PDA

Επιστροφή στο Forum : Θηλασμός και περίοδος

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

Μαρία Κ.
15-02-09, 01:43
Δε ρωτάτε και μένα, που έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί μου όταν η Μελίνα ήταν 4 μηνών, να σας πω τι τράβηξα;

ΕΓΩ, ΕΓΩ θελω να σε ρωτήσω!!!! :lol: :lol: :lol:

Απο βδομαδα μάλλον θα χρειαστω συμπαρασταση... :D

vera
15-02-09, 02:42
Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κάνεις τόσο κοντά τα παιδάκια; Ο Π.Ο.Υ. και η Unicef θεωρούν καλό να υπάρχει μια απόσταση 3-4 χρόνων μεταξύ των γεννήσεων για να προλάβει το πρώτο παιδάκι να ανεξαρτοποιηθεί...

Και όχι μόνο αυτό, είναι πιο ασφαλές για τη μαμά και για το επόμενο έμβρυο-παιδάκι να έχει περάσει αρκετός καιρός (τουλάχιστον χρόνος) από τον προηγούμενο τοκετό.

Γιατι ειναι πιο ασφαλες για το εμβρυο?

vera
15-02-09, 02:50
Mh biazeste να ερθει η περιοδος αν δεν υπαρχει λογος.......

Οσο περισσοτερο κραταει η αμμηνορροια τοσο καλυτερα για την υγεια μας.....

Επισης εχετε υποψη οτι συνηθως το δευτερο παιδι ερχεται πιο ευκολα απο το πρωτο....πολλα ζευγαρια που δυσκολευτηκαν στο πρωτο, τους ηρθε κατακεφαλα η δευτερη εγκυμοσυνη χωρις να το περιμενουν..... :wink:

amaretto
15-02-09, 09:47
Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κάνεις τόσο κοντά τα παιδάκια; Ο Π.Ο.Υ. και η Unicef θεωρούν καλό να υπάρχει μια απόσταση 3-4 χρόνων μεταξύ των γεννήσεων για να προλάβει το πρώτο παιδάκι να ανεξαρτοποιηθεί...

Και όχι μόνο αυτό, είναι πιο ασφαλές για τη μαμά και για το επόμενο έμβρυο-παιδάκι να έχει περάσει αρκετός καιρός (τουλάχιστον χρόνος) από τον προηγούμενο τοκετό.

Γιατι ειναι πιο ασφαλες για το εμβρυο?

Δεν έχω πρόχειρη αναφορά, κάπου διάβαζα ότι κοντινές εγκυμοσύνες μπορούν να συνδέονται με πρόωρες γεννήσεις, χαμηλό βάρος γέννησης και αποβολές. Και εφόσον η μαμά ζορίζεται να ανταπεξέλθει στις ανάγκες ενός νηπίου, καταπονείται ο οργανισμός της και ίσως να μην είναι οι ιδανικές συνθήκες για το έμβρυο.
...
Βρήκα ένα λινκ, δεν ξέρω αν είναι το ιδανικό, γιατί παρουσιάζει αποτελέσματα σε αναπτυσσόμενες χώρες αλλά έχει ενδιαφέρον:
http://www.infoforhealth.org/pr/l13edsum.shtml

Χλοη
15-02-09, 10:52
Χαχα!!! :lol: Τι καλά που θα'ταν να μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό! :lol:

vera
15-02-09, 14:31
Μαλιστα.....σε ευχαριστω....ελεγα μηπως δεν ειναι καλες οι πρωτες ωορρηξιες και εχουν προβληματα τα εμβρυα....

vera
17-02-09, 03:12
Εμενα μαλλον αρχισαν τα προεορτια τελικα....ειχα ενα ειδος ωορρηξιας εκεινες τις μερες και προχθες κανα δυο μερες ελαφροτατα πονακια και κατι ελαφρως χρωματισμενα καφε υγρα.......

amaretto
17-02-09, 08:22
Εμενα μαλλον αρχισαν τα προεορτια τελικα....ειχα ενα ειδος ωορρηξιας εκεινες τις μερες και προχθες κανα δυο μερες ελαφροτατα πονακια και κατι ελαφρως χρωματισμενα καφε υγρα.......

αααάλλος για τεστάκιιιι :lol: :lol: :lol:

joe
17-02-09, 19:56
Αν ειναι να ρθει θα ρθει........

Απλα για μας δεν ηταν ευκολο να μεινω εγκυος....εχω εγω την μητρα πισω (οπως λεμε στο βαθος κηπος.....) και ο συζυγος ολιγον ασθενες σπερμα.......οποτε πρεπει να πετυχω την ωορρηξια......με τον Αλεξανδρουλι ειμασταν τυχεροι....ηξερα μερα ωορρηξιας (ηταν η 11η) τον εβαλα κατω και του αλλαξα τα φωτα την 10 και τσουπ......τσακωσαμε τον παιδαρο...... :lol:

Αντε να πετυχουμε την ωορρηξια παλι.......παντως κρατησα το λινκ που εβαλε....θενκς!!!! :wink:

Βρε Vera μου κι εγω εχω οπισθια καμψη μητρας,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως δε σημαινει τιποτα κακο αυτο.Δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας.Εσενα σου ειπε καποιος οτι καθιστα δυσκολη τη συλληψη η οπισθια καμψη?
Παντως την απορια για "αναστολη" της ωορηξιας κι εγω την εχω.Δηλαδη γινεται να ετοιμαζεται ωορηξια και να ανασταλει λογω αυξησης θηλασμων? Ας μας απαντησει καποια αν ξερει.

vera
17-02-09, 22:08
Οχι ο ιατρος μου δεν ειπε κατι τετοιο, μου το πε μια φιλη που ειναι παθολογος..........ειπε πως δεν μενεις τοσο ευκολα εγκυος οσο αν δεν την εχεις πισω.......οχι βεβαια οτι ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο φανταζομαι αφου κι αυτη που ειχε το ιδιο θεμα τσακωσε δυο παιδαρους αλλα κι εγω το δικο μου τζουτζουκακι......αλλα ισως σε συνδυασμο με το προβληματακι του συζυγου να ταν πιο δυσκολο.....

Ira3
17-02-09, 23:13
Egw telika adiathetisa :o
meta apo shedon 17 mines thilazmou

amaretto
18-02-09, 01:40
Βρε Vera μου κι εγω εχω οπισθια καμψη μητρας,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως δε σημαινει τιποτα κακο αυτο.Δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας.Εσενα σου ειπε καποιος οτι καθιστα δυσκολη τη συλληψη η οπισθια καμψη?

ελα μωλέ, σκύβεις λίγο μπροστά :lol:

Eve
18-02-09, 10:02
αδιαθετησα εχθές! 14 μηνες μετα τη γεννα σχεδον.
Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο, αλλα πριν ενα μηνα ξεκινησα διαιτα.
Δεν αλλαξα τιποτα στη συχνοτητα ή διάρκεια των θηλασμων, μειωσα πολύ τις θερμιδες και εχασα κιλά με απίστευτη ευκολια. Με το που ήρθα στα επιθυμητά κιλά, ήρθε και η περιοδος.... Αραγε να έχει καποια σχέση;
:?: :?:

joe
18-02-09, 10:52

ελα μωλέ, σκύβεις λίγο μπροστά :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σωστηηηηηηηηηηηηη!!!

vera
18-02-09, 14:39
Επισης μενεις ξαπλα λιγη ωρα με τα ποδαρια στον αερα!!! :lol:

vera
18-02-09, 15:13
Τι διαιτα εκανες, δε μας λες κι εμας μπας και δουμε ασπρη μερα?

εΓΩ ΠΑΛΙ εδω και 3 μηνες δουλευα πολυ και εκανα πολλες ωρες να θηλασω........πανω απο 8-10 σχεδον καθε μερα......ζητημα αν μια μερα την εβδομαδα ημουν ολη μερα με το παιδι......το περιεργο ειναι οτι δε μου μειωθηκε καθολου το γαλα, την μερα που ειμασταν μαζι δλδ μια χαρα ετρωγε, αντιθετως την επομενη που δουλευα παλι ημουν πρησμενη απο το γαλα......

Αλλα μαλλον λογω τοσων μηνων με αραιους θηλασμους (αν και τη νυχτα μου αλλαζε τα φωτα) αρχισε σιγα σιγα να ερχεται η περιοδος...βεβαια δεν αδιαθετησα ακομα........κατι ιχνη....ουτε καν να λερωθει το σερβιετακι.....

Pipi
18-02-09, 15:16
Με το που ήρθα στα επιθυμητά κιλά, ήρθε και η περιοδος.... Αραγε να έχει καποια σχέση;
:?: :?:

Μπα, εγώ που είμαι ακόμα με παραπάνω κιλά μου ήρθε για 2η φορά και στι μέρες τις. Είχα κύκλο 25-28 μέρες. Σήμερα είναι η 28η. Κρίμα κι είπα ότι λόγω αύξησης θηλασμών αυτό το μηνα δεν θα ερχόταν. Είμαι πολύ άτυχη.

παπί
25-02-09, 22:12
εγώ κορίτσια ανήκω στην κατηγορία ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΧΝΟΥΝ ΟΙ ΡΩΣΟΙ!! Αμέσως μετά τα λόχεια μου ήρθε περίοδος και απο τότε πιστή στο ραντεβού της κάθε 28-30 ημέρες...ούτε πριν την εγκυμοσύνη τέτοια συνέπεια! :( αύριο κλείνουμε 4 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, συμβαίνει όμως το εξής περίεργο..απο την πρώτη φορά που μου είχε έρθει περίοδος παρατήρησα οτι το μωρό όταν ρεύεται μετα το φαγητό βγάζει πολύ γάλα..σαν εμετό ένα πράγμα..στην αρχή θεώρησα πως δεν έχει καμία σχέση με το θηλασμό,όμως πλέον μετά απο 4 μήνες που γίνεται κάθε φορά όταν έχω περίοδο έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι..μήπως τελικά έχει σχέση; και τώρα που την τάισα πριν τη βάλω για ύπνο πάλι τα ίδια..έβγαλε σχεδόν όσο γάλα ήπιε!! σας έχει τύχει κάτι ανάλογο ; ξέρετε αν έχει κάποια σχέση ή αν επηρεάζεται το γαλατάκι μας απο την περίοδο;

Zaira
05-03-09, 14:35
Θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου εδώ και 5.5 μήνες. Τα αποτελέσματα του θηλασμού για τη μπέμπα είναι πολύ καλά, αφού αναπτυσσεται θεαματικά. Η διαδικασία του θηλασμού είναι για μένα και από ό,τι μπορώ να νιώσω και για κείνη απολαυστική. Όλο αυτό τον καιρό έχω αμηνόρροια.

Όμως εδώ και καιρό νιώθω ένα βούισμα στα αυτιά και κάπου διάβασα πως μπορεί να οφείλεται στον θηλασμό. Αλήθεια ψέματα, δε ξέρω.
Και εδώ και τρεις μέρες νιώθω ένα αίσθημα ναυτίας και ελαφρύ πόνο στο στομάχι και κόμπο στον λαιμό συν το βούισμα στα αυτιά συν ένα κεφάλι βαρύ.
Πήγα και έκανα ένα τεστ κύησης για κάθε ενδεχόμενο αλλά βγήκε αρνητικό.
Δε ζητάω να κάνουμε διάγνωση με βάση αυτά τα συμπτώματά μου. Αλλά μήπως κάποια θηλάζουσα βιώσε κάτι αντίστοιχο; Τι να κάνω; Δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω. Αλλά μήπως έχει "παρενέργειες"; :(

myrto
05-03-09, 14:37
Τι να σου πω, πρώτη φορά το ακούω. Μήπως περνάς κάποια ίωση;

Zaira
05-03-09, 14:44
Τι να σου πω, πρώτη φορά το ακούω. Μήπως περνάς κάποια ίωση;

Και η μάνα μου αυτό μου είπε. Νιώθω πολύ χάλια πάντως... :( Ξέχασα να πω πως σήμερα προστέθηκε και η ανορεξία. Ένα μήλο έχω φάει απ'το πρωί.

αααα! Και νιώθω και ένα φούσκωμα στην κοιλιά μου! :?

myrto
05-03-09, 14:46
Ναι μωρέ άρρωστη θα'σαι. Πες στη μάνα σου να σου κρατήσει το παιδί και κάνε λίγη υπνοθεραπεία! :D

(κυκλοφορούν κάτι γαστρεντερίτιδες....)

toniasid
05-03-09, 14:54
Και εδώ και τρεις μέρες νιώθω ένα αίσθημα ναυτίας και ελαφρύ πόνο στο στομάχι και κόμπο στον λαιμό συν το βούισμα στα αυτιά συν ένα κεφάλι βαρύ.

Λοιπόν έτσι ένιωθα κ γω πριν κανά 2 μήνες,εκτός από τον πόνο στο στομάχι...και γω έκανα τεστ και...αρνητικό.Σε μένα πιστεύω έφταιγε η κακή στάση στο θηλασμό...κάτι σαν απαρχή αυχενικού να πω...δεν ξέρω,ελπίζω όχι.Πέρασε βέβαια το βαρύ κεφάλι,η ζαλάδα κλπ,αλλά πού και πού έχω πόνους στην πλάτη και στη μέση...(πρέπει να αρχίσω γυμναστική!!!)

peony
05-03-09, 14:55
H νταντά μας έχει γαστρεντερίτιδα από χτες - κυκλοφορεί ευρέως.

Popie
05-03-09, 23:16
Zaira
Τον μεγάλο μου γιό τον θήλασα μέχρι 11 μηνών
τον μικρό μου τον θηλάζω ακόμα (9 μηνών)
κάτι τέτοιο που περιγράφεις δεν ένιωσα τόσους μήνες.
Συμφωνώ με τις υπόλοιπες φίλες πως μάλλον κάποια
ίωση περνάς.
Η διατροφή είναι σημαντική κοίτα να τρως να
δυναμώσεις γιατί το παιδί σε χρειάζεται και εσένα
αλλά και το γάλα σου.

Zaira
06-03-09, 15:07
Ευχαριστώ όλα τα κορτσούδια για τις συμβουλές!!!!! :) :)

Ίωση να περνάω δε με νιοιάζει...έβαλα τα συμπτωματα στο καταραμένο ίντερνετ και μου βγάζει....άστο καλύτερα! :?

myrto
06-03-09, 15:10
Καλέ, μην το κάνεις αυτό! Εγώ όσες φορές το έχω κάνει νομίζω ότι θα πεθάνω την επόμενη μερα!!!

vera
21-03-09, 21:30
Λοιπον εγω τελικα αδοαθετησα μετα απο ΑΚΡΙΒΩς 20 μηνες απο την μερα που γεννησα...........περιεργο ε? :lol:

Και ουτε που το καταλαβα.......ξαφνικα ειδα αιμα, χωρις πονους οπως συνηθως.........2 μισι χρονια χωρις περιοδο και μου φαινεται σαν να ταν χθες.........κρατησε οπως συνηθως, χωρις ομως πολυ λαιμα οπως ηταν στις πρωτες μερες τουλαχιστον.........για να δουμε πως θα παει τον επομενο μηνα......

Το περιμενα αλλα σα να στεναχωρεθηκα καπως........καλα ηταν ως τωρα.....

Pipi
21-03-09, 21:37
Τυχερή!! Άντε καλή.... επάνοδο να πω;;;
Εμένα ήρθε στους 2 μήνες κι έφερε και το ρολόι της μαζί.

vera
21-03-09, 21:54
Θενκς.......το ηθελα γιατι σκεφτομαστε για δευτερο μωρακι....αν και δεν εχω ακομα ξεπερασει τον ερωτα για το πρωτο...... :lol: ...αισθανομαι σαν να το απατω και με αγχωνει και το θεμα του θηλασμου......

babies
22-03-09, 13:15
Σε εμένα η πείοδος ήρθε 4 μήνες μετά τη γέννα, με αποκλειστικό θηλασμό (εχθές δηλαδή...). Αρκετά νωρίς θα έλεγα βλέποντας και από άλλες κοπέλες.

senter for
22-03-09, 13:49
εμενα ουτε φωνη ουτε ακροαση :)

babies
22-03-09, 17:22

Άσχετο με το θέμα μας αλλά τα μωράκια μας έχουν δυο μέρες διαφορά! Η δική μου γεννήθηκε 15/11, εσένα 13/11, σωστά?

senter for
22-03-09, 17:44

Άσχετο με το θέμα μας αλλά τα μωράκια μας έχουν δυο μέρες διαφορά! Η δική μου γεννήθηκε 15/11, εσένα 13/11, σωστά? :D :D ναι!!!!

babies
22-03-09, 18:57

Άσχετο με το θέμα μας αλλά τα μωράκια μας έχουν δυο μέρες διαφορά! Η δική μου γεννήθηκε 15/11, εσένα 13/11, σωστά? :D :D ναι!!!!

Νσ το χαίρεσαι το ζου ζούνι σου!!

Eve
23-03-09, 11:37
Καλημερα! :D :D

Να ρωτήσω κατι, μετά από ποσο καιρό στατιστικά ομαλοποιείται ο κυκλος απο την πρωτη φορά που θα έρθει η περίοδος και εφόσον η συχνότητα των θηλασμων δεν αυξάνεται?

Αδιαθέτησα πρώτη φορά πριν απο 40μέρες περίπου, εκτοτε τίποτα, η συχνότητα των θηλασμων δεν αυξήθηκε (2-3 φορές το24ωρο) ,εγκυος δεν ειμαι και συμπτώματα περιόδου δεν έχω.

Μου έχουν μπει ιδέες οτι κάτι δεν πάει καλά, ότι κάτι έχω.. :cry:

aglaia
23-03-09, 13:25
Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο μέσος όρος είναι 14 με 17 μήνες αμοινόρριας (έτσι γράφεται αυτό; :oops: ) αλλά όμως αυτό περιλαμβάνει και το διάστημα της κυήσης;

Οι μέσοι όροι δεν σε βοηθούν και πολύ! Το μέσο ύψος είναι πχ 175 εκ. για τους άντρες στην Ελλάδα αλλά είναι φυσιολογικό να υπάρχουν και άντρες με ύψος 155 και άλλοι με ύψος 210.

Ο μέσος όρος προκύπτει από γυναίκες που η περίοδος επανέρχεται στις 40 μέρες, στους 3, 9 ή 15 μήνες, στα 2 ή 2,5 χρόνια...

Όταν επανέλθει και η δική σου περίοδος θα σου πούμε σε ποια κατηγορία της στατιστικής ανήκεις! :wink:

Το ξέρω ότι δεν είμαι όσο κατατοπιστηκή θα ήθελες αλλά τι να κάνω! Ακόμη δεν έχω γνωσεις αστρολογίας! :lol:

frene
23-03-09, 23:51
Αγλαια ειχες απαντησει σε αυτο το ποστ στην προηγουμενη σελιδα :lol:

Εve μην στεναχωριεσαι,ειναι λογικες τετοιες διακυμανσεις!

ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ ΜΠΑΣΑΝΤΗ
30-03-09, 09:49
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΘΗΛΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΧΤΩ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ, ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤ

Dimitrali
30-03-09, 10:46
Eξαρτάται από τον κάθε οργανισμό. Κι εγώ που θηλάζω τη μικρή μου 7 μήνες και κάτι δεν έχω περίοδο ακόμη. Υπάρχουν όμως κοπέλες που έχουν περίοδο από το δεύτερο κιόλας μήνα. Πραγματικά μπορεί να μην αδιαθετήσεις όσον καιρό θηλάζεις. Πάντως μην ανησυχείς, κάτι τέτοιο είναι απόλυτα φυσιολογικό! :D

vera
30-03-09, 13:51
Φραντσεσκα εγω αδιαθετησα στους 20 ακριβως μηνες.......

Εχεις λογο που βιαζεσαι? Μια χαρα ειναι χωρις περιοδο!!! :wink:

TERATAKI
08-04-09, 16:51
εμενα μου ηρθε στους 5 μηνες για 2 μερες ροζ και καφε υγρα καθολου αιμα και απο τοτε εχω συνεχεια πονο στην κοιλια σαν να μου ερθει Μηπως ειχε καμια κατι αντιστοιχο

frene
08-04-09, 23:48
πόσο ειναι τωρα το μωρο σου;πόσο καιρο το εχεις αυτο;τον γιατρο τον ρωτησες;

TERATAKI
10-04-09, 00:48
το μωρο ειναι 5μιση μηνων το επαθα μετα απο 10 μερες περιπου που εκοψα το θηλασμο λογ ιωσης με υψηλο πυρετο. ηρθε η περιοδος μια φορα για 2 μερες χωρις καθολου αιμα μονο ροζ και καφε βλεννα επισης καθε φορα που εβγαζα με το τελευκαιο καιρο μου ερχοταν 2-3 σταγονες αιμα.

frene
13-04-09, 09:35
το μωρο ειναι 5μιση μηνων το επαθα μετα απο 10 μερες περιπου που εκοψα το θηλασμο λογ ιωσης με υψηλο πυρετο. ηρθε η περιοδος μια φορα για 2 μερες χωρις καθολου αιμα μονο ροζ και καφε βλεννα επισης καθε φορα που εβγαζα με το τελευκαιο καιρο μου ερχοταν 2-3 σταγονες αιμα.

καθε φορα που εβγαζες;τι εννοεις;;;

η ιωση με υψηλο πυρετο δεν αποτελει λογω για να κοψεις τον θηλασμο.
ποιός σου ειπε οτι πρεπει να τον κοψεις;
πηρες χάπια για να τον κοψεις;
καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.

culte
14-04-09, 13:03
εμένα μου ήρθε περίοδος 20 νοεμβρίου..γέννησα 1 σεπτεμβρη και θηλάζω ασταμάτητα από τότε...δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό...

Pipi
14-04-09, 13:10
δεν σημαίνει τίποτα. κι εμένα στον 2ο μήνα μου ήρθε. είναι γυναίκες (μικρό ποσοστό) που τους επανέρχεται γρήγορα η περίοδος κι ας θηλάζουν αποκλειστικά.

kassiani
14-04-09, 14:24
ο αποκλειστικος θηλασμος δεν αποκλειει την περιοδο και θεωρητικα ουτε και τη νεα εγκυμοσυνη.
προσωπικα θηλαζα αποκλειστικα και αδιαθετησα μετα απο 2 μηνες και εμεινα εγκυος πριν η κορη μου κλεισει τον 6ο. και εδινα μονο δικο μου γαλα.
παντως ιατρικα το ιδανικο ειναι να ερθει συντομα η περιοδος της γυναικας γιατι αυτο την προφυλασσει απο μελλοντικα προβληματα πχ. οστεοπωρωση.

Zaira
14-04-09, 15:00
η δική μου περίπτωση: αποκλειστικός θηλασμός ως τους 6 μήνες και μετά εισαγωγή στις στερέες τροφές. αμηνόρροια για 6.5 μήνες ως τώρα.

Pipi
14-04-09, 15:53
ο αποκλειστικος θηλασμος δεν αποκλειει την περιοδο και θεωρητικα ουτε και τη νεα εγκυμοσυνη.
προσωπικα θηλαζα αποκλειστικα και αδιαθετησα μετα απο 2 μηνες και εμεινα εγκυος πριν η κορη μου κλεισει τον 6ο. και εδινα μονο δικο μου γαλα.
παντως ιατρικα το ιδανικο ειναι να ερθει συντομα η περιοδος της γυναικας γιατι αυτο την προφυλασσει απο μελλοντικα προβληματα πχ. οστεοπωρωση.

Το ιδανικό είναι να μην έρθει σύντομα η περίοδος γιατί όσο διαρκεί η αμηνόρροια στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού ύστερα, τόσο λιγότερο εκτίθεται το σώμα στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου και λιγοστεύουν οι πιθανότητες να εμφανιστεί καρκίνος του μαστού, των ωοθηκών και πιθανώς του ενδομητρίου. Επίσης αν υπάρχει πρόβλημα ενδομητρίωσης αυτό βελτιώνεται ή εξαλείφεται.
Όσο για την οστεοπόρωση, η Αγλαΐα έχει αναφέρει τα παρακάτω σε άλλο θέμα:

Το πρόβλημα της οστεοπόρωσης έχει να κάνει με το ποσοστό ασβεστίου που αφομοιώνει ο οργανισμός. Ο θηλασμός αυξάνει την κινητικότητα του ασβεστίου στον οργανισμό και κατά συνεπεια αυξάνει την αφομοιωτική ικανότητα του οργανισμού. Το σώμα αφομοιώνει περισσότερο ασβέστιο όταν η μαμά θηλάζει γι αυτό και στο τέλος του πρώτου χρόνου θηλασμού, έχει βρεθεί ότι η οστική μάζα είναι μεγαλύτερη σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη.

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνη μειώνεται το ασβέστιο, το ίδιο και το πρώτο τρίμηνο του θηλασμού, ίσως και λίγο περισσότερο. Αυτός ο μηχανισμός δεν εχει εξηγηθεί αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τυχαίος. Ίσως να συνδέεται με τις αυξημένες ανάγκες σε σίδηρο. Όταν μειώνεται το ασβέστιο, αυξάνεται η αφομοίωση του σιδήρου.

Επίσης η άσκηση με βάρη, αυξάνει την οστική μάζα, χωρίς να αυξηθεί η πρόσληψη ασβεστίου.

Αν έχεις βρει κάποιο άρθρο που να τεκμηριώνει επιστημονικά αυτό που λες, παρακαλώ να το ποστάρεις.

kassiani
15-04-09, 10:43
Αυτο που γραφει η Αγλαια δε βλεπω σε τι ερχεται σε αντιθεση με αυτο που εγραψα. Μιλα για την καλυτερη οστικη μαζα στο θηλασμο, οχι στο θηλασμο χωρις περιοδο.

Εν παση περιπτωσει αυτο περι περιοδου και οτι ειναι ιδανικο να σου ερθει νωρις μου το ειπε ο γυναικολογος μου,καθως και αλλοι φιλοι γιατροι, ο οποιος και μου το τεκμηριωσε, λεγοντας μου οτι ακριβως η περιοδος ειναι που σε προστατευει απο ολους αυτους τους καρκινους που προανεφερες.

Αλλωστε ειναι γνωστο οτι η εμμηνοπαυση σε σχετικα νεαρη ηλικια υπαρχουν υποψιες οτι μαλλον ευθυνεται για μεγαλυτερα ποσοστα αυτων των καρκινων και καποιων καρδιοπαθειων.
Ειναι επισης γνωστο οτι η περιοδος προστατευει τον γυναικειο οργανισμο απο πολλα.

Δεν εχω να σου παραθεσω επιστημονικες αποψεις, καθως εδω γραφω ως μητερα και οχι ως επιστημονας που ειμαι :)

kassiani
15-04-09, 10:46
Επιπλεον οι ορμονες αυτες της εμμηνου ρυσεως ειναι ισως οι πιο ευεργετικες ορμονες που διαθετουν οι γυναικες, γι αυτο αλλωστε υπαρχει προσπαθεια παρατασης του κυκλου και ορμονικης υποκαταστασης,με ολους τους κινδυνους που αυτη ισως εχει.
Και γινεται απο πολλες παρα τους κινδυνους αυτους, ακριβως επειδη τα οφελη των ορμονων της εμμηνου ρυσεως ειναι επιβεβαιωμενα πολλα, ενω οι κινδυνοι ακομα ερευνωνται.

aglaia
15-04-09, 21:23

To ιδανικό ιατρικά είναι να συμβούν όσο το δυνατόν περισσότεροι μήνες αμμηνόρροιας οι οποίοι προφυλλάσσουν από τον καρκίνο της μήτρας, των ωοθηκών, του στήθους και ίσως του ενδομητρίου.

Ο θηλασμός από μόνος του προστατεύει από την οστεοπόρωση με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο, δεν είναι η περίοδος που προστατεύει.

Μάλλον κάπου μπερδεύεσαι με την εμμηνόπαυση.

aglaia
15-04-09, 22:06
Επιπλεον οι ορμονες αυτες της εμμηνου ρυσεως ειναι ισως οι πιο ευεργετικες ορμονες που διαθετουν οι γυναικες, γι αυτο αλλωστε υπαρχει προσπαθεια παρατασης του κυκλου και ορμονικης υποκαταστασης,με ολους τους κινδυνους που αυτη ισως εχει.
Και γινεται απο πολλες παρα τους κινδυνους αυτους, ακριβως επειδη τα οφελη των ορμονων της εμμηνου ρυσεως ειναι επιβεβαιωμενα πολλα, ενω οι κινδυνοι ακομα ερευνωνται.

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο.

Το σώμα μας είναι προγραμματισμένο να εκτίθεται ελάχιστες φορές στις ορμόνες του κύκλου.

Η λογική του είναι ότι από τότε που ξεκινάει η γονιμότητα, ξεκινάει και μια διαδικασία κυήσεων και θηλασμού που διατηρεί την αμηνόρροια για χρόνια (9 μήνες κύησης και πάνω από 2 χρόνια για το θηλασμό όταν η τροφή δεν είναι υπεραύθονη όπως στην κοινωνία μας). Αυτά τα 2,5-3 χρόνια αμηνόρροιας εξασφαλίζουν φυσική απόσταση μεταξύ των κυήσεων 3-4 χρόνια και προσφέρουν τη μέγιστη προστασία από τους καρκίνους που προαναφέρθηκαν.

Σε κοινωνίες που η κυήσεις ξεκινούν πριν τα 25 χρόνια και ο μαρκόχρονος θηλασμός είναι συνήθεια, αυτοί οι καρκίνοι είναι σπανιότατοι στον πληθυσμό, σχεδόν άγνωστοι, το ίδιο και η οστεοπόρωση.

Η πρόωρη εμμηνόπαυση συνδέεται με το "ξόδεμα" των ωαρίων σε μη γόνιμους κύκλους και με περιορισμένες κυήσεις και ανύπαρκτο θηλασμό.

Μάλλον μπερδεύεσαι με αυτό το φαινόμενο.

soag
15-04-09, 22:25
Εγω θήλασα μόνο έναν μήνα,και αυτό με το θήλαστρο δυστυχώς δεν είχα αρκετό γάλα και δεν τα κατάφερα.Παρόλα αυτά ενώ γέννησα 20 Δεκεμβρίου έχουν περάσει 4 μήνες και δεν έχω δει ακόμη περίοδο και έχω αγχωθεί.Ο γιατρός μου λέει περίμενε κι άλλο αλλά εγώ φοβάμαι οτι έχει μπλοκάρει το σύστημα για τα καλά.Εχει καμία απο εσάς ανάλογη εμπειρία;

Zaira
15-04-09, 22:56
Προς επίρρωσιν των όσων έγραψε η Αγλαϊα.

Menstrual cycling and breast cancer: an evolutionary perspective...women's bodies were designed by natural selection to spend most of the time in lactational amenorrhea and add support to the view that contraceptives can be made safer if they forego the hormonal swings associated with menstruation. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10100133)

Lactation amenorrhoea does not cause breast cancer. In fact, breastfeeding may reduce the risk of breast cancer (http://www.reproline.jhu.edu/english/6read/6multi/tgwg/Tgla__e-04.htm).

Όμως εδώ πχ (http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0021-75572004000700005&script=sci_arttext&tlng=en) ενώ αναφέρεται αναλυτικά στην αμηνόρροια δε κάνει κανένα συσχετισμό με καρκίνο. Και γενικότερα, από όσο το έψαξα στο google και στο pubmed, δεν είδα πολλές έρευνες να το συσχετίζουν.

vera
26-04-09, 17:39
Λοιπον αδιαθετησα για δευτερη φορα μετα απο 28 μερες ακριβως, οπως γινοταν και πριν μεινω εγκυος δλδ......τελειος κυκλος......Παλι αυτη τη φορα δεν ειχα καθολου πονους, δεν πηρα καν χαμπαρι οτι αδιαθετησα κι ενω κρατησε η περιοδος 4-5 μερες οπως παντα δεν ειχα το πολυ πολυ αιμα στις πρωτες 2 μερες οπως παλιοτερα......Ειμαι πολυ ευχαριστημενη, ευχομαι να συνεχισω ετσι......

Επισης μια αλλη ευχαριστη εκπληξη ειναι οτι αρχισα να χανω βαρος......προφανως η αμμηνοροια με το που εμεινα εγκυος μπλοκαρε τον μεταβολισμο μου και γι αυτο δυσκολευομουν τοσο να χασω το βαρος.......ξαφνικα αρχισα να αδυνατιζω χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο απο θεμα διαιτας......απλα προσεχω τι τρωω και δεν κανω υπερβολες......

Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!

Eve
29-04-09, 10:00
η πρωτη μου περιοδος ηρθε στο 14ο μηνα μετα τη γέννα.
Η 2η περιοδος 45 μέρες μετά.
Η 3η δεν εχει έρθει ακομα, πανε 35 τοσες μερες.

Θηλαζουμε πρωι-βραδυ και λιγακι μεσα στη νυχτα οταν ξυπάνει (1-2 φορές μεσα στη νυχτα απο πολύ λιγο).
Γιατι δεν σταθεροποιείται ο κυκλος μου; Με στενοχωρει πολύ η κατασταση. Πριν την εγκυμοσυνη ηταν 26-28 μέρες χωρις καμια διακύμανση ή ανωμαλια...

kassiani
29-04-09, 10:42
Eve απο τη στιγμη που θα σου ξαναερθει περιοδος, συνηθως χρειαζονται 2-3 κυκλοι για να ξαναρυθμιστει απο την αρχη.
Και δεν αποκλειεται να αλλαξει και οριστικα ο κυκλος σου μετα απο μια εγκυμοσυνη, δηλ πλεον να ειναι πχ 35 ημερων και οχι 28 οπως ηταν.
Παντως πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 3 περιοδους για να βγει συμπερασμα.

melita
29-04-09, 15:40
Eve είδα το μήνυμά σου και ανακουφίστηκα αφού μετά την πρώτη περίοδο πέρασε ενάμισι μήναςκαι ακόμη τίποτα. Μέχρι και τεστ κηύσεως έκανα σήμερα, αρνητικό ευτυχώς. Για να δούμε ...

vera
29-04-09, 15:48
Μου κανει μεγαλη εντυπωση που ο δικος μου κυκλος (προς το παρον) ειναι τοσο τελειος γιατι θηλαζω κανονικοτατα....δεν εχω περιορισει τιποτα.....

hmalop
02-05-09, 21:25
μου ήρθε κι εμένα στους 2 μήνες κ κάτι και μειώθηκε το γάλα απο κει που δεν ήξερα πώς να το κόψω... έλεος δηλαδή ηρεμία ποτέ!!! τι να κάνω για να αυξηθεί λίγο?? θήλστρο??? ανησυχώ για το μικρό γιατί έχει κ κολικούς κ κάθε φορά που ξεκινάμε θηλσμό αρχίζουν οι πόνοι κ σφαδάζει το μωρό αντί να τρώει ΄συχα κι ωραία... τα νεύρα μου γκρρρρρρρρρ

Λαμπρινή
03-05-09, 12:26
poopy δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα . Η πιθανη (τονιζω πιθανή) μειωση ειναι παροδική . Βαζοντας το μωρο στο στηθος οποτε το ζητά δεν υπάρχει κανενα προβλημα . Δεν υπάρχει καλυτερος τροπος αυξησης του γαλακτος απο το ιδιο το μωρό .
Για τους κολικους εχουμε γράψει πολλα , ψαξε λιγο στο φορουμ (μου ειναι αδυνατο να βρω τι ειναι που ...εχω χαθει ..)
Υπομονή θα περάσει και αυτο :)

hmalop
08-05-09, 22:35
Λαμπρινή μου, σ'ευχαριστώ, άρχισε πάλι να έρχεται στα κανονικά εππεδα το γάλα, από το δεξί στήθος πιο πολύ γάλα όμως. Πάντα κ μόνο όπως θέλει το μωρό τρώει.

Τελικά μάλλον Attachment Parenting κάνουμε μου φαίνεται...

Το μικρό πάλι διάρροια έχει, έκοψα τα πάντα, μόνο ψωμί ρύζι μπανάνα κ κρέας τρώω για να δω τι τον πειράζει... Η περίοδος επιμένει με σταγόνες πλέον από τις 30/4 μέχρι σήμερα...

Αν είχα κ δουλειά να με περιμένει θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό.

Άλλα νέα είναι ότι έκανα μόνη μου μανικιούρ (κοντά νύχια εννοείται) κ πεντικιούρ (ουί) κ ότι ο μικρός γελάει κι εγώ παθαίνω τρέλα με το ξεδοντιάρικό μου!!!

Τι θαυμάσιες μέρες παρόλο το άγχος κ τις αγωνίες με τα διάφορα... είναι θαυμαστές οι μέρες αυτές.

Χρόνια μας πολλά μανούλες !!!!!!!!

amaretto
09-05-09, 06:50
Πούπη, κρατάς ακόμη block feeding; (δηλαδή θηλασμό από το ίδιο στήθος για κάποιες ώρες) Μήπως κολλήσατε καμιά ίωση; Αν θέλεις, ρίξε πάλι μερικά σκ@τοδελτία :lol: με πμ, να το δούμε λίγο πιο στενά.

am13
09-05-09, 17:19
ΕΜΕΝΑ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ.ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΟΚ.ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ???????????
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΝΕΑΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΧΕΔΟΝ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ??????????????

petalouda
13-05-09, 23:01
Κοριτσια help!!! Μια φιλη σαραντησε σημερα και αποψε αδιαθετησε ενω ακομα θηλαζει. Υπαρχει περιπτωση να της κοπει το γαλα??? Επισης μου ειπε οτι πριν κανα δυο μερες τηςμειωθηκε το γαλα αλλα επανηλθε!

Pipi
13-05-09, 23:55
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να της κοπεί το γάλα.
Μια μείωση θα τη βλέπει όταν θα περιμένει περίοδο. Μπορεί όμως να μην της ξαναέρθει για πολύ καιρό ή μπορεί να της έρχεται κανονικά. Ανάλογα την κάθε γυναίκα. Σίγουρα όμως ήταν περίοδος; Πολλές φορές είναι λόχεια που έχουν ξεμείνει μέσα στη μήτρα και με τις συσπάσεις που κάνει ο θηλασμός κατεβαίνουν.

Να της ζήσει το μωράκι!!

melita
24-05-09, 16:05
Επιτέλους μετά από 5μ και 23 ημ. αδιαθέτησα κανονικά όπως πριν μείνω έγκυος. Έως τώρα ο οργανισμός μου έκανε προσπάθειες αλλά μάλλον δεν τα κατάφερνε αφού δυο φορές νόμιζα ότι μου ήρθε η περίοδος αλλά ήταν μικρή η ροή και σταματούσε την πρώτη μέρα. Ετσι ενώ στις 12 μαίου νόμιζα ότι αδιαθέτησα, τελικά σταμάτησε την επόμενη ημέρα και χθες 23 μαίου ήρθε κανονικότατα. Σημειωτέον ότι 17 μαίου ξεκινήσαμε ρυζάλευρο με δικό μου γάλα. Ισως αυτό να έπαιξε κάποιο ρόλο.
Και όντως παρατηρώ μια μείωση στο γάλα μου, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να βγάζω το γάλα για την κρέμα του παιδιού γύρω στα 100 ml προς το παρόν.
Αναρωτιέμαι οι άλλες δυο φορές γιατί να συμβούν.

vera
24-05-09, 19:27
Εγω παντως καμμια μειωση δεν παρατηρησα,,,,,

bloublou
25-05-09, 14:33
Kορίτσια περίοδο γιοκ. Ευτυχώς, δεν μου έχει λείψει καθόλου.
Εδώ και 15 μέρες περίπου θηλάζουμε μόνο πρωί βράδυ και τα χαράματα, τα τελευταία τρία βράδια δεν μου ξυπνάει καθόλου δηλαδή έχουμε μείνει μόνο πρωί βράδυ. Περπατάει συνεχώς και δεν θέλει να κάτσει καθόλου μεσα. Τώρα τι θα γίνει, θα δούμε. Ελπίζω να μην μειωθεί έστω για αυτά τα γεύματα, αν και βλέπω ότι καλά τα πάμε, ακόμα νιώθω αυτό το let down όπως έχει κάποια κοπέλα γράψει και τρέχει γάλα, από το δεξί ειδικά.

Μαρια.X
25-05-09, 20:20
Kαι γω ακομα τιποτα απο περιοδο ακομα,δεν ανυπομονω κιολας να μου ρθει απεναντιας μακαρι να κρατησει για αρκετο καιρο ετσι.Θα δουμε.... εχω ενα μικρο φοβο μηπως με την εναρξη των στερεεων ερθει και η περιοδος.

bloublou
05-06-09, 10:40
Κορίτσια καλημέρα, να σας ρωτήσω, μπας και έχει τύχει σε καμία.

Όπως έχω γράψει παραπάνω περίοδο γιοκ. Την προηγούμενη βδομάδα από Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή, για πέντε μέρες, είχα πονάκια όπως περιόδου κατά την διάρκεια της μέρας, με πόναγα φοβερά οι θηλές μου όπως όταν περίμενα να αδιαθετήσω, επίσης και πρήξιμο στην κοιλιά και είχα και πολλά υγρά. Νόμιζα ότι θα μου έρθει περίοδος, τελικά τίποτα και τα συπτώματα υποχωρήσανε, δηλαδή είμαι πάλι εντάξει. Τι λέτε να συνέβη; Μήπως ήταν να μου έρθει περίοδος και τελικά το ανέβαλε και άλλη ώρα;

Pipi
05-06-09, 10:53
Μπορεί να ετοιμάζεται να έρθει. Τέτοιους πόνους είχα 2 βδομάδες πριν μου έρθουν αλλά επειδή είχα φρεσκοσαραντίσει δεν έδωσα σημασία, νόμιζα ότι ήταν απλά συσπάσεις.

bloublou
05-06-09, 11:00
Σε ευχαριστώ Pipi για την άμεση απάντηση.
Ίσως αν αυξήσω θηλασμούς να μην μου έρθει καθόλου, αλλά ο μικρούλης το βυζί το θέλει για τον ύπνο του, αλλιώς κάνει στα όρθια δυο τρεις ρουφιξιές και φεύγει, καθότι περπατάει.

sternchen
05-06-09, 11:22
Ο μπεμπης θηλαζει 7,5 μηνες τωρα και οταν εγινε 6 μηνων ξεκινησαμε στερεες (μονο φρουτοκρεμα και κρεατοχορτοσουπα δεν δινω τιποτα τυποποιημενο ). Εννοειται οτι μειωθηκαν οι θηλασμοι απο 5 μεγαλους σε 3 μεγαλους και εναν μικρο , βλεπεται δουλευω και δεν μπορω να προσφερω πιο συχνα στηθος . Οσο τρεφοταν μονο με γαλα εκανα παραλληλα και αντλησεις με 2 διαφορετικα θηλαστρα (symphony και avent ) , oποτε εδινα συνεχεια ερεθισμα , με την εναρξη στερεων σταματησα σιγα σιγα να αντλω και η παραγωγη μου μειωθηκε και προσαρμοστηκε στην τωρινη ζητηση και αναγκη . Δυστυχως αδιαθετησα μετα απο 4 βδομαδες (ωραια ηταν χωρις περιοδο ) και κοριτσια λιγο πριν και οσο ειχα περιοδο ειχα τρομερη μειωση , το γαλα κατεβαινε δυσκολα , ο μπεμπης φωναζε και νομιζα οτι μου κοβεται , αλλα παρεμεινα ψυχραιμη και ειπα πως αποκλειεται να κοβεται τοσο μαχαιρι το γαλα μου , αφηστε που ειχα διπλασια διαρκεια περιοδου . Ηξερα οτι μειωνεται παροδικα , αλλα σε μενα ηταν παρα πολυ , οποτε τι εκανα ; κρατουσα τον μικρο αγκαλια και εκοβα βολτες μες στο σπιτι , ο καημενος ετσι εκανε πολλες θηλαστικες κινησεις και μετα ευτυχως κατεβαινε το γαλα , αργουσε να κατεβει και ο μικρος αλλιως δεν καθοταν στο στηθος . Για να καταλαβετε εγω καθε βραδυ βρεχω επιθεματα , οσο ειχα περιοδο τιποτα ουτε σταγονα στα επιθεματα . Και ετσι κοιμομουν χωρις αυτα , μεχρι που ενα βραδυ ξυπνησα και ειχα βρεξει τα παντα (ειχε τελειωσει εννοειται η περιοδος μου), σεντονια ,νυχτικο και σουτιεν θηλασμου........πολυ το χαρηκα , παντα γκρινιαζα γιατι το βραδυ να βρεχομαι , ομως καλυτερα να βρεχομαι παρα να μειωνεται το γαλατακι του μικρου μου(ειχα στενοχωρηθει με αυτη την εξελιξη , αλλα ημουν αισιοδοξη ,τωρα πως γινεται αυτο ;) . Τωρα ειναι ολα οπως πριν μου ερθει περιοδος , οποτε την επομενη φορα θα ξερω . Ελπιζω να βοηθησα λιγακι .

Pipi
05-06-09, 11:28
Αρχοντούλα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Δεν μειώνεται το γάλα, απλά αργεί πάρα πολύ το let-down και νευριάζει το μικρό στο στήθος. Κι εγώ προσπαθώ να το απασχολώ εκείνη την ώρα με κάτι ώστε να κάνει θηλαστικές κινήσεις κι εγώ σκέφτομαι καταρράχτες με γάλα για να το βοηθήσω να κατέβει.
Εγώ βέβαια αδιαθέτησα στον 2ο μήνα.

sternchen
05-06-09, 11:35
Pipi μου πρέπει να γεννήσαμε κοντά κοντά . Τι ωραία !!!!!!!!! Να σου ζησει!!!!! Εγώ γέννησα στις 17/10/08 εσύ ; Αχ αυτό με τους καταρράκτες το κάνω κι εγώ και βοηθάει πολύ και με είχε βοήθησει και με τις αντλήσεις .

Pipi
05-06-09, 11:46
Στις 25 γέννησα εγώ. Να σου ζήσει κι εσένα.

Πάντως αν τον βάζεις να θηλάζει πιο συχνά καμια εβδομάδα πριν σου έρθει περίοδος, όταν έρχεται είναι καλύτερη η κατάσταση με το κατέβασμα.

bloublou
05-06-09, 12:00
Κορίτσια επιθέματα χρησιμοποιούσα μέχρι και 11 μηνών, τώρα απλά βάζω το δάκτυλο μου στη άλλη θηλή και πάλι βρέχομαι, ειδικά στο δεξί στήθος. Αυτό το let down, το νιώθω κάθε φορά που θηλάζει ο μικρός, δεν νιώθω να μου έχει μειωθεί αν και θηλάζουμε τώρα πρωί βράδυ και κάποιες φορες τα χαράματα, μέχρι και 12,5 μηνών ήθελε οπωσδήποτε και το μεσημέρι να κοιμηθεί μετά το έκοψε μόνος του. Δουλεύω από όταν έκλεισε τους τέσσαρους μήνες. Μέχρι και 7 μηνών κοιμόταν σερί τα βράδια μετά ξεκινήσαμε τα μεταμοσονύχτια και δεν κοιμόταν χωρίς στήθος, ξύπναγε περίπου κάθε 3 ώρες, πιπίλαγε για κανά 5λεπτο και ξανακοιμότανε. Αυτό εδώ και ένα μήνα τό έκοψε. Ελπίζω να κρατηθεί σε καλά επίπεδα η παραγωγή έστω και με αυτά τα 2-3 γεύματα την ημέρα. Θα δείξει. Α, να σας πω, ότι ειδικά στο βραδινό κάθεται περίπου 20 λεπτά και στα δύο στήθη, μπορει και παραπάνω, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Pipi
05-06-09, 15:30
Συνήθως με 2-3 γεύματα την ημέρα δεν διατηρείται η παραγωγή. Είναι μικρό το ποσοστό των γυναικών που το καταφέρνουν.
Δες εδώ τι έγραψε μια άλλη κοπέλα: http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=985388&postcount=18

Η κάθε γυναίκα έχει διαφορετική αντίδραση στον ερχομό της περιόδου. Εμένα μου αργεί το let-down, σε άλλες κοπέλες μειώνεται το γάλα. Αν οι πόνοι που έχεις είναι ειδοποίηση ερχομού περιόδου θα το μάθεις σε λίγες μέρες, οπότε μην αγχώνεσαι.

bloublou
09-06-09, 10:23
Τελικά χθες το πρωί αδιάθέτησα, δυστυχώς. Ο μικρός έκανε περισσότερα γεύματα, τα ζητούσε έντονα μάλιστα, ενώ γενικώς τον παρακαλαγα να κάτσει λίγο παραπάνω στο στήθος, γιατί από το Σάββατο είχε λίγο συναχάκι, ευτυχώς τώρα είναι καλά. Μία ερώτηση. Να διατηρηθεί η παραγωγή, θέλουμε ποιος συχνούς θηλασμούς, όμως πολλές φορές όταν τον βάζω κάθεται για ούτε ένα λεπτό, οπότε μήπως είναι καλύτερα να μην τον πιέζω εφόσον τις φορές που το ζητάει από μόνος του κάθεται πολύ ώρα στο στήθος το ξεχνάμε και καθόμαστε και μισάωρο. Τι είναι καλύτερο;

babourilos
14-06-09, 15:22
να σας ρωτήσω κάτι που μπορεί να μην έχει απόλυτη σχέση με το συγκεκριμένο θέμα... θηλάζω εδώ και 5 μήνες και δεν μου έχει έρθει περίοδος. Οταν έρχεται ξανά περίοδος και σταθεροποιούνται κάπως οι ορμόνες ξεπρήζεται μήπως η κοιλία?

hmalop
14-06-09, 21:45
Εμένα η κοιλιά μου ακόμα είναι... Βέβαια είμαστε ακόμα 4 μηνών (σχεδόν) οπότε έχουμε λέει κουπί ακόμα.. Αλλά τι να σου πω βρε παιδί μου... Κοιλιακούς βαρέθηκα να κάνω, περίοδος 2 φορές και κοιλιά ακόμα φουσκωμένη.
Πιστέυω ότι έχει να κάνει με τους μύες αλλά και το λίπος (αν έχει η περιοχή λίπος, έχει μια πτωτική τάση λόγω βαρύτητας πχ).
Αλλά η/ο γυναικοόγος και η μαία θα σου πούνε κάτι πιο 'επιστημονικό'.

Α! μια κοπέλα μου είπε ότι πέφτει σε κανα χρόνο...

ΣΩΤΗΡΙΑ
23-06-09, 16:27
Κορίτσια μου γεια σας. Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα , την βοήθεια και κυρίως την εμπειρία σας. Αν και έψαξα σε sites τελικά απάντηση δεν βρήκα και ούτε ικανοποιήθηκα από την απάντηση του γιατρού μου. Θηλάζω κανονικά. Τα λοχεία μου κράτησαν 20-25 μέρες το πολύ. Από προχθές έχω πολύ λίγο αίμα. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου γιατί είχα κάνει και ενα ΠΑΠ να δω πως βγήκε (ευτυχώς όλα καλά) και τον ρώτησα αν αυτό που μου συμβαίνει είναι περίοδος και μου λέει ότι είναι και ότι στην αρχή η περίοδος είναι αόριστη και ακανόνιστη. Εμένα όμως όταν είχα παει για να μου κόψει τα ράμματα από κάτω (γέννησα φυσιολογικά) μου είχε πει ότι περίοδο θα έχω όταν σταματήσω τον θηλασμό. ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ Η ΚΑΗΜΕΝΗ: Ο γιατρός μου γιατί μου είπε 2 διαφορετικά πράγματα και τι συμβαίνει τελικά?

Κορίτσια εύχομαι να μου απαντήσετε γρήγορα

ΡΕΑ
23-06-09, 16:56
Γίνεται. Υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν και για πολλούς μήνες δεν έχουν περίοδο και γυναίκες που αν και θηλάζουν η περίοδός τους επανέρχεται σύντομα. Εγώ εξακολουθώ να θηλάζω το γιο μου (είναι τώρα 16 μηνών περίπου) και η περίοδος μου ήρθε κανονικά στους πέντε μήνες. Έχω διαβάσει όμως για μέλη που η αμηνόρροια κράτησε πάρα πολλούς μήνες. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Τι σε ανησυχεί;

ΣΩΤΗΡΙΑ
24-06-09, 14:33
Με ανησυχεί γιατί μου ήρθε πολύ γρήγορα η περίοδος και διάβασα πριν απο λιγο εδώ ότι αυτό σημαίνει ότι από εδώ και στο εξής θα μου μειωθεί το γάλα......... και το μωρό μου δεν είναι ούτε καν 2 μηνών.. :(

ΡΕΑ
25-06-09, 02:20
Εννοείς μόνιμη μείωση; Αρκετές γυναίκες όταν έχουν περίοδο παρατηρούν μείωση στο γάλα, η μείωση αυτή είναι όμως προσωρινή. Η λύση είναι οι συχνοί θηλασμοί. Το μωρό ξέρει τι να κάνει για να αυξήσει την παραγωγή. Αν παρόλα αυτά πιστεύεις ότι έχεις πρόβλημα και επειδή το μωράκι σου είναι πολύ μικρό καλύτερα να απευθυνθείς στην Αγλαΐα ως ειδική.

Μαρια.X
29-06-09, 00:17
Πριν λιγο που πηγα τουαλετα ειδα λιγο αιματακι:(,αυτο σημαινει αραγε οτι θα μου'ρθει περιοδος?
Και πριν κανα δυο βδομαδες ειχα ποναλακια στις σαλπιγγες και δεν εδωσα σημασια,(και δεν προσεξαμε ιδαιτερα με τον αντρα μου γιατι ημουν σιγουρη οτι δε μενω εγκυος τωρα,εχει γουστο...:().
Θα δω αν αυριο εχω κανονικη ροη αν οχι?
Και το μωρο τις τελευταιες μερες δεν ηθελε να πολυθηλασει,:(:(.
Παντως το let down το αισθανομαι παντα και μειωση δεν παρατηρησα εφοσων ακομα οταν θηλαζει απο τη μια θηλη η αλλη σταζει και στη δουλεια φοραω επιθεματα.Θηλαζει και το βραδυ 1-2 φορες ισως και 3 καμια φορα.
Δεν ξερω καταστεναχωρηθηκα τωρα,θα δω αυριο αν ερθει κανονικα αν οχι???
Τι θα σημαινει αυτο το λιγο που ειδα?Πριν φυγω θα κανω και μια αντληση με το symphony να δω πως ειναι τα πραματα,την προηγουμενη εβδομαδα παντως με 2 αντλησεις εβγαζα 350-400ml και η δευτερη αντληση ηταν στη δουλεια με το swing.
Help καμια γνωμη?

aglaia
29-06-09, 01:50
Με ανησυχεί γιατί μου ήρθε πολύ γρήγορα η περίοδος και διάβασα πριν απο λιγο εδώ ότι αυτό σημαίνει ότι από εδώ και στο εξής θα μου μειωθεί το γάλα......... και το μωρό μου δεν είναι ούτε καν 2 μηνών.. :(

Μερικές μητέρες παρατηρούν προσωρινή μείωση στο γάλα τους (το μωρό κάνει περισσότερους θηλασμούς για να πάρει αυτό που θέλει) αλλά αυτό δεν συμβαίνει σε όλες τις μητέρες.

Ο γιατρός σου προφανώς δεν είναι εξοικειωμένος με μητέρες που θηλάζουν. Όταν ο θηλασμός διαρκεί πάνω από 40 μέρες, η περίοδος μπορεί να επανέλθει όποτε θέλει. Μερικές μητέρες δεν παρατηρούν αμηνόρροια, οι περισσότερες έχουν αμηνόρροια λόγω θηλασμού για μερικούς ή περισσότερους μήνες (6-24).

Μαρια.X
29-06-09, 21:24
.............

Μαρια.X
29-06-09, 21:25
Τελικα μου ηρθε περιοδος :-?:-?:-?. Δεν μπορουσε να περιμενει τουλαχιστον να περασει το καλοκαιρι????
Τεσπα θα δω και τον επομενο μηνα τωρα να δω αν θα ειναι τακτικη οπως παλια.

beboulix
30-06-09, 16:02
μια φιλη μου εχει ενα γιο 2.5 μηνων οπου κ τον θηλαζει σχεδον ολη την ημερα περα της νυχτας οπου κοιμαται συνεχομενα.απο βαρος απο οτι ξερω παει καλα.
το θεμα ειναι οτι πριν απο 4-5 ημερες της ηρθε περιοδος.υπηρξε μειωση στο γαλα της αλλα εβαζε το μωρο συνεχεια στο στηθος πρωι-βραδυ για να αυξησει την παραγωγη κ νοικιασε θηλαστρο απο το μαιευτηριο.
η περιοδος της σταματησε κ συνεχιζε να θηλαζει κανονικα μεχρι που σημερα νοιωθει παλι το στηθος της αδειο κ το μωρο να κλαιει συνεχως,τρωει τα χερια του,κ γενικα ειναι ανησυχο.εχει πανικοβληθει.
εχει φτιαξει μια καλη τραπεζα κ του δινει απο εκει οταν δει οτι δεν ηρεμει.
απο τα λιγα που ξερω κ αυτα που εχω διαβασει εδω οτι το γαλα παραγετα την στιγμη της ζητησης κ οτι οσο πιο συχνα βαζει το μωρο τοσο το καλυτερο.
που ειναι δημασιευμενο το ποσες αντλησεις πρεπει να κανει?
μηπως πρεπει να παρει μαγια μπυρας?
η μαια της,της ειπε οτι τα αγορια κανουν λιγοτερες θηλαστικες κινησεις κ για αυτο ηρθε η μειωση.αληθευει?μου φανηκε μεγαααααλη μπαρουφα.
ευχαριστω

Pipi
30-06-09, 23:18
Κατα την αναμονή και στη διάρκεια της περιόδου παρατηρείται μια μείωση στο γάλα η οποία είναι παροδική και το μωρό με λίγους θηλασμούς παραπάνω καλύπτει τις ανάγκες του. Το φυσιολογικό είναι να νιώθει το στήθος άδειο γιατί παράγει πλέον την ώρα που του ζητείται. Το μωρό μπορεί να θηλάζει ακατάπαυστα γιατί ίσως να περνάει άλμα ή ζεσταίνεται και διψάει ή τον τρώνε τα δόντια και θέλει να θηλάσει για να ανακουφιστεί. Δεν χρειάζεται να κάνει αντλήσεις ούτε μαγιά να πάρει. Απλά να βάζει το μωρό στο στήθος περισσότερες φορές, όποτε εκείνο το ζητάει. Αν θέλει να αυξήσει πάλι την τράπεζα ας κάνει καμια άντληση περιστασιακά.

Το τελευταίο που έγραψες για τη μαία είναι τεράστια μπαρούφα.

Ιωάννα Ο.
01-07-09, 13:50
Γεια χαρά σε όλες!
Είμαι καινούργια στη παρέα και χαίρομαι ιδιαίτερα που σας ανακάλυψα!Εμένα η ζουζούνα μου είναι σχεδόν 13 μηνών κι'ακόμη δεν μου ήρθε περίοδος κι'ανησυχώ.Θέεεελω να μείνω έγκυοοοοοοοοοοοοοοος μπουχου!Ξέχασα να πω ότι θηλάζουμε ακόμη. Τι να κάνω?Εκανα 3 φορές το τεστ εγκυμοσύνης αλλα τίποτα.
Φιλάκια σε όλες

oikat
10-07-09, 18:17
τι γίνεται με την περίοδο; Όταν έκλεισα 6 μήνες θηλασμού μου ήρθε η περίοδος και ενώ κανονικά έιχα πριν κάθε 28 μέρες τωρα μου ξαναήρθε μετα 35 μέρες. Θα είναι ακατάστατη όσο θηλάζω;

protoula
10-07-09, 20:55
Αν θα είναι ακατάστατη δεν γνωρίζω, αλλά διάβασα ότι όταν μειώνεις τους θηλασμούς (σε διαφορετική ποσότητα στην κάθε γυναίκα) , τότε σου έρχεται η περίοδος.

Vann
10-07-09, 21:15
θα ηθελα κ εγω να ρωτησω στις 45 μερες μου ηρθε περιοδος αλλα ειχα πολυ λίγο αιμα κ κρατησε 2 μερες μονο,κ τωρα μετα απο 10μερες εχω παλι αιμα,κ θηλαζω αποκλειστικα ειναι λογικο?

felinidoc
10-07-09, 21:22
Καλησπέρα Vann, ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά κατά τα άλλα...
Μπορεί να είναι υπολείμματα από λόχεια απλώς και όχι περίοδος, εμένα μου κράτησαν περισσότερο από 40 μέρες προσωπικά. Γενικά είναι σπάνιο να σου έρθει στις 45 μέρες αλλά όχι και απίθανο...

Όσο για ακατάσταστη περίοδο, ισχύει καθόλη την διάρκεια του θηλασμού. Μου ήρθε στον χρόνο και μετά κάθε 30-40 μέρες και κρατούσε 4-5 μέρες...

Vann
10-07-09, 21:27
Λες οτι κ τωρα ειναι υπολειματα?γιατι αυτην την φορα εχω πιο πολυ αιμα.
Σε ευχαριστω felinidoc

Vann
11-07-09, 17:28
Επειδη πιο πανω δεν τα εγραψα πολυ καλα σας τα ξαναγραφω να μου πειτει την αποψη σας,μεχρι 20-25μερες ειχα τα λοχεια,στις 45μερες ειχα αιμα για 2-3μερες, λιγο βεβαια κ μειωση στο γαλα μου δεν παρατηρησα,τωρα που ειμαι σχεδον στις 58μερες ξανα ειδα αιμα σημερα ειναι η 4 μερα κ μπορω να πω οτι εχω αρκετο αιμα, δηλ φαινεται σαν να ειναι περιοδος,κ εννοειται οτι μεχρι στιγμης θηλαζω αποκλειστικα.Ειναι λογικο σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να μου εχει ερθει περιοδος?
κ θα ηθελα επισης να σας ρωτησω εαν απο την στιγμη που μου ερθει περιοδος κ θηλαζω υπαρχει αντισυλληψη η οχι?

agapi26
17-07-09, 15:10
Καλησπέρα σε όλες..είμαι καινούργια στη παρέα σας.Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών,θήλαζα αποκλειστηκά μεχρι πριν 2 εβδομάδες άλλα άρχισα το τσιγάρο και μείωσα τους θηλασμούς κατα τη διάρκεια της ημέρας..:oops:
παρ'όλα αυτά όσον αφορά το θέμα της περιόδου έχω περίοδο κάθε μήνα απο τότε που γέννησα και διαρκεί 7 ημέρες.τις μέρες της περιόδου δεινοπάθω..ο μικρός θέλει καθε μισή ώρα το στήθος γιατί προφανώς λιγοστεύει το γάλα ή χάνει την πυκνότητά του..με το που τελειώνει το αίμα αρχίζει το γάλα και ρέει άφθονο...ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός πάντως...

Μπουμπουλιθρα
26-07-09, 13:13
μετα την γεννα η περιοδο μου ηρθε περιπου 3 μηνων με αποκλειστικο θηλασμο καθολου συμπληρωμα η γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι φυσικο αφου μειωθηκε το γαλα που εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο οταν την ρωτησα γιατι εχω περιοδο αφου θηλαζω.για τρεις μηνες ειχα καν. περιοδο 30\1 μερες κυκλο τωρα ομως εχω καθηστερηση περιπου μια βδομαδα ηταν να μου ερθει 18 ειναι λογω του θηλασμου η καποια εγκυμοσυνη; φομαμαι να κανω τεστ ειναι μικρος για μια τριτη εγκυμοσυνη ασε που ο περιγυρως θα αρχισει τα σχολια ... ας μου πει ακαποια της εχει συμβει;σε γενικες γραμες εχω σταθερο κυκλο... και τελικα αφου θηλαζω αποκλειστικα γιατι εχω περιοδο; η αγλαια μπορει να μου πει τελικα ειναι μεσω αντισυλιψεις η οχι;

alcyon
26-07-09, 13:27
Σίγουρο μέσο αντισύλληψης όχι.
Αν έχεις περίοδο είσαι σε περίοδο γονιμότητας.
Ο θηλασμός λόγω ορμονών μπορεί να προκαλέσει μικρο-αστάθειες στον κύκλο, λίγων όμως ημερών. Για τόσο μεγάλη καθυστέρηση.... κάνε τεστ εφόσον υπάρχει ελεύθερη επαφή με τον σύζ.

Κι εγώ έτσι την έπαθα... :)
Κι απέκτησα τον γιο! :lol:

Υ.Γ. Και περίπου στην ίδια ηλικία με το δικό σου!

Lena + Sourloulou
26-07-09, 23:05
Με τιποτα δεν ειναι μετρο αντισυλληψης!!!
Ωορρηξία μπορεις να εχεις πριν την πρωτη περίοδο. Αυτο σημαινει οτι μπορει να μεινεις εγγυος πριν αδιαθετησεις...
Δεν κανεις το τεστ καλου κακου; Οτι εγινε, εγινε τωρα...

amaretto
27-07-09, 01:00
Αν θες, διάβασε εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39695

alcyon
28-07-09, 00:11
Πάντως.... μετά τον πρώτο τοκετό η περίοδος μου ήρθε στους 3 μήνες.

Μετά το δεύτερο και τον τρίτο..... Αμέσως!

Στις 40 μέρες είχα περίοδο και μάλιστα κανονικό κύκλο (με ωοθηλάκιο)! Μάλιστα ο γιατρός μου πριν την περίοδο (κάπου στις 25-30 μέρες μετά τον τοκετό) μου λέει... "βλέπω ωοθηλάκιο!!!" :shock: Πρόσεξε μην έχουμε κι άλλο παιδί πριν το πάρεις είδηση!! Και φυσικά περίπου 2 εβδομάδες μετά... είχα περίοδο. Μάλιστα δεν είχα τελειώσει και με τη λοχεία, και αν δε το γνώριζα θα το μπέρδευα. (Φάνηκε σα μια μικρή διακοπή στα λόχεια, και μετά... πάλι).

Υ.Γ. Πού είναι η Μπουμπουλίθρα; ... Λέτε να πήρε κανένα αποτέλεσμα και να λιποθύμησε;;;; :?:

LILLYPRO
28-07-09, 02:16
Κορίτσια έχω και εγω μια ερώτηση...μάλλον 2..εμείς έχουμε αποκλειστικό θηλάσμό χωρίς πιπίλες κα μπουκάλια και για 2 μέρες (2,5 μηνων περίπου η μπεμπα) είχα λίγο αίμα νόμιζα ότι μου ήρθε κανονικά αλλά όχι τελικά...τι ήταν αυτό???????και
2η αν θέλω να ξαναμείνω έγκυος ο θηλασμός θα εμποδίσει την γονιμότητα μου...και λέγοντας όταν η μικρή θα είναι σχεδόν 1χρονού...?
(τα θέλουμε και προγραμματισμένα παναθέμά μας....)

Lena + Sourloulou
28-07-09, 12:07
Και μενα μου εμφανιστηκε αιμα στους 2.5 μηνες και ηταν υπολοιπο απο λοχεια... Οσο για τη 2η ερωτηση, απο οτι εχω διαβασει στο βιβλιο της Πατσουρου μειωνει την πιθανοτητα εγκυμοσυνης ο θηλασμος.

alcyon
28-07-09, 16:07
Κοντά στο έτος θα έχουν μπει για τα καλά οι στερεές (....κατά πάσα πιθανότητα, εκτός κι αν αποφασίσεις να μη δώσεις στερεές. Τότε όμως θα σε ενημερώσουν οι κοπέλες που θήλασαν για περισσότερο), άρα ο θηλασμός δε θα σε "καλύπτει" από θέμα αντισύλληψης (αν μπορεί κάποιος να το θεωρήσει αντισύλληψη).

Για την άλλη ερώτηση... κι εγώ είχα μέχρι αργά (2,5-3 μήνες) το υπόλοιπο από τα λόχεια.

LILLYPRO
28-07-09, 23:53
τι σημαίνει το "υπόλοιπο από τα λόχεια"???
και τώρα που δεν έχω καθόλου αίμα δεν έχω ωορηξία δηλαδή?Θα μου πεις γιατι δεν ρωτάς τον γυναικολόγο σου....
ναι όντως αν το μώρό είναι μεγάλο δεν θα θηλάζω αποκλειστικά άρα θα έχω και περίοδο σωστά?συνήθως δηλαδή πότε μας ξαναέρχεται περίοδος????

babbo
29-07-09, 00:37
Η περίοδος εμφανίζεται ακόμα και με αποκλειστικό θηλασμό. Εμένα μου ήρθε την πρώτη φορά στους 6 μήνες ακριβώς (πριν την εισαγωγή των στερεών). Μέχρι τότε η πιθανότητα σύλληψης είναι χαμηλή αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί.

annalu
29-07-09, 00:50
εμενα μου ηρθε περιοδος δυο μηνες μετα τη γεννα και ενω θηλαζα αποκλειστικα.. ο γιατρος μου ειπε να προσεχω πολυ γιατι οι περισσοτερες γυναικες νομιζουν πως δεν συλλαμβανουν ενω δεν ισχυει και βρισκονται με πιτσιρικια σχεδον συνομηλικα..!μαλιστα στο υπερηχο ειδα το ωαριο μου ετοιμοπολεμο!!προσεχετε κοριτσια αν δεν εχετε σκοπο να περασετε δευτερη εγκυμοσυνη καπακι!

mpempoula
29-07-09, 00:55
Εγω θήλασα το γιο μου μέχρι τους 7 και 1/2 μήνες αποκλειστικά και έιχα περίοδο στους 4 μήνες , ενώ στην κόρη μου τώρα,θήλασα αποκλειστικά 7 μήνες και μου ήρθε περίπου 8 μήνες μετά την γέννα τόσο που παρολίγον να παώ στο γιατρό. Κι εγώ κάπου έχω διαβάσει ότι ο θηλασμός μειώνει τις πιθανότητες εγκυμοσύνης , χωρίς όμως να αποτελεί σε καμμία περίπτωση ασφαλή μέθοδο αντισύλληψης...οπότε ένα τεστάκι δεν βλάπτει

madq
29-07-09, 01:03
Σήμερα πήγα τον μικρό για κυστεογραφία (εξέταση με ισχυρή ακτινοβολία) και όταν με ρώτησαν αν είμαι έγκυος τους απάντησα ότι αποκλείεται, γιατί θηλάζω κι ακόμη δεν μου έχει έρθει περίοδος. Για να μην πολυλογώ με πέταξαν έξω, γιατί, σύμφωνα με την υπεύθυνη, διανύω την πιο γόνιμη φάση μου!:shock:

Άσχετο αλλλά, εκεί έξω, περιμένοντας μέσα στο άγχος για το αποτέλεσμα της εξέτασης (όλα καλά πήγαν τελικά :D) έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται "έγκυος;;;; αχ τί καλά που θα 'ταν":lol:

LILLYPRO
29-07-09, 01:22
ναι όντως τι ωραία περίοδος...όσο περνάει ο καιρός την εκτιμώ και την θαυμάζω όλο και πιο πολύ, σίγουρα ένα δευτερο πρέπει να έρθει...
Πάντως κορίτσια ευχαριστώ πολυ νομίζω ότι τα κατάλαβα όλα πολύ καλά πλεόν!!!

Μπουμπουλιθρα
29-07-09, 15:12
ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ εχθες εκανα τεστ και βγηκε αρνητικο παρολαυτα ακομα δεν μου ηρθε αλλα μου ειπε η γυναικολογος οτι φταιει ο θηλασμος εμενα δεν με σκαει καλυτερα να μην μου ερθει και η δυο οι προιγουμενες ημουν με αιμοραγια αλλα ευτιχως δεν ειμαι εγκυος ειναι νωρις ακομα για τριτο....

Μαρια.X
12-08-09, 21:13
Τελικα μου ηρθε περιοδος :-?:-?:-?. Δεν μπορουσε να περιμενει τουλαχιστον να περασει το καλοκαιρι????
Τεσπα θα δω και τον επομενο μηνα τωρα να δω αν θα ειναι τακτικη οπως παλια.

Μαλλον θα μου ξαναρθει αυριο περιοδος,χθες πονουσα πολυ απο την αριστερη πλευρα που ανυσηχησα και σημερα ειχα λιγα καφε,μαλλον αυριο θα εχω κανονικα,το μωρο ομως δεν τρωει καθολου στερεες,θηλαζει σχεδον αποκλειστικα δεν θα πρεπε να μην εχω καθολου?? Γιατι ξαναηρθε?? 45 μερες περασαν, παλια ειχα καθε 28 μερες θα ξαναφτιαξει φανταζομαι μετα που θα αποθηλασω σωστα??

dudu
13-08-09, 15:09
Τελικα ποια ειναι η αληθεια?οταν μασ ερχεται περιοδοσ μασ κοβετε το γαλα?ο γιατροσ μου ειπε πωσ σε κανενα μηνα δεν θα εχω πια γαλα..

ειδη..ο μικροσ ζωριζεται τα βραδια...αλλα επιμενουμε...ξανα και ξανα...και περιμενουμε να κατεβουν εστω και 3 γουλιτσεσ παραπανω..

και εχω ειδη λιγο αιματακι...

Zaxarenia
13-08-09, 16:22
Καλησπέρα Dudu!
Τελικά απ' ότι φαίνεται δεν έχει να κάνει αν σου έρθει περίοδος με το αν θα έχεις γάλα ή όχι.
Γέννησα πριν δύο μήνες και θηλάζω αποκλειστικά και πέρα από το ότι τα λόχεια μου κράτησαν 50 μέρες, αδιαθέτησα πριν 8 ημέρες και έχω ακόμα αίμα.
Έχω όμως γάλα κανονικά και ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ίσως είναι τυχαίο αυτό που συμβαίνει σε σένα και νομίζω ότι καλό είναι να συνεχίσεις τις προσπάθειες με το θηλασμό!
Εύχομαι καλή επιτυχία!:D

dudu
14-08-09, 08:37
Αν οχι βανιλια και ρυζαλευρο σαν 1το γευμα τοτε τι????????????

dudu
14-08-09, 08:39
Καλησπέρα Dudu!
Τελικά απ' ότι φαίνεται δεν έχει να κάνει αν σου έρθει περίοδος με το αν θα έχεις γάλα ή όχι.
Γέννησα πριν δύο μήνες και θηλάζω αποκλειστικά και πέρα από το ότι τα λόχεια μου κράτησαν 50 μέρες, αδιαθέτησα πριν 8 ημέρες και έχω ακόμα αίμα.
Έχω όμως γάλα κανονικά και ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ίσως είναι τυχαίο αυτό που συμβαίνει σε σένα και νομίζω ότι καλό είναι να συνεχίσεις τις προσπάθειες με το θηλασμό!
Εύχομαι καλή επιτυχία!:D

ευχαριστω..θα βαλουμε τα δυνατα μασ..αν και χθεσ το βραδυ παλι εκλεγε απαρηγορητοσ με τισ ρωγεσ στο στομα του..γιατι δεν κατεβαινε το γαλατακι..

..αλλα καναμε υπομονη... σταλια σταλια..

μαλλον καλα κανω ε?

annoula_sk
21-08-09, 18:36
Γειά!!!Εχω μιά μπεμπούλα 5μιση μηνών και θηλάζουμε με μεγάλη επιτυχία απο 5 ημερών,Η παραγωγή ήτν άφθονη και είναι ακόμα(δόξα τω θεό!!!)Πριν 15 μέρες όμως μου ήρθε η περίοδος και εξεπλάγην γιατί υποτίθεται όσο θηλάζεις δεν έχεις λένε..τελος πάντων πήρα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι σιγάσιγά θα μου κοπεί το γάλα ενώ η παιδίατρος λέει όχι,Ποιόν να πιστέψω;;Είναι δυνατόν να μου κοπεί ενώ έχω υπερπαραγωγή;;Please βοήθεια!!!!Θέλω να 'μαι προετοιμασμένη αν γίνει κάτι τέτοιο (και ψυχολογικά!)Ευχαριστώ!!!

ioanna21
21-08-09, 19:02
Εγώ ακόμα θηλάζω......
Μου έχει έρθει 5 φορές περίοδος και δεν αντιμετωπίσα κανένα απολύτως πρόβλημα!!!!!!!!
'Ολα λειτουργούν ρολοί!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνέχισε και όλα θα πάνε καλά!!

annoula_sk
21-08-09, 21:24
Κόβεται το γάλα μόλις σου έρθει η περίοδος;;;;;;;;;;;

sofuka
21-08-09, 22:25
Όχι! Μπορεί να μειωθεί λίγο για μερικές μέρες στην αρχή και το μωρό να θηλάζει συχνότερα, αλλά μετά επανέρχεται, μην ανησυχείς!

Μαρια.X
21-08-09, 23:39
Και εμενα μου 'χει ερθει 2 φορες απο τοτε που γεννησα,αλλα μια χαρα θηλαζει και χορταινει το μωρο.Μην ανυσηχεις δεν κοβεται ετσι το γαλα,μπορει να μειωθει εκεινες τις μερες αλλα επανερχεται dont worry!

παπί
21-08-09, 23:49
εγω είχα περίοδο απο τον πρώτο κιόλας μήνα, μόλις μου τελείωσαν τα λόχεια..απο τότε μου έρχεται σταθερά κάθε μήνα..σε λίγες μέρες με το καλό κλείνουμε 10 μήνες θηλασμού αλλά η περίοδος δεν δημιούργησε πρόβλημα στην παραγωγή..το μόνο που ειχα παρατηρήσει τους πρώτους 3-4 μήνες είναι οτι όταν ήμουν αδιάθετη τις πρώτες ημέρες το γάλα μου πρέπει να ήταν πιο δύσπεπτο για το μωρό...κατα τα άλλα κανένα πρόβλημα

zouzounel
29-08-09, 08:34
Να κάνω μια χαζή ερώτηση?
Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει κάτι στη γεύση του γάλακτος όταν έρχεται η περίοδος?
Μου ήρθε εχθές πρώτη φορά (μετά από 5 και κατι μήνες) και ο μικρός μου κάθε φορά που τον θήλαζα δε φαινόταν να το ευχαριστιέται όπως πριν. Αφήστε που μάλλον οντως εχει μειωθεί η ποσότητα και είδαμε και πάθαμε να χορτάσει εχθές το βράδυ, τον είχα στο στήθος κοντά δυο ωρες και πήγε 1 για να κοιμηθεί...
Ελπίζω να μη συνεχίσουμε έτσι για πολύ...

amaretto
29-08-09, 08:41
Ίσως να αλλάζει λίγο η γεύση αλλά το συνηθίζουν. Μπορεί να βλέπεις μια μείωση αλλά είναι παροδική - σε έναν μήνα που θα αρχίσετε τις στερεές, δεν θα το προσέχεις καν.

zouzounel
31-08-09, 09:48
amaretto ευχαριστώ.
Όντως η ποσότητα νομίζω πως επανήλθε στα φυσιολογικά. Ο μικρός ακόμα δυσκολεύεται και δεν κάθεται πολύ στο στήθος (γύρω στα 15 λεπτά, ενω μεχρι τώρα θηλαζε 45-60 λεπτά), έτσι κι εγώ για να είμαι σίγουρη τον θηλάζω πιο συχνά (κάθε 2 ωρες το πολύ) και τρώει κάθε φορά (από τσισάκια και κακάκια καλά πάμε). Κάνω καλά?
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Εσείς που είδατε περίοδο μετά από κάποιους μήνες, πώς ήταν η ποσότητα? Εγώ έχω τρελλαθεί, τόσο αίμα δεν είχα ούτε στα λόχεια. Χρησιμοποιώ τις μεγάλες σερβιέτες που είχα πάρει για το μαιευτήριο και δεν τις είχα χρησιμοποιήσει και αυτές πρέπει να τις αλλάζω συχνά, γιατί γεμίζουν! Συγνώμη για την περιγραφή πρωί-πρωί, αλλά είναι κάτι που δεν το περίμενα, ενταξει πάντα είχα μεγάλη ποσότητα, αλλά τέτοιο πράγμα ποτε! Εννοείται πως θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου, αλλά θα ήθελα και την εμπειρία σας!

amaretto
31-08-09, 12:07
amaretto ευχαριστώ.
Όντως η ποσότητα νομίζω πως επανήλθε στα φυσιολογικά. Ο μικρός ακόμα δυσκολεύεται και δεν κάθεται πολύ στο στήθος (γύρω στα 15 λεπτά, ενω μεχρι τώρα θηλαζε 45-60 λεπτά), έτσι κι εγώ για να είμαι σίγουρη τον θηλάζω πιο συχνά (κάθε 2 ωρες το πολύ) και τρώει κάθε φορά (από τσισάκια και κακάκια καλά πάμε). Κάνω καλά?
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Εσείς που είδατε περίοδο μετά από κάποιους μήνες, πώς ήταν η ποσότητα? Εγώ έχω τρελλαθεί, τόσο αίμα δεν είχα ούτε στα λόχεια. Χρησιμοποιώ τις μεγάλες σερβιέτες που είχα πάρει για το μαιευτήριο και δεν τις είχα χρησιμοποιήσει και αυτές πρέπει να τις αλλάζω συχνά, γιατί γεμίζουν! Συγνώμη για την περιγραφή πρωί-πρωί, αλλά είναι κάτι που δεν το περίμενα, ενταξει πάντα είχα μεγάλη ποσότητα, αλλά τέτοιο πράγμα ποτε! Εννοείται πως θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου, αλλά θα ήθελα και την εμπειρία σας!

Φυσιολογικά αυτά με το αίμα και πολύ καλά κάνεις που θηλάζεις συχνά! :wink:

mamag
02-09-09, 15:10
emena pali mou hr8e periodos prin kan 40isw k me to pou teleiwse meta apo 3 meres ksanahr8e.....enw 8ilazw kanonika.simera o mikros einai 47 imerwn k teleiwse h 2 periodos.o giatros mou einai pantelws adiaforos alla egw exw tromaksei.to exei pa8ei kamia sas?afhste pou mesa se ola ayta epa8a k mastitida k pairnw antibiosi k simera paratirisa mia mikri fouskalitsa sto 1 sti8os k me ponaei otan 8ilazw alla oute gia ayto noiazetai o giatros.skeftomai na stamatisw to 8ilasmo, den antexw allo.den exw k kamia ypostiriksi apo to gynaikologo.na fantastitai de dextike na me dei.de 8ewrei simantika ayta pou exw k mou ekleise rantebou se 15 meres!!!fobamai poly

amaretto
02-09-09, 16:16
mamag (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=14655), συχνά παρατηρείται μια διακοπή στα λόχεια και επανέλευση αλλά δεν θεωρείται περίοδος πριν τις 40 ήμερες. Η περίοδος που μόλις είχες είναι η πρώτη σου περίοδος μετά τον τοκετό και αν δεν είχες υπερβολική αιμορραγία ή κάποιο άλλο σύμπτωμα, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά γιατί δεν αλλάζεις γυναικολόγο; Ή έστω να πάρεις μια γνώμη από κάποιον άλλο;

Για τη φουσκαλίτσα στο στήθος, δες εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=35622

Για ό,τι σε ανησυχεί με το θηλασμό, υπάρχει λύση. Δυστυχώς οι γιατροί σπάνια μπορούν ή θέλουν να υποστηρίξουν μια γυναίκα που θηλάζει ... πάρα πολλοί, συστήνουν διακοπή του θηλασμού με χάπια, για να ξεμπερδεύουν, το οποίο είναι απαράδεκτο.

vera
02-09-09, 16:21
Μη ψαχνεις υποστηριξη για θηλασμο απο γυναικολογους, δεν κατεχουν το θεμα και δεν τους απασχολει.

αοατι υποστηριξη θες θα την βρεις απλοχερα εδω.......υπαρχουν πληροφοριες για τα παντα......

Η φουσκαλιτσα ειναι μαλλον φραγμενος πορος, πρεπει να δωσεις λεπτομερειες.

Τα προβληματα που αναφερεις ειναι συνηθη τον πρωτο καιρο, μολις ξεπερασεις το πρωτο διαστημα θα ηρεμησεις και θα δεις οτι δεν εχεις κανενα λογο να διακοψεις το θηλασμο......

Ολες τα περασαμε, κανε υπομονη!!!

mamag
02-09-09, 17:03
σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.οντως ο γιατρος απο την πρωτη μερα μου ειπε να σταματησω το θηλασμο.ειχα επιπεδες θηλες κ αιμοραγουσαν.εγω επεμεινα κ οταν επαθα τη μαστιτιδα μου ειπε ειδες που σου τα ελεγα?σταματα τωρα.εγω παλι δε σταματησα κ τωρα αν του πω το νεο προβλημα δε θα ασχοληθει.η φουσκαλιτσα που εχω ειναι διαφανη κ οχι ασπρη.σαν αυτη που κανεις μετα απο εγκαυμα.πολυ μικρη αλλα ποναει.γιατρο κ εγω το σκεφτηκα να αλλαξω αλλα αυτος βλεπετε με παρακολουθει απο την αρχη.

amaretto
02-09-09, 17:54
Προφανώς, ο γιατρός αυτός δεν μπορεί να σε υποστηρίξει, υπάρχουν και σωστές οδηγίες για το θηλασμό: όταν το μωρό πιάνει σωστά το στήθος, δεν πονάς, τα μωρά μπορούν να θηλάσουν και από επίπεδες θηλές, ίσως με λίγη υποστήριξη. Και βέβαια, όταν έχεις κάποιο πρόβλημα, όπως μαστίτιδα, είναι αντιμετωπίσιμο και σίγουρα δεν είναι λόγος διακοπής του θηλασμού.

Για τη φουσκαλίτσα που λες, ίσως είναι πύον από πληγή; Δοκίμασε να την αλείψεις με λίγη λανολίνη πριν το θηλασμό, για να μαλακώνει λίγο και να μην σε πονάει.

Ρίξε μια ματιά εδώ για τα βασικά του θηλασμού, θα δεις τι μπορούσε να σου είχε πει ο γιατρός σου αλλά δεν σου τα είπε:
www.thilasmos.gr
Εδώ θα διαβάσεις και για τις σωστές στάσεις θηλασμού και το σωστό πιάσιμο, για να αποφύγεις ξανά τέτοια προβλήματα. Και ό,τι θέλεις, ρωτάς.

μικρή κινέζα
04-09-09, 07:35
Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για να γράψω την απορία μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω! Η αδερφή μου σαράντησε κ συνεχίζει να έχει αίμα! Θηλάζει αποκλειστικά. Υπάρχει περίπτωση να συνεχιστεί το αίμα κ μετά τις σαράντα μέρες; Θα πάει βέβαια κ στον γυναικολόγο την άλλη βδομάδα...

amaretto
04-09-09, 08:33
Καλά θα είναι να το κοιτάξει, μήπως υπάρχει κάποιο θέμα. Στην περίοδο της παλιά είχε πολύ αίμα;

kiko
04-09-09, 08:43
Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για να γράψω την απορία μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω! Η αδερφή μου σαράντησε κ συνεχίζει να έχει αίμα! Θηλάζει αποκλειστικά. Υπάρχει περίπτωση να συνεχιστεί το αίμα κ μετά τις σαράντα μέρες; Θα πάει βέβαια κ στον γυναικολόγο την άλλη βδομάδα...

και εγώ είχα αίμα, παρόλο που θήλαζα, βέβαια μετά απο τις 50 μέρες (κάπου τόσο κράτησε) μου σταμάτησαν και μετά επανήλθαν ότι πλέον μου κοβόταν το γάλα, δηλαδή στο 6μηνο κοντά.

mamag
08-09-09, 18:15
δεν περασε μια βδομαδα απο τοτε που τελειωσε η αντιβιωση γιατι ειχα παθει μαστιτιδα κ απο χθες με ποναει απο το αλλο στηθος η θηλη, νιωθω σαν να εχει ενα μικρο ογκο μεσα κ εχει κατα μηκος του στηθος βγει μια κοκκινη γραμμη.ειναι δυνατον να ξαναεπαθα μαστιτιδα?κ αν ναι τι να κανω?την προηγουμενη φορα ειχα κοψει το θηλασμο για 3 μερες του εδινα ξενο εβγαζα το γαλα μου κ το πετουσα κ το μωρο εχει ακομα προβλημα στις κενωσεις?να ξαναπαρω αντιβιωση?αν βγαζω απλωσ το γαλα θα περασει? κανει να θηλαζεις με μαστιτιδα?

annoula_sk
08-09-09, 22:08
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια......να χαιρεστε τα μωράκια σας!!!

Andy
05-10-09, 18:08
καλησπερα!!
δεν ξερω αν εχω γραψει στο σωστο τοπικ ..
εχω μια μικρουλα που ειναι 10 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα και τρωμε κανονικα και φαγητακι,ομως δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος και αρχιζω και ανησυχω...
εχει συμβει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο???

DaF
05-10-09, 18:44
καλησπερα!!
δεν ξερω αν εχω γραψει στο σωστο τοπικ ..
εχω μια μικρουλα που ειναι 10 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα και τρωμε κανονικα και φαγητακι,ομως δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος και αρχιζω και ανησυχω...
εχει συμβει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο???

εισαι πολυ τυχερη, δες στην αρχη του τοπικ για τα καλα της αμμηνοροιας!:D

εμενα μου ηρθε στους 6 μηνες, εντειναμε τους βραδινους θηλασμους και κοψαμε αρκετα την παλιοπιπιλα και τωρα δεν ξαναρθε, γιουπιιιιι !!!!!!μακαρι να κρατησει ετσι κανα 2μηνο ακομα τουλαχιστον!!!!!!!!!!:grin:

pax
05-10-09, 18:48
Εμένα θα μου ερχόταν στους 13 1/2 μήνες, αν δεν έμενα έγκυος. Μην ανησυχείς καθόλου :)

Andy
05-10-09, 20:15
απο την μια πλευρα χαιρομαι γιατι εχω ξεχασει πως ειναι!:p
απο την αλλη ομως θελουμε με τον αντρα μου να κανουμε και δευτερο μωρακι και δεν ξερω αν αυτο μπορει να συμβει..:?::?:

papaki70
06-10-09, 15:45
Χαιρετω..θηλαζω το παιδι μου εδω και 8 μηνες και ακομα δεν μου χει ερθει περιοδος..Το ερωτημα μου ειναι αν γινεται να το προκαλεσεις καπως χωρις ομως να μειωσεις τον θηλασμο. Το μωρο μου θηλαζει αρκετα ακομα και τωρα και ειδικα το βραδυ μπορει και 5 φορες μες τη νυχτα...Θελω ομως να ξεκινησω προσπαθειες για δευτερο παιδακι αλλα πως???? Υπαρχει η λυση ή μονο με διακοπη του θηλασμου γινεται αυτο? Δεν θελω να αποθηλασω ομως..

vera
07-10-09, 14:58
Παπακι θα σου πω τα εξης.....

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! Θα ρθει στην ωρα του.......

Κι εγω ελεγα να κανω παιδι γρηγορα και τωρα που μαι εγκυος και ο γιος μου θα ναι σχεδον 3 οταν θα γεννησω ,λεω παλι καλα! Ειναι καλο για σενα αλλα και για το πρωτο παιδι να μην κανεις το επομενο αμεσως.......θα ναι πολυ δυσκολα να τα βγαλεις περα με δυο μικρα παιδια και αναγκαστικα θα ασχοληθεις λιγοτερο με το πρωτο σε μια περιοδο που ειναι σημαντικο να του αφοσιωθεις.

Εχε υποψη οτι μολις αδιαθετησεις θα εισαι πολυ γονιμη......
Εγω αδιαθετησα στους 20 μηνες κι εμεινα εγκυος 4 μηνες αργοτερα, μαλιστα εκει που δεν το περιμενα και δεν το επιδιωκα...ειχα αγχος λογω της ηλικιας μου (ειμαι 39) και ομως εμεινα εγκυος ευκολοτατα (παρολο που αργησα στο πρωτο). Παντα μετα απο εγκυμοσυνη ειμαστε πολυ γονιμες.......

Ετσι λοιπον δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι.......εγω αδιαθετησα χωρις να προσπαθησω να μειωσω τους θηλασμους.....στην φαση που ειναι το μωρο σου, ο θηλασμος ειναι σημαντικος και δεν πρεπει να επεμβεις στη συχνοτητα......

Ασε να περασει λιγος χρονος, υπερ σου ειναι και μην στρεσσαρεσαι......ολα θα πανε καλα και θα ξαναμεινεις εγκυος οταν φθασει η ωρα!

sonar
07-10-09, 15:12
Εγω αδιαθετησα στους 20 μηνες
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

μη μου λες τέτοια!!!!! Θέλω κι εγώ να μείνω έγκυος σύντομα και ελπίζω ότι θα αδιαθετήσω σε 1-2 μήνες. Βέβαια θηλάζει ανα 2ωρο ο μικρός, αλλά είχα την ελπίδα....:???:... 20 μήνες ε;....

vera
07-10-09, 15:26
Γιατι παιδι μου αγχωνεσαι?

Ξερεις τι ζορι ειναι να μεγαλωνεις δυο μικρα μωρα?

Μπορει να σου ρθει αυριο κιολας......αναλογως τον οργανισμο ειναι........να το βλεπεις θετικα........οσο πιο πολυ αργεις να αδιαθετησεις τοσο το καλυτερο για σενα, γλυτωνει το σωμα σου απο τις επικινδυνες ορμονες......τα χουμε πει αυτα.

Δεν θελουν αγχος αυτα........οσο το σκεφτεσαι και αγχωνεσαι τοσο θα αργει.......θα το αφησεις, θα ασχοληθεις με το μωρακι σου και θα συμβει οταν ερθει η ωρα.......

sonar
07-10-09, 15:56
Προτιμώ να μην έχουν μεγάλη διαφορά... αλλά τι να κάνουμε, θα περιμένω...;)

vera
09-10-09, 14:37
3 χρονια ειναι η ιδανικη διαφορα κατα τον ΠΟΥ. εΤΣΙ το εμγαλο παιδι προλαβαινει να παρει ολη την αγαπη και αφοσιωση της μητερας, αλλα κι εσυ δεν θα τρελλαθεις εχοντας να αντιμετωπισεις ενα μικρο παιδι κι ενα μωρο.......δυσκολα κραταει η αμμηνοροια πανω απο 20-24 μηνες κι αυτο σε ιδιαιτερες περιπτωσεις.......συνηθως μετα το χρονο ερχεται η περιοδος! Απολαυσε το!!!

papaki70
09-10-09, 15:38
Αχχχ πολυ ωραια τα λεμε αλλα ελα ντε που καλο ειναι να μεινω εγκυος αλλιως θα πρεπει να μετακομισω του χρονου εγω και το μωρο και ο αντρας μου να μεινει πισω ( τα καλα του δημοσιου υπαλληλου). Απο την αλλη θελω και αλλο μωρακι. Ηδη με τον μαραθωνιο θηλασμο εξοικιωθηκα γιατι το τερατακι μου τρωει ανελεητα απο νεογεννητο, λεω ας ταλαιπωρηθω μια και εξω ( αν και σκεφτομαι και για τριτο καποια στιγμη). Δεν το επιδιωκω βεβαια ακομα αλλα εχω αρχισει να αγχωνομαι στη σκεψη οτι θα πρεπει να ξεσπιτωθω και πιο πολυ οτι θα ξεσπιτωσω το μωρο να μεγαλωνει με ντανταδες ενω εδω θα εχει εμενα εφοσον δεν θα δουλευω..Αυτα σκεφτομαι και απελπιζομαι..ουφ

sonar
12-10-09, 17:12
Διαφωνώ με τον ΠΟΥ σ' αυτήν την περίπτωση... αλλά και πάλι δεν εξαρτάται μόνο από μένα;)

ntinti
20-11-09, 09:06
Καλημέρα σας! θα θέσω γρήγορα την ερώτηση μου γιατι με απασχολεί τ τελευταίο διάστημα..
έχω ένα κοριτσάκι 5μιση μηνών.Το θηλάζω αποκλειστικά.Περίοδος μου ήρθε πρώτη φορά στις 15 οκτωβρίου όταν η μπέμπα ήταν 4 μηνών.Από τότε έχουν περάσει 37 μέρες και περίοδο δεν έχω ξαναδεί.......ο θηλασμός από όσο ξέρω δεν φταίει....
μου είχε πει ο γιατρός ότι θα μου είναι λίγο ανάστατη η περίοδος το πρώτο διάστημα....τόοοοσο πολύ όμως ρε παιδιά???
Ποιά κοπέλα ξέρει να με συμβουλέψει??
έκανα καισαρική και δεν θέλω να πιστεύω ότι ξαναέμεινα έγκυος γιατί δεν κάνει πριν τον χρόνο...αν και προσέχαμε όσο μπορούσαμε...:-?:-?αν και ποτέ δεν ξέρεις...
τι μπορεί να συμβαίνει??:roll::roll::roll:

vaw
20-11-09, 09:21
Καλημέρα,
Εμένα μου ήρθε πρώτη φορά στους 5 μήνες λίγο αίμα, για μισή μέρα. Μετά πρέπει να πέρασε σχεδόν μήνας και μου ήρθε ξανά για μια δυο μέρες μετά στις 25 μέρες μου ήρθε για δυο μέςρες. Αυτό το μήνα όμως μου καθυστέρησε και ήρθε στις 30 μέρες!!! Αγχώθηκα γιατί και εγώ είμαι απο καισαρική και θέλω να κλείσω πρώτα χρόνο. Τελικά ήρθε βέβαια. Πάντως πριν γεννήσω είχα τον πιο σταθερό κύκλο που υπάρχει, κάθε 25 βρέξει χιονίσει! Μια φορά μου καθυσστέρησε και ήμουν έγκυος! Μαλλον θα σου έρθει παντως.

ntinti
20-11-09, 09:33
Τι να πω μωρέ ntinatom δεν καταλαβαίνω τι γίνεται ....37 μέρες....και ακόμα....και το θέμα είναι ότι οι "ενδείξεις" στο εσωρουχο κάθε άλλο παρά να περιμένω περίοδο μου δείχνουν....λες και είμαι στις πιό γόνιμες μέρες μου....:shock::shock::shock:

να έμεινα έγκυος πάλι δεν θέλω να το πιστεύω οχι γιατί δεν θέλω άλλο παιδάκι,θέλω πάραπάραπολύ,αλλά ας όψεται η καισαρική.......

και εμένα πριν μείνω έγκυος ο κύκλος ήταν μεταξύ 25 και 29 ημερών.ποτέ παραπάνω ποτέ παρακάτω.Θεωρείται σταθερός....ααααχχχ τι τραβάμε οι γυναίκες...οι άνδρες δεν καταλαβαίνουν τίποτε...ιδέα δεν έχουν τι είναι να έρχεται ο οργανισμός και οι ορμόνες τα πάνω κάτω!

vaw
20-11-09, 09:45
Έχεις απόλυτο δίκιο, όσο και να συμμετέχουν εμείς τα τραβάμε όλα. Θα έλεγα πάντως να πάρεις το γιατρό σου. Σου ήρθε κανονικά απο την πρώτη φορά? Γιατί αν είδες εμένα ήταν για λίγο. Μόνο αυτή τη φορά μου κράτησε 6 μέρες όπως πριν τον τοκετό. Τις άλλες φορές ήταν για κανα δυο μέρες και λίγο αίμα οπότε δεν ήταν κατα την άποψη μου εντελώς σταθεροποιημένος.
Εγώ να σου πω την αλήθεια ήμουν έτοιμη να κάνω τεστ εγκυμοσύνης και τελικά μου ήρθε.

ntinti
20-11-09, 10:02
Ήρθε κανονικότατα!! και πόνο είχα,όχι όπως πριν γεννήσω (λένε ότι μειώνεται αισθητά και όντως ισχύει) γιατί πονούσα πάραπολύ παλιά.Και πολύ αίμα είχα,και διάρκεια 7 μέρες όπως παλιά,και υπογλυκαιμία είχα και όλα τα είχα...και τώρα στην αναμονή...
εντομεταξύ χτες και προχθες είχα κάτι ζαλάδες...γύριζε γύρω γύρω όλο το οπτικό μου πεδίο,ένιωθα το κεφαλι μου λίγο βαρύ και ότι δεν μπορούσα να περπατήσω σταθερά...κράταγε κάποια λεπτά και περνούσε...:roll::roll: τι είναι αυτό πάλι....:cry::cry::cry:

vaw
20-11-09, 11:09
Τι να σου πω, εμένα μου πήρα κάποιο διάστημα για να επανέλθει και ακόμη δεν θεωρώ πως είναι όπως παλιά. Όσο για τις ζαλάδες και εγώ έχω κατά διαστήματα. Η γυναικολόγοσ μου θεωρεί πως είναι απο το άγχος αλλά εγώ νομίζω πως είναι απο την κούραση σε συνδυασμό με την χαμηλή πίεση που πάντα είχα. Στο γιατρό σου πήρες?

ntinti
20-11-09, 11:23
Έχει απόγευμα ιατρείο...οπότε υπομονή....

ds
20-11-09, 12:09
εμενα μου ηρθε πρωτη φορα στον 8ο μηνα (7,5 μηνων)της μικρης και δε μου εχει ξαναερθει.....απο οσο ξερω ειναι φυσιολογικο
υπαρχουν γυναικες που λογω του θηλασμου δεν εχουν περιοδο εναν ολοκληρο χρονο ή και παραπανω!
ο γιατρος μου ειχε πει πως απο τη στιγμη που θηλαζω αποκλειστικα το πιθανοτερο ειναι να μην εχω περιοδο για οσο θηλαζω, ομως μπορει να τυχει να πεσει κανενα ωαριακι, για αυτο μου ειχε πει να ειμαστε και προσεκτικοι με το συντροφο μου ακομα και αν δεν εχω σταθερη περιοδο.
φυσικα υπαρχουν και κοπελες που εχουν κανονικα περιοδο σε ολη τη διαρκεια το θηλασμου.

ntinti
20-11-09, 12:14
Μόλις βρήκα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει καποιο παθολογικό θέμα που ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος.
Ναι όμως ds είναι καλό το ότι απέχουμε τόσο μεγάλο διάστημα από την περίοδο?? δεν λέω ότι τίθεται θεμα παθολογικό αλλά πότε θα μπει αυτός ο ριμαδο-οργανισμός στη σειρά του!?!:shock::shock::confused::confused::confused:

ΜΑΡΙΑΛ
20-11-09, 12:38
Η αποχή από την περίοδο είναι το μεγαλύτερο δώρο που κάνει ο θηλασμόσ στη γυναίκα.

Παλιά (πρωτού εμφανιστεί η αντισύλληψη), οι γυνεκες θήλαζαν 3 - 4 χρόνια όπου είχαν άστατη περίοδο (ή και καθόλου) και μετά ξαναέμεναν έγκυες. Δηλαδή καθ' όλη την αναπαραγωγική τουσ ηλικία τουσ ερχόταν περίοδος καμια 10ρια φορές και όχι 30 Χ 12 = 360 .... που μας έρχεται τώρα. Σημειοταίο ότι τα γυναικολογικά (και όχι μόνο) προβλήματα ήταν σπανιότερα.

Επιπροσθέτως αποχή από την περίοδο βελτιώνει την αιματολογική μας εικόνα και μασ προστατεύει από μια νέα εγκυμοσύνη.

Γιατί γκρινιάζουμε λοιπόν?

boubis
20-11-09, 13:00
Η αποχή από την περίοδο είναι το μεγαλύτερο δώρο που κάνει ο θηλασμόσ στη γυναίκα.

Συμφωνώ απόλυτα!Δεν μου έχει έρθει περίοδος ακόμα και είμαι μια χαρά συν του ότι εξοικονομώ χρήματα και από σερβιέτες και από κρέμες εμπορίου και από γάλατα.Αγαλμα θα πρέπει να μου κάνει ο σύζυξ!!!!!!!

ds
20-11-09, 13:01
Μόλις βρήκα τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει καποιο παθολογικό θέμα που ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος.
Ναι όμως ds είναι καλό το ότι απέχουμε τόσο μεγάλο διάστημα από την περίοδο?? δεν λέω ότι τίθεται θεμα παθολογικό αλλά πότε θα μπει αυτός ο ριμαδο-οργανισμός στη σειρά του!?!:shock::shock::confused::confused::confused:

Παλιά (πρωτού εμφανιστεί η αντισύλληψη), οι γυνεκες θήλαζαν 3 - 4 χρόνια όπου είχαν άστατη περίοδο (ή και καθόλου) και μετά ξαναέμεναν έγκυες. Δηλαδή καθ' όλη την αναπαραγωγική τουσ ηλικία τουσ ερχόταν περίοδος καμια 10ρια φορές και όχι 30 Χ 12 = 360 .... που μας έρχεται τώρα. Σημειοταίο ότι τα γυναικολογικά (και όχι μόνο) προβλήματα ήταν σπανιότερα.

Επιπροσθέτως αποχή από την περίοδο βελτιώνει την αιματολογική μας εικόνα και μασ προστατεύει από μια νέα εγκυμοσύνη.

νομιζω ntinti πως τεινω να συμφωνησω με τη ΜΑΡΙΑΛ , αφου ο θηλασμος ειναι η φυσιολογικη συνεχεια μετα τον τοκετο τοτε και η αποχη απο την περιοδο ειναι και αυτη φυσιολογικη για οσο "θελει" ο οργανισμος της καθε γυναικας....αλλωστε με τη φυση δεν μπορεις να τα βαλεις...για καποιο λογο γινονται ολα.....;)μην αγχωνεσαι λοιπον...απολαυσε το!!!!;););)

ntinti
20-11-09, 13:06
συκώνω τα χέρια ψηλά...!! με αποστομωσατε! :mrgreen::mrgreen: ειδικά με το παράδειγμα των γυναικών παλιά προ-αντισύλληψης...τι να πω!υποκλίνομαι!:rolleyes::mrgreen::mrgreen:

madq
08-12-09, 00:44
Κλαψ! Σνιφ! Αδιαθέτησα...και δεν ξέρω γιατί, αλλά καθόλου δεν χαίρομαι!

Χθες το βράδυ, ο μπέμπης ήταν πολύ ανήσυχος. Τον θήλαζα, τον ακουμπούσα στην κούνια του και ξύπναγε. Τελικά, είδα και απόειδα και κοιμηθήκαμε μαζί. Όταν έφτασε πια το πρωί - και αφού δεν είχε ξεκολλήσει ποτέ από το στήθος - τράβαγε, τράβαγε, αλλά δεν κατάπινε! Τί ήταν πάλι τούτο, δεν ξέρω! Ήθελε απλώς πιπίλα; με είχε στραγγίξει; δεν είχα γάλα; τί;;;:confused:

Από χθες το μεσημέρι, που ήρθε αυτός ο απρόσκλητος και δυσάρεστος επισκέπτης, τα έχω κάνει όλα! Διάβασα το θέμα "Θηλασμός και περίοδος", τρώω σούπες, πίνω νερά, κυνηγώ τον μπέμπη από πίσω για να θηλάσει...

Έχω άγχος μη και τελειώσουν οι μέρες θηλασμού από τώρα :(.

sonar
08-12-09, 10:26
Νομίζω δεν πρέπει ν' αγχώνεσαι. Η όποια μείωση στην παραγωγή είναι, απ' όσο ξέρω, προσωρινή (όσο κρατάει η περίοδος) και μετά επανέρχεται. Ίσως γι' αυτό να μην άφηνε το στήθος το μωράκι σου. Ή μπορεί να έχει άλλους "δικούς του" λόγους (και είναι χιλιάδες οι άτιμοι :D)

Lena + Sourloulou
08-12-09, 22:39
Κλαψ! Σνιφ! Αδιαθέτησα...και δεν ξέρω γιατί, αλλά καθόλου δεν χαίρομαι!

Χθες το βράδυ, ο μπέμπης ήταν πολύ ανήσυχος. Τον θήλαζα, τον ακουμπούσα στην κούνια του και ξύπναγε. Τελικά, είδα και απόειδα και κοιμηθήκαμε μαζί. Όταν έφτασε πια το πρωί - και αφού δεν είχε ξεκολλήσει ποτέ από το στήθος - τράβαγε, τράβαγε, αλλά δεν κατάπινε! Τί ήταν πάλι τούτο, δεν ξέρω! Ήθελε απλώς πιπίλα; με είχε στραγγίξει; δεν είχα γάλα; τί;;;:confused:

Από χθες το μεσημέρι, που ήρθε αυτός ο απρόσκλητος και δυσάρεστος επισκέπτης, τα έχω κάνει όλα! Διάβασα το θέμα "Θηλασμός και περίοδος", τρώω σούπες, πίνω νερά, κυνηγώ τον μπέμπη από πίσω για να θηλάσει...

Έχω άγχος μη και τελειώσουν οι μέρες θηλασμού από τώρα :(.

Κι εγω αδιαθετησα σημερα για 4η φορα απο τοτε που γεννησα... Και ο θηλασμος δεν εχει τελειωσει για εμας, οποτε μην αγχωνεσαι. Ασε το μωρο οσο θελει στο στηθος, αυτο ξερει καλυτερα. Νομιζω μονο 1-2 μερες μειωνεται η παραγωγη αλλα μετα επανερχεται στα κανονικα επιπεδα...

madq
09-12-09, 16:22
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν κυρίως την πρώτη και τη δεύτερη μέρα. Από χθες όλα είναι καλύτερα (εκτός από τα νεύρα μου :x). Πω, πω! Από τον Ιούλιο του 08 είχα να αδιαθετήσω, όσο να 'ναι καλόμαθα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Στην πρώτη περίοδο, μετά από εγκυμοσύνη-τοκετό, η ροή είναι πιο αυξημένη απ' ό,τι ήταν πριν;

yogini
09-12-09, 17:10
Κι εμενα μου ηρθε 1η περιοδος οταν ο Οδυσσέας ήταν 9,5 μηνων με αμελητέα ροη και χάρηκα και η επόμενη μου ήρθε μετά απο 50 ημέρες με πολυ μεγάλυτερη ροη απο αυτη που ειχα προ γέννας. Τωρα δεν ξερω ελπιζω οτι θα επανέλθει στα φυσιολογικά επιπεδα το αίμα.
By the way αδιαθετησα οταν ελάτωσα/έκοψα εναν θηλασμό μετα τον πρωινό (δηλαδη θηλαζω πλεον νωρις το πρωι και μετα στις 3 το μεσημερι)...αν και ολοι οι υπόλοιποι καλα κρατουν :)

madq
09-12-09, 17:29
By the way αδιαθετησα οταν ελάτωσα/έκοψα εναν θηλασμό μετα τον πρωινό (δηλαδη θηλαζω πλεον νωρις το πρωι και μετα στις 3 το μεσημερι)...αν και ολοι οι υπόλοιποι καλα κρατουν :)

Η αλήθεια είναι ότι κι εμείς έχουμε μειώσει τους θηλασμούς, αλλά εξακολουθούν να είναι συχνοί. Το πρωί μέχρι την φρουτόκρεμα, μπορεί να θηλάσουμε και δύο φορές, στο καπάκι μετά τη φρουτόκρεμα, πριν το μεσημεριανό, μετά το μεσημεριανό, το απόγευμα (συνήθως 2 φορές) και το βράδυ φυσικά + αν τύχει και ξυπνήσει κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Κι αν ξεχαστεί (αυτό συμβαίνει κυρίως το απόγευμα) τον κυνηγάω εγώ :). Παρόλα αυτά...ήρθε η ρημάδα η περίοδος και πιο φορτσάτη από ποτέ :???:.

kanella
09-12-09, 17:34
Κορίτσια εμένα η περίοδος μου ήρθε απο τον 2ο μήνα:-|
αυτό που είχα παρατηρήσει είναι οτι λίγο πριν μου έρθει όντως το μωρό ηταν ανήσυχο και ήθελε πιο συχνά στήθος, ίσως μειωνόταν λίγο η ροή. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν σταμάτησε!!
Αυτό συνέβαινε τις πρώτες φορές , μετά απο μερικούς μήνες είχε μειωθεί πολύ η ανησυχία του μωρού και όλα ειχαν ομαλοποιηθεί
Οπως βλέπετε ακόμα θηλάζω - αν και τώρα τελευταία κάνουμε κ ενα γεύμα φρέσκο γάλα την ημέρα..
Τις πρώτες φορές είχα μικρή ροή, τώρα πια κανονική...

sonar
10-12-09, 11:21
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν κυρίως την πρώτη και τη δεύτερη μέρα. Από χθες όλα είναι καλύτερα (εκτός από τα νεύρα μου :x). Πω, πω! Από τον Ιούλιο του 08 είχα να αδιαθετήσω, όσο να 'ναι καλόμαθα.
Κι εγώ σαν κι εσένα! Χθες μου 'ρθαν τα μαντάτα..... Μετά από 11/2 χρόνο!!! Φανταστικοί μήνες... Άντε και στο επόμενο να είμαστε έτσι τυχερές!

Αυτός που την "πληρώνει" βέβαια, είναι ο μικρούλης, διότι δόντια+αέρια+αδιάθετη μαμά.... ε! πόσα ν' αντέξει πια αυτό το παιδί :grin:
(για τα νεύρα έχω τον σύζυγο, σκοτωνόμαστε κάνα δεκάλεπτο και έρχομαι στα καλά μου για λίγο :wink:)

Μαρια.X
10-12-09, 22:40
Εμεις κλεισαμε χρονο και περιοδο ειδαμε 4 φορες, τελευταια φορα ηταν στις 23-26 Οκτωμβρη.
Το μωρο εχει αυξησει τους θηλασμους τωρα τελευταια οποτε μαλλον ειναι λογικο να εχουν περασει 45 μερες απο την τελευταια μου περιοδο,δεν ξερω αν κανω καλα αλλα επειδη δουλευω κιολας τις στερεες τις δινει η μαμα μου και οταν ειμαι σπιτι μονο θηλαζουμε,στα ρεπο μου την ταιζω αλλα καμια φορα ''ξεχνιεμαι'' κιολας και της προσφερω μονο στηθος ή οταν δεν εχει ορεξη για φαγητο δεν επιμενω,κανω καλα?
Και κανουμε πανω απο 12 θηλασμους το 24 ωρο,εσεις ποσους κανετε περιπου στην ηλικια που ειναι το μωρο μου?Μαλλον γιαυτο αφαντη η περιοδος ε?:roll:

madq
11-12-09, 00:55
Κι εγώ σαν κι εσένα! Χθες μου 'ρθαν τα μαντάτα..... Μετά από 11/2 χρόνο!!! Φανταστικοί μήνες... Άντε και στο επόμενο να είμαστε έτσι τυχερές!

Αυτός που την "πληρώνει" βέβαια, είναι ο μικρούλης, διότι δόντια+αέρια+αδιάθετη μαμά.... ε! πόσα ν' αντέξει πια αυτό το παιδί :grin:
(για τα νεύρα έχω τον σύζυγο, σκοτωνόμαστε κάνα δεκάλεπτο και έρχομαι στα καλά μου για λίγο :wink:)

Αυτό που με παρηγορεί είναι ότι η περίοδος είναι ένα μικρό πρώτο βήμα για το επόμενο! Να μπει ο οργανισμός σε μια σειρά σιγά-σιγά και να επανέλθει.

Περνάει γρήγορα ο καιρός! Πότε τα είχαμε στην κοιλίτσα, πότε ήταν νεογεννητούλια μικρούλια-μικρούλια και παλεύαμε να καταφέρουμε το θηλασμό και πότε κοντεύουν να γίνουν παιδάκια!!! Σε λίγο θα βγάλουν και γλώσσα! Ευτυχώς οι έρμοι οι σύζυγοι παραμένουν σταθερό σημείο αναφοράς :lol:

Εμεις κλεισαμε χρονο και περιοδο ειδαμε 4 φορες, τελευταια φορα ηταν στις 23-26 Οκτωμβρη.
Το μωρο εχει αυξησει τους θηλασμους τωρα τελευταια οποτε μαλλον ειναι λογικο να εχουν περασει 45 μερες απο την τελευταια μου περιοδο,δεν ξερω αν κανω καλα αλλα επειδη δουλευω κιολας τις στερεες τις δινει η μαμα μου και οταν ειμαι σπιτι μονο θηλαζουμε,στα ρεπο μου την ταιζω αλλα καμια φορα ''ξεχνιεμαι'' κιολας και της προσφερω μονο στηθος ή οταν δεν εχει ορεξη για φαγητο δεν επιμενω,κανω καλα?
Και κανουμε πανω απο 12 θηλασμους το 24 ωρο,εσεις ποσους κανετε περιπου στην ηλικια που ειναι το μωρο μου?Μαλλον γιαυτο αφαντη η περιοδος ε?:roll:

Μπράβο θηλασμοί!!! Κι εγώ στη θέση σου, αν δεν είχε όρεξη για φαγητό δεν θα επέμενα.

Απ' όσα διάβασα παραπάνω, όσο πιο πολλοί θηλασμοί τόσο λιγότερη περίοδος. Και ούτως ή άλλως, αρχικά ο κύκλος δεν είναι και τόσο σταθερός.

sonar
11-12-09, 10:45
Πες το ψέματα! Αντράκι πια, φουριόζος και περίεργος για όλα! Τον θυμάμαι στο πυρέξ του νοσοκομείο καμιά φορά και μετά με τι μανία πάλευε να θηλάσει... Αλλά για να πω την αλήθεια, τώρα μ' αρέσει καλύτερα, μου φαίνονται όλα πιο εύκολα όσο περνάει ο καιρός!

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
02-01-10, 17:20
Κορίτσια καλησπέρα και χρόνια πολλά, ευτυχισμένο το 2010 να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας να σας χαίρονται και αυτά και για μαμάδες που προσπαθούν για παιδάκι εύχομαι με το νέο έτος να γεμίσει η αγκαλιά τους. Ήθελα να μοιραστώ μερικές σκέψεις μαζί σας μιας και σήμερα είναι 4 μέρα περιόδου και νιώθω πολύ ευάλωτη. Ήξερα ότι κάποια μέρα θα συμβεί και αυτό αλλά δεν περίμενα να στεναχωρηθώ τόσο.:-( Μου ήρθε περίοδος 30/12/09 απρόσμενα μιας και είχα 1 εβδομάδα άδεια και οι θηλασμοί ήταν πολύ συχνοί ενώ είχε μειώσει τις στέρεες η μικρή. :confused:Πρώτη φορά εχθές μετά από 11/2 ώρα θηλασμού με ολιγόλεπτα διαλύματα και αρκετές μη θηλαστικές κινήσεις πίεσα το στήθος μου και βγήκαν μερικές σταγονίτσες γάλα, είχα να νιώσω τόσο «άδειο» το στήθος μου από την εποχή που έκανα επαναγαλακτισμό και η μικρή ήταν 2 μηνών.....ήρθε και η πεθερά μου πρωί πρωί και μου λεει « ε αφού σου ήρθε και περίοδος καιρός να αποθηλάσεις σιγά σιγά θα σου κοπεί και το γάλα»:x. Δεν ήμουν σε φάση να της απαντήσω κάτι μιας και λόγο της «κατάστασής» μου τα νεύρα μου δεν είναι σε φόρμα....Το ξέρω ότι ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά και η μικρή δείχνει να θέλει ακόμα απλά εγώ ένιωσα ξαφνικά ένα βήμα πιο κοντά στο τέλος σαν να προετοιμάζεται ο οργανισμός για την επόμενη φάση και εγώ ακόμα απολαμβάνω την πρώτη.....Συμπλήρωσε και ο άνδρας μου με την απίστευτη ατάκα «άντε έγινες γυναίκα πάλι» χαριτολογώντας πάντα. Δεν θεωρώ ότι σταματάω εδώ ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθήματά μου που λόγω ορμονών έχουν μια απίστευτη διόγκωση όπως και η κοιλιά μου άλλωστε. :lol:

Μαρια.X
02-01-10, 19:01
Kαλη Χρονια σε ολους!!!

Καλα Κριστινα εισαι πολυ τυχερη,το μωρο σου ειναι 18 μηνων και σου ηρθε περιοδος,εμενα μου ηρθε πρωτη φορα τον Ιουνη οταν ηταν 7,1/2 μηνων περιπου και συνολικα 4 φορες στους 14 μηνες που ειναι το μωρο μου.
Τα συναισθηματα που ειχες τα ειχα και γω,εκεινη τη μερα ειχα στεναχωρηθει παρα πολυ,αλλα μην εχεις καμια αμφιβολια για τη γαλουχια σου,οσο θηλαζει το παιδι σου γαλα θα υπαρχει:D.
Καλα οι πεθερες και οι μαμαδες πολλες φορες μας παιζουν τα νευρα αλλα μην πτοησε και μη δινεις σημασια,keep breastfeeding;).

roulaki71
02-01-10, 19:35
Η παιδιατρος του μπεμπη παντως μου ειπε οτι οταν ερθει η ακατονομαστη θα μου κοπει και το γαλα. Της ειπα οτι εχω διαβασει οτι απλα μειωνεται αλλα αν συνεχισεις το θηλασμο επανερχεται και μου ειπε οτι δεν ισχυει και οτι θα κοπει. Για την ωρα αγνοειται παντως εδω και 14 μηνες.

sonar
02-01-10, 21:26
Συμπλήρωσε και ο άνδρας μου με την απίστευτη ατάκα «άντε έγινες γυναίκα πάλι» χαριτολογώντας πάντα. Δεν θεωρώ ότι σταματάω εδώ ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθήματά μου που λόγω ορμονών έχουν μια απίστευτη διόγκωση όπως και η κοιλιά μου άλλωστε. :lol:
Άστα... εγώ το περίμενα πως και πως για να ξεκινήσουμε για 2ο και όταν ήρθε τελικά είχα γλυκόπικρα συναισθήματα...
Πάντως κρυφά μέσα μου το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που σου είπε ο άντρας σου. Ίσως επειδή έχω συνηθίσει σ' αυτή την κατάσταση τόσα χρόνια, το να μην αδιαθετώ μ' έκανε να αισθάνομαι κυρίως (και αποκλειστικά) μαμά... :-?

Η παιδιατρος του μπεμπη παντως μου ειπε οτι οταν ερθει η ακατονομαστη θα μου κοπει και το γαλα. Της ειπα οτι εχω διαβασει οτι απλα μειωνεται αλλα αν συνεχισεις το θηλασμο επανερχεται και μου ειπε οτι δεν ισχυει και οτι θα κοπει. Για την ωρα αγνοειται παντως εδω και 14 μηνες.
Roulaki, επειδή θα την φάει η σιγουριά την παιδίατρό σου, πες της ότι ξέρεις κάποιες κοπέλες που αδιαθέτησαν και συνεχίζουν και θηλάζουν κανονικά. Αν θέλει μπορεί να μας μελετήσει ως "φαινόμενα" της ιατρικής επιστήμης (της δικής της).:wink:

roulaki71
02-01-10, 21:38
Ελπιζω να δει εμενα ως φαινομενο.:mrgreen:

ania
02-01-10, 22:48
Κορίτσια ακούστε εμενα για να παρηγορηθείτε όλες: μου έχει έρθει περίοδος ενώ θήλαζα αποκλειστικά από τον 3ο μήνα !!!:mad: και ήταν η πρώτη μέρα των διακοπών μας και είχα ανάγκη τόσο πολύ να κολυμπήσω :( . Από τότε μου έρχεται κάθε 15 μέρες :confused:. Αυτούς τους 5,5 μήνες από τότε θηλάζω κανονικά και το γάλα μου δεν έχει μειωθεί καθόλου.

roulaki71
03-01-10, 00:40
Παντως ειναι υπερ του θηλασμου και στο μηνιαιο τσεκ , εμβολιο ζυγισμα κλπ με ρωταει: ακομα θηλαζεις? χωρις ξενο? μπραβο σου κανεις το καλυτερο για το μωρο σου. Και μετα μου λεει: εκλεισε 6 μηνες? Αρα σταματαμε την αποστειρωση. :shock: Επρεπε να βραζω τα βυζια μου και δεν το ξερω? Μηπως εκανα κακο στο μωρο μου? :confused::lol::lol::lol:

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
03-01-10, 09:29
κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση

yasemi
03-01-10, 09:38
Κορίτσια ακούστε εμενα για να παρηγορηθείτε όλες: μου έχει έρθει περίοδος ενώ θήλαζα αποκλειστικά από τον 3ο μήνα !!!:mad: και ήταν η πρώτη μέρα των διακοπών μας και είχα ανάγκη τόσο πολύ να κολυμπήσω :( . Από τότε μου έρχεται κάθε 15 μέρες :confused:. Αυτούς τους 5,5 μήνες από τότε θηλάζω κανονικά και το γάλα μου δεν έχει μειωθεί καθόλου.

ασε ανια σε εφαγα....στην μεγαλη που θηλαζα αποκλειστικα 50 μερες ειχα λοχεια...σταματησε για 2 βδομαδες και μετα περιοδος κανονικα ανα μηνα οποτε δυομιση μηνων μου ηρθε και εμενα και ρολοϊ η ατιμη ανα 28 ημερες με πολυ ροη θυμαμαι.....και εμενα δεν ειχε μειωθει το γαλα και θηλαζα βεβαια κανονικα...ελπιζω σε στη μικρη τωρα να μου κανει τη χαρη ο ργανισμος μου να αργησει να ερθει ετσι να χαρω και λιγο ακομη ανευ περιοδου ...;-)

Φλορα
03-01-10, 11:18
Βαλτε κι εμενα στο κλαμπ!!!Μου ηρθε τον δευτερο μηνα σε αντιθεση με το πρωτο παιδι που δεν ειχα περιοδο οσο καιρο θηλαζα!!
Η παραγωγη μειωνοταν λιγο την πρωτη μερα,μετα ομως επανερχοταν στο φυσιολογικο.

zouzounel
04-01-10, 14:07
Εγώ γέννησα τον Μάρτη και είδα μια φορά περίοδο τον Αύγουστο, με πολύυυυυ αίμα, πιο πολύ και απ τα λόχεια, αφού πηρα τηλ τον γιατρό μου να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό! Από τότε δεν ξαναδα περίοδο και δεν προβλέπεται να ξαναδώ για καιρό ακόμα, μιας και τυχαία(!) ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος 6 εβδομάδων! :)
Ο θηλασμός πάντως καλά κρατεί!

anasp
04-01-10, 14:19
στην μεγαλη που θηλαζα αποκλειστικα 50 μερες ειχα λοχεια...σταματησε για 2 βδομαδες και μετα περιοδος κανονικα ανα μηνα οποτε δυομιση μηνων μου ηρθε και εμενα και ρολοϊ η ατιμη ανα 28 ημερες με πολυ ροη θυμαμαι.....και εμενα δεν ειχε μειωθει το γαλα και θηλαζα βεβαια κανονικα...

Σαν να το εγραψα εγώ σχεδόν. Κι εμένα στις 40 μερες ήρθε, (με 20 μερες λοχεια περίπου) κι από τότε ρολόι. Τους πρώτους δυο τρεις μήνες είχα πιο μεγάλη ροή, μετά επανήλθε στα φυσιολογικά.
Θήλασα κανονικά για ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα και ποτέ δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στο γάλα.
Η μόνη διαφορά που είδα ήταν στα συμπτώματα της περιόδου: δεν είχα κανένα για πολλούς μήνες.

sonar
04-01-10, 16:52
Όντως τα συμπτώματα είτε ελαττώνονται, είτε εξαφανίζονται τελείως. Εγώ που έπαιρνα όλα τα παυσίπονα μόνα τους και σε συνδυασμό (απ' την προηγούμενη μέρα συνήθως) τώρα δεν το παίρνω καν είδηση!
Αυτό που δεν φεύγει με τίποτα είναι τα νεύρα... :sad:

zoitheodos
04-01-10, 17:28
Εγώ γέννησα τον Μάρτη και είδα μια φορά περίοδο τον Αύγουστο, με πολύυυυυ αίμα, πιο πολύ και απ τα λόχεια, αφού πηρα τηλ τον γιατρό μου να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό! Από τότε δεν ξαναδα περίοδο και δεν προβλέπεται να ξαναδώ για καιρό ακόμα, μιας και τυχαία(!) ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος 6 εβδομάδων! :)

Μπράβο καλέ πόσο συγκινήθηκα! Μαζί είχαμε γεννήσει περίπου, άντε με το καλό, εύχομαι μία καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι σας!! Πότε θα γεννήσεις?

Πάντως εγώ στο θέμα περίοδος θηλασμός δεν είμαι απο τις ΄τυχερές΄. Έχω περίοδο κανονικά απο τους τρείς μήνες μετά την γέννα και με τον θηλασμό δεν έχω δεί καμία διαφορά!! Συνεχίζουν και τα δύο κανονικά!

Μην μασάς οι καλοθελητές πάντα βρίσκουν κάτι να πούν για να σε εκνευρίζουν εσύ συνέχισε να θηλάζεις για να τους αποστομώνεις!!

ania
04-01-10, 19:02
Μπράβο Ζουζουνέλ, με το καλό το δεύτερο μωράκι να έχεις μια εύκολη και τελειόμηνη εγλυμοσύνη και μια ακόμα πιο εύκολη γέννα και αν συνεχίσεις το θηλασμό περιμένουμε την εμπειρία σου για το πως συνδυάζονται αυτα τα δύο:D

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
05-01-10, 09:14

με το καλό σου εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις:D

zouzounel
05-01-10, 10:20
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές σας! Κι εσείς να χαίρεστε τα παιδάκια σας.
Για τέλος Αυγούστου υπολογίζουμε ΠΗΤ, αλλά επειδή δεν είχα κυκλο, για την ώρα πάμε στο περίπου. Με την αυχενική διαφάνεια ίσως προσδιορίσουμε πιο σωστά την ημερομηνία.
Δε σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί λιγάκι ...δυο μωρά μαζί... προσπαθώ όμως να σκέφτομαι θετικά. :)

soula24
05-01-10, 11:44
καλημέρα και χρόνια πολλά. και εγώ είχα περίοδο μετά τα λόχια κανονικά. η μόνη διαφορά είναι ότι δεν έχω κανένα μα κανένα σύμπτωμα. πάντως ο μπέμπης μου είναι 3,5 μηνών και εκτός του ότι θηλάζω κανονικότατα έχω και απόθεμα και το φυλάω στην κατάψυξη!!!!

ntinti
05-01-10, 15:37
Καλησπέρα παιδιά!
απορίααααα!!!
Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών.
Γέννησα 7 ιουνίου,περίοδο πρώτη φορά είναι 15 οκτωβρίου (5 μήνες μετά την γέννα)με ποοοολύυ αίμα..
Ξαναείδα μετά από 40 μέρες δηλαδή στις 24 Νοεμβρίου.Σε διάστημα 6 ημερών είδα κάτι "υπολείμματα"..για 3-4 μέρες και από τότε έχουν περάσει 45 μέρες και τίποτε ακόμα....
τί γίνεται ρε παιδιά??? τι συμβαίνει??ακόμα θηλάζω βέβαια...αλλά πότε έχει σκοπό να σταθεροποιηθεί???
μήπως είναι ορμονικό?? έγκυος να είμαι δεν υπάρχει περίπτωση.

madq
05-01-10, 15:58
ntinti, όσο θηλάζεις ο κύκλος σου δεν θα είναι και τόσο σταθερός. Έχει ναι μεν να κάνει με τις ορμόνες, αλλά είναι κάτι φυσιολογικό. Μην ανησυχείς. Εμένα μου ήρθε πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα και περιμένω να δω τί θα γίνει αυτόν τον μήνα. Και καθόλου να μην αδιαθετήσω δεν με χαλάει...καλύτερα...:x

ntinti
05-01-10, 16:30
ntinti, όσο θηλάζεις ο κύκλος σου δεν θα είναι και τόσο σταθερός. Έχει ναι μεν να κάνει με τις ορμόνες, αλλά είναι κάτι φυσιολογικό. Μην ανησυχείς. Εμένα μου ήρθε πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα και περιμένω να δω τί θα γίνει αυτόν τον μήνα. Και καθόλου να μην αδιαθετήσω δεν με χαλάει...καλύτερα...:x

Μωρέ ούτε εμένα με χαλάει!Απλά δεν θέλω να φτάσει να είναι κάτι παθολογικό...αν το παρακάνει μήπως το μυαλό μου πρέπει να πάει πουθενά αλλού εκτός από τις ορμόνες και να κοιταχτώ στο γιατρό..!:shock:

Μαράκι
15-01-10, 14:00
με το καλό ζουζουνέλ!!! σου έυχομαι..μια απόρία: τί εννοείς ΄΄τυχαία΄΄??φαντάζομαι έκπληξη και σοκ μαζι ε?

matoula
15-01-10, 14:12
Γεια σας κοριτσια,εγω απο τοτε που γεννησα και καθαρισα δεν εχω αδιαθετησει ακομη.να ρωτησω κατι κουφο??????κατα την περιοδο του θηλασμου κανει να βαφουμε νυχια?Εχω ακουσει πολλα και δεν ξερω τι ειναι αληθεια.Αντε βρε κοριτσια πητε μου αν ξερετε,γιατι ναι μεν ειμαστε μανουλες αλλα ημαστε και γυναικες και εγω με ολα αυτα που ακουω απο τους γυρο μου,μη το ενα και μη το αλλο κοντεβω να το ξεχασω....

sonar
17-01-10, 09:47
ναι μπορείς και να βάψεις τα νύχια σου και να βαφτείς. Σε όλα τα σωστά ενημερωμένα βιβλία ή άρθρα αναφέρουν ότι επιτρέπεται. Άσε τους γύρω να βγάζουν απ' το μυαλό τους όποια απαγόρευση τους έρχεται ;)

elisabeth_th
25-01-10, 17:59
Καλησπερα!!!
μου ήρθε περίοδος :-(
και ειχα συνηθισει, 9 μηνες με την εγκυμοσύνη, μετα ενα διαλλειμα με 25-30 μερες λοχεια και ξανα απεριοδη εποχη!!!! τι καλα!!! και σημερα το πρωι τα πρωτα σημαδια.
ευτυχως δεν ειναι αιμα ακομη αλλα το περιμενω.
αυτο εγινε το μεσημερι και ηδη αρχιζω να αισθανομαι καπως.
με την παραγωγη δεν ξερω τι πρεπει να παρατηρησω.
εδω και 2-3 μερες η μικρη ηταν λιγο πιο απαιτητικη αλλα υπεθεσα οτι ηταν κανα αλμα αναπτυξης ή τελοσπαντων ειχε μια διψα παραπανω.
σημερα ειναι μια χαρα.
εφαγε στις 6,30-9- 11,30-2- 4-6 και συνηθως 7,30 και μετα 9 παρα μετα το μπανιο και υπνος.
ενα γευμα θηλαζει με δυναμη (σαν θηλαστρο ακουγεται) και το επομενο λιγο λιγοτερο.
παντα ετσι ομως κανει.

Μαριρενα
25-01-10, 18:08
Στο θεμα περιοδος ειμαι απο τις ατυχες :(
μου ηρθε στους 2 μηνες και απο τοτε με επισκεπτεται ανελλειπως καθε μηνα
Προχθες μου ηρθε περιοδος που κρατησε 3 μερες μονο!!!!Ποσο θα μου αρεσε αν ολες οι επομενες δειαρκουσαν τοσο λιγο!!!!!!!!!:cool:

chrismac
27-01-10, 20:38
Έχω ενόχληση στην κοιλιά, ένα περίεργο πράγμα, κ φούσκωμα εδώ και 2 εβδομάδες, αλλά περίοδος δε λέει να φανεί. Το μωρό είναι 6,5 μηνών, θηλάζω πρωί-βράδυ εδώ και 1 μήνα (εισήγαγα στερεά τροφή 5,5) κ πιο πριν έδινα και συμπλήρωμα γάλα. Μία απροσεξία συνέβη, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνία. Έκανα τεστ κ βγήκε αρνητικό. Όλοι οι γύρω μου με ονειρεύονται πάλι έγκυο κ έχω ανησυχήσει λιγάκι...

roulaki71
27-01-10, 21:43
Αν μεινεις εγκυος ενω θηλαζεις και δεν σου εχει ερθει ακομα η ακατονομαστη για να το καταλαβεις, υπαρχει διαφορα στην παραγωγη του γαλακτος, μειωνεται ή μενει το ιδιο?

τιτινα
06-02-10, 13:37
καλημερα.το κοριτσακι μου ειναι 7 μηνων και θηλαζει ακομα(τα 2 γευματα).θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.επειδη αδιαθετησα,ειναι σιγουρο οτι θα κοπει και το γαλα?καμια ιδεα για το πως θα μπορουσα-αν χρειαστει,να της δωσω ξενο γαλα,μιας και μολις δει το μπιμπερο κλαιει?εχω δοκιμασει και τα ποτηρακια τα εκπαιδευτικα,αλλα τζιφος!!!!!τρεμω την ωρα και τη στιγμη που δε θα εχω γαλα:(

female
06-02-10, 13:44
Τιτίνα εμένα μου ήρθε περίοδος τον 5ο μήνα και δεν είδα καμία διαφορά στην παραγωγή και μάλιστα έτρωγε αποκλειστικά στήθος, δεν έτρωγε κρέμες εννοώ.
Μην το σκέφτεσαι. Συμπεριφέρσου σαν να μην τρέχει τίποτα.
Επίσης καλό είναι να αποθηκεύσεις 2-3 γεύματα μητρικό γάλα για παν ενδεχμόνενο.

τιτινα
06-02-10, 13:48
ευχαριστω για την απαντηση.με ηρεμησες αρκετα.το προβλημα μου ειναι οτι δεν πινει ουτε το δικο μου απο μπουκαλι.προτιμα να κοιμηθει νηστικη,παρα να φαει.εχουμε αποψη απο τωρα βλεπεις!!

female
06-02-10, 13:53
Το μωρό ξέρει ποιο είναι το καλύτερο και το προτιμά:)
Μην ανησυχείς, σε λίγο καιρό θα του αρέσει να το πίνει από το ποτήρι.

τιτινα
06-02-10, 13:58
μακαρι να συνεχισω να εχω γαλα και ας θηλαζει μεχρις οτου γινει 18 χρονων:D!!!ετσι κι αλλιως ηθελα παρα πολυ να θηλασω,ημουν απολυτη ως προς αυτο.δεν ειναι δηλαδη οτι κουραστηκα.ισα ισα!

female
06-02-10, 14:55
Ποιος κουράζετε από ένα τόσο υπέροχο συναίσθημα?

mariapap82
14-02-10, 09:13
Γεια σας! κι εμενα μου ηρθε πρωτη φορα περιοδος οταν το μωρο ηταν 10 μηνων δηλαδη πριν απο 35 μερες και περιμενω την επομενη αλλα που?????? Πριν τη γεννα ειχα περιοδο ρολοι καθε 28 μερες τωρα τι γινεται? Μεχρι τον προηγουμενο μηνα θηλαζα τουλαχιστον 6 φορες τωρα θηλαζω 4 φορες βασικα πριν κοιμηθει και τη νυχτα. Περιμενα οτι τωρα με τη μειωση των θηλασμων θα ειχε ενα λογο παραπανω η περιοδος να ερθει κανονικα αυτο το μηνα. Σημερα εκανα και τεστ αρνητικο...Ειχαμε και μια ελευθερη επαφη την 24η μερα αλλα τι να πω... Μου φαινεται πολυ σπαστικο να μην ξερω ποτε θα ερθει περιοδος!!!

zouzounel
14-02-10, 09:18
Αν μεινεις εγκυος ενω θηλαζεις και δεν σου εχει ερθει ακομα η ακατονομαστη για να το καταλαβεις, υπαρχει διαφορα στην παραγωγη του γαλακτος, μειωνεται ή μενει το ιδιο?

Εγώ πάντως δεν είδα διαφορά. Εχουμε αντικαταστήσει δυο γεύματα (δεκατιανό-μεσημεριανό) αλλά όλα τα άλλα θηλάζει κανονικά και το βράδυ 2 φορές τουλάχιστον. Υποψιαστηκα την εγκυμοσύνη εξαιτίας του ότι είχα συχνοουρία το βράδυ και πράγματι η πρώτη χοριακή που έκανα έδειξε 11.600 μονάδες!

Nefelirene
14-02-10, 09:21
Καλημέρα και απο εμένα ,εγώ απο ότι θυμάμαι μου ειχε έρθει περίοδος πρώτη φορά γύρω στους 7μήνες μετά την γέννα .Απο τότε δεν έχω ακριβής ημερομηνια δηλ.μπορέι να μου έρθει στις 20ημέρες ή μπορεί και στις 28 αλλά ποικίλλει και η ποσότητα αλλές φορές σε 2-3μέρες τέλος και άλλες φορές 5-6:???:Βεβαια παρόλο που η μικρή δεν θηλάζει μικρή ποσότητα γάλακτος έχω ακόμα .

zouzounel
14-02-10, 09:36
Γεια σας! κι εμενα μου ηρθε πρωτη φορα περιοδος οταν το μωρο ηταν 10 μηνων δηλαδη πριν απο 35 μερες και περιμενω την επομενη αλλα που?????? Πριν τη γεννα ειχα περιοδο ρολοι καθε 28 μερες τωρα τι γινεται? Μεχρι τον προηγουμενο μηνα θηλαζα τουλαχιστον 6 φορες τωρα θηλαζω 4 φορες βασικα πριν κοιμηθει και τη νυχτα. Περιμενα οτι τωρα με τη μειωση των θηλασμων θα ειχε ενα λογο παραπανω η περιοδος να ερθει κανονικα αυτο το μηνα. Σημερα εκανα και τεστ αρνητικο...Ειχαμε και μια ελευθερη επαφη την 24η μερα αλλα τι να πω... Μου φαινεται πολυ σπαστικο να μην ξερω ποτε θα ερθει περιοδος!!!

Στο βιβλίο της Πατσούρου (Α τόμος, σελ 233) αναφέρει:
" Για την περίοδο κατά τη διάρκεια του θηλασμού ισχύουν τα εξής:
* Η περίοδος συνήθως αργεί να επιστρέψει στη γυναίκα που θηλάζει αποκλειστικά και οι κύκλοι μπορεί να μην ειαι κανονικοί σε διάρκεια
* Οι περισσότερες γυναίκες εμφανίζουν περίοδο μετα τον 9ο-19ο μήνα από τη γέννα και από εκει και πέρα μπορεί να χάσουν μια περίοδο ανά 3-4 κύκλους
* Θεωρήστε οτι η περίοδός σας έχει επιστρέψει, εάν μετά την 56η μέρα από τη γέννα εμφανίσετε αίμα για περισσότερες από 48 ώρες
* Οι πρώτοι κύκλοι μπορεί να είναι ανωορρηκτικοί, δλδ να μη γίνεται ωορηξία ή το ωάριο ή το ωχρό σωμάτιο να είναι επηρεασμένα από το θηλασμό και να μην επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη
* Η περίοδος συνήθως δεν πονά μετά τη γέννα, ειδικά αν γεννήσατε φυσιολογικά, ή πονά λιγότερο από όσο πριν μείνετε έγκυος"

Επίσης στις σελιδες 27-28:
"...μια γυναίκα μένει έγκυος, γεννά και θηλάζει για διάστημα που στα ανώτατα θηλαστικά διαρκεί τουλάχιστον όσο 4 κυήσεις... βιολογικά, ο οργανισμός της σύγχρονης δυτικής γυναίκας δεν έχει φτιαχτει για να έχει περίοδο για 30 χρόνια, μείον 18 μήνες για τις δυο φορές που θα μείνει έγκυος στη ζωή της... το σώμα της σύγχρονης γυναίκας [...] δε φτιάχτηκε για να έχει περίοδο. Η περίοδος στη γυναίκα είναι συνέπεια (ή παρενέργεια; ) του πολιτισμού, που (νομίζει ότι) ελέγχει τις γεννήσεις και τη φύση γενικότερα. Οταν λοιπόν μια γυναίκα εχει περίοδο για 30 χρόνια, δλδ 350 φορές, αντί για 4-5 που θα ήταν φυσιολογικό, βάζει τον οργανισμό της σε μια ορμονική κατάσταση παρα φύση... Ο θηλασμός την προστατεύει από πολλές ασθένειες χάρη στην αμηνόρροια που προκαλεί. Το μεγαλύτερο διάστημα που θηλάζει, η γυναίκα δεν έχει περιοδο. Ο θηλασμός τη βοηθά να πλησιάσει κάπως το φυσιολογικό, δλδ να μην ταλαιπωρεί τον οργανισμό της με την ορμονική ανισορροπία της περιόδου"

Δλδ όσο αργότερα, τόσο καλύτερα... μη βιάζεστε λοιπόν ;)

αλεξια και δημητρης
14-02-10, 14:30
Εμενα βρε κοριτσια μου ηρθε μια σταγονα πριν δυο βδομαδες και λιγο χθες, σημερα τιποτα νιωθω μονο εναν ελαφρυ πονο περιοδου,σαν τι να το εκλαβω εγω αυτο?? Να σημειωσω οτι γεννησα 23/12 και θηλαζω αποκλειστικα περιπου 2μηνες

νινάκια2
14-02-10, 20:09
Στο βιβλίο της Πατσούρου (Α τόμος, σελ 233) αναφέρει:
" Για την περίοδο κατά τη διάρκεια του θηλασμού ισχύουν τα εξής:
* Η περίοδος συνήθως αργεί να επιστρέψει στη γυναίκα που θηλάζει αποκλειστικά και οι κύκλοι μπορεί να μην ειαι κανονικοί σε διάρκεια
* Οι περισσότερες γυναίκες εμφανίζουν περίοδο μετα τον 9ο-19ο μήνα από τη γέννα και από εκει και πέρα μπορεί να χάσουν μια περίοδο ανά 3-4 κύκλους
* Θεωρήστε οτι η περίοδός σας έχει επιστρέψει, εάν μετά την 56η μέρα από τη γέννα εμφανίσετε αίμα για περισσότερες από 48 ώρες
* Οι πρώτοι κύκλοι μπορεί να είναι ανωορρηκτικοί, δλδ να μη γίνεται ωορηξία ή το ωάριο ή το ωχρό σωμάτιο να είναι επηρεασμένα από το θηλασμό και να μην επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη
* Η περίοδος συνήθως δεν πονά μετά τη γέννα, ειδικά αν γεννήσατε φυσιολογικά, ή πονά λιγότερο από όσο πριν μείνετε έγκυος"

Επίσης στις σελιδες 27-28:
"...μια γυναίκα μένει έγκυος, γεννά και θηλάζει για διάστημα που στα ανώτατα θηλαστικά διαρκεί τουλάχιστον όσο 4 κυήσεις... βιολογικά, ο οργανισμός της σύγχρονης δυτικής γυναίκας δεν έχει φτιαχτει για να έχει περίοδο για 30 χρόνια, μείον 18 μήνες για τις δυο φορές που θα μείνει έγκυος στη ζωή της... το σώμα της σύγχρονης γυναίκας [...] δε φτιάχτηκε για να έχει περίοδο. Η περίοδος στη γυναίκα είναι συνέπεια (ή παρενέργεια; ) του πολιτισμού, που (νομίζει ότι) ελέγχει τις γεννήσεις και τη φύση γενικότερα. Οταν λοιπόν μια γυναίκα εχει περίοδο για 30 χρόνια, δλδ 350 φορές, αντί για 4-5 που θα ήταν φυσιολογικό, βάζει τον οργανισμό της σε μια ορμονική κατάσταση παρα φύση... Ο θηλασμός την προστατεύει από πολλές ασθένειες χάρη στην αμηνόρροια που προκαλεί. Το μεγαλύτερο διάστημα που θηλάζει, η γυναίκα δεν έχει περιοδο. Ο θηλασμός τη βοηθά να πλησιάσει κάπως το φυσιολογικό, δλδ να μην ταλαιπωρεί τον οργανισμό της με την ορμονική ανισορροπία της περιόδου"

Δλδ όσο αργότερα, τόσο καλύτερα... μη βιάζεστε λοιπόν ;)

Πολύ ωραία η ιδέα σου να γράφει και αποσπάσματα από βιβλίο αν μπορούσαμε να το κάνουμε και αλλες θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.
Εμένα η περίοδο μου ήρθε και στις δύο γέννες 7 και 8 μήνα μετά τον τοκετό με αποκλειστικό Θηλασμό

fanoulapit
14-02-10, 23:59
Κορίτσια θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 4 μήνες. Περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει.όχι οτι βιάζομαι αλλά μου είχαν πει γνωστες οτι περίπου στον 3ο θα μου έρθει.Με σας τι έγινε πότε περίπου σας ήρθε? Αν δω οτι καθυστερεί πολύ να πάω στον γιατρό μου? ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......

spithoula
15-02-10, 00:36
εγω εχω ακουσει οτι δεν ειναι καθολου σιγουρο πότε ακριβως θα ερθει περιοδος οταν θηλαζεις...μπορει να αργησει και πολυ, πολυ....βεβαια γιαυτο ακριβως δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης ;-) γιατι ποτε δε ξερεις ποτε θα ρθει ακριβως.....θα σου απαντησουν ομως κ τα πιο εμπειρα κοριτσια!!!

roulaki71
15-02-10, 00:42
http://parents.gr/forum/showthread.php?t=24479

Φανουλα υπαρχει ειδικο τοπικ που θα σου λυσει τις αποριες. Θηλαζω κι εγω σχεδον 8 μηνες και δεν εχω δει σταγονα αιμα ακομα οποτε εχεις καιρο.....;)

fanoulapit
15-02-10, 00:47
Ευχαριστώ ρε κορίτσια.Δεν αγχώνομαι για θέμα αντισύλληψης αλλά μήπως σημβαίνει κάτι και δεν έχω.Πρώτη φορά μάνα και αναρωτιέμαι για το παραμικρο χαζό

spithoula
15-02-10, 13:00
Ευχαριστώ ρε κορίτσια.Δεν αγχώνομαι για θέμα αντισύλληψης αλλά μήπως σημβαίνει κάτι και δεν έχω.Πρώτη φορά μάνα και αναρωτιέμαι για το παραμικρο χαζό
αυτο ακριβως συμβαινει...ειμαστε πλεον νεες μανουλες και ακομα ολα ειναι σε αναταραχη κ προσαρμογη!!! να σου ζησει το μωρακι σου!!!

ΜΑΡΙΑΛ
17-02-10, 15:19
γεια!
θηλάζω τη μικρή μου εδώ και 13 μήνες (4 - 6 γεύματα/ημέρα) στους 10 μήνες μου ήρθε περίοδος, τον επόμενο μήνα κάτι σταγόνες, μετά από κανά εικοσαήμερο περίοδος, και εχθές πάλι σταγόνες... είδα ότι ο κύκλος είναι άστατος σε αρκετές κοπέλες...
δεν θα ανησυχήσω ακόμα

renamama
17-02-10, 15:30
Κοριτσια γεια σας. θηλαζω 14 μηνες και περιοδο εχω να δω απο πριν μεινω εγκυος. Το θεμα μου ειναι οτι πηγα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και μου ειπε οτι βλεπει ωορρηξια και οτι θα αδιαθετησω σιγουρα. Εγω ομως που παντα προκαλω με την συμπεριφορα μου δεν αδιαθετησα ουτε εκεινον ουτε και τον αλλο μηνα... που πηγε το ωαριο οεο? Το ειδε στα αληθεια η μου ειπε ψεμματα?Ικανο τον εχω να κανει τα παντα για να σταματησω τον θηλασμο... Αγλαια πες μας για το μηχανισμο της ωορρηξιας κατα την διαρκεια του θηλασμου. Δεν ξερω που να βρω περισσοτερες πληροφοριες...:confused:

sonar
17-02-10, 17:01
Κορίτσια θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 4 μήνες. Περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει.όχι οτι βιάζομαι αλλά μου είχαν πει γνωστες οτι περίπου στον 3ο θα μου έρθει.Με σας τι έγινε πότε περίπου σας ήρθε? Αν δω οτι καθυστερεί πολύ να πάω στον γιατρό μου? ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......
Οι γνωστές σου μάλλον δεν είχα μεγάλη εμπειρία με το θηλασμό. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις, αλλά οι γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά και χωρίς ωράριο, αργούν να αδιαθετήσουν.

Κοριτσια γεια σας. θηλαζω 14 μηνες και περιοδο εχω να δω απο πριν μεινω εγκυος. Το θεμα μου ειναι οτι πηγα στον γυναικολογο μου για τεστ παπ και μου ειπε οτι βλεπει ωορρηξια και οτι θα αδιαθετησω σιγουρα. Εγω ομως που παντα προκαλω με την συμπεριφορα μου δεν αδιαθετησα ουτε εκεινον ουτε και τον αλλο μηνα... που πηγε το ωαριο οεο? Το ειδε στα αληθεια η μου ειπε ψεμματα?Ικανο τον εχω να κανει τα παντα για να σταματησω τον θηλασμο... Αγλαια πες μας για το μηχανισμο της ωορρηξιας κατα την διαρκεια του θηλασμου. Δεν ξερω που να βρω περισσοτερες πληροφοριες...:confused:

Δηλαδή σου έχει πει ή υπονοήσει ότι όταν ξεκινήσει η ωορρηξία πρέπει να διακοπεί ο θηλασμός;:shock: Αν ναι, σε παρακαλώ να το γράψεις στο τοπικ "Τι άλλο θ' ακούσω!!!", εκεί ταιριάζει γάντι!

renamama
18-02-10, 08:02
Sonar,:p ηδη εχω γραψει στο τι αλλο θα ακουσω ολες τις αηδιες που μου ειπε...το καλυτερο ομως μου το ειπε η μαια που οταν της ειπα οτι ο ΠΟΥ προτεινει 1 ετος τουλαχιστον θηλασμου μου απαντησε οτι εαν μπλεξω με αυτο το κυκλωμα θα με βαζουν να θηλαζω 7 χρονια!!!!

sonar
19-02-10, 16:09
Α! Εσύ είσαι λοιπόν το "θύμα" που έμπλεξε με τα σατανικά κυκλώματα...!!!! Σε θυμάμαι! Καλά ξεμπερδέματα:D

daisy
22-02-10, 10:16
Εγώ αδιαθέτησα πρώτη φορά στους 10,5 μήνες. Είχα κανονικά περίοδο όπως πριν μόνο χωρίς πόνους. Περίπου 15 μέρες πριν είχα καταλάβει ωορρηξία με πόνο και τα γνωστά υγρά. Το ίδιο κι αυτόν το μήνα. Σε μερικές μέρες περιμένω τη 2η να δω και τον κύκλο μου που θα "κάτσει".
Και φυσικά θηλάζω ακόμα...
Όσο για την ποσότητα, κατάλαβα μείωση μία μέρα πριν και την 1η μέρα της περιόδου, μετά ΟΚ. Κι όταν λέω "κατάλαβα" εννοώ ότι δεν ξεκόλαγε ο μικρούλης από το στήθος, όλο ρούφαγε και ρούφαγε και ξανά ζήταγε, γιατί μετά το 6μηνο εγώ δεν καταλαβαίνω το στήθος, είναι συνέχεια νιανιά, αυτός όμως όλο γκλου-γκλου κάνει κι έτσι ξέρω ότι έχω ακόμα γάλα. Γιατί ακόμα έχω την ανασφάλεια του: "μήπως δεν έχω αρκετό γάλα;" και το θηριάκι μου είναι γύρω στα 11 κιλά... χαχαχα

mariori
22-02-10, 13:25
Η μπουμπού μου κοντεύει να χρονίσει και η περίοδος άφαντη. Κάνουμε 4 θηλασμούς την ημέρα, ενώ τις τελευταίες εβδομάδες το βράδυ η μπουμπού κοιμάται σερί 8-9 ώρες εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Από τη μια δεν σκέφτομαι να σταματήσω να θηλάζω ή να μειώσω τους θηλασμούς, από την άλλη θέλω να μείνω έγκυος, γιατί δεν με παίρνει λόγω ηλικίας να περιμένω και πολύ. Είμαι λίγο προβληματισμένη...

elisabeth_th
22-02-10, 13:35
Η μπουμπού μου κοντεύει να χρονίσει και η περίοδος άφαντη. Κάνουμε 4 θηλασμούς την ημέρα, ενώ τις τελευταίες εβδομάδες το βράδυ η μπουμπού κοιμάται σερί 8-9 ώρες εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Από τη μια δεν σκέφτομαι να σταματήσω να θηλάζω ή να μειώσω τους θηλασμούς, από την άλλη θέλω να μείνω έγκυος, γιατί δεν με παίρνει λόγω ηλικίας να περιμένω και πολύ. Είμαι λίγο προβληματισμένη...

μακαρι να μου ερχοταν η περιοδος αργοτερα!!!!
παντως, θα σου απαντησουν και πιο εμπειρες μανουλες,
νομιζω οτι η απουσια περιοδου δεν σημαινει και οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος.

mariori
22-02-10, 13:43
νομιζω οτι η απουσια περιοδου δεν σημαινει και οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος.
Ναι το ξέρω ότι μπορεί να γίνει σύλληψη. Παρέχει όμως ο θηλασμός αντισύλληψη κατά ένα ποσοστό περίπου 70% από ό,τι έχω διαβάσει. Γι' αυτό δεν το έχω αποκλείσει το να μείνω έγκυος και κάνω τεστ κάθε 15 μέρες για να ελέγχω την κατάσταση. Ελπίζω να μου κάτσει η εγκυμοσύνη...

JimDin
02-03-10, 11:23
Καλημέρα,
Έχω έναν μπέμπη περίπου 7 μηνών που τον θηλάζω.Γέννησα 10 Αυγούστου και τον περασμένο Ιανουάριο στις 14 είδα για 1η φορα περίοδο μετά απο 14 μήνες χωρίς πόνους και συπτώματα!Αυτό το μήνα όμως ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει.Δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και για αυτό έχω αρχίσει να αγχώνομαι μήπως και συμβαίνει κάτι!Μήπως θα έπρεπε να κλείσω ένα ραντεβού στο γυναικολόγο μου ή είναι φυσιολογικό?
Στις 40 μέρες μετά την γέννα πήγα στον γυναικολόγο μου και έκανα και τεστ ΠΑΠ και όλα ήταν οκ!

amaretto
02-03-10, 12:33
Καλημέρα,
Έχω έναν μπέμπη περίπου 7 μηνών που τον θηλάζω.Γέννησα 10 Αυγούστου και τον περασμένο Ιανουάριο στις 14 είδα για 1η φορα περίοδο μετά απο 14 μήνες χωρίς πόνους και συπτώματα!Αυτό το μήνα όμως ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει.Δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και για αυτό έχω αρχίσει να αγχώνομαι μήπως και συμβαίνει κάτι!Μήπως θα έπρεπε να κλείσω ένα ραντεβού στο γυναικολόγο μου ή είναι φυσιολογικό?
Στις 40 μέρες μετά την γέννα πήγα στον γυναικολόγο μου και έκανα και τεστ ΠΑΠ και όλα ήταν οκ!

Δεν είναι ασυνήθιστο τις πρώτες φορές να υπάρχει μια αταξία, μέχρι να έρθει το γνωστό πρόγραμμα. Επίσης, ανάλογα με το πώς θηλάζετε, μπορεί να εξαφανιστεί για αρκετό καιρό ξανά.

sonar
02-03-10, 12:36
Καλημέρα,
Αν θηλάζεις τακτικά είναι σύνηθες φαινόμενο. Εγώ έχω αδιαθετήσει 4 φορές και όλες ακατάστατες σε κύκλο και διάρκεια. Θέλει λίγο χρόνο για να επανέλθεις στα συνηθισμένα. Περίμενε λίγες μέρες ακόμη και βλέποντας και κάνοντας.

anastasia0023
02-03-10, 13:51
γεια σας βρε κοριτσια!εχω ενα προβλημα!εχω ενα αγορακι 6,5μηνων και το θηλαζω αποκληστικα!στις 30γεναρη μου ηρθε η περιοδος για πρωτη φορα μετα την εγκυμοσηνη!σημερα 2μαρτιου εχω καθηστερηση 4ημερων!ποσο ευκολα μπορει μια γυναικα ενω θηλαζει και εχει περιοδο να μεινει εγκυος?υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγkυος?απο την πρωτη μερα που περιμενα να μου ερθουν εχω τα πονακια της περιοδου,υγρα και νευρα αρκετα...help me please!ton μπεμπη εκανα να τον πιασω 8μηνες και τωρα με την πρωτη απροσεξια ισως....αχχχχ....μακαρι!

daisy
02-03-10, 14:04
mariori μια γυναίκα που θηλάζει και δεν έχει περίοδο, δεν κάνει και ωορρηξία!!! Λέμε ότι μπορείς να μείνεις έγκυος κι όταν θηλάζεις, απλά γιατί η ωορρηξία προηγείται της περιόδου... Εγώ όταν έκανα πρώτη φορά ωορρηξία το κατάλαβα και από τα πονάκια και από τα υγρά και όντως 15 μέρες μετά αδιαθέτησα. Τώρα η 2η περίοδος μου ήρθε στις 30 μέρες.
anastasia0023 μια γυναίκα που θηλάζει και έχει περίοδο μπορεί να μείνει έγκυος όπως μια γυναίκα που δεν θηλάζει και έχει περίοδο. Άλλες πιο εύκολα, άλλες πιο δύσκολα... αν το επιθυμείς να σου ευχηθώ μακάρι!!!
Πάντως κορίτσια μύθος ότι στην περίοδο μετά τη γέννα δεν πονάς. Αχ, εγώ όπως πριν πονάω... Κλαψ!!!

anastasia0023
02-03-10, 17:46
η αληθεια ειναι οτι το επιθυμω παρα πολυ παρα τις οικονομικες μας δυσκολιες!μου ηρθε κανονικα η περιοδος στις 30-01 και ηταν οπως πριν μεινω εγκυος.περιμενα στις 26-02 με ολα τα συμπτωματα αλλα τιποτα μεχρι στιμης!η μαια μου,με ρωτησε κατευθειαν μολις της το ειπα για εγκυμοσυνη...μου ειπε να περιμενω μεχρι αυριο αλλιως να κανω μια βχοριακη....επισης μου ειπε οτι οι ανωμαλιες λογω θηλασμου δεν ισχυουν...αχ!δε ξερω ειμαι πολυ αγχωμενη!

soson
03-03-10, 09:22
εγω θηλαζω την μικρη μου απο την πρωτη μερα, περιπου στον δευτερο μηνα το γαλα μειωθηκε απο το ενα στηθος και αδιαθετησα συνεχισα να την θηλαζω κανονικα και απο τα δυο με αποτελεσμα να μην αδιαθετησω ξανα και το στηθος να επανελθει σημερα το πρωι ομως ειδα παλι αιμα και εχω αγχωθει δεν θελω να σταματησω να την θηλαζω ακομη...και παρολο που το ειχα περασει μια φορα αυτο νιωθω παλι την ιδια φοβια και αγχος δεν θελω να σταματησω να την θηλαζω ακομη εχω αναγκη απο μια σας κουβεντα απο οτι διαβαζω υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις που θηλαζουν και εχουν περιοδο τι γινεται ομως με την ποσοτητα του γαλατος? αυτα με την προλακτινη πανω κατω τα ξερω...amaretto εσυ εισαι που εισαι βετερανος περιμενω υποστηριξη!!!!!

female
03-03-10, 09:50
Soson εγώ έχω δει 2 φορές περίοδο, στον 5ο και 6ο μήνα και δεν είδα καμιά διαφορά στην παραγωγή ούτε και αισθάνθηκα ό,τι ο μικρός κατάλαβε κάτι. Πιστεύω ό,τι είναι πιο πολύ δική μας ανασφάλεια, οπότε προσπάθησε να προσφέρεις το στήθος πιο συχνά αν το ζητάει η μικρή και μην αγχώνεσαι για την παραγωγή.

pkat
03-03-10, 11:30
Soson κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά 3,5 μήνες και έχω περίοδο κανονικά. Η πρώτη περίοδος ήρθε στις 35 ημέρες μετά τον τοκετό κι από τότε κάθε 32 ημέρες. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τις 2 πρώτες ημέρες της περιόδου το μωρό θηλαζει συχνότερα πράγμα που σημαίνει ότι μειώνεται λίγο η παραγωγή και προσπαθεί να την αυξήσει. Μετά τα πράγματα είναι κανονικά όπως πριν την περίοδο. Συμφωνώ κι εγώ με τη female πως δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Αν ελαττωθεί η παραγωγή σου θα είναι μικρή η διαφορά και θα την επαναφέρει το μικρό σου με συχνότερους θηλασμούς για 1-2 μέρες.:smile:

soson
03-03-10, 12:02
κοριτσια σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας.

JiJi
03-03-10, 12:49
καοριτσια γεια σας!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι εκτος θεματος.συγνωμη αλλα σιγα σιγα ελπιζω να μαθω.:confused:Λοιπον η απορια μου ειναι αν στο θηλασμο τελικα χανουν η οχι τα κιλα πιο γρηγορα.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι εχω ενα κολημα με τα κιλα.Αφηστε που γενναω ιουνιο και θελω να φυγουν οσο δυνατον το γργοροτερο.Τι να κανω????????:confused::confused::confused:

soson
03-03-10, 13:29
καοριτσια γεια σας!Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι εκτος θεματος.συγνωμη αλλα σιγα σιγα ελπιζω να μαθω.:confused:Λοιπον η απορια μου ειναι αν στο θηλασμο τελικα χανουν η οχι τα κιλα πιο γρηγορα.Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι εχω ενα κολημα με τα κιλα.Αφηστε που γενναω ιουνιο και θελω να φυγουν οσο δυνατον το γργοροτερο.Τι να κανω????????:confused::confused::confused:
σιγουρα μετα την γεννα θα φυγουν αρκετα και ο θηλασμος βοηθαει σε αυτο αλλα μην αγχωνεσαι χαλαρωσε και απολαυσε αυτες τις μοναδικες στιγμες, με το καλο να ερθει το μωρακι σου. Αν σε βοηθαει εγω ημουν 55κιλα πριν γεννησω ειχα φτασει 79 γυρισα στο σπιτι 69 και ακομη ειμαι 63 αλλα δεν πτοουμαι πρωτα απο ολα το μωρακι μου μετα τον απογαλακτισμο με μια καλη διαιτα θα φυγουν...ελπιζω χαχαχα εσυ ποσα εχεις παρει και αγχωθηκες?

female
03-03-10, 13:58

Εγώ σε 40 μέρες ήμουν όσο πριν γεννήσω, είχα πάρει 9 κιλά σύνολο και ενώ τρώω τον άμπακο και ό,τι σαχλαμάρα μπορείς να φανταστείς που δεν έτρωγα ποτέ μου, δεν παίρνω γραμμάριο!

boubis
03-03-10, 14:55
Το σίγουρο πάντως είναι ότι με το θηλασμό χάνεις πιο εύκολα το λίπος και καις 500 θερμίδες την ημέρα.Αν κάνεις μια σωστή διατροφή,σίγουρα θα τα χάσεις εύκολα και γρήγορα.Εγώ είχα βάλει 20 κιλά στην εγκυμοσύνη και μέσα σε 9 μήνες επανήλθα στα αρχικά μου κιλά χωρίς κόπο.Βέβαια είναι και θέμα μεταβολισμού.

anastasia0023
03-03-10, 16:46
σημερα εκανα το τεστ και βγηκε αρνητικο....κλαψ!συνεχιζω να εχω καθυστερηση με τα ιδια συμπτωματα οπως οταν ημουν εγκυος στον μπεμπακο μου....συγνωμη που αργω τοσο πολυ να απαντησω αλλα δυσκολα καταφερνω να μπω στο ιντερνετ με τοσες ασχολιες που εχω!θελω να απαντησω και στην jiji με τον θηλασμο χανεις 200-250 θερμιδες σε καθε θηλασμο!εγω πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσυνη μου και σε 4 μηνες ημουν 1,5κιλο κατω απο τα κιλα πριν την εγκυμοσυνη με διατροφη φουλ,ετσι;;;ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για να χασεις τα κιλα της εγυμοσυνης!οσο καλο κανει στο μωρακι σου αλλο τοσο καλο κανει και σε σενα!

sonar
03-03-10, 17:29
επισης μου ειπε οτι οι ανωμαλιες λογω θηλασμου δεν ισχυουν...αχ!δε ξερω ειμαι πολυ αγχωμενη!
Ο γυναικολόγος μου μου είπε ακριβώς το αντίθετο, ότι δηλαδή χρειάζεται λίγος καιρός για να επανέλθει σε μια ομαλή κατάσταση ο κύκλος. Εγώ το ζω κι όλας, τη μια στις 26 μέρες (που ήταν το φυσιολογικό μου), την άλλη στις 30, τώρα είμαι στις 28 κι ακόμη περιμένω...!

σημερα εκανα το τεστ και βγηκε αρνητικο....κλαψ!συνεχιζω να εχω καθυστερηση με τα ιδια συμπτωματα οπως οταν ημουν εγκυος στον μπεμπακο μου....συγνωμη που αργω τοσο πολυ να απαντησω αλλα δυσκολα καταφερνω να μπω στο ιντερνετ με τοσες ασχολιες που εχω!θελω να απαντησω και στην jiji με τον θηλασμο χανεις 200-250 θερμιδες σε καθε θηλασμο!εγω πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσυνη μου και σε 4 μηνες ημουν 1,5κιλο κατω απο τα κιλα πριν την εγκυμοσυνη με διατροφη φουλ,ετσι;;;ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για να χασεις τα κιλα της εγυμοσυνης!οσο καλο κανει στο μωρακι σου αλλο τοσο καλο κανει και σε σενα!
Μην στεναχωριέσαι κι αν βρίσκετε χρόνο (και διάθεση) για προσπάθεια σίγουρα θα 'χεις σύντομα ευχάριστα νέα!;)

anastasia0023
03-03-10, 17:47
ευχαριστω για την συμπαρασταση,αλλα δυσκολα τα πραγματα!ειχα την ελπιδα οτι μπορει να εχει γινει μια στραβη και να ειχα μεινει,ο αντρας μου επαθε 10 εγκεφαλικα μεχρι να μαθει το αρνητικο αποτελεσμα...εχω την εντυπωση οτι θα παει να ενισχυθει με προφυλαχτικα για αποφυγη ατυχηματων!περιμενω τηλ. απο την μαια μου για να μου πει τι παιζει!ειναι η 33η μερα και παντα ειχα σταθερο κυκλο!ελπιζω να φταιει ο θηλασμος λοιπον αφου το τεστ βγηκε αρνητικο....

JimDin
05-03-10, 11:00
Kαλημέρα,
τελικά αδιαθέτησα μετά απο 16 μέρες καθηστέρηση χωρίς κανένα πόνο και με μεγάλη ροή!Δεν υπάρχει καμία διαφορά στο θηλάσμο (μείωση δηλ) ο μπέμπης τρώει κανονικά!!!Είναι η 2η φορά που αδιαθετω οπότε μάλλον θέλει το χρόνο του για να στρώσει ο κύκλος!