PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

annat29
17-05-12, 11:57
εχω κανει προγεννητικο ελεγχο - ορμονικες - σαλπιγγογραφια
αυτα....
εχω πολυκυστικες αλλα ειναι στο αρχικο τους σταδιο.

sofi@p
17-05-12, 12:14
εχω 3 αποβολες και μου ειπε ο γιατρος καλο ειναι για λιγο καιρο να παρω σαλοσπιρ.
δν ξερω εχω μπερδευτει γιατι κ εγω αυτο τον ρωτησα...
κοπέλα μου, ψάξε να βρεις κάποιον γυναικολόγο ειδικό στις καθ'εξιν αποβολές και πήγαινε αμέσως σε αιματολόγο για 2η γνώμη. αν οι εξετάσεις της θρομβοφιλίας είναι καθαρές, το πρόβλημά σου μπορεί να είναι ανοσολογικό κι όχι αιματολογικό. κι εγώ είχα μια παλλίνδρομη κι ο γιατρός μου έδωσε salospir πριν μείνω έγκυος και μετά clexane και παρ'όλα αυτά είχα και 2η παλλίνδρομη. και φαντάσου ότι κάτι έδειξαν οι εξετάσεις για θρομβοφιλία που είχα κάνει, όχι σαν εσένα που είναι καθαρές. τελικά βέβαια τό πρόβλημά μου ήταν τα αντιπατρικά.

annat29
18-05-12, 11:36
Καλημερα σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου το πιο πιθανο ειναι οτι εχεις απολυτο δικιο.εχθες το βραδυ επισκεφθηκα ενα αλλο γιατρο για 2η γνωμη και μου ειπε να σταματησω αμεσως τα σαλοσπιρ και να επισκεφθω αιματολογο γιατι δν τιθεται θεμα θρομβωσης.ισως να χρειαστει και ανοσολογο.θα ενημερωσω για καθε νεοτερο.

liliana
15-06-12, 18:44
Κορίτσια καλησπέρα. Εγραψα κ σε άλλο thread αλλά δεν νομίζω οτι θα απαντηθεί.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα επισκεφθηκε αιματολόγο πρόσφατα κ να πει άποψη. Ψάχνω αιματολόγο για αξιολόγηση αποτελεσμάτων θρομβοφιλίας. Έχω διαβάσει άλλες συζητήσεις στο forum αλλά δεν βρήκα κάποια άκρη.

Χαρά-Μαρία
15-06-12, 19:04
Κορίτσια καλησπέρα. Εγραψα κ σε άλλο thread αλλά δεν νομίζω οτι θα απαντηθεί.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα επισκεφθηκε αιματολόγο πρόσφατα κ να πει άποψη. Ψάχνω αιματολόγο για αξιολόγηση αποτελεσμάτων θρομβοφιλίας. Έχω διαβάσει άλλες συζητήσεις στο forum αλλά δεν βρήκα κάποια άκρη.

Μια απο τα ιδια! Μαλλον χειροτερα.
Εχω πελαγωσει, σε οποιον παω μου κανει εξεταση αιματος, πληρωνω μια περιουσια, και μετα δεν βγαζει διαγνωση!!! Απο περισυ που εκανα τις γονιδιακες εχω παει
στο Αλεξανδρα
στο Λαικο (σε δυο αιματολογους)
στο Ντυναν
στο Αρεταιειο
στη Φοιφα
σε αλλους δυο που δεν θυμαμαι, ιδιωτες.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου λεει αν ειμαι θρομβοφιλικη ή αν δεν ειμαι-καθε φορα, τα ιδια. Μου λενε οτι λειπει μια εξεταση απο τον προηγουμενο, κανω μια σειρα εξετασεις, πληρωνω τεραστια ποσα και τελικα δεν βγαζουν συμπερασμα.
Αν εχετε καποιον/α αλλη να συστησετε, σας παρακαλω να μου στειλετε με πμ γιατι ειμαι πολυ κουρασμενη με αυτο το θεμα....:(

liliana
15-06-12, 19:13
Μια απο τα ιδια! Μαλλον χειροτερα.
Εχω πελαγωσει, σε οποιον παω μου κανει εξεταση αιματος, πληρωνω μια περιουσια, και μετα δεν βγαζει διαγνωση!!! Απο περισυ που εκανα τις γονιδιακες εχω παει
στο Αλεξανδρα
στο Λαικο (σε δυο αιματολογους)
στο Ντυναν
στο Αρεταιειο
στη Φοιφα
σε αλλους δυο που δεν θυμαμαι, ιδιωτες.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου λεει αν ειμαι θρομβοφιλικη ή αν δεν ειμαι-καθε φορα, τα ιδια. Μου λενε οτι λειπει μια εξεταση απο τον προηγουμενο, κανω μια σειρα εξετασεις, πληρωνω τεραστια ποσα και τελικα δεν βγαζουν συμπερασμα.
Αν εχετε καποιον/α αλλη να συστησετε, σας παρακαλω να μου στειλετε με πμ γιατι ειμαι πολυ κουρασμενη με αυτο το θεμα....:(
Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Καμία διάγνωση??? γιατι??? Τι συμβαίνει? Ο γυναικολόγος σου τι λέει?
Εμένα μου είπε οτι σε περίπτωση εγκυμοσύνης πρέπει να παίρνω φολικό πρωι-βράδυ, ενέσεις clexane κ prezonlon (αν διαβάζω καλά) διότι ειμαι ομόζυγη στο Α1298c mthfr. Για αυτό ήθελα μια γνώμη αιματολόγου, να διασταυρώσω απόψεις.
Μπορείς να μου πεις σε ποιους πήγες στο Λαικό? Στον Αναγνώστου πήγες?

molly
15-06-12, 19:37
κοριτσια κλειστε κ στο αττικο ενα ραντεβου.εγω εκει πηγαινω κ ειμαι ευχαριστημενη

liliana
16-06-12, 11:48
κοριτσια κλειστε κ στο αττικο ενα ραντεβου.εγω εκει πηγαινω κ ειμαι ευχαριστημενη
Καλημέρα! Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πας σε συγκεκριμένο γιατρό στο Αττικό? Κλείνεις ραντεβού στο 1535 κ λες αιματολόγος στο Αττικό?

Χαρά-Μαρία
16-06-12, 14:45
Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Καμία διάγνωση??? γιατι??? Τι συμβαίνει? Ο γυναικολόγος σου τι λέει?
Εμένα μου είπε οτι σε περίπτωση εγκυμοσύνης πρέπει να παίρνω φολικό πρωι-βράδυ, ενέσεις clexane κ prezonlon (αν διαβάζω καλά) διότι ειμαι ομόζυγη στο Α1298c mthfr. Για αυτό ήθελα μια γνώμη αιματολόγου, να διασταυρώσω απόψεις.
Μπορείς να μου πεις σε ποιους πήγες στο Λαικό? Στον Αναγνώστου πήγες?

Εγω ειμαι ετεροζυγη σε αυτα που λες. Ομοζυγη ειμαι σε αλλα που δεν τα θυμαμαι.
Ο γυναικολογος μου με παρεπεμψε στην Φοιφα η οποια εκανε τη σπουδαια στην αρχη και μετα δεν ειχε να μου προτεινει τιποτα παρα να παιρνω ηπαρινη "προληπτικα και δεν παθαινω τιποτα"...:evil:
Στο λαικο εχω παει στη Βαριαμη και στην Κωτση. Και οι δυο μου ειπαν οτι οι εξετασες μου ειναι σαν να ειναι δυο διαφορετικων ατομων, δεν ξερω τι σημαινει αυτο. Δεν εγινε διαγνωση.

ΛΙΝ
16-06-12, 16:38
Γεια σας, ξεκιναω εξωσωματικη και ο γιατρος μου ειπαι οτι θα πρεπει να βαζω ενεσεις ηπαρινης, για πιο λογο αφου ειμαι αρνητικη στη θρομβοφιλια.

σας εχει τυχη να σας το εχει προτεινη ο γιατρος σας; ενω δεν ειστε.

annat29
18-06-12, 11:32
καλημερα κοριτσια ομοιπαθουσες!!!
σε εμενα συμβαινει το εξης κουλο:οταν δν ειμαι εγκυος ολες οι εξετασεις περι θρομβοφιλιας ειναι φυσιολογικες με το που γινεται η συλληψη αρχιζει και πεφτει το ινωδογονο μου και γινεται αυτοματη αποβολη στη 5η με 6η εβδομαδα.εχει καμια παρομοια εμπειρια??
ΛΙΝ χωρις να ειμαι σιγουρη απολυτα νομιζω οτι στην εξωσωματικη σου κανουν ενεσεις ηπαρινης ή χαπια σαλοσπιρ για να αποφυγουν την αυτομοτη αποβολη.μια φιλη μου που εκανε εξωσωματικη πριν επαιρνε σαλοσπιρ και μετα της εκαναν ενεσεις.καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος ομως τις τα εδωσε ο γιατρος που τη παρακολουθουσε....ελπιζω να σε βοηθησα.

piccolo
18-06-12, 16:26
[QUOTE=annat29;2403062]καλημερα κοριτσια ομοιπαθουσες!!!
σε εμενα συμβαινει το εξης κουλο:οταν δν ειμαι εγκυος ολες οι εξετασεις περι θρομβοφιλιας ειναι φυσιολογικες με το που γινεται η συλληψη αρχιζει και πεφτει το ινωδογονο μου και γινεται αυτοματη αποβολη στη 5η με 6η εβδομαδα.εχει καμια παρομοια εμπειρια??

εμεις το ανακαλυψαμε (περι θρομβοφιλιας) οταν ημουν ηδη εγκυος κ ευτυχως ημουν τυχερη κ δεν ειχαμε δυσαρεστες εξελιξεις μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα κ να αρχισω τις ενεσεις.
αφου γεννησα μου ειπε η αιματολογος να κανω ξανα καποιες εξετασεις για να δουμε τι συμβαινει οταν ο οργανισμος ειναι στα φυσιολογικα του, οχι σε περιοδο εγκυμοσυνης, κ αν θα επρεπε να παιρνω κατι. ηταν ολα φυσιολογικα κ απλα μου ειπε οταν ξεκινησουμε προσπαθειες για δευτερο να παρω salospir κ αφου μεινω εγκυος παλι ενεσεις.
γιατι αποβαλλεις? ενεσεις κανεις?

liliana
18-06-12, 21:20
καλημερα κοριτσια ομοιπαθουσες!!!
ΛΙΝ χωρις να ειμαι σιγουρη απολυτα νομιζω οτι στην εξωσωματικη σου κανουν ενεσεις ηπαρινης ή χαπια σαλοσπιρ για να αποφυγουν την αυτομοτη αποβολη.μια φιλη μου που εκανε εξωσωματικη πριν επαιρνε σαλοσπιρ και μετα της εκαναν ενεσεις.καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος ομως τις τα εδωσε ο γιατρος που τη παρακολουθουσε....ελπιζω να σε βοηθησα.Κ
Κ γω απέβαλλα στην 6η εβδομάδα (ανεμβρυική κύηση) κ στις εξετάσεις φάνηκε το πρόβλημα της θρομβοφιλίας. Δυστυχώς δεν έγινε καρυότυπο εμβρύου κ έτσι έχουμε μόνο την μία όψη του νομίσματος.
Σου είπε ο γιατρός σου ότι πρέπει να κάνεις ενέσεις? Σε αυτό δλδ οφείλεται η αποβολή?

FamilyGuy
18-06-12, 22:05
Γεια σας, ξεκιναω εξωσωματικη και ο γιατρος μου ειπαι οτι θα πρεπει να βαζω ενεσεις ηπαρινης, για πιο λογο αφου ειμαι αρνητικη στη θρομβοφιλια.

σας εχει τυχη να σας το εχει προτεινη ο γιατρος σας; ενω δεν ειστε.

Οι ενέσεις είναι απαραίτητες ανεξάρτητα από το άν έχεις θρομβοφιλία ή όχι. Είναι μέρος του πρωτοκόλου της εξωσωματικής.

annat29
19-06-12, 09:12
εμεις το ανακαλυψαμε (περι θρομβοφιλιας) οταν ημουν ηδη εγκυος κ ευτυχως ημουν τυχερη κ δεν ειχαμε δυσαρεστες εξελιξεις μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα κ να αρχισω τις ενεσεις.
αφου γεννησα μου ειπε η αιματολογος να κανω ξανα καποιες εξετασεις για να δουμε τι συμβαινει οταν ο οργανισμος ειναι στα φυσιολογικα του, οχι σε περιοδο εγκυμοσυνης, κ αν θα επρεπε να παιρνω κατι. ηταν ολα φυσιολογικα κ απλα μου ειπε οταν ξεκινησουμε προσπαθειες για δευτερο να παρω salospir κ αφου μεινω εγκυος παλι ενεσεις.
γιατι αποβαλλεις? ενεσεις κανεις?[/QUOTE]

να σου πω δν εχουν βγαλει ακρη ακομα γιατι γινονται οι αποβολλες.στη τελευταια πριν γινει η αποβολλη μολις εκανα το τεστ επαιρνα σαλοσπιρ αλλα το ινωδογονο μου συνεχιζε να πεφτει οποτε παλλινδρομησε και το εμβρυο.αυριο θα επισκεφθω την αιματολογο μου και σημερα τον γυναικολογο μου για να μου πουν τι πρεπει να κανω.

piccolo
19-06-12, 14:45
Μακαρι να βρεθει γρηγορα τι φταιει κ να εχετε συντομα ευχαριστα! Ολα καλα σου ευχομαι!

ΗΛΙΟΣ
19-06-12, 22:44
Μετά από 3 εξωσωματικές μπορώ να βεβαιώσω ότι οι ηπαρίνες (αν αυτές εννοείς) ΔΕΝ είναι μέσα στο πρωτόκολο της εξωσωματικής.
Εμένα μου έδωσε στην 3η αφού ανακάλυψε υψηλή ομοκυστείνη (μαζί με filicine).
Μου το έδωσε όμως αργά, σε σχέση με αυτά που μου λέει ο τωρινός (με την εμβρυομεταφορά, ενώ τώρα θα αρχίσω την ίδια μέρα που θα αρχίσω τις Gonal.
Το θέμα είναι αφού τόσες γυναίκες έχουμε θρομβοφιλία, γιατί δεν την ζητάνε από την αρχή;;;;;;;;;
Όσο για τη Φοίφα και μένα εκεί με έστειλε & σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι είναι από τις καλύτερες στο είδος της.
Τώρα, τι να ειπεί κανείς.......... Όταν πέρνουμε την κουλούρα στη χοριακή θεωρούμε τους γιατρούς μας άχρηστους.
Εμένα μου εξήγησε τα ομόζυγα & τα ετερόζυγα & δε θεωρώ ότι με ξεπέταξε.
(Ομόζυγο = το πήραμε και από τους 2 γονείς, Ετερόζυγο = το πήραμε από τον 1) & γενικά συζητήσαμε.
Εσένα δε σε βοήθησε η αγωγή που σου έδωσε;;;;;
Οι τρόποι για να αραιώσει το αίμα είναι Αντιπηκτικά χάπια, Ενέσεις ηπαρίνης, Φυλικό όξυ & Salospir ή ασπιρίνη.
Επίσης το Filicine μου το έκανε 2 την ημέρα όχι ταυτόχρονα, για να κατεβάσει γρήγορα την ομοκυστείνη.

ΗΛΙΟΣ
19-06-12, 22:49
annat 29 Ένας από τους λόγους που γίνονται οι αποβολές είναι το ότι όταν έχεις θρομβοφιλία δεν αιματώνεται καλά η μήτρα, με αποτέλεσμα να μην δημιουργείται πλακούντας. Το αποτέλεσμα είναι ότι ή δεν πιάνουν μέσα σου (όπως σε μένα) ή στο 1ο τρίμηνο γίνεται αποβολή.
Καλή επιτυχία, Ήλιος

molly
19-06-12, 23:58
Καλημέρα! Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πας σε συγκεκριμένο γιατρό στο Αττικό? Κλείνεις ραντεβού στο 1535 κ λες αιματολόγος στο Αττικό?
συγνωμη για την καθυστερηση.ναι ειχα κλεισει με την κυρια τρανου στο 1535.

annat29
20-06-12, 09:15
καλημερα κοριτσια!!!τα τελευταια νεα απο τον γυναικολογο μου ειναι τα εξης:
προσπαθειες για νινι απο το Σεπτεμβριο ξανα , και απο το σεπτεμβριο ξεκιναω σαλοσπιρ και οταν μεινω εγκυος ενεσεις ηπαρινης.σημερα εχω ραντεβου και με την αιματολογο για να με δει και αυτη!!!!
εσεις κοριτσια βγαζετε μελανιες στο σωμα σας χωρις να χτυπατε λογω της θρομβοφιλιας?
εγω βγαζω πολυ συχνα!!!

Ι.Δωρα
22-06-12, 12:45
Γεια σαε κι απο μενα ειμαι καινουρια στο Pareds αλλα σας διαβαζω εδω και πολυ καιρο.Μου δινουν πολυ κουραγιο οι δικες σας ιστοριες και ηταν ο λογος που με οδηγησν να ψαχτω λιγο παραπανω σε θεμα εξετασεων!!!Ακολουθει η δικια μου ιστορια...Εχω ενα αγγελακι 3,5 ετων και δοξαζω το Θεο που μου το χαρισε.Με τον αντρουλη μου προσπαθουμε για δευτερο εδω και 1 χρονο.Μεσα σ ενα εξαμηνο ειχα δυο αποβολες η πρωτη στην 7 εβδομαδα και η δευτερη την 10η.Εκανε εξετασεις και το μονο που εδειξαν ηταν πως ειμαι Θετικη ετεροζυγη MHTFR.Aπλη προδιαθαση παρ ολα αυτα ο καινουριος μου γιατρος μου συστησε να κανω ενεσεις ηπαρινης προληπτικαΟ προηγουμενος ηταν της φιλοσοφιας "τυχαιο γεγονος".Δεν ξερω αν οφειλονται σ αυτο οι αποβολες ο γιατρος μου μου ειπε πως υπαρχει μια πιθανοτητα να οφειλετε σ αυτο.Υπαρχει καμμια κοπελα που να εχει βιωσει κατι παρομοιο κι αν ναιτι εκανε και αν μπορεσε τελικα να αποκτησει μωρακι;Σας ευχαριστω εκ των προτερων συγνωμη αν σας κουρασα απλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου που σιγουρα θα καταλαβουν τον πονο και την αγωνια μου

Χαρά-Μαρία
22-06-12, 13:13
Όσο για τη Φοίφα και μένα εκεί με έστειλε & σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι είναι από τις καλύτερες στο είδος της.
Τώρα, τι να ειπεί κανείς.......... Όταν πέρνουμε την κουλούρα στη χοριακή θεωρούμε τους γιατρούς μας άχρηστους.
Εμένα μου εξήγησε τα ομόζυγα & τα ετερόζυγα & δε θεωρώ ότι με ξεπέταξε.
.

Οσον αφορα στη Φοιφα, εννοειται οτι θα ξερει τα βασικα της ειδικοτητας της ετεροζυγα κλπ-εδω τα μαθαμε εμεις τοσο καιρο. Δεν ειπα οτι δεν σπουδασε την ειδικοτητα της, οτι δεν την θεωρω κορυφη ειπα-ουτε καν καλη. Εχοντας επισκεφθει 9 γιατρους για το θεμα εχω το δικαιωμα να ασκησω μια κριτικη. Ενας καλος γιατρος κοιταει τις εξετασεις και σου λεει "εχεις αυτο, παρε το ταδε φαρμακο" ή "δεν εχεις τιποτα".
Η γυναικα δεν ηξερε τι εχω, κοιταξε τις εξετασεις και κατι ψελισσε και μετα μου προτεινε να παρω ηπαρινη "προληπτικα". (σημ αλλοι γιατροι, μου ελεγαν οτι ειναι επικινδυνο να παρω λογω μιας εξετασης που ειχα κανει).
Αν πλασσαρει σε ολες ηπαρινη/σαλοσπιρη και απλα αλλαζει δοσεις, πεφτει μεσα και προφανως αυτη την τακτικη εχει και της κυλαει καλα.
Τελος να σημειωσω οτι δεν πηγα για να μεινω εγκυος, πηγα για αλλο λογο οποτε το σχολιο με τη χοριακη δεν ισχυει ουτε με χαρακτηριζει.

sofi@p
22-06-12, 13:21
Γεια σαε κι απο μενα ειμαι καινουρια στο Pareds αλλα σας διαβαζω εδω και πολυ καιρο.Μου δινουν πολυ κουραγιο οι δικες σας ιστοριες και ηταν ο λογος που με οδηγησν να ψαχτω λιγο παραπανω σε θεμα εξετασεων!!!Ακολουθει η δικια μου ιστορια...Εχω ενα αγγελακι 3,5 ετων και δοξαζω το Θεο που μου το χαρισε.Με τον αντρουλη μου προσπαθουμε για δευτερο εδω και 1 χρονο.Μεσα σ ενα εξαμηνο ειχα δυο αποβολες η πρωτη στην 7 εβδομαδα και η δευτερη την 10η.Εκανε εξετασεις και το μονο που εδειξαν ηταν πως ειμαι Θετικη ετεροζυγη MHTFR.Aπλη προδιαθαση παρ ολα αυτα ο καινουριος μου γιατρος μου συστησε να κανω ενεσεις ηπαρινης προληπτικαΟ προηγουμενος ηταν της φιλοσοφιας "τυχαιο γεγονος".Δεν ξερω αν οφειλονται σ αυτο οι αποβολες ο γιατρος μου μου ειπε πως υπαρχει μια πιθανοτητα να οφειλετε σ αυτο.Υπαρχει καμμια κοπελα που να εχει βιωσει κατι παρομοιο κι αν ναιτι εκανε και αν μπορεσε τελικα να αποκτησει μωρακι;Σας ευχαριστω εκ των προτερων συγνωμη αν σας κουρασα απλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου που σιγουρα θα καταλαβουν τον πονο και την αγωνια μου
είχα κι εγώ ένα παιδάκι 11 μηνών και μετά 2 παλλίνδρομες κυήσεις στη 10η και στην 8η εβδομάδα. ήμουν κι εγώ ετερόζυγη σε κάποια γονίδια που αφορούν στη θρομβοφιλία και έκανα θεραπεία. αλλά τζίφος. πήγαινε σε αιματολόγο να δει τις εξετάσεις σου. συχνά, οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν. τελικά εμένα ήταν αλλού το πρόβλημα. θα σου έλεγα να πας και σε γιατρό ειδικό σε καθ'έξιν αποβολές. αυτοί είναι αρμόδιοι.

sofi@p
22-06-12, 13:23
Οσον αφορα στη Φοιφα, εννοειται οτι θα ξερει τα βασικα της ειδικοτητας της ετεροζυγα κλπ-εδω τα μαθαμε εμεις τοσο καιρο. Δεν ειπα οτι δεν σπουδασε την ειδικοτητα της, οτι δεν την θεωρω κορυφη ειπα-ουτε καν καλη. Εχοντας επισκεφθει 9 γιατρους για το θεμα εχω το δικαιωμα να ασκησω μια κριτικη. Ενας καλος γιατρος κοιταει τις εξετασεις και σου λεει "εχεις αυτο, παρε το ταδε φαρμακο" ή "δεν εχεις τιποτα".
Η γυναικα δεν ηξερε τι εχω, κοιταξε τις εξετασεις και κατι ψελισσε και μετα μου προτεινε να παρω ηπαρινη "προληπτικα". (σημ αλλοι γιατροι, μου ελεγαν οτι ειναι επικινδυνο να παρω λογω μιας εξετασης που ειχα κανει).
Αν πλασσαρει σε ολες ηπαρινη/σαλοσπιρη και απλα αλλαζει δοσεις, πεφτει μεσα και προφανως αυτη την τακτικη εχει και της κυλαει καλα.
Τελος να σημειωσω οτι δεν πηγα για να μεινω εγκυος, πηγα για αλλο λογο οποτε το σχολιο με τη χοριακη δεν ισχυει ουτε με χαρακτηριζει.
απλά, θα συμφωνήσω. σε μένα έκανε διάγνωση (λάθος) εκ του μακρώθεν.

Ι.Δωρα
22-06-12, 16:58
Με διαβεβαιωσε πως δεν ειναι απαραιτητο να επισκευτω αιματολογο γιατι οι εξετασεις κατα τ αλλα ειναι πολυ καλες.Προκειται για απλη προδιαθεση δεν ειναι κατι τοσο σοβαρο.Παρ ολα αυτα η αγωνια μου ειναι πολυ μεγαλη γιατι εχουμε ξεκινησει τις προσπαθειες...σ ευχαριστω πολυ sofi@p

zouzounaki12
22-06-12, 21:38
προσπαθειες για νινι απο το Σεπτεμβριο ξανα , και απο το σεπτεμβριο ξεκιναω σαλοσπιρ και οταν μεινω εγκυος ενεσεις ηπαρινης.σημερα εχω ραντεβου και με την αιματολογο για να με δει και αυτη!!!!
εσεις κοριτσια βγαζετε μελανιες στο σωμα σας χωρις να χτυπατε λογω της θρομβοφιλιας?
εγω βγαζω πολυ συχνα!!!

εγω δεν βγαζω μελανιες χωρις να εχω χτυπησει, αλλα οταν χτυπαω εστω και λιγο, αμεσως κανω μελανια. τι σημαινει; ειναι θεμα θρομβοφιλιας;

ΟΛΓΑ78
23-06-12, 09:04
Καλημέρα! Είμαι κι εγώ θρομβοφιλική, είχα 2 αποβολές στο παρελθόν, έκανα αγωγή με salospir όσο προσπαθούσα να μέίνω έγκυος και όταν έμεινα με το καλό παράλληλα με το salospir έκανα και τις clexan. Τώρα έχω 2 υπέροχα παιδάκια, το θέμα μου είναι το εξής: αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω εφ΄όρου ζωής κάποια αγωγή, τώρα δεν παίρνω τίποτα, έχω ακούσει -όμως- ότι όσοι είναι θρομβοφιλικοί έχουν περισσότερες πιθανότητες για εγκεφαλικό, να κινδυνεύσουν σε κάποια εγχείρηση, ενώ πρέπει να ασκούνται τακτικά, να μην είναι παχύσαρκοι -πράγμα που τους εμποδίζει στο να κινούνται πολύ και να ασκούνται- και να μην καπνίζουν. Επειδή έχω ΄φοβηθεί λίγο, κάνει καμιά κάποια αγωγή εφ όρου ζωής, άσχετα από εγκυμοσύνη?

αμαρρυλίδα
23-06-12, 14:21
κοριτσια καλησπερα να ξερει καποια ας με βοηθησει!!
ειμαι εγκυος σε διδυμακια στην 7η εβδομαδα μετα απο εξωσ. κ δυο προσπαθειες!!
αυτη τη φορα μου εδωσε προληπτικα σαλοσπιρ γιατι βοηθαει την εμφυτευση.στην 5η εβδ. ειχα αιμαι κ μου το εκοψε φυσικα κ δεν ρωτησα ''τωρα τι κανουμε?''

εκανα χθες προγ. ελεγχο κ κατι εξετασεις δειξανε κ πειτε αν ξερετα σας παρακαλω!!

χρονος μερικης θρομβοπλαστινης= 23.0

χρονος προθρομβινης (QUICK)
ΧΡ.μαρτυρος(control)=11.3sec
Χρ.ασθενους(patient)=11.3sec
ποσ.καταναλωσης%=100%
I.N.R=1.0 Φ.Τ=0.9-1.2

ΤΙσημαινουν ολα αυτα?
ευχαριστω!!

η παναγια κοντα σε ολες μας!!

nikolettaagg
03-07-12, 14:03
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΜΟΡΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ? ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ 300 ΕΥΡΩ :shock: ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΗ???

janetta
05-07-12, 10:24
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΜΟΡΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ? ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ 300 ΕΥΡΩ :shock: ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΗ???
και γω θα θελα να την κανω και αυτην την εξεταση να μου φυγει η ιδεα.σε ενα τοπικ που διαβασα μιας κοπελας της την γραψαν στο αρεταιο, την εκανε δεν ξερω που και το ικα καλυψε το 80%.το θεμα ειναι στην γραφουν ευκολα ή θα πρεπει να εχεις κανει καποιες αποβολες.εγω λεω να ψαχτουμε και με αυτο να μην χανουμε χρονο,χρημα ,αλλα και την ψυχολογια μας.

bantito27
09-07-12, 16:36
εγω βγαζω πολυ συχνα!!!
kai ego eimai se diadikasia gia eksetaseis meta apo dyo palidromes tha kano ena katevato apo eksetaseis kai apo septemvrio tha ksekiniso tis prospathies kai ego..den nomizo oi melanies na ofeilontai se afto to exo psaksei poly h thromvofilia den exei kanena symptom pera apo priksimo sta podia se kapoioys..rota omos ton giatro soy gia na hremiseis.

girandola
10-07-12, 01:22
Κοριτσια πού κανατε εξετασεις θρομβοφιλιας? Εκλεισα στο Λοκους για θρομβοφιλια, ΝΚ, pcr ιστου περιοδου, αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι εκει καλυτερα για θρομβοφιλια ή στο Αρεταιιο! Επισης οσες κανατε εκει, δινουν γνωματευση? Περιμενω τις εμπειριες και αποψεις σας!

sofi@p
10-07-12, 12:11
Κοριτσια πού κανατε εξετασεις θρομβοφιλιας? Εκλεισα στο Λοκους για θρομβοφιλια, ΝΚ, pcr ιστου περιοδου, αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι εκει καλυτερα για θρομβοφιλια ή στο Αρεταιιο! Επισης οσες κανατε εκει, δινουν γνωματευση? Περιμενω τις εμπειριες και αποψεις σας!
κι εγώ στο Λόκους έκανα τις πρώτες εξετάσεις (αυτές που λες). όμως μετά και τη 2η παλλίνδρομη ο γιατρός μου είπε να πάω στο ΛΑΙΚΟ για πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας. εννοείται ότι δίνουν γνωμάτευση.

evaggelia_74
10-07-12, 14:03
Καλησπέρα, εγώ έχω κάνει όλες τις εξετάσεις στο Locous. Σου δίνουν αναλυτικά αποτελέσματα εξετάσεων. Επειδή εγώ έχω θρομβοφιλία μετά με παρακολούθησε αιματολόγος. Όσο αναφορά τα ΝΚ επειδή έχω και από αυτά κάνω το εμβόλιο για να μπορέσω να τα κοιμήσω και να μπορέσω να μείνω έγκυος.

evaggelia_74
10-07-12, 14:07
Καλημέρα! Είμαι κι εγώ θρομβοφιλική, είχα 2 αποβολές στο παρελθόν, έκανα αγωγή με salospir όσο προσπαθούσα να μέίνω έγκυος και όταν έμεινα με το καλό παράλληλα με το salospir έκανα και τις clexan. Τώρα έχω 2 υπέροχα παιδάκια, το θέμα μου είναι το εξής: αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω εφ΄όρου ζωής κάποια αγωγή, τώρα δεν παίρνω τίποτα, έχω ακούσει -όμως- ότι όσοι είναι θρομβοφιλικοί έχουν περισσότερες πιθανότητες για εγκεφαλικό, να κινδυνεύσουν σε κάποια εγχείρηση, ενώ πρέπει να ασκούνται τακτικά, να μην είναι παχύσαρκοι -πράγμα που τους εμποδίζει στο να κινούνται πολύ και να ασκούνται- και να μην καπνίζουν. Επειδή έχω ΄φοβηθεί λίγο, κάνει καμιά κάποια αγωγή εφ όρου ζωής, άσχετα από εγκυμοσύνη?
Και εγώ έχω θρομβοφιλία και με παρακολουθεί αιματολόγος. Έχω κάνει 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και έπερνα και εγώ το clexane. Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το μόνο που πρέπει να προσέχω είναι το βάρος μου να μην καπνίζω όσο μπορώ. Αν μείνω πάνω από 1 εβδομάδα στο κρεβάτι θα πρέπει να κάνω αντιπυκτικές και αν κάνω υπεραντλαντικό ταξίδι θα πρέπει να κάνω αντιπυκτική ένεση. Εγώ την θρομβοφιλία την έχω στα πόδια και ευτυχώς όχι στην καρδιά.

liliana
10-07-12, 15:07
Καλησπέρα, εγώ έχω κάνει όλες τις εξετάσεις στο Locous. Σου δίνουν αναλυτικά αποτελέσματα εξετάσεων. Επειδή εγώ έχω θρομβοφιλία μετά με παρακολούθησε αιματολόγος. Όσο αναφορά τα ΝΚ επειδή έχω και από αυτά κάνω το εμβόλιο για να μπορέσω να τα κοιμήσω και να μπορέσω να μείνω έγκυος.
Καλησπέρα. Θέλω να σε ρωτήσω για τα ΝΚ τα οποία έχω κ εγώ ανεβασμένα. Δεν έχουμε πει κάτι ακόμα με τον γιατρό μου. Προσπαθώ να φτιάξω άλλα πράγματα, αλλά θα πάρει κ αυτό την σειρά του.
Το εμβόλιο τι έιναι? πόσες φορές το κάνεις? που το έκανες? Πόσο κοστίζει?
Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά θέλω να ειμαι καλά πληροφορημένη.

evaggelia_74
10-07-12, 17:40
Καλησπέρα. Θέλω να σε ρωτήσω για τα ΝΚ τα οποία έχω κ εγώ ανεβασμένα. Δεν έχουμε πει κάτι ακόμα με τον γιατρό μου. Προσπαθώ να φτιάξω άλλα πράγματα, αλλά θα πάρει κ αυτό την σειρά του.

Καλησπέρα Λιλιάνα θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω όσο μπορώ.
α) Παίρνουν αίμα από τον άντρα σου, από αυτό παίρνουν τα λεμφοκύταρρά του (νομίζω) και αυτό είναι το εμβόλιο.
β) Το εμβόλιο έχει ισχύ 3-4 μήνες.
γ) εσύ μπορεί να είσαι τυχερή και με την πρώτη φορά που θα το κάνεις να μείνεις έγκυος (στο εύχομαι). Εγώ στη συγκεκριμένη φάση το έχω κάνει 4 φορές.
δ) Το έκανα στο locus medicus, και κοστίζει περίπου 200 ευρώ.

Ο γυναικολόγος σου, σου έκανε την εξέταση για τα ΝΚ?

girandola
10-07-12, 18:33
κι εγώ στο Λόκους έκανα τις πρώτες εξετάσεις (αυτές που λες). όμως μετά και τη 2η παλλίνδρομη ο γιατρός μου είπε να πάω στο ΛΑΙΚΟ για πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας. εννοείται ότι δίνουν γνωμάτευση.
Ευχαριστω Σοφια για την απαντηση! Αληθεια ο γιατρος σου σε εστειλε στο Λαικο επειδη δεν εμπιστευεται απολυτα το Λοκους ή απλα επειδη ειναι δημοσιο?
Εντωμεταξυ αυτο το πληρες πακετο, διαφερει απο κεντρο σε κεντρο!

Ευαγγελια, ο Τσιλιβακος γνωματευει τα αποτελεσματα και σου λεει να επισκευτεις αιματολογο? Αυτο με τα ΝΚ με απασχολει πολυ κι εμενα. Ειμαι αντιθετη στα εμβολια, και ουσιαστικα αν με ρωτησεις γιατι δεν ξερω να σου πω, αλλα διαβασα οτι δινουν και κορτιζονη, ή ρεσβερατρολη σαν εναλλακτικη θεραπεια. Αυτα τα ειχατε προσπαθησει και μετα πηγατε στα εμβολια?

girandola
10-07-12, 18:35
Σκεφτηκα να γραψουμε τις εξετασεις που χρειαζονται για τη θρομβοφιλια ωστε να ξερουν οσες κοπελες προκειται να κανουν απο δω και στο εξις :
Λοιπον η γιατρος μου(γυναικολογος) μου ζητησε:
Αντιθρομβινη III
Πρωτεινη S
Πρωτεινη C
Παραγων V-Leiden
Παραγων Vou Willebrand
Χρονος προθρομβινης
APTT
Ινωδογονο
Χρονος πηξης
Και στο Λοκους που ρωτησα μου προτειναν και τις εξις:
Παραγων MTHFR
Προθρομβινη γενετικα
PAI1
Λυκος αντιπηκτικα
Δδιμερη
Μπορειτε να τη συμπηρωσετε με οποιες αλλες εχετε κανει ή ξερετε εσεις!!!!!

sofi@p
10-07-12, 19:17
α) Παίρνουν αίμα από τον άντρα σου, από αυτό παίρνουν τα λεμφοκύταρρά του (νομίζω) και αυτό είναι το εμβόλιο.
γ) εσύ μπορεί να είσαι τυχερή και με την πρώτη φορά που θα το κάνεις να μείνεις έγκυος (στο εύχομαι). Εγώ στη συγκεκριμένη φάση το έχω κάνει 4 φορές.

μήπως μπερδεύεις τα ΝΚ (natural killers cells) με τα αντιπατρικά αντισώματα?

sofi@p
10-07-12, 19:19
Ευχαριστω Σοφια για την απαντηση! Αληθεια ο γιατρος σου σε εστειλε στο Λαικο επειδη δεν εμπιστευεται απολυτα το Λοκους ή απλα επειδη ειναι δημοσιο?

Ευαγγελια, ο Τσιλιβακος γνωματευει τα αποτελεσματα και σου λεει να επισκευτεις αιματολογο? Αυτο με τα ΝΚ με απασχολει πολυ κι εμενα. Ειμαι αντιθετη στα εμβολια, και ουσιαστικα αν με ρωτησεις γιατι δεν ξερω να σου πω, αλλα διαβασα οτι δινουν και κορτιζονη, ή ρεσβερατρολη σαν εναλλακτικη θεραπεια. Αυτα τα ειχατε προσπαθησει και μετα πηγατε στα εμβολια?
ο ίδιος γιατρός με έστειλε και στα 2. απλά θεώρησε ότι το ΛΑΙΚΟ έχει το καλύτερο αιματολογικό τμήμα στην Ελλάδα κι εκεί κάνουν το πλήρες πακέτο, πιό πλήρες δεν υπάρχει. ακολουθούν πρωτόκολλο και δεν έχουν πακέτα βάσει τιμών.

sofi@p
10-07-12, 19:22
Σκεφτηκα να γραψουμε τις εξετασεις που χρειαζονται για τη θρομβοφιλια ωστε να ξερουν οσες κοπελες προκειται να κανουν απο δω και στο εξις :
Λοιπον η γιατρος μου(γυναικολογος) μου ζητησε:
Αντιθρομβινη III
Πρωτεινη S
Πρωτεινη C
Παραγων V-Leiden
Παραγων Vou Willebrand
Χρονος προθρομβινης
APTT
Ινωδογονο
Χρονος πηξης
Και στο Λοκους που ρωτησα μου προτειναν και τις εξις:
Παραγων MTHFR
Προθρομβινη γενετικα
PAI1
Λυκος αντιπηκτικα
Δδιμερη
Μπορειτε να τη συμπηρωσετε με οποιες αλλες εχετε κανει ή ξερετε εσεις!!!!!
καλό είναι να πας σε αιματολόγο να σου γράψει τις εξετάσεις της θρομβοφιλίας. οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν (είμαι παθούσα) ούτε τί να γράψουν ακριβώς ούτε αν πρέπει να ακολουθήσεις θεραπεία και ποιά ακριβώς. οι περισσότεροι δίνουν αντιπηκτική αγωγή ακόμη και προληπτικά.

evaggelia_74
10-07-12, 22:26
μήπως μπερδεύεις τα ΝΚ (natural killers cells) με τα αντιπατρικά αντισώματα?
Το εμβόλιο μου το έκανε για τα ΝΚ. Να κάνω κάτι λάθος δεν ξέρω?:???:

evaggelia_74
10-07-12, 22:31

Εγώ δεν έκανα ούτε κορτιζόνη ούτε τίποτε άλλο, έκανα απευθείας το εμβόλιο. Μου βγάλανε τ' αποτελέσματα και απλά μου είπε ο Τσιλιβάκος να με παρακολουθεί αιματολόγος. Ο αιματολόγος μου (στο Αττικο Νοσοκομείο) μου έκανε παραπάνω εξετάσεις να δει κάποια πράγματα και αυτό ήταν όλο. Δεν κάνω κάποια θεραπεία μόνο όταν χρειάζεται θα πρέπει να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις.

liliana
11-07-12, 08:21

Καλημέρα! Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είσαι αρκετά κατατοπιστική.
Ναι, ο γυναικολόγος μου μου έγραψε την εξέταση για τα ΝΚ, όπως κ για την θρομβοφιλία.
Τα 200ευρώ ειναι για κάθε ένα εμβόλιο που κάνεις φαντάζομαι?

evaggelia_74
11-07-12, 09:14
Καλημέρα! Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είσαι αρκετά κατατοπιστική.
Ναι, ο γυναικολόγος μου μου έγραψε την εξέταση για τα ΝΚ, όπως κ για την θρομβοφιλία.
Τα 200ευρώ ειναι για κάθε ένα εμβόλιο που κάνεις φαντάζομαι?
Γι' αυτό είμαστε να εδώ να βοηθάμε η μία την άλλη.

Μπράβο στον γυναικολόγο σου που σου είπε να τα κάνεις. Εμένα ο δικός μου, μου είχε πει ότι αυτά τα κάνουν όταν είναι να κάνεις εξωσωματική. Ευτυχώς για μένα με ανέλαβε ο Θείος μου που είναι ανοσιολόγος - ερευνητής υπογονιμότητας και με ξεσκόνισε στις εξετάσεις και εμένα και το σύζυγο. Έτσι έμαθα ότι έχω ΝΚ και θρομβοφιλία.

Ναι για κάθε εμβόλιο!

bantito27
11-07-12, 22:46
Γι' αυτό είμαστε να εδώ να βοηθάμε η μία την άλλη.

Μπράβο στον γυναικολόγο σου που σου είπε να τα κάνεις. Εμένα ο δικός μου, μου είχε πει ότι αυτά τα κάνουν όταν είναι να κάνεις εξωσωματική. Ευτυχώς για μένα με ανέλαβε ο Θείος μου που είναι ανοσιολόγος - ερευνητής υπογονιμότητας και με ξεσκόνισε στις εξετάσεις και εμένα και το σύζυγο. Έτσι έμαθα ότι έχω ΝΚ και θρομβοφιλία.

Ναι για κάθε εμβόλιο!
ti einai to nk? ta natural kilers?? pote prepei na kanoyme thn eksetasi aythn? mipos to exoyn oi gynaikes me arnitiko rezys mono?giati kati tetoio ksero

mummytobe
12-07-12, 00:41
Κορίτσια καλησπέρα!
Είχα πριν λιγες μερες μια βιοχημικη και μόλις γύρισα απο τον γυναικολογο μου.
Μου είπε πως το πιθανότερο βέβαια ειναι να ειναι τυχαίο γεγονός όμως επειδη δεν θέλει να το ρισκάρει θέλει να κάνω ένα πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια.
Δυστυχώς εχω ΟΑΕΕ και δεν ειναι και θεωρημενο το βιβλιάριο.Αν πάω σε δημόσιο νοσοκομείο χωρις βιβλιάριο έχετε ιδέα πόσο μπορει να μου κοστίσει?

evaggelia_74
12-07-12, 11:09
ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΟΙΧΙΖΕ 300ΕΥΡΩ

mummytobe
20-07-12, 15:08
καλησπερα και παλι!
μολις πηρα τις μισες εξετασεις και επειδη θα τις εχω ολες την επομενη εβδομαδα ελεγα να σας γραψω τα αποτελεσματα μιας και με εχει φαει η αγωνια...
v leiden αρνητικο
παραγοντας v αρνητικο
μεταλλαξη προθρομβινης αρνητικο
παραγοντας xiii ετεροζυγο
ινωδογονο β ομοζυγο
αναστολεας ενεργοποιητη πλασμινογονου 4G/5G
GPIIIa la\la
μεταλλαξη ομοκυστεινης C677t ετεροζυγο
ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗς A1298C ετεροζυγο
μετατρεπτικο ενζυμο αγγειοτενσινης del/ins(θετικο)
απολιποπρωτεινη Β αρνητικο
απολιποπρωτεινη Ε αρνητικο

καμμια ιδεα?

Ι.Δωρα
20-07-12, 15:31
Εγω στις εξετασεις που εκανα...εγραφε αναλυτικα απο κατω κατι σαν υποσημειωση...θετικη ετεροζυγη για θρομβοφιλια..Ειμαι ετεροζυγη MHTFR.Ο γιατρος μου μου ειπε πως απο την στιγμη που ειμαι ετεροζυγη συμαινει πως απλα εχω την προδιαθεση για θρομβους οχι οτι ειμαι θρομβοφιλικη!!Και μου συστησε ενεσεις ηπαρινης προληπτικα σε επομενη εγκυμοσυνη..
Πολλες απ τις εξετασεις σου γραφουν ετεροζυγη..Μπορει να ειναι κατι αναλογο αλλα σε περισσοτερα ενζυμα...
Η θρομβοφιλια ειναι ειτε ομοζυγη(κληρονομικοτητα και απο τους 2 γονεις)
ειτε ετεροζυγη(κληρονομικοτητα απο εναν απ τους δυο γονεις)
Ελπιζω να βοηθησα καπως..Δεν ειμαι και ειδικη..Σου λεω απο προσωπικη πειρα απ τις δικες μου εξετασεις τι προεκυψε

Ι.Δωρα
20-07-12, 15:34
Γιατι δεν πας το απογευμα στον γυναικολογο η τον αιματολογο σου να σου λυθει η απορεια;

mummytobe
20-07-12, 16:08
σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
ο γιατρος περιμενει και τις υπολοιπες...αντιπηκτικα λυκου,αντισταση στην c,d-dimers...και αλλες που θα τις εχω την αλλη εβδομαδα γιατι δυστηχως θα τις κανω σε αλλο διαγνωστικο.
Ξεχασα να βαλω και την Γλυκοπρωτεινη Αιμοπεταλιων (GPIa)που διαπιστωθηκε πολυμορφισμος σε ομοζυγη κατασταση.
Δυστηχως απο οσο διαβασα σε ενα χαρτι που μου εδωσαν,μπορει στην ομοκυστεινη να ειμαι ετεροζυγη,ομως επειδη συνηπαρχουν ειμαι ουσιαστικα ομοζυγη...
Επειδη ειχα στην αρχη του μηνα μια βιοχημικη κυηση συνεπως αποβολη...για παιδακι ξεκιναω τον αλλο μηνα...απλα ελεγα μηπως αποφυγω τις ενεσεις νομιζω δεν θα μπορω να τις κανω!!
εσυ τις εκανες??

Ι.Δωρα
20-07-12, 16:52
σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
ο γιατρος περιμενει και τις υπολοιπες...αντιπηκτικα λυκου,αντισταση στην c,d-dimers...και αλλες που θα τις εχω την αλλη εβδομαδα γιατι δυστηχως θα τις κανω σε αλλο διαγνωστικο.
Ξεχασα να βαλω και την Γλυκοπρωτεινη Αιμοπεταλιων (GPIa)που διαπιστωθηκε πολυμορφισμος σε ομοζυγη κατασταση.
Δυστηχως απο οσο διαβασα σε ενα χαρτι που μου εδωσαν,μπορει στην ομοκυστεινη να ειμαι ετεροζυγη,ομως επειδη συνηπαρχουν ειμαι ουσιαστικα ομοζυγη...
Επειδη ειχα στην αρχη του μηνα μια βιοχημικη κυηση συνεπως αποβολη...για παιδακι ξεκιναω τον αλλο μηνα...απλα ελεγα μηπως αποφυγω τις ενεσεις νομιζω δεν θα μπορω να τις κανω!!
εσυ τις εκανες??

Aκομη προσπαθουμε για συλληψη αλλα μου ειπε ο γιατρος μου πως δεν πονανε και τοσοοο.. και πως ειναι μικρες(οπως της ινσουλινης)
Δεν με φοβιζουν...θα κανω οτι ειναι δυνατο για μια ομαλη εγκυμοσυνη.

mummytobe
20-07-12, 21:30
Σου εύχομαι σύντομα να μεινεις εγκυος κοπέλα μου!και για τα παιδάκια μας θα κάνουμε ολες όσες θυσίες χρειαστούν!

gianna_p
29-07-12, 22:45
καλησπερα σας,

υπαρχει καποια κοπελα που να κανει ενεσεις ηπαρινης αυτον τον καιρο? ηθελα να ρωτησω αν τις καλυπτει το ικα (εοπυυ).
ευχαριστω

MarianS
30-07-12, 00:08
Δεν κανω ενεσεις αλλά ξερω ότι τις καλύπτει αν τις γραψεις σε γιατρο συμβεβλημενο με ΕΟΠΠΥ και πληρωνεις 25% συμμετοχη.

markela35
30-07-12, 01:29
καλησπερα σας,

υπαρχει καποια κοπελα που να κανει ενεσεις ηπαρινης αυτον τον καιρο? ηθελα να ρωτησω αν τις καλυπτει το ικα (εοπυυ).
ευχαριστω

κοστιζουν γυρω στα 8ευρω οι 2.Αλλα μπορεις να της παρεις και μεσω ικα πληρωνεις το 25%

gianna_p
30-07-12, 09:44
παλι καλα,
πολυ φοβομουν οτι δεν τις καλυπτει.

ευχαριστω πολυ.
καλημερα

katexino
03-08-12, 14:39

Καλησπέρα. Εγώ λόγω αυξημένων NK έχω κάνει 4 φορές εμβόλια και μέτα αφού αποφάσισε η "γιατρός " μου ότι δεν εχουν κανενα αποτελέσμα αποφάσισε να κάνω σφαιρίνες. Το αποτέσμα φυσικά ήταν μηδεν στο πηλίκο. Το κόστος δε για τα εμβόλια είναι γύρω στα 300 ευρω(εξαρταται που θα πας) και για τις σφαιρίνες 400 ευρώ για την νοσηλεία στο ιασω. Οι σφαιρίνες αν στις καλύπτει η ασφάλεια σου καλώς δεν πλήρώνεις τίποτα αλλα αν όχι να υπολογιζεις 300 ευρω το μπουκάλι. Το θέμα είναι όμως ότι όταν πήγα Αμερική και επισκέφτηκα έναν γυναικολόγο όταν άκουσε για τα αντιπατρικα και τις σφαιρινες τρελάθηκε!!!! Στην Αμερική εχουν πάνω απο 7 χρόνια να εφαρμόσουν αυτην την μέθοδο!! Και σαν να μην εφτανε αυτο μου το επιβεβαιωσε και ο Κος Οικονομου ο οποιος έδειξε πραγματικα ενδιαφερον και με διαφωτισε σε αρκετα πραγματα. Τα στοιχεια του ειναι Οικονομου Εμμανουηλ δεν είναι γυναικολόγος αλλα ειδικος στις καθ΄εξιν αποβολες και μελεταει το ανοσολογικο συστημα πολυ σημαντικο!! Το τηλ ειναι 2106421309. Αν θες κανε τουλάχιστον μια αποπειρα να τον συναντησεις αλλα μην μπλέξεις με εμβολια γιατι πανω απο ολα ειναι επιζημια για τον οργανισμο μας και κατα δευτερον για την τσεπη μας χωρις κανενα όφελος!!

liliana
03-08-12, 14:57
Καλησπέρα. Εγώ λόγω αυξημένων NK έχω κάνει 4 φορές εμβόλια και μέτα αφού αποφάσισε η "γιατρός " μου ότι δεν εχουν κανενα αποτελέσμα αποφάσισε να κάνω σφαιρίνες. Το αποτέσμα φυσικά ήταν μηδεν στο πηλίκο. Το κόστος δε για τα εμβόλια είναι γύρω στα 300 ευρω(εξαρταται που θα πας) και για τις σφαιρίνες 400 ευρώ για την νοσηλεία στο ιασω. Οι σφαιρίνες αν στις καλύπτει η ασφάλεια σου καλώς δεν πλήρώνεις τίποτα αλλα αν όχι να υπολογιζεις 300 ευρω το μπουκάλι. Το θέμα είναι όμως ότι όταν πήγα Αμερική και επισκέφτηκα έναν γυναικολόγο όταν άκουσε για τα αντιπατρικα και τις σφαιρινες τρελάθηκε!!!! Στην Αμερική εχουν πάνω απο 7 χρόνια να εφαρμόσουν αυτην την μέθοδο!! Και σαν να μην εφτανε αυτο μου το επιβεβαιωσε και ο Κος Οικονομου ο οποιος έδειξε πραγματικα ενδιαφερον και με διαφωτισε σε αρκετα πραγματα. Τα στοιχεια του ειναι Οικονομου Εμμανουηλ δεν είναι γυναικολόγος αλλα ειδικος στις καθ΄εξιν αποβολες και μελεταει το ανοσολογικο συστημα πολυ σημαντικο!! Το τηλ ειναι 2106421309. Αν θες κανε τουλάχιστον μια αποπειρα να τον συναντησεις αλλα μην μπλέξεις με εμβολια γιατι πανω απο ολα ειναι επιζημια για τον οργανισμο μας και κατα δευτερον για την τσεπη μας χωρις κανενα όφελος!!
Καλησπέρα! κ γω ψάχνοντας στο διαδύκτιο είδα ότι αυτά τα εμβόλια ειναι αμφίβολα κ μπορούν να προκαλέσουν πολλά κακά στον οργανισμό μας. Προς το παρόν πάντως ο γιατρός μου μου είπε ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα παίρνω κορτιζόνη (prezolone).

alex-paula
12-09-12, 21:22
Καλησπέρα!

θα ήθελα τις εμπειρίες γιατί οι γιατροί θα με τρελάνουν!
Είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα, ενώ είχα μία παλίνδρομη τον Ιούνιο. Έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και ο παράγοντας viii βγήκε χαμηλότερος απ'ότι θα έπρεπε. 58 με φυσιολογικά όρια 70-150. ο γυναικολόγος μου είπε να κάνω κατευθείαν clexane. Με παρέπεμψε και σε έναν αιματολόγο ο οποίος μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Ρώτησα και τον θείο μου ο οποίος είναι παθολόγος και μου είπε επίσης όχι.
Θεωρώ πως ο γυναικολόγος θέλει να τις κάνω περισσότερο προλήπτικα, για να είναι καλυμμένος θα έλεγα, αλλά γιατί να μην τις αποφύγω αν δεν χρειάζεται..?

Βρέθηκε καμία στην ίδια θέση με εμένα? Πώς το αντιμετωπίσατε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

annat29
14-09-12, 11:50
πιστευω οτι σου τις εδωσε καθαρα για προληπτικους λογους λογω της προηγουμενης σου αποβολης.θα μπορουσε βεβαια τωρα στην αρχη να σου δωσει και σαλοσπιρ...εγω για παραδειγμα οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος θα κανω κατευθειαν ενεσεις και τωρα πριν την εγκυμοσυνη παιρνω σαλοσπιρ.
ρωτησε τον για ποιο λογο επιμενει για να σου λυθουν οποιες αποριες εχεις.
μονο 1 αποβολη ειχες?

sofi@p
14-09-12, 12:03
οι περισσότεροι γυναικολόγοι, που δυστυχώς δεν ξέρουν την τύφλα τους από θρομβοφιλία, ακολουθούν τον τυφλοσούρτη salospir πριν και clexane μετά (μαζί με salospir μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις). να πάτε σε αιματολόγους εξειδικευμένους σε κύηση. εγώ όταν είχα την 1η παλλίνδρομη ακολούθησα τον τυφλοσούρτη salospir και μετά salospir+clexane. αλλά παλλινδρόμησε και πάλι το έμβρυο. μετά ξύπνησα και πήγα σε αιματολόγο που γελούσε με αυτή την αγωγή και μου είπε ότι δεν χρειαζόταν γιατί ο τύπος της θρομβοφιλίας που είχα δε σχετίζεται μα αποβολές. πρότεινε μόνο innohep στο 1ο τρίμηνο. ευτυχώς την ίδια άποψη είχε και ο 2ος γυναικολόγος μου (ειδικός στις αποβολές).
μόνο οι αιματολόγοι ξέρουν. υπάρχουν διαφορετικά είδη θρομβοφιλίας και τον γενετικό έλεγχο μόνο ένας αιματολόγος μπορεί να τον αξιολογήσει σωστά. οι περισσότεροι γυναικολόγοι μόλις δουν μια ετερωζυγωτία, αμέσως σου δίνουν αντιπηκτική αγωγή.

EVIL
14-09-12, 12:41
οι περισσότεροι γυναικολόγοι, που δυστυχώς δεν ξέρουν την τύφλα τους από θρομβοφιλία, ακολουθούν τον τυφλοσούρτη salospir πριν και clexane μετά (μαζί με salospir μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις). να πάτε σε αιματολόγους εξειδικευμένους σε κύηση. εγώ όταν είχα την 1η παλλίνδρομη ακολούθησα τον τυφλοσούρτη salospir και μετά salospir+clexane. αλλά παλλινδρόμησε και πάλι το έμβρυο. μετά ξύπνησα και πήγα σε αιματολόγο που γελούσε με αυτή την αγωγή και μου είπε ότι δεν χρειαζόταν γιατί ο τύπος της θρομβοφιλίας που είχα δε σχετίζεται μα αποβολές. πρότεινε μόνο innohep στο 1ο τρίμηνο. ευτυχώς την ίδια άποψη είχε και ο 2ος γυναικολόγος μου (ειδικός στις αποβολές).
μόνο οι αιματολόγοι ξέρουν. υπάρχουν διαφορετικά είδη θρομβοφιλίας και τον γενετικό έλεγχο μόνο ένας αιματολόγος μπορεί να τον αξιολογήσει σωστά. οι περισσότεροι γυναικολόγοι μόλις δουν μια ετερωζυγωτία, αμέσως σου δίνουν αντιπηκτική αγωγή.
Έτσι είναι, οι γυναικολόγοι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν αιματολογικά ζητήματα. Όπως λες υπαρχουν πολλά είδη, εγώ έχω μία ελαφριάς μορφής και πρίν την εγκυμοσυνη έπαιρνα salospir και μετά ενέσεις ivor 2500 τις οποίες μέχρι το τέλος δεν χρειάστηκε να ανεβάσω γιατί πήγαινα πολύ καλά.
Είναι πάντως αδιανόητο να παίρνει κανείς και salospir και να κάνει και ενέσιμη αντιπικτική, φυσικά και όποιος αιματολόγος το ακούσει θα γελάει, η αραίωση έρχεται ανεβάζοντας την δοσολογία της ένεσης όχι δίνοντας salospir.

sofi@p
14-09-12, 12:44
Έτσι είναι, οι γυναικολόγοι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν αιματολογικά ζητήματα. Όπως λες υπαρχουν πολλά είδη, εγώ έχω μία ελαφριάς μορφής και πρίν την εγκυμοσυνη έπαιρνα salospir και μετά ενέσεις ivor 2500 τις οποίες μέχρι το τέλος δεν χρειάστηκε να ανεβάσω γιατί πήγαινα πολύ καλά.
Είναι πάντως αδιανόητο να παίρνει κανείς και salospir και να κάνει και ενέσιμη αντιπικτική, φυσικά και όποιος αιματολόγος το ακούσει θα γελάει, η αραίωση έρχεται ανεβάζοντας την δοσολογία της ένεσης όχι δίνοντας salospir.
υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που πρέπει να τα δώσεις συνδυαστικά. αλλά αυτό το γνωρίζει ο αιματολόγος.

alex-paula
14-09-12, 14:02
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Τη Δευτέρα έχω ραντεβού σε αιματολόγο οπότε θα δούμε τι θα γίνει.
Καλο Σαββατοκύριακο!

bantito27
18-09-12, 15:57
koritsia kalispera tha hthela kapoia poy exei paromia empiria h na einai gnosths toy thematos na me voithisei.....meta apo dyo palidromes kai ego ksekinisa ton gorgotha ton eksetaseon...oxi kanei ormoniko elenxo ta opoia kaliptontai ola apo to ika..exo episeis na kano tis eksis eksetasei thromvofilias... ormikisteini...LEIDEN..MTHFR..ANTIPIKTIKA LYKOY..PROTEINI S,, PROTEINI C KAI ANTIKARDIOLIPIA ANTISOMATA IgG IgM apo aytes grafontai mpno h proteleytaia kai h teleytaia eksetasi oi alles poy piga sto ika na rotiso giati den grafontai moy eipane apla oti etsi apofasise h kyvernisi(mhn po kamia koyventa..telos panton)kala gia nosokomeio tha kanoyne kanenan xrono na vgoyne apo oti akoysa ginontai sto papageorgioy...mporeite na voithisete kai na mou peite kapoia diagnostika kentra poy tis kanoyn kai na exoyn logikes times eimai apo thessaloniki... ston asklipio poy rotisa moy eipane 350 evro...polla den einai???oyf sygnomi an ss koyrasa...alla meta soy leei asfalismenoi...an den exeis na pliroseis den kaneis tipota

gianna_p
18-09-12, 18:27
koritsia kalispera tha hthela kapoia poy exei paromia empiria h na einai gnosths toy thematos na me voithisei.....meta apo dyo palidromes kai ego ksekinisa ton gorgotha ton eksetaseon...oxi kanei ormoniko elenxo ta opoia kaliptontai ola apo to ika..exo episeis na kano tis eksis eksetasei thromvofilias... ormikisteini...LEIDEN..MTHFR..ANTIPIKTIKA LYKOY..PROTEINI S,, PROTEINI C KAI ANTIKARDIOLIPIA ANTISOMATA IgG IgM apo aytes grafontai mpno h proteleytaia kai h teleytaia eksetasi oi alles poy piga sto ika na rotiso giati den grafontai moy eipane apla oti etsi apofasise h kyvernisi(mhn po kamia koyventa..telos panton)kala gia nosokomeio tha kanoyne kanenan xrono na vgoyne apo oti akoysa ginontai sto papageorgioy...mporeite na voithisete kai na mou peite kapoia diagnostika kentra poy tis kanoyn kai na exoyn logikes times eimai apo thessaloniki... ston asklipio poy rotisa moy eipane 350 evro...polla den einai???oyf sygnomi an ss koyrasa...alla meta soy leei asfalismenoi...an den exeis na pliroseis den kaneis tipota

καλησπερα,
εκανα εγω προσφατα εξετασεις θρομβοφιλιας για ολο το πακετο. εδωσα 260 ευρω. ομως ο αιματολογος που τις εκανα ειναι στην αθηνα. αν θες να σου στειλω τα στοιχεια του.
επισης ειχα ρωτησει ποσο κοστιζουν σε γνωστο ιδιωτικο μαιευτηριο της Αθηνας και μου ειχαν πει 360 ευρω.

sofi@p
18-09-12, 18:41
προσοχή, υπάρχουν διάφορα "πακέτα" θρομβοφιλίας, που προσωπικά δεν εμπιστεύομαι γιατί σε βλέπουν ως πορτοφόλι. μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο θα σου κάνουν τον πλήρη έλεγχο.

bantito27
18-09-12, 23:13
καλησπερα,
εκανα εγω προσφατα εξετασεις θρομβοφιλιας για ολο το πακετο. εδωσα 260 ευρω. ομως ο αιματολογος που τις εκανα ειναι στην αθηνα. αν θες να σου στειλω τα στοιχεια του.
επισης ειχα ρωτησει ποσο κοστιζουν σε γνωστο ιδιωτικο μαιευτηριο της Αθηνας και μου ειχαν πει 360 ευρω.
nai kai emena toso moy eipane tora...poy mallon den tha ta glitoso...mesa se aytes poy ekanes einai kai aytes poy tha kano kai ego gianna-p??exo diavasei genika oti einai perissoteres oi eksetaseis thn thromvofilias alla o giatros moy moy eipe oti an vgei kati thetiko se aytes tote tha kano kai tis alles...

gianna_p
18-09-12, 23:45
nai kai emena toso moy eipane tora...poy mallon den tha ta glitoso...mesa se aytes poy ekanes einai kai aytes poy tha kano kai ego gianna-p??exo diavasei genika oti einai perissoteres oi eksetaseis thn thromvofilias alla o giatros moy moy eipe oti an vgei kati thetiko se aytes tote tha kano kai tis alles...

ναι ειναι μεσα ολες οσες αναφερεις και κατι επιπλεον.
δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι πιο οικονομικο.....δυστηχως ειναι ακριβες εξετασεις.

annat29
19-09-12, 10:21
350 ευρω που σου ειπαν ειναι καλο ποσο για ιδιωτικο εργαστηριο.οι συγκεκριμενες εξετασεις ειναι πολυ ακριβες.αν θελεις ρωτα και στην ευρωδιαγνωση.εγω τις εκανα τον Μαιο και μου βγηκαν 300 ευρω.κλεισε ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο σε αιματολογο καλυτερα για να σε βοηθησει.ελπιζω να βοηθησα.

bantito27
19-09-12, 12:42
350 ευρω που σου ειπαν ειναι καλο ποσο για ιδιωτικο εργαστηριο.οι συγκεκριμενες εξετασεις ειναι πολυ ακριβες.αν θελεις ρωτα και στην ευρωδιαγνωση.εγω τις εκανα τον Μαιο και μου βγηκαν 300 ευρω.κλεισε ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο σε αιματολογο καλυτερα για να σε βοηθησει.ελπιζω να βοηθησα.
se eyxaristo gia thn apantisi..more ego kai thn psixi moy dino gia na mhn xaso kai allo moro apla uparxoyn polloi tsarlatanoi kai kleftes gyro mas kai kalo einai na thn psaxnoyme ligo....exo kai mia aporia akoma..epeidi diavazo apo polla koritsia edo sto forym ia ta natural killers kai to syzhtisa me ton giatro moy eipe pos ego den thn xriazomai aythn thn eksetasi giati exo poly kalo endomitrio..ara h eksetasi ayth sxetizetai me to endomitrio mas??den ksero alla den thelo na mhn kano kati poy prepei prin valo mpros gia vivaki...

annat29
19-09-12, 16:36
νομιζω οτι πρεπει να ακους τον γιατρο σου εφοσον του εχεις εμπιστοσυνη.σου ευχομαι να μην σου ξανατυχει για αλλο μωρακι το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο!!!
οσο για αυτο που λες για τσαρλατανους....ενα θα σου πω μεχρι να βρεθει ο γιατρος που παω τωρα κ να μου πει ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να κανω παιδι ειχα ηδη χασει 3!!!δν λεω οτι αυτος ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αλλα τουλαχιστον ηταν ο μονος που μου συστησε αιματολογο κ μπηκα σε μια σειρα.
την εξεταση που αναφερεις ουτε και εγω την εχω κανει.

bantito27
19-09-12, 22:25
νομιζω οτι πρεπει να ακους τον γιατρο σου εφοσον του εχεις εμπιστοσυνη.σου ευχομαι να μην σου ξανατυχει για αλλο μωρακι το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο!!!
οσο για αυτο που λες για τσαρλατανους....ενα θα σου πω μεχρι να βρεθει ο γιατρος που παω τωρα κ να μου πει ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να κανω παιδι ειχα ηδη χασει 3!!!δν λεω οτι αυτος ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αλλα τουλαχιστον ηταν ο μονος που μου συστησε αιματολογο κ μπηκα σε μια σειρα.
την εξεταση που αναφερεις ουτε και εγω την εχω κανει.
ase kai ego perasa ta idia kai ksero...apo oti eida tora eisai apo thessaloniki...se poion giatro pas? se poia perioxi...mporeis na moy peis ta vimata poy soy evale na akoloythiseis o giatros soy kai telika poia htan h aitia ton apovolon soy..an theleis fysika gia na tsekaro kai ego an eimai se kalo dromo kai na perno koyragio

ninia06
03-10-12, 13:54
Γεια σας και από εμένα!!!!Είμαι κι εγώ στην κατηγορία των γυναικών που έχουν ετεροζυγωτία V-LEIDEN. Έκανα τις εξετάσεις πέρσι το καλοκαίρι (από μόνη μου λόγω ιστορικού θρομβοφιλίας στην οικογένεια) στα πλαίσια προγεννητικού ελέγχου και εν όψει του γάμου μου και των προσπαθειών για παιδί που θα ξεκινούσαν.Μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα λίγο γιατί είχα διαβάσει πως η θρομβοφιλία μπορεί να φέρει αποβολή στην εγκυμοσύνη.Βέβαια η αιματολόγος με καθησύχασε λέγοντας μου ότι το είδος της θρομβοφιλίας που έχω δεν είναι επικίνδυνο για αποβολή, κυρίως οι ομοζυγώτες έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο.Η σύσταση της αιματολόγου ήταν χορήγηση ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους κατά τη διάρκεια της λοχείας για 8 εβδομάδες.
Σχεδόν ένα χρόνο προσπαθούσαμε με το σύζυγό μου για παιδί και δεν τα καταφέραμε, εκτός από μια φορά που ήμουν σίγουρη ότι είμαι έγκυος αλλά δυστυχώς το τεστ βγήκε αρνητικό.Επισκεφθήκαμε έναν καθηγητή στη Θεσσαλονίκη ο οποίος και μας είπε ότι πολύ πιθανόν να υπήρχε εγκυμοσύνη ή οποία δεν συνεχίστηκε επειδή δεν γινόταν καλή αιμάτωση του εμβρύου λόγω θρομβοφιλίας και ότι μόνο με εξέταση χοριακής θα μπορούσαμε να το εξακριβώσουμε αυτό.Εντέλει η σύσταση του καθηγητή ήταν Innohep από την πρώτη στιγμή.Τελικά καταλήξαμε σε εξωσωματική όπου τη Δευτέρα 1/10 έγινε η εβρυομεταφορά και το ίδιο απόγευμα ξεκίνησα και τις ενέσεις.

Αυτή η δική μου εμπειρία και συγγνώμη αν σας κούρασα!!!!!

thokos
03-10-12, 14:52
καλησπερα,

gianna μου, τελικά έχουμε κοινή πορεία..εκτός από το διάφραγμα βγήκα κι εγώ με θρομβοφιλία υψηλού μαιευτικού κινδύνου...και με το που μείνω έγκυος ξεκινάμε ενεσούλες..διαβάζω ωστόσο ότι μπορεί να επηρεάσει από την αρχή της σύλληψης η θρομβοφιλία..να μην αιματώνεται πριν καν επιβεβαιωθεί η εγκυμοσύνη..έχεις ακούσει κάτι τέτοιο??

garufalia
03-10-12, 15:32
Κορίτσια εμενα η αιματολογος μου ειπε οτι οι αντιπηκτικες ενεσεις πρεπει να ξεκινήσουν απο την πρωτη στιγμη που θα αρχίσει το πρωτοκολλο της εξωσωματικής. Δηλαδη με το που θα παρω την πρωτη ορμονη, 15 μερες πριν την ωοληψία και την εμβρυομεταφορα κτλ. Η θρομβοφιλια οχι μονο μπορει να αποτρεψει την εμφυτευση, αλλα ειναι και επικινδυνη για τη γυναικα που παιρνει ορμονες.

Τωρα αν καποια δεν κανει εξωσωματικη, οποτε δεν υποβαλλεται σε ορμονες, υποθετω οτι ισως πρεπει να παρει καποια αντιπηκτικη αγωγη γυρω στις μερες της οωρηξίας (οπου θα γίνει η γονιμοποιηση και η εμφυτευση με φυσικο τρόπο), και οχι μονο αφου δει οτι ειναι εγκυος... Εστω και ενα salospir... Εγω θα ρωτουσα εναν αιματολογο, και μαλιστα οχι έναν, αλλα δυο και για μια δευτερη γνωμη.

ninia06
03-10-12, 19:07
Εστω και ενα salospir... Εγω θα ρωτουσα εναν αιματολογο, και μαλιστα οχι έναν, αλλα δυο και για μια δευτερη γνωμη.

Η αλήθεια είναι ότι ο καθηγητής με ρώτησε με απορία: Δεν σου είπε να παίρνεις ούτε ασπιρίνη???
Anyway, αύριο θα πάρω τηλ να κλείσω ένα ραντεβού με την αιματολόγο για να τα ξαναδούμε....

gianna_p
04-10-12, 14:46
gianna μου, τελικά έχουμε κοινή πορεία..εκτός από το διάφραγμα βγήκα κι εγώ με θρομβοφιλία υψηλού μαιευτικού κινδύνου...και με το που μείνω έγκυος ξεκινάμε ενεσούλες..διαβάζω ωστόσο ότι μπορεί να επηρεάσει από την αρχή της σύλληψης η θρομβοφιλία..να μην αιματώνεται πριν καν επιβεβαιωθεί η εγκυμοσύνη..έχεις ακούσει κάτι τέτοιο??

Κορίτσια εμενα η αιματολογος μου ειπε οτι οι αντιπηκτικες ενεσεις πρεπει να ξεκινήσουν απο την πρωτη στιγμη που θα αρχίσει το πρωτοκολλο της εξωσωματικής. Δηλαδη με το που θα παρω την πρωτη ορμονη, 15 μερες πριν την ωοληψία και την εμβρυομεταφορα κτλ. Η θρομβοφιλια οχι μονο μπορει να αποτρεψει την εμφυτευση, αλλα ειναι και επικινδυνη για τη γυναικα που παιρνει ορμονες.

Τωρα αν καποια δεν κανει εξωσωματικη, οποτε δεν υποβαλλεται σε ορμονες, υποθετω οτι ισως πρεπει να παρει καποια αντιπηκτικη αγωγη γυρω στις μερες της οωρηξίας (οπου θα γίνει η γονιμοποιηση και η εμφυτευση με φυσικο τρόπο), και οχι μονο αφου δει οτι ειναι εγκυος... Εστω και ενα salospir... Εγω θα ρωτουσα εναν αιματολογο, και μαλιστα οχι έναν, αλλα δυο και για μια δευτερη γνωμη.

εγω παλι αυτο που γνωριζω (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι σωστο ή οχι) ειναι πως οποιες εχουν ομοζυγωτια ειναι δυσκολο να συλλαβουν. στην ετεροζυγωτια δεν υπαρχει θεμα ουτε με τη συλληψη ουτε με την εμφυτευση....
τωρα βρε κοριτσια τι να σας πω? μην σας παρω και στο λαιμο μου....
εγω ας πουμε για παραδειγμα, εμεινα εγκυος παρα πολυ γρηγορα μετα απο 1,5 μηνα προσπαθειων εμαθα οτι ειμαι εγκυος. τοσο γρηγορα....

υπαρχουν και αποψεις που λενε οτι στην θρομβοφιλια ειναι πιο δυσκολο το 2ο τριμηνο. ουτε αυτο ξερω παλι αν ειναι σωστο.....

η δικια μου ιστολογικη ειχε βγει καθαρη. πραγμα που σημαινει οτι επαιξε ρολο στην παλλινδρομη το διαφραγμα και οχι η θρομβοφιλια, διαφορετικα θα ειχε βρεθει καποια θρομβωση.....

thokos στον Ν...ΡΟ δεν εκανες την εξεταση?

thokos
04-10-12, 15:31
εγω παλι αυτο που γνωριζω (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι σωστο ή οχι) ειναι πως οποιες εχουν ομοζυγωτια ειναι δυσκολο να συλλαβουν. στην ετεροζυγωτια δεν υπαρχει θεμα ουτε με τη συλληψη ουτε με την εμφυτευση....
τωρα βρε κοριτσια τι να σας πω? μην σας παρω και στο λαιμο μου....
εγω ας πουμε για παραδειγμα, εμεινα εγκυος παρα πολυ γρηγορα μετα απο 1,5 μηνα προσπαθειων εμαθα οτι ειμαι εγκυος. τοσο γρηγορα....

υπαρχουν και αποψεις που λενε οτι στην θρομβοφιλια ειναι πιο δυσκολο το 2ο τριμηνο. ουτε αυτο ξερω παλι αν ειναι σωστο.....

η δικια μου ιστολογικη ειχε βγει καθαρη. πραγμα που σημαινει οτι επαιξε ρολο στην παλλινδρομη το διαφραγμα και οχι η θρομβοφιλια, διαφορετικα θα ειχε βρεθει καποια θρομβωση.....

thokos στον Ν...ΡΟ δεν εκανες την εξεταση?

ναι, γιάννα μου...εκεί την έκανα...
μιλήσαμε σήμερα και μου είπε όλα καλά..με την υποψία εγκυμοσύνης ξεκινάμε τις ενέσεις, δηλ. όταν βγει θετικό το τεστ..και όλα θα πάνε καλά..και μένα καθαρή βγήκε η ιστολογική..οπότε...μάλλον το διάφραγμα φταίει...και από το αιματολογικό αυτό μου είπαν..ότι η θρομβοφιλία πιο πολύ ευθύνεται για αποβολές β΄τριμήνου..
τι να πω!
πως είσαι εσύ; τα ξεπέρασες τα διαδικαστικά;

gianna_p
04-10-12, 15:37
ναι, γιάννα μου...εκεί την έκανα...
μιλήσαμε σήμερα και μου είπε όλα καλά..με την υποψία εγκυμοσύνης ξεκινάμε τις ενέσεις, δηλ. όταν βγει θετικό το τεστ..και όλα θα πάνε καλά..και μένα καθαρή βγήκε η ιστολογική..οπότε...μάλλον το διάφραγμα φταίει...και από το αιματολογικό αυτό μου είπαν..ότι η θρομβοφιλία πιο πολύ ευθύνεται για αποβολές β΄τριμήνου..
τι να πω!
πως είσαι εσύ; τα ξεπέρασες τα διαδικαστικά;

εγω κοριτσακι μου με τις εξετασεις τελειωσα.....ξεκινησα απο τον προηγουμενο μηνα προσπαθειες....αλλα αδιαθετησα. εχτες καθαρισα και μπηκαμε παλι δυναμικα στο παιχνιδι.....ελπιζω να μας κατσει αυτος ο μηνας. το σκεφτομαι συνεχεια .....δεν το βγαζω απο το μυαλο μου......και οσο σκεφτομαι οτι τωρα θα ημουν στην Αθηνα και θα περιμενα απο στιγμη σε στιγμη να γεννησω τρελενομαι........ειχα πητ 28/10......:cry:

αυριο θα παω στο κεντρο υγειας να κανω εναν υπερηχο με την γυναικολογο που εχουμε εδω, να δει να ειμαστε ενταξει γιατι μετα την υστεροσκοπηση δεν με ειδε ο γιατρουλης μας.....

εσυ? πως πας?

thokos
04-10-12, 15:42
εγω κοριτσακι μου με τις εξετασεις τελειωσα.....ξεκινησα απο τον προηγουμενο μηνα προσπαθειες....αλλα αδιαθετησα. εχτες καθαρισα και μπηκαμε παλι δυναμικα στο παιχνιδι.....ελπιζω να μας κατσει αυτος ο μηνας. το σκεφτομαι συνεχεια .....δεν το βγαζω απο το μυαλο μου......και οσο σκεφτομαι οτι τωρα θα ημουν στην Αθηνα και θα περιμενα απο στιγμη σε στιγμη να γεννησω τρελενομαι........ειχα πητ 28/10......:cry:

αυριο θα παω στο κεντρο υγειας να κανω εναν υπερηχο με την γυναικολογο που εχουμε εδω, να δει να ειμαστε ενταξει γιατι μετα την υστεροσκοπηση δεν με ειδε ο γιατρουλης μας.....

εσυ? πως πας?

είσαι σε πολύ καλό δρόμο λοιπόν..θα γίνουν όλα όπως πρέπει τώρα..να είσαι σίγουρη...όλη μου η θετική ενέργεια είναι μαζί σου...άλλωστε είπαμε..έχουμε κοινή πορεία και παίρνω δύναμη και ελπίδα από σένα!!!!!!
εγώ περιμένω να αδιαθετήσω για να πάω για τη σαλπιγγογραφία..ΑΛΛΑ..μάλλον έχω κάποιο μικρόβιο γιατί έχω φαγούρες..έκανα σήμερα εξετάσεις και θα περιμένω τα αποτελέσματα..αν επιβεβαιωθεί ο φόβος μου..πρέπει πρώτα να καθαρίσω με αυτό και μετά να γίνει η εξέταση..μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα και μπει το μικρόβιο στη μήτρα..αυτά..ένα βήμα μπρος και ένα πίσω είμαι...ανυπομονώ κι εγώ να ξεκινήσω προσπάθειες..αλλά όχι πριν τελειώσω με όλα αυτά..οπότε μάλλον αργώ!
σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου αυτός να είναι ο μήνας σου και να έρθει το νινάκι σου...και να μείνει αυτή τη φορά...

σε φιλώ!

gianna_p
04-10-12, 15:46
είσαι σε πολύ καλό δρόμο λοιπόν..θα γίνουν όλα όπως πρέπει τώρα..να είσαι σίγουρη...όλη μου η θετική ενέργεια είναι μαζί σου...άλλωστε είπαμε..έχουμε κοινή πορεία και παίρνω δύναμη και ελπίδα από σένα!!!!!!
εγώ περιμένω να αδιαθετήσω για να πάω για τη σαλπιγγογραφία..ΑΛΛΑ..μάλλον έχω κάποιο μικρόβιο γιατί έχω φαγούρες..έκανα σήμερα εξετάσεις και θα περιμένω τα αποτελέσματα..αν επιβεβαιωθεί ο φόβος μου..πρέπει πρώτα να καθαρίσω με αυτό και μετά να γίνει η εξέταση..μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα και μπει το μικρόβιο στη μήτρα..αυτά..ένα βήμα μπρος και ένα πίσω είμαι...ανυπομονώ κι εγώ να ξεκινήσω προσπάθειες..αλλά όχι πριν τελειώσω με όλα αυτά..οπότε μάλλον αργώ!
σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου αυτός να είναι ο μήνας σου και να έρθει το νινάκι σου...και να μείνει αυτή τη φορά...

σε φιλώ!

ευχαριστω κοριτσακι μου για τα καλα σου λογια.....χιλια ευχαριστω
και βεβαια θα σας ανακοινωσω τα ευχαριστα οταν με το καλο ερθουν....να'σαι σιγουρη.....κι αν δεις τον γιατρουλη μας τωρα κοντα να του δωσεις ενα μεγαααααααλο φιλι απο μενα......
φιλακια πολλα

bantito27
08-10-12, 13:11
ευχαριστω κοριτσακι μου για τα καλα σου λογια.....χιλια ευχαριστω
και βεβαια θα σας ανακοινωσω τα ευχαριστα οταν με το καλο ερθουν....να'σαι σιγουρη.....κι αν δεις τον γιατρουλη μας τωρα κοντα να του δωσεις ενα μεγαααααααλο φιλι απο μενα......
φιλακια πολλα
koritsia kalimera...exo na po kati se oles....oso afora tis eksetaseis thromvofilias poy diavazo merikes kopeles grafoyn oti o gynaikologos grafei 5 6 eksetaseis eno o aimatologoa 19....ayto den sumenei oti einai kai to sosto...o gynaikologos grafei tis 5 vasikes arxika kai an vgei esto kai mia thetiki se kati toylaxiston emena ayto eipe o giatros tote proxorame na kanoyme kai tis ypolipes...den yparxei logos na tis kanoyme oles apo thn arxi giati oi eksetaseis aytes einai san krikos me tis ypolipes....giati kai panakrives einai kai den tis analamvanei to ika pleon pera apo 2-3.....ekana thn erevna moy kai to pio oikonomiko diagnostiko einai h eurodiagnosi...200 euro....na thn psaxnete poly prin proxorisete....

bantito27
08-10-12, 13:17
koritsia kalimera...exo na po kati se oles....oso afora tis eksetaseis thromvofilias poy diavazo merikes kopeles grafoyn oti o gynaikologos grafei 5 6 eksetaseis eno o aimatologoa 19....ayto den sumenei oti einai kai to sosto...o gynaikologos grafei tis 5 vasikes arxika kai an vgei esto kai mia thetiki se kati toylaxiston emena ayto eipe o giatros tote proxorame na kanoyme kai tis ypolipes...den yparxei logos na tis kanoyme oles apo thn arxi giati oi eksetaseis aytes einai san krikos me tis ypolipes....giati kai panakrives einai kai den tis analamvanei to ika pleon pera apo 2-3.....ekana thn erevna moy kai to pio oikonomiko diagnostiko einai h eurodiagnosi...200 euro....na thn psaxnete poly prin proxorisete....http://www.ivf-embryo.gr/gynaikologia/apoboles/thrombofilia

Tania7
12-10-12, 11:12

εσυ? πως πας?
Kalhmera koritsia.Eimai kenouria edo.Akoma den exo katalavi poa doulevi foroum.Ti eksitasis kanate meta apo ti apovoli?Ego ekana apovoli logo oti exana amniako mai aima.stis 9.07.eimouna-23.4 evdomades :cry:.Eixa pnt 28.10 .Tora pou plisiazi kairos,eimai :cry: .

annat29
14-10-12, 22:42
κρεμα μν το σκεφτεσαι για την αποβολη σου κανει κακο!!να ελπιζεις οτι συντομα θα ξαναμεινεις εγκυος!!!
απο τι εχανες αμνιακο υγρο?τι εξετασεις σου εδωσε να κανεις?

Tania7
15-10-12, 12:07
κρεμα μν το σκεφτεσαι για την αποβολη σου κανει κακο!!να ελπιζεις οτι συντομα θα ξαναμεινεις εγκυος!!!
απο τι εχανες αμνιακο υγρο?τι εξετασεις σου εδωσε να κανεις?
Mou tripise o sakos .fenite oti kolisa kapxeio mikrovio kai giavto tripise.O giatros eipe oti ekini ti fora imaste atixi oti eginai avto.Tora ola kala.stin alli egimosini,den na po se kanenan tipota (einouo tous filous) Meta ekana kolpiki kaliergia kai oura.Eitan kales.

Ζαχίρ
16-10-12, 12:33
Καλημέρα κορίτσια!όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλα θέματα μετά από 2 παλίνδρομες ολοκληρώνω σιγά σιγά τις εξετάσεις μου θρομβοφιλίας κτλ.μίλησα με μικροβιολόγο μου είπε ότι όλες είναι εντός ορίων και από τις γονιδιακές είμαι ετεροζυγώτης στη γλυκοπρωτείνη gpia.σας έχει τύχει ναστε ετεροζυγώτης σε αυτό το γονίδιο κι εσείς και τι σας είπε ο αιματολόγος;είναι απαραίτητες οι ενεσούλες;
θα πάρω τα αποτελέσματα την πέμπτη στα χέρια μου και θα κλείσω ραντεβού σε αιματολόγο αλλά μέχρι να γίνει αυτό έλεγα μήπως έιχε κάποια παρόμοια εμπειρία να με συμβουλέψει!

bantito27
17-10-12, 14:56
Καλημέρα κορίτσια!όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλα θέματα μετά από 2 παλίνδρομες ολοκληρώνω σιγά σιγά τις εξετάσεις μου θρομβοφιλίας κτλ.μίλησα με μικροβιολόγο μου είπε ότι όλες είναι εντός ορίων και από τις γονιδιακές είμαι ετεροζυγώτης στη γλυκοπρωτείνη gpia.σας έχει τύχει ναστε ετεροζυγώτης σε αυτό το γονίδιο κι εσείς και τι σας είπε ο αιματολόγος;είναι απαραίτητες οι ενεσούλες;
θα πάρω τα αποτελέσματα την πέμπτη στα χέρια μου και θα κλείσω ραντεβού σε αιματολόγο αλλά μέχρι να γίνει αυτό έλεγα μήπως έιχε κάποια παρόμοια εμπειρία να με συμβουλέψει!
kalispera zaxir..kai ego siga siga oloklirono tis eksetaseis thromvofilias thn eksetasi poy grafeis den moy thn exei grapsei o giatros moy...pira shmera tis eksetaseis moy paragonta v-leiden=0,6 to apotelespa..esy thn exeis kanei?poies einai oi fysiologikes times giati mperdeytika..fysika tha pao kai ston giatro alla anxothika shmera...ti alles eksetaseis exeis kanei?statistika rotao gia na alilovoithiomaste...eixa dyo palindromes kai ego dystixos..

Ζαχίρ
17-10-12, 16:44
Βαντιτο καλησπέρα!!!από τα γονίδια της θρομβοφιλίας εκανα αυτο που εκανες κι εσυ,αυτο με τη γλυκοπρωτεινη,την μεταλλαξη προθρομβινης και μεταλλαξη MTFHR.Αυτα νομιζω εκανα απο γονιδιακής αποψης.μετα ηταν οι απλεσ:πρωτεινη c ,s,ινωδογόνο,προθρομβινη κτλ+ανοσολογικες του στυλ λυκος,ανοσοσφαιρινες,ΝΚ,αντιπατρικα(δεν τα πιστευω) κτλ.δεν εχω παρει στα χερια μου τις εξετασεις οποτε δεν ξερω να σου πω τιμες.τα ορια ειναι σχετικα,αναλογα με το μικροβιολογικο εργαστηριο.εσυ ψαχτηκες γενικοτερα;καρυοτυπο εμβρυου εκανες για να ξερεις αν ηταν χρωμοσωμικη ανωμαλια ή οχι;εγω ευτυχως στο 2ο εκανα κι ηταν οντως χρωμοσωμικο το θεμα οποτε εκανα και καρυοτυπο ζευγους για αν αποκλεισω την μεταβιβαση του dna λανθασμενα κι ειμαστε καλα,οποτε τυχαιο γεγονος.ολα τα αλλα τα κανω για να αποκλεισω τυχον αλλους παραγοντες που μπορει να σκασουν μυτη μετα και για να αποκλεισω τυχον αιτιες για την 1η παλινδρομη που δεν εψαξα,αν και εκει που καταληγω είναι πως ηταν παλη κακη συλληψη.απο τη μια ηρεμω να μην εχω κατι αλλα απο την αλλα γιατι 2 φορες να κανουμε κακη συλληψη;τι φταιει τελικα;

bantito27
18-10-12, 01:24
Βαντιτο καλησπέρα!!!από τα γονίδια της θρομβοφιλίας εκανα αυτο που εκανες κι εσυ,αυτο με τη γλυκοπρωτεινη,την μεταλλαξη προθρομβινης και μεταλλαξη MTFHR.Αυτα νομιζω εκανα απο γονιδιακής αποψης.μετα ηταν οι απλεσ:πρωτεινη c ,s,ινωδογόνο,προθρομβινη κτλ+ανοσολογικες του στυλ λυκος,ανοσοσφαιρινες,ΝΚ,αντιπατρικα(δεν τα πιστευω) κτλ.δεν εχω παρει στα χερια μου τις εξετασεις οποτε δεν ξερω να σου πω τιμες.τα ορια ειναι σχετικα,αναλογα με το μικροβιολογικο εργαστηριο.εσυ ψαχτηκες γενικοτερα;καρυοτυπο εμβρυου εκανες για να ξερεις αν ηταν χρωμοσωμικη ανωμαλια ή οχι;εγω ευτυχως στο 2ο εκανα κι ηταν οντως χρωμοσωμικο το θεμα οποτε εκανα και καρυοτυπο ζευγους για αν αποκλεισω την μεταβιβαση του dna λανθασμενα κι ειμαστε καλα,οποτε τυχαιο γεγονος.ολα τα αλλα τα κανω για να αποκλεισω τυχον αλλους παραγοντες που μπορει να σκασουν μυτη μετα και για να αποκλεισω τυχον αιτιες για την 1η παλινδρομη που δεν εψαξα,αν και εκει που καταληγω είναι πως ηταν παλη κακη συλληψη.απο τη μια ηρεμω να μην εχω κατι αλλα απο την αλλα γιατι 2 φορες να κανουμε κακη συλληψη;τι φταιει τελικα;
to idio anarotiemai kai ego....ti ftaei telika??exo kanei tis eksetaseis kai mallon exo thomvofilia tha moy pei sygoyra o giatros moy..ase sthn deyteri apovoli esteilan to emvrio gia osteologiki taxa alla den ypirxe telika porisma sto xarti..egrafe apla pos ypirxe emvriaki..xero poly!! ti na po...se diadikasia dna kai karyotipoy den mpikame giati oi proti apovoli moy den htan me ton syzigo moy einai prin 5 xronia..diladi otan exei 2-3 apovoles me ton idio syntrofo thn psaxneis gia dna...perimeno na moy peis gia tis monades soy sta apotelesmata..gia na diastavrono kai ta dika moy na alilovoithiomaste oles kai syntoma soy eyxomai na gineis manoyla!

XRYS
18-10-12, 11:31
καλημερα κορίτσια. Πλησιάζει ο καιρός για να ξαναρχισω τις προσπάθειες και μου έχει κολλήσει η ιδέα ότι πρέπει να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Μέχρι τώρα δεν έκανα γιατί ο γιατρός επέμενε ότι ήταν τυχαίο γεγονός και ότι το μωρό είχε γαστρόσχιση. Δεν μπορώ όμως να ησυχάσω ήμουν στην 11η εβδομάδα και ήταν και το πρώτο . Τι να κάνω ? Ξέρει καμία πως να κλέισω ραντεβου με την κ. Λευκού Θεσσαλονίκη? Είμαι υπερβολική?

bantito27
18-10-12, 16:11
καλημερα κορίτσια. Πλησιάζει ο καιρός για να ξαναρχισω τις προσπάθειες και μου έχει κολλήσει η ιδέα ότι πρέπει να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Μέχρι τώρα δεν έκανα γιατί ο γιατρός επέμενε ότι ήταν τυχαίο γεγονός και ότι το μωρό είχε γαστρόσχιση. Δεν μπορώ όμως να ησυχάσω ήμουν στην 11η εβδομάδα και ήταν και το πρώτο . Τι να κάνω ? Ξέρει καμία πως να κλέισω ραντεβου με την κ. Λευκού Θεσσαλονίκη? Είμαι υπερβολική?
einai dikaioma soy na ths kaneis tis eksetaseis thromvofilias afoy etsi niotheis mhna akoys kanenan giatro kai ksepsirise ola ta endexomena na hremiseis psixologika..na mhn se troei ena giati synexeia...h kyria leykoy ti einai gynaikologos?den thn gnorizo....kai emena moy legane htan tyxaio kai symvenei se polles ego omos skeftomoyna pos isos na exoyn dikio alla isos kai oxi kai etsi ekana oles tis eksetaseis thromvofilias kai oles tis ormonikes...kai tsoyp mallon exo themataki thromvofilias telika perimeno akoma merikes eksetaseis gia na tis vevaioso...diavasa kati statistikes tis proales oti 1 stoys 15 exoyn thromvofilia kai gia thn ellada syngkekrimena oti einai to pososto 1 stoys 7 ....megalo pososto pistevo...kai den einai thema mono gia na ginoyme manoyles alla h ygeia mas genikotera...

XRYS
19-10-12, 09:03
einai dikaioma soy na ths kaneis tis eksetaseis thromvofilias afoy etsi niotheis mhna akoys kanenan giatro kai ksepsirise ola ta endexomena na hremiseis psixologika..na mhn se troei ena giati synexeia...h kyria leykoy ti einai gynaikologos?den thn gnorizo....kai emena moy legane htan tyxaio kai symvenei se polles ego omos skeftomoyna pos isos na exoyn dikio alla isos kai oxi kai etsi ekana oles tis eksetaseis thromvofilias kai oles tis ormonikes...kai tsoyp mallon exo themataki thromvofilias telika perimeno akoma merikes eksetaseis gia na tis vevaioso...diavasa kati statistikes tis proales oti 1 stoys 15 exoyn thromvofilia kai gia thn ellada syngkekrimena oti einai to pososto 1 stoys 7 ....megalo pososto pistevo...kai den einai thema mono gia na ginoyme manoyles alla h ygeia mas genikotera...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΥΚΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ Η κ. ΛΕΥΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΝΕΨΑΝ ΠΟΛΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ

bantito27
19-10-12, 12:24
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΥΚΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ Η κ. ΛΕΥΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΝΕΨΑΝ ΠΟΛΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ
xrys na thn psakseis kai me ta diagnostika...ego meta apo erevna poy ekana to pio oikonomiko diagnostiko einai oi evrodiagnosi...alloy moy legane 350 kai ego tis ekana me 200 telika...einai arketa akrives kai den tis dikaiologoyn oi perissoteres asfalies ego exo ika kai ta plirosa apo thn tsepi moy tis thromvofilias...ekana omos tis pio vasikes oxi oles giati kostizoyne 800 evro!!! an vgeis thetiki se kapoia tote akoloytheis kai tis alles diladi den xriazetai na tis kaneis oles apo thn arxi...ego ekana tis eksis: proteini s...proteini c..omokisteini..leiden-v....MTHFR..ANTIPIKTIKA LYKOY..ANTIKARDIOLIPINA ANTISOMATA IGM AGG...KAI AMH H AMI EINAI MIA ALLH EKSETASI POY DIXNEI TA APOTHENATA OARION POY EXOYME DILADI POSO GONIMES EIMASTE...PLIROSA 200 EVRO OPOS SOY EIPA..APO TO IKA DIKAIOLOGOYNTAI H PROTEINI C KAI TA ANTIKARDIOLIPINA...MAKARI NA SE VOITHISA KAPOS..TO PAN EINAI NA KSEREIS NA VREIS TON SOSTO GIATRO KAI NA TON EMPISTEVESAI....KALI EPITIXIA

Ζαχίρ
19-10-12, 13:35
Βαντιτο πηρα τα αποτελεσματα των αιματολογικων και για τα γονιδια δε μου εγραφε ευρος τιμων παρα μονο αν ειναι αρνητικα ή οχι.δηλαδή αν φέρω το γονιδιο μετάλλαξης,αν ειμαι φορέας(ετεροζυγωτης)ή ομοζυγωτης.οποτε δυστυχως δεν ξερω να σου πω για τιμες.στις απλες της θρομβοφιλιας εγραφε ομως.αν θες για καποια συγκεκριμενη να μου πεις.φιλακια!

XRYS
19-10-12, 14:26
xrys na thn psakseis kai me ta diagnostika...ego meta apo erevna poy ekana to pio oikonomiko diagnostiko einai oi evrodiagnosi...alloy moy legane 350 kai ego tis ekana me 200 telika...einai arketa akrives kai den tis dikaiologoyn oi perissoteres asfalies ego exo ika kai ta plirosa apo thn tsepi moy tis thromvofilias...ekana omos tis pio vasikes oxi oles giati kostizoyne 800 evro!!! an vgeis thetiki se kapoia tote akoloytheis kai tis alles diladi den xriazetai na tis kaneis oles apo thn arxi...ego ekana tis eksis: proteini s...proteini c..omokisteini..leiden-v....MTHFR..ANTIPIKTIKA LYKOY..ANTIKARDIOLIPINA ANTISOMATA IGM AGG...KAI AMH H AMI EINAI MIA ALLH EKSETASI POY DIXNEI TA APOTHENATA OARION POY EXOYME DILADI POSO GONIMES EIMASTE...PLIROSA 200 EVRO OPOS SOY EIPA..APO TO IKA DIKAIOLOGOYNTAI H PROTEINI C KAI TA ANTIKARDIOLIPINA...MAKARI NA SE VOITHISA KAPOS..TO PAN EINAI NA KSEREIS NA VREIS TON SOSTO GIATRO KAI NA TON EMPISTEVESAI....KALI EPITIXIA
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΥΚΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΗΡΕΣ ΣΤΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΕΥΡΩΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕΣ? Η΄ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?

bantito27
19-10-12, 14:55
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΥΚΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΗΡΕΣ ΣΤΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΕΥΡΩΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕΣ? Η΄ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?
tis eksetaseis moy tis egrapse o giatros kai metepita kateliksa apo moni moy sthn evrodiagnosi giati symfere sthn tzepi moy...den xriazetai rantevoy gia na kaneis tis eksetseis apla einai me seira protereotitas kai vgenoyn kai poly grigora ta apotelesmata se sxesi me alla diagnostika poy exo akoysei..eisai apo athina h thessaloniki?an kai den pezei rolo nomizo h evrodiagnosi pistevo leitoyrgei pantoy me ton idio tropo...

XRYS
20-10-12, 20:27
tis eksetaseis moy tis egrapse o giatros kai metepita kateliksa apo moni moy sthn evrodiagnosi giati symfere sthn tzepi moy...den xriazetai rantevoy gia na kaneis tis eksetseis apla einai me seira protereotitas kai vgenoyn kai poly grigora ta apotelesmata se sxesi me alla diagnostika poy exo akoysei..eisai apo athina h thessaloniki?an kai den pezei rolo nomizo h evrodiagnosi pistevo leitoyrgei pantoy me ton idio tropo...

ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

bantito27
22-10-12, 13:40
META APO 2 PALIDROMES KAI GNOMES LATHOS GIATRON .POLY TREKSIMO POLLA EKSODA KAI POLY POLY ANXOS.EIDA FOS STO TOYNEL!!! EXO THROMVOFILIA!!! EIMAI KAI ANXOMENI GIA TI THA EPAKOLOYTHISEI ALLA KAI XAROYMENI POY VRIKA THN AITIA POY EXASA TA DYO MORAKIA MOY...POLY THS MODAS H THROMVOFILIA TELIKA...ELEGA NAI SIGA EGO DEN EXO TIPOTA KIOMOS...KORITSIA PSAKSETE TO KAI PANO AP OLA VRITE TON SOSTO GIATRO....SE LIGO KAIRO KSEKINAO PROSPATHIES GIA NA GINO MANOULA EPITELOYS!! EYXOMAI OLA NA PANE KALA AYTHN THN FORA O GIATROS ME KATHISIXASE POS ME THN KATALILH AGOGI THA KANO KAI 20 PAIDIA..XAXAXAXA...AX NA EMPSIXONOYME H MIA THN ALLH EMEIS POY EXOYME FILIES ME TIS THROMVOSEIS...(ORAIES FILIES,,TELOS PANTON)XAXAXAXA

XRYS
22-10-12, 13:55
META APO 2 PALIDROMES KAI GNOMES LATHOS GIATRON .POLY TREKSIMO POLLA EKSODA KAI POLY POLY ANXOS.EIDA FOS STO TOYNEL!!! EXO THROMVOFILIA!!! EIMAI KAI ANXOMENI GIA TI THA EPAKOLOYTHISEI ALLA KAI XAROYMENI POY VRIKA THN AITIA POY EXASA TA DYO MORAKIA MOY...POLY THS MODAS H THROMVOFILIA TELIKA...ELEGA NAI SIGA EGO DEN EXO TIPOTA KIOMOS...KORITSIA PSAKSETE TO KAI PANO AP OLA VRITE TON SOSTO GIATRO....SE LIGO KAIRO KSEKINAO PROSPATHIES GIA NA GINO MANOULA EPITELOYS!! EYXOMAI OLA NA PANE KALA AYTHN THN FORA O GIATROS ME KATHISIXASE POS ME THN KATALILH AGOGI THA KANO KAI 20 PAIDIA..XAXAXAXA...AX NA EMPSIXONOYME H MIA THN ALLH EMEIS POY EXOYME FILIES ME TIS THROMVOSEIS...(ORAIES FILIES,,TELOS PANTON)XAXAXAXA

και εσυ Θεσσαλονικη τις εκανες;

bantito27
22-10-12, 16:01
και εσυ Θεσσαλονικη τις εκανες;
nai xrys moy sthn thessaloniki tis ekana....

XRYS
22-10-12, 18:10
nai xrys moy sthn thessaloniki tis ekana....

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

nefelim06
23-10-12, 09:05
Καλημερα σε ολες, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια, ειμαι 5 εβδομαδων εγκυος και ειχα μια παλιδρομη 6η εβδομαδα πριν ενα χρονο και μια βιοχημικη πριν 2 μηνες. Χθες πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ολη αυτη τη βδομαδα θα κανω προληπτικα ενεσεις ηπαρινης. Εξετασεις για θρομβοφιλια δεν εχω κανει, δεν μου ειχε ζητησει..

annat29
23-10-12, 09:23
αρκετοι γιατροι ακολουθουν αυτη τη τακτικη για προληπτικους λογους.μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα...οι ενεσεις ηπαρινης δν επηρεαζουν την εγκυμοσυνη σου αρνητικα...ελπιζω να βοηθησα.

XRYS
23-10-12, 09:55
Καλημερα σε ολες, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια, ειμαι 5 εβδομαδων εγκυος και ειχα μια παλιδρομη 6η εβδομαδα πριν ενα χρονο και μια βιοχημικη πριν 2 μηνες. Χθες πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ολη αυτη τη βδομαδα θα κανω προληπτικα ενεσεις ηπαρινης. Εξετασεις για θρομβοφιλια δεν εχω κανει, δεν μου ειχε ζητησει..

και εγώ σκέφτομαι αν ξαναμείνω να του ζητήσω να τις κάνω ( αν δεν προλάβω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας

Nefeli_13
23-10-12, 10:02
Πολλές φορές διάβασα το θέμα σας αλλά νόμαζα ότι δε με αφορά... Μετά την παλλίνδρομη (κενός σάκος) άρχισα να το σκέφτομαι. Ο γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται να κάνω εξετάσεις, αλλά δε θα αντέξω να χάσω πάλι το σποράκι μου... Υπάρχουν ενδείξεις ότι πάσχουμε από θρομβοφιλία; Πού μπορώ να κάνω εξετάσεις και πόσο στοιχίζουν;

nefelim06
23-10-12, 10:29
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ειμαι τοσο αγχωμενη, νομιζω οτι αν εχεις κακο ιστορικο ειναι τοσο δυσκολο να χαλαρωσεις οταν τελικα μεινεις εγκυος.
Ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα !

bantito27
23-10-12, 22:26
και εγώ σκέφτομαι αν ξαναμείνω να του ζητήσω να τις κάνω ( αν δεν προλάβω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας
nefelim otan les oti tha kaneis eneseis olh aythn thn evdomada ti ennoeis?oti tha tis kaneis gia mia evdomada mono?ego ksero pos akoloytheis thn agogi se olh thn egkymosini kai afoy genniseis mexri na sarantiseis...kai to proliptika den to katalaveno..afoy den gnorizeis an exeis thromvofilia..ti na po den thelo na se valo se skepseis alla giati den kaneis tis eksetaseis na eisai kalhmeni..kai to allo thema einai pos tha soy dosei thn katalili agogi gia thromvofilia an den gnorizei to stadio ths yparxei h ipia h metria h varia thromvofilia...kai tha soy protina na symvoylefteis kai enan kalo aimatologo...

bantito27
23-10-12, 22:28
nefelim otan les oti tha kaneis eneseis olh aythn thn evdomada ti ennoeis?oti tha tis kaneis gia mia evdomada mono?ego ksero pos akoloytheis thn agogi se olh thn egkymosini kai afoy genniseis mexri na sarantiseis...kai to proliptika den to katalaveno..afoy den gnorizeis an exeis thromvofilia..ti na po den thelo na se valo se skepseis alla giati den kaneis tis eksetaseis na eisai kalhmeni..kai to allo thema einai pos tha soy dosei thn katalili agogi gia thromvofilia an den gnorizei to stadio ths yparxei h ipia h metria h varia thromvofilia...kai tha soy protina na symvoylefteis kai enan kalo aimatologo... Καλημερα σε ολες, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια, ειμαι 5 εβδομαδων εγκυος και ειχα μια παλιδρομη 6η εβδομαδα πριν ενα χρονο και μια βιοχημικη πριν 2 μηνες. Χθες πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ολη αυτη τη βδομαδα θα κανω προληπτικα ενεσεις ηπαρινης. Εξετασεις για θρομβοφιλια δεν εχω κανει, δεν μου ειχε ζητησει..

nefelim06
24-10-12, 08:15
Kαλημερα bantito, ναι ετσι ακριβως οπως τα λες, δεν εχω κανει εξετασεις για θρομβοφιλια, αλλα μου ειπε να κανω 5 ενεσεις προληπτικα για μονο αυτη την εβδομαδα , γιατι ειναι η εβδομαδα που εχω προβλημα στο ιστορικο μου.
Συμφωνω μου φαινεται και μενα περιεργο γιατι αν εχω θρομβοφιλια αυτο εχω διαβασει και γω οτι πρεπει να κανεις ενεσεις μεχρι το τελος. και αν εχω και συμβει κατι πιο μετα ??? Ειμαι τοσο αγχωμενη γενικα ο νους μου παει μονο στο κακο, φανταζομαι ειναι λογικο με ολο το ιστορικο.
Θα του πω να κανω τις εξετασεις, δεν γινεται να περασω ολη την εγκυμοσυνη μου σε αυτο το αγχος.
Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

bantito27
24-10-12, 10:44
Kαλημερα bantito, ναι ετσι ακριβως οπως τα λες, δεν εχω κανει εξετασεις για θρομβοφιλια, αλλα μου ειπε να κανω 5 ενεσεις προληπτικα για μονο αυτη την εβδομαδα , γιατι ειναι η εβδομαδα που εχω προβλημα στο ιστορικο μου.
Συμφωνω μου φαινεται και μενα περιεργο γιατι αν εχω θρομβοφιλια αυτο εχω διαβασει και γω οτι πρεπει να κανεις ενεσεις μεχρι το τελος. και αν εχω και συμβει κατι πιο μετα ??? Ειμαι τοσο αγχωμενη γενικα ο νους μου παει μονο στο κακο, φανταζομαι ειναι λογικο με ολο το ιστορικο.
Θα του πω να κανω τις εξετασεις, δεν γινεται να περασω ολη την εγκυμοσυνη μου σε αυτο το αγχος.
Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!
nai koykla moy na tis kaneis kai oso mporeis na apovaleis to anxos na skeftesai thetika an kai ksero pos akrivos niotheis ta perasa kai ego kai ksero...kai kati akoma pou to leo se oles tis kopeles..an o gynaikologos soy den soy empneei empistosini einai oti xeirotero na zeis me amfivolies mipos to ena mipos to allo...an eisai apo thessaloniki exo na soy protino ton gynaikologo moy poy einai koryfi.....ton empistevomai apolita aloste oti anakalipsa to xrostao se ekeinon..poy me evale se mia seira meta apo lathos gnomes pollon giatron...xalarose kai kane ayta poy theoreis esy sosta kai mono esy....kai ola tha pane kala kai me to kalo tha genniseis ena panemorfo moraki...

nefelim06
25-10-12, 08:41
nai koykla moy na tis kaneis kai oso mporeis na apovaleis to anxos na skeftesai thetika an kai ksero pos akrivos niotheis ta perasa kai ego kai ksero...kai kati akoma pou to leo se oles tis kopeles..an o gynaikologos soy den soy empneei empistosini einai oti xeirotero na zeis me amfivolies mipos to ena mipos to allo...an eisai apo thessaloniki exo na soy protino ton gynaikologo moy poy einai koryfi.....ton empistevomai apolita aloste oti anakalipsa to xrostao se ekeinon..poy me evale se mia seira meta apo lathos gnomes pollon giatron...xalarose kai kane ayta poy theoreis esy sosta kai mono esy....kai ola tha pane kala kai me to kalo tha genniseis ena panemorfo moraki...

Καλημερα σ ευχαριστω πολυ bantito για τα τοσο γλυκα και εμψυχωτικα σου λογια! :D
Εγω μενω Αθηνα, και ναι ο γιατρος μου ενω τον εχω χρονια , απ οταν αρχισαν τα προβληματα με την υπογονιμοτητα μου και τις αποβολες η αληθεια ειναι οτι με εχει αφησει μετεωρη καποιες φορες.
Σου ευχομαι απο την καρδια μου να μεινεις πολυ συντομα εγκυος με το καλο, να εχεις μια υγιη και τελειομηνη εγκυμοσυνη χωρις αγχος!
Τωρα που βρηκατε την αιτια, ολα θα πανε καλα. Λυπαμαι πολυ για τις παλινδρομες ειναι πολυ δυσκολο δυστηχως. Μολις με το καλο ξαναμεινεις εγκυος θα τα ξεχασεις ολα!!!:D

bantito27
25-10-12, 15:10
Καλημερα σ ευχαριστω πολυ bantito για τα τοσο γλυκα και εμψυχωτικα σου λογια! :D
Εγω μενω Αθηνα, και ναι ο γιατρος μου ενω τον εχω χρονια , απ οταν αρχισαν τα προβληματα με την υπογονιμοτητα μου και τις αποβολες η αληθεια ειναι οτι με εχει αφησει μετεωρη καποιες φορες.
Σου ευχομαι απο την καρδια μου να μεινεις πολυ συντομα εγκυος με το καλο, να εχεις μια υγιη και τελειομηνη εγκυμοσυνη χωρις αγχος!
Τωρα που βρηκατε την αιτια, ολα θα πανε καλα. Λυπαμαι πολυ για τις παλινδρομες ειναι πολυ δυσκολο δυστηχως. Μολις με το καλο ξαναμεινεις εγκυος θα τα ξεχασεις ολα!!!:D
s'eyxaristo poly na eisai kala kai esy kai to moraki soy...polles kopeles fovomaste toys neoys giatroys giati leme pos den exei peira kai omos ego eimai ths antitheths apopseis..enas neos giatros shmenei pos spoydase me tis teleytaies erevnes tis giatrikis kai ta nea mesa giati h texnologia proxoraei kai ekselisete...emena o giatros moy einai 42 eton kai exei valei ta gyalia se polloys me megaliteri peiraypotithete..ego exo erthei athina se enan megalogiatro ypotithete kai moy eipe na paro vitamini e kai me esteile spiti me 80 evro episkepsei to onoma toy einai tze....kos an katalaves...ego mexri tora allaksa 4 giatroys o gikos moy einai o 5 kai o kalyteros...kane mia erevna rota tis files soy toys pantes opoy exeis eykairia se poion giatro pigenoyne den einai kako oyte ntropi kai katelikse se enan anthropo poy tha empistevesai apolita ayto de emeis oi gynaikes exoyme to proterima na to niothoyme me mia matia....ego mono poy akoyo thn fonh toy giatroy moy moy ftiaxnei thn mera...moy leei o andras moy more mipos eroteytikes ton giatro?? xaxaxaxa ton letrevo....giati skepsoy pos apo ton giatro mas eksartatai kai h ygeia ths neas psyxoylas poy exoyme sthn kilitsa mas....oyf egrapsa polla e?elpizo na mhn se koyrasa...filakia

gogo!
08-11-12, 12:47
γεια σας κοριτσια!! Θα ηθελα την βοηθεια σας.. Εκανα καποιες ανοσολογικες εξετασεις και μεσα σε όλα έκανα και apcr. Νομιζω οτι ειναι δεικτεις θρομβοφιλιας αν δεν κανω λαθος.. Το αποτελεσμα ηταν 92,3 με οριο 120.. Να διευκρινίσω ότι αυτο το αποτελεσμα ειναι apcr + γιατι το apcr - ειναι φυσιολογικο.. Μπορει να μου πει καποια τι σημαινει αυτό.. Θα αργησω λιγο να παω στον γιατρο και θα με φαει η αγωνια.. Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο που δεν μπορώ να συλλαβω? Pleaseee helppppp!!!

Κατερίνα Γεωργοπούλου
09-11-12, 00:14
Καλησπέρα! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα και έχω θρομβοφιλία! Το ανακάλυψα επειδή είχα μια κύστη στην δεξιά ωοθήκη και ο γυναικολόγος μου πριν μου δώσει αντισυλληπτικά μου συνέστησε αυτές τις εξετάσεις! Έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω τι είναι όλο αυτό και πως πρέπει να το αντιμετωπίσω!

thokos
09-11-12, 21:46
Κατερίνα και gogo,
να μην ανησυχείτε καθόλου!τουναντίον να νιώθετε ευτυχείς που το ανακαλύχατε έγκαιρα όπως κατάλαβα!Δεν παίζει κανέναν ρόλο στη σύλληψη..απλά όσες έχουν θρομβοφιλία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δημιουργούνται θρόμβοι και το αίμα δεν ρέει στο έμβρυο με αποτέλεσμα να παλινδρομεί συνήθως..όπως έγινε στη δική μου περίπτωση..αν όμως το γνωρίζεις κάνεις ενεσούλες ειδικές - αντιπηκτικές από την αρχή της εγκυμοσύνης και όλα πάνε καλά!
Άρα μην στεναχωριέστε! Είστε τυχερές που το ανακαλύψατε και όταν με το καλό έρθουν τα νινάκια σας, θα κινηθείτε αναλόγως!

gogo, δεν έχω μπροστά μου τις εξετάσεις μου οπότε δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτοί οι δείκτες..απλά αν σε περίπτωση έχεις μην αγχωθείς!Είναι αντιμετωπίσιμο και...πολύ συχνό!

ziapan
12-11-12, 12:45
θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας.διανυω ειδη τον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης.
ο γυναικολογος μου λοιπον παιρνοντας στην αρχη το ιστορικο μου,του ειχα πει οτι εχω περασει νεανικη ρευματοειδη αρθριτιδα η οποια μετα τα 20(τωρα ειμαι 30) μου χρονια δεν με ξαναενοχλησε.ο γυναικολογος μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω μια εξεταση που στοιχιζει 700 ευρω περιπου,για να το εξακριβωσουμε αν κινδυνευω απο θρομβοφιλια.την εξεταση ομως δεν την καλυπτει το ικα-εοπυυ και και δεν την εκανα για οικονομικους λογους και μου ειπε οτι εναλλακτικα πρεπει να ξεκινησω αντιπυκτικες προαιρετικα για να εχουμε το κεφαλι μας ήσυχο.
επικοινωνησα με τους ρευματολογους που με παρακολουθουσαν τοτε και μου ειπαν ολοι οτι η νεανικη αρθριτιδα δεν συνδεεται με τη θρομβοφιλια και οτι δεν υπαρχει λογος να κανω αντιπηκτικές.

θελω να σας ρωτησω λοπον!μονο αυτη η εξεταση υπαρχει?(με τα 700 περιπου ευρω?).ισχυει οτι δεν την καλυπτει κανενα ταμειο?δεν υπαρχει αλλη εξεταση για τη διαγνωση της θρομβοφιλιας?

(συγνωμη αν σας κουρασα :oops:)

bantito27
12-11-12, 13:38
agapiti ziapan thelo na soy po pos exo kanei eksetaseis thromvofilias...den xriazetai na tis kaneis oles alla merikes gia arxi kai tis pio vasikes...ego ksodepsa 200 evro peripoy se idiotiko diagnostiko ontos den tis kaliptei to ika..kane esy tis vasikes prota na deis an vgei kati thetiko....prepei na miliseis me idiko aimatologo kyishs

annat29
13-11-12, 11:36
καλημερα κοριτσια,υπαρχει καποια κοπελα που να εχει αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο ή δυσινοδωγοναιμια?
θα ηθελα πολυ τις αποψεις σας γιατι μολις βγηκαν τα αποτελεσματα μου και εχω φρικαρει!!!

gogo!
14-11-12, 09:28
θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας.διανυω ειδη τον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης.
ο γυναικολογος μου λοιπον παιρνοντας στην αρχη το ιστορικο μου,του ειχα πει οτι εχω περασει νεανικη ρευματοειδη αρθριτιδα η οποια μετα τα 20(τωρα ειμαι 30) μου χρονια δεν με ξαναενοχλησε.ο γυναικολογος μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω μια εξεταση που στοιχιζει 700 ευρω περιπου,για να το εξακριβωσουμε αν κινδυνευω απο θρομβοφιλια.την εξεταση ομως δεν την καλυπτει το ικα-εοπυυ και και δεν την εκανα για οικονομικους λογους και μου ειπε οτι εναλλακτικα πρεπει να ξεκινησω αντιπυκτικες προαιρετικα για να εχουμε το κεφαλι μας ήσυχο.
επικοινωνησα με τους ρευματολογους που με παρακολουθουσαν τοτε και μου ειπαν ολοι οτι η νεανικη αρθριτιδα δεν συνδεεται με τη θρομβοφιλια και οτι δεν υπαρχει λογος να κανω αντιπηκτικές.

θελω να σας ρωτησω λοπον!μονο αυτη η εξεταση υπαρχει?(με τα 700 περιπου ευρω?).ισχυει οτι δεν την καλυπτει κανενα ταμειο?δεν υπαρχει αλλη εξεταση για τη διαγνωση της θρομβοφιλιας?

(συγνωμη αν σας κουρασα :oops:)

Δεν χρειαζεται να πληρωσεις τοσα λεφτα.. Εγω τις εκανα στο ΑΧΕΠΑ στη Θεσσαλονικη και πληρωσα 200 ευρω (οταν εξω μου ζητησαν πανω απο 1000 ευρω) αλλα δεν εκανα μονο θρομβοφιλια εκανα αρκετες ανοσολογικες εξετασεις.. Τωρα δεν ξερω απο που εισαι αλλα σε μεγαλα νοσοκομεια γινονται αυτες οι εξετασεις. Απλα πρεπει να πας πρωτα σε καποιον γιατρο να σου πει ακριβως ποιες πρεπει να κανεις και μετα πας στο νοσοκομειο.

ΛΙΝ
15-11-12, 22:07
καλησπερα σας υπαρχει καποια που να εχει κανει αντιπυκτηκα ενεσακια inoxep? μου τα εδωσε ο γιατρος μου να τα περνω μετα την ωολυψια απο την δευτερη μερα. εχει γινει η κοιλια μου στο σημειο που το βαζω μελανο.
μηπως εχετε παρουσιαση ιδια κατασταση? να σημειοσω οτι δεν εχω θρομβοφιλια και αυριο θα κανω την εβρυομεταφορα.

ziapan
15-11-12, 23:28
καλησπερα σας υπαρχει καποια που να εχει κανει αντιπυκτηκα ενεσακια inoxep? μου τα εδωσε ο γιατρος μου να τα περνω μετα την ωολυψια απο την δευτερη μερα. εχει γινει η κοιλια μου στο σημειο που το βαζω μελανο.
μηπως εχετε παρουσιαση ιδια κατασταση? να σημειοσω οτι δεν εχω θρομβοφιλια και αυριο θα κανω την εβρυομεταφορα.

Ούτε εγώ έχω πιστοποιημένη θρομβοφιλια-προληπτικά τις κάνω!κι εγώ με ινοχεπ ξεκινηςα.στην αρχή κι εμενα μπλε ήταν η κοιλιά μου-μετά μου είπε ο γιατρός να κην τις κάνω κοντά στον οφαλό,γιατί έχει πολλά αγγεία-επίσης είναι υποδόριες,δηλ κάτω από το δέρμα-δηλ τη σύριγγα να τη βάζεις αρκε!τά πλάγια!μου πήρε δύο μήνες να μάθω να τις κάνω

bantito27
16-11-12, 11:43
Ούτε εγώ έχω πιστοποιημένη θρομβοφιλια-προληπτικά τις κάνω!κι εγώ με ινοχεπ ξεκινηςα.στην αρχή κι εμενα μπλε ήταν η κοιλιά μου-μετά μου είπε ο γιατρός να κην τις κάνω κοντά στον οφαλό,γιατί έχει πολλά αγγεία-επίσης είναι υποδόριες,δηλ κάτω από το δέρμα-δηλ τη σύριγγα να τη βάζεις αρκε!τά πλάγια!μου πήρε δύο μήνες να μάθω να τις κάνω
ax koritsia kai ego einai h trith mera poy kano aytes tis eneseis den exo melanies akoma apla otan trexei mesa to farmako tsoyzei ligaki thn velona den thn niotho katholoy...moy tis kanei o andras moy giati den mporo fovamai:( ego exo thromvofilia..meta apo dyo palidromes tora eimai eguos kai elpizo ola na pane kala aythn thn fora,,,

ΛΙΝ
16-11-12, 23:13
ax koritsia kai ego einai h trith mera poy kano aytes tis eneseis den exo melanies akoma apla otan trexei mesa to farmako tsoyzei ligaki thn velona den thn niotho katholoy...moy tis kanei o andras moy giati den mporo fovamai:( ego exo thromvofilia..meta apo dyo palidromes tora eimai eguos kai elpizo ola na pane kala aythn thn fora,,,

;)ολα θα πανε καλα! σου ευχομαι να εχεις μια ηρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσινη!

vik
21-11-12, 11:05
καλημερα κοριτσια,υπαρχει καποια κοπελα που να εχει αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο ή δυσινοδωγοναιμια?
θα ηθελα πολυ τις αποψεις σας γιατι μολις βγηκαν τα αποτελεσματα μου και εχω φρικαρει!!!
Εχω κ εγω το μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο.Εκανα εξετασεις πριν κανα 2 μηνες, βγηκαν τα αποτελεσματα που εδειχναν αυτο ακριβως και τωρα περιμενω κατι συμπληρωματικα αποτελεσματα.Η αιματολογος που με παρακολουθει μου ειπε να ξεκινησω σαλοσπιρ και φιλισιν και οταν με το καλο μεινω εγκυος ενεσεις ινοχεπ στην κοιλια...Και εμενα δεν μου πολυαρεσει η ιδεα αλλα δεν θελω να ξαναρισκαρω να χασω το μωρακι μου...

annat29
22-11-12, 11:09
Εχω κ εγω το μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο.Εκανα εξετασεις πριν κανα 2 μηνες, βγηκαν τα αποτελεσματα που εδειχναν αυτο ακριβως και τωρα περιμενω κατι συμπληρωματικα αποτελεσματα.Η αιματολογος που με παρακολουθει μου ειπε να ξεκινησω σαλοσπιρ και φιλισιν και οταν με το καλο μεινω εγκυος ενεσεις ινοχεπ στην κοιλια...Και εμενα δεν μου πολυαρεσει η ιδεα αλλα δεν θελω να ξαναρισκαρω να χασω το μωρακι μου...

Μια απο τα ιδια!δυστυχως εγω ειμαι σχετικα "περιεργη υποθεση" γιατι εμφανιζω και τα συμπτωματα του συνδρομου αλλα επισης εχω κ πολλη χαμηλο ινωδογονο κατι το οποιο δν σχετιζεται.τωρα ειμαι στη φαση που θα κανω επιπλεον εξετασεις για να καταληξουν.σαλοσπιρ κ φιλισιν για αρχη κ οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος ενεσεις...
απο θεσ/νικη εισαι?

vik
25-11-12, 15:56
Ναι και εχω κανει τις εξετασεις στο Ιπποκρατειο. Εγω δεν εχω συμπτωματα μονο στην εγκυμοσυνη μου εμφανιστηκε!Θα μπορουσες να μου πεις καποια απο τα συμπτωματα,μηπως και δεν τα αναγνωριζω?Αισθανεσαι ας πουμε ζαλη η κατι τετοιο?Ελπιζω παντως να πανε ολα καλα τωρα που το ανακαλυψαμε και να μην εχουμε προβληματα ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε εκτος!

markela35
25-11-12, 20:47
Καλησπερα κοριτσια ,

και εγω ειχα μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και δεν το ηξερα και εχασα το μωρακι μου 38 εβδομαδες!

Και εγω ειμαι με θεραπεια σαλοσπιτι - felicine και ιnnohep οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος.Εγω δεν ειχα ιστορικο κανενα ουτε καμια παλλινδρομη για να το ξερω πιο πριν και δυστυχως καικα...Ευχομαι ολες συντομα να παμε καλα και να εχουμε τελειομηνες εγκυμοσυνες.

annat29
26-11-12, 10:14
εγω εχω ηδη ενα αγορακι 5 ετων στο οποιο δν ειχα ΤΠΤ!!!!
ολη μου η εγκυμοσυνη ηταν κανονικοτατη χωρις να παιρνω φαρμακα ή ενεσεις.το ανακαλυψαμε εδω κ ενα χρονο περιπου γιατι δν εμενα εγκυος κ τελικα η συλληψη γινοταν αλλα απεβαλλα στη 5η με 6η εβδομαδα(νομιζα οτι μου ερχοταν περιοδος).....ο τοτε γιατρος μου ελεγε οτι εχω θεμα ορμονικο κ πολυ αγχος!!!!εγω ειμαι σχετικα περιεργη περιπτωση γιατι εχω συμπτωματα κ απο θρομβοφιλια κ απο αφσ....περιμενω να δω τι θα γινει....

annat29
26-11-12, 10:21
Ναι και εχω κανει τις εξετασεις στο Ιπποκρατειο. Εγω δεν εχω συμπτωματα μονο στην εγκυμοσυνη μου εμφανιστηκε!Θα μπορουσες να μου πεις καποια απο τα συμπτωματα,μηπως και δεν τα αναγνωριζω?Αισθανεσαι ας πουμε ζαλη η κατι τετοιο?Ελπιζω παντως να πανε ολα καλα τωρα που το ανακαλυψαμε και να μην εχουμε προβληματα ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε εκτος!

εκτος απο τις αποβολλες εχω εντονες ζαλαδες ,βγαζω μελανιες σε διαφορα σημεια του σωματος μου χωρις να χτυπησω , νευρα τρελλα κ αλλα πολλα που δν μου ερχονται τωρα...η γιατρος μου ολα αυτα δν τα δινει ιδιαιτερη σημασια το πιο βασικο ειναι οι αποβολες και οι μελανιες μου.
αχ μακαρι να πανε ολα καλα γιατι να σου πω την αληθεια με εχει παρει πολυ απο κατω.
ελπιζουμε για αυτον τον μηνα αλλιως μαλλον θα παω για σπερματεγχυση τον Ιανουαριο...

vik
26-11-12, 13:34
Μη στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε!Απο τις ιστοριες που εχω διαβασει στο φορουμ οι κοπελες που εκανα τη θεραπεια τα καταφεραν και γεννησαν μια χαρα τα μωρακα τους!Και εγω εχω μια κορη 2 χρονων και οπως και εσυ δεν ειχα τιποτα στην πρωτη εγκυμοσυνη(εκτος απο μια μικρη αποκολληση στην αρχη)!!!Οταν ομως ξαναεμεινα εγκυος δυστυχως εχασα το μωρακι μου στην 20η εβδομαδα...Τι να πω?Ολα ειναι θεμα τυχης...Ευχομαι και σε σενα και στη Markela35 συντομα ευχαριστα νεα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!

annat29
30-11-12, 11:05
δεν εχω πολλες ελπιδες να σου πω την αληθεια ειναι λιγο πολυπλοκη η κατασταση μου!!!!συμφωνω μαζι σου οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης!!!ελπιζω να πανε καλα τα πραγματα για ολες μας!!!

Νιβι
09-12-12, 14:35
καλημερα και απο εμενα αν και εχω ξαναγραψει την ιστορια μου στο φορουμ θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και ειστε ειδικες ή αν εχετε περασει κατι αντιστοιχο. περισυ εμεινα εγκυος πρωτη φορα και απο την αρχη δεν πηγαινε καλα αργησε να φανει ο σακος εμενε πισω σε εβδομαδες αργησαμε να ακουσουμε καρδια και οταν την ακουσαμε μετα απο 2 εβδομαδες παλλινδομησε (στην 9 εβδομαδα) μετα απο 6 μηνες εμεινα παλι εγκυος οι 2 γιατροι μου λεγανε να μην κανω εξετασεις και οτι ηταν τυχαιο.δεν ειχα κανενα προβλημα ωσπου πηγαινοντας για την β επιπεδου η γιατρος ειδε οτι ο τραχηλος ειχε εξαλειφθει 4mm!και ειχε περασει μεσα και αμνιακο υγρο δεν γινοταν περιδεση γιατι θα μου εσπαγε τα νερα οπως και εγινε την επομενη μερα.γεννησα φυσιολογικα το μωρο που δεν εζησε γιατι ηταν μικρο.βαβαια το μωρο ζουσε μεχρι 3 ωρες πριν γεννησω περιπου.διεγνωσαν απο την αρχη ανεπαρκεια τραχηλου.3 γιατροι με βεβαιωνουν πως το πρωτο με το δευτερο ηταν τυχαιο.καποιες κοπελες απο το φορουμ μου λενε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια οι γιατροι οχι.εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια?απλα ο προωρος τοκετος προηλθε απο τον τραχηλο αλλα μηπως συνυπαρχει θρομβοφιλία?

XRYS
10-12-12, 09:22
καλημερα και απο εμενα αν και εχω ξαναγραψει την ιστορια μου στο φορουμ θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και ειστε ειδικες ή αν εχετε περασει κατι αντιστοιχο. περισυ εμεινα εγκυος πρωτη φορα και απο την αρχη δεν πηγαινε καλα αργησε να φανει ο σακος εμενε πισω σε εβδομαδες αργησαμε να ακουσουμε καρδια και οταν την ακουσαμε μετα απο 2 εβδομαδες παλλινδομησε (στην 9 εβδομαδα) μετα απο 6 μηνες εμεινα παλι εγκυος οι 2 γιατροι μου λεγανε να μην κανω εξετασεις και οτι ηταν τυχαιο.δεν ειχα κανενα προβλημα ωσπου πηγαινοντας για την β επιπεδου η γιατρος ειδε οτι ο τραχηλος ειχε εξαλειφθει 4mm!και ειχε περασει μεσα και αμνιακο υγρο δεν γινοταν περιδεση γιατι θα μου εσπαγε τα νερα οπως και εγινε την επομενη μερα.γεννησα φυσιολογικα το μωρο που δεν εζησε γιατι ηταν μικρο.βαβαια το μωρο ζουσε μεχρι 3 ωρες πριν γεννησω περιπου.διεγνωσαν απο την αρχη ανεπαρκεια τραχηλου.3 γιατροι με βεβαιωνουν πως το πρωτο με το δευτερο ηταν τυχαιο.καποιες κοπελες απο το φορουμ μου λενε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια οι γιατροι οχι.εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια?απλα ο προωρος τοκετος προηλθε απο τον τραχηλο αλλα μηπως συνυπαρχει θρομβοφιλία?
Καλημέρα κούκλα. Άποψη μου είναι να τις κάνεις τις εξετάσεις εγώ με μια παλίνδρομη και τον γιατρό να επιμένει να μην κάνω ,αφού φάνηκε το πρόβλημα στο μωρό και άρα τυχαίο γεγονός , δεν μπορούσα να ηρεμήσω και τις έκανα μόνη μου αύριο παίρνω τα αποτελέσματα αλλά τουλάχιστον εγώ έτσι θα ηρεμήσω .

bantito27
11-12-12, 12:59
nefelim pos eisai soy esteila pm

Stav77
11-12-12, 22:45
Κορίτσια καλήσπέρα! Μία ερώτηση. Γνωρίζετε μήπως μετά από πόσο καιρό από την αποβολή μπορούμε να κάνουμε έλεγχο για τη θρομβοφιλία? Έχω κλείσει ραντεβού στο νοσοκομείο για 17 του μήνα αλλά έχει περάσι μονάχα ένας μήνας από την απόξεση. Υπάρχει χρονικός περιορισμός?
Ευχαριστώ πολύ

bantito27
12-12-12, 08:26
Κορίτσια καλήσπέρα! Μία ερώτηση. Γνωρίζετε μήπως μετά από πόσο καιρό από την αποβολή μπορούμε να κάνουμε έλεγχο για τη θρομβοφιλία? Έχω κλείσει ραντεβού στο νοσοκομείο για 17 του μήνα αλλά έχει περάσι μονάχα ένας μήνας από την απόξεση. Υπάρχει χρονικός περιορισμός?
Ευχαριστώ πολύ
an thimamai kala apo kopeles poy exo diavasei prepei na perasei ena trimino nomizo gia na statheropoiithoyne oles oi ormons meta apo mia apovoli...rota ton giatro soy gia na eisai kalymeni sygoyra giati einai krima na plironeis eis diployn tis eksetaseis poy einai tsoyxteres stis times

XRYS
12-12-12, 12:24
τελικά κορίτσια και εγώ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ έχω τελικά πολύ καλά έκανα και επέμενα να κάνω τις εξετάσεις . Ακόμη και η αιματολόγος δεν το πίστευε ότι χωρίς καθόλου συμπτώματα είχα τόσα πολλά ευρήματα αλλά το ενστικτό μου δεν με γέλασε για άλλη μια φορά. πολύ πιθανόν εκεί να ωφείλεται και η παλίνδρομη και επίσης και φταίει και για την υπογονιμότητα τελικά.

elenaki1
20-12-12, 13:49
Γεια σας
Αυτο που θα ρωτησω ισως ειναι μεγαλη βλακεια αλλα δεν πειραζει :p το εχω απορια και ντρεπομαι να ρωτησω τον γιατρο
Η θρομβοφιλια εχει καμμια σχεση με τις φλεβες που βγαζουμε στα ποδια?δηλαδη αν καποια γυναικα εχει κυρσους εχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να εχει θρομβοφιλια?

Stav77
24-12-12, 13:37
Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!
Μετά από μία αποβολή πριν περίπου ένα μήνα, έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας ύστερα από προτροπή του γιατρού μου. Το αποτέλεσμα? Έχω αποδεδειγμένη θρομβοφιλία και σε ενδεχόμενη επόμενη εγκυμοσύνη ξεκινώ αντιπηκτικές ενέσεις! έχω ήδη κάνει ένα παιδάκι, χωρίς κανένα πρόβλημα (μάλλον ήμουν τυχερή!). Δεν είχα καμία υποψία, κανένα σύμπτωμα. Για αυτό συμβουλή φιλική...ΨΑΧΤΕΙΤΕ! Μην ακούτε για τυχαία περιστατικά! Όλα έχουν μια αιτία.....
Σας φιλώ......

markela35
19-01-13, 21:13
Γεια σας
Αυτο που θα ρωτησω ισως ειναι μεγαλη βλακεια αλλα δεν πειραζει :p το εχω απορια και ντρεπομαι να ρωτησω τον γιατρο
Η θρομβοφιλια εχει καμμια σχεση με τις φλεβες που βγαζουμε στα ποδια?δηλαδη αν καποια γυναικα εχει κυρσους εχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να εχει θρομβοφιλια?
H θρομβοφιλια εχει να κανει με τον μηχανισμο πηξης του αιματος...!!Νομιζω οτι οι κυρσοι και οι φλεβες αφορουν την κυκλοφορια του αιματος και το γεγονος οτι δεν μπορει το αιμα να κυκλοφορησει σωστα και οχι με την πηξη...χωρις να ειμαι γιατρος ομως το λεω!!!

kokoraki
25-01-13, 13:16
Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!
Μετά από μία αποβολή πριν περίπου ένα μήνα, έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας ύστερα από προτροπή του γιατρού μου. Το αποτέλεσμα? Έχω αποδεδειγμένη θρομβοφιλία και σε ενδεχόμενη επόμενη εγκυμοσύνη ξεκινώ αντιπηκτικές ενέσεις! έχω ήδη κάνει ένα παιδάκι, χωρίς κανένα πρόβλημα (μάλλον ήμουν τυχερή!). Δεν είχα καμία υποψία, κανένα σύμπτωμα. Για αυτό συμβουλή φιλική...ΨΑΧΤΕΙΤΕ! Μην ακούτε για τυχαία περιστατικά! Όλα έχουν μια αιτία.....
Σας φιλώ......

Γειά σου Stav77. Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις πού έκανες τον έλεγχο, αν γράφεται από ΕΟΠΥΥ και πόσο στοίχισε αν δεν γράφεται? Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη και πρέπει επειγόντως να κάνω εξετάσεις λόγω ιστορικού στο στενό οικογενειακό περιβάλλον.

stavr77
26-01-13, 18:45
Γειά σου Stav77. Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις πού έκανες τον έλεγχο, αν γράφεται από ΕΟΠΥΥ και πόσο στοίχισε αν δεν γράφεται? Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη και πρέπει επειγόντως να κάνω εξετάσεις λόγω ιστορικού στο στενό οικογενειακό περιβάλλον.

Καλησπέρα σου. Τις εξετάσεις τις έκανα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ηρακλείου Κρήτης, αφού έκλεισα ένα απογευματινό ραντεβού με τη διευθύντρια του αιματολογικού. Πλήρωσα μοναχα 75 Ευρώ για το απογευματινό ραντεβού και τίποτε άλλο (έχω ασφάλεια ΕΟΠΥΥ-πρωην ΙΚΑ). Το μόνο θέμα είναι ότι για να σου κανουν έναν πλήρη θρομβοφιλικό έλεγχο και σε γονιδιακό επίπεδο θα πρέπει να τονίσεις ότι έχεις από 2 αποβολές και άνω (καθ' έξιν αποβολές). Βλέπω ότι είσαι Αθήνα, οπόπε ρώτα για το Έλενα.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη.

stavr77
26-01-13, 18:47
Καλησπέρα σου. Τις εξετάσεις τις έκανα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ηρακλείου Κρήτης, αφού έκλεισα ένα απογευματινό ραντεβού με τη διευθύντρια του αιματολογικού. Πλήρωσα μοναχα 75 Ευρώ για το απογευματινό ραντεβού και τίποτε άλλο (έχω ασφάλεια ΕΟΠΥΥ-πρωην ΙΚΑ). Το μόνο θέμα είναι ότι για να σου κανουν έναν πλήρη θρομβοφιλικό έλεγχο και σε γονιδιακό επίπεδο θα πρέπει να τονίσεις ότι έχεις από 2 αποβολές και άνω (καθ' έξιν αποβολές). Βλέπω ότι είσαι Αθήνα, οπόπε ρώτα για το Έλενα.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη.

Είμαι η ίδια, απλά δημιουργήθηκε ένα θέμα με το κωδικό και αλλαξα λιγάκι την υπογραφή μου (stav77)

kokoraki
26-01-13, 22:30
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες....Χρειάζομαι πλήρη γονιδιακό έλεγχο λόγω πρόσφατου συμβάντος πολλαπλών εγκεφαλικών στην αδερφή μου κατά τη λοχεία...Υπάρχει πιθανότητα ιστορικού θρομβοφιλίας και μου σύστησαν στο νοσοκομείο που νοσηλεύεται να εξεταστώ κι εγώ άμεσα. Η αδερφή μου δεν έχει κάνει εξέταση ακόμα και δεν πρόκειται να κάνει για καιρό επειδή είναι υπό αντιπηκτική και αντιεπιληπτική αγωγή και δεν έχει νόημα. Οπότε μένω εγώ....

stavr77
27-01-13, 10:44
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες....Χρειάζομαι πλήρη γονιδιακό έλεγχο λόγω πρόσφατου συμβάντος πολλαπλών εγκεφαλικών στην αδερφή μου κατά τη λοχεία...Υπάρχει πιθανότητα ιστορικού θρομβοφιλίας και μου σύστησαν στο νοσοκομείο που νοσηλεύεται να εξεταστώ κι εγώ άμεσα. Η αδερφή μου δεν έχει κάνει εξέταση ακόμα και δεν πρόκειται να κάνει για καιρό επειδή είναι υπό αντιπηκτική και αντιεπιληπτική αγωγή και δεν έχει νόημα. Οπότε μένω εγώ....
Εύχομαι περαστικά στην αδελφούλα σου...
Κλείσε ραντεβού και εξήγησε για το ιστορικό σας.
Σου εύχομαι τα καλύτερα....
Φιλικά

Μίνα_
03-02-13, 16:20
Κοριτσια καλησπερα.ειχα κ εγω δυο αποβολες κ ενω ο γιατρος μου δεν θεωρει απαραιτητο να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας λογω το οτι χρονικα απεχουν κατα πολυ οι αποβολες εγω θελω να ψαχτω παραπανω δεν αντεχω με ζω με την αγωνια μιας ακομη αποβολης ειδικα μετα απο δυο χρονια ακαρπων προσπαθειων.
ζω στη Θεσσαλονικη ξερει καμια σε ποιο νοσοκομειο μπορω να τις κανω κ αν τις δικαιολογουν τα ταμεια?γενικως την διαδικασια

gogo!
04-02-13, 12:25
Μινα μου εγω τις εκανα στο ΑΧΕΠΑ.. Στο πακετο που ειχα να κανω εγω εξω μου εβγαιναν 1000 ευρω και στο ΑΧΕΠΑ 200.. Τεραστια διαφορα ε? Το προβλημα ομως ειναι οτι έχουν περασει 4 μηνες και ακομα δεν εχω παρει ολα τα αποτελεσματα.. Κανουν και στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ισως εκει να ειναι καλυτερα.. Τις εξετετασεις δεν τις εγραψα γιατι μου ειπαν οτι δεν γραφονται.. Ελπιζω να σε βοηθησα

kristy25
04-02-13, 12:45
κοριτσια καλησπερα. μπορειτε να μου πειτε μετα απο ποσες αποβολες κ σε ποια εβδομαδα , σας προτειναν την εξεταση για θρομβοφιλια??

Μίνα_
04-02-13, 15:01
Μινα μου εγω τις εκανα στο ΑΧΕΠΑ.. Στο πακετο που ειχα να κανω εγω εξω μου εβγαιναν 1000 ευρω και στο ΑΧΕΠΑ 200.. Τεραστια διαφορα ε? Το προβλημα ομως ειναι οτι έχουν περασει 4 μηνες και ακομα δεν εχω παρει ολα τα αποτελεσματα.. Κανουν και στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ισως εκει να ειναι καλυτερα.. Τις εξετετασεις δεν τις εγραψα γιατι μου ειπαν οτι δεν γραφονται.. Ελπιζω να σε βοηθησα
4 μήνες??? αθανατο ελληνικο δημοσιο!!! σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, θα επικοινωνησω με τα νοσοκομεια. ομως εμεις ηδη μπηκαμε σε διαδικασια προσπαθειας με κλομιφαινες κτλ κ ηθελα να παρω συντομα αποτ/τα.τωρα αν ειναι να γλιτωσω 800ευρω που δεν τα εχω αλλωστε ε τι να κανεις θα περιμενεις...σου ευχομαι καλα αποτελεσματα !!!!

annat29
14-02-13, 19:30
βρε κοριτσια θελω να ρωτησω κατι :
τις ενεσεις πως τις κανετε στη κοιλια?
η βελονα μπαινει ολη μεσα ή οχι?
θα παω την αλλη εβδομαδα στην αιματολογο κ ψιλοαγχωθηκα οτι δν τις κανω σωστα

sofi@p
14-02-13, 19:32
βρε κοριτσια θελω να ρωτησω κατι :
τις ενεσεις πως τις κανετε στη κοιλια?
η βελονα μπαινει ολη μεσα ή οχι?
θα παω την αλλη εβδομαδα στην αιματολογο κ ψιλοαγχωθηκα οτι δν τις κανω σωστα
όλη μέσα. θα διπλώνεις το δέρμα και θα τη βάζεις λίγο πλάγια.

annat29
14-02-13, 20:04
ωχ!εγω τη βαζω καθετα λαθος ε?
μετα νιωθω κ τσουξιμο ειναι φυσιολογικο?

sofi@p
14-02-13, 20:25
ωχ!εγω τη βαζω καθετα λαθος ε?
μετα νιωθω κ τσουξιμο ειναι φυσιολογικο?
μην ανησυχείς, έτσι κι αλλιώς η βελόνα είναι μικρή και βρίσκει το στόχο της, όπως και να τη βάλεις. δε θα τσούζει όλες τις φορές, άλλες θα μελανιάζει κιόλας. να στοχεύεις ενναλαξ του αφαλού περίπου σε απόσταση 10 εκατοστών.

annat29
14-02-13, 20:35
μην ανησυχείς, έτσι κι αλλιώς η βελόνα είναι μικρή και βρίσκει το στόχο της, όπως και να τη βάλεις. δε θα τσούζει όλες τις φορές, άλλες θα μελανιάζει κιόλας. να στοχεύεις ενναλαξ του αφαλού περίπου σε απόσταση 10 εκατοστών.

δεξια κ αριστερα απο τον αφαλο μου ειπαν σε αποσταση 2 δαχτυλα.
πανω κ κατω επιτρεπεται?

sofi@p
14-02-13, 20:38
δεξια κ αριστερα απο τον αφαλο μου ειπαν σε αποσταση 2 δαχτυλα.
πανω κ κατω επιτρεπεται?
νομίζω ότι εκεί πονάει πιό πολύ. μπορείς να την κάνεις και στο μπούτι ψηλά.

annat29
14-02-13, 20:51
ευχαριστω παρα πολυ εχει μια εβδομαδα που τις ξεκινησα ευτυχως ακομα δν εχω μελανιες μονο τσιμπηματακια!!!
λες κ εβγαλα ανεμοβλογια ειναι!!!
:)

sofi@p
14-02-13, 20:53
ευχαριστω παρα πολυ εχει μια εβδομαδα που τις ξεκινησα ευτυχως ακομα δν εχω μελανιες μονο τσιμπηματακια!!!
λες κ εβγαλα ανεμοβλογια ειναι!!!
:)
καλό κουράγιο και καλή επιτυχία (είσαι έγκυος?)

markela35
14-02-13, 21:02
νομίζω ότι εκεί πονάει πιό πολύ. μπορείς να την κάνεις και στο μπούτι ψηλά.

Στο μπουτι που ???απο μεσα στους προσαγωγους η απ εξω ??? και εγω στην κοιλια τις κανω αλλα μελανιαζω φοβαμαι οτι θα μεινω απο σημεια!!!χαχαχαχα

sofi@p
14-02-13, 21:10
Στο μπουτι που ???απο μεσα στους προσαγωγους η απ εξω ??? και εγω στην κοιλια τις κανω αλλα μελανιαζω φοβαμαι οτι θα μεινω απο σημεια!!!χαχαχαχα
πάνω μπροστά κι έξω

markela35
14-02-13, 21:13
πάνω μπροστά κι έξω

Σ'ευχαριστω πολυ!

annat29
14-02-13, 21:26
καλό κουράγιο και καλή επιτυχία (είσαι έγκυος?)

επιτελους ναι!!!
διανυω τη 5η εβδομαδα

sofi@p
14-02-13, 21:29
επιτελους ναι!!!
διανυω τη 5η εβδομαδα
μπράβο!!! πολύ χαίρομαι!!! με το καλό σου εύχομαι να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!!!

giannakis2012
15-02-13, 14:16
Κοριτσια καλησπερα.ειχα κ εγω δυο αποβολες κ ενω ο γιατρος μου δεν θεωρει απαραιτητο να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας λογω το οτι χρονικα απεχουν κατα πολυ οι αποβολες εγω θελω να ψαχτω παραπανω δεν αντεχω με ζω με την αγωνια μιας ακομη αποβολης ειδικα μετα απο δυο χρονια ακαρπων προσπαθειων.
ζω στη Θεσσαλονικη ξερει καμια σε ποιο νοσοκομειο μπορω να τις κανω κ αν τις δικαιολογουν τα ταμεια?γενικως την διαδικασια

Δεν ξέρω σε πιο νοσοκομείο γίνεται στην Θεσ/κη γιατί είμαι απο Κρητη....αλλά και βέβαια να πας να κάνεις της εξέταση θρομβοφιλίας...είχα και εγώ αποβολή πιο παλία και με ιστορικό στην οικογένεια θρομβοφιλίας, η τότε γιατρός μου...δεν ήθελε να κάνω την εξέταση γιατί δεν υπήρχε έλεγε λόγος....με αποτέλεσμα να αποβάλω 3 μηνών...απο εκεί και πέρα είχα πάει σε 2-3 γιατρούς και όταν τους έλεγα να κάνω την εξέταση για να δούμε αν έχω θρομβοφιλία..εφόσον υπήρχε και στην οικογένεια μου άτομο με θρομβοφιλία...αυτοί μου έλεγαν...ΟΧΙ δεν χρειάζεται ούτε είναι απαραίτητο να έχεις και εσυ και η αποβολή ήταν απλά μια αποβολή που συμβαίνει σε αρκετές εγκυμονούσες όταν εγκυμονούν πρώτη φορά...ΒΛΑΚΙΕΣ!!!!
Ευτυχώς βρέθηκε ενας σοικός γιατρός στον δρόμο μου έκανα την εξέταση με αποτέλεσμα να είμαι και εγώ θετική σε κάποιους παράγοντες θρομβοφιλίας...τελικά έμεινα έγκυος μετα απο καιρό..έπινα στην αρχή μέχρι να ακούσουμε καρδιά σαλοσπιρ πρωι - βράδυ και μετα μια ένεση κάθε μέρα και τώρα έχω στην αγκαλιά μου το 10μηνο μωρό μου.....Για αυτό σου λέω...άκου το ένστικτο σου....

annat29
15-02-13, 14:59
μπράβο!!! πολύ χαίρομαι!!! με το καλό σου εύχομαι να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!!!

δν ξερω φοβαμαι παρα πολυ γιατι εχω 5 αποβολες στο παρελθον.κατι μου λεει οτι θα παει στραβα κ αυτη τη φορα...
σημερα το πρωι ξυπνησα κ ολα τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης εχουν υποχωρησει:(

Μίνα_
15-02-13, 14:59
Δεν ξέρω σε πιο νοσοκομείο γίνεται στην Θεσ/κη γιατί είμαι απο Κρητη....αλλά και βέβαια να πας να κάνεις της εξέταση θρομβοφιλίας...είχα και εγώ αποβολή πιο παλία και με ιστορικό στην οικογένεια θρομβοφιλίας, η τότε γιατρός μου...δεν ήθελε να κάνω την εξέταση γιατί δεν υπήρχε έλεγε λόγος....με αποτέλεσμα να αποβάλω 3 μηνών...απο εκεί και πέρα είχα πάει σε 2-3 γιατρούς και όταν τους έλεγα να κάνω την εξέταση για να δούμε αν έχω θρομβοφιλία..εφόσον υπήρχε και στην οικογένεια μου άτομο με θρομβοφιλία...αυτοί μου έλεγαν...ΟΧΙ δεν χρειάζεται ούτε είναι απαραίτητο να έχεις και εσυ και η αποβολή ήταν απλά μια αποβολή που συμβαίνει σε αρκετές εγκυμονούσες όταν εγκυμονούν πρώτη φορά...ΒΛΑΚΙΕΣ!!!!
Ευτυχώς βρέθηκε ενας σοικός γιατρός στον δρόμο μου έκανα την εξέταση με αποτέλεσμα να είμαι και εγώ θετική σε κάποιους παράγοντες θρομβοφιλίας...τελικά έμεινα έγκυος μετα απο καιρό..έπινα στην αρχή μέχρι να ακούσουμε καρδιά σαλοσπιρ πρωι - βράδυ και μετα μια ένεση κάθε μέρα και τώρα έχω στην αγκαλιά μου το 10μηνο μωρό μου.....Για αυτό σου λέω...άκου το ένστικτο σου....
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.ναι θα ψαχτω! σε εμενα δεν υπαρχει ιστορικο αλλα δεν μου αρεσε που κ οι δυο εγκυμοσυνες κατεληξαν σε αποβολες κ μαλιστα σε τοσο παραγωγικες ηλικιες( 18 κ 28 !) ειναι χρονοβορες εξετασεις ή δινω αιμα κ σε 1-2 μερες εχω αποτ/τα? γτ σκεφτομαι να προσπαθησω με σπερματεγχυση κ θελω να ειμαι σιγουρη!!

annat29
15-02-13, 15:01

στο ιπποκρατειο γινονται καποιες εξετασεις οχι ολες γιατι δν εχουν αντιδραστηρια τις περισσοτερες εξετασεις τις κανουμε ιδιωτικα
μπορεις να κλεισεις ραντεβου με αιματολογο κ θα σου πουν μετα τι πρεπει να κανεις.
αν θελεις μπορω να σου στειλω σε πμ το ονομα της δικης μου γιατρου.

Μίνα_
15-02-13, 15:18
στο ιπποκρατειο γινονται καποιες εξετασεις οχι ολες γιατι δν εχουν αντιδραστηρια τις περισσοτερες εξετασεις τις κανουμε ιδιωτικα
μπορεις να κλεισεις ραντεβου με αιματολογο κ θα σου πουν μετα τι πρεπει να κανεις.
αν θελεις μπορω να σου στειλω σε πμ το ονομα της δικης μου γιατρου.
θα ρωτησω τον γιατρο μου πρωτα κ αν δεν με κατατοπισει επαρκως θα σου πω να μου τα στειλεις :) βρε συ annat29 σε ποσο διαστημα παιρνεις τα αποτ/τα απ αυτες τις εξετασεις?

annat29
15-02-13, 15:25
απο το νοσοκομειο κανει γυρω στον μηνα μπορει κ παραπανω.
εγω τις εκανα οπως σου ειπα ιδιωτικα κ τις πηρα σε 1 εβδομαδα.
για να γλυτωσω καποια χρηματα γιατι ολο το πακετο κοστιζει αρκετα χρηματα καποιες μου τις εγραψε η γιατρος μου κ τις εκανα στο νοσοκομειο.
δν εχεις κανει καμια εξεταση?
εχεις αποβολες?

Μίνα_
15-02-13, 15:36
απο το νοσοκομειο κανει γυρω στον μηνα μπορει κ παραπανω.
εγω τις εκανα οπως σου ειπα ιδιωτικα κ τις πηρα σε 1 εβδομαδα.
για να γλυτωσω καποια χρηματα γιατι ολο το πακετο κοστιζει αρκετα χρηματα καποιες μου τις εγραψε η γιατρος μου κ τις εκανα στο νοσοκομειο.
δν εχεις κανει καμια εξεταση?
εχεις αποβολες?
οχι δεν εχω κανει καμια! ειχα μια αποβολη πριν 11 χρονια σε μια μη επιθυμητη εγκυμοσυνη φυσικα κ μια πριν 2 χρονια που ημουν με τον αντρα μου.εκτοτε δεν προεκυψε εγκυμοσυνη κ δεν θα ηθελα σε μια ενδεχομενη να ξαναεχει την ιδια καταληξη.θα με καταρακωσει.ο γιατρος μου κ ο προηγουμενος μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να μπω σ αυτη τη διαδικασια αν δεν εχω 3 διαδοχικες αποβολες κ μπορει να ηταν τυχαιο. το διαδοχικες πολυ μου αρεσε.. απο εκεινη την αποβολη ακομη προσπαθω να δω θετικο τεστ

annat29
15-02-13, 15:57
συγνωμη εχεις 2 αποβολες κ δν εχεις κανει ΚΑΜΙΑ εξεταση??????????

giannakis2012
15-02-13, 17:18
Μινα εγώ τις έκανα στο Βενιζέλειο νοσοκομείο στο Ηράκλειο Κρήτης και πήρα τα αποτελέσματα σε 1 μήνα....μια γνωστή μου που την έκανε σε μικροβιολογικό εργαστήριο την πήρε σε 1 εβδομάδα αν θυμάμαι καλά...γιατί το αίμα της πήγε Αθήνα...

giannakis2012
15-02-13, 17:22
Ναι και εμένα 3 και διαδοχικές αποβολές μου είχαν πει και μετά να κάνω εξετάσεις....αλλά αν τους άκουγα τώρα δεν θα είχα τον μικρό Γιαννάκι να μου χαμογελά και εγω να λιώνω....

giannakis2012
15-02-13, 17:34
Ρε κορίτσια ...διαβάζω και τις πιο κάτω απαντήσεις και από ότι βλέπω οι περισσότεροι γιατροί λένε ΟΧΙ στην εξέταση θρομβοφιλίας...τον λόγο δεν μπορώ να καταλάβω...πως μπορούν να παίζουν με την αγωνίας μας και με την υγεία και την δικιά μας και των παιδιών μας? μια εξέταση αίματος είναι ...μας παίρνουν λίγο αίμα και μας δίνουν μια απάντηση που αμ τι άλλο θα μας βοηθήσει να κρατήσουμε το μωρό μας στην ζωή αν όντως υπάρχει πρόβλημα...που το τόσο κακό δεν μπορώ να καταλάβω?

klairitsaa
17-02-13, 19:50
Καλησπέρα και από μενα! Διαβάζω και γω τις αναρτήσεις σας για τη θρομβοφίλια &καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σας. Εγώ είμαι στο άλλο άκρο από άποψη γιατρού, παρότι δεν είχα αποβολή, μου πε να κάνω την εξέταση γιατί η πρώτη μου εγκυμοσύνη, παρολίγον να μην εξελιχθεί καλά.Επειδή δε θέλω να περάσω τα ίδια άγχος και στην επόμενη έχω αρχίσει να ψάχνομαι.Από την έρευνα μου πάντως,είναι γενικά ακριβή σαν εξέταση,την κάνουν στο αρεταίειο και ο γιατρός μου, μου πρότεινε ένα ιδιωτικό εργαστήριο ,neoscreen λέγεται,εξειδικεύεται σε μοριακό και βιοχημικό έλεγχο και πράγματι οι τιμές του είναι πιο χαμηλές και από το αρεταίειο!Να προσθέσω στα συν ότι έρχεται και νοσηλευτής σπίτι σου και σου παίρνει αίμα και είναι μέσα στην τιμή.

annat29
05-03-13, 18:19
κοριτσια τα φωτα σας:απο εχθες που κανω τις ενεσεις ματωνει η κοιλια μου στο σημειο που βαζω την ενεση να ανησυχω?

νανσυ2
11-03-13, 22:00
μαλλον δεν τη κανεις σωστα...αλλα μη φοβασαι,δεν επηρεαζεις πουθενα το εμβρυο
ξαναρωτα την αιματολογο σου η το γιατρο σου για το τροπο που τη κανεις
οσο για το αν πρεπει να γινετε η εξεταση,ειμαι της αποψης οτι επιβαλλεται αν εχεις εστω κ μια αποβολη,κοστιζει μεν,αλλα τοσες εξετασεις κανουμε,κ αυτη ειναι πολυ σημαντικη κ για τη δικη μας υγεια,κ για μια καλη εκβαση εγκυμοσυνης...δε το συζητω κ μιλαω εκ πειρας

iouliam
12-03-13, 16:51
Επίσης προσπάθησε να μην την κάνεις κάθε μέρα στο ίδιο σημείο.
Κορίτσια πέρασα και εγώ την εγκυμοσύνη παρέα με τις ενέσεις αλλά έλεγα ότι ταϊζω το μωράκι μου και δεν με ενοχλούσε. Δεν είναι εύκολο στην αρχή αλλά μετά γίνεται ρουτίνα. Η περίοδος που με πόναγαν και με ενοχλούσαν ήταν μετά τη γέννα που με ενοχλούσαν όλα.
Είχε πλάκα στο μαιευτήριο που η διπλανή λόγω καισαρικής ήρθαν να της κάνουν αντιπηκτική και φώναξε από τον πόνο και εγώ σκεπτόμουν πως κάνει έτσι για μία! Δεν την κορόϊδευα απλά εμένα μου είχε γίνει συνήθεια.
Να ρωτήσω, εγώ τις είχα ξεκινήσει από την 23η ημέρα και αν δεν ήμουν έγκυος θα τις σταμάταγα και τον άλλο μήνα πάλι.
Έχει τύχει σε καμία που έκανε ενέσεις να μείνει τη 2η φορά έγκυος και να μην είχε αρχίσει από πριν τις ενέσεις; Θέλω να πω αν τύχει μη προγραμματισμένη κύηση έχει ελπίδες;

νανσυ2
12-03-13, 21:49
μπορει κ να εχει αν αρχισουν οι ενεσεις οσο νωριτερα γινεται...εγω βεβαια τις αρχισα απο πριν μεινω εγκυος.ισως θα επρεπε να ρωτησει απο πριν το γιατρο για αυτο δλδ αν προσπαθω αυτο το μηνα,να κανω ενεσεις απο πριν η οταν μαθω οτι ειμαι εγκυος..κ ο αιματολογος θα ξερει

iouliam
20-03-13, 19:12
μπορει κ να εχει αν αρχισουν οι ενεσεις οσο νωριτερα γινεται...εγω βεβαια τις αρχισα απο πριν μεινω εγκυος.ισως θα επρεπε να ρωτησει απο πριν το γιατρο για αυτο δλδ αν προσπαθω αυτο το μηνα,να κανω ενεσεις απο πριν η οταν μαθω οτι ειμαι εγκυος..κ ο αιματολογος θα ξερει
Κι εγώ τις έκανα από πριν, εννοώ αν μείνω έγκυος μη προγραμματισμένα τι κάνω;
Φυσικά και δεν το επιδιώκω απλά σκεπτόμουν αν τύχει έχω ελπίδες;

PAPAGALIA
27-04-13, 14:44
Κορίτσια καλησπέρα! Πριν από ένα μήνα και κατι είχα μια αποβολή στην 6η εβδομάδα και καθώς έχω ένα παιδάκι ήδη με παραξένεψε το γεγονός...Σε συνδυασμό με το ασχημο οικογενειακό ιστορικό εμφραγμάτων είπα να κάνω έναν πλήρη θρομβοφιλικό έλεγχο με τα εξής αποτελέσματα: είμαι ετερόζυγη στο β-ινωδογόνο , ACE(angiotensin-converting enzyme) I/D και Αpo E(apolipoprotein E). Kαι ομόζυγο παθολογικό μου βγηκε το PAI-1 (Plasminogen activator inhibitor 1) . Kατά τα άλλα φυσιολογική. Ευτυχώς μίλησα με την κυτταρογενετίστρια κολλητή μου φίλη και μου είπε ότι δεν είμαι και με το ένα πόδι στον τάφο:rolleyes: και να ηρεμήσω...μου είπε επίσης ότι μάλλον θα χρειαστεί στη δεύτερη εγκυμοσύνη να κάνω ενεσούλες ηπαρίνης, δηλαδή ο αιματολόγος μάλλον αυτό θα μου πει... Εσείς έχετε παρόμοια εμπειρία;

annat29
28-04-13, 11:23
καλημερα εχω ενα αγορακι 6 ετων και ειχα 5 αποβολες μεταξυ 6ης και 8ης εβδομαδας ο γιατρος που με παρακολουθουσε τοτε τις ονομαζε "τυχαιο" γεγονος ωσπου πηγα σε αιματολογο απο μονη μου κ εχω θρομβοφιλια κ διαφορα αλλα πολλα σχετκα με το αιμα μου(εννοειται πως εχω αλλαξει γιατρο).
αυτη τη στιγμη ειμαι εγκυος στην 15η εβδομαδα κανω ενεσεις ηπαρινης κ τον σταυρο μου καθημερινα να εχω μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγιη μωρο.οι ενεσεις δν ειναι τπτ μν φοβασαι καθολου να επισκεφθεις αιματολογο που θα σε καθοδηγησει σωστα και δν εχεις να φοβασαι τπτ.σου ευχομαι συντομα να χαρισεις στο παιδακι ενα αδερφακι.

PAPAGALIA
28-04-13, 18:39
O αιματολόγος πρεπει να συνεργάζεται με το γυναικολόγο? Είμαι κάπως μπλργμένη με τους γιατρούς...

newbie G
28-04-13, 18:43
O αιματολόγος πρεπει να συνεργάζεται με το γυναικολόγο? Είμαι κάπως μπλργμένη με τους γιατρούς...

Θεωρητικά και ιδανικά, ναι. Αλλά το κακό είναι πως οι περισσότεροι γυναικολόγοι θεωρούν ότι δεν χρειάζεται και μάλιστα ακυρώνουν τους αιματολόγους/ανοσολόγους/διαβητολόγους κλπ. Ο γυναικολόγος μου επέμενε ότι δεν χρειαζόμουν ούτε ηπαρίνες ούτε κορτιζόνη, απορώ γιατί μπλέκονται στα χωράφια άλλης ειδικότητας χωρίς να γνωρίζουν.

PAPAGALIA
28-04-13, 18:54
Δεν βρίσκω άκρη... και αυτό το...τυχαίο περιστατικό; Δηλαδή αν δεν το έψαχνα, δεν επέμενα, δεν θα το μάθαινα ποτέ το πρόβλημα? Αφού είχα φτάσει σε σημείο να νιώθω περίεργη που το έψαχνα το θέμα. Τέλος πάντων τώρα είμαι σε φάση που ψάχνω αιματολόγο. Παρακαλώ όποια κυρία γνωρίζει κάποιον καλό αιματολόγο ας μου στείλει ένα μηνυματάκι, αν δεν κάνει μεγάλο κόπο.

PAPAGALIA
28-04-13, 18:58
καλημερα εχω ενα αγορακι 6 ετων και ειχα 5 αποβολες μεταξυ 6ης και 8ης εβδομαδας ο γιατρος που με παρακολουθουσε τοτε τις ονομαζε "τυχαιο" γεγονος ωσπου πηγα σε αιματολογο απο μονη μου κ εχω θρομβοφιλια κ διαφορα αλλα πολλα σχετκα με το αιμα μου(εννοειται πως εχω αλλαξει γιατρο).
αυτη τη στιγμη ειμαι εγκυος στην 15η εβδομαδα κανω ενεσεις ηπαρινης κ τον σταυρο μου καθημερινα να εχω μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγιη μωρο.οι ενεσεις δν ειναι τπτ μν φοβασαι καθολου να επισκεφθεις αιματολογο που θα σε καθοδηγησει σωστα και δν εχεις να φοβασαι τπτ.σου ευχομαι συντομα να χαρισεις στο παιδακι ενα αδερφακι.
Ευχαριστώ πολύ! σου εύχομαι μία καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι! Να χαίρεσαι και το μεγάλο σου το αγοράκι!

aggeliki-sisi
29-04-13, 02:13
Papagalia σου εστειλα πμ και η απαντηση σου στο ερωτημα αν πρεπει ο αιματολογος να συνεργαζεται με τον γυναικολο ειναι ΝΑΙ ,στο υπερηχο φαινεται η αναπτυξη του εμβρυου και πρεπει να γνωριζει ο αιματολογος ,δηλαδη μεγαλωνει σωστα αρα η δοση ειναι σωστη ή δεν αναπτύσσεται σωστα αρα η δοση θελει αυξηση σε συνδιασμο με τις αιματολογικες που κανεςι καθε μηνα καθοριζει την δοση εχει και αλλες λεπτομεριες που πρεπει να γνωριζει δεν θα σου τις αναφερω τωρα γιατι θα μακρηγορήσω .Ο δικος μου προτεινε μια θεραπεια και ο γυναικολος ελεγε συμφωνω ή διαφωνω .

Υγ "τυχαίο περιστατικό " και εμενα αυτο μου ελεγαν οι ασχετοι και εγω ειπα δεν ειναι δυνατον να μου πεσει 2 φορες κεραυνος και εψαξα και βρηκα ενα γιατρο με την βοηθεια του φορουμ και ηταν σωστος και μου ειπε ο ανθρωπος πιθανον εχεις θρομβοφιλια κανε τις εξετασεις και το βρηκαμε .

annat29
29-04-13, 13:45
καλο ειναι ο γυναικολογος να συνεργαζεται με τον αιματολογο για να εχουν επικοινωνια.δυστυχως οι περισσοτεροι γυναικολογοι ειναι "ξερολες" και ακυρωνουν τους αιματολογους ή τους ανοσολογους κτλ.για παραδειγμα εγω χωρις να το γνωριζουμε εχω αλλεργια στην ασπιρινη και μου προκαλουν αιμοραγιες στην τελευταια μου αποβολη ο προηγουμενος μου γυναικολογος μου χορηγουσε σαλοσπιρ γιατι βοηθανε στις θρομβωσεις θα μου ξεκινουσε τις ηπαρινες μετα την 8η εβδομαδα κυησεως με αποτελεσμα να χασω το εμβρυο.αυτα τα "τυχαια" περιστατικα ειναι που μας φαγανε....
αν ο γιατρος σου δν ειναι ιδιαιτερα συνεργασιμος κ σου μιλαει συνεχεια για τυχαια γεγονοτα ψαξε να βρεις αλλον...

aggeliki-sisi
29-04-13, 15:23
annat29 ξερω οτι ηπαρινες ξεκιναμε αμεσως μολις μεινουμε εγκυες επισης οι κοπελες που κανουν εξωσωματικες τις ξεκινουν πριν την μεταφορα .Εμενα μολις τους ειπα οτι το τεστ βγηκε θετικο μου ειπαν και ο αιματολογος και ο γυναικολος ξεκινα ηπαρινες και ελα να το δουμε στο υπερηχο.

annat29
29-04-13, 15:26
[QUOTE=aggeliki-sisi;2554365]annat29 ξερω οτι ηπαρινες ξεκιναμε αμεσως μολις μεινουμε εγκυες επισης οι κοπελες που κανουν εξωσωματικες τις ξεκινουν πριν την μεταφορα .Εμενα μολις τους ειπα οτι το τεστ βγηκε θετικο μου ειπαν και ο αιματολογος και ο γυναικολος ξεκινα ηπαρινες

ναι ετσι ειναι...
και εγω σ'αυτη μου την εγκυμοσυνη τις ξεκινησα με το πρωτο τεστ θετικο.για τις προηγουμενες μιλουσα....

PAPAGALIA
29-04-13, 15:33
Kορίτσια, με τους συγγενείς τί κάνατε; Ενημερώσατε τα αδέρφια, τους γονείς σας ότι ενδεχομένως να κινδυνεύουν; Έχω πρώτες εξαδέρφες που δεν έχουν κάνει ακόμα παιδιά και δεν ξέρω αν πρέπει να τους το αναφέρω...

iouliam
01-05-13, 12:32
Εγώ από τη μία οικογένεια έχω πολλές πολύ μεγαλύτερες πρώτες εξαδέρφες που έχουν παιδιά και επειδή δεν ήμουν σε φάση να ανακοινώνω σε όλο το σόι τι έχω δεν είπα τίποτα. Στην άλλη οικογένεια που έχω μόνο μία και μικρότερη και ανύπαντρη σε ηλικία που ξεκινάνε αντισυλληπτικά (τα οποία εμένα μου χορηγούσε γιατρός για σταθεροποίηση κύκλου και ο αιματολόγος μου είπε ότι σε δική μου περίπτωση ήταν επικίνδυνο) το είπα και της εξήγησα ότι της το λέω μόνο για να την προφυλάξω και να μην το πει. Όχι ότι είναι ντροπή ή κάτι άσχημο αλλά είχα 2παλίδρομες δεν είχα ακόμα παιδάκι και όσοι θέλουν να "συζητήσουν" για τον άλλον θα έβρισκαν αφορμή.
Πάντως όσες πρόκειται να κάνετε τις ενέσεις να μην αγχώνεστε καθόλου, εγώ στην πρώτη κόντεψα να λιποθυμήσω ( τις είχα ξεκινήσει από την 23η ημέρα και αν δεν έμενα έγκυος τον άλλο μήνα πάλι, αλλά ευτυχώς μας έκανε τη χάρη από τον 1ο μήνα) Μετά όταν είδα θετικό τεστ σκεπτόμουν ότι έτσι ταϊζω το μωράκι μου και ήταν όλα καλά.

PAPAGALIA
03-05-13, 15:00
Επιστρέφω με νέα από τον αιματολόγο. Μου είπε ότι το PAI-1 4G/4G που έχω ομόζυγο παθολογικό είναι κάτι πολύ ήπιο που δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα. Επίσης μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να παίρνω σαλοσπίρ, αλλά μόλις μείνω έγκυος να κάνω θρομβοελαστόγραμμα για να δούμε εαν χρειάζομαι αντιπηκτικές, που μάλλον δεν θα χρειαστώ και το επόμενο θα το κάνω καποια άλλη στιγμή στη ζωή μου, όταν μεγαλώσω.

Olgita
17-05-13, 14:21
κορίτσια γεια σας κι απο μενα!

Εχω κληρονομικη θρομβοφιλια leiden και κατι αλλα που δεν θυμαμαι.
Ειχα παει στην αρχη σε αιματολόγο (γνωστη που είναι και στο Ιασω) με καποιες εξετασεις και μου ειπε να κανω μια inohep την ημερα (δεν θυμαμαι την δόση) . Μετα παω σε φαρμακολόγο και κανω και τις υπόλοιπες εξετασεις θρομβοφιλίας και τις ανοσολογικες και μου προτείνει (μου τα εχει δωσει γραπτως) δυο αντιπηκτικες την ημερα, απο την στιγμη που θα ξεκινησω τα φαρμακα της εξωσωματικής. Και πραγματι ετσι εκανα όλες τι φορες.

Σκέπτομαι μηπως να παω παλι σε αιματολόγο να ρωτησω για την σωστη δοσολογία.

Εχετε να μου προτείνετε καποιον στην Αθήνα?

μποτσακι
18-05-13, 18:02
δν ξερω φοβαμαι παρα πολυ γιατι εχω 5 αποβολες στο παρελθον.κατι μου λεει οτι θα παει στραβα κ αυτη τη φορα...
σημερα το πρωι ξυπνησα κ ολα τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης εχουν υποχωρησει:(
Να σε ρωτησω,στις αποβολες που ειχες εκανες καρυωτυπο?Γιατι εγω εκανα και βρεθηκε χρωμοσωμικη ανωμαλια,οποτε δεν χρειαστηκε να μπω σε διαδικασια θρομβοφιλιας!!!Η μηπως θα επρεπε??

moody
05-06-13, 13:44
Καλησπέρα σας. Έκλεισα ραντεβού στο Λαϊκό με τον κο Βουλγαρέλη για εξεταση Θρομβοφιλάς. Τον ξέρει καμια κοπέλα να μου πει εμπειρίες?????

Dada75
06-06-13, 10:22
κορίτσια γεια σας κι απο μενα!

Εχω κληρονομικη θρομβοφιλια leiden και κατι αλλα που δεν θυμαμαι.
Ειχα παει στην αρχη σε αιματολόγο (γνωστη που είναι και στο Ιασω) με καποιες εξετασεις και μου ειπε να κανω μια inohep την ημερα (δεν θυμαμαι την δόση) . Μετα παω σε φαρμακολόγο και κανω και τις υπόλοιπες εξετασεις θρομβοφιλίας και τις ανοσολογικες και μου προτείνει (μου τα εχει δωσει γραπτως) δυο αντιπηκτικες την ημερα, απο την στιγμη που θα ξεκινησω τα φαρμακα της εξωσωματικής. Και πραγματι ετσι εκανα όλες τι φορες.

Σκέπτομαι μηπως να παω παλι σε αιματολόγο να ρωτησω για την σωστη δοσολογία.

Εχετε να μου προτείνετε καποιον στην Αθήνα?

Εχεις πμ.

moody
10-06-13, 21:41
Καλησπέρα... Ρε κοριτσάκια τα φώτα σας γιατί έχω πάθει σοκ..... Μετά από μια αποβολή στην 24η εβδομάδα ο γιατρός μου ζήτησε να δω αιματολόγο και να ξεκινήσουμε έλεγχο. Πήγα σήμερα και είδα την κα Κώτση στο Λαϊκό. Μου έγραψε ένα κατεβατό εξετάσεις οι οποίες καλύπτονται μέσω ΕΟΠΥ μου έδωσε όμως και κάποιες που δεν καλύπτονται λέει και το κόστος στο Λαϊκό μου είπε ότι είναι 450 ευρώ...... ρε δουλευόμαστε??? Ο δε γυναικολόγος μου μου είπε ότι πρέπει να γίνουν και ότι στο ΛΗΤΩ το κόστος είναι περίπου 220 ευρώ... Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ακριβότερα στο δημόσιο.... Έχει καμία ιδέα τι είναι αυτές οι εξετάσεις και γιατί είναι τόσο ακριβές??

Οι εξετάσεις είναι: Μοριακός έλεγχος
FVL1691 G -A
FII 20210 G- A
MTHFR 677 C - T
1289 A -C

edel84
13-06-13, 21:52
Καλησπέρα... Ρε κοριτσάκια τα φώτα σας γιατί έχω πάθει σοκ..... Μετά από μια αποβολή στην 24η εβδομάδα ο γιατρός μου ζήτησε να δω αιματολόγο και να ξεκινήσουμε έλεγχο. Πήγα σήμερα και είδα την κα Κώτση στο Λαϊκό. Μου έγραψε ένα κατεβατό εξετάσεις οι οποίες καλύπτονται μέσω ΕΟΠΥ μου έδωσε όμως και κάποιες που δεν καλύπτονται λέει και το κόστος στο Λαϊκό μου είπε ότι είναι 450 ευρώ...... ρε δουλευόμαστε??? Ο δε γυναικολόγος μου μου είπε ότι πρέπει να γίνουν και ότι στο ΛΗΤΩ το κόστος είναι περίπου 220 ευρώ... Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ακριβότερα στο δημόσιο.... Έχει καμία ιδέα τι είναι αυτές οι εξετάσεις και γιατί είναι τόσο ακριβές??

Οι εξετάσεις είναι: Μοριακός έλεγχος
FVL1691 G -A
FII 20210 G- A
MTHFR 677 C - T
1289 A -C

Γεια σου Moody!! Λυπάμαι ειλικρινά για την περιπέτειά σου. Σου εύχομαι πολύ σύντομα να αγκαλιάσεις το θαυματάκι σου..
Οι εξετάσεις αυτές είναι για θρομβοφιλία. Π.χ. FVL σημαίνει Factor V Leiden. Τα υπόλοιπα νούμερα μη σε απασχολούν, είναι το σημείο του γονιδίου που θα κοιτάξουν για να δουν εάν υπάρχει προβληματάκι. Είναι αρκετά μοριακό και μάλλον θα μπερδευτείς περισσότερο αν σου εξηγήσω πιο λεπτομερώς, παρά θα βγάλεις άκρη. Έτσι με το που θα πάρεις τα αποτελέσματα θα σου πρότεινα πας σε αιματολόγο. Αυτή θα σε κατατοπίσει και θα ξέρει να σου πει.
Οι εξετάσεις είναι ακριβές γιατί τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιούνται είναι αρκετά ακριβα. Μη νομίζεις όμως πως δε βγάζουν και κέρδος.
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και σύντομα μανούλα! Πολύ σύντομα!

moody
13-06-13, 22:19
Γεια σου Moody!! Λυπάμαι ειλικρινά για την περιπέτειά σου. Σου εύχομαι πολύ σύντομα να αγκαλιάσεις το θαυματάκι σου..
Οι εξετάσεις αυτές είναι για θρομβοφιλία. Π.χ. FVL σημαίνει Factor V Leiden. Τα υπόλοιπα νούμερα μη σε απασχολούν, είναι το σημείο του γονιδίου που θα κοιτάξουν για να δουν εάν υπάρχει προβληματάκι. Είναι αρκετά μοριακό και μάλλον θα μπερδευτείς περισσότερο αν σου εξηγήσω πιο λεπτομερώς, παρά θα βγάλεις άκρη. Έτσι με το που θα πάρεις τα αποτελέσματα θα σου πρότεινα πας σε αιματολόγο. Αυτή θα σε κατατοπίσει και θα ξέρει να σου πει.
Οι εξετάσεις είναι ακριβές γιατί τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιούνται είναι αρκετά ακριβα. Μη νομίζεις όμως πως δε βγάζουν και κέρδος.
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και σύντομα μανούλα! Πολύ σύντομα!

σ ευχαριστώ για την απάντηση....μου κάνει εντύπωση όμως η τιμή για Δημόσιο Νοσοκομείο, το Λαϊκό, ενώ σε ιδιωτικό κέντρο διάβασα ότι είναι πιο φτηνά.....τι να πω......

sofi@p
14-06-13, 09:26
σ ευχαριστώ για την απάντηση....μου κάνει εντύπωση όμως η τιμή για Δημόσιο Νοσοκομείο, το Λαϊκό, ενώ σε ιδιωτικό κέντρο διάβασα ότι είναι πιο φτηνά.....τι να πω......
το Λαικό κάνει το πλήρες πακέτο θρομβοφιλίας.
στα ιδιωτικά υπάρχουν διάφορα πακέτα, ανάλογα με το τί θέλει ο γιατρός να ελέγξει. έχω κάνει κι εγώ στο Λητώ το πακέτο που πρότεινε ο (πρώην) γυναικολόγος μου. και κάθε πακέτο εχει διαφορετική τιμή. το πλήρες στο ΛΗΤΩ το 2009 είχε περίπου 1000 ευρώ. για αυτό διστάζουν και οι γιατροί να το προτείνουν.

edel84
14-06-13, 10:20
το Λαικό κάνει το πλήρες πακέτο θρομβοφιλίας.
στα ιδιωτικά υπάρχουν διάφορα πακέτα, ανάλογα με το τί θέλει ο γιατρός να ελέγξει. έχω κάνει κι εγώ στο Λητώ το πακέτο που πρότεινε ο (πρώην) γυναικολόγος μου. και κάθε πακέτο εχει διαφορετική τιμή. το πλήρες στο ΛΗΤΩ το 2009 είχε περίπου 1000 ευρώ. για αυτό διστάζουν και οι γιατροί να το προτείνουν.

Καλημέρα.
Οι εξετάσεις γενικά είναι ακριβές. Στο εξωτερικό που μένω στις κάνουν μετά την 3η αποβολή - κι αυτό για να μην πληρώνει η ασφάλεια τόσα χρήματα για την κάθε περίπτωση. Επειδή, μετά από μία αποβολή στην 9η εβδομάδα, δεν μπορούσα να βγάλω άκρη εδώ και φυσικά δε θα περίμενα με σταυρωμένα χέρια, έκανα εξετάσεις στην Ελλάδα.
Λοιπόν για να σε κατατοπίσω εγώ έκανα τις παρακάτω εξετάσεις σε νοσοκομείο επαρχίας και στοίχιζαν αρκετά χρήματα..Πιο πολλά από όσα αναφέρεις εσύ.

FVL1691 G -A
FII 20210 G- A
MTHFR 677 C - T
MTHFR 1278 Α - C
PAI-1 675 4G/5G
κι άλλες 2 που δε βγήκαν ακόμη και περιμένω αποτελέσματα.

Τελικά, μέχρι στιγμής, έχω προβληματάκι στο MTHFR 677 C - T και θα πρέπει να μιλήσω κι εγώ με γιατρό.
Εύχομαι ολόψυχα να βγάλεις άκρη!

iouliam
14-06-13, 11:41
Αν αποφασίσεις να κάνεις τις εξετάσεις στο ΛΗΤΩ να τους πεις να μιλήσουν με το γιατρό σου και να σιγουρευτεί ότι τις κάνουν, γιατί εγώ είχα πάρει τηλ, τις είχα στείλει με φαξ να τις δουν και μου είπαν ότι τις κάνουν και στοιχίζουν ένα α ποσό και παρόλο που πήγα από επαρχεία με είχαν στο περίμενε αρκετή ώρα για να μου πουν ότι είχαν κάνει λάθος και θα στοιχίσουν παραπάνω γιατί δεν τα είχαν υπολογίσει σωστά! Στο Λαϊκό αντίθετα παρόλο που είναι δημόσιο είχα καλύτερη επικοινωνία και στην αρχή και μετά στην εγκυμοσύνη.

moody
14-06-13, 11:59
Πραγματικά δεν ξέρω αν θα τις κάνω και που. Ήθελα το Λαϊκό γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά τώρα δεν ξέρω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια εύχομαι καλή τύχη!

Dada75
14-06-13, 14:39
Πραγματικά δεν ξέρω αν θα τις κάνω και που. Ήθελα το Λαϊκό γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά τώρα δεν ξέρω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια εύχομαι καλή τύχη!

Γεια σου moody ...

Εγώ έκανα πριν 10 ημερες έλεγχο και πλήρωσα 150 ευρ για 14 μεταλλάξεις. Αυτές είναι οι πιο συνηθισμένες στην Ελλάδα.

Πήρα την απάντηση σε 3 ημερες.

Δες το εδώ
http://www.neoscreengr.com/

k@te
11-07-13, 11:14
Γεια σου moody ...

Εγώ έκανα πριν 10 ημερες έλεγχο και πλήρωσα 150 ευρ για 14 μεταλλάξεις. Αυτές είναι οι πιο συνηθισμένες στην Ελλάδα.

Πήρα την απάντηση σε 3 ημερες.

Δες το εδώ
http://www.neoscreengr.com/

Dada75, στα χερια μου ακριβως το χαρτακι απο τον γιατρο μου, που μου λεει να παω στο NEOSCREEN, και θα δωσω 150ε(μου το ειπε)

μου χει ερθεο κεραμυδα, εχω μια κορη 2,5 που ειχα υποδειγμα εγκυμοσυνης, τελειομηνη και ευκολη, οικογενειακο ιστορικο ή αλοο υγειας δεν εχω, και ξαφνικα μου ειπε να κανω τον ελεγχο αυτο, μετα απο την αυχενικη διαφανεια στην τωρικνη μου εγκυμοσυνη.

απο τα παραπανω post εχω προβληματιστει γιατι το 'πακετο' αυτο μου φαινεται πολυ οικονομικο, αρα και ελλειπες??!

εσυ αν απιτρεπεται, τι σας οδηγησε να κανετε τις εξετασεις?
στην αυχενικη διαφανεια το μονο που μπορω να φανταστω οτι μπορει να συνδεεται με αυτο ειναι:
μητραια αρτηρια εντυπωμα
φλεβωδης πορος PIV
κομβοι αμφω 1,28

απλα σου παιρνουν αιμα? ,δεν χρειαζεται να εισαι νηστικη ,ε?

μηπως εχουμε και τον ιδιο γιατρο? νεα ερυθραια και αθηνα?

ελπιζω να δεις το ποστ μου, σε ευχαριστω

moody
11-07-13, 15:49
κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα το πρωί είχα ραντεβού στο Λαϊκό για την εξέταση θρομβοφιλίας!!!!!! Κορίτσια απογοητεύτηκα πάρα πολύ. Είχα αποφασίσει να κάνω μόνο τις εξετάσεις που συνταγογραφεί ο ΕΟΠΠΥ και τις υπόλοιπες θα τις έκανα από Σεπτέμβρη. Ενώ λοιπόν η γιατρός εκεί μου είχε πει πως μπορούσα να κάνω το μοριακό και εκτός νοσοκομείου, σήμερα και αυτή και αυτή και η νοσηλεύτρια μου είπαν ότι δε γίνεται και ότι πρέπει αν γίνει ολοκληρωμένος έλεγχος γιατί δεν βγαίνει αλλιώς συμπέρασμα. Δηλαδή ή τα κάνεις όλα ή τίποτα? Εν τω μεταξύ επειδή αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα μ ένα σχόλιο που άκουσα μου ανέβηκε τόσο το αίμα στο κεφάλι που σηκώθηκα και έφυγα άρον άρον και δε ρώτησα τι και πως και δε ζήτησα να μου εξηγήσει γιατί μου είπε άλλα τότε και άλλα μου λέει τώρα.... Από εκείνη την ώρα είμαι χάλια τόσο πολύ επηρρεάστηκα!

iroulitaki
18-07-13, 11:06
Καλημερα σας κοριτσια....ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καμια για εξετασεις θρομβοφιλιας κτλ στο Ιπποκρατειο. Μηπως ξερετε ποσο κοστιζουν?

sofi@p
18-07-13, 11:49
κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα το πρωί είχα ραντεβού στο Λαϊκό για την εξέταση θρομβοφιλίας!!!!!! Κορίτσια απογοητεύτηκα πάρα πολύ. Είχα αποφασίσει να κάνω μόνο τις εξετάσεις που συνταγογραφεί ο ΕΟΠΠΥ και τις υπόλοιπες θα τις έκανα από Σεπτέμβρη. Ενώ λοιπόν η γιατρός εκεί μου είχε πει πως μπορούσα να κάνω το μοριακό και εκτός νοσοκομείου, σήμερα και αυτή και αυτή και η νοσηλεύτρια μου είπαν ότι δε γίνεται και ότι πρέπει αν γίνει ολοκληρωμένος έλεγχος γιατί δεν βγαίνει αλλιώς συμπέρασμα. Δηλαδή ή τα κάνεις όλα ή τίποτα? Εν τω μεταξύ επειδή αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα μ ένα σχόλιο που άκουσα μου ανέβηκε τόσο το αίμα στο κεφάλι που σηκώθηκα και έφυγα άρον άρον και δε ρώτησα τι και πως και δε ζήτησα να μου εξηγήσει γιατί μου είπε άλλα τότε και άλλα μου λέει τώρα.... Από εκείνη την ώρα είμαι χάλια τόσο πολύ επηρρεάστηκα!
εγώ πάντως, είχα ήδη κάνει το μοριακό έλεγχο αλλού και μετά έκλεισα ραντεβού με αιματολόγο στο ΛΑΙΚΟ να τις δει και να μου πεί τί άλλο να κάνω. μου είπε να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις στο ΛΑΙΚΟ. όταν πήγα για τις αιματολογικές, η νοσηλεύτρια εκεί μου είπε ότι πρέπει να γίνουν όλες από την αρχή, γιατί ακολουθούν πρωτόκολλο και δεν γίνεται να μου κάνουν τις μισές. τους είπα ότι αυτό μου είπε η γιατρός, στραβομουτσούνιασαν αλλά τις έκαναν (γιατί η αιματολόγος ήταν η διευθύντρια του τμήματος).

aggeliki-sisi
19-07-13, 00:09
Γινονται και στο Αρεταιειο http://www.erthe.gr/ ο Οικονομου ειναι καταπληκτικος ,παρε ενα τηλεφωνο δεν ξερω ποσο πληρωνεις εκει.Εγω τις εκανα σε ενα εργαστηριο http://www.pharmagenetix.net/ που ειναι και εκει ο Οικονομου εχει τιμες http://www.pharmagenetix.net//public/uploads/files/FinalCatalogExams2.pdfκαι μετα πηγα τα χαρτια στο ταμειο και μου εβγαλαν ενα μικρο μερος του ποσου,στην συνεχεια εκανα ενσταση και πηρα γυρω στο 85% αν θυμαμαι καλα μετα απο 6 μηνες .

moody
19-07-13, 00:38
εγώ πάντως, είχα ήδη κάνει το μοριακό έλεγχο αλλού και μετά έκλεισα ραντεβού με αιματολόγο στο ΛΑΙΚΟ να τις δει και να μου πεί τί άλλο να κάνω. μου είπε να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις στο ΛΑΙΚΟ. όταν πήγα για τις αιματολογικές, η νοσηλεύτρια εκεί μου είπε ότι πρέπει να γίνουν όλες από την αρχή, γιατί ακολουθούν πρωτόκολλο και δεν γίνεται να μου κάνουν τις μισές. τους είπα ότι αυτό μου είπε η γιατρός, στραβομουτσούνιασαν αλλά τις έκαναν (γιατί η αιματολόγος ήταν η διευθύντρια του τμήματος).

Να σου πω κάτι?? Κι ας ακουστεί εγωιστικό και παράλογο! Έχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ από Ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο να διεξάγει δωρεάν τις εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε εφόσον κρίνονται απαραίτητες από τον ίδιο το γιατρό του νοσοκομείου και όχι από κάποιον ιδιώτη που μπορεί και να υπερβάλλει (και καλά ίσως κάνει αλλά λέμε τώρα....). Στο νοσοκομείο που εγώ πληρώνω κι εσύ και όλοι μας για να με εξυπηρετήσει ΄όταν το χρειαστώ! Δεν είναι λοιπόν ούτε το κόστος των εξετάσεων θεμιτό (600 ευρώ...) ούτε απάντηση γιατρού : "Μπορείς να το κάνεις κι έξω θα σου έρθει πιο οικονομικά...". Είναι ντροπή μας σαν χώρα! Και έχω επίσης την απαίτηση από τους γιατρούς που υποτίθεται ότι πρέπει να βοηθάνε και κάνουν θεϊκό λειτούργημα να με αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο και όχι σαν κρέας... όπως έκαναν κάποιοι εκεί μέσα!!!! Και ειδικά μετά από μια απώλεια όπως βιώσαμε εμείς θέλω στοργή και Proderm! Δεν έχουν να κάνουν μ ένα κρυολόγημα ή μια ίωση, έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ζωές και ψυχούλες αθώες που από τα χέρια τους και το μυαλό τους εξαρτάται αν θα τα καταφέρουν να έρθουν στη ζωή!!!!

Λυπάμαι για το ύφος και τον τόνο μου και σας ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αλλά επειδή πραγματικά είναι πολύ επώδυνο όλο αυτό και το ξέρετε δεν ανέχομαι ούτε να με λυπούνται ούτε να με γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους!!!!

aggeliki-sisi
19-07-13, 07:25
moody τι κανεις?Βγηκαν οι δικες σου εξετασεις?

moody
19-07-13, 09:31
moody τι κανεις?Βγηκαν οι δικες σου εξετασεις?

Δεν έκανα τίποτε σχεδον κοπέλα μου. Μόνο τις καλλιέργειες εκανα αλλά ακόμη δν πήρα τς απαντήσεις!!!

Dada75
19-07-13, 11:51
Dada75, στα χερια μου ακριβως το χαρτακι απο τον γιατρο μου, που μου λεει να παω στο NEOSCREEN, και θα δωσω 150ε(μου το ειπε)

μου χει ερθεο κεραμυδα, εχω μια κορη 2,5 που ειχα υποδειγμα εγκυμοσυνης, τελειομηνη και ευκολη, οικογενειακο ιστορικο ή αλοο υγειας δεν εχω, και ξαφνικα μου ειπε να κανω τον ελεγχο αυτο, μετα απο την αυχενικη διαφανεια στην τωρικνη μου εγκυμοσυνη.

απο τα παραπανω post εχω προβληματιστει γιατι το 'πακετο' αυτο μου φαινεται πολυ οικονομικο, αρα και ελλειπες??!

εσυ αν απιτρεπεται, τι σας οδηγησε να κανετε τις εξετασεις?
στην αυχενικη διαφανεια το μονο που μπορω να φανταστω οτι μπορει να συνδεεται με αυτο ειναι:
μητραια αρτηρια εντυπωμα
φλεβωδης πορος PIV
κομβοι αμφω 1,28

απλα σου παιρνουν αιμα? ,δεν χρειαζεται να εισαι νηστικη ,ε?

μηπως εχουμε και τον ιδιο γιατρο? νεα ερυθραια και αθηνα?

ελπιζω να δεις το ποστ μου, σε ευχαριστω

Καλησπέρα ...
Το πακέτο αυτό έχει τις πιο πολλές μεταλλάξεις και είναι μια χαρά. Δεν λείπει κάτι.
Δεν σου περνούν το αίμα. Η εξέταση γίνετε με το σάλιο.

Εγώ μένω Γέρακα και ο γιατρός μου είναι στο Χαλάνδρι.

georgia-kak
30-07-13, 08:33
Καλημερα Κοριτσια.. Χρειαζομαι τα Φωτα σας... Εχτες πηρα τα αποτελεσματα Για την Θρομβοφιλια που εκανα...την γιατρο μου θα την δω σημερα.. ομως απο εκει που τις πηρα (το Βενιζελειο στο Ηρακλειο) η γιατρος μου ειπε οτι θα χρειαστω ενεσουλες.. και οτι εχω παθολογικη Θρομβοφιλια και μια ταση για αιμοραγια... Κατι το οποιο ομως ειναι σπανιο.. αλλα εγω το εχω... !!!
Σε αλλο ενα ιατρικο site που εβαλα τα αποτελεσματα μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα, οτι θα χρειαστω εενσουλες..

PT ασθενους=12,8 sec φ.τ 11-14
INR=1,1 φ.τ 1-1,3
APTT ασθενους=38,7 sec φ.τ 25-35
Ινωδογονο=264,1 φ.τ 180-400
D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5
FVIII:c = 78,5% φ.τ 50-140
vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160
Rcof=77,0% φ.τ 50-140
FIX = 64,0% φ.τ 60-140
FXI= 75,7% φ.τ 60-140
FXII=47,3% φ.τ 60-140
Πρωτεινη C:c= 101,9% φ.τ 75-140
AT III: C= 96% φ.τ 75-140

Πρωτεινη S:c =39,6% φ.τ 65-180
APC- resistance = 3,7 φ.τ >1,5
Ομοκυστεινη= 10,6 φ.τ <11,5
Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96
FV Leiden= Φυσιολογικος
G20210A FII= Φυσιολογικος
ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

Εναντι Καρδιολιπινης IgG= 3,5 φ.τ <15 αρνητικο
Εναντι Καρδιολιπινης IgM= 7,7 φ.τ <12,5 αρνητικο
Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgG = 6,0 φ.τ <25
Εναντι Φωσφατιδυλσερινης IgM = 8,8 φ.τ<25

Εναντι B2-GPI IgG = 6,4 φ.τ <20

Εναντι B2-GPI IgM = 3,9 φ.τ <20

Εσεις που ξερετε καλητερα απο εμενα τι λετε..??

Dada75
30-07-13, 09:15
Καλημερα Κοριτσια.. Χρειαζομαι τα Φωτα σας... Εχτες πηρα τα αποτελεσματα Για την Θρομβοφιλια που εκανα...την γιατρο μου θα την δω σημερα.. ομως απο εκει που τις πηρα (το Βενιζελειο στο Ηρακλειο) η γιατρος μου ειπε οτι θα χρειαστω ενεσουλες.. και οτι εχω παθολογικη Θρομβοφιλια και μια ταση για αιμοραγια... Κατι το οποιο ομως ειναι σπανιο.. αλλα εγω το εχω... !!!
Σε αλλο ενα ιατρικο site που εβαλα τα αποτελεσματα μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα, οτι θα χρειαστω εενσουλες..

INR=1,1 φ.τ 1-1,3
D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5
vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160
Rcof=77,0% φ.τ 50-140
FIX = 64,0% φ.τ 60-140
FXI= 75,7% φ.τ 60-140
FXII=47,3% φ.τ 60-140

Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96
FV Leiden= Φυσιολογικος
ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

Καλημέρα !!!

Έχεις το MTHR ετερόζυγο και ναι μάλλον θα κανεις τις ενέσεις. Και εγώ το ίδιο έχω και κάνω.

Το MTHR δεν είναι και τόσο σπάνιο.
Ειδικά που είναι ετερόζυγο. Ένας στους 7 το έχει.

pinelopi!!!
20-09-13, 09:26

INR=1,1 φ.τ 1-1,3
D-DIMERS= 0,3 φ.τ 0-5
vWFAG = 78,5% φ.τ 50-160
Rcof=77,0% φ.τ 50-140
FIX = 64,0% φ.τ 60-140
FXI= 75,7% φ.τ 60-140
FXII=47,3% φ.τ 60-140

Αντιπυκτικα Λυκου = 0,96
FV Leiden= Φυσιολογικος
ΜΤΗFR = Ετεροζυγος

και εγω σε αυτο ειμαι
ΜΤΗFR = Ετεροζυγος αλλαεπειδη εκανα εξωσωματικη με μακρυ προτοκολο ο γιατροσ μου μου εδωσε τισ clexan προλιπτικα απο τη 20 μερα του κυκλου μου που θα ξεκινουσα τις arverkap!!!!

olgitsasaban
23-09-13, 11:24
εγώ έχω θρομβοφιλία και κανείς δεν μου το είχε βρει μέχρι που άλλαξα γιατρό και έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις και διαπιστώσαμε θρομβοφιλία
τώρα είμαι ευτυχώς έγκυος και παίρνω ευτυχώς τα φαρμακά μου ότι μου πει και όλα καλά
μην αγχώνεστε δεν είναι τίποτα που δεν φτιάχνει αρκεί να διαγνωστεί και θα μείνετε έγκυος αμέσως

mariatsirou
24-09-13, 01:20
κι εγω μετα απο 2 αποβολες,εχοντας κανει στην πρωτη τις απαραιτητες εξετασεις θρομβοφιλιας,ο γυναικολογος με καθησυχαζε οτι δεν εχω.αλλαξα γυναικολογο,ριχνοντας μια ματια,μου ειπε οτι μαλλον εχω.σημερα εκανα ολο το πακετο,την Παρασκευη θα ξερω.
τι να πω!!!!!το εριχνε στην τυχη!!!μου ειπε να ξαναπροσπαθησω αμεσως.τι με περασε πια;;;;;;;να μενω και να τα χανω;και να λεμε ετυχε;;;;;;

Olivia.
24-09-13, 20:19
Πριν από 1 μήνα είχα κι εγώ παλίνδρομη κύηση μετά από σπερματέγχυση. Ο γυναικολόγος είπε ότι μόνο κατά 20% είναι "τυχαία" αυτή η απώλεια. Σε έναν ανοσολόγο που πήγα μου είπε ότι δεν υπάρχει "τυχαίο", υπάρχουν λόγοι για τους οποίους γίνεται μια παλίνδρομη, ανιχνεύονται αν τυχόν υπάρχουν και δίδεται αγωγή. Εγώ και λόγω της υποβοηθούμενης μεθόδου δεν πρόκειται να περιμένω και 2 παλίνδρομη για να κάνω εξετάσεις.
Το θέμα μου όμως είναι άλλο... πόσο καιρό πρέπει να περιμένω μετά την παλίνδρομη ώστε να κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς αυτές να βγουν επηρεασμένες? Ο γυναικολόγος λέει 1 γεμάτος μήνας είναι αρκετός ενώ η αιματολόγος που επισκέφτηκα λέει 2 μήνες. Εσείς τι γραμμή είχατε από τους γιατρούς σας? Πόσο διάστημα αφήσατε μετά από παλίνδρομη κύηση? Οι μοριακές εξετάσεις σαφώς δεν επηρεάζονται, προς το παρόν περιμένω για τις βιοχημικές.

mariatsirou
25-09-13, 00:37
Πριν από 1 μήνα είχα κι εγώ παλίνδρομη κύηση μετά από σπερματέγχυση. Ο γυναικολόγος είπε ότι μόνο κατά 20% είναι "τυχαία" αυτή η απώλεια. Σε έναν ανοσολόγο που πήγα μου είπε ότι δεν υπάρχει "τυχαίο", υπάρχουν λόγοι για τους οποίους γίνεται μια παλίνδρομη, ανιχνεύονται αν τυχόν υπάρχουν και δίδεται αγωγή. Εγώ και λόγω της υποβοηθούμενης μεθόδου δεν πρόκειται να περιμένω και 2 παλίνδρομη για να κάνω εξετάσεις.
Το θέμα μου όμως είναι άλλο... πόσο καιρό πρέπει να περιμένω μετά την παλίνδρομη ώστε να κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς αυτές να βγουν επηρεασμένες? Ο γυναικολόγος λέει 1 γεμάτος μήνας είναι αρκετός ενώ η αιματολόγος που επισκέφτηκα λέει 2 μήνες. Εσείς τι γραμμή είχατε από τους γιατρούς σας? Πόσο διάστημα αφήσατε μετά από παλίνδρομη κύηση? Οι μοριακές εξετάσεις σαφώς δεν επηρεάζονται, προς το παρόν περιμένω για τις βιοχημικές.

Εγω εκανα 1 μηνα μετα την παλλινδρομη.
Καποιες κολπικες εξετασεις,μου ειπαν 20 μερες μετα την αντιβιωση που πηρα.

ΕΛΠΙΔΑ_ΓΙΑΝΝΗΣ
25-09-13, 10:52

Καλημέρα, εμένα μου είχανε πει οτι αν εχει γίνει αποξεση πρεπει να περάσουν 3 μήνες διαφορετικά τα αποτελέσματα δεν θα είναι αληθινά. Αν η μήτρα καθάρισε μόνη της να περιμένω μόνο μια περίοδο.

afroditipapaio
27-09-13, 19:36
καλησπέρα και εγω θα ήθελα να αναφέρω μία παλίνδρομη που είχα πριν λίγους μήνες
δεν λέω ψαχτηκα πολύ αλλά ο γιατρός μου μου είπε να προσπαθήσω αμέσως εφόσον μου ρύθμισε την περίοδο και η αλήθεια είναι ότι είχε δίκιο ακόμη μία φορά σε όλα
έμεινα έγκυος αμέσως και τον ευχαριστώ πολύ

MarianS
23-10-13, 23:06
Εxei ξεκινήσει καποια κοπέλα προληπτικα ηπαρινες τον 6ο μήνα;

Μου παν να ξεκινήσω γιατί απο δω και πέρα δεν θα έχω πολλη δραστηριότητα λογω επικινδυνοτητας προωρου τοκετού, παρολο που έχω πολλή ήπιας μορφής θρομβοφιλία (ετεροζυγία ΜΤΗΦΡ) που δεν ξερω αν θεωρειται καν παραγοντας θρομβοφιλιας.

katerina2512
24-10-13, 21:32
Καλησπερα. Εγω κανω απο την ημερα που εμεινα εγκυος . Κ εγω ειμαι ετεροζυγη στον MTHFR , αλλα εχω κ αλλο αυτοανοσο . Για σενα το θεωρω λογικοτατο να σου αρχισουν αντιπηκτικα τωρα που θα εισαι σχεδον κλινήρης. Σκεψου οτι θα ηταν σαν να προετοιμαζεσαι για χειρουργειο το οποιο θα σε καθηλωνε για τρεις με τεσσερις μηνες (τοσο περιπου σου απομενει μεχρι να γεννησεις) . Αρα πολυ εξυπνη κινηση την βρισκω απο μεριας των γιατρων σου. Η ηπια θρομβοφιλια , μπορει να μην ειναι κατι "βαρυ" αλλα μια επικινδυνοτητα την κρυβει οσο να πεις. Ουτως η αλλως ο οργανισμός της εγκυου μπαινει σε φαση υπερπηκτικοτητας απο μονος του μολις αντιληφθει την εγκυμουνη. Συν την ηπια θρομβοφιλια συν την μειωμενη κινητικοτητα = προληπτικη ηπαρινη .

miou miou
25-10-13, 23:25
Καλησπέρα φίλες μου
σήμερα διαπιστωσα ότι είμαι έγκυος από ένα τεστ. Δε ξέρω τι θα ακολουθήσει αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας!!
Έχω 3 αποβολές στο ενεργητικό μου και μια εγκυμοσύνη εις πέρας. Τις 2 δύο τις είχα προτού γεννήσω το παιδάκι μου όπου κατά το οποίο έκανα ενέσεις κάθε μέρα αντιπηκτικές από την πρώτη εβδομάδα που το διαπίστωσα μέχρι και μία εβδομάδα πριν γεννήσω. Μαζί με τις ενέσεις φυσικά ακολουθούσε και αγωγη με φάρμακα χάπια αρκετά θα έλεγα την ημέρα τόσα ώστε να έιμαι καθηλωμένη όχι κλινίρης σε ένα κρεβατι από τη ζαλάδα εμετούς και όλα τα συμπτώματα τις εγκυμοσύνης.
Δυστυχώς ο γιατρός αυτός δε έχει πια συνεργασία μαζί μου. Είναι στη καρδιά μου και ίσως του οφείλω και το μωρό μου αλλά για οικονομικούς λόγους τον άλλαξα. Είχα κάνει τα πακέτα θρομβοφιλίας κάποια να σας πω την αήθεια δεν θυμάμαι ποια και από 2 γιατρούς που τα είχαν διαβάσει δεν διαπίστωσαν κάποιο πρόβλημα μέχρι εκεί. Παρόλαυτα όμως ο τελευταίος μου έκανε προληπτικά αγωγη. Δε ξέρω τι πίστευε και τι είχε στο νου του ότι μπορεί να φέρνει τις αποβολές μου πάντως καταφέραμε να φέρουμε ένα υγιέστατο παιδάκι στο κόσμο.
Πριν κάτι μήνες πάλι βίωσα αποβολή. Και σήμερα είμαι παλι στη θέση που σκέφτομαι και τώρα τι κάνουμε??
Οι ερωτήσεις μου και συγνώμη εάν σας κούρασα είναι οι εξής:
Οι εξετάσεις που έκανα το 2010 για θρομβοφιλία ισχύουν ή θα μου ζητήσει ο γιατρός να ξανακάνω??? Δυστυχώς δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα.
Διαβάζω ότι πολλές γυναίκες πάνε σε αιματολόγους. Θα έπρεπε να πάω κι εγώ?? Έχετ να μου σύστήσετε κάποιον?? Μένω Β.Π. Γνωρίζετε κόστος επίσκεψης?? Και τι ακριβώς κάνει ο ειδικός αυτός γιατρός προτείνει στον ήδη υπάρχον γιατρό σου τι φάρμακα να πάρεις ή πχ του λέει η τάδε έχει αυτό??
Τον γιατρό μου (καινούριος ) δεν έχω ξαναπάει θα τον επισκεφτώ σύντομα όμως επειδή δεν με γνωρίζει λοιπόν ούτε το ιστορικό μου φοβάμαι μήπως καθυστερησει να μου δωσει τη σωστή αγωγή εάν είναι αυτό που ευθύνεται για τις αποβολές μου..
Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη για τόσα που έγραψα...
φιλιά σε όλες
εύχομαι ότι καλύτερο για όλες

georgia-kak
31-10-13, 00:21
Καλησπερα Κοριτσακι.. Λοιπον..
Πρωτον Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου.. να ειναι μια τελειομηνη και ηρεμη εγκυμοσυνη με ενα υγιες μωρακι...1!!
2ων... Δεν χρειαζετε να ξανακανεις τις εξετασεις πηξης.. απο την στιγμη που τις ειχες κανει δεν χρειαζετε.. απλα πρεπει να εξηγησεις απο την αρχη στο γιατρο σου και να μην σου καθηστερησει τα ενεσακια...
3ον.. Εγω λοιπον που εχω θρομβοφιλια.. και εχω και αιμοραγικη ταση.. απο την πρωτη μερα που εκανα το τεστ ξεκινησα και αντιπικτικη Αγωγη..!! Καθε 15-20 μερες κανω μια εξεταση που λεγετε Anti-xa.. ετσι ωστε να δουμε αν με καλυβει το ενεσακι.. Μεχρι στιγμης εχω αλλαξει 3 ενεσακια.. αν και ειμαι πολυ αδυνατη και θα επρεπε να με καλυβει το πρωτο...
Οσο αφορα τον Αιματολογο.. Απο την αρχη που ειχες κανει τις εξετασεις επρεπει να σε δει αιματολογος..
Καλοι οι γυναικολογοι, αλλα δεν εχουν τοσο καλη γνωση.. εμενα π.χ η γιατρος μου δεν ασχολειτε καθολου με τα ενεσακια μου, με παρακολουθει αιματολογος και μου καθοριζει την δοση μου.. και απλα η γιατρος μου τα γραφει...!!!

dimitra00
22-11-13, 14:01
κοριτσια γεια!
θελω να ρωτησω κατι για οσες γνωριζουν!
οι εξετασεις για θρομβοφιλια, αν εχω καταλαβει καλα, δεν προτεινονται κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης καθως οι τιμες μεταβαλλονται.
Η δικη μου γιατρος οταν διαπιστωθηκε εγκυμοσυνη μου εγραψε εξετασεις πηκτικοτητας αιματος, συν μια εξεταση για λυκο.
Ηθελα να ρωτησω εαν οι εξετασεις αυτες θα μπορουσαν να ναι ενδεικτικες για υπαρξη θρομβοφιλιας ή εαν ειναι ασχετες τελειως.

φουλα27
22-11-13, 14:34
Δημητρα καλημερα!!!ειχες στο ιστορικο σου αποβολη???γιατι και μενα ο γιατρος μου με εβαλε να κανω πικτηκοτητας επειδη προυπηρχε αποβολη.....προληπτικα μαλλον γινεται.....

dimitra00
22-11-13, 14:41
Δημητρα καλημερα!!!ειχες στο ιστορικο σου αποβολη???γιατι και μενα ο γιατρος μου με εβαλε να κανω πικτηκοτητας επειδη προυπηρχε αποβολη.....προληπτικα μαλλον γινεται.....

οχι τιποτα. ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κ ειμαι 2 μηνων.
ολες βγηκαν καλες, εκτος απ το ινοδογωνο που ναι λιγο τσιμπημενο - φυσιολογικο οπως μου πε η γιατρος για την περιοδο της εγκυμοσυνης- κ η πρωτεινη s που ναι χαμηλη - φυσιολογικο επισης-
αλλα η θρομβοφιλια με σκιαζει, οπως κ να χει!!!

φουλα27
22-11-13, 14:46
τιποτα καλε δεν εχεις ολα καλ θα πανε!!!απλα εισαι επηρεασμενη επειδη απειρες γυναικες το εχουν βιωσει.....βλεπεις οι παλινδρομες ειναι στη "μοδα".....ουφφφφφφφφ!!!!!!!!και εγω ευχομαι επιτελους να μην το ξαναπερασω......και εσυ γρηγορα να εξαφανιστεις απο αυτο το ποστ και να πας σε ενα χαρουμενο.....δεν ανηκεις εδω καλε!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:;);););););););););););)

dimitra00
22-11-13, 14:56
αντε βρε! σιγα, εδω ολες εχουμε κατι κοινο! εσυ τωρα που επαθες 2 φορες, θα κανεις τις εξετασεις σου για να ξεμπερδευεις με τις βλακειες που σου δημιουργουσαν παλλινδρομηση!

moody
22-11-13, 15:06
Δήμητρα γεια σου! Όντως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι εξετάσεις θρομβοφιλίας δεν είναι αξιόπιστες, μπορείς όμως να κάνεις το μοριακό έλεγχο που είναι dna και δεν επηρρεάζεται από την εγκυμοσύνη. Εγώ τον έκανα στην 6η εβδομάδα και τώρα στις 26 περιμένω αποτελέσματα. Πάντως οι δικοί μου γιατροί (αιματολόγος, γυναικολόγος) μου είπαν ότι και αρνητικός σε θρομβοφιλία να βγει ο μοριακός δε θα σταματήσω τις ηπαρίνες και το salospir. Μετά από αποβολή οι περισσότεροι γιατροί κάνουν ηπαρίνες προληπτικά ακόμη κι αν δεν έχουν ένδειξη θρομβοφιλίας.

dimitra00
22-11-13, 15:08
Δήμητρα γεια σου! Όντως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οι εξετάσεις θρομβοφιλίας δεν είναι αξιόπιστες, μπορείς όμως να κάνεις το μοριακό έλεγχο που είναι dna και δεν επηρρεάζεται από την εγκυμοσύνη. Εγώ τον έκανα στην 6η εβδομάδα και τώρα στις 26 περιμένω αποτελέσματα. Πάντως οι δικοί μου γιατροί (αιματολόγος, γυναικολόγος) μου είπαν ότι και αρνητικός σε θρομβοφιλία να βγει ο μοριακός δε θα σταματήσω τις ηπαρίνες και το salospir. Μετά από αποβολή οι περισσότεροι γιατροί κάνουν ηπαρίνες προληπτικά ακόμη κι αν δεν έχουν ένδειξη θρομβοφιλίας.

ευχαριστω για την απαντηση!
ο μοριακος ελεγχος..τι ειναι ακριβως; εξεταση αιματος να φανταστω ε; και τι δειχνει αυτος;; τ αποτελεσματα κανουν τοσο πολυ να βγουν;;?!
εσυ, αν επιτρεπεται, γιατι παιρνεις αγωγη; καθαρα προληπτικα ή ειχες αποβολη;

moody
22-11-13, 15:16
ευχαριστω για την απαντηση!
ο μοριακος ελεγχος..τι ειναι ακριβως; εξεταση αιματος να φανταστω ε; και τι δειχνει αυτος;; τ αποτελεσματα κανουν τοσο πολυ να βγουν;;?!
εσυ, αν επιτρεπεται, γιατι παιρνεις αγωγη; καθαρα προληπτικα ή ειχες αποβολη;

ο μοριακός έλεγχος είναι αιματολογική εξέταση που ελέγχουν στην ουσία αν έχεις τάση για θρομβοφιλία. Το έκανα σε Δημόσιο Νοσοκομείο στο Αρεταίειο στα τέλη του Οκτώβρη και θέλει περίπου 25 μέρες για να βγει. Ιδιωτικά κέντρα κάνουν λιγότερο καιρό. Παίρνω αγωγή γιατί έχασα ένα παιδάκι στην 26η εβδομάδα.

dimitra00
22-11-13, 15:19
ο μοριακός έλεγχος είναι αιματολογική εξέταση που ελέγχουν στην ουσία αν έχεις τάση για θρομβοφιλία. Το έκανα σε Δημόσιο Νοσοκομείο στο Αρεταίειο στα τέλη του Οκτώβρη και θέλει περίπου 25 μέρες για να βγει. Ιδιωτικά κέντρα κάνουν λιγότερο καιρό. Παίρνω αγωγή γιατί έχασα ένα παιδάκι στην 26η εβδομάδα.

ωχ... πολυ κριμα...αρα δλδ εσυ, δν εχεις ταση για θρομβοφιλια αλλα εξ αιτιας της αποβολης παιρνεις σαλοσπιρ ε; μαλλον θα παω να κανω κ γω μοριακο....

moody
22-11-13, 15:23
ωχ... πολυ κριμα...αρα δλδ εσυ, δν εχεις ταση για θρομβοφιλια αλλα εξ αιτιας της αποβολης παιρνεις σαλοσπιρ ε; μαλλον θα παω να κανω κ γω μοριακο....

δεν ξέρω ακόμη περιμένω τα αποτελέσματα! Σαλοσπίρ παίρνω διότι στο πρώτο μωρό είδαμε αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες, θα το έπαιρνα ούτως η άλλως! Εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!

φουλα27
25-11-13, 15:02
Γεια σας κοριτσια!!!θα ηθελα να σας ρωτησω,ποσες απο εδω εχετε ιστορικο αποβολης και τελικα ανακαλυψατε οτι εχετε θρομβοφιλια και σε επομενη εγκυμοσυνη με αντιπηκτικη αγωγη πηγαν ολα καλα???δηλαδη τι ποσοστο επιτυχιας εχει αυτη η αγωγη????και επισης κανατε και καρυοτυπο ζευγους μαζι με τον συντροφο σας???εχω στο ιστορικο μου 2 προσφατες παλινδρομες και μου ειπε να κανω ο γιατρος μου αυτο τον ελεγχο...αν και χαιρομαι που σιγα σιγα καθοδηγουμαι απο την αλλη εχω αγχωθει λιγο....

voula71
25-11-13, 15:36
Γεια σας κοριτσια!!!θα ηθελα να σας ρωτησω,ποσες απο εδω εχετε ιστορικο αποβολης και τελικα ανακαλυψατε οτι εχετε θρομβοφιλια και σε επομενη εγκυμοσυνη με αντιπηκτικη αγωγη πηγαν ολα καλα???δηλαδη τι ποσοστο επιτυχιας εχει αυτη η αγωγη????και επισης κανατε και καρυοτυπο ζευγους μαζι με τον συντροφο σας???εχω στο ιστορικο μου 2 προσφατες παλινδρομες και μου ειπε να κανω ο γιατρος μου αυτο τον ελεγχο...αν και χαιρομαι που σιγα σιγα καθοδηγουμαι απο την αλλη εχω αγχωθει λιγο....
Φουλα μου η αντιπηκτικη αγωγη,ειναι το Α και το Ω οταν η γυναικα εχει θρομβοφιλια. πρεπει να σου συστησει ο γιατρος σου και εναν καλο αιματολογο για να σου μιλησει και ο ιδιος.να κανεις και τον καρυοτυπο ζευγους για να δειτε τα χρωμοσωματα σας! αν δεν εχεις αιματολογο,εχω εγω μια παρα πολυ καλη γιατρο! :p:p

φουλα27
25-11-13, 15:40
σε ευχαριστω πολυ Βουλα μου που με στηριζεις στις οποιες αποριες μου....!!!!!!!για τον καρυοτυπο θα παω σε εναν γενετιστη και για τον ελεγχο θρομβοφιλιας αναγκαστικα σε τοπικο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου λογω του οτι ειναι και ακριβες.....υπολογιζω οι εξετασεις να γινουν Φλεβαρη η Μαρτιο....ελπιζω να πανε ολα καλα και το οτιδηποτε να αντιμετωπιστει!!!!!!!!

voula71
25-11-13, 15:45
σε ευχαριστω πολυ Βουλα μου που με στηριζεις στις οποιες αποριες μου....!!!!!!!για τον καρυοτυπο θα παω σε εναν γενετιστη και για τον ελεγχο θρομβοφιλιας αναγκαστικα σε τοπικο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου λογω του οτι ειναι και ακριβες.....υπολογιζω οι εξετασεις να γινουν Φλεβαρη η Μαρτιο....ελπιζω να πανε ολα καλα και το οτιδηποτε να αντιμετωπιστει!!!!!!!!
στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!! θα τα καταφερουμε!!!:p:p

φουλα27
25-11-13, 15:48
Εσυ Βουλα μου εχεις κανει ολο τον ελεγχο????σε τι φαση εισαι?συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη.....:?:?:?:?:?:?:?:?

voula71
25-11-13, 21:02
Εσυ Βουλα μου εχεις κανει ολο τον ελεγχο????σε τι φαση εισαι?συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη.....:?:?:?:?:?:?:?:?
εχω κανει ολο το πακετο θρομβοφιλιας. προσεξε γιατι ο προηγουμενος γιατρος που ειχα μου ειχε δωσει να κανω καποιες εξετασεις για θρομβοφιλια. ειχαν δειξει οτι δεν εχω.αλλαξα γιατρο και οταν με ρωτησε εχεις κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια; του λεω ναι! και τις βλεπει και μου λεει: τι ειναι αυτες; οι υπολοιπες; και μενουμε καγκελο με τον αντρα μου. οχι κοριτσι μου μου λεει,αυτες πρεπει να κανεις.και μου βγαζει ενα κατεβατο! και φυσικα ειχα! εμεις συνεχιζουμε να προσπαθουμε με προγραματισμενες επαφες.:p:p

sissi1
26-11-13, 00:25
Φουλα μου η αντιπηκτικη αγωγη,ειναι το Α και το Ω οταν η γυναικα εχει θρομβοφιλια. πρεπει να σου συστησει ο γιατρος σου και εναν καλο αιματολογο για να σου μιλησει και ο ιδιος.να κανεις και τον καρυοτυπο ζευγους για να δειτε τα χρωμοσωματα σας! αν δεν εχεις αιματολογο,εχω εγω μια παρα πολυ καλη γιατρο! :p:p

Voula71 δυστυχώς πριν ενα μήνα είχα κι εγω παλλινδρομη κύηση και έκανα απόξεση(ούτε ήξερα τι είναι, ούτε η παλλινδρομη ούτε η απόξεση, μέχρι που τα βίωσα). Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ γιατί είμαι σε κακή ψυχολογική κατάσταση και είμαι πολύ μπερδεμένη. Ο γιατρός μου είπε πως πρόκειτε για "τυχαίο" γεγονός και απλώς να ξαναπροσπαθήσω. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Μπορείς να μου πείς τον αιματολόγο σου ώστε να τον συμβουλευτώ? Σε ευχαριστώ πολύ.

φουλα27
26-11-13, 00:38
Σουλα μου καλησπερα!!!!εγω εχω στο ιστορικο μου 2 παλινδρομες και στην πρωτη ο γιατρος δεν με αφησε να τις κανω διοτι συμφωνα με το "νομο" απο 3 και πανω αρχιζουν να ψαχνουν και καλυπτοναι απο το ταμειο...διαφορετικα τις κανεις εξω και ειναι πανακριβες...

voula71
26-11-13, 12:46
Voula71 δυστυχώς πριν ενα μήνα είχα κι εγω παλλινδρομη κύηση και έκανα απόξεση(ούτε ήξερα τι είναι, ούτε η παλλινδρομη ούτε η απόξεση, μέχρι που τα βίωσα). Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ γιατί είμαι σε κακή ψυχολογική κατάσταση και είμαι πολύ μπερδεμένη. Ο γιατρός μου είπε πως πρόκειτε για "τυχαίο" γεγονός και απλώς να ξαναπροσπαθήσω. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Μπορείς να μου πείς τον αιματολόγο σου ώστε να τον συμβουλευτώ? Σε ευχαριστώ πολύ.
γεια σου Σισσι! εχω και εγω μια αποβολη και μια παλλινδρομη στο ιστορικο μου. αστα...:-(. λοιπον η αιματολογος λεγεται:Κατερινα Φοιφα. το γιατρειο της ειναι:λεωφορος κηφισιας 154 στο μαρουσι. τηλ: 2108056633. μην απελπιζεσαι... σηκω ορθια και συνεχισε τον στοχο σου!! φιλια!!:p:p