PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΡΑΠΕΖΙΩΝ ΔΕΞΙΩΣΗΣ

τανια
11-05-08, 04:29
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΩ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΣΕ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΠΛΕ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ? ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙΑ (ΖΙΝΚ ΛΕΓΟΝΤΑΙ?) ΣΕ ΤΥΡΚΟΥΑΖ ΑΠΟΧΡΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ? ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ? ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΟΥΤΕ ΚΕΡΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΓΛΕΙΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΚΛΠ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ WELCOME TABLE ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΥΧΩΝ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΔΕΕΣ.
ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 12 ΗΜΕΡΩΝ :D :D :D

zouzounitsa79
11-05-08, 06:42
χμχμχμχμχ...με το καλο η βαπτιση :) τσιγκινα ε? επρεπε να παρεις γιαλες βρε κουκλα νομιζω...μπορουσες να βαλεις μεσα αμμο με κοχυλια και ψαρακια, αγκυρουλες κλπ!!! Στα τσιγκινα πρεπει να βαλεις κατι που να φενεται απο πανω μαλλων, χμχμχμ μπορεις να κανεις το ιδιο που ειπα πριν, απλα να βαλεις περισοτερη αμμο να σου βγουν στην πανω μερια στο κουβαδακι τα πραματακια που θα βαλεις μεσα για να φαινοντε!!!
Αν σκευτω τπτ αλλο θα επανελθω :)

mersy
11-05-08, 10:19
ΛΟΙΠΟΝ θα πάρεις καλαμάκια απο σουβλάκια μεγάλα, επίσης θα πάρεις χαρτί κανσόν στο χρώμα που θέλεις, θα κόψεις τετράγωνα κομμάτια χαρτί στο μέγεθος που θέλεις, και θα διπλώσεις καραβάκια όπως στο σχολείο που παίζαμε, μεσα στο τενεκεδάκι θα βάλεις χαρτί αφής με τρόπο ωστε να βγαίνει λίγο έξω και να φαίνεται, αν θές να το εμπλουτίσεις μπορείς να κάνεις τρύπα στα καραβάκια με το διακορευτή και να δέσεις κορδελίτσες τα καραβάκια θα τα κολλήσεις πάνω στα καλαμάκια και θα αφήσεις τη μυτερή πλευρά απο κάτω για να την καρφώσεις στην άμμο που θα έχεις βάλει στα κουβαδάκια μέσα είναι μία πολύ οικονομική και ωραία λύση
ελπίζω να βοήθησα, με κόλλα σιλικόνης απο θερμικο πιστόλι μπορείς να κολλήσεις και μεγάλα κοχύλια στα καλαμάκια και να βάλεις και κάτι τέτοιο ή ψαρακια πλαστικά ή λούτρινα απο το τζάμπο να το εμπλουτίσεις αλλά εμένα και τα καραβάκια μόνο με κορδελίτσες μου αρέσουν πολύ !!!
εγώ θα τα φτιάξω με τον ίδιο τρόπο και θα βάλω ζαχαρωτά μέσα στο καραβάκι στο τραπέζι υποδοχής!!

κοίτα εδώ τι έφτιαξε η Βέρα απλά το καλαμάκι θα το βάλεις απο κάτω για να γίνει σαν στίκ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4298&postdays=0&postorder=asc&start=45

manoula24
11-05-08, 13:15
Ρε συ Mersy εχω παθει πλάκα,πραγματικα!Εχεις φοβερες ιδέες και λύσεις για ολους.Συγχαρητηρια!Γιατι δεν ασχολείσαι επαγγελματικά?
Για πες και για μενα.Θελω να βαλω νεραιδες στο κεντρο το τραπεζιου αλλα πως να τις τοποθετήσω?τι να βάλω άλλο να κάνω μια συνθεση?ΛΟΙΠΟΝ θα πάρεις καλαμάκια απο σουβλάκια μεγάλα, επίσης θα πάρεις χαρτί κανσόν στο χρώμα που θέλεις, θα κόψεις τετράγωνα κομμάτια χαρτί στο μέγεθος που θέλεις, και θα διπλώσεις καραβάκια όπως στο σχολείο που παίζαμε, μεσα στο τενεκεδάκι θα βάλεις χαρτί αφής με τρόπο ωστε να βγαίνει λίγο έξω και να φαίνεται, αν θές να το εμπλουτίσεις μπορείς να κάνεις τρύπα στα καραβάκια με το διακορευτή και να δέσεις κορδελίτσες τα καραβάκια θα τα κολλήσεις πάνω στα καλαμάκια και θα αφήσεις τη μυτερή πλευρά απο κάτω για να την καρφώσεις στην άμμο που θα έχεις βάλει στα κουβαδάκια μέσα είναι μία πολύ οικονομική και ωραία λύση
ελπίζω να βοήθησα, με κόλλα σιλικόνης απο θερμικο πιστόλι μπορείς να κολλήσεις και μεγάλα κοχύλια στα καλαμάκια και να βάλεις και κάτι τέτοιο ή ψαρακια πλαστικά ή λούτρινα απο το τζάμπο να το εμπλουτίσεις αλλά εμένα και τα καραβάκια μόνο με κορδελίτσες μου αρέσουν πολύ !!!
εγώ θα τα φτιάξω με τον ίδιο τρόπο και θα βάλω ζαχαρωτά μέσα στο καραβάκι στο τραπέζι υποδοχής!!

κοίτα εδώ τι έφτιαξε η Βέρα απλά το καλαμάκι θα το βάλεις απο κάτω για να γίνει σαν στίκ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4298&postdays=0&postorder=asc&start=45

Ευδοξια
11-05-08, 19:22
manoula 24 και εγω εχω σαν θεμα βαπτισης τις νεραιδες.Στα τραπεζια σκεφτομαι να βαλω τα μετταλικα κουβαδακια απο το jumbo τα οποια θα βαψω ροζ η φουξια με ασπρα πουα.Μεσα θα φυτεψω βασιλικο (την ιδεα την πηρα απο το forum του parents)και θα τοποθετησω ενα στικ με ενα αστερακι παλι ροζ η φουξια με ασπρα πουα,που πανω θα αναγραφεται το νουμερο του τραπεζιου.Πανω στα φυλλα του βασιλικου θα βαλω διασπαρτες πεταλουδιτσες (παλι απο το jumbo) που εχουν μικρο μανταλακι για να πιανονται.Επισης φτιαχνω για παιδικες μπομπονιερες ,νεραιδουλες, θα μπορουσαν και αυτες να μπουν σαν διακοσμηση στα τραπεζια.Αν πιανουν λιγο τα χερια σου γινονται πολυ ευκολα αλλα δεν μπορω ακομη να τις ανεβασω σε photo να τις δεις γιατι ειμαι αρχαρια οσον αφορα το internet και ειμαι ακομη στο ψαξιμο!Θα τα καταφερω, που θα παει!! :roll:

manoula24
11-05-08, 19:42
Ευδοξια αυτο ταιριαζει περισσότερο στο θεμα μου.Εγω εχω ως θεμα την Ανοιξη γενικοτερα.Αυτα ειναι τα προσκλητηρια μου http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=5410 και για μπομπονιερες εχω λουτρινα μεγαλα λουλουδια απο Jumbo(θα τα ανεβασω συντομα).Λες να κανω αυτο με το βασιλικο και να βαλω μια μεγαλη πεταλουδα σε στικ που να γράφει τον αριθμο?Ομως εχω κολλήσει στις νεραιδες με ραβδακι!Τις πεταλουδες λεω να τις κανω κατασκευη για τα δεντρα και επισης για το τραπέζι υποδοχης.
Προσπαθησε να μας βάλεις φωτο.Δες εδω και ισως τα καταφέρεις.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?

t=3166&postdays=0&postorder=asc&start=15 quote="EYΔΟΞΙΑ"]manoula 24 και εγω εχω σαν θεμα βαπτισης τις νεραιδες.Στα τραπεζια σκεφτομαι να βαλω τα μετταλικα κουβαδακια απο το jumbo τα οποια θα βαψω ροζ η φουξια με ασπρα πουα.Μεσα θα φυτεψω βασιλικο (την ιδεα την πηρα απο το forum του parents)και θα τοποθετησω ενα στικ με ενα αστερακι παλι ροζ η φουξια με ασπρα πουα,που πανω θα αναγραφεται το νουμερο του τραπεζιου.Πανω στα φυλλα του βασιλικου θα βαλω διασπαρτες πεταλουδιτσες (παλι απο το jumbo) που εχουν μικρο μανταλακι για να πιανονται.Επισης φτιαχνω για παιδικες μπομπονιερες ,νεραιδουλες, θα μπορουσαν και αυτες να μπουν σαν διακοσμηση στα τραπεζια.Αν πιανουν λιγο τα χερια σου γινονται πολυ ευκολα αλλα δεν μπορω ακομη να τις ανεβασω σε photo να τις δεις γιατι ειμαι αρχαρια οσον αφορα το internet και ειμαι ακομη στο ψαξιμο!Θα τα καταφερω, που θα παει!! :roll:[/quote]

Ευδοξια
12-05-08, 01:45
Προσπαθω να βαλω φωτογραφιες.Βλεπετε κατι?

Ευδοξια
12-05-08, 01:50
Τιποτα δεν καταφερα παλι :x

Ευδοξια
12-05-08, 02:17

manoula24
12-05-08, 10:42
Ευδοξια θα βαλεις εδω αναμεσα τη διευθυνση που σου δινει direct link .Και μετα γραφεις οτι θες....Ξαναδες εδω γιατι δεν το εβγαζε πριν http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3166&postdays=0&postorder=asc&start=15
καλη επιτυχια!!!!!

Ευδοξια
12-05-08, 23:27
[img]http://i291.photobucket.com/albums/ll300/EYH33/IMG_0096.jpg[/img Πιστευω οτι κατι καταφερα, μετα κοπων και βασανων!!!!

Ευδοξια
12-05-08, 23:35
http://i291.photobucket.com/albums/ll300/EYH33/IMG_0096.jpgΓιατι δεν το βγαζει παλι?

Ευδοξια
12-05-08, 23:40
[/img]http://i291.photobucket.com/albums/ll300/EYH33/IMG_0097.jpg

Ευδοξια
12-05-08, 23:52
http://i291.photobucket.com/albums/ll300/EYH33/IMG_0090.jpgΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :D Αυτα εφτιαξα για την μικρη μου νεραιδουλα!Το προσκλητηριο ειναι αντιγραφη με μια μικρη τροποποιηση και η νεραιδα ειναι κατι αναμεσα απο τις νεραιδες της Αρχοντιας και αλλων ιδεων που πηρα απο εδω.Παντως σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες αλλα και για την βοηθεια να ανεβασω τις φωτο.

Ευδοξια
13-05-08, 00:02
http://i291.photobucket.com/albums/ll300/EYH33/IMG_0093.jpgTo πουα αστερακι θα το κολλησω σε στικ και θα το βαλω στα γλαστρακια με το βασιλικο που ελεγα παραπανω.Το αστερακι με το glitter ειναι απο το προσκλητηριο.

manoula24
13-05-08, 00:41
Μπραβο Ευδοξια μου.Ειναι απιθανα! Ειδικα αυτη η νεραιδουλα ειναι φανταστικη! Πως ακριβως την εφτιαξες?

mersy
13-05-08, 09:56
ΠΩ! ΠΩ! :o :o :o :o :shock: ΈΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΞΙΑ - ΑΞΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

Ευδοξια
13-05-08, 12:29
Η νεραιδουλα ειναι φτιαγμενη απο υφασμα γαζα που πουλανε με το μετρο.Κοβω τετραγωνα κομματια στο μεγεθος που θελω,στο κεντρο βαζω για κεφαλακι το υλικο που γεμιζουν τα μαξιλαρια(σαν μεταξι ειναι αλλα σε συνθετικο)αφου το κανω πρωτα μπαλιτσα.Μετα καρφωνω το στικ και δενω το λαιμο σφιχτα γυρω απο το στικ και δημιουργηται ενα κεφαλακι με το φουστανακι.Τα φτερα ειναι απο ριζοχαρτο που τα εχω ζωγραφισει με χρυσο μαρκαδορακι, οπως επισης η κορωνα και το αστερακι.Τα χερια ειναι απο συρματακι πιπας που τα εχω δεσει γυρω απο το λαιμο και μετα καλυψα το δεσιμο με κορδελιτσα σατεν που την εχω γυρισει χιαστη γυρω απο το στικ.Τα μαλλια ειναι απο νημα μετταλιζε.Το προσωπακι το ζωγραφιζω με μαρκαδορακι καφε.Αυτα!!Ελπιζω να βοηθησα,σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια :) :)

anna72
13-05-08, 14:29
Ευδοξία, πανέμορφα είναι! Μπράβο σου κοπέλα μου!!!

ELE
13-05-08, 14:54
NA EΠΕΡΝΕΣ ΓΙΑΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΠΟ...(ΠΕΡΙΠΟΥ 2-3EURO)
ΤΕΤΡΑΓΩΝΕΣ Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ...
ΚΑΙ ΝΑ ΕΒΑΖΕΣ ΛΙΓΑ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΜΛΕ-ΣΙΕΛ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ....
...ΕΝΑ ΑΛΙΘΗΝΟ ΨΑΡΑΚΙ(1-2ΕΥΡΟ)!!!!!!!
:D :D :D :?:
ΕΕΕ?ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ???
ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!

ninette
13-05-08, 14:57
Ολα ωραία αλλά όχι ζωντανα ψαρακια βρε παιδιά...

xrysalis
13-05-08, 15:39
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΩ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΣΕ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΠΛΕ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ? ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙΑ (ΖΙΝΚ ΛΕΓΟΝΤΑΙ?) ΣΕ ΤΥΡΚΟΥΑΖ ΑΠΟΧΡΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ? ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ? ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΟΥΤΕ ΚΕΡΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΓΛΕΙΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΚΛΠ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ WELCOME TABLE ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΥΧΩΝ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΔΕΕΣ.
ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 12 ΗΜΕΡΩΝ :D :D :D
μπορείς απλά να τα κάνεις βάζα!
και στο τραπέζι πάνω από τα λευκά τραπεζομάντηλα να στρώσεις γαλάζιο μακρόστενο τούλι ή άλλο ύφασμα, και να ρίξεις διάσπαρτα κοχύλια, πετρούλες και αστεριες
Επίσης, να διπλώσετε τις πάνινες πετσέτες, σε σχήμα καραβάκι και να τις ακουμπήσεις μέσα στο πιάτο!!! :D

manoula24
13-05-08, 16:24
Δε βοηθατε και μενα....Θελω να κανω κατι για το κέντρο του τραπεζιου.Λεω να χρησιμοποιησω νεραιδούλες αλλα που να τις βάλω σε πιατελα?Τι αλλο να βάλω για να κανω μια ομορφη συνθεση?Help!!! :!:

mersy
13-05-08, 16:28
Δε βοηθατε και μενα....Θελω να κανω κατι για το κέντρο του τραπεζιου.Λεω να χρησιμοποιησω νεραιδούλες αλλα που να τις βάλω σε πιατελα?Τι αλλο να βάλω για να κανω μια ομορφη συνθεση?Help!!! :!:

ξέρεις τί μου άρεσε πολύ με τη νεράιδα ? είδα κάπου εδω μέσα δεν θυμάμαι όμως που μία κοπέλα είχε εμπλουτίσει το φόρεμα της νεράιδας ή έτσι κατάλαβα εγώ με ένα τούλι το οποίο άπλωνε επάνω στο τραπέζι και μπορείς επάνω να βάλεις ροδοπέταλα ! μου άρεσε πολύ η ιδέα αυτή αν σκεφτώ κατι άλλο θα σου πώ!
κοίτα το
http://www.fevronia.gr/wwwgreek/load.asp?img=http://www.fevronia.gr/images/products/106bb.jpg

τανια
13-05-08, 16:58
ΧΡΥΣΑΛΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΡΑΒΙΑ!!!!!ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΒΡΩ ΝΑ ΑΓΚΑΡΕΨΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? :idea: :idea: ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΑ ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙΑ ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΣΤΙΚ ΜΕ ΛΟΥΤΡΙΝΟ ΨΑΡΑΚΙ (ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΤΖΑΜΠΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2.00€) ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟΤΟ ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙ ΝΑ ΔΙΠΛΩΣΩ ΔΙΚΤΥ ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ ΑΣΤΕΡΙΕΣ Η ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ (ΤΟ ΔΙΧΤΥ). ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ? ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ (ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ :( :(

artemis
13-05-08, 19:38
ΧΡΥΣΑΛΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΡΑΒΙΑ!!!!!ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΒΡΩ ΝΑ ΑΓΚΑΡΕΨΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? :idea: :idea: ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΑ ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙΑ ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΣΤΙΚ ΜΕ ΛΟΥΤΡΙΝΟ ΨΑΡΑΚΙ (ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΤΖΑΜΠΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2.00€) ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟΤΟ ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙ ΝΑ ΔΙΠΛΩΣΩ ΔΙΚΤΥ ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ ΑΣΤΕΡΙΕΣ Η ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ (ΤΟ ΔΙΧΤΥ). ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ? ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ (ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ :( :(

Λοιπόν επειδή και εγώ θέλω να βάλω σαν διακόσμηση βασιλικούς....
έχω δει στην λαϊκή της γειτονιάς μου, να πουλάνε πολύ μικρούς βασιλικούς στην τιμή των 0,50 ευρώ. Όμως είναι πολύ πολύ μικροί. Οι πιό φουντωτοί που είδα εγώ και μου άρεσαν περισσότερο στοίχιζαν 1,50 ευρώ. Τώρα επειδή εγώ της ζήτησα 30 τεμάχια μικρούς και 3 μεγάλους για διακόσμηση στην εκκλησία, ίσως μου κάνει καλύτερη τιμή. (είπε)

Έχει όμως μεγάλη σημασία πότε θα κάνεις τη Βάφτιση. Εγώ που θα την κάνω Σεπτέμβρη μου είπε ότι θα είναι λίγο δύσκολο γιατί την συγκεκριμένη περίοδο δεν θα είναι ανθισμένοι. Τώρα αν κάνεις τη βάφτιση μέσα στο καλοκαίρι θα είναι πολύ όμορφο. Ρώτησε σε κάποιο φυτώριο της περιοχής σου για τις τιμές και κάνε και τα σχετικά παζάρια.
Απλά προς ενημέρωσή να ξέρεις ότι στην περιοχή των Θρακομακεδώνων υπάρχει ένα φυτώριο που πουλάει (απ' ότι ξέρω μόνο χονδρική). Για να φανταστείς αγόρασε η φίλη μου μια καμέλια (δέντρο) στην τιμή των 100 ευρώ, ενώ σε φυτώριο της περιοχής μου έχει 200-250 ευρώ τουλάχιστον!
Άρα φαντάζεσαι πόσο καλύτερη τιμή μπορούν να σου κάνουν.

manoula24
14-05-08, 02:11
Mersy απ'οτι βλεπω ειναι σε ενα ξυλινο δισκακι και εχει χαντρουλες σε συρμα και ποδοπεταλα.Δεν βλεπω ομως να απλώνεται πανω στο τραπεζι.Η εγω δεν το βλέπω.Παντως πολύ ωραια ιδεα.Αν εχεις και κατι άλλο θα μου πεις,ε?Μη με ξεχασεις! Και οπως ειπα και παραπανω αδικήσε.Μια επιχειρηση με τετοια ειδη πρέπει να κανεις!

ξέρεις τί μου άρεσε πολύ με τη νεράιδα ? είδα κάπου εδω μέσα δεν θυμάμαι όμως που μία κοπέλα είχε εμπλουτίσει το φόρεμα της νεράιδας ή έτσι κατάλαβα εγώ με ένα τούλι το οποίο άπλωνε επάνω στο τραπέζι και μπορείς επάνω να βάλεις ροδοπέταλα ! μου άρεσε πολύ η ιδέα αυτή αν σκεφτώ κατι άλλο θα σου πώ!
κοίτα το
http://www.fevronia.gr/wwwgreek/load.asp?img=http://www.fevronia.gr/images/products/106bb.jpg

Virginia
14-05-08, 08:55
"EYΔΟΞΙΑ" ΕΙΝΑΙ Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Α!!!!!!!!!!!!!!!!

Virginia
14-05-08, 08:57
[/img]http://i291.photobucket.com/albums/ll300/EYH33/IMG_0097.jpg

Ειναι τελεια, καταπληκτικα!!!!!!!
..Και σαν ιδεα και υλοποιηση!!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!

xrysalis
14-05-08, 11:17
ΧΡΥΣΑΛΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΡΑΒΙΑ!!!!! :D βασικά και εγώ σαν θέμα έχω το καραβάκι... και σκέφτομαι ανάλογα!!

Δε βοηθατε και μενα....Θελω να κανω κατι για το κέντρο του τραπεζιου.Λεω να χρησιμοποιησω νεραιδούλες αλλα που να τις βάλω σε πιατελα?Τι αλλο να βάλω για να κανω μια ομορφη συνθεση?Help!!! Μπορείς να πάρεις αυτά τα ρομαντικά λευκά κλουβιά, μέσα να βάλεις λουλούδια ή βασιλικούς κλπ και απ' έγω στα καγκελάκια να κρεμάσεις τις νεραϊδούλες και κορδέλες ή ακόμη και πεταλουδίστες ή φτερά και πούπουλα!! Μάλιστα, μπορείς μετά το τραπέζι να τα δωρήσεις (σαν σύνθεση)στις γιαγιάδες, στη νονά και σε εκλεκτούς φίλους! βοήθησα;;;;

ELE
14-05-08, 12:16
ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ!!!!!ΚΑΙ.....
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ????? :?: :?: :?: :? :? :?
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΛΑΑΑΑΑΑ ΑΥΤΑΑΑΑΑ.....ΑΛΛΑ...ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...
-ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΤΟ ΠΡΩι ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ???Η' ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ???
ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ!!!!ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΜΠΑΛΟΝΙΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΔΙΑΛΕΞΑ!!!...
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...Π.Χ ΜΕ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ-ΠΕΤΡΟΥΛΕΣ-...ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ...ΣΩΣΤΑ???
ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ???
ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ...ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΤΑ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ...

xrysalis
14-05-08, 12:55
ELE, εγώ θα κάνω οικογενειακό τραπέζι στον κήπο... οπότε όλα θα είναι ποιό εύκολα! αλλά για όσες κανονίζετε δεξίωση σε κέντρο νομίζω πως με τα λεφτά που θα τους δώσετε, μπορείτε να ζητήσετε να σας τα στολίσουν με τα υλικά που θα τους πάτε καμιά μέρα ποιό πριν! εγώ αυτό θα έκανα! στη χειρότερη βρίσκεις κάποιον δικό σου πρόθυμο άνθρωπο!
Ας μας πουν όμως και οι υπόλοιπες αλήθεια, πως θα το συντονίσουν;;;

blue
14-05-08, 13:13
χρυσαλις για πες μας πως το οργανωσες ολο το σκηνικο και ποσο παει ανα ατομο..

εκλεισες κετερινγκ?

γιατι κι εγω εχω κηπο και σκεφτομαι του χρονου με το καλο μετα την εκκλησια να μαζευτουμε σπιτι. μ'αρεσει πολυ σαν ιδεα αρκει να εχω προλαβει να φτιαξω και το κηπο βεβαια αφου λειπουν πολλα πραγματα ακομα

ELE
14-05-08, 13:14
ΚΟΙΤΑ,ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ''ΣΥΣΤΗΣΕ'' ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ...ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΜΕ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ-ΓΥΑΛΕΣ..κ.α. κορδελιτσε+πετρουλεσ...μαλλον τετοια
μου ζητανε 250 ΕΥΡΟ και δεν ειναι μεσα λουλουδια+μπαλονια!

εγω μενω γερακα και το μαγαζι ειναι μαρκοπουλο!!ποιον να αγκαραψω να τρεχει το πρωι τησ κηριακης εκει...και μετα παλι πισω στην πεντελη στην βαπτιση????
εεεε...ειναι λιγο-πολυ χοσιμο!!!!
δεν γινεται!

αρα αναγκαστηκα βαζω μπαλονια...να πανε αυτοι να μου τα στησουνε...

xrysalis
14-05-08, 13:40
χρυσαλις για πες μας πως το οργανωσες ολο το σκηνικο και ποσο παει ανα ατομο..
εκλεισες κετερινγκ?σιγά που το οργάνωσα :lol: :lol: :lol: ακόμη όνειρα κάνω!!! θα είμαστε πολύ λίγα άτομα, ίσα ίσα η οικογένεια και η νονά,
μετά βίας καμιά 25ρια άτομα!
για το styling έχω ανοίξει κι εγώ σχετικό τόπικ και μαζεύω ιδέες! μη νομίζεις όλοι για τους άλλους έχουμε ιδέες αλλά για μας... :lol: :lol: :lol:
όσο για catering στην αρχή το σκεφτόμουν (αλλά βγαίναμε πολλά άτομα, όχι μόνο αυτοί οι 25... και το οικονομικό πήγενε μακρυά!), έτσι τελικά θα βοηθήσουν και οι γιαγιάδες στα μαγειρευτά και οι άντρες θα κάνουν ψητά, οπότε θα γίνει κάτι σαν πασχαλινό γλέντι σε κυριλέ ύφος, τη βλέπω τη δουλειά!!! :lol: :lol: :lol:
αν όμως θέλεις, εγώ ήμουν σε επικοινωνία με τη venia (το μέλος μας) που ο άντρας της κάνει catering και μάλιστα μου έδωσε την καλύτερη προσφορά! στείλε της πμ κι εσύ και πες της πως εγώ σου το είπα!!

ELE, έχεις δίκιο, τα χρήμτα είναι πολλά!
όως μόνο μπαλόνια;;; σε μια φίλη μου, τις έστρωσαν και χρωματιστά runner, και βάλανε γυάλες με χρωματιστό νερό και από εκεί μέσα βγαίνανε τα μπαλόνια και 'ηταν όλα στην τιμή κατ' ατομο...

τί να πεις... κέντρο από κέντρο διαφέρει...

ΜΑΡΙΑ30
14-05-08, 13:44
Είχα σκοπό να πάω νωρίς στο μαγαζί για να στολίσω.
Όμως, ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι αν είναι όλα έτοιμα θα τα φτιάξουν αυτοί.
Πήρα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με τα τραπέζια, έβαλα τα νούμερα στα αστέρια που κρατούσαν οι κούκλες (όπως μου έδωσαν από το μαγαζί τα νούμερα για να μην τους μπερδέψω).
Έβαλα σε χωριστό σακουλάκι τα ροδοπέταλα και τα αστεράκια (ένα για κάθε τραπέζι).
Τους έγραψα στη λίστα με τα τραπέζια πόσες παιδικές και πόσες κανονικές μπομπο θέλω για κάθε τραπέζι, καθώς επίσης και πόσα παιδικά και πόσα κανονικά γεύματα θα σερβίρουν σε κάθε τραπέζι (είχα παιδάκια μέχρι 1,5 που δεν τρώνε αλλά πήραν μπόμπονιέρα, παιδάκια 1,5 - 7 που χορταίνουν με το παιδικό μενού και παιδάκια 7+ που θέλουν κανονικό γεύμα).
Πήγα νωρίς το πρωί, αν ήθελα μπορούσα και την προηγούμενη, του έδιξα πως τα θέλω και τα έφτιαξε.
Το τραπέζι εισόδου το έφτιαξα εγώ όταν πήγα.
Όλα ήταν μια χαρά.

asteraki
14-05-08, 16:50
http://i291.photobucket.com/albums/ll300/EYH33/IMG_0093.jpgTo πουα αστερακι θα το κολλησω σε στικ και θα το βαλω στα γλαστρακια με το βασιλικο που ελεγα παραπανω.

Ευδοξία, πως κόλλησες το αστεράκι στο ξυλάκι? με απλή κόλλα ή κάτι πιο δυνατό????

Ευδοξια
14-05-08, 22:22
Αsteraki το ξυλακι το κολλησα με ακρυλικη κολλα.Ειναι σε πλαστικο βαζακι, τα αστερακια ειναι διπλα και στη μεση ειναι το ξυλακι.Πρωτα κολλαω το ξυλακι στο ενα αστερακι και μετα στο δευτερο αστερακι βαζω την ιδια κολλα με πινελο και τα κολλω μεταξυ τους.

manoula24
14-05-08, 22:35
Φυσικα και βοηθησες xrysalis και σε ευχαριστω γι'αυτο.Εγω εχω δυο μαγαζια για στολισμα οποτε θελω πολλές ιδεες.Μετα τη βαπτιση εχω κλεισει σε ενα καφε beach bar(γλυκα ποικιλιες) για ολο τον κοσμο και μετα σε μια ταβερνα για φαγητο[για τους συγγενεις και κουμπαρους.) Που λετε να βαλω το βιβλιο ευχών? Και που να παω τα μπαλόνια?
quote="xrysalis"]ΧΡΥΣΑΛΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΡΑΒΙΑ!!!!! :D βασικά και εγώ σαν θέμα έχω το καραβάκι... και σκέφτομαι ανάλογα!!

Δε βοηθατε και μενα....Θελω να κανω κατι για το κέντρο του τραπεζιου.Λεω να χρησιμοποιησω νεραιδούλες αλλα που να τις βάλω σε πιατελα?Τι αλλο να βάλω για να κανω μια ομορφη συνθεση?Help!!! Μπορείς να πάρεις αυτά τα ρομαντικά λευκά κλουβιά, μέσα να βάλεις λουλούδια ή βασιλικούς κλπ και απ' έγω στα καγκελάκια να κρεμάσεις τις νεραϊδούλες και κορδέλες ή ακόμη και πεταλουδίστες ή φτερά και πούπουλα!! Μάλιστα, μπορείς μετά το τραπέζι να τα δωρήσεις (σαν σύνθεση)στις γιαγιάδες, στη νονά και σε εκλεκτούς φίλους! βοήθησα;;;;[/quote]

xrysalis
14-05-08, 22:39
Εγω εχω δυο μαγαζια για στολισμα οποτε θελω πολλές ιδεες.Μετα τη βαπτιση εχω κλεισει σε ενα καφε beach bar(γλυκα ποικιλιες) για ολο τον κοσμο και μετα σε μια ταβερνα για φαγητο[για τους συγγενεις και κουμπαρους.) Που λετε να βαλω το βιβλιο ευχών? Και που να παω τα μπαλόνια?εγώ λέω να τα βάλεις στο beach bar που θα είναι όλοι! έτσι θα μπορέσουν όλοι να ευχηθούν και γραπτά! και μετά αν θέλεις πάιρνεις τα μπαλόνια και στην ταβέρνα! :wink:

asteraki
14-05-08, 23:01
Ευδοξία σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου, εγώ αύριο θα πάρω σιλικόνη για κάποια άλλη κατασκευή και θα δοκιμάσω και στο αστεράκι, πιστεύω ότι θα τα καταφέρω!!!!!

manoula24
14-05-08, 23:08
Κοιτα , τις νεραιδες που ειναι μεγαλες πορσελανινες θα τις βαλω στην ταβερνα και μαλλον θα κάνω αυτο που μου ειπε η Mersy να εμπλουτισω το φορεμα ωστε να πεφτει πανω στο τραπεζι.Επισης θα βαλω και χαρτοπετσετουλες με μοτιβα-πεταλουδες,φουξ φιογκο και ευχαριστηριο καρτελακι με φωτο τις μικρης.Τωρα για το Βeach bar λεω να βαλω μπαλονια με ηλιον μεταλλιζε πεταλούδες(οπως πουλανε η πλανοδιοι) και τα μπαλονια απο την εκκλησια φυσικα και μια συνθεση στο τραπεζακι( και η δικη σου ιδεα μου αρεσε και τις Ευδοξιας με τη νεραιδουλα).Θα τις υλοποιησω και τις δυο και οποια μου αρεσει περισσοτερο θα την αξιοποιησω!Οσο αφορα τα μπαλονια τωρα, μακαρι να μπορεσω να τα μεταφέρω απο το ενα μαγαζι στο άλλο.
Εγω εχω δυο μαγαζια για στολισμα οποτε θελω πολλές ιδεες.Μετα τη βαπτιση εχω κλεισει σε ενα καφε beach bar(γλυκα ποικιλιες) για ολο τον κοσμο και μετα σε μια ταβερνα για φαγητο[για τους συγγενεις και κουμπαρους.) Που λετε να βαλω το βιβλιο ευχών? Και που να παω τα μπαλόνια?εγώ λέω να τα βάλεις στο beach bar που θα είναι όλοι! έτσι θα μπορέσουν όλοι να ευχηθούν και γραπτά! και μετά αν θέλεις πάιρνεις τα μπαλόνια και στην ταβέρνα! :wink:

marsa
18-05-08, 19:16
Κορίτσια για όσες είστε από βόρεια Ελλάδα(κυρίως Θράκη), υπάρχει μία κοπέλα στη Κομοτηνή που φτιάχνει πάνέμορφα πράγματα. Έφτιαξε το χώρο της δεξίωσης για μια φίλη στην Αλεξανδρούπολη.

Πήρε τα τσίγκινα κουβαδάκια και τα έκανε πουά. Μέσα έκοψε φελιζόλ στη διάμετρο που είναι το κουβαδάκι αλλά να στέκεται ψηλά. Κάλυψε το φελιζόλ και επάνω κάρφωσε σουβλάκια από πολύχρωμα mas mellows και ανεμοδούρια. Πανέμορφα. Οποια ενδιαφέρεται να σας δώσω τηλέφωνο.

Εμένα επειδή είναι κορίτσι θα φτιάξει πάνω στα κουβαδάκια κορόνες.