PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΥΡΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΜΩΡΟΥ(κορίτσι)

Rachel
18-04-08, 19:08
Καλησπερα φιλοι και φιλες του αγαπημενου μου Parents... θελω να με βοηθησετε σ εκατι πολυ ομορφο... Σε 3 μηνες θα γεννησω το κοριτσακι μου και θελω να μου προτεινεται γλυκα ονοματα... Σας παρακαλω βοηθηστεμε... Εμενα μου αρεσει το ΜΑΡΙΛΙΤΑ!!! Περιμενω νεα σας...

Μαμά του Ωρίων
18-04-08, 21:42
μου αρέσει πολύ το Μελίτα ή το Μελίνα

Nantia
18-04-08, 21:46
Eμενα παλι μου αρεσει πολυ το Αλεξανδρα

nea mamaka
18-04-08, 21:48
Μαρίλια, Φαίη, Βένια, Μαρίζα, Βικτωρία, Αιμιλία, Ηρώ ...........
Με το καλό γλυκιά μου!!!!!!!!!

lenagr1
18-04-08, 21:51
εμένα μου αρέσει πολύ το Μυρτώ και έχει και γιορτή της Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας τον Σεπτέμβριο, αν δεν κάνω λάθος στις 23.

Sam
18-04-08, 21:53
Καλλίστη
Μιχαέλα
Αιμιλία
Στεφανία
Δανάη
Ηρώ
Ανδριανή
Λυδία
και πολλά άλλα..................

eleni^^
18-04-08, 21:54
τη κορη μου θα τη βαφτησουμε Ζαφειρια αλλα θα τη φωναζουμε Ζεφη ηθελα ενα ιδιαιτερο ονομα για το κοριτσακι μου κ αφου ηταν κ της πεθερας μου ακομα καλυτερα :) .το μονο κακο ειναι πως δεν εχει γιορτη :roll:

ΧΡΥΣΑ
19-04-08, 00:24
εμένα μου αρέσει πολύ το Μυρτώ και έχει και γιορτή της Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας τον Σεπτέμβριο, αν δεν κάνω λάθος στις 23.
Στις 24.
Η αγαπημενη μου ξαδερφουλα γιορταζει τοτε.

Irenegr
19-04-08, 00:46
Εμένα το αγαπημένο μου όνομα είναι το Νεφέλη και αυτό θα δώσουμε και στη μικρή μας: Νεφέλη-Μαρία!
Επίσης θα σου πρότεινα τα αρχαία ελληνικά ονόματα τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι υπέροχα!

vazelaki
19-04-08, 07:26
Λυδία (27-03 ή 20-05)
Ναταλία (26-08)
Αρετή (01-12)
Ανθή (15-12)

Κ61207
19-04-08, 09:09
βαγια
μαρκελλα
μαριλια
ελεαννα
ροζαλια
αρτεμης
αγαπη

Elenna
19-04-08, 09:45
Τα δικα μου αγαπημενα για κοριτσακια εινα:
Κασσανδρα
Αλκιστης
Καλλιστω
Ιολη
Λυδια

Και για αγορακια:
Ιασωνας
Οδυσσεας
Αλεξανδρος
Παρης
Αλκης

Και πολλα αλλα.

naina
19-04-08, 10:56
Γιατί δεν μπαίνεις στο www.eortologio.gr που τα έχει όλα, ακόμα κι αυτά που δε γιορτάζουν?

Μαρια.X
19-04-08, 14:09
Kαι το Ιφιγενεια ειναι πολυ ωραιο (εχω ανιψουλα με αυτο το ονομα) ασυνηθιστο ε??

Sophia D
19-04-08, 15:00
Emena mou aresoun para polu to ALKISTIS kai to ARTEMHS

Rachel
19-04-08, 17:47
Κοριτσια σας ευχαριστω πρα πολυυυ.... Μαλλον (δεν ειναι σιγουρο) καταληγουμε στο Μαριλια η Μελενια... Ευχαριστω για το χρονο σαςςς

sardelaki
21-04-08, 11:17
Eμενα παλι μου αρεσει πολυ το Αλεξανδρα

χε χε Αλεξάνδρα με λένε...σε ευχαριστώ! :wink:

nenaki
21-04-08, 11:23
κοριτσια να σας ρωτησω και εγω κατι?????το Χριστιάνα ειναι Ορθοδοξο-Χριστιανικο ονομα?

sardelaki
21-04-08, 11:23
εμένα μου αρέσουν πολύ

Βικτωρία
Αναμπέλλα
Νεφέλη
Φαίδρα
Μαρίζα

sardelaki
21-04-08, 11:26
κοριτσια να σας ρωτησω και εγω κατι?????το Χριστιάνα ειναι Ορθοδοξο-Χριστιανικο ονομα?

Πάντως αν μπεις στο Εορτολόγιο και πας στο όνομα Χριστίνα θα βρείς δίπλα και στο όνομα Χριστιάνα!

Πηνελόπη Β
21-04-08, 12:20
Για μένα το πιο γλυκό όνομα είναι το ΑΓΑΠΗ

σκέψου και αποφάσισε απο προτάσεις πάντως δεν έχεις παράπονο.

Clem
23-06-08, 19:02
Εχοντας μπει στην τελευταια *ευθεια* της εγγυμοσυνης μου έχω αρχίσει και εγώ (όπως όλες οι wannabe μαμάδες) να ψάχνω για το τέλειο όνομα. Μιας και είμαι single και η μητέρα μου έχει φύγει από τότε που ήμουν μικρή δεν έχω *οικογενειακά* ονόματα για να χρησιμοποιήσω…So, ποιο-ποια είναι τα αγαπημένα σας κοριτσίστικα ονόματα?

Υ.Γ. Δεν μου αρεσουν τα συνηθησμενα ονοματα…

Iωάννα
23-06-08, 19:35
Νομίζοντας ότι το δεύτερο μωράκι μου θα είναι κοριτσάκι, βρήκαμε με τον άντρα μου αρκετά υποψήφια ονόματα, τα οποία θέλαμε απαραιτήτως να γιορτάζονται και στο χριστιανικό ημερολόγιο, αν σε ενδιαφέρει κι αυτό. Δες μερικά : Μαρκέλλα, Αιμιλία, Αριάδνη, Εμμανουέλα, Ιουλία, Κοραλία, Ναταλία, Σαββίνα, Βικτώρια, Μόνικα.
Το πρώτο μας παιδάκι που είναι κοριτσάκι, θα το βαφτίσουμε Χριστιάννα.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου εύχομαι και να του χαρίσεις το πιό γλυκό και καλότυχο όνομα!

marga
23-06-08, 19:44
μ αρεσει και το Μαργαριτα

με το καλο να ρθει στον κοσμο :)

Sam
23-06-08, 19:45
Kασσάνδρα-Γαλάτεια-Διηάνειρα-Εκάβη-Καλλίστη-Ραχήλ-Ρωξάνη κλπ κλπ

manina
23-06-08, 20:04
μμμ...πολλά μου αρέσουν! Κασσάνδρα-Ηλέκτρα-Νεφέλη-Καλυψώ-Ναταλία ...

μικρος πριγκιπας
23-06-08, 20:28
Νεφέλη, Αλκμήνη, Ανθή, Αφροδίτη, Βενετία, Χρυσάνθη, Σαβίνα
:roll: :wink: :wink:

loux
23-06-08, 21:10
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΜΜΕΛΕΙΑ, ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΟΜΟΡΦΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΔΑΝΑΗ. ΤΟ ΕΜΜΕΛΕΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΤΙΣ 30 ΜΑΙΟΥ!

Μαμά του Ωρίων
24-06-08, 08:55
Αλκινόη, Άλκυστη, Ηρώ, Φοίβη, Νεφέλη, Δανάη, Λητώ και άλλα πολλά που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή :lol:

mersy
24-06-08, 08:59
Μυρσίνη γιατί μου αρέσει άραγε ?????

Η Μυρσίνη τ'άσπρα βάζει άσπρο κρίνο στο περβάζι....κτλ

elenik
24-06-08, 09:08
Λατρευω το ονομα Νεφέλη. Χωρις λογο απλα μ αρεσει

alvadi
24-06-08, 09:35
Δανάη - Λυδία

katd
24-06-08, 09:47
Και εμενα μου αρεσει πολυ το Νεφελη και το Δαναη!!!Αλλα πρωτοτυπο ειναι και το Ιολη!!Εχεις πολλες επιλογες!!!

max
24-06-08, 10:05
Λήδα-Δάειρα

nnm004
24-06-08, 10:31
Σοφια - Ιωαννα - Αφροδιτη

Lia
24-06-08, 10:39
Δυο ονόματα που μου άρεσαν που τα άκουσα σε άλλα παιδάκια ήταν:

Κυβέλη
Ίρια (Ιωάννα-Μαρία)

myrto
24-06-08, 11:05
Ίριδα, Μάγια, Λήδα (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!!! :D ), Έλλη, Ιόλη, Ινώ....

Nantia
24-06-08, 12:09
Δεν εχεις καποιο ονομα που να σου θυμιζει κατι πολυ οικειο και ζεστο???

Γεια θυμισου..

Παρολα αυτα εμενα μου αρεσουν΄

Ελπιδα, αγαπη, ζωη, χαρα, Ισιδωρα, Κωνσταντινα (το ονομα της κορης μου :D )

elena76
24-06-08, 13:42
Μελίνα

ΚΡΙΝΑ
24-06-08, 14:11
Μια οικογενειακή φίλη έχει βγάλει την κόρη της Ηδύλη από το ηδύς που στα αρχαία ελληνικά σημαίνει γλυκός.Νομίζω ότι είναι από τα πιο εύηχα, ρομαντικά και σπάνια ονόματα που υπάρχουν.

KATRIN69
24-06-08, 15:42
Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!
Ερση,Ηλιάνα,Αρτεμις,Ελλη,Θέμις,Νιόβη,Ιφιγένεια,Σμαράγδα,Αύρα.

Lilly
24-06-08, 15:47
Διώνη :D
Όνομα με σημασία!
http://www.hellenicpantheon.gr/Diwni.htm

Silmaril
24-06-08, 17:34
Με το καλό το κοριτσάκι σου!

Εμένα μου αρέσει το όνομα Ήριννα (λυρική ποιήτρια της Τήλου). Αν έχω κοριτσάκι θα μου άρεσε να το ονομάσω έτσι γιατί είμαι πολύ δεμένη μ' αυτό το νησάκι, αλλα μάλλον θα πάει οικογενειακό και δεν θα έχω την χαρα...
Είναι πρωτότυπο πάντως....πόσες Ήριννες ξέρεις; :)

Sun
24-06-08, 18:08
Για τα αγαπημένα μου ονόματα με κάλυψαν τα κορίτσια.
Θέλω μόνο να προσθέσω το Ιφιγένεια, το Ερατώ και το Κλειώ.
Επίσης έχω μια φίλη που ονόμασε τις κόρες της Έλορις και Γλαύκη!

Ρίξε μια ματιά και εδώ, έχει άπειρα ονόματα:
http://www.eortologio.gr/

artemis
24-06-08, 18:09
Δανάη, Άρτεμις (γιατί άραγε? :wink: ) Ιφιγένεια, Λητώ.....

Με το καλό.... Όταν αποφασίσεις όμως το όνομα! :lol:

LouLou
24-06-08, 18:25
Ηλέκτρα.......Δανάη.......Λυδία.......Ιόλη.......Ιφιγένεια

artemis
24-06-08, 18:42
Ηλέκτρα.......Δανάη.......Λήδα.......Ιόλη.......Ιφιγένεια

μμμμμμμμμμμμ..... Το Άρτεμις δεν σου άρεσε????????? :lol: :lol: :lol: :lol:

yogini
24-06-08, 19:13
Ιόλη, Αρετή, Σοφία, Αριάδνη, Αντιόπη, Ιώ.....

Iωάννα
24-06-08, 19:14
Ξέχασα το "Κύρα"
Χαίρομαι πάντως που δεν ψάχνω κι εγώ όνομα για κοριτσάκι, γιατί αν κρίνω απο τα ονόματα που έχουν προταθεί μέχρι τώρα, θα δυσκολευόμουν πολύ να διαλέξω... Εμμέλεια, Ήριννα και πόσα άλλα που δεν είχα υπόψη! Τέλεια!

Κυριακή
24-06-08, 19:58
Εχοντας μπει στην τελευταια *ευθεια* της εγγυμοσυνης μου έχω αρχίσει και εγώ (όπως όλες οι wannabe μαμάδες) να ψάχνω για το τέλειο όνομα. Μιας και είμαι single και η μητέρα μου έχει φύγει από τότε που ήμουν μικρή δεν έχω *οικογενειακά* ονόματα για να χρησιμοποιήσω…So, ποιο-ποια είναι τα αγαπημένα σας κοριτσίστικα ονόματα?

Υ.Γ. Δεν μου αρεσουν τα συνηθησμενα ονοματα…
Διάλεξες κάποιο;

Clem
24-06-08, 20:05
Διάλεξες κάποιο;

eimai anamesa se polla, Mporo na vaftiso to paidi me 3 onomata skeftomai to:
Ariadni Roxani Emmeleia...

marolia
24-06-08, 20:19
Και 'μενα μου αρέσει πάρα πολύ το Λυδία.
Μυρσίνη (γινεται και Ερση).
Μια φίλη βαφτισε την κορη της Μαρία και την φωνάζει Μαρίζα. (παραπέμπει στην Κοχ....αλλα ειναι χαριτωμένο)
Φιλιά σε όλες

politimi
24-06-08, 21:52
Πολυτίμη το όνομά μου, Ιππολύτη ,Ισαβέλλα πολύ αγαπημένα ονόματα ολα.
Πολλές ευχές για εσενα και για το κουκλάκι που περιμένεις ! Να είναι γερό και τυχερό!

LouLou
24-06-08, 22:57

ουπς... :oops: .....την πάτησα!!! :lol: :oops: :lol:
ξαναγράφω λοιπόν:
Ηλέκτρα.......Δανάη.......Λυδία......Ιόλη.......Ιφιγένεια......και το κορυφαίο...Άρτεμις :!: :!: :!: ΑΠΑΙΧΤΗ ΟΛΥΜΠΙΑ ΘΕΑ!!! :wink: :lol: :lol:

Κυριακή
24-06-08, 23:33
Διάλεξες κάποιο;

eimai anamesa se polla, Mporo na vaftiso to paidi me 3 onomata skeftomai to:
Ariadni Roxani Emmeleia...
Μία χαρά!!!
Η γειτόνισσα την έβγαλε την κόρη της, Αλεξάνδρα-Σοφία-Ιόλη...άρα μπορείς και εσύ 3 ονόματα!!
Άντε συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα........

Μαμά του Ωρίων
25-06-08, 09:26
λοιπόν εγώ αυτό το θέμα θα το κάνω boockmark γιατί το επόμενο μπορεί να είναι κόρη και το χρειάζομαι :lol:

artemis
25-06-08, 19:13

ουπς... :oops: .....την πάτησα!!! :lol: :oops: :lol:
ξαναγράφω λοιπόν:
Ηλέκτρα.......Δανάη.......Λυδία......Ιόλη.......Ιφιγένεια......και το κορυφαίο...Άρτεμις :!: :!: :!: ΑΠΑΙΧΤΗ ΟΛΥΜΠΙΑ ΘΕΑ!!! :wink: :lol: :lol:

Δεν ακούω καλά τελευταία! Μπορείς να το πεις λίγο πιο ΔΥΝΑΤΑ? :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

LouLou
25-06-08, 20:06
Ένα ένα μας τα βγάζεις τα κουσούρια artemoula!!!!.......μέχρι τώρα δεν έβλεπες 8) ...τώρα δεν ακούς... :roll:
όπως και να χει δεν παύεις να είσαι μια...

ΑΠΑΙΧΤΗΗΗΗ ΟΛΥΜΠΙΑΑΑΑ ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

........φαντάζομαι να το άκουσες τώρα... :lol: :lol: :lol:

artemis
25-06-08, 20:15
Ένα ένα μας τα βγάζεις τα κουσούρια artemoula!!!!.......μέχρι τώρα δεν έβλεπες 8) ...τώρα δεν ακούς... :roll:
όπως και να χει δεν παύεις να είσαι μια...

ΑΠΑΙΧΤΗΗΗΗ ΟΛΥΜΠΙΑΑΑΑ ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

........φαντάζομαι να το άκουσες τώρα... :lol: :lol: :lol:

AAAAAAXXXXXXXXXXXXXX!!!!!!! Τι να κάνω? Γέρασα η ερημη να περιμένω μπας και δω καμια φωτογραφία σ' αυτό το forum. Ε! Σιγά σιγά η αρρώστια πέρασε και στα αυτιά 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

maryp
25-06-08, 22:41
αϊντεεεε και μετά λέτε για μένα!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μαμα του Ακη
30-06-08, 23:54
σας αρεσει το Δολώρα για κοριτσι ή Δολώρος για αγορι η ξεξη η κανονικη ειναι dolora που σημενει πονος νομιζω στα λατινικα.αν κανω επομενο παιδι ετςι θα ηθελα να το ονομασω γιατι στο πρωτο πονεςα πραγματικα πολυ (αποκοληση πλακουντα την ωρα που μου σπασανε τα νερα καισαρικη και το μωρο κυνδυνεψε πολυ και εγω το ιδιο ημουν χειρουργειο 3,5 ωρες)τρελλοι οι πονοι κοριτσια αλλα τωρα ειμαστε και οι δυο καλα.

anastasie
01-07-08, 11:50
εμενα μου αρεσει πολυ το Ραφαέλα :)

nen
01-07-08, 12:43
επειδη αν διαβασα καλα γραφτηκε οτι η Clem που ανοιξε το θεμα ειναι ανυπαρκτη και ολα τα κειμενα της ειναι μια φαρσα, νομιζω αλλωστε οτι τα κειμενα της ειναι αρχειο... εχω να προτεινω να πει το μωρακι της μουφιτσα, μπανανια, μαιμουδενια, η το πολυ ωραιο γαλλικο ντε λαμογιεν... :D

Κυριακή
03-07-08, 17:46
επειδη αν διαβασα καλα γραφτηκε οτι η Clem που ανοιξε το θεμα ειναι ανυπαρκτη και ολα τα κειμενα της ειναι μια φαρσα, νομιζω αλλωστε οτι τα κειμενα της ειναι αρχειο... εχω να προτεινω να πει το μωρακι της μουφιτσα, μπανανια, μαιμουδενια, η το πολυ ωραιο γαλλικο ντε λαμογιεν... :D
Εσύ τελικά να μην σε ματιάσω...φτούσου...θα κάνεις ένα πολύ χαρούμενο παιδί!!

nen
03-07-08, 18:24
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Varelaki
30-04-09, 13:57
Καλλιπάτειρα, λίγο αρχαιοπρεπές αλλά πρωτότυπο! Κοραλία, Μυλένα από Μελπομένη.

sardelaki
02-05-09, 16:53
Ισιδώρα, Ιφιγένεια, Φαίδρα, Ιόλη, Μαρκέλλα, ...χμμμμμμμμμμμμμμ

kostas
05-05-09, 16:15
Αγγελα , Αμαρυλλις , ραφαελα !!!!! Τα καλυτερα

νεφελη
08-05-09, 14:33
Νεφελη, Αρτεμης, Λυδια, Κυβελη, Αριαδνη, Δαναη, Ινω

GeorginaT
09-05-09, 20:57
Ναταλία, Ισαβέλλα, Εβελίνα, Αιμιλία, Βικτώρια, Δομινίκη....

Εχω ένα ωραιότατο excel με όλα τα ονόματα... αν το θέλεις στείλε μου Pm

elenada
19-07-09, 21:59
'Αλκηστη και Κορνηλία

ioannanip
20-07-09, 01:33
Εμένα μου αρέσουν ονόματα χριστιανικά που όμως δεν είναι πολύ συχνά. Αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι το Ρεβέκκα. Ωραίο είναι και το Ελισσάβετ, Τατιάνα, Ισιδώρα, Γλυκερία

melita
20-07-09, 15:56
Νεφέλη, μελίνα, ελισσάβετ, μυρτώ

novpal
26-07-09, 00:24
Λοιπόν επειδή & εγώ το έψαξα ποοοολύυυυυ με τα ονόματα των αγοριών μου, έχω να σου πω τα εξής:
1. βρες όνομα που να γιορτάζει για να παίρνει & το δωράκι της
2. Περίμενε να ερθει με το καλό το κοριτσάκι σου & αποφάσισε μετά. Μπορεί να διαλέξεις ένα όνομα & μετά να δεις οτι δεν της ταιριάζει στη φατσούλα ή στο χαρακτήρα
3. Εγώ έλεγα πάντα πως αν έκανα κορίτσι θα το έβγαζα Ναταλία. Ε, έκανα 2 αγόρια -μάλλον δεν θα τους ταίριαζε :)

ΛΗΤΩ
27-07-09, 11:32
Χριστίνα ή Χριστιάννα, Άννα, Μαρκέλλα (κλασσικά/Χριστιανικά)
Λυδία,Άρτεμις,Φοίβη,Ιόλη και φυσικά Ιφιγένεια (αρχαιοελληνικά)
Ραφαέλα, Μιχαέλα,Σεσίλια (..να τα πω λατινικά???ότι και να ναι τελοσπάντων εμένα μου ακούγονται πολύ εύηχα...)

MyPrincess
27-07-09, 15:35
Λοιπόν επειδή & εγώ το έψαξα ποοοολύυυυυ με τα ονόματα των αγοριών μου, έχω να σου πω τα εξής:
1. βρες όνομα που να γιορτάζει για να παίρνει & το δωράκι της
2. Περίμενε να ερθει με το καλό το κοριτσάκι σου & αποφάσισε μετά. Μπορεί να διαλέξεις ένα όνομα & μετά να δεις οτι δεν της ταιριάζει στη φατσούλα ή στο χαρακτήρα
3. Εγώ έλεγα πάντα πως αν έκανα κορίτσι θα το έβγαζα Ναταλία. Ε, έκανα 2 αγόρια -μάλλον δεν θα τους ταίριαζε :)

Και γω παντα αυτο ελεγα και ευτυχως εκανα κοριτσακι!!!

Αλλα μην συνεχιζετε να απαντατε βρε κοριτσια αφου ειναι μουφα το
θεματακι..

asteraki
11-01-10, 11:09
Καλή Χρονιά σε όλους και όλες
Θα γίνω νονά σε ένα κοριτσάκι και αναζητώ το πιο όμορφο όνομα.... γράψτε ιδέες για την μικρή μας πριγκίπισσα!!!
φιλιά

lianakleopatra
11-01-10, 11:13
Ναταλία, Αρτεμις, Φοίβη, Αλεξία, Μελίνα. Πάντως όχι Νεφέλη ή Λυδία γιατί, παρ' όλο που είναι πανέμορφα, έχουν ακουστεί πολύ!

TARA
11-01-10, 11:43
Ναταλία, Αρτεμις, Φοίβη, Αλεξία, Μελίνα. Πάντως όχι Νεφέλη ή Λυδία γιατί, παρ' όλο που είναι πανέμορφα, έχουν ακουστεί πολύ!

Συμφωνω απολυτα και προσθετω Βαλέρια και Ιουλιττα.

kalamaraki
11-01-10, 11:49

:D:D:D:D:D:D

Nantia
11-01-10, 11:56
καλημερα και απο μενα !!!

Αστερακι μου θα γινεις μια πολυ πολυ πολυ γλυκια νονα συγχαρητηρια!! Δηλαδη για να καταλαβω σε αφηνουν στο χερι σου να διαλεξεις εσυ το ονομα του παιδιου τους?? Μπραβο πολυ προοδευτικο το βρισκω. Ας σε βοηθησουμε λοιπον.
Αγαπημενα μου πριγκηπικα ονοματα:

Αλεξανδρα
Δαφνη
Ελεονωρα
Αλκμηνη
Ιολη
Δανάη
και φυσικα

η πολυαγαπημενη μου χιχι κωνσταντινα χαχαχαχα

asteraki
11-01-10, 13:02
nantia... τι κάνεις? είμαι πολύ χαρούμενη που θα γίνω νονά σε κοριτσάκι!!
Όχι βρε δεν θα αποφασίσω εγώ για το όνομα αλλά ως καλή νονά θέλω να συμβάλω λιγάκι και σε αυτό!!!!!
φιλιά

Lora2
12-01-10, 00:49
Το πραγματικα γλυκό όνομα είναι το Έλλη, παραπέμπει σε μέλι. Αλλά δεν έχει γιορτή...

ioannanip
13-01-10, 00:18
Το πραγματικα γλυκό όνομα είναι το Έλλη, παραπέμπει σε μέλι. Αλλά δεν έχει γιορτή...

Αν προκύπτει από το Ελισάβετ έχει γιορτή.

ελενα_ηλέκτρα
31-07-10, 08:06
Καλημερα μαμαδες σε 1,5 μηνα εχω τη βαπτιση της 2ης κορουλας μου και δεν μπορω ακομα να αποφασισω το ονομα που θα της δωσουμε.(απιστευτο?)και εγω κ ο συζηγος ειμαστε πολυ αναποφασιστοι γι΄αυτο θα ηθελα τη βοηθεια σας.Λοιπον σκεφτηκαμε αν βγαλουμε απο οικογενεια να βγαλουμε τον μπαμπα μου που τον λενε Δημητρη,Δημητρα δηλαδη,αλλα μας αρεσουν και ασχετα ονοματα οπως Αρτεμις, Λυδια,Ιζαμπελλα..θα ηθελα να βρω καποιο συνθετο αν γινοταν με το Δημητρα γιατι αν βγαλω 2 ονοματα το ενα ετσι και αλλιως δε θα ακουγεται περα απο την εκκλησια...Ειμαι πολυ αγχωμενη και μπερδεμενη ...

1-2 mommy
31-07-10, 08:21
AMAN πια με το ονομα ΝΕΦΕΛΗ και ΛΥΔΙΑ.Μονο σπανια και πρωτοτυπα δεν ειναι πια.Στο νηπιαγωγειο της κορης μου στα 15 κοριτσακια υπαρχουν 3 ΝΕΦΕΛΕΣ και 2 ΛΥΔΙΕΣ.Ολες ψαχνωντας την πρωτοτυπια καταληγουμε στην πανομοιοτυπια

ΡΙΑ84
07-01-11, 18:09
λοιπων ηρθε η ωρα να διαλεξουμε ονομα για την νερα'ιδουλα μας!!
εχω 2 αγορακια το ενα εχει παρει το ονομα του πεθερου μου(Θοδωρης) και το αλλο το ονομα του μπαμπα μου(Κωνσταντινος)τωρα που καναμε την κορουλα μας,ειναι σειρα μας να διαλεξουμε ονομα και εχουμε κολλησει!!!
ο αντρουλης μου δεν εχει προβλημα τη ονομα θα δωσουμε και για αυτο θελω την βοηθεια σας για ενα ομορφο ονομα!!!Περιμενω προτασεις.........!!!!

eleni_k
07-01-11, 19:56
AMAN πια με το ονομα ΝΕΦΕΛΗ και ΛΥΔΙΑ.Μονο σπανια και πρωτοτυπα δεν ειναι πια.Στο νηπιαγωγειο της κορης μου στα 15 κοριτσακια υπαρχουν 3 ΝΕΦΕΛΕΣ και 2 ΛΥΔΙΕΣ.Ολες ψαχνωντας την πρωτοτυπια καταληγουμε στην πανομοιοτυπια

πες το ψέμματα, σε λίγα χρόνια θα ψάχνουμε να ακούσουμε μία "Μαρία"!!!

λοιπόν...
Δάφνη, Κοραλλία, Μαρίνα και Μυρτώ ήταν στην δική μου λίστα αγαπημένων ονομάτων. Τελικά επέλεξα το Μυρτώ για την κόρη μου... Επίσης μου αρέσει πολύ το Μελίνα...

Μαριρενα
07-01-11, 23:40
λοιπων ηρθε η ωρα να διαλεξουμε ονομα για την νερα'ιδουλα μας!!
εχω 2 αγορακια το ενα εχει παρει το ονομα του πεθερου μου(Θοδωρης) και το αλλο το ονομα του μπαμπα μου(Κωνσταντινος)τωρα που καναμε την κορουλα μας,ειναι σειρα μας να διαλεξουμε ονομα και εχουμε κολλησει!!!
ο αντρουλης μου δεν εχει προβλημα τη ονομα θα δωσουμε και για αυτο θελω την βοηθεια σας για ενα ομορφο ονομα!!!Περιμενω προτασεις.........!!!!

εγω θα σου προτεινω ασχετα ονοματα απο μαμα και πεθερα εεκτος αν εχετε σκοπο και για τεταρτο
θα διαλεγα κατι σε
ζωη
χαρα
ειρηνη
αγαπη η ελπιδα

ΡΙΑ84
07-01-11, 23:48
εγω θα σου προτεινω ασχετα ονοματα απο μαμα και πεθερα εεκτος αν εχετε σκοπο και για τεταρτο
θα διαλεγα κατι σε
ζωη
χαρα
ειρηνη
αγαπη η ελπιδα

εε οχι και τεταρτο για να φτασω να διαλεξω εγω ονομα:D:D!!εχω ενα ονομα του πεθερου,ενα του μπαμπα μου και τωρα η σειρα μου εε??ειναι ομορφα τα ονοματα που μου λες αλλα θα ηθελα κατι ποιο.....να μην ειναι "πολυφορεμενο"!!!αντε κοριτσια θελω φαντασια!!!!!:razz:

lenaG
07-01-11, 23:59
θα διαλεγα κατι σε
ζωη
χαρα
ειρηνη
αγαπη η ελπιδα
συμφωνω και επαυξανω!!!!!!!!!!
ονοματα με νοημα και αξια για ζωη
εχω να προσθεσω και το Σοφια

stefanakos
08-01-11, 00:01
καλησπερα εμενα την κορη μου την λενε κοραλια πολυ ωραιο ονομα για μενα. να σε ρωτησω τα κουπονακια που δινω τα θες τελικα?

ΡΙΑ84
08-01-11, 00:28
Κοραλια εε???πολυ ομορφο!!(ναι τα θελω σου εχω στειλει τα στοιχια μου δεν τα πηρες??)

kallia11
09-01-11, 21:03
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ:
ΗΛΙΑΝΑ
ΛΥΔΙΑ
ΔΑΝΑΗ
ΙΟΛΗ
ΘΑΛΕΙΑ
ΑΡΙΑΔΝΗ

RIA85
19-01-11, 16:20
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ Ν ΒΑΛΩ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΑΡΙΑ Κ ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.ΜΠΟΡΕΙ Ν ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΤΩΝ 2?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΕΝΑ ΣΩΙ Ν ΛΕΙ ΜΑΡΙΑ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΗΜΗΤΡΑ Κ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Marmeladitsa
28-01-11, 23:49
κορίτσια,
μου αρέσει πολύ το Μαρίλια αλλά πρόκειται για ενα σύνθετο όνομα από το Μαρία και Ηλιάνα.
Μπορώ να βαφτίσω το μωρό μου Μαρίλια ή ως Μαρία Ηλιάνα και να το φωνάζω Μαρίλια;:roll:

sailing
29-01-11, 16:52
marmeladitsa από ότι είδα σε ένα εορτολόγιο (site)το Μαρίλια υπάρχει ως όνομα αλλά δεν γιορτάζει..γιατί δεν δίνεις και τα δύο ονόματα που είναι και ωραία?
ria προσπαθώ να βρω συνδυασμό και δεν μπορώ..

να ζητήσω κι εγώ βοήθεια: μπορεί κάποιος να σκεφτεί για Μαρία Νικολέτα κάτι άλλο από Μαρινίκη ή Μαριέτα?

sissy
29-01-11, 16:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ:
ΗΛΙΑΝΑ
ΛΥΔΙΑ
ΔΑΝΑΗ
ΙΟΛΗ
ΘΑΛΕΙΑ
ΑΡΙΑΔΝΗ

Το Ιόλη και το Δανάη μου αρέσουν και μένα πάαααρα πολύ!

georkost
29-01-11, 17:30
marmeladitsa από ότι είδα σε ένα εορτολόγιο (site)το Μαρίλια υπάρχει ως όνομα αλλά δεν γιορτάζει..γιατί δεν δίνεις και τα δύο ονόματα που είναι και ωραία?
ria προσπαθώ να βρω συνδυασμό και δεν μπορώ..

να ζητήσω κι εγώ βοήθεια: μπορεί κάποιος να σκεφτεί για Μαρία Νικολέτα κάτι άλλο από Μαρινίκη ή Μαριέτα?

μαριλετα??

Marmeladitsa
30-01-11, 23:21

Γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα των δύο ονομάτων. Θα ήθελα να γράφεται όπως φωνάζεται.

Θα σου πρότεινα κι εγώ το Μαριλέτα.

vastrag
31-01-11, 11:11
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ Ν ΒΑΛΩ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΑΡΙΑ Κ ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.ΜΠΟΡΕΙ Ν ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΤΩΝ 2?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΕΝΑ ΣΩΙ Ν ΛΕΙ ΜΑΡΙΑ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΗΜΗΤΡΑ Κ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Δε νομίζω ότι συνδυάζονται. Το μόνο που μπόρεσα να σκεφτώ είναι ... Μάρτζη???

sailing
02-02-11, 09:48
ευχαριστώ πολύ..το Μαριλέτα δεν το είχα σκεφτεί..θα το πω και στον άντρα μου να δούμε..

stellavr
15-02-11, 13:55
Καλησπέρα!!!
Τον Ιούνιο θα κάνουμε το θρησκευτικό γάμο και θα βαφτίσουμε και τη μικρούλα μας!!!
Σκεφτόμαστε να τη βγάλουμε Δανάη!!!!
Πως σας φαίνεται??? Ξέρει καμία σας αν γιορτάζει και πότε???

glitter
15-02-11, 14:19
Καλησπέρα!!!
Τον Ιούνιο θα κάνουμε το θρησκευτικό γάμο και θα βαφτίσουμε και τη μικρούλα μας!!!
Σκεφτόμαστε να τη βγάλουμε Δανάη!!!!
Πως σας φαίνεται??? Ξέρει καμία σας αν γιορτάζει και πότε???

Πολύ όμορφο όνομα! Σύμφωνα με το http://www.eortologio.gr/data/eortes/eortes_Delta.php γιορτάζει στις 11 Δεκεμβρίου. Με το καλό ο γάμος και η βάπτιση!

marilu
15-02-11, 14:33
Εμένα ΔΑΦΝΗ ειναι το αγαπημένο μου όνομα για κόρη, και αν δεν κάνω λάθος γιορτάζει των Βαΐων

stellavr
16-02-11, 18:00
Πολύ όμορφο όνομα! Σύμφωνα με το http://www.eortologio.gr/data/eortes/eortes_Delta.php γιορτάζει στις 11 Δεκεμβρίου. Με το καλό ο γάμος και η βάπτιση!

Κάπου είχα διαβάζει ότι γιορτάζει 14 Δεκέμβρη και κάπου αλλού 17 Δεκέμβρη του Αγ. Δανιήλ!!!!!!!! :-?
Εχω μπερδευτεί..... ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!!!!!:smile::smile::smile:

glitter
16-02-11, 18:29
Κάπου είχα διαβάζει ότι γιορτάζει 14 Δεκέμβρη και κάπου αλλού 17 Δεκέμβρη του Αγ. Δανιήλ!!!!!!!! :-?
Εχω μπερδευτεί..... ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!!!!!:smile::smile::smile:

Πάντως σίγουρα γιορτάζει το Δεκέμβριο!

vastrag
17-02-11, 07:51
Πάντως σίγουρα γιορτάζει το Δεκέμβριο!
Μπα, μην το λες... Κάποιοι γνωστοί μου την κόρη τους που τη λένε Δανάη τη γιορτάζουν του Αγίου Δημητρίου...

stellavr
17-02-11, 18:58
Μπα, μην το λες... Κάποιοι γνωστοί μου την κόρη τους που τη λένε Δανάη τη γιορτάζουν του Αγίου Δημητρίου...

Ωχχχχχχχ!!!!!
Μην μου βγάζεις και άλλες ημερομηνίες στη μέση!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχα
:D:D:D:D

teddy-tedi
23-02-11, 15:57
γεια σας κοριτσια και καλησπερα...ειμαι εγκυος στην 26 εβδομαδα και εχω παλι κοριτσακι...στο πρωτο μου εδωσα ενα υπεροχο αρχαιο ελληνικο ονομα που το ειχα βρει πριν μινω εγκυος ομως τωρα δεν μου ερχετε κατι και δεν θα ηθελα το ενα να εχει ενα πρωτοτυπο ονομα και το αλλο ενα ουδετερο:-(:-(!!!εχω ψαξει αλλα τιποτα δεν βρικα!!!
κοριτσια εσεις εχετε καμια ιδεα???σκεφτηκα ινω,ισης,ηλεκτρα,ηρα,!!!αλλα δεν μου αρεσει κατι για την μικρη μου....αχ βρε κοριτσια ουτε ο καλος μου εχει ιδεα τι ονομα να δωσουμε!!!

elenip
23-02-11, 16:02
με το καλό το μωράκι σου.. εμένα μου αρέσουν τα: Λυδία, Βασιλεία, Ιφιγένεια, Αρτεμις .. υπάρχουν τόσα και τόσα ονόματα .. σίγουρα θα βρεις αυτό που της ταιριάζει :)

teddy-tedi
23-02-11, 16:05
δεν ξερω ψαχνουμε αλλα τιποτα!!!το αρτεμις μου αρεση!!

Ειρήνη_Α
23-02-11, 16:07
γεια σας κοριτσια και καλησπερα...ειμαι εγκυος στην 26 εβδομαδα και εχω παλι κοριτσακι...στο πρωτο μου εδωσα ενα υπεροχο αρχαιο ελληνικο ονομα που το ειχα βρει πριν μινω εγκυος ομως τωρα δεν μου ερχετε κατι και δεν θα ηθελα το ενα να εχει ενα πρωτοτυπο ονομα και το αλλο ενα ουδετερο:-(:-(!!!εχω ψαξει αλλα τιποτα δεν βρικα!!!
κοριτσια εσεις εχετε καμια ιδεα???σκεφτηκα ινω,ισης,ηλεκτρα,ηρα,!!!αλλα δεν μου αρεσει κατι για την μικρη μου....αχ βρε κοριτσια ουτε ο καλος μου εχει ιδεα τι ονομα να δωσουμε!!!

http://www.authorway.com/fora/index.php?topic=932.0

διαλέγεις και παίρνεις!!!

teddy-tedi
23-02-11, 16:14
ειρηνακι μου ευχαριστω παρα πολυ αλλα εχω ηδη δει αυτη τη σελιδα και αλλες πολλες αλλα τιποτα δεν μου κανει κλικ

ηλιαχτιδα 78
23-02-11, 16:17
να ευλογησω τα γενια μου; ΚΑΤΕΡΙΝΑ! και ωραια ακουγεται και γιορταζει και ειναι ακρως θηλυκο ονομα που δεν γινεται αντρικο...και οχι πολυ συνηθισμενο.. με το καλο!:p

agentP
23-02-11, 16:19
Ισιδώρα;

georkost
23-02-11, 16:23
εμεις θα την βαφτισουμε Ηλιανα..αλλα μου αρεσει κ το Ιφιγενεια κ το Αριαδνη

Ειρήνη_Α
23-02-11, 16:45
Ισιδώρα;

Ισιδώρα λένε την πεθερά μου και πολύ θα ήθελα να την βγάλω έτσι (την ανύπαρκτη κόρη μου), αλλά ο άντρας μου είναι νησιώτης και το έχουν αλλιώς το έθιμο.
Το 1ο παιδί αν είναι αγόρι πάει απο την πλευρά του πατέρα, ενώ αν ειναι κορίτσι πάει από την πλευρα της μητέρας...
Εμένα προσωπικά δεν με πειραζει να δώσω (όταν με το καλό κάνω παιδιά) τα ονόματα των πεθερικών μου, αλλά ποιος το λεει στη μάνα μου;;;;

οφ τοπικ και συγνώμη..

maria_s
23-02-11, 16:49
Ηλέκτρα, Αριάδνη, Κλεοπάτρα!

Αν κάνω κόρη, θα της δώσω σίγουρα 1 από τα παραπάνω.

katerinakriti
23-02-11, 16:52
Ανδρομάχη? το λατρεύω!

Mania_K
23-02-11, 16:57
Νεφέλη?

teddy-tedi
23-02-11, 18:04
αχ βρε κοριτσια ευχαριστω για την βοηθεια το αριαδνη ειναι φοβερο κατερινα λενε την κορη του αδελφου μου οπωτε μαλον οχι!!το ερση πως σας ακουγετε η το χαρις??

Evang
23-02-11, 18:41
Κλειω; Αν κανω κι αλλη κορη αυτο το ονομα θα ηθελα να της δωσω.

travellingmum
23-02-11, 18:42
Αριαδνη, Αρτεμις, Ιολανθη (που ειναι φυσικα και το αγαπημενο μου ;) )

anitapolonia
23-02-11, 18:51
σημερα η κορη μου επεξε με μια κουκλιτσα στην παιδικη χαρα που την λεγανε ΙΡΗΣ
μου αρεσε πολυ το ονομα

misspigi
23-02-11, 19:12
eortologio.gr μπαινεις και βρισκεις αλφαβητικα ο,τι ονομα θες και σου βγαζει και ποτε γιορταζει (αν σε ενδιαφερει να γιορταζει)

Alex Cross
23-02-11, 19:50
Μου αρέσουν πολύ : Ζωή και Ροδαμάνθη.:D

talou
23-02-11, 19:51
εμμελεια που επισης γιορταζει

belle
23-02-11, 20:15
Σοφία, Ειρηνη, Ελπίδα....

Δ+Β
23-02-11, 21:56
Αχ, ωραίο θέμα. Λοιπόν, δε θα σου πω κάτι άλλο από τα ονόματα των κοριτσιών μου. Νεφέλη (γιορτάζει 40 ημέρες μετά το Πάσχα, της Αναλήψεως), Άλκηστις (την γιορτάζω των Αγίων Πάντων), Ίρις (βγαίνει από την Αγία Ραίς που γιορτάζει 23 Σεπτεμβρίου). Θα προσθέσω Άρτεμις και Υβόνη

Active Member
23-02-11, 21:58
Ευα, Μαργαριτα

(και το δικο μου μου αρεσει! :mrgreen:)

pani10
23-02-11, 21:59
Τεddy ειχα παει σε ενα παιδικο παρτυ και ειδα ενα κοριτσακι που το ελεγαν Ηγησω εμεινα εκπληκτη γιατι μου αρεσε πολυ παρα πολυ. Για μενα το πιο ωραιο που ακουσα

talou
24-02-11, 10:26
Εριεττα , αλλα δεν ξερω αν γιορταζει
Μυρτω

fenaki
24-02-11, 10:44
εμένα μου αρέσει πολυ το Μαριαλένα....και αν κανω δευτερο κοριτσάκι θα το προτιμουσα....
μετά μου αρέσει το Χρυσάνθη, Ανδριανή, Αμαλία,Ελεονώρα,Έλλη, Μελίνα,
Μιχαέλα,Ευριδίκη

fenaki
24-02-11, 11:00
πολυ πρωτοτυπο ειναι το Μαρίλια που βγαινει και απο το Μαρία

elzu
24-02-11, 11:04
Εμείς την μπεμπούλα μας Νεφέλη λέμε να την ονομάσουμε... είναι υπέροχο όνομα!

fairytale
24-02-11, 11:10
Σεμίραμις!
έλεγαν έτσι τη μαμά μιας συμφοιτητριας μου...πολύ ωραίο και διαφορετικό όνομα!:D

lianakleopatra
24-02-11, 11:37
Βερενίκη.

andigo
24-02-11, 11:52
Ιολάνθη (προαναφέρθηκε), Μελισάνθη, Μελιτίνη, Εριφύλλη, Μελίνα και φυσικά το Άννα. Τα αρχαία ελληνικά αν και τα περισσότερα είναι υπέροχα έχουν χρησιμοποιηθεί αρκετά.

stella261011
24-02-11, 11:58
λοιπον απο κοριτσιστικα ονοματα μου αρεσαν ιδιαιτερα τα Μαρκελλα,Χριστιανα,Ελεονωρα τα οποια γιορταζουν κ τα 3.βεβαια εγω περιμενω αγορι κ εκει εχω θεμα γιατι δεν με τρελαινει κανενα ονομα!!!

georkost
24-02-11, 12:09
λοιπον απο κοριτσιστικα ονοματα μου αρεσαν ιδιαιτερα τα Μαρκελλα,Χριστιανα,Ελεονωρα τα οποια γιορταζουν κ τα 3.βεβαια εγω περιμενω αγορι κ εκει εχω θεμα γιατι δεν με τρελαινει κανενα ονομα!!!

το Στεφανος τι σου λεει???

ΡΙΑ84
24-02-11, 12:15
Εμείς την μπεμπούλα μας Νεφέλη λέμε να την ονομάσουμε... είναι υπέροχο όνομα!

και εγω προς τα εκει παω για την νεραιδουλα μου:mrgreen::mrgreen:
μου αρεσει και το Δαναη και το Λυδια!!!

ΡΙΑ84
24-02-11, 12:18
Αχ, ωραίο θέμα. Λοιπόν, δε θα σου πω κάτι άλλο από τα ονόματα των κοριτσιών μου. Νεφέλη (γιορτάζει 40 ημέρες μετά το Πάσχα, της Αναλήψεως), Άλκηστις (την γιορτάζω των Αγίων Πάντων), Ίρις (βγαίνει από την Αγία Ραίς που γιορτάζει 23 Σεπτεμβρίου). Θα προσθέσω Άρτεμις και Υβόνη

σοβαρα;;;;δεν το ηξερα!!!και η γιαγια μου δεν το ηθελε γιατι δεν γιορταζει
λεει......αχ ρε γιαγιακα!!!!!

stella261011
24-02-11, 14:13
ωραιο αλλα δεν αρεσει του συζυγου οπως κ το Αλεξανδρος....μαλλον το ονομα του πεθερου που ειναι ιδιο κ με της μαμας μου θα βαλουμε Παναγιωτακης με το καλο!

elzu
24-02-11, 15:48
Ρια84 εγώ έχω πρόβλημα με τον πατέρα που δεν το θέλει γιατί δεν γιορτάζει...Στο εορτολόγιο γιορτάζει αλλά στην εκκλησία αν πας σου λένε όχι. Αλλά εγώ θα την γιορτάζω τότε και το θέμα της εκκλησίας είναι ότι ο κάθε παπάς θα σου πει ότι θέλει οπότε...

charm88
24-02-11, 16:04
εγω ψηφιζω Αλκηστις!!!

Angel's Mamma
24-02-11, 16:09
Τα Βανεσα, Ηλιαννα και Εβελινα μου αρεσουν πολυ.

teddy-tedi
24-02-11, 16:12
οταν στης 19 εβδομαδες μας ειπαν οτι εχω αγορι στεφανος ειπαμε με το συζηγο να το βγαλουμε αλλα δεν εκατσε το ιφηγενεια σας αρεσει??το θεμα ειναι οτι οικογενειακος εχουμε διπλα και πρωτοτυπα ονοματα οπωτε γινετε χαμος!!εχω ψαξει παντου!! τι ιλιανα με γιωτα σας αρεσει? αυτα που ξεχωρισα ειναι ηλεκτρα,ερση,ιφηγενεια και αλκηστις!!!

katerinak
24-02-11, 16:17
σκεφτομουν το ηλενα για τη μικρη μου αλλα τελικα ειπαμε νεφελη!

teddy-tedi
24-02-11, 16:21
αχ το ηλενα ειναι πανεμορφο!!

Angel's Mamma
24-02-11, 16:23
Επισης το Εβιτα μου αρεσει πολυ

katerinak
24-02-11, 16:25
αχ το ηλενα ειναι πανεμορφο!!

ημουν ετοιμη να το αποφασισω παντως!θα λαμπει το μωρο με τετοιο ονομα,μου φαινεται φωτεινο!

babystar
24-02-11, 16:46
Κι εμείς είμαστε σε αναζήτηση ονόματος για τη δεύτερη κόρη. Μας αρέσουν διάφορα και είπατε και άλλες ωραίες ιδέες, αλλά δεν αποφασίζουμε...Πάντως το Ίρις που είπε μια κοπέλα, αν δεν κάνω λάθος είναι το Ίριδα που ονόμασαν κάτι φίλοι μας το κορίτσι τους...Πολύ μου αρέσει...Ο άντρας μου θέλει Άρτεμις, αλλά δεν τρελλαίνομαι κι όλας. Μου αρέσει πολύ και το Μελίνα....Στην πρώτη κόρη τόση σκέψη δεν έπεσε...Μόλις ο γιατρός είπε "είναι κορίτσι", είπαμε και το όνομα...

teddy-tedi
24-02-11, 17:25
εμεις τωρα ειμαστε μεταξυ του ηλενα και αλκηστις αυτα λατρεψε ο συζηγος!!!μαλλον το μωρο θα παρει και τα δυο!!

goody
24-02-11, 17:52
Το Ηλενα οντως ακουγεται πολυ ωραιο!
Ειναι δυσκολο να βρεις ονομα! Εμενα μου αρεσουν πολυ τα Λυδια, Δαναη, Ισμηνη, Αιμιλια.
Για αγορι πρωτοτυπα και πολυ ομορφα μου φαινονται το Ορφεας και Κριτωνας.

elisabeth_th
24-02-11, 18:28
Της κουμπαρας μας το κοριτσακι το λενε Ηλιάνα.
την γιορταζουν του Προφήτη Ηλία!
πολυ μου αρεσει το ονομα της.

chrifili
24-02-11, 20:16
Εριθέλγη?

katerinak
24-02-11, 22:34
εμεις τωρα ειμαστε μεταξυ του ηλενα και αλκηστις αυτα λατρεψε ο συζηγος!!!μαλλον το μωρο θα παρει και τα δυο!!

θα χαρω πολυ αν το αποφασισεις!το νιωθω σαν δικο μου γιατι ημασταν ετοιμοι να δωσουμε αυτο το ονομα!ισως στο δευτερο!

chris83
25-02-11, 00:20
Εγω παντως αν δεν ειμουν παραδοσιακη οσον αφορα την ονοματολογια των παιδιων (ονομα παππου-γιαγιας) σε κοριτσι ισως εδινα το ονομα Ελισσω.

olive
25-02-11, 09:06
Καλημέρα!
Αντί για Ηλένα δείτε και το Ήλιδα.
Ήλιδα-Άλκηστις πολύ ωραίος συνδιασμός!!!!:D

teddy-tedi
25-02-11, 19:49
θα χαρω πολυ αν το αποφασισεις!το νιωθω σαν δικο μου γιατι ημασταν ετοιμοι να δωσουμε αυτο το ονομα!ισως στο δευτερο!

αποφασισαμε τελικα!!! μονο που το ιλενα γραφετε με γιωτα οχι με ητα αλλα δεν μας πειραζει να το αλλαξουμε λιγο η μπεμπουλα θα βγει ηλενα-αλκηστις!!!!αχ σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!!και η κορουλα μου η πρωτη εχει φοβερο ονομα αλλα τωρα ειληκρηνα ειχα κολλησει και εγω και ο συζηγος και επειδη να δωσω της πεθερας η της μανας μου δεν παιζει ετσι εψαχνα πρωτοτυπα και ασχετα ονοματα!!!!!

αχ ηλενα-αλκηστις!!!!!φοβερο δεν ειναι!!

katerinak
25-02-11, 20:02
αποφασισαμε τελικα!!! μονο που το ιλενα γραφετε με γιωτα οχι με ητα αλλα δεν μας πειραζει να το αλλαξουμε λιγο η μπεμπουλα θα βγει ηλενα-αλκηστις!!!!αχ σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!!και η κορουλα μου η πρωτη εχει φοβερο ονομα αλλα τωρα ειληκρηνα ειχα κολλησει και εγω και ο συζηγος και επειδη να δωσω της πεθερας η της μανας μου δεν παιζει ετσι εψαχνα πρωτοτυπα και ασχετα ονοματα!!!!!

αχ ηλενα-αλκηστις!!!!!φοβερο δεν ειναι!!

τι ωραια!μπραβο!κ τα 2 ειανι υπεροχα κ τελικα γρηγορα το αποφασισες!

teddy-tedi
25-02-11, 20:11
Ε ειπαμε κολλησε ο συζηγος και με τα δυο του αρεσαν φοβερα και αφου εκανε και στους δυο κλικ το πηραμε αποφαση!!!δηλαδη οταν τα διαβαζαμε βλεπαμε και το δυσκακι της β επιπεδου που επερνε ποζες το πατσαβουρακι και της τεριαζαν!!

Melina22
25-02-11, 20:23
Με ποιο απ' τα δυο όμως θα την φωνάζετε; Και με τα δυο;

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
25-02-11, 20:34
Με το καλό!

teddy-tedi
25-02-11, 20:48
Ηλενα θα την φωναζουμε αλλα και με το αλλο να μην ξεχνιετε οπως εμενα και την κορη την πρωτη και με τα δυο αφου τα εχουμε να μην τα χαρουμε??αχ πολυ παρα πολυ μου αρεσει!!

cristina112
25-02-11, 21:02
Ηλενα θα την φωναζουμε αλλα και με το αλλο να μην ξεχνιετε οπως εμενα και την κορη την πρωτη και με τα δυο αφου τα εχουμε να μην τα χαρουμε??αχ πολυ παρα πολυ μου αρεσει!!

Πολύ ωραία ονόματα!!Με το καλό!Την άλλη σου την κόρη πώς την λένε??

katerinak
25-02-11, 21:05
νιωθω λιγο σαν νονα της χα χα!!

Melina22
25-02-11, 21:16

Μια χαρά! Μπράβο! Το βρήκατε κ ησυχάσατε! Απλά ρώτησα γιατί όλο μαζί μου φάνηκε μεγάλο. Ενώ με αυτον τον τρόπο χρησιμοποιείς κ τα δυο χωρίς να κουράζεσαι.;):D

teddy-tedi
26-02-11, 17:15
Πολύ ωραία ονόματα!!Με το καλό!Την άλλη σου την κόρη πώς την λένε??

την μεγαλη μου την λενε Αελλα-θεοδωρα<teddy>!!εξου και το νικ μου!!!
κατερινακ εισαι νονα της αφου εσυ μου ειπες το ονομα!!1
οπωτε εχουμε μια Αελλα και μια Ηλενα!!!:D:D

katerinak
26-02-11, 21:43
την μεγαλη μου την λενε Αελλα-θεοδωρα<teddy>!!εξου και το νικ μου!!!
κατερινακ εισαι νονα της αφου εσυ μου ειπες το ονομα!!1
οπωτε εχουμε μια Αελλα και μια Ηλενα!!!:D:D

το αελλα πως το σκεφτηκατε;;δεν το εχω ξανακουσει!

stammy
28-02-11, 16:03
Γεννάω σε περίπου 1 μήνα και ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει για το όνομα της καινούριας μπέμπας μας. Θέλουμε να γιορτάζει στις 8 Νοεμβρίου για ένα δικό μας λόγο και να είναι κατι γλυκό και προτότυπο. Σκευτήκαμε μαζί με τον αντρα μου το Αγγελίνα ! Πώς σας φαίνεται??

teddy-tedi
28-02-11, 16:59
το αελλα πως το σκεφτηκατε;;δεν το εχω ξανακουσει!

αελλα ειναι αρχαια ελληνιδα αμαζονα η πιο γρηγορη απο ολες αυτη που ελεγχε της ανεμοθυελλες...<στο τελος την σκοτωσε ο ηρακλης>
επεισης υπαρχει και το αελλω που ηταν μια απο τις αρπιες.....
παντως η κορη μου ανεμοθυελλα ειναι μπενει και τα σαρωνει ολα τιποτα δεν αφηνει ορθιο!!!

teddy-tedi
28-02-11, 17:00
Γεννάω σε περίπου 1 μήνα και ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει για το όνομα της καινούριας μπέμπας μας. Θέλουμε να γιορτάζει στις 8 Νοεμβρίου για ένα δικό μας λόγο και να είναι κατι γλυκό και προτότυπο. Σκευτήκαμε μαζί με τον αντρα μου το Αγγελίνα ! Πώς σας φαίνεται??

την ιδια μερα γιορταζουν και αλλα ονοματα μιχαελα σταματια< το τελευταιο δεν μου αρεσει>ψαξε το λιγο αν και το αγγελινα ειναι πολυ ωραιο!!

katerinak
28-02-11, 17:32
αελλα ειναι αρχαια ελληνιδα αμαζονα η πιο γρηγορη απο ολες αυτη που ελεγχε της ανεμοθυελλες...<στο τελος την σκοτωσε ο ηρακλης>
επεισης υπαρχει και το αελλω που ηταν μια απο τις αρπιες.....
παντως η κορη μου ανεμοθυελλα ειναι μπενει και τα σαρωνει ολα τιποτα δεν αφηνει ορθιο!!!

μου φαινεται δυσκολο στην προφορα,ειναι;;

teddy-tedi
01-03-11, 14:09
οχι καθολου συνηθια ειναι βεβαια αλλα ειναι ωραιο να ακους να αναρωτιουντε που βρικαμε τετοιο ονομα;);)τονιζετε στο πρωτο ¨Αελλα!!!και μην νομιζεις σε οσους ειπα οτι την δευτερη θα την βγαλω ηλενα αλκηστις να δεις πως μπερδεβοντε!!!!

katerinak
01-03-11, 14:13
εγω το ελεγα αέλλα!καλυτερο το άελλα!

teddy-tedi
01-03-11, 18:55
ενταξει δεν ειναι τοσο τραγηκο εχω ακουσει και αηλλα και στην τουρτα γενεθλιων εγραφε αιλα επαθα φρικη παλυ καλα που ειχα παρει αλλη τουρτα και αυτην την πεταξα... οτι θες μονο εγω ο συζηγος και η νονα νονος το λενε σωστα ολοι οι υπολοιποι το σκοτωνουν και εννοω οι συγγενεις!!!οι ξενοι με την δευτερη το πιανουν αλλα οι παπουδες χριστο οσο και να τους διορθωνεις λεες και δεν μπορουν να αρθροσουν!!!!λενε οτι στη γλωσσα τους ειναι αιλα και ερωτω αρχαιο ελληνικο ονομα στην γλωσσα τους?????μπα δεν νομιζω!!!!

κ_ψ
09-03-11, 13:55
Καλησπερα φιλοι και φιλες του αγαπημενου μου Parents... θελω να με βοηθησετε σ εκατι πολυ ομορφο... Σε 3 μηνες θα γεννησω το κοριτσακι μου και θελω να μου προτεινεται γλυκα ονοματα... Σας παρακαλω βοηθηστεμε... Εμενα μου αρεσει το ΜΑΡΙΛΙΤΑ!!! Περιμενω νεα σας...

γεια σας! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να αναφερω τα δικα μου αγαπημενα κοριτσιστικα ονοματα... Αγαπη, Ισμηνη, Ιφιγενεια, Αρετη, Ελπιδα... :p

κ_ψ
09-03-11, 14:11

με το καλο να παρεις στα χερια σου το μωρακι σου!
εμενα μου αρεσουν τα εξης: αγαπη, ισμηνη, ιφιγενεια, αλκιστις, δαναη, αφροδιτη...
μμηπως πορειτε να βοηθησετε και εμενα με την επιλογη του ονοματος της κορης μου;
ο παππους ειναι γιωργος και θα ηθελα να συνδυασω και ενα δικο μου, οπως αγαπη, ισμηνη, αλκιστις, ιφιγενεια. μπορειτε να συνδυασετε το ονομα του παππου, δηλαδη το γεωργια με καποιο απο τα υπολοιπα 4;
θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας :wink:!
ευχαριστω εκ των προτερων

latiatoula
09-03-11, 14:23
με το καλο να παρεις στα χερια σου το μωρακι σου!
εμενα μου αρεσουν τα εξης: αγαπη, ισμηνη, ιφιγενεια, αλκιστις, δαναη, αφροδιτη...
μμηπως πορειτε να βοηθησετε και εμενα με την επιλογη του ονοματος της κορης μου;
ο παππους ειναι γιωργος και θα ηθελα να συνδυασω και ενα δικο μου, οπως αγαπη, ισμηνη, αλκιστις, ιφιγενεια. μπορειτε να συνδυασετε το ονομα του παππου, δηλαδη το γεωργια με καποιο απο τα υπολοιπα 4;
θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας :wink:!
ευχαριστω εκ των προτερων

Εγώ προσωπικά έχω αδυναμία το Άλκηστις :wink: Αλλά και τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι υπέροχα ονόματα. Με το Γεωργία, δεν μπορώ να τα συνδυάσω όμως, εννοώ να τα ενώσω και να κάνω ένα υποκοριστικό. Μία λύση είναι να βγάλεις το όνομα που θέλεις, να βγάλεις και το Γεωργία και να το γιορτάζεις το παιδί του Αγίου Γεωργίου.
Α, να σου ζήσει! Γερή και δυνατή και καλότυχη να είναι!

era
10-03-11, 21:04
Εγώ την κόρη μου την ονόμασα Ραφαέλα και γιορτάζει κάθε Τρίτη του Πάσχα (κινητή εορτή-του Αγίου Ραφαήλ). Το βρίσκω πολύ ωραίο και μελωδικό όνομα. Ξεφέυγει απο τα αρχαιοελληνικά που συνηθίζονται τα τελευταία χρόνια, είναι σπάνιο και έχει και γιορτή.

stammy
11-03-11, 15:57
Sophina i Angelina???Eseis ti lete?

cristina112
11-03-11, 16:21
Αγγελίνα!!;)

black_rose
11-03-11, 18:05
Αγγελίνα ψηφίζω και εγώ!Το Σοφίνα είναι μεν πολύ ιδιαίτερο και σπάνιο αλλά το Αγγελίνα είναι πιο εύηχο και όμορφο!

glitter
11-03-11, 18:37
Aγγελίνα!

angelonik
07-06-11, 22:35
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΠΡΟΧΤΕΣ ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑ-ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ..ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ?

cristina112
07-06-11, 22:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΠΡΟΧΤΕΣ ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑ-ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ..ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ?

Είχα μια συμμαθήτρια με αυτόν ακριβώς τον συνδυασμό ονομάτων!!Την φώναζαν Κλέτη.

maria_s
07-06-11, 23:22

Κλεοπάτρα φυσικά!!!!

lop
08-06-11, 00:02
Aν ο Θεός μου έστελνε μια κόρη θα την έβγαζα ηλιοστάλακτη ή Μαριάννα (Μαρία -/Αννα)

fenaki
09-06-11, 15:20
Κλεοπάτρα φυσικά!!!!

υπάρχει και το κλέα.........

fenaki
09-06-11, 15:22
αν ειχα δευτερη κορη θα ήθελα να την βγαλω μαριαλένα δεν ξερω γιατι μου αρεσει τοσο.....και άλλα μου αρεσουν........έχουμε ωραια ονόματα.....

*erin*
09-06-11, 18:03

Μία από τις καλύτερες φίλες μου έχει τα ονόματα αυτά και τη φωνάζουμε Κλαίρη. Τον θεωρώ πολύ ωραίο συνδυασμό και μου αρέσει και σαν όνομα.

agapoulini
11-06-11, 17:50

Μία από τις καλύτερες φίλες μου έχει τα ονόματα αυτά και τη φωνάζουμε Κλαίρη. Τον θεωρώ πολύ ωραίο συνδυασμό και μου αρέσει και σαν όνομα.

Μάρτα!

elepet
11-06-11, 18:13

Το Κλαιρη...δεν πολυ κολλαει..τουλαχιστον..δεν θυμιιζει το συνδυασμο των 2 αυτων ονοματων! Ο μονος συνδυασμος που μου ερχεται και ειναι καπως ευηχος...ειναι το Μαρίκλεια.

mimakoulini
12-06-11, 20:42
κοριτσια κατι απο μαρια-αναστασια η αναστασια-μαρια???:p

venia
16-06-11, 22:23
ΝΙΟΒΗ βαφτίσαμε την νεραιδουλα μας!!!

εκαβη
16-06-11, 22:48
Το δικο μου αγαπημενο ,που αν κανω κοριτσακι θα ηθελα πολυ να το φωναζω ,ειναι το μελιτηνη!

ARNIKOL
17-06-11, 12:06
Παιδιά ένα όμορφο όνομα που είδα τελευταία είναι το Εμμέλεια (έτσι ονομαζόταν η μητέρα του Μ.Βασιλείου) και σημαίνει αυτή που χαρακτηρίζεται από αρμονία και χάρη.

GRT
18-06-11, 17:22
το Μαριλίτα είναι πολύ ωραίο. εγώ πάλι έχω ένα κοριτσακι 5 μηνών το οποίο θα το βαπτίσουμε σε 3 μήνες. ο άντρας μου θέλει να δώσουμε το όνομα της μητέρας του Ζαχαρούλα. θα ήθελα να ρωτήσω πως σας φαίνεται σαν όνομα

ΜΑΡΙΤΑ
18-06-11, 17:34
το Μαριλίτα είναι πολύ ωραίο. εγώ πάλι έχω ένα κοριτσακι 5 μηνών το οποίο θα το βαπτίσουμε σε 3 μήνες. ο άντρας μου θέλει να δώσουμε το όνομα της μητέρας του Ζαχαρούλα. θα ήθελα να ρωτήσω πως σας φαίνεται σαν όνομα

Ε δεν είναι και ό,τι καλύτερο...και πώς θα τη φωνάζεται; Χαρούλα; Μία Ζαχαρένια που ήξερα την φώναζαν Ρένια...ούτε το Ρένια μου αρέσει ούτε και το Ζαχαρένια...
Αλλά αν αρέσει σε εσένα και στον άντρα σου εμείς περισσεύουμε!

GRT
18-06-11, 17:35
καλησπέρα.ονομάζομαι κατια και έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών. ο άντρας μου θέλει να το δώσουμε το όνομα της μητέρας του Ζαχαρούλα. πως σας φαίνεται σαν όνομα?

cristina112
19-06-11, 00:48
Αν την έβγαζες Μαρία-Ζαχαρένια και την φώναζες Μαρίζα,νομίζω πως θα έσωζες την κατάσταση.Χωρίς παρεξήγηση,αλλά δεν είναι και πολύ ωραίο όνομα.Αν με έλεγαν έτσι,δεν θα ήθελα με τίποτα να δώσουν το όνομά μου στο εγγόνι μου.

koalalou
19-06-11, 15:11
Ειμαι εγκυος με μαλλον κορι!!! Δεν ξερω εαν εχει αναφερθει νωριτερα αλλα εμενα μου αρεσει το ονομα Θεοφανια αλλα οχι κομμενο Φανη/Φανουλα. Για πιο ευκολο Θεωνη αλλα νομιζω οτι ειναι αυτο απο μονο του εινι αλλο ονομα!!

katerinak
19-06-11, 17:38
καλησπέρα.ονομάζομαι κατια και έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών. ο άντρας μου θέλει να το δώσουμε το όνομα της μητέρας του Ζαχαρούλα. πως σας φαίνεται σαν όνομα?

μ αρσειε το τραγουδι παντως!

savia
31-08-11, 13:26
Γεια σας κορίτσια.
Περιμένουμε από μέρα σε μέρα το κοριτσάκι μας.
Θα βγάλουμε το όνομα της μανούλας μου -ΝΙΚΗ- που έφυγε από την ζωή πριν 2 χρόνια αλλά όταν την φώνάζω θα ήθελα κάτι πιο παιδικό και γλυκό.
Τι έχετε να προτείνετε???????
Αυτά που μπορώ να σκεφτώ είναι ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ, ΝΙΚΟΛΙΝΑ, ΛΙΝΑ, ΝΙΚΟΛ, ΝΙΚΟΛΙΑ. Κάτι άλλο???????

Συντονιστής Χ
12-10-11, 22:36
Αγαπητά μέλη,
Εξαιτίας της πληθώρας θεμάτων που σχετίζονται με το όνομα του μωρού, είτε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε κατά την διάρκεια της ετοιμασίας για βάφτιση ή ονοματοδοσία,
ανοίξαμε μια ειδική ενότητα για αυτό το σκοπό, στο φόρουμ του ParentsCafe.gr ! Δες εδώ έτσι ώστε να ξέρεις που θα βρίσκεις στο μέλλον τέτοιες συζητήσεις!
Όλες οι συζητήσεις που θα ξεκινούν/έχουν αυτή τη θεματολογία στο parents.gr, θα κλειδώνονται .

Οδηγίες εγγραφής:http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού: http://www.parents.gr/forum/showthre...32#post1397532