PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατήρηση μητρικού γάλακτος

Σελίδες : [1] 2

aglaia
09-05-08, 01:26
Διατήρηση-Αποθήκευση Μητρικού Γάλακτος – Περιληπτικός Πίνακας

Φρεσκοαντλημένο γάλα

Σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες

Θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες

Σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 15°C 24 ώρες

Στο ψυγείο (στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

Στο ψυγείο που δουλεύει στο μέγιστο (φρέσκο γάλα) 0 έως 4°C 8 μέρες

Στο ψυγείο (αποψυγμένο) 0 έως 4°C 24 ώρες

Στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες

Στην κατάψυξη (Μην ξανακαταψύχετε, αποθηκεύετε
στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

Κατάψυξη μέσα στο ψυγείο Ποικίλει 2 εβδομάδες

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 months

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 months

Οι οδηγίες αυτές είναι για γάλα που αντλείται για ένα υγιές τελειόμηνο νεογνό.
Αν το νεογνό είναι σοβαρά άρρωστο και/ή νοσηλεύεται, συζητήστε τις οδηγίες διατήρησης με το γιατρό.

bon-bon
09-05-08, 08:34
πως γινεται να μπει σαν υπομνημα η επισημανση σου αυτη , για να μην τα ψαχνουμε συνεχεια :?:

ευχαριστουμε aglaia! :D

Aggeloudia
09-05-08, 23:20
ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!Πάνω που θα σε ρωτουσα για τον καταψυκτη γιατι τα σακουλάκια σε λίγο θα κλεισουν 5 μηνες.super.Ευχαριστώ.Εχουμε χρόνο ακόμα

eleni^^
09-05-08, 23:43
γαλα που εχουμε βγαλει απο την καταψυξη ,εχουμε ταισει το μωρο κ περισσευει ειναι χαλασμενο πλεον?

frene
09-05-08, 23:50
γαλα που εχουμε βγαλει απο την καταψυξη ,εχουμε ταισει το μωρο κ περισσευει ειναι χαλασμενο πλεον?
Νομιζω πως ναι Ελενη μου....τωρα να ξαναζεστανεις αποψυγμενο γαλα?Δεν νομιζω....εγω για ενα μηνα περιπου,ισως και λιγοτερο, το γαλα που περισσευε στο μπιμπερο(οχι απο καταψυξη)το ξαναζεσταινα και το δινα.Τωρα ομως, το πεταω, οσο κι αν ειναι, γιατι σκεφτηκα εχω τοσο πολυ γαλα, εχω γεμισει την καταψυξη(τα πρωτα ηδη ληγουν και θα τα πεταξω)δεν ειναι κριμα να δινω ξαναζεσταμενο γαλα στο μωρο?Οσο να ναι θα υστερει..
Και να πω και το αλλο,επειδη παντα δοκιμαζω μια σταγονα απο το γαλα πριν το δωσω,νομιζω οτι οσο πιο φρεσκο ειναι,τοσο πιο γλυκο...εχει τυχει γαλα 30 ωρων περιπου να το ζεσταινω κα να μου μυριζει καπως....

katerina24
13-05-08, 17:49
να ρωτησω θελω παλι.
εχω βγαλει κατεψυγμενο γαλα για να κανω την κρεμα το ρυζαλευρο,επειδη ομως δεν την πολυτρωμε παρα μονο μερικες κουταλιτσες,εαν βαλω απο το κατεψυγμενο γαλα μονο 50γρ και τα επομενα 50γρ τα αφησω για αυριο?
γινεται?

dooo
13-05-08, 20:39
φαντάζομαι ότι γίνεται, εφόσον μείνουν στο ψυγείο και δεν ξεπαγώσουν σε θερμοκρασία δωματίου.
Έτσι σκέφτομαι να κάνω κι εγώ, γιατί έχω 100αρια στην κατάψυξη.

felinidoc
13-05-08, 21:05
Το αποψυγμένο γάλα διατηρείται 24 ώρες στο ψυγείο μετά την πλήρη απόψυξη του

frene
16-05-08, 11:28
Κοριτσια και κυριως Αγλαια,εχω το εξης προβλημα-απορια:
Το γάλα που αντλω το αποθηκευω σε ραφι του ψυγειου που δουλευει στους +6.Δινω παντα στο μωρο απο το πιο φρεσκο και αυτο που μενει ειτε το καταψυχω ειτε το πεταω(αν εχει μεινει πολλες ωρες) γιατι εχω γεμισει τα παντα(καταψυξη καταψυκτες) με γαλα και τα πρωτα εχουν ηδη ληξει.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης:εχουμε παρατηρησει και εγω και ο αντρας μου οτι οταν παμε να δωσουμε στο μωρο γαλα που ηταν στο ψυγειο 20-24-30 ωρες,μυριζει καπως ψιλοχαλια και η γευση του ειναι καπως και φυσικα δεν το δινουμε.Δεν ξερω αν ειναι χαλασμενο αλλά σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με το φρεσκο ή με το γαλα 5-8 ωρων που ειναι στο ψυγειο, το οποιο ειναι σχεδον αοσμο και στην γευση γλυκο.
Και τωρα που λειπω απο το σπιτι λογω καποιου σεμιναριου αρκετες ωρες εχω προβλημα,γιατι το φρεσκο δεν φτανει παντα.
Λετε να χαλαει??????
Ευχαριστω girls!! :wink:

aglaia
16-05-08, 14:47
Δεν χαλάει αλλά μπορεί να οξειδώνεται, συμβαίνει μερικές φορές.

Σου μυρίζει σαν ταγκισμένο βούτυρο;

frene
16-05-08, 23:49
Δεν χαλάει αλλά μπορεί να οξειδώνεται, συμβαίνει μερικές φορές.

Σου μυρίζει σαν ταγκισμένο βούτυρο;
Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops: αλλά εδωσα να μυρισει η μαμα μου που ξερει και μου ειπε πως μυριζει ετσι ακριβως,τι σημαινει αυτο?

aglaia
16-05-08, 23:58
Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops: αλλά εδωσα να μυρισει η μαμα μου που ξερει και μου ειπε πως μυριζει ετσι ακριβως,τι σημαινει αυτο?

Τίποτα δε σημαίνει! συμβαίνει με το γάλα μερικών μαμάδων!

aglaia
17-05-08, 00:00
Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops:

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
α) δεν χρησιμοποιείς βούτυρο
β) είσαι πολύ καλη νοικοκυρά και φροντίζεις να το καταναλώνεις πάντα πριν λήξει!

felinidoc
17-05-08, 09:32

β) είσαι πολύ καλη νοικοκυρά και φροντίζεις να το καταναλώνεις πάντα πριν λήξει!

και γ) δεν είμαι καλή νοικοκυρά, δεν έχω ιδέα τί να το κάνω το βούτυρο, πόσο μάλλον το ταγκισμένο!!!! :lol:

katerina24
17-05-08, 10:10
και γ) δεν είμαι καλή νοικοκυρά, δεν έχω ιδέα τί να το κάνω το βούτυρο, πόσο μάλλον το ταγκισμένο!!!! :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

souzy
17-05-08, 15:51
Συγνώμη!
Να κάνω μια ΧΑΖΗ (είμαι βέβαιη γι' αυτο!!!) ερώτηση;;; :oops: :oops:
Έβαλα γάλα για πρώτη φορά στον καταψύκτη (σε γυάλινο μπιμπερό) και έγινε παγωτό!!! Τόσο πολύ πήζει;;;
Φαντάζομαι πως ναι! Απλώς μου κάνει εντύπωση επειδή έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι αν βιαζόμαστε το αποψύχουμε κάτω από τρεχούμενο νερό βρύσης. Νομίζω ότι έτσι θα πάρει ώρες για να αποψυχθεί... :lol:

manina
17-05-08, 18:08
τουλάχιστον 20 λεπτά...

frene
17-05-08, 18:50

Τίποτα δε σημαίνει! συμβαίνει με το γάλα μερικών μαμάδων!
Δηλαδη ειναι ασφαλες ειτε να το πιει το μωρο ειτε να καταψυχθει,ετσι;
Επισης το οτι οξειδωνεται σημαινει οτι ο σιδηρος παυει να ειναι πια απορροφησιμος;;Δεν ξερω,ρωτω :roll:

frene
17-05-08, 18:54

Κερδισε η felini!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H αληθεια ειναι πως σπανια χρησιμοποιω βουτυρο,σε κανενα κεικ ή κανενα γλυκο!Αλλα δεν εχει τυχει να χαλασει καποιο,γιατι εχω μυτη :shock: ,θα το μυριζα!!!! :lol: :lol:

iro
25-05-08, 11:26
Μια ερώτηση για το ζέσταμα του μητρικού γάλακτος:

Βγάζοντας το από το ψυγείο, το ζεσταίνουμε σε μπεν-μαρί πριν το δώσουμε στο μωρό - το ίδιο ισχύει και αν είναι φρεσκοαντλημένο και βρίσκεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος;

Απο τη στιγμή που αρχίσει το μωρό και το πίνει και κάποια στιγμή σταματήσει, μπορούμε να το ξαναζεστάνουμε σε μπεν-μαρί; Και αν ναι, πόσες φορές;

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

felinidoc
25-05-08, 13:23
Συγνώμη!
Έβαλα γάλα για πρώτη φορά στον καταψύκτη (σε γυάλινο μπιμπερό) και έγινε παγωτό!!! Τόσο πολύ πήζει;;;

Η σωστή έκφραση είναι γρανίτα! Τώρα το καλοκαίρι με κουταλάκι :lol:

Βγάζοντας το από το ψυγείο, το ζεσταίνουμε σε μπεν-μαρί πριν το δώσουμε στο μωρό - το ίδιο ισχύει και αν είναι φρεσκοαντλημένο και βρίσκεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος;

Ναί, αν είναι πολύ φρέσκο δεν χρειάζεται ζέσταμα, αλλά γιατί να το βγάλεις και να το δώσεις με μπιμπερό;

Απο τη στιγμή που αρχίσει το μωρό και το πίνει και κάποια στιγμή σταματήσει, μπορούμε να το ξαναζεστάνουμε σε μπεν-μαρί; Και αν ναι, πόσες φορές;

Αν το μωρό έχει σαραντήσει και έχει γεννηθεί υγειές τελειόμηνο τότε μπορείς να το βάλεις στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνεις μία φορά, όχι παραπάνω...

Αν δεν έχει σαραντήσει τότε το πετάς!

frene
25-05-08, 14:11
Μια ερώτηση για το ζέσταμα του μητρικού γάλακτος
Εγω επειδη συνεχεια το κανω αυτο,δινω το φρεσκοαντλημενο γαλα,συνηθως δεν το ζεσταινω καθολου ή ελαχιστα
αν το μπιμπερο ειναι κρυο!
Αν εννοεις οτι επειδη πινει αργα και κρυωνει στο ενδιαμεσο,μπορεις να το ζετσανεις λιγακι!Αν εννοεις να το δωσεις σε επομενο γευμα,ισχυει αυτο που σου πε η felinidoc!

ΣΟΦΙΑ
07-06-08, 11:25
Θα ήθελα να θέσω μια απορία ίσως λίγο αφελή :oops:

Αν συλλέγουμε γάλα με το θήλαστρο π.χ. 75ml τη μια φορά μες την ημέρα, 50ml την αλλη φορά μες την ημέρα ή την επόμενη και το καταψυξουμε όταν θα έρθει η ωρα να ταισουμε με το αποθηκευμένο γάλα το μωρό μπορουμε να τα αναμίξουμε ή καθε φορα που θα βγαζουμε γάλα πρεπει να είναι συμπληρωμένο γεύμα?????????????????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

manina
07-06-08, 11:29
εγώ πάντα έβγαζα πολύ λίγο και έτσι πάντα χρειαζόταν να αναμειγνύω... δε δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στο μωρό.

ΣΟΦΙΑ
07-06-08, 11:35
ευχαριστώ για την αμεση απάντηση!!!!!! γιατι μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πετύχω να βγαλω γεύμα κανονικό και να μείνει και γαλα για τον επόμενο θηλασμό!!!!

manina
07-06-08, 12:44
μην ανησυχείς :wink: εμένα ποτέ δεν έβγαινε γάλα για ολόκληρο γεύμα,μάλιστα τώρα εδώ και πολύ καιρό δε βγάινει καθόλου γάλα με το θήλαστρο,θηλάζουμε όμως κανονικά και είναι 7,5 μηνών 8)

frene
08-06-08, 00:32
Θα ήθελα να θέσω μια απορία ίσως λίγο αφελή :oops:

Αν συλλέγουμε γάλα με το θήλαστρο π.χ. 75ml τη μια φορά μες την ημέρα, 50ml την αλλη φορά μες την ημέρα ή την επόμενη και το καταψυξουμε όταν θα έρθει η ωρα να ταισουμε με το αποθηκευμένο γάλα το μωρό μπορουμε να τα αναμίξουμε ή καθε φορα που θα βγαζουμε γάλα πρεπει να είναι συμπληρωμένο γεύμα?????????????????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σοφια μου δεν ειναι καθολου χαζη η απορια σου!
Καλυτερα ειναι να αναμιγνυεις το γαλα πριν το καταψυξεις και οχι να αναμιγνυεις το κατεψυγμενο και κατοπιν αποψυγμενο γαλα!
Θα μας πει και η Αγλαια για σιγουρια!

manina
08-06-08, 09:01
Καλυτερα ειναι να αναμιγνυεις το γαλα πριν το καταψυξεις και οχι να αναμιγνυεις το κατεψυγμενο και κατοπιν αποψυγμενο γαλα!

κι εγώ έτσι έκανα

aglaia
08-06-08, 13:07
Γενικά δεν συμφέρει να καταψύχεις μικρές ποσότητες (τα σακουλάκια είναι ακριβά, τα μπουκάλια ή βαζάκια πρέπει να είναι πολλά...). Οπότε είναι καλύτερα να βάζεις στο ψυγείο τις μικρές ποσότητες και να τις αναμιγνύεις όταν είναι κρύες και μετά να τις βάζεις στην κατάψυξη.

Όταν το αποψύχεις διατηρείται στου ψυγείο ένα 24ωρο, δεν χρειάζεται να το ζεστάνεις όλο μαζί, αλλά μόνο όσο χρειάζεται για το γεύμα.

ΣΟΦΙΑ
08-06-08, 13:22
Γενικά δεν συμφέρει να καταψύχεις μικρές ποσότητες (τα σακουλάκια είναι ακριβά, τα μπουκάλια ή βαζάκια πρέπει να είναι πολλά...). Οπότε είναι καλύτερα να βάζεις στο ψυγείο τις μικρές ποσότητες και να τις αναμιγνύεις όταν είναι κρύες και μετά να τις βάζεις στην κατάψυξη.

Όταν το αποψύχεις διατηρείται στου ψυγείο ένα 24ωρο, δεν χρειάζεται να το ζεστάνεις όλο μαζί, αλλά μόνο όσο χρειάζεται για το γεύμα.

Αγλαία ευχαριστούμε. Πόσο μπορούμε να το διατηρήσουμε το γάλα στο ψυγείο πριν το καταψυξουμε?? Π.χ. μπορεί να μείνει 24 ωρες στο ψυγείο και μετά να καταψυχθεί???

aglaia
08-06-08, 16:01
Αγλαία ευχαριστούμε. Πόσο μπορούμε να το διατηρήσουμε το γάλα στο ψυγείο πριν το καταψυξουμε?? Π.χ. μπορεί να μείνει 24 ωρες στο ψυγείο και μετά να καταψυχθεί???

Και 24 και 48 και ακόμη περισσότερο αν το ψυγείο δουλεύει στους +4 ή εκεί κοντά. :wink:

eleni^^
08-06-08, 16:08
αν το αποψυξεις κ τελικα δε το χρησιμοποιησεις .μπορεις να το ξαναβαλεις στην καταψυξη?

felinidoc
08-06-08, 17:14
αν το αποψυξεις κ τελικα δε το χρησιμοποιησεις .μπορεις να το ξαναβαλεις στην καταψυξη?

ΟΧΙ!!! Το αποψυγμένο γάλα διατηρείται για 24 ώρες στο ψυγείο μετά την απόψυξη του. Αν δεν χρησιμοποιηθεί, πετιέται!

aglaia
08-06-08, 20:22

ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ.

Το γράφουν στην ετικέτα τους όλα τα κατεψυγμένα προϊόντα... :?

eleni^^
08-06-08, 22:03
ooooooooooκ :D

BEBE
09-07-08, 23:07
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αρχίσω να βγάζω γάλα με το θηλαστρο. Τα μπουκαλάκια αποθηκευσης τα ξέρω αλλά τα σακουλάκια ποια ειναι? Ξερετε καμία μάρκα και πως δουλεέυι το συστημα αυτό ?

Ευχαριστώ

Φιλια

dimel
09-07-08, 23:18
BEBE να σου ζήσει!
Εγώ έχω πάρει της medela σακουλάκια αποθήκευσεις από το ΛΗΤΩ. Έχουν 20euro και κάθε κουτί έχει 20 σακουλάκια. Μ' έχουν βολέψει πολύ. Βγάζω γάλα εδώ και 5 μήνες τώρα τα αποθηκεύω στα σακουλάκια και κατευθείαν στον καταψύκτη. Επίσης αν μπεις στο site της medela ή του ΛΗΤΩ θα μπορέσεις να δεις τη συσκευασία.

BEBE
10-07-08, 01:05
BEBE να σου ζήσει!
Εγώ έχω πάρει της medela σακουλάκια αποθήκευσεις από το ΛΗΤΩ. Έχουν 20euro και κάθε κουτί έχει 20 σακουλάκια. Μ' έχουν βολέψει πολύ. Βγάζω γάλα εδώ και 5 μήνες τώρα τα αποθηκεύω στα σακουλάκια και κατευθείαν στον καταψύκτη. Επίσης αν μπεις στο site της medela ή του ΛΗΤΩ θα μπορέσεις να δεις τη συσκευασία.

Eυχαριστω dimεl για την απάντηση. Δίνεις δηλ. το γάλα σου με το μπιμπερό στο μώρο συνέχεια ή οποτε χρειαστεί?
Θα ηθελα να βγάλω γάλα διότι το στηθος μου βαραίνει, πονάει και μερικές φορές δεν το αντεχω.

Ειδες αύξηση στην παραγωγή σου με το θήλαστρο ?

Φιλιά και πάλι

annastasia
10-07-08, 10:33
Θα ηθελα να βγάλω γάλα διότι το στηθος μου βαραίνει, πονάει και μερικές φορές δεν το αντεχω.

BEBE :D
Ποιό θήλαστρο θα χρησιμοποιήσεις; Αυτό που επίσης θα ήθελα να σου τονίσω είναι πως στην αρχή του θηλασμού και μέχρι το στήθος να προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού σου, συνηθίζει να πρήζεται και να ενοχλεί. Μετά αυτό διορθώνεται σιγά σιγά.... τώρα αν για εσένα είναι ανυπόφορο αυτό, μπορείς να βγάζεις γάλα ίσα για να ανακουφίζεσαι... Αν θέλεις από την άλλη να κάνεις μια μικρή τράπεζα για να έχεις για το μωρό σου όταν λείπεις μπορείς να αντλείς με το θήλαστρο. Απλά έχε υπόψιν σου ότι δε μπορεί το θήλαστρο (αν ΔΕΝ είναι νοσοκομειακό) να υποκαταστήσει θηλασμό... δε θα σου διατηρήσει την παραγωγή όπως ο θηλασμός δηλαδή. Καλό είναι η άντληση να γίνεται συμπληρωματικά του θηλασμού για να μην έχεις πρόβλημα... :wink:

Λαμπρινή
10-07-08, 10:45
ΒΕΒΕ έχει δίκιο η Αναστασία . Εγω που έχω και μεγάλο στήθος το ένιωθα οτι θα εκραγεί τον πρώτο καιρό . Ηταν συνέχεια σαν πρησμένο και μετά που θήλαζα το μωρό ενιωθα πως δεν άδειασε καθόλου !!
Θα σαραντίσεις με το καλό και θα δεις οτι θα ρυθμιστεί σιγα σιγα και δεν θα δυσφορείς :)

BEBE
10-07-08, 17:50

BEBE :D
Ποιό θήλαστρο θα χρησιμοποιήσεις; Αυτό που επίσης θα ήθελα να σου τονίσω είναι πως στην αρχή του θηλασμού και μέχρι το στήθος να προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού σου, συνηθίζει να πρήζεται και να ενοχλεί. Μετά αυτό διορθώνεται σιγά σιγά.... τώρα αν για εσένα είναι ανυπόφορο αυτό, μπορείς να βγάζεις γάλα ίσα για να ανακουφίζεσαι... Αν θέλεις από την άλλη να κάνεις μια μικρή τράπεζα για να έχεις για το μωρό σου όταν λείπεις μπορείς να αντλείς με το θήλαστρο. Απλά έχε υπόψιν σου ότι δε μπορεί το θήλαστρο (αν ΔΕΝ είναι νοσοκομειακό) να υποκαταστήσει θηλασμό... δε θα σου διατηρήσει την παραγωγή όπως ο θηλασμός δηλαδή. Καλό είναι η άντληση να γίνεται συμπληρωματικά του θηλασμού για να μην έχεις πρόβλημα... :wink:

Το θήλαστρο που έχω ειναι το swing της MEDELA. Το κακό ειναι ότι η μπέμπα τρώει λιγότερο μάλλον απο όσο το στήθος παράγει και ιδιαίτερα τ βραδυ πονάω, και το ενα στήθος τρέχει κιόλας. Για αυτό ηθελα να αρχίσω να βγάζω με το θήλαστρο και να κάν ω μία τράπεζα. Με προβληματζει επίσης και το μπιμπερό. Αμα αρχίσουμε το μπιμπερό για 'ένα γεύμα την ημέρα ή δυο τι θα γίνει με το θηλασμό.... δε θέλω να τα καταστρέψω όλα τωρα που προσπαθω να τα βάζω σε ένα δρόμο....... μάλλον τα εχω λίγο χαμένα ακόμη..................

BEBE
10-07-08, 17:52
BEBE να σου ζήσει!

Dimel, εσύ πως τα καταφέρνεις ?Το βάζεις στο στήθος το μωρό ή μόνο με το μπιμπερό του δίνεις το γάλα σου ?

annastasia
10-07-08, 22:48
Το θήλαστρο που έχω ειναι το swing της MEDELA. Το κακό ειναι ότι η μπέμπα τρώει λιγότερο μάλλον απο όσο το στήθος παράγει και ιδιαίτερα τ βραδυ πονάω, και το ενα στήθος τρέχει κιόλας. Για αυτό ηθελα να αρχίσω να βγάζω με το θήλαστρο και να κάν ω μία τράπεζα. Με προβληματζει επίσης και το μπιμπερό. Αμα αρχίσουμε το μπιμπερό για 'ένα γεύμα την ημέρα ή δυο τι θα γίνει με το θηλασμό.... δε θέλω να τα καταστρέψω όλα τωρα που προσπαθω να τα βάζω σε ένα δρόμο....... μάλλον τα εχω λίγο χαμένα ακόμη..................

ΒΕΒΕ μου θα επιμείνω στο προηγούμενο ποστ που έγραψα... :?
Το στήθος σου θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού, βγάζε γάλα ίσα να ανακουφίζεσαι ή το πολύ πολύ να αντλείς μια στο τόσο για να δώσει κάποιος άμα λείψεις! Αν το μωράκι σου αναπτύσσεται κανονικά γιατί να αντλείς και να δίνεις με το μπιμπερό; Συν τοις άλλοις είναι λίγο μικρό ακόμα το μωρό σου και κινδυνείς λιγάκι από σύγχιση θηλών... αν απορρίπτει μετά το στήθος θα είναι ένα πρόβλημα... μη μπείς μετά αναγκαστικά στο τριπάκι της συστηματικής και αποκλειστικής άντλησης! :roll:

BEBE
11-07-08, 17:44
Αναστασία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, Το προβλημα μου ειναι το έξω. Δε ξέρω γιατί διστάζω τοσο πολύ να βγω εξω και να θηλάσω διακριτικά αν χρειαστεί. Εχω ανασφάλεια............. δεν το έχω βρει ακόμη.

Εσεις κορίτσια τι κάνετε σε αυτό το θέμα?
Η μητέρα μου που θήλασε τον αδερφό μου για 6 μήνες πριν 40 χρόνια μου είπε ότι κάπου διακριτικά πηγαινε και θήλαζε και δεν αντμετώπιζε ποτε πρόβλημα............

Εσείς τι λέτε ?

Ευχαριστώ και πάλι να είστε όλες καλά :P :P

annastasia
11-07-08, 19:08
Το προβλημα μου ειναι το έξω. Δε ξέρω γιατί διστάζω τοσο πολύ να βγω εξω και να θηλάσω διακριτικά αν χρειαστεί. Εχω ανασφάλεια............. δεν το έχω βρει ακόμη.

Να σου πω εγώ τι θα έκανα τώρα; Θα έπαιρνα ένα σλινγκ (το οποίο τώρα ανακάλυψα, όταν ο μικρός ήταν μωρό δεν ήξερα) θα έβαζα μέσα το νινί μου, θα το κάλυπτα μια χαρά με το ύφασμα που περισσεύει και θα έκανα τη δουλειά μου χωρίς να με παίρνει μάτι κανείς... όχι πως μια μητέρα που θηλαζει θα τη δει κάποιος με πονηρό "μάτι" (θα πρέπει να είναι εντελώς διεστραμμένος) αλλά πιο πολύ για να ξεπεράσεις τη δικιά σου ανασφάλεια... :wink:

super_mario
14-07-08, 18:52
όχι πως μια μητέρα που θηλαζει θα τη δει κάποιος με πονηρό "μάτι" (θα πρέπει να είναι εντελώς διεστραμμένος) ...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την annastasia! Σήμερα το πρωί που κατέβηκα στο κέντρο της Ρόδου για δουλειές, είδα μία μαμά να θηλάζει το μικρό της. Είναι η γνωστή φανταστική εικόνα!!! :)

gerakina
14-07-08, 23:29
είδα μία μαμά να θηλάζει το μικρό της. Είναι η γνωστή φανταστική εικόνα!!! :)

Πραγματική μια μαγική εικόνα!!
Κι όσο για αυτούς που την παρεξηγούν..τι να πω..
μάλλον οι ίδιοι έχουν το πρόβλημα!

Μαρία Κ.
15-07-08, 00:09
μάλλον οι ίδιοι έχουν το πρόβλημα!

Πρόβλημά τους λοιπόν.. :lol: :lol: :lol:

VassoP
17-07-08, 13:41
Χθες το βράδυ με τα λύπης μου πραγματικά στενοχωρήθηκα αναγκάστικα να πετάξω 110ml γάλα δικό μου γιατί η μπέμπα έφαγε μόνο 40ml και το υπόλοιπο δεν τοήθελε. Εγώ το είχα στο ψυγείο που το είχα αντλήσει την ίδια μέρα. Το ζέστανα λίγο αλλά δεν ήθελε το υπόλοιπο και δεν ήξερα τί να κάνω. Αποτέλεσμα ήταν να περάσουν οι ώρες και να το πετάξω.
Μπορεί ένα γάλα που έχει ζεσταθεί ενώ ήταν στο ψυγείο να το ξαναβάλω στο ψυγείο? Μπορεί να μείνει σε θερμοκρασία δωματίου φρέσκο για 6 ώρες όπως λέτε ?

frene
17-07-08, 16:06
Χθες το βράδυ με τα λύπης μου πραγματικά στενοχωρήθηκα αναγκάστικα να πετάξω 110ml γάλα δικό μου γιατί η μπέμπα έφαγε μόνο 40ml και το υπόλοιπο δεν τοήθελε. Εγώ το είχα στο ψυγείο που το είχα αντλήσει την ίδια μέρα. Το ζέστανα λίγο αλλά δεν ήθελε το υπόλοιπο και δεν ήξερα τί να κάνω. Αποτέλεσμα ήταν να περάσουν οι ώρες και να το πετάξω.
Μπορεί ένα γάλα που έχει ζεσταθεί ενώ ήταν στο ψυγείο να το ξαναβάλω στο ψυγείο? Μπορεί να μείνει σε θερμοκρασία δωματίου φρέσκο για 6 ώρες όπως λέτε ?
Λοιπον,το βγαζεις απο το ψυγειο,το ζεσταινεις,πινει το μωρο αλλα οχι ολο.Αυτο που περισσευει το βαζεις κατευθειαν ψυγειο και μπορεις να το δωσεις στο επομενο γευμα,χωρις ομως να το αναμιξεις με άλλο γαλα!
Το παραπανω ισχυει εφοσον το μωρο ειναι υγιες και τελειομηνο!

Δες και εδω:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1809&postdays=0&postorder=asc&start=75

aglaia
17-07-08, 23:13
Μπορεί να μείνει σε θερμοκρασία δωματίου φρέσκο για 6 ώρες όπως λέτε ?

Γάλα που μόλις έχει αντληθεί μπορεί να μείνει σε θερμοκρασία δωματίου 6 ώρες αν δεν υπάρχει διαθέσιμο ψυγείο. Αν υπάρχει ψυγείο πρέπει να μπαίνει αμέσως στο ψυγείο.

Όλα τα τρόφιμα αλοιώνονται πιο γρήγορα όσο πιο ψηλή είναι η θερμοκρασία και αλοιώνονται πιο αργά όσο χαμηλώνει η θερμοκρασία.

Γάλα που έχει ζεσταθεί μπορεί να μπει στο ψυγείο για περίπου 4 ώρες και να καταναλωθεί στο επόμενο γεύμα. Αν το επόμενο γεύμα είναι μετά από πολλές ώρες τότε δεν είναι ασφαλές.

eleni^^
12-08-08, 18:12
αντλησα 70ml πριν τρεια 24ωρα..το ειχα στη συντηρηση με την προοπτικη οτι θα το καταναλωνα χτες οπου το συμπληρωσα κ με 80ml ακομα αφου τα εφερα στην ιδια θερμοκρασια...το γαλα σιγουρα θα καταναλωθει αυριο μεσημερι.να το βαλω στην καταψυξη κ να το βγαλω αυριο το πρωι ή ως αυριο αν το αφησω στη συντησηση δε πειραζει? :roll:

Athena
23-09-08, 23:15
Σε μπεν μαρι γινεται η αποψυξη;σε μια ωρα αναγκης πως το κανουμε; :roll: δεν θυμαμαι δεν χρειαστηκε να το κανω ποτε...

Athena
24-09-08, 09:59
Σε μπεν μαρι γινεται η αποψυξη;σε μια ωρα αναγκης πως το κανουμε; :roll: δεν θυμαμαι δεν χρειαστηκε να το κανω ποτε...ξερει καποια;;;; :roll:

frene
24-09-08, 10:05
Σε μπεν μαρι γινεται η αποψυξη;σε μια ωρα αναγκης πως το κανουμε; :roll: δεν θυμαμαι δεν χρειαστηκε να το κανω ποτε...ξερει καποια;;;; :roll:
Απο οτι θυμαμαι οχι σε μπαιν μαρι αλλά σε κρυο τρεχουμενο νερο αν βιαζεσαι.Αλλιως στο ψυγειο!
Καπου το χει γραψει η Αγλαια,θα ψαξω να το βρω.

Athena
24-09-08, 10:08
Απο οτι θυμαμαι οχι σε μπαιν μαρι αλλά σε κρυο τρεχουμενο νερο αν βιαζεσαι.Αλλιως στο ψυγειο!
Καπου το χει γραψει η Αγλαια,θα ψαξω να το βρω.και εγω απο χθες ψαχνω αλλα ακομη να το βρω....

Χλοη
24-09-08, 10:08
Για απόψυξη το βάζεις κάτω από κρύο νερό στη βρύση, και μετά κάτω από χλιαρό νερό, ώσπου να ξεπαγώσει. Σε μπεν μαρί δε συνιστάται νομίζω.

gerakina
24-09-08, 11:11
Ναι αν το χρειαστείς άμεσα το βάζεις κάτω από κρύο τρεχούμενο νερό-βρύση
θέλει περίπου 20 λεπτά και μετά το ζεσταίνεις κανονικά σε "μπεν μαρι".
Δεν χρησιμοποιούμε τον φούρνο μικροκυμάτων γιατί ζεσταίνει ανομοιόμορφα
δημιουργώντας λιγότερο και περισσότερο καυτές περιοχές στο γάλα.

frene
24-09-08, 16:26
Παντως κοριτσια 20 λεπτα κατω απο τρεχουμενο νερο,μιλαμε για πολλα λιτρα χαμενα...και γιατι να μην το κανεις μπαιν μαρι αλλα με κρυο νερο;;Δεν ειναι το ιδιο;

gerakina
24-09-08, 18:30
Σωστή σκέψη..

Νικη78
24-10-08, 16:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΓΙΑ ΔΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 6600. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10. ΕΧΩ ΣΤΞΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ 600ML ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩΒ ΙΔΕΑ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΦΤΑΣΟΥΝΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? PLEASE........................

galat
24-10-08, 16:57
Πόσα γευματα κάνει το βράδυ? ξυπνάει ή κοιμάται σερί?

Μου φαίνεται οτι θα σε φτασουν χαλαραααααααααααααααααααα

αλλα πες μας αυτό και θα σου πω...ενα γευμα περιπου ειναι απο 120-200 μλ 150-180 μλ είναι μια κατα μέσο όρο καλή ποσότητα ανα γεύμα...

Νικη78
24-10-08, 17:25
GALAT ΕΙΣΑΙ SUPER... ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11 ΠΕΡΙΠΟΥ. ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4,30 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 7 7,30 ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΑ ΚΕΦΙΑ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΝ ΜΑΣ ΦΤΑΣΕΙ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΛΗ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ? ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ?

frene
24-10-08, 23:02
Νικακι πως και δεν κανατε καμια προβα με το μπουκαλι;Θα εισαι πολυ μακρυα για να γυρισεις σε περιπτωση που δεν πιει με το μπουκαλι;

Νικη78
25-10-08, 07:48
FRENE MOY KAΛΗΜΕΡΑ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΠΟΡΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ. ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΙ, (ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΟΤΕ ΠΙΠΙΛΑ) ΔΕΝ ΜΠΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΝΕΤΑ ΠΝΙΓΟΝΤΑΝ. ΤΩΡΑ ΠΙ[ΙΛΑ ΠΗΡΕ ΕΧΕΙ ΕΞΙΚΕΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΟΧΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ ΑΠΟ ΘΕΣΝΙΚΗ. FRENE ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ? ΤΑ 600 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? Η GALAT EIΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ?

frene
25-10-08, 09:00
FRENE MOY KAΛΗΜΕΡΑ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΠΟΡΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ. ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΙ, (ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΟΤΕ ΠΙΠΙΛΑ) ΔΕΝ ΜΠΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΝΕΤΑ ΠΝΙΓΟΝΤΑΝ. ΤΩΡΑ ΠΙ[ΙΛΑ ΠΗΡΕ ΕΧΕΙ ΕΞΙΚΕΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΟΧΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ ΑΠΟ ΘΕΣΝΙΚΗ. FRENE ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ? ΤΑ 600 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? Η GALAT EIΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ?
Ειναι σιγουρα καλα η ποσοτητα!Μην σε ανησυχει αυτο!
Τι μπιμπερο εχεις?Αν θες παρε ενα της κικο και ενα της νουκ,αν δεν παρει το ενα ισως παρει το άλλο.Νομιζω επισης οτι οι θηλες με καοτσουκ ειναι πιο μαλακες,ισως τις παρει ευκολοτερα.Εγω χρησιμοποιω τα νουκ,λενε οτι μοιαζουν περισσοτερο με το στηθος.
Ευχομαι να πανε ολα καλα!να μας πεις νεα!

gerakina
25-10-08, 10:22
θα συμφωνήσω με τη frene ως προς τις θηλές.
της chicco δεν μπόρεσε να τις "πιάσει" ενώ με της nuk κάτι γίνεται.

ερώτηση: εχθές κράτησε τη μικρή η μαμά μου.Άφησα 150 μλ σε ένα μπιμπερό.
Η μικρή το ακούμπησε αλλά δεν ήπιε.Μερικές σταγόνες ίσως.
Αυτό το γάλα πρέπει να πεταχτεί έτσι δεν είναι?
Μάλλον έτσι είναι αλλά θέλω να το ακούσω κι από εσάς γιατί πολύ λυπάμαι να το πετάξω... :cry:

Χλοη
25-10-08, 10:47
Λυπάμαι γερακίνα μου αλλά ναι! :(

Το σάλιο του μωρού αναπτύσει μικρόβια, και δεν πρέπει να το κρατήσεις πάνω από λίγες ώρες.

Νικη78
25-10-08, 12:35
ΚΑΙ ΕΓΩ Η ΕΞΥΠΝΗ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΜΙΚΡΗ 5 ΟΧ1 ΕΝΑ ΑΛΛΑ 5 ΤΗΣ ΚΙΚΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ .............. Η ΕΞΥΠΝΗ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ...........

μπου μπου
25-10-08, 12:54
Της NUC τα first choice είναι τα πιο κοντινά στο στήθος. Εμένα που δεν παίρνει πιπίλα καθόλου μ΄αυτά πίνει ανετα.

frene
25-10-08, 16:10
Γερακινα μου δυστυχως θα το πεταξεις :cry:
Αλλη φορα ομως καλυτερα μη ζεσταινεις τοσο μεγαλη ποσοτητα.Ζεστανε λιγοτερο και να το πιει ζεσταινεις και το υπολοιπο.Εγω ετσι εκανα στις αρχες που το γαλα δεν περισσευε.

frene
25-10-08, 16:12
νικη μην εχεις τυψεις,ολα καλα θα πανε,να δεις....

gerakina
25-10-08, 16:50
ναι κι εγώ αυτό ήξερα..αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω.Κρίμα!

Νικη78
26-10-08, 19:48
ΚΑΛΗΣΠΑΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ. ΧΑΛΙΑ Η ΑΠΟΠΕΙΡΑ... ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ. ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΧΘΕΣ ΜΑΛΩΣΑΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ. FRENE ΜΟΥ ΤΖΑΜΠΑ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΠΕΤΑΞΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300ΓΡ. ΓΑΝΙΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 830 ΗΠΙΕ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΣΤΡΑΒΑ ΚΟΥΤΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ,,,ΩΣΠΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΒΥΖΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΕ.... Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΡΩΜΕ ΚΡΕΜΕΣ... ΕΣΚΑΣΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΙΩΣΑ ΑΠΑΙΣΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ...

frene
26-10-08, 22:56
Δεν πειραζει Νικη μου....ειναι οντως δυσκολο για ενα μωρο 5 μηνων να παρει πρωτη φορα τωρα μπιμπερο....Σε ενα μηνα ξεκιναν οι στερεες οποτε θα ειναι καλυτερα τα πραγματα! :D

yiannaf
27-10-08, 11:44
Κορίτσια super sos!!!!
η μητέρα μου ζέστανε το γάλα που της άφησα στις 11.15 γιατί νόμισε πως ο μικρός θα ξυπνούσε αλλά αυτός κοιμάται ακόμα. Το μπιμπερό το έχει ακόμα στο κατσαρολάκι με το ζεστό νερό για να διατηρείται. Μήπως δεν κάνει να του το δώσει? Πόση ώρα μπορεί να το κρατήσει έτσι?

frene
27-10-08, 14:10
Axxx τωρα το ειδα.τι κανατε τελικα?
Το σωστο ηταν να ξαναμπει στο ψυγειο.Με το μητρικο γαλα που δεν υπαρχει περισσια,καλυτερα να περιμενει λιγο το μωρο παρα να πεταχτει το γαλα.

yiannaf
27-10-08, 14:15
Του το έδωσε τελικά... τώρα αν πάθει κανένα κόψιμο θα φανεί στην πορεία :?
Δηλαδή δεν θα πείραζε που ενώ είχε ζεσταθεί θα ξαναέμπαινε στο ψυγείο?

frene
27-10-08, 17:10
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1809&postdays=0&postorder=asc&start=75
Δες εδω!Ειχα κι εγω τις ιδιες αποριες!
Καλυτερα να εμπαινε στο ψυγειο και να ξαναζεσταινοταν παρα να εμενε σε ζεστο νερο συνεχεια.

gerakina
17-11-08, 20:23
Άντλησα γάλα την Παρασκευή και ξέχασα να το βάλω στην κατάψυξη.
Μπορώ να το δώσω αύριο στην μπέμπα?
Το ψυγείο λειτουργεί στους 4 βαθμούς C και το γάλα είναι στο χαμηλότερο ράφι,στο βάθος.

ΛΕΝΑΝΕΚ
19-12-08, 00:50
Στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες[/color]

Αν το νεογνό είναι σοβαρά άρρωστο και/ή νοσηλεύεται, συζητήστε τις οδηγίες διατήρησης με το γιατρό.
Ας πάρω λοιπόν αυτήν την περίπτωση.
Και δεν το βάζω και στην πόρτα.
:arrow: Αν η αποστείρωση που κάνω στα μπουκάλια διαρκεί 24 ώρες στο ψυγείο πως θα κρατήσω το γάλα 2-4 ημέρες?
:arrow: Ο παιδίατρος να την πω την αλήθεια μου είπε να μην δίνω γάλα που είναι πάνω από 24 ώρες στο ψυγείο.Κι εγώ να δηλώσω εδώ ότι σε ότι έχει να κάνει με το θηλασμό κάνω αυτά που διαβάζω εδώ.Μια τόνωση σχετικά με αυτό που μου είπε ο παιδίατρος όμως τη θέλω.!
:arrow: Μπορώ να βάλω γάλα στην κατάψυξη με το γυάλινο μπουκάλι? Ή τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω για αποθήκευση και από που θα το προμηθευτώ?

frene
19-12-08, 01:11
Μια χαρα διατηρειται το γαλα τουλαχιστον για 2-3 24ωρα,το χω τσεκαρει!

Μπορεις να βαλεις το γιαλινο μπιμπερο στην καταψυξη απλά μην το παραγεμισεις για να μην σπασει.Ασε αρκετο κενο.
Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις τα κυπελλακια της avent(απο καταστηματα με βρεφικα ειδη) ή τα σακουλακια της medela (απο καταστηματα με βρεφικα ειδη ή απο φαρμακεια).

http://www.juniornet.gr/index.php?target=products&product_id=29850

http://pha24.com/product_info.php?products_id=1245&osCsid=e8b890457943c71e96aec9ff0cf98112

ΛΕΝΑΝΕΚ
19-12-08, 01:25
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!

Αν μπορούσατε να μου δώσετε 2-3 πηγές για τη διατήρηση των 2-4 ημερών.Φυσικά η aglaia έρχετε πρώτη.
Θέλω να αντιπαρατεθώ λιγάκι με τον παδίατρο. :wink:

aglaia
19-12-08, 02:29
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!

Αν μπορούσατε να μου δώσετε 2-3 πηγές για τη διατήρηση των 2-4 ημερών.Φυσικά η aglaia έρχετε πρώτη.
Θέλω να αντιπαρατεθώ λιγάκι με τον παδίατρο. :wink:

Να σου δώσει αυτή δημοσιεύσεις από επιστημονικά περιοδικά που να γράφουν τα όσα ισχυρίζεται. Αυτή σπούδασε κι εσύ πληρώνεις για τις υπηρεσίες της! Αυτή έχει υποχρέωση να σου τεκμηριώσει τα όσα λέει, όχι εσύ.

Παρόλα αυτά εμείς θα σου δώσουμε βιβλιογραφία:

References
California Perinatal Quality Care Collaborative (CPQCC). Nutritional Support of the Very Low Birth Weight Infant: Part I. Quality Improvement Toolkit. Palo Alto, CA: CPQCC, 2004.

Riordan J and Auerbach K. Breastfeeding and Human Lactation, 2nd ed. Boston and London: Jones and Bartlett; 1999, p. 789-799.

Lawrence RA. Milk banking: the influence of storage procedures and subsequent processing on immunologic components of human milk. Adv Nutr Res. 2001;10:389-404.

Eteng MU, Ebong PE, Eyong EU, Ettarh RR. Storage beyond three hours at ambient temperature alters the biochemical and nutritional qualities of breast milk. Afr J Reprod Health. 2001 Aug;5(2):130-4.

Tully MR. Recommendations for handling of mother's own milk. J Hum Lact. 2000 May;16(2):149-51.

Arnold LDW, ed. Recommendations for collection storage, and handling of a mother’s milk for her own infant in the hospital setting. West Hartford, CT: Human Milk Banking Association of North America; 1999.

Hamosh M, Ellis LA, Pollock DR, Henderson TR, Hamosh P. Breastfeeding and the working mother: effect of time and temperature of short-term storage on proteolysis, lipolysis, and bacterial growth in milk. Pediatrics. 1996 Apr;97(4):492-8.

Pardou A, Serruys E, Mascart-Lemone F, Dramaix M, Vis HL. Human milk banking: influence of storage processes and of bacterial contamination on some milk constituents. Biol Neonate. 1994;65(5):302-9.

Quan R, Yang C, Rubinstein S, Lewiston NJ, Sunshine P, Stevenson DK, Kerner JA Jr. Effects of microwave radiation on anti-infective factors in human milk. Pediatrics. 1992 Apr;89(4 Pt 1):667-9.

Sigman M, Burke KI, Swarner OW, Shavlik GW. Effects of microwaving human milk: changes in IgA content and bacterial count. J Am Diet Assoc. 1989 May;89(5):690-2.

Και περιληψούλα από το άρθρο της Pardou που έχω παραπάνω τονισμένο...

(η γιατρός έχει αντίστοιχη βιβλιογραφία; )

Human milk banking: influence of storage processes and of bacterial contamination on some milk constituents.
Pardou A, Serruys E, Mascart-Lemone F, Dramaix M, Vis HL.
Department of Neonatology, Free University of Brussels, Belgium.

This paper reviews the effects of storage and bacterial content contaminating human milk on some milk constituents. Moreover, it reviews the inhibitory effect of refrigeration and freezing on bacterial growth. Our results suggest that the type and length of storage have an effect on some milk constituents, that this effect is modulated by the bacterial contamination of the milk and that refrigeration has a significant inhibitory effect on bacterial growth which is not observed after freezing. This stresses the importance of collecting noncontaminated milk and justifies the choice of refrigeration at 0-4 degrees C for storage up to 8 days.

aglaia
19-12-08, 02:54
http://www.uptodate.com/online/content/abstract.do?topicKey=~9L9CtWPg7cWVT2&refNum=1-9

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά δεν αντέχω άλλο το θράσσος των γιατρών να το παίζουν γνώστες και σε όσα δεν γνωρίζουν...

Medline ® Abstracts for References 1-9
of 'Patient information: Breast pumps'

--------------------------------------------------------------------------------

1
TI Recommendations for handling of mother's own milk.
AU Tully MR
SO J Hum Lact. 2000 May;16(2):149-51.

Often, mothers must express their milk so it can be fed to their babies in their absence or at a later time. Research has shown that human milk is remarkably resilient as long as good food-handling techniques are used. There are some measures that can be taken to optimize both the nutritional value and the immunologic protection if the milk is to be fed to a preterm or sick infant rather than to a healthy baby who is primarily breastfeeding. Keeping milk-handling and storage instructions simple and clear can encourage a mother to provide milk for her baby when she cannot breastfeed.

AD Department of Pediatrics, School of Medicine, University of North Carolina at Chapel Hill, USA.
PMID 11153346

--------------------------------------------------------------------------------

2
TI Breastfeeding and the working mother: effect of time and temperature of short-term storage on proteolysis, lipolysis, and bacterial growth in milk.
AU Hamosh M; Ellis LA; Pollock DR; Henderson TR; Hamosh P
SO Pediatrics. 1996 Apr;97(4):492-8.

BACKGROUND: Women who breastfeed have to store expressed milk while at work for later feeding to their infants; however, storage conditions are often not optimal. OBJECTIVE: Top assess microbial growth and stability of milk protein and lipid at 15 degrees C to 38 degrees C for up to 24 hours. METHODS: Sixteen healthy women who breastfed exclusively, either at home (n=11) or who expressed milk for their infants (n=5), were studied during early (1 month) or late (5 to 6 months) lactation. Expressed milk was stored at 15 degrees C, 25 degrees C, and 38 degrees C for 1 to 24 hours for quantitation of pH, proteolysis, and lipolysis; bacterial growth was quantified at 0, 4, 8, and 24 hours of storage. RESULTS: Milk pH decreased 2 units by 24 hours of storage at all temperatures tested. Proteolysis was minimal during milk storage at 15 degrees C or at 25 degrees C for 24 hours and was apparent only after 24 hours of storage at 38 degrees C. Lipolysis was rapid, starting in the first hours of storage and progressing to 8% at 24 hours. Thus, while the greatest increment in proteolysis products was a 40% increase above baseline after 24 hours of storage at 38 degrees C, free fatty acid concentration at this storage time was 440% to 710% higher than in freshly expressed milk. Bacterial growth was restricted mainly to nonpathogens, was minimal at 15 degrees C throughout the 24 hours of storage, was low at 25 degrees C for the first 4 to 8 hours, and was considerably higher at 38 degrees C even during the relatively short period of 4 hours. CONCLUSIONS: Storage of human milk is safe at 15 degrees C for 24 hours, whereas at 25 degrees C it is safe for 4 hours. Milk should not be stored at 38 degrees C. Minimal proteolysis during storage suggests that milk proteins probably maintain their structure and function during short-term storage, while the marked lipolysis might slow bacterial growth during this time.

AD Department of Pediatrics and Physiology and Biophysics, Georgetown University Medical Center, Washington, DC 20007, USA.
PMID 8632934

3
TI Human milk banking: influence of storage processes and of bacterial contamination on some milk constituents.
AU Pardou A; Serruys E; Mascart-Lemone F; Dramaix M; Vis HL
SO Biol Neonate. 1994;65(5):302-9.

This paper reviews the effects of storage and bacterial content contaminating human milk on some milk constituents. Moreover, it reviews the inhibitory effect of refrigeration and freezing on bacterial growth. Our results suggest that the type and length of storage have an effect on some milk constituents, that this effect is modulated by the bacterial contamination of the milk and that refrigeration has a significant inhibitory effect on bacterial growth which is not observed after freezing. This stresses the importance of collecting noncontaminated milk and justifies the choice of refrigeration at 0-4 degrees C for storage up to 8 days.

AD Department of Neonatology, Free University of Brussels, Belgium.
PMID 8054398

4
Lawrence, RA, Lawrence, RM. Breastfeeding: A Guide for the Medical Professional. St. Louis, MO: Mosby; 1999.

no abstract available

5
TI Effects of microwave radiation on anti-infective factors in human milk.
AU Quan R; Yang C; Rubinstein S; Lewiston NJ; Sunshine P; Stevenson DK; Kerner JA Jr
SO Pediatrics. 1992 Apr;89(4 Pt 1):667-9.

In intensive care nurseries it has become common practice to use microwave thawing of frozen human milk for more rapid accessibility. Twenty-two freshly frozen human milk samples were tested for lysozyme activity, total IgA, and specific secretory IgA to Escherichia coli serotypes 01, 04, and 06. The samples were heated by microwave for 30 seconds at a low- or high-power setting and then reanalyzed. One-mL aliquots of 10 additional human milk samples were microwaved at low (20 degrees C to 25 degrees C), medium (60 degrees C to 70 degrees C), and high (greater than or equal to 98 degrees C) setting before the addition to each of 1 mL of diluted E coli suspension. E coli growth was determined after 3 1/2 hours of incubation at 37 degrees C. Microwaving at high temperatures (72 degrees C to 98 degrees C) caused a marked decrease in activity of all the tested antiinfective factors. E coli growth at greater than or equal to 98 degrees C was 18 times that of control human milk. Microwaving at low temperatures (20 degrees C to 53 degrees C) had no significant effect on total IgA, specific IgA to E coli serotypes 01 and 04, but did significantly decrease lysozyme and specific IgA to E coli serotype 06. Even at 20 degrees C to 25 degrees C, E coli growth was five times that of control human milk. Microwaving appears to be contraindicated at high temperatures, and questions regarding its safety exist even at low temperatures.

AD Department of Pediatrics, Stanford University School of Medicine, CA.
PMID 1557249

6
TI Storage of breast milk: effect of temperature and storage duration on microbial growth.
AU Igumbor EO; Mukura RD; Makandiramba B; Chihota V
SO Cent Afr J Med. 2000 Sep;46(9):247-51.

OBJECTIVE: To study the effect of storage duration at varying temperature ranges, the pattern of microbial isolates and the quantity of colony-forming units (CFU) on expressed breast milk. DESIGN: Cross sectional study. SETTING: Bacteriology laboratory, University of Zimbabwe in Parirenyatwa Hospital, Harare. MAIN OUTCOME MEASURES: The temperature, storage duration and types of micro-organisms in freshly expressed breast milk. RESULTS: Freshly expressed human breast milk contained microbial non-pathogens of skin flora. There was no growth of organisms in stored breast milk after four hours, eight hours, 24 hours and 72 hours storage duration at temperature ranges 0 to 4 degrees C (freezing temperature), 4 to 10 degrees C (refrigerator temperature), 15 to 27 degrees C (room temperature) and 30 to 38 degrees C (high temperature) respectively. Growth was detected after the storage durations and organisms isolated were both pathogens and non-pathogens with low counts. Average colony counts was (CFU < 200). CONCLUSION: The study revealed that storage duration for expressed breast milk should not exceed 24 hours in refrigerator temperature (4 to 10 degrees C), eight hours at room temperature (15 to 27 degrees C) and four hours at high temperature (30 to 38 degrees C). Although freezing temperature (0 to 4 degrees C) seemed safest for breast milk storage, short-term storage in a freezer is not recommended due to likely the hazards of the thawing process.

AD Department of Medical Microbiology, School of Medicine, University of Zimbabwe, P O Box A178, ****dale, Harare, Zimbabwe.
PMID 11320771

7
TI Effects of storage on the physicochemical and antibacterial properties of human milk.
AU Ogundele MO
SO Br J Biomed Sci. 2002;59(4):205-11.

Storage of human milk for limited periods of time is unavoidable in neonatal units and also in the home where increasing numbers of mothers go back to work soon after delivery. Many mothers, convinced of the importance of prolonged exclusive or complementary breast-feeding, often express and store human milk for use during the period of separation. This study examines the effects of different storage methods on the pH and some antibacterial activities of human milk. Portions of milk and colostrum samples from healthy lactating mothers were stored at 4 degrees C and -20 degrees C for periods ranging from one day to 12 weeks. The stored milk samples were analysed for pH, bactericidal and bacteria sequestration activities against a serum-sensitive Escherichia coli, and compared with freshly collected samples, with and without EDTA. Milk became progressively more acidic during storage. While the bactericidal activities of refrigerated samples diminished rapidly, up to two-thirds of the original activity level was maintained by freezing for up to three months. The ability of milk fat globule membrane to adhere to suspended bacteria was gradually lost in frozen milk samples, while it was greatly enhanced during the first few days in refrigerated samples, before declining sharply. This study shows that loss of bactericidal activity in refrigerated milk is well compensated for by enhanced bacteria sequestration activity, and allays any fears that might arise concerning the suitability of stored human milk for infant consumption.

AD Department of Immunology, Georg-August University, Kreuzbergring 57, D-37075 Gottingen, Germany. mogundel@yahoo.com
PMID 12572954

8
TI Bactericidal activity of human milk: stability during storage.
AU Silvestre D; Lopez MC; March L; Plaza A; Martinez-Costa C
SO Br J Biomed Sci. 2006;63(2):59-62.

Human milk provides infants with defensive factors against many illnesses. This study aims to analyse global bactericidal activity in fresh human milk and evaluate its stability in relation to milk manipulation and its possible alteration following refrigeration. Nineteen milk samples (mature milk) from 19 healthy women are analysed. Viability testing involving a strain of Escherichia coli NCTC 9111, serovar O111:K58(B4):H- was used to determine the bactericidal effect of human milk. Degree of bacteriolysis is calculated as the difference between E. coli counts in controls and in milk samples, expressed as a percentage of the control sample counts. An evaluation of the effect of refrigeration at 4-6 degrees C after 24, 48 and 72 hours, and at -20 degrees C for seven days on bactericidal capacity is made. Bactericidal activity was detected in all milk samples analysed (77.33 +/- 15.14%). This activity persisted after refrigeration for 48 hours and after freezing for 10 days, but showed a significant decrease after refrigeration for 72 hours. In conclusion, maternal milk has bactericidal capacity, providing defence and protection against infection for newborn infants. This property can be altered during the storage of milk. Consequently, if storage in excess of 48 hours is required, freezing is preferable to refrigeration.

AD Department of Food Science and Technology. Cardenal Herrera-CEU, Edificio Seminario Spain. dsilves@uch.ceu.es
PMID 16871996

9
TI Effects of refrigeration on the bactericidal activity of human milk: a preliminary study.
AU Martinez-Costa C; Silvestre MD; Lopez MC; Plaza A; Miranda M; Guijarro R
SO J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2007 Aug;45(2):275-7.

This study analyzed the bactericidal activity of human milk and how it is influenced by refrigerated storage. Nine samples of mature human milk were collected and divided into 3 aliquots. One was analyzed immediately, and the other 2 were refrigerated at 4 degrees C to 6 degrees C for 48 and 72 hours, respectively. All of the fresh samples exhibited bactericidal activity with an average value of 83.47% +/- 18.37%. Refrigeration for 48 hours did not cause significant modifications, whereas storage beyond 72 hours significantly lowered the degree of bacteriolysis versus fresh milk. In conclusion, human milk possesses bactericidal activity that remains stable during the first 48 hours of refrigerated storage, but it is significantly reduced beyond 72 hours.

AD Department of Pediatrics, University School of Medicine and Hospital Clinico, University of Valencia, Valencia, Spain. ceceliam@comv.es
PMID 17667732

Όλοι αυτοί το έχουν μελετήσει κι έχουν δημοσιεύσει τις μελέτες τους εδώ και πολύ καιρό. Οι γιατροί που πληρώνουμε οφείλουν να τα ξέρουν. Αν δεν τα ξέρουν οφείλουν να είναι στοιχειωδώς έντιμοι και να δηλώσουν την άγνοιά τους... :?

frene
19-12-08, 09:39
Κι μενα παντως μου ειχαν στην κλινικη πει για ενα 24 ωρο μονο, κι ενας παιδιατρος μου ειχε πει"μην δινεις στο μωρο γαλα απο την καταψυξη!". :?

Τουλαχιστον αυτος που παω τωρα δεν ανακατευεται καθολου με το θεμα θηλασμος,ειναι διακριτικος πολυ.

SAN
13-01-09, 16:29
Καλησπέρα σε όλες και να χαίρεστε τα μωράκια σας.
Θέλω να ξεκινήσω να αποθηκεύω λίγο γάλα στην κατάψυξη για κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να λείψω και έκανα μια σκέψη που θα σας την μεταφέρω σε ερώτηση: Όταν χρησιμοποιούμε αποστειρωμένα πλαστικά μπουκάλια για την κατάψυξη αφήνουμε πάνω στα μπουκάλια και τις θηλές. Παθαίνουν τίποτα στην κατάψυξη; Μολίς ζεσταθεί το γάλα είναι οκ να δωσουμε απ' ευθείας το γάλα στο μωρό από το μπουκαλί με τη θηλή (σιλικόνης) που είχαμε ετοιμάσει κατά τη συλλογή;

aglaia
13-01-09, 17:59
τα μπουκάλια αποθήκευσης πρέπει να κλείνουν ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ.

με τη θηλή δεν κλείνουν αεροστεγώς, άρα δεν επιτρέπεται αυτός ο τρόπος αποθήκευσης

τα περισσότερα μπουκάλια έχουν ένα πώμα που προσαρμόζεται στη στεφάνη, και το πώμα με τη στεφάνη είναι ένα αεροστεγές κλείσιμο.

voukal
13-01-09, 18:08
Αν κλείσουμε το μπιμπερό και με το καπάκι, δεν είναι αεροστεγές; Νομίζω ότι το καπάκι έρχεται και κλείνει ακριβώς και την τρυπούλα της θηλής. Βλακεία είπα; :oops: :?

frene
13-01-09, 22:50
ωχωχωχωχχχχχ Αγλαια,τοσο καιρο στο ψυγειο με τις θηλες τα βαζω στο ψυγειο...(στην καταψυξη βαζω της avent τα κυπελλακια)Μεγαλη βλακεια;;Χρησιμοποιω και κατι μικρα μπιμπερο της μεντελα που εχουν τετοιο πωμα αλλά και τα νουκ με τις θηλες.

SAN
13-01-09, 23:06
τα μπουκάλια αποθήκευσης πρέπει να κλείνουν ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ.
με τη θηλή δεν κλείνουν αεροστεγώς, άρα δεν επιτρέπεται αυτός ο τρόπος αποθήκευσης
τα περισσότερα μπουκάλια έχουν ένα πώμα που προσαρμόζεται στη στεφάνη, και το πώμα με τη στεφάνη είναι ένα αεροστεγές κλείσιμο.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Μόλις έσωσες τα πρώτα 60ml μητρικού γάλακτος που αποθήκευσα στην κατάψυξη. :wink:

dina27
13-01-09, 23:09
εχω θηλαστρο και βγαζω πολυ λιγο γαλα καθε φορα..δηλαδη 40-50ml..
για να βγαλω ενα γευμα για το μωρο πρεπει να αντλησω περιπου 3 φορες.

επιτρεπεται να ανακατευω το γαλα που βγαζω και ειναι ζεστο με αυτο που ειχα βγαλει πριν απο το ψυγειο??ετσι ωστε να δημιουργω ενα γευμα????

αγλαια sos!!

ευχαριστω!!!!

frene
13-01-09, 23:13
Ντινα ποιο θηλαστρο χρησιμοποιεις;

Οχι δεν επιτρεπεται η αναμιξη κρυου με ζεστο γαλα.
Καθε φορα που θα αντλεις θα τα βαζεις σε διαφορετικα μπουκαλακια στο ψυγειο και μετα απο μερικες ωρες που θα εχουν πλεον την ιδια θερμοκρασια,θα τα αναμιγνυεις.Θα κουνας πολυ ελαφρα και με κυκλικες κινησεις το μπιμπερο το οποιο θα αδειασεις για να ξεκολλησει το λιπος που κολλαει στα τοιχωματα του μπιμπερο.

dina27
13-01-09, 23:19
το swing medela..ωχ ξερεις τι εκανα?το αφησα το παγωμενο λιγο εκτος ψυγειου και μετα το ανακατεψα με το αλλο..λες να εχω προβλημμα?το μωρο μου το ηπιε..λες?

σευχαριστω παντως..

frene
13-01-09, 23:24
το swing medela..ωχ ξερεις τι εκανα?το αφησα το παγωμενο λιγο εκτος ψυγειου και μετα το ανακατεψα με το αλλο..λες να εχω προβλημμα?το μωρο μου το ηπιε..λες?

σευχαριστω παντως..
οταν λες παγωμενο,εννοεις απο την καταψυξη ή απλα κρυο απο το ψυγειο;

dina27
13-01-09, 23:27

νομιζω εδω βρηκα την απαντηση μου..σωστα??
πρεπει να τα βαζω στο ψυγειο και κρυα να τα ανακατευω..σωστα?

dina27
13-01-09, 23:30

σευχαριστω παντως..
οταν λες παγωμενο,εννοεις απο την καταψυξη ή απλα κρυο απο το ψυγειο;

κρυο καλη μου απο το ψυγειο!!δεν εχω βαλει στη καταψυξη ποτε ως τωρα..βασικα τωρα αντλω κιολας γιατι δεν χρειαστηκε μεχρι τωρα..τωρα πρεπει να παω στη δουλεια και εχω μπει σε αυτη τη διαδικασια.. :cry: αλλα με το θηλαστρο αντλω πολυ λιγο δυστυχως

frene
13-01-09, 23:39
Οκ!Δεν νομιζω να πειραξει το μωρο.Κι εγω το εκανα αυτο μερικες φορες στην αρχη,πριν βρω το φορουμ.
Αν δεις οτι ζοριζεσαι πολυ με το swing δοκιμασε να νοικιασεις το symhpony.

Ποιες ωρες αντλεις;Για ποση ωρα;

frene
13-01-09, 23:40

νομιζω εδω βρηκα την απαντηση μου..σωστα??
πρεπει να τα βαζω στο ψυγειο και κρυα να τα ανακατευω..σωστα?
Ναι σωστα!

frene
13-01-09, 23:41
σορυ!

dina27
14-01-09, 18:38
Οκ!Δεν νομιζω να πειραξει το μωρο.Κι εγω το εκανα αυτο μερικες φορες στην αρχη,πριν βρω το φορουμ.
Αν δεις οτι ζοριζεσαι πολυ με το swing δοκιμασε να νοικιασεις το symhpony.

Ποιες ωρες αντλεις;Για ποση ωρα;

πολυ λιγο..δεν με αφηνει..και μονο οταν θηλαζει εγω παραλληλα αντλω γιατι μονο ετσι καταφερνω να βγαλω λιγα γραμμαρια..αν το κανω μονη μου δεν βγαζω τιποτα..
ενα γευμα θελω να συμπληρωνω..αν δεν τα καταφερω θα του δωσω ξενο..κανω οτι μπορω παντως.
σευχαριστω για την κουβεντουλα μας

Μαρια.X
14-01-09, 18:56
Ντινακι μην το βαζεις κατω,και 'γω αντλω γιατι θα γυρισω στην δουλεια και θα δουλευω 8ωρο. :( Εχω το swing και δεν καταφερνα να βγαλω πολυ γαλα και νοικιασα το symhpony, οταν κοιματε συνηθως αντλω,( 3-4 φορες περιπου) την ημερα και μαζευω στο συνολο 160γρ γαλα συνηθως.Τα κοριτσια μου ειπαν οτι θελει χρονο να συνηθισει το στηθος το θηλαστρο και ετσι ειναι, γιατι στην αρχη δεν αντλουσα τιποτα ενω τωρα μια εβδομαδα μετα αντλω καθε μερα και πιο πολυ.
Κριμα ειναι να του δωσεις ξενο εφοσων τα καταφερατε μεχρι εδω.Στην εσχατη περιπτωση νοικιασε το symhpony που ειναι καλυτερο θηλαστρο απ'αυτο που εχεις.Φιλακια ντινακι ελπιζω να βοηθησα.

klairh
16-01-09, 11:26
Γεια σας
Διαβασα καπου οτι "Μπορεί να ψυχθεί με ασφάλεια στους 4οC και να διατηρηθεί μέχρι και 5 ημέρες. Είναι καλύτερα τα δοχεία με το γάλα να τοποθετούνται στο πίσω μέρος του ψυγείου, όπου η ψύξη είναι καλύτερη.
".Ισχυει κατι τετοιο γιατι ως τωρα ήξερα πως το γάλα διατηρείται στο ψυγγείο 24 ώρες

klairh
16-01-09, 11:30
Κάπου διάβασα οτι το μητρικο γάλα "Μπορεί να ψυχθεί με ασφάλεια στους 4οC και να διατηρηθεί μέχρι και 5 ημέρες. Είναι καλύτερα τα δοχεία με το γάλα να τοποθετούνται στο πίσω μέρος του ψυγείου, όπου η ψύξη είναι καλύτερη."
ΙΣχυει κατι τετοιο επειδη ηξερα πως διατηρείτια μόνο 24 ώρες στο ψυγειο

klairh
16-01-09, 13:17
Κάπου διάβασα οτι το μητρικο γάλα "Μπορεί να ψυχθεί με ασφάλεια στους 4οC και να διατηρηθεί μέχρι και 5 ημέρες. Είναι καλύτερα τα δοχεία με το γάλα να τοποθετούνται στο πίσω μέρος του ψυγείου, όπου η ψύξη είναι καλύτερη."
ΙΣχυει κατι τετοιο επειδη ηξερα πως διατηρείτια μόνο 24 ώρες στο ψυγειο

boubis
16-01-09, 13:25

Φρεσκοαντλημένο γάλα

Στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 months

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 months

dina27
16-01-09, 20:14
δηλαδη μπορει να μεινει εκτος ψυγειου????

sofuka
16-01-09, 22:17
δηλαδη μπορει να μεινει εκτος ψυγειου????

ναι, ανάλογα με τη θερμοκρασία του δωματίου όπως τα γράφει παραπάνω, αλλά όχι να το μετακινείς, είναι ευαίσθητο στο χτύπημα :D
Αν χρειάζεται να μεταφερθεί, πάντα σε θερμομωνοτικό τσαντάκι με παγοκύστες!

Μαρια.X
16-01-09, 22:44
sofuka Τι εννοεις ειναι ''ευαισθητο στο χτυπημα''????
Κανω μια τραπεζα γαλακτος για οταν γυρισω στην δουλεια και βγαζω γαλα 3-4 φορες ημερησιως,οταν ανακατευω τα γαλατα εχουν κανει μια στρωση λιπους στο κυπελακι και για να δυαλυθει το ανακατευω.
Τι κανω λαθος???

Pipi
16-01-09, 22:46
Πιστεύω ότι αυτό που εννοεί η Σοφούκα είναι να μην το χτυπάς όπως τον φραπέ. Όχι να το ανακατεύεις λίγο.

aglaia
16-01-09, 22:59
Δεν επιτρέπεται να μεταφέρεται σε θερμοκρασία δωματίου. Η μεταφορά γίνεται μόνο με παγοκύστες σε θερμομονωτικό τσαντάκι.

yogini
16-01-09, 23:07
Συγνωμη γιατι το εχασα....αν βγαλω λιγο γάλα για να δωσω στο παιδι μου σε 3 ώρες που θα εχουμε παει πχ μια βόλτα πρεπει να το βάλω σε θερμομονωτικό δοχείο με παγοκύστες;; και θα το δώσω κρύο;;
και τι εννοειται να μην κουνηθεί;; εδω που ειχα βγαλει και το έβαλα στο ψυγείο μετα ήταν το πηχτο πανω πάνω και το νερο κάτω...οταν το έχυσα στο νεροχύτη ήταν μια αηδια....αυτο για να το δωσω στο μωρο δεν έπρεπε να το ανακατεψω να γινει ομοιομορφο;

frene
16-01-09, 23:25
Συγνωμη γιατι το εχασα....αν βγαλω λιγο γάλα για να δωσω στο παιδι μου σε 3 ώρες που θα εχουμε παει πχ μια βόλτα πρεπει να το βάλω σε θερμομονωτικό δοχείο με παγοκύστες;; και θα το δώσω κρύο;;
και τι εννοειται να μην κουνηθεί;; εδω που ειχα βγαλει και το έβαλα στο ψυγείο μετα ήταν το πηχτο πανω πάνω και το νερο κάτω...οταν το έχυσα στο νεροχύτη ήταν μια αηδια....αυτο για να το δωσω στο μωρο δεν έπρεπε να το ανακατεψω να γινει ομοιομορφο;
Δεν θα το δωσεις κρυο φυσικα,θα το ζεστανεις!
Για να μεταφερθει το γαλα,ναι,θελει τσαντακι και παγοκυστες.
Εννοεις να παρεις το μωρο μαζι σου και να το ταισεις εξω με μπιμπερο ή να το αφησεις σε καποιον αλλο;
Ετσι γινεται το γαλα στο ψυγειο.Το ζεσταινεις και τα ανακινεις ελαφρα με κυκλικες κινησεις και ενωποιειται.Δεν πρεπει να το κουνας δυνατα.Σαν να κανεις φραπε με το χερι,οπως παλια που δεν ειχαμε μιξερακια! :lol:
Τις προαλλες ειχα αφησει ενα μπουκαλι με γαλα πισω στο ψυγειο,πολλες μερες,κι οταν πηγα να το πεταξω,ειχε γινει γιαουρτι πανω!Το γυριζα αναποδα και δεν αδειαζε!! :shock: :lol:

yogini
16-01-09, 23:36
α!
αμα εισαι εξω και θες να το δώσεις με μπιμπερο το πίνει γρανίτα δηλαδή;;; :lol: :lol: :lol: :lol:
καλε που θα βρουμε τέτοια τσαντάκια;;;;

sofuka
17-01-09, 10:18
α!
αμα εισαι εξω και θες να το δώσεις με μπιμπερο το πίνει γρανίτα δηλαδή;;; :lol: :lol: :lol: :lol:
καλε που θα βρουμε τέτοια τσαντάκια;;;;

Άμα είσαι έξω, γιατί να κάθεσαι να βάζεις νερό ζεστό από θερμός σε κυπελάκι για να ζεστάνεις το κρύο γάλα, ενώ στο μεταξύ το μωρό θα έχει πλαντάξει στο κλάμα από την πείνα; Το βάζεις στο στήθος και τελείωσε η υπόθεση! Αν μελετήσεις λίγο το ντύσιμό σου ώστε να μην αποκαλύπτονται πολλά πολλά, όλα γίνονται!

vicky-kostas
22-01-09, 19:45
Να ρωτησουμε κι εμεις κατι.

Το κατεψυγμενο γαλα ποση ωρα κανει να ξεπαγωσει αν το αφησουμε εκτος ψυγειου,και ποση ωρα αν μεινει στο ψυγειο;

frene
22-01-09, 23:25
Δεν κανει να το αφησεις να ξεπαγωσει εκτος ψυγειου.
Θα το βαλεις στο ψυγειο ή σε κρυο νερο.Στο ψυγειο κανει κανενα 12ωρο περιπου;;Δεν ειμαι σιγουρη παντως γιατι εχω πολυ καιρο να βγαλω.Θα μας πει καμια κοπελα που βγαζει συχνα γαλα απο την καταψυξη.

aglaia
22-01-09, 23:40
Θα το βαλεις στο ψυγειο ή σε κρυο νερο.Στο ψυγειο κανει κανενα 12ωρο περιπου;;Δεν ειμαι σιγουρη παντως γιατι εχω πολυ καιρο να βγαλω.Θα μας πει καμια κοπελα που βγαζει συχνα γαλα απο την καταψυξη.

12-16 ώρες κάνει, ανάλογα με τη θερμοκρασία που δουλεύει το ψυγείο

SAN
30-01-09, 11:16

Αν θέλουμε να δώσουμε άμεσα κατεψυγμένο γάλα στο μωρό , μπορούμε να βάλουμε απ' ευθείας το σακουλάκι από την κατάψυξη στον θερμαντήρα ή σε μπαιν μαρί;

yogini
30-01-09, 12:51

Αν θέλουμε να δώσουμε άμεσα κατεψυγμένο γάλα στο μωρό , μπορούμε να βάλουμε απ' ευθείας το σακουλάκι από την κατάψυξη στον θερμαντήρα ή σε μπαιν μαρί;

Νομιζω πως οχι δυστυχως

frene
30-01-09, 15:40
Oχι σε ζεστο νερο το κατεψυγμενο,σε κρυο νερο μεχρι σιγα σιγα να ξεπαγωσει.

aglaia
30-01-09, 22:53
Για την απόψυξη του γάλακτος ισχύει ότι ισχύει και για όλα τα κατεψυγμένα τρόφιμα...

παπί
18-02-09, 13:15
Καλημέρα!!! κορίτσια τα φώτα σας καθ΄ότι άσχετη με το θέμα....πρώτη φορά άντλησα χθες 100 ml μετα κόπων και βασάνων βέβαια και τώρα θα αντλήσω πάλι γιατί θα αφήσω τη μπέμπα στη μαμά μου για κάποιες ώρες..το γάλα που άντλησα το έχω κρατήσει στο μπουκαλάκι της medela στο ψυγείο.. είναι ασφαλή αυτά τα μπουκαλάκια; είναι αυτά που μας έδωσαν απο την εταιρεία μαζί με το θήλαστρο..ευχαριστώ!!! :lol:

boubis
18-02-09, 20:43
Είναι πολύ καλά και ασφαλές το πλαστικό τους.Θυμίσου μόνο να βάζεις την τάπα κάτω από τη θηλή για να κλείνει αεροστεγώς.Στα θήλαστρα της Medela προσαρμόζονται τα μπιμπερό της NUK με το στενό λαιμό.Ποιο θήλαστρο έχεις;Το swing πάντως που έχω εγώ είναι πολύ καλό.

pitsinaki
19-02-09, 10:18
Με το θέμα της απόψυξης αντιμετωπίζω πρόβλημα...

Βγάζω το σακουλάκι από την κατάψυξη, το βάζω στο ψυγείο και παρόλο που περνάνε πάνω από 14 ώρες αυτό ξεπαγώνει ελάχιστα.
Αν το πιέσω δηλαδή είναι μέσα πέτρα...

Εν τω μεταξύ το να το βάλω κάτω από τρεχούμενο νερό για τόση ώρα είναι κάτι που θα μου ραγίσει την καρδιά, τόση λειψυδρία κ εγώ να σπαταλάω νερό έτσι.

Αν το βάζω σε ένα μπολ με κρύο νερό και το ανανεώνω γίνεται δουλειά;
Αλλιώς μήπως πρέπει να βάζω τα γάλατα από την κατάψυξη στο ψυγείο κανά 24ωρο πιο πριν;;;

Θα ήθελα τα φώτα σας, έχω μπερδευτεί... :(

katerina24
19-02-09, 12:38
Αν το βάζω σε ένα μπολ με κρύο νερό και το ανανεώνω γίνεται δουλειά;
Αλλιώς μήπως πρέπει να βάζω τα γάλατα από την κατάψυξη στο ψυγείο κανά 24ωρο πιο πριν;;;

εγω πολλες φορες ετσι το εκανα!!!
το εβαζα σε μεγαλη κουπα με κρυο νερο.

ελενξε τη θερμοκρασια του ψυγειου σου μηπως παγωνει πολυ.....

frene
19-02-09, 22:41
Μα το γαλα δεν ξεπαγωνει σε 14 ωρες,χρειαζεται περιπου 20!
Να το βγαζει πιο νωρις απο την καταψυξη! :wink:

παπί
19-02-09, 23:09
ευχαριστώ boubis!! το ιδιο θήλαστρο έχουμε, ναι καλό είναι απλώς μάλλον θα πρέπει να το συνηθίσω μέχρι να καταφέρω να ανλτώ περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο!! :lol:

pitsinaki
20-02-09, 10:02
thaaaanx κορίτσια!!!!
Την επόμενη φορά θα το βάλω πιο νωρίς στο ψυγείο!!

(πάντως όντως το ψυγείο πρέπει να έχει πρόβλημα, πρέπει να το χαμηλώσω προφανώς γιατί υπερ-παγώνει τα πάντα...)

boubis
21-02-09, 08:47
ευχαριστώ boubis!! το ιδιο θήλαστρο έχουμε, ναι καλό είναι απλώς μάλλον θα πρέπει να το συνηθίσω μέχρι να καταφέρω να ανλτώ περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο!! :lol:Κανε αντλήσεις πρωινή ώρα που έχεις εντονότερη ροή και να σκέφτεσαι το ζουζούνι σου.Βοηθάει πολύ!!!!!

irene1
22-04-09, 12:52
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει οικονομοκος τροπος για την αποθηκευση μητρικου γαλακτος?τα βαζω σε μπουκαλακια της chicco αλλα μου φαινεται πολυ ακριβο με συμφερουν καλυτερα τα σακουλακια πχ της medela?επισης αντλω με το lactina η διαδικασια η σωστη ποια ειναι? απο τομπουκαλακι στο σακουλακι και μετα οταν το χρειαστω παλι μεταγγιση σε μπουκαλι?

prosperous
28-04-09, 09:56
μιλησα εχθες 27-4-09 με το Ελενα Βενιζελου στο τμημα υποστηριξης μητρικου θηλασμου και μου ειπαν οτι

ΤΟ ΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ..ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΕΙ ΣΕ 20 ΛΕΠΤΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ..ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ..

Εγω τελικα ποιον να ακουσω?????

επισης..

αποθηκευω μικρες ποσοτητες γαλα στα σακουλακια της Medela και τα χω απο τις 9 του Απριλη, υποθετουμε( διοτι ειναι ψυγειο δεκαετιας κι βαλε χωρις ενδειξη) οτι ο καταψυκτης του ψυγειου δουλευει στους -18..πρεπει να τα καταναλωσουμε συντομα πριν περασει μηνας?

prosperous
28-04-09, 10:00
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει οικονομοκος τροπος για την αποθηκευση μητρικου γαλακτος?τα βαζω σε μπουκαλακια της chicco αλλα μου φαινεται πολυ ακριβο με συμφερουν καλυτερα τα σακουλακια πχ της medela?επισης αντλω με το lactina η διαδικασια η σωστη ποια ειναι? απο τομπουκαλακι στο σακουλακι και μετα οταν το χρειαστω παλι μεταγγιση σε μπουκαλι?

προσωπικα οπως ξαναγραψα αποθηκευω στην καταψυξη σε σακουλακια της medela αφενος γιατι δεν πιανουν πολυ χωρο αφετερου διοτι θεωρουνται προαποστειρωμενα..

τα μπουκαλακια της medela τα χρησιμοποιω στην προσωρινη αποθηκευση στη συντηρησ για την καταναλωση του γαλακτος της ημερας..
οταν αντλω το γαλα ρεει απευθειας στο μπουκαλακι που θα αποκευθει και το κελινω με τη κιτρινη ταπα του, οταν ειναι να καταναλωθει συνηθως σε πλαγια φορα το μεταφερουμε σε γυαλινο μπιμπερο με θηλη η καμια φορα αν ειναι βιαστικο βαζουμε απευθειας μια θηλη στο μπιμπερο της medela που ηδη εγινε η αντληση..
Και εγω το laktina χρησιμοποιω το οποιο αντλει λιγο πιο γρηγορα και σχεδον ανωδυνα σε σχεση με το Swing το οποιο μαλλον θα χρησιμοποιω στη δουλεια για αποσυμφορηση η σε ταξιδια..

ds
16-07-09, 11:12
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΕΙΠΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΞΩ....
ΕΧΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΗΣΑ ΣΤΙΣ 23.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΣΤΙΣ 11.00-12.00 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΩ ΣΕ ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΩ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΕΙ ΟΛΟ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ?? ΚΑΙ ΠΟΥ?? ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΒΑΖΩ ΞΑΝΑ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΖΕΣΤΑΙΝΩ ΣΕ ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ ΜΕΤΑ??
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΟΡΥ ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑΠΕΙ!!!

SOULA33
16-07-09, 12:16
Να σου ζήσει καταρχήν το μωράκι σου.
Καταρχήν το γάλα μπορείς να το ξαναβάλεις στο ψυγείο αλλα διατηρείται μόνο για ακόμα 4-5 ώρες όχι παραπάνω.
Επίσης καλό είναι να εχεις μικρά μπουκάλια και να το εχεις χωρισμένο .Δηλαδή όχι ενα μπουκάλι 200 Ml αλλα δυο-τρια μοιρασμένα.Επίσης όταν το ζεσταίνεις φρόντισε να μην το ζεστάνεις παρα πολύ γιατί ετσι κραταει περισσότερο στο ψυγείο.
Τέλος αν ανυσηχείς όταν θελεις να ξαναδώσεις γαλα που εβαλες παλι στο ψυγείο πολύ απλά δοκίμασε το ή παρατηρησε το.
Ενα γαλα που εχει "κόψει" ή ξυνίσει φαίνεται.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
17-07-09, 11:16
Καλημέρα,κι από εμένα...
Έχω μία απορία σχετικά με την τάπα που αναφέρατε.Εγώ έχω θήλαστρο της AVENT και τα μπιμπερό αυτής της εταιρείας δεν έχουν τάπα.Βάζω το μπουκαλάκι στο ψυγείο και το κουμπώνω με την θηλή και το καπάκι,είναι δηλαδή έτοιμο για χρήση.Είναι λάθος αυτό?

sonar
27-07-09, 19:27
Κορίτσια παρακαλώ τη βοήθειά σας.

Θηλάζω το μωρό μου αποκλειστικά και θα χρειαστεί να πάω στην Αθήνα την Τετάρτη και θα τον πάρω μαζί μου. Θα πρέπει όμως την Παρασκευή να λείψω για λίγες ώρες και θα μείνει με την μαμά μου. Θέλω να του αφήσω ένα γεύμα, αλλά για να μην κουβαλάω θήλαστρο, μπιμπερό και αποστειρωτή, έλεγα να πάρω ένα γεύμα που έχω στη κατάψυξη ήδη (να μην λήξει κι όλας). Μπορώ να μεταφέρω το κατεψυγμένο γάλα με παγοκύστες για 3 ώρες που διαρκεί το ταξίδι; Μετά πως μπορώ να το διατηρήσω μέχρι την Παρασκευή το πρωί;

anastasie
28-07-09, 10:30
xazomama09 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=16875) αν και δεν εχω εμπειρια σε τετοια θεματα.... το γαλα πρεπει να το μεταφερεις σε ισοθερμικο τσαντακι με τουλαχιστον 2 παγοκυστες....(αν χωραει βαλε καμια ακομα για σιγουρια....) εφοσον δεν εχει αλοιωθει το γαλα καθολου ( δεν εχει δηλαδη αποψυχθει καθολου) μπορεις να το ξαναβαλεις στην καταψυξη....
τωρα για να το δωσει η μαμα σου στο μωρο θα πρεπει να το βγαλεις απο την καταψυξη απο το προηγουμενο βραδυ και να το βαλεις στο ψυγειο...( ή να το ξεπαγωσεις τελευταια στιγμη κατω απο τρεχουμενο νερο βρυσης...)

αν λεω κατι λαθος παρακαλω τις πιο εμπειρες μανουλες να με διορθωσουν...

Elenikat
28-07-09, 10:31
Χαζομαμά αν κατάλαβα καλά θες να αποψύξεις το γάλα από Τετάρτη για να το πιει την Παρασκευή? ΝΟμίζω ότι από την απόψυξη μπορεί να διατηρηθεί 48 ώρες στο ψυγείο στο πίσω μέρος... Αν δεν κάνω λάθος. Οπότε μάλλον είσαι οκ.
Ας μας επιβεβαιώσει όμως και κάποια άλλη κοπέλα γιατί έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με άντληση και διατήρηση...

sonar
28-07-09, 11:09
Σωστά κατάλαβες. Επειδή το ταξίδι διαρκεί 3 ώρες, όσες παγοκύστες και να βάλω νομίζω ότι ελαφρά θα ξεπαγώσει, οπότε δεν θέλω να το βάλω πάλι στην κατάψυξη. Μετά όμως από ένα 10ωρο που θα ξεπαγώσει τελείως στο ψυγείο, δεν ξέρω αν μπορώ να το κρατήσω για 24 ή για 48 ώρες, μέχρι το γεύμα του.

Χλοη
28-07-09, 11:34
Χαζομαμά, νομίζω οτι αφού ξεπαγωσει το γάλα, μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο για 24 ώρες. Αν μ'αφήσει η μικρή, θα ψάξω και θα σου πω σίγουρα.

Χλοη
28-07-09, 11:45
Λοιπόν το αποψυγμένο γάλα μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο για 24 ώρες. Και νομίζω οτι αν το βγάλεις απ'την κατάξυξη, χρειάζεται περίπου 24 για να ξεπαγώσει. Άρα σύνολο 48. Όμως εσύ θα το έχεις και με παγοκύστες για τουλάχιστον 3 ώρες. Δε μπορώ να σου πω σίγουρα, λυπάμαι.
Εγώ αν δεν ήμουν σίγουρη πάντως θα προτιμούσα να πάρω μαζί το θήλαστρο και να αντλήσω ένα γεύμα. :)

sonar
28-07-09, 12:09
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Χλοη μάλλον κι εγώ εκεί καταλήγω, δεν θα ρισκάρω. Άστα, κακόμαθα με τον θηλασμό και τώρα με τόσα "αξεσουάρ" είμαι έξω απ' τα νερά μου :?

kav
31-07-09, 10:09
Εμπειρες μανουλες πειτε μου την γνωμη σας! Εχω μια μπεμπουλα 40 ημερων κ σκεφτομαι οταν βγαινω στην αγορα να βγαζω με θηλαστρο γαλα,να το εχω μαζι μου κ οταν πεινασω να το δωσω.Ολα αυτα γιατι ντεπομαι να θηλασω δημοσια,ειναι νωρις ακομη ισως αργοτερα εξοικιωθω. Η απορια μου ειναι θα διατηρηθει το γαλα για 3-4 ωρες σε 30-35 βαθμους κελσιου;;;

arethazig
31-07-09, 11:36
Κοριτσια το πρωτο μηνυμα στην πρωτη σελιδα ειναι ενας συνοπτικος πινακας απο την aglaia σχετικα με χρονο διατηρησης και θερμοκρασιες, το ειδατε?

kav
31-07-09, 14:30
Το είδα αλλά αναφέρεται σε 25 βαθμούς .Τωρα έξω έχει 35 ! Σ΄αυτη την περίπτωση τι γίνετε ;

arethazig
01-08-09, 12:21
kav, δε νομιζω οτι ειναι ασφαλες... γιατι δεν κανονιζεις να βγαινεις στην αγορα ακριβως μολις ταϊσεις το μωρο σου, ουτως ωστε να εχεις ενα χρονικο περιθωριο. Επισης, με καλοσυνη θα σου ελεγα οτι πρεπει για μία φορα μονο να ντραπεις θηλαζοντας δημοσιως και μετα θα σου φυγουν οι ενδοιασμοι... Παρε βαθια ανασα και καντο. Εγω εκανα οπως σου εγραψα, και οταν μετα απο κανα 2ωρο η 3ωρο πεινουσε, κουρασμενη κι εγω καπως, εβρισκα μια ησυχη καφετερια και αραζα και διακριτικα τον θηλαζα...(βοηθαει αν εισαι με παρεα)...και τον θηλαζω για την ακριβεια...το κανω οσο διακριτικα γινεται (δεδομενων διαφορων παραμετρων και συνθηκων - παρεα, θαμωνες, θερμοκρασια κτλ-). Σε πληροφορω οτι εχω θηλασει στα πιο απιθανα μερη, ριχνοντας ενα σεντονακι στον ωμο μου. Πριν 2 εβδομαδες δε, που πηγαμε για 15 μερες ιταλια, τι να σου πω οργιασα, αυτο το παιδι μου εχει θηλασει απο Φοντανα ντι Τρεβι και Κολοσσεο μεχρι Πιατσα ντι Σπανια και υπο το σεληνοφως στον Τιβερη...και ηταν μολις 2 μηνων

floraM
07-08-09, 13:43
kav, δε νομιζω οτι ειναι ασφαλες... γιατι δεν κανονιζεις να βγαινεις στην αγορα ακριβως μολις ταϊσεις το μωρο σου, ουτως ωστε να εχεις ενα χρονικο περιθωριο. Επισης, με καλοσυνη θα σου ελεγα οτι πρεπει για μία φορα μονο να ντραπεις θηλαζοντας δημοσιως και μετα θα σου φυγουν οι ενδοιασμοι... Παρε βαθια ανασα και καντο. Εγω εκανα οπως σου εγραψα, και οταν μετα απο κανα 2ωρο η 3ωρο πεινουσε, κουρασμενη κι εγω καπως, εβρισκα μια ησυχη καφετερια και αραζα και διακριτικα τον θηλαζα...(βοηθαει αν εισαι με παρεα)...και τον θηλαζω για την ακριβεια...το κανω οσο διακριτικα γινεται (δεδομενων διαφορων παραμετρων και συνθηκων - παρεα, θαμωνες, θερμοκρασια κτλ-). Σε πληροφορω οτι εχω θηλασει στα πιο απιθανα μερη, ριχνοντας ενα σεντονακι στον ωμο μου. Πριν 2 εβδομαδες δε, που πηγαμε για 15 μερες ιταλια, τι να σου πω οργιασα, αυτο το παιδι μου εχει θηλασει απο Φοντανα ντι Τρεβι και Κολοσσεο μεχρι Πιατσα ντι Σπανια και υπο το σεληνοφως στον Τιβερη...και ηταν μολις 2 μηνων

:p:p:p:p Πάντως το παιδί σου θα έχει να το λέει την επόμενη φορά που θα πάει στην Ιταλία!!!!
Τώρα για το θέμα δημόσιου θαλασμού και εγώ ντρέπομαι αλλά για το παιδάκι μου θα αφήσω τις ντροπές για όταν σταματήσω τον θηλασμό!!!! Το έχω πάρει απόφαση!!!! Το καλύτερο για το παιδί μου.

alikaki
25-08-09, 10:48
Θα ήθελα να σας ρωτήσω, το φρεσκοαντλημένο γάλα, πόσες ώρες μπορούμε να το διατηρήσουμε σε θερμός για μπιμπερό, αν έχουμε βγει βόλτα; Αν είναι από το ψυγείο και το έχουμε ζεστάνει πόσες ώρες διατηρείται σε θερμός μέσα σε μπιμπερό;

sofuka
25-08-09, 12:13
Το μητρικό γάλα πρέπει να μεταφέρεται εκτός σπιτιού μόνο με παγοκύστες. Για να το δώσεις στο μωρό, θα έχεις μαζί σου θερμός με ζεστό νερό, θα βάζεις στο καπάκι του θερμός το μπιμπερό και θα ρίχνεις εκεί το νερό να ζεσταίνεται και θα αλλάζεις το νερό όταν αυτό κρυώσει, μέχρι να ζεσταθεί το γάλα.

Το γάλα όταν το κουβαλάμε και κινούμαστε είναι πιο ευαίσθητο στο να αναπτυχθούν μικρόβια και έχω την εντύπωση ότι δεν κάνει να το μεταφέρουμε καθόλου αν είναι ζεσταμένο (γενικά μπορούμε μόνο σε θερμομονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες).

anastasie
17-09-09, 23:36
επειδη δεν προλαβαινω να διαβασω ολες τις προηγουμενες σελιδες...
γαλα που εχω αντλησει χθες σημερα το εβαλα στην καταψυξη ( -18 )
μετα δηλαδη απο 24h και 32h....
για ποσο καιρο μπορει να διατηρηθει?

aglaia
17-09-09, 23:52
επειδη δεν προλαβαινω να διαβασω ολες τις προηγουμενες σελιδες...
γαλα που εχω αντλησει χθες σημερα το εβαλα στην καταψυξη (-18)
μετα δηλαδη απο 24h και 32h....
για ποσο καιρο μπορει να διατηρηθει?

δεν χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις προηγούμενες σελίδες, αρκεί μόνο ένα ποστ :wink:

1η σελίδα,
1ο ποστ

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24675

anastasie
18-09-09, 08:51
δεν χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις προηγούμενες σελίδες, αρκεί μόνο ένα ποστ :wink:

1η σελίδα,
1ο ποστ

το πρωτο ποστ σαφως και το διαβασα αγλαια μου :p
απλα δεν ηξερα αν εχει διαφορα στον χρονο λογω του οτι εμεινε μια μερα ή και λιγο παραπανω στο ψυγειο πρωτα πριν να μπει στην καταψυξη...
ισχυει το ιδιο δηλαδη... ε?
thanx!:D

aglaia
18-09-09, 22:31
απλα δεν ηξερα αν εχει διαφορα στον χρονο λογω του οτι εμεινε μια μερα ή και λιγο παραπανω στο ψυγειο πρωτα πριν να μπει στην καταψυξη...
ισχυει το ιδιο δηλαδη... ε?
thanx!:D

To ίδιο ισχύει, διατηρείται τουλάχιστον 3 μήνες!;)

Sonia28
03-10-09, 12:49
aglaia καλημέρα. Μια ερώτηση. Είμαστε 49 ημερών και τρώμε με αποκλειστικό θηλασμό. Επειδή όμως μάλλον κάπου μέσα στο Δεκέμβριο θα επιστρέψω στη δουλειά και θέλω να συνεχίσω το θηλασμό, πρέπει να αρχίσω να μαζεύω γάλα από τώρα ή αργότερα? Να σημειώσω ότι δεν βγάζω γάλα με το θήλαστρο μετά τα γεύματα. Το έκανα μόνο μια εβδομάδα για να αντιμετωπίσω μια μικρή μαστίτιδα. Ο μπέμπης μου τρώει την ημέρα ανα 3 ώρες και το βράδυ από τις 10 και μισή ξανά στις 4 ή 5 το πρωί. Δώσε μου σε παρακαλώ συμβουλές γιατί δεν θέλω να σταματίσω να θηλάζω όπως λένε όλοι ότι πρέπει να κάνω. Σημείωση στην δουλειά θα είμαι από τις 10 παρά τέταρτο μέχρι τις 3 και τέταρτο.

amaretto
05-10-09, 02:04
Οι επιστήμονες τώρα ανακάλυψαν ότι το μητρικό γάλα κάθε ώρα της ημέρας περιέχει διαφορετικά στοιχεία, που προάγουν ανάλογα τον ύπνο ή την "ημερήσια" δραστηριότητα ... και συστήνουν το αντλημένο γάλα να δίνεται την ίδια ώρα που αντλήθηκε, για αυτόν το λόγο. Το λινκ για την είδηση είναι εδώ:

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091001091757.htm

Kira
22-10-09, 03:21
Το μητρικό γάλα πρέπει να μεταφέρεται εκτός σπιτιού μόνο με παγοκύστες. Για να το δώσεις στο μωρό, θα έχεις μαζί σου θερμός με ζεστό νερό, θα βάζεις στο καπάκι του θερμός το μπιμπερό και θα ρίχνεις εκεί το νερό να ζεσταίνεται και θα αλλάζεις το νερό όταν αυτό κρυώσει, μέχρι να ζεσταθεί το γάλα.

Το γάλα όταν το κουβαλάμε και κινούμαστε είναι πιο ευαίσθητο στο να αναπτυχθούν μικρόβια και έχω την εντύπωση ότι δεν κάνει να το μεταφέρουμε καθόλου αν είναι ζεσταμένο (γενικά μπορούμε μόνο σε θερμομονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες).

Μια μικρή απορία πάνω σε αυτό:αν θέλουμε να το ζεστάνουμε όταν είμαστε σπίτι,μπορούμε να το βάλουμε στον θερμαντήρα μολις το βγάλουμε απο την συντήρηση του ψυγειου;
και αν θέλουμε να το ζεστάνουμε όταν έιμαστε εκτός σπιτιού(και ενώ το μεταφέρουμε όπως αναφέρεις με παγοκύστες και σε ισοθερμικό τσαντάκι)μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απο αυτούς τους φορητούς θερμαντήρες όπως αυτόν που είδα εδώ;http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310175331771&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
για να γλιτώναμε την διαδικασία θερμός με ζεστό νερό ,αλλαγές νερού κτλ;:confused:

aglaia
22-10-09, 14:15
μπορούμε να το βάλουμε στον θερμαντήρα μολις το βγάλουμε απο την συντήρηση του ψυγειου;

Mόνο έτσι το ζεσταίνουμε, δηλαδή το βάζουμε στο θερμαντήρα μόλις το βγάλουμε από τη συντήρηση του ψυγείου

και αν θέλουμε να το ζεστάνουμε όταν έιμαστε εκτός σπιτιού(και ενώ το μεταφέρουμε όπως αναφέρεις με παγοκύστες και σε ισοθερμικό τσαντάκι)μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απο αυτούς τους φορητούς θερμαντήρες όπως αυτόν που είδα εδώ;http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310175331771&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
για να γλιτώναμε την διαδικασία θερμός με ζεστό νερό ,αλλαγές νερού κτλ;:confused:

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά θα πρέπει να δεις για πόσες ώρες σε καλύπτει. Αυτά είναι gel που τα βάζεις σε καυτό νερό (δηλαδή δεν γλιτώνεις το να βράσεις νερό) και κρατούν για κάποια ώρα τη θερμοκρασία. Το θέμα είναι πόση ώρα είναι ικανά να διατηρήσουν τη θερμοκρασία και να ζεστάνουν ένα μπουκάλι που θα είναι κρύο.

Το νερό σε ένα θερμός με κενό αέρος ανάμμεσα στα τοιχώματα, μπορεί να παραμείνει ζεστό για 8 ώρες ή περισσότερες.

Kira
22-10-09, 16:11
Για μικρές βολτούλες έλεγα να χρησιμοποιήσω αυτό το σύστημα,αφού κάνει,μια χαρά θα βολευτω!:)
Για άλλες περιπτώσεις που θα χρειαστεί να λέιπουμε πιο πολύ απο το σπίτι θα χρησιμοποιώ θερμό λοιπον.Thanks Aglaia:)!

natmanou
23-10-09, 01:13
Αυτό τον θερμαντήρα τον δοκίμασα αλλά αργεί πάρα πολύ. 120μλ κρύο γάλα σε 10 λεπτά το καλοκαίρι δεν τα είχε ζεστάνει και κατέληξα στο καυτό νερό απο το θερμός σε 2-5 λεπτά έτοιμο. Για ζεστή κομπρέσα-θερμοφόρα κάνει όμως. Έπαθε λουμπάγκο ο άντρας μου και πατάω το κουμπάκι και αμέσως ζεστάθηκε.
Αγλαία όταν ζέσταινα μητρικό γάλα απο το ψυγείο έβαζα μισή κούπα καυτό νερό και μέσα σε αυτό ανακάτευα συνέχεια κυκλικά το γάλα και ζεσταινόταν σε 2 λεπτά. Έκανα καλά? γιατί με τον θερμαντήρα αργούσε πολύ να ζεσταθεί, πάνω πό 10-15 λεπτά και φοβόμουν μην αλλοιωθεί.

aglaia
24-10-09, 04:41
Θερμοκρασίες άνω των 40οC καταστρέφουν πολλά από τα κύτταρα που υπάρχουν ζωντανά στο γάλα, πολλά ένζυμα, βιταμίνες κλπ.
Το γάλα δεν αλοιώνεται τόσο εύκολα γιατί έχει αντιμικροβιακούς παράγοντες (που καταστρέφονται με τη θέρμανση σε υψηλές θερμοκρασίες).
Το πρόβλημα δεν είναι η αλοίωση αλλά η διατήρηση των επιθυμητών χαρακτηριστικών του γάλακτος
Το πρόβλημα με το θερμαντήρα λύνεται αν τον έχεις στη μπρίζα και το νερό που περιέχει είναι ήδη ζεστό. Αν περιμένεις να ζεσταθεί το νερό του θερμαντήρα και μετά το γάλα, πράγματι αργεί.

genuine
24-10-09, 10:04
Απευθύνομαι στην Αγλαία ή σε όποια κοπέλα ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει. Την Δευτέρα θα κάνω ιδιαίτερο και θα χρειαστει να λείψω 2 ώρες.Πρώτη φορά χρειάστηκε να κάνω μάθημα χθες. Παράκαλώ πείτε μου αν το κάνω καλά. Έκανα (για πρώτη φορά)την άντληση στις 7 το πρωί (Με το swing 150 ml σε 25΄)και το γάλα το χρειάστηκα 6-8 το απόγευμα. Το έβαλα πίσω -πίσω στο ψυγείο. Όταν ο άντρας μου το χρειάστηκε το έβαλε σε μπολ με ζεστό νερό. Της έδωσε (για πρώτη φορά στη ζωή της) το μπουκαλάκι και ήπιε 60ml κατά της 7(Το ήπιε χωρίς δυσκολία). Η απορία μου είναι η εξής: Το γάλα που βγάλαμε από το ψυγείο και το ζεστάναμε μέχρι πόση ώρα μετά μπορούμε να της το δώσουμε; Εμείς αφού επέστρεψα τα υπόλοιπα 80ml τα πετάξαμε αλλά αν χρειαστεί να λείψω περισότερες ώρες τι γίνεται;;; Μήπως πρέπει να αποθηκεύω σε πολλά μπουκαλάκια από 50 ml για να μην το ζεσταίνουμε όλο μαζι;; Μπορώ να ζεστάνω για παραδειγμα στις 6 το απογευμα 150 ml σημερινό αντλημένο γάλα και να το φάει σε δόσεις μέχρι και τις 9 το βράδυ;; Η΄χαλάει τόσες ώρες έξω από το ψυγείο;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

genuine
25-10-09, 12:43
Ax!! Κοριτσάκια μου σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί αύριο είναι η μέρα που έχω μαθήματα και δεν ξέρω τι να κάνω. Βοήθειαααααααααααααααααα!!!!

natmanou
25-10-09, 17:36
To μητρικό γάλα εκτός ψυγείου αν ζεσταθεί μπορείς να της το δώσεις μέσα σε 1 ώρα το πολύ, εγώ όμως δεν το κράταγα πάνω από μισή ώρα. Αν δεν το πίνει και το παιδί σου έχει σαραντίσει και είναι υγιές, το ξαναβάζεις ψυγείο και μέσα σε 3 ώρες το ξαναζεσταίνεις και του του δίνεις. Εγώ για να μην ρισκάρω ότι δεν θα το πιει όλο έβαζα λιγότερο στο μπιμπερό και αν χρειαζόταν της ξαναέδινα. Εμένα που δεν έπινε και πολύ γάλα υπήρχαν και φορές που ζέσταινα μόνο 30μλ και ξανά αν ήταν 30 μλ, βέβαια αυτά ήταν συμπλήρωμα μετά το θηλασμό, αλλά και αν ήταν να την αφήσω σε κάποιον της έδινε πρώτα 60-90 και μετά αν ήθελε και άλλο ζέσταινα και άλλο.

natmanou
25-10-09, 17:43
Θερμοκρασίες άνω των 40οC καταστρέφουν πολλά από τα κύτταρα που υπάρχουν ζωντανά στο γάλα, πολλά ένζυμα, βιταμίνες κλπ.
Το γάλα δεν αλοιώνεται τόσο εύκολα γιατί έχει αντιμικροβιακούς παράγοντες (που καταστρέφονται με τη θέρμανση σε υψηλές θερμοκρασίες).
Το πρόβλημα δεν είναι η αλοίωση αλλά η διατήρηση των επιθυμητών χαρακτηριστικών του γάλακτος
Το πρόβλημα με το θερμαντήρα λύνεται αν τον έχεις στη μπρίζα και το νερό που περιέχει είναι ήδη ζεστό. Αν περιμένεις να ζεσταθεί το νερό του θερμαντήρα και μετά το γάλα, πράγματι αργεί.

Αγλαία ευχαριστώ για την άπάντηση. Αν και δεν ζέσταινα υπερβολικά το γάλα, μπορεί το έξω έξω να ζεσταινόταν παραπάνω από 40οC, αλλά στο συνολό του δεν ήταν πολύ ζεστό. Τώρα βέβαια δεν αντλώ πλέον αλλά καλό είναι να ξέρω τον σωστό τρόπο.

genuine
26-10-09, 08:35
natmanou σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ξεκίνησα το πρωι να αντλώ και το βάζω ανα 50ml σε μπουκαλάκια στο ψυγείο. Σε ευχαριστώ πολυ-πολύ για την αναταπόκρισή σου!!!

Alky
18-11-09, 13:36
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και συγχωρέστε με αν το έχετε διευκρινήσει κάπου γιατί είμαι καινούρια. Μου είπανε ότι το γάλα δεν πρέπει να καταψύχεται σε γυάλινα δοχεία αλλά σε πλαστικά. Εγώ έχω στην καταψυξη 2 γυαλινα μικρά μπιμπερό της ciccho, οπού κράτησα γάλα γιατι μπορει να λείψω κανα δυο πρωινα. Είναι λάθος; Επίσης αν λείπω καποια πρωινα, όχι συστηματικα, και πίνει αποθηκευμένο γάλα και έτσι χάνω έναν θηλασμό κινδυνεύει να μειωθεί το γάλα μου;

natmanou
18-11-09, 14:09
Μπορεις και σε γυαλινα δοχεία, αλλα δεν πρεπει να τα γεμιζεις πανω απο τα 2/3 γιατι κινδυνευουν να σπασουν. Αν δεν θηλάσεις καποια φορά δεν χαλασε ο κοσμος, προσοχή μονάχα μην πρηστει το στηθος σου. Οταν επιστρέψεις θα το βαλεις να θηλάσει απο το στηθος που έχει πιο πολυ ωρα να θηλάσει. επίσης δοκίμασε μια φορά να του δώσεις απο το κατεψυγμένο, διότι εγώ όταν της το έδωσα 5-6 μηνών δεν το έπινε με τίποτα, διότι στην κατάψυξη αποκτά μεταλλική γεύση λόγω ενός ενζύμου και απλά δεν αρέσει η γευση του δεν σημαινει οτι ειναι χαλασμένο, οπότε το κατεψυγμένο γαλα πηγε αχρηστο. Μπορείς όμως να αντλείς λιγο πριν φυγεις, ισως και μετα και να πίνει αυτο το μωρό και οχι κατεψυγμένο. Πόσων μηνών είναι το μωρό σου?

aglaia
19-11-09, 05:02
Όλα τα δοχεία που είναι κατάλληλα για τρόφιμα είναι κατάλληλα και για την αποθήκευση του μηρικού γάλακτος. Στα γυάλινα καλό είναι να προσέχεις τον όγκο του γάλακτος όπως γράφει η natmanou

Αν το μωρό χάνει κάποια τυχαία γεύματα δεν επηρεάζεται η γαλουχία, μην ανησυχείς!

Καλή συνέχεια!

Alky
23-11-09, 23:07
Aglaia γάλα που ήταν αποθηκευμένο στην κατάψυξη σε γυάλινο μπιμπερό μαζί με τη θηλή και το καπάκι και αποψύχεται στο ψυγείο μπορεί να καταναλωθει και αν ναι μέσα σε πόσες ώρες;

Alky
26-11-09, 20:04
Natmanou και Aglaia ευχαριστω για τις απαντήσεις. Μπαινω πολύ βιαστικά στο Forum δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα. Η μπεμπα μου είναι 68 ημερών.

aglaia
26-11-09, 22:34
Aglaia γάλα που ήταν αποθηκευμένο στην κατάψυξη σε γυάλινο μπιμπερό μαζί με τη θηλή και το καπάκι και αποψύχεται στο ψυγείο μπορεί να καταναλωθει και αν ναι μέσα σε πόσες ώρες;

Μπορεί να καταναλωθεί.

Mετά την απόψυξη το γάλα διατηρείται για 24 ώρες στο ψυγείο (όπως και όλα τα κατεψυγμένα τρόφιμα που έχουν αποψυχθεί)

DESPOINAS_MAMMY
02-03-10, 10:31
Έχω κι άλλες απορίες...
Σκοπεύω να κάνω μια άντληση στη δουλειά. Έχουμε ψυγείο με καταψύκτη. Τι είναι προτιμότερο να φυλάω το γάλα στον καταψύκτη ή στο ψυγείο. Από τη δουλειά μέχρι στο σπίτι χρειάζομαι περίπου 20 λεπτά με το αυτοκίνητο.
Επιπλέον μήπως γνωρίζεται πόση ώρα χρειάζεται να ξεπαγώσει ένα γάλα στο ψυγείο και πόση ώρα σε θερμοκρασία δοματίου? Και τι είναι προτιμότερό?

Φιλάκια

ska
13-03-10, 23:50
Καλησπέρα,είμαι καινουρια στο forum.
Δεν εχω κατι να ρωτησω αυτή τη στιγμή, για τη γνωριμία γραφω. Εχω μια μπεμπουλα 47 ημερων

Lia
14-03-10, 17:21
Καλησπέρα.
Το πρωί χρειάστηκε να βγάλω το ψυγείο εκτός λειτουργίας για μισή ώρα. Στην κατάψυξη έχω φυλαγμένο γάλα (η κατάψυξη είναι κάτω με ξεχωριστή πόρτα). Τώρα τι γίνεται. Πρέπει να καταναλωθεί το γάλα άμεσα; Ή ισχύει λίγο πολύ ο χρόνος διατήρησης;

AngiCat
16-05-10, 00:02
Όλα τα δοχεία που είναι κατάλληλα για τρόφιμα είναι κατάλληλα και για την αποθήκευση του μηρικού γάλακτος. Στα γυάλινα καλό είναι να προσέχεις τον όγκο του γάλακτος όπως γράφει η natmanou

Αν το μωρό χάνει κάποια τυχαία γεύματα δεν επηρεάζεται η γαλουχία, μην ανησυχείς!

Καλή συνέχεια!

Μπήκα για να ρωτήσω ακριβώς αυτό αλλά θέλω να είμαι 100% σίγουρη ότι κατάλαβα καλά. Μπορώ να αποθηκεύω το γάλα σε γυάλινα βαζάκια από μαρμελάδες με αλουμινένιο ή πλαστικό καπάκι; Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιώ για οικονομία; Βάζω πολύ γάλα στην κατάψυξη και δεν συμφέρει να έχω σακουλάκια.

aglaia
16-05-10, 22:44
Μπήκα για να ρωτήσω ακριβώς αυτό αλλά θέλω να είμαι 100% σίγουρη ότι κατάλαβα καλά. Μπορώ να αποθηκεύω το γάλα σε γυάλινα βαζάκια από μαρμελάδες με αλουμινένιο ή πλαστικό καπάκι; Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιώ για οικονομία; Βάζω πολύ γάλα στην κατάψυξη και δεν συμφέρει να έχω σακουλάκια.

Ναι μπορείς, αρκεί να τα γεμίζεις μόνο κατά τα 2/3 για να μη σπάσουν.

angie!
19-05-10, 12:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ κι απο μενα μανουλες! εχω μια μπεμπουλα 26 ημερων,τη θηλαζω αποκλειστικα και σημερα αγορασα απο μια κοπελα εδω στο parents το θηλαστρο μινι της medela,ετσι ωστε αν τυχον βγουμε κ λειψω για καμια ωρα-αν και θα την εχω παντα μαζι λεω- να εχω στο σπιτι ενα γευμα της γιατι αν πειναει δεν την κανει τιποτα καλα! αυτο το θηλαστρο κανει γι αυτη τη δουλειεα απο ο,τι ειδα ,ετσι? ποτε ειναι σωστο να βγαζω ενα γευμα της ?κι απο τα 2 στηθη ή απο το ενα? και μετα να το βαζω στο ψυγειο κ πριν φυγουμε ας πουμε να το βγαζω να ναι σε θερμοκρασια περιβαλλοντος? δεν εχω χρησιμοποιησει κ καθολου μπιμπερο κ δεν ξερω τι πρεπει να κανω!αν μπορει καποια ας με κατατοπισει! ευχαριστω!

evaMuki
19-05-10, 13:11
Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιώ για οικονομία; Βάζω πολύ γάλα στην κατάψυξη και δεν συμφέρει να έχω σακουλάκια.

Αν σ' ενδιαφέρει, μπορείς να βρεις τα γνωστα σακουλάκια στη μιση τιμή (μαζί με τα έξοδα αποστολής) από αγγλικό site. Δηλ. αντί για 0,90 το σακουλάκι βγαίνει περίπου 0,45. Αν θες μπορώ να σου πω λεπτομέρειες.

boulou
26-05-10, 12:04
ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΕΠΕΙΓΟΝ;Η ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟΥΣ -17.ΕΧΩ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ ΕΚΕΙ ΑΠΟΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ14 ΜΗΝΩΝ,ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΩΡΟ..ΤΑ ΠΕΤΑΩ;ΕΧΟΥΜΕΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΦΑΓΑΜΕ ΤΟ 6ΜΗΝΟ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ..

marara
15-06-10, 13:23
κοριτσια εγω γεννησα πριν περιπου 2.5 μηνες σε δημοσιο μαιευτηριο κ μας ενημερωσαν οτι σε καταξυψη το μητρικο γαλα ΔΕΝ αντεχει πανω απο 3 μηνες................

boulou
15-06-10, 13:29
κοριτσια..επανερχομαι..χαλαει μετα το εξαμηνο στην καταψυξη;τι παθαινει;

aglaia
15-06-10, 13:47
κοριτσια εγω γεννησα πριν περιπου 2.5 μηνες σε δημοσιο μαιευτηριο κ μας ενημερωσαν οτι σε καταξυψη το μητρικο γαλα ΔΕΝ αντεχει πανω απο 3 μηνες................

Σε ποια κατάψυξη αναφέρονταν; Ξέρανε;;;

Αντιγράφω από την πρώτη σελίδα:

Φρεσκοαντλημένο γάλα

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 μήνες

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 μήνες

boulou
15-06-10, 13:52
Μαλιστα,δηλαδη στους -17 μετα το εξαμηνο,δεν ειναι καταλληλο για το μωρο ..κριμα τον κοπο μου..

ΔΗΜΗΤΡΑΡ.
15-06-10, 15:00
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΓΑΛΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΜΕΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ?ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ?ΠΟΙΑ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΝΤΛΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ?ΚΑΙ ΠΟΣΑ ML ΝΑΒΑΖΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ?ΕΙΜΑΣΤΕ 2 ΜΗΝΩΝ ΑΝΤΡΑΚΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.

boulou
16-06-10, 09:43
Καλημερα δημητρα..να σου ζησει ο γιος!
Τα σακουλακια που λεω εγω ειναι αποστειρωμενα σακουλακια μιας χρησης.Αντλεις το γαλα στο μπουκαλι της συσκευης κ μετα το μεταγγιζεις στο σακουλακι χωρις επαφη με τα δαχτυλα σου στο στομιο.μετα κλεινει αεροστεγως,του γραφεις ημερομηνια και μλ΄κ στην καταψυξη!Τωρα για το ποια ωρα ειναι η πιο καταλληλη, δεν ξερω..εγω παντως στην πρωινη βγαζω περισσοτερο γαλα(κ αντλω τωρα 15μηνες)..τι να σου πω;
Τα σακουλακια γεμιζε τα ως τα 150μλ φανταζομαι οταν θα τα χρειαστεις θα σου τρωει απο 150-180μλ..να εχεις σακουλακι κ γευμα..αναλογα το ποσο πινει τι να σου πω....

nemo26
17-06-10, 14:58
[QUOTE=aglaia;299943]Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
β) είσαι πολύ καλη νοικοκυρά και φροντίζεις να το καταναλώνεις πάντα πριν λήξει![/QUOTE

σημερα για πρωτη φορα ηπιαμε γαλατακι που ειχα καταψυξει πριν ενα μηνα.
το εβαλα στην ψυξη απο χθες το βραδυ, το ζεστανα σε μπεν-μαρι ,αλλα μου μυριζε πολυ ξινισμενο, γιατι συμβαινει αυτο? μπορει να παθει τιποτα το παιδακι μου αν το πιει?

ΔΗΜΗΤΡΑΡ.
17-06-10, 15:42
Καλημερα δημητρα..να σου ζησει ο γιος!
Τα σακουλακια που λεω εγω ειναι αποστειρωμενα σακουλακια μιας χρησης.Αντλεις το γαλα στο μπουκαλι της συσκευης κ μετα το μεταγγιζεις στο σακουλακι χωρις επαφη με τα δαχτυλα σου στο στομιο.μετα κλεινει αεροστεγως,του γραφεις ημερομηνια και μλ΄κ στην καταψυξη!Τωρα για το ποια ωρα ειναι η πιο καταλληλη, δεν ξερω..εγω παντως στην πρωινη βγαζω περισσοτερο γαλα(κ αντλω τωρα 15μηνες)..τι να σου πω;
Τα σακουλακια γεμιζε τα ως τα 150μλ φανταζομαι οταν θα τα χρειαστεις θα σου τρωει απο 150-180μλ..να εχεις σακουλακι κ γευμα..αναλογα το ποσο πινει τι να σου πω....

σ ευχαριστω πολυ boulou.θα δουμε αν αρχισω αποθηκευση γιατι τρωμε παρα πολυ τωρα τελευταια και δεν μου φτανει για να βγαλω.μηπως φταιει η ζεστη?πηρα σακουλακια medela. αλλα προσ το παρον τσαμπα τα πηρα.

koukounaki
17-06-10, 16:07
Βρε κοριτσια η μικρη μου ειναι 22 ημερων. Αντλω το γαλα μου με θηλαστρο και το δινω στην μικρη με τον μπιμπερο. Αν περισσευει καποια ποσοτητα της τη δινω στο επομενο γευμα. Τωρα διαβασα οτι αυτο δεν επιτρεπεται αν το μωρο δεν ειναι πανω απο 40 ημερων. Εχω δημιουργησει προβλημα στο μωρο? Αγχωθηκα τωρα....

marikious
23-06-10, 12:13
Μαλιστα,δηλαδη στους -17 μετα το εξαμηνο,δεν ειναι καταλληλο για το μωρο ..κριμα τον κοπο μου..

http://img820.imageshack.us/img820/6792/dsc00658b.th.jpg (http://img820.imageshack.us/i/dsc00658b.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

και εγώ στενοχωρήθηκα που μόλις πέταξα 480 ml..:(
αλλά φευγουμε για διακοπές και δεν ένιωθα ασφάλεια με παγοκύστη και μετά κατάψυξη πλοίου και μετά μέχρι το σπίτι κτλ. Πολλές μεταφορές δεν είναι ότι καλύτερο με τόση ζέστη.8-)

madrid05
10-08-10, 12:09
Βοήθεια κορίτσια!Ερώτηση πρωτάρας:
Πηρα κάτι μπιμπερουδάκια της avent με σκοπο να βάλω φρεσκοαντλημένο γάλα στην συντήρηση του ψυγείου για χρήση μέσα στις επόμενες μέρες.Ομως ανοιγοντα είδα οτι δεν έχουν τα καπάκια που κλείνουν τα μπιμπερουδάκια(που έχει πχ η chicco)παρά μόνο την θηλή και το καπάκι της απο πάνω.
Μπορώ να το φυλάξω εκεί (με την θηλή και κλεισμένη με το καπάκι της?)???

boulou
11-08-10, 12:08
εγω ετσι τα φυλαω 16 μηνες τωρα..:rolleyes:

madrid05
11-08-10, 12:21
Eυχαριστω πολύ boulou!Ειχα ενα αγχος!
Βεβαια για να γεμίσω ενα μπιμπερουδακι 125ml θα κανω μια μερα μου φαινεται, μιας και ο μικρος τρωει όλη την μερα...πως να αντλήσω η καημενη?? :lol:

souzi201
12-08-10, 23:34
madrid05 buenas tardes! :) η avent έχει χωριστά δίσκους που σφραγίζουν το μπιμπερό αν θέλεις για περισσότερη ασφάλεια, είναι κάτι άσπρα μικρά δισκάκια που εφαρμόζουν στον κύλινδρο αφού βγάλεις τη θηλή

catherine78
01-09-10, 01:57
Να κανω και εγω μια ερωτηση. Αν αποθηκευουμε στην καταψυξη σε αποστειρωμενα μπιμπερο κλεισμενα με τις ταπες τους, οταν τα αποψυξουμε χρησιμοποιουμε το ιδιο μπιμπερον και απλα το ζεστενουμε και βαζουμε τη θηλη ή πρεπει να μεταγγιζουμε το γαλα σε αλλο μπιμπερον?
Επισης ποση ωρα διατηρειται σε ισοθερμικη τσαντα χωρις παγοκυστες?

stellina
21-09-10, 22:18
Κορίτσια καλησπέρα

Ετοιμάζομαι να φτιάξω μια μικρή τράπεζα για την επιστροφή στη δουλειά και για έκτακτες περιπτώσεις και μου'χουν μείνει πολλά σακουλάκια της Medela από το γιο μου, δηλαδή πριν 4 χρόνια. Είναι ασφαλές να τα χρησιμοποιήσω ή έχουν...ημερομηνία λήξης;;;!!!
Επιπλέον ξεκίνησα σιγά-σιγά να αντλώ μόνο το πρωί μετά το θηλασμό, αλλά μέχρι στιγμής απογοήτευση...Έχω προσπαθήσει βέβαια μόνο 2 φορές ως τώρα, αλλά μετά από μισάωρη και προσπάθεια δεν κατάφερα να μαζέψω πάνω από 20ml και χρησιμοποιώ το pump n' style της Medela. Λέτε να συνηθίσω και να αυξηθούν σταδιακά οι ποσότητες άντλησης;

Ευχαριστώ

μαμαλευτερακι
01-11-10, 09:14
Καλημέρα διάβασα οτι μπορούμε να διατηρούμε τον μητρικό σε ισοθερμική τσάντα και παγοκιστες .
εγώ το πρωί που θα είμαι στην δουλεία γύρο στης 10 έχω πολύ γάλα θα μπορούσα να τραβώ θήλαστρο στην δουλεία κ να το συντηρώ σε ισοθερμική τσάντα κι όταν πάω σπίτι να το βάζω ψυγείο κ να το δίνει την επομένη ο σύζυγος ?

θα είναι ασφαλές για το παιδί ?

souzi201
01-11-10, 18:16
Καλημέρα διάβασα οτι μπορούμε να διατηρούμε τον μητρικό σε ισοθερμική τσάντα και παγοκιστες .
εγώ το πρωί που θα είμαι στην δουλεία γύρο στης 10 έχω πολύ γάλα θα μπορούσα να τραβώ θήλαστρο στην δουλεία κ να το συντηρώ σε ισοθερμική τσάντα κι όταν πάω σπίτι να το βάζω ψυγείο κ να το δίνει την επομένη ο σύζυγος ?

ναι, θα είναι. Σε ισοθερμική με παγοκύστες διατηρείται πολλές ώρες. Αν έχετε και ψυγείο στη δουλειά και το βάζεις ακόμη καλύτερα, αν όχι μην ανησυχείς διατηρείται ;)

evaMuki
02-11-10, 13:14

Ναι, φυσικά. Επειδή όμως θα μεσολαβεί μεταφορά, πρέπει μέσα στην ισοθερμική να βάζεις παγοκύστες. Το γάλα όταν μεταφέρεται, ανακινείται και ανακατεύεται με αέρα, άρα είναι εν δυνάμει πιο ευπαθές, οπότε είναι απαραίτητες οι παγοκύστες.
(Τη λεπτομέρεια αυτή έχει επισημάνει η Αγλαΐα σε άλλη απάντηση)

lloullou
03-11-10, 14:12
κορίτσια να ρωτήσω κάτι. έβγαλα πρίν 2 ώρες γάλα με το θήλαστρο 50ml το έβαλα αμέσως ψυγείο και τώρα έβγαλα άλλα 50ml και τα συμπλήρωσα στο ίδιο μπιμπερό να υπάρχουν το απόγευμα που θα λείπω από το σπίτι, πειράζει που τα ανάμειξα??

evaMuki
03-11-10, 14:39
κορίτσια να ρωτήσω κάτι. έβγαλα πρίν 2 ώρες γάλα με το θήλαστρο 50ml το έβαλα αμέσως ψυγείο και τώρα έβγαλα άλλα 50ml και τα συμπλήρωσα στο ίδιο μπιμπερό να υπάρχουν το απόγευμα που θα λείπω από το σπίτι, πειράζει που τα ανάμειξα??

Ναι κανονικά δεν πρέπει. Δεν πρέπει να αναμιγνύεις ζεστό (φρεσκοαντλημένο) με κρύο. Θα πρέπει να αφήσεις και τη νέα άντληση να κρυώσει στο ψυγείο και μετά να τα αναμίξεις σε ένα μπουκάλι.

ΚΡΙΣΤΙΝΑ
03-11-10, 14:40

πρέπει να είναι σε ίδια θερμοκρασία. θα βάζεις και αυτό που αντλείς στο ψυγείο και μετά ενώνεις

lloullou
03-11-10, 15:20
άρα τώρα το πετάω??

aglaia
03-11-10, 16:02
άρα τώρα το πετάω??

επειδή θα τα χρησιμοποιήσεις σύντομα, δεν πειράζει αλλά καλό είναι να το αποφεύγεις

evaMuki
04-11-10, 12:42
επειδή θα τα χρησιμοποιήσεις σύντομα, δεν πειράζει αλλά καλό είναι να το αποφεύγεις

Κι εγώ μέχρι να μάθω αυτή τη λεπτομέρεια είχα κάνει το ίδιο αρκετές φορές και το μωρό ήταν νεογέννητο... Ευτυχώς δεν έπαθε ποτέ τίποτα, αλλά εννοείται ότι δεν το κάνω πλεόν, ακόμα και τώρα που είναι 12 μηνών (σχεδόν :shock:).

souzi201
05-11-10, 15:13
Κι εγώ μέχρι να μάθω αυτή τη λεπτομέρεια είχα κάνει το ίδιο αρκετές φορές και το μωρό ήταν νεογέννητο... Ευτυχώς δεν έπαθε ποτέ τίποτα, αλλά εννοείται ότι δεν το κάνω πλεόν, ακόμα και τώρα που είναι 12 μηνών (σχεδόν :shock:).

Εγώ το έκανα συνεχώς μέχρι να ενημερωθώ από εδώ και το μωρό μου εκτός από νεογέννητο ήταν στην θερμοκοιτίδα :shock::shock::shock: Δεν μας το είχε πει κανείς στη μονάδα, μας είχαν πει απλώς ότι μπορούμε να βάζουμε μέχρι 3 αντλήσεις στο ίδιο κυπελάκι -που σημειωτέον τότε ήταν ουροσυλλέκτης :shock:, μετά άλλαξαν σύστημα (μάλλον ενημερώθηκαν επιτέλους). Κι ελπίζω ότι δεν έχει πάθει τίποτα το νινί μου..

evaMuki
05-11-10, 16:51
Εγώ το έκανα συνεχώς μέχρι να ενημερωθώ από εδώ και το μωρό μου εκτός από νεογέννητο ήταν στην θερμοκοιτίδα :shock::shock::shock: Δεν μας το είχε πει κανείς στη μονάδα, μας είχαν πει απλώς ότι μπορούμε να βάζουμε μέχρι 3 αντλήσεις στο ίδιο κυπελάκι -που σημειωτέον τότε ήταν ουροσυλλέκτης :shock:, μετά άλλαξαν σύστημα (μάλλον ενημερώθηκαν επιτέλους). Κι ελπίζω ότι δεν έχει πάθει τίποτα το νινί μου..

Ουροσυλλέκτες εμένα μου δίνανε στην κλινική για τις ψευδοθηλές (για αποθήκευση) και τους αποστειρώνανε ξανά και ξανά μαζί με τις θηλές και το ίδιο έκανα κι εγώ στο σπίτι μέχρι να ξεστραβωθώ... :confused:

terreza
13-11-10, 09:05
Καλημερα
εχω 2 αποριες και θα ηθελα τη βοηθεια των εμπειρων :)
1 εχω αντλησει γαλα και το εχω 2 μερες στη συντηρηση. προρω να το βαλω στην καταψυξη? αφου το ξεπαγωσω ισχυει οτι ισχυει αν το ειχα καταψυξει αμεσως?

2 μπορω να ενωσω 2 αντλησεις απο διαφορετικες μερες?

ευχαριστω

mitsopoulina
27-11-10, 11:01
Καλημέρα,
ονομάζομαι άννα και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά την φύλαξη μητρικού γάλακτος.
η λυδία μου έκλεισε τους 6 μήνες, έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και 1 1/2 μήνα τις κρέμες και τώρα αρχίσαμε την χορτόσουπα. θα ήθελα να συνεχίσω να την θηλάζω μέχρι ώσπου να πάω στην δουλειά...
1). πόσες φορές την ημέρα θα πρέπει να αντλώ γάλα για να μην μου κοπεί?
2). τώρα το μεσημέρι της δίνω το δικό μου παλαιότερο γάλα, που έχω φυλάξει στην κατάψυξη...σε λίγες μέρες όμως θα σταματήσει και αυτό, αφού θα χορταίνει με την κρεατόσουπα. εγώ βγάζω καθημερινά 2 φορές περίπου 100ml και τα φυλάω στην κατάψυξη.
μπορώ να βγάζω το πρωί γάλα σε δοχείο φύλαξης, να το βάζω στην συντήρηση και το απόγευμα να συμπληρώνω μέσα στο ίδιο δοχείο και άλλο γάλα και να το βάζω μία και καλή στην κατάψυξη? έχει γεμίσει η κατάψυξη μου δοχεία με γάλα, τα οποία δεν καταναλώνονται εύκολα αφού και το πρωί και το βράδυ η λυδία μου τρώει απευθείας από το στήθος μου...
έχω δημιουργήσει μία τράπεζα γάλακτος που νομίζω πως θα πάει χαμένη... καθώς θέλω μέχρι τέλος του χρόνου να την βάζω στο στήθος μου...
βέβαια ξέχασα να σας αναφέρω πως έχουν σκάσει τα 2 κάτω δοντάκια της...αν με ενοχλεί στον θηλασμό θα αρχίσω να της δίνω από την "αποθήκη" που έχω και θα την ανανεώνω....
τέλος πάντων...βλέποντας και κάνοντας...
μέσα στην κατάψυξη διατηρούνται για 2 μήνες μου είπαν...
και στην συντήρηση 24 ώρες (όχι σε πόρτα)
3) αν το βγάλω από την κατάψυξη, το βάλω στην συντήρηση και στην συνέχεια το πάρω σε τσάντα με παγοκύστη...πόση ώρα συντηρείται?
ευχαριστώ για την απάντηση σας...

aglaia
27-11-10, 17:09

bagosathina
07-12-10, 21:47
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΚΑΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 40 c .ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΗΣ CHICCO ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΒΡΑΖΕΙ ΝΕΡΟ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ΤΟ ΓΑΛΑ?

little
10-12-10, 00:01
το μωρό μου είναι στην θερμοκοιτίδα στο Παίδων και του πηγαίνω γάλα εκεί. Ξεκίνησα εχθές να αντλώ. Αγόρασα το medela swing. Το μωρό θα μείνει αρκετό καιρό εκεί, μπορεί και πάνω απο 2 μήνες. Αυτή την στιγμή τρώει μικρή ποσότητα, 60 μλ τηλ ημέρα! Τι να κάνω;
Κάνω αντλήσεις ανα 3 ώρες και βγάζω 60 μλ ανα 6ωρο.
Να κάνω τράπεζα απο τώρα στην κατάψυξη ή απλά να τα συντηρώ στο ψυγείο και να τα πηγαίνω εκεί;
Στο παίδων δεν μπορούν να το διατηρήσουν παρα μόνο το γάλα που θα πιέι μέσα σε μια μέρα(60 μλ για την ώρα). Πήγα σήμερα ας πούμε 120 γραμμάρια σε 2 μπουκάλια και το ένα μου το πετάξανε :( γιατι δεν μπορούσε να διατηρηθεί.
Μήπως να ξεκινήσω τράπεζα αφού το μωρό μου έρθει με το καλό σπίτι; Και για την ώρα απλά να πηγαίνω της ημέρας;
Θα συνεχίσω να βγάζω τόσο γάλα; Είναι αρκετό; Αυξάνεται με τον καιρό;

little
10-12-10, 00:08
Επειδή μάλλον είναι άσχετα αυτά που ρωτάω με το συγκεκριμένο thread άνοιξα νέο θέμα http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1827948#post1827948
Συγνώμη για το λάθος...

Marakious
18-12-10, 16:15
καλησπέρα.
Χτες πήρα το symphony γιατί ξεκινάω δουλειά σε 2 εβδομάδες και θέλω πέρα από το να διατηρήσω το γάλα μου να κάνω και 1 τράπεζα.
μπορώ να αντλώ σε διάφορες ώρες να αποθηκεύω στο ψυγείο και μετά να ανακατεύω 150ml (medela σακουλάκι) και να βάζω κατάψυξη?
αφού χωράει τόσα ml να τα χρησιμοποιώ

Ευχαριστώ

**πάντως βρε κορίτσια ούτε να το φτύσει το γάλα μου από το μπιμπερό :(

souzi201
18-12-10, 19:34
Marakious καλή αρχή! :) 150μλ νομίζω είναι μεγάλη ποσότητα, καλύτερα να αποθηκεύεις και λιγότερη ξεχωριστά. Μπορείς να βάζεις μαζί διαφορετικές αντλήσεις αρκεί να έχουν την ίδια θερμοκρασιά. Δηλαδή θα βάζεις αυτό που αντλείς στο ψυγείο και μετά θα το αναμειγνύεις με προηγούμενη άντληση
Μπορείς να πάρεις και δοχειάκια για να αποθηκεύεις, έχει η avent και είναι πολύ πρακτικά -και πιο φτηνά!

aggeliki
19-12-10, 09:50
καλημερα,δωστε μου τα φωτα σας please,γεννησα 4/12/10 και εκτος απο την πρωτη εβδομαδα που θηλαζα απο το στηθος,λογω προβληματων,τωρα αντλω με το θηλαστρο symphony medela,τις πρωτες 4-5 μερες αντλουσα 15 λεπτα 8 φορες το 24 ωρο στην μετρια ταχυτητα,τωρα που αντλω στην μεγιστη βλεπω οτι σε 10 λεπτα οτι γαλα ειναι να βγαλει ,τοεχει βγαλει,μετα σταζει πολυ λιγο,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι μπορω να αντλω τωρα 10 λεπτα αντι 15 αφου βγαζει οτι ειναι να βγαλει ή καλοειναι να κανει την κινηση το θηλαστρο,ειτε βγαζει,ειτε οχι γαλα?? ευχαριστω!

ditop
19-12-10, 11:06
θα σου πω τι έκανα εγω (δεν ειναι κανόνας). Αντλουσα και ανέβαζα σιγα σιγα την ένταση. Οταν έβλεπα οτι δεν εβγαζα παρα μια σταγόνα έβγαζα το ενα θηλαστρο και αντλουσα για 2 λεπτα απο το ενα στηθος και μετα απο το άλλο. Ετσι ειχα λιγο γαλα ακομα. Το εκανα αυτο 1-2 φορες και μετα σταματουσα.Να πω οτι εκανα το πολυ 7 αντλησεις τον πρωτο μήνα και μετα 6 γιατι τοσο γλα μου εφτανε. Αντλω 8 μήνες περιπου.

aggeliki
19-12-10, 14:04
ευχαριστω ditop και εγω ετσι λεω να κανω αλλα εγω δεν βγαζω και πολυ γαλα,600-700 ml και ηδη τρωει 120-140 ml περιπου.....θελω να το αυξησω.

evaMuki
20-12-10, 09:15
καλημερα,δωστε μου τα φωτα σας please,γεννησα 4/12/10 και εκτος απο την πρωτη εβδομαδα που θηλαζα απο το στηθος,λογω προβληματων,τωρα αντλω με το θηλαστρο symphony medela,τις πρωτες 4-5 μερες αντλουσα 15 λεπτα 8 φορες το 24 ωρο στην μετρια ταχυτητα,τωρα που αντλω στην μεγιστη βλεπω οτι σε 10 λεπτα οτι γαλα ειναι να βγαλει ,τοεχει βγαλει,μετα σταζει πολυ λιγο,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι μπορω να αντλω τωρα 10 λεπτα αντι 15 αφου βγαζει οτι ειναι να βγαλει ή καλοειναι να κανει την κινηση το θηλαστρο,ειτε βγαζει,ειτε οχι γαλα?? ευχαριστω!

Πέρα από όσα σου είπε και η ditop μπορείς να ξαναβάλεις τη φάση ενεργοποίησης (το κουμπάκι με τις σταγόνες) για άλλο ένα 2λεπτο καθώς μετά μπορεί να έχεις άλλο ένα let down.

Συνεχίζεις να βάζεις το μωρό στο στήθος ή θέλεις να συνεχίσεις με αποκλειστική άντληση;

aggeliki
20-12-10, 10:09
Πέρα από όσα σου είπε και η ditop μπορείς να ξαναβάλεις τη φάση ενεργοποίησης (το κουμπάκι με τις σταγόνες) για άλλο ένα 2λεπτο καθώς μετά μπορεί να έχεις άλλο ένα let down.

Συνεχίζεις να βάζεις το μωρό στο στήθος ή θέλεις να συνεχίσεις με αποκλειστική άντληση;

το βαζω,που και που,αλλα ακομη και μια ωρα να τρωει απο το στηθος,δεν φαινεται να θηλαζει καλα γιατι μετα τρωει και ενα μπουκαλι δικο μου, και σε συνδιασμο με τις θηλες που μου πονανε πολυ και ειχαν ματωσει,οσο σωστα και αν μου λεγαν οι μαιες οτι κραταγε το μωρο,λεω να συνεχισω με αποκλειστικη αντληση.

ditop
20-12-10, 11:07
σιγα σιγα θα σου αυξανεται, κανε και αυτο που σου λεει η EVA με τη πτωτη φαση. Αν δεις οτι δε σου φτανει το γάλα κανε και παραπανω αντλήσεις. Παντως σε μένα η παραπανω νατλησεις δε μου εβγαζαν παραπανω γαλα σε ποσοτητα ημέρας. Πχ με 6 αντλήσεις ειχα την ιδια ή και περισσοτερη ποσοτητα αποτι με 7. Οποτε κατεληξα να κανω λιγοτερες. Βαζε ομως και ο μωρο στο στήθος. Οχι απαραιτητα οταν πεινάει. Ετσι για να το νιωθεις κοντα σου. Εμένα ποτε δε θηλασε σωστα οπως λες και εσυ μετα επινε περισσοτερο απο το μπουκαλι. Εβγαζα με το θηλαστρο και μετα απο 30 λεπτα τον έβαζα να πιπιλαει.

evaMuki
20-12-10, 11:32
το βαζω,που και που,αλλα ακομη και μια ωρα να τρωει απο το στηθος,δεν φαινεται να θηλαζει καλα γιατι μετα τρωει και ενα μπουκαλι δικο μου, και σε συνδιασμο με τις θηλες που μου πονανε πολυ και ειχαν ματωσει,οσο σωστα και αν μου λεγαν οι μαιες οτι κραταγε το μωρο,λεω να συνεχισω με αποκλειστικη αντληση.

Θα σου έλεγα πριν αποφασίσεις να σκεφτείς τα παρακάτω:

1. Το κατά πόσον ένα μωρό θηλάζει αποτελεσματικά ή όχι πρέπει να το εκτιμήσει ειδικός, κάποιος που να γνωρίζει από θηλασμό. Το ότι το μωρό παίρνει μετά το θηλασμό και μπουκάλι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θηλάζει ενεργά.

2. Αν το μωρό όντως δεν θηλάζει καλά (δεν είναι σωστά τοποθετημένο, είναι λιποβαρές, έχει ίκτερο και κουράζεται γρήγορα κλπ.) πρέπει να παίρνει και μπουκάλι για να σιτίζεται επαρκώς. Αυτό όμως είναι εξαίρεση και πάλι πρέπει να γίνεται με τη συμβουλή ειδικού. Σ'αυτές τις περιπτώσεις το μωρό θηλάζει σε όλα τα γεύματα και μετά παίρνει το συμπλήρωμα. Σιγά σιγά το συμπλήρωμα μειώνεται καθώς το μωρό θηλάζει πιο αποτελεσματικά.

3. Το ότι ένα μωρό κάθεται μία ώρα στο στήθος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θηλάζει καλά/δεν χορταίνει.

4. Οι ερεθισμένες θηλές (πολύ περισσότερο ματωμένες) είναι ένδειξη ότι το μωρό δεν πιάνει καλά. Χρειάζεται διόρθωση ώστε και η μαμά να μην πονά και το μωρό να θηλάζει αποτελεσματικά. Αν γίνει αυτό, πολλά προβλήματα λύνονται.

5. Η αποκλειστική άντληση είναι μακροπρόθεσμα πολύ πιο δύσκολη από τον απευθείας θηλασμό. Πέρα από τον χρόνο της άντλησης, χρειάζεσαι αποστειρώσεις και χρόνο για να ταΐσεις το μωρό. Επίσης οι αποδόσεις της άντλησης (ποσότητα) έχουν διακυμάνσεις ακόμα και με νοσοκομειακό θήλαστρο, όσο απομακρυνόμαστε χρονικά από τον τοκετό.

6. Ένα μωρό που δεν μπαίνει στο στήθος σιγά σιγά σταματάει να πιάνει.

Στα λέω μόνο και μόνο για να σκεφτείς τις δυνατότητές σου και να πάρεις μια ενημερωμένη απόφαση.

aggeliki
20-12-10, 11:53
ναι,δυστυχως τα ξερω ολα αυτα,και στο πρωτο παιδι ειχα το ιδιο προβλημα με τις θηλες ,το ξεπερασα μεν υστερα απο κανα 20 ημερο,αλλα αυτη την φορα μου φαινεται χειροτερο,σχεδον κλαιω,εκτος αυτου δεν ξερω κανεναν ειδικο που θα αναλαβει να ερθει να δει πως πιανει το μωρο ,οι μαιες στο μαιευτηριο λεγαν οτι πιανει σωστα αλλα πως εξηγειται τετοιος πονος και ματωμα??
εναβραδυ το μωρο γεμισε με πιτσιλες αιμα ,εκτος αυτου ξεχασα να πω οτι επαθε και αφυδατωσει στο μαιευτηριο και ετσι καταλαβαμε οτι δεν εφτανε το γαλα,γιατι μαλλον δεν θηλαζε σωστα.απο τοτε φοβαμαι.

evaMuki
20-12-10, 17:11
ναι,δυστυχως τα ξερω ολα αυτα,και στο πρωτο παιδι ειχα το ιδιο προβλημα με τις θηλες ,το ξεπερασα μεν υστερα απο κανα 20 ημερο,αλλα αυτη την φορα μου φαινεται χειροτερο,σχεδον κλαιω,εκτος αυτου δεν ξερω κανεναν ειδικο που θα αναλαβει να ερθει να δει πως πιανει το μωρο ,οι μαιες στο μαιευτηριο λεγαν οτι πιανει σωστα αλλα πως εξηγειται τετοιος πονος και ματωμα??
εναβραδυ το μωρο γεμισε με πιτσιλες αιμα ,εκτος αυτου ξεχασα να πω οτι επαθε και αφυδατωσει στο μαιευτηριο και ετσι καταλαβαμε οτι δεν εφτανε το γαλα,γιατι μαλλον δεν θηλαζε σωστα.απο τοτε φοβαμαι.

Κατ' αρχήν απάντησε στο ερωτηματολόγιο αναλυτικά για να έχουμε πλήρη εικόνα http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795.

Το μωρό δεν μπορεί να πιάνει σωστά και να σε πονάει τόσο εκτός αν "κλειδώνει" το στόμα, σφίγγει δηλαδή. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να βοηθήσει το μωρό ένας οστεοπαθητικός.

Όσο για το ποιος ειδικός θα έρθει, ίσως μπορεί να έρθει ή να πας στην Αθήνα σε κάποια σύμβουλο θηλασμού
http://www.llli.org/docs/greece/greece.pdf

Τα υπόλοιπα τα λέμε αφού απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο.

aggeliki
20-12-10, 17:29
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος
41+2

Β. Το φύλο του βρέφους
αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)
φτ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.
επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

στα φυσιολογικα πλαισια 8-9
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.
οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
4-12-10 3460
8-12-10 3320
13-12-10 3550
20-12-10 4040

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.
7-8

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει
5 ,αλλα πινει μητρικο γαλα απο θηλαστρο

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα
τα 2 γευματα το βραδυ ειναι ξενο γαλα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

300ml

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο
8
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι
04 00,08 00,10 00,12 00 14 00,1600 18 00,20 00
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση
13-15 λεπτα

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

8-10

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο
1-3

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

evaMuki
20-12-10, 21:03
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος
41+2

Β. Το φύλο του βρέφους
αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)
φτ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.
επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

στα φυσιολογικα πλαισια 8-9
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.
οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
4-12-10 3460
8-12-10 3320
13-12-10 3550
20-12-10 4040

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.
7-8

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει
5 ,αλλα πινει μητρικο γαλα απο θηλαστρο

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα
τα 2 γευματα το βραδυ ειναι ξενο γαλα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

300ml

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο
8
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι
04 00,08 00,10 00,12 00 14 00,1600 18 00,20 00
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση
13-15 λεπτα

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

8-10

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο
1-3

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Από βάρος πάει πολύ καλά: Ανέκτησε το βάρος γέννησης σε 1 εβδομάδα περίπου και σε 12 μέρες πήρε 720 γραμ.

Αντλείς 8 φορές και δεν σου φτάνει, ώστε δίνεις το βράδυ ξένο γάλα; Το κάνεις για άλλο λόγο;

300ml συμπλήρωμα/24ωρο είναι ξένο, δικό σου ή και τα δύο;

Στα βραδυνά γεύματα δεν θηλάζεις γιατί εκείνη την ώρα αντλείς;
Παρότι το έχω κάνει κι εγώ αυτό (να μην θηλάζω κάποιες φορές γιατί αντλούσα κι ήμουν κουρασμένη) και οι 8 αντλήσεις είναι ΠΟΛΥ κουραστικές, το βράδυ ειδικά αν είναι μισοκοιμισμένα τα μωρά είναι κάπως πιο συνεργάσιμα στο να πιάσουν το στήθος χωρίς ένταση, οπότε καλό είναι να δοκιμάσεις και τότε αν θα πιάσει.

Περιμένοντας να απαντήσεις και στα επάνω για να σου πω περισσότερα για τις αντλήσεις, δοκίμασε όταν πιάνει το μωρό, μετά τη μεγάλη ανάσα που θα παίρνεις για να αντέχεις τον πόνο ;) να βάλεις τον δείκτη σου κάτω από το κάτω χείλος του, στο πηγούνι και να πιέσεις απαλά προς τα κάτω, για να χαλαρώσει το μωρό το πιάσιμο. Αυτό θα το κάνεις όσο χρειαστεί για να χαλαρώσει. Μπορεί μετά από λίγο που αρχίζει το γάλα και ρέει, να χαλαρώσει το πιάσιμό του. Επίσης με το δάχτυλό σου "άνοιξε" τα χείλια του αν τυχόν γυρνάνε προς τα μέσα. Τα χείλια του μωρού πρέπει να είναι προς τα έξω και το στόμα αρκετά ανοιχτό (σαν να χασμουριέται). Αν συμβαίνει κάτι άλλο, λογικά πονάς. Αν χρειάζεται βάζεις το μικρό σου δάχτυλο στο στόμα του μωρού και το βγάζεις από το στήθος για να το ξανατοποθετήσεις πάλι - όσες φορές χρειαστεί. Μερικά μωρά πρέπει να διδαχτούν να θηλάζουν σωστά. Υπομονή!

aggeliki
21-12-10, 09:10
ευχαριστω παρα πολυ,βγαζω 8 φορες αλλα δεν βγαινει παντα αρκετο,μονο το βραδυ που ανλω βγαζω 120 περιπου,ή μετα απο 6 ωρες 210 σημερα,γενικα καθε φορα βγαζω ανα 2 ωρες απο 65-90 ml ,ετσι δινω τα 2 βραδυνα ξενο επειδη τρωει 150 την φορα περιπου.τα 300ml ειναι ξενο( τα 2 βραδυνα),
το στηθος το δοκιμασα τοπιανει ακομη.
το μωρο θηλαζει ακριβως οπως τα εγραψες,πολυ δυνατα,τα χειλια προς τα μεσα και αρκετα κλειστο το στομα παρολου που οταν το πιανει δειχνει ορθανοιχτο.πρεπει να ειναι αυτο που ειχες γραψει,''κλειδωνει'' το στομα,αφου να φανταστεις οταν τρωει απο το μπιμπερο,κραταει τοσο δυνατα που η θηλη σιλικονης διπλωνει,το πανω μερος με το κατω,τρωει μανιασμενα,πνιγεται , πεταγονται γαλατα κ.τ.λ.......

aggeliki
21-12-10, 11:23
τωρα διαβασα αυτο!!! ισχυει???

''Οι μητέρες που θηλάζουν και θέλουν να κρατήσουν το γάλα τους στο ψυγείο πρέπει να προμηθευτούν μπιμπερό από πλαστικό επειδή στα γυάλινα μπιμπερό το μητρικό γάλα αλλοιώνεται.''

απο εδω
http://www.familyhome.gr/mam-leme-sta-mora-alla-pos.html

evaMuki
21-12-10, 12:03
ευχαριστω παρα πολυ,βγαζω 8 φορες αλλα δεν βγαινει παντα αρκετο,μονο το βραδυ που ανλω βγαζω 120 περιπου,ή μετα απο 6 ωρες 210 σημερα,γενικα καθε φορα βγαζω ανα 2 ωρες απο 65-90 ml ,ετσι δινω τα 2 βραδυνα ξενο επειδη τρωει 150 την φορα περιπου.τα 300ml ειναι ξενο( τα 2 βραδυνα),
το στηθος το δοκιμασα τοπιανει ακομη.
το μωρο θηλαζει ακριβως οπως τα εγραψες,πολυ δυνατα,τα χειλια προς τα μεσα και αρκετα κλειστο το στομα παρολου που οταν το πιανει δειχνει ορθανοιχτο.πρεπει να ειναι αυτο που ειχες γραψει,''κλειδωνει'' το στομα,αφου να φανταστεις οταν τρωει απο το μπιμπερο,κραταει τοσο δυνατα που η θηλη σιλικονης διπλωνει,το πανω μερος με το κατω,τρωει μανιασμενα,πνιγεται , πεταγονται γαλατα κ.τ.λ.......

Με τις αντλήσεις θα συνεχίσεις όπως κάνεις μέχρι τώρα χωρίς να μειώσεις το χρόνο. Λένε ότι μετά την τελευταία σταγόνα καλό είναι να κρατήσεις το θήλαστρο για μερικά λεπτά ακόμα. Δίνει επιπλέον ερέθισμα. Δυστυχώς δεν έχεις το ερέθισμα από το μωρό, το οποίο δεν θηλάζει καλά, οπότε εξαρτάσαι από το θήλαστρο για να κρατήσεις την παραγωγή σου και να την αυξήσεις σταδιακά.

Για το ξένο εννοείς ότι το δικό σου δεν φτάνει ακόμα να καλύψει όλο το 24ωρο, σωστά; Αν ναι, κρατάς ευλαβικά τις αντλήσεις ως έχουν και σταδιακά θα δεις αύξηση.

Στο μεταξύ, για το μωρό: Ένας οστεοπαθητικός μάλλον θα το βοηθήσει. Δες εδώ http://www.osteopathy.gr/portal/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=35&Itemid=40
Δοκίμασε ωστόσο και αυτά που σου είπα και βάζε τακτικά λανολίνη στις θηλές όπως σου είπαν ήδη τα κορίτσια παραπάνω. Εγώ αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με το γιο μου και το έλυσα με τους τρόπους που σου είπα, απλά στο μεταξύ οι θηλές μου ερεθίστηκαν πολύ.

Αν καταφέρεις το μωρό να πιάνει καλά, θα λυθούν πολλά από τα προβλήματα: οι θηλές θα συνέλθουν, το μωρό θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά και έτσι θα αυξηθεί και η παραγωγή σου. Αφού το μωρό πιάνει είναι κρίμα να χάσεις τον απευθείας θηλασμό και να προσανατολιστείς στην αποκλειστική άντληση.

Και μια φιλική συμβουλή επειδή το έζησα: μην αμελείς να βάζεις το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα, όσο κουραστικό, επίπονο και... μάταιο κι αν σου φαίνεται, τώρα. Μακροπρόθεσμα θα χαίρεσαι που το έκανες.
Εγώ το έκανα αυτό το λάθος, παραμελούσα δηλαδή το να βάζω το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα, δίνοντας βάση στην άντληση προκειμένου να καλύπτω τις καθημερινές ανάγκες σε ποσότητα, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή το μωρό απλά να αρνείται το στήθος. Ήταν ό,τι χειρότερο έζησα με το θηλασμό, χειρότερο κι απ' τις πληγωμένες θηλές, χειρότερο κι από τη νύστα και τις βραδυνές αντλήσεις.

Υπομονή, αυτά τα προβλήματα αργά ή γρήγορα ξεπερνιούνται.

evaMuki
21-12-10, 12:05

''Οι μητέρες που θηλάζουν και θέλουν να κρατήσουν το γάλα τους στο ψυγείο πρέπει να προμηθευτούν μπιμπερό από πλαστικό επειδή στα γυάλινα μπιμπερό το μητρικό γάλα αλλοιώνεται.''

απο εδω

Όχι δεν έχει γραφτεί πουθενά έγκυρα ότι το μητρικό γάλα αλλοιώνεται σε γυάλινο μπουκάλι. Εκείνο που μπορεί να συμβεί είναι αν παγώσει πολύ να κολλήσει το λίπος στα τοιχώματα. Αυτό εύκολα επανέρχεται με απαλό κούνημα του μπουκαλιού κυκλικά (όχι σαν φραπέ!).

aggeliki
21-12-10, 14:41
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις συμβουλες!
:)

aglaia
22-12-10, 00:30

απο εδω

δεν ισχύει

αντίθετα, αν το πλαστικό δεν είναι bpa free περνούν ουσίες απο το πλαστικό στο γάλα που είναι επικίνδυνες για το μωρό

aggeliki
28-12-10, 09:22
καλημερα και χρονια πολλα ,ηθελα να κανω μια ακομη ερωτηση.απο τις 10/12 κανω τις αντλησεις που εχω γραψει παραπανω.απο 480ml εχω παει στα 950 ml περιπου την ημερα.
ηθελα να ρωτησω ωςποτε πρεπει να αντλω 8 φορες αν 2 ωρες??
θα μπορω καποια στιγμη να το κανω 6-7?
ποτε θα ειναι ασφαλες για την γαλουχια να το κανω αυτο?
ευχαριστω!

evaMuki
28-12-10, 11:09
καλημερα και χρονια πολλα ,ηθελα να κανω μια ακομη ερωτηση.απο τις 10/12 κανω τις αντλησεις που εχω γραψει παραπανω.απο 480ml εχω παει στα 950 ml περιπου την ημερα.
ηθελα να ρωτησω ωςποτε πρεπει να αντλω 8 φορες αν 2 ωρες??
θα μπορω καποια στιγμη να το κανω 6-7?
ποτε θα ειναι ασφαλες για την γαλουχια να το κανω αυτο?
ευχαριστω!

Η γαλουχία εγκαθίσταται περίπου στις 6 εβδομάδες, περίπου δηλαδή στις 40 μέρες. Πριν το διάστημα αυτό δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μειώσεις στις αντλήσεις. Εξάλλου και το μωρό ακόμα προσαρμόζει τις ποσότητές του. Σύντομα θα κάνει και το πρώτο άλμα ανάπτυξης οπότε μπορεί να ξεπεράσει το λίτρο την ημέρα.
Αν σου περισσεύει το γάλα, προμηθεύσου ασφαλή σκεύη για αποθήκευση μητρικού στην κατάψυξη και φύλαξέ το.

aggeliki
28-12-10, 14:11
Η γαλουχία εγκαθίσταται περίπου στις 6 εβδομάδες, περίπου δηλαδή στις 40 μέρες. Πριν το διάστημα αυτό δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μειώσεις στις αντλήσεις. Εξάλλου και το μωρό ακόμα προσαρμόζει τις ποσότητές του. Σύντομα θα κάνει και το πρώτο άλμα ανάπτυξης οπότε μπορεί να ξεπεράσει το λίτρο την ημέρα.
Αν σου περισσεύει το γάλα, προμηθεύσου ασφαλή σκεύη για αποθήκευση μητρικού στην κατάψυξη και φύλαξέ το.

ευχαριστω πολυ,εχω παρει της avent το via και το αποθηκευω στο ψυγειο γιατι προς το παρων βγαζω της μερας μονο.
εχω βαλει μονο ενα στην καταψυξη μεχρι στιγμης.ελπιζω να μπορεσω αργοτερα να βαλω κι αλλο.

derbybaby
29-12-10, 12:37
καλημερα και χρονια πολλα! θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι. αντλω αποκλειστικα ολα τα γευματα του μωρου μου που εγινε εχθες 2 μηνων κ πινει περιπου 150 με 170 μλ τη φορα. κανω αντλησεις ανα 5 με 6 ωρες και βγαζω γυρω στα 300 μλ τη φορα. πειραζει? πρεπει να κανω συχνοτερα? δεν εχω παρατηρησει μειωση στην παραγωγη μου, καθε αλλο. απλα συχνοτερες αντλησεις μου βγαζαν λιγοτερο γαλα κ δεν εβγαινε η "δοση" τπυ. ευχαριστω κ καλη χρονια σε ολους!!

ditop
29-12-10, 17:06
Το ιδιο εκανα και εγω και δεν είχω προβλημα μετα απο 8 μηνες. Βεβαια οι αλλες κοπ'ελες θα σου πουν τα πρωτοκολλα αλλά εγω δεν τα ακολουθησα οπότε κανε αυτο που βλέπεις εσυ ως σωστό. Αν δεις μείωση ή οτι δε σου φτάνει το γάλα κάνε για λιγο καιρο μια αντληση παραπάνω.

derbybaby
29-12-10, 17:42
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! δεν ξερω αν γνωριζεις, αλλα επειδη εχω ηδη παθει δυο μαστιτιδες κ για αυτο αρχισα τις αντλησεις, υπαρχει περιπτωση αν αντλω π.χ. κατα τις 11.30 τη νυχτα κ ξανα το πρωι γυρω στις 7.30 να παθω παλι τα ιδια? φροντιζω κ τα αδειαζω καλα καλα με το θηλαστρο.

amaretto
30-12-10, 00:25
καλημερα και χρονια πολλα! θα ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι. αντλω αποκλειστικα ολα τα γευματα του μωρου μου που εγινε εχθες 2 μηνων κ πινει περιπου 150 με 170 μλ τη φορα. κανω αντλησεις ανα 5 με 6 ωρες και βγαζω γυρω στα 300 μλ τη φορα. πειραζει? πρεπει να κανω συχνοτερα? δεν εχω παρατηρησει μειωση στην παραγωγη μου, καθε αλλο. απλα συχνοτερες αντλησεις μου βγαζαν λιγοτερο γαλα κ δεν εβγαινε η "δοση" τπυ. ευχαριστω κ καλη χρονια σε ολους!!

Εφόσον σε εξυπηρετεί αυτό και λειτουργεί καλά, μην αλλάζεις τίποτε!

ditop
30-12-10, 14:16
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! δεν ξερω αν γνωριζεις, αλλα επειδη εχω ηδη παθει δυο μαστιτιδες κ για αυτο αρχισα τις αντλησεις, υπαρχει περιπτωση αν αντλω π.χ. κατα τις 11.30 τη νυχτα κ ξανα το πρωι γυρω στις 7.30 να παθω παλι τα ιδια? φροντιζω κ τα αδειαζω καλα καλα με το θηλαστρο.

Αν δεις το πρωι οτι αρχίζεις να πονας προσπαθησε να αντλεις λιγο πιο νωρις π.χ μια ωρα πριν οποτε θα βρεις την καταληλη ωρα.

evaMuki
02-01-11, 21:14
Αν δεις το πρωι οτι αρχίζεις να πονας προσπαθησε να αντλεις λιγο πιο νωρις π.χ μια ωρα πριν οποτε θα βρεις την καταληλη ωρα.

Συμφωνώ μ' αυτό που λες, απλά νομίζω ότι ένα στήθος "γεμάτο" από ένα 8ωρο κατά πάσα πιθανότητα θα πονάει. Αυτό δεν οδηγεί από μόνο του κάθε γυναίκα σε μαστίτιδα.
Το σημείο κλειδί θα έλεγα ότι είναι το κατά πόσον υπάρχουν εντοπισμένοι πόνοι, σημεία σκλήρα, γρουμπαλάκια, τα οποία υποδηλώνουν απόφραξη πόρου, δηλαδή ένα βήμα πριν τη μαστίτιδα.

aggeliki
05-01-11, 09:55
Το σημείο κλειδί θα έλεγα ότι είναι το κατά πόσον υπάρχουν εντοπισμένοι πόνοι, σημεία σκλήρα, γρουμπαλάκια, τα οποία υποδηλώνουν απόφραξη πόρου, δηλαδή ένα βήμα πριν τη μαστίτιδα.

ωχ,αυτα τα γορμπαλακια τα παθαινω και εγω το βραδυ,οταν εχω να αντλησω 4 ωρες,αλλα δεν μπορω και νωριτερα,τι να κανω τωρα?

evaMuki
05-01-11, 11:28
ωχ,αυτα τα γορμπαλακια τα παθαινω και εγω το βραδυ,οταν εχω να αντλησω 4 ωρες,αλλα δεν μπορω και νωριτερα,τι να κανω τωρα?

Μπορείς να κάνεις μαλάξεις στα σημεία αυτά και αν το στήθος είναι πολύ φορτωμένο να βγάλεις έστω λίγο γάλα με το χέρι.

aggeliki
10-01-11, 10:51
να ρωτησω κατι τελευταιο,σε λιγες μερες σαραντιζω,θα συνεχισω τις 8 αντλησεις για 13-15 λεπτα ή μπορω να κανω καμια λιγοτερη?

aglaia
10-01-11, 23:09
να ρωτησω κατι τελευταιο,σε λιγες μερες σαραντιζω,θα συνεχισω τις 8 αντλησεις για 13-15 λεπτα ή μπορω να κανω καμια λιγοτερη?

Aν το γάλα σου περισσεύει (150 ml) μπορείς να κάνεις μια άντληση λιγότερη.

aggeliki
11-01-11, 08:54
Aν το γάλα σου περισσεύει (150 ml) μπορείς να κάνεις μια άντληση λιγότερη.

ευχαριστω πολυ!

derbybaby
31-01-11, 10:50
καλημερα κοριτσια! μια ερωτησουλα.. αντλω αποκλειστικα κ βαζω στο ψυγειο η στην καταψυξη γαλα συμφωνα με τις οδηγιες της αγλαιας. το θεμα μου ειναι τοεξης.. ακομα δεν εχουμε στανταρ ωρες φαγητου, παιζουμε απο 3ωρο κ 4ωρο καμια φορα κ 5 ωρες, οποτε εγω παντα υπολογιζω οτι θα μου φαι στις 3,5 ωρες για να ειμαι μεσα. βγαζω απο το ψυγειο λοιπον το γαλα πχ στις 10 κ το βαζω στον θερμαντηρα. αν τελικα αντι να φαει στις 10 ξυπνησει κ φαει στις 11 το γαλα χαλαει? κ κατι αλλο, συνηθως πινει 200 μλ. αν πιει τα 150 τα 50 που περισσεψαν ειναι για πεταμα η μπορουν να μεινουν στον θερμαντηρα καποιο διατημα ακομη? χωρις φυσικα να υπαρξει αυξομειωση στη θερμοκρασια του.(δλδ να παραμεινει αναμενος ο θερμαντηρας κ μολις αφησει το μπιμπερο να το βαλω παλι εκει)

little
02-02-11, 12:53
μπορεί η ερώτηση που έχώ να έχει αναφερθεί πιο πάνω αλλά είναι πολλές οι σελίδες και η αναζήτηση δεν μου το βγάζει. Έχω γάλα κατεψυγμένο από αρχές δεκέμβρη, δηλαδή 1,5 μήνα. Το συντήρώ στη κατάψυξη στους -18. Σήμερα πρώτη φορά απέψυξα, αφήνοντας το στην συντήρηση όλη νύχτα και το πρωί. Όταν το ζέστανα το γάλα είχε μια έντονη μυρωδιά και γεύση σαν μεταλλική θα έλεγα, οπότε και το πέταξα. Έχει χαλάσει;

ditop
02-02-11, 15:29
Οχι δε χαλασε.Εμενα το δικό μου γάλα εχει αυτη τη μεταλλικη γευση και χωρις να το βαλω καταψηξη. Απορω πως το πινει το μωρο μου, εμενα μου φαινεται απαισιο.

evaMuki
02-02-11, 22:45
μπορεί η ερώτηση που έχώ να έχει αναφερθεί πιο πάνω αλλά είναι πολλές οι σελίδες και η αναζήτηση δεν μου το βγάζει. Έχω γάλα κατεψυγμένο από αρχές δεκέμβρη, δηλαδή 1,5 μήνα. Το συντήρώ στη κατάψυξη στους -18. Σήμερα πρώτη φορά απέψυξα, αφήνοντας το στην συντήρηση όλη νύχτα και το πρωί. Όταν το ζέστανα το γάλα είχε μια έντονη μυρωδιά και γεύση σαν μεταλλική θα έλεγα, οπότε και το πέταξα. Έχει χαλάσει;

Όχι, αυτό που περιγράφεις συμβαίνει στο γάλα κάποιων μαμάδων όταν καταψύχεται: ένα ένζυμο, η λιπάση, δημιουργεί αυτή τη μεταλλική γεύση και μυρωδιά σαν ταγγισμένο βούτυρο.

Το γάλα δεν είναι χαλασμένο αλλά κάποια μωρά μπορεί να μην το πιουν.

Δοκίμασε με άλλο σακουλάκι κι αν δεν το πίνει το μωρό, τότε θα ακολουθείς κάποια διαδικασία (πες μου να στην περιγράψω) πριν καταψύχεις το γάλα, για να μην συμβαίνει αυτό.
Αν το μωρό, πίνει το γάλα ως έχει δεν υπάρχει λόγος να μπεις στον κόπο.