PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

kazolina
12-05-08, 16:33
μπορείτε να με ενημερώσετε σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ για να μου γράψει εξετάσεις για να δω αν είμαι θρομβοφιλική?
αιματολόγο ή αγγειολόγο

γνωρίζει κάποια δυνατότητα να γίνουν σε δημόσιο νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη?ή σε ΙΚΑ?

Οι εξετάσεις που γίνονται είναι αιματολογικές και γίνονται μία φορά ή επαναλαμβάνονται για κάποιους μήνες?

Γίνονται σε οποιδήποτε ιατρικό κέντρο πχ ευρωδιάγνωση?

Εγώ θέλω να κάνω τις εξετάσεις βασικά για μένα και άσχετα από άλλη πιθανή εγκυμοσύνη......σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο ιντερνετ....όσοι είναι θρομβοφιλικοί κινδυνεύουν να πάθουν εγκεφαλικό και κολπική μαρμαριγή!

Αν δεν καλύπτονται από τα ταμεία ΙΚΑ -Ιδιωτική ασφάλεια .....ποιο είναι περίπου το κόστος?

edit admin

στα Ελληνικά
http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=459
στα αγγλικά
Τι είναι η θρομβοφιλία
Παρουσίαση
http://www.kofinasperinatal.org/8833E8C0-1F21-11E0-A530005056A03A28
Όλα για την θρομβοφιλία
http://www.kofinasperinatal.org/files/dmfile/THROMBOPHILIAPamphletRev1.07.pdf
Ποιές είναι οι διάφορες πιθανές μεταλλάξεις του dna που οδηγούν σε θρομβοφιλία
http://www.kofinasperinatal.org/files//dmfile/ThrombophiliaLabsInterpretationVer1.03.pdf
Alexander D. Kofinas, MD
Director, Kofinas Perinatal
Associate Professor, Clinical Obstetrics and Gynecology
Cornell University, College of Medicine

sissie
12-05-08, 16:44
Η εξέταση για θρομβοφιλία είναι αιματολογική εξέταση που γίνεται μια φορά. Εμένα μου την έγραψε παθολόγος. Επίσης, για νοσοκομείο δεν ξέρω αν γίνεται, γιατί εγώ την έκανα σε εξωτερικό εργαστήριο γιατί μου το παρέχει η ασφάλεια μου. Είναι μια απλή εξέταση αίματος, οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται σε όλα τα εργαστήρια ή ιατρικά κέντρα. Κι εγώ δεν πήγα σε κάποιο εξειδικευμένο. Αν θέλεις στοιχεία του, πες μου να σου τα στείλω με πμ. Είναι στη Θεσσαλονίκη. Το κόστος δεν το γνωρίζω, γιατί το καλύπτει η ασφάλεια μου (Δημοσίου) και σίγουρα και η ιδιωτική. Για ΙΚΑ όμως δεν ξέρω. Ελπίζω να βοήθησα :) :)

andro2
12-05-08, 20:11
Απ΄όσο ξέρω μπορεί να στην γράψει και ο γυναικολόγος σου. Είναι όντως εξέταση αίματος και από τα ιδιωτικά πολύ καλή για τέτοιου είδους εξετάσεις είναι η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ η οποία δέχεται και πολλά ταμεία (ΙΚΑ και ΔΗΜΟΣΙΟΥ σίγουρα).

aggeliki
12-05-08, 20:47
λοιπον εμενα μου την εγραψε χθες ο γυναικολογος και μου την θεωρησε το ταμειο.θα την κανω στο λαικο νοσοκομειο που εχουν ειδικο τμημα για θρομβοφιλια και μου γραψαν 19 εξετασεις απο εκει και της εδωσα στο γυναικολογο και μου τις εγραψε και στο βιβλιαριο.εχω πολυ εμπιστοσυνη στο λαικο και τις κανουν και δωρεαν αλλιως οι συγκεκριμενες ιδιωτικα κανουν 750 ευρω!!! :shock:

στην βιοιατρικη πληρωνεις καποιο ποσο αρκετα μεγαλο.επισης να σημειωσω οτι οι γυναικολογοι γραφουν συνηθως 4-5 εξετασεις θρομβοφιλιας ενω απο το λαικο μου δωσαν 19 τις οποιες μου εγραψε ο γυναικολος.

παναγιώτης
13-05-08, 12:28
Η περίπτωση της γυναίκας μου είναι ιδιάζουσα και γι' αυτό σας την παραθέτω. Λόγω πολυκυστικών ωοθηκών καταφύγαμε σε μέθοδο πρόκλησης ωορυξίας με ήπιας μορφής φάρμακα (ενέσεις) και ευτυχώς με την 2η προσπάθεια πετύχαμε στόχο!! Δύο χρόνια μετά αρχίσαμε τις προσπάθειες για το 2ο μωρό μας με την ίδια (οικεία πλέον) διαδικασία . Η πρώτη προσπάθεια θεωρήθηκε ως αποβολή (στη 2η εβδομάδα) , ακολούθησαν 3-4 μη ευδόκιμες προσπάθειες , μετά ήρθε μία παλίνδρομος κύηση και έπειτα άλλες 3-4 μή ευδόκιμες προσπάθειες .Πρόσφατα ένας ξάδερφος της γυναίκας μου παρουσίασε πρόβλημα με θρόμβο το οποίο κόντεψε να τον "στείλει" , ενώ και η αδερφή του σε προληπτική εξέταση διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα θρομβοφιλίας . Παράλληλα με αυτά η κουνιάδα μου (αδερφή της γυναίκας μου ) τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης της παρούσιασε αποκόληση και διαπιστώθηκε και σε αυτή πρόβλημα θρομβοφιλίας . η γυναικά μου θορυβημένη κύριως απο το περιστατικό της αδερφή της έκανε και εκέινη εξετάσεις και βρέθηκε και σ' αυτή το εν λόγο πρόβλημα το οποίο πιθάνως και να ευθύνεται για τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαμε (παρεπιπτόντως λόγο της 1ης εγκυμοσύνης θεωρούσε ότι τέτοιο πρόβλημα δεν έχει ) . Θέλω να καταδείξω ότι το πρόβλημα αυτό μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα και οτί μπορέι να εμφανιστεί ακόμα και μετά απο φυσιολογική εγκυμοσύνη . Τώρα για το κύριο θέμα της ερώτησης κι έγω έχω ακούσει ότι το Λαϊκο είναι το καλλίτερο γι' αυτην την εξέταση ενώ θεωρώ ότι εφ΄όσων η εξέταση γνωματευτεί απο τον ειδικό γιατρό του κάθε ταμείου το ταμείο δεν μπορεί να μην πληρώσει το κόστος (εμείς κινηθήκαμε μέσω ιδιωτικής ασφάλισης με γνωμάτευση γυναικολόγου ) .

παναγιώτης
13-05-08, 12:29
Η περίπτωση της γυναίκας μου είναι ιδιάζουσα και γι' αυτό σας την παραθέτω. Λόγω πολυκυστικών ωοθηκών καταφύγαμε σε μέθοδο πρόκλησης ωορυξίας με ήπιας μορφής φάρμακα (ενέσεις) και ευτυχώς με την 2η προσπάθεια πετύχαμε στόχο!! Δύο χρόνια μετά αρχίσαμε τις προσπάθειες για το 2ο μωρό μας με την ίδια (οικεία πλέον) διαδικασία . Η πρώτη προσπάθεια θεωρήθηκε ως αποβολή (στη 2η εβδομάδα) , ακολούθησαν 3-4 μη ευδόκιμες προσπάθειες , μετά ήρθε μία παλίνδρομος κύηση και έπειτα άλλες 3-4 μή ευδόκιμες προσπάθειες .Πρόσφατα ένας ξάδερφος της γυναίκας μου παρουσίασε πρόβλημα με θρόμβο το οποίο κόντεψε να τον "στείλει" , ενώ και η αδερφή του σε προληπτική εξέταση διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα θρομβοφιλίας . Παράλληλα με αυτά η κουνιάδα μου (αδερφή της γυναίκας μου ) τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης της παρούσιασε αποκόληση και διαπιστώθηκε και σε αυτή πρόβλημα θρομβοφιλίας . η γυναικά μου θορυβημένη κύριως απο το περιστατικό της αδερφή της έκανε και εκέινη εξετάσεις και βρέθηκε και σ' αυτή το εν λόγο πρόβλημα το οποίο πιθάνως και να ευθύνεται για τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαμε (παρεπιπτόντως λόγο της 1ης εγκυμοσύνης θεωρούσε ότι τέτοιο πρόβλημα δεν έχει ) . Θέλω να καταδείξω ότι το πρόβλημα αυτό μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα και οτί μπορέι να εμφανιστεί ακόμα και μετά απο φυσιολογική εγκυμοσύνη . Τώρα για το κύριο θέμα της ερώτησης κι έγω έχω ακούσει ότι το Λαϊκο είναι το καλλίτερο γι' αυτην την εξέταση ενώ θεωρώ ότι εφ΄όσων η εξέταση γνωματευτεί απο τον ειδικό γιατρό του κάθε ταμείου το ταμείο δεν μπορεί να μην πληρώσει το κόστος (εμείς κινηθήκαμε μέσω ιδιωτικής ασφάλισης με γνωμάτευση γυναικολόγου ) .

παναγιώτης
13-05-08, 12:29

kazolina
13-05-08, 13:42
Παναγιώτη μπορείς να μου πεις το αποτέλεσμα?
δηλαδή εντάξει διαπιστώθηκε θρομβοφιλία στην σύζυγο σου και μετά?
τι σας είπαν? έδωσαν κάποιοα θεραπεία? τι θα κάνετε σε περίπτωση εγκυμοσύνης για να μην παλινδρομήσει ξανά?
όλες οι πληροφορίες μας είναι απαραίτητες
σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

vagia01
13-05-08, 14:03
ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΓΡΑΨΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΠΑΡΕΠΕΜΨΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ (ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΟΡΜΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΓΡΑΨΕΙ) ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ 455€ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΑΝ 600-700€. ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΣΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΙΣΩ 88€ ΑΛΛΑ OFF THE RECORD ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ.

παναγιώτης
13-05-08, 14:08
όντως ήταν παράλειψή μου να μην άναφέρω στο προηγούμενο μου μήνυμα ότι ναι και η γυναίκα μου άκολουθεί (όπως και η κουνιάδα μου ακολούθησε ) θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης .Η διαφορά μεταξύ τους είναι ότι η κουνιάδα μου είχε μεγαλύτερο πρόβλημα οπότε έκανε θεραπεία καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της (αλλά και μετά για 40 ημέρες περπίπου , οπότε και δεν θήλασε) και μάλιστα η δόση της ένεσης (CLEXANE) ξεκίνησε απο τις 2.000 μονάδες και στο τέλος έφτασε στις 8.000 ενώ η γυναικα μου λαμβάνει ηπαρίνη μέσω άλλης ένεσης (Innohep) των 3.500 μονάδων και σε λίγες μέρες θα μετρησουμε τα επίπεδα ηπαρίνης στο αίμα (εξέταση anti-xa) προκειμένου να εκτιμηθεί η κατάσταση (όπως έκανε και η κουνιάδα μου ) και να δούμε έαν θα κρατήσουμε σταθερή τη δόση ή θα την αυξήσουμε / μειώσουμε . Τώρα για το δεύτερο ερώτημα σου δεν ξέρω κατά πόσο το πρόβλημα της θρομβοφιλίας ευθύνεται για την παλίνδρομο κύηση (νομίζω ότι υπάρχουν πιό σοβαροί λόγοι που προδιαθέτουν για παλλίνδρομμο , όπως κακή ποιότητα σπέρματος & ωαρίων , προβλήματα σάλπιγγας κ.α ) . Μία επιπλέον παρηγορητική πληροφορία είναι ότι η κουμπάρα μας κυοφορεί αισίως το 4ο παιδί της και σε όλα ακολούθησε αγωγή με ενέσεις ηπαρίνης διότι παρουσίασε και στα τέσσαρα αιμοραγικά επεισόδια λόγο μερικής αποκόλησης .

kazolina
13-05-08, 14:33
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

loukomamy
13-05-08, 15:40
Αγαπητή μου kazolina. Εγω έχω διαγνωστεί με θρομβοφιλία απο το 2004 με πολύ άσχημη συμπτωματολογία αφού είχα πόνο και δυσκαμψία σε όλες μου τις αθρώσεις και μπορώ να σου πώ πως ήμουν σχεδόν ανάπηρη για 6 μήνες. Οι ιατροί αρχικά φοβήθηκαν για την πάθηση του λύκου, αλλά τελικά κατέληξαν στην θρομβοφιλία. Απο το 2004 λοιπόν, με παρακολουθεί Αιματολόγος και κάθε χρόνο έκανα εξετάσεις αίματος. Πλέον, είμαι έγκυος 5 μηνών και κάνω ενέσεις ηπαρίνης Innohep 3500 μονάδες κάθε πρωί και παίρνω και 1 salospir 100mg και φυσικά τις εξετάσεις μου τις κάνω κάθε μήνα.

Δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζουν (γιατί με καλύπτει ιδιωτική ασφάλεια), αλλά ξέρω ότι είναι αρκετά ακριβές. Για το Λαικό Νοσοκομείο, έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια, όπως και για την Ανοσολογική Κλινική του Ευαγγελισμού, απλά και τα δύο νοσοκομεία κάνουν πολύ καιρό να σου βγάλουν αποτελέσματα (περίπου 1 μήνα!). Πάντως, δε χρειάζεται να ανησυχείς. Ολα θα πάνε καλά :wink:

Christie
17-07-08, 11:09
Πηγα κι εγώ χτες στο γυναικολόγο μου και μου εγραψε τις εξης εξετασεις:

Πρωτεινη C
Πρωτεινη S
Αντιθρομβινη ΗΙ
ΑPCr
LAC (Αντιπηκτικο λυκου)
Καρδιολιπινη IgC
Καρδιολιπινη IgM
Καρδιολιπινη IgA
Αντιμικροσωμιακα Αντισωματα
Αντιθυρεοσφαιρικα Αντισωματα
ΑΝΑ (Αντιπυρηνικα Αντισωματα)
Ra Test (Ρευματοειδης Παραγων)
Σερινη IgG
Σερινη IgM
Σερινη IgA
Β2 Γλυκοπρωτεινη IgG
Β2 Γλυκοπρωτεινη IgM
Β2 Γλυκοπρωτεινη IgA
Αντισωματα εναντι Ιστονων

Μου ειπε αν τις κανω στο ΙΑΣΩ το συνολικο κοστος θα ειναι 450 Ευρω (καθως εχουν ενα πακετο προσφορας).

Θέλω όμως να το ψαξω μηπως μπορω να τις κανω σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν ή εστω με μικροτερη επιβαρυνση... Μου ειπε δε οτι αν τις κανω σε δημόσιο νοσοκομειο θα κοστισουν πολύ περισσοτερο και μετα αν παω στο ΙΚΑ με τα παραστατικα θα παρω πισω μονο το 25%...

Μπορει καμια σας να με βοηθησει, αν και διαβασα σε παλιοτερο ποστ οτι καποια κοπέλα τις εκανε στο Λαικο χωρις επιβαρυνση και θα παρω να τους ρωτησω.. Η ασφαλεια μου ειναι ΙΚΑ...

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...

andro2
17-07-08, 11:16
Δεν εχω ΊΚΑ αλλά φίλη μου με ΙΚΑ τις εκανε κανονικά στο Λαικό, πλήρωσε την συμμετοχή της και μετά τις επεστρεψε το ΙΚΑ κάποιο ποσο.
Το μυστικό είναι ότι αφού σου επιστρέψουν αυτό το ποσο, κάνεις ενσταση στο ΙΚΑ και τελικά μετα΄από κανένα δίμηνο σου επιστρεφουν σχεδόν ακέραιο όλο το ποσο.

Christie
17-07-08, 11:19
Μήπως γνωρίζεις για τι ποσό μιλάμε στο Λαικο?? Επισης το ιδιο ισχυει και για Ελενα/Αλεξανδρα (πληρώνεις και μετα παιρνεις πισω καποιο ποσο)??

Επισης αν τις κανω στο ΙΑΣΩ εχω παλι δικαίωμα με τα παραστατικα να παρω λεφτα από το ΙΚΑ ή δεν ισχυει επειδή ειναι ιδιωτικο??

Θα παω σημερα στο γυναικολογο του ΙΚΑ να του μιλησω και να τον ρωτησω αν ξερει κι αυτος που να παω και πως γινεται η διαδικασια...

Εστι κι αλλιώς απο τελη Ιουλίου και μετα θα μπορω να τις κανω που θα εχουν περασει 3 μηνες απο την αποξεση...

andro2
17-07-08, 12:01
κριστι μου δεν ξέρω γι αυτα που ρωτας
μου κάνει εντύπωση όμως που περίμενες να περάσει ενα τρίμηνο
εμενα ο γιατρός μου μου τις εδωσε μετα την πρωτη περίοδο και στο ελενα που πήγα και ρώτησα αν επρεπε να περιμένω περισσότερο μου είπαν ότι με εξαίρεση τις ορμονικες τις υπόλοιπες μπορούσα να τις κάνω και την επομένη της απόξεσης

Christie
17-07-08, 12:12
Έτσι μου ειπε ο γιατρός, τι να σου πω τώρα...

Ευχαριστώ πολύ :)

eirini
21-07-08, 15:28
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ανακάλυψε κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός της και χρειάστηεκ να κάνει ενέσεις αντιθρομβωτικές.

Εγώ, λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού, χρειάστηκε να κάνω μια σειρά από εξετάσεις μοριακές. Κάποιες λοιπόν έβγαλαν και καλά κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός μου..

Μου έγραψε λοιπόν η γιατρός μου κάτι ενέσεις (μικρούλες είναι, σαν αυτές τις ινσουλίνης) να κάνω 1 κάθε μέρα από τώρα μέχρι και 1 μήνα αφού γεννήσω.

Ήθελα να ξέρω ανα κάποια άλλη κοπέλα εδω μέσα έχει ακολουθήσει παρόμοια αγωγή.

naina
21-07-08, 15:32
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ανακάλυψε κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός της και χρειάστηεκ να κάνει ενέσεις αντιθρομβωτικές.

Εγώ, λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού, χρειάστηκε να κάνω μια σειρά από εξετάσεις μοριακές. Κάποιες λοιπόν έβγαλαν και καλά κάποιο θέμα με την πηκτικότητα του αίματός μου..

Μου έγραψε λοιπόν η γιατρός μου κάτι ενέσεις (μικρούλες είναι, σαν αυτές τις ινσουλίνης) να κάνω 1 κάθε μέρα από τώρα μέχρι και 1 μήνα αφού γεννήσω.

Ήθελα να ξέρω ανα κάποια άλλη κοπέλα εδω μέσα έχει ακολουθήσει παρόμοια αγωγή.

Εγώ κάνω αντίστοιχη αγωγή, ξεκίνησα με 2 ενέσεις τη μέρα και τώρα έχω φτάσει τις 3. Δεν είναι και πολύ ευχάριστη διαδικασία είναι όμως απολύτως αναγκαία για την υγεία της μαμάς και του μωρού

Αντιγόνη
21-07-08, 15:33
Δες και εδώ http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3573

katerina79
21-07-08, 15:36
Εγώ τις κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης και θα συνεχίζω να τις κάνω και όταν γεννήσω για κάποιο διάστημα.
Το πρόβλημα της θρομβοφιλίας το είχα ανακαλύψη από πριν όποτε όταν έμαθα την εγκυμοσύνη μου ενημέρωσα τον γιατρό και ξεκίνησα θεραπεία.
Δεν είναι κάτι βλαβερό για το μωρό, ίσα ίσα που το προστατεύει από μεγάλο κίνδυνο, μην στεναχωριέσαι καθόλου λοιπόν.

Έχουν ανοικτεί κι αλλά θέματα σχετικά με την θρομβοφιλία, απλά δεν ξέρω να βάλω τα λινκ :oops:
Εκεί θα δεις αρκετά κορίτσια που κάνουν τις ενεσούλες αυτές. :wink:

eirini
21-07-08, 15:41
Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!

Πολύ ηρέμησα που δεν είμαι μόνη.. Να ρωτήσω κάτι. Πρέπει κάθε μέρα να γίνονται σε άλλο σημείο. πχ μία στο δεξί πόδι, μία στο αριστερό? Από όσα διάβασα θα κάνω και μελανιές,ε?????

Μια χαρά!!!!! :D

naina
21-07-08, 15:43
Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!

Πολύ ηρέμησα που δεν είμαι μόνη.. Να ρωτήσω κάτι. Πρέπει κάθε μέρα να γίνονται σε άλλο σημείο. πχ μία στο δεξί πόδι, μία στο αριστερό? Από όσα διάβασα θα κάνω και μελανιές,ε?????

Μια χαρά!!!!! :D

Εγώ μελανιές δεν έχω κάνει κι ας έχω κάνει περίπου 300 ενέσεις μέχρι στιγμής (τρομάζω και που το γράφω...). Τις κάνω όμως στην κοιλιά και όχι στα πόδια

eirini
21-07-08, 15:49
Και μένα στην κοιλιά μου είπε στην αρχή, αλλά επειδή θα μου τις κάνει ο άντρας μου (εγώ δε μπορώ) δήλωσε πως δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να μου τις κάνει στην κοιλιά και έτσι μας είπε την εναλλακτική του μπουτιού.....

Τί να πω... Απόψε θα κάνω την 1η! Καλώς (ή κακώς) δε θα κάνω πολλές, καθώς άργησα να το ανακαλύψω!!!

Σε όλες εσάς που το κάνετε τόσο καιρό...απλά υπομονή!!!!

Christie
23-07-08, 12:20
Τελικά ρώτησα στο Ελενα και μου ειπανότι τις κανουν και μαλιστα το κοστος είναι 145 ευρώ και το ΙΚΑ επιστρεφει το 25%... Απο τα 450 που μου ειπε για το Ιασω δεν το συζητώ καν...

Θα παω την Τρίτη να τις κανω, δε θελει ραντεβου, πας ετσι...

andro2
23-07-08, 13:18
κριστι μου το εχω ξαναπει αλλα το ξαναλέω και εδω μήπως δεν το εχεις δει

1) και στο ελενα γίνεται πληρης ελεγχος καθεξιν αποβολων και περιλαμβάνει και τις εξετασεις θρομβοφιλιας και το ελενα διαθέτει και την καλύτερη ανοσιοβιολογο που εχουμε στην ελλαδα την κα κοντοπουλου

2) το ΙΚΑ αρχικά γυρίζει πίσω μόνο το 25%, αν ομως κάνεις ενσταση τότε σου επιστρέφει ολοκληρο το ποσον, το ξερω σίγουρα γιατι 2 γνωστες μου με ασφαλιση ΙΚΑ ετσι κινήθηκαν και πήραν τα λεφτά τους, απλα δεν γνωρίζω που ακριβως την καταθέτεις την ένσταση αλλα νομιζω ότι αν πάρεις τηλ στα κεντρικά του ΙΚΑ θα σε ενημερωσουν

Christie
23-07-08, 13:20
Έυχαριστώ πολύ :)

michel
23-07-08, 21:08
ανδρο2, την εχουμε διαφιμισει τοσο πολυ αυτην την κυρια Κοντοπουλου,εμεις οι δυο,που σε λιγο θα μας ρωτησουνε αν παιρνουμε μιζα απο'κει!!!χα..χα..χα...
Τωρα ,σοβαρα μιλαμε,πράγματι,εκει να πατε κοριτσια!και εγω,οπως και η ανδρο2,καναμε τις εξετσεις μας,ΟΛΕΣ,στο Ελενα,χωρις να πληρωσουμε μια.Μονο με ενα παραβολο (3 ευρω).ειναι λιγακι ταλαιπορια,ολη η διαδικασια,αλλα ξεμπερδευεις μια και καλα.
αν σκεφτειτε οτι σε ιδιωτικο,κοστιζουν κοντα 600 ευρω,συμφερει ,νομιζω να ταλαιπωρηθεις μια μερα,μονο,και να περιμενεις μετα και 20 μερες να βγουν τα αποτελεσματα,.....
αν βαλεις και την σαλπιγογραφια(για οσες επιβαλεται να την κανουν),το κοστος φτανει ακομα πιο ψηλα.Σπερμοδιαγραμμα,και ενα σορο αλλες εξετασεις που εκει,τις κανεις,σε μια μερα,και με μηδεν κοστος.(τις γραφει ο ιατρος,σε βιβλιαριο,εννοειται)
και με το ΙΚΑ νομιζω,οτι εχει μικρη συμετοχη....

Δειτε λεπτομερειες,στο θεμα της ανδρο2 "εξετασεις,θελω γνωμες και εμπειριες..".

nikol28
26-07-08, 11:47
μην ανησυχείς είμαστε πολλέςςςς με τις ενέσεις!

εγώ τις χτυπάω μόνη μου επειδή δεν μπορώ όμως στην κοιλιά τις κάνω κι εγώ στο μπούτι ενναλακτικά δεξία αριστερά για να μην επιβαρύνω την κατάσταση στο ένα!
μελανιές ναι κάνω αλλά φεύγουν μετά απο 2-3 μέρες
υπομονή, χαλάλι για τα μωρούλια μας :wink:

VaGGi
08-09-08, 01:18
Αγαπητές φίλες μόλις μπήκα και γράφω για πρώτη φορά στο πολύ ενημερωτικό σας φόρουμ.Είμαι 40 ετών,χωρις παιδια.Τωρα εχω ξεκινησει εδω και εναν χρονο τις προσπαθειες .... Στους γιατρους που με εχουν αναλαβει (Χασιακος & Μουστακαριας )εχω μεγαλη εμπιστοσυνη.Ειδικα στον Μουστακαρια, που θα κανει την ολη προσπαθεια, ακομα μεγαλυτερη.Εκεινος εξ αρχης μου ζητησε να κανω την εξεταση της θρομβοφιλιας, στην οποια τελικα βγήκα PCR-FV-LEIDEN ετεροζυγώτης
και PCR-MTHFR ομοζυγώτης. Τις εξετασεις (τον ελεγχο )τον εκανα στο Αρεταιειο,υπευθυνος για αυτη την εξεταση ειναι ο κ.Μανωλης Οικονομου στο ορμονολογικο τμημα .Η εξεταση εχει κοστος 220ε ,σαν χρονος παραδοσης εχει 15 ημερες και σαν ραντεβου το πολυ 5....το κλεινεις μονο με αυτον.Σου δινει αποδειξη την οποια την καταθετεις μετα στο ΙΚΑ,και οπως ειπαν και οι αλλες φιλες κανεις ενστανση και παιρνεις το ποσο σου ολο περνοντας απο μια επιτροπη.Τελικα αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ειμαι τυχερη μεσα στην ατυχια μου,γιατι ευτυχως το εμαθα εστω και στα 40 μου.Ο συγκεκριμενος συνδιασμος ειναι οτι χειροτερο μπορει να τυχει!!!!Μεχρι που τιθεται θεμα ζωης!!!Τα φαρμακα της εξωσωματικης επιβαρυνουν σε μεγαλο ποσοστο την θρομβοφιλια.Το σωστο ειναι κατα τον Οικονομου & τον Μουστακαρια να γινεται τουλαχιστον 15 ημερες πριν θεραπεια με ηπαρινη,με μετρησεις αιματος ,ωστε να μπορεσεις να δεις την ποσοτητα που χρειαζεται ο οργανισμος σου,γιατι μπορεις να κανεις την ενεσουλα αλλα να μην σε καλυπτει η συγκεκριμενη δοση.Οι αιματολογοι ,οι περισσοτεροι δεν μπορουν να βοηθησουν την συγκεκριμενη κατασταση.Μετα απο πολυ τρεξιμο και παρα πολλα ραντεβου βρηκα τελικα καποιον.Υποτιθεται οτι το μεγαλο ονομα ,με την συγκεκριμενη εμπειρια στο θεμα αυτο ,ειναι ενας στα βορεια προαστεια.Εγω κοντεψα να παθω το εγκεφαλικο στο ιατρειο του!!!!Οχι απο θεμα τιμης μονο (160 επισκεψη +150 εξεταση αιματολογικη) αλλα οταν του ζητησα αντιγραφο της εξετασεις μου ,δεν το εδινε ,το θεωρουσε προσωπικο του δεδομενο.Δεν εχω συναντησει ποιο απληστο ανθρωπο και εκμεταλλευτη απο αυτον!!!!Ελπιζω να μην εχει παει καμμια σας και ουτε να πατε!!!Δεν ηξερα τιποτα σχετικα με αυτα τα θεματα ,αλλα τωρα...εαν χρειαστειται βοηθεια ειμαι διπλα σας να το συζητησουμε...

Λενακι28
09-09-08, 17:53
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ?(ΔΗΛ. ΠΩΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ?) ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ Η' ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ? ΚΑΙ ΠΟΙΕΣΑ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

miracle
09-09-08, 18:35
Γεια σου Λενακι28,
ο ελεγχος θρομβοφιλιας περιλαμβανει μια σειρα απο εξετασεις, που ειναι ολες αιματολογικες. Ελεγχεται τοσο η γενετικη προδιαθεση για θρομβοφιλια, οσο και κατα ποσο αυτη η προδιαθεση εχει γινει πραγματικοτητα.
Οι εξετασεις ειναι οι εξης και τις γραφει γυναικολογος ή αιματολογος:
Γενικη Αιματος
ΑΡΤΤ
Χρονος προθρομβινης
Αντιθρομβινη ΙΙΙ
Αντιπηκτικο Λυκου
Ινωδογονο
Πρωτεϊνη S
Πρωτεϊνη C
ΑPCR
Ομοκυστεϊνη
FV-Leiden
MTHFR

Η θρομβοφιλια ειναι μια παθηση ή καλυτερα να πω μια προδιαθεση να κανει το ατομο θρομβωσεις, που στην καθημερινη του ζωη μπορει να μην ειναι σοβαρες/μοιραιες, αλλα σε μια ειδικη περιοδο της ζωης του, οπως η εγκυμοσυνη, οι θρομβωσεις να ειναι μοιραιες για το εμβρυο που κυοφορειται. Ειδικα στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης, ειναι μεγαλο το ποσοστο των κυησεων που χανονται λογω θρομβοφιλιας της μητερας που δεν εχει διαγνωστει.

Τελευταια, ακουγεται οτι ισως η θρομβοφιλια να εμποδιζει και την εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες! :evil:

Ακομη και να διαγνωστει καποια με θρομβοφιλια, αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα αναλογα με την εκταση, ειτε με χορηγηση ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους σε ενεσιμη μορφη καθε μερα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειτε με φολικο οξυ ή παιδικη ασπιρινη ή συνδυασμο των παραπανω.

Ελπιζω να σε κατατοπισα. :D

VaGGi
10-09-08, 01:19
Εμεις παντως μπηκαμε στη φαση να την κανει και ο ανδρας μου,για να ειμαστε σιγουροι εφοσον ξεκιναμε κατι τετοιο.Σαν ελεγχος ξεκιναει πρωτα με την γεννετικη θρομβοφιλια και στην συνεχεια ψαχνουν για την επικτιτη.Οι πρωτη φαση ειναι 13-15 εξετασεις συνολο,που ειναι και οι ποιο βασικες ,καθως εξεταζεται το θεμα της κληρονομικοτητας.Εμενα μου τις ειπε να τις κανω ο γυναικολογος μου.Εαν εχεις σαν ασφαλιση ΙΚΑ,θα πρεπει με τα χαρτια που θα καταθεσεις να τους προσκομισεις και μια βεβαιωση απο γιατρο που να σου λεει οτι πρεπει να γινει η εξεταση αυτη λογω ιστορικου και οτι δεν εκτελειται απο το Ικα.Τα πραγματα ειναι οντως πολυ σοβαρα και ουσιαστικα εχουν αντικτιπο στο μωρο,γιατι δημιουργουνται θρομβωσεις στον πλακουντα με αποτελεσμα να μην αιματωνεται φυσιολογικα το εμβρυο και να αποβαλεται.Το αλλο που μπορει να συμβει ειναι το φαινομενο της προεκλαμψιας,και το χειροτερο αιφνιδιος θανατος του εμβρυου στη μητρα.Καταστασεις χαλια!!!Στη φαση τη δικη μου ειναι παρα πολυ δυσκολη η αποφαση μου γιατι ειμαι ηδη αρκετα ανεβασμενη σε τιμες,αβιαστα αυτη την στιγμη,παιρνοντας τα φαρμακα για την εξωσωματικη αυξανεται κατα 80% ο κινδυνος για εγκεφαλικο-εμφραγμα- πνευμονικη εμβολη η και τα τρια ταυτοχρονα.Το μονο ρισκο που μου δινεται ειναι οτι ολα αυτα ειναι ελεγχομενα.Πολυ δυσκολη αποφαση......Οι ιπαρινες απο την αλλη βοηθουν αρκετα,αλλα θα πρεπει κανεις κανοντας τις να εχει μετρησεις με ειδικη εξεταση (anti-10) ωστε να μπορεσει να οριστει η σωστη δοση.Οταν θα τις ξεκινησεις θα πρεπει να τις συνεχισεις και μετα το περας της εγγυμοσυνης ,αλλα να ξερεις οτι δεν μπορεις να τις παιρνεις για μεγαλο διαστημα γιατι δημιουργουν οστεοπορωση.Αστα λοιπον.......Ελπιζω να σε καλυψα ...Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλο σε ολα αυτα τα λεγομενα........

Λενακι28
10-09-08, 20:27
Γεια σου Λενακι28,
ο ελεγχος θρομβοφιλιας περιλαμβανει μια σειρα απο εξετασεις, που ειναι ολες αιματολογικες. Ελεγχεται τοσο η γενετικη προδιαθεση για θρομβοφιλια, οσο και κατα ποσο αυτη η προδιαθεση εχει γινει πραγματικοτητα.
Γενικη Αιματος
ΑΡΤΤ
Χρονος προθρομβινης
Αντιθρομβινη ΙΙΙ
Αντιπηκτικο Λυκου
Ινωδογονο
Πρωτεϊνη S
Πρωτεϊνη C
ΑPCR
Ομοκυστεϊνη
FV-Leiden
MTHFR

Η θρομβοφιλια ειναι μια παθηση ή καλυτερα να πω μια προδιαθεση να κανει το ατομο θρομβωσεις, που στην καθημερινη του ζωη μπορει να μην ειναι σοβαρες/μοιραιες, αλλα σε μια ειδικη περιοδο της ζωης του, οπως η εγκυμοσυνη, οι θρομβωσεις να ειναι μοιραιες για το εμβρυο που κυοφορειται. Ειδικα στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης, ειναι μεγαλο το ποσοστο των κυησεων που χανονται λογω θρομβοφιλιας της μητερας που δεν εχει διαγνωστει.

Τελευταια, ακουγεται οτι ισως η θρομβοφιλια να εμποδιζει και την εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες! :evil:

Ακομη και να διαγνωστει καποια με θρομβοφιλια, αντιμετωπιζεται πολυ ευκολα αναλογα με την εκταση, ειτε με χορηγηση ηπαρινης χαμηλου μοριακου βαρους σε ενεσιμη μορφη καθε μερα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, ειτε με φολικο οξυ ή παιδικη ασπιρινη ή συνδυασμο των παραπανω.

ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΓΡΑΨΕΣ ΟΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ:
ΠΡΩΤΕΪΝΗ S
ΠΡΩΤΕΪΝΗ C
ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ
ΑΝΤΙΠΥΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ
APCR

ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ.
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΗΡΕ ΑΙΜΑ.
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΙΣΩ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

miracle
10-09-08, 21:07
Οταν μεινεις με το καλο εγκυος, οι σημαντικοτερες εξετασεις που πρεπει να κανεις ειναι η oμοκυστεϊνη και η anti-Xa (δεν συμπεριλαμβανεται στις παραπανω). Τα αποτελεσματα ειναι αυτα που θα σου καθορισουν το ειδος και την ποσοτητα της αγωγης που θα ακολουθησεις. Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να αποτανθεις σε αιματολογο που ειδικευεται σε εγκυμοσυνες, οπως και να το κανουμε αυτος ειναι ο ειδικος οχι ο γυναικολογος.

Δεν εχεις λογο να ανησυχεις, ολα θα πανε καλα, αφου γνωριζεις και θα εισαι προετοιμασμενη οταν ερθει η στιγμη. Η γνωση ειναι δυναμη! :D

υγ. τις εξετασεις θρομβοφιλιας τις κανει μονο η γυναικα.

aglaia
07-10-08, 17:43
Πολλές μητέρες κάνουν θεραπεία με ηπαρίνη για τη θρομβοφιλία.

Η ηπαρίνη έχει πολύ μεγάλο μοριακό βάρος (30.000) και δεν εκκρίνεται καθόλου στο μητρικό γάλα.

Είναι απολυτα ασφαλής για το θηλασμό! :)

Συχνά οι γιατροί έχουν πλήρη άγνοια και λένε ότι τους κατέβει... το ίδιο ισχύει για τις εταιρείες που διακινούν τα φάρμακα... :?

heidi
09-10-08, 14:23
Να ρωτήσω κάτι; Η ηπαρίνη είναι με υψηλό μοριακό βάρος. Η ενέσεις ηπαρίνης όμως που κάνω για την θρομβοφιλία είναι χαμηλού μοριακού βάρους (τύπου clexane, Fraxiparine κλπ. κλπ.) ισχύει γι’ αυτές το ίδιο;

aglaia
09-10-08, 14:29
Να ρωτήσω κάτι; Η ηπαρίνη είναι με υψηλό μοριακό βάρος. Η ενέσεις ηπαρίνης όμως που κάνω για την θρομβοφιλία είναι χαμηλού μοριακού βάρους (τύπου clexane, Fraxiparine κλπ. κλπ.) ισχύει γι’ αυτές το ίδιο;
Ναι! το μορικό τους βάρος είναι χαμηλό σε σχέση με άλλες ηπαρίνες αλλά παραμένει πολύ υψηλό για να μπορεί να περάσει στο μητρικό γάλα. :)

heidi
09-10-08, 14:36
Ευχαριστώ πολύ. :D :D :D :D :D :D :D

mariakar
16-10-08, 18:34
Κορίτσια θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Την ημέρα που έκανα την απόξεση μετά την παλινδρόμηση που είχα, μου έκαναν και κάποιες εξετάσεις αίματος, τις οποίες όμως μέσα στη θλίψη μου είχα σχεδόν ξεχάσει. Τους έριξα μία ματιά προ ολίγου και νομίζω ότι αφορούν τη θρομβοφιλία.

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΕΞΕΤ. (PT) : 12,0
ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ INR : 1,04
ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΘΡΟΜΒΟΠΛΑΣΤΙΝΗΣ (aPTT) : 33
ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ : 446
ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ (χ1000) : 188

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.........;
Την Τετάρτη θα πάω στο γιατρό. Θα έχει βγει και η ιστολογική. Ο γιατρός όμως στο τηλέφωνο ακούστηκε σαν εκείνη την ημέρα που μου ανακοίνωσε για την παλινδρόμηση.
Είμαι όσο πιο αισιόδοξη μπορώ, αλλά φοβάμαι κιόλας.

female
16-10-08, 20:58
Μαρία μου αυτές οι εξετάσεις αφορούν την πήξη του αίματος αλλά ένας ολοκληρωμένος έλεγχος περιλαμβάνει μεταξύ αυτών και πάρα πολλές άλλες εξετάσεις. Στην περίπτωση αυτή δεν ξέρω αν μπορούν να καθορίσουν αν υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας ή όχι. Και αυτό να συμβαίνει όμως μην ανησυχείς, υπάρχει ενδεδειγμένη θεραπεία.
Τώρα αν οι τιμές είναι καλές ή όχι δεν έχω ιδέα. Δεν αναφέρει δίπλα φυσιολογικές τιμές?
Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

fotini33
16-10-08, 22:11
μαρακι μου, έχει δίκιο η female αυτές οι εξετάσεις είναι για την πήξη του αίματος και σου βγήκαν καλές, το ξέρω επειδή εργάζομαι σε ένα μικροβιολογικό (βέβαια οι φυσιολογικές τιμές διαφέρουν στα εργαστήρια).
Για την θρομβοφιλία όμως θα πρέπει να κάνεις άλλες εξετάσεις, θα σου υποδείξει ο γιατρός σου ποιες είναι.

heidi
16-10-08, 22:19
Mariakar Καλησπέρα. Οι εξετάσεις αυτές αφορούν παράγοντες πήξης. ΟΙ Φ.Τ. είναι:

ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΕΞΕΤ. (PT) : 10 – 15
ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ INR : 0,85 – 1,1
ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΘΡΟΜΒΟΠΛΑΣΤΙΝΗΣ (aPTT) : 26 – 36
ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ : 220 – 350
ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ (χ1000) : 188 150 – 400

Εγώ έχω αυξημένο ιωδογόνο και με παρακολουθεί αιματολόγος καθ’ όλη την εγκυμοσύνη. Φυσικά θα πρέπει να κάνεις όλο τον έλεγχο θρομβοφυλίας που είναι αρκετές ακόμη. Ελπίζω να βοήθησα.

mariakar
17-10-08, 09:04
Με τα όρια που μου γράφεις και το δικό μόυ το ινωδογόνο αυξημένο είναι. Για κάποιο περίεργο λόγο μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η θρομβοφιλία.

female
17-10-08, 10:40
Μαρία μου έχεις κληρονομικότητα σε κάτι τέτοιο? Εγώ πάλι ήμουν σίγουρη πως δεν έχω και όντως δεν έχω.
Αν κρίνεις όμως από αυτές τις εξετάσεις δεν λένε τίποτα. Εγώ τις είχα κάνει 2-3 φορές στο παρελθόν και παρόλαυτά ο γιατρός με έστειλε να κάνω πλήρη έλεγχο για θρομβοφιλία. Όπως μου είπε ο έλεγχος για θρομβοφιλία περιλαμβάνει πολλές άλλες εξετάσεις!

heidi
17-10-08, 12:08
Μαρία γιατί υποψιάζεσαι ότι έχεις θρομβοφιλία; Υπάρχει κανείς στην οικογένεια που να έχει; Πάντως αφού σου έχει μπει αυτή η ιδέα καλό είναι να κάνεις όλον τον έλεγχο.
Όσο για το ινωδογώνο είναι όντως λιγάκι αυξημένο. Εγώ δυστυχώς το ανακάλυψα το πρόβλημα, αφού έχασα ένα μωράκι 8 ½ μηνών έγκυος. Πήγα σε 5 διαφορετικούς γιατρούς και μετά από πολλές εξετάσεις και ακόμη περισσότερες απόψεις, αποφάσισα να πιστέψω και να ακολουθήσω τις ιατρικές γνώμες της αιματολόγου που με παρακολουθεί τώρα. Αυτή λοιπόν μου είπε ότι αν και δεν έχω ακριβώς θρομβοφιλία ο οργανισμός μου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης «τρελαίνετε» και αρχίζει να παράγει ινωδογώνο, παραπάνω απ’ όσο πρέπει. Έτσι ξεκίνησα στον 1 μήνα με 420 και τώρα στον 4 είμαι στο 600!!! Η θεραπεία είναι όπως η θρομβοφιλία, ( ενέσεις ηπαρίνης).

female
17-10-08, 12:13
Heidi να προσθέσω μόνο πως εκτός από κληρονομική, υπάρχει και η επίκτητη θρομβοφιλία. Τώρα πως αποκτιέται δεν το ξέρω αλλά υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο!

heidi
17-10-08, 15:01
Ναι, ισχύει κ αποκτιέται είτε από παράγοντες που ευνοούν την θρόμβωση όπως, ζάχαρο, Χοληστερίνη, γλυκερίδια, (ακόμη και οι αιμορροΐδες κατηγορούνται, η ηλικία, χ/ο) κ.α. που δεν τα θυμάμαι πια.

female
17-10-08, 15:22
Εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Απλά πολύ πιστεύουν πως εφόσον δεν έχουν κληρονομικότητα αποκλείεται να έχουν και θρομβοφιλία. Αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εγώ πήρα τα αποτελέσματά μου και είμαι καθαρή απο εκεί.

heidi
17-10-08, 16:03
Ο μόνος τρόπος να μάθει κανείς εάν έχει πρόβλημα, είναι με τις εργαστηριακές εξετάσεις, όπως έκανες female. Το κρίμα στην Ελλάδα είναι ότι δεν σου τα γράφουν και δεν σου λέει κανείς γι’ αυτές τις εξετάσεις, εάν δεν γίνει πρώτα κάτι πολύ δυσάρεστο, ενώ στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες γίνονται στα πλαίσια του ελέγχου, με την πρώτη εγκυμοσύνη.

mariakar
17-10-08, 16:08
Έχω μία ακόμα απορία.
Ο γιατρός μου, όταν διαπιστώσαμε την παλινδρόμηση, μου είπε ότι στην επόμενη εγκυμοσύνη θα μου δώσει από την πρώτη μέρα αντιπηκτικά για ενδεχόμενο θρομβοφιλίας. Τώρα αυτή είναι νορμάλ αντίδραση;
Όταν η κολητή μου που έχουμε τον ίδιο γιατρό τον ρώτησε γιατί να τα πάρω αν δεν έχω (περιμένοντας να ακούσει κάτι το τύπου θα κάνουμε εξετάσεις πρώτα) της είπε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ότι η αγωγή αυτή δεν θα κάνει κακό ούτε σ' εμένα,ούτε στο παιδί.
Έχω άδικο που είμαι λίγο ανήσυχη;

female
17-10-08, 16:10
Heidi είπα ψέμματα στο νοσοκομείο όπως με συμβούλεψε ο γιατρός μου για να μου τις κάνουν. Τους είπα πως έχω 3 αποβολές ενώ έχω 1! Αλλά μου είπε η αιματολόγος πως στοιχίζουν 1200 Ευρώ. Οπότε αυτός είναι ο λόγος που δεν τις κάνουν εύκολα!

heidi
17-10-08, 16:19
Κορίτσια εγώ έκανα όλο τον έλεγχο θρομβοφυλίας 3 φορές!!! Σε 3 διαφορετικά νοσοκομεία. Στο ένα πλήρωσα 220€ και στα άλλα 2 δεν πλήρωσα επειδή εργάζομαι σε νοσοκομείο που είναι συμβεβλημένο για τους εργαζόμενους. Καλύπτετε όμως από όλα τα ταμεία. (Εάν πάντως με ρωτούσαν όταν ήμουν έγκυος την πρώτη φορά ότι υπάρχει ένας μικρός κίνδυνός να χάσω το παιδί από μία πάθηση που δεν συμβαίνει συχνά, θα τα έδινα και χωρίς να καλύπτει τίποτα το ταμείο.)
Τώρα για τις ενέσεις έτσι με συμβούλεψε και εμένα ο γυναικολόγος μου, να άρχιζα αμέσως και ανάλογα με τα αποτελέσματα να προχωρούσα. Ο πιο κατάλληλος να σε συμβουλεύσει είναι ένας αιματολόγος.

female
17-10-08, 16:26
Heidi γιατί 3 φορές? Δεν ήταν αξιόπιστα? Δεν συμφωνούσαν οι εξετάσεις? Επειδή δύσκολα γίνονται απορώ πως εσύ κατάφερες και τις έκανες 3 φορές!! Είχες αποβολή ή προληπτικά?
Η αιματολόγος εμένα μου είπε απλά πως είναι καλές, από το τηλ. Τα ίδια μου είπαν και από την αιμοληψία. Λες να συμβαίνει κάτι διαφορετικό?

heidi
18-10-08, 20:07
Female έκανα τον πρώτο έλεγχο 10 ημέρες αφού έχασα το παιδί. Ήμουν 8 ½ έγκυος και έτσι όλοι πέσανε επάνω μου να δουν τι έφταιγε. Ήμουν και σχετικά μικρή (25) και έτσι ο γυναικολόγος μου έδωσε να κάνω κάποιες ειδικές εξετάσεις για αυτοάνοσα, θρομβοφιλία και ειδικές παθήσεις. Αυτές βγήκαν όλες αρνητικές και επειδή όπως είπα δουλεύω σε νοσοκομείο, έπιασα την αιματολόγο του νοσοκομείου μου και της εξήγησα. Είδε τις εξετάσεις και μου είπε να τις ξανακάνω, προσθέτοντας και κάποιες πιο ειδικές στο δικό μας νοσοκομείο που έχει ειδικό τμήμα πήξης – αιμόστασης. Βγήκε και εκείνος αρνητικός και μου εξήγησε την πιθανότητα να αυξάνουν κάποιες τιμές στα πλαίσια της εγκυμοσύνης και όταν με το καλό, ξανά έμεινα έγκυος θα κάναμε μόνο τον έλεγχο πήξης, ο οποίος ενδέχεται να ανεβαίνει στην εγκυμοσύνη. Όταν έμεινα έγκυος ο γυναικολόγος μου είπε να ξανακάνω τον έλεγχο θρομβοφιλίας εκ νέου, επειδή άνοιξε ένα νέο τμήμα στο αρεταιείο από το 2008. Αυτός μου είπε ότι βγήκε θετικό. Τελικά άκρη δεν έβγαλα (για το εάν έχω θρομβοφιλία ή όχι) γιατί η αιματολόγος μου είπε πως κάποιες τιμές στην εγκυμοσύνη μεταβάλλονται και είναι φυσικό, για να μπορέσει να αναπτυχθεί το μωρό χωρίς πρόβλημα. Τελικά τώρα κάνω μόνο τον έλεγχο πήξης ο οποίος ανεβαίνει με τρελό ρυθμό, και ανάλογα με τις τιμές των αιματολογικών σε συνδυασμό με τις τιμές των ενέσεων που κάνω και το πόσο μεγάλο είναι το παιδί γίνεται η ρύθμιση της δόσης. Ελπίζω να μην σε κούρασα με το μεγάλο ποστ.

female
18-10-08, 21:39
Όχι καθόλου δεν με κούρασες. Πήρα τις εξετάσεις στα χέρια μου και νομίζω είναι καλές. Το θέμα είναι ότι είναι γραμμένες με το χέρι και Φ.Τ. δεν υπάρχουν δίπλα για να συγκρίνω. Έχεις ιδέα από εξετάσεις θρομβοφιλίας? Εννοώ μπορείς να τις διαβάσεις? Αν είναι να στις στείλω. Πάντως είμαι ήσυχη από εκεί γιατί η αιματολόγος είπε πως είναι άριστες.
Αυτό που με ανησυχεί μόνο είναι ότι τα αντιπυρηνικά αντισώματα βγήκαν θετικά 1/80 και τα αντιπατρικά αντισώματα ΑΡΝΗΤΙΚΑ. Έχεις ιδέα τι σημαίνουν αυτά?
Για τα αντιπατρικά άνοιξα και ειδικό "ΘΕΜΑ" για να πάρω πληροφορίες γιατί η δεύτερη γιατρός που πήγα μου είχε πει να μην κάνω καν την εξέταση εφόσον δεν ισχύει πλέον! Που να βγάλει άκρη κανείς!

heidi
21-10-08, 14:04
Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τις τιμές. Μου γράφουν την δική μου τιμή και δίπλα αρνητικό και φ.τ. αρνητικό. Για τα αντιπατρικά δεν γνωρίζω να σου πω. δεν χρειάστηκε να κάνω.

female
21-10-08, 14:36
ΟΚ, σε ευχαριστώ!

mariakar
23-10-08, 10:00
Θα μπορούσε κάποια να μου πει τι φάρμακα δίνουν στην εγκυμοσύνη για θρομβοφιλία; Βγήκε η ιστολογική μετά την παλινδρόμηση και το αποτέλεσμα είναι θρομβοφιλία.

female
23-10-08, 10:12
Μαρία νομίζω ενέσεις ηπαρίνης καθημερινά μέχρι και κατά την διάρκεια του θηλασμού. Αλλά αυτά θα στα πει ο γιατρός σου που γνωρίζει την περίπτωση. Σε μερικές περιπτώσεις έχω ακούσειπως δίνουν και salospir!

mariakar
23-10-08, 10:27
Μου είπε αντιπηκτικά φάρμακα, μου ονόμασε δύο, αλλά δεν τα θυμάμαι. Και για ενέσεις μίλησε. Την αγωγή θα την κάνω σίγουρα μέχρι την 10η εβδομάδα και μετά θα αποφασίσει ο αιματολόγος. Φοβάμαι λίγο.

female
23-10-08, 10:34
Να μην φοβάσαι καθόλου. Οι ενέσεις είναι λίγο δυσάρεστη διαδικασία αλλά αποδίδουν πολύ. Όσες περιπτώσεις έχω ακούσει πάνε καλά μετά από αυτή την θεραπεία. Τουλάχιστον ξέρεις τι είναι! Τι να πούμε και εμείς που ψάχνουμε ανάμεσα στις εξετάσεις και τους γιατρούς να βγάλουμε άκρη? Υπομονή και όλα θα πάνε κλά κοριτσάκι μου!

mariakar
23-10-08, 10:38
Να' σαι καλά female. Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά. Ο γιατρός βέβαια φρόντισε να με ενημερώσει πως όσο αισιόδοξος κι αν είναι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχει έστω και μία μικρή πιθανότητα να ξανασυμβεί.

female
23-10-08, 11:21
Ο δικός μου γιατρός μου είπε πως οι πιθανότητες να ξανασυμβεί είναι όσες και σε μια οποιαδήποτε άλλη εγκυμοσύνη. Η μια παλίνδρομη δεν αυξάνει τις πιθανότητες να ξανασυμβεί. Πόσο μάλλον αν σου βρουν και τι έφταιξε.
Σε ποια βδομάδα σου συνέβει?

mariakar
23-10-08, 15:14
Δυστυχώς στην 11η τότε δηλαδή που αν σου συμβεί τυχαίο δύσκολα είναι...

female
23-10-08, 16:04
ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ. ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ...ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ?

mariakar
23-10-08, 16:18
Μου είχε κάνει κάποιες εξετάσεις όταν έκανα την απόξεση και αυτές βγήκαν στο όριο. Μου είπε δε ότι αν κάνω τώρα επειδή μπορεί να έφταιγε η εγκυμοσύνη που έπηξε το αίμα μου, μπορεί και να μη δείξουν τίποτα. Οι τιμές αλλάζουν στον οργανισμό από καιρό σε καιρό. Θα ξεκινήσω λέει κανονικά την αγωγή για θρομβοφιλία από την πρώτη μέρα που θα έχω θετική χοριακή και όταν περάσω την 10η εβδομάδα θα κάνω τις εξετάσεις όλο το πακέτο και θα με παρακολουθήσει και αιματολόγος.

female
23-10-08, 16:35
ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ. ΛΕΝΕ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 2 ΜΗΝΕΣ & ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΞΕΤΑΣΗ.
ΟΠΟΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

mariakar
23-10-08, 16:41
Να 'σαι καλά female! Εύχομαι όλες μας μέσα στο 2009 να έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα και να αποκτήσουμε από ένα όμορφο μωράκι!

female
23-10-08, 16:43
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ MARIAKAR ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ?????????
ΧΑΧΑΧΑ

mariakar
23-10-08, 16:45
Και υπάρχει και θα μας ακούσει! Θα το δείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

female
23-10-08, 16:46
Μαρία τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται?

mariakar
23-10-08, 16:48
Έκλεισα τα 29 το Μάιο.

female
23-10-08, 16:49
Και εγώ τον Απρίλιο!

mariakar
23-10-08, 16:55
Πολλά κοινά έχουμε τελικά όλες εδώ μέσα! Τέλοσπάντων εγώ κλείνω για σήμερα! Φεύγω από το γραφείο σε πέντε λεπτά. Ίσως μπω από το σπίτι!
Φιλιά!

female
23-10-08, 16:56
Την παλίνδρομη να μην είχαμε κοινή και δεν με νοιάζει να μοιάζαμε όλες σαν σταγόνες νερού. Λοιπόν και εγώ κλείνω.
Καλό απόγευμα και αύριο με το καλό!

stiliani
23-10-08, 21:36
Κορίτσια!Εγώ πάντως είμαι 24 και πέρσυ έχασα ένα παιδί με παλλίνδρομη στην 16 βδομάδα. Όταν βγήκε η ιστολογική έδειχνε πολλαπλά έμφρακτα στον πλακούντα σε έδαφος πλακουντιακής ανεπάρκειας. Αλλαξα γιατρό και πήγα τα αποτελέσματα σε γυναίκολογο με ειδικότητα στις καθ έξιν αποβολές. Μου είπε ότι σίγουρα έχω θρομβοφιλία οπότε έκανα εξετάσεις και πλήρωσα 300 ευρώ όπου το επιβεβαίωσαν. Να τονίσω ότι στο σόι μου δεν έχει κανένας θρομβοφιλία και δεν είμαι υιοθετημένη. Όπότε όταν ξαναέμεινα έγκυος από την πρώτη μέρα που το έμαθα κάνω ενέσεις innohep 3500 μία κάθε πρωί. Κάθε μήνα πηγαίνω και κάνω εξέταση anti-Xa και πληρώνω 50 ευρώ και από τα αποτελέσματα ο γιατρός βλέπει αν χρειάζεται να μου αυξήσει ή μειώσει την δόση. Μέχρι τώρα δεν μου έχει αλλάξει τίποτα γιατί οι εξετάσεις μου δείχνουν σταθερές. Τώρα είμαι στον 8 μήνα.Το τι θα γίνει όταν πρώτα ο θεός γεννήσω με την ένεση δεν το έχω συζητήσει ακόμα με τον γιατρό. Εξετάσεις για θρομβοφιλία έκανα στο τμήμα των καθ έξιν αποβολών στο Λητώ. Έκανα το πακέτο εξετάσεων για θρομβοφιλική προδιάθεση. Τα αποτελέσματά μου πάνω δεν είχαν καθόλου τιμές αλλά αναγραφόταν κάθε γονίδιο που προκαλεί θρομβοφιλία αν ήταν φυσιολόγικό ή μεταλλαγμένο. Τα περισσότερα ήταν φυσιολογικα αλλά δύο από αυτά ήταν μεταλλαγμένα, οπότε αυτά και μου δημιουργούν την θρομβοφιλία. Τώρα! έχω γνωστές οι οποίες χωρίς να κάνουν εξετάσεις κάνουν τις συγκεκριμένες ενέσεις προληπτικά, οι γιατροί τους τους είπαν δεν χρειάζονται εξετάσεις. Ο κάθε γιατρός έχει την τακτική του όσον αφορά την θεραπεία συγκεκριμένων προβλημάτων. Καλύτερα να μην συγκρίνουμε μεταξύ μας τις μεθόδους του κάθε γιατρού. Αυτό που είναι απαραίτητο όμως να κάνουν οι γυναίκες που έχουν ή έχουν την υποψία ότι έχουν θρομβοφιλία είναι να απευθυνθούν σε γυναικολόγους ειδικούς σε θέματα θρομβοφιλίας και εκείνοι θα τις κατευθύνουν.

female
24-10-08, 09:49
Στυλιανή ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και σου εύχομαι η ώρα η καλή. Για να μην δημιουργούμε μόνο λανθασμένες εντυπώσεις, ειδικός για την θρομβοφιλία είναι ο αιματολόγος και όχι ο γυναικολόγος. Και σε μια τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη 16 εβδομάδων είναι πολύ συχνό το φαινόμενο της θρομβοφιλίας, νομιζω οποιοσδήποτε γυναικολόγος προς τα εκεί θα στρεφόταν.

stiliani
24-10-08, 11:03
κι όμως female εμένα μου έλεγαν ότι είναι τυχαίο και τέτοια και ότι σε τόσο μικρή ηλικία αποκλείεται να έχω κάτι οργανικό. Να φανταστείς δεν ήθελαν καν να στείλουν το έμβρυο για ιστολογική. Ευτυχώς επέμενε ο άντρας μου και έτσι βγήκαν τα αποτελέσματα και σωθήκαμε. Το τι τράβηξα μην το συζητάς. Ήμασταν στα χαμένα για 2 μήνες. Αυτό που μου την έδωσε περισσότερο είναι ότι η πρώην γυναικολόγος μου όταν βγήκε η ιστολογική και έδειξε τελικά έμφρακτα πλακούντα μου λέει:μάλλον το αίμα σου έχει την τάση να πήζει εύκολα, όταν θα ξαναμείνεις έγκυος μπορούμε ΑΝ ΘΕΣ να κάνουμε κάποιες εξετάσεις να το διαπιστώσουμε, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Μου δίνει λοιπόν τις εξετάσεις και μου λέει πήγαινε στο ιπποκράτειο, αλλά να ξέρεις θα σου πάρει 3 μήνες να βγουν τα αποτελέσματα. ΌΠως κατάλαβες με είχε στον αέρα. Δεν μου εξήγησε καθόλου τι ήταν αυτό που είχα και μάλιστα με άφησε να πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητες, ΑΜΑ ΘΕΛΩ δηλαδή. Δεν μπορείς να φανταστεις την ψυχολογία μου, ευτυχώς ο θεός έκανε το θαύμα του και η ξαδέρφη του άντρα μου είχε περάσει τα ίδια με εμάς και μάλιστα τρεις φορές. Αυτή η κοπέλα με έπιασε και μου τα εξήγησε όλα και με κατεύθυνε πλήρως, γιατί είχε και αυτή θρομβοφιλία και με την κατάλληλη θεραπεία γέννησε το αγοράκι της και όλα καλά. Ελπίζω και εγώ να τα καταφέρω και να μην μου τύχει κάτι δυσάρεστο στην πορεία. (Για αιματολόγο άκουσα και εγώ και βέβαια πρέπει να απευθυνόμαστε στους κατάλληλους και εξειδικευμένους, απλά μίλαγα για την δική μου περίπτωση )

mariakar
24-10-08, 11:07
Stiliani σου έχω στείλει ένα πμ

female
24-10-08, 11:23
Στυλιανή ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε από την αρχή ότι δεν μπορεί να έχω θρομβοφιλία εφόσον είχα την παλίνδρομη την 8η εβδομάδα γιατί απλά δεν έχει σχηματιστεί πλακούντας ως τότε για να τον επηρεάσει. Παρόλαυτά έκανα τις εξετάσεις και ευτυχώς βγήκαν καθαρές. Μου εξήγησε όμως από την αρχή τι είναι η θρομβοφιλία και πότε μπορεί να εμφανιστεί, δηλαδή σε μεγαλύτερες κυήσεις.Πολύ επιπόλαιος ο δικός σου γιατρός.
Πάντως μην ανησυχείς γιατί έχω ακούσει πως αν ακολουθείς θεραπεία όλα πάνε καλά! Στο εύχομαι ολόψυχα!

stiliani
24-10-08, 11:34
Αυτό που λες δεν το ξέρω, σε ποιο στάδιο της κύησης εμφανίζεται θρομβοφιλια,αλλά αφού έκανες εξετάσεις είσαι μια χαρά, οπότε την γλίτωσες την θρομβοφιλία. Αυτό όμως που με παραξενεύει σε αυτό που είπε ο γιατρός σου είναι ότι η ξαδέρφη του άντρα μου (που σου είπα ότι με βοήθησε) που έχει θρομβοφιλία τα έχασε και τα τρία παιδια στις πρώτες εβδομάδες (μιλάμε 6 με 9) γι αυτό και δεν το βρήκε γρήγορα το πρόβλημα. Αλλά μιλάμε η γυναίκα έχει πολύ βαριά θρομβοφιλία. Κατά τα αλλά έκανε όλες τις εξετάσεις για να αποκλείσει άλλους παράγοντες και όλες της βγήκαν καθαρές εκτός από την θρομβοφιλία. Εσύ όμως μην αγχώνεσαι γιατί είσαι καλυμμένη από τις εξετάσεις που ήδη έκανες.

female
24-10-08, 11:43
Στυλιανή μου όταν λέω μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης εννοώ μετά την 9η-10η εβδομάδα που δημιουργείται πλακούντας.
Όχι δεν έχω τέτοιο πρόβλημα εγώ, με τα αντιπατρικά να δω τι θα κάνω!

heidi
24-10-08, 13:50
Πιστεύω το πιο σημαντικό όταν συμβεί κάτι δυσάρεστο είναι να βρούμε τι έφταιξε, για να μπορέσουμε να αποτρέψουμε να ξανασυμβεί. Σίγουρα female τώρα που ξέρεις τι έφταιξε θα βρεις κι εσύ την λύση στα αντιπατρικά.
Σίγουρα μια αγωνία παραπάνω θα την έχουμε, αλλά … χαλάλι

female
24-10-08, 14:16
Heidi δεν ξέρω αν έφταιξαν τα αντιπατρικά γιατί ως γνωστόν είναι αμφιλεγόμενο το θέμα. Και εκεί μπερδεύομαι περισσότερο. Αλλά έχω ανοίξει άλλο θέμα γι'αυτό. Τούτο εδώ είναι αφιερωμένο στην θρομβοφιλία!

ASma
03-11-08, 14:32
[quote="stiliani"]Αυτό που λες δεν το ξέρω, σε ποιο στάδιο της κύησης εμφανίζεται θρομβοφιλια,αλλά αφού έκανες εξετάσεις είσαι μια χαρά, οπότε την γλίτωσες την θρομβοφιλία. Αυτό όμως που με παραξενεύει σε αυτό που είπε ο γιατρός σου είναι ότι η ξαδέρφη του άντρα μου (που σου είπα ότι με βοήθησε) που έχει θρομβοφιλία τα έχασε και τα τρία παιδια στις πρώτες εβδομάδες (μιλάμε 6 με 9) γι αυτό και δεν το βρήκε γρήγορα το πρόβλημα. Αλλά μιλάμε η γυναίκα έχει πολύ βαριά θρομβοφιλία. Κατά τα αλλά έκανε όλες τις εξετάσεις για να αποκλείσει άλλους παράγοντες και όλες της βγήκαν καθαρές εκτός από την θρομβοφιλία. Εσύ όμως μην αγχώνεσαι γιατί είσαι καλυμμένη από τις εξετάσεις που ήδη έκανες.[/quote
Και εγώ έχω παρόμοια ιστορία. Έχασα 2 ανάμεσα στην 8 με 9 εβδομάδα και έχω ένα παιδάκι ήδη. Έκανα εξετάσεις θρομβοφιλία και έδειξαν καθαρές. Όμως ο αιματολόγος μου είπε ότι έχω υποψία θρομβοφιλίας και από το γεγονός της 1ης γέννας και για τα δύο που χάθηκαν μόλις γίνει η καρδιά.Μου συνέστησε μάλιστα ασπιρίνη πριν μείνω έγκυος από την 18 ημέρα του κύκλου μέχρι 26. Επίσης η θρομφοφιλία δεν είναι 100% ότι μπορεί να διαγνωσθεί από τις εξετάσεις και μόνο.Ελπίζω να προσέφερα κάτι και εγώ από την εμπειρία μου. ]

jen
10-11-08, 19:17
καλησπέρα κάνω ενέσεις innohep 0,5 ml απο τον 2ο μήνα και σε λίγες μέρες θα γεννήσω. Θα συνεχίσω την δόση για 2 ακόμη μήνες μετά την γέννα, η αιματολόγος μου απαγόρεψε τον θηλασμό ο γιατρός μου πάλι οχι και εγω στην μέση δεν ξέρω τι να κάνω :?

cruelty
10-11-08, 19:25
Το συγκεκριμενο φαρμακο εχει πολυ μεγαλο μοριακο βαρος και δεν περνα στο γαλα οποτε μπορεις να θηλασεις χωρις φοβο και παθος!
η δραστικη του ουσια Tanzaparin -sodium ειναι ασφαλης για το θηλασμο

με το καλο!

aglaia
11-11-08, 11:20
καλησπέρα κάνω ενέσεις innohep 0,5 ml απο τον 2ο μήνα και σε λίγες μέρες θα γεννήσω. Θα συνεχίσω την δόση για 2 ακόμη μήνες μετά την γέννα, η αιματολόγος μου απαγόρεψε τον θηλασμό ο γιατρός μου πάλι οχι και εγω στην μέση δεν ξέρω τι να κάνω :?

Iσχύει αυτό που λέει η Ελίνα, δυστυχώς η αιματολόγος είναι εντελώς άσχετη :evil: Και όχι μόνο είναι άσχετη αλλά της λείπει και η κοινή λογική!

τώρα που είσα έγκυος η ηπαρίνη περνά όλη στο έμβρυο και δεν παθαίνει τίποτα παρόλο που δεν είναι εντελώς σχηματισμένο, και θα πάθει μετά; :evil:

cruelty
11-11-08, 11:25
Aglaia μου οι γιατροι το χουν βρει πως στην εγκυμοσυνη προστατευει ο πλακουντας οποτε ας παρει η εγκυος καθε λογης χαπι κτλ εκει να δεις ανευθυνοτητα.....

Στο θηλασμο ομως ΟΛΑ περνανε στο γαλα μεχρι και οι μπουρμπουληθρες του περιε...τι να πεις...

συγνωμη για την καταχρηση αλλα ηθελα να το πω!

aglaia
11-11-08, 11:28
Aglaia μου οι γιατροι το χουν βρει πως στην εγκυμοσυνη προστατευει ο πλακουντας οποτε ας παρει η εγκυος καθε λογης χαπι κτλ εκει να δεις ανευθυνοτητα.....

Κι εγώ έχω ακούσει διάφορα αλλά σίγουρα είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με το θηλασμό... Ο πλακουντας ελάχιστα φιλτράρει, τα περισσότερα κυκλοφορούν κατευθείαν στο αίμα του μωρού στην ιδια ποσότητα όπως και στο αίμα της μητέρας.

Στο θηλασμο ομως ΟΛΑ περνανε στο γαλα μεχρι και οι μπουρμπουληθρες του περιε...τι να πεις...

Εδώ έχουμε ακούσει ότι περνάνε και οι φυτικές ίνες :lol:
Τι να πεις! :roll:

jen
11-11-08, 15:06
σας ευχαριστώ πάρα πολύ :D :D :D

aggeloudi
27-02-09, 13:31
Καλησπέρα κορίτσια. Πρωτη φορα συμμετασχω σε συζητηση και σ αυτο το site. Θα σας πω κι εγω την δικη μου ιστορια και ισως να με βοηθησετε με την εμπειρια σας...
Τον Δεκεμβρη του ΄08 ειχα μια αποβολη. δεν ειδα αιμα απλα στον υπερηχο ειδαμε οτι το παιδι ειχε πεθανει. Εκανα αποξεση.εφινε και ο καρυοτυπος. Ο γιατρός μου (παρεπιπτωντος πολυ καλος γιατρος καταλαβε οτι η εγκυμοσυνη δεν θα εξελιχθει καλα απο τον 2ο υπερηχο που δεν ακουσε καλα την καρδουλα του παιδιου και μας ειχε προετοιμασει) μου συνεστησε το πρωτο πακετο απο καποιες εξετασεις στο μητερα και βρεθηκε οτι εχω θρομβοφιλια γιατι το παιδι ηταν φυσιολογικο. μου ειπε να μην ανησυχω, ολα θεραπευονται και οτι μπορω απο τον πρωτο κιολας μηνα που θα δω περιοδο να προσπαθησω για μωρο αρκει να το μαθω εγκαιρα και να κανουμε καποιες ενεσουλες στην κοιλια για να αποφυγουμε την θρομβοφιλια.

κοριτσια λετε να μου παρει καιρο να ξαναμεινω εγκυος? (ταλαιπωρηθηκα ηδη 1 1/2 χρονο πριν με αγχος αν θα μεινω)

εχει κανει καποια απο εσας αυτες τις ενεσεις ??? περι τοινος προκειτε???
:idea:

MSM2
27-02-09, 14:02
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Προσωπικη εμπειρία δεν έχω για την θρομβοφιλία είναι όμως δυστυχώς πολύ συχνη .
Θρομβοφιλια είχε μια πολύ καλή μου φίλη και σε όλη την διαρκειά της εγκυμοσύνης έκανε ενεσεις υπαρίνης στην κοιλια, δεν είναι τίποτα μην σε φοβίζει μόνη της της έκανε πρωι -βράδυ.
Στην ουσία με την θρομβοφιλια δημιουργούνται θρόμβοι στο αίμα και δεν μπορεί να περάσει απο τον ομφαλιο λώρο ωστε να τραφεί και να μεγαλώσει το μωρο.
Αφου βρήκατε την αιτια να μην στεναχωριέσαι γιατι είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.
Επίσης μετά την απόξηση είσαι ιδιαίτερα γόνιμη και συλλαμβάνεις πολύ γρήγορα.
Σου ευχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!!!!!!!!!!

michel
27-02-09, 14:54
Εχω κανει τετοιες ενεσεις στην κοιλια,στη τελευταια εγκυμοσυνη.(3 φορες,έμεινα,αλλα δεν πηγαν καλα...καμια)
Την τελευταια φορα,μου εδωσε ενεσεις-αν και δεν εχω θρομβοφιλια,απλα ,ετσι προαιρετικα.
Εκανα μονο 6,γιατι μετα επιβεβαιωθηκε οτι η καρδια του εμβρυου ειχε σταματησει,και ετσι...σταματησα και εγω τα "τσιμπιματα"
Δεν εχουν παρενεργειες,μονο καλο κανουν,εχουν μικρη βελονα,δεν πονανε,και αν μαθαινεις σωστα να τις κανεις,δεν θα σου κανουν σημαδια στην κοιλιτσα!
Καλη επιτυχια στην επομενη προσπαθεια!

aggeloudi
27-02-09, 18:41
ευχαριστω για τις απαντησεις ... καλου κακου ενω ειχα περιοδο κανονικα αυτο το μηνα αφησα την προσπαθεια για τον επομενο κυκλο.....

magdalia
27-02-09, 22:07
Eμενα η γιατρος μου μου εδωσε μια εξεταση που ειναι για ελεγχο πηκτικοτητας. Ειναι το ιδιο με τον ελεγχο θρομβοφιλιας?? Αν ξερει καποια κοπελα ας μου απαντησει . Ευχαριστω. :roll: :roll:

NENOS
27-02-09, 22:12
κουκλίτσα δεν είναι κάτι σοβαρό μην ανησυχείς . η αδερφή του άντρα μου έχει και το έμαθε όταν έχασε το μπεμπάκι της 4 μηνών έγκυος!!! ευτυχώς βρήκανε την αιτία και μάλιστα της είπανε πως είναι και κληρονομικό. εαν έχει ο πατέρας δεν δημιουργεί πρόβλημα έαν έχει η μητέρα τότε ναι. έκανε ενέσεις και μάλιστα στον ένατο μήνα εαν δεν κάνω λάθος έκανε διπλές. οι βελόνες είναι πολύ μικρές και δεν πονάνε. τις έκανε στην κοιλιά και όλα πήγανε καλά στην δεύτερη εγκυμοσύνη και τώρα η ανιψούλα μου είναι 15 μηνών !!!!!!!

livinath
03-03-09, 13:18
Eμενα η γιατρος μου μου εδωσε μια εξεταση που ειναι για ελεγχο πηκτικοτητας. Ειναι το ιδιο με τον ελεγχο θρομβοφιλιας?? Αν ξερει καποια κοπελα ας μου απαντησει . Ευχαριστω. :roll: :roll:

Οι εξετάσεις ελέγχου για την θρομβοφιλία είναι ολόκληρο πακέτο. Σου παίρνουν βέβαια μια φορά αίμα αλλά η συνταγή συνήθως είναι ολόκληρο κατεβατό. Εγώ τις έκανα πριν 2 εβδομάδες περίπου και θα πάρω τα αποτελέσματα την Πέμπτη από το Αρεταίιο όπου υπάρχει ολόκληρη ομάδα που εξειδικεύεται πάνω στην θρομβοφιλία και επιπλέον σου παίρνουν ιστορικό και το κόστος των εξετάσεων κυμαίνεται από 150€-500€ ανάλογα με το πόσο πολύ πρέπει να εμβαθύνουν στην περίπτωση σου (ανάλογα με το ιστορικό σου). Στο Αρεταίιο γίνεται επίσης και γνωμάτευση από τον υπεύθυνο καθηγητή όπως και συστήνεται αγωγή που τυχόν θα χρειαστεί ο/η ασθενής. Για την θρομβοφιλία οι θεραπείες μπορεί να είναι πολλές πάντως ανάλογα πάντα με την περίπτωση. Από ένα απλό χαπάκι εως ενέσεις.

kanasta
08-03-09, 11:55
Και σε εμενα η γιατρος μου, μου εδωσε εναν απλο ελεγχο πηκτικοτητας. ο οποιος ηταν καλος. Δεν εχω κανει για θρομβοφιλια, γιατι δεν μου την εχει δωσει, αλλα πιστευω οτι κατι θα φαινοτανε και στον απλο ελεγχο.Ετσι δεν ειναι?

αθηνά76
08-03-09, 23:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ!!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ
ΕΧΩ 2 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝΕ ΚΑΘΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΑΣ ΙΟΣ!!!
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΡΟΜΒΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ!!!ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ
ΕΓΩ ΜΕΤΑΞΥ 1ης ΚΑΙ 2ης ΠΕΡΑΣΑΝ 4ΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 5 ΜΗΝΕΣ!!!
ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ!!!
ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΗ!!!
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! :D :D :D :D :D :D

gati
09-03-09, 00:08
Κοριτσια και μενα μου εγραψε κατι εξετασεις ο γιατρος για θρομφοφιλια ,αν παω στο ικα να μου κανουν τις εξετασεις ποσα χρηματα δηλαδη θα μου παρουν ? η να παω στο Λαικο να τις κανω ? τι προτεινετε ?
Επισης γνωριζετε ποσο καιρο κανουν να βγουν στο Ικα ή στο Λαικο ? Ευχαριστω πολυ

aggeloudi
09-03-09, 18:13
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ!!!
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΡΟΜΒΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ!!!ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!!
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! :D :D :D :D :D :DΣε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!!! να εισαι καλα και καλη λευτερια!!!!

Μαρια+Ανδρεας
09-03-09, 21:53
γεια σας κοριτσια σημερα βγηκε το αποτελεσμα απο τη δικη μου αποξεση. ειναι τελικα θρομβοφιλια. κ τωρα τι κανουμε?????

αθηνά76
10-03-09, 11:38
γεια σας κοριτσια σημερα βγηκε το αποτελεσμα απο τη δικη μου αποξεση. ειναι τελικα θρομβοφιλια. κ τωρα τι κανουμε?????
Καλημέρα τα πράγματα είναι απλά
θα κάνεις ενεσούλες αμεσως!!!εγώ με την πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα χοριακή για να τισ αρχίσω!!!!
σημασία έχει οτι το βρηκατε όλα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι!!!

αθηνά76
10-03-09, 11:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ!!!
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!! :D :D :D :D :D :DΣε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!!! να εισαι καλα και καλη λευτερια!!!!
Ευχαριστω πολυ!!!!

Μαρια+Ανδρεας
10-03-09, 12:07
αθηνα εισαι εγκυος παλι? τελεια δεν το ειχα κατακαβει... συγχαρητηρια πολυ χαρηκα. να εχεις τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο ενα υγιες μωρακι. συγχαρητηρια. πολυ χαρηκα τωρα που το προσεξα, χθες ημουν αγχωμενη κ δεν το ειδα. μακαρι να ερθει γρηγορα κ η σειρα μας...δε με πειραζει ουτε να κανω ενεσεις ουτε τιποτα αρκει να κανω ενα γερο μωρακι....

αθηνά76
10-03-09, 14:00
αθηνα εισαι εγκυος παλι? τελεια δεν το ειχα κατακαβει... συγχαρητηρια πολυ χαρηκα. να εχεις τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο ενα υγιες μωρακι. συγχαρητηρια. πολυ χαρηκα τωρα που το προσεξα, χθες ημουν αγχωμενη κ δεν το ειδα. μακαρι να ερθει γρηγορα κ η σειρα μας...δε με πειραζει ουτε να κανω ενεσεις ουτε τιποτα αρκει να κανω ενα γερο μωρακι....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ
ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΝΙΝΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!! :lol: :lol:
ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ!!!
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!!!! :lol:

Μαρια+Ανδρεας
11-03-09, 00:11
ευχαριστω πολυ αθηνα μου. μακαρι τα πραγματα να ειναι ευκολα. αυριο θα μιλησω με το γιατρο μου κ θα μαθω λεπτομεριες. εχω κολλησει κ θελω να κανω κ αλλες εξετασεις. θα μου πει αυριο τι εξετασεις κ θα μου κανονισςει να τις κανω στο ιασω....μια απορια... η θρομβοφιλια δεν εχει αλλα συμπτωματα? δηλαδη αστην εγκυμοσυνη μονο δημιουργει προβλημα? την υγεια μας ας πουμε δεν την επηρεαζει? αυτααααα. καληνυχτα.

αθηνά76
11-03-09, 14:58
ευχαριστω πολυ αθηνα μου. μακαρι τα πραγματα να ειναι ευκολα. αυριο θα μιλησω με το γιατρο μου κ θα μαθω λεπτομεριες. εχω κολλησει κ θελω να κανω κ αλλες εξετασεις. θα μου πει αυριο τι εξετασεις κ θα μου κανονισςει να τις κανω στο ιασω....μια απορια... η θρομβοφιλια δεν εχει αλλα συμπτωματα? δηλαδη αστην εγκυμοσυνη μονο δημιουργει προβλημα? την υγεια μας ας πουμε δεν την επηρεαζει? αυτααααα. καληνυχτα.
Θελει περπατημα γιατι προκαλει θρομβους!!!!!
Γενικα θελει προσοχη!!!
Εμενα αυτα που μου ειπε ο αιματολογος ειναι αρκετο περπατημα και σε ταξιδι που ξεπερναει τις 4 ωρες ανα 2ωρο να σταματαω και να περπαταω 15 λεπτα αλλιως να κανω ενεσουλα πριν το ταξιδι!!!
Και γενικα στην εγκυμοσυνη θελει παρακολουθηση γιατι οι ενεσεις ριχνουν τα αιμοπεταλια!!!!!!
οσο για συμπτωματα δεν ειχα κατι το μονο που με ρωτησε την περασμενη εβδομαδα ειναι εαν εαν με πιανουν κραμπες στα ποδια!!!!!
Αυτααα καλο μεσημερι!! :lol:

Μαρια+Ανδρεας
11-03-09, 17:56
τι να πω.... εγω το καλοκαιρι μετα το γαμο πηγα ταυλανδη για γαμηλιο ταξιδι. 9 ωρες σχεδον. ζω ενταξει..... τι να πω δεν ξερω. αυριο τελικα θα ερθω αθηνα για το γιατρο. μου ειπε οτι στις εξετασεις υπηρχε ενδειξη για θρομβοφιλια, δεν ειναι σιγουρο. επισης μου ειπε να κανω καρυοτοπο, πως το λενε? καρυοτοπο δεν εκανα μετα την αποξεση? εχω μπερδευτει μωρε.....καρυοτοπος δε λεγεται η εξεταση στο μωρο μετα την αποξεση? ετσι νομιζα εγω.....αυτα τα παθαινω γιατι με το γιατρο μιλαω τηλεφωνικα. πρεπει να βρω κ καποιον εδω ε? αχ μεσα μου επικρατει μια θυελλα σκεψεων κ φοβων.....

gati
17-03-09, 17:46
Περιμενω αποτελεσματα εξετασεων σε λιγες μερες για θρομβοφιλια
Μολις ανακαλυψατε την θρομφοφιλια πηγατε σε αιματολογο ή σας συμβουλεψε ο γιατρος σας ?

αθηνά76
18-03-09, 12:22
Περιμενω αποτελεσματα εξετασεων σε λιγες μερες για θρομβοφιλια
Μολις ανακαλυψατε την θρομφοφιλια πηγατε σε αιματολογο ή σας συμβουλεψε ο γιατρος σας ?
Καλημέρα με συμβούλεψε αρχικά αλλά με έστειλε κατευθείαν σε αιματολόγο ο οποιος με παρακολουθεί μέχρι σήμερα!!!!

Barbara.
30-03-09, 18:39
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΟΤΑΝ ΠΗΡΑΤΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ?ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΑΙΜΑΤΩΝΩΤΑΝ ΣΩΣΤΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ.

michel
30-03-09, 19:32
Σωστος ο ιατρος σου,Μπαρμπαρα,θα πρεπει να κανεις καποιες εξετασεις αιματος για να δεις αν προκειται για θρομβοφιλια.Ειναι πολλες,αλλα δινεις αιμα μονο μια φορα,μην φοβασαι,δεν ειναι τιποτα!!!!

Εξ'αλλου ειναι ξεκαθαρη και η διαγνωση"δεν αιματωνεται σωστα το εμβρυο",και υπαρχει θεραπεια με χαπακια,για αυτο.

Ευχομαι ολα να πανε καλα(το πολυ πολυ να σου δωσει ενεσουλες στην επομενη εγκυμοσυνη).Η παιδικη ασπιρινη(απο οτι θυμαμαι)

ggb2009
21-05-09, 10:29
Καλημέρα!

Μήπως γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία για να κάνει κάποιος μοριακό έλεγχο (PCR) θρομβοφιλίας με βιβλιάριο Δημοσίου στο μαιευτήριο Έλενα;

Πηγαίνεις απευθείας στο μαιευτήριο με το βιβλιάριό σου στο αιματολογικό, σου γράφουν εκεί τις εξετάσεις και τις κάνεις επιτόπου ή πρέπει να προηγηθεί παραπεμπτικό από αιματολόγο του Δημοσίου, θεώρηση και μετά η εξέταση στο Έλενα;

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!

petalouditsa
02-06-09, 18:48
καλησπερα κοριτσια..
υστερα απο μια αποβολή κ μια παλίνδρομη κύηση ηρθε η ωρα να κάνω μια εξέταση θρομβοφιλιας..
ειμαι ασφαλισμένη του ικα .σε πιο νοσοκομείο ειναι καλυτερα να κανω τις εξετασεις..στο λαικο που ρώτησα κοστίζουν 800ε...

bp-IOLH
02-06-09, 20:37
καλησπερα κοριτσια..
υστερα απο μια αποβολή κ μια παλίνδρομη κύηση ηρθε η ωρα να κάνω μια εξέταση θρομβοφιλιας..
ειμαι ασφαλισμένη του ικα .σε πιο νοσοκομείο ειναι καλυτερα να κανω τις εξετασεις..στο λαικο που ρώτησα κοστίζουν 800ε...

Petalouditsa, καλησπέρα.
Έκανα πριν από 15 μέρες εξετάσεις θρομβοφιλίας στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ.
Με έστειλε εκεί ο γιατρός μου, γιατί τον Οκτώβριο έκανα απόξεση μετά από παλλίνδρομη κύηση.
Θα τηλεφωνήσεις στο 210-7286259 και θα μιλήσεις με τον κ. Οικονόμου (είναι ο υπεύθυνος γιατρός του τμήματος).
Αν είσαι έγκυος ήδη, θα σου κλεισουν ραντεβού μετά από 1 εβδομάδα.
Αν δεν είσαι έγκυος, θα σου κλείσουν μετά από 2 εβδομάδες.
Θα σε ενημερώσουν ότι ο έλεγχος στοιχίζει από 150-500 ευρώ, αναλόγως ποιες εξετάσεις θα σου κάνουν. Το ποιες εξετάσεις θα σου κάνουν το κρίνει ο κ. Οικονόμου, αφού σου πάρει πρώτα λεπτομερές ιστορικό. Μετά σου προτείνει ποιο πακέτο εξετάσεων είναι κατάλληλο για σένα κι, αν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά, προχωράς. Αν όμως σου φαίνεται πολύ ακριβο, τότε σου κάνει ένα πακέτο με τις απολύτως απαραίτητες εξετάσεις.
Εμένα μου προτεινε ένα πακέτο εξετάσεων στα 450 ευρώ, αν και το οικογενειακό μου ιστορικό δεν είναι βεβαρυμένο. Μου είπε οτι μπορώ να κάνω και λιγότερες αλλά μου πρότεινε να κάνω αυτό το πακέτο, διότι τις εξετάσεις αυτές τις κάνει κανείς μια φορά και είναι για όλη του τη ζωή. Οπότε κι εγώ αναγκαστικά τις έκανα, παρόλο που δεν είμαι και πολύ καλά οικονομικά αυτή την περίοδο.
Επίσης, στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ οι εξετάσεις θρομβοφιλίας κοστίζουν πολύ πιο φτηνά από οποιοδήποτε αλλο δημόσιο νοσοκομείο, δε συζητάμε για ιδιωτικά, γιατί εκεί είναι πάρα πολύ ακριβά.
Επίσης, ο κ. Οικονομου μου είπε ότι με τα αποτελέσματα των εξετάσεων δίνει και γνωμάτευση υπογεγραμμένη, ενώ στα άλλα δημόσια νοσοκομεία δεν δίνουν, οπότε μετά πρέπει να τρέχεις να βρεις και γιατρό να σου γνωματεύσει τα αποτελέσματα.
Όταν θα τηλεφωνήσεις, για να κλείσεις ραντεβού, θα σου πουν και τι ακριβώς πρέπει ή δεν πρέπει να φας την προηγούμενη μέρα των εξετάσεων.
Επίσης, τις εξετάσεις τις πληρώνεις επί τόπου στον κ. Οικονόμου, ο οποίος σου δίνει και Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών και κάτι άλλα χαρτιά, για να πας στο Ταμείο σου μήπως μπορέσεις να πάρεις επιστροφή κάποιο ποσό.
Μετά σε στέλνει κατω να δώσεις αίμα και ξαναπάς στην ημερομηνία που θα σου έχει ορίσει, για να παραλάβεις τα αποτελέσματα (συνήθως τρεις εβδομάδες μετά την αιμοδοσία).
Τα ραντεβού είναι πρωινά και κανόνισε να πάρεις οπωσδήποτε γύρω στις 2,5 ώρες άδεια από τη δουλειά σου, γιατί συνήθως καθυστερείς καμιά ώρα στην αναμονή. Το ραντεβού με τον κ. Οικονόμου διαρκεί περίπου μισή ώρα και μετά περιμένεις κανένα 10λεπτο στην αιμοδοσία.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

petalouditsa
02-06-09, 21:59
bp-IOLH eisai asteri..
euxaristw polu kouklitsa mou gia ton xrono sou..
tha parw ayrio kiolas na kleisw rantebou..
esu eixes tameio?phres tipota pisw??

bp-IOLH
02-06-09, 22:06
bp-IOLH eisai asteri..
euxaristw polu kouklitsa mou gia ton xrono sou..
tha parw ayrio kiolas na kleisw rantebou..
esu eixes tameio?phres tipota pisw??

Έχω ταμείο Δημοσίου αλλά δίνει πίσω ελάχιστα χρήματα (δηλ. καμιά 70αρια ευρώ από τα 450 που πλήρωσα) κι έτσι δεν τα κατέθεσα αλλά θα βάλω την απόδειξη στη φορολογική μου δήλωση.

georgia.g
03-06-09, 08:03
καλησπερα κοριτσια..

Γεια σου κοριτσάκι....πρώτα από όλα μην αγχώνεσαι και όλα θα έρθουν με το καλό.
Ακολούθησε τις συμβουλές που σου έδωσε η Ιόλη...η ίδια με βοήθησε και εμένα...Πήγα και εγώ τή Δευτέρα στο Αρεταίειο στον κ. Οικονόμου.Είναι πολύ καλός σου εξηγει τα πάντα....αλλά τα πάντα...
Επειδή και εγώ έχω ΙΚΑ άκου...θα σου δώσει μια λίστα με τις εξετάσεις που θα κάνεις..(εμένα στοιχησαν 450) ..θα πρέπει να πας να στις γραψει γιατρός του ΙΚΑ . Οταν πάρεις τα αποτελέσματα θα πας να τα καταθέσεις μαζί με τις απόδειξεις στο ΙΚΑ..Η απάντηση αρχικως θα είναι αρνητικη..μετά κάνεις ενσταση και σου επίστρέφουν από 70% έως 100% ....
Αυτά κατάφερα να μάθω και εγώ..η πορεία θα δείξει...σε φιλώ

B-FLY
04-06-09, 00:02
κοριτσια γεια σας! εγω ανακαλυψα οτι πασχω απο θρομβοφιλια οταν ημουν περιπου 6 εβδομαδων στο αγορακι μου το οποιο το απεκτησα με εξωσωματικη. μου εδωσε η γιατρος μου ολες τις εξετασεις που δινουν στην αρχη και προληπτικα μου εδωσε και την εξεταση για καρδιολιπινες η οποια διχνει ακριβως αυτο! ετσι απο την ημερα που βγηκαν οι εξετασεις μεχρι και 20 ημερων λεχωνα εκανα ενεσεις clexane 4000 καθε βραδυ!τωρα εκανα παλι εξωσωματικη και εχω ξεκινησει παλι τις ενεσεις αυτες για να αποφυγουμε θρομβωσεις!!!οταν με το καλο στις 9/6 η χορικακη ειναι θετικη θα συνεχισω μεχρι τελος και θα δουμε μηπως αλλαξουμε τη δοση!!!μου ειπε ο γιατρος οτι αυτο το προβλημα δεν φευγει και οταν προκειται για εγκυμοσυνη ξεκινας ενεσεις γιατι μπορει να σε σωσουν απο μελλοντικη αποβολη...αυτα. δεν ξερω αν σας φανηκαν χρησιμα αυτα που σας ειπα,ελπιζω ναι!!! φιλια πολλα!!!!

elerina
09-06-09, 10:44
θα ηθελα και εγω να κανω να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο το θεμα. Ανακαλυψα και εγω πως εχω θρομβοφιλια προσφατα( αν και το ηξερα αλλα τωρα εχω και το επισημο πιστοποιητικο :P). παιρνω πολλα χρονια το salospir...Το ερωτημα μου ειναι το εξης... Η θεραπεια με ενεσεις (αν χρειαζεται βεβαια να γινουν)αρχιζει πριν την εγκυμοσυνη η αφου μαθεις οτι εισαι εγκυος?

athina15
12-06-09, 22:30
Κορίτσια μια απορία: Η θρομβοφιλία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή εμποδίζει και την επίτευξή της; Προσπαθώ σχεδόν δύο χρόνια να μείνω έγκυος και αναρωτιόμουν αν μέσα σε όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει θα έπρεπε να κάνω και αυτή...

valiagz
12-06-09, 23:27
θα ηθελα και εγω να κανω να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο το θεμα. Ανακαλυψα και εγω πως εχω θρομβοφιλια προσφατα( αν και το ηξερα αλλα τωρα εχω και το επισημο πιστοποιητικο :P). παιρνω πολλα χρονια το salospir...Το ερωτημα μου ειναι το εξης... Η θεραπεια με ενεσεις (αν χρειαζεται βεβαια να γινουν)αρχιζει πριν την εγκυμοσυνη η αφου μαθεις οτι εισαι εγκυος?θα σου γραψω την δικια μου περιπτωση.με του που εμεινα εγκυος ο γιατρος μου μου ξεκινησε κατευθειαν ενεσεις στην κοιλια innohep 4000 την οποια την εκανα καθημερινα την ιδια περιπου ωρα μεχρι 4 μερες πριν γεννησω.ολα τελεια.βεβαια καταλαβαινεις τι επαθα οταν μου ειπε οτι θα το κανω καθημερινα!φοβαμαι και τισ ενεσεις!αλλα τελικα συνηθησα και την εκανα μονη μου...

petalouditsa
13-06-09, 22:41
Κορίτσια μια απορία: Η θρομβοφιλία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή εμποδίζει και την επίτευξή της; Προσπαθώ σχεδόν δύο χρόνια να μείνω έγκυος και αναρωτιόμουν αν μέσα σε όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει θα έπρεπε να κάνω και αυτή...

Η θρομβοφιλία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δημιουργώντας θρομβώσεις στον πλακούντα εμποδίζοντας ετσι την ανάπτυξη του εμβρύου --–Αποκόλληση πλακούντα-παλίνδρομη κύηση—
Στην εξωσωματική αλλάζουν νομίζω τα πράγματα..

athina15
15-06-09, 16:18
Petalouditsa σ' ευχαριστώ πολύ!

elerina
16-06-09, 11:08
Σ ευχαριστω για την απαντηση valiagz! Ευτυχως ο γυναικολογος μου με εβαλε να κανω ολες τις εξετασεις πριν καν ξεκινησουμε τις προσπαθειες.. Οποτε ειμαι προετοιμασμενη!

voulasc74
16-06-09, 18:31
petalouditsa..

και εγω το ιδιο ερωτημα εχω με την αθηνα...αχ υπαρχει αδυναμια συλληψης δεν χρεαζεται να κανεις θρομβοφιλια? πρεπει πρωτα να εχεισ καποια αποβολη για να σου την συστησουν?

athina15
16-06-09, 18:51
'Εψαξα στο internet και είδα ότι ενώ η θρομβοφιλία μπορεί να προκαλέσει αποβολή, τελευταία τείνουν να την συνδέουν και με την υπογονιμότητα, χωρίς όμως να είναι επιβεβαιωμένο...

bp-IOLH
16-06-09, 20:52
Τελικά τα αποτελέσματα έδειξαν οτι έχω θρομβοφιλία.
Ο γιατρός μου μού είπε να πάω σε αιματολόγο.
Την άλλη Τρίτη έχω ραντεβού με αιματολόγο και θα σας πω τα νεότερα.

petalouditsa
17-06-09, 01:11
oι ξετασεις θρομβοφιλιας ειναι καθαρα θεμα μη συγκράτησης του εμβρύου.
γιατρόι συνήθως συστήνουν τις εξετασεις μετα απ τις 3 αποβολές.αυτο φωναζουν κ οδύρονται ολες οι κοπελες σε σαιτ σαν και αυτο.
Γιατί να πρεπει να χασυμε 3 παιδια για να μπει στον κοπο ενας γιατρός να μας ενημερώσει για την ασθένεια αυτή...?
Εγω στο διαδίκτυο ενημερωθηκα τυχαια.
έκανα τις εξετασεις πριν μια εβδομάδα και περιμένω τα αποτελέσματα. 390 εκαναν.
τωρα ταλαιπωρούμε να μου γράψουν τις εξετασεις. παθολογοι δεν αναλαμβανουν.
αυριο ταξιδευω αθηνα σε μια αιματολογο να δω την τυχη μου...!!!

VASSO96
17-06-09, 10:04
κοριτσια ,μολις βγηκαν τα αποτελεσματα της θρομβοφιλιας.

-γονοτυπος 4G/5G ετεροζυγωτια
-MTHFR,θετικο για μεταλλαγη C677T(ομοζυγος γονοτυπος)
-GPIA(γλυκοπρωτεινη),θετικο (ετεροζυγος τυπος)
-αντισταση στην πρωτεινη C (apc-r) 0.8 ((δηλαδη ουτε θετικο ,ουτε αρνητικο αλλα αμφιβολο)

γνωριζετε τι μπορει να σημαινουν αυτα.
Θα παω αυριο σε αιματολογο,αλλα μ'εχει φαει η αγωνια

bp-IOLH
17-06-09, 10:27
Λοιπόν, γράφω κι εγώ τα δικά μου αποτελέσματα:

- Παράγοντας V (G1691A Leiden)...........................Φυσιολογικός
- Παράγοντας II (G20210A)...................................Φυσιολογικός
- MTHFR (C677T)................................................Ετεροζυγώτης
- MTHFR (A1298C)..............................................Ετεροζυγώτης
- ΡAI-1 (-675 5G/4G)...........................................Ετεροζυγώτης
- ΡAI-1 (A844G)..................................................Ομοζυγώτης
- Απουσία αντίστασης στην ενεργοποιημένη πρωτεΐνη C
- Γλυκοπρωτεϊνικός Υποδοχέας GpIa (C807T)............Ομοζυγώτης
- Γλυκοπρωτεϊνικός Υποδοχέας GpIIIa (T1565G)........Φυσιολογικός

Αυτά που σας έγραψα είναι τα πακέτα εξετάσεων που έχουν πρόβλημα.
Έχω κάνει κι άλλες πολλές, αλλά είναι όλες φυσιολογικές.
Ο γυναικολόγος είπε ότι υπάρχει πρόβλημα.
Να δω τι θα μου πει κι ο αιματολόγος.

petalouditsa
18-06-09, 21:33
bp-IOLH δεν σου απαντησε ο οικονομου αν υπαρχει προβλημα?
απ οτι καταλαβα εγω στο ραντεβου μας,θα μου πει αν υπαρχει προβλημα και αν ναι θα με παραπεμσει σε αιματολογο.
παντω η αιματολογος που πηγα χτες ηταν πολυ καλη.μου εγραψε και τις εξετάσεις χωρις ερωτήσεις..
στην πλατια Κάνιγγος ηταν στο ικα.τα πρωινα ειναι στο μετροπολιταν.

bp-IOLH
20-06-09, 01:09
bp-IOLH δεν σου απαντησε ο οικονομου αν υπαρχει προβλημα?
απ οτι καταλαβα εγω στο ραντεβου μας,θα μου πει αν υπαρχει προβλημα και αν ναι θα με παραπεμσει σε αιματολογο.
παντω η αιματολογος που πηγα χτες ηταν πολυ καλη.μου εγραψε και τις εξετάσεις χωρις ερωτήσεις..
στην πλατια Κάνιγγος ηταν στο ικα.τα πρωινα ειναι στο μετροπολιταν.

Εγώ δεν τον βρήκα, όταν πήγα να πάρω τις απαντήσεις. Την άλλη μέρα τηλεφώνησα αλλά δεν ήταν εκεί και ρώτησα μια συνεργάτιδά του αν πρέπει να μιλήσω με τον ίδιο σχετικά με τα αποτελέσματα και μου είπε να μιλήσω με το γυναικολόγο μου.
Ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε αιματολόγο και την Τρίτη έχω ραντεβου με αιματολόγο στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, η οποία εξειδικεύεται στη θρομβοφιλία κύησης.

B-FLY
20-06-09, 20:58
πεταλουδιτσα μου ευχομαι ολα να πανε καλα και να καταφερεις να αποκτησεις το παιδακι σου!!!μπορεις να μου πεις ποιες εξετασεις εκανες? μου συνεστησε κι ο γιατρος μου να κανω για θρομβοφιλια και κατι αλλες και θελω να δω αν ειναι ιδιες!!!! b-p IOLH σου ευχομαι να λυσεις το προβλημα σου και ολα να πανε καλα!!φιλιαα

bp-IOLH
21-06-09, 23:37
πεταλουδιτσα μου ευχομαι ολα να πανε καλα και να καταφερεις να αποκτησεις το παιδακι σου!!!μπορεις να μου πεις ποιες εξετασεις εκανες? μου συνεστησε κι ο γιατρος μου να κανω για θρομβοφιλια και κατι αλλες και θελω να δω αν ειναι ιδιες!!!! b-p IOLH σου ευχομαι να λυσεις το προβλημα σου και ολα να πανε καλα!!φιλιαα

Ευχαριστώ B-FLY μου κι εσύ ό,τι καλύτερο στις προσπάθειές σου.

petalouditsa
23-06-09, 00:20
Ευχαριστω κοριστακι μου..να σαι καλα! ανταποδίδω.
λοιπον γραφω τις εξετασεις που εκανα και κοστισαν 390ε.
(περιεργο ομως ,η bp-IOLH χωρις βεβαρημένο ιστορικο και οι εξετασεις τις κοστισαν 450 και εγω που οταν άκουσε ο γιατρός το ιστορικο μου(μητερα εγχειριζμενη 5 φορές με φλεβίτιδα,αδερφη επισης,πατερα με αιμορροΐδες και εγω φλεβιτιδα + αιμορροΐδες...) ο γιατρος εφρηξε..το πακετο μου κόστισε 390.

- ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ
- D-DIMMER
- APC RESISTANCE
- Παράγοντας V G1691A
- ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ (G20210A)
- ΡAI-1 (-6755G/4G)
- ΡAI-1 (A844G)
- MTHFR (C677T)
- MTHFR (A1298C)
- ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ C
- ΔΡΑΣΤΙΚΙΤΗΤΑ ΟΛΙΚΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S
- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S
-ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΙΙΙ
- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ Ζ
- Παράγοντας vW
- Παράγοντας VIII
- Παράγοντας XII
- EΛΕΓΧΟΣ ΔΡΑΣΤΙΚΌΤΗΤΑΣ ΑΙΜOΠΕΤΑλΙΩΝ
- GpIa
- GpIIIa

VASSO96
23-06-09, 11:33
εγω παντως δεν εχω κανενα βεβαρημενο ιστορικο ,ουτε στην οικογενεια δεν εχουμε τιποτα,πηγα απο μονη μου ψαχνοντας στο ιντερνετ και εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας (στην βιοιατρικη ,πληρωσα καπου 500 ευρω) και βγηκα ,οπως εγραψα πιο πανω ομοζυγη στο MTHFR ( C677T).Aμεσως πηγα στον αιματολογο και μου ειπε οτι πρεπει να περνω salospir μεχρι να ακουσουμε καρδιακο παλμο και μετα ενεσεις υπαρινης,αλλα δεν προλαβα διοτι η εγκυμοσυνη δεν προχωρισε.Κανενας γιατρος δεν μου ειχε πει ποτε να ψαχτω σ'αυτο το θεμα.
Οπως και στο θεμα του θυροειδη (ασχετο ,απλα το αναφερω) χωρις κανενα ιστορικο παλι απο μονη μου βρηκα οτι ηταν τσιμπιμενες οι τιμες της TSH (3,85) ,με το ζορι η ενδοκρινολογος μου δωσε Τ4 αλλα την χαμηλοτερη περιεκτικοτητα που υπαρχει και οντως μου πεσε στο 2,29 σ εναν μηνα.Μια εβδομαδα αφου ειχα μεινει εγκυος ξαναμετραω TSH και ηταν 3,08 μετα απο 4 μερες μαθαινω οτι η εγκυμοσυνη δεν προχωραει.Παω σε ενδοκρινολογο ειδικευμενο σε θεματα γονιμοτητας και μου λεει οτι η TSH πρεπει να ειναι γυρω στο 1 οταν θες να μεινεις εγκυος ,διοτι με την εγκυμοσυνη "τρελενεται" ετσι κι αλλιως ο θυροειδης και οτι TSH πανω απο 3 ευθυνεται για αποβολες.

Πιστευω οτι πολλες περιπτωσεις αποβολων θα ειχαν αποθευχθει εαν οι κοπελες οι τσεκαριστει πριν.Πολλοι γιατροι δεν δινουν σημασια γιατι το 10% των κυησεων λεει,καταληγει σε αποβολη οποτε "μην ανησυχεις,θα τα καταφερεις την επομενη φορα",γιάυτους νουμερα και στατιστικες ειναι ,αλλα γιατι να ειμαι εγω το 10%?

bp-IOLH
23-06-09, 12:13
Ευχαριστω κοριστακι μου..να σαι καλα! ανταποδίδω.
λοιπον γραφω τις εξετασεις που εκανα και κοστισαν 390ε.
(περιεργο ομως ,η bp-IOLH χωρις βεβαρημένο ιστορικο και οι εξετασεις τις κοστισαν 450 και εγω που οταν άκουσε ο γιατρός το ιστορικο μου(μητερα εγχειριζμενη 5 φορές με φλεβίτιδα,αδερφη επισης,πατερα με αιμορροΐδες και εγω φλεβιτιδα + αιμορροΐδες...) ο γιατρος εφρηξε..το πακετο μου κόστισε 390.

- ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ
- D-DIMMER
- APC RESISTANCE
- Παράγοντας V G1691A
- ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ (G20210A)
- ΡAI-1 (-6755G/4G)
- ΡAI-1 (A844G)
- MTHFR (C677T)
- MTHFR (A1298C)
- ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ C
- ΔΡΑΣΤΙΚΙΤΗΤΑ ΟΛΙΚΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S
- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ S
-ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗΣ ΙΙΙ
- ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ Ζ
- Παράγοντας vW
- Παράγοντας VIII
- Παράγοντας XII
- EΛΕΓΧΟΣ ΔΡΑΣΤΙΚΌΤΗΤΑΣ ΑΙΜOΠΕΤΑλΙΩΝ
- GpIa
- GpIIIa

πεταλουδίτσα, κι οι δικές μου εξετάσεις θα κόστιζαν 390 ευρώ αλλά τελευταία στιγμή με ρώτησε τι ομάδα αίματος έχω και δεν ήξερα. Αποφάσισε τότε να μου κάνει και κάτι άλλες εξετάσεις (δεν ξέρω όμως τι σχέση έχουν με το γεγονός ότι δεν γνωρίζω την ομάδα αίματός μου) κι έτσι ανέβηκε το κόστος στα 450 ευρώ.
Το μεσημέρι έχω ραντεβού με την αιματολόγο στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ.
Θα σας πω τα νέα ή το βράδυ ή αύριο το πρωί.

bp-IOLH
23-06-09, 22:01
Κορίτσια, γεια σας. Σας γράφω τα νέα μου, όπως σας ειχα υποσχεθεί.
Πήγα σήμερα στην αιματολόγο του ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ.
Μου είπε ότι οι παράγοντες στους οποίους είμαι ετεροζυγώτης δεν ενοχοποιούνται για αποβολές. Επίσης, μου είπε ότι αντίθετα οι παράγοντες της αιμορροφιλίας ειναι ελαφρώς αυξημένοι και επέμενε διαρκώς να με ρωτάει αν χάνω πολύ αίμα στην περίοδο, αν έχω βγάλει δόντια και πόσο αίμα έχανα και τέτοια πράγματα. Της είπα ότι γενικώς ούτε στην περίοδο χάνω πολύ αίμα ούτε στα δόντια που έβγαλα. Μου έκλεισε ραντεβού για να ξαναπάω να μου κάνει μια εξέταση "ομοκυστεΐνη πλάσματος" και να ξανακάνει κάτι παράγοντες αιμορροφιλίας. Σώνει και καλά ότι αντί για θρομβοφιλία έχω το αντίθετο, δηλ. κάποια τάση προς αιμορροφιλία.
Μου είπε ότι δεν πρέπει να κάνω ηπαρίνες και, αν μείνω έγκυος, να παίρνω φιλισίν.
Έχω αγχωθεί λιγάκι, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Εννοείται ότι δεν θα το αφήσω έτσι, θα πάω και σε άλλο αιματολόγο, γιατί για άλλο πήγαινα και άλλο μου βρήκε.
Αυτά τα νέα μου. Θα πάω και στον αιματολόγο που μου σύστησε ο γυναικολόγος μου και μετά θα πάω και στον γυναικολόγο μου να του πω τι μου είπανε.
Πάντως είχε αρκετό κόσμο αυτή και ρώτησα κάποιους που περιμένανε απέξω και μου είπαν τα καλύτερα λόγια.
Δεν ξέρω ρε κορίτσια, αγχώθηκα ελαφρώς. Καλύτερα να μου έλεγε ότι έχω θρομβοφιλία και θα κάνω τις τάδε ηπαρίνες παρά αυτό που μου είπε και δεν ξέρω τώρα τι μου γίνεται.

margi1
24-06-09, 08:23
Mπορείς να μου πείς πώς λέγεται αυτή η γιατρός στο ΑΛεξάνδρα και πώς έκλεισες ραντεβού;;;

bp-IOLH
24-06-09, 09:42
Mπορείς να μου πείς πώς λέγεται αυτή η γιατρός στο ΑΛεξάνδρα και πώς έκλεισες ραντεβού;;;

margi1, καλημέρα.
Η αιματολόγος στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ λέγεται Χαρά Ματσούκα και το ραντεβού το έκλεισα μέσω του 1535 (είναι ο τετραψήφιος τηλεφωνικός αριθμός με τον οποίο κλείνεις ραντεβού σε δημόσια νοσοκομεία, καλείς 1535 και ακολουθείς τις ηχογραφημένες οδηγίες). Το όνομα της γιατρού μου το έδωσε μια φίλη μου που την είχε επισκεφτεί.

georgia.g
24-06-09, 09:52
Καλημέρα κοριτσάρες..ελπίζω να είστε καλα...
Λοιπον Πεταλουδίτσα αν θυμάμαι καλά εσυ είχες ρωτήσει για το Ικα..πήγα χτε στο ΙΚΑ και κατεθεσα τις αποδειξεις και τα παραπεμπτικα απο το γιατρο του ΙΚΑ...Έπεσα σε μια πολυ καλη γυναικα που μου είπε να τα αφησω να βγαλει ένα ποσο και να παω σήμερα να το πάρω περιπου το 30% και μετα να κάνω ένσταση να πάρω τα υπολλοιπα μετα από κανα δύο μήνες.....
Σήμερα όμως που πήγα μου έβγαλε 360ευρω από τα 450 που είχα δώσει και μου είπε πως δεν χρειαζόταν να κάνω ένσταση γιατί καπου έκει θα έπερνα τελικως...
Ακομα δεν το πιστευω πως ξεμπερδεψα τόσο σύντομα...Ευτυχως τα υπεγραψε και ο προϊστάμενος και τα τσέπωσα πρωι πρωι...
Τελικα το θεμα είναι να πέσεις σε καλους ανθρώπους...Ελπίζω να σε βοήθησα φιλάκια

petalouditsa
24-06-09, 16:56
Καλημέρα κοριτσάρες..ελπίζω να είστε καλα...
Λοιπον Πεταλουδίτσα αν θυμάμαι καλά εσυ είχες ρωτήσει για το Ικα..πήγα χτε στο ΙΚΑ και κατεθεσα τις αποδειξεις και τα παραπεμπτικα απο το γιατρο του ΙΚΑ...Έπεσα σε μια πολυ καλη γυναικα που μου είπε να τα αφησω να βγαλει ένα ποσο και να παω σήμερα να το πάρω περιπου το 30% και μετα να κάνω ένσταση να πάρω τα υπολλοιπα μετα από κανα δύο μήνες.....
Σήμερα όμως που πήγα μου έβγαλε 360ευρω από τα 450 που είχα δώσει και μου είπε πως δεν χρειαζόταν να κάνω ένσταση γιατί καπου έκει θα έπερνα τελικως...
Ακομα δεν τ πιστευω πως ξεμπερδεψα τόσο σύντομα...Ευτυχως τα υπεγραψε και ο προϊστάμενος και τα τσέπωσα πρωι πρωι...
Τελικα το θεμα είναι να πέσεις σε καλους ανθρώπους...Ελπίζω να σε βοήθησα φιλάκια

georgia.g σε πιο ικα πηγες? μηπως να παω στο ιδιο!!!:wink::wink:

petalouditsa
24-06-09, 17:08
Αρχικο μηνυμα--VASSO96 --
Οπως και στο θεμα του θυροειδη (ασχετο ,απλα το αναφερω) χωρις κανενα ιστορικο παλι απο μονη μου βρηκα οτι ηταν τσιμπιμενες οι τιμες της TSH (3,85) ,με το ζορι η ενδοκρινολογος μου δωσε Τ4 αλλα την χαμηλοτερη περιεκτικοτητα που υπαρχει και οντως μου πεσε στο 2,29 σ εναν μηνα.Μια εβδομαδα αφου ειχα μεινει εγκυος ξαναμετραω TSH και ηταν 3,08 μετα απο 4 μερες μαθαινω οτι η εγκυμοσυνη δεν προχωραει.Παω σε ενδοκρινολογο ειδικευμενο σε θεματα γονιμοτητας και μου λεει οτι η TSH πρεπει να ειναι γυρω στο 1 οταν θες να μεινεις εγκυος ,διοτι με την εγκυμοσυνη "τρελενεται" ετσι κι αλλιως ο θυροειδης και οτι TSH πανω απο 3 ευθυνεται για αποβολες.

αλλο και παλι τουτο!!!!
εμενα η TSH ειναι 4.37. τσιμπημένη μου φαινετε κ εμενα.
σε 2 γιατρους ομως που τις εδηξα τις εξετασεις μια χαρα τις βρηκαν....
θα τρελαθώ..:shock::shock::shock:

margi1
25-06-09, 07:54
Καλή σου ημέρα και σε εσένα Ιόλη μου,
Εσύ τελικά τι έκανες με τις δικές σου εξετάσεις.
Πήγες τελικά και σε άλλον αιματολόγο;;;
Εσύ έκανες τις εξετάσεις στον Οοκονόμου;;;
Δεν θα έπρεπε εκείνος να μας διάβαζε τα αποτελέσματα;;;
Στο κάτω κάτω γι αυτό πήγαμε σε αυτόν για να μας πεί τελικά τί θα πρέπει να κάνουμε και όχι να μας παραπέμψει αλλόύ.
Το θεωρώ απαράδεκτο αυτό:::

VASSO96
25-06-09, 10:19
Αρχικο μηνυμα--VASSO96 --

αλλο και παλι τουτο!!!!
εμενα η TSH ειναι 4.37. τσιμπημένη μου φαινετε κ εμενα.
σε 2 γιατρους ομως που τις εδηξα τις εξετασεις μια χαρα τις βρηκαν....
θα τρελαθώ..:shock::shock::shock:

απ'οτι μου ειπε ,κοιταει την TSH σχεση με τα αντιθυρεοειδικα αντισωματα (αντι-tpo και tg)
γιατρος δεν ειμαι ,αλλα νομιζω οτι για καποιαν που θελει να κανει παιδι το 4,37 ειναι τσιμπημενο.Εαν πχ ησουν ηδη μητερα δεν θα σε απασχολουσε ,γιατι ειναι ελαχιστα ανεβασμενη.Τους πρωτους μηνες ζωης το εμβρυο δεν εχει δικο του θυροειδη και ετσι επιβαρυνει αυτον της εγκυου.

wonder
07-07-09, 15:05
Γεια σας κοριτσια. Ειναι η πρώτη φορα που γράφω και δεν ξερω καν αν το κειμενο θα αναρτηθεί. Ανακάλυψα οτι ειμαι θρομβοφιλική στη 10η ημέρα της λοχείας που επαθα εκτεταμενη θρόμβωση στην αριστ. λαγώνιια φλέβα. Εκανα 6 μήνες inoxeb (προκειμένου να βγούν και τα επαναληπτικά αποτελεσματα του ελεγχου θρομβοφιλιας ) και μετα συνεχισα με το χαπι. Τα αποτελέσματα έδειξαν ετεροζυγώτης στην προθρομβίνη και οριακη στην πρωτείνη C. Το κακο ειναι οτι στον παραγωντα V-leiden έγραφε "ομόζυγο γονοτυπο" κατι που ο αιματολόγος δε σχολίασε για επικίνδυνο. Μετα από προτροπή του αγγειολόγου επανέλαβα τις εξετασεις σε άλλο κεντρο με αποτέλεσμα: ετεροζυγώτης V-leiden. Ολοι μου ειπανε οτι το κεντρο αυτό ειναι πολυ αξιόπιστο και δεν εψαξα για 3ο κέντρο. Μετα απο 1 χρονο και 3 μηνες θεραπεία εκανα την τελευταια μαγνητική εχοντας την ελπίδα οτι θα σταματησω το χαπι και όλα καλα. Στη μαγνητικη μίλησαν για επέκταση θρόμβου και εχω τρελαθεί. Ξέρει κανεις να μου προτεινει κάποιο πολυ αξιοπιστα κεντρο? Επισης μου λένε οτι μπορώ να μείνω πάλι έγκυος? Ξερετε κάποια που μετα από θρόμβωση έμεινε και παλι έγκυος?

petalouditsa
07-07-09, 20:59
εγω τις εξετάσεις θρομβοφιλιας τις έκανα στο αρεταιειο.
κακός απο οτι αποδείχτηκε.
τυχαία με έστειλαν σε μια αιματολόγο στο τζανειο, η οποία δούλευε χρόνια στο ιπποκράτειο, στο τμήμα θρομβοφιλιας.
μου εξήγησε οτι εξειδηκευμενα εργαστήρια για τις εξετάσεις αυτές είναι το ιπποκράτειο και το λαϊκό. και οτι στο αρεταιειο μου εκαναν εξετασεις που δεν ηταν αναγκη να γινουν ενω παρελειψαν κάποιες βασικές.
στο αρεταιειο λοιπον πληρωσα 390ε, προφανως χωρις λογο.

ο οικονομου που σε αναλαμβάνει και σου παίρνει το ιστορικό για να επιλεξει ποιες εξετασεις θα σου κανει ,δεν μου γέμισε το ματι.
στην αρχη βεβαια ειναι πολυ ευγενικός και εχει όρεξη να σου εξηγησει ακομα και πραγματα που δεν σε ενδιαφέρουν .προφανως για να σε αγχωσει και να δωσεις το λεφτουδακια σου χωρις 2η σκεψη.
εγω μεχρι τα κλαματα εβαλα την ωρα που μου εκανε τα πραγματα τοσο τραγικα.
οταν ομως πηγα να παρω τα αποτελέσματα ουτε χρονο να μου εξηγησει τι σημεναν οι αριθμοι δεν ειχε.
αφου λοιπον κατσικοθηκα εκει και δεν εφευγα αν δεν του μιλαγα,
ηρθε ( με στιλακι αγενεστατο ) και μου ειπε οτι μεχρι τωρα οι εξετασεις δεν δείχνουν πρόβλημα αλλα επειδη ομως κατι βλεπει ...θελει 130 ε ακομα για να δει..

Α! να μην ξεχασω το χερι που μου εβαλε που τον πηρα τηλ.και τον ενόχλησα για να μου πει ενα ναι η ενα οχι(οπως ειχαμε συνεννοηθεί )μια και ειμαι απο επαρχεία και καθως με ειχε τρελάνει ηθελα να μαθω αμεσως μόλις εβγαιναν τα αποτελεσματα αν πάσχω η οχι!!!

το αποτελεσμα ειναι οτι τωρα ειμαι εγκυος και τρεχω και δεν φτανω.

η επιλογη δικη σας...

petalouditsa
07-07-09, 21:53
καιρο εχω να σας "δω" κορίτσια και έχουμε εξελίξεις..
να αρχισω αναποδα και να σας πω οτι ειμαι έγκυος (μεχρι σημερα δηλαδη γιατι αυριο ποιος ξερει..)

πηρα και τα αποτελεσματα των εξετασεων θρομβοφιλιας.εδω αρχιζει η ιστορια με το αρεταιειο και τον οικονομου.

απογοητευτηκα απο την σταση του οικονομου και απο την επιλογη μου.σας εξηγω αμεσως γιατι..

Ο οικονομου στην αρχη ειναι πολυ ευγενικός και εχει όρεξη να σου εξηγησει ακομα και πραγματα που δεν σε ενδιαφέρουν .
προφανως για να σε αγχωσει και να δωσεις τα λεφτουδακια σου χωρις 2η σκεψη.
μεχρι τα κλαματα εβαλα την ωρα που μου εκανε τα πραγματα τοσο τραγικα.
οταν ομως πηγα να παρω τα αποτελέσματα ειδα εναν άλλο κηριο σκληρό και αγενεστατο.
ουτε χρονο να μου εξηγησει τι σημεναν οι αριθμοι δεν ειχε.
κατσικοθηκα λοιπον εκει και δεν εφευγα αν δεν του μιλαγα,

Απ τα πολλα βγηκε απο το γραφειο και με δεχτηκε στον διάδρομο για να μου πει οτι μεχρι τωρα οι εξετασεις δεν δείχνουν πρόβλημα αλλα επειδη κατι βλεπει ...θελει 130 ε ακομα για να δει καλα...
να μην ξεχασω το χερι που μου εβαλε που τον πηρα τηλ.και τον ενόχλησα για να μου πει ενα ναι η ενα οχι(οπως ειχαμε συνεννοηθεί )μια και ειμαι απο επαρχεία και καθως με ειχε τρελάνει ηθελα να μαθω αμεσως μόλις εβγαιναν τα αποτελεσματα αν πάσχω η οχι!!!

πηρα λοιπον τις εξετασεις μου και πηγα στον γυναικολογο μου
ο οποιος με εστειλε σε μια αιματολόγο στο τζανειο που δούλευε χρόνια στο ιπποκράτειο, στο τμήμα θρομβοφιλιας.

η αιματολογος μου εξήγησε οτι εξειδηκευμενα εργαστήρια για τις εξετάσεις αυτές είναι το ιπποκράτειο και το λαϊκό. και οτι στο αρεταιειο μου εκαναν εξετασεις που δεν ηταν αναγκη να γινουν ενω παρελειψαν κάποιες βασικές.

ετσι λοιπον μου προτεινε να κανω αυτες που έλειπαν.

σήμερα έκανα τις εξετασεις με ρίσκο να μην δείξουν πραγματικά αποτελέσματά. κανονικά δεν γίνονται σε εγκυμοσύνη γιατι υπάρχει περίπτωση λαθους (το θετικο αποτελεσμα αμφισβητείτε,οχι το αρνητικό)
αν βγουν θετικές θα ακολουθήσω αντιπηκτική αγωγή.

την επόμενή τρίτη βγαίνουν τα αποτελέσματα,την τετάρτη θα πάω για υπέρηχο να δω το μωρακι αν το δω...
το κακο με όλα αυτα ειναι πως δεν μπορω να νιώσω έγκυος,να νιώσω την χαρά της εγκυμοσύνης(μην πάθω τα ιδια με την περασμένη φορά)

σας τα ειπα μπερδεμενα??sorry ειμαι τοσο ζαλισμενη..αλλα ηθελα να σας τα πω
..

georgia.g
08-07-09, 07:30
καιρο εχω να σας "δω" κορίτσια και έχουμε εξελίξεις..
να αρχισω αναποδα και να σας πω οτι ειμαι έγκυος (μεχρι σημερα δηλαδη γιατι αυριο ποιος ξερει..)

πηρα και τα αποτελεσματα των εξετασεων θρομβοφιλιας.εδω αρχιζει η ιστορια με το αρεταιειο και τον οικονομου.

απογοητευτηκα απο την σταση του οικονομου και απο την επιλογη μου.σας εξηγω αμεσως γιατι..

Ο οικονομου στην αρχη ειναι πολυ ευγενικός και εχει όρεξη να σου εξηγησει ακομα και πραγματα που δεν σε ενδιαφέρουν .
προφανως για να σε αγχωσει και να δωσεις τα λεφτουδακια σου χωρις 2η σκεψη.
μεχρι τα κλαματα εβαλα την ωρα που μου εκανε τα πραγματα τοσο τραγικα.
οταν ομως πηγα να παρω τα αποτελέσματα ειδα εναν άλλο κηριο σκληρό και αγενεστατο.
ουτε χρονο να μου εξηγησει τι σημεναν οι αριθμοι δεν ειχε.
κατσικοθηκα λοιπον εκει και δεν εφευγα αν δεν του μιλαγα,

Απ τα πολλα βγηκε απο το γραφειο και με δεχτηκε στον διάδρομο για να μου πει οτι μεχρι τωρα οι εξετασεις δεν δείχνουν πρόβλημα αλλα επειδη κατι βλεπει ...θελει 130 ε ακομα για να δει καλα...
να μην ξεχασω το χερι που μου εβαλε που τον πηρα τηλ.και τον ενόχλησα για να μου πει ενα ναι η ενα οχι(οπως ειχαμε συνεννοηθεί )μια και ειμαι απο επαρχεία και καθως με ειχε τρελάνει ηθελα να μαθω αμεσως μόλις εβγαιναν τα αποτελεσματα αν πάσχω η οχι!!!

πηρα λοιπον τις εξετασεις μου και πηγα στον γυναικολογο μου
ο οποιος με εστειλε σε μια αιματολόγο στο τζανειο που δούλευε χρόνια στο ιπποκράτειο, στο τμήμα θρομβοφιλιας.

η αιματολογος μου εξήγησε οτι εξειδηκευμενα εργαστήρια για τις εξετάσεις αυτές είναι το ιπποκράτειο και το λαϊκό. και οτι στο αρεταιειο μου εκαναν εξετασεις που δεν ηταν αναγκη να γινουν ενω παρελειψαν κάποιες βασικές.

ετσι λοιπον μου προτεινε να κανω αυτες που έλειπαν.

σήμερα έκανα τις εξετασεις με ρίσκο να μην δείξουν πραγματικά αποτελέσματά. κανονικά δεν γίνονται σε εγκυμοσύνη γιατι υπάρχει περίπτωση λαθους (το θετικο αποτελεσμα αμφισβητείτε,οχι το αρνητικό)
αν βγουν θετικές θα ακολουθήσω αντιπηκτική αγωγή.

την επόμενή τρίτη βγαίνουν τα αποτελέσματα,την τετάρτη θα πάω για υπέρηχο να δω το μωρακι αν το δω...
το κακο με όλα αυτα ειναι πως δεν μπορω να νιώσω έγκυος,να νιώσω την χαρά της εγκυμοσύνης(μην πάθω τα ιδια με την περασμένη φορά)

σας τα ειπα μπερδεμενα??sorry ειμαι τοσο ζαλισμενη..αλλα ηθελα να σας τα πω
..

Μικρη μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ευχομαι όλα να σου παν τέλεια και σε 9 μηνες να κρατάς το μωράκι σου αγγαλια...

Οοσον αφορα το θεμα του Οικονόμου...θα σου πω πως δεν γνωριζω πως συμπεριφερεται οταν περνεις τις εξετάσεις γιατι εγω έστειλα την αδερφη μου να τις πάρει αφου θα τι πηγαινα στον γυναικολόγο μου..
Εμενα τις εξετασεις που πρεπει να κανω μου τις εγραψε ο γιατρος μου....όταν πηγα στο Αρρεταίειο έιδα ότι δεν τις κάνουν όλες και ετσι τι υπόλλοιπες τις εκανα στο Ιασω...
Με ευτο τον τροπο γλυτωσα ένα πόσο που πήρα πίσω από το ΙΚΑ.
Οσον αφορα το Λαικο και το Ιπποκρατει και εμενα μου ειχαν πει πως ειναι τα καλυτερα δημοσια νοσοκομεια για να κανεις αυτον τον έλεγχο...όταν όμως το Απριλη είχα πάρει τηλ και στα δυο να κλεισω ραντεβού ειχαν διαθεσιμη ημερομηνία το Οκτωμβριο...και επειδη ηθελα να κανω τις εξετασεις άμεσα γι αυτο και δεν τα προτημησα...
Εφοσον είσαι ήδη εγκυος δεν ξερω αν έχουν νωριτερα ημερομηνιες για να πας εκει...Πάντως μην αγχωνεσαι και όλα θα πας τελεια...

margi1
08-07-09, 08:18
Καλημέρα και απο εμένα κορίτσια,
Χάρηκα πολύ πεταλουδίτσα μου για το χαρμόσυνο νέο σου.Όλα θα πάνε καλά και να έχεις πάντα θετική σκέψη.
Συμφωνώ μαζί σου με τον Κο Οικονόμου.Δεν μπορεί απλά να σου δίνει ένα χαρτί και μετά να κάνει ότι δεν σε ξέρει.
Και εγώ πήγα σε αιματολόγο και μου είπε ότι ήταν υπερβολή που έκανα τόσες εξετάσεις και στο κάτω κάτω όλοι αυτοι οι δείκτες δεν ενοχοποιούνται για παλύνδρομη κύηση.
Anyway μου είπε να κάνω επανέλεγχο μετά απο ένα τρίμηνο και άν 2 δείκτες βγόυν το ίδιο πάει να πεί ότι έχω θρομβοφιλία.
Αυτή τη φορά όμως θα τις κάνω άλλου και όχι στο Αρεταίειο.

bp-IOLH
08-07-09, 10:05
Καλημέρα κορίτσια.
Κι εγώ πήγα να πάρω τις εξετάσεις και δεν βρήκα τον ίδιο τον Οικονόμου. Ρώτησα μια συνεργάτιδά του και μου είπε να πάω στο γυναικολόγο μου. Την άλλη μέρα ξαναπήρα τον Οικονόμου αλλά μου είπαν τα ίδια.
Έτσι πήγα σε αιματολόγο.
Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ από άλλες κοπέλες ότι συνεργάστηκαν με τον Οικονόμου και ήταν πολύ κατατοπιστικός. Νόμισα λοιπόν ότι έτυχε στη δική μου περίπτωση να μην τον βρω. Απ' ότι κατάλαβα όμως διαβάζοντάς σας, είναι τελικά πάγια τακτική του.
Δεν ξέρω τι να πω.
Εγώ έκανα προχθές κάτι συμπληρωματικές εξετάσεις στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ και θα δω τι θα μου πουν και μετά θα πάω και σε άλλον αιματολόγο που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου.
Και μετά θα το κλείσω το θέμα και δεν θα ξανασχοληθώ.

petalouditsa
08-07-09, 23:26
ευχαριστω κοριτσαρες μου.
κι εγω αυτο ευχομαι..να πανε ολα καλα για μενα και για εσας.
φιλακια!!

bp-IOLH
09-07-09, 00:28
ευχαριστω κοριτσαρες μου.
κι εγω αυτο ευχομαι..να πανε ολα καλα για μενα και για εσας.
φιλακια!!

Καλά, Πεταλουδίτσα μου, είμαι πολύ ζώον :evil::evil::evil:. Διάβαζα το πρωί εντελώς βιαστικά και δεν συνειδητοποίησα ότι μόλις έμεινες έγκυος.
Τα θερμά μου συγχαρήτηρια κοριτσάρα μου, με το καλό, όλα να σου πάνε καλά, να έχεις μια θαυμάσια εγκυμοσύνη και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου.

ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ!!!

petalouditsa
10-07-09, 16:26
δύσκολα τα πραγματα..εχω αιμοραγια..
πολυ φοβαμαι οτι δεν προλαβα να κανω τις σωστες εξετασεις θρομβοφιλιας και με προλαβε αυτη.

ELISAVET
11-07-09, 23:46
δύσκολα τα πραγματα..εχω αιμοραγια..
πολυ φοβαμαι οτι δεν προλαβα να κανω τις σωστες εξετασεις θρομβοφιλιας και με προλαβε αυτη.

Πώς είσαι γλυκειά μου; Πέρασε η αιμορραγία; Περιμένουμε τα νέα σου και ευχόμαστε να είναι όλα τέλεια για σένα και για το μωρό σου!!!!!!!!!!!!

petalouditsa
12-07-09, 22:53
ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον.
εχω ανοίξει ενα θεμα με τιτλο- βοηθεια!!!(χοριακη)
μην επαναλαμβάνομαι κ κουράζω.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=44136

Xamodraki
14-07-09, 02:20
ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον.
εχω ανοίξει ενα θεμα με τιτλο- βοηθεια!!!(χοριακη)
μην επαναλαμβάνομαι κ κουράζω.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=44136

Με το καλο!
Για να ειμαι ειλικρινης "χαιρομαι" που βρισκω ομοιοπαθεις. Εχω κι εγω θρομβοφιλια Layden. Ειναι μια παθηση που δεν ειχα ξανακουσει ποτε στη ζωη μου! Κι επειδη ανηκω στην κατηγορια κληρονομικη εσπαγα το κεφαλι μου να δω απο ποιον την κληρονομησα. Μαλλον η ενοχη ειναι η μαμα μου η οποια παιρνει salospir. Απο την αλλη ομως εκανε και δυο παιδια χωρις κανενα προβλημα και δεν ειχε ποτε αποβολη ουτε αυτη ουτε και αλλες γυναικες της οικογενειας. Εμενα η γυναικολογος ειχε συμπεριλαβει στον προγεννητικο ελεγχο, τον οποιο εκανα μολις εμεινα εγκυος βεβαια, την APCR. Εκανα αυτη την εξεταση 2 φορες γιατι η μικροβιολογος βρηκε οτι δεν ειναι στα φυσιολογικα πλαισια. Απο κει και μετα αρχισε η φασαρια. Πηγα μεσω του ταμειου μου (ΙΚΑ-ΤΑΞΥ) σε μια αιματολογο η οποια μου ζητησε να παω στο Αχεπα και να δω εναν συναδελφο της που ειδικευεται στην θρομβοφιλια, μαζι με το βιβλιαριο μου ωστε να χρεωθουν οι εξετασεις εκει. Οντως ετσι εκανα, δεν πληρωσα ευρω για εξετασεις, εκανα ξανα πιο αναλυτικες στο νοσοκομειο που αν τις πληρωνα θα εβγαιναν πανω απο 500 ευρω. Απο τον συγκεκριμενο γιατρο ειμαι πολυ ευχαριστημενη, διαβασα εδω για καποιον αλλο που φερεται ασχημα. Ο δικος μου μου εξηγησε τα περι θρομβοφιλιας, με ευγενεια και οποτε τον χρειαστηκα τον βρηκα στο τηλεφωνο. Μου εδωσε στην αρχη Innohep αλλα παρουσιασα αλλεργικη αντιδραση, εβγαλα μεγαλα σπυρια σαν τσιμπηματα κουνουπιων και τη διεκοψα. Μετα εκανα Clexane των 0.4 μεχρι και 40 μερες μετα. Απο τον 4ο μηνα. Και μην ακουτε βλακειες μπορειτε να θηλασετε χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Το μονο "προβλημα" ειναι οτι δεν πρεπει να συνδυαστει η ηπαρινη με την επισκληριδιο. Η γυναικολογος μου ειχε πει να κανω την ενεση πρωι απο τον 8ο, επειδη κατα κανονα τα νερα σπανε βραδυ για να μπορεσω να κανω την επισκληριδιο. Να υπαρχει ενα ασφαλες χρονικο περιθωριο δηλαδη. Τελικα πηγα με ραντεβου κι ετσι την προηγουμενη απλα δεν εκανα ηπαρινη. Ολα πηγαν πολυ καλα. Δεν θελει αγχος. Τωρα τα λεω ετσι ψυχρα, αλλα εκανα υπομονη και σκεφτομουν το καλο το δικο μου και του μωρου. Ασε που και στην επομενη εγκυμοσυνη το ιδιο θα πρεπει να γινει. Ισως και απο πιο νωρις. Στην αρχη ειχα σκασει που επρεπε να κανω ενεσεις αλλα συνηθισα σιγα σιγα. Πρωτα στην κοιλια και μολις φουσκωσα στον μηρο.
Επισης εχω να πω οτι μου εχουν μεινει καποιες ενεσεις Innohep και Clexane, λιγες βεβαια αλλα δεν πειραζει, ειναι κλειστα κουτια, αν καποια κοπελα τις χρειαζεται ας με πει, θα τις στειλω ευχαριστως! :)
Clexane 0,4 εχω 5 κουτια
Innohep 0,35 6 κουτια

Σορυ για το σεντονι :oops:

chamsof17
16-07-09, 11:38
καλημέρα, επίσημα απο χτές μπαίνω και εγώ στο club της θρομβοφιλίας. Έχω και εγώ κληρονομική θρομβοφιλία. Η τιμή της APCR ήταν ανεβασμένη. Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζομαι θεραπεία, θα χρειαστώ θεραπεία μόνο σε κατάσταση που ο οργανισμός μου είναι σε σοκ όπως ακινήσια, εγκυμοσύνη κτλ. Μετά απο 4 ολόκληρα χρόνια έχω ένα αποτέλεσμα στα χέρια μου!!Κάτι είναι και αυτό!!! Τώρα θα ξεκινήσουμε τα αντιπατρικά!!Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια!!

petalouditsa
18-07-09, 10:41
chamosof17 καλημερα!
να τα παρουμε απ την αρχη. γιατί κανεις εξετάσεις? είχες αποτυχημένες εγκυμοσύνες?
που τον εκανες τον ελεγχο θρομβοφιλιας?(απο περιεργια ρωτάω)
και μια τελευταια απορια..γιατι αφου βρηκες το προβλημα συνεχίζεις με τα αντιπατρικα?
τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι πανακριβα..
σου εύχομαι ολα να πάνε οπως τα θες.

κατερινα1
20-07-09, 20:39
ΤΕΣΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤ

petalouditsa
22-07-09, 11:50
τι κανανε οι admin???συγχωνεψαν τα 2 θεματα ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ.
λεω και γω...γιατι δεν βγάζω άκρη τοσες μερες??
εν το μεταξύ σε δυο συνεχόμενα μυνηματα επαναλαμβανομαι αισχρα..θα με περνανε για jazz.
thanks admin..

chamsof17
22-07-09, 13:31
chamosof17 καλημερα!
να τα παρουμε απ την αρχη. γιατί κανεις εξετάσεις? είχες αποτυχημένες εγκυμοσύνες?
που τον εκανες τον ελεγχο θρομβοφιλιας?(απο περιεργια ρωτάω)
και μια τελευταια απορια..γιατι αφου βρηκες το προβλημα συνεχίζεις με τα αντιπατρικα?
τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι πανακριβα..
σου εύχομαι ολα να πάνε οπως τα θες.

καλησπέρα, εξετάσεις κάνω γιατί έχω ήδη μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου. Ο γιατρός μου επειδή είναι ψείρας, ξεκινήσαμε απο την αρχή να κάνουμε τις εξετάσεις για θρομβοφιλία. Τις έχω κάνει
α) σε ιδιώτη αιματολόγο
β) στο κρατικό Νικαιάς
γ)στο Λαϊκο
δ) στο Ωνάσσειο.
Μετά λοιπόν απο 4 χρόνια κατάφεραν να μου πουν με σιγουριά οτι έχω συγγενή θρομβοφιλία, οπότε στην εγκυμοσύνη θα πάρω αγωγή. Τώρα για τα αντιπατρικά, κάναμε το τεστ με τον άντρα μου και είμαστε αρνητικοί, οπότε τώρα πρέπει να κλείσω rdv για τα κάνω το εμβόλιο. Εντάξει είναι ακριβά αλλά όχι και πανάκριβα συγκρινόμενα βέβαια με τις επαναλαμβανόμενες εξετάσεις θρομβοφιλίας που έκανα. Αυτά, εσύ πώς τα πάς? Όλα καλά?

kales
22-07-09, 17:47
Μετά λοιπόν απο 4 χρόνια κατάφεραν να μου πουν με σιγουριά οτι έχω συγγενή θρομβοφιλία, οπότε στην εγκυμοσύνη θα πάρω αγωγή. Τώρα για τα αντιπατρικά, κάναμε το τεστ με τον άντρα μου και είμαστε αρνητικοί, οπότε τώρα πρέπει να κλείσω rdv για τα κάνω το εμβόλιο. Εντάξει είναι ακριβά αλλά όχι και πανάκριβα συγκρινόμενα βέβαια με τις επαναλαμβανόμενες εξετάσεις θρομβοφιλίας που έκανα. Αυτά, εσύ πώς τα πάς? Όλα καλά?
http://www.parents.gr/forum/images/statusicon/user_online.gif http://www.parents.gr/forum/images/buttons/report.gif (http://www.parents.gr/forum/report.php?p=1123483)
κοριτσια καλησπερα, εχω και γω θρομβοφιλια, δηλ αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και παιρνω αντιπηκτικη αγωγη....την ανακαλυψα μετα απο πολυ προσπαθεια στο ιπποκρατειο...στην εγκυμοσυνη θα παρω ηπαρινη..βεβαια δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος...
θαθελα να ρωτησω τι εννοεις με το εμβολιο, υπαρχει εμβολιο για τη θρομβοφιλια....
http://www.parents.gr/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=1123483)

kales
22-07-09, 17:52
chamsof 17 εγραψα το προηγουμενο μηνυμα για να σε ρωτησω για το εμβολιο και αντεγραψα ενα κομματι απο σενα.....

chamsof17
23-07-09, 10:09
καλημέρα kales, το εμβόλιο θα το κάνω για τα αντιπατρικά, για την αγωγή της θρομβοφιλίας θα με ενημερώσει η αιματολόγος μου όταν με το καλό μείνω έγκυος, φαντάζομαι οτι θα έχει salospir και ίσως και τις ενεσούλες που κάνουν καθημερινά. Αλλά και πάλι σου λεώ φαντάζομαι, γιατί με την αιματολόγο είπαμε θα τα πούμε με λεπτομέρειες όταν μείνω έγκυος.

kales
23-07-09, 14:17
ναι στην εγκυμοσυνη κανεις ενεσεις ηπαρινης και μερικες φορες δινουν σαλοσπιρ επισης..αλλα κανονικα επαρκει η ηπαρινη γιατι η δοση της παει αναλογα με το βαρος σου...
για τα αντιπατρικα δεν ειμαι ενημερωμενη....και δεν τα ξερω...
σου ευχομαι να μεινεις εγκυος γρηγορα και να πανε ολα καλα...και ελπιζω και γω να τα καταφερς και να τα λεμε τοτε!!!!
εμενα παντως με παρακολουθουν στο ιπποκρατειο και ειναι αξιοπιστοι γιατροι και ενδιαφερονται προσωπικα για τους ασθενεις..κανουν πολυ στενη παρακολουθηση....

chamsof17
23-07-09, 14:34
το Ιπποκράτειο η αλήθεια είναι οτι δεν το επισκέφτηκα, δεν γνωρίζω τί γίνεται εκεί. Απλά ως τελευταία λύση βρήκα το Ωνάσσειο γιατί είχε νοσηλευτεί ο πατέρας μου σε κάποια στιγμή εκεί, και είχα ακούσει οτι το αιματολογικό του τμήμα είναι αξιόπιστο. Όχι οτι τα υπόλοιπα νοσοκομεία δεν είναι, αλλά είχα κουραστεί τόσα χρόνια να τρυπιέμαι χωρίς αποτέλεσμα τονίζω και πάλι όμως δεν φταίνε τα νοσοκομεία. Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι απο τις πιο δύσκολες αιματολογικές εξετάσεις. Σου εύχομαι και σένα γρήγορα με ένα bebe!!

VASSO96
23-07-09, 16:06
το Ιπποκράτειο η αλήθεια είναι οτι δεν το επισκέφτηκα, δεν γνωρίζω τί γίνεται εκεί. Απλά ως τελευταία λύση βρήκα το Ωνάσσειο γιατί είχε νοσηλευτεί ο πατέρας μου σε κάποια στιγμή εκεί, και είχα ακούσει οτι το αιματολογικό του τμήμα είναι αξιόπιστο. Όχι οτι τα υπόλοιπα νοσοκομεία δεν είναι, αλλά είχα κουραστεί τόσα χρόνια να τρυπιέμαι χωρίς αποτέλεσμα τονίζω και πάλι όμως δεν φταίνε τα νοσοκομεία. Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι απο τις πιο δύσκολες αιματολογικές εξετάσεις. Σου εύχομαι και σένα γρήγορα με ένα bebe!!

μολις χτες πηγα σ αυτην την αιματολογο!για την Μελισσαρη δεν μιλαμε?εμεινα πολυ ευχαριστημενη και υπ οψην ειχα ηδη παει σε δυο αλλους πριν,ο ενας εκ των οποιων ειναι και "ονομα",αλλα μαλλον τα λεφτα των ενδιεφεραν.

chamsof17
23-07-09, 16:11
BINGO!!!!!!Τις έκανες τις εξετάσεις? ή τώρα αρχίζεις?

ΤΙΤΗ
23-07-09, 16:16
μολις χτες πηγα σ αυτην την αιματολογο!για την Μελισσαρη δεν μιλαμε?εμεινα πολυ ευχαριστημενη και υπ οψην ειχα ηδη παει σε δυο αλλους πριν,ο ενας εκ των οποιων ειναι και "ονομα",αλλα μαλλον τα λεφτα των ενδιεφεραν.
συγνώμη αλλα σε ποιό νοσοκομείο είναι η Μαλισσάρη;

chamsof17
23-07-09, 16:18
λέγεται Μελισσάρη και είναι στο Ωνάσσειο το τηλ είναι 210-9493000.

kales
23-07-09, 17:45
οταν και γω εψαχνα να βρω ραντεβου τη μελισσαρη την ειχα βρει..αλλα τελικα καταφερα και το ιπποκρατειο...στο ωνασειο δουλευουν μονο πρωι? γιατι θαναι λιγο ταλαιπωρια για μενα να με παρακολουθουν εκει...ισως και οχι...
κοριτσια παντως το προβλημα με το αιμα μερικες φορες κανει πολλα χρονια να φανει..εγω ενω εκανα τις εξετασεις ημουν στο οριο τουφυσιολογικου και μετα 7 χρονια επιβεβαιωθηκαν οι υποψιες....και χαιρομαι που εχω ανακαλυψει το προβλημα γιατι εχω αγωγη και ετσι υπαρχει προφυλαξη....και νιωθω καλυτερα..κιολας...
ειναι σημαντικο να το ξερουμε για πολλους λογους και σε οσα κοριτσια προσπαθουν να κανουν παιδι ειναι ακομα πιο σημαντικο!!
καλη επιτυχια σε ολες

VASSO96
23-07-09, 19:00
BINGO!!!!!!Τις έκανες τις εξετάσεις? ή τώρα αρχίζεις?

τις εκανα,αλλα στην Βιοιατρικη γιατι τις ειχα κανει απο μονη μου ψαχνοντας στο ιντερνετ(ειμαι υστερικη ,τι να κανουμε)βεβαια οπως αποδειχτηκε καλως τις εκανα.οταν βγηκαν τα αποτελεσματα,τις πηγα σε δυο (τον πρωτον μου το συστησε ο γυναικολογος μου,τον δευτερο ο ενδικρινολογος μου)αλλα δεν μου προκαλεσαν την εμπιστοσυνη.Η Μελισσαρη ,φαινεται πιο εμπειρη,με καθυσυχασε(σε αντιθεση απο τον 2ο,ο οποιος με φορτωσε με 100 βιταμινες και ασπιρινες),μαλιστα μου συστησε να κανω εξεταση για να δω μηπως εχω παθει υπερβιταμινωση!(λεμε οτι παιρνω μια σακουλα βιταμινες)και μου αρεσε γιατι ρωτουσε μεχρι τις αρρωστιες που ειχαν οι γιαγιαδες μου,ευτυχως που ηταν και η μητερα μου μαζι που τα θυμαται καλυτερα)γενικα παντως ειναι απο τα καλυτερα κεντρα πιστευω οχι μονο στην Ελλαδα,αλλα στην Ευρωπη.εγω ειμαι ομοζυγη στο mthfr(ομοκυστεινη),αλλα γενικα απ οτι μου ειπε η Μελισσαρη πολυς κοσμος ειναι ομοζυγος ή ετεροζυγος και δεν το γνωριζει(και δεν παθαινει τιποτα).Δηλαδη πριν 10 χρονια ,ηξεραν τί ειναι η θρομβοφιλια?ομως παιδια εκαναν

peania
23-07-09, 19:26
κοριτσια με λενε στελλα...εχω δανειστει το username της κολλητης μου....θα ηθελα να σας πω λιγα για μενα...εχω μεσογειακη αναιμεια τυπου β η οποια δεν χρειαζομαι μεταγγισεις συχνα παρα μονο σε ιωσεις και εγκυμοσυνη...λογω αυτου εχω κανει σπληνεκτομη η οποια οταν λειπει παθαινεις πιο ευκολα θρομβωσεις...πριν μεινω εγκυος ειχα παθει ηδη 2 φορες...εκανα εξωσωματικη πριν 9 χρονια σχεδον (λογω ενδομητριωσης και συμφισεων...πετυχε με την πρωτη...κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης επαθα παλι θρομβωση και μετα απο εξετασεις φανηκε οτι ειχα δυο μεταλαγμενα γονιδια που προκαλουν θρομβωσεις...παρα πολυ σοβαρη θρομβοφιλια δηλαδη...(αν το ηξερε ο γιατρος μου δεν θα μου εκανε εξωσωματικη)....για να μην σας κουραζω αν και ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ στην εγκυμοσυνη (μεταγγισεις καθε 15 μερες και ενεσεις αντιπηκτικες μεχρι και σαραντα μερες μετα που γεννησα) εκανα δυο υγιεστατα και πανεμορφα κοριτσακια τωρα ειναι 8 χρονων!!!!!!
μην ξεχασω να σας πω εκανα 3 φορες τις εξετασεις για θρομβοφιλια μια στο μητερα η οποια ηταν πλασματικη γιατι ημουν εγκυος...μια στο υγεια η οποια βγηκε λαθος και τελικα κατεληξα στο ιπποκρατειο που για την γιατρο μου ειναι κορυφη!!!!

chamsof17
23-07-09, 21:51
τις εκανα,αλλα στην Βιοιατρικη γιατι τις ειχα κανει απο μονη μου ψαχνοντας στο ιντερνετ(ειμαι υστερικη ,τι να κανουμε)βεβαια οπως αποδειχτηκε καλως τις εκανα.οταν βγηκαν τα αποτελεσματα,τις πηγα σε δυο (τον πρωτον μου το συστησε ο γυναικολογος μου,τον δευτερο ο ενδικρινολογος μου)αλλα δεν μου προκαλεσαν την εμπιστοσυνη.Η Μελισσαρη ,φαινεται πιο εμπειρη,με καθυσυχασε(σε αντιθεση απο τον 2ο,ο οποιος με φορτωσε με 100 βιταμινες και ασπιρινες),μαλιστα μου συστησε να κανω εξεταση για να δω μηπως εχω παθει υπερβιταμινωση!(λεμε οτι παιρνω μια σακουλα βιταμινες)και μου αρεσε γιατι ρωτουσε μεχρι τις αρρωστιες που ειχαν οι γιαγιαδες μου,ευτυχως που ηταν και η μητερα μου μαζι που τα θυμαται καλυτερα)γενικα παντως ειναι απο τα καλυτερα κεντρα πιστευω οχι μονο στην Ελλαδα,αλλα στην Ευρωπη.εγω ειμαι ομοζυγη στο mthfr(ομοκυστεινη),αλλα γενικα απ οτι μου ειπε η Μελισσαρη πολυς κοσμος ειναι ομοζυγος ή εταιροζυγος και δεν το γνωριζει(και δεν παθαινει τιποτα).Δηλαδη πριν 10 χρονια ,ηξεραν τί ειναι η θρομβοφιλια?ομως παιδια εκαναν

μην μου πεις οτι ο άλλος αιματολόγος που είχες πάει ήταν ο Χατζής γιατί αν ήταν έχουμε πολλά κοινά. Θα αρχίσω να αναρωτιέμαι αν έχουμε και τον ίδιο γυναικολόγο...

kales
24-07-09, 11:26
στελλα δηλ peania σε ποια γιατρο πηγαινεις στο ιπποκρατειο? γιατι και γω πηγαινω εκει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη..μας παρακολουθουν πολυ στενα!!αν δε θελεις να το γραψεις στειλε μου πμ

VASSO96
24-07-09, 12:10
μην μου πεις οτι ο άλλος αιματολόγος που είχες πάει ήταν ο Χατζής γιατί αν ήταν έχουμε πολλά κοινά. Θα αρχίσω να αναρωτιέμαι αν έχουμε και τον ίδιο γυναικολόγο...

oh... yessssss.αυτος ηταν!Ο γυναικολογος μου λεγεται Αθανασιου

VASSO96
24-07-09, 12:13
κοριτσια με λενε στελλα...εχω δανειστει το username της κολλητης μου....θα ηθελα να σας πω λιγα για μενα...εχω μεσογειακη αναιμεια τυπου β η οποια δεν χρειαζομαι μεταγγισεις συχνα παρα μονο σε ιωσεις και εγκυμοσυνη...λογω αυτου εχω κανει σπληνεκτομη η οποια οταν λειπει παθαινεις πιο ευκολα θρομβωσεις...πριν μεινω εγκυος ειχα παθει ηδη 2 φορες...εκανα εξωσωματικη πριν 9 χρονια σχεδον (λογω ενδομητριωσης και συμφισεων...πετυχε με την πρωτη...κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης επαθα παλι θρομβωση και μετα απο εξετασεις φανηκε οτι ειχα δυο μεταλαγμενα γονιδια που προκαλουν θρομβωσεις...παρα πολυ σοβαρη θρομβοφιλια δηλαδη...(αν το ηξερε ο γιατρος μου δεν θα μου εκανε εξωσωματικη)....για να μην σας κουραζω αν και ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ στην εγκυμοσυνη (μεταγγισεις καθε 15 μερες και ενεσεις αντιπηκτικες μεχρι και σαραντα μερες μετα που γεννησα) εκανα δυο υγιεστατα και πανεμορφα κοριτσακια τωρα ειναι 8 χρονων!!!!!!
μην ξεχασω να σας πω εκανα 3 φορες τις εξετασεις για θρομβοφιλια μια στο μητερα η οποια ηταν πλασματικη γιατι ημουν εγκυος...μια στο υγεια η οποια βγηκε λαθος και τελικα κατεληξα στο ιπποκρατειο που για την γιατρο μου ειναι κορυφη!!!!

Συγχαρητηρια!Να σου ζησουν,δινεις ελπιδες σε πολλες γυναικες!

chamsof17
24-07-09, 12:21

μετά απο την επίσκεψη μου στο Χατζή, με όσα μου έσουρε και εμένα και του άντρα μου, ξεκίνησα να παθαίνω κρίσεις πανικού. Κόντευα να χωρίσω για να μην σου πω οτι περίμενα καρτερικά το θάνατο!!! Απίστευτος! Για τον γυναικολόγο, όχι δεν έχουμε τον ίδιο, έγω έχω τον Λεονάρδο.

VASSO96
24-07-09, 14:26
μετά απο την επίσκεψη μου στο Χατζή, με όσα μου έσουρε και εμένα και του άντρα μου, ξεκίνησα να παθαίνω κρίσεις πανικού. Κόντευα να χωρίσω για να μην σου πω οτι περίμενα καρτερικά το θάνατο!!! Απίστευτος! Για τον γυναικολόγο, όχι δεν έχουμε τον ίδιο, έγω έχω τον Λεονάρδο.

ασε,εμενα μου ειπε (ενω εμεινα εγκυος με την πρωτη σπερματεγχυση)οτι να μην το "κουραζουμε"και να παμε αμεσως σε εξωσωματικη,με πιασε καταθλιψη και του λεω δηλαδη αποκλειετε την περιπτωση να συλλαβω φυσιολογικα?και μου λεει, ε....εαν εσυ ελπιζεις...τι να σου πω? !
ενω πχ ο γυναικολογος (που αλλωστε αυτος ειναι ο ειδικος σ άυτο το θεμα) μου ειχε πει απο μονος του οτι πρεπει να εξαντλησουμε τις πιο "ηπιες"μεθοδους πριν παμε για εξωσωματικη,μαλιστα μου ειπε μεχρι τον Οκτωβρη να δακιμασουμε φυσιολογικα και μετα βλεπουμε.

chamsof17
24-07-09, 14:44
και μου αρέσει που τον συστήνουν κιόλας! Τί να πώ! Όταν είχα πάει στον γυναικολόγο μου, του το είχα πει <<εγώ σε αυτόν δεν ξαναπάω,τέλος...>> Πάντως επειδή εγώ για να πάω σε γιατρό θα πρέπει να ξέρω για αυτόν, και δεν εννοώ διευθυνση, τηλ κτλ. είχα μάθει οτι είναι πολύ αξιόλογος αιματολόγος, οτι δούλευε στο Κρατικό της Νίκαιας και οτι φεύγοντας απο εκείνο το νοσοκομείο άφησε πολύ καλές εντυπώσεις!

VASSO96
24-07-09, 15:16
τι να πω?κι εμενα μου τον συστησαν και ειναι και υπευθυνος στο αιματολογικο του Μητερα.Ισως εχει να κανει και με τον ανθρωπο

stella_ev
24-07-09, 17:27
κοριτσια ειμαι η στελλα παλι που ειχα μπει χτες με το username της κολλητης μου peania...οταν εκανα τις μεταγγισεις στο λαικο και καποια στιγμη δεν μου εβρισκαν αλλο αιμα και κοντεψα να χασω τις μικρες...πηγα και εγω στο μητερα που εκει μου εβρισκαν μεσα σε ενα τεταρτο απο την ωρα που πηγαινα...και για εκεινο το διαστημα με παρακολουθουσε ο αιματολογος του μητερα.....και τι δεν μου ελεγε...τον πηρα μια μερα τηλεφωνο ημουν μονη στο σπιτι και μου λεει κοπελα μου και αυτη την στιγμη που μιλαμε μπορει να εχουν πεθανει τα παιδια μεσα σου!!!! κοριτσια κοντεψα να πεθανω...δεν μιλας ετσι σε μια εγκυο και μαλιστα με τοσα προβληματα απο το τηλεφωνο ετσι...εκλεισα το τηλεφωνο και πηγα αμεσως για υπερηχο για να δω αν ζουν τα παιδια μου...την αλλη φορα μου ειπε οτι μπορει να κανω τερατακια και διαφορα τετοια εγω βεβαια τον ειχα καταλαβει και γελουσα...φερνει την καταστροφη ειναι ευθυνοφοβος και δεν ξερει πωσ να μιλησει........μην τον περνετε στα σοβαρα!!!!!!

speranza
25-07-09, 15:31

Γεια σου !

Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις αν ο γυναικολόγος σου είναι ο Κος Αθανασίου Βασίλης ??? Και αν ναι πες μου σχόλια. Ενδιαφέρομαι να κάνω εξωσωματική.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

VASSO96
27-07-09, 10:35
Γεια σου !

Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις αν ο γυναικολόγος σου είναι ο Κος Αθανασίου Βασίλης ??? Και αν ναι πες μου σχόλια. Ενδιαφέρομαι να κάνω εξωσωματική.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

ναι αυτος ειναι,εαν θα μεινω εγκυος θα σου πω ,προς το παρον στην προσπαθεια ειμαι

elion
28-07-09, 16:00
Μόλις χτες πήρα μια μέτρηση για το ινωδιογόνο το οποίο στην 8η εβδομάδα ήταν 650,
με παρέπεμψαν για εξετάσεις θρομβοφιλίας.Διανύω ήδη την 12η εβδομάδα και έχω πάθει πανικό για το αν χρειάζομαι θεραπεία για θρομβοφιλία άμεσα ή διαφορετικά κυνδινεύει η κύηση.Ο γιατρός με καθησύχασε λέγοντας μου ότι δεν είναι απαραίτητο να έχω.Είχε κάποια άλλη κοπέλα αντίστοιχα τόσο υψηλή τιμή στο ινωδιογόνο?

antri
31-07-09, 10:17
κορίτσια καλημέρα. είμαι από κύπρο και μόλις χθες ανακάλυψα την παρεούλα σας. έχω κάνει εξωσωματική πριν μια βδομάδα και περιμένω τα αποτελέσματα την επομένη. είναι η τρίτη μου προσπάθεια και όπως είναι φυσικό τρέμω....... μόλις πριν λίγους μήνες έκανα τις εξετάσεις και βρήκα ότι έχω θρομβοφιλία. έκανα και υστεροσκόπηση και είχα και διάφραγμα στη μήτρα το οποίο μου αφαίρεσε ο γιατρός. τώρα ακολουθώ κάποια αγωγή με ενέσεις και φάρμακα. ξέρει κάποια από σας αν με τη θρομβοφιλία που έχω μπορώ να τα καταφέρω και να μείνω έγκυος; είναι τόσο ανησυχητικό; ο γιατρός μου είπε ότι θα το αντιμετωπίσουμε με την κατάλληλη αγωγή αλλά εγώ φοβάμαι... σας ευχαριστώ πολύ!

ELISAVET
31-07-09, 10:34
κορίτσια καλημέρα. είμαι από κύπρο και μόλις χθες ανακάλυψα την παρεούλα σας. έχω κάνει εξωσωματική πριν μια βδομάδα και περιμένω τα αποτελέσματα την επομένη. είναι η τρίτη μου προσπάθεια και όπως είναι φυσικό τρέμω....... μόλις πριν λίγους μήνες έκανα τις εξετάσεις και βρήκα ότι έχω θρομβοφιλία. έκανα και υστεροσκόπηση και είχα και διάφραγμα στη μήτρα το οποίο μου αφαίρεσε ο γιατρός. τώρα ακολουθώ κάποια αγωγή με ενέσεις και φάρμακα. ξέρει κάποια από σας αν με τη θρομβοφιλία που έχω μπορώ να τα καταφέρω και να μείνω έγκυος; είναι τόσο ανησυχητικό; ο γιατρός μου είπε ότι θα το αντιμετωπίσουμε με την κατάλληλη αγωγή αλλά εγώ φοβάμαι... σας ευχαριστώ πολύ!

Η θρομβοφιλία είναι μια πολύ συνηθισμένη πάθηση και δεν παίζει κανένα ρόλο στη σύλληψη. Είσαι τυχερή που το γνωρίζεις γιατί όταν με το καλό μείνεις έγκυος θα πάρεις την αγωγή που πρέπει και θα φέρεις εις πέρας την κύηση με ασφάλεια.
Πάντως να ξέρεις ότι πολλές γυναίκες που έχουν θρομβοφιλία, δεν το γνωρίζουν, και γεννάνε παιδιά χωρίς να πάρουν αγωγή και χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μην ανησυχείς για τίποτα.

αθηνά76
31-07-09, 12:37
κοριτσια ειμαι η στελλα παλι που ειχα μπει χτες με το username της κολλητης μου peania...οταν εκανα τις μεταγγισεις στο λαικο και καποια στιγμη δεν μου εβρισκαν αλλο αιμα και κοντεψα να χασω τις μικρες...πηγα και εγω στο μητερα που εκει μου εβρισκαν μεσα σε ενα τεταρτο απο την ωρα που πηγαινα...και για εκεινο το διαστημα με παρακολουθουσε ο αιματολογος του μητερα.....και τι δεν μου ελεγε...τον πηρα μια μερα τηλεφωνο ημουν μονη στο σπιτι και μου λεει κοπελα μου και αυτη την στιγμη που μιλαμε μπορει να εχουν πεθανει τα παιδια μεσα σου!!!! κοριτσια κοντεψα να πεθανω...δεν μιλας ετσι σε μια εγκυο και μαλιστα με τοσα προβληματα απο το τηλεφωνο ετσι...εκλεισα το τηλεφωνο και πηγα αμεσως για υπερηχο για να δω αν ζουν τα παιδια μου...την αλλη φορα μου ειπε οτι μπορει να κανω τερατακια και διαφορα τετοια εγω βεβαια τον ειχα καταλαβει και γελουσα...φερνει την καταστροφη ειναι ευθυνοφοβος και δεν ξερει πωσ να μιλησει........μην τον περνετε στα σοβαρα!!!!!!
Καλημερα Στελλα και εμενα ο αιματολογος μου ειναι στο ΜΗΤΕΡΑ μπορεις να μου πεις το ονομα του????

antri
31-07-09, 13:41
σε ευχαριστώ πολύ και σου το εύχομαι ολόψυχα... όπως και σε κάθε γυναίκα που θέλει να αποκτήσει μωράκι..............

νικολινακι
04-08-09, 12:17
κοριτσια καλημερα!ηθελα την βοηθεια σας αν γνωριζετε σχετικα με τις εξετασεις θρομβοφιλιας ποτε πρεπει να γινουν,τι εννοω?μου εγραψε ο γιατρος που πηγα για δευτερη γνωμη, εξεταση για TSH,LH και προλακτινη τις οποιες μου ειπε να τις κανω την 4η-5η ημερα του κυκλου.επισης πρεπει να κανω και τις εξης:αντιθρομβινη,αντικαρδιολιπιδικα αντισωματα,αντιπηκτικο λυκου,χρονο προθρομβινης,ινωδογονο κτλ
αυτες μου ειπε να τις κανω οποτε θελω και δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω να μου ερθει περιοδος για να τις κανω ή αν μπορω και τωρα!αν γνωριζει καποια κατι θα με βοηθουσε παρα πολυ κοριτσια.εχουν περασει ακριβως 2 μηνες απο την αποξεση και μου εχει ερθει μια φορα περιοδος.αυτα!ελπιζω να παρω καποια απαντηση..ευχαριστω

elerina
04-08-09, 13:09
νικολινακι εχω κανει και εγω τις ιδιες εξετασεις με εσενα... ΟΙ πρωτες που ειπες οντως γινονται την 4-5 μερα του κυκλου.. Οσον αφορα τις εξετασεις γαι θρομβοφιλια καλο θα ηταν να μην τις κανεις ενω εισαι αδιαθετη .Μπορεις να τις κανεις πριν την περιοδο η λιγες μερες αφοτου τελειωσεις

Angelikig
07-08-09, 12:45
Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! :p
Μετά από παλίνδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα η οποία έγινε πρίν απο 20 μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα της ιστολογικής. Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι εκτός από τα κλασσικά που γράφονται οτι δηλ. ειναι τυχαίο γεγονός κτλ θέλει να κάνω τις παρακάτω εξετάσεις:

πρωτείνη c
πρωτείνη s
apcr
Αντιθρομβίνη 3

Άν καποια έχει κάνει τις εξετάσεις αυτές μπορεί να μου πει περι τίνος πρόκειται? Σημαίνει οτι έχω σίγουρα πρόβλημα?

ania
12-08-09, 09:52
Τις εξετάσεις αυτές τις έχω κάνει και εγώ δείχνουν αν έχεις θρομβοφιλία το οποίο μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να μην αιματώνεται καλά η μητρα και να μην μπορεί να αναπτυχθεί το έμβρυο, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις πρόβλημα αλλά και να έχεις μην σε τρομάζει. Οταν μείνεις έγκυος θα πρέπει να κάνεις κάποιες ενέσεις (δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες γι αυτές) και όλα θα πάνε καλά. Μια γνωστή μου ακολουθούσε αυτη την αγωγή για το συγκεκριμένο πρόβλημα και γέννησε πριν λίγες μέρες ένα υγιέστατο μωράκι. Κάνε τις εξετάσεις για να ξέρεις τι συμβαίνει.

christine p.
12-08-09, 14:35
Γεια σε όλες! Σήμερα ανακάλυψα το forum και είναι η πρώτη φορά που γράφω.Είμαι 30 ετών και ξεκινήσαμε με τον άντρα μου τις προσπάθειες για παιδί περίπου 1,5 χρόνο τώρα. Μετά από 2 παλλίνδρομες σε πολύ πρόωρο στάδιο (3η βδομάδα περίπου) έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βγήκα ομοζυγωτική για MTHPR (ή μήπως είναι MTHFR?). Ο γιατρός μου μου έγραψε τις fragmin των 2,500 και μου είπε να τις κάνω κάθε μήνα 1 βδομάδα πριν αδιαθετήσω και αν τυχόν μείνω έγκυος να συνεχίσω αλλιώς ξανά τον άλλο μήνα κτλ. Μέχρι στιγμής 3 μήνες μετά δεν έχει υπαρξει αποτέλεσμα. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια από εσάς με την ίδια ή παρόμοια αγωγή ή όλες ξεκινήσατε τις ενέσεις αφού μείνατε έγκυος? Γιατί για να πω την αλήθεια το να πρέπει να μετράω πότε θα αδιαθετήσω δεν με αφήνει να χαλαρώσω και ξέρω οτι ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.Σκεφτόμουν να σταματήσω αυτή τη μέθοδο και να περιμένω να μείνω έγκυος πρώτα αλλά απο την άλλη φοβάμαι μήπως αποβάλλω πάλι πριν καλά καλά το πάρω χαμπάρι. Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε πολύ.

NOYNOY
13-08-09, 17:12
Κοριτσια Καλησπέρα,

θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου πείτε, είμαι θρομβοφιλική και διαβασα ότι όταν κάνεις ενέσεις (εγώ κάνω fraxiparine) δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά καθώς μπορεί να προκύψει ακατάσχετη αιμοραγία. Αληθεύει:? κάτι τέτοιο? Είναι καμοιά σας θρομβοφιλική και να έχει γεννήσει φυσιολογικά και αν ναι έπρεπε να κάνει κάτι ιδιαίτερο?

ania
13-08-09, 18:01
Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες ξέρω μόνο ότι μια γνωστή μου που έχει θρομβοφιλία και έκανε ενέσεις στην εγκυμοσύνη γέννησε πριν λίγο καιρό φυσιολογικά και όλα πήγαν καλά.

Xamodraki
17-08-09, 04:31
Κοριτσια Καλησπέρα,

θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου πείτε, είμαι θρομβοφιλική και διαβασα ότι όταν κάνεις ενέσεις (εγώ κάνω fraxiparine) δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά καθώς μπορεί να προκύψει ακατάσχετη αιμοραγία. Αληθεύει:? κάτι τέτοιο? Είναι καμοιά σας θρομβοφιλική και να έχει γεννήσει φυσιολογικά και αν ναι έπρεπε να κάνει κάτι ιδιαίτερο?

Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Κι εγω ειμαι θρομβοφιλικη και εκανα clexane απο τον 4ο μηνα και δεν τεθηκε καν θεμα οτι δεν μπορω να γεννησω φυσιολογικα. Γι αυτον τον λογο τουλαχιστον. Ασχετα αν γεννησα με καισαρικη τελικα :lol:

aggeliki
17-08-09, 07:52
Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Κι εγω ειμαι θρομβοφιλικη και εκανα clexane απο τον 4ο μηνα και δεν τεθηκε καν θεμα οτι δεν μπορω να γεννησω φυσιολογικα. Γι αυτον τον λογο τουλαχιστον. Ασχετα αν γεννησα με καισαρικη τελικα :lol:

εγω το εχω ακουσει αυτο,απο μια φιλη που εκανε ενεσεις,τις το ειχε πει ο γιατρος,αλλα τελικα γεννησε φυσιολογικα,για 1-2 μερες πριν αν θυμαμαι καλα ή δεν κανεις αλλες ενεσεις ή σου κανουν καποια αλλη ενεση πριν γεννησεις,ρωτα τον γιατρο σου

delfini
17-08-09, 12:42
Οπως και στο θεμα του θυροειδη ..... Παω σε ενδοκρινολογο ειδικευμενο σε θεματα γονιμοτητας

Βάσω καλησπέρα, μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις (εδώ ή με πμ) το όνομα αυτού του ενδοκρινολόγου-ειδικευμένου σε θέματα γονιμότητας- που ανέφερες πριν λίγο καιρό.
Προσπαθώ εδώ και καιρό να μείνω έγγυος αλλά τπτ και σκεφτόμουν να δω και αυτό το θέμα
Μήπως κάποια άλλη κοπέλα ξέρει κάποιον εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο σε Αθήνα?
Ευχαριστώ πολύ

blanca
20-08-09, 01:33
Γεια σε όλες! Σήμερα ανακάλυψα το forum και είναι η πρώτη φορά που γράφω.Είμαι 30 ετών και ξεκινήσαμε με τον άντρα μου τις προσπάθειες για παιδί περίπου 1,5 χρόνο τώρα. Μετά από 2 παλλίνδρομες σε πολύ πρόωρο στάδιο (3η βδομάδα περίπου) έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και βγήκα ομοζυγωτική για MTHPR (ή μήπως είναι MTHFR?). Ο γιατρός μου μου έγραψε τις fragmin των 2,500 και μου είπε να τις κάνω κάθε μήνα 1 βδομάδα πριν αδιαθετήσω και αν τυχόν μείνω έγκυος να συνεχίσω αλλιώς ξανά τον άλλο μήνα κτλ. Μέχρι στιγμής 3 μήνες μετά δεν έχει υπαρξει αποτέλεσμα. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια από εσάς με την ίδια ή παρόμοια αγωγή ή όλες ξεκινήσατε τις ενέσεις αφού μείνατε έγκυος? Γιατί για να πω την αλήθεια το να πρέπει να μετράω πότε θα αδιαθετήσω δεν με αφήνει να χαλαρώσω και ξέρω οτι ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.Σκεφτόμουν να σταματήσω αυτή τη μέθοδο και να περιμένω να μείνω έγκυος πρώτα αλλά απο την άλλη φοβάμαι μήπως αποβάλλω πάλι πριν καλά καλά το πάρω χαμπάρι. Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε πολύ.
Christine P.
Εγώ είχα δυο παλλίνδρομες στις 6 βδομάδες. Αφού άλλαξα γιατρό, μου ζήτησε να κάνω τεστ για θρομβοφιλία και βγήκα θετική. Την επόμενη φορά δεν το άφησα στην τύχη. Με τεστ γονιμότητας βρήκα τις γόνιμες μέρες μου, κάναμε σεξ πρωι μεσημέρι βράδυ και έμεινα έγκυος αμέσως. Την πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα τεστ εγκυμοσύνης, βγήκε θετικό, πήρα την ίδια μέρα το γιατρό μου τηλέφωνο και άρχισα fragmin 2500 από την ίδια μέρα. Γέννησα ένα παίδαρο 3,900 κιλά!
Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου την οποία διανύω ακόμα, επισκέφτηκα αιματολόγο και μου αύξησε τη δόση στα 5000. Όλα προς το παρόν βαίνουν καλώς.
Καλή τύχη

bebis
20-08-09, 15:59
ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΝΑ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΔΥΟ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ 8ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΣΟΚ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 1650ΓΡ. ΜΠΗΚΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 20ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΕ 2200 ΤΗΝ ΠΗΓΕ ΣΠΙΤΙ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ. ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΤΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΜΕΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ 8ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΔΙΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΕΚΕ 2500ΚΙΛΑ. ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΓΙΑ 40ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΕΣΕΙΣ. ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΑΜΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

νικολινακι
21-08-09, 13:12
κοριτσια τελικα εκανα τις εξετασεις για θρομβοφιλια και περιμενω τα αποτελεσματα,μαλλον τη Δευτερα.Να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι θελω.Να δειξουν οτι εχω ωστε να ακολουθησω καποια αγωγη και να πανε ολα καλα την επομενη φορα?
Ή να μην εχω κατι αλλα,αν με το καλο ξαναμεινω εγκυος,να μην ξερω τι θα συμβει?ο γιατρος μου ειπε οτι ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα θα κανω ενεσεις καθημερινα οταν μεινω εγκυος.αν δεν εχω ομως γιατι να τις κανω?αχ θα σκασω!

ELISAVET
21-08-09, 13:30
΄Ο,τι και να δείξουν οι εξετάσεις εσύ θα είσαι κερδισμένη και θα ξεκινήσεις την επόμενη εγκυμοσύνη νιώθωντας πιο ασφαλής.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά................

ΟΛΓΑ79
21-08-09, 14:09
κοριτσια τελικα εκανα τις εξετασεις για θρομβοφιλια και περιμενω τα αποτελεσματα,μαλλον τη Δευτερα.Να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι θελω.Να δειξουν οτι εχω ωστε να ακολουθησω καποια αγωγη και να πανε ολα καλα την επομενη φορα?
Ή να μην εχω κατι αλλα,αν με το καλο ξαναμεινω εγκυος,να μην ξερω τι θα συμβει?ο γιατρος μου ειπε οτι ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα θα κανω ενεσεις καθημερινα οταν μεινω εγκυος.αν δεν εχω ομως γιατι να τις κανω?αχ θα σκασω!

Νικολινάκι μου μην αγχώνεσαι.Δεν είναι τιποτα αυτές οι ενέσειςΜόνη σου τις κάνεις.Και εγώ 3 μήνες εκανα αυτές τις ενέσεις προοληπτικά χωρίς να έχω κάτι

νικολινακι
26-08-09, 15:51
κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας!σημερα πηρα τα αποτελεσματα για τον ελεγχο θρομβοφιλιας.ο γιατρος μου λειπει και ο μιροβιολογος δεν ηξερε να μου πει ουτε εγραψε τις φυσιολογικες τιμες στα παρακατω:
χρονος προθομβινης μαρτυρας:10,5
>> εξεταζομ.:12,1
>> δραστικοτ:79,1
Ι.Ν.R:1,16
Ινωδογονο:211
APCR:0,9
D-Dimmers:114
Αν γνωριζετε τις φυσιολογικες τιμες ή κατι που θα με βοηθουσε θα σας ημουν ευγνωμων κοριτσια θα σκασω μεχρι να γυρισει ο γιατρος και δεν ειμαι και σιγουρη αν θα ασχοληθει πολυ μαζι μου.ευχαριστω εκ των προτερων.φιλια σε ολες!

Angelikig
27-08-09, 10:45
Καλημέρα κοριτσάκια!!! Τελικά εμένα οι εξετάσεις έδειξαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας. Ο γιατρός μου είπε οτι με το που μείνω ξανά έγκυος με το καλό θα λάβουμε τα μέτρα μας.

nikijo
27-08-09, 11:01
Καλημερα κοριτσια :)
... υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει θρομβοφιλια ξαφνικα ή ειναι εκ γεννετης;;;
....κ οταν μενει καποια εγκυος μεσα στις εξετασεις που κανει ειναι κ αυτες της θρομβοφιλιας;;;

Angelikig
27-08-09, 11:05
Καλημερα κοριτσια :)
... υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει θρομβοφιλια ξαφνικα ή ειναι εκ γεννετης;;;
....κ οταν μενει καποια εγκυος μεσα στις εξετασεις που κανει ειναι κ αυτες της θρομβοφιλιας;;;

Καλημέρα nikijo :) Φυσικά και μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά δεν ειναι απαραίτητο να ειναι κληρονομική. Επισης μου είπε ο γιατρός οτι συνήθως είναι ανενεργή μέχρι να μείνεις έγκυος που εκεί το πρόβλημα είναι αρκετά έντονο. Φαντάσου οι εξετάσεις μου βγήκαν θετικές αλλά μου είπε οτι αυτό φαίνεται κυρίως όταν είμαι έγκυος γι'αυτό και θα λάβουμε τα μέτρα μας όταν ξαναμείνω. Οι εξετάσεις που κάνουμε όταν υπάρχει εγκυμοσύνη δεν περιλαμβάνουν αυτή της θρομβοφιλίας.

nikijo
28-08-09, 00:34
σ ευχαριστω πολυ Αγγελικη μου !!!

babygirl
28-08-09, 13:27
καλησπέρα σε όλες,
θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί έχω φτάσει στα όρια μου με τους γιατρούς,
είχα 2 αποβολές μια στον 5ο και μια στον 2ο τέλεια αποβολή χωρις απόξεση,
αποφάσισα (ανάθεμα τηνώρα) να το ψάξω, είδα 4 γιατρούς οι οποίοι όλοι συμφώνησαν εξ αρχής οτι δεν θεωρούνται καθ' εξιν και ουσιαστικά πρόκειται για 1 αποβολή αυτή του 2ου, και οτι δεν θεωρείται απαραιτητος ο ελεγχος αλλά γίνετε προληπτικά μιας και που ήθελα να το ψάξω .
Έτσι με παρέπεμψαν σε τμημα αποβολών όπου μου έδωσαν ενα κατεβατό εξατάσεων, κάνε μου ειπαν οσες μπορείς και αν τα αποτελέσματα δείξουν κάτι τοτε θα πρεπει να τις κάνεις όλες και πάλι βλέπουμε.
έκανα τις κλασικες γεν αίματος, κολπικές για μικρόβια ορμονικές , ερυθά,κάποιες ανοσολογικές κτλ και απο τον πηκτικο μηχανισμο έχω κάνει:
-PT
-APTT
-ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ V III
-D-DIMMERS
-ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ
-ΠΡΩΤΕΙΝΗ S KAI C
-ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗΣ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ απο πηκτικό :
-ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ LA
-ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΚΤΙΚΑ IgG, IgM
-ANTI BzGPI
- ΤΜ ΘΡΟΜΒΟΜΟΝΟΛΗ
-ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ ΙΙΙ
-ΠΡΩΤΕΪΝΗ Ζ
- ΑPC RESISTANCE

ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΞΗΜΕΝΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ? ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ (ΔΗΛ. ΕΙΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ? ΑΦΟΥ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ?)

ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΑΔΙΚΑ? ΣΑΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ:
ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΕΣ:(κάποιες έκανα και κάποιες όχι)
-ΑΝΤΙΣΠΕΡΜΙΚΑ Ab
-ΑΝΤΙΠΥΡΗΝΙΚΑ Ab
-ΑΝΤΙΜΥΤΟΧΟΝΔΡΙΑΚΑ Αb
-CRP (την εχω κανει και ειναι οκ)
-ΡΕΥΜΑΤΟΕΙΔΗΣ ΠΑΡΑΓΩΝ(την εχω κανει και ειναι οκ)
-ΑΝΤΙΘΥΡΕΟΕΙΔΙΚΑ Αb (την εχω κανει και ειναι οκ)
-ΑΝΤΙΩΟΘΗΚΙΚΑ Ab
-ΛΕΠΤΙΝΗ

-ΛΙΣΤΕΡΙΑ

Αν γνωρίζεται πείτε μου την γνώμη σας και τι σας είπαν οι γιατροι σας!!
Θα με βοηθούσατε πολύ μιας που είμαι σε αδιέξοδο
ευχαριστω εκ των πρωτέρων

αθηνά76
28-08-09, 14:35
καλησπέρα σε όλες,
θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί έχω φτάσει στα όρια μου με τους γιατρούς,
είχα 2 αποβολές μια στον 5ο και μια στον 2ο τέλεια αποβολή χωρις απόξεση,
αποφάσισα (ανάθεμα τηνώρα) να το ψάξω, είδα 4 γιατρούς οι οποίοι όλοι συμφώνησαν εξ αρχής οτι δεν θεωρούνται καθ' εξιν και ουσιαστικά πρόκειται για 1 αποβολή αυτή του 2ου, και οτι δεν θεωρείται απαραιτητος ο ελεγχος αλλά γίνετε προληπτικά μιας και που ήθελα να το ψάξω .
Έτσι με παρέπεμψαν σε τμημα αποβολών όπου μου έδωσαν ενα κατεβατό εξατάσεων, κάνε μου ειπαν οσες μπορείς και αν τα αποτελέσματα δείξουν κάτι τοτε θα πρεπει να τις κάνεις όλες και πάλι βλέπουμε.
έκανα τις κλασικες γεν αίματος, κολπικές για μικρόβια ορμονικές , ερυθά,κάποιες ανοσολογικές κτλ και απο τον πηκτικο μηχανισμο έχω κάνει:
-PT
-APTT
-ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ V III
-D-DIMMERS
-ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ
-ΠΡΩΤΕΙΝΗ S KAI C
-ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗΣ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ απο πηκτικό :
-ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ LA
-ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΚΤΙΚΑ IgG, IgM
-ANTI BzGPI
- ΤΜ ΘΡΟΜΒΟΜΟΝΟΛΗ
-ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ ΙΙΙ
-ΠΡΩΤΕΪΝΗ Ζ
- ΑPC RESISTANCE

ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΞΗΜΕΝΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ? ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ (ΔΗΛ. ΕΙΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ? ΑΦΟΥ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ?)

ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΑΔΙΚΑ? ΣΑΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ:
ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΕΣ:(κάποιες έκανα και κάποιες όχι)
-ΑΝΤΙΣΠΕΡΜΙΚΑ Ab
-ΑΝΤΙΠΥΡΗΝΙΚΑ Ab
-ΑΝΤΙΜΥΤΟΧΟΝΔΡΙΑΚΑ Αb
-CRP (την εχω κανει και ειναι οκ)
-ΡΕΥΜΑΤΟΕΙΔΗΣ ΠΑΡΑΓΩΝ(την εχω κανει και ειναι οκ)
-ΑΝΤΙΘΥΡΕΟΕΙΔΙΚΑ Αb (την εχω κανει και ειναι οκ)
-ΑΝΤΙΩΟΘΗΚΙΚΑ Ab
-ΛΕΠΤΙΝΗ

-ΛΙΣΤΕΡΙΑ

Αν γνωρίζεται πείτε μου την γνώμη σας και τι σας είπαν οι γιατροι σας!!
Θα με βοηθούσατε πολύ μιας που είμαι σε αδιέξοδο
ευχαριστω εκ των πρωτέρων
Καλησπερα δεν πιστευω οτι τις κανεις αδικα τις εχω κανει ολες αυτες και εχω θρομβοφιλια αλλα οχι την κληρονομικη!!!!
Καμια απο τις υπολοιπες δεν μου εδειξαν κατι ητανε ολες καλες το δευτερο που βρηκαμε ητανε η αντισταση στην ινσουλινη του οργανισμου μου και αυτο ηταν η αιτια για την 3η μου παλλινδρομη επισης εχω και προδιαθεση για ζαχαρο!!!
Καλη συνεχεια και κουραγιο!!!

babygirl
28-08-09, 16:15
Σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν εχω και πολύ κουράγιο!!! ευχαριστώ και σε εσένα εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!

Χριστιάννα
29-08-09, 01:21
Σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν εχω και πολύ κουράγιο!!! ευχαριστώ και σε εσένα εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!

babygirl θα σου αυτά που εγώ γνωρίζω γιατί ασχολήθηκα πρόσφατα με το θέμα. Η αδερφή μου έχει 4 αποτυχημένες εξωσωματικές με 2 από αυτές να είναι αποβολές..όταν άλλαξε γιατρό,της είπε για έλεγχο θρομβοφιλίας τελικά βρέθηκε θετική και ο γιατρός της είπε ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν μένει έγκυος και επίσης να εξετασθούν και όλα τα μέλη της οικογένειας γιατί πιθανόν να πάσχουν όλα.Αν ζεις αθήνα, κλείσε ραντεβού στο λαικό που είναι και καλό εργαστήριο και δωρεάν. Αν ζεις σε επαρχία πήγαινε και ρώτα σε νοσοκομείο πρώτα, γιατί κοστίζει γύρω στα 700€ αν πας σε κάποιο κέντρο..
Ελπίζω να σε βοήθησα..

Angelikig
29-08-09, 12:00
σ ευχαριστω πολυ Αγγελικη μου !!!

Να είσαι καλά κοριτσάκι μου! Ευχομαι όλα να πάνε όπως ακριβώς επιθυμείς! :)

Angelikig
29-08-09, 12:05
Καλησπερα δεν πιστευω οτι τις κανεις αδικα τις εχω κανει ολες αυτες και εχω θρομβοφιλια αλλα οχι την κληρονομικη!!!!
Καμια απο τις υπολοιπες δεν μου εδειξαν κατι ητανε ολες καλες το δευτερο που βρηκαμε ητανε η αντισταση στην ινσουλινη του οργανισμου μου και αυτο ηταν η αιτια για την 3η μου παλλινδρομη επισης εχω και προδιαθεση για ζαχαρο!!!
Καλη συνεχεια και κουραγιο!!!

Καλημέρα Αθηνά76 μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις λιγάκι γιατί εντελώς συμπτωματικά έχω και εγώ αντοχή στην ινσουλίνη όμως ο γιατρός δεν μου ανέφερε τίποτα σχετικά με αυτό. Πάντως καλού κακού έχω κλείσει ραντεβού και με έναν καλό ενδοκρινολόγο για να κάνω κι άλλες εξετασεις σχετικά με το θέμα. Πέρνεις κάποιο φάρμακο για την αντοχή στην ινσουλίνη? Εμένα μου είχαν δώσει Glycobay των 50 μισό χαπάκι για κάθε αμυλούχο γεύμα αλλά έτσι κ αλλιώς στην εγκυμοσυνη δεν μπορείς να πάρεις κάποια αγωγή. Θα με υποχρέωνες αν μου έδεινες περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα.

babygirl
30-08-09, 09:31
babygirl θα σου αυτά που εγώ γνωρίζω γιατί ασχολήθηκα πρόσφατα με το θέμα. Η αδερφή μου έχει 4 αποτυχημένες εξωσωματικές με 2 από αυτές να είναι αποβολές..όταν άλλαξε γιατρό,της είπε για έλεγχο θρομβοφιλίας τελικά βρέθηκε θετική και ο γιατρός της είπε ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν μένει έγκυος και επίσης να εξετασθούν και όλα τα μέλη της οικογένειας γιατί πιθανόν να πάσχουν όλα.Αν ζεις αθήνα, κλείσε ραντεβού στο λαικό που είναι και καλό εργαστήριο και δωρεάν. Αν ζεις σε επαρχία πήγαινε και ρώτα σε νοσοκομείο πρώτα, γιατί κοστίζει γύρω στα 700? αν πας σε κάποιο κέντρο..
Ελπίζω να σε βοήθησα..
Να εισαι καλα δυστυχως μενω σε επαρχια της μακεδονιας οποτε ειναι πιο δυσκολο για μενα αλλα μαλλον θα παω να τις κανω να τελειωνει αυτη η ιστορια με εχει κουρασει... ελπιζω μονο να μην αναγκαστω να πληρωσω ενα σωρο χρηματα.
Κάτσε καλά περίθαλψη έχουμε πάντως αφου το ταμειο του ικα δεν αναγνωριζει πολλες απο αυτές. ΠΟΣΟ ΟΞΥΜΟΡΟ NA ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ!!

:-(

christine p.
31-08-09, 09:28
Christine P.
Εγώ είχα δυο παλλίνδρομες στις 6 βδομάδες. Αφού άλλαξα γιατρό, μου ζήτησε να κάνω τεστ για θρομβοφιλία και βγήκα θετική. Την επόμενη φορά δεν το άφησα στην τύχη. Με τεστ γονιμότητας βρήκα τις γόνιμες μέρες μου, κάναμε σεξ πρωι μεσημέρι βράδυ και έμεινα έγκυος αμέσως. Την πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα τεστ εγκυμοσύνης, βγήκε θετικό, πήρα την ίδια μέρα το γιατρό μου τηλέφωνο και άρχισα fragmin 2500 από την ίδια μέρα. Γέννησα ένα παίδαρο 3,900 κιλά!
Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου την οποία διανύω ακόμα, επισκέφτηκα αιματολόγο και μου αύξησε τη δόση στα 5000. Όλα προς το παρόν βαίνουν καλώς.
Καλή τύχη
blanca σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου λέω να κάνω το ίδιο αυτό το μήνα να περιμένω αν δω κάποια καθυστέρηση και να ξεκινήσω τις ενέσεις αμέσως μετά. Κανόνισα να κάνω εξετάσεις και για θυροειδή μου είπαν ότι πολλές φορές ευθύνεται για αποβολές. Είναι αλήθεια? Είμαι αρκετά αγχωμένη γιατί και τις 2 φορές απέβαλα πριν καλά καλά προλάβω να χαρώ και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι άλλο φταίει γιατί από ότι διαβάζω από εσάς κορίτσια όλες όσες έχετε θρομβοφιλία αποβάλατε σε λίγο πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη.

αθηνά76
31-08-09, 11:49
Καλημέρα Αθηνά76 μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις λιγάκι γιατί εντελώς συμπτωματικά έχω και εγώ αντοχή στην ινσουλίνη όμως ο γιατρός δεν μου ανέφερε τίποτα σχετικά με αυτό. Πάντως καλού κακού έχω κλείσει ραντεβού και με έναν καλό ενδοκρινολόγο για να κάνω κι άλλες εξετασεις σχετικά με το θέμα. Πέρνεις κάποιο φάρμακο για την αντοχή στην ινσουλίνη? Εμένα μου είχαν δώσει Glycobay των 50 μισό χαπάκι για κάθε αμυλούχο γεύμα αλλά έτσι κ αλλιώς στην εγκυμοσυνη δεν μπορείς να πάρεις κάποια αγωγή. Θα με υποχρέωνες αν μου έδεινες περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα.
Καλημερα Angelikig μεχρι την τριτη παλλινδρομη δεν το ηξερα απλα μου ειχε πει η διαβητολογος προδιαθεση για ζαχαρο!!!Αλλαζοντας λοιπον γιατρο μου εκανε αρχικα εξετασεις για θυροειδη για να αποκλεισουμε και απο εκει καποια πραγματακια και τελικα ολα καλα!!!
Εκανα καμπυλη και μετρηση ινσουλινης αλλα για να τα κανω για τρεις μερες τα γευματα μου ητανε γεματα υδατανθρακες και γλυκα!!
Η εξεταση μας εδειξε οτι η ισουλινη ειναι υψηλη και ετσι με εστειλε γυμναστηριο εκανα διατροφη και επερνα καθε μερα glucophage μεσημερι και βραδυ!!!
Οσο για την εγκυμοσυνη εγω συνεχιζω ακομη το glucophage και κανω και ενεσεις ινσουλινης.Το χαπακι θα το περνω ολο το πρωτο τριμηνο μετα μονο ινσουλινη οπως μου ειπαν και οι δυο οι γιατροι δεν κανει κακο στο εμβρυο γι αυτο και στη δικη μου περιπτωση το επιτρεπουν!
Καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα!!

christy28
31-08-09, 12:30
Καλημερα Angelikig μεχρι την τριτη παλλινδρομη δεν το ηξερα απλα μου ειχε πει η διαβητολογος προδιαθεση για ζαχαρο!!!Αλλαζοντας λοιπον γιατρο μου εκανε αρχικα εξετασεις για θυροειδη για να αποκλεισουμε και απο εκει καποια πραγματακια και τελικα ολα καλα!!!
Εκανα καμπυλη και μετρηση ινσουλινης αλλα για να τα κανω για τρεις μερες τα γευματα μου ητανε γεματα υδατανθρακες και γλυκα!!
Η εξεταση μας εδειξε οτι η ισουλινη ειναι υψηλη και ετσι με εστειλε γυμναστηριο εκανα διατροφη και επερνα καθε μερα glucophage μεσημερι και βραδυ!!!

καλημερα αθηνα μου! σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη!
θα μπορουσες να μου πεις πως καταλαβε η διαβητολογος σου οτι ειχες προδιαθεση για σακχαρο? απο την γλυκοζιομενη αιμοσφαιρινη?
εγω εχω φυσιολογικη γλυκοζιομενη και φυσιολογικη καμπυλη σακχαρου αλλα χωρις την διαιτα με τους υδατανθρακες (το σακχαρο μου ηταν στα κατωτερα ορια μαλιστα).
κι εγω μολις εχασα το τριτο και θα πρεπει ξαναρχισω παλι απο την αρχη με γιατρους κτλ.
αν δεν σου κανει κοπο στειλε μου σε παρακαλω περισσοτερες πληροφοριες για τις εξετασεις και αν μπορεις τα στοιχεια της γιατρου σε πμ.
σε ευχαριστω εκ των προτερων! φιλια!
αν μπορεις στειλε

georgia.g
01-09-09, 08:33
Οσο για την εγκυμοσυνη εγω συνεχιζω ακομη το glucophage και κανω και ενεσεις ινσουλινης.Το χαπακι θα το περνω ολο το πρωτο τριμηνο μετα μονο ινσουλινη οπως μου ειπαν και οι δυο οι γιατροι δεν κανει κακο στο εμβρυο γι αυτο και στη δικη μου περιπτωση το επιτρεπουν!
Καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα!!

Αθηνούλι μου τι κάνεις σε έχασα τελειως...δεν έχω και πολλα κέφια τελευταία γιατι μου είπαν και για άλλες εξετάσεις και τα έχω παιξει...μου είπαν να κανω καποιες ορμονικές...καρυότυπο ζευγους και υστεροσκόπιση....και ξερεις πως ειμαστε στην Ελλαδα...για να βρω να κλεισω ραντεβου που εχουν σπάσει τα νευρα...
Οσο για το ζαχαρο όταν εκανα την καμπυλη η τελευταία μέτρηση έδειξε πολυ χαμηλά σαν υπογλυκεμία...ο γιατρος με έβαλε να την κανω ξανα και καναμε και μετρηση στην αντισταση κατα της ινσουλίνης και οι τιμες μου βγηκαν οι περισσότερες έκτος ορίων....Εσυ έπερνες χαπάκι για κάτι τέτοιο.?..
ΔΕεν την πήγα ξανα στο γιατρο γιατι περιμένω να κάνω και τις άλλες...
Ασε που και με το θεμα του γιατρου έχω μπερδευτει...δεν ξέρω που να πάω..θέλω να είμαι σιγουρη ότι θα είναι καλος και θα έχει γνωση τέτοιων θεμάτων....Αυτός που έχω είναι καλος αλλα δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις....? Τεσπα..ειχα καιρο να στα πω και στα είπα μαζεμένα....φιλακια γλυκουλι μου...Εσυ πως τα πας...ΤΕΛΕΙΑ...εεε

christy28
01-09-09, 16:36
βρε κοριτσια αν εχετε καλο ενδοκρινολογο υποψην σας να μου προτινεται... καποιον που να ασχολειται με εγκυμοσυνες....
θελω να το ψαξω λιγο παραπανω και δεν θελω να παω στα τυφλα!

petalouditsa
26-09-09, 14:28
-κοριτσια τι γράφατε ως αιτια πανω στην ενσταση που καταθεσατε στο ικα???
προχτες βγηκε η αποφαση για τις εξετασεις θρομβοφιλιας.
οταν ζήτησα να κανω ένσταση,μου φέρανε αντιρρήσεις
του στυλ δεν πρόκειται να παρεις τιποτα παραπάνω,σταμπα το ταξιδι που θα κανεις για την επιτροπή (μενω σε νησι) , ασε που πρέπει να δικαιολογήσεις την ενσταση.
οταν τους ρώτησα- δηλαδη σαν τι λογο πρέπει να γράψω?
μου απάντησαν εσυ την κανεις την ενσταση οχι εμεις...

kales
27-09-09, 08:24
κοριτσια καλημερα...
δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα, αλλα τυχαια επεσα καπου που λεει αν η θρομβοφιλια εμφανιζεται ξανα!!
δεν ειναι ανεμοβλογια....ειτε την εχεις ειτε δεν την εχεις, δε μπορει να εξαφανιστει, απλα σε αλλους εχει δωσει συμπτωματα και σε αλλους οχι, δενανακαλυπτεται μονο απο τις αποβολες...
εχω και εγω και μαλιστα το ανακαλυψα ασχετα με θεματα εγκυμοσυνης...με εχει ενοχλησει οχι πολυ σοβαρα, αλλα παιρνω αντιπηκτικη αγωγη εδω και δυο χρονια και ειμαι τυχερη που δεν εχω παθει κατι πιο σοβαρο( απειλει μεχρι και τη ζωη..εγκεφαλικο, θρομβωση κλπ) και βεβαια στην εγκυμοσυνη θελει ενεσιμη αγωγη...
ελπιζω να ειναι κατανοητα ολα αυτα και μην ανησυχειτε καθολου...με καλους γιατρους ολα γινονται

principessa
18-10-09, 11:12
Γεια σας κι από μένα! Είμαι έγκυος, σε λίγο μπαίνω στον 7ο μήνα της κύησης. Με την εγκυμοσύνη μου όλα μέχρι στιγμής βαίνουν καλώς από άποψης εξετάσεων, η αυχενική και ο Β επιπέδου ήταν μιά χαρά, γενικότερα όλα φυσιολογικά. Τις προάλλες που επισκέφθηκα το γιατρό μου, του έκανα μία ερώτηση που μάλιστα θεωρούσα αρκετά βλάκωδη από πλευράς μου και είχε να κάνει με το γεγονός ότι όταν ξυρίζω τα πόδια μου, αυτά ματώνουν πολύ εύκολα και δεν επουλώνονται γρήγορα οι πληγές. Μου συνέστησε να κάνω έλεγχο θρομβοφιλίας. Ομολογώ πως ανησύχησα ακόμα περισσότερο όταν διάβασα κάπου σ' αυτό το topic ότι ένδειξη για θρομβοφιλία αποτελούν και οι πόνοι στις αρθρώσεις, συγκεκριμένα έχω και έντονους πόνους στα δάχτυλα των χεριών κατά τη διάρκεια της νύχτας. Θα πραγματοποιήσω τον έλεγχο τις επόμενες μέρες μαζί με την καμπύλη ζαχάρου. Κορίτσια δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας. Αν υπήρχε πρόβλημα δε θα είχε διαγνωστεί μετά από τόσους υπερήχους. Ή υπάρχει περίπτωση να προκύψει πρόβλημα ακόμα και στις τελευταίες εβδομάδες της κύησης από το πουθενά?

petalouditsa
18-10-09, 18:42
χωρις να ειμαι γιατρος,πιστευω οτι
αν υπήρχε θεμα θρομβοφιλιας δεν θα ειχε προχωρήσει η εγκυμοσύνη σου τοσο πολύ.
βεβαια ο υπερυχος δεν ειναι τροπος διαγνωσης για την θρομβοφιλια αλλα η αναλυση αιματος.
γιατι δεν παίρνεις εναι τηλ. τον γυναικολόγο σου να σου φύγει η ιδεα??

principessa
19-10-09, 17:09
Σ' ευχαριστώ πεταλουδίτσα για την ανταπόκριση! Απ΄τη στιγμή που ο γιατρός μου συνέστησε να προχωρήσω σε αυτόν τον έλεγχο, θα το κάνω. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τα ενδεχόμενα που μπορεί να σκεπτόταν..... Ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι καλά, γιατί τα σενάρια που πλάθει το μυαλό σε αυτή τη φάση είναι πολλά και βασανιστικά....

petalouditsa
19-10-09, 22:38
αφου στο συνέστησε ο γιατρος σου εννοείτε να το κανεις.
διάλεξε μονο ενα εξειδικευμένο εργαστήριο για τις εξετάσεις αυτές οπως το ιπποκράτειο και το λαϊκό.
απο την αλλη θα σε συμβούλευα να μην πας στο ατεταιειο.

κον!
20-10-09, 11:52
Είμαι καινούργια στο φόρουμ και είμαι 28 ετών πριν 16 μήνες γέννησα καισαρικη λόγω συνδρόμου HELLP
Την 28 εβδομάδα (17-9-2007)
το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο την 22η εβδομάδα με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου και 475γρ βάρος
Η επόμενη επίσκεψη έγινε την 27η όπου και πάλι το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο ενω το doppler ομφαλικής αρτηρίας φυσιολογικό με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου ηταν ήδη 985γρ
ΣΤΙς 24/4/08 πάλι στο γιατρό πέριπου 30η εβδομάδα πάλι τα ίδια
ακολουθούσα τις οδηγίες του γιατρου ειχα κόψει το αλάτι και την ζάχαρη απο την 22η εβδομάδα
οι εξετάσεις μου ήταν κανονικές και γενικότερα η πίεση μου κυμαινόταν 10/6 και max12/8
Στις 24/4/ο7 λόγω του άγχους μου για το doppler είχα 14/9 .Τελικά στην 34 εβδομάδα ειχα φρικτους πόνους στο υπογάστριο και αυξημένο ουρικο οξύ, να σημειωσω οτι ειχα πάρει 8 κιλα στην εγκυμοσύνη δεν καπνιζα ποτέ μου και προσεχα υπερβολικα πολύ, και κανοντας την τυπική γεν αιματος πριν την επισκεψη στο γιατρο 35η εβδομάδα δειχνει αιμοπετάλια 60.000. και πάλι ο γιατρος δεν ανησυχησε παρα μονο λόγω των πόνων μου συνεχιζαν μου ειπε να παω στο νοσοκομειο οπου οι τρανσαμινασες ειχαν παει 360-380 και μου εκαναν καισαρικη με ραχιαια ναρκωση που ειχε και τις γνωστες παρενεργειες, ημικρανία και πονο στον αυχενα.5 μέρες μετα ειχα πιεση 20 με 12 ακατεβατη επι 7 ωρες, μετα απο 6 αντιυπερτασικα επεσε και την επομενη ο νεφρολογος συλλεξε 7,5 λίτρα ουρα. ευτυχωσ δεν επαθα κάτι περα απο την πίεση που σιγα σιγα χωρις φαρμακα επανηλθε στις φ.τ.
το μωρο γεννηθηκε 35η εβδομαδα 2.460κ. /50εκ. ,υγιεστατος ! Θελω πολύ να κανω ενα δευτερο παιδι, το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο ασπιρινη μπορω να παιρνω για την καθυστερηση του συνδρομου. Σκεφτομαι μήπως παθω πάλι τα ίδια , τωρα όμως δεν ειμαι μόνη μου. υπάρχει ενας πιτσιρικος που με χρειαζεται...
εσεις τι λέτε ειναι ρίσκο μια 2ή εγκυμοσύνη???
Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ο οργανισμος θα παρουσιασει hellp κατα την κυηση, διαβασα πως οι ασθενείς που αναπτύσσουν προεκλαμψία ή σύνδρομο HELLP πρέπει να εξετάζονται για την παρουσία αντιφωσφολιπιδαιμικών αντισωμάτων. Ισχύει? και εκτος απο αυτο τι άλλες εξετάσεις μπορουν να γίνουν , ανοσολογικές ή κατι άλλο?

κον!
20-10-09, 12:01
Είμαι καινούργια στο φόρουμ και είμαι 28 ετών πριν 16 μήνες γέννησα καισαρικη λόγω συνδρόμου HELLP
το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο την 22η εβδομάδα με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου και 475γρ βάρος
Η επόμενη επίσκεψη έγινε την 27η όπου και πάλι το doppler μητριαίας αρτηρίας αρ. & δεξ. βγήκε παθολογικο ενω το doppler ομφαλικής αρτηρίας φυσιολογικό με κανονικη ανάπτυξη του εμβρύου ηταν ήδη 985γρ
ακολουθούσα τις οδηγίες του γιατρου ειχα κόψει το αλάτι και την ζάχαρη απο την 22η εβδομάδα
οι εξετάσεις μου ήταν κανονικές και γενικότερα η πίεση μου κυμαινόταν 10/6 και max12/8
Στις 24/4/ο7 λόγω του άγχους μου για το doppler είχα 14/9 .Τελικά στην 34 εβδομάδα ειχα φρικτους πόνους στο υπογάστριο και αυξημένο ουρικο οξύ, να σημειωσω οτι ειχα πάρει 8 κιλα στην εγκυμοσύνη δεν καπνιζα ποτέ μου και προσεχα υπερβολικα πολύ, και κανοντας την τυπική γεν αιματος πριν την επισκεψη στο γιατρο 35η εβδομάδα δειχνει αιμοπετάλια 60.000. και πάλι ο γιατρος δεν ανησυχησε παρα μονο λόγω των πόνων μου συνεχιζαν μου ειπε να παω στο νοσοκομειο οπου οι τρανσαμινασες ειχαν παει 360-380 και μου εκαναν καισαρικη με ραχιαια ναρκωση που ειχε και τις γνωστες παρενεργειες, ημικρανία και πονο στον αυχενα.5 μέρες μετα ειχα πιεση 20 με 12 ακατεβατη επι 7 ωρες, μετα απο 6 αντιυπερτασικα επεσε και την επομενη ο νεφρολογος συλλεξε 7,5 λίτρα ουρα. ευτυχωσ δεν επαθα κάτι περα απο την πίεση που σιγα σιγα χωρις φαρμακα επανηλθε στις φ.τ.
το μωρο γεννηθηκε 35η εβδομαδα 2.460κ. /50εκ. ,υγιεστατος ! Θελω πολύ να κανω ενα δευτερο παιδι, το συζητησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο ασπιρινη μπορω να παιρνω για την καθυστερηση του συνδρομου. Σκεφτομαι μήπως παθω πάλι τα ίδια , τωρα όμως δεν ειμαι μόνη μου. υπάρχει ενας πιτσιρικος που με χρειαζεται...
Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ο οργανισμος θα παρουσιασει hellp κατα την κυηση, διαβασα πως οι ασθενείς που αναπτύσσουν προεκλαμψία ή σύνδρομο HELLP πρέπει να εξετάζονται για την παρουσία αντιφωσφολιπιδαιμικών αντισωμάτων. Ισχύει? και εκτος απο αυτο τι άλλες εξετάσεις μπορουν να γίνουν , ανοσολογικές ή κατι άλλο?

κον!
20-10-09, 12:01
Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχουν εξετασεις που δειχνουν οτι ο οργανισμος θα παρουσιασει hellp κατα την κυηση, διαβασα πως οι ασθενείς που αναπτύσσουν προεκλαμψία ή σύνδρομο HELLP πρέπει να εξετάζονται για την παρουσία αντιφωσφολιπιδαιμικών αντισωμάτων. Ισχύει? και εκτος απο αυτο τι άλλες εξετάσεις μπορουν να γίνουν , ανοσολογικές ή κατι άλλο?:lol::lol::lol::lol:

στυλιανα
23-10-09, 16:43
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

Κίκα
25-10-09, 22:15
γεια σας κορίτσια, δεν έχω ξαναγράψει σε αυτό το θέμα. Είμαι κι εγώ θρομβοφιλική (ετεροζυγώτης σε FV LEIDEN, ΜΤΗFR 1298 και PAI 1). Είμαι 40 ετών. Μένω αμέσως έγκυος αλλά δυστυχώς δεν προχωράνε οι κυήσεις. Η μεγαλύτερη έφτασε μέχρι τις 14 εβδομάδες και η αυχενική έδειξε ανεγκεφαλία οπότε έγινε διακοπή. Μετά την 3η προσπάθεια έκανα ελέγχους και βρέθηκε η θρομβοφιλία. Ο γιατρός μου συνέστησε φυλλικό οξύ, neurobion από πριν και clexane 0,4 από την 20η μέρα του κύκλου. (παρεπιπτόντως καμμιά σας δεν ανέφερε ενέσεις πριν την επιβεβαίωση εγκυμοσύνης).Anyway εκεί που πίστευα οτι βρήκα την αιτία τον προηγούμενο μήνα έκανα τεστ θετικό και μετά από 4 μέρες με έπιασε δυνατός πόνος με ναυτία και τάση λιποθυμίας. Ο γιατρός φοβήθηκε για εξωμήτριο και με έστειλε για υπέρηχο. Ήταν πολύ νωρίς για να φάνεί ξεκάθαρα κάτι στο ενδομήτριο, έκανα χοριακές όπου φάνηκε σταδιακή πτώση, και ήρθε αίμα περιόδου..Ο γιατρός μου λέει να κάνω και υστεροσαλπιγγογραφία γιατί είναι το μόνο που δεν έκανα. Δεν υπάρχει μια εξήγηση που να δικαιολογεί όλες τις αποτυχίες, δεν ξέρω τι να σκεφτώ:?::cry:. Ίσως το τελευταίο να ήταν τυχαίο, καποια γενετική ανωμαλία. θα ξαναπροσπαθήσω μόλις κάνω την υστεροσαλπιγγογραφία γιατί με έχουν αγχώσει με την ηλικία μου.

ΤΙΤΗ
25-10-09, 22:36
κίκα για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα τι να σε συμβουλέψω για την περίπτωσή σου ,αλλα θα ήθελα να σου πώ χίλια συγχαρητήρια για την επιμονή και υπομονή που έχεις.ελπίζω σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που τόσο επιθυμείς και όλα να γίνουν μια μακρινή ανάμνηση

Κίκα
26-10-09, 18:32
κίκα για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα τι να σε συμβουλέψω για την περίπτωσή σου ,αλλα θα ήθελα να σου πώ χίλια συγχαρητήρια για την επιμονή και υπομονή που έχεις.ελπίζω σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που τόσο επιθυμείς και όλα να γίνουν μια μακρινή ανάμνηση

Σ ' ευχαριστώ πολύ τίτη, να σαι καλά κι εσύ σε ότι κι αν εχεις να παλέψεις. Δυστυχώς δεν είμαι πάντα τόσο αισιόδοξη μερικές φορές με παίρνει από κάτω όταν βλέπω άλλες κοπέλες να μένουν έγκυος και να το απολαμβάνουν. Εγώ κάνω σαν τρελλή να μείνω έγκυος και μετά τρομοκρατούμαι στη σκέψη του τι επιπλοκή μπορεί να προκύψει κι αν θα σωθεί το μωρό, με όσα μου έτυχαν είμαι πολύ συγκρατημένη στο να χαρώ

fassolia
01-11-09, 00:01
Γεια σου Λενακι28,
Γενικη Αιματος
ΑΡΤΤ
Χρονος προθρομβινης
Αντιθρομβινη ΙΙΙ
Αντιπηκτικο Λυκου
Ινωδογονο
Πρωτεϊνη S
Πρωτεϊνη C
ΑPCR
Ομοκυστεϊνη
FV-Leiden
MTHFR

εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μητρα.

Οχι βεβαια, δεν ειναι υποχρεωτικη στην Αμερική αφού η επίσημη οδηγια της ACCP αφορά ειτε 1 γεννηση νεκρού εμβρύου ή 2 αποβολές 2ου τριμηνου ή 3 αποβολές 1ου τριμηνου ως προυποθεση για έλεγχο.
Σημ. Το επαγγελμα μου ειναι αιματολογος και ασχολουμαι με πηξη και μερικές φορες και με εγκυους

fassolia
01-11-09, 00:04
Να εισαι καλα δυστυχως μενω σε επαρχια της μακεδονιας οποτε ειναι πιο δυσκολο για μενα αλλα μαλλον θα παω να τις κανω να τελειωνει αυτη η ιστορια με εχει κουρασει... ελπιζω μονο να μην αναγκαστω να πληρωσω ενα σωρο χρηματα.
Κάτσε καλά περίθαλψη έχουμε πάντως αφου το ταμειο του ικα δεν αναγνωριζει πολλες απο αυτές. ΠΟΣΟ ΟΞΥΜΟΡΟ NA ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ!!

:-(
Κοριτσια οι εξετασεις αυτες ηταν δωρεαν για το ΙΚΑ εως το 2007 αλλα μετα η τοτε κυβερνηση-διευθυνσεις ταμειων επαψαν να τις δικαιολογουν. ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ

desiwn1
01-11-09, 14:26
Κοριτσια οι εξετασεις αυτες ηταν δωρεαν για το ΙΚΑ εως το 2007 αλλα μετα η τοτε κυβερνηση-διευθυνσεις ταμειων επαψαν να τις δικαιολογουν. ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ

ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.....ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΚΟΛΛΑΓΟΝΟΥ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ!!!!!

carijeza
28-11-09, 01:20
ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.....ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΚΟΛΛΑΓΟΝΟΥ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ!!!!!

Σε ποιό νοσοκομείο τις έκανες; Πώς το δικιολόγησες εκεί ότι θέλεις να κάνεις αυτές τις εξετάσεις γιατί ποιό πριν διάβαζα ότι αν δεν έχεις αιτία δε σου τις κάνουν εύκολα.

ιππόκαμπος
28-11-09, 11:48
κοριτσια καλημερα,εμεινα εγκυος απο εξωσωματικη και το εχασα την 7 εβδομαδα.παλινδρομηση.πριν μια βδομαδα εκανα αποξεση και τωρα περιμενω 2 κυκλους για να κανω εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων που ειχα κρατησει,αλλα με ειπε η γιατρος να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας πριν κανω την εμβρυομεταφορα,με συστησε εναν αιματολογο του δημοσιου γιατι ειναι ακριβες,λεει.εχω ξεκινησει απο τωρα και τα felicine σε περιπτωση που δεν εχω θρομβοφιλια και ευθυνοταν το εμβρυο.ελπιζω να εχω πιασει το κακο απο τα μαλλια και να μην το αφησω να ξαναμπει στη ζωη μου.

bp-IOLH
28-11-09, 12:08
κοριτσια καλημερα,εμεινα εγκυος απο εξωσωματικη και το εχασα την 7 εβδομαδα.παλινδρομηση.πριν μια βδομαδα εκανα αποξεση και τωρα περιμενω 2 κυκλους για να κανω εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων που ειχα κρατησει,αλλα με ειπε η γιατρος να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας πριν κανω την εμβρυομεταφορα,με συστησε εναν αιματολογο του δημοσιου γιατι ειναι ακριβες,λεει.εχω ξεκινησει απο τωρα και τα felicine σε περιπτωση που δεν εχω θρομβοφιλια και ευθυνοταν το εμβρυο.ελπιζω να εχω πιασει το κακο απο τα μαλλια και να μην το αφησω να ξαναμπει στη ζωη μου.

ιππόκαμπε, καλημέρα.
Μήπως μπορείς να μας πεις ή έστω να μου στείλεις ένα π.μ. για τον αιματολόγο δημοσίου? Γιατί κι εγώ σκέφτομαι να ξαναπάω σε αιματολόγο, παρόλο που δύο αιματολόγοι με διαβεβαίωσαν ότι η ήπια θρομβοφιλία που έχω, δεν επηρεάζει την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Όμως φοβάμαι, γιατί αυτά μου τα είπαν μετά την 1η παλλίνδρομη αλλά πρόσφατα είχα και 2η παλλίνδρομη. Κατά τη διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης και πριν ακόμη διαπιστώσω ότι θα παλλινδρομήσει, πήγα σε 2ο αιματολόγο ιδιώτη και μου είπε ότι δεν έχω τίποτε, αλλά δυστυχώς αυτόν τον συγκεκριμένο κάτι μου λέει το ένστικτό μου και δεν τον εμπιστεύομαι.

ιππόκαμπος
28-11-09, 12:22
ιππόκαμπε, καλημέρα.
Μήπως μπορείς να μας πεις ή έστω να μου στείλεις ένα π.μ. για τον αιματολόγο δημοσίου? Γιατί κι εγώ σκέφτομαι να ξαναπάω σε αιματολόγο, παρόλο που δύο αιματολόγοι με διαβεβαίωσαν ότι η ήπια θρομβοφιλία που έχω, δεν επηρεάζει την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Όμως φοβάμαι, γιατί αυτά μου τα είπαν μετά την 1η παλλίνδρομη αλλά πρόσφατα είχα και 2η παλλίνδρομη. Κατά τη διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης και πριν ακόμη διαπιστώσω ότι θα παλλινδρομήσει, πήγα σε 2ο αιματολόγο ιδιώτη και μου είπε ότι δεν έχω τίποτε, αλλά δυστυχώς αυτόν τον συγκεκριμένο κάτι μου λέει το ένστικτό μου και δεν τον εμπιστεύομαι.

καλημερα,
καταρχην ειμαι απο θεσ/νικη και ακομη δεν πηγα σ'αυτον περιμενω να σταματησει το αιμα της αποξεσης,η γιατρος μου απλα μου ειπε,οτι αυτος ειναι σε ενα νοσοκομειο και θα μου τις κανει εκει,αρκει να συνεργαστω μαζι του σε ολη την εγκυμοσυνη (αν υπαρξει βεβαια),αυτος θα με παρακολουθει αιματολογικα οσες φορες χρειαστει.εαν βεβαια υπαρχει θρομβοφιλια θα κανω αντιπυκτικες ενεσεις.τωρα αυτος θα μου τις δινει τις δοσεις,η γιατρος μου,δεν ξερω,παντως μου ειπε οτι ειναι καλος.βεβαια μετα απο τις 2 παλινδρομησεις κανουν εξετασεις ειδικες αλλα επειδη παω για εμβρυομεταφορα ειπε να τις κανω τωρα.

desiwn1
28-11-09, 14:23
Σε ποιό νοσοκομείο τις έκανες; Πώς το δικιολόγησες εκεί ότι θέλεις να κάνεις αυτές τις εξετάσεις γιατί ποιό πριν διάβαζα ότι αν δεν έχεις αιτία δε σου τις κάνουν εύκολα.

ΣΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ.....
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ........:):):):)

mitsi1
28-11-09, 15:12
ΣΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ.....
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ........:):):):)

Καλησπερα...Και γω απο Ηρακλειο. Θελω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια επειδη ειχα μια παλινδρομη κυηση και μια προωρη γεννα πριν 2 μηνες. Μου εκλεισαν ραντεβου για Φεβρουαριο. Τοσο σε καθυστερησαν και εσενα;;

desiwn1
28-11-09, 23:43
Καλησπερα...Και γω απο Ηρακλειο. Θελω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια επειδη ειχα μια παλινδρομη κυηση και μια προωρη γεννα πριν 2 μηνες. Μου εκλεισαν ραντεβου για Φεβρουαριο. Τοσο σε καθυστερησαν και εσενα;;
ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 60 EURO ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ 1Ο ΜΕΡΕΣ.....ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ:roll::roll::roll:

mitsi1
29-11-09, 11:29
ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 60 EURO ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ 1Ο ΜΕΡΕΣ.....ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ:roll::roll::roll:

Σε ευχαριστω για την απαντηση και την πολυ χρησιμη πληροφορια. Θα παρω και γω αυριο για απογευματινο ραντεβου.