PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα πιο περιεργα ονοματα( φτουυυ....μακρια απο μας!)

Σελίδες : 1 [2] 3

ioannanip
29-07-09, 12:59
Απαπα τι τραβάνε όσοι έχουν τέτοια ονόματα...

DALIA
29-07-09, 13:05
αυτό που άκουσα και φρίκαρα
Λεωνιδίτσα μπλιαχ

fistikaki
29-07-09, 13:12
ενταξει, γνωρισα ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, εναν ΑΝΑΝΙΑ....

τελος....

underage
29-07-09, 13:13
αυτό που άκουσα και φρίκαρα
Λεωνιδίτσα μπλιαχ

Το "Λεώνη" όμως, είναι ωραίο και είναι επίσης το αντρικό του Λεωνίδα.

Μαγγαφούλη, Ανθοδέσμη, Κυράτσω, Ποθητή, Διασώζουσα (από την Παναγία της Πάτμου), ...... αυτά κι αν είναι

novpal
29-07-09, 16:20
Έχω ένα μαθητή που τον λένε Φλώρο. Ακόμη στο νησί που μένω συνηθίζεται το όνομα ζουγάνες για άντρες και μαρούλίνα και φρασκούλα (από το φρατζεσκα όμως) για τις γυναίκες!!!!!

Περίεργα ονόματα!!! Απο πού είσαι?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ
29-07-09, 19:27
Καλά έχω πεθάνει στα γέλια........
Έχει ψιλοαναφερθεί, αλλά ήμουν σε ένα χωριό σε κάτι φίλους την ώρα που τους έφεραν την προσκληση για μια βάφτιση και μου είπαν το εξής ότι το κοριτσάκι είχε φτάσει 4 χρονών αβάφτιστο γιατί μάλλώνανε για το όνομα ήθελε η πεθερά να δώσει το δικό της και ξέρετε ποιο ήτανε????
Ε Λ Ε Φ Α Ν Τ Ι Α:shock::shock::shock: Δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς άνδρες πόσο μαμάκηδες είναι.....που δεν πατάνε πόδι να λήξει η ιστορία:evil:

ioannanip
29-07-09, 21:02
Έχει ψιλοαναφερθεί, αλλά ήμουν σε ένα χωριό σε κάτι φίλους την ώρα που τους έφεραν την προσκληση για μια βάφτιση και μου είπαν το εξής ότι το κοριτσάκι είχε φτάσει 4 χρονών αβάφτιστο γιατί μάλλώνανε για το όνομα ήθελε η πεθερά να δώσει το δικό της και ξέρετε ποιο ήτανε????
Ε Λ Ε Φ Α Ν Τ Ι Α:shock::shock::shock: Δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς άνδρες πόσο μαμάκηδες είναι.....που δεν πατάνε πόδι να λήξει η ιστορία:evil:

Καλά το Ελεφαντία είναι όλα τα λεφτά. Φαντάζεστε να έχει και κανένα επίθετο που να ζωοφέρνει, όπως Κατσίκα.... Χαχαχα :mrgreen:

novpal
29-07-09, 23:43
ΕΛΕΦΑΝΤΙΑ??? ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ!!!
Σα δε ντρέπεται η πεθερά! Να λέει οτι αγαπάει το εγγόνι της (γιατί έτσι θα λέει) και να θέλει να το φορτώσει με αυτό το όνομα! Να το κοροιδεύουν το παιδί σε όλη του τη ζωή! Ειδικά στο σχολείο θα πέφτει τρελό δουλεμα γιατί ως γνωστόν τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν απο τακτ!

Lucy
30-07-09, 10:49

Αν είναι δυνατόν!!!!! Αφού τους πιο πολλούς τους ευνουχίζουν οι μάνες τους...Ορίστε τα αποτελέσματα...

νούφαρο
30-07-09, 18:30
πελάτης: Θεοφύλακτος τάδε

STROUMFAKI25
30-07-09, 22:45
χαχαχαχαχα............τα πιο παραξενα που εχω ακουσει εγω ειναι το Κοντη για γυναικα και η κακομοιρα ειναι 2 μετρα και ολοι νομιζουν οτι ειναι παρατσουκλι, δευτερο το δικο μου και τριτο το Σαραντος......

DEMS
31-07-09, 11:49
Χθες άκουσα παιδάκι 2 ετών να το φωνάζουν Ειρήναρχο και ήταν και επιλογή των γονιών:roll:

underage
17-08-09, 01:50
Όταν έκανα τα πρώτα γενέθλια της μικρής σκέφτηκα μπαλόνια με το όνομά της. Πήγα στο μαζαγί που υπάρχει στη Σαλαμίνα, φυσικά δεν είχε ούτε το Ηλέκτρα (τρομερή απαίτηση), ούτε το Θεοδώρα. Χρειαζόταν παραγγελία.

Όμως είχε σε πληθώρα ποσότητα το Μαλαματένια, Κανέλλος, Μελέτης, μιλάμε για συνηθισμένα ονόματα.

Τα Κανέλλα, Πασχαλιά, Δικαίος, Δρακούλης, Σαράντος, Πιέρρος τα έχουν οι Μανιάτες.

alcyon
17-08-09, 16:02
Εχθές σε κάποιο πίνακα ονομάτων διαβασα το "Δαβιδούλα" για ενήλικη γυναίκα...
επίσης το... "Παγωνίτσα"

ravT
17-08-09, 16:47
Και το δικό μου όνομα το λες περίεργο... Μέχρι την εφηβεία νόμιζα πως μόνο εγώ και η γιαγιά μου ήμασταν με αυτό το όνομα. Τότε γνώρισα μια δασκάλα και την ανηψιά της με το ίδιο όνομα. Όταν προσπαθούσα να βρω μήπως γιορτάζω και αποφάσισα να γιορτάζω το Δεκαπενταύγουστο, μια ξαδέλφη μου πως μια φίλη της με αυτό το όνομα γιορτάζει επίσης τότε και πριν λίγες ημέρες εδώ μέσα, ανακάλυψα ακόμα μια! Καλέ, τελικά είμαστε πολλές!

vasdeli
17-08-09, 17:40
Δεν έχετε ακούσει το Κατερίναρος!!!! Γι' αυτό λίγο πολύ όλα τα άλλα σας φαίνονται εύπεπτα....
Κατερίναρος!!!!! Έλεος!

Abbie
17-08-09, 17:56
http://www.statistics.gov.uk/specials/babiesnames_girls.asp
http://www.statistics.gov.uk/specials/babiesnames_boys.asp
για να δειτε τα πιο κοινα ονοματα εδω.....
την χρονια που γεννηθηκε ο Ethan, ηταν το 15ο πιο κοινο ονομα εδω - για οσους νομιζαν οτι διαλεξαμε ασυνιθιστο ονομα! :)

eleniza
17-08-09, 20:01
Κοριτσια καλησπερα μπορει να μου ξεφυγε αλλα το ονομα Πιπιτσα το εχετε βαλει σε αυτη την κορυφαια λιστα????

monbebe
17-08-09, 20:25
επισης Πιπινα και Πιπινος (απο το Σπυριδουλα, Σπυρος αυτα... μια χαρα ονοματα!)
Τσαμπίκα -απο Ροδο-

μαρακικ
19-08-09, 00:34
Μπιρμπιλης ωωω ναι ονομα ειναι

maraki 1
19-08-09, 11:29
Εμένα κορίτσια την κόρη μου την μεγάλη την λένε Λεβεντούλα-Δέσποινα και την φωνάζουμε Λεβεντούλα. Στην αρχή δεν μου ακουγόταν πολύ καλά αλλά τώρα μου αρέσει πολύ. Η δε κόρη μου τρελένεται να την ρωτάνε το όνομα της γιατί μόλις το ακούνε της λένε οι περισότεροι πόσο ωραίο όνομα έχει και ότι είναι λεβεντιά. Την μικρή μου την λένε Αποστολία από το Αποστόλης όμως. Γερά να είναι πάνω από ολα τα παιδάκια μας κι όλα τα αλλα είναι λεπτομέρειες.
Α ένα όνομα που άκουσα τελευταία σε κοριτσακι 4 χρ.: Ιορδάνα από το Ιορδάνης.
Και μια φίλη μου την λένε Αιμελιτζανία απο το Αιμύλιος και την φωνάζουμε Ζανέτα

MARGIO
19-08-09, 12:34
Nομιζω οτι τελικα ακομα και το πιο παραξενο ονομα το συνηθιζεις ή αν αγαπας το ατομο που το εχει μη σου πω οτι σ'αρεσει κιολας.Εμας ενα φιλο μας τον λενε Ανανια και το εχω συνηθισει τοσο πολυ που δεν μου φαινεται παραξενο ουτε καν σκεφτηκα να το γραψω εδω μεχρι που ειδα οτι το εγραψαν καποιες κοπελες και τοτε το θυμηθηκα
(μαρακι που εισαι εσυ,χαθηκαμε!)

xara_2
19-08-09, 15:55
Συλιστριάδη (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά :oops:)λένε έναν από τους κολλητούς του άντρα μου (το όνομα εεεε όχι το επώνυμο) ο κόσμος τον φωνάζει Άκη και οι φίλοι του Sili (για να τον πικάρουν και για τη μετάφραση της λέξης από τα αγγλικά :D)

zunix
19-08-09, 16:35
Ελεεία, μάλλον προέρχεται από την ελεγεία ή το ελεώ.

Γκρετα
19-08-09, 16:51
Λοιπον....
α)καλοτραπεζης...ναι,ναι ονομα ειναι!Μπορει να εχουν ινδιανικες ριζες τυπου,"γελαστο κουνουπι","τοξο που παει μακρια" κτλ...
β)Βλαδαμος...
και τα δυο ειναι απο ενα χωριο στη βορεια Ελλαδα...πολυ βορεια ομως...δεν μπορω να πω κι ελπιζω να μην ειναι εγγεγραμμενα μελη!!

happymummy
19-08-09, 17:16
Λοιπόν τα ονοματα απο τις ανηψιες μου ειναι Πελιοπη και Αλιδια.Το ενα ειναι απο τον βασιλια Πελία και με ενα πη στο τελος ονομαστηκε Πελιοπη απο τη κουνιαδα μου και το αλλο ειναι ενα απο τα αρχαιοτατα ελληνικα ονοματα που ουτε και εγω ξερω οτι υπηρχε και το βρηκα ψαχνοντας το στο ιντερνετ.

prosperous
26-08-09, 12:22
εμεις θα βγαλουμε τη μικρη μας Χριστουλα απο το ονομα της συγχωρεμενης της πεθερας μου, επιμονη και εμμονη του ανδρος μου ο οποιος θελει ντε και καλα να τη λεμε και ετσι πραγμα που τελικα αποδεχθηκα και ας μη μου καθεται καλα..ολα θεμα συνηθειας ειναι..μαλλον

prosperous
26-08-09, 12:33
Το συγκεκριμένο όνομα έχει και ιστορία! Παλιά, όταν το πρώτο παιδί της οικογένειας ήταν κορίτσι (και φυσικά όλοι ξέρουμε πώς αντιμετώπιζαν τα κορίτσια) το βάφτιζαν Αγορίτσα, με την ελπίδα πως το δεύτερο θα είναι το πολυπόθητο αγόρι...
Μια φίλη μου έχει ζωντανό παράδειγμα την πεθερά της, αλλά ευτυχώς η γυναίκα δεν έχει την απαίτηση να ακούσει τ' όνομά της!

οντως ισχυει αυτο καθοτι εχω θεια Αγοριτσα στα Τρικαλα αλλα τυχαιρες οι κορες της κανανε γιους.
Απο την αλλη και το Χριστουλα προηλθε απο την εξης ιστορια στην πεθερα μου:
Ηθελε γιο η οικογενεια και εταξαν να βαφτιστει Χρήστος αν βγει αγορι, ομως ο Θεος εφερε αλλα δηλαδη κοριτσι και επειδη ηταν να πεθανουν ο πατερας και καποιοι λοιποι συγγενεις για να εκπληρωθει το ταμα κατα το ημιση την ειπαν Χριστουλα (γιορταζει Χριστουγεννα)..το θεμα ειναι οτι στην οικογενεια και γενικα απο την μερια του ανδρα μου ειναι συνηθισμενο να ακουγεται αλλα απο τη δικη μου πλευρα οικογενειακη και κοινωνικη και προπαντων για μενα δεν παιζεται..αλλα βαρεθηκα να το διαπραγματευομαι και ετσι συμφωνησα.

MARGIO
26-08-09, 14:17
οντως ισχυει αυτο καθοτι εχω θεια Αγοριτσα στα Τρικαλα αλλα τυχαιρες οι κορες της κανανε γιους.
Απο την αλλη και το Χριστουλα προηλθε απο την εξης ιστορια στην πεθερα μου:
Ηθελε γιο η οικογενεια και εταξαν να βαφτιστει Χρήστος αν βγει αγορι, ομως ο Θεος εφερε αλλα δηλαδη κοριτσι και επειδη ηταν να πεθανουν ο πατερας και καποιοι λοιποι συγγενεις για να εκπληρωθει το ταμα κατα το ημιση την ειπαν Χριστουλα (γιορταζει Χριστουγεννα)..το θεμα ειναι οτι στην οικογενεια και γενικα απο την μερια του ανδρα μου ειναι συνηθισμενο να ακουγεται αλλα απο τη δικη μου πλευρα οικογενειακη και κοινωνικη και προπαντων για μενα δεν παιζεται..αλλα βαρεθηκα να το διαπραγματευομαι και ετσι συμφωνησα.

Ε μα και αυτοι Χριστουλα,πως τους ηρθε ας την ελεγαν Χριστινα και το ταμα θα εκπληρωναν και ωραιοτατο ονομα ειναι.Δεν το διαπραγματευεται ο αντρας σου να την πειτε Χριστινα? ή εστω Χρυσουλα?

prosperous
27-08-09, 09:25
εδω καλε δεν τον ευχαριστησε ουτε η σκεψη να τη βγαλουμε Χριστουλα-Ιωαννα (ονοματα αποθανοντων γονεων του) και χαιδευτικα να την λεμε Χριστιαννα..ειναι τελειωμενη υποθεση, εχει γραφει με εξυπνο (νομιζω) τροπο και στα προσκλητηρια. Αντε και καλη Χριστιανη και οπως ειπα..αν μου παραπονεθει αργοτερα θα τα ριξω ΟΛΑ στον καλο της μπαμπακα

vasdeli
29-08-09, 14:30
εδω καλε δεν τον ευχαριστησε ουτε η σκεψη να τη βγαλουμε Χριστουλα-Ιωαννα (ονοματα αποθανοντων γονεων του) και χαιδευτικα να την λεμε Χριστιαννα..ειναι τελειωμενη υποθεση, εχει γραφει με εξυπνο (νομιζω) τροπο και στα προσκλητηρια. Αντε και καλη Χριστιανη και οπως ειπα..αν μου παραπονεθει αργοτερα θα τα ριξω ΟΛΑ στον καλο της μπαμπακα

Μην είσαι τόσο σίγουρη ότι τότε θα σε δικαιολογήσει όμως και θα σε θεωρήσει άμοιρη ευθυνών!
Η αδερφή μου ακόμη το κρατάει στη μάνα μου που δεν μπόρεσε να αντιταχθεί στην θέληση του πατέρα μου και τη βγάλανε με το όνομα της μητέρας του...η μάνα μας έκλαιγε 2 μέρες πριν τη βάφτιση και δεν κατάφερε να τον πείσει να την ονομάσουνε Ιωάννα από τον πατέρα του που είχε χάσει σε ηλικία 12 ετών...
Αμάν πια με αυτά τα κολλήματα!:!:

VASILIKI
30-08-09, 22:54
Ο πατέρας μου ονομάζεται Χαρίλαος και δυστυχώς πρέπει να ονομάσω έτσι και τον μικρό μου γιο. Βέβαια θα τον φωνάζουμε Χάρη που μ' αρέσει πολύ, αλλά ρε κορίτσια, Χαρίλαος? Όνομα είναι αυτό για μικρό μωράκι. Δεν μου αρέσει καθόλου, και ψάχνω εναλακτικές λύσεις. Καμιά ιδέα?

ΠΕΖΗ
30-08-09, 23:29
Το πιο περίεργο όνομα το άκουσα χθες..κοριτσάκι που το λένε Ελεφαντία και μάλιστα η πεθερά έκανε και σαματά προκειμένου να βγάλουν έτσι το εγγόνι της! Επίσης μια φορά στην Αννίτα άκουσα κάποιον που τον λέγαν Πιπέρη..φανταστείτε δούλεμα που έπεσε~!

konstadina
30-08-09, 23:38
Σας έχω και εγώ μερικα...
Είχα μια φίλη στην σχολή που την έλεγαν... Γλύκα (απο το Γλυκερία) Φαρμάκη... (εντελώς οξύμωρο,εεε?)

Επίσης παιδιά από την παρέα μας ονομάζονται:

Βιλελμίνη, Περσεφόνη, Κοραλλία,Γλαύκη, Ευριδίκη, Ολυμπία...
Ζαχαρίας, Κανέλλος, Πολυέλαιος ..

Το καλύτερο βέβαια είναι ότι μια φίλη βαφτισε την κόρη της Ασημένια και τώρα την φωνάζει Σύλβια (απο το silver που σημαίνει Ασήμι)

konstadina
30-08-09, 23:47
α, ξέχασα... Είναι και μια κοπέλα που ονομάζεται Ελλάδα Κατσίκα...

lianakleopatra
31-08-09, 00:04
Σας έχω και εγώ μερικα...
Είχα μια φίλη στην σχολή που την έλεγαν... Γλύκα (απο το Γλυκερία) Φαρμάκη... (εντελώς οξύμωρο,εεε?)

Επίσης παιδιά από την παρέα μας ονομάζονται:

Βιλελμίνη, Περσεφόνη, Κοραλλία,Γλαύκη, Ευριδίκη, Ολυμπία...
Ζαχαρίας, Κανέλλος, Πολυέλαιος ..

Το καλύτερο βέβαια είναι ότι μια φίλη βαφτισε την κόρη της Ασημένια και τώρα την φωνάζει Σύλβια (απο το silver που σημαίνει Ασήμι)

To Γλαύκη και το Κοραλλία είναι πανέμορφα ονόματα! Εμένα με λένε Λαμπρινή (και με φωνάζουν Λιάνα απο μικρή), τον άντρα μου Σαράντο (μανιάτικο όνομα αλλά όχι πολύ σπάνιο) και την κόρη μου Κλεοπάτρα (απο την πεθερά μου "Πάτρα" βαφτισμένη). Στη Σάμο, απ' όπου κατάγεται η πεθερά μου είναι κοινά τα ονόματα Πάτρα, Βενετία, Ματρώνα.

DEMS
28-10-09, 21:23
Την πεθερά μιας γνωστής μου την λένε Καλαμία. Κατάγεται από την Ανάφη και επειδή έχουν την Παναγία την Καλαμιώτισα εκεί δίνουν το όνομα Καλαμία (αντί για Μαρία) στα κορίτσια.
Ευτυχώς ο άντρας της γνωστής μου δεν είχε απαίτηση να πάρει η κόρη τους το όνομα της μάνας του.

dimitra1978
28-10-09, 22:21
Κάθεστε καλά;

Η ξαδέρφη του άντρα μου - ένα πλάσμα αιθέριο με χρυσή καρδιά - και το όνομα αυτής;

Φρασκούλα (όνομα καταγεγραμμένο με ληξιαρχική πράξη βάφτισης).

Προσωπικά, θα είχα βγάλει τους γονείς μου στα κανάλια..

Θα είχα βγάλει τους γονείς μου στα κανάλια...να είσαι καλά γέλασα με δάκρυα:D:D:D

Παντως το χειροτερο που εχω ακουσει πριν χρονια ειναι παιδι που γεννηθηκε Μεγαλη Παρασκευη και το εβγαλαν Επιταφιο...(δεν ξερω αν μεγαλωνοντας εκανε μηνυση στους γονεις του αλλα ευχαριστως πηγαινα μαρτυρας στο δικαστηριο...)

.

Επιτάφιο??? Μήνυση αμέσως

Εγώ πάντως παρά τις πιέσεις από πεθερικά φυσικά δεν υπέκυψα.

Τέλειο θέμα δεν το είχα ανακαλύψει μέχρι σήμερα!!! Γέλασα πάρα πολύ.

Nanouka
29-10-09, 00:22
Σας έχω όλες .. νομίζω, μιας και δε διάβασα όλες τις σελίδες αλλά δε νομίζω να το έχετε ξανακούσει ..
Σας ορκίζομαι ότι έιναι πέρα για πέρα αληθινό και δεν είναι κατασκεύασμα φαντασίας μου για να δημιουργήσω εντυπώσεις ..
Έχω θεία (2ου βαθμού συγγένεια) η οποία λέγεται "Λεσβία" .. με ληξιαρχική πράξη βάφτισης, γέννησης κλπ κλπ κλπ .. έχει 2 κορίτσια αλλά έχω κόψει επαφές εδώ και 10 χρόνια περίπου και δεν ξέρω αν έχουν κάνει παιδιά και τι ονόματα έχουν δώσει ..
Προσωπικά εάν με έβγαζαν οι δικοί μου έτσι, θα είχα κάνει αίτηση αλλαγής ονόματος, γονέων και θα είχα μεταναστεύσει ..
Άσε που όταν ήμουν μικρούλα έτρεχα στο δρόμο ξωπίσω της φωνάζοντας "θεία Λεσβίααααααααααααααααααααααααααααααααα" .. μιλάμε για ντεκαντάνς :oops::oops::oops:

Υ.Γ. γενικά απο τον τόπο που κατάγομαι δίνονται απο τα τα περίεργα ονόματα .. έχω θεία επίσης που λέγεται "Γορία" μάλλον απο κάποιο συγγενή που λεγόταν Γρηγόρης ..

και μετά λέγανε για μένα στο Δημοτικό που με λένε Αθηνά ότι είναι παράξενο το όνομά μου .. :oops::lol:

akamatra
29-10-09, 00:38
Έχω θεία (2ου βαθμού συγγένεια) η οποία λέγεται "Λεσβία" .. με ληξιαρχική πράξη βάφτισης, γέννησης κλπ κλπ κλπ .. έχει 2 κορίτσια αλλά έχω κόψει επαφές εδώ και 10 χρόνια περίπου και δεν ξέρω αν έχουν κάνει παιδιά και τι ονόματα έχουν δώσει ..
Προσωπικά εάν με έβγαζαν οι δικοί μου έτσι, θα είχα κάνει αίτηση αλλαγής ονόματος, γονέων και θα είχα μεταναστεύσει ..
Άσε που όταν ήμουν μικρούλα έτρεχα στο δρόμο ξωπίσω της φωνάζοντας "θεία Λεσβίααααααααααααααααααααααααααααααααα" .. μιλάμε για ντεκαντάνς :oops::oops::oops:
Γέλασα με την ψυχή μου...

Rena1
29-10-09, 00:39
ακουστε κι αυτο η μαλλον διαβαστε,μια φιλη της αδερφης μου την λενε EΛΑΦΙΝΑ μαλιστα καλα διαβασατε..δλδ εμενα μου θυμιζει την μυθολογια..χαχαχαχα

mmmmmmm
29-10-09, 07:35
Μια κοπέλα που δουλεύει στην τράπεζά μου τη λένε Νυφούλα. Έναν θείο μου Ευσέβιο και μια θεία μου Ευσεβία (το χειρότερο είναι ότι την φωνάζουν Ψεβία).

mmmmmmm
29-10-09, 07:37
Επίσης μία πελάτισσα της μαμάς μου έχει ένα κοριτσάκι που το λένε Βενιζέλα!

mmmmmmm
29-10-09, 07:41
Ο πατέρας μου ονομάζεται Χαρίλαος και δυστυχώς πρέπει να ονομάσω έτσι και τον μικρό μου γιο. Βέβαια θα τον φωνάζουμε Χάρη που μ' αρέσει πολύ, αλλά ρε κορίτσια, Χαρίλαος? Όνομα είναι αυτό για μικρό μωράκι. Δεν μου αρέσει καθόλου, και ψάχνω εναλακτικές λύσεις. Καμιά ιδέα?

Μια χαρά είναι το Χαρίλαος ειδικά αφού θα τον φωνάζεις Χάρη. Το παιδάκι δεν θα είναι πάντα μωρό. Μπορεί να γίνει Διευθυντής Τραπέζης!

Μιρένα 2009
29-10-09, 10:58
εγώ, στην εταιρία που δουλεύω, έχουμε (και δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω) όλα τα περίεργα ονοματα: Μερόπη, Παγωνίτσα, Πανωραία, Ζαχάρης, Περσεφόνη, Ιορδάνης, Χρίστουλα-Ραφαέλα (και τη φωνάζουμε και με τα 2 ονόματα)!!!!!!!!!! :p:p:p:p:p

mmmmmmm
29-10-09, 11:30
Επίσης ξέρω κάποιον που τον λένε Ονήσιμο.

boubis
29-10-09, 12:15
Καλοτραπέζης Κοτρίκης.Και όνομα και επώνημο....άστα να πάνε!!!

Dimitra83
12-11-09, 13:03
μια γνωστη μου γεννησε αγορακι την ημερα της μαριας της μαγδαλινης.ετυχε να λενε κ την πεθερα της μαγδαληνη.μπαινει που λετε η πεθερα της με μια φορα στο δωματιο του μαιευτηριου κ φωναζει ''σημαδιακο!!!Μυγδαλος με τ'ονομα βγηκε το παιδι!!!'' :mrgreen::mrgreen:φανταζεστε την αντιδραση της γνωστης μου που φυσικα το αγορακι το ειπανε κωστα...επισης μια στο χωριο του μπαμπα μου τον γιο της τον ειπε Αντιγονο επειδη τη μαμα της την λεγανε αντιγονη!:roll:

τσαμπικα
14-11-09, 16:05
POU ITAN AUTA TA ONOMATA KRIMENA KAI IPARXOUN KAI STO EORTOLOGIO?

τσαμπικα
14-11-09, 16:07
EMENA TA ONOMATA POU MOU ARESOUN KAI DEN EINAI SINITHISMENA GIA EDO STI RODO EINAI TO ELPINIKI KAI TO NEFELI!!

sephora
14-11-09, 18:00
Κορίτσια, με κάνατε και γέλασα με την ψυχή μου :D:D:D:D:D:D:D:D

Dimitra83
14-11-09, 18:16
νεφελη ειναι τελειο ονομα...το ελπινικη δε με ενθουσιαζει..γουστα ειναι αυτα!παντως 100 γιους να ειχα ουτε εναν θα εβγαζα Μυγδαλο!!!:twisted:

tao
14-11-09, 18:33
to πιο παράξενο όνομα που έχω ακούσει και θυμάμαι ακόμα ως μοναδικό είναι Γραμματική... από κει και πέρα ναι μωρέ το αγαπάς το όνομα αν αγαπάς αυτόν που το ''φοράει'', εγώ εχω τη δική μου μοναδική και ''ΤΈΛΕΙΑ'' Σουλτάνα, ποτέ δεν φανταζόμουνα πόσο θα αγαπούσα αυτό το όνομα, και επίσης έχω ανηψιό μικρούλη, τώρα 3,5 που τον λένε Προκόπη... και του πάαααει!!! :-D

Dimitra83
14-11-09, 18:38
ειχα συμαθητρια που τη μαμα της τη λεγανε Γραμματικη κ τον μπαμπα της Χειμωνα :shock:

σραγε να γιορταζε κ τους 3 μηνες του χειμωνα?:razz::razz:

thessalonikia
14-11-09, 20:14
ονοματα που δεν μ αρεσουν επισης θεοπουλα δεν ξερω τι υποκοριστικο βγαινει
ουζερι η καθηγητρια μου στα αγγλικα την φωναζανε ζινα
και ερυθρα ενα κοριτσακι που το βγαλανε ετσι και την φωναζουν ερυ

γουστα ειναι αυτα βεβαια αλλα εγω δεν θα βγαζα κανενα απο τα τρια αν εκανα κορη

pashalitsa
14-11-09, 20:30
Πως σας φαινεται το ονομα Ακριβη?Ειναι λευκαδιτικο νομιζω.

Dimitra83
14-11-09, 20:31
ειχαμε ενα παιδι στο σχολειο που το επιθετο του ηταν με το συμπαθιο¨...Αρχιδαρας:shock: αντε να εισαι κ κοριτσι κ να εχεις τετοιο επιθετο...επισης ξερω κοπελα με το επιθετο Μπουγατσα:p

kounelitsa
14-11-09, 21:05
Το πιο περίεργο μικρό όνομα που έχω ακούσει είναι .......Σκευοφύλαξ:roll::roll::roll::roll:
ΩΩΩΩΩ ναι υπάρχει!!!
Και μια καθηγήτριά μας στο Πανεπιστήμιο παρακαλώ...την έλεγαν στο επώνυμο Τσιμπούκη....κι όμως η αθεόφοβη δεν το έχει αλλάξει!!!!!!!! όταν το είχα πρωτοδεί στο πρόγραμμα νόμιζα ότι είχε γίνει λάθος!!

Dimitra83
14-11-09, 21:09
μια γνωστη της μανας μου ειχε 3 παιδια.την Θεοδουλα τον Θεοδουλο κ την...Θεοδουλα.δηλ ελεος αν ηταν βουδηστρια θα την ελεγε βοδουλα???:mrgreen::mrgreen:

aristea52
01-12-09, 10:06
Πολύ πλάκα αυτα τα ονόματα!

(Από εδώ και η κορούλα μου η εκδίκηση...)

boubis
01-12-09, 11:44
ονοματα που δεν μ αρεσουν επισης θεοπουλα δεν ξερω τι υποκοριστικο βγαινει

Πώλα βγαίνει.Ετσι φωνάζουμε τη μαμά μιας φίλης από την ομογένεια της Αμερικής.

mlne
03-12-09, 02:12
το Μέλισσα το γράφει στο Καπλάνι της Βιτρίνας η Άλκη Ζέη, είναι το βαφτιστικό της μικρής πρωταγωνίστριας, αλλά όλοι τη φωνάζουν Μέλια, και εγώ επειδή ήταν το αγαπημένο μου βιβλίο όταν ήμουν μικρώ έλεγα αν κάνω κοριτσάκι θα το βγάλω Μέλια, τελικά πάμε για αγοράκι οπότε το σχέδιο ναυάγησε
Κι εμενα απο εκει μου εχει κολλησει!!! Αλλα μαλλον θα βγαλω της πεθερας

linav
03-12-09, 09:46
Και μένα το όνομά μου είναι πολύ περίεργο και κάποτε μια κοπέλα σε αυτό εδώ το θέμα το είχε βρει. Λοιπόν ακούτε? Πούλια με λένε, δεν κάνω πλάκα, αλλά με φωνάζουν Λίνα, ευτυχώς δηλαδή, γιατί ούτε να το ακούσω δεν θέλω.

Ευάκι
03-12-09, 10:46
Τρυπούλα (μεγάλη, μικρή δεν είμαι σίγουρη)
Μαύρα
Βησσαρίων
Βελισσάριος
και το δικό μου ;)
Αν τυχόν τα παιδιά μου θέλουν να βγάλουν το όνομά μου θα τους πω να διαλέξουν ένα όνομα που τους αρέσει και θα είναι το ίδιο.
Ένα όνομα που μου αρέσει πολύ είναι το Δανάη

foulina
04-12-09, 02:21
Κάπου έχει παίξει και το δικο μου περιεργο όνομα αλλά ευτυχός δε με λένε ούτε Πεντζεχρή, ουτε Πρεσβια. Σίγουρα όμως δε θα επιτρεψω στη κορη μου και στο γιο μου να δωσουν στις εγγόνες μου (αν θα είναι κοριτσια) το ονομά μου. Πάντως θα συμγωνισαω με τη κοπέλα που είπε οτι εμεις θελουμε απλως ομορφα ονοματα για τα παιδια μας ενω οι αντρες και οι παππουδογιαγιαδες θελουν να συνεχίσουν τη δυναστια τους. Αμαν αυτοι οι αντρες, λές και οι γονείς τους θα ζησουν χιλια χρονια αν τα απιδακια μας παρουν το ονομά τους. Και θα δανειστω τη φραση μιας κοπέλας που είπε,αγάπη μου αφου εσύ δινεις το επώνυμο σε όλα τα παιδια μας εγω θα δώσω τα ονοματα χαχα.

Dimitra83
04-12-09, 11:13
μια θεια μου τη λενε Μελιτζανη!!!:shock::shock:
επισης ξερω μια που το αγορακι της το εβαλαν Φυτοκλη :shock:

ANGEL51
05-12-09, 08:05
Μια ξαδερφη του μπαμπα μου εχει βγαλει τα δυο της αγορακια, πως λετε? Τον εναν Ευκαρπιον και τον αλλο Μενανδρο.... Κριμα και ειναι μια χαρα παιδακια......

fraoulopoulitsa
05-12-09, 10:37
μια θεια μου τη λενε Μελιτζανη!!!:shock::shock:
επισης ξερω μια που το αγορακι της το εβαλαν Φυτοκλη :shock:
Καλά δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοια ονόματα. Ήθελα να ήξερα ποιος αποφάσισε να βαφτίσει έτσι αυτούς τους ανθρώπους....

elisabeth_th
05-12-09, 11:22
Μια φιλη μου την λενε Κελαηδη!!!
και σιγουρα δεν θελει η κορη της να βγαλει το ονομα της!
και ενα ονομα που δεν ειναι περιεργο αλλα δεν ειναι και ωραιο ειναι Σουλτανα.
δυστυχως πηγα σε βαφτιση που δωσαν αυτο το ονομα....

Dimitra83
05-12-09, 13:41
Μια ξαδερφη του μπαμπα μου εχει βγαλει τα δυο της αγορακια, πως λετε? Τον εναν Ευκαρπιον και τον αλλο Μενανδρο.... Κριμα και ειναι μια χαρα παιδακια......

συγνωμη δηλαδη αλλα αντε να βρει κοπελα ο ευκαρπιος :rolleyes:

to adraki mou!
05-12-09, 17:04
συγνωμη δηλαδη αλλα αντε να βρει κοπελα ο ευκαρπιος :rolleyes:

γιατι ο Μενανδρος εχει περισσοτερες ελπιδες!!!!!

to adraki mou!
05-12-09, 17:09
Εγω ξερω ενα παιδι που το λενε Σιδέρη και τον αδελφο του Λουλούδι!!!!

Dimitra83
05-12-09, 18:05
λουλουδι?χαχαχαχαχαχαχαχαχ αφου δε τον λενε κ παπαρουνη παλι καλα

bibito
06-12-09, 23:27
Το κοριτσακι της γειτονισσας μου απο κατω το λενε Γαλατια,δυστυχως η μαμα δεν το ηθελε με τιποτα αλλα επεμενε ο μπαμπας κ η πεθερα,δηλ. στο σχολειο τι θα τραβηξει το καημενο που θα το φωναζουν γαλα-γαλα-γαλα.
Κ τη μαμα του κουμπαρου μου τι λενε Μεταξια αλλα το αλλαξε σε Ξουλα,ακουσον ακουσον.
Εχω ρε κοριτσια τωρα 1,5 ωρα που διαβαζω κ εχω πεθανει στα γελια,να΄στε καλα.

DEL
06-12-09, 23:55
Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί ΓΕΝΝΑΙΟΣ και είναι όνομα όχι υποκοριστικό.Επίσης στο νησί μου έχουμε πολλες με το όνομα Μάγια,Λασκαρίνα,Αρχοντούλα

novpal
07-12-09, 00:07
Το Μάγια είναι υπέροχο. Το Λασκαρίνα δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο ίσως γιατί & στο νησί μου το έχουμε. Ούτε το Αρχοντούλα. Απο που είσαι αν επιτρέπεται?

ioannanip
07-12-09, 20:44
Το κοριτσακι της γειτονισσας μου απο κατω το λενε Γαλατια,δυστυχως η μαμα δεν το ηθελε με τιποτα αλλα επεμενε ο μπαμπας κ η πεθερα,δηλ. στο σχολειο τι θα τραβηξει το καημενο που θα το φωναζουν γαλα-γαλα-γαλα.
Κ τη μαμα του κουμπαρου μου τι λενε Μεταξια αλλα το αλλαξε σε Ξουλα,ακουσον ακουσον.

Μια φίλη μου, που ονομάζεται Μεταξία, τη φωνάζουνε Ξένια. Εμένα μ' αρεσει το Μεταξία πάντως. Σε σχέση με άλλα.....

lianakleopatra
07-12-09, 23:24
To Γαλάτεια είναι πολύ όμορφο όνομα.

Lora2
08-12-09, 00:44
To Ευμορφία πως σας φαίνεται; Ειδικά αν το κοριτσακι ειναι μικρό και οι γονείς επιμένουν να τη φωναζουν με ολοκληρο το όνομα. Οι θειοι πάντως τη φωνάζουν "μπεμπα".

boubis
08-12-09, 09:39
Ευλαλία λένε την επί σειρά ετών διπλανή μου στο σχολείο.Τη φωνάζαμε Λίτσα.

sofakiTHESS
08-12-09, 10:05
κορίτσια καλημέρα. είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου. το πρώτο - γιος - το έβγαλα με το όνομα του πεθερού μου. ούτε κρύο ούτε ζέστη - τώρα το συνήθισα και δεν μου κάνει αίσθηση. τώρα στο δεύτερο που είναι πάλι γιος θέλω να βγάλω του μπαμπά μου απλά είναι ασυνήθιστο και δεν ξέρω πως ακούγεται σε έναν τρίτο - τον λένε αδάμ. τι λέτε?

40+mama
08-12-09, 15:00
κορίτσια καλημέρα. είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου. το πρώτο - γιος - το έβγαλα με το όνομα του πεθερού μου. ούτε κρύο ούτε ζέστη - τώρα το συνήθισα και δεν μου κάνει αίσθηση. τώρα στο δεύτερο που είναι πάλι γιος θέλω να βγάλω του μπαμπά μου απλά είναι ασυνήθιστο και δεν ξέρω πως ακούγεται σε έναν τρίτο - τον λένε αδάμ. τι λέτε?

Πολύ ωραίο!

40+mama
08-12-09, 15:02
μια γνωστη της μανας μου ειχε 3 παιδια.την Θεοδουλα τον Θεοδουλο κ την...Θεοδουλα.δηλ ελεος αν ηταν βουδηστρια θα την ελεγε βοδουλα???:mrgreen::mrgreen:

ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ!!??;; Στο ληξιαρχείο τι λέγανε?

Dimitra83
08-12-09, 19:03
δεν ξερω δε ρωτησα :shock: παντως ηταν θεοφοβουμενη οικογενεια (οχι θεοσεβουμενη)

ditop
16-12-09, 13:31

Το Αδαμ ειναι πολυ ωραιο ονομα , λενε τον ανηψιο μου.

Μαίρη-Ν
16-12-09, 13:39
Κοριτσια το ονομα Μωυσης πως σας φαινετε???Γιατι ετσι λενε τον πεθερο μου,προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου και ο αντρας μου λεει οτι ειναι μια χαρα :-?!!Ειμαι μονο εγω η παραξενη????

Niki81
16-12-09, 13:43
Κοριτσια το ονομα Μωυσης πως σας φαινετε???Γιατι ετσι λενε τον πεθερο μου,προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου και ο αντρας μου λεει οτι ειναι μια χαρα :-?!!Ειμαι μονο εγω η παραξενη????

Κοίτα σαν ονομα δεν ειναι ασχημο απλώς ειναι πολυ ασυνηθιστο και σου ακουγεται εσενα καπως.

Μαίρη-Ν
16-12-09, 13:46
Κοίτα σαν ονομα δεν ειναι ασχημο απλώς ειναι πολυ ασυνηθιστο και σου ακουγεται εσενα καπως.

Ναι συμφωνω αλλα το΄χω ψαξει χιλιες φορες να βρω υποκοριστικο και δεν βρισκω....πχ τον πεθερο μου τον λενε Μουσα υποκοριστικο ε δεν μπορω με τιποτα......ειναι ασυνήθιστο...και η πεθερα μου συμφωνει!!!

pasxalitsa v
16-12-09, 13:50
μαιρη το υποκοριστικο δεν μ αρεσει...τωρα για το Μωυσης ειναι πολυ ασυνηθιστο...δεν ξερω...εχει γιορτη???

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
16-12-09, 14:38
Εχω ενα φιλο του αντρα μου που ειναι βαπτισμενος Μωησης και τον φωναζουν Σακη. Γιορταζει νομιζω τελος καλοκαιριου. Εγω την μικρη θα την βαπτισω Βασιλικη και θα την φωναζουμε Βαλια?? Καμια αλλη προταση???????

Μαίρη-Ν
16-12-09, 14:47
μαιρη το υποκοριστικο δεν μ αρεσει...τωρα για το Μωυσης ειναι πολυ ασυνηθιστο...δεν ξερω...εχει γιορτη???

Ναι ρε γμτ δεν ξερω αν εχει γιορτη αλλα δεν μου καθεται καλα το Μωυση ειπα στον αντρα μου να του δωσουμε 2ονοματα να ακουστει του πεθερου και να το φωναζουμε με το άλλο.

Εχω ενα φιλο του αντρα μου που ειναι βαπτισμενος Μωησης και τον φωναζουν Σακη. Γιορταζει νομιζω τελος καλοκαιριου. Εγω την μικρη θα την βαπτισω Βασιλικη και θα την φωναζουμε Βαλια?? Καμια αλλη προταση???????

Βανέσα....εχω μια φιλη!! Η Βανη η Βανα

pasxalitsa v
16-12-09, 18:50
Μαιρη μου...2 ονοματα ισως ειναι δυσκολο να το δεχτουν γιατι λογικα θα θελουν να το φωναζουν με ολοκληρο το ονομα του πεθερου σου...το Σακης ειναι καλο αλλα θα το μπερδευουν και θα νομιζουν οτι γιορταζει του Αγ.Αθανασιου...
πολυ μπερδεμα...

ps...του αντρα σου του αρεσει γιατι το εχει συνηθισει τοσα χρονια και του φαινεται φυσιολογικο...ισως στον τοπο του το χρησιμοποιουν συχνα...
εμενα κατι μου κανει...περιεργο αλλα δεν μπορω να προσδιορισω αν μου αρεσει ή οχι...:roll:

Μαίρη-Ν
16-12-09, 19:01
Μαιρη μου...2 ονοματα ισως ειναι δυσκολο να το δεχτουν γιατι λογικα θα θελουν να το φωναζουν με ολοκληρο το ονομα του πεθερου σου...το Σακης ειναι καλο αλλα θα το μπερδευουν και θα νομιζουν οτι γιορταζει του Αγ.Αθανασιου...
πολυ μπερδεμα...

ps...του αντρα σου του αρεσει γιατι το εχει συνηθισει τοσα χρονια και του φαινεται φυσιολογικο...ισως στον τοπο του το χρησιμοποιουν συχνα...
εμενα κατι μου κανει...περιεργο αλλα δεν μπορω να προσδιορισω αν μου αρεσει ή οχι...:roll:

Ναι ο αντρας μου εχει μπαμπα Ιορδανο και η μαμα του ειναι απο Κυπρο και αυτος ειναι χρονια Ελλαδα μιας και σπουδαζε θεσ/κη και μενει εδω.Παντως η πεθερα πολύ ανοιχτομυαλη και εκεινη δεν της αρέσει.Δεν εχει προβλημα ισχυρογνωμοσύνης οτι σωνει και καλα πρεπει να βαλουμε το ονομα του μπαμπα του αλλα σαν προταση το ανεφερε οπως και εγω ειπα την λύση με τα δυο ονοματα.........αχ δεν θελω να ειναι σαν τη μυγα μες στο γαλα πχ στο δημοτικο....γιατι σε αυτη την ηλικια ξερω ποσο σκληρα ειναι τα παιδια...και το παραξενο το κοροιδευουν...

bouklitsa
16-12-09, 19:07
αφου δεν σου αρεσει και σε παιρνει να το αποφυγεις, βρες αλλο, κριμα δεν ειναι να προσπαθεις να βρεις υποκοριστικο για να το καλυψεις?

Μαίρη-Ν
16-12-09, 19:24
αφου δεν σου αρεσει και σε παιρνει να το αποφυγεις, βρες αλλο, κριμα δεν ειναι να προσπαθεις να βρεις υποκοριστικο για να το καλυψεις?

Ναι εχεις δικιο αλλα οταν θες να ευχαριστησεις ολους..........!!!Θα δω οπως ειπα πριν η λυση με τα δυο ονοματα,,δεν ξερω ειμαι καπως μπερδεμενη...

bouklitsa
16-12-09, 19:42
Ναι εχεις δικιο αλλα οταν θες να ευχαριστησεις ολους..........!!!Θα δω οπως ειπα πριν η λυση με τα δυο ονοματα,,δεν ξερω ειμαι καπως μπερδεμενη...
η λυση με τα δυο ονοματα ειναι βολικη οταν συνδυαζονται, αλλιως το ονομα που δεν αρεσει μενει μονο στα χαρτια. σκεψου μελλοντικα το παιδι με το ονομα, δεν γινεται να ειναι ολοι χαρουμενοι, και καλυτερα το παιδι να ειναι χαρουμενο!

Anstef
16-12-09, 20:48
Καλησπέρα!
Το χειροτερο ονομα που εχω ακουσει ποτε..κρατηθείτε..
Γεωγραφία.
Ναι! και ομως! Καποιοι εδω στη Χίο βαφτισαν ετσι το παιδι τους (λεγανε τη γιαγια)!!!!!!!!

Ημαρτον Παναγία μου!!!!!!!

Τρελομαμά
16-12-09, 22:54
Καλησπέρα κι από μένα!

Υπάρχουν πράγματι πολλά ονόματα που παραπέμπουν σε κάτι γελοίο, άσχημο ή περίεργο, είναι ιδιαίτερα δύσκολα και μακροσκελή ή αντλούνται από την παράδοση ενός τόπου και έτσι δεν είναι καθόλου εύηχα σε ανθρώπους εκτός των ντόπιων. Πολύ προσφιλές παράδειγμα (γιατί κατάγομαι από εκεί) το Νιόνιος και θηλυκό (ακόμα πιο περίεργο για τους μη- Ζακύνθιους) Νιόνια, υποκοριστικά του Διονύσιος και Διονυσία αντιστοίχως. Το πιο παράξενο, σπάνιο και συνάμα κακόηχο όνομα που έχω τελευταία ακούσει (κυρίως γιατί συνδυάζεται με ένα ακόμα πιο κακόηχο επίθετο που δεν μπορώ να αναφέρω) είναι Πρασινιώ. Ένα επίσης που μου έκανε εντύπωση κατά την περίοδο που συνέλεγα γυναικεία ονόματα (!!, ναι, όλοι έχουμε κάνει ανοησίες στη ζωή μας) είναι το Ηλιοστάλακτη, το οποίο πρόσφατα είδα και στην τηλεόραση, επομένως δεν είναι μοναδικό. Άκου φαντασία, Ηλιοστάλακτη. Σα βυζαντινή πριγκίπισσα δεν ακούγεται;

annina
17-12-09, 18:26
Κοριτσια δεν ξέρω αν το εχετε αναφέρει αλλα ενα ακομα περίεργο ονομα που εχω ακούσει ηταν το περιστέρα.
Και εχετε απολυτο δικιο τα σημερινα παιδια κοροιδεύουν πολύ τα περίεργα ονόματα. Ο αντρας μου εχει πολύ αστείο επίθετο και σκεφτομαι το παιδάκι μου που θα το κοροιδεύουν αργότερα και νευριάζω απο τώρα.

Dimitra83
17-12-09, 19:02
Καλησπέρα!
Το χειροτερο ονομα που εχω ακουσει ποτε..κρατηθείτε..
Γεωγραφία.
Ναι! και ομως! Καποιοι εδω στη Χίο βαφτισαν ετσι το παιδι τους (λεγανε τη γιαγια)!!!!!!!!

Ημαρτον Παναγία μου!!!!!!!

της ελλαδας η της ευρωπης?:shock::lol::lol:

annina
17-12-09, 19:05
της ελλαδας η της ευρωπης?:shock::lol::lol:

xaxaxaxaxa:grin::grin::grin:

sofakiTHESS
21-12-09, 09:57
Το Αδαμ ειναι πολυ ωραιο ονομα , λενε τον ανηψιο μου.

ο ανηψιος σου είναι το πρώτο αδαμ που ακούω εκτός του πατέρα μου εδώ και τόσα χρόνια. τον φωνάζετε αδαμ ή με κάποιο υποκοριστικό???

ditop
21-12-09, 19:50
Αδαμ κανονικά, δεν θα μου αρεζε το Μακης, η κατι αλλο. Και του παει τοσο πολύ.

savropinguinos
21-12-09, 23:03
τον πεθερο μου το λενε Ναπολεων..αμα κανουμε αγορακι ετσι θα το πουμε..

νούφαρο
22-12-09, 02:45
η γυναίκα που παίρνω για το σπίτι έχει βαπτιστεί Στρατηγούλα :shock:
(τη φωνάζουν Λίτσα:roll:)

και φυσικά ένα άλλο κορυφαίο είναι το Παναγίτσα (έτσι βαφτίστηκε και έτσι ακριβώς τη φωνάζουν και έχει βαφτίσει και 2 κορίτσια:roll:)

to adraki mou!
22-12-09, 15:07
Εγω οταν ημουν μικρη ειχα γνωρισει ενα κοριτσακι που το λεγανε Παταπια και τον μπαμπα του Βικεντιο και δυο απαισια κατα την γνωμη μου!!!!!!

marag
22-12-09, 16:24
ξερω μια που το γιο της τον εβγαλε Φριξο!!! το παιδακι θα φριξει με τετοιο ονομα

κατια81
22-12-09, 17:06
Ρουμπίνη(μια ξαδελφη του αντρα μου)Δεν ξερω εαν μου αρεσει...:confused:
Ζαχαρούλα(επισης ξαδελφη του αντρα μου)Αυτο μου αρεσει και ταιριαζει και στην συγκεκριμενη κοπελα πολυ!!!
Θρασύβουλος(γιος της νονας μου)Μπλιαχ!!!!
και το κορυφαιο που το εχω ξαναπει της πεθερας μου.......Αηδονίτσα!!!!:rolleyes:Χωρις σχολιο........

Lora2
31-01-10, 00:11
Αρίστη: μια φίλη μου από τη γιαγία της Αριστούλα
Θεοπούλα: συμμαθητρια στο σχολείο, που καθόλου Θεοσεβούμενη δεν ήταν.
Κλεάνθη: συμμαθητρια στο δημοτικό
Αρχόντω: μητερα φίλης μου
Λουλούδα: αδερφή φίλης μου
Παρθένα: φίλη
και φυσικά το κορυφαίο: Πολυκαρπος: ένας γείτονας.

Αυτά προς το παρόν....

stamatina
31-01-10, 22:43
γεια σου !και πως θα τον φωναζετε?εννοω υπαρχει καποιο υποκορ:-P

boubis
01-02-10, 09:26
Τα διδυμάκια που θα βαφτίσουμε θα τα πούμε Δανάη και Ερμή!Περιττό να σας πω τί χαμός έγινε στο σπίτι της κουμπάρας μου!

Dimitra83
01-02-10, 10:27
γιατι????ειναι πολυ ωραια ονοματα

boubis
01-02-10, 11:40
γιατι????ειναι πολυ ωραια ονοματα
Ναι αλλά δεν είναι των πεθερικών της!

Dimitra83
01-02-10, 11:57
Ναι αλλά δεν είναι των πεθερικών της!

τα οποια προφανως ειναι ....καπως?:rolleyes::p

boubis
01-02-10, 13:14
τα οποια προφανως ειναι ....καπως?:rolleyes::p
Της πεθεράς είναι Σαπφώ και του πεθερού Θανάσης.Το πρόβλημα δεν είναι για της πεθεράς(έτσι κι αλλιώς λέει ότι δεν θέλει να βγει το δικό της όνομα και είναι αλήθεια το ξέρω)αλλά "για το αγόρι μας νοιάζει"ήταν η απάντησή τους!!:shock:Τέσπα,δεν θα γίνει το δικό τους αλλά η μουρμούρα θα υπάρχει...Εγώ και ο άντρας μου ως νονοί τί έχουμε να τραβήξουμε!

Dimitra83
01-02-10, 13:31
για το αγορι μας νοιαζει?:shock::shock::shock:
οχι καλα κανετε κ θα το βαλετε ερμη αντ γιατι τωρα...
κ γω ασχετα ονοματα εβαλα κ ο πεθερος μου κ στα 2 την ωρα που ελεγε το πιστευω η νονα στην κορη μου βγηκε στην αυλη κ καπνιζε:shock:
κ στον γιο μου οταν ολοι στο τελος περνουσαν να μας πουν ''να σας ζησει'' κ ειμασταν στη σειρα εγω ο αντρας μου οι γονεις μου κ η πεθερα μου αυτος εκεινη την ωρα βγηκε παλι εξω:shock:
εννοειται πως στα παιδια δεν πηρε ουτε ενα πρασινο φυλο δωρο για τη βαφτηση.οχι μονο τοτε αλλα γενικως δεν τους εχει παρει ΠΟΤΕ τιποτα.ουτε μια καλτσα!:shock: σορρυ για το οφ
ερμης εννοειται θα βγει ο μικρος σας κ αντε παντα αξια νονα:D

ALIS
01-02-10, 13:54
Αχ ποσο τους καταλαβαινω!!!εμας ο πεθερος μου ουτε στα βαφτησια δεν ηρθε επειδη δεν βγαλαμε το ονομα του....τωρα που γεννησα και δευτερο γιο το βλεπει λεει''σαν ευκαιρια να επανορθωσουμε για το κακο που καναμε""Εμεις βεβαια θα το βγαλουμε Ιασωνα!Το τι περασα η κουνιαδα μου με μια ξαδερφη του αντρα μου με επρηζαν'(εγω φταιω γι αυτους).και δεν δεχοταν 2 ονοματα η το δικο του η τιποτα!!μεση λυση πουθενα!

εγω το πιο περιεργο ονομα που εχω ακουσει ειναι το Αηδονης....και το Αλεξαγγελος!

boubis
01-02-10, 13:54
παντα αξια νονα:D
Ευχαριστώ dimitra!Κρατάω αυτό και κλείνω γιατί είμαστε off topic!

Dimitra83
01-02-10, 13:57
εγω το πιο περιεργο ονομα που εχω ακουσει ειναι το Αηδονης....και το Αλεξαγγελος!

:shock::shock::shock::shock:
ΑΛΕΞΑΓΓΕΛΟΣ:shock:
ΑΗΔΟΝΗΣ:shock:

s e v i
01-02-10, 14:01
na sas pw ena koufo!!!
ena zeygari (gnwstoi mias 8eias mou) molis emathan gia thn egkumosinh,o antras prin akomh doun to fylo htan sigouros oti tha einai koritsi giati hthele na parei to onoma tis miteras tou.to onoma ayths elenh.telika to paidaki htan agori(milame trelh stenaxwria!!) kai epeidh gios k pethera hthelan nte k kala to onoma ths na valoun to evgalan to paidi eleno!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:na gelaei o kosmos milame!
nomizw ayto einai aitia diazygiou!!!

Dimitra83
01-02-10, 14:04
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!!ΕΛΕΝΟΣ??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω ξερω παιδι που το ειπανε Αντιγονο αλλα το ΕΛΕΝΟΣ?????????
Η ΜΑΝΑ ΠΩΣ ΔΕΧΤΗΚΕ????????????????????
θα το κοροιδευουν ολα τα παιδια ως το λυκειο το καημενο!!!!:evil::evil:

boubis
01-02-10, 14:07
Την πεθερά μου τη λένε Χρυσάνθη.Χαριτολογώντας ο άντρας μου (γιατί αν το έλεγε σοβαρά θα τον σκότωνα!)λέει μια μέρα στη μαμά του:"αν κάνουμε και δεύτερο αγόρι μάνα μην ανησυχείς,θα ακούσεις το όνομά σου...Θα το πούμε Χρύσανθο!!!!!Ναι,απαντάω εγώ,θα του δώσουμε κι έναν κεμεντζέ να παίζει!!(από τον Πόντιο αηδό Χρύσανθο!!:shock::shock::shock:)Πεθερίδιον βέβαια μας όρκισε να μην το κάνουμε!!!!Εννοείται:rolleyes:

s e v i
01-02-10, 14:13
den to dextike alla o antras ths oute pou th rotise....!!!!
ta kanonise ola monos tou..!!!
to kahmeno to paidi...akh to fwnazei h mama tou alla ti na to kaneis.....
to antigono pali ti einai onoma???eleos...!!!!

Dimitra83
01-02-10, 14:16
αντιγονο το εβαλε γιατι η μανα τησ αντιγονη κ πεθανε.αλλα κ παλι?//αντιγονος?κ το φωναζει ετσι .ουτε καν Ακη:confused:

MARIAEVA
01-02-10, 14:41
Αχ ποσο τους καταλαβαινω!!!εμας ο πεθερος μου ουτε στα βαφτησια δεν ηρθε επειδη δεν βγαλαμε το ονομα του....τωρα που γεννησα και δευτερο γιο το βλεπει λεει''σαν ευκαιρια να επανορθωσουμε για το κακο που καναμε""Εμεις βεβαια θα το βγαλουμε Ιασωνα!Το τι περασα η κουνιαδα μου με μια ξαδερφη του αντρα μου με επρηζαν'(εγω φταιω γι αυτους).και δεν δεχοταν 2 ονοματα η το δικο του η τιποτα!!μεση λυση πουθενα!

Ασχετο, αλλα και εμεις Ιασονα τον δευτερο γιο μας!
απο τα πιο περιεργα ονοματα που εχω ακουσει ειναι

Σκευοφυλαξ (τον φωναζουν Φίλια)
Παταπία (καποια κοπέλα το ανεφερε, νομιζω)
Παναγούλα
Ελευθεραντώνης
Αναξίμανδρος

Ωραια, ε?????

MARIAEVA
01-02-10, 15:23

Ασχετο, αλλα και εμεις Ιασονα τον δευτερο γιο μας!
απο τα πιο περιεργα ονοματα που εχω ακουσει ειναι

Σκευοφυλαξ (τον φωναζουν Φίλια)
Παταπία (καποια κοπέλα το ανεφερε, νομιζω)
Παναγούλα
Ελευθεραντώνης
Αναξίμανδρος

Ωραια, ε?????

Ηλιάννα
01-02-10, 15:57
na sas pw ena koufo!!!
ena zeygari (gnwstoi mias 8eias mou) molis emathan gia thn egkumosinh,o antras prin akomh doun to fylo htan sigouros oti tha einai koritsi giati hthele na parei to onoma tis miteras tou.to onoma ayths elenh.telika to paidaki htan agori(milame trelh stenaxwria!!) kai epeidh gios k pethera hthelan nte k kala to onoma ths na valoun to evgalan to paidi eleno!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:na gelaei o kosmos milame!
nomizw ayto einai aitia diazygiou!!!
Και τωρα μπηκα για να πω κι εγω για το Ελενος!!
Την προηγουμενη βδομαδα μιλουσα με την κολλητη μου και νονα του μεγαλου μου και λεγαμε για το τι ονομα θα δωσουμε στο μωρο
Σκεφτομασταν διαφορα,την επομενη μερα με πηρε τηλεφωνο απο τη δουλεια ουρλιαζοντας(δουλευει σε μεγαζι με ρουχα και κρατανε πελατολογιο)
Μπηκε μεσα ενα παληκαρι 2 μετρα και οταν του ζητησαν στοιχεια το ονομα αυτου ΕΛΕΝΟΣ!!!!
Μου ειπε λοιπον να βρω ενα "νορμαλ" ονομα για το παιδι :lol::lol::lol:

sofiatsa
09-02-10, 21:16
μια συμμαθητρια και φιλη την λενε βιβη και σε κανεναν δεν ελεγε απο που εβγαινε αλλα ακομη και οι καθηγητες δεν τολμουσαν να την πουν με το ονομα της. στον γαμο της εμαθα το ονομα της οπως φυσικα και ολοι. το ονομα της ηταν Λεσβεια (χωρις πλακα). το οποιο το πηρε απο την γιαγια της της.

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-02-10, 21:27
κοριτσια sorry αλλα δε θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει,η νονα της αδερφης μου εχει βγαλει το γιο της Δρακουλη:shock:-Ορεστη:p.
Δρακουλης ο πεθερος της και Ορεστης ο μπαμπας της.το παιδι το φωναζουν Ορεστη αλλα οταν πανε στη μανη ο εκει παππους το φωναζει Κουλη...:-?
Οπως καταλαβαινετε το εβγαλε για να μην τους χαλασει το χατηρι αλλα ευτυχως σε ολους λενε μονο το Ορεστης.

nnm004
10-02-10, 13:04
μια συμμαθητρια και φιλη την λενε βιβη και σε κανεναν δεν ελεγε απο που εβγαινε αλλα ακομη και οι καθηγητες δεν τολμουσαν να την πουν με το ονομα της. στον γαμο της εμαθα το ονομα της οπως φυσικα και ολοι. το ονομα της ηταν Λεσβεια (χωρις πλακα). το οποιο το πηρε απο την γιαγια της της. ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ,ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΑΓΑΠΑΝΕ ΛΙΓΑΚΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥς ????

nefelli
17-02-10, 10:37
Εγώ έχω συγγένη με όνομα Ελεφάντα (ο τόνος στο "φα") και στο εγγονακι της που δώσαν το ίδιο όνομα το φωνάζουν Εφη

Επίσης Γραμματική (την φωνάζουν Κική)
Κρυσταλλία (την φώναζουν Λίτσα...κρίμα το Κρυσταλία ειναι πολύ όμορφο)
Πιπίνα (την φωνάζουν Πιπίνα....no comments)
Αρσένιος

στο σχολείο είχα μια Υπατια και μια Φεβρωνια

Για τον Αντίγονο η wikipedia αναφέρει "Το Αντίγονος είναι ένα ελληνικό ανδρικό όνομα που χρησιμοποιείται από την αρχαιότητα. Ετυμολογικά προέρχεται από το αντί και το γόνος, και σημαίνει «αυτός που μοιάζει στον πατέρα / πρόγονό του»." Αντίγονο λέγανε και τον αδέλφο της Πηνελόπης συζυγου του Οδυσσέα....(τι μαθαινει κανεις)

Αλλα απο όλα που έχω διαβάσει το κορυφαιο που διαβασα εδω ειναι το "ΛΕΣΒΙΑ" μακραν το καλυτερο......και κορυφαια και η σκηνη που εχει περιγραψει μια κοπέλα οτι μικρουλα φωναζε στον δρόμο την θέια της "Θεία Λεσβίαααααα"..........ακόμα γελάω.....

Σοφία Τ.
17-02-10, 11:18
Περαν του οτι κι εγω δεν θα εβγαζα το παιδι μου Ελενο (θεμα γουστου) να πω οτι ο Ελενος δεν ειναι αποκυημα της φαντασιας ορισμενων αλλα ειναι αρχαιελληνικο ονομα και μαλιστα γεναιου πολεμιστη!
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82

Και σε σχεση με καποια αλλα ονοματα που εχω ακουσει, το Ελενος ειναι εξαιρετικα ευηχο ονομα και δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι λογος για να κοροιδευουν αυτον που το εχει.

nefelli
17-02-10, 11:45
Περαν του οτι κι εγω δεν θα εβγαζα το παιδι μου Ελενο (θεμα γουστου) να πω οτι ο Ελενος δεν ειναι αποκυημα της φαντασιας ορισμενων αλλα ειναι αρχαιελληνικο ονομα και μαλιστα γεναιου πολεμιστη!
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82

Και σε σχεση με καποια αλλα ονοματα που εχω ακουσει, το Ελενος ειναι εξαιρετικα ευηχο ονομα και δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι λογος για να κοροιδευουν αυτον που το εχει.

Εκτός από γενναιος πολέμιστης εμενα μου κανει και λιγο Αρτεμης Μάτσας από αυτά που γράφει το Wikipedia...

Πέρα απο την πλάκα πολλά ονοματα, οπως Έλενος και Αντίγονος, έχουν προέλθει απο την Αρχαία Ελλαδα και δεν είναι το αρσενικο της Ελενης και Αντιγόνης αντιστοιχα

Morchelina
17-02-10, 13:52
Μία ξαδέρφη μου τη λένε Συρματένια. Σε μερικά μέρη έχουν πολύ αρχαιοελληνικά ονόματα. Δεν ξέρω αν είναι από παράδοση ή αν τα υποχρεώνανε εκεί στη σύσταση του ελληνικού κράτους για να αυξήσουν την αρχαιοελληνική συνείδηση. Δηλ. ακούς όλες οι οικογένειες έχουν από έναν/μία Θρασύβουλο, Κλεόβουλο, Αχιλλέα, Αριστοτέλης Ακριβός, Δανάη, Θεώνη, Θεανώ, Ευθαλία, Ιφιγένεια, Περσεφόνη, Αριστέα, Λευκοθέα. Μερικά ακούγονται πολύ πομπώδη και παλαιομοδίτικα αλλά δίνουν ωραία υποκοριστικά και δεν είναι κρίμα να χαθεί αν υπάρχει παράδοση αιώνων.

peony
17-02-10, 13:59
κοριτσια sorry αλλα δε θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει,η νονα της αδερφης μου εχει βγαλει το γιο της Δρακουλη:shock:-Ορεστη:p.
Δρακουλης ο πεθερος της και Ορεστης ο μπαμπας της.το παιδι το φωναζουν Ορεστη αλλα οταν πανε στη μανη ο εκει παππους το φωναζει Κουλη...:-?
Οπως καταλαβαινετε το εβγαλε για να μην τους χαλασει το χατηρι αλλα ευτυχως σε ολους λενε μονο το Ορεστης.

Εγώ ήξερα κάποτε έναν Δρακούλη (πολύ ωραίο παιδί παρεμπιπτόντως ;-)). Μου είχε πει ότι το όνομα είναι μανιάτικο - έτσι έβγαζαν οι Μανιάτες τα αγόρια για να είναι δυνατοί σαν δράκοι. Μου φαίνεται πολύ γλυκό! (ίσως φταίει κι ο συγκεκριμένος γνωστός που ήταν πολύ γοητευτικός βέβαια).

Morchelina
17-02-10, 14:52
Εγώ ήξερα κάποτε έναν Δρακούλη (πολύ ωραίο παιδί παρεμπιπτόντως ;-)). Μου είχε πει ότι το όνομα είναι μανιάτικο - έτσι έβγαζαν οι Μανιάτες τα αγόρια για να είναι δυνατοί σαν δράκοι. Μου φαίνεται πολύ γλυκό! (ίσως φταίει κι ο συγκεκριμένος γνωστός που ήταν πολύ γοητευτικός βέβαια).

Aχ συμφωνώ!!! Ο άντρας κάνει το όνομα και όχι το όνομα τον άντρα. Θυμάμαι έναν Βαγγέλη που είχε κάψει καρδιές. Σκέτος ευΑΓΓΕΛΟΣ.

polinaκι
17-02-10, 23:13
Ναουμ
και
.....το ξεχασα!!!!

ΛΙΝΑ Η
17-02-10, 23:28
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ... ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΘΕΟΔΩΡΑ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ?

fourfouromama
18-02-10, 00:09

Ρίκα, Δωρίνα, Θένια, Κάθυ, δε μου έρχεται κάτι άλλο...Είναι τόσο αυτοκρατορικό το Θεοδώρα - Αικατερίνη...

ΛΙΝΑ Η
18-02-10, 00:20
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΩΡΑΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΩ ΧΜ! ΔΩΡΙΝΑ...

Smouts
18-02-10, 00:22
Εγω ειχα ενα συναδελφο που λεγοταν Πλατύς (επιθετο) Ειρηνικος (μικρο). Καλο ε?

fourfouromama
18-02-10, 00:31
Ρίκα, Δωρίνα, Θένια, Κάθυ, δε μου έρχεται κάτι άλλο...Είναι τόσο αυτοκρατορικό το Θεοδώρα - Αικατερίνη...
Το Κάρυ σαν τη Cary Bradshaw σου αρέσει;;Έίχα συμμαθήτρια που τη φώναζαν έτσι από Καλλιρρόη!!!Ναι, το Κάρυ μου αρέσει εμένα τουλάχιστον..

boubis
18-02-10, 12:04
Εχω συνάδελφο που τον λένε Μόσχο(σιτευτό!!!)Και όταν τον φωνάζουμε Μόσχοοοοο απαντά:...να σε πει το πρώτο σου παιδί!!!:lol:

peony
18-02-10, 13:06
Χεχε, τον ήξερα κι εγώ αυτόν. Να υποθέσω ότι είμαστε και συνάδελφοι;;;

pk33
18-02-10, 14:01

ή Θεοδώρα ή Κατερίνα!
Και τα δύο είναι τόσο όμορφα ονόματα και θέλεις να τα χαλάσεις με ένα σύνθετο υποκοριστικό;

biskotoloukoumaki
18-02-10, 17:55
Το όνομα 'Σεφτελιά' το έχετε αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες;

ΛΙΝΑ Η
18-02-10, 19:28
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.θΕΟΔΩΡΟ ΛΕΝΕ ΤΑ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕ(ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ) ΚΑΙ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ(ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ) ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΦΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΙΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΟΝΑΖΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΙΣ ΜΑ.......ΤΩΝ ΘΕΙΩΝ ΤΗΣ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙς ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ...ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

G.STONE
18-02-10, 21:05
Ρε παιδιά την προηγούμενη εβδομάδα πήγα να πληρώσω το κινητό μου και μπροστά μου ήταν μια κοπέλα που έδινε τα στοιχεία της και το όνομά της ήταν Πιπέρω!:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Morchelina
18-02-10, 22:32
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.θΕΟΔΩΡΟ ΛΕΝΕ ΤΑ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕ(ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ) ΚΑΙ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ(ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ) ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΦΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΙΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗ ΦΟΝΑΖΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΙΣ ΜΑ.......ΤΩΝ ΘΕΙΩΝ ΤΗΣ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙς ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ...ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Δωρίνα, Ντορίνα ;).

pk33
19-02-10, 12:04

να το φωνάζεις το ένα από τα δύο.
Αμάν ρε παιδιά! Εν έτει 2010 έχουμε ακόμη αυτές τις βλακείες με τα ονόματα, όχι ακούστηκε του μπαμπά μου, όχι του πεθερού μου κτλ κτλ!!!!!
Εγώ δηλαδή τι έπρεπε να κάνω; την μαμά μου την λένε χαρίκλεια και την πεθερά μου κατερίνα...έπρεπε να βγάλω κάτι από τα δύο την κόρη μου; Χαρίκλεια είναι απαίσιο πλέον (μόνο στη Λέσβο το έχουν ακόμη), κατερίνα λένε: τη γιαγιά μου, την πεθερά μου, την αδελφή μου, την μία εγγονή της πεθεράς μου, ε φτάνει με τις κατερίνες στο σόι!
έτσι την είπαμε Ηλιάνα προς τιμή του πεθερού μου! τι προσβόλα έ; Να βγάλουμε το πρώτο μας παιδί με όνομα από το σόι της γυναίκας!

Έχω δει να χωρίζει ζευγάρι, επειδή ο άντρας ήθελε το παιδί να το βγάλου κατίνα και όχι κατερίνα, γιατί κατερίνα φωνάζανε την πεθερά του και κατίνα την μάνα του!
Έχω δει να βγάζουν ένα παιδάκι Μαίρη!!!!! και όχι Μαρία, επειδή Μαίρη φωνάζουν την μαμά του κυρίου, και μαρία είναι η πεθερά!!!!
ΕΛΛΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Μην ταλαιπωρείτε το παιδάκι με υποκοριστικά και βλακείες! Διαλέξτε ένα από τα 2 υπέροχα ονόματα και το άλλο αφήστε το στην ταυτότητα μόνο

ekotsifi
19-02-10, 12:32
Αρχοντούλα
Μαγκαφούλα
Αργυρούλα
Μαριγούλα
Βαρβαρα
Αδαμαντια
ονόματα που προέρχονται απο την Κάρπαθος (Δωδεκάνησα)πολύ συνηθισμένα έκεί.

Dimitra83
19-02-10, 12:34
Ρε παιδιά την προηγούμενη εβδομάδα πήγα να πληρώσω το κινητό μου και μπροστά μου ήταν μια κοπέλα που έδινε τα στοιχεία της και το όνομά της ήταν Πιπέρω!:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol: κααλααααααα εχω ψοφησει στο γελιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Dimitra83
19-02-10, 12:37
ή Θεοδώρα ή Κατερίνα!
Και τα δύο είναι τόσο όμορφα ονόματα και θέλεις να τα χαλάσεις με ένα σύνθετο υποκοριστικό;
συμφωνω.ελεος με αυτο το εθιμο...λες κ εξαρταται η ζωη των παπουδογιαγιαδων απο το ονομα:rolleyes:

Dimitra83
19-02-10, 12:38
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΩΡΑΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΩ ΧΜ! ΔΩΡΙΝΑ...
δωρινα δε μου αρεσει καθολου.προσωπικη μου γνωμη.η θεοδωρα(ολοκληρο) η κατερινα.

Dimitra83
19-02-10, 12:39
Το Κάρυ σαν τη Cary Bradshaw σου αρέσει;;Έίχα συμμαθήτρια που τη φώναζαν έτσι από Καλλιρρόη!!!Ναι, το Κάρυ μου αρέσει εμένα τουλάχιστον..
εμενα μου θυμιζει μπαχαρικο.το καρι :lol::p

ΜΑΡΙΤΑ
19-02-10, 14:44

Αχ δε το πιστεύω! Και εγώ είχα ένα συνάδελφο με αυτό το όνομα!!!Δικηγόρος είσαι;

pk33
19-02-10, 14:51
συμφωνω.ελεος με αυτο το εθιμο...λες κ εξαρταται η ζωη των παπουδογιαγιαδων απο το ονομα:rolleyes:

ε μεγάλοι άνθρωποι είναι, που ξέρεις μπορεί την ώρα της βάφτισης να μην ακούσει ο άλλος το όνομα και να πάθει καρδιακό! Λες και γίνεται μετεμψύχωση!

Εγώ πάντως το καθάρισα με τον μπαμπά μου, αφού είχε ένα εγγόνι ήδη με το ονομά του από τον αδελφό μου, του είπα, δεν έχει και από μένα.

Σοφία Τ.
19-02-10, 14:52
Αγοριτσα

Dimitra83
19-02-10, 15:21
ηξερα παλια ενα κοριτσακι που το ειπανε αγοριτσα επειδη ηθελαν αγορι:shock::shock:

Smouts
19-02-10, 19:00
Αχ δε το πιστεύω! Και εγώ είχα ένα συνάδελφο με αυτό το όνομα!!!Δικηγόρος είσαι;

Εισαι η δευτερη που τον ξερει (δες και πιο πανω). Τι εγινε ρε παιδια, τοσο γνωστος ειναι?
οχι δεν ειμαι δικηγορος, αλλα ημουν γραμματεας στο δικηγορικο γραφειο που δουλευε τοτε και ο Ειρινικος.

Dimitra83
19-02-10, 19:08
τον ινδικο τι τον εχει?:rolleyes::mrgreen:

boy'smam
19-02-10, 21:22
Ημαρτον τα παιδακια!κριμα!προχθεσ σε εορτολογιο βρηκα ονομα Παρηγοριος!

peper
19-02-10, 22:09
Κυράνω

ΛΙΝΑ Η
22-02-10, 23:46
να το φωνάζεις το ένα από τα δύο.
Αμάν ρε παιδιά! Εν έτει 2010 έχουμε ακόμη αυτές τις βλακείες με τα ονόματα, όχι ακούστηκε του μπαμπά μου, όχι του πεθερού μου κτλ κτλ!!!!!
Εγώ δηλαδή τι έπρεπε να κάνω; την μαμά μου την λένε χαρίκλεια και την πεθερά μου κατερίνα...έπρεπε να βγάλω κάτι από τα δύο την κόρη μου; Χαρίκλεια είναι απαίσιο πλέον (μόνο στη Λέσβο το έχουν ακόμη), κατερίνα λένε: τη γιαγιά μου, την πεθερά μου, την αδελφή μου, την μία εγγονή της πεθεράς μου, ε φτάνει με τις κατερίνες στο σόι!
έτσι την είπαμε Ηλιάνα προς τιμή του πεθερού μου! τι προσβόλα έ; Να βγάλουμε το πρώτο μας παιδί με όνομα από το σόι της γυναίκας!

Έχω δει να χωρίζει ζευγάρι, επειδή ο άντρας ήθελε το παιδί να το βγάλου κατίνα και όχι κατερίνα, γιατί κατερίνα φωνάζανε την πεθερά του και κατίνα την μάνα του!
Έχω δει να βγάζουν ένα παιδάκι Μαίρη!!!!! και όχι Μαρία, επειδή Μαίρη φωνάζουν την μαμά του κυρίου, και μαρία είναι η πεθερά!!!!
ΕΛΛΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Μην ταλαιπωρείτε το παιδάκι με υποκοριστικά και βλακείες! Διαλέξτε ένα από τα 2 υπέροχα ονόματα και το άλλο αφήστε το στην ταυτότητα μόνο
ΑΧ ΤΙ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ?ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΑΣ? ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΝΑ ΤΗ ΦΩΝΑΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ? ΑΧ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΛΕΓΑΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ...?ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΗΛΙΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

_mpoumpou_
23-02-10, 00:31
Eίχα συμφοιτήτρια Ζωγράφω, της οποίας τη μαμά έλεγαν Ασήμω...

polinaκι
27-02-10, 20:44
Moσχος....το ειπατε????

boubis
03-03-10, 12:17
Διάνα....από το Ιωάννα:shock::shock::shock:!!

Kata
04-03-10, 02:25
jasas,xarika pou vrika afto to thema...,gia peste mou,tha onomasate tin kori sas Grammatiky-i pethera mou?o petheros ine Filopimin,tha borusa na valo onoma Filipos,ala mou birazi,pou o anipsios ine idi Filipos.Mono stin Ellada ine afti i sinithia,paradosi,etsi nomizo...:confused:

sissy
04-03-10, 18:27
Λαμπάδω
Κυριαζής

Μαρίλη
02-04-10, 14:20
Καλημερα, δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο γελασα με τα σχολια που διαβασα στο φορουμ. Να ειστε καλα. Θελω απλα να πω απ την πλευρα μου οτι ποτε δεν πρεπει να υποτιμουμε το βαρος ενος ονοματος. Ναι μπορει να συνηθιζουμε τα ονοματα των ατομων που αγαπουμε αλλα δεν ειναι λογος να προσθετουμε ενα επιπλεον προβλημα σ'ενα παιδι, και πιστεψτε με ξερω παρα πολλα ατομα που υποφερουν εξαιτιας του ονοματος τους.
Περα απο τα σπανια και αστεια η μη ονοματα, για μενα ειναι προβλημα να εχεις ενα ονομα που εχουν χιλιαδες ατομα-βλεπε Μαρια-ξερω ειναι το ονομα της Παναγιας και λοιπα και λοιπα αλλα λυπαμαι δε βλεπω γιατι να ειμαι χαμενη μεσα στη μαζα οταν υπαρχουν χιλιαδες ονοματα ωραια.
Στην οικογενεια εχουμε μια Θεοδοσια, ενα Θεοδωρο, ενα Θωμα, ενα Σταυρο, ένα Σταθη, ενα Στρατο, ενα Βλασση, εναν Αποστολη,μια Γεωργια και κανοντας μια δημοσκοπηση ενα καλοκαιρι ανακαλυψαμε οτι για ολα αυτα τα ονοματα δεν υπηρξε κανενα μελος της οικογενειας,μα κανενα που να πει οτι τους αρεσε εστω ενα απ αυτα τα ονοματα, και ειμαστε πανω απο τριαντα μαζεμενοι.
Το λεω για να θυμισω οτι δεν ειναι μονο τα σπανια ονοματα που δεν αρεσουν αλλα και πολλα καθημερινα.
Αντιθετα υπαρχουν ονοματα στην οικογενεια τα οποια σε καποιους απο μας δεν αρεσαν καθολου ενω αλλοι μολις τα ακουνε θα κανουν καποιο σχολιο θετικο οπως Ιουλια, Καλλιόπη-εμεις τη φωναζουμε Κέλλυ-, Κλεοπατρα, Φιλίππα, Πανωρίνα- απο Πανωραια/Κατερίνα.
Τελος υπαρχουν τα ονοματα οπως Μελινα, Μανθία, Αριαδνη, Ηλιανα, Στεφανια που αρεσουν σχεδον σε ολους και το ονομα για το οποιο η ανηψια μου ακουει παντα μια θετικη απαντηση και αρεσει σε ολους χωρις εξαιρεση ειναι το Κρηνη. οπου και να το πει οι ανθρωποι λενε: Τι ωραιο ονομα, καμια φορα αυθορμητα καποιοι τη φωναζουν Κρινακι και αρεσει ακομη και στην ανηψια μου την ιδια.
Για να κλεισω με κατι αστειο αλλα οχι και τοσο, εναν ξαδερφο μου τον λενε Κυριακο και τον φωναζουν Κάκια. Βρισκω οτι ειναι απαισιο.
Καλο πασχα σε ολους και σας ευχαριστω που με κανατε να γελασω τοσο πολυ.

marye
02-04-10, 16:26
Παιδιά, το πιο απαίσιο γυναικείο όνομα που έχω ακούσει είναι το Παγώνα. Φυσικά η κοπέλα μεγαλώνοντας το έκανε Νίτσα -τη δεκαετία του 80- αλλά και πάλι... τέλος πάντων... από το Παγώνα χίλιες φορές καλύτερο το Μαρία κι ας είμαστε χαμένες στη μάζα!!!

lineal
03-04-10, 00:08
ο παππους του αντρα μου λεγοτανε Γιαγκουλας και απορω πως γλιτωσε απο ενα τετοιο ονομα καθοτι μοναχοπαιδι,παντως οποτε το θυμαμαι ξεκαρδιζομαι,φανταζεστε να του φωναζα:Γιαγκουλα καθως ερχεσαι παρε και ψωμι".
ενα αλλο γελοιο ονομα σε αντρα που γνωρισα ηταν Αννουλης,μαλλον απο το Αννουλα και λεω γελοιο χωρις να θελω να θιξω,αφου και σαν προσωπικοτητα αυτος ο Αννουλης ηταν...για ταναθεμα...:))

Lora2
03-04-10, 01:13
πολλές φορές ή απο υποσχεση στον γονέα που δεν άκουσε το όνομά του ή απο τάμα, βγάζουν γυναικεία ονοματα σε αντρικά. Γαρυφαλλος πχ. Αννουλης που αναφέρθηκε και πιο πάνω,
και το κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνουν οι γονείς και οι συγγενείς που πιέζουν οτι το βασικό είναι να έχει το παιδί ένα ωραίο όνομα που να μην ντρεπεται γι' αυτό και να μην το αλλάξει αργότερα σε Κούλα, Σούλα, Λίτσα και όχι να ακούσει ο παππους το όνομά του. Ας μη το ακούσει καθόλου αν είναι χάλια.
Τι να κάνουμε; Ας μην έχει διάδοχο το "βασιλικό" σόι. Ο κόσμος θα συνεχίσει να υπάρχει και με ένα άσχημο όνομα λιγότερο. Ισα ίσα που θα γίνει και ένα παιδάκι χαρούμενο με ένα όμορφο όνομα.

ol_ko
03-04-10, 01:38
ονομα πεθερας φιλης μου:κουλα βαφτισμενη κουλα
της λεω κριμα ρε γμτ
λεει εχει και δευτερο
σκεφτομαι παλι καλα
κούμπω
ΚΟΥΛΑ-ΚΟΥΜΠΩ
δεν υπαρχει
το ενα χειροτερο απο το αλλο
και τη μαμα της τη λενε Θαλεια...μια χαρα ονομα
αλλα θα βγαλουν την πεθερα

maman
03-04-10, 11:14
Θα βγάλουν το μωρό Κούλα-Κούμπω;:shock:

GiorTi
03-04-10, 16:34
Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους!

Το Ταξιάρχης πως σας φαίνεται;

marye
03-04-10, 17:51
Πολύ ωραίο όνομα, πολύ ιδιαίτερο.

maman
03-04-10, 19:06
Μ'αρέσει πολύ το Ταξιάρχης

GiorTi
03-04-10, 20:20
Είμαι ανάμεσα στο Άγγελος, Μιχάλης και Ταξιάρχης. Το τρίτο μ' αρέσει πιο πολύ αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν είναι συνηθισμένο και δεν ξέρω αν θα του αρέσει και του ίδιου. Από την άλλη το Άγγελος που είναι η επόμενη επιλογή είναι πολύ συνηθισμένο...

marye
03-04-10, 20:29
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα το έβγαζα Ταξιάρχη. Το παιδί θα μεγαλώσει με το όνομα και θα του αρέσει μην ανησυχείς. Θα είναι και babe magnet αργότερα για τα κορίτσια!!

maman
03-04-10, 20:46
Απ'τα τρία ονόματα μου αρέσει με διαφορά το Ταξιάρχης,μετά το Μιχάλης και τρίτο το Άγγελος.Μην το σκέφτεσαι καθόλου,είναι φοβερό όνομα!

Ellemphriem
03-04-10, 21:10
Ταξιαρχης ειναι εκπληκτικο ονομα, και εχω πολυ καλο φιλο με αυτο και τον φωναζουμε Τακη.......μην κολωνεις καθολου με τετοιο ονομα........Να σας πω κοπελιες εμεις την βγαλαμε Στεφανια-Αικατερινη (να τιμησουμε δυο) και την φωναζουμε Εφη......το σκοτωσαμε λετε.......?

40+mama
04-04-10, 11:06
Θα βγάλουν το μωρό Κούλα-Κούμπω;:shock:

Ρε κορίτσια μήπως ειναι ανέκδοτο;

marilenaxa
04-04-10, 14:34
Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους!

Το Ταξιάρχης πως σας φαίνεται;

Καλησπέρα ! Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά!
Εμένα μου αρέσουν και τα τρία με ιδιαίτερη προτίμηση στο Άγγελος.
Έχω φίλο Ταξιάρχη, είναι πολύ ωραίο και ασυνήθιστο. Επιπλέον και το Μιχάλης μ' αρέσει! Όλα μ' αρέσουν πολύ! Δε μπορώ να σε βοηθήσω πιο πολύ... και τα τρία είναι υπέροχα!

ol_ko
04-04-10, 20:31
Ρε κορίτσια μήπως ειναι ανέκδοτο;

OXI ειναι αληθεια, δυστυχως για το παιδακι
και θα το φωναζουν Λαρα ή Λαουρα, κουλα-κουλαρα-λαρα

culte
04-04-10, 21:03
Ταξιαρχης ειναι εκπληκτικο ονομα, και εχω πολυ καλο φιλο με αυτο και τον φωναζουμε Τακη.......μην κολωνεις καθολου με τετοιο ονομα........Να σας πω κοπελιες εμεις την βγαλαμε Στεφανια-Αικατερινη (να τιμησουμε δυο) και την φωναζουμε Εφη......το σκοτωσαμε λετε.......?

εμένα προσωπικά τα υποκοριστικά δεν μου αρεσουν καθόλου...και το Στεφανία και το Κατερινα είναι υπέροχο όνομα..ενώ το εφη ..απρόσωπο..έτσι θα τη φωνάζει και μια φίλη μου την μικρή της που θα τη βγάλει ευφροσύνη...

GiorTi
04-04-10, 21:19
Αληθώς Ανέστη!

Σας ευχαριστώ όλες για τις γνώμες σας!

desperate_mary
04-06-10, 02:38
Επαναφερω το τοπικ γιατι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΤΕΙΟ...:):):):):):):)

Το ονομα του πεθερου μου δεν ειδα (δεν θα πουμε το παιδι ετσι προς Θεου!!!)
Ειναι τοσο περιεργο, που αν το γραψω, οποιος τον γνωριζει θα καταλαβει αμεσως ποιανου νυφη ειμαι...

Οποια εχει περιεργεια θα της πω με πμ...

μινουλα
04-06-10, 09:52
Σιγουρα εχουν ειπωθει αυτα τα ονοματα.. Εχω ακουσει το Λεσβεια (ή Λεσβία ) για γυναικα, Πολύκαρπος, Παναγίτσα (και τη φωνάζουν έτσι:rolleyes: ), Θέμελης (παράξενο μεν, αλλα μαρεσει πολυ! ), Κλεάνθη (για γυναικα) Πιπινα- η γυναικα του πρωην αφεντικου μου. Το Αγοριτσα τοχω ακουσει και γω, αλλα η κοπελα που την λενε ετσι ειναι μια κουκλιτσα ζωγραφιστη, ισως η πιο ομορφη κοπελα που εχω δει, οποτε δεν μουκατσε και ασχημο το ονομα της Επισης το ονομα Λυμπερης, ασυνηθιστο αλλα μαρεσει...Αν θυμηθω κανενα αλλο θα επανέλθω.

sevoula
04-06-10, 09:55
ο πατέρας της πεθεράς μου Μόσχος, η μάνα της πεθεράς μου Αγλαϊα. συγνώμη, αλλά δεν μου αρέσει κανένα. άντε το Αγλαϊα έχει κι ένα νόημα. το Μόσχος;;;
μιλάω εγώ που με λένε Σεβαστή. σε μερικούς δεν αρέσει και με φωνάζουν Σέβη. εμένα μου αρέσει το βαφτιστικό μου.
Ένα επίσης σπάνιο όνομα είναι το Μακρίνα,σύνηθες στους Καππαδόκες. η αδερφή του Μ.Βασιλείου. έτσι έλεγαν και τη γιαγιά του Μ.Βασιλείου. έτσι έλεγαν και τη γιαγιά μου. μου αρέσει πάρα πολύ το όνομα, αν και σε μερικούς όχι. εμένα μου θυμίζει κρίνα.

my_Kelly
04-06-10, 10:02
ΔΩΣΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΝΟΡΜΑΛ ΟΝΟΜΑΤΑ!!!!!
Σας μιλάει μια παθούσα. Όλοι λεγόντουσαν Γιάννης-Γιώργος-Μαρία κτλ, εμένα με είπαν Λευκοθέα. Με φωνάζουν Λευκή. Στη μικρή πόλη που μεγάλωσα, οι δάσκαλοι και οι καθηγητές στο σχολείο πάντα με θυμόντουσαν. Συνέχεια με βάζαν να λέω μάθημα και ακόμα χειρότερα, όσο και να κρυβόμουν πίσω από τους ψηλούς το πρωί στο προάυλιο, ο θεολόγος φώναζε πάντα "Λευκοθέα έλα να μας πεις την προσευχή". Αφού σε κάποια φάση έφτασα να κάνω συμφωνία μαζί του. Έμαθα "νεράκι" την προσευχή που λένε μετά το Πάσχα -εκείνη τη δύσκολη- και έβγαινα κάθε μέρα μόνη μου και την έλεγα μπροστά σε όλους. Η πληρωμή μου ήταν ΚΑΛΟΣ ΒΑΘΜΟΣ! :mrgreen:

sevoula
04-06-10, 10:04
το Λευκοθέα είναι από τα ωραιότερα ονόματα που έχω ακούσει. σπάνιο και ωραίο, εύηχο!δεν το ξεχνάς και δεν το μπερδεύεις.
αυτό με το όνομα το σπάνιο εμένα μου βγήκε σε καλό στο πανεπιστήμιο στα προφορικά, αν και δεν τα προτιμούσα σε σχέση με τα γραπτά.

my_Kelly
04-06-10, 10:08
Κούκλα μου καλό-χρυσό και σπανιότατο είναι το όνομα, αλλά είναι κάτι σαν να είσαι δακτυλοδεικτούμενος. Και να θες, δεν σε ξεχνάει κανείς. Σαν να έχεις μια μεγάλη ελιά στο πρόσωπο ένα πράγμα... Πάντα μα πάντα ζήλευα τα παιδιά με τα "κανονικά" ονόματα.

sevoula
04-06-10, 10:12
ξέρω κοπέλα με το ίδιο όνομα με το δικό σου. την φωνάζουν Λευκή. εμένα μου ακούγεται .... το Λευκή. το Λευκοθέα είναι υπέροχο. γιατί να σε ξεχάσουν; γιατί να μην ξεχωρίζεις;
το "κανονικό" με την έννοια που το λες ...... φωνάζεις "Μαρία", υπέροχο, της Παναγίας, και γυρίζουν οι 21 από τις 20!

sevoula
04-06-10, 11:52
είχα έναν καθηγητή που έδωσε στον γιο του το όνομα Κάλλιστος, δηλαδή ο πιο όμορφος. κάλλος.
αυτός θα φάει πολύ δούλεμα όταν μεγαλώσει.

Nantia
04-06-10, 12:01
Στην οικογενεια την πατρικη μου εκτος απο τον πατερα μου που εχει κανονικο ονομα χιχι
κωστας

η μαμα μου εγω και η αδερφη μου εχουμε ασυνηθιστα τουλαχιστον για εκεινη την εποχη ονοματα γιατι τωρα τα ασυνηθιστα ονοματα τεινουν να γινουν πολυ συνηθισμενα.

Αρχιζω λοιπον
η μαμα μου Αδελαιδα και την φωναζουν Αντελα
στο σχολειο οταν πηγαινα και με ρωτουσαν οι συμμαθητριες μου πως λενε την μαμα σου ντρεπομουνα γιατι δεν υπηρχε κανενας αλλος με τετοιο ονομα και ολοι μου ελεγαν σιγα δεν την λενε ετσι δεν υπαρχει τετοιο ονομα. Τα νευρα μου εγω γκρρρρ

Η αδελφη μου Ασημινα και την φωναζουν μινα
οχι ιδιαιτερα ασυνηθιστο εμενα μου αρεσει πολυ

και το δικο μου

Πολυξενη (καθολου ευηχο δεν μου αρεσει καθολου) αλλα ευτυχως το εσωσαν οι γονεις μου και απο την μερα που γεννηθηκα με φωναζουν Τζενη.

DEMS
04-06-10, 12:17
Τελικά ο καθένας θέλει αυτό που δεν έχει...

... φωνάζεις "Μαρία", υπέροχο, της Παναγίας, και γυρίζουν οι 21 από τις 20!

ξέρεις τι πρόβλημα είναι και αυτό; (και μένα Μαρία με λένε) όλα τα παιδιά στο σχολείο και στα φροντιστήρια οι καθηγητές τα φώναζαν με το μικρό τους όνομα, εκτός από τις Μαρίες, που για να μπορούν να μας ξεχωρίζουν, μας φώναζαν με τα επώνυμα :sad:
Από το δικό μου καημό αποφάσισα τα παιδιά μου να μην έχουν συνηθισμένα ονόματα.

sevoula
04-06-10, 12:18
το Ασημίνα είναι πολύ όμορφο!
το Αδελαϊδα.... άστο καλύτερα! ελπίζω να μη σε στενοχωρώ.
το Τζένη.. λατρεμένο! Καρέζη, αξέχαστη!

sevoula
04-06-10, 12:22
εμένα μου άρεσε που είχα όνομα ασυνήθιστο, μοναδικό!
αν ξέρατε και το επώνυμο θα έπεφτε γέλιο, γιατί και εκεί η σπανιότητα έδωσε ρέστα! ωραίο και σπάνιο.
το δικό μου μου αρέσει και για το νόημα που έχει. το έψαξα και λίγο και πάλι με δικαίωσε νοηματικά, συμβολικά!
έχετε ψάξει τη σημασία του ονόματός σας; την προέλευση; δεν λέω γιαγιά παππούς, αλλά το νόημα.

Stellinula
04-06-10, 12:30
ΒΡΑΣΙΔΑΣ
ΚΛΕΑΡΧΟΣ
ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ
ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ
ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
ΤΡΥΦΩΝΑΣ
ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΟΣ

ΚΑΙ ΌΣΑ ΑΠΌ ΑΥΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΘΥΛΗΚΑ!!

sevoula
04-06-10, 12:38
Αγαθοκλής
ΒΡΑΣΙΔΑΣ
ΚΛΕΑΡΧΟΣ
ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ
ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ
ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
ΤΡΥΦΩΝΑΣ
ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΟΣ
Ευλάβιος
Ευσέβιος
Προκόπης
Τριαντάφυλλος
Χρύσανθος
Κοσμάς
ΚΑΛΛΙΣΤΟΣ

Αγλαϊα
Αγορίτσα
Γραμματική
Αδελαϊδα
Κερασίνα
Τριανταφυλλιά
Γαρυφαλιά
Ευτέρπη

Δ+Β
04-06-10, 12:54
Και καλά με τα περίεργα ονόματα, αλλά πραγματικά εμένα με κουράζει όταν με ρωτάνε πως λένε τα παιδιά μου και τα άτομα άνω των 50 δυσκολεύονται να τα προφέρουν λες και τους βάζεις γλωσσοδέτη. Βαρέθηκα την κλασική ατάκα: μα τι ονόματα είναι αυτά? Μία θεία του άντρα μου απορεί γιατί τη μεγάλη τη λένε Λεφτέρη (από το Νεφέλη) αφού είναι κοριτσάκι και τη δεύτερη τη φωνάζει Άλκιστρο. Άλλοι πάλι δε φωνάζουν καθόλου τα ονόματά τους, λες και είναι αβάπτιστα. Θέλω την τρίτη να τη βαφτίσουμε Ίριδα αλλά μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτώ

sevoula
04-06-10, 12:59
Και καλά με τα περίεργα ονόματα, αλλά πραγματικά εμένα με κουράζει όταν με ρωτάνε πως λένε τα παιδιά μου και τα άτομα άνω των 50 δυσκολεύονται να τα προφέρουν λες και τους βάζεις γλωσσοδέτη. Βαρέθηκα την κλασική ατάκα: μα τι ονόματα είναι αυτά? Μία θεία του άντρα μου απορεί γιατί τη μεγάλη τη λένε Λεφτέρη (από το Νεφέλη) αφού είναι κοριτσάκι και τη δεύτερη τη φωνάζει Άλκιστρο. Άλλοι πάλι δε φωνάζουν καθόλου τα ονόματά τους, λες και είναι αβάπτιστα. Θέλω την τρίτη να τη βαφτίσουμε Ίριδα αλλά μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτώ
:lol::lol:

lianakleopatra
04-06-10, 14:47
Με την κορούλα σου την Άλκηστη έχουμε ίδια μέρα γενέθλια, την Πρωταπριλιά!!! (το είδα στο τικεράκι σου και πολύ χάρηκα!!):p

alex4
05-06-10, 00:39
Ένα είναι το σίγουρο, ότι ο άνθρωπος "φτιάχνει" το όνομα. Αν τον συμπαθούμε τότε θα συμπαθήσουμε και το όνομα. Έχω θείο Φύτο που τον αγαπώ πολύ κι έτσι μου αρέσει αυτό το όνομα.

Η μεγάλη κόρη μου έχει σπάνιο όνομα -όπως και η μητέρα μου-, Κλέα και μου αρέσει τρελά. (κλέος=δόξα στα αρχαία)

Το μωρό θα το βαφτίσουμε Ευθύμιο (δεν με τρελαίνει) και έχω δίλημμα ή μάλλον τρίλημμα (χιχι) στο πώς να το φωνάζουμε. Θύμιο -όπως ο πατέρας μου-, Ευθύμη ή Ευθύμιο? Για το Μάκης δεν το συζητώ καν. Εσείς τί λέτε?

Και καλά με τα περίεργα ονόματα, .... Θέλω την τρίτη να τη βαφτίσουμε Ίριδα αλλά μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτώ

Πολύ ωραία ονόματα έχουν οι κόρες σου. Και το Ίριδα, μην το ξανασκεφτείς.

sevoula
05-06-10, 13:09
Ένα είναι το σίγουρο, ότι ο άνθρωπος "φτιάχνει" το όνομα. Αν τον συμπαθούμε τότε θα συμπαθήσουμε και το όνομα. Έχω θείο Φύτο που τον αγαπώ πολύ κι έτσι μου αρέσει αυτό το όνομα.

Η μεγάλη κόρη μου έχει σπάνιο όνομα -όπως και η μητέρα μου-, Κλέα και μου αρέσει τρελά. (κλέος=δόξα στα αρχαία)

Το μωρό θα το βαφτίσουμε Ευθύμιο (δεν με τρελαίνει) και έχω δίλημμα ή μάλλον τρίλημμα (χιχι) στο πώς να το φωνάζουμε. Θύμιο -όπως ο πατέρας μου-, Ευθύμη ή Ευθύμιο? Για το Μάκης δεν το συζητώ καν. Εσείς τί λέτε?

Πολύ ωραία ονόματα έχουν οι κόρες σου. Και το Ίριδα, μην το ξανασκεφτείς.
το Κλέα είναι υπέροχο!
το Φύτος δεν το σχολιάζω καν.:shock:
το Ευθύμιος είναι προτιμότερο από όλα τα άλλα.

Νατασούλα
05-06-10, 13:21
Το Κοκωνίτσα πώς σας φαίνεται; Ή αλλιώς Κοκώνα; Μιλάμε ότι μόλις το άκουσα έπεσα κάτω από τα γέλια!!!!!!!! Πληροφοριακά σας λέω ότι είναι από την Βόρεια Ελλάδα.

peper
05-06-10, 22:08
[QUOTE=alex4;1595572]

έχω έναν γνωστό που είναι βαπτισμένος Ευθύμιος και τον φωνάζουν Θέμη

pepita
05-06-10, 23:53
Γνωριζα μια κοπελα στο λυκειο που την φωναζαμε Τίτι απο το Αμφιτρίτη

Καλαματα
06-06-10, 12:27
Γνωριζα μια κοπελα στο λυκειο που την φωναζαμε Τίτι απο το Αμφιτρίτη

Το Αμφιτριτη μου αρεσει σαν ονομα!
Την αδερφη μου την λενε Αστρηνιά!Ολοι την φωναζουν Νιτσα εκτος απο μενα!
Μου αρεσει πολυ σαν ονομα και σκεφτομαι οτι τα σπανια ονοματα,μπαινουν σε σπανιους ανθρωπους!

Το κανονικο ονομα βεβαια της οικογενειας ειναι Αστερω...απλα η νονα εκανε λαθος στην βαφτιση και αντι για Αστερω ειπε Αστρηνια!!Χαχα!Πλακα δεν εχει???

alex4
06-06-10, 18:48
το Κλέα είναι υπέροχο!
το Φύτος δεν το σχολιάζω καν.:shock:
το Ευθύμιος είναι προτιμότερο από όλα τα άλλα.

Κι εγώ μια λέω ότι Ευθύμιος του ταιριάζει, την άλλη Ευθύμη. Το αστείο είναι ότι μου βγαίνει το Θύμιος πιο εύκολα (λόγω πατέρα μου), ενώ δεν μου αρέσει. Μου θυμίζει τον Χατζηχρήστο στην ταινία. Τέλοσπάντων γερό να είναι...

έχω έναν γνωστό που είναι βαπτισμένος Ευθύμιος και τον φωνάζουν Θέμη
Καλέ ωραίο το Θέμης δε λέω, αλλά είναι διαφορετικό όνομα. Τώρα βέβαια όταν μεγαλώσει ας το κάνει ότι θέλει :twisted:

sleeping beauty
06-06-10, 22:28
Καλέ ωραίο το Θέμης δε λέω, αλλά είναι διαφορετικό όνομα. Τώρα βέβαια όταν μεγαλώσει ας το κάνει ότι θέλει :twisted:

Άσε που ότι θέλεις το φωνάζεις!Εγω απο το Πελαγία σκέφτομαι να την φωνάξω ή Ελίζα ή Ελίνα ,ασχετα δηλ με το όνομα

KaterinaS
09-06-10, 11:17
Δεν το ήξερα ότι υπάρχει το Κλέα από μόνο του. Νόμιζα ότι βγαίνει από το Χαρίκλεια. Κι επειδή θα βαφτίσουμε το κοριτσάκι μας Χαρίκλεια είμασταν ανάμεσα στο Χάρις ή το Κλέα. Πάντως πράγματι είναι ωραίο όνομα αν και γενικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άσχημο όνομα. Απλά δυσκολευόμαστε με τα λιγότερο συνηθισμένα. Εμένα στην αρχή το Χαρίκλεια δεν μου πολυάρεσε αλλά όσο περνάει ο καιρός και το συνηθίζω μου αρέσει όλο και περισσότερο. Μέχρι που σκεφτόμαστε να το κρατήσουμε κι ολόκληρο χωρίς να το κόψουμε!

ΜΑΡΙΤΑ
09-06-10, 11:37
Εγώ πάλι πιστεύω ότι υπάρχουν άσχημα ονόματα απλά μάλλον είναι υποκειμενικό το θέμα...
Πχ δε μπορώ με τίποτα τα ονόματα που έχουν κλ....αν και μου αρέσει πχ.το Κλειώ δεν θα έβγαζα το παιδί μου έτσι γιατί έχει αυτό το κλ που με χαλάει απίστευτα!
Από το Χαρίκλεια το μόνο που μου αρεσει είναι το Χαρά ....αν και πάλι άλλο θα είναι το βαφτιστηκό οπότε...

Πάντως και εγώ ξέρω πολλούς που τους φωνάζουν Θέμη και τους έχουν βαφτίσει Ευθύμη...

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 12:16
κλεα δεν ειναι απο κλεοπατρα??? εγω ετσι ηξερα!!! πολυ ωραιο ονομα....
και το ονομα ιριδα ειναι ωραιο και δεν ειναι ασυνηθιστο...

Φαίη2010
09-06-10, 12:33
το Βρασιδας σε αγορι

και το Αγλαϊα σε κοριτσι....

δεν μου αρεσουν καθολου

Αλλα σε γενικες γραμμες ολα ειναι θεμα γουστου, και επισης ας μην ξεχναμε πως αν δινουμε ονομα απο παππουδες κτλ, κρυβεται καποιο προσωπο απο πισω επομενως βλεπουμε το ονομα αναλογως με την σχεση που εχουμε με αυτο το προσωπο.
Αν παλι δινουμε ενα ονομα απο μονοι μας, χωρις πεθερες γιαγιαδες παππουδες κτλ...ε τοτε ετσι κιαλλιως ειναι της αρεσκειας μας ή συνδεεται με κατι συναισθηματικο δικο μας.

Δεν μου αρεσει να κοβουνε τα ονοματα ή να τα αλλαζουνε ετσι ωστε να τα παραποιουν τελειως.

Νομιζω ετσι χανουν καπου το νοημα τους.

sevoula
09-06-10, 12:38

Άσε που ότι θέλεις το φωνάζεις!Εγω απο το Πελαγία σκέφτομαι να την φωνάξω ή Ελίζα ή Ελίνα ,ασχετα δηλ με το όνομα

το Πελαγία είναι όμορφο από μόνο του!σε ταξιδεύει!:)

sevoula
09-06-10, 12:42
Αλλα σε γενικες γραμμες ολα ειναι θεμα γουστου, και επισης ας μην ξεχναμε πως αν δινουμε ονομα απο παππουδες κτλ, κρυβεται καποιο προσωπο απο πισω επομενως βλεπουμε το ονομα αναλογως με την σχεση που εχουμε με αυτο το προσωπο.
Αν παλι δινουμε ενα ονομα απο μονοι μας, χωρις πεθερες γιαγιαδες παππουδες κτλ...ε τοτε ετσι κιαλλιως ειναι της αρεσκειας μας ή συνδεεται με κατι συναισθηματικο δικο μας.

Δεν μου αρεσει να κοβουνε τα ονοματα ή να τα αλλαζουνε ετσι ωστε να τα παραποιουν τελειως.

και πριν γνωρίσω την πεθερά μου δεν μου άρεσε το Παναγιώτα.
τώρα απλά το έχω στη συνείδησή μου ως αφιέρωση με όλη μου την ψυχή στην Παναγία, οπότε όλα καλά!:D

ΖΑΛΕΝ
09-06-10, 21:51
κοριτσια εχω μια γνωστη που τη λενε Τουλιτα απο το Θεαρεστη . Μα πως το εβγαλαν? Επισης μια αλλη γνωστη το παιδι απο Γιωργο , το λεει Τζωρτζιάνο.

MARGIO
10-06-10, 09:35
Θεαρεστη-Θεαρεστουλα-Τουλα-Τουλιτα...
Εγω παντως θα συμφωνησω με τη Φαιη Δεν μου αρεσει να κοβουνε τα ονοματα ή να τα αλλαζουνε ετσι ωστε να τα παραποιουν τελειως.

sevoula
10-06-10, 10:03
φαντάσου Τότα από Παναγιώτα!εμετικό!!!!!!!!!!!!!!
το Θεάρεστη είναι υπέροχο!.-

efi75
19-06-10, 08:39
ονοματα στην Κάλυμνο:

Καλοτινα (Κατινα)
Σκευοφυλαξ(Σκευος)
Νομικός (Μικές)
Δεν ειναι πλάκα, διπλα ειναι τα υποκοριστικά τους!!! Και ειναι πάααρα πολύ συνηθισμένα. Τα .... γνωρισα οταν διοριστικα εκει σαν εκπαιδευτικός. Νομισα οτι μου κανανε πλακα.

Βεβαια τη μεγαλύτερη πλακα την επαθα οταν ενας μπαμπας μου συστησε το μεγαλύτερο γιο του: Να σας συστήσω, απο δω ο ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ!!!

efi75
19-06-10, 08:50
ααα!!! ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ: αλλο ενα: Καστροβακίνα. Τις φωναζουν Βακίνα ή πιο εξελιγμένα Βικη:ετσι βαφτισαν την Κουλιανου...

Moiranda
19-06-10, 17:10
Ευτυχώς που η πεθερά μου δεν επέμενε να πούμε την κόρη μας Παντούλα, όπως λένε αυτή και ξετρελάθηκε με το Πανδώρα που προτείναμε. Για το Πανδώρα έχουμε ακούσει τα καλύτερα, αλλα φανταστείτε να λέγαμε το μπουμπουκάκι μας Παντούλα!!!??

Σοφία Τ.
19-06-10, 17:33
ααα!!! ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ: αλλο ενα: Καστροβακίνα. Τις φωναζουν Βακίνα ή πιο εξελιγμένα Βικη:ετσι βαφτισαν την Κουλιανου...

Οh mon Dieu!!!

alex4
20-06-10, 01:30
ονοματα στην Κάλυμνο:
Καλοτινα (Κατινα)
Σκευοφυλαξ(Σκευος)
Νομικός (Μικές)
Δεν ειναι πλάκα, διπλα ειναι τα υποκοριστικά τους!!!
... ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ!!!

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

zeta77
20-06-10, 07:01
μια φιλη τησ πεθερασ μου τη λενε κουτσουνα(ονομα) οχι χαιδευτικα ρεζιλι εγεινα στην γυναικα οταν τησ ειπα "γιατι σε φωναζουν μεγαλη γυναικα ετσι!"

to adraki mou!
20-06-10, 08:22
Εμενα τον πεθερο μου τον λενε Αριστοτελη και τον φωναζουν Τελη τον μικρο τον βγαλαμε Αριστοτελη και πριν γεννησω ελεγα θα τον φωναζουμε Αρη αλλα τελικα το κρατησαμε ολοκληρο και ειναι παρα πολυ ωραιο οσο για το Τελη μου προκαλει αηδια......

Ετσι το αντρακι μου το λενε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ!!!!!!!!

sevoula
20-06-10, 09:08
μια φιλη τησ πεθερασ μου τη λενε κουτσουνα(ονομα) οχι χαιδευτικα ρεζιλι εγεινα στην γυναικα οταν τησ ειπα "γιατι σε φωναζουν μεγαλη γυναικα ετσι!"
:lol::lol::lol::lol:!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ανεμώνη
20-06-10, 09:33
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά είδα το όνομα Λιθαρού σε αναγγελία γάμου καποιου απο τις Σέρρες!!!!

amande
20-06-10, 09:49
Δεν ξέρω αν έχουν γραφτεί στο παρελθον.....Συρματένια (και τη φώναζαν Τούλα) και Ελεφάντω (τη φώναζαν Άντα την κοπέλα).

Jasminaki
21-06-10, 00:37
sweety,

άσε τι λένε πριν γεννηθεί το παιδί.
Όταν γεννηθεί αρχίζει το "ψηστήρι" από τους παπουδογιαγιάδες και αλλάζουν γνώμη.

ακριβως

katreina
26-06-10, 22:10
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 3 ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟ 1ο ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΓΓΟΝΗ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 3ο ΤΗΣ "ΓΛΥΚΥΤΑΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ" ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ "ΠΡΟΣΕΧΕΙ" ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ. ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 3?

Μαρια.X
26-06-10, 22:44
Εμενα τον πεθερο μου τον λενε Αριστοτελη και τον φωναζουν Τελη τον μικρο τον βγαλαμε Αριστοτελη και πριν γεννησω ελεγα θα τον φωναζουμε Αρη αλλα τελικα το κρατησαμε ολοκληρο και ειναι παρα πολυ ωραιο οσο για το Τελη μου προκαλει αηδια......

Ετσι το αντρακι μου το λενε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ!!!!!!!!

Και μενα τον πεθερο μου Αριστοτελη τον λενε,αν κανω γιο θα τον βγαλω ετσι.
Τελικα δεν ειναι τοσο ασυνηθιστο οσο νομιζα.
Να σου ζησει το αντρακι σου!!!!

peper
27-06-10, 14:44
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 3 ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟ 1ο ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΓΓΟΝΗ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 3ο ΤΗΣ "ΓΛΥΚΥΤΑΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ" ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ "ΠΡΟΣΕΧΕΙ" ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ. ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 3?

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Άμι και μπορείς να την φωνάζεις και Έιμι. Να σου Ζήσει το νινάκι σου.

fofi kal
23-10-10, 02:08
λευκοθεα η μεγαλη μου κορη,κανελλα η μικρη!!!!!

Geonutr
26-10-10, 02:51
καλα,το τι γελιο εχω ριξει......
εμενα η γιαγια μου λεγοταν λεμονια κ την δουλευε ο εισπρακτορας του λεωφορειου..ελεγε στον οδηγο:οδηγε,τα δεντρα πληρωνουν εισιτηριο?οχι..Λεμονια ανεβα πανω..παλι καλα δε με βγαλαν ετσι...!

Coraline
26-10-10, 08:14
Το Γερακίνα τι σας λέει;

peper
27-10-10, 00:27
Το Γερακίνα τι σας λέει;

Υπάρχει και τραγούδι του Τσιτσάνη γι' αυτό το όνομα. "Της γερακίνας γιος" "Μα εγω δεν ζω γονατιστος, ειμαι της Γερακινας γιος, ειμαι της Γερακίνας γιος. Τι κι αν μου ανοιγουνε πληγες, εγω αντεχω τις φωτιές, εγω αντέχω τις φωτιές. μην λυπάσε, μανα μην με κλαις." Ζεμπεκιά πολύ πετυχημένη.

Active Member
27-10-10, 00:31
Υπάρχει και τραγούδι του Τσιτσάνη γι' αυτό το όνομα. "Της γερακίνας γιος" "Μα εγω δεν ζω γονατιστος, ειμαι της Γερακινας γιος, ειμαι της Γερακίνας γιος. Τι κι αν μου ανοιγουνε πληγες, εγω αντεχω τις φωτιές, εγω αντέχω τις φωτιές. μην λυπάσε, μανα μην με κλαις." Ζεμπεκιά πολύ πετυχημένη.

Ακριβως! Μ' αρεσει γι'αυτο το λογο! Αλλα να το σκεφτεις κιολας....Γερακινα! Αγερωχο!

Active Member
27-10-10, 00:32
καλα,το τι γελιο εχω ριξει......
εμενα η γιαγια μου λεγοταν λεμονια κ την δουλευε ο εισπρακτορας του λεωφορειου..ελεγε στον οδηγο:οδηγε,τα δεντρα πληρωνουν εισιτηριο?οχι..Λεμονια ανεβα πανω..παλι καλα δε με βγαλαν ετσι...!

Λεμονια! Μ'αρεσει πολυ! Πολυ δροσερο, λουλουδατο και ...κοριτσιστικο!

Active Member
27-10-10, 00:34
Το πιο περιεργο που εχω ακουσει ειναι -σε γυναικα-....Παραδεισος!

Το πιο βλακεια που εχω ακουσει, η ξαδερφη μου....Φιλοθεη!
(Σιγα μη τη πουμε και Κηφισια!χεχε)

sevoula
27-10-10, 00:35
Αρχίδαμος!!!!!!!!!
μου το πέταξε ο σύζυγος σήμερα για όνομα του γιού μας, αν κάνουμε, που το έχει σίγουρο ότι θα είναι αγόρι και λόγω προσόντων-κληρονομικό χάρισμα- να το ονομάσουμε έτσι.
μου κόπηκε η ανάσα για sec.
"και θα τον φωνάζουμε Δάκη;;;;;;;"
του κόπηκε το γέλιο!!!!!!!!!!!!!!!!
"όχι, Θανάση, θα το πούμε, του πατέρα μου!!!!!!"
δεν ξαναγέλασα!!!!!!!!

Geonutr
27-10-10, 01:07
σημερα ακουσα κ το υπερτατο ονομα απο τον θειο μου που δουλευει στην εφορια...νυφικο ή νυφικω, παρακαλω..(οχι,δε θελω νυφικο,το ονομα της κοπελας ηταν...:confused:
http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020146.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

DEVAK
27-10-10, 16:29
Καλά είστε φοβερές που τα βρήκατε όλα αυτά?:lol:
Εμένα που τον πεθερό μου τον λένε Ναπολέων μου λέτε τι θα κάνω?
Τι υποκοριστικό να βρω? και μην μου πείτε Λέων, γιατί είχα ένα σκύλο παλιά.. :roll:

Lucy
27-10-10, 16:44

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ= ΑΓΓΕΛΙΑΝΝΑ

Lucy
27-10-10, 16:46
Καλά είστε φοβερές που τα βρήκατε όλα αυτά?:lol:
Εμένα που τον πεθερό μου τον λένε Ναπολέων μου λέτε τι θα κάνω?
Τι υποκοριστικό να βρω? και μην μου πείτε Λέων, γιατί είχα ένα σκύλο παλιά.. :roll:

Θα βγάλεις άλλο όνομα:mrgreen:

Geonutr
27-10-10, 19:33
ναπο????????:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

smartaki09
27-10-10, 19:41
Αλλο ενα περιεργο και σπανιο Πολυβιος

Αγγελίνα#2
27-10-10, 20:29
Άμα σας πω ότι είχα γνωστή που αναγκάστηκε να βγάλει το όνομα του πεθερού της...ΗΡΩΔΗΣ!!!! Η κοπέλα έκλαιγε στο τραπέζι.
Πήγα και σε βάφτιση με Ευρυκλή.
Τον ξάδελφό μου τον λένε Αβραάμ.
Και μια πολύ καλή μου φίλη τη λένε Γερακίνα (και έτσι τη φωνάζουν).
Το πιο κουλό που έχω δει στα χαρτιά είναι το Κυράτσω!