PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ

lenaki
06-05-08, 00:09
ΠΟΣΟ ΕΝΔΥΚΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ????

gerakina
06-05-08, 00:25
Το όριο δεν είναι πόση ώρα αλλά πόσο αντέχεις.
Για παράδειγμα κάποια που γυμναζόταν συστηματικά πριν μείνει έγκυος και έχει μια καλή εγκυμοσύνη μπορεί να περπατάει 2 ώρες τη μέρα και να είναι οκ.
Κάποια άλλη που δεν είναι γυμνασμένη μπορεί να λαχανιάζει και να κουράζεται στο πρώτο τέταρτο.
Φυσικά όλα αυτά αλλάζουν αν υπάρχουν δυσκολίες στην εγκυμοσύνη οπότε εκεί ακολουθείς οδηγίες του γιατρού.
Επίσης οι αντοχές σου αλλάζουν στα διάφορα στάδια της περιόδου αυτής:στον τέταρτο μήνα κινείσαι άνετα,στον 6ο πιο δύσκολα,στον 8ο σέρνεσαι..

Με όλα αυτά δεν μπορώ να πω συγκεκριμένο χρονικό διάστημα,αλλά θα έλεγα οτι μια ωρίτσα είναι απόλυτα ασφαλής χρόνος.
Εκτός βέβαια αν κάνεις shopping therapy οπότε γυρνάς 3 ώρες χαζεύοντας βιτρίνες και χαμπάρι δεν παίρνεις!! :lol:

Όπως και να΄χει θέλει άνετα ρούχα,χαμηλό παπούτσι και νορμάλ δρόμο.

sardelaki
06-05-08, 08:45
Εκτός βέβαια αν κάνεις shopping therapy οπότε γυρνάς 3 ώρες χαζεύοντας βιτρίνες και χαμπάρι δεν παίρνεις!! :lol:

Κι εγώ η καψερή με το που συνήρθα από την μέση πήγα ο μάγκας να κάνω shopping therapy και γύριζα 4 ώρες στην αγορά χωρίς καμία στάση και την Κυριακή μετά τρέχαμε με συσπάσεις στην κλινική.
Κι εσύ βρε Χριστιανή μου που πας 4 ώρες και περπατάς ασταμάτητα;;; :lol:

Vann
06-05-08, 09:32
κοριτσια κ εγω οταν ημουν εγκυος ετσι μου ελεγαν ολοι να περπαταω μεχρι που στον 6ο μηνα, απο το πολυ περπατημα ειδα αιμα,ο γιατρος μου ηταν ξεκαθαρος το περπατημα μετα τον 8ο μηνα,πριν δημιουργει προβληματα

lenaki
06-05-08, 12:57
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΠΕΙΤΕ Κ ΑΛΛΑ......!!ΠΕΙΤΕ Κ ΑΛΛΑ...!
ΕΓΩ ΜΕ ΝΤΡΟΠΗ ΘΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΠΟΛΥ...ΕΙΜΑΙ ΤΕΜΠΕΛΑ!!ΑΛΛΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ!

xristina
06-05-08, 13:37
Και γω έχω ξεκινήσει το σπορ εδώ και 1,5 μήνα περίπου. Περπατάω γύρω στη 1ώρα κάθε μέρα, όταν ο καιρός είναι καλός. Έχει πλάκα γιατί όσο περνάει ο καιρός και βαραίνω, τόσο σέρνομαι περισσότερο και αυξάνει ο χρόνος που απαιτείται για να κάνουμε την ίδια βόλτα :lol: :lol:
Και μη φανταστείτε καμιά τεράστια βόλτα μιας και η σχέση μου με τη γυμναστική ήταν ανύπαρκτη μεχρι τώρα...γύρω στα 3 χλμ
Πάντως η αλήθεια είναι ότι την τελευταία βδομάδα άρχισε να με πονάει η μέση κατά τη διάρκεια της βόλτας..μάλλον χρειάζεται να τις αραιώσω λιγάκι

loukomamy
06-05-08, 16:33
Πρέπει να περπατάμε τόσο ώστε να μη λαχανιάζουμε. Κορίτσια το περπάτημα είναι η super γυμναστική! Απλά όσο περνάει ο καιρός και πιάνουν οι ζέστες θα έχουμε προβληματάκι...

jenny
06-05-08, 16:36
εγώ πάντος από τον τρίτο μήνα και μετά ρίχνω πολύ περάτημα, βέβαια όσο πάω και πιο αργά γιατί λαχανιάζω αλλά όποιον έρχεται μαζί μου τον βγάζω off!!! ειδικά όταν ψάχνω για μωρουδιακά!!!!

Vann
06-05-08, 16:50
κοριτσια ρωτηστε τον γιατρο σας, για τον αν κανει να περπατατε,εγω δημιουργησα προβλημα με το περπατημα, γιατι δεν τον ειχα ρωτησει κ περπαταγα χιλιομετρα, κ φυσικα απο την κουραση ειδα αιμα κ με βριζε ο γιατρος κ μου ειχε πει οτι δεν κανει το περπατημα πριν τον 8 μηνα, κ αυτο δεν το ελεγε μονο για μενα αλλα για ολες τις εγκυμονουσες.Το ξερω οτι οι γνωμες διιστανται απο γιατρο σε γιατρο, αλλα καλο θα ειναι παντα να ρωταμε

Aphrodite_k
07-05-08, 11:25
σίγουρα είναι ανάλογα και τον οργανισμό και την εγκυμοσύνη της κάθε μιας απο έμας...
εγώ κόβω χιλιόμετρα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, λόγο δουλειάς αλλά και των αποστάσεων εδώ που λίγο πολύ όλες γίνονται με τα πόδια ευχάριστα...
και δεν αντιμετόπισα κανένα προλημα, εκτός από τη ζέστη.....
και εκτός απο χθές που το παρακανα και πέτρωσε η κοιλίτσα μου για κανένα τέταρτο... οπότε πήγα στο σπιτάκι μου και απο τις 15,00 μέχρι το βράδυ την έβγαλα στον καναπέ.......

αλλά να σας πώ την αμαρτία μου, με πονεσε λίγο και φοβήθηκα, νόμιζα ότι το νινί θέλει να βγεί....
και το ίδιο αισθάνομαι και σήμερα, αλλά μ΄΄ολις πάω τουαλέτα για πιπι περνάει.....
τι να πώ??? να ανησυχήσω.....?????

sardelaki
07-05-08, 11:31
γλυκιά μου φίλη Aphrodite_k σου λέω ξανά να κόψεις πια τις ταρζανιές...μην κάνεις τις βλακείες που έκανα κι εγώ και τώρα το πληρώνω με ξεκούραση και χάπια. :cry:
Άντε συγκεντρώσου λίγο :lol: αλλιώς http://www.smilies.4-user.de/include/Wut/smilie_wut_071.gif

Aphrodite_k
07-05-08, 11:43
γλυκιά μου φίλη Aphrodite_k σου λέω ξανά να κόψεις πια τις ταρζανιές...μην κάνεις τις βλακείες που έκανα κι εγώ και τώρα το πληρώνω με ξεκούραση και χάπια. :cry:
Άντε συγκεντρώσου λίγο :lol: αλλιώς http://www.smilies.4-user.de/include/Wut/smilie_wut_071.gif

μου αρέεεεεσειειειειειειει!!!!!!!!!!!!!!!!!
το μαστίγιο εννοώ...
χαχαχαχαχα

γεία σου ρε σαρδελακι με τα καλύτερα emoticons που έχω δεί...

sardelaki
07-05-08, 11:48
Έπρεπε να το φανταστώ ότι θα σου αρέσει το μαστίγιο χα χα χα

Aphrodite_k
07-05-08, 11:50
Έπρεπε να το φανταστώ ότι θα σου αρέσει το μαστίγιο χα χα χα

είσαι σκ@#&^*α !!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

sardelaki
07-05-08, 11:57
http://www.smilies.4-user.de/include/Frech/smilie_frech_018.gifhttp://www.smilies.4-user.de/include/Frech/smilie_frech_036.gifhttp://www.smilies.4-user.de/include/Frech/smilie_frech_037.gif

anniw
07-05-08, 13:04
Εγώ στην πρώτη περπατούσα από τον 8ο μία με μιάμιση ώρα την ημέρα τουλάχιστον, αμέσως δηλαδή με το που άρχισε η άδεια τοκετού....Όλοι μου λέγαν "θα γεννήσεις πανεύκολα". Τελειόμηνο και με καισαρική το μπεμπέ μου, δεν έβγαινε με καμία περίπτωση.... :roll:

mam to be
07-05-08, 13:09
Εγώ στην πρώτη περπατούσα από τον 8ο μία με μιάμιση ώρα την ημέρα τουλάχιστον, αμέσως δηλαδή με το που άρχισε η άδεια τοκετού....Όλοι μου λέγαν "θα γεννήσεις πανεύκολα". Τελειόμηνο και με καισαρική το μπεμπέ μου, δεν έβγαινε με καμία περίπτωση.... :roll:

Τελικά είναι θέμα οργανισμού.

sardelaki
07-05-08, 13:39

Τελικά είναι θέμα οργανισμού.

Συμφωνώ απόλυτα...δηλαδή ότι είναι θέμα οργανισμού!

Λαμπρινή
07-05-08, 14:30
Το πρώτο τρίμηνο καλό ειναι να αποφεύγετε το πολύ περπάτημα . Εγώ δεν το ήξερα αλλα το μαθα ...με τον άσχημο τρόπο , αναγκαστική ξάπλα .
Στο τελευταίο τρίμηνο καλό ειναι το περπάτημα με ήπιο ρυθμό και οχι ανηφόρες -κατηφόρες . Περπατάω και γω καμια ωρίτσα την μέρα , κάνω ολες τις δουλειές μου (εκτός βάρη) και γενικά ειμαι αρκετά δραστήρια παρόλο το βάρος και τα πρησμένα πόδια .

Μαρια.X
09-05-08, 13:48
Kοριτσια να σας ρωτησω κατι σχετικα με το περπατημα,χθες ετρεξα μια αποσταση 30μετρων περιπου,μην φανταστειτε κανονικο τρεξιμο,ετρεχα-σταματουσα.Μετα που το καλοσκεφτηκα αγχωθηκα μηπως εκανα κακο στο μωρο,διαβαζω ολα αυτα που γραφετε για το περπατημα και αγχωθηκα διπλα, :( δεν αισθανομαι τιποτα διαφορετικο απο χθες στην κοιλια μου,εκεινη την ωρα ομως μου ηρθε μια αναγουλα να τα βγαλω γιατι ειχα φαει ενα σαντουιτσ και ειχα πιει ενα χυμο και μου ανεβηκαν μεχρι πανω απο το ταρακουνημα.Εσας σας εχει τυχει κατι παρομοιο η' μηπως ειμαι υπερβολικα ηλιθια που δεν το σκεφτηκα πριν αρχισω να τρεχω?:evil:

sardelaki
09-05-08, 13:55
Κάτι τέτοια τα έκανα κι εγώ...αλλά δεν έπαθε τίποτε το νινί μου :wink:

Μαρια.X
09-05-08, 14:00
Κάτι τέτοια τα έκανα κι εγώ...αλλά δεν έπαθε τίποτε το νινί μου :wink: Να'σαι καλα sardelaki γιατι κοντευα να σκασω,δεν το ξανακανω ομως και σεισμος να γινει με το πασο μου θα πηγαινω. :evil:

Λαμπρινή
09-05-08, 14:14
Μαρια μου μην στεναχωριεσαι . Εγω απο τον φοβο μου (ειχα αιμα) τους πρωτους μηνες πηγαινα σαν την κότα , αυτο που λεμε "σιγα μην σπασεις τα αυγα" ! Οταν πήγα ομως να κανω τον Β΄υπέρηχο το μωρουλινακι μας για πρώτη φορά εριχνε ύπνους τρελους και μας ειχε γυρισμένη την πλατουλα :)
Με πατουσε ο γιατρος στην κοιλια , με γυρισε στο πλαι , με εβαλε να χοροπηδάω ( !!!) μεσα στο ιατρειο .... το μωρουλινάκι τιιιιιποτα δεν κουνιοταν ουτε αλλαζε πλευρο με τίποτα αντιθετα το νανουριζα και συνεχιζε τους ύπνους ! :) :)
Οποτε μου λεει ο γιατρος πηγαινε κανε τον γυρο του τετραγώνου και αν μπορεις τρεξε κιολλας !!! Τι να κανα και γω αφου ο γιατρος μου το λεγε ..αρχισα να τρέχω και να τραγουδάω " Ξυπναααα μικροοοοοο μουυυυυ " :)

Μαρια.X
09-05-08, 14:49
:lol: :lol: :lol: :lol: Για να σου ζητησει να χοροπηδησεις και να τρεξεις το τετραγωνο σημαινει οτι τα μωρουλινια ειναι προστατευμενα εκει μεσα,κατι θα ξερουν κι οι γιατροι, :D Και 'γω ειχα αιμα 2 φορες, 3 του Μαρτη(εκεινη την ημερα περιμενα περιοδο) και 3 του Απριλη (εκεινη την ημερα κοντεψα να τα κανω πανω μου απο τον φοβο μου ,τελικα δεν ηταν τιποτα μου ειπε ο γιατρος).Προχθες εκανα την Αυχενικη και χαζεψα με το μωρακι μου που στριφογυρνουσε δεξια- αριστερα- πανω- κατω, :D ανυπομονω να ερθει ο Νοεμβρης να το σφιξω στην αγκαλια μου και να το φιλησω,αχ πως περναει ο καιρος??? Σ'ευχαριστω με καθυσηχασες Λαμπρινη,με το καλο να αντικρυσεις το μωρακι σου..και μ'ενα πονο. :D

Elenna
10-05-08, 11:43
Εγω κοριτσια παλι εχω ψιλοτρομοκρατηθει. Μεχρι πριν το πασχα περπατουσα αρκετα χωρις να εχω κανενα προβλημα. Το πασχα αρχισα να εχω καποια πονακια σαν περιοδου και να νιωθω μια πιεση χαμηλα στην λεκανη.Δεν εδωσα σημασια.Οταν γυρισα Αθηνα ξεκινησαμε μετακομηση οπου εγω δεν εκανα τιποτα, ολα τα καναν αλλοι, αλλα το σπιτι ειναι 3οροφο και εχει πολλες σκαλες πανω κατω :( :(
Τρεχαμε και με τον αντρα μου γιατι ψαχναμε για αυτοκινητο για εμενα...μπες βγες στα αυτοκινητα δεν ηθελε και πολυ...αρχισα να ποναω αρκετα..περνω τηλ τον γιατρουλη και μου βαζει τις φωνες, ξεκουραση και pre-par λεει με πιανει και μια ταχυκαρδια απο τα χαπια..εδω ειμαστε λεω... τωρα ειμαι πολυ καλυτερα αλλα τα χαπι8α θα τα περνω μεχρι τον 9ο.Παρ'ολα αυτα δεν μου εχει φυγει το ανχος ακομα.. αν η μπουμπου μου βγει τωρα τι γινετε? Ειναι παρα πολυ νωρις, ε?Τι πιθανοτητες εχει?

sardelaki
10-05-08, 12:11
Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι, χαλαρά :wink:
Κι εγώ με Pre-Par είμαι και κανονικά και ξάπλα μου είπε ο γιατρός, αλλά ΟΚ αυτό δεν το καταφέρνω και τόσο καλά :( και τον κρατάμε με νύχια και με δόντια γιατι βιάζεται το νινί μου!

Κάνε αυτό που σου λέει ο γιατρός και ΟΚ

Elenna
10-05-08, 12:31
sardelaki εσενα τα pre-par σου εφεραν ταχυκαρδιες? Εμενα ναι, και ειναι στα ισπανικα τα ατιμα και δεν μπορουσα να καταλαβω αν το γραφει στις παρενεργειες.Τωρα παντως περνω Isoptin και 20 λεπτα μετα τα pre-par.

gerakina
10-05-08, 14:08
Φέρνουν τρομερή ταχυκαρδία και τρέμουλο στα χέρια (σε μένα)
Τι δόση παίρνεις?
Εγώ έπαιρνα 1/2 χάπι 4 φορές τη μέρα για 4 μέρες
και 1/2 χάπι 3 φορές τη μέρα για 10 μέρες

Και μια ώρα μετά τη λήψη τρέμανε τα χέρια μου λες και είχα Parkinson! για 1-2 ώρες..Να σου πω την αλήθεια τα σταματησα 3 μέρες πιο νωρίς απ'ότι έπρεπε γιατί δεν άντεχα νόμιζα θα σκάσει η καρδιά μου.Αλλά μετά είχα παλι ενοχλήσεις και τα πήρα άλλες 2-3 μέρες.
Προσπάθησε να περιορίσεις άλλους παράγοντες που φέρνουν ταχυκαρδία πχ καφές.

happy_belly
09-07-08, 10:33
πόση ώρα περπατάτε στην εγκυμοσύνη σας;;

προς το τέλος πριν την γέννα ποσο πρέπει να περπατάμε;

dina27
09-07-08, 10:36
αυτη την απαντηση και αποκλειστικα για την καθε μια..τη δινει ΜΟΝΟ ο γιατρος...εξαρταται απο γυναικα σε γυναικα..ακομα και απο εβδομαδα σε εβδομαδα..
οποτε καλη μου καλυτερα το γιατρο σου και μονο...!!!!!

happy_belly
09-07-08, 10:39
αυτη την απαντηση και αποκλειστικα για την καθε μια..τη δινει ΜΟΝΟ ο γιατρος...εξαρταται απο γυναικα σε γυναικα..ακομα και απο εβδομαδα σε εβδομαδα..
οποτε καλη μου καλυτερα το γιατρο σου και μονο...!!!!!

καλά αυτό εννοείται!..πάντα ρωτάς τον γιατρό και δεν βρίσκεις απαντήσεις σε φορουμ!

απλά ρωτάω να δω ένα μέσο όρο απο τις δικιές σας εμπειρίες!

citron
09-07-08, 10:47
Απο την αρχη μου ειχε πει ο Ντοκτορ να κανω οτι εκανα και πριν. Ετσι, περπαταω συνηθως 2-3 χιλιομετρα την ημερα ( παω βολτα τον σκυλο και διαφορες δουλειες ) εφ'οσον μου το επιτρεπει και η ζεστη.

naina
09-07-08, 10:49
Απο την αρχη μου ειχε πει ο Ντοκτορ να κανω οτι εκανα και πριν. Ετσι, περπαταω συνηθως 2-3 χιλιομετρα την ημερα ( παω βολτα τον σκυλο και διαφορες δουλειες ) εφ'οσον μου το επιτρεπει και η ζεστη.

Εγώ πάλι περπάτημα ΜΗΔΕΝ. Απαγορεύεται δια ροπάλου. Από τον καναπέ στο κρεβάτι και το ανάποδο είμαι όλη μέρα :cry:

Vann
09-07-08, 10:51
εγω επειδη δεν ηξερα το ειχα ριξει στο περπατημα αλλα μιλαμε για πολυ περπατημα μεχρι που στον 6μηνα ειδα αιμα κι οταν πηρα τον γιατρο κ του το ειπα οτι κ καλα περπαταω με εβρισε γιατι μου ειπε οτι δεν κανει καλο το περπατημα κ να μην ακουω οτι μου λενε, το περπατημα ειναι καλο απο την στιγμη που θα μπεις στον μηνα σου,κ αυτο οχι σε ολες τις περιπτωσεις

nen
09-07-08, 10:52

και γω μια απο τα ιδια.. εχει χαρει το σκυλι βολτες... παμε με τον αντρα μου τσαρκα, κατι μεταμεσονυχτιες ωρες....

2 η ωρα το πρωι... ενα πιτμπουλ,μια εγκυος και ενας αγανακτησμενος τυπακος που αναπολει την εργενικη ζωη του!! :)

elena.
09-07-08, 10:58
μου ειπε πει περπατημα οσο μπορω και φυσικα δεν περπατουσα λογω τεμπελιας!! :oops: τις τελευταιες 3 μερες περπατησα περιπου 3 χλμ καθε μερα και το βραδυ της τριτης ο μικρουλης μου χτυπησε την πορτα και ηρθε εν ζωη!

Rachel
09-07-08, 11:00
Εμενα το μονο που μου ειπε ειναι οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι να κανω ερωτα και να τελιωνει ο συζυγος μεσα, γιατι το σπερμα βοηθαει στο να μαλακωσει ο τραχηλος...

citron
09-07-08, 11:02

και γω μια απο τα ιδια.. εχει χαρει το σκυλι βολτες... παμε με τον αντρα μου τσαρκα, κατι μεταμεσονυχτιες ωρες....

2 η ωρα το πρωι... ενα πιτμπουλ,μια εγκυος και ενας αγανακτησμενος τυπακος που αναπολει την εργενικη ζωη του!! :)

:D :D Ακριβως η ιδια κατασταση - Μια γκαστρω, ενας τσοπάνης και ενας τυπος με μια μπερδεμενη φατσα :D ( Ο τσοπανης ειναι ο σκυλος και ο τυπος που τα εχει χαμενα ειναι ο αντρας μου για να μην μπερδευομαστε )!

Παντως καμια περιπτωση δεν ειναι ιδια. Εμενα μου ειπε ο γιατρος να περπαταω οσο θελω γιατι κανει και καλο αλλα να αποφυγω να τρεξω βαδην σε μαραθωνιο :? Μα αμα δεν υπαρχει καποιο προβλημα γιατι να μην περπατας ? Αμα υπρει καποιο προβλημα, φυσικα τοτε και περιοριζεται η ασκηση. Δηλαδη παλια οταν μενανε εγκυες καθοντουσαν μεσα και δεν κανανε δουλειες ?

paros99
09-07-08, 11:08
Εμένα μου είπε ο γιατρός οτι απο τη στιγμή που μπήκα στον 9ο έπρεπε να περπατάω 1-2χιλ. τη μέρα, και όντως έτσι έκανα και πιστεύω οτι είναι και ένας λόγος που γέννησα πολύ εύκολα!

nnm004
09-07-08, 11:12
Εμενα το μονο που μου ειπε ειναι οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι να κανω ερωτα και να τελιωνει ο συζυγος μεσα, γιατι το σπερμα βοηθαει στο να μαλακωσει ο τραχηλος...

Γουσταρω λεπτομερεια !!!! εισαι θεα του σεξ :lol: :lol: λειπει και το μωρο μου 2,5 μερες χιχιχι

Christie
09-07-08, 11:13
εγω επειδη δεν ηξερα το ειχα ριξει στο περπατημα αλλα μιλαμε για πολυ περπατημα μεχρι που στον 6μηνα ειδα αιμα κι οταν πηρα τον γιατρο κ του το ειπα οτι κ καλα περπαταω με εβρισε γιατι μου ειπε οτι δεν κανει καλο το περπατημα κ να μην ακουω οτι μου λενε, το περπατημα ειναι καλο απο την στιγμη που θα μπεις στον μηνα σου,κ αυτο οχι σε ολες τις περιπτωσεις

Κι εγώ το έιχα ρίξει στο περπάτημα και τελικα χωρίς να έχω συμπτώματα έιχα διαστολή από τον όγδοο και με έβαλε σε ξάπλα μέχρι να γεννήσω... Και το περπάτημα μόνο καλό δεν μου έκανε σε αυτή την περίπτωση... Οπότε ρωτήστε το γιατρό καλού κακου πρωτα...

nnm004
09-07-08, 11:19
Βασικα τον πρωτο καιρο εγκυμοσυνης δεν ειναι το περπατημα που ουσιαστικα απαγορευται αλλα η πολυ κουραση , επειτα , εκτος και αμα ο γιατρος συμβουλεψει κατι διαφορετικο , το περπατημα επιτρεπεται κανονικοτατα καθως και ολες οι δραστηριοτητες περαν τοθ να σηκωνουμε βαρη . Εγω να πω την αληθεια μου δεν εχω σταματησει καθολου ουτε στο πρωτο τριμηνο να κανω οτιδηποτε ( μονο σεξ δεν καναμε οσο καιρο το ειχε απαγορευσει ο γιατρος ) και δουλειες εκανα σπιτι , και περπατουσα αρκετα και τον Κωνσταντινο επερνα κανονικα αγκαλιες και τον φροντιζα και τα ψωνια κουβαλουσα . Τωρα πλεον δε , δεν προσεχω καθολου , ασχημο και αυτο , τωρα σηκωνω και βαρη αμα τυχει στις δουλειες , μαλακιες κανω αλλα δεν μπορω να μη δεν τα κανω . Παντως εχω ακουσει οτι αυτο με το περπατημα προς το τελος της εγκυμοσυνης ειναι λιγο πολυ μυθος και δεν βοηθαει .

Rachel
09-07-08, 11:20
Ε τι!!!!!!!!!!! να τα λεμε με το ονομα τουσ ολα..... ετσι μου ειπε ετσι λεω!!!

nnm004
09-07-08, 11:22

Ε μα πια , καλα κανεις :D παρεπιπτοντως καλη διασκεδαση !!! :P

happy_belly
09-07-08, 11:31

και εμένα μου το είπε αυτό!!! το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω καθολου μα καθολου ορεξουλες και μια φορά που το προσπαθήσαμε, δεν μου άρεσεεεεεεε

evangelia
09-07-08, 11:31
εγώπερπατάω κάθε μέρα αρκετά, τουλάχιστον 1 1/2 ώρα.α, αυτό βέβαια μετά τον 5ο γιατί πριν είχα φοβιθεί και δεν έκανα τίποτα!!!! 8) πότε θα με κρεββατώσει ο γιατρός με αυτά που κάνω..αλλά βρε κορίτσια είμαι από την φύση μου νευρικό άτομο και δεν μπορώ να κάθομαι, τι να κάνω :P

citron
09-07-08, 11:41
Να ρωτησω κατι... Οι γιατροι εξω πως επιτρεπουνε να συνεχίζεις και γυμναστηρια και τα παντα και εδω πολυ λενε να μην κανεις τιποτα ? Παλια που κανανε 8-9 παιδια και δουλευανε χωραφια τι παθαινανε ? Θελω να πω, οτι εφ'οσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα που αναγκαστικα θα πρεπει να ξεκουραζεσαι, τι μπορει να παθεις ?

yogini
09-07-08, 11:51
Οι γιατροί έξω με τους γιατρούς εδω μάλλον είναι η μέρα με τη νύχτα :)
Παντού διαβάζω πόσο καλό κάνει το κολύμπι και η γυμναστική αλλά οι δικοί μας γιατροί το λένε μαγκωμένα και άστο μωρέ, κάνε ενα περίπατο, του χρόνου μπάνιο κτλ :lol: :lol: :lol:
Εγω ακούω ότι με συμφέρει προς το παρόν! Πάντως γυμναστική κάνω (εκτος τωρα με τις μεγάλες ζέστες), μπάνιο κάνω και μ'αρέσει πολύ, γιόγκα κάνω, σεξ κάνω.....Τα κάνω όλα και μ'αρεσει ντοκτορ!

happy_belly
09-07-08, 11:55
εμένα μου είχε ότι πιο παλιά που οι γυναίκες ήταν δραστήριες στα χωράφια , υπήρχε η τάση να γεννάνε πιο νωρίς...και το έχουν συνδέσει έτσι...

βεβαια μην φανταστείτε πολύ πιο νωρίς, απλά στο μήνα τους...

τώρα που οι γυναίκες λογω της καθιστικής ζωής δεν είναι τόσο δραστήριες υπάρχει η τάση να κλείνουν τον μήνα τους και μετά να έρχεται ο πελαργος...

citron
09-07-08, 11:59
Οι γιατροί έξω με τους γιατρούς εδω μάλλον είναι η μέρα με τη νύχτα :)
Παντού διαβάζω πόσο καλό κάνει το κολύμπι και η γυμναστική αλλά οι δικοί μας γιατροί το λένε μαγκωμένα και άστο μωρέ, κάνε ενα περίπατο, του χρόνου μπάνιο κτλ :lol: :lol: :lol:
Εγω ακούω ότι με συμφέρει προς το παρόν! Πάντως γυμναστική κάνω (εκτος τωρα με τις μεγάλες ζέστες), μπάνιο κάνω και μ'αρέσει πολύ, γιόγκα κάνω, σεξ κάνω.....Τα κάνω όλα και μ'αρεσει ντοκτορ!

Πες τα! A happy mommy has a happy baby. Τι εχουνε παθει με αυτη την ασκοπη καταπιεση εδω ? Λες και η εκγυμοσυνη ειναι αρρωστια. Ο γιατρος μου μου ειχε πει την πρωτη φορα που ον ειδα οτι " Δεν ειμαι αρρωστη, έγκυος ειμαι και οτι οοοοσο και να ξαπλωνω δεν κανω τιποτα. Οτι στην Αφρικη κανουνε παιδια, στην Ελλαδα ΔΕΝ κανουνε"

yogini
09-07-08, 12:10
Το σώμα μας έχει τη δική του νοημοσύνη και καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνει και τι όχι. Αν κάτι λοιπόν σας ευχαριστεί να το κάνετε, σιγα σιγα στην αρχή να θέλετε και εφόσον βλέπετε ότι δεν σας δημιουργεί πρόβλημα αυξάνετε την ένταση :)

Εγω νομίζω ότι όσο προσέχουμε ρε γμγ τόσο πιο μαλθακές γινόμαστε....και αυτό γενικεύεται νομίζω και για τη σημερινή κοινωνία.

Θέλω να ανήκω τουλάχιστουν στους ξύπνιους και δραστήριους ανθρώπους.

KAT123
09-07-08, 13:24
Εγώ πάλι δεν έδινα σημασία στα.... μη και μη και μη....γιατί ένιωθα καλά παρόλο που έχω μπει για τα καλά στον 8ο ούτε πρησμένη είμαι ούτε βαριά πολύ νιώθω. Το Σάββατο είμουν 3 ώρες στα Λητώ και αγόραζα τα πράματα του μαγουλήθρα μου. Γύρισα έβαλα 2 πλυντήρια σιδέρωσα άλλα 2, βόλεψα τα πράματα του μπέμπη... κλπ κλπ. Την Κυριακή ΄μία από τα ίδια. Το αποτελέσμα....? ο μπέμπης τα'παιξε και ήθελε να βγει, με έπιασαν τρελοι πόνοι. Όπως καταλαβαίνετε πρέπει να υπάρχει μέτρο σε όλα. Ούτε πολύ ξάπλα ούτε πολλές δουλειές. Ας μην δοκιμάζουμε τα όρια μας. Τώρα κάτσε ξάπλα 1 εβδομάδα και παίρνε Pre-par ανά 6ωρο :roll:

nen
09-07-08, 13:33
ωχ... παλι καλα που εισαι προς το τελος... επαθες συσπασεις δηλαδη?

KAT123
09-07-08, 13:38
ωχ... παλι καλα που εισαι προς το τελος... επαθες συσπασεις δηλαδη?

Συσπάσεις δεν λες τίποτα ανά 4 λεπτά για 1:30 ώρα περίπου. Ο γιατρός μου είπε ότι στο τσακ το προλάβαμε. Ευτυχώς δεν είχα διαστολή τραχήλου οπότε με ένα ολόκληρο χάπι pre-par καταλάγιασαν οι συσπάσεις και από την Δευτέρα είμαι μόνο με χάπια. Ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι να μπω στον μήνα μου να είμαι ήρεμη και χαλαρή, καθόλου κούραση, και αρκετό ύπνο και καθόλου περπάτημα. Συγκεκριμένα μου είπε : "μετά την 36η κάνε ότι καταλαβαίνεις ανέβα - κατέβα ένα βουνό, κάνε συνέχεια σεξ, καθάρισε το σπίτι σου, δεν με νοιάζει καθόλου. Μέχρι τότε όμως καλύτερα να κλειστείς σε μοναστήρι :wink: "

nen
09-07-08, 13:41
αντε ψιλοκοντευεις και συ... να περνουμε σειρα και μεις οι υπολοιπες... καλη τυχη βρε κοριτσαρα....

citron
09-07-08, 13:44
Ευτυχως ολα ειναι ΟΚ. Σου ειπε ο γιατρος οτι προκληθηκαν οι συσπασεις απο την κουραση ?

KAT123
09-07-08, 13:52
αντε ψιλοκοντευεις και συ... να περνουμε σειρα και μεις οι υπολοιπες... καλη τυχη βρε κοριτσαρα....

Καλή τύχη να έχουμε όλες μας nen μου, με το καλό να δούμε τα μωράκια μας! :D

KAT123
09-07-08, 13:53
Ευτυχως ολα ειναι ΟΚ. Σου ειπε ο γιατρος οτι προκληθηκαν οι συσπασεις απο την κουραση ?

ναι ναι από κούραση μου είπε ότι ήταν. Βάλε και τη ζέστη που δεν βοηθάει καθόλου!

natasaZ
09-07-08, 23:12
Κι εγώ αισθανόμουνα ότι μπορούσα να κάνω τα πάντα στην εγκυμοσύνη, αλλά το μωρό άλλα έλεγε....
Ετσι στον δεύτερο μήνα είχαμε εκείνη την περίοδο βαφτίσια του ανιψιού μου και το γάμο του μικρού αδελφού, καταλαβαίνετε λοιπόν ψώνια, μαγαζιά βόλτες, να και μια μικρή αποκόλληση και ξάπλα στο κρεβάτι για τουλαχιστον δύο βδομάδες...
Στον έβδομο και ενώ οδηγούσα αρκετα (μένουμε νότια προάστια, δουλεύω στο πικέρμι, νοσοκομείο γιατρος στο Αττικό στο Χαιδάρι) πήγα να κάνω Doppler και φάνηκαν αυξημένες μηριαίες αντιστάσεις, την δεύτερη φορά το ίδιο , την τρίτη με πήγε ο άντρας μου και οι αντιστάσεις μου σε φυσιολογικά επίπεδα. Και τελικά προς το τέλος, κι ενώ ήταν και οι εκπτώσεις του χειμώνα λέει ο γιατρος στον άντρα μου :"Δεν πιστεύω να πηγαίνετε βόλτες στα μαγαζιά???" .Άλλο που δεν ήθελε κι ο καλός μου να μένουμε σπίτι...

jenny_v
13-07-08, 11:55
Αν κ ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο μου μαλλον πρεπει να αρχισω την πεζοπορια ε ; :P Αυτο που με φοβιζει λιγο ειναι οτι μετα το απογευμα το βαρος που νιωθω απο κατω συνοδευεται απο κινησεις του μωρου κ πετρωμα της κοιλιας.Ειναι πολυ ενοχλητικο γιατι νιωθω οτι θα μου "φυγει" το μωρο ...
Αν αρχισω να περπαταω πως θα ειναι ; Πρεπει να νιωθω ετσι ή οχι ; Ποσο πρεπει να περπαταω ;

Rachel
13-07-08, 11:59
Tzenaki γενναμε μαζι σχεδονξ ε??? πιθανη 24/8, τον ρωτησα το δικο μου για περπατημα και μου ειπε οσο αντεχεισ... οταν ομως ποναει η κοιλια, σταματας... μου ειπε καθεμερα κολυμπι μιση ωρα... και επειδη ειμαι διπλα στη θαλασσα κανω αυτο... εδψ και 10 μερες εχω και γω πονακια και το μωρο ειναι πολυ χαμηλα... το αισθανομαι...

jenny_v
13-07-08, 12:17
Eγω δυστυχως θαλασσα μονο με τα κυαλια βλεπω..Θα ξεκινησω απο σημερα το περπατημα κ θα δω πως θα παει...Αντε με το καλο και γιατις δυο μας !

jenny_v
13-07-08, 12:19
κ μενα στην 32η ηταν ακριβως 2000-2100 γραμ και ειναι και κοριτσακι !

KAT123
13-07-08, 22:34
Αν κ ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο μου μαλλον πρεπει να αρχισω την πεζοπορια ε ; :P Αυτο που με φοβιζει λιγο ειναι οτι μετα το απογευμα το βαρος που νιωθω απο κατω συνοδευεται απο κινησεις του μωρου κ πετρωμα της κοιλιας.Ειναι πολυ ενοχλητικο γιατι νιωθω οτι θα μου "φυγει" το μωρο ...
Αν αρχισω να περπαταω πως θα ειναι ; Πρεπει να νιωθω ετσι ή οχι ; Ποσο πρεπει να περπαταω ;
Jenny καλό θα είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου και να του αναφέρεις το πέτρωμα που νιώθεις και τον πόνο. Κάθε περίπτωση εγκυμονούσας είναι διαφορετική. Εμένα πχ μου απαγόρευσε να περπατάω τώρα στον 8ο γιατί έχω αρκετές συσπάσεις και πρέπει να είμαι ξεκούραστη και ήρεμη. Όπότε καλύτερα να συμβουλευτείς τον ιδιο για την εβδομάδα που διανύεις. Γενικά πάντως ο 8ος είναι πολύ ύπουλος μήνας! :shock:

max
14-07-08, 09:26
Ο δικός μου μπέμπης είχε πάρει θέση αλά δεν έλεγε να εμπεδωθεί. Ο γιατρός μου συνέστησε περπάτημα, αλλά μη φανταστείτε χιλιόμετρα ολόκληρα: 15'/μέρα αφού δροσίσει, κατά τις 9 το βράδυ δηλαδή. Μη γίνετε μαραθωνοδρόμοι για να γενήσετε!!!!

jenny_v
14-07-08, 16:57
Αααχ τωρα διαβασα το μηνυμα σου max...Πηγαμε τελικα για περπατημα,1 ωρα !, και το βραδυ οταν επεσα να κοιμηθω τα ειδα ολα .Ποναγε η μεση μου,τα πελματα,οι αθρωσεις μου γενικα κ η κοιλια μου πετρα.Γυρναγα αποο την μια επεφτε σαν βαριδι η κοιλια απο την μια,γυρναγα απο την αλλη χειροτερα.Με επιασε κ υπερενταση κ αργησα να κοιμηθω.Θα παρω τον γιατρο εχετε δικιο..

sardelaki
14-07-08, 17:41
να πάρεις τον γιατρό σου οπωσδήποτε και να του πεις πως πετρώνει η κοιλιά σου και τα συμπτώματα που είχες μετά την μία ώρα περπάτημα. Ξέρεις σε πολλές περιπτώσεις απαγορεύεται το περπάτημα...κι εγώ ήμουν μία από αυτές. Γιαυτό πάντοτε να συμβουλεύεσαι τον γιατρό σου :D

Άντε και με το καλό το νινάκι σου

jenny_v
15-07-08, 12:51
Toυ τηλεφωνησα κ μου ειπε κανα 15 περπατημα.Μαλλον δεν πρεπει να ακουω τον καθενα,γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη... :roll:

max
15-07-08, 12:58
Όντως η κάθε περίπτωση διαφέρει. Εμένα πάντως δε με βοήθησε το περπάτημα. Πονούσαν τρομερά οι πατούσες μου & ο μπόμπιρας δεν έλεγε να το κουνήσει ρούπι!!

KAT123
13-08-08, 12:22
Κορίτσια εσείς που μπήκατε στον μήνα σας και περιμένετε από στιγμή σε στιγμή τα αγγελούδια σας, περπατάτε :?: :?:
Εμένα ο μπέμπης μου είναι ακόμα ψηλά και ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να περπατώ τουλάχιστον 1 ώρα την ημέρα, αλλά εγώ δεν αντέχω. Η μέγιστη ώρα που περπατώ είναι γύρω στα 40-45 λεπτά.

Rachel
13-08-08, 13:07
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΓΩΝΙΩΔΩΣ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΩ 30 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΚΑΛΕΣ (ΠΕΡΙΠΟΥ 20) 10 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΠΑΡ ΑΜΕΡΑ ΚΟΛΥΜΠΩ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ..... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ... ΚΟΡΙΤΣΙΑ.. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ 20 ΚΙΛΑ