PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαλανικός υποσπαδίας

Σελίδες : 1 [2] 3

natassa99
23-09-10, 20:15
καναμε την επεμβαση για στεφανιαιο υποσπαδια σε ιδιωτικη κλινικη της αθηνας χωρις καθετηρα και χωρις νοσηλεια.Η επεμβαση κρατησε 2 ωρες, μετα μειναμε αλλες 2 ωρες μεχρι να συνελθει απο την ναρκωση το παιδι και μετα πηγαμε σπιτι μας.Η μεθοδος αυτη οπως ειπε ο γιατρος μας δεν ειναι νεα μεθοδος, χρησιμοποιειται πολυ καιρο στην ευρωπη και ειναι δοκιμασμενη για τα αποτελεσματα.Το δυσκολοτερο της επεμβασης ηταν οτι τον ετσουζε τις 2 πρωτες μερες οταν ηθελε να κατουρησει και ηθελε προσοχη για ενα διαστημα να μην χτυπησει. κατα τα αλλα το παιδι επεστρεψε στις καθημερινες του δραστηριοτητες απο την πρωτη μερα και τα αποτελεσματα αριστα.

Nanouka
23-09-10, 21:14
ρε παιδιά δε νομίζω ότι είναι για καλοπιστικούς λόγους .. εμάς μας είπε και η γυναικολόγος μου, και η παιδίατρος αλλά και ο παιδοχειρούργος ότι αργότερα ίσως να υπάρξει και θέμα "γονιμότητος" .. τα σποράκια του δηλαδή δε θα βρίσκουν το στόχο τους .. δεν ξέρω ..

και πάλι, δεν μπορεί να ξέρει κανένας ακόμα και ο παιδοχειρούργος το μέγεθος του υποσπαδία αν δεν εμφανιστεί το κεφαλάκι και παρουσιαστεί όλο το πέος του παιδιού .. μπορεί ένασ "καλοπιστικός" υποσπαδίας να είναι πιο σοβαρός ..
ίσως πάλι και να λέω βλακείες αλλά εγώ προσωπικά ακόμα και καλοπιστικός λόγος να υπήρχε θα το έκανα .. φαντάζεστε όταν μεγαλώσει και ξεκινήσει την σεξουαλική του ζωή, κάποια να του πέι "ρε .. έχεις 2 τρύπες .. τί είσαι?? άλιεν???????????" ..
και πάλι δε νομίζω ότι υπάρχει μανούλα η οποία θέλει να βάλει το παιδί τη σε μια τέτοια διαδικασία έτσι για πλάκα ..

maestria
23-09-10, 22:25
ρε παιδιά δε νομίζω ότι είναι για καλοπιστικούς λόγους .. εμάς μας είπε και η γυναικολόγος μου, και η παιδίατρος αλλά και ο παιδοχειρούργος ότι αργότερα ίσως να υπάρξει και θέμα "γονιμότητος" .. τα σποράκια του δηλαδή δε θα βρίσκουν το στόχο τους .. δεν ξέρω ..

και πάλι, δεν μπορεί να ξέρει κανένας ακόμα και ο παιδοχειρούργος το μέγεθος του υποσπαδία αν δεν εμφανιστεί το κεφαλάκι και παρουσιαστεί όλο το πέος του παιδιού .. μπορεί ένασ "καλοπιστικός" υποσπαδίας να είναι πιο σοβαρός ..
ίσως πάλι και να λέω βλακείες αλλά εγώ προσωπικά ακόμα και καλοπιστικός λόγος να υπήρχε θα το έκανα .. φαντάζεστε όταν μεγαλώσει και ξεκινήσει την σεξουαλική του ζωή, κάποια να του πέι "ρε .. έχεις 2 τρύπες .. τί είσαι?? άλιεν???????????" ..
και πάλι δε νομίζω ότι υπάρχει μανούλα η οποία θέλει να βάλει το παιδί τη σε μια τέτοια διαδικασία έτσι για πλάκα ..

Ναι και σ' εμάς πολλοί παιδίατροι και παιδοχειρούργοι έθεσαν και το θέμα της γονιμότητας, όχι μόνο της αισθητικής.

Γι' αυτό και την κάναμε.

Είναι πράγματι κρίμα να ταλαιπωρούνται τα παιδιά, καλό είναι να γίνεται άμεσα η επέμβαση, αλλά θέλει να το ψάξει ο κάθε γονιός μόνος του.

Καλό επίσης θα ήταν να μην υπάρχουν καβγάδες και υποννοούμενα στο τόπικ, γιατί μπαίνουν πολλοί - όπως μπήκα αρχικά κι εγώ - που δεν ξέρουν την τύφλα τους για το το έχει το παιδί τους και θέλουν να καταλάβουν, να μάθουν πέντε πράγματα.

Καλά θα ήταν να δίνουμε απλά χρήσιμες πληροφορίες για τα καλά και τα κακά, καθώς και τις εμπειρίες μας.

Οπότε παίδες μη μαλώνετε, σας παρακαλώ. Ευχαριστώ. :)

natassa99
24-09-10, 23:04
Δεν υπαρχουν μηδενικα ποσοστα επιπλοκων σε καμια επεμβαση υποσπαδια.Σε παγκοσμια στατιστικα επεμβασεων η τεχνικη magpi εχει κι αυτη ποσοστα επιπλοκων.παρ' ολα αυτα τα αποτελεσματα συνηθως ειναι καλα.

leman
25-09-10, 11:31

και εμας μας ειπαν αυτο περι γονιμοτητας, αλλα απο την αλλη ξερω ενηλικα αντρα με υποσπαδια και ...3 παιδια! χωρις κανενα προβλημα.

maestria
25-09-10, 22:14
Δεν υπαρχουν μηδενικα ποσοστα επιπλοκων σε καμια επεμβαση υποσπαδια.Σε παγκοσμια στατιστικα επεμβασεων η τεχνικη magpi εχει κι αυτη ποσοστα επιπλοκων.παρ' ολα αυτα τα αποτελεσματα συνηθως ειναι καλα.

Kι εμάς μ' αυτή τη μέθοδο μας τον χειρούργησε.

Αλλά, φυσικά, κανείς γιατρός δε θα σου πει ότι 100% δεν θα 'χει επιπλοκές. Δεν είναι θεοί, άνθρωποι είναι.

Οπότε, περιμένουμε κάνα χρόνο, τσεκάρουμε τακτικά και του χρόνου τέτοιο καιρό θα μπορώ, εγώ προσωπικά, να πω ότι πάει, ξεμπέρδεψα με το θέμα υποσπαδία.

natassa99
26-09-10, 16:27
επιτρεπεται να πουμε ονομα της κλινικης?

Ναι, φυσικα και επιτρεπεται.Εδω ειμαστε για να ενημερωνουμε η μια την αλλη
για τις εμπειριες μας θετικες η αρνητικες.
Αν διαβασεις και παραπανω εχουν αναφερθει και γιατροι και κλινικες η νοσοκομεια.

Την καναμε στο παιδιατρικο του ιατρικου αθηνων.

Λέγκω
27-09-10, 10:54
Καλημέρα κοπελούδες μου... τετάρτη κάνουμε εισαγωγή και πέμπτη επέμβαση. Ήδη έχω αγχωθεί πολύ, ελπίζω να πάνε όλα καλά. Το θοδωρικάκι μου για την ώρα είναι ψύχραιμο, διαβάζουμε το βιβλίο και ρωτάει πότε θα πάμε. Μακάρι να πάνε και για μας καλά τα πράγματα... Φέτος έχει προστεθεί στο άγχος και το άλλο το σκατούλη που θα αφήσω πίσω και θηλάζει και δεν ξέρω τι θα γίνει...
Τέσπα, ελπίζω τα επόμενα νέα που θα γράψω να είναι καλά... δεν ξέρω αν πήραμε τη σωστή απόφαση, ελπίζω να μην το μετανοιώσουμε μετά...
Νατασσα μου, στεφανιαία είχε ο μικρούλης σου αν δεν κάνω λάθος;

natassa99
27-09-10, 21:14
Νατασσα μου, στεφανιαία είχε ο μικρούλης σου αν δεν κάνω λάθος;[/QUOTE]

Ναι στεφανιαια ειχε.Ευχομαι ολα να πανε καλα αυτη τη φορα.

Λέγκω
30-09-10, 15:10
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις ευχές σας... θα τις κρατήσω για τον επόμενο μήνα!:) Φάγαμε πόρτα από την αναισθησιολόγο λόγω ίωσης του μικρού. Άρα θα παραταθεί για ένα μηνα ακόμα η αγωνίας μας... απ'την άλλη κάθε εμπόδιο για καλο μια και ανεβασα κι εγω πυρετο κι ο σπόρος έχει τα χάλια του.

holidays
30-09-10, 17:32
εχουμε το ιδιο προβλημα και θα θελαμε να μας πειτε σε ποιο γιατρο πηγατε?

Nanouka
01-10-10, 14:17
εχουμε το ιδιο προβλημα και θα θελαμε να μας πειτε σε ποιο γιατρο πηγατε?
εμάς μας χειρούργησε ο κ. Μπαλτογιάννης στο Παίδων Αγ. Σοφία .. έχουμε σχεδόν ένα μήνα (παρά 2 ημέρες) που χειρουργηθήκαμε και πάμε αρκετά καλά .. εάν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου δώσω πληροφορίες ..

leman
04-10-10, 08:48
συγνωμη που ξαναενοχλω, αλλα θελω να ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο. ξερει καποιος κανενα παιδοχειρουργο, ο οποιος θα εξετασει το παιδι και θα πει την αληθεια για το προβλημα, δε θα μας στειλει δηλαδη στο χειρουργειο αν δε χρειαζεται?? στο ιατρικο αθηνων φοβαμαι οτι θα μας συστησουν εγχειρηση οπως και να εχει. ευχαριστω

maestria
04-10-10, 12:00
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις ευχές σας... θα τις κρατήσω για τον επόμενο μήνα!:) Φάγαμε πόρτα από την αναισθησιολόγο λόγω ίωσης του μικρού. Άρα θα παραταθεί για ένα μηνα ακόμα η αγωνίας μας... απ'την άλλη κάθε εμπόδιο για καλο μια και ανεβασα κι εγω πυρετο κι ο σπόρος έχει τα χάλια του.

Έλα ρε κορίτσιιιιιιιιιιι!
Σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ λόγω ίωσης το 'χα αναβάλλει το χειρουργείο μία φορά.
Γκαντεμιά, αλλά - όπως είπες - μπορεί και καλύτερα να είναι.

Άντε, περαστικά σας και μαζεύτε δυνάμεις για τον άλλο μήνα!!!

Υ.Γ. Μην τις κρατάς καλέ τις ευχές και κουράζεσαι, θα στις ξαναδώσουμε, δεν έχουμε πρόβλημα. :mrgreen:

Λέγκω
04-10-10, 13:10
Καλημέρα ή μάλλον καλησπέρα...
Γεια σου Μαεστράκι όμορφο
συγνωμη που ξαναενοχλω, αλλα θελω να ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο. ξερει καποιος κανενα παιδοχειρουργο, ο οποιος θα εξετασει το παιδι και θα πει την αληθεια για το προβλημα, δε θα μας στειλει δηλαδη στο χειρουργειο αν δε χρειαζεται?? στο ιατρικο αθηνων φοβαμαι οτι θα μας συστησουν εγχειρηση οπως και να εχει. ευχαριστω
Μπορείς να πας μια βόλτα από τη παιδοχειρουργική του Έλενα να δει το παιδι ο Σούτης ή ο Καγιας, επειδή δεν είναι των χρημάτων δεν έχουν κανένα κέρδος να σου πουν ψέμματα. Στο λέω για να βγάλεις μία άκρη αρχικά αν χρειάζεται ή όχι το παιδί επέμβαση, και αν χρειάζεσαι μετά αποφασιζεις που θα την κάνεις και με ποια μέθοδο.:D

ivet
12-10-10, 16:48
Οχι καλέ καμια αλλαγή μας εφυγε ράμμα και πισωγύρισε η ουρήθρα τι αλλαγή βρε να φτιάξει μόνο του? καλά θα ήταν ε?? εσυ καλά?? ο μικρος σου? σου εχω στειλει πμ

maestria
15-10-10, 13:27
Αχ, ρε Ιβετ, δεν θ' αποφύγετε και τρίτη, ε;;; Φτου, γμτ, φτου και ξανα ΦΤΟΥ! :(

leman
18-10-10, 14:41
καλημερα,
πιο πανω ειχε αναφερθει το ονομα του κου Ζουπανου στο Ιατρικο Αθηνων. Επικοινωνησα το πρωι με το κεντρο για πληροφοριες, κυριως τιμες γιατι τα υπολοιπα τα γνωριζω, αλλα μου ειπαν να κλεισω ραντεβου μαζι του για λεπτομεριες. μηπως υπαρχει καποιος να εχει κανει εκει επεμβαση να μου πει στο περιπου την τιμη???

Agape-S
19-10-10, 10:11
καλημερα,
πιο πανω ειχε αναφερθει το ονομα του κου Ζουπανου στο Ιατρικο Αθηνων. Επικοινωνησα το πρωι με το κεντρο για πληροφοριες, κυριως τιμες γιατι τα υπολοιπα τα γνωριζω, αλλα μου ειπαν να κλεισω ραντεβου μαζι του για λεπτομεριες. μηπως υπαρχει καποιος να εχει κανει εκει επεμβαση να μου πει στο περιπου την τιμη???

Δεν ξερω για το ιατρικο αθηνων, αλλα ,για μια μερα παραμονη στα ιδιωτικα ειναι περιπου στο χιλιαρικο. Τωρα αν φυγεται την ιδια μερα ,ειναι πολυ λιγοτερα, γυρω στα 600 , θα σε γελασω, ομως η τιμη του γιατρου ειναι χωρια και εξαρταται ποσο κοστολογει τον εαυτο του!!:? Μια φορα στα ιδιωτικα σου χρεωνουν και την ασπιρινη!!:grin:

Sylvi
19-10-10, 11:14
Εξαρτάται και από τον γιατρό και από την κλινικη.
Εμας μας ειπε ο ιδιος γιατρος (οχι ο Ζουπανος) για ευρωκλινικη παιδων 3000 για ημερισια νοσηλεια μαζι με του γιατρου και στο μητερα 2500.
Νομίζω οτι στα περισσότερα εκει κυμαινονται. Και αν κρινω απο το ονομα (εχει ονομα ο Ζουπανος) δεν θα περιμενα λιγοτερα.

maestria
19-10-10, 21:32
leman αν μιλάμε για ιδιωτικό νοσοκομείο, με νοσήλεια, αμοιβή χειρούργου, αμοιβή αναισθησιολόγου, το 3χίλιαρο να το υπολογίζεις!
Καλή επιτυχία!

Λέγκω τι γίνεται; Κλείσατε καινούρια ημερομηνία;

Ολυμπία_
20-10-10, 22:21
Εμας, μας ειδε ο παιδιατρος μας εχθες και μας ειπε "μου φαινεται τελειο.Τα συγχαρτηρια μου στο γιατρο που τον χειρουργησε".
Γιατρε, σας τα μεταφερω!!!!!!

Λέγκω
26-10-10, 15:39
Λέγκω τι γίνεται; Κλείσατε καινούρια ημερομηνία;
Παρασκευή κάνουμε την επέμβαση... σήμερα άρχισα να το συνειδητοποιώ και ζορίζομαι ολίγον... ο μικρός παρόλο που δεν λέιε κάτι άρχισαν από τώρα να του βγαίνουν διάφορα. Ελπίζω να ξεμπερδέψουμε... για να δούμε... φιλώ σας

ivet
26-10-10, 16:23
Ελενάκι μου ολα θα ερθουν και θα φύγουν ομαλά και καλά θα το δεις θα πανε καλήτερα αυτη την φορά το πιστευω και το ευχομαι φιλια πολλα δεν ειμαι και στα πολυ καλά μου γιατι μου πάτησε αμάξη την κατα 10 χρόνια σκυλίτσα μου... ασχετο επι του θέματος αλλα μου βγήκε!!

maestria
26-10-10, 21:28
Άσχετο, αλλά μια φορά ο μικρός, εκεί που τον έβαζα στο μπανιερό, κατούρησε το μαμούνι και ήταν ευκαιρία να δω ότι κατουράει ίσια και χωρίς πιτσιλιές!
Αυτό είναι καλό, ε; Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

Agape-S
26-10-10, 23:38
Άσχετο, αλλά μια φορά ο μικρός, εκεί που τον έβαζα στο μπανιερό, κατούρησε το μαμούνι και ήταν ευκαιρία να δω ότι κατουράει ίσια και χωρίς πιτσιλιές!
Αυτό είναι καλό, ε; Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;
Μονο καλο? Τρικαλο κοριτσαρα μου!!!!!!!!! Ενα εχω να σου πω........
ΤΕΛΕΙΩΣΕς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξερω και να βαζω αυτα τα ωραια που βαζεται εσεις οι κυβερνομαμαδες, αλλιως θα σου εβαζα τον Γουντι τον Τρυποκαρυδο να χοροπηδα! χε,χε,χε:lol:

Agape-S
26-10-10, 23:41
Παρασκευή κάνουμε την επέμβαση... σήμερα άρχισα να το συνειδητοποιώ και ζορίζομαι ολίγον... ο μικρός παρόλο που δεν λέιε κάτι άρχισαν από τώρα να του βγαίνουν διάφορα. Ελπίζω να ξεμπερδέψουμε... για να δούμε... φιλώ σας
Λεγκω κουραγιο , ευχομαι τα καλυτερα και τα ωραιοτερα!!!
Να μας φιλησεις το γιοκα σου και να σκεφτεσαι θετικα!! Ολα καλα θα πανε!!

AngelMama
27-10-10, 08:40
Φυσικά Λέγκω μου και θα πάνε όλα καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άντε το πουλάκι μου. Να είναι η τελευταία του ταλαιπωρία.

maestria
27-10-10, 11:19
Μονο καλο? Τρικαλο κοριτσαρα μου!!!!!!!!! Ενα εχω να σου πω........
ΤΕΛΕΙΩΣΕς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξερω και να βαζω αυτα τα ωραια που βαζεται εσεις οι κυβερνομαμαδες, αλλιως θα σου εβαζα τον Γουντι τον Τρυποκαρυδο να χοροπηδα! χε,χε,χε:lol:

ΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧα! Ευχαριστώ ρε συ Αγάπη, μου 'φτιαξες τη μέρα!

Να ρωτήσω κάτι άλλο εσάς τις πιο έμπειρες, είναι φυσιολογικό που ακόμα φαίνεται πολύ σουρωμένο και κάπως - πως να το πω;- σαν μπαλωμένο το τσουτσούνι; Λόγω πρόσφατης τομής;;;

Agape-S
27-10-10, 14:42
Maestria μου ειναι φυσικο προς το παρον να ειναι ετσι η εικονα του, αλλα, αν περασει εξαμηνο και εξακολουθει να ειναι σαν μπαλωμενο, τοτε να ζητησεις εξηγησεις. Ομως μην ανησυχεις, ολα καλα θα πανε, τι στην ευχη πια, ενας βαλανικος ηταν αμαν πια!!! Μη στενοχωριεσαι κοριτσαρα μου και θα στρωσει!! Του γιου μου καθε φορα ηταν..... τι να σου πω... να μασας κουκια και να το φτυνεις... χαλια...χε,χε,χε, τωρα να το δεις ειναι τζαμιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!

ivet
04-11-10, 12:04
Ολα πήγαν τέλεια μεχρι τώρα για την λέγκω μας και τον μικρό μας θωδορίκο την πάλεψε μια χαρα ο μικρούλης ειναι δυνατος θα σας τα πει και η ιδια πιστευω σήμερα θα βγούνε, αντε κοριτσάκι μου να γυρίσετε σπιτάκι σας και να ηταν το τελευταιο!!! ολα καλα θα πάνε το νιώθω αυτη την φορά!!!

leman
04-11-10, 14:01
ηρθε κι η δικη μας σειρα! την επομενη εβδομαδα μπαινει ο μικρος χειρουργειο και θα κατσουμε μεσα τουλαχιστον 6 μερες. ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι εχω ηδη αρχισει να αγχωνομαι. ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες που μου εδωσαν για το θεμα.

Λέγκω
05-11-10, 22:53
Γεια σας κοριτσάκια μου γυρίσαμε και περιμένουμε... για την ώρα όλα δείχνουν μια χαρά. Κατουράει ολόισια απ'την καινούργια τρυπούλα! Ο μικρούλης ήταν αστέρι, τα αντιμετώπισε όλα με πολύ δύναμη, ήταν απίστευτα συνεργάσιμος... βοήθησε και πολύ που όλο το τμημα της παιδοχειρουργικής του Έλενα είναι πολύ νοιαχτικοί και φιλικοί και γελαστοί και σε χαλαρώνουν, τόσο τους γονείς όσο και τα παιδια. Το τι κρέμα και γλυκό έφαγε ο σκατούλης δεν λέγεται... κάθε που ερχοταν γιατρος, νοσοκόμα, καθαρίστρια, οι κυρίες τις κουζίνας έσκαγε και το γλυκάκι:cool:
Άντε ρε παιδιά να μην κάνουμε συρίγγιο... ξου ξου μακρια
Leman μου να πάνε όλα καλά και να έχετε τα καλυτερα αποτελέσματα!!! Περιμένουμε νέα σου...

leman
06-11-10, 22:48
ευχαριστω πολυ ολες! τριτη θα μπουμε! αντε να δουμε! το μονο που με παρηγορει ειναι οτι ειναι ελαφρια μορφη-βαλανικη. θα γραψω νεα μας απο βδομαδα-ελπιζω ευχαριστα! καληνυχτα

Λέγκω
09-11-10, 15:07
Γεια σας όμορφες... μάλλον λάθος είχα κάνει... το πετσάκι μάλλον έφτεγε και είδα να τρέχουν και από αλλού. Το σίγουρο είναι ότι μάλλον είναι νωρίς να πανηγυρίζουμε γιατί και την άλλη φορά ενώ όλα είχαν πάει σουπερ και είχε διορθωθεί και κάμψη και και κατουρούσε ολόισια, γύρω στην 18η μέρα απ'την επέμβαση άνοιξε το συρίγγιο. Γιαυτό περιμένουμε... θυμάστε τη διαφήμιση με το ουίσκι που πετάγανε φελους στο βαρέλι και περιμεεεεενανε; έτσι κι εμείς:cool:

Agape-S
09-11-10, 21:10
Λεγκω ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα, ο χρονος θα δειξει το αποτελεσμα. Μη σκας ολα καλα θα πανε, ακομη και γιατρος να εισαι δεν μπορεις να πεις αμεσως με σιγουρια τι εγινε. χε,χε,χε, καλο αυτο με το βαρελι και τους φελους!!!
Ετσι κοριτσαρα? υπομονη και ολα θα στρωσουν!!!!

Λέγκω
10-11-10, 13:57
Κοριτσουδες μου είναι μεγάλη στήριξη που βρισκόμαστε εδώ και αλληλοστηριζόμαστε!
Εγώ να σας πω την αληθεια κρατάω μικρό καλάθι γιατί ο μιρκός απ'τη στιγμή που βγήκε ο καθετήρας επέστρεψε στην κλασική του κατάσταση, δηλαδή κρεμιέται απ'το ταβάνι. Συνέχεια χοροπηδάει, σκαρφαλώνει και πηδάει απο παντου... πόσο να αντέξουν τα έρμα τα ράμματα καλέ;
Τέσπα δεν φοβόμαστε δεν είμαστε δειλοί απλά περιμένουμε (στειλτε κανα φελό ακόμα γιατί τελειώσαν αυτοί που είχαμε... κρυοοοοοο:mrgreen:)

ivet
21-11-10, 13:52
Αν κάποιος γνωρίζει τον παπανδρεου στο αγια σοφία και ξέρει επυτηχία του μπορει να με ενημερώση??? τον εχω δει απο κοντα ειναι αξιολογος γιατρος αλλα δεν ξέρω κατι παραπάνω...... μονο εχω ακούσει..

leman
22-11-10, 22:14
καλησπερα, καναμε κι εμεις την επεμβαση και σε λιγο θα επιστρεψουμε σπιτι μας. ομως ρε κοριτσια να ρωτησω κατι. οταν βγαλατε τις γαζες η οψη πως ηταν? γιατι μου ηρθε καπως οταν το ειδα. ειναι φυσιολογικο ε?

ivet
22-11-10, 23:22
καλησπερα, καναμε κι εμεις την επεμβαση και σε λιγο θα επιστρεψουμε σπιτι μας. ομως ρε κοριτσια να ρωτησω κατι. οταν βγαλατε τις γαζες η οψη πως ηταν? γιατι μου ηρθε καπως οταν το ειδα. ειναι φυσιολογικο ε?

Που την κάνατε?? ναι λιγο ταλαιπωρημένο θα ειναι αλλα οχι πολυ χαλια τωρα τι να σου πω με τον ντοκτορ σου μηλησες?? ευχομαι να σου πήγαν ολα τελειαααααααααααααα!!

Agape-S
23-11-10, 08:54
Leman , ευχομαι περαστικα και γρηγορη αναρρωση!!!
Οσο για την οψη του πεους , μην περιμενεις ομορφιες! Ειναι λογικο να φαινεται ετσι. Θυμαμαι τα δικα μας σαν τωρα, παντα χαλια φαινοταν,αλλα σιγα -σιγα θα ξεπρηστει και θα φυγουν οι κοκκινιλες και αν ολα εχουν παει καλα μεχρι τοτε , σε κανενα δυμηνο θα ξεκαθαρισει το τοπιο και θα εισαι σιγουρη για το αποτελεσμα!! Ετσι κουκλα?
Μη βιαζεσαι!!

Ivet , θα σε παρω το βραδυ να τα πουμε!!
Σας φιλω ολες!!!

AngelMama
23-11-10, 09:30
Κανονικά πρέπει να είναι πρησμένο και κόκκινο,
λίγο ταλαιπωρημένο.
Τί σε προβλημάτισε;
Πόσες μέρες έχει που κάνατε την εγχείρηση;

Καλή ανάρρωση όπως και να έχει.
Εύχομαι όλα να πήγαν καλά.

maestria
23-11-10, 11:37

KAΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ να 'χετε!!! :D

Μη στενοχωριέσαι, στην αρχή είναι κάπως. Ο δικός μου, 4-5 μήνες μετά κι ακόμα έχει κοκκινίλες και φαίνεται σαν μπαλωμένο κάπως, αλλά σιγά - σιγά στρώνουν, το θέμα είναι να κατουράει καλά.

Καλή ξεκούραση τώρα!

AngelMama
23-11-10, 13:32
KAΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ να 'χετε!!! :D

Μη στενοχωριέσαι, στην αρχή είναι κάπως. Ο δικός μου, 4-5 μήνες μετά κι ακόμα έχει κοκκινίλες και φαίνεται σαν μπαλωμένο κάπως, αλλά σιγά - σιγά στρώνουν, το θέμα είναι να κατουράει καλά.

Καλή ξεκούραση τώρα!

Ναι! Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός.
Να κάνει τσίσα του ευθεία και από μία τρυπούλα :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

leman
23-11-10, 16:43
ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις! ακομα στο νοσοκομειο ειμαστε με καθετηρα. πολλα ζηταω ε? να ειναι τελειο απο τωρα. εχει κανει μικρα οιδηματακια τα οποια λενε ειναι φυσιολογικα για τετοιο χειρουργειο. δεν με ανησυχει κατι συγκεκριμενο, αλλα γενικα η οψη του! να δουμε με τον καιρο τι θα γινει

Agape-S
23-11-10, 17:25
Συγγνώμη ρε συ...
Αλλά δε θα γράψουμε κάτι κακό. Την αλήθεια μόνο.
Άλλωστε για την αποτυχία ευθύνονται οι ιστοί του παιδιού.
Αγγελομανα, δεν ευθυνονται οι ιστοι του παιδιου και κανενος παιδιου, η ασχετοσυνη του γιατρου φταιει ,που κι αυτος με τη σειρα του δεν φταιει γιατι η υποσπαδιολογια διδασκεται διπλα σε εναν πετυχημενο υποσπαδιολογο και δεν ζητω συγνωμη που το λεω για να παρεις αυτον τον τιτλο πρεπει να κατσεις πολυ καιρο διπλα σε εναν υποσπαδιολογο, να εισαι βοηθος του ,και δεν παιρνεις αυτον τον τιτλο απο κανενα πανεπιστημιο ουτε σε ενα μηνα και σε δυο. Εγω ξερω εδω στα βαλκανια τον ρασλεη που ειναι μεγαλος σε ηληκια και δεν ξερω αν ασχολειται πλεον , τον μπαρκα που ηταν να βγει στη συνταξη και χειρουργουσε παιδια μετα τα 2μυσι τους χρονια και τον κοκοου στην Αγγλια. Τωρα κοντα σε αυτους ποιοι εμαθαν δεν ξερω, ξερω οτι ο ΧΑΝΤΙΝΤΙ ειναι κορυφαιος στο ειδος του και δεν τον φτανει κανεις εδω στην Ελλαδα. Ο ανθρωπος κενταει δεν παιζει, και το ξερεις απο προσωπικη πειρα. Οσο για την Ελλαδα ειναι μικρη η αγορα και ειναι λογικο ενα στα 300 αγορια που γεννιεται υποσπαδιας να εχει 500 γιατρους να διαλεξειι(υποσπαδιολογους) με κατα τη δικη μου αποψη οχι καθημερινη πειρα σαν τον Χαντιντι .
Ετσι λοιπον για να δικαιολογηθουν λενε πως φταινε του παιδιου οι ιστοι!
Σαν τους δικηγορους που λενε .. ειναι στραβος ο εισαγγελεας και χασαμε τη δικη;-) εγριξες φιλενας?

leman
23-11-10, 22:00
λεμαν μου που την εκανες συγνωμη αν το εχεις ξαναπει αλλα δεν θυμάμαι..:smile:

παιδων πεντελης

Agape-S
24-11-10, 19:13
παιδων πεντελης
παιδων πεντελης? λεμαν μου μονο απο εκει δεν περασα η δολια μανα, ολα τα γυρισα!! Σημερα πως ειναι η ψυχολογια σου? γιατι χθες ησουν καπως ,αλλα πραγματικα σε καταλαβαινω οπως και οοοολοι εδω!!! Αληθεα ο γιατρος ποιος ηταν??

Λέγκω
26-11-10, 16:12
βαλτε κι εμενα
υποβαλανικος - 1 χειρουργειο??

υγ. τι ειναι το γυρισμα ουρηθρας? πως το καταλαβαινεις?
Να σου πω την αλήθεια εμένα συρίγγιο μου είπαν... άνοιξε πάλι η παλια τρύπα... αλλά απ'οτι μου είπε η ιβετ αυτό που είπαν στη δική τους περίπτωση είναι ότι δεν άντεξε η ουρίθρα και γύρισε πίσω και εντέλει το ίδιο πρέπει να έγινε και σε μας.
Red εσείς τι υποσπαδία; Ένα χειρουργίο;

AngelMama
27-11-10, 11:45
Κανατε και πλαστικη;Πως το αποφασισες να βάλεις το παιδι παλι στο χειρο
υργειο για θεμα αισθητικης;Μου ειπε κι εμενα ο γιατρος μας και ουτε να το σκεφτω δεν ηθελα;Το προβλημα ηταν εντονο;Ποση ωρα κρατησε το χειρουργειο;Με εβαλεσ σε σκεψεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!προς angelmama

Ούτε και εγώ ήθελα να κάνει 3ο χειρουργείο. Ποιος γονιός θέλει να ξαναπεράσει αυτό το μαρτύριο το παιδί του χωρίς λόγο, νομίζω κανένας... Σωστά;;; Από το να έκανε την επέμβαση σε πιο μεγάλη ηλικία, καλύτερα που την έκανε πιο μικρός.... ότι λιγότερο θυμάται τόσο το καλύτερο.

AngelMama
29-11-10, 13:35
ονομα ---> ειδος υποσπαδία ---> αριθμ.χειρ. ---> επιπλοκές--->τέλος ή συνέχεια

Λεγκοπουλο ---> υποβαλανικός υποσπαδίας ---> 2 χειρουργεία ---> 1ο γύρισμα ουρήθρας και 2ο ? --->έπεται συνέχεια

Ινετοπουλο---> υποβαλικός υποσπαδίας---> 2 χειρουργεια ---> 1ο μολυνση στο νοσοκομειο και 2ο γυρισμα ουρήθρας--->και παμε για αλλο αποτυχαμε!!!!!!!

Angelπαιδο--->Βαλανικός Υποσπαδίας--->3 χειρουργια--->2 υποσπαδία και 1 πλαστική--->όλα δείχνουν ότι τελειώσαμε.

Αγαποπουλο--->οσχεοπεικος υποσπαδιας--->10 χειρουργεία--->απο τα 10 τα δυο ηταν για να κατεβασουμε ορχη--->τελειωσαμε περισυ τον Ιουνιο !!!!

lemanoπαιδο---> υποβαλανικός υποσπαδίας--->1 χειρουργείο--->τελός!!!

Μαεστρόπουλο ---> Βαλανικός υποσπαδιας---> 1 χειρουργείο (υποσπαδία + πλαστική ακροποσθίας μαζί) ---> Καλά πάει έως τώρα!!!

leman
01-12-10, 12:33
ερωτηση για τις παλιες. οταν λετε οτι κατουρει και απο δευτερη τρυπουλα εννοειτε κατουραει κανονικα απο δυο τρυπες δηλαδη φαινονται δυο γραμμουλες (δε ξερω πως να το εξηγησω)?

ivet
01-12-10, 12:38
ερωτηση για τις παλιες. οταν λετε οτι κατουρει και απο δευτερη τρυπουλα εννοειτε κατουραει κανονικα απο δυο τρυπες δηλαδη φαινονται δυο γραμμουλες (δε ξερω πως να το εξηγησω)?

Το κανονικό ειναι να κάνει τσίσα απο μια την μπροστά τρυπούλα το ακανόνιστο ειναι να τρεχει απο μπροστά και να τρέχει ή να στάζει και απο αλλη, δηλ εκει που εχει ραμματακια θα πρεπει να ειναι στεγνο και οχι να στάζει τσίσα απο εκει??? τι επαθες ειδες κατι??? εισαι αγχωμένη ε??

Agape-S
01-12-10, 14:07
Κανονικα πρεπει να ουρει απο μπροστα(πανω στο κεφαλι του πεους) και να πεταγονται τα ουρα σαν μια ευθεια στρογγυλη και μακρια.... τωρα αν σταζει κι απο αλλου φαινονται τα ουρα σαν βενταλια ανοιχτη...
ελπιζω να σε βοηθησα, δεν ξερω πως αλλιως να στο περιγραψω! Αν δεν καταλαβες τι εννοω, δωσε μια ακομη περιγραφη.
Ευχομαι ολα να πανε καλα!:-D

natassa99
01-12-10, 17:11
βαλτε κι εμενα.
βαλανικος στεφανιαιος υποσπαδιας ---> 1 χειρουργειο---> φτιαξαμε ουρηθρα και πλαστικη ακροποσθίας μαζι --->τελος

mama nefelis
01-12-10, 19:10
γειά σας μανούλες, συγγνώμη που έλειψα τόσο καιρό αλλά επέστρεψα στη δουλειά και τρέχω και δεν προλαβαίνω με τα διδυμάκια και την Νεφελίτσα!!!!
Δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω όλα για να καταλάβω τι κάνετε αλλά βάλτε κι εμενα στην λίστα

μαμα νεφελόπουλο --->οσχεοπεικός υποσπαδίας--->1 χειρουργείο--->σίγουρα έχουμε και 2ο χειρουργείο--->κι ελπίζουμε να μην πάμε σε τρίτο!!!!

Αγάπη δεν πρόλαβα να σου γράψω περιμένω το Σκ!!!
Λέγκω μου, σου έστειλα πμ, ότι χρειαστείς στη διάθεση σου!!!

Τα νέα του μικρού μου είναι καλά.Σίγουρα θα πάμε για δεύτερο γιατί τώρα έχουμε βαλανικό, κάτι που ήταν αναμενόμενο κι ελπίζουμε όπως είπα να μην πάμε για τρίτο!!!Πάντως το τσουτσουνάκι του δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που ήταν πριν την εγχείριση και με αυτό που ήταν αμέσως μετά.Έχει στρώσει πάρα πολύ κι όποιος δεν ξέρει δεν θα καταλάβαινε οτι έχουμε κάνει επέμβαση.Κρίμα που δεν οργάνωσα τα βαπτίσια των διδυμων.Φοβηθηκα ότι η εγχείριση θα φαινόταν κι όλοι θα το σχολιάζανε αλλά τελικά ούτε που φαίνεται.
Τώρα πάμε για τέλος άνοιξης γιατί έχουμε μπροστά μας και την δεύτερη επέμβαση κι όπως καταλαβαινετε τα μωρά θα πάνε περπατώντας γιατί θα κοντεύουν ενάμιση χρονών.
Είμαι σχεδον σίγουρη ότι έχω το πιο μικρό εγχειρισμένο αγοράκι .Να γράψουμε και τις ηλικίες των αγοριών μας και πότε εγχειρίστηκαν για πρώτη φορά???Εμένα είναι σχεδόν 11 μηνών κι εγχειριστηκε 7,5 μηνών.

μαμα νεφελόπουλο --->οσχεοπεικός υποσπαδίας--->1 χειρουργείο, 7.5 μηνών --->13 μηνών προγραμματισμένο για 2ο χειρουργείο--->κι ελπίζουμε να μην πάμε σε τρίτο!!!!

Φιλιά πολλά σε όλες

leman
01-12-10, 19:11
Το κανονικό ειναι να κάνει τσίσα απο μια την μπροστά τρυπούλα το ακανόνιστο ειναι να τρεχει απο μπροστά και να τρέχει ή να στάζει και απο αλλη, δηλ εκει που εχει ραμματακια θα πρεπει να ειναι στεγνο και οχι να στάζει τσίσα απο εκει??? τι επαθες ειδες κατι??? εισαι αγχωμένη ε??

ετσι οπως κατουραγε εσταζαν τσισα, αλλα δεν καταλαβαινα ακριβως απο που. τι να πω. να ειναι το αγχος και να κανω λαθος! μακαρι. θα δειξει

ivet
01-12-10, 19:17
ετσι οπως κατουραγε εσταζαν τσισα, αλλα δεν καταλαβαινα ακριβως απο που. τι να πω. να ειναι το αγχος και να κανω λαθος! μακαρι. θα δειξει

Ευχομαι να ειναι η ιδέα σου κούκλα μου παρακολουθησετο και πάρε τηλ τον γιατρό.

AngelMama
02-12-10, 09:36
Τα νέα του μικρού μου είναι καλά.Σίγουρα θα πάμε για δεύτερο γιατί τώρα έχουμε βαλανικό, κάτι που ήταν αναμενόμενο κι ελπίζουμε όπως είπα να μην πάμε για τρίτο!!!Πάντως το τσουτσουνάκι του δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που ήταν πριν την εγχείριση και με αυτό που ήταν αμέσως μετά.Έχει στρώσει πάρα πολύ κι όποιος δεν ξέρει δεν θα καταλάβαινε οτι έχουμε κάνει επέμβαση.Κρίμα που δεν οργάνωσα τα βαπτίσια των διδυμων.Φοβηθηκα ότι η εγχείριση θα φαινόταν κι όλοι θα το σχολιάζανε αλλά τελικά ούτε που φαίνεται.
Τώρα πάμε για τέλος άνοιξης γιατί έχουμε μπροστά μας και την δεύτερη επέμβαση κι όπως καταλαβαινετε τα μωρά θα πάνε περπατώντας γιατί θα κοντεύουν ενάμιση χρονών.
Είμαι σχεδον σίγουρη ότι έχω το πιο μικρό εγχειρισμένο αγοράκι .Να γράψουμε και τις ηλικίες των αγοριών μας και πότε εγχειρίστηκαν για πρώτη φορά???Εμένα είναι σχεδόν 11 μηνών κι εγχειριστηκε 7,5 μηνών.

μαμα νεφελόπουλο --->οσχεοπεικός υποσπαδίας--->1 χειρουργείο, 7.5 μηνών --->13 μηνών προγραμματισμένο για 2ο χειρουργείο--->κι ελπίζουμε να μην πάμε σε τρίτο!!!!

Φιλιά πολλά σε όλες

Μama nefeli, χαίρομαι που είστε καλά.
Αυτό που λες ότι άλλος δε καταλαβαίνει ότι έχει εγχειριστεί...
Η νονά του γιου μου, που ξέρει όλο το ιστορικό, όταν της το έδειξα...
είπε ότι αν δεν ήξερε, δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβει ότι έχει γίνει κάτι.
Αφού καμιά φορά και εγώ προσπαθώ να αποστασιοποιηθώ από όλο αυτό...
δε μου φαίνεται καθόλου άσχημο!
Επίσης, προχθές άλλαξα τον μικρό σε μια θεία μου μπροστά.
Το μόνο που κατάλαβε διαφορετικό ήταν η περιτομή.

Το άλλο που έχω πάθει; Όσα πουλάκια βλέπω πια χωρίς περιτομή
τα θεωρώ ασχημούλικα και τόσο περίεργα... χαχαχαχχχαχαχαχα

Γιατί δε κανονίζετε βάπτιση μέσα στον χειμώνα;
Εμείς την κάναμε την ημέρα των Φώτων, 6 Ιανουαρίου.
Την προηγούμενη μέρα χιόνιζε... ήταν τέλεια και ο μικρός δεν έπαθε απολύτως τίποτα. Τα καλοριφέρ της εκκλησίας δούλευαν στο φουλ. Όλοι το ευχαριστηθήκαμε. Ήταν καθημερινή απόγευμα. Επίσης ωραία μέρα για βάπτιση είναι η δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων με όλο το consept να είναι χριστουγεννιάτικο.

Leman ελπίζω να μην είναι τίποτα.
Περιμένουμε και τα δικά σου νέα με αγωνία.

Λέγκω
02-12-10, 12:07

Λεγκοπουλο ---> υποβαλανικός υποσπαδίας ---> 2 χειρουργεία ---> 1ο γύρισμα ουρήθρας και 2ο ? --->έπεται συνέχεια

Ινετοπουλο---> υποβαλικός υποσπαδίας---> 2 χειρουργεια ---> 1ο μολυνση στο νοσοκομειο και 2ο γυρισμα ουρήθρας--->και παμε για αλλο αποτυχαμε!!!!!!!

Angelπαιδο--->Βαλανικός Υποσπαδίας--->3 χειρουργεια--->2 υποσπαδία και 1 πλαστική--->τελος!!!

Αγαποπουλο--->οσχεοπεικος υποσπαδιας--->10 χειρουργεία--->απο τα 10 τα δυο ηταν για να κατεβασουμε ορχη--->τελειωσαμε περισυ τον Ιουνιο !!!!

lemanoπαιδο---> υποβαλανικός υποσπαδίας--->1 χειρουργείο--->τελός!!!

Μαεστρόπουλο ---> Βαλανικός υποσπαδιας---> 1 χειρουργείο (υποσπαδία + πλαστική ακροποσθίας μαζί) ---> Καλά πάει έως τώρα!!!

Νατασσοπουλο --->βαλανικος στεφανιαιος υποσπαδιας ---> 1 χειρουργειο---> φτιαξαμε ουρηθρα και πλαστικη ακροποσθίας μαζι --->τελος

Λεμάν μου να πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου... όπως και να χει προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι χαλαρή!
Όμορφες δεν προκάνω να γράψω κάτι άλλο... Μαμανεφελάκο μου δεν πρόκανα να σου απαντήσω θα το κάνω άμεσα
Πολλά πολλά φιλιά σε όλες:wink:

Ολυμπία_
04-12-10, 19:09
Κοριτσια γεια σας.
Καιρο ειχα να σας διαβασω.
Καταρχην ευχομαι περαστικα στα αγορακια που εκαναν επεμβαση τον τελευταιο καιρο.
Περαστικα και αγυριστα.
Βαλτε κι εμενα στη λιστα.
Ολυμπιοπουλο --->βαλανικος υποσπαδιας--->1 χειρουργειο, 13 μηνων --->Νομιζω οτι εχουμε τελειωσει.Θα το επιβεβαιωσουμε το Μαρτιο.

leman
04-12-10, 23:51
Κοριτσια γεια σας.
Καιρο ειχα να σας διαβασω.
Καταρχην ευχομαι περαστικα στα αγορακια που εκαναν επεμβαση τον τελευταιο καιρο.
Περαστικα και αγυριστα.
Βαλτε κι εμενα στη λιστα.
Ολυμπιοπουλο --->βαλανικος υποσπαδιας--->1 χειρουργειο, 13 μηνων --->Νομιζω οτι εχουμε τελειωσει.Θα το επιβεβαιωσουμε το Μαρτιο.

καλησπερα εμας τα νεα μας δεν ειναι ευχαριστα. σημερα επιβεβαιωθηκαν οι ανησυχιες μου και ο μικρος εκανε τσισα απο δυο τρυπουλες :(
τι γινεται τωρα? ξανα χειρουργειο και καθετηρες? για ποσες μερες αυτη τη φορα? και τι ακριβως κανουν τωρα?
Ολυμπια γιατι θα το επιβεβαιωσετε το μαρτιο? εννοω γιατι τοσο αργα? μπορει να αλλαξει κατι μεχρι τοτε? δε ξερω αν εχω ξαναρωτησει αλλα που χειρουργηθηκατε?

ivet
04-12-10, 23:59
καλησπερα εμας τα νεα μας δεν ειναι ευχαριστα. σημερα επιβεβαιωθηκαν οι ανησυχιες μου και ο μικρος εκανε τσισα απο δυο τρυπουλες :(
τι γινεται τωρα? ξανα χειρουργειο και καθετηρες? για ποσες μερες αυτη τη φορα? και τι ακριβως κανουν τωρα?
Ολυμπια γιατι θα το επιβεβαιωσετε το μαρτιο? εννοω γιατι τοσο αργα? μπορει να αλλαξει κατι μεχρι τοτε? δε ξερω αν εχω ξαναρωτησει αλλα που χειρουργηθηκατε?

Αληθεια πολυ στεναχωρέθηκα τωρα ρε γαμώτο:-(:-(:sad: πηρες τον γιατρο??? τελικά με ενα χειρουργειο δεν ξεμπαιρδευει κανεις!!!
Οι γνωμες αμφιταλαντευονται το μονο συγουρο ειναι οτι αν ειναι οπως λες τοτε ναι ξανα χειρουργιο απλα αλλος γιατρος μου εχει πει οτι η διαδικασία ειναι ιδια και αλλος οτι το συριγγιο δεν ειναι το ιδιο με την πρωτη επεμβαση οπως και να εχει ειναι ταλαιπωρία και ο δικός σου ειναι μεγάλος ε???

AngelMama
05-12-10, 09:32
Όχι ρε leman...... Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Κρίμα!

Σε αυτήν την επέμβαση πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον ένα μήνα.
Αν περάσει αυτό το κρίσιμο διάστημα και δεν δεις κάτι άσχημο
σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο. Στους 6 μήνες πια, μπορείς να ησυχάσεις.

Στη δική μας περίπτωση μετά το πρώτο χερουργείο, φαινόταν ότι τα πράγματα
δεν ήταν καλά, σε αντίθεση με το δεύτερο που φάνηκαν τα πράγματα από την αρχή
(ότι όλα θα είναι εντάξει) και παρόλο που έπρεπε να γίνει πολύ περισσότερη δουλειά...
εγώ τουλάχιστον αυτήν την αίσθηση είχα.

Aν o υποσπαδίας είναι ελαφριάς μορφής, τότε μπορεί να πετύχει και με την πρώτη,
αλλά και πάλι εξαρτάται από τον γιατρό.

Πάντως εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι αρκετοί γιατροί εδώ στην Ελλάδα,
χωρίς να έχουν ιδέα από υποσπαδίες, αναλαμβάνουν να κάνουν μια τέτοια επέμβαση,
απλά επειδή δεν μπορούν να αρνηθούν. Και για να μη παρεξηγηθώ δε μιλάω για όλους.
Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι γιατροί.

Και φυσικά αν κάτι δε πάει καλά... φταίνε οι ιστοί του παιδιού...
που πάλι προσωπικά μιλάω, ειδικά όταν δεν έχει προηγηθεί άλλη
επέμβαση για να είναι ήδη τραυματισμένοι, είναι τουλάχιστον απαράδεκτο
να το χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για την αποτυχία τους.
Σου λένε και από πριν ότι θα έχει ένα τάδε ποσοστό αποτυχίας και είναι καλυμμένοι.

Μπορεί να βάζουν ακατάλληλα ράμματα, τα οποία είναι πιο χοντρά αλλά και πιο φθηνά.
Μπορεί να βάζουν ακατάλληλο καθετήρα, ο οποίος έχει μεγαλύτερη διάμετρο από αυτόν που πρέπει
και σε μια τόσο λεπτή και ευαίσθητη επέμβαση όπως αυτή της πλαστικής της ουρήθρας
παίζει σημαντικότατο ρόλο μιας και πάνω σε αυτόν φτιάχνεται η καινούργια ουρήθρα.
Μπορεί η τεχνική που ακολουθούν να μην ενδείκνυται για τη συγκεκριμένη μορφή υποσπαδία...
Αλλά πως γίνεται πάντα να φταίνε οι ιστοί του παιδιού αυτό δε το έχω καταλάβει.
Γιατί κανένας δεν πρόκειται να παραδεχθεί τα παραπάνω.

Τα ακατάλληλα ράμματα και τον ακατάλληλο καθετήρα,
τα έχω δει με τα μάτια μου. Ράμματα σαν κανονικές κλωστές
και καθετήρας με διάμετρο σαν αυτόν των ενηλίκων.

Γιατρός δεν είμαι... Λέω αυτά που είδα με τα μάτια μου.
Αυτά που έζησα με ένα μωρό 14ων μηνών δεμένο για 9 ολόκληρες
ημέρες στο κρεβάτι. Που όταν τον σήκωσα δεν μπορούσε να περπατήσει.
Που του είχαν κλείσει τις παλάμες με γάζες για να μη μπορεί να πιάσει τίποτα.
Που για ένα 24ωρο μετά την επέμβαση τον είχαν με μορφίνη.
Που όταν τσίριζε τα βράδια από σπασμούς που έκανε η κύστη λόγω καθετήρα
δεν του έδιναν καν σπασμολυτικό για να ησυχάσει, του έδιναν fenistil για να έχει υπνηλία.

Και όλα αυτά για έναν βαλανικό υποσπαδία... όπως λέγανε... μια εγχείρηση ρουτίνας
που αυτός που υποτίθεται έκανε την επέμβαση... δε χειρουργεί... αλλά κεντάει!!!!!

Είχαν το θράσος να με κοροϊδεύουν...
Να μου λενε "Καταπληκτική δουλειά... Πολύ ωραίο"
Ενώ είχαν σπάσει τα ράμματα ήδη.
Για τη συμπεριφορά δεν αναφέρω... απλά τραγικοί!

Το αποτέλεσμα της πρώτης επέμβασης;;
Ολική διάσπαση τραύματος.
Στροφή του πέους κατά 45 μοίρες.
Κατέβασμα του υποσπαδία από βαλανικό σε υποβαλανικό.
Και αυτοί μου έλεγαν... Τι καλή δουλειά έχουν κάνει.
Τις φωτό τις είδατε οι περισσότερες...
'Οπως και τις φωτό του τώρα... Ίσιο, με ωραία στύση, με κανονική ουρήθρα.
Κανονικό τσουτσούνι! Τώρα είναι να το πιεις στο ποτήρι!!!!!!!!!!!!!!!
Ακόμα δεν το πιστεύω πως όλα αυτά τελείωσαν για εμάς.
Ακόμα το κοιτάω και το ψάχνω.. να δω μήπως συμβαίνει κάτι κακό.
Που θα πάει.. θα το ξεπεράσω.

αχαχαχχαχαχαχαχχχαχαχ
Διδακτορικό στον υποσπαδία έχω κάνει πια...
... Μετά από την Agape- S.

Agape-S
05-12-10, 12:43
Συμφωνω σε οοοοολαααααα!!!! ετσι ειναι δυστιχως , αν ομως δεν τα ζησεις δεν ξερεις και απο αυτα που σου λενε εισαι ολο αισιοδοξια!
Ακριβως τα ιδια περασε το παιδακι μου μονο που η παραμονη στο νοσοκομειο ηταν 18 ημερες!!!
Ενα βραδυ εκει μεσα , ειχε φυγει για δευτερη φορα ο καθετηρας (στο σημειο που ενωνοταν με το σακουλακι για τα ουρα) και αυτο σημαινε οτι επρεπε να ξελυσουν το παιδι, να του αλλαξουν σεντονια και πανω σε αυτη τη διαδικασια, εσπασε η φλεβα και επρεπε να το τρυπισουν αλλου! Και δεν εβρισκαν φλεβα και το τυρρανουσαν και να εχει τον πονο του απο την εγχειρηση, να εχει και τα τσιμπηματα για να βρουν φλεβα!
Και εγω να ειμαι εξω απο το δωματιο (γιατι με εβγαλαν που ουρλιαζε το παιδι) και γω να χτυπω το κεφαλι στον τοιχο του διαδρομου και να λεω ΘΕΕ μου ποτε θα σταματησει αυτο το μαρτυριο???
Το αντεξα, κι αλλες φορες ομως.....
Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια.....δυστυχως!!!

ivet
05-12-10, 13:18
Θελω του χρονου τετοιο καιρο να εχουμε τελειωση και εμεις με αυτο το μαρτύριο αυτο ειναι η ευχή μου για τον καινουργιο χρόνο να εχουμε την υγεία μας και να τελειωση το παιδακι μου την απιστευτη ταλαιπωρία που εχει περάση δεν θελω τιποτα παραπάνω μου ειναι υπερ αρκετο αυτο απογοητευτικα!!!!

AngelMama
05-12-10, 13:30
Κρατήσου.. έχω και άλλο..
ένα τελευταίο και αποσύρομαι...
πάω να κοιμηθώ αγκαλίτσα με τον μικρό μου!

Τί γίνεται με τους γιατρούς που
έχουν τα παιδιά μας για "πειραματόζωα".
Που χωρίς να έχουν ιδέα από υποσπαδίες
τα βάζουν στο χειρουργικό τραπέζι ξέροντας
από πριν το αποτέλεσμα. Απλά... κάνουν εξάσκηση
πάνω στο πουλάκι των παιδιών μας.
Ήθελα να ήξερα... αν κάποιος έκανε το ίδιο στο
πουλάκι των παιδιών τους... τί θα έκαναν;;;

...Και εμείς εδώ τρέμουμε μόνο στην ιδέα
να ονοματίσουμε κάποιο από αυτά τα καθάρματα
για να μην έχουμε μπλεξίματα με το νόμο.

Ντροπή!!!!!!!!

Εμάς ποιος θα μας προστατέψει από όλους αυτούς;;;;;;;;;;
Ποιος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Agape-S
05-12-10, 19:38
Angelmama, τελειωσες και υσηχασες! Μακαρι ετσι ευκολα να τελειωνα κι εγω!!
Καθεις που τα περνα ομως, αυτος μπορει να πει αν ζοριζεται η οχι! Μακαρι η δικια μας εμπειρια να γινει η γεφυρα που θα οδηγησει ανυποψιαστους γονεις σε καλες εκβασεις και να γλυτωσουν πολλων ετων ταλαιπωρια!!
Και επειδη εμεις μαθαμε πως λειτουργει το συστημα (5 πραγματα τα ξερουμε πια) , μπορουμε να ξερουμε πως ειναι τα πραγματα σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα, που δεν ειναι και καλυτερα, τουλαχιστον εγω το βεβαιωνω!!!
Και επειδη κανεις δεν μπορει ουτε και ειναι υποχρεωμενος να ξερει πως λειτουργει το συστημα, ειναι τυχερος αν επωφεληθει απο την εμπειρια μας!!!
Λεπτομεριες, σε π.μ.!!!
φιλια σε ολες τις μανουλες, κουραγιο και υπομονη!
Δυστυχως το ταξιδι της αποκαταστασης ενος υποσπαδια, συχνα ειναι μεγαλο και δυσκολο!!!

leman
05-12-10, 22:10
πω πω! ποσο απο κατω με εχει παρει δε λεγεται! διαβαζω κι ολα αυτα και με πιανει φοβος με το τι μας περιμενει. μπορει να μου πει καποια η δευτερη επεμβαση εχει παλι τοσες μερες παραμονη με καθετηρα? και τι ακριβως γινεται? πως κλεινουν παλι την παλια τρυπουλα?? θα επανελθω με αποριες

Agape-S
06-12-10, 01:13
πω πω! ποσο απο κατω με εχει παρει δε λεγεται! διαβαζω κι ολα αυτα και με πιανει φοβος με το τι μας περιμενει. μπορει να μου πει καποια η δευτερη επεμβαση εχει παλι τοσες μερες παραμονη με καθετηρα? και τι ακριβως γινεται? πως κλεινουν παλι την παλια τρυπουλα?? θα επανελθω με αποριες
Να μη σε παρει ουτε απο κατω ουτε απο πανω και γενικως πρεπει να διατηρησεις την ισορροποια σου!
Ετσι ειναι οπως τα εζησε μια μανα και οχι οπως τα περιεγραψε ενας γιατρος!
Οσο πιο πολλα ξερεις τοσο πιο ευκολα θα αντιμετωπισεις τα παρακατω.
Απ΄οτι ξερω, για συριγγειο ειναι μια μερα παραμονη με καθετηρα:cry:
Γενικα κουραγιο ναχεις...
καλη δυναμη καλη μου!!

Λέγκω
06-12-10, 09:34
Λεμαν μου πολύ στεναχωρήθηκα που κι εσας δεν πήγε καλά... τι να πω, τα είπαν όλα τα άλλα κορίτσια. Το συρίγγειο είναι κάτω απ'τη βαλανό; Τουλάχιστον αν κατουράει κανονικά απ'την καινούργια τρυπούλα είναι πολύ θετικό.
Κι εμείς από αυτή τη βδομάδα θέλουμε να πάμε σε καναδυο γιατρούς να μας πουνε σε τι κατάσταση είναι πλέον το πουλάκι του μικρού... αν τουλάχιστον έχουμε ξεμπερδέψει απ'το θέμα της ουρήθρας και έχουμε μόνο το συρίγγειο... και μετά να στείλω και κανα μέιλ στα εξωτερικά να πάρουμε κι από κει μια γνώμη και γενικά να δούμε πως κινούμαστε.

Λέγκω
06-12-10, 09:38

Angelπαιδο--->Βαλανικός Υποσπαδίας--->3 χειρουργεια--->2 υποσπαδία και 1 πλαστική--->τελος!!!

lemanoπαιδο---> υποβαλανικός υποσπαδίας--->1 χειρουργείο--->επεται συνέχεια

Νατασσοπουλο --->βαλανικος στεφανιαιος υποσπαδιας ---> 1 χειρουργειο---> φτιαξαμε ουρηθρα και πλαστικη ακροποσθίας μαζι --->τελος

Να ρωτήσω κάτι τις μαμάδες με τα διδακτορικά:D; Ο στεφανιαίος υποσπαδίας είναι άλλος απ'τον υποβαλανικό;

AngelMama
06-12-10, 09:43

Leman μου... ο γιατρός τί σου είπε;
Τί έφταιξε και έγινε συρίγγιο;
Πόσες μέρες κάτσατε μέσα;

Δε μπορώ να σου πω μη στεναχωριέσαι. Οι περισσότερες από εμάς
τα έχουμε περάσει και μπορούμε να νιώσουμε την απογοήτευσή σου.
Σε λίγο καιρό θα είσαι καλύτερα και θα μαζέψεις το κουράγιο για
να αντιμετωπίσεις και το 2ο χειρουργείο, που εύχομαι να είναι και
το τελευταίο.

ivet
06-12-10, 10:44
Leman μου... ο γιατρός τί σου είπε;
Τί έφταιξε και έγινε συρίγγιο;
Πόσες μέρες κάτσατε μέσα;

Δε μπορώ να σου πω μη στεναχωριέσαι. Οι περισσότερες από εμάς
τα έχουμε περάσει και μπορούμε να νιώσουμε την απογοήτευσή σου.
Σε λίγο καιρό θα είσαι καλύτερα και θα μαζέψεις το κουράγιο για
να αντιμετωπίσεις και το 2ο χειρουργείο, που εύχομαι να είναι και
το τελευταίο.

ε μαρή τι την ρωτας την κοπέλα??? ετσι και αλλιως ξερουμε οτι το συριγγιο συμβαίνει και στον καλητερο γιατρό??? και οποιαδήποτε ανωμαλία μπορει να συμβή τωρα εμας γιατι δεν μας συναιβει ανωμαλία? δεν μπορω να καταλάβω ειναι σαν να μην καναμε καθολου δευτερο χειρουργίο.

AngelMama
06-12-10, 10:56
Μαρή την ρωτάω για να μάθουμε που απέδωσε ο γιατρός το συρίγγιο.
Να δούμε αν πέσαμε μέσα στα στατιστικά μας... για ακόμα μία φορά
στους ιστούς των παιδιών ή στο τράβηγμα του καθετήρα.

Πάντως για τα πρακτικά... όταν μετά το πρώτο χειρουργείο μας
συνέχιζαν να με κοροϊδεύουν λεγόντάς μου πως απλά θα χρειαστεί
μια πλαστικούλα... όταν είδαν ότι δεν τους πιστεύω το γύρισαν στο ότι
το παιδί μπορεί να τράβηξε τον καθετήρα...
Τώρα... πως τον τράβηξε δεμένος χειροπόδαρα, δεν ξέρω..
Φυσικά κάτι τέτοιο δεν παίζει. Ήμασταν δίπλα του 24 ώρες το 24ωρο
για αυτό το λόγο. Και όταν τους είπα... μα καλά είστε σοβαροί τώρα;;;;;;;
Μου τα γύρισαν και το έριξαν στους "κακούς ιστούς που έχει το παιδί"
Ρε άιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Για να μη πω τίποτα χειρότερο!

Agape-S
06-12-10, 11:58
Λεγκω , οστεφανιαιος υποσπαδιας ειναι καπου, γυρω-γυρω στην περιμετρο της βαλανου και ο υποβαλανικος ειναι κατω απο τη βαλανο ακριβως!

leman
06-12-10, 13:33
καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. λοιπον τα νεα απο το δικο μας μετωπο ειναι τα εξης. το γιατρο ακομη δεν τον εχουμε δει. θα παμε αυτη τη βδομαδα καποια στιγμη. ως προς το συριγγιο αποκλειεται να οφειλεται σε τραβηγμα καθετηρα γιατι το παιδι ουτε στα πλαγια δε γυριζε οχι να πιασει τον καθετηρα. αφου ειχαν να το λενε οι νοσοκομες τι ησυχα που καθοταν (ειναι και μεγαλος οποτε απασχολιοταν με τηλεοραση, κομπιουτερ κλπ). η καινουργια τρυπουλα δε φαινεται να χει προβλημα (απο οσο μπορω να καταλαβω). αυτο ειναι ενθαρρυντικο τουλάχιστον. ειχε καποια μαμα περιπτωση μονο συριγιου να μου πει ποση ειναι η παραμονη?

AngelMama
06-12-10, 14:07
Τί εννοείς δε φαίνεται να έχει πρόβλημα;
Εγώ έχω την εντύπωση πως όταν γίνεται συρίγγιο
γίνεται όλη η επέμβαση από την αρχή.
Γιατί συρίγγιο σημαίνει πως υπάρχει διαρροή ούρων από την ουρήθρα,
που σημαίνει πως φτου ξανά από την αρχή.
Βέβαια... καλύτερα να μιλήσει ένας ειδικός πάνω σε αυτό γιατί μπορεί να κάνω λάθος.
Βασικά εύχομαι να κάνω λάθοςςςς!

AngelMama
06-12-10, 14:26
Αχ leman μου, συγγνώμη, δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω
ακόμα πιο πολύ. Γιατί δεν παίρνεις τηλ να πας να δεις τον
γιατρό σου να σου λύσει την απορία;;

Ολυμπία_
06-12-10, 19:00
Leman μου, τωρα διαβασα την ερωτηση σου.
Το Μαρτιο εχουμε επανεξεταση απο το γιατρο ( 6 μηνες μετα το χειρουργειο) οποτε τοτε θα επιβεβαιωσουμε οτι ολα πανε καλα.
Φυσικα εμεις δεν βλεπουμε καποιο προβλημα αλλα γιατροι δεν ειμαστε και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου βρουν.
Εμεις την καναμε με τον κ.Μαρινοπουλο στο Euromedica - Κυανος Σταυρος στη Θεσσαλονικη.
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ξεμπερδεψετε συντομα.

Agape-S
06-12-10, 23:26
καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. λοιπον τα νεα απο το δικο μας μετωπο ειναι τα εξης. το γιατρο ακομη δεν τον εχουμε δει. θα παμε αυτη τη βδομαδα καποια στιγμη. ως προς το συριγγιο αποκλειεται να οφειλεται σε τραβηγμα καθετηρα γιατι το παιδι ουτε στα πλαγια δε γυριζε οχι να πιασει τον καθετηρα. αφου ειχαν να το λενε οι νοσοκομες τι ησυχα που καθοταν (ειναι και μεγαλος οποτε απασχολιοταν με τηλεοραση, κομπιουτερ κλπ). η καινουργια τρυπουλα δε φαινεται να χει προβλημα (απο οσο μπορω να καταλαβω). αυτο ειναι ενθαρρυντικο τουλάχιστον. ειχε καποια μαμα περιπτωση μονο συριγιου να μου πει ποση ειναι η παραμονη?
Συριγγειο ειναι μια μερα!!
Και οχι δεν χρειαζεται να κανεις την επεμβαση απο την αρχη( τα μπερδεψες αγγελομανα) κανεις μονο το συριγγειο κουκλα μου!!!
Ελπιζω να το ειδες το μυνημα και να κοιμηθηκες ησυχα!!
σε φιλω!!

AngelMama
07-12-10, 08:28
Συριγγειο ειναι μια μερα!!
Και οχι δεν χρειαζεται να κανεις την επεμβαση απο την αρχη( τα μπερδεψες αγγελομανα) κανεις μονο το συριγγειο κουκλα μου!!!
Ελπιζω να το ειδες το μυνημα και να κοιμηθηκες ησυχα!!
σε φιλω!!

Πού είναι ο γιατρός, που τον χρειαζόμαστε;
Δηλαδή μπαλώνουν την τρύπα και τέλος;
Συμφωνώ πως όταν πχ ο υποσπαδίας είναι οσχεοπεϊκός και το συρίγγιο
είναι κοντά στη βάλανο να ξεκινήσεις να το φτιάχνεις από τη βάλανο
(που αυτό κάνει αυτόματα την επέμβαση πιο εύκολη και την ανάρρωση πιο γρήγορη)..
Αλλά όταν γίνεται συρίγγιο σημαίνει πως η νεοουρήθρα έχει κάποια διαρροή
και πρέπει να την ξαναφτιάξουν.... Για αυτό γίνεται και συρίγγιο, επειδή
τα ούρα βρίσκουν δίοδο και πιέζουν τα ράμματα με αποτέλεσμα να ανοίγουν.
... Δεν ξέρω... Το είπα πως δεν είμαι σίγουρη... Είπα... Εύχομαι να κάνω λάθος.

Agape-S
07-12-10, 08:44
Καλημερα!!
Αγγελομανα μου στο συριγγειο δεν ειναι απαρραιτητο να κανουν την ουρηθρα απο την αρχη! Ειναι μια μικρη τρυπουλα που την κλεινουν. Αυτο που καθιστα απαρραιτητο ενα χειρουργειο της ουρηθρας απο την αρχη ειναι η διασπαση τραυματος , δηλαδη , οχι μια μικρη τρυπουλα αλλα, αν ανοιξει οοολη η εγχειρηση οποτε σημαινει οτι οολη η δουλεια του χειρουργου απετυχε,,......και τοτε....φτου κι απο την αρχη!!!
φιλια!!

Agape-S
07-12-10, 08:50
Αγγελομανα μου εσυ στην πρωτη επεμβαση ειχες ολικη διασπαση τραυματος,δεν ηταν συριγγειο γι αυτο και επρεπε να γινει απο την αρχη!! Το συριγγειο ειναι μια μικρη τρυπουλα που την κλεινουν χωρις να πειραξουν την ουρηθρα την καινουργια! Εμεις καναμε 3 και τα ξερω. Χρειαζεται μια μερα παραμονη στο νοσοκομειο και καθαρισες!!
Η διασπαση τραυματος ειναι οταν οολη η εγχειρηση αποτυγχανει και ανοιγει, η, ενα πολυ μεγαλο μερος απο αυτη! αυτο ειναι διασπαση τραυματος,ολικη, η ,μερικη! καταλαβες?
φιλια!

leman
07-12-10, 14:53
καλησπερα, αυριο εχω ραντεβου με το γιατρο και θα σας πω τελικα τι προκειται να γινει. παντως αν η ουρηθρα δεν εχει πειραχθει, λογικα (γιατρος βεβαια δεν ειμαι) απλα κλεινουν το συριγγιο και επιδιορθωνουν τοπικα χωρις να χρειαζεται μεγαλη παραμονη με καθετηρα. ΜΑΚΑΡΙ!
και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον

AngelMama
07-12-10, 15:44
Αναλόγως το συρίγγιο δηλαδή.
Γιατί και σε εμάς με συρίγγιο ξεκίνησε και τελικά έγινε η διάσπαση.
Διαρροή ούρων είχε και μέσα από το νοσοκομείο που υπήρχε ο καθετήρας.
Οπότε με το που τον βγάλανε... έγινε το έλα να δεις!!!!!!!
Αυτό δε σημαίνει ότι γίνεται σε όλους. Η δική μας περίπτωση νομίζω ήταν ακραία.

Leman... σου εύχομαι λοιπόν το συρίγγιο να παραμείνει ως έχει
(και θα παραμείνει :):):):):):)) και να είστε τυχεροί μέσα στην ατυχία σας.

Περιμένουμε νέα!

leman
12-12-10, 14:24
καλησπερα, αργησα να γραψω νεα μας γιατι αυτες τις μερες ειμαι στη φαση της παρατηρησης. να δω δηλαδη πως κατουραει ο μικρος, αν τα τσισα φευγουν απο μια ή δυο τρυπουλες και σε κανα μηνα να παμε να τον ξαναδει ο γιατρος. το ενθαρυντικο ειναι οτι ειπε οτι δε βλεπει συριγγιο κι οτι μαλλον γινεται διαχωρισμος στα τσισα, αλλα για πιο σιγουρα θα μας πει πιο μετα. ελπιζω να ηταν ολα της φαντασιας και του αγχους μου (τοσο πολυ πια??), γιατι με ειχε παρει πολυ απο κατω.

ΙωάνναΝ
19-12-10, 14:23
Έχω ένα παιδάκι 18 μηνών που περιμένουμε να χειρουργηθεί για υποσπαδία. Έχω διαβάσει όλες τις σχετικές σελίδες του Forum και δεν είδα να γίνεται λόγος για ενέσεις τεστοστερόνης που χορηγούν ορισμένοι γιατροί. Εμείς κάναμε στο μικρό μας 2 τέτοιες ενέσεις και πριν κάνουμε την τρίτη έμαθα για τις παρενέργειες. Ούτε ο παιδοουρολόγος ούτε ο παιδοενδοκρινολόγος μας ανέφεραν το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχουν παρενέργειες αν και το ρώτησα και στους δύο. Είναι δικαίωμα του κάθε γονιού να ξέρει τί ακριβώς χορηγούν οι γιατροί στο παιδί του για να αποφασίσει αν θα ακολουθήσει τη μια μεθοδο ή την άλλη. Η τεστοστερόνη μπορεί να οδηγήσει σε ένα ύψος 5-10 πόντους χαμηλότερο από το αναμενόμενο ενός παιδιού και αν και δε γνωρίζουμε ( ή εγώ μάλλον δε γνωρίζω) ακριβώς τα ποσοστά παρενεργειών όσο αυτά υπάρχουν πρέπει να τα ξέρουμε!
Καλή υγεια σε όλα τα παιδάκια και καλό κουράγιο στους γονείς και ιδιαίτερα στις μανούλες τους.
Ιωάννα

Ολυμπία_
19-12-10, 21:27
ΙωανναΝ, γεια σου.
Εμας κανενας γιατρος δεν μας ανεφερε για τις ενεσεις που λες.
Ισως να υπαρχει καποιο ορμονικο θεμα στην περιπτωση σας, αφου αναφερεις και παιδοενδοκρινολογο, οποτε να ειναι απαραιτητες.
Σε ολες τις περιπτωσεις ομως οι γονεις ειναι απαραιτητο να γνωριζουν τις παρενεργειες για να αποφασιζουν το καλυτερο κατα τη γνωμη τους για το παιδι τους.
Σ' αυτο εχεις απολυτο δικιο.Δυστυχως στην Ελλαδα ειναι πολυ συνηθισμενο οι γιατροι να χορηγουν φαρμακα χωρις καμια ενημερωση.
Ετυχε και σε μενα μια που ο γυναικολογος μου, μου χορηγησε τα utrogestan στην εγκυμοσυνη και ο μικρος γεννηθηκε με υποσπαδια.Την παρενεργεια αυτη την διαβασα στις οδηγιες του φαρμακου ενω ο γιατρος δεν ειχε αναφερει τιποτα απολυτως.

Ευχομαι παντως το αγορακι σας να ξεμπερδεψει συντομα και απολυτα απο το προβληματακι του και να μην εχει καμια παρενεργεια απο τις ενεσεις.

Αν θελεις παντως γραψε μας περισσοτερες λεπτομερειες για την περιπτωση σας γιατι ισως ειναι λιγο διαφορετικη απο τις δικες μας.

Καλη επιτυχια και καλη δυναμη.

ΙωάνναΝ
22-12-10, 21:19
Ο μικρός μας έχει μια πολύ σπάνια μορφή που δεν είναι καταγεγραμμενη καν ως υποσπαδίας. έχει φυσιολογικό πέος την όψη και τη λειτουργία ενώ έχει και μια τρυπούλα στη βάση του πέους στην αρχή του όσχεου. όταν κάνει τσισάκια φεύγουν και απο τις 2 τρυπούλες... χρειάζεται να κλείσει η κάτω τρυπούλα χωρίς να πειραχτεί η κανονική( μόνο μια μικρή διεύρυνση της ουρήθρας). επίσης το πουλάκι του ήταν 3,5 εκαστοτά όταν ήταν 15 μηνων που σημαίνει ότι ήταν μάλλον μεγαλούτσικο! δεν χρειαζόταν οι ενέσεις... Αισθάνομαι τελείως χαζή που έκανα τις 2 ενέσεις... τουλάχιστον γλυτώσαμε την τρίτη. Μετά από μερικές συζητήσεις με άλλες χρήστριες του φόρουμ κατάλαβα ότι είναι τακτική του συγκεκριμένου γιατρού και δεν έχει σχέση με το δικό μας αγοράκι...

ivet
23-12-10, 22:28
Χρονια πολλα σε ολους και απο εμενα ειμαι πολυ χαρούμενη χθες ο γιος μου εκανε τσισάκια για πρωτη φορα ορθιος και κρατησε μονος την τσουτσου του και δεν λερώθηκε καθολου πωπωπω καμαρωνα λες και ήταν ολα τελεια που να γίνουν δηλαδη, ρε κοριτσια ποδια δεν κατουραμε απεναντι πανε αλλα η τρυπα μας ειναι χαμηλα..... τι να πω θα ερθουν και για μας οι καλες μερες τι σκατα.... αντε καλες γιορτουλες

Sylvi
26-12-10, 12:26
καλησπερα, αργησα να γραψω νεα μας γιατι αυτες τις μερες ειμαι στη φαση της παρατηρησης. να δω δηλαδη πως κατουραει ο μικρος, αν τα τσισα φευγουν απο μια ή δυο τρυπουλες και σε κανα μηνα να παμε να τον ξαναδει ο γιατρος. το ενθαρυντικο ειναι οτι ειπε οτι δε βλεπει συριγγιο κι οτι μαλλον γινεται διαχωρισμος στα τσισα, αλλα για πιο σιγουρα θα μας πει πιο μετα. ελπιζω να ηταν ολα της φαντασιας και του αγχους μου (τοσο πολυ πια??), γιατι με ειχε παρει πολυ απο κατω.

Καλησπέρα και χρονια πολλά σε όλες. Εϋχομαι φέτος να ξεμπερδέψουν τα μωρακια ολων μας απο τα χειρουργια και αυτα να ειναι τα χειροτερα που θα
περάσουν στη ζωή τους.

Λεμαν εύχομαι να ειναι καλα το μωρακι σου. Επειδη κι εγω πηγα στο Παιδων Πεντέλης και τον ειδε ο Αλεξανδρου και σκεφτομαι να το κανουμε εκει, θα
το εκτιμουσα αν μου ελεγες για την εμπειρια σου και με ποιον γιατρο το εκανες.
Γενικά απο οτι εχω καταλαβει το να κανει ενα συρυγγιο το οποιο σε μια μερα συνηθως αν ειναι απλη περιπτωση διορθωνεται δε σημαινει οτι ειναι κακος ο γιατρος.
Μιλαω για την αισθητικη , την εξυπηρετηση , οτι θα μπορουσες να μου πεις.
Ευχαριστω εκ των προτερω και περαστικα

ΙωάνναΝ
14-01-11, 01:13
Τη Δευτέρα 17/1 χειρουργείται ο μικρός μας... Στον Κυανό Σταυρό Θεσσαλονίκης από τον Γ.Μαρινόπουλο... Θα είναι το πρώτο χειρουργείο και ελπίζουμε και τελευταίο... Διαβάζω άλλες μανούλες που κάνουν πάνω από ένα και τί να πω... θαυμάζω το κουράγιο τους... Με έχει διαλύσει το όλο θέμα.... Χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ γιατί καταλαβαίνω ότι δεν έιμαι η μόνη που έχει τέτοια προβλήματα και παίρνω κουράγιο... Τρελαίνομαι στη σκέψη ότι το μωρό μου θα είναι σε αναισθησία για 2,5 ώρες... Όταν τελειώσει η επέμβαση θα γράψω λεπτομέρειες για να ενημερωθούν αυτοί που ενδιαφέρονται... εμένα με βοήθησαν πολύ τα μακρόσυρτα μηνύματα και οι περιγραφές....
Σας ευχαριστώ πολύ όλους αυτούς που γράφετε στο φόρουμ.
Ιωάννα

ivet
15-01-11, 23:06
Τη Δευτέρα 17/1 χειρουργείται ο μικρός μας... Στον Κυανό Σταυρό Θεσσαλονίκης από τον Γ.Μαρινόπουλο... Θα είναι το πρώτο χειρουργείο και ελπίζουμε και τελευταίο... Διαβάζω άλλες μανούλες που κάνουν πάνω από ένα και τί να πω... θαυμάζω το κουράγιο τους... Με έχει διαλύσει το όλο θέμα.... Χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ γιατί καταλαβαίνω ότι δεν έιμαι η μόνη που έχει τέτοια προβλήματα και παίρνω κουράγιο... Τρελαίνομαι στη σκέψη ότι το μωρό μου θα είναι σε αναισθησία για 2,5 ώρες... Όταν τελειώσει η επέμβαση θα γράψω λεπτομέρειες για να ενημερωθούν αυτοί που ενδιαφέρονται... εμένα με βοήθησαν πολύ τα μακρόσυρτα μηνύματα και οι περιγραφές....
Σας ευχαριστώ πολύ όλους αυτούς που γράφετε στο φόρουμ.
Ιωάννα

Καλή επιτυχία καλή μου μαμα, να εχεισ θετική σκεψη και ολα θα πάνε οκ νομίζω ο μικρός σου εχει απλη περίπτωση αλλα ενα δεν μπορω να καταλάβω αφου το πεος του ειναι κανονικό και κατουραει σωστα τοτε γιατι ηθελε να του κάνει ενεση ορμόνης μονο την χαμηλή τρυπούλα δεν ειναι να κλείσετε???? αχ ρε αυτη οι γιατροι πεζουν εις βάρος των παιδιών μας!!! θα την φάω την καρτούλα μου αλλα δεν μπορω αλλο γιατι τοσες αποτυχίες μαμώτο???

mama nefelis
16-01-11, 22:19
Καλή χρονιά σε εσάς και τις οικογένειες σας, υγεία κι ευτυχία στα αγγελούδια σας.
sorry που χάνομαι κατά διαστήματα αλλά με την δουλειά και τα τρία βλαστάρια μου δεν τα βγάζω πέρα!!!
Ιωάννα μου καλή επιτυχία, άναψε κι ένα κεράκι, μέρα που ξημερώνει....εμείς πάντως θα σε σκεφτόμαστε εαν και είμαι σίγουρη ότι θα τα πάτε πολύ καλά ..
Ο δικός μου ο μικρούλης, 5 μήνες μετά την πρώτη εγχείριση νομίζω πως τα πηγαίνει θαυμάσια κι ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος.Ετοιμαζόμαστε τον Μάρτιο για την δεύτερη και είναι σίγουρος ότι θα είναι και η τελευταία.Μακάρι Παναγιά μου να ειμαστε τόσο τυχεροί και να ξεμπερδέψουμε μονο με τις δύο.Μου είπε πως στην κλινική θα μείνει μόνο 2 ημέρες και καθετήρα θα έχει μόνο την μία.Δεν ξερω αλλά μου ακούστηκε τόσο σίγουρος και με καθησυχασε πολύ.Εαν πάντως ξεμπερδέψουμε μόνο με τις 2 επεμβάσεις , λαμπάδα θα ανάβω στο όνομα του κι ας μην είναι και άγιος!!!!!
φιλιά πολλά σε όλες σας και να ξέρετε πως σας σκέφτομαι πάντα ακόμη κι εαν αργώ να εμφανιστώ.
Αγάπη να τα πούμε και τηλεφωνικά, μάλλον έχεις να μου πεις πολλά και ζουμερά....το ξέρω, το αισθανομαι!!!!χά!!χα....

silvia1980
16-01-11, 23:01
Γεια σας και απο μένα! Στης 1-1-2011 έγινα μανούλα πρόωρα σε δίδυμα αγοράκια και για αυτο τα μωράκια μου είναι στην θερμοκοιτίδα. Το ενα αγοράκι μου εχει οσχεικο υποσπαδία και έχουμε τρελαθεί ταλαιπωρείτε πολύ το αγγελούδι μας γιατί έχει και πρόβλημα αναπνευστικού και είναι διασωληνωμένος στην εντατική . Αλλά ο υποσπαδίας μας έδωσε το τελειωτικό χτύπημα γιατί είναι βαριάς και σπανίας μορφής. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία από οσχεικο υποσπαδία? :-(

mama nefelis
16-01-11, 23:33
Γεια σας και απο μένα! Στης 1-1-2011 έγινα μανούλα πρόωρα σε δίδυμα αγοράκια και για αυτο τα μωράκια μου είναι στην θερμοκοιτίδα. Το ενα αγοράκι μου εχει οσχεικο υποσπαδία και έχουμε τρελαθεί ταλαιπωρείτε πολύ το αγγελούδι μας γιατί έχει και πρόβλημα αναπνευστικού και είναι διασωληνωμένος στην εντατική . Αλλά ο υποσπαδίας μας έδωσε το τελειωτικό χτύπημα γιατί είναι βαριάς και σπανίας μορφής. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία από οσχεικο υποσπαδία? :-(

οσχεοπεικο έχει και μένα ο γιος μου, πρόωρος και διδυμος εαν σου λεει κατι...Τον υποσπαδία θα τον κοιτάξεις αργότερα έτσι κι αλλιως δεν μπορεί να εγχειριστεί πριν τους 7 μήνες.Ξερω την απελπισια σου αυτή τη στιγμή την έχω περασει και σου λέω ότι τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικά.Άσε τον υποσπαδια για αργότερα, ένα βήμα κάθε φορά.Πρώτα να βγει ο μικρούλης σου απο την θερμοκοιτίδα, να τον πάρεις με το καλό στο σπίτι σου και μετά έχεις όλο τον χρόνο για να μάθεις για τον υποσπαδία....Εδώ θα είμαστε για να τα λέμε.Πάρε δύναμη και κουράγιο, τα μωρά σου σε χρειάζονται δυνατή.Κι εγώ στην αρχή είχα πελαγώσει αλλά θα δεις όλα θα πάρουν τον δρόμο τους...Καλό κουράγιο

mama nefelis
17-01-11, 17:22
μην νομίζεις ότι κι εμένα είναι πολύ μεγάλος, πριν 4 ημέρες έγιναν ενός χρονών τα αγγελούδια μου, μόνο που εγώ έχω κορίτσι κι αγόρι.
Κάναμε το πρώτο χειρουργείο τον Σεπτέμβριο που ήταν 7 μηνών και τον Μάρτιο θα κάνουμε το δεύτερο.
Να ξέρεις ότι ο οσχεοπεικός χρειάζεται 2 επεμβάσεις και δεν γίνεται με μία.
Αλλά οπως σου ειπα έχουμε το χρόνο να τα πούμε.Προς το παρον δεν σε νοιάζει εαν έχει υποσπαδία, το μωρό σου θα κατουραει κανονικά, δεν θα του βάζεις όμως κρεμούλες για να αποφύγεις την ουρολοίμωξη και θα το πλένεις αντί να χρησιμοποιείς μωρομάντηλα.Αυτά σου χρειάζονται τώρα στην αρχη.
Οτι θέλεις μπορεις να με ρωτήσεις και να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα.

katerina_doc
19-01-11, 09:46
Καλη σας μερα μανουλες. Πριν απο 3 μηνες μπηκα και εγω στο club των μαμαδων με ενα υπεροχο αγορακι. Απο την πρωτη μερα μου ειπαν οι παιδιατροι οτι το παιδακι μου εχει υποσπαδια. Η τρυπουλα του ειναι στο πεος, λιγο πιο κατω απο τη βαλανο. Επειδη ειμαστε απο επαρχια, θα μπορουσε καποιος να μας συστησει καποιους ιδιωτες γιατρους στην Αθηνα για να επισκεφτουμε??
Διαβασα με μεγαλη προσοχη ολο το topic απο την αρχη και σας θαυμαζω για το κουραγιο και την υπομονη σας στο δικο σας προβλημα, ενω πηρα και εγω πολυ θαρρος για τη συνεχεια..

Ευχαριστω

silvia1980
19-01-11, 22:44
Καλη σας μερα μανουλες. Πριν απο 3 μηνες μπηκα και εγω στο club των μαμαδων με ενα υπεροχο αγορακι. Απο την πρωτη μερα μου ειπαν οι παιδιατροι οτι το παιδακι μου εχει υποσπαδια. Η τρυπουλα του ειναι στο πεος, λιγο πιο κατω απο τη βαλανο. Επειδη ειμαστε απο επαρχια, θα μπορουσε καποιος να μας συστησει καποιους ιδιωτες γιατρους στην Αθηνα για να επισκεφτουμε??
Διαβασα με μεγαλη προσοχη ολο το topic απο την αρχη και σας θαυμαζω για το κουραγιο και την υπομονη σας στο δικο σας προβλημα, ενω πηρα και εγω πολυ θαρρος για τη συνεχεια..

Ευχαριστω

Γεια σου katerina_doc δεν έχω ιδέα από γιατρούς και εγώ τώρα ξεκίνησα να ψάχνω αλλά βρήκα αυτήν την σελίδα ρίξε μια ματιά http://www.zoypanos.gr.

Ολυμπία_
20-01-11, 19:12
ΙωάνναΝ , περιμένουμε νέα σας.Ελπίζω όλα να πήγαν καλά.

Silvia1980 και Katerina-doc να σας ζησουν τα μωρακια σας και καλώς ορίσατε στο "club".

Μην ανησυχειτε τοσο πολυ.Τα πραγματα ειναι πιο ευκολα απ' οτι φαινονται.

Εχετε ολο τον καιρο μπροστα σας για να ενημερωθειτε, να ψαξετε και να αποφασισετε τι πρεπει να κανετε.Παρτε παραπανω απο μια γνωμες απο γιατρους , ρωτηστε για ο,τι σας προβληματιζει, και εμεις ολες εδω ειμαστε προθυμες να μοιραστουμε τις εμπειριες μας μαζι σας.
Καλη ανατροφη στα μωρακια σας και καλη δυναμη.

annaa
24-01-11, 00:32
[QUOTE=Nanouka;1724478]εμάς μας χειρούργησε ο κ. Μπαλτογιάννης στο Παίδων Αγ. Σοφία .. έχουμε σχεδόν ένα μήνα (παρά 2 ημέρες) που χειρουργηθήκαμε και πάμε αρκετά καλά .. εάν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου δώσω πληροφορίες ..[/QUOT

αν ειναι ευκολο σε παρακαλω θα μπορουσαμε να ειχαμε μια τηλεφωνικη επικοινωνια?κανουμε εγχειρηση σε 5 μερεσ με τον ιδιο γιατρο,και κοντευω να τρελαθω οπως καταλαβαινεις...

kaliafas
26-01-11, 01:18
γεια κ απο μενα,ο γιος μου εχει υποσπαδια (ανω πεικο)θα κανουμενη την επεμβαση στις 14φεβρουαριου κατα 99% στην ευρωκλινικη αθηνων,ειναι 7 μηνων κ ο γιατρος ειπε να το κανουμε νωρις,με τη βοηθεια του θεου ελπιζω να πανε ολα καλα!αυτο ευχομαι κ για ολα τα παιδακια που εχουν τετοιο προβλημα

leman
27-01-11, 16:06
καλησπερα και παλι. οπως ισως θυμαστε εμεις καναμε την εγχειρηση το νοεμβριο. τελικα μαλλον παρα την εντυπωση μου οτι ειχε δημιουργηθει συριγγιο, ο γιατρος που ειδε το παιδι για τριτη φορα μετα την εγχειρηση ειπε οτι δε βλεπει κατι αρνητικο. θα ξαναπαμε το μαρτιο να τον δει. να δουμε τι θα πει. εγω ουτε που ηξερα οτι η αποκατασταση παιρνει τοσο καιρο!

kaliafas
27-01-11, 19:49
ο γιατρος λεγεται Μιχαηλ κ χειρουργει στο ιασω κ ευρωκλινικη

ΙωάνναΝ
27-01-11, 20:38
Ο κωνσταντίνος μας χειρουργήθηκε την προηγούμενη Δευτέρα και σήμερα μπορώ να πω ότι είναι η δεύτερη μέρα που ηρεμήσαμε οικογενειακώς... Η εγχείρηση μάλλον πέτυχε δεν μπορώ να δω ακόμα καθαρά και δε θέλω να πιέσω το ήδη ταλαιπωρημενο μου παιδάκι... Χαίρομαι πολύ που διάλεξα τη μέθοδο της ημερήσιας νοσηλείας γιατί δε ξέρω πώς θα αντέχαμε τόσες μέρες ταλαιπωρίας σε κλινική.... ο Κωνσταντίνος μας θηλάζει ακόμα και κοιμόμαστε μαζί γιατί θηλάζει κάθε μια με δύο ώρες το βράδυ... και δεν αντέχω να τον βάζω στο κρεβάτι του... Η αλήθεια είναι ότι μόνο στο στήθος έβρισκε παρηγοριά γιατί πονούσε πολύ και μόνον θηλάζοντας ηρεμούσε και κοιμόταν έστω και λίγο... Η εγχείρηση είναι δύσκολη και η αποθεραπεία ακόμα πιο δύσκολη... Δεν έιχα ετοιμαστεί ψυχολογικά για κάτι τέτοιο και ζορίστηκα πολύ... Μου είπαν ότι το παιδί θα έφευγε περπατώντας από την κλινική, αλλά έφυγε στην αγκαλιά μου σκούζοντας από τους πόνους και όλη τη μέρα δυσκολευόταν να σταθεί στα πόδια του και δεν κοιμόταν και δεν έτρωγε... 10 μέρες τη βγάλαμε με φιδέ και κοτόσουπα!! Πάλι καλά όμως που ήμασταν στο σπίτι και με αγκαλίτσες και παιγνίδια άπειρα του φτιάχναμε το κέφι! Συμβουλή σε όσες μανούλες βάλουν αυτόν τον καθετήρα με τον αφρό, να πάρετε και καναδυό φορμάκια και πυτζαμάκια μεγαλύτερο μέγεθος γιατί δεν χωράει άνετα στα κανονικά του ρούχα και εγώ έτρεχα να αγοράσω άρων άρων!! Επίσης προσοχή στα συγκάματα... Ο Κωνσταντίνος δεν είχε συγκαεί ποτέ και δεν ήξερα τί να κάνω... αντί για μαντηλάκια ( που νομίζω ότι αυτά δημιούργησαν το πρόβλημα) τον καθάριζα με βρεγμένα μαντηλάκια σε απλό νερό και μετά έριχνα και λίγο φυσιολογικό ορό ( είδα τον γιατρό που το έκανε...) πάνω στο όσχεο και τους προσαγωγούς και στέγνωνα ταμποναριστά και έβαζα την κρέμα για συγκάματα μειώθηκε το σύγκαμα σε ένα απόγευμα. Βέβαια έγιναν πληγές που ακόμα φαίνονται αλλά θα περάσουν σύντομα...
Όταν βγήκε ο καθετήρας είχαμε πάλι ένα θέμα γιατί περιμέναμε ότι δε θα πονάει πολύ αλλά ο πόνος έγινε χειρότερος και έκλαιγε συνεχώς δεν ήθελε να ουρήσει και αυτό του δημιουργούσε ακόμα μεγαλύτερο πόνο... Του ανοίγαμε λοιπόν την πάνε κάθε 1-2 ώρες ( και τη νύχτα!) του φυσούσαμε λίγο το πουλάκι του για να δροσίζεται και να τον βοηθούμε να ουρεί και μετά ουρούσε και ηρεμούσε. 2 μέρες κράτησε αυτό...
Άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε ήταν ότι Κωνσταντίνος που ήταν πάντα πολύ πρόθυμος να παίρνει το εκάστοτε σιροπάκι ήταν ανένδοτος να πάρει οτιδήποτε και αυτό δεν καταφέραμε να το λύσουμε και καταλήγαμε να τον πνίγουμε κάθε φορά και να κλαίει παρα πολύ... Τώρα βέβαια που είναι καλά, το παίρνει χωρίς πρόβλημα αλλά τί να το κάνεις???? Έχει κανείς καμια συμβουλή για να παίρνουν εύκολα τα φάρμακα?
Τέλος ελπίζουμε να είναι όλα καλά... περιμένουμε να δούμε καθαρά και να πούμε με σαφήνεια ότι ουρεί μονο από πάνω αλλά πιστέυω ότι τελειώσαμε!!
Ελπίζω να βοήθησα μανούλες (και μπαμπάδες) που πρόκειται να κάνουν την εμπέμβαση... Κάθε παιδί βέβαια (και κάθε γονιός) αντιδράει διαφορετικά και σε άλλους μπορεί να είναι πιο εύκολα και σε άλλους πιο δύσκολα. Καλό κουράγιο σε όλους και πάνω από όλα στα παιδάκια!!!
Καλη υγεία...
Ιωάννα

Agape-S
27-01-11, 21:14
Αγαπητη Ιωαννα Ν , περαστικα στον μικρο Κωνσταντινο σου!
Ευχομαι να κυλησει γρηγορα ο καιρος και η αποκατασταση να ειναι συντομη!
Μια ιδεα για τα σιροπια ειναι να το βαζεις σε συρριγγα και να του το δινεις γρηγορα -γρηγορα αφου πρωτα τον κρατησεις αγκαλια και του κλεισεις τη μυτη. Ανοιγει το στομα για να παρει αερα και το καταπινει πιο γρηγορα!
Ελπιζω να βοηθησα, εγω ετσι του εκανα του αλητη μου!
Α, και νομιζω οτι δεν ποναγε τοσο... μαλλον φοβηθηκε πολυ ο κακομοιρης και ειναι λογικο!

ΙωάνναΝ
27-01-11, 21:55
με τη σύριγγα προσπαθούσαμε και εμείς και όταν προσπαθούσαμε να βάλουμε έστω και λίγη ποσότητα ( πού τα 5 ml του Depon...!!!) το μόνο που καταφέρναμε ήταν να παίρνει ταυτόχρονα ανάσα το παιδί με αποτέλεσμα να πνίγεται και να κάνει θορύβους αναρρόφησης και μια φορά μας έκανε εμετό... μετά προσπαθούσαμε βάζοντας ελάχιστο μέσα στο στόμα για να το καταπίνει μαζί με τα σάλια... 20 με 30 λεπτά το σιρόπι!! κατάληξη: κλάμα και ταλαιπωρία... Μια μέρα βάλαμε το depon μέσα στο φρούτο αλεσμένο... αλλά το αντιβιοτικό bactrimel που έχει γεύση γλυκάνισο δεν κρύβεται με τίποτα!!!

ΙωάνναΝ
27-01-11, 22:02
Και δεν ξέρω αν ήταν ο φόβος ή πραγματικός πόνος.. απλά ο μικρός μου δεν κλαίει από πόνο... ακόμα και τα δόντια όταν έβγαζε, απλά δεν κοιμόταν και έπαιζε μέχρι το πρωί, δεν έκλαιγε... ίσως να έχεις δίκιο... να ήταν ο φόβος... Από την άλλη όμως μιας και το τώρα το ξανασκέφτομαι... ξυπνούσε μέσα στη νύχτα και αυτό δεν το κάνει κανείς νομίζω από φόβο αλλα από πόνο!!! Δε ξέρω... τί να πω.. μακάρι να μπορούσα να πάρω εγώ τον πόνο του...
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως
( με έβαλες σε σκέψεις...)

kaliafas
27-01-11, 22:33
ενας τροπος κ ο πιο σωστος ειναι να βαζεις τη συριγγα στη μεσα μερια απο το μαγουλο κ να χεις το κεφαλακι του προς τα πισω,ετσι παει πισω απ τη γλωσσσα κ το καταπινει!λογω εμπειριας το αναφερω!(νοσηλευτης σε τμημα επειγοντων).ευχομαι να πανε ολα καλα απο δω κ περα!κ μεις περιμενουμε μερα με τη μερα να χειρουργηθει ο μικρουλης μας!

katerina_doc
27-01-11, 23:46
Kaliafa κανατε ενεσεις τεστοστερονης πριν προχωρησετε στην επεμβαση?

Θα περιμενουμε να μας πεις και τη δικη σου εμπειρια απο το χειρουργειο..

AngelMama
28-01-11, 17:14
Τό ότι έτσουζε και πονούσε όταν ουρούσε στην αρχή.
Μόνο καλό είναι αυτό το πράγμα. Σημαίνει ότι τα ούρα φεύγουν
από την καινούργια ουρήθρα. Το καημενούλη μου.
Θυμάμαι και εγώ τον δικό μου που με το που βγάλαμε τον καθετήρα
έκανε να του περάσει το τσούξιμο 2-3 μέρες.

Κορίτσια.. το δικό μας το πουλί όλο και καλύτερο γίνεται.
Το καμαρώνω πιαααα. Δεν το πιστεύω.
Τα σημαδάκια που αχνοφαίνονται, εξαφανίζονται και αυτά μήνα με το μήνα.
Σας εύχομαι όλες να είναι η τελευταία φορά που βάζετε τα μωρά σας στο χειρουργείο...

Agape-S
28-01-11, 18:32
Αγγελομανα χαιρομαι για σενα !!!!
Σου τοπα , σε λιγο δεν θα φαινεται τιποτα! Και του γιου μου, ετσι ειναι, οπου εκανε ο Χαντιντι δεν φαινεται τιποτα , αλλα, εχουμε απο τα προηγουμενα χειρουργεια σημαδια!! Να σου πω , βασανο! Η τσουτσου να δουλευει ειναι το ζητημα, αλλα το δικο μου ειναι και ατυχη περιπτωση με ενναλλαγη γιατρων κλπ, αστα !!
Τελος καλο, ολα καλα, για μενα ,για σενα, για ολους ευχομαι, ευχομαι,ευχομαι!!!!!!!

kaliafas
28-01-11, 18:47
οχι δεν καναμε καμμια ενεση ουτε καν το ανεφερε ο γιατρος!

ΙωάνναΝ
28-01-11, 19:34
Τό ότι έτσουζε και πονούσε όταν ουρούσε στην αρχή.
Μόνο καλό είναι αυτό το πράγμα. Σημαίνει ότι τα ούρα φεύγουν
από την καινούργια ουρήθρα. Το καημενούλη μου.
Θυμάμαι και εγώ τον δικό μου που με το που βγάλαμε τον καθετήρα
έκανε να του περάσει το τσούξιμο 2-3 μέρες.

Κορίτσια.. το δικό μας το πουλί όλο και καλύτερο γίνεται.
Το καμαρώνω πιαααα. Δεν το πιστεύω.
Τα σημαδάκια που αχνοφαίνονται, εξαφανίζονται και αυτά μήνα με το μήνα.
Σας εύχομαι όλες να είναι η τελευταία φορά που βάζετε τα μωρά σας στο χειρουργείο...

Εμάς είχε ήδη κανονική ουρήθρα. απλώς είχε ένα συρρίγιο ( έτσι το είχε αναφέρει ο πρώτος γιατρός που τον είχε δει) στη βάση του πέους το οποίο έκλεισε και διεύρυνε το άνοιγμα της υπάρχουσας ουρήθρας για να φεύγουν τα ούρα πιο εύκολα και να μην δημιουργηθεί άλλο συρρίγιο. Μας είχαν πει και οι δύο γιατροί που τον είδαν ότι δεν είχαν ξαναδεί άλλον τέτοιο υποσπαδία.. Πάντως ο πόνος ήταν υπερβολικός είτε καινούρια είτε παλιά ουρήθρα!!

ΙωάνναΝ
28-01-11, 19:36
Ναι τον είδε ο γιατρός αλλά ακόμα ήταν πολύ πρησμένος για να φανεί κάτι με απόλυτη σιγουριά... Τώρα σιγά σιγά ξεπρήζεται και έχουμε ξανά ραντεβού σε ένα μήνα...

Μαρία μαμά
29-01-11, 21:06
Καλησπέρα , νιωθω λιγο αμηχανα γιατι πρωτη φορα ειναι που συμμετεχω στην παρεα σας , εχω διαβασει τα δικα σας μηνυματα και ευχομαι σε όλους σας να χαιρεστε τα παιδια σας και να ειναι υγιεστατα . εγω είμαι η μαμα δυο διδυμων αγοριων που το ενα εχει σοβαρη μορφη υποσπαδια , η τρυπουλα ουρησης ειναι στη βαση του πεους, η επεμβαση ειναι πολυ δυσκολη και όσοι είδαν το παιδι κυριως στο νοσοκομειο Παιδων Αγια Σοφία είπαν ότι πρεπει να χειρουργηθει μετα που θα γίνει 2,5 χρονων , τωρα είμαστε 13 μηνων.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας , δεν ξερω ποιους γιατρους να εμπιστευτω και τι να κανω,να περιμενω τόσο πολυ για να μεγαλωσει το παιδι! η απλα θελουν να αποφυγουν την επεμβαση. Εναν ιδιωτικο γιατρο που ειδαμε στην Αθήνα θελησε να το χειρουργησει αμεσα αλλα μας φανηκε τοσο φιλιχρηματος που δεν το προχωρησαμε.

Αgape- s θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τον χουντιντι?
Διαβασα τις εμπειριες σου και νιωθω ότι με περιμενουν τα ιδια, απ ότι καταλαβα ειχες αντιμετωπισει με τον γιο σου την ιδια μορφη υποσπαδια.
Ειμαι σαν χαμενη και είμαι ακόμα στην αρχη....βοηθεια!!!!!!!

Agape-S
29-01-11, 23:35
Μαρια μαμα, καλως ηλθες στην παρεα μας!
Μην αισθανεσαι ασχημαμα! Ολοι γονεις μς το ιδιο προβλημα ειμαστε και προσπαθουμε καθενας με τον τροπο του να φανει χρησιμος στον αλλο.Για τον Χαντιντι μπορεις και μονη σου να το δεις αν ψαξεις υποσπαδιας χειρουργειο" στο google. Ειναι σελιδες απο το βιβλιο του εκει ,αλλα, και η ηλεκτονικη του διευθυνση για επικοινωνια. Οι περισσοτεροι γονεις που απευθυνθηκαν σε αυτον , απο κει τον βρηκαν!(το ξερω γιατι τους ρωτησα!! ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι δεν ειμαι η μονη που τον βρηκε με αυτον τον τροπο). Θα μαθεις οτι σε ενδιαφερει.Ξερω ομως οτι ειναι ο μονος που χειρουργει καθημερινα πολλα τσουτσουνια. Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο, σε πμ.
καλη τυχη!

mama nefelis
30-01-11, 01:26
Ιωάννα σας εύχομαι καλή ανάρρωση.Χαίρομαι που ο μικρούλης σου είναι πια πολύ καλά.
Τι να πω, εγώ ανήκω στις τυχερές, παρόλο που η επέμβαση μας κράτησε πολύ και ήταν δύσκολη ο μικρούλης μου δεν πονούσε καθόλου κι από το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε σαν αρνάκι..
Μακάρι σε ενάμιση μήνα που θα κάνουμε και την δευτερη να μην πονέσει καθόλου.
Μακάρι βέβαια κανένα μωράκι να μην πονέσει ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!!!!!!!!!

Εσεις μανούλες που τα αγοράκια σας ειναι μεγαλύτερα, πόσα εκατοστά ήταν το τσουτσουνάκι σας όταν ήταν ενός χρόνου;;;;;;;
Ξέρω ότι τα παιδάκια που έχουν βαριά μορφή υποσπαδία έχουν μικρότερο τσουτσουνακι.Πόσο όμως μικρότερο?????.Εμένα το πρώτο μου παιδί ήταν κορίτσι και το άλλο διδυμάκι μου ειναι επισης κορίτσι και δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά νομίζω πως το τσουτσουνάκι μας είναι πολύ μικρό......
Τώρα τελευταία πολύ ακούγονται αυτες οι ορμονικές ενέσεις εαν κι ο γιατρός μας δεν τις προτείνει...Εσείς που τις κανατε είδατε καμιά αλλαγή ????

ΙωάνναΝ
31-01-11, 11:36
Ιωάννα σας εύχομαι καλή ανάρρωση.Χαίρομαι που ο μικρούλης σου είναι πια πολύ καλά.
Τι να πω, εγώ ανήκω στις τυχερές, παρόλο που η επέμβαση μας κράτησε πολύ και ήταν δύσκολη ο μικρούλης μου δεν πονούσε καθόλου κι από το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε σαν αρνάκι..
Μακάρι σε ενάμιση μήνα που θα κάνουμε και την δευτερη να μην πονέσει καθόλου.
Μακάρι βέβαια κανένα μωράκι να μην πονέσει ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!!!!!!!!!

Εσεις μανούλες που τα αγοράκια σας ειναι μεγαλύτερα, πόσα εκατοστά ήταν το τσουτσουνάκι σας όταν ήταν ενός χρόνου;;;;;;;
Ξέρω ότι τα παιδάκια που έχουν βαριά μορφή υποσπαδία έχουν μικρότερο τσουτσουνακι.Πόσο όμως μικρότερο?????.Εμένα το πρώτο μου παιδί ήταν κορίτσι και το άλλο διδυμάκι μου ειναι επισης κορίτσι και δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά νομίζω πως το τσουτσουνάκι μας είναι πολύ μικρό......
Τώρα τελευταία πολύ ακούγονται αυτες οι ορμονικές ενέσεις εαν κι ο γιατρός μας δεν τις προτείνει...Εσείς που τις κανατε είδατε καμιά αλλαγή ????

Εμείς που κάναμε τις ενέσεις ειδαμε τεράστια αλλαγή αλλά δεν είναι μόνιμη κρατάει περίπου 40 μέρες η αύξηση και μετά πέφτει και ξανακάνεις άλλη και ίσως και τρίτη και μόλλις τελειώσουν όλα επανέρχεται στο κανονικό μέγεθος. Αν μπορείς να τις αποφύγεις θα ήταν καλό, αλλιώς να ξέρεις ότι είναι παροδικό το αποτέλεσμα... ΑΥτό που εχει πλάκα είναι ότι το πουλάκι του ήταν συνέχεια σε... στήση!

Μαρία μαμά
31-01-11, 12:01
mama nefelis , ο δικος μου γιος , λογο της υποσπαδιας του που ειναι βαριας μορφης εχει πολυ μικρο τσουτσουνακι και δυστηχος εχω μετρο συγκρισης τον αλλο μου γιο το διδυμο του και σου λεω οτι η διαφορα ειναι μεγαλη...., εκατοστα δεν μπορω να σου πω, γιατι δεν μπηκα στην διαδικασια να μετρησω , και δυστηχος μου ειπαν οτι δεν προκειται ποτε να έχει ένα φυσιολογικο μέγεθος. μπορει να του χορηγηθουν κατι ορμονες μεχρι την ηλικια των 14 χρονων που μπορει να του αυξησουν λιγο το μεγεθος αλλα δεν ξερω με τις παρενεργειες τι γινεται.

TxT
05-02-11, 20:33
μπήκα στο κόπο να γράψω εδώ πέρα μονο και μονο να σας καθησυχάσω γιατί βλέπω κάποιες υστερικές συμπεριφορές, δεν μιλάω ως ειδικός πάνω στο θέμα αλλα ως πάσχων μιας και έχω το πρόβλημα αυτό εδώ και 30 χρονια..γεννήθηκα με υποσπαδία πολύ μικρού βαθμού δηλαδή λιγότερο από 1 εκατοστό από το κανονικό σημείο , φανταστείτε δυο τρύπες στη σειρά σε απόσταση 5 χιλιοστών..τι μονη επέμβαση που μου κάνανε είναι να μου σκίσουνε το πετσάκι για να φαίνεται ομοιόμορφο δεν κάνανε κάποια αποκατάσταση του προβλήματος, προφανώς τι δεκαετία του 80 ίσος αυτή ήτανε η καλύτερη λύση..τώρα σχετικά με τι λειτουργικότητα δεν βλέπω κανένα πρόβλημα προσωπικά ούτε τα πόδια μου κατουράω ούτε προβλήματα στύσης έχω και μάλιστα έχω και ένα παιδάκι, που σημαίνει ότι ούτε προβλήματα κατά την εκσπερμάτωση έχω..επίσης κάτι άκουσα για πρόβλημα μήκους σε αυτά τα άτομα, δεν θα το έλεγα, όταν ήμουνα πιτσιρικάς και μαζευόμασταν μαζί με αλλα παιδιά, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες :), απόλους τους άλλους την είχα πιο χοντρή και σχεδόν τους μισους τους πέρναγα και σε μήκος...θεωρώ ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να μην μπορεί να κάνει παιδιά κάποιος που κάνει κακή ζωή διατροφή/κάπνισμα και τα σχετικά παρα ένας που έχει αυτό το πρόβλημα...δεν λέω ότι όλα είναι φυσιολογικά καθώς δεν ξέρω πως είναι το φυσιολογικό και δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορα απλά αυτό που βλέπω είναι ότι δεν παρατηρώ και κάποιο πρόβλημα κιόλας..όπως ειπώθηκε κιόλας θα έλεγα ότι το πρόβλημα είναι περισσότερο ψυχολογικό παρα λειτουργικό, ο σκοπός είναι κατά τι παιδική ηλικία να μην έχεις τσογλάνια φίλους και σε κοροϊδεύουνε γιατί άμα μεγαλώσεις και αποκτήσεις μια σωστή προσωπικότητα είναι πολλά τα πράγματα που θα σε ενοχλήσουνε στη ζωή και σίγουρα δεν θα είναι αυτό με το πουλάκι σου το κυριότερο, αποκεί και πέρα άμα έχεις και το σωστό σύντροφο κοντά σου που θα σε αγαπάει και θα σε σέβεται δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι και να σε απασχολεί. το συγκεκριμένο θέμα, ευτυχώς ο γιος μου δεν το είχε αυτό το πρόβλημα ούτε κανένας άλλος συγγενής άρα δεν ξέρω από που διάολο το κληρονόμησα, αλλα και 1/300 δεν είναι μικρό ποσοστό, εύχομαι σε όλους όλα να πάνε καλά και μην ανησυχείτε με τι σημερινή τεχνολογία δεν γίνετε να πάει κάτι στραβά σκεφτείτε ότι εμενα δεν μου κάνανε καν επέμβαση και δεν έχω κανένα πρόβλημα

*οποιος χρειάζεται περισσότερες λεπτομέρειες και πιο συγκεκριμένες ας που στείλει προσωπικό μήνυμα, ούτε κόμπλεξ έχω ούτε ανώμαλος είμαι αν μπορώ να φανώ χρήσιμος ευχαρίστως να το κάνω παιδάκι έχω και εγώ και καταλαβαίνω την ανησυχία σας

ivet
05-02-11, 22:19
Σε ευχαριστούμε πολυ για ολα αυτα που μας εγραψες αλλα νομίζω οτι το δικό σου προβλημα ειναι ελάχιστο μπροστα στα δικά μας παιδιά μολις πριν ενα μήνα διαπίστωσα οτι και ο αντρας μου εχει υποσπαδία αντι για μια τρύπα εχει δύο δεν το ειχαμε καταλάβεια αυτα δεν ειναι προβλήματα ουτε καν τους δίνεις σημασία!!!
Προβλημα ειναι να εχεις μια μορφη υποσπαδία και να χειρουργήσε και αντι να το φτιάχνεις να το χαλάς παραπανω ή να μην κανεις τιποτα και ναι η τεχνολογία περπαταει η γιατροι μας ομως μενουν ίδιοι!!!!!!:twisted::twisted::twisted::twisted:

ΙωάνναΝ
06-02-11, 20:59
Αγαπητέ ΤxΤ σγνώμη κιόλας αλλά σιγά το πρόβλημα που εχεις!!! δε νομίζω ότι θα έδινα σημασία σε κάτι τέτοιο... και αν τον ενοχλούσε μεγαλώνοντας, ας το άλλαζε μόνος του! Αλλά εδώ υπάρχουν παιδάκια με το πέος κρυμένο και άλλα που έχουν την τρυπούλα στη βάση του πέους που σημαίνει ότι όχι μονο δεν ουρούν σωστά αλλά δεν εκσπερματώνουν και σαφώς δεν αναπτύσεται το πέος... Και εγώ έκανα πολύ θέμα για τον δικό μου και πέρασα μεγάλο άγχος, περισσότερο με την επέμβαση την ίδια και όχι με τα αποτελέσματά της, αλλά διαβάζοντας και τους άλλους γονείς που έχουν σοβαρότατα προβλήματα ένιωθα ότι δεν έπρεπε να πολυμιλάω και να πολυπαραπονιέμαι για τα δικά μου σχετικά ανώδυνα προβλήματα!!! ΝΟμίζω ότι αν οι υπόλοιποι γονείς είχαν το δικό σου θέμα μόνο, δε θα υπήρχε καν αυτή η σελίδα για να γράφουμε... Πάντως χαίρομαι που το αντιμετωπίζεις και εσύ χαλαρά. Ο αδελφός μου έλεγε για τον γιο μου χαριτολογώντας ότι είναι "δίκανος"!!! Όπως και να έχει χαίρομαι που κατα τα φαινόμενα ο μικρός μου είναι πλέον "μονόκανος"
Ιωάννα

Angelikula
17-02-11, 16:14
Καλησπέρα,

Ο γιος μου είναι 12 μηνών με μεσοπεικό υποσπαδία, Εχω πραγματικά δει παρα πολλούς γιατρούς σχετικά και δεν μπορώ να αποφασίσω. Ολοι είναι απο συστάσεις γιατρών και κανέις απο συστάσεις γονιών ασθενών . Εχω ήδη δει τον Ζουπάνο (αντιπαθέστατος), τον Μιχαήλ (αντιπαθέστατος επίσης), τον Φωκαέα, (Μητέρα), τον Βερβερίδη (Παιδων-πολύ συμπαθητικός). Επίσης, μου είπαν να δω έναν Σούτη (Ελενα), έναν Τσαχουρίδη (Παιδων) και εναν Σαλάκο. Εχω τόσο μπερδευτεί, αλλα ο HADIDI μου φαινεται απο αυτά που διαβασα ο καλύτερος!! Μπορείτε να με βοηθήσετε? Θελω γνώμες απο μαμαδες που εκαναν τα παιδια τους εγχειρηση. Σας ευχαριστω πολύ!!

kaliafas
17-02-11, 16:59
θελω με λιγα λογια να γραψω την εμπειρια μου σαν πατερας μετα την επεμβαση που καναμε στις 15/2 στον μικρουλη μας.ειχε υποσπαδια πε'ι'κο κ ηδη ειμαστε στη 2η μερα μετα το χειρουργειο.η επεμβαση κρατησε 2 ωρες(γεματες αγωνια).ειναι 8 μηνων ο Βασιλακης μου κ πραγματικα τα περιμενα λιγο χειροτερα τα πραγματα μετα το χειρουργειο δηλ οτι θα πονουσε παρα πολυ.αναφερω οτι μονο 2 φορες του δωσαμε ντεπον κ οτι η ανησυχια κ η γκρινια που ειχε ηταν απ το οτι ηταν πολυ νηστικος κ δεν μπορουσε να φαει.τωρα ο αναισθησιολογος ο γιατρος κ το προσωπικο ηταν πραγματικα αψογο απ ολες τις αποψεις,συνεχεια μας ενημερωναν καθε 20 λεπτα πως παει το χειρουργειο κ τι κανει ο μπομπηρας μας.βγηκε με 2 καθετηρες εναν υπερηβικο κ εναν στο πουλακι του.τωρα θα βγαλουμε το σαββατο τον εναν κ την τριτη τον 2ο.σ ενα μηνα θα φανει αν ολα πηγαν καλα.μακαρι να πανε ολα καλα κ να μην χρειαστει αλλη επεμβαση γιατι οτι κ να λενε κανενας δεν θα σου πει με σιγουρια κ 100% οτι τελειωσε με τη 1η.οποιος θελει να με ρωτησει οτιδηποτε ας μου στειλει pm για να του δωσω το τηλ.μου.με τη βοηθεια του θεου ελπιζω να παμε καλα,ευχομαι κ για σας το ιδιο!

Agape-S
18-02-11, 09:37
Σας ευχομαι περαστικα, μακαρι ολα καλα να πανε!:smile:
Οντως ,το προσωπικο της κλινικης ειναι αψογο! (αν τολμουν ασ μην ειναι! θα φανε πορτα!χε,χεχε).
Να φανταστεις, εκτος που μου ζητησαν τη γνωμη μου, αν ολοι απο το προσωπικο, μας φερθηκαν αψογα,μου εστειλαν επιστολη στο σπιτι μου , αν τυχον καποιος δεν με εξυπηρετησε και αν με δυσαρεστησε κατι απο την παραμονη μας εκει!(ειναι τακτικη τους στην εν λογω κλινικη που την ξερω σαν την παλαμη μου!), αλλα αυτα δεν ειναι να τα δινεις σημασια, σημασια εχει να ειναι καλα το παιδι σου....και στο ευχομαι!
Αααα και εκεινη η κυρια (με τα γυαλια τα πατομπουκαλα) η μελαχροινη, που βγαινει ολη την ωρα και ενημερωνει....την πρωτη φορα καλα ηταν και μου αρεσε...μετα ομως οταν συνεχιζε τα πηγαινε-ελα, μου κοβοταν η καρδια απο την αγωνια βρε παιδι μου! Ομως ειναι πολυ γλυκεια και εξυπηρετικη!

ivet
18-02-11, 14:05
Πλέον εχω αρχήσει να πιστευω οτι ο γιατρος ειναι λίγο θέμα τύχης μια αποτυχία μπορει να τύχει και στον πιο κορυφαίο τι να πω δεν γνωρίζω μονο οταν ξεμπερδεψουμε και εμεις θα μπορω να εκφέρω ελευθερα αποψη για πολούς προς το παρόν δεν μηλάω μονο διαβάζω και ακουω πάντως ολα ειναι θέμα τύχης καθαρά και οτι ειναι να συμβεί θα συμβεί οποτε ψυχραιμία!!!! κοιτα ποια το λεει ε??? δεν μπορω ομως αλλο κουράστηκα και ειπα να χαλαρώσω λίγο και δεν θα την βγάλω καθαρη και επειδη πρεπει να ειμαι καλα για να κάνω και το παιδι καλά θα κουλάρω!!!

mama nefelis
19-02-11, 14:04
φυσικά μια αποτυχία μπορεί να συμβεί και στον πιο κορυφαίο γιατρό, το θέμα είναι να μην είναι συνεχομένες και ταλαιπωρούνται τα ζουζούνια μας. Εμένα αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ όταν έψαχνα για γιατρό ήταν ότι όλοι τον αναλάμβαναν για να τον χειρουργήσουν αλλά κανείς δεν είχε την ανάλογη εμπειρία για την περίπτωση μας.Όλοι ήταν θετικοί και αισιόδοξοι, αλλά τι να το κάνω όταν δεν έχουν χειρουργήσει πάνω από 5 παιδιά με την δική μας περίπτωση(και πολλές μπορεί να είπα!!!), τότε τα ποσοστά αποτυχίας δεν μεγαλώνουν????Τότε μπορείς να μιλάς για τύχη ή για κακή επιλογή γιατρού???

ivet
19-02-11, 15:50
φυσικά μια αποτυχία μπορεί να συμβεί και στον πιο κορυφαίο γιατρό, το θέμα είναι να μην είναι συνεχομένες και ταλαιπωρούνται τα ζουζούνια μας. Εμένα αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ όταν έψαχνα για γιατρό ήταν ότι όλοι τον αναλάμβαναν για να τον χειρουργήσουν αλλά κανείς δεν είχε την ανάλογη εμπειρία για την περίπτωση μας.Όλοι ήταν θετικοί και αισιόδοξοι, αλλά τι να το κάνω όταν δεν έχουν χειρουργήσει πάνω από 5 παιδιά με την δική μας περίπτωση(και πολλές μπορεί να είπα!!!), τότε τα ποσοστά αποτυχίας δεν μεγαλώνουν????Τότε μπορείς να μιλάς για τύχη ή για κακή επιλογή γιατρού???

Και βεβαια ειναι θέμα και να εχει και πείρα συμφωνω αλλα πως γίνεται να εχω παει σε καλους γιατρους να μου εχουν πει θα στο φτιάξω να μου εχουν μηληση για επυτηχίες τους και τζίφος, οπως πιστευω οτι οσα περισσοτερα περιστατικά εχει ενας γιατρος τοσο το καλήτερο γιατι μαθαίνει συγχρόνος οσο και αν μας φαίνετε καπως πανω στα παιδιά μας μαθαίνουν για σκεφτήτετο λίγο εχουν σπουδάση εχουν διαβάσει αλλα απο την πρακτική τους και την πορεία τους μαθαίνουν οποτε λεω μακάρι θεε μου να μας βοηθήσεις να τελειωσουμε καποια στιγμή!!!

ρενουλα
19-02-11, 17:22
καλησπερα και απο εμενα ,θα ηθελα να ρωτησω τον kaliafa εαν εμεινε αυχαριστημενος απο τον κυριο Μιχαηλ η οποιον αλλο γονεα γνωριζει κατι ..καθως και για τον καπουλεα στο παιδων γιατι εχω μπερδευτει πολυ αλλος λεει πρεπει να γινει 6 μηνων και αλλος 18..τι θα κανω;;;

Μαρία μαμά
21-02-11, 21:42
Τελικά κλείσαμε ημερομηνία χειρουργείου στις 15 Μαρτίου, έχω φοβερό άγχος. Ελπίζω με την βοήθεια του θεού να πάνε όλα καλά. Θα μείνουμε 15 μέρες λόγο της σοβαρής μορφής που έχουμε. Οφείλω και θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Agape-s και στην Μαμά Νεφέλη για τις από καρδιάς πληροφορίες που μου δώσανε και την βοήθεια τους.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, αν και ο γιατρός ήταν ειλικρινής είπε ότι θα χρειαστούμε και δεύτερο χειρουργείο σε 6 μήνες , ελπίζω όμως να είμαι μόνο αυτά τα δυο. Δύσκολη απόφαση η επιλογή γιατρού αλλά δυστυχώς ρισκάρεις όποιος και αν είναι αυτός ,ποτέ δεν είσαι σίγουρη αν η απόφαση σου ήταν η σωστή απλά ελπίζεις για το καλύτερο αποτέλεσμα.

ρενουλα
21-02-11, 23:23
Μαρια μαμα σου ευχομαι να πανε ολα καλα ,μπορω να καταλαβω την αγωνια που νιωθεις και μακαρι αυτα να ειναι τα τελευταια ασχημα που θα περασεις με το παιδακι σου αν θελεις στειλε μου π.μ ποιον γιατρο διαλεξες και ποσο ειναι το μωρακι σου;

Συντονιστής Org
23-02-11, 16:18
Αγαπητά μέλη

παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε για μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που πραγματοποιήθηκε και την οποία σας την κοινοποιούμε εδω : (με τίτλο : Βαλανικη υποσπαδια - οι ειδικοί συζητούν )
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=82949
με αφορμή δημοσιεύσεις που πραγματοποιήθηκαν στο παρόν θέμα

με εκτίμηση
απο την διαχείριση

ρενουλα
23-02-11, 22:05
τι κανουμε λοιπον με αυτη την τεστοστερονη...τα ιδια ακριβως μου ειπε σημερα το απογευμα και ενας ουρολογος στο τηλεφωνο..οτι αυτες οι 3 δοσεις των 25 μονο καλο μπορουν να κανουν στο παιδι και στο μηκος αλλα και για την επιτυχια του χειρουργειου και οτι αυτες οι 3 δοσεις δεν επηρεαζουν καθολου το υψος,να τον εμπιστευτω ας μου δοσει καποιος τα φωτα του!!

AngelMama
24-02-11, 09:10
Ρε παιδιά... μια ερώτηση.
Οι καμπύλες μεγέθους του πέους, αφορούν πέος σε στύση ή όχι;
Αμάν πια αυτά τα ακαταλαβίστικα.

ρενουλα
24-02-11, 09:20
Ρε παιδιά... μια ερώτηση.
Οι καμπύλες μεγέθους του πέους, αφορούν πέος σε στύση ή όχι;
Αμάν πια αυτά τα ακαταλαβίστικα.

Εγω δεν την καταλαβα καθολου ουτε σε στυση ουτε οχι ,μπορει να μας βοηθησει καποιος;;και αυτα που λεει ο ενδικρονολογος ποιος μας τα εγγυαται;

Agape-S
24-02-11, 11:05
Κοριτσια απ οτι μου ειπε μια φιλη γιατρος , η ερευνα αυτη που επικαλουνται ειναι παλια , απο το 1995. Δεν καταλαβα ουτε κι εγω και αυτα τα σχεδιαγραμματα μου τη δινουν ασχημα! Ο γιος μου δεν ειναι σχεδιαγραμμα και δεν τον αφορα αυτη η ερευνα παντως μιας και η ερευνα αναφερεται σε περιπτωσεις που το πεος ειναι ανυπαρκτο(ελαχιστα ορατο) και οι ορχεις μεγαλωνουν μεσα στη βουβωνικη περιοχη και υπαρχει και η υποψια ερμαφροδιτισμου!
Δηλαδη, σε πολυ-πολυ βαριες μορφες! Αλλωστε , σημερα , με το που γεννιεται ενας υποσπαδιας λιγο βαρυτερος απο εναν βαλανικο, οι μαιετηρες και οι παιδιατροι, αμεσως προτεινουν ορμονολογικο ελεγχο και υπερηχο νεφρων, ετσι δεν ειναι?

Agape-S
24-02-11, 11:10
Μια φορα ειναι περιπτωσεις πααααρα πολυ βαριες που οι ενεσεις νομιζω οτι πρεπει να ειναι απαρραιτητες, αλλα ενας γιατρος (ενδοκρινολογος) θα πρεπει να μας απαντησει μια και ειναι ο ειδικος!

katerina_doc
24-02-11, 11:18
βρηκα και αυτα:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Supportive%20testosterone%20treatment%20in%20surgical%20repair%20of%20hypospadias

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Supportive%20testosterone%20treatment%20in%20surgical%20repair%20of%20hypospadias

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9759289

Βεβαια και αυτες παλιες δημοσιευσεις ειναι...

Αυτο που ξερω επισης ειναι οτι η τεστοστερονη μπορει να κανει πιο αιματηρο το χειρουργειο. Αλλα το ποσο ενοχλει ενα bloody χειρουργειο, εχει να κανει με το χειρουργο και οχι με εμας....

Παντως εμεις επιλεξαμε να μην κανουμε προεγχειρητικα τεστοστερονη. Μας ειπαν οτι μετα το χειρουργειο το παιδι θα παρακολουθειται απο παιδοενδοκρινολογο και αν κριθει οτι χρειαζεται να διορθωθει το μεγεθος, θα γινει μονο με τη συνεργασια του...

Agape-S
24-02-11, 11:37
Ποιανου συνεργασια Κατερινα? του ενδοκρινολογου?
δηλαδη διορθωνεται το μεγεθος? προσωρινα η μονιμα? αυτα που ξερουμε για προσωρινα ειναι!

AngelMama
24-02-11, 11:46
Εμείς πάντως δε κάναμε ποτέ ενδοκρινολογικές.
Κανένας γιατρός δε μας ζήτησε τέτοιες εξετάσεις.
Και σε ουρολόγους και σε παιδοχειρουργούς που πήγαμε.
Ίσως επειδή ο υποσπαδίας ήταν κοντά στη βάλανο.
Μόνο υπέρηχο νεφρών, ουροδόχου κύστης και οσχέου
(για να δούμε αν όλο το ουροποιητικό σύστημα είναι εντάξει... που ευτυχώς ήταν!!!).

Μωρέ τί είναι αυτά πάλι;;;
Ουφ.. καλά είχα ησυχάσει τόσο καιρό.
Αν και πιστεύω πως από μέγεθος δεν έχουμε πρόβλημα.
Όταν ρωτούσα μου έλεγαν όλοι πως είναι μια χαρά.

katerina_doc
24-02-11, 12:00
"Εάν αυτές οι απόψεις περάσουν στο ευρύ κοινό, πολλοί γονείς θα εγκληματήσουν αδιαφορώντας για το μέγεθος του πέους του παιδιού τους, το οποίο αν χρήζει «διόρθωσης» όσον αφορά στο μήκος, αυτό μπορεί να γίνει μέχρι την ηλικία των 3-4 ετών ή μόλις το παιδί μπει στην ήβη και μέχρι την ηλικία των 16 ετών, καθώς το πέος στον άντρα μεγαλώνει φυσιολογικά σε συγκεκριμένες μόνο περιόδους. "

Απο αυτο που γραφει ο παιδοενδοκρινολογος καταλαβαινω οτι μιλαει για μονιμη διορθωση. Θα το ψαξω και παραπανω και θα ενημερωσω αν βρω κατι...

Agape-S
24-02-11, 13:02
Σ ε ποια ηληκια δεν μας ειπες πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο 2,5 εκατοστα!

ρενουλα
24-02-11, 13:21
μιλησα και με την παιδιατρο μου αλλα και με τον ουρολογο που εχει δει το παιδι μου και μου ειπαν τα εξης:αν οι 3 δοσεις τεστοστερονης γινου απο 3 μηνων μεχρι 6 μηνων δηλαδη μια δοση καθε μηνα το αποτελεσμα του μηκους θα παραμεινει στο παιδι αλλα θα βοηθησει και το χειρουργειο,αν παλι γινουν μετα τους 6 μηνες το αποτελεσμα της αυξησης ειναι παροδικο και βοηθα μονο για το χειρουργειο και στις δυο ομως περιπτωσεις δεν επηρεαζει αυτη η δοση το υψος...δεν ξερω...

katerina_doc
24-02-11, 13:48
μιλησα και με την παιδιατρο μου αλλα και με τον ουρολογο που εχει δει το παιδι μου και μου ειπαν τα εξης:αν οι 3 δοσεις τεστοστερονης γινου απο 3 μηνων μεχρι 6 μηνων δηλαδη μια δοση καθε μηνα το αποτελεσμα του μηκους θα παραμεινει στο παιδι αλλα θα βοηθησει και το χειρουργειο,αν παλι γινουν μετα τους 6 μηνες το αποτελεσμα της αυξησης ειναι παροδικο και βοηθα μονο για το χειρουργειο και στις δυο ομως περιπτωσεις δεν επηρεαζει αυτη η δοση το υψος...δεν ξερω...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7609189

διαβασε και αυτο

ρενουλα
24-02-11, 13:56
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7609189

διαβασε και αυτο

το διαβασα εντελως αντιθετα δηλαδη απο οτι μου ειπαν αν καταλαβα καλα με τα καλα αγγλικα μου...τι θα κανω; θα μου σαλεψει το βλεπω...

AngelMama
24-02-11, 15:04
Άσε ρε Λέγκω.. το ίδιο πράγμα λέω και εγώ.
Καλά ησυχάσαμε.

Ας μη στενοχωριόμαστε... όλα καλά είναι!
Νομίζω αν ήταν μικρό θα το καταλαβαίναμε και δεν θα περιμέναμε
να δούμε κανένα πίνακα για να το υποψιαστούμε!

katerina_doc
24-02-11, 22:43
Τους πρώτους 5 μήνες ο μέσος όρος μήκους είναι 3.9 εκ +-0.8 σταθερά απόκλιση. Μήκος 1.9 εκ δηλαδή μικρότερο κατά 2.5 (0.8εκ χ 2.5= 2.0εκ) σταθερές αποκλίσεις από το μέσο όρο συνιστά μικρό πέος.

Τους επόμενους 6 μήνες οι αντίστοιχες μετρήσεις είναι 4.3 εκ +- 0.8 σταθερά απόκλιση. Μήκος 2.3 εκ συνιστά μικρό πέος.

3-4 ετών ο μέσος όρος είναι 5.5+-0.9. Μήκος 3.3 εκ συνιστά μικρό πέος.

10-11 ετών μέσος όρος 6.4+-1.1. Μήκος 3.7 εκ συνιστά μικρό πέος.

Ο πίνακας συνεχίζεται έως και την ενήλικη ζωή.

Εύχομαι να απάντησα στα ερωτήματά σας.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

Απο οσα γνωριζω, τετοιες τιμες και πινακες προκυπτουν μετα απο στατιστικη μελετη πληθυσμων μιας συγκεκριμενης χωρας. Η συγκεκριμενη αφορα δειγμα παιδιων απο την αμερικη? Και να ναι, μπορουν τα δικα μας παιδια να υπαχθουν στις συγκεκριμενες τιμες αυστηρα? Γιατι οι μεσοι οροι λογικα διαφερουν απο χωρα σε χωρα.
Κατι αναλογο γινεται και με τις καμπυλες αυξησης των παιδιων. Αν και εχουν το ιδιο σχημα, καθε χωρα εχει τις δικες της. Δεν μπορει πχ ο Κινεζος να χρησιμοποιησει τις καμπυλες των Γερμανων...

Γιάννης Μαρινόπουλος
25-02-11, 10:27
Όπως διαπίστωσα και οι συνάδελφοι ενδοκρινολόγοι συμβουλεύονται πίνακες και καμπύλες σταθμισμένες σε άλλη χώρα από τη δικιά μας. Φοβάμαι ότι ανάλογη μελέτη δεν έχει κοινοποιηθεί στην Ελλάδα πιθανώς λόγω μικρού ενδιαφέροντος.
Φυσικά ο μέσος όρος μπορεί να διαφέρει όπως και στις ανάλογες καμπύλες ύψους-βάρους-περιμέτρου κεφαλής αλλά η χρησιμότητα των ξένων πινάκων έγκειται στο ότι το άκρο του φάσματος όπου ταξινομείται το micropenis δεν απέχει πολύ από χώρα σε χώρα λόγω των 2,5 SD σταθερών αποκλίσεων από τη μέση τιμή.
Βέβαια καλό θα ήταν να είχαμε στα χέρια μας μελέτη σταθμισμένη για τον ελληνικό πληθυσμό για μεγαλύτερη ακρίβεια.Μέχρι να ανακοινωθεί κάτι τέτοιο είμαστε αναγκασμένοι να συμβουλευόμαστε τις ξένες.
Για να ανακεφαλαιώσω και να επαναφέρω τον προβληματισμό στην αφετηρία του, οι τιμές αυτές ξένες ή μη μας δίνουν να καταλάβουμε εύκολα ότι οι περισσότεροι υποσπαδίες δεν χαρακτηρίζονται ώς micropenis και κατά συνέπεια η ορμονική θεραπεία δεν είναι αποδεδειγμένα απαραίτητη και ωφέλιμη.

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

Agape-S
25-02-11, 17:53
Μια φορα εγω ηρεμησα, ρωτησα δυο γιατρους και τουλαχιστον εμεις ειμαστε ενταξει απο μεγεθος! Εχω να δω και εναν αλλο ενδοκρινολογο για μια ακομη γνωμη, αλλα οχι για την τεστοστερονη, αλλα θεματα θελω να βεβαιωσω, μια και εχω κακια εμπειρια απο την ολη φαση και δεν θα αφησω τιποτα στην τυχη. Τουλαχιστον θελω σαν γονιος να εχω ησυχη τη συνειδηση μου!

ρενουλα
25-02-11, 18:14
Μια φορα εγω ηρεμησα, ρωτησα δυο γιατρους και τουλαχιστον εμεις ειμαστε ενταξει απο μεγεθος! Εχω να δω και εναν αλλο ενδοκρινολογο για μια ακομη γνωμη, αλλα οχι για την τεστοστερονη, αλλα θεματα θελω να βεβαιωσω, μια και εχω κακια εμπειρια απο την ολη φαση και δεν θα αφησω τιποτα στην τυχη. Τουλαχιστον θελω σαν γονιος να εχω ησυχη τη συνειδηση μου!

και πολυ καλα θα κανεις...βεβαια και οι πολλες γνωμες μπερδευουν πιο πολυ καλο ειναι να βρεις ενα γιατρο και να τον εμπιστευτεις..βεβαια και εμενα μου ειπαν οχι στην τεστοστερονη οι περισσοτεροι δεν εχει αποδειχτει λενε οτι επηρεαζει το υψος αυτη η μικρη δοση αλλα στους υποσπαδιες δεν χρειαζεται..

Agape-S
25-02-11, 18:24
και πολυ καλα θα κανεις...βεβαια και οι πολλες γνωμες μπερδευουν πιο πολυ καλο ειναι να βρεις ενα γιατρο και να τον εμπιστευτεις..βεβαια και εμενα μου ειπαν οχι στην τεστοστερονη οι περισσοτεροι δεν εχει αποδειχτει λενε οτι επηρεαζει το υψος αυτη η μικρη δοση αλλα στους υποσπαδιες δεν χρειαζεται..
κατι δεν καταλαβες καλα! στους υποσπαδιες ειναι που χρειαζεται, αλλα οχι σε ολες τις περιπτωσεις και οχι στη δικη σου!
και η γνωμη που θελω να παρω ειναι αν δουλευουν καλα τα μπαλακια μας αν και εχω ενδειξεις γι'αυτο, αλλα μια αιματολογικη δεν θα μας βλαψει!
Αλλωστε η αδελφη μου δουλευει σε ιατρικο διαγνωστικο και θα μας τα κανει ολα και αυτο και αργοτερα κανα σπερμοδιαγραμμα:-D ετσι για την ιστορια του θεματος!

katerina_doc
25-02-11, 19:12
Ρενουλα, Καλο ειναι να παρεις και μια δευτερη η και τριτη γνωμη, ειδικα σε ενα τοσο ευαισθητο θεμα οπως ειναι ο υποσπαδιας. Μιλαμε για ενα χειρουργειο το οποιο θεωρειται σοβαρο-ενα προβληματικο πεος σε καθε περιπτωση συνιστα "αναπηρια"- και δεν ειναι σοφο να εμπιστευτεις τον πρωτο που θα σου προτεινουν τυφλα. Παραλιγο και εμεις να την πατησουμε ετσι...

Εχεις ολο το χρονο μπροστα σου να το ψαξεις το θεμα με ηρεμια

ρενουλα
26-02-11, 17:48
καλησπερα
διαβαζοντας σημερα πιο προσεκτικα ολες τις σελιδες απο την αρχη,ειδα οτι αναφερθηκε και υπερηχος νεφρων,εμενα κανεις γιατρος απο οσους ειδα μεχρι τωρα δεν μου ανεφαιρε κατι τετοιο υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχει προβλημα και στα νεφρα;

Agape-S
26-02-11, 19:01
καλησπερα
διαβαζοντας σημερα πιο προσεκτικα ολες τις σελιδες απο την αρχη,ειδα οτι αναφερθηκε και υπερηχος νεφρων,εμενα κανεις γιατρος απο οσους ειδα μεχρι τωρα δεν μου ανεφαιρε κατι τετοιο υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχει προβλημα και στα νεφρα;

Οχι Ρενα, κανουμε υπερηχο,οταν υπαρχει υποψια και αλλων γεννητικων οργανων,δηλαδη σε βαριες μορφες υποσπαδια(οχι στη δικη σου) ,αλλα και για να βεβαιωθουμε για το ουροποιητικο συστημα , δεδομενου της παθησης. Βεβαια, οταν ειναι βαρυς ο υποσπαδιας το συνηστα ο παιδιατρος, ειναι το πρωτο που κανεις και μετα κανεις και ορμονολογικες εξετασεις για ταυτοποιηση φυλλου.

katerina_doc
26-02-11, 21:38
Εμας μας εκαναν υπερηχο ουροποιητικου στο μαιευτηριο τη 2η μερα- μετα απο συσταση του παιδιατρου της κλινικης, αν και εχουμε ανω πεικο. Και τον επανελαβε και ενας απο τους χειρουργους που επισκευτηκαμε 3 μηνες μετα...

Αυτο που εχω διαβασει σχετικα ειναι οτι οι βαριες μορφες μονο, ενδεχεται να συνοδευονται απο ανωμαλιες του ανωτερου ουροποιητικου.

AngelMama
28-02-11, 08:44
Εμείς κάναμε 2η μέρα στο μαιευτήριο, λίγες μέρες πριν το 1ο χειρουργείο και λίγες μέρες πριν το 2ο χειρουργείο. Νομίζω το ζητούν σε όλες τις μορφές του υποσπαδία, όχι μόνο στις βαριές.

ρενουλα
28-02-11, 12:48
Εμείς κάναμε 2η μέρα στο μαιευτήριο, λίγες μέρες πριν το 1ο χειρουργείο και λίγες μέρες πριν το 2ο χειρουργείο. Νομίζω το ζητούν σε όλες τις μορφές του υποσπαδία, όχι μόνο στις βαριές.
σε ποιο μαιευτηριο γεννησες;υπαρχει περιπτωση να του εχουν κανει και μα μην το ξερω;αλλα αφου οπως λες το κανουν ετσι και αλλιως πριν το χειρουργειο...

AngelMama
28-02-11, 13:24
Λογικά θα σε ρωτούσαν πριν μιας και το κόστος για υπέρηχο νεφρών και υπέρηχο ουροδόχου κύστης ανερχόταν συνολικά ( το 2008 ) στα 120 €. Γέννησα σε ιδιωτική κλινική.
Εμένα πάντως με ρώτησαν πριν. Μάλιστα, επειδή έπρεπε να μεταφερθεί το μωρό σε άλλο τμήμα της κλινικής, το συνόδευσα εγώ.
Πάντως είναι καλό να κάνετε. Έτσι απλά για τυπικούς λόγους. Για να πείτε ότι έχετε το κεφάλι σας ήσυχο και από εκεί.

maestria
03-03-11, 22:00
καλησπερα

Κι εμείς κάναμε υπέρηχο νεφρού. Μας το σύστησε ο παιδοχειρούργος, καθώς αφού υπήρξε πρόβλημα στο πέος, ίσως κάτι δεν είχε σχηματιστεί καλά και στην ουρά (τέλος σπονδυλικής στήλης) και τα νεφρά.

Κορίτσια σας έχασα!!! Λέγκω και ivet πάτε για 3ο τελικά; Σίγουρα;;; Γμτ! :mad:

mama nefelis
04-03-11, 00:26
Κορίτσια στις 14 πετάμε για Γερμανία μαζί με την μαμά Μαρία , εμείς για την δευτερη κι αυτή για την πρώτη εγχειριση.
Θα σας πούμε τα νέα μας όταν με το καλό θα γυρίσουμε.Κάντε και καμια προσευχή να πάνε όλα καλά....

ρενουλα
04-03-11, 10:26
Κι εμείς κάναμε υπέρηχο νεφρού. Μας το σύστησε ο παιδοχειρούργος, καθώς αφού υπήρξε πρόβλημα στο πέος, ίσως κάτι δεν είχε σχηματιστεί καλά και στην ουρά (τέλος σπονδυλικής στήλης) και τα νεφρά.

Κορίτσια σας έχασα!!! Λέγκω και ivet πάτε για 3ο τελικά; Σίγουρα;;; Γμτ! :mad:
την σπονδυλικη στηλη την κοιταξαν και σε εμας στο μαιευτηριο...τα νεφρα χτες που μιλησα με αλλο παιδοχειρουργο μου ειπε οτι δεν εχουν προβλημα τουλαχιστον οχι απο τον υποσπαδια στην μορφη που ειναι...συνηθως εχουν οι πιο βαριες μορφες και ακομα πιο συχνα οι κρυψορχιες ..εγω παντως θα κανω ενα υπερηχο γιατι τωρα σκεφτομαι συνεχεια και αυτο!

DEN
04-03-11, 16:48
βρε κορίτσια .. εσείς που ήσαστε οι πιο "παλιές" στο θέμα .. μετά την επέμβαση, ο γιατρός μου είπε να του βάζω στη νέα ουρήθρα μια αλειφούλα .. τώρα που αρχίζουν να πέφτουν να ράμματα, μου φαίνεται λίγο περίεργη η τομή .. σα να ανοίγει πάλι .. σα να είναι σαν ομελέτα ένα πράμα .. δεν ξέρω .. δε με αφήνει βέβαια να το δώ και πολλή ώρα ο μικρούλης μου, αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο .. ντρέπομαι να πάρω το γιατρό μας τηλέφωνο αν κι εκείνος μου είπε να τον πάρω ακόμα και για την πιο χαζή ερώτησή μου αλλά εγώ ντρέπομαι ..
το έχει εντοπίσει καμία απο εσάς ???
KΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΒΑΛΑΝΙΚΟΥ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ, ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΡΟ, ΕΣΕΙΣ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΕ? ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΟΠΟΤΕ ΛΕΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟΥΛΙΚΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ, Η ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ.
ΦΙΛΙΚΑ

Angelikula
08-03-11, 16:34
Κορίτσια στις 14 πετάμε για Γερμανία μαζί με την μαμά Μαρία , εμείς για την δευτερη κι αυτή για την πρώτη εγχειριση.
Θα σας πούμε τα νέα μας όταν με το καλό θα γυρίσουμε.Κάντε και καμια προσευχή να πάνε όλα καλά....

Καλησπερα σε όλους,
και εμείς αποφασισαμε (με πεικο υποσπαδια-13 μηνών) να παμε στην Γερμανια στον Pr. Hadidi διοτι μετα απο πολύ μεγάλη ερευνα στην Αθηνα και αφου ειδαμε αρκετους "top" γιατρούς, δεν καταφέρε κανείς να μας πείσει οτι είναι τόσο εμπειρος και καταρτισμένος στον υποσπαδια. Δεν ξέρω το αποτελεσμα, αλλα τουλάχιστον πάμε σε καποιον που κανει 40 τέτοιες εγχειρήσεις το μήνα, άρα εμπειρος πρέπει να είναι. Επίσης, μίλησα με κάποιες μαμάδες που τα παιδια τους εγχειρήστηκαν απο τον Hadidi και μου είπα πολλά καλά για αυτόν (εκ του αποτελέσματος). Εχω ανταλλάξει πολλά email μαζι του και φαίνεται πολύ οργανωμένος και αφοσιωμένος σε αυτό που κάνει. Μακαρι να πανε όλα καλα!! Ευχομαι και στην μαμαΝεφελη και στη Μαρία καλά αποτελέσματα!!! καλό ταξίδι κ καλή επιτυχία!!

mama nefelis
16-03-11, 00:24
φιλιά από την Γερμανία.Εγχειρίστηκαν σήμερα και τα δύο ζουζούνια,ο γιατρός είπε ότι όλα πήγαν καλά, πονάνε λιγάκι αλλά ήταν αναμενόμενο..Θα σας τα πουμε αναλυτικά τις επόμενες ημέρες.Ευτυχώς ο καιρός είναι θαυμάσιος, ανοιξιάτικος και φτιάχνει λίγο η διάθεση μας...

katerina_doc
18-03-11, 17:18
Κατα τη γνωμη μου, σημασια δεν νομιζω οτι εχει ο χρονος παραμονης στο νοσοκομειο, (παρολο που η ημερησια νοσηλεια ειναι και βολικη και πιο οικονομικη), αλλα η εμπειρια και η αποτελεσσματικοτητα του εκαστοτε χειρουργου.

mama nefelis
20-03-11, 12:04
γεια σας μανούλες,
επιστρέψαμε εχθές κι ελπίζουμε όλα να πήγαν καλά :D:grin:.Ο μικρούλης μου είναι καλά και πονάει λίγο μόνο το πρωί στα πρώτα τσισάκια.Ο γιατρός είπε ότι όλα πήγαν καλά αλλά επειδή είμαι άπιστος Θωμάς θα σας πω σε έναν μήνα που θα είμαι πιο σίγουρη για το τελικό αποτέλεσμα.
Πάντως ένα έχω να σας πω με σιγουριά, έκανα πολύ καλά που τον εγχείρισα την πρώτη φορά 7 μηνών γιατί δεν κατάλαβε και δεν κατάλαβα τίποτα.
Αυτή την φορά ήταν πιο δύσκολα γιατί πλέον περπατάει και είναι τόσο υπερκινητικός που δεν ήθελε ούτε ένα λεπτό να καθήσει.Ευτυχώς αυτή την φορά είχαμε καθετήρα μονο για μια μέρα και δεν ξέρω πως θα ήταν έαν είχαμε 2 καθετήρες για 10 ημέρες όπως στην πρώτη εγχείριση....Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι....
Ο Χαντίτι έρχεται αυτές τις ημέρες στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αθήνα για όποιον ενδιαφέρεται να έχει και μια άλλη ιατρική γνώμη.Όποιος ή όποια θέλει περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει πμ ή ας επικοινωνήσει μαζί του.
Φιλιά σε όλους

Angelikula
21-03-11, 10:20
καλημερα σε όλους, μαμανεφελις περαστικούλια!!
Εμείς είχαμε κανονίσει να παμε τον Απρίλιο στην Γερμανια να εγχειριστούμε και είχαμε αγορασει και εισητήρια και τα είχαμε κανονισει όλα, αλλα για καλή μας τυχη ο Pr. Hadidi βρήκε μέρος και συνεργάτες να εγχειρήσει στην Αθηνα. Όποιος ενδιαφερεται να με ενημερώσει. Ερχεται την Τεταρτη 23 Μαρτίου και θα μείνει μέχρι την Κυριακή 27 Μαρτίου. Μπορεί να τον δείτε κι όλας αν θέλετε. Πείτε μου!!!

ΙωάνναΝ
22-03-11, 18:32
Πριν από λίγες μέρες μας είδε ο γιατρός, 2 μήνες μετά απο την επέμβαση, και επιβεβαίωσε ότι η επέμβαση πήγε καλά με την πρώτη φορά! Εύχομαι σε όλα τα παιδάκια να έχουν τέτοια καλά αποτελέσματα με όσο δυνατόν λιγότερο πόνο... Ο γιατρός είπε ότι θα μας ξαναδεί σε 1-2 χρόνια και μετά στην εφηβεία.... Θα προτιμούσα φυσικά να μας έλεγε ότι δε θα χρειαστεί να μας ξαναδεί ποτέ στη ζωή του και να ξεχάσουμε το γεγονός παντελώς αλλά τί να κάνουμε... Συνέβη!

P.S. Γιατί ντρέπεστε να πάρετε τηλέφωνο το γιατρό σας? Κυρίως αν έχετε και απορίες!!! Εγώ τον δικό μας τον έπαιρνα ακόμα και για να του πω αν το παιδί έφαγε σούπα ή μπιφτέκι... είναι πολύ σημαντικό πράγμα η υποστήριξη. Και εκείνες τις μέρες τη χρειαζόμουνα αμέριστη.

katerina_doc
26-03-11, 15:15
Μολις γυρισαμε απο το νοσοκομειο. Χειρουργηθηκαμε την Πεμπτη απο τον Prof.Hadidi στην Αθηνα και ολα πηγαν θαυμασια. Και εννοειται οτι θα μεινει αρκετες μερες στην Αθηνα ακομα, μεχρι ολα τα χειρουργεια του να γυρισουν σπιτι ασφαλως.
Ο ζουζουνοσ μου που μολισ εκλεισε τους 5 μηνες δεν πονεσε και δεν ταλαιπωρηθηκε καθολου. Το χειρουργειο του κρατησε μολις 1 ωρα και ο καθετηρας βγηκε την επομενη ημερα, αλλα δεν καταλαβαμε καν οτι τον ειχε.Εκλαψε μονο λιγο καθως συνερχοταν απο την αναισθησια και μολις εκανε τσισα για πρωτη φορα απο τη νεα ουρηθρα. Τα αλλα παιδακια που ηταν λιγο μεγαλυτερα ζοριστηκαν λιγο περισσοτερο, αλλα οχι ιδιαιτερα πραγματα.
Αυτο που μας εκανε εντυπωση ειναι η ανθρωπινη πλευρα του Prof.Hadidi, που πηρε αγκαλια τα μπεμπακια και ηταν συνεχεια διπλα μας σε οτι και αν χρειαστηκαμε, ακομα και το πιο χαζο.

Η εμπειρια ενος γιατρου που χειρουργει 35-40 υποσπαδιες το μηνα- ποιος μπορει να συγκριθει μαζι του?-μας εκανε να ειμαστε πολυ χαλαροι, σιγουροι και δεν αγχωθηκαμε ουτε για μια στιγμη για την εκβαση της καταστασης μας.

Θα ξαναερθει συντομα στην Ελλαδα.

Οποιος θελει περισσοτερες λεπτομερειες ας μου στειλει πμ

agakir
26-03-11, 19:42
Καλησπέρα , νιωθω λιγο αμηχανα γιατι πρωτη φορα ειναι που συμμετεχω στην παρεα σας , εχω διαβασει τα δικα σας μηνυματα και ευχομαι σε όλους σας να χαιρεστε τα παιδια σας και να ειναι υγιεστατα . εγω είμαι η μαμα δυο διδυμων αγοριων που το ενα εχει σοβαρη μορφη υποσπαδια , η τρυπουλα ουρησης ειναι στη βαση του πεους, η επεμβαση ειναι πολυ δυσκολη και όσοι είδαν το παιδι κυριως στο νοσοκομειο Παιδων Αγια Σοφία είπαν ότι πρεπει να χειρουργηθει μετα που θα γίνει 2,5 χρονων , τωρα είμαστε 13 μηνων.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας , δεν ξερω ποιους γιατρους να εμπιστευτω και τι να κανω,να περιμενω τόσο πολυ για να μεγαλωσει το παιδι! η απλα θελουν να αποφυγουν την επεμβαση. Εναν ιδιωτικο γιατρο που ειδαμε στην Αθήνα θελησε να το χειρουργησει αμεσα αλλα μας φανηκε τοσο φιλιχρηματος που δεν το προχωρησαμε.

Αgape- s θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τον χουντιντι?
Διαβασα τις εμπειριες σου και νιωθω ότι με περιμενουν τα ιδια, απ ότι καταλαβα ειχες αντιμετωπισει με τον γιο σου την ιδια μορφη υποσπαδια.
Ειμαι σαν χαμενη και είμαι ακόμα στην αρχη....βοηθεια!!!!!!!

καλησπερα
εχουμε ακριβως την ιδια περιπτωση οσον αφορα τον υποσπαδια ..
εχουμε και εμεις δει αρκετους γιατρους ιδωτες και μη....
ειμαστε ηδη 2,5 χρονων και ειμαστε στην φαση αναμονης πριν το χειρουργειο
ειδαμε τον Τσαχουριδη στο Αγια σοφια και μπορω να πω μας ενεπνευσε εμπιστοσυνη( οσο μπορουμε να καταλαβουμε γιατι με τους γιατρους ποτε δεν ξερεις!!! )
αισθανομαι ακριβως τα ιδια με εσενα

αγωνια , αγχος , φοβο....
αλλα πρεπει να ειμαστε δυνατες και να εχουμε θετικη σκεψη για τα παιδακια μας...
διαβαζοντας τις εμπειριες αλλων μαμαδων παιρνω δυναμη
ας σκεφτομαστε θετικα και ισως τοτε ολα πανε καλα.

καλη δυναμη και καλη επιτυχια!!!

Agape-S
26-03-11, 21:33
μεσα απο τις δικες σας εμπειρίες, αρχίζω να προβληματίζομαι...
ισώς θα πρέπει να επισκεφτούμε τον δρ.χαντίντι...
μηπως ξέρετε αν θα επαναλάβει κάποια επίσκεψη στην αθήνα μέσα στον απρίλιο;;;
Ξερω οτι ερχεται 2 φορες τον χρονο! Μολις μαθω μηνα,η, ημερομηνια θα σου πω.Θα σου στειλω π.μ. και δεν θα το ξεχασω,καλα?
Του εχω πει να μου στελνει μειλ οταν ερχεται για να ξερω οταν με ρωτανε, αλλα μονο σε π.μ., ο.κ.?:wink:;-)

katerina_doc
27-03-11, 09:13
Τους πεικους τους χειρουργει απο 4 μηνων ενω τις πιο βαριες μορφες απο 7. Θα ξαναερθει στην Ελλαδα το Σεπτεμβρη εκτος απροοπτου. Εμεις θα εχουμε τακτικη επικοινωνια μαζι του για να του λεμε την εξελιξη μας οποτε μολις μαθω κατι θα ειδοποιησω αμεσως.
www.hypospadias-surgery.com για περισσοτερες πληροφοριες. Ειναι και στα ελληνικα το site.

Angelikula
28-03-11, 16:38
Κορίτσια,
Εγχειριστήκαμε και εμείς τελικά από τον Prof.Hadidi στην Αθήνα και αυτό που θα ήθελα να τονίσω, μια και είναι πολύ νωρίς να μιλήσω για τα αποτελέσματα (εμείς δεν έχουμε βγάλει καν τον καθετήρα ακόμα), είναι ότι αυτός ο άνθρωπος είναι απίστευτος από όλες τις απόψεις. Σου εμπνέει φοβερή σιγουριά και ασφάλεια, είναι φοβερά έμπειρος και ανθρώπινος και είμαστε πολύ χαρούμενοι για την επιλογή μας. Ήταν συνέχεια κοντά μας. Δεν ξέρω τι μπορεί να προκύψει γιατί υπάρχει και ένα 10% πιθανότητα να γίνει συρίγγιο στην περίπτωση μας, αλλά πιστεύω ότι ο μικρούλης μου είναι στα καλύτερα χέρια, ότι και να γίνει. Το ίδιο αισθάνθηκε και όλη η οικογένεια μου όταν τον γνώρισε.
Ο Prof.Hadidi θα ξανάρθει στην Αθηνα τον Σεπτέμβριο και θα τον βοηθήσω προσωπικά να έχει όλες τις απαραίτητες άδειες προκειμένου να χειρουργήσει, για αυτό το λόγο να μην ανησυχεί κανείς που ενδιαφέρεται να χειρουργήσει το παιδί του. Αρκετοί γονείς μου έχουν στείλει πμ ότι ενδιαφέρονται να τον δουν όταν ξανάρθει, για αυτό γράψτε πμ και ενημερώστε είτε εμένα είτε την Κατερίνα για να κάνουμε μια λίστα, καθώς και για όποια λεπτομέρεια θέλετε να μάθετε.

Agape-S
28-03-11, 22:13
Angelikula περαστικα ευχομαι,μακαρι στο δυμηνο να φανει οτι ολα πηγαν καλα!
Α και ευχαριστουμε για τις νομικες συμβουλες, ετσι για να γνωριζουμε και απο νομικης αποψης τι αντιμετωπιζουμε! Με πηρε τηλεφωνο ο προφεσορας και με ενημερωσε σχετικα πριν βγουμε απο το νοσοκομειο προχθες!
Θα συμφωνησω μαζι σου οτι δεν υπαρχει ειδικοτητα Υποσπαδιολογου, η τεχνη ειναι εμπειρικη καθαρα, μαθαινεται απο τον καθηγητη σε μαθητη, ειναι λιγοι αυτοι που διδασκουν ανα τον κοσμο, και ως εκ τουτου κανεις δεν μπορει να ονομαζεται ΥΠΟΣΠΑΔΙΟΛΟΓΟΣ!!!
Λετε να φαω καρτα για τα κεφαλαια???
σας φιλω γλυκες μου!!!

Sylvi
31-03-11, 16:31
Σε ευχαριστω πολύ!

Πήγαμε σήμερα για τις εξετασεις αιματος και του αναισθησιολογου.
Απεργία δεν είχαν. Οπότε αύριο πρωι πρωι....

Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως θα καθισει το παιδι μια εβδομαδα μεσα.
Χωρις πανα, στο κρεβατι. Δεν ρωτησα αν θα ειναι συνεχεια ξαπλα ή
με τις μερες θα σηκωνεται και λιγο να περπαταει να ξεπιανεται.

smiliani
31-03-11, 19:46
gia sas kai apo mena.ime kseni kai giavto me sinhorite an kano lati.eho kai ego to pedi mu me ipospadia.prin ena misi hrono kaname enhirisi kai apetihe,to pedi evgale mono tu to katetira.tora ine 5 hronon kai ta ksanakanume enhirisi.psahno giatro stiv Thesaloniki.kserete kati gia to Radopulo-ehi kani kamia mama to pedaki tis?mas ide kai o Lambropulos-sto Papagieorgio-kserete kati?evharisto poli

AngelMama
06-04-11, 08:36
Καλημέρα κόρες... χθες μας είδε ο γιατρός για τον
καθιερωμένο ετήσιο έλεγχο μετά την επέμβαση του
υποσπαδία.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα από εδώ και πέρα
παρά μόνο μια τελευταία επίσκεψη και πάλι για τυπικό
έλεγχο όταν το παιδί γίνει 12 χρόνων!
Ούτε συρίγγιο, ούτε στένωση... τίποτα.
Η ουρήθρα είναι αυτή που πρέπει να είναι, εκεί που πρέπει να είναι...
Έχει πολύ καλή επούλωση και όποια σημαδάκια έμειναν εξαφανίζονται
με το καιρό.

Πόσο χαρούμενη είμαι δε λέγεται...
Δεν το πιστεύω ότι έχουμε ξεμπερδέψει.
Σχεδόν ένα χρόνο μετά και κάθε φορά που
άλλαζα την πάνα του πάντα κοιτούσα το πουλάκι του
μήπως και έχει συμβεί κάτι. Τέλος όμως.... όλα πέρασαν
και πρέπει να τα αφήσω και εγώ πίσω!!!!!!
Μεταξύ μας... αυτό είναι και το πιο δύσκολο, μέχρι
και πριν δυο μέρες έβλεπα εφιάλτες σχετικά με το θέμα.

Σας εύχομαι από καρδιάς να βρεθείτε και εσείς στη θέση τη δική μου!
Περαστικά και καλή ανάρρωση σε όσα παιδάκια εγχειρίστηκαν!
Και όσες κοπέλες επιθυμούν να ρωτήσουν κάτι, είμαι στη διάθεσή τους.

Πιτ28
22-04-11, 18:13
Χαιρετω ολες τις μαμαδες και τους μπαμπαδες που αγωνιουν για την υποσπαδια του μωρου τους!

Βρηκα το φορουμ και το θεμα σας τυχαια καθως εψαχνα πληροφοριες για αλλο ζητημα.

Θελω να σας πω τις δικες μου εμπειριες ως ενα παιδακι που γεννηθηκα κ γω με υποσπαδια και πως ειναι σημερα τα πραγματα για εμενα που ειμαι ενας ενηλικας αντρας στα 28 μου.Ισως βοηθησει πολλες μαμαδες.

Σε ηλικια 4 ετων.Το 1986 (πωπω χρονια πισω) ειχα κανει μια κ μοναδικη εγχειρηση για αποκατασταση υποσπαδιας πρωτου βαθμου (η βαλανικη υποσπαδια οπως λεγεται).

Δυστυχως δεν ξερω τι μεθοδο ειχαν ακολουθησει τοτε οι γιατροι μου αλλα οποια κ να ηταν αποδειχτηκε πολυ επιτυχημενη.Δεν θυμαμαι απολυτως τπτ κ απλα οτι εχω ακουσει απο τους γονεις μουΞερω οτι εμεινα μερες απο οτι μου ειπαν οι δικοι μου στο νοσοκομειο.Στα 19 μου προχωρησα κ σε περιτομη διοτι το κεφαλακι δεν εμφανιζοταν κανονικα.Δλδ εβγαινε μεχρι ενα σημειο.

Μετα την περιτομη ειχα ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ λειτουργικα και αισθητικα αποτελεσματα.Δλδ πως να το πω απλα.Απολυτα φυσιολογικος!Ουρουσα φυσιολογικα με σωστη κλιση (φυσικα ποτε δεν ειχα κλιση/curve αν κ πριν ουρουσα ορθιος νορμαλ αλλα δεν ειχε πολλη πιεση,δεν ξερω σε τι βοηθησε η περιτομη ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ παντως οτι κ να ηταν ειμαι πανευτυχης που την εκανα) καλη πιεση και οπως ειπα δεν το συζητω για το αισθητικο κομματι.Τελειο.Φυσικα μια μικρη ουλη υπαρχει απο την πρωτη επεμβαση στο δερματακι ακριβως κατω απο την βαλανο το οποιο μπορει να το διορθωσω.Αν κ ειναι κατι χαζουλη κ δεν φαινεται καν.Απλα ξερετε την εμμονη που πιανει εμας τους αντρες με το θεμα πεος.:lol:

Επισης να αναφερω οτι το μονο που θυμαμαι ηταν ενα αγχος και της μαμας μου κ του πατερα μου μεχρι καποια ηλικια στο δημοτικο για το μεγεθος του πεος μου.Αν κ προσπαθουσαν να μου το κρυψουν περιτεχνα το αγχος τους εγω το ενιωθα.Δλδ θυμαμαι ''μετρησεις'' κ απο μαμα κ απο μπαμπα μεχρι και στο δημοτικο.Αυτο δλδ το θυμαμαι (σας παρακαλω μαμαδες κ μπαμπαδες μην το κανετε αυτο στο μικρο σας αγορακι...κ να προσπαθησετε να κρυφτετε θα σας παρει χαμπαρι οτι εχετε αγχος :wink:).Φυσικα ως μετρο συγκρισης ειχαν το αδερφο μου (αλλα ηταν πιο μικρος και δεν τους εβγαινε κ πολυ μιας κ σαφως εγω ειχα αναπτυχτει πιο γρηγορα).:grin:

Τεσπα εμενα αυτο δεν μου αφησε καποιο προβλημα διοτι στην εφηβεια πηρα πολυ ''μποι'' 8-) κ αυτο σε εκεινη την ηλικια δεν μπορουσαν να το διαπιστωσουν οι δικοι μου.Παντα υπηρχαν ερωτησεις ομως τυπου ''πως το βλεπεις το μεγεθος?'' ακομα κ μεχρι τα 14-15.Μετα κοπηκαν αυτα αφου με εβλεπαν οτι ημουν οκ.

Παντως για να ξεαγχωσω τις μαμαδες τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση δεν με πειραζει να πω πως το σημερινο μεγεθος σε στυση με μετρηση οπως την κανουν επιστημονικα (ξερετε χαρακας απο την βαση κτλ) ειναι στα 16 εκ.Το παχος δε ποτε δε το εψαξα μιας κ φαινεται ιδιαιτερα ικανοποιητικο.Δλδ νομιζω ειναι σιγουρα πανω απο τον μεσο ορο οπως το αντιλαμβανομαι.:oops:

Σημερα εχω απολυτα φυσιολογικη σεξουαλικη ζωη,θυμαμαι μονο την περιτομη στα 19 μου,αισθητικα κ λειτουργικα πολυ ικανοποιημενος κ ποτε δεν ειχα κακο σχολιο απο συντροφο.Αντιθετως κομπλιμεντα ειχα :oops:. Οποτε μαμαδες κ μπαμπαδες μην ανησυχειτε απο τωρα για αυτα.Το πολυ το ''μποι'' το παιδακι θα το ριξει εκει εφηβεια,μετεφηβεια.

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ευχαριστω τους δικους μου που το εψαξαν τοτε το θεμα κ που σημερα σαν ενηλικα μου εχουν δωσει το δωρο να ειμαι ενας απολυτα φυσιολογικος αντρας σε ολες τις αποψεις.Οποτε ναι μαμαδες κ μπαμπαδες ψαξτε το καλα κ δωστε το μωρακι σας ενα καλο μελλον με το να κανετε οσες εγχειρησεις χρειαζονται.Στην περιπτωση μου χρειαστηκα μια μονο αλλα κ παραπανω να ειχα χρειαστει σε μικρη ηλικια τπτ δεν θα θυμομουν.

Αυτα απο εμενα κ ελπιζω να πανε ολα καλα με τα παιδακια σας.Οτι καλυτερο κ θυμηθητε δινεται δωρο σημαντικο στα παιδακια σας για το μελλον τους με τις προσπαθειες σας σημερα!!Γεια σας!

Μαρία_z
24-06-11, 16:43
καλησπερα,ειμαι και εγω μια απο τις μανουλες που αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα.Το μωρακι μας ειναι δυομισι μηνων και πριν λιγες μερες μας ενημερωσανε οτι εχουμε βαλανικο υποσπανδια.Εχω τρομαξει γενικα με αυτα που εχω διαβασει και εχω πανικοβληθει.Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να με βοηθησετε στο που πρεπει να απευθυνθω μιας και το αντιμετωπισατε πριν απο εμας,αν μεινατε ευχαριστημενοι φυσικα.Ειμαι απο Θεσσαλονικη εσεις τελικα που καταληξατε?

taz18
24-06-11, 16:55
να μην πανικοβαλλεσαι

η τρυπουλα της ουρηθρας ειναι πολυ μακρια απο την κανονικη της θεση;
σε ενδιαφερει ιδιωτικα ή σε δημοσιο νοσοκομειο;

Μαρία_z
12-07-11, 01:25
να μην πανικοβαλλεσαι

η τρυπουλα της ουρηθρας ειναι πολυ μακρια απο την κανονικη της θεση;
σε ενδιαφερει ιδιωτικα ή σε δημοσιο νοσοκομειο;

Όχι η τρυπούλα ειναι σχεδόν στην κανονική της θέση, ουσιαστικά είναι δύο τρυπούλες με μισό εκατοστό διαφορά μεταξύ τους.Εχω επισκεφτεί δύο γιατρούς μέχρι στιγμής όπου και οι δύο μου είπανε οτι είμαστε τυχεροί μεσα στην ατυχία μας γιατί προκειταί για πολύ ήπια μορφή υποσπαδία και 'οτι δεν θα χρειαστεί ούτε καθετήρας μετά την εγχείρηση.Ο ένας είναι διευθυντής στην παιδοχειρουργική στο ιπποκράτειο και ο άλλος είναι ιδιώτης στον κυανό σταυρό.Η αλήθεια είναι ότι με ηρεμήσανε αρκετά παρολ'αυτά συνεχίζω να ανησυχώ για την νάρκωση και γενικά στην απόφαση μου για τον ποιον γιατρό θα εμπιστευτώ.Θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό και γενικα η δική σας γνώμη ποια είναι ιδιωτικά ή δημόσια?Ευχαριστώ!!!!!!!

koukiditsa
13-07-11, 14:04
Γεια σας κοριτσια!Είμαι η Ρουλα και γραφτηκα κι εγω στο forum γιατι κι εμενα το αντρακι μου εχει υποσπαδια υψηλο ανω πεικο τον χαρακτηρισαν στο βιβλιαριο. Μενω επαρχια αλλα μπορω να ανεβω Αθηνα. Οποιο κοριτσακι μπορει ας με βοηθησει απο που να ξεκινησω γιατι εχω πελαγωσει!Εχω μαθει για τον κ. Ζουπανο, τον κ. Μαρινοπουλο και απο εσας διαβασα και για τον κ. Hadidi!Οποια βοηθεια εκ μερους σας θα ηταν πολυτιμη!Σας ευχαριστω πολυ και να ειναι καλα ολα τα παιδακια σας!

Λέγκω
13-07-11, 15:42
Μαρία_ζ είναι σίγουρο ότι ο πιτσιρικάς σου χρειάζεται επέμβαση; Κατουράει και απ'τις δύο τρυπούλες;
Κουκιδίτσα, αφού μπαίνεις σε διαδικασία διερεύνησης θα σου έλεγα να ρίξεις ένα βλέφαρο και σε δημοσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα στο παίδων αγια σοφία. Όλα να πάνε καλά κοπελούδα μου!

koukiditsa
14-07-11, 00:52
Λεγκω μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σαφώς και θα κοιτάξω και στο Παίδων αλλα ξέρεις να μου πεις ονόματα; Και γίαυτους που έγραψα ξέρεις κάτι;εσείς που την κάνατε την επέμβαση; Φοβάμαι λίγο το Παίδων που λένε ότι το κρατάνε μέσα 5 ημέρες! Καληνύχτα!

Λέγκω
14-07-11, 17:00
Λεγκω μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σαφώς και θα κοιτάξω και στο Παίδων αλλα ξέρεις να μου πεις ονόματα; Και γίαυτους που έγραψα ξέρεις κάτι;εσείς που την κάνατε την επέμβαση; Φοβάμαι λίγο το Παίδων που λένε ότι το κρατάνε μέσα 5 ημέρες! Καληνύχτα!
Εμείς στο παίδων είδαμε τρεις, Νικα, Τσαχουρίδη και Παπανδρεου, και καταλήξαμε και θα κάνουμε την τρίτη επέμβαση μας στον Τσαχουρίδη.
Για Χαντίντι μπορούν να σου πουν άλλες κοπελες απο δω, πάντως αρκετές κοπέλες με τα πιτσιρικάκια τους πήγανε και είχαν άριστα αποτελέσματα.
Για Ζουπάνο δεν πήγα καν γιατί φοβήθηκα τις παρενέργειες της ορμόνης που κάνει, στην τεχνικη που χρησιμοποιεί.
Και για Μαρινόπουλο πάλι μπορουν να σου πουν κοπέλες που έχουν πάει τον πιτσιρικά τους.

agakir
14-07-11, 18:08
Εμείς στο παίδων είδαμε τρεις, Νικα, Τσαχουρίδη και Παπανδρεου, και καταλήξαμε και θα κάνουμε την τρίτη επέμβαση μας στον Τσαχουρίδη.
Για Χαντίντι μπορούν να σου πουν άλλες κοπελες απο δω, πάντως αρκετές κοπέλες με τα πιτσιρικάκια τους πήγανε και είχαν άριστα αποτελέσματα.
Για Ζουπάνο δεν πήγα καν γιατί φοβήθηκα τις παρενέργειες της ορμόνης που κάνει, στην τεχνικη που χρησιμοποιεί.
Και για Μαρινόπουλο πάλι μπορουν να σου πουν κοπέλες που έχουν πάει τον πιτσιρικά τους.

καλησπέρα

μετά από πολύ καιρό είδα ότι συνεχίζεται το θέμα.... η αλήθεια είναι ότι μέσα στους πολλούς είχα μπερδευτεί και δεν ήξερα που να γράψω.
εμείς εγχειριστήκαμε τελικά από τον Τσαχουρίδη με βαριάς μορφής υποσπαδία και πήγαν όλα καλά....
ήταν η πρώτη μας επέμβαση και είμαστε ικανοποιήμενοι για την εξέλιξη.
αν και μου φαινόταν βουνό πριν, εκ των υστέρων θα έλεγα ότι όλα κύλησαν καλά, η επέμβαση πήγε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα, το παιδί ήταν πολύ συνεργάσιμο και το προσωπικό άψογο.
απλά χρειάζεται υπομονή, ηρεμία , θετική σκέψη ( στην πρώτη κιόλας μέρα θα δείτε ότι το δικό σας πρόβλημα είναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τα όσα θα δείτε και θα ακούσετε....) και το σημαντικότερο μην συγκρίνεται παρόμοιες περιπτώσεις , γιατί τελικά κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
αν κάποιος χρειαστεί περισσότερες πληροφορίες ας επικοινωνήσει με πμ.

καλή δύναμη και καλή επιτυχία στα παιδάκια που θα χειρουργήθουν...

depy
16-07-11, 00:00
Καλησπερα , σας παρακαλώ βοηθηστε με σε κάτι. Η νύφη μπαίνει σε 3 μέρες στον μήνα της και μόλις χθες της είπαν οτι δεν ξερουν τι μωρο έχει ( της είχαν πει κοριτσάκι) γιατι βλέπουν μια ανωμαλια στα γεννητικα όργανα. Πήγαμε σε ένα εξειδικευμένο διαγνωστικό και μας ειπε η γιατρός οτι πιθανών ( κανείς δεν ξέρει σιγουρα μεχρι να γεννήσει) ειναι αγοράκι τμε πιθανή υποσπαδια. Στις δικές περιπτωσεις , το είχατε δει στον υπέρηχο?

Angelikula
26-07-11, 12:44
nai emena to eixan dei kai itan telika peikos

leman
31-07-11, 10:58
καλημερα! μετα απο πολυ καιρο και πολλη αγωνια για την εκβαση της πρωτης εγχειρησης, τελικα ειμαστε παλι στο ψαξιμο γιατι μαλλον τα χριστουγεννα ο μικρος θα ξαναμπει χειρουργειο.μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση σε οποιον γνωριζει. ο Ζ..... στο Ιατρ... εφαρμοζει μια μεθοδο με ορμονες απο οσο γνωριζω. ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να την αποφυγουμε? υπαρχει καποιος με εμπειρια απο τον συγκεκριμενο? προκειται να κλεισω και μαζι του ενα ραντεβου απο σεπταμβρη και θελω να παω προετοιμασμενη. ευχαριστω εκ των προτερων

ρενουλα
08-08-11, 13:05
τελικα μετα απο πολυ σκεψη και 3 γιατρους που ειδαμε καταληξαμε στον καπουλεα ελπιζω να πηρα την σωστη αποφαση αλλα με επεισε περισσοτερο απο ολους δεν χρησιμοποιει ορμονες και ηλικιακα δηλαδη 18 μηνων νομιζω ειναι καλυετρα απο 6 που ελεγαν αλλοι ...αν καποιος γνωριζει κατι για τον καπουλεα ας μου πει ,δεν ξερω αλλα απο αυτους που ειδα με καθυσηχασε αρκετα θα ελεγα αντε να περασει ο καιρος εχω τοση αγωνια ...

katerina_doc
09-08-11, 09:37
Οσο αφορα την ηλικια, οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο. Τα μικρα ειναι πιο "συνεργασιμα" και το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι δεν θα εχουν μνημες απο το χειρουργειο. Επισης δεν εχουν ανακαλυψει ακομα το πουλακι τους και δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν καποια ζημια στο χειρουργειο.
Ο δικος μου χειρουργηθηκε 5 μηνων και δεν υπηρξε καθολου ταλαιπωρια, ουτε απο τη δικη μου πλευρα, ουτε απο του μπεμπη, ο οποιος ηταν στον κοσμο του και μες την τρελλη χαρα ολη την ωρα!! Και το συγκρινω με τα αλλα παιδακια που χειρουργηθηκαν μαζι μας 13 μηνων και 2,5 ετων που καταλαβαιναν τα παντα...

ρενουλα
09-08-11, 12:24
σε αυτο το κομματι η αληθεια ειναι οτι ειμαι μπερδεμενη... αλλα οσοι γιατροι δημοσιου ειδα οχι μονο παιδοχειρουργοι αλλα και παιδιατροι μου ειπαν οτι ειναι εγκλημα να τα χειρουργεις πριν το χρονο και οτι αυτο ειναι στρατηγικη των ιδιωτικων γιατρων .ακομα και οταν γεννησα μεσα στο ιασω μου ειπαν το ξεχνας τωρα το θεμα αυτο και το θυμασαι μετα τον χρονο..τι να πω μπερδεμα και εγω φανταζομαι οτι οσο πιο μικρο τοσο καλυτερα μονο ο μιχαηλ μου μιλησε για 6 μηνων αλλα με τεστοστερονη!!

katerina_doc
09-08-11, 15:39
O Χαντιντι τα χειρουργει τοσο μικρα και χωρις τεστοστερονη...

ρενουλα
09-08-11, 16:37
ναι το ξερω μου το εχεις πει αλλα (βλακεια μου το ξερω)νιωθω ανασφαλεια με εναν γιατρο που ειναι μακρια δυσκολη αποφαση, εδω τον καπουλεα τον εχω παρει εκατο τηλεφωνα και το χειρουργειο θα γινει σε ενα χρονο σκεψου μετα το χειρουργειο τι θα γινει...

panos-ht
18-08-11, 08:47
φιλοι-φιλες καλημερα.απο καιρο διαβαζω τα μηνυματα σας και θελω να σας πω την εμπειρια μου καθοτι εχω υποσπανδια ανω πεικο.ειμαι γεννημενος το 74 και μεγαλωνοντας καταλαβαινα οτι ειμαι διαφορετικος απο τα αλλα αγορακια.οι γονεις μου δεν μου καναν εγχειρηση λογω οικονομικου αλλα και οτι ειναι ελαφριας μορφης υποσπανδιας.μεγαλωνοντας λογω οτι ειμαι αρκετα εγωιστης σαν χαρακτηρας ειπα στον εαυτο μου οτι η φυση ετσι με εκανε και αυτος ειμαι εγω.στις σχεσεις μου δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα γιατι πριν προχωρησω επελεγα να εχω καλη επικοινωνια με την κοπελα μου.τωρα ειμαι παντρεμενος με τρεις γιους.πριν να γεννηθουν τα παιδια μου ειχα αρκετο αγχος μηπως κληρονομησουν το προβλημα.ευτυχως οχι.νιωθω οτι ακομα και η ελαφρας μορφης υποσπανδια θα ειναι τεραστιο προβλημα για καποια παιδια με ευαλωτο χαρακτηρα αλλα και για τους γονεις.ιατρικα δεν μπορω να σας συμβουλεψω γιατι οτι εμαθα για το θεμα το εμαθα διαβαζοντας ιατρικα βιβλια και συζητοντας με γιατρους μεγαλος πια.θελω να σας πω ομως οσοι το αντιμετωπιζετε να ειστε ψυχραιμοι γιατι η ιατρικη πλεον κανει θαυματα θα το ξεπερασετε και θα το θυμαστε σαν ενα κακο ονειρο.καλη επιτυχια σε ολους, και αν μπορω να βοηθησω σε κατι λογω της εμπειριας μου θα το κανω με μεγαλη χαρα.

StellaSk
31-08-11, 12:00
Καλημέρα σε όλες σας. Εύχομαι τα καλύτερα για τα παιδάκια σας, έχω κι εγώ ένα αγοράκι 8,5 μηνών με υποσπαδία και ψάχνουμε με τον άντρα μου την καλύτερη αντιμετώπιση.
Ivet, σε παρακαλώ, για να μην κουράζω εδώ μέσα με πράγματα που έχουν ειπωθεί πολλές φορές, σου έχω στείλει από καιρό πμ. Αν έχεις λίγα λεπτά...

katerina_doc
02-09-11, 14:26
Χθες καναμε το δευτερο χειρουργειο μας απο τον Prof.Hadidi στην Αθηνα. Αφου το πρωτο χειρουργειο ηταν αψογο, χωρις καμια επιπλοκη, μας εφτιαξε χθες την ακροποσθια-πετσακι. Το χειρουργειο κρατησε μολις 20 λεπτα, το παιδι βγηκε χωρις καθετηρα, και αφου μειναμε λιγες ωρες στη βραχεια νοσηλεια μεχρι να ξυπνησει και να φαει, πηγαμε σπιτι. Δεν ταλειπωρηθηκε καθολου το παιδακι, δεν πονεσε και δεν δωσαμε καθολου παυσιπονο. Υπαρχει μονο ενα μικρο οιδημα το οποιο υποχωρει ωρα με την ωρα και μπορω πια να πω με μεγαλη χαρα και υπερηφανεια οτι εχουμε ενα τελειο και καθολα φυσιολογικο πεος-αισθητικα και λειτουργικα.
Απ οτι μαθαινω και τα αλλα παιδακια που χειρουργηθηκαν χθες και σημερα ειχαν επισης πολυ καλα αποτελεσματα, ελπιζω οι γονεις να μας μεταφερουν και τις δικες τους εμπειριες.

Ο Prof.Hadidi θα ερθει ξανα στην Ελλαδα συντομα. Οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερες πληροφοριες μπορει να μου στειλει π.μ.
www.hypospadias-surgery.com ειναι το site οπου μπορειτε να βρειτε ολες τις πληροφοριες σχετικα με τον υποσπαδια και τις τεχνικες του Καθηγητη Χαντιντι.

Αγαπη ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια!!!

Φαντασία
03-09-11, 23:48
Καλησπέρα σε όλους.Ονομάζομαι Ελένη και έχω ένα γιο 91/2 μηνών με υποσπαδία επιπέδου 3(κάτω πεϊκό). Ύστερα από επικοινωνία με κάποιες κοπέλες από το forum αποφασίσαμε να τον πάμε στη Γερμανία να χειρουργηθεί. Τελικώς στις 02 Ιουλιου του 2011 όταν ήταν 71/2 μηνών χειρουργήθηκε στην Emma Klinik με τον Prof. Hadidi.
Πραγματικά δεν περίμενα ποτέ ότι ένα ταξίδι για νοσηλεία 2 εβδομάδων σε κλινική θα κατέληγε σε ταξίδι αναψυχής στο τέλος. Και αυτό οφειλόταν γιατί δεν χρειαζόταν να είσαι ένα 24ωρο στην κλινική να παρακολουθείς διαρκώς το παιδί σου πάνω από την κούνια του. Το παιδί μου δεν πονούσε και την ίδια μέρα κιόλας του χειρουργείου βγήκαμε βόλτα στη πόλη με τους δύο καθετήρες να βρίσκονται στο κάτω μέρος του καροτσιού και το παιδί μου να κάθεται στο καρότσι φυσιολογικά λες και δεν ήταν χειρουργημένο. Έπαιρνε ανά 12 ώρες ένα υπόθετο που ήταν για τον πόνο και αυτό μόνο αν χρειαζόταν και 3 φορές την ημέρα την αντιβίωση του. Ύστερα από 2 ώρες χειρουργείου μου το έφεραν κοιμισμένο και μόλις ξύπνησε ήπιε το γάλα του σαν να μην συνέβαινε τίποτα.
Αλλά και η όλη μεταφορά μας ήταν εύκολη. Με το που κατεβήκαμε από το αεροπλάνο και πήραμε τις αποσκευές, μας περίμενε έξω το ταξί και μας πήγε κατευθείαν στην κλινική.
Τώρα ύστερα από 2 μήνες από το χειρουργείο το παιδί μου δεν έχει κάνει κάποια επιπλοκή και φαίνονται όλα φυσιολογικά. Μετά από 4 μήνες θα κάνω το 2ο χειρουργείο στην Ελλάδα με τον Hadidi που η νοσηλεία θα είναι μίας ημέρας.
Η μόνη μου ταλαιπωρία πραγματικά ήταν οι 3 ώρες του αεροπλάνου που ο μικρός ήθελε να παίξει και ήταν από χέρι σε χέρι μέχρι να περάσει η ώρα. Αυτή ήταν η εμπειρία μου από την Emma Klinik και τον Proffesor Hadidi.
Ελπίζω να φανεί χρήσιμη η εμπειρία μου σε κάποιες μητέρες που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με τα παιδιά τους. Ευχαριστώ πολύ την Αγάπη, την Μαρία και την Κατερίνα για τις συμβουλές τους και την βοήθεια τους!

natassa99
04-09-11, 00:28
καλημερα! μετα απο πολυ καιρο και πολλη αγωνια για την εκβαση της πρωτης εγχειρησης, τελικα ειμαστε παλι στο ψαξιμο γιατι μαλλον τα χριστουγεννα ο μικρος θα ξαναμπει χειρουργειο.μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση σε οποιον γνωριζει. ο Ζ..... στο Ιατρ... εφαρμοζει μια μεθοδο με ορμονες απο οσο γνωριζω. ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να την αποφυγουμε? υπαρχει καποιος με εμπειρια απο τον συγκεκριμενο? προκειται να κλεισω και μαζι του ενα ραντεβου απο σεπταμβρη και θελω να παω προετοιμασμενη. ευχαριστω εκ των προτερων

εμεις καναμε την επεμβαση στον συγκεκριμενο γιατρο στο ιατρ... για στεφανιαιο υποσπαδια πριν εναμιση χρονο περιπου και δεν πηραμε καθολου ορμονη ουτε μας ειπε κατι τετοιο. Δυο ωρεσ κρατησε η επεμβαση και μειναμε αλλες δυο ωρες για να συνελθει καλα απο την ναρκωση και μετα πηγαμε σπιτι.Καθετηρα δεν εβαλε καθολου μονο που τις πρωτες δυο- τρεισ φορες στην ουρηση τσουζει πολυ αλλα αυτο κραταει λιγα λεπτα μετα το παιδι δεν ποναει καθολου.το αποτελεσμα ειναι καλο χωρις ουτε ενα σημαδι απο τα ραμματα.Ευχομαι ολα να πανε καλα και παρε πολλες γνωμες.

Μαρία Ε.Βασίλης
07-09-11, 01:50
Όχι η τρυπούλα ειναι σχεδόν στην κανονική της θέση, ουσιαστικά είναι δύο τρυπούλες με μισό εκατοστό διαφορά μεταξύ τους.Εχω επισκεφτεί δύο γιατρούς μέχρι στιγμής όπου και οι δύο μου είπανε οτι είμαστε τυχεροί μεσα στην ατυχία μας γιατί προκειταί για πολύ ήπια μορφή υποσπαδία και 'οτι δεν θα χρειαστεί ούτε καθετήρας μετά την εγχείρηση.Ο ένας είναι διευθυντής στην παιδοχειρουργική στο ιπποκράτειο και ο άλλος είναι ιδιώτης στον κυανό σταυρό.Η αλήθεια είναι ότι με ηρεμήσανε αρκετά παρολ'αυτά συνεχίζω να ανησυχώ για την νάρκωση και γενικά στην απόφαση μου για τον ποιον γιατρό θα εμπιστευτώ.Θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό και γενικα η δική σας γνώμη ποια είναι ιδιωτικά ή δημόσια?Ευχαριστώ!!!!!!!
Κσλησπέρα Μαρία_Ζ.Με λένε Μαρία και είμαι από επαρχία. Ειμαι καινούρια στο φορουμ και πηρα το θάρρος να σε ρωτήσω γιατί διαβασα οτί εψαχνες γιατρους στη Θεσ/νικη και ήταν αρκετά πρόσφατα. θα μπορούσες να μου πεις τι έκανες ακριβώς και που κατέληξες τελικά. Είμαι λιγο απελπισμενη γιατί ο γιός μου ειναι 2,5 και έχει βαλανικό υποσπανδία και κανεις γιατρός μεχρι σημερα δεν μας είπε οτι πρέπει να χειρουργηθει μεχρι το 1 έτος. τι γνώμη έχεις για τουσ γιατρούς του υποκράτειο; κάνατε τείκά την επέμβαση και που; τι αποτελέσματα είχατε;Ευχαριστω προκαταβολικα.... θα εκτιμουσα βαθύτατα καθε απαντηση και ενδιαφέρον.....:confused:

koukiditsa
07-09-11, 18:03
Καλησπέρα μανούλες!Δεν σας ξεχασα αλλα με τις διακοπες και την επιστροφή στη δουλεια ολα ηταν βουνό. Τελικά συναντησαμε τον Τσαχουρίδη στο Παιδων και μας ειπε απο 18 μηνών είναι καλύτερα να κανει την επεμβαση, ουτως ή αλλως εχει δεκα μηνες λιστα αναμονης!Τον Prof.Hadidi δεν καταφερα να τον συνατησω γιατι μενουμε επαρχια και το χρονικο διαστημα που ηταν εδω ηταν αδυνατο να ανεβω Αθηνα.
Φιλια σε ολες!

agakir
08-09-11, 17:29
Καλησπέρα σε όλους.Ονομάζομαι Ελένη και έχω ένα γιο 91/2 μηνών με υποσπαδία επιπέδου 3(κάτω πεϊκό). Ύστερα από επικοινωνία με κάποιες κοπέλες από το forum αποφασίσαμε να τον πάμε στη Γερμανία να χειρουργηθεί. Τελικώς στις 02 Ιουλιου του 2011 όταν ήταν 71/2 μηνών χειρουργήθηκε στην Emma Klinik με τον Prof. Hadidi.
Πραγματικά δεν περίμενα ποτέ ότι ένα ταξίδι για νοσηλεία 2 εβδομάδων σε κλινική θα κατέληγε σε ταξίδι αναψυχής στο τέλος. Και αυτό οφειλόταν γιατί δεν χρειαζόταν να είσαι ένα 24ωρο στην κλινική να παρακολουθείς διαρκώς το παιδί σου πάνω από την κούνια του. Το παιδί μου δεν πονούσε και την ίδια μέρα κιόλας του χειρουργείου βγήκαμε βόλτα στη πόλη με τους δύο καθετήρες να βρίσκονται στο κάτω μέρος του καροτσιού και το παιδί μου να κάθεται στο καρότσι φυσιολογικά λες και δεν ήταν χειρουργημένο. Έπαιρνε ανά 12 ώρες ένα υπόθετο που ήταν για τον πόνο και αυτό μόνο αν χρειαζόταν και 3 φορές την ημέρα την αντιβίωση του. Ύστερα από 2 ώρες χειρουργείου μου το έφεραν κοιμισμένο και μόλις ξύπνησε ήπιε το γάλα του σαν να μην συνέβαινε τίποτα.
Αλλά και η όλη μεταφορά μας ήταν εύκολη. Με το που κατεβήκαμε από το αεροπλάνο και πήραμε τις αποσκευές, μας περίμενε έξω το ταξί και μας πήγε κατευθείαν στην κλινική.
Τώρα ύστερα από 2 μήνες από το χειρουργείο το παιδί μου δεν έχει κάνει κάποια επιπλοκή και φαίνονται όλα φυσιολογικά. Μετά από 4 μήνες θα κάνω το 2ο χειρουργείο στην Ελλάδα με τον Hadidi που η νοσηλεία θα είναι μίας ημέρας.
Η μόνη μου ταλαιπωρία πραγματικά ήταν οι 3 ώρες του αεροπλάνου που ο μικρός ήθελε να παίξει και ήταν από χέρι σε χέρι μέχρι να περάσει η ώρα. Αυτή ήταν η εμπειρία μου από την Emma Klinik και τον Proffesor Hadidi.
Ελπίζω να φανεί χρήσιμη η εμπειρία μου σε κάποιες μητέρες που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με τα παιδιά τους. Ευχαριστώ πολύ την Αγάπη, την Μαρία και την Κατερίνα για τις συμβουλές τους και την βοήθεια τους!

γεια σου,

χαίρομαι που τελικά πήγαν όλα καλά και που το ταξίδι σας έμοιαζε με ταξίδι αναψυχής!!! λίγο ακριβό βέβαια, αλλά για την υγεία των παιδιών μας , χαλάλι!!!
μείνατε 2 εβδομάδες τελικά;;; γιατί είχατε 2 καθετήρες αν επιτρέπεται;;;
επίσης για ποιο λόγο θα κάνετε και 2ο χειρουργείο;;;
όσο αφορά την μεταφορά προς την κλινική , επειδή το είχα ψάξει λίγο το θέμα νομίζω σου παρέχει την δυνατότητα, μέσω της κλινικής με κάποια εξτρά χρέωση αν δεν κάνω λάθος.....όπως και για όλα τα υπόλοιπα δωμάτια ξενοδοχείου κ.α.
άλλωστε σε τόσο μικρή ηλικία όπως ο γιος σου, μάλλον είναι ευκολότερα τα πράγματα για το παιδί πάντα εννοώ., γιατί το ελέγχεις εσύ ακόμη.
να σου ευχηθώ από καρδιάς να είναι η τελευταία ταλαιπωρία για το παιδάκι σου και σύντομα να κλείσετε για πάντα το κεφάλαιο υποσπαδίας.
καλή επιτυχία!!!

freedom704
10-09-11, 19:15
Βλέπω τις αναρτήσεις σας και προσπαθώ να κάνω το καλυτερο για τον γιο μου μόλις 1 μηνός.

Όσοι έχουν την καλοσύνη και έχουν ξεπεράσει την υποσπαδία στο παιδάκι τους και θα ήθελαν να με βοηθήσουν με τις εμπειρίες τους παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου

marmeg
17-09-11, 12:34
καλημέρα. ο γιος μου είναι 4,5 μηνών και έχει βαλανικό υποσπανδία. Όπως καταλαβαίνετε ενώ με έχουν διαβεβαιώσει ότι είναι ήπιας μορφής εγώ έχω φρικάρει!!! Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάποιο γιατρό και εμπιστεύεται την άποψη του να με ενημερώσει γιατί έχω τρελαθεί με όλα αυτά που διαβάζω!!! Ξέρετε αν ο hadidi θα ξαναέρθει σύντομα στην Αθήνα;

koukiditsa
22-09-11, 12:20
Καλημερα κοριτσακια!Κι εγω εχω φρικαρει οτι ο γιοκας μου θα κανει τοσο λεπτη επεμβαση αλλα θα προσπαθησω να φανω ηρεμη. Εμείς κλεισαμε με τον Τσαχουριδη στο Παιδων Αγια Σοφια, μας ειπε σε 9-10 μηνες απο τωρα θα κανουμε την επεμβαση.Τωρα το ζουζουνι μου 11 1/2 μηνων.Εγω διαλεξα να μην δω αλλο γιατρο, αλλα τα πιο πολλα κοριτσακια εδω εχουν κανει διατριβη στον υποσπαδια και θα σε βοηθησουν πιο πολυ!Ολα να σας πανε καλα!

PANOSA
28-09-11, 22:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

Το μωράκι μας έχει βαλανικό υποσπαδία και είναι 6 μηνών. Μετά από επισκέψεις σε πάρα πολούς γιατρούς και συλλογή πληροφοριών από βιβλία, internet, κτλ. αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στην επέμβαση με τον Dr. Hadidi, τον οποίο μας σύστησε η Κέλη και τον συναντήσαμε τον Σεπτέμβριο στην Αθήνα. Ο Dr Hadidi μας είπε ότι έχει κενό στο πρόγραμμά του για να ξαναέρθει στην Αθήνα από 19 έως 22 Οκτωβρίου, εφόσων θα συγκεντρωθούν μερικές περιπτώσεις για να εγχειρίσει. Γνωρίζουμε ότι και άλλοι γονείς τον επισκεύθηκαν όταν ήρθε στην Αθήνα. Οπότε αν και κάποιος άλλος έχει πάρει την απόφαση να προχωρήσει μαζί του και τον βολεύει η παραπάνω περίοδος, παρακαλούμε θερμά να μας ενημερώσει.

Angelikula
29-09-11, 11:04
καλημερα σε ολους!
Μιλησα εχθες με τον Dr. Hadidi, ο οποιος μπορει να είναι μακρια αλλα οτιδηποτε χρειαζομαστε τον παιρνουμε τηλέφωνο ή του στελνουμε email και βοηθαει παντα, και εχει πραγματι ενα κενό για να ξαναέρθει στην Αθήνα από 19 έως 22 Οκτωβρίου, εφόσων θα συγκεντρωθούν μερικές περιπτώσεις για να εγχειρίσει. Μεχρι στιγμής υπαρχει μια σιγουρη (μίλησα με μια οικογενεια εχθες) και απο οτι βλέπω ενδιαφερεται και η PANOSA, οποτε σας παρακαλώ στείλτε μου ΠΜ αν θελετε το παιδακι σας να εγχειρηστει τοτε με το ονομα του, ημερομηνία γεννησης, ειδος υποσπαδια, διευθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας, ωστε να φτιαξω μια λίστα για το νοσοκομείο. Αν μαζευτουν 3-4 περιπτωσεις μου είπε οτι θα ερθει.
Εγω προσωπικά μετα και απο την δευτερη εγχειρηση, εχω να πω οτι ήμουνα παρα πολύ τυχερη που είχα την ευκαιρία να χειρουργηθεί το παιδι μου απο αυτό τον ανθρωπο (πανω απο όλα ανθρωπος, αλλά και καταπληκτικός στη δουλεια του), ιδιως μετα απο όλα αυτα που εχω ακούσει και την ταλαιπωρία που εχουν τραβήξει τόσοι γονεις, και με πιο απλες περιπτωσεις, απο κάποια "ονοματα" στην Αθηνα. Στην κλινικη του στη Γερμανια πάνε απο όλοι την Ευρωπη παιδια να εγχειρηστουν γιατι θεωρειται ο καλύτερος. Ειμαστε πολυ τυχεροι που ηρθε στην Αθηνα!Οποιος τον γνωρίσει θα καταλάβει.
Ευχομαι σε όλους το καλύτερο βεβαια, οπου και αν πατε!

Φαντασία
29-09-11, 11:21
γεια σου,

χαίρομαι που τελικά πήγαν όλα καλά και που το ταξίδι σας έμοιαζε με ταξίδι αναψυχής!!! λίγο ακριβό βέβαια, αλλά για την υγεία των παιδιών μας , χαλάλι!!!
μείνατε 2 εβδομάδες τελικά;;; γιατί είχατε 2 καθετήρες αν επιτρέπεται;;;
επίσης για ποιο λόγο θα κάνετε και 2ο χειρουργείο;;;
όσο αφορά την μεταφορά προς την κλινική , επειδή το είχα ψάξει λίγο το θέμα νομίζω σου παρέχει την δυνατότητα, μέσω της κλινικής με κάποια εξτρά χρέωση αν δεν κάνω λάθος.....όπως και για όλα τα υπόλοιπα δωμάτια ξενοδοχείου κ.α.
άλλωστε σε τόσο μικρή ηλικία όπως ο γιος σου, μάλλον είναι ευκολότερα τα πράγματα για το παιδί πάντα εννοώ., γιατί το ελέγχεις εσύ ακόμη.
να σου ευχηθώ από καρδιάς να είναι η τελευταία ταλαιπωρία για το παιδάκι σου και σύντομα να κλείσετε για πάντα το κεφάλαιο υποσπαδίας.
καλή επιτυχία!!!
Μείναμε 2 εβδομάδες τελικά.Πηγαμε στις 1 Ιουλίου χειρουργηθήκαμε στις 2 Ιουλιου και φύγαμε από Γερμανία στις 16 του μηνός. Ο ένας καθετήρας θα ξεκινάει παρακάτω από τον αφαλό του παιδιού για να του μαζεύει τα ούρα από την ουρήθρα, και ο άλλος από το πουλάκι του για να μαζεύει φαντάζομαι τυχόν ούρα που υπάρχουν εκεί. Σου βάζει τους καθετήρες γιατι δεν θέλει να ξεκινήσει να ουρεί από την καινούργια ουρήθρα μέχρι να θρεψει .γι΄αυτο και σου βαζει το καθετήρα για να μαζεύει τα ούρα από αλλού.Στο πρωτο χειρουργείο φτιάχνει την καμψη και τη καινουργια ουρήθρα και ουρεί κανονικά από το πρώτο χειρουργείο.Απλά στην περίπτωση που σου κάνει επιπλοκή σου αφήνει το πετσάκι για να μην χρειαστεί να πάρει ιστό να φτιάξει την επιπλοκή στο 2ο. Οπότε στο 2ο χειρουργείο σου φτιάχνει το αισθητικό κομμάτι δηλαδή το πετσάκι και στη περιπτωση που έχει κάνει καποια επιπλοκή σου φτιάχνει και την επιπλοκή(πχ συρίγγιο). Το ταξί για να σε πάει στην κλινική είναι 35 ευρώ πήγαινε και 35 έλα στην περίπτωση που ζητήσεις το ταξί από την κλινική αλλιώς θα σου στοιχίσει 70 ευρώ. Όσον αφορά τον σύζυγο πληρώνεις σε ένα ξενοχείο 45 ευρώ τη βραδιά με πρωινό 10 λεπτά περπάτημα από το νοσοκομείο. Για τη διανυκτέρευση του συζύγου στο νοσοκομείο δεν αξίζει οικονομικά. Σημασία έχει οπως το είπες και εσύ το παιδί να γίνει καλά και το οικονομικό όσο μπορει ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί για το παιδί του.Συνολικά στη Γερμανία γιατρός και νοσοκομείο 10500 ξενοδοχειο συζυγου 675, μετακίνηση τα 70 ευρώ και από εκεί και περα μονα έξοδα τι θα φάει ο σύζυγος την υπολοιπη μερα γιατι η διατροφή η δική μου και του παιδιου ηταν μεσα στη τιμή των 10500. Βέβαια εγω για το παιδί ειχα παρει από την Ελλάδα τα γάλατα και τις κρέμες του.Αυτά προς στιγμήν. Τελίκως για το 2ο χειρουργείο θα πάω πάλι στη Γερμανία γιατι το κόστος είναι το ίδιο σχεδον με της Ελλάδας.

giannade
02-10-11, 20:49
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΕΤΩΝ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΒΑΛΑΝΟΠΕΙΚΟΣ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ.ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ,ΑΝ Κ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΗΠΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ.ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 1 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΝΑΣΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗ ΠΑΤΡΑ ,ΑΦΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ.Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ
ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ,ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΝΕΒΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ,ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΛΥΨΑΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.
ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ,Κ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ PARENTS.GR ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ
ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ ΙΩΑΝΝΗ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ.Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ ΑΛΛΑ
ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.
ΚΑΝΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΙΣ 21 ΜΑΙΟΥ 2011 Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΑΦΡΟΣ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ
ΚΑΘΕΤΗΡΑΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ.
ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ, ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ ,ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

Highlander
02-10-11, 21:05
Ποια η γνώμη σας για τους τρόπους καθαρισμού μωρών με υποσπαδία?

ivet
20-10-11, 15:55
Ακολουθή σεντόνη!!!!
Εχω πολύ καιρό να γραψω εδω μπορει να μην εγραφα αλλα πάντα διάβαζα τα νεα σας ηθελα να μηλήσω αλλα μια φίλη μου απο εδω μου ειπε να μηλήσω αφου περάσει καιρος για να μην εκτεθώ και ειναι η φίλη μου η αγάπη λοιπον τωρα πιστευω οτι ειναι καιρός πια να πω για την δική μας επεμβαση την τρίτη και τελευταία απο οτι φάνηκε, την κάναμε στο παίδων αγία σοφία στον Κύριο Παπανδρεου δεν εχω λόγια να περιγράψω αυτον τον ανθρωπο μερικοί τον λένε παραξενο και δύστροπο ακομα και συναδελφοί του για μας πάντως ειναι εξαίρετος γιατρος που χαραμήζεται στο δημόσιο αυτος ο ανθρωπος χειρουργεί 18 ώρες το 24ωρο και ορισμένες φορες ειναι τοσο πιεσμένος που ουτε καλημερα δεν θα πει, λοιπον ας μπω στο θέμα, καναμε την επεμβαση στης 29/08/11 ηταν να κατσουμε μέσα 2 εβδομάδες αλλα επειδη μας βουλωσε ο καθετήρας για λόγους ασφαλείας μας κράτησε 3 βδομάδες ειναι τοσο λεπτομερής και ψείρας οπως τον αποκαλούν και εκει, ναι ομως εμενα αυτος μου εφτιαξε το παιδι και μηλάμε οτι η δικια μας περιπτωση ηταν δυσκολη αρκετά οταν μια μερα τον χρειασθηκα και ελειπε μου ειπε να φωναξω τον βοηθό του που ηταν εκει, λοιπον ο γιατρος ηρθε τρεχοντας απο το σπίτη του και ο βοηθος του που ηταν εκει δεν ειχε ερθει εφτασε μετα απο τον γιατρο φυσικα του την ειπε, δεν αφηνε ποτε και κανεναν να ασχοληθει με τα παιδια του οπως ελεγε εκτος απο αυτον, μπορω να μηλάω ωρες για αυτον τον ανθρωπο γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωπος οταν του ζητησα καλητερο δωματιο μου ειπε: αν τα κανονιζα εγω αυτα δεν θα χειρουργούσα, στην αρχη μου κακοφάνηκε αλλα μετα ειπα μπράβο του, οταν τελειωσε η επεμβαση μου εξηγησε πως εγινε αλλα επειδη χειρουργούσε ωρες μου ζητησε να μηλησουμε την αλλη μερα μου ειπε ακριβως: σήμερα θα ακους απο αυριο οτι θες ειμαι πτώμα, δεν εχω να πω τιποτα αλλο εγω τον εμπιστευτηκα απο την πρώτη στιγμή, και τα γράφω ολα αυτα γιατι και εγω ημουν ετοιμη να φύγω γερμανια αλλα για καποιους λογους δεν τα καταφερα και οικονομικούς φυσικα και θελω να ξερουν οι μαμαδες που διαβαζουν οτι υπάρχει το ιδιο ικανός και εδω στην ελλαδα πια!!!!!!!!!!
Συγουρα δεν ειναι θεος και ο ιδιος μου εχει πει οτι ειχε και εχει αποτυχιες αλλα ειναι τοσο λεπτομερης που τα ποσοστά λιγοστευουν εχει δουλεψει πολυ στον υποσπαδία και εχω μηληση και με μαμα που γεννησε αγοράκι και της ειπαν να σου ζήση κοριτσάκι και ομως μετα απο οχτώ ωρες χειρουργείου το εφτιαξε με μια επεμβαση.
Α και το καλητερο σε ολα αυτα ειναι οτι ο Γιώργος μετα την ναρκωση ηταν ηρεμότατος και ολες της μερες εκει δεν ξερω αν οφείλεται σε διαφορα ναρκωσης η σε φαρμακα αλλα δεν ειχε πονους και ξεσπασματα οπως στις αλλες επεμβασης και καθε μερα επρεπε να εκανε κακα αν δεν εκανε μια μερα την επομενη κλίσμα δεν ηθελε ο γιατρος να πιεσθει καθόλου, οπως επισης να μην γυριση μπρουμητα για δυο μήνες ουτε να παιζει ζωηρα και στο νοσοκομειο του κραταγα τα ποδια το βραδυ να μην τα κλήνει αυτα και αλλα πολλα θεωρουν υπερβολικο τον γιατρο μας αλλα νομιζω οτι τελικα ηταν για καλό!!!!!!!!!!:-)
Οποια κοπελα θελει ας μου στειλει μυνημα θα χαρω πολυ να βοηθήσω οταν εψαχνα και εγω ηθελα καποιος να μου συστήση καποιον και η μονη επιλογή ηταν ο Κυριος χαντίντι τωρα τουλαχιστον εχουμε και μια στην ελλαδα!!!:wink::wink::wink:

Agape-S
23-10-11, 19:06
Χαιρομαι Βυκη και καπου εδω νομιζω, ο σκοπος μου ο αρχικος καρπισε!
Ειναι ωραιο πραγμα για μενα που περασα τοσα , να ξερω πια πως υπαρχουν και στην ελλαδα καποιες πολυ καλες επιλογες! Ποιες?
Το λετε μονες σας κουκλιτσες μου και χαιρομαι πολυ! Ειναι τοσο δυσκολο να εισαι γονιος ενος παιδιου με προβλημα και να αισθανεσαι αβοηθητος........
Μακαρι να βρεθουν κι αλλοι , κι αλλοι και να εχουμε μαναδες ευχαριστημενες και απο ελληνες γιατρους. Αν και απ οτι ξερω, σιγουρα απο δω μεσα αναφερθηκαν ονοματα 2-3 μαζι με τον δικο σου.
Φιλια κι αλλο κακο να μη σας βρει!

PANOSA
29-10-11, 21:04
Παιδια καλησπέρα σε όλους σας,

Πριν από μία εβδομάδα το παιδάκι μας έκανε την πρώτη επέμβαση με τον Dr. Hadidi. Δόξα το θεό, όλα πήγαν καλά. Πραγματικά πιστεύουμε ότι ο εν λόγω γιατρός ήταν η πιό σωστή επιλογή (όπποιος θέλει οποιαδήποτε πληροφορία ας στείλει προσωπικό μύνημα - για να μην κουράζουμε με περισσότερη φλυαρία).
Τον Απρίλιο (στα μέσα του μήνα) θα κάνουμε τη δεύτερη επέμβαση. Ενημερώνουμε εγκαίρως διότι ο Hadidi όταν έρχεται Ελλάδα φροντίζει να έχει μαζευτεί ένας αριθμός περιστατικών για επέμβαση. Ήδη υπάρχει και μια ακόμη οικογένεια που έκανε την ίδια ημέρα με εμάς το πρώτο στάδιο. Αν οποιοσδήποτε αλλάς ενδιαφέρεται, παρακαλούμε θερμά ας μας ενημερώσει.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ

dami
03-11-11, 18:05
Παιδια καλησπερα,

ειμαστε γονεις ενος 5,5 μηνων αγοριου με στεφανιαιο υποσπαδια. ειμαστε στη φαση που ψαχνομαστε για γιατρο. πηγαμε σε 3-4 αλλα ακομα δεν εχουμε καταληξει. Εχει ακουσει κανεις για τον κ. Αυτζογλου που χειρουργει στο Διαβαλκανικο? Διαβασα μεσα στο forum για τον pr. Hadidi και θα θελαμε να επικοινωνησουμε με καποιους γονεις (που χειρουργησαν τα αγορακια τους στον pr. Hadidi) για να μαθουμε λεπτομερειες. αν θα μπορουσε καποιος να επικοινωνησει μαζι μας θα ειμασταν ευγνωμων.

καλη συνεχεια σε ολους.

ρενουλα
03-11-11, 21:15
καλησπερα μανουλες...
ειχα καιρο να γραψω αλλα με 3 παιδια που χρονος..λοιπον καταληξαμε και εμεις τ΄λικα στον Καπουλεα αγλαια κυριακου,τον ειδαμε προχτες και 8α ξαναπαμε τον μαρτιο που θα ειναι 16 μηνων για το πετσακι και 18 μηνων χειρουργειο μπορω να πω πως μας καθυσηχασε αρκετα και χαιρομαι πολυ που δεν εκανα τελικα στο παιδακι μου τις ενεσεις τεστοστερονης που αλλοι γιατροι που ειδα τις θεωρουσαν τοσο απαραιτητες!!
περναει ο καιρος λοιπον και περιμενουμε να δουμε αν πηραμε την σωστη αποφαση αλλα ειναι πολυ σημαντικο οποιον γιατρο τελικα και αν επιλεξεις να του δειξεις εμπιστοσυνη.,..

freedom704
03-11-11, 22:47
Φίλες και φίλοι τελικά ξέρουμε για πιο λόγο επιμένουν κάποιοι ιατροί να δίνουν τεστοστερόνη στα μωρά, ενώ δεν έχουν μικροφαλία πριν τις επεμβάσεις υποσπαδία; Υπάρχουν κάποιοι που δίνουν 100% ορμόνες;

ρενουλα
05-11-11, 23:29
εγω ειδα 3 γιατρους ,οι 2 απο αυτους δεν αναλαμβαναν χειρουργειο χωρις τεστοστερονη ο ενας ενεσεις και ο αλλος σε μορφη κρεμας ..μα και μικροφαλια να εχει σε αυτη την ηλικια το αποτελεσμα που δινει η τεστοστερονη ειναι παροδικο !

freedom704
07-11-11, 21:46
Απ' ό,τι έχουμε καταλάβει δίνουν τεστοστερόνη για να είναι μεγαλύτερο το πέος τη χρονική στιγμή της επέμβασης.

leman
08-11-11, 06:05
τελικα μετα απο πολυ καιρο (αναγκαστικα επρεπε να περιμενουμε ενα διαστημε απο το πρωτο χειρουργειο) αποφασισαμε να επικοινωνησουμε με τον hadidi. ηδη εχω ετοιμασει το μειλ και ελπιζω να μας δεχτει συντομα. ευχαριστω την κατερινα για τις πληροφοριες της... καλημερα

zouzounomama
08-11-11, 10:23
Καλημέρα!Εμείς χειρουργήσαμε το μωρό μου όταν ήταν 10 μήνων για βαλανοπεϊκό υποσπαδία στον Λάππα στη Γενική Κλινική και είχε απόλυτη επιτυχία!Είμαι πολύ ευχαριστημένη, όταν βγήκαμε ο άνθρωπος μας έπαιρνε τηλ και στις 12 το βράδυ να μάθει πως είναι το παιδί!είναι φοβερός άνθρωπος και χειρούργος!:D

kostasangel
08-11-11, 10:47
Καλημερα σε ολους και ολες, με λενε κωστα και ειμαι ο μπαμπας ενως πανεμορφου πριγκηπα που ακουει στο ονομα Γιαννης και ειναι 3 ετων,σημερα μας πηρε ο γιατρος διοτι εχει καινο στα χειρουργια του και αυριο πρεπει να μπουμε το πρωι στο νοσοκομειο για να ετοιμαστουμε για το χειρουργιο του υποσπαδια στην βαλενο, ειμαι κατα ανχωμενος και φυσικα εχω χασει την γη κατω απο τα ποδια μου γιατι το περιμενα σε 6 μηνες απο τωρα αλλα εκατσε καινο οπως μας ειπαν, γιατρο εχουμε τον τσαχτουριδη, οσοι πιστοι προσελθετε να πειτε καμια γνωμη να μου φυγει το αχγος να μπορεσω να την παλεψω που λενε!νοσοκομειο Αγια Σοφια,
1000 ευχαριστω και 100000000000000000000000 μπραβο στο φορουμ-κοινωτητα.

ρενουλα
08-11-11, 14:31
καλη επιτυχια σας ευχομαι...κοιτα τον συγκεκριμενο γιατρο δεν τον εχω δει αλλα ακουγεται πολυ το ονομα του στον υποσπαδια ..πως και κανετε το χειρουργειο 3 χρονων δεν ειναι το πρωτο;

kostasangel
08-11-11, 14:40
καλη επιτυχια σας ευχομαι...κοιτα τον συγκεκριμενο γιατρο δεν τον εχω δει αλλα ακουγεται πολυ το ονομα του στον υποσπαδια ..πως και κανετε το χειρουργειο 3 χρονων δεν ειναι το πρωτο;
Το πρωτο ειναι αλλα δεν μας ειπε οτι χρειαζετε και δευτερο:shock::shock::shock::shock: απο οτι ξερω ενα κανουμε και τελος

ρενουλα
08-11-11, 15:06
κοιτα και εμας για ενα μας εχουν πει 18 μηνων αλλα αν διαβασεις τι εχουν γραψει οι αλλες μανουλες θα καταλαβεις γιατι ρωταω μακαρι να ειμαστε τυχεροι και να τελειωσουμε με ενα ...και παλι καλη επιτυχια και οσο λιγοτερη ταλαιπωρια για το παιδακι σας!!

katerina_doc
09-11-11, 11:45
Φίλες και φίλοι τελικά ξέρουμε για πιο λόγο επιμένουν κάποιοι ιατροί να δίνουν τεστοστερόνη στα μωρά, ενώ δεν έχουν μικροφαλία πριν τις επεμβάσεις υποσπαδία; Υπάρχουν κάποιοι που δίνουν 100% ορμόνες;

Τεστοστερονη χορηγουν ΚΑΠΟΙΟΙ γιατροι για να μεγαλωσει το πεος και να ισχυροποιηθουν οι ιστοι προκειμενου να εχουν ευκολια στο χειρουργειο. Εχει τα θετικα και τα αρνητικα της η χορηγηση ορμονων.
Εμεις απορριψαμε την ιδεα της χορηγησης ορμονων οποιασδηποτε μορφης στο μωρο μας , αφου υπαρχει η επιλογη της επεμβασης χωρις ορμονες.

Να επαναλαβω οτι ο Χαντιντι ΔΕΝ χορηγει ορμονες ακομα και στις βαρυτερες μορφες υποσπαδια, παρα μονο οταν υπαρχουν αμφοβολα εξω γεννητικα οργανα.

ivet
09-11-11, 22:27
θα θελαμε να γραψει καποιος και για καποιον γιατρο εδω στην ελλαδα και στο δημοσιο τομεα και οχι ολο για τον χαντιτι γιατι ενταξει δεν λεω ειναι καλος γιατρος αλλα δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα για ταξιδια και ιδιωτικους γιατρους..

Μπορω να πω οτι προσφατα εγραψα και εγω εναν που θεωρω αξιοπιστο γιατρό τον ευαγγελο παπανδρεου στο παιδων

agakir
10-11-11, 16:26
Καλημερα σε ολους και ολες, με λενε κωστα και ειμαι ο μπαμπας ενως πανεμορφου πριγκηπα που ακουει στο ονομα Γιαννης και ειναι 3 ετων,σημερα μας πηρε ο γιατρος διοτι εχει καινο στα χειρουργια του και αυριο πρεπει να μπουμε το πρωι στο νοσοκομειο για να ετοιμαστουμε για το χειρουργιο του υποσπαδια στην βαλενο, ειμαι κατα ανχωμενος και φυσικα εχω χασει την γη κατω απο τα ποδια μου γιατι το περιμενα σε 6 μηνες απο τωρα αλλα εκατσε καινο οπως μας ειπαν, γιατρο εχουμε τον τσαχτουριδη, οσοι πιστοι προσελθετε να πειτε καμια γνωμη να μου φυγει το αχγος να μπορεσω να την παλεψω που λενε!νοσοκομειο Αγια Σοφια,
1000 ευχαριστω και 100000000000000000000000 μπραβο στο φορουμ-κοινωτητα.

καλησπέρα,

πρώτα από όλα , προσπάθησε να παραμείνεις ψύχραιμος και δυνατός για το παιδάκι σου... ( εκεί θα δεις πως η περίπτωση σας μοιάζει με σταγόνα στον ωκεανό).
επίσης μην κάνεις το λάθος να συγκρίνεις και ας μοιάζουν οι περιπτώσεις, κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά .
είμαι και εγώ μαμά ενός 3χρόνου αγοριού με πολύ πιο σοβαρή μορφή υποσπαδία , στην βάση του πέους με χορδή , χειρουργημένοι 6μήνες πριν από τον Τσαχουρίδη με επιτυχία.
είσαι τυχερός που υπήρξε αυτό το κενό γιατί ξέρεις πως η λίστα αναμονής του συγκεκριμένου γιατρού είναι μεγάλη, εμείς να φανταστείς δεν μπορούμε να βρούμε ραντεβού για μια τυπική επανεξέταση.
όλα θα πάνε καλά, άλλωστε έχετε πέσει σε καλά χέρια.
καλός γιατρός και καλός άνθρωπός....

καλή επιτυχία και καλή δύναμη
σας εύχομαι ολόψυχα το κεφάλαιο υποσπαδίας να κλείσει εδώ για εσάς.

ivet
11-11-11, 14:26
Με ευχαριστή το γεγονος που ακουω καλα σχολεια για τον Τσαχουριδη εγω τον γνωρισα πριν γινει τοσο γνωστος σαν ανθρωπος πολυ καλος αλλα δεν μπορουσα να ειχα αποψη γιατι δεν μας τελειωσε εκεινος δεν μπορω να εχω αποψη ομως γιατι οπως εχω ξαναπει δεν ηταν λαθος του εγω δεν καταλαβα ποτε γιατι δεν ξαναπήγα, δεν πηραζει ευτυχως που τελειωσαμε και εμεις εστω και τωρα τον μονο γιατρο που εχω παρει σαν λαθος μου μεγαλο ηταν τον προηγουνο μας στο δευτερο χειρουργιο!!!

marmeg
14-11-11, 11:51
Καλημέρα σε όλους τους γονείς. Έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών που έχει υποβαλανικό υποσπαδία και θα χειρουργηθεί το Σάββατο από τον κύριο Μαρινόπουλο. Έχω πολύ άγχος για το παιδάκι μου αλλά και πολύ εμπιστοσύνη στο γιατρό μας. Με βοήθησε πολύ το forum μας να βρω και να αποφασίσω για το ποιος θα χειρουργήσει το αγγελούδι μας και βασει μητρικού και πατρικού ενστίκτου (γιατί ο σύζυγός μου ήταν πολύ αποφασιστικός και με βοήθησε να ξεπεράσω τις φοβίες μου) είπαμε να το κάνουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται για δυο λόγους:
1) Για να μην καταλάβει και θυμάται αργότερα όλη τη διαδικασία του χειρουργείου το μωράκι μας και
2) Για να μην έχουμε κάποιο ατύχημα με τον καθετήρα αφού ακόμα δεν μπουσουλάει καν
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!
Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη του χειρουργείου.

Sylvi
14-11-11, 16:13
Καλησπέρα σε όλες.

Κι εμείς είχαμε στεφανιαιο υποσπαδια τελικα με χορδη.
Μετα από επίσκεψη σε δυο γιατρους στο παιδων Αγια Σοφια καταλήξαμε στο Παιδων Πεντέλης και στον Αλεξάνδρου.

Κάναμε το χειρουργείο 1 Απριλίου 16 μηνων και φτιάξαμε την ουρήθρα και τη χορδή. Δεν πείραξε την ακροποσθία μήπως και τυχον χρειαστει σε περίπτωση συριγγίου.

Το χειρουργείο πήγε πολύ καλα. Και η παιδιατρος μας λεει οτι ειναι τελειο.
Μένει να διορθώσουμε πλεον και την ακροποσθια.

Μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι και από τον γιατρό ο οποίος είναι ευγενεστατος, μας εξηγουσε, ηταν καλος με το παιδι.
Το νοσοκομείο επίσης πολύ καλό και ήσυχα σε σχεση με το Αγια Σοφια.

Μείναμε σχεδον εβδομαδα μεσα. Ηθελαν να ειναι σιγουροι οτι θα θρεψει καλα πριν βγαλουν τον καθετηρα.

Το παιδι εκατσε πολυ καλα. Τις πρωτες δυο μερες λιγο πιο ευαισθητος αλλα πολυ καλα. Ειχαν και ενα σαν τουνελακι ωστε να πεφτουν τα σκεπασματα πανω σε αυτο και οχι στον καθετηρα το οποιο ομως κατα ενα μαγικο τροπο
καθηλωνε το παιδι και δεν πειραζε τον καθετηρα και γενικα καθοταν ηρεμο σε σχεση με οταν του το εβγαζα.

Γενικα και αλλους γιατρους πολυ καλους εχω ακουσει οτι εχει στο Παιδων Πεντελης. Το συνηστω σε ολους ανεπιφυλακτα.

Καλο κουραγιο σε οσους αναμενουν χειρουργια

red
15-11-11, 19:57
Kαλησπερα χειρουργηθηκαμε για υποσπαδια οταν ο μικρος ηταν 1 ετους.Τωρα ειναι 3 ετων και διαγνωστηκε οτι στενεψε η ουρηθρα με αποτελεσμα το παιδι να ποναει κατα την ουρηση(οχι παντα) και να κατουριεται στον υπνο του....Την Πεμπτη θα τον δει ο γιατρος που τον χειρουργησε .Ο παιδοχειρουργος που τον πηγα μου ειπε οτι χρειαζεται χειρουργειο.:?:Υπαρχει παρομοια περιπτωση?????

StellaSk
23-11-11, 13:11
Καλησπέρα σε όλους σας.
Μετά από αρκετό ψάξιμο και επικοινωνία με κάποιους από εσάς, καταλήξαμε κι εμείς στον κο Χαντίντι. Η πρώτη επέμβαση του γιου μας έγινε στις 20 Οκτωβρίου, μαζί με το γιο του Πάνου που έγραψε την εμπειρία του παραπάνω, σε ηλικία 10 μηνών. Έχει περάσει ένας μήνας και όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά. Η τομή έχει επουλωθεί σε μεγάλο βαθμό, συρίγγιο δεν φαίνεται να υπάρχει, και η εμφάνιση έχει βελτιωθεί αισθητά, ενώ θα τελειοποιηθεί με το δεύτερο χειρουργείο σε 5 μήνες περίπου.
Η επέμβαση έγινε στο Ιατρικό, μείναμε ένα βραδυ με καθετηρα, την επομένη τον βγάλαμε και γυρίσαμε στο σπίτι, όπου ο μικρός δεν καταλάβαινε τίποτα, σαν να μην είχε περάσει επέμβαση. Μόνο πονούσε όταν ουρούσε, αλλά κι αυτό πέρασε μέσα σε 1-2 μέρες. Μπορώ να πω ότι το χειρότερο κομμάτι ήταν η δική μας αγωνία, στην πράξη όλα ήταν πολύ πιο εύκολα από ό,τι περιμέναμε.
Τα χρήματα που δώσαμε - και θα δώσουμε - ήταν αρκετά, και ειδικά για τους καιρούς που ζούμε, αλλά το αποφασίσαμε γιατί μόνο με τον συγκεκριμένο γιατρό αισθανθήκαμε σιγουριά.
Χαρά μου να δώσω οποιαδήποτε πληροφορία σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.
Καλή επιτυχία σε όλους, και καλή ανάρρωση σε όλα τα παιδάκια.

leman
23-11-11, 15:41
Καλησπέρα σε όλους σας.
Μετά από αρκετό ψάξιμο και επικοινωνία με κάποιους από εσάς, καταλήξαμε κι εμείς στον κο Χαντίντι. Η πρώτη επέμβαση του γιου μας έγινε στις 20 Οκτωβρίου, μαζί με το γιο του Πάνου που έγραψε την εμπειρία του παραπάνω, σε ηλικία 10 μηνών. Έχει περάσει ένας μήνας και όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά. Η τομή έχει επουλωθεί σε μεγάλο βαθμό, συρίγγιο δεν φαίνεται να υπάρχει, και η εμφάνιση έχει βελτιωθεί αισθητά, ενώ θα τελειοποιηθεί με το δεύτερο χειρουργείο σε 5 μήνες περίπου.
Η επέμβαση έγινε στο Ιατρικό, μείναμε ένα βραδυ με καθετηρα, την επομένη τον βγάλαμε και γυρίσαμε στο σπίτι, όπου ο μικρός δεν καταλάβαινε τίποτα, σαν να μην είχε περάσει επέμβαση. Μόνο πονούσε όταν ουρούσε, αλλά κι αυτό πέρασε μέσα σε 1-2 μέρες. Μπορώ να πω ότι το χειρότερο κομμάτι ήταν η δική μας αγωνία, στην πράξη όλα ήταν πολύ πιο εύκολα από ό,τι περιμέναμε.
Τα χρήματα που δώσαμε - και θα δώσουμε - ήταν αρκετά, και ειδικά για τους καιρούς που ζούμε, αλλά το αποφασίσαμε γιατί μόνο με τον συγκεκριμένο γιατρό αισθανθήκαμε σιγουριά.
Χαρά μου να δώσω οποιαδήποτε πληροφορία σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.
Καλή επιτυχία σε όλους, και καλή ανάρρωση σε όλα τα παιδάκια.

μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις με ενα πμ το συνολικο ποσο (γιατρος & νοσοκομειο) μια και το εχεις προσφατο και το θυμασαι? εχω ηδη στειλει ιμειλ στο συγκεκριμενο γιατρο και μου εχει απαντησει. αλλα το οικονομικο ειναι κι αυτο ενα θεμα. :???:

teojim
10-12-11, 09:00
γεια σας.θα ηθελα απο καποιο γονιο που στο παιδακι του διαγνωστηκε βαρυς υποσπαδιας να μου δωσει πληροφοριες.η τρυπουλα του μικρου βρισκεται στο χαμηλοτερο σημειο στο πουλακι του,εκει που αρχιζουν οι ορχεις.σε ηλικια 4 μηνων τον ειδε ο τσαχουριδης στο παιδων και μας ειπε οτι ειναι νωρις για τετοια επεμβαση (4 ωρων!!!),και πρεπει να δυναμωσει.μιλησε για 2 χειρουργια,κυριο και διορθοτικο.αν καποιος εχει προσωπικη αποψη και πειρα για τον εν λογω γιατρο παρακαλω να βοηθησει.ο μικρουλης μου εχει ταλαιπωρηθει πολυ λογω προωροτητας και αυτα που διαβασα στο φορουμ για επαναλαμβανομενα αποτυχημενα χειρουργεια με εχουν τρομαξει.

Apeppe
13-12-11, 10:19
Το παιδι εκατσε πολυ καλα. Τις πρωτες δυο μερες λιγο πιο ευαισθητος αλλα πολυ καλα. Ειχαν και ενα σαν τουνελακι ωστε να πεφτουν τα σκεπασματα πανω σε αυτο και οχι στον καθετηρα το οποιο ομως κατα ενα μαγικο τροπο
καθηλωνε το παιδι και δεν πειραζε τον καθετηρα και γενικα καθοταν ηρεμο σε σχεση με οταν του το εβγαζα.

marilou20ara
19-12-11, 19:48
[QUOTE=Λέγκω;624316]Ο μικρός μου έχει υποσπαδια την ήπια μορφή... Μου έχουν πει ότι γύρω στο δεύτερο χρόνο θα γίνει η εγχείριση. Εχθές ο παιδίατρος μου είπε να κάνουμε προληπτικά και έναν υπέρηχο νεφρών. Γνωρίζετε τι σχέση έχει και τι μπορεί να δείξει ο υπέρηχος;
Επίσης υπάρχει κάποια/ος που να έχει κάνει ήδη το πιτσιρικάκι του την εγχείρηση να μου πως είναι;[/QUOTE

ο μικρος μου σημερα 12,5μηνων εχει υποσπαδια...απο την ωρα που γεννηθηκε η νεογνολογος το ειχε διαπιστωσει και μας εκλεισε αμεσα ραντεβου για υπερηχο νεφρου προληπτικα....εφοσον το εξωτερικο του ουροποιητικου συστηματος παρουσιαζει ανωμαλιες τοτε ειναι πολυ πιθανον και το εσωτερικο να εμφανιζει καποια ανωμαλια....εμεις καναμε στις 30μερες και διαπιστωθηκε ηπια διαταση πυελου του νεφρου 9χιλιοστα...απο τοτε διναμε χημειοπροφυλαξη ceclor 250ml αντιβιωση...προληπτικα για να μην εμφανισει ουρολοιμωξη! καναμε συστηματικα γενικη και καλλιεργεια ουρων καθε μηνα μαζι με τον υπερηχο νεφρων ενω συνεχιζαμε την αντιβιωση....μεχρι τον 4ο μηνα οπου ως δια μαγειας το νεφρο παρουσιαστηκε παντελως ιδιο με το διπλανο οπου και παψαμε πλεον να χορηγουμε αντιβιωση και να κανουμε καλλιεργειες!γενικα η διαταση νεφρου αν ειναι σε ηπια μορφη περναει απο μονη της μεσα στο 1ο ετος ζωης του παιδιου...ομως δεν παυει να χρειαζεται παρακολουθηση!τωρα ψαχνω για παιδοουρολογο για να κανουμε και την εγχειρηση...εχω βρει καποιους γιατρους...αν χρειαζεσαι καποια περαιτερω πληροφορια στειλε μου...

maestria
21-12-11, 23:37
Συμφωνω απολυτα μαζί σου και ξερουμε ολοι πολυ καλα πως και γιατι συμβαίνει αυτο, ντροπή του ομως οποιος το κάνει αυτο ευτυχως που οι γονεισ το καταλαβαίνουν και δεν ασχολούντε!!

Τι κάνεις κορίτσι; Πως πάει ο μικρός; Κάνατε κι άλλο χειρουργείο;
Τον δικό μου τον είδε ο παιδοχειρούργος στις αρχές καλοκαιριού, δύο ράμματα δεν είχαν κρατήσει. Ίσως χρειαστούμε διορθωτικό του χρόνου. :(

ivet
22-12-11, 10:37
Τι κάνεις κορίτσι; Πως πάει ο μικρός; Κάνατε κι άλλο χειρουργείο;
Τον δικό μου τον είδε ο παιδοχειρούργος στις αρχές καλοκαιριού, δύο ράμματα δεν είχαν κρατήσει. Ίσως χρειαστούμε διορθωτικό του χρόνου. :(

ουαουυυυυυυυυυ τι βλεπω νεο μελος στην οικογενεια να ναι γερό παντα να σου ζήσει ναι εμεις καναμε τελος αυγουστου επεμβαση στον Κυριο Παπανδρεου απο οτι δίχνει ναι εχουμε τελειωση και εμεις!!!! εσεις μετα απο ποσο καιρο παθατε αυτο με τα ράμματα βρε???

nelly28
02-01-12, 01:02
γεια σας και καλη χρονια... ειχε και μενα ο μικρος μου υποσπανδια και χειρουργειθικε τον περσινο ιανουαριο, και σε μας δεν κρατησαν 2 ραμματα αλλα το δερματακι του εθρεψε ευτυχως. δεν γλυτοσαμε το δευτερο χειρουργειο το οποιο εγεινε 14-11 στο ελενα, ο γιατρος μας πολυ καλος, ο διευθυντης, και απο το νοσομομειο παρα παρα παρα πολυ ευχαριστημενοι, δεν περιμεναμε τοσο καλες συνθηκες πρεπει να ομολογησω. το δευτερο χειρουργειο ηταν μιση ωρα υποθεση και το μεσημερι φυγαμε, απλα ειχε κολλισει το πετσακι του και ηθελε και λιγο κοψημο, ηταν μεγαλο!! του εωαλαν και καθετηρα για να σιγουρεψουμε οτι δεν υπηρχε θεμα με τα ραμματα που ηχαν ανοιξει απο το πρωτο, ευτυχως ολα καλα και γλυτοσαμε αλλες 7 μερες νοσηλιας.

Angelikula
02-01-12, 17:56
Καλη χρονια σε ολους. Με υγεια και ευτυχια σε εσας και τα παιδακια σας

καλη χρονια σε ολους!!

για οποιον ενδιαφερεται ο Χαντιντι θα ερθει στην Ελλαδα στις 25 Ιανουαρίου και θα κάτσει καποιες μερες. Αν θελετε να τον δειτε ή να σας πω για την δική μας εμπειρία στείλτε μου ΠΜ. Απλα σας ενημερωνω οτι είμαι μια μαμα πολύ ευχαριστημενη απο την εγχειρηση που εκανε στο παιδακι της και θελω να βοηθησω και αλλα παιδακια. Δεν εχω κάποιο άλλο συμφερον που ενημερωνω κατα καιρούς ποτε θα είναι στην Ελλαδα, ούτε προκειται για διαφημιση.

PANOSA
12-01-12, 00:01
Καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη,
και το δικό μας παιδάκι εγχειρίστηκε πριν από ~ 3 μήνες απο τον Χαντίντι και όλα πήγαν πολύ καλά! Απ' όσο γνωρίζουμε σχεδιάζει να έρθει στην Ελλάδα το επόμενο διάστημα. Πιστεύω οτι ακόμα και εάν δεν έχει αποφασίσει κάποιος να προχωρήσει μαζί του καλό θα ήταν να πάρει τη γνώμη του για την περίπτωση του παιδιού του (κάθε συμβουλή από έμπειρους γιατρούς ίσως βοηθήσει για να παρθεί η σωστή απόφαση). Ευχαρίστως να βοηθήσω με οποιαδήποτε πληροφορία για την εμπειρία μας και για το γιατρό ή ακόμα και κάποιον που θα ήθελε να τον συναντήσει όταν έρθει.

Angelikula
13-01-12, 10:09
Καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη,
και το δικό μας παιδάκι εγχειρίστηκε πριν από ~ 3 μήνες απο τον Χαντίντι και όλα πήγαν πολύ καλά! Απ' όσο γνωρίζουμε σχεδιάζει να έρθει στην Ελλάδα το επόμενο διάστημα. Πιστεύω οτι ακόμα και εάν δεν έχει αποφασίσει κάποιος να προχωρήσει μαζί του καλό θα ήταν να πάρει τη γνώμη του για την περίπτωση του παιδιού του (κάθε συμβουλή από έμπειρους γιατρούς ίσως βοηθήσει για να παρθεί η σωστή απόφαση). Ευχαρίστως να βοηθήσω με οποιαδήποτε πληροφορία για την εμπειρία μας και για το γιατρό ή ακόμα και κάποιον που θα ήθελε να τον συναντήσει όταν έρθει.

Tελικά ο Χαντιντι δεν θα τα καταφερει να ερθει τον Ιανουαριο, αν ομως υπαρχουν γονείς που θα θελαν να τον δουν θα προσπαθησει να ερθει 15-18 Φεβρουαρίου. Αν σας ενδιαφερει να τον δειτε, ευχαριστως να σας φερω σε επαφή. Ο γιός μου εκανε το δευτερο χειρουργείο μαζι του το Σεπτεμβριο και ολα εχουν παει πολύ καλά (με βαρυ πεσοπεικό υποσπαδια). Ευχομαι να πανε καλά όλα για όλα τα αγορακια!! Καλη χρονιά!

PANOSA
14-01-12, 00:59
γεια σας.θα ηθελα απο καποιο γονιο που στο παιδακι του διαγνωστηκε βαρυς υποσπαδιας να μου δωσει πληροφοριες.η τρυπουλα του μικρου βρισκεται στο χαμηλοτερο σημειο στο πουλακι του,εκει που αρχιζουν οι ορχεις.σε ηλικια 4 μηνων τον ειδε ο τσαχουριδης στο παιδων και μας ειπε οτι ειναι νωρις για τετοια επεμβαση (4 ωρων!!!),και πρεπει να δυναμωσει.μιλησε για 2 χειρουργια,κυριο και διορθοτικο.αν καποιος εχει προσωπικη αποψη και πειρα για τον εν λογω γιατρο παρακαλω να βοηθησει.ο μικρουλης μου εχει ταλαιπωρηθει πολυ λογω προωροτητας και αυτα που διαβασα στο φορουμ για επαναλαμβανομενα αποτυχημενα χειρουργεια με εχουν τρομαξει.
Καλησπέρα,

Η δική μας περίπτωση δεν ήταν τόσο βαριά αλλά είχε μία ιδιεταιρότητα ποου την έκανε πιό περίπλοκη. Από την έρευνα που κάναμε (και το ψάξαμε πάρα πολύ) έχω την εντύπωση ότι ο Hadidi είναι ο πιό έμπειρος και έχει αντιμετωπίσει πλήθος πολύ δύσκολων περιπτώσεων. Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να τον έβλεπες. Αν θέλεις οποιοδήποτε στοιχείο επικοινώνησε.

alexandra1
20-01-12, 14:59
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος .Εχω και εγω ενα αγοράκι 4 μηνών και εχει βαλανικο υποσπαδια.Μου έχουν πει για τον Ζουπάνο το γιατρο στο Ιατρικό Αθηνών οτι ειναι πολυ καλός.Τον ξέρει κανείς;Έχει κανείς χειρουργήσει το παιδάκι του εκεί;Μου εχουν πει και για καποιον στο Παίδων Πεντέλης Αλεξάνδρου αλλά δε ξέρω σε πόσο καιρό σου κλείνουν ραντεβού.Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει σας παρακαλώ.'Οπως και για τον Ζουπάνο αν ξέρει κανείς πόσο κοστίζει νοσηλεία και γιατρός.

marmeg
23-01-12, 14:51
Καλησπέρα σε όλους!!!

Όπως είχα γράψει πριν 2 μήνες κάναμε στις 19 Νοεμβρίου χειρουργείο στο μικρό μας για υποβαλανικό υποσπαδία. Γιατρός μας είναι ο κ. Μαρινόπουλος. Περίμενα αυτό το δίμηνο για να δω πως θα πάνε τελικά τα πράγματα πριν γράψω την εμπειρία μου. Όλα πήγαν τέλεια. Την πρώτη εβδομάδα ο μικρός μας είχε καθετήρα μαζί με τον προστατευτικό αφρό. Πέρα από ένα μικρό κοκκίνισμα στην περιοχή δεν είχαμε κανένα άλλο πρόβλημα. Ο μικρός μας δεν κατάλαβε τίποτα ούτε από το χειρουργείο ούτε από τον καθετήρα (την επομένη του χειρουργείου πήγαμε για καφε...;-)). Πριν δυο μέρες έκανε τον περιοδικό έλεγχο ο γιατρός και είδαμε ότι η επούλωση είναι τέλεια. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από την επιλογή μου για τον γιατρό, για την ηλικία χειρουργείου καθώς και για την ημερήσια νοσηλεία που θεωρώ ότι είναι ότι καλυτερο τόσο για το παιδί όσο και για τους γονείς.

Ό,τι θέλετε με ρωτάτε ακόμα και μέσω πμ. Με πολύ ευχαρίστηση θα απαντήσω γιατί και εγώ ενημερώθηκα για τον γιατρό μας μέσω του forum και θεωρώ ότι είναι υποχρέωση μου να απαντήσω σε όποια απορία υπάρχει.

Sylvi
23-01-12, 15:44
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος .Εχω και εγω ενα αγοράκι 4 μηνών και εχει βαλανικο υποσπαδια.Μου έχουν πει για τον Ζουπάνο το γιατρο στο Ιατρικό Αθηνών οτι ειναι πολυ καλός.Τον ξέρει κανείς;Έχει κανείς χειρουργήσει το παιδάκι του εκεί;Μου εχουν πει και για καποιον στο Παίδων Πεντέλης Αλεξάνδρου αλλά δε ξέρω σε πόσο καιρό σου κλείνουν ραντεβού.Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει σας παρακαλώ.'Οπως και για τον Ζουπάνο αν ξέρει κανείς πόσο κοστίζει νοσηλεία και γιατρός.

Καλησπέρα alexandra1.

Εγω χειρούργησα τον μικρό μου στο Πεντελης με τον Αλεξάνδρου.
Οπως έχω ξαναπει σε παλιοτερα ποστ εμεινα πολυ ευχαριστημένη και από τον γιατρό και από το νοσοκομέιο.
Συζητησαμε για το ποτε πρεπει να χειρουργηθει με ενα ευρος μηνων, να μην ειναι μεσα στον χειμωνα και κολησει τιποτα στο νοσοκομείο και με βαση το γεγονος οτι δε θελαμε κι εμεις να αργησουμε πολυ γιατι θελαμε να προσθαθησουμε και για αλλο παιδι. Οποτε το συζητησαμε οταν τον πρωτοειδε (γυρω στο χρονο) και του καναμε την επεμβαση στους 16 μηνες. Πάντως δεν ειχε προβλημα για το χειρουργιο. Δεν μου ειπε δηλαδη σε δυο χρονια κλπ οπως μου ειχε πει ο Παπανδρεου στο Αγια Σοφία.

Πολυ γλυκος ανθρωπος, δεν μας ζητησε τιποτα, μας εξυπηρετουσε σαν να ηταν ο παιδιατρος μας. Και το νοσοκομειο εχει ηρεμια σε σχεση με το παιδων αγια σοφια και πολυ πιο ευκολη προσβαση και προσπαθουν να εχουν κενο το κρεβατι διπλα σου για να κοιμασαι κι εσυ. Αξιζει μια επισκεψη

marmeg
23-01-12, 17:06
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος .Εχω και εγω ενα αγοράκι 4 μηνών και εχει βαλανικο υποσπαδια.Μου έχουν πει για τον Ζουπάνο το γιατρο στο Ιατρικό Αθηνών οτι ειναι πολυ καλός.Τον ξέρει κανείς;Έχει κανείς χειρουργήσει το παιδάκι του εκεί;Μου εχουν πει και για καποιον στο Παίδων Πεντέλης Αλεξάνδρου αλλά δε ξέρω σε πόσο καιρό σου κλείνουν ραντεβού.Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει σας παρακαλώ.'Οπως και για τον Ζουπάνο αν ξέρει κανείς πόσο κοστίζει νοσηλεία και γιατρός. Καλησπέρα. Μόλις διάβασα το μήνυμα σου και ήθελα να δω αν γνωρίζεις ότι ο Ζουπάνος χρησιμοποιεί ορμονοδιέγερση για τις επεμβάσεις. Δεν ξέρω εσένα αλλά αυτό εμένα με φοβίζει πολύ γιατί από ότι ξέρω η τεστοστερόνη επηρεάζει και την ανάπτυξη του παιδιού. Δεν γνωρίζω άλλες πληροφορίες για αυτούς τους γιατρούς απλά στο επισημαίνω για να το ψάξεις λιγάκι. Σου εύχομαι τα καλύτερα για το μικρό σου.

alexandra1
25-01-12, 12:01
Δε γνωρίζω κάτι γιατί ακόμη δεν έχω πάει σε κανέναν.Τώρα θα ξεκινήσω να το ψάχνω.Η παιδίατρος μου επιμένει να πάμε στο Παιδων Πεντέλης.Εχει πολύ καλό τμήμα μου ειπε για τέτοιες επεμβάσεις και του καλύτερους αναισθησιολόγους που είναι και πολύ σημαντικό για το μικράκι μου.Θα πάω σίγουρα πρώτα στο παιδων και μετά θα δώ.Ευχαριστω πολύ παντως για τις πληροφορίες.Να είσαι καλά!

Καλησπέρα. Μόλις διάβασα το μήνυμα σου και ήθελα να δω αν γνωρίζεις ότι ο Ζουπάνος χρησιμοποιεί ορμονοδιέγερση για τις επεμβάσεις. Δεν ξέρω εσένα αλλά αυτό εμένα με φοβίζει πολύ γιατί από ότι ξέρω η τεστοστερόνη επηρεάζει και την ανάπτυξη του παιδιού. Δεν γνωρίζω άλλες πληροφορίες για αυτούς τους γιατρούς απλά στο επισημαίνω για να το ψάξεις λιγάκι. Σου εύχομαι τα καλύτερα για το μικρό σου.