PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία

Σελίδες : 1 [2]

lydia31
18-12-08, 15:56
α οσο για τα αερια εχουμε αρκετα

amaretto
18-12-08, 16:09
Για το αυγό δεν ξέρω αν έχει τέτοια επίδραση.
Είναι κανείς άρρωστος στο σπίτι; Υπάρχει περίπτωση να κόλλησε καμιά ίωση που να την χτυπάει στο πεπτικό;

Για τα αέρια κάνουμε ό,τι κάνουμε και για την ανακούφιση από τους κολικούς. Μασαζάκι στην κοιλίτσα, γυμναστική στα ποδαράκια, για να βοηθήσουμε το μωρό, τέτοια πράγματα. Συν την μίνι αποχή από τα γαλακτοκομικά.

lydia31
18-12-08, 16:37
[quote="amaretto"]Για το αυγό δεν ξέρω αν έχει τέτοια επίδραση.
Είναι κανείς άρρωστος στο σπίτι; Υπάρχει περίπτωση να κόλλησε καμιά ίωση που να την χτυπάει στο πεπτικό

η αληθεια ειναι οτι ο μπαμπας ειναι λιγο χαλια αντε να δουμε τελικα τι ειναι πηρα τηλ τον παιδιατρο να παμε να την δει .αmaretto σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις να 'σαι καλα!!!

xristinavin
14-01-09, 09:21
Κορίτσια καλημέρα! Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Δεύτερη μέρα σήμερα οι κενώσεις του είναι μουσταρδί, αλλά πολύ υγρές. Αυτό σημαίνει ότι έχει διάρροια; άλλα συμπτώματα δεν έχει, χαρούμενος είναι, τρώει κανονικά, πυρετό δεν έχει. Μόνο που τα βράδια είναι εντελώς ξεσκέπαστος, μήπως έχει κρυώσει;

iro
14-01-09, 09:38
Κορίτσια καλημέρα! Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 3 μηνών και το θηλάζω αποκλειστικά. Δεύτερη μέρα σήμερα οι κενώσεις του είναι μουσταρδί, αλλά πολύ υγρές. Αυτό σημαίνει ότι έχει διάρροια; άλλα συμπτώματα δεν έχει, χαρούμενος είναι, τρώει κανονικά, πυρετό δεν έχει. Μόνο που τα βράδια είναι εντελώς ξεσκέπαστος, μήπως έχει κρυώσει;

Να σου ζήσει το μωράκι!

Αυτό ακριβώς είναι το φυσιολογικό χρώμα στις κενώσεις ενός μωρού που θηλάζει. Είστε πολύ καλά!

Πάντα τέτοια :)

xristinavin
14-01-09, 09:49
ευχαριστώ για τηνάμεση απάντηση,όμως το γεγονός ότι έιναι πολύ υγρά δεν είναι ανησυχητικό;

xristinavin
14-01-09, 09:51
έχει κι άλλο: ακούω συνεχως την κοιλίτσα του να γουργουρίζει..

iro
14-01-09, 09:58
ευχαριστώ για τηνάμεση απάντηση,όμως το γεγονός ότι έιναι πολύ υγρά δεν είναι ανησυχητικό;

Οι φυσιολογικές κενώσεις είναι μουσταρδί, υδαρείς έως παχύρευστες, πιθανόν και με κόκκους (που μοιάζουν με σποράκια - υπολείμματα ουσιαστικά του λιπαρού γάλακτος που παίρνει το μωρό).

Μην ανησυχείς καθόλου - αν το μωρό είχε οποιαδήποτε ενόχληση στο εντεράκι του, θα το εκδήλωνε με γκρίνια ή κλάμα.

mariadrama
18-01-09, 09:03
καλημερα κοριτσια χρειαζομαι τα φωτα σας πριν με πιασει πανικος , θηλαζω αποκλειστικα την Αριαδνη μου και ειναι 54 ημερων , χθες το βραδυ και σημερα το πρωι παρατηρεισα πρασινες κενωσεις και ινες , να την τον γιατρο η να περιμενω μεχρι την Δευτερα? ευχαριστω πολυ

Choco
18-01-09, 09:25
Το πιθανότερο είναι στην επόμενη κένωσή της να είναι φυσιολογικά τα πράγματα, οπότε και δεν θα υπάρχει και λόγος να ανησυχείς.
Τα πράσινα κακάκια είναι συνήθως αποτέλεσμα της δικής σου διατροφής
Μήπως έφαγες κάποιο χορταρικό;

Pipi
18-01-09, 09:26
Καλημέρα,

Μην αγχώνεσαι, οι πράσινες κενώσεις μπορεί να οφείλονται σε κάποια ιωσούλα που μπορεί να περνάει το μωρό σου. Συνήθως αφήνουμε 3 μέρες περιθώριο χωρίς να αλλάξουμε κάτι κι αν δεν αλλάξουν τα κακά αρχίζουμε κι υποπτευόμαστε. Θα σου πουν κι οι άλλες μαμάδες βέβαια που είναι πιο έμπειρες.

Οι κενώσεις δεν πρασινίζουν επειδή έφαγε χορταρικά. Το πιο πιθανό είναι η ίωσούλα και το αμέσως επόμενο είναι η υπερπαραγωγή.

Χλοη
18-01-09, 09:29
Γειά σου Μαρία. Τα πράσινα κακά συνήθως σημαίνουν η υπερπαραγωγή, ή μπορεί και να σημαίνουν αλλεργία σε κάτι που τρως, συνήθως γαλακτοκομικά. Το μωράκι είναι ευδιάθετο? Δείχνει να την ενοχλεί κάτι?

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να περιμένεις ως αύριο. Προσπάθησε να αφήνεις το μωρό να τελειώνει το ένα στήθος πριν προσφέρεις το άλλο. Να την αφήνεις όση ώρα γίνειται στο πρώτο, μόλις σταματήσει να καταπίνει, κάνε breast compressions (μαλάξεις στο στήθος για να κατέβει το παχύ γάλα) και μόλις σταματήσει πάλι να καταπίνει, τότε άλαξε στήθος αν χρειαστεί.

Σόρυ μόλις πρόσεξα οτι έχει συμβεί μόνο δύο φορές. Αυτό συμβαίνει που και που στα μωρά που θηλάζουν. Δε χρειάζεται ν'ανησυχείς αν δεν συνεχιστεί. :)

Choco
18-01-09, 10:34
Οι κενώσεις δεν πρασινίζουν επειδή έφαγε χορταρικά.

Ωχ ναι; Και να φανταστείς ότι παιδίατρος μου το είχε πει....

mariadrama
18-01-09, 13:20
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας , η μικρη μου οχι απλως ειναι ευδιαθετη σημερα μας εσκασε και τα πρωτα συνειδητα χαμογελα! απλα εδω και 10 μερες μετα τον τελευταιο θηλασμο κλαιει μια ωριτσα μαλλον θα εχει κωλικους και προχθες ταλαιπωριθηκαμε μεχρι το ξημερωμα χθες ομως κοιμηθηκε παρα πολυ ησυχα και ασταματητα 12-8.30!!! και ξυπνησε με γελια και χαρουλες! την θηλαζω απο τον ενα μαστο λετε να μην ειχε φαει καλα? ευχαριστω και παλι

oikat
28-01-09, 22:46
Εδώ και κανά 3 εβδομάδες το σχεδόν 2 μηνών μωρό μου που θηλάζει αποκλειστικά κάνει κενώσεις έντονες και με έντονη μυρωδιά. Στη διατροφή μου δεν έχω αλλάξει κάτι. Η μυρωδιά που οφείλεται γιατί η εκρηκτική κένωση διάβασα ότι είναι φυσιολογική όπως και τα αέρια.

dri
08-02-09, 12:18

Οι φυσιολογικές κενώσεις είναι μουσταρδί, υδαρείς έως παχύρευστες, πιθανόν και με κόκκους (που μοιάζουν με σποράκια - υπολείμματα ουσιαστικά του λιπαρού γάλακτος που παίρνει το μωρό).

Μην ανησυχείς καθόλου - αν το μωρό είχε οποιαδήποτε ενόχληση στο εντεράκι του, θα το εκδήλωνε με γκρίνια ή κλάμα.

Καλημέρα! Γράφω πρώτη φορά αν και όταν έχω χρόνο διαβάζω γα θέματα με πολύ ενδιαφέρον. Είμαι για πρώτη φορά μαμά και έχω έναν γιο 50 ημερών, τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Έχω πολλές απορίες σχετικά με τον θηλασμό αλλά θα τις θέσω εν καιρώ γιατί ο μικρούλης είναι ζωηρός και δεν μου αφήνει ελεύθερο χρόνο. Με απασχολούν οι κενώσεις του που στην πλειονότητά τους είναι πρασινωπές , με κόκκους και αρκετά υδαρής, ενώ μουσταρδί είναι 1 φορά ανά 2 μέρες. Υποφέρει από κολικούς , όταν ακούει την κίνηση των εντέρων κλαίει σπαρακτικά και την περισσότερη ώρα τις ημέρας σφίγγεται και τεντώνεται. Ο γιατρός με καθησυχάζει αλλά δεν μου φτάνει αυτό. Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του και τι να κάνω ;

aglaia
08-02-09, 12:30
Καλημέρα! Γράφω πρώτη φορά αν και όταν έχω χρόνο διαβάζω γα θέματα με πολύ ενδιαφέρον. Είμαι για πρώτη φορά μαμά και έχω έναν γιο 50 ημερών, τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Έχω πολλές απορίες σχετικά με τον θηλασμό αλλά θα τις θέσω εν καιρώ γιατί ο μικρούλης είναι ζωηρός και δεν μου αφήνει ελεύθερο χρόνο. Με απασχολούν οι κενώσεις του που στην πλειονότητά τους είναι πρασινωπές , με κόκκους και αρκετά υδαρής, ενώ μουσταρδί είναι 1 φορά ανά 2 μέρες. Υποφέρει από κολικούς , όταν ακούει την κίνηση των εντέρων κλαίει σπαρακτικά και την περισσότερη ώρα τις ημέρας σφίγγεται και τεντώνεται. Ο γιατρός με καθησυχάζει αλλά δεν μου φτάνει αυτό. Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του και τι να κάνω ;

Να σου ζήσει!

1. Κόψε όλα τα γαλακτοκομικά

2. Μάλλον έχεις υπερπαραγωγή, θήλαζε από τον ένα μαστό σε κάθε γεύμα ή εφάρμοσε το σύστημα της βάρδιας αν τα γεύματα είναι πολύ συχνά: θηλάζεις από τον ένα μαστό για δύο ώρες όσες φορές και να ζητήσει το παιδί. Αν τα κακά δεν κιτρινίσουν κάνεις το δίωρο τρίωρο κλπ.

dri
09-02-09, 10:45
ΟΚ Ευχαριστώ πολύ!!!

Access
18-02-09, 11:05
Καλημέρα σε όλες σας
Παρότι δεν μπορώ να γράψω λόγω έλλειψης χρόνου προσπαθώ να μπαίνω στο φόρουμ και τουλάχιστον να μαθαίνω νέα σας και να παίρνω κουράγιο :P :P

Η μικρή μου είναι 8 μηνών και θηλάζει + 3 γεύματα στερεής τροφής την ημέρα (λέμε τώρα....) :P :P :P
Χθές, ίσως λόγω ότι βγάζουμε δοντάκια δεν έφαγε σχεδόν καθόλου στερεές τροφές οπότε.....θηλάζαμε όλη μέρα σήμερα το πρωί μία από τις 2 κενώσεις της ήταν διαφορετική από ότι έχω συνηθίσει κάποια από τα κακά της ήταν όπως συνήθως και κάποια άλλα διαφορετικού χρώματος μουσταρδί και ήταν περισσότερο νερουλά περίπου όπως τότε που θηλάζαμε αποκλειστικά. Α........και νομίζω ότι μύριζαν το ίδιο αυτή την υπόξινη μυρουδιά..........

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό είναι φυσιολογικό (την διχρωμία την καταλαβαίνω λόγω μητρικού άλλα υπάρχει και διαφορά στην υφή?? ) αληθεύει βρε κορίτσια η να αρχίσω να χτυπάω πάλι το κεφάλι μου στον τοίχο???? (ω ναι τόλμησα να αυγοκόψω το φαί μας με ένα ολόκληρο αυγό και φοβάμαι μην ξανάρχισε το πρόβλημα με την αλλεργία ) :oops: :oops: :oops:

amaretto
18-02-09, 11:45
γιατι να μην υπάρχει διαφορά στην υφή; Δεν μου εμπνέουν ... άρωμα ανησυχίας τα κακά που περιγράφεις :lol:

εννοείς ότι το μωρό έφαγε απευθείας αυγό ή ότι έφαγες εσύ το αυγολέμονο;
Στα παιδιά που έχουν αλλεργίες ή προδιάθεση, αργούμε πολύ να δώσουμε αυγό.

Access
18-02-09, 13:44
Όχι Amaretto μου εγώ το έφαγα το αυγολέμονο θα την...ομολογήσω την αμαρτία μου..................μαζί με χοιρινό και σέλινο................... :lol: :lol:

Μάλλον δεν συνδέονται, γι αυτό και σκέφτηκα πρώτα το γεγονός ότι χθες θήλασε περισσότερο από ότι συνήθως (αλλά για την διχρωμία και την υφή δεν ήμουν σίγουρη) το αυγολέμονο το έφαγα την παρασκευή και το Σάββατο είδα βλέννα στα κακά της που λιγοστεύει μέρα με την μέρα, απλά πανικοβλήθηκα................. και εμείς αν είναι να συμβεί κάτι έρχονται όλα μαζί δόντια, μπούκωμα, βλέννα :cry: :cry:

Και πήγαιναν όλα τόσο καλά με την αλλεργία ιδίως όταν άρχισε τις στερεές τροφές που σιγά, σιγά και εγώ άρχισα να τρώω το κατιτίς μου (φαίνετε ότι το αυγό θα βγει από το κατιτίς μου μέχρι η μπέμπα να πάει στο.......δημοτικό) :? :? :?

ΑΜΑΛΙΑ
22-02-09, 23:41
Ο μικρός μου (5,5 μηνών) έχει 4 μέρες που κάνει κακά υδαρή πράσινα κάποιες φορές και με βλέννες μετά από κάθε γεύμα (και το βράδυ το ίδιο), ενώ έκανε 3-4 φορές τη μέρα.
Αγελαδινά δεν τρώω, πίνω κατσικίσιο γάλα και τρώω πρόβεια γραβιέρα ή πρόβειο γιαούρτι. Αν είναι ίωση πόσο μπορεί να διαρκέσει; Δε φαίνεται να υποφέρει αλλά δεν έχει βάλει και καθόλου βάρος εδώ και 2 βδομάδες (βέβαια αυτό μπορεί να μην είναι σχετικό καθότι το παιδί είναι έτσι κι αλλιώς παχουλό και ίσως φρέναρε κάπως την ανάπτυξή του). Θηλάζει μόνο.

galat
22-02-09, 23:58
εμένα κράτησε περίπου 2 εβδομάδες παρόμοια περίπτωση...υδαρη πράσινα με βλέννες...εγω δεν ελλαξα κάτι στη διατροφή μου(κακώς ίσως) και πέρασε, οποτε υποψιαστηκα ιωση...

Για αρχή αν μπορείς κάνε αποχή απο ολα τα γαλακτοκομικά ας είναι και μη αγελαδινά..

delin
23-02-09, 00:02
Για να εχει βλεπει βλεννες μπορει να ειναι μυξουλες. Κανε λιγο ορο να δεις. Αν κανει μπρικακι τοτε ειναι αυτο.

gigi
06-03-09, 11:29
Καλημέρα σε όλες,
Να κάνω και εγώ την ερώτηση για το θέμα που με ενδιαφέρει.Το τελευταίο διάστημα ο 50 ημερών μπέμπης μας έχει μερικές φορές διάρροια. Του δίνω μητρικό γάλα και συμπλήρωμα. Επίσης όταν είναι να ενεργηθεί ή έτσι τουλάχιστον δείχνει ζορίζεται πάρα πολύ και μπορεί να κρατήσει αυτό αρκετές ώρες. Τα παραπάνω είναι φυσιολογικά ή φταίει κάτι?

sofuka
06-03-09, 17:03
Όταν λες διάρροια τι εννοείς;
Αν το μωράκι θήλαζε αποκλειστικά, τα κακά θα έπρεπε να είναι κίτρινα-μουσταρδί, σαν διάρροια με κόκκους
Τώρα με το συμπλήρωμα, ίσως να είναι πιο σκληρά, δεν ξέρω. Μήπως κάποιες μέρες θηλάζει παραπάνω και βλέπεις αυτά τα κίτρινα κακά του θηλασμού και τα περνάς για διάρροια;
Αν πάλι είναι πράσινα και ή με βλέννες, τότε μπορεί να είναι πραγματική διάρροια.
Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες :?

gigi
08-03-09, 09:57
Τα κακάκια του ήταν αυτές τις ημέρες υδαρή, πολύ νερουλά.Αφού λοιπόν σταμάτησε η διάρροια έχει να ενεργηθεί 2 ημέρες τώρα. Από το ένα άκρο στο άλλο. Του έδωσα λίγο τσάι σήμερα το πρωί. Θα βοηθήσει? Η απουσία κενώσεων σημαίνει και δυσκοιλιότητα?

vera
22-03-09, 02:43
Για πειτε μηπως σας λεει κατι το προβλημα μου.....

ως τωρα ειχαμε ενα προβληματακι με τα κακα, καθως κανει καθε 4-5 μερες και ειναι συνηθως λιγο σκληρα.......οχι παντα βεβαια.....παρολο που θηλαζουμε πολυ.

Την προηγουμενη βδομαδα εφαγε πολυ μπροκολο το μεσημερι.....του αρεσει πολυ αλλα πρωτη φορα εφαγε πολυ....δε μπορουσα να τον σταματησω.....

Το βραδακι αρχισε να κανει κατι κακα μουσταρδια σαν πουρες, με μικρα πρασινακια μεσα (υπεθεσα οτι ηταν το μπροκολο) που βρωμουσαν πολυ και ηταν πολλα σε ποσοτητα...συνολικα τα αμολησε 3 φορες μεσα σε λιγες ωρες (ειχε να κανει κακα 4-5 μερες οποτε καταλαβαινετε)...ειπαμε οτι ηταν το μπροκολο........

Την επομενη μερα εκανε παλι τετοια κακα το βραδυ (μια φορα μονο) παλι με πρασινακια αλλα μου παν οι γονεις μου που τον κρατουσαν πως εβγαλε και βλεννες, σαν μυξα ενα πραγμα.......αυτο με ανησυχησε γιατι δεν το ξαναειχαμε.........δεν δειχενι καθολου αρρωστος.....ουτε πυρετο ουτε τιποτα.........αυτες τις μερες τον ειχα με προσοχη στο φαγητο και πολυ θηλασμο μηπως και διαταραχθηκε το πεπτικο του........

Αποψε τριτη μερα εκανε λιγα κακακια το βραδυ αλλα παλι μουσταρδια με πρασινακια, κρεμωδη και βρωμυλα......

Λετε να ειναι ακομα απο το μπροκολο η εχει κρυωσει? Δεν μου εχει αρρωστησει ποτε μεχρι σημερα (φτου μη τον ματιασω) και δεν ξερω τι να υποθεσω...... :roll: ...δεν δειχνει να πονα η να ειναι αδιαθετος.....

Εχω καποιες βδομαδες που του δινω φρεσκο γαλα (συνηθως κατσικισιο, σπανια αγελαδινο βιολογικο) να φταιει αυτο? Περιμενω να δω τι θα γινει και αυριο......

Δωστε τα φωτα σας.....

Λαμπρινή
27-03-09, 16:27
Βεράκι μου !!!! Τοσα σε βρηκα .... Τι εγινε τελικά ? Το παρατηρησες ? Συνεχιζουν οι βλένες στα κακακια?

Λοιπον νομιζω το θεμα σου ειναι διπλό !
Το μπροκολο οπως κατάλαβες ειναι μεγαλο ξεβουλωτήρι ( :lol: :lol: ) αλλα δεν δημιουργεί βλεννες . Στο λεω με σιγουρια γιατι η μικρη μου το τρωει πολυ ειναι απο τα λιγα που τρωει . Η βρωμα ειναι επισης απο το μπροκολο !!!

Οι βλένες τωρα ειναι ή απο το γάλα ή απο ελαφρά ιωση . Μην περιμενεις πυρετό ή πονους ή αδιαθεσία . Εμενα περασε γαστρεντερίτιδα στο ποδι γελώντας και αν δεν έκανε το συγκαμα (εκανε 20 φορες την μερα κακα )δεν θα το καταλαβαινε καθόλου .

vera
27-03-09, 16:37
Με βρηκες σαινι!!!!!

Λοιπον δεν ξαναεγραψα γιατι δεν το ξανακανε.......ευτυχως!!! Με τρολαξε η βλεννα κι επειδη συνηθως δεν πανικοβαλομαι ευκολα σκεφτηκα μηπως κατι αλλο επαθε και εγω η ακαρδη αδιαφορη μανα δεν το εψαξα!!!! :roll:

Διαβασα κι ενα αλλο τοπικ στα ιατρικα και ειδα οτι η βλεννα ειναι εντεριτιδα....τεσπα...αφου δεν ξαναβγαλε ολα καλα.......

Του δινω και φρεσκο γαλα εδω και καιρο και ειπα μηπως εβγαλε καθυστερημενα αλλεργια.......βασικα δινω κατσικισια, αγελαδινο πιο σπανια οταν δεν βρισκω κατσικισια.....

νΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ λΑΜΠΡΟΥΚΩ!!!! :D

fistikaki
27-03-09, 16:48
και μεις θελουμε κακα!!!!!!!!!!!!!! :( :( :(

και μεις θελουμε ξεβουλωτηρι :?

dooo
27-03-09, 17:08
τα ζητάει ο οργανισμός σας φυστικάκι....:P:P:P

γνωστά ξεβουλωτήρια: αχλάδι, πορτοκάλι, κολοκύθι, μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, μαρούλι, ακτινίδιο.
Δε μπορείς να πεις, έχεις επιλογές:D:D

Μαμά κ Bibi
30-03-09, 02:34
τα ζητάει ο οργανισμός σας φυστικάκι....:P:P:P

γνωστά ξεβουλωτήρια: αχλάδι, πορτοκάλι, κολοκύθι, μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, μαρούλι, ακτινίδιο.
Δε μπορείς να πεις, έχεις επιλογές:D:D

τι πες τώρα ρε συ doo!!!!!!!!!!! Καταχωρώ τάχιστα την πληροφορία :D :D μόνο το ακτινίδιο ήξερα ότι είναι ένα κι ένα :D

vera
30-03-09, 02:49
Εμας μονο το μπροκαλο μας επιασε...απιστευτο μου φαινεται, αλλα οποτε τρωει τα αμολαει!!! :lol:

zoitheodos
01-05-09, 08:45
Μανούλες καλημέρα! Χρειάζομαι την πολύτιμη συμβουλή σας!
Το μωρό έκανε κανονικά ρευστά μουσταρδί κακάκια με άσπρα σποράκια. Παίρνει βάρος, 2/4 3100, 30/4 4500. Αλλά χτές τα κακά του βγαίνουν σαν τσίσα τόσο ρευστά με λίγα σποράκια. Τι συμβαίνει? Κολικούς δεν έχει. Με το που θα κλάψει λίγο τρέχει ο ποπός του έστω και μικρή ποσότητα. Να αλλάξω κάτι στην διατροφή μου? Η αλήθεια είναι πως δεν προσέχω ιδιαίτερα τι τρώω, δηλαδή τρώω και γαλακτοκομικά και σοκολατίτσες που και που αλλά και πολλά λαχανικά και φρούτα και άπειρο νερό. Μήπως όμως κάτι το πείραξε απο όλα αυτά.
Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο?
Να είναι καμια ίωση? Του καθαρίζω και την μυτούλα με ορό γιατί έχει μυξούλες που και που(μπορεί να είναι άσχετο, πάντως το γράφω κι αυτό.)
Έχω μπερδευτεί με το πόσο συχνά να αλλάζω στήθος. Το άλλαζα κάθε τρείς ώρες αλλά τώρα νομίζω πως ο μικρός τρώει πιο γρήγορα και τον αλλάζω πιο συχνά μπορεί και στις 2 ώρες.

delin
01-05-09, 09:45
Καλημερα. Καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου. Προσωπικα πιστευω πως ειναι ιωση την οποια περασε και η μπεμπα. Ηθελε να αφησει αερια η να φτερνιστει και εκανε και κακα μαζι. Ηταν νερουλα οχι τελειως. Ομως εμας ειχε ο μπαμπας μας την ιωση και πηρε την μικρη ξοφαλτσα λογο θηλασμου. Γιαυτο παρακολουθησε το μωρο και να προσεχεις μην συγκαει. Πανω απο ολα μιλα με τον γιατρο.

mpiskotaki
06-05-09, 16:46
zoitheodos poy eisai?!! Xathikame olo to groupaki!! Mallon trexoume e? Poy grafete twra?

Μαράκι
20-05-09, 12:43
κορίτσια καλημέρα!
σε ένα αποκλειστικά θηλάζον μωρό, 35 ημερών τώρα, τα κακά του είναι ίδια κάθε μερα ή διαφοροποιούνται ανάλογα και με την διατροφή της μητέρας? παρατήρησα ότι σήμερα τα κακά του είναι περισσότρερο υδαρή, σχεδόν σαν διάρροιας, αλλά σε ποσότητα τα ίδια..αναρωτιέμαι μήπως επειδή χτες κατανάλωσα πολύ μεγάλη ποσότητα χυμού ροδάκινου 2λτ σχεδόν? και πώς καταλαβαίνουμε αν είναι διάρροια?είναι ανησυχητικό?ευχαριστώ

Μαράκι
22-05-09, 15:38
να ρωτήσω εσάς τις πιο έμπειρες: σχετίζονται οι κολικοί με τα πιο νερουλά κακάκια? ο μικρός μου είναι 38 ημερών και έχει εδώ και 2 μερες πιο νερουλά κακάκια, τύπου διάρροιας..επίσης κάθε φορά που αερίζεται ή θηλάζει, βγάζει μαι βουλίτσα κακά, σαν κουτσιλιά ένα πράγμα στο ίδιο στυλ..πήρα τη γιατρό η οποία μου είπε ότι πολύ πιθανόν να ευθύνονται οι κολικοί..εγώ φοβάμαι για καμιά ουρολοίμοξη, αν και ο μικρός από την αρχή παίρνει λίγο αντιβίωση επειδή έχει μια ελαφρά διάταση στον αριστερό νεφρο, έτσι για να προλαμβάνουμε τις ουρολοιμόξεις..είμαι υπερβολική?? επισημαίνω ότι τα κακά κάνει 1-2 φορές τη μεά πλέον...απλά πριν από μια βδομάδα τα κακάκια του ήταν πιο συμπαγή..γαλακτοκομικά τα έχω κόψει, επίσης χυμους...ευχαριστώ

Pipi
22-05-09, 16:07
Τα νερουλά κακάκια είναι φυσιολογικά σε μωρό που θηλάζει. Δεν είναι διάρροια.
Τα κακά αλλάζουν όσο το μωρό μεγάλωνει. Στην αρχή μπορεί να ήταν πιο συμπαγή και τώρα πιο νερουλά. Τι χρώμα έχουν; Αν είναι κίτρινα τότε εντάξει. Την ουρολοίμωξη δεν μπορείς να την διαπιστώσεις από τα κακά.
Καλά έκανες κι έκοψες τα γαλακτοκομικά, θα δεις και βελτίωση στους πόνους των κολικών και στα αέρια.

zoitheodos
22-05-09, 16:11
Δεν είμαι ειδική να σε βοηθήσω αλλά αυτό που πρόσεξα στο μωρό είναι πως μέχρι τώρα τρείς φορές μας έχει συμβεί η ίδια κατάσταση και τελικά ήταν ίωση γιατί μετά είχε μπούκωμα και κοιμόταν περισσότερο και ήταν ταυτόχρονα κι άλλοι στο σπίτι άρρωστοι. Αλλά μετά πέρασε και έκανε κανονικά μουσταρδί με σποράκια. Τις μέρες που ήταν σαν διάρροια μυρίζανε και άσχημα.

xeni
23-05-09, 23:56
Κορίτσια ο μπέμπης μου είναι 4,5 μηνών και εδώ και ένα μήνα περίπου τα κακάκια του είναι κίτρινα και νερουλά. Δεν είναι αυτά τα μουσταρδή με τους κόκους που ήταν πριν. Επίσης οι κενώσεις του εδώ και δύο εβδομάδες είναι περίπου ανά τρεις ή και τέσσερις μέρες και έχει αρκετά αέρια. Να τονίσω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά και παίρνουμε βάρος 1 κιλο το μηνα περίπου. Θηλάζω και από τα δύο στήθη σε κάθε θηλασμό. Ο μπέμπης δεν δείχνει να έχει δυσφορία σε κάτι. Είναι ζωηρός και τρώει κανονικά. Να ανησυχήσω για κάτι;

Pipi
24-05-09, 00:58
Οι κενώσεις που περιγράφεις (υφή και συχνότητα) είναι φυσιολογικές.
Πόση ώρα κάθεται στο κάθε στήθος; Τον αλλάζεις εσύ ή θέλει μόνος του να αλλάξει στήθος;
Πόσες βρεγμένες πάνες έχει το 24ωρο και κάθε πότε θηλάζει;

xeni
24-05-09, 10:18
Οι θηλασμοί του πλέον δεν διαρκούν πολύ. Δεκα λεπτά περίπου, οπότε ο χρόνος μοιράζεται από το κάθε στήθος. Αρχικά ξεκινάω από το στήθος που θηλάσαμε την τελευταία φορά και στη συνέχεια μόνος του χάνει το ενδιαφέρον του και του αλλάζω στήθος. Την ημέρα του αλλάζω συνήθως 4-5 πάνες και τα γεύματα του ειναι περίπου 7-8 (γιατι με το θηλασμό δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς)

Lilia1
02-06-09, 11:31
κοριτσια καλημερα. θα ηθελα να σας ρωτησω για τις κενωσεις της μικρης μας. εχει τωρα μια εβδομαδα που κολλησε μια παλιογαστρεντεριτιδα. ειχε κανα 2 με 3 εμετους, δεκατα και καποια στιγμη 39,5 και μετα ξανα δεκατα, μυξουλες, και το αποκορυφωμα, αφου τελειωσαν ολα αυτα τα συμπτωματα, οι υδαρεις κενωσεις. δεν ειναι πολλες,(περιπου τρεις ολο το 24ωρο).η απορια μου ειναι η εξης:
οι κενωσεις της μοιαζουν με εκεινες που εκανε οταν ηταν νεογνο, αλλα δεν ειναι ανοιχτο μουσταρδι, ειναι σκουρο μουσταρδι με σημεια ροζ βλεννας σαν αιμα.υπαρχει περιπτωση αυτο να μην θεωρειται διαρροια εξαιτιας της ιωσης,αλλα επειδη θηλαζε σχεδον αποκλειστικα ολες αυτες τις μερες, να ειναι απο τον θηλασμο τετοιου ειδους κενωσεις?
θα ρωτησω βεβαια και τον γιατρο της σημερα.
ευχεριστω.

Lilia1
02-06-09, 14:33
τηλεφωνικα που μιλησα με τον γιατρο μεχρι να ερθεισημερα το απογευμα να την δει , μου ειπε, οτι η γαστρεντεριτιδα ειναι μικροβιακη, οχι απο ιο και θελει αντιβιωση.
για να δουμε.

mikaela
13-06-09, 22:28
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει το μωρό σας να κάνει πολύ υδαρή κακά. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά και κάνει κίτρινα με μουσταρδί μεν αλλά πολύ υδαρή κακά. Δεν είναι διάρροια γιατί δεν κάνει συχνά κακά (μία φορά στις δύο με τρεις μέρες) και επίσης ζορίζεται πολύ για να τα κάνει. Ο παιδίατρος μου έδειξε να μην ανησυχεί αλλά εμένα με προβληματίζει. Επίσης λόγω έντονων κολικών ακολουθώ δίαιτα με αποχή απο γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, πράσινα λαχανικά, όσπρια κ.α.

amaretto
14-06-09, 02:08
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει το μωρό σας να κάνει πολύ υδαρή κακά. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά και κάνει κίτρινα με μουσταρδί μεν αλλά πολύ υδαρή κακά. Δεν είναι διάρροια γιατί δεν κάνει συχνά κακά (μία φορά στις δύο με τρεις μέρες) και επίσης ζορίζεται πολύ για να τα κάνει. Ο παιδίατρος μου έδειξε να μην ανησυχεί αλλά εμένα με προβληματίζει. Επίσης λόγω έντονων κολικών ακολουθώ δίαιτα με αποχή απο γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, πράσινα λαχανικά, όσπρια κ.α.

Αν και γενικά δεν θεωρείται πρόβλημα, πρόσεξε μήπως εναλλάσσετε πολύ συχνά τα στήθη.

mikaela
14-06-09, 15:15
το έχω προσέξει αυτό, με είχαν ενημερώσει για τη συχνή εναλλαγή στήθους σε άλλο post που ρώταγα για τους κολικούς.Τώρα πιστευώ έχω βρει ενα ρυθμό γιατι και με το να βάζω συνέχεια το παιδί από το ίδιο στήθος για 3 με 4 ώρες στο τέλος το παιδί πείναγε και ηρεμούσε μόνο άμα τού έδινα από το άλλο. Δηλαδή τα πολύ νερουλά κακά χωρίς κόκκους δεν θεωρείτε πρόβλημα; όταν λέω νερουλά άμα γυρίσει την πάνα στάζει.

amaretto
14-06-09, 17:28
το έχω προσέξει αυτό, με είχαν ενημερώσει για τη συχνή εναλλαγή στήθους σε άλλο post που ρώταγα για τους κολικούς.Τώρα πιστευώ έχω βρει ενα ρυθμό γιατι και με το να βάζω συνέχεια το παιδί από το ίδιο στήθος για 3 με 4 ώρες στο τέλος το παιδί πείναγε και ηρεμούσε μόνο άμα τού έδινα από το άλλο. Δηλαδή τα πολύ νερουλά κακά χωρίς κόκκους δεν θεωρείτε πρόβλημα; όταν λέω νερουλά άμα γυρίσει την πάνα στάζει.

Α, ναι, μαζί τα λέγαμε :D
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.drjaygordon.com/development/pediatricks/poop.asp

Light yellow to bright green, loose/runny, curdy, lumpy, seedy, creamy, mustard-like
These are normal breastfed stools. The consistency, frequency and color vary from day to day. My wife described the smell as "curried yogurt". Opinions on this odor description differ widely.
Frequent Watery Stool often "Greener" than usual
How can you spot diarrhea in a baby who has loose frequent stools every day? This type of poop is "diarrhea" in a breastfed baby. It can be due to a virus, a bowel infection, stress, anxiety or a food intolerance.

fourfouromama
18-09-09, 16:54
Κορίτσια, θηλάζω αποκλειστικά, και το μωράκι μου είναι ένα ήρεμο και ευδιάθετο αγοράκι. Σήμερα είχε δύο κενώσεις και πριν νόμιζα πως ξαναέκανε, γιατί ζοριζόταν λίγο. Όμως τελικά ήταν μια πρασινωπή βλένα. Είχε κάτι παρόμοιο πριν κανα-δυο εβδομάδες μέσα στα κακά του, αλλά μετά δεν είχε κάτι και δεν ασχολήθηκα. Τότε ήταν σαν να είχε και ίνες. Τώρα όχι. Και τώρα δεν ήταν κακά με βλένα.Μόνο βλένα.Είχε κάνει κακά λίγο πιο πριν. Τί μπορεί να είναι;;Η παιδίατρος μου δεν ξέρει και πολλά για θηλασμό και φοβάμαι πως αν την πάρω θα με στέλνει πάλι στο Διαβαλκανικό, όπως την άλλη φορά που μείναμε 2 μέρες μέσα χωρίς τίποτα!Θα της το πω, αλλά να έχω και μια ιδέα από εσάς. Σας έτυχε κάτι ανάλογο;;

amaretto
19-09-09, 09:22
Μπορεί να είναι ίωση ... περίμενε 2-3 μέρες.

fourfouromama
19-09-09, 11:21
Σ΄ευχαριστώ πολύ amaretto!Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό.Μπορεί δηλαδή να είναι ίωση και ας μην έχει πυρετό ή άλλο σύμπτωμα,ε;;Τώρα το πρωί ήταν αρκετά υδαρή και πρασινοκίτρινα. Θα δω και μετά και αν ξανακάνει τα ίδια θα πάρω τη γατρό.Πάντως είναι μια χαρά από διάθεση και πολύ ήρεμο το φουρφουράκι μου!

fourfouromama
19-09-09, 12:15
Τώρα ξαναείδα την πρωινή πάνα και παρατήρησα ελάααχιστο αιματάκι, ούτε χιλιοστό. Τί μπορεί να συμβαίνει;;;

stellas
20-09-09, 04:07
καλησπερα, την βοηθεια σας Αγλαια,amaretto,pipi και κοπελες,
θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου 6 1/2 μηνων .

αρχες του μηνα αρχισαμε τις στερεες: μηλο-αχλαδι και πατατα, κολοκυθι, καροτο-μαρουλι.

3/9 καναμε το infarix hexa (εμβολιο) και σε 2 μερες αρχισε ενα ¨κοφτο" βηχα το μωρο και απο 10/9 μεχρι σημερα (περιπου 10 μερες) το μωρο εχει διάρροια περιπου 8-9 φορες την μερα, πρασινα κακα με κοκκους και αρκετα υδαρη, που και που εξανθηματα κοκκινα στο λαιμο και προσωπο που γρηγορα εξαφανιζονται με φαγουρα πισω απο τα αυτια, πυρετο καθολου και αυξημενη ορεξη για θηλασμο (αφου εκοψα τις τροφες αμεσως μετα την διαρροια).
γενικα ειναι ευδιαθετη και δεν ζοριζεται στις κενωσεις της, οι οποιες ειναι μετα απο καθε θηλασμο απαραιτητως.της δινω ριζονερο τις τελευταιες 4 μερες.

η παιδιατρος επιμενει για γαστρεντεριτιδα και με μια μικρη υποψια για ουρολοιμωξη (οπου κατοπιν καλλιεργειας ουρων εδειξε μικροβιο,κολοβακτηριδιο, (αλλα μαλλον ειναι απο τα διαρροικα επεισοδια μου ειπε η μικροβιολογος και δεν μπορουμε να εχουμε ορθο αποτελεσμα).

απο τα παρακατω συμπτωματα αλλεργιας εχουμε:
Ποια είναι τα συμπτώματα;

Πράσινα κακά, μαύροι κύκλοι, εξανθήματα, αίμα στα κακά, σφύριγμα στην αναπνοή, σύγκαμα, βλέννες, φαγούρα, φτάρνισμα, δακρύρροια, βήχας, ωτίτιδες, επαναλαμβανόμενα κρυολογήματα.
Συνήθως συνυπάρχουν δυο ή περισσότερα συμπτώματα.
Στην περίπτωση του αποκλειστικού θηλασμού, όταν έχουμε πράσινα κακά, εκρηκτικές κενώσεις και πολλά αέρια, η μαμά πρέπει να αποκλείσει πρώτα την υπερπαραγωγή.[/QUOTE]

να ειναι ΑΛΛΕΡΓΙΑ? εχω πελαγωσει. η αληθεια χθες σκεφτηκα την περιπτωση της αλλεργιας, αφου κανενας γιατρος, ουτε ο παιδιατρος, ουτε στο νοσοκομειο ανεφερε το ενδεχομενο αυτο.
τι μου προτεινετε? (αγελαδινα γαλακτοκομικα δεν τρωω, μονο κατσικισια και προβεια)

Μαράκι
24-09-09, 08:44
Καλημέρα σας! ήθελα τα φώτα σας

χτες ο μικρός έφαγε αχλάδι και μπανάνα, κρεμούλα δηλαδή για πρώτη φορά, 5 6 κουταλιές..όλη τη μέρα δεν είχε κάνει κακά, και το βράδυ έκανε όλα της ημερας περιττό να σας πω...ήταν όμως πράσινα, με τους συνηθισμένους βέβαιο κόκοκους, αλλά και κάτι στιγματάκια μάυρα, σαν αυτά από αχλάδι..και μύριζαν έντονα διαφορετικά από τη συνηθισμένγ μυρωδιά του...είναι φυσιολογικό αυτό από την είσοδο των φρούτων?? μήπως είναι ανησυχητικό?να σημειώσω ότι πίνει μόνο γαλατάκι της μαμάς του

Pipi
24-09-09, 09:15
καλησπερα, την βοηθεια σας Αγλαια,amaretto,pipi και κοπελες,
θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου 6 1/2 μηνων .

αρχες του μηνα αρχισαμε τις στερεες: μηλο-αχλαδι και πατατα, κολοκυθι, καροτο-μαρουλι.

3/9 καναμε το infarix hexa (εμβολιο) και σε 2 μερες αρχισε ενα ¨κοφτο" βηχα το μωρο και απο 10/9 μεχρι σημερα (περιπου 10 μερες) το μωρο εχει διάρροια περιπου 8-9 φορες την μερα, πρασινα κακα με κοκκους και αρκετα υδαρη, που και που εξανθηματα κοκκινα στο λαιμο και προσωπο που γρηγορα εξαφανιζονται με φαγουρα πισω απο τα αυτια, πυρετο καθολου και αυξημενη ορεξη για θηλασμο (αφου εκοψα τις τροφες αμεσως μετα την διαρροια).
γενικα ειναι ευδιαθετη και δεν ζοριζεται στις κενωσεις της, οι οποιες ειναι μετα απο καθε θηλασμο απαραιτητως.της δινω ριζονερο τις τελευταιες 4 μερες.

η παιδιατρος επιμενει για γαστρεντεριτιδα και με μια μικρη υποψια για ουρολοιμωξη (οπου κατοπιν καλλιεργειας ουρων εδειξε μικροβιο,κολοβακτηριδιο, (αλλα μαλλον ειναι απο τα διαρροικα επεισοδια μου ειπε η μικροβιολογος και δεν μπορουμε να εχουμε ορθο αποτελεσμα).

απο τα παρακατω συμπτωματα αλλεργιας εχουμε:
Ποια είναι τα συμπτώματα;

Πράσινα κακά, μαύροι κύκλοι, εξανθήματα, αίμα στα κακά, σφύριγμα στην αναπνοή, σύγκαμα, βλέννες, φαγούρα, φτάρνισμα, δακρύρροια, βήχας, ωτίτιδες, επαναλαμβανόμενα κρυολογήματα.
Συνήθως συνυπάρχουν δυο ή περισσότερα συμπτώματα.
Στην περίπτωση του αποκλειστικού θηλασμού, όταν έχουμε πράσινα κακά, εκρηκτικές κενώσεις και πολλά αέρια, η μαμά πρέπει να αποκλείσει πρώτα την υπερπαραγωγή.

να ειναι ΑΛΛΕΡΓΙΑ? εχω πελαγωσει. η αληθεια χθες σκεφτηκα την περιπτωση της αλλεργιας, αφου κανενας γιατρος, ουτε ο παιδιατρος, ουτε στο νοσοκομειο ανεφερε το ενδεχομενο αυτο.
τι μου προτεινετε? (αγελαδινα γαλακτοκομικα δεν τρωω, μονο κατσικισια και προβεια)

Πιθανόν τα συμπτώματα να οφείλονται στο εμβόλιο. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Αν διαβάσεις στις παρενέργειες του εμβολίου θα δεις όλα αυτά τα συμπτώματα. Συμβαίνει ακόμα; Ενημέρωσε μας.

Pipi
24-09-09, 09:16
Καλημέρα σας! ήθελα τα φώτα σας

χτες ο μικρός έφαγε αχλάδι και μπανάνα, κρεμούλα δηλαδή για πρώτη φορά, 5 6 κουταλιές..όλη τη μέρα δεν είχε κάνει κακά, και το βράδυ έκανε όλα της ημερας περιττό να σας πω...ήταν όμως πράσινα, με τους συνηθισμένους βέβαιο κόκοκους, αλλά και κάτι στιγματάκια μάυρα, σαν αυτά από αχλάδι..και μύριζαν έντονα διαφορετικά από τη συνηθισμένγ μυρωδιά του...είναι φυσιολογικό αυτό από την είσοδο των φρούτων?? μήπως είναι ανησυχητικό?να σημειώσω ότι πίνει μόνο γαλατάκι της μαμάς του

Τα μαύρα στιγματάκια είναι από τη μπανάνα, φυσιολογικό.
Έβαλες και τα 2 φρούτα για πρώτη φορά ή έδινες αχλάδι για λίγες μέρες κι ύστερα έβαλες και τη μπανάνα;

Μαράκι
24-09-09, 10:10
Τα μαύρα στιγματάκια είναι από τη μπανάνα, φυσιολογικό.
Έβαλες και τα 2 φρούτα για πρώτη φορά ή έδινες αχλάδι για λίγες μέρες κι ύστερα έβαλες και τη μπανάνα;

έδινα το αχλάδι 2 μέρες, αλλά επειδή του ξίνιζε έτρωγε 1 2 κουταλιές..έβαλα και την μπανάνα για να γίνει πιο γλυκια χτες...και έγινε μια πολύ ωραία κρέμα και έφαγε 5 6 κουταλιές χτες για πρώτη φορά..δηλαδή 2 μέρεςαχλάδι λίγο και χτες αχλάδι και μπανάνα...μήπως έπρεπε να βάλω πρώτα το μήλο??πάντως πήγα μόλις τώρα στη γιατρό και μου είπε από τα φρούτα είναι, τίποτα ανησυχητικό.η γνώμη σου?

stellas
24-09-09, 16:28
Πιθανόν τα συμπτώματα να οφείλονται στο εμβόλιο. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Αν διαβάσεις στις παρενέργειες του εμβολίου θα δεις όλα αυτά τα συμπτώματα. Συμβαίνει ακόμα; Ενημέρωσε μας.
εχουμε ακομα διαρροια με πρασινα κακα,αλλα η συχνοτητα και η ποσοτητα εχει περιοριστει λιγο. και οι παρενεργειες απο τα εμβολια κρατανε τοσο πολυ(15 μερες)?
η αληθεια ειναι πως οι γιατροι δεν απεκλεισαν την πιθανοτητα απο τα εμβολια:shock:.
θα αναθεωρησω τις αποψεις μου,μου φαινεται:roll:

Aspa
24-09-09, 23:43
Kαλησπερα σας θα ηθελα κι εγω την βοηθεια σας κι εγω.Η μικρη μου που ειναι 11 μηνων με εξακριβωμενη αλλεργια απο 48 ημερων που παρουσιαστηκε με αιμα στα κακα και ενω πηγαιναμε μια χαρα και ειχα αρχισει να εισαγω καινουριγιες τροφες στην διατροφη μου μετα απο 10 ημερες που ειχα εισαγει το κρεμμυδι ξεκινησε απο 1-2 φορες που εκανε κακα την μερα να κανει 4 και να ειναι πιο υδαρη.οταν το ειπα του γιατρου μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο αλλα αυτο γινεται 2 εβδομαδες τωρα και σημερα εκανε 4-5 φορες διαρροια με βλεννη η εκανε λιγη ποσοτητα υδαρων κοπρανων με βλεννη.χτες που ειχαμε παει στον γιατρο ειδαμε οτι πηρε μονο 70 γρμ.λετε να την πειραξε το κρεμμυδι?η τα φασολια η οι πιπεριες η τελος παντων κατι που δοκιμασα?η μαμα μου μου ειπε οτι μπορει αν ειναι λογω δοντιων και γενικα εχει ανησυχια και τα ουλα της ειναι πολυ πρησμενα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

amaretto
24-09-09, 23:46
Από τα δόντια μπορεί να κάνει πολλά σάλια και αυτά να κάνουν υδαρή κακά αλλά για τη βλέννα δεν ξέρω. Αν έχεις υποψίες για το κρεμμύδι ή κάτι άλλο, μη δίνεις για λίγο καιρό. Στα μωρά που έχουν αλλεργίες ή δυσανεξίες καλύτερα να αργούμε λίγο από το τυπικό πρόγραμμα εισαγωγής πχ φασολια και πιπεριές, αν όλα τα παιδιά αρχίζουν στους 10 μήνες, ας αρχίσουμε εμείς στους 12 κτλ.

Aspa
25-09-09, 00:12
οχι φασολια πιπεριες κρεμμυδι και οτι αλλο δοκιμαζα εγω δεν εδινα στην μικρη.και αφηνα να περασει καθε φορα πανω απο 1 εβδομαδα.τα δοντια εκτος απο υδαρη κακα δικαιολογουν και διαρροια?

amaretto
25-09-09, 00:32
Νομίζω ότι για να λέμε για διάρροια, πρέπει να κάνει πολύ περισσότερες φορές από 4-5 και να είναι πράσινα ...
Μπορεί να συνυπάρχει καμιά ίωση ...

Aspa
26-09-09, 00:56
Νομίζω ότι για να λέμε για διάρροια, πρέπει να κάνει πολύ περισσότερες φορές από 4-5 και να είναι πράσινα ...
Μπορεί να συνυπάρχει καμιά ίωση ...

Η αληθεια ειναι οτι κανει 1 εδω 1 εκει,τι στο καλο ειναι υπαρχει περιπτωση να ξαναχτυπησε η αλλεργια?πρασινα ειναι μερικες φορες παντως αλλα οχι συνεχεια δεν ξερω τι να κανω...υποπτευομαι τα δοντια αλλα ελεος!!!τοσο βαρια τα περναει?τον προηγουμενο μηνα δεν πηρε και βαρος,πηρε μονο 70 γρμ.

amaretto
26-09-09, 04:34
Παίζει να περνούν αρκετές ώρες χωρίς θηλασμό κάποια στιγμή;

Aspa
27-09-09, 00:59
Παίζει να περνούν αρκετές ώρες χωρίς θηλασμό κάποια στιγμή;

Τι εννοεις?αν την θηλαζω συχνα η να προσπθησω να μην την θηλαζω τοσο συχνα?

amaretto
27-09-09, 11:54
Χα, εύλογη η απορία σου, όπως το έγραψα. Λοιπόν, εννοούσα μήπως κάποια γεύματα απέχουν το ένα με το άλλο πολύ, με αποτέλεσμα το μωρό να παίρνει αρκετό αραιό γάλα στον επόμενο θηλασμό.

Aspa
27-09-09, 23:57
Χα, εύλογη η απορία σου, όπως το έγραψα. Λοιπόν, εννοούσα μήπως κάποια γεύματα απέχουν το ένα με το άλλο πολύ, με αποτέλεσμα το μωρό να παίρνει αρκετό αραιό γάλα στον επόμενο θηλασμό.

Επειδη εχουμε μπει στις στερεες απεχουν μερικα γευματα αλλα οχι και παρα πολυ.τωρα που το σκεφτομαι μπορει και να ειναι αυτο

chiqui
15-10-09, 18:13
κορίτσια βοήθεια!!! ο μπέμπης μου είναι 5 μηνών, τρέφεται με αποκλειστικο θηλασμό και εδώ και μια βδομάδα περίπου έχουμε αρχίσει σίδηρο ( ferrum hausman 10 σταγόνες).οι κενώσεις του μέχρι χτες ήταν καθημερινές χρώματος πρασινοκίτρινο και αρκετά νερουλές. σήμερα όμως ήταν κίτρινες σκούρες αλλα υπήρχαν κάποια μεγάλα κομμάτια χρώματος πράσινο σκούρο των οποίων η υφή ήταν πολυ πηχτή( σαν κρέμα συγκάματος να φανταστείτε.)παίρνω τον παιδίατρο και δεν το σηκώνει και έχω φρικάρει!!!!

katiapol
16-10-09, 15:42
κορίτσια βοήθεια!!! ο μπέμπης μου είναι 5 μηνών, τρέφεται με αποκλειστικο θηλασμό και εδώ και μια βδομάδα περίπου έχουμε αρχίσει σίδηρο ( ferrum hausman 10 σταγόνες).οι κενώσεις του μέχρι χτες ήταν καθημερινές χρώματος πρασινοκίτρινο και αρκετά νερουλές. σήμερα όμως ήταν κίτρινες σκούρες αλλα υπήρχαν κάποια μεγάλα κομμάτια χρώματος πράσινο σκούρο των οποίων η υφή ήταν πολυ πηχτή( σαν κρέμα συγκάματος να φανταστείτε.)παίρνω τον παιδίατρο και δεν το σηκώνει και έχω φρικάρει!!!!

χαλάρωσε σε παρακαλώ...
το χρώμα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Μην τρελένεσαι θα βρεις τον παιδίατρό σου και όλα θα δεις ότι είναι καλα. Μπορεί κάτι να το ενόχλησε το μωρό αν και εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι και τα κίτρινα και τα πράσινα κακάκια σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά είναι φυσιολογικά...Η υφή αλλάζει, το μωρό μεγαλώνει...

amaretto
16-10-09, 15:57
Το πράσινο χρώμα στα κακά μωρών που θηλάζουν δεν είναι φυσιολογικό. Δείχνει είτε υπερπαραγωγή της μαμάς, είτε αλλεργία σε κάτι που τρώει η μαμά, είτε ίωση (το τελευταίο, φαντάζομαι, ισχύει και στα μωρά που δεν θηλάζουν). Οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει από αυτά, πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Το ότι άλλαξε η υφή στα κακά με το συμπλήρωμα μάλλον σημαίνει ότι του έφερε δυσκοιλιότητα, όμως επειδή το μωρό ήδη είχε νερουλές και πρασινοκίτρινες κενώσεις, απλά "έσφιξαν" κάπως. Αν το μωρό είχε κανονικές κενώσεις, τότε τα κακά θα ήταν ακόμη πιο σκληρά.

katiapol
16-10-09, 16:03
Το πράσινο χρώμα στα κακά μωρών που θηλάζουν δεν είναι φυσιολογικό. Δείχνει είτε υπερπαραγωγή της μαμάς, είτε αλλεργία σε κάτι που τρώει η μαμά, είτε ίωση (το τελευταίο, φαντάζομαι, ισχύει και στα μωρά που δεν θηλάζουν). Οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει από αυτά, πρέπει να αντιμετωπίζεται.

amaretto καλημέρα!
πιστεύεις ότι το πράσινο χρώμα θα μπορούσε να είναι κάποια νέα τροφή που έβαλε η μητέρα στη διατροφή της και προκάλεσε αντίδραση στο μωρό και όχι κάποια αλλεργία ή ίωση;
όταν λες υπερπαραγωγή της μαμάς τι εννοείς;

amaretto
16-10-09, 17:35
Το μητρικό γάλα μπορεί να χρωματίζεται από κάποιες τροφές αλλά δεν είναι τόσο έντονο. Εδώ και 3 χρόνια δεν έχω δει ποτέ πράσινα κακά, παρά μόνο αν η ίδια η κόρη μου έχει φάει κάτι πράσινο.
Για την Υπερπαραγωγή δες μια καλη περιγραφή εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=315872&postcount=102

Anstef
16-10-09, 18:18
Καλησπέρα,
Θα ηθελα να ρωτησω και γω με τη σειρά μου κάτι για τα κακά της μπέμπας μου.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και τις τελευταίες 3 ημέρες παρατηρησα οτι 1-3 φορες την ημέρα τα κακά της ειναι πράσινα,κυπαρισσί δηλαδη..πολυ σκουρα πράσινα και με πολλές βλέννες ενω τις υπολοιπες φορες του 24ωρου ειναι φυσιολογικά κιτρινα σα φάβα.. (συνηθως τα κάνει 5-8 φορες την ημέρα).
Σημερα το πρωι εφαγα κατι τυροπιτάκια..δε νομιζω οτι φταίνε αυτά διότι γενικά απο την αρχή τρώω αρκετά γαλακτοκομικά και ποτέ δεν την έχουν πειράξει.
Απο χθες ομως ξεκίνησα να παίρνω μαγιά μπύρας.

Εαν καθεται στο στήθος 10 λεπτά π.χ. παίρνει μονο το ελαφρυ γάλα? ΚΑι εαν μετά απο 1 ωρα την ξαναβάλω στο ιδιο στήθος πάλι θα πάρει το ελαφρυ?
Ποση ωρα κανει να κατέβει το λιπαρο? Δεν παίζει ρόλο και η ένταση που τραβάει το μωρο?

Εχετε καμιά ιδεά του τι μπορεί να συμβαίνει??

katiapol
17-10-09, 17:24
Το μητρικό γάλα μπορεί να χρωματίζεται από κάποιες τροφές αλλά δεν είναι τόσο έντονο. Εδώ και 3 χρόνια δεν έχω δει ποτέ πράσινα κακά, παρά μόνο αν η ίδια η κόρη μου έχει φάει κάτι πράσινο.
Για την Υπερπαραγωγή δες μια καλη περιγραφή εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=315872&postcount=102

καλησπέρα!

εγώ τον γιο μου τον θήλασα περίπου 1 χρόνο και είχα δει πράσινα (κιπαρισσί να μου επιτραπεί ο όρος) κακάκια αρκετές φορές. Το καμάρι μου μέχρι τώρα δεν έχει δείξει να έχει αλλεργία σε τίποτα απολύτως από φαγητά. Φυσικά όμως η δική σου εμπειρία είναι πιο σημαντική μετά από 3 χρόνια. Καλά έκανες και μας το είπες πάντως, θα το πω στην παιδίατρό μου.

chiqui
18-10-09, 16:24
τελικά το θέμα με τα κακάκια μας δείχνει να οφείλεται στον σίδηρο. μετά από εκείνη την μέρα ξανάκανε χτες το βράδυ και ήταν κυπαρισσι και λίγο κίτρινα αλλά όχι νερουλά. τον παιδίατρο τον βρήκα τελικά και μου είπε ότι μάλλον έχει αλεργία στο αγελαδινό ( είχα προσπαθήσει να του δώσω μπουκάλι αλλα τελικα δεν το θέλει ουτε και με δικό μου γάλα) πράγμα το οποίο δεν μου πολυφαίνεται σωστό γιατί και χτες που ήπιε από το στήθος πάλι κυπαρισσί τα έκανε.. και αν δεν κάνω λάθος αν έχει αλεργία στο αγελαδινό γάλα δεν πρέπει ούτε εγώ να τρώω γαλακτοκομικά.

iro
18-10-09, 16:57
τελικά το θέμα με τα κακάκια μας δείχνει να οφείλεται στον σίδηρο. μετά από εκείνη την μέρα ξανάκανε χτες το βράδυ και ήταν κυπαρισσι και λίγο κίτρινα αλλά όχι νερουλά. τον παιδίατρο τον βρήκα τελικά και μου είπε ότι μάλλον έχει αλεργία στο αγελαδινό ( είχα προσπαθήσει να του δώσω μπουκάλι αλλα τελικα δεν το θέλει ουτε και με δικό μου γάλα) πράγμα το οποίο δεν μου πολυφαίνεται σωστό γιατί και χτες που ήπιε από το στήθος πάλι κυπαρισσί τα έκανε.. και αν δεν κάνω λάθος αν έχει αλεργία στο αγελαδινό γάλα δεν πρέπει ούτε εγώ να τρώω γαλακτοκομικά.

Πράσινες κενώσεις μπορεί να οφείλονται και σε υπερπαραγωγή - το μωρό δηλαδή παίρνει μεγαλύτερη ποσότητα από το πρώτο γάλα, που είναι το πιο υδαρές. Χρειάζεται να μελετήσεις και αυτή την εκδοχή.

aglaia
18-10-09, 17:40
τελικά το θέμα με τα κακάκια μας δείχνει να οφείλεται στον σίδηρο.
το μωρό έχει αναιμία;
Έκανε αιματολογικές εξετάσεις που δείχνουν έλλειψη σιδήρου;

τον παιδίατρο τον βρήκα τελικά και μου είπε ότι μάλλον έχει αλεργία στο αγελαδινό ( είχα προσπαθήσει να του δώσω μπουκάλι αλλα τελικα δεν το θέλει ουτε και με δικό μου γάλα) πράγμα το οποίο δεν μου πολυφαίνεται σωστό γιατί και χτες που ήπιε από το στήθος πάλι κυπαρισσί τα έκανε..
τα κακά από ένα γεύμα μπορεί να κάνουν πάνω από 24 ώρες να εμφανιστούν, δεν ξέρεις λοιπόν σε ποιο γεύμα αντιστοιχούν τα κακά

και αν δεν κάνω λάθος αν έχει αλεργία στο αγελαδινό γάλα δεν πρέπει ούτε εγώ να τρώω γαλακτοκομικά.
Δεν ισχύει αυτό.
Λίγα είναι τα μωρά που παρουσιάζουν αλλεργική αντίδραση σε πολύ μικρές ποσότητες. Τα περισσότερα μωρά παρουσιάζουν αλλεργική αντίδραση όταν η ποσότητα του αλλεργιογόνου είναι πολύ μεγάλη. Άρα αν το μωρό πιει το αγελαδινό γάλα έχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να εμφανίσει αλλεργία ενώ δεν έχει εμφανίσει μέχρι τώρα παρά το ότι η μητέρα καταναλώνει αγελαδινό γάλα.

Επίσης ένα μωρό μπορεί να μην εμφανίσει αλλεργία όταν η μητέρα καταναλώνει μόνο μέχρι 2 μερίδες γαλακτοκομικά και να την εμφανίζει όταν ή μητέρα καταναλώνει περισσότερα.

Μπουμπουλιθρα
18-10-09, 18:09
και εμας ακομα μεχρι σημερα 9 μηνων που θηλαζω ειναι πρασινα η παιδιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικα επειδη θηλαζω..αυτο τελικα μπορει να ειναι αναιμια;

aglaia
18-10-09, 18:50
και εμας ακομα μεχρι σημερα 9 μηνων που θηλαζω ειναι πρασινα η παιδιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικα επειδη θηλαζω..αυτο τελικα μπορει να ειναι αναιμια;

Σε τόσο μεγάλη ηλικία τα μωρά τρώνε πολλές τροφές. Αν οι τροφές είναι σκούρες πράσινες (πχ σπανάκι) μπορεί να χρωματίσουν τα κακά.

Αυτό το χρώμα δεν έχει σχέση με αναιμία.

Γενικά ψάχνουμε αυτά που γράφτηκαν παραπάνω:
αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, υπερπαραγωγή...

Να οφείλονται σε κανονικό θηλασμό (χωρίς υπερπαραγωγή και χωρίς αλλεργία), όπως λέει η παιδίατρος, αποκλείεται.

Anstef
18-10-09, 23:15
Καλησπέρα, τα κακά μας συνεχίζουν να ειναι πράσινα, σε όλες τις αποχρώσεις απο κιτρινοπράσινα εώς κυπαρισσί..εχω αρχίσει να ανησυχω.:(

Σταμάτησα τη μαγιά, 3 ημερες την πηρα,λετε να προλαβε να έδρασε?
Αυριο εχουμε παιδίατρο και θα δω τι θα μου πει και εκεινη.

Αραίωσα και τα γαλακτοκομικά,δε ξερω τι αλλο να κάνω.
Εντω μεταξυ παρατηρησα οτι φταρνιζεται αρκετά συχνά,δε θελω ούτε να σκεφτω οτι άρπαξε κάνα κρυωμα,αν λέμε αν..υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο, τα πράσινα κακά οφείλονται στο κρύωμα ή είναι κάτι αλλο?

aglaia
19-10-09, 00:59
Tα πράσινα κακά μπορεί να οφείλονται σε ίωση.

Περίμενες λίγες μέρες και θα δεις.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν τα συμπτώματα είναι ήπια!

Anstef
19-10-09, 12:23
Καλημερα!!!!!
Επιστρεψαμε στα φυσιολογικά μας μουσταρδί, τουλάχιστον τις 2 τελευταιες φορές απο χθες.

Τελικα υποπτεύομαι οτι εφταιξε η μαγια..μολις τη σταμάτησα επανηλθε το κανονικό χρώμα.

katiapol
19-10-09, 16:44
Να οφείλονται σε κανονικό θηλασμό (χωρίς υπερπαραγωγή και χωρίς αλλεργία), όπως λέει η παιδίατρος, αποκλείεται.

Να σε ρωτήσω βρε Αγλαΐα μου, εγώ θήλασα τον γιό μου περίπου ένα χρόνο, αλλεργία δεν έχει σε καμία τροφή, γιατί μου έκανε συχνά πυκνά πράσινα κακάκια;
Και η μπέμπα μου κάνει πράσινα κακάκια κάθε φορά που της προσθέτω μια καινούρια ουσία. Βέβαια, στην μπέμπα έχουμε την υποψία για αλλεργία ή δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα (γι αυτό και το έκοψα κι εγώ από τη διατροφή μου). Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πω, άσε που ο κάθε παιδίατρος λέει το μακρύ του και το κοντό του. Μα και σε μελέτες που διαβάζω από το ίντερνετ βλέπεω πράγματα που δεν συμφωνούν μεταξύ τους...:sad:

ΣΩΤΗΡΙΑ
13-11-09, 09:43
Κορίτσια σας παρακαλώ αρχίζω και αγχώνομαι όλο και πιο πολύ! Εχω ξαναγράψει στο ΄΄ ιατρικά θέματα και νεογνά΄΄ το πρόβλημά μου αλλά δεν έχω λάβει απάντηση πέρα απο μια. Εδώ και μια εβδομαδα το μωρό μου κάνει κακά καταπράσινα και βγαίνουν καμιά φορά σαν πλαστελίνη ..... σαν σκληρά κάπως . Οταν το κάνει αυτό τον καταλαβαινω γιατί σφύγεται υπερβολικά και κοκκινίζει όλος. Ειναι 6μηνών και κάτι. Τον θηλάζω και του δίνω φρουτόκρεμα το πρωί και ίσως να πιει και συμπλήρωμα γάλα (επειδή δουλεύω) αλά απο τις 4 που είμαι σπίτι θηλαζω αποκλειστικά μέχρι και το επόμενο πρωι αφού τρώει και το βράδυ του λάχιστον 2-3φορές τα μεσάνυχτα. Το απόγευμα τρωι βανίλια-ρυζάλευρο. Εχω διαβάσει ότι ίσως το γάλα μου φταιει πια ........... έχει αραίωσει τόσο πολύ ώστε πια το παιδί δεν χορταίνει ???????
Σας παρακαλώ δωστε μου απαντήσεις θα ρωτήσω και τον παιδίατρο αλλά πάντα θέλω να παίρνω τις δικές σας απαντήσεις και εμπειρίες και μετά του γιατρού.

ΥΓ: Συγνώμη για την περιγράφη που έδωσα

Nefelirene
13-11-09, 09:46
Κορίτσια σας παρακαλώ αρχίζω και αγχώνομαι όλο και πιο πολύ! Εχω ξαναγράψει στο ΄΄ ιατρικά θέματα και νεογνά΄΄ το πρόβλημά μου αλλά δεν έχω λάβει απάντηση πέρα απο μια. Εδώ και μια εβδομαδα το μωρό μου κάνει κακά καταπράσινα και βγαίνουν καμιά φορά σαν πλαστελίνη ..... σαν σκληρά κάπως . Οταν το κάνει αυτό τον καταλαβαινω γιατί σφύγεται υπερβολικά και κοκκινίζει όλος. Ειναι 6μηνών και κάτι. Τον θηλάζω και του δίνω φρουτόκρεμα το πρωί και ίσως να πιει και συμπλήρωμα γάλα (επειδή δουλεύω) αλά απο τις 4 που είμαι σπίτι θηλαζω αποκλειστικά μέχρι και το επόμενο πρωι αφού τρώει και το βράδυ του λάχιστον 2-3φορές τα μεσάνυχτα. Το απόγευμα τρωι βανίλια-ρυζάλευρο. Εχω διαβάσει ότι ίσως το γάλα μου φταιει πια ........... έχει αραίωσει τόσο πολύ ώστε πια το παιδί δεν χορταίνει ???????
Σας παρακαλώ δωστε μου απαντήσεις θα ρωτήσω και τον παιδίατρο αλλά πάντα θέλω να παίρνω τις δικές σας απαντήσεις και εμπειρίες και μετά του γιατρού.

ΥΓ: Συγνώμη για την περιγράφη που έδωσα

Καλημέρα δεν φταίει το γάλα σου είναι φυσιολογικό το παιδάκι να "σφίγγει"τώρα με τις στέρεες τροφές αλλά καλυτερα ρώτα τον παιδίατρο για το χρώμα που λες.:oops:

prosperous
13-11-09, 10:11
εαν θηλαζες ΜΟΝΟ το μωρο σου θα χε μονο ρευστα (οχι σφιχτα δηλαδη) κακακια και συνηθως αν ηταν πρασινα υπηρχε θεμα ειτε υπερπαραγωγης ειτε πιθανης ιωσης (ασχετα αν ειναι εκδηλωμενη η οχι)

εφοσον λες οτι περιστασιακα δινεις ξενο γαλα και οτι τρωει ΚΑΙ στερεες τοτε ειναι απολυτα φυσιολογικο να συμβαινει αυτο..οι στερεες προκαλουν δυσκοιλιοτητα καποιες φορες συνεπως να δεις αν κατι απο αυτα το προκαλει..

να ανησυχεις αν οι δυσκοιλιοτητα ειναι παρατεταμενη η αν δεις μεγαλο ερεθισμο στο πωπουδακι του η αιμα στα κοπρανα η βλεννη..αυτα συνηθως χριζουν ενημερωσης του γιατρου σου..

myrto
13-11-09, 10:11
Τα πράσινα μπορεί να σημαίνουν αλλεργία. Καλύτερα μπες στο τόπικ ''αλλεργία σε μωρό που θηλάζει'' http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40412 και εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40412 για πιο πολλές λεπτομέρειες....

Τώρα για τη δυσκοιλιότητα τις πιο πολλές φορές ευθύνεται το ρυζάλευρο...

Τώρα για το γάλα σου, δεν ξέρω γιατί αναρωτιέσαι...Μάλλον ξέρω, η γνωστή ανασφάλεια της θηλάζουσας μαμάς :)....Μην φοβάσαι, δεν αραιώνει και αν δεν βιαστείς να αντικαταστήσεις γεύματα θηλασμού θα θηλάσεις για όσο καιρό θες...

DALIA
13-11-09, 10:18
Φυσικά το ρύζι "σφίγγει", έχει δίκιο η Myrto
Γιατί δεν του κόβεις το ρυζάλευρο και να αντικαταστήσεις με πιο "ενεργητικά" φρούτα όπως π.χ ακτινίδιο.
Επίσης αυτές τις μέρες μην του δώσεις μπανάνα και μήλο

Dimitra83
13-11-09, 10:19
ο γιος μου εκανε πρασινα οταν του εδινα μια συγκεκριμενη μαρκα σκονης γαλα το aptamil comfort με το κανονικο aptamil τα εκανε κανονικα.εσυ τι μαρκα του δινεις??

Μπουμπουλιθρα
13-11-09, 10:21
και εμεις εχουμε ανοικτα πρασινα κακα και η παιδιατρος μας λεει να μην στεν ειναι απο τον θηλασμο σφικτα μπορει να ειναι απο τα φρουτα και απο το ρυζλευρο σιγουρα δεν φταιει ο θηλασμος να τρως φρουτα ακτινιδιο δαμασκηνο ωστε μεσω του γαλακτος να βοηθας το μωρο να κανει κακακια γιατι μπορει να ειναι δυσκοιλιο ισως να τρως σπανακι η πρασινα φασολακια επηρεαζει το χρωμα ρωτα και την παιδιατρο αλλα σιγουρ δεν φταει το γαλα σου το μητρικο βοηθαει απο πολλες αποψεις για αλεργιες και στο θεμα του εντερου πχδυσκοιλιοτητα ακομα το συμπληρωμα που δινεις ισως ειναι και το αιτιο αλαξε γαλα

ΣΩΤΗΡΙΑ
13-11-09, 11:03
XΙΛΙΑ ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Το μωρό εδώ και 2μέρες του δίνω aerolin ξέχασα να σας το πω γιατί μου βήχει. Μόνο βήχει. Βέβαια τα κακάκια του είναι εδώ και μια εβδομάδα οπότε δεν είναι απο το aerolin. Τώρα έτσι οπως μου τα γράψατε με βοηθήσατε πάρα πολύ γιατί τώρα που το σκέφτομαι έχω παρατηρήσει ότι τα πράσινα κακάκια και που είναι σφιχτά κάπως περίεργα τα κάνει όταν του δίνω την βανίλια-ρυζάλευρο. Το πρωί να κακάκια του έιναι κιτρινωπά και ρευστά. Επίσης σε σχέση με την φρουτόκρεμα του δίνω μήλο-αχλάδι-μπανάνα. Ο γιατρός μου είχε πει να του δίνω και πορτοκάλι αλλα δεν θελω ακόμα. Εσείς τι λέτε?

ΥΓ: Αν δεν είχα και εσάς θα τρελενόμουν. Ο άντρας μου μου λεει να παρουμε τον γιατρο τηλέφωνο και εγω του λεω ότι πρώτα θα στείλω μήνυμα στα κορίτσια να μου πουν και μετα θα επικονωνήσω μαζί του.

Dimitra83
13-11-09, 11:10
εγω τα εδινα απο 6 μηνων πορτοκαλι παντως.το εστιβα μεσα στη φρουτοκρεμα με τα αλλα φρεσκα φρουτα.ααα αλλαξε το ρυζαλευρο κ παρε μπισκοτοκρεμα για να δεις αν εχει διαφορα στα κακα.αν οχι τοτε αλλαξε το γαλα σκονη

DALIA
13-11-09, 11:10
ΣΩΤΗΡΙΑ μου και το μήλο και η μπανάνα σφίγγουν τα κακά..
Θυμάμαι όταν καμιά φορά ο μικρός είχε διάροια ο γιατρός μου έλεγε να του δίνω χυμό μήλο...
Πορτοκάλι θα τον βοηθήσει..το θέμα όμως ειναι ότι είναι όξυνο...όταν θήλαζα και είχα φαέι μια μέρα πορτοκάλια του είχε κάνει το πωπουδάκι τοτ κατακόκκινο και έτσουζε...

Dimitra83
13-11-09, 11:14
καλυτερα να του το δινεις σιγα σιγα.πχ οχι με την πρωτη ενα ολοκληρο πορτοκαλι.βαζε λιγο λιγο για να το συνηθισει ο οργανισμος

apricot
13-11-09, 11:20
XΙΛΙΑ ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Το μωρό εδώ και 2μέρες του δίνω aerolin ξέχασα να σας το πω γιατί μου βήχει. Μόνο βήχει. Βέβαια τα κακάκια του είναι εδώ και μια εβδομάδα οπότε δεν είναι απο το aerolin. Τώρα έτσι οπως μου τα γράψατε με βοηθήσατε πάρα πολύ γιατί τώρα που το σκέφτομαι έχω παρατηρήσει ότι τα πράσινα κακάκια και που είναι σφιχτά κάπως περίεργα τα κάνει όταν του δίνω την βανίλια-ρυζάλευρο. Το πρωί να κακάκια του έιναι κιτρινωπά και ρευστά. Επίσης σε σχέση με την φρουτόκρεμα του δίνω μήλο-αχλάδι-μπανάνα. Ο γιατρός μου είχε πει να του δίνω και πορτοκάλι αλλα δεν θελω ακόμα. Εσείς τι λέτε?

ΥΓ: Αν δεν είχα και εσάς θα τρελενόμουν. Ο άντρας μου μου λεει να παρουμε τον γιατρο τηλέφωνο και εγω του λεω ότι πρώτα θα στείλω μήνυμα στα κορίτσια να μου πουν και μετα θα επικονωνήσω μαζί του.
νομιζω οτι επιβαλλεται να του προσθεσεις το πορτοκαλι γιατι θα το βοηθησει με τη δυσκοιλιοτητα. εμενα συγκεκριμενα που ηταν δυσκοιλια η κορη μου , μου ειπε να της μειωσω το μηλο και να της αυξησω πολυ το πορτοκαλι. επιασε! αληθεια γιατι δεν θεσ το πορτοκαλι? ειναι απο τα καλυτερα φρουτα.:?:

eirini-p
13-11-09, 11:30
sotiria geia sou.min agxonese kai go tin proti fora pou allaksane xroma ta kaka tou panikoblithika nomiza oti exei kati to paidi.einai fusiologiko apo tin stigmi pou troei kai sterea trofi kai oso megalonei tha allazoun .rota kai ton paidiatro alla min trelenese

ΣΩΤΗΡΙΑ
13-11-09, 11:59
Δεν με έχει συνηθήσει σε αυτή την αλλαγή για αυτό και ψιλοαγχώνομαι. Ωστε μου συστήνετε να του αρχίσω το πορτοκάλι ε? Δεν ήθελα απο τον 6ο μήνα λόγω του οτι είναι όξινο και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το δεχτεί το εντεράκι του. Η Dalia (που πολύ χαίρομαι που την είδα εδώ :) )όμως μόλις ανέφερε ότι το μωράκι ανέφερε μια ευαισθησία στο πωπό του ........ εσείς τι λετε . Ανάλογη εμπερία? Την μπισκοτόκρεμα πρόκειται να την αγοράσω σήμερα κιόλας.... Επίσης ο γιατρός την προηγούμενη φορά που τον πήγα για το καθιερωμένο εμβόλιο μου συνέστησε και γιαούρτι............ πάλι νομίζω όμως ότι είναι λίγο νωρίς εσείς τι λέτε? Και τέλος μου είπε και φαριν λακτε

Περιμένω όπως πάντα με πολυ πολυ χαρά και αγωνία τα μηνυματάκια σας;)

Με ξεαγχώσατε πάρα πολυ

DALIA
13-11-09, 12:16
Σωτηρια μου ο δικός μου ήταν και πολύ μικρός 2,5 μηνών.
Και τα δημητριακά βοηθούν στα κακάκια όμως ( φαριν λακτε )....

apostolia28
20-11-09, 11:46
κοριτσια αν γνωριζει καποια ας μου πει τη γνωμη της,εχω 3 απορίες

1η θηλαζω αποκλειστικα αν εξεραισεις το λιγο χαμομηλι που του δινω κατα τη διαρκεια της μερας,ας τα παρω απο την αρχη,ο μικρουλης μου (48 ημερών) πριν λιγο καιρο ειχε δυσκοιλιοτητα στην συνεχεια με τη βοηθεια του χαμομηλιου κανει κακακια ομως κανει τοσο αραια που τα λες διαρροια ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι ετσι ειναι τα κακα των μωρων που θηλαζουν αποκλειστικα, ισχυει???ανησυχω λιγο ειναι και το πρωτο μου παιδακι και δεν εχω εμπειρια.
2η (εδω μαλλον η αγλαια θα ξερει καλυτερα) υπαρχει περίπτωση να κανω μια μικρο επεμβαση στο στηθος ,εχω ενα μορφωμα δεν ειναι κατι ανησυχιτικο εχω κανει ολα τα σχετικα υπερηχους παρακεντησεις ομως υπαρχει περίπτωση ο μαστολογος να μου ζητησει να το αφαιρεσει(τις γιορτες εχω ραντεβου).μπορει να γινει αφαιρεση και να συνεχισω να θηλαζω???δεν θελω να σταματησω το θηλασμο!
3η κάποιες μερες εχω πολυ γαλα και ο μικρουλης μου δεν μπορει να μου αδειασει το στηθος και με ποναει αν το βγαζω με θηλαστρο (το swing medela) ή αν πρεπει να φυγω για καποια ώρα μακρια απο το μωρο και το αντλω για να το φαει οσο λειπω υπαρχει περιπτωση να μειωσω την παραγωγη?

vaw
20-11-09, 11:55
Καλημέρα, χωρίς να είμαι ειδική μπορώ να σου απαντήσω μόνο για τα κακάκια. Για όσο καιρό θήλαζα αποκλειστικά τα κακά της ήταν σαν διάρροια. Στην αρχή και εγώ είχα αγχωθεί αλλά η γιατρός μου εξήγησε πως έτσι είναι όταν το μωρό θηλάζει.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

apostolia28
20-11-09, 13:02
καλημέρα ntinatom ευχαριστω για την απαντηση!!!οσο να ναι οι παλιοτερες μανουλες ξερουν περοσοτερα!

iphi
02-02-10, 22:51
Συγγνωμη που ανοιγω νεο θεμα για το πολυσυζητημενο θεμα των κενωσεων, ρωτησα λιγες μερες πριν και δεν πηρα απαντηση και δεν εχω βρει κατι σχετικο αλλου-μαλλον μου εχει ξεφυγει.Το μωρακι μου ειναι τριων μηνων και δεκα ημερων και θηλαζει αποκλειστικα.Το τελευταιο διαστημα κανει καφεκιτρινα κακα,νερουλα χωρις καθολου σπορακια.Ειπα οτι ειναι κατι περαστικο αλλα επιμενει.Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να σημαινει αυτο?Ευχαριστω πολυ!!!

iphi
14-02-10, 12:34
Γεια σας και παλι ξαναγραφω για το ιδιο θεμα το μωρο μου εδω και πολυυυ καιρο κανει νερουλα καφεκιτρινα κακα χωρις καθολου σπορακια.Τι σημαινει αυτο γνωριζετε? Καπου καπου τα κακα ειναι πρασινα χωρις σπορακια.Εχω σταματησει εδω και καιρο τα γαλακτοκομικα απο αγελαδινο γαλα και τα εσπεριδοειδη
γιατι ειχε βγαλει και κατι σπυρακια στο προσωπο και κατω απο το γονατο τα οποια εχουν υποχωρησει.Η παιδιατρος μου βγαζει ολες τις κενωσεις εκτος απο μαυρες η ασπρες φυσιολογικες.Δε ξερω τι να κανω με αυτο το θεμα.Παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας.Ευχαριστω πολυ.

NIKOL TS
15-02-10, 17:45
Αγαπητές συνάδελφοι-μανούλες,

έχω κι εγώ ένα αγοράκι 3 μηνών και 1 εβδομάδας.Γεννήθηκε 3.950 και κάθε μήνα πήρε περίπου 900 γραμμάρια.Μια χαρά θεωρώ!Θηλάζω αποκλειστικά και τρώει περίπου κάθε μιάμιση ώρα για 5 λεπτά μόνο από το ένα στήθος τη φορά.Πριν από 10 μέρες πειραματίστηκα θέλοντας να αραιώσω τα τόσο συχνά γεύματα και του έδινα και από τα δύο στήθη χωρίς βέβαια να δω ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Ταυτόχρονα έκανα και κάποιες αντλήσεις -όχι πολύ συχνά για να κάνω μια μικρή τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη.Εδώ και 10 μέρες λοιπόν έχουμε και εμείς πράσινες κενώσεις-άλλοτε πιο σκούρες και άλλοτε πιο ανοιχτές.Συνήθως έχουν τα γνωστά σποράκια μέσα αλλά κάποιες φορές (λίγες) είχαν και λίγη βλέννα ή ήταν πολύ νερουλά.Από χθες λοιπόν ελλάτωσα τα γαλακτοκομικά και τα γλυκά (έτρωγα αρκετά τον τελευταίο μήνα) και του δίνω από το ίδιο στήθος δύο φορές.Είναι λοιπόν υπερπαραγωγή ή κάποια αλλεργία στα γαλακτοκομικά άραγε?Και πόσο καιρό κάνει συνήθως να στρώσει γιατί άρχισα να ανησυχώ!!!!:?:

Υ.Γ.Επίσης τον φαγουρίζει πολύ το προσωπάκι του (εδώ και 2 μήνες)

Θα εκτιμούσα κάθε δυνατή βοήθεια κορίτσια:idea:

Aspa
15-02-10, 23:12
Ακομα ειναι νωρις για να ξερεις.Προς το παρον συνεχισε ετσι δηλαδη να αποκλεισεις τα γαλακτοκομικα απο την διατροφη σου και θα δεις εν καιρω.Παντως η φαγουρα ειναι και αυτη συμπτωμα αλλεργιας χωρις βεβαια να ειναι και εντελως σιγουρο.ο παιδιατρος σου τι λεει?παντως οτι και να ειναι ο θηλασμος μονο θα το βοηθησει το παιδακι σου.

NIKOL TS
16-02-10, 00:01
Ο παιδίατρος δεν ξέρει και πολλά απ'ότι κατάλαβα.Όταν ρώτησα για τις πράσινες κενώσεις μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι και ότι το νορμάλ θα ήταν το μουσταρδί (κάτι που το γνώριζα ούτως η άλλως).Τίποτα διαφωτιστικό δηλαδή!!

Σ'ευχαριστώ για την ανταπόκριση και ελπίζω να επανέλθουμε σύντομα στα φυσιολογικά!!!

nxd
19-02-10, 21:40
Κοριτσια καλησπερα,
αν μπορουσε να μου απαντουσε καποια θα ημουν ευγνωμων.
Πως καταλαβαινουμε οτι ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα εχει διαρροια?
Πως ειναι τα κακακια τους δηλ.?
Σας ευχαριστω πολυ.

amaretto
22-02-10, 11:48
Κοριτσια καλησπερα,
αν μπορουσε να μου απαντουσε καποια θα ημουν ευγνωμων.
Πως καταλαβαινουμε οτι ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα εχει διαρροια?
Πως ειναι τα κακακια τους δηλ.?
Σας ευχαριστω πολυ.

Διάρροια είναι όταν έχει πάρα πολλές υδαρείς κενώσεις και χρώμα πράσινο.

reading
02-03-10, 15:42
Ο γιος μου είναι 4 μηνών, θηλάζω αποκλειστικά και από τότε που σαράντησε για μεγάλα διαστήματα κάνει πράσινα υδαρή κακά. Έχω δοκιμάσει block feeding μήπως επρόκειτο για υπερπαραγωγή αλλά τίποτα. Τα πράσινα συνεχίζονται.Έχω παρατηρήσει πως αυτό σταματάει όταν πηγαίνουμε για μερικές μέρες στο σπίτι των γονιών μου :shock:. Μόνο στο δικό μας σπίτι το έχει παρουσιάσει. Είχαμε αυτή την κατάσταση για 2 εβδομάδες και το παρασκευοσαββατοκύριακο που πήγαμε στους γονείς μου τα κακά έγιναν κιτρινοκαφέ !! Και έχει ξανασυμβεί αυτό. Γαλακτοκομικά τρώω και εδώ και εκεί το ίδιο.
Η παιδίατρος λέει αφού παίρνει κανονικά βάρος και είναι ευδιάθετος να μην ανησυχώ.

Αναρωτιέμαι, υπάρχει περίπτωση να φταίει το νερό που πίνω εγώ? :confused:Να δοκιμάσω εμφιαλωμένο;

MAROU
02-03-10, 16:42
κοπέλα μου και εγώ την ίδια απορία έχω με εσένα.Ο μικρός μου κάνει εδώ και 2 εβδομάδες κακάκια πράσινα-εντάξει όχι κάθε φορά αλλά πολύ συχνά και με βλέννα χωρίς αίμα.Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε ότι μάλον έχει κρυώσει αλλά αυτό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα και τα πράσινα κακάκια δεν έχουν σταματήσει όπως και η βλέννη.Είχα κόψει τα γαλακτοκομικά για μερικές μέρες και είχε λιγότερους κολικούς απο τότε που τα ξανάρχισα αυξήθηκαν και οι κολικοί.Λέτε να είναι αλλεργικός;;;;

40+mama
04-03-10, 09:08
κοπέλα μου και εγώ την ίδια απορία έχω με εσένα.Ο μικρός μου κάνει εδώ και 2 εβδομάδες κακάκια πράσινα-εντάξει όχι κάθε φορά αλλά πολύ συχνά και με βλέννα χωρίς αίμα.Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε ότι μάλον έχει κρυώσει αλλά αυτό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα και τα πράσινα κακάκια δεν έχουν σταματήσει όπως και η βλέννη.Είχα κόψει τα γαλακτοκομικά για μερικές μέρες και είχε λιγότερους κολικούς απο τότε που τα ξανάρχισα αυξήθηκαν και οι κολικοί.Λέτε να είναι αλλεργικός;;;;

Συνήθως η βλέννα στα κακά είναι δείγμα αλλεργίας. Δοκίμασε να κόψεις τα γαλακτοκομικά (και τα κρυμμένα σε ψωμιά για τοστ, σε βιταμ και σε αλλαντικά) για μερικές εβδομάδες και παρατήρησε τα κακά του.
40+mama

Elpida98
05-03-10, 20:34
Η μικρούλα μου είναι 2 μηνών, τη θηλάζω και της δίνω γάλα σκόνη το Aptamil Extra Care, καθώς και σίδηρο και βιταμίνες Α και D. Σήμερα ήταν περισσότερο ανήσυχη από συνήθως και αντί να κάνει κακά πρωί και απόγευμα, έκανε μόνο το απόγευμα κι αυτά είχαν χρώμα μουσταρδί με μαύρες βλένες. Αυτές οι βλένες με ανησυχούν. Που μπορεί να οφείλονται? Τι πρέπει να κάνω?

MAROU
05-03-10, 20:36
40mama σε ευχαριστω πολυ!

40+mama
15-03-10, 22:50
40mama σε ευχαριστω πολυ!

Γράψε μας νέα σας

kardoula
03-04-10, 20:21
Βοήθεια κορίτσια.
Ο γιος μου είναι 2 μηνών και εδώ και 3 μέρες που κάναμε τα πρώτα μας εμβόλια (δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό) δυσκολεύετε να κάνει κακά του. Κάνει κακά μια φορά τη μέρα και όταν κάνει είναι πάρα πολλά και μυρίζουν. Τον βλέπω να ζορίζετε και να κοκκινίζει και δεν ξέρω τι να κάνω. Η γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό αλλά εγώ ανησυχώ γιατί δεν ήταν έτσι το μωρό μου. Μήπως έτυχε σε καμιά σας;

Καλή Ανάσταση

mammaharry
07-04-10, 14:54
Κορίτσια τα φωτα σας...
Η μικρή (σε μια βδομάδα θα γίνει 3 μηνών 14/4) εδώ και 10 μέρες άρχισε να κάνει πράσινα κακά με βλέννες (δεν θυμάμαι αν τότε νήστευα ή όχι) από το βράδυ του Πάσχα κάθε φορά που τρώει κάνει πράσινα κακά σαν νερό, έκανε μία φορά εμετό και μία φορά είδα μια κόκκινη τρίχα αίματος. Κάναμε εξετάσεις που θα βγουν το βράδυ και αυριο. Η γιατρός λέει ότι καταρχήν δεν μπορούμε να αφήσουμε το παιδί να εχει διάρροια λόγω πιθανότητας αφυδάτωσης, επίσης μπορεί να κάνει κενώσεις πείνας γιατί δεν παίρνει βάρος οπότε πρέπει να δώσω συμπληρωμα με ρυζαλευρο. Τί να κάνω??
Μετρησεις βάρους:
10/3 4540
16/3 4790
24/3 4910
30/3 5090
4/4 5140
7/4 5150

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
07-04-10, 23:13
Κορίτσια τα φωτα σας...
Η μικρή (σε μια βδομάδα θα γίνει 3 μηνών 14/4) εδώ και 10 μέρες άρχισε να κάνει πράσινα κακά με βλέννες (δεν θυμάμαι αν τότε νήστευα ή όχι) από το βράδυ του Πάσχα κάθε φορά που τρώει κάνει πράσινα κακά σαν νερό, έκανε μία φορά εμετό και μία φορά είδα μια κόκκινη τρίχα αίματος. Κάναμε εξετάσεις που θα βγουν το βράδυ και αυριο. Η γιατρός λέει ότι καταρχήν δεν μπορούμε να αφήσουμε το παιδί να εχει διάρροια λόγω πιθανότητας αφυδάτωσης, επίσης μπορεί να κάνει κενώσεις πείνας γιατί δεν παίρνει βάρος οπότε πρέπει να δώσω συμπληρωμα με ρυζαλευρο. Τί να κάνω??
Μετρησεις βάρους:
10/3 4540
16/3 4790
24/3 4910
30/3 5090
4/4 5140
7/4 5150

Το μωρό μπορεί να έχει γαστρεντερίτιδα ή αλλεργία να κάνει κενώσεις πείνας το θεωρώ παρατραβηγμένο σενάριο μιας και θεωρώ ότι μέχρι στιγμής θηλάζεις αποκλειστικά άρα και υπάρχει γάλα. (το γάλα δεν κόβεται ξαφνικά άρα και κενώσεις πείνας δεν μου κολλάνε εκτός και αν μιλάμε για υπερπαραγωγή οπότε το μωρό δεν παίρνει αρκετό λιπαρό γάλα). Όταν το εντεράκι του μωρού είναι ερεθισμένο η λύση είναι θηλασμός (μην κάνεις συχνές εναλλαγές στο στήθος προσπάθησε να θηλάζεις από το ένα στήθος περισσότερο ακόμα και να κάνεις breast compression http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5:information&Itemid=17 (http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5:information&Itemid=17)
για να πάρει το μωρό περισσότερο λιπαρό γάλα και μετά προσφέρεις και το άλλο. Μην καταναλώνεις καθόλου γαλακτοκομικά όσο είστε έτσι για να είσαι σίγουρη για την περίπτωση αλλεργίας (κόψε ότι έχει σχέση με αγελαδινό γάλα ακόμα σε τροφές που ίσως δεν φαίνεται μπισκότα φρυγανιές κλπ) ακόμα και αλλεργία να μην είναι αλλά γαστρεντερίτιδα η αποχή θα βοηθήσει πάρα πολύ. Ένα μωρό που θηλάζει καλά δεν αφυδατώνεται. Όσο για το ρυζάλευρο θεωρώ ότι το μωρό είναι πάρα πολύ μικρό να ξεκινήσει στέρεα τροφή και δεν νομίζω ότι είναι η λύση γιατί εκτός από το ρύζι (που θα μπορούσαμε να πούμε ότι βοηθάει στην διάρροια) περιέχει και αγελαδινό γάλα το οποίο μπορεί να αποδειχτεί ιδιαίτερα βλαβερό στην παρούσα φάση. Το βάρος που πείρε το μωρό είναι πάρα πολύ καλό έχει πάρει σε λιγότερο απο μήνα δηλ 28 μέρες 610 γρ ενώ το μέγιστο αναμενόμενο θα ήταν 500 μιας και είναι στο δεύτερο τρίμηνο και ο ρυθμός πρόσληψης βάρους μειώνεται έτσι και αλλιώς σου βάζω το λινκ για τα σχετικά με το βάρος. http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html (http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html)
και τονίζω ότι κοιτάμε το μέσο όρο και όχι το βάρος μεμονωμένα με τον μήνα. Στα θέματα βάρους θα σε βοηθήσει πολύ να παρακολουθείς την καμπύλη στο βιβλιάριο του παιδιού αν δεν την έχει συμπληρώσει η παιδίατρος να το κάνει για να μπορείς να έχεις άποψη και εσύ σε αυτά που σου λεει. Το γεγονός ότι σε 3 μέρες δεν φαίνεται να πείρε κάτι δεν σημαίνει τίποτα απολύτως τα παιδιά σε αυτή την ηλικία τα ζυγίζουμε μια φορά το μήνα γιατί μπορεί την μια εβδομάδα να μην πάρουν καθόλου ενώ την επόμενη να πάρουν το βάρος μαζεμένο. Και πάλι όμως μετράμε το βάρος κατά μέσο όρο γιατί ενώ τον προηγούμενο μήνα μπορεί να πείρε πάρα πολύ τον επόμενο μπορεί να πάρει λιγότερο για να μην εξελιχθεί σε γιουβαρλάκι......
τέλος και θέμα βάρους να υπήρχε (που εδώ κάτι τέτοιο δεν φαίνεται ίσα ίσα) η λύση ρυζάλευρο είναι απαράδεκτη για το πρώτο εξάμηνο το γάλα πρέπει να είναι αποκλειστική τροφή του μωρού και το μητρικό γάλα καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του μωρού άρα αν υπήρχε θέμα θα έπρεπε να δούμε τι γίνεται με τον θηλασμό και όχι να βάλουμε τροφή κουτιού σε ένα τόσο μικρό μωρό.....
εύχομαι περαστικά .........

mammaharry
08-04-10, 18:03
ΚΡΙΣΤΙΝΑ σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα! Δυστυχώς η εξέταση βγήκε θετική στο αίμα και η γιατρός είπε ότι μάλλον είναι αλλεργική στο αγελαδινό γάλα. Έκοψα ότι βρήκα ότι περιέχει γάλα, η μικρή φυσικά δεν έχει γίνει καλά ακόμα και εγώ αγχώθηκα γιατί διαβάζοντας στο forum για τις αλλεργείες καταλαβα ότι τραβάει χρόνια η δύσκολη κατάσταση. Στο μεταξύ το βάρος της μειώθηκε λίγο ακόμα ...Θέλει ψυχραιμία και την χάνω κάποιες φορές

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
08-04-10, 22:35
ΚΡΙΣΤΙΝΑ σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα! Δυστυχώς η εξέταση βγήκε θετική στο αίμα και η γιατρός είπε ότι μάλλον είναι αλλεργική στο αγελαδινό γάλα. Έκοψα ότι βρήκα ότι περιέχει γάλα, η μικρή φυσικά δεν έχει γίνει καλά ακόμα και εγώ αγχώθηκα γιατί διαβάζοντας στο forum για τις αλλεργείες καταλαβα ότι τραβάει χρόνια η δύσκολη κατάσταση. Στο μεταξύ το βάρος της μειώθηκε λίγο ακόμα ...Θέλει ψυχραιμία και την χάνω κάποιες φορές

Για να δεις βελτίωση θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας μήνας τόσο θέλει να καθαρίσει ο οργανισμός και των δυο σας από την πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος. Μέχρι τότε διάβαζε προσεκτικά τις ετικέτες των τροφίμων αν μπορείς να αποφύγεις τις επεξεργασμένες τροφές ακόμα καλύτερα. Στο τόπικ που γράφουν τα κορίτσια θα βρεις στήριξη σίγουρα αλλά και θα μπορείς να προστατευτείς από τις αυθαιρεσίες των γιατρών. Σήμερα θυμήθηκα ότι είχαμε κάνει ξανά συζήτηση σχετική με το βάρος στις αρχές μαρτίου και θυμάμαι ότι η γιατρός πρότεινε τότε συμπλήρωμα ξένου γάλακτος.....ευτυχώς κράτησες την ψυχραιμία σου γιατί τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα. Πρόσεχε την παιδίατρο και τσέκαρε τα λεγόμενά της μέχρι στιγμής δεν σου έχει προτείνει κάτι που να εμπνέει εμπιστοσύνη οπότε θα πρέπει να στηρίξεις την κατάσταση μόνη σου γιαυτό κράτα την ψυχραιμία σου και διάβαζε. Και το δικό μου παιδί είχε αλλεργία στο αγελαδινό και το διαπίστωσα με σιγουριά όταν απο λάθος οδηγίες παιδιάτρου διέκοψα τον θηλασμό και έδωσα ξένο γάλα. Δεν είχαμε αιματηρές κενώσεις αλλά χάσαμε βάρος όσο το παιδί έπινε ξένο γάλα ,κατάφερα να την θηλάσω ξανά αποκλειστικά και η κατάσταση βελτιώθηκε. Το γάλα σου είναι πολύ σημαντικό κράτα το αυτό και όλα τα άλλα θα στρώσουν

mammaharry
09-04-10, 15:27
ΚΡΙΣΤΙΝΑ εχεις δίκιο. Η γιατρός μου παρόλο που θεωρεί καλό τον θηλασμό αγχώνεται και τον θεωρεί μή ελέγξιμο. Ακόμα και τώρα, επειδή δεν παίρνει βάρος άκόμα μου είπε ή να κάνω κάτι με το γάλα, και επίσης να κάνω καλλιέργεια ούρων και αν δεν αρχίσει κάτι να γίνεται με το βλαρος να πάμε στο νοσοκομείο να κάνουμε κάποιες έξτρα εξετάσεις :-( Η μικρή σου έχει ακομα πρόβλημα με το γάλα ή περναει από κάποια ηλικια? Επίσης πρέπει να κόψω και το μοσχάρι?

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
10-04-10, 10:47
ΚΡΙΣΤΙΝΑ εχεις δίκιο. Η γιατρός μου παρόλο που θεωρεί καλό τον θηλασμό αγχώνεται και τον θεωρεί μή ελέγξιμο. Ακόμα και τώρα, επειδή δεν παίρνει βάρος άκόμα μου είπε ή να κάνω κάτι με το γάλα, και επίσης να κάνω καλλιέργεια ούρων και αν δεν αρχίσει κάτι να γίνεται με το βλαρος να πάμε στο νοσοκομείο να κάνουμε κάποιες έξτρα εξετάσεις :-( Η μικρή σου έχει ακομα πρόβλημα με το γάλα ή περναει από κάποια ηλικια? Επίσης πρέπει να κόψω και το μοσχάρι?

Από τους 9 μήνες και μετά άρχισα σιγά σιγά να τρώω και εγώ επιφυλακτικά και κοίταγα αντιδράσεις δεν μου έλειψε όμως και δεν το παράκανα γιατί είχα συνηθίσει να μην τα τρωω. Τις έδωσα δοκιμαστικά λίγο γιαούρτι στον χρόνο και δεν είδα κάποια αντίδραση αλλά και πάλι ακόμα και σήμερα δεν τρωει ιδιαίτερα προϊόντα με αγελαδινό ίσως κάποιο τυρί (της αρέσει το τσένταρ και η φέτα πάρα πολύ) σαν σνακ γιατί το ασβέστιο προσπαθώ να τον παίρνει από άλλες τροφές και ότι είναι από μένα. όπως και να έχει έπαψε να την πειράζει το αγελαδινό από τον 9ο και μετά. Μην ανησυχείς ο περιορισμός αυτός δεν είναι κάτι αναγκάστηκα κακό εμένα με βοήθησε και εγώ να τρέφομαι πιο σωστά αλλά και το παιδί.....το μοσχάρι δεν το έτρωγα για 2 μήνες για να είμαι σίγουρη μετά άρχισα πάλι και δεν είδα αντιδράσεις. Εξαρτάται λοιπόν από τον βαθμό ευαισθησίας του παιδιού. Για τις εξετάσεις δεν ξέρω να σου πω, πάντως η αλλεργία επηρεάζει την πρόσληψη βάρους οπότε ίσως να είναι περιττές μίλα μαζί της όμως γιατί όπως και να το κάνεις εκείνη είναι η γιατρός .......

margiota
10-06-10, 00:29
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι τα συμπτώματα για κρυολόγημα σε μωράκια?
Η μικρή μου (κλείνει τους 3 μήνες την άλλη εβδομάδα), εδώ και δύο μέρες έχει περισσότερες κενώσεις από ότι συνήθως και μου έχει μπει η ιδέα ότι έχει κρυώσει. Μάλιστα τώρα το βράδυ ξαναέκανε και μου φάνηκε ότι η μυρωδιά δεν ήταν όπως συνήθως. Γενικά υπάρχουν μέρες που δεν κάνει καθόλου και άλλες που κάνει 2 φορές σε μία μέρα. Εχτές και σήμερα έκανε γύρω στις 4 φορές άλλες περισσότερη ποσότητα και άλλες λιγότερη. Το χρώμα δεν έχει αλλάξει, είναι πάντα μουσταρδί. Αλλαγή στην μυρωδιά είδα μόνο τώρα το βράδυ. Γενικά δεν έχει άλλα σημάδια. Είναι ευδιάθετη, τρώει με όρεξη και κοιμάται καλά. Δεν έχει καταρροή ή βήχα και η θερμοκρασία της είναι κανονική. Φοβάμαι μήπως από την ζέστη που την ντύνω ελαφρά έχει κρυώσει η κοιλίτσα της. Το άλλο που έχω παρατηρήσει αυτές τις δύο μέρες είναι ότι βγάζει περισσότερες γουλιές (βέβαια μου φαίνεται ότι τρώει και περισσότερο). Είχαμε και πριν λίγο καιρό θέμα με γουλίτσες αλλά μειώθηκαν όταν άρχισα να την ταΐζω όρθια και να έχω το στρώμα της σε κλίση. Ξέρω ότι μία μικρή παλινδρόμηση είναι φυσιολογική, αλλά πότε μπορούμε να δούμε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Αν όντως έχει κρυώσει τι πρέπει να κάνω? Αν δεν είναι κάτι σοβαρό και είναι αντιμετωπίσιμο δεν θέλω να πάρω τηλέφωνο την γιατρό. Φοβάμαι ότι με το παραμικρό μου δώσει φάρμακο για να είναι εκείνη καλυμμένη
Ευχαριστώ.

ilioulina
17-06-10, 16:58
Κορίτσια καλησπέρα κ απο μένα!Είμαι νέο μέλος κ πραγματικά είμαι καλυμμένη κατα μεγάλο ποσοστό σε οτιδήποτε χρειάζομαι για την φροντίδα του 2 μηνών μωρού μου.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω το εξής, ο μικρούλης μου απο χτές συνεχώς κάνει κακάκια του σαν διαρροια κατακίτρινα νερουλά με βλέννες κ χωρίς τα συνηθισμένα σποράκια.Το θέμα μου δεν είναι αν είναι όντως διάρροια κ τι να κάνω γιατί με έχετε καλύψει, όμως άυριο είναι να του κάνουμε το 1ο εμβόλιο κ λίγο με εχει ψιλοανχώση αυτό μήπως δεν πρέπει να του το κάνω τώρα...Αν έχετε την καλοσύνη να μου απαντήσετε άμεσα γιατί ο χρόνος μου είναι ελάχιστος μέχρι αύριο....πάντως η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ απο τη στιγμή που δεν είναι τα κακάκια του μάυρα ή να έχουν αίμα.Μπορεί να περνάει κ κάποια ιωσούλα δεν το αμφισβητώ..
Ευχαριστώ

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
17-06-10, 17:02
Κορίτσια καλησπέρα κ απο μένα!Είμαι νέο μέλος κ πραγματικά είμαι καλυμμένη κατα μεγάλο ποσοστό σε οτιδήποτε χρειάζομαι για την φροντίδα του 2 μηνών μωρού μου.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω το εξής, ο μικρούλης μου απο χτές συνεχώς κάνει κακάκια του σαν διαρροια κατακίτρινα νερουλά με βλέννες κ χωρίς τα συνηθισμένα σποράκια.Το θέμα μου δεν είναι αν είναι όντως διάρροια κ τι να κάνω γιατί με έχετε καλύψει, όμως άυριο είναι να του κάνουμε το 1ο εμβόλιο κ λίγο με εχει ψιλοανχώση αυτό μήπως δεν πρέπει να του το κάνω τώρα...Αν έχετε την καλοσύνη να μου απαντήσετε άμεσα γιατί ο χρόνος μου είναι ελάχιστος μέχρι αύριο....πάντως η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ απο τη στιγμή που δεν είναι τα κακάκια του μάυρα ή να έχουν αίμα.Μπορεί να περνάει κ κάποια ιωσούλα δεν το αμφισβητώ..
Ευχαριστώ

Ναι μπορεί να περνάει ιωσούλα.....το εμβόλιο όμως μπορείτε να το αναβάλετε δεν χρειάζεται να επιβαρυνθεί ο οργανισμός του παιδιού με έναν ή περισσότερους εισβολείς τώρα.....προσωπικά δεν έκανα εμβόλιο στο παιδί ούτε με συνάχι και η παιδίατρός μου είναι σύμφωνη

ilioulina
17-06-10, 18:47
Κριστίνα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , να επισημάνω ότι τα κακάκια-διάρροια του μύριζουν σαν ψαρίλα????????Εγώ δεν έχω φάει κάτι τέτοιο πάντως....

vatraxaki
23-06-10, 17:26
πειτε μου σας παρακαλω πως πρεπει να ειναι τα κακα του μωρου που θηλαζει αποκλειστηκα;

εμενα απο την ημερα που γεννηθηκε ο μικρος ποτε δεν εκανε στερεα κακα ολο νερουλα ειναι καποια στγμη ηταν και πρασσινα αλλα τελικα δεν ειχα καταλαβει αν ηταν απο ιωση η απο υπερπαραγωγη!
βαρος περνουμε κανονικα.

bebaki-eva
02-01-11, 12:09
καλη χρονια σε ολους.......
ηθελα να ρωτησω τι ειναι οι κενωσεις πεινας και πως τις καταλαβαινετε?????
εμεις οπως βλεπετε ειμαστε 20 μηνων και απο 13 μηνων σταματησαμε τον θηλασμο..... την Τριτη ξεκινησε διαρροιες και την Πεμπτη σταματησε. εκανε γυρω στις 6-7 διαρροιες συνολικα και σταματησε δοξα το θεο.....
το θεμα μου ομως ειναι αλλο..... ορισμενες ξερουν οτι εχουμε ενα θεμα με το βαρος μας και φυσικα ειμαστε πολυ μα παρα πολυ κακοφαγες.:(:(:( λοιπον σημερα εχει κανει τρεις φορες κακα της και ειναι σχεδον ασπρα......
ελειψα 4 μερες διακοπες και μαλλον απο αντιδραση δεν ετρωγε σχεδον τιποτα....:(:( σημερα λοιπον εφαγε 100 γραμμ περιπου φρουτοκρεμα τυρι και ταχινι που ειναι το αγαπημενο της και το τσακιζει:-P:-P.... γενικα λογο γαστρεντεριτιδας (που νομιζα οτι ειχε την Τριτη ) την ειχα ταραξει στο ρυζι την πατατα, το ασπρο ψωμι κτλ κτλ κτλ..... λετε να ειναι επειδη ολα που τρωει ειναι ασπρα ή συμβαινει κατι αλλο οπως αλλεργιες και πρεπει να το ψαξω????

Ανθούλα Κ
08-05-11, 18:14
Καλησπέρα! Έχει καμιά δει στα κακά του μωρού σκούρα καφέ κομματάκια; Τι να είναι άραγε;

VICKY81
16-05-11, 10:46
Εννοείς σαν κεφάλι καρφίτσας?

Πόσο είναι το μωρό?
Θηλάζει?
Τρώει στερεές τροφές?
Οι κενώσεις τι χρώμα έχουν?

Ανθούλα Κ
24-05-11, 09:04
Εννοείς σαν κεφάλι καρφίτσας?

Πόσο είναι το μωρό?
Θηλάζει?
Τρώει στερεές τροφές?
Οι κενώσεις τι χρώμα έχουν?

Είναι 5 μηνών, έχει αλλεργία, θηλάζει αποκλειστικά, δεν τρώει τίποτα άλλο, και οι κενώσεις είναι μουσταρδί με καφέ κομματάκια και κάποτε είναι πολύ νερουλές και βέβαια λόγω αλλεργίας έχουν και βλένα πολύ. Αλλά τα καφέ κομματάκιαα σα νιφάδες ή σα σποράκια τι να είναι;

Katerinoula23
02-06-11, 21:18
Η μικρουλα μου εδω κ τρεις μέρες εχει υπερπαραγωγή στις κενώσεις (προχτές 6 φορές, χτες 4, σημερα 5 μεχρι στιγμης) ενώ κάνει κανονικά 1 κ σπάνια 2 φορές!!
οι πρώτες κενώσεις είναι μαλακιες σκούρο καφέ ή προς μουσταρδι αλλά όσο βραδιάζει γίνονται ολό κ πιό υδαρεις. Εχει κ 37.5 πυρετάκο. Η παιδιατρος μας είπε να κάνουμε αυριο καλλιεργειες ούρων κ κοπρανων.[B]Το πρόβλημα ειναι[B] οτι όπως έχω ξαναπεί θηλάζει παρα πολλές φορες την ημέρα κ η γιατρος μου απαγόρεψε το θηλασμό κ είπε να πιεί γάλα χωρις λακτόζη!!!! Τί θα κανω? Δεν θέλει το ξένο καθόλου!!!Αν δεν θηλάζει κλαίει απαρηγόρητη!!! Τι λέτε εσείς?? Υπάρχει 'οντως πρόβλημα με το θηλασμό????

Katerinoula23
02-06-11, 22:08
Καποιος????:sad::(
Κοριτσια δεν ξέρω τι θα κάνω χωρίς τον θηλασμό το βράδυ!!!! Please αν κάποιος ξέρει ...:sad:

amaretto
02-06-11, 22:34
Καποιος????:sad::(
Κοριτσια δεν ξέρω τι θα κάνω χωρίς τον θηλασμό το βράδυ!!!! Please αν κάποιος ξέρει ...:sad:

Η οδηγία του παιδίατρου μου φαίνεται παράλογη! Το μητρικό γάλα είναι η καταλληλότερη τροφή, όταν το μωρό είναι άρρωστο!

Katerinoula23
02-06-11, 23:06
Λέτε να της δώσω;;; Γιατί όμως να πει χωρίς λακτοζη;;;;:confused:

amaretto
03-06-11, 00:22
Εγώ θα θήλαζα. Αν η γιατρός έχει κάποια επαρκή εξήγηση για την οδηγία της, καλό είναι να σου τη δώσει.

Katerinoula23
03-06-11, 00:41
Ευχαριστώ για την απάντηση κ ελπίζω να κάνω το καλύτερο για το μωρακι μου που ψυχολογικά δεν το συζητώ δεν αντέχει χωρίς θηλασμο...!!..:|

Katerinoula23
03-06-11, 01:04
Τη θηλασα κ μετα απο λίγη ώρα έκανε πάλι!! Μόνο βλεννες:( αχ τι λέτε να συμβαίνει με το γάλα;;;; Ανησυχώ πολυ!!!:cry:

amaretto
03-06-11, 01:41
Το πιο πιθανό είναι το μωρό να έχει κάποια ίωση, το γάλα σου δεν έχει τίποτε! Αφού θα κάνετε αύριο καλλιέργειες, περίμενε τα αποτελέσματα.
Κοίτα, όταν το μωρό είναι άρρωστο, δεν μπορεί να χωνέψει καλά και κάνει διάρροιες. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αφήσουμε να λιμοκτονήσει, ειδικά αν θηλάζει. Το ένστικτο τους τα οδηγεί να μην τρώνε, αν αυτό είναι απαραίτητο. Το γάλα σου με όλα τα αντισώματα και τους ανοσολογικούς παράγοντες (δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λέγονται) βοηθάει το μωρό να αντιμετωπίσει την απειλή καλύτερα.

Katerinoula23
03-06-11, 14:02
Τελικά οντως πρέπει να την ενοχλεί ο θηλασμος γιατι καθε φορά που την θηλάζω ακούω την κοιλιτσα της....
Μήπως κάποιος ΄ξερει να μου πεί κατι περισσότερο,πως να κινηθώ απο δω κ πέρα μέχρι να της περάσουν τα συμπτώματα??

Αγλαία επειδή είσαι ειδική αν ξέρεις να με συμβουλέψεις???

Anna_34
03-06-11, 14:13
Θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου.. Εάν δεν σε καλύπτει μέσω τηλεφώνου καλό είναι να πάς άμεσα στο ιατρείο του ώστε να την δεί από κοντά ή σε κάποιο νοσοκομείο εάν χειροτερέψει.. καμιά κοπέλα εδώ δεν είναι ειδική, όλες μιλάμε με βάση τις εμπειρίες μας αλλά κάθε πέρίπτωση είναι διαφορετική.. Υπομονή και εύχομαι περαστικά σύντομα..

Katerinoula23
03-06-11, 14:27
Κάναμε σήμερα εξετάσεις για τα αίτια της διαρροιας κ θα έχουμε μια πρωτη εικόνα αύριο... Αυτο που με απασχολεί πέρα από τα συμπτώματα ειναι τι κανουμε τώρα με τον θηλασμό!!!!! Αυτό είναι το θέμα γιατί είναι ένα παιδάκι πολύ "απαιτητικό" σ΄αυτό τον τομέα!!! Γι άυτό ρωτάω στο forum γιατί η παιδίατρος δεν είναι υπερ του θηλασμού πέραν του χρόνου (ενώ ηταν πραγματικά φανατική μέχρι 11 μηνών) κ δεν "ξέρει" να μου πει τι να κάνω παρα μόνο "μην δεινεις" αλλά οσες θηλάζουμε, ξέρουμε οτι πρακτικά είναι αδύνατον αυτο!!!!!:rolleyes:

Katerinoula23
03-06-11, 17:26
Κορίτσια τα συμπτώματα ακόμα δεν υποχωρουν!!!! Κ μόλις την θηλάζω κανει διαρροια μήπως κάνω κακό που της δίνω!??! Κ δεν το αφήνω να περάσει?? Σας παρακαλώ βοηθειστε με δεν ξερω πως να το αντιμετωπίσω!!! Απο τη άλλη πχ δεν κοιμαται χωρίς θηλασμο αχ τι να κάνω??

tattoo
29-09-11, 09:56
Καλημερα σας!!Θα ηθελα τη συμβουλη σας αλλη μια φορα...
Πριν μια βδομαδα περιπου για ολοκληρο το βραδυ η μικρη εκανε συνεχεια εμετο(οχι γουλιτσες ποσοτητα)Απο τη μια θηλαζε κι απο την αλλη τα εβγαζε..αυτο κρατησε μεχρι τις 11 το πρωι και απο τοτε ποτε ξανα...Εκτοτε ομως κανει μια φορα τη μερα κακα της αλλα διαρροια...παντα ειναι κιτρινα με σπορακια(εκτος απο μια φορα που ηταν πρασινωπα σαν αφρος) αλλα νερο αποροφιουνται τελειως απο την πανα και ενιοτε εχουν κατι σαν βλεννες...Να πω οτι απο την ημερα που αρχισε ολο αυτο της βαζουμε το physiomer σπρευ γτ ειχε βουλωμενη μυτη και δυσκολευοταν να θηλασει και να κοιμηθει και ετσι μας ειπε ο παιδιατρος..Τον ρωτησα μηπως ειχε καποια σχεση και μου πε οχι αποκλειεται...στο τηλ προχτες μου πε για τη διαρροια να βρασω ρυζι και να της φτιαχνω γαλα σκονη με το νερο απο το ρυζι...του πα για χιλιοστη φορα οτι θηλαζω αποκλειστικα και μου πε να περιμενω αλλες 2 μερες και να τον ξαναπαρω...Δλδ σημερα..
Τη ζυγιζω εγω πλεον μια φορα τη βδομαδα και απο βαρος παμε μια χαρα...περιπου 35-40 γρ τη μερα αρα τρεφεται καλα..Ποιο μπορει να ναι το προβλημα?ΑΑ Επισης πλεον τρωει σχεδον παντα απο το ενα μονο στηθος τη φορα δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο

amaretto
29-09-11, 11:21
Καλημερα σας!!Θα ηθελα τη συμβουλη σας αλλη μια φορα...
Πριν μια βδομαδα περιπου για ολοκληρο το βραδυ η μικρη εκανε συνεχεια εμετο(οχι γουλιτσες ποσοτητα)Απο τη μια θηλαζε κι απο την αλλη τα εβγαζε..αυτο κρατησε μεχρι τις 11 το πρωι και απο τοτε ποτε ξανα...Εκτοτε ομως κανει μια φορα τη μερα κακα της αλλα διαρροια...παντα ειναι κιτρινα με σπορακια(εκτος απο μια φορα που ηταν πρασινωπα σαν αφρος) αλλα νερο αποροφιουνται τελειως απο την πανα και ενιοτε εχουν κατι σαν βλεννες...Να πω οτι απο την ημερα που αρχισε ολο αυτο της βαζουμε το physiomer σπρευ γτ ειχε βουλωμενη μυτη και δυσκολευοταν να θηλασει και να κοιμηθει και ετσι μας ειπε ο παιδιατρος..Τον ρωτησα μηπως ειχε καποια σχεση και μου πε οχι αποκλειεται...στο τηλ προχτες μου πε για τη διαρροια να βρασω ρυζι και να της φτιαχνω γαλα σκονη με το νερο απο το ρυζι...του πα για χιλιοστη φορα οτι θηλαζω αποκλειστικα και μου πε να περιμενω αλλες 2 μερες και να τον ξαναπαρω...Δλδ σημερα..
Τη ζυγιζω εγω πλεον μια φορα τη βδομαδα και απο βαρος παμε μια χαρα...περιπου 35-40 γρ τη μερα αρα τρεφεται καλα..Ποιο μπορει να ναι το προβλημα?ΑΑ Επισης πλεον τρωει σχεδον παντα απο το ενα μονο στηθος τη φορα δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο

Φαίνεται σαν να πέρασε το μωρό μια ιωσούλα στα γρήγορα ... χρειάζονται λίγες μέρες, για να συνέλθει το πεπτικό, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα, τα κίτρινα κακά θεωρούνται φυσιολογικά, έστω και υδαρή.

amaretto
29-09-11, 11:22
Και νομίζω ότι μπορείς να σταματήσεις τις εβδομαδιαίες ζυγίσεις, μια φορά το μήνα αρκεί.

tattoo
29-09-11, 11:49
Και νομίζω ότι μπορείς να σταματήσεις τις εβδομαδιαίες ζυγίσεις, μια φορά το μήνα αρκεί.

οκ σε ευχαριστω πολυ πολυ...γτ ο γιατρος επιμενει και σημερα που τον πηρα να της δωσω συμπληρωμα με νερο απο ρυζι...και δεν προτιθεμαι να διακινδινευσω κατι τετοιο για κανενα λογο..

aglaia
29-09-11, 19:38
οκ σε ευχαριστω πολυ πολυ...γτ ο γιατρος επιμενει και σημερα που τον πηρα να της δωσω συμπληρωμα με νερο απο ρυζι...και δεν προτιθεμαι να διακινδινευσω κατι τετοιο για κανενα λογο..

αυτό που σου προτείνει, ευνοεί τα "κακά" βακτήρια και εμποδίζει τα καλά :???:

tattoo
29-09-11, 20:05
αυτό που σου προτείνει, ευνοεί τα "κακά" βακτήρια και εμποδίζει τα καλά :???:

Το θεμα ειναι οτι εχουν λυσεις για ολα αρκει το παιδι να πινει ξενο....Αν θηλαζει κατηγορουν το θηλασμο...Ευτυχως που αποφασισα να το ριξω σην τρελλα γτ βαρεθηκα να αμφιβαλλω...:grin:

oneiraki
18-03-12, 19:28
Αν και δεν ξέρω αν πρέπει να προβληματιστώ (δεν το έχω θίξει ακόμη στην παιδίατρο ,θα την δούμε αύριο) είπα να γράψω. Έχουμε περίπου ένα μήνα που κάνουμε κακά μας μία φορά στις 3 μέρες. Για δύο μέρες επανήλθε και έκανε καθημερινά αλλά μετά πάλι τα ίδια. Και όταν κάνει κακά του είναι εντελώς νερουλά,θεωρώ πως είναι διάρροια γιατί διαφέρουν στην υφή από όταν έκανα καθημερινά που ήτανε πιο ρευστά.Επίσης να τονίσω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. Ανέφερα απλώς στην παιδίατρο ότι κάνει μία φορά στις 3 μέρες αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και πως τα παιδάκια που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και μία φορά την βδομαδα..Μήπως όμως πρέπει να ανησυχήσω για την διάρροια?:confused::confused:

Katerinoula23
18-03-12, 23:59
Αν και δεν ξέρω αν πρέπει να προβληματιστώ (δεν το έχω θίξει ακόμη στην παιδίατρο ,θα την δούμε αύριο) είπα να γράψω. Έχουμε περίπου ένα μήνα που κάνουμε κακά μας μία φορά στις 3 μέρες. Για δύο μέρες επανήλθε και έκανε καθημερινά αλλά μετά πάλι τα ίδια. Και όταν κάνει κακά του είναι εντελώς νερουλά,θεωρώ πως είναι διάρροια γιατί διαφέρουν στην υφή από όταν έκανα καθημερινά που ήτανε πιο ρευστά.Επίσης να τονίσω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. Ανέφερα απλώς στην παιδίατρο ότι κάνει μία φορά στις 3 μέρες αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και πως τα παιδάκια που θηλάζουν μπορεί να κάνουν και μία φορά την βδομαδα..Μήπως όμως πρέπει να ανησυχήσω για την διάρροια?:confused::confused:

Χρώμα? Βλέννες έχουν?

Εσύ μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφή σου?

oneiraki
19-03-12, 07:46
Χρώμα? Βλέννες έχουν?

Εσύ μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφή σου?

Είναι αυτό το μουσταρδί.Όχι δεν έχουν βλέννες ούτε αίμα ή κάτι τέτοιο. Γενικότερα δεν άλλαξα κάτι..Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία?:confused::confused:

Nina-Nana
19-03-12, 10:07
Είναι αυτό το μουσταρδί.Όχι δεν έχουν βλέννες ούτε αίμα ή κάτι τέτοιο. Γενικότερα δεν άλλαξα κάτι..Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία?:confused::confused:

Αν ειναι μόνο αυτο το σύμπτωμα δεν νομίζω.

Dolorita
23-07-12, 14:22
Καλησπέρα!!! Η μπέμπα μας είναι 3,5 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Οι κενώσεις της σε γενικές γραμμές ποικίλουν από 3 τη μέρα έως και 1 ανά 2 μέρες.Σήμερα το πρωί όμως τα κακάκια της ήταν πολύ πηχτά, σαν κρέμα συγκάματος ενα πράγμα, και το χρώμα τους κιτρινοκαφέ. Επίσης μύριζαν άσχημα. Η παιδίατρος με την οποία μίλησα μου είπε αφενός πως το παιδί μεγαλώνει και η σύσταση αλλάζει, αφετέρου πως δεν έχει αρκετά υγρά και να την βοηθήσω με λίγο χαμομήλι.

Dolorita
23-07-12, 14:46
Πάτησα καταλάθος καταχώρηση πριν! Είναι φυσιολογικό αυτό που περιγράφω η να ανησυχήσω για κάτι άλλο; Να δώσω χαμομήλι όπως μου πρότεινε η παιδίατρος ή δεν έχει νόημα μιας και θηλάζει αποκλειστικά; Έχει και αυτό το χαμομήλι της Μιλούπα που μου πρότεινε μια όψη σα χαλίκια και καθόλου δεν με εμπνέει.

oneiraki
23-07-12, 16:06
Νομίζω πως ειναι φυσιολογικό να αλλάζουν υφή ΑΛΛΑ θα σου πρότεινα να μην δώσεις χαμομήλι,εγώ τουλάχιστον δεν έδωσα ακόμη & 6+ οταν είχαμε ξεκινήσει στερεές και είχε πολύ δυσκοιλιότητα.Μπορείς να κάνεις εναλλακτικά εσύ λίγο διαφορετική διατροφή και επίσης αν πιείς εσύ χαμομήλι θα βοηθήσει,θα δεις άμεσα αποτέλεσμα.

Dolorita
23-07-12, 17:50
Τις τελευταίες 2 μέρες έφαγα πολλά παστέλια! Έκοψα πάλι τα γαλακτοκομικά επειδή τις προκαλούν πολλά αέρια και δεν κοιμάται το βράδυ καλά και το ριξα στα παστέλια! Λες να επηρέασε αυτό; Μήπως να πιω εγώ την παλιομιλούπα :p;

Nina-Nana
23-07-12, 22:53
Καλησπέρα!!! Η μπέμπα μας είναι 3,5 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Οι κενώσεις της σε γενικές γραμμές ποικίλουν από 3 τη μέρα έως και 1 ανά 2 μέρες.Σήμερα το πρωί όμως τα κακάκια της ήταν πολύ πηχτά, σαν κρέμα συγκάματος ενα πράγμα, και το χρώμα τους κιτρινοκαφέ. Επίσης μύριζαν άσχημα. Η παιδίατρος με την οποία μίλησα μου είπε αφενός πως το παιδί μεγαλώνει και η σύσταση αλλάζει, αφετέρου πως δεν έχει αρκετά υγρά και να την βοηθήσω με λίγο χαμομήλι.

Πόσους θηλασμους κανετε το 24ωρο;
Οι βρεγμενες πάνες πόσες είναι;
Ιδρώνει πολυ;

Dolorita
23-07-12, 23:50
Κάνουμε τουλάχιστον 10. Τη μέρα δεν περνάει καν 2ωρο, είτε θα ζητήσει η μικρή είτε θα της προσφέρω εγώ στήθος. Πάνες σίγουρα σήμερα έβρεξε 6, μόνο όμως οι 2 πρωινές ήταν βαριές. Να κάνω αύριο αυτό με τη χαρτοπετσέτα να ξέρω σίγουρα; Πάντως ιδρώνει πάρα πολύ, κυρίως στο κεφάλι που έχει πολλά μαλλιά, μέχρι και οι πατούσες της ιδρωμένες είναι.

Nina-Nana
24-07-12, 00:07
Κάνουμε τουλάχιστον 10. Τη μέρα δεν περνάει καν 2ωρο, είτε θα ζητήσει η μικρή είτε θα της προσφέρω εγώ στήθος. Πάνες σίγουρα σήμερα έβρεξε 6, μόνο όμως οι 2 πρωινές ήταν βαριές. Να κάνω αύριο αυτό με τη χαρτοπετσέτα να ξέρω σίγουρα; Πάντως ιδρώνει πάρα πολύ, κυρίως στο κεφάλι που έχει πολλά μαλλιά, μέχρι και οι πατούσες της ιδρωμένες είναι.

Με τόσα γεύματα σίγουρα δεν χρειάζεται χαμομηλι.
Χρησιμοποίησε ανεμιστηρα να δροσίσεις το χώρο.

Dolorita
24-07-12, 01:23
Ευχαριστω για την απαντηση! Απο αυριο ξεκινα η επιχειρηση εντατικου δροσισματος, ελπιζοντας να επανελθουμε στα γνωστα μας αγαπημενα μουσταρδι κακακια!

Dolorita
24-07-12, 12:59
Σήμερα το πρωί ηταν πιο ρευστή, βέβαια δεν είναι σαν τις συνηθισμένες, αλλά καμία σχέση με τη χτεσινή. Και ξέρετε τι συνειδητοποίησα; Ότι τα κακάκια της είναι διαφορετικά από τότε που έκανε εμβόλιο, δλδ την προηγούμενη Τρίτη. Λέτε να έπαιξε και αυτό το ρόλο του ή να είναι συμπτωματικό;

Velv
11-09-12, 23:28
A further problem may also result from this unintentional mismanagement. Foremilk is high in lactose, a normal and necessary milk sugar that in large volumes causes gassiness and discomfort, frequently with green, watery or foamy stools. Over a period of time, undigested lactose can irritate the lining of the intestines, causing temporary secondary lactose intolerance and possibly small amounts of bleeding into stools that can be misdiagnosed as a food allergy. Adjusting breastfeeding to increase the amount of fat the baby receives ("finishing" the breast before switching) usually corrects the problem. For a more thorough discussion of foremilk, hindmilk, and lactose, see our Foremilk, Hindmilk, and Lactose FAQ.
http://www.llli.org/FAQ/oversupply.html

μάλλον αυτό πάθαμε, σήμερα για πρώτη φορά.

έχω πάνω από μία ώρα που ψάχνω. :(

gogo38
23-08-13, 17:27
Το μωράκι μου είναι τώρα 3,5 μηνών και 7.5 κιλά περίπου. θηλάζω αποκλειστικά.

λίγες μέρες πριν το πρώτο εμβόλιο είχε 2 φορές διάρροια για 1 μέρα. 7 μέρες μετά το πρώτο εμβόλιο δηλαδή μόλις έγινε 2 μηνών εμφάνισε βλέννα και μαύρα κουκιδάκια στα κακά και αμέσως μετά άρχισε η διάρροια και η βλέννη (1-4 κενώσεις ημερησίως) με ήχο βουλωμένης βρύσης την ώρα που τα κάνει και συνοδευόμενη από ήχο αερίων:) Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και βρήκαμε Klebsiela Oxytoca και πήρε Zinadol αντιβίωση για 10 μέρες. Μου είπαν ότι μάλλον την κόλλησε από την καισαρική και τα δικά μου έντερα. Το μικρόβιο αυτό το έχουμε λέει στα έντερά μας σε αποικίες.
Πέρασε το μικρόβιο με την αντιβίωση αλλά όχι και η διάρροια. Κατά την διάρκεια που πέρναμε την αντιβίωση τα κακά ήταν πράσινα κανά 2 φορές στην αρχή και μετά την 8η μέρα της αντιβίωσης εμφάνισε ελάχιστα αίμα σε μορφή τριχωιδών 2 φορές και 2-3 σταγονίτσες κόκκινες τις άλλες 2. Χάλασε η χλωρίδα με την αντιβίωση προφανώς και του έδωσα το bio gaia και το παίρνει τώρα 5 μέρες αλλά τίποτα....
Μου λένε να κόψω το θηλασμό για 10-15 μέρες γιατί το μητρικό γάλα έχει λακτόζη που ερεθίζει το έντερο χειρότερα, να πάρω ειδικό γάλα χωρίς λακτόζη για να να επανέλθει η χλωρίδα στο φυσιολογικό και μετά να συνεχίσω τον θηλασμό και πάλι. Αν δεν φτιάξει με το ξένο γάλα μου είπαν να μπω στο νοσοκομείο μετά για περαιτέρω διερεύνηση. Τί να κάνω;;;;;; έχω απελπιστεί. Μήπως υπάρχει δυνατότητα η Αγλαία ή η κα Πατσούρου να με συμβουλέψει;
Εγώ είμαι μία χαρά και το μωρό επίσης. ευδιάθετο και παίρνει βάρος. έχω κόψει τελείως τα γαλακτοκομικά, από φρούτα τρώω μόνο μπανάνα και μήλο, ντομάτες καθόλου και λαχανικά και επίσης όχι όσπρια. αλλά δεν βλέπω βελτίωση...γενικά εδώ και 10 μέρες τρώω μόνο ρύζι, πατάτα και κρέας...χάλια και ανησυχώ γιατί με τόση έλλειψη βιταμινών το μωρό δεν θα παίρνει καλά στοιχεία από τον θηλασμό...
Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Nina-Nana
24-08-13, 00:02
Το μωράκι μου είναι τώρα 3,5 μηνών και 7.5 κιλά περίπου. θηλάζω αποκλειστικά.

λίγες μέρες πριν το πρώτο εμβόλιο είχε 2 φορές διάρροια για 1 μέρα. 7 μέρες μετά το πρώτο εμβόλιο δηλαδή μόλις έγινε 2 μηνών εμφάνισε βλέννα και μαύρα κουκιδάκια στα κακά και αμέσως μετά άρχισε η διάρροια και η βλέννη (1-4 κενώσεις ημερησίως) με ήχο βουλωμένης βρύσης την ώρα που τα κάνει και συνοδευόμενη από ήχο αερίων:) Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και βρήκαμε Klebsiela Oxytoca και πήρε Zinadol αντιβίωση για 10 μέρες. Μου είπαν ότι μάλλον την κόλλησε από την καισαρική και τα δικά μου έντερα. Το μικρόβιο αυτό το έχουμε λέει στα έντερά μας σε αποικίες.
Πέρασε το μικρόβιο με την αντιβίωση αλλά όχι και η διάρροια. Κατά την διάρκεια που πέρναμε την αντιβίωση τα κακά ήταν πράσινα κανά 2 φορές στην αρχή και μετά την 8η μέρα της αντιβίωσης εμφάνισε ελάχιστα αίμα σε μορφή τριχωιδών 2 φορές και 2-3 σταγονίτσες κόκκινες τις άλλες 2. Χάλασε η χλωρίδα με την αντιβίωση προφανώς και του έδωσα το bio gaia και το παίρνει τώρα 5 μέρες αλλά τίποτα....
Μου λένε να κόψω το θηλασμό για 10-15 μέρες γιατί το μητρικό γάλα έχει λακτόζη που ερεθίζει το έντερο χειρότερα, να πάρω ειδικό γάλα χωρίς λακτόζη για να να επανέλθει η χλωρίδα στο φυσιολογικό και μετά να συνεχίσω τον θηλασμό και πάλι. Αν δεν φτιάξει με το ξένο γάλα μου είπαν να μπω στο νοσοκομείο μετά για περαιτέρω διερεύνηση. Τί να κάνω;;;;;; έχω απελπιστεί. Μήπως υπάρχει δυνατότητα η Αγλαία ή η κα Πατσούρου να με συμβουλέψει;
Εγώ είμαι μία χαρά και το μωρό επίσης. ευδιάθετο και παίρνει βάρος. έχω κόψει τελείως τα γαλακτοκομικά, από φρούτα τρώω μόνο μπανάνα και μήλο, ντομάτες καθόλου και λαχανικά και επίσης όχι όσπρια. αλλά δεν βλέπω βελτίωση...γενικά εδώ και 10 μέρες τρώω μόνο ρύζι, πατάτα και κρέας...χάλια και ανησυχώ γιατί με τόση έλλειψη βιταμινών το μωρό δεν θα παίρνει καλά στοιχεία από τον θηλασμό...
Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Ο,τι κι αν τρως το μωρο παίρνει τα οφέλη του θηλασμου!

Ποιος σου είπε για διακοπη του θηλασμου; Καταρχάς το οτι φταίει η λακτοζη ειναι εικασία.
Χρειάζεσαι καθοδήγηση απο παιδογαστρεντερολογο φιλικο προς το θηλασμο! Που μένεις;

Μπουρμπουρ1
24-08-13, 07:44
Η αντιβιωση προκαλει απο μονη της διαρροιες μερικες φορες, καλα κανεις και δινεις προβιοτικα. Επισης το μητρικο γαλα περιεχει απο μονο του προβιοτικα που βοηθουν την χλωριδα του μωρου να επανελθει, το ξενο γαλα οχι...
Το αιμα το βλεπεις γιατι ταλαιπωρηθηκε το εντερακι της απο τις συνεχεις κενωσεις. Θα πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο μεχρι να περασει αλλα στην περιπτωση σας δεν χρειαζεται να κοψεις τιποτα απο τις τροφες που τρως. Αυτο που λες για την ελλειψη βιταμινων δεν ισχυει, μονο τον δικο σου οργανισμο ταλαιπωρεις με αυτη την τακτικη.

Σημ.
Μπραβο σας!:shock:Το μωρο μου ειναι 13 μηνων και ειναι 7,5 κιλα...

gogo38
24-08-13, 18:24
Παιδογαστρεντερολόγο συμβουλεύτηκα και μου είπε για προσωρινή διακοπή του θηλασμού και λήψη του Aptamyl Alergy Digest ως επόμενο βήμα αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση με τα προβιοτικά για να δούμε μπας και είναι αλεργία. Πόσο να πάρω τα προβιοτικά ακόμα; Πόσο να περιμένω; Τα έχει πάρει καμία σας; Δεν μου είπε ότι φταίει η λακτόζη αλλά ότι η λακτόζη δεν αφήνει το έντερο να φτιάξει και για λίγο καιρό θα πρέπει να την σταματήσω. τι να πει και αυτός τόσο καιρό που την έχουμε την παλιοδιάρροια. Σου λέει μπας και φτιάξει η χλωρίδα. Μένω Χαλάνδρι στην Αθήνα. Ο παιδίατρός μου μου είπε να νοσηλευτούμε για περαιτέρω διερεύνηση αλλά δεν θέλω να ξεσκίσουν το μωράκι σε ορθοσκοπήσεις και βιοψίες και δεν συμμαζεύεται. Υπάρχει κανένα τεστ αλεργίας στην λακτόζη; Ούτε που να το σκέφτομαι να βγάζω με το θήλαστρο για να μην σταματήσει ο θηλασμός και να του δίνω και ξένο από την άλλη...θα ξαναρχίσω να τρώω τα πάντα. ούτως ή άλλως δεν βλέπω βελτίωση. Μόνο το αγελαδινό θα συνεχίσω. Πήρα και μία σύμβουλο θηλασμού και το ψάχνει μπας και μπορεί να με βοηθήσει. προς το παρόν μου είπε να πίνω κεφίρ.
σήμερα τον ξαναζύγισα και πήγε 7.7 και είναι 3 μηνών και 24 ημερών και παίρνει βάρος κανονικά. Ανησυχώ όμως μπας και από έξω είναι όλα καλά και από μέσα υπάρχει κανένα σαράκι που το τρώει το εντεράκι...εντωμεταξύ και άλλη κοπέλα εκεί που παραθέριζα έχει το ίδιο πρόβλημα: από 2 μηνών ο γιός της έχει διάρροια και σήμερα είναι 5 μηνών!
είδα και το site http://www.breastfeedingmaterials.com/products/diaperdiary
και τα δικά μου μοιάζουν με την 2η σειρά τα μεσαία σαν υφή αλλά με βλέννα και μικρά κουκιδάκια που και που στεγνό καφέ αιματάκι ή σε μορφή τριχωιδών, καμία σχέση με το αίμα που δείχνει δίπλα.

Μπουρμπουρ1
25-08-13, 13:49
Καταρχας ηρεμησε.
Ειναι οντως τοσο ρευστα οπως της φωτογραφιας; γιατι μερικοι λενε διαρροιες και εννοουν τα κανονικα κακα του μωρου που ειναι ρευστα ουτως ή αλλως.
Προβιοτικα παιρνεις εσυ και δινεις και στο μωρο;καλο ειναι να παιρνει απευθειας και το μωρο τα βιογαια.
Οι διαρροιες μπορει να οφειλονται:
-στο εμβολιο (εως και 2 εβδ μετα)
-στην αντιβιωση (γι αυτο την δινουμε παντα μαζι με προβιοτικα)
-σε παρασιτο (κανατε επαναλληπτικη παρασιτολογικη;)

Αν υπηρχε θεμα αλλεργιας λογικα θα σου ειχε δωσει καποιες ενδειξεις απο πριν. Πριν πως ηταν τα κακα του;
Η λακτοζη ταλαιπορει το εντερο αλλα το μητρικο γαλα περιεχει:
-προβιοτικα
-αντιφλεγμονωδη
-αντιβιωτικα κτλ
που βοηθουν στην ιαση του εντερου.
Ουτε κι εγω θα επερνα το ρισκο να διακοψω τον θηλασμο που μπορει να δημιουργησει 1002 προβληματα μετα.

Το αιμα αν οφειλεται σε ραγαδα θα το βλεπεις για καιρο ακομα, αργει να κλεισει.

gogo38
25-08-13, 21:40
Καταρχας ηρεμησε.
Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω και η κατάσταση χειροτερεύει μέρα με την μέρα και ο καιρός περνάει και απόφαση δεν παίρνω.

Ειναι οντως τοσο ρευστα οπως της φωτογραφιας; γιατι μερικοι λενε διαρροιες και εννοουν τα κανονικα κακα του μωρου που ειναι ρευστα ουτως ή αλλως.

Σήμερα ήταν πιο νερουλά από όλες τις φορές...αφού στην πάνα το υγρό πηγαίνει πέρα-δώθε λες και έχεις νερό στην χούφτα σου.

Προβιοτικα παιρνεις εσυ και δινεις και στο μωρο;καλο ειναι να παιρνει απευθειας και το μωρο τα βιογαια.
Τα παίρνει απευθείας.

Οι διαρροιες μπορει να οφειλονται:
-στο εμβολιο (εως και 2 εβδ μετα)
-στην αντιβιωση (γι αυτο την δινουμε παντα μαζι με προβιοτικα)
-σε παρασιτο (κανατε επαναλληπτικη παρασιτολογικη;) Ναι, περιμένω αποτελέσματα την Τετάρτη.

Αν υπηρχε θεμα αλλεργιας λογικα θα σου ειχε δωσει καποιες ενδειξεις απο πριν. Δηλαδή;
Πριν πως ηταν τα κακα του; Μια χαρά, όπως της πρώτης φώτο:υδαρή μουσταρδί με κομματάκια.

Η λακτοζη ταλαιπορει το εντερο αλλα το μητρικο γαλα περιεχει:
-προβιοτικα
-αντιφλεγμονωδη
-αντιβιωτικα κτλ
που βοηθουν στην ιαση του εντερου.
Ουτε κι εγω θα επερνα το ρισκο να διακοψω τον θηλασμο που μπορει να δημιουργησει 1002 προβληματα μετα.
Έστω και για λίγες μέρες;Αν μου πει κάποιος με σιγουριά ότι σε 5-10 μέρες θα φτιάξει το έντερο να τον κόψω για λίγο αλλά δεν έχει κανείς από ό,τι βλέπω παρόμοια εμπειρία.

Το αιμα αν οφειλεται σε ραγαδα θα το βλεπεις για καιρο ακομα, αργει να κλεισει. Τί είναι η ραγάδα;Μου είπαν ότι ο ερεθισμός στο έντερο προκαλεί το λιγοστό αυτό αιματάκι. εντωμεταξύ έκανα Μάγιερ κορπάνων και βγήκε θετική.

gogo38
27-08-13, 22:04
λοιπόν τα αποτελέσματα της επαναληπτικής καλλιέργειας κοπράνων ήταν αρνητικά!!!Βέβαια η κατάσταση είναι ίδια...
Διάβασα πολύ αυτές τις μέρες και- ελλείψη παρόμοιας εμπειρίας από κάποια κοπέλα εδώ στο φόρουμ- θα βασιστώ στο ένστικτό μου που μου λέει ότι αυτό που έχει πειραχθεί είναι η χλωρίδα από την αντιβίωση και ότι, όπως ακούω, παίρνει 2-3 εβδομάδες να επανέλθει (εφόσον έφυγε το μικρόβιο). Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόψω το θηλασμό. Με μεγάλη ευκολία λένε όλοι κόψτον και δοκίμασε υποαλεργικά γάλατα, γάλατα χωρίς λακτόζη αλλά δεν είναι εύκολο...ίσως να διευκόλυνα την κατάσταση κόβοντας την λακτόζη, ίσως και όχι όμως και να γίνονταν χειρότερα τα πράγματα. Θα σας πω τι θα γίνει. Παρεπιπτόντως, είναι αξιοπερίεργο ότι κάποιοι παιδίατροι δεν δίνουν προβιοτικά ταυτόχρονα με την αντιβίωση και δημιουργούνται διάρροιες. Και καλά, ο δικός μου πίστευε ότι δεν χρειάζεται επειδή θηλάζω (λάθος του γιατί η καλλιέργεια κοπράνων μετά την αντιβίωση έγραφε "φτωχή φυσιολογική χλωρίδα" και πιστεύω ότι χρειαζόταν ενίσχυση) αλλά και άλλες μανούλες που δίνουν ξένο μου το είπαν ότι δεν τους έδωσαν οι γιατροί τους...

ελπίζω να κάνω το σωστό...αλλά το μανάρι μου απορροφά το γαλατάκι μου και παίρνει βάρος, οπότε θεωρώ ότι κάνω το σωστό...

Μπουρμπουρ1
28-08-13, 23:09
Τί είναι η ραγάδα;Μου είπαν ότι ο ερεθισμός στο έντερο προκαλεί το λιγοστό αυτό αιματάκι. εντωμεταξύ έκανα Μάγιερ κορπάνων και βγήκε θετική.
Ακριβως, απο τον ερεθισμο το εντερο σκιζεται ελαφρα σε καποιο σημειο, αυτο ειναι η ραγαδα. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερα ανησυχητικο, θα κλεισει με τον καιρο, οι διαρροιες ειναι το θεμα σου. Η μαγερ βεβαια θα εβγαινε θετικη, αφου ανιχνευει το αιμα που εσυ το βλεπεις και με γυμνο ματι.
Αν τα κακα του πριν ηταν φυσιολογικα, χωρις βλεννες,δεν ειχατε θεμα με το βαρος,εκζεματα, εντονους κολικους, κι αλλα συμπτωματα αλλεργιας, το πιθανοτερο ειναι οτι το προβλημα ειναι αλλου κι οχι αλλεργια.
Τα προβιοτικα κι εγω τα ζητησα και μου τα εδωσαν εκ των υστερων οταν υπηρξε προβλημα, μαλλον οι γιατροι δεν εχουν συνηθισει να τα συνταγογραφουν ακομα:-?
Πιστευω οτι ολα θα πανε καλα και σε λιγο καιρο θα ειστε ενταξει!

gogo38
29-08-13, 23:57
Μπουρμπουρ σε ευχαριστώ!λες δηλαδή το αίμα να είναι από ραγάδα/ερεθισμό και όχι αλλεργία. Εγώ διάβαζα μόλις το topic "αλλεργία σε μωρό που θηλάζει" και ήμουν έτοιμη να ζητήσω τεστ αλεργίας από τον παιδίατρο.

Να σε ρωτήσω: Η ραγάδα φαίνεται με κάποια εξέταση; Να ζητήσω από τον παιδίατρο να μου γράψει κάποια συγκεκριμένη εξέταση;Υπέρηχο ας πούμε;Γιατί αυτός θέλει να ξανακάνω mayer...τι να το κάνει; αφού πάλι θετικό θα βγει...αυτήν την εβδομάδα θα πάω στον παιδογαστρεντερολόγο. Η διάρροια έχω την εντύπωση ότι είναι "κατάλοιπο" της αντιβίωσης αλλά και εκεί θέλω να δω αν υπάρχει κάποια άλλη εξέταση να κάνουμε...γιατροί έχουμε γίνει...

εντωμεταξύ το πράγμα περιπλέκει γιατί στην εξέταση αίματος που έκανε ο μικρός του βγήκε 26 αιματοκρίτης και χαμηλή αιμοσφαιρίνη και ερυθρά ενώ τα αιμοπετάλια ανεβασμένα και ο παιδίατρος μου είπε ότι κανονικά πρέπει να πάρει σίδηρο αλλά με την διάρροια είναι επίφοβο και θα το σκεφτεί και θα μου πει...ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;;;

Έχω απογοητευτεί...όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

Nina-Nana
05-09-13, 15:17
Μπουρμπουρ σε ευχαριστώ!λες δηλαδή το αίμα να είναι από ραγάδα/ερεθισμό και όχι αλλεργία. Εγώ διάβαζα μόλις το topic "αλλεργία σε μωρό που θηλάζει" και ήμουν έτοιμη να ζητήσω τεστ αλεργίας από τον παιδίατρο.

Να σε ρωτήσω: Η ραγάδα φαίνεται με κάποια εξέταση; Να ζητήσω από τον παιδίατρο να μου γράψει κάποια συγκεκριμένη εξέταση;Υπέρηχο ας πούμε;Γιατί αυτός θέλει να ξανακάνω mayer...τι να το κάνει; αφού πάλι θετικό θα βγει...αυτήν την εβδομάδα θα πάω στον παιδογαστρεντερολόγο. Η διάρροια έχω την εντύπωση ότι είναι "κατάλοιπο" της αντιβίωσης αλλά και εκεί θέλω να δω αν υπάρχει κάποια άλλη εξέταση να κάνουμε...γιατροί έχουμε γίνει...

εντωμεταξύ το πράγμα περιπλέκει γιατί στην εξέταση αίματος που έκανε ο μικρός του βγήκε 26 αιματοκρίτης και χαμηλή αιμοσφαιρίνη και ερυθρά ενώ τα αιμοπετάλια ανεβασμένα και ο παιδίατρος μου είπε ότι κανονικά πρέπει να πάρει σίδηρο αλλά με την διάρροια είναι επίφοβο και θα το σκεφτεί και θα μου πει...ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;;;

Έχω απογοητευτεί...όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

Πρέπει να σας δει Παιδίατρος ή παιδογαστρεντερολογος ΦΙΛΙΚΟΣ προς το θηλασμο! Ξέρω 2-3 θέλεις να σου γράψω σε πμ τα στοιχεία τους;

gogo38
06-09-13, 12:12
KAI BEBAIA ΘΕΛΩ!
ΑΧ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟ ΣΙΑΦΑΚΑ (ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ)...ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ;ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΩ

Nina-Nana
10-09-13, 15:30
KAI BEBAIA ΘΕΛΩ!
ΑΧ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟ ΣΙΑΦΑΚΑ (ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ)...ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ;ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΩ

Ειναι καλός, ψύχραιμος και φιλικός προς τον θηλασμο. Θα σου στείλω πμ αργότερα.

mariazaf
14-09-13, 14:50
Κοριτσια καλημερα....ενω το αγορακι μου 2 μηνων και 24 μερων σημερα εκανε μια το πολυ (σπανια) δυο φορες κακακια του την ημερα ξαφνικα χτες εκανες 8 φορες μεσα στο 24ωρο και σημερα εχει ηδη κανει 5 φορες....ξεκιναω το μετρημα απο τον βραδινο του υπνο και μετα.
χτες δεν πολυεδωσα σημασια αλλα εχω αρχισει και ανησυχω...σημερα μαλιστα παρατηρησα οτι ειναι λιγο πρασινα το πρωι ηταν αραια πολυ ενω το μεσημερι ειχαν και βλενες μεσα ... θηλαζω αποκλειστικα δεν εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου και ουτε βλεπω καποια αλλαγη στη συμπεριφορα του ειναι πολυ καλα ο μικρουλης μου. αν μπορειτε πειτε μου τι μπορει να συμβαινει....
πηρα τον γιατρο τηλεφωνο μου ειπε αν μεχρι τις 6 το απογευμα εχει κανει 10 κενωσεις να τον παω νοσοκομειο.απο τις 12 το μεσημερι.
εχω ξεκινησει ηδη και θηλαζω τριωρο το καθε στηθος γιατι η αληθεια ειναι οτι ο μικρος μου εδιωχνε το στηθος χωρις να το εχει αδειασει...βεβαια απο τις 12 το μεσημερι ψευτοτρωει και κοιμαται κατι που το συνηθιζει στη διαρκεια της ημερας αλλα δεν ξερω κατα ποσο αδειαζει το στηθος ετσι...
ξεχασα να αναφερω οτι τρωει καθε μια ωρα!:confused::confused:

gogo38
15-09-13, 22:20
Τι γίνεται ρε κορίτσια εκεί στον δεύτερο μήνα στα βρέφη που θηλάζουν;
και εμένα έτσι άρχισε 2 μηνών και 30 ημερών!...εμείς βέβαια είχαμε 5-6 κενώσεις την ημέρα πριν και ξαφνικά μία μέρα έκανε 11, μετά ξαναγύρισε στις 4-5 για 6 μέρες και μετά άρχισαν τα νερουλά και δύσοσμα κακά και η βλέννη και μετά το αιματάκι μέχρι σήμερα που είναι 4,5 μηνών... δες πως θα πάει λίγες μέρες. Δεν παθαίνει τίποτα. Αν τρώει κάθε μία ώρα αποκλείεται να πάθει αφυδάτωση. Εμάς ήταν μία χαρά και τότε και σήμερα και από βάρος είναι στην ανώτερη καμπύλη και τότε και σήμερα... φτου-φτου. Αν παίρνει βάρος είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ. Λοιπόν ο Σιαφάκας μου είπε ότι η πιο διαδεδομένη αλεργία είναι αυτή στις πρωτείνες του γάλακτος και μάλλον όλα αυτά τα συμπτώματα είναι από εκεί. 20 μέρες θα κόψω τελείως τα γαλακτοκομικά (πάλι αλλά σωστά αυτή τη φορά!) αλλά και όλες τις πρωτείνες γάλακτος που είναι κρυμμένες στα τρόφιμα (π..χ καζείνη) επίσης να μην τρώω ψωμί του τόστ γιατί έχει γάλα ούτε αλλαντικά γιατί τους βάζουν τέτοια πρόσθετα. Εντωμεταξύ είχα ξεσκιστεί και έτρωγα φυτική μαργαρίνη η οποία έχει ίχνη γάλακτος και μου είπε ότι δεν κάνει να έχουν ίχνη. επίσης μου είπε για καλό και για κακό να μην τρώω και ξηρούς καρπούς. μου έδωσε μία λίστα με το τι να αποφεύγω. μπορώ να την επισυνάψω κάπως εδώ αν την σκανάρω για να την δείτε;ο δικός μου παιδίατρος όταν μου είχε συμβεί αυτό που περιγράφεις και εσύ μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά αλλά δυστυχώς ΔΕΝ μου είπε για όλες αυτές τις κρυφές ουσίες.... έτσι ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα και η αγωνία δε περιγράφεται να βλέπεις αίμα...εφάρμοσα ήδη την δίαιτα σωστά και θα σας πω. πάντως όσες θηλάζουν λένε ότι τα κακά είναι πολύυυυ νερουλά γιατί το γαλατάκι μας είναι και αυτό πολύ αραιό και τώρα το καλοκαίρι θηλάζουν και συνέχεια γιατί διψάνε οπότε τι θα βγάλουν;;;;νερό κακάκια. τώρα γιατί η αλλαγή γίνεται τον 2ο μήνα δεν ξέρω....
εμάς βέβαια είχαν βρει και μικρόβιο, κάνε και μία καλλιέργεια κοπράνων (απλά πας μια πάνα για ανάλυση και δεν πληρώνεις-γράφεται η εξέταση μέσω ΕΟΠΥΥ δηλαδή από τον παιδίατρο).
δες και το ποστ "αλεργία σε μωρό που θηλάζει".

vera
16-09-13, 01:43
Gogo δεν επανερχεται ευκολα το εντερο μετα απο αντιβιωση. Ο μικρος μου γιος πηρε αντιβιωση στον τριτο μηνα μετα απο ουρολοιμωξη κι απο τοτε ξεκινησαν οι πρασινες διαρροιες. Αρχισα κι εγω αυστηρη αποχη απο γαλακτοκομικα για 9 μηνες η οποια βελτιωσε καπως την κατασταση (σταματησαν οι πρασινες κενωσεις) αλλα ποτε οι κενωσεις δεν εγιναν φυσιολιογικες. Παρεμειναν κρεμωδεις και πολυ δυσοσμες (ξυνιλα) μεχρι που ξεκινησαμε gaps διατροφη οταν ηταν 2 χρονων.

Θα σου πω οτι η αντιβιωση δεν ειναι απλο πραγμα, σκοτωνει και τα καλα μικροβια μαζι με τα κακα, αναπτυσσονται χαρη σε αυτη καποια παθογονα (οπως καντιντα κι ακομα χειροτερα) τα οποια ΔΕΝ επηρρεαζονται απο την αντιβιωση και κανενα προβιοτικο δεν θα επαναφερει ποτε το εντερο στην κατασταση που θα επρεπε να ειναι. Καποια ωφελιμα δλδ μικροβια τα χανεις δια παντος. Ειχα διαβασει οτι με την αντιβιωση σκοτωνονται τα e coli στο εντερο που επιτελουν το εργο της διασπασης της λακτοζης. Οποτε δεν ειναι διολου περιεργο να παρουσιαζει το μωρο αλλεργια σε γαλακτοκομικα.

Οταν θα μεγαλωσει και θα ξεκινησει στερεες τροφες να φροντισεις να του δινεις να πινει ζωμους (που θεραπευουν το εντερο), προβιοτικες τροφες και κεφιρ και μουρουνολαδο. Να βοηθησεις δλδ το εντερο να αποικιστει με καλη χλωριδα. Αν διαβασεις το τοπικ της gaps θα παρεις μια ιδεα.

Τωρα εχε υποψη σου οτι και τα εμβολια προκαλουν τετοιες διαρροιες στα μωρα, εχω ακουσει παρα πολλες περιπτωσεις να εμφανιζουν αλλεργιες αυτου του ειδους μετα απο καποιο εμβολιο και κρατανε πολυ καιρο τα μεθεορτια. Προσεξε αν κανεις αλλο εμβολιο και παρατηρησε αν θα επηρρεαστει.

Επισης δεν ξερω πως εγινε η ληψη υλικου και βγηκε οτι υπηρχε μικροβιο (και πηρατε αντιβιωση) - διαβασα πεταχτα το θεμα σου - εχει υποψη παντως οτι ειναι πολυ ευκολο να γινει λαθος και να υπαρξει επιμολυνση. Το καταλαβα αυτο μετα απο πολλες τετοιες ληψεις και αναρρωτιεμαι πραγματικα αν ειχε οντως το παιδι μου ουρολοιμωξη οταν ηταν τριων μηνων (δεν πονουσε απλα ειχε ροζ στη πανα και καναμε εξεταση καλου κακου)

mariazaf
16-09-13, 11:47
σημερα ειναι το 4ο 24ωρο.οι κενωσεις συνεχιζουν 9 την ημερα και πρασινες. τη νυχτα βεβαια ειχε λιγο παχυ κιτρινο μεσα και τις περισσοτερες φορες κανει πολυ λιγα...αρχισα να απεχω και απο γαλάκτοκομικα οπως ειπες gogo.
ειμαι πολυ αγχωμενη σημερα θα ερθει ο γιατρος να κανει το πρωτο εμβολιο και αναρωτιεμαι θα το κανει???
χτες μαλιστα το πρωι συνεχεια φτερνιζοταν...να εχει κρυωσει?
και επιπλεον ολη μερα και τη νυχτα αποψε το στηθος μου στα ορια του πετρωματος....κανα δυο φορες βγαζω με το θηλαστρο γιατι ο μικρος δεν....
τον ζυγισα χτες και ηταν 7990 ενω οι τελευταιες μετρησεις ηταν...
29-8 /7370kg, 4-9/7680kg,8-9/7880kg και 15-9/7990kg...
αυτη την βδομαδα καμια σχεση το βαρος που πηρε με τις προηγουμενες....
ολοι μου λενε οτι δεν γινεται να παιρνει συνεχεια με τον ιδιο ρυθμο αλλα ειναι τυχαιο που επιβραδυνε αυτη την βδομαδα που εχει το θεμα με τις κενωσεις του???
δεν ξερω τι να σκεφτω....

gogo38
16-09-13, 13:09
Gogo δεν επανερχεται ευκολα το εντερο μετα απο αντιβιωση. Ο μικρος μου γιος πηρε αντιβιωση στον τριτο μηνα μετα απο ουρολοιμωξη κι απο τοτε ξεκινησαν οι πρασινες διαρροιες. Αρχισα κι εγω αυστηρη αποχη απο γαλακτοκομικα για 9 μηνες η οποια βελτιωσε καπως την κατασταση (σταματησαν οι πρασινες κενωσεις) αλλα ποτε οι κενωσεις δεν εγιναν φυσιολιογικες. Παρεμειναν κρεμωδεις και πολυ δυσοσμες (ξυνιλα) μεχρι που ξεκινησαμε gaps διατροφη οταν ηταν 2 χρονων. ΜΩΡΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΚΑΠΣ;;;

Θα σου πω οτι η αντιβιωση δεν ειναι απλο πραγμα, σκοτωνει και τα καλα μικροβια μαζι με τα κακα, αναπτυσσονται χαρη σε αυτη καποια παθογονα (οπως καντιντα κι ακομα χειροτερα) τα οποια ΔΕΝ επηρρεαζονται απο την αντιβιωση και κανενα προβιοτικο δεν θα επαναφερει ποτε το εντερο στην κατασταση που θα επρεπε να ειναι. Καποια ωφελιμα δλδ μικροβια τα χανεις δια παντος. Ειχα διαβασει οτι με την αντιβιωση σκοτωνονται τα e coli στο εντερο που επιτελουν το εργο της διασπασης της λακτοζης. Οποτε δεν ειναι διολου περιεργο να παρουσιαζει το μωρο αλλεργια σε γαλακτοκομικα. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!Ο ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΕΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΑΛΕΡΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΑ ΣΚΟΤΩΣΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ!

Οταν θα μεγαλωσει και θα ξεκινησει στερεες τροφες να φροντισεις να του δινεις να πινει ζωμους (που θεραπευουν το εντερο), προβιοτικες τροφες και κεφιρ και μουρουνολαδο. Να βοηθησεις δλδ το εντερο να αποικιστει με καλη χλωριδα. Αν διαβασεις το τοπικ της gaps θα παρεις μια ιδεα. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ;;; ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΓΑΣΤΡ/ΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΡΥΖΑΡΕΥΛΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΚΕΧΡΙ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΕΘΙΣΜΟ ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ HUMANA ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΗΣ NUTRICIA. ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ; ΜΟΥΡΟΥΝΟΛΑΔΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ/B]

Τωρα εχε υποψη σου οτι και τα εμβολια προκαλουν τετοιες διαρροιες στα μωρα, εχω ακουσει παρα πολλες περιπτωσεις να εμφανιζουν αλλεργιες αυτου του ειδους μετα απο καποιο εμβολιο και κρατανε πολυ καιρο τα μεθεορτια. Προσεξε αν κανεις αλλο εμβολιο και παρατηρησε αν θα επηρρεαστει. [B]ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΟΒΑΤΑΙ...

Επισης δεν ξερω πως εγινε η ληψη υλικου και βγηκε οτι υπηρχε μικροβιο (και πηρατε αντιβιωση) - διαβασα πεταχτα το θεμα σου - εχει υποψη παντως οτι ειναι πολυ ευκολο να γινει λαθος και να υπαρξει επιμολυνση. Το καταλαβα αυτο μετα απο πολλες τετοιες ληψεις και αναρρωτιεμαι πραγματικα αν ειχε οντως το παιδι μου ουρολοιμωξη οταν ηταν τριων μηνων (δεν πονουσε απλα ειχε ροζ στη πανα και καναμε εξεταση καλου κακου)[COLOR="Blue"]ΚΑΝΑΜΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΓΙΑΤΡΕΥΟΤΑΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ...ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΥ ΤΕΛΙΚΑ...ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΧΕ ΜΑΥΡΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΒΑΡΟΣ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ Η ΑΛΕΡΓΙΑ! ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ....COLOR]

gogo38
16-09-13, 13:27
σημερα ειναι το 4ο 24ωρο.οι κενωσεις συνεχιζουν 9 την ημερα και πρασινες. τη νυχτα βεβαια ειχε λιγο παχυ κιτρινο μεσα και τις περισσοτερες φορες κανει πολυ λιγα...αρχισα να απεχω και απο γαλάκτοκομικα οπως ειπες gogo.
ειμαι πολυ αγχωμενη σημερα θα ερθει ο γιατρος να κανει το πρωτο εμβολιο και αναρωτιεμαι θα το κανει???
και επιπλεον ολη μερα και τη νυχτα αποψε το στηθος μου στα ορια του πετρωματος....κανα δυο φορες βγαζω με το θηλαστρο γιατι ο μικρος δεν....
ολοι μου λενε οτι δεν γινεται να παιρνει συνεχεια με τον ιδιο ρυθμο αλλα ειναι τυχαιο που επιβραδυνε αυτη την βδομαδα που εχει το θεμα με τις κενωσεις του???

ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΑΣΤΡ/ΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟ 3ο ΕΜΒΟΛΙΟ...[/B][/COLOR]
ΑΧ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΤΕΡΝΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΟ, ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ. ΦΤΑΡΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ-ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 4,5 ΜΗΝΏΝ.ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ;

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΕΙ ΥΓΡΑΚΙΑ ΟΣΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΠΗΡΕ ΟΜΩΣ! ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΟ. ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ 70 ΕΚ. ΚΑΙ 8.300. ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ!!!Ε, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ. ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ ΟΚ;ΓΙΑΤΙ ΜΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ; ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΗΛΑΖΕ;ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ. [/B][/COLOR]

mariazaf
16-09-13, 13:54
σαν συχνοτητα θηλαζει οποτε θηλαζε και πριν αλλα νιωθω οτι τρωει πολυ λιγο...δεν νιωθω πλεον το στηθος μου αδειο ποτε ενω το προηγουμενο σαβ/κο ειχα παθει αμοκ απο το αδειο στηθος που δεν γεμιζε καθολου.
επιπλεον εμβολιο δεν εχει κανει κανενα και το σαββατο γινομαστε 3 μηνων.... δεν ειναι επιτακτικο να κανει???
το βραδυ τρωει οπως και την μερα....χτες κοιμηθηκε απο τις 9-1 εφαγε μετα ξυπνησε στις 3.30 μετα στις 5 και μετα στις 7 και στις 8. οπου και ξυπνησε τελικα. το θεμα ειναι οτι καθε φορα που τρωει εχουμε κενωσει σαν κουτσουλια λες και το εντερακι του δεν μπορει να συγκρατησει τιποτα...μου θυμιζει τις δικες μας γαστρεντεριτιδες....καπως ετσι δεν ειναι?
οσο για τις βρεγμενες πανες νομιζω οτι και παλι δεν ειμαστε οπως πριν...τωρα φταιει οτι ο μικρος δεν κανει πολλα τσισακια η οτι καθε 2 ωρες αλλαζω πανα και ετσι δεν φαινονται???? ουτε αυτο μπορω να το καταλαβω...
πριν ειχα 6 βρεγμενες καλα πανες τωρα που βαζω τουλαχιστον 10.....τι να περιμενω τι να καταλαβω?

mariazaf
16-09-13, 13:56
[COLOR="Blue"]ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ. COLOR]

με τη σωστη διαιτα ειδες αλλαγη στο χρωμα?τι χρωμα ειχαν και εχουν τωρα?
και ειπες για μια λιστα δεν γινεται να μας τη δωσεις γιατι κι εγω απο το πρωι ψαχνομαι....

gogo38
16-09-13, 14:52
με τη σωστη διαιτα ειδες αλλαγη στο χρωμα?τι χρωμα ειχαν και εχουν τωρα?
και ειπες για μια λιστα δεν γινεται να μας τη δωσεις γιατι κι εγω απο το πρωι ψαχνομαι....

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΝΩ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΙ, ΑΝ ΚΑΙ ΝΕΡΟΥΛΑ ΠΑΛΙ (ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΡΕΑ, ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΑΣ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΤΑΝ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟΥΛΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΠΑΡΟ;;;ΟΛΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ!ΤΙ ΚΑΚΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ;;;), ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΛΕΝΝΗ ΠΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ. ΧΡΩΜΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥΣΤΑΡΔΙ (ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥΣΤΑΡΔΙ) ΠΟΤΕ ΛΙΓΟ ΠΡΑΣΙΝΟΥΛΙ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΞΑΝΑ! ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΔΩ....ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΧΡΩΜΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΕ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ Η ΑΓΛΑΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ: "Οι μαμάδες με υπερπαραγωγή μπορεί να δίνουν μόνο το πρώτο γάλα στο μωρό που έχει μόλις 1.5 % λιπαρά. Αυτό δημιουργεί πράσινες κενώσεις και το μωρό ίσως να μη βάζει κανονικά βάρος. Αν η μητέρα θηλάζει για κάποιες ώρες (2-5) μόνο από το ένα στήθος και μετά συνεχίζει όμοια από το άλλο, το μωρό παίρνει και το γάλα που έχει περισσότερες πρωτεΐνες και λιπαρά οπότε οι κενώσεις του γίνονται κανονικές.
Δεν έχει να κάνει με τη συχνότητα θηλασμού αλλά με τη συχνότητα εναλλαγής του στήθους." ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ Ο ΓΑΣΤΡΕ/ΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΕΤΑ ΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ.
ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΥΝΑΨΩ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ:(

gogo38
16-09-13, 15:17
σαν συχνοτητα θηλαζει οποτε θηλαζε και πριν αλλα νιωθω οτι τρωει πολυ λιγο...δεν νιωθω πλεον το στηθος μου αδειο ποτε ενω το προηγουμενο σαβ/κο ειχα παθει αμοκ απο το αδειο στηθος που δεν γεμιζε καθολου.
επιπλεον εμβολιο δεν εχει κανει κανενα και το σαββατο γινομαστε 3 μηνων.... δεν ειναι επιτακτικο να κανει???
το βραδυ τρωει οπως και την μερα....χτες κοιμηθηκε απο τις 9-1 εφαγε μετα ξυπνησε στις 3.30 μετα στις 5 και μετα στις 7 και στις 8. οπου και ξυπνησε τελικα. το θεμα ειναι οτι καθε φορα που τρωει εχουμε κενωσει σαν κουτσουλια λες και το εντερακι του δεν μπορει να συγκρατησει τιποτα...μου θυμιζει τις δικες μας γαστρεντεριτιδες....καπως ετσι δεν ειναι?
οσο για τις βρεγμενες πανες νομιζω οτι και παλι δεν ειμαστε οπως πριν...τωρα φταιει οτι ο μικρος δεν κανει πολλα τσισακια η οτι καθε 2 ωρες αλλαζω πανα και ετσι δεν φαινονται???? ουτε αυτο μπορω να το καταλαβω...
πριν ειχα 6 βρεγμενες καλα πανες τωρα που βαζω τουλαχιστον 10.....τι να περιμενω τι να καταλαβω?

ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΖΕΣΤΗ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ...ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ. ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΛΛΩΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΛΛΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΜΑ ΤΟΥ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝ ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ.
ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ:ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ, ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ 1ο ΣΤΟΝ 3ο ΜΑΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.

ΑΧ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΜΑΥΡΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΜΩΣ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΡΡΟΦΑΕΙ.

ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΥ ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΣΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ;ΑΜΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ 2ΩΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΕΣ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΙΟΛΑ, Θ ΑΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΓΡΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΠΡΑΝΩΝ ΚΑΙ ΟΥΡΩΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ (ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ). ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΝΤΟΚΤΟΡ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ...

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΛΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ...

Nina-Nana
16-09-13, 15:48

Σέρνεται και γαστρεντεριτιδα πάντως.

Zerberini
16-09-13, 18:35
Καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω μια γρηγορή ερώτηση γι αυτό δεν ανοίγω καινουριο θέμα.Η μπέμπα μου(3μιση μηνων)την οποια θηλάζω αποκλειστικά ενεργείται καθε 3 με 4 μέρες.Τα κακα της είναι μουσταρδοκαφέ με κρεμώδη υφή και μυρίζουν λιγο πιο εντονα από ότι τον πρώτο καιρό.Επίσης κατά την διάρκεια της ημέρας έχει αέρια και κάποιες φορές μυρίζουν κιόλας:oops:;) Όλα αυτά ειναι φυσιολογικά;

vera
16-09-13, 19:24
[COLOR="Blue"]ΚΑΝΑΜΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΓΙΑΤΡΕΥΟΤΑΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ...ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΥ ΤΕΛΙΚΑ...ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΧΕ ΜΑΥΡΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΒΑΡΟΣ. ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ Η ΑΛΕΡΓΙΑ! ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΙΜΑ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ....COLOR]

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100239 εδω υπαρχει ενα τεραστιο θεμα να χεις να διαβαζεις. αν γκουγκλαρεις θα βρεις και τα επισημα σαιτ. Ειναι η διατροφη που θεραπευει το εντερο.

Κοιτα κι εγω εκανα απειρες εξετασεις ουρων στο παιδι (δεν ξερω αν εσυ μιλας για κοπρανα) και στην πρωτη και τα δυο τεστ εβγαλα το ιδιο μικροβιο αλλα καποια αλλη στιγμη υπηρξε αντιφαση στις αποικιες και καταλαβα οτι ειναι παρα πολυ ευκολο να γινει επιμολυνση. Μετα απο παρα πολλες φορες εμαθα τελικα να παιρνω ουρα οπως επρεπε.

Τεσπα......νομιζω οτι ειχαν δικιο οσοι ειπαν οτι το μικροβιο που σου βρηκαν δεν ηταν κατι φοβερο, οντως μεσα μας ζουνε ακομα και τα πιο φονικα μικροβια αλλα δεν μας βλαπτουν οταν υπαρχει ισορροπια, δεν πρεπει να τρελλαινομαστε δλδ οταν τα ακουμε. Πχ τα ecoli που ανεφερα επιτελουν σημαντικοτατο εργο.

Δυστυχως ισχυει αυτο που σου ειπα, οτι ακομα και μετα απο μια μονο αντιβιωση δεν επανερχεται ποτε η χλωριδα του εντερου στην αρχικη κατασταση, καποια μικροβια χανονται δια παντος και δεν εχουν βρει τροπο να μας τα δωσουν σε καψουλες. Γι αυτο πρεπει να σκεφτομαστε πολυ σοβαρα καθε φορα που μας λενε αντιβιωση και να μη παιρνουμε αν δεν ειναι απολυτως απαραιτητη (πχ δινουν σε οστρακια μερικοι γιατροι η και σε ιγμοριτιδα)

Απο τοτε που ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη βρηκαμε λυση κι αποφυγαμε αντιβιωσεις που επαιρναν αλλα παιδια με τις ιδιες ιωσεις. Σκεψου την ομοιοπαθητικη λοιπον γιατι οι συμβατικοι συνηθως τις χορηγουν ευκολα.

Οταν μεγαλωσει εννοω οταν ξεκινησεις στερεες τροφες, θα σου στειλω με πμ το λινκ απο μια ομαδα στο φεις που θα βρεις πολυ υλικο και συμβουλες. Τι θα αποφυγεις να δωσεις στο μωρο, με ποιες τροφες να προχωρησεις. Υπαρχουν πολλες μητερες εκει με τα ιδια προβληματα και χειροτερα. Θα βρεις μαζεμενες πληροφοριες στα ελληνικα και για τη gaps.

Απλα επειδη κι εμεις ξεκινησαμε οπως εσεις (με μια αντιβιωση-ευτυχως δεν εκανα εμβολια) και καταληξαμε με ενα εντερο μαυρο χαλι που δεν μπορουσε να αφομοιωσει τις τροφες που ετρωγε, στα λεω οσο ειναι νωρις να προσπαθησεις να το φτιαξεις οσο γινεται. Οι αλλεργιες αυτες ειναι ψευδοαλλεργιες που δημιουργουνται χαρη στο διαπερατο εντερο που προκαλειται για διαφορους λογους σε καποια παιδια (απο αντιβιωσεις, εμβολια, κακη χλωριδα απο την μαμα στη γεννα κλπ). Η προδιαθεση που λεμε ειναι συνηθως η κακη χλωριδα που κληρονομει το παιδι απο τη μαμα στη γεννα.

Σε μας παντως η αντιδραση στα γαλακτοκομικα διαπιστωσα οτι εφυγε οταν το παιδι ηταν 1 ετους (απο λαθος της μανας μου που εδωσε στο μωρο γιαουρτι). Αλλα οι κενωσεις παροτι δεν ηταν πια πρασινες παρεμειναν κρεμωδεις και πολυ δυσοσμες. Σε ποσους γιατρους πηγα κανεις δεν εδωσε σημασια, αν περιμενεις απο γιατρο να σε βοηθησει θα περιμενεις πολυ.....θα σε θεωρησουν και περιεργη που ασχολεισαι με σκατουλες!

vera
16-09-13, 19:28
ΑΧ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΜΑΥΡΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΜΩΣ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΡΡΟΦΑΕΙ.

Να πω εδω οτι μπορει το παιδι να παιρνει βαρος και να μεγαλωνει φυσιολογικα αλλα το εντερο να μη μπορει να αφομειωσει καποια στοιχεια που ειναι ομως πολυτιμα. Το ειχα παρατηρησει στο γιο μου οτι ειχε χαλια νυχια, σπασμενα κι αδυναμα γεματα χαρακιες και σημαδια. Με το που ξεκινησαμε τη θεραπευτικη διατροφη τα νυχια του εγιναν τελεια, εγιανε το εντερο σε μεγαλο βαθμο και ηταν σε θεση να αφομοιωνει ολα τα συστατικα.

vera
16-09-13, 19:31

Οταν το παιδι ειναι αρρωστο δεν πρεπει να γινεται εμβολιο. Αν συμβει το παραμικρο θα θεωρηθει αυτο ως αιτια, ειναι κανονας. Αλλα οι γιατροι δεν το τηρουν παντα.

Οχι δεν θα παθει τιποτα αν καθυστερησεις το εμβολιο.

gogo38
17-09-13, 09:21
πάλι νερό τα κακά (κυλούσαν μέσα στην πάνα) και σταγονίτσες αίμα εδώ και εκεί. Το ξέρω ότι οι πρωτείνες γάλακτος αποβάλλονται αργά. Ελπίζω μόνο αν μην είναι αλεργία και σε κάτι άλλο...τι σου είπε ο παιδίατρος mariazaf;

vera
17-09-13, 12:15
Θες περιπου ενα μηνα για να απομακρυνθουν τα ιχνη γαλακτος απο σενα και το μωρο (15+15 μερες απο τον καθενα)

Σε μας η πρασινιλα απο τα κακα (δεν ειχαμε αιμα) εφυγε πολυ γρηγορα περιεργως, ειδα βελτιωση μετα απο 4 μερες.

gogo38
18-09-13, 09:22
Ιδού η λίστα του Σίντλερ:
όλα τα γαλακτοκομικά και όσα τρόφιμα τα περιέχουν. To ψωμί του τόστ και τα αλλαντικά μπορεί να περιέχουν πρωτεΐνη γάλατος αγελάδος.
Αποφύγετε τροφές που υπονοούν ότι υπάρχουν μέσα πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος:
γάλα, επιδόρπιο γάλακτος
ορός γάλακτος
λακτόζη
λακταλβουμίνη, λακτοσφαιρίνη
καζεϊνη, καζεϊνικό οξύ
κρέμα γάλακτος
σοκολάτα γάλακτος
βούτυρο γάλακτος, λίπος βουτύρου, τεχνητή γεύση βουτύρου, βουτυρόγαλα
τυρί, τυρόπηγμα, φέτα
γιαούρτι,
καραμέλα, καραμελόχρωμα
φυσικά αρωματισμένο, φυσικά βελτιωτικά γεύσης
πουτίγκα, ρυζόγαλο, πυτιά
αλεύριυψηλής συγκέντρωσης πρωτεΐνης
κεφίρ
ρικότα
σερμπέτι
πραλίνα
καλλιέργεια γαλακτικού οξέος

και οι αγγλικοί όροι
milk, skim milk
whey
casein, sodium caseinate, calcium caseinate
cream, sour cream
cheese, cottage cheese, curds, custard, pudding
chocolate
High protein flour
flavoring, natural flavoring, caramel flavoring
brown sugar
Nougat
Rennet
Coffee Mate
Simplesse
Quark
Half-and-half
Ghee
Sherbet
Lactic acid starter culture

Οι λέξεις γαλακτωματοποιητης, γαλακτικό οξύ, γαλακτικό ασβέστιο, γαλακτικό νάτριο, φυτικό βούτυρο, βούτυρο κακάο, κακάο δεν αποτελούν αντένδειξη.

Οι αγγλικοί όροι επίσης δεν αποτελούν αντένδειξη:
Calcium lactate
Sodium lactate
Calcium stearoyl lactylate
Sodium stearoyl lactylate
Cream of tartar
oleoresin

O όρος lactic acid starter culture μπορεί να περιέχει γάλα

Οι παρακάτω όροι χρειάζονται προσοχή γιατί είναι δυνατό να περιέχουν πρωτεΐνες γάλακτος και θα πρέπει να διερευνηθούν περαιτέρω:
Σοκολάτα ΥΓΕΐΑΣ (μπορεί να περιέχει ορό γάλακτος και να μην επιτρέπεται) η Choco-Bake της Nestle)
Μαργαρίνη (μπορεί να περιέχει ορό γάλακτος)
Γεύση καραμελέ
Πουρές (δεν θα πρέπει να περιέχει γάλα)
Ζαχαρωτά
Επικαλυμμένες καραμέλες
Πατατάκια (διαβάστε την ετικέτα)
Τσίχλες

Επίσης όπου αναφέρεται ότι υπάρχουν ίχνη γάλακτος τα τρόφιμα δεν πρέπει να καταναλώνονται.

gogo38
18-09-13, 09:37
Διάβαζα επίσης ότι ένδειξη της υπερπαραγωγής εκτός από τα αέρια που τα μπερδεύουμε με κολικούς, τα πράσινα κακά με άσχημη μυρωδια και τα νερουλά κακά είναι και τα "τροφαντά" για την ηλικία τους μωρά γιατί η λακτόζη που παίρνουν από το "ελαφρύ" μέρος του μητρικού γάλατος παχαίνει. Επίσης ότι συνήθως τα συμπτώματά της εμφανίζονται πριν τον 3ο μήνα και σταματούν στον 5ο. Επίσης ότι πολλές φορές την μπερδεύουμε με την αλεργία ή την δυσανεξία αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις τα μωράκια δεν είναι τόσο "τροφαντά". Θα μπορούσα να είμαι σε αυτή την κατηγορία αλλά με μπερδεύει το αίμα....Η υπερπαραγωγή δεν ανέφερε ως σύμπτωμα το αίμα, εκτός εάν τα είχα όλα. Και υπερπαραγωγή και μικρόβιο και απέκτησα τώρα και αλεργία...

Zerberini
18-09-13, 09:53
Διάβαζα επίσης ότι ένδειξη της υπερπαραγωγής εκτός από τα αέρια που τα μπερδεύουμε με κολικούς, τα πράσινα κακά με άσχημη μυρωδια και τα νερουλά κακά είναι και τα "τροφαντά" για την ηλικία τους μωρά γιατί η λακτόζη που παίρνουν από το "ελαφρύ" μέρος του μητρικού γάλατος παχαίνει. Επίσης ότι συνήθως τα συμπτώματά της εμφανίζονται πριν τον 3ο μήνα και σταματούν στον 5ο. Επίσης ότι πολλές φορές την μπερδεύουμε με την αλεργία ή την δυσανεξία αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις τα μωράκια δεν είναι τόσο "τροφαντά". Θα μπορούσα να είμαι σε αυτή την κατηγορία αλλά με μπερδεύει το αίμα....Η υπερπαραγωγή δεν ανέφερε ως σύμπτωμα το αίμα, εκτός εάν τα είχα όλα. Και υπερπαραγωγή και μικρόβιο και απέκτησα τώρα και αλεργία...

gogo διαβαζα πριν λιγες μερες ενα αλλο τοπικ οπου μια κοπελα νομιζε οτι το μικρο της ειχε αλλεργια αλλα τελικα ηταν υπερπαραγωγη.Ειχε και αιμα στα κακα επειδη το εντερο ειχε ερεθιστει πολυ από τη λακτοζη καθως δεν ειχε ρυθμισει την υπερπαραγωγη για πολυ καιρο.

mariazaf
18-09-13, 10:38
gogo ο παιδιατρος ηρθε ειδε τον μικρο ολα πολυ καλα μου ειπε μαλιστα ειναι και αλλεργιολογος....
για τα κακα μου ειπε οτι ειναι συνεθες σε αυτη την ηλικια και γενικοτερα να αλλαζουν συνήθειες τα μωρακια μας τα πρασινα κακα δεν μας ενοχλουν ουτε τα πολλα το μονο που μας ενοχλει ειναι οτι ολο αυτο εγινε απο την μια μερα στην αλλη...δηλαδη εκει που ειχαμε μια κενωση την αλλη μερα ειχαμε 9.
μου ειπε να το παρακολουθησουμε και μονο αν αλλαξει κατι στη διατροφη του(ελαττώσει) αν κανει πυρετο η αν δω κατι αλλο στα κακα του τοτε θα ανησυχησουμε...
μου ειπε οτι καμια απο τις ανησυχιες μου δεν ισχυει να τρεφομαι κανονικα να μην δωσω ποτε ξανα χαμομηλι στο μωρο...ευτυχως το εχω κοψει εδω και μια βδομαδα....και η αληθεια ειναι οτι χτες ο μικρος ειχε μονο 6 κενωσεις και ελπιζω να παει καλυτερα....

skountoufla
18-09-13, 10:42
Βρε παιδια, τι εννοουμε λεγοντας "υπερπαραγωγη"?
Θηλαζω αποκλειστικα το μωρο μου και προσπαθω να ενημερωνομαι με καθε τροπο, αλλα, τελικα, τα περισσοτερα τα εχω μαθει εμπειρικα και αυτην την "υπερπαραγωγη", πρακτικα, δεν την εχω καταλαβει!:oops:

gogo38
18-09-13, 13:13
mariazaf μακάρι! όλα καλά να σου πάνε! έδινες χαμομήλι; ποιος σου το είχε συστήσει; στον αποκλειστικό θηλασμό δεν χρειάζεται. ο παιδίατρος σου είναι και αλεργιολόγος;;;που τον βρήκες ρε κορίτσι; για πες όνομα και περιοχή μπας και βολεύει.αν δεν θες να το πεις εδώ στείλε πμ. και πόσο παίρνει επίσκεψη σπίτι. τι άλλο αν δεις στα κακά δηλαδή;βλέννη, αίμα ας πούμε όπως εγώ; εμένα χθες και σήμερα έχει τρελή βλέννη πάλι. Μία βλέννη μία αίμα...άντε να δούμε. Εντωμεταξύ έχει χαμηλό σίδηρο και τυχαία σήμερα κοίταξα τα ματάκια του από μέσα (το κάτω μέρος και είναι άσπρα κάτασπρα...παλιά δεν ήταν έτσι...μάλλον θα έχει αυξηθεί η αναιμία με τόσο αίμα που χάνει. αλλά ο γαστρεντερολόγος μου είπε να τον κόψω εγώ τον σίδηρο που έπαιρνα και στο παιδί δεν δίνει...
zerberini δεν ξέρω να σου απαντήσω...εμείς είμαστε κατηγορία "κακά 5 φορές την ημέρα". Μου φαίνεται παράξενο το ανά 4 μέρες αλλά μπορεί και να συμβαίνει...συγνώμη αλλά δεν ξέρω...
skountoufla υπερπαραγωγή είναι όταν η μαμά έχει πολύ γάλα και το μωράκι θηλάζει συχνά με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να τελειώνει όλο το στήθος κάθε φορά και να παίρνει πιο πολύ το "αραιό" και πρώτο μέρος του γάλατος με το οποίο ξεδιψά μεν αλλά στο τέλος το γάλα στο βυζί μας είναι πιο παχύ και λιπαρό και έχει πιο πολλά θρεπτικά στοιχεία. Το αραιό μέρος του γάλατος λοιπόν είναι και αυτό με την περισσότερη λακτόζη που δεν προλαβαίνει να την επεξεργαστεί το εντεράκι του μωρού και εμφανίζει τα συμπτώματα που λέμε...εγώ έτσι το έχω καταλάβει.ελπίζω να μην φρίξει η Αγλαία:-P

mariazaf
18-09-13, 16:02
mariazaf μακάρι! όλα καλά να σου πάνε! έδινες χαμομήλι; ποιος σου το είχε συστήσει; στον αποκλειστικό θηλασμό δεν χρειάζεται. ο παιδίατρος σου είναι και αλεργιολόγος;;;που τον βρήκες ρε κορίτσι; για πες όνομα και περιοχή μπας και βολεύει.αν δεν θες να το πεις εδώ στείλε πμ. και πόσο παίρνει επίσκεψη σπίτι. τι άλλο αν δεις στα κακά δηλαδή;βλέννη, αίμα ας πούμε όπως εγώ; εμένα χθες και σήμερα έχει τρελή βλέννη πάλι. Μία βλέννη μία αίμα...άντε να δούμε. Εντωμεταξύ έχει χαμηλό σίδηρο και τυχαία σήμερα κοίταξα τα ματάκια του από μέσα (το κάτω μέρος και είναι άσπρα κάτασπρα...παλιά δεν ήταν έτσι...μάλλον θα έχει αυξηθεί η αναιμία με τόσο αίμα που χάνει. αλλά ο γαστρεντερολόγος μου είπε να τον κόψω εγώ τον σίδηρο που έπαιρνα και στο παιδί δεν δίνει...

στο μεαιτηριο ξεκινησαν κιντερτε και η πρωτη παιδιατρος που το ειδε στο σπιτι μου ειπε παλι κιτερντε και οταν το δοκιμασα και ειδα ποσο γλυκο ειναι προτιμησα το φυσικο χαμομηλακι...το εδινα για κολικους και να το βοηθαει να κανει κακακια.δεν μου ανεφερε τιποτα για βλεννη καταλαβα μαλλον για αιμα αλλα θα τον ρωτησω παλι μιας και τη παρασκευη θα κανουμε το εμβολιο. τα στοιχεια του γιατρου στα στελνω πμ. οσο για τον σιδερο ουτε εγω παιρνω ουτε ο μπεμπης εγω γιατι εχω θεματα με το εντερο και ο σιδηρος με κανει χαλια και για το μωρο δεν νομιζω να χρειαζεται...

Nina-Nana
19-09-13, 14:05
zerberini δεν ξέρω να σου απαντήσω...εμείς είμαστε κατηγορία "κακά 5 φορές την ημέρα". Μου φαίνεται παράξενο το ανά 4 μέρες αλλά μπορεί και να συμβαίνει...συγνώμη αλλά δεν ξέρω...
skountoufla υπερπαραγωγή είναι όταν η μαμά έχει πολύ γάλα και το μωράκι θηλάζει συχνά με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να τελειώνει όλο το στήθος κάθε φορά και να παίρνει πιο πολύ το "αραιό" και πρώτο μέρος του γάλατος με το οποίο ξεδιψά μεν αλλά στο τέλος το γάλα στο βυζί μας είναι πιο παχύ και λιπαρό και έχει πιο πολλά θρεπτικά στοιχεία. Το αραιό μέρος του γάλατος λοιπόν είναι και αυτό με την περισσότερη λακτόζη που δεν προλαβαίνει να την επεξεργαστεί το εντεράκι του μωρού και εμφανίζει τα συμπτώματα που λέμε...εγώ έτσι το έχω καταλάβει.ελπίζω να μην φρίξει η Αγλαία:-P

Στο περίπου τι τρως;

gogo38
25-09-13, 14:51
τα πάντα εκτός από την λίστα με όλες τις απαγορευμένες πρωτείνες αγελαδινού, μοσχαρίσιο κρέας, σόγια και ξηρούς καρπούς. επίσης δεν τρώω ζυμαρικά και πατάτες τόσο πολύ γιατί σύμφωνα με την θεωρία της γκαπς αυτά "τρέφουν" τα κακά μικρόβια στο έντερο και δεν το αφήνουν να επουλωθεί ενώ έχω αυξήσει την κατανάλωση ζωμών κοτόπουλου και ψαριού.

Nina-Nana
27-09-13, 14:51
τα πάντα εκτός από την λίστα με όλες τις απαγορευμένες πρωτείνες αγελαδινού, μοσχαρίσιο κρέας, σόγια και ξηρούς καρπούς. επίσης δεν τρώω ζυμαρικά και πατάτες τόσο πολύ γιατί σύμφωνα με την θεωρία της γκαπς αυτά "τρέφουν" τα κακά μικρόβια στο έντερο και δεν το αφήνουν να επουλωθεί ενώ έχω αυξήσει την κατανάλωση ζωμών κοτόπουλου και ψαριού.

Υπαρχει βελτίωση;

gogo38
28-09-13, 22:34
μπα...έφαγα βέβαια πίτα της μάνας μου αλλά την είχε κάνει με έτοιμο φύλο που ΣΙΓΟΥΡΑ θα είχε καμία πρωτείνη και επίσης έφαγα μαύρη ζάχαρη και δεν το είχα προσέξει ότι στην λίστα ο γιατρός είχε τον όρο brown sugar...μια καλά και μια κακά όπως πάντα. όλο κάτι μου ξεφεύγει μου φαίνεται...

Nanouki
09-10-13, 22:01
Καλησπέρα κορίτσια,

Είμαι καινούργια σε αυτό το θέμα, συγχωρέστε μου αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες.
Έχω ένα κοριτσάκι 2.5 μηνών και πλέον το θηλάζω αποκλειστικα. Στην αρχη ειχα δώσει για μια εβδομάδα συμπλήρωμα αλλά καταφέραμε και το κόψαμε.
Το κακό είναι ότι περίπου στον μήνα μου εμφανισε πρασινα κακα, βλέννες και αιμα. Έκοψα γαλακτοκομικά και τα κρυφά και εκεί που πήγαν να βελτιωθούν τα πράγματα μου αρχισε εδώ και 2 εβδομάδες τις κιτρινες διαρροιες και καμια φορα και πρασινες με βλεννες (ευτυχως οχι αιμα). Η παιδιατρος ειπε ιωση αλλα ειναι πολλες οι μερες και εχουμε παλι ραντεβου αυριο. Κατα τα αλλα η μικρη είναι ευδιαθετη και δεν έχει άλλα συμπτωματα περα απο κατι μυξουλες στην μυτη.

Διαβαζω και αλλα θεματα και εχω αγχωθει και μπερδευτει λίγο. Να ειναι γενικοτερο το πρόβλημα με το εντερακι της? έχω πολλες αποριές και δεν ηξερα που να γράψω.
1. Γεννησα φυσιολογικα αλλα με ορο αντιβίωσης γιατι ειχα στεπτόκοκο. Παίζει αυτο να δημιούργησε θέμα στην χλώριδα του εντέρου της?
2. Επίσης πριν μείνω εγκυος εγχειριστηκα για ενδομητρίωση ( καποιο την σχετιζουν με καντιντιαςη) και ειχα ασχημη διατροφη μέχρι τότε και εντερικα θέματα και θέμα αιμορροιδων. Θα μπορούσε να έχω καντιντίαση εντέρου και αυτο να έχει μεταδωθεί στο μωρο μέσω θηλασμού.
3. Το αρχικο συμπήρωμα που της εδωσα μπορεί να της δημιουργησε θέμα?(υποαλλεργικο ΗΑ της Νεστλε)
4. Αν εχω εγω τελικα καποιο πρόβλημα, κανω καλα και θηλάζω ή πρέπει να κάνω κάποια διατροφη (εδω και λίγες μέρες εχω περιορισει ψωμι και δεν τρωω καθολου μακαρονια, πατατες και ζαχαρη). Αν είναι ετσι, τότε γιατι αυτοι που υποστηρίζουν τον θηλασμό δεν τόνιζουν οτι πρέπει και η μητέρα να προσέχει την (εντερικη) της υγεία?
5. Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο? για την διάρροια η παιδιατρος πέρα απο ηλεκρολυτες μου έδωσε και προβιοτικο για την μικρη (saccharomyces boulardii) αλλα δεν είδα βελτίωση.
6. Η δίααιτα gaps δεν είναι λιγο περιοριστικη για μια μητέρα που θηλάζει? την ακολουθει καμια σας? έχετε δει αποτελέσματα? Η SCD δεν θα ηταν καλύτερη, αφου η gaps ειναι για πιο βαρειες καταστασεις?

Ισως τα ειπα λιγο μπερδεμένα αλλα καπως ετσι ειναι όλα στο κεφαλι μου. Επισης διαβαζοντας ενα θεμα για την στοματιδιδα σε μωρο που εινει τελικα καντιντιαση, μου δημιουργηθηκε η απορια πως γινεται και δεν παει αυτη η μυκητιαση και στο εντερο του μωρου αφου απο το στομα τρωει το μωρο. Γιατι όλα τα φαρμακα περιοριζονται σε κρεμεςγια το στομα και οι γιατροι δεν συστηνουν και ειδικη διαιτα? (εμενα η μικρη εχει λιγο ασπρη γλωσσιτσα αλλα η γιατρος ειπε οτι ειναι απο το γαλα). Ανεχει καμια κουραγιο και ξερει ας μου απαντησει και σε αυτο :p

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Ελπιζω να λυθουν συντομα ολα τα προβληματα με τα μπεμπακι μας.

Nina-Nana
11-10-13, 15:42
Καλησπέρα κορίτσια,

Είμαι καινούργια σε αυτό το θέμα, συγχωρέστε μου αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες.
Έχω ένα κοριτσάκι 2.5 μηνών και πλέον το θηλάζω αποκλειστικα. Στην αρχη ειχα δώσει για μια εβδομάδα συμπλήρωμα αλλά καταφέραμε και το κόψαμε.
Το κακό είναι ότι περίπου στον μήνα μου εμφανισε πρασινα κακα, βλέννες και αιμα. Έκοψα γαλακτοκομικά και τα κρυφά και εκεί που πήγαν να βελτιωθούν τα πράγματα μου αρχισε εδώ και 2 εβδομάδες τις κιτρινες διαρροιες και καμια φορα και πρασινες με βλεννες (ευτυχως οχι αιμα). Η παιδιατρος ειπε ιωση αλλα ειναι πολλες οι μερες και εχουμε παλι ραντεβου αυριο. Κατα τα αλλα η μικρη είναι ευδιαθετη και δεν έχει άλλα συμπτωματα περα απο κατι μυξουλες στην μυτη.

Διαβαζω και αλλα θεματα και εχω αγχωθει και μπερδευτει λίγο. Να ειναι γενικοτερο το πρόβλημα με το εντερακι της? έχω πολλες αποριές και δεν ηξερα που να γράψω.
1. Γεννησα φυσιολογικα αλλα με ορο αντιβίωσης γιατι ειχα στεπτόκοκο. Παίζει αυτο να δημιούργησε θέμα στην χλώριδα του εντέρου της?
2. Επίσης πριν μείνω εγκυος εγχειριστηκα για ενδομητρίωση ( καποιο την σχετιζουν με καντιντιαςη) και ειχα ασχημη διατροφη μέχρι τότε και εντερικα θέματα και θέμα αιμορροιδων. Θα μπορούσε να έχω καντιντίαση εντέρου και αυτο να έχει μεταδωθεί στο μωρο μέσω θηλασμού.
3. Το αρχικο συμπήρωμα που της εδωσα μπορεί να της δημιουργησε θέμα?(υποαλλεργικο ΗΑ της Νεστλε)
4. Αν εχω εγω τελικα καποιο πρόβλημα, κανω καλα και θηλάζω ή πρέπει να κάνω κάποια διατροφη (εδω και λίγες μέρες εχω περιορισει ψωμι και δεν τρωω καθολου μακαρονια, πατατες και ζαχαρη). Αν είναι ετσι, τότε γιατι αυτοι που υποστηρίζουν τον θηλασμό δεν τόνιζουν οτι πρέπει και η μητέρα να προσέχει την (εντερικη) της υγεία?
5. Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο? για την διάρροια η παιδιατρος πέρα απο ηλεκρολυτες μου έδωσε και προβιοτικο για την μικρη (saccharomyces boulardii) αλλα δεν είδα βελτίωση.
6. Η δίααιτα gaps δεν είναι λιγο περιοριστικη για μια μητέρα που θηλάζει? την ακολουθει καμια σας? έχετε δει αποτελέσματα? Η SCD δεν θα ηταν καλύτερη, αφου η gaps ειναι για πιο βαρειες καταστασεις?

Ισως τα ειπα λιγο μπερδεμένα αλλα καπως ετσι ειναι όλα στο κεφαλι μου. Επισης διαβαζοντας ενα θεμα για την στοματιδιδα σε μωρο που εινει τελικα καντιντιαση, μου δημιουργηθηκε η απορια πως γινεται και δεν παει αυτη η μυκητιαση και στο εντερο του μωρου αφου απο το στομα τρωει το μωρο. Γιατι όλα τα φαρμακα περιοριζονται σε κρεμεςγια το στομα και οι γιατροι δεν συστηνουν και ειδικη διαιτα? (εμενα η μικρη εχει λιγο ασπρη γλωσσιτσα αλλα η γιατρος ειπε οτι ειναι απο το γαλα). Ανεχει καμια κουραγιο και ξερει ας μου απαντησει και σε αυτο :p

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Ελπιζω να λυθουν συντομα ολα τα προβληματα με τα μπεμπακι μας.

Τι είπε η παιδίατρος χτες;

1. Ναι, υπαρχει πιθανότητα.
2. Ναι.
3. Ναι.
4. Διατροφη. Γιατι γενικώς τα τελευταία χρόνια αναπτύσσεται αυτή η θεωρία (ή μάλλον τώρα την ανακαλύπτουμε).
5. Θα μπορούσε.
6. Όσοι την έχουν ακολουθήσει έχουν δει βελτίωση.

Ο τομέας των (ψευδο-) αλλεργιών και της καλής εντερικης λειτουργίας του μωρου και της μαμάς που θηλαζει ειναι ακόμα υπό μελέτη. Γενικώς οι περισσότεροι παιδιατροι δεν μπορούν να βοηθήσουν σε τέτοια θέματα, οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα, κάποιοι προτείνουν απλα αποχη, ελάχιστοι εναλλακτική διατροφη. Ειναι χαρακτηριστικό οτι μετα απο μια επίσκεψη σε γιατρό για παιδι με αλλεργια η θηλαζουσα μαμα θεωρεί οτι δεν μπορει να φάει ΤΙΠΟΤΑ.

Nanouki
11-10-13, 20:11
Σε ευχαριστώ Νινα-Νανα για τις απαντήσεις!!!
Πηγαμε πάλι παιδίατρο και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας κοπράνων δεν έδειξαν τίποτα. Η γιατρος λέει αν υπήρχε καντιντίαση ή κάτι άλλο θα είχε φανεί.. Αληθεύει αυτό? είναι πάντα ανιχνεύσιμα?
Μέτα μου είπε ότι αφού παίρνει βάρος κανονικά και δεν έχει πάρα πολλές κενώσεις (4-5 όπως και πριν, μονο που τώρα είναι νερουλά) να μην το ψάξουμε άλλο και άπλα να περιμένουμε.. Και ίςως να καθυςτερηςουμε τα στερέα. Μου είπε επίσης αν θέλω να κάνω διατροφή να τρώω πατάτες και μακαρόνια :shock: αυτό δεν μου ακούστηκε καλά.. Λες και έχω εγώ διαρροια. Εγώ συμφωνα με αυτα που έχω διαβασει πιστεύω ότι αυτά πρέπει να τα αποφεύγω, έτσι δεν είναι?

Nina-Nana
11-11-13, 15:54
Πηγαμε πάλι παιδίατρο και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας κοπράνων δεν έδειξαν τίποτα. Η γιατρος λέει αν υπήρχε καντιντίαση ή κάτι άλλο θα είχε φανεί.. Αληθεύει αυτό? είναι πάντα ανιχνεύσιμα?
Μέτα μου είπε ότι αφού παίρνει βάρος κανονικά και δεν έχει πάρα πολλές κενώσεις (4-5 όπως και πριν, μονο που τώρα είναι νερουλά) να μην το ψάξουμε άλλο και άπλα να περιμένουμε.. Και ίςως να καθυςτερηςουμε τα στερέα. Μου είπε επίσης αν θέλω να κάνω διατροφή να τρώω πατάτες και μακαρόνια :shock: αυτό δεν μου ακούστηκε καλά.. Λες και έχω εγώ διαρροια. Εγώ συμφωνα με αυτα που έχω διαβασει πιστεύω ότι αυτά πρέπει να τα αποφεύγω, έτσι δεν είναι?

Δε χρειαζεται σε καμια περίπτωση να ακολουθήσεις τη δίαιτα που σου είπε!!!!!!!!!!!!
Πως πάτε;

athina 13/3/13
11-11-13, 16:14

Για να ηρεμησεις κ να εχεις ησυχο το κεφαλι σου παρε κ μια 2η γνωμη!!
Αυτο το παραμυθι, οτι τα μωρα εχουν αλλεργια κ φταιει η διατροφη της μαμας που θηλαζει, εχει γινει ψωμοτυρι..
Ειμαι παθουσα σε κατι παρομοιο οπου τελικα εμαθα οτι αφου αποκλεισουμε τα αλλα ενδεχομενα, καταληγουμε να λεμε ενα παιδι αλλεργικο..
Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα αν το μωρο σου βγαζει πρασινα κακα κ βλεννες μην το αμελησεις. Βρες την αιτια.

Nanouki
13-11-13, 21:10
Πως να πάμε.. Τα ιδια τώρα μου κάνει και αίμα κάποιες φόρες πιο συχνά. Έχω αποκλείσει και άλλες αλλεργιογόνες τροφές αλλά δεν βλέπω βελτίωση, μάλλον χειροτέρευση θα έλεγα.. Είμαι τελείως απογοητευμένη. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο. Να δούμε τι θα μας πει και αυτός...

Athina οταν λες αλλα ενδεχόμενα τι εννοείς.. Δεν θέλω να φανταστω κάτι χειρότερο. Εσεις είχατε τετοιο πρόβλημα και τελικά δεν ήταν αλλεργία; Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω, δεν θέλω να την τρέχω και για εξετάσεις τόσο μικρή.

letak_i
23-11-13, 15:19
Κορίτσια καλησπέρα η μικρή μου είναι 4μηνών κ 5ημερών, θηλάζουμε αποκλειστικά. Την έχω με μπούκομα απο την Δευτέρα, της βάζω ορρό.

Τις τελευταίες 2-3 μέρες οι κενώσεις της είναι πιο πολλές κ υδαρείς+πρασινες οχι παντα όμως και σήμερα είδα κ βλέννα με αιματάκι σε 2 απο αυτες.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μια ιωση δικαιολογεί αιματηρη βλέννα.
Μπορεί μήπως να την τραυμάτισα στην μυτούλα της ή να τραυματίστηκε στο στόμα γιατί βάζει πολύ τα χέρια μέσα κ να εκανε κένωση με αίμα?
Δεν αποκλείω βέβαια κ αλλεργία ίσως σε φυστίκια που έφαγα τις τελευταίες μέρες.

athina 13/3/13
23-11-13, 17:58
Πως να πάμε.. Τα ιδια τώρα μου κάνει και αίμα κάποιες φόρες πιο συχνά. Έχω αποκλείσει και άλλες αλλεργιογόνες τροφές αλλά δεν βλέπω βελτίωση, μάλλον χειροτέρευση θα έλεγα.. Είμαι τελείως απογοητευμένη. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο. Να δούμε τι θα μας πει και αυτός...

Athina οταν λες αλλα ενδεχόμενα τι εννοείς.. Δεν θέλω να φανταστω κάτι χειρότερο. Εσεις είχατε τετοιο πρόβλημα και τελικά δεν ήταν αλλεργία; Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω, δεν θέλω να την τρέχω και για εξετάσεις τόσο μικρή.

Σορυ που δεν σου απαντησα τοσο καιρο.. τωρα ειδα το μηνυμα σου. Μάλλον θα εχεις παει ηδη σε γαστρεντερολογο! Τι εγινε με το παιδακι σου; Εμεις ειχαμε παρομοιο προβλημα με τα κακα της μικρης μου οπου τελικα δεν ηταν αλλεργια .Δεν σου λεω οτι δεν εχεις αλλεργια, λεω απλα αν μπορεις να το επιβεβαιωσεις.

Βίλμα Παπ
03-12-13, 12:30
Γεια σας και απο εμενα. Διαβασα ολα τα μηνυματα σας και θελω και εγω να μοιραστω το δικο μου προβλημα. Εχω τον μικρο μου γιο 3,5 μηνων οπου εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα. Απο τον πρωτο μηνα της ζωης εμφανισε αιμα στα κακα του, τωρα πινει almiron pepti το αιμα σταματησε στις 3 εβδομαδες, αλλα εχει τωρα λιγες μερες που κανει πρασινα κακακια. Εχω αγχωθει πολυ με το θεμα της αλλεργιας. Να σημειωσω οτι ο μικρος αναπυτσεται φυσιολογικοτατα, 3 μηνων ηταν 7600 βαρος και 63 υψος. Δεν ξερω τι να πω, να αγχωθω για τα πρασινα κακα? θα εχει σε ολη του τη ζωη αλλεργια? τι θα φαει αυτο το παιδι. Κοριτσια οποιαδηποτε απαντηση στο μηνυμα μου ειναι πολυτιμη!!

Aimee
03-12-13, 15:45
Γεια σας και απο εμενα. Διαβασα ολα τα μηνυματα σας και θελω και εγω να μοιραστω το δικο μου προβλημα. Εχω τον μικρο μου γιο 3,5 μηνων οπου εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα. Απο τον πρωτο μηνα της ζωης εμφανισε αιμα στα κακα του, τωρα πινει almiron pepti το αιμα σταματησε στις 3 εβδομαδες, αλλα εχει τωρα λιγες μερες που κανει πρασινα κακακια. Εχω αγχωθει πολυ με το θεμα της αλλεργιας. Να σημειωσω οτι ο μικρος αναπυτσεται φυσιολογικοτατα, 3 μηνων ηταν 7600 βαρος και 63 υψος. Δεν ξερω τι να πω, να αγχωθω για τα πρασινα κακα? θα εχει σε ολη του τη ζωη αλλεργια? τι θα φαει αυτο το παιδι. Κοριτσια οποιαδηποτε απαντηση στο μηνυμα μου ειναι πολυτιμη!!

Βίλμα, θα βοηθηθείς περισσότερο αν γράψεις στο τόπικ για τη διατροφή των μωρών, γιατί το παρόν τόπικ αφορά στα μωρά που θηλάζουν και έτσι δεν μπορεί κάποιος από εδώ να σε συμβουλεύσει σχετικά με τη φόρμουλα.
Καλή δύναμη!