PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπές στην Χαλκιδική

Μάρω
12-05-08, 22:46
Καλησπέρα σε όλους, μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να σκεφτώ τις καλοκαιρινές μας διακοπές απο τώρα. Αυτό που βασικά με ενδιαφέρει είναι να είμαστε κάπου κοντά (Χαλκιδική για παράδειγμα) ωστε να μπορεί να πηγαινοέρχεται και ο μπαμπάς μας (μιας και φέτος θα πάμε διακοπές τα δυό μας με τον μικρό μου)και εκεί που θα μείνουμε να είναι σε απόσταση αναπνοής απο την παραλία ωστε να μην φορτώνομαι μόνη μου όλα τα κουβαδάκια του μικρού.
Έχετε καμία ιδέα?

emporaki
12-05-08, 22:50
Και εμείς την ίδια ιδέα έχουμε και αρχίσαμε να το ψάχνουμε από τώρα. Το μόνο που κάναμε μέχρι στιγμής είναι να αποκλείσουμε την Άφυτο από τα σχέδιά μας μιας και πρέπει να κάνεις αρκετό δρόμο από τα σπίτια μέχρι την παραλία. Σκεφτόμαστε πλέον για Νικήτη ή Μαρμαρά. Έχετε καμιά πρόταση για εκεί;

almak
12-05-08, 23:05
http://www.halkidiki.com/kalamaras/index_g.htm
www.Lagonisi-Beach.gr
Σας προτείνω και τα δυο , τα οποία είναι το ένα δίπλα από το άλλο.
Το δεύτερο είναι πιο προσεγμένο (χλιδάτο) από το πρώτο , αλλά και τα δυο έχουν μια υπέροχη ( σχεδόν ιδιωτική) θάλασσα-άμμο.
Ο δρόμος για τα αυτοκίνητα είναι πολύ πίσω από τα σπίτια .
Βγαίνεις από την αυλή και πατάς άμμο αμέσως , σε πέντε μέτρα είσαι μέσα στην θάλασσα η οποία είναι ότι πρέπει για παιδάκια.
Είχα μήνει δέκα μέρες στο ΛΑΓΟΝΉΣΙ ΜΠΙΤΣ ( αξέχαστες διακοπές ) όταν φυγαμε στον δρόμο η γυναίκα μου έκλαιγε από χαρά.

ΥΓ. Στο ίδιο μέρος είναι τραβηγμένη η φωτό που έχω στο avatar , τότε ήταν η εποχή της δραχμής!!!! Εάν δεν το έχεις διαβάσει το τόπικ.

ΑΝΘΟΥ
12-05-08, 23:15
Κορίτσια (το έχω ξαναπροτείνει), τι λέτε για Πολύχρονο?Νομίζω πως είναι ιδανικό για οικογενειακές διακοπές, μιας και είναι ήσυχο, έχει παραλιακό πεζόδρομο, καλή αμμώδη θάλασσα και σπίτια πάνω στο κύμα!Αν θέλετε περεταίρω πληροφορίες (για σπίτια κ.α.) εδώ είμαι!!(και εχω και δικά μου ενοικιαζόμενα εκεί!)

renata
12-05-08, 23:57
Για οικογενειακές διακοπές και με τη θάλασσα εύκολα προσβάσιμη (όχι όπως Αφυτο που πρέπει να κάνεις ολόκληρη κατάβαση) προτείνω Πευκοχώρι , Χανιώτη και Πολύχρονο βέβαια που είναι κι αυτο ιδανικό για παιδιά και αρκετά ήσυχο, με πολύ καλή θάλασσα και σχετικά καλύτερες τιμές απο τα αλλα δύο.

Franklin
13-05-08, 00:10
Καλα επαθα πλακα με το Λαγονησι... Μηπως θυμαστε ποσα δινατε για το μικροτερο διαμερισματακι?

almak
13-05-08, 00:33
Καλα επαθα πλακα με το Λαγονησι... Μηπως θυμαστε ποσα δινατε για το μικροτερο διαμερισματακι?είχα πάρει το μεγάλο διαμέρισμα ιούνιο μήνα και η αλήθεια είναι ότι η τιμή έτσουζε.
Αλλά δεν θυμάμε πόσο έτσουζε :lol: :lol: :lol:
Είναι ακριβό αλλά είναι αυτό που ζητά κανείς όταν θέλει παραλία ακίνδυνη στα πόδια του και γενικός όλες τις ανέσεις για μικρά παιδιά :wink:
Η δε θάλασσα είναι ακριβώς όπως φαίνεται στις φωτό , να μην πω πως οι φωτό ψιλοαδικούν το μέρος.

Μάρω
13-05-08, 22:53
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Το Lagonisi resort φαίνεται ιδανικό για μας που έχουμε έναν ασταμάτητο μικρό. Έχει όση άπλα χρειάζεται για να μην σταματάει το τρέξιμο. Το θέμα είναι πόσο τσουχτερή είναι η τιμή. Θα πάρω τηλέφωνο σύντομα για πληροφορίες και θα σας ενημερώσω...όποιον ενδιαφέρεται

mata
13-05-08, 22:58
Πέρυσι είχαμε κάνει τις διακοπές μας στο ξενοδοχείο Symantro. Ήταν πολύ ωραία και ειδικά επειδήείχαμε και τον μικρό, τα είχαμε όλα στα πόδια μας. Και την παραλία φυσικά. Φορούσαμε και ένα βραχιολάκι και πληρώνοντας από την αρχή, πίναμε, τρώγαμε και ήταν όλα στην τιμή και δεν πληρώναμε έξτρα τίποτα εκτός από το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο είχε χρέωση. Με 3 γεύματα και απεριόριστα ποτά. Μπορείς να μπείς στη σελίδα και να δεις!

Franklin
16-05-08, 18:09
ΜΑΤΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΑΤΕ?

christiki
17-05-08, 15:52
Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η Χαλκιδική, αλλά δεν έχω καθόλου πληροφορίες για το μέρος, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια εικόνα για τις τιμές ,καθώς τα περισσότερα ξενοδοχεία δεν αναφέρουν τιμές στα sites τους; Επίσης θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για τη Νικήτη. Γενικά ψάχνω ένα μέρος οικογενειακό μεν, αλλά όχι και τελείως ήσυχο. Τα παιδιά μου μπορεί όλη μέρα να παίζουν στη θάλασσα ή την πισίνα, αλλά το βράδυ θέλουν βόλτα σε ταβέρνες και καφετέριες. Μια άλλη εκδοχή βέβαια που μπορεί να μας ενδιαφέρει είναι το all inclusive, ωστόσο στο simantro που αναφέρθηκε πιο πάνω κι έψαξα δε βρήκα ιδιαίτερες πληροφορίες. Όποιος μπορει να μας διαφωτίσει είναι ευπρόσδεκτος!

nefg
17-05-08, 17:01
Στο simantro είχα πάει κι εγώ πέρυσι, αλλά για μια μέρα μόνο (και, πληροφοριακά, είχα πληρώσει 150 ευρώ, μέσα αυγούστου)
Ωραία ήταν μεν, δεν θα ξαναπήγαινα δε..
Είναι ένα συγκρότημα που απλά σου προσφέρει ωραία θάλασσα και φύση. Τίποτα παραπάνω. Για να πας Sani θέλεις κανένα 10λεπτο με το αυτοκίνητο, και γενικά αν θέλεις βόλτες πρέπει να φύγεις. Εμείς για ένα 24ωρο πήγαμε και βαρεθήκαμε...

Στη Χαλκιδική έχει άπειρα μέρη.. προσωπικά με οικογένεια δεν θα πήγαινα με τίποτα Πολύχρονο, Χανιώτη, Καλλιθέα. Μία μέρα πάμε σε συγγενείς κάθε καλοκαίρι και φεύγουμε με πονοκέφαλο (συν να μη βρίσκεις πού να απλώσεις πετσέτα στην παραλία, συν να μην μπορείς να περπατήσεις στην απογευματινή βόλτα...)
Στο δεύτερο πόδι είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Για σχετικά ήσυχα προτείνω όλες τις παραλίες μεταξύ Νικήτης και Μαρμαρά (Λαγόμανδρα κτλ), τέλειες θάλασσες, αλλά βόλτα στον μαρμαρά ή στη Νικήτη. Μεταμόρφωση λένε ότι είναι πολύ καλά (έχω χρόνια να πάω). Ή και από Βουρβουρού μεριά (αλλά δεν έχει πολλή ζωή και βόλτα τα βράδυα).
Για ξενοδοχειακό συγκρότημα προτείνω ασυζητητί Πόρτο Καρρά και Sani Beach. Απλά τέλεια και τα 2, με πολλές επιλογές γενικότερα..

sardelaki
19-05-08, 16:08
Και εμείς την ίδια ιδέα έχουμε και αρχίσαμε να το ψάχνουμε από τώρα. Το μόνο που κάναμε μέχρι στιγμής είναι να αποκλείσουμε την Άφυτο από τα σχέδιά μας μιας και πρέπει να κάνεις αρκετό δρόμο από τα σπίτια μέχρι την παραλία. Σκεφτόμαστε πλέον για Νικήτη ή Μαρμαρά. Έχετε καμιά πρόταση για εκεί;

Γιατι δεν σκέφτεσται για 3ο πόδι που έχει και πιό ωραία θάλασσα;
Κι ο μαρμαράς βέβαια έχει πεντακάθαρη θάλασσα αλλά γίνετε χαμός...εμείς όσες φορές έχουμε πάει είμαστε σαν τις σαρδέλες μέσα στην θάλασσα, φαντάσου δηλαδή τι κόσμο έχει (χωρίς υπερβολές).
Η Νικήτη πάλι δεν μπορώ να πω πως έχει και τόσο καλή θάλασσα...έχει τριγύρω κάτι ωραίες παραλίες, αλλά θα χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο!

Κοριτσομανα
20-05-08, 14:00
Αναλογως την ηλικια, εχω να προτεινω το ''ANTHEMUS''Στο Μαρμαρα, που ειναι ο,τι πρεπει για παιδια απο 3-4 χρονων και πανω. Με ημιδιατροφη με μπουφε και σουπες καθε μερα,πληρωναμε περσι, τελη Αυγουστου, 300 ευρω τρικλινο που ηταν τελειο ακομη και για εμας με τα 4 παιδια μας. Εχει δικια του θαλασσα και παιδοτοπο, πισινες 2 μαζι με την παιδικη 3,μινι μαρκετ, μικρη αλλα οχι σπουδαια παιδικη χαρα.
Για μικροτερα παιδια, το Πορτο Καρρα ειναι το τελειο μερος. Αχανες, τελειο για τρεξιμο στο γκαζον, ασφαλες, θαλασσα δικια του, πισινες, παιδοτοποι, τελεια παιδικη χαρα, τελεια φαγητα. Αλλα ακριβο.

Franklin
20-05-08, 16:32
Αναλογως την ηλικια, εχω να προτεινω το ''ANTHEMUS''Στο Μαρμαρα, που ειναι ο,τι πρεπει για παιδια απο 3-4 χρονων και πανω. Με ημιδιατροφη με μπουφε και σουπες καθε μερα,πληρωναμε περσι, τελη Αυγουστου, 300 ευρω τρικλινο που ηταν τελειο ακομη και για εμας με τα 4 παιδια μας. Εχει δικια του θαλασσα και παιδοτοπο, πισινες 2 μαζι με την παιδικη 3,μινι μαρκετ, μικρη αλλα οχι σπουδαια παιδικη χαρα.
Για μικροτερα παιδια, το Πορτο Καρρα ειναι το τελειο μερος. Αχανες, τελειο για τρεξιμο στο γκαζον, ασφαλες, θαλασσα δικια του, πισινες, παιδοτοποι, τελεια παιδικη χαρα, τελεια φαγητα. Αλλα ακριβο.

Συγνωμη...τα 300 ευρω το 3κλινο δηλαδη σου φανηκε φτηνο? Το Πορτο Καρας δηλαδη ποσο θα εχει?500? :shock:

Παντως παιδια τηνεχουν καραψωνισει στη Χαλκιδικη λες και ειναι οι Μαλδιβες πια... :evil: Στη Σαντορινη στο Ημεροβιγλι εδινα 70 ευρω σε στουντιο σουπερ ουαου πρωτο στην καλντερα και η φιλη μου στο Πορτο Κουφο 80 στα δωματια της κυρα Μαρικας... :?

gerakina
20-05-08, 16:43
σαρδέλες[/b] μέσα στην θάλασσα, φαντάσου δηλαδή τι κόσμο έχει (χωρίς υπερβολές).

Εεε μα κι έλεγα που το βρήκε τέτοιο nickname?? :D :D

Για μένα είναι μακρυά το τρίτο πόδι για φέτος..Μάλλον για Πευκοχώρι,Φούρκα κλπ το βλέπω,κ αυτό για 1-2 Σαββατοκύριακα.Μετά γεννάμε! :lol:

sardelaki
20-05-08, 17:56
σαρδέλες[/b] μέσα στην θάλασσα, φαντάσου δηλαδή τι κόσμο έχει (χωρίς υπερβολές).

Εεε μα κι έλεγα που το βρήκε τέτοιο nickname?? :D :D

Για μένα είναι μακρυά το τρίτο πόδι για φέτος..Μάλλον για Πευκοχώρι,Φούρκα κλπ το βλέπω,κ αυτό για 1-2 Σαββατοκύριακα.Μετά γεννάμε! :lol:

:lol: :lol: :lol:

Από Θεσσαλονίκη είναι και μακρυά το τρίτο πόδι έχεις δίκαιο...εμείς πηγαίνουμε από το χωριό και σε μία ώρα είμαστε στην Ιερισσό, που την λατρεύω. Καμιά Κυριακή θα αφήσουμε τον μπέμπη στην γιαγια και θα πάμε με τον αντρούλη να ξεσκάσουμε...εννοείται ότι θα πάμε πρωί και θα γυρίσουμε απόγευμα...και πολύ είναι περισσότερο δεν νομίζω να αντέξω μακρυά από το νινί! :D

sardelaki
20-05-08, 17:57
Ναι οι Χαλκιδικιώτες δυστυχώς έχουν ξεφύγει... :cry:

Κοριτσομανα
20-05-08, 19:51
Δικαιο εχεις, αλλα 6 ατομα με τα παιδια, με πρωινο και ημιδιατροφη με μπουφε και δεκαδες φαγητα,μου φανηκε ενταξει η τιμη. Ψαχναμε για κοντα, Χαλκιδικη και μας ελεγαν κατι τιμες σα να ειμαστε εκατομμυριουχοι εμεις οι πολυτεκνοι, αφου μας εδιναν για την περιπτωση μας μονο υπερπολυτελη δωματια! Μιλαμε οτι για 8 νυχτες ως και 3500- 4000 ευρω μας ελεγαν, χωρις ημιδιατροφη!!!

Δυστυχως για τα εξοδα μας, μετα απο ταλαιπωρια σε διακοπες, εγω πλεον ψαχνω για ξενοδοχειο που να τα εχει ολα μεσα και να μην τρεχω απο εδω και απο εκει και ουτε να μαγειρευω. Θελω ξενοδοχειο μονο και μεγαλο, να μου τα δινει ολα. Διακοπες ειπαμε, οχι συνεχεια της κουρασης...

Βεβαια τωρα στην Ευβοια, το ξενοδοχειο με all inclusive εχει 197 ευρω και παρα λιγο να βρισκαμε και με 170 ευρω αλλα αργησαμε. Τερμα η Χαλκιδικη τωρα που τα μωρα μεγαλωσαν! Ειδα οτι υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια, αλλα ειναι λιγο μακρια απο τη Μακεδονια...
Και ναι το Πορτο Καρρα ειναι πανακριβο, αλλα οταν πηγα με τα 2 παιδια μου πριν απο 4 χρονια, με το ζορι φυγαμε. Εχει σιγουρα πλεον πανω απο 500 ευρω με την ανακαινιση, αλλα τα αξιζει τα λεφτα του. Εχει ομως και κατα καιρους προσφορες με πολυ καλες τιμες,μισες τιμες, φθανει να προφτασεις ,στο ιντερνετ. Τα εχει ο λ α αυτο το ξενοδοχειο... Πετυχα τοτε και καλη τιμη, μεσω προσφορων... Τωρα, μονο αναπολω...

christiki
30-05-08, 09:57
Κορίτσια επανέρχομαι για να ρωτήσω μήπως έχει πάει καμιά σας στη Βουρβουρού; Είδα κάποιες φωτογραφίες και μου φάνηκε ειδυλλιακό μέρος, αλλά δε διέκρινα πουθενά σπίτια. Πόσο μικρό και ήσυχο χωριό είναι; Μήπως παραείναι μικρό; Γιατί καλή η ησυχία αλλά μη μας φάνε και οι λύκοι!

Άννα
30-05-08, 16:35
Στην Βουρβουρού είχα κλείσει εγώ κάποτε ένα δωματιο που είχε φοβερή θέα στην θάλασσα. Όταν με το καλό φτάσαμε εκεί όλα ήταν οκ αλλά η γυναίκα που είχε το συγκρότημα μας είπε ότι δεν κάνουν μπάνιο σε αυτή την παραλία και θα πρέπει να πηγαίνουμε σε άλλο σημείο.Φυσικά χρειαζόταν αυτοκίνητο που δεν είχαμε εμείς!! σου λέω αυτή την ιστορία στην πείπτωση που δείς απέναντι θάλασσα να ρωτήσεις για καλό και για κακό αν μπορείτε να κάνετε μπάνιο!κατά τα άλλα είναι ήσυχα.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?φέτος εκλεισα για να πάω με τον αντρα μου σε ενα καμπινγκ στο καλαμίτσι χαλκιδικής (Τσιτρέλη). Μήπως ξέρετε αν είναι καμπινγκ γυμνιστών? :shock:

Άννα :D

Sam
30-05-08, 17:00
Είχαμε πάει το περσινό καλοκαίρι στη Βουρβουρού σ΄ένα συγκρότημα λίγο έξω από το χωριό
η θάλασσα ήταν κοντά αλλά μας φάγανε τα κουνούπια σε σημείο να φύγουμε δύο μέρες νωρίτερα 8)

Sam
30-05-08, 17:06
Να ρωτήσω και εγώ κάτι?φέτος εκλεισα για να πάω με τον αντρα μου σε ενα καμπινγκ στο καλαμίτσι χαλκιδικής (Τσιτρέλη). Μήπως ξέρετε αν είναι καμπινγκ γυμνιστών? :shock:

Άννα :D

Άννα αν θυμάμαι καλά στο Καλαμίτσι όντως υπάρχει κάμπιγκ γυμνιστών δεν ξέρω όμως αν είναι το συγκεκριμένο που λες ή βρίσκεται ένα λόφο πιο πέρα 8)
Μπορείς όμως να τους πάρεις τηλέφωνο και να το διευκρινίσεις!!!!!!!!!

almak
30-05-08, 18:11
Κορίτσια επανέρχομαι για να ρωτήσω μήπως έχει πάει καμιά σας στη Βουρβουρού; Είδα κάποιες φωτογραφίες και μου φάνηκε ειδυλλιακό μέρος, αλλά δε διέκρινα πουθενά σπίτια. Πόσο μικρό και ήσυχο χωριό είναι; Μήπως παραείναι μικρό; Γιατί καλή η ησυχία αλλά μη μας φάνε και οι λύκοι!στο κεντρικό σημείο στην βουρβουρου δεν είναι για κολύμπι.
Πριν 8~9 χρόνια τσέκαρα φωτός από διάφορα σημεία της βουρβουρού , και μόνο που έβλεπα τόσα βαρκάκια μπροστά στην παραλία με έβαζε σε σκέψεις ότι θα είναι βρώμικα.
έτσι επέλεξα ένα μέρος πριν την βουρβουρού lagonisi beache λέγετε όπου το νερό και η αμμουδιά φαινόταν από τις φωτός πολύ καλύτερο.
όταν τελικά πήγα εκεί , επιβεβαίωσα πως στην βουρβουρού είχε αρκετά μικρά ξενοδοχεία και μερικά μαγαζιά στην παραλία και ότι αυτό μπορεί να σημαίνει από βρωμιά.
Τώρα εσύ μπορεί να λες βουρβουρού και να είναι πιο μακριά και να λέγετε βουρβουρού το μέρος , μην σε πάρω στον λαιμό μου.
Αν όμως μιλάμε για το κέντρο βουρβουρού η θάλασσα δεν μπορεί να έχει φτιάξει από τότε :wink:

Αν τα βρω εύκολα θα σου δώσω μερικά λινκ να δεις τι εννοώ.

Franklin
31-05-08, 00:42
Ρε παιδια εσεις που λετε οτι η Βουρβουρου (κατα γενικη ομολογια μια απο τις 3 καλυτερες θαλασσες της Χαλκιδικης) δεν εχει καλη θαλάσσα ειστε σιγουροι οτι πηγατε στη Βουρβουρου? :shock: :shock: Μηπως πηγατε στην Επανωμη? :lol:

Πηγαινω 35 χρονια στη Χαλκιδικη και ειναι απλα απιστευτα μαγευτικη θαλασσα.

Βρωμια στη Βουρβουρου? :shock: Αν δεν ηταν νερο θα μπορουσε να ειναι κρυσταλλο...αφου εμεις ειχαμε εξοχικο στο αλλο πόδι και καναμε μια ωρα δρομο καθε μερα για να κολυμπησουμε στο Καρυδι της Βουρβουρους.

Μαγαζια στην παραλια? :shock: Ενα περιπτερο εχει κι αυτο 1 χλμ απο την παραλια... :roll

Σημ. Δεν ειναι χωριό για οσους ρωτησαν και δεν εχουν παει...οικισμος ειναι. Ητοι...ησυχια και ηρεμια. :wink:

Sam
31-05-08, 01:02
είπαμε ότι στο σημείο που είναι ο οικισμός δεν ενδείκνυται για μπάνιο δεν μιλήσαμε για τις παραλίες που είναι πιο πέρα
εγώ προσωπικά αγανάκτησα με τα κουνούπια μιας και είναι γνωστό ότι στην περιοχή έχει πολλούς βάλτους :wink:

Το 2ο πόδι έχει πολύ πιο ωραίες παραλίες πχ Τριστίνικα Ακτή Καλογριάς
Αρμενιστής Καλαμίτσι Καβουρότρυπες και πάει λέγοντας...............

almak
31-05-08, 03:20
Franklin , βουρβουρού μπορεί να λέει ο καθένας ( διότι ντόπιοι δεν είμαστε) όλη την περιοχή από το όρμο της Παναγιάς έως και πιό πέρα από τον οικισμό της βουρβουρούς.
Στο χάρτη άμα τα δεις θα δεις δεκάδες κολπίσκους ανοιχτούς ή πιο κλειστούς ( λόγο του συμπλέγματος των νησιδών απέναντι).
Θα δεις αλλού νερά γαλαζοπράσινα μιας και ο βυθός έχει άσπρη άμμο ή πιο σκούρα νερά όπου υπάρχει πέτρα.όσο πλησιάζεις προς τον οικισμό ( ερχόμενος από τον όρμο παναγιάς ) η ποιότητα της παραλίας αλλά και η θάλασσα χειροτερεύουν.
Δεν έκανα και ανάλυση υδάτων , αλλά ότι μπορούσε να δει γυμνό μάτι πριν εννέα χρόνια.
Μάλιστα επειδή για μένα τότε ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που επέλεξα κι έκλεισα διακοπές μέσο διαδυκτίου ( απλά κοιτάζοντας φωτός σε sites) όταν πήγα πάνω είχα 12 μέρες και πίστεψε με πήγα σε αρκετά σημεία σε αυτό που αποκαλούμε βουρβουρού να δω τελικά αν άξιζε το ρίσκο η επιλογή μέσω ίντερνετ.
Τώρα όσον αφρά τα μαγαζιά που είπα ....δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ονόματα ενοικιάσεων δωματίων τα οποία έχουν στενή επαφή με την θάλασσα και σερβίρουν και φαγητό στο μπροστινό κομμάτι του κτηρίου τους ( κήπος) και αμέσως είναι η θάλασσα.
Τότε υπήρχαν τουλάχιστον 2 τέτοιες επιχειρήσεις......σήμερα πόσες?????

Τέλος σε καμία περίπτωση δεν λέω πως όλη η περιοχή είναι βρώμικη.
Η περιοχή έχει και βάλτους , αλλά και χειμάρους οι οποίοι τον χειμώνα έχουν κατεβάσει τόνους από πέτρες και χώμα κι έτσι χαλούν κάποια κομμάτια της ευρύτερης περιοχής.

Έκανα μια αναζήτηση στον γούγλη www.google.com με την λέξη βουρβουρού και βγήκαν τουλάχιστον 6~7 σαϊτς για την περιοχή με αρκετές δεκάδες δωμάτια ξενοδοχεία σπίτια για όλα τα βαλάντια.

Και επειδή ανέφερες την Επανωμή , έριξα μια ματιά στον χάρτη και το 'πιασα το υπονούμενο ( μιας και δεν ήξερα που πέφτει η επανωμή).
Φαντάζομαι τα νερά της Επανωμής τώρα , μιας και θυμάμαι πως ήταν τα νερά στην Περαία ή περέα το 1987 :oops:

Franklin
31-05-08, 10:37
A τα πουλακια μου...οντως αυτοσυστηνωνται στο νετ ως "Βουρβουρου" χλμ μακρια απο την περιοχη για να ψωνιζουν αθωα θυματα... :twisted: Καποια απο αυτα τα δωματια εχουν μπροστα βουρκο...και ειναι ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ...αλλα "ξεχασαν" να βαλουν το ΠΡΙΝ. Βλεπετε ο οικισμος ειναι ξακουστος για τη θαλασσα του και καποιοι επιτηδειοι το εκμεταλευονται δεοντως...

Να κοιτατε στο Καρυδι ειναι η καλυτερη παραλια με τυρκουαζ νερα και ασπρη αμμο...εμενα προσωπικα μου θυμισε Μαλδιβες... :cry:

Sam
31-05-08, 11:13
[quote="almak

Και επειδή ανέφερες την Επανωμή , έριξα μια ματιά στον χάρτη και το 'πιασα το υπονούμενο ( μιας και δεν ήξερα που πέφτει η επανωμή).
Φαντάζομαι τα νερά της Επανωμής τώρα , μιας και θυμάμαι πως ήταν τα νερά στην Περαία ή περέα το 1987 :oops:[/quote]

:lol: :lol: πιστεύεις δηλαδή ότι η Περαία( τσίκι τσίκι )έχει αλλάξει από το 1987 :lol: :lol:
Η Επανωμή έχει κάπως πιο καθαρά νερά αλλά πολύ ισχυρά ρεύματα αλλά προσωπικά δεν θα βουτούσα ποτέ σε κανένα από τα δύο προαναφερόμενα μέρη :wink:

evoula k
31-05-08, 14:19
Πράγματι η Βουρβουρού είναι μια περιοχή που αποτελειται απο πολλούς οικισμούς.Προς τον Ορμο Παναγιάς δεν είναι και ότι καλύτερο αλλα προχωρώντας με κατεύθυνση πρός τον οικισμό των καθηγητών όπου βρίσκεται και το λιμανάκι καρύδι η παραλίες επανειλλημένα μπαίνουν σε τουριστικούς οδηγούς καθώς είναι από τις καλύτερες της Ελλάδας.
Το θέμα με τα κουνούπια είναι γενικότερο και πιο έντονο προς τον Ορμο όπου έχει ρηχά νερά που λιμνάζουν σε κάποια σημεία.
Το μειονέκτημα που ίσως θα έβρισκα είναι η υπερβολική ησυχία καθώς μέσα στους οικισμούς δεν υπάρχουν και πολλά κοσμικά. Λύνετε βέβαια με μια μικρή διαδρομή μέχρι την Νικήτη όπου γίνετε χαμός από κόσμο. Επίσης στα κοντινά καμπινγκ με αποκορύφωμα τον Αρμενιστή που είναι πόλος έλξης νεολαίας και διοργανώνει πάρα πολλές δραστηριότητες κάθε καλοκαίρι. Είναι γεγονός πως το να κλείνεις διακοπές μέσω διαδικτύου μπορεί να σε οδηγήσει και σε εντελώς ακατάλληλα μέρη καθώς σου προβάλουν μόνο ότι τους συμφέρει.
Τώρα σχετικά με την Επανωμή. Επίσης μιλάμε για μιά πολύ μεγάλη έκταση παραλίας. Όσοι δεν μείνετε στο κτήμα του Καραγκιόζη όπου γινότανε το πάλαι ποτέ οι σχολικές εκδρομές θα ανακαλύψετε όχι εύκολα ευτυχώς για μας που έχουμε εξοχικό εκεί, το Ναυάγιο, τον Ποταμό, την μύτη στη Ν. Ηράκλεια που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από την Χαλκιδική. Επίσης αν παρατηρήσετε τον χάρτη η θάλσσα της Επανωμής δεν είναι όπως της Περαίας στο Θερμαικό. Υπάρχει ο μεγάλος κάβος της Μηχανιώνας.
Αυτά συγγνώμη αν σας κούρασα. Αλλά έχω πάει σε κάθε λιμανάκι της Χαλκιδικής, εχω εξοχικό στην Επανωμή, και έχω ζήσει δέκα χρόνια στην Αθήνα την πίκρα του να ψάχνεις καθαρή παραλία για το Σαββατοκύριακό όπου στην επιστροφή να μήν περάσεις τρείς ώρες μέσα στο αυτοκίνητο.

christiki
31-05-08, 16:11
Μάλλον δεν τη βλέπω για Βουρβουρού φέτος. Πολύ μπέρδεμα η υπόθεση ή μάλλον πολύ κακό για το τίποτε. Άσε που άλλαξαν οι ημερομηνίες διακοπών και πρέπει να πάμε Αύγουστο και δε βρίσκουμε κάτι που να μας αρέσει. Μια φίλη μου πάντως που γνωρίζει την περιοχή μου είπε ότι μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να κάνουμε 8 ώρες δρόμο με τα παιδιά για εκεί. Υπάρχουν και πιο κοντινά μέρη στην Αττική εξίσου ωραία. Πάντως οι πληροφορίες σας έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Ευχαριστώ!

almak
31-05-08, 17:23
Μάλλον δεν τη βλέπω για Βουρβουρού φέτος. Πολύ μπέρδεμα η υπόθεση ή μάλλον πολύ κακό για το τίποτε. Άσε που άλλαξαν οι ημερομηνίες διακοπών και πρέπει να πάμε Αύγουστο και δε βρίσκουμε κάτι που να μας αρέσει. Μια φίλη μου πάντως που γνωρίζει την περιοχή μου είπε ότι μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να κάνουμε 8 ώρες δρόμο με τα παιδιά για εκεί. Υπάρχουν και πιο κοντινά μέρη στην Αττική εξίσου ωραία. Πάντως οι πληροφορίες σας έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Ευχαριστώ!Tώρα που τα λέμε , όταν με το καλό βρείτε κάτι εξίσου καλό στην αττική , αν δεν σου κάνει κόπο βάλε κανένα λινκ να το δούμε...............και μεις αθήνα είμαστε ....όλο και κάπου εδώ γύρω θα πάμε για κανένα 10ήμερο.

Αντιγόνη
02-06-08, 12:21
Μάλλον δεν τη βλέπω για Βουρβουρού φέτος. Πολύ μπέρδεμα η υπόθεση ή μάλλον πολύ κακό για το τίποτε. Άσε που άλλαξαν οι ημερομηνίες διακοπών και πρέπει να πάμε Αύγουστο και δε βρίσκουμε κάτι που να μας αρέσει. Μια φίλη μου πάντως που γνωρίζει την περιοχή μου είπε ότι μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να κάνουμε 8 ώρες δρόμο με τα παιδιά για εκεί. Υπάρχουν και πιο κοντινά μέρη στην Αττική εξίσου ωραία. Πάντως οι πληροφορίες σας έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Ευχαριστώ!Tώρα που τα λέμε , όταν με το καλό βρείτε κάτι εξίσου καλό στην αττική , αν δεν σου κάνει κόπο βάλε κανένα λινκ να το δούμε...............και μεις αθήνα είμαστε ....όλο και κάπου εδώ γύρω θα πάμε για κανένα 10ήμερο.

Ελάτε στα Ίρια almak! Εσείς δεν κάνετε και camping? Έχει πολύ ωραία camping, 2 ωρίτσες μόνο από Αθήνα δίπλα στο πανέμορφο Ναύπλιο, και με πολύ καλή θάλασσα.
Εντάξει, δεν είναι και Χαλκιδική, αλλά για κοντά, είναι ωραία.

http://www.posidon-camping.gr/camping_gr.html

Olg@
09-06-08, 09:03
Fraklin συνυπογράφω και εγώ για το Καρύδι στη Βουρβουρού και επίσης να θυμίσω και το μπαράκι του Λωτού που βρίσκεται ακριβώς από πάνω ... τώρα βέβαια με το μωρό δεν μας βλέπω να το επισκεφτόμαστε σύντομα :lol: ...

Τελικά κλείσαμε και εμείς για Χαλκιδική φέτος ... Lagomandra Beach Hotel, την παραλία την ξέρω είναι καταπληκτική για το ξενοδοχείο θα δείξει, θα σας πω μετά εντυπώσεις :lol: ... αλήθεια έχει πάει κανείς από έσας;
Φαίνεται πάντως καλό από τις φωτό, θα είμαστε μεγάλη παρέα - τέσσερις οικογένειες με μωρά ενός και κάτι μέχρι δύομιση ετών. Εύχομαι να είναι έτσι όπως μας τα περιέγραψαν all inclusive και να γλιτώσουμε τις άσκοπες μετακινήσεις. Είπαν πως θα μας βάλουν και σε family rooms, μεγαλύτερα από τα κανονικά και ισόγεια με πρόσβαση κατευθείαν στον κήπο.... είδωμεν!!!!!!!!

nefg
09-06-08, 10:34
Fraklin συνυπογράφω και εγώ για το Καρύδι στη Βουρβουρού και επίσης να θυμίσω και το μπαράκι του Λωτού που βρίσκεται ακριβώς από πάνω ... τώρα βέβαια με το μωρό δεν μας βλέπω να το επισκεφτόμαστε σύντομα :lol: ...

Τελικά κλείσαμε και εμείς για Χαλκιδική φέτος ... Lagomandra Beach Hotel, την παραλία την ξέρω είναι καταπληκτική για το ξενοδοχείο θα δείξει, θα σας πω μετά εντυπώσεις :lol: ... αλήθεια έχει πάει κανείς από έσας;
Φαίνεται πάντως καλό από τις φωτό, θα είμαστε μεγάλη παρέα - τέσσερις οικογένειες με μωρά ενός και κάτι μέχρι δύομιση ετών. Εύχομαι να είναι έτσι όπως μας τα περιέγραψαν all inclusive και να γλιτώσουμε τις άσκοπες μετακινήσεις. Είπαν πως θα μας βάλουν και σε family rooms, μεγαλύτερα από τα κανονικά και ισόγεια με πρόσβαση κατευθείαν στον κήπο.... είδωμεν!!!!!!!!

απλά τέλεια..
ιδανικά και για παιδάκια!
Μία από τις αγαπημένες μου παραλίες στη Χαλκιδική, την οποία επισκεπτόμαστε αρκετές φορές κάθε καλοκαίρι. Αυτά τα πεύκα, η θάλασσα, χαλαρώνω και μόνο που τα σκέφτομαι..

καλά να περάσετε!!!!

Olg@
09-06-08, 14:53
απλά τέλεια..
ιδανικά και για παιδάκια!
Μία από τις αγαπημένες μου παραλίες στη Χαλκιδική, την οποία επισκεπτόμαστε αρκετές φορές κάθε καλοκαίρι. Αυτά τα πεύκα, η θάλασσα, χαλαρώνω και μόνο που τα σκέφτομαι..

καλά να περάσετε!!!!

Ευχαριστώ nefg, χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις ως επιλογή :wink: !

manina
10-06-08, 19:11
πόσο θα κοστισει η βραδυα Ολγα?

Franklin
10-06-08, 21:51
ΤΕΛΕΙΑ ειναι η Λαγομανδρα... μια απο τις καλυτερες παραλιες της Χαλκιδικης που εχει και το συν οτι εχει τεραστιο πευκοδασος με πευκα που φιλανε τη θαλασσα και μπορουν να παιζουν τα παιδια.... Eκει καναμε ελευθερο καμπινγκ απο τα 6 μεχρι τα 12 μου....Υπεροχες αναμνησεις...

Το κακο με το "Λαγομανδρα" ειναι οτι ειναι πανω απο την εθνικη και για να πας στη θαλασσα πρεπει να περασεις μια αερογεφυρα.... ΠΟΣΟ ΠΗΓΕ ΤΟ ΜΑΛΛΙ για all inclusive? :roll: Εγω γιατι δεν βρηκα all inclusive γμτην ασχετιλα μου? :twisted:

Olg@
11-06-08, 14:28
ΤΕΛΕΙΑ ειναι η Λαγομανδρα... μια απο τις καλυτερες παραλιες της Χαλκιδικης που εχει και το συν οτι εχει τεραστιο πευκοδασος με πευκα που φιλανε τη θαλασσα και μπορουν να παιζουν τα παιδια.... Eκει καναμε ελευθερο καμπινγκ απο τα 6 μεχρι τα 12 μου....Υπεροχες αναμνησεις...

Το κακο με το "Λαγομανδρα" ειναι οτι ειναι πανω απο την εθνικη και για να πας στη θαλασσα πρεπει να περασεις μια αερογεφυρα.... ΠΟΣΟ ΠΗΓΕ ΤΟ ΜΑΛΛΙ για all inclusive? :roll: Εγω γιατι δεν βρηκα all inclusive γμτην ασχετιλα μου? :twisted:

Στη Λαγόμανδρα υπάρχουν δύο ξενοδοχεία, το Lagomandra Hotel που είναι πάνω από το δρόμο και έχει πρόσβαση στη θάλασσα με αερογέφυρα και το Lagomandra Beach Hotel, που βρίσκεται μπροστά στην παραλία και σε αυτό θα μείνουμε εμείς.
Για να πάρετε μια γεύση από τιμες κτλ δείτε εδώ ....

http://www.hotel-lagomandra.gr/

ROULITSA
17-02-09, 15:41
Παιδάκια επειδή σκέφτομαι κι εγώ να πάω (φέτος με εργαστική εστία) και μου είπαν για Βουρβουρου και με όλα αυτά που διάβασα....,
αξίζει τελικά???

Ερώτηση
Η Χαλκιδική (2ο ή 3ο πόδι) έχει ζεστές θαλασσες????

kerasaki1
20-02-09, 08:37
Κάτι καλό αλλά όχι πανάκριβο όπως το Sani και το Porto Carras; Γιατί εντάξει να τα δώσω τα κερατιάτικα που θέλουνε,αλλά εμείς έχουμε τον ακάθιστο, θα φάμε και τριπλάσια στη γύρα μας. Κάτι μέχρι 200 ευρώ υπάρχει; Μέχρι Σκιάθο κατεβαίνουμε, παρακάτω αποκλείεται.

NANA
20-02-09, 12:44
Βρε παιδιά!!! Φωτιές μου ανάψατε.... Είχα βάλει πριν καιρό αυτό το post, πήρα κάποιες απαντήσεις, νόμιζα οτι ολοκληρώθηκε και το άλλο ΣΚ θα πήγαινα αυτοπροσώπως σε 2 αλλά τώρα διαβάζω για Suni, Λαγονησι, Πολύχρονο Porto Kara klp. Δείτε σας παρακαλώ οι συμφορουμιτες και οι συμφορουμιτισσες που έχουν κάνει διακοπές με παιδιά ή έχουν δικά τους δωμάτια, ταιριάζει κάτι από αυτά που προτείνονται στην περίπτωση μου.

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=15116&highlight=

Ευχαριστώ θερμά....

Κοριτσομανα
05-03-09, 20:35
Τα παιδια μου ακομη θυμουνται πριν απο 3 χρονια, το Πορτο Καρρα και εννοω το συγκροτημα γενικα. Ησυχια στα δωματια μεσα και εξω απο αυτα, θαλασσα του ξενοδοχειου εξαιρετικη, ασφαλεια χωρις αυτοκινητα, πισινες, παιδοτοποι, παιδικη χαρα, αχ, τι να πρωτοπω...
Χωρος στο γκαζον για παιχνιδι, βολτες βραδακι απο το ενα ξενοδοχειο του στο αλλο, στο δρομακι πλαι στη θαλασσα, οπου υπηρχαν και ξαπλωστρες να κατσεις στη διαδρομη, το τρενακι που σε γυριζει σε ολο το συγκροτημα, φαγητο τελειο... Κοστιζει, αλλα αν δω προσφορα καλη που δινει το ξενοδοχειο, θα ξ α ν α π α ω ...

daffy
06-03-09, 12:06
Δείτε λίγο και αυτό το site www.medhotels.com βάλτε την ημερομηνία που θέλετε να πάτε, την περιοχή και σας βγάζει όλα τα διαθέσιμα. Οι τιμές που βγάζει είναι πολύ καλύτερες από αυτές που δίνουν τα ξενοδοχεία. Μην ξεχάσετε να το αλλάξετε σε ευρω, πάνω πάνω.
Είχε πάει η κουνιάδα μου στην Κέκρυρα με αυτούς και ήταν τέλεια. Σε πενταστερο ξενοδοχείο με ημιδιατροφη και λογική τιμη.

giorgopap
19-04-09, 09:46
εχει κανει κανείs διακοπέs στην Βουρβουρού?
αξιζει για οικογενειακεs διακοπεs?
οποιοs εχει παει αs ενημερωσει για παραλιes βολτα κτλ

Κατερίνα 23
19-04-09, 09:50
Κάναμε μικροί μερικές φορές οικογενειακές διακοπές, και περνούσαμε πολύ ωραία. Αλλά από τότε έχουν περάσει πολλάααααα χρόνια....
Ακόμα όμως κι αν νομίζεις ότι δεν αξίζει, όμορφες χαλκιδικιώτικες παραλίες είναι πολύ κοντά. Δεν νομίζω όμως ότι θα θελήσεις να φύγεις... Είναι ωραία η Χαλκιδική με τα παιδιά...

sweetie
19-04-09, 10:27
Εμείς πέρσι το καλοκαίρι μέναμε Μαρμαρά και πήγαμε αρκετές φορές για μπάνιο στη Βουρβουρού, η θάλασσα ήταν φανταστική, ότι πρέπει για παιδιά. Ο γιος μου ήταν 2,5 ετών και ξετρελάθηκε. Απλώς θέλει να πας οργανωμένα στην παραλία, δηλ. ομπρέλες, καρεκλάκια, ψυγειάκι κλπ. Και μπορείς να γυρίσεις και σε άλλες παραλίες πολύ όμορφες.

http://www.tickerclub.com/cache/c4a750929b.png (http://www.tickerclub.com/)
http://www.tickerclub.com/cache/220a4ec648.png (http://www.tickerclub.com/)

Demi7
19-04-09, 12:37
Καλημερα,
Εμείς πήγαμε πέρισυ το καλοκαίρι και μείναμε στον Ψαρογιάννη. Ηταν καλό το δωμάτιο (όχι τίποτα το τρομερό) και η παραλία εκεί μπροστά κατάλληλη για πιτσιρίκια... Ρηχή και ζεστή. Η κόρη μου την λάτρεψε. Εχει και φυσική σκιά απο τα δέντρα.
Αρκετά μέρη για φαί αλλά περίπατο μόνο απο παραλία γιατί οι δρόμοι είναι στενοί χωρίς πεζοδρόμια και αρκετά επικίνδυνοι.
Εμένα επειδή αρρώστησε το πουλάκι μου (μια ίωση που έκανε μόνο πυρετό .... :cry:) βρήκα άμεση ανταπόκριση απο μια παιδίατρο στην Νικήτη. Δηλαδή ό,τι χρειαστείς θα το βρεις στην Νικήτη.... που αχρείαστα να ναι..
Σουπερ Μάρκετ έχει 2 αλλά ακριβά.

Γενικά όλοι εξοπλίζουν τα στούντιο που διαμένουν και καταφεύγουν στην Νικήτη για όλα τα άλλα.

Για Εξορμήσεις γύρω έχει πολλες επιλογές και με αξιόλογες παραλίες.
Προσοχή στα κουνούπια... ΘΕΡΙΖΟΥΝ!!!

Αυτά για τώρα αν θυμηθώ κάτι άλλο............

almak
21-04-09, 13:15
http://www.halkidiki.com/kalamaras/index_g.htm
www.Lagonisi-Beach.gr
Σας προτείνω και τα δυο , τα οποία είναι το ένα δίπλα από το άλλο.
Το δεύτερο είναι πιο προσεγμένο (χλιδάτο) από το πρώτο , αλλά και τα δυο έχουν μια υπέροχη ( σχεδόν ιδιωτική) θάλασσα-άμμο.
Ο δρόμος για τα αυτοκίνητα είναι πολύ πίσω από τα σπίτια .
Βγαίνεις από την αυλή και πατάς άμμο αμέσως , σε πέντε μέτρα είσαι μέσα στην θάλασσα η οποία είναι ότι πρέπει για παιδάκια.
Είχα μήνει δέκα μέρες στο ΛΑΓΟΝΉΣΙ ΜΠΙΤΣ ( αξέχαστες διακοπές ) όταν φυγαμε στον δρόμο η γυναίκα μου έκλαιγε από χαρά.

Ξέχασα να γράψω πως είναι ένα βήμα πρίν την βουρβουρού!!!!

Genie
21-04-09, 14:28
Δύο συνεχόμενες χρονιές κάνουμε διακοπές στην Βουρβουρού, μας άρεσε πάρα πολύ, ειδικά η ζεστή θάλασσα!!! Είναι θετικό ότι τα περισσότερα καταλύματα έχουν αυλές με χόρτο και δέντρα (φυσική σκιά) και τα μικρά έχουν πολύ χώρο για παιχνίδι. Αρκετά απο αυτά είναι μπροστά στη θάλασσα, τελειώνει η αυλή και αρχίζει η παραλία!!! Πέρυσι μείναμε http://www.halkidiki.com/zinozis/index_g.htm, που έχει αρκετά δίχωρα δωμάτια ισόγεια!!! Έχει όντως πολλές μέλισσες!!!! μα πολλές!!! Έχει ησυχία! Έχει υπέροχες παραλίες σε κοντινές αποστάσεις. Για φαι μπορείς να βρεις απο όλα. Δεν προσφέρεται καθόλου για βόλτα. Το σκεφτόμαστε και για φέτος!

Franklin
17-05-09, 19:01
Το Λαγονησι παραειναι ακριβο για απλα δωματια...140 ευρω μου ζητησε....Βρηκα ομως αρκετα πανω στο κυμα με 80....Θα παω να τα δω απο κοντα κ θα αποφασισουμε....

Minnie!
26-05-09, 23:32
Πήγαμε ''Βουρβουρού'' πριν τρία χρόνια μαζί με τα μικρά.Καταρχήν το σπίτι ήταν απαίσιο μέναμε στο κάτω μέρος του σπιτιού[που ήταν υπογειο]και φτιάχτηκε με προδιαγραφές για ενοικιαζόμενα δωμάτια.Η θάλασσα αξίζει όντως και ιδιαίτερα στο περιβόητο''ΚΑΡΥΔΙ'' αλλά από μέρη μάπα το καρπούζι δεν έχει να πας πουθενά παραείναι ησυχα μέχρι αηδίας.Ναι είναι για να χαλαρώνεις αλλά σου την δίνει στα νεύρα και η πολύ ησυχία.ΔΕΝ θα ξαναπήγαινα με τίποτα ούτε και αν μου έδειναν τσάμπα σπίτι ή ξενοδοχείο, γιατί και στις διακοπές θέλεις και το έξω σου,σωστά?????

almak
27-05-09, 02:12
Ε ναι , αμα το θες το έξω!!!!!!!
Αλλά μην ορκίζεσαι για όλους :)

-Εγώ που προτείνω το :) lagonisi , την χρονιά εκείνη και στην ηλικία που ήταν τα παιδιά μου , το μόνο που ήθελα ήταν καθαρή και απομονωμένη αυλή και πρόσβαση στην θάλασσα δίχως δρόμους και σοκάκια.
Ναι είναι πανάκριβο και ήταν , όταν πήγα πριν 8 περίπου χρόνια.
Όμως αράξαμε εκεί και δεν το κουνήσαμε ρούπι. Η απόλυτη ηρεμία και συνάμα σιγουριά για τα παιδιά.

Πρεπει να πω , πως αυτή η ανασφάλεια για την ασφάλεια των παιδιών σου περνάει αργά ή γρήγορα ....................κι επιλέγεις φτηνότερα καταλύματα ;-)

chrysa.ps
27-05-09, 11:59
εγω ενα εχω να πω: σαν την Χαλκιδική δεν έχει!!Βασικά σαν το 2ο πόδι της Χαλκιδικής δεν έχει. Η Βουρβουρού έχει τέλειες παραλίες και γενικά απο την Νικήτη και μετά όπου και να πας ειναι τέλεια. Για όσους θέλουν διασκέδαση ΑΓ. ΓΙΑΝΝΗΣ και beach bar '' ΠΑΡΑΓΚΑ''(πηγαίνουμε συνέχεια αλλα φετος με το μωρο θα εινια λιγο πιο δύσκολα!) , για ρηχές θάλασσες ''ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ'' και ''ΚΑΒΟΥΡΟΤΡΥΠΕΣ'' στην Βουρβουρού και για λιγο πιο ησυχα αλλα με πιο βαθιά θάλασσα ''ΑΚΤΗ ΑΡΕΤΕΣ'' παραλία Τριστινίκας μετά την Τορώνη. Αντε και καλό μας καλοκαίρι!!!!

Minnie!
27-05-09, 16:08
Λοιπόν στην Νικήτη πριν 8χρόνια που πήγαμε μας άρεσε πάρα πολύ το σπίτι ήταν μπροστα στη θάλασσα αλλά δεν ήταν καλή για παιδιά, πηγαιναμε στην Ακτή καλογριάς που ήταν φανταστική πεντακάθαρη, μετά επίσης πολύ καθαρή ήταν και το Καστρί.Δεν συγκρίνεται με της Βουρβουρους αλλά εκεί πολύ ησυχία επικρατει.Και στο Παλιούρι έχει καλή θάλασσα, καθαρή και ριχή κατάληλη για παιδιά να τα αφήνεις και να μην φοβάσαι.;)

Minnie!
31-05-09, 00:13
''almak''
Όλοι λίγο πολύ το θέλουμε και το έξω ε....να πάω κάπου που να μην έχει και τίποτα τι να το κάνω;(μιλάω για το συγκεκριμένο μέρος έτσι ;ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ)Γιατί και τα παιδιά ζητάνε έξω όχι μόνο εμείς, πηγαίνουμε και με παρέα που επίσης και τα άλλα το ίδιο θέλουν.Λες για το Λαγονήσι, δεν ξέρω για τι ηλικιες μιλας των παιδιών σου και ότι δεν το κουνήσατε ρούπι από εκεί,εντάξει είναι τι θέλει ο καθένας, εννοείται ότι όλα τα κάνουμε για τα παιδιά αλλά εκείνο που είπες για ανασφάλεια δεν το πολυκατάλαβα.......μπορε'ις να μου το εξηγισεις;

ngeo23
02-06-09, 15:35
εμεις σκεφτομαστε ενα απο τα παρακατω: (αχ μη μου κλεισετε το δωματιο...μεσα ιουλιου λεμε αλλα ακομα δεν αποφασισα που!)
http://www.theramvos.net/gr/accommodation.htm
http://www.roditsapatritsia.gr/index-gr.htm
http://theroses.gr/rooms.htm
περιπου 80 ? αλλα για διαμερισμα με δυο η 3 χωρους!
ρε παιδια, βοηθηστε
επισης βρηκα και αυτο στα ψακουδια, κοντα και ρηχη θαλασσα
http://www.asterianna.com/gr/Photos.html

εχει παει κανεις στο πολυχρονο στα πρωτα που εγραψα;;;

almak
04-06-09, 01:55
''almak''
Όλοι λίγο πολύ το θέλουμε και το έξω ε....να πάω κάπου που να μην έχει και τίποτα τι να το κάνω;(μιλάω για το συγκεκριμένο μέρος έτσι ;ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ)Γιατί και τα παιδιά ζητάνε έξω όχι μόνο εμείς, πηγαίνουμε και με παρέα που επίσης και τα άλλα το ίδιο θέλουν.Λες για το Λαγονήσι, δεν ξέρω για τι ηλικιες μιλας των παιδιών σου και ότι δεν το κουνήσατε ρούπι από εκεί,εντάξει είναι τι θέλει ο καθένας, εννοείται ότι όλα τα κάνουμε για τα παιδιά αλλά εκείνο που είπες για ανασφάλεια δεν το πολυκατάλαβα.......μπορε'ις να μου το εξηγισεις;

-Εγώ που προτείνω το :smile: lagonisi , την χρονιά εκείνη και στην ηλικία που ήταν τα παιδιά μου 4χρόνων ο μικρός και 5,5 ο μεγάλος,

το μόνο που ήθελα ήταν καθαρή και απομονωμένη αυλή και πρόσβαση στην θάλασσα δίχως δρόμους και σοκάκια.
και αυτό διότι τα παιδιά μου ήταν μικρά και δεν ήθελα να σκέφτομαι πως για να πάς στην θάλασσα πρέπει να διασχίσεις δρόμο για παράδειγμα. Δηλαδή είχα μιαν ανασφάλεια ;-)

Ναι είναι πανάκριβο και ήταν , όταν πήγα πριν 8 περίπου χρόνια.
Όμως αράξαμε εκεί και δεν το κουνήσαμε ρούπι. Η απόλυτη ηρεμία και συνάμα σιγουριά για τα παιδιά.
το πλήρωσα πανάκριβα αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Πρεπει να πω , πως αυτή η ανασφάλεια για την ασφάλεια των παιδιών σου περνάει αργά ή γρήγορα ....................κι επιλέγεις φτηνότερα καταλύματα :wink: Λοιπόν το πλήρωσα τότε αλλά σιγά σιγά τα παιδιά μεγάλωσαν κι έτσι οι επιλογές γίνονται με διαφορετικά κριτήρια.......κι έτσι κοστίζει φτηνότερα.

Minnie!
04-06-09, 02:27
4χρόνων ο μικρός και 5,5 ο μεγάλος,

και αυτό διότι τα παιδιά μου ήταν μικρά και δεν ήθελα να σκέφτομαι πως για να πάς στην θάλασσα πρέπει να διασχίσεις δρόμο για παράδειγμα. Δηλαδή είχα μιαν ανασφάλεια ;-)

το πλήρωσα πανάκριβα αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Λοιπόν το πλήρωσα τότε αλλά σιγά σιγά τα παιδιά μεγάλωσαν κι έτσι οι επιλογές γίνονται με διαφορετικά κριτήρια.......κι έτσι κοστίζει φτηνότερα.Ευχαριστώ για την διευκρίνηση αλλά και εμείς στην φάση αυτή που είμαστε πάμε σύμφωνα με τις επιθυμίες των παιδιών και με την παρέα που έχουμε αλλά από του χρόνου θα κλείσουμε μέσω εξωτερικού που είναι πολύ πιο φθηνά γιατί μας πετσοκόβουνε ιδίως στα.......ξενοδοχεία με πλήρης διατροφή έτσι δεν είναι;;;;;;;;;;;;;;:evil::evil:

anastasie
27-04-11, 11:34
στο portes beach hotel στον Αγιο Μάμα στα Νέα Μουδανιά εχει παει κανεις?

derbybaby
23-05-11, 11:45
καλημερα!!μας ειπαν για βουρβουρου κ εχω βρει αυτο...στις φωτο φαινεται πολυυυ κυριλε.μηπως εχει παει κανεις???γιατι την εχουμε πατησει ουκ ολιγεςφορες μεσω ιντερνετ κ τωρα με τον μπεμπη δε λεει να τρεχω για δωματιο αυγουστιατικα..http://www.halkidiki.com/fillis/

ARNIKOL
23-05-11, 12:19
Εμείς πήγαμε πέρυσι στο πρώτο πόδι στο Παλιούρι. Καλά ήταν από θάλασσα, μείναμε σε ένα κατάλυμμα με ημιδιατροφή. Από τιμές καλά γιατί είχαμε και εισιτήρια κοιν. τουρισμού. Για βράδυ όμως δε μου άρεσε, πηγαίναμε Πευκοχώρι ή Χανιώτη. Χάλια, πολύ παρακαμιακή μου φάνηκε.

derbybaby
23-05-11, 12:34
εμεινες ευχαριστημενη??ηταν καθαρα??απλα το θεμα μ ειναι οτι θα πρεπει να αλεθω φαγητα..

υ.γ.τι κανεις??καιρο εχω να σε "δω" διπλα..

ARNIKOL
23-05-11, 12:47
Derby σε μένα απευθύνεσαι; Αν ναι, συνέχεια στο δίπλα είμαι καλέ! Εντάξει καθαρά ήταν, ωραίο το φαγητό, σπιτικό, οικογ. ατμόσφαιρα, αλλά δεν είχε εξοπλισμό για κάτι παραπάνω. Το δωμάτιο ήταν μόνο για μπάνιο και ύπνο. Είχα πάρει το μπλέντερ μαζί μου, να φανταστείς... Το χωριουδάκι συμπαθητικό με πολύ φιλόξενους ανθρώπους. Απλά εγώ αν δεν πάω σε νησί, δεν το θεωρώ διακοπές...(έχω αυτή τη λόξα, τι να κάνουμε!)

mgeorgan
23-05-11, 16:12
για το fillis ξέριες τιμές? Φανταστικο φαίνεται. Εμεις περισυ πήγαμε Μαρμαρά στο http://www.ameris.gr/pub/el/home.aspx και περάσαμε πολύ ωραία. Το κακό ειναι οτι θέλεις αυτοκίνητο για να πας θάλασσα αλλά το βραδυ μπορείς να κάνεις την βόλτα σου, αφού ειναι στο κέντρο το μαρμαρα. Η δικιά μας ήταν 1,5 περισυ αλλά είχα μαζί το beaba όπου της έκανα φαγητο και το άλεθα μαζί. Οτι άλλο θέλεις ρώτα ;)

Morchelina
24-05-11, 08:27
Φαίνεται πολύ ωραίο απλά η Βουρβουρού δεν έχει δρόμο για να κάνεις βόλτα με το καρότσι το βράδυ. Ο μόνος δρόμος του οικισμού είναι αυτός που φαίνεται να περνά μπροστά από τα δωμάτια, δεν έχει πεζοδρόμιο καθόλου και τον Αύγουστο θα έχει πολύ κίνηση πίστεψέ με. Ή θα πρέπει τα βράδια να πηγαίνετε Νικήτη που είναι 15' από Βουρβουρού. Μετά η θάλασσα μπροστά από τα δωμάτια είναι έτσι και έτσι και θα πρέπει να πηγαίνετε στο Καρύδι για μπάνιο που είναι δίπλα μεν αλλά αρκετά μακριά για να πάρεις αμάξι. Προβληματίζομαι και εγώ για Βουρβουρού για μία γνωστή μου με μωρό. Κοιτάξατε Τρανή Αμμούδα http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm που είναι παραπάνω στο πόδι; Το βράδυ δεν έχει τίποτα αλλά είναι πιο κοντά στη Νικήτη, έχει φανταστική θάλασσα και άπλα για καροτσάδες.

derbybaby
24-05-11, 09:52
http://www.thalassenia.gr/el
το εχει κανεις υποψιν του?μας ειπαν οτι απεχει 2-3 λεπτα απο την παραλια κ οτι εχει νυχτερινη ζωη.εμεις με το καροτσακι θα μπορουμε να κανουμε βολτουλες???ευχαριστω!!!!

astarti
30-05-11, 22:28
το εχει κανεις υποψιν του?μας ειπαν οτι απεχει 2-3 λεπτα απο την παραλια κ οτι εχει νυχτερινη ζωη.εμεις με το καροτσακι θα μπορουμε να κανουμε βολτουλες???ευχαριστω!!!!

Το συγκεκριμμένο δεν το ξέρω αλλά φαίνεται πολύ ωραίο...Επίσης η Χανιώτη έχει όντως πολύ νυχτερινή ζωή και είναι τέλεια για βολτούλες....Εμείς μέναμε Καλλιθέα να φανταστείς αλλά όλο εκεί πηγαίναμε...Το καλό είναι ότι κλείνουν οι δρόμοι το βράδυ και δεν περνάνε αυτοκίνητα και έτσι μπορείτε να βολτάρετε απλά έχει πάρα πολύ κόσμο....Επίσης έχει ένα τέλειο μπαράκι με απίστευτα κοκτέιλ...:D:D:D

melisoula
31-05-11, 09:21
απο πρωτο ποδι ειμαι οποτε ρωτατε οτι θελετε! ;) το συγκεκριμενο ξενοδοχειο δεν το ξερω.. αλλα η χανιωτη ειναι πολυ ωραια, μπορεις στην πλατεια να κανεις βολτουλες με το καροτσι... οπως αναφερε παραπανω κ η κοπελα κ στην χανιωτη αλλα κ στο πευκοχωρι κλεινουν οι μπαρες το βραδυ κ μπορει να βολταρεις ανετα....;)

derbybaby
01-06-11, 17:01
ααχχχ κοριτσακια χαλκιδιωτακια ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!δεν ειχα παρει απαντηση κ ιεχα αρχισει να αγχωνομαι!!!!ελπιζω να ειναι οσο καλα φαινονται τα δωματια!!

υγ για ροδο ο,τι θελετε!!!!

Franklin
04-06-11, 18:42
Aν ειστε τυποι που σας αρεσει η πολυκοσμια τοτε η Χανιωτη ειναι για σας.Εξαρταται τι ψαχνει ο καθενας στις διακοπες του. Εμεις ειμαστε της ηρεμιας και της οσο το δυνατον ολιγοσυχναστης παραλιας για τη μερα,οπότε συνηθως κλεινουμε στο villageorge ή καπου εκει γυρω που ειναι 1χλμ πριν τη Χανιωτη και οταν θελουμε να παμε βολτα κατεβαινουμε Χανιωτη.

Η παραλια της ειναι παααααααααααρα πολυ πνιγμενη στον κοσμο,ο ενας πανω στον αλλον.Το ιδιο συμβαινει κ το βραδυ.Σαν να ειμαι στην Ομόνοια αισθανομαι όποτε παω.Και παιζει και πολυ τουρισμος απο ανατολικο μπλοκ σημειωτεον.

derbybaby
04-06-11, 22:18
κοιτα μας αρεσει να εχιε κοσμο κ τον εχουμε συνηθισει κ απο εδω.σχετικα με την παραλια αν ειναι πολυ γμεατη θα πηγαινουμε κ σε καμια αλλη με το αμαξι.τι παιζει εκει τριγυρω κ ειναι ωραια?

nikol28
11-06-11, 16:36
καλησπερα ...είναι αύριο να πάμε να δούμε ενα σπιτι στη χανιώτη προς ενοικίαση σεζόν
είναι καμμία που γνωρίζει να μου προτείνει και κάτι άλλο σ εκείνη την περιοχή για να έχω κι άλλη επιλογή?
αυτό που 8α δούμε είναι κοντά στο μασούτη και μάλλον είναι μακρυά απο τη θάλασσα....
melissoula μηπως γνωρίζεις?

nastasia
03-07-11, 15:44
Κορίτσια θέλω να μου πει κάποια για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο στη Χαλκιδική αν έχει πάει και για την περιοχή γενικότερα! Έχουμε δύο παιδάκια, 4+ κα 2,5. Ευχαριστώ...

madipemi
04-07-11, 09:22
ενδιαφερθηκα κ εγω για το Chrousso κ τηλεφωνησα.
Μου ειπαν 160 ευρω με ημιδιατροφη για 2 γονεις κ 2 παιδια το ενα 3 κ το αλλο 13 μηνων. Το σκεφτομαι ακομη μιας που μου ειπαν οτι εχει μια σχετικη αποσταση με τα ποδια για την παραλια κ ο μικρος μου δεν περπαταει ακομη.

Αν εχει κανεις πληροφοριες σχετικα με το συγκεκριμενο η οτιδηποτε αλλο children friendly στη χαλκιδικη θα ηθελα να μαθω πληροφοριες.;)

nastasia
06-07-11, 16:56
Γνωρίζει κάποιος να μου πει για το Πολύχρονο Χαλικιδικής? Είναι ωραίο μέρος? Έχει καλά καταλύματα?

40+mama
07-07-11, 23:03
Γνωρίζει κάποιος να μου πει για το Πολύχρονο Χαλικιδικής? Είναι ωραίο μέρος? Έχει καλά καταλύματα?

Και θα προαθεσω και την εξής ερώτηση: μηπως ξέρετε τη villa Alexandra και τη Villa Despoina?

poukis
08-07-11, 00:14
ενδιαφερθηκα κ εγω για το Chrousso κ τηλεφωνησα.
Μου ειπαν 160 ευρω με ημιδιατροφη για 2 γονεις κ 2 παιδια το ενα 3 κ το αλλο 13 μηνων. Το σκεφτομαι ακομη μιας που μου ειπαν οτι εχει μια σχετικη αποσταση με τα ποδια για την παραλια κ ο μικρος μου δεν περπαταει ακομη.

Αν εχει κανεις πληροφοριες σχετικα με το συγκεκριμενο η οτιδηποτε αλλο children friendly στη χαλκιδικη θα ηθελα να μαθω πληροφοριες.;)

Κορίτσια θέλω να μου πει κάποια για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο στη Χαλκιδική αν έχει πάει και για την περιοχή γενικότερα! Έχουμε δύο παιδάκια, 4+ κα 2,5. Ευχαριστώ...

Πηγα εγω περυσι,απλα τελοιο Κοιταξτε λιγο εδω στο μυνημα 160 http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2080595#post2080595

madipemi
08-07-11, 16:18
thank you poukis!

nastasia
09-07-11, 14:17
Και θα προαθεσω και την εξής ερώτηση: μηπως ξέρετε τη villa Alexandra και τη Villa Despoina?
Είδα τη Villa Alexandra στο internet και μου φάνηκε ιδανικά για εμάς! Αν κάποιος έχει πάει ας μας δώσει επιπλέον πληροφορίες κυρίως για την παραλία μπροστά από το συγκρότημα και για την περιοχή γενικότερα (πολύχρονο, χανιώτη)

ταυρινα
09-07-11, 15:26
Στην βουρβουρου ειναι υπεροχα!Για καλοκαιρινες οικογενειακες ησυχες διακοπες.Καταπληκτικες θαλασσες και αν νοικιασεις βαρκακι τα νερα πιο βαθεια ειναι καταγαλανα.Φαγητο πολυ καλο .Την προτεινω .

Franklin
14-07-11, 16:56

Nοικιαζω χρονια κοντα και στα δύο.Η θαλασσα ειναι η καλυτερη του πρωτου ποδιου κ μια απο τις 5 καλυτερες στη Χαλκιδικη για μενα.Στη βιλα Δεσποινα εχει μεινει συναδελφος μου.Κλασικα χαλκιδιωτικα δωματια.Κιτς και απλα.Δωματια χωρις καν πρωινο ειναι κ μαλιστα η κυρια εκει σου δινει κ σφουγγαριστρα για να τα καθαριζεις μονος σου απ οτι μου ειπε. Το θεωρω θρασος να αυτοαποκαλουνται "βιλα"....

Οταν υπαρχουν προσφορες σε 5στερα με ημιδιατροφη για 4μελη οικογενεια με 100 ευρω,οπως πηγαμε εμεις φετος,δεν θα εδινα 70 ευρω χωρις πρωινο κ χωρις καν καθαρισμο των δωματιων που το ζηταει η κυρα Δεσποινα ουτε με σφαιρες....

Morchelina
14-07-11, 17:57
Οταν υπαρχουν προσφορες σε 5στερα με ημιδιατροφη για 4μελη οικογενεια με 100 ευρω,οπως πηγαμε εμεις φετος,δεν θα εδινα 70 ευρω χωρις πρωινο κ χωρις καν καθαρισμο των δωματιων που το ζηταει η κυρα Δεσποινα ουτε με σφαιρες....

Ποιο ξενοδοχείο είναι αυτό; Γιατί Χαλκιδική φέτος γίνεται χαμός και στο 2ο πόδι. Οι ξένοι πιάνουν θέση στις καλύτερες παραλίες από τις 10 το πρωί. 100 αυτοκίνητα είχε το Καρύδι τέτοια ώρα. Μόνο στο Πλατανίτσι δεν έχουν φτάσει ακόμη

ΥΓ Πάει το Λαγονήσι. Χτίζεται beach bar. Για όσους πήγαιναν για ησυχία.

madipemi
15-07-11, 09:33
εγω απο οσο καταλαβαινω με μια ματια που εριξα μεσω booking η κυρα Δεσποινα κτλ ειναι γυρω στο 65 με 90 ευρω κ τα ξενοδοχεια χωρις φαγητο απο 90 ως 120 απο 130 κ πανω εχει διαφορα ωραια μερη με πρωινο η ημιδιατροφη.

Το κακο ειναι οταν δεν γνωριζεις κ πολλα πραγματα σχετικα με καταλυματα στη χαλκιδικη οπως εγω γιατι μπορει να υπαρχουν σουπερ δωματιακια με πολυ καλη τιμη αλλα κ χαλια πανακριβα ξενοδοχεια.

Γιαυτο οποιος γνωριζει να προτεινει κατι δοκιμασμενο. Για παραδειγμα το Ξενοδοχειο 3* Ακτη στην ουρανουπολη εχει 100 ευρω το 3κλινο με διατροφη. Εχει κανεις πληροφορις σχετικα? Αν οχι εχετε κατι παρομοιο υποψιν?

derbybaby
05-08-11, 22:32
κοριτσια απο χανιωτη τι παιζει για τεβερνες κ τετοια?εδω που μενουμε ειναι οκ αλλα ειναι αρκετα τουριστικο το μερος κ λιγακι φοβαμαι το που θα φαμε..μη μας στειλουν καλοκαιριταικα!!!ειτε πευκοχωρι εαν ξερετε κατι για φαγητο...
σημειωτεον οι ομπρελες κ τα beach bar τσουζουν....

melisoula
06-08-11, 11:08
κοριτσια απο χανιωτη τι παιζει για τεβερνες κ τετοια?εδω που μενουμε ειναι οκ αλλα ειναι αρκετα τουριστικο το μερος κ λιγακι φοβαμαι το που θα φαμε..μη μας στειλουν καλοκαιριταικα!!!ειτε πευκοχωρι εαν ξερετε κατι για φαγητο...
χμμμμ κατσε να σκεφτω....
πευκοχωρι, καλη πιτσα εχει το ριαλτο κ πολυ οικονομικη,
για φαγητο ωραιες ταβερνουλες ειναι το λιογερμα κ το μαζι μετα την προβλητα...
κ οπωσδηποτε να πατε για μπανιο παραλια ξενια ( αναμεσα πευκοχωρι κ παλιουρι) κ αφου ειστε χανιωτη περαστε κ απο μολο να δειτε τους κυριους τακα - τουκα ;)

ΕΛΕΝΗ ΚΑΡ
06-08-11, 16:17
Vegas δεν ξέρω αν έκλεισες κάπου και πόσο, απλά τώρα είδα το μνμ σου είμαι από Ουρανούπολη και για το Ακτή να σου πω ότι θεωρείτε από τα καλά ξενοδοχεία και η τιμή μου φαίνεται καλη με διατροφή. Λέγοντας καλό (επειδή δεν έχω μείνει προσωπικά ποτε σε κανένα ξενοδοχείο στο χωριο μου) εννοω ότι επειδη η δουλεια μου εχει να κάνει στον τουριστικο και φωτογραφικο τομέα δεν έχω ακουσει μέχρι σήμερα κάτι ασχημο για το Ακτή.
Βεβαια υπάρχουν και πολλα ενοικιαζόμενα δωμάτια και στούντιος αξιόλογα αλλά προσφέρουν μόνο πρωινό όχι πλήρη διατροφή.
Το μόνο αρνητικό που ίσως μπορώ να σκεφτώ για το Ακτή ειναι ότι είναι κοντά στο δρόμο και αν έχεις μικρά παιδιά ίσως σε δυσκολέψει,βεβαια για τον ίδιο λόγο είναι δίπλα στην θάλασσα

Αν έρθεις εδώ θα χαρ'ω πολύ να τα πούμε

ziu_zitsu
06-08-11, 16:27

Ειμαι απο Κασσάνδρα..για φαγητο μπορεις να πας και Πολυχρονο στην πιτσαρία μιραμαρε, ειναι γωνιακο κατω στην παραλια, πολυ ωραια η πιτσα φιλαδελφεια και με καλες τιμες
και για φαγητο στην Κρυοπηγή στην πλατεια της Ανθουλας...οχι και τοσο οικονομικη αλλα με φανταστικο φαγητο!
Για καφεδακι στα λουτρα Αγιας Παρασκευής στην Βιλα Στάσα.. Η ΘΕΑ!
Και για ψαρακι στον Καπετανιο..
Για μπανιο περα απο Πευκοχωρι και Χανιώτη που σου προτειναν και πιο πανω θα σου ελεγα Σάνη(καθημερινη ομως) στο Καμπινκ και απο εκει μπορεις να πας και μια βολτα και στο ξενοδοχειο και την μαρινα!
Οχι με το αμαξι ομως στο παρκινγκ! θα σου ζητησουν 20 ευρω γιατην εισοδο! Επίσης στο Ποσειδι, κατα προτίμιση στην μυτη, περπατας λιγακι..
Επισης στην Σιβηρη, ιδανικη για παιδια..
Αυτααααααα οτι αλλο θελετε ρωτηστε!!!

derbybaby
06-08-11, 23:06
κοριτσια ειστε τελειες!!!!ευχαριστω παρα πολυ!θα τα δοκιμασω ολα!
ειδικα αυτον τον μολο θα φαω τον κοσμο να τον βρω!!!!!!:cool:

για ροδο ο,τι θετε!:wink:

jst
06-08-11, 23:13

Λοιπόν, αξίζει τον κόπο να ανεβείτε για φαγητό στο Κασσανδρινό. Είναι ένα χωριό στο ορεινό τμήμα του πρώτου ποδιού, εύκολα προσβάσιμο από τη Φούρκα που βρίσκεται στη Δυτική παραθαλάσσια πλευρά του ποδιού αλλά μπορείτε να ανεβείτε και από ένα χωματόδρομο κοντά στο Πολύχρονο αλλά θα μπερδευτείτε και είναι λίγο σκότωμα... Ωραίο κρέας, τυράκι και κάτι διαφορετικό από τα παραθαλάσσια. Επίσης η πιτσαρία που σου είπαν παραπάνω στο Πευκοχώρι είναι όλα τα λεφτά. Α, στη Χανιώτη είχε πριν χρόνια και ένα ινδικό για τους fan του είδους... Και το πρωι για μπάνιο εγώ αγαπώ "ΚΟYΡΣΑΡΟ" δίπλα στα ΞΕΝΙΑ στο Παλιούρι... Ρηχή ωραία θάλασσα, ωραία μουσική και πολλή σκιά και παιδάκια. Καλά να περνάτε!

derbybaby
06-08-11, 23:16
ευχαριστω παρα πολυ!!!!

jst
06-08-11, 23:17
Και κάτι άλλο... Μη τυχόν και πάει κανείς κατά Βουρβουρού και δεν σταματήσει στον Οβελίξ για πίτσα. Θα πάθει την πλάκα της ζωής του...

sandy8
07-08-11, 00:51
Εμεις θα παμε Αμμουλιανη παω εκει απο πολυ μικρη δεν την αλλαζω με τιποτα νομιζω ειναι ιδανικο μερος για οικογενεια. Βρηκαμε δωματιο σε ξενοδοχειο με παρκο για το μικρο ο μεγαλος θα κοιμηθει μαζι μας κ πρωινο με 75 ευρω.

DESPOINA.GER
07-08-11, 12:50
Και κάτι άλλο... Μη τυχόν και πάει κανείς κατά Βουρβουρού και δεν σταματήσει στον Οβελίξ για πίτσα. Θα πάθει την πλάκα της ζωής του...

ΕΚΤΟς το οτι ειναι τεραστια δε λεει και πολλα.στην πετανε πανω στο χαρτινο τραπεζομαντιλο ελεος εκεινες οι πλαστικες καρεκλες!!!χιλιες φορες καλυτερη η center στις σερρες.

ziu_zitsu
07-08-11, 15:50
[QUOTE=jst;2106424]Λοιπόν, αξίζει τον κόπο να ανεβείτε για φαγητό στο Κασσανδρινό. Είναι ένα χωριό στο ορεινό τμήμα του πρώτου ποδιού, εύκολα προσβάσιμο από τη Φούρκα που βρίσκεται στη Δυτική παραθαλάσσια πλευρά του ποδιού αλλά μπορείτε να ανεβείτε και από ένα χωματόδρομο κοντά στο Πολύχρονο αλλά θα μπερδευτείτε και είναι λίγο σκότωμα...

Αν δεν εχετε 4χ4 μην το ρισκαρετε! ο δρομος δεν ειναι καλος..

derbybaby
15-08-11, 20:09
κοριτσια καλησπερα!επιστρεφω για να γραψω εντυπωσεις!!στο κασσανδρινο στο ζαχο φαγαμε τελεια! επισης πηγαμε στην αθυτο κ ειναι πανεμορφα.κ ειχε κ ενα πολυ καλο ιταλικο κ ωραιες καφετεριες με θεα!περαν αυτων που μας ειπατε εχετε καμια αλλη προταση?διοτι εχουμε ακομα 5 μερες κ η αληθεια ψιλοβαρεθηκαμε...στη σανη εχει μονο το beach bar κ το ξενοδοχειο?ή εχει κ για φαγητο κ τετοοια?

alphae
16-08-11, 09:42
Εμεις θα παμε Αμμουλιανη παω εκει απο πολυ μικρη δεν την αλλαζω με τιποτα νομιζω ειναι ιδανικο μερος για οικογενεια. Βρηκαμε δωματιο σε ξενοδοχειο με παρκο για το μικρο ο μεγαλος θα κοιμηθει μαζι μας κ πρωινο με 75 ευρω.
Θέλω και εγώ να πάω μήπως μπορείς να με βοηθήσεις για διαμονή;

Morchelina
16-08-11, 19:00
κοριτσια καλησπερα!επιστρεφω για να γραψω εντυπωσεις!!στο κασσανδρινο στο ζαχο φαγαμε τελεια! επισης πηγαμε στην αθυτο κ ειναι πανεμορφα.κ ειχε κ ενα πολυ καλο ιταλικο κ ωραιες καφετεριες με θεα!περαν αυτων που μας ειπατε εχετε καμια αλλη προταση?διοτι εχουμε ακομα 5 μερες κ η αληθεια ψιλοβαρεθηκαμε...στη σανη εχει μονο το beach bar κ το ξενοδοχειο?ή εχει κ για φαγητο κ τετοοια?

Στο Sani beach έχει από όλα αλλά νομίζω είναι λίγο τσιμπημένα. Προς Παλιούρι πήγατε; Έχει ωραία παραλία πριν το χωριό εκεί που είναι το παλιό Ξενία.

Franklin
20-08-11, 15:39
Ποιο ξενοδοχείο είναι αυτό;

Δεν ηταν ενα μονο...απλα δεν κλειων ποτε απο Booking ή απο το ιδιο το ξενοδοχειο,ψαχνω ειτε μεσω πρακτορειων εξωτερικου ειτε απο καποια ελληνικα μεγαλα πρακτορεια που εχουν απιστευτες προσφορες κ απο τοτε που τα ανακαλυψα τα δωματια των καθε κυρα Κατινων ουτε που να τα φτυσω....Ενδεικτικα φετος ειχα βρει αυτα:

Platamon beach 5αστερων στον Πλαταμωνα με ultra all inclusive"(πλεον των γευματων περιλαμβανε κ κρασι με το φαγητο,επωνυμα ποτα κ οιχ "τοπικα",δωρεαν χρηση spa κλπ) για 4 ατομα 112 ευρω τη βραδια το δωματιο.

Dion palace στο Λιτοχωρο 4 αστερων με ημιδιατροφη 92 ευρω με ημιδιατροφη για 4 ατομα το 4κλινο.

Lagomandra beach στη Λαγόμανδρα Χαλκιδικης στο Μαρμαρα 4στερο με ημιδιατροφη 112 ευρωπουλα.

Αυτα θυμαμαι.Του χρονου ψαξτε το περισσοτερο ιντερνετικα....Φιλιά.

ngeo23
22-08-11, 00:08
Δεν ηταν ενα μονο...απλα δεν κλειων ποτε απο Booking ή απο το ιδιο το ξενοδοχειο,ψαχνω ειτε μεσω πρακτορειων εξωτερικου ειτε απο καποια ελληνικα μεγαλα πρακτορεια που εχουν απιστευτες προσφορες κ απο τοτε που τα ανακαλυψα τα δωματια των καθε κυρα Κατινων ουτε που να τα φτυσω....Ενδεικτικα φετος ειχα βρει αυτα:

Platamon beach 5αστερων στον Πλαταμωνα με ultra all inclusive"(πλεον των γευματων περιλαμβανε κ κρασι με το φαγητο,επωνυμα ποτα κ οιχ "τοπικα",δωρεαν χρηση spa κλπ) για 4 ατομα 112 ευρω τη βραδια το δωματιο.

Dion palace στο Λιτοχωρο 4 αστερων με ημιδιατροφη 92 ευρω με ημιδιατροφη για 4 ατομα το 4κλινο.

Lagomandra beach στη Λαγόμανδρα Χαλκιδικης στο Μαρμαρα 4στερο με ημιδιατροφη 112 ευρωπουλα.

Αυτα θυμαμαι.Του χρονου ψαξτε το περισσοτερο ιντερνετικα....Φιλιά.

Μπορεις να μου στειλεις ενα ξενο site;;

Franklin
28-08-11, 18:29
Μπορεις να μου στειλεις ενα ξενο site;;

Ή εγω κολλησα ή εχει αφαιρεθει η δυνατοτητα αποστολης προσωπικου μηνυματος .... Πού παταω για να στειλω πμ οεο?

ngeo23
29-08-11, 15:36
Ή εγω κολλησα ή εχει αφαιρεθει η δυνατοτητα αποστολης προσωπικου μηνυματος .... Πού παταω για να στειλω πμ οεο?

στα αριστερα πανω στο ονομα μου πατας και επιλεγεις "αποστολη προσωπικου μηνυματος στον..."

BELINA
16-05-12, 13:10
Ψαχνω δωματιο στο πευκοχωρι χαλκιδικης μηπως γνωριζετε καποιο?Το καψοχωρα ιν μας αρεσε λογω το οτι εχει κ χωρο για να παιζουν τα παιδια.Ευχαριστω εκ των προτερων...

thessalonikia
24-05-12, 23:17
ψαχνω στο δευτερο ποδι χαλκιδικης δωματιο για Ιουλιο Αυγουστο αλλα θελω να ειναι κοντα στην θαλασσα κ να εχει δραστηριοτητες για παιδια καμια βολτιτσα κτλ ΄δεν εχω ιδεα ποιο μερος ειναι καταλληλο γιατι εχω χρονια να παω χαλκιδικη σας ευχαριστω πολυ πολυ

hermes
25-05-12, 00:32
Εμείς ανακαλύψαμε πέρσι έναν πολύ όμορφο οικισμό, το Τρίκορφο! Είναι κοντά στη Γερακινή. Η θάλασσα ιδανική για παιδιά, πολύ κοντά στο σπιτι που μέναμε. Ο οικισμός είχε κ πισίνα και παιδική χαρά για τα μικρά μας και το χάρηκαν πολύ! Σκεφτόμαστε να πάμε και φέτος εκεί, αφού είναι κοντά στη θεσσαλονίκη και εγώ θα είμαι σε προχωρημένη πλέον εγκυμοσύνη το καλοκαίρι, άρα δεν είμαστε για μεγάλα ταξίδια... μας βγήκε και αρκετα οικονομικά πέρσι! Εμείς είχαμε μείνει σε ένα απο αυτά τα bungalows: www.tricorfo.com (http://www.tricorfo.com) Δεν ξέρω αν έχει και άλλο ξενοδοχείο το μέρος, εμείς πάντως μείναμε πολύ ικανοποιημένοι!

zwaki28
25-05-12, 10:34
Εμείς ανακαλύψαμε πέρσι έναν πολύ όμορφο οικισμό, το Τρίκορφο! Είναι κοντά στη Γερακινή. Η θάλασσα ιδανική για παιδιά, πολύ κοντά στο σπιτι που μέναμε. Ο οικισμός είχε κ πισίνα και παιδική χαρά για τα μικρά μας και το χάρηκαν πολύ! Σκεφτόμαστε να πάμε και φέτος εκεί, αφού είναι κοντά στη θεσσαλονίκη και εγώ θα είμαι σε προχωρημένη πλέον εγκυμοσύνη το καλοκαίρι, άρα δεν είμαστε για μεγάλα ταξίδια... μας βγήκε και αρκετα οικονομικά πέρσι! Εμείς είχαμε μείνει σε ένα απο αυτά τα bungalows: www.tricorfo.com (http://www.tricorfo.com) Δεν ξέρω αν έχει και άλλο ξενοδοχείο το μέρος, εμείς πάντως μείναμε πολύ ικανοποιημένοι!
Πολύ ωραία φαίνονται και πολύ καλές τιμές!

gre4916
25-05-12, 10:54
ψαχνω στο δευτερο ποδι χαλκιδικης δωματιο για Ιουλιο Αυγουστο αλλα θελω να ειναι κοντα στην θαλασσα κ να εχει δραστηριοτητες για παιδια καμια βολτιτσα κτλ ΄δεν εχω ιδεα ποιο μερος ειναι καταλληλο γιατι εχω χρονια να παω χαλκιδικη σας ευχαριστω πολυ πολυ
καλημερα ειμα φαν του 2 και εχω παει σε ολα τα μερη και με μωρο και χωρις:p ενα ιδανικο μερος ειναι ο ορμος παναγιας με τελεια παραλ για παιδια και οχι μονο !εκει εχει και ενα ξενοδοχειο που λεγετε αντιγονη ,εχει και πισινα αλλα εχει και παρα πολα ενοικιαζωμενα .λιγο ποιο κατο ειναι η βουρβουρου που εχεις επιλογη σε αρκετα δωματια και ξενοδοχεια ,μποπρω να σου στηλω πμ για ενα που ξερω αν θελεις ,μετα ειναι καλη ιδεα ο αρμενηστις ειναι καμπινκ αλλα εχει και σπιτακια τροχοβηλες που νοικιαζεις,μετα ειναι η σαρτι αλλα δεν λεει και πολα,(πολυ σκοπια) και χαλια δωματια:shock: και μετα ενα αλλο ιδανικο μερος ειναι το καλαμιτσι αιναι καμπινγ σαν τον αρμενηστι αλλα πιο καινουριο και ποιο οργανομενο με πισινα ,και πολες δραστριοτητες για τα παιδια.και μετα εχουμε μαρμαρα στην παραλια παραδησος ειναι τελεια και για εδω μπωρο να μαθω τηλ και να σου στηλω πμ:-P αυτα

SOULA33
25-05-12, 15:14
Καλησπέρα ,
Θέλω μόνο να καταθεσω την αποψή μου σχετικά με το παραδεισο του Μαρμαρα.
Πήγα περσι με τον αντρα μου και την 3 χρονων κόρη μου.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπαω.
Η θαλασσα εινια χαλια και απορω πως αρεσει σε καπιους και μαλιστα λενε οτι εινια ιδανικη για παιδια.
Είναι γεματη πετρες οχι πετραδακια ΚΟΤΡΩΝΕΣ.Δεν μπορεις να πατησεις μιλαμε.
Εγω συστυχως βασιζόμενη σε καποια πραγματα που διαβασα στο φορουμ πηγα και εκλεισα εκει δωματιο οποτε μετα δεν γινοταν τιποτα.
Οπότε περναμε καθε μερα το αμαξι και πηγαιναμε αλλου για μπανιο.
Αντίθετα η παραλια και η θαλασσα μεσα στον ΜΑρμαρα ήταν μια χαρα χαρουλα.
Για βολτες φυσικα ο ΜΑρμαρας ιδανικος αρκει να εχεις κουραγιο για πολλες ανηφορες και αρκετα χιλιομετρα.

thessalonikia
25-05-12, 15:20
καλημερα ειμα φαν του 2 και εχω παει σε ολα τα μερη και με μωρο και χωρις:p ενα ιδανικο μερος ειναι ο ορμος παναγιας με τελεια παραλ για παιδια και οχι μονο !εκει εχει και ενα ξενοδοχειο που λεγετε αντιγονη ,εχει και πισινα αλλα εχει και παρα πολα ενοικιαζωμενα .λιγο ποιο κατο ειναι η βουρβουρου που εχεις επιλογη σε αρκετα δωματια και ξενοδοχεια ,μποπρω να σου στηλω πμ για ενα που ξερω αν θελεις ,μετα ειναι καλη ιδεα ο αρμενηστις ειναι καμπινκ αλλα εχει και σπιτακια τροχοβηλες που νοικιαζεις,μετα ειναι η σαρτι αλλα δεν λεει και πολα,(πολυ σκοπια) και χαλια δωματια:shock: και μετα ενα αλλο ιδανικο μερος ειναι το καλαμιτσι αιναι καμπινγ σαν τον αρμενηστι αλλα πιο καινουριο και ποιο οργανομενο με πισινα ,και πολες δραστριοτητες για τα παιδια.και μετα εχουμε μαρμαρα στην παραλια παραδησος ειναι τελεια και για εδω μπωρο να μαθω τηλ και να σου στηλω πμ:-P αυτα

ευχαριστω τοσο μα τοσο πολυ για την αμεση απαντηση αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες για αυτα που μου ειπες κ παλι σέ υπε ευχαριστω

gre4916
26-05-12, 11:35
[QUOTE=thessalonikia;2379585]ευχαριστω τοσο μα τοσο πολυ για την αμεση απαντηση αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες για αυτα που μου ειπες κ παλι σέ υπε ευχαριστω[/QUOT οτι αλλο θελεις ......για ποιο απ΄ολα θελεις ποιο πολες πληροφοριες ?

babycobra
26-05-12, 13:46
το καλαμίτσι έιναι μια από τις ωραιότερες παραλίες που έχω κολυμπήσει..όνειρο..
μικρο μέρος βεβαια σε σχέση με τη Βουρβουρού..ο Μαρμαράς πολύ τουριστικά δεν μου άρεσε..το φαγητό τέλειο στη Χαλκιδική αν σας αρέσουν τα θαλασσινά και τα ψάρια..

E]

Franklin
26-05-12, 17:38
Δεν ξερω πώς ειναι η θαλασσα μεσα στον Παραδεισο αλλα περυσι μειναμε σε καποια στουντιος που ηταν στην ακρη του Παραδεισου και ηταν αμμωδης και πεντακαθαρη.Αλλα η παραλια ειναι ιδιωτικη μονο του ξενοδοχειου...

Γενικα θεωρω τη Χαλκιδικη υπερ υπερ υπερ εκτιμημενη,τα δωματια χάλια τους ανθρωπους αγενεις και τα ιδια αχουρια που εχω πληρωσει 80 και 100 ευρω στην Νοτια Ελλαδα τα βρισκει κανεις το πολυ με 30 -40 ευρω. Μια αψογη θαλασσα εχουν και βαρανε στο κεφαλι.

Περυσι ας πουμε εδινα 80 ευρω σε ενα λαθραιο δωματιο προεκταση του υπολοιπου συγκροτηματος που τα βραδια που εβρεχε εμαπζε νερο απο το ταβανι και καποια άλλα δωματια πλημμυρισαν κιολας νερο ως το γονατο.Απαραδεκτη κατασταση.Εμεις φταιμε που κλεινουμε τα δωματια του καθε γιδοβοσκου και τους καναμε μαγκες.

Morchelina
27-05-12, 15:02
Γενικα θεωρω τη Χαλκιδικη υπερ υπερ υπερ εκτιμημενη,τα δωματια χάλια τους ανθρωπους αγενεις και τα ιδια αχουρια που εχω πληρωσει 80 και 100 ευρω στην Νοτια Ελλαδα τα βρισκει κανεις το πολυ με 30 -40 ευρω. Μια αψογη θαλασσα εχουν και βαρανε στο κεφαλι.

Περυσι ας πουμε εδινα 80 ευρω σε ενα λαθραιο δωματιο προεκταση του υπολοιπου συγκροτηματος που τα βραδια που εβρεχε εμαπζε νερο απο το ταβανι και καποια άλλα δωματια πλημμυρισαν κιολας νερο ως το γονατο.Απαραδεκτη κατασταση.Εμεις φταιμε που κλεινουμε τα δωματια του καθε γιδοβοσκου και τους καναμε μαγκες.

Δες η Χαλκιδική λειτουργεί σαν χωνί. Όλη η Μακεδονία, και όλοι οι βόρειοι γείτονες καταλήγουν εκεί. Εξυπηρετεί αρκετά εκατομμύρια κόσμο οπότε ας πούμε θέλει λίγη προσοχή για να μην μας εκμεταλλευτούν και να περάσουμε καλά. Στην Αθήνα διασπείρεται ο κόσμος όταν πάει θάλασσα, στη Μακεδονία καταλήγουν όλοι στη Χαλκιδική. Επειδή δεν έχει Αθηναίους δεν πάει να πει ότι είναι παρθένα περιοχή. Έχει μια υπέροχη θάλασσα και μπορούν όλοι πολύ εύκολα ακόμα και ημερήσια από Σκόπια, να την προσεγγίσουν. Και θα γίνεται όλο και πιο δημοφιλής. Πέρισυ από αρχές Ιουλίου ήταν γεμάτη Σέρβους που έρχονται οδικώς.

thessalonikia
01-06-12, 10:10
[QUOTE=thessalonikia;2379585]ευχαριστω τοσο μα τοσο πολυ για την αμεση απαντηση αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες για αυτα που μου ειπες κ παλι σέ υπε ευχαριστω[/QUOT οτι αλλο θελεις ......για ποιο απ΄ολα θελεις ποιο πολες πληροφοριες ?
αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα για βουρβουρου φιλακια ευχαριστω

babycobra
01-06-12, 10:25
ακριβώς αυτό..
είναι λίγο περίεργος ο κόσμος στη Χαλκιδική, δηλ όλο το πρώην ανατολικό μπλοκ..για όποιον έχει εμπειρία από τουρισμό Κυκλάδων ή Επτανήσων πχ. πάντως οι θάλασσες είναι όντως από τις καλύτερες, τις συγκρίνω μόνο με τη Λευκαδα, άντε και το ΚΟυφονήσι..να τις πιεις στο ποτήρι..

BELINA
01-06-12, 11:03
Καλημερα κ καλο μηνα σε ολους.Εμεις πηγαμε περυσι στον μαρμαρα στον παραδεισο δεν μας αρεσε καθολου η παραλια.Τα δωματια μεσα ηταν καλουτσικα αλλα τι να το κανεις...Η συμπεριφορα των ιδιοκτητων ηταν απαραδεκτη θελαμε να φυγουμε απο την 1η μερα αλλα ειχαμε κανει κρατηση κ δεν γινοταν.Ουτε απο εξω θελω να περασω... ειναι κοντα μας η χαλκιδικη κ για αυτο την επιλεγουμε Φετος πευκοχωρι

Little Monkey
01-06-12, 11:46
Για Σιθωνία μου έχουν πει για τον ξενώνα Χοροστάσι που βρίσκεται στον οικισμό του Παρθενώνα, κοντά στο Νέο Μαρμαρά. Δεν έχω μείνει αλλά εμπιστεύομαι αυτούς που μου τον πρότειναν, γι' αυτό τον αναφέρω. Δεν είναι πάνω στη θάλασσα αλλά ίσως για κάποιους αυτό να είναι προτιμότερο, ειδικά τον Ιούλιο-Αύγουστο που στα παραθαλάσσια χωριά γίνεται ένας σχετικός χαμός. Χρειάζεται βέβαια αυτοκίνητο...

http://www.halkidikiparthenon.gr/

gre4916
02-06-12, 00:15
[QUOTE=gre4916;2380186]
αν σου ειναι ευκολο θα ηθελα για βουρβουρου φιλακια ευχαριστω
ενα καλο ξενοδοχειο στην περιοχη ειναι η αντηγονη στον ορμο παναγιας στην παραλια τρανη αμουδα και 5 χιλιομετρα πιο κατο που ειναι η βουρβουρου εχει το ξενοδοχειο ΡΕΜΑ που ειναι καινουριο και το ΔΙΑΠΟΡΟς που ειναι πιο παλιο και ενα αλλο αλα πολυ ακρυβο ειναι το ΕΚΙΕΣ (απλα τελειο)τηλ δεν ξερω αλλα αυτα τα 3 θα τα βρεις στον καταλογο.κατι αλλο που ξεχασα να σου πω ειναι οτι η νικητη ο ορμος παν και η βουρβουρου ειναι σε κομβηκο σημειο του β ποδιου οποτε καθε μερα μπορεις να πας για μπανιο σε αλλη παραλια :cool: αααα και κατι αλλο θα ειμαι αρμενηστ ελα για καφε:p

gre4916
02-06-12, 00:22
Για Σιθωνία μου έχουν πει για τον ξενώνα Χοροστάσι που βρίσκεται στον οικισμό του Παρθενώνα, κοντά στο Νέο Μαρμαρά. Δεν έχω μείνει αλλά εμπιστεύομαι αυτούς που μου τον πρότειναν, γι' αυτό τον αναφέρω. Δεν είναι πάνω στη θάλασσα αλλά ίσως για κάποιους αυτό να είναι προτιμότερο, ειδικά τον Ιούλιο-Αύγουστο που στα παραθαλάσσια χωριά γίνεται ένας σχετικός χαμός. Χρειάζεται βέβαια αυτοκίνητο...

http://www.halkidikiparthenon.gr/
το χοροστασι που λεει η φιλη ειναι καλο ΑΛΛΑ ο Παρθενωνας ειναι ψηλα στο βουνο!!! παραδοσιακος οικησμος με ωραια καταληματα.ενα αλο ειναι το ΛΑΓΟΜΑΝΔΡΑ πριν το μαρμαρα στην ακτη λαγομανδρα.και το πορτο Καρρα που φετος θα εχει πολες προσφορες:cool:

mirtoula4
02-06-12, 09:49
το χοροστασι που λεει η φιλη ειναι καλο ΑΛΛΑ ο Παρθενωνας ειναι ψηλα στο βουνο!!! παραδοσιακος οικησμος με ωραια καταληματα.ενα αλο ειναι το ΛΑΓΟΜΑΝΔΡΑ πριν το μαρμαρα στην ακτη λαγομανδρα.και το πορτο Καρρα που φετος θα εχει πολες προσφορες:cool:
Τι προσφορές θα έχει το Πορτο Καρράς καλή μου?Ακουσες κάτι σχετικό?

Fire
02-06-12, 14:51
βεβαια
παρα που καλο το αντιγονη! σουπερ!!
πηγα προπερσι που ημουν εγκυος κ ειιπαμε να φαμε στο εστιατοριο του μαγαζιου..
ειχα λιγουρα να φαω παπουτσακια
μου φεραν δυο μελιτζανες με γεμιση κρεμμυδι..:confused:
αλλα το ακομη πιο ωραιο ηταν ο λογαρ μετα!
εγω το παπουτσακι με κιμα το ξερω κ ειμαι κοντα στη χαλκιδικη,θεσσαλονικια
τι να πω ,προφανως οι χαλκιδικιωτες αλλιως το εννοουν..

εξυπηρετηση?? χαρμα!!
με βαλαν σ ενα δωματιο που βρωμουσε χλωρινη -μολις το χαν καθαρισει- ενω τους τονισα στο τηλεφ οτι ειμαι εγκυος κ θελω κατι καθαρο κ ομορφο

οσο για την αισθητικη των δωματιων τι να πω..γουστα ειναι αυτα!!

ziu_zitsu
02-06-12, 22:27
βεβαια
παρα που καλο το αντιγονη! σουπερ!!
πηγα προπερσι που ημουν εγκυος κ ειιπαμε να φαμε στο εστιατοριο του μαγαζιου..
ειχα λιγουρα να φαω παπουτσακια
μου φεραν δυο μελιτζανες με γεμιση κρεμμυδι..:confused:
αλλα το ακομη πιο ωραιο ηταν ο λογαρ μετα!
εγω το παπουτσακι με κιμα το ξερω κ ειμαι κοντα στη χαλκιδικη,θεσσαλονικια
τι να πω ,προφανως οι χαλκιδικιωτες αλλιως το εννοουν..

Για το ξενοδοχειο δεν εχω αποψη αλλα ως Χαλκιδικιωτισσα θα σου πω πως αυτο που σου εφερε ηταν ιμαμ μπαιλντι και εσυ επρεπε να τους ο φερεις στο κεφαλι!!!

Fire
03-06-12, 13:35
χαχαχα!! σ ευχαριστω για την ψηφο εμπιστοσυνης,ετσι θα πρεπε να κανω αλλα λογω της προχω εγκυμοσ προσπαθουσα να μη συγχιστω περαιτερω..
τους την ειχα ηδη πει για τα κιλα χλωρινης που ριξανε κ φυσικα την αλλαγη δωματιου που ζητησα

τελικα ziu zitsu θα βρω σωστο καταλυμα με αμμωδη θαλασσα μπροστα κ ισως εναν παιδοτοπο για το 18μηνο μωρακι μου??
μου φαινετε κ φετος σανη θα καταληξω να πηγαινοερχομαι
πφ

ziu_zitsu
03-06-12, 22:49
χαχαχα!! σ ευχαριστω για την ψηφο εμπιστοσυνης,ετσι θα πρεπε να κανω αλλα λογω της προχω εγκυμοσ προσπαθουσα να μη συγχιστω περαιτερω..
τους την ειχα ηδη πει για τα κιλα χλωρινης που ριξανε κ φυσικα την αλλαγη δωματιου που ζητησα

τελικα ziu zitsu θα βρω σωστο καταλυμα με αμμωδη θαλασσα μπροστα κ ισως εναν παιδοτοπο για το 18μηνο μωρακι μου??
μου φαινετε κ φετος σανη θα καταληξω να πηγαινοερχομαι
πφ

Γιατι καλε ασχημα ειναι Σανη??
Τωρα για παιδοτοπο χωρις μετακινηση νομιζω μονο Χανιωτη(για πρωτο ποδι μιλαω που γνωριζω)
Τωρα για καταλυμα μπροστα σε παραλια....Θα σου ελεγα να κοιταξεις για Σιβηρη ή ακομη και Πολυχρονο/Πευκοχωρι αν θες πολυ βαβουρα..

χελωνιτσα
04-06-12, 09:58
το εχω ξαναγραψει καπου αλλου αλλα θα το ξαναπω!!! πολυ οικονομικα,φιλικα καλη θαλασσα για παιδακια και γενικα πολυ ομορφο!

http://veroia-frankfurt.gr/gallery/1

lovely people
04-06-12, 10:31

Καλημέρα,

Φαίνεται πολύ καλό και με πολύ καλές τιμές! Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόση ώρα είναι η θάλασσα με τα πόδια;;; Αλλες πληροφορίες;;; Φαγητό, εξυπηρέτηση, καθαριότητα;;;; Ευχαριστώ!!

giorgopap
04-06-12, 16:06
http://www.lagonisi-beach.gr/jms/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=7

hermes
05-06-12, 16:21
Καλημέρα,

Φαίνεται πολύ καλό και με πολύ καλές τιμές! Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόση ώρα είναι η θάλασσα με τα πόδια;;; Αλλες πληροφορίες;;; Φαγητό, εξυπηρέτηση, καθαριότητα;;;; Ευχαριστώ!!

Η θάλασσα από εμάς ήταν το πολύ 5-6 λεπτά, με άμμο και πολύ ζεστή.
Για καθαριότητα θυμάμαι κανονίσαμε εμείς κάθε πότε θέλαμε να έρχεται η καθαρίστρια. Εννοείται ότι όταν σου παραδίδουν το σπιτάκι είναι πεντακάθαρο. Οι ιδιοκτήτες πολύ ευγενικοί κ εξυπηρετικοί πραγματικα, να φανταστείς χρειάστηκε καποια στιγμη να πάω στη νικητη, για ασχετο θέμα, και ζητησα να μου καλεσουν ταξι, γιατι ο άντρας μου πηγαινοερχόταν καποιες μερες στη δουλειά και δεν είχα πάντα το αυτοκίνητο εκεί, και προσφερθηκε να με παει η ίδια η ιδιοκτήτρια.
Τωρα για φαγητό, έχει ενα εστιατοριο διπλα στη θαλασσα με θαλασσινα κ τετοια, αλλά για ποικιλία πηγαίναμε κ σε άλλα στη γερακινη ή στα ψακουδια που είναι 3-4 λεπτα με το αυτοκίνητο... Α! νομίζω για πρωινο μας ειχαν πει αν θέλουμε να κανονίσουν με το ίδιο εστιατοριο να μας ετοιμάζουν, αλλά ήταν εξτρα χρεωση (δε θυμαμαι τωρα πόσο) κ δεν το προτιμησαμε..

RENAH
06-06-12, 12:34
Καλημερα.
Εδω εχετε παει;;Μια κοπελα απο δω μου ειπε οτι ειναι καλα ,αλλα θα ηθελα να διαβασω κι αλλες εμπειριες.Ευχαριστω.

http://www.akrathos-hotel.gr/index.php?id=8&L=0

yioulipa
21-07-12, 12:50
Καλημέρα.
Ξέρει κάποια αυτό το σπίτι στη Μεταμόρφωση Χαλκιδικής?

http://www.au.iha.com/Guest-house-bed-and-breakfast/Greece/Macedonia/Chalcidice/Metamorfosi/Traditionnal-accommodation/Villa-Vasiliki_11436_1.htm

Έκλεισα μέσω internet για τον Αύγουστο, για 6 βράδυα 180 ευρώ. Μου φάνηκε πολύ φθηνό σε σχέση με άλλα που είδα, γι' αυτό λέω, μήπως το ξέρει κάποιος να μου πει πληροφορίες.

Και γενικά για τη Μεταμόρφωση, αν έχει κίνηση, αν είναι για παιδιά, πώς είναι η θάλασσα κλπ.
Ευχαριστώ!

giorgopap
22-07-12, 00:00
Καλημέρα.
Ξέρει κάποια αυτό το σπίτι στη Μεταμόρφωση Χαλκιδικής?

http://www.au.iha.com/Guest-house-bed-and-breakfast/Greece/Macedonia/Chalcidice/Metamorfosi/Traditionnal-accommodation/Villa-Vasiliki_11436_1.htm

Έκλεισα μέσω internet για τον Αύγουστο, για 6 βράδυα 180 ευρώ. Μου φάνηκε πολύ φθηνό σε σχέση με άλλα που είδα, γι' αυτό λέω, μήπως το ξέρει κάποιος να μου πει πληροφορίες.

Και γενικά για τη Μεταμόρφωση, αν έχει κίνηση, αν είναι για παιδιά, πώς είναι η θάλασσα κλπ.
Ευχαριστώ!

καλησπερα για θαλασσα λιγα πραγματα καλυτερα στην νικητη και τον αι γιαννη
κινηση δεν εχει πολυ, ησυχο μεροs γενικα

yioulipa
25-07-12, 16:29
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάμε και θα δούμε και το πολύ πολύ να πηγαίνουμε για μπάνιο αλλού. (στον αι-Γιάννη, ε? δεν έχω πάει ποτέ...)