PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

Liontarina sofia
17-01-12, 15:46
Κοριτσια γεια σας.
Ηθελα να σας κανω 2 ερωτησεις μια και δεν ειμαι στα καλα μου για να σας πω ολη την ιστορια μου
Μετα απο εξωσωματικη, παραμονες Χριστουγεννων εχασα τη σαλπιγγα.
Εχει τυχει σε καμμια απο σας?Θελω να πω οντως συμβαινει συχνα στις εξωσωματικες ?

Καπου διαβασα οτι οταν χασεις τη μια σαλπιγγα ειναι ακομα πιο πιθανο 2ο εξωμητριο
Ισχυει??Για να δω αν θα σαλταρω περισσοτερο δηλαδη απο οσο ειμαι τωρα σαλταρισμενη !

Σας ευχαριστω

me tin niki
17-01-12, 16:19
Κοριτσια γεια σας.
Ηθελα να σας κανω 2 ερωτησεις μια και δεν ειμαι στα καλα μου για να σας πω ολη την ιστορια μου
Εχει τυχει σε καμμια απο σας?Θελω να πω οντως συμβαινει συχνα στις εξωσωματικες ?

Καπου διαβασα οτι οταν χασεις τη μια σαλπιγγα ειναι ακομα πιο πιθανο 2ο εξωμητριο
Ισχυει??Για να δω αν θα σαλταρω περισσοτερο δηλαδη απο οσο ειμαι τωρα σαλταρισμενη !

Σας ευχαριστω

Liontarina (έχουμε το ίδιο ζώδιο) καταλαβαίνω ότι το σοκ που πέρασες ήταν μεγάλο. Δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο αλλά λόγω προβληματικών σαλπιγγών αντιπετώπιζα έντονα ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Το εξωμήτριο γίνετε όταν το γονιμοποιημένο ωάριο μένει στην σάλπιγγα και δεν κατεβαίνει στην μήτρα. Στην περίπτωση σου όμως, που έκανες εξωσωματική, δεν καταλαβαίνω πας βρέθηκε εκεί το ωάριο. Απο ότι ξέρω το γονιμοποιημένο ωάριο το τοποθετούν στην μήτρα απευθείας (έτσι μου είχαν προτείνει εμένα επειδή η φυσιολογική σύλληψη θα ήταν δύσκολη και το ενδεχόμενο εξωμητρίου μεγάλη)

Εν πάση περιπτώση, το γεγονός δεν σημαίνει ότι και η άλλη σου σάλπιγγα μπορεί να έχει πρόβλημα. Μήπως μπορείς να μείνεις έγκυος και φυσιολογικά :confused:

buffon85
17-01-12, 16:23
λυπαμαι πολυ για αυτο που σου συνεβη σοφια,σιγουρα σε μια κοπελα κοστιζει ψυχολογικα το να χασει μια σαλπιγγα.. δεν μου εχει συμβει αλλα ξερω ειναι οτι στις εξωσωματικες υπαρχει καποιο ποσοστο για εξωμητριο και δεν μπορει να καθοριστει που θα εμφυτευθει το γονιμοποιημενο ωαριο.
τωρα οσον αφορα το δευτερο εξωμητριο φανταζομαι θα πρεπει να δειτε και με τον γιατρο σε τι κατασταση ειναι η αλλη σαλπιγγα..ευχομαι ολα ολα να σου πανε καλα και το 2012 να σου δωσει οτι σου στερησε το 2011!:D;):D

me tin niki
17-01-12, 17:00
λυπαμαι πολυ για αυτο που σου συνεβη σοφια,σιγουρα σε μια κοπελα κοστιζει ψυχολογικα το να χασει μια σαλπιγγα.. δεν μου εχει συμβει αλλα ξερω ειναι οτι στις εξωσωματικες υπαρχει καποιο ποσοστο για εξωμητριο και δεν μπορει να καθοριστει που θα εμφυτευθει το γονιμοποιημενο ωαριο.
τωρα οσον αφορα το δευτερο εξωμητριο φανταζομαι θα πρεπει να δειτε και με τον γιατρο σε τι κατασταση ειναι η αλλη σαλπιγγα..ευχομαι ολα ολα να σου πανε καλα και το 2012 να σου δωσει οτι σου στερησε το 2011!:D;):D

Συμφωνώ με την buffon. Εμείς εδώ είμαστε μια γυναικοπαρέα που μοιράζεται τις ίδιες ανησυχίες και ανταλλάσουμε τις εμπειρίες μας αλλά οι σίγουρες απαντήσεις θα πρέπει να δίνονται απο τους γιατρούς μας. Εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα με θετικές απαντήσεις:wink:

Amy74
18-01-12, 01:36
Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια σε ολες!!! Σας παρακολουθω ολες (κατερινα, margi,aggeloskoni,xristina ολες ,ολες) και ομολογω πως με εχετε συγκινησει γιατι μου θυμιζετε κατα καποιο τροπο τις δικες μου εμπειριες. Ενα μονο μπορω να σας πω με βεβαιοτητα, κρατατε δυνατα και μην αφηνετε τιποτα και κανενα να σας αγχωνει και να σας φοβισει η να σας απογοητευει.Χωρις να θελω να φανω ξερολας και μη θελοντας να σας ζαλισω,σας λεω με συντομια πως εχω 4 παιδια,και τα δυο τελευταια (1/2010 κ 8/2011) τα εκανα εχοντας μια μονο σαλπιγγα και μια ωοθηκη καθως μου ειχε αφαιρεθει ολο το εξαρτημα χειρουργικα εξαιτιας ενος μεγαλου ογκου που ειχα παρουσιασει ενα χρονο μετα τη 2η γεννα.Σημειωτεον πως για να μεινω εγκυος την 2η φορα,εξαιτιας αγχους αλλα και ενος ακομη χειρουργειου για κυστη και ινομυωματα,προσπαθουσαμε για 3 χρονια και τελικα εμεινα εγκυος τη μοναδικη στιγμη που δεν το σκεφτομουν γιατι ειχα αλλα προβληματα στο νου μου. Δεν θελω να σας κουραζω αλ λο ...θα χαρω απιστευτα να μαθω και ταδικα σας κα λα νεα...γιατι ειμαι βεβαιη πως υπαρξουν γλυκιες μου...μονο κοιτατε πανω απολα τους εαυτους σας και τιποτα αλλο...α και οσον αφορα την ηλικια μη μασατε ουτε εκει γιατι ξερω πως ολες μας ψιλοτρομαζουν οι γιατροι ,οι στατιστικες, οι"καλοθελητες" και παει λεγοντας...κι εγω 37 χρονων ειμαι.Σας φιλω γλυκα μια μια και ζητω συγνωμη αν καταχραστηκα τον χρονο σας...ελπιζω να ακουσω συντομα τα νεα σας και σας στελνω νοερα ολη μου τη θετικη ενεργεια!!!

Liontarina sofia
18-01-12, 11:03
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Σαφως και ο γιατρος μου θα μου δωσει απαντησεις αλλα επειδη πραγματικα συμπασχει μαζι μου και ειναι διπλα μου (δυστυχως δεν ειναι το πρωτο που μου χει συμβει) επειδη ειναι προσφατο το γεγονος δεν εχουμε συζητησει ακομα ολα τα ενδεχομενα.
Απλα καπου διαβασα οτι μετα απο εξωμητριο ειναι πιθανοτερο να ερθει και επομενο απλα δεν ξερω αν ισχυει και για την εξωσωματικη (δε βρηκα αλλη κοπελα με παρομοιο συμβαν)οποτε μαλλον εχω ακομα εναν φοβο να αντιμετωπισω ....

aggeloskoni
18-01-12, 13:19
Καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια σε ολες!!! Σας παρακολουθω ολες (κατερινα, margi,aggeloskoni,xristina ολες ,ολες) και ομολογω πως με εχετε συγκινησει γιατι μου θυμιζετε κατα καποιο τροπο τις δικες μου εμπειριες. Ενα μονο μπορω να σας πω με βεβαιοτητα, κρατατε δυνατα και μην αφηνετε τιποτα και κανενα να σας αγχωνει και να σας φοβισει η να σας απογοητευει.Χωρις να θελω να φανω ξερολας και μη θελοντας να σας ζαλισω,σας λεω με συντομια πως εχω 4 παιδια,και τα δυο τελευταια (1/2010 κ 8/2011) τα εκανα εχοντας μια μονο σαλπιγγα και μια ωοθηκη καθως μου ειχε αφαιρεθει ολο το εξαρτημα χειρουργικα εξαιτιας ενος μεγαλου ογκου που ειχα παρουσιασει ενα χρονο μετα τη 2η γεννα.Σημειωτεον πως για να μεινω εγκυος την 2η φορα,εξαιτιας αγχους αλλα και ενος ακομη χειρουργειου για κυστη και ινομυωματα,προσπαθουσαμε για 3 χρονια και τελικα εμεινα εγκυος τη μοναδικη στιγμη που δεν το σκεφτομουν γιατι ειχα αλλα προβληματα στο νου μου. Δεν θελω να σας κουραζω αλ λο ...θα χαρω απιστευτα να μαθω και ταδικα σας κα λα νεα...γιατι ειμαι βεβαιη πως υπαρξουν γλυκιες μου...μονο κοιτατε πανω απολα τους εαυτους σας και τιποτα αλλο...α και οσον αφορα την ηλικια μη μασατε ουτε εκει γιατι ξερω πως ολες μας ψιλοτρομαζουν οι γιατροι ,οι στατιστικες, οι"καλοθελητες" και παει λεγοντας...κι εγω 37 χρονων ειμαι.Σας φιλω γλυκα μια μια και ζητω συγνωμη αν καταχραστηκα τον χρονο σας...ελπιζω να ακουσω συντομα τα νεα σας και σας στελνω νοερα ολη μου τη θετικη ενεργεια!!!

Σ'ευχαριστώ, η ιστορία σου μου έδωσε πολύ θάρρος... Μακάρι να έχουμε καλά νέα σαν τα δικά σου κι εμείς. Μακάρι Παναγία μου! Όλα γίνονται τελικά.

maria ampelokipi
18-01-12, 14:06
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=86

http://www.babyspace.gr/Article/ectopic-pregnancy/95-582.html\

Σοφία, ρίξε μια ματιά σε αυτά τα άρθρα, αναφέρουν ότι η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες εξωμήτριας κύησης.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν, αλλά είναι από σχετικά αξιόπιστα sites.
Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα και το 2012 να σου φέρει αυτό που επιθυμείς περισσότερο!

Liontarina sofia
18-01-12, 16:01
Σ'ευχαριστω Μαρια μου να 'σαι καλα ...
Και για σενα ευχομαι το καλυτερο

Infanta
19-01-12, 16:33
Amy74 να σαι καλά που παρότι το θέμα δεν σε αφορά πια, μπαίνεις να δώσεις κουράγιο με την προσωπική σου ιστορία σε μας τις υπόλοιπες. Να σαι καλά κι εσύ κι όλες οι μανούλες που μοιράζονται εδώ μέσα την ιστορία τους, με πρώτη διδάξασα τη mummy30.
Εγώ γι αυτές τις δικές σας ιστορίες μπαίνω και για να μαθαίνω ευχάριστα απ τα κορίτσια που είναι στην προσπάθεια. Έτσι νομίζω πως παίρνω κι εγώ δύναμη. . .
Σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!!!!!!!!!!

katerina2512
19-01-12, 18:09
Κοριτσια καλησπερα

Επιτελους περασαν οι ημερες του τρεξιματος κ τωρα χαλαρωνω! Η βαφτιση πηγε τελεια αλλα εφαγα μια π@π@ρα αλλο πραγμα απο τον κυκλο μου αυτο το μηνα . Μεχρι στιγμης η ωοθ/ξια πηγαινε εναλλαξ (μια δεξια μια αριστερα) . Κ εκει που αυτο το μηνα ειχε ερθει η σειρα της αριστερης , παω στη γιατρο κ μου λεει οτι για ακομη ενα μηνα θα κανω ωοθ/ξια απο την δεξια βουλωμενη. Ουτε ξαναπατησα , ουτε κ θα πατησω για δευτερο υπερηχο . Θα κανω αυριο το ξημερωμα την pregnyl κ μετα καμια επαφη οπως μας βολεψει . Μ' αρεσει που εκλεισα κ διημερο σε ξενοδοχειο με υδρομασαζ κ χαζα για να ειμαστε πιο ρομαντικα με τον αντρα μου , μπας κ ξεαγχωθουμε κ μας κατσει! :mad:
Απο τους 4 μηνες λοιπον οι 3 ηταν απο την βουλωμενη πλευρα! Μπραβο μου κιολας!!!! Τουλαχιστον θα μας μεινει το διημερο...
Η γιατρος μετα απο δικη μου ερωτηση αρχισε να μιλαει πλεον για λαπαροσκοπηση . Θεωρει μαλλον απιθανο το να εχω μονο εξωτερικες συμφυσεις που να στραγγαλιζουν την εισοδο της σαλπιγγας . Προς το παρον ομως ειναι αρνητικη για εξωσωματικη . Αφου εμεινα απο την αριστερη λεει θα ξαναμεινω , αρκει να γινεται κανονικα ωοθ/ξια .

Εσεις τι λετε να αρχισω να ψαχνομαι για λαπαροσκοπηση ? Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? Ποσο λετε να μου βγει?

margi
21-01-12, 14:40
Κοριτσια γεια σας.

Σας ευχαριστω Ηρέμησε κοριτσάκι μου! Μην ακούς κανέναν και αγχώνεσαι. Ολες μας περάσαμε από εξωμήτριο και αυτός είναι ο πανικός που ζεις αμέσως μετά: μην το ξαναπάθεις! Ξέρεις πόσο καιρό έκανα να το βγάλω από το κεφάλι μου; Ακόμη και τώρα που πέρασαν 2μισι χρόνια, το σκέφτομαι και φοβάμαι μην το ξαναπάθω. Δεν θα χάσω όμως και τον ύπνο μου! Ο,τι είναι να γίνει, θα γίνει......Ολα από το Θεό είναι....

margi
21-01-12, 14:45
Κοριτσια καλησπερα

Επιτελους περασαν οι ημερες του τρεξιματος κ τωρα χαλαρωνω! Η βαφτιση πηγε τελεια αλλα εφαγα μια π@π@ρα αλλο πραγμα απο τον κυκλο μου αυτο το μηνα . Μεχρι στιγμης η ωοθ/ξια πηγαινε εναλλαξ (μια δεξια μια αριστερα) . Κ εκει που αυτο το μηνα ειχε ερθει η σειρα της αριστερης , παω στη γιατρο κ μου λεει οτι για ακομη ενα μηνα θα κανω ωοθ/ξια απο την δεξια βουλωμενη. Ουτε ξαναπατησα , ουτε κ θα πατησω για δευτερο υπερηχο . Θα κανω αυριο το ξημερωμα την pregnyl κ μετα καμια επαφη οπως μας βολεψει . Μ' αρεσει που εκλεισα κ διημερο σε ξενοδοχειο με υδρομασαζ κ χαζα για να ειμαστε πιο ρομαντικα με τον αντρα μου , μπας κ ξεαγχωθουμε κ μας κατσει! :mad:
Απο τους 4 μηνες λοιπον οι 3 ηταν απο την βουλωμενη πλευρα! Μπραβο μου κιολας!!!! Τουλαχιστον θα μας μεινει το διημερο...
Η γιατρος μετα απο δικη μου ερωτηση αρχισε να μιλαει πλεον για λαπαροσκοπηση . Θεωρει μαλλον απιθανο το να εχω μονο εξωτερικες συμφυσεις που να στραγγαλιζουν την εισοδο της σαλπιγγας . Προς το παρον ομως ειναι αρνητικη για εξωσωματικη . Αφου εμεινα απο την αριστερη λεει θα ξαναμεινω , αρκει να γινεται κανονικα ωοθ/ξια .

Εσεις τι λετε να αρχισω να ψαχνομαι για λαπαροσκοπηση ? Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? Ποσο λετε να μου βγει?Katerina, απάντησα και αλλού και σε συμβουλεύω να κρατήσεις τα λεφτά σου, να μην κάνεις λαπαροσκόπηση, να προσπαθήσεις για λίγους ακόμη μήνες φυσιολογικά και αν δεν γίνει κάτι, κάνε εξωσωματική. Πόσο χρονών είσαι αλήθεια; Περίμενε λίγο, αφού το καλοκαίρι έμεινες, θα ξαναμέινεις, ρε κορίτσι!

pepsi1
22-01-12, 15:17
Κατερίνα εγω θα σε συμβουλευα να την κάνεις την λαπαροσκόπηση αν και ξέρω ότι το κόστος είναι μεγάλο. Στον τελευταίο γιατρό που πήγα και εχοντας ενα μεγάλο φακελο ιατρικών εξετάσεων του ζήτησα σπερματεγχυση. η απαντηση του ήταν πως να σου κανω οτι ζητάς αν δεν ξέρω ότι ολα είναι τελεια για να φιλοξενησει η μητρα μωρό.Αν σου κανω μου λεει σπερματεγχυση και αποτυχει εμενα θα ζητας τα ρεστά. Σε προηγουμενους γιατρούς είχα κανει μισες εξετάσεις θρομβοφιλιας (νομιζοντας ότι έίναι ολοκληρωμενο το πακετο) και υστεροσκοπηση. Οταν βγηκα απο το ιατρείο του εκλαιγα λέγοντας πάλι θα περασουμε εξετάσεις (κόστος μεγάλο), χειρουργεια..... Ο σύζυγος να προσπαθεί να με παρηγορησει και αυτός. Τελικά καναμε πάλι τις εξετασεις καθ εξιν αποβολων, θρομβοφιλιας , σαλπιγγογραφια και λαπαροσκοπηση (διαγνωστική και μετα επεμβατική αφου ανακαλυψε μια μεγάλη κύστη που δεν φαινοταν σε κανενα υπέρηχο και ηταν κρυμμενη πίσω απο ωοθήκες.) Οπότε τελικά είχε δικιο. ¨Αρα γνωμη δική μου κάνε όλο το πακετο εξετάσεων για να μπορείς να φιλοξενησεις το μωρακι σου για εννιά μηνες σε ωραίο περιβάλλον.

pepsi1
22-01-12, 15:19
Το κόστος σε ιδιωτικές κλινικές στη Θεσσαλονίκη είναι περίπου 900 με 1000 ευρώ συν την αμοιβή του γιατρού.

katerina2512
22-01-12, 18:29
Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις . Ελικρινα

margi ειμαι 28 χρονών αλλα με δεδομενο το ολο ιστορικο (κ δεν μιλαω μονο για την παλινδρομηση) νιωθω τα χρονικα περιθωρια να στενευουν ολο κ πιο πολυ....

pepsi1 αρχικα κ το δικο μυ σκεπτικο αυτο ηταν . Ακομη κ αν δεν μπορουσε να μου διορθωσει την αποφραγμενη σαλπιγγα ο εκαστοτε γιατρος, να ελεγχε τουλαχιστον ολο το υπολοιπο αναπαραγωγικο συστημα . Ομως οπως λεει κ η margi πιο πανω ειναι μεγαλο το κοστος κ η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε cent...Απο εδω το τραβηξαμε με τον αντρα μου , απο εκει το τραβηξαμα, αλλα οικονομικη λυση πουθενα.
Επισης προσανατολιστηκα στο να κανω την λαπαροσκοπηση στο Παπαγεωργιου , αλλα μια γνωστη με ενημερωσε οτι τελικα δεν γινονται λαπαροσκοπησεις πλεον εκει (λεπτομερειες θα μαθω απο Δευτερα) . Μονο στο ιπποκρατειο μπορω να απευθυνθω αλλα δεν την κανω με τιποτα εκει . Εχω περασει σαν εργαζομενη απο εκει κ δεν θελω με τιποτα.

Με βλεπω να ξεχναω την ιδεα της λαπαροσκοπησης τελικα κ να κανω υπομονη μεχρι να μου σωθει . Απο εκει κ περα αν χρειαστω εξωσωματικη , ασχημα τα πραγματα...

Angelinaki3
23-01-12, 20:56
Κοριτσαρες μου απο αύριο περιμένω περίοδο......δυστυχώς ..... Όλα τα συμπτώματα αυτα δείχνουν .....και όπως καταλαβαίνεται απο τώρα τα εβαψα μαύρα!,,,,!!!!!

Τι θα κάνω πάλι?????

margi
23-01-12, 22:29
Υπομονή θα κάνεις!!! Μην αγχώνεσαι μωρέ....Εγώ πλέον έχω συνηθίσει. Αλλωστε πού ξέρεις ότι θα σου κάνει την τιμή;;; Μπορεί και να σε βαρέθηκε και να μην εμφανιστεί η....κακούργα!

eftychialol
24-01-12, 08:48
καλημερα κι απο μενα!ευχομαι αυτη τη χρονια να γεμισουν ολων μας οι αγκαλιες με τα αγγελουδια που τοσο επιθυμουμε!παρολο που δεν εχω καποια προσωπικη εμπειρια,γνωριζω ομως κοπελα(κουμπαρα ξαδελφου μου)η οποια εκανε εξωσωματικη στο πρωτο της παιδακι,ο γιατρος μετα τη γεννα της ειπε πως πλεον θα λειτουργει μονο η μια σαλπιγγα(πιστευω σκοπιμα κ θα δειτε γιατι)κι οτι μπορει να βρισκεται πλεον ελευθερα με τον αντρα της γιατι δυσκολα θα ξαναμεινει εγκυος!πανεξυπνος ο γιατρος γιατι η κοπελα χωρις αγχος εκανε αλλα δυο παιδακια!!οποτε ενας σημαντικος ππαραγοντας οσο χαζο κι αν ακουγεται ειναι η ελλειψη αγχους!επισης,επειδη λογω δικων μου επιπλοκων χρειαστηκε να παραμεινω αρκεο διαστημα στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο στη λαρισα οπου κ γεννησα,ειδα κ εμαθα ποσο εξαιρετικη δουλεια κανουν εκει στο τμημα υποβοηθουμενης αναπαραγωγης!αν καποια κοπελα που αντιμετωπιζει καποια δυσκολια μπορει ας τπ προσπαθησει κι εδω στη λαρισα!δεν θα επαιρνα το ρισκο να το προτεινω αν δε γνωριζα εγω η ιδια τι δουλεια γινεται εδω!ο διευθυντης λεγεται Μεσσηνης(εξαιρετικος) κ το τιμ των γιατρων ενας κι ενας!Λαλλος.Νταφοπουλος,Μαδεμτζης ειναι ο δικος μου που ο,τι κι αν πω γι'αυτον λιγο θαναι!ευχομαι να βοηθησα εστω κ λιγο!καλη επιτυχια!!!!

margi
24-01-12, 22:03
Angelinaki, τι έγινε τελικά; Κι εμένα με ξεκίνησαν συμπτώματα περιόδου. Αντε πάλι! Εφυγε κι αυτός ο μήνας.....

lpolipop
25-01-12, 10:08
καλημέρα κορίτσια ήθελα και εγώ να μοιραστώ κάποιο πρόβλημα που έχω μαζί σας. Είμαι 25 χρονών και από τα 18 είχα δεξιά χμηλά πόνους στην κοιλιά το έψαξα σε γυναικολόγους και μου λέγανε ότι ήταν το ένετρο το έψαξα για το έντερο και μου λέγανε ότι είναι γυναικολογικό άκρη δεν είχα βγάλει για χρόνια αλλά ο πόνος σταθερός! πριν δυο χρόνια περίπου με έπιασε και από την αριστερή πλευρά έντονοι πόνοι και από εκεί αλλά μου κράτησε 7 μηνες περίπου και μετά μου πέρασε. Πριν κάνα μήνα με ξανάπιασε από την αριστερά πλευρά πήγα σε άλλο γυναικολόγο και μου είπε ότι από δεξιά έχω μια χρόνια σαλπιγγίτιδα και δεν ξέρει κατα πόσον είναι διαβατή και ότι τώρα με έπιασε και η αριστερή μου έδωσε αντιβίωση την παίρνω τώρα 10 μέρες αλλά τρομερή διαφορά δεν έχω δει! ήθελα να ρωτήσω και εσάς βρε κορίτσια αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?? η σαλπιγγίτιδα κάνει όντως πόνους?? όταν σας είχε συμβεί και εσάς πονάγατε?? έχω αγχωθεί μήπως είναι κάτι άλλο σοβαρό και δεν μου το βρίσκουνε!! τι να πω αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

lexi
25-01-12, 19:59
kalispera koritsia! Edw eimai kai egw...Me antiviosi kai xwris prospatheies ayto to mina. Na sas rwtisw kai egw kati. O gynnaikologos moy afoy brikame xlamydia, den moy edwse alles eksetaseis na kanw. Kai kyriws den moy eipe na kanw sapliggografia, alla eipe na teleiwsw tin antiviosi kai na synexisw kanonika tis prospatheies. An den exw meinei se kana xrono moy eipe, tote na kanw tis salpiggografia. Gia tin ypogonimotita yparxei periptwsi na eythynetai mono i yparksi twn xlamydiwn kai na min exw problima an apallaxtw? Giati egw iksera pws oti zimia einai na kanoyn moy tin exoyn kanei kai apla pairnw tin antiviosi gia na stamatisei edw i zimia. Oxi oti tha eimai pio gonimi meta tin antiviosi....Kai exw kollisei twra poy moy eipe na min kanw salpiggografia. Imoyna sigoyri oti tha moy zitoyse na tin kanw. Exeis, leei, perithwria logw ilikias (eimai 29). Alla den thelw na perimenw allo tzampa....
Ligo berdhemena ta egrapsa, alla opoia gnwrizei as moy pei tin apopsi tis, giati me blepw na to xanw to myalo moy. Eyxaristw!

lexi
25-01-12, 20:08
lpolipop (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=38403) den exw proswpiki empeiria gia tin salpiggitida. Alles lene oti kanei ponoys paromoious me toys dikoys soy. Enw alles tin pernane xwris na katalavoun polla pragmata. Kai egw logw mikrovioy poy prokalei paromoia problimata stis salpigges pairnw antiviosi, alla to anakalypsa entelws tyxaia (apo ton syzygo moy) kai enw pithanotata exoyme xronia to mikrovio den exw niosei pote kanenan pono pouthena.
Egw tha soy proteina na enimeroseis ton giatro soy oti den exeis dei diafora me tin antiviosi. Mporei na prepei na oloklirothei i therapeia gia na deis diafora, alla ayto mono o giatros soy mporei na soy to epivevaiosei.

lucciola
25-01-12, 21:29
lpolipop και γω δεν ξερω απο σαλπιγγιτιδα οποτε ας απαντησει καποια που ξερει μην πω κατι λαθος.

lexi να σου πω μονο την γνωμη μου γιατι εχω περασει και γω θεραπειες για χλαμυδια και κατι ξερω πανω στο θεμα. αφου τελιωσει η αγωγη που παιρνεις για το μικροβιο θα πρεπει να κανεις ΠΑΛΙ μια εξεταση για χλαμυδια - αυτη που λεμε ιστος περιοδου- για να σιγουρευτεις οτι καθαρισες και μαλιστα ο μοριακος στη κλινικη που την εκανα εγω (την εξεταση) μου ειχε προτεινει να περιμενω να περασει μια περιοδος μετα την θεραπεια για να "καθαρισω" και μετα να κανω την επομενη εξεταση. ολα αυτα πριν ξανα προσπαθησουμε για παιδι για να μην υπαρξει προβλημα αργοτερα αν προκυψει εγκυμοσυνη. πρεπει επισης και ο αντρας σου να κανει μια εξεταση πριν ξεκινησετε προσπαθειες. αυτο για την σαλπιγγογραφια ξερω απλα οτι υπαρχει περιπτωση να κανεις μυκυτες και οτι καποια γιατροι σου γραφουν παλι αντιβιωση αλλα και παλι καλο ειναι να εχεις μια εικονα για το πως ειναι οι σαλπιγγες αν δεν εχεις ηδη κανει αυτη τη εξεταση. ξερω γω;
αυτο για την ηλικια μου φαινεται χαζο.
επισης να πω πως ουτε εγω ειχα συμπτωματα οσο ειχα το μικροβιο.

Niki27
25-01-12, 21:41
καλημέρα κορίτσια ήθελα και εγώ να μοιραστώ κάποιο πρόβλημα που έχω μαζί σας. Είμαι 25 χρονών και από τα 18 είχα δεξιά χμηλά πόνους στην κοιλιά το έψαξα σε γυναικολόγους και μου λέγανε ότι ήταν το ένετρο το έψαξα για το έντερο και μου λέγανε ότι είναι γυναικολογικό άκρη δεν είχα βγάλει για χρόνια αλλά ο πόνος σταθερός! πριν δυο χρόνια περίπου με έπιασε και από την αριστερή πλευρά έντονοι πόνοι και από εκεί αλλά μου κράτησε 7 μηνες περίπου και μετά μου πέρασε. Πριν κάνα μήνα με ξανάπιασε από την αριστερά πλευρά πήγα σε άλλο γυναικολόγο και μου είπε ότι από δεξιά έχω μια χρόνια σαλπιγγίτιδα και δεν ξέρει κατα πόσον είναι διαβατή και ότι τώρα με έπιασε και η αριστερή μου έδωσε αντιβίωση την παίρνω τώρα 10 μέρες αλλά τρομερή διαφορά δεν έχω δει! ήθελα να ρωτήσω και εσάς βρε κορίτσια αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?? η σαλπιγγίτιδα κάνει όντως πόνους?? όταν σας είχε συμβεί και εσάς πονάγατε?? έχω αγχωθεί μήπως είναι κάτι άλλο σοβαρό και δεν μου το βρίσκουνε!! τι να πω αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

κι εγω εχω εδω και 2 μηνες περιπου πονους δεξια χαμηλα, κι εμενα το εντερο μου λενε, η αληθεια ειναι ομως οτι εγω δυστηχως αντιμετωπιζω καποια σοβαρα προβλήματα..εχεις ελευθερες επαφες καποιο διαστημα?

Niki27
25-01-12, 21:52
kalispera koritsia! Edw eimai kai egw...Me antiviosi kai xwris prospatheies ayto to mina. Na sas rwtisw kai egw kati. O gynnaikologos moy afoy brikame xlamydia, den moy edwse alles eksetaseis na kanw. Kai kyriws den moy eipe na kanw sapliggografia, alla eipe na teleiwsw tin antiviosi kai na synexisw kanonika tis prospatheies. An den exw meinei se kana xrono moy eipe, tote na kanw tis salpiggografia. Gia tin ypogonimotita yparxei periptwsi na eythynetai mono i yparksi twn xlamydiwn kai na min exw problima an apallaxtw? Giati egw iksera pws oti zimia einai na kanoyn moy tin exoyn kanei kai apla pairnw tin antiviosi gia na stamatisei edw i zimia. Oxi oti tha eimai pio gonimi meta tin antiviosi....Kai exw kollisei twra poy moy eipe na min kanw salpiggografia. Imoyna sigoyri oti tha moy zitoyse na tin kanw. Exeis, leei, perithwria logw ilikias (eimai 29). Alla den thelw na perimenw allo tzampa....
Ligo berdhemena ta egrapsa, alla opoia gnwrizei as moy pei tin apopsi tis, giati me blepw na to xanw to myalo moy. Eyxaristw!

lexi ποσο καιρο προσπαθητε για μωράκι?Σωστα σου ειπε ο γιατρός σου να παρεις πρωτα την αντιβιωση γιατι αν κανεις την σαλπιγγογραφια ενω εχεις μικροβιο τοτε επειδη με την πιεση που ανεβαινει το σκιαγραφικο στις σαλπιγγες μπορει να δημιουργησει περισσοτερα προβληματα, μπορει να μεταφερει τα μικροβια προς τα πανω..

Angelinaki3
26-01-12, 21:01
Angelinaki, τι έγινε τελικά; Κι εμένα με ξεκίνησαν συμπτώματα περιόδου. Αντε πάλι! Εφυγε κι αυτός ο μήνας.....
Margi μου, πρώτα καθυστέρησε μια μέρα, ώστε άρχισα να ελπίζω και σήμερα ήρθε η ΄΄σφαλιαρά΄΄ ηπεριοδος δηλαδή πρωί πρωί .

Χάλια μαύρα, ρε κορίτσια πιο πολυ στενάχωρεθηκα για τον άντρα μου, που ο καημενος χαρηκε τόσο πολυ με τη μια μέρα καθυστέρηση. ένα Δράμα είμαστε....

Angelinaki3
26-01-12, 21:05
Lexi πως ηρωίδα ότι έχεις χλαμυδια....?.....?????? με την ένσταση ιστού περιόδου ή με κόκκινο επιχρησμα???? έκανα και γω την εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα, σκεφτομαινα κάνω και την εξέταση για ιστό περιόδου, ωστα να δω αν έχω χλαμυδια

margi
27-01-12, 18:34
Margi μου, πρώτα καθυστέρησε μια μέρα, ώστε άρχισα να ελπίζω και σήμερα ήρθε η ΄΄σφαλιαρά΄΄ ηπεριοδος δηλαδή πρωί πρωί .

Χάλια μαύρα, ρε κορίτσια πιο πολυ στενάχωρεθηκα για τον άντρα μου, που ο καημενος χαρηκε τόσο πολυ με τη μια μέρα καθυστέρηση. ένα Δράμα είμαστε....Μην στενοχωριέστε, μωρέ! Θα έρθει κι αυτό όταν θα είναι η ώρα του ;)

Angelinaki3
28-01-12, 12:54
Lexi πως ηρωίδα ότι έχεις χλαμυδια....?.....?????? με την ένσταση ιστού περιόδου ή με κόκκινο επιχρησμα???? έκανα και γω την εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα, σκεφτομαινα κάνω και την εξέταση για ιστό περιόδου, ωστα να δω αν έχω χλαμυδια
Lexi στο προηγούμενο μήνυμα ,το πλήκτρολογιο του pc τρελαθηκε.... Εννοούσα πως έμαθες ότι έχεις χλαμυδια?με την εξέταση ιστου περιόδου ή με κολπικο επιχρησμα?έκανα και γωβτην εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα , αλλα επειδή φοβάμαι για το οτιδήποτε σκεφτόμουν να κάνω και την εξέταση με ιστο περιόδου για να είμαι σίγουρη

mammy30
28-01-12, 19:53
Γεια σας, κορίτσια και πάλι!
Κατάφερα να διαβάσω στα γρήγορα κάποια μηνύματά σας, για να προλάβω να σας γράψω δυο λέξεις!
Πρώτα απ' όλα για την κοπέλα που ανέφερε το θέμα εξωσωματική+εξωμήτριο. Πράγματι ισχύει... Κινδυνεύεις πάλι για εξωμήτριο παρόλο που σου βάζουν το έμβρυο στη μήτρα κι αυτό γιατί κάποιες φορές το έμβρυο επιλέγει να ακολουθήσει την πορεία που θα ακολουθούσε φυσικά αν δεν είχε μπει με εξωσωματική κι έτσι παλινδρομεί στις σάλπιγγες. Δε σημαίνει ότι όποτε παλινδρομεί στις σάλπιγγες θα πάθει η γυναίκα εξωμήτριο. Για να πάθει μία γυναίκα εξωμήτριο στην εξωσωματική δε σημαίνει ότι φταίει η εξωσωματική, αλλά η κατάσταση της σάλπιγγας. Θυμάμαι όταν είχα ρωτήσει το ίδιο το γιατρό μου μου είχε πει ότι αν και η άλλη σάλπιγγα που έχει μείνει έχει πρόβλημα θα μπορούσα να πάθω πάλι εξωμήτριο στην εξωσωματική. Δε θα ξεχάσω την αγωνία μου μέχρι να μου πει ο γιατρός ότι βλέπει το μωρό μου μέσα στη μήτρα!
Γενικά ακούτε δεξιά και αριστερά ότι αυξάνονται οι πιθανότητες για δεύτερο εξωμήτριο μετά το πρώτο. Αυτό έχει να κάνει με ιατρικές στατιστικές και μόνο. Το γιατί; Αν για παράδειγμα έπαθε μία γυναίκα εξωμήτριο στη δεξιά σάλπιγγα λόγω συμφύσεων που έγιναν από μικροβιακή φλεγμονή, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει τραυματιστεί και η άλλη από το μικρόβιο και έτσι να γίνει ένα δεύτερο εξωμήτριο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις, δηλαδή μπορεί η άλλη σάλπιγγα να έχει μείνει άθικτη και να πάνε όλα καλά!
Το άλλο μεγάλο θέμα που σας έχει μπερδέψει με τα χλαμύδια: Φαίνονται στην καλλιέργεια ή στον ιστό περιόδου; Στην καλλιέργεια είναι βέβαιο ότι θα φανούν αν η μετάδοση του βακτηρίου έχει γίνει πρόσφατα. Το μικρόβιο λοιπόν είναι χαμηλά και έτσι μπορεί να διαγνωστεί. Αν όμως το έχετε πχ 5 ή 10 χρόνια και δεν το έχετε καταλάβει (δυστυχώς είναι ύπουλα τα χλαμύδια) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει μεταναστεύσει εσωτερικά και να έχει κάνει σαλπιγγίτιδες, ενδομητρίτιδες κτλ με ή χωρίς συμπτώματα. Στη pcr φαίνονται είτε είναι χρόνια είτε είναι πρόσφατα. Για μένα όποια δεν έχει κάνει pcr δεν έχει κάνει τίποτα...
Οι σαλπιγγίτιδες προκαλούν πόνους. Εγώ που έχω περάσει μπορώ να τις ξεχωρίσω από τους πόνους του εντέρου. Είναι πιο βαθύς ο πόνος των γυναικολογικών και συνήθως συνεχόμενος, ενώ του εντέρου πάει και έρχεται. Με μία γυναικολογική εξέταση με ψηλάφηση και υπέρηχο μπορεί να διαπιστώσει ο γυναικολόγος αν προέρχεται από τη μήτρα- σάλπιγγες!
Ελπίζω να βοήθησα! Να είστε όλες καλά!

margi
28-01-12, 20:31
Αχ, βρε Ευη μου, πάντα εδώ να δίνεις συμβουλές! Να είσαι πάντα καλά!!!

mammy30
29-01-12, 09:47
Margi μου γλυκιά, ξέρεις τι μου συμβαίνει; Δεν μπορώ να ξεχάσω από πού ξεκίνησα... Κάθε φορά που κοιτάζω τη μικρή μου δε λέω "ααα εγώ τώρα έγινα μάνα, πάνε τα παλιά, δε θέλω να τα θυμάμαι". Δεν μπορώ να ξεχάσω αυτό τον πόνο και στεναχωριέμαι πολύ, όταν τον ίδιο πόνο νιώθουν κι άλλες γυναίκες... Θέλω όσο είμαι καλά, να μπαίνω σε αυτό το τόπικ και όχι μόνο να στηρίζω τις κοπέλες, αλλά να τις προλαβαίνω από λάθη που έκανα κι εγώ, ώστε να γίνουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα μανούλες!
Μπορεί να μη σας ξέρω, αλλά σας σκέφτομαι συνέχεια...
Καλή Κυριακή!

Niki27
29-01-12, 10:53
κοριτσια καλημερα εχουν προκυψει διαφορα απο τοτε που μιλησαμε τελευταια φορα.Ο γιατρος που με ανελαβε ειδε μια κυστη μικρη στην ωοθηκη γυρω στα δυομιση εκατοστα.Φοβήθηκε για κυστη ενδομητρίωσης,εκανα κι εναν ειδικο υπερηχο που επιβαιβεωσε οτι κατα 99% ηταν κυστη ενδομητριωσης, αρα εχουμε το θεμα με τις σαλπιγγες που η σαλπιγγογραφια δεν ηταν καλη και μια κυστη ενδομητριωσης αρα τι κανουμέ? Μολις στις 27/1 λοιπον εκανα λαπαροσκοπιση στην οποια αφαιρεθηκε η κυστη η οποια ηταν ενδομητριωσης(εσπασε και βγηκε το υγρο πριν την βγαλει ακομα ο γιατρος)και ενα υνομοιομα.Αλλα το πιο ευχαριστω σε ολα αυτα ειναι οτι ειδε πως οι σάλπιγγες ειναι διαβατες και ειπε πως θελει να προσπαθησουμε μονοι μας για νινακι.Βεβαια θα πρεπει να περιμενουμε κανα 3μηνο 4 μηνο γιατι πρεπει να κανω και διακοπη της περιοδου λογω της ενδομητριωσης...ΑΑΑ!μου εκαμε και το εμβολιο της ερυθρας που δεν την ειχα περασει και δεν ηθελε να το ρισκαρω..Βεβαια ουτως η αλλως κι απο το εμβόλιο της ερυθρας θα επρεπε να περιμενω ενα 3μηνο πριν μεινω εγκυος οποτε μεσα σε αυτο το 3μηνο θα διορθωθουν τα θεματακια που υπαρχουν και μετα θα ειμαστε ελευθεροι να απολαυσουμε τον ερωτα μας!!!!(χαχχαχα)
Ομως κοριτσια πραγματικα οι γιατροι ειναι απιστευτοι ,εμενα εδω και καποια χρονια μου εβρισκαν μια κυστη,αλλοι την ελεγαν ωχρο σωματιο αλλοι κυστη ανευ σημασιας κανεις δεν με ειχε ρωτησει ποσο καιρο την εχω ή αν πρεπει να κανουμε κατι περαιτερω για ελεγχο,μου ελεγαν οτι ειναι πολυ μικρη,αλλοι την εβλεπαν και αλλοι οχι,αν ειχαν ασχοληθει καλυτερα δεν θα ταλαιπωρομουν τωρα αν ειναι δυνατον...Τέλος παντων με την πρωτη που πηγα στον τωρινο γιατρο μου το ειδε, δοξασι ο θεος ελπιζω τα πραγματα να πανε καλυτερα απο εδω και περα...

mammy30
29-01-12, 14:11
Νίκη μου, σιδερένια!
Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ έμπειρο μάτι να καταλάβει κανείς τις κύστες ενδομητρίωσης. Είναι πολύ σημαντικό που την πήραν χαμπάρι τώρα και δε γέμισες, γιατί μετά θα χανόταν η μπάλα. Αναμονή 3-4 μηνών δεν είναι τίποτα. Σαν νερό θα περάσουν. Εδώ εγώ περίμενα πάνω από 6 μήνες μέχρι να τελειώσουμε τη θεραπεία με την αντιβίωση! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και γρήγορα να μείνεις έγκυος!

margi
29-01-12, 14:34
Πάλι αδιαθέτησα! Κλαίω από το πρωί. Αισθάνομαι ότι δεν θα κρατήσω ποτέ ένα μωρό στην αγκαλια. Και την εξωσωματική που είχα πει ότι θα ξεκινούσα το Μάρτη θα χρειαστεί να την αναβάλλω, γιατί τα ταμεία για να δικαιολογήσουν φάρμακα θέλουν να περάσεις από επιτροπή και να έχεις στα χέρια σου 2 σπερμοδιαγράμματα με απόσταση 3 μηνών μεταξύ τους...............Γιάτί τετοια ατυχία;;;;;

mammy30
29-01-12, 15:32
Margi μου, μη σε παίρνει από κάτω... Έχεις δίκιο που νιώθεις έτσι και που θυμώνεις και που πληγώνεσαι. Δυστυχώς περνάμε μία περίοδο στη ζωή μας που πάνε όλα στραβά! Κάνε λίγο υπομονή ακόμα να μαζέψεις τα απαραίτητα χαρτιά και προχώρα στην εξωσωματική και θα δεις που θα πάνε όλα καλά! Αρκετά ταλαιπωρήθηκες και σωματικά και ψυχικά... Σε παρακαλώ μην κλαις μην χάνεις το focus σου!

Niki27
29-01-12, 15:57
Νίκη μου, σιδερένια!
Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ έμπειρο μάτι να καταλάβει κανείς τις κύστες ενδομητρίωσης. Είναι πολύ σημαντικό που την πήραν χαμπάρι τώρα και δε γέμισες, γιατί μετά θα χανόταν η μπάλα. Αναμονή 3-4 μηνών δεν είναι τίποτα. Σαν νερό θα περάσουν. Εδώ εγώ περίμενα πάνω από 6 μήνες μέχρι να τελειώσουμε τη θεραπεία με την αντιβίωση! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και γρήγορα να μείνεις έγκυος!

σε ευχαριστω πολυ mammy να εισαι καλα.ναι ετσι πιστευω οτι θα περασουν γρηγορα.Βεβαια μου ειπε ο γιατρος μου πως βρηκε κι ενα υνομιωμα ακομα το οποιο ήταν πανω στην ουροδοχο κυστη και καλυμενο με ενδομητριωση:roll: αλλα δεν ηθελε να το πειραξει για να μην εχω αλλα προβληματα στη ζωη μου, γι αυτο το λογο και θελει να γινει διακοπη.Και παλι θα πω δοξασι ο θεος που εστω και τωρα αντιμετωπιστηκε..

Niki27
29-01-12, 16:06
Πάλι αδιαθέτησα! Κλαίω από το πρωί. Αισθάνομαι ότι δεν θα κρατήσω ποτέ ένα μωρό στην αγκαλια. Και την εξωσωματική που είχα πει ότι θα ξεκινούσα το Μάρτη θα χρειαστεί να την αναβάλλω, γιατί τα ταμεία για να δικαιολογήσουν φάρμακα θέλουν να περάσεις από επιτροπή και να έχεις στα χέρια σου 2 σπερμοδιαγράμματα με απόσταση 3 μηνών μεταξύ τους...............Γιάτί τετοια ατυχία;;;;;

margi μου μην απογοητευεσαι...!ψαξτο λιγο καλυτερα το θεμα του ΙΚΑ μπες στο σαιτ του ΙΚΑ, αν υπαρχει προβλημα στις σαλπιγγες δεν ζητουν δυο σπερμοδιαγραμματα,αν παλι υπαρχει θεμα με το σπερμα δεν ξερω τι ακριβως γινετε, ψαξτο λιγο περισσοτερο ομως.Εχεις περασει πολλα και μπορει να παρεις την εγκριση απο την επιτροπη του ΙΚΑ. Μην απελπιζεσαι δεν πρωτα τι ακριβως χρειαζεται για την περιπτωση σας.Κλεισε ραντεβου με την επιτροπη, τα ραντεβου ουτως η αλλως απ οτι λενε ειναι για ενα μηνα περιπου μετα απο τι στιγμη που θα παρεις για να το προγραμματισεις οποτε και παλι εχεις χρονο.Μην βαζεις το καφαλι κατω παρε μια βαθια ανασα και απο αυριο το πρωι δες τι κινησεις πρεπει να κανεις με ηρεμια.
Προσπαθησε margi μου να εισαι ηρεμη ειναι σπανιο στην εποχη μας γυναικα να μην μπορει να μεινει εγκυος...σε φιλω!

Niki27
29-01-12, 16:15
margi μου κι αν οντως χρειαζεται σπερμοδιαγραμμα με διαφορα 3 μηνων για να μην χανετε χρονο ας κανονισετε να γινει το πρωτο σπερμοδιαγραμμα αμεσα καντε τις διαδικασιες απο αυριο κιολας, μονο δες αν θελουν απο δημοσιο νοσοκομειο.Και μετα σε συνδυασμο με το ραντεβου της εξωσωματικης φροντιστε να μην χασετε χρονο,αν καταλαβαινεις τη λεω...κι ετσι μπορει να μην γινει πχ το Μαρτιο αλλα τον Απρίλιο...Φιλακια πολλα

margi
29-01-12, 17:55
Ο άντρας μου είναι άνεργος και δεν έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Εγώ έχω δημόσιο. Μέχρι τώρα τα πέρναμε εύκολα τα φάρμακα και πληρώναμε την συμμετοχή απλά. Τώρα πρέπει να περάσουμε από επιτροπή ακούω και το ένα σπερμοδιάγραμμα πρέπει να γίνει στο ικα.Πώς θα το κάνει ο άντρας μου που δεν εχει ασφάλεια;;;Εχω τόσα να ψάξω και δεν θέλω.....Θέλω να ξυπνήσω, να είναι ένας εφιαλτης και να είμαι καλά. Να μην χρειάζεται να κάνω καμία εξωσωματική, να μην έχω πάθει τίποτα και να είμαι ευτυχισμένη. Αυτό θα ήθελα, αλλα΄δεν γίνεται. Πόσα ακόμη θα περάσω;;;;

margi
29-01-12, 17:56
Μόνο αν είναι ακ ιοι δύο σάλπιγγγες βουλωμένες, δεν χρειάζεται σπερμοδιάγραμμα!

Niki27
29-01-12, 18:46
δεν μπορεις να τον ασφαλισεις εσυ στο δημοσιο ή να βγαλει βιβλιαριο προνειας?

Niki27
29-01-12, 18:59
ενταξει margi μου καταλαβαινω οτι ολα αυτα σου φαινονται βουνο κι εχεις δικιο, ομως δεν πρεπει να το βαζεις κατω πραγματικα υπαρχουν τοσα προβληματα γυρω μας απο υγειας,οικονομικα, ομως νομιζω πως πρεπει να βρεις τη δυναμη και να πεις πως κανεις μια νεα αρχη αφου αποφασισες πως πας σε εξωσωματικη.Πρεπει να βρεις το κουραγιο.

mammy30
29-01-12, 19:29
Margi μου, δε λες εσύ που είσαι στο Δημόσιο. Είναι πολύ σημαντικό! Κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί να είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα. Σ' έχει πάρει από κάτω και φαίνεται. Πρέπει να μετασχηματίσεις αυτή την πίκρα και τη στεναχώρια σε δύναμη και πείσμα να καταφέρεις το στόχο σου! Και μέσα στον εφιάλτη σου μη βάζεις την εξωσωματική. Δεν είναι δα και κάτι φοβερό! Το έχω περάσει-έστω και χωρίς φάρμακα- και μπορώ να σου ορκιστώ ότι θα το έκανα άλλες δέκα φορές, καθώς δεν ήταν καθόλου δυσάρεστη διαδικασία, ίσα ίσα ένιωθα περισσότερο προστατευμένη!
Η διάθεσή μας όταν αδιαθετούμε δεν πρέπει να επηρεάζει τις αποφάσεις μας γιατί οι ορμόνες μας μας κάνουν καταθλιπτικές και να τα βλέπουμε όλα στραβά! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να σκεφτείς θετικά και ότι θα αντιμετωπίσεις κάθε εμπόδιο που θα βρεθεί μπροστά σας κρατώντας ο ένας το χέρι του άλλου! Για σκέψου κι αυτές τις γυναίκες που κάνουν 15 χρόνια εξωσωματικές και παίρνουν τόσα φάρμακα κι όταν καταφέρνουν να γίνουν μητέρες λένε θα έκανα αυτά κι άλλα τόσα για να ζήσω αυτή την ευτυχία!
Αφού ήδη έχεις ασχοληθεί, έχεις δει τα υπέρ και τα κατά, παρά τις οικονομικές δυσκολίες σιγά σιγά θα τα καταφέρετε! Θα το δεις! Δεν ξέρω πώς να σε πείσω! Αυτά έλεγα πριν λίγους μήνες σε κάποιες φίλες μου που το όνειρο του παιδιού το έβλεπαν άπιαστο (στη μία από αυτή μάλιστα είχαν πει να υιοθετήσει) κι αυτή τη στιγμή έχουν τα παιδάκια τους και με σοβαρότερα προβλήματα από αυτά που περιγράφουμε εδώ μέσα! Πείσμα θέλει και πίστη! Και να μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω!!
πολλά φιλάκια στα δακρυάκια και σκάσε μου ένα χαμογελάκι τώρα! :)

margi
29-01-12, 20:41
Εντάξει, δίκιο έχετε! Το παράκανα, αλλά λίγο το ότι είμαι άρρωστη ( γρίπη), λίγο το ότι είμαι μόνη μου ( ο άντρα μου λείπει) λίγο ότι αδιαθέτησα, λίγο που έμαθα πως δεν θα μπορε΄σω να κάνω εξωσωματική τον Μάρτη, όπως είχαμε προγραμματίσει, με έριξαν. Δεν την φοβάμαι την εξωσωματική. Ισα- ίσα σας έχω πει και παραπάνω πως το πήρα απόφαση. Η αναμονή με σκοτώνει. Ελεγα ότι θα κάνω προσπάθειες και το Φλεβάρη και μετά παίρνω το γιατρό και ξεκινάω. Τώρα; Πότε θα ξεκινήσουμε;;;Δεν θέλω να περιμένω άλλο. Κουράστηκα. Αυτό με έριξε περισσότερο από όλα....

Infanta
30-01-12, 01:04
margi μου γλυκιά, μη στενοχωριέσαι. . . Βάλε τον άντρα σου να ασχοληθεί με τα γραφειοκρατικά της εξωσωματικής (τα χαρτιά που χρειάζονται, την ασφάλειά του - νομίζω ότι ως άνεργος εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ δικαιούται ΙΚΑ, αλλιώς ΠΡΟΝΟΙΑ, κτλ) Εσύ χαλάρωσε, σκέψου πως την άνοιξη θα ξεκινήσετε εξωσωματική - τι κι αν δεν είναι Μάρτης? ας είναι Απρίλης, Μάης. . ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Και μέχρι τότε, συνεχίστε με έλεγχο ωορρηξίας και pregnyl, όπως και την τελευταία φορά. Ξέρεις ότι για φυσιολογική σύλληψη, ακόμα και όλα τέλεια να είναι, οι πιθανότητες είναι 1 στις 4??? Μην απογοητεύεσαι λοιπόν με την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια, μπορεί η τυχερή σας να είναι η επόμενη!!! Ξέρεις και κάτι ακόμα??? Σκεπτόμενη ότι σε λίγους μήνες θα κάνεις εξωσωματική -ο κόσμος να χαλάσει- θα αποβάλεις και το άγχος που σίγουρα έχεις τώρα (ακόμα και υποσυνείδητα) και θα αυξήσεις τις πιθανότητες για φυσιολογική σύλληψη!!!!! Αλλά ακόμα κι αυτό να μη γίνει, έχεις την εξωσωματική να σε περιμένει και πολλές ακόμα εναλλακτικές που πιθανόν να σου δώσει ο γιατρός σου.

2 σχέδια προς το παρόν, αν αποτύχει το πρώτο πάμε στο plan B. Μόνο μην το βάζεις κάτω!!! Η ψυχολογία σου είναι το παν!!! Πρέπει να τη διαφυλάξεις γιατί το παιδάκι σου θα χρειάζεται μια ψυχικά υγιή μαμά. . . . Έσω δυνατή!!! Και αισιόδοξη!!!!!!!!!!!!

lexi
30-01-12, 22:36
Lexi στο προηγούμενο μήνυμα ,το πλήκτρολογιο του pc τρελαθηκε.... Εννοούσα πως έμαθες ότι έχεις χλαμυδια?με την εξέταση ιστου περιόδου ή με κολπικο επιχρησμα?έκανα και γωβτην εξέταση για κολπικο επιχρησμα και δεν βγήκε τίποτα , αλλα επειδή φοβάμαι για το οτιδήποτε σκεφτόμουν να κάνω και την εξέταση με ιστο περιόδου για να είμαι σίγουρη
angelinaki εγώ τα χλαμύδια τα ανακάλυψα απο καλλιέργια σπέρματος του άντρα μου. Η ίδια δεν έχω κάνει καμία σχετική εξέταση. Φαντάζομαι θα κάνω μόλις ολοκληρώσουμε την αντιβίωση. Καλύτερα για το θέμα γράφει η mammy30 παραπάνω.
Εγώ ακόμα στην αναμονή με την αντιβίωση. Ελπίζω μόνο να είναι πρόσφατη η μόλυνση (εφόσον φάνηκε και στην καλλιέργια του σπέρματος) και να μην μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά στις σάλπιγγες. Αν και ο ένας χρόνος προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα, δεν μου αφήνει μεγάλα περιθώρια αισιοδοξίας σε αυτό το θέμα. Αν και εφόσον απαλλαχτούμε απο τα χλαμύδια, τότε σίγουρα θα ζητήσω να κάνω σαλπιγγογραφία για να ξέρω που βαδίζω.

lexi
30-01-12, 22:53
Νικκι27 θυμάμαι ότι στην σαλπιγγογραφία σου τα είχαν πει άσχημα τα πράγματα, αλλά τελικά απο την λαπαροσκόπηση είδαν ότι οι σάλπιγγες είναι διαβατές? Ενδέχεται δηλαδή και η σαλπιγγογραφία να δώσει λάθος αποτελέσματα? Αυτό είναι πολύ ευχάριστω πάντως. Συγγνώμη αν σου θυμίζω άσχημα πράγματα, αλλά όλεσ εδώ στην ίδια κατάσταση είμαστε πάνω κάτω και είναι καλό που βοηθάμε η μία την άλλη να αντιμετωπίσει πιο υποψιασμένη και πιο σωστά τα εμπόδια που προκύπτουν.
Το λέω αυτό γιατί δεν ξέρω τι να ζητήσω (όταν και εφόσων απαλλαχτούμε απο τα χλαμύδια)
1)Να κάνω σαλπιγγογραφία?
2)ή μήπως να κάνω κατευθείαν μια διαγνωστική λαπαροσκόπηση έτσι ώστε ότι πρόβλημα υπάρχει να φανεί και να αντιμετωπιστεί (αν αντιμετωπίζεται).
Δεν ξέρω, σκέφτομαι και τον χρόνο (κυρίως όσον αφορά την ψυχολογία μου) και τα λεφτά...Γιατί δεν θέλω να δώσω για σαλπιγγογραφία και τελικά να καταλήξω σε λαπαροσκόπηση και να χάσω και χρόνο και επιπλέον λεφτά.
Είμαι πολυ μπερδεμένη για τις επόμενες κινήσεις μου
Και κάτι άλλο για όποια γνωρίζει: Η σαλπιγγογραφία γίνεται μόνο για να δουν αν είναι διαβατέσ οι σάλπιγγεσ ή γίνεται και για άλλα γυννακολογικά προβλήματα (πολύποδα, σαλπιγγίτιδα κλπ)
και τέλος: margi κουράγιο και υπομονή και θα τα καταφέρουμε. Γιατί εμείς δεν είμαστε ότι κ'ότι. Είμαστε κομάντος....

lexi
30-01-12, 23:11
Επίσης η αντιβίωση νομίζω ότι μου έχει προκαλέσει μύκητες....Άντε να δω πως θα απαλλαγώ και απο αυτό.....

Niki27
30-01-12, 23:56
Επίσης η αντιβίωση νομίζω ότι μου έχει προκαλέσει μύκητες....Άντε να δω πως θα απαλλαγώ και απο αυτό.....

lexi μου σε πρωτη φαση να τρως γιαουρτακια ή παρε τις βιταμινες ουλτρα λεβι ,καπως ετσι λεγονται..κι εγω τωρα πινω αντιβιωση και επερνα κι απο αυτες...

Niki27
31-01-12, 00:22
Lexi οπως τα λες ειναι..μην ανυσηχεις η φαση εκεινη ηταν οντως πολυ ασχημη γιατι μαθενα απο απαντησεις εξετασεων το ενα μετα το αλλο αφου ελεγα στον αντρα μου θα πω του γιατρου να μην με βαλει να κανω τιποτα αλλο γιατι ολο και κατι θα βρει, φαντασου οτι θα πρεπει να δω κι αιματολογο...Tελος παντων οντως ειχα διαβασει οτι λογω συσπασεων που γινονται την ωρα της σαλπιγγογραφιας και εμεις αυτο δεν μπορουμε να το καταλαβουβε μπορει να να υπαρξει ψευδος θετικο το αποτελεσμα..Εγω δεν ειχα και επιλογη ειχα τις σαλπιγγες που ειχα δει οτι δεν ειναι καλα και πλεον την κυστη που ουσιαστικα ο γιατρος μου ηταν μαλλον απολυτα σιγουρος οτι ηταν κυστη ενδομιτριωσης ,δεν μπορουσα να το αφησω ετσι αρα τη λυση εδωσε η λαπαροσκοπιση.Ο γιατρος εριξε υγρο στις σαλπιγγες και ειδε οτι λειτουργουν κανονικα και ηταν διαβατες..τι να πω χαρηκα πολυ φαντασου ημουν ακομα στην ανανηψη και ολα τα εβλεπα θολα και του λεω αληθεια λετε?
Lexi κοιταξε να δεις εγω επειδη ειχα πολυ αγχος κι εχω ακομα με προβλημα υγειας σοβαρο του μπαμπα μου δεν μπορουσα να αγχωνομαι και για τα δικα μου,Με το που εκλεισα ενα χρονο προσπαθειων ζητησα απο τον τοτε γιατρο μου να κανω την σαλπιγγογραφια,κι εμενα δεν ηθελε να την κανω εγω ομως επεμεινα.Βεβαια αν ημουν πιο ηρεμη ισως να τον ακουγα και να περιμενα κι αλλους μηνες αλλα δεν μπορουσα.Παντως το αποτελεσμα μεσα απο αυτα ειναι οτι βρηκα εναν αλλο γιατρο που ειδε την ενδομιτριωση και πραγματικα ευχαριστω το θεο γιατι θα μπορουσαν να ειναι χειροτερα τα πραγματα.
Lexi εγω αν με ρωτας οταν ξεμπερδεψεις με τα χλαμυδια αφου προσπαθειτε ενα χρονο θα σου προτεινα να την κανεις την σαλπιγγογραφια εστω και μετα απο κανα 3μηνο-4μηνο(εντωμεταξυ μπορει να εχει ερθει και το νινακι) για να ηρεμησεις και λιγακι και να προσπαθεισετε ελευθερα κι ολας,γινετε και σε δημοσιο νοσοκομειο...ενα ενα τα βηματα,ισως να μην χρειαζεσε λαπαροσκοπιση.σας ζαλισα ομως οποτε σταματαω την φλυαρια...φιλακια

margi
31-01-12, 11:58
Niki μια από τα ίδια! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω μία εξέταση και να μην βρεθεί κάτι αρνητικό σε αυτήν. Ασε! Μέχρι και το αίμα μου είναι σε μια κατάσταση που παρόμοια δεν έχουν συναντήσει οι γιατροί. Να φανταστείς, αν χρειαστεί να κάνω χειρουργείο, πρέπει να δώσω αιμα δικό μου, γιατί δεν είμαι συμβατή σε κανένα άλλο αιμα.......Αμα δεν σε θέλει η κωλοτύχη, δεν σε θέλει, τελεία και παύλα....
λεξι, μόλις τελειώσεις την θεραπεία να κάνεις την σαλπιγγογραφία. Συνήθως δίνει ακριβείς και αξιοπιστες απαντήσεις. Και κοστίζει 200 ευρώ, ενώ η λαπαροσκόπηση είναι χειρουργείο κανονικό και κοστίζει πάνω από 2000!

mammy30
31-01-12, 18:00
Lexi μου, όπως σου είπε και η φιλενάδα μας, η σαλπιγγογραφία μπορεί να δείξει έναν προσωρινό σπασμό των σαλπίγγων στον οποίο μάλιστα δρα θεραπευτικά η σαλπιγγογραφία! Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες γυναίκες το πρώτο τρίμηνο μετά τη σαλπιγγογραφία συλλαμβάνουν! Λαπαροσκόπηση δε χρειάζεται να κάνεις χωρίς λόγο! Και προσοχή δεν κάνουμε σαλπιγγογραφία αν δεν έχουμε θεραπευτεί πλήρως από τα μικρόβια.
Margi μου, θυμάμαι μου είχε πει μία γιατρίνα αιματολόγος που είχα στην εγκυμοσύνη ότι όσο ψαχνόμαστε εμείς οι άνθρωποι βρίσκουμε. Κι αυτή είναι η αλήθεια. Κι εγώ μετά τις δύο απώλειες των εμβρύων, όταν άρχιζα να ψάχνομαι, τη μία βρήκα μικρόβια, την άλλη είχε 3 παράγοντες θρομβοφιλίας και μόλις μένω έγκυος βγαίνει κι άλλη μία εξέταση και είχα και έναν ήπιο παράγοντα αυτοάνοσου... Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είμαι κι εγώ άστα να πάνε! Με τη σωστή καθοδήγηση και με θετική ενέργεια όλα ξεπερνιούνται! Τι να κάνουμε... κάποιες γυναίκες ήμασταν πιο άτυχες στην απόκτηση παιδιού, δε μας ήρθε μπαμ και κάτω...

Black_mamba
31-01-12, 22:33
Καλησπέρα σε όλες!
Ήθελα να σας πω κι εγώ την απορία εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Μετά από προσπάθειες περίπου 1.5 έτους αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε εξετάσεις να δούμε τι γινεται.

Σήμερα έκανα εγώ σαλπιγγογραφια και το αποτέλεσμα ήταν:
μήτρα: σχήμα & μέγεθος φυσιολογικό
δ. σαλπιγγα: ευχερής δίοδος με φυσιολογική σκιαγράφηση
αρ. σάλπιγγα: δν απεικονίζεται.

Ο γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε ότι η αριστερή σάλπιγγα φαίνεται σαν να έχει κάτι στην είσοδο ή πιο ψηλά και εμποδίζει τη διάβασή της και ότι πρέπει να συζητήσω με το γυναικολόγο μου για τις περαιτέρω ενέργειες.

Είχε καμία παρόμοια αποτελέσματα. Τι σημαινουν; Πόσο δύσκολη είναι η φισιολογική σύλληψη;

ΥΓ. Ο σύζυγός μου θα πάει τις επόμενες μέρες να κάνει σπερμοδιαγραμμα να δούμε και από εκεί τι γίνεται.

katerina2512
01-02-12, 21:13
Καλησπέρα σε όλες!
Ήθελα να σας πω κι εγώ την απορία εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.
Μετά από προσπάθειες περίπου 1.5 έτους αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε εξετάσεις να δούμε τι γινεται.

Σήμερα έκανα εγώ σαλπιγγογραφια και το αποτέλεσμα ήταν:
μήτρα: σχήμα & μέγεθος φυσιολογικό
δ. σαλπιγγα: ευχερής δίοδος με φυσιολογική σκιαγράφηση
αρ. σάλπιγγα: δν απεικονίζεται.

Ο γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε ότι η αριστερή σάλπιγγα φαίνεται σαν να έχει κάτι στην είσοδο ή πιο ψηλά και εμποδίζει τη διάβασή της και ότι πρέπει να συζητήσω με το γυναικολόγο μου για τις περαιτέρω ενέργειες.

Είχε καμία παρόμοια αποτελέσματα. Τι σημαινουν; Πόσο δύσκολη είναι η φισιολογική σύλληψη;

ΥΓ. Ο σύζυγός μου θα πάει τις επόμενες μέρες να κάνει σπερμοδιαγραμμα να δούμε και από εκεί τι γίνεται.

Καταρχην καλως ηρθες

Οχι απλα παρομοια , αλλα θα βρεις πολλες κοπελες με τα ιδια ακριβως ευρηματα στην σαλπιγγογραφια τους , σε αυτο το thread τουλαχιστον .
Παμε τωρα στο θεμα σου . Η αριστερη σαλπιγγα ειτε εκανε σπασμό λογω του οτι πονουσες (αν πονουσες) κ φανηκε σαν να ειναι κλειστη ενω δεν ειναι , ειτε για καποιο λογο μπορει να ειναι αποφραγμενη . Οι αιτιες πολλες . Μικροβιο που ισως δημιουργησε φλεγμονη στην σαλπιγγα κ την εκλεισε , χειρουργικη επεμβαση ή φλεγμονη στην περιοχη της κατω κοιλιας (σκωλικοειδιτιδα , περιτονιτιδα , σκωλικοειδεκτομη κλπ) που δημιουργησε συμφυσεις κ την "στραγγαλιζουν" , "υπολειμματα" απο ιστους (συνηθως βλεννες) που καλυπτουν την εισοδο της σαλπιγγας .

Πανε στον γιατρο σου , οπως ειπε ο ακτινολογος κ θα σε διαφωτισει , για το τι πιστευει οτι εφταιξε . Αν μπορει βεβαια να βγαλει συμπερασμα ο ανθρωπος μονο απο την σαλπιγγογραφια.

Ασχετως αιτιας ομως το αποτελεσμα μετραει αυτη την στιγμη , το οποιο ειναι οτι προσπαθεις να μεινεις εγκυος μονο απο την μια σαλπιγγα . Το οποιο ουτε κακο ειναι , ουτε αδυνατο . Απλα ισως σου παρει λιγο παραπανω χρονο να το πετυχεις . Αν κανεις σιγουρα ωοθ/ξια ειναι θεμα χρονου να πετυχεις εγκυμοσυνη απο την ξεβουλωμενη πλευρα .

Λαμπρο παραδειγμα εγω , που εκανα σαλπιγγογραφια τελη Απριλιου κ βρεθηκε κλειστη η δεξια σαλπιγγα . Μου ηρθε περιοδος τελη Μαιου , ειδα οτι θα εκανα ωοθ/ξια απο την καθαρη πλευρα εκεινο τον μηνα κ εμεινα εγκυος . Δεν προχωρησε βεβαια , αλλα σημασια εχει οτι εμεινα .

katerina2512
01-02-12, 21:20
Κοριτσια το ξερω πως χαθηκα , αλλα ολη η γκαντεμια του κοσμου εχει πεσει πανω μου . Αυτο το μηνα (δεν μου εφτανε οτι εκανα υποτιθεται ωοθ/ξια απο την δεξια βουλωμενη πλευρα) επαθα κ υπερδιεγερση ωοθηκων ! Ετρεχα σε γιατρους με ασχημους πονους κ πρηξιμο στην κοιλια! Κ σαν να μην εφτανε αυτο , η γιατρος ειδε 2 κυστεις που δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι κυστεις , αλλα μπορει λεει να ειναι τα ωοθυλακια που σκασανε ! Θα φανει στον επομενο υπερηχο . Κ θελετε να ακουσετε το ΠΙΟ ΓΕΛΟΙΟ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ?
Η μια κυστη φαινεται δεξια (οκ αναμενομενο) κ η αλλη αριστερα.....Η γιατρος ειπε οτι ο πονος που προκληθηκε μπορει να ηταν συνδυασμός της υπερδιεγερσης κ το οτι ωριμασε κ εσκασε ωαριο ΚΑΙ απο την αριστερη πλευρα . Κ εγω οχι μονο δεν το ηξερα , αλλα ημουνα κ μακρια απο τον αντρα μου κ δεν το εκμεταλευτηκα.....Τωρα βεβαια με τον πονο που ειχα , σιγα να μην μπορουσα να κανω ντοινγκ-ντοινγκ ακομα κ να ημουνα μαζι του , αλλα λεμε τωρα..... :evil:

Black_mamba
01-02-12, 21:48
Καταρχην καλως ηρθες

Οχι απλα παρομοια , αλλα θα βρεις πολλες κοπελες με τα ιδια ακριβως ευρηματα στην σαλπιγγογραφια τους , σε αυτο το thread τουλαχιστον .
Παμε τωρα στο θεμα σου . Η αριστερη σαλπιγγα ειτε εκανε σπασμό λογω του οτι πονουσες (αν πονουσες) κ φανηκε σαν να ειναι κλειστη ενω δεν ειναι , ειτε για καποιο λογο μπορει να ειναι αποφραγμενη . Οι αιτιες πολλες . Μικροβιο που ισως δημιουργησε φλεγμονη στην σαλπιγγα κ την εκλεισε , χειρουργικη επεμβαση ή φλεγμονη στην περιοχη της κατω κοιλιας (σκωλικοειδιτιδα , περιτονιτιδα , σκωλικοειδεκτομη κλπ) που δημιουργησε συμφυσεις κ την "στραγγαλιζουν" , "υπολειμματα" απο ιστους (συνηθως βλεννες) που καλυπτουν την εισοδο της σαλπιγγας .

Πανε στον γιατρο σου , οπως ειπε ο ακτινολογος κ θα σε διαφωτισει , για το τι πιστευει οτι εφταιξε . Αν μπορει βεβαια να βγαλει συμπερασμα ο ανθρωπος μονο απο την σαλπιγγογραφια.

Ασχετως αιτιας ομως το αποτελεσμα μετραει αυτη την στιγμη , το οποιο ειναι οτι προσπαθεις να μεινεις εγκυος μονο απο την μια σαλπιγγα . Το οποιο ουτε κακο ειναι , ουτε αδυνατο . Απλα ισως σου παρει λιγο παραπανω χρονο να το πετυχεις . Αν κανεις σιγουρα ωοθ/ξια ειναι θεμα χρονου να πετυχεις εγκυμοσυνη απο την ξεβουλωμενη πλευρα .

Λαμπρο παραδειγμα εγω , που εκανα σαλπιγγογραφια τελη Απριλιου κ βρεθηκε κλειστη η δεξια σαλπιγγα . Μου ηρθε περιοδος τελη Μαιου , ειδα οτι θα εκανα ωοθ/ξια απο την καθαρη πλευρα εκεινο τον μηνα κ εμεινα εγκυος . Δεν προχωρησε βεβαια , αλλα σημασια εχει οτι εμεινα .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Επειδή είμαι λίγο άσχετη, τι είναι η συντομογραφία ωοθ/ξία; Για να μάθεις από μια μεριά έχεις ωορηξία κάνεις κάποια εξέταση;

Θα κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος που μου έχει δώσει ο γιατρός μου, θα πάει και ο άντρας μου για σπερμοδιάγραμμα και με όλα αυτά θα πάμε στο γυναικολόγο μου να δούμε τι γίνεται.

Πάντως κατά την εξέταση δεν πόνεσα καθόλου, λίγο άβολα μόνο ενιωσα. Όσο για επεμβάσεις εκεί κοντά στην περιοχή, μόνο όταν ήμουν 2 χρονών που έκανα κήλη. Δεν πιστεύω από τότε να προκλήθηκε κάτι. (μπορεί και όλα αυτά που γράφω να είναι άσχετα....lol)

mammy30
02-02-12, 11:41
Black mamba, καλωσήρθες! Όπως σου τα έγραψε και το Κατερινάκι! Το πιθανότερο είναι ότι έχεις συμφύσεις στη μία σάλπιγγα οι οποίες την ακινητοποιούν και δεν τις επιτρέπουν να κάνει τις απαραίτητες συσπάσεις για να επιτευχθεί η σύλληψη! Έχει όμως μία υγιέστατη σάλπιγγα που σημαίνει ότι μπορεί να μείνεις έγκυος τους 6 από τους 12 μήνες! Το πρόβλημα είναι ότι η ωορρηξία είναι ακανόνιστη! Δηλαδή δεν κάνει απαραίτητα εναλλάξ ωορρηξία. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να την παρακολουθείς με το γιατρό σου με υπερήχους ή απλώς να το αφήσεις στην τύχη!
Επιπλέον, θα σου πρότεινα κι εσύ και ο άνδρας σου να εξεταστείτε για μικρόβια (κυρίως για χλαμύδια) όχι με απλή εξέταση καλλιέργεια τραχήλου ή σπέρματος, αλλά κυρίως καλλιέργεια ουρηθρικού υγρού ή pcr...
Όλα θα πάνε καλά!

lexi
08-02-12, 23:01
καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Πως πάει η προσπάθεια? Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και η διάθεσή μου είναι στα πατώματα και πιο κάτω. Είναι που είναι απογοήτευση ο ερχομός της περιόδου τρελαίνονται και οι ορμόνες.....και έχω και τους μύκητες, και πάει και χάλια η δουλειά μου, και μάλλον θα μείνει και ο άντρας μου άνεργος.....Απο που να την αντλήσεις την αισιοδοξία μου λέτε?

margi
08-02-12, 23:22
καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Πως πάει η προσπάθεια? Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και η διάθεσή μου είναι στα πατώματα και πιο κάτω. Είναι που είναι απογοήτευση ο ερχομός της περιόδου τρελαίνονται και οι ορμόνες.....και έχω και τους μύκητες, και πάει και χάλια η δουλειά μου, και μάλλον θα μείνει και ο άντρας μου άνεργος.....Απο που να την αντλήσεις την αισιοδοξία μου λέτε?
Aυτό αναρωτιέμαι κι εγώ! Από πού να αντλήσουμε δυναμη και κουράγιο με όλα τα κακά που συμβαίνουν γύρω μας; Κι εμένα ο άντρας μου είναι άνεργος και εγώ παίρνω με το ζόρι 800 ευρώ. Πληρώνουμε ενοικιο και δάνειο και μας περισσεύουν για να ζήσουμε 300 ευρώ! Πώς να τα βγάλουμε πέρα; Πώς να δούμε θετικά τα πράγματα; Ακόμη και για εξετάσεις δεν έχουμε τα χρήματα να τις κανουμε.
Οσο για τους μύκητες, απλά κάνουν χειρότερη την μελαγχολία μας! Είναι τόσο δύσκολη κατάσταση οι παλιομύκητες! Βάλε για 3 μέρες από ένα υπόθετο lomexin μηπως και σε βοηθήσουν!
Για παιδί;;;Δεν το βλέπω πλέον, όσον αφορά εμένα. Δεν έχουμε λεφτά ούτε ένα σπερομοδιάγραμμα να κάνουμε. Πώς να μεγαλώσουμε ένα παιδί σε αυτά τα χάλια που είμαστε;;;

lexi
08-02-12, 23:37
και εμένα margi αυτό το θέμα των χρημάτων με έχει ρίξει περισσότερο ψυχολογικά. Γιατί και να υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα υγείας...πλέον δεν υπάρχει σάλιο.
Και εγώ προγραμμάτιζα να κάνω την σαλπιγγογραφία όταν τελειώσω με την θεραπεία, αλλά δεν το βλέπω για το επόμενο τρίμηνο τουλάχιστον. Και όλο αυτό φέρνει και γκρίνια....Εγώ μονίμως το άγχος μου για το θέμα του παιδιού...Ο άντρας μου, μου λέει: Εδώ δεν θα έχουμε να φάμε σε λίγο και εσύ με αγχώνεις συνέχεια με τα ίδια και τα ίδια. Όταν και αν έχουμε, θα τις κάνουμε τις εξετάσεις.
Εγώ πάλι του λέω να μην πληρώσουμε το στεγαστικό.....Πως με βρίσκετε?!
Δεν με νοιάζει, τα δάνεια δεν πάνε πουθενά, εκεί θα είναι και θα μας περιμένουν, σε αντίθεση με τον χρόνο που περνάει ανεπιστρεπτί....
Γ...σε τα με λίγα λόγια.
Μargi, θα την βρούμε ρε κοπελιά την άκρη, κάθε μήνα και απο κάτι. Τον ένα μήνα θα κόψω απο το στεγαστικό, τον άλλο απο το φαι, τον τρίτο δεν θα πληρώσω τα κοινόχρηστα....Εδώ που φτάσαμε, τίποτα δεν είναι ντροπή πλέον....

lexi
08-02-12, 23:48
Όσο για το πως θα το μεγαλώσουμε, δεν το σκέφτομαι καθόλου ....Ας το κάνω εγώ και βασιλιά θα το έχω, έχω δεν έχω λεφτά.....Εγώ από φτωχή οικογένεια είμαι, και με τα αδέρφια μου μέναμε στο ίδιο δωμάτιο 2*3 μέχρι τα 27 μου. Και όταν ήμουν μικρή δεν έπαιρνα χαρτζιλίκι στο σχολείο για να πάρουν τα μικρά. Παρόλα αυτά έχω περάσει πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και οι γονείς μου κατάφερναν και τα πιο απλά πράγματα να τα κάνουν να φαίνονται γιορτή. Αυτά που χρειάζεται ένα παιδί για να είναι ευτυχισμένο εμείς τα έχουμε όλα οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου το πως θα το μεγαλώσεις.

margi
09-02-12, 14:01
Όσο για το πως θα το μεγαλώσουμε, δεν το σκέφτομαι καθόλου ....Ας το κάνω εγώ και βασιλιά θα το έχω, έχω δεν έχω λεφτά.....Εγώ από φτωχή οικογένεια είμαι, και με τα αδέρφια μου μέναμε στο ίδιο δωμάτιο 2*3 μέχρι τα 27 μου. Και όταν ήμουν μικρή δεν έπαιρνα χαρτζιλίκι στο σχολείο για να πάρουν τα μικρά. Παρόλα αυτά έχω περάσει πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και οι γονείς μου κατάφερναν και τα πιο απλά πράγματα να τα κάνουν να φαίνονται γιορτή. Αυτά που χρειάζεται ένα παιδί για να είναι ευτυχισμένο εμείς τα έχουμε όλα οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου το πως θα το μεγαλώσεις.Κι εγώ μία από τα ίδια. Εχεις απόλυτο δίκιο. Απλά, κάποιες στιγμές πάνω στην απογοήτευτησή μου που δεν μένω, για να χρυσώσω το χάπι, προσπαθώ να με πείσω πως δεν πειράζει που δεν έρχεται......

mammy30
09-02-12, 17:45
Κορίτσια μου, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για όλους...
Επειδή είχα κι εγώ θέμα μετά τις περιόδους χρησιμοποιώ το refresh και μ έχει σώσει. Τίποτα άλλο δε με βοηθάει... Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε! φιλάκια πολλά

Baby girl
10-02-12, 17:14
Κορίτσια μου, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για όλους...
Επειδή είχα κι εγώ θέμα μετά τις περιόδους χρησιμοποιώ το refresh και μ έχει σώσει. Τίποτα άλλο δε με βοηθάει... Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε! φιλάκια πολλά

Τί ακριβώς είναι το refresh? Συγνώμη αλλά είμαι λίγο άσχετη μάλλον...

joandry
14-02-12, 18:27
κοριτσια καλησπέρα σας, μια ερωτηση. εχει καμια διαγνωση οτι είχε περάσει χλαμυδια για να μου διευκρινήσει κάποια πράγματα γιατι κοντεύω να τρελαθώ!!

lexi
17-02-12, 21:54
καλησπέρα joandry! Εγώ έχω διαγνωσθεί με χλαμύδια, και άλλες κοπέλες στο φόρουμ. Εγώ μόλις τελείωσα την αντιβίωση που μου είχαν δώσει για 3 εβδομάδες. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα, αν εξαιρέσεις το ότι δεν είχαμε καταφέρει να συλλάβουμε μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών, οπότε και αποφασίσαμε να ψαχτούμε. Γενικά είναι λίγο ύπολο μικρόβιο, ειδικά για τις γυνναίκες, γιατί προκαλεί συμφύσεις στισ σάλπιγγες ενώ τις περισσότερες φορές δεν έχει συμπτώματα.
Φιλιά!

Υπατία
18-02-12, 22:56
Εγώ έχω χάσει και τις 2 μου σάλπιγγες από εξωμήτριες κυήσεις που προκλήθηκαν από ουρεόπλασμα.

Angelinaki3
20-02-12, 18:46
Ύπατια τι κρίμα να έχεις χάσει και τις δυο σαλπιγγες! Φαντάζομαι ότι προχώρησε σε εξωσωματικη, την σημερινή εποχή τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο για μια γυναίκα που θέλει να φέρει στον κόσμο ένα παιδι!!!!

girandola
20-02-12, 18:51
καλησπέρα joandry! Εγώ έχω διαγνωσθεί με χλαμύδια, και άλλες κοπέλες στο φόρουμ. Εγώ μόλις τελείωσα την αντιβίωση που μου είχαν δώσει για 3 εβδομάδες. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα, αν εξαιρέσεις το ότι δεν είχαμε καταφέρει να συλλάβουμε μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών, οπότε και αποφασίσαμε να ψαχτούμε. Γενικά είναι λίγο ύπολο μικρόβιο, ειδικά για τις γυνναίκες, γιατί προκαλεί συμφύσεις στισ σάλπιγγες ενώ τις περισσότερες φορές δεν έχει συμπτώματα.
Φιλιά!

Joandry πως διαγνωσατε τα χλαμυδια, με κολπικη καλλιεργεια ή με ιστο περιοδου? Λενε οτι μονο η pcr εξεταση με ιστο περιοδου ειναι πιο αξιοπιστη!Γενικα τι γινεται, παμε και κανουμε αυτη την εξεταση για να ειμαστε πιο σιγουρες ?

Υπατία
21-02-12, 18:59
Angelinaki3 προχωρήσαμε σε πολλές και άκαρπες.

mary j
21-02-12, 21:44
Γεια κι απο μενα!
Μπραβο σου!!ετσι......

μπιμπο
22-02-12, 10:11
[QUOTE=Black_mamba;2292910]Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Επειδή είμαι λίγο άσχετη, τι είναι η συντομογραφία ωοθ/ξία; Για να μάθεις από μια μεριά έχεις ωορηξία κάνεις κάποια εξέταση;

Θα κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος που μου έχει δώσει ο γιατρός μου, θα πάει και ο άντρας μου για σπερμοδιάγραμμα και με όλα αυτά θα πάμε στο γυναικολόγο μου να δούμε τι γίνεται.

Πάντως κατά την εξέταση δεν πόνεσα καθόλου, λίγο άβολα μόνο ενιωσα. Όσο για επεμβάσεις εκεί κοντά στην περιοχή, μόνο όταν ήμουν 2 χρονών που έκανα κήλη. Δεν πιστεύω από τότε να προκλήθηκε κάτι. (μπορεί και όλα αυτά που γράφω να είναι άσχετα....lol)[/QUO
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΕΘΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΗΤΑΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΦΕΙΛΩΤΑΝ ΣΕ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΟΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ ΠΡΙΝ?ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΠΕΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

μπιμπο
22-02-12, 10:13
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΕΘΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΗΤΑΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΦΕΙΛΩΤΑΝ ΣΕ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΟΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ ΠΡΙΝ?ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΠΕΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Angelinaki3
22-02-12, 19:20
Κορίτσια μου ήρθε η περίοδος πάλι!!!!!!!!! ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ!!!!!!!!είμαι χάλια όλη μέρα και κλαίω!!η ψυχολογία στα πατωματα .

Angelinaki3
22-02-12, 19:28
Angelinaki3 προχωρήσαμε σε πολλές και άκαρπες.
Υπατιααα θα έρθουν και για μας καλύτερες μέρες, μην ανησυχείς !! Στο λέω σήμερα που έχω σκάσει στο κλάμα γιατί πάλι μου ήρθε περίοδος, πάλι , πάλι,ποτε δεν με ξεχνάει. και το τελευταίο διάστημα περιτριγυριζομαι απο εγγυες, στην δουλειά μου δυο συναδελφισσες έχουν μείνει έγκυες.παντού έγκυες, εκτός απο μένα!!!!! Κάθε μήνα κλάμα, και όταν το σκέφτομαι για εξωσωματικη, στο ΤΈΛΟΣ κάτι με σταματάει.

margi
24-02-12, 19:59
Aggelikaki πόσο καιρό είπαμε ότι προσπαθείς; Αχ, βρε κορίτσι μου, έτσι κι εγώ. Τα τελευταία χρόνια κι εγώ κλάιω κάθε μήνα. Τεσπα. Τον επόμενο ξεκινάω εξωσωματικη!

Angelinaki3
24-02-12, 20:26
Aggelikaki πόσο καιρό είπαμε ότι προσπαθείς; Αχ, βρε κορίτσι μου, έτσι κι εγώ. Τα τελευταία χρόνια κι εγώ κλάιω κάθε μήνα. Τεσπα. Τον επόμενο ξεκινάω εξωσωματικη!
Margi προσπαθω πάνω απο 2 χρόνια , αλλα τώρα έχω φτάσει στα όρια μου!!!!! Θέλω να κάνω εξωσωματικη αλλα φοβάμαι, μην ξανά είναι εξωμητριο , μην παθών τίποτα απο τις πολλές ορμονες κτλ ενώ φυσιολογικά έχω καταλάβει ότι σε καμία περίπτωση δεν μένω έγκυος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα,ΕΣΥ το αποφάσισε για εξωσωματικη,ε?

margi
24-02-12, 21:05
Αγγελικάκι μου, δεν μένω με ΤΙΠΟΤΑ έγκυος. Προσπαθώ, προσπαθώ, τίποτα.....Εκανα την λαπαροσκόπηση τον Ιούλιο, από τότε προσπαθώ ( προσπαθούσα και πριν αλλά λόγω πολυπόδων ίσως να μην έμενα). Τώρα είμαι καθαρή, πάλι δεν μένω. Δεν έχουμε όμως και πολύ γρήγορο σπέρμα, οπότε, ξέρω κι εγω; Φταίει αυτό, φταίει κάτι άλλο, δεν ξέρω,σηκώνω τα χέρια ψηλά. Οπότε ναι! Αυριο, μεθαυριο αδιαθετώ ( εκεί να δεις κλάμα που θα πέσει, μολονότι το περιμένω!), μετά θα μαζέψω τα κομμάτια μου και θα μπω στην διαδικασία εξωσωματικής. Αν τα καταφέρω καλώς. Αλλιώς θα το πάρω απόφαση.

Angelinaki3
25-02-12, 01:51
Μπράβο margi τώρα που το πήρες απόφαση, μην σταματας!!!! Σου έχουν αφαιρέσει και σε σένα τη σαλπιγγα μετα απο εξωμητριο? ΕΣΥ πόσο καιρο προσπαθούσες μέχρι που πήρες την απόφαση για εξωσωματικη?

Υπατία
25-02-12, 09:47
Κορίτσια εγώ δεν έμεινα έγκυος με εξωσωματική, στις εξωμήτριες κυήσεις. Μετά αναγκαστικά άρχισα τις εξωσωματικές αφού δεν υπήρχε άλλη διέξοδος. Angelikaki3 το ότι όλες δίπλα σου μένουν έγκυες δες το ως σημάδι ότι έρχεται η σειρά σου. margi αφού δεν έχετε γρήγορο σπέρμα τί το σκέφτεσαι; Εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση, δαγκωτό και νά σου η σούπερ επιτυχία. Σου λέω είναι σιγουράκι.

margi
25-02-12, 10:57
Αγγελικάκι μου, το εξωμήτριο το έκανα τον Ιουλιο 2009. Εκτοτε προσπαθώ.....Βέβαια στην πορεία προέκυψαν πολλά θέματα. Θέμα αρχικά με το σπέρμα ( λίγη ποσότητα, χαμηλή κινητικότητα). Εκανε μια θεραπεία κι έφτασε στα 34 εκ/μλ η ποσότητα και στα 36% η κινητικότ. Είπε ο ουρολόγος να προσπαθήσουμε για λίγο γιατί δεν ήταν και χάλια το σπέρμα. Εκανα κι εγώ υστεοσκόπηση, είχα 3 πολύποδες, τους αφαίρεσα δις παρακαλώ ( στην πρώτη υστεροσκόπηση δεν έφυγε ο ένας), έκανα και λαπαροσκόπηση και τελείωσα με όλα αυτά το Καλοκαίρι που μας πέρασε. Ο γιατρός που μου έκανε λαπαρο είπε να προσπαθήσουμε 3 μήνες κι αν δεν.....εξωσωματική. Εμείς προσπαθήσαμε 6 μήνες, αλλά δεν.....οπότε ξεκινάω την διαδικασία εξωσωματικής. Την σάλπιγγα μου την αφαίρεσαν τότε. Οπότε μετράω 2,5 χρόνια προσπαθειών μετά το εξωμήτριο.
Υπατία, σε δημόσιο νοσοκ θα κάνω την εξωσωμ οπότε δεν ξέρω αν παίζει το ενδεχόμενο μικρογονιμοποίησης. Πολύ τρέξιμο όμως με τις επιτροπές και όλα τα χαρτιά που χρειάζονται. Θα χρειαστεί να πάω Αθήνα για την επιτροπή, θα μου φύγει σίγουρα κανα 300αρί! Βάλε τους υπερήχους και τα αίματα που πρέπει να κάνω ανα δυο μέρες σε πόλη κοντινή από αυτήν που μένω ( εδώ δεν διαθέτουμε τίποτα, ούτε γιατρούς ούτε μικοβιολόγους) , βενζίνες, γιατρούς κτλ, άστα. Στην Ελλάδα ζούμε. Ακόμη και το φθηνό βγαίνει τελικά πανάκριβο!
Αγγελικάκι, εσυ τι άλλες εξετασεις εχεις κάνει; Το σπέρμα σας πώς είναι;

Angelinaki3
28-02-12, 17:22
Margi μου, εγώ έχω κανει σαλπιγγογραφια , η οποία έδειξε ότι η εναπομείνασα σαλπιγγα είναι διαβατή , έχω κανει καλλιεργειακολπικου υγρού για διάφορα μικρόβια, και ήταν αρνητικό το αποτέλεσμα , σήμερα δώσαμε και σπέρμα για σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια και θα ξέρουμε σε δυο μέρες!!! Έχω διαβάσει για τις ορμονολογικες εξετασεις που πρέπει να κανεί η γυναίκα!!!! Τις εχει κανει καμία απο εσάς και αν ναι ξέρει να με καθοδηγήσει???? ο γιατρός μου βρε κορίτσια όλο μου λεει,μην ανησυχείς και μην ανησυχείς!!!! Εγώ ψάχνω και του λέω τι εξέταση να κάνουμε. Τέλος πάντων εγώ φοβάμαι την εξωσωματικη , πολυ για τον λόγο της αποτυχίας , δηλαδή το έχω σαν την τελευταία μου ελπίδα, και αν αποτύχει δεν θα έχω κουράγιο για δεύτερη φορά!!!! Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται ??

margi
28-02-12, 18:20
πώς δεν σε καταλαβαίνω! Κι εγώ τα ίδια σκέφτομαι και φοβάμαι τόσο πολύ. Και ήμερα που αδιαθετησα, κόντεψα να πεθάνω από την στενοχώρια μου. Τώρα άντε να τρέχω σε γιατρούς για εξωσωματική! Και τι θα γίνει αν δεν πετύχει;;Θα χάσω και την τελευταία μου ελπίδα;;;

Angelinaki3
28-02-12, 21:11
Αχ βρε κορίτσια όλες τα ίδια σκεφτόμαστε....... Σήμερα άκουσα και για άλλη γνωστή μου που έμεινε έγκυος.... αφού κάποιες φορές νομίζω ότι όλοι μου λένε για εγκυμοσύνης , για να μου τονίσουν πόσο ΄΄αχρηστή΄ είμαι και δεν μπορώ να μείνω έγκυος!!!!!

margi
28-02-12, 22:14
Ετσι αισθάνομαι κι εγώ. Μην ακούσω για εγκυμοσύνη....Αμέσως σκέφτομαι τι τυχερή που είναι η άλλη και τι άχρηστη είμαι έγώ!

lucciola
29-02-12, 12:14
κορίτσια καλημέρα. (είναι 12 αλλα ας πούμε καλημέρα) :)
εχω αρχίσει και πιστεύω πως δεν έγινε σωστή δουλειά στις σάλπιγγές μου γιατί δεν γίνεται να κάνω καλή ωορρηξία, να έχουμε καλό σπέρμα, να είναι και οι δυο σάλπιγγες βατές και να μην μένουμε. κάτι δεν πάει καλά. και δεν βοηθάει που μπαίνω εδω που και που να δω τι κάνετε και τελικά το κλείνω αγχομένη. δεν ξέρω τι να κάνω. θα παω στην ενδοκρινολόγο και στον γυναικολόγο πάλι και μετά για IUI. δεν μπορώ να περιμένω. ο γυναικολόγος επιμένει να κάνω υπομονή γιατί είναι ολα καλά και να περιμένουμε λίγο ακόμα. φταίει το άγχος; φταίει η αναιμία;
τι φταίει; και το γράφω εδώ γιατί ακόμα αισθάνομαι σαν να εχω μονο μια σάλπιγγα. εχω διαβάσει τοσο άρθρα και τόσα ποστ σε φόρουμ και εχω αρχίσει να τρελένομαι. :(
τελικά δεν με βοηθάει να μπαίνω εδώ. (γι' αυτό και δεν πολυ μπαίνω)

lucciola
29-02-12, 12:22
Joandry πως διαγνωσατε τα χλαμυδια, με κολπικη καλλιεργεια ή με ιστο περιοδου? Λενε οτι μονο η pcr εξεταση με ιστο περιοδου ειναι πιο αξιοπιστη!Γενικα τι γινεται, παμε και κανουμε αυτη την εξεταση για να ειμαστε πιο σιγουρες ?

girandola (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33447) ναι, με ιστό περιόδου είναι πιο σίγουρο γιατί εαν το έχεις το μικρόβιο από καιρό δεν θα φανεί σε μια απλή κολπική καλλιέργεια.
και απ' οτι ξέρω μονο στο Μητέρα και στο Locus Medicus μπορείς να την κάνεις την εξέταση. :)

Angelinaki3
29-02-12, 19:02
Κορίτσια και με καλλιεργεια σπέρματος δεν μπορούμε να εξακριβωσουμε αν υπάρχουν χλαμυδια κτλ εγώ έχω κανει τη καλλιεργεια κολπικου υγρου και δεν έδειξε τίποτα , οπότε είπα να κάνω και μια καλλιεργεια σπέρματος, έτσι για να βρίσκεται !!!!

Mammy 30 χρειάζομαι τα φώτα σου!!! Νομίζω ότι σε σένα και τον συζηγο σου φάνηκε κάποιο μικρόβιο απο την καλλιεργεια σπέρματος, σωστά???

mammy30
29-02-12, 19:22
Γεια σας, κορίτσια μου!
Αγγελικούλα μου, στην καλλιέργεια σπέρματος δυστυχώς δεν φάνηκαν ούτε εκεί τα χλαμύδια. Έγινε ανάλυση του προστατικού ή ουρηθρικού υγρού όπως λέγεται! Αυτό είναι αξιόπιστο στους άνδρες! Αυτό γίνεται ως εξής ο ουρολόγος ή ο μικροβιολόγος κάνουν ελαφρές μαλάξεις του προστάτη μέσω του πρωκτού και βγαίνει υγρό από το πέος του άνδρα το οποίο συλλέγεται και αναλύεται. Φαίνεται λοιπόν τι μικρόβια έχει στο βάθος ο προστάτης. Εγώ είχα κάνει pcr περιόδου και όταν βγήκα θετική έκανε την παραπάνω εξέταση ο άνδρα μου και βγήκε θετικός...
Margi μου, καλή επιτυχία σου εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν γιατί σου αξίζει!

Angelinaki3
03-03-12, 20:39
Κορίτσια τελικά το σπερμοδιαγραμμα δεν βγήκε καλό, και ο γιατρός μας είπε οποσδηποτε εξωσωματικη!!!!! Σημερα έκανα σπερματεγχυση για να μην πω πως δεν προσπάθησα πριν την εξωσωματικη , αν και ξέρω πως οι πιθανότητες μου είναι λίγες!!!!! Αν δεν πετύχει η σπερματεγχυση Μάρτιο ή Απρίλιο αρχίζω εξωσωματικη!!!! Τι να πω !! Το πεπρωμένο φυγειν αδύνατο!!!!!!

Υπατία
03-03-12, 21:22
Καλή επιτυχία

mammy30
03-03-12, 21:42
Καλά αποτελέσματα να έχεις! Με το καλό!

Angelinaki3
04-03-12, 16:24
Ευχαριστώ κορίτσια! Θα την χρειαστω την καλή τύχη !

margi
04-03-12, 17:40
Aggelikaki κι εγώ μετά το Πάσχα ξεκινάω εξωσωμ. Σου έυχομαι να οετύχει η σπερματέγχυση!

Angelinaki3
04-03-12, 18:12
Aggelikaki κι εγώ μετά το Πάσχα ξεκινάω εξωσωμ. Σου έυχομαι να οετύχει η σπερματέγχυση!

Margi μου , χλωμο το βλέπω, ακόμη και ο γιατρός με προετοίμασε ψυχολογικά για την αποτυχία!!! Για να μην στενάχωρεθω αν δεν πετύχει!!

Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τον άντρα σου , απο ότι διάβασα είχατε και στις αδύναμο σπερμα, ε??? τι θεραπεία έκανε ο άντρας σου και πόσο αλλάξαμε οι τιμές της εξέτασης μετα την θεραπεία θυμάσαι?

Τελικά έχουμε πολλα κοινά εμείς!!!

margi
04-03-12, 21:19
Ο αντρας μου στην πρώτη εξέταση είχε 18,9 εκατ / ml και 36% κινητικότητα. Πήρε μια αντιβίωσω γιατί είχε αντισπερμικά αντισώματα ( δεν θυμάμαι ποια) καρνιτίνη και eviol. Στο δεύτερο που κάναμε μετά από 3 μήνες είχε φτάσει στα 34εκ/μλ και 35% κινητικότητα. Δεν υπήρξε δηλ καμία βελτίωση στην κινητικότα και μάλιστα είχε και αυξημένη ρευστοποιηση ( στα 65 min) ......Εκτοτε δεν το ξανάκανε. Μες στην εβδομάδα θα το επαναλάβει βέβαια γιατί χρειάζεται για την εξωσωμ....
Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει γίνει, βρε κορίτσι. Ο Θεός είναι μεγάλος. Μπορει να πέτυχε. Πού το ξέρεις;

mammy30
05-03-12, 01:33
Καλά τα λέει η Margi μας! Κι εμένα τότε ο γιατρός με το φυσικό κύκλο μου είχε δώσει ένα 17% επιτυχία και με είχε προετοιμάσει να μην απογοητευτώ σε περίπτωση αποτυχίας! Αν είναι όμως να πετύχει... Από αυτό το μικρό ποσοστό ήρθε το κοριτσάκι μου στον κόσμο!
Μην χάνετε τις ελπίδες σας! Πιστέψτε το με όλη σας την ψυχή!
Θυμάμαι όταν περίμενα στην αναμονή με τη φωτογραφία του ενός και μόνο εμβρύου (το οποίο ήταν μέτριο προς πολύ καλό υπόψη και όχι άριστο) μπήκα μέσα για την εμβρυομεταφορά και το φιλούσα! Τότε με κοίταξε λίγο τρομαγμένη η εμβρυολόγος γιατί φοβήθηκε μην ταυτιστώ ψυχολογικά με το έμβρυο και τελικά δεν πετύχει και πέσω σε κατάθλιψη, διότι είχα περάσει πολλά ήδη... Την κοίταξα βαθιά στα μάτια και της είπα: ξέρω τι σκέφτεστε, είμαι σίγουρη όμως ότι αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει... Και είχα δίκιο...
Καλό σας βράδυ!

Angelinaki3
05-03-12, 18:24
Μακάρι βρε κορίτσια!!! Απο το στόμα σας και στου Θεού τ αυτί

margi
06-03-12, 22:49
Καλά τα λέει η Margi μας! Κι εμένα τότε ο γιατρός με το φυσικό κύκλο μου είχε δώσει ένα 17% επιτυχία και με είχε προετοιμάσει να μην απογοητευτώ σε περίπτωση αποτυχίας! Αν είναι όμως να πετύχει... Από αυτό το μικρό ποσοστό ήρθε το κοριτσάκι μου στον κόσμο!
Μην χάνετε τις ελπίδες σας! Πιστέψτε το με όλη σας την ψυχή!
Θυμάμαι όταν περίμενα στην αναμονή με τη φωτογραφία του ενός και μόνο εμβρύου (το οποίο ήταν μέτριο προς πολύ καλό υπόψη και όχι άριστο) μπήκα μέσα για την εμβρυομεταφορά και το φιλούσα! Τότε με κοίταξε λίγο τρομαγμένη η εμβρυολόγος γιατί φοβήθηκε μην ταυτιστώ ψυχολογικά με το έμβρυο και τελικά δεν πετύχει και πέσω σε κατάθλιψη, διότι είχα περάσει πολλά ήδη... Την κοίταξα βαθιά στα μάτια και της είπα: ξέρω τι σκέφτεστε, είμαι σίγουρη όμως ότι αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει... Και είχα δίκιο...
Καλό σας βράδυ! Τώρα με έκανες να δακρύσω....Είμαι που είμαι χάλια ψυχολογικά, διάβασα και αυτό κι έπεσα στα πατώματα. Ευη μου, εσύ ξέρεις γιαυτό θα σε ρωτήσω. Χθες έμαθα πως έχω ένα μικρό διάφραγμα στην μήτρα ( γύρω στο 1 εκατοστό ) - καρδιόσχημη- μερικώς διαχωρισμένη- έτσι χαρακτηρίζεται! Ο γιατρός που θα μου κάνει την εξωσωμ είπε πως αν είναι πάνω από ένα εκατοστό μάς προκαλέι πρόβλημα και θα χρειαστεί να ξανακάνω υστεροσκ. Ο γιατρός που μου έκανε την υστεροσκόπη το καλοκαίρι επιμένει πως δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα και να μην το πειράξω καθόλου. Αγχος, στενοχώρια και πάλι άγχος και πάλι αδιέξοδο.....

Angelinaki3
06-03-12, 23:29
Τώρα με έκανες να δακρύσω....Είμαι που είμαι χάλια ψυχολογικά, διάβασα και αυτό κι έπεσα στα πατώματα. Ευη μου, εσύ ξέρεις γιαυτό θα σε ρωτήσω. Χθες έμαθα πως έχω ένα μικρό διάφραγμα στην μήτρα ( γύρω στο 1 εκατοστό ) - καρδιόσχημη- μερικώς διαχωρισμένη- έτσι χαρακτηρίζεται! Ο γιατρός που θα μου κάνει την εξωσωμ είπε πως αν είναι πάνω από ένα εκατοστό μάς προκαλέι πρόβλημα και θα χρειαστεί να ξανακάνω υστεροσκ. Ο γιατρός που μου έκανε την υστεροσκόπη το καλοκαίρι επιμένει πως δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα και να μην το πειράξω καθόλου. Αγχος, στενοχώρια και πάλι άγχος και πάλι αδιέξοδο.....
Margi μου μην ανησυχείς , την προηγούμενη βδομάδα άκουσα στην δουλειά μου για μια παρόμοια περίπτωση η οποία είχε αίσιο τέλος και το αποτέλεσμα ήταν ένα πανέμορφο αγοράκι που το είχα μπροστά μου!!!, μην απογοητευεσε τώρα που το πήρες απόφαση, όλα Καλα θα πανε ,να έχεις πίστη στο Θεό !!!!!

mammy30
06-03-12, 23:47
Margi μου, εγώ σας έγραψα την ιστορία μου για να σας δώσω δύναμη και όχι να σας ρίξω τα πατώματα! Χίλια συγγνώμη!
Λοιπόν για την καρδιόσχημη μήτρα μη φοβάσαι καθόλου! Το έχει μία καλή μου φίλη η οποία μάλιστα έκανε εξωσωματική και κυοφορεί και δίδυμα μάλιστα! Το ίδιο της είπε και ο Χασιάκος! Δεν το αφαιρούμε, δεν επεμβαίνουμε στη μήτρα χωρίς λόγο! Μια χαρά στα είχε πει και ο γιατρός σου!
Όλα θα πάνε καλά! Θα το δεις! Να είσαι αισιόδοξη!

Angelinaki3
12-03-12, 18:03
Κορίτσια που είστε όλες??? μπαίνω για να δω τα νέα σας , αλλα τίποτα, Margi πως τα πας? ξεκινήσεις της διαδικασίες της έξω σωματικής??? εγώ μετα την σπερματεγχυση περιμένω (μακαρι οχι )περίοδο 21/3 και μετα βούρ για τις εξετασεις της έξω σωματικής !

Angelinaki3
12-03-12, 18:05
Mammy 30 ήθελα να σε ρωτήσω τα χλαμυδια που είπες ότι είχες , και η θεραπεία τους έπαιξε κανένα ρόλο στην επιτυχία της έξω σωματικής ???

margi
12-03-12, 22:31
Aggelikaki, μαζεύω τα δικαιολογητικά και τέλη Μαρτίου κατεβαίνω Αθήνα για να περάσω από επιτροπή....Εχουμε τα χάλια μας, έχουμε και αυτό το άγχος. Ευχομαι να είσαι έγκυος!

Angelinaki3
12-03-12, 23:12
Μακάρι κοπέλα μου, απο το στόμα σου και στου θεού τ αυτί !!!!! Εκεί που πάω να ελπίσω ότι κάτι μπορεί να γίνει αυτο το μήνα, εκεί νιώθω και ένα σύμπτωμα της περιόδου μου και απογοητεύομαι!!!
Είπαμε πως θα πάμε για εξωσωματικη εμείς και θα ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ !!!!! Απο τότε που συμφωνήσαμε με τον άντρα μου για την εξωσωματικη με έπιασε μια αισιοδοξία και άλλαξε αμέσως η ψυχολογία μου, εκεί που ήμουν στα όρια της κατάθλιψης , τώρα είμαι υπόδειγμα αισιοδοξίας!!! Κατα κάποιο τροπο βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα γι αυτο .

margi
12-03-12, 23:48
Ax,κοριτσάκι μου, κι εγώ αισθάνθηκα αισιοδοξία αλλά τώρα που ξεκινήσαμε με την επιτροπή κατααγχώθηκα. Πρέπει να πάω Αθήνα, να περιμένω 2 μέρες εκεί για απάντηση, δεν ξέρω από πού πρέπει να πάρω φάρμακα( μάλλον από εκεί πάλι) άστα, είμαι σε απόγνωση. Λες και όλα πια κινούνται γύρω από την Αθήνα. Δεν υπολογίζουν τις άλλες γυναίκες. Και τα οικονομικά μας είναι χάλια. Ετσι μου έρχεται να τα παρατήσω, πριν κάν αρχίσω.....Γιατί να μην μας έρθει φυσιολογικά;;;Δεν μπορώ, δεν αντέχω άλλο.....

Υπατία
13-03-12, 19:06
Όλες μας πιάνει κατά περιόδους η απαισιοδοξία, φυσικό είναι. Κι εγώ δεν είμαι καλά, δεν μου ήρθε και η μπαμπέσα η περίοδος κι αφού δεν έχω σάλπιγγες δεν μπορώ να ελπίζω ότι είμαι έγκυος.

mammy30
13-03-12, 20:08
Margi, ψηλά το κεφάλι! Όλα θα πάνε καλά! Να προετοιμάζεις τον εαυτό σου θετικά, διότι σύντομα θα δεχτείς τα εμβρυάκια σας, τα παιδάκια σας στην κοιλιά σου! Είναι ιερός ο σκοπός.
Όσον αφορά τα χλαμύδια τα καταραμένα: είναι σημαντικό να καθαρίσει η γυναίκα για να μην είναι τοξική η μήτρα. Ο άνδρας και να μην καθαρίσει δεν πειράζει, διότι στην εξωσωματική περνούν από αντιβίωση το σπέρμα του! Προσοχή όμως επαφές πάντα με προφύλαξη εφόσον κάποιος από τους δύο δεν έχει θεραπευτεί!
Άντε να αρχίζουμε να ανακοινώνουμε εγκυμοσύνες εδώ μέσα!

lexi
13-03-12, 20:15
margi καλύ επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου! Σκέψου ότι τώρα πας με πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες και αφού έχουν διορθωθεί όλα τα προβλήματα. Αυτό και μόνο πρέπει να σε κάνει αισιόδοξη. Εγώ όταν πέφτω ψυχολογικά, λέω πάντα στον εαυτό μου: -Ο επιμένων νικά. Δοκίμασέ το, μπορεί να σε βοηθήσει και εσένα...

Angelinaki3
13-03-12, 21:51
Margi, ψηλά το κεφάλι! Όλα θα πάνε καλά! Να προετοιμάζεις τον εαυτό σου θετικά, διότι σύντομα θα δεχτείς τα εμβρυάκια σας, τα παιδάκια σας στην κοιλιά σου! Είναι ιερός ο σκοπός.
Όσον αφορά τα χλαμύδια τα καταραμένα: είναι σημαντικό να καθαρίσει η γυναίκα για να μην είναι τοξική η μήτρα. Ο άνδρας και να μην καθαρίσει δεν πειράζει, διότι στην εξωσωματική περνούν από αντιβίωση το σπέρμα του! Προσοχή όμως επαφές πάντα με προφύλαξη εφόσον κάποιος από τους δύο δεν έχει θεραπευτεί!
Άντε να αρχίζουμε να ανακοινώνουμε εγκυμοσύνες εδώ μέσα!

Ευχαριστώ mammy30 για τις πληροφορίες. Έχω κλείσει σε ένα κέντρο για να κάνω αυτην την εξέταση για χλαμυδια , ουρές πλάσμα , μυκοπλασμα όταν μου έρθει η περίοδος 21/3 (μακάρι οχι) και μάλλον μόλις πάρω τα ποτελεσματαα και αν προλαβαίνουμε τον ίδιο μήνα να κάνουμε την εξωσωματικη

Angelinaki3
13-03-12, 21:57
Ax,κοριτσάκι μου, κι εγώ αισθάνθηκα αισιοδοξία αλλά τώρα που ξεκινήσαμε με την επιτροπή κατααγχώθηκα. Πρέπει να πάω Αθήνα, να περιμένω 2 μέρες εκεί για απάντηση, δεν ξέρω από πού πρέπει να πάρω φάρμακα( μάλλον από εκεί πάλι) άστα, είμαι σε απόγνωση. Λες και όλα πια κινούνται γύρω από την Αθήνα. Δεν υπολογίζουν τις άλλες γυναίκες. Και τα οικονομικά μας είναι χάλια. Ετσι μου έρχεται να τα παρατήσω, πριν κάν αρχίσω.....Γιατί να μην μας έρθει φυσιολογικά;;;Δεν μπορώ, δεν αντέχω άλλο.....

Κανε υπομονή και σε λίγο που θα έχεις τελειώσει με την εξωσωματικη και όλα θα έχουν παει Καλα, θα μπαίνεις στο site εσύ για να μας έμψυχωνεις ώστε να μην τα παραταμε κτλ αφού για σένα θα είναι όλα ένα μακρινός εφιάλτης που πέρασε!!!!

margi
15-03-12, 16:28
Μπορεί να πάει στράφι όλη η προσπάθεια! το περιβόητο διάφραγμα της μήτρας μου αν είναι λέει ο εξωσωματικος πάνω από 1 εκατ ( που μάλλον είναι ) πρέπει να αφαιρεθεί! σε δημόσιο νοσοκ η επέμβαση δεν γίνεται γιατί τώρα με την οικον κρίση δεν διαθέτουν τα κατάλληλα μηχανήματα, οπότε πρέπει να πάω σε ιδιωτικό. Λεφτά για ιδιωτικό δεν ε΄χω, ψυχολογικά δεν μπορώ να πω ότι ξαναμπαίνω σε νοσοκ πάλι για υστεροσκόπηση, άρα, αν χρειαστεί να γίνει κάτι τέτοιο, σταματάω κάθε προσπάθεια και δεν ξαναασχολούμαι με το θέμα σύλληψη και παιδί.......Θα τελειώσει εδώ αυτή η οδυνηρή προσπάθεια και ελπίζω να καταφέρω να ησυχάσω! Τέτοιοι γιατροί που βρέθηκαν στον δρόμο μου να μην βρεθούν μπροστά σας κορίτσια! Εμεινα χωρίς παιδί εξαιτίας των παραλείψεών τους!

Υπατία
15-03-12, 16:43
margi ψάξε και σε άλλα δημόσια νοσοκομεία. Κάποιο θα βρεις να σε αναλάβει.

margi
15-03-12, 18:28
Υπατία μου, δεν θέλω να ξανακάνω επέμβαση. Πάει και τελείωσε.....δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα. Τα τελευταία δύο χρόνια μπαινοβγαίνω σε νοσοκ. Μέσα σε 6 μήνες έκανα 3 χειρουργεία. Οχι, δεν θέλω να ξανακάνω. Βαρέθηκα.....

Angelinaki3
15-03-12, 23:23
Σκέψου θετικά margi !!!! Ξέρω πως δεν είναι πάντα εύκολο , αλλα αυτο οφείλουμε να κάνουμε για να πανε όλα Καλα!!!!

Εγώ για παράδειγμα μετα την σπερματεγχυση είμαι τώρα σε φάση αναμονής της περιόδου , και όλη την ώρα φαντάζομαι πως έχω τα συμπτωματα που είχα στο εξωμητριο !!!

Θέλω να πω Πως δεν μας βοηθάει αυτο, να σκεφτόμαστε αρνητικά!!!!

margi
16-03-12, 00:39
Πώς να μην σκέφτομαι αρνητικά;;;Δεν μου πήγε και τίποτα καλά μετά το παλιοεξωμήτριο!!! Παιδεύομαι 2,5 χρόνια και ενώ θα έπρεπε τώρα να είμαι ήρεμη και να περιμένω να ξεκινήσω την εξωσωματική, δεν ξέρω τι θα γίνει. Κορίτσια, αν μου πει ο γιατρός πως πρέπει να κάνω υστερο πάλι, θα τα παρατήσω όλα και δεν θα ξαναασχοληθώ. Ειλικρινά! Δεν θέλω άλλο πόνο. Τέλος.....

Angelinaki3
16-03-12, 16:55
Πώς να μην σκέφτομαι αρνητικά;;;Δεν μου πήγε και τίποτα καλά μετά το παλιοεξωμήτριο!!! Παιδεύομαι 2,5 χρόνια και ενώ θα έπρεπε τώρα να είμαι ήρεμη και να περιμένω να ξεκινήσω την εξωσωματική, δεν ξέρω τι θα γίνει. Κορίτσια, αν μου πει ο γιατρός πως πρέπει να κάνω υστερο πάλι, θα τα παρατήσω όλα και δεν θα ξαναασχοληθώ. Ειλικρινά! Δεν θέλω άλλο πόνο. Τέλος.....

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και γω 2,5 χρόνια παιδευομαι!!!! Πολυ κλάμα στεναχώρια κτλ. Είμαι 31 χρόνων και νομίζω τα 2,5 τελευταία χρόνια έχω γεράσει!!!! ΑΛΛΑ δεν τα παράταω , έχω στραφεί στο Θεό τώρα και νομίζω πως θα με βοηθήσει, αυτο σου προτείνω να κανείς και συ και όλα θα πανε Καλα !πιστεψε το και θα γίνει

margi
16-03-12, 17:24
Αγγελικάκι, θα πω στον γιατρό να μου κάνει την εξωσωματική κι ας υπάρχει διαφραγματάκι! Ας γίνει ό,τι είναι να γίνει!

mammy30
16-03-12, 19:57
Margi μου, συμφωνώ με την τελευταία σου απόφαση. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει αφαίρεση του διαφράγματος αν αυτό δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα έως τώρα. Κι όπως σου έχω ξαναγράψει φίλη μου με διάφραγμα και με περίεργο σχήμα μήτρας κυοφορεί δίδυμα αυτή τη στιγμή. Προχώρα στην εξωσωματική και όλα θα πάνε καλά θα το δεις!

margi
16-03-12, 20:21
Εγώ Ευη μου θέλω να προχωρήσουμε, δεν ξέρω τι θα πει ο γιατρός. Αν δεν θελήσει να με αναλάβει θα πάω σε άλλον και δεν θα πω τίποτα. Αλλά δεν στο κρύβω, φοβάμαι !

lexi
16-03-12, 21:59
margi τι να πω! Πάντως, συμφωνώ να πάρεις και δεύτερη γνώμη για την εξωσωματική. Μπορεί όντως να μην επηρρεάζει το διάφραγμα. Με όλα αυτά που διαβάζω, έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στους γιατρούς. Πάντως, εσύ έχεις φτάσει τόσο κοντά στον στόχο σου και θεωρώ πως είναι κρίμα να εγκαταλείψεις τώρα. Μακάρι κοπέλα μου να σου πάνε όλα καλά. Αν και δεν σε ξέρω, δεν φαντάζεσαι πως το εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα. Αφού η ζωή δεν τα έφερε φυσιολογικά για μας, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή και προσήλωση στον στόχο μας. Υπομονή λοιπόν και ο ήλιος θα λάμψει και για μας κάποια στιγμή.

margi
16-03-12, 22:21
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση lexi! Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!

mammy30
17-03-12, 09:47
Πολύ σωστά τα λέει η Lexi... Ο φόβος είναι απολύτως φυσιολογικός. Όλες νιώθουμε φόβο. Κι από τη στιγμή που ξεκινάς προσπάθειες για παιδάκι να ξέρεις ότι ο φόβος και η αγωνία θα είναι ο μόνιμος σύντροφός σου. Θα μείνεις έγκυος, φόβος για την αυχενική. Περνά η αυχενική, φόβος για τη β επιπέδου. Μετά να γεννήσεις και να βγει γερό. Μετά να μεγαλώνει καλά, μετά να μη χτυπήσει και πάθει τίποτα... Άστα να πάνε...
Και για να σας εκμυστηρευτώ και κάτι: Σκέφτομαι από Σεπτέμβρη ίσως να κάνω δεύτερη εξωσωματική για δεύτερο παιδί. Δε σας κρύβω ότι φοβάμαι όπως την πρώτη φορά! Ξέρω θα μου πείτε ότι είναι αλλιώς όταν έχεις ήδη ένα παιδί! Ναι, είναι, αλλά αυτές οι δυσάρεστες αναμνήσεις από το εξωμήτριο δε θα καταφέρω να τις ξεχάσω ποτέ...
Margi μου, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θέλω να μας ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη σου, να σε δω να γράφεις πόσο ευτυχισμένη είσαι! Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και είναι κρίμα!

Υπατία
17-03-12, 10:14
Εγώ έκανα 2 εξωμήτριες και δεν τις σκέφτομαι καθόλου. Το μόνο που έχω στο μυαλό μου είναι αν θα προλάβω να γίνω μαμά σε ένα παιδί. Οι κακές αναμνήσεις, οι φόβοι και γενικώς όλες οι ψυχολογικές διακυμάνσεις ή η απόκτηση άλλου παιδιού μου φαίνεται υπερβολική πολυτέλεια.

Angelinaki3
17-03-12, 10:37
Κορίτσια καλημέρα, σημερα πρωί πρωί με έφαγε η αγωνία να κάνω τεστ εγκυμοσυνης, έφαγα ένα αρνητικό αποτέλεσμα και ήσυχασα. Βέβαια είμαι τρεις μερες πριν τις 21-3 που θα μου ρέει περίοδος κανονικά αλλα πιστεύω πως το αρνητικο δεν αλλάζει.

Υπατία
17-03-12, 19:50
Angelinaki3 τα τεστ κυήσεως είναι δεν είναι πάντα αξιόπιστα. Η φίλη μου έκανε τεστ βγήκε αρνητικό και μετά από πίεση του άνδρα της αφού κάπνισε μία κούτα τσιγάρα πήγε μετά από 2-3 ημέρες για εξέταση αίματος και βγήκε θετικό και τώρα έχει τον παίδαρο. Σε εμένα αντιθέτως όλα επιβεβαιώθηκαν.

Angelinaki3
17-03-12, 22:22
Δυστυχώς και σε μένα όλα τα αρνητικά τεστ ως τώρα επιβεβαιώθηκαν!!Σε ευχαριστώ πάντως Υπατια μου που προσπαθείς να με εμψυχωσεις!! ΕΣΥ σε τι φάση είσαι τώρα?? ετοιμάζεται για εξωσωματικη ?

Mina Paparrigopoulou
17-03-12, 22:23
Καλησπέρα σας!θα ήθελα κι εγώ τη συμβουλή και βοήθειά σας, όσο γίνεται...
Είμαι 26 ετών πλέον και στα 21 μου υποβλήθηκα σε εγχείρηση (όχι λαπαροσκοπική) λόγω κυσταδενώματος στη δεξιά ωοθήκη. Μεγάλο σοκ τότε...τα συμπτώματα διάφορα που δε με παρέπεμπαν σε κάτι τέτοιο..στην αρχή πόνος στα νεφρά, μετά τσιμπήματα στο συκώτι, δύσπνοια, εύκολη κόπωση, δυσκοιλιότητα (είχα σταματήσει να ενεργούμαι αρκετές μέρες) και τέλος γρήγορο "φούσκωμα της κοιλίας" (μέσα σε 2 εβδομάδες)...πέρασα απο όλες τις ειδικότητες που σχετίζονται, κανείς δεν έβρισκε τίποτα...όταν φούσκωσε και η κοιλιά (παρότι ήμουν σίγουρη ότι δεν επρόκειτο για εγκυμοσύνη) πήγα στην τότε γυναικολόγο μου...η οποία μου είπε δεν έχω τίποτα( άκουσον άκουσον)...κατέληξα σε έναν γαστρεντερολόγο για το θέμα της δυσκοιλιότητας και εκείνος ήταν που μου έκανε κ τη διάγνωση...το υποψιάστηκε δηλαδή και με παρέπεμψε για υπέρηχο κοιλίας...Διαπιστώθηκε ότι η κύστη είχε στριμώξει όλα μου τα ζωτικά όργανα, εξού και όλα αυτα τα συμπτώματα.Έφτανε απο ωοθήκη εώς καρδιά.Την επόμενη μέρα κιόλας είχα ραντεβού με τον χειρούργο καθώς η κύστη ήταν αρκετά μεγάλη και φοβόντουσαν μην σπάσει και πάθω αιμορραγία...Στην αρχή ήμουν ψύχραιμη...μόλις έμαθα ότι θα μου αφαιρέσει ωοθήκη και σάλπιγγα γιατί δεν είναι πλεόν λειτουργικά και υπήρχε ο φόβος μην εμφανίσω πάλι κάτι αντιστοιχο...εκεί δε μπορώ να ομολογήσω πως ένιωσα..σκέφτηκα είμαι 21 χρονών, ένιωσα ότι έμενα μισή γυναικολογικά..Μη τα πολυλογώ...Η βιοψία έδειξε:
Είδος Υλικού:Κύστη Δεξιάς Ωοθήκης
Κλινική Διάγνωση: Κυσταδένωμα
Περιγραφή: κύστη διαστάσεων 30*22*19 εκ με λέια εξωτερική επιφάνεια, επί της οποίας προσφύεται σάλπιγγα μήκους 19εκ. και διαμέτρου 0.5 εκ. Κατα τη διάνοιξη η κύστη έχει λέια εσωτερική επιφάνεια, πληρούται από βλεννώδες περιεχόμενο, ενώ σε μια θέση προβάλλει πολύχρωμο κυστικό μόρφωμα μείζωνος διαμέτρου 10εκ. πληρούμενο απο βλεννώδες περιεχόμενο. Έγινε ταχεία βιοψία η οποία εδόθη " σε μια τομή που ελήφθη βλεννώδες κυσταδένωμα, χωρίς να μπορεί να αποκλεισθεί βλεννώδης όγκος οριακής κακοήθειας"

Εννοείται ότι μετά την εγχείρηση άλλαξα γυναικολόγο..μιας που η προηγούμενη δεν είχε δει καν την κύστη (να πω ότι ήταν και μικρή;!)..Έλαβα τη βιοψία στα χέρια μου 4 μήνες αργότερα (καλώς ή κακώς χειρουργήθηκα σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί δεν είχα τα χρήματα που ζητούσαν τα ιδιωτικά)..μόλις είδα το οριακής κακοήθειας έτρεμα..ο γυναικολόγος μου σύστησε να πάρω την κύστη απο το νοσοκομείο να τη στείλουμε Αθήνα για αναλυτικότερη βιοψία..δε χρειάζεται να σας πω ότι η κύστη δεν υπήρχε πια..μου είπαν απο το νοσοκομείο ότι δόθηκε στους φοιτητες του πανεπιστημίου (ξέρετε σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο τί γίνεται...) και πλέον δεν υπάρχει πιά..το θέμα έληξε εκεί...
Το ζήτημα που με απασχολεί τώρα όμως είναι άλλο...Ο γιατρός με επιβεβαιώνει συνεχώς ότι μπορώ να κάνω παιδί όταν θελήσω, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, παρόλα αυτά δεν πείθομαι...δε θα πεισθώ μέχρι να μου συμβεί..μου έδω απο τότε αντισυλλιπτικά χάπια για την αποφυγή δημιουργίας ωοθήκης και μου είπε ότι πρέπει να κόψω τα χάπια ένα χρόνο πριν θελήσω να κάνω παιδί...Μια γνωστή μου, που δουλεύει μαία σε έναν άλλο γυναικολόγο, όταν της το είπα μου λέει "Δεν έχεις τη μια ωοθήκη και παίρνεις και αντισυλλιπτικά;Μειώνονται πολυ οι πιθανότητες να μπορέσεις να συλλάβεις κάποια στιγμή". Μπορώ να πω ότι με εκνέυρισε πολυ το ύφος της και το είπε πολύ ελαφρά τη καρδία...Εμένα όμως με ανησύχησε...ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και να παίρνω τα χάπια κανονικά μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα.. Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, αν πρέπει να αλλάξω γιατρό ή όχι...Γνωρίζετε κάτι εσείς επ΄αυτού; Σας παρακαλώ πείτε μου γιατί έχω αγχωθεί λίγο...Ευχαριστώ!

margi
17-03-12, 23:28
Κοριτσάκι μου, δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω. Πέρασες πολλά....Μακάρι να πάνε όλα καλά! Πάντως δεν νομίζω να μειώνονται οι πιθανότητες σύλληψης επειδή πάιρνεις αντισυλλ. Οταν τα σταματήσεις, θα τα καταφέρεις. Τόσα κορίτσια παίρνουν και μένουν αμέσως μόλις τα σταματουν....

Mina Paparrigopoulou
18-03-12, 00:11
Κοριτσάκι μου, δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω. Πέρασες πολλά....Μακάρι να πάνε όλα καλά! Πάντως δεν νομίζω να μειώνονται οι πιθανότητες σύλληψης επειδή πάιρνεις αντισυλλ. Οταν τα σταματήσεις, θα τα καταφέρεις. Τόσα κορίτσια παίρνουν και μένουν αμέσως μόλις τα σταματουν....

Μακάρι..ίσως φάνηκα χαζή η ερώτηση μου αλλά κι εγώ ήξερα μέχρι τώρα ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικά με αυτό και μόλις το άκουσα πραγματικά ανησύχησα..
Σε ευχαριστώ για την απάντηση:p

Υπατία
18-03-12, 11:19
Angelinaki3 λέω να συνεχίσω για λίγο διάστημα την εξωσωματική μήπως μου ξαναέρθει περίοδος και αποκτήσω και τρίτο παγάκι. Μετά βουρ για σικλακούρ να φτιαχτεί το θλιβερό 1 έως 2 χιλιοστά ενδομήτριο για να ετοιμαστώ για εμβρομεταφορά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Πως θα ήθελα να γίνω πειραματόζωο στον Τίλι που λέει ότι φτιάχνει από βλαστοκύτταρα ωάρια. Βαρέθηκα, αφ ότου ξεκίνησα τις εξωσωματικές κυνηγάω ωάρια και ενδομήτριο.

Mina Paparrigopoulou συμφωνώ με τη Margi. Τα αντισυλληπτικά δεν σε πειράζουν και αποτρέπουν και τον κίνδυνο να βγάλεις άλλες κύστες. Κατά σύμπτωση η κοπέλα που έγραφα παραπάνω ότι έμεινε έγκυος και το τεστ έδειχνε αρνητικό είχε και αυτή παρόμοια εμπειρία. Από λάθος γιατρού γύρω στα 20 τς χρόνια της αφαίρεσαν την ωοθήκη και οι 2 σάλπιγγές της ήταν κλειστές. Παρ΄όλα αυτά τα κατάφερε.

Υπατία
18-03-12, 11:20
Angelinaki3 ενοούσα να συνεχίσω την ομοιοπαθητική

Angelinaki3
18-03-12, 16:52
Angelinaki3 λέω να συνεχίσω για λίγο διάστημα την εξωσωματική μήπως μου ξαναέρθει περίοδος και αποκτήσω και τρίτο παγάκι. Μετά βουρ για σικλακούρ να φτιαχτεί το θλιβερό 1 έως 2 χιλιοστά ενδομήτριο για να ετοιμαστώ για εμβρομεταφορά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Πως θα ήθελα να γίνω πειραματόζωο στον Τίλι που λέει ότι φτιάχνει από βλαστοκύτταρα ωάρια. Βαρέθηκα, αφ ότου ξεκίνησα τις εξωσωματικές κυνηγάω ωάρια και ενδομήτριο.

Mina Paparrigopoulou συμφωνώ με τη Margi. Τα αντισυλληπτικά δεν σε πειράζουν και αποτρέπουν και τον κίνδυνο να βγάλεις άλλες κύστες. Κατά σύμπτωση η κοπέλα που έγραφα παραπάνω ότι έμεινε έγκυος και το τεστ έδειχνε αρνητικό είχε και αυτή παρόμοια εμπειρία. Από λάθος γιατρού γύρω στα 20 τς χρόνια της αφαίρεσαν την ωοθήκη και οι 2 σάλπιγγές της ήταν κλειστές. Παρ΄όλα αυτά τα κατάφερε.
Τι εννοείς με τη λεξη τρίτο παγακιι???

Mina Paparrigopoulou
18-03-12, 19:53

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ!Κι ο γιατρός έτσι μου είπε να τα παίρνω λόγω πρόληψης για να μην εμφανιστεί κύστη στη υγιή ωοθήκη.Αλλά τρόμαξα όσο να ναι και σκέφτηκα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζετε κι εσείς κάτι.

Υπατία
18-03-12, 21:59
Angelinaki3 παγάκια ή παγωτίνια συνήθως λέμε στα φόρουμ τα κατεψυγμένα έμβρυα.

Mina Paparrigopoulou ελπίζω τώρα να είσαι πιο ήρεμη. Να ξέρεις ότι όταν παίρνεις αντισυλληπτικά δεν πρέπει να καπνίζεις.

margi
20-03-12, 20:34
Κορίτσια μπήκα να σας χαιρετήσω. Δεν ξαναμπαίνω σε αυτό το φόρουμ....Βαρέθηκα.....Ολα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Να είστε καλά, γερές, δυνατές και πάνω από όλα ΤΥΧΕΡΕΣ!

Angelinaki3
20-03-12, 21:57
Γιατί margi moy??? τι στραβό συνέβει κούκλα μου!!!

margi
20-03-12, 22:01
Μπήκα γιατί αισθανόμουν άσχημα που ειδικά σε σας που σας πονάω πολύ, γιατί πέρασα τα ίδια και γμωρίζω πώς είναι να περνάς από εξωμήτριο και να χάνεις παιδί και σάλπιγγα, χρωστούσα μία εξήγηση.
Για μένα τα νέα δεν είναι ευχάριστα. Φαίνεται μεγάλο διάφραγμα στη μέση της μήτρας. Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα να έχει περάσει "σκιά" στην μαγνητική, γιατί μόνο σε μία πλάκα φαίνεται το διάφραγμα, ο γιατρός προτείνει διαγνωστική υστεροσκόπηση. Οπως όμως τον άκουσα, δεν μου δίνει πολλές ελπίδες.....Αν γίνει αφαίρεση, μετά από 6 μήνες εξωσωματική. Σιγά, αν κάνω επέμβαση και δώσω όλα τα λεφτά εκεί, πού να βρω μετά για εξωσωμ;;; Μου προτεινε βέβαια αν θέλω να κάνουμε την εξωσωματική και έτσι, αλλά να είμαι προετοιμασμένη για όλα......
Τεσπα.....Σας ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας τις προσπάθειες. Εγώ δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ.....Οπως φαίνεται με επηρεάζει αρνητικά. Το γεγονός ότι βρήκα γιατρό από άτομα εδώ μέσα και τα εμπιστεύτηκα χωρίς να τα ξέρω, με κάνει να νιώθω ηλίθια, ειδικά τώρα που αποδεικνύεται πως ο γιατρός ήταν "μούφα" για μένα ( για αυτές ίσως ήταν ο καλύτερος).....Οπως και να έχει λειτούργησα λάθος και αυτό με ενοχλεί βαθύτατα. Μέχρι και ο άντρας μου μού την είπε σήμερα...."σου είπαν δηλαδή δυο τρεις εκεί μέσα πως είναι καλός και συ τις πίστεψες;;" Ξέρετε πώς ένιωσα;;;Ηλίθια, άβουλη, ξεροκέφαλη......Με 3000 ευρώ που έδωσα εκεί θα κατέβαινα Αθήνα και θα πήγαινα στον Μαστρομηνα ή τον Παράσχο, ρε γμτ! Πώς γελάστηκα έτσι; Πώς η ανάγκη για παιδί θόλωσε τόσο την κριση μου και την λογική μου, πείτε μου;;
Θέλω λοιπόν από εδώ και στο εξής που στα ήδη υπάρχοντα προβλήματά μου προστίθενται κι άλλα, να λειτουργήσω ανεξάρτητα και ελεύθερα. Να πάρω αποφάσεις με τον άντρα μου και μόνο χωρίς να ρωτάω πράγματα δεξιά και αριστερά σε φόρουμ και σε άτομα που δεν τα γνωρίζεις.....
Πέρασα δυομισι χρόνια εδώ μέσα. Κορίτσια, δεν έγραψα ευχαριστα νέα ούτε μία φορά....Θα ξαναμπώ κάποια στιγμή για να σας ανακοινώσω ευχάριστα. Ευχομαι να μην καθυστερήσω πολύ.....

Niki27
20-03-12, 22:24
Μπήκα γιατί αισθανόμουν άσχημα που ειδικά σε σας που σας πονάω πολύ, γιατί πέρασα τα ίδια και γμωρίζω πώς είναι να περνάς από εξωμήτριο και να χάνεις παιδί και σάλπιγγα, χρωστούσα μία εξήγηση.
Για μένα τα νέα δεν είναι ευχάριστα. Φαίνεται μεγάλο διάφραγμα στη μέση της μήτρας. Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα να έχει περάσει "σκιά" στην μαγνητική, γιατί μόνο σε μία πλάκα φαίνεται το διάφραγμα, ο γιατρός προτείνει διαγνωστική υστεροσκόπηση. Οπως όμως τον άκουσα, δεν μου δίνει πολλές ελπίδες.....Αν γίνει αφαίρεση, μετά από 6 μήνες εξωσωματική. Σιγά, αν κάνω επέμβαση και δώσω όλα τα λεφτά εκεί, πού να βρω μετά για εξωσωμ;;; Μου προτεινε βέβαια αν θέλω να κάνουμε την εξωσωματική και έτσι, αλλά να είμαι προετοιμασμένη για όλα......
Τεσπα.....Σας ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας τις προσπάθειες. Εγώ δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ.....Οπως φαίνεται με επηρεάζει αρνητικά. Το γεγονός ότι βρήκα γιατρό από άτομα εδώ μέσα και τα εμπιστεύτηκα χωρίς να τα ξέρω, με κάνει να νιώθω ηλίθια, ειδικά τώρα που αποδεικνύεται πως ο γιατρός ήταν "μούφα" για μένα ( για αυτές ίσως ήταν ο καλύτερος).....Οπως και να έχει λειτούργησα λάθος και αυτό με ενοχλεί βαθύτατα. Μέχρι και ο άντρας μου μού την είπε σήμερα...."σου είπαν δηλαδή δυο τρεις εκεί μέσα πως είναι καλός και συ τις πίστεψες;;" Ξέρετε πώς ένιωσα;;;Ηλίθια, άβουλη, ξεροκέφαλη......Με 3000 ευρώ που έδωσα εκεί θα κατέβαινα Αθήνα και θα πήγαινα στον Μαστρομηνα ή τον Παράσχο, ρε γμτ! Πώς γελάστηκα έτσι; Πώς η ανάγκη για παιδί θόλωσε τόσο την κριση μου και την λογική μου, πείτε μου;;
Θέλω λοιπόν από εδώ και στο εξής που στα ήδη υπάρχοντα προβλήματά μου προστίθενται κι άλλα, να λειτουργήσω ανεξάρτητα και ελεύθερα. Να πάρω αποφάσεις με τον άντρα μου και μόνο χωρίς να ρωτάω πράγματα δεξιά και αριστερά σε φόρουμ και σε άτομα που δεν τα γνωρίζεις.....
Πέρασα δυομισι χρόνια εδώ μέσα. Κορίτσια, δεν έγραψα ευχαριστα νέα ούτε μία φορά....Θα ξαναμπώ κάποια στιγμή για να σας ανακοινώσω ευχάριστα. Ευχομαι να μην καθυστερήσω πολύ.....

margi το θεμα του γιατρου ειναι υποκειμενικο...απο κι και μετα το μονο που θελω να σου πω και να σου ευχηθω ειναι να σου πανε ολα καλα και να μας ανακοινωσεις ευχαριστα συντομα..μεσα απ την καρδια μου καλη επιτυχια κοριτσακι μου..

physcomum
21-03-12, 15:11
margi αποκλείεται να μην σου συμβεί κατι καλό.Εγώ έκανα 2 παιδιά χωρίς καμία σαλπιγγα λειτουργική και χωρίς εξωσωματική(εκανα IVF αλλά αποτυχημένες)
Αφού τα κατάφερα εγώ σίγουρα θα τα καταφέρεις κι εσύ!
Η σκέψη μου μαζί σου

vasilkapetanaki
21-03-12, 17:25
Μην απελπιζεσαι margi μου καθόλου θα έρθουν όλα δεξιά θα δεις

Angelinaki3
21-03-12, 18:19
margi αποκλείεται να μην σου συμβεί κατι καλό.Εγώ έκανα 2 παιδιά χωρίς καμία σαλπιγγα λειτουργική και χωρίς εξωσωματική(εκανα IVF αλλά αποτυχημένες)
Η σκέψη μου μαζί σου
Πως βρε κούκλα μου τα καταφερες???? Δώσε μας λίγο κουράγιο και δύναμη!!!!ο γιατρός τι σου είπε? πως εξηγείται αυτο επιστημονικως? σημερα είμαι σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση , έχω μια μερα καθυστέρηση αλλα όλα τα συμπτωματα της περιόδου, και πολλα αρνητικά τεστ εγκυμοσυνης!!! Περίεργα παιχνίδια μου παίζει η μοίρα μου!!!!

physcomum
22-03-12, 11:11
Ελα ντε! Και ο γιατρός στον οποίο θα έκανα την 3η IVF είχε μείνει με το στόμα ανοιχτό.
Σύντομο βιογραφικό.Αποβολή,Εξωμήτριο(ρήξη σάλπιγγος), σαλπιγγογραφία τραγική(1 σάλπιγγα διαλυμένη και 1 απροσπέλαστη εντελώς απο φουλ συμφύσεις ),η IVF ήταν μονόδρομος απο όλους τους γιατρούς που συμβουλεύτηκα, 2 IVF κάκιστες(ελάχιστα ωάρια παρά την φαρμ/κή διέγερση, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.Παράλληλα μικροπροβλήματα υγείας και μια οικογενειακή τραγωδία.Με τις gonal αγορασμένες περιμένω περίοδο για να ξεκινήσω και δεν έρχεται. ?????????
Μέσα σε 3 χρόνια έκανα 2 παιδάκια χωρίς το παραμικρό μαιευτικό πρόβλημα και με φυσιολογικο τοκετό.
Γι' αυτό λέω οτι αφού τα κατάφερα εγώ θα τα καταφέρουν όλες.

Angelinaki3
22-03-12, 19:13
Ελα ντε! Και ο γιατρός στον οποίο θα έκανα την 3η IVF είχε μείνει με το στόμα ανοιχτό.
Σύντομο βιογραφικό.Αποβολή,Εξωμήτριο(ρήξη σάλπιγγος), σαλπιγγογραφία τραγική(1 σάλπιγγα διαλυμένη και 1 απροσπέλαστη εντελώς απο φουλ συμφύσεις ),η IVF ήταν μονόδρομος απο όλους τους γιατρούς που συμβουλεύτηκα, 2 IVF κάκιστες(ελάχιστα ωάρια παρά την φαρμ/κή διέγερση, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.Παράλληλα μικροπροβλήματα υγείας και μια οικογενειακή τραγωδία.Με τις gonal αγορασμένες περιμένω περίοδο για να ξεκινήσω και δεν έρχεται. ?????????
Μέσα σε 3 χρόνια έκανα 2 παιδάκια χωρίς το παραμικρό μαιευτικό πρόβλημα και με φυσιολογικο τοκετό.
Γι' αυτό λέω οτι αφού τα κατάφερα εγώ θα τα καταφέρουν όλες.

Εγώ αντιθέτως δεν νπορω να καταφέρω τίποτα σωστό!!!! Μετα απο σπερματεγχυση είχα δυο ημέρες καθυστέρηση, ίσα για να ελπίσω οτι κατι καλο μπορει να γινει μετα απο τοση τλαιπωρια αλλα σημερα ήρθε η περίοδος για να μου υπενθυμίσει πως δεν μπορώ να καταφέρω κάτι σωστο. Έχω ρίξει πολυ κλάμα σημερα! Ενώ με προετοίμασε ο γιατρός για την αποτυχία παρόλο αυτά δεν το πήρα ψύχραιμα

physcomum
23-03-12, 14:50
Οχι, οχι μην απογοητεύεσαι. Σε καταλαβαίνω...Εγώ έκλαιγα κάθε μήνα που αδιαθετούσα και τι κέρδισα? Θα συμβεί πίστεψέ το αν το θέλεις πραγματικά και τις δυσκολίες θα τις γυρνάς πάντα προς το καλό.
Απλά δεν έχει έρθει η ώρα του ακόμα :)))

aretim
23-03-12, 16:32
καλησπερα.εχω γραψει και παλιοτερα εδω αλλα επειδη βλεπω οτι υπαρχουν ακια νεα κοριτσακια να σας πω τα δικα μου να παρετε θαρρος.Το 2007 εχασα τη μια μου σαλπιγγα απο εξωμητριο και στην σαλπιγγογραφια φαινοταν και ηα εναπομεινουσα σαλπιγγα σχεδον τελειως βουλωμενη.εκανα μια αποτυχημενη εξωσωματικη και πριν κανω τη δευτερη εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Ο γιος μου ειναι σχεδον 2,5 χρονων.πριν μια βδομαδα βιωσα το θαυμα για δευτερη φορα γεννωντας την κορουλα μου στην οποια εμεινα εγκυος παλι φυσιολογικα.Αυτο που θελω να πω ειναι να μην χανετε ποτε τις ελπιδες σας και οτι ολες θα γινεται μανουλες

Bebe Lilly
23-03-12, 16:48
καλησπερα και απο εμενα κοριτσια!
ειδα το θεμα και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια ακομη σχετικη εμπειρια για να σας δωσω θαρρος και για να μην απογοητευεστε :D
Η νυφη μου λοιπον, εχοντας ενα κοριτσακι ηδη, αποφασισε να κανει και δευτερο παιδι πριν 2,5 χρονια. Το επιασε λοιπον, και επειδη ηταν εξομητριο της αφαιρεσαν την μια σαλπιγγα. πονος, στενοχωρια, κλαμα ... αφηστε...
Ο γιατρος τοτε ειχε πει να προσπαθησουν για 1 με 1,5 χρονο και αν δεν πιασουν, τοτε θα βλεπανε τι θα κανανε.
Ομως, μεσα σε 1 χρονο προσπαθειας (και με αγχος) πιασανε την υπεροχη ανηψια μου που σημερα ειναι 2,5 χρονων, υγιεστατη (!) πανεμορφη και πανεξυπνη!
Ωστοσο, πολλες φορες μου λεει οτι αν δεν ειχε αγχος, θα ειχε πιασει ακομη νωριτερα την ανηψια μου και ισως να μην ειχαν 5 χρονια διαφορα οι ανηψιες μου μεταξυ τους!
Βεβαια, στο μεσοδιαστημα, πλουσια τα φαρμακεια για τα τεστ... αλλα ολα καλα στο τελος! και παιδακι δευτερο εκανε και καλα ειναι και μας εχει μουρλανει!
Οποτε, κοριτσια μην απογοητευεστε και ολα θα γινουν!:razz:
Ελπιζω να σας εδωσα λιγο κουραγιο....
Σας φιλω!

Angelinaki3
23-03-12, 17:38
Οχι, οχι μην απογοητεύεσαι. Σε καταλαβαίνω...Εγώ έκλαιγα κάθε μήνα που αδιαθετούσα και τι κέρδισα? Θα συμβεί πίστεψέ το αν το θέλεις πραγματικά και τις δυσκολίες θα τις γυρνάς πάντα προς το καλό.
Απλά δεν έχει έρθει η ώρα του ακόμα :)))

Αχ physcomum και εγώ έτσι πίστευα ότι θα συμβεί, αλλα έχουν περάσει 2,5 χρόνια απο τότε, σχεδόν τρία και τίποτα δεν εχει συμβεί!!! Βεβαια αν το μονο προβλημα ειναι η σαλπιγγα, τοτε ναι θα ξανασυμβει, αλλα αν υπαρχουν και αλλα προβληματα , οπωσ η δικη μου περιπτωση, δεν ειναι τοσο ευκολο. Μετα την αποτυγχυμενη σπερματεγχυση έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ούτε η εξωσωματικη θα εχει θετικό αποτέλεσμα, οπότε ξανά κλάμα εγω!!!! Σου λέω όλα εναντίον μου ειναι , ακόμα και ο χρόνος που περνάει τόσο γρήγορα ! Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα εινα να συλλάβω φυσιολογικά !!!

physcomum
23-03-12, 19:21
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου κάτσει.Απλά δεν υπάρχει!!!
2,5 χρόνια δεν είναι τίποτα.Εμένα μου έκατσε μετά απο 4 χρόνια και σε μια στιγμή της ζωής μου που δεν ήταν η προτεραιότητά μου να μείνω έγκυος.
Που μένεις για να σου συστήσω κάτι που εμένα τουλάχιστον με βοήθησε?

Angelinaki3
23-03-12, 21:23
Αθήνα μένω , εσύ απο ότι βλέπω μένεις Θεσσαλονίκη, ε??? Ξέρεις τι ,έχω πάψει να πιστεύω στους γιατρούς ΄΄ σωτήρες ΄΄ . Δηλαδή νομίζω όλοι θέλουν να παίρνουν τα λεφτά τους, και τίποτα άλλο!!!! Αλλα και να πούμε του στραβού το δίκαιο δεν φταίει και ο Ιατρος αν δεν μπορείς να συλλαβεις φυσιολογικα!!!!

physcomum
24-03-12, 17:26
Δεν θα σου πρότεινα γυναικολόγο.Εγώ ήμουν τόσο φρικαρισμένη και είχα τοσα ψυχοσωματικά που δοκίμασα τα πάντα για να βγω απο τα αδιέξοδά μου(τις γυναικολογικές και μαιετικές μου σφαλιάρες) και είμαι και λειτουργός υγείας! Εκανα ομοιοπαθητική( και όταν λέω έκανα εννοώ 2 επισκέψεις σε μια ομοιοπαθητικό που με βοήθησε πάρα πολύ στο θέμα της ψυχολογίας, της θετικής σκέψης κλπ. Δεν συστήνω την ομοιοπαθητική γενικότερα απλά σου αναφέρω την δική εμπειρία καθώς εκείνη την περίοδο ημουνα για τρελλίατρο αλλά έκανα μια απόπειρα με ομοιπαθητικό που χρόνια μετά έμαθα οτι είχε ειδικευτεί και στην ψυχιατρική και ίσως γι'αυτό η κουβέντα μου μαζί της ήταν τόσο θεραπευτική.

Angelinaki3
29-03-12, 22:52
Κορίτσια καλησπέρα! Απο βδομάδα ξανα πάω για σπερματεγχυση . Άντε να δούμε αν θα είμαι τυχερή αυτή τη φορά..... :-) Θέλω να ελπίζω ότι κάποτε θα ειναι και για μένα η τύχη με το μέρος μου!

mammy30
30-03-12, 14:27
Άντε γλυκιά μου να μας ανακοινωθεί μία εγκυμοσύνη εδώ μέσα να σπάσει η γκαντεμιά!!!!!!!!!Μόνο ευχάριστα να ακούμε από εδώ και πέρα!

Angelinaki3
30-03-12, 17:36
Μακάρι mammy !!!!!!!μακάρι!!!! Μακάρι!'!!! Το θέλω τόσο πολυ... Ελπίζω να εισακουστουν οι προσευχές μου! Ευχομαι και σε όλες τις κοπελεσ πουπροσπαθουν για μωρό, να τα καταφέρουν σύντομα .

Chris1986
30-03-12, 19:17
Geia sas koritsia molis exo ginei kai egw Melos se auto to iperoxo side.. Me tin Sira mou na sas pw Kai egw to diko mou provlima... Edw Kai arketous mines prospathoume na kanoume paidaki me kanena omws apotelesma Kai apofasisame na kanoume analysi spermatos Kai to apotelesma den Itan to kalitero Kai apofasisame na proxorisoume stin spermatenxisi. Tin exo kanei tin perasmeni evdomada Kai anipomono na perasoun oi meres na doume to exei ginei :(((((( den aisthanoume katholou aisiodoxa omos

Angelinaki3
30-03-12, 23:55
Καλώς ήρθες Chris 1986, Άντε μπορεί να τα έχεις καταφέρει να μείνεις έγκυος , μην ανησυχείς. Εγω έκανα σπερματεγχυση το προηγούμενο μήνα,για πρώτη φορά, και αυτο το μήνα πάω για δεύτερη φορά.

Chris1986
31-03-12, 00:12
Gaia sou angelinaki kai se euxaristw poly Kai egw to idio euxomai Kai sou euxomai kai esena oti kalitero.. Esena pio einai akrivos to provlima sou???

mammy30
31-03-12, 18:18
Καλά αποτελέσματα! Κι απ' ό,τι βλέπω είσαι και νεαρό κορίτσι! Όλα θα πάνε καλά!
Έχεις θέμα και με τις σάλπιγγες?

Chris1986
31-03-12, 23:26
Και εγώ αυτό ελπίζω... Όχι νομιζω δεν έχω κατα λάθος έχω γράψει σε αυτο το θέμα αλλα νομίζω θα πρέπει να κάνω και το σαλπιγκογραφημα γιατι έχω κάνει πριν 10 μέρες σπερματεγχυση και έκανα τεστ σήμερα και βγήκε αρνητικο και είμαι χάλια:(((

Angelinaki3
31-03-12, 23:49
Chris , καταρχήν ειναι πολυ νωρίς για το τεστ που έχεις κανει , γι αυτο μην απογοητευεσαι. Αυτο τον μήνα κορίτσια έχω ανάγκη να ακούω μόνο ευχάριστες ειδήσεις , δεν αντέχω αλλα προβλήματα , αλήθεια σας λέω ! Θέλω να ακούσω για μια εγκυμοσυνη, εύχομαι κάποια να μας την ανακοινώσει σύντομα

Chris1986
31-03-12, 23:53
Μα αφού την Τετάρτη περιμένω περίοδο εγω πιστεύω αν είμουν θα το έδειχνε .... Έχεις δικαιο πόσα προβλήματα πια άντε ελπίζω να ακούσουμε πολλές εγκυμοσύνης good luck σε όλες μας!!!!

Angelinaki3
01-04-12, 23:36
Κορίτσια καλο μήνα σε όλες μας!!!! Θέλω αυτο τον μήνα εγκυμοσυνες, βαλτε όλες τα δυνατά σας και εντείνετε τις προσπάθειες. Εγω όπως κάθε μήνα στις γόνιμες μερες είμαι μεσα στην αισιοδοξία !!!!! Τα δύσκολα θα έρθουν σε λίγες μερες οταν πάλι θα ψαχνω συμπτωματα περιόδου ή εγκυμοσυνης , το μόνιμο πρόβλημα μου!!!!

lexi
02-04-12, 18:51
δεν είσαι η μόνη Αggelinaki. Και εγώ στην αρχή του κύκλου είμαι μεσ'την καλή χαρά και την αισιοδοξία, ενώ όταν πλησιάζει το τέλος φοράω πλερέζα....χαχαχα. Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν, με όποιον τρόπο κι'αν προσπαθούν να γίνουν μάνες

μπιμπο
02-04-12, 18:55
Η σκέψη μου μαζί σου
ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΘΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 7 ΕΤΩΝ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

deni29
03-04-12, 22:05
κοριτσια καλησπερα διαβαζω το σαιτ εδω και ενα μιση χρονο που προσπαθω ματαια να γινω μανουλα.μετα απο σαλπιγγογραφια φλεγμονεσ πολυποδα αφαιρεθηκε και η μαι σαλπιγγα πριν 2 μηνεσ.τωρα στην αναμονη...ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καμια που εμεινε εγκυοσ με μια σαλπιγγα γιατι εγω απογοητευτικα...

μπιμπο
03-04-12, 22:18
[QUOTE=deni29;2345743]κοριτσια καλησπερα διαβαζω το σαιτ εδω και ενα μιση χρονο που προσπαθω ματαια να γινω μανουλα.μετα απο σαλπιγγογραφια φλεγμονεσ πολυποδα αφαιρεθηκε και η μαι σαλπιγγα πριν 2 μηνεσ.τωρα στην αναμονη...ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καμια που εμεινε εγκυοσ με μια σαλπιγγα γιατι εγω απογοητευτικα...[/QUOTE
ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΕΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΕ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 7 ΕΤΩΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝ ΚΑΛΑ:p

deni29
03-04-12, 22:41
ευχαριστω για την απαντηση.τουλαχιστον εχεισ ενα παιδακι και αυτο ειναι ευτυχια .εγω δεν εχω μεινει ποτε εγκυοσ να ξερω τουλαχιστον οτι μπορω...σε ενα χρονο 3 επεμβασεισ ποση αλλη ταλαιπωρια..

deni29
03-04-12, 22:48
ευχαριστω για την απαντηση τουλχιστον εχεισ ενα παιδακι και ειναι ευτυχια.εγω δεν εχω μεινει ποτε εγκυοσ να ξερω τουλαχιστον οτι μπορω...σε ενα χρονο 3 επεμβασεισ ποση αλλα ταλαιπωρια...

cherry09
04-04-12, 14:54

margi mou eixe kairo na akouso nea sou kai mphka na se psaxo!!!eimai apo thn group klomifainh!!!kalh epituxia apo edo kai mpros...sou euxomai ola na pane kateuxhn gia sena!kai panta na thymasai oti tis apofaseis mas tis pernoume sumfona me tis plhrofories pou exoume ekeinh thn dedomenh stigmh! mhn metanioneis gia oti apofash kai an phres...skepsou oti siga siga xetyligete to kouvari.....kalh epituxia!:-)

lexi
04-04-12, 19:34
ευχαριστω για την απαντηση τουλχιστον εχεισ ενα παιδακι και ειναι ευτυχια.εγω δεν εχω μεινει ποτε εγκυοσ να ξερω τουλαχιστον οτι μπορω...σε ενα χρονο 3 επεμβασεισ ποση αλλα ταλαιπωρια...
καλησπέρα deni! Ειμαστε σε παρόμοια φάση και μάλλον στην ίδια ηλικία (29). Ούτε εγώ έχω μείνει ποτέ έγκυος και προσπαθώ ένα χρόνο και κάτι μήνες. Δεν ξέρω απο τι σου προκλήθηκε η φλεγμονή αλλά εγώ έχω πρόβλημα με ένα μικρόβιο (χλαμύδια) το οποίο δεν λέει να φύγει και επίσης δεν ξέρω και πόσο καιρό το έχω. Αnyway, ξέρω πολύ καλά πως είναι να προσπαθείς τόσο καιρό και να μην καταφέρνεις τίποτα. Και εγώ έχω απελπιστεί , και δυστυχώς όσο πιο πολλά διαβάζω, τόσο περισσότερο απογοητεύομαι, γιατί απ'ότι καταλαβαίνω τελικά είναι πολύ δύσκολο ακόμα και στους γιατρούς να εντοπίσουν τα ακριβή αίτια της υπογονιμότητας.

deni29
04-04-12, 22:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ LEXI ΕΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΙΤΙΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ.. ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΛΛΑ ...ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Angelinaki3
05-04-12, 00:27
Καλησπέρα κορίτσια! Αύριο πάω για σπερματεγχυση, είχα τρία ωαρια απο την αριστερή ωοθηκη, δηλαδή απο την μεριά που λείπει η σαλπιγγα , γεγονός που μικραίνει τα ποσοστα επιτυχιας,θα το κάνω και ότι θέλει ας γίνει! Τώρα που μπήκα στο χορό θα χόρεψω, που λέει και η παροιμία. Και αν δεν πετύχει τον επομενο μηνα πάω για εξωσωματικη, το συζήτησα με το γιατρό και καταλήξαμε σε αυτο. ΤΕΛΟΣ !!!! Δεν μπορω άλλο!!!!

μπιμπο
05-04-12, 08:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ LEXI ΕΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΙΤΙΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ.. ΑΥΤΟΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΛΛΑ ...ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΙΤΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΕΔΕΙΞΕ ΔΗΛΑΔΗ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΛΟΓΩ ΣΥΜΦΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΛΑΒΩ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΕΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 7 ΕΤΩΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

deni29
05-04-12, 21:58
ΔΕ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ.ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΟΔΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΕΚΕΙ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΤΣΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ 1ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΟΝ Κ ΤΟΞΙΚΑ ΥΓΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ ΤΗΣ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΒΙΟΨΙΑ ΕΛΕΓΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΙΤΙΔΑ Η ΑΛΛΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ..ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΗΝΑΣ Κ ΘΑ ΜΕ ΔΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ...

Υπατία
07-04-12, 14:34
physcomum χωρίς σάλπιγγα δεν μπορείς να κάνεις παιδί φυσιολογικά παρά μόνο με εξωσωματική. Αυτό που λες δεν γίνεται.

Υπατία
07-04-12, 14:36
Εγώ μένω στη Μπότσαρη στη Θεσσαλονίκη. Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να βοηθήσει πες το και σε εμένα

Angelinaki3
08-04-12, 16:57
physcomum χωρίς σάλπιγγα δεν μπορείς να κάνεις παιδί φυσιολογικά παρά μόνο με εξωσωματική. Αυτό που λες δεν γίνεται.

Υπατια μου , απο ότι θυμάμαι η physcomum εχει σαλπιγγα απλά με συμφυσεις, οπότε γίνεται να μείνει έγκυος !!!!! Απλά λειτούργησαν όλα σωστά και έμεινε έγκυος !!!! Το πρόβλημα υπάρχει οταν υφίστανται και αλλα προβλήματα εκτός της σαλπιγγας, δηλαδή πρόβλημα και με το σπερμα όπως στη δική μου περίπτωση !!!

physcomum
08-04-12, 18:22

Oπως με πρόλαβε και το Αngelinaki μου είχε απομείνει μια σάλπιγγα αλλά λόγω του χειρουργείου είχε καταστεί μη λειτουργική.Παρ΄ολα αυτά ενώ προσπαθούσα και φυσιολογικά για εγκυμοσύνη,γιατί αρνούμουν να πιστέψω οτι πλέον δεν ήμουν γόνιμη, παράλληλα είχα 2 αποτυχημένες IVF,και μετά απο 2 χρόνια ξαφνικά η σάλπιγγα επαναλειτούργησε μη με ρωτάτε πως! Δεν με ενδιαφέρει να το ψάξω απλά το καταθέτω σαν γεγονός.

Υπατία
09-04-12, 08:42
Αυτό δεν είναι κάτι παράξενο. Απλά η σάλπιγγά σου ήταν δυσδιάβατη. Έχει ξαναγίνει πολλάκις. Όταν δεν υπάρχει σάλπιγγα όπως σε εμένα δε γίνεται με τίποτα.

physcomum
09-04-12, 11:00
Αυτό δεν είναι κάτι παράξενο. Απλά η σάλπιγγά σου ήταν δυσδιάβατη. Έχει ξαναγίνει πολλάκις. Όταν δεν υπάρχει σάλπιγγα όπως σε εμένα δε γίνεται με τίποτα.
Ασφαλώς, είναι ένα διαφορετικό ιατρικό δεδομένο.Απλά οταν για τον ένα ή τον άλλο λόγο οι γιατροί καταλήγουν στην εξωσωματική είτε έχουν είτε δεν έχουν σάλπιγγες οι γυναίκες αυτές,βρίσκονται σε παρόμοια θέση με παρόμοια ποσοστά επιτυχίας.
Είμαι σίγουρη οτι ολα θα λήξουν με επιτυχία και για σένα γιατί έχεις δυναμισμό και διερευνάς όλα τα ιατρικά στοιχεία που προκύπτουν.
Σου εύχομαι τα καλύτερα απο καρδιάς.

Υπατία
10-04-12, 21:56
Σ΄ευχαριστώ πολύ. Μακάρι όλες μας να τα καταφέρουμε.

deni29
13-04-12, 16:57
Καλησπέρα κορίτσια! Αύριο πάω για σπερματεγχυση, είχα τρία ωαρια απο την αριστερή ωοθηκη, δηλαδή απο την μεριά που λείπει η σαλπιγγα , γεγονός που μικραίνει τα ποσοστα επιτυχιας,θα το κάνω και ότι θέλει ας γίνει! Τώρα που μπήκα στο χορό θα χόρεψω, που λέει και η παροιμία. Και αν δεν πετύχει τον επομενο μηνα πάω για εξωσωματικη, το συζήτησα με το γιατρό και καταλήξαμε σε αυτο. ΤΕΛΟΣ !!!! Δεν μπορω άλλο!!!!

angelinaki δε μασ ειπεσ πετυχε η σπερματεγχυση?να παιρνουμε ελπιδεσ...ακουγοντασ κι ενα ευχαριστο

Angelinaki3
14-04-12, 17:48
angelinaki δε μασ ειπεσ πετυχε η σπερματεγχυση?να παιρνουμε ελπιδεσ...ακουγοντασ κι ενα ευχαριστο
Δεν ξέρω αν πέτυχε η σπερματεγχυση γιατί λογικά Τετάρτη με Πέμπτη περιμένω περίοδο, αλλα για να πω την αλήθεια δεν ελπίζω....

deni29
14-04-12, 22:06
Δεν ξέρω αν πέτυχε η σπερματεγχυση γιατί λογικά Τετάρτη με Πέμπτη περιμένω περίοδο, αλλα για να πω την αλήθεια δεν ελπίζω....

NA ELPIZEIS DYSKOLO NA TO KANOYME ALLA XREIAZETAI O GIATROS MOY LEEI OTI H PSIXOLOGIA EINAI O MEGALYTEROS PARAGONTAS...SOY EYXOMAI TA KALYTERA MESA APO THN KARDIA MOY..

guliettampak
17-04-12, 18:31
Να ελπιζεις γλυκια μου και εγω με ενδομητριωση φουλ αμεσως εμεινα κ εκλεισα κ τον τριτο μηνα ηδη.το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας οποτε μην απελπιζεσαι προχωρα διπλα σε σωστο γιατρο καλη ψυχολογια κ μην τα παρατας

Angelinaki3
17-04-12, 19:42
Να ελπιζεις γλυκια μου και εγω με ενδομητριωση φουλ αμεσως εμεινα κ εκλεισα κ τον τριτο μηνα ηδη.το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας οποτε μην απελπιζεσαι προχωρα διπλα σε σωστο γιατρο καλη ψυχολογια κ μην τα παρατας
Ευχαριστώ για την εμψυχωση αλλα πραγματικά, δεν θέλω να μου γεννιούνται ελπίδες γιατι μετα απογοητεύομαι περισσότερο. Ήδη νιώθω τα συμπτωματα περιόδου ....δυστυχώς αύριο , μεθαύριο θα μου έρθει....

Εσύ guliettampak εκείνες έγκυος φυσιολογικα ή με εξωσωματικη.?

elpidaa!
18-04-12, 12:15
καλημέρα κι απο μένα..χρειάζομαι την βοήθεια σας..έκανα σαλπιγγογραφια πριν λίγες μέρες..το πόρισμα...όλα καλά με τον τράχηλο,το σκιαστικο υγρο διαγράφει την κοιλότητα της μήτρας..περνά και διαγράφει φυσιολογικά αριστερή σαλπιγγα..ενώ δεξιά διαγράφετε μόνον τμήμα του...
ο γυναικολόγος μου επιστρέφει απο εξωτερικο την Δευτέρα..ο ακτινολόγος δεν ήταν και πολύ συζητησιμος..αν μπορεί κάποια να μου εξηγήσει..η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή??δεν είχα ποτέ το παραμικρο προβλημα..ούτε εγχειρηστικα ποτε...τίποτα..ευχαριστώ πολύ.....
ααα..να προσθέσω πως στις ακτίνες φαίνεται πως πέρασε το υγρό και στην δεξιά σάλπιγγα αλλά δεν την γέμισε..όπως την αριστερή..

deni29
18-04-12, 21:23
κοριτσια πρησμενο στηθοσ που πονα στο πλαι μπορει να ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνησ,,,?

αρνάκι
20-04-12, 02:14
Καλησπέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά!!!!Καλή επιτυχία στις προσπάθειές μας.... Δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά δεν είμαι καινούργια στο φόρουμ.Απλά έχω κόψει να μπαίνω τώρα πια μετά από απανωτές απογοητεύσεις!!!Τώρα όμως μόλις είδα το τοπικ σας και επειδή είμαι ομοπαθούσα με κάποιες εδώ πέρα θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις!!!Λοιπόν είμαι στην ίδια φάση με την Angelinaki3!Μόνο που εμένα μου λείπει η δεξια σάλπιγγα...και τις περισσότερες φορές σαν από γκαντεμιά έχω ωάρια από δεξιά:-x:-xΈχω κάνει ήδη 2 σπερματεγχύσεις με τη δεύτερη να ήμουν πολύ αισιόδοξη γιατί όλα ήταν τέλεια και είχα 2 ωάρια από αριστερά...,αλλά και πάλι τζίφος!Τη Μ.Παρασκευή και ενώ ετοιμαζόμουν για χοριακή, μου ήρθε η σιχαμένη πάλι...Οπότε τώρα είμαι στα πατώματα πάλι!!
Και θα ήθελα να ρωτήσω την Angelinaki3 πόσο καιρό προσπαθείτε για μωράκι και τί αγωγή ακολουθείς...?Θα ξαναέκανες άλλη σπερματέγχυση?Εγώ σκέφτομαι να ξανακάνω άλλη μία αλλά τον επόμενο μήνα που λογικά θα έχω από αριστερά πάλι ωάριο!!
Ο γιατρός σας τι πιστεύει περί σαλπιγγών και ωοθηκών?Η κάθε ωοθήκη πάει πακέτο με τη δική της σάλπιγγα ή γίνεται η σάλπιγγα να τραβήξει το ωάριο από τη απέναντι ωοθήκη??Έχω ακούσει διάφορα περί του θέματος αλλά έχω εμπιστοσύνη στη γιατρό μου που μου λέει με σιγουριά οτι γίνεται το δεύτερο!!Κορίτσια σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας!!!

αρνάκι
20-04-12, 02:47
[QUOTE=physcomum;2337517]Δεν θα σου πρότεινα γυναικολόγο.Εγώ ήμουν τόσο φρικαρισμένη και είχα τοσα ψυχοσωματικά που δοκίμασα τα πάντα για να βγω απο τα αδιέξοδά μου(τις γυναικολογικές και μαιετικές μου σφαλιάρες) και είμαι και λειτουργός υγείας! Εκανα ομοιοπαθητική( και όταν λέω έκανα εννοώ 2 επισκέψεις σε μια ομοιοπαθητικό που με βοήθησε πάρα πολύ στο θέμα της ψυχολογίας, της θετικής σκέψης κλπ. Δεν συστήνω την ομοιοπαθητική γενικότερα απλά σου αναφέρω την δική εμπειρία καθώς εκείνη την περίοδο ημουνα για τρελλίατρο αλλά έκανα μια απόπειρα με ομοιπαθητικό που χρόνια μετά έμαθα οτι είχε ειδικευτεί και στην ψυχιατρική και ίσως γι'αυτό η κουβέντα μου μαζί της ήταν τόσο θεραπευτική.[/QUOTE

Καλησπέρα physcomum!!!Πόσο δίκιο έχεις...Κρίμα που μένεις Θεσσαλονίκη και όχι Αθήνα να μου πρότεινες τον ομοιοπαθητικό σου!!!Είναι η σκέψη που τριβελίζει το μυαλό μου τον τελευταίο καιρό!!Να το γυρήσω στην ομοιοπαθητική μπάς και δω κάποιο αποτέλεσμα!!Θέλει λίγο ψάξιμο... Εσύ τι λές, να ψάξω για γυναικολόγο ομοιοπαθητικο ή δεν έχει σημασία??Θα ήθελα πολυ να δεις το μήνυμα μου και να απαντήσεις!!!

αρνάκι
20-04-12, 02:54
Κορίτσια καλο μήνα σε όλες μας!!!! Θέλω αυτο τον μήνα εγκυμοσυνες, βαλτε όλες τα δυνατά σας και εντείνετε τις προσπάθειες. Εγω όπως κάθε μήνα στις γόνιμες μερες είμαι μεσα στην αισιοδοξία !!!!! Τα δύσκολα θα έρθουν σε λίγες μερες οταν πάλι θα ψαχνω συμπτωματα περιόδου ή εγκυμοσυνης , το μόνιμο πρόβλημα μου!!!!

Αχχχ Angelinaki3 μου,έτσι ακριβώς περνάω και εγώ τους μήνες μου...Τις πρώτες 15 μέρες είμαι χαρούμενη και αισιόδοξη για το θετικό αποτέλεσμα και μετά τις υπόλοιπες 15 αρχίζει σταδιακά να πέφτει η ψυχολογία μου....μέχρι που έρχεται η περίοδος και την πρώτη ειδικά ημέρα κλαίω συνέχεια όπου βρεθώ και όπου σταθώ!!!Μακάρι να τελειώσουν όλα αυτά σύντομα και να έχουμε όλες να ανακοινώσουμε μια επιτυχυμένη εγκυμοσύνη με όποιο τρόπο και αν προσπαθεί η κάθε μια μας!!!

physcomum
20-04-12, 10:48
[QUOTE=αρνάκι;2354863][QUOTE=physcomum;2337517]Δεν θα σου πρότεινα γυναικολόγο.Εγώ ήμουν τόσο φρικαρισμένη και είχα τοσα ψυχοσωματικά που δοκίμασα τα πάντα για να βγω απο τα αδιέξοδά μου(τις γυναικολογικές και μαιετικές μου σφαλιάρες) και είμαι και λειτουργός υγείας! Εκανα ομοιοπαθητική( και όταν λέω έκανα εννοώ 2 επισκέψεις σε μια ομοιοπαθητικό που με βοήθησε πάρα πολύ στο θέμα της ψυχολογίας, της θετικής σκέψης κλπ. Δεν συστήνω την ομοιοπαθητική γενικότερα απλά σου αναφέρω την δική εμπειρία καθώς εκείνη την περίοδο ημουνα για τρελλίατρο αλλά έκανα μια απόπειρα με ομοιπαθητικό που χρόνια μετά έμαθα οτι είχε ειδικευτεί και στην ψυχιατρική και ίσως γι'αυτό η κουβέντα μου μαζί της ήταν τόσο θεραπευτική.[/QUOTE

Καλησπέρα physcomum!!!Πόσο δίκιο έχεις...Κρίμα που μένεις Θεσσαλονίκη και όχι Αθήνα να μου πρότεινες τον ομοιοπαθητικό σου!!!Είναι η σκέψη που τριβελίζει το μυαλό μου τον τελευταίο καιρό!!Να το γυρήσω στην ομοιοπαθητική μπάς και δω κάποιο αποτέλεσμα!!Θέλει λίγο ψάξιμο... Εσύ τι λές, να ψάξω για γυναικολόγο ομοιοπαθητικο ή δεν έχει σημασία??Θα ήθελα πολυ να δεις το μήνυμα μου και να απαντήσεις!!![/QUOTE

καλή σου μέρα!Είμαι σίγουρη ότι οποιος προσπαθεί κερδίζει...
Σε οτι αφορά τα ερωτήματα σου θα έλεγα να δουλέψεις με τον γυναικολογο που σε ΕΜΠΝΕΕΙ και όχι απαραίτητα αυτον που διατυμπανίζει επιτυχίες. Ομοιοπαθητική εγώ έκανα ανεξάρτητα και νομίζω ήταν καλύτερα γιατί ήταν μια γιατρός άσχετη με την γυναικολογία οπότε δεν επικεντρωνόμασταν γύρω απο το θέμα εγκυμοσύνη συνεχώς, πράγμα το οποίο με βοηθούσε.Νομίζω οτι μπορείς και στην Αθήνα να βρεις κάποιον να μιλήσεις και να σε βοηθήσει αρκεί να είναι καλός και στην συζήτηση(να σε κάνει να λύνεσαι, να δακρύζεις και να φεύγεις ξαλαφρωμένη με την πίστη οτι μπορείς να πετύχεις τα πάντα) και να σου διαθέτει χρόνο.
Μπορεί ολα αυτά να είναι ανοησίες αλλά στην τελική ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
Οτι άλλο θες είμαι εδώ

αρνάκι
21-04-12, 00:53
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!Θα το ψαξω λίγο ακόμα διαδικτυακά και ίσως να βρεθεί και κάποια κοπέλα να μου προτείνει κάτι... Πάντως έχω απογοητευτεί πολύ και θα κάνω τα πάντα για να πετύχω το σκοπό μου μέχρι να φτάσω στην εσχάτη λύση της εξωσωματικής!!Εφόσον δεν διευκρινίζεται κάτι απόλυτο και σίγουρο για την υπογονιμότητά μου,θα ψάξω όλους τους τρόπους που μπορώ να προσπαθήσω για να τα καταφέρω όσο πιο φυσιολογικά γίνεται... Να είσαι καλά!!!!

deni29
21-04-12, 11:14
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!Θα το ψαξω λίγο ακόμα διαδικτυακά και ίσως να βρεθεί και κάποια κοπέλα να μου προτείνει κάτι... Πάντως έχω απογοητευτεί πολύ και θα κάνω τα πάντα για να πετύχω το σκοπό μου μέχρι να φτάσω στην εσχάτη λύση της εξωσωματικής!!Εφόσον δεν διευκρινίζεται κάτι απόλυτο και σίγουρο για την υπογονιμότητά μου,θα ψάξω όλους τους τρόπους που μπορώ να προσπαθήσω για να τα καταφέρω όσο πιο φυσιολογικά γίνεται... Να είσαι καλά!!!!

ΑΡΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΘ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ..ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Κ ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ...ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΓΩΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ...ΕΤΣΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ 23 ΜΕ 24.. ΠΑΝΤΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ..

physcomum
21-04-12, 11:23
ΑΡΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΘ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ..ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Κ ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ...ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΓΩΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ...ΕΤΣΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ 23 ΜΕ 24.. ΠΑΝΤΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ..
Καλή σου μέρα και είναι νωρίς να απογοητεύεσαι;-)
Το μόνο που έχω να σου πω σαν συμβουλή παθούσας είναι να μην έρχεσαι αποκλειστικά σε επαφή την ημέρα που σου λένε.Αυτό μόνο αρνητικά θα λειτουργήσει.Εχεις μια ωραιότατη και λειτουργική σάλπιγγα.Θα μείνεις ωραιότατα εγκυος χωρίς τόσο προγραμματισμό που μόνο άγχος θα σε γεμίσει.Δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός σου πάγωσε:evil:
Η σύλληψη είναι ένα σκοτεινό μονοπάτι ακόμα στην μαιευτική αλλιώς όλες θα έμεναν εγκυες με την πρώτη εξωσωματική.Εχε εμπιστοσύνη στο σώμα σου και απολαυσε τις επαφές σου με τον άντρα σου.Trust me
Καλή, καλή επιτυχία;-)

deni29
21-04-12, 13:55
FHYSCOMUM ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ..ΑΠΛΑ Ο ΓΑΙΤΡΟΣ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ...ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ..ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ.. ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΡΕΞΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ..3 ΜΕΡΕΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΝ ΚΑΙ ΗΔΗ ΝΙΩΘΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

αρνάκι
22-04-12, 01:37
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα!!!Πολύ δίκιο έχετε για τον προγραμματισμό.... στο τέλος θα φτάσουμε να χαλάσει η σχέση μας!!!Κι εγώ παιδεύομαι με τα ίδια και τα ίδια πολλούς μήνες τώρα.... Και γι'αυτό σκέφτομαι μετά και την επόμενη σπερματέγχυση να τα παρατήσω όλα...μπας και ηρεμήσουμε και το πιάσουμε έτσι!!!!Κι εμένα η γιατρός μου το ίδιο πιστευει!!!Απλά μάλλον είναι πιο δύσκολο από την αντίθετη πλευρά γιατί κάνει περισσσοτερο χρόνο να φτάσει και ίσως δεν το τραβήξει η σαλπιγγα...Τι να πώ...όλα ειναι πιθανά και απίθανα μαζί!!!Όπως λέει και η physcomum η σύλληψη είναι ένα σκοτεινό μονοπάτι.....και ένα θαύμα θα προσθέσω εγώ!!!!Καλό ξημέρωμα!!!!

Υπατία
29-04-12, 22:25
Ο ομοιοπαθητικός μου στη Θεσσαλονίκη που τον θεωρώ πάρα πολύ καλό μου σύστησε στην Αθήνα έναν που θεωρεί καλό. Σου στέλνω το όνομα σε μήνυμα.

physcomum
29-04-12, 23:10
Ο ομοιοπαθητικός μου στη Θεσσαλονίκη που τον θεωρώ πάρα πολύ καλό μου σύστησε στην Αθήνα έναν που θεωρεί καλό. Σου στέλνω το όνομα σε μήνυμα.
Aν θέλεις μου συστήνεις σε πμ τον ομοιοπαθητικό σου εφόσον είσαι ευχαριστημένη και πάλι αν θες μου λες δυο λογια γι'αυτόν?
Εχω πάει μέχρι στιγμής σε 2 και είχαν και καλά και κακά

Υπατία
29-04-12, 23:50
Σου έστειλα πμ

mammy30
22-05-12, 17:43
Γεια σας κορίτσια! Πού είστε όλες? Έχω να μπω και καιρό! Ελπίζω να είστε όλες καλά!

ntina27
26-05-12, 01:48
Γεια σας κοριτσια.Με λενε Ντινα και ειμαι 31.Απο τα 27 παρακολουθω το φορουμ αλλα ποτε δεν πηρα το θαρος να γραψω.Ειμαι 9 χρονια παντρεμενη και πριν 5 χρονια εκανα 2 αυτοματες αποβολες και μετα ενα εξωμητριο στο οποιο εχασα και τη μια μου σαλπιγγα.Μετα απο ενα χρονο εμαθα οτι εχω καρκινο στο θυροειδη και μεσα σε 1,5 χρονο εκανα 3 χειρουργεια γιατι μου εκανε μεταστάσεις σε λεμφαδένες και 3 ραδιενεργά ιώδια.πολυ μεγαλη ταλαιπωρία!!!!!!Τωρα 8 μηνες μετα το τελευταίο ιωδιο οι γιατροι μου ολοι (και εχω ενα πολυ μεγαλο γκρουπ γιατρων που συνεργάζονται πλέον μεταξυ τους) μου ειπαν να προσπαθησω να μείνω έγκυος.Εχω 10 μερες καθυστέρηση,με βαση κυκλου 24 ημερων και χωρις ποτε καθυστερήσεις,και η β χοριακη μου χθες βγηκε 0.Οι γιατροι μου λενε να ξανα κανω χοριακη σε 10 μερες γιατι με τα χαπια του θυροειδη που μου κόβανε και μου ξανα δίνανε για τα ιωδια παιζει να μη δειχνει ακομα.Ξερει κανεις αν αληθεύει αυτό η μου το λενε για να μη με στεναχωρουνε ????????Ευχαριστω για την υπομονή σας!!!!!!!!!!!

arous
26-05-12, 14:50
Φυσικά εξαρταται απ'την κατασταση της αλλης σαλπιγγας... αλλα εγω δεν εκανα σαλπιγγογραφια, και απο τοτε που μου αφαιρεσαν τη μια σαλπιγγα εχω μεινει 3 φορες εγκυος... Σχεδον με τον κρίνο,,, αφου απορώ πώς; Μεχρι να σιγουρευτω οτι είναι ενδομητρια η εγκυμοσυνη περναω μεγαλο ζορι ομως... Το αγχος και ο φοβος του εξωμητριου δυσκολο να το αποβάλλεις μετα απο τραυματικη εμπειρια... (ρήξη, απιστευτος πονος και επειγον χειρουργειο στις 3 το βραδυ, ευτυχως λαπαροσκοπικα)

http://lbdf.lilypie.com/5Olr.png (http://lilypie.com)

Υπατία
10-06-12, 11:24
Μπράβο κοπέλα μου. Τόσο τυχερή να είσαι σε όλη σου τη ζωή. Μετά από 3 παιδιά πιστεύω ότι πρέπει να απέβαλες το άγχος του εξωμητρίου. Τουλάχιστον εγώ που είχα 2 εξωμήτριες και 2 αφαιρέσεις σαλπίγγων ουτε που το σκέφτομαι. Το όνειρο ζωής μου είναι αποκτήσω μόνο ένα παιδί και μετά θα φτύνομαι όλη την ώρα για την τύχη μου.Σιγά μη ξανασκετώ τις εξωμήτριες.

mammy30
10-06-12, 12:24
Η αλήθεια είναι ότι όταν αποκτήσεις το παιδί σου δεν σκέφτεσαι με τον ίδιο τρόπο το εξωμήτριο.Βέβαια εγώ προσωπικά για να σας πω την αλήθεια προσφάτως ανακάλυψα όταν πήγα να επισκεφτώ το Μητέρα για μία φίλη μου που νοσηλευόταν ότι δεν μπορούσα να περάσω εύκολα την είσοδό του. ξύπνησαν όλες οι κακές αναμνήσεις... δεν ξεχνιέται έτσι εύκολα τέτοια περιπέτεια... Εξαρτάται βέβαια κι από τον άνθρωπο και πώς το έχει εισπράξει...

Υπατία
11-06-12, 00:38
Πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε ψυχραιμία και να βάζουμε προτεραιότητες. Μην μεγενθύνουμε τις δυσκολίες που έρχονται, πόσο μάλλον αυτές που φύγαν. Εξάλλου θεωρώ ότι ένα παιδικό χαμόγελο εξαφανίζει οποιαδήποτε φάντασμα του παρελθόντος.

margi
10-07-12, 12:05
Κορίτσια, τι κάνετε; Ελπίζω να είστε όλες καλά!
Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και ξεκινώ την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής. Ελπίζω να πανε όλα καλά.

deni29
11-07-12, 12:46
Κορίτσια, τι κάνετε; Ελπίζω να είστε όλες καλά!
Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και ξεκινώ την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής. Ελπίζω να πανε όλα καλά.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ..ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

mammy30
13-07-12, 22:07
Καλή επιτυχίαααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Infanta
20-07-12, 01:10
Γεια σας κοριτσια!!! Τι κανετε;;; Εχω πολυ καιρο να μπω αλλα αποψε το αποφασισα κ διαβασα μαζεμενα ολα τα νεα σας. Ευχομαι ολοψυχα σε ολες καλη επιτυχια κ κυριως στη margi που την εχω συνεχεια στο μυαλο μου. Καλη επιτυχια κοριτσακι μου!!!!! Εισαι ο ενας απ τους 2 λογους που ξαναμπηκα αποψε, ηθελα να μαθω νεα σου.....

Infanta
20-07-12, 02:45
2 φορες εγραψα κ τις δυο με πεταξε εξω :( Θα τα γραφω λοιπον σε δόσεις.....
Ο δευτερος λογος που ξαναμπηκα μετα απο τοσο καιρο ηταν γιατι ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη δικη μου ιστορια με αισιο (ευχομαι κ ελπιζω) τελος, σε περιπου 2 μηνες. Ειμαι εγκυος, τελος Σεπτεμβριου περιμενουμε την κορη μας!!!!!! Η μοναδικη μου σαλπιγγα δεν ηταν εμποδιο για φυσιολογικη συλληψη!!!!!

Infanta
20-07-12, 02:54
Βεβαια, ειχα κανει ολες τις εξετασεις ( εκτος της εξετασης ιστου περιοδου, την οποια εμαθα απο τη mammy30 αλλα δεν προλαβα να κανω γιατι με προλαβε η εγκυμοσυνη. Την θεωρω ομως απαραιτητη κ μαλλον θα την κανω κ εγω στο μελλον). Κ ας μου λεγαν οι γιατροι πως δεν χρειαζεται, τις περισσοτερες φορες η εξωμητριος κυηση ειναι τυχαιο γεγονος. Αυτο συνιστω κ σε ολες τις κοπελες που εχουν περασει την τραυματικη εμπειρια της εξωμητριου. Καντε ολες τις εξετασεις, αποκλειστε το ενδεχομενο να υπαρχει καποιο προβλημα που μπορει να αντιμετωπιστει. Κ μπορεί να ειστε κ εσεις "τυχαιο γεγονος" κ την επομενη φορα να πανε ολα καλα!!!!!!!

Infanta
20-07-12, 03:23
Υπαρχουν λοιπον κ τετοιες περιπτωσεις σαν τη δικη μου. Αναρωτιομουν αν υπηρχαν τετοιες κοπελες οταν εψαχνα απεγνωσμενα εδω μεσα για κουραγιο. Κ θελω να ευχαριστησω πολυ ολες τις κοπελες που μοιραστηκαν τις ιστοριες, τις εμπειριες κ τις γνωσεις τους. Ακομα κ αυτες που κανουν χρησιμες ερωτησεις!!! Σας ευχαριστω πολυ ολες!!!!!!!!

Οσο για τις υπολοιπες κοπελες που ειναι αδυνατον να τεκνοποιησουν φυσιολογικα 'η για αγνωστο λογο δεν ερχεται η πολυποθητη εγκυμοσυνη, μη χανετε χρονο!!! Η επιστημη ειναι στη διαθεση σας!!! Μη μιζεριαζετε κ χαλατε την ψυχικη σας υγεια κ προπαντως μη χανετε χρονο απ τις στιγμες με τα παιδια σας. Προχωρειστε στο επομενο βημα. Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη κ προσωπικα ειχα βαλει ενα χρονικο οριο προσπαθειων πριν προχωρησω σε εξωσωματικη. Δεν μπορουσα να περιμενω αλλο! Ανυπομονουσα κ ανυπομονω γι αυτο το παιδικο χαμογελο που λεει η Υπατια.

Να στε ολες καλα κοριτσια κ ο Θεος να δωσει στην καθεμια αυτο που επιθυμει!!!!!! Συν Αθηνα και χειρα κινει!!!
Ιδιαιτερες ευχες για καλη επιτυχια στη margi, που την εχω στο μυαλο μου σαν παλια γνωριμη!!!!!!!!!!

Υπατία
20-07-12, 12:02
Infanta με το καλό να έρθει η κόρη σου.
ntina27 έχεις κάποιο καλό νέο κορίτσι μου;

margi
20-07-12, 22:46
Ινφάντα, τι όμορφα νέα είναι αυτά; Μπράβο κοριτσάκι μου! Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά την ομορφιά σου! Πόσο κουράγιο δίνει η ιστορία σου σε τόσα κορίτσια που το παλεύοθν μετά από εξωμήτριο!
Οσο για τις συμβουλές που δίνεις να μην χάνουμε χρόνο συμφωνώ απόλυτα. Πόσα χρόνια έχασα εξαιτίας των γιατρών αλλά και της δικιας μου δειλίας αλλά και ισχυρογνωμοσύνης πως θα τα καταφέρω μόνη μου. Δεν ήταν γραφτό. Ελπίζω να είναι γραφτό να τα καταφέρω με την εξωσωματική. Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και κυρ'ιως που με έχεις σττο μυαλό σου.
Κορίτσια, ελπίζω να μην σας απογοητεύσω αυτή τη φορά. Ελπίζω να σας πω ευχάριστα νέα για πρώτη φορά σε αυτό το θέμα!

margi
20-07-12, 22:47
Τις ενέσεις μου συνεχίζω κανονικά και μέχρις στιγμής όλα καλά.
Ευη μου, εσύ τι κανες;

mammy30
22-07-12, 10:00
Margino μου, άντε υπομονή λίγες μερούλες έμειναν! Όλα θα πάνε καλά!
Το παιδάκι μου είναι πλέον 2 ετών και δε σας κρύβω ότι μάλλον από το φθινόπωρο ή χειμώνα σκέφτομαι να επισκεφτώ πάλι τον ειδικό γονιμότητας για να προχωρήσουμε στη δεύτερη εξωσωματική για αδελφάκι... Και ο Θεός βοηθός...

katerina2512
22-07-12, 18:50
Κοριτσια καλησπερα . Ειχα πολυ καιρο να μπω . Ή μαλλον πολυ καιρο να γραψω . Προσπαθουσα επιτηδες να απεχω , γτ δεν ημουνα κ πολυ στα καλα μου . Τον τελυταιο μηνα αρχισα ν ξαναμπαινω δειλα δειλα κ τωρα επιτελους αποφασισα να γραψω . Τα νεα μου εν συντομια ειναι οτι απο τον Οκτωμβριο που προσπαθω ολο εκανα ωοθ/ξια απο την βουλωμενη πλευρα . Μονο 2 φορες εκανα απο την καθαρη , αλλα τζιφος και τις 2 . Τελικα τον Μαιο (αφου εφαγα ακομη μια σφαλιαρα οτι κ εκεινος ο κυκλος θα εδινε ωαρια μονο απο τα δεξια) αποφασισα να παω σε εξωσωματικη . Με τα πολλα εκανα ωοληψια τωρα τον Ιουλιο κ τα κρυοσυντηρησα εχοντας σκοπο να κανω εμβρυομεταφορα στον κυκλο του Αυγουστου , λογω του οτι πηγαινα για υπερδιεγερση (εκανα μαλιστα μια ηπια που ευτυχως την προλαβα) . Προχθες μου ηρθε περιοδος και ειπα "επιτελους ηρθε ο μηνας μου!" . Αλλα υπολογισα χωρις τον ξενοδοχο . Οι ωοθηκες ειναι ακομα πρησμενες . Εχουν το διπλασιο μεγεθος ακομα (την ημερα της ωοληψιας ηταν στο τριπλασιο απο το φυσιολογικο μου ειχε πει ο γιατρος) κ ετσι η εμβρυομεταφορα αναβληθηκε για τον επομενο κυκλο....
Επιπλεον ολο αυτο τον καιρο παλευω να διορθωσω τους δεικτες που σχετιζονται με το αυτοανοσο μου , γτ ο εξωσωματικος δεν ηθελε με τιποτα να με βαλει σε διαδικασια εμβρυομεταφορας με τοσο υψηλες τιμες που ειχα. Με λιγα λογια περιμενα να με παει πισω το αυτοάνοσο κ τελικα απο αλλου μου ηρθε. Τελοσπαντων , ελπιζω να την βρω την ακρη μου επιτελους .

Margi μου ολα καλα να σου πανε κουκλα μου . Ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου . Καλη αρχη και θετικη σκεψη .

mammy30 οταν με το καλο το αποφασισεις ευχομαι να σου ερθουν ολα οπως τα θελεις

margi
22-07-12, 22:53
Κατερίνα μου, πολύ ταλαιπωρήθηκες, βρε κορίτσι μου! Το καλό είναι βεβαια πως έχεις έτοιμα ωάρια και όταν έρθει η ώρα θα τα γονιμοποιήσετε!
Ευχαριστώ για τις ευχές σου.
Ευη πότε έφτασε δυο χρονώντο κοριτσακι; Πω, πω! Μπράβο. Να πάνε όλα καλά!

alexioa
23-07-12, 16:15
Γεια σας, ειμαι καινουργια και γραφω πρωτη φορα!Διαβαζα συχνα ψαχνωντας να βρω πραγματα μεσω internet γιατι ειχα πριν 2 μηνες περιπου μια εξωμητριο υστερα απο προσπαθειες 8 μηνων περιπου!Σε λίγο κλεινω τα 30 και εχω στεναχωρηθει πολυ φοβουμενη πως δεν θα τα ξανακαταφερω!Η γιατρος μου βεβαι αειναι καθυσηχαστικη πως ολα θα πανε καλα την επομενη φορα και πως με μια σαλπιγγα ειναι αρκετη για κανονικη συλληψη.Η λαπαροσκοπηση για την εξωμητριο πηγε καλα και μου ειπαν πως η αλλη σαλπιγγα ειναι μια χαρα αλλα οπως καταλαβαινετε εχω στεναχωρηθει αρκετα.Εχω μεγαλο κυκλο και ασταθη και χαρηκα πολυ οταν ειδα το θεετικο τεστ.Διαβαζω για κοπελες που τα καταφεραν και χαιρομαι πολυ και φυσικα περνω κουραγιο!

margi
23-07-12, 23:19
alexioa, κάπως έτσι βρήκα κι εγώ το parents! Μετά από εξωμήτριο και ψάχνοντας στο ιντερνετ, στο google εντόπισα το "μια σάλπιγγα, εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη;" Μπήκα και έγινα μέλος μιας πολύ καλής διαδικτυακής παρέας. Να μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Αν όλα είναι καλά, η μία σάλπιγγα θα κάνει τη δουλίτσα της. Να μην χάσετε όμως χρόνο : να κάνετε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Να κάνετε σπερμοδιάγραμμα ( πολλοί θα σου πουν να μην κάνετε- μην ακούς κανέναν να στείλεις τον αντρούλη σου να το κάνει), να κάνεις εσύ αργότερα έλεγχο ωορρηξίας.Σου λέω :αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα, σύντομα θα μείνεις!

alexioa
24-07-12, 10:38
Η αληθεια ειναι πως η γιατρος μου ειπε πως δεν χρειαζετε απολυτως καμια εξεταση.Εμενα την ωορηξια μου την εχει τσεκαρει βεβαια και την τσεκαραμε και μετα την επεμβαση οπου και ετυχε να γινει απο την πλευρα που υοαρχει η σαλπιγγα!Δεν θα το αφησω στην τυχη, θα περιμενω κανενα εξαμηνο και μετα θα το κοιταξω με τη γιατρο μου οπου ευτυχως ειναι πολυ καλη και με καταλαβαινει!

LaLuna
25-07-12, 16:00
κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα,
έχω κι εγώ την δυσάρεστη εμπειρία μιας εξωμήτριας κύησης και αφαίρεσης μιας σάλπιγγας. Κανείς δεν μου ανέφερε να κάνω εξετάσεις...ούτε μία!.Ούτε για μένα ούτε για τον άντρα μου. Μας είπαν απλά οτι η άλλη σάλπιγγα είναι καθαρή και οτι όλα θα πάνε καλά. Έχω τελείως αστατο κύκλο και δεν υπολογίζω καν γόνιμες μέρες.
Τι εξετάσεις θα έπρεπε δηλαδή να κανω?
Η εξέταση ιστού περιόδου που διάβασα παρακάτω τί είναι?
Να πάρει! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να αλλάξουμε γυναικολόγο. σε άλλο θέμα που άνοιξα ζήτησα την γνώμη σας γα έναν άλλον αλλα μάλλον καμία δεν το ξέρει γιατί δεν έχω καμία απάντηση. δεν έχω πουνα απευθυνθώ για να ρωτήσω όλα αυτά περι εξετάσεων που ακούω εδώ μέσα.
Πάλι καλά που μου ανοίξατε τα μάτια

Nefeli_13
25-07-12, 16:34
κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα,
έχω κι εγώ την δυσάρεστη εμπειρία μιας εξωμήτριας κύησης και αφαίρεσης μιας σάλπιγγας. Κανείς δεν μου ανέφερε να κάνω εξετάσεις...ούτε μία!.Ούτε για μένα ούτε για τον άντρα μου. Μας είπαν απλά οτι η άλλη σάλπιγγα είναι καθαρή και οτι όλα θα πάνε καλά. Έχω τελείως αστατο κύκλο και δεν υπολογίζω καν γόνιμες μέρες.
Τι εξετάσεις θα έπρεπε δηλαδή να κανω?
Η εξέταση ιστού περιόδου που διάβασα παρακάτω τί είναι?
Να πάρει! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να αλλάξουμε γυναικολόγο. σε άλλο θέμα που άνοιξα ζήτησα την γνώμη σας γα έναν άλλον αλλα μάλλον καμία δεν το ξέρει γιατί δεν έχω καμία απάντηση. δεν έχω πουνα απευθυνθώ για να ρωτήσω όλα αυτά περι εξετάσεων που ακούω εδώ μέσα.
Πάλι καλά που μου ανοίξατε τα μάτια

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνουμε εδώ, να ανταλλάσσουμε δηλαδή απόψεις λες και είμαστε επιστήμονες, ενώ πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά στους γιατρούς για να μας λύσουν τις απορίες.... Εγώ όμως από τη μέρα που μπήκα στο forum, έλυσα πολλές απορίες μου και έμαθα πολλά πράγματα από τις δικές σας εμπειρίες! Καλοί οι γιατροί, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κι εμείς τη δική μας έρευνα...
LaLuna, αν ο προηγούμενος γιατρός δεν σας ικανοποιούσε πολύ καλά κάνατε και αλλάξατε. Να είσαι έτοιμη να αλλάξεις και τον επόμενο αν δεν υπάρχει "χημεία"! Σε μερικές περιπτώσεις χρειάζεται να πάρουμε και δεύτερη και τρίτη γνώμη για να είμαστε σίγουροι! Πάντως, αφού έμεινες έγκυος μια φορά, είμαι σίγουρη ότι θα ξαναμείνεις!!!

LaLuna
25-07-12, 17:01
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνουμε εδώ, να ανταλλάσσουμε δηλαδή απόψεις λες και είμαστε επιστήμονες, ενώ πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά στους γιατρούς για να μας λύσουν τις απορίες.... Εγώ όμως από τη μέρα που μπήκα στο forum, έλυσα πολλές απορίες μου και έμαθα πολλά πράγματα από τις δικές σας εμπειρίες! Καλοί οι γιατροί, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κι εμείς τη δική μας έρευνα...
LaLuna, αν ο προηγούμενος γιατρός δεν σας ικανοποιούσε πολύ καλά κάνατε και αλλάξατε. Να είσαι έτοιμη να αλλάξεις και τον επόμενο αν δεν υπάρχει "χημεία"! Σε μερικές περιπτώσεις χρειάζεται να πάρουμε και δεύτερη και τρίτη γνώμη για να είμαστε σίγουροι! Πάντως, αφού έμεινες έγκυος μια φορά, είμαι σίγουρη ότι θα ξαναμείνεις!!!
Μακάρι να γίνει έτσι και να μην αντιμετωπίσουμε δυσκολίες άλλες.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σένα, όπως και σε όλα τα κορίτσια!
Ναι, τώρα είμαστε στην αναζήτηση άλλου γιατρού. Μορφονιές μου μήπως γνωρίζετε τον Μητσάκο-Μπαρμπαγιάννη που είναι στο Ρέα?

marouditsa
26-07-12, 11:44
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΥΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΑ ΣΑΠΛΙΓΓΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗΣ ΩΟΡΕΞΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΕΤΥΧΕ.ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ................

Ευη@
26-07-12, 12:46
Καλό είναι να γνωρίζεις αν η άλλη σάλπιγγα σου είναι ανοιχτή.Αν δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα εκεί,τότε κάθε 2-ρο μήνα έχεις ωορρηξία από την μεριά της "γερής " σάλπιγγας και απολύτως κανένα πρόβλημα να μείνεις έγκυος!Στην θέση σου θα προσπαθούσα με υπέρηχο να δω ποιο μήνα κάνω απ τη "σωστή μεριά" και θα συνέχιζα τις προσπάθειες.Σίγουρα οι πιθανότητες έχουν μειωθεί αλλά αν είσαι σε μικρή ηλικία πάλεψέ το πριν μπεις στη διαδικασία με τη φαρμακευτική αγωγή....

Ευη@
26-07-12, 13:00
Καλό είναι να γνωρίζεις αν η άλλη σάλπιγγα σου είναι ανοιχτή.Αν δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα εκεί,τότε κάθε 2-ρο μήνα έχεις ωορρηξία από την μεριά της "γερής " σάλπιγγας και απολύτως κανένα πρόβλημα να μείνεις έγκυος!Στην θέση σου θα προσπαθούσα με υπέρηχο να δω ποιο μήνα κάνω απ τη "σωστή μεριά" και θα συνέχιζα τις προσπάθειες.Σίγουρα οι πιθανότητες έχουν μειωθεί αλλά αν είσαι σε μικρή ηλικία πάλεψέ το πριν μπεις στη διαδικασία με τη φαρμακευτική αγωγή....

zouzounaki12
26-07-12, 16:32
marouditsa οι γιατροι σου προτεινουν την προκληση ωορρηξιας με φαρμακα και τη σπερματεγχυση για να σου αυξησουν τις πιθανοτητες για συλληψη. εγω προσωπικα εχω δοκιμασει και τις δυο μεθοδους. κανεις κανονικα ωορρηξια καθε μηνα; τι ηλικια εχεις;
Ευη@ σχετικα με την ωορρηξια που λες οτι γινεται εναλλαξ καθε μηνα σε καθε σαλπιγγα, νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρη 100%,πως δεν ισχυει. αν γνωριζει καποια κοπελα σιγουρα ας απαντησει.

mammy30
26-07-12, 16:36
όχι η ωορρηξία δεν είναι απαραίτητο να γίνεται εναλλάξ. μπορεί να γίνει εναλλάξ και μετά να γίνει επί 3-4 μήνες από τη μία πλευρά πχ...μπορεί να γίνει 6 μήνες στη μία, 6 μήνες στην άλλη. όπως καταλαίνετε μόνο η φύση τα ορίζει αυτά...

marouditsa
26-07-12, 17:41
ZOUZOUNAKI12 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΕΙΜΑΙ 30.

alexioa
26-07-12, 19:55
marouditsa πριν δυο μηνες περιπου ειχα και εγω εξωμητριο ηταν η πρωτη φορα που εμεινα εγκυος υστερα απο προσπαθεια καποιων μηνων.Εμενα βεβαια μου αφαιρεσαν την δεξια σαλπιγγα γιατι η αποψη του γιατρου ηταν πως πιστευει οτι θα ξαναεκανα εξωμητριο αν μου την αφηνε.Οι γιατροι πιστευουν παντως πως αν εχεις την μια σαλπιγγα μπορεις να μεινεις εγγυος.Αυτο μου το ειπε ο γιατρος που μου εκανε την επεμβαση ο οποιος στην πολη που μενω ειναι κορυφη στην εξωσωματικη και οταν τον ρωτησα τωρα τι κανω μου απαντησε προσπαθησε κανα χρονο+ και μετα βλεπουμε!τωρα για την ωορηξια που λες μου ειπε πως ειναι τυχαιο απο που θα γινει!Και εγω σε λιγο καιρο κλεινω τα 30 και εχω λιγο αγχωθει αλλα δεν ξερω καπου μεσα μου λεω πως αφου συνεβει μια φορα θα ξανασυμβει και ολα θα πανε καλυτερα!

marouditsa
26-07-12, 23:05
ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΑΠΛΑ ΞΕΡΕΙΣ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΙΟΛΑΣ ΕΓΡΑΨΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑΣ ΠΩ.

Ευη@
27-07-12, 09:06
καλημέρα κορίτσια!Οχι δεν είναι απαραίτητο να γίνεται εναλλάξ αλλά συνήθως είναι μοιρασμένες και στις δύο ωοθήκες.Πάντως η σπερματένχυση στην πράξη δε νομίζω οτι βοηθάει...Στα 30 δε νομίζω οτι η μια σάλπιγγα είναι λόγος εξωσωματικής!Υπομονή κορίτσια!να παίρνετε πάντα μια δεύτερη γνώμη και σίγουρα όχι από κέντρο εξωσωματικής.Εχουν ακούσει δυστυχώς πολλά τα αυτάκια μου!

marouditsa
27-07-12, 10:32
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.alexioa ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ.ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ.ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΩΡΑΚΙ.ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ.ΑΠΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΗΓΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΚΑΝΑ 5 ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ 4 ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΑΣΩ.

alexioa
27-07-12, 15:15
marouditsa δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες απο εμενα που εχω μια,λογικα τις ιδιες εχουμε!Τωρα για την περιπτωση με τα φαρμακα που λες πιστευω πως αν κανεις ωορηξια ειναι το ιδιο με φαρμακα η χωρις!Εγω να φανταστεις επειδη εχω αστατο κυκλο αρκετα την φορα του εξωμητριου η συλληψη εγεινε καπου την 30η μερα γιατι ηταν και η μοναδικη φορα επαφης με τον αντρα μου!Χρησιμοποιω και τεστ ωορηξιας που με βοηθουν πολυ λογω του μεγαλου κυκλου αλλα απο οτι καταλαβαινεις σημασια εχει να κανεις ωορηξια και να πετυχαινεις τη μερα τωρα αν αυτη ειναι 30η ή 14η δεν εχει σημασια.

Ευη@
27-07-12, 15:26
marouditsa μη σκέφτεσαι έτσι και μη συγκρίνεις την υποβοηθούμενη με την φυσική γονιμοποίηση.Τα ωάρια "βιάστηκαν" χημικά να ωριμάσουν γρηγορότερα και όλα μαζί και στην τελική οχι όλα τα γονιμοποιημένα ωάρια είναι "τελεια",η φύση δυστυχώς κάνει λάθη αλλά ευτυχώς για εμάς τα περισσότερα τα διορθώνει πολύ νωρίς!!σκέψου πως κάπου εκεί μέσα στην κοιλίτσα σου περιμένει υπομονετικά ένα σποράκι (ίσως και παραπάνω) να έρθει η σειρά του!!και μη νομίζεις οτι θα του γλιτώσεις έτσι γρήγορα!!! ;)

Ευη@
27-07-12, 15:28
alexioa είναι έγκυρα τα τεστ ωορρηξίας?το έχεις διασταυρώσει με υπέρηχο?

marouditsa
27-07-12, 20:16
ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΕΣΤΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ALEXIOA ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ.

alexioa
28-07-12, 09:53
ευη το εχω διασταυρωσει γιατι η μοναδικη συλληψη με το εξωμητριο που ειχα ηταν οταν εκανα τα τεστ και με το που βγηκε θετικο ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου την επομενη μερα και ηταν και η μοναδικη φορα.Μarouditsa πιστευω στις γονιμες μερες αλλα πιστευω πως μπορουν να αλλαξουν απο μηνα σε μηνα ειδικα για τις γυναικες οποως εγω που ο κυκλος κυμαινετε απο 35-45 μερες.Αυτο που με αγχωνει ειναι πως θελω να ξεκινησω τις προσπαθειες ξανα!Ηγιατρος μου ειπε να περιμενω κανα 3μηνο αλλα αν κατσει και τον Αυγουστο (στους 2 δηλαδη)δεν θα υπαρχει προβλημα!Ειναι τοσο σιγουρη πως ολα θα πανε καλλα που με καποιον τροπο με ηρεμει και εμενα!Εσας ο γιατρος κοριτσια ποσο σας ειπε να περιμενετε?

mammy30
28-07-12, 17:19
Κορίτσια, η ωορρηξία μοιράζεται ισάξια στη μία και στην άλλη ωοθήκη, αλλά όχι εναλλάξ απαραίτητα! Όταν έχεις μία σάλπιγγα θεωρείσαι "υπογόνιμος" ναι! Τι σημαίνει όμως αυτό; Μία γυναίκα με δύο υγιείς το τονίζω σάλπιγγα μπορεί να συλλάβει 12 μήνες εφόσον έχει και καλή ωορρηξία. Μία γυναίκα με μία σάλπιγγα μπορεί να συλλάβει 6 μήνες το χρόνο! Αυτό ουσιαστικά δεν την εμποδίζει από το να γίνει μάνα, απλώς δεν μπορεί να γίνει μάνα συγκεκριμένους μήνες! Και προς θεού μην μπερδεύεστε με τη δική μου ιστορία που πέρασα άμεσα στην εξωσωματική με 1 υγιή σάλπιγγα. Εμείς είχαμε και θέμα μικροβίου με το σύζυγο.
Αυτό όμως που πρέπει να προσέξουν οι κοπέλες που παρακολουθούν την ομάδα μας είναι ότι δυστυχώς τα εξωμήτρια μερικές φορές συνδέονται με λοιμώξεις (π.χ. από χλαμύδια) τα οποία έχουν δημιουργήσει ανεπανόρθωτο πρόβλημα στις σάλπιγγες ή σάλπιγγα. Τότε αναγκαστικά καταφεύγουμε στην εξωσωματική γονιμοποίηση. Και να θυμάστε πάντα ότι υπάρχει και ο φυσικός κύκλος που έκανα εγώ και δεν πήρα φάρμακα! Ειδικά οι κοπέλες που είστε μόνο 30 χρόνων (τότε ήμουν κι εγώ 28 χρόνων)!
Αν πάλι ανήκετε στην κατηγορία εκείνων που σας είπαν οι γιατροί ότι οι σάλπιγγές σας είναι κλειστές και δεν μπορείτε να κάνετε παιδί φυσιολογικά, μη στεναχωριέστε καθόλου! Δεν είναι δα και κάτι φοβερό η εξωσωματική... Ένας μύθος μόνο υπάρχει γύρω της... Όλα θα πάνε καλά και συνέχεια να ευχαριστούμε το θεό που ζούμε σε μια εποχή που η επιστήμη είναι πολύ ψηλά!!!

alexioa
31-07-12, 15:46
θα ηθελα να ρωτησω εσεις ποτε ξαναπροσπαθησατε για εγκυμοσυνη?εχουν περασει 2 μηνες αλλα μονο μια φορα μου ηρθε περιοδος στις 37 μερες κατι φυσιολογικο για εμενα και τωρα περιμενω σε 15 μερες ξανα χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη!εκανα προχθες ελευθερα με τον αντρα μου και το σκεφτομαι αν εκανα βλακεια αλλα δεν πιστευω πως με μια φορα θα γινει τιποτα!αληθεια ειναι αρκετες κοπελες που μετα απο εξωμητριο τα καταφεραν γρηγορα?ρωταω τις κοπελες που ειναι πιο παλιες και μπορει να ξερουν!παντως ειναι καλο που υπαρχει μια παρεα οπου μπορει να λες τα προβληματα σου και να ενδιαφέρουν και αλλες κοπελες αυτα που γραφεις και ισως να βοηθας και να βοηθιεσαι!

ΒΑΛΙΑ Β
31-07-12, 17:16
Γειά σας ειμαι νέο μελος!!! και εχω μεγαλη αναγκη απο τις γνωσεις και τις εμπειριες σας!! εχουμε κανει με το συζηγο μου, σε ενα ιδιωτικο μικροβιολογικο, ενα σπερματοδιαγραμμα το οποιο δεν ηταν καθολου καλο, μας ειπαν Αζωοσπερμια, τοτε το ακουσα πρωτη φορα. Σημερα δωσαμε δειγμα στο ΠΕΠΑΓΝΗ Ηρακλειου κρητης και μας ειπαν την Πεμπτη οτι θα παρουμε τα αποτελεσματα.

mammy30
31-07-12, 19:12
Καλωσήρθες, Βάλια μου! Μόνο που το θέμα εδώ είναι η εξωμήτριος κύησης και η σύλληψη μετά από αυτή! Παρ' όλα αυτά να σου πω ότι αν πράγματι ο άνδρας σου έχει αζωοσπερμία, μπορείτε να τεκνοποιήσετε μόνο με εξωσωματική γονιμοποίηση. Διότι θα πρέπει να λάβουν από τους όρχεις τους σπερματοζωάρια! Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά! Μην ανησυχείς όλα γίνονται!
Alexioa, προσωπικά γνωρίζω δύο περιπτώσεις που συνέλαβαν πολύ γρήγορα μετά από εξωμήτρια κύηση. Αυτό όμως από μόνο του δε θέλει τίποτα. Εξαρτάται από την έκταση του προβλήματος στις σάλπιγγες και τη γενικότερη γονιμότητα του ζευγαριού. Το θέμα είναι να υπάρχει αισιοδοξία, όχι άγχος και οι κατάλληλοι επιστήμονες να σας καθοδηγήσουν!
Margi μου, για πες μας τα νέα σου! Σε ποιο στάδιο είσαι;

marouditsa
01-08-12, 13:45
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΕΑ ΜΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.............

mammy30
01-08-12, 16:44
Καλά αποτελέσματα!Περιμένουμε τα νέα σου!

marouditsa
02-08-12, 00:07
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.ΕΒΑΛΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ FSH-LH-PRL-TSH-MYCOPLASMA-UROPLASMA-CHLAMYDIA.ME ΕΞΕΤΑΣΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΝΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΩ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΩΝΕΜΗ ΜΕΡΙΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΩ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΘΑ ΠΑΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΕΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΕΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΠΙΑΣΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.(Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ Η ΑΛΛΗ ΗΤΑΝ ΜΑΙ ΧΑΡΑ)

alexioa
02-08-12, 16:28
marouditsa η αληθεια ειναι πως και εγω σκεφτομαι αν τυχον και δεν ερθει σε ενα χρονο απο το εξωμητριο η εγκυμοσυνη θα το ψαξω και εγω για εξωσωματικη.ισως θα πρεπει να το κοιταξεις και μεχρι να κανεις τις εξετασεις να αποφασησετε που και ποτε, ποτε δεν ξερεις μπορει να σου κατσει απο εκει που δεν το περιμενεις γιατι τελικα ετσι γινετε στις περισσοτερες εγκυμοσινες τελικα.στην τελικη μην το βλεπεις ως κατι το κακο αλλα ως τον τροπο που θα καταφερεις να εχεις αυτο που δεν μπορεις εδω και πολυ καιρο!οταν ειχες κανει τη λαπαροσκοπηση για το εξωμητριο τι σου ειχε πει ο γιατρος για την αλλη σαλπιγγα?