PDA

Επιστροφή στο Forum : εξωμήτριος κύηση

Σελίδες : 1 [2]

tiktok
10-09-12, 23:30
κορίτσια γειά σας κ απο μενα.ηθελα να μπω στη παρεα σας με ευχάριστα νέα αλλά δυστυχώς...προσπαθούμε 2χρόνια κ 6 μήνες για μωράκι γιατροί, εξετάσεις τα ξέρετε.πριν δυό μήνες μου είπαν μετά το σεξ να μη σηκώνομαι αμέσως. κάτι που έκανα πάντα εδω που τα λέμε.λέω, δε το δόκιμαζω κι αυτό?δεν ξέρω αν όντως έπιασε το κόλπο η απλά ήρθε η ώρα μου την προηγούμενη τρίτη πάντως ήρθε το 1ο θετικό τεστ της ζωής μου...!μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά μου:Dχοριακή117 ,υπέρηχος, καφε κηλίδες, χοριακή πέμπτη 224 :Dσάββατο στη δουλειά με πιάνουν πόνοι αιμοραγία τρόμος....:(..........4ωρες αργότερα χοριακή υπέρηχος 5 1/2εβδομάδων εξωμήτριο{ ΚΛΑΜΑ ΚΛΑΜΑ ΚΛΑΜΑ} στη δεξιά σάλπιγγα λαπαροσκόπηση μεσα στην ατυχία μου τυχερή<ΥΠΕΡΟΧΟς ΓΙΑΤΡΟς>δεν μου αφαιρέθηκε τίποτα.Τύχη που τα κατάφερα να πιάσω, ατυχία που δεν μπόρεσα να το κρατήσω...χαίρομαι κ κλαίω ταυτόχρονα.πηγα στο λητώ νομίζοντας πως θα μου πουν ξεκούραση κ έφυγα με χειρουργείο.αλλού το πας κ αλλού σε πάει....

alexioa
10-09-12, 23:44
κορίτσια γειά σας κ απο μενα.ηθελα να μπω στη παρεα σας με ευχάριστα νέα αλλά δυστυχώς...προσπαθούμε 2χρόνια κ 6 μήνες για μωράκι γιατροί, εξετάσεις τα ξέρετε.πριν δυό μήνες μου είπαν μετά το σεξ να μη σηκώνομαι αμέσως. κάτι που έκανα πάντα εδω που τα λέμε.λέω, δε το δόκιμαζω κι αυτό?δεν ξέρω αν όντως έπιασε το κόλπο η απλά ήρθε η ώρα μου την προηγούμενη τρίτη πάντως ήρθε το 1ο θετικό τεστ της ζωής μου...!μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά μου:Dχοριακή117 ,υπέρηχος, καφε κηλίδες, χοριακή πέμπτη 224 :Dσάββατο στη δουλειά με πιάνουν πόνοι αιμοραγία τρόμος....:(..........4ωρες αργότερα χοριακή υπέρηχος 5 1/2εβδομάδων εξωμήτριο{ ΚΛΑΜΑ ΚΛΑΜΑ ΚΛΑΜΑ} στη δεξιά σάλπιγγα λαπαροσκόπηση μεσα στην ατυχία μου τυχερή<ΥΠΕΡΟΧΟς ΓΙΑΤΡΟς>δεν μου αφαιρέθηκε τίποτα.Τύχη που τα κατάφερα να πιάσω, ατυχία που δεν μπόρεσα να το κρατήσω...χαίρομαι κ κλαίω ταυτόχρονα.πηγα στο λητώ νομίζοντας πως θα μου πουν ξεκούραση κ έφυγα με χειρουργείο.αλλού το πας κ αλλού σε πάει....

ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΚΑΠΟΥ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΑΝΞΣΤΗΡΙΟ ΣΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΕΜΕΝΑ 2 1/2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ?

Υπατία
11-09-12, 21:22
Πολύ καλός ο γιατρός σου που σου έσωσε τη σάλπιγγα.
Καλή ανάρρωση. Πιστεύω την άλλη φορά να είσαι περισσότερο τυχερή.

tiktok
12-09-12, 21:45
Πολύ καλός ο γιατρός σου που σου έσωσε τη σάλπιγγα.
Καλή ανάρρωση. Πιστεύω την άλλη φορά να είσαι περισσότερο τυχερή.
ευχαριστώ πολυ,εχουν περάσει 3 μέρες απο τη λαπαροσκόπηση κ ηδη νιώθω πολύ καλύτερα.ο πόνος είναι ελάχιστος κ νομίζω ότι αδιαθέτησα κιόλας.ο γιατρός ήταν ΤΕΛΕΙΟΣ!!!!!!!δεν ήταν γιατρός μου πρίν,πρώτη φορά τον είδα αλλά σίγουρα θα τον κρατήσω.τον λάτρεψα αυτόν τον ανθρωπο κ μου φέρθηκε σαν να με ήξερε χρόνια.

tiktok
12-09-12, 21:52
ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΚΑΠΟΥ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΑΝΞΣΤΗΡΙΟ ΣΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΕΜΕΝΑ 2 1/2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ?
εννοείς οτι έπαθες εξωμήτριο δεν σου αφαίρεσε τίποτα και μετά απο ενα χρόνο προσπάθειας σκέφτηκε να σου αφαιρέσει τη σάλπιγγα γιατί μπορεί να σου δημιουργούσε πρόβλημα?με προβλημάτισες λιγο.ειμαι 30 χρονών.

alexioa
12-09-12, 23:12
εννοείς οτι έπαθες εξωμήτριο δεν σου αφαίρεσε τίποτα και μετά απο ενα χρόνο προσπάθειας σκέφτηκε να σου αφαιρέσει τη σάλπιγγα γιατί μπορεί να σου δημιουργούσε πρόβλημα?με προβλημάτισες λιγο.ειμαι 30 χρονών.

ΟΧΙ ΠΡΟΣΑΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ!ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΗΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΙ ΟΤΙ Η ΑΛΛΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΘΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑΙ!ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ,ΚΑΙ ΑΤΥΧΙΑΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ.ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ,ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΚΟ ΟΝΕΙΡΟ!ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ,ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ!...

tiktok
14-09-12, 14:37
ευχαριστώ alexioa, πραγματικά βοηθάει πολύ οταν ξέρεις οτι υπάρχουν κι άλλα κορίτσια εκεί εξω που περνάνε το ίδιο με σένα.δεν νιώθεις μονη.εύχομαι σύντομα να πανε όλα καλά κ να κρατάμε και μεις τα μωράκια μας στην αγκαλία μας.

alexioa
14-09-12, 15:02
ευχαριστώ alexioa, πραγματικά βοηθάει πολύ οταν ξέρεις οτι υπάρχουν κι άλλα κορίτσια εκεί εξω που περνάνε το ίδιο με σένα.δεν νιώθεις μονη.εύχομαι σύντομα να πανε όλα καλά κ να κρατάμε και μεις τα μωράκια μας στην αγκαλία μας.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 30 ΕΙΜΑΙ!ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΒΕΙ?Ή ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΑΤΥΧΙΑ?

tiktok
14-09-12, 15:44
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 30 ΕΙΜΑΙ!ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΒΕΙ?Ή ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΑΤΥΧΙΑ?
ναι απλά ατυχία.δεν βρήκε τίποτα ανυσηχητικό.μου είπε οτι είμαι απολύτως καθαρή μέσα.γενικά νιώθω μικρή αλλά όταν βλέπω μαμάδες με 2 παιδιά στην ηλικία μου,νιώθω μεγάλη κ οτι εχω αργήσει.τι να πω,όλα τυχερά είναι!

alexioa
14-09-12, 15:55
ναι απλά ατυχία.δεν βρήκε τίποτα ανυσηχητικό.μου είπε οτι είμαι απολύτως καθαρή μέσα.γενικά νιώθω μικρή αλλά όταν βλέπω μαμάδες με 2 παιδιά στην ηλικία μου,νιώθω μεγάλη κ οτι εχω αργήσει.τι να πω,όλα τυχερά είναι!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΑ 35 ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ!ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΘΩ ΝΟΜΙΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΜΘΑΡΥΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΚΟΥΩ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ!ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ?ΕΓΩ ΟΧΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ Η ΜΕΡΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΗΤΑΝ Η 30Η!

Emma262012
14-09-12, 17:46
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΑ 35 ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ!ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΘΩ ΝΟΜΙΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΜΘΑΡΥΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΚΟΥΩ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ!ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ?ΕΓΩ ΟΧΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ Η ΜΕΡΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΗΤΑΝ Η 30Η!

Κι εγώ ήμουν 24 όταν είχα εξωμήτριο κύηση.Αναγκαστικά έκανα αφαίρεση σάλπιγγας γιατί το έμβρυο είχε κάνει ζημιά και ρίζες σ'αυτό το σημείο...
Ένα χρόνο μετά,είχαμε ξεκινήσει περίπου ενάμιση μήνα πάλι προσπάθειες,έμεινα έγκυος!!!Και είχα ωορρηξία από την πλευρά που είχε γίνει η αφαίρεση.Το ωάριο πήγε απο την μία πλευρά στην άλλη!!!!Τώρα έχω μία αξιολάτρευτη μπέμπα!!!!Οπότε κορίτσια μην απογοητεύεστε και να μην αγχώνεστε!!!

alexioa
14-09-12, 19:53
Κι εγώ ήμουν 24 όταν είχα εξωμήτριο κύηση.Αναγκαστικά έκανα αφαίρεση σάλπιγγας γιατί το έμβρυο είχε κάνει ζημιά και ρίζες σ'αυτό το σημείο...
Ένα χρόνο μετά,είχαμε ξεκινήσει περίπου ενάμιση μήνα πάλι προσπάθειες,έμεινα έγκυος!!!Και είχα ωορρηξία από την πλευρά που είχε γίνει η αφαίρεση.Το ωάριο πήγε απο την μία πλευρά στην άλλη!!!!Τώρα έχω μία αξιολάτρευτη μπέμπα!!!!Οπότε κορίτσια μην απογοητεύεστε και να μην αγχώνεστε!!!

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΝΕΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ!

tiktok
15-09-12, 22:52
Μια χημική ουσία που υπάρχει στον καπνό του τσιγάρου, έχει βρεθεί ότι προκαλεί κάποια αντίδραση στον οργανισμό που μπορεί να οδηγήσει σε έκτοπη κύηση. Με τον όρο έκτοπη κύηση εννοούμε την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου σε θέση εκτός της κοιλότητας της μήτρας.

Ερευνητές και εμπειρογνώμονες από το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου δήλωσαν ότι η κοτιτνίνη (ουσία από τον καπνό του τσιγάρου) προκαλεί μια αντίδραση, που οδηγεί σε αύξηση μιας πρωτεΐνης (PROKR1) στις σάλπιγγες μεγαλώνοντας τον κίνδυνο να εμφυτευθεί ένα ωάριο εκτός μήτρας.

Η πρωτεΐνη αυτή επιτρέπει σε μια κύηση να εξελιχθεί σωστά μέσα στη μήτρα, αλλά όταν βρίσκεται στις σάλπιγγες, πιστεύεται ότι αυξάνει τον κίνδυνο να προκαλέσει μια έκτοπη κύηση.

Από τη μελέτη, βρέθηκε ότι η ποσότητα της πρωτεΐνης στις σάλπιγγες ήταν διπλάσια στις γυναίκες που κάπνιζαν από ότι σε εκείνες που δεν κάπνιζαν, πολλαπλασιάζοντας έτσι τις πιθανότητες μιας έκτοπης κύησης.

Οι ερευνητές πιστεύουν ότι η μεγάλη ποσότητας αυτής της πρωτεΐνης επηρεάζει τα τοιχώματα των μυϊκών τοιχωμάτων στις σάλπιγγες, που με τη σειρά τους εμποδίζουν τη μεταφορά των ωαρίων στη μήτρα.
Οι μετρήσεις που έκαναν οι ερευνητές έδειξαν ότι οι καπνίστριες γυναίκες έχουν τέσσερεις φορές περισσότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν μια έκτοπη κύηση από ότι οι μη καπνίστριες.

Στο δυτικό κόσμο, τουλάχιστον η μια στις πενήντα κυήσεις είναι έκτοπη, κατάσταση που αποτελεί την κύρια αιτία μητρικής θνησιμότητας κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

εσεις καπνιζετε?
εγω περίπου ενα πακέτο την ημέρα,αλλα τωρα σκέφτομαι σοβαρά να το κόψω.

tiktok
15-09-12, 23:43
διαβαστε επισης κ αυτο
http://www.eutokia.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CF%84%CE%B7/
Οι Επιτώσεις του Καπνού στη Σύλληψη, την Κύηση και το Νεογνό

ntora12
19-09-12, 04:51
γεια σας!! ειμαι καινουρια στην παρεα! ειμαι 26 χρονων κι εχω μια μπεμπουλα 6 μηνων!!
i need your help!!
σε διαστημα 3 ημερων με εχει πιασει ενας πολυ δυνατος πονος χαμηλα στην κοιλια, ο οποιος αργει να περασει και μοιαζει με πολυ δυνατες κραμπες περιοδου. η περιοδος μου αυτο το μηνα αργησε παρα πολυ για τα δικα μου δεδομενα να ερθει (41 μερες κυκλος) και κρατησε 4 ημερες. τελειωσε την περασμενη πεμπτη και το Σαββατο με επιασε πρωτη φορα ο πονος που προανεφερα και στο ενδιαμεσο, καθε μερα νιωθω ενα βουβο πονο χαμηλα στην κοιλια και ελαχιστα προς τα δεξια.
το θεμα ειναι οτι την κυριακη ειχα ροζ υγρα συνεχεια κι αλλα λιγα ειχα σημερα.
αυριο θα παρω το γιατρο μου τηλεφωνο, αλλα εχω αγχωθει γιατι δεν το εχω ξαναπαθει ποτε.
λετε να υπαρχει περιπτωση για εξωμητριο;
(αρχες σεπτεμβρη, επειδη ειχα την καθυστερηση, εκανα ενα τεστ φαρμακειου το οποιο ηταν αρνητικο και 6 μερες μετα, ηταν που αδιαθετησα, αλλα και το στηθος μου παραμενει λιγο πρησμενο)
:???: :cry:

Ι.Δωρα
19-09-12, 15:42
γεια σας!! ειμαι καινουρια στην παρεα! ειμαι 26 χρονων κι εχω μια μπεμπουλα 6 μηνων!!
i need your help!!
σε διαστημα 3 ημερων με εχει πιασει ενας πολυ δυνατος πονος χαμηλα στην κοιλια, ο οποιος αργει να περασει και μοιαζει με πολυ δυνατες κραμπες περιοδου. η περιοδος μου αυτο το μηνα αργησε παρα πολυ για τα δικα μου δεδομενα να ερθει (41 μερες κυκλος) και κρατησε 4 ημερες. τελειωσε την περασμενη πεμπτη και το Σαββατο με επιασε πρωτη φορα ο πονος που προανεφερα και στο ενδιαμεσο, καθε μερα νιωθω ενα βουβο πονο χαμηλα στην κοιλια και ελαχιστα προς τα δεξια.
το θεμα ειναι οτι την κυριακη ειχα ροζ υγρα συνεχεια κι αλλα λιγα ειχα σημερα.
αυριο θα παρω το γιατρο μου τηλεφωνο, αλλα εχω αγχωθει γιατι δεν το εχω ξαναπαθει ποτε.
λετε να υπαρχει περιπτωση για εξωμητριο;
(αρχες σεπτεμβρη, επειδη ειχα την καθυστερηση, εκανα ενα τεστ φαρμακειου το οποιο ηταν αρνητικο και 6 μερες μετα, ηταν που αδιαθετησα, αλλα και το στηθος μου παραμενει λιγο πρησμενο)
:???: :cry:

ακομη και στο εξωμητριο το τεστ βγαινει θετικο..οποτε χαλαρωσε..καμμια κυστουλα σε ταλαιπωρει!!!!καλα αποτελεσματα...

ntora12
20-09-12, 00:05
πηγα σημερα στο γιατρο γιατι οι πονοι γινανε ανυποφοροικαι τελικα, εκανα 3πλη ωορηξια.. μου εδωσε αντιφλεγμονωδη και ειπε στον αντρα μου να μη με πλησιαζει για μια εβδομαδα, καθως ο κινδυνος για πολυδυμη κυηση ειναι μεγαλος!!! μου εδωσε και μια καλιεργεια κολπικου υγρου και μου ειπε να προσεχω βαρη και εντονη κουραση και εαν νιωσω δυνατο πονο με τασεις λιποθυμιας, να παω σηκωτη!!
θα με ξαναδει μολις τελειωσει η επομενη περιοδος, να μου ξανακανει και ψηλαφηση, γιατι η μητρα μου εχει προσθια υπερκαμψια η οποια μετα τη γεννα εχει επιδεινωθει! αυτα τα νεα μας!! :?

LaLuna
20-09-12, 11:31
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΝΕΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ!
Κοριτσάκι καλή σου μέρα και ελπίζω στο εξής μόνο ευχάριστα να μας φέρνεις!
Μια σύντομη ερώτηση, καθώς κι εγώ συμπάσχω μετα απο εξωμήτρια κύηση και αφαίρεση δεξιάς σάλπιγγας (απρίλιος 2012) - και άσχετο - 30άρα κι εγώ!
Λοιπόν, μετά την αφαίρεση με είδε ο γιατρός που με παρακολουθούσε ούτως ή άλλως και άλλος ένας.
Ο ένας μου είπε να ξαναπροσπαθήσω για μωράκι μετά απο 1 μήνα. Και ο άλλος μου είπε οπωσδήποτε μετά απο 4- 5μήνες:confused:.
Εσένα τι σου είπαν?

Catrine
03-10-12, 12:46
Κοριτσια καλημερα! Πρωτη φορα γραφω στο παρεντς και δυστυχως δεν μπηκα για καλο λογο.. Η ιστορια μου εχει ως εξης.. Ειχα το 2008 ενα μικρο ινομυωματακι που αφαιρεσα υστεροσκοπικα πριν αρχισουμε προσπαθειες (περιπου 1.5εκατοστο). Απο το 2009 αρχισαμε με τον αντρα μου να προσπαθουμε για το πρωτο μας μωρακι (3,5 χρονια συνολικα). Μετα απο εξετασεις η διαγνωση ηταν ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Μετα λοιπον τον πρωτο χρονο προσπαθειων που επιβεβαιωθηκαν οτι ολα ηταν οκ ο γιατρος συνεστησε 6 κυκλους κλομιφαινη και οι 3 απο αυτους με πρεγκνυλ και φυσικες επαφες κατα τη διαρκεια του εξαμηνου αυτου. ΑΠοτελεσμα μηδεν. Περνουσε ο καιρος και αποφασισαμε να παμε για εξωσωματικη. Αυτην την αποφαση την πηραμε στα 2.5 χρονια προσπαθειων, πριν ενα χρονο δηλαδη. Ακολουθησαν εξετασεις ορμονικες που ηταν νορμαλ με παρα πολυ ψηλη ΑΜΗ που εχω εγω, σπερματοδιαγραμμα που βγηκε επισης νορμαλ (αν κι ολα αυτα τα ξεραμε γιατι δεν ηταν η πρωτη φορα που καναμε εξετασεις αυτα τα 2.5 χρονια) και υπερηχος που ειδαν παλι ενα μικρο ινομυωμα (περιπου 1 εκατοστο). Πηγα σε αλλο γυναικολογο για δευτερη γνωμη που επιβεβαιωσε το ινομυωμα και ειδε οτι ειχα και διαφραγμα μητρας , που αναρωτιεμαι πως κανενας αλλος ως τοτε δεν ειχε ξαναδει ουτε σε υπερηχο αλλα ουτε και στην υστεροσκοπηση. Εν τω μεταξυ μου εδειξε τον υπερηχο και οντως υπηρχε διαφραγμα (τον γιατρο αυτον τον εμπιστευομαι πολυ) και μου συνεστηε πριν την εξωσωματικη να το αφαιρεσω γιατι οχι μονο αποτελει αιτια να μη συλλαβω αλλα ακομα κι αν συλλαβω μπορει να οδηγησει σε αποβολη σε προχωρημενο μηνα.. Ουτε να το διανοηθω δεν ηθελα. Μπαινω λοιπον για χειρουργειο τον Μαιο που μας περασε κι ολα πανε καλα. Ο γιατρος μου λεει δεν θα προσπαθησετε 3 μηνες και μετα μπορειτε να ξεκινησετε για προσπαθεια ή να πατε για εξωσωματικη που θελετε. Οντως 3 μηνες δεν προσπαθησαμε και τον τεταρτο μηνα χωρις προσπαθεια, χωρις να το σκεφτομαι καν (αφου τωρα τον Σεπτεμβριο θα ξεκινουσαμε εξωσωματικη) κανω ενα τεστ στις 19 Σεπτεμβριου και ανακαλυπτω οτι ειμαι εγκυος. Η χαρα μου απεριγραπτη, εκλαιγα με λυγμους ηθελα να το ουρλιαξω σε ολο τον κοσμο που μετα απο 3,5 χρονια τα καταφεραμε. Τα συμπτωματα ηταν μιας νορμαλ εγκυμοσυνης. Τραβηγματακια χαμηλα στην κοιλια (κυριως προς τα ποδια), στηθος πρησμενο και πολυ ευασιθητο (ηταν ηπρωτη φορα που κατεβαινα σκαλες και κρατουσα το στηθος απο τον πονο) κι ολα καλα ολα ωραια.. Στην 6η βδομαδα βλεπω μια καφε σταγονιτσα μονο στο σκουπισμα που την ειχα μεχρι το τελος της μερας εξαφανιστηκε. Σκεφτηκα οτι ειναι συχνα στις εγκυμοσυνες αυτα αν και ειχα πολυ αγχος σκεφτομουν οτι θα αποβαλλω κλπ. Αυτο εγινε την Κυριακη πριν 3 μερες. Τη Δευτερα λοιπον παω για υπερηχο να σιγουρευτω οτι ολα ηταν καλα. Ημουν αλλωστε πλεον 6 εβδομαδων και 3 ημερων αρα θα φαινοταν οπωσδηποτε μωρο αν υπηρχε. Που να παει το μυαλο μου για αυτο που θα ακολουθουσε. Η κυηση ηταν εξωμητρια στη δεξια σαλπιγγα οπου εντοπιστηκε αμνιακος σακος με το αμβρυακι μεσα να εχει καρδιακο παλμο. Μπηκα λοιπον εκτακτως χειρουργειο κι εχασα και το μωρακι μου και τη δεξια μου σαλπιγγα. Σκεφτομαι συνεχεια το ποσο πολυ φοβαμαι, το οτι δεν θα καταφερω ποτε να μεινω εγκυος, το οτι εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες για εξωμητριο εφοσον ειχα ηδη ενα ακομη κι οτι ο Θεος με εχει εγκαταλειψει. Ο γιατρος μου ειπε οτι με φυσικη συλληψη εχω μια πιθανοτητα 10% να ξαναεχω εκτοπη κυηση ενω με εξωσωματικη αυτη η πιθανοτητα μειωνεται στο 1%. Διαβαζω ομως συνεχεια στο ιντερνετ κι εχω καταμπερδευτει δεν ξερω τι να κανω. Το μονο που νιωθω ειναι απεραντη θλιψη και κενο τις στιγμες που δεν ειμαι δυνατη καθως επισης και την γκαντεμια που με δερνει που μετα την αφαιρεση του διαφραγματος εμεινα αμεσως εγκυος και σκεφτηκα αμεσως οτι επομενως αυτο εφταιγε που δεν εμενα τοσο καιρο αλλα τελικα η κυηση ηταν εκτοπη. Συγγνωμη για το σεντονι κι αν σας κουρασα με το "καλημερα".

alexioa
05-10-12, 09:35
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕ ΠΕΙΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΡΕΙΞΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΟΥΤΕ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?

Catrine ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΗΣΕΙ!ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ?ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ...

alexioa
05-10-12, 09:38
Κοριτσάκι καλή σου μέρα και ελπίζω στο εξής μόνο ευχάριστα να μας φέρνεις!
Μια σύντομη ερώτηση, καθώς κι εγώ συμπάσχω μετα απο εξωμήτρια κύηση και αφαίρεση δεξιάς σάλπιγγας (απρίλιος 2012) - και άσχετο - 30άρα κι εγώ!
Λοιπόν, μετά την αφαίρεση με είδε ο γιατρός που με παρακολουθούσε ούτως ή άλλως και άλλος ένας.
Ο ένας μου είπε να ξαναπροσπαθήσω για μωράκι μετά απο 1 μήνα. Και ο άλλος μου είπε οπωσδήποτε μετά απο 4- 5μήνες:confused:.
Εσένα τι σου είπαν?

ΕΜΕΝΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 4 ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ,ΧΡΗΣΙΜΙΠΟΙΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΑΝΤΑ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14-16 ΜΕΡΕΣ ΕΡΧΕΤΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ!ΕΣΥ?

Catrine
05-10-12, 12:50
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕ ΠΕΙΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΡΕΙΞΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΟΥΤΕ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?

Catrine ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΗΣΕΙ!ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ?ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ...

Αλεξια μου δεν ειμαι ακομα 30 αλλα κοντοζυγωνω μη νομιζεις. Ειμαι 28.. Αυτο που με ανησυχει τωρα πια ειναι οτι στην αριστερη σαλπιγγα επισης ειδαν κατι το οποιο τους φανηκε σαν εξωμητριο (ειναι πολυ μικρο καρουμπαλακι) και αν δεν επεφτε η χοριακη θα εκανα μια ενεση.Ομως τωρα πεφτει αρα δεν ειναι εξωμητριο και εχω μεινει με την απορια του τι ειναι. Μου ειπαν αν δεν ειναι εκτοπη κυηση που αυτο τους ενδιεφερε να μην ανησυχω αλλα γινεται;;Ουφ ολο προβληματα μπροστα μου.. Φοβαμαι μην παω στο γιατρο μου και του δειξω τις εικονες και θελησει να κανω χειρουργειο. Κουραστηκα με τα χειρουργεια. Εσυ ποσο καιρο προσπαθουσες πριν μεινεις εγκυος;;

alexioa
05-10-12, 12:55
Αλεξια μου δεν ειμαι ακομα 30 αλλα κοντοζυγωνω μη νομιζεις. Ειμαι 28.. Αυτο που με ανησυχει τωρα πια ειναι οτι στην αριστερη σαλπιγγα επισης ειδαν κατι το οποιο τους φανηκε σαν εξωμητριο (ειναι πολυ μικρο καρουμπαλακι) και αν δεν επεφτε η χοριακη θα εκανα μια ενεση.Ομως τωρα πεφτει αρα δεν ειναι εξωμητριο και εχω μεινει με την απορια του τι ειναι. Μου ειπαν αν δεν ειναι εκτοπη κυηση που αυτο τους ενδιεφερε να μην ανησυχω αλλα γινεται;;Ουφ ολο προβληματα μπροστα μου.. Φοβαμαι μην παω στο γιατρο μου και του δειξω τις εικονες και θελησει να κανω χειρουργειο. Κουραστηκα με τα χειρουργεια. Εσυ ποσο καιρο προσπαθουσες πριν μεινεις εγκυος;;

ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΜΑΛΛΟΝ.ΕΙΧΕΣ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ?ΚΑΝΕΙΣ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΜΗΔΕΝΙΣΕΙ?

Catrine
05-10-12, 12:58
ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΜΑΛΛΟΝ.ΕΙΧΕΣ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ?ΚΑΝΕΙΣ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΜΗΔΕΝΙΣΕΙ?

Ολα σωστα το καταλαβες.. Ναι κανω χοριακες πριν το χειρουργειο ηταν 3000 την επομενη το πρωι ηταν 1297 και μετα απο δυο μερες απο το χειρουργειο (την Πεμπτη) πηγε 426. Μου ζητησαν να ξανακανω αλλη μια το Σαββατο παρολο που κατεβαινει ραγδαια να ειναι 100% σιγουροι. Αυτο το αλλο το μικρο δεν το πειραξαν γιατι αν ηταν κι εκεινο εκτοπη αντιμετωπιζοταν με methotrexate ενεση και επειδη εμεινα με μια σαλπιγγα δεν ηθελαν να ειναι επιθετικοι στην αντιμετωπιση.

alexioa
05-10-12, 13:09
Ολα σωστα το καταλαβες.. Ναι κανω χοριακες πριν το χειρουργειο ηταν 3000 την επομενη το πρωι ηταν 1297 και μετα απο δυο μερες απο το χειρουργειο (την Πεμπτη) πηγε 426. Μου ζητησαν να ξανακανω αλλη μια το Σαββατο παρολο που κατεβαινει ραγδαια να ειναι 100% σιγουροι. Αυτο το αλλο το μικρο δεν το πειραξαν γιατι αν ηταν κι εκεινο εκτοπη αντιμετωπιζοταν με methotrexate ενεση και επειδη εμεινα με μια σαλπιγγα δεν ηθελαν να ειναι επιθετικοι στην αντιμετωπιση.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ!ΕΓΩ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ,ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΠΟΥ 2500 ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ!ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΕΓΩ!Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΚΛΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΘΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ?ΕΧΕΙΣ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

Catrine
05-10-12, 13:13
ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ!ΕΓΩ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ,ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΠΟΥ 2500 ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ!ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΕΓΩ!Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΚΛΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΘΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ?ΕΧΕΙΣ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

Ναι εχω φωτογραφιες απο τα παντα που εγιναν.. Σε δημοσιο νοσοκομειο την εκανα αλλα να σε ενημερωσω οτι ζω Αγγλια. Γιατι εγω μηπως εχω ξανακουσει κατι παρομοιο;; Ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα, ξερω δεν ενδεικνυται αυτο που κανω αλλα ειμαι γενικα αγχωδης και θελω να διορθωθουν επιτελους ολα να ηρεμησω με τα γυναικολογικα μου. Ενταξει δεν προσπαθουσες πολυ καιρο, ειμαι αισιοδοξη για σενα οτι σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυουλα.. Κι εγω εχω μεγαλο κυκλο γυρω στις 35-36 μερες.

alexioa
05-10-12, 13:27
Ναι εχω φωτογραφιες απο τα παντα που εγιναν.. Σε δημοσιο νοσοκομειο την εκανα αλλα να σε ενημερωσω οτι ζω Αγγλια. Γιατι εγω μηπως εχω ξανακουσει κατι παρομοιο;; Ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα, ξερω δεν ενδεικνυται αυτο που κανω αλλα ειμαι γενικα αγχωδης και θελω να διορθωθουν επιτελους ολα να ηρεμησω με τα γυναικολογικα μου. Ενταξει δεν προσπαθουσες πολυ καιρο, ειμαι αισιοδοξη για σενα οτι σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυουλα.. Κι εγω εχω μεγαλο κυκλο γυρω στις 35-36 μερες.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΕΞΩΜ. ΕΨΑΧΝΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΦΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟΣΟ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ 1/1000 ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ 10/100 ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ.ΟΤΑΝ ΔΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΗΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ.ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΔΩΣΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, 3 ΜΗΝΕΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΙ Ο ΙΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΗ.

alexia_81
10-10-12, 23:19
Χαίρετε,
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Το 2006 έχασα τη μία μου σάλπιγγα από εξωμήτρια κύηση. Μπήκα έκτακτα στο χειρουργείο με εσωτερική αιμορραγία (παρόλο που νοσηλευόμουνα από την προηγούμενη ημέρα με έντονους πόνους… έτσι είναι τα επαρχιακά νοσοκομεία). Μετά από αυτό το γεγονός και τα ψυχολογικά κατάλοιπα που μου άφησε (κρίσεις πανικού και 200000 φοβίες..) το 2009 αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφία για να ελέγξω την κατάσταση της άλλης σάλπιγγας. Η εξέταση έδειξε μεν διαπεραστικότητα του υγρού στη μήτρα, αλλά ο ακτινολόγος είπε ότι στο πάνω μέρος της σάλπιγγας υπάρχουν λίγες συμφύσεις με αποτέλεσμα να περνάει λιγότερο υγρό απ’ ότι θα έπρεπε (στενεύει). Τώρα θέλουμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε μωράκι και εγώ έχω χάσει κυριολεκτικά τον ύπνο μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω ψυχολογικά άλλη μια εξωμήτρια κύηση. Οι απόψεις των γιατρών διίστανται. Άλλοι λένε να προσπαθήσω φυσιολογικά και όλα θα πάνε καλά (αλλά και να μην πάνε τι την θέλω μια άχρηστη σάλπιγγα;;; -Να όμως που στην ιδέα του να μην έχω σάλπιγγες τρέμω … δεν είμαι δυνατή σαν άνθρωπος και είναι βαρύ κα δύσκολο για μια νέα κοπέλα να διαχειριστεί κάτι τέτοιο… ), άλλοι πάλι λένε να κάνω εξωσωματική για να μη ρισκάρω και την άλλη μου τη σάλπιγγα, άλλοι να κάνω ξανά σαλπιγγογραφία για να ελέγξουμε ξανά την εναπομένουσα ενώ άλλοι να κάνω επέμβαση στη σάλπιγγα να την καθαρίσω στο σημείο που έχει συμφύσεις.. Ζητώ την γνώμη σας διότι μόνο κάποιος που έχει περάσει κάτι παρόμοιο μπορεί να συναισθανθεί την κατάσταση.
Συγνώμη αν σας κούρασα.. Περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σας..

alexioa
12-10-12, 13:22
Χαίρετε,
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Το 2006 έχασα τη μία μου σάλπιγγα από εξωμήτρια κύηση. Μπήκα έκτακτα στο χειρουργείο με εσωτερική αιμορραγία (παρόλο που νοσηλευόμουνα από την προηγούμενη ημέρα με έντονους πόνους… έτσι είναι τα επαρχιακά νοσοκομεία). Μετά από αυτό το γεγονός και τα ψυχολογικά κατάλοιπα που μου άφησε (κρίσεις πανικού και 200000 φοβίες..) το 2009 αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφία για να ελέγξω την κατάσταση της άλλης σάλπιγγας. Η εξέταση έδειξε μεν διαπεραστικότητα του υγρού στη μήτρα, αλλά ο ακτινολόγος είπε ότι στο πάνω μέρος της σάλπιγγας υπάρχουν λίγες συμφύσεις με αποτέλεσμα να περνάει λιγότερο υγρό απ’ ότι θα έπρεπε (στενεύει). Τώρα θέλουμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε μωράκι και εγώ έχω χάσει κυριολεκτικά τον ύπνο μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω ψυχολογικά άλλη μια εξωμήτρια κύηση. Οι απόψεις των γιατρών διίστανται. Άλλοι λένε να προσπαθήσω φυσιολογικά και όλα θα πάνε καλά (αλλά και να μην πάνε τι την θέλω μια άχρηστη σάλπιγγα;;; -Να όμως που στην ιδέα του να μην έχω σάλπιγγες τρέμω … δεν είμαι δυνατή σαν άνθρωπος και είναι βαρύ κα δύσκολο για μια νέα κοπέλα να διαχειριστεί κάτι τέτοιο… ), άλλοι πάλι λένε να κάνω εξωσωματική για να μη ρισκάρω και την άλλη μου τη σάλπιγγα, άλλοι να κάνω ξανά σαλπιγγογραφία για να ελέγξουμε ξανά την εναπομένουσα ενώ άλλοι να κάνω επέμβαση στη σάλπιγγα να την καθαρίσω στο σημείο που έχει συμφύσεις.. Ζητώ την γνώμη σας διότι μόνο κάποιος που έχει περάσει κάτι παρόμοιο μπορεί να συναισθανθεί την κατάσταση.
Συγνώμη αν σας κούρασα.. Περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σας..

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚ ΟΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ.ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ!ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΟΠΛΙΣΤΗΚΑ ΜΕ ΠΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

elina79
17-11-12, 00:35
ειμαι 33 και εχω δυο παιδακια. Στα 26 η πρωτη μου συλληψη ηταν εξωμήτρια και αναγκαστηκα να την αφαιρεσω. ειχα απογοητευτει τελειως. Η επομενη εγκυμοσύνη μου κατεληξε παλινδρομη λογω θρομβοφιλιας και η τριτη οδηγησε στον γιο μου που ειναι σημερα 4 1/2 ετων. Με αρκετα utrogestan σαλοσπιρ αντιπηκτικες ενεσεις και κορτιζονη στην αρχη και μενοντας αρκετα στο σπιτι και κρεβατι τελικα τα καταφερα!! 2 χρονια μετα ξαναπροσπαθω για δευτερο παιδακι και το χανω. εκανα σαλπιγγογραφια γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι εξακολουθει να ειναι καλα η δευτερη μου σαλπιγγα αλλα δυστηχως....γεματη συμφησεις και κολλημενα τα κροσια....μια σαλπιγγα και αυτη χαλια. ο γιατρος μου ειπε να προσπαθησω γιατι για 3 -4 μηνες μενει ανοιχτη μετα την σαλπιγγογραφια. ειχα αρκετες πιθανοτητες να γινει εξωμητριο αλλα το ρισκαρα. Η μικρη μου τα καταφερε... και με μια χαλια εγκυμοσύνη και ολα τα χαπια και τις ενεσεις ξανα τελικα εχω και την κορη μου. ευχομαι σ ολα τα κοριτσια που ταλαιπωρουνται να τα καταφερουν. ξερω ποσο ποναει ολο αυτο το θεμα και ποση λαχταρα κρυβει καθε προσπαθεια αλλα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο..καλη συνεχεια

val-kos
19-11-12, 10:21
αν η κυηση ειναι εξωμητρια η χοριακη δειχνει κανονικα εγγυμοσυνη ή οχι?

mariaVdr
19-11-12, 10:31
Nαι απλά πρέπει να γίνουν 2-3 χοριακές για να δεις αν θα διπλασιαζεται.Αν δεν διπλασιάζεται κάτι μπορεί να μην πηγαίνει καλά.

alexioa
19-11-12, 10:31

Η χοριακη ανιχνευετε στο αιμα και οταν εχεισ εξωμητριο.εχεις κανει χοριακη και σου ειπαν κατι?γιατι ρωτας αν επιτρεπετε?

larisa
19-11-12, 11:56

Δυστυχώς, μπορεί να σε ξεγελάσει η χοριακή. Έφθασε μέχρι 3000 η χοριακή μου και ενώ την μέτραγα κάθε 2 ημέρες και αυτή διπλασιαζότανε τελικά ήταν εξωμήτριο.

joanna1978
20-11-12, 09:56
Kαλημέρα ,εμένα η χωριακή διπλασιαζότανε κανονικά,έφτασε δε 7300 σκέψου ότι όταν πήγα στο γιατρο ακουγότανε και καρδούλα.
Ακόμα και ο γιατρός δεν πιστευε οτι με τόση χωριακή είναι τελικά εξωμήτριο.

alexia_81
27-12-12, 05:34
ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚ ΟΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ.ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ!ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΟΠΛΙΣΤΗΚΑ ΜΕ ΠΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

Καθυστέρησα να σου απαντήσω αλλά πραγματικά τα λεγόμενά σου με βοήθησαν πολύ. Σ ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο...
Λοιπόν, πήγα σε 2 καθηγητές για να με συμβουλέψουν για το πως πρέπει να συνεχίσω (με εξωσωματική, φυσιολογικά, κάνοντας εξετάσεις πρώτα κλπ).
Ο πρώτος μου είπε να κάνουμε λαπαροσκόπηση να δει λέει σε τι κατάσταση είναι η σάλπιγγα. (Παρόλο που είναι διευθυντής δημοσίου νοσοκομείου τη λαπαροσκόπηση θα την έκανα σε ιδιωτικό...). Ο δεύτερος είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά. Ότι η κίνηση της λαπαροσκόπησης μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει στη σάλπιγγά μου. Επίσης είπε ότι αν η κύηση είναι εξωμήτρια ούτως ή άλλως θα γίνει λαπαροσκόπηση για να αφαιρεθεί.. για ποιόν λόγο να κάνω λαπαροσκόπηση διαγνωστικά; Με τον τρόπο αυτό θα κάνω μία λαπαροσκόπηση σίγουρα, και αν υπάρξει εξωμήτρια κύηση τότε θα κάνω κ δεύτερη. Ενώ με τον τρόπο που μου πρότεινε ο ίδιος (φυσιολογική σύλληψη) πιθανών να μην χρειαστώ καμία λαπαροσκόπηση. Επίσης μου είπε ότι το ποσοστό 2ης εξωμητρίου είναι 3-5% (ενώ σε μια γυναίκα που δεν έχει ξανακάνει εξωμήτριο είναι 0,5%).
Με καθησύχασε πολύ!! Περισσότερη έμφαση έδωσε στο αν "πιάσω" με φυσιολογικό τρόπο παρά στο αν θα είναι εξωμήτριο.
Αρχίσαμε λοιπόν τις προσπάθειες από αυτόν τον μήνα.. Ελπίζω να παν όλα καλά. Έρχομαι αντιμέτωπη με πολλές φοβίες μου κ ελπίζω να τα καταφέρω. Πολύ άγχος... το αποδεικνύει και η ώρα!!

danai86
18-01-13, 07:30
κορίτσια καλήμερα...!!! προσπαθώ 6 μήνες για μωράκι αλλά ακόμη τίποτα.....αυτό το μήνα όμως είχα περίεργο κύκλο.....αδιαθέτησα 09/01/2013 και μου τελείωσε στις 13/01/2013 είχα κανονική ροή.....το στήθος μου όμως δεν ξεπρήστηκε......
και εχθές μου ήρθε πάλι αίμα....πήρα τη γιατρό μου και μου είπε ότι μάλλον κρύωσα..... εγώ όμως απο περιέργεια έκανα τεστ και βγήκε θετικό και επειδή δεν το πίστευα έκανα άλλα 2 θετικά και αυτά.....όλα διαφορετικής μάρκας.....το τρίτο μου έδειξε ότι είμαι 2-3 εβδομάδων.....πήγα στη γιατρό και μου είπε ότι δεν βλέπει εγκυμοσύνη αλλά δεν μπόρεσε να εξηγήσει και τα 3 θετικά τεστ.....έκανα χοριακή και περιμένω αποτελέσματα σήμερα.....είμαι όμως πολύ χάλια μπορεί να είναι εξωμητριό ???????? είναι δυνατόν και τα 3 τεστ να έκαναν λάθος?????? υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος με κανονική περίοδο????? έχει καμια άλλη παρόμοια εμπειρία ?????????:( :(

alexioa
18-01-13, 09:52
κορίτσια καλήμερα...!!! προσπαθώ 6 μήνες για μωράκι αλλά ακόμη τίποτα.....αυτό το μήνα όμως είχα περίεργο κύκλο.....αδιαθέτησα 09/01/2013 και μου τελείωσε στις 13/01/2013 είχα κανονική ροή.....το στήθος μου όμως δεν ξεπρήστηκε......
και εχθές μου ήρθε πάλι αίμα....πήρα τη γιατρό μου και μου είπε ότι μάλλον κρύωσα..... εγώ όμως απο περιέργεια έκανα τεστ και βγήκε θετικό και επειδή δεν το πίστευα έκανα άλλα 2 θετικά και αυτά.....όλα διαφορετικής μάρκας.....το τρίτο μου έδειξε ότι είμαι 2-3 εβδομάδων.....πήγα στη γιατρό και μου είπε ότι δεν βλέπει εγκυμοσύνη αλλά δεν μπόρεσε να εξηγήσει και τα 3 θετικά τεστ.....έκανα χοριακή και περιμένω αποτελέσματα σήμερα.....είμαι όμως πολύ χάλια μπορεί να είναι εξωμητριό ???????? είναι δυνατόν και τα 3 τεστ να έκαναν λάθος?????? υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος με κανονική περίοδο????? έχει καμια άλλη παρόμοια εμπειρία ?????????:( :(

εχω περασει την διαδικασια του εξωμητριου!ειχα και εγω αιμα για 3 μερες αλλα απο την αρχη η γιατρος μου ειχε πει πως θα πρεπει η χοριακη να φτασει 1500+ για να βεβαιωθουμε πως δεν υπαρχει κατι στην μητρα και να μπορουμε να πουμε πως ειναι εξωμητριο!απο την αλλη εχω ακουσει και διαβασει πως πολλες κοπελες ειχαν αιμα στην αρχη και αρκετες απο αυτες τα πηγαν καλλα!εχεις τιποτα περιεργους πονους απο την μια πλευρα?

karkinaki
18-01-13, 11:07
πολυ δυσκολο να εκαναν λαθος και τα 3 τεστ...:confused::confused::confused::confused:

περιεμνουμε τη χοριακη ειναι η μονη που θα δειξει τί συμβαινει!

NGN1980
18-01-13, 21:38
πολυ δυσκολο να εκαναν λαθος και τα 3 τεστ...:confused::confused::confused::confused:

περιεμνουμε τη χοριακη ειναι η μονη που θα δειξει τί συμβαινει!

Καρκινάκι έκανες την χοριακή?
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!:D:D:D:D

danai86
22-01-13, 13:45
γειά σας κορίτσια.....τελικά ήταν εξωμήτριο.......και μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα.....:(:(:(:(:(:(:(:( προσπαθώ να συνέλθω και να το αφήσω πίσω.....και τώρα προσπάθεις με μια.......θα τα καταφέρω?????? και αν ξανασυνβεί το ίδιο????
μόνο φόβος πια........

alexioa
22-01-13, 15:07
γειά σας κορίτσια.....τελικά ήταν εξωμήτριο.......και μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα.....:(:(:(:(:(:(:(:( προσπαθώ να συνέλθω και να το αφήσω πίσω.....και τώρα προσπάθεις με μια.......θα τα καταφέρω?????? και αν ξανασυνβεί το ίδιο????
μόνο φόβος πια........

σε καταλαβαινω το περασα πριν 7 μηνες!αν επιτρεπετε σου ειπαν πιθανη αιτια?εμενα μου ειπαν απλα κακη τυχη και πως ολα θα πανε καλα και με 1 σαλπιγγα!αφησα 3 μηνες να περασουν και προσπαθω αλλους 3 αλλα ακομα τιποτα!να σου πω την αληθεια θα εισαι παντα με τον φοβο αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο!θα το προσπαθησουμε οπως αρκετες κοπελες που εχω διαβασει εδω μεσα και θα πανε καλυτερα την επομενη φορα!!!

Sanna
22-01-13, 15:31
μόνο φόβος πια........

Κρίμα, σε καταλαβαίνω γιατί το περασα κι εγώ. Μου είχαν αφαιρέσει κι εμένα την δεξιά σάλπιγγα. Εμένα ήταν από εξωσωματικη. Να ξέρεις ότι ο χρόνος είναι γιατρός. Όλα όσα σκεφτεσαι , τα σκευτομουν κι εγώ κι όμως τώρα είμαι έγκυος σε δίδυμα.
Το μόνο που έχω να σου πω είναι να μπεις στον κόπο να κανείς ένα εκτενή έλεγχο για μικρόβια.

danai86
22-01-13, 18:16
alexioa και εμενα το ιδιο μου ειπαν κακη τυχη....συμβαινει......και αν μου ξανα συμβει ρωταω το γιατρο υπαρχουν και η εξωσωματικη μου λεει τοσο απλα......και εμενα η δεξια ειναι.....sanna δεν θα φαινοταν κατι στο προγενητικο ελεγχο οσο αναφορα τα μικροβια που λες????? παντος το οτι εμεινες εγκυος μου δινει ελπιδες...........η ψυχολογια χαλια.......:(

alexioa
22-01-13, 18:30
alexioa και εμενα το ιδιο μου ειπαν κακη τυχη....συμβαινει......και αν μου ξανα συμβει ρωταω το γιατρο υπαρχουν και η εξωσωματικη μου λεει τοσο απλα......και εμενα η δεξια ειναι.....sanna δεν θα φαινοταν κατι στο προγενητικο ελεγχο οσο αναφορα τα μικροβια που λες????? παντος το οτι εμεινες εγκυος μου δινει ελπιδες...........η ψυχολογια χαλια.......:(

και εμενα η δεξια ητανε!!!εμενα ουτε η γιατρος μου αλλα ουτε αυτος που με εεγχειρησε μου ειπε για εξετασεις!μπορω να πω μαλιστα πως την πιεσα αλλα μου ειπε ουτε να το σκεφτομαι!ο γιατρος που με εγχειρησε ειναι ο καλυτερος που εχουμε στην πολη μας για εξωσωματικες και οταν τον ρωτησα ποτε να αρχισω να σκεφτομαι για εξωσωματικη μου ειπε πως ειμαι μικρη και δεν θα χρειαστει κατι τετοιο!(ειμαι 30 δεν με λες και μικρη).εμενα μου ειπε πως ειδε αυτη που απεμεινε και πως ειναι μια χαρα!μου εκανε στην ουσια σαλπιγγογραφια και εισε πως ειναι κινητη!εσενα την κοιταξε αυτη που απεμεινε?

dimi462011
24-01-13, 20:53
καλησπέρα σας! είμαι νέα στο forum και θέλω να μοιραστώ και εγώ την ιστορία μου! Στις 10/2/2011 είχα εξωμήτρια κύηση και με λαπαροσκόπηση αφαιρέθηκε και η δεξιά μου σάλπιγγα, στη συνέχεια ακολούθησα για 6 μήνες θεραπέια με ενέσεις Arvekap και από τον Οκτώβριο ο γιατρός μας έχει δώσει το ελεύθερο να ξαναπροσπαθήσουμε όμως μέχρι τώρα τίποτα και έχω αρχίσει να ανησυχώ! ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα οργανικό!!!:oops:

Sanna
24-01-13, 23:54
Όχι γλυκιά μου δυστυχώς δεν φαίνεται στον προγενητικο. Η σύλληψη ήταν φυσιολογική?

Sanna
24-01-13, 23:56
καλησπέρα σας! είμαι νέα στο forum και θέλω να μοιραστώ και εγώ την ιστορία μου! Στις 10/2/2011 είχα εξωμήτρια κύηση και με λαπαροσκόπηση αφαιρέθηκε και η δεξιά μου σάλπιγγα, στη συνέχεια ακολούθησα για 6 μήνες θεραπέια με ενέσεις Arvekap και από τον Οκτώβριο ο γιατρός μας έχει δώσει το ελεύθερο να ξαναπροσπαθήσουμε όμως μέχρι τώρα τίποτα και έχω αρχίσει να ανησυχώ! ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα οργανικό!!!:oops:
Γιατί έκανες θεραπεία με αρβεκαπ? Είχες ενδομητριωση?

danai86
27-01-13, 09:10
Όχι γλυκιά μου δυστυχώς δεν φαίνεται στον προγενητικο. Η σύλληψη ήταν φυσιολογική?

η σύλληψη ήταν φυσιολογική....ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις.....κανονικά δεν θα έπρεπε να μας δίνουν και αυτές τις εξετάσεις στον προγεννητικό?????? :mad:

alexioa
27-01-13, 10:18
η σύλληψη ήταν φυσιολογική....ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις.....κανονικά δεν θα έπρεπε να μας δίνουν και αυτές τις εξετάσεις στον προγεννητικό?????? :mad:

επειδη μιλησα και με τους 2 μου γιατρους γιατι μπορει να συνεβει μου ειπαν και εμενα τυχη και τους πιστευω γιατι να φανταστεις 2 μηνες πριν ειχα κανει τεστ παπ ολα καλα και οταν τον ρωτησα τι θα μπορουσα να ειχα κανει για να το ξερω μου ειπα συνηθως φταιει η σκολεικοειδης υποφυση που σε εμενα την κοιταξε στην λαπαροσκοπηση και ηταν καθαρη ή χλαμυδια που οπως ξερεις ειναι σεξουαλικο μεταδιδομενο που δεν μπορει να εχω γιατι με τον αντρα μου εχουμε και ειχαμε (δεν εχουμε παει με αλλους δηλαδη) μονογαμικη σχεση!το ξερω πως ειναι νωρις ακομα και σου ειναι δυσκολο αλλα να εισαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο θα βρεις δυναμη και θα συνεχισεις!αν επιτρεπετε ποσο χρονων εισαι?εγω ειμαι 30+!οχι πως εχει σημασια αλλα οσες εχω ακουσει οι περισοτερες εκει ειμαστε που το παθαμε!!!

danai86
27-01-13, 15:17
επειδη μιλησα και με τους 2 μου γιατρους γιατι μπορει να συνεβει μου ειπαν και εμενα τυχη και τους πιστευω γιατι να φανταστεις 2 μηνες πριν ειχα κανει τεστ παπ ολα καλα και οταν τον ρωτησα τι θα μπορουσα να ειχα κανει για να το ξερω μου ειπα συνηθως φταιει η σκολεικοειδης υποφυση που σε εμενα την κοιταξε στην λαπαροσκοπηση και ηταν καθαρη ή χλαμυδια που οπως ξερεις ειναι σεξουαλικο μεταδιδομενο που δεν μπορει να εχω γιατι με τον αντρα μου εχουμε και ειχαμε (δεν εχουμε παει με αλλους δηλαδη) μονογαμικη σχεση!το ξερω πως ειναι νωρις ακομα και σου ειναι δυσκολο αλλα να εισαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο θα βρεις δυναμη και θα συνεχισεις!αν επιτρεπετε ποσο χρονων εισαι?εγω ειμαι 30+!οχι πως εχει σημασια αλλα οσες εχω ακουσει οι περισοτερες εκει ειμαστε που το παθαμε!!!

είμαι 26.....εξετάσεις για χλαμύδια έκανα στο προγεννητικό και για κάτι άλλα μικρόβια που δεν θυμάμαι πως τα λένε......τι άλλες εξετάσεις να κάνω??? πάντα ήμουν πολύ τυπική με τις γυν. εξετάσεις και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με μικρόβια ούτε με σαλπιγγίτιδα ούτε κύστες τίποτα όλα καθαρά. εσένα ο γιατρός σου πότε σου είπε να ξανά προσπαθήσεις??? εγώ τον ρώτησα και μου είπε ότι σωματικά θα είμαι έτοιμη από την πρώτη κιόλας περίοδο και όταν είμαι έτοιμη και ψυχολογικά να ξεκινήσω......

alexioa
27-01-13, 15:49
είμαι 26.....εξετάσεις για χλαμύδια έκανα στο προγεννητικό και για κάτι άλλα μικρόβια που δεν θυμάμαι πως τα λένε......τι άλλες εξετάσεις να κάνω??? πάντα ήμουν πολύ τυπική με τις γυν. εξετάσεις και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με μικρόβια ούτε με σαλπιγγίτιδα ούτε κύστες τίποτα όλα καθαρά. εσένα ο γιατρός σου πότε σου είπε να ξανά προσπαθήσεις??? εγώ τον ρώτησα και μου είπε ότι σωματικά θα είμαι έτοιμη από την πρώτη κιόλας περίοδο και όταν είμαι έτοιμη και ψυχολογικά να ξεκινήσω......

πραγματικα ειναι θεμα κακης τυχης λοιπον.δεν νομιζω πως υπαρχουν εξετασεις που μπορουν να προλαβουν να μην το ξαναπαθουμε!εμενα μου ειχε πει να αφησω 3 περιοδους και μετα να ξεκινησω και πραγματικα τοτε ενιωσα και εγω ετοιμη ψυχολογικα γιατι στην αρχη φοβομουν παρα πολυ!με το που μου ερχοταν περιοδος δεν ηθελα να σκεφτομαι πως μπορει να μην ειναι αληθηνη περιοδος καταλαβαινεις τι εννοω!!!αυτο βεβαια δεν μου εφυγε ποτε και μεχρι τωρα οταν ερχετε περιοδος φοβαμαι μηπως το ξαναπαθω αλλα ειμαι πιο δυνατη να το αντιμετωπισω αν ξανασυμβει....!παρε οσο χρονο θελεις ,εισαι και μικρη οποτε μπορεις να ηρεμησεις λιγο γιατι δεν ηταν και μικρη η ταλαιπωρια σου!!!

danai86
27-01-13, 16:47
πραγματικα ειναι θεμα κακης τυχης λοιπον.δεν νομιζω πως υπαρχουν εξετασεις που μπορουν να προλαβουν να μην το ξαναπαθουμε!εμενα μου ειχε πει να αφησω 3 περιοδους και μετα να ξεκινησω και πραγματικα τοτε ενιωσα και εγω ετοιμη ψυχολογικα γιατι στην αρχη φοβομουν παρα πολυ!με το που μου ερχοταν περιοδος δεν ηθελα να σκεφτομαι πως μπορει να μην ειναι αληθηνη περιοδος καταλαβαινεις τι εννοω!!!αυτο βεβαια δεν μου εφυγε ποτε και μεχρι τωρα οταν ερχετε περιοδος φοβαμαι μηπως το ξαναπαθω αλλα ειμαι πιο δυνατη να το αντιμετωπισω αν ξανασυμβει....!παρε οσο χρονο θελεις ,εισαι και μικρη οποτε μπορεις να ηρεμησεις λιγο γιατι δεν ηταν και μικρη η ταλαιπωρια σου!!!

στην αρχή είπα δεν θα το ξεπεράσω εύκολα ......τώρα όμως έχω πεισμώσει και δεν θα αφήσω ούτε ένα μήνα ανεκμετάλλευτο έχω πίστη και αυτή τη φόρα θα πάνε όλα καλά!!!! και όπως είπε και ο γιατρός μου αυτό που μετράει είναι να έχεις καλή μήτρα και ωοθήκες οι σάλπιγγες είναι δευτερεύον και αν δεν τα καταφέρω με τη μία σάλπιγγα θα κάνω εξωσωματική......θέλω τόσο πολύ να κάνω μωράκια που θα το παλέψω.....:D:D:D

alexioa
27-01-13, 17:13
[QUOTE=danai86;2518781]στην αρχή είπα δεν θα το ξεπεράσω εύκολα ......τώρα όμως έχω πεισμώσει και δεν θα αφήσω ούτε ένα μήνα ανεκμετάλλευτο έχω πίστη και αυτή τη φόρα θα πάνε όλα καλά!!!! και όπως είπε και ο γιατρός μου αυτό που μετράει είναι να έχεις καλή μήτρα και ωοθήκες οι σάλπιγγες είναι δευτερεύον και αν δεν τα καταφέρω με τη μία σάλπιγγα θα κάνω εξωσωματική......θέλω τόσο πολύ να κάνω μωράκια που θα το παλέψω.....:D:D:D[/QUOTE

μου αρεσει που το βλεπεις ετσι δυναμικα θα γινεις πιο γρηγορα καλα και μαζι με τον ανθρωπο σου θα τα καταφερετε!!!οσο θυμαμαι εκεινες τις νυχτες...ο αντρας μου κοιμοταν μαζι μου σε μια καρεκλα τα βραδια χερι χερι!!!

Sanna
28-01-13, 21:42
Το ΠΑΠ τεστ και ηκαλλιεργεια κολπικου υγρού δεν δείχνουν αν υπάρχουν μικρόβια στη μήτρα. Ρωτηστε τους γιατρούς σας για την εξέταση pcr με ιστό περιόδου. Κάποιοι γιατροί δεν την δέχονται. Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια , σαλπιγγογραφια είχατε κάνει πριν?

alexioa
28-01-13, 21:47
Το ΠΑΠ τεστ και ηκαλλιεργεια κολπικου υγρού δεν δείχνουν αν υπάρχουν μικρόβια στη μήτρα. Ρωτηστε τους γιατρούς σας για την εξέταση pcr με ιστό περιόδου. Κάποιοι γιατροί δεν την δέχονται. Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια , σαλπιγγογραφια είχατε κάνει πριν?

Εγω δεν ειχα κανει σαλπιγογραφια,δεν υπειρχε λογος εξαλλου!ουτε αποξεσεις ουτε μυκητιασεις γενικα δεν ειχα ποτε θεμα με γυναικολογικα,ουτε ουρολοιμοξεις επαθα ποτε!!!!το μονο που ειχα κανει ηταν ορμονικες και θυροειδη και αυτες ολες ηταν οκ!εχω και ειχα μονιμο συνρεοφο αλλα και παλι επαθα εξωμητριο!αστα ειναι να λαχειο...κακο...!η γιατρος παντος μου ειπε οτι δεν χρειαζετε με τιποτα εξετασεις!!!

Sanna
30-01-13, 16:27
Οκ κορίτσια καλή τύχη από δω και πέρα όλα να πάνε καλα!

danai86
31-01-13, 08:24

Καλημέρα! ούτε εγώ είχα κάνει σαλπιγγογραφία γιατί δεν χρειάστηκε....ένα μήνα πριν έκανα προγεννητικό έλεγχο και ορμονικές εξετάσεις και όλα ήταν οκ. Να φανταστείς ούτε η σάλπιγγα που μου αφαίρεσαν είχε κάτι από
ότι μου είπε ο γιατρός, αλλά έπρεπε να βγει για να μην μου ξανά κάνει εξωμήτριο....ήταν η κακή η τύχη....αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι ότι η ιατρική έχει κάνει θαύματα και δεν μπορεί να κάνει κάτι με μια τόση απλή περίπτωση όπως το εξωμήτριο....:mad: :mad::mad: ας ελπίσουμε να φανούμε πιο τυχερές την επόμενη φορά......:-)

alexioa
31-01-13, 11:03
Καλημέρα! ούτε εγώ είχα κάνει σαλπιγγογραφία γιατί δεν χρειάστηκε....ένα μήνα πριν έκανα προγεννητικό έλεγχο και ορμονικές εξετάσεις και όλα ήταν οκ. Να φανταστείς ούτε η σάλπιγγα που μου αφαίρεσαν είχε κάτι από
ότι μου είπε ο γιατρός, αλλά έπρεπε να βγει για να μην μου ξανά κάνει εξωμήτριο....ήταν η κακή η τύχη....αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι ότι η ιατρική έχει κάνει θαύματα και δεν μπορεί να κάνει κάτι με μια τόση απλή περίπτωση όπως το εξωμήτριο....:mad: :mad::mad: ας ελπίσουμε να φανούμε πιο τυχερές την επόμενη φορά......:-)

το ιδιο μου ειπε και εμενα πριν κανει την επεμβαση με ρωτησε αν τυχον δεν εχει σπασει να την αφηνε αλλα μου προτεινε να την αφαιρεσω γιατι θα ειχα το φοβο καο αλου εξωμητριου απο την ιδια πλευρα και ετσι του ειπα να την αφιαρεσει.οταν πλεον συνηλθα απο την επεμβαση και μιλησαμε μου ειπε πως δεν ειχε σπασει και δεν φαινοταν κατι περιεργο αλλα πηρα τη σωστη αποφαση!εσυ δεν τα εχεις βγαλει τα ραμματα ακομα ε?εγω φοβομουν και οταν ημουν ξαπλα και κοιταγα αλλου καθως μου ακουμπουσε την κοιλια περιμενα περιμενα και μου λεει ''ετοιμη...''τι του λεω τελειωσε? ναι μου λεει τι περιμενες??δεν καταλαβα τιποτα...νομιζα πως δεν ειχε αρχισει ακομα...

danai86
31-01-13, 14:24
το ιδιο μου ειπε και εμενα πριν κανει την επεμβαση με ρωτησε αν τυχον δεν εχει σπασει να την αφηνε αλλα μου προτεινε να την αφαιρεσω γιατι θα ειχα το φοβο καο αλου εξωμητριου απο την ιδια πλευρα και ετσι του ειπα να την αφιαρεσει.οταν πλεον συνηλθα απο την επεμβαση και μιλησαμε μου ειπε πως δεν ειχε σπασει και δεν φαινοταν κατι περιεργο αλλα πηρα τη σωστη αποφαση!εσυ δεν τα εχεις βγαλει τα ραμματα ακομα ε?εγω φοβομουν και οταν ημουν ξαπλα και κοιταγα αλλου καθως μου ακουμπουσε την κοιλια περιμενα περιμενα και μου λεει ''ετοιμη...''τι του λεω τελειωσε? ναι μου λεει τι περιμενες??δεν καταλαβα τιποτα...νομιζα πως δεν ειχε αρχισει ακομα...

δεν έχω ράμματα εγώ έκανα λαπαροσκόπηση πλήρωσα βέβαια τα μαλλιά της κεφαλής μου αλλά δεν το μετανιώνω....όσο ήμουν στο νοσοκομείο μια άλλη κοπέλα με εξωμήτριο έκανε εγχείρηση και σηκώθηκε την τρίτη μέρα και είχε αφόρητους πόνους και δεν την φρόντισαν και όπως έπρεπε.......εγώ μία ώρα μέτα την εγχείρηση σηκώθηκα κανονικά και πονούσα μόνο όταν έβηχα....και εμένα δεν είχε σπάσει αλλά ο γιατρός μου θεώρησε πως καλύτερα ήταν να βγει για τους ίδιους λόγους που σου είπε και εσένα ο γιατρός σου.....

alexioa
31-01-13, 14:36
δεν έχω ράμματα εγώ έκανα λαπαροσκόπηση πλήρωσα βέβαια τα μαλλιά της κεφαλής μου αλλά δεν το μετανιώνω....όσο ήμουν στο νοσοκομείο μια άλλη κοπέλα με εξωμήτριο έκανε εγχείρηση και σηκώθηκε την τρίτη μέρα και είχε αφόρητους πόνους και δεν την φρόντισαν και όπως έπρεπε.......εγώ μία ώρα μέτα την εγχείρηση σηκώθηκα κανονικά και πονούσα μόνο όταν έβηχα....και εμένα δεν είχε σπάσει αλλά ο γιατρός μου θεώρησε πως καλύτερα ήταν να βγει για τους ίδιους λόγους που σου είπε και εσένα ο γιατρός σου.....

και εγω λαπαροσκοπηση εκανα αλλα η καθε τομουλα ειχε 3 ραμματακια,μη φανταστεις η τομουλα που λεω ειναι 2 εκατοστα οχι παραπανω.εσενα δεν σου εκαναν ραμματα?μηπως ειναι αποροφησημα?δεν μπορει να σου αφησαν τις τρυπουλες ανοιχτες?

danai86
31-01-13, 16:14
και εγω λαπαροσκοπηση εκανα αλλα η καθε τομουλα ειχε 3 ραμματακια,μη φανταστεις η τομουλα που λεω ειναι 2 εκατοστα οχι παραπανω.εσενα δεν σου εκαναν ραμματα?μηπως ειναι αποροφησημα?δεν μπορει να σου αφησαν τις τρυπουλες ανοιχτες?

δεν εχω καθόλου ράμματα είναι σαν να μου κόλλησαν το δέρμα....ούτε ο γιατρός
μου είπε κάτι για ράμματα :confused:

alexioa
31-01-13, 18:04
δεν εχω καθόλου ράμματα είναι σαν να μου κόλλησαν το δέρμα....ούτε ο γιατρός
μου είπε κάτι για ράμματα :confused:

μαλλον θα ειναι απορροφησημα γιαυτο δεν σου ειπε κατι φαινετε!απο περιεργεια ποσο σου κοστισε γιατι εγω το εκανα σε δημοσιο και δεν πληρωσα τιποτα!

danai86
31-01-13, 18:26
μαλλον θα ειναι απορροφησημα γιαυτο δεν σου ειπε κατι φαινετε!απο περιεργεια ποσο σου κοστισε γιατι εγω το εκανα σε δημοσιο και δεν πληρωσα τιποτα!

2500e

alexioa
31-01-13, 18:56
2500e

παρα πολλα λεφτα ρε κοριτσι μου!βεβαια και εγω θα τα εδεινα αν δεν μπορουσα αλλιως!γιατι ομως δεν πηγες σε ενα δημοσιο νοσοκομειο που κανουν λαπαροσκοπησεις?εγω δεν ζω αθηνα ή θεσσαλονικη που υπαρχουν κλινικες αλλα το πανεπηστημιακο που εχουμε ειναι απο τα πολυ καλα και ετσι δεν ειχα προβλημα!

danai86
01-02-13, 09:41
παρα πολλα λεφτα ρε κοριτσι μου!βεβαια και εγω θα τα εδεινα αν δεν μπορουσα αλλιως!γιατι ομως δεν πηγες σε ενα δημοσιο νοσοκομειο που κανουν λαπαροσκοπησεις?εγω δεν ζω αθηνα ή θεσσαλονικη που υπαρχουν κλινικες αλλα το πανεπηστημιακο που εχουμε ειναι απο τα πολυ καλα και ετσι δεν ειχα προβλημα!

πάντα ήμουν υπέρ του νοσοκομείου.....μετά από αυτό που έζησα όμως άλλαξα γνώμη...πέμπτη πρωί κατά τις 7 πάω στο νοσοκομείο που εφημέρευε με αιμορραγία και πόνο και μου έκαναν εισαγωγή στις 3 το μεσημέρι αφού πρώτα με είχαν στείλει σε όλους τους ορόφους να κάνω εξετάσεις (με το ζόρι περπατούσα) ούτε να με βάλουν σε ένα καροτσάκι ούτε να γράψουν επείγον στις εξετάσεις τίποτα...τελικά μου κάνουν εισαγωγή για παρακολούθηση γιατί δεν έβλεπαν κάτι .....με βάζουν στο δωμάτιο και σε 5 λεπτά έρχεται μια νοσοκόμα μου βάζει ορό και στο καπάκι έρχεται φορείο με γιατρό για να με πάνε στο χειρουργείο....!!! στο τσακ τους πρόλαβε ο άντρας μου και τους εξήγησε ότι είμαστε μέσα για παρακολούθηση.....με μπέρδεψαν με τη διπλανή μου που είχε εξωμήτριο και είχε σκάσει!!!! μένω μέσα 3 μέρες που δεν μου έκαναν ούτε μια εξέταση και δευτέρα με εξετάζουν μου λένε πως έχει η κατάσταση και τους λέω θέλω να μου κάνετε λαπαροσκόπηση και μου λένε δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε ακόμα τα μηχανήματα.....!!!:mad: τι να έκανα???

alexioa
01-02-13, 21:34
πάντα ήμουν υπέρ του νοσοκομείου.....μετά από αυτό που έζησα όμως άλλαξα γνώμη...πέμπτη πρωί κατά τις 7 πάω στο νοσοκομείο που εφημέρευε με αιμορραγία και πόνο και μου έκαναν εισαγωγή στις 3 το μεσημέρι αφού πρώτα με είχαν στείλει σε όλους τους ορόφους να κάνω εξετάσεις (με το ζόρι περπατούσα) ούτε να με βάλουν σε ένα καροτσάκι ούτε να γράψουν επείγον στις εξετάσεις τίποτα...τελικά μου κάνουν εισαγωγή για παρακολούθηση γιατί δεν έβλεπαν κάτι .....με βάζουν στο δωμάτιο και σε 5 λεπτά έρχεται μια νοσοκόμα μου βάζει ορό και στο καπάκι έρχεται φορείο με γιατρό για να με πάνε στο χειρουργείο....!!! στο τσακ τους πρόλαβε ο άντρας μου και τους εξήγησε ότι είμαστε μέσα για παρακολούθηση.....με μπέρδεψαν με τη διπλανή μου που είχε εξωμήτριο και είχε σκάσει!!!! μένω μέσα 3 μέρες που δεν μου έκαναν ούτε μια εξέταση και δευτέρα με εξετάζουν μου λένε πως έχει η κατάσταση και τους λέω θέλω να μου κάνετε λαπαροσκόπηση και μου λένε δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε ακόμα τα μηχανήματα.....!!!:mad: τι να έκανα???

καλα αυτο ειναι απιστευτο!3 μερες χωρις εξετασεις?καλα αυτο που σε μπερδεψαν το εχω ακουσει πως μπερδευουν ασθενεις αλλα νομιζα πως ηταν υπερβολη!!!ετσι εννοειτε πως θα εφευγα τρεχοντας...!!!εγω μπηκα παρασκευη και εκτος απο αιματολογικες καθε 6 ωρες περιπου εκανα υπερυχο μηπως εχει σπασει η σαλπιγγα γιατι εγω μπηκα χωρις καθολου πονους και μεχρι το σαββατο το παρακολουθουσαμε ωσπου το απογευμα δεν υπηρχε κατι στη μητρα και μπηκα για χειρουργειο βγηκα σε 1 ωριτσα και το επομενο πρωι εφυγα κυρια!επειδη ο γιατρος που μου εκανε την επεμβαση ειναι απο τους πρωτους στο νοσοκομειο και μου εκανε την επεμβαση σε μερα αργιας οπου κανονικα δεν εφημερευε ολοι εκεει με προσεξαν αρκετα!το μεσον αν μπορεις να το πεις μεσον ηταν η γυναικολογος που με παρακολουθει εξω!αυτη τα κανοισε ολα!!!
ειχες τον πονο σου δηλαδη ειχες και τους μη πω τωρα!!!

αθην
06-06-13, 14:56
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ…. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ… ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ… ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ.. ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ … ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΕΚΑΝΑ 2 ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ … ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ Β-ΧΩΡΙΑΚΗ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ ΠΗΡΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ …. ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ Μ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΕΛΑΦΡΗ ΠΟΝΩ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ΟΤΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΑΚΟΜΑ…. ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩΜΗΤΙΟ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ Χ8ΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙ8ΗΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ… ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ… ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ??? 3 ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΕΙ??? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΦΛΕΓΜΩΝΗ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΕ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ… ΟΥΤΕ Η ΦΛΕΓΜΩΝΗ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ?????? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ Χ8ΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ…. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ SITE ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ……

marili78
22-06-13, 11:50
Κοριτσια καλημερα!! Αποφασισα και εγω να μπω στο φορουμ αυτο να συμμεριστω κι εγω το προβλημα μου και να μπορεσω να παρω δυναμη για να συνεχισω.Ειμαι παντρεμενη 3 χρονια και μετα απο καποιους μηνες εγγαμου βιου, εκανα χειρουργειο για αφαιρεση πολυποδα στην μητρα. Μετα απο κανα 2 μηνες μενω εγκυος αλλα το χανω, ηταν παλλινδρομη κυηση.Απογοητευμενη και μετα απο καποιες ατυχες προσπαθειες παλι, ξεκιναω τις σπερματεχυσεις, τεσσερις στο συνολο. Απογοητευμενη και απο αυτες, μπαινω στο τριπακι των εξωσωματικων, χωρις αποτελεσμα παλι. Εν τω μεταξυ ολο αυτο το διαστημα εχω κανει ολες τις εξετασεις που υπαρχουν και δεν μου εχουν βρει καποιο προβλημα, οπως και στον συζυγο μου. Τον Μαιο μενω εγκυος ΜΟΝΗ ΜΟΥ..το αποτελεσμα?εξωμητριο..την Δευτερα εκανα χειρουργειο, λαμπαροσκοπηση, αποξυση και αφαιρεση της δεξιας σαλπιγγας. Την Τεταρτη θα παω να κοψω τα ραμματα. Ποναω και υποφερω πολυ.Θα μπορεσω να γινω και εγω καποτε μανουλα?? Η μονη μου παρηγορια και διεξοδος ειναι το κλαμα..Ειμαι τοσο απογοητευμενη...Φοβαμαι..

Koalaki
22-06-13, 12:14
Κοριτσια καλημερα!! Αποφασισα και εγω να μπω στο φορουμ αυτο να συμμεριστω κι εγω το προβλημα μου και να μπορεσω να παρω δυναμη για να συνεχισω.Ειμαι παντρεμενη 3 χρονια και μετα απο καποιους μηνες εγγαμου βιου, εκανα χειρουργειο για αφαιρεση πολυποδα στην μητρα. Μετα απο κανα 2 μηνες μενω εγκυος αλλα το χανω, ηταν παλλινδρομη κυηση.Απογοητευμενη και μετα απο καποιες ατυχες προσπαθειες παλι, ξεκιναω τις σπερματεχυσεις, τεσσερις στο συνολο. Απογοητευμενη και απο αυτες, μπαινω στο τριπακι των εξωσωματικων, χωρις αποτελεσμα παλι. Εν τω μεταξυ ολο αυτο το διαστημα εχω κανει ολες τις εξετασεις που υπαρχουν και δεν μου εχουν βρει καποιο προβλημα, οπως και στον συζυγο μου. Τον Μαιο μενω εγκυος ΜΟΝΗ ΜΟΥ..το αποτελεσμα?εξωμητριο..την Δευτερα εκανα χειρουργειο, λαμπαροσκοπηση, αποξυση και αφαιρεση της δεξιας σαλπιγγας. Την Τεταρτη θα παω να κοψω τα ραμματα. Ποναω και υποφερω πολυ.Θα μπορεσω να γινω και εγω καποτε μανουλα?? Η μονη μου παρηγορια και διεξοδος ειναι το κλαμα..Ειμαι τοσο απογοητευμενη...Φοβαμαι..

Καταρχην λυπαμαι για την περιπετεια σου....!!!!!!
Οχι κοριτσι μου να μην φοβασαι..........καθολου...!!!!!!!!
Απαναντιας να χαιρεσαι που καταφερες να μεινεις εγκυος μονη σου...ασχετως αποτελεσματος....!!!!!!!
Τωρα οσο για την εξωμητριο ηταν κατι που απλα συνεβη και ΔΕΝ θα ξανασυμβει.
Εφοσον κανατε εξετασεις και περασατε και απο αυτο το σταδιο τωρα θα παρεις δυναμη, ελπιδα, θα πεισμωσεις και καπου παρακατω θα τα καταφερεις.....να γινεις μανουλα γιατι ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ...!!!!!! Και οταν κατι το θελουμε τοσο πολυ πιστεψε με ολα συνωμοτουν και το παιρνουμε.....!!!!!!!

κυρ
22-06-13, 15:26
με παλινδρομισεις, εξωμητριο και αφαιρεση σαλπιγγας εμεινε εγκυος και γεννησε πριν απο 2 μερες μια φιλη μου.επισης ειναι 40 ετων...αρα μην απογοητευεσαι...θα ερθει συντομα.αφου ολα ειναι καλα μην ανησυχεις

χριστινα1975
22-06-13, 18:02
marili, μετά από εξωμήτριο έχασα και γω την αριστερη σάλπιγγα, φεβρουάριο του 2010. Μάιο του '11 γέννησα το πρώτο και φεβρουάριο του ΄13 το δεύτερο. Τρία χρόνια μετά είμαι με δύο μικράκια, οπότε μια σάλπιγγα δε σημαίνει ότι δε θα γίνεις μαμά. Μη φοβάσαι καθόλου και μην το βάζεις κάτω.

toulala
26-10-13, 23:49
καλησπέρα κορίτσια μου,
περίμενα χθες περίοδο, αρα έχω καθυστέρηση σχεδόν 2 μέρες. Δεν έκανα τεστ ακόμα αλλά αποκλείεται να έχω καθυστέρηση χωρίς εγκυμοσυνη.

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου όπως είχα στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, αλλά έχω ένα ελαφρύ πονάκι, μια ενόχληση να το πω, στη δεξιά πλευρά, που το έχω από τις γόνιμες μέρες. Επειδή με είχε προβληματίσει που το πονάκι δεν εφευγε, πήγα στη γιατρό μου να με εξετασει αλλά δεν μου βρήκε κάτι. Είδε μονο λίγο σαν υγρό :!: από τη δεξιά πλευρά δεν θυμάμαι πώς το είπε ότι είναι και οτι από εκεί έγινε η ωορρηξία.

Τι λέτε, υπάρχει πιθανότητα για εξωμήτριο; Ή έχει μείνει ο φόβος ότι κάτι θα πάει στραβά μετα την παλλίνδρομη που είχα πριν 7 μήνες;

Koalaki
27-10-13, 00:36
καλησπέρα κορίτσια μου,
περίμενα χθες περίοδο, αρα έχω καθυστέρηση σχεδόν 2 μέρες. Δεν έκανα τεστ ακόμα αλλά αποκλείεται να έχω καθυστέρηση χωρίς εγκυμοσυνη.

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου όπως είχα στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, αλλά έχω ένα ελαφρύ πονάκι, μια ενόχληση να το πω, στη δεξιά πλευρά, που το έχω από τις γόνιμες μέρες. Επειδή με είχε προβληματίσει που το πονάκι δεν εφευγε, πήγα στη γιατρό μου να με εξετασει αλλά δεν μου βρήκε κάτι. Είδε μονο λίγο σαν υγρό :!: από τη δεξιά πλευρά δεν θυμάμαι πώς το είπε ότι είναι και οτι από εκεί έγινε η ωορρηξία.

Τι λέτε, υπάρχει πιθανότητα για εξωμήτριο; Ή έχει μείνει ο φόβος ότι κάτι θα πάει στραβά μετα την παλλίνδρομη που είχα πριν 7 μήνες;

Γιατι κοριτσι μου σκεφτεσαι αρνητικα.....????? και γιατι συνδεεις την παλλινδρομη με το εξωμητριο....??????
Ωχρο σωματιο μηπως σου ειπε για το υγρο....????? συγνωμη ολο ερωτησεις ειμαι :oops::oops: αλλα προσπαθω να σε βοηθησω οπως μπορω...

toulala
27-10-13, 01:30
Γιατι κοριτσι μου σκεφτεσαι αρνητικα.....????? και γιατι συνδεεις την παλλινδρομη με το εξωμητριο....??????
Ωχρο σωματιο μηπως σου ειπε για το υγρο....????? συγνωμη ολο ερωτησεις ειμαι :oops::oops: αλλα προσπαθω να σε βοηθησω οπως μπορω...
Τη ρώτησα αν είναι το ωχρό σωμάτιο και δεν θυμάμαι τι μου είπε :oops: γιατί λέγαμε διάφορα. Αλλά μάλλον αυτό πρέπει να ήταν. Να σου πω την αλήθεια σκέφτομαι αρνητικά, γιατί δεν έχω πόνους περιόδου που να υποδηλώνουν ότι η μήτρα προσπαθεί να προσαρμοστεί στην κύηση. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Έχω μόνο την ενόχληση στα δεξιά και σκέφτομαι μήπως είναι στη σάλπιγγα κανένα γονιμοποιημένο ωάριο.
Σ'ευχάριστώ πάντως και μόνο που μου απάντησες.

Koalaki
27-10-13, 12:25
Τη ρώτησα αν είναι το ωχρό σωμάτιο και δεν θυμάμαι τι μου είπε :oops: γιατί λέγαμε διάφορα. Αλλά μάλλον αυτό πρέπει να ήταν. Να σου πω την αλήθεια σκέφτομαι αρνητικά, γιατί δεν έχω πόνους περιόδου που να υποδηλώνουν ότι η μήτρα προσπαθεί να προσαρμοστεί στην κύηση. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Έχω μόνο την ενόχληση στα δεξιά και σκέφτομαι μήπως είναι στη σάλπιγγα κανένα γονιμοποιημένο ωάριο.

Μην το προδικαζεις και μην θεωρεις σιγουρα τα κλασικα συμπτωματα σε καθε εγκυμοσυνη, αυτη μπορει να διαφερει αν οντως υφισταται κυηση.
Οσο για την ενοχληση δικιολογειτε απο την ωορηξια καθως εγινε απο εκεινη την πλευρα. Κανε ενα τεστακι η πανε για μια χοριακη και υστερα βλεπεις πως θα κινηθεις.
Καλη επιτυχια σου ευχομαι....:D:D:D

φουλα27
27-10-13, 12:45
Υπαρχουν συμπτωματα που να καταλαβαινεις οτι η κυηση ειναι εξωμητρια;;;;;;;;;;

Koalaki
27-10-13, 13:45
Υπαρχουν συμπτωματα που να καταλαβαινεις οτι η κυηση ειναι εξωμητρια;;;;;;;;;;

Συνηθως υπαρχει κοιλιακος πονος, κολπικη αιμοραγια, λιποθυμικα επεισοδια, πονο στο δεξιο ωμο και αισθημα αδυναμιασ, αλλα δεν ειναι απολυτο οτι αν εχεις αυτα η καποια απο τα παραπανω σημαινει οτι η κυηση ειναι εξωμητριος.

toulala
27-10-13, 14:22
έκανα τεστ και βγήκε θετικό και δεν μπορώ να χαρώ... πολύ με προβληματίζει το πονάκι που έχω μόνο δεξιά.
Το απόγευμα θα πάρω τη γιατρό μου τηλεφωνο αν και μάλλον δεν θα μπορούμε να διαπιστώσουμε κάτι. Και την Τρίτη κατευθείαν για χοριακη.

Πότε θα φαίνεται κάτι στον υπερηχο;;

Koalaki
27-10-13, 14:37
έκανα τεστ και βγήκε θετικό και δεν μπορώ να χαρώ... πολύ με προβληματίζει το πονάκι που έχω μόνο δεξιά.
Το απόγευμα θα πάρω τη γιατρό μου τηλεφωνο αν και μάλλον δεν θα μπορούμε να διαπιστώσουμε κάτι. Και την Τρίτη κατευθείαν για χοριακη.

Αχ τι ωραια, υπεροχα νεα και μη σκεφτεσαι αρνητικα.....!!!!!!

Αν κανεις χοριακη πρεπει να ειναι πανω απο 1000 μοναδες για να φανει στον υπερηχο αλλα αν πας τωρα με την ολιγοημερη καθυστερηση που εχεις θα δεις τουλαχιστον παχυ ενδομητριο και πιθανον εμβρυικα στοιχεια.

markela35
27-10-13, 14:48

τουλαλα μην ακουω χαζομαρες καλε!!!Να σου πω οτι και εμενα σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν ειχα πονους περιοδου μονο αριστερα κατι πονακια που και που και δεν καταλαβα οτι ειμαι εγκυος οπως αλλες φορες!!!Να χαρεις γιατι εισαι εγκυουλα και ολα καλα θα πανε αυτη τη φορα!!!χχχχχχ:p:p:p:p:p:p

στον υπερηχο μπορεις να δεις κατι οταν η χοριακη ειναι πανω απο 2000 μοναδες χχχ

toulala
27-10-13, 15:08
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τη συμπαρασταση!
:)

Μαρκέλα μου έδωσες κουραγιο που είπες ότι δεν καταλαβες πολλους πόνους περιόδου.. Ελπίζω να πανε όλα καλά!

Αύτη τη φορά είχα καλό προαίσθημα και μου τα χάλασε η λογικη μου!

ΕΛΠΙΔΑ_ΓΙΑΝΝΗΣ
27-10-13, 15:11

Ήθελες να είσαι έγκυος και δεν μπορείς να χαρείς γιατί έχεις πονάκια δεξιά? το πιο πιθανό είναι η ωορηξία σου αυτό το μήνα να έγινε απο τη δεξιά ωοθήκη γι αυτό και τα πονάκια. Μην πάει συνέχεια το μυαλό σου σε κάτι άσχημο που πέρασες. Παει αυτό πέρασε, τώρα κρατάς ενα καινούριο θετικό τεστ και κάνεις μια νέα αρχή. Εύχομαι όλα καλά μέχρι τέλους!!!

Dora!!!
06-11-13, 21:30
geia sas!!
xreiazomai voitheia,
meta apo 6 mines prospatheias emeina epitelous ekgios, otan to katalava imoun stin 5i evdomada. kata tin diarkeia tis eksimosinis (prin to katalavo) ekana metakomisi, aktinografies kai eperna pausipona,
otan imoun stin ekti evdomada eida ligo aima kai piga sto nosokomeio opou kai me kratisan mexri na mpo stin 7i gia na akousoume tin kardoula tou morou,
otan mpika stin 7i eida auti ti fora poli aima kaname xoriaki i opoia eixe anevei aisthita alla emvrio pouthena tote sigoureutikame pos itan eksomitrio kai malista stin deksia oothiki,
to aferesane me lamparoskopisi kai me apoksisi(akomi anarono).
poso kairo na perimeno mexri na ksanaprospathiso?
pou mporei na ofilete??
iparxei periptosi i 2i ekgymosini na einai pali eksomitria?

sous
19-11-13, 20:50
Καλησπέρα...πριν 9 μήνες έμεινα έγκυος στην δεύτερη μόλις προσπάθεια μου για μωράκι αλλά δυστυχώς ακολούθησε αιμορραγία, εγκληματική πληροφόρηση από τον τότε γιατρό μου ότι απέβαλα....και λίγο αργότερα ρήξη του εξωμητρίου (χωρίς να έχω ιδέα)...Ακολούθησε λαπαροτομία και αφαίρεση της δεξιάς μου σάλπιγγας...Τώρα είμαι στις καινούριες προσπάθειες για μωράκι ανήσυχη μέν...αισιόδοξη δε...
Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες με το καλό, μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη... :)

dimitra00
19-11-13, 21:40
Καλησπέρα...πριν 9 μήνες έμεινα έγκυος στην δεύτερη μόλις προσπάθεια μου για μωράκι αλλά δυστυχώς ακολούθησε αιμορραγία, εγκληματική πληροφόρηση από τον τότε γιατρό μου ότι απέβαλα....και λίγο αργότερα ρήξη του εξωμητρίου (χωρίς να έχω ιδέα)...Ακολούθησε λαπαροτομία και αφαίρεση της δεξιάς μου σάλπιγγας...Τώρα είμαι στις καινούριες προσπάθειες για μωράκι ανήσυχη μέν...αισιόδοξη δε...
Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες με το καλό, μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη... :)

φανταζομαι αλλαξες γιατρο! οοοοολα καλα θα πανε!!

sous
20-11-13, 20:51
φανταζομαι αλλαξες γιατρο! οοοοολα καλα θα πανε!!

Καλησπέρα Δήμητρα. Ναι βέβαια...δεν με χειρούργησε κάν αυτός...Κράτησα το γιατρό που με χειρούργησε τότε και που ουσιαστικά του είμαι ευγνώμων που αναπνέω εξαιτίας της έγκαιρης επέμβασης του εκείνη τη μέρα...Το εύχομαι και το έχω πραγματικά αναγκη να πάνε όλα καλά...σε ευχαριστώ πολύ!

theod79
22-11-13, 14:03
γεια σας κοριτσια!! τελικα μετα απο την εξωμητριο κυηση που ειχα το φεβρουαριο κ τις ακαρπες προσπαθεειες τους επομενους μηνες μεχρι κ σημερα κ τους μεγαλους κυκλους περιοδου, μου ειπε ο γιατρος μου κ εκανα εξετασεις ορμονολογικες μεσα στις εξετασεις ηταν κ του θυρωειδη τελικα μη σας τα πολυ λογο εχω οζο στο θυρωειδη 17 χιλ. εκανα παρακεντηση, περνω κ χαπι τ4 εδω κ ενα μηνα, ρωτησα τον ενδοκρινολογο αν το εξωμητριο προκληθηκε απο αυτο το γεγεγονος η απαντηση: επαιξε κ αυτο το ρολο του, τωρα με τις πολυκηστικες, τον οζο που μου κανει τις ορμονες ανω κατω κ τη μια σαλπιγγα αμα μεινω εγκυος θα γραψω τζοκερ!!!!

toumpak33
23-11-13, 00:24
Να ρωτησω κατι η ξαδερφη μου ειναι στις 33 εβδομαδες διδυμα ποτε επροκοιτο να γενησει??
ευχαριστω..

toulala
17-03-14, 00:39

έτσι για την ιστορία να πω ότι τελικά αυτό το πονάκι που είχα δεν ηταν από προβλημα στη σαλπιγγα, αλλά πολύ πιθανόν από το ωχρό σωμάτιο. Μου κράτησε αρκετές μέρες αλλά ευτυχώς τελικά δεν ήταν τίποτα κακό. Επίσης τελικά πολύ αργότερα είχα πολύ λίγους πόνους περιόδου. Κάθε εγκυμοσύνη διαφορετικη που λένε.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!

tiki
21-03-14, 19:47
Πριν 9 μήνες ήταν η πρώτη φορά που ήρθα στο forum. Τότε, είχα μία παλίνδρομη κύηση. Δεν ήθελα καν παιδί όταν είχα μείνει έγκυος. Η εμπειρία εκείνη με έκανε να θέλω. Η παλίνδρομη κύηση τότε αντιμετωπίστηκε με απόξεση. Δεν είχα κύημα - είχα παχύ ενδομήτριο και επίμονη αιμοραγία.
Τον Φλεβάρη αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί. Τον Μάρτη είχα καθυστέρηση, αλλά "αδιαθέτησα" (νόμιζα...), με λίγο αίμα όμως και αρκετό πόνο κάτω αριστερά. Επίσης, ζαλάδες. Στην 32 μέρα του κύκλου μου λοιπόν, έκανα υπέρηχο. Έδειξε παχύ ενδομήτριο. Η χοριακή, 583. Μετά από 4 μέρες, 799 και μετά από άλλες δύο, 770. Την ίδια μέρα (προχτές) έκανα υπέρηχο. Ο γιατρός είπε ότι είναι κατά 99% εξωμήτρια κύηση. Είδε κάτι που μοιάζει με σάκο και εμβρυακό στοιχείο στην αριστερή μου ωοθήκη. Χτες, σταμάτησαν οι ζαλάδες.
Σήμερα, η χοριακή είναι 1199.
Δεν έχω κανέναν πόνο, ούτε ζαλαδές. Η αιμοραγία συνεχίζει, σταγονοειδής, καφέ και λίγη, εδώ και 14 μέρες. Ο γιατρός είπε δεν είναι από το εξωμήτριο, αλλά από το παχύ ενδομήτριο και δεν επηρεάζει την κατάσταση.
Αύριο το πρωί θα πάω στο νοσοκομείο για πιο λεπτομερή υπέρηχο. Νηστική. Γιατί ίσως γίνει λαπαροσκόπηση.

clio_s
22-03-14, 00:04
γεια σας κοριτσια!! τελικα μετα απο την εξωμητριο κυηση που ειχα το φεβρουαριο κ τις ακαρπες προσπαθεειες τους επομενους μηνες μεχρι κ σημερα κ τους μεγαλους κυκλους περιοδου, μου ειπε ο γιατρος μου κ εκανα εξετασεις ορμονολογικες μεσα στις εξετασεις ηταν κ του θυρωειδη τελικα μη σας τα πολυ λογο εχω οζο στο θυρωειδη 17 χιλ. εκανα παρακεντηση, περνω κ χαπι τ4 εδω κ ενα μηνα, ρωτησα τον ενδοκρινολογο αν το εξωμητριο προκληθηκε απο αυτο το γεγεγονος η απαντηση: επαιξε κ αυτο το ρολο του, τωρα με τις πολυκηστικες, τον οζο που μου κανει τις ορμονες ανω κατω κ τη μια σαλπιγγα αμα μεινω εγκυος θα γραψω τζοκερ!!!!

Εγώ με θυροειδή και μια σαλπιγγα , έμεινα. Πήρα το τ4 δυο μηνες και μετα έμεινα.τώρα έχω μια ακόμα γλυκιά ζουζουνα. Καλυτερο και απο τζόκερ!!!

theod79
22-03-14, 08:15
Εγώ με θυροειδή και μια σαλπιγγα , έμεινα. Πήρα το τ4 δυο μηνες και μετα έμεινα.τώρα έχω μια ακόμα γλυκιά ζουζουνα. Καλυτερο και απο τζόκερ!!!

Αχ τι καλα νεα μου δίνεις ελπίδες πολλές τώρα είμαστε στο 2 μήνα προσπαθειών περιμένω περίοδο στις 30 του μήνα για να δούμε κ Εσυ με μια σαλπιγγα απο εξωμητριο;

sasa30
05-04-14, 12:29
Γεια σας γλυκα μου κοριτσια.Ειμαι νεα στο forum αλλα σας διαβαζω απο το 2011.Η δικη μου ιστορια ειναι οτι τον 3/11 ημουν εγκυος αλλα δυστυχως ηταν εξωμητριο και μαζι με το μωρο μου εχασα και τη δεξια σαλπιγγα.περιμεναμε 3 μηνες και βαλαμε εμπρος ξανα χωρις αποτελεσμα.τον 3/12 εκανα αφαιρεση του θυροειδη και ραδιενεργο ιωδιο και ετσι περιμεναμε 1χρονο για ξαναξεκινησουμε. Εχουμε τωρα σχεδον 1 1/2χρονο που προσπαθουμε και δε γινεται τιποτα. Τη δευτερα εχουμε ραντεβου με τον γυναικολογο για να δουμε τι εξετασεις πρεπει να γινουν. Ελπιζω να ειναι ολα ενταξει και γρηγορα να εχουμε μωρακι. Αφου το καταφεραμε μια φορα θα τοκαταφερουμε και δευτερη. Σας ευχαριστω ολες γιατι μου δινεται ελπιδα.

Καϊνα
05-04-14, 16:29
Γεια σας γλυκα μου κοριτσια.Ειμαι νεα στο forum αλλα σας διαβαζω απο το 2011.Η δικη μου ιστορια ειναι οτι τον 3/11 ημουν εγκυος αλλα δυστυχως ηταν εξωμητριο και μαζι με το μωρο μου εχασα και τη δεξια σαλπιγγα.περιμεναμε 3 μηνες και βαλαμε εμπρος ξανα χωρις αποτελεσμα.τον 3/12 εκανα αφαιρεση του θυροειδη και ραδιενεργο ιωδιο και ετσι περιμεναμε 1χρονο για ξαναξεκινησουμε. Εχουμε τωρα σχεδον 1 1/2χρονο που προσπαθουμε και δε γινεται τιποτα. Τη δευτερα εχουμε ραντεβου με τον γυναικολογο για να δουμε τι εξετασεις πρεπει να γινουν. Ελπιζω να ειναι ολα ενταξει και γρηγορα να εχουμε μωρακι. Αφου το καταφεραμε μια φορα θα τοκαταφερουμε και δευτερη. Σας ευχαριστω ολες γιατι μου δινεται ελπιδα.

Καλησπερα!!Πριν ξεκινησετε προσπαθειες να κανεις μια σαλπιγγογραφια να ελεγχθει η διαβατοτητα της αλλης σαλπιγγας..γινεται 7-8η μερα του κυκλου κ μπορεις κ τον ιδιο μηνα να μεινεις εγκυος!!

sasa30
07-04-14, 18:53
Πηγα σημερα στον γιατρο μου και μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια 6-10 ημερα περιοδου.επεισης καποιες ορμονικες 2-6 ημερα και ο αντρουλης μου ενα σπερμοδιαγραμμα. Μας ειπε για τον αντρα μου να παμε στον λυμπεροπουλο. Ειναι καλος ,ποσα παιρνει γνωριζει καμια σας;καμια ιδεα για σαλπιγγογραμμα; Αν εχει κανει καμια πειτε μου παρακαλω που και ποσο σας στοιχησε;