PDA

Επιστροφή στο Forum : Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.

Σελίδες : [1] 2

Κυριακή
28-04-08, 23:34
Σκέφτηκα επειδή έχω κήπο και πολλές γλάστρες στο μπαλκόνι και αγαπάω τα λουλούδια και τα φυτά…ειδικά αυτά που προσφέρουν καρπούς να δίνουμε συμβουλές για την περιποίηση τους όσοι γνωρίζουν κάτι δοκιμασμένο. Πιστεύω λίγο ή πολύ όλοι αγαπάμε τα φυτά, πολλοί έχουμε γλάστρες και όλοι ξέρουμε απο κάτι που θα ήταν χρήσιμο να το μεταφέρουμε και στους υπόλοιπους…π.χ. η desdemona μου έδωσε κάποιες συμβουλές πάαάρα πολύ χρήσιμες…όπως…Όταν πλένουμε το κρέας κρατάμε το νερό και ποτίζουμε τα φυτά μας. Ο χρησιμοποιημένος καφές φίλτρου είναι το καλύτερο λίπασμα για τις τριανταφυλλιές και τα φυτά εξωτερικού χώρου. Αν έρχονται γάτες στα φυτά μας ή άλλα ζώα μπορείς να ρίξεις λίγο μαύρο πιπέρι και θα σταματήσουν. Επειδή της εξέφρασα την αδυναμία στα λουλούδια θέλησε να με βοηθήσει και την ευχαριστώ…
Επίσης ξέρω ότι για τις μελίγκρες και κάποια άλλα παράσιτα τω φυτών κατάλληλο φάρμακο είναι το νερό μαζί με σαπούνι πιάτων. Το χρησιμοποίησα στο δυόσμο…επειδή δεν μπορώ να βάλω χημικά σε κάτι που θα βάλω στα κεφτεδάκια π.χ.
Περιμένω χρήσιμες συμβουλές. Και αν μάθω κάτι και εγώ θα το προσθέσω.

Κυριακή
29-04-08, 09:37
Εάν κάπου δείτε δυόσμο, βασιλικό, ρίγανη, μέντα σε κάποια φίλη σας ή στην φύση και θέλετε να αποκτήσετε και εσείς μία γλαστρούλα με αυτο το φυτό που σας άρεσε, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να κόψετε μερικά κλοναράκια και να τα βάλετε σε ένα ποτήρι...θα βγάλει ρίζες μέσα σε 3 εβδομάδες (ανάλογα τον καιρό ίσως και πιό σύντομα) και είναι έτοιμο για φύτεμα.

happy duckie
30-04-08, 19:37
επισης ειναι πολυ θρεπτικο για τα φυτα το νερο απο βρασμενα αυγα....το αφηνουμε να κρυωσει και τσουπ ποτιζουμε τα φυτα μας......

NTINAT
02-05-08, 17:12
Προσπαθείτε να ακουμπάτε τις γλάστρες σας πάνω σε τούβλα ή μικρά πήλινα ποδαράκια ώστε να αφήνετε ελεύθερη την τρύπα της αποστράγγισης.

Μόλις φυτέψετε τα φυτά σας μέσα στη γλάστρα σκεπάστε την επιφάνεια του χώματος με μια στρώση χαλίκια ή φλούδες ξύλου, ακόμα με γυάλινες χάντρες ή και κοχύλια. Κατ'αυτό τον τρόπο ελαττώνεται η ποσότητα της υγρασίας που εξατμίζεται από την επιφάνεια. Επίσης, εμποδίζεται το χώμα της επιφάνειας να φύγει με το φύσημα του αέρα, ελαχιστοποιούνται τα ζιζάνια και περιορίζεται το πιτσίλισμα της βροχής στα τζάμια σας - αν οι γλάστρες σας είναι τοποθετημένες σε περβάζια χωρίς στέγαστρα.

Τα φυτά εσωτερικού χώρου ευδοκιμούν σε φωτεινούς αλλά όχι άμεσα εκτεθειμένους στον ήλιο χώρους.
Πρέπει να έχουν όσο το δυνατό σταθερή θερμοκρασία και να μην είναι εκτεθειμένα στα ρεύματα.
Να αποφεύγεται η τοποθέτησή τους κοντά σε εστίες θερμότητας (καλοριφέρ, τζάκι κλπ).

Για να πάψετε να ανησυχείτε μήπως ξεραθούν τα φυτά σας, όσο εσείς θα λείπετε διακοπές, μπορείτε να λάβετε τα μέτρα σας. Βουλώστε μια μπανιέρα και γεμίστε τη νερό περίπου 2-3 εκατοστά και βάλτε μέσα όσες γλάστρες μπορείτε.

Για να αντέξουν τα λουλούδια σας στο βάζο περισσότερο, μπορείτε να βάλετε στο βάζο μισή ασπιρίνη ή ένα καρβουνάκι.

Εκτός από τα διάφορα έντομα, τα φυτά, λαχανικά και δένδρα σας κινδυνεύουν και από διάφορες ασθένειες που προξενούνται από μικροοργανισμούς συχνά αόρατους στο γυμνό μάτι. Διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρικής (BAKING SODA), ένα λάδι (σπορέλαιο), και ένα κουταλάκι υγρό σαπούνι των πιάτων σε ένα λίτρο νερού και αφού το ανακατέψετε πολύ καλά ψεκάζετε με αυτό τα φυτά και δένδρα σας.

Κυριακή
15-05-08, 10:50
Εκτός από τα διάφορα έντομα, τα φυτά, λαχανικά και δένδρα σας κινδυνεύουν και από διάφορες ασθένειες που προξενούνται από μικροοργανισμούς συχνά αόρατους στο γυμνό μάτι. Διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρικής (BAKING SODA), ένα λάδι (σπορέλαιο), και ένα κουταλάκι υγρό σαπούνι των πιάτων σε ένα λίτρο νερού και αφού το ανακατέψετε πολύ καλά ψεκάζετε με αυτό τα φυτά και δένδρα σας.
Έχουν γεμίσει μυγάκια οι γλάστρες και μπαίνουν μέσα στο σπίτι...είναι και ο κήπος γεμάτος...
θα χρησιμοποιήσω στις γλάστρες...στα χώματα αυτό το υλικό ...ελπίζω να πιάσει γιατί δεν τα μπορώ αλλο....αν κάποια αλλη κοπέλα έχει βρεί την λύση εκτός απο "χημικό όπλο" ας μου δώσει βοήθεια...με φυσίκό τρόπο.

Nantia
15-05-08, 10:58
Και εγω εχω καποιες γλαστρουλες στο μπαλκονι μου...

Να σας πω και εγω τι ξερω :lol:

-Οι κακτοι χρειαζονται αμμο και οχι χωμα..... και πολυ ηλιο.
-Το ποτισμα με μπυρα κανει καλο στα φυτα.
-Οταν γεμιζουμε τις γλαστρες μας με χωμα κατω κατω βαζουμε μερικες πετρουλες (προσοχη να μην κλεισουν τελειως την τρυπιτσα που φευγει το νερο) και μετα ριχνουμε το χωμα..

NTINAT
15-05-08, 15:32
Έχουν γεμίσει μυγάκια οι γλάστρες και μπαίνουν μέσα στο σπίτι...είναι και ο κήπος γεμάτος...
θα χρησιμοποιήσω στις γλάστρες...στα χώματα αυτό το υλικό ...ελπίζω να πιάσει γιατί δεν τα μπορώ αλλο....αν κάποια αλλη κοπέλα έχει βρεί την λύση εκτός απο "χημικό όπλο" ας μου δώσει βοήθεια...με φυσίκό τρόπο.

Kυριακη μπορεις να αλειψεις τις μπαλκονοπορτες με ελαιο λεβαντας
γυρω γυρω κ οι μυγες δεν θα ξαναμπουν ποτε!!
Κ θα μυριζει κ υπεροχα!!!

Κυριακή
15-06-08, 18:22

Kυριακη μπορεις να αλειψεις τις μπαλκονοπορτες με ελαιο λεβαντας
γυρω γυρω κ οι μυγες δεν θα ξαναμπουν ποτε!!
Κ θα μυριζει κ υπεροχα!!!
Πολύ χρήσιμη συμβουλή Ντινάτ...σε ευχαριστώ δεν το ήξερα!!!΄

Επίσης την Λεβάντα οι αρχαίου Ρωμαίοι και Λιβύοι την χρησιμοποιούσαν στο μπάνιο τους.
Εκτός απο το άρωμά της, έχει και γλυκειά γεύση, αρωματική γεύση, και ηρεμιστική επίδραση. Τόσο που αρκεί να εισπνεύσουμε βαθιά μερικές φορές το άρωμά της για να καλμάρουν τα νεύρα μας και να μας φύγει η κατάθλιψη.
Είναι υποτασική ώς αφέψημα. Ρυθμίζει το κυκλοφορικό και λιγοστεύει την ταχυπαλμία.(απαγορεύεται σε όσους έχουν στομαχικά προβλήματα και η συχνή χρήση προκαλεί κολικούς.)
Σε περιπτώσεις λιποθυμίας ή πονοκεφάλου χρησιμοποιούμε αφέψημα σε κρύες κομπρέσες στους κροτάφους.
Οι Αρχαίοι επίσης έραβαν ανθισμένα κλαράκια λεβάντας μέσα στην φόδρα και στο ύφασμα για να αρωματίζουν τα ρούχα τους και να διώχνουν τους σκόρους.

Κυριακή
15-06-08, 19:09
Εάν έχετε φυτέψει κρεμμύδια στον κήπο ή σε γλάστρα θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το κρεμμύδι έχει πολλές θεραπευτικές ιδιότητες. Είναι αντισηπτικό, διουρητικό, αντιτοξικό, τονωτικό, χωνευτικό, αντιθρομβωτικό...
Το ωμό κρεμμύδι ανοίγει την όρεξη και διεγείρει την λειτουργία της πέψης(ωστόσο όσοι υποφέρουν απο το στομάχι τους καλύτερα να αποφεύγουν το ωμό κρεμμύδι)
Βιταμίνες:A, B, C, Μεταλλικά άλατα(Νάτριο, Κάλιο, Φώσφορο, Ασβέστιο, Σίδηρο, Ιώδιο) κ.α.
Προκαλεί εφίδρωση, διώχνοντας τις τοξίνες απο τον οργανισμό.
Διώχνει τα παράσιτα του εντέρου.(Βράζουμε 4-5 κρεμμύδια σε ένα λίτρο νερό. Τα γλυκαίνουμε με μέλι και πίνουμε 3 φλιτζάνια την ημέρα)
Ενισχύει την τριχοφυϊα με εξωτερική χρήση.
Η ιατρική δέχεται οτι το κρεμμύδι έχει μαλακτικές ιδιότητες και την ικανότητα να διαλύει τα πρηξίματα..
Αν τρίψουμε ένα κοπανισμένο κρεμμύδι στην μύτη ενός μεθυσμένου, ξεμεθάει...
Ένα κρεμμύδι φρεσκοκομμένο στα δύο, δίπλα στο κρεβάτι διώχνει τα κουνούπια.
Τα νύχια που σπάζουν, δυναμώνουν εύκολα αν τα τρίβουμε με ωμό κρεμμύδι κάθε μέρα.
Για να κατεβάζουν πολύ γάλα οι λεχώνες πρέπει να τρώνε κάθε μέρα βρασμένα κρεμμύδια.

Ποιός δεν γνωρίζει την ευχάριστη μυρωδιά του βασιλικού; Τα νωπά φύλλα του χρησιμοποιούνται στην κόκκινη σάλτσα για τα μακαρόνια και το κρέας.
Ο βασιλικός χρειάζεται πολύ ήλιο, συχνό πότισμα, προφύλαξη απο τον αέρα και την παγωνιά. Αν κόβουμε συχνά τις κορφές, φουντώνει.
Σαν αφέψημα χωνευτικό, βράζουμε ένα κουταλάκι σε ένα φλιτζάνι νερό και το πίνουμε μετά το γεύμα, γουλιά γουλιά, κρατώντας τη λίγο στο στόμα.
(Προσοχή...το συχνό μάσημα φύλλών και η καθημερινή χρήση ροφημάτων βασιλικού μπορεί να βοηθάει στην αϋπνία αλλά μπορεί να προκαλέσει λήθαργο)
Με τον βασιλικό επίσης έχουμε λιγότερες "επισκέψεις" απο μύγες και κουνούπια.

katerina@!!
16-06-08, 17:49
Απορια....

Μηπως ξερετε καποιο λουλουδι που να βγαζει φουξια ανθη και να ειναι στα καλυτερα του κοντα στο 15Αυγουστο;;;;

ΦΑΙΔΡΑ
17-06-08, 19:42
Νομίζω πως η δύφορη βουκαμβίλια θα σε καλύψει

Να ρωτήσω και γω κάτι
Μένω στο κέντρο της Αθήνας
είχα πολλά μπένζαμιν και κάθε χρόνο μου τα καίει ο πάγος
Μένω ψηλά και δεν έχει στέγαστρο η βεράντα μας

έχετε καμία καλή ιδέα ????

Κυριακή
17-06-08, 22:31
Νομίζω πως η δύφορη βουκαμβίλια θα σε καλύψει

Να ρωτήσω και γω κάτι
Μένω στο κέντρο της Αθήνας
είχα πολλά μπένζαμιν και κάθε χρόνο μου τα καίει ο πάγος
Μένω ψηλά και δεν έχει στέγαστρο η βεράντα μας

έχετε καμία καλή ιδέα ????
Και εγώ έχω κάποιο τέτοιο πρόβλημα...έχω βρεί κάτι τέτοιο...δεν ξερω αν σε καλύπτει http://www.supershop.gr/lib/img/product/ctlgbig/2103ctlgbig.jpg
φορητό θερμοκήπιο...επισης υπάρχουν ατομικά θερμοκήπια...σαν σακούλες που τα καλύπτουν...εγώ κάποια στιγμή είχα κάποιες μακριές διαφανές σακούλες και τιες έβαλα πάνω απο τα φυτά μου. Όμως δεν κρατάνε για τον επόμενο χρόνο...σαπίζει το πλαστικό.

dora
19-06-08, 01:28
Μια ερωτηση...
Αυτα τα πολυφυτα (εννοω τις γλαστρες που μας φερνουν δωρο και εχουν πολλα φυτα μαζι) ειναι τελικα εσωτερικου η εξωτερικου χωρου?
Ειχα ενα απ΄οταν γεννησα το οποιο τελικα το εκαψε ο παγος φετος (το εβαλα μεσα αλλα ειχε αρπαξει ηδη) και το ειχα εξω στο μπαλκονι σε μια γωνιτσα..
Επειδη στεναχωρηθηκα πολυ μου πηραν αλλο αλλα με το που το εβαλα στην ιδια γωνιτσα αρχισε να κιτρινιζει και να μαρενεται.. τελικα το εβαλα μεσα και αρχισε παλι να παιρνει τα πανω του.. μως δεν εχω χωρο μεσα στο σπιτι και παει ο μικρος και τα σκαλιζει και γεμιζει χωματα ολο το σαλονι.
Φανταζομαι οτι εχει να κανει με τα φυτα που εχει μεσα η γλαστα αλλα εγω δεν τα ξεχωριζω.. ειμαι ασχετη..
Εδω καταφερα να ξερανω μεχρι και τον ενα απο τους τρεις κακτους μου.. :lol:

katerina@!!
28-06-08, 14:47
Μια ερωτηση...
Αυτα τα πολυφυτα (εννοω τις γλαστρες που μας φερνουν δωρο και εχουν πολλα φυτα μαζι) ειναι τελικα εσωτερικου η εξωτερικου χωρου?
Ειχα ενα απ΄οταν γεννησα το οποιο τελικα το εκαψε ο παγος φετος (το εβαλα μεσα αλλα ειχε αρπαξει ηδη) και το ειχα εξω στο μπαλκονι σε μια γωνιτσα..
Επειδη στεναχωρηθηκα πολυ μου πηραν αλλο αλλα με το που το εβαλα στην ιδια γωνιτσα αρχισε να κιτρινιζει και να μαρενεται.. τελικα το εβαλα μεσα και αρχισε παλι να παιρνει τα πανω του.. μως δεν εχω χωρο μεσα στο σπιτι και παει ο μικρος και τα σκαλιζει και γεμιζει χωματα ολο το σαλονι.
Φανταζομαι οτι εχει να κανει με τα φυτα που εχει μεσα η γλαστα αλλα εγω δεν τα ξεχωριζω.. ειμαι ασχετη..
Εδω καταφερα να ξερανω μεχρι και τον ενα απο τους τρεις κακτους μου.. :lol:

Υπαρχουν και εσωτερικου και εξωτερικου χωρου...αν και συνηθως πιο συχνα ειναι αυτα του εσωτερικου χωρου..ειδικα αν στα φερουν δωρο χειμωνα... :wink:
Αλλη φορα ρωτα τον ανθοπωλη της γειτονια σου...σιγουρα αυτος ξερει!! :wink:

maryp
24-07-08, 15:41
Μήπως... λέω μήπως... κανένα καλό κοριτσάκι (ή και αγοράκι, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ τώρα :lol: :lol: ) εχει δοκιμάσει αυτό το τζελ που βγάλανε φέτος και κρατάει "ποτισμένα" τα λουλούδια για 20 μέρες??????

ΡΟΥΛΑ
24-07-08, 15:44
Μήπως... λέω μήπως... κανένα καλό κοριτσάκι (ή και αγοράκι, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ τώρα :lol: :lol: ) εχει δοκιμάσει αυτό το τζελ που βγάλανε φέτος και κρατάει "ποτισμένα" τα λουλούδια για 20 μέρες??????

Υπάρχει τέτοιο πράγμα??? για πες λεπτομέρειες!!!!!

maryp
24-07-08, 15:46
Υπάρχει ένα γνωστής εταιρείας που έχει και λιπάσματα.. (δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω...) και ένα άλλο που δεν θυμάμαι τη μάρκα. Ανοίγεις λακουβίτσες μέσα στη γλάστρα και βάζεις αυτό το τζελ. Μία μεσαίου μεγέθους γλάστρα θέλει περίπου 3-4 κουταλιες απ' αυτό. Και τα "ποτίζει" (λεει) για 20 μερες.
Αν το 'χει δοκιμάσει κανείς όμως... να μας έλεγε αποτελέσματα... ??... ε???

dora
20-08-08, 23:36
Φυσικα και μπορεις να πεις.. μη σου πω οτι επιβαλλεται.. φετος πηγα διακοπες και μαραθηκε η μιση μου γλαστρα (μια και μοναδικη εχω)

Αλλα εχω νεο να σας πω.. Πηγα και πηρα γλαστρες και σπορους και αποφασισα να φυτεψω :lol:
Ο Θεος βοηθος λοιπον και οποια εχει γνωσεις και εμεπιρια παρακαλω πολυ να παρουσιαστει να μου δωσει τα φωτα της πριν κανω καμια πατατια.. θα περιμενω εως αυριο μεθαυριο να φυτεψω :wink:

jodido
21-08-08, 13:18
Αν και δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου νομίζω πως αυτήν την εποχή δεν φυτεύουν.

Θα ρωτήσω ωστόσο τον άντρα μου ο οποίος είναι γεωπόνος και θα σου πω....

Με άντρα γεωπόνο απαλαγχθηκα τελείως απο την περιποίηση των φυτών και έτσι οι γνώσεις είναι πολύ περιορισμένες. Ευτυχώς δηλαδή γιατί έχουμε ένα τεράστιο "πράσινο" μπαλκόνι. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dora
21-08-08, 23:06
Εμεις εχουμε ενα καταξερο μπαλκονι με μια μονο γλαστρα... και εχει αρχισει να μου τη δινει γιατι βλεπω τα αλλα μπαλκονια και ζηλευω..
Περιμενω νεα..

jodido
22-08-08, 11:46
Μου είπε λοιπόν ο "κηπουρός μου" :lol: :lol: :lol: :lol:

-Η ανάπτυξη των φυτών σου θα εξαρτηθεί απο τον καιρό. Συνήθως αυτήν την εποχή δεν φυτεύουν σπόρους γιατί δεν είναι μεγάλο το διάστημα που θα κάνει ζέστες και επομένως η ανάπτυξη του φυτού ίσως να μη φτάσει σε ένα ικανοποιητικό στάδιο όταν θα συναντησει τα κρύα.
Ωστόσο όμως ο καιρός είναι πολύ καλός και ακόμη κάνει μεγάλες ζέστες οπότε πολύ πιθανόν να αναπτυχθούν αρκετά καλά.

Εγώ πάντως μια φορά που είπα να ασχοληθώ και να περιποιηθώ ένα φυτό και το κατέστρεψα, (τόσο άσχετη είμα). Ήταν χειμώνας και ο άντρας μου έλειπε ταξίδι. Έκανε πολύ κρύο και αποφάσισα να πάρω μέσα στο σπίτι ένα ωραίο φυτό που είχαμε (δεν θυμάμαι πως το λένε). Το παίρνω λοιπόν και το βάζω δίπλα στο τζάκι. Περίμενα τον άντρα μου και άναψα το τζάκι για ατμόσφαιρα. Με το που μπαίνει μεσα στο σπίτι και το βλέπει:
-Καλά καλε δίπλα στο τζάκι το έβαλες το φυτό;;;;

Την επόμενη μέρα θυμήθηκα τι μου είπε και το έβγαλα ξανά στο μπαλκόνι.

Το φυτό έπαθε σόκ. Απο τους -2 βαθμούς κελσίου το έβαλα στους 50 και στην συνέχεια ξανά στους -2. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Το αποτέλεσμα .... σάπισε.

Απο τότε μόνο να τα ποτίσω μ΄ αφήνει. :lol: :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ. Καλή τύχη με τα φυτά σου.....

nenaki
23-08-08, 11:44
καλημερα κοριτσια...να σας πω την εμπειρια μου απο την φετινη σπορα!!!!!!!!!
Ειπαμε με τον αντρα μου φετος να σπειρουμε λουλουδια και διαφορα αρωματικα σε γλαστρακια ωστε να εχουμε και κατι να προσμενουμε και να ασχολουμαστε...κοντα στο μαρτιο αρχισαμε να φυτευουμε σπορους σε μικρα γλαστρακια...γεμισαμε 70 παρακαλω γλαστρακια..τιγκα το μπαλκονι...καθε μερα τα κοιτουσαμε αν ξεπροβαλλε κανενας σπορος...μετα απο 1 μηνα περιπου τα μονα που ξεπροβαλαν ηταν τα σκυλακια και ο βασιλικος..τιποτα αλλο απο τα 20 ειδη που βαλαμε...Μια σκετη αποτυχια...

miracle
23-08-08, 11:57
Τις τελευταιες 3 εβδομαδες παρατηρω οτι τα γερανια που εχω στις γλαστρες εχουν κιτρινισει ή εχουν χασει το σκουρο πρασινο χρωμα τους και εχουν γινει λαχανι. :?
Δεν εχω αλλαξει κατι στην περιποιηση τους, ουτε θεση. Λετε να τους λειπει κατι? Τι να κανω? Θα ξεραθουν στο τελος ή υπαρχει σωτηρια? Σαν να εχουν αρρωστησει ενα πραγμα. :(

Silmaril
23-08-08, 14:36
Κι εμένα μ' έχει στεναχωρήσει η γαρδένια...άντεξε ολο το καλοκαίρι με τον καύσωνα και μετά της Παναγίας άρχισε να ξεραίνεται...αλλά περιεργα...
Δηλαδή, δεν κιτρινίζουν τα φύλλα και μετά ξεραίνονται, αλλά ξεραίνονται όντας ακόμα καταπράσινα!!! Λες και της έχουν πετάξει καυτό νερό είναι!
Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό βρε παιδιά; Σώζεται η κατάσταση;

nenaki
23-08-08, 17:50
Το οτι κιτρινιζουν κοριτσια ειναι γενικοτερα θεμα ζεστης απο οτι μου εχουν πει...παντως εγω οσες φορες χρησιμοποιησα λιπασματα για κιτρινιλες και τετοια δεν εχουν αποφερει κανενα αποτελεσμα...Να ξερετε παντως τωρα το καλοκαιρι θελουν καλο ποτισμα καθημερινα αλλα ειτε αργα το βραδυ ειτε πολυ νωρις το πρωι...γιατι με αυτην την ζεστη σαπιζουν τα φυτα κατευθειαν χωρις να παρουμε χαμπαρι...

gerakina
24-08-08, 00:07
Πάντως και η δική μας γαρδένια ξεράθηκε σε μια μέρα.. :cry:

dora
24-08-08, 05:22
κατι βαζουν στις γαρδενιες... δεν θυμαμαι τι.. παντως ειναι κατι πολυ δηλητηριωδης, πιο ισχυρο και απο χλωρινη.. Θυμαμαι που ειχε η γιαγια μου και το φυλαγε σαν κορη οφθαλμου για να μην το παρουμε και παντα ελεγε "το νου σας στο δηλητηριο για τις γαρδενιες (στους μεγαλους το ελεγε) Για ρωτηστε κανα γεοπονο..
Εγω ακομα δεν φυτεψα.. Θα φυτεψω μεσα στη βδομαδα ομως... Σιγουρα τα μυρωδικα..

biky
24-08-08, 23:06
Κι εμένα μ' έχει στεναχωρήσει η γαρδένια...άντεξε ολο το καλοκαίρι με τον καύσωνα και μετά της Παναγίας άρχισε να ξεραίνεται...αλλά περιεργα...
Δηλαδή, δεν κιτρινίζουν τα φύλλα και μετά ξεραίνονται, αλλά ξεραίνονται όντας ακόμα καταπράσινα!!! Λες και της έχουν πετάξει καυτό νερό είναι!

σχετικα με τις γαρδενιες,το πιο δυσκολο φυτο θα λεγα....
1) πρεπει να βρεις πια θεση στο μπαλκονι της αρεσει, να μην την πιανει
ο ηλιος του μεσημεριου που καιει,αλλα να την πιανει ο απογευματιανος που ειναι πιο απαλος,σαν παιδι φαντασου!
2)ποτισμα απογευμα και την κανουμε και μπανιο βρεχουμε δηλαδη τα φυλλα της με το λαστιχο, κανουμε βροχη.
3)απο λιπασμα μονο σιδηρο για γαρδενιες

με αυτα που σου λεω εχω σωσει γαρδενες που ειχε μεινει μονο ο κορμος :wink:
αλλα θελει υπομονη και καθε απογευμα μπανιο :lol:
και αν δεν συνερχεται αλλαξε την θεση περιεργο αλλα πιανει.....

dora
30-08-08, 17:45
Αυτο που λενε οτι αμα τους μιλας τους κανεις καλο ισχυει? :lol:
Λοιπον εγω ακομα δεν φυτεψα τιποτα.. Πηρα μονο ετοιμο σε γλαστρακι απ το σκλαβενιτη (αυτα που συνηθως τα βαζουν μεσα σε ζελεδες στα ανθοπωλεια) και το εβαλα και γω μεσα σε μια γυαλα με ζελε που ειχα απο ενα αλλο που χαλασε.

maryp
04-09-08, 17:59
Φυσικα και μπορεις να πεις.. μη σου πω οτι επιβαλλεται.. φετος πηγα διακοπες και μαραθηκε η μιση μου γλαστρα (μια και μοναδικη εχω)

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω...
Λοιπόν το τζελ είναι της algoflash, υπάρχουν όμως κι άλλες μάρκες με το ίδιο πράγμα.
Εγώ έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες, τα άφησα από 28/7 μέχρι 14/8 και το μόνο που ήταν σε οριακό σημείο να μαραθεί ήταν η μπουκαμβίλια που έτσι κι αλλιώς ειναι μία τεράααααστια γλάστρα. Μόλις την πότισα όμως συνήλθε.
Ολα τα άλλα ήταν μια χαρούλα, σαν να τα πότιζα κάθε μέρα.

Silmaril
04-09-08, 18:04

σχετικα με τις γαρδενιες,το πιο δυσκολο φυτο θα λεγα....
1) πρεπει να βρεις πια θεση στο μπαλκονι της αρεσει, να μην την πιανει
ο ηλιος του μεσημεριου που καιει,αλλα να την πιανει ο απογευματιανος που ειναι πιο απαλος,σαν παιδι φαντασου!
2)ποτισμα απογευμα και την κανουμε και μπανιο βρεχουμε δηλαδη τα φυλλα της με το λαστιχο, κανουμε βροχη.
3)απο λιπασμα μονο σιδηρο για γαρδενιες

με αυτα που σου λεω εχω σωσει γαρδενες που ειχε μεινει μονο ο κορμος :wink:
αλλα θελει υπομονη και καθε απογευμα μπανιο :lol:
και αν δεν συνερχεται αλλαξε την θεση περιεργο αλλα πιανει.....

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Θα τις εφαρμόσω κι ελπίζω να τα καταφέρω...Για την ώρα μόνο ένα κλαράκι μοιάζει ζωντανό...Αν ξαναφουντώσει θα σου χρωστάω μεγάλη χάρη! :)

biky
05-09-08, 00:30
τιποτα! ελπιζω να πανε ολα καλα!
το λιπασμα μην το βαλεις τωρα, δεν υπαρχει λογος, αστην πρωτα να παρει τα πανω της με νερο και μπανια :D

gavrias
05-09-08, 00:31
τιποτα! ελπιζω να πανε ολα καλα!
το λιπασμα μην το βαλεις τωρα, δεν υπαρχει λογος, αστην πρωτα να παρει τα πανω της με νερο και μπανια :D
Που είσαι biky??? Το λίπασμα όταν έχει ζέστη μπορεί να κάψει τα φυτά.

silmaril μήπως η γλάστρα σου δε στραγγίζει καλά? Σαν να σου κρατάει υγρασία και έχει μύκητα ακουγεται

gavrias
05-09-08, 01:00
Τις τελευταιες 3 εβδομαδες παρατηρω οτι τα γερανια που εχω στις γλαστρες εχουν κιτρινισει ή εχουν χασει το σκουρο πρασινο χρωμα τους και εχουν γινει λαχανι. :?
Δεν εχω αλλαξει κατι στην περιποιηση τους, ουτε θεση. Λετε να τους λειπει κατι? Τι να κανω? Θα ξεραθουν στο τελος ή υπαρχει σωτηρια? Σαν να εχουν αρρωστησει ενα πραγμα. :(

Τα γεράνια χρειάζονται ελάχιστο πότισμα.Μείωσε τη συχνότητα ποτίσματος :-)

Mirsini77
05-09-08, 01:45
Γεια σας.
Θελω να φυτεψω μια λεμονια και μια ελιτσα στο μπαλκονι μου. Ξερει κανεις να μου δωσει καποιες συμβουλες γιατι δεν ξερω και πολλα πραγματα. Μονο οτι η λεμονια θελει μεγαλη γλαστρα η μαλλον κατι σαν βαρελι. Πρεπει να ειναι πλαστικο? Το ξυλινο σαπιζει ευκολα?
Οποια πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!

Κυριακή
05-09-08, 06:41

Βάλε και λίγο σίδηρο για τα φυτά...1 φορά κάθε 15 μέρες.
Και στα υπόλοιπα ποτίσματα βάλε καμιά ασπιρίνη ή καφέ ..όπως έκαναν οι παλιές γυναίκες.

Κυριακή
05-09-08, 06:50
Γεια σας.
Θελω να φυτεψω μια λεμονια και μια ελιτσα στο μπαλκονι μου. Ξερει κανεις να μου δωσει καποιες συμβουλες γιατι δεν ξερω και πολλα πραγματα. Μονο οτι η λεμονια θελει μεγαλη γλαστρα η μαλλον κατι σαν βαρελι. Πρεπει να ειναι πλαστικο? Το ξυλινο σαπιζει ευκολα?
Οποια πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!
Υπάρχουν κάτι ξύλινα βαρέλια..που πουλούνται σε καταστήματα με γλάστρες, που έχουν επένδυση απο μέσα πλαστική σακούλα...στην Praktiker είχα δεί μία φορά καθώς και σε υπαίθρια λουλουδάδικα αν το ψάξεις λίγο ή και να το ζητήσεις να στο φέρουν...

dora
06-09-08, 17:21
παιδια φυτεψα.. χαχα
και τωρα εχω ωραιοτατα γλαστακια μονο με χωμα.. Μηπως να μου στελνατε κανα λελουδο εσεις που εχετε πολλα για να μην προκαλει το σκετο χωμα τον χαρουλη να παει να σκαψει?? :lol:
Αnyway θα σας ενημερωσω για το αν φυτρωσαν οι μαιντανοι μου.. :lol: :lol: Για τα καροτα ειμαι σιγουρη.. θα μεινουν εκει που ειναι στο χωμα..

Για πειτε ομως..
Το πολυφυτο μου αρχιζει και μαανεται παλι..
το ποτιζω καθε δυο μερες, αλλα πανω πανω τα φυλαρακια εχουν εχουν αρχισει και μαραινονται :(
Διαβασα και σε κατι οδηγιες χρησης για χαζους οτι πρεπει να ραντιζουμε τα φυλλα τους και το κανω.. Τους ριχνω και το νερο απο τα βρασμενα αβγα.. του δινω και βιταμινες.. τι να φταιει?

Ολοκληρο παιδι μεγαλωνω και δεν μπορω νακανω καλα μια γλαστρα.. μου τη δινει..

DaF
06-09-08, 18:54
τι ωραίο θέμα! και τωρα κατάλαβα τι θέλουν τα γεράνια μας... :roll:

dora, ανθεκτικά φυτά είναι ολα τα "παραδοσιακά" (δηλαδή δεντρολίβανο, δυόσμος, γεράνια, πιπεριές -μικρές κόκκινες- ελιές, αρμπαρόριζα και οποιοδήποτε 'κρητικό', που κάνει και για αφέψημα..) και οι φίκοι φυσικά..για ζαρζαβατικά δεν ξέρω να σε βοηθήσω, τα αποφεύγω! Εμείς ό,τι είχαμε ντελικάτο δεν πρόκοψε...κι έτσι μας έμειναν οι πρασινάδες!

Κάτι που συστήνω ανεπιφύλακτα για παραγωγή χώματος είναι ο κάδος κομποστοποίησης ...δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και αλλού-λογικά ναι- αλλά είναι καλή λύση για όσους έχουν αρκετά φυτά.

miracle
06-09-08, 19:04

Και στα υπόλοιπα ποτίσματα βάλε καμιά ασπιρίνη ή καφέ ..όπως έκαναν οι παλιές γυναίκες.

Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο.
Ας επιχειρησω λοιπον να σωσω ο,τι απεμεινε...

Αλήθεια, τωρα που μπαινει το φθινοπωρο, τι μπορουμε να φυτεψουμε?
Μπουκαμβιλια μπορω να φυτεψω?
Ειμαι πανασχετη οπως καταλαβατε...http://i100.photobucket.com/albums/m40/snarkygal/smilies/embarrassedsmiley.gif

Κυριακή
10-09-08, 21:27

Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο.
Ας επιχειρησω λοιπον να σωσω ο,τι απεμεινε...

Αλήθεια, τωρα που μπαινει το φθινοπωρο, τι μπορουμε να φυτεψουμε?
Μπουκαμβιλια μπορω να φυτεψω?
Ειμαι πανασχετη οπως καταλαβατε...http://i100.photobucket.com/albums/m40/snarkygal/smilies/embarrassedsmiley.gif
Λόγω του χιονιά δεν άντεξαν οι βουκαμβίλιες...δύο τις είχα...εξαρτάται που μένεις...έχω φυτέψει κληματαριές με φραγκοστάφυλλα στη θέση τους...όπως τα φύτεψα έτσι έχουν μείνει...απο τον Μάιο...ούτε ένα νέο φύλλο δεν έβγαλε. :lol:
Βάλε καμιά τριανταφυλλιά που αντέχει στα δύσκολα...

NTINAT
10-09-08, 23:51
Λοιπον κοριτσια μερικες συμβουλες απο την
μαμα μου που ειχε ανθοπωλειο χρονια κ συνεχιζει
να δουλευει:

1)Γαρδένια και χειμώνας

Για να αντέξουν οι γαρδένιες το χειμώνα, τοποθετήστε τις σε σημείο που να τις βλέπει ο ήλιος και σκεπάστε τις με ένα νάιλον, μην ξεχάσετε να κάνετε με την καρφίτσα δύο – τρείς τρύπες στο νάιλον για να αναπνέει το φυτό.

2)Παράσιτα στις τριανταφυλλιές

Σε ένα λίτρο νερού, ρίξτε μέσα όσες πιο πολλές γόπες (από αποτσίγαρα) μπορείτε να βρείτε. Ανακατέψτε τες, αφήστε τες μέσα μερικές ώρες, φιλτράρετέ τες και χρησιμοποιείτε το υγρό για να ψεκάζετε συχνά τις τριανταφυλλιές σας. Ζιζάνια δεν πρόκειται να τις πλησιάσουν ξανά.

3) Εντομοκτόνο με χρυσάνθεμα

Ένα αποτελεσματικό εντομοκτόνο είναι να ψιλοκόψετε αποξηραμένα χρυσάνθεμα. Κ να τα ριξετε μεσα στις γλαστρες που βλεπετε οτι εχουν
προβλημα.Φυσικος τροπος χωρις χημικα!

4) ΓΑΡΙΦΑΛΑ - ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΑ

Μη βάζετε ποτέ στο ίδιο βάζο γαρίφαλα με χρυσάνθεμα , γιατί τα χρυσάνθεμα θα "σκοτώσουν " τα γαρίφαλα ..

5) ΛΙΠΑΣΜΑ

Ένα θαυμάσιο λίπασμα για τα φυτά του κήπου σας ή της βεράντα σας και ειδικά τις τριανταφυλλιές , είναι το νερό όπου βράσατε σπανάκι ...

Πρακτικες συμβουλες...θα επανελθω με νεοτερες!!

dora
11-09-08, 04:28
Λοιπον.. τα νεα απο το μετωτο :lol:
Φυτεψα επιτελους τους σπορους πριν 5 μερες..
Και εχουμε κιολας τα προτα αποτελεσματα..
Φυτρωσε ο μαιντανος :lol:
Εβγαλε πρασινα μιρκουτσικα φυλλαρακια..
Ειμαι παρα πολυ συγκινημενη.. δεν ξερω αν αθα φυτρωσει τιποτα αλλο αλλα και αυτο μονο με εκανε να νιωθω παρα πολυ περηφανη :lol: :lol:

Κυριακή
11-09-08, 07:17
Πάντως σύμφωνα με τα παραπάνω που γράφεις μιά χαρά συμπεριφέρεσαι στα φυτά σου.
Αυτό που λές με το πολύφυτό, δηλαδή, ξερένεται αμέσως ή κιτρινίζουν τα φύλλα πρώτα;
Να φυτέψεις και κανένα δυόσμο!! Νομίζω χρειάζεται για τα κεφτεδάκια!
παιδια φυτεψα.. χαχα
και τωρα εχω ωραιοτατα γλαστακια μονο με χωμα.. Μηπως να μου στελνατε κανα λελουδο εσεις που εχετε πολλα για να μην προκαλει το σκετο χωμα τον χαρουλη να παει να σκαψει?? :lol:
Αnyway θα σας ενημερωσω για το αν φυτρωσαν οι μαιντανοι μου.. :lol: :lol: Για τα καροτα ειμαι σιγουρη.. θα μεινουν εκει που ειναι στο χωμα..

Για πειτε ομως..
Το πολυφυτο μου αρχιζει και μαανεται παλι..
το ποτιζω καθε δυο μερες, αλλα πανω πανω τα φυλαρακια εχουν εχουν αρχισει και μαραινονται :(
Διαβασα και σε κατι οδηγιες χρησης για χαζους οτι πρεπει να ραντιζουμε τα φυλλα τους και το κανω.. Τους ριχνω και το νερο απο τα βρασμενα αβγα.. του δινω και βιταμινες.. τι να φταιει?

Ολοκληρο παιδι μεγαλωνω και δεν μπορω νακανω καλα μια γλαστρα.. μου τη δινει..

dora
16-09-08, 00:40
Κυριακη κιτρινιζουν τα φυλλα..
οχι σε ολη τη γλαστρα.. εχει μεσα δυο φυτα (ειχε και ενα λουλουδι αλλα αυτο ξεραθηκε απο την αρχη και το ξεριζωσα)
Το ενα που εχει εναν χονρο κορμο δεν εχει παθει τιποτα.. ο αλλο ειναι ενα ενα φυλλαρακι φυτεμενο και αυτα ειναι που χαλανε

XΡΙΣΤΙΝΑ
16-09-08, 10:24
Μια καλη ιδεα για να απολαυσετε τουλιπες την ερχομενη ανοιξη ειναι να φυτεψετε βολβους τωρα...καντε το και θα με θυμηθειτε :D

maryp
25-09-08, 10:53
Να ρωτήσω: τι φυτεύουμε τώρα?
μπορούμε να μεταφυτεύσουμε??
λιπαίνουμε τώρα ή δεν κάνει?

Ursa Major
25-09-08, 11:04
Να ρωτήσω: τι φυτεύουμε τώρα?
μπορούμε να μεταφυτεύσουμε??
λιπαίνουμε τώρα ή δεν κάνει?

Τωρα ειναι καλή εποχή για βοβλούς που βλασταίνουν την άνοιξη.
Το περασμένο Σ/Κ φύτεψα ίριδες, μανουσάκια, ζουμπούλια, λίλιουμ και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι.

maryp
25-09-08, 11:06
και η επόμενη ερώτηση τώρα: τα ποτίζεις αυτά μέχρι την άνοιξη κανονικά ε??? (ΟΧΙ δεν ειμαι ξανθιά!!) :lol:

Ursa Major
25-09-08, 11:11
και η επόμενη ερώτηση τώρα: τα ποτίζεις αυτά μέχρι την άνοιξη κανονικά ε??? (ΟΧΙ δεν ειμαι ξανθιά!!) :lol:
Τα διατηρώ σε μέρος που δεν το πιάνει βροχή και κρύο, τα ποτίζω με ποτιστηράκι ψεκαστικό, ίσα να διατηρείται το χώμα νοτισμένο.

maryp
25-09-08, 11:35
ευχαριστώ! :wink:

dora
25-09-08, 17:40
Δηλαδη οχι στο μπαλκονι?
Γιατι εμενα ατο μπαλκονι μου οκ βροχη δεν εχει αλλα το χειμωνα αμα βγεις σε παιρνει ο αερας και ξυλιαζεις..

Ursa Major
25-09-08, 23:18
Δηλαδη οχι στο μπαλκονι?
Γιατι εμενα ατο μπαλκονι μου οκ βροχη δεν εχει αλλα το χειμωνα αμα βγεις σε παιρνει ο αερας και ξυλιαζεις..
Αν πιάσουν κρύα, μπορείς να σκεπάσεις τα γλαστράκια με μουσαμά.

maria70
25-09-08, 23:23
ωραια ιδεα ursa!!θα παω να παρω βολβους!!! :D :D

dora
25-09-08, 23:45
αμα βαλω και μουσαμα στο μπαλκονι μου δεν θα μπορω να πατησω.. μαι σταλια ειναι.. :cry:

Ursa Major
25-09-08, 23:52
αμα βαλω και μουσαμα στο μπαλκονι μου δεν θα μπορω να πατησω.. μαι σταλια ειναι.. :cry:
Ρε συ dora μην μου φέρνεις όλο δυσκολίες.
Και το πιο μικρό μπαλκονάκι στολίζεται με τα φυτά.

Αλήθεια, κάνουμε ένα διαγωνισμό μπαλκονιού-βεράντας-κήπου;
Με φωτογραφίες σταδιακά, απο βολβούς σε τουλίπες, απο χέρι κανονικό σε ράμματα απ΄το κλαδευτήρι κλπ
Και κριτή να ορίσουμε ένα πρόσωπο αμερόληπτο :)

Αντε να ξεκουνηθούμε, ομορφαίνει ο τόπος με την πρασινάδα, βελτιώνεται η ποιότητα του αέρα 8)

gavrias
25-09-08, 23:57
Ρε συ dora μην μου φέρνεις όλο δυσκολίες.
Και το πιο μικρό μπαλκονάκι στολίζεται με τα φυτά.

Αλήθεια, κάνουμε ένα διαγωνισμό μπαλκονιού-βεράντας-κήπου;
Με φωτογραφίες σταδιακά, απο βολβούς σε τουλίπες, απο χέρι κανονικό σε ράμματα απ΄το κλαδευτήρι κλπ

Αντε να ξεκουνηθούμε, ομορφαίνει ο τόπος με την πρασινάδα, βελτιώνεται η ποιότητα του αέρα 8)

Εγώ λέω ναι :D

Afroditi D
26-09-08, 00:05

Εγώ λέω ναι :D

καλά εσύ , σιγά μην έλεγες οχι.... 8)

εμένα κριτή .. θέτε ; :lol: 8) αμερόληπτη εντελώς αλήθεια ! :P αρκεί να μην λάβει μερός η gavrias ... :wink:

Σοβαρά πάντως να το κάνετε !!! πολυ ωραία ιδέα Ursa! :)

Ursa Major
26-09-08, 00:08
εμένα κριτή .. θέτε ; :lol: 8) αμερόληπτη εντελώς αλήθεια ! :P αρκεί να μην λάβει μερός η gavrias ... :wink:
Oυυυυυυυ πουλημένε διαιτητή πουλημένε διαιτητή :lol:
Θα σε δελεάσει με κανά παντεσπάνι
:P
χαχαχαααααααααααααχαχα

gavrias
26-09-08, 00:12
Oυυυυυυυ πουλημένε διαιτητή πουλημένε διαιτητή :lol:
Θα σε δελεάσει με κανά παντεσπάνι
:P
χαχαχαααααααααααααχαχα
:lol: :lol: :lol: ;Μας έκαψες παλότρελο!!!! πάει τον χάσαμε τον "αμερόληπτο " κριτήηηηηηη :lol: :lol: :lol: :lol:

dora
29-09-08, 04:01
Συμφωνω και γω αλλα θα δειξετε επιηκεια μιας και ειμαι αρχαρια :lol: :lol: προς το παρον εχω μονο μουχλιασμενα φυτα εσωτερικου χωρου και εναν μαιντανο που ευδοκιμει (νομιζω κιολας γιατι μπορει να εριξα το καρδαμο κατα λαθος στη γλαστρα )αλλα κατι θα κανω..

maryp
29-09-08, 09:10
Κι εγώ μέσα είμαι, κι εγώ αρχάρια είμαι. Μη φοβάσαι Δώρα μαζί θα κάνουμε τη μεγάλη έκπληξη! :lol: :lol:

pimlum
29-09-08, 09:34
Εγω είχα πάντα πάνω μου τη βαριά κληρονομιά της μάνας μου που αφενός ξέρει τα πάντα για τα φυτά αφετερου έχει κήπους ονειρο
Δυο φορές είπα και εγώ να βάλω μια πρασινάδα να σπάσει στο μάτι, δυο φορές τα έστειλα στο δημιουργό τους τα φυτούλια...

Φέτος λιγο πριν το γάμο μου είπαμε να πάρουμε κανένα φυτό για το μπαλκόνι, αφού θα ερχόταν κόσμος. Ηρθε η μαμά λοιπόν, εβαλε φυτά σε γλάστρες, έβαλε πέργολες, έκανε διαφορες αλχημείες και ελεγα εγώ "αχ τα έρημα, με ημερομηνία λήξης είναι.."

ΚΑΙ ΟΜΩΣ! Οχι μόνο έχω καταφέρει να τα διατηρήσω και να μου ανθίζουνε κιόλας αλλά του Σταυρού πήγα και βασιλικό στην εκκλησία δικό μου! Τρελλό καμάρι! Η γαρυφαλλίτσα μου έχει βγάλει αρκετές φορές λουλουδάκι και τώρα εχει 3-4 ανοιγμένα και 2 στο δρόμο να ανοίξουν και φυσικά την καμαρώνω!

Η μεγάλη μου αδυναμία πάντως είναι το νυχτολούλουδο. Το ποτιζα και το κανακευα σαν παιδί, δεν ανοιγε και έλεγα πως έτσι θα μου μείνει. Και ξαφνικά μέσα σε μια νύχτα κάνει ένα μπαμ γεμίζει λουλουδάκια και το βράδυ μοσχομυρίζει ο τόπος! Μυρίζει όλη η γειτονιά!

Κράτησα τις συμβουλές για το ψέκασμα της γαρδένιας και το οικολογικό λίπασμα γιατί σε μια γλάστα ένα φυτό (που δεν ξέρω πως το λένε :lol: ) μοιάζει σαν να εχει κόλλα αλλα πρέπει να είναι κάποιο μαμουνάκι.

Τι άλλο μπορεί να φυτευτεί τώρα και ν' ανθίσει κατά το νοέμβρη δεκέμβρη; Θα βάλω τα λουλουδάκια που είπατε για άνοιξη αλλα αν υπάρχει και καμία πρόταση για πιο πριν...
Α εμάς το σπίτι είναι βορεινό, ο ήλιος δεν πέφτει αποτομα πάνω στα φυτά αλλά εχω θεματάκι με τον αέρα. Τι να κάνω;

athens2006
29-09-08, 11:36
Βάλτε και μένα στο κλαμπ των αρχαρίων.
2 ελατάκια είχα που όταν τα αγόρασα ήταν δεν ήταν 20πόντους, άντεξαν δύο μετακομισείς, τόσα χιόνια και τώρα που εγινα κοντα 2 μέτρα και αποφάσισα φέτος να τα στολίσω κιόλας για τα Χριστούγεννα, το ένα ειναι έτοιμο να ξεραθεί. Δυστυχώς τα φυλλαράκια του κιτρίνισαν και δεν ξέρω πως να το επαναφέρω.

Οτι το να μιλάς στα λουλούδια βοηθα και εγώ στην αρχή το κορόιδευα αλλά θα σας πω τι έγινε με το νυχτολούλουδο μου.
Μου το έδωσε ο παππούς μου πριν δύο χρόνια, που έφευγα απο Θεσ/νίκη, για να τον θυμάμαι οταν ανθίζει. Την πρώτη χρονιά ευδοκίμησε, εγινε θεσπέσιο. Πέρυσι που χιόνισε δεν το πρόλαβα και κάηκε. Εγώ συνέχισα να το ποτίζω και να του μιλάω και να το παρακαλώ στην κυριολεξία να ανθίσει. Ο αντρας μου γελούσε και με κοροιδευε που δεν πήγαινα να αγοράσω ενα καινούριο. Δεν έχω ξαναδει πιο παραξενο πραγμα, ο κορμός ήταν ξερός ο μισός και ο αλλος πετουσε κλαδάκια. Τώρα το λουλουδι μου ειναι 1,5μ. και μοσχομυρίζει ολος ο τοπος!!!!!!!!

Οι ιδέες για βολβούς που θα ανθίσουν την άνοιξη ειναι πολύ ωραίες. Ξέρετε μήπως και για λουλουδια που ανθίζουν το χειμώνα;

Ursa Major
29-09-08, 12:11
χμμμμ να ανθίζουν το χειμώνα....

Εχω ένα κακτοειδές που βγάζει κόκκινα άνθη κάθε χειμώνα, πανέμορφο, θα ψάξω να βρω φωτογραφία.
Και επίσης η ακακία μας βγάζει κίτρινα άνθη. Πολύ φενγ σουι δέντρο.

Ας μας πει κανας γεωπόνος στα σίγουρα.

Ursa Major
29-09-08, 12:30
http://blog.nj.com/hg_impact_garden/2008/01/large_hg10cact2.jpg

Αυτό είναι, αλλά το δικό μας έχει κόκκινα λουλούδια.
Εξακολουθώ να μην ξέρω πώς το λένε.

Ursa Major
29-09-08, 13:25
Συμφωνω και γω αλλα θα δειξετε επιηκεια μιας και ειμαι αρχαρια :lol: :lol: προς το παρον εχω μονο μουχλιασμενα φυτα εσωτερικου χωρου και εναν μαιντανο που ευδοκιμει (νομιζω κιολας γιατι μπορει να εριξα το καρδαμο κατα λαθος στη γλαστρα )αλλα κατι θα κανω..

Ελα dora, ξεκόλλα.
Στην αρχή είναι άχαρα γλαστρόνια.
Την άνοιξη όμως θα τα βλέπεις να βλασταίνουν και θα καμαρώνεις.
Οικονομία στο νερό!
Τα περισσότερα φυτά υποφέρουν απο υπερβολικό πότισμα και όχι το αντίστροφο.
Να, δες μια γωνιά απ΄το δικό μου φυτώριο.
Πρόσεξες οργάνωση έ, με καρτελλάκια, γιατι ξεχνάω τί φυτεύω.
http://i7.photobucket.com/albums/y272/winterwine/001.jpg

athens2006
29-09-08, 13:27
αλήθεια οικονομικά πόσο βγαίνει να κάνεις ενα μικρό κηπάκι με καμια 20αρια διαφορετικά φυτάκια; Και αρχάρια και άσχετη!

Ursa Major
29-09-08, 13:35
αλήθεια οικονομικά πόσο βγαίνει να κάνεις ενα μικρό κηπάκι με καμια 20αρια διαφορετικά φυτάκια; Και αρχάρια και άσχετη!
Η αλήθεια είναι πως άμα αρχίσεις σταματημό δεν έχεις με τα φυτά.
Μιλάς για βολβούς ή άλλα φυτά;
Σε γλάστρες ή σε χώμα;

athens2006
29-09-08, 13:38
σκεφτομαι να βάλω βολβους σε γλάστρες τετραγωνες σαν τις δικες σου.

Ursa Major
29-09-08, 13:44
Μπορείς να πας σε ένα μεγάλο σούπερ μάρκετ, φυτώριο ή και στη Λαική και να πάρεις τα σχετικά (4-5 γλαστρόνια, βολβούς, χώμα) με δαπάνη απο 10 ως 20 ευρώ.

maryp
29-09-08, 13:44
και τα χρυσάνθεμα αρχίζουν τώρα να ανθίζουν!

pimlum
29-09-08, 14:03
Irene δεν πάει πολύ!
Αμα πας σε κανένα Πράκτικερ ή Αλεξ Πακ παίρνεις τις μεγάλες γλάστρες και σάκους με χώμα πολύ φτηνά. Καλύτερα για λουλούδια να πας σε φυτώριο, απλά τσέκαρε τις τιμές. Υπάρχουν οικονομικά υπάρχουν και άλλα που βαράνε..

Πάντως έχουν δίκιο τα κορίτσια. Ειναι...κολλημα :)

Νίκη
01-10-08, 01:42
Λοιπόν τώρα εντόπισα το θέμα.. Εγώ ως αρχάρια πήρα πολλά λουλουδάκια τώρα το Καλοκαίρι αλλά τα ξετίναξα στο πότισμα και μου μαράθηκαν όλα.. Μόλις επανέλθω υγιής και καλά, θα βάλω νέα λουλουδάκια... και θα κάτσω να διαβάσω όλες τις συμβουλές σας!! Γράφετε εσείς τι ανθίζει τώρα.. και αν ξέρει κάποια, ποια φυτά είναι για όλο το χρόνο ?? Αν έχει γραφτεί κάπου, θα το δω μετά... :D

garidoula
02-10-08, 17:56
Αχ τί ωραίο θέμα αυτό με τα λουλούδια! :D Εγώ ποτέ δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ , τώρα όμως που δεν εργάζομαι θέλω πολύ να ασχοληθώ!Θα διαβάζω νέα σας μήπως και φτιάξω όμορφο μπαλκόνι,έχω τεράστιο μπαλκόνι και είναι κρίμα να είναι έρημο :(
Ξέρει καμία να μου πει γιατι κιτρινίζουν τα φύλα από ένα υπέροχο φυτό που μου φέρανε πριν ένα μήνα .Του άλλαξα ήδη γλάστρα αλλά θα του ξαναλλάξω γιατι είναι μικρή αυτή που έβαλα.Δεν ξέρω πως το λένε το φυτό, γράφει anthurium red love.ΣΟΣ. μην μου χαλάσει το καημενούλι κι αυτό :(

yogini
02-10-08, 20:24
Αχ τί ωραίο θέμα αυτό με τα λουλούδια! :D Εγώ ποτέ δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ , τώρα όμως που δεν εργάζομαι θέλω πολύ να ασχοληθώ!Θα διαβάζω νέα σας μήπως και φτιάξω όμορφο μπαλκόνι,έχω τεράστιο μπαλκόνι και είναι κρίμα να είναι έρημο :(
Ξέρει καμία να μου πει γιατι κιτρινίζουν τα φύλα από ένα υπέροχο φυτό που μου φέρανε πριν ένα μήνα .Του άλλαξα ήδη γλάστρα αλλά θα του ξαναλλάξω γιατι είναι μικρή αυτή που έβαλα.Δεν ξέρω πως το λένε το φυτό, γράφει anthurium red love.ΣΟΣ. μην μου χαλάσει το καημενούλι κι αυτό :(

To anthurium ειναι φυτό εσωτερικού χώρου βασικά αλλα κι εγω το εχω έξω 2 χρόνια. Το εχω ακόμα σε μικρή γλάστρα γιατι δεν το πολυχώνεψα απο την αρχή....βλέπετε μου το έφερε η πεθερά μου και διάβασα στο ιντερνετ οτι τα λουλούδια του ειναι δηλητηριώδη!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Τελοσπάντων να το ποτίζεις μονο οταν στεγνώνει το χώμα του και οχι συχνότερα οπως και ολα τα φυτά σχεδόν γιατι αλλιώς σαπίζουν οι ρίζες.
Και μην τα αλλαζεις συνέχεια γλάστρες γιατι δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα

http://pics.davesgarden.com/pics/Toxicodendron_1062674899_19.jpg

garidoula
02-10-08, 22:35
ευχαριστώ για τις συμβουλές yogini :D νομίζω πως φταίει το συχνό πότισμα γι αυτό κιτρινίζουν τα φύλα του, θα το προλάβω ελπίζω!!!
τί είναι αυτό που διάβασες όμως πως τα λουλούδια του είναι δηλητηριώδη? :shock: πού ακριβώς θα το βρω στο net, θυμάσαι?
κι εμένα μου το έκανε δώρο ο κουνιάδος μου για περαστικά που χάσαμε το μωράκι :shock:
Ελπίζω τα άλλα λουλούδια που θα βάλω να είναι για καλό :wink:

yogini
04-10-08, 10:08
ευχαριστώ για τις συμβουλές yogini :D νομίζω πως φταίει το συχνό πότισμα γι αυτό κιτρινίζουν τα φύλα του, θα το προλάβω ελπίζω!!!
τί είναι αυτό που διάβασες όμως πως τα λουλούδια του είναι δηλητηριώδη? :shock: πού ακριβώς θα το βρω στο net, θυμάσαι?
κι εμένα μου το έκανε δώρο ο κουνιάδος μου για περαστικά που χάσαμε το μωράκι :shock:
Ελπίζω τα άλλα λουλούδια που θα βάλω να είναι για καλό :wink:

δεν λειτούργησε το λινκ που εβαλα παραπάνω :(
αν πατήσεις anthurium στο google θα σου βγάλει ενα σωρό πληροφορίες οπότε μπορείς να δεις πως το φροντίζουν κτλ.
Τα λουλούδια του ειναι λεει δηλητηριώδη και δεν πρεπει να τα φάει κατα λάθος κανένα παιδάκι.

dora
06-10-08, 21:26
Λοιπον εχω αρχισει και τα παιρνω στο κρανιο
Το ενα το πεταξα ηδη, ξεραθηκε ολο.. το αλλο κοντευει να σαπισει..
Το δε σελινο επιασε μυγακια..
θα τα πεταξω ολα και θα παρω πλαστικα που κανουν και κακο στο φεινγκ σουι..
τσι για να εχω να λεω οι για οσα μου συμβαινουν φταιει αυτο και οχι το ξερο μου το κεφαλι :roll:

starlight
07-10-08, 09:58
Θα συμφωνήσω με την Δώρα!
Εκεί που όλα είχαν αρχίσει να μεγαλώνουν κι εγώ ήμουν περήφανη κι ευτυχισμένη, ξεραίνονται και σπάνε από τον αέρα ένα-ένα. :(

Κυριακή
07-10-08, 23:52
Λοιπον εχω αρχισει και τα παιρνω στο κρανιο
Το ενα το πεταξα ηδη, ξεραθηκε ολο.. το αλλο κοντευει να σαπισει..
Το δε σελινο επιασε μυγακια..
θα τα πεταξω ολα και θα παρω πλαστικα που κανουν και κακο στο φεινγκ σουι..
τσι για να εχω να λεω οι για οσα μου συμβαινουν φταιει αυτο και οχι το ξερο μου το κεφαλι :roll:
:lol: :lol: ΄
Μέσα στο σπίτι τα έχεις ή έξω;

Ursa Major
12-10-08, 17:51
Οι βολβοί μου τρελλάθηκαν. :lol:
Με τις ζέστες που έκανε φαίνεται μπερδεύτηκαν και δύο λίλιουμ ξεπετάχτηκαν ήδη.
Φοβάμαι πως θα τα πιάσουν κρύα και θα πάθουν σοκ.
Θα δούμε.
Θα πάρω κι άλλους βολβούς τώρα που ψύχρανε ο καιρός.

Κυριακή
13-10-08, 08:25
Πάντως εγώ φύτεψα εχτές φράουλες, κρεμμύδια, πατάτες, και σκόρδα που ξέρω σίγουρα οτι αντέχουν και στα χιόνια.
Θα πάω να πάρω και βολβούς τουλίπας..πολύ τις αγαπάω :D

yogini
13-10-08, 13:16
Θα δούμε.

Ρε γμτ αυτό που με χαλάει με τους βολβούς ειναι οτι βγήκανε ωραία μετά ξεραίνεται η τουλίπα και πάει..του χρόνου πάλι....εκτος κι αν κάνω κάτι λάθος!

th@lia
13-10-08, 13:34
Θα δούμε.

Ρε γμτ αυτό που με χαλάει με τους βολβούς ειναι οτι βγήκανε ωραία μετά ξεραίνεται η τουλίπα και πάει..του χρόνου πάλι....εκτος κι αν κάνω κάτι λάθος!

Σωστα τα λες!!Αλλα οταν βγαινει ειναι τοσο ωραια....Και το εχω και σαν γιορτη οταν βγαινουν...Πρηζω τον αντρα μου!Ειδες τις τουλιπες μου?Τον ρωταω καμια 100 φορες.Δεν ασχολειτια καθολου με αυτα!!!

Ursa Major
13-10-08, 16:32

Βρε μανία με τη μονιμότητα...
Εχει και το εφήμερο τη χάρη του :D

yogini
13-10-08, 17:50

Βρε μανία με τη μονιμότητα...
Εχει και το εφήμερο τη χάρη του :D

:lol: Ρε περιμένω όλο το χειμώνα...τα βλέπω να μεγαλώνουν και μετά σε 3 βδομάδες αντίο! Έτσι ειναι η φύση το ξέρω αλλά μένω μετά με τη γλάστρα και τα φύλλα :(
Τώρα εχω μονο πράσινα φυτά και 2-3 λουλούδια μονο και ειμαι ήσυχη :) Η πρασινάδες ειναι πιο ανθεκτικές απο τα άνθη

Silmaril
13-10-08, 21:33
Έβαλα στα τέλη Αυγούστου ένα φυτό ανθοφόρο που εγώ το ξέρω ως "πολυανθούσα" αλλά αλλιώς μου το είπε ο ανθοπώλης...Υπάρχει και σε πολλά παρτέρια στο δρόμο, πρέπει να είναι πολύ ανθεκτικό φυτό...Φτιάχνει κάτι "μαύρα μούρα" και μετά τα κάνει μπουκετάκια μικρά μικρά ανθών! Βγαίνει και σε πολλούς χρωματισμούς...Είχα πάρει ενα με πορτοκαλί-κίτρινα άνθη, ξεπετάχτηκε σε χρόνο ρεκόρ μόλις το άλλαξα γλάστρα και απλώθηκε αρκετά για να ομορφύνει το μπαλκόνι μου με τα πολλά λουλουδάκια του!!! Την Τετάρτη πήγα και πήρα άλλους δυο χρωματισμούς...ενα με ροζ-κίτρινα λουλουδάκια κι ενα με φούξια-κίτρινα...Είναι απο τα αγαπημένα του άντρα μου και γι' αυτόν τα πήρα...Είναι πολύ ωραία παιδιά...Όποια το βρει αυτό το φυτό θα την ανταμείψει σύντομα για τον -ούτως ή άλλως ελάχιστο- κόπο της...
Κατά τα άλλα, πέταξαν οι τριανταφυλλιές καινούρια κλαράκια! Η γαρδένια έχει μείνει με το ένα κλαρί που είχε επιβιώσει απο τον καύσωνα μετά τον δεκαπενταύγουστο...Η βουκαμβίλια έχει ρίξει τρελλό μπόι (αν και πιστεύω αυτή θα ρίξει τα φύλλα της τον χειμώνα αν δεν κάνω λάθος), το ρυγχόσπερμο μεγαλώνει κι αυτό, ο ιβύσκος έχει λυσσάξει ν' ανθίζει απο τη χαρά του που έχει υγρασίες, και μόνο η πασχαλίτσα έχει θλιμμένα φυλλαράκια...:( Αν και έχει βγάλει κάτι σαν "μάτια" πάνω στο κορμάκι της που μοιάζουν με μπουμπούκια τριανταφυλλιάς (στο σχήμα)...Λέτε να ανησυχώ τσάμπα που μαραίνονται τα φυλλαράκια της και να είναι μια χαρά μ' αυτά που βγάζει;
Αυτά τα νεα...να δω πώς θα μεταφυτεύσω τις καινούριες γλάστρες...

Ekabn
14-10-08, 15:31
Ρε περιμένω όλο το χειμώνα...τα βλέπω να μεγαλώνουν και μετά σε 3 βδομάδες αντίο! Έτσι ειναι η φύση το ξέρω αλλά μένω μετά με τη γλάστρα και τα φύλλα :(
Μια λύση είναι να βάζεις τους βολβούς μαζί με πολυετή φυτά. Αυτά μεγαλώνουν (π.χ. μικρά δεντράκια) και γύρω τους στη γλάστρα βάζεις τους βολβούς. Οπότε δε μένει τελείως κενή η γλάστρα και ανθίζει κι άλλες φορές, όταν ανθίζει το δεντράκι

yogini
14-10-08, 18:02
Ρε περιμένω όλο το χειμώνα...τα βλέπω να μεγαλώνουν και μετά σε 3 βδομάδες αντίο! Έτσι ειναι η φύση το ξέρω αλλά μένω μετά με τη γλάστρα και τα φύλλα :(
Μια λύση είναι να βάζεις τους βολβούς μαζί με πολυετή φυτά. Αυτά μεγαλώνουν (π.χ. μικρά δεντράκια) και γύρω τους στη γλάστρα βάζεις τους βολβούς. Οπότε δε μένει τελείως κενή η γλάστρα και ανθίζει κι άλλες φορές, όταν ανθίζει το δεντράκι

Σωστή η παίκτρια και χαζή εγω που δεν το σκέφτηκα μέχρι τώρα :)

Ekabn
15-10-08, 11:35
Σωστή η παίκτρια και χαζή εγω που δεν το σκέφτηκα μέχρι τώρα :)
Έχει και τα καλά του να'εχεις άντρα γεωπόνο :D

dora
16-10-08, 18:31
Μα καλα τωρα βρηκα να το διαβασω?
Τελος παντων.. Μολις φυτεψα και γω τουλιπες.. Αλλα θα παω να παρω ενα δεντρο αυριο και θα το βαλω μεσα στη μεση.. κανει? Πηρα μια ρηχη γλαστρα θα πιασει το δεντρακι εκει? Τι φυτο να παρω να βάλω μεσα στη μεση?
Πηρα και ενα αλλο που κανει κατι πορτοκαλι (σαν μινιατουρες ποσρτοκαλια μοιαζουν μονο που ειναι γυαλιστερα - βασικα ο Χαρουλης το διαλεξε μαλλον του μπηκε στο ματι :lol: )
και πηρα και 4 ριζες σκυλακια και τα φυτεψα ολα μαζι.. 9τωρα δεν ξερω αν κανει αλλα τελος παντων)
παντως πηρα κατι πολυ ομορφες γλαστρες και τα εβαλα μεσα..

Ursa Major
16-10-08, 19:14
dora, για δοκίμασε να μιλάς στα φυτά σου .... :lol: :lol: :lol:

dora
16-10-08, 20:00
Κοιτα ουρσα μου.. ηδη το οτι ασχολουμαι με λουλουδια ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα..
Για να σου δωσω να καταλαβεις.. Οταν μου χαριζε παλιοτερα καποιος λουλουδια (ανθοδεσμη οχι γλαστρα γιατι αν μου χαριζε γλαστρα ακουγε μπινελικια) στραβομουτσουνιαζα.. Οταν γεννησα και ο αντρας μου μου εφερε μια τεραστια ανθοδεσμη τον εβριζα κανα χρονο μετα που πηγε και πεταξε τα λεφτα του και δεν μου επερνε καλυτερα ενα αποξηραμενο..

αν λοιπον τωρα αρχισω να τους μιλαω κιολας, θα με μαζεψουνε και θα με πανε σηκωτη στο Δαφνι.. :lol: :lol:
Παραυτα θα το δοκιμασω αλλα μονο αν ειμαι σιγουρη οτι δεν με βλεπει κανεις.. (κινδυνευω οπως καταλαβες)

ELENA K.
17-10-08, 10:19
Να ρωτήσω και γω κάτι κοριτσάκια μου ? Τα μυρωδικά ( μαϊντανούς κλπ ) πότε τα φυτεύουμε ?

XΡΙΣΤΙΝΑ
17-10-08, 14:43
Εγω πηρα απο την λαικη μαιντανο, σελινο και ανηθο την περασμενη βδομαδα και εβαλα σε μακριες γλαστρες και πανε μια χαρα!!

ELENA K.
17-10-08, 14:47
A ok ευχαριστώ ! Ναι το θεωρώ πιο ασφαλές τελικά να πάρω έτοιμα γλαστράκια !!! Δεν μπορώ να πω ότι φημίζομαι και γω για τις κηπουρικές μου ικανότητες ! Απλά προσπαθώ όσο μπορώ ! :D

XΡΙΣΤΙΝΑ
17-10-08, 15:04
Παντος κι εγω ακομα μαθαινω!Οποτε παω λαικη παντα λιγουρευομαι ολα τα φυτα!!τα θελω ολα...εχω γεμισει την βεραντα με φυτα...πανω στην ταρατσα εχουμε και τα ζαρζαβατικα μας εκτος απο τα μυρωδικα που εχω στην βεραντα..απο φυτα εχω 3 ριχοσπερμα,2 γιασεμια, 2 αναρριχωμενες τριανταφυλλιες(κοκκινη-ασπρη),3 τρανταφυλλιες νανους,2 κανονικες,λουιζα,ενα μικρο ελατακι,μπουκαμβιλια ενα αλλο αναριχωμενο που βγαζει κατι λουλουδια σαν τσαμπια ,3 ορτανσιες(απο το μαιευτηριο!), ενα φυτο που λεγεται αμπελια ειναι θαμνωειδες πολυ ανθεκτικο και βγαζει στις ακρες του κατι λουλουδακια ασπρα που μυριζουν(το αγαπημενο μου),μπενζαμιν,ενα σαν φοινικα μικρο, ,3 βασιλικους,δυοσμο,δεντρολιβανο, εχω βαλει τουλιπες σε ενα παλιο ενυδρειο για ιγκουανα :lol: κισσο μαζι με ενα φυτο με κοκκινο φυλωμα και μωβ λουλουδακια,ερωτα,ζουμπουλια σε χωμα και ποτηρακια με νερο ειδικα..για μεσα στο σπιτι...μυριζουν τελεια και φαινοντε ωραιες οι ριζες στο νερο...εχω κρεμασμενες γλαστρες με ενα αλλο φθτο που κολλαει το μυαλο μου τωρα και δεν θυμαμαι.. :oops: α εβαλα και βολβους κροκου..και αλλα που τωρα μου διαφευγουν!! :oops: :oops: καποια στιγμη θα βαλω φωτο
Πανω στην ταρατσα σπιραμε ροκα ,εχουμε μαρουλια ,φρεσκα κρεμμυδακια,σπανακι κτλ
Αυτα αν θυμηθω και κατι αλλο :lol:

ELENA K.
17-10-08, 15:15
Ετσι όπως τα περιγράφεις ακούγεται τέλειο ! Εγώ συνέχεια τα ανανεώνω γιατί σιγουρα θα κάψω , θα σαπίσω ή θα ξεράνω δυο τρία φυτά κάθε χρόνο ! Έχουν περάσει ουκ ολίγα δύστυχα απο τα χεράκια μου ! Θα μάθουμε που θα πάει !!! Μπράβο πάντως που ανοίξατε αυτό το θέμα ! Τώρα το πήρα χαμπάρι και γω ! :D

XΡΙΣΤΙΝΑ
18-10-08, 14:58
ξερει καμια ποτε φυτευουν τους σπορους της καμελιας?

Sam
20-10-08, 11:46
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το τόπικ αυτή τη στιγμή αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει
κάποια καλή κοπέλα τι φυτό εσωτερικού χώρου μπορώ να βάλω στη γωνία που υπάρχει το καλοριφέρ?

XΡΙΣΤΙΝΑ
20-10-08, 12:07
απ'οσο ξερω στο καλοριφερ δεν βαζουν φυτα γιατι δεν κανει να εχουν ζεστη τοσο κοντα, τωρα...φυτα εσωτερικου χωρου υπαρχουν πολλα
Απ'οτι διαβασα εδω http://www.phyto.gr/content/view/56/36/lang,el/
δεν ενοχλειτε απ τον ξηρο αερα αλλα και παλι..εμενα παντος μου εχουν πει πως ακομα και τα κακτακια δεν κανει στο καλοριφερ

Κυριακή
22-10-08, 18:28
Παντος κι εγω ακομα μαθαινω!Οποτε παω λαικη παντα λιγουρευομαι ολα τα φυτα!!τα θελω ολα...εχω γεμισει την βεραντα με φυτα...πανω στην ταρατσα εχουμε και τα ζαρζαβατικα μας εκτος απο τα μυρωδικα που εχω στην βεραντα..απο φυτα εχω 3 ριχοσπερμα,2 γιασεμια, 2 αναρριχωμενες τριανταφυλλιες(κοκκινη-ασπρη),3 τρανταφυλλιες νανους,2 κανονικες,λουιζα,ενα μικρο ελατακι,μπουκαμβιλια ενα αλλο αναριχωμενο που βγαζει κατι λουλουδια σαν τσαμπια ,3 ορτανσιες(απο το μαιευτηριο!), ενα φυτο που λεγεται αμπελια ειναι θαμνωειδες πολυ ανθεκτικο και βγαζει στις ακρες του κατι λουλουδακια ασπρα που μυριζουν(το αγαπημενο μου),μπενζαμιν,ενα σαν φοινικα μικρο, ,3 βασιλικους,δυοσμο,δεντρολιβανο, εχω βαλει τουλιπες σε ενα παλιο ενυδρειο για ιγκουανα :lol: κισσο μαζι με ενα φυτο με κοκκινο φυλωμα και μωβ λουλουδακια,ερωτα,ζουμπουλια σε χωμα και ποτηρακια με νερο ειδικα..για μεσα στο σπιτι...μυριζουν τελεια και φαινοντε ωραιες οι ριζες στο νερο...εχω κρεμασμενες γλαστρες με ενα αλλο φθτο που κολλαει το μυαλο μου τωρα και δεν θυμαμαι.. :oops: α εβαλα και βολβους κροκου..και αλλα που τωρα μου διαφευγουν!! :oops: :oops: καποια στιγμη θα βαλω φωτο
Πανω στην ταρατσα σπιραμε ροκα ,εχουμε μαρουλια ,φρεσκα κρεμμυδακια,σπανακι κτλ
Αυτα αν θυμηθω και κατι αλλο :lol:
Τέλεια....τέλεια..ένας μικρός παράδεισος...

Κυριακή
22-10-08, 18:31
ξερει καμια ποτε φυτευουν τους σπορους της καμελιας?
Τον Μάρτιο..

XΡΙΣΤΙΝΑ
23-10-08, 19:06
ευχαριστω!!

dora
29-10-08, 00:16
Λοιπον παιδια εμενα ο μαιντανος πανω που ειχε αρχισει να παιρνει τα πανω του μαραθηκε και ο ανιθος το ιδιο..
Μου εχει μεινει η γλαστρα με τα σελινα και τα καροτα και ενα λουλουδι που ειπα να το ριξω και οτι βγει.. :lol:
Το θεμα ειναι το εξης..
Πως τα τα ξεχωρισω???
Εχω ενα μικρο θεμα με αυτο τωρα... :lol:

Κυριακή
29-10-08, 19:01
Λοιπον παιδια εμενα ο μαιντανος πανω που ειχε αρχισει να παιρνει τα πανω του μαραθηκε και ο ανιθος το ιδιο..
Μου εχει μεινει η γλαστρα με τα σελινα και τα καροτα και ενα λουλουδι που ειπα να το ριξω και οτι βγει.. :lol:
Το θεμα ειναι το εξης..
Πως τα τα ξεχωρισω???
Εχω ενα μικρο θεμα με αυτο τωρα... :lol:
Σκάλισέ το λίγο...να ξεχωρίσεις τουλάχιστον τα καρότα :D

dora
04-11-08, 14:01
Αμα αρχισω να τα σκαλιζω κιολας Κυριακη παει τη χασαμε την αμοιρη τη γλαστρα.. :lol:

Κυριακή
05-11-08, 08:51
Αμα αρχισω να τα σκαλιζω κιολας Κυριακη παει τη χασαμε την αμοιρη τη γλαστρα.. :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Μου έφτιαξες την ημέρα...ευχαριστώ... :lol: :lol:

XΡΙΣΤΙΝΑ
05-11-08, 16:26
εγω παντως την παρασκευη πηρα αλλο ενα φυτο... :lol: λεβαντα...τωρα θελω 2 πηλινες γλαστες μεγαλες απο κανεναν πλανωδιο γυφτο για να βαλω και μια καλλωπιστικη ροδιτσα που εχω παρει τελευταια... :oops:
να δω που θα τα βαλω ολα!!!

Nantia
05-11-08, 17:14
Εγω θελω να πω οτι τα φυτα στο μπαλκονι μου ειναι πολυ ζωηρα και με ωραιο χρωμα... Πιο καλα και απο την ανοιξη.... :D :D

Μαλλον φταιει η λιακαδα και η υγρασια μαζι (ειμαι και απο τα βορεια)

dora
09-11-08, 03:26
Λοιπον..
Αφου απελπιστικα με τους μαιντανους, γιατι αφου εβαλε χερι η μανα μου η γκαντεμω μαραθηκαν ολα (μου το ελεγε ο πατερας μου αλλα δεν τον πιστευα οτι το χερι της τα μαρενει ολα..) αποφασισα και γω να βαλω λουλουδια..
Οταν παω λοιπον στη λαικη τσακωνω και κανα γλαστρακι.. Πηρα μια μικρη τριανταφυλλια, ενα αλλο λουλουδι που αυτος το ειπε γαρυφαλακι (μοιαζει με γαρυφαλλο αλλα οχι το κλασσικο το μεγαλο που ξερουμε) ενα αλλο που δεν ξερω πως το λενε που μοιαζει με θαμνακι με ενα μικρο μοβ λουλουδακι, ενα φυτο μονο με φυλλα και ενα πολυ γνωστο που παντα ειχαμε στον κηπο μας αλλα δεν ξερω πως το λενε.. Αυτα πρεπει τωρα να τα βαλω σε μεγαλύτερες γλαστρες?

Κυριακή
09-11-08, 08:03
Λοιπον..
Αφου απελπιστικα με τους μαιντανους, γιατι αφου εβαλε χερι η μανα μου η γκαντεμω μαραθηκαν ολα (μου το ελεγε ο πατερας μου αλλα δεν τον πιστευα οτι το χερι της τα μαρενει ολα..) αποφασισα και γω να βαλω λουλουδια..
Οταν παω λοιπον στη λαικη τσακωνω και κανα γλαστρακι.. Πηρα μια μικρη τριανταφυλλια, ενα αλλο λουλουδι που αυτος το ειπε γαρυφαλακι (μοιαζει με γαρυφαλλο αλλα οχι το κλασσικο το μεγαλο που ξερουμε) ενα αλλο που δεν ξερω πως το λενε που μοιαζει με θαμνακι με ενα μικρο μοβ λουλουδακι, ενα φυτο μονο με φυλλα και ενα πολυ γνωστο που παντα ειχαμε στον κηπο μας αλλα δεν ξερω πως το λενε.. Αυτα πρεπει τωρα να τα βαλω σε μεγαλύτερες γλαστρες?
Καλό θα είναι, αλλά όχι αμέσως σε πολύ μεγάλες γλάστρες. Σιγά σιγά αναλόγως την ανάπτυξή τους θα αυξάνεις και την γλάστρα κάθε χρόνο!!

dora
09-11-08, 09:34
Αυτα τα φυτα ειναι καποια σε μικρα γλαστρακια που εχουν βγαλει πχ ενα λουλουδακι και καποια αλλα ειναι σε μεγαλυτερες γλαστρες αλλα και παλι φαινονται μικρες συγκριτικα με το μεγεθος τους. Μηπως να τα αφησω κανα μηνα και να τα μεταφυτεψω μετά? Η επειδη θα εχει πιασει ο Δεκεμβριος θα χαλασουν τοτε?
Ακομα εχει λιγο ζεστη.. :cry:

Κυριακή
09-11-08, 16:01
Αυτα τα φυτα ειναι καποια σε μικρα γλαστρακια που εχουν βγαλει πχ ενα λουλουδακι και καποια αλλα ειναι σε μεγαλυτερες γλαστρες αλλα και παλι φαινονται μικρες συγκριτικα με το μεγεθος τους. Μηπως να τα αφησω κανα μηνα και να τα μεταφυτεψω μετά? Η επειδη θα εχει πιασει ο Δεκεμβριος θα χαλασουν τοτε?
Ακομα εχει λιγο ζεστη.. :cry:
Εγώ πάντως ελέγχω τις ρίζες τους!! Δηλαδή προχτές μου έφερε ο άντρας μου ένα ροδόδεντρο πνιγμένο στην ίδια του την ρίζα! Το μετέφερα σε μία γλάστρα λίγο μεγαλύτερη...και εχτές πήρα ένα δέντρο Λάιμ Μεξικάνα, στην ίδια κατάσταση, αυτό στάθηκε πιό "τυχερό", το φύτεψα στον κήπο. :lol:
Γενικά με τα φυτά και τις γλάστρες...βλέπεις και κάνεις!!

Silmaril
09-11-08, 21:05
Ένας γενικός κανόνας - που δεν ισχύει πάντα, γι' αυτό να έχετε το νου σας όπως σωστά λέει η Κυριακή- είναι οτι οι γλάστρες που έχουν ήδη μεταφυτευθεί στο φυτώριο πρόσφατα είναι χρώματος λευκού, ενώ οι καφέ και οι μαύρες θέλουν άμεση μεταφύτευση...Λεω πως δεν ισχύει πάντα διότι προσφάτως πήρα δυο φυτά σε άσπρη γλάστρα και οι ρίζες τους είναι απ' έξω! Και δεν μπορώ να τις μεταφυτεύσω άμεσα λόγω κοιλιάς...:(

dora
11-11-08, 01:45
Καποια θα τα μεταφυτεψω συντομα.. Λοιπον θα σας πω και τι εγινε με τα καροτα και το σελινο..
Η μοιρα τελικα δεν ειχε γραψει αισιο τελος για αυτα.. :lol:
Ηρθε χτες το πρωι η νονα του χαρη και κατσαμε στο μπαλκονι.. Πηρε λοιπον ο μικρος τα συνεργα τις κηπουρικης και λεει "Νον κοιτα.. σκαβω" Και πηγε και εσκαψε ολη την γλαστρα με τα εν λογω ζαρζαβαρικα.. χλωρο φυλλο δεν εμεινε..
Και επειδη μαλλον δεν θα ευδοκιμουσαν απότι φαινετε.. τον αφησα και αποφασισα να του την αφησω αδεια μονο με το χωμα για να την σκαβει γιατι το βρηκε ιδιαιτερα ενδιαφερον..
( πως εχουν οι γατουλες το χωμα τους.. ε να εχει και το παιδι μου το δικο του.)
Παντως ολες οι αλλες γλαστρουλες πανε καλα.. θελω να μεταφυτεψω μονο 2 που φαινεται οτι εχουν προβλημα χωρου και τις αλλες θα τις αφησω για μετα.. Απλα θελω να παρω πυλινες τουλαχιστον να ειναι ομορφες γιατι μου την δινει η πλαστικουρα..

Κυριακή
11-11-08, 02:03
Η μοιρα τελικα δεν ειχε γραψει αισιο τελος για αυτα..:lol:
:lol: :lol:

dora
11-11-08, 02:23
Παντως η κουμπαρα μου η οποια εχει μπαλκονι-δασος μου ειπε οτι μια φορα που εβαλε και αυτη τετοια δεν ευδοκιμησαν λογο του νοτια που φυσαει συνεχεια στα μπαλκονια μας και της πολυ υψηλης υγρασιας.. Δεν ξερω αν ισχυει..

dora
13-11-08, 01:23
Λοιπον δεν θα το πιστεψετε....
Μου ξεραηκε ενα φυτο..
Οταν λεμε ξεραθηκε, εννουμε καπουτ ντεντ..
Και πραγματικα για πρωτη φορα στη ζωη μου πιστευω πως τα φυτα ματιαζονται..
Το συγκεκριμενο οταν το ειδε η διαχειριστρια ειπε "Ααα τι ωραιο εχουμε και κατω στο παρτερι ενα τετοιο" και μετα το βλεπει η κουμπαρα μου και λεει.. "Εχω και γω ενα τετοιο αλλα δεν ειναι ετσι ωραιο σαν και αυτο.."
Μου το φαγανε λαχανο σας λεω το φυτο μου.. Εχω σκασει απο τη στεναχωρια μου.. Μιλαμε οτι ελειψα δυο μερες και στην αρχη λεω επειδη δεν τα ποτισε ο αντρας μου.. Αλλα και παλι τι? Σε δυο μερες? Ουτε και γω τα ποτιζω καθε μερα και τα ειχα αφησει ποτισμενα και ολα τα αλλα ηταν σε καλη κατασταση.. :cry:

Κυριακή
13-11-08, 07:37
Λοιπον δεν θα το πιστεψετε....
Μου ξεραηκε ενα φυτο..
Οταν λεμε ξεραθηκε, εννουμε καπουτ ντεντ..
Και πραγματικα για πρωτη φορα στη ζωη μου πιστευω πως τα φυτα ματιαζονται..
Το συγκεκριμενο οταν το ειδε η διαχειριστρια ειπε "Ααα τι ωραιο εχουμε και κατω στο παρτερι ενα τετοιο" και μετα το βλεπει η κουμπαρα μου και λεει.. "Εχω και γω ενα τετοιο αλλα δεν ειναι ετσι ωραιο σαν και αυτο.."
Μου το φαγανε λαχανο σας λεω το φυτο μου.. Εχω σκασει απο τη στεναχωρια μου.. Μιλαμε οτι ελειψα δυο μερες και στην αρχη λεω επειδη δεν τα ποτισε ο αντρας μου.. Αλλα και παλι τι? Σε δυο μερες? Ουτε και γω τα ποτιζω καθε μερα και τα ειχα αφησει ποτισμενα και ολα τα αλλα ηταν σε καλη κατασταση.. :cry:
dora εγώ τα ποτίζω απο τον Σεπτέμβρη και μετά 2 φορές την εβδομάδα εσύ;

Κυριακή
14-11-08, 05:49
Αν φυτέψεις βολβό τουλίπας...σε πόσο καιρο βγαίνει; Έχουν περάσει 15 μέρες και δεν έχω δεί τίποτα να βγαίνει!!

dora
15-11-08, 13:21
Αν θυμαμαι καλα απο αυτα που ελεγαν τα κοριτσια οι τουλιπες θα βγουν την ανοιξη οπότε κανε υπομονη :lol:
και γω περιπου 2 φορες την βδομαδα τα ποτιζω.. αντε 3 αναλογα με την υγρασια που εχει (γιατι αν εχει πολυ υγρασια δεν στεγνωνει με τιποτα το χωμα..
Τωρα που βρηκα τη φωτογραφικη μου μηχανη θα τα βγαλω φωτο να μου πειτε τι λουλουδια εχω γιατι δεν ξερω πως τα λενε

maryp
15-11-08, 13:41
Δώρα.... τους βολβούς ΔΕΝ τους ποτίζουμε! Θα ΣΑΠΙΣΟΥΝ! Ψεκάζουμε το χώμα να είναι ελαφρώς υγρό! Αχ να δω τι θα κάνουμε με σένα! :lol: :lol: :lol:

Κυριακή
15-11-08, 15:48
dora ευχαριστώ...δεν το είχα προσέξει...άρα με τις τουλίπες έχουμε μέλλον...
να σου πώ...μείωσε το πότισμα...ίσως με μία φορά την εβδομάδα να δείς διαφορά...μήπως σου σαπίζουν οι ρίζες και γίνεται όλο αυτό.
maryp..δηλαδή που τους βολβούς τους έχω στον κήπο...θα χαλάσουν απο τις βροχές;

Κυριακή
19-11-08, 15:41
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει δεί καμία που πουλάνε σακούλες ειδικές για την προστασία των δέντρων απο το χιόνι...κάπου είχα δεί αλλά δεν θυμάμαι...
Είναι αυτές που τις βάζουν απο πάνω για να μην καψει τα δέντρα το χιόνι.

dora
20-11-08, 02:02
Καλα ρε τωρα μου λετε οτι δεν ποτιζουμε τις τουλιπες? :evil:
Θα εχουν πιασει σκουλικια εκει μεσα..
Εμ τωρα τι να σας πω.. αφου βλεπετε οτι εβαλα τουλιπες δεν λετε τιποτα? που να το ξερω εγω?
Τωρα εχω να ποτισω απο την προηγουμενη πεμπτη.. με τοση υγρασια εδω το χωμα δεν εχει στεγνωσει καθολου..

NTINAT
20-11-08, 18:16
Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις επι των βολβων
αυτο που ξερω απο την μητερα μου ειναι οτι
το συχνο ποτισμα σαπιζει το φυτο! Μια φορα
την εβδομαδα ποτισμα κ λιγο νερακι οχι πολυ
κ οχι με πιεση. Σας βρηκα τα παρακατω..

http://www.idanikospiti.gr/article.asp?catid=10233&subid=2&tag=7503&pubid=1246728

http://www.valentine.gr/bulbs-amaryllis.php

http://www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathcommon_8_09/04/2005_1283942

maria70
20-11-08, 18:58
βρε κοριτσια βοηθεια!!!εχω ενα μπονζαι που το πηρα μια χαρα και ειναι μαραζωμενο.....εχουν πεσει τα φυλλα του αλλα εγω συνεχιζω να ελπιζω...πως μπορω να το ζωντανεψω????

maryp
20-11-08, 20:56
βρε κοριτσια βοηθεια!!!εχω ενα μπονζαι που το πηρα μια χαρα και ειναι μαραζωμενο.....εχουν πεσει τα φυλλα του αλλα εγω συνεχιζω να ελπιζω...πως μπορω να το ζωντανεψω????

το 'χεις καιρό??? ή το πήρες από εκεί??

maryp
20-11-08, 20:56
Κυριακή και Δώρα.... το 'χε γράψει η Ursa σε κάποιο ποστ της σε αυτό το θέμα για το πότισμα των βολβών (δεν προσέχετε στο μάθημα μου φαίνεταιιιιιιιιιιιιιιιιιι) :lol:

dora
03-12-08, 15:50
Λοιπον παλι προβλημα..
Η γλαστρα με τα σκυλακια εχει πιασει μαμουνι..
ειναι ενα ψιλο που μοιαζει με πολυ μικρο μυγακι ή με πολυ μεγαλη ψειρα..
Οπως μου ειχε πιασει και η ζαρντινιερα με τους μαιντανους..
Υπαρχει περιπτωση να φταιει το χωμα?
Σε αυτες τις γλαστρες ειχα χρησιμοποιησει χωμα απο την ιδια σακουλα ενω στα αλλα που δεν εχουν μαμουνια απο αλλη..
Παιζει κατι τετοιο? Η ειναι φυσιολογικο και να ριξω τιποτα να τα ξεκανω?

maryp
03-12-08, 16:50
παρε ένα κλαδάκι, πήγαινε σε ένα φυτώριο που πουλάνε φυτα κλπ,. δείξτο εκεί και θα σου πουν τι είναι... μάλλον πρέπει να το ψεκάσεις με κάτι, αλλά δεν ξέρω με τι (εγώ έτσι κάνω, κόβω κλαδάκια ή φυλλαράκια και πάω και τους τα δείχνω...)

dora
04-12-08, 23:40
Το μαμουνι δεν ειναι στο κλαρακι ειναι στο χωμα.. δεν καθεται πανω στα φυλλα..
Το ειπα στο λουλουδα της γειτονιας μου και μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι απο την υγρασια , γιατι γενικα εχουμε λογω της θαλασσα πολυ υγρασια στην περιοχη αλλα θα περασει απο εδω για να δει..
Για το δεντρακι που αρχισε να ξερενετε απ΄οτι μου ειπε καταλαβα οτι μαλλον το ειχα αφησει αποτιστο γιατι μου ειπε οτι το συγκεκριμενο ειναι υδροφιλο σε αντιθεση με τα υπολοιπα που εχω (και γω εκανα 2 βδομαδες να ποτισω γιατι τσεκαριζα τις γλαστρες τωρα με τις βροχες και λογο της υγρασιας ηταν πολυ υγρες αλλα τη συγκεκριμενη δεν την ειχα κοιταξει καθολου και οντως χτες που κοιταξα ηταν ξερη :cry:
Που θα παει.. θα μαθω..
Να μην πεθανω και γω μερικα φυτα μεχρι να μαθω?

garidoula
09-12-08, 20:00
κορίτσια καλησπέρα,
έχω καιρό να γράψω εδώ!
Έχω σώσει εδώ και καιρό το λουλουδάκι που έλεγα, το anthurium, όμως έχασε τα λουλούδια του.Βγάζει όμως νέα φύλα από κάτω εδώ και καιρό.
Προβληματίζομαι για την γαρδένια μου πάρα πολύ.Ανυσηχώ για το κρύο, μην μου τη χαλάσει...την έχω στη βεράντα του σπιτιού σε σημείο που προστατεύεται από το κρύο.Λέτε να την βάλω μέσα στο σαλόνι?ή έξω από διαμέρισμα, στο διάδρομο δίπλα από το ασανσέρ για να έχει ζέστη, αλλά δεν έχει φως εκεί? :roll: :roll: :roll:
Την λατρεύω την γαρδένια μου αν και έχασε τα μπουμπούκια της τώρα....

dora
10-12-08, 00:59
Ναι ρε παιδια τι θα κανουμε με την αποτομη αλλαγη καιρου?
Εγω βλεπω ηδη ενα λουλουδι και κατσιασε.. Εμενα στο μπαλκονι μου φυσαει τρελα και κανει τρελο κρυο επισης.. Ομως μεσα στο σπιτι δεν εχει ουτε πολυ φως και τα καλοριφερ καινε φουλ και δεν παιζει να μετακομισουν τα φυτα στην εισοδο γιατι ειναι πολυκατοικια και διπλα μενουν αλλοι.. (αντε μια μερα που να χιονιζει οκ αλλα για παραπανω δεν γινεται)
Αν βαλω αυτες τις καλαμοτες σε καποια σημεια λετε να κοψει λιγο το κρυο?

maryp
11-12-08, 09:59
Ξέρει καμιά σας για αυτές τις γλάστρες με τα κυκλάμινα που πουλάνε τώρα... μου φέρανε μία και την έβαλα μέσα. Μέσα όμως τα παίζει σιγά σιγά... Οταν μου την φέρανε όμως μου ειπαν όχι έξω! Τι να την κάνω???

Κυριακή
11-12-08, 13:18
Ξέρει καμιά σας για αυτές τις γλάστρες με τα κυκλάμινα που πουλάνε τώρα... μου φέρανε μία και την έβαλα μέσα. Μέσα όμως τα παίζει σιγά σιγά... Οταν μου την φέρανε όμως μου ειπαν όχι έξω! Τι να την κάνω???
maryp....τα κυκλάμινα βρίσκονται κανονικά έξω στην φύση κάτω απο τα δέντρα, στο κρύο. http://photo.kathimerini.gr/kathnews/photos/13-12-03/13-12-03_1280977_31.jpg
http://img124.imageshack.us/img124/2214/kyklamino0015cw.jpg
Ίσως και να έχεις συναντήσει ανθισμένα κυκλάμινα μέσα στο χιόνι.
Έξω θα τα αφήσεις. Είναι χειμωνιάτικα λουλούδια.
http://www.amarandos.com/images/gallery/big/030508153122IMG_1752.jpg

Κυριακή
11-12-08, 13:19
Ναι ρε παιδια τι θα κανουμε με την αποτομη αλλαγη καιρου?
Εγω βλεπω ηδη ενα λουλουδι και κατσιασε.. Εμενα στο μπαλκονι μου φυσαει τρελα και κανει τρελο κρυο επισης.. Ομως μεσα στο σπιτι δεν εχει ουτε πολυ φως και τα καλοριφερ καινε φουλ και δεν παιζει να μετακομισουν τα φυτα στην εισοδο γιατι ειναι πολυκατοικια και διπλα μενουν αλλοι.. (αντε μια μερα που να χιονιζει οκ αλλα για παραπανω δεν γινεται)
Αν βαλω αυτες τις καλαμοτες σε καποια σημεια λετε να κοψει λιγο το κρυο?
Ναι να βάλεις...
Έχω και εγώ ένα βορινό μπαλκόνι και τίποτα δεν επιβιώνει..έβαλα τριανταφυλλιά και ενώ στην αρχή είχε κατσιάσει έβαλα προστασία και είναι καλύτερα.

maryp
11-12-08, 15:55
Α! Κυριακή! Τώρα θυμήθηκα (φλασιά): ρωτούσες κάπου για αυτά που ειναι σαν μικρά θερμοκηπια για τις γλάστρες. Εχει στο ΜΑΚΡΟ με 16.90 αν θυμάμαι καλά την τιμή...

Κυριακή
11-12-08, 16:27
Α! Κυριακή! Τώρα θυμήθηκα (φλασιά): ρωτούσες κάπου για αυτά που ειναι σαν μικρά θερμοκηπια για τις γλάστρες. Εχει στο ΜΑΚΡΟ με 16.90 αν θυμάμαι καλά την τιμή...

Σε ευχαριστώ.

antigoni84
06-01-09, 13:57
Εχω μαρμαρο στο μπαλκόνι μου και φοβαμαι να βαλω γλάστρες μη γίνουν στάμπες,υπάρχει λύση?

Κυριακή
13-01-09, 01:17
Εχω μαρμαρο στο μπαλκόνι μου και φοβαμαι να βαλω γλάστρες μη γίνουν στάμπες,υπάρχει λύση?
Και εγώ έχω...
Κάθε φορά που καθαρίζεις το μπαλκόνι σου...να μετακινείς τις γλάστρες λίγο δεξιά, λίγο αριστερά και να καθαρίζεις...δεν έχω βρεί άλλη λύση.

XΡΙΣΤΙΝΑ
13-01-09, 11:07
η μπορεις να παρεις σιδερενιες βασεις ,να βαλεις και πιατακια και θα εισαι οκ :)

Silmaril
13-01-09, 15:12
Οι τριανταφυλλιές μου κιτρίνισαν....Ειδικά η μια συνέχεια κιτιρινίζουν τα φύλλα, αλλά όλες έχουν "ματάκια" έτοιμα να πετάξουν νεα κλαράκια...
Τι να φταίει βρε παιδιά; Που δεν ποτίζονται επαρκώς; Ο καιρός; Θέλουν σίδηρο; Τι; :cry:

Κυριακή
13-01-09, 15:35
Οι τριανταφυλλιές μου κιτρίνισαν....Ειδικά η μια συνέχεια κιτιρινίζουν τα φύλλα, αλλά όλες έχουν "ματάκια" έτοιμα να πετάξουν νεα κλαράκια...
Τι να φταίει βρε παιδιά; Που δεν ποτίζονται επαρκώς; Ο καιρός; Θέλουν σίδηρο; Τι; :cry:
Εγώ πάντως όταν βλέπω κίτρινα φύλλα βάζω σίδηρο.

athens2006
13-01-09, 16:18
Εγώ εχω απογοητευτει εντελώς. Το ενα μου ελατάκι ξεραθηκε εντελώς. Ακολουθησα μια συμβουλη που διαβασα καπου (ισως και εδω δεν θυμαμαι) και εριξα το καφε απο το φιλτρο της καφετιερας και κάηκε ολοσχερως.

Η γαρδένια μου παρολο που την ποτίζω επάρκως θελω να πιστευω, εχει αρχισει και ψιλοαραιωνει το φυλλωμα.

Μια μέρα ήρθε ο συζυγος με μια υπέροχη γλαστρα με αλεξανδριανο(το χριστουγεννιατικο λουλουδι) και με οδηγιες απο το ανθοπωλειο να το ποτιζω καθε 15 μερες και με μετρο. Τρεις μερες το χαρηκα, αρχισαν να πεφτουν κατω τα φυλλα του και τελικα εμεινε γυμνο. Μονο ενα φυλλαρακι κοκκινο εχει επιζησει. Λέτε να καταφέρω να τα σωσω;

Το μονο που εχει καταφέρει και επιζησει και το λεω με πολύ περηφάνεια ειναι το νυχτολουλουδο. Μετά το καλοκαιρι, ξεράθηκε εντελώς. Εγώ συνέχιζα να το ποτίζω και να του μιλάω... :oops: (το αγαπάω ειναι δωρο του παππου μου)και ξαφνικά ... πέταξε!!!

Ολα τα λουλουδια μου τα εχω μέσα, τα λυπάμαι με τοσο κρύο εξω... Λέτε να τα σωσω;

Κυριακή
13-01-09, 22:29
Εγώ εχω απογοητευτει εντελώς. Το ενα μου ελατάκι ξεραθηκε εντελώς. Ακολουθησα μια συμβουλη που διαβασα καπου (ισως και εδω δεν θυμαμαι) και εριξα το καφε απο το φιλτρο της καφετιερας και κάηκε ολοσχερως.

Η γαρδένια μου παρολο που την ποτίζω επάρκως θελω να πιστευω, εχει αρχισει και ψιλοαραιωνει το φυλλωμα.

Μια μέρα ήρθε ο συζυγος με μια υπέροχη γλαστρα με αλεξανδριανο(το χριστουγεννιατικο λουλουδι) και με οδηγιες απο το ανθοπωλειο να το ποτιζω καθε 15 μερες και με μετρο. Τρεις μερες το χαρηκα, αρχισαν να πεφτουν κατω τα φυλλα του και τελικα εμεινε γυμνο. Μονο ενα φυλλαρακι κοκκινο εχει επιζησει. Λέτε να καταφέρω να τα σωσω;

Το μονο που εχει καταφέρει και επιζησει και το λεω με πολύ περηφάνεια ειναι το νυχτολουλουδο. Μετά το καλοκαιρι, ξεράθηκε εντελώς. Εγώ συνέχιζα να το ποτίζω και να του μιλάω... :oops: (το αγαπάω ειναι δωρο του παππου μου)και ξαφνικά ... πέταξε!!!

Ολα τα λουλουδια μου τα εχω μέσα, τα λυπάμαι με τοσο κρύο εξω... Λέτε να τα σωσω;
To Αλεξανδριανό θα ζήσει...ακόμη και αν χάσει όλα τα φύλλα του...βάλτο κάπου με φώς και όχι πολύ ζεστά...για την γαρδένια βάλε σίδηρο σύμφωνα με τις οδηγίες.

dora
14-01-09, 09:59
το αλεξανδρινο θελει μεσα η εξω?
το δικο μου το εχω εξω και ακομα καλα κρατει..
μονο τα κοκκινα φυλλα του ψιλοσαπισαν και επεσαν ισως απο την υγρασια γιατι απο ποτισμα ελειπα και μια φορα στις 10 τα ποτιζα

Silmaril
30-04-09, 02:27
Κορίτσια καλησπέρα!

Οι τριανταφυλλιές μου (και νομίζω το ίδιο και η μπιγκόνια) έχουν στα φύλλα τους κάτι σαν πούδρα...
Ξέρω οτι αν παω στο φυτώριο ενα φύλλο θα μου δώσουν το κατάλληλο σκεύασμα, αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος πιο φυσικός τρόπος να το αντιμετωπίσω...Δεν θέλω χημικά.

Gold
05-05-09, 22:55
τι υπεροχο θεμα ειναι αυτο????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
τωρα το ανακαλυψα και χαιρομαι αφανταστα γιατι μπορω να μοιραστω,να δωσω και να παρω συμβουλες για τα λουλουδια,τα λατρεμενα μου!:D
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/952/952055kpwfa2lujp.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Gold
05-05-09, 23:03
το αλεξανδρινο θελει μεσα η εξω?
το δικο μου το εχω εξω και ακομα καλα κρατει..
μονο τα κοκκινα φυλλα του ψιλοσαπισαν και επεσαν ισως απο την υγρασια γιατι απο ποτισμα ελειπα και μια φορα στις 10 τα ποτιζα
dora το δικο μου το αλεξανδριανο το εχω απο τις γιορτες και ειναι ακομη οπως τοτε με ελαχιστη διαφορα,το εχω μεσα αλλα κοντα στο παραθυρο,λουζεται με απλετο φως κι απο ποτισμα οχι συχνα επισης.
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1090/1090635tkq4bey0eo.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Athinoulaki
07-05-09, 14:46
Μήπως ξέρει κάποια να μου πει γιατί τα λουλούδια μου ξεραίνουν τα μπουμπούκια τους; Βγάζουν μπουμπούκια και εκεί που λέω θα ανθίσουν ξεραίνονται!Σε πολλά λουλούδια μου, στις τριανταφυλλιές, στις ντάλιες, στο λίλιουμ, στα γλοξίνια! Τι λάθος κάνω;Τα ποτίζω κάθε μέρα.

Gold
07-05-09, 23:54
Athinoulaki ισως ευθυνονται καποια παρασιτα που ισως παρατηρησεις εκει κοντα στα μπουμπουκια, η μπορει να φταιει και η ποιοτητα του χωματος οπως επισης και το καθημερινο ποτισμα.
Αυτην την εποχη τα ποτιζω καθε δυο μερες και αναλογως καιρου(και συγκεκριμενου λουλουδιου) πραττω αναλογως.
Παντως ειχα και γω σοβαρο προβλημα με πολλα λουλουδια μου,και για τα οποια εφταιγαν καποια δεντρα απο το πεζοδρομιο,οπου και μετεφεραν αεριογονως οτι φανταστεις!

Athinoulaki
08-05-09, 00:39
Παράσιτα δεν πρέπει να είναι γιατί με το που είδα κάποια σε΄μία γλάστρα τα ψέκασα με φάρμακο όλα προληπτικά. Τα ποτίζω κάθε μέρα και μάλιστα όσο έβλεπα ότι ξεραινόντουσαν τόσο πιο πολύ νερό έριχνα.Θα δοκιμάσω μέρα παρά μέρα. Και εγώ έχω πρόβλημα με τα δέντρα της πυλωτής που έχουν επάνω κάμπιες και κάτι άσπρα ζουζούνια σαν αράχνες αλλλά ψέκασα και ελπίζω να πρόλαβα το πρόβλημα. ευχαριστώ για την απάντηση.

popchris
21-06-09, 22:45
μενω σε πολυκατοικια εχω δυο τεραστια μπαλκονια ,εδω και 3 μηνες με χει πιασει μια ψυχωση με τα λουλουδια θελω συνεχεια να φυτευω μεχρι στιγμης εχω βασιλικο λεβαντα λιλιουμ κακτους dollars(λενε πως φερνει χρημα ακομα βεβαια το περιμενω)αλοη τριανταφυλιες,ζουμπολια και γαρυφαλλιες(ξεραθηκαν αλλα εξακολουθω και τα ποτιζω)ελατακια πευκακι...τι αλλο μπορω να φυτεψω

ilia bakou
22-06-09, 11:00
καλημερα κοριτσια,ποπκρις μπορεις να βαλεις μαστιχιες, γιασεμι, βουκαμβιλια. οι μαστιχιες ειναι πολυ ανθεκτικες,εγω τις εχω 4 χρονια!τις προστατευω βεβαια απο την παγωνια το χειμωνα,τις βαζω στους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας,καθε ανοιξη ομως,με το που θα αρχισει λιγο να μεγαλωνει η μερα και να ζεσταινει φορτωνονται λουλουδια,κοκκινα και σομον διαλεξα εγω,οσο τα κοβεις μολις πανε να μαραθουν βγαζει κι αλλα,μεχρι τα φθινοπωρινα κρυα αυτη ειναι φορτωμενη, και το μπαλκονι θυμιζει κατι απο αλπεις και χαιντι! αν αποφασισεις πες μου να σου γραψω κι αλλα... το γιασεμι ειναι το κλασσικο καλοκαιρινο φυτο ,παρε ποικιλια κινεζικο να μη σου παγωνει, η χιιωτικο αν εχεις πιο ηπιο κλιμα πιο θερμο,για το γιασεμι τι να πω? ειτε βραδιαζει ειτε νυχτωνει λευκο μενει το γιασεμι... το αρωμα του τα βραδια θα σε ταξιδεψει... η βουκαμβιλια ειναι ομορφη απλα δε μυριζει δε μπορεις να την χαιδεψεις,εχει αγκαθακια,αντεχει στη λειψυδρια,λενε μαλιστα πως οσο λιγοτερο την ποτιζεις τοσα περισσοτερα ανθη βγαζει...γενικα να εισαι φειδωλη αν εισαι αρχαρια, παρε ενα ειδος η δυο ,γνωρισε το, μαθε τις αναγκες του ασχολεισου μαζι του ,και σιγα σιγα εμπλουτισε το μπαλκονακι σου ετσι ωστε να σε γεμιζει,μη τα παρατας στη μοιρα τους ομως,και στο ελεος των καιρικων συνθηκων, θελουν στοργη σταθεροτητα προστασια.το διοξειδιο του ανθρακα που εκπνεεις τα μαγευει,πες τους καθε πρωι καλημερα κι αυτα θα σ ανταμειψουν!!!

valiagz
22-06-09, 11:41
εχω ενα πευκακι περιπου ενα μετρο.εχει ξεραθει απο μεσα τα κλαδια του.ρωτησα γεωπονο και μου ειπε οτι εχει μαλλον μυκητα που συνηθως παθανει.μου εδωσε ενα φυτοφαρμακο για να το ψεκασω αλλα δεν βλεπω να φτιαχνει.το εχω χρονια και το λυπαμαι να μου ξεραθει.βεβαια βγαζει μυτουλες καινουργιες αλλα δεν ξερω...γνωριζει καμια αν ζωζεται?

popchris
23-06-09, 23:16
ilia bakou χιλια ευχαριστω...θα αγορασω μαστιχιες και γιασεμι...μου αρεσουν τα αρωματικα λουλουδια...ειμαι αρχαρια αλλα απ τη μερα που αρχησα να ασχολουμαι με τα φυτα επαθα πλακα...καθε λιγο και λιγακι παω και τα κοιταω...τα νιωθω σαν ανθρωπους που εχουν την αναγκη μου...και παλι σε ευχαριστω

beboulix
24-06-09, 22:54
για τις μαστιχιες δεν ξερω αλλα το γιασεμι δεν ειναι αναρηχητικο φυτο?
που πρεπει να στηριχθει?σε ενα μπαλκονι δεν ειναι δυσκολο?
μου αρεσει πολυ σαν λουλουδι αλλα δεν εχω καποια ιδεα για τον τροπο στερεωσης

valiagz
25-06-09, 10:51
για τις μαστιχιες δεν ξερω αλλα το γιασεμι δεν ειναι αναρηχητικο φυτο?
που πρεπει να στηριχθει?σε ενα μπαλκονι δεν ειναι δυσκολο?
μου αρεσει πολυ σαν λουλουδι αλλα δεν εχω καποια ιδεα για τον τροπο στερεωσηςεγω το εχω στερεωση με περκολα απο καλαμια...αυτη που ανοιγει σαν φυσαρμονικα....

baboukis
02-08-09, 19:48
Εχω αγορασει εδω και 2 χρονια μια γλαστρα πυλινη απο ανθοπωλειο, και εχω παρατηρησει οτι και τα 2 φυτα , τωρα ενα πευκακι , πριν ενα αλλο λουλουδι ξεραθηκαν.
Ενω η γλαστρα δεν στεγνωνει ευκολα απο νερο .... μου τα ξερανε τα λουλουδακια.
σας εχει τυχει ?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
14-09-09, 16:47
Διάβασα στο forum πιο παλιά post με συμβουλές για τα μυγάκια.Εννοώ την σόδα και το υγρό για τα πιάτα μέσα σε νερό.Η ερώτηση μου είναι η εξής και μην γελάσετε με την ασχετοσύνη μου.Το μείγμα το ψεκάζω πάνω στα φύλλα των φυτών ή στο χώμα?Επαναλαμβάνω μην κοροιδεύετε.....είμαι άσχετη και προσπαθώ να τα διατηρήσω όσο καλύτερα γίνεται.

gavrias
14-09-09, 23:28
Ψεκάζεις τα φύλλα και θα πέσει και στο χώμα :)

Skybeam
15-09-09, 00:34
Tέλειο θέμα! Μάλιστα κάποια στιγμή έψαχνα να βρω κάτι τέτοιο στο parents, δεν βρήκα και σκεφτόμουν ν' ανοίξω εγώ, αλλά τελικά το βρήκα!
Λοιπόν, ώς νέα "κηπουρός" έχω πολλές ερωτήσεις:

Έχω ένα μπαλκονάκι που βλέπει σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας. Έτσι το έχω σχετικά απεριποίητο, μαζεύει και πολύ εύκολα σκόνες και καυσαέριο... έτσι έχω έξω δυο γλάστρες, ένα σχετικά παχύφυλλο αναρριχητικό (που είναι ανθεκτικό στις ζέστες αλλά με το κρύο και τα χιόνια υποφέρει) και μια μπιγκόνια, μια παράξενη ποικιλία που έχει γλιτώσει κακοκαιρίες και ζέστες και τον τελευταίο καιρό έχει ψηλώσει κι όλας.

1. Αυτή η μπιγκόνια έχει στα φυλλαράκια της κάτι σαν πληγές, σαν να έχει ξεραθεί το φύλλο (την ποτίζω κανονικά οπότε δεν είναι από έλλειψη νερού). Βέβαια το καλοκαίρι έκανα το λάθος και έριχνα νερό και στα φύλλα της για να τη δροσίσω και κάπου διάβασα πως δεν κάνει... πώς να τη βοηθήσω να... γίνει καλά?:)

2. Μέσα στο σπίτι έχω από τον γάμο μου (4 χρόνια) ένα πολύφυτο με δυο τρία είδη πρασινάδας. Τελευταία έχει ψηλώσει και φουντώσει κι αυτό. Σκεφτόμουν να το μεταφυτέψω. Η εποχή ενδείκνυται?

3. Επίσης! Πού θα βρω νεραγκούλες έτοιμες ή βολβούς να φυτέψω? Είναι ανοιξιάτικης άνθισης και γνωρίζω ότι φυτεύεται αυτή την εποχή...

4. Έχω σπόρους από μαργαρίτες, κατηφέδες και ζέρμπερα. Να τα φυτέψω τώρα που φθινοπώριασε? Πόσο βαθιά? Και πότισμα κάθε πότε? Αυτά!

Minnie!
15-09-09, 00:52
Λοιπόν εγώ στη θέση σου θα έβαζα αναρυχώμενα, κισσό που αντέχουν καλοκαίρι και χειμώνα και στα χιόνια!!!!!!!..........ξέρω από αυτά;)
Εμένα μια φίλη μας μου είπε που έχει ανθοπωλείο ότι μπορούμε να ρίχνουμε νερό στα φύλλα αλλά όχι με πίεση ΄στην ντουζιέρα, επίσης επειδή δεν ξέρω να σου πω κάτι στις εωτήσεις που κάνει γιατί δεν μπαίνεις στο ιντερνετ να γράψεις για τα συγκεκριμένα φυτά να δεις τι φροντίδα χρειάζοντε;;;;;;;;:)

Skybeam
15-09-09, 00:54
Καλή ιδέα Minnie μου και σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα μπω να κοιτάξω, απλώς τα έγραψα κι εδώ μήπως ξέρει κανένα κορίτσι να μου δώσει καμιά συμβουλή!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
15-09-09, 09:14
Τελικά τα ψέκασα εχθές το βράδυ και στα φύλλα και στο χώμα.Για να δούμε...
Έχω κι εγώ μια μπιγκόνια και μου κάνει πολλά μυγάκια.Δεν το ήξερα πως δεν βρέχουμε τα φύλλα...

Gold
15-09-09, 10:30
Skybeam για τις νεραγκουλες και τις ζερμπερες μπορω να σου απαντησω γιατι φυτεψα περυσι βολβους,
5 εκατοστα βαθος φυτευονται οι μικροι βολβοι,
και οι μεγαλυτεροι 8 εκατοστα.(π.χ. ζουμπουλια)
ποτισμα λιγο νερο καθε 3 μερες(θα δεις ομως αναλογως και της υγρασιας που θα υπαρχει)
και ναι αυτην την εποχη ενδεικνυται η φυτευση.
ελπιζω να βοηθησα:)

Skybeam
15-09-09, 10:58
Σ' ευχαριστώ πολύ Gold μου! Περιμένω μήπως κάποια άλλη κοπελιά γνωρίζει και τα υπόλοιπα...

Gold
15-09-09, 11:06
παρακαλω,και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου:!:

gavrias
15-09-09, 11:15
1. Αυτή η μπιγκόνια έχει στα φυλλαράκια της κάτι σαν πληγές, σαν να έχει ξεραθεί το φύλλο (την ποτίζω κανονικά οπότε δεν είναι από έλλειψη νερού). Βέβαια το καλοκαίρι έκανα το λάθος και έριχνα νερό και στα φύλλα της για να τη δροσίσω και κάπου διάβασα πως δεν κάνει... πώς να τη βοηθήσω να... γίνει καλά?:)

2. Μέσα στο σπίτι έχω από τον γάμο μου (4 χρόνια) ένα πολύφυτο με δυο τρία είδη πρασινάδας. Τελευταία έχει ψηλώσει και φουντώσει κι αυτό. Σκεφτόμουν να το μεταφυτέψω. Η εποχή ενδείκνυται?

4. Έχω σπόρους από μαργαρίτες, κατηφέδες και ζέρμπερα. Να τα φυτέψω τώρα που φθινοπώριασε? Πόσο βαθιά? Και πότισμα κάθε πότε? Αυτά!

1.Αν τα έβρεχες μεσημέρι και τα έβλεπε ο ήλιος προκλήθηκε αυτό που λες και θα φύγει όταν πέσουν τα παλιά φύλλα και βγάλει καινούρια.Γενικά βρέχουμε τα φύλλα τις ώρες που δεν έχει ήλιο.

2.Μεταφυτεύουμε άνοιξη και φθινόπωρο συνήθως αλλά αν πρόκειται να τα βγάλεις έξω και είσαι σε περιοχή με πολύ κρύο καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη.

4.σπέρνουμε σε ελάχιστο βάθος και ψεκάζουμε το χώμα μέχρι να φυτρώσουν και να μεγαλώσουνε λίγο τα φυτά.

καλή επιτυχία :)

Skybeam
15-09-09, 12:45
1.Αν τα έβρεχες μεσημέρι και τα έβλεπε ο ήλιος προκλήθηκε αυτό που λες και θα φύγει όταν πέσουν τα παλιά φύλλα και βγάλει καινούρια.Γενικά βρέχουμε τα φύλλα τις ώρες που δεν έχει ήλιο.

2.Μεταφυτεύουμε άνοιξη και φθινόπωρο συνήθως αλλά αν πρόκειται να τα βγάλεις έξω και είσαι σε περιοχή με πολύ κρύο καλύτερα να περιμένεις την άνοιξη.

4.σπέρνουμε σε ελάχιστο βάθος και ψεκάζουμε το χώμα μέχρι να φυτρώσουν και να μεγαλώσουνε λίγο τα φυτά.

καλή επιτυχία :)

ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωω!:)

Skybeam
27-09-09, 13:08
Έχει καμία από εσάς εμπειρία από βολβούς? Μόλις φύτεψα νεραγκούλες και πότισα καλά (ένα λίτρο περίπου). Άφησα να τρέξει το νεράκι από τις τρυπούλες της γλάστρας και να στραγγίξει καλά. Τώρα κάθε πότε ποτίζω? Και με τι ποσότητα? Μιλάμε για μεγαλούτσικη γλάστρα με 10 βολβούς. Nα περιμένω καμιά εβδομάδα και μετά λίγο νεράκι κάθε τρεις τέσσερεις μέρες?

athens2006
28-09-09, 15:02
Mετά τη μετακόμιση σε ισογειο με τεραστια αυλή και κηπάκο, ειπαμε με το συζυγο να πρασινισουμε λιγο το περιβαλλον. Αγοράσαμε καποια μπενζαμιν που εχουν φουντωσει για να μας καλυψουν και ελαφρως από αδιακριτα βλέμματα, βασιλικο, τριανταφυλλιές.
Εχτές μου εφεραν δωρο μια ορχιδεα με εκπληκτικο χρωμα. Ξέρω οτι ειναι ευαισθητο φυτο αλλά δεν ξέρω καθολου πως συντηρειται προκειμενου να επιβιωσει. Θα με βοηθησετε;

Skybeam
28-09-09, 20:40
Ψάξτο λίγο στο Internet... Δεν την κρατάς κάπου μέσα στο σπίτι καλύτερα? Σε κάποιο φωτεινό μέρος ίσως?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
29-09-09, 16:43
Λοιπόν το ψέκασμα με νερό,υγρό για πιάτα και σόδα έπιασε μόνο στο φύτο ΓΙΟΥΚΑ και σέ ένα άλλο εσωτερικού χώρου ( δεν ξέρω πως το λένε )...
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα μυγάκια και έχω και το νεογέννητο και μου φαίνεται θα γίνω υποχόνδρια στο τέλος....Τι άλλο να κάνω?οΌλο το κλιμακοστάσιο είναι τίγκα στο μυγάκι...!

Skybeam
29-09-09, 18:33
AFRODITAKI, διάβασα στο διαδίκτυο κι άλλο ένα γιατροσόφι: ψιλοκόβεις δυο-τρια κρεμμύδια κι ένα δυο σκελίδες σκόρδο, τα αφήνεις 24 ώρες σε ένα λίτρο νερό, βράζεις - σουρώνεις - κρυώνεις και ψεκάζεις τα φυτά με πρόβλημα. Κι εμένα έχει αρρωστήσει ένα και ψέκασα σαπουνόνερο. Αν δεν πιάσει θα κάνω το παραπάνω.

Abbie
13-10-09, 14:45
Μηπως γνωριζετε πιο "organic" μεθοδους για τα μυγακια και τα υπολοιπα ζουζουνακια? διαβασα οτι ο συνδιασμος των φυτων αποτρεπει διαφορα εντομα, για παραδειγμα ειχα μια δαμασκηνια και μαζεψε πολλες σφιγγες. Λογω των παιδιων δεν ηθελα να ψεκασω, και γενικοτερα δεν μου αρεσουν τα εντομοκτονα, οποτε διαβασα οτι το δεντρολιβανο και η λεβαντα τα διωχνουν. Εβαλα δυο γλαστρουλες κατω απο το δεντρο, και μετα απο λιγο καιρο εφυγαν οι σφιγγες, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν λογω της αλλαγης του καιρου και κατα ποσο λογω του δεντρολιβανου και της λεβαντας... Υπαρχει καποιος που να γνωριζει περισσοτερα??

happymummy
14-10-09, 00:53
Αγαπητή Abbie αυτό που βρήκα είναι το εξής
ΛΕΒΑΝΤΑ-LAVENDER
Αποκρούει τους ψύλλους και τους σκώρους. Τα λουλούδια της λεβάντας τρέφουν με νέκταρ πολλά ευεργετικά έντομα. Προστατεύσουν τις κοντινές καλλιέργειες από τις λευκές μύγες και τα έντομα και τα οπωροφόρα δέντρα από τα σκουλήκια. Ξηρά κλαδάκια αποκρούουν τους σκώρους. Φυτέψτε το χειμώνα από μοσχεύματα

Γιαννούλα
24-10-09, 13:32
Καλησπέρα σας.Έχω κι εγώ μεγάλη αγάπη στα φυτά και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όσα διάβασα παραπάνω.Δεν έχω πείρα και ακόμη κάνω πειραματισμούς για το εαν ένα λουλουδι πρέπει να είναι στην πίσω αυλή μου που δεν έχει πολύ ήλιο ή μπροστά στο ηλιόλουστο μπαλκόνι μας.Εαν κάποια απο τα φυτά μου είχαν φωνή ωχ αμαν τι θα άκουγα!!!!!Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τις πιο πεπειραμένες εαν το κατακάθι του γαλλικού καφέ μπορεί και κάνει καλό με το πότισμα.Μου το είπαν να το δοκιμάσω?

νακο μαρια
14-11-09, 00:12
καλησπερα παιδια πολυ μου αρεσουν οι συμβουλεσ σας και μου ειναι πολυ χρυσημες.μηπως ξερει καποιος ποτε φυτευουμε τους σπορους για γαρυφαλα;ειμαι τελειως ασχετη μονο βασιλικο ειχα.

LAMAR
14-11-09, 21:57
Σπορους απο γαρυφαλλα μπορεις να φυτεψεις στο τελος Μαρτιου.

νακο μαρια
18-11-09, 02:04
γεια σας παιδια,ευχαριστω που ειστε κι εσεις εδω και βρισκω απαντησεις σε πραγματα που μ΄αφορουν κι εμενα.επειδη καταλαβα οτι στο 2 χρονον γιο μου αρεσουν τα λουλουδια αποφασισα να βαλω καποια λουλουδια στο μπαλκονι αλλα ειμαι τελειως ασχετη,μηπως ξερει καποιος ποτε φυτευουμε σπορους για γαρυφαλια;:confused::)

akamatra
18-11-09, 02:09
Την άνοιξη στα φυτώρια-λαϊκές αγορές υπάρχουν φυτά γαριφαλιάς...Απλά τα φυτεύεις σε γλάστρα ή παρτέρι...

νακο μαρια
18-11-09, 23:35
ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.μηπως ξερετε ποιοι σποροι ποιανουν τωρα;θελω να δει το παιδακι μου πως ειναι να φυτευεις σπορακια και να γινονται ολοκληρα λουλουδια.

νακο μαρια
18-11-09, 23:38
στη Γιαννουλα ναι δοκιμασε το.η μητερα μου το εκανε και με τον Ελληνικο και μια χαρα ηταν τα λουλουδακια της.

νακο μαρια
18-11-09, 23:45
Καλησπέρα σας.Έχω κι εγώ μεγάλη αγάπη στα φυτά και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όσα διάβασα παραπάνω.Δεν έχω πείρα και ακόμη κάνω πειραματισμούς για το εαν ένα λουλουδι πρέπει να είναι στην πίσω αυλή μου που δεν έχει πολύ ήλιο ή μπροστά στο ηλιόλουστο μπαλκόνι μας.Εαν κάποια απο τα φυτά μου είχαν φωνή ωχ αμαν τι θα άκουγα!!!!!Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τις πιο πεπειραμένες εαν το κατακάθι του γαλλικού καφέ μπορεί και κάνει καλό με το πότισμα.Μου το είπαν να το δοκιμάσω?
καλησπερα,κι εμενα μου αρεσουν πολυ τα λουλουδια κι ας εχω μονο ενα βασιλικο αλλα φουντοτο,καμια σχεση με το πως ηταν οταν το πηρα.εγω βαζω και γαλλικο και ελληνικο[το κατακαθι] η μητερα μου εβαζε ελληνικο και μια χαρα ηταν τα λουλουδια της

νακο μαρια
25-11-09, 02:54
Την άνοιξη στα φυτώρια-λαϊκές αγορές υπάρχουν φυτά γαριφαλιάς...Απλά τα φυτεύεις σε γλάστρα ή παρτέρι...
καλησπερα,τωρα το ειδα το μυνημα σου,πιο πολυ αυτα που εχεις τισ υλικιες των παιδιων αλλα οτι ειναι πιο ευκολο γιατι ειμαι λιγο ασχετη με αυτα και παλι ευχαριστω.

Loukoumaki!
26-11-09, 01:40
Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Πριν απο καμμια δεκαρια μερες πηγα και αγορασα μια τεραστια ζαρντινιερα και βολβους απο φρεζες και τους φυτεψα!!!Οι φρεζες ειναι οι αγαπημενες μου τις λατρευω!!!Σημερα ομως που πηγα στο μπαλκονι να ποτησω τα λουλουδια ειδα στην ζαρντινιερα να ξεπροβαλουν δειλα δειλα κατι μικρουλια πρασινια φυλλαρακια!!!Ειναι δυνατον???:shock:Ακομα δεν τα φυτεψα και αυτα θα ανθισουν???Εγω διαβασα οτι την ανοιξη θα ανθοφορησουν...Μηπως εκανα κατι λαθος??

Skybeam
27-12-09, 22:48
Nαι, κι όμως! Πρόσεξε μήπως σου βγουν ζιζάνια γύρω γύρω (αν βγουν ξερίζωσέ τα) και επίσης, το σημαντικότερο, προστάτευσέ τα από πολύ χαμηλές θερμοκρασίες για να μη σου παγώσουν.

Gold
10-01-10, 14:03
Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Πριν απο καμμια δεκαρια μερες πηγα και αγορασα μια τεραστια ζαρντινιερα και βολβους απο φρεζες και τους φυτεψα!!!Οι φρεζες ειναι οι αγαπημενες μου τις λατρευω!!!Σημερα ομως που πηγα στο μπαλκονι να ποτησω τα λουλουδια ειδα στην ζαρντινιερα να ξεπροβαλουν δειλα δειλα κατι μικρουλια πρασινια φυλλαρακια!!!Ειναι δυνατον???:shock:Ακομα δεν τα φυτεψα και αυτα θα ανθισουν???Εγω διαβασα οτι την ανοιξη θα ανθοφορησουν...Μηπως εκανα κατι λαθος??

Οχι δεν εκανες κατι λαθος!
περυσι φυτεψα κι εγω φρεζιες και υπο τις καταληλλες συνθηκες αναπτυχθηκαν ταχυτατα,(ευφορο εδαφος ,υγρασια κτλ)ομως η ανθοφορια αρχισε τελος Μαρτιου αν θυμαμαι καλα:roll:
κι εγω τις λατρευω!εχουν διακριτικο αρωμα και συμπεριελαμβανοταν στις γαμηλιες ανθοστηλες μας:D

φετος αργησα πολυ να τα φυτεψω πηρα κι αλλους βολβους κι οι καημενοι ακομη με περιμενουν να τους φυτεψω:oops:

Loukoumaki!
12-01-10, 13:01
Οντως Gold δεν εκανα κατι λαθος μιας και η ζαρντινιερα μου εχει γεμιση με μακρια πρασινα φυλαρακια ...Περιμενω πως και πως να βγουν τα μπουμπουκακια για να ανθισουν μετα!!!!

Παντως καθε χρονο πηγαινα και αγοραζα και τις εβαζα στο βαζο.Φετος ειναι τελεια η διαδικασια της αναμονης και που βλεπεις ολη την διαδικασια αναπτυξης τους....:D

melita
12-01-10, 15:11
Γνωρίζει καμμια κοπέλα τι ειδους περιποιήση θέλει η φτερη? τις ειχα στο μπαλκονι κ τωρα τις εβαλα στο διαδρομο. Απο νερό καθε ποτε πότισμα?

stelina B
02-02-10, 09:54
Γεια σας. Μ αρέσει να έχω φυτά στο μπαλκόνι μου και κυρίως λεμονιές. Πώς πρέπει να τις περιποιηθώ; Τι να προσέξω στην ανθοφορία και το λίπασμα; Πότε θέλουν κλάδεμα; και κάθε πότε πότισμα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

TheLostAngel
15-02-10, 14:30
Γειά σας κι από μένα. Εγώ δεν έχω φυτέψει ακόμα. Θα μετακομίσω τις επόμενες μέρες. Οπότε θα σας χρειαστώ αργότερα κάποια στιγμή. Έχετε εμπειρία απ΄ότι βλέπω. Σήμερα όμως σαν γράφω για "ξένη γλάστρα"....!@!
Είχα χαρίσει της νονάς μου ένα λουλούδι, δεν ξέρω πως λέγεται, κι ένας κακός γείτονας της έκοψε όλα τα κλαδιά με το χέρι, μάλλον. Δεν έχω πληγωθεί το λουλούδι τώρα? Κι αν ναι, μπορεί να το επαναφέρει, να ξαναβγάλει λουλούδια? Ήθελε να το μεταφέρει στο κήπο αλλά δεν πρόλαβε. Είχα δει στην ΕΤ3 σε μία εκπομπή ότι έκαβαν το κλαδί λοξά με κοπίδι και κάτι του έβαζαν, αλλά δεν θυμάμαι. Χώμα και το έδεναν με ένα σακουλάκι? Ή κάτι άλλο?
Σας λέει τίποτα αυτό? Τι μπορεί να κάνει?
Ευχαριστώ

Gold
19-02-10, 01:18
Γνωρίζει καμμια κοπέλα τι ειδους περιποιήση θέλει η φτερη? τις ειχα στο μπαλκονι κ τωρα τις εβαλα στο διαδρομο. Απο νερό καθε ποτε πότισμα?
melita η φτερη θελει πολυ νερο,αλλα προσοχη οχι υπερβολικο!προσεκτικο σκαλισμα στο χωμα ,σχετικα ηπιο φωτισμο,οποτε καλα εκανες και τις πηρες απ το μπαλκονι γιατι η απευθειας εκθεση τους στον ηλιο, μαλλον δεν τις εκανε και τοσο καλο.

Gold
19-02-10, 01:46
Το καημενο το Αλεξανδρινο μου,δεν βλεπω να το σωζω:cry:εχουν ξεραθει τα φυλλα του κι απο οτι βλεπω ετοιμαζεται κι ο κορμος του..
αν ξερετε κατι να μου πειτε να κανω για να το σωσω,θα σας ημουν υποχρεη..
καθως επισης και την Γκουζμανια μου(πρασινα σπαθωτα φυλλα,οπου καταληγουν να κανουν απο τα ιδια τους τα φυλλα,ενα κοκκινο αστεροειδη ¨λουλουδι¨ στο κεντρο)το εν λογω¨ λουλουδι¨εχει αρχισει να ξερενεται,δειγμα της αρχης του τελους του,αν γνωριζει καποια κοπελα κατι και γι αυτο...

Και κατι ευχαριστο:D
σ ενα παρτερι ειχα κατι ξεχασμενους βολβους κροκου Κοζανης,τελη Δεκεμβρη με αρχες Γεναρη παρατηρησα την εμφανιση των φυλλωματων τους,εχθες ειδα το πρωτο λουλουδακι να ξεπροβαλει!!

Wonderland
19-02-10, 20:59
Καλησπέρα. Ασχολούμαι κι εγώ με τα φυτά μια και λατρεύω να τα βλέπω να αλλάζουν ανάλογα την εποχή και να αναπτύσσονται με την κατάλληλη περιποίηση. Τώρα για την γκουσμάνια που ανέφερες gold είναι φυσιολογικό να ξεραθεί το κεντρικό λουλούδι της μετά από καιρό. Λογικά θα δεις να ξεπροβάλλουν καινούριες φύτρες στα πλαϊνα του φυτού που θα εξελιχθούν σε νέα λουλούδια αν τα ξεχωρίσεις απο τον κεντρικό κορμό του φυτού. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις εκεί και να περιμένεις να αναπτυχθούν πριν τα μεταφυτέψεις. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ τα περισσότερα πράγματα τα έχω μάθει έπειτα από πειραματισμούς και πολλά παθήματα. :)

Gold
20-02-10, 00:51
Καλησπέρα. Ασχολούμαι κι εγώ με τα φυτά μια και λατρεύω να τα βλέπω να αλλάζουν ανάλογα την εποχή και να αναπτύσσονται με την κατάλληλη περιποίηση. Τώρα για την γκουσμάνια που ανέφερες gold είναι φυσιολογικό να ξεραθεί το κεντρικό λουλούδι της μετά από καιρό. Λογικά θα δεις να ξεπροβάλλουν καινούριες φύτρες στα πλαϊνα του φυτού που θα εξελιχθούν σε νέα λουλούδια αν τα ξεχωρίσεις απο τον κεντρικό κορμό του φυτού. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις εκεί και να περιμένεις να αναπτυχθούν πριν τα μεταφυτέψεις. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ τα περισσότερα πράγματα τα έχω μάθει έπειτα από πειραματισμούς και πολλά παθήματα. :)

Wonderland σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου και τις συμβουλες σου:smile:
κι απο οτι βλεπω εισαι και νεο μελος,καλως ηρθες λοιπον!
οντως βγαινουν απο τα πλαινα της δυο καινουργιες φυτρες!!ανυπομονω για τη μεταφυτευση,αυτο κι αν ειναι αισιοδοξο!!!

Skybeam
20-02-10, 10:24
Το καημενο το Αλεξανδρινο μου,δεν βλεπω να το σωζω:cry:εχουν ξεραθει τα φυλλα του κι απο οτι βλεπω ετοιμαζεται κι ο κορμος του..
αν ξερετε κατι να μου πειτε να κανω για να το σωσω,θα σας ημουν υποχρεη.

Kατ' αρχήν, αν το έχεις μέσα, μετέφερέ το έξω. Αν το έχεις στη γλάστρα και στο χώμα που στο έφεραν στις γιορτές, μεταφύτεψέ το σε καλό χώμα και μεγαλύτερη γλαστρούλα. Μετά τη μεταφύτευση θέλει καλό πότισμα, να τρέξει από τις τρυπούλες της αποστράγγισης, και μετά ξανά από αρκετές ημέρες, να δεις να έχει ψιλοστεγνώσει το χώμα. :wink:

Gold
20-02-10, 22:06
Kατ' αρχήν, αν το έχεις μέσα, μετέφερέ το έξω. Αν το έχεις στη γλάστρα και στο χώμα που στο έφεραν στις γιορτές, μεταφύτεψέ το σε καλό χώμα και μεγαλύτερη γλαστρούλα. Μετά τη μεταφύτευση θέλει καλό πότισμα, να τρέξει από τις τρυπούλες της αποστράγγισης, και μετά ξανά από αρκετές ημέρες, να δεις να έχει ψιλοστεγνώσει το χώμα. :wink:

Skybeam εξω το εχω, μου το φεραν στις γιορτες του 2008 οποτε εχω κανει την μεταφυτευση του..
σκεφτομαι οτι ισως παγωσε με τα πολλα τα κρυα,στο μπαλκονι :?::-(:-?

παντως σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου:)

manoulina
24-02-10, 12:36
Εγώ είχα κάποιες γλαστρούλες απο το προηγούμενο σπίτι.( μόλις μετακομίσαμε) Το καινούργιο μας σπίτι όμως μεγάλο κήπο εμπρός και πίσω και εγώ έχω μόνο 2 τριανταφυλλιές, ένα βασιλικό, μία μέντα και ένα δυόσμο.
Εχω πολύ άνχος γιατί δεν ξέρω πότε να τα μεταφυτέψω απο τη γλάστρα στο παρτέρι του κήπου.
Μου έφεραν και δώρο για τα καλορίζικα 3 δεντράκια, αυτά που μεγαλώνουν και φουντώνουν, δεν ξέρω πως λέγονται αλλά τα βάζουν συνήθως για να μην φαίνονται απο τα διπλανά σπίτια. Αυτά έχουν κάποια συγκεκριμένη εποχή που μπορώ να τα μεταφυτέψω? Θέλουν κάποια ιδιαίτερη φροντίδα?

Επίσης έχω και μια ορχιδέα που την έχω μέσα στο σπίτι. Μας είπε ο ανθοπώλης να της ρίχνουμε 1 κουπάκι νερό μία φορά την εβδομάδα και οτι κρατάει 4 μήνες. Αυτή γίνεται να τη βάλω στον κήπο ή είναι μόνο εσωτερικού χώρου?

Σας ζάλισα λίγο εεε????

Skybeam
06-03-10, 14:07
Mόλις περάσει η τελευταία κακοκαιρία, προς το τέλος του μήνα πιστεύω, είναι καλός καιρός για μεταφυτεύσεις. Για περισσότερες πληροφορίες, καθώς και για την ορχιδέα σου, δες εδώ
http://www.atfreeforum.com/fyta/index.php?sid=01aeaad7dc1390e30daaab1b27ace08b&mforum=fyta

MIDE
10-03-10, 13:03
αααα τι ωραιο θεμα.....
κ εμενα μου αραασουν τα λουλουδια κ εχω αρκετα στο μπαλκονι μου...
εχω ομως κ καποια προβληματα..
εχω σε 2 γλαστρες απο 3 διαφορετικες νανες γαρυφαλιες στην καθε μια...
βγαζουν πολλαααα μπουμπουκια αλλα αρεκτα απο αυτα ξερενοντε πριν ανθισουν οπως επισης βγαζουν καρκετα ξερα κοτσανια...
απο νερο δεν τους λειπει..τ μπορει αν φταιει ομως?

εχω επισης 2 γαρδενιες διπλα διπλα...η μια ομως εχει κατα 80% κιτρινα φυλλα...της εριξα σιδηρο αλλα τιποτα μεχρι στιγμης...τι εχει κ τι μπορω να κανω?

ακομα εχω κ μια φτερη πολυυυ ανθεκτικη κ ομορφη...την εχω σε πηλινη γλαστρα κ εχει γινει τεραστια,ξεχειλιζει,,...κ επειδη μου αρεσει πολυ θελω να τη χωρισω και να τη μεταφυτεψω σε 2 γλαστρες..το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να σπασω την πηλινη...ξερετε κανενα κολπο?

vasso st
16-03-10, 16:04
Κοριτσια μπραβο σας για την λουλουδενια πρωτοβουλια!
Εγω μενω στο ενοικιο κ εχω πολυ μικρο μπαλκονι αλλα καταφερα να "στριμωξω"

1 γλαστρα με μεγαλη γαρδενια
1 γλαστρα με 2 κλωναρακια βασιλικο
1 γλαστρα με γαριφαλια
1 γλαστρα με στεφανωτη (απιστευτη μυρωδια)
1 γλαστρα με αζαλεα
1 γλαστρα με 2 νεραγκουλες &
2 ζαρντινιερες με φρεζες, σκυλακια & τσετσεκιες(ετσι τα λενε στο χωριο μου)

τα μεταφυτεψα προχθες και καθε πρωι τρχω στο μπαλκονι να τα δω και να τα μυρισω!
Καλη ανοιξη και καλη ...ανθοφορια!:p

beboulix
17-03-10, 00:05
πειτε μου κ εμενα...
εχει ο αντρας μοθ ενα κασπο που του το εδωσε η μητερα του,που ως γνωστο οι μανες τους εχουν καλυτερο γουστο απο εμας...
τελος παντων τοσο καιρο ειχα γλιτωσει να μην το εχω μεσα στο σπιτι(για την εισοδο του σπιτιου ουτε λογος),τωρα σκεφτηκα την εναλλακτικη να το βαλω μεσα αλλα με καποιο ωραιο φυτο.
εχετε να προτινετε καποια που να μην χανουν το φυλλωμα τους,να μην ειναι δηλητηριωδη κ να ειναι και λιγο ομορφο ή να συνεχισω να το παιζω ΄΄κινεζα΄΄?

Skybeam
17-03-10, 07:33
beboulix, έχεις κοιτάξει αν το κασπό έχει τρυπούλες αποστράγγισης από κάτω? Αν δεν έχει, πρόσεξε να μη φυτέψεις το φυτό κατευθείαν εκεί, αλλά να το βάλεις στο κασπό με τη γλάστρα του. Σε κάθε πότισμα πρέπει να το αφήνεις να στραγγίζει, και μετά να το ξαναβάζεις στο κασπό.

ΟΡΦΕΑΣ
11-04-10, 23:35
Καλησπέρα σας !!!
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!
Καινούργιος και εγώ στην παρέα με πολλές απορίες ,αλλά είμαι σίγουρος κοντά σας θα βρώ αρκετές λύσεις !!!

Aggeloudia
12-04-10, 14:07
Καλές μου μανούλες και σχετικές με την κηπουρική, καλησπέρα.
Μου ήρθε δώρο το Πασχα μια ανεπανάληπτη ορτανσία μπλεμόβ ΤΕΕΕΕΕΛΕΙΑ
Μαζί με την γαρδένια είναι το λουλούδι που παθαίνω πλάκα
Το θέμα είναι πως δεν γράφει οδηγίες χρήσης και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΑΡΑΘΕΙ...
Παρακαλώ...τα φώτα σας...
Την μεταφυτεύω;;;
Που την τοποθετώ; (σκιά ή ήλιο, μέσα ή έξω)
Πόσο συχνά την ποτίζω και θέλει και κανα ματζουνι συμπληρωματικά;;;

ΟΡΦΕΑΣ
12-04-10, 14:40
Γειά σας και πάλι ,
Θέλω να λύσω μιά απορία μου : τώρα που ξεκινάει η άνοιξη με ότι αυτό την ακολουθεί γιά τα λουλούδια και τα φυτά εκτός από ανάπτυξη και ανθοφορία παρατηρώ και μαγάλη αύξηση σε αρρώστιες όπως μελίγκρα κ,ά,
Υπάρχει κάτι που μπορώ να παρασκευάσω στο σπίτι χωρίς δηλητήρια γιά να ραντίσω ψεκάζοντας τα φυτά μου ;;;
Γιατί λόγω υγείας δεν μπορώ να αγοράσω τα δηλητήρια του εμπορίου και να τα εισπνέουμε σπίτι.Κάπου έχω δεί γιά κάποιο παρασκεύασμα με νερό - σαπούνι - πιπέρι - ξύδι κ.ά. Ισχύει κάτι τέτοιο ;;;Υπάρχει κάποια δοσολογία ;;;
Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!!!!

valiagz
12-04-10, 20:54
Γειά σας και πάλι ,
Θέλω να λύσω μιά απορία μου : τώρα που ξεκινάει η άνοιξη με ότι αυτό την ακολουθεί γιά τα λουλούδια και τα φυτά εκτός από ανάπτυξη και ανθοφορία παρατηρώ και μαγάλη αύξηση σε αρρώστιες όπως μελίγκρα κ,ά,
Υπάρχει κάτι που μπορώ να παρασκευάσω στο σπίτι χωρίς δηλητήρια γιά να ραντίσω ψεκάζοντας τα φυτά μου ;;;
Γιατί λόγω υγείας δεν μπορώ να αγοράσω τα δηλητήρια του εμπορίου και να τα εισπνέουμε σπίτι.Κάπου έχω δεί γιά κάποιο παρασκεύασμα με νερό - σαπούνι - πιπέρι - ξύδι κ.ά. Ισχύει κάτι τέτοιο ;;;Υπάρχει κάποια δοσολογία ;;;
Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!!!!Oρφεα σε 1 ψεκαστηρι 1 λιτρου ριξε 2 σταγονες σαπουνι πιατων και λιγο ξυδι......ψεκασε τα φυτα....εγω σωθηκα!

kiknaki
13-04-10, 20:52
Πολεμήστε τους εχθρούς φυσικά!

Οι πιο συνηθισμένοι εχθροί
Σαλιγκάρια: Τα σαλιγκάρια, που τρέφονται με τα τρυφερά μέρη των φυτών (φύλλα, νέους βλαστούς), δημιουργούν αρκετά προβλήματα. Για να τα κρατήσετε μακριά, ρίξτε στάχτη γύρω από τα φυτά που θέλετε να προστατεύσετε. Θυμηθείτε, όμως, να την ανανεώνετε κάθε φορά που βρέχεται.
Γυμνοσάλιαγκες: Αγαπούν τόσο πολύ την μπίρα, που μπορεί να πιουν μέχρι θανάτου. Αν ρίξετε σε ένα ρηχό σκεύος 3 δάχτυλα μπίρα, έχετε μια πρώτης τάξης παγίδα για γυμνοσάλιαγκες. Αλλά και το αλάτι είναι αποτελεσματικό απωθητικό για τους γυμνοσάλιαγκες και τα σαλιγκάρια. Προσέξτε μόνο να μην το ρίξετε κοντά στα φυτά και τα ξεράνετε.
Ακρίδα: Oι ακρίδες είναι επίμονες, αλλά μπορείτε να τις απωθήσετε με ένα απλό καυτερό διάλυμα που θα φτιάξετε για να ψεκάσετε τα φυτά σας: Βάλτε στο μπλέντερ δύο καυτερές πιπερίτσες, μια πράσινη πιπεριά, ένα μικρό κρεμμύδι και 1/4 του λίτρου νερό. Αναμείξτε, αφήστε το μείγμα να μείνει για ένα 24ωρο και στη συνέχεια σουρώστε και ψεκάστε με το υγρό.
Κάμπιες: Το σκόρδο, το κρεμμύδι και το σχοινόπρασο βοηθούν να απωθήσουμε τις κάμπιες. Μια απλή συνταγή με σκόρδο θα κρατήσει μακριά από τα λουλούδια σας τόσο τις κάμπιες όσο και άλλες προσβολές. Πάρτε 3-4 σκελίδες σκόρδο και αφήστε τις για 24 ώρες σε 2 κουταλιές ελαιόλαδο. Σουρώστε και προσθέστε 1/2 λίτρο νερό και λίγο υγρό σαπούνι. Τοποθετήστε το διάλυμα σε γυάλινο βάζο και όποτε χρειάζεται τοποθετήστε 1 μέρος του διαλύματος σε 20 μέρη νερού και ψεκάστε τα φυτά που έχουν προσβληθεί.
Κουνούπια και μύγες: Κρατήστε τα κουνούπια και τις μύγες μακριά από τον κήπο και το μπαλκόνι σας φυτεύοντας στα παρτέρια ή στις γλάστρες σας βασιλικό, αρμπαρόριζα, δενδρολίβανο, αρτεμισία. Επίσης, το διάλυμα του σκόρδου που αναφέραμε λειτουργεί αποτελεσματικά ενάντια και στα κουνούπια.
Νηματώδεις: Είναι μικροοργανισμοί που προσβάλλουν τις ρίζες των φυτών. Μπορείτε να τους κρατήσετε μακριά από τον κήπο, φυτεύοντας κατιφέ, σάλβια ή ντάλια κοντά στα φυτά. Επιπλέον, τοποθετήστε στις γλάστρες σας οργανική ουσία (π.χ. κοπριά), που ενθαρρύνει την ανάπτυξη μυκήτων που καταστρέφουν τους νηματώδεις.
Τετράνυχος: Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε όταν εμφανιστεί τετράνυχος (κόκκινη αράχνη) είναι να ξεπλύνουμε καλά τα φυτά μας με νερό υπό πίεση. Αν παρ’ όλα αυτά το πρόβλημα παραμένει, ψεκάζουμε τα φυτά με το διάλυμα του σκόρδου ή των καυτερών πιπεριών. Επίσης, θυμηθείτε ότι οι πασχαλίτσες και οι τσουκνίδες είναι φυσικοί εχθροί του τετράνυχου, οπότε, αν έχετε μια τέτοια προσβολή, μην τις βγάζετε από το χώρο.
Μελίγκρα: Πιθανώς την άνοιξη κάποιο από τα φυτά να παρουσιάσει μελίγκρα, την οποία μπορείτε επίσης να απομακρύνετε επαναλαμβάνοντας για κάποιες μέρες ένα καλό πλύσιμο του φυτού με νερό. Μπορείτε, ακόμα, να μουλιάσετε στο νερό λίγο καπνό και μετά από μερικές μέρες να το σουρώσετε και να προσθέσετε στο υγρό που θα κρατήσετε λίγο σαπούνι. Με το διάλυμα αυτό ψεκάστε το φυτό σας μία ή δύο φορές τη μέρα. Τέλος, αν υπάρχουν τσουκνίδες στις γλάστρες και στα παρτέρια σας, αφήστε τις γιατί η μελίγκρα δεν τις αγαπά.
Ψώρα: Για την ψώρα χρησιμοποιήστε διάλυμα πετρελαίου, δηλαδή διαλύστε στο νερό μερικές σταγόνες πετρέλαιο και ψεκάστε με αυτό τον κορμό και τους χοντρούς βλαστούς. Προσέξτε να μην ψεκάσετε τα τρυφερά φύλλα, γιατί μπορεί να προκαλέσετε εγκαύματα.
Ωίδιο ή στάχτωμα: O μύκητας αυτός, που προσβάλλει αρκετά είδη φυτών, μπορεί να καταπολεμηθεί με το θειάφι. Πασπαλίστε με ένα τουλουπάνι ή μια κάλτσα λίγη σκόνη θειάφι ή διαλύστε θειάφι στο νερό και ψεκάστε με αυτό το φυτό.

Φυτά και μπαχαρικά που κρατούν τα έντομα μακριά
Βασιλικός, θυμάρι, γλυκάνισος, δάφνη, αρμπαρόριζα, δεντρολίβανο: Απωθούν μύγες, κουνούπια και άλλα ενοχλητικά έντομα.
Λεβάντα, μέντα: Κρατούν το σκόρο μακριά από την ντουλάπα.
Δυόσμος: Κρατά τα μυρμήγκια μακριά.
Λεβάντα, φασκόμηλο: Κρατούν τα τσιμπούρια μακριά.
Πιπέρι καυτερό (καγιέν): Κρατά μακριά από τα φυτά μας έντομα και μικρά ζώα.
Αλάτι: Κρατά μακριά από τα φυτά μας τους γυμνοσάλιαγκες. Κρατήστε το όμως μακριά από το φυτό και ρίξτε το μόνο στο χώμα

Βάλτε πιπέρι στα παράσιτα!
Oι κόκκινες καυτερές πιπεριές μάς βοηθούν να απαλλαγούμε από διάφορα παράσιτα. Αλέστε μερικές πιπεριές και ανακατέψτε τις με νερό και λίγο σαπούνι. Ψεκάστε με αυτό τα φυτά σας για να τα προστατεύσετε από τις αφίδες. Επίσης, φτιάξτε διάλυμα από καυτερές πιπεριές, σκόρδο και κρεμμύδι. Αφού αλέσετε τα υλικά, ρίξτε τα σε λίγο νερό και αφήστε τα να μείνουν για 24 ώρες. Σουρώστε και προσθέστε επιπλέον νερό για να ψεκάσετε τριανταφυλλιές, αζαλέες και άλλα φυτά ώστε να καταπολεμήσετε προσβολές. Το πιπέρι καγιέν είναι επίσης πολύ χρήσιμο γιατί διώχνει μακριά από τα φυτά αρκετά έντομα, αλλά και ζώα που δεν θέλετε να τα πλησιάζουν, όπως γάτες ή σκύλους. Πασπαλίστε τα φυτά σας με πιπέρι και μην ξεχνάτε να επαναλάβετε τη διαδικασία μετά από πότισμα ή βροχή.

Θυμηθείτε
● Να παίρνετε όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις όταν χρησιμοποιείτε τα διαλύματα, για να μην προκληθούν ερεθισμοί στο δέρμα ή στα μάτια σας. Να φοράτε πάντα γάντια και να μην ψεκάζετε όταν έχει αέρα.
● Ότι στην οργανική καλλιέργεια η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη. Παρακολουθείτε τα φυτά σας και προσπαθήστε να προλαβαίνετε τα προβλήματα στο ξεκίνημά τους.
● Να απομακρύνετε από τον κήπο ή τη βεράντα σας ξερά φύλλα, κλαδιά και χώμα που υποψιάζεστε ότι έχουν κάποια προσβολή ή που δημιουργούν κατάλληλες συνθήκες για να αναπτυχθούν έντομα και άλλοι μικροοργανισμοί.
● Να καταβρέχετε συχνά τα φυτά σας για να φεύγει η σκόνη από τα φύλλα, ώστε να μη δημιουργείται κατάλληλο περιβάλλον για ανάπτυξη ασθενειών.
● Να σκαλίζετε το χώμα συχνά, ώστε να αερίζεται επαρκώς και να μην αναπτύσσονται βλαβεροί μικροοργανισμοί.
● Να χρησιμοποιείτε υγρό πιάτων ή πράσινο σαπούνι στα διαλύματά σας, για να κολλά καλύτερα το υλικό πάνω στα φυτά.
● Κρατάτε τα εργαλεία σας καθαρά, ώστε να μη μεταδίδονται μολύνσεις στα φυτά σας

http://www.vita.gr/html/ent/524/ent.5524.asp

kiknaki
13-04-10, 20:58
Έχω μεγάλο πρόβλημα με τις κάμπιες.
Μου είχαν ρημάξει τις τριανταφυλλιές μου πέρυσι.:mad:
Φέτος όμως λέω να τις καταπολεμήσω με τον τρόπο που γράφει το παραπάνω λίνκ, γιατί δυσανασχετώ κάθε φορά που χρησιμοποιώ φυτοφάρμακα για πολλούς λόγους.

ΟΡΦΕΑΣ
15-04-10, 21:43
Oρφεα σε 1 ψεκαστηρι 1 λιτρου ριξε 2 σταγονες σαπουνι πιατων και λιγο ξυδι......ψεκασε τα φυτα....εγω σωθηκα!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!! Θα το δοκιμάσω λίαν συντόμως....:lol::lol::lol::lol::lol:

novpal
16-04-10, 23:12
Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε? Έχω αυτό το φυτό, δεν ξέρω πως το λένε. Το καημένο το έχω κοντά 2 χρόνια, απο τοσο δα, & τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες δεν πάει καλά. Έχει αρχίσει να ξεραίνεται & να χάνει φύλλα αλλά απο κάτω προς τα πάνω. Παρ' όλα αυτά, λουλούδια βγάζει κανονικά. Συνήθως το βλέπω φυτεμένο στο έδαφος & γίνεται σαν θάμνος. Μήπως έχει μεγαλώσει πολύ & δεν χωρά στη γλάστρα? Αν και το έχω σε μεγάλη γλάστρα.
Όποια συμβουλή θα είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ
http://i929.photobucket.com/albums/ad137/novpal/P1070499.jpg
http://i929.photobucket.com/albums/ad137/novpal/P1070505.jpg

valiagz
16-04-10, 23:18
novpal δεν ειμαι γεωπονος αλλα εκ πειρας και επειδη ασχολουμε πολυ επρεπε να το κλαδεψεις λιγο τον φεβρουαριο με Μαρτιο και να αλλαξης γλαστρα καθως και να ελενξης το χωμα αν εχει σκουληκια......σαν πρωτη φαση αλλαξε χωμα τωρα και ριξε υγρο λιπασμα.....

novpal
16-04-10, 23:33
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση! Το κλάδεμα το χάσαμε -όχι οτι ήξερα πως να το κάνω-. Λοιπόν, όταν λες να αλλάξω χώμα, πως ακριβώς να το κάνω? Είναι μεγάλη η γλάστρα & δεν μπορώ να τη γυρίσω ούτε να βγάλω φυσικά το φυτό. Φτυαράκι-κουβαδάκι :) ?
Και αφού θα πάω να πάρω χώμα, τι να προτιμήσω? Και υγρό λίπασμα ????????
Καλά, να με δω τι θα κάνω αν δω σκουλήκια χαχα

valiagz
17-04-10, 11:49
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση! Το κλάδεμα το χάσαμε -όχι οτι ήξερα πως να το κάνω-. Λοιπόν, όταν λες να αλλάξω χώμα, πως ακριβώς να το κάνω? Είναι μεγάλη η γλάστρα & δεν μπορώ να τη γυρίσω ούτε να βγάλω φυσικά το φυτό. Φτυαράκι-κουβαδάκι :) ?
Και αφού θα πάω να πάρω χώμα, τι να προτιμήσω? Και υγρό λίπασμα ????????
Καλά, να με δω τι θα κάνω αν δω σκουλήκια χαχαnovpal Καλημερα......αυτο κανω και εγω αυτη τη στιγμη αλλαζω χωμα....ζητα βοηθεια για να αναποδογυρισης τη γλαστρα και αν δεν βρεις σκουληκια χρεισημοποιησε το μισο χωμα απο αυτο που εχει η γλαστρα και το υπολοιπο βαλε καινουργιο...χωμα περνω απο φυτωριο για φυτα και αλλο για γαρδενιες....υγρο λιπασμα εχει στο super market agoflash......υπαρχει και φαρμακο για σκουληκια προληπτικα αλλα δεν το προτιμο γιατι ετσι ποτε δεν ειμαι σιγουρη...αυτο γινεται σε φυτα που εχουν προβλημα....αλλιως καθε χρονο προσθετω λιγο καινουργιο στις γλαστρες....

MIDE
19-04-10, 12:38
αχχχχχ εμενα οι δυο μου γαρδενιες ειναι σαν...να μης σας πω καλυτερα ..χαχαχα...

η μια ηταν κατακιτρινη ,, τι σιδηρο της εριχνα τοσσο καιρο...τιποτα ...χθεσ ομως μου φανηκε οτι αρχιζει κ γινεται λιγο προς το λαχανι..η μπορει να ειναι κ η ιδεα μου...ελπιζω να φτασει κ στο πρασινο...

η αλλη μου επιασε ψωρα...ετσι μου ειπαν οτι λεγεται...ειναι κατι ασπρα ζουζουνια με πολλα μικρα ποδαρακια...κ σε αρκετες μεριες κρυβοντε μεσα σε ενα λευκο χνουδι να το πω δεν ξερω...
χωρις να ξερω τι ειναι την ραντισα με ενα ακαρεοκτονο που λεγεται alert ...
καποιος μου ειπε οτι θα κανει δουλεια...ξερει κανεις αν οντως λειτουργει κ με τι αλλο θα πρεπει να συνεχισω τωρα...
ειναι κριμα γιατι ειναι κ γεματη μπουμπουκια..!!!:?::?:

valiagz
19-04-10, 22:33
αχχχχχ εμενα οι δυο μου γαρδενιες ειναι σαν...να μης σας πω καλυτερα ..χαχαχα...

η μια ηταν κατακιτρινη ,, τι σιδηρο της εριχνα τοσσο καιρο...τιποτα ...χθεσ ομως μου φανηκε οτι αρχιζει κ γινεται λιγο προς το λαχανι..η μπορει να ειναι κ η ιδεα μου...ελπιζω να φτασει κ στο πρασινο...

η αλλη μου επιασε ψωρα...ετσι μου ειπαν οτι λεγεται...ειναι κατι ασπρα ζουζουνια με πολλα μικρα ποδαρακια...κ σε αρκετες μεριες κρυβοντε μεσα σε ενα λευκο χνουδι να το πω δεν ξερω...
χωρις να ξερω τι ειναι την ραντισα με ενα ακαρεοκτονο που λεγεται alert ...
καποιος μου ειπε οτι θα κανει δουλεια...ξερει κανεις αν οντως λειτουργει κ με τι αλλο θα πρεπει να συνεχισω τωρα...
ειναι κριμα γιατι ειναι κ γεματη μπουμπουκια..!!!:?::?:βαμβακιαση μαλλον εχει παθει....ειχα και εγω μια γαρδενια που ηταν ετοιμη προπερσυ να την πεταξω αλλα το παλεψα και τωρα εχει γινει δεντρο....σιδηρο να βαζεις μια φορα την εβδομαδα αλλιως θα καει....εγω την ραντισα περσυ με σαπουνονερο και εφυγαν ολα....φετος ακομα δεν εχει τιποτα!

valiagz
19-04-10, 22:34
mide βαλε και φρεσκο χωμα ειδικο για γαρδενιες....

Stellinula
19-04-10, 22:39

Θέλει σίδηρο.....Προσοχή όμως γιατί ο σίδηρος βάφει πλακάκια...

koufetaki
19-04-10, 22:45
εμαθα τελευταια κατι κολπακια και σας τα λεω.εαν εχει η γλαστρα σκουλικα βαζεις σκονη μουσταρδα και ριχνεις νερο τα σκοτωνει,εαν εχουν οι τριανταφυλιες ψηριτσες ριχνει σοδα του φαγητου πανω και ψωφαν και αυτες αν το φυτο σου στην γλαστρα ειναι καχεκτικο βαζεις μεσα στην γλαστρα και ειναι και το ποιο κουφο αλλα η κυρια που το κανει χρονια εχει ενα μπαλκονι με δεντρα οχι με φυτα πλεον,βαζεις χαπια αντυσιληπτικα πεντε σε μεγαλη γλαστρα και ριχνεις νερο,εγω λεω να βαλω στην λεμονια μου που δεν λεει εδω και 3χρονια που την εχω να μου κρατηση ενα λεμονακι.

Stellinula
19-04-10, 22:54
εμαθα τελευταια κατι κολπακια και σας τα λεω.εαν εχει η γλαστρα σκουλικα βαζεις σκονη μουσταρδα και ριχνεις νερο τα σκοτωνει,εαν εχουν οι τριανταφυλιες ψηριτσες ριχνει σοδα του φαγητου πανω και ψωφαν και αυτες αν το φυτο σου στην γλαστρα ειναι καχεκτικο βαζεις μεσα στην γλαστρα και ειναι και το ποιο κουφο αλλα η κυρια που το κανει χρονια εχει ενα μπαλκονι με δεντρα οχι με φυτα πλεον,βαζεις χαπια αντυσιληπτικα πεντε σε μεγαλη γλαστρα και ριχνεις νερο,εγω λεω να βαλω στην λεμονια μου που δεν λεει εδω και 3χρονια που την εχω να μου κρατηση ενα λεμονακι.

κουφετάκι αυτο με τα αντισυλλιπτικά το ήξερα και εγώ αλλα δε το έλεγα για να μην φάω κράξιμο...Είχα φύγει για διακοπες 15 ημερών κατακαλόκαιρό και δεν είχα κανέναν να μου ποτίσει τα φυτά και μου είχε πεί μια κοπέλα βάλε από 2 αντισθλλιπτικα σε κάθε γλάστρα ποτισέ τα και φύγε....Και τις λεω τότε και 15 μέρες δεν θα τα ξαναποτίσω θα πεθάνουν...Μου λέει κάντο και θα δείς...Εφυγα κορίτσια γύρισα και με το που άνοιξα το μπαλκόνι μου νόμιζα ότι μπήκα στην ζούγκλα του αμαζονίου.....Τεράστια τα φυτά και καταπράσινα...
Επίσης αν θέλετε γιαλιστερά φιλόματα κάθε μέρα θα αραιώνετει γάλα σε νερό και θα ποτίσεζετε από λίγο τα φυτά σας....

kiknaki
19-04-10, 22:57
Καλές μου μανούλες και σχετικές με την κηπουρική, καλησπέρα.
Μου ήρθε δώρο το Πασχα μια ανεπανάληπτη ορτανσία μπλεμόβ ΤΕΕΕΕΕΛΕΙΑ
Μαζί με την γαρδένια είναι το λουλούδι που παθαίνω πλάκα
Το θέμα είναι πως δεν γράφει οδηγίες χρήσης και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΑΡΑΘΕΙ...
Παρακαλώ...τα φώτα σας...
Την μεταφυτεύω;;;
Που την τοποθετώ; (σκιά ή ήλιο, μέσα ή έξω)
Πόσο συχνά την ποτίζω και θέλει και κανα ματζουνι συμπληρωματικά;;;

Η ορτανσία είναι φυτό εξωτερικού χώρου, τουλάχιστον όσο δεν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.
Θέλει τακτικό πότισμα(άυτή την εποχή 1~2 φορές την εβδομάδα, εξαρτάται από το χώμα που είναι φυτεμένη) και λίγο φως, προσοχή όμως έχει ανάγκη έστω και λίγο φως.
Εγώ έχω δύο ορτανσίες μπλε και ροζ και είναι από τα αγαπημένα μου φυτά.
Οι οδηγίες που σου γράφω είναι αυτές που είχαν τα φυτά όταν τα αγόρασα, μέχρι τώρα τηρώντας τις οδηγίες έχω θεαματικά αποτέλεσματα ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

kiknaki
19-04-10, 23:05
Αυτό με τα σκουλήκια στην γλάστρα ισχύει και για τα παρτέρια :?: :?:
Γιατί μου είχαν πει οτι αν βρω σκουλήκια στο χώμα σε παρτέρι σημαίνει οτι το χώμα είναι καλό και πρόσφορο για φύτεμα.

MIDE
20-04-10, 11:29
mide βαλε και φρεσκο χωμα ειδικο για γαρδενιες....

για το χωμα τωρα δεν παιζει....

αφηστε με κοριτσια...σημερα το πρωι κοντεψε να με βαρεσει εγκεφαλικο...
ειμαι για να φουνταρω...

βγηκα το πρωι να δω τη γαρδενια μου κ να την ψεκασω με λιγο σαπουνονερο κ οινιοπνευμα...κ τι να δω.....
ενα απο τα 4 gold crest που εχω(κ ειναι κ το μεγαλυτερο παναθεμα το) ειναι γεμαααατο απο αυτα τα ιδια ζουζουνια που εχει κ γαρδενια μου..
οταν λεω γεματο σε καποια σημεια ο κορμος δε φαινεται.....
θα πεθανω...

valiagz βαμαβακιαση κ ψωρα ειναι το ιδιο ζουζουνι?
γιατι εμενα για την γαρδενια μου ειπαν οτι εινια μαλλον ψωρα λευκη...
τα ιδια ακριβως λευκοροζ χοντρα ζουζουνια με πολλα μικρα ποδαρακια σαν ψειρες εχει κ το goldcrest μου....μονο που εκει δεν εχει το χνουδι οπως στην γαρδενια μου...εκει ειναι ελευθερα...δε ντρεποντε καθολου κ δεν κρυβοντε πουθενα σε κανενα χνουδι τα ατιμα...ξεδιαντροπα το ενα πανω στο αλλο...με ανατριχιασαν πρωι πρωι..δεν τα ειχα παρει χαμπαρι...

αν κ δεν ειμαι των χημικων ο πλυθησμος τους ειναι σαν της κινας...κ τους εριξα ,,alert....θα κανει δουλεια σε αυτα τα ατιμα...???
το ξερετε αυτο το φαρμακο...τα εξοντωνει???
please....heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp..!!!!

MIDE
20-04-10, 13:17
ψαχνοντας για φωτο στο ιντερνετ τελικα διαπιστωσα κατα 99% γιατι δεν φαινεται καλα η φωτο οτι το gold cret και η γαρδενια μου εχουν λευκη ψωρα η ασπιδιωτο οπως το λενε...

κανει το alert (abamectin 1.8) που εβαλα ? η να τα πεταξω απο το δευτερο να ξεμπερδεβω ???

ultraviolet
20-04-10, 15:18
τι γινεται οταν το λεμονονοκυπαρισσο μας απο ωραιο λαχανοπρασινο χωμα γινεται πρασινοκαφε σαν ξερο? πως να το ξαναζωντανεψω?

MIDE
21-04-10, 10:49
[QUOTE=ultraviolet;1538372]τι γινεται οταν το λεμονονοκυπαρισσο μας απο ωραιο λαχανοπρασινο χωμα γινεται πρασινοκαφε σαν ξερο? πως να το ξαναζωντανεψω?[/QUOTE

καταρχην απο ποτισμα ειναι οκ?(οχι καθε μερα αλλα οχι κ καθε 10..εγω τα ποτιζω καθε 3 περιπου μερες..

απο λιπασμα τους εχεις ριξει ποτε?

αν καποια κλαδακια σου ξεραθηκαν εντελως κλαδεψε τα λιγο γυρω γυρω ομοιομορφα...

λιγη φροντιδα κ θα παρει τα πανω του..εκτος κ αν εχει καμια αρρωστια...κ αρχιζει κ πεθαινει...
φροντισε το λιγο με νερακι κ λιπασμα κ αν δεις οτι χειροτερευει ψαξτο μην εχει κανενα μυκητα..

α κ κατι ακομα σε γλαστρα ειναι η κατω? λεω μηπως εχει μεγαλωσει πολυ κ ειναι μικρη η γλαστρα...

kiknaki
21-04-10, 14:20
Ξέρει καμιά κοπέλα πως φροντίζουμε τις βεγόνιες??
Μου έχουν πει οτι είναι πολύ ευαίσθητο φυτό και χαλάει εύκολα.
Αν ξέρει καμμιά κοπέλα ας βοηθήσει παρακαλώ διότι βλέπω τις 2 από τις 3 που έχω να παιρνουν την κάτω βόλτα.

Και να ξαναρωτήσω αυτό που γράφετε για τα σκουλήκια στη γλάστρα που είναι κακό ισχύει και για σκουλήκια σε χώμα σε παρτέρια?

KaterinaT
22-04-10, 14:37
Καλησπερα! Θα ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για την περιποιηση του Δυοσμου και του Βασιλικου. Παντου ακουω και διαβαζω οτι και τα δυο δεν χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης και μεταχειρισης και οτι ειναι σχετικα φυτα ευκολα να αναπτυχθουν. Εγω προσπαθω να κανω πρασινο το μπαλκονι μας, αλλα οχι με μεγαλη επιτυχια. Εχω παρει βασιλικο απ'ολων των ειδων 3 φορες, τον εχω στον ηλιο, τον ποτιζω αρκετα και η καταληξη ειναι παντα η ιδια, πρωτα αρχιζουν να μαυριζουν οι ριζες και μετα να ξεραινεται το φυλλωμα οσο νερο και να του ριξω. Σημειωση οτι τον ειχα σε πλαστικες γλαστρες και επειδη ακουω οτι θελει αρκετο νερο, τελικα ποσο ακριβως ειναι το αρκετο νερο?1-2-3 ποτηρια?
Οσον αφορα στο Δυοσμο, μεχρι τωρα πηγαινε καλα, αλλα ξαφνικα επιασε κατι πρασινα πολυ μικρα μυγακια σαν μικρα κουνουπακια και το χειροτερο ειναι οτι αυτα επεκτεινονται και στα φυλλωματα απο τις διπλανες γλαστρες!!!
Πολυ θα εκτιμουσα καποια συμβουλη σας, γιατι ειμαι σιγουρη πλεον οτι κατι δεν κανω σωστα!!!
Ευχαριστω

ultraviolet
25-04-10, 00:39
ΜΙDE, οχι λιπασμα δε του χω βαλει και η γλαστρα ακομη του ειναι ευρυχωρη...ευχαριστω για τις συμβουλες..

Skybeam
25-04-10, 01:15
Katerina T απομάκρυνε τα άρρωστα φυτά από τα υπόλοιπα. Αραίωσε σε ένα ψεκαστήρι: 3 μέρη νερό, ένα μέρος μπλε οινόπνευμα και λίγες σταγόνες υγρό απορρυπαντικό πιάτων. Ανακινείς καλά και ψεκάζεις πολύ καλά, και κάτω από τα φύλλα. Αυτό το κάνεις μια φορά την εβδομάδα και για όσο διάστημα το κάνεις, διατηρείς τα φυτά στη σκιά.

Αν θέλεις κάτι χημικό και πιο γρήγορο, κόβεις ένα δυο φύλλα από τα άρρωστα φυτά και τα πηγαίνεις σε γεωπόνο ή φυτώριο για να σου δώσουν το κατάλληλο φάρμακο.

Κι εμένα ο δυόσμος μου αρρώστησε από κάτι μαύρα σαν ψειρίτσες, κι άρχισα κι εγώ σήμερα το σαπουνόνερο...

KaterinaT
26-04-10, 11:02
Katerina T απομάκρυνε τα άρρωστα φυτά από τα υπόλοιπα. Αραίωσε σε ένα ψεκαστήρι: 3 μέρη νερό, ένα μέρος μπλε οινόπνευμα και λίγες σταγόνες υγρό απορρυπαντικό πιάτων. Ανακινείς καλά και ψεκάζεις πολύ καλά, και κάτω από τα φύλλα. Αυτό το κάνεις μια φορά την εβδομάδα και για όσο διάστημα το κάνεις, διατηρείς τα φυτά στη σκιά.

Αν θέλεις κάτι χημικό και πιο γρήγορο, κόβεις ένα δυο φύλλα από τα άρρωστα φυτά και τα πηγαίνεις σε γεωπόνο ή φυτώριο για να σου δώσουν το κατάλληλο φάρμακο.

Κι εμένα ο δυόσμος μου αρρώστησε από κάτι μαύρα σαν ψειρίτσες, κι άρχισα κι εγώ σήμερα το σαπουνόνερο...

Σ'ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη!! Θα την εφαρμοσω αμεσα!!

νούφαρο
26-04-10, 20:35
:p μία μικρή εικόνα από το μικρόκηπο μου (στη βεράντα), δυστυχώς ξάνθισαν τα ζουμπουλάκια μου, τα κυκλάμινα και οι περισσότερες φρέζιες... (δεν έχω βγάλει ακόμα έξω κάποια λουλούδια)

http://img219.imageshack.us/img219/3015/20725136.th.jpg (http://img219.imageshack.us/i/20725136.jpg/) http://img690.imageshack.us/img690/4029/58692462.th.jpg (http://img690.imageshack.us/i/58692462.jpg/) http://img638.imageshack.us/img638/1990/96003804.th.jpg (http://img638.imageshack.us/i/96003804.jpg/) http://img695.imageshack.us/img695/6842/88599551.th.jpg (http://img695.imageshack.us/i/88599551.jpg/) http://img695.imageshack.us/img695/9858/85952831.th.jpg (http://img695.imageshack.us/i/85952831.jpg/) http://img708.imageshack.us/img708/2990/36195619.th.jpg (http://img708.imageshack.us/i/36195619.jpg/)

http://img90.imageshack.us/img90/3101/43726842.th.jpg (http://img90.imageshack.us/i/43726842.jpg/) http://img684.imageshack.us/img684/5766/65332413.th.jpg (http://img684.imageshack.us/i/65332413.jpg/) http://img43.imageshack.us/img43/9611/43846677.th.jpg (http://img43.imageshack.us/i/43846677.jpg/) http://img39.imageshack.us/img39/7371/91636955.th.jpg (http://img39.imageshack.us/i/91636955.jpg/) http://img532.imageshack.us/img532/5368/81884473.th.jpg (http://img532.imageshack.us/i/81884473.jpg/) http://img101.imageshack.us/img101/6492/81599803.th.jpg (http://img101.imageshack.us/i/81599803.jpg/) http://img695.imageshack.us/img695/5360/35500009.th.jpg (http://img695.imageshack.us/i/35500009.jpg/) http://img218.imageshack.us/img218/5986/85458672.th.jpg (http://img218.imageshack.us/i/85458672.jpg/)

http://img341.imageshack.us/img341/355/48502697.th.jpg (http://img341.imageshack.us/i/48502697.jpg/) http://img101.imageshack.us/img101/2941/28071118.th.jpg (http://img101.imageshack.us/i/28071118.jpg/) http://img163.imageshack.us/img163/9075/95518477.th.jpg (http://img163.imageshack.us/i/95518477.jpg/) http://img441.imageshack.us/img441/580/54353452.th.jpg (http://img441.imageshack.us/i/54353452.jpg/) http://img228.imageshack.us/img228/6885/45298326.th.jpg (http://img228.imageshack.us/i/45298326.jpg/) http://img220.imageshack.us/img220/1779/20952141.th.jpg (http://img220.imageshack.us/i/20952141.jpg/) http://img22.imageshack.us/img22/9654/40430956.th.jpg (http://img22.imageshack.us/i/40430956.jpg/)

δυστυχώς η αροκάρια μου "από μέσα" έχει αρχίσει να ξεραίνεται... :sad:
καμιά συμβουλή??

kiknaki
27-04-10, 00:12
Πολύ όμορφος ο μικρόκηπος σου νούφαρο, μου άρεσε πολύ.
Αλλά μου άρεσε και η επιλογή γλαστρών και κασπώ που δίνουν έναν ακόμη πιο όμορφο τόνο στη βεράντα σου.
Μπράβο σου!

νούφαρο
27-04-10, 00:37
kiknaki ευχαριστώ:oops:

η αλήθεια είναι ότι επενδύω στα κασπώ γιατί δε μου αρέσουν οι πλαστικές γλάστρες αισθητικά...

elenaκι
28-04-10, 09:48
Μάλλον αγαπάς πολύ τα λουλούδια σου, μπράβο!

Skybeam
28-04-10, 18:25
Πολύ όμορφα, μπράβο!

νούφαρο
28-04-10, 18:53
ευχαριστώ:oops::oops:

το δύσκολο είναι να τα "σώσω" το χειμώνα (δε γίνεται λόγω "όγκου-ποικιλίας" να τα μετακινώ) γιατί εδώ που μένω (πολύυυυυυ βόρεια) είναι δύσκολα το χειμώνα με τα κρύα και τις παγωνιές...

Γι' αυτό και τα αγαπώ τόσο πολύ και χαίρομαι διπλά κάθε άνοιξη....:D

Aggeloudia
28-04-10, 19:10
Η ορτανσία είναι φυτό εξωτερικού χώρου, τουλάχιστον όσο δεν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.
Θέλει τακτικό πότισμα(άυτή την εποχή 1~2 φορές την εβδομάδα, εξαρτάται από το χώμα που είναι φυτεμένη) και λίγο φως, προσοχή όμως έχει ανάγκη έστω και λίγο φως.
Εγώ έχω δύο ορτανσίες μπλε και ροζ και είναι από τα αγαπημένα μου φυτά.
Οι οδηγίες που σου γράφω είναι αυτές που είχαν τα φυτά όταν τα αγόρασα, μέχρι τώρα τηρώντας τις οδηγίες έχω θεαματικά αποτέλεσματα ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

Ειμαι αχρηστη ...παει...τελειωσε...
ΤΗΝ ΜΑΡΑΝΑ...ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΑ ΤΟ ΦΥΤΟ:-(

Gold
30-04-10, 20:28
νουφαρο πολυ ομορφη πραγματικα η βεραντα σου!!
να εισαι γερη να συντηρεις τα ομορφα φυτα σου!:wink::D
και να τα χαιρεστε με τον ομορφο τσιμπομαγουλακια σας!
οπως καταλαβες σου εστειλα ενα μηνυμα μεσα στην ομορφια!:lol:;-):grin:

Skybeam
30-04-10, 22:19
Aggeloudia μην κλαις! Δεν φταις εσύ, τα σημερινά λουλούδια είναι στην πλειοψηφία τους υβρίδια από την Ολλανδία, και είναι ψιλοευαίσθητα, δεν αντέχουν και πολλά. Σκέψου, πώς άντεχαν τα λουλούδια των μαμάδων και κυρίως των γιαγιάδων μας. Ήταν παλιές ποικιλίες, και άντεχαν στις κλιματολογικές συνθήκες και το περιβάλλον της χώρας μας. Αν σκεφτείς δε και το καυσαέριο και τον ήλιο που καίει άσχημα πια λόγω της τρύπας του όζοντος, πόσο ν' αντέξουν τα καημένα!

Τα καλύτερα λουλούδια είναι τα παλιά, αυτά που βρίσκονται στις αυλές των χωριών και των παλιών σπιτιών. Αν πάρεις από εκεί μόσχευμα και σου πιάσει, θα έχεις ένα φυτό κατά πολύ ανθεκτικότερο από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά.

kiriaki76
07-05-10, 14:22
gia sas,o iviskos mou exi psires...ti mporo na kano`??ß
den thelo na xrisimopioiso chimika.
kanene spitiko tip?:D

antu
07-05-10, 14:46
εκχυλισμα τσουκνιδας Βαζεις τσουκνιδες με νερο τις αφηνεις μια εβδομαδα και μετα ραντιζεις καπως ετσι γινεται αλλα δεν ξερω να σου πω περισσοτερα

nikol1981
07-05-10, 22:40
νομιζω οτι ενας γεωπονοσ μου ειχε πει καποτε να βαλω υγρο πιατων με νερο και να ψεκασω με αυτο...ααα ηθελα να αγορασω ενα πευκακι και μου ειχε πει οτι φωλιαζει καποιεσ φορες ενα ειδοσ αραχνης και αυτος ηταν ο πιο οικολογικος τροπος για να φυγει αμα πιανει στις αραχνες δεν θα πιανει και στις ψειρες????

G.Geo
07-05-10, 23:08
Είχα ακριβώς το ίδιο. Εβαλα νερό με υγρό πιάτων και οινόπνευμα και τις εξόντωσα!!

tzia
07-05-10, 23:14
το οινοπνευμα αποτελεί το φάρμακο..το υγρο πιατων χρησιμοποιειται σαν προσκολλητική ουσία...αλλα μπορει να χρειαστούν παραπάνω εφαρμογες...και προσοχη στην ποσοτητα του οινοπνευματος μην καει το φυτο...