PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ

Σελίδες : 1 [2] 3 4

irida85
15-10-09, 12:32
σιγα μην εκνευριστηκα.... κι εγω οταν δεν τα ηξερα ηθελα καποιον να μου τα κανει νια νια για να μπουν στο κεφαλι μου!!!!!!! ειδικα τωρα με την εγκυμοσυνη εχω χαζεψει πολυ...........

17/10 ειναι οι 56 μερες πριν την ΠΗΤ σου οποτε, αν εχεις ηδη το χαρτι του γιατρου του ικα μπορεις απο τη δευτερα και οποτε θες να πας κα παρεις τα λεφτουδακια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΦΑΜ
15-10-09, 12:42
σιγα μην εκνευριστηκα.... κι εγω οταν δεν τα ηξερα ηθελα καποιον να μου τα κανει νια νια για να μπουν στο κεφαλι μου!!!!!!! ειδικα τωρα με την εγκυμοσυνη εχω χαζεψει πολυ...........

17/10 ειναι οι 56 μερες πριν την ΠΗΤ σου οποτε, αν εχεις ηδη το χαρτι του γιατρου του ικα μπορεις απο τη δευτερα και οποτε θες να πας κα παρεις τα λεφτουδακια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ αλλά έχω μια τελευταία διευκρίνιση: αποκλείεται να έχεις χαζέψει εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος νοήμων άνθρωπος περισσότερο από εμένα!!! Είμαι σίγουρη ότι σας βάζω όλες κάτω!!!!!!!!!! Μιλάμε για το απόλυτο χάζεμα!!!!

irida85
15-10-09, 12:47
XAXA ειναι κλασσικο συμπτωμα εγκυμοσυνης αλλα ευτυχως δε μας παρεξηγει κανεις!!!!!! καλοφαγωτα κοπελα μου!!!! και καλη μας λευτερια....

ΦΑΜ
15-10-09, 21:09
XAXA ειναι κλασσικο συμπτωμα εγκυμοσυνης αλλα ευτυχως δε μας παρεξηγει κανεις!!!!!! καλοφαγωτα κοπελα μου!!!! και καλη μας λευτερια....

Αν δεν καταλαβαινόμασταν και μεταξύ μας....., άστα!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις εξηγήσεις!!!!

Θα πάω Δευτέρα!!!

Καλή λευτεριά!!!

ΦΑΜ
20-10-09, 10:39
Καλημέρα!

Πήγα χθες και πληρώθηκα το επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ. Θέλω να πω στις κοπέλες που είναι στην ίδια περίπτωση (δηλ. έχουν αποχωρήσει οικειοθελώς, αλλά έχουν φυσικά τα ένσημα που απαιτούνται) ότι στο χαρτί του του γιατρού του ΙΚΑ που λέει την ΠΗΤ, αφήνουμε ασυμπλήρωτο το κομμάτι του εργοδότη!!
Μου ζήτησαν "επιστολή παραίτησης" που να φέρει υπογραφή και του εργοδότη και επειδή δεν είχα, τους πήγα βέβαιο αντίγραφο από το χαρτί που έδωσε ο εργοδότης στον ΟΑΕΔ περί διακοπής εργασίας. Τουλάχιστον στο ΙΚΑ Χαλανδρίου ήταν ΟΚ...

Και μια έρωτηση: Ισχύει ότι διακαιούμαι και κάποια χρήματα από τον ΟΑΕΔ???

irida85
20-10-09, 10:59
Καλημερα!!! Κοιτα εμεις θα παρουμε καποια χρηματα απο ΟΑΕΔ το εχω γραψει πιο πισω ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (ειναι η διαφορα αυτων που θα παρουμε απο ικα και αυτων που θα παιρναμε αν δουλευαμε...) τωρα επειδη εσυ παραιτηθηκες δε ξερω... Μαλλον παλι πρπει να ρωτησεις μονη στον οαεδ....

Για πες! Τι ημερομισθιο σου εβγαλαν? Πηρες καλα χρηματα???? Καλοφαγωτα με το μωρακι σας!!!!!!!

ΦΑΜ
20-10-09, 11:46
Ίριδα ευχαριστώ, θα το ψάξω...

Μου βγήκε ημερομίσθιο ?25,56 * 56ημέρες=?1.431,36.

Καλοφάγωτα δεν θα πει τίποτα!!!!!

Ήδη τα ?130 "κατατέθηκαν" σε 2 μπλουζάκια εγκυμοσύνης, 1 ζευγάρι παπούτσια και κρεμούλα για την χοντρομουρίτσα μου!!!

Τα υπόλοιπα ?1.300 στον "κουμπαρά" που προορίζεται για πληρωμή γέννας!!!!

Και φαντάσου μέχρι πριν μερικές ημέρες δεν είχα ιδέα ότι δικαιούμαι λεφτά από το ΙΚΑ!!!!!!! Πρέπει να σας δώσω ποσοστό??????

doraki
20-10-09, 13:18
ΦΑΜ κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με τα ποσοστά,γιατί αν δεν ήταν τα κορίτσια δε θα έπαιρνα τίποτα...
Μια χαρά λεφτάκια ε?Άντε και στην πιο καλή μεριά!!

ΦΑΜ
20-10-09, 15:36
Ευχαριστώ Doraki! Κι εσύ όλα θα τα πάρεις από το ΙΚΑ σαν να δούλευες...

Irida βρήκα και διάβασα τις "ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ" και είναι πολύ κατατοπιστικό αλλά αφορά μόνο σε κοπέλες που έχουν ενεργή σχέση με τον εργοδότη... Θα το ψάξω πάντως και για μένα (που έχω παραιτηθεί) και θα σας πω, γιατί όλο και κάποια κοπέλα θα ενδιαφέρεται... Και πάλι ευχαριστώ!!!

doraki
23-10-09, 15:27
Κορίτσια για πείτε μου κάτι,δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναπεί αλλά δεν το θυμάμαι...
Η σύμβασή μου τελειώνει στις 31/10 και μετά από κάποιες μέρες (5/11) θα μπορώ να πάω στο ΙΚΑ για να εισπράξω το επίδομα κυοφορίας.
Ο εργοδότης μου πρέπει να υπογράψει το τρίπτυχο του ΙΚΑ ή όχι?Εφόσον η σύμβασή μου θα έχει ήδη λήξει μαζί του...

ΦΑΜ
23-10-09, 15:52
Κορίτσια για πείτε μου κάτι,δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναπεί αλλά δεν το θυμάμαι...
Η σύμβασή μου τελειώνει στις 31/10 και μετά από κάποιες μέρες (5/11) θα μπορώ να πάω στο ΙΚΑ για να εισπράξω το επίδομα κυοφορίας.
Ο εργοδότης μου πρέπει να υπογράψει το τρίπτυχο του ΙΚΑ ή όχι?Εφόσον η σύμβασή μου θα έχει ήδη λήξει μαζί του...

Doraki προσκομμίζεις χαρτί παραίτησης στην οικιοθελή αποχώρηση (:Περίπτωσή μου).

Αν είναι απόλυση, φαντάζομαι θα υπάρχει ένα αντίστοιχο χαρτί από τον εργοδότη προς εσένα ή/και τον ΟΑΕΔ, όπου θα αναφέρει ότι εργαζόσουν μέχρι και "τότε"...

Επίσης μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου μια Υπεύθυνη Δήλώση Ν. 1599 για να την συμπληρώσεις με όποιο λεκτικό σου πούν εκεί!!!!!

doraki
23-10-09, 16:38
Είναι λήξη σύμβασης,δεν είναι ότι σταματάω λόγω της εγκυμοσύνης,κατάλαβες..
Στην υπεύθυνη δήλωση τι μπορεί να μου πουν να γράψω??

ΦΑΜ
23-10-09, 21:15
Είναι λήξη σύμβασης,δεν είναι ότι σταματάω λόγω της εγκυμοσύνης,κατάλαβες..
Στην υπεύθυνη δήλωση τι μπορεί να μου πουν να γράψω??

Μα κι εγώ δεν σταμάτησα λόγω εγκυμοσύνης...παραιτήθηκα...

Σ εμένα ζήτησαν να γράψω στην Υ/Δ ότι εργαζόμουν στην τάδε εταιρεία μέχρι και τότε, δεν εργάζομαι κάπου αλλού τώρα και δεσμέυομαι να ενημερώσω το ΙΚΑ για τυχόν αλλαγές....

doraki
23-10-09, 21:18
Και τελικά υπέγραψε ο εργοδότης σου ή όχι??
Επειδή τη Δευτέρα είναι η τελευταία μου μέρα στη δουλειά,να του φέρω το χαρτί να το υπογράψει ή όχι??
Και την κατάσταση ενσήμων από το αρμόδιο ΙΚΑ (του Πειραιά δηλαδή) θα την πάρω εγώ ή ο εργοδότης????

ΦΑΜ
23-10-09, 21:34
Και τελικά υπέγραψε ο εργοδότης σου ή όχι??
Επειδή τη Δευτέρα είναι η τελευταία μου μέρα στη δουλειά,να του φέρω το χαρτί να το υπογράψει ή όχι??
Και την κατάσταση ενσήμων από το αρμόδιο ΙΚΑ (του Πειραιά δηλαδή) θα την πάρω εγώ ή ο εργοδότης????

Εμένα ο εργοδότης δεν υπέγραψε εφόσον εκείνη την ημερομηνία δεν υπήρχε ενεργή σχέση μεταξύ μας!
Κατάσταση ενσήμων δεν θέλανε, αλλά εγώ την είχα πάρει (όχι από το ΙΚΑ του εργοδότη, από το ΙΚΑ το δικό μου).
Σ αφήνω Doraki μου - πάω καναπέ γιατί έκανα πολλές δουλειές σήμερα και ε΄μαι κομμάτια...
ΜΜΜΜΜάκια

doraki
23-10-09, 21:38
Αχ σ'ευχαριστώ πολύ,νομίζω ότι κατατοπίστηκα αρκετά!!!!!!
Καλή ξεκούραση γλυκιά μου στον καναπέ σου!!!
Κι εμένα με πονάει πολύ η μέση μου σήμερα....

Anna_22
07-11-09, 22:01
Καλησπερα κι απο εμενα.
Αρχησε να με ενδιαφερει κι εμενα τωρα κι ψαχνω πολυ το θεμα αυτο.

Το ερωτημα μου ειναι

Ειμαι 22 ετων,δεν εχω ενσημα(εχω εργαστη αλλα χωρις) ο μελλον ανδρας μου εχει κι δουλευει.Θα κανουμε πολιτικο γαμο στις αρχεσ Γεναρη 2010 με το καλο.
ΕΙμαι αλλοδαπη,μας εχουν πει πως περνουμε καποια λεφτα απο το ΙΚΑ κι ΟΕΑΔ αλλα δεν το ειχαμε ψαξει κι πολυ.
Πως μπορω να μαθω τι περνουμε?Οτι ειμαι αλλοδαπη τα αλλαζει φυσικα ολα,αλλα μηπως ξερει κανεις κατι για αυτο?
Αν με βοηθουσατε θα σας ημουν ευγνομων.
Ευχαριστω κι με συγχωρειτε που σας ζαλησα

ΦΑΜ
07-11-09, 23:52
Γεια σου Άννα. Με το καλό το μωράκι σου. Θα πρότεινα να πας με το βιβλιάριο του άντρα σου κατευθείαν στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ να ρωτήσεις.

Dimit
13-11-09, 18:01
Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας για το τι επιδοματα δικαιουμε απο το ικα και τον οαεδ.Ειμαι μητερα 3 παιδιων και σε 2 μηνες θα εχω και 4ο.Εργαζομαι σε εποχιακη εργασια, κατα το 2008 ειχα πληρες ωραριο το 2009 οι 36 ημερες ειναι πληρες και οι 70 σε ημιαπασχολιση,συνολικα τα 2 τελευταια ετη εχω 215 ενσυμα ΙΚΑ,η απολυση μου εγινε στις 10/11 και εχω βγαλει καρτα ανεργειας απο τις 11/11.Αυτα λοιπον και ευχαριστω εκ των προτερων

G.D.
17-11-09, 09:13
Καλημερα σε ολο το φορουμ που τοσο με βοηθησε τοσους μηνες με την εγκυμοσυνη της γυναικας μου! Πριν απο μια εβδομαδα αποκτησαμε με την γυναικα μου το 1ο+2ο παιδι μας (διδυμα)!
Χθες πηγα και εγραψα στο ΙΚΑ τους γιους μας, και εισεπραξα το επιδομα τοκετου x2. Η συζυγος δεν εργαζεται και τοσο εκεινη οσο και τα παιδακια ειναι γραμμενα σε εμενα. Δικαιουμαι τιποτε αλλο απο το ΙΚΑ? Τα παιδακια γεννηθηκαν στις 33 εβδομαδες με καισαρικη και νομιζα οτι λογω προωροτητας δικαιουμαι κατι απο ΙΚΑ αλλα οι εκει υπαληλοι μου το αποκλεισαν.
Τα φωτα σας παρακαλω!
Ευχαριστω εκ των προτερων!

siburaki
18-11-09, 20:11
Καλησπέρα σας, να κάνω κ γω την ερωτήση μου γιατί έχω μπερδευτεί απίστευτα!
Μόλις βγήκα σε άδεια κυοφορίας(56 ημερών)κ πήρα απο το ίκα 971,60 ευρώ (56ημέρεςΧ17,30 ευρώ) γνωρίζω ότι θα πάρω κ μετά το τοκετό (63Χ17,30) κ το επιδόμα τοκετού που είναι περίπου 910,00 ευρώ (διορθώστε αν κάνω λάθος).Δεν έχω πάρει αναρωτική αδεια απο το εργοδότη τουλαχιστόν δεν φαινεται στα χαρτιά πουθένα.
1)Αρά δικαιούμαι να πάρω κάποιο πόσο απο το εργοδότη μου?κ αν ναι πόσο περιπου είναι αυτο αν το ημερομίσθιο μου είναι 33,20 καθαρά
2) εκτός απο το επίδομα κυοφορίας-λοχείας κ τοκετού παίρνω κ τιποτα απο το ΟΑΕΔ (δεν μίλαω για την εξαμήνη αδεία αν πάρω κ όπυ θα αμοίβομαι με μισθό ανιδείκυτου εργάτη αυτό το γνωρίζω)
3)κ επίσης πρόσφατα παντρεύτηκα δικαίουμε κάποια αύξηση στο μισθό μου? κ τώρα που θα κάνω κ παίδί θα αυξηθεί πάλι ο μισθός μου?

Θα εκτιμούσα ιδιαιτερα αν μου έλυνε κάποιος τις απορίες μου!(αν είναι εύκολο κ σε προσωπικό μήνυμα)
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

ΦΑΜ
18-11-09, 20:21
Μόλις βγήκα σε άδεια κυοφορίας(56 ημερών)κ πήρα απο το ίκα 971,60 ευρώ (56ημέρεςΧ17,30 ευρώ) γνωρίζω ότι θα πάρω κ μετά το τοκετό (63Χ17,30) κ το επιδόμα τοκετού που είναι περίπου 910,00 ευρώ (διορθώστε αν κάνω λάθος).Δεν έχω πάρει αναρωτική αδεια απο το εργοδότη τουλαχιστόν δεν φαινεται στα χαρτιά πουθένα.
1)Αρά δικαιούμαι να πάρω κάποιο πόσο απο το εργοδότη μου?κ αν ναι πόσο περιπου είναι αυτο αν το ημερομίσθιο μου είναι 33,20 καθαρά
2) εκτός απο το επίδομα κυοφορίας-λοχείας κ τοκετού παίρνω κ τιποτα απο το ΟΑΕΔ (δεν μίλαω για την εξαμήνη αδεία αν πάρω κ όπυ θα αμοίβομαι με μισθό ανιδείκυτου εργάτη αυτό το γνωρίζω)
3)κ επίσης πρόσφατα παντρεύτηκα δικαίουμε κάποια αύξηση στο μισθό μου? κ τώρα που θα κάνω κ παίδί θα αυξηθεί πάλι ο μισθός μου?

Θα εκτιμούσα ιδιαιτερα αν μου έλυνε κάποιος τις απορίες μου!(αν είναι εύκολο κ σε προσωπικό μήνυμα)

Καλησπέρα Siburaki και με το καλό το μωράκι σου.

Από ότι έχω ακούσει, η διαφορά που αναφέρεις στο ερώτημα 1., πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ (οπότε σου καλύπτω και το ερώτημα 2.)

Όσο για το 3., με το που παντρεύεσαι προσκομίζεις στον εργοδότη ληξιαρχική πράξη γάμου και είναι υποχρεωμένος να σου αυξήσει τον μισθό προσθέτοντας το επίδομα γάμου (ανάλογα βέβαια τί λέει η σύμβασή σου ή αν καλύπτεσαι και από κάποια συλλογική σύμβαση...)

Καλό είναι να μιλήσεις με πολλούς και διαφορετικούς (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, συναδέλφους σου) και να διασταυρώσεις τα πάντα!!!

sofaki1978
18-11-09, 21:58

για το πρωτο ερωτημα ναι θα παρεις ενα ποσο απο τον εργοδοτη σου(οχι απο τον οαεδ)αλλα δεν ξερω ποσο ειναι αυτο.(νομιζω το μισο του μισθου σου η κατι παραπανω απο το μισο,δεν στο λεω με σιγουρια ομως αυτο)

για το δευτερο ερωτημα οταν θα παρεις το κυοφοριας-τοκετου-λοχειας θα πας με τις αποδειξεις του ικα στον οαεδ να σου δωσει καποια συμπληρωματικα χρηματα.

για το τριτο ερωτημα ναι πρεπει να σου βαλει 10% στον βασικο σου με την προυποθεση οτι παιρνεις τα νομιμα χρηματα και οχι πανω απο την συλλογικη συμβαση.το επιδομα του παιδιου καποιες εταιρειες το δινουνε καποιες οχι.αν σου δωσει θα ειναι 5% επι του βασικου σου,αν δεν το δινει θα το παρεις απο τον οαεδ(αλλα δεν θα ειναι το 5% του βασικου σου,ειναι ενα στανταρ ποσο το χρονο)

ΦΑΜ
20-11-09, 10:34
Siburaki ελπίζω να βοηθήσαμε με τις διαφορετικές μας γνώμες!!! Χαχαχα! Συγνώμη που γελάω, αλλά αυτές οι δημόσιες υπηρεσίες είναι το κάτι άλλο, δηλ. ο κάθε υπάλληλος άλλα λέει, όπως και ο κάθε εργοδότης βέβαια, γι αυτό καταλήγουμε να μην ξέρουμε τί ισχύει τελικά....

Θέλει ψάξιμο πάντως...

susudi
20-11-09, 11:12
Καλημέρα
Είμαι κενούργια και εγώ και σαν μελλουσα μητερα και στο site.
Εχω λοιπόν τις εξης απορίες:
1. Το επίδομα κυοφορίας βαση των μικτών μου( 871,96?) είναι στην κλημακα 10, αρα: 33,22*56= 1860,32? (πριν τον τοκετο)
Το επίδομα λοχείας: 33,22 * 63= 2092,86? (μετά τον τοκετο)
και το Βοήθημα τοκετού ειναι fix = 991? (μετά τον τοκετο)
Σωστά???
Απορεία: Ολα αυτά τα πέρνω απο το ΙΚΑ? Ή και απο τον ΟΑΕΔ???Ποιά ειναι του Ικα και ποιά του ΟΑΕΔ?

2. Η ΠΗΤ μου είναι 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2010. άρα βγαίνω σε άδεια 1/1/2010
Τα λέω σωστα?? Ή κάνω λάθος??

Η απορεία μου είναι: Πότε σταματάω να πληρώνωμε απο την δουλεια? Πληρώνωμαι απο την δουλειά μου και για τον Ιανουάριο?? Αν ναι, πληρώνωμαι όλο τον μήνα Ιανουάριο ή μόνο την μια ημέρα (την 1/1/2010)

Ειμαι ιδιοτική υπάληλος (Υπάληλος γραφείου).

sofaki1978
20-11-09, 12:26
κατι εχεις κανει λαθος.εχω μικτα 1350 ευρω και το κυοφοριας που θα παρω ειναι 25,56*56= 1430.αυτο που μαλλον εχεις κανει λαθος ειναι το ποσο που πολλαπλασιαζεις με το 56

Διαιρείς τα μικτά του Δεκεμβρίου 2008 με το 25(τον μήνα δηλαδή).Τον μισθό όχι το δώρο. Πχ 1500 ?/25 ημέρες =60 ? βάσει αυτού του ημερομισθίου ανήκεις σε κάποια ασφαλιστική κλάση.(αυτο ειναι copy paste απο το μελος mammyblue)

την κλαση θα την διαιρεσεις δια 2 για να βγαλεις το ημερομησθιο με το οποιο θα παρεις τα επιδοματα.αρα το 33.22 γινεται 16.61*56=930.16.ετσι θα βγαλεις και το λοχειας και το τοκετου ειναι σταθερο οπως λες.ΟΛΑ αυτα τα παιρνεις απο το ΙΚΑ.οταν τα εισπραξεις θα πας με αυτες τις αποδειξεις στον οαεδ για να σου δωσει καποια συμπληρωματικα χρηματα.

2. ναι σταματας 1/1/10.

3. 1/1/10 ειναι αργια,δεν ξερω αν και πως πληρωνεται.τα μονα λεφτα που εχεις να παρεις απο τον εργοδοτη ειναι σε περιπτωση που δεν εχεις αναρρωτικη μεσα στο χρονο,σου δινει καποιο ποσο το οποιο ομως δεν ξερω ποσο ειναι μιας και εγω ειχα παρει αναρρωτικες.οποτε για τις επομενες 119 μερες (56+63) θα πληρωνεσαι μονο απο ικα(με τα πιο πανω επιδοματα).

ελπιζω να μην σε απογοητευσα.

susudi
20-11-09, 12:40
Καταρχήν Sοfaki σε ευχαριστώ, με βοήθησες ΠΑΡΑ πολυ να καταλάβω.
Αχ!! είναι πού λιγα τα χρήματα.
εάν δεν ήταν αργεία δηλαδή θα πληρωνόμουν όλο τον μήνα? ή απλα εκεινη την ημέρα?
Συγνώμη που σε ρωτάω σαν μωρό αλλα εχω απογοητευτεί.

sofaki1978
20-11-09, 12:43
Καταρχήν Sοfaki σε ευχαριστώ, με βοήθησες ΠΑΡΑ πολυ να καταλάβω.
Αχ!! είναι πού λιγα τα χρήματα.
εάν δεν ήταν αργεία δηλαδή θα πληρωνόμουν όλο τον μήνα? ή απλα εκεινη την ημέρα?
Συγνώμη που σε ρωτάω σαν μωρό αλλα εχω απογοητευτεί.

λογικα δεν θα πληρωθεις,εγω σταματησα 18/10 με αδεια κυοφοριας και πληρωθηκα μεχρι και 18/10 απο τον εργοδοτη,μετα βγηκα στην αδεια κυοφοριας οπου πληρωθηκα(θα πληρωθω μαλλον,δεν εχω παει ακομα)απο το ικα.απλα επειδη εγω δουλευω και αργιες δεν ξερω πως και αν πληρωνονται οι αργιες.φυσικο ειναι που απογοητευτηκες κοριτσι μου......:(

Π+Γ
25-11-09, 19:49
Γειά σας κορίτσια και καλώς σας βρήκα και για αρχή σας ευχομαι όμορφες εκυμοσύνες και με έναν πόνο γαι όλες μας.
Διαβάζω για αυτά που δικαιούνται οι μέλλουσες μανούλες που εργάζονται, απογοητευτικά ποσά και αναρωτιεμαι μήπως ξέρει καμία απο εσάς τι δικαιούται μία άνεργη μέλλουσα μανούλα, που μόλις τελείωσε το ταμείο ανεργίας?
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και ευχομαι ότι καλύτερο σε όλες:D

BABE
27-11-09, 11:34
Γεια σας κορίτσια θέλω να σας ρωτησω κάτι μήπως ξέρετε προκειτε για την κουνιάδα μου γεννησε στης 24 /09/09 Διδυμα πήρε απο το ικα 4000 ευρω και πήγε στον Οαεδ και τησ ειπανε οτι δεν δικαιούτε να παρει χρήματα απο τον ΟΑΕΔ γιατι η διαφορα βγηκε παο το ικα και ειναι πολλά!! η αδεια της η κανονική δηλαδή 2 μήνες μετα τελειωνει 20 Δεκέμβρη και μετα ξεκιναει το εξαμηνο ισχυει κατι τέτοιο γνωρίζετε?? ξερει καμια μητερα με διδυμα να με ενημρωσει!

JENIA
27-11-09, 11:49
ΒΕΒΕ
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfmΕ
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

για διαβασε και πες μου .και κατι ακομα βασικη προιποθεση ο μισθος της κοπελας ποσα περνει .

JENIA
27-11-09, 12:03
Γειά σας κορίτσια και καλώς σας βρήκα και για αρχή σας ευχομαι όμορφες εκυμοσύνες και με έναν πόνο γαι όλες μας.
Διαβάζω για αυτά που δικαιούνται οι μέλλουσες μανούλες που εργάζονται, απογοητευτικά ποσά και αναρωτιεμαι μήπως ξέρει καμία απο εσάς τι δικαιούται μία άνεργη μέλλουσα μανούλα, που μόλις τελείωσε το ταμείο ανεργίας?
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και ευχομαι ότι καλύτερο σε όλες:D
ΑΝ δεν εχεις παρει καθολου αναρωτικες θα παρεις εναν μισθο περιπου απο τον εργοδοτη .

BABE
27-11-09, 13:43
σε ευχαριστω πολυ λοιπον να στα πω πιο αναλυτικα:
εμεινε εγκυος φεβρουαριο του 2009 ο μισθος της ειναι940 ευρω περιπου επειδη λογω διδυμησ εγκυμοσυνησ δεν μπορουσε να δουλέψει σταματησε την δουλεια με χαρτια καθε μηνα απο γυναικολογο και επαιρνε μησα απο το ικα μησα απο τον εργοδοτη γεννησε λοιπον 24/09/09 και πηρε απο το ικα 4000 ευρω

και πηγαν στον οαεδ και της ειπαν οτι δεν δικαουτε τιποτα γιατι πηρε πολλα απο το ικα! η αδεια της η 63 μερες μετα τελειωνει 16 δεκεμβριου και μετα θα παρει το εξαμηνο,,,,,,,,,,πραγματικα πιστευω οτι στον οαεδ κατι εχουν κανει λάθος????

Π+Γ
28-11-09, 11:03
ΑΝ δεν εχεις παρει καθολου αναρωτικες θα παρεις εναν μισθο περιπου απο τον εργοδοτη .

Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.Απλά επειδή δεν υπάρχει εργοδότης, με απέλυσαι πέρσι τον Οκτώβριο λόγω "κρίσης" και μόλις τελείωσε το ταμείο μου.Στον ΟΑΕΔ μία υπάλληλος μου είπε ότι δεν δικαιούμαι τίποτα επειδή δεν έχω εργοδότη και μου είπε να πάω να μάθω στι ΙΚΑ και μία άλλη μου είπε ότι δικαιούμε και ότι θα μου πεί η "αλλη" και τρέχα γυρευε.ΔΕν βγάζω άκρη, ρωτάω μήπως ξέρει καμία σας, όταν θα ξαναπάω, να έχω τουλάχιστν κάποιο επιχείρημα, αλλιώς σου την λένε και όλας....Καταλαβαίνετε τι εννοώ!Ευχαρθστώ πολύ.

emilymom
03-12-09, 20:59
Κορίτσια γεια σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα, είμαι εντυπωσιασμένη από τις πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει κάποια από το forum και θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Κατ'αρχάς έχω ΠΗΤ 02/01/2010. Εργαζόμουν έως 11/07/2009 σε ιδιωτική επιχείρηση, οπότε και έληξε η σύμβασή μου και με δική μου απόφαση δεν την ανανέωσα λόγω της εγκυμοσύνης. Από τότε λοιπόν παίρνω επίδομα ΟΑΕΔ.
1. Έχω 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ παρόλο που δεν εργάζομαι πλέον;
2. Αν ναι, πειράζει που ακόμα δεν έχω καταθέσει τα χαρτιά μου ενώ είμαι 29 ημέρες πριν την ΠΗΤ μου;
Περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!;)

sofaki1978
03-12-09, 21:47
Κορίτσια γεια σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα, είμαι εντυπωσιασμένη από τις πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει κάποια από το forum και θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Κατ'αρχάς έχω ΠΗΤ 02/01/2010. Εργαζόμουν έως 11/07/2009 σε ιδιωτική επιχείρηση, οπότε και έληξε η σύμβασή μου και με δική μου απόφαση δεν την ανανέωσα λόγω της εγκυμοσύνης. Από τότε λοιπόν παίρνω επίδομα ΟΑΕΔ.
1. Έχω 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ παρόλο που δεν εργάζομαι πλέον;
2. Αν ναι, πειράζει που ακόμα δεν έχω καταθέσει τα χαρτιά μου ενώ είμαι 29 ημέρες πριν την ΠΗΤ μου;
Περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!;)

1.ναι νομιζω οτι δικαιουσαι και τα 3 επιδοματα.(κυοφοριας-λοχειας-τοκετου)

2.δεν νομιζω οτι πειραζει.η φιλη μου πηγε μετα την γεννα και πηρε και τα 3 μαζεμενα.και εγω 28 μερες πριν την πητ μου πηγα.αλλα καντο αμεσα να ξεμπερδευεις.

emilymom
04-12-09, 17:35
Sofaki καλησπέρα,
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Σήμερα το πρωϊ κιόλας ρώτησε ο άντρας μου στο ΙΚΑ και είχες απόλυτο δίκιο. Δικαιούμαι και τα 3 επιδόματα. Μένει τώρα να μαζέψουμε τα δικαιολογητικά τρεχάτε ποδαράκια μου! Κορίτσια πραγματικά εάν δεν έμπαινα στο forum δεν θα μάθαινα τίποτα γι' αυτά τα επιδόματα.

Thanks a lot!

anadon
05-12-09, 14:30
Κορίτσια καλησπέρα! Διαβάζοντας όλες τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες μου προέκυψε η εξής απορία. Εμένα η ΠΗΤ είναι 26/02/2010, επειδή περιμένω δίδυμα είμαι στο σπίτι με αναρωτικές εδώ και 2 μήνες ήδη. Κανονικά η άδειά μου (53 μέρες πριν) ξεκινάει 01/01/2010, όμως υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μου πάρουν τα μωρά από τα τέλη Δεκέμβρη, άρα πριν ξεινήσει η κανονική μου άδεια, σε αυτή την περίπτωση, μήπως γνωρίζει κάποια τι γίνεται? Χάνονται οι 53 μέρες?

sofaki1978
05-12-09, 16:43
Κορίτσια καλησπέρα! Διαβάζοντας όλες τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες μου προέκυψε η εξής απορία. Εμένα η ΠΗΤ είναι 26/02/2010, επειδή περιμένω δίδυμα είμαι στο σπίτι με αναρωτικές εδώ και 2 μήνες ήδη. Κανονικά η άδειά μου (53 μέρες πριν) ξεκινάει 01/01/2010, όμως υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μου πάρουν τα μωρά από τα τέλη Δεκέμβρη, άρα πριν ξεινήσει η κανονική μου άδεια, σε αυτή την περίπτωση, μήπως γνωρίζει κάποια τι γίνεται? Χάνονται οι 53 μέρες?

πρωτον οι μερες ειναι 56 μερες πριν και 63 μερες μετα.οι μερες αυτες ξερω οτι δεν χανονται αλλα δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση προωρου τοκετου.ευχομαι παντως ολα να σου πανε καλα.....

doraki
06-12-09, 14:50
Ερώτηση και από μένα (πάλι):
Όταν θα πάω στο ΙΚΑ για το επιδόμα λοχείας και το βοήθημα τοκετού θα πρέπει να έχω μαζί μου πάλι όλα τα χαρτιά που τους πήγα και για το επίδομα κυοφορίας?
Γιατί δεν έχω κρατήσει αντίγραφα...
Αυτοί όμως τα έχουν.
Λέτε το ότι το έγραψαν στο βιβλιάριό μου και ότι έχω τις αποδείξεις είσπραξης να αρκεί????

sofaki1978
06-12-09, 14:53
εμενα μου ειπαν να παω με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου.αλλωστε οπως ειπες και εσυ σου τα εχουν γραψει και στο βιβλιαριο σου.οποτε ληξιαρχικη πραξη,βιβλιαριο και ταυτοτητα δικια σου ,βιβλιαριο του συζηγου,πας πρωτα στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα εισπρατεις.

doraki
07-12-09, 09:55
Ωραία,άντε να γεννάμε σιγά σιγά γιατί και τα λεφτά τα έτοιμα τελειώνουν...και μετά θα τρώμε τα νύχια μας!!!

doraki
07-12-09, 20:05
Λοιπόν,για όσες δεν το έχουν προσέξει,όπως δεν το είχα δει κι εγώ,επάνω στην "Απόφαση για παροχή επιδόματος κυοφορίας" λέει ότι για το επίδομα λοχείας χρειαζόμαστε να έχουμε μαζί μας την απόφαση για το κυοφορίας,οπότε αυτό καλύπτει τα έγγραφα που προσκομίσαμε για το κυοφορίας.

siburaki
07-12-09, 21:08
Ευχαρίστω πολύ κορίτσια με καλύψατε με τις απαντήσεις σας!!!:grin::smile::grin:

tasgaz
09-12-09, 18:12
μια και που εγω δεν εχω ενσημα εδω και 2 χρονια αλλα εχω καρτα ανεργιας (γεννησα 4/12/09 με καισαρικη στο ιασω ) πειτε μου σας παρακαλω τι επιδοματα μπορω να παρω και πως και τι αδεια ο συζυγος. Τα μονα χαρτια που καταθεσαμε ειναι για το επιδομα καισαρικης στο ικα αμαρουσιου.

ευχαριστω εκ των προτερων

Κατερινα

mima1977
15-12-09, 11:26
Sofaki καλησπέρα,
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Σήμερα το πρωϊ κιόλας ρώτησε ο άντρας μου στο ΙΚΑ και είχες απόλυτο δίκιο. Δικαιούμαι και τα 3 επιδόματα. Μένει τώρα να μαζέψουμε τα δικαιολογητικά τρεχάτε ποδαράκια μου! Κορίτσια πραγματικά εάν δεν έμπαινα στο forum δεν θα μάθαινα τίποτα γι' αυτά τα επιδόματα.

Thanks a lot!

koritsia να πρωτησω κατι, εμεινα εγκυος τον απριλη οπυ ημουν σε συτμβαση ορισμενου χρονου που εληξε 15-6/2009. εχω 200 ενσημα.τωρα δεν δουλευω, δικαιουμε το επιδομα κυοφοριας;;

doraki
16-12-09, 21:48
Tasgaz δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω,γιατί δε ρωτάς στο ΙΚΑ???

mima1977 δικαιούσαι τα επιδόματα κανονικά,το ΙΚΑ το ενδιαφέρουν τα ένσημα των 2 τελευταίων χρόνων πριν τον τοκετο.

baby love
18-12-09, 09:52
Κορίτσια καλημέρα, μέσα στο site www.ika.gr (http://www.ika.gr) υπάρχει ένα σημείο το οποίο λέει επικοινωνία, συμπληρώνειτε κάποια στοιχεία τα οποία θα σας ζητηθούν, σαν επιλογή θέματος παροχές και τέλος το ερώτημα σας και ναι πιστέψτε το δύο φορές που ζήτησα πληροφορίες και τις δύο φορές μου απάντησαν τηλεφωνικώς. Κάντε μια προσπάθεια αντί να στήνεστε στις ατελείωτες ουρές του ΙΚΑ.(όχι τίποτα άλλο κυκλοφορεί και γρίπη και έχουμε μωρά παιδιά)

NikiKer
19-12-09, 22:49
Καλημέρα και καλησπέρα !! ,
θα ήθελα παρακαλώ πολύ να σας ρωτήσω άν ξερει κάποια για το επίδομα τοετού -λοχείας.Μια διευκρίνιση για το σημείο που λέει οτι καταβάλεται ένα ποσό 56 πρίν την ημερομηνία τοκετού και 63 μέρες μετά.

Το ερώτημα μου είναι το εξής¨"
α) είναι υποχρεωτικό να σταματήσω να δουλεύω 56 μέρες πρίν? ( ο λογιστής μου μου είπε οτι δεν θα έχω πρόβλημα αλλά ανησυχώ)
β) μπορώ να δουλεύω και μετα που θα γεννήσω να πάρω και τα δύο ποσά μαζι στις 63 μέρες μετά?
Άν στην περίπτωση που δεν τα παρω τα 56 μέρες πρίν και γεννήσω , μετά τα χάνω αυτά τα λεφτά ή όχι?

Δυστυχώς ούτε ο λογιστής μου ξέρει ( ο ίδιος λέει οτι δεν θα έχω πρόβλημα αλλά δεν τον εμπιστεύομαι γιατι εγώ του έχω πάει όλα τα δικαιολογητικά , αυτός δεν είχε ιδέα)!!ούτε κάποιον άλλον γνωρίζω για να με βοηθήσει σε αυτο το θέμα,

Γεννάω στις 9 Ιανουαρίου και ακόμα δεν έχω πάρει την βεβαίωση απο τον εργοδότη μου για την άδεια γιατί προσπαθούμε να εξαγοράσουμε ένσημα που χρειάζομαι για τον ΟΑΕΔ για να μπορέσω να το πάρω ολόκληρο ( αφού δεν είχα πάνω απο τα 13 απαιτούμενα τον μήνα)
Ελπίζω να μήν σας μπέρδεψα!!!.

-

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την όποια βοήθεια μπορείτε να μου προσφέρετε γιατί πραγματικά είμαι πολύ προβληματισμένη!!

NikiKer
20-12-09, 10:18
H ΠΗΤ είναι στις 09/01/2010 αλλά την άδεια θα την πάρω στις 1/01/2010 γιατί θέλω να μαζεψω τα ένσημα.Δηλαδή 8 μέρες πρίν να γεννήσω..Με το επίδομα κυοφορίας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???αν τελικά μου πούν οτι δεν το δικαιούμαι επειδή δούλευα ,τα υπόλοιπα 2 τα παίρνω ( τοκετού και λοχείας)?

αν πάρω μόνο τα δυο αυτά τα τελευταία , το 6μηνο του ΟΑΕΔ μπορώ να το πάρω ή επειδή λέει οτι πρεπει να παρεις τα του ικα δεν θα μπορέσω???

Ειμαι σε απόγνωση , όλο αυτά σκέφτομαι και δεν ξέρει κανείς γιαυτό ρωτάω εσάς ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!!!!

Dimitra_13
23-12-09, 01:29
Κορίτσια,από τις συμπληρωματικές παροχές μητρότητας ΟΑΕΔ,το υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ από που το παίρνω;Είναι το no 3.Αυτά είναι τα χαρτιά του εξαμήνου;

baby love
23-12-09, 09:39
α. βεβαίωση εργοδότη από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εγασιακή σχέση κατά την έναρξη της άδεις μητρότητας (το έντυπο το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ ή το κατεβάζει από το site www.oaed.gr (http://www.oaed.gr))
β. Αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας Κυοφορίας-λοχείας) από το ΙΚΑ-ΤΕΑΜ
γ. Υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου από την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην υπηρεσία του ΟΑΕΔ τυχόν μεταβολές στην εγασιακής της σχέση, αριθμό μητρώου ΙΚΑ και ΑΦΜ (στη δίνουν στον ΟΑΕΔ)
δ. Φωτοτυπία αριθμού λογαριασμού της Εθνικής τράπεζας.
ε.Αναλυτική κατάσταση ενσήμων από το ΙΚΑ, εξαμήνου προ έναρξης κυοφορίας.

Καλημέρα.

JENIA
23-12-09, 13:16
H ΠΗΤ είναι στις 09/01/2010 αλλά την άδεια θα την πάρω στις 1/01/2010 γιατί θέλω να μαζεψω τα ένσημα.Δηλαδή 8 μέρες πρίν να γεννήσω..Με το επίδομα κυοφορίας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???αν τελικά μου πούν οτι δεν το δικαιούμαι επειδή δούλευα ,τα υπόλοιπα 2 τα παίρνω ( τοκετού και λοχείας)?

αν πάρω μόνο τα δυο αυτά τα τελευταία , το 6μηνο του ΟΑΕΔ μπορώ να το πάρω ή επειδή λέει οτι πρεπει να παρεις τα του ικα δεν θα μπορέσω???

Ειμαι σε απόγνωση , όλο αυτά σκέφτομαι και δεν ξέρει κανείς γιαυτό ρωτάω εσάς ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!!!!

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΟΜΗΜΟ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΕΓΚΥΜΩΣΙΝΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΑ ΕΠΙΔ.ΛΟΧΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘ.ΤΟΚΕΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ
ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

NikiKer
24-12-09, 00:26
Telika rotisa sto ika kai mou eipan oti tha plirotho mono gia aftes tis meres - 8 meres - kai ta ipoloipa kanonika.Sxoliasann malista oti dikaioma mou einai na doulevo mexri oso thelo!!Diladi kai prin mia mera na stamatousa tha mou plironan aftin tin mia mera mono os epidoma kioforias..Ta ipoloipa kanonika0 toketou kai loxeias..Kai mporo na ta paro kai ta tria mazi sto telos...
To mono pou den ksero kai den exo eksakrivosei akoma einai me ton oaed an tha exo provlima me afto..giati den diefkrinizoun pouthena gia to an tha pareis 56 meres epidoma apo to ika ( kioforias ) i ligoteres..Apla sou lene na to exeis parei....toa pragmatika den ksero, ti na po...stin teliki oti einai na ginei as ginei...Tha paro tilefono kapoia stigmi kai tha enimeroso!!

Efxaristo Jenia!!

xrimaria
28-12-09, 00:24
Telika rotisa sto ika kai mou eipan oti tha plirotho mono gia aftes tis meres - 8 meres - kai ta ipoloipa kanonika.Sxoliasann malista oti dikaioma mou einai na doulevo mexri oso thelo!!Diladi kai prin mia mera na stamatousa tha mou plironan aftin tin mia mera mono os epidoma kioforias..Ta ipoloipa kanonika0 toketou kai loxeias..Kai mporo na ta paro kai ta tria mazi sto telos...
To mono pou den ksero kai den exo eksakrivosei akoma einai me ton oaed an tha exo provlima me afto..giati den diefkrinizoun pouthena gia to an tha pareis 56 meres epidoma apo to ika ( kioforias ) i ligoteres..Apla sou lene na to exeis parei....toa pragmatika den ksero, ti na po...stin teliki oti einai na ginei as ginei...Tha paro tilefono kapoia stigmi kai tha enimeroso!!

Efxaristo Jenia!!

καλησπερα

εγω γεννησα 24 ημερες νωριτερα απο το αναμενομενο και μου αφαιρεσαν απο το επιδομα λοχειας 24 ημερες. δεν τις πληρωθηκα καθολου. υπαρχει εγκυκλιος απο το 2006 και μπορουν να το κανουν. προσεχε μην χασεις τα λεφτα σου

athens2006
29-12-09, 13:11
Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά.
Μιας και προ των πυλων να υποδεχτώ το μωρακι μου, ζητάω τα φώτα σας.
Λοιπόν, ΠΗΤ εχω για 15/02/2010. Άρα εβγαίνα σε άδεια κυοφορίας 21/12/09. Δεν έχω ομως πάει στο γιατρο για να μου γραψει την άδεια ακόμη. Ειναι πρόβλημα αυτό και θα χάσω κάποια χρήματα ή να ζητήσω να μου βάλει ΠΗΤ προς το τέλος Φεβρουαρίου για να βγω σε άδεια από 1/1/10; Ο γιατρός του ΙΚΑ δινει απλά βεβαίωση ή κανονικό χαρτί άδειας ασθενείας οποτε μπορεί να γράψει μονο τρέχουσα ημερομηνία; Ειμαι λίγο ασχετη συγγνώμη.

Όσον αφορά τα επιδόματα, η κατασταση ενσήμων γράφει αποδοχές 950,00 και συνολικες εισφορές 418,57 κατά τον Σεπτέμβριο του 09, καθώς είναι ο τελευταίος μήνας που είναι περασμένος στο ΙΚΑ. Λογικά και ο Δεκεμβρής του 09 που θα υπολογιστεί ως ο μήνας για τα επιδόματα δεν θα έχει διαφορά. Εγώ στο χέρι παίρνω 900,00. Πώς να υπολογίσω σε ποια κλίμακα ανήκω; Τα 950,00 που γράφει η κατασταση είναι τα καθαρά; ή να αφαιρεσω κατι για τις κρατήσεις;
Αν υπολογίζω σωστα τα ποσά με 950,00? ανήκω στα 20,43? του ΙΚΑ.
Που σημαίνει, για επιβεβαιώστε οι παλαιοτερες,
Επιδομα κυοφοριας 56*20,43=1144,08 απο το ΙΚΑ
Επίδομα κυοφορίας 950,00-(30*20,43=612,90)=337,10 από τον εργοδότη
επίδομα λοχείας 63*20,43=1287,09 από το ΙΚΑ
επίδομα τοκετού 991,20
συμπληρωματικο απο τον ΟΑΕΔ 63=2,52 μηνες*950,00=2394,00-1287,09=1106,91 ΟΑΕΔ μειων κρατήσεις.
Στο σύνολο δηλαδή θα πάρω 4866,38?
ή απο τις πολλές πράξεις ζαλίστηκε το κεφαλι μου;

Επίσης και αλλη ερώτηση,
οσον αφορά την άδεια την κανονική, μετά τις 63 ημέρες δικαιούμαι την αδεια του 2010 πληρωμένη κανονικά από τον εργοδότη; Και μετά παίρνω τους 3,5 μήνες του μειωμένου κατα τους οποιούς ποιος με πληρώνει;ΙΚΑ ή εργοδότης; Και μετά κανονικά τους 6 μηνες του ΟΑΕΔ απο οπου πληρώνομαι κιόλας. Κανω καπου λάθος;
Βοηθήστε με!

elion
04-01-10, 15:10
Από 01/01/10 βγαίνω σε άδεια τοκετού και σήμερα πληρώθηκα από το ΙΚΑ με βάσει τις αποδοχές που είχα τον Δεκεμβριο του 2008, εγώ περίμενα οτι θα πληρωνομουν βάσει των αποδοχών του 12/09, είχα προσκομίσει και βεβαίωση εργοδότη του Δ τριμ.2009. Ο υπάλληλος μου είπε ό,τι δεν υπολογίζεται με τον Δεκέμβριο του προηγούμενου έτους αλλά με βάσει τα τελευταία 3 χρόνια. Σκέφτομαι να καταθέσω ένσταση γιατί οι αποδοχές μου το 2008 με το 2009 είναι 3 ασφαλιστικές κλάσεις πάνω και θα μου επηρεάσει και τα ποσά που θα πάρω από τον ΟΑΕΔ. Σκέφτομαι κάτι λάθος? ξέρει κανείς να μου πει?

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
05-01-10, 13:21
...........

mariamafia
05-01-10, 15:58
Καλησπερα κ απο εμενα!
Διαβασα με πολυ προσοχη σχεδον ολα τα ποστς κ ομολογω οτι ητα διαφωτιστικοτατα ιας που εδω κ καιρο προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες σχετικα με αυτα τα επιδοματα αλλα στο ΙΚΑ τουμπας οπου κ ανηκω δεν υπαρχει ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Παρολα αυτα εχω τις εξης αποριες:
1. Εργαζομαι με ημιαπασχοληση απο 1 Δεκεμβριου 2008 μεχρι κ σημερα κ περνω 550 ευρω. Τα ενσημα που μου δινουν καθε μηνα ειναι 12 συμφωνα με το καθεστως ημιαπασχολησης. Εχω ΠΗΤ στις 1 Ιουνιου 2010. Μεχρι τοτε τα ενσημα μου θα ειναι ακριβως 204.
Δικαιουμαι το επιδομα κυοφοριας του ΙΚΑ?(ρωταω γιατι 56 ημερες πριν που θα παω να καταθεσω τα χαρτια μου ΔΕΝ θα εχω συμπληρωσει 200 ενσημα)

2. Αν καταλαβα καλα το επιδομα μητροτητας απο τον οαεδ για το 6μηνο μετα την γεννα για μενα που ειμαι με ημιαπασχοληση ειναι γυρω στα 350 ευρω. Οι "συμπληρωματιες παροχες μητροτητας" τι ακριβως ειναι???

Εχω μπερδευτει.

ΥΓ. να πω ακομη οτι στην γεννα του 1ου μου παιδιου ειχα την ατυχια να ειμαι ασφαλισμενη με ΤΕΒΕ κ πηρα μολις 800 ευρω. Τραγικο.....

pollyser
06-01-10, 16:58
Καλησπερα...εχω παρει ολα τα επιδοματα απο το ικα...και μενει απο τον οαεδ....αλλα εχω ενα κολλημα οσο αφορα τα ενσημα....βασικα ζητανε απο τον οαεδ του 2007.2008 κ του 2009 μεχρι τελευταια μερα εργασιας,που εμενα ηταν 8/11/09.....σε βεβαιωση που ζητησα απο τον λογιστη μου εβαλε ολο τον 11 του 2009 κ τον 12 του 2009.θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα,γιατι βασικα ειχα ακουσει οτι απο την ημερα που σταματας την εργασιας σου,ενσημα δεν σου κολλαει πλεον ο εργοδοτης σου.....και σκεφτομαι οτι αν καταθεσω τα χαρτια μου στον οαεδ για το επιδομα θα εχω προβλημα αν δουν εχημα και του 11ου και του 12ου του 2009 γιατι εννοειταο οτι δεν δουλευα....

nektaria...
10-01-10, 19:01
κοριτσια καλησπερα.και εγω ως πητ εχω την 16/05/10 . δουλευα ως και τελη σεπτεμβριου 2009 οπου και απολυθηκα .(τελος σεζον τουριστικης βλεπετε) βγηκα μετα στο ταμειο ανεργιας . οποτε και τωρα αγχωνομαι αν δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το ικα....ξερει καποια να μου πει.........:confused:

mamanikol
11-01-10, 13:10
κοριτσια καλημερα
εργαζομαι σε κρατικο νπιδ και συγκεκριμενα σε καζινο
γνωριζει καμια να μου πει αν δικαιουμαι το εξαμηνο του οαεδ?
ευχαριστω

fotini33
18-01-10, 11:50
Καλημέρα, κοριτσάκια!
Μόλις πήρα το επίδομα κυοφορίας από το ικα, είναι ακριβώς αυτά που είχα υπολογίσει σύμφωνα με το πίνακα της πρώτης σελίδας, ευχαριστώ πολύ τα κορίτσια που παρείχαν πληροφορίες σε αυτή την σελίδα, πολύ κατανοητά όλα.........
Πρώτη φορά εξυπηρετήθηκα τόσο γρήγορα στο ικα, είχα ενημερωθεί από το φόρουμ για τα χαρτιά και δεν χρειάστηκε να τρέχω απο'δώ και απο'κεί......
ααααα, και τα ένσημα ούτε που μου τα ζήτησαν!

annathi
21-01-10, 19:47
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΧΑΜΕΝΑ!!

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ME ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΠΟ 28/2/2008 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΣΙΓΟΥΡΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΜΙΚΤΑ, ΕΙΝΑΙ 850? ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΜΕ "ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ" ΟΠΟΤΕ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ;;;;

yohanna
22-01-10, 17:58
Kalamaraki δικαιούσαι να πάρεις τα επιδόματα κυοφορίας,λοχείας και το βοήθημα. Τώρα για τις συμπληρωματικές παροχές του ΟΑΕΔ και του εργοδότη δεν γνωρίζω.
mammyblye μηπωσ μπορεισ να μπεισ στι προσοχη σε οσεσ πηραν το εξαμηνο του οαεδ να διαωασεισ το προβλιμα μου μηπωσ και βοηθησεισ και μενα??? σ ευχαριστω

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
25-01-10, 16:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ.
ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ?

koukounaki
05-02-10, 09:25
Καλημερα κοριτσια. Να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα επιδοματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ γιατι κοντευω να φρικαρω(υποψιαζομαι πως δεν τα δικαιουμαι). Γεννησα την πρωτη μου κορη στις 31/12/2008. Σταματησα απο την εργασια μου με αδεια κυοφοριας 17/11/2008. Μετα την αδεια λοχειας πηρα το εξαμηνο και επεστρεψα στην δουλεια 15/10/2009. Τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου. Εχω ΠΗΤ 2/06/2010. Αρα σταματω με αδεια κυοφοριας στις 8/04/2010. Δικαιουμαι τα επιδοματα? Οταν θα ζητησω την εκτυπωση των ενσημων,σε ποιες χρονιες θα αναφερονται στο 2010 και 2009? Η και στο 2008? Στην σελιδα του ΙΚΑ λεει οτι θελει τα ενσημα των δυο προηγουμενων ετων απο την ΠΗΤ. Δηλαδη? Ευχαριστω εκ των προταιρων για την βοηθεια σας.

sofaki1978
05-02-10, 12:49
Καλημερα κοριτσια. Να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα επιδοματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ γιατι κοντευω να φρικαρω(υποψιαζομαι πως δεν τα δικαιουμαι). Γεννησα την πρωτη μου κορη στις 31/12/2008. Σταματησα απο την εργασια μου με αδεια κυοφοριας 17/11/2008. Μετα την αδεια λοχειας πηρα το εξαμηνο και επεστρεψα στην δουλεια 15/10/2009. Τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου. Εχω ΠΗΤ 2/06/2010. Αρα σταματω με αδεια κυοφοριας στις 8/04/2010. Δικαιουμαι τα επιδοματα? Οταν θα ζητησω την εκτυπωση των ενσημων,σε ποιες χρονιες θα αναφερονται στο 2010 και 2009? Η και στο 2008? Στην σελιδα του ΙΚΑ λεει οτι θελει τα ενσημα των δυο προηγουμενων ετων απο την ΠΗΤ. Δηλαδη? Ευχαριστω εκ των προταιρων για την βοηθεια σας.

αφου εχεις πητ 2/06/10 θα πρεπει απο τις 2/06/08 μεχρι και την πητ σου να εχεις 200 ενσημα,αφου λεει για 2 χρονια πριν λογικα αυτες θα ειναι οι ημερομηνιες.αν τα εχεις τα 200 ενσημα θα τα παρεις τα επιδοματα σου.

rita_ki
14-02-10, 21:36
ετοιμαζομαι να βγω σε αδεια τοκετου(αν το λεω σωστα) κ εχω σκοπο οπως μου ειπαν να παω στο Κεντρο Μανα Κ Παιδιου, τον γυναικολογο για να μου δωσει το χαρτι .Αυτο το χαρτι λογικα το παω στην δουλεια μου . κ ποιος με πληρωνει μετα????το ικα η ο εργοδοτης μου? (για αυτες τις 56 μερες)κ το δωρο του Πασχα που μεσολαβει ??? απο ποιον να το περιμενω???κ ποτε??? κ κατι ακομα, τα 200ενσημα εννοειται τα εχω μεσα στο 2009,ομως οχι στον ιδιο εργοδοτη συνεχομενα,μιας κ αλλαξα τον Ιουλιο δουλεια. Τι γινεται τωρα?θα παω στην παλια μου εταιρεια να ζηταω επικυρωμενα ενσημα?????

Αφου γεννησω πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ για τα υπολοιπα???η να παω απο τωρα να δω τι χαρτουρα θελει η τι διαδικασια???
εχω μπερδευτει πολυ, εχω κ ολα τα αλλα στο μυαλο μοου και τα εχω χασει λιγο . ελπιζω εκει καπως να με βοηθησουν :confused::confused::confused::confused::confused: αλλιως περιμενω τι δικη σας βηθεια κοριτσια

sofaki1978
14-02-10, 22:57
λοιπξον το χαρτι που θα σου δωσει ο γυναικολογος το πας στον εργοδοτη σου να το συμπληρωσει(συμπηρωνεις και εσυ ενα).γιάυτες τις 56 μερες θα σε πληρωσει το ικα (αδεια κυοφοριας λεγεται)και το ποσο ειναι αναλογα τον μισθο σου.θα πληρωθεις και ενα ποσο απο τον εργοδοτη αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη στην εγκυμοσυνη σου. δωρο του πασχα θα παρεις σιγουρα απο τον εργοδοτη και δεν ξερω αν θα παρεις και απο το ικα.θα το παρεις κανονικα οπως τις αλλες χρονιες,3-4 μερες πριν το πασχα.για τα ενσημα δεν ξερω να σου πω που ειναι και απο αλλον εργοδοτη γιατι εμενα δεν μου τα ζητησαν.αφου γεννησεις θα πας στο ικα με τα χαρτια που χρειαζονται(ληξιαρχικη πραξη γεννησης-βιβλιαριο κτλ)για να πληρωθεις για τις αλλες 63 μερες που ειναι η αδεια λοχειας.και αυτο ειναι αναλογα τον μισθο σου.μαζι με αυτα τα λεφτα θα σου δωσουν και επιδομα τοκετου που ειναι σταθερο και ειναι 991,20 ευρω.
απο το ικα θα σου δωσουν ενα χαρτι που θα γραφει ποσα λεφτα πηρες απο το ικα.θα πας στον οαεδ για να σου δωσει ενα εγγραφο για να σου συμπληρωσει ο εργοδοτης σου και ενα να συμπληρωσεις εσυ.με αυτα τα δυο,το χαρτι του ικα που γραφει τα λεφτα που σου δωσανε και τα ενσημα των τελευταιων 2 χρονων πας στον οαεδ και τα καταθετεις.

αν θελεις κατι αλλο ρωτησε με......

rita_ki
15-02-10, 09:18
Σοφακι μου εισαι πολυ κατανοητικη. νομιζω οτι τα καταλαβα, στην πραξη θα δουμε βεβαια:rolleyes:
σε ευχαριστω παρα πολυυυυ:lol: :lol:

sofaki1978
15-02-10, 11:16
Σοφακι μου εισαι πολυ κατανοητικη. νομιζω οτι τα καταλαβα, στην πραξη θα δουμε βεβαια:rolleyes:
σε ευχαριστω παρα πολυυυυ:lol: :lol:

ξεχασα να σου πω οτι οταν πας για το επιδομα λοχειας πρωτα θα πας στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα θα πας να εισπραξεις το επιδομα λοχειας.με αυτο τον τροπο να παρεις το επιδομα προσαυξημενο κατα 10% γιατι θα φαινεται οτι εχεις προστατευομενο μελος.αν φυσικα θελεις να γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο και οχι στου συζηγου.

irencat
17-02-10, 13:28
....................κ κατι ακομα, τα 200ενσημα εννοειται τα εχω μεσα στο 2009,ομως οχι στον ιδιο εργοδοτη συνεχομενα,μιας κ αλλαξα τον Ιουλιο δουλεια. Τι γινεται τωρα?θα παω στην παλια μου εταιρεια να ζηταω επικυρωμενα ενσημα?????

Σχετικά με τα ένσημα από 2 εργοδότες: Δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δε χρειάζεται να τρέχεις στον προηγούμενο εργοδότη για κανένα χαρτί! Θα πας σε όποιο υποκατάστημα ΙΚΑ σε βολεύει, στο Μητρώο, με το βιβλιάριο υγείας σου (για να δουν τον Α.Μ.ΙΚΑ) και θα ζητήσεις εκτύπωση ενσήμων των 2 τελευταίων ετών. Θα σου βάλουν και στρογγυλή στφραγίδα, ώστε να είναι επικυρωμένο, και με αυτή την εκτύπωση θα πας στο Τμήμα Παροχών για το επίδομα. Μη σου πω ότι μπορεί να μη σου τη ζητήσουν καθόλου την εκτύπωση, αφού από το σύστημα θα δουν απευθείας τα ένσημά σου.
Εγώ γέννησα Οκτώβριο του 2008 και είχα αλλάξει δουλειά τον Μάρτιο του 2008!! Στην εκτύπωση των ενσήμων που ζήτησα, υπήρχαν όλα μου τα ένσημα ανά μήνα και το μόνο που άλλαζε ήταν ο αρ. μητρώου εργοδότη. Στις παροχές δεν ζήτησαν την εκτύπωση...είδαν τα ένσημα online και προχώρησαν τη διαδικασία.

nektaria...
03-03-10, 11:46
Καλημερα κοριτσια...εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια καποιας κοπελας που ξερει ...ειμαι στο κρεβατι ψιλοκαθηλωμενη και δεν μπορω να παω στο ικα για να μου γραψει ο γιατρος το χαρτι για το επιδομα κυοφοριας...ο γιατρος εκει δυστυχως επιμενει και στον αντρα μου και στην αδερφη μου οτι πρεπει να παω εγω εκει...δεν ξερω τι να κανω..μα ειναι δυνατον???
Και επισης αν ξερετε ποσες μερες πριν την πητ (εργασιμες ή μη ....???) μπορω να παω???στο περιπου ξερω...αλλα ακριβως εννοω!εχω πητ στις 16/05...

en.dr.
05-03-10, 15:36
Καλημέρα, κοριτσάκια!
Μόλις πήρα το επίδομα κυοφορίας από το ικα, είναι ακριβώς αυτά που είχα υπολογίσει σύμφωνα με το πίνακα της πρώτης σελίδας, ευχαριστώ πολύ τα κορίτσια που παρείχαν πληροφορίες σε αυτή την σελίδα, πολύ κατανοητά όλα.........
Πρώτη φορά εξυπηρετήθηκα τόσο γρήγορα στο ικα, είχα ενημερωθεί από το φόρουμ για τα χαρτιά και δεν χρειάστηκε να τρέχω απο'δώ και απο'κεί......
ααααα, και τα ένσημα ούτε που μου τα ζήτησαν!

καλησπέρα nastazia, επειδή είσαι πρόσφατη με την διαδικάσια αυτή μπορείς να μου πεις τι ακριβώς έκανες, πως τα υπολόγισες κ.λ.π; Συγνώμη που σε βάζω σε κόπω αλλά τα έχω διαβάσει όλα και σαν να έχω κολλήσει λίγο, επειδή κάθε χρόνο αλλάζουν και απο κάτι.ΠΗΤ είναι 12/06/2010 οπότε λογικά απο τον άλλο μήνα πρέπει να βγω σε άδεια κυοφορίας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sofaki1978
05-03-10, 16:03
καλησπέρα nastazia, επειδή είσαι πρόσφατη με την διαδικάσια αυτή μπορείς να μου πεις τι ακριβώς έκανες, πως τα υπολόγισες κ.λ.π; Συγνώμη που σε βάζω σε κόπω αλλά τα έχω διαβάσει όλα και σαν να έχω κολλήσει λίγο, επειδή κάθε χρόνο αλλάζουν και απο κάτι.ΠΗΤ είναι 12/06/2010 οπότε λογικά απο τον άλλο μήνα πρέπει να βγω σε άδεια κυοφορίας.

η αδεια κυοφοριας σου ξεκιναει στις 17 απριλιου.μπορεις να κανεις τα χαρτια σου και πιο πριν για να τα εχεις ετοιμα αλλα θα πληρωθεις μετα της 17 απριλη(εχε στο νου σου οτι ειναι και αναλογα το ικα,στην περιοχη μου ο γυναικολογος δεν σε δεχοταν πριν ξεκινησει η αδεια,απλα για να το ξερεις).πες μου ποσα μικτα ειχες τον δεκεμβρη του 2008 και θα σου τα υπολογισω.αν θελεις στειλε πμ.

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
08-03-10, 13:55
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΕΧΩ ΠΗΤ 14/05/2010 ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΩ 19/03/2010 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2008 ΜΙΚΤΑ ΕΙΧΑ 1000e ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2009 1083e.
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

sofaki1978
08-03-10, 14:03
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΕΧΩ ΠΗΤ 14/05/2010 ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΩ 19/03/2010 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2008 ΜΙΚΤΑ ΕΙΧΑ 1000e ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2009 1083e.
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

λοιπον

επιδομα κυοφοριας 56*20.22 = 1.132

επιδομα λοχειας 63*20.22 = 1273

επιδομα τοκετου 991,20

συνολο 3.396.

το ικα θα σου δωσει ενα χαρτι που θα λεει αναλυτικα τι ποσα πηρες και με αυτο το χαρτι και καποια αλλα δικαιολογητικα θα παρεις καποια χρηματα και απο τον οαεδ.αλλα δεν ξερω ποσα,εγω ειχα παρει 1000.

ναι θα παρεις και απο τον εργοδοτη αλλα δεν ξερω ποσα γιατι εγω ειχα παρει αναρρωτικη.το επιδομα λοχειας μπορει να αλλαξει και να παρεις 10% παραπανω αν γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο.αυτο θα το κανεις στο μητρωο του ικα και μετα θα πας να εισπραξεις την λοχεια.θα φανει οτι εχεις προστατευομενο μελος με αυτο τον τροπο.

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
08-03-10, 14:12
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ SOFAKI1978

sofaki1978
08-03-10, 14:21
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ SOFAKI1978

να σου πω....αν δεν τα εχω βγαλει σωστα μην με κυνηγας:p:p:p:p,αν και εγω μονη μου τα εβγαλα και πηρα ακριβως οσα ειχα υπολογισει.

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
08-03-10, 14:36
:) OXI ΒΡΕ ΚΑΙ ΓΩ ΕΤΣΙ ΤΑ ΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ 2 ΓΝΩΜΗ

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
08-03-10, 14:41
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΥΜΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ:
Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

ΕΓΩ ΜΕΝΑ ΓΛΥΦΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ . Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΔΩΣΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ?

irencat
09-03-10, 14:21
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΥΜΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ:
Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

ΕΓΩ ΜΕΝΑ ΓΛΥΦΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ . Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΔΩΣΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ?

Δε νομίζω ότι αυτό ισχύει...Εγώ είχα πάρει από το ΙΚΑ μου μια εκτύπωση των ενσήμων των 2 τελευταίων ετών (που προέρχονταν από διαφορετικούς εργοδότες, η προηγούμενη εταιρία μάλιστα είχε κλείσει, οπότε τουλάχιστον από κει ήταν αδύνατο να πάρω "επικυρωμένη βεβαίωση εργοδότη"...), με στρογγυλή σφραγίδα (επικύρωση) από το ίδιο το ΙΚΑ, με αυτό το χαρτί πήγα στις Παροχές και μάλιστα ούτε καν μου το ζήτησαν, γιατί είδαν τα ένσημά μου στο σύστημα (είναι όλα online πια) και έβγαλαν το ποσό!

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
09-03-10, 15:22
tnks....

ΝΑΝΑ_ΜΑΚΗΣ
09-03-10, 15:35
χμ να ρωτησω κατι ακομα...
Όλο απορίες είμαι J από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ παίρνεις τα χρήματα που θα έπαιρνες όπως εάν δούλευες....οκ….δηλ. με μικτά 1083 θα πρέπει να πάρω στο σύνολο επίδομα κυοφορίας και λοχείας 1083*4μηνες=4332 ( από το ΙΚΑ βγαίνει να πάρω 56*22,03=1233 και 63 * 22,03=1387 σύνολο 2620 τι τα υπόλοιπα θα τα πάρω από τον ΟΑΕΔ? Εδώ μπερδεύομαι )
συν το επίδομα τοκετού 991e συν ένα μισθό από τον εργοδότη μιας και είμαι πάνω από έναν χρόνο στην εταιρία και μέσα στο 2010 δεν έχω πάρει και καθόλου αναρρωτική?

sofaki1978
09-03-10, 16:51
χμ να ρωτησω κατι ακομα...
Όλο απορίες είμαι J από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ παίρνεις τα χρήματα που θα έπαιρνες όπως εάν δούλευες....οκ….δηλ. με μικτά 1083 θα πρέπει να πάρω στο σύνολο επίδομα κυοφορίας και λοχείας 1083*4μηνες=4332 ( από το ΙΚΑ βγαίνει να πάρω 56*22,03=1233 και 63 * 22,03=1387 σύνολο 2620 τι τα υπόλοιπα θα τα πάρω από τον ΟΑΕΔ? Εδώ μπερδεύομαι )
συν το επίδομα τοκετού 991e συν ένα μισθό από τον εργοδότη μιας και είμαι πάνω από έναν χρόνο στην εταιρία και μέσα στο 2010 δεν έχω πάρει και καθόλου αναρρωτική?

o μισθος που θα παρεις απο τον εργοδοτη δεν ειναι ολοκληρος.οταν παιρνεις αναρρωτικη τις πρωτες 25 ημερες πληρωνεσαι και απο τον εργοδοτη και απο το ικα.θα παρεις τα λεφτα που θα σου εδινε ο εργοδοτης για την αναρρωτικη σου.το δικο του "μεριδιο" δηλαδη.ναι την διαφορα θα την παρεις απο τον οαεδ αλλα δεν ξερω καθολου ποσα ειναι και πως τα βγαζεις.και εγω και μια συναδελφος πηραμε τα ιδια λεφτα απο το ικα.εκεινη πηρε 700 ευρω απο τον οαεδ,εγω 1000.δεν ξερω γιατι.ενα αλλη συναδελφος περυσι ειχε παρει 200.

υ.γ ναι ειναι και το επιδομα τοκετου 991,20.

TINA/XP
11-03-10, 14:43
για σας και απο εμενα. εγω κοριτσια εχω μπερδευτει:confused:
γεννησα της 29/12/09 πηρα τα επιδοματα κηοφοριας, λοχειας και τοκετου
1) κυοφορειας 619,36
2)λοχειας 696,78
3)τοκετου 991,20
τωρα θελω να κανω τα χαρτια στον οαεδ αλλα δεν εχω καταλαβει κατι, τα επιδοματα που δινει ο οαεδ ειναι 2? και ποσα χρηματα ειναι? μπορω καπως να τα υπολογισω? ας μου απαντηση καποια αν ξερει? :roll:

sofaki1978
11-03-10, 14:56
για σας και απο εμενα. εγω κοριτσια εχω μπερδευτει:confused:
γεννησα της 29/12/09 πηρα τα επιδοματα κηοφοριας, λοχειας και τοκετου
1) κυοφορειας 619,36
2)λοχειας 696,78
3)τοκετου 991,20
τωρα θελω να κανω τα χαρτια στον οαεδ αλλα δεν εχω καταλαβει κατι, τα επιδοματα που δινει ο οαεδ ειναι 2? και ποσα χρηματα ειναι? μπορω καπως να τα υπολογισω? ας μου απαντηση καποια αν ξερει? :roll:

ενα επιδομα δινει ο οαεδ,το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.υποτιθεται οτι σου δινει την διαφορα απο τα χρηματα που πηρες απο το ικα και απο τους μισθους που θα επαιρνες αν δουλευες.αλλα δεν ξερω πως υπολογιζονται.οπως ειπα και παραπανω συναδελφος πηρε τα ιδια χρηματα με εμενα απο το ικα,εκεινη πηρε 700 ευρω απο οαεδ και εδω 1000.

TINA/XP
11-03-10, 15:16
ενα επιδομα δινει ο οαεδ,το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.υποτιθεται οτι σου δινει την διαφορα απο τα χρηματα που πηρες απο το ικα και απο τους μισθους που θα επαιρνες αν δουλευες.αλλα δεν ξερω πως υπολογιζονται.οπως ειπα και παραπανω συναδελφος πηρε τα ιδια χρηματα με εμενα απο το ικα,εκεινη πηρε 700 ευρω απο οαεδ και εδω 1000.
και το 6μηνο που λενε καποιες κοπελες τι ειναι? μηπως αυτο το παιρνεις εαν δεν ξαναγυρισεις στην δουλεια?

en.dr.
11-03-10, 15:39
και το 6μηνο που λενε καποιες κοπελες τι ειναι? μηπως αυτο το παιρνεις εαν δεν ξαναγυρισεις στην δουλεια?

το 6μηνο είναι η ειδική άδεια μητρότητας που δίνει ο οαεδ, δηλαδή σου δίνει την δυνατότητα μετά την άδεια λοχείας να παραμείνεις στο σπίτι για άλλους 6 μήνες χωρίς αποδοχές απο τον εργοδότη αλλά σου δίνουν από οαεδ ένα πόσο, απ' ότι διάβασα σε μια σελίδα απο το 01/05/2009 το ποσό είναι 739,56 ευρώ το μήνα, απλός εδώ σου κάνουν μία κράτηση περίπου 6,67% για τα ένσημά σου, δεν τα ξέρω και εγώ πολύ καλά, όταν έρθει η ώρα θα μου πουν, αν θέλεις και το Link στο γράφω παρακάτω.

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1239192011

TINA/XP
11-03-10, 16:13
το 6μηνο είναι η ειδική άδεια μητρότητας που δίνει ο οαεδ, δηλαδή σου δίνει την δυνατότητα μετά την άδεια λοχείας να παραμείνεις στο σπίτι για άλλους 6 μήνες χωρίς αποδοχές απο τον εργοδότη αλλά σου δίνουν από οαεδ ένα πόσο, απ' ότι διάβασα σε μια σελίδα απο το 01/05/2009 το ποσό είναι 739,56 ευρώ το μήνα, απλός εδώ σου κάνουν μία κράτηση περίπου 6,67% για τα ένσημά σου, δεν τα ξέρω και εγώ πολύ καλά, όταν έρθει η ώρα θα μου πουν, αν θέλεις και το Link στο γράφω παρακάτω.

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1239192011
απότι καταλαβα εισαι εγκυος με το καλο κοριτσι μου να σου πανε ολα καλα! αρα παιρνεις 2 επιδοματα καλα εχω καταλαβει! σε ευχαριστω για οσα ηξερες και μου ειπες! παντως αν ξερει καμια αλλη πιο πολλα ας μου εξηγησει.

sofaki1978
11-03-10, 16:43
απότι καταλαβα εισαι εγκυος με το καλο κοριτσι μου να σου πανε ολα καλα! αρα παιρνεις 2 επιδοματα καλα εχω καταλαβει! σε ευχαριστω για οσα ηξερες και μου ειπες! παντως αν ξερει καμια αλλη πιο πολλα ας μου εξηγησει.

τινα απλα δεν θεωρειται επιδομα το 6μηνο του οαεδ γι"αυτο σου ειπα οτι παιρνεις ενα.και δεν το δικαιουνται και ολες οι γυναικες που εχουν γεννησει,εξαιρουνται καποιες ειδικοτητες.

υ.γ.καλε τωρα ειδα οτι εισαι απο πρεβεζα!!!και εγω απο πρεβεζα!

arleta
11-03-10, 16:58
κοριτσια αν τα δυο προηγουμενα χρονια ειχες πολλες αδειας λογο ασθενειας γινεται μεταφορα του χρονικου περιθωριου προς τα πισω για τη συμπληρωση των 200 ενσημων;;; ισχυει και για την αδεια τοκετου και λοχειας κατι τετοιο;;;

TINA/XP
11-03-10, 17:18
τινα απλα δεν θεωρειται επιδομα το 6μηνο του οαεδ γι"αυτο σου ειπα οτι παιρνεις ενα.και δεν το δικαιουνται και ολες οι γυναικες που εχουν γεννησει,εξαιρουνται καποιες ειδικοτητες.

υ.γ.καλε τωρα ειδα οτι εισαι απο πρεβεζα!!!και εγω απο πρεβεζα!
αντε ρε σοφακι κοιτα συμπτωση!
μηπως ξερεις πως τα υπολογιζεις?
μεσα απο πρεβεζα εισαι? που γεννησες? εγω στα ιωαννινα

sofaki1978
11-03-10, 17:19
αντε ρε σοφακι κοιτα συμπτωση!
μηπως ξερεις πως τα υπολογιζεις?
μεσα απο πρεβεζα εισαι? που γεννησες? εγω στα ιωαννινα

οχι κοριτσι μου δεν εχω ιδεα πως τα υπολογιζουν,δυστηχως.θα σου στειλω τωρα προσωπικο μηνυμα για τα υπολοιπα:D.

sophiasv
12-03-10, 21:57
χρειαζεσε 200 ενσημα μεσα στα 2 τελευταια ετη, πριν την πιθανη ημερ. τοκετου , αυτα τα ενσυμα μπορει να προκειπτουν & μονο απο 1 ετος.
ανεξαρτητα αν εργαζεσε τωρα.... & μια μητερα σε ταμειο ανεργεια μπορει να τα διεκδικισει εφορον πληρει της προυποθεσεις των 200 ενσημων.

συμφωνα με τον μισθό σου το ικα σε κατατασει σε καποια κατηγορια & σου βγαζει ενα ημερομησθιο
οσο μεγαλυτερο μισθο εχεις το μεγαλυτερο ειναι το ημερομησθιο που θα σε καταταξει το ικα.

υπολογισμος
απο το ικα περνεις :
επιδομα κυοφορια 56Χ ημερομησθιο
επιδομα τοκετου , περιπου 950 ?
επιδομα λοχεια 63 χ ημερομησθιο
+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

Venus75
17-03-10, 19:31
Καλησπέρα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας αν ειναι δυνατον η οποια βεβαια δεν αφορα σε εμενα αλλα στην κολλητη μου. Εργαζεται στον ιδιωτικο τομεα και τα μικτα της ειναι 1546. Η κολλητη μου γενναει μεσα με τελη Νοεμβριου 2010 καλως εχοντων των πραγματων.
Να σας επισημανω οτι εχει παρει ηδη την αδεια της σαν επαπειλουμενη και καθεται στο σπιτι της από τωρα που ειναι λιγων εβδομαδων.

Αν καταλαβα καλα τα ποσα που θα παρει ειναι:
1546 / 25 = 61,84 αρα εντασσεται στην 18η κλαση του 2009 (61,1)
61,10/ 2 = 30,55

Αρα δικαιουται:
1)επιδ. κυοφοριας : 30,55* 56 = 1710,80
2)επιδ. λοχειας: 30,55* 63 = 1924,25
3)επιδομα τοκετου , περιπου 950
4)απο τον εργοδοτη δεν δικαιουται μιας και ειναι σε επαπειλουμενη.σωστα?
5)απο τον οαεδ τι δικαουτε να παρει ? την διαφορα που προκυπτει από τους 4 μικτους μισθους που θα λαμβανε δηλ (1546*4 -4585,45απο τα επιδοματα = 1598,55 )?
Μπορειτε σας παρακαλω να με κατευθείνετε για το αν το υπολογιζω σωστα?
Τρεχει ο πεθερος της στο ικα και δεν εχει βγαλει ακρη (μεγαλος ανθρωπος).

Χιλια ευχαριστω

sofaki1978
17-03-10, 19:36
Καλησπέρα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας αν ειναι δυνατον η οποια βεβαια δεν αφορα σε εμενα αλλα στην κολλητη μου. Εργαζεται στον ιδιωτικο τομεα και τα μικτα της ειναι 1546. Η κολλητη μου γενναει μεσα με τελη Νοεμβριου 2010 καλως εχοντων των πραγματων.
Να σας επισημανω οτι εχει παρει ηδη την αδεια της σαν επαπειλουμενη και καθεται στο σπιτι της από τωρα που ειναι λιγων εβδομαδων.

Αν καταλαβα καλα τα ποσα που θα παρει ειναι:
1546 / 25 = 61,84 αρα εντασσεται στην 18η κλαση του 2009 (61,1)
61,10/ 2 = 30,55

Αρα δικαιουται:
1)επιδ. κυοφοριας : 30,55* 56 = 1710,80
2)επιδ. λοχειας: 30,55* 63 = 1924,25
3)επιδομα τοκετου , περιπου 950
4)απο τον εργοδοτη δεν δικαιουται μιας και ειναι σε επαπειλουμενη.σωστα?
5)απο τον οαεδ τι δικαουτε να παρει ? την διαφορα που προκυπτει από τους 4 μικτους μισθους που θα λαμβανε δηλ (1546*4 -4585,45απο τα επιδοματα = 1598,55 )?
Μπορειτε σας παρακαλω να με κατευθείνετε για το αν το υπολογιζω σωστα?
Τρεχει ο πεθερος της στο ικα και δεν εχει βγαλει ακρη (μεγαλος ανθρωπος).

Χιλια ευχαριστω

ναι σωστα τα εχεις υπολογισει με μια ματια που τους εριξα και σωστα δεν θα παρει τιποτα απο τον εργοδοτη.καμια απο εμας δεν εχει καταλαβει πως βγαινουν του οαεδ.θεωρητικα παντως ετσι ειναι οπως τα λες.να επισημανω μονο οτι επιδομα τοκετου ειναι 991,20 και το επιδομα λοχειας μπορει να το παρει προσαυξημενο κατα 10% εαν πριν εισπραξει το επιδομα λοχειας παει στο μητρωο του ικα και γραψει το μωρο στο δικο της βιβλιαριο.(εαν το επιθυμει)

Venus75
17-03-10, 19:38
Σοφακι χιλια ευχαριστω γαι την αμεση απαντηση...θα της δωσω αυτο σαν μπουσουλα για να ξερει να κατευθεινει τον πεθερο της .

natnik
06-04-10, 15:31
καλησπερα σε ολες και Χριστος Ανεστη...Εχω μια απορια εχω παρει το επιδομα κυοφοριας και γενναω με ΠΗΤ 1/5(ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ 20./4).
Γνωριζω οτι 63 μερες μετα την πραγματικη ημερα τοκετου θα παρω το επιδομα λοχειας αλλα δεν ξερω ποτε θα παιρνουμε το επιδομα τοκετου τα 991 ε απο το ΙΚΑ??
σας ευχαριστω εκ των προτερων.

elion
06-04-10, 16:00
καλησπερα σε ολες και Χριστος Ανεστη...Εχω μια απορια εχω παρει το επιδομα κυοφοριας και γενναω με ΠΗΤ 1/5(ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ 20./4).
Γνωριζω οτι 63 μερες μετα την πραγματικη ημερα τοκετου θα παρω το επιδομα λοχειας αλλα δεν ξερω ποτε θα παιρνουμε το επιδομα τοκετου τα 991 ε απο το ΙΚΑ??
σας ευχαριστω εκ των προτερων.
από τη στιγμή που θα έχεις τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού στα χερια σου μπορείς οποιδήποτε ημέρα να πας να εισπραξεις και το επίδομα λοχείας και το βοήθημα μητρότητας μαζί την ίδια μέρα, δεν είναι ανάγκη να περάσουν 63 ημέρες...

karafath
19-04-10, 12:31
Αγαπητές μου καλημέρα και με το καλό σε όσες περιμένετε το μωράκι σας. Είμαι και εγώ μία πρωτάρα μελλοντική μανούλα η οποία μέσα στην εβδομάδα θα παλέψει με το θηρίο της γραφειοκρατίας για επιδόματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.

Θα μπορούσε κάποια από εσάς να μου απαντήσει στις ακόλουθες απορίες:

1. Ο μισθός μου είναι 1300 μικτά, πόσα θα πάρω ως επίδομα κυοφορίας? Κάτι μου είπαν από το λογιστήριο της εταιρείας που εργάζομαι ότι από τις 56 ημέρες τις μισές περίπου θα τις πληρωθώ από αυτούς και τις υπόλοιπες από τον ΟΑΕΔ. Ισχύει κάτι τέτοιο?

2) Το επίδομα λοχείας πώς θα το υπολογίσω?

3) Επίσης έχω κάνει και εγώ την τρομερή συμφωνία με τον εργοδότη (σχεδόν εκβιαστικά από αυτούς) να δουλέψω παραπάνω και να το πάρω ως άδεια μετά. Το θέμα μου όμως είναι το εξής: Εφόσον εξαντλήσω τις βασικές άδειες, θα κάνω χρήση του 6μήνου ΟΑΕΔ και μετά σκοπέυω να δηλώσω παραίτηση. Το υπόλοιπο της κανονικής αδείας μου και τον παραπάνω μήνα που θα δουλέψω πώς θα τα καλύψουμε?

Σας ευχαριστώ πολύ

sofaki1978
19-04-10, 13:02
Αγαπητές μου καλημέρα και με το καλό σε όσες περιμένετε το μωράκι σας. Είμαι και εγώ μία πρωτάρα μελλοντική μανούλα η οποία μέσα στην εβδομάδα θα παλέψει με το θηρίο της γραφειοκρατίας για επιδόματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.

Θα μπορούσε κάποια από εσάς να μου απαντήσει στις ακόλουθες απορίες:

1. Ο μισθός μου είναι 1300 μικτά, πόσα θα πάρω ως επίδομα κυοφορίας? Κάτι μου είπαν από το λογιστήριο της εταιρείας που εργάζομαι ότι από τις 56 ημέρες τις μισές περίπου θα τις πληρωθώ από αυτούς και τις υπόλοιπες από τον ΟΑΕΔ. Ισχύει κάτι τέτοιο?

2) Το επίδομα λοχείας πώς θα το υπολογίσω?

3) Επίσης έχω κάνει και εγώ την τρομερή συμφωνία με τον εργοδότη (σχεδόν εκβιαστικά από αυτούς) να δουλέψω παραπάνω και να το πάρω ως άδεια μετά. Το θέμα μου όμως είναι το εξής: Εφόσον εξαντλήσω τις βασικές άδειες, θα κάνω χρήση του 6μήνου ΟΑΕΔ και μετά σκοπέυω να δηλώσω παραίτηση. Το υπόλοιπο της κανονικής αδείας μου και τον παραπάνω μήνα που θα δουλέψω πώς θα τα καλύψουμε?

Σας ευχαριστώ πολύ

1.επιδομα κυοφοριας 26*56(μερες) =1456 ευρω.αυτα τα λεφτα θα τα παρεις απο το ικα.σε αυτη την φαση δεν συμμετεχει ο ΟΑΕΔ.απο τον εργοδοτη θα παρεις ενα ποσο σε περιπτωση που δεν εχεις παρει αναρρωτικη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

2.επιδομα λοχειας 26*63(μερες)=1638 ευρω.αν βαλεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο θα παρεις το πιο πανω ποσο +10%.αλλιως το ποσο που σου γραφω.επισης θα παρεις και επιδομα τοκετου που ειναι 991,20 ευρω.οταν εισπραξεις ολα αυτα θα σου δωσει ενα χαρτι το ικα με τα χρηματα που σου εχει δωσει και θα πας με αυτο το χαρτι στον ΟΑΕΔ(και καποια αλλα δικαιολογητικα)να σου δωσει ενα συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.

3.την βασικη σου αδεια θα την παρεις ειτε πριν το 6μηνο ειτε μετα.αναλογα με το ποτε ληγει το 6μηνο σου.π.χ το δικο μου 6μηνο αρχισε 20 φεβρουαριου και τελειωνει 21 αυγουστου.αρα προλαβαινω μεχρι τελους του χρονου να παρω την ετησια αδεια.εαν το εξαμηνο σου ξεκινησει π.χ. αυγουστο θα ληξει φεβρουαριο του αλλου χρονου.σε αυτη την περιπτωση ο οαεδ σε υποχρεωνει πρωτα να παρεις την αδεια σου και μετα το 6μηνο.ειτε θελει ο εργοδοτης σου ειτε οχι.το υπολοιπο που λες που θα δουλεψεις παραπανω απλα θα σου το πληρωσει με την παραιτηση σου στο τελος.

ελπιζω να βοηθησα.

karafath
19-04-10, 13:12
συγγνώμη λάθος, εννοούσα 1300 είναι τα καθαρά μου

sofaki1978
19-04-10, 13:23
συγγνώμη λάθος, εννοούσα 1300 είναι τα καθαρά μου

ο υπολογισμος γινεται με τα μικτα του δεκεμβρη του 2008(ισως να το εκαναν τωρα του 2009).ποσα ηταν τα μικτα σου τοτε?

karafath
19-04-10, 14:26
ο υπολογισμος γινεται με τα μικτα του δεκεμβρη του 2008(ισως να το εκαναν τωρα του 2009).ποσα ηταν τα μικτα σου τοτε?

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έπρεπε να ρωτήσω στο λογιστήριο.
Τα μικτά του Δεκ. 2008 ήταν 1426
τα μικτά του Δεκ. 2009 ήταν 1730

sofaki1978
19-04-10, 14:30
Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έπρεπε να ρωτήσω στο λογιστήριο.
Τα μικτά του Δεκ. 2008 ήταν 1426
τα μικτά του Δεκ. 2009 ήταν 1730

επειδη πρεπει να φυγω θα σου απαντησω πιο μετα και θα σου γραψω και για τις 2 μικτες αποδοχες.

karafath
19-04-10, 14:33
στο γραφείο θα είμαι όλη τη μέρα μην βιάζεσαι. Σέυχαριστώ πολύ

rulia
21-04-10, 18:46
Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
Έχω ΠΗΤ 5 Αυγούστου. Τα ένσημά μου είναι 175 από τον Οκτώβριο του 2008 έως κ τον Απρίλιου του 2009 (μετά σταμάτησα) κ άλλα 25 από τον περασμένο μήνα (15 Μαρτίου έως 15 Απριλίου). Σύνολο 200 ένσημα, όσα απαιτούνται δλδ για τα επιδόματα κυοφορίας κ λοχείας. Ρώτησα το ίκα όμως κ μου είπαν ότι επειδή είμαι οριακά θα πάω για εξέταση. Γνωρίζει κάποιος τί ακριβώς σημαίνει αυτό??

ΗΡΙΑ
22-04-10, 16:58
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 25/7/10,ΣΤΟ ΙΚΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ.ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΠΟΧΙΑΚΑ.ΤΟ 2008 ΕΙΧΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΝΣΗΜΑ ,ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ,ΤΟ 2009 ΕΙΧΑ 174 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΑΚΟΜΑ 26.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΩ.ΑΛΛΑ Η ΑΠΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΄΄ΑΝ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ 5ΩΡΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ 8ΩΡΗ.ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΕΛΙΚΑ (ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ) ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟΣ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΣΩ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 174 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ Η' ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ 8ΩΡΟ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΣ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΝΣΗΜΑ; ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.:?::shock:

ladycat
22-04-10, 20:06
Ας κανω κ μια ερωτησουλα με απελυσε τον οκτωμβριο του 2009 τα δικαιουμαι ολα αυτα τα επιδοματα που αναφερετε παραπανω? θα παρω κ απο τον οαεδ κ απο το ικα επιδοματα? ευχαριστω πολυ

sofaki1978
22-04-10, 20:12
Ας κανω κ μια ερωτησουλα με απελυσε τον οκτωμβριο του 2009 τα δικαιουμαι ολα αυτα τα επιδοματα που αναφερετε παραπανω? θα παρω κ απο τον οαεδ κ απο το ικα επιδοματα? ευχαριστω πολυ

αν εχεις τα 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια ναι,θα παρεις 3 επιδοματα απο το ικα.απο οαεδ νομιζω τιποτα γιατι πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.

ladycat
22-04-10, 21:05
αν εχεις τα 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια ναι,θα παρεις 3 επιδοματα απο το ικα.απο οαεδ νομιζω τιποτα γιατι πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας για να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας.
τελεια σε ευχαριστω οποτε πρεπει να αρχισω να ψαχνω γυναικολογο στο ικα :p

ladycat
28-04-10, 18:09
σημερα που πηγα στο ΙΚΑ μου ειπε οτι το περνω το επιδομακ μαλιστα ειμαι ορικα λεει αλλα δεν καταλαβα χριστο απο οσο ου ειπε η κυρια στο ταμειο γιατι ειχα εκνευριστη παρα πολυ με το πρωην αφεντικο μου

rulia
29-04-10, 13:10
Γεια χαρά σε όλες τις μανούλες.
Ladycat να σε ρωτήσω κάτι? Πόσα ένσημα έχεις κ είσαι οριακά? Γιιατί κ εγώ είμαι οριακά (200 ένσημα) κ είπαν ότι θα κάνουν έλεγχο κ μακάρι να ήξερα τί είδους έλεγχο ενοούν....

ΜΥ ΒΑΒΥ
29-04-10, 13:27
PLEASE HELP ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ -ΜΕΤΑ ?
ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΙΚΑ / ΟΑΕΔ ..
ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ??? ΚΤΛ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

sofaki1978
29-04-10, 14:00
PLEASE HELP ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ -ΜΕΤΑ ?
ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΙΚΑ / ΟΑΕΔ ..
ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ??? ΚΤΛ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

56 μερες πριν την ΠΗΤ

63 μερες μετα την ΠΗΤ

3 επιδοματα

κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.το κυοφοριας το παιρνεις πριν γεννησεις τα αλλα 2 μετα την γεννα.με την αποδειξη απο το ικα με τα αναλυτικα χρηματα που σου εχουν δωσει θα πας οαεδ να παρεις καποια συμπληρωματικα χρηματα.τα δικαιολογητικα ειναι στην πρωτη σελιδα αυτου του τοπικ.

ladycat
29-04-10, 18:37
Γεια χαρά σε όλες τις μανούλες.
Ladycat να σε ρωτήσω κάτι? Πόσα ένσημα έχεις κ είσαι οριακά? Γιιατί κ εγώ είμαι οριακά (200 ένσημα) κ είπαν ότι θα κάνουν έλεγχο κ μακάρι να ήξερα τί είδους έλεγχο ενοούν....
Λοιπον εχω ενσημα ολο το 2008 κ μεχρι κ τον νοεμβριο του 2009 που ειδε αυτη οτι ειμαι οριακη δεν ξερω

karafath
05-05-10, 16:39
Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει ένα συμπληρωματικό επίδομα, το οποίο δίνεται από τον ΟΑΕΔ πριν από τον τοκετό. Δεν το ξέρουν πολλοί και έτσι δεν το αναζητούν. Γνωρίζει κάποιος κάτι επ'αυτού?

v & a
05-05-10, 18:40
Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει ένα συμπληρωματικό επίδομα, το οποίο δίνεται από τον ΟΑΕΔ πριν από τον τοκετό. Δεν το ξέρουν πολλοί και έτσι δεν το αναζητούν. Γνωρίζει κάποιος κάτι επ'αυτού?
ναι το χω παρει κ τις 2 φορες.ειναι το συμπληρωματικο ποσο που θεωρητικα συμπληρωνει το συνολο του μισθου που δεν παιρνεις οσο καιρο δε δουλευεις απο το ικα.

εδω εχει ενα σχετικο το λινκ (http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=204) διαβασε το αλλα προτεινω αν θελησεις ενημερωση πρεπει να παρεις τηλ. στον οαεδ :)

sofaki1978
05-05-10, 18:44
ναι το χω παρει κ τις 2 φορες.ειναι το συμπληρωματικο ποσο που θεωρητικα συμπληρωνει το συνολο του μισθου που δεν παιρνεις οσο καιρο δε δουλευεις απο το ικα.

αυτο που γραφεις δεν ειναι αυτο που δινουν μετα τον τοκετο και αφου εχουμε εισπραξει τα 3 επιδοματα του ικα:roll::roll::roll:????γιατι η κοπελα λεει για πριν τον τοκετο.......και εγω δεν εχω ακουσει ποτε για κατι τετοιο

v & a
05-05-10, 18:45
αυτο που γραφεις δεν ειναι αυτο που δινουν μετα τον τοκετο και αφου εχουμε εισπραξει τα 3 επιδοματα του ικα:roll::roll::roll:????γιατι η κοπελα λεει για πριν τον τοκετο.......και εγω δεν εχω ακουσει ποτε για κατι τετοιο

ναι, αλλα εγω καταλαβα λαθος συγνωμη!:cool: κ εγω δε το χω ακουσει ποτε ποιος ειπε πως υπαρχει?

peggouinaki
22-05-10, 01:20
Θεώρησα σημαντικό επειδή αυτά που αναγράφονται στα site του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ ελλειπή να καταχωρήσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την λήψη των επιδομάτων κυοφορίας /λοχείας, βοήθηματος τοκετού και συμπληρωματικών παροχών μητρότητας.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.

5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

6. Ταυτότητα - Αφμ

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Βιβλιάριο ασθενείας του συζύγου, αν είναι ασφαλισμένος του ΙΚΑ.

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

4. Βεβαίωση της κλινικής ή του νοσοκομείου που αναφέρει την ακριβή ημερομηνία διακοπής της κύησης πχ 37η, αν η ημερομηνία του τοκετού έχει διαφορά πάνω από ένα μήνα από την πιθανή ημέρα τοκετού.

5. Υπεύθυνη δήλωση οτι δεν πήρατε βοήθημα τοκετού από άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ.Το έντυπο αυτό χορηγείται απο το τμήμα παροχών.

6. Ταυτότητα - Αφμ.

!!! Σε περίπτωση εξουσιοδότησης απαραίτητη η ταυτότητα του παραλήπτη.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΟΑΕΔ

1. Αίτηση. Χορηγείται από τον ΟΑΕΔ

2. Βεβαίωση εργοδότη. Χορηγείται απο τον ΟΑΕΔ

3. Υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ. Οι αποδείξεις από τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

4. Ατομικό βιβλιάριο ασθενείας.

5. Ταυτότητα.

6. Ένσημα 2006-2007-2008 ή αναλυτική περιοδική σφραγισμένη από το ΙΚΑ έως την ημέρα που διέκοψε την εργασία της λόγω κυοφορίας με την άδεια του γιατρού.

7. Οι αναπληρώτριες, οι ωρομίσθιες καθηγήτριες και δασκάλες προσκομίζουν και την σύμβαση τους.

[/i]

Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κατι σε σχέση με το επίδομα κυοφορίας. Ειμαι αναπληρώτρια και τελος ιουνιου ληγει η συμβασή μου. Γεννάω μεσα σεπτεμβρίου και άρα δεν θα πάρω άδεια πριν τον τοκετό γιατι θα ειμαι άνεργη έτσι ή αλλιώς. Το επίδομα κυοφορίας το δικαιούμαι?Ή θα πάρω κάτι άλλο από το ταμείο ανεργιας του ΟΑΕΔ?

sofaki1978
22-05-10, 01:35
Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κατι σε σχέση με το επίδομα κυοφορίας. Ειμαι αναπληρώτρια και τελος ιουνιου ληγει η συμβασή μου. Γεννάω μεσα σεπτεμβρίου και άρα δεν θα πάρω άδεια πριν τον τοκετό γιατι θα ειμαι άνεργη έτσι ή αλλιώς. Το επίδομα κυοφορίας το δικαιούμαι?Ή θα πάρω κάτι άλλο από το ταμείο ανεργιας του ΟΑΕΔ?

αν τα τελευταια 2 χρονια εχεις 200 ενσημα θα παρεις 3 επιδοματα.επιδομα κυοφοριας-επιδομα τοκετου-επιδομα λοχειας.απο τον οαεδ θα παιρνεις κανονικα το επιδομα ανεργιας.

peggouinaki
23-05-10, 01:15
αν τα τελευταια 2 χρονια εχεις 200 ενσημα θα παρεις 3 επιδοματα.επιδομα κυοφοριας-επιδομα τοκετου-επιδομα λοχειας.απο τον οαεδ θα παιρνεις κανονικα το επιδομα ανεργιας.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!:)

elenakikap
27-05-10, 16:31
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

μηπωσ γνωριζεται να μου απαντησει καποια στο εξησ ερωτημα

εκτο απο το επιδομα μητροτητασ και το επιδομα λοχειασ δινεται και καποιο βοηθημα τοκετου απο το ικα ποτε το παιρνεισ αυτο? αφου γεννησεισ η πριν?

επισησ τα δικαιολογιτικαι που ζηταει ειναι :

θεωρημενο βιβλιριο υγειασ του ασφαλισμενου και του συζηγου αλλα και
ληξιαρχικη πραξη γεννησησ
ποιανου ληξιαρχικη θελει ,του παιδιου ??? η δικια μασ ???:mrgreen: χα

Θοδωρής - Κικίτσα
27-05-10, 17:27
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

μηπωσ γνωριζεται να μου απαντησει καποια στο εξησ ερωτημα

εκτο απο το επιδομα μητροτητασ και το επιδομα λοχειασ δινεται και καποιο βοηθημα τοκετου απο το ικα ποτε το παιρνεισ αυτο? αφου γεννησεισ η πριν?

επισησ τα δικαιολογιτικαι που ζηταει ειναι :
θεωρημενο βιβλιριο υγειασ του ασφαλισμενου και του συζηγου αλλα και
ληξιαρχικη πραξη γεννησησ
ποιανου ληξιαρχικη θελει ,του παιδιου ??? η δικια μασ ???:mrgreen: χα

Καλησπέρα. Αν κατάλαβα καλά εννοείς το επίδομα που παίρνεις όταν γεννήσεις. Λοιπόν (αν είναι αυτό που ρωτάς), χρειάζεται μία βεβαίωση απο το μαιευτήριο ότι γέννησες, στην συνέχεια θα πας με την βεβαίωση αυτή στο Δημαρχείο που έχετε οικογενειακή μερίδα, θα δηλώσετε το παιδί και με την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού και το βιβλιάριο ασθενείας θα πας στο ΙΚΑ (ή εσύ ή ο σύζυγος - δεν έχει σημασία) και παίρνεις αμέσως περίπου 1000 € (960 αν θυμάμαι καλά). Ελπίζω να βοήθησα!!!

Ανεμώνη
27-05-10, 17:45
Αυτό το επίδομα το παίρνεις μαζί με το επίδομα λοχείας και είναι όντως γύρω στα 1000 ευρώ. Εγώ πήρα και ένα επίδομα απο τον Ο.Α.Ε.Δ. που δεν το κατέβαλαν απο την δουλεια μου.

elenakikap
27-05-10, 22:31
σασ ευχαριστώ για τισ απαντησεισ
δηλαδη παιρνεισ αυτα τα 1000 ευρω και παιρνεισ και το 2μηνο(επιδομα λοχειασ) που δικαιουσαι απο το ικα η ολα αυτα το ιδιο

arleta
27-05-10, 22:33
σασ ευχαριστώ για τισ απαντησεισ
δηλαδη παιρνεισ αυτα τα 1000 ευρω και παιρνεισ και το 2μηνο(επιδομα λοχειασ) που δικαιουσαι απο το ικα η ολα αυτα το ιδιο

ετσι ακριβως...
παιρνεις τα 1000 συν το διμηνο της λοχειας....
και μετα στον οαεδ το συμπληρωματικο....

elenakikap
28-05-10, 16:27
pali kala ....kai kati kalo mpas kai bgaloyme thn γεννα

alex4
30-05-10, 10:07
Κορίτσια όσο αφορά το 6μηνο του ΟΑΕΔ, έχω 2 ερρωτήσεις. #Η ισόχρονη τελειώνει 23 Ιουνίου, την άδεια (1 μηνός) πρέπει να την πάρω πριν το 6μ; Εφόσον αν την πάρω μετά, θα χάσω κάποιες μέρες. Σας ρωτάω γιατί δεν εμπιστεύομαι τους υπαλλήλους, που για χάρη τους στην προηγούμενη γέννα έκανα 2 ενστάσεις χρονοβόρες για να κερδίσω τελικά.
#Ο νόμος ακόμα προστατεύει τις μανούλες έτσι? Γιατί κάτι τρελά μου είπαν στη δουλειά. Ότι τώρα κάνουν περικοπές και ίσως δεν πρέπει να πάρω το 6μηνο, μην βρεθώ πολύτεκνη στο δρόμο κτλ. Έχουν το δικαίωμα να μην μου το δώσουν στο τέλος?

sofaki1978
30-05-10, 11:05
Κορίτσια όσο αφορά το 6μηνο του ΟΑΕΔ, έχω 2 ερρωτήσεις. #Η ισόχρονη τελειώνει 23 Ιουνίου, την άδεια (1 μηνός) πρέπει να την πάρω πριν το 6μ; Εφόσον αν την πάρω μετά, θα χάσω κάποιες μέρες. Σας ρωτάω γιατί δεν εμπιστεύομαι τους υπαλλήλους, που για χάρη τους στην προηγούμενη γέννα έκανα 2 ενστάσεις χρονοβόρες για να κερδίσω τελικά.
#Ο νόμος ακόμα προστατεύει τις μανούλες έτσι? Γιατί κάτι τρελά μου είπαν στη δουλειά. Ότι τώρα κάνουν περικοπές και ίσως δεν πρέπει να πάρω το 6μηνο, μην βρεθώ πολύτεκνη στο δρόμο κτλ. Έχουν το δικαίωμα να μην μου το δώσουν στο τέλος?

θα την παρεις πριν για να μην χασεις τις μερες.και μετα το 6μηνο(οταν θα πας να παρεις το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας ρωτα τους ποτε πρεπει να παρεις την αδεια).ο νομος σε προστατευει μεχρι και για ενα χρονο μετα την γεννα,μετα μπορει να σε απολυσει.το 6μηνο δεν μπορει να μην στο δωσει εφοσον το ζητησεις.

alex4
30-05-10, 11:07
θα την παρεις πριν για να μην χασεις τις μερες.και μετα το 6μηνο.ο νομος σε προστατευει μεχρι και για ενα χρονο μετα την γεννα,μετα μπορει να σε απολυσει.το 6μηνο δεν μπορει να μην στο δωσει εφοσον το ζητησεις.

οκ, ευχαριστώ πολύ sofaki. Καλά θα απολύσει 1 πολύτεκνη χωρίς να δώσω αφορμή?

sofaki1978
30-05-10, 11:08
οκ, ευχαριστώ πολύ sofaki. Καλά θα απολύσει 1 πολύτεκνη χωρίς να δώσω αφορμή?

ααααα αυτο ειναι αλλο πονεμενο θεμα!:D

sofaki1978
30-05-10, 11:09
τι εννοεις ισοχρονη?το μειωμενο ωραριο σε μηνες?

alex4
30-05-10, 11:11
τι εννοεις ισοχρονη?το μειωμενο ωραριο σε μηνες?

Ναι περίπου 3,5 μήνες

ckyvimathious
30-05-10, 11:58
Καλημέρα σας!Εχω και εγω μια απορια!Κανονικά την αδεια μου την παίρνω στις 31/05/2010, τα 200 ενσημα τα δυο τελευταια χρονια τα μετρας απο το Μαιο του 2008 εώς και τον Μαιο 2010 η μετράς όλο το 2008 εώς και το 2010?

sofaki1978
30-05-10, 12:10
Καλημέρα σας!Εχω και εγω μια απορια!Κανονικά την αδεια μου την παίρνω στις 31/05/2010, τα 200 ενσημα τα δυο τελευταια χρονια τα μετρας απο το Μαιο του 2008 εώς και τον Μαιο 2010 η μετράς όλο το 2008 εώς και το 2010?

απο οτι εχω καταλαβει 2 χρονια πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου.αν π.χ εχεις ΠΗΤ 20 ιουνιου 2010 μετρας απο 20 ιουνιου του 2008 και μετα.

ckyvimathious
30-05-10, 12:25
απο οτι εχω καταλαβει 2 χρονια πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου.αν π.χ εχεις ΠΗΤ 20 ιουνιου 2010 μετρας απο 20 ιουνιου του 2008 και μετα.

Σε ευχαριστω πολύ!

my_Kelly
07-06-10, 09:50
Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς...
Έχω τα απαραίτητα 200 ένσημα για τα προηγούμενα 2 χρόνια. Το θέμα είναι πως δούλευα με σύμβαση η οποία έληξε τον Οκτώβριο του 2009. Από τότε δεν έχω ξαναεργαστεί και επίσης δεν έχω κάρτα ανεργείας. Δικαιούμαι να πάρω κάτι ή να μην τρέχω τσάμπα?

sofaki1978
07-06-10, 11:00
Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς...
Έχω τα απαραίτητα 200 ένσημα για τα προηγούμενα 2 χρόνια. Το θέμα είναι πως δούλευα με σύμβαση η οποία έληξε τον Οκτώβριο του 2009. Από τότε δεν έχω ξαναεργαστεί και επίσης δεν έχω κάρτα ανεργείας. Δικαιούμαι να πάρω κάτι ή να μην τρέχω τσάμπα?

φυσικα και δικαιουσαι!3 επιδοματα.κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.

shadyfairy
07-06-10, 13:22
καλημέρα . μια ερωτησούλα και από εμένα.
πήγα να καταθέσω τα χαρτιά για το 6μηνο στον ΟΑΕΔ και μου είπαν οτι πρώτα πρέπει να πάρω την καλοκαιρινή μου άδεια και μετά να τα καταθέσω , γιατί οι μέρες καλύπτουν όλο το 2010 και έναν μήνα από το 2011.
το θέμα είναι οτι επειδή δεν θα καθήσω όλο το 6μηνο αλλά μόνο 3 μήνες ( δυστυχώς πρέπει να επιστρέψω άμεσα στην δουλειά ) δεν θέλω να πάρω τώρα όλη την καλοκαιρινή μου άδεια αλλά θέλω να την πάρω σπαστά . π.χ. θέλω 5-6 περίπου μέρες όταν θα κάνω την βάφτιση του μικρού , καμιά δεκαριά μέρες τα Χριστούγεννα κλπ
αυτό όμως είναι κάτι που ΔΕΝ το δέχεται ο ΟΑΕΔ. μου τόνισαν οτι πρώτα πρέπει να πάρω ΟΛΗ την καλοκαιρινή άδεια.
ξέρει κανείς να μου πει τι μπορώ να κάνω για να καταθέσω τα χαρτιά μεν αλλά να μην πάρω την καλοκαιρινή μου άδεια τώρα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

freedom1
07-06-10, 16:40
Καλησπέρα,
θα ήθελα τη βοήθειά σας όσων αφορά το πόσες μέρες ΄πριν την ΠΗΤ μπορέι κανεις να πάει στον γυναικολόγο του ΙΚΑ ώστε να παρει το χαρτί που αναφέρει την εναρξη της άδειας εγκυμοσύνης .Έγώ έχω ΠΗΤ 3/9/2010 και η άδεια εγκυμοσύνης μου ξεκινάει 9/7/2010.Κάποια γνωστή μου που γέννησε πριν 1 χρόνο μου ανέφερε να μην πάω πολύ νωρίτερα από την ημερομηνία ΠΗΤ στο ΙΚΑ γιατί λέει δε θα μου δώσουν χαρτί. Ισχύει κάτι τέτοιο?Επίσης με την έναρξη της άδειας μετά από πόσες μέρες μπορείς να πας στο ΙΚΑ με τα χαρτιά που έχει σφραγίσει ο εργοδότης?έχει όριο?
Ευχαριστώ

sofaki1978
07-06-10, 17:11
Καλησπέρα,
θα ήθελα τη βοήθειά σας όσων αφορά το πόσες μέρες ΄πριν την ΠΗΤ μπορέι κανεις να πάει στον γυναικολόγο του ΙΚΑ ώστε να παρει το χαρτί που αναφέρει την εναρξη της άδειας εγκυμοσύνης .Έγώ έχω ΠΗΤ 3/9/2010 και η άδεια εγκυμοσύνης μου ξεκινάει 9/7/2010.Κάποια γνωστή μου που γέννησε πριν 1 χρόνο μου ανέφερε να μην πάω πολύ νωρίτερα από την ημερομηνία ΠΗΤ στο ΙΚΑ γιατί λέει δε θα μου δώσουν χαρτί. Ισχύει κάτι τέτοιο?Επίσης με την έναρξη της άδειας μετά από πόσες μέρες μπορείς να πας στο ΙΚΑ με τα χαρτιά που έχει σφραγίσει ο εργοδότης?έχει όριο?
Ευχαριστώ

εξαρταται απο τον γυναικολογο του ικα.εμενα δεν δεχοταν πριν ξεκινησει η αδεια κυοφοριας ενω αλλες φιλες μου πηγαν 2-3 εβδομαδες πιο πριν και δεν ειχαν προβλημα.εγω πηγα για την αδεια κυοφοριας 5 μερες μετα την εναρξη της και δεν μου ειπε τιποτα.και 2 εβδομαδες μετα με το χαρτι του εργοδοτη για να πληρωθω.οποτε οπως καταλαβες ειναι λιγο οτι να"ναι.καλυτερα παρε τηλεφωνο η πηγαινε στο ικα της περιοχης σου να ρωτησεις για σιγουρια.

alex4
07-06-10, 22:32
καλημέρα . μια ερωτησούλα και από εμένα.
πήγα να καταθέσω τα χαρτιά για το 6μηνο στον ΟΑΕΔ και μου είπαν οτι πρώτα πρέπει να πάρω την καλοκαιρινή μου άδεια και μετά να τα καταθέσω , γιατί οι μέρες καλύπτουν όλο το 2010 και έναν μήνα από το 2011.
το θέμα είναι οτι επειδή δεν θα καθήσω όλο το 6μηνο αλλά μόνο 3 μήνες ( δυστυχώς πρέπει να επιστρέψω άμεσα στην δουλειά ) δεν θέλω να πάρω τώρα όλη την καλοκαιρινή μου άδεια αλλά θέλω να την πάρω σπαστά . π.χ. θέλω 5-6 περίπου μέρες όταν θα κάνω την βάφτιση του μικρού , καμιά δεκαριά μέρες τα Χριστούγεννα κλπ
αυτό όμως είναι κάτι που ΔΕΝ το δέχεται ο ΟΑΕΔ. μου τόνισαν οτι πρώτα πρέπει να πάρω ΟΛΗ την καλοκαιρινή άδεια.
ξέρει κανείς να μου πει τι μπορώ να κάνω για να καταθέσω τα χαρτιά μεν αλλά να μην πάρω την καλοκαιρινή μου άδεια τώρα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή τους είπες ότι θα κάνεις χρήση μόνο τους 3 μήνες και σου είπαν όχι? :confused: Στο κάτω κάτω εσύ θα χάσεις τις μέρες αν κάτσεις παραπάνω.
Μίλα καλύτερα με το διευθυντή γιατί εγώ το 2008 είχα ρωτήσει υπάλληλο για το πότε μπορώ να πάρω την άδεια, πριν ή μετά και μου απάντησε "ότι θες". Παίρνω εγώ λοιπόν 7 μέρες, έτσι για να συμπληρωθεί ο μήνας Απρίλης (φαεινότατη :idea:!) πριν το 6μηνο και μετά δε μου το δίνανε! :evil: 'Επρεπε να την πάρω μετά, κατάλαβες?
Έκανα ένσταση, έχασα. Έκανα 2η ένσταση και κέρδισα τελικά. Αλλά ήμουν 4 μήνες στον αέρα και χωρίς μισθό! Τέλος καλό όλα καλά.
Γι'αυτό σου λέω ρώτα τον διευθυντή, οι υπάλληλοι καμιά φορά ...

shadyfairy
08-06-10, 07:28
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή τους είπες ότι θα κάνεις χρήση μόνο τους 3 μήνες και σου είπαν όχι? :confused:
Καλημέρα . Μου είπαν πως όπως και να έχει , πρέπει να πάρω πρώτα ΟΛΗ την καλοκαιρινή και μετά να πάρω το 6μηνο, ασχέτως αν εγώ θελήσω κάποια στιγμή να το κόψω.

Γι'αυτό σου λέω ρώτα τον διευθυντή, οι υπάλληλοι καμιά φορά ...
Με τον προϊστάμενο μίλησα και τελικά δεν έβγαλα άκρη. Του επισήμανα οτι ΔΕΝ θα πάρω όλο το 6μηνο και πως θέλω η καλοκαιρινή μου άδεια να έπεται του 6μηνου , αλλά ήταν ανένδοτος ( για να μην πω και αδιάφορος σε αυτά που του έλεγα- περισσότερο σαν να του "έτρωγα" τον χρόνο συμπεριφερόταν και τελικά αναρωτιέμαι αν τελικά πραγματικά άκουσε κάτι από όλα αυτά που του είπα ).
Τώρα ψάχνω να βρω ( και εγώ και ο εργοδότης μου ) κάποια λύση γιατί πραγματικά δεν θέλω να πάρω τώρα την καλοκαιρινή μου . Το θεωρώ τουλάχιστον χαζό να πάρω τώρα την καλοκαιρινή άδεια αφού μπορώ να κάνω χρήση του 6μηνου και μετά που θα χρειαστεί να κάτσω ( κυρίως με τα τρεξίματα της βάφτισης ) να αφαιρούνται μεροκάματα.

Θα μπορούσα να τους πω οτι έχω ήδη πάρει την καλοκαιρινή μου άδεια ή το ψάχνουν με κάποιο τρόπο ???:confused: ( ξέρω οτι δεν είναι ΝΟΜΙΜΟ αλλά δεν μου αφήνουν άλλα περιθώρια )

alex4
08-06-10, 08:07
Θα μπορούσα να τους πω οτι έχω ήδη πάρει την καλοκαιρινή μου άδεια ή το ψάχνουν με κάποιο τρόπο ???:confused: ( ξέρω οτι δεν είναι ΝΟΜΙΜΟ αλλά δεν μου αφήνουν άλλα περιθώρια )

Μπα! Φαίνεται στο χαρτί που συμπληρώνει ο εργοδότης (δε θυμάμαι αν φαίνεται αλλού). Τώρα αν συμφωνήσεις με τον εργοδ σου να δουλέψεις ενώ είσαι σε άδεια τυπικά και να κάτσεις ενώ φαίνεται ότι δουλεύεις? Αυτό βέβαια είναι απίθανο να γίνει.
Η έσχατη λύση είναι να μην πας δουλειά τις μέρες που θες αλλά άνευ αποδοχών. Δικαιούμαστε 3 μήνες συνολικά άνευ αποδοχών για το παιδί, χωρίς να χάσουμε τη δουλειά μας.
Μακάρι να βρεις άκρη. Στην επιθεώρηση εργασίας ρώτησες? Σε άλλο ΟΑΕΔ? Να τσεκάρεις τί γίνεται. Γιατί ξέχασα να σου πω πως συνάδελφός μου, ίδια περίπτωση με μένα, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, αλλά σε άλλο ΟΑΕΔ.

shadyfairy
08-06-10, 08:33
Αρχικά να σε ευχαριστήσω πολύ που ασχολείσαι με το "θεματάκι" μου και με βοηθάς πολύ με τις συμβουλές σου.

Μπα! Φαίνεται στο χαρτί που συμπληρώνει ο εργοδότης (δε θυμάμαι αν φαίνεται αλλού).
Ευτυχώς με τον εργοδότη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, οπότε αν μπορούσα να γράψω οτι έχω πάρει την καλοκαιρινή μου άδεια εκείνος δεν θα είχε κανένα πρόβλημα. Το έχει "αφήσει" πάνω μου και αν και το ψάχνει και εκείνος , δεν μπορεί να βρει κάποια λύση. Θα μπορούσα να πω οτι πήρα άδεια τον Γενάρη για παράδειγμα , αλλά δεν ξέρω αν θα το ψάξουν με τις εισφορές στο ΙΚΑ τον αντίστοιχο μήνα .

Τώρα αν συμφωνήσεις με τον εργοδότη σου να δουλέψεις ενώ είσαι σε άδεια τυπικά και να κάτσεις ενώ φαίνεται ότι δουλεύεις? Αυτό βέβαια είναι απίθανο να γίνει.
Καθόλου απίθανο γιατί όπως ανέφερα πιο πάνω , ο εργοδότης μου δεν έχει κανένα πρόβλημα . Το πρόβλημα με αυτή την λύση είναι οτι για ένα μήνα θα κάθομαι και δεν θα πληρώνομαι ούτε από τον εργοδότη ( αφού θα πληρώνομαι όταν θα παίρνω σπαστά την άδεια ) ούτε από τον ΟΑΕΔ ( αφού δεν θα κάνω χρήση του 6μηνου ).

Η έσχατη λύση είναι να μην πας δουλειά τις μέρες που θες αλλά άνευ αποδοχών.
αυτό προσπαθώ να αποφύγω ;)

αύριο λήγει η άδεια λοχείας. τι χρονικό περιθώριο έχω για να καταθέσω τα χαρτιά για το 6μηνο? ρωτάω μήπως και μπορέσω και ξαναπάω στον ΟΑΕΔ και αυτή τη φορά μιλήσω με τον διευθυντή , μήπως και βγάλω καμμια άκρη ( δύσκολο το βλέπω βέβαια....:( )

alex4
08-06-10, 23:01
ΕΝΑΡΞΗ - ΔΙΑΡΚΕΙΑ

Ημερομηνία έναρξης της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας ορίζεται η επομένη της λήξης της άδειας κυοφορίας λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας ή και της κανονικής αδείας (εφόσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση τις ετήσιες προθεσμίες για την χορήγησή της).
Η διάρκεια της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας ορίζεται σε έξι (6) μήνες.

ΑΣΚΗΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ

Η δικαιούχος υποβάλλει, η ίδια ή δι’ αντιπροσώπου, στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ, αίτηση εντός αποκλειστικής προθεσμίας 60 ημερών από τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας), ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας ή και της ετήσιας κανονικής άδειας του κεφ. Α. της ανωτέρω Υ.Α.
Κατά την πρώτη εφαρμογή και για διάστημα δύο μηνών η προθεσμία των 60 ημερών αρχίζει από την δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Α) Βεβαίωση εργοδότη από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εργασιακή σχέση κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας, το είδος, η μορφή, η διάρκεια της εργασιακής σχέσης, οι μηνιαίες αποδοχές, ο μέσος όρος των ωρών μερικής απασχόλησης, η ημερομηνία πρόσληψης και για συμβάσεις ορισμένου χρόνου η ημερομηνία λήξης τους καθώς και η λήψη της ετήσιας κανονικής άδειας, που ενδεχομένως χορηγήθηκε μετά την άδεια λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.
Β) Αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας (κυοφορίας – λοχείας) από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.
Γ) Υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου από την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην Υπηρεσία του ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής της σχέσης καθώς τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ και τον ΑΦΜ.
Δ) Αριθμός λογαριασμού (ΙΒΑΝ) Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας της δικαιούχου.
Ε) Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο (περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών)
ΣΤ) Προκειμένου περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών, οι ασφαλισμένες θα προσκομίζουν αντίγραφο άδειας διαμονής σε ισχύ ή αντίγραφο βεβαίωσης κατάθεσης αιτήματος για ανανέωση άδειας διαμονής.

Μέχρι την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής διασύνδεσης με το ΙΚΑ, θα γίνεται αυτεπάγγελτη αναζήτηση Αναλυτικού Λογαριασμού Ασφαλισμένου, μέσω ΙΚΑ, για το εξάμηνο που προηγείται της έναρξης αδείας κυοφορίας – λοχείας.

shadyfairy
09-06-10, 06:54
σε υπερ-ευχαριστώ . να'σαι καλά !!!!

ladycat
09-06-10, 16:11
να σας ρωτησω κατι που εχω μπερδευτει πως μετριουνται τα ενσημα για τα 2 χρονια πριν την πητ ?

arleta
09-06-10, 16:24
να σας ρωτησω κατι που εχω μπερδευτει πως μετριουνται τα ενσημα για τα 2 χρονια πριν την πητ ?

αν πητ ειναι πχ 15/08/2010 τοτε πρεπει να μετρησεις ενσημα απο 15/08/2008 εως 15/08/2010 και να βγαινουν 200... εγω ετσι τα μετραω...
σε καλυψα;;;;

arleta
09-06-10, 16:26
Α!!!! ξερει κανεις αν μπορω να παρω αδεια ανευ αποδοχω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;;;;
και στηνν αδεια ανευ αποδοχων κολλας ενσημα κανονικα η οχι;;;;;;;;

sofaki1978
09-06-10, 16:32
δεν ξερω αν μπορεις να παρεις ανευ....ξερω ομως οτι ενσημα δεν παιρνεις.και στην αναρρωτικη δεν σου κολλανε ενσημα..........

arleta
09-06-10, 17:50
δεν ξερω αν μπορεις να παρεις ανευ....ξερω ομως οτι ενσημα δεν παιρνεις.και στην αναρρωτικη δεν σου κολλανε ενσημα..........

τα εχω κανει λιγο θαλασσα γι αυτο απορω κι αναρωτιεμαι...
θα χτυπησω καμια αδεια γιατρου μεχρι να μπω στην αδεια κυοφορειας και βλεπουμε....
ευχαριστω.......

Stellinula
09-06-10, 17:58
εγώ να ρωτήσω κάτι??? Αν δεν έχω τα 200 ένσημα και είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ του ανδρός μου....Εχω ακούσει ότι παιρνω το ένα επιδομα απο τα 3...αλλά ποιό???

και πότε?? αφου γεννήσω ή πρίν?

sofaki1978
09-06-10, 18:21
εγώ να ρωτήσω κάτι??? Αν δεν έχω τα 200 ένσημα και είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ του ανδρός μου....Εχω ακούσει ότι παιρνω το ένα επιδομα απο τα 3...αλλά ποιό???

και πότε?? αφου γεννήσω ή πρίν?

το επιδομα τοκετου,μετα την γεννα και ειναι 991,20 ευρω.

katrin82
20-07-10, 13:48
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΛΟΓΟ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΓΙΑ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ (ΠΗΤ 18/11/2010) Η ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ
25-15=10 ΗΜΕΡΕΣ????

κατερινα1
27-07-10, 14:46
κοριτσια για να πάω να παρω απο το ΙΚΑ το επιδομα λοχειας εκτος απο την βεβαιωση του εργοδοτη χρειαζεται να χω και κατι αλλο?

Stone
27-07-10, 17:25
Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

Δικαιολογητικά:

1. Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

2. Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

3. Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

4. Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

5. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

Να σου ζησει!!!

katrin82
30-07-10, 16:56
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΛΟΓΟ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΓΙΑ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ (ΠΗΤ 18/11/2010) Η ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ
25-15=10 ΗΜΕΡΕΣ????

ΙΩΑΝΝΑ_30
10-08-10, 18:26
κοριτσια θελω τη βοηθεια σας. τα 200 ενσημα τα εχω τα τελευταια 2 χρονια αλλα ειμουν 6ωρη στη δουλεια,8ωρη εγινα τον 2μηνα της εγκυμοσυνης οπου και σταματησα με αναρωτικες μεχρι και σημερα. οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: 1)εχει σημασια που ειμουν 6ωρη? (μου κολουσαν 25 ενσημα). 2)το οτι σταματησα με αναρωτικη απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειναι προβλημα για να παρω τα επιδοματα? τωρα ειμαι στον 6 μηνα και δεν θα ξαναπαω στη δουλεια μεχρι να γεννησω.

Stone
12-08-10, 01:15
Iωαννα αυτοι μετρανε μονο τα ενσημα..δεν εξεταζουν ωραρια και αναρρωτικες..Εφοσον εισαι σιγουρη οτι τα τελευταια δυο χρονια πριν την ΠΗΤ εχεις συμπληρωσει τα 200 ενσημα, θα πάρεις κανονικα ολα τα επιδόματα
Κι εγω με αναρρωτικη ημουν απο την 7η εβδομαδα κυησης και μεχρι την αδεια κυοφοριας, τα πήρα κανονικα ολα τα επιδόματα γιατι ειχα παραπάνω απο 200 ενσημα

ΙΩΑΝΝΑ_30
12-08-10, 13:02
ευχαριστω πολυ με εχει πιασει ενα αγχος γιατι δεν ειναι και λιγα τα χρηματα που χρειαζονται και με τοσα εξοδα που ειχα μεχρι τωρα για τοσες εξετασεις ειδικα την αμνιο που εκανα οτι οικονομιες ειχα πηγαν εκει.

gianna36
12-08-10, 22:49
γεια σας κοριτσια.εχω μια απορια.γενναω σε ενα μηνα και κατι μερες.εχω παρει τι επιδομα κυοφοριας.ο μικτος μισθος μου ειναι 875 ευρω.τι αλλα δικαιουμαι και αν μπορειται να μου πειτε πως να τα υπολογισω.ευχαριστω.

arleta
12-08-10, 23:15
γεια σας κοριτσια.εχω μια απορια.γενναω σε ενα μηνα και κατι μερες.εχω παρει τι επιδομα κυοφοριας.ο μικτος μισθος μου ειναι 875 ευρω.τι αλλα δικαιουμαι και αν μπορειται να μου πειτε πως να τα υπολογισω.ευχαριστω.

δικαιουσαι επιδομα τοκετου 991 ευρω.......
επιδομα λοχειας ειναι λιγα περισσοτερα απο το επιδομα κυησης......
αυτα απο το ικα.......

επισης οταν τελειωσεις απο το ικα πας οαεδ.... κι απο κει παιρνεις συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας....... δηλαδη τη διαφορα των μισθων σου απο αυτα που πηρες απο το ικα......

μετα αν θες παιρνεις και το εξαμηνο μητροτητας απο τον οαεδ........

κι αν γεννησεις με καισαρικη καταθετεις τα χαρτια σου στο ικα και παιρνεις πισω καποια επιστροφη.......

ckyvimathious
13-08-10, 00:14
Το επίδομα κυοφορίας που πήρες γράφει πανω στα χαρτιά που σου έδωσαν με τι μισθό σου πληρώνουν τις 56 μέρες κυοφορίας , υπολόγισε αυτό το μισθό * 63 μέρες.

sofaki1978
13-08-10, 00:25
Το επίδομα κυοφορίας που πήρες γράφει πανω στα χαρτιά που σου έδωσαν με τι μισθό σου πληρώνουν τις 56 μέρες κυοφορίας , υπολόγισε αυτό το μισθό * 63 μέρες.

και αν γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο υπολογισε το ποσο που θα σου βγει +10% ακομα.

arleta
13-08-10, 00:30
και αν γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο υπολογισε το ποσο που θα σου βγει +10% ακομα.

δηλαδη οταν γεννησεις μπορεις να τους πεις οτι η μανα κι οχι ο πατερας θα ασφαλησει το παιδι;;;;;;;;;;
με ενδιαφερει κι εμενα το ζητημα........
και το +10% ειναι ποσοστο απο ολα τα επιδοματα του ικα;;;;;;;;

sofaki1978
13-08-10, 09:46
δηλαδη οταν γεννησεις μπορεις να τους πεις οτι η μανα κι οχι ο πατερας θα ασφαλησει το παιδι;;;;;;;;;;
με ενδιαφερει κι εμενα το ζητημα........
και το +10% ειναι ποσοστο απο ολα τα επιδοματα του ικα;;;;;;;;

το 10% ειναι μονο για το επιδομα λοχειας(το κυοφοριας οχι,πρεπει να εχεις γεννησει για να το βαλεις στο δικο σου βιβλιαριο σαν προστατευομενο μελος).πριν πας να εισπραξεις το λοχειας πας στο μητρωο με 2 ληξ.πραξεις γεννησης και τους λες να βαλουν το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο.

v & a
13-08-10, 10:08
αν ασφαλισεις στο δικο σου ικα το-τα παιδια θα εχεις απο οτι επιδοματα παιρνεις-θα παρεις και λοιπα προσαυξηση λογω προστατευομενου τεκνου... Στο 2ο παιδακι σου ας πουμε θα παρεις περισσοτερα χρηματα για επιδομα κυοφοριας λοχειας κλπ...
Μου φαινεται πως ετσι παει αν κανω λαθος διορθωστε με! (πχ εγω πηρα κατι χρηματα επιστροφη απο το ικα. ηταν το ποσο με προσαυξηση, γιατι στο οικογενειακο μου βιβλιαριο ειδαν 2 προστατευομενα δικα μου τεκνα)

sofaki1978
13-08-10, 11:42
v&a ετσι ειναι ακριβως.

arleta
14-08-10, 00:23
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.......
ο καλος μου θα αλλαξει ασφαλεια μαλλον (τεβε) και θελω να βαλω τα παιδια στο ικα στο δικο μου βιβλιαριο....
εχω ενα γιο 15 μηνων και σε ενα μηνα ερχεται κι ενα φασολι!!!!!!!!!!!

ΙΩΑΝΝΑ_30
23-08-10, 23:36
Κοριτσια εχω ακουσει οτι τα χρηματα ειναι γυρω στα 3000 ευρω ισχυει κατι τετοιο και αν ναι το δευτερο επιδομα το παιρνεις μεχρι να βγεις απο την κλινικη η θα πρεπει να εχω μαζεψει χρηματα μεχρι τοτε?Ο μισθος που επερνα απο την δουλεια ειναι γυρω στα 800.

KATERINA_30
24-08-10, 16:19
kalispera sas k kalos sas vrika... mia voitheia an ginete. o giatros mou einai idiotis. mou eipan oti tha prepei na pao k ston gynaikologo tou "prostasias manas + paidiou" gia na paro to entypo gia ta xrimata tou ika. an pao se nososkomeio tou ika k mou grapsei tin pithani imerominia toketou tha prepei pali na kleiso rantevou sto "prostasias manas + paidiou"? . eimai sto ika kalamaria thessalonikis. yparxei "prostasias manas + paidiou" ? i einai mazi me ta iatreia tou ika kalamarias? eyxaristo

KATERINA_30
24-08-10, 16:28
kai kati epiprostheto... poses meres prin prepei na pao sto ika gia na paro ta xrimata mou? eyxaristo

Ellen 2010
25-08-10, 13:50
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και περιμένουμε το αγγελούδι μας τον Νοέμβριο!!! Να ρωτήσω κάτι για το βοήθημα τοκετού απο το ΙΚΑ (991,20) το παιρνεις ανεξάρτητα αν θα γεννήσεις σε ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο?

irida85
25-08-10, 14:18
ναι ελεν, αυτο ειναι ασχετο............

Dimitra Z.
27-08-10, 12:32
δικαιουσαι επιδομα τοκετου 991 ευρω.......
επιδομα λοχειας ειναι λιγα περισσοτερα απο το επιδομα κυησης......
αυτα απο το ικα.......

επισης οταν τελειωσεις απο το ικα πας οαεδ.... κι απο κει παιρνεις συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας....... δηλαδη τη διαφορα των μισθων σου απο αυτα που πηρες απο το ικα......

μετα αν θες παιρνεις και το εξαμηνο μητροτητας απο τον οαεδ........

κι αν γεννησεις με καισαρικη καταθετεις τα χαρτια σου στο ικα και παιρνεις πισω καποια επιστροφη.......

Μια διευκρίνιση αν είναι εύκολο! Είναι διαφορετικό το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας του οαεδ από το εξάμηνο μητρότητας? Αν ναι τα δικαιολογητικά είναι ίδια? Και τέλος για τι ποσά μιλάμε?
Ευχαριστώ!

sofaki1978
27-08-10, 12:49
Μια διευκρίνιση αν είναι εύκολο! Είναι διαφορετικό το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας του οαεδ από το εξάμηνο μητρότητας? Αν ναι τα δικαιολογητικά είναι ίδια? Και τέλος για τι ποσά μιλάμε?
Ευχαριστώ!

ναι ειναι διαφορετικο.τα δικαιολογητικα δεν ειναι ακριβως ιδια.στην πρωτη σελιδα αυτου του τοπικ γραφει τα δικαιολογητικα.τα ποσα δεν ειναι ιδια για ολες.εξαρταται απο τα λεφτα που πηρες απο το ικα και τους μισθους σου.αν για παραδειγμα παρεις επιδομα κυοφοριας-λοχειας 3.000 ευρω και εσυ παιρνεις καθε μηνα μισθο 1.000 ευρω ο οαεδ θα σου δωσει αλλα 1.000 για να συμπληρωθουν οι 4.000 ευρω που θα επαιρνες αν δουλευες αυτους τους 4 μηνες.

Νικολίν
27-08-10, 18:41
Καλησπέρα σας! Είμαι η Νικολίν! Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Είμαι έγκυος στον 7ο μήνα και σε λίγες μέρες που ξεκινούν τα σχολεία θα επαναπροσληφτώ στο ιδιωτικό σχολείο όπου εργαζόμουν κανονικά μέχρι το τέλος της προηγούμενης σχολικής χρονιάς. Έχω συμφωνήσει με τον εργοδότη μου να εργαστώ έως 20 μέρες πριν τον τοκετό και περίπου 20 μέρες μετά. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω προκειμένου να πάρω το επίδομα κυοφορίας, λοχείας και τοκετού από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ; Υπάρχει πρόβλημα αν δε χρησιμοποιήσω όλες τις μέρες (119) που προβλέπονται από το νόμο;

tracy
27-08-10, 19:08
επισης και εγω θα ηθελα να μαθω-ισως να μην φυγω κανονικα οπως οριζει ο νομος νωριτερα απο τη δουλεια-θα χασω λεφτα?θα μπορω να τις παρω αυτες τις μερες μετα τη γεννα?

ΙΩΑΝΝΑ_30
27-08-10, 19:52
Κοριτσια εχω ακουσει οτι τα χρηματα ειναι γυρω στα 3000 ευρω ισχυει κατι τετοιο και αν ναι το δευτερο επιδομα το παιρνεις μεχρι να βγεις απο την κλινικη η θα πρεπει να εχω μαζεψει χρηματα μεχρι τοτε?Ο μισθος που επερνα απο την δουλεια ειναι γυρω στα 800.

quinnY
28-08-10, 14:55
kai kati epiprostheto... poses meres prin prepei na pao sto ika gia na paro ta xrimata mou? eyxaristo
Eho nomizo prepi na pas meta toketo:)

στελλαμ
28-08-10, 15:50
56 μέρες πριν την ΠΗΤ θα πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου για να πάρεις το πρωτο επίδομα, το λεγόμενο επίδομα κυοφορίας. Τα υπόλοιπα τρία τα παίρνεις μετά τον τοκετό. Δηλ, μόλις γεννήσεις (ή μπορεί να πάει κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση από σένα)θα πας πάλι στο ΙΚΑ της περιοχής σου και θα πάρεις το επίδομα λοχείας και το επίδομα τοκετού. Μετά, δεδομένου ότι θα σε εχει πληρώσει κάποια χρήματα και ο εργόδότης σου, θα πας στον ΟΑΕΔ με ενα χαρτι από το ΙΚΑ που θα λέει τι χρήματα σου έχουν καταβληθεί καθώς και με ένα αντίστοιχο χαρτί από τον εργοδότη σου. Ο ΟΑΕΔ θα σου καταβάλει τη διαφορά από τα χρήματα που έχεις πάρει ως τότε, προσοχή:εξαιρείται το επίδομα τοκετού, με τα χρήματα που θα έπαιρνες αν δούλευες αλλά όσον αφορά στα μικτά σου και όχι στα καθαρά. Ο ΟΑΕΔ καθυστερεί να σου δώσει τα χρήματα, θα τα πάρεις μετά από αρκετές μέρες, ενώ στο ΙΚΑ τα παίρνεις επιτόπου.
Δηλαδή, τα χρήματα που παίρνει ο καθένας εξαρτώνται από το μικτό μισθό του, με εξαίρεση το επίδομα τοκετού που είναι στάνταρ γύρω στα 990 ευρώ.
Συνεπώς, αν για πχ καθαρά παίρνεις 800 ευρώ αλλά μικτά 1000 θα πρέπει συνολικά από ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, εργοδότη να πάρεις 1000 * 4 = 4000 ευρώ + 991 που είναι το επίδομα τοκετού

ζουζουνακια3
28-08-10, 17:01
καλησπερα! σημερα γραφτηκα . καταρχην πρεπει να πουμε ολοι ενα μεγαλο μπραβο στον ιδρυτη αυτης της σελιδας!
αν και ειμαι ακομα στον τριτο μηνα και περιμενω το τριτο μου παιδακι θα μπορουσατε να μου πειτε πριν γεννησω κι αφου γεννησω τι χρηματα ειναι να παρω κι απο που ? σας ευχαριστω.

sofaki1978
28-08-10, 17:05
καλησπερα! σημερα γραφτηκα . καταρχην πρεπει να πουμε ολοι ενα μεγαλο μπραβο στον ιδρυτη αυτης της σελιδας!
αν και ειμαι ακομα στον τριτο μηνα και περιμενω το τριτο μου παιδακι θα μπορουσατε να μου πειτε πριν γεννησω κι αφου γεννησω τι χρηματα ειναι να παρω κι απο που ? σας ευχαριστω.

πρεπει να γραψεις και αλλες λεπτομερεις,οπως

εαν και που εισαι ασφαλισμενη
αν δουλευεις αυτη την στιγμη η αν εισαι σε αναρρωτικη........

ΙΩΑΝΝΑ_30
29-08-10, 12:20
se euxaristo poly !!!

Μαρμαλ
08-09-10, 22:52
Καλησπέρα! Χρειάζομαι βεβαίωση γιατρού του ΙΚΑ που θα βεβαιώνει την πιθανή ημερομηνία τοκετού για να πάρω την άδεια κυοφορίας. Στο ΙΚΑ της περιοχής μου δεν υπάρχει γιατρός Γυναικολόγος, λόγω λήξεως της σύμβασης εργασίας του. Μπορώ να απευθυνθώ σε άλλο κατάστημα ΙΚΑ (άλλης περιοχής) ή τι άλλο να κάνω; Ευχαριστώ!

στελλαμ
09-09-10, 07:21
Η βεβαίωση δίνεται από το Κέντρο μάνας και παιδιού και όχι από το ΙΚΑ. Θα πάρεις τηλ στο 184 και θα κλείσεις ραντεβού

Μαρμαλ
11-09-10, 17:08
Ευχαριστώ πολύ στελλαμ!

κατεριναν22
13-09-10, 21:10
koritsia kalispera...thelw thn voitheia sas epeigontwssss..ex diavasei ola ta mynhmata alla den mporw na vgalw akrh mperdeythka parraaaaaaaa polyyyy.loipon aytopou thelw na saw rwthsw einai ta enshma moy einai 201 me ta enshma astheneias omws..metrane ayta gia na parw ta epidomata h oxi ???alliws tha prepei na paw sthn douleia kai eimai me apokollish ..sas parakalv apanthste mou

sofaki1978
13-09-10, 21:35
koritsia kalispera...thelw thn voitheia sas epeigontwssss..ex diavasei ola ta mynhmata alla den mporw na vgalw akrh mperdeythka parraaaaaaaa polyyyy.loipon aytopou thelw na saw rwthsw einai ta enshma moy einai 201 me ta enshma astheneias omws..metrane ayta gia na parw ta epidomata h oxi ???alliws tha prepei na paw sthn douleia kai eimai me apokollish ..sas parakalv apanthste mou

τι εννοεις ενσημα ασθενειας???:?στην αναρρωτικη μονο τις πρωτες 25 μερες σου βαζουν ενσημα.μετα καθολου!

maria-kostas
15-09-10, 23:11
kalispera sas eimai nea sto forum tha ithela sas parakalw poly na moy
peite egw poy ergazomai hmiapasxolhsh
trith-pempth-paraskeyh-sabbato gia 4 wres kai ta sabbata 09:00-15:00
pairnw mistho 290 eyrw to mhna
ti xrhmata dikaioymai gia toketo-loxeia ktlp kathws kai pote ta pairnw ana periptwsh.
twra eimai 3 mhnwn kai eyxomai na pane ola kala kai sas eyxaristw apo prin gia ola
maria

Nefelita
21-09-10, 14:26
kaluspera kai xairomai pou sas vrika! Apo to 20/10/2010 tha eimai asfalismeni sto ika full time.Pros to paron mono o antras mou einai asfalismenos sto ika me part time.ypologizw oti mexri to septembrio 2011 tha exw 10 mhnes asfalias ara 200 ensima. Molis exasa mia egkumosini kai theloume na prospathisoume pali ,afty th fora omos pio organomenoi. y erwtisi mou: an , as poume, se 10 mhnes exw ta 200 ensima, kai eimai ekguos 6-7 mhnon,mporw na stamatisw apo th doulia(sta xartia mono) kai na parw ola ta epidomata? ;)

spiribarce
23-09-10, 12:19
Γεια σας κοριτσια, καταρχην να πω μπραβο για την ενημερωση σας, ειναι πολυ χρησιμες οι συμβουλες. Ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα βρηκα καποιες απαντησεις που δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυουν για την περιπτωση μου.
Αν καταλαβα καλα τα επιδοματα υπολογιζονται βαση του Δεκεμβριου του προηγουμενου ετους, στην περιπτωση μου δηλαδη αφου γενναω στις 7 Μαρτιου 2011 βαση του Δεκεμβριου 2010. Εγω ειμαι καθηγητρια ξενων γλωσσων σε φροντιστηριο και δεδομενου οτι θα τους αφησω τον Ιανουαριο θα μου δωσουν ελαχιστες ωρες απο τον Οκτωβριο που θα με προσλαβουν ενω περσυ ειχα γυρω στις 25 την εβδομαδα. Θα μετρησει δηλαδη μονο ο μισθος του Δεκεμβριου 2010 και τιποτα αλλο? Εννοειται πως θα εχω συμπληρωμενα τα 200 ενσημα μεχρι τοτε και θα με εχουν με 25 ενσημα τον μηνα αλλα και παλι ο μισθος θα ειναι πολυ χαμηλος γιατι εμεις χρειαζομαστε πολυ λιγες ωρες την εβδομαδα για πληρη ενσημα. Αν μπορει καποια να με βοηθησει την ευχαριστω πολυ γιατι το ΙΚΑ δεν λεει τιποτα....

anthios
08-10-10, 22:05
Θεώρησα σημαντικό επειδή αυτά που αναγράφονται στα site του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ ελλειπή να καταχωρήσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την λήψη των επιδομάτων κυοφορίας /λοχείας, βοήθηματος τοκετού και συμπληρωματικών παροχών μητρότητας.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.

5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

6. Ταυτότητα - Αφμ

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ

2. Βιβλιάριο ασθενείας του συζύγου, αν είναι ασφαλισμένος του ΙΚΑ.

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

4. Βεβαίωση της κλινικής ή του νοσοκομείου που αναφέρει την ακριβή ημερομηνία διακοπής της κύησης πχ 37η, αν η ημερομηνία του τοκετού έχει διαφορά πάνω από ένα μήνα από την πιθανή ημέρα τοκετού.

5. Υπεύθυνη δήλωση οτι δεν πήρατε βοήθημα τοκετού από άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ.Το έντυπο αυτό χορηγείται απο το τμήμα παροχών.

6. Ταυτότητα - Αφμ.

!!! Σε περίπτωση εξουσιοδότησης απαραίτητη η ταυτότητα του παραλήπτη.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΟΑΕΔ

1. Αίτηση. Χορηγείται από τον ΟΑΕΔ

2. Βεβαίωση εργοδότη. Χορηγείται απο τον ΟΑΕΔ

3. Υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ. Οι αποδείξεις από τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

4. Ατομικό βιβλιάριο ασθενείας.

5. Ταυτότητα.

6. Ένσημα 2006-2007-2008 ή αναλυτική περιοδική σφραγισμένη από το ΙΚΑ έως την ημέρα που διέκοψε την εργασία της λόγω κυοφορίας με την άδεια του γιατρού.

7. Οι αναπληρώτριες, οι ωρομίσθιες καθηγήτριες και δασκάλες προσκομίζουν και την σύμβαση τους.

[/i]

πρωτο βήμα λοιπον να παμε στο ικα στο γιατρο?ποσο καιρο πριν διακοψουμε την εργασια?

sofaki1978
09-10-10, 00:07
anthios εξαρταται απο τον γυναικολογο.αλλες πηγαν πριν ξεκινησει η αδεια και δεν ειχαν θεμα.η φιλη μου ειχε θεμα,την εδιωξε και της ειπε να παει οταν βγει σε αδεια οχι πριν.εγω πηγα μια εβδομαδα μετα.οποτε κλεισε ραντεβου για την επομενη μερα της αδειας.

small bart
12-10-10, 11:08
Καλημερα.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Ειμαι εγκυος και επειδη τα ενσημα που ειχα δεν εφταναν για να παρω τα επιδοματα εβαλα συγγενικο μου προσωπο να με ασφαλισει στην επιχειρηση του πληρωνοντας τα ενσημα εγω φυσικα.Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1.το διαστημα των 56 και 63 ημερων της αδειας πρεπει ο εργοδοτης να κολλαει ενσημα?
2.το διαστημα μετα την αδεια και μεχρι να παρω το εξαμηνο του οαεδ μπαινουν ενσημα?και αν ναι ποσα?

sofaki1978
12-10-10, 11:50
Καλημερα.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Ειμαι εγκυος και επειδη τα ενσημα που ειχα δεν εφταναν για να παρω τα επιδοματα εβαλα συγγενικο μου προσωπο να με ασφαλισει στην επιχειρηση του πληρωνοντας τα ενσημα εγω φυσικα.Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1.το διαστημα των 56 και 63 ημερων της αδειας πρεπει ο εργοδοτης να κολλαει ενσημα?
2.το διαστημα μετα την αδεια και μεχρι να παρω το εξαμηνο του οαεδ μπαινουν ενσημα?και αν ναι ποσα?

1. οχι ο εργοδοτης δεν πληρωνει ενσημα αυτες τις 56 +63μερες.

2.αυτες τις 119 μερες(56+63)σου δινει το ικα "ενσημα" αλλα ειναι μονο συνταξιμα.τι εννοεις το διαστημα μετα την αδεια και μεχρι να παρεις το 6μηνο?ποια αδεια?την ετησια?γιατι μετα την αδεια λοχειας θα πρεπει να παρεις ετησια αδεια αναλογα με το ποτε τελειωνει το 6μηνο.αλλιως μετα τις 63 μερες παιρνεις στο καπακι το 6μηνο.

small bart
12-10-10, 12:47
Ευχαριστω παρα πολυ.Οχι δεν εννοουσα την ετησια αυτες τις 63 μερες λοχειας εννοουσα.Την προηγουμενη φορα που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει απο τον οαεδ οτι μετα απο 3 μηνες απο τη γεννα ξεκινας να περνεις το εξαμηνο.Οποτε μαλλον εννοουν αυτες τις 63 μερες.Μιας και ανεφερες ομως για την ετησια αδεια εγω πρεπει να παρω.θα ειμαι "ασφαλισμενη" στον ξεδερφο μου για περιπου 5 μηνες.Πρεπει να κανω κατι για την ετησια?Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα.

sofaki1978
13-10-10, 00:58
Ευχαριστω παρα πολυ.Οχι δεν εννοουσα την ετησια αυτες τις 63 μερες λοχειας εννοουσα.Την προηγουμενη φορα που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει απο τον οαεδ οτι μετα απο 3 μηνες απο τη γεννα ξεκινας να περνεις το εξαμηνο.Οποτε μαλλον εννοουν αυτες τις 63 μερες.Μιας και ανεφερες ομως για την ετησια αδεια εγω πρεπει να παρω.θα ειμαι "ασφαλισμενη" στον ξεδερφο μου για περιπου 5 μηνες.Πρεπει να κανω κατι για την ετησια?Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα.

δεν ξερω κατι παραπανω κοριτσι μου.λυπαμαι:sad:!

αυτο που ξερω ειναι οτι ο οαεδ σου επιβαλει να παρεις την ετησια αδεια μετα τις 63 μερες του ικα και πριν το 6μηνο αν το 6μηνο σου τελειωσει τον επομενο χρονο.δηλαδη αν ξεκινησει το 6μηνο αυγουστο π.χ και δεν εχεις παρει μεχρι τοτε την ετησια αδεια πρεπει να την παρεις γιατι το 6μηνο σου θα τελειωσει τον επομενο χρονο και οι αδειες δεν μεταφερονται.τωρα εσυ εισαι αλλη περιπτωση και δεν ξερω.

CHRISTINEG
13-10-10, 10:57
Καλημερα κοριτσια και απο μενα!!
Εχω ακουσει απο καποιος οτι υπαρχει περιπτωση να σταματησει η χορηγηση του 6μηνου απο τον ΟΑΕΔ απο το 2011. Εχετε ακουσει κατι?
Εγω απο Δευτερα σταματαω τη δουλεια (οι 56 μερες ξεκινανε επιτελους) και θελω να ξερω πως θα κινηθω οσον αφορα τους 3,5μηνες του ωραριου που θελω να παρω μαζεμενους πριν το 6μηνο!!
Αν καποια γνωριζει κατι θα με βοηθουσε ιδιαιτερα!!
Σας ευχαριστω!!!

agkiolina
13-10-10, 15:43
Μεχρι στιγμης δεν εχει βγει καμια εγκυκλιο ππυ να λεει κατι τετοιο.αλλα αν γινει θα γινει γιατι δεν εχει λεφτα το κρατος να ππληρωσει και ηδη εχουν καθυστερησει πολλες πληρωμες για αυτον ακριβως τον λογο.
αν θελεις παντως μπορεις να ενημερωνεσαι απο το www.oaed.gr εκει που λεει παροχες μητροτητας....

small bart
13-10-10, 16:52
δεν ξερω κατι παραπανω κοριτσι μου.λυπαμαι:sad:!

αυτο που ξερω ειναι οτι ο οαεδ σου επιβαλει να παρεις την ετησια αδεια μετα τις 63 μερες του ικα και πριν το 6μηνο αν το 6μηνο σου τελειωσει τον επομενο χρονο.δηλαδη αν ξεκινησει το 6μηνο αυγουστο π.χ και δεν εχεις παρει μεχρι τοτε την ετησια αδεια πρεπει να την παρεις γιατι το 6μηνο σου θα τελειωσει τον επομενο χρονο και οι αδειες δεν μεταφερονται.τωρα εσυ εισαι αλλη περιπτωση και δεν ξερω.
Ευχαριστω παρα πολυ!

nectariab
19-10-10, 21:04
Κορίτσια καλησπέρα...Με το καλό όσες περιμένετε τα μωράκια σας :) !!!
Το δικό μου το μωράκι έρχεται τον Δεκέμβριο.Το πιο ωραίο χριστουγεννιάτικο δωράκι!
Θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να με ξεμπερδέψετε λίγο με αυτά τα επιδόματα. Εχω ζαλιστεί να μετράω και να ξαναμετράω τα ένσημα. Μέχρι την ΠΗΤ θα έχω 203 ένσημα. Σε περίπτωση που ο τοκετός έλθει πιο νωρίς τα ένσημα για το επίδομα λοχείας υπολογίζονται από την πιθανή ή από την πραγματική ημερομηνία τοκετού και 2 χρόνια πριν?
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων...

sofaki1978
19-10-10, 21:13
Κορίτσια καλησπέρα...Με το καλό όσες περιμένετε τα μωράκια σας :) !!!
Το δικό μου το μωράκι έρχεται τον Δεκέμβριο.Το πιο ωραίο χριστουγεννιάτικο δωράκι!
Θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να με ξεμπερδέψετε λίγο με αυτά τα επιδόματα. Εχω ζαλιστεί να μετράω και να ξαναμετράω τα ένσημα. Μέχρι την ΠΗΤ θα έχω 203 ένσημα. Σε περίπτωση που ο τοκετός έλθει πιο νωρίς τα ένσημα για το επίδομα λοχείας υπολογίζονται από την πιθανή ή από την πραγματική ημερομηνία τοκετού και 2 χρόνια πριν?
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων...

αν η πητ σου ειναι 15 δεκεμβρη του 2010 τα ενσημα θα πρεπει να ειναι απο τις 15 δεκεμβρη του 2008 και μετα.ΑΛΛΑ

τα ενσημα θα πρεπει να τα εχεις μαζεψει μεχρι την αδεια κυοφοριας δηλαδη μεχρι 56 μερες πριν την πητ(μεχρι οκτωβρη δηλαδη) διοτι στην αδεια κυοφοριας ενσημα δεν μπαινουν.νομιζω οτι ειναι μονο συνταξιμα τα ενσημα αυτα.

nectariab
19-10-10, 21:43
αν η πητ σου ειναι 15 δεκεμβρη του 2010 τα ενσημα θα πρεπει να ειναι απο τις 15 δεκεμβρη του 2008 και μετα.ΑΛΛΑ

τα ενσημα θα πρεπει να τα εχεις μαζεψει μεχρι την αδεια κυοφοριας δηλαδη μεχρι 56 μερες πριν την πητ(μεχρι οκτωβρη δηλαδη) διοτι στην αδεια κυοφοριας ενσημα δεν μπαινουν.νομιζω οτι ειναι μονο συνταξιμα τα ενσημα αυτα.

Sofaki μου σε ευχαριστω πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου! Αν λοιπόν η πιθανή ημερομηνία είναι 15 Δεκέμβρη και το μωρό γεννηθεί νωρίτερα στις 5 Δεκέμβρη για τα ένσημα θα ισχύει το ίδιο ή θα αρχίσουν να μετράνε από τις 5 Δεκεμβρίου 2008 και όχι από τις 15?

sofaki1978
19-10-10, 21:56
δεν παιζει ρολο ποτε θα γεννησεις(αλλωστε το επιδομα κυοφοριας το παιρνεις 56 μερες πριν γεννησεις)οποτε τα ενσημα ειναι μεχρι 15 δεκεμβρη που ειναι η πητ.αλλα οπως σου ειπα.....ενσημα δεν θα εχεις αυτες τις 56 μερες.....

nectariab
19-10-10, 22:17
δεν παιζει ρολο ποτε θα γεννησεις(αλλωστε το επιδομα κυοφοριας το παιρνεις 56 μερες πριν γεννησεις)οποτε τα ενσημα ειναι μεχρι 15 δεκεμβρη που ειναι η πητ.αλλα οπως σου ειπα.....ενσημα δεν θα εχεις αυτες τις 56 μερες.....

Υποθέτω πως το ίδιο θα συμβαίνει και με το επίδομα λοχείας...
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου και σου ευχομαι να σου ζήσει το πανέμορφο μωράκι που βλέπω στην φώτο...

sofaki1978
19-10-10, 22:19
ναι αν δεν παρεις το επιδομα κυοφοριας δεν δικαουσαι να παρεις ουτε το επιδομα λοχειας,ειναι αλληλενδετα.νομιζω μονο το επιδομα τοκετου μπορεις να παρεις.τελικα τα ενσημα σου βγαινουν νεκταρια???

nectariab
19-10-10, 22:29
ναι αν δεν παρεις το επιδομα κυοφοριας δεν δικαουσαι να παρεις ουτε το επιδομα λοχειας,ειναι αλληλενδετα.νομιζω μονο το επιδομα τοκετου μπορεις να παρεις.τελικα τα ενσημα σου βγαινουν νεκταρια???

Βγαίνουν.Οριακά αλλά βγαίνουν. έτσι τα είχα υπολογίσει κι εγώ χωρίς τις 56 ημέρες.203 ένσημα θα έχω μέχρι την ΠΗΤ. Τα έχω μετρήσει τόσες φορές (αντί για προβατάκια το βράδυ έχω καταντήσει να μετράω ένσημα) !!!

sofaki1978
19-10-10, 22:31
ωραια!!!!αντε καλοφαγωτα!!!!!με το καλο να δεχτεις το μωρο σου,και εγω περυσι 20 δεκεμβρη γεννησα!:D

ΙΩΑΝΝΑ_30
20-10-10, 19:57
Καλησπέρα, σήμερα πήρα το πρώτο επίδομα κυοφορίας,ότι έχει να κάνει με το ΙΚΑ τα έχω καταλάβει αυτό που δεν έχω ξεκάθαρο είναι τα χρήματα από τον ΟΑΕΔ. Έχει σημασία που έκανα χρήση της αναρωτικής και γενικότερα δεν δούλευα από τον 3 μήνα αλλά περνούσα επιτροπές?
Και κάτι άλλο μου είπαν από το ικα ότι αν θέλω να πάρω +10% στο επίδομα λοχείας να γράψω το παιδί στο δικό μου βιβλιάριο αλλά αν γίνει αυτό και μετά πάρω το 6μηνο από τον οαεδ δεν θα έχω ούτε εγώ ιατρική κάληψη ούτε το παιδί για 6 μήνες. Θα πέρνω μόνο συντάξημα ένσημα. Ξέρει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί στο ικα αυτή που μου το είπε μου είπε κατά λέξη νομίζω όμως ότι .........ψάξτο. Που να το ψάξω χριστιανή μου αν εσύ που δουλεύεις στο ικα δεν το γνωρίζεις:rolleyes:

agkiolina
20-10-10, 20:52
Καλησπέρα, σήμερα πήρα το πρώτο επίδομα κυοφορίας,ότι έχει να κάνει με το ΙΚΑ τα έχω καταλάβει αυτό που δεν έχω ξεκάθαρο είναι τα χρήματα από τον ΟΑΕΔ. Έχει σημασία που έκανα χρήση της αναρωτικής και γενικότερα δεν δούλευα από τον 3 μήνα αλλά περνούσα επιτροπές?
Και κάτι άλλο μου είπαν από το ικα ότι αν θέλω να πάρω +10% στο επίδομα λοχείας να γράψω το παιδί στο δικό μου βιβλιάριο αλλά αν γίνει αυτό και μετά πάρω το 6μηνο από τον οαεδ δεν θα έχω ούτε εγώ ιατρική κάληψη ούτε το παιδί για 6 μήνες. Θα πέρνω μόνο συντάξημα ένσημα. Ξέρει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί στο ικα αυτή που μου το είπε μου είπε κατά λέξη νομίζω όμως ότι .........ψάξτο. Που να το ψάξω χριστιανή μου αν εσύ που δουλεύεις στο ικα δεν το γνωρίζεις:rolleyes:
Το βιβλιαριο σου θα ειναι ανανεωμενο ουτως η αλλως μεχρι της 28/2/2010 κι αυτο γιατι μεσα στο 2010 εχεις ενσημα κι οταν θα πας τον φεβρουαριο να τ'ανανεωσεις θα σου κολησουν τ'αυτοκολητακι που σου ειπα.
οποτε οταν θα πας να ξαναδουλεψεις θα εχεις παλι τ αναλογα ενσημα για να συνεχισεις την ασφαλιση σου.Οσο για την προσαυξηση ειναι μονο για να παρεις το 10% στο επιδομα της λοχειας.Ναι τα ενσημα του ΟΑΕΔ ειναι μονο συνταξιμα και οχι νοσοκομειακη - ιατρικη περιθαλψη.

Σημ. οπως εμεις στον ΟΑΕΔ δνε γνωριζουμε και την παραμικρη λεπτομερεια του ΙΚΑ και τους παραπεμπουμε εκει ετσι κι αυτοι δεν ξερουν τα δικα μας.Αλοιμονο αν γνωριζαμε τα παντα ...ολες τοτε οι υπηρεσιες θα ηταν σε μια υπηρεσια :o:o:o και οι υπαλληλοι ετοιμοι για το Δαφνη :lol::lol::lol::lol:

sofaki1978
20-10-10, 20:54

οχι δεν παιζει ρολο η αναρρωτικη σου,και εγω ειχα παρει αλλα πηρα καλα χρηματα απο τον οαεδ.η γυναικα στο ικα σου ειπε βλακειες.κανονικα θα εισαι ασφαλισμενη και εσυ και το παιδι.οτι το 6μηνο δεν εχει ενσημα και ειναι μονο συνταξιμα ,ναι ειναι αληθεια.λογικα γεννας δεκεμβρη οπως εγω(περυσι).οταν πηγα στο ικα για το λοχειας και την εγραψα στο βιβλιαριο μου η υπαλληλος μου εκανε και ανανεωση βιβλιαριου(πηγα ιανουαριο του 2010 και ειμαι ασφαλισμενη μεχρι φεβρουαριο του 2011 το ιδιο και το παιδι).

ΙΩΑΝΝΑ_30
20-10-10, 23:24
οχι δεν παιζει ρολο η αναρρωτικη σου,και εγω ειχα παρει αλλα πηρα καλα χρηματα απο τον οαεδ.η γυναικα στο ικα σου ειπε βλακειες.κανονικα θα εισαι ασφαλισμενη και εσυ και το παιδι.οτι το 6μηνο δεν εχει ενσημα και ειναι μονο συνταξιμα ,ναι ειναι αληθεια.λογικα γεννας δεκεμβρη οπως εγω(περυσι).οταν πηγα στο ικα για το λοχειας και την εγραψα στο βιβλιαριο μου η υπαλληλος μου εκανε και ανανεωση βιβλιαριου(πηγα ιανουαριο του 2010 και ειμαι ασφαλισμενη μεχρι φεβρουαριο του 2011 το ιδιο και το παιδι).
μου ειπε οτι το 2011 θα εχουμε το 2012 δεν θα εχουμε γιατι παει στον επομενο χρονο

sofaki1978
21-10-10, 15:05
μου ειπε οτι το 2011 θα εχουμε το 2012 δεν θα εχουμε γιατι παει στον επομενο χρονο

δεν θα δουλεψεις το 2011 καθολου???αν γεννας νοεμβρη η δεκεμβρη το 6μηνο τελειωνει ιουλιο η αυγουστο αντιστοιχα.μεχρι τελος του χρονου ειναι 4-5 μηνες ενσημα(που θα εχεις γυρισει στην δουλεια)δεν φτανουν τοσοι μηνες για να εχεις περιθαλψη για το ετος 2012???:roll::roll::roll:

ΙΩΑΝΝΑ_30
21-10-10, 16:45
δεν θα δουλεψεις το 2011 καθολου???αν γεννας νοεμβρη η δεκεμβρη το 6μηνο τελειωνει ιουλιο η αυγουστο αντιστοιχα.μεχρι τελος του χρονου ειναι 4-5 μηνες ενσημα(που θα εχεις γυρισει στην δουλεια)δεν φτανουν τοσοι μηνες για να εχεις περιθαλψη για το ετος 2012???:roll::roll::roll:
και γω ετσι τα υπολογιζω τελη νοεμβρη γενναω και μαζι με την αδεια του 2011 θα γυρισω γυρω στα τελη αυγουστου στη δουλεια βεβαια στην αδεια θα περνω ενσημα. Αρα μαλλον δεν μου τα ειπανε και πολυ καλα. Σε ευχαριστω sofaki:)

MotherNature
03-12-10, 13:58
Διαιρείς τα μικτά του Δεκεμβρίου 2007 με το 25(τον μήνα δηλαδή).Τον μισθό όχι το δώρο. Πχ 1500 /25 ημέρες =60  βάσει αυτού του ημερομισθίου ανήκεις σε κάποια ασφαλιστική κλάση. Οι ασφαλιστικές κλάσεις είναι οι εξής:

ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1/10/2008 - 31/12/2008

ΗΜΕΡΗΣΙΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ Τ.Η.

Από 0 – 11,75 1η 11,06
11,76 – 13,97 2η 13,30
13,98 – 16,63 3η 15,99
16,64 – 19,54 4η 18,37
19,55 – 22,35 5η 21,24
22,36 – 25,23 6η 24,11
25,24 – 27,93 7η 26,76
27,94 – 30,38 8η 29,39
30,39 – 33,21 9η 32,12
33,22 – 35,63 10η 34,69
35,64 – 39,16 11η 37,13
39,17 – 42,44 12η 40,45
42,45 – 46,18 13η 44,06
46,19 – 49,77 14η 47,82
49,78 – 53,16 15η 51,11
53,17 – 56,55 16η 54,60
56,56 – 59,74 17η 57,83
59,75 – 63,03 18η 61,10
63,04 – 66,44 19η 64,42
66,45 – 69,48 20η 67,53
69,49 – 72,44 21η 70,65
72,45 – 75,68 22η 73,60
75,69 – 79,25 23η 77,07
79,26 – 82,92 24η 80,74
82,93 – 86,52 25η 84,34
86,53 – 90,11 26η 87,93
90,12 – 93,56 27η 91,53
93,57 – 97,29 28η 94,94

Εσύ ανήκεις στην 18η άρα 61,10/2=30,55 

Για επίδομα κυοφορίας θα πάρεις 30,55 χ 56 = 1710,8 
Για επίδομα λοχείας θα πάρεις 30,55 χ 63=1924, 65
Και απο τον εργοδότη 25 χ 30,55 = 763,75

Από τον Οαεδ την διαφορά του μισθού σου την χρονική περίοδο που ήσουν σε άδεια με αυτά που πήρες απο ΙΚΑ και εργοδότη.

Να προσθέσω οτι παίρνεις άλλα 890  από το ικα ως βοήθημα.

καλημέρα Mammyblue ,

συγνώμη που θα σε ζαλίσω ίσως με ίδιες ερωτήσεις και εγώ αλλά πρέπει να φτιάξω έναν προυπολογισμό για τον ερχομό του μωρού μας .Εχω ΠΗΤ 11/04/11 , Η ασφαλιστική κλάση σταματά στην 28η? δηλαδή εγω αν διαραίσω τα 2730/25=109,20 δηλαδή 54,60, εγω θα πληρωθώ με βάση την 28η δηλαδή με 94,94/2=47,47???Αν έχω καταλάβει καλά από όλη την συζήτηση εγώ που έχω μισθό μεικτό 2730 καθαρό 1700 θα έπρεπε να πληρωθώ τα εξής?

Για επίδομα κυοφορίας 54,60χ 56 = 3057,60
Για επίδομα λοχείας 54,60*10%(αφού το μωρό θα είναι στο βιβλιαριο μου)=60,06χ 63=3783,78
Και απο τον εργοδότη 25 χ 54,60= 1365(Εφόσον εντός του 2011 δεν έχω πάρει αδεια ασθενείας πληρωμένη)

από τον ΟΑΕΔ την διαφορά των 119 ημερών = 119*109,20=12.994,80-(τα παραπάνω επιδόματα& εργοδοτη) 8206,38=4788,42 ??????
και τέλος βοήθημα τοκετού 991.
οπότε βγαίνω σε άδεια κύησης 8 εβδομάδες πριν 14/02/2011 και η άδεια λοχείας λήγει 11/06/2011, παίρνω την άδεια την καλοκαιρινή εωσ 11/07/2011, μετά παίρνω εφόσον συμφωνήσει και ο εργοδότης το μειωμένο ωράριο σε ισόποση άδεια 3,5 μηνών δηλαδή εωσ 01/11/2011 και μετά αν θέλω παίρνω το 6μηνο του ΟΑΕΔ 790 τον μήνα εως 30/05/2012, καπάκι παίρνω την άδεια του 2012 και επιστρέφω για δουλειά 01/07/2012.
ενδιάμεσα σε όλο αυτό το διάστημα από 14/02/2011 εωσ 01/07/2012(1,5 χρόνο wowowoww τέλεια ) θα έχω πληρωθεί από τον εργοδότη μόνο τα δώρα και επιδόματα(πάσχα-αδειας-χριστουγέννων) και τισ άδειες και δεν επιβαρυνεται κάτι άλλο σωστά?

συγνώμη για το κατεβατό αλλά νομίζω ότι όλες θέλουμε μια ξεκάθαρη εικόνα για το τι δικαιούμαστε συνολικά :D:D:D:D

σε παρακαλώ αν τα έχω υπολογίσει σωστά , πες μου μόνο τι γίνεται με την ασφαλιστική κλάση σταματά στην 28η?

φιλιά σε όλες τις μαμάδες :-P:-P

MotherNature
03-12-10, 14:54
τελικά μέχρι την 28η κλάση φτάνει ...αυτο είναι άδικο!!απο τον μεικτό μου 2730 παιρνω στο χέρι καθαρά 1700, μου κρατάνε εισφορές 1030? και μου δίνουν αναλογίες μικρότερες :-(

sofaki1978
03-12-10, 19:23
το μελος mammyblue δεν ξερω αν συνεχιζεο να μπαινει.εγω να διορθωσω τα εξης

το μηνιαιο ποσο του 6μηνου του οαεδ ειναι 690 ευρω και οχι 790.επισης εχεις υπολογισει λαθος το ποσο που θα σου δωσει ο εργοδοτης λογω του οτι δεν πηρες αναρρωτικη.

εαν επαιρνες 25 μερες αναρρωτικη θα επαιρνες ενα ποσο απο το ικα και ενα ποσο απο τον εργοδοτη.ο εργοδοτης θα σου δωσει το ποσο που του αναλογουσε να σου δωσει αν επαιρνες αναρρωτικη(ξερω οτι τις 3 πρωτες μερες της αναρρωτικης παιρνεις 1/2 ημερομισθιο απο τον εργοδοτη,οι αλλες μερες δεν ξερω πως βγαινουν).

στελλαμ
03-12-10, 20:16
"ενδιάμεσα σε όλο αυτό το διάστημα από 14/02/2011 εωσ 01/07/2012(1,5 χρόνο wowowoww τέλεια ) θα έχω πληρωθεί από τον εργοδότη μόνο τα δώρα και επιδόματα(πάσχα-αδειας-χριστουγέννων) και τισ άδειες και δεν επιβαρυνεται κάτι άλλο σωστά?"

Αν δεν κάνω λάθος ο εργοδότης σε πληρώνει κανονικά τους 3,5 μήνες που παίρνεις το μειωμένο ωράριο

MotherNature
03-12-10, 21:54
ευχαριστώ πολύ κορίτσια :D:D:D

teddy-tedi
07-12-10, 15:30
κοριτσια οσες ξερετε σας παρακαλω βοηθεια δεν μπορω αλλο εχω τρελαθει και κανεις δεν με βοηθα..λοιπον εχω 700 ενσημα ολα μαζι γενησα 10-2-10.ειμαι ανεργη απο της 15 σεμπτεβρη 2009.γραφτικα στον οαεδ για το επιδομα ανεργειας της 17 νοεμβρη 2009 και ελειξε φετος 17 νοεμβρη το 2010 δηλαδη το 2010 δεν εχω καθολου ενσημα..ειμαι εγκυος ξανα και πητ ειναι 5-6-11 ξερει καμια σας τι και αν δικαιουμε απο ικα οαεδ σε επιδομα κυοφοριας τοκετου-λοχειας?να συμπληρωσω οτι το παιδι ειναι ασφαλισμενο σε μενα και το βιβλιαριο μου θα ειναι εν ενεργεια.αλλα δεν θα με καλυπτει ουτε εμενα ουτε το παιδι.καταλαβα καλα???.σας θερμοπαρακαλω οσες γνωριζετε τα φωτα σας!!!

christinathom
03-01-11, 13:47
Γεια σας κοριτσια. Θα ήθελα λιγο τα φωτα σας. Η Π.Η.Τ μου ειναι 3/3/2011. Δηλαδή απο τώρα περιπου ξεκιναει η αδεια κυοφοριας μου. Όταν γεννήσω δικαιούμαι να κατσω άλλες 63 ημερες, ετσι? Η άδεια λοχειας που λένε. Επιστρεφω τότε για δουλεια? Αυτό που λενε για τον ΟΑΕΔ τι ειναι ακριβως? Παιρνεις καποιο εξτρα επιδομα? Σου δινει και εξτρα αδεια να κατσεις ή όχι? Δεν έχω καταλάβει....:( Πότε πρέπει να επιστρεψω για δουλεια?

Niki_
03-01-11, 13:55
Η άδεια που δικαιούσαι είναι 56 μέρες πριν από την ΠΗΤ και 63 μέρες μετά.
Αν γεννήσεις νωρίτερα οι μέρες που περισσεύουν περνάνε στις 63.
Από εκεί και έπειτα σε συμφωνία με τον εργοδότη σου παίρνεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ.
Για έξι μήνες (αφού περάσει η άδεια λοχείας που είπαμε παραπάνω) κάθεσαι σπίτι σου και πληρώνεσαι από τον ΟΑΕΔ. Πριν δύο χρόνια ήταν περίπου 550 ευρώ.
Μετά επιστρέφεις στη δουλειά σου κι έχεις μειωμένο ωράριο για ένα ή δύο χρόνια, ανάλογα το τι θα επιλέξεις εσύ!

Με το καλό :D

christinathom
02-02-11, 19:05
Το εξάμηνο του ΟΑΕΔ το παιρνω όπως και να'χει ή μόνο αν το θέλω εγώ??? Δηλ. αν είναι να κάθομαι και να παίρνω 500 ευρω καλύτερα να πάω για δουλεια και να παίρνω 900. Κοιτάω και το οικονομικό...

στελλαμ
02-02-11, 20:20
Το παίρνεις εαν το θέλεις. Επειδή λες ότι κοιτάς το οικονομικό μπορείς να προτείνεις στον εργοδότη σου αντί να φεύγεις από τη δουλειά νωρίτερα κατά μια ώρα για 2 χρόνια να στο δώσει συνολικά σε 3,5 μήνες. Δλδ, μόλις περάσουν οι 63 μέρες της λοχείας θα κάτσεις άλλους 3,5 μήνες, κατά τους οποίους θα πληρώνεσαι κανονικά. Αλλά πρέπει να συμφωνεί και ο εργοδότης σου και εννοείται ότι όταν γυρίσεις στη δουλειά θα δουλεύεις κανονικά 8ωρο

catherine78
03-02-11, 12:12
Κοριτσια καλημερα!Γραφω να ρωτησω για την ξαδελφη μου να με ενημερωσετε αν μπορειτε.
Εχει δουλεψει 2 σαιζον σε ξενοδοχεια και εχει 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την ΠΗΤ (4 Αυγουστου).
Τωρα παιρνει το ταμειο ανεργίας απο τον Νοεμβριο μεχρι και τον Απριλιο.Αν της κανει προσληψη (εικονικη) καποιος γνωστος μας απο Μαιο ή και απο Απριλιο αν χρειαζεται (με διακοπη του ταμειου) θα δικαιουται και τα χρηματα για το εξαμηνο του ΟΑΕΔ?Απο το ΙΚΑ τι δικαιουται?
Ποσα περιπου χρηματα πρεπει να πληρωσει για τα ενσημα καθε μηνα και ποσα παιρνει απο τον ΟΑΕΔ?Αξιζει τον κοπο?
Η προσληψη πρεπει να γινει για ποσο καιρο?Ευχαριστω

Βοηθηστε αν μπορειτε,ειναι ψιλοχαλια οικονομικα.:sad:

sofaki1978
03-02-11, 12:18
απο το ικα θα παρει ετσι κι αλλιως τα επιδοματα κυοφοριας-λοχειας-τοκετου αφου εχει 200 ενσημα οπως λες.για να παρει χρηματα απο τον οαεδ (6μηνο και επιδομα)θα πρεπει να ειναι σε ενεργο σχεση εργασιας.αλλα δεν ξερω ποσα ειναι τα ενσημα καθε μηνα και εαν τελικα την συμφερει.

catherine78
03-02-11, 13:32
Ευχαριστω πολυ.Απο το ΙΚΑ τα παιρνει δηλαδη ετσι κι αλλιως,ακομη κι αν τελειωνοντας με το ταμειο ανεργιας τον Απριλιο δεν ξαναδουλεψει,απ'ότι καταλαβαινω?Ξερει κανεις ποσα περιπου ειναι τα χρηματα του ΟΑΕΔ?Ο καθαρος μισθος της ηταν γυρω στα 800 απ'οτι ξερω.

sofaki1978
03-02-11, 23:15
Ευχαριστω πολυ.Απο το ΙΚΑ τα παιρνει δηλαδη ετσι κι αλλιως,ακομη κι αν τελειωνοντας με το ταμειο ανεργιας τον Απριλιο δεν ξαναδουλεψει,απ'ότι καταλαβαινω?Ξερει κανεις ποσα περιπου ειναι τα χρηματα του ΟΑΕΔ?Ο καθαρος μισθος της ηταν γυρω στα 800 απ'οτι ξερω.

τα 3 επιδοματα απο το ικα τα παιρνει με την προυποθεση οτι εχει τα 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια.ασχετα απο το ταμειο ανεργιας της.τα χρηματα του οαεδ ποια εννοεις???το 6μηνο ειναι 690 καθαρα τον μηνα.το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας δεν ειναι στανταρ,εξαρταται απο τις πληρωμες των επιδοματων του ικα.αλλα αυτα τα 2 ειναι οπως σου ειπα,πρεπει να δουλευει για να τα παρει.

catherine78
04-02-11, 06:47
Εγω ηξερα μονο για το εξαμηνο,οποτε γι'αυτο ρωτουσα.Το συμπληρωματικο επιδομα τι ακριβως ειναι? Τελικα μαλλον θα της κανει προσληψη (εικονικη) ο θειος μου για 2 χρονια,απλα την καλυπτει απο Μαιο ή πρεπει νωριτερα?(ΠΗΤ 4 Αυγ).
Ευχαριστω και παλι Σοφια.

melisoula
04-02-11, 09:37
την καλυπτει αν της κανει προσληψη απο τον μαιο. απο τον οαεδ θα παρει την συμπληρωματικη αδεια μητροτητας
= μικτη μισθοδοσια - επιδομα αδειας κυησης + λοχειας
http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

χαρης τσοχ
04-02-11, 12:52
καλημερα κι απο μενα.ειναι πρωτη φορα που γραφω,κι απο τους λιγους μελλοντες πατεραδες οπως βλεπω.
μου πε η γυναικα μου πως στην εταιρεια της,μια κοπελα που εχει γεννησει της ειπε πως ο οαεδ λογω οικονομικης στενοτητας δεν δινει πια επιδομα.αληθευει?
μηπως μπορει καποιος/καποια να με διαφωτισει σε ο,τι αφορα τη διαδικασια και τα δικαιολογητικα που πρεπει να παμε για τις αδειες κυησης λοχειας και για τα επιδοματα?
σας ευχαριστω εκ των προτερων,παντα υγεια κι ευτυχια σε ολους!!!

Lena + Sourloulou
05-02-11, 11:12
Δυστυχως ακουσα κι εγω ότι καταργήθηκε το εξάμηνο από τον ΟΑΕΔ. Ελπίζω να μην ισχυει...

"φασολακι"
05-02-11, 11:58
γεια σας
εγω γεννησα νοεμβρη αλλα λογο φορτου εργασιας επεστρεψα στους 2 μηνες.δεν πηρα το 6μηνο αλλα πριν επιστρεψω στις 17/1 με ρωτησε ο λογιστης αν τελικα το παρω...
οποτε πιστευω οτι ακομη ισχυει..
το επιδομα που μου εδωσε ο οαεδ ειναι γυρω στα 740 ευρω

sofaki1978
05-02-11, 11:59
γεια σας
εγω γεννησα νοεμβρη αλλα λογο φορτου εργασιας επεστρεψα στους 2 μηνες.δεν πηρα το 6μηνο αλλα πριν επιστρεψω στις 17/1 με ρωτησε ο λογιστης αν τελικα το παρω...
οποτε πιστευω οτι ακομη ισχυει..
το επιδομα που μου εδωσε ο οαεδ ειναι γυρω στα 740 ευρω

690 για την ακριβεια ;)

clio_s
05-02-11, 12:02
Το εξάμηνο ισχύει ακόμα, αλλά κι εγώ άκουσα ότι θα το κόψουν γιατί ο οαεδ δεν έχει λεφτά.

"φασολακι"
05-02-11, 12:05
690 για την ακριβεια ;)

μαλλον καπου μπερδευτικες
δεν πηρα το 6μηνο...
οταν γεννας σου δινει και οαεδ καποια χρηματα σαν βοηθημα (δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο) και ητανε 740 και κατι ψιλα αφου τα πηρα

NENOS
05-02-11, 12:08
κοριτσια καλημερααααα
θελω και εγω μερικές πληροφορίες εαν καποια ξερει
απολύθηκα τον νοέμβριο 2010 και ειμαι στο ταμείο ανεργίας, τωρα κάνουμε προσπαθειες για παιδάκι δηλαδή και απο πριν κάναμε αλλα τελος παντων .εαν μεινω μεσα στο 2011 εγκυος και γεννήσω το 2012 δικαιούμαι τιποτα επιδόματα απο το ικα ή οαεδ η δεν ξερω εγώ τι άλλο μιας και δεν θα έχω ένσημα το 2011?

sofaki1978
05-02-11, 12:08
μαλλον καπου μπερδευτικες
δεν πηρα το 6μηνο...
οταν γεννας σου δινει και οαεδ καποια χρηματα σαν βοηθημα (δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο) και ητανε 740 και κατι ψιλα αφου τα πηρα

το διαβασα λαθος,κρατησα μονο το σημειο που εγραψες οτι επεστρεψες στους 2 μηνες και καταλαβα οτι πηρες μονο 2 μηνες απο το 6μηνο,γραψε λαθος :mrgreen:αυτο που εγραψες ειναι το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας και δεν ειναι σταθερο για ολες.αλλες παιρνουν 200....αλλες 1000 ευρω :rolleyes:

sofaki1978
05-02-11, 12:13
κοριτσια καλημερααααα
θελω και εγω μερικές πληροφορίες εαν καποια ξερει
απολύθηκα τον νοέμβριο 2010 και ειμαι στο ταμείο ανεργίας, τωρα κάνουμε προσπαθειες για παιδάκι δηλαδή και απο πριν κάναμε αλλα τελος παντων .εαν μεινω μεσα στο 2011 εγκυος και γεννήσω το 2012 δικαιούμαι τιποτα επιδόματα απο το ικα ή οαεδ η δεν ξερω εγώ τι άλλο μιας και δεν θα έχω ένσημα το 2011?

το αν θα παρεις χρηματα απο το ικα εξαρταται απο τα ενσημα σου.εαν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια πριν την πητ θα παρεις 3 επιδοματα

κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.απο τον οαεδ δεν παιρνεις χρηματα,μονο οσες εργαζονται παιρνουν χρηματα απο τον οαεδ.

NENOS
05-02-11, 12:18
το αν θα παρεις χρηματα απο το ικα εξαρταται απο τα ενσημα σου.εαν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια πριν την πητ θα παρεις 3 επιδοματα

κυοφοριας-λοχειας-τοκετου.απο τον οαεδ δεν παιρνεις χρηματα,μονο οσες εργαζονται παιρνουν χρηματα απο τον οαεδ.

ευχαριστώ βρε σοφάκι χαλάρωσα αρκετά τώρα .....ευτυχως τα εχω τα ενσημα δουλευα 7 χρονια στην ιδια εταιρεια.

MotherNature
05-02-11, 12:20
καλημέρα !!
πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην κεντρική διοίκηση στον ΟΑΕΔ για να ρωτήσω στην πηγή αν τελικά ισχύει ότι θα καταργηθεί το εξάμηνο. Η απάντηση τους ήταν ότι η συγκεκριμένη χορήγηση δεν έρχεται απο τα ίδια χρήματα(πόρους) που είναι για το ταμείο ανεργίας που τελευταία παρατηρούνται καθυστερήσεις πληρωμών, οπότε μην ανυσηχούμε μου είπε ότι αν επαιζε τέτοιο σενάριο θα το ήξεραν πρώτοι αυτοί εκεί στην διοίκηση. :-) το μηνιαίο ποσό είναι 690? καθαρά.
file:///C:/DOCUME%7E1/pc1/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΓΕΝΙΚΑ

Με το άρθρο 142 του Ν. 3655/2008 (ΦΕΚ 58 Α /3-4-2008) εγκρίθηκε η καταβολή ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας χρονικής διάρκειας έξι (6) μηνών.
Την ειδική αυτή άδεια δικαιούνται οι μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ – ETΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας , ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση.
Η άδεια αυτή χορηγείται μετά τη λήξη της άδειας κυοφορίας λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004 – 2005.
Η ασφαλισμένη δύναται, με αμετάκλητη αίτησή της, να κάνει χρήση του συνόλου ή τμήματος αυτής. Επίσης, μπορεί να διακόψει την ειδική άδεια, με έγγραφη συμφωνία του εργοδότη. Σε κάθε περίπτωση το υπόλοιπο της άδειας δεν μεταφέρεται σε άλλη χρονική περίοδο.

ΦΟΡΕΑΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ

Αρμόδια Υπηρεσία για την καταβολή της ειδικής παροχής είναι η Τοπική Υπηρεσία παροχών ή το ΚΠΑ 2 του τόπου κατοικίας της.
Αρμόδιο όργανο για την αναγνώριση του σχετικού δικαιώματος είναι ο προϊστάμενος της ανωτέρω αναφερόμενης αρμόδιας Υπηρεσίας του ΟΑΕΔ.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Α) Η ασφαλισμένη πρέπει να βρίσκεται σε ενεργό εργασιακή σχέση εξηρτημένης εργασίας κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας.

Β) Να έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ

ΑΣΚΗΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ
Η δικαιούχος υποβάλλει, η ίδια ή δι’ αντιπροσώπου, στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ , αίτηση εντός αποκλειστικής προθεσμίας 60 ημερών από τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας ή και της ετήσιας κανονικής άδειας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Α) Βεβαίωση εργοδότη από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εργασιακή σχέση κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας, το είδος, η μορφή, η διάρκεια της εργασιακής σχέσης, οι μηνιαίες αποδοχές, ο μέσος όρος των ορών μερικής απασχόλησης, η ημερομηνία πρόσληψης και για συμβάσεις ορισμένου χρόνου η ημερομηνία λήξης τους καθώς και η λήψη της ετήσιας κανονικής άδειας, που ενδεχομένως χορηγήθηκε μετά την άδεια λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.
Β) Αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας (κυοφορίας – λοχείας) από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.
Γ) Υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου από την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην Υπηρεσία του ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής της σχέσης καθώς τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ και τον ΑΦΜ.
Δ) Αριθμός λογαριασμού (ΙΒΑΝ) Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας της δικαιούχου.

ΠΟΣΟ

Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας, με βάση το προαναφερόμενο ποσό.
Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω καθοριζόμενου ποσού.
Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένης και την αποδίδει στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εργοδοτική εισφορά που βαρύνει τον Οργανισμό.

ΔΙΑΚΟΠΗ

Η παροχή διακόπτεται λόγω:
Α) Πρόσληψης και απασχόλησής της σε νέο εργοδότη και
Β) αίτησης διακοπής της δικαιούχου.

ΙΣΧΥΣ

Δικαιούχοι της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας είναι οι εργαζόμενες που από την δημοσίευση του νόμου (3/4/2008) και μετά, βρίσκονται σε άδεια μητρότητας ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

ΑΙΤΗΣΗ

ΠΡΟΣ
Τ.Υ. – ΚΠΑ2………………………..

Σας παρακαλώ να μου εγκρίνετε τη καταβολή της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας (άρθρο 142 του Ν. 3655/2008).

ΟΝΟΜΑ

ΕΠΩΝΥΜΟ

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ

ΕΠΩΝΥΜΟ ΠΑΤΕΡΑ

Α. Δ. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ
Α. ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ

ΑΦΜ

Α.Μ.ΙΚΑ

ΑΡ. ΛΟΓ. ΕΤΕ

ΗΜΕΡ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ

ΤΟΠΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

ΟΔΟΣ

ΑΡΙΘΜ.

Τ.Κ.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

………/………/………

Η ΑΙΤΟΥΣΑ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Ο υπογραφόμενος εργοδότης…………………………………………………………...
Είδος επιχείρησης………………………………………………………………………...
Διεύθυνση …………………………………………………………………………………
Α.Μ. (Αγορά Ενσήμων ΙΚΑ) ……………………………ΤΗΛ………………………….
Στοιχεία Ταυτότητας………………………………………………………………………
Βεβαιώνω και δηλώνω υπεύθυνα, με την παρούσα μου και έχοντας γνώση των συνεπειών του νόμου, για ψευδή δήλωση, ότι η ασφαλισμένη……………………..
………………………………………………………………………………………………
με Α.Μ. ΙΚΑ ………………………………. κατά την έναρξη της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας, βρίσκεται σε ενεργό εργασιακή σχέση με την επιχείρησή μας.
Η ανωτέρω ασφαλισμένη προσλήφθηκε την ……………………………….με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας αορίστου/ορισμένου χρόνου με πλήρη/μερική απασχόλησης(1).
(Η ημερομηνία λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου είναι η …………………….)
Κατά την έναρξη της ειδικής παροχής οι μηνιαίες αποδοχές ή το ημερομίσθιο της ήταν……………………………………………………………ευρώ (…..………….?) ή (σε περίπτωση μερικής απασχόλησης ο μέσος όρος των ωρών του εξαμήνου που προηγείτο της άδειας κυοφορίας είναι ………………………. ώρες ημερησίως) .
Η ασφαλισμένη έλαβε την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια (μετά τη λήξη της κυοφορίας – λοχείας) από…………………..έως…………………., κανονική άδεια από ……………………….έως …………………….
Σε περίπτωση μη χορήγησης της ισόχρονης άδειας, αν αυτή χορηγείτο, θα είχε διάρκεια …………………………
Η κανονική άδεια, εφόσον δεν έχει χορηγηθεί, έχει διάρκεια………………...
Η ανωτέρω διέκοψε την εργασία της την……………………………………(2)
Η βεβαίωση αυτή δίνεται στην ανωτέρω μισθωτό για να την χρησιμοποιήσει στον ΟΑΕΔ, προκειμένου να της χορηγηθεί η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

………/……/……

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ

ΣΦΡΑΓΙΔΑ -ΥΠΟΓΡΑΦΗ

(1) Διαγράφεται η ένδειξη που δεν χρειάζεται
(2) Αφορά μόνο εργαζόμενες στο μεταβατικό στάδιο

Lena + Sourloulou
07-02-11, 00:21
Μπράβο βρε κοπελιά... Ηρέμησα λίγο τώρα... Ευχαριστώ!

χαρης τσοχ
07-02-11, 12:01
κυριες μου σας ευχαριστω ολες για την ανταποκριση σας.μας διαφωτισατε αρκετα.καλη συνεχεια!!!

daphnie
07-02-11, 20:36
Γεια σας.Εχω ασφαλεια ΙΚΑ και δουλευω 4ωρη σε s/m Lidl.Περιμενουμε τριδυμα.Μπορει να μου πει καποιος τι θα παρουμε απο ΙΚΑ-ΟΑΕΔ;