν παράγει γάλα; Αφού δεν το βλέπετε! Δεν πιστεύω να έχει διαφανές στήθος! :lol: :lol: Στο λέω γιατί κι εγώ νόμιζα πως δεν έχω καθόλου γάλα το βράδι, και είχα αποφασίσει να βγάζω με το θήλαστρο το πρωί να το δίνω το βράδι, μέχρι που μίλησα με την Αγλαια και μου είπε πως απλά η μπέμπα μπορεί να θέλει να πιπιλίσει (εμένα), γι'αυτό να κλαίει, και πως δεν είναι χαζή να κάθεται στο στήθος χωρίς λόγο.
Δεύτερον, ακόμη κι αν η παραγωγή μειώνεται το βράδι (που είναι φυσικό), δίνοντας συμπλήρωμα "κουρδίζετε" το στήθος να παράγει όλο και λιγότερο γάλα το βράδι. Εγώ, ας πούμε, ξυπνούσα το πρωί με το στήθος τούμπανο και τα σεντόνια μούσκεμα μέχρι τον 3ο μήνα, τώρα δεν τρέχει σταγόνα, γιατί έχει "κουρδιστεί" στην ποσότητα της μικρής.

Το ερωτημα ειναι : Ποση ποσοστητα συμπληρωματος να δινουμε (60 ή 90 ml)

Η απάντηση είναι (και πάλι): ΚΑΘΟΛΟΥ! Θα σου πω και κάτι άλλο, γιατί με έχει πιάσει πολυλογία. Εγώ ήμουν σίγουρη πως δεν έχω αρκετό γάλα, παρόλο που το παιδί έχει φτάσει 8 (!!!) κιλά ήδη. Διαβάζοντας άλλα τόπικ, σχετικά με αλλεργίες, συνειδητοποίησα πως ΙΣΩΣ η μικρή μου κάνει πράσινα κακά και είχε εμφανίσει και αιματάκι λόγω υπερπαραγωγής. Σταμάτησα λοιπόν να κάνω συχνές αλλαγές στο στήθος (που το κάνεις για να αυξήσεις το γάλα) και τα πράσινα κακά σταμάτησαν! :shock:
Δεν καταλαβαίνω γιατί τρώμε αυτό το κόλλημα εμείς οι νέες μαμάδες ότι δεν έχουμε γάλα. Είναι απίστευτο. Και όσες θηλάζουμε το νομίζαμε, και όσες δεν θήλασαν έτσι δικαιολογούνται.

ισχυει πως υπαρχουν ταμπλετες μαγιας οι οποιες κυκλοφορουν στα φαρμακεια και βοηθουν στην αυξηση της παραγωγης?

Ισχύει, και από ό,τι έχω διαβάσει εδώ βοηθάνε, αλλά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Βάλε στην αναζήτηση "μαγιά" και θα βρεις άπειρες απαντήσεις.
Αλλά νομίζω πως πρώτα πρέπει να σιγουρευτείς πως όντως δεν έχει αρκετό γάλα η καλή σου. Γιατί κάτι μου λέει ότι έχει.

madreterra
29-04-08, 22:17
Χριστός Ανέστη!
Σχετικά με την αύξηση το γάλακτος πρέπει να πίνει πολύ νερό ...μα πολυυυυύ νερό. Λίτρα. Μετά μπορείτε να πάρετε από κατάστημα με βότανα τριγωνέλλα, μαραθό και λίγο κύμινο και να τα βράζει και να τα πίνει.
Επίσης υπάρχει ένα αφέψημα ονομάζεται τσάι θηλασμού (εταιρία weleda με ωραία γεύση) με τριγωνέλα, γλυκάνισο, μάραθο και lemon verbena που θεωρούνται γαλακτογόνα και πωλείται σε φακελάκια 20τμχ 6,50€ στα καταστήματα βιολογικών προιόντων. Βοηθάει στον αρμονικό και χαλαρωτικό θηλασμό εάν πίνεις 3-4 φλυτζάνια στην ημέρα.
Επίσης στην ιδια σειρά ανήκει και το "λάδι θηλασμού" που περιέχει αιθέρια έλαια μαράθου, κάρου, και αμυγδαλελαίο που χρησιμοποιούνται παραδοσιακά ως γαλακτογόνα.
Το μασάζ με αυτο το λάδι ενεργοποιεί την κυκλοφορία του αίματος στους ιστούς όποτε αυτομάτως αυξάνει και την θερμοκρασία των μαστών.
ελπίζω να βοήθησα.
Χρόνια πολλά και πάλι! Με επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρετε σίγουρα

vera
30-04-08, 19:29
Για μια ακομη φορα επανερχομαι με "νεες" αποριες
Τις τελευταιες 3 μερες και ενω συνεχιζουμε την προσπαθεια να μην δωσουμε καθολου συμπληρωμα διαπιστωνουμε το εξης:
Το στηθος της γυναικας μου γυρω στις 10.30 καθε βραδυ, δεν παραγει γαλα με αποτελεσμα ο μπεμπης, ο οποιος φαινεται να πειναει, να κλαιει συνεχως και τελικα οδηγουμαστε να του δινουμε συμπληρωμα
Η λυση της εναλλαγης του στηθους, δεν οδηγησε καπου, γιατι ο μικρος δυστυχως δεν επινε τιποτε
Το ερωτημα ειναι : Ποση ποσοστητα συμπληρωματος να δινουμε (60 ή 90 ml) και 2ο ερωτημα : ισχυει πως υπαρχουν ταμπλετες μαγιας οι οποιες κυκλοφορουν στα φαρμακεια και βοηθουν στην αυξηση της παραγωγης?

Ευχαριστω και παλι για την υπομονη ολων σας :D :D :D

Το μωρακι μπορει να κλαιει για διαφορους λογους...........εσας κλαιει οταν το βαζετε στο στηθος? πως ξερετε οτι δεν εχετε γαλα? σταματαει να θηλαζει και κλαιει? Αρνειται να παρει το στηθος? δοκιμαζετε να το ηρεμησετε με καποιον τροπο (βολτα, κουνημα, τραγουδι) να απασχοληθει? Και μετα ξανα στηθος? Το οτι το στηθος δεν ειναι πρησμενο δεν σημαινει οτι δεν εχει γαλα...........εμενα τωρα πια στους 9 μηνες, δεν ειναι σχεδον ποτε πρησμενο αλλα το μωρο τρωει χωρις παραπονα και το ακουω που καταπινει........

παντως να ξερεις οτι οσο συμπληρωμα δινεις στο μωρο τοσο θα μειωνεται το γαλα της μαμας........κι αν δινετε συμπληρωμα στο παιδι απο φοβο μη πειναει, θα το ζηταει συνεχεια και θα ρθει μια μερα που θα αρνηθει το στηθος..........δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα....η περιοδος αυτη ειναι κρισιμη στη ρυθμιση της παραγωγης, η ζητηση θα αυξησει την παραγωγη. Μηπως αν βγαζει με το θηλαστρο γαλα ενδιαμεσα στα γευματα αυξησει το γαλα?

Αν δεν αποφασισετε να γινετε λιγο σκληροι και να δειξετε υπομονη δεν θα καταφερετε να λυσετε το προβλημα ........

Κι εμενα ο γιος μου γεννηθηκε 4 κιλα, στο μαιευτηριο δεν θηλαζε σχεδον καθολου γιατι η μητερα μου επεμενε να του δινει συμπληρωμα και τσακωνομασταν γι αυτο συνεχεια μεχρι που την εδιωξα και απο την στιγμη που γυρισα σπιτι εβαζα το μωρο στο στηθος οσο κι αν εκλαιγε μεχρι που εφτιαξε η παραγωγη και το μωρο εμαθε να θηλαζει σωστα......η ενημερωση που παιρνεις ειναι αντιφατικη.........καποιες μαιες μου ελεγαν οτι επειδη ειναι το μωρο μεγαλο και το γαλα μου ακομα λιγο επρεπε οπωσδηποτε να του δινω συμπληρωμα αλλα η υπευθυνη παιδιατρος της κλινικης μου πε να κοψω μαχαιρι το συμπληρωμα και να μη του δωσω αλλη εναλλακτικη πλην του θηλασμου.......οταν πηγα σπιτι δεν επετρεψα καν να αγορασουν γαλα και ημουν αποφασισμενη οτι θα το ειχα στο στηθος συνεχεια μεχρι να μαθει να θηλαζει.........και ετσι εγινε........το συμπληρωμα ειναι μεγαλη παγιδα.........αν θελετε να θηλασετε αποκλειστικα πρεπει να γινετε αποφασιστικοι.

Καλα τα τσαγια και τα ροφηματα αλλα ο καλυτερος και πιο αποτελεσματκος τροπος ειναι οι συχνοι θηλασμοι.......

vera
30-04-08, 20:02
Παντως επειδη μια φορα μου ετυχε παλιοτερα, το μωρο να κλαιει στο στηθος και να συμπεριφερεται σαν να μην ειχα γαλα, αφου το εβαλα στο αλλο και εφαγε χωρις προβλημα, καπακι εβαλα το θηλαστρο στο "αδειο" και εβγαλα αμεσως χωρις κοπο 50 ml.......αρα για καποιο αλλο λογο εκλαιγε.......οχι επειδη δεν εβρισκε γαλα.......

Αν μαθετε ομως το μωρο να περιμενει συμπληρωμα μετα το θηλασμο, επειδη το φαι απο το μπιμπερο ειναι ευκολο και ακοπο, μπορει να το μαθει και να το απαιτει........συνηθως αυτα τα μωρα σταματουν γρηγορα και οικειοθελως τον θηλασμο και επιλεγουν την 'ευκολη" λυση.

Απο αυτο το σημειο ολοι περασαμε φιλε μου και αν θελετε να συνεχισετε χρειαζεται υπομονη και πιστη......φυσικα κοιτατε αν το παιδι παιρνει το βαρος που πρεπει και τρεφεται σωστα......παντως αν δειξετε υπομονη η ανταμοιβη θα ναι μεγαλη και για την μαμα και το μωρο σας. Δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απο την θηλασμο και ο δεσμος που δημιουργειται ειναι υπεροχος. Τωρα η μαμα κουραζεται και βαλλεται ψυχολογικα (ειδικα αν της δημιουργουνται τυψεις οτι δεν φροντιζει σωστα το μωρο της και το αφηνει να πειναει) αλλα μετα θα δει ποσο πιο ευκολα θα ειναι ολα.......και το παιδι σας θα μεγαλωνει με υγεια και σεις θα διευκολυνθειτε. :wink:

Παντως αν τελικα δινετε συμπληρωμα, καποιος ειδικος θα ξερει καλυτερα, νομιζω ομως οτι πρεπει να δινετε το λιγοτερο δυνατο και σταδιακα να το μειωνετε μεχρι να το κοψετε, ενω ταυτοχρονα η μαμα να κανει αντλησεις ωστε να ανεβασει την παραγωγη που χανει λογω συμπληρωματος.

ChocolatePuma
07-05-08, 11:32
Τελικα τα πρωτα "προβληματα" μαλλον ξεπεραστηκαν. Ο μπεμπης θηλαζει αποκλειστικα χωρις να παιρνει συμπληρωμα.
Απλα νομιζω πως σε καθε 24ωρο κοιμαται λιγο. Κοιμαται σχεδον καθε βραδυ μετα τις 12, για 3-3,5 ωρες και μετα ξυπναει σχεδον καθε ωρα
Ειναι "φυσιολογικο" κατι τετοιο για ενα βρεφος ενός μήνα?

manina
07-05-08, 11:33
χαίρομαι που ξεπεράστηκαν τα πρώτα σας προβλήματα :)

όσο για τον ύπνο,μπορεί να μην είναι ευχα΄ριστο,αλλά ναι,φυσιολογικό το θεωρώ :wink: υπομονή και σιγά σιγά θα στρώνουν τα πράγματα!

annastasia
07-05-08, 11:37
Τελικα τα πρωτα "προβληματα" μαλλον ξεπεραστηκαν. Ο μπεμπης θηλαζει αποκλειστικα χωρις να παιρνει συμπληρωμα.

Καλόόοοοο!!!! Μπράβο σας!

Απλα νομιζω πως σε καθε 24ωρο κοιμαται λιγο. Κοιμαται σχεδον καθε βραδυ μετα τις 12, για 3-3,5 ωρες και μετα ξυπναει σχεδον καθε ωρα

Φυσιολογικότατο όχι μόνο για μωρό ενός μήνα αλλά και για μεγαλύτερο!!! :wink:
Καλή συνέχεια!

frene
07-05-08, 12:03
Μπραβοοοοοοοοοο σας που τα καταφερατε!!!
Νομιζω ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο,θα σας πουν και τα αλλα κοριτσια,η γυναικα σου να μαθει να θηλαζει ξαπλωμενη, να εχετε το μωρο διπλα σας στο κρεβατι σας το βραδυ, για να μην πεσει κατω απο την κουραση!!
Και παλι μπραβοοοοοοοο!!!!

vera
07-05-08, 19:45

Μπραβο σας!!!!! Ετσι να συνεχισετε και ολα θα πανε καλα!!!! :D

Για τον υπνο, αυτο το ειχαμε κι εμεις........κοιμοταν πολυ λιγο την στιγμη που λενε οτι τα νεογεννητα κοιμουνται πολυ.....ακομη και σημερα λιγο κοιμαται.........να τον θηλαζει η γυναικα σου ξαπλωμενη γιατι αλλιως θα τα παιξει απο την κουραση!!!!!
Καλη συνεχεια!!!!

aglaia
07-05-08, 22:14
να τον θηλαζει η γυναικα σου ξαπλωμενη γιατι αλλιως θα τα παιξει απο την κουραση!!!!!

Όπως λέει και η vera, να προσπαθεί να είναι στην πιο ξεκούραστη στάση. Αν είναι δυνατό να μπορεί να πάρει κι έναν υπνάκο θηλάζοντας.

Καλή συνέχεια κι από μένα! :)

dimel
07-05-08, 23:22
ChocolatePuma μπράβο :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Και απ' ότι βλέπω είναι φυσιολογικό να κοιμάσε ενώ θηλάζεις ξαπλωμένη..Γιατί μ' ετρωγαν οι τύψεις ότι κοιμάμαι ενώ θηλάζω..

aglaia
08-05-08, 00:41
Και απ' ότι βλέπω είναι φυσιολογικό να κοιμάσε ενώ θηλάζεις ξαπλωμένη..Γιατί μ' ετρωγαν οι τύψεις ότι κοιμάμαι ενώ θηλάζω..

Μάλλον φαντάζεσαι ότι όλες εμείς - εκτός από εσένα - είμαστε σούπερ γούμαν και αντέχουμε! :roll:

Οι συγκεκριμένες τύψεις αν σου έρχονται μετά τον ύπνο δεν είναι πολύ επιβλαβείς, αν όμως τις έχεις πριν τον ύπνο και σε εμποδίζουν να κοιμηθείς, είναι ένα θέμα... :roll:

C@t
08-05-08, 10:34

Δεν αντέχω, θα το πω: ΣΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ!!!

Συγχαρητήρια και από μένα. Από εδώ και πέρα αρχίζει το γλέντι: ανοίγει ο καιρός, ετοιμαστείτε για σούπερ βόλτες, χωρίς μπουκάλια και αποστειρωτές!!!

vera
08-05-08, 16:58
Για να σε προλαβω σε επερχομενη απορια σου, να ξερεις οτι τα μωρα που κοιμουνται λιγο (οπως το δικο μου) αρχιζουν καποια στιγμη και εκδηλωνουν εκνευρισμο λογω του οτι δυσκολευονται να κοιμηθουν........δεν καταλαβαινουν οτι αυτο που χρειαζονται για να φυγει η κουραση ειναι ο υπνος και μπορει να κανουν ιστοριες με κλαματα οποτε ειναι κουρασμενα..........επισης ενδεχομενως τα βραδια να κλαινε πολυ πριν κοιμηθουν....ειναι ενα τροπος να βγαλουν την ενταση απο την κουραση.......

Μη νομισετε οτι πειναει και δεν του φτανει το γαλα κλπ.........συνηθως ειναι απο την κουραση.........εμεις ειχαμε τετοιες ιστοριες τα βραδια τους πρωτους μηνες.......εκλαιγε πολυ και δεν ηξερα τι να τον κανω.......δεν ηταν κολικοι, δεν ηθελε να θηλασει........επειδη η γυναικα σου θα τα παιξει, να την βοηθησεις και να αναλαμβανεις εσυ το μωρο.......αυτο που θελει ειναι αγκαλια, χαδακια στο κορμακι του, τραγουδακια και κουνημα για να ηρεμησει......καμμια φορα βοηθουσε η απαλη μουσικη, αλλες φορες ενα φωτιστικο που εκανε σχεδια στο ταβανι και γυριζε, διαφορα πραγματα να του αποσπασουν την προσοχη και το ηρεμησουν.....το τραγουδι των γονιων τα ηρεμει πολυ....ακομα και σημερα οταν λεω στο δικο μου μωρο ενα συγκεκριμενο τραγουδι σταματαει και το πιο γοερο κλαμα. Δεν χρειαζεται να εισαι καλλιφωνος!!! :lol:

Μπορει να κλαινε για διαφορους λογους, μη μπειτε στην διαδικασια να αρχισετε να το μπουκωνετε με συμπληρωμα, κριμα ειναι αφου το κοψατε! Σιγα σιγα θα βρειτε τα κουμπια να το χαλαρωνετε και να καταλαβαινετε τι θελει......το γαλα της μαμας εχει ορμονες που χαλαρωνουν τα μωρα, ενιοτε ομως ειναι τοσο εκνευρισμενα που δεν θελουν το στηθος......τοτε θα δοκιμασετε αλλα κολπα οπως αυτα που προανεφερα........μη νομισετε οτι επεσε ντε και καλα η παραγωγη γαλακτος.

dimel
09-05-08, 00:01
Μετά τον ύπνο μου έρχονται οι τύψεις..αλλά οκ τώρα..Δεν θα έχω :D :D

ismene
09-05-08, 00:39
Ειναι τελειο να διαβαζεις τοσο κοσμο να καταφερνει να βοηθησει μια γυναικα να θηλασει παρα τα οποια προβληματα!! το λεω αυτο γιατι ξερω τουλαχιστον 2 μαμαδες οι οποιες επεσαν σε λαθος χερια και δεν καταφεραν να θηλασουν καθολου!!! της μίας ο γιατρος της επιασε το στηθος και της ειπε <αφου ειναι αδειο, γιατι ταλαιπωρησε?> και η αλλη-η οποια εδωσε απο την αρχη συμπληρωμα- προσπαθησε με χειροκινητο θηλαστρο να δει ποσο γαλα εχει την 3η μερα, απογοητευτηκε και τα παρατησε!!! και σε μενα ο παιδιατρος στο μαιευτηριο εγραψε σε ενα χαρτι το ονομα του γαλακτος που ηθελε να δωσω στο μωρο και ειπε <θα του δωσεις 30ml απ'αυτο μολις πας σπιτι!>. για κατσε, γιατι να το δωσω? που ξερει αυτος αν εχω γαλα ή οχι? ευτυχως ο δικος μου παιδιατρος με συμβουλεψε σωστα και τωρα θηλαζω αποκλειστικα 3 μηνες και βαλε!

να σας ζησουν τα μωρακια σας και συνεχιστε την καλη δουλεια στο forum!!

ChocolatePuma
12-05-08, 11:05
Απ οτι φαινεται εγω μια ζωη θα ρωταω και εσεις μια ζωη θα απαντατε!!! :D
Ειχα διαβασει στο παρελθον μια απαντηση σε ενα ερωτημα που αφορουσε στις "ωρες που θηλαζουν τα μωρα".
Η απαντηση λοιπον ελεγε πως μετα τις 6 εβδομαδες, ο χρονος που θηλαζει το μωρο αρχιζει και μειωνεται, γιατι λαμβανει περισσοτερη τροφη (γαλα) σε λιγοτερο χρονο
Ισχυει κατι τετοιο ή οχι?

manina
12-05-08, 11:26
ισχύει :)

φυσικά κάθε μωράκι είναι διαφορετικό/έχει τους ρυθμούς του

τί ακριβώς σας απασχολεί?

ChocolatePuma
12-05-08, 11:41
Δεν μας απασχολει κατι συγκεκριμενο.
Ο μπεμπης θηλαζει αποκλειστικα. παιρνει βαρος και ολα πανε μια χαρα.
Απλα ηθελα μια επιβεβαιωση πως καποια στιγμη θα αρχισει να θηλαζει λιγοτερη ωρα.
Μεσα στα 1002 πραγματα που ακουω(με) ειναι πως τα μωρα ειναι σαν τα ψαρια. Οσο και να τα ταιζεις, αυτα τρωνε...
Ισως με αφορμη αυτη τη "φημη" εθεσα το συγκεκριμενο ερωτημα...

frene
12-05-08, 13:39
Μεσα στα 1002 πραγματα που ακουω(με) ειναι πως τα μωρα ειναι σαν τα ψαρια. Οσο και να τα ταιζεις, αυτα τρωνε...
καλοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Να το γραψεις και στην ενοτητα "Τι αλλο θα ακουσω!!"Εκει μαζευουμε τα μαργαριταρια!!!
Φυσικα και τα μωρα ξερουν ποσο θα φανε!!Μην ανησυχειτε!

felinidoc
12-05-08, 15:06

:lol: :lol: :lol:
Δηλαδή αυτός που σου το είπε το έχει δοκιμάσει; Τάιζε ένα ψάρι μέχρι σκασμού ; Και το ψάρι δεν σταμάτησε ποτέ να τρώει, αλλά ξαφνικά ακούστηκε ένα μπαμ και έσκασε το ψάρι;;;; :mrgreen:

Μπορεί να φτιάξουν στις 6 ή στις 8 ή στις 10 εβδομάδες τα ωράρια. Ένα είναι σίγουρο: κάποια στιγμή που η γυναίκα σου θα πάει να θηλάσει το μωρό σας με το τηλεκοντρολ στο χέρι και το DVD έτοιμο μέσα στο player υπολογίζοντας ότι θα δεί τουλάχιστον το μισό, ξαφνικά το μωρό θα τελειώσει το φαί του σε 5 λεπτά και η γυναίκα σου θα μείνει να απορεί...

Εμένα πάντως μου συνέβει :lol:

annastasia
12-05-08, 15:28
Μπορεί να φτιάξουν στις 6 ή στις 8 ή στις 10 εβδομάδες τα ωράρια. Ένα είναι σίγουρο: κάποια στιγμή που η γυναίκα σου θα πάει να θηλάσει το μωρό σας με το τηλεκοντρολ στο χέρι και το DVD έτοιμο μέσα στο player υπολογίζοντας ότι θα δεί τουλάχιστον το μισό, ξαφνικά το μωρό θα τελειώσει το φαί του σε 5 λεπτά και η γυναίκα σου θα μείνει να απορεί...

Εμένα πάντως μου συνέβει :lol:

Χαχαχα... felini τι μου θύμισες... όσα dvd είδα και εγώ τις πρώτες βδομάδες μόνο... μετά, ούτε την εισαγωγή!
:D

myrto
12-05-08, 22:02
Παρόλα αυτά μην θεωρήσετε αφύσικο το να τρώει πολύ ώρα για αρκετούς μήνες...εμένα μέχρι και τον πέμπτο θήλαζε και μια ώρα, ειδικά το βράδυ....

ChocolatePuma
13-05-08, 08:52
:?
Δεν ξερω, εγω απλα νομιζω πως κοιμαται λιγο.
Το συνηθισμενο του βραδινο ωραριο ειναι : 12 με 3 (μονο μια φορα κοιμηθηκε στις 11, εστω κι αν καθε βραδυ του κανουμε μπανακι στις 8-8.30), μετα κοιμαται γυρω στις 4 για να ξαναξυπνησει στις 5-5.30 και μετα αυτο συνεχιζεται ανα μια ωρα μεχρι το πρωι.
Και το μεσημερι ισως κοιμηθει 1-1.30 ωρα...
Το "παραξενο" ειναι πως ενω στο ωμο μου κοιμαται βαθια, μολις τον βαλω στην κουνια ανοιγει το ΜΑΤΙ!!!!
Κατι τετοιο φυσικα το περιμεναμε, γιατι το ειχαμε "ακουσει" απο πολλες πηγες...

annastasia
13-05-08, 11:57
Κοίτα... και εγώ το νεογέννητο που κοιμάται ώρες ατελείωτες δεν το γνώρισα.... κάπου παρακάτω όμως το παιδάκι σας θα ηρεμήσει και θα αποζημιωθείτε για τους πρώτους μήνες κούρασης...
Όσο για τον ύπνο στην αγκαλιά... ζητούν τη θαλπωρή, τη θέλουν! Εμένα μόνο στο στήθος κοιμόταν! Αν δοκίμαζα να φύγω από δίπλα του ή να τον αφήσω στο καλάθι του αμέσως ξυπνούσε! (Εντελώς άχρηστη αγορά αυτό το καλάθι τελικά!)

vera
16-05-08, 03:51
Τα ιδια και μεις ...κοιμοταν ελαχιστα και παντα στα χερια μου.......μολις τον ακουμπουσα ξυπνουσε με ουρλιαχτα...λαλησα απο την αυπνια........ακομα και σημερα με δυσκολευει..........γι αυτο και ο καλυτερος τροπος ειναι να ξαπλωνετε μαζι, να θηλαζει σε αυτη τη θεση και αποκοιμιεται πολυ πιο ευκολα χωρις να ξυπναει μολις την κοπανησετε απο το κρεββατι....ακομα και σημερα ετσι τον κοιμιζουμε τα βραδια και ενιοτε τα μεσημερια,.....

Αυτο που με βοηθησε να τον κοιμιζω και μικρο αλλα ακομα και τωρα που μαστε οριακα να σταματησουμε να χησιμοποιουμε , ειναι μια κουνια της fisher price,η aquarium swing. Το βαζω στην πλευρικη κινηση και ζαβλακωνει τον μικρο και σε συνδυασμο με ωραια μουσικουλα κοιμαται στο πι και φι.........θησαυρος αυτη η κουνια!!! Μας βοηθησε πολυ!!

vera
16-05-08, 04:06
Δεν μας απασχολει κατι συγκεκριμενο.
Ο μπεμπης θηλαζει αποκλειστικα. παιρνει βαρος και ολα πανε μια χαρα.
Απλα ηθελα μια επιβεβαιωση πως καποια στιγμη θα αρχισει να θηλαζει λιγοτερη ωρα.

Θα δεις οταν μεγαλωσει πως μπορει να το βαζει στο στηθος κι αυτο να μη τρωει με τιποτα......ξερουν πολυ καλα τις αναγκες τους......

Ενιοτε μπορει να μενει στο στηθος και απλα να πιπιλιζει......η μαμα θα καταλαβαινει ποτε γινεται αυτο......το πιπιλισμα βοηθαει στην αυξηση της παραγωγης αλλα οταν το παρακανει μια πιπιλα βοηθαει.......''Εγω δεν ηθελα να του δωσω πιπιλα αλλα τελικα μας εξυπηρετησε......το βοηθαει να μη ξυπναει τη νυχτα οταν η μαμα το απομακρυνει απο το στηθος και το μωρο συνεχιζει να κοιμαται........καλη η πιπιλα αρκετα συχνα αλλα με ελεγχο.

Εχε υποψη οτι εκει που θα το δειτε να χορταινει σε 10 λεπτα μπορει να ξαναρχισει να τρωει για πολλη ωρα......αυτο γινεται γιατι διανυει αλμα αναπτυξης και μενει περισσοτερο στο στηθος για αυξηση της παραγωγης,......το μωρο ξερει παντα τι κανει! :wink:

ChocolatePuma
28-05-08, 14:56
Να μαι παλι!!!
Επανηλθα με νεες "ερωτησεις - αποριες"
Μας επισκευτηκε η γιατρος για την καθιερωμενη μηνιαια επισκεψη και ελεχθησαν τα εξης:
1. Μας εδωσε συγχαρητηρια για την υπομονη και επιμονη μας στο θεμα του αποκλειστικου θηλασμου
2. Μας ενημερωσε πως ο μπεμπης μας παιρνει βαρος περισσοτερο απο τον μεσο ορο που ειναι 25-30 γρ. ανα ημερα
3. Μας ενημερωσε επισης πως στα πρωτα 20 λεπτα του θηλασμου το βρεφος παιρνει ολη την απαραιτητη ποσοτητα γαλακτος (ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΤΑ 20 ΛΕΠΤΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ)
4. Τελος μας ενημερωσε πως αφου ο μικρος καθεται στο στηθος πολυ παραπανω απο 20 λεπτα, ενδεχομενως να θεωρει πλεον το στηθος, πιπιλα και θα δυσκολευτουμε πολυ μελοντικα να συνεχισουμε στους ιδους ρυθμους!!!!

ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM?????

myrto
28-05-08, 15:14
Γειά σου chocolate puma!
Αγνοήστε το 3 και το 4 και συνεχίστε με δύναμη και χαρά!!!

(ούτε και εγώ την καταλαβαίνω αυτή την μανία με τα 20λεπτα! Εμένα τον πρώτο καιρό θήλαζε και μία και μιάμιση ώρα...ε, και λοιπόν;;;αν δεν έχω εγώ προβλημα τι πρόβλημα έχει ο γιατρός;;;το δικό του χρονοδιάγραμμα θα πάει πίσω;;;Όσο για τη συνήθεια,εδώ και 2 μήνες θηλάζει ένα δεκαλεπτάκι και αν!)

erica
28-05-08, 15:19
ε, και λοιπόν;;;αν δεν έχω εγώ προβλημα τι πρόβλημα έχει ο γιατρός;;;το δικό του χρονοδιάγραμμα θα πάει πίσω;;;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

motherof2
28-05-08, 16:07
Ϊσως το έχω ξαναγράψει κάποτε...ο κουμπάρος μου δουλεύει στην μεγαλύτερη ίσως γαλακτοβιομηχανία (βρεφικά γάλατα και κρέμες, κλπ κλπ) Λυπάμαι που το λέω από "ΜΕΣΑ" αλλά ΟΛΟΙ οι παιδίατροι (οκ!μπορεί και κάποιοι ελάχιστοι όχι..) τα παίρνουν πολύ χοντρά από τις γαλακτοβιομηχανίες :evil: και όταν μιλάμε χοντρά μιλάμε για ταξίδια, δώρα ακριβά κλπ. ...μπορείτε να φανταστείτε έτσι!!
δεν λέω κάτι το οποίο είναι ψέμα και αν θεωρηθώ ότι κάνω δυσφήμιση παρακαλώ πηγαίντε το κείμενο στα ...σκουπίδια :wink:
ΑΛΛΑ μην νομίζετε ότι οι παιδίατροι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι ο θηλασμός είναι δώρο, απλά δεν τον υποστηρίζουν γιατί απλούστατα δεν βγάζουν τίποτα... το ίδιο συμβαίνει και στα μαιευτήρια που βάζουν τα νεογέννητα στο πυρέξ με το συμπλήρωμα δίπλα... έχουν συμφέρον καλοί μου γονείς και γι'αυτό το προωθούν "ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ " :evil:
μην σας παραμυθιάζουν και μην τους θεωρείται "θύματα" της μη ενημέρωσής τους... αν ξέρατε πόσα συνέδρια κάνει ΜΟΝΟ η εταιρεία του κουμπάρου μου για τους γιατρούς σε όλη την Ελλάδα και με όλα τα έξοδα πληρωμένα και με "διαφημιστικά δώρα μεγάλης αξίας" θα παθαίνατε σοκ.. κάθε 2 μήνες έχει συνέδρια και μιλάμε για μία εταιρεία έτσι? φανταστείτε τί κέρδη έχουν από τα γάλατα οι γαλακτοβιομηχανίες!!!
και θα σας πω και κάτι ακόμη
όταν τα παιδιά μου άρχισαν να πίνουν ξένο γάλα 6 μηνών περίπου, η παιδίατρος μου, που όντως είναι από τις λίγες και με υποστήριξε στο θηλασμό, μου είπε να πάρω το αντίστοιχο γάλα σκόνη για την ηλικία τους γιατί είναι καλύτερο για το παιδί
ο κουμπάρος μου μου είπε ότι να πάρω το αντίστοιχο εβαπορέ, γιατί οι παιδίατροι λένε για την σκόνη γιατί είναι πιο ακριβή και συμφέρει τις γαλακτοβιομηχανίες!! είναι το ίδιο πράγμα ..μου είπε "Ρε συ, εμείς τους το λέμε να το προωθούν γιατί μας συμφέρει!! όλες οι εταιρείες, παρόμοια γάλατα φτιάχνουν. Δεν έχουν διαφορές!!"
Επαναλαμβάνω ότι μου το είπε άνθρωπος της εταιρείας
και κάτι ακόμη που μου το είπε ο άντρας μου που δουλεύει σε Εταιρεια τηλεπικοινωνιών
"το κέδος των εταιρειών κινητής και ο πόλεμος μεταξύ τους, βρίσκεται στην δεύτερη θέση στην Ελλάδα... πρώτες είναι οι Γαλακτοβιομηχανίες....τρελλά λεφτά που ούτε που μπορούμε να τα φανταστούμε!!"....και αυτό μου το είπε με στοιχεία από "μέσα" , επίσης.........

:?

felinidoc
28-05-08, 18:45
ε, και λοιπόν;;;αν δεν έχω εγώ προβλημα τι πρόβλημα έχει ο γιατρός;;;το δικό του χρονοδιάγραμμα θα πάει πίσω;;;

Μαρία Κ.
28-05-08, 20:15
4. Τελος μας ενημερωσε πως αφου ο μικρος καθεται στο στηθος πολυ παραπανω απο 20 λεπτα, ενδεχομενως να θεωρει πλεον το στηθος, πιπιλα και θα δυσκολευτουμε πολυ μελοντικα να συνεχισουμε στους ιδους ρυθμους!!!!

αυτό το διάστημα όμως το νινάκι παίρνει το πιο γλυκό γαλατάκι.. Στάζει λίγο λίγο και είναι το επιδόρπιο του!! Εγώ βλέπω τη δικιά μου τι ματάκια έχει τότε και τρελαίνομαι!! Μην ακούς.. Follow your heart!! :wink:

Elenia
28-05-08, 20:50
Η παιδίατρος μας όταν τις προάλλες την ρώτησα ευθέως γιατί οι γιατροί δεν είναι τόσο υπέρμαχοι του θηλασμού (και φυσικά αναφέρθηκα στις γνώσεις που απόκτησα από το σαιτ αυτό :wink: ), μου είπε καθαρά την λέξη ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
I rest my case

ελένη

aglaia
29-05-08, 01:25
3. Μας ενημερωσε επισης πως στα πρωτα 20 λεπτα του θηλασμου το βρεφος παιρνει ολη την απαραιτητη ποσοτητα γαλακτος (ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΤΑ 20 ΛΕΠΤΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ)

Το μωρό σας θέλει να θηλάζει πάνω από 20 λεπτά, ίσως 21 ή 22 ή 42 ή όσο θέλει να θηλάσει κάθε θηλαστικό που δεν έχει ρολόι (εδώ και πάνω από 60 εκ. χρόνια) και δεν μπορείτε να αλλάξετε το μωρό σας ούτε και να αγνοήσετε τις ανάγκες του.

Η παιδίατρος ενοχλείται από τις συνήθειες του μωρού σας αλλά μπορείτε και να την αλλάξετε και να την αγνοήσετε.

Μάλλον δεν έχετε πολλές επιλογές! :wink:

Πρόσεξε λίγο τη φράση: το μωρό θεωρεί το στήθος πιπίλα. Δηλαδή το μωρό γεννιέται ξέροντας ότι εκεί έξω υπάρχει ένα καουτσουκένιο ή σιλικονάτο πράγμα που μπορεί να το πιπιλίσει κι επειδή οι άκαρδοι γονείς δεν του το δίνουν, αυτό το καημένο κάνει το στήθος πιπίλα!!!

Αγαπητέ μου, το φαγητό (σύμφωνα με την παιδίατρο) δεν πρέπει να το απολαμβάνεις, έχεις δικαίωμα να φας σε 20 λεπτά, αν χαζεύεις και καθυστερείς δεν έχεις δικαίωμα να συνεχίσεις, μετά κάνεις καψόνι (σου θυμίζει κάτι; το μωρό σου είναι στο στρατό ή η παιδίατρος νομίζει ότι είναι στρατιωτικός;;;;)

Ψυχραιμία και... καλή διασκέδαση! :wink:

aglaia
29-05-08, 01:31
Ϊσως το έχω ξαναγράψει κάποτε...ο κουμπάρος μου δουλεύει στην μεγαλύτερη ίσως γαλακτοβιομηχανία (βρεφικά γάλατα και κρέμες, κλπ κλπ) Λυπάμαι που το λέω από "ΜΕΣΑ" αλλά ΟΛΟΙ οι παιδίατροι (οκ!μπορεί και κάποιοι ελάχιστοι όχι..) τα παίρνουν πολύ χοντρά από τις γαλακτοβιομηχανίες :evil: και όταν μιλάμε χοντρά μιλάμε για ταξίδια, δώρα ακριβά κλπ. ...μπορείτε να φανταστείτε έτσι!!
ουουουουουουου!!!! φυσικά και μπορούμε να φανταστούμε!!!
δεν λες στον κουμπαρούλη σου να μπει εδώ μέσα με ένα ωραίο νικ να μας τα πει από πρώτο χέρι; Δεν χρειάζεται να πει ούτε εταιρεία, ούτε όνομα, ούτε ονόματα!

ΑΛΛΑ μην νομίζετε ότι οι παιδίατροι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι ο θηλασμός είναι δώρο, απλά δεν τον υποστηρίζουν γιατί απλούστατα δεν βγάζουν τίποτα...
Και δεν βγάζουν και χάνουν... χάνουν πολλά από έκτακτες επισκέψεις ασθενών...

αν ξέρατε πόσα συνέδρια κάνει ΜΟΝΟ η εταιρεία του κουμπάρου μου για τους γιατρούς σε όλη την Ελλάδα και με όλα τα έξοδα πληρωμένα και με "διαφημιστικά δώρα μεγάλης αξίας" θα παθαίνατε σοκ..
Δεν παθαίνουμε σοκ με αυτά, με τα μαργαριτάρια όμως που λένε οι γιατροί το παθαίνουμε το σοκ!!! Έχουν απίστευτη φαντασία!

κάθε 2 μήνες έχει συνέδρια και μιλάμε για μία εταιρεία έτσι? φανταστείτε τί κέρδη έχουν από τα γάλατα οι γαλακτοβιομηχανίες!!!
...

C@t
29-05-08, 13:15
Αγαπητέ μου, το φαγητό (σύμφωνα με την παιδίατρο) δεν πρέπει να το απολαμβάνεις, έχεις δικαίωμα να φας σε 20 λεπτά, αν χαζεύεις και καθυστερείς δεν έχεις δικαίωμα να συνεχίσεις, μετά κάνεις καψόνι (σου θυμίζει κάτι; το μωρό σου είναι στο στρατό ή η παιδίατρος νομίζει ότι είναι στρατιωτικός;;;;)

Έτσι μπράβο! Φαντάσου να έχεις κάτσει να δεις τον αγώνα με την πίτσα σου και τις μπύρες σου και να πρέπει να τα καταπιείς όλα στα 20 λεπτά γιατί κάποιος θα στα πάρει από μπροστά σου!

C@t
29-05-08, 13:24
Όσο για τα κέρδη από τους γιατρούς, έχω και χειρότερο:

Έχω μία φίλη που είναι πυρηνικός, και κάνει έρευνα για τον καρκίνο.
Μου λέει λοιπόν πως πρώτον, δεν ξέρει για ποιον δουλεύει. Δηλαδή ποιος ουσιαστικά χρηματοδοτεί αυτή την έρευνα;

Δεύτερον, τους δίνουν από ένα πολύ μικρό κομμάτι της έρευνας να κάνουν, οπότε δεν ξέρουν συνολικά πόσο προοδεύει το σύνολο.

Λέει λοιπόν πως δεν αποκλείεται να έχει βρεθεί θεραπεία για τον καρκίνο, αλλά να αποσιωπάται γιατί τα κέρδη από τα φάρμακα είναι τεράστια.

Αυτό για να γνωρίζουμε και να υποψιαζόμαστε.

Τουλάχιστον τα γάλατα έχεις επιλογή να μην τα δώσεις στο μωρό...

ChocolatePuma
08-06-08, 12:29
Να μαι παλι με ακόμη μία ερώτηση
Ο μπέμπης μας γεννήθηκε στις 9/4 και ειχε βαρος 3850. Σημερα (8/6) δηλαδη σχεδόν 2 μήνες μετά τη γέννηση του τον ζυγησαμε και ειχε βαρος 6.100!!!!

Μηπως τρωει υπερβολικά! Και το ρωταω αυτο γιατι εχω διαβάσει πως ο μέσος όρος βάρους που πρέπει να παιρνει ενα βρεφος ειναι 25-30 γραμμαρια την ημερα!
Ε ο δικος μας μπεμπης παιρνει πανω απο 40

Υπαρχει κάποια αποψη από τα μέλη του forum????????? :? :? :?

aglaia
08-06-08, 12:44
Να μαι παλι με ακόμη μία ερώτηση
Ο μπέμπης μας γεννήθηκε στις 9/4 και ειχε βαρος 3850. Σημερα (8/6) δηλαδη σχεδόν 2 μήνες μετά τη γέννηση του τον ζυγησαμε και ειχε βαρος 6.100!!!!

Μηπως τρωει υπερβολικά! Και το ρωταω αυτο γιατι εχω διαβάσει πως ο μέσος όρος βάρους που πρέπει να παιρνει ενα βρεφος ειναι 25-30 γραμμαρια την ημερα!
Ε ο δικος μας μπεμπης παιρνει πανω απο 40

Υπαρχει κάποια αποψη από τα μέλη του forum????????? :? :? :?

O μέσος όρος είναι μία έννοια που δεν είναι υποχρεωτική να ακολουθείται από όλους! Ο μέσος όρος συνοδεύεται από μία φυσιολογικη διακύμανση για τον πλυθυσμό γι αυτό και στο βιβλιάριο δεν υπάρχει μια γραμμή αλλά μια περιοχή στην οποία εντάσσονται οι καμπύλες σχεδόν όλων των βρεφών.

Αν η ανάπτυξη του μωρού σας είναι αποκλειστικά από μητρικό γάλα, δεν υπάρχει κίνδυνος παχυσαρκίας. Στο μητρικό θηλασμό δεν υπάρχει άνω όριο ανάπτυξης :wink:

Υπάρχουν μωρά που τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα και βάζουν 50-60 γρ. την ημέρα και αυτό είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο για τους πρώτους 3 μήνες. Αυτά τα μωρά συνήθως στον 4ο περίπου μήνα δεν βάζουν καθόλου βάρος και αυτό είναι επίσης φυσιολογικό και αναμενόμενο. Είναι ο μήνας που οι παιδίατροι λένε ότι το μωρό δεν έβαλε ικανοποιητικά βάρος και πρέπει να δοθεί συμπλήρωμα (ακόμη και αν το μωρό έχει το βάρος που θα είχε ένα ή δύο μήνες μετά σύμφωνα με τα αναμενόμενα...).

Οι καμπύλες των βιβλιαρίων δυστυχώς είναι φτιαγμένες μόνο από μωρά που δεν έχουν θηλάσει... :?

felinidoc
08-06-08, 12:51
Εμένα γεννήθηκε 3060 γρ και 2 μηνών ήταν 5970 γρ! Τί να πεις;;;

aglaia
08-06-08, 12:57

Καλά τότε, τώρα τι να πείς; :lol: :lol: :lol:

ChocolatePuma
08-06-08, 13:54
:D :D :D Ο μικρός θηλαζει αποκλειστικα σχεδον δυο μηνες, αν εξαιρεσουμε τις πρωτες 6 ημερες που επινε και συμπληρωμα....συμφωνα με τις οδηγιες των γιατρων, τις οποιες φυσικα παψαμε να ακουμε!
Επομενως Αγλαϊα δεν τιθεται θεμα βαρους...

(Α και προς ενημερωση σας...απο βδομαδα ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ παιδίατρο!!!!Οποιος γιατρος δινει λαθος συμβουλες...να παει αλλου να τις δωσει!Αρκετα μας "μπερδεψε" με τις ιδεες της η συγκεκριμενη γιατρος!!)

Χιλια ευχαριστω!

katerina24
08-06-08, 14:16

Καλά τότε, τώρα τι να πείς; :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

vickygirl79
08-06-08, 14:17
με ρωτησε η γιατρος προχθες :μα καλα που το βαζεις εσυ τοσο φαγητο..?υπονοοντας οτι ειμαστε αδυνατες(μπεμπα 7350~πηρε 200γρμ το τελευταιο μηνα) απαντηση μαμας: μια χαρα ειμαστε τι τα θες τα κιλα?εμεισ το βαζουμε σε μυαλο :lol:
με κοιταξε και δε σχολιασε παραπανω
μου λεει μετα τωρα που θα σου κοψω και το μεσημεριανο γαλα γιατι θα αρχισουμε χορτοσουπα θα εχεισ προβλημα 8α πρηζεται το στηθος τι θα κανεις?
απαντηση μαμας:δε κοβω κανεναν θηλασμο το μωρο τρωει απο τη μαμα οποτε ζηταει.θελει γαλα οκ!!!θελει και σουπα?και παλι οκ!!!!
δεν ξανασχολιασε
μετα μας γεμισε με κανα 800 δειγματα απο βρεφικες κρεμες.τις
εφαγε ο μπαμπας...χεχεχ

felinidoc
08-06-08, 15:30
Καλά τότε, τώρα τι να πείς;

Ένα έχω να πω....Ο άντρας μου έπαθε τενοντίτιδα από το να κραταει το μωρό και του σύστησαν 10 μέρες ακινητοποίηση και αν δεν περάσει χειρουργείο. Εγώ είπα "δεν το κάνουμε μια κι έξω;".. δεν με άφησαν!!!!
Να δω τώρα ποιός θα την αλλάζει!!!!! :shock:

aglaia
08-06-08, 15:57

Να χαίρεστε που έχετε και απόθεμα! :wink:

vera
08-06-08, 19:03
:D :D :D Ο μικρός θηλαζει αποκλειστικα σχεδον δυο μηνες, αν εξαιρεσουμε τις πρωτες 6 ημερες που επινε και συμπληρωμα....συμφωνα με τις οδηγιες των γιατρων, τις οποιες φυσικα παψαμε να ακουμε!

Τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα συνηθως παιρνουν πολυ βαρος, αλλα αυτο το βαρος δεν οφειλεται σε λιπη και ζαχαρη που παιρνουν απο το συμπληρωμα τα μωρα που δεν θηλαζουν........μην ανησυχεις καθολου.....θα γινει νταρντανοπαιδο!!!! Κι εμεις ειμασταν ζουμπουρλουδικοι (και ειμαστε ακομη) κατι που πολυ προβληματιζει την γιατρο γιατι αναγκαζεται να μη επιμενει να του δινω κρεμες...... :lol: Ασε που δεν μπορει να σου πει για συμπληρωμα.......

κΑΛΥΤΕΡΑ το μωρο να εχει εξτρα αποθεμα ωστε να αναπτυσσεται καλα........θα δεις αργοτερα οτι θα βαζει λιγοτερο βαρος....εμεις βαζαμε 1 κιλο+ τους πρωτους μηνες και απο τον 6 μεχρι σημερα (10ος) ειμαστε σταθερα +400 γραμ το μηνα.......

Γιατρο σωστο στο θεμα του θηλασμου ειναι δυσκολο να βρεις......αρκει να ναι καλος και προσεχτικος στη δουλειεα του και να μη σας πρηζει να αποθηλασετε........αν εσεις ειστε ενημερωμενοι και τους αποστομωνετε οταν λενε βλακειες δεν θα επιμενουν....ο στοχος τους ειναι οι ανασφαλεις και ανενημερωτοι γονεις! :wink:

ChocolatePuma
08-06-08, 19:53
Δεν θα διαφωνησω Vera ως προς το θεμα της ενημερωσης. Αλλα εγω απο εναν επιστημονα πανω στο οποιο "στηριζομαι" απαιτω να με ενημερωνει σωστα και να με κατευθυνει επισης σωστα!
Διαφορετικα θα ειχαμε το internet ως προσωπικο μας γιατρο...και θα λυναμε τα παντα με ευκολια.
Ο γιατρος, οποια ειδικοτητα και αν εχει, οφειλει να ενημερωνεται συνεχως και να καθοδηγει σωστα τους πελατες του, για τον πολυ απλο λογο πως εχει να κανει με ανθρωπινες ζωες
Εγω ξερω πως αν δεν "ψαχνομουν" ειτε μεσω internet ειτε μεσω βιβλιων, αυτη τη στιγμη ο μικρος θα επινε ΜΟΝΟ συμπληρωμα, γιατι πολυ απλα οι αρχικες κατευθυνσεις που μας ειχαν δωσει ηταν λαθος.
Να σκεφτεις πως ακομα και τα πεθερικα μου, καθε φορα που ερχονται και βλεπουν τον μικρο να θηλαζει ρωτανε "παλι θηλαζει????"
Ε καποια μερα...θα τους δωσω 3-4 βιβλια και μεχρι να τα διαβασουν...δεν θα ξανανοιξω πορτα! :wink: :wink: :wink:

katerina24
08-06-08, 20:28
Ένα έχω να πω....Ο άντρας μου έπαθε τενοντίτιδα από το να κραταει το μωρό και του σύστησαν 10 μέρες ακινητοποίηση και αν δεν περάσει χειρουργείο. Εγώ είπα "δεν το κάνουμε μια κι έξω;".. δεν με άφησαν!!!!
εχει να κανει μπρατσα ακομα!!!
τον βλεπω τον αντρα σου στους ολυμπιακους στο πεκινο στην κατηγορια του ζετε με προπονητη τον Ιακωβου!!!!
ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΝΑ!!!

vera
09-06-08, 16:58
Δεν θα διαφωνησω Vera ως προς το θεμα της ενημερωσης. Αλλα εγω απο εναν επιστημονα πανω στο οποιο "στηριζομαι" απαιτω να με ενημερωνει σωστα και να με κατευθυνει επισης σωστα!
Διαφορετικα θα ειχαμε το internet ως προσωπικο μας γιατρο...και θα λυναμε τα παντα με ευκολια.
Ο γιατρος, οποια ειδικοτητα και αν εχει, οφειλει να ενημερωνεται συνεχως και να καθοδηγει σωστα τους πελατες του, για τον πολυ απλο λογο πως εχει να κανει με ανθρωπινες ζωες
Εγω ξερω πως αν δεν "ψαχνομουν" ειτε μεσω internet ειτε μεσω βιβλιων, αυτη τη στιγμη ο μικρος θα επινε ΜΟΝΟ συμπληρωμα, γιατι πολυ απλα οι αρχικες κατευθυνσεις που μας ειχαν δωσει ηταν λαθος.

Φιλε μου αυτο εχει καταντησει ουτοπικο!!!!! Η πλειοψηφια των πελατων μου ειναι γιατροι και ξερω καλα οτι ολοι τους χρηματοδοτουνται απο φαρμακευτικες εταιριες........τους στελνουν σε μεταπτυχιακα, τους εξοπλιζουν σπιτια και γραφεια, οποτε καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να βρεις καποιον αδιαφθορο.......

Αν δε φροντισεις να εισαι ενημερωμενος εσυ για το τι συμβαινει και εμπιστευεσαι τυφλα το γιατρο πας χαμενος...........κολλητος μου να ταν δεν θα τον εμπιστευομουν απολυτα........διαβαζω μερικους που λενε για γιατρους που εχουν φιλους και τους εμπιστευονται γι αυτο το λογο.....και απορω..........στη δουλεια μου ξερω οτι ειναι πολυ πιο πιθανο να σε εξαπατησει φιλος και να σε εκμεταλευτει κολλητος παρα ενας ξενος.......

Φροντισε να ενημερωνεσαι εσυ για ολα τα επομενα βηματα και να λες παλι καλα που εχουμε το ιντερνετ και συνεπως προσβαση στη γνωση!!! :wink:

C@t
17-06-08, 23:55
εχει να κανει μπρατσα ακομα!!!
τον βλεπω τον αντρα σου στους ολυμπιακους στο πεκινο στην κατηγορια του ζετε με προπονητη τον Ιακωβου!!!!
ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΝΑ!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
έχω λιώσει στο γέλιο!!!
ας μη γελάω πολύ γιατί σε λίγο καιρό μας βλέπω κι εμάς στην ίδια μοίρα
5 μηνών 8 κιλά ήταν... αυτό το μήνα δεν τολμάω να την ζυγίσω... και έχει αρχίσει και φρουτόκρεμα... :roll:

eleni^^
18-06-08, 09:33
και εμεις 4ων μηνων ειμασταν 7530....νομιζω οτι το παιδι μου αν συνεχισει ετσι θα παει για πρωταθλητρια soumo! :lol: :lol: :lol: :lol:

frene
18-06-08, 10:15
Εμεις 5 μηνων 8150 αλλά ειμαστε πολυ fit!!!
Ειμαστε ψηλολιγνες,71 ποντους!!! :D :D

bizoudaki
18-06-08, 16:28
Βλεπω τα μωρακια που θηλαζουν ειναι θεφταρακια πρωτα :P

Εμεις ειμαστε 8.300 και 69 ποντους μποι !!!

manina
18-06-08, 17:21
εκτός απο μας αλλά δεν πτοούμαι :lol:

Λαμπρινή
18-06-08, 17:27
Α βρήκα μέρος να γράψω η κουκουβαγιομάμα την χαρά μου :)
Σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο , όλα τελεια με το μωρουλινάκι μας και ...είμαστε 4350 και 59 εκκ !!! Πήραμε ενα κιλό και 8 εκκ σε ένα μήνα :) :) :)

elias-christina
18-06-08, 17:29
Μπραβο βρε Λαμπρινη μου!
Θηλαζεις ε???

Λαμπρινή
18-06-08, 17:35
Χριστινάκι μου :)
Ναι , ναι θηλάζουμε αποκλειστικά !!

( Να σου πω την αληθεια δεν ξέρω τι ανάπτυξη πρέπει να χει καθε μήνα ...αλλα χαίρομαι η χαζομαμά :lol: )

elias-christina
18-06-08, 17:37
Eχει παρα πολυ καλη αναπτυξη!
Πως τα πατε? πες μου κανενα νεο...
Οσο θυμαμαι που ακουγες την μικρη μου στο msn κ χαιροσουν!
Αχ ειδες? ολα τελεια!!!

frene
18-06-08, 20:22
Χριστινάκι μου :)
Ναι , ναι θηλάζουμε αποκλειστικά !!

( Να σου πω την αληθεια δεν ξέρω τι ανάπτυξη πρέπει να χει καθε μήνα ...αλλα χαίρομαι η χαζομαμά :lol: )
To φυσιολογικο για το πρωτο τριμηνο της ζωης των μωρων ειναι να παιρνουν περιπου 25-30γρ την ημερα!!!
Εσεις πατε πολυυυυυυυυυυυυ καλα!!!!
Συγχαρητηρια...ευχομαι να συνεχισετε για πολυ καιρο ετσι!!! :D

Λαμπρινή
20-06-08, 09:00
Eχει παρα πολυ καλη αναπτυξη!
Πως τα πατε? πες μου κανενα νεο...
Οσο θυμαμαι που ακουγες την μικρη μου στο msn κ χαιροσουν!
Αχ ειδες? ολα τελεια!!!

Τέλεια η φωτο !!! Αχ τι όμορφες που είστε !!!! :D Κούκλες !!!

To φυσιολογικο για το πρωτο τριμηνο της ζωης των μωρων ειναι να παιρνουν περιπου 25-30γρ την ημερα!!!
Εσεις πατε πολυυυυυυυυυυυυ καλα!!!!
Συγχαρητηρια...ευχομαι να συνεχισετε για πολυ καιρο ετσι!!! Very Happy

Ευχαριστούμε ! :D Στο ύψος βέβαια αποκλειεται να σας φτάσουμε !! :P :D :D

frene
20-06-08, 09:22
Ευχαριστούμε ! :D Στο ύψος βέβαια αποκλειεται να σας φτάσουμε !! :P :D :D
Μη το λες,γεννηθηκαμε 55 ποντους και 40 ημερων ήμασταν 57 μονο!!Τοτε πηγαινα σε εναν παιδιατρο και μου ειχε πει οτι δεν ψηλωσε πολυ και δεν μεγαλωσε πολυ και ειχα σκασει...αλλά τελικα ολα καλα!!

Οποτε εχετε καιρο ακομη... :D

kaith
20-06-08, 09:43
κοριτσια και ο δικος μου μπεμπης ειναι 4 μηνων και 20 ημερων και ειναι
9500 και 74 ποντους με αποκλειστικο θηλασμο ( να αρχισω να ανυσηχω μηπως να κανουμε διαιτα)

frene
20-06-08, 09:51
κοριτσια και ο δικος μου μπεμπης ειναι 4 μηνων και 20 ημερων και ειναι
9500 και 74 ποντους με αποκλειστικο θηλασμο ( να αρχισω να ανυσηχω μηπως να κανουμε διαιτα)
:shock: :shock:
Μπραβο σας! :D Τα πατε πολυ καλα!!Ειδικα τα μωρα που θηλαζουν δεν εχουν καμια αναγκη απο διαιτα! :D

myangel
21-06-08, 23:05
ρε παιδια
γραφει η frene

αρα οταν εγω θηλαζα, και επι 60 ημερες ο μπεμπης εβαζε 20 γρ/ημερα, οντως ΔΕΝ ηταν στα φυσιολογικα ορια και ναι, ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ το συμπληρωμα? :?: :?:
(καλα δε σχολιαζω τη βλακεια μου να μη φροντισω συνεχισω μετα το θλασμο,,, απλα ρωταω...) :oops:

aglaia
21-06-08, 23:16
ρε παιδια
γραφει η frene

αρα οταν εγω θηλαζα, και επι 60 ημερες ο μπεμπης εβαζε 20 γρ/ημερα, οντως ΔΕΝ ηταν στα φυσιολογικα ορια και ναι, ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ το συμπληρωμα? :?: :?:

Το βάρος αυτό ισχύει για μετά την 21η μέρα. Δηλαδή μετά από αυτή τη μέρα το μωρό πρέπει να πάρει 25 γρ το 24ωρο.

Αν μετά την 20η μέρα το μωρό δεν παίρνει τουλάχιστον 175 γρ την εβδομάδα τότε δεν προτείνεται συμπλήρωμα αλλά αξιολογείται ο θηλασμός για να διορθωθεί.
-Μπορεί το μωρό να είναι απρόθυμο να φάει οπότε η μαμά το ταΐζει ακόμη και αν αυτό δεν ζητάει
-Μπορεί να μην έχει δύναμη να κάνει ένα καλό γεύμα, σε αυτή την περίπτωση η μαμά βοηθάει με τη μέθοδο compression να παίρνει το μωρό περισσότερο γάλα με μικρότερη προσπάθεια
-Μπορεί οι θηλαστικές κινήσεις να είναι αποδιοργανωμένες και το παιδί να μπορεί να πιει γάλα μόνο στην αρχή που το let down βοηθά με τη μεγάλη ροή, αν το γάλα που παίρνει είναι πολύ λίγο για τις ανάγκες του ίσως χρειάζεται η μαμά να αντλεί και να του δίνει ως συμπλήρωμα το μητρικό γάλα είτε με το μπιμπερό είτε με ένα βοηθητικό σύστημα γαλουχίας (sns)
-Αν η μαμά δεν μπορεί να αντλήσει γιατί δεν έχει χρόνο ή γιατί δεν ανταποκρίνεται στο θήλαστρο τότε δίνει ξένο γάλα με το βοηθητικό σύστημα γαλουχίας ώστε να δίνεται ερέθισμα στο στήθος για συνέχιση της παραγωγή.

Η φιλοσοφία είνα ότι βοηθάμε το μωρό συνεχίζοντας το θηλασμό. :)

myangel
22-06-08, 16:15
Μπορεί το μωρό να είναι απρόθυμο να φάει οπότε η μαμά το ταΐζει ακόμη και αν αυτό δεν ζητάει
εμεις ημασταν στο στηθος σχεδον 24/24ωρο απο την 45η μεχρι και την 55 περιπου ημερα αν θυμαμαι σωστα...
Μπορεί να μην έχει δύναμη να κάνει ένα καλό γεύμα, σε αυτή την περίπτωση η μαμά βοηθάει με τη μέθοδο compression να παίρνει το μωρό περισσότερο γάλα με μικρότερη προσπάθεια
-Μπορεί οι θηλαστικές κινήσεις να είναι αποδιοργανωμένες και το παιδί να μπορεί να πιει γάλα μόνο στην αρχή που το let down βοηθά με τη μεγάλη ροή, αν το γάλα που παίρνει είναι πολύ λίγο για τις ανάγκες του ίσως χρειάζεται η μαμά να αντλεί και να του δίνει ως συμπλήρωμα το μητρικό γάλα είτε με το μπιμπερό είτε με ένα βοηθητικό σύστημα γαλουχίας (sns)
-Αν η μαμά δεν μπορεί να αντλήσει γιατί δεν έχει χρόνο ή γιατί δεν ανταποκρίνεται στο θήλαστρο τότε δίνει ξένο γάλα με το βοηθητικό σύστημα γαλουχίας ώστε να δίνεται ερέθισμα στο στήθος για συνέχιση της παραγωγή.
οι θηλαστικες του κινησεις νομιζω ηταν καλες ... το απλο θηλαστρο οπως προανεφερα (μεντελα μονο ηλεκτρικο) δεν ειχε επιτυχια παρα δυο φορες, στο πικ μου (περιπου 10-12 το πρωι) οπου κι εβγαλα 100 ml (κι απο τα 2 στηθη, σε 45 περιπου λεπτα)
λοιπον συνεχιζουμε την προσπαθεια και βλεπουμε
Αγλαϊα τα ειλικρινη μου ευχαριστω για τις συμβουλες και την συμπαρασταση.
υ.γ. σημερα ειδα την παιδιατρο μας σε μια βαφτιση και της ειπα για τον επαναγαλακτισμο και μου απαντησε: εδω τις γυναικες στην αφρικη που δεν εχουν παιδια τις μαθαινουν να θηλαζουν γιατι δεν εχει ο κοσμος να φαει, μονο να μην αγχωθεις και θα εχεις αποτελεσμα! την εκτιμησα 1000 φορες ακομη περισσοτερο!
ευχαριστω 8)

frene
22-06-08, 22:22
υ.γ. σημερα ειδα την παιδιατρο μας σε μια βαφτιση και της ειπα για τον επαναγαλακτισμο και μου απαντησε: εδω τις γυναικες στην αφρικη που δεν εχουν παιδια τις μαθαινουν να θηλαζουν γιατι δεν εχει ο κοσμος να φαει, μονο να μην αγχωθεις και θα εχεις αποτελεσμα! την εκτιμησα 1000 φορες ακομη περισσοτερο!
ευχαριστω 8)
Μπραβοοοοοοο στην παιδιατρο!!!!!! :D :D

myangel
23-06-08, 14:37
ε ναι, της αξιζει ο τιτλος "σουπερ ντουπερ!!!!" :lol: :lol: :lol:

frene
23-06-08, 16:16
ε ναι, της αξιζει ο τιτλος "σουπερ ντουπερ!!!!" :lol: :lol: :lol:
ναι!!! :lol:

myangel
24-06-08, 12:26

ChocolatePuma
25-06-08, 10:46
ρε παιδια
γραφει η frene
[quote]To φυσιολογικο για το πρωτο τριμηνο της ζωης των μωρων ειναι να παιρνουν περιπου 25-30γρ την ημερα!!!

Το βάρος αυτό ισχύει για μετά την 21η μέρα. Δηλαδή μετά από αυτή τη μέρα το μωρό πρέπει να πάρει 25 γρ το 24ωρο.

Αν μετά την 20η μέρα το μωρό δεν παίρνει τουλάχιστον 175 γρ την εβδομάδα τότε δεν προτείνεται συμπλήρωμα αλλά αξιολογείται ο θηλασμός για να διορθωθεί. -

Εγω παντως κανοντας υπολογισμου,διαπιστωσα πως ο μπεμπης μας παιρνει 30-35 γραμμαρια την ημερα!!! :? :? :?
Αλλα ολοι μας λενε πως οταν τα μωρα θηλαζουν δεν τιθεται θεμα υπερβαρου μωρου!!!
:roll: Helloooo Παλι μπερδευτηκα!!!!

galat
25-06-08, 11:11
Kι εμένα έπαιρνε και 40 και 60 γραμμ την ημέρα, μετά φρεναρε... μέχρι και 60 την εβδομάδα πήρε μια φορά μόνο...έτσι είναι δεν χρειάζεται ανησυχία...

frene
25-06-08, 13:58
ρε παιδια
γραφει η frene
[quote]To φυσιολογικο για το πρωτο τριμηνο της ζωης των μωρων ειναι να παιρνουν περιπου 25-30γρ την ημερα!!!

Αν μετά την 20η μέρα το μωρό δεν παίρνει τουλάχιστον 175 γρ την εβδομάδα τότε δεν προτείνεται συμπλήρωμα αλλά αξιολογείται ο θηλασμός για να διορθωθεί. -

Εγω παντως κανοντας υπολογισμου,διαπιστωσα πως ο μπεμπης μας παιρνει 30-35 γραμμαρια την ημερα!!! :? :? :?
Αλλα ολοι μας λενε πως οταν τα μωρα θηλαζουν δεν τιθεται θεμα υπερβαρου μωρου!!!
:roll: Helloooo Παλι μπερδευτηκα!!!!
Το μωρο πρεπει να παιρνει τουλαχιστον 25γρ.Απο εκει και περα οσο και να παιρνει,εφοσον θηλαζει αποκλειστικα δεν ανησυχουμε!Μια χαρα τα πατε!!! :D
Ξερεις,ο πρωτος παιδιατρος που ειχα παει, (πριν βρω το φορουμ)ξερεις τι μου ειπε?Στις 20 μερες το μωρο επαιρνε 31γρ την μερα και μου ειπε οτι δεν ηταν πολυ ευχαριστημενος γιατι πριν απο μας ηταν ενα μωρο το οποιο επαιρνε 65γρ την μερα :shock: με αποκλειστικο θηλασμο!Κι εγω επαθα καταθλιψη απο την στεναχωρια μου γιατι νομιζα οτι κατι δεν παει καλα, ως που εκανα googling,εμαθα οτι το φυσιολογικο ειναι 25-30 και αλλαξα παιδιατρο....

θωμαίς
27-06-08, 14:46
ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ....ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΒΑΡΟΣ?

galat
27-06-08, 15:11
θα πρέπει να βρεχει 6-8 πάνες τον πρώτο καιρό το 24ωρο, μπορείς επίσης να νοικιάσεις μια ηλεκτρονική ζυγαριά ακριβείας και να το ζυγίζεις 1 φορά την εβδομάδα.

nits
28-06-08, 10:31
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 26 ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 630 ΓΡ. ΒΡΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΠΑΝΕΣ
Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ?

aglaia
29-06-08, 01:43
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 26 ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 630 ΓΡ. ΒΡΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΠΑΝΕΣ

το μωρό μέχρι την 20η μέρα πρέπει να ανακτήσεις το βάρος γέννησης και μετά την 20η μέρα να αρχίζει να βάζει 175-200 γρ την εβδομάδα.

Τα 630 γρ είναι πολύ καλό βάρος για πρώτο μήνα.

Αν η παιδίατρός σας δεν ανησυχεί σημαίνει ότι πράγματι δεν υπάρχει θέμα.

Αν νομίζεις ότι κάτι άλλαξε και υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας, ζυγίζεις το μωρό κάθε εβδομάδα και βεβαιώνεσαι για την πρόληψη του βάρους.

Να σου ζήσει! :)

nits
29-06-08, 02:56

το μωρό μέχρι την 20η μέρα πρέπει να ανακτήσεις το βάρος γέννησης και μετά την 20η μέρα να αρχίζει να βάζει 175-200 γρ την εβδομάδα.

Τα 630 γρ είναι πολύ καλό βάρος για πρώτο μήνα.

Αν η παιδίατρός σας δεν ανησυχεί σημαίνει ότι πράγματι δεν υπάρχει θέμα.

Αν νομίζεις ότι κάτι άλλαξε και υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας, ζυγίζεις το μωρό κάθε εβδομάδα και βεβαιώνεσαι για την πρόληψη του βάρους.

Να σου ζήσει! :) ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΛΑ ΤΑ 630 ΓΡ ΤΑ ΠΗΡΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΜΗΝΩΝ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 500 ΓΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ?

frene
29-06-08, 09:45
nits γραψε αν θελεις αναλυτικα ολες τις ζυγισεις του μωρου σου απο την γεννηση ως τωρα, για να καταλαβουμε α;κριβως το βαρος που παιρνει.

nits
29-06-08, 10:05
nits γραψε αν θελεις αναλυτικα ολες τις ζυγισεις του μωρου σου απο την γεννηση ως τωρα, για να καταλαβουμε α;κριβως το βαρος που παιρνει.
ΗΜ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ:02/04/08 ΒΑΡΟΣ 3335 & 53 ΥΨΟΣ
11 ΗΜΕΡΩΝ :13/04/08 ΒΑΡΟΣ 3420 & 54 ΥΨΟΣ
ΕΝΟΣ ΜΗΝΩΝ:02/05/08 ΒΑΡΟΣ 3910 & 57,5 ΥΨΟΣ
ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ :02/06/08 ΒΑΡΟΣ 4540 & 60 ΥΨΟΣ
ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΣ ΒΑΡΟΣ :5000
Φ.Τ
ΙΚΤΕΡΟΣ 8,4
ΚΟΡΙΤΣΙ
ΜΕΧΡΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΤΗΣ ΕΔΩΝΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ 120 ΓΡ
ΑΠΟ 4Ο ΗΜΕΡΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ

myangel
29-06-08, 19:03
και δε σου κλαιει για να σου δειξει οτι πειναει? εμενα ο δικος μου τοσο επαιρνε και του ξεκινησα τα συμπληρωματα... βεβαια ηταν στο στηθος 24 ωρες και γκρινιαζε ο καημνεος... εσενα δειχνει χορτατη?

nits
29-06-08, 21:58
και δε σου κλαιει για να σου δειξει οτι πειναει? εμενα ο δικος μου τοσο επαιρνε και του ξεκινησα τα συμπληρωματα... βεβαια ηταν στο στηθος 24 ωρες και γκρινιαζε ο καημνεος... εσενα δειχνει χορτατη?ΚΟΙΤΑ Κ'ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΕΙ .ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ .ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

myangel
01-07-08, 18:26
που το ξερεις οτι ειναι κολικοι και δεν ειναι πεινα???

aglaia
01-07-08, 19:14
ΗΜ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ:02/04/08 ΒΑΡΟΣ 3335 & 53 ΥΨΟΣ
11 ΗΜΕΡΩΝ :13/04/08 ΒΑΡΟΣ 3420 & 54 ΥΨΟΣ
ΕΝΟΣ ΜΗΝΩΝ:02/05/08 ΒΑΡΟΣ 3910 & 57,5 ΥΨΟΣ
ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ :02/06/08 ΒΑΡΟΣ 4540 & 60 ΥΨΟΣ
ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΣ ΒΑΡΟΣ :5000
Φ.Τ
ΙΚΤΕΡΟΣ 8,4
ΚΟΡΙΤΣΙ
ΜΕΧΡΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΤΗΣ ΕΔΩΝΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ 120 ΓΡ
ΑΠΟ 4Ο ΗΜΕΡΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ

nits, το βάρος του μωρού σου είναι κάπως οριακό σε σχέση με το αναμενόμενο.

Υπάρχουν μωρά που φυσιολογικά αναπτύσσονται με τέτοιο ρυθμό αλλά αυτό μπορεί να το εκτιμήσει μόνο κάποιος που παρακολουθεί το μωρό.