PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΥΑΛΙΝΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ

Σελίδες : [1] 2

artemis
13-05-08, 20:44
Βρήκα γυάλινα βαζάκια για γλυκό του κουταλιού και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι από την εταιρεία Χαλκιαδάκης

http://www.halkiadakisbros.gr/greek

Συγκεκριμένα το βαζάκι STD http://www.halkiadakisbros.gr/FtpImages/Products/stdj.jpg 40 ml (μαζί με το καπάκι) κοστίζει 0,17 λεπτά (με ΦΠΑ) και
το βαζάκι Orchio http://www.halkiadakisbros.gr/FtpImages/Products/orchio.jpg 106 ml (μαζί με το καπάκι) κοστίζει 0,15 λεπτά.
Εάν μπορεί κάποιος να πάει από το εργοστάσιο είναι και ετοιμοπαράδοτα, άλλως κάνει την παραγγελεία τηλεφωνικά και του τα στέλνουν με το φορτηγό της εταιρείας, το πολύ σε μία εβδομάδα.
Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο Κορωπί, να τα δω και από κοντά και να αγοράσω και αυτά για να τελειώνω.

Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω την bon-bon που μου "άνοιξε" τα μάτια :roll: :roll: :roll:

katerina@!!
13-05-08, 20:50
Καλα ειναι απιστευτα!!!!!!!!! :wink: :D :D
Αρτεμις σε ευχαριστουμε πολυ!!!!!!!
Το γλυκο του κουταλιου ειναι μια υπεροχη και ευκολη λυση...βαζεις τα βαζακια βαζω τις συνταγες!!!!!!! :wink: :lol:
http://parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4080

artemis
13-05-08, 20:53
Να ρωτήσω κάτι? Πως θα υπολογίσω την ποσότητα των φρούτων που πρέπει να αγοράσω για να φτιάξω το γλυκό μόνη μου?
Δηλαδή παράδειγμα, 1 κιλό βίσσυνα, πόσο γλυκό θα βγάλει?

katerina@!!
13-05-08, 21:51
συν τη ζαχαρη...πχ 1 κιλο βυσσινο και 1 κιλο ζαχαρη=2 κιλα γλυκο!!! :wink:

bon-bon
13-05-08, 23:37
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4622&postdays=0&postorder=asc&start=60

το βαζάκι STD των 40 μλ ειναι μικρο. εγω πηρα των 106 μλ που χωραει 90 γρ. γλυκο! η ποσοτητα ειναι βεβαια για γλυκο του κουταλιου- σουπας, αλλα μη μας πουνε και τσιγκουνηδες!

Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω την bon-bon που μου "άνοιξε" τα μάτια

δεν κανει τιποτα :oops: , χαιρομαι που βοηθησα! καλη επιτυχια και με το καλο η βαφτιση! :wink:

artemis
14-05-08, 15:33
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4622&postdays=0&postorder=asc&start=60

το βαζάκι STD των 40 μλ ειναι μικρο. εγω πηρα των 106 μλ που χωραει 90 γρ. γλυκο! η ποσοτητα ειναι βεβαια για γλυκο του κουταλιου- σουπας, αλλα μη μας πουνε και τσιγκουνηδες!

Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω την bon-bon που μου "άνοιξε" τα μάτια

δεν κανει τιποτα :oops: , χαιρομαι που βοηθησα! καλη επιτυχια και με το καλο η βαφτιση! :wink:

Στη συνταγή της γιαγιάς έχει 50 γρ. γλυκό, αυτό http://www.sintagigiagias.gr/products.asp?id=297&k=21&newquery=1

Τόσο περίπου είναι και των 40ml? Εσείς που πήρατε τα χρωματιστά βαζάκια από το elxis είναι πολύ μικρό σε μέγεθος?

ninette
14-05-08, 15:37
Σε ευχαριστούμε artemis για τις πληροφορίες.Κορίτσια έχετε βρει και κουταλάκια ή δε θα βάλετε;

artemis
14-05-08, 16:51
Σε ευχαριστούμε artemis για τις πληροφορίες.Κορίτσια έχετε βρει και κουταλάκια ή δε θα βάλετε;

Θα πάω την Παρασκευή να κοιτάξω στο jumbo στα είδη κουζίνας για κουταλάκι του espresso. Αλλιώς θα πάω ΙΚΕΑ ή και στο CAREFOUR.
Δεν ξέρω που αλλού να δω!

ΒΟΥΛΑ
14-05-08, 18:13
Καλησπέρα είμαι καινούρια στην παρέα. Τον Ιούλιο βαφτίζω τον γιο μου και θα κάνω κι εγώ τα βαζάκια με το γλυκό του κουταλιού. Κουταλάκια έχω δει στο elxisdoro. Artemis οι τιμές που γράφεις για τον Χαλκιαδάκη είναι λιανικής ή δίνει μόνο χονδρική?

artemis
14-05-08, 18:21
Καλησπέρα είμαι καινούρια στην παρέα. Τον Ιούλιο βαφτίζω τον γιο μου και θα κάνω κι εγώ τα βαζάκια με το γλυκό του κουταλιού. Κουταλάκια έχω δει στο elxisdoro. Artemis οι τιμές που γράφεις για τον Χαλκιαδάκη είναι λιανικής ή δίνει μόνο χονδρική?

Δεν το διευκρίνισα, αλλά δεν με ρώτησε κι όλας (αν είμαι επιχείριση δηλαδή). Υποθέτω ότι δίνει στην ίδια τιμή είτε είναι ιδιώτης ή επιχείρηση. Κάτσε να ψάξω στο elxis για τα κουταλάκια!

ΒΟΥΛΑ
14-05-08, 18:26
Στα υλικά για μπομπονιέρες, στην υποκατηγορία βαζάκια για γλυκό τα είδα

bon-bon
14-05-08, 20:34
κουταλακια παρηγγειλε ο αντρας μου απο τον παπανδρεου στη ρομβης ή 0,14 ή 0,17 το ενα.

artemis
16-05-08, 16:42
κουταλακια παρηγγειλε ο αντρας μου απο τον παπανδρεου στη ρομβης ή 0,14 ή 0,17 το ενα.

Τα κουταλάκια πως ήταν σε μέγεθος? Αρμονικά με το βαζάκι? Γιατί πήγα σήμερα στο JUMBO Αλίμου και είχε μόνο τα κανονικά κουταλάκια. Ρώτησα για κουταλάκια του espresso και δεν είχαν.
Από την άλλη εβδομάδα που θα πάω να πάρω τα βαζάκια στο Κορωπί θα πάω να ψάξω και στο ΙΚΕΑ!
Θα σας κρατώ ενήμερους σχετικά :lol:

bon-bon
16-05-08, 16:50
Τα κουταλάκια πως ήταν σε μέγεθος? Αρμονικά με το βαζάκι? Γιατί πήγα σήμερα στο JUMBO Αλίμου και είχε μόνο τα κανονικά κουταλάκια. Ρώτησα για κουταλάκια του espresso και δεν είχαν.
Από την άλλη εβδομάδα που θα πάω να πάρω τα βαζάκια στο Κορωπί θα πάω να ψάξω και στο ΙΚΕΑ!
Θα σας κρατώ ενήμερους σχετικά

αυριο θα τα παρει ο αντρας μου και θα βαλω φωτο!

ενημερωσε μας! :wink:

artemis
16-05-08, 17:02
Θα σας κρατώ ενήμερους σχετικά

αυριο θα τα παρει ο αντρας μου και θα βαλω φωτο!

ενημερωσε μας! :wink:

OK :wink: :wink:

ΒΟΥΛΑ
18-05-08, 11:23
bon-bon
τα πήρες τελικά τα κουταλάκια? Πώς είναι? :wink: :wink: :wink:

bon-bon
18-05-08, 17:19
συγνωμη, αλλα πλενουμε χαλια ολη μερα! 8)

ναι! ειναι οτι πρεπει! τα πηραμε 0,16 ευρω!

ερχεται και η φωτο συντομα!

ΒΟΥΛΑ
18-05-08, 22:52
Artemis
τι ώρες λειτουργεί ο Χαλκιαδάκης?

ΒΟΥΛΑ
19-05-08, 09:08
Πήρα τηλ στον Χαλκιαδάκη. Λειτουργεί καθημερινά 8-3.30. Δίνει μόνο χονδρικής.Να δω τώρα τι θα κάνω.

artemis
19-05-08, 16:03
Πήρα τηλ στον Χαλκιαδάκη. Λειτουργεί καθημερινά 8-3.30. Δίνει μόνο χονδρικής.Να δω τώρα τι θα κάνω.

Για να σου κόψει τιμολόγιο? Η bon-bon είχε επαγγελματικό ΑΦΜ???? Για να την ρωτήσουμε???? Αν είναι εγώ θα πάω μέχρι το τέλος της εβδομάδας και θα τα πάρω. Θα σας πω σίγουρα μέχρι την Παρασκευή! Πήρα σήμερα τηλέφωνο για τα βαζάκια Orchio & STD παρέλαβαν καπάκια που είχαν έλλειψη και μπορούμε να τα αγοράσουμε άμεσα από το εργοστάσιο!

ΒΟΥΛΑ
19-05-08, 17:05
Artemis
κατάφερα και πήγα στον Χαλκιαδάκη για να τα δω από κοντά. Μου άρεσαν τα orchio (0,188 και το καπάκι 0,035). Για να αγοράσεις θέλει επαγγελματικό ΑΦΜ. Ευτυχώς βρήκα μια γνωστή μου που θα με εξυπηρετήσει και θα τα παραγγείλω στο όνομά της. Μου είπε σε 3 μέρες το πολύ μία εβδομάδα γίνεται η παράδοση εκτός αν τα παραλάβεις ο ίδιος οπότε τα παίρνεις κατευθυείαν.

artemis
19-05-08, 17:11
Artemis
κατάφερα και πήγα στον Χαλκιαδάκη για να τα δω από κοντά. Μου άρεσαν τα orchio (0,188 και το καπάκι 0,035). Για να αγοράσεις θέλει επαγγελματικό ΑΦΜ. Ευτυχώς βρήκα μια γνωστή μου που θα με εξυπηρετήσει και θα τα παραγγείλω στο όνομά της. Μου είπε σε 3 μέρες το πολύ μία εβδομάδα γίνεται η παράδοση εκτός αν τα παραλάβεις ο ίδιος οπότε τα παίρνεις κατευθυείαν.

Το 0,188 είναι αυτό ? http://halkiadakisbros.gr/greek/ProductDetb72e.html?CatID=319&CatPosition=310&PID=530

πόσα ml γλυκό χωράει?

εγώ έχω επαγγελματικό ΑΦΜ (της μητέρας μου)

ΒΟΥΛΑ
19-05-08, 17:33
Artemis αυτό είναι. Εχει επάνω κι ένα ανάγλυφο σχεδιάκι από τις δύο πλευρές. Χωράει 106 ml. Με γλυκό που το δοκίμασα μου πήρε σχεδόν 100 γραμμάρια. Στα 106 ml έχει άλλα δύο σχέδια, ένα σαν αυτό που έχει η bon-bon (δε ρώτησα τιμή για αυτό) κι άλλο ένα σε σχέδιο αμφορέα. Κι αυτό ήταν ωραίο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα αλλά μου φάνηκε κάπως στενό το στόμιο του και στενό στο κάτω μέρος και ίσως τους δυσκολέψει με το κουταλάκι. Τον αμφορέα τον είχε 0,33 και το καπάκι 0,044.

artemis
19-05-08, 18:17
Artemis αυτό είναι. Εχει επάνω κι ένα ανάγλυφο σχεδιάκι από τις δύο πλευρές. Χωράει 106 ml. Με γλυκό που το δοκίμασα μου πήρε σχεδόν 100 γραμμάρια. Στα 106 ml έχει άλλα δύο σχέδια, ένα σαν αυτό που έχει η bon-bon (δε ρώτησα τιμή για αυτό) κι άλλο ένα σε σχέδιο αμφορέα. Κι αυτό ήταν ωραίο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα αλλά μου φάνηκε κάπως στενό το στόμιο του και στενό στο κάτω μέρος και ίσως τους δυσκολέψει με το κουταλάκι. Τον αμφορέα τον είχε 0,33 και το καπάκι 0,044.

Θέλω να πω ότι δεν φαίνετε οπτικά πολύ ογκώδες..... ε????
Γι' αυτό θέλω να πάω να τα δω από κοντά. Γιατί΄από το site δεν μπορείς να καταλάβεις!

bon-bon
19-05-08, 18:23
Η bon-bon είχε επαγγελματικό ΑΦΜ????

ναι εχουμε απο την πεθερα μου!

εγω πηρα αυτο το σχεδιο γιατι μπορω πιο ευκολα να γραψω πανω!

για την ποσοτητα του γλυκου εχετε υποψη σας οτι το γλυκο πρεπει να απεχει απο το καπακι το λιγοτερο 1 εκ. . στα δικα μας εβαζα 90γρ. γλυκου!

μη ξεχασετε να τα αποστειρωσετε πριν βαλετε το γλυκο!

artemis
19-05-08, 18:39

για την ποσοτητα του γλυκου εχετε υποψη σας οτι το γλυκο πρεπει να απεχει απο το καπακι το λιγοτερο 1 εκ. . στα δικα μας εβαζα 90γρ. γλυκου!

Είναι πολύ ογκώδες σαν αντικείμενο μαζί με το γλυκό? Εγώ σκέφτομαι να τους το βάλω στο τραπέζι μαζί ευχαριστήριο καρτάκι. Θα κάνει μπούγιο ή θα με κοροϊδεύουν?

Μαμά του Ωρίων
19-05-08, 19:01

να κάνω μια χαζή ερώτηση βρε κορίτσι αν ξέρεις να μου απαντήσεις?
όταν αποστειρώνεις ένα βαζάκι... αυτό μετά φυσικά είναι γεμάτο υδρατμούς
φυσικά.... δε μπορείς να βάλεις το γλυκό μέσα στο νερό και τους υδρατμούς, έτσι δεν είναι?
απ την άλλη... αν το βάλεις παράδειγμα στον στεγνωτήρα να στραγκίξει, ώσπου να γίνει όλο αυτό, δεν "λήγει" και η αποστείρωση? :?
πως το κάνετε???? :roll:
τι κόλπο υπάρχει που εγώ η άχρηστη δεν μπορώ να σκεφτώ? :lol:

ΒΟΥΛΑ
19-05-08, 19:03
Νομίζω πως σε καλύπτει από άποψη μεγέθους. Αν θες να γράψεις επάνω όντως πρέπει να πάρεις αυτά που πήρε η bon-bon.
Bon-bon βοήθεια!!!!!Πώς θα τα αποστειρώσουμε?????

artemis
19-05-08, 19:06
Ή στο φούρνο τα "ψήνουμε" για 10 λεπτά και μετά αφού κρυώσουν τα γεμίζουμε ή σε κατσαρόλα με νερό μέχρι τη μέση της, βάζουμε τα βαζάκια με το ανοιχτό μέρος να κοιτάει τον πάτο της κατσαρόλας και βράζουμε για 10 λεπτά. Τα αφήνουμε λίγο να στεγνώσουν και γεμίζουμε.
Όπως αποστειρώνουμε και τα μπιμπερο...
Διορθώστε με κάποια αν τα ξέρω λάθος!

bon-bon
19-05-08, 20:46
http://i245.photobucket.com/albums/gg53/nektarios1/PICT0027.jpg

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! :oops: :oops: 8)

Εγω τα εβαλα στο φουρνο για 30' στους 150 αφου τα ειχα πλυνει στο πλυντηριο.

τα καπακια στη κατσαρολα 5' να βρασουν και μετα πανω σε μια πετσετα για να στεγνωσουν!

προσοχη! δεν πρεπει να υπαρχουν καθολου υδρατμοι!

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4623&postdays=0&postorder=asc&start=45

http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/aposteiromena-baza.html

magoulitsa
20-05-08, 23:38
Γεια σας,
πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε! Εγώ έχω βρει αυτά τα χρωματιστά από το elxisdoro, που έχει και το κουταλάκι επάνω. Μήπως τα έχει χρησιμοποιήσει καμμιά, να μου πει την άποψή της;

http://ticker.7910.org/as1cAbp0g410010MDA4MjExfDlqfEggbWFnb3VsaXRzYSBtYXMgZWluYWk.gif (http://ticker.7910.org/eng)

Virginia
21-05-08, 09:26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, κουκλες να ρωτησω κατι, ποιες απο εσας θα παραγγειλουν
απο τον Χακλιαδακη??? Ποτε και σε ποιες περιοχες ειστε???
Ρωταω γιατι θα χρειαστω συμπληρωμα 20 βαζακια και για να μου τα φερει στο Αιγαλεω πρεπει να του βγει δρομολογιο....
Μηπως ταιριαζει σε καποια απο εσας να με διευκολυνετε να τα παραλαβω ποιο συντομα??? Επισης εγω εχω ΑΦΜ επαγγελματικο, αν καποια ενδιαφερετε για το τιμολογιο.........
Παντως εχει τις καλυτερες τιμες..........

μαριαννα
21-05-08, 10:24
[quote="bon-bon"]ηθελα να σε ρωτησω απο καιρο πως εκανες το προσκλητηριο της μικρουλας σου ειναι πανεμορφο εγω θελω να το κανω θαλασσινω με αστεριες και μου αρεσε πολυ σαν ιδεα γιατι θα μπορω να βαλω και αμμο και κοχυλακια μεσα!συγνωμη για το θαρρος αλλα μου αρεσε πολυ και θα ηθελα πολυ να το φτιαξω και εγω ετσι,ευχαριστω εκ των προτερων

artemis
21-05-08, 16:09
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, κουκλες να ρωτησω κατι, ποιες απο εσας θα παραγγειλουν
απο τον Χακλιαδακη??? Ποτε και σε ποιες περιοχες ειστε???
Ρωταω γιατι θα χρειαστω συμπληρωμα 20 βαζακια και για να μου τα φερει στο Αιγαλεω πρεπει να του βγει δρομολογιο....
Μηπως ταιριαζει σε καποια απο εσας να με διευκολυνετε να τα παραλαβω ποιο συντομα??? Επισης εγω εχω ΑΦΜ επαγγελματικο, αν καποια ενδιαφερετε για το τιμολογιο.........
Παντως εχει τις καλυτερες τιμες..........

Εγώ Virginia θα πάω την Δευτέρα να τα πάρω η ίδια από το Κορωπί για να τα δω κι όλας. Πες μου πόσα να σου πάρω και θα συναντηθούμε να στα δώσω!

Όσο γα τις τιμές εννοείται ότι είναι μακράν οι καλύτερες. Εμένα με 90ml γλυκό βγαίνει το βαζάκι, μαζί με κουταλάκι και πλούσιο, υφασμάτινο κάλυμα, γύρω στο 1 - 1,20 ευρώ. Έξω μου ζήταγαν για 40ml από 2 ευρώ και πάνω!

evoulita
21-05-08, 16:20
ομορφα βαζάκια ειναι και αυτα αλλά λίγο ακριβα σε σχέση με τα απλα
http://i192.photobucket.com/albums/z31/evoulita/Adorex53.jpg

τα πάνω είναι 0,70 ευρώ και 0,65 τα κάτω.

bon-bon
22-05-08, 08:04
μαριαννα για τα προσκλητηρια:
τις ζελατινες τις αγορασα απο τον καψιανη στη θησεως.επειδη ομως η ραπτομηχανη σας μπορει να μην τα πιανει στα βιβλιοπωλεια υπαρχουν σε μεγεθος Α4 ζελατινες απο pvc για εξωφυλλο οταν κανουμε σελιδοποιηση ( 100 φυλλα 7,5 ευρω). στη περιπτωση αυτη ειναι ενα τετοιο φυλλο για καθε προσκλητηριο, το κοβεις στη μεση.
τα ραβετε με οτι χρωμα κλωστη σας αρεσει.
για το χαρτι χρησιμοποιησα φωτογραφικο χαρτι γιατι βγαινουν πολυ ωραια τα χρωματα. το κειμενο το κατεβασα απο internet και το επεξεργαστηκα στο word.
την πεταλουδα μου την εστειλε η Virginia.
γυρω γυρω το πλαστικο το εκοψα σε σχεδιο απο ενα ψαλιδι απο το hobby & art --elsoyrio!
τα κορδονια , τις πουλιες κι τις χαντρες τα πηρα ολα απο το nikolis group.
αυτα!
δεν ειναι δυσκολο απλα θελει χρονο

καλη επιτυχια!

Angiek
23-05-08, 22:18
Κορίτσια αποφάσισα να κάνω κι εγώ το γλυκό του κουταλιού μόνη μου, αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να βρω γυάλινα βαζάκια σε νορμάλ τιμή. Αν ξέρει κάποια θεσσαλονικιά ας μου πει. Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια των 100ml είναι καλά? Εννοώ όμορφα, πρακτικά και γενικά αυτό που περιμένατε? Απευθύνομαι σε όποια τα πήρε ήδη, γιατί σκέφτομαι να τα παραγγείλω από το internet χωρίς να τα δω. Ρισκάρω λέτε?

venia
23-05-08, 23:49
μπορούν να σου στείλουν δείγματα με courier αν τους ζητήσεις. Άμεση εξυπηρέτηση και θα δεις η ίδια αυτό που θέλεις πραγματικά.

evoulita
26-05-08, 14:49
Κορίτσια αποφάσισα να κάνω κι εγώ το γλυκό του κουταλιού μόνη μου, αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να βρω γυάλινα βαζάκια σε νορμάλ τιμή. Αν ξέρει κάποια θεσσαλονικιά ας μου πει. Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια των 100ml είναι καλά? Εννοώ όμορφα, πρακτικά και γενικά αυτό που περιμένατε? Απευθύνομαι σε όποια τα πήρε ήδη, γιατί σκέφτομαι να τα παραγγείλω από το internet χωρίς να τα δω. Ρισκάρω λέτε?

Εχω ενα καταλογο με βαζάκια του γλυκού αλλα απεξω δεν θυμάμαι πόσο κάνουν. πόσα θέλεις να διαθέσεις? επίσης υπάρχει μια καλή πρόταση με βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και ξύλινο κουταλάκι. θα μπορούσες να βάλεις και οργαντίνα με κουφέτα και κορδελίτσα και να κλείσεις και με μπομπονιέρα και με γλυκο. και το βαζάκια αυτο δεν το πεταει κανενας. βγαίνει αν θυμάμαι καλά 1,30 χωρίς το γλυκο (βαζάκι-οργαντίνα- κουφέτα και κορδέλα). αν σε ενδιαφέρει ενημέρωσε με είμαστε και κοντά.

Angiek
26-05-08, 15:13
Εχω ενα καταλογο με βαζάκια του γλυκού αλλα απεξω δεν θυμάμαι πόσο κάνουν. πόσα θέλεις να διαθέσεις? επίσης υπάρχει μια καλή πρόταση με βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και ξύλινο κουταλάκι. θα μπορούσες να βάλεις και οργαντίνα με κουφέτα και κορδελίτσα και να κλείσεις και με μπομπονιέρα και με γλυκο. και το βαζάκια αυτο δεν το πεταει κανενας. βγαίνει αν θυμάμαι καλά 1,30 χωρίς το γλυκο (βαζάκι-οργαντίνα- κουφέτα και κορδέλα). αν σε ενδιαφέρει ενημέρωσε με είμαστε και κοντά.
Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια στοιχίζουν 0,25-0,30 το ένα μαζί με το καπάκι. Κάτι τέτοιο αναζητούσα και εδώ. Αυτά που λες τα έχω δει βγαίνουν όμως ακριβά. Με ενδιαφέρει απλό γυάλινο βαζάκι το οποίο θα στολίσω εγώ. Αν έχεις κάτι τέτοιο υπόψη σου θα με βοηθούσες αφάνταστα. Ευχαριστώ.

evoulita
26-05-08, 15:20
Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια στοιχίζουν 0,25-0,30 το ένα μαζί με το καπάκι. Κάτι τέτοιο αναζητούσα και εδώ. Αυτά που λες τα έχω δει βγαίνουν όμως ακριβά. Με ενδιαφέρει απλό γυάλινο βαζάκι το οποίο θα στολίσω εγώ. Αν έχεις κάτι τέτοιο υπόψη σου θα με βοηθούσες αφάνταστα. Ευχαριστώ.

θα κοιτάξω το απογ και θα σου πω. με ποσα μλ θέλεις? να ξέρεις ότι οσο μεγαλύτερο βαζάκι τόσο περισσότερο γλυκό θα χρειαστείς.

artemis
26-05-08, 16:45
Εγώ πήγα σήμερα στον Χαλκιαδάκη στο Κορωπί και έκανα παραγγελία για βαζάκια STD 106 ml. Παρήγγειλα και τα δικά σου Virginia! Θα μου τα φέρουν μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα γιατί δεν είχαν ετοιμοπαράδοτα! STD δεν μου ζήτησες? ή ORCHIO?

Πολυ ωραία τα βαζάκια, 0,20 λεπτά (μαζί με το καπάκι).

Voulitsa
26-05-08, 17:49
Κορίτσια,
Το Σάββατο είχα πάει σε μια βάπτιση Διαπίστωσα ότι το βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς (υποτίθεται) με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και έχει ξύλινο κουταλάκι είναι πολύ ωραίο εμφανισιακά αλλά όταν το έβαλα στη τσάντα του μικρού για να το φέρω σπίτι όλο το σιροπάκι χύθηκε στα ρούχα του μικρού στη φωτογραφική μηχανή κ γενικά μας τα έκανε όλα χάλια.
Τελικά όσες αγοράσατε από το Χαλκιαδάκη μάλλον κάνατε σοφή επιλογή !!! Μιας κ αυτό κλείνει βιδωτό (απλά σφίξτε καλά το καπάκι στο βαζάκι) !!!

artemis
26-05-08, 19:26
Κορίτσια ο Χαλκιαδάκης έχει απίθανα πράγματα, ακόμα και πολύ όμορφα Μπουκαλάκια για όσες θέλουν να φτιάξουν προσκλητήριο ή μπομπονιέρα! Επίσης και για όσες ενδιαφέρονται να κάνουν εμφιάλωση κρασιού (ξέρετε με τις ετικέτες του μωρού ή για τον γάμο κάποιου) έχει τη φιάλη κρασιού (πράσινου χρώματος ή λευκού) 750 ml, Μπουκάλι+φελός+πλαστικό σφράγισης πάνω από τον φελό, 0,50 λεπτά το ένα!!!!
Ρώτησα και για τα μπουκαλάκια (τύπου ρακί) για προσκλητήριο, 0,29 λεπτά το μπουκάλι + 0,06 λεπτά ο φελός σύνολο 0,35 λεπτά το ένα!
Δεν χρεώνει μεταφορικά για να τα στείλει, απλά αν ρωτήσετε τηλεφωνικά για τιμές, διευκρινείστε αν σας έχει βάλει μαζί και το ΦΠΑ και επίσης χρειάζετε επαγγελματικό ΑΦΜ γιατί θα πρέπει να κόψει τιμολόγιο! Χρήματα δεν μου ζήτησε σαν προκαταβολή, θα πληρώσω μόλις τα παραλάβω σπίτι μου!

evoulita
26-05-08, 22:48
Εγω έχω επαγγελματικό ΑΦΜ για όσες χρειάζονται.

ADAMAKI
27-05-08, 17:13

evoulita, θέλω την Παρασκευή να πάω στου Χαλκιαδάκη για να παραγγείλω βαζάκια για γλυκό του κουταλιού. Επειδή θα χρειαστώ αρκετά κομμάτια, έχεις την καλοσύνη να μου στείλεις το επαγγελματικό ΑΦΜ με πμ για να το χρησιμοποιήσω?

Angiek
27-05-08, 22:52
θα κοιτάξω το απογ και θα σου πω. με ποσα μλ θέλεις? να ξέρεις ότι οσο μεγαλύτερο βαζάκι τόσο περισσότερο γλυκό θα χρειαστείς.

Θέλω βαζάκι για 100ml γλυκό, ή 75ml, όχι λιγότερο. Βρήκες τίποτα?

ADAMAKI
29-05-08, 22:34
evoulita σε ευχαριστώ πολύ

titaki
30-05-08, 01:27
Καλησπέρα κοριτσια, σκέφτομαι να βάλω για μπομπονιέρα το ermetico http://halkiadakisbros.gr/greek/ProductDetbdde.html?CatID=318&CatPosition=310&PID=558 αλλά επειδή θα είναι δύσκολο για εμένα να φτιάξω γλυκό γιατί θα έχουμε πολλούς καλεσμένους (όπως τα βγάζω γύρω στους 250+) σκέφτηκα να βάλω μέσα καραμέλες ή ζελεδάκια θα είναι καλό ή άκομψο, έχετε καμμιά ιδέα γιατί από ότι διαπιστώνω κατέχετε το θέμα της χειροποίητης μπομπονιέρας πολύ καλά . Εσείς που έχετε δει τα βαζάκια από κοντά θα ξέρετε αν ταιριάζει, άραγε μπορει κανείς να μου πει πόσο κοστίζει;Επειδή δεν μένω Αθήνα δεν γνωρίζω πως θα εξυπηρετηθώ αλλά αυτό θα με απασχολήσει αφού αποφασίσω τι θα κάνω.

Angiek
30-05-08, 01:38
Καλησπέρα κοριτσια, σκέφτομαι να βάλω για μπομπονιέρα το ermetico http://halkiadakisbros.gr/greek/ProductDetbdde.html?CatID=318&CatPosition=310&PID=558 αλλά επειδή θα είναι δύσκολο για εμένα να φτιάξω γλυκό γιατί θα έχουμε πολλούς καλεσμένους (όπως τα βγάζω γύρω στους 250+) σκέφτηκα να βάλω μέσα καραμέλες ή ζελεδάκια θα είναι καλό ή άκομψο, έχετε καμμιά ιδέα γιατί από ότι διαπιστώνω κατέχετε το θέμα της χειροποίητης μπομπονιέρας πολύ καλά . Εσείς που έχετε δει τα βαζάκια από κοντά θα ξέρετε αν ταιριάζει, άραγε μπορει κανείς να μου πει πόσο κοστίζει;Επειδή δεν μένω Αθήνα δεν γνωρίζω πως θα εξυπηρετηθώ αλλά αυτό θα με απασχολήσει αφού αποφασίσω τι θα κάνω.
Δε χρειάζεται να φτιάξεις το γλυκό. Πουλάνε ωραιότατο έτοιμο παντού. Μια μικρή έρευνα θα κάνεις και...τελείωσε το θέμα. Και εγώ αυτό ακριβώς θα κάνω.

evoulita
30-05-08, 10:24
εχει στο μάκρο διάφορες γεύσεις δοχεία των 5 κιλών με 22 ευρώ +ΦΠΑ

ΒΟΥΛΑ
30-05-08, 10:29
Είναι ωραία???

evoulita
30-05-08, 10:31
Είναι ωραία???

δέν ξέρω! είναι όμως οικονομικά...

evoulita
30-05-08, 10:36

http://i192.photobucket.com/albums/z31/evoulita/5-1.jpg

μπορείς να βάλεις και κουφέτα μεσα ομορφα τυλίγμένα με κάποιο τούλι ή χαρτι αφής ή ή ή

titaki
30-05-08, 17:37
Δε χρειάζεται να φτιάξεις το γλυκό. Πουλάνε ωραιότατο έτοιμο παντού. Μια μικρή έρευνα θα κάνεις και...τελείωσε το θέμα. Και εγώ αυτό ακριβώς θα κάνω.
Angiek εσείς πότε βαπτίζεστε; Εμείς πάντως τον Αύγουστο οπότε έχω λίγο χρόνο να δώ τι συμφέρει. Γιατί ξέρεις σκέφτομαι και αυτό που συζητάτε ότι θέλουν καλή αποστείρωση οπότε και πολύ χρόνο προετοιμασίας από ότι οι καραμέλες ή τα κουφέτα που προτίνει η evoulita. Πόσο υπολογίζεις να βγεί το κάθε βαζάκι έτοιμο με το γλυκό , το τούλι και τα κουφέτα; και όταν βάζουμε αυτο σαν μπομπονιέρα πηγαίνει το γλυκό το επιπλέον; (γιατί έχουμε συγγενή ζαχαροπλάστη και σε καμμία περίπτωση δεν αποφεύγω το γλυκάκι.)

titaki
30-05-08, 17:44
evoulita μου άρεσε πολύ η φώτο που ανέβασες αλλά θέλω επιπλέον βοήθεια για τα κεραμικά βαζάκια που γράφεις . Μου δίνεις σε παρακαλώ λεπτομέρεις δηλ. από Χαλκιαδάκη είναι και αυτά; Δεν θέλω μόνο των 50 γρ. αλλά μεγαλύτερα και η τιμή είναι με κουφέτα και οργαντίνα όπως λες έτοιμα για εκκλησία ή αναφέρεσαι σε άλλου είδους . Αν έχεις καμμία φωτο βάλε αν είναι δυνατόν να τις δω πως ακριβώς είναι.

bizoudaki
30-05-08, 18:41
Κοριτσια εγω πηρα τα χρωματιστα βαζακια απο το elxis και οντως δεν κλεινουν αεροστεγως.

Για ποιον λογο πρεπει να αποστειρωθουν τα βαζακια και να κλεινουν αεροστεγως ???

Απο οσο γνωριζω αν τα γεμισουμε με μαρμελαδα ισως υπαρχει προβλημα γιατι συνηθως η μαρμελαδα μετα το ανοιγμα διατηρειται στο ψυγειο (ετσι γραφει πανω σε ολες τις μαρμελαδες του εμποριου).

Αν τα γεμισουμε ομως με γλυκο του κουταλιου (θα αγορασω ετοιμο) λετε παλι να χαλασει και να εχω προβλημα ?

evoulita
30-05-08, 18:51
τιτακι
το βαζάκι που λεώ είναι αυτό. απλά δένουμε πάνω στο λαιμό κορδελίτσα και οργαντίνα που μέσα θα έχει τα κουφέτα.
η τιμή είναι 1,30 ολοκληρωμένη χωρίς το γλυκό.

όμως το βαζάκι είναι το πολύ 50μλ. είναι πολυ μικρό. φαντασου περίπου 6-7 πόντους ύψος.

http://www.elxisdoro.gr/list.php?subcatid=600 υπάρχει και σε σκέτα άσπρα

evoulita
30-05-08, 18:56
οσο για την αποστείρωση εγω τα έβαλα όλα στο πλυντήριο πιάτων και τα έπλυνα. δεν εκανα κάτι παραπάνω.

ο χαλκιαδακης εχει και βαζα που κλεινουν με τον ιδιο τρόπο αλλα γυάλια

artemis
30-05-08, 18:58
οσο για την αποστείρωση εγω τα έβαλα όλα στο πλυντήριο πιάτων και τα έπλυνα. δεν εκανα κάτι παραπάνω.

ο χαλκιαδακης εχει και βαζα που κλεινουν με τον ιδιο τρόπο αλλα γυάλια
Και εγώ δεν νομίζω ότι χρειάζετε κάτι παραπάνω αν πλήθούν στο πλυντήριο πιάτων!

bizoudaki
30-05-08, 19:00
evoulita μου αν καταλαβα καλα και εσυ τα χρωματιστα πηρες ??

Αν πηρες οντως αυτα, παθανε τιποτα στο πλυντηριο ?

Και εγω ετσι σκεφτομαι να τα πλυνω αλλα φοβαμαι μην φυγει το χρωμα

evoulita
30-05-08, 19:04
evoulita μου αν καταλαβα καλα και εσυ τα χρωματιστα πηρες ??

Αν πηρες οντως αυτα, παθανε τιποτα στο πλυντηριο ?

Και εγω ετσι σκεφτομαι να τα πλυνω αλλα φοβαμαι μην φυγει το χρωμα

για την δική μου βαφτιση ειχα πάρει γυαλινα με βιδωτο καπάκι τα κλασσικα. αυτα ακόμα δεν τα πήρα αλλα μάλλον τα χρωματιστα θα πάρουμε (όπως είπα είναι για την βάφτιση μιας φίλης). Δεν νομίζω να παθαίνουν κάτι αν κρίνω από τις κούπες που δίνουν στα βαφτίσια (ως μπομπονιέρες) που είναι από το ίδιο υλικό και με πολλά χρώματα. τα εχω πλύνει πάνπολλες φορές.

bizoudaki
30-05-08, 19:12
Ευχαριστω evoulita :) :)

Angiek
30-05-08, 19:57
Angiek εσείς πότε βαπτίζεστε; Εμείς πάντως τον Αύγουστο οπότε έχω λίγο χρόνο να δώ τι συμφέρει. Γιατί ξέρεις σκέφτομαι και αυτό που συζητάτε ότι θέλουν καλή αποστείρωση οπότε και πολύ χρόνο προετοιμασίας από ότι οι καραμέλες ή τα κουφέτα που προτίνει η evoulita. Πόσο υπολογίζεις να βγεί το κάθε βαζάκι έτοιμο με το γλυκό , το τούλι και τα κουφέτα; και όταν βάζουμε αυτο σαν μπομπονιέρα πηγαίνει το γλυκό το επιπλέον; (γιατί έχουμε συγγενή ζαχαροπλάστη και σε καμμία περίπτωση δεν αποφεύγω το γλυκάκι.)
Η δική μας βάπτιση είναι 29/06. Δεν θα αποστειρώσω αλλά θα κάνω αυτό που λένε τα κορίτσια: θα τα πλύνω στο πλυντήριο. Άλλωστε το γλυκό είναι για να το φάνε αμέσως. Αν κάποιος θέλει να το κρατήσει κανένα μήνα στο ψυγείο... ε, τι να πω...ας πρόσεχε!!! Εγώ θα το δώσω για γλυκό και έχω ξεχωριστές μπομπονιέρες, οπότε υπολογίζω το κόστος χωρίς κουφέτα γύρω στο 1 ευρώ. Δε φαντάζομαι να το ξεπεράσω. Θα εξαρτηθει βέβαια από το πόσο θα κοστίσει το κουταλάκι (που ακόμη αναζητώ) καθώς και το πανάκι που θα βάλω στο καπάκι. Αλλά σε γενικές γραμμές κάπου εκεί θα βγει. Και είναι ωραία και εντυπωσιακή λύση, γιατί είναι μεγάλο και κάνει...μπαμ! Τα μικρά δε λένε εκτός αν επιλέξεις αυτά τα χρωματιστά ή τα ζωγραφισμένα που κλείνουν αεροστεγώς. Αλλά αυτά νομίζω βγαίνουν ακριβότερα.

elen07
30-05-08, 23:13
[quote=titaki]Angiek εσείς πότε βαπτίζεστε; Εμείς πάντως τον Αύγουστο οπότε έχω λίγο χρόνο να δώ τι συμφέρει. Γιατί ξέρεις σκέφτομαι και αυτό που συζητάτε ότι θέλουν καλή αποστείρωση οπότε και πολύ χρόνο προετοιμασίας από ότι οι καραμέλες ή τα κουφέτα που προτίνει η evoulita. Πόσο υπολογίζεις να βγεί το κάθε βαζάκι έτοιμο με το γλυκό , το τούλι και τα κουφέτα; και όταν βάζουμε αυτο σαν μπομπονιέρα πηγαίνει το γλυκό το επιπλέον; (γιατί έχουμε συγγενή ζαχαροπλάστη και σε καμμία περίπτωση δεν αποφεύγω το γλυκάκι.)
Η δική μας βάπτιση είναι 29/06. Δεν θα αποστειρώσω αλλά θα κάνω αυτό που λένε τα κορίτσια: θα τα πλύνω στο πλυντήριο. Άλλωστε το γλυκό είναι για να το φάνε αμέσως. Αν κάποιος θέλει να το κρατήσει κανένα μήνα στο ψυγείο... ε, τι να πω...ας πρόσεχε!!! Εγώ θα το δώσω για γλυκό και έχω ξεχωριστές μπομπονιέρες, οπότε υπολογίζω το κόστος χωρίς κουφέτα γύρω στο 1 ευρώ. Δε φαντάζομαι να το ξεπεράσω. Θα εξαρτηθει βέβαια από το πόσο θα κοστίσει το κουταλάκι (που ακόμη αναζητώ) καθώς και το πανάκι που θα βάλω στο καπάκι. Αλλά σε γενικές γραμμές κάπου εκεί θα βγει. Και είναι ωραία και εντυπωσιακή λύση, γιατί είναι μεγάλο και κάνει...μπαμ! Τα μικρά δε λένε εκτός αν επιλέξεις αυτά τα χρωματιστά ή τα ζωγραφισμένα που κλείνουν αεροστεγώς. Αλλά αυτά νομίζω βγαίνουν ακριβότερα.[/qu

Γεια σου Αngiek.Εγώ τον πρίγκιπα μου τον βαπτίζω στις 28/6.Εσυ τελείωσες με τις ετοιμασίες γιατί εγω ακόμα και μέχρι τελευταία στιγμη θα τρέχω.Λεω στον άντρα μου οτι είμαι παραδοσιακή ελληνίδα αφου όλα τα αφήνω την τελευταία στιγμή.

bizoudaki
30-05-08, 23:54
angiek αν βρεις στην Θεσσαλονικη πες μου και εμενα.

Εχασα μερικα απο τα ξυλινα κουταλακια που ειχαν τα βαζακια και επιπλεον φοβαμαι οτι θα παραπεσουν και αλλα στην βαπτιση επειδη ειναι μικροσκοπικα.

Για κουταλακια σκεφτομουν να ψαξω στο ΙΚΕΑ ή στο jumbo στα παιδικα κουζινικα.

Angiek
31-05-08, 01:17
Γεια σου Αngiek.Εγώ τον πρίγκιπα μου τον βαπτίζω στις 28/6.Εσυ τελείωσες με τις ετοιμασίες γιατί εγω ακόμα και μέχρι τελευταία στιγμη θα τρέχω.Λεω στον άντρα μου οτι είμαι παραδοσιακή ελληνίδα αφου όλα τα αφήνω την τελευταία στιγμή.
Άμα σου πω ότι τώρα σταμάτησα από τη χειροτεχνία των προσκλητηρίων,τα οποία βέβαια έχουν ακόμη...μέλλον τουλάχιστον μια εβδομάδα τι θα πεις? Μπομπονιέρες μόνο κλείσαμε (η νονά δηλαδή), και περιμένω τα βαζάκια για το γλυκό από Αθήνα. Από στολισμό και ντύσιμο...τίποτα ακόμη,φυσικά :roll: Δεν ξέρω, έτσι όπως τη βλέπω τη δουλειά, τα μισά θα μείνουν για...ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ!!!!! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ :lol: :lol:

Angiek
31-05-08, 01:22
angiek αν βρεις στην Θεσσαλονικη πες μου και εμενα.

Εχασα μερικα απο τα ξυλινα κουταλακια που ειχαν τα βαζακια και επιπλεον φοβαμαι οτι θα παραπεσουν και αλλα στην βαπτιση επειδη ειναι μικροσκοπικα.

Για κουταλακια σκεφτομουν να ψαξω στο ΙΚΕΑ ή στο jumbo στα παιδικα κουζινικα.
Το jumbo δεν έχει,ή τουλάχιστον δεν είχε όταν ρώτησα. ΙΚΕΑ είναι η αλήθεια δεν πήγα να δω, ίσως να έχει, μπορεί να πάω και αύριο. Αυτά τα ξύλινα που λες είναι στο μικρό βαζάκι, έτσι δεν είναι? Μήπως αυτά του espresso σου πέσουν λίγο μεγάλα?

titaki
31-05-08, 14:36
τιτακι
το βαζάκι που λεώ είναι αυτό. απλά δένουμε πάνω στο λαιμό κορδελίτσα και οργαντίνα που μέσα θα έχει τα κουφέτα.
η τιμή είναι 1,30 ολοκληρωμένη χωρίς το γλυκό.

όμως το βαζάκι είναι το πολύ 50μλ. είναι πολυ μικρό. φαντασου περίπου 6-7 πόντους ύψος.

Σε ευχαριστώ evoulita μου για την διευκρίνηση ,επειδή όμως τα έχεις δει πως είναι , σαν μπομπονιέρα θα είναι φτωχική ή κάνουν εντύπωση.;

titaki
31-05-08, 14:40
Εγώ θα το δώσω για γλυκό και έχω ξεχωριστές μπομπονιέρες, οπότε υπολογίζω το κόστος χωρίς κουφέτα γύρω στο 1 ευρώ. Τα μικρά δε λένε εκτός αν επιλέξεις αυτά τα χρωματιστά ή τα ζωγραφισμένα που κλείνουν αεροστεγώς. Αλλά αυτά νομίζω βγαίνουν ακριβότερα.
Αυτό είναι που με προβληματίζει ότι όλες θα το δώσετε σαν γλυκό όχι σαν μπομπονιέρα. Αχ τι θα κάνω!! έχω πελαγώσει αλήθεια , ευτυχώς βαπτίζουμε τον Αύγουστο αλλιώς δεν ξέρω τι θα έκανα.

minabebis
31-05-08, 19:20
γεια σας αργω λιγο να μπω αλλα τα καταφερνω!2 ερωτησεις..τα πυλινα βαζακια με το ξυλινο κουταλακι η τα γυαλινα?αν φιαξω το γλυκο πως ειμαι σιγουρη οτι δε θα χαλασει στα βαζακια?δεν εχω ξαναφτιαξει αλλα γενικα τα καταφερνω... :o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bizoudaki
31-05-08, 22:17
γεια σας αργω λιγο να μπω αλλα τα καταφερνω!2 ερωτησεις..τα πυλινα βαζακια με το ξυλινο κουταλακι η τα γυαλινα?αν φιαξω το γλυκο πως ειμαι σιγουρη οτι δε θα χαλασει στα βαζακια?δεν εχω ξαναφτιαξει αλλα γενικα τα καταφερνω... :o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τα πυλινα οχι απλα δεν κλεινουν αεροστεγως αλλα αν γειρουν στο πλαι χυνεται οτι εχουν μεσα :?

Οσο για το γλυκο σκεφτομαι οτι ολα τα σπιτικα γλυκα μπαινουν σε γυαλινα βαζακια που δεν "σφραγγιζουν" γιατι τα ανοιγεις ξανα και ξανα.

Μην σε παρω και στο λαιμο μου παντως ...

bon-bon
01-06-08, 09:48
αν φιαξω το γλυκο πως ειμαι σιγουρη οτι δε θα χαλασει στα βαζακια?

αν αποστειρωθουν τα βαζακια και δεν ανοιχτουν ξανα δε θα χαλασει το γλυκο. αρκει βεβαια να τα φυλαξεις σε ενα δροσερο , ξηρο μερος!
επισης απο το κουταλι που γεμιζουμε τα βαζακια φυσικα δε δοκιμαζουμε! 8)

Αυτό είναι που με προβληματίζει ότι όλες θα το δώσετε σαν γλυκό όχι σαν μπομπονιέρα. Αχ τι θα κάνω!

εμεις παντως θα τη δωσουμε και σα μπουμπουνιερα, για αυτο αλλωστε εβαλα και τα κουφετα με τη νεραιδα επανω! :wink:

καλη επιτυχια! :D

minabebis
01-06-08, 16:51
ok θα φτιαξω μια μικρη ποσοτητα να δω αν θα τα καταφερω
!η φραουλα τι σασ λεει?

titaki
02-06-08, 15:58
Δύο σε ένα δηλαδή αν καταλαβα καλά bon-bon. Πολύ καλά θα κάνεις ακούγεται υπέροχο!

titaki
02-06-08, 16:02
Το γλυκό φράουλα minabebis ,δεν έχω ακούσει κανέναν να μην του αρέσει , όλοι τρελένονται με αυτό γιατί μπορείς να το βάλεις και σαν σάλτσα πάνω στο παγωτό , είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις για γλυκό πιστεύω. Καλή επιτυχία

minabebis
05-06-08, 18:04
ευχαριστω titaki!ευχομαι να πανε ολα καλα.
:wink:

artemis
05-06-08, 18:14
Νομίζω ότι γράφτηκε και αλλού...

Στο LIDL το γλυκό κεράσι το έχει προσφορά μέχρι το Σαββάτο 14 Ιουνίου 1,79 ευρώ τα 453 γρ και Μαστίχα Χίου αλλά και Βανίλια των 800 γρ 1,49 ευρώ!

ΒΟΥΛΑ
05-06-08, 19:00
Artemis εγώ το είχα γράψει στο γλυκό κουταλιού. Επειδή δεν είδα η ίδια το φυλλάδιο από Δευτέρα αρχίζει η προσφορά?

artemis
05-06-08, 19:09
Έχω το φυλλάδιο μπροστά μου! από Δευτέρα 9 Ιουνίου έως Σαββάτο 14 Ιουνίου!
Όπως επίσης έχει και Παγωτά (γιαμ γιαμ γιαμ) 1 λίτρο 1,49 ευρώ :D και μπυρίτσες 24 τμχ 7 ευρώ :D και μπριζόλα και κεμπάπ και παξιμάδια και πίτσες:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
και κρασί (χικ χικ) και τσίχλες και αποσμητικά (πουφ!!!) :shock: :shock: :shock:

Άντε βρε καλά μας ψώνια !!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:
:lol:

liontaraki
10-06-08, 13:56
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ.ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ?

ΒΟΥΛΑ
10-06-08, 14:00
Κουταλάκια παρήγγειλα προχθές από τον Παπανδρέου στη Ρόμβης 0,20. Πρώτα τα είχε 0,16 ή 0,15 σαν αυτά που είχε πάρει η bon-bon (κάπου έχει βάλει foto) αλλά του τελείωσαν και τώρα το νέο σχέδιο το δίνει 0,20. Είναι σαν κουταλάκι espresso που έχουν στις καφετέριες.

liontaraki
10-06-08, 14:30
Βούλα σε ευχαριστώ δεν είχα βρει κατω απο 30λεπτα εκτος απο το ελξις δεν ξερω ομως πως ειναι

ΒΟΥΛΑ
10-06-08, 14:42
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Αυτά που σου λέω είναι πολύ ωραία. Πήγαινε δες τα πριν του τελειώσουν και φέρει άλλο σχέδιο, αν και απ' ότι μας είπε έχει παραγγείλει πάρα πολλά αυτή τη φορά γιατί έχουν ζήτηση.

bon-bon
10-06-08, 20:04
ωχ! στο τηλ ο παπανδρεου ειχε πει στον αντρα 0,14 με 0,17 και απο κοντα του ειπε 0,20.... :x
δεν του εχουν τελειωσει! απλα το κανει για να βγαλει! :x :x :x
τελος παντων!

liontaraki
11-06-08, 00:09
ολοι έτσι κάνουν τελικά μόλις δουν οτι κατι πουλάει ανεβάζουν αμέσως την τιμή.Φίλη είχε βρει στον πειραια με 30λεπτα και τώρα ζητάνε 60λεπτα το κουταλάκι αν ειναι δυνατον!!

bon-bon
11-06-08, 00:25
μολις το ειπα στον αντρα μου και μου ειπε οτι πριν 3 εβδομαδες που τα ειχαμε παρει εμεις ειχε παραλαβει 10000 κουταλακια :shock:

του τελειωσαν κιολας.... :x

μου φαινεται οτι του καναμε πολυ διαφημιση! :evil:

ΒΟΥΛΑ
11-06-08, 00:36
Λοιπόν τον ίδιο αριθμό μας είπε κι εμάς αλλά για το καινούριο σχέδιο, γιατί πέρυσι λέει την πάτησε και είχε πάρει παραγγελίες και του τελείωσαν και μετά για να ανταποκριθεί έφτασε στο σημείο να το αγοράζει ακριβότερα απ' ό,τι το πουλούσε. Τι να πεις!!!!!!!

artemis
11-06-08, 16:35
Τα κουταλάκια τα οποία μιλάμε είναι απλά (τύπου espresso?) ή κάτι πολύ γλυκούλικα με σκάλισμα στην άκρη? Θα ρωτήσω σήμερα μια γνωστή μου βάφτισε πέρισυ τον Οκτώβριο και τα έφτιαξε μόνη της, από που τα πήρε! Αύριο θα σας πω νεώτερα!

minabebis
13-06-08, 23:24
λοιπον πηρα σημερα τα κουταλακια απο Παπαντρεου 0,20 το ενα,το βαζακι τον106ml 0.20 απο το χαλκιαδακη και το γλυκο ...απο LIDL που ειναι αξιοπρεπεστατο!Ηθελα πολυ να κανω το γλυκο αλλα...βαζω καρο γαλαζιο υφασμα στα καπακια που βρηκα πολυ ωραιο στο Σοφρωνα και δενω με χρωματιστη κορδελιτσα λεπτη.αυτα τα λιγα ...φιλια σε ολες με τις υπεροχεσ ιδεες σας :D :D :D :D :D :D :D :D

elen07
14-06-08, 23:01
λοιπον πηρα σημερα τα κουταλακια απο Παπαντρεου 0,20 το ενα,το βαζακι τον106ml 0.20 απο το χαλκιαδακη και το γλυκο ...απο LIDL που ειναι αξιοπρεπεστατο!Ηθελα πολυ να κανω το γλυκο αλλα...βαζω καρο γαλαζιο υφασμα στα καπακια που βρηκα πολυ ωραιο στο Σοφρωνα και δενω με χρωματιστη κορδελιτσα λεπτη.αυτα τα λιγα ...φιλια σε ολες με τις υπεροχεσ ιδεες σας :D :D :D :D :D :D :D :D

Να σε ρωτήσω κάτι minabebis.
Eπειδή πήρα και εγώ γλυκό απο το LIDL πόσα βαζάκια γεμίζεις με το μισό κιλό γλυκό?Για να δω μήπως βάζω λίγο.Ευχαριστώ.

vagia_b
23-06-08, 15:26
[quote=minabebis]λοιπον πηρα σημερα τα κουταλακια απο Παπαντρεου 0,20 το ενα,το βαζακι τον106ml 0.20 απο το χαλκιαδακη και το γλυκο ...απο LIDL που ειναι αξιοπρεπεστατο!Ηθελα πολυ να κανω το γλυκο αλλα...βαζω καρο γαλαζιο υφασμα στα καπακια που βρηκα πολυ ωραιο στο Σοφρωνα και δενω με χρωματιστη κορδελιτσα λεπτη.αυτα τα λιγα ...φιλια σε ολες με τις υπεροχεσ ιδεες σας :D :D :D :D :D :D :D :D

μπορείς να μου πεις που είναι ο χαλκιαδάκης?

artemis
23-06-08, 19:34
Ο Χαλκιαδάκης βρίσκεται στο Κορωπί Αττικής. Υπάρχει και site www.halkiadakisbros.gr
Μπορείς να κάνεις την παραγγελία τηλεφωνικά και να στα στείλουν!
Ότι πληροφορία θέλεις πες μας!

katerina24
01-07-08, 11:56
κοριτσια κι εγω ενδιαφερομαι για βαζακια και κουταλακια.
δυστυχως δεν εχω επαγγελματικο ΑΦΜ αλλα υποθετω οτι θα μου βαλουν και εξοδα αποστοληςαπο οπουδηποτε κι αν τα ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΕΤΣΙ???
εγω θα φτιαξω μονη μου το γλυκο οποτε δεν θελω ετοιμο βαζακι.
τι θα κανω???καμια ιδεα? :idea:

kitty4
01-07-08, 13:49
Κατερίνα μου κι εγώ δεν έχω επαγγελματικό ΑΦΜ αλλά δε νομίζω να πληρώνεις τα έξοδα αποστολής (στον Χαλκιαδάκη τουλάχιστον).Για τον Παπανδρέου που παίρνουμε όλες τα κουταλάκια δε νομίζω πάλι να τα στέλνει, αλλά ούτε κι εκεί χρειάζεται επαγγελματικό ΑΦΜ.

Έγώ πάντως πήρα βαζάκια, τους έβαλα ένα χρωματιστό καπελάκι (εννοώ το ύφασμα που μπαίνει πάνω από το καπάκι), το έπιασα με μία κορδέλα και στις άκρες από την κορδέλα αντί για χάντρες έβαλα smarties ντύμενα με ύφασμα!Στη λαβή από το κουταλάκι κόλλησα και μία mini πασχαλίτσα!

Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα αρκεί να ξέρεις τι χρώματα θέλεις...

evoulita
01-07-08, 13:58
Ο χαλκιαδάκης δίνει μόνο χονδρική, που σημαίνει ότι θέλει επαγγελματικό ΑΦΜ.

katerina24
01-07-08, 16:53
Κατερίνα μου κι εγώ δεν έχω επαγγελματικό ΑΦΜ αλλά δε νομίζω να πληρώνεις τα έξοδα αποστολής (στον Χαλκιαδάκη τουλάχιστον).Για τον Παπανδρέου που παίρνουμε όλες τα κουταλάκια δε νομίζω πάλι να τα στέλνει, αλλά ούτε κι εκεί χρειάζεται επαγγελματικό ΑΦΜ.

Έγώ πάντως πήρα βαζάκια, τους έβαλα ένα χρωματιστό καπελάκι (εννοώ το ύφασμα που μπαίνει πάνω από το καπάκι), το έπιασα με μία κορδέλα και στις άκρες από την κορδέλα αντί για χάντρες έβαλα smarties ντύμενα με ύφασμα!Στη λαβή από το κουταλάκι κόλλησα και μία mini πασχαλίτσα!

Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα αρκεί να ξέρεις τι χρώματα θέλεις...
σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!
κατι τετοιο σκεφτομαι κι εγω να κανω αλλα δυστυχως:

ΒΙΒΙΚΑ
01-07-08, 20:03
Γεια σας κοριτσια και εγω απο τον Χαλκιαδακη πηρα τα βαζακια για γλυκο του κουταλιου, με επαγγελματικο ΑΦΜ.Αν εχεις καποιο γνωστο με μαγαζι ρωτησε τον αν μπορεις να χρησιμοποιησεις το ΑΦΜ του για να κοψεις τιμολογιο.Δεν ξερω αν στα στελνουν εγω πηγα και τα πηρα. Θα τα γεμισω με γλυκο κερασι του Χατζηγιαννακη και εχω παρει πουγκακια χρωματιστα για να τα βαλω μεσα και απ εξω το κουταλακι. Εκει σκεφτομαι να κρεμασω και ενα χαρτακι με διαφορες ευχουλες για το μωρο 2-3 ετσι ωστε να εχει καθε ενας και διαφορετικη ευχουλα. Δεν θα ειναι ωραιο?

kitty4
01-07-08, 22:13
Κατερίνα μου εγώ (πήγα μέχρι το Κορωπί βέβαια) τα πήρα τα βαζάκια χωρίς ΑΦΜ και χωρίς απόδειξη.Αυτός δε μου ζήτησε ΑΦΜ κι εγώ δεν του ζήτησα απόδειξη :wink: .Πάντως ακόμη και στην περίπτωση που σου ζητήσει ΑΦΜ όλο και κάποιον φίλο θα βρεις.Καλό βράδυ...

katerina24
01-07-08, 22:29
Κατερίνα μου εγώ (πήγα μέχρι το Κορωπί βέβαια) τα πήρα τα βαζάκια χωρίς ΑΦΜ και χωρίς απόδειξη.Αυτός δε μου ζήτησε ΑΦΜ κι εγώ δεν του ζήτησα απόδειξη :wink: .Πάντως ακόμη και στην περίπτωση που σου ζητήσει ΑΦΜ όλο και κάποιον φίλο θα βρεις.Καλό βράδυ...
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!
δυστυχως μενω Ηρακλειο Κρητης γι'αυτο ειπα για τα εξοδα αποστολης.
θα τους παρω τηλεφωνο για να δω τι θα μου πουν.....
εχω καποιον γνωστο αλλα θα δουμε!!!

kitty4
02-07-08, 13:55
Χεχε...δεν είχα δει ότι μένεις Ηράκλειο! Γκαβομάρα... 8)
Δυστυχώς τότε μάλλον θα χρειάζεται το επαγγελματικό ΑΦΜ για να συνοδέψει τα βαζάκια με δελτίο αποστολής.
Όπως και νά'χει θα βγάλεις σίγουρα άκρη.Καλή τύχη!

evoulita
02-07-08, 15:52
κορίτσια να ξερετε οτι αυτα τα βαζάκια τα πολύχρωμα που βλέπατε από το ελξις εχουν εξαντληθει. Θα έρθουν προς τον άυγουστο. Για οσες ενδιαφερονταν ας το κοιτάξουν το θέμα .

ΒΟΥΛΑ
02-07-08, 18:39
Κορίτσια βοήθεια ζητώ από όσες πήρατε γλυκό κεράσι από το Lidl. Με ένα βάζο πόσα βαζάκια γεμίσατε???

artemis
02-07-08, 20:05
Κορίτσια βοήθεια ζητώ από όσες πήρατε γλυκό κεράσι από το Lidl. Με ένα βάζο πόσα βαζάκια γεμίσατε???

Πόσα ml είναι το βαζάκι που θέλεις να γεμίσεις?

elen07
02-07-08, 21:24

Εγώ Βούλα γέμισα με ένα βάζο των 450γρ πέντε με έξι βαζάκια των 106 ml STD που τα αγόρασα απο του Χαλκιαδάκη.Μπορώ να πω ό'τι ήταν αρκετά γεμάτο και προσπαθούσα το σιρόπι να καλύπτει τα κεράσια.Έφτιαξα 180 βαζάκια και ήταν πολύ ωραία και το γλυκό θεικό.

happy duckie
02-07-08, 21:29
τελεια ιδεα....μπραβο κοριτσια........... :D

magoulitsa
02-07-08, 23:28
χε,χε,χε... εγώ πήρα τα τελευταία πολύχρωμα βαζάκια από το έλξις χθες το πρωϊ.

happy duckie
03-07-08, 12:14
μαγουλιτσα ποσο?

magoulitsa
03-07-08, 13:03
0,89 ευρώ το ένα. Προσπάθησα για χονδρική αλλά μου είπε ότι μόνο με όσους συνεργάζεται καιρό κάνει χονδρική.
Καλή τιμή είναι και αυτή πάντως.

magoulitsa
03-07-08, 13:06
Και πολύ γουστόζικα τα βαζάκια. Πολύ μικρά βέβαια σε σχέση με αυτό που είχα στο μυαλό μου αλλά όμορφα. Το κουταλάκι τους είναι σαν το κουταλάκι των playmobil. Που να φάει ο άλλος το γλυκό του κουταλιού. Ετσι αποφάσισα να βάλω μέσα smarties, Καραμελίτσες και lactaki.

Γατουλα
03-07-08, 14:28
ενημερωτικα, το συγκεκριμενο βαζακι ειναι προβληματικο για γλυκο του κουταλιου. Δε κλεινει αεροστεγως καιι χυνεται το σιροπι. Μου το ειπανε και οι ιδιοι. Μαγουλιτσα αφου θα το γεμισεις με διαφορα, δεν εχεις και προβλημα :wink:

evoulita
03-07-08, 15:11
0,89 ευρώ το ένα. Προσπάθησα για χονδρική αλλά μου είπε ότι μόνο με όσους συνεργάζεται καιρό κάνει χονδρική.

το οποίο εχει 0,68+ΦΠΑ από τον προμηθευτη

Μαμά του Ωρίων
03-07-08, 19:21
Και πολύ γουστόζικα τα βαζάκια. Πολύ μικρά βέβαια σε σχέση με αυτό που είχα στο μυαλό μου αλλά όμορφα. Το κουταλάκι τους είναι σαν το κουταλάκι των playmobil. Που να φάει ο άλλος το γλυκό του κουταλιού. Ετσι αποφάσισα να βάλω μέσα smarties, Καραμελίτσες και lactaki.

για να είμαι ειλικρινής εγώ πάντως μια χαρά έφαγα γλυκό κεράσι με αυτό το κουταλάκι :lol:
το έκανα πρόβα από τη βάφτιση της μικρής της κουμπάρας μου :lol:
και είδα κι άλλο κόσμο να το τρώει εκεί επιτόπου με αυτό το μινιατούρα κουταλάκι :lol:

Κυριακή
03-07-08, 22:59
Είναι πάαααρα πολύ καλή τιμή.

magoulitsa
05-07-08, 17:25
Αυτό το βαζάκι το έχω βρει σε όλα τα μαγαζιά με μπομπονιέρες. Πήρα τηλέφωνο και το πουλάνε από 1,75 ευρώ έως 2,20 το ένα.
Εννοείται ότι θα τα φτιάξω μόνη μου. Για κορόϊδα ψάχνουν?

max
07-07-08, 11:20
Παρήγγειλα απεγνωσμένα τα βαζάκια (αμφορείς, 106μλ, 0,58Ε) & τα κουταλάκια (0,17Ε) στο Elxis πριν 2 βδομάδες ακριβώς. Κλείσαμε με την υπόσχεση να μου τα παραδώσουν ως τα τέλη της εβδομάδας. Από τότε πέρασαν 10 μέρες & ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.. Τους πήρα 20 τηλέφωνα -χωρίς υπερβολή- & πάντα με διαβεβαίωναν πως είναι δύσκολο, αλλά στο τέλος της ημέρας θα μου παρέδιδαν τα πράγματα. Πέρασε άλλη 1 εβδομάδα, που μιλούσαμε καθημερινά & μου υπόσχονταν πως "σίγουρα σήμερα θα σας τα παραδώσουμε, κατά τις 2-2:30", αλλά τζίφος... Το Σάββατο με κάλεσαν οι ίδιοι & με ρώτησαν αν θα είμαι σπίτι κατά τη 1 να περάσουν να μου αφήσουν την παραγγελία. Καταλαβαίνετε τη χαρά μου!!!! Όμως όσο τα έφεραν σε σας, άλλο τόσο τα έφεραν και σε μένα...
Τους τηλεφώνησα σήμερα, τους έβρισα, τους είπα ακριβώς τι γνώμη έχω για τον επαγγελματισμό τους & τα παρήγγειλα στο Adorex με 0,70E. Το μεσημέρι, στις 2 θα περάσει ο άντρας μου να τα παραλάβει.
Για κουταλάκια θα πρέπει να πάω στη Ρόμβης, έχετε μήπως τηλέφωνο του Παπανδρέου να ρωτήσω πότε κλείνουν το μεσημέρι?

ΚΑΡΔΙΑ
08-07-08, 08:40
Καλή σας μέρα κορίτσια.
Μετά την τόση αναζήτηση, έχετε μήπως υπολογίσει πόσο τελικά (περίπου!) έρχονται τα βαζάκια με τα γλυκά του κουταλιού? Θέλω να πω είναι σημαντική η διαφορά να τα φτιάξεις μόνη σου από το να τα παραγγείλεις έτοιμα? Τιμή για έτοιμα έχω βρει στo site με τις συνταγές της γιαγιάς. Τελικά δηλαδή αξίζει ο κόπος? Το σκέφτομαι γιατί έχοντας 2 παιδιά και ελάχιστο χρόνο, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να ανταποκριθώ στις ετοιμασίες, αν και το θέλω πολύ.

elen07
08-07-08, 15:53
Καλή σας μέρα κορίτσια.
Μετά την τόση αναζήτηση, έχετε μήπως υπολογίσει πόσο τελικά (περίπου!) έρχονται τα βαζάκια με τα γλυκά του κουταλιού? Θέλω να πω είναι σημαντική η διαφορά να τα φτιάξεις μόνη σου από το να τα παραγγείλεις έτοιμα? Τιμή για έτοιμα έχω βρει στo site με τις συνταγές της γιαγιάς. Τελικά δηλαδή αξίζει ο κόπος? Το σκέφτομαι γιατί έχοντας 2 παιδιά και ελάχιστο χρόνο, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να ανταποκριθώ στις ετοιμασίες, αν και το θέλω πολύ.

Γειά σου Καρδιά.Εγώ θα σου πω από προσωπική πείρα ό,τι τελικά αξίζει να τα φτιάξεις μόνη σου.Μου στοίχισε περίπου 1ευρώ το ένα και να υπολογίσεις ό,τι μένω σε νησί οπότε δεν έχω την πολυτέλεια της Αθήνας όσο αφορά την πληθώρα των καταστημάτων.Είχα ρωτήσει και εγώ στην συνταγή της γιαγιάς αλλά μου φάνηκε ακριβό.

ΚΑΡΔΙΑ
08-07-08, 15:57
Σε ευχαριστώ ΕΛΕΝ27. Εάν σου στοίχισαν περίπου 1 € σίγουρα αξίζει τον κόπο γιατί στην γιαγιά θα δώσω τουλάχιστον 1,7 €. Τρελαίνομαι να φτιάχνω τέτοια πράγματα και γενικά να σσχολούμαι με το θέμα "γάμος - βάφτιση" αλλά ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος.
Τέλος πάντων, θα το τολμήσω....
Το γλυκό το αγόρασες ή το έφτιαξές? Εάν το αγόρασες πες καμιά πρόταση, τουλάχιστον να είναι δοκιμασμένο.

Angiek
08-07-08, 15:58
Καλή σας μέρα κορίτσια.
Δεν ξέρω πόσο κάνουν από τις συνταγές της γιαγιάς, αλλά από γνωστή αλυσίδα ζαχαροπλαστείων μου είπαν 2,50 ευρώ το ένα!! Εμένα μου στοίχισε 1 ευρώ το ένα - μιλάμε ακριβώς για το ίδιο βαζάκι - άρα η διαφορά είναι τεράστια (κυρίως αν έχεις να κάνεις πολλά κομμάτια). Συμφέρει ασυζητητί!!!

elen07
08-07-08, 16:03
Σε ευχαριστώ ΕΛΕΝ27. Εάν σου στοίχισαν περίπου 1 € σίγουρα αξίζει τον κόπο γιατί στην γιαγιά θα δώσω τουλάχιστον 1,7 €. Τρελαίνομαι να φτιάχνω τέτοια πράγματα και γενικά να σσχολούμαι με το θέμα "γάμος - βάφτιση" αλλά ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος.
Τέλος πάντων, θα το τολμήσω....
Το γλυκό το αγόρασες ή το έφτιαξές? Εάν το αγόρασες πες καμιά πρόταση, τουλάχιστον να είναι δοκιμασμένο.

Το αγόρασα απο τα LIDL,το είχαν προτείνει τα κορίτσια του φορούμ.Είναι πάρα πολύ καλό.Το συνηστώ(σωστά το έγραψα?).Είχε τύχει να έχει και μια προσφορά εκείνες τις μέρες και έτσι μου ήρθε κουτί.Δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτο να στα δείξω,έχω προσπαθήσει τόσες φορές που πλεον κουράστηκα.

ΚΑΡΔΙΑ
08-07-08, 16:06
Ναι, το διάβασα ότι του LIDL χρησιμοποίησαν πολλές κοπέλες στο φόρουμ. Θα το δοκιμάσω μάλλον αρχίζοντας τις ετοιμασίες από τώρα εάν γίνεται. Η βάφτισή μας θα είναι τέλος Οκτωβρίου.

elen07
08-07-08, 16:13
Ναι, το διάβασα ότι του LIDL χρησιμοποίησαν πολλές κοπέλες στο φόρουμ. Θα το δοκιμάσω μάλλον αρχίζοντας τις ετοιμασίες από τώρα εάν γίνεται. Η βάφτισή μας θα είναι τέλος Οκτωβρίου.

Καλά θα κάνεις γιατί εγώ δεν είχα πολυ χρόνο,βρήκα πρόσβφτα αυτό το φορούμ και έχει τόσα ιδέες που μπορείς να πάρεις για βάπτιση,έκανα ό,τι πρόλαβα.Στο επόμενο θα είμαι καλύτερα προετοιμασμένη.

ΒΟΥΛΑ
09-07-08, 10:39
Σίγουρα συμφέρει να τα φτιάξεις μόνη σου.Κι εμένα 1 ευρώ μου στοίχησαν.Και είναι το βαζάκι των 106 ml, γλυκό γύρω στα 100γρ, ενώ αλλού που είχα δει έδιναν 1,60-1,70 τα 40 γρ γλυκό.

ΚΑΡΔΙΑ
09-07-08, 10:41
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Τα γλυκά του κουταλιού του LIDL πόσα βαζάκια γεμίζουν? Για να υπολογίσω πόσα πρέπει να πάρω περίπου.
Και τι γλυκό βάλατε? Σκέφτομαι για βύσσινο, το κλασσικό....

max
09-07-08, 12:53
Κεράσι προτιμήσαμε εμείς, από τα Lidl. Με ένα βαζάκι γλυκό γεμίζω 5 βαζάκια & λίγο. Είναι μεγάλη ποσότητα στο γλυκάκι, αλλά το βαζάκι φαίνεται πολύ άδειο διαφορετικά... Το θέμα είναι πως ξέμεινα από σιρόπι! Το αντιμετώπισε καμιά σας αυτό το πρόβλημα κορίτσια?

ΚΑΡΔΙΑ
09-07-08, 12:59
Και φαντάζομαι μιλάς για τα μικρά βαζάκια των 40 σωστά?
Δηλαδή γεμίζουν 5 των 40 και κάτι.....
Προς στιγμήν ακόμα αναζητώ τα βαζάκια, γιατί το Elxis μου πέφτει λίγο μακριά (προς τα βόρεια μένω)

elen07
09-07-08, 15:48
Κεράσι προτιμήσαμε εμείς, από τα Lidl. Με ένα βαζάκι γλυκό γεμίζω 5 βαζάκια & λίγο. Είναι μεγάλη ποσότητα στο γλυκάκι, αλλά το βαζάκι φαίνεται πολύ άδειο διαφορετικά... Το θέμα είναι πως ξέμεινα από σιρόπι! Το αντιμετώπισε καμιά σας αυτό το πρόβλημα κορίτσια?

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα γιατί προσπαθούσα το σιρόπι να καλύπτει τα κεράσια.Τα βάζα του Lidl έχουν πολλά κομμτάκια κεράσι αλλά όχι σιρόπι.

elen07
09-07-08, 15:50
Και φαντάζομαι μιλάς για τα μικρά βαζάκια των 40 σωστά?
Δηλαδή γεμίζουν 5 των 40 και κάτι.....
Προς στιγμήν ακόμα αναζητώ τα βαζάκια, γιατί το Elxis μου πέφτει λίγο μακριά (προς τα βόρεια μένω)

Καρδιά εγώ γέμιζα των 106 ml βαζάκι,των 40 ml είναι πολύ μικρά.Γιατί δεν τα αγοράζεις απο του Χαλκιαδάκη?Είναι πολύ ωραία και οικονομικά.

vagia_b
09-07-08, 16:00
σήμερα πήρα τηλ τον χαλκιαδάκη είναι καθημερινές μέχρι τις 3:30 και όχι σάββατο. έχουν εξαντληθεί πολλά βαζάκια και μου είπε ότι υπάρχει το STD των 106ml με 0,17 με το καπάκι + ΦΠΑ. δε δίνει χωρίς ΑΦΜ ούτε χωρίς απόδειξη. το επαγγελματικό ΑΦΜ τι επάγγελμα πρέπει να περιγράφει για να ψάξω να βρω κανέναν γνωστό?

ΚΑΡΔΙΑ
09-07-08, 16:09
Μόνο 0,17??? είσαι σίγουρη? συγνώμη που ρωτάω, αλλά μου φαίνεται πολύ καλή τιμή.
Όσον αφορά το ΑΦΜ, δεν έχεις πρόβλημα επαγγέλματος, οτιδήποτε να είναι αρκεί να το δεχτεί ο γνωστός σου. Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω γνωστό εκτελωνιστή?

ΚΑΡΔΙΑ
09-07-08, 16:12
Συγνώμη,.........που είναι ο Χαλκιαδάκης? Δεν μπορώ να καταλάβω από το site..........

max
09-07-08, 16:31
Στο Κορωπί νομίζω ΚΑΡΔΙΑ. Πήρα τα βαζάκια των 106μλ, μια χαρά είναι. Θα ανεβάσω φώτο σύντομα. Στο Adorex τα πήρα, στον κατάλογό τους θα τα δεις, στη σελίδα 53, τα κάτω βαζάκια.

elen07
09-07-08, 16:40
Συγνώμη,.........που είναι ο Χαλκιαδάκης? Δεν μπορώ να καταλάβω από το site..........

Kαρδιά είναι στον Άγιο Πέτρο στο Κορωπί.
τηλ 2106627091
www.halkiadakisbros.gr
Εγώ τα αγόρασα με ΑΦΜ εστιατορίου.

ΒΟΥΛΑ
09-07-08, 18:13
Καρδιά εγώ πήρα τα orchio 106ml από τον Χαλκιαδάκη το βαζάκι μαζί με το καπάκι 0.23+Φ.Π.Α.
Γλυκό έβαλα κεράσι από το Lidl (με ένα γεμίζω τέσσερα), βύσσινο της Μακεδονικής και κυδώνι από το Χρυσό Μήλο Πορταριάς Πηλίου.Τα δύο τελευταία τα πήρα από το Makro. Το βύσσινο υπήρχε σε πεντάκιλη συσκευασία και το κυδώνι σε βάζα των 700γρ.Εντυπώσεις και σχόλια θα σας πω μετά την Κυριακή που θα γίνει η βάπτιση. :wink: :wink: :wink:

vagia_b
09-07-08, 19:17
Μόνο 0,17??? είσαι σίγουρη? συγνώμη που ρωτάω, αλλά μου φαίνεται πολύ καλή τιμή.
Όσον αφορά το ΑΦΜ, δεν έχεις πρόβλημα επαγγέλματος, οτιδήποτε να είναι αρκεί να το δεχτεί ο γνωστός σου. Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω γνωστό εκτελωνιστή?

ναι αφού κι εμένα μου έκανε εντύπωση και τον ρώτησα 2 φορές και μου είπε και τις 2 ότι είναι μαζί με το καπάκι

liontaraki
10-07-08, 00:40
και εγω απο εκει(να ειναι καλα τα κοριτσια εδω μεσα που μου ανοιξανε τα ματια) :lol: πηρα.οι τιμες ειναι πραγματι πολυ χαμηλες να παρετε τηλ ομως πρωτα να δειτε αν υπαρχουν κοματια εγω χρησιμοποιησα το αφμ απο αναψυκτιριο (περνει καφε ο αντρας μου καθε πρωι απο εκει)τον ρωτησαμε και μετα του δωσαμε και το τιμολογιο γιατι θα το περασει στην εφορια λεει

ΚΑΡΔΙΑ
10-07-08, 09:36
Βούλα με το καλό να γίνει η βάφτισή σας και να χαίρεστε το παιδάκι σας!!

Vagia_b, max, elen07 σας ευχαριστώ......θα προσπαθήσω να τελειώσω σύντομα με αυτό το θέμα γιατί θέλει προετοιμασία!! Από τώρα σκέφτομαι ξενύχτια, γιατί αυτή την δουλειά φυσικά δεν μπορείς να την κάνεις με 2 πιτσιρίκια μέσα στα πόδια σου!! χιχιχ

ΚΑΡΔΙΑ
10-07-08, 10:36
Στο Κορωπί νομίζω ΚΑΡΔΙΑ. Πήρα τα βαζάκια των 106μλ, μια χαρά είναι. Θα ανεβάσω φώτο σύντομα. Στο Adorex τα πήρα, στον κατάλογό τους θα τα δεις, στη σελίδα 53, τα κάτω βαζάκια.

Max, κλείνουν καλά? Επειδή δεν είναι με βιδωτό καπάκι, αλλά με φελό. Τα έχεις δοκιμάσει? Και ξέρεις τί σκέφτομαι? (χωρίς να θέλω να σου βάλω ιδέες) Με το φελό θα είναι εντάξει το γλυκό? Θέλω να πω ότι δεν είναι αεροστεγής συσκευασία.

Εάν όλα τα παραπάνω είναι οκ, το προτιμώ σε εμφάνιση από αυτό του Χαλκιαδάκη.
Πόσο το πήρες τελικά το τεμάχιο? Και θέλει ΑΦΜ ή δίνει και λιανική?
Έχεις σκεφτεί ιδέα για στολισμό του βαζακίου???

max
10-07-08, 11:44
Το πάτησα όσο καλύτερα μπορούσα το φελλό, αλλά προφανώς δεν κλείνει αεροστεγώς. Το γύρισα στο πλάι, δε χύθηκε σιρόπι απ'έξω. Θα έχω το νου μου όμως να ενημερώσω τους καλεσμένους να προσέχουν μήπως πάθουν καμιά πλάκα & τους αδειάσει το γλυκό σε καμιά τσέπη ή τσάντα!
0,70Ε το τεμάχιο, σε κούτες των 72 τεμαχίων, πήρα 144 αν & χρειαζόμουν 120. Είναι κάπως τσιμπημένα. Τους παίρνεις τηλ στο Adorex, σου ετοιμάζουν την παραγγελία & το απόγευμα την παραλαμβάνεις. Αν περάσεις ο ίδιος από εκεί πρωινές ώρες τα παίρνεις επί τόπου. Υπάρχει & δυνατότητα παρ΄δοσης, αλλά δεν ξέρω περισσότερα επειδή μένω κοντά & πήγα αυτοπροσώπως. Δε θέλει ΑΦΜ, εννοείται πως δίνει λιανικής. Για να συννενοειθείς, πάρε στο τηλ που αρχίζει από 59 κάτι. Αυτοί ασχολούνται με τους πελάτες λιανικής.

Όσο για το γλυκό, τα έπλυνα, τα αποστείρωσα & τα γέμισα ήδη. Σε 2 βδομάδς είναι η βάπτιση, δε θα πάθουν τίποτε. Έχουν συντηρητικό έτσι & αλλιώς, τα έκλεισα όσο καλύτερα μπορούσα & τέλος πάντων στο ΑΒ της περιοχής μας πουλάνε χύμα γλυκά του κουταλιού που τα έχουν σε ένα τεράστιο μπλωλ, ανοιχτά, χωρίς καπάκι. Τα βλέπω τουλάχιστον 1 μήνα τώρα!

Για το στολισμό θ'ανεβάσω φώτο σύντομα, αν τα καταφέρω & τώρα!!

max
10-07-08, 12:02
Τα κατάφερα!!!!

Γενική άποψη: http://img79.imageshack.us/img79/5205/glyka008od3.th.jpg (http://img79.imageshack.us/my.php?image=glyka008od3.jpg)

max
10-07-08, 12:05
Σε σχέση με το κινητό, για ν'αντιληφθείς το μέγεθος του βάζου:
http://img143.imageshack.us/img143/4295/glyka011uh1.th.jpg (http://img143.imageshack.us/my.php?image=glyka011uh1.jpg)

max
10-07-08, 12:09
Στην παλάμη μου... Μπλε ρουά τούλι, διπλή κορδέλα 3χιλ (λευκή-σιέλ), το όνομα του μωρού & μία ευχή περασμένα από την κορδέλα. Τα έγραψα στο word, τα έκοψα με τα ψαλίδια που κάνουν διάφορα σχέδια & τα τρύπησα με το διακορευτή. Τόσο απλά!

http://img378.imageshack.us/img378/1747/glyka012ec0.th.jpg (http://img378.imageshack.us/my.php?image=glyka012ec0.jpg)

ΒΟΥΛΑ
10-07-08, 14:21
Καρδιά σ'ευχαριστώ. Δεν θέλουν πολύ χρόνο, καλή οργάνωση και μην τ'αφήσεις τελευταία στιγμή, γιατί κι εγώ δύο ζουζούνια έχω κι έχω τρελαθεί. Τρέχω και δε φτάνω τρεις μέρες πριν τη βάπτιση. :lol: :wink: :wink:

ΚΑΡΔΙΑ
10-07-08, 16:51
Βούλα σε φαντάζομαι........ή τουλάχιστον φαντάζομαι πως θα είμαι εγώ! Κουράγιο και υπομονή. Περιμένουμε νέα μετά την βάφτιση και μόλις ηρεμήσεις.....

Καλά, max, είναι απίθανα!!! Μπράβο σου!! Και οι κορδέλες και τα καρτελάκια, όλα! Και φοβερό το όνομα του μικρού.
Να σας ζήσει και να τον χαίρεστε!!

ΚΑΡΔΙΑ
10-07-08, 16:53
Max, μια τελευταία ερώτηση...........πως ακριβώς τα αποστείρωσες? Και έχει σημασία για το γλυκό?

max
10-07-08, 17:01
Δε φαντάζομαι πως έχει σημασία ΚΑΡΔΙΑ για το γλυκό, για τους λόγους που σου είπα πριν (συντηρητικά, κλπ...), αλλά ο σύζυγος είναι πολύ ψείρας & επέμεινε στην αποστείρωση. Θα τον έκανε να νιώσει πιο ασφλής, λέει, μήπως & δηλητηριάσουμε τους καλεσμένους!!!
Τα έπλυνα & αφού στέγνωσαν τα έβαλα σε ταψάκι, στος 160 βαθμούς για 30'. Έτσι αποστειρώνει η αδελφή μου τα εργαλεία για τη δουλειά της όταν δεν έχει κλίβανο. Το θεώρησα αρκετά ασφαλές.Θα σου πω αν τελικά καταλήξαμε αντί για το τραπέζι στα επείγοντα να δικαιολογούμαστε στους καλεσμένους για το χαλασμένο γλυκό!!!!

ΚΑΡΔΙΑ
10-07-08, 17:03
Εύκολο νομίζω είναι και καλύτερα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Σιγά μην χαλάσει!! Έχεις δίκιο, στα σούπερ μάρκετ που τα έχουν ανοιχτά παθαίνουν τίποτα?
Τέλεια είναι και θα δεις ια εισπράξεις τα καλύτερα σχόλια.
Αυτό δεν περιμένουμε άλλωστε? χιχιχιχιχι

max
10-07-08, 17:05
Άσε ΚΑΡΔΙΑ, καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως την έχω ψωνίσει & δεν το ξέρω! Τέλος πάντων, τώρα με την ακινησία μου περνά η ώρα ευχάριστα μ'αυτές τις ετοιμασίες, οπότε όλα καλά!!!

Agapi6
11-07-08, 16:35
Καρδιά εγώ πήρα τα orchio 106ml από τον Χαλκιαδάκη το βαζάκι μαζί με το καπάκι 0.23+Φ.Π.Α.
Γλυκό έβαλα κεράσι από το Lidl (με ένα γεμίζω τέσσερα), βύσσινο της Μακεδονικής και κυδώνι από το Χρυσό Μήλο Πορταριάς Πηλίου.Τα δύο τελευταία τα πήρα από το Makro. Το βύσσινο υπήρχε σε πεντάκιλη συσκευασία και το κυδώνι σε βάζα των 700γρ.Εντυπώσεις και σχόλια θα σας πω μετά την Κυριακή που θα γίνει η βάπτιση. :wink: :wink: :wink:

Βούλα τα γλυκα απο το μακρο ειναι καλα, γιατι σκεφτομαι να αγορασω απο εκει;

ΒΟΥΛΑ
15-07-08, 09:40
Λοιπόν Agapi την Κυριακή βαπτίσαμε τον μικρούλη μας κι όλοι ξετρελάθηκαν με τα γλυκά. Ακουσα τα καλύτερα σχόλια τόσο για την ιδέα όσο και για το γλυκό. Συγκεκριμένα τα γλυκά από το Makro άρεσαν πάρα πάρα πολύ.Οσοι έφαγαν βύσσινο, κυδώνι με παίρνουν τηλ και με ρωτούν από πού πήρα τα γλυκά να πάνε να πάρουν.
Στο Μακρο έχει και του Σαραντή σε πεντόκιλο και σε μικρά διάφορες γεύσεις, αλλά κάποια γεύση που δοκιμάσαμε δεν θυμάμαι ποια ακριβώς δεν μας άρεσε.Οπως και της Μακεδονικής το κεράσι δεν μας άρεσε όσο του Lidl.

elen07
16-07-08, 15:23
Βούλα να σου ζήσει,να είναι γερός και ευτυχισμένος. :lol:

ΒΟΥΛΑ
16-07-08, 22:51
Elen σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΡΔΙΑ
17-07-08, 08:50
Να σας ζήσει Βούλα!! Να είναι ο δρόμος του γεμάτος φως και όλο αγάπη η κάθε του στροφή.....
Άντε και στα δικά μας!! Ελπίζω τον Οκτώβριο.

μικρος πριγκιπας
21-07-08, 11:18
Μήπως έχει ανακαλύψει καμία σας οικονομικά γυάλινα βαζάκια για γλυκό του κουταλιού 106 ml? Πήρα τηλ. σήμερα στον Χαλκιαδακη και έχουν τελειώσει όλα και θα φέρουν ξανά από Σεπτέμβρη :(

ΚΑΡΔΙΑ
21-07-08, 11:26
Καλημέρα και από μένα.
Την Παρασκευή μας είπαν από τον Μαμμωνα στην Αθήνα (που δίνει λιανική ο Χαλκιαδάκης) ότι όντως έχουν εξαντληθεί όλα τα βαζάκια orchio και θα φέρουν αρχές Σεπτέμβρη. Οι τιμές για αυτά είναι 0,23 + ΦΠΑ χονδρική και 0,40 τελική λιανική από Μαμμωνα. Εάν βρεις κάτι άλλο στο μεταξύ μέχρι τον Σεπτέμβριο, πες μου και εμένα παρακαλώ. Την Adorex ξέρω αλλά η τιμή είναι αρκετά πιο μεγάλη νομίζω και από ότι ξέρω είναι με φελό στο κλείσιμο και όχι με βιδωτό καπάκι.

Μαμά του Ωρίων
22-07-08, 14:35
Μήπως έχει ανακαλύψει καμία σας οικονομικά γυάλινα βαζάκια για γλυκό του κουταλιού 106 ml? Πήρα τηλ. σήμερα στον Χαλκιαδακη και έχουν τελειώσει όλα και θα φέρουν ξανά από Σεπτέμβρη :(

εντελώς συμπτωματικά, ψάχνοντας κάτι άλλο, έπεσα πάνω σε αυτό
http://www.apikyan.com/displayProducts_gr.asp?subcat=3
δεν ξέρω τιμές, αλλά έχει αυτά που θες απ ότι είδα
δεύτερο "ελάττωμα" ότι είναι θεσσαλονίκη αλλά σίγουρα θα μπορούν να στα στείλουν
για δες το

Virginia
22-07-08, 14:52
Δες και στο www.neraidorama.gr, εχει φερει βαζακια και μπουκαλακια,
αλλα δεν γνωριζω τιμες........... :wink:

μικρος πριγκιπας
22-07-08, 17:45
μαμα του Ωριων και Virginia σας ευχαριστω πολυ...
θα τους παρω τηλ. για πληροφοριες.

μικρος πριγκιπας
22-07-08, 18:03
στο neraidorama μου ειπαν για τον Κωδικό G5012 Orcio τα 106 ml
33 λεπτα το ενα χωρις φπα, αλλα θα χρεωσουν και εξοδα αποστολης γιατι ειναι βαζα και ειναι βαρια.

στο apikyan μου ειπαν οτι δεινουν μονο χωνδρικη...

ΚΑΡΔΙΑ
23-07-08, 08:47
Καλημέρα σας,

Η τιμή που αναφέρεις μικρέ πρίγκηπα είναι λιανική? Γιατί εάν είναι τόσο τα έχει και ο Μαμμωνας στην Ρόμβης. Τελική τιμή (με ΦΠΑ) 0,40 €

μικρος πριγκιπας
23-07-08, 09:19
καλημερα,
ναι η τιμη που μου εδωσε ειναι λιανικη...
πηρα τηλ. και στον Παπανδρεου, θα φερει την επομενη εβδομαδα βαζακια 0,50 το ενα, οταν ειχα παει στο μαγαζι για να παρω αλλα πραγματα και ειχα ρωτησει μου ειχε πει 0,45 το ενα :shock: :shock: :shock:
μηπως λενε οτι τους ερχει :?: :?: :?:

Raphaella
12-12-08, 19:34
Καλησπέρα σε όλες,

Πριν 2 μηνες επισκεφθηκα το Elxis για βαζακια γλυκου. Την ιδεα την πηρα απο εσας κοριτστια του forum και σας ευχαριστω πολυ για αυτο γιατι μου αρεσει πολυ. Ειδα τα βαζακια με το μικρο ξυλινο κουταλι αλλα επειδη θελουμε να γραψουμε το ονομα της κορης μας πανω ηταν πολυ μικρα και κατεληξα σε αυτα
http://www.elxisdoro.com/details.php?productsid=3369
Βεβαια τα καπακια ειναι τεσσερα διαφορετικα χρωματα αλλα αυτο δεν μας πειραζει γιατι θα σκεπαστει με σατεν κορδελα φουξια. Πηρα λοιπον οσα ειχε στοκ, δηλαδη 84 και ζητησα αλλα 90.

Επι 1,5 μηνα παιρνω τον κυριο καθε μερα και καθε φορα μου λεει τα ιδια "βρε αυτα τα βαζακια θα γραψουν ιστορια. Θα τα εχω σιγουρα αυριο αλλα παρτε τηλεφωνο πριν ερθετε καλου κακου." Καθε Παρασκευη μου λεει οτι τη Δευτερα θα τα εχει και οταν ερθει Δευτερα μου λεει για την αλλη μερα. Την προηγουμενη Παρασκευη μου ειπε οτι εγγυημενα θα τα ειχε τη Δευτερα που περασε!!!! Σημερα παλι μου ειπε οτι θα τα εχει τη Δευτερα που μας ερχετε!!!!! Εχω αγανακτησει. Με εχει πιασει ημικρανια σημερα απο αυτο γιατι πια εχει φτασει να ειναι κοροιδια. Του εχω πει να μου πει απο που τα παιρνει να του τα παω εγω αφου δεν προλαβαινει και ολο μου λεει οτι δεν ειναι μονο τα δικα μου αλλα και αλλα πραγματα που θελει να παρει απο αυτον που τα προμηθευει. Τα βαπτισια ειναι σε λιγοτερο απο ενα μηνα και αυτα τα βαζακια θελουν πλυσιμο, μετα να γραψει ο συζυγος μου το ονομα του μωρου πανω, να μπουν στο φουρνο 3 ωρες να δεσει ο ανεξητηλος στυλος, κλπ. Θελω να τα ετοιμασουμε απο τωρα και να μπει το γλυκο στο τελος, γιατι δεν ειναι μονο αυτα που θα κανουμε εμεις αλλα και τις μπομπονιερες και πολλα αλλα. Αν δεν ειχα παρει τα 84 κομματια δεν θα επεμενα για τα αλλα 90, θα διαλεγα αλλα.

Μηπως εχετε δει πουθενα αλλου αυτα τα συγκεκριμενα βαζακια η ξερετε ποιος τα προμηθευει. Θα το εκτιμησω πααααρρρααα πολυ αν μπορειτε να με βοηθησετε.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλο Σ/Κ.

nat-left
13-12-08, 09:33
Raphaella δε θα σε ξεσηκώσω αλλά μήπως είναι καιρός να τον πάρει ο σύζυγος με λίγο πιο αυστηρό ύφος ώστε να συντομεύσουν την παράδοση της παραγγελίας; Δεν είναι σωστό να σε αγχώνουν, στην τελική δεν τα παραλαμβάνεις έτοιμα ώστε να περιμένεις μέχρι τελευταία στιγμή, άρα για πάρτε δραστικά μέτρα.

Raphaella
13-12-08, 10:43
Καλημέρα nat-left και ευχαριστω για το μηνυμα σου. Η αληθεια ειναι οτι την Πεμπτη που περασε μου ειπε ο συζυγος μου οτι θα το αναλαβει εκεινος απο εδω και περα. Χωρις τηλεφωνο πηγε απο εκει και την ιδια ιστορια του ειπε "βρε αυτα τα βαζακια θα γραψουν ιστορια. Θα τα εχω αυριο το απογευμα (για χθες Παρασκευη δηλ). Χθες τον παιρνει τηλεφωνο και του λεει οτι παει να τα παρει και ο κυριος του λεει "οχι σημερα, ελατε την Δευτερα χωρις τηλεφωνο γιατι θα τα εχω σιγουρα". :shock: :shock: :shock: Λοιπον, τη Δευτερα θα παμε εκει και αν δεν τα εχει δεν θα φυγουμε μεχρι να τα φερει η να μας πει απο που τα προμηθευετε να παμε να τα παρουμε εμεις. Ξεχασα να σας πω οτι εδω και 20 μερες του ειχα πει "μηπως να το ξεχασουμε" και η απαντηση του ηταν "οχι, οχι θα τα φερω σιγουρα" Μονο που δεν μου ειπε ποτε θα τα φερει σιγουρα, μηπως τα επομενα Χριστουγεννα? Θα σας ενημερωσω τι θα γινει την Δευτερα.

Καλο Σ/Κ.

Marialena
14-12-08, 16:52
Αμάν πια αυτο το ελξις βρε κορίτσια..Δεν θελα να κανω δυσφημιση πραγματικα, αλλα με τόσα που εχω ακουσει..Καλυτερα να δινουμε λιγα λεφτα παραπανω τελικα παρα να μας πνιγει το αγχος λιγες μερες πριν την βαπτιση με τις παραδοσεις τους..!!Ελεος!!Ολο τα ιδια κανουν!Raphaela ελπιζω να τα καταφερες τελικά..

Raphaella
15-12-08, 21:46
Ωστε δεν ειναι μονο σε εμενα που τα κανει αυτα ο κυριος Elxis, Marialena μου, ε?? Δεν το ηξερα, δεν ετυχε να διαβασω για αυτο σε αλλο θεμα. Πραγματι ομως αν τα εβρισκα τα βαζακια αλλου 1 Ευρω θα τα επαιρνα πια γιατι δεν αξιζει να σου βγαζει την ψυχη για τη διαφορα.

Παντως σημερα που ηταν να παμε δεν πηγαμε τελικα γιατι ο συζυγος επρεπε να παει εκτος Αθηνων αλλα του ειπα να μην τον παρει καν τηλεφωνο και οτι θα παμε αυριο να δουμε τι γινεται.

Φυσικα δεν θελω ουτε εγω να κανω δυσημιση στο μαγαζι γιατι κατα τα αλλα φαινεται καλος ανθρωπος αλλα σιγουρα ειναι κακος επαγγελματιας!!!! Και μαλλον δεν το εχει κλεισει το μαγαζι του ακομα γιατι οντως ειναι αρκετα φθηνοτερος απο τους αλλους. Αλλα οσο φθηνοτερος ομως και αν ειναι εγω μετα απο αυτα που θελω απο εκεινον δεν θα ξαναπαω και ας πληρωσω κατι παραπανω. Αφου σκεφτομουν να παρω το γλυκο του κουταλιου απο εκει αλλα τωρα πια αλλαξα γνωμη γιατι μαλλον θα τα εδινα αδεια τα βαζακια στα βαπτισια!!!

Marialena
16-12-08, 00:25
εγω προσωπικα για να πω την αληθεια δεν εχω ψωνισει απο εκει..Γιατι με ειχαν προειδοποιησει!Εχουν ανοιξει και αλλες φορες τοπικ απ οτι εχω διαβασει εδω για το ποσο καθυστερουν..Και ειχαν βγαλει την πιστη σε μια φιλη μου απο επαρχια!Λιγες βδομαδες πριν την βαπτιση..Παλι με αυτα τα βαζακια!Υπομονη..Δεν υπαρχει περιπτωση να μην στα φερει, μην ανησυχεις γι αυτο!Απλα το λεω γιατι πραγματικα αυτο το αγχος που εχουμε ολες οι μητερες οχι μονο πριν τις βαπτισεις αλλα και γενικα δεν αξιζει να αυξανεται για τετοια θεματα..Πιστευω οτι παει καλα γενικα γιατι εχει πολύ καλες τιμές, οχι βεβαια σε ολα τα ηδη αν το ψαξεις αλλα σε αρκετα..και γι΄αυτο εχει πολλες παραγγελιες μαλλον και ειναι ασυνεπης..δεν ξερω τι αλλο να πω..Υπομονη!Και ασχολεισου με τα υπολοιπα της βαπτισης να ξεχαστεις! :wink: ποτε ειναι η δικια σας βαπτιση?

Raphaella
16-12-08, 23:16
Καλησπέρα Marialena και σε ευχαριστώ για το μηνυμα. Η βάπτιση ειναι στις 10 Γεναρη (θα μου πεις εχω ακομα καιρο αλλα μη ξεχναμε οτι μεσολαβουν οι γιορτες) και δεν ειναι μονο τα βαζακια αλλα διαφορα που πρεπει να γινουν για την βαπτιση. Εχω αγχωθει και για το τι θα φορεσω γιατι δεν εχω ψαξει ακομα και απ οτι μου λεει η κουμπαρα δεν θα βρω και ευκολα γιατι ειναι πρωι η βαπτιση και στα μαγαζια αυτη την εποχη μονο καλα βραδινα βρισκεις.

Τελος παντων, στο θεμα μας. Πηγαμε σημερα με το συζυγο (και το μωρο) στο Ελξις και μας ειπε ο κυριος να του θυμισουμε για τι πηγαμε. Του ειπαμε τα βαζακια και λεει "Αχ αυτα τα βαζακια....." Του ειπα, "ειπατε στον συζυγο την Παρασκευη για Δευτερα χωρις τηλεφωνο και εμεις ηρθαμε σημερα Τριτη". "Ναι, αλλα...." Τον εκοψε ο συζυγος μου πολυ ευγενικα και του ειπε "προφανως εχετε πολυ δουλεια λογω ημερων, πες μου την διευθυνση απ οπου τα παιρνεις να παω να τα παρω". Δεν μπορω να πω, μας την εδωσε αμεσως, ειδοποιησε κιολας οτι θα παμε και αυριο το πρωι θα τα εχουμε!!!! Επιτέλλλλοουυυυςςςς. Πηρα τα κουφετα που ειχα παραγγειλει και τα ειχε ευτυχως και ετσι μπορω σιγα σιγα να φτιαχνω και τις μπομπονιερες. Δεν τελειωσα ομως ακομα απο το Ελξις γιατι πρεπει να παρω και τα 90 κουταλακια για το γλυκο τα οποια δεν τα ειχε αλλα μου ειπε οτι του πηγαινουν σχεδον καθημερινα. Καλα, αυτα δεν με αγχωνουν γιατι μπαινουν στο τελος ουτως η αλλως.

Bye for now.

AnnaT
17-12-08, 09:30
Τέλος καλό όλα καλά Raphaela. Με το καλό και η βάφτιση. :D

Marialena
17-12-08, 14:58
Πολύ χαιρομαι! Κοιτα τωρα να ηρεμισεις και να κοιταξεις και τα υπολοιπα με την ησυχια σου! Με το καλο! :D

Raphaella
17-12-08, 23:25
Τα πηραμε και ειμαι πολυ χαρουμενη. Ευχαριστώ AnnaT και Marialena για τις ευχες.

Καλες και ηρεμες γιορτες σας ευχομαι.

nat-left
18-12-08, 11:37
Τέλος καλό όλα καλά! πάλι καλά!

evoulita
18-12-08, 15:52
To elxis koritsia einai mesazon.
polles fores paizei kai to endexomeno o promitheuteis na min ta exei kai giauto na min mporei na ta ferei kai autos.

Rafaella telika apo ta pirate? Kali epituxia stis etoimasies

IRINI77
04-09-09, 14:08
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΦΜ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ? ΑΝ ΝΑΙ ΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΣΤΟ E-MAIL ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ. IRINI772001@YAHOO.GR
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

mama elena
05-09-09, 02:33
evoulita εαν μπορεις το θελω και εγω γιατι θελω να παραγγειλω βαζακια απο τον χαλκιαδακη. ειχα παρει πριν μια εβδομαδα τηλ και μου ειπε οτι μονο με αφμ και οτι αφου δεν εχω θα πρεπει να παω να τα παρω λιανικη σε καταστημα που συνεργαζοντε.

mama elena
05-09-09, 02:37
εαν δεν θελεις να μου τον δωσεις εχω μια αλλη σκεψη που μου ηρθε μολις τωρα. να βρω το βαζακι που με ενδιαφερει να σου πω πιο ειναι να σου στειλω με πμ τα στοιχια μου και να κανεις εσυ την παραγγελεια. εαν δεν σου ειναι δυσκολο και μπορεις. σε ευχαριστω

gogo
10-09-09, 01:31
Βρήκα βαζάκια για γλυκό στην οδό Παλλάδος. Είναι κάθετη/λοξά στην Αθηνάς. Ανάμεσα Μετρό και Ευριπίδου, αν γνωρίζετε.Εκεί είναι δύο καταστήματα με είδη συσκευασίας και έχουν και βαζάκια για γλυκό.
Τα δικά μου τα πήρα 0.5 τελική τιμή.
Είχε και άλλα πιο μικρά, αεροστεγώς να καλείνουν ή όχι.Διάφορα γενικά....

IRINI77
29-09-09, 00:22
Βρήκα γυάλινα βαζάκια για γλυκό του κουταλιού και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι από την εταιρεία Χαλκιαδάκης

http://www.halkiadakisbros.gr/greek

Συγκεκριμένα το βαζάκι STD http://www.halkiadakisbros.gr/FtpImages/Products/stdj.jpg 40 ml (μαζί με το καπάκι) κοστίζει 0,17 λεπτά (με ΦΠΑ) και
το βαζάκι Orchio http://www.halkiadakisbros.gr/FtpImages/Products/orchio.jpg 106 ml (μαζί με το καπάκι) κοστίζει 0,15 λεπτά.
Εάν μπορεί κάποιος να πάει από το εργοστάσιο είναι και ετοιμοπαράδοτα, άλλως κάνει την παραγγελεία τηλεφωνικά και του τα στέλνουν με το φορτηγό της εταιρείας, το πολύ σε μία εβδομάδα.
Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο Κορωπί, να τα δω και από κοντά και να αγοράσω και αυτά για να τελειώνω.

Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω την bon-bon που μου "άνοιξε" τα μάτια :roll: :roll: :roll:

Η ΣΩΣΤΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΖΑΚΙ ORCHIO 106 ML EINAI 0,30 ME TO ΦΠΑ

olzi
21-11-09, 22:09
Καλησπέρα Marialena και σε ευχαριστώ για το μηνυμα. Η βάπτιση ειναι στις 10 Γεναρη (θα μου πεις εχω ακομα καιρο αλλα μη ξεχναμε οτι μεσολαβουν οι γιορτες) και δεν ειναι μονο τα βαζακια αλλα διαφορα που πρεπει να γινουν για την βαπτιση. Εχω αγχωθει και για το τι θα φορεσω γιατι δεν εχω ψαξει ακομα και απ οτι μου λεει η κουμπαρα δεν θα βρω και ευκολα γιατι ειναι πρωι η βαπτιση και στα μαγαζια αυτη την εποχη μονο καλα βραδινα βρισκεις.

Τελος παντων, στο θεμα μας. Πηγαμε σημερα με το συζυγο (και το μωρο) στο Ελξις και μας ειπε ο κυριος να του θυμισουμε για τι πηγαμε. Του ειπαμε τα βαζακια και λεει "Αχ αυτα τα βαζακια....." Του ειπα, "ειπατε στον συζυγο την Παρασκευη για Δευτερα χωρις τηλεφωνο και εμεις ηρθαμε σημερα Τριτη". "Ναι, αλλα...." Τον εκοψε ο συζυγος μου πολυ ευγενικα και του ειπε "προφανως εχετε πολυ δουλεια λογω ημερων, πες μου την διευθυνση απ οπου τα παιρνεις να παω να τα παρω". Δεν μπορω να πω, μας την εδωσε αμεσως, ειδοποιησε κιολας οτι θα παμε και αυριο το πρωι θα τα εχουμε!!!! Επιτέλλλλοουυυυςςςς. Πηρα τα κουφετα που ειχα παραγγειλει και τα ειχε ευτυχως και ετσι μπορω σιγα σιγα να φτιαχνω και τις μπομπονιερες. Δεν τελειωσα ομως ακομα απο το Ελξις γιατι πρεπει να παρω και τα 90 κουταλακια για το γλυκο τα οποια δεν τα ειχε αλλα μου ειπε οτι του πηγαινουν σχεδον καθημερινα. Καλα, αυτα δεν με αγχωνουν γιατι μπαινουν στο τελος ουτως η αλλως.

Bye for now.

Καλησπέρα,
διάβασα όλη την ιστορία-περιπέτεια. Για να μην περάσω τα ίδια σου είναι εύκολο να μου στείλεις από ποιυ τελικά τα πήρατε, γιατί είμαι και επαρχία και αν έχω τέτοια ιστορία θα μείνουμε από μπομπονιέρες. Σκέφτομαι να κατέβουμε Αθήνα οπότε να τις πάρουμε από εκεί που σας είπε.
Ευχαριστώ

stav
24-11-09, 18:13
Καλησπέρα,
διάβασα όλη την ιστορία-περιπέτεια. Για να μην περάσω τα ίδια σου είναι εύκολο να μου στείλεις από ποιυ τελικά τα πήρατε, γιατί είμαι και επαρχία και αν έχω τέτοια ιστορία θα μείνουμε από μπομπονιέρες. Σκέφτομαι να κατέβουμε Αθήνα οπότε να τις πάρουμε από εκεί που σας είπε.
Ευχαριστώ

Πείτε και σε μένα γιατί κι εγώ γλυκό σε βαζάκια θα φτιάξω και σκεφτόμουν να τα πάρω από το Έλξις. Μην ξεμείνουμε τελευταία στιγμή...

Sislou
27-11-09, 11:53
Πείτε και σε μένα γιατί κι εγώ γλυκό σε βαζάκια θα φτιάξω και σκεφτόμουν να τα πάρω από το Έλξις. Μην ξεμείνουμε τελευταία στιγμή...

stav τι κάνεις? Με θυμάσαι? Να σου ζήσει το μωράκι! Πόσο είναι τώρα?

stav
30-11-09, 15:21
stav τι κάνεις? Με θυμάσαι? Να σου ζήσει το μωράκι! Πόσο είναι τώρα?

Και βέβαια σε θυμάμαι συνκολυμβήτρια !!! Τόσες βουτιές κάναμε στην εγκυμοσύνη!!!

stav
02-12-09, 14:19
Σκέφτομαι για γλυκό στη βάφτιση της μπέμπας να κάνω γλυκό του κουταλιού φράουλα. Λέω να το βάλω σε βαζάκια των 40ml μέσα. Είναι καλό το μέγεθος? Αυτό είναι το μέγεθος που συνηθίζεται? Είδα πως στο παρελθόν κάποιες αγοράσατε γλυκό κουταλιού από το Macro. Έχετε δει αν υπάρχει γλυκό φράουλα?
Τα βαζάκια θα τα πάρω μάλλον από τον Χαλκιαδάκη και μου είπαν πως και κουταλάκια μπορώ να βρω στο Macro. Απλά το μέγεθος για το βαζάκι με απασχολεί.
Τι λέτε?

etziamp
02-12-09, 14:55
νομίζω οτι αυτό το μεγεθος χρησιμοποιησα και εγω. το εχω μπροστά μου αλλα δεν μπορω να καταλάβω ποσα ml χωραει. να σου πω με σιγουριά παντως οτι μέσα έχει 4 κερασακια (μεγάλα όμως) και λιγο σιρόπι για να γεμισει τα κενα...

μπετυ
04-12-09, 00:25
για σου εγώ τα έκανα το καλοκαίρι,για 100 άτομα χρειάστηκα 6κιλα γλυκό κεράσι.απλά βάζεις όσα περισσότερα κεράσια μπορείς μέσα 6-7γιατι αν βάλεις λιγότερο δεν θα σου φτάσει το σιρόπι!!!ελπίζω να βοήθησα καλή βαπτίσει:p

marlen
03-03-10, 17:49
προσπάθησα να ενημερωθώ από παλαιότερα θέματα για το πού μπορώ να πάρω βαζάκια για γλυκάκι κουταλιού για μετά τη βάπτιση, αλλά αυτά που είδα έχουν ειπωθεί αρκετό καιρό πριν κ γι αυτό άνοιξα νέο θέμα! όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες λοιπόν.;)
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

katerinak
03-03-10, 18:04
ειδα τελευται στην γεφυρα ροσιλιολ στο δρομο προς μπουρναζι,αν θες σου λεω στοιχεια

Aggeloudia
03-03-10, 18:18
Ετοιμο η μονο τα βαζάκια;;;

marlen
03-03-10, 23:25
ειδα τελευται στην γεφυρα ροσιλιολ στο δρομο προς μπουρναζι,αν θες σου λεω στοιχεια

κ βέβαια να μου πεις! συλλέγω πληροφορίες για να καταλήξω στην πιο συμφέρουσα!;)

Ετοιμο η μονο τα βαζάκια;;;

έλεγα μόνο τα βαζάκια γιατί μάλλον θα είναι πιο οικονομικό κ έχω κ τη λόξα της δημιουργίας!:rolleyes:

katerinak
04-03-10, 09:19
στρουμπας, γονατα 2α περιστερι.απο κηφισο με κατευθυνση πειραια, στριβεις δεξια στο υψος γαι μπουρναζι.μοιλις στριψεις εχει ενα βενζιναδικο. η γονατα ειναι η καθετη πριν το βενζιναδικο. εγω πηρα κουτακι πασχαλιτσα για μπομπο παιδικα κ θελω τωρα να παω για κορδονακια, να κανω κρεμαστη για τους μεγαλους. αν εχεις αφμ,εχει καλυτερη τιμη

stav
04-03-10, 12:18
Εγώ πήρα από τον Χαλκιαδάκη. Με επαγγελματικό ΑΦΜ βέβαια 0,16 το βαζάκι των 40ml.

lidia 4
04-03-10, 12:44
Εγώ πήρα από τον Χαλκιαδάκη. Με επαγγελματικό ΑΦΜ βέβαια 0,16 το βαζάκι των 40ml.
Δηλαδή λιανική δεν δινει?Που βρίσκεται,εχει καποιο site για παραγγελιες?

katerinak
04-03-10, 12:44
ο στρουμπας εχει κ λιανικη

marlen
04-03-10, 12:59
στρουμπας, γονατα 2α περιστερι.απο κηφισο με κατευθυνση πειραια, στριβεις δεξια στο υψος γαι μπουρναζι.μοιλις στριψεις εχει ενα βενζιναδικο. η γονατα ειναι η καθετη πριν το βενζιναδικο. εγω πηρα κουτακι πασχαλιτσα για μπομπο παιδικα κ θελω τωρα να παω για κορδονακια, να κανω κρεμαστη για τους μεγαλους. αν εχεις αφμ,εχει καλυτερη τιμη

αυτός έχει φαντάζομαι υλικά για μπομπο γενικώς ε; από τιμές τί λέει; λέω να κάνω κ τις μπομπο μόνη μου οπότε μάλλον είναι καλύτερα να τα πάρω όλα από έναν! εσύ το στρούμπα τον επέλεξες για τιμές ή για κάτι άλλο;

marlen
04-03-10, 13:04

πού είναι αυτός; το βαζάκι είναι απλό ή έχει κ σχέδια απέξω; αν δε σου κάνει κόπο πες μας κ τηλ!

marlen
04-03-10, 13:46
από παλιοτερα ποστς είδα κ αυτόν
http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=547!

peper
04-03-10, 13:50
Ελπίζω να βρείς κάτι που να σου αρέσει εδώ. http://www.elxisdoro.gr/products.php?catid=64 Εγώ θα κάνω αυτά με τις παραστάσεις που έχουν 1,17?, αλλά δεν θα δώσω μπομπονιέρα. Θα βάλω το τούλι με τα smarties γύρω από το βαζάκι. Έτσι θα έχω και την μπομπονιέρα και το γλυκό μαζί (2 σε 1, χι, χι). Καλή επιτυχία!

stav
04-03-10, 14:02
πού είναι αυτός; το βαζάκι είναι απλό ή έχει κ σχέδια απέξω; αν δε σου κάνει κόπο πες μας κ τηλ!

Δεν ξέρω αν δίνει λιανική. Εγώ πήρα βαζάκι χωρίς σχέδιο , δεν έψαχνα όμως κάτι πιο σύνθετο γιατί θα βάλω καρώ ύφασμα και δερματάκι. Το τηλ είναι 210 6627091 και είναι στο Κορωπί.

katerinak
04-03-10, 15:18
αυτός έχει φαντάζομαι υλικά για μπομπο γενικώς ε; από τιμές τί λέει; λέω να κάνω κ τις μπομπο μόνη μου οπότε μάλλον είναι καλύτερα να τα πάρω όλα από έναν! εσύ το στρούμπα τον επέλεξες για τιμές ή για κάτι άλλο;

εχει πολλα πραγματακια με γουστο.πηγα κ στην ανθεων στα πατησια εχει κ εκει πολλα.δεν θυμαμαι να συγρινω τιμες αλλα αφου ειναι χονδρικη φανταζομαι δεν θα εχει διαφορα το ενα με το αλλο. οταν παω θα δω κατι που ειδα στα πατησια κ θυμαμαι τιμη να συγκρινω. ηθελα κ κοριτσακι μεταλικο.το βρηκα κεντρο 20 λεπτα.θα δω κ εκει αν εχει

marlen
05-03-10, 10:04
ρε κορίτσια είστε φουλ ενημερωμένες!
κατερίνα στα πατήσια που λες έχει τέτοια μαγαζια γενικώς; που ακριβώς ή απλά πάω στην ανθέων κ ψάχνω;
επίσης στο κέντρο:confused::confused::confused:, τί έχει κ πού;;;

katerinak
05-03-10, 10:39
ρε κορίτσια είστε φουλ ενημερωμένες!
κατερίνα στα πατήσια που λες έχει τέτοια μαγαζια γενικώς; που ακριβώς ή απλά πάω στην ανθέων κ ψάχνω;
επίσης στο κέντρο:confused::confused::confused:, τί έχει κ πού;;;

εχει πολλα στην ανθεων 6-7 μαγαζια,δεν ειναι τεραστιος ο δρομος θα τον περπατησεις.αλλοι θελουν τιμολογιο αλλοι δινουν κ χωρις. σημερα θα παω στρουμπα θα κοιταξω να σου πω

marlen
05-03-10, 16:15
αυτό το σαιτ του χαλκιαδάκη δε δουλεύει!!!:mad:
πώς θα δούμε τί σχέδια έχει;:confused:

marlen
05-03-10, 16:18
εχει πολλα στην ανθεων 6-7 μαγαζια,δεν ειναι τεραστιος ο δρομος θα τον περπατησεις.αλλοι θελουν τιμολογιο αλλοι δινουν κ χωρις. σημερα θα παω στρουμπα θα κοιταξω να σου πω

οκ, θα περιμένω!
σ΄ ευχαριστώ πολύ!

katerinak
05-03-10, 23:18
οκ, θα περιμένω!
σ΄ ευχαριστώ πολύ!

λοιπον..τα 4 βαζακια πορσελανη σε διαφορα σχεδια,πολυ ωραια 3.60 +φπα.μαλλον λιανικη ειναι αυτη η τιμη. τα απλα γυαλινα στρογγυλα , το 1 βαζακι 0,37 λεπτα. εγω πηρα κορδονακια να δοκιμασω μπομπο

ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΠΗ
09-03-10, 14:08
:mrgreen:http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4622&postdays=0&postorder=asc&start=60

γεια σου bon bon ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τα βαζακια γιατι δεν βρισκω τηλ.βαφτιζω την κορη μου τον σεπτεμβρη και θελω να φτιαξω τα βαζακια με γλυκο του κουταλιου
kontopoulou@hotmail.gr

penoula1
30-03-10, 23:58
γεια σας!!!!!!σε δυο μηνες βαπτιζω την κορουλα μου και θελω την βοηθεια σας!!!εχει ψωνισει καμια σας απο τον χαλκιαδακη?θελω να παρω βαζακια για γλυκο αλλα σε ενα ζαχαροπλαστειο που πηγα ειδα ενα πολυ πολυ μικρο βαζακι(δεν ξερω ποσα ml ηταν) που δεν μου αρεσε καθολου γιατι ειχε μια το πολυ δυο κουταλιες γλυκο μεσα!!!τα 106ml μηπως ειναι πολυ μεγαλο?πως θα υπολογησω τα ml?:shock:

mantinop
31-03-10, 09:10
Καλημέρα κορίτσια.
Εγώ βαπτίζω τον μικρό τον Ιούνιο και αγόρασα βαζάκια των 106ml γιατί των 40 μου φάνηκαν πολύ μικρά και συσανάλογα σε σχέση με το κουταλάκι. Επίσης σε δοκιμές που έκανα τα μικρά βαζάκια όταν βάλεις στο καπάκι το πανάκι εξαφανίζονται.
Για το γλυκό έχετε κάποιοα πρόταση?

lidia 4
02-04-10, 11:01
γεια σας!!!!!!σε δυο μηνες βαπτιζω την κορουλα μου και θελω την βοηθεια σας!!!εχει ψωνισει καμια σας απο τον χαλκιαδακη?θελω να παρω βαζακια για γλυκο αλλα σε ενα ζαχαροπλαστειο που πηγα ειδα ενα πολυ πολυ μικρο βαζακι(δεν ξερω ποσα ml ηταν) που δεν μου αρεσε καθολου γιατι ειχε μια το πολυ δυο κουταλιες γλυκο μεσα!!!τα 106ml μηπως ειναι πολυ μεγαλο?πως θα υπολογησω τα ml?:shock:
Στο google εαν πατήσεις σου βγάζει τους μετατροπείς δες κ σε αυτο το λινκ http://www.convertunits.com/from/milliliters/to/grams

lidia 4
02-04-10, 11:08
αυτό το σαιτ του χαλκιαδάκη δε δουλεύει!!!:mad:
πώς θα δούμε τί σχέδια έχει;:confused:
marlen το site του δουλεύει κανονικά δες εδω http://www.halkiadakisbros.gr ;)

penoula1
11-04-10, 16:36
καλημερα!!!!βαπτιζω την κορη μου σε 1,5 μηνα και πηρα βαζακια των 106 ml και τα γεμισα με γλυκο κερασι....ειναι πολυ ομορφα...ποσα βαζακια εχεις?κουταλακια εχεις αγορασει?αν ναι απο που τα πηρες????

mantinop
11-04-10, 20:20
Σου έστειλα και μήνυμα αλλά θα στα γράψω και εδώ μήπως ενδιαφέρεται και κάποια άλλη κοπέλα:D
Βαζάκια και κουταλάκια πήρα από τον Μάμμωνα στην οδό Ρόμβης στην Αθήνα. Των 106ml και στοίχιζαν 75 λεπτά το κάθε σετάκι (βαζάκι + κουταλάκι) αλλά γλυκό δεν πήρα ακόμα.
Εσύ από που πήρες γλυκό?
Με το καλό η βάπτιση κοπελιά...:D

ΝΤΕΜΙ
02-06-10, 12:21
Γεια σας !ετοιμαζουμε την βαφτιση του ανηψιου και θα θελαμε να φτιαξουμε γλυκο κουταλιου ...Διαβασα πως ειναι τα φθηνοτερα ..αλλά..
Πηρα τηλεφωνο στον Χαλκιαδάκη για να μου πει τιμες για τα βαζακια και μου ειπαν οτι δεν δινουν λιανικής ....:sad::sad::sad:
με κοροιδεψαν ;;;στεναχωρεθηκα .....κοριτσια πως καταφερατε και πηρατε εσεις;
ευχαριστώ

ΤΡΕΛΟΚΟΤΣΙΔΟΥ
03-06-10, 15:42
Κοριτσάκια η κουμπάρα μου έκλεισε βαζάκι με γλυκό και κουφέτα (γλυκό και μπουμπουνιέρα μαζί )στο 1,5 ευρώ,έτοιμο,στολισμένο.Θα βγούν σύντομα οι φωτογραφίες και θα τις ζητήσω για να το δείτε.......ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση αλλά πραγματικά σας γλυτώνει από φασαρία και άσκοπή έρευνα που σπάει τα νεύρα μας.Τα έκλεισε από το edit admin το σχετικό τηλ και επικοινωνήστε.....

dora
04-06-10, 02:18
Γεια σας !ετοιμαζουμε την βαφτιση του ανηψιου και θα θελαμε να φτιαξουμε γλυκο κουταλιου ...Διαβασα πως ειναι τα φθηνοτερα ..αλλά..
Πηρα τηλεφωνο στον Χαλκιαδάκη για να μου πει τιμες για τα βαζακια και μου ειπαν οτι δεν δινουν λιανικής ....:sad::sad::sad:
με κοροιδεψαν ;;;στεναχωρεθηκα .....κοριτσια πως καταφερατε και πηρατε εσεις;
ευχαριστώ

Αμα δεις ολες με επαγγελματικο ΑΦΜ τα πηραν.. δυστυχως ειναι μονο χοντρικη.. δεν σε κοροιδεψαν.

ΝΤΕΜΙ
05-06-10, 14:19
Αμα δεις ολες με επαγγελματικο ΑΦΜ τα πηραν.. δυστυχως ειναι μονο χοντρικη.. δεν σε κοροιδεψαν.

σε ευχαριστώ πολύ!!!θα ψαξω μηπως εχει καποιος γνωστος ΑΦΜ ...:confused:δεν πιστευω να θελουν ταυτοτητα ε;;

ΚΥΡΙΑΚΗ_
18-06-10, 10:55
Γειά σας κοριτσάκια!!!! Τι κάνετε?
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας για τα βαζάκια!!!
Χτες παρέλαβα τα βαζάκια για τη βάφτιση!! Είναι αυτά

http://elxisdoro.gr/details.php?productsid=1954

Θα ήθελα να ρωτήσω πως θα τα πλύνω.....ούτως ώστε να μην σκουριάσει ο μηχανισμός.....
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

ΣΤΕΓΙΑ
17-07-10, 19:52
ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.....ΒΑΖΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

ΝΤΕΜΙ
20-07-10, 09:43
ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.....ΒΑΖΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...
κουταλακι εδω:
http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=620

ΣΤΕΓΙΑ
20-07-10, 12:54
κουταλακι εδω:
http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=620

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!

#ΕΛΕΝΑ#
22-07-10, 02:55
Γειά σας κοριτσάκια!!!! Τι κάνετε?
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας για τα βαζάκια!!!
Χτες παρέλαβα τα βαζάκια για τη βάφτιση!! Είναι αυτά

http://elxisdoro.gr/details.php?productsid=1954

Θα ήθελα να ρωτήσω πως θα τα πλύνω.....ούτως ώστε να μην σκουριάσει ο μηχανισμός.....
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
αν και λιγο αργα απανταω αλλα καποια αλλη κοπελα ισως εχει απορια...
εγω τα επλυνα και αμεσως τα σκουπσα με πετσετα κουζινας ετσι δεν χαλαει η μπορεις να τα σκουπισεις με βρεγμενο πανακι...εχουμε τα ιδια βαζακια ολοι τρελαθικαν με αυτα αρεσαν πολυ σε ολους τους καλεσμενουν ολοι μου ελεγαν οτι πρωτη φορα τα βλεπουν..και ρωτουσαν απο που τα πηρα...

v.polina
22-07-10, 18:28
αν και λιγο αργα απανταω αλλα καποια αλλη κοπελα ισως εχει απορια...
εγω τα επλυνα και αμεσως τα σκουπσα με πετσετα κουζινας ετσι δεν χαλαει η μπορεις να τα σκουπισεις με βρεγμενο πανακι...εχουμε τα ιδια βαζακια ολοι τρελαθικαν με αυτα αρεσαν πολυ σε ολους τους καλεσμενουν ολοι μου ελεγαν οτι πρωτη φορα τα βλεπουν..και ρωτουσαν απο που τα πηρα...

επειδη το ανεφεραν καποιες κοπελες σε προηγουμενα ποστ,κλεινουν αεροστεγως αυτα τα βαζακια ή πρεπει να εχουμε το νου μας για διαρροες???
:):)

#ΕΛΕΝΑ#
22-07-10, 22:07
επειδη το ανεφεραν καποιες κοπελες σε προηγουμενα ποστ,κλεινουν αεροστεγως αυτα τα βαζακια ή πρεπει να εχουμε το νου μας για διαρροες???
:):)

οχι δεν κλεινουν καλα...εγω αυτο που εκανα και καλυτερα να κανεις για να μην εχεις μετα αλλα...εβαλα το γλυκο το βραδυ μια μερα πριν την βαφτιση και τα εβαλα στο ψυγειο..μετα!!! τα εβγαλα μια ωρα πριν την εκκλησια... γιατι καλοκαιρι ειναι και μπορει να χαλασουν...εγω τα φοβαμαι αυτα μην παθουν τιποτα μετα οι καλεσμενοι...;)

maria foundoulaki
03-09-10, 01:20
sas iketeuw psaxnw k egw vazakia gia to gamo mou ei mai apo kriti k edw einai panakriva poios einai o xalkiadakis???prospathisa na mpw apo th selida pou grafete alla de mpainei....vohthiste me!uparxei thlefwno?einai o xalkiadaakis alisida supermarket h' kati allo?

dora
03-09-10, 01:52
Ο χαλκιδακης ειναι εργοστασιο. Δεν δινει λιανικη.. συνεργαζεται μονο με εμπορους κ επαγγελματιες, δεν δινει λιανικη σε ιδιωτες.

Μελία
10-09-10, 20:09
Στην επαρχία κάνει αποστολές ο Χαλκιαδάκης? Γνωρίζει καμιά?

dora
12-09-10, 12:14
Λογικα θα κανει ..εργοστασιο εχει.. Αλλα ειπαμε. Μονο για εμπορους κ με ανθρωπους με επαγγελματικο ΑΦΜ . δεν δινει σε ιδιωτες ουτε κ αν πας εκει.

Μελία
13-09-10, 16:53
Έχω επαγγελματικό ΑΦΜ. Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση :)

Lucy
16-09-10, 15:00
Εντάξει το εμπεδώσαμε με αυτό το site... Έλεος!

Access
16-09-10, 15:21
soryy apla kolai kai mperdeftika ligo
άμα θέλετε κύριε Στέφανε να διαφημίσετε την επιχείρηση σας να επικοινωνήσετε με την διαχείριση.
Αυτό που κάνετε απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ

ΚΥΡΙΑΚΗ_
21-09-10, 17:37
Κορίτσια γεια σας!!!!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω για 120 βαζάκια των 50 ml πόσα κιλά γλυκό κεράσι να πάρω???
Σας ευχαριστώ!

STELLA08
27-09-10, 18:52
Βαζάκια σκέτα των 40 ml είδα όυι έχει και το oinotour.gr με 0,35 το τεμ. Είναι καλό σαν μέγεθος αυτό το βαζάκι; Έχει κάνει καμία σε τέτοιο βαζάκι γλυκό να μας πει;

mantinop
27-09-10, 20:38
Εμένα αυτό το μέγεθος μου φάνηκε πολύ μικρό και γι' αυτό προτίμησα τα 106ml. Αν μάλιστα βάλεις επάνω και πανάκι με κορδέλα χάθηκε τελείως. Επίσης σε σχέση με το κουταλάκι μοιάζει μικρό πολύ.

gmpat
27-09-10, 20:40
Βαζάκια σκέτα των 40 ml είδα όυι έχει και το oinotour.gr με 0,35 το τεμ. Είναι καλό σαν μέγεθος αυτό το βαζάκι; Έχει κάνει καμία σε τέτοιο βαζάκι γλυκό να μας πει;
καλησπέρα επειδή έψαχνα κι εγώ είδα βεβαιά ειναι θεσσαλονικη βαζάκια των 40 με ο.33 λεπτα στο perle

gmpat
27-09-10, 20:42
καλησπέρα επειδή έψαχνα κι εγώ είδα βεβαιά ειναι θεσσαλονικη βαζάκια των 40 με ο.33 λεπτα στο perle

ενω των 106ml το εχει 0,41 δεν ξερω αν σας βοηθαω..:( απλα θεωρώ ότι σε σχεση με αλλους που ειδα ειναι πιο φτηνος και στελνει παντου επειδη επικοινωνησα για μενα...το λεω...

gmpat
27-09-10, 20:45
sas iketeuw psaxnw k egw vazakia gia to gamo mou ei mai apo kriti k edw einai panakriva poios einai o xalkiadakis???prospathisa na mpw apo th selida pou grafete alla de mpainei....vohthiste me!uparxei thlefwno?einai o xalkiadaakis alisida supermarket h' kati allo?

μαρια καλησπερα !!! δεν ξερω για τον χαλκιαδακη μπες στην σελιδα του perle πηγαινε εκει που λεει υλικα και κοιτα για βαζακια εχει διαφορα απο 0,33 το μικροτερο των 40 και εχει και μεγαλυτερα το κοιταγα σημερα για μενα..;)
ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι...;)

greenchoco
02-10-10, 20:49
Αν θέλεις μπες να ρίξεις μια ματιά και στο www.myboboniera.gr, έχει βαζάκια διάφορα σχέδια, τιγράκια, σπιτάκια κλπ.. Διαφορετικά από τα κλασσικά συνηθισμένα, τα είδα σερφάροντας και μου άρεσαν πολύ.. αλλά την έχω βαφτίσει ήδη τη μικρή. :)

ada9
15-12-10, 01:30
Κορίτσια τη βοηθειά σας!Βαπτιζω το καλοκαιρι και θα τα φτιάξω όλα μόνη μου!
Πειτε μου παρακαλώ που έχει τα φθηνότερα βαζάκια (το απλό 106μλ) αλλά χωρις να χρειάζεται επαγγελματικό ΑΦΜ γιατι δεν εχω!
Επίσης πόσο καιρό πριν βαλατε το γλυκο μέσα και μετα που τα αποθηκευσατε ψυγειο ή εκτος (υπενθυμιζω βαπτιζω καλοκαιρι)
Εκτος απο το γλυκο του κουταλιου δωσατε και γλυκο τύπου παστακι ?
Απο το έλξις λετε να το επιχειρήσω για βαζακια ή οχι ?

peny
15-12-10, 10:40
Πειτε μου παρακαλώ που έχει τα φθηνότερα βαζάκια (το απλό 106μλ) αλλά χωρις να χρειάζεται επαγγελματικό ΑΦΜ γιατι δεν εχω!
Επίσης πόσο καιρό πριν βαλατε το γλυκο μέσα και μετα που τα αποθηκευσατε ψυγειο ή εκτος (υπενθυμιζω βαπτιζω καλοκαιρι)
Αν καταλήξεις στον ελξις πρέπει να έχεις γαϊδουρινη υπομονή και επιμονή!! Ο Μαμμωνάς στη Ρόμβης νομίζω ότι έχει και είναι και εξυπηρετικός. Το θεωρώ too much να δώσεις και δευτερο γλυκό. Στην μπομπό να βάλεις κουταλάκι έτσι ώστε όποιος θέλει να το φαει. Για αποθήκευση δεν ξερω αλλά δεν νομίζω να θέλει ιδιαίτερες συνθήκες. Στα σούπερ μάρκετ στα ράφια τα έχουν

cristina112
15-12-10, 12:31

Σιγά μην δώσεις 15 διαφορετικά γλυκά...το γλυκό του κουταλιού αρκεί, βλέπω ότι θα έχεις και μεγάλο μέγεθος.
Εγώ θα σου πω μόνο ότι καλό θα ήταν να μην τα ετοιμάσεις πολύ καιρό πριν,γιατί υπάρχει περίπτωση το γλυκό να πιάσει ένα στρώμα μούχλας... δεν ξέρω για ποιό λόγο γίνεται αυτό...μπορεί να συμβαίνει μόνο με τα σπιτικά που δεν έχουν πολλά συντηρητικά...καλό θα ήταν σε κάθε περίπτωση να τα τσεκάρεις 1-2 μέρες πριν,αν τα έχεις συσκευάσει νωρίτερα.

peny
15-12-10, 12:36
Σιγά μην δώσεις 15 διαφορετικά γλυκά...το γλυκό του κουταλιού αρκεί, βλέπω ότι θα έχεις και μεγάλο μέγεθος.
Εγώ θα σου πω μόνο ότι καλό θα ήταν να μην τα ετοιμάσεις πολύ καιρό πριν,γιατί υπάρχει περίπτωση το γλυκό να πιάσει ένα στρώμα μούχλας... δεν ξέρω για ποιό λόγο γίνεται αυτό...μπορεί να συμβαίνει μόνο με τα σπιτικά που δεν έχουν πολλά συντηρητικά...καλό θα ήταν σε κάθε περίπτωση να τα τσεκάρεις 1-2 μέρες πριν,αν τα έχεις συσκευάσει νωρίτερα.

Α!! Αυτό το ξέρω πρέπει να τα αποστειρώσεις πρώτα τα βαζάκια!!!! Η συνυφάδα μου τα έπλυνε στο πλυντήριο πιάτων πριν. Μερικες τα βράζουν πρώτα.

cristina112
15-12-10, 12:41
Α!! Αυτό το ξέρω πρέπει να τα αποστειρώσεις πρώτα τα βαζάκια!!!! Η συνυφάδα μου τα έπλυνε στο πλυντήριο πιάτων πριν. Μερικες τα βράζουν πρώτα.

Ναι,τα βράζεις τοποθετημένα ανάποδα σε μια πετσέτα,αφού πρώτα τα έχεις πλύνει και μόλις τα βγάλεις,βάζεις κατευθείαν το γλυκό.Έτσι τουλάχιστον τα έκανε ο Παρλιάρος.Αλλά δεν ξέρω αν πιάνουν μούχλα όλα ή μόνο τα χειροποίητα.Την οποία βέβαια αφαιρείς από πάνω(χωρίς παρενέργειες).

pokopikos
15-12-10, 14:15
Εμάς η βάφτισή μας είνι 26/12 και τα βαζάκια τα ετοίμασα 13/12.Τα βαζάκια πλύσιμό απαραίτητα αλλά αν το γλυκό είναι εμπορίου δεν χρειάζεται αποστείρωση γιατί αντί για ζάχαρι περιέχει γλυκόζη.ΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! και καλό σκούπισμα πριν τα γεμίσεις με στεγνή πετσέτα.

ada9
15-12-10, 14:30
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!!!!!!

Το γλυκο θα το παρω μαλλον ετοιμο, η μαμα μου φτιαχνει τετοια, αλλά δε ξερω αν θα βολεψει τοτε!οπως κ να χει παντως συμφερει πάρα πολυ σε σχεση με τα γλυκα ζαχαροπλαστειου κ εχει κ αλλη χαρη!
Ο Μάμμωνας εχει κ υλικά για μπομπο?

peny
15-12-10, 15:07
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!!!!!!

Το γλυκο θα το παρω μαλλον ετοιμο, η μαμα μου φτιαχνει τετοια, αλλά δε ξερω αν θα βολεψει τοτε!οπως κ να χει παντως συμφερει πάρα πολυ σε σχεση με τα γλυκα ζαχαροπλαστειου κ εχει κ αλλη χαρη!
Ο Μάμμωνας εχει κ υλικά για μπομπο?
Ναι! Υλικά για μπομπό έχει! Εγώ το μετανιωσα γιατί πήρα από τον Αdorex τα υλικά που δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοί και σε κάνουν να μετανιώνεις και την τελευταία δεκάρα που τους αφήνεις και μετά πηγα στον Μαμμωνα για να πάρω κατι λίγα.Καμία σχέση!!Αυτά παθαίνεις αμα είσαι από την επαρχία και μεσα σε ώρες προσπαθείς να τα κλείσεις όλα!!!Σίγουρα πάντως σε συμφερει από του ζαχαροπλαστείο τα γλυκα.Εμένα μου ζήταγαν 1,60 εδώ και δυομισι χρόνια Και τελικά τα πηρα 1,30

koukounaki
15-12-10, 16:25

Οταν λετε θελει επαγγελματικο ΑΦΜ, εννοειται οποια δηποτε ειδικοτητας?

sandy8
13-01-11, 23:19
Κοριτσια μηπως ξερετε στη θεσσαλονικη που θα βρω βαζακια?

ΝΟΥΝΟΥ
13-01-11, 23:23
ρωτα στον αναγνωστου κοντα στον ΟΣΕ ..κι εγω παντως απο τον χαλκιαδακη παρηγγειλα...0,17 το τεμ.

cristina112
14-01-11, 00:45
Κοριτσια μηπως ξερετε στη θεσσαλονικη που θα βρω βαζακια?

Έχει κάτι μαγαζιά στην Φράγκων με βαζάκια,αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο φτηνά όσο του Χαλκιαδάκη.Βέβαια αυτό που λέει η κοπέλα ότι έχει 0,17 μπορεί να είναι το πολύ μικρό.Για ένα αρκετά μεγάλο που είχα ρωτήσει πριν ένα χρόνο,μου είχανε πει 0,50.Αν τα πάρεις από άλλη πόλη,θα πρέπει να υπολογίσεις και τα μεταφορικά.

ΝΟΥΝΟΥ
22-01-11, 21:25
τα 106 μλ κανουν 0,17 με το καπακι.