PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζαλιζεται στο αυτοκινητο

Fivi
13-05-08, 22:00
Θα ηθελα να μου δωσετε τη βοηθεια σας αν εχετε παρομοιο προβλημα.
Η κορη μας 23 μηνων, ζαλιζεται στο αυτοκινητο και κανει εμετο. Το θεμα ειναι οτι δεν ζαλιζεται "μονο" σε μεγαλες αποστασεις, αλλα ακομη και 10 λεπτα αποσταση. Ρωτησα τον παιδιατρο τι να κανω, και μου ειπε να της δινω vomex στα ταξιδια.....αλλα μεσα στην πολη? Ποσες φορες θα παμε ταξιδι το χρονο?
Εχω δοκιμασει να μην την ταιζω πριν μπει στο αυτοκινητο, αλλα μας εχει τυχει να εχει πιει μονο γαλα πριν 2-3 ωρες και να κανει εμετο σε 5 λεπτα αποσταση.
Επισης εχω δοκιμασει να της δινω κατι στερεο (π.χ.φρυγανια-κρακερς...) αλλα τιποτα, αν της ερθει δεν προλαβαινουμε!
Και το κακο ειναι οτι αυτο συμβαινει αρκετα συχνα...φοβαμαι μηπως γινει και συνηθεια στο τελος και δεν ειναι οτι καλυτερο για το στομαχι της. :(

biky
13-05-08, 23:28
να σε ρωτησω κατι ?
ζαλιζεται ασχετα με το ποιος οδηγαει?
σε ρωταω γιατι παντα σαν παιδι ζαλιζομουν στο αμαξι αλλα υπο ορισμενες συνθηκες,
ζαλιζομουν π.χ. αν ο οδηγος ηταν αποτομος η οδηγαγε πολυ διαφορετικα απο τον τροπο του μπαμπα μου,
ζαλιζομουν αν ειχε το αμαξι μεσα αποσμητικα αυτοκινητου (ακομα το παθαινω...) αν βαζεις δοκιμασε να τα βγαλεις για λιγο καιρο.
ζαλιζομουν αν κοιταγα στο πλαι και οχι μπροστα
δεν ξερω αν βοηθησει κατι αν θυμηθω και κατι αλλο θα σου πω

mana3
13-05-08, 23:40
Πρόσεξε επίσης μήπως το αυτοκίνητο έχει σκληρες αναρτήσεις και κοπαναει όπως λέμε.

Εχει ζαλαδες με οποιοδήποτε αυτοκίνητο;

elenik
14-05-08, 01:46
Eπισης αν ζαλιζεται μονο στο πισω καθισμα. Ο δικος μου ετσι "ισχυριζεται"

biky
14-05-08, 01:50
να ξερεις οτι εινα αληθεια :wink:
ακομα και τωρα στα 28 μου δεν καθομαι πισω για αυτον τον λογο

motherof2
14-05-08, 09:24

Ακριβώς το ίδιο και εγώ... θυμάμαι πηγαίναμε στη θεία μου (απόσταση Υμηττός-Ν. Σμύρνη!!) και έκανα εμετό!!
1. ο μπαμπάς μου οδηγούσε και οδηγά ακόμη -οχι απότομα- αλλά με τρόπο που ζαλίζεσαι
2. το αυτ/το μας είχε "πλαστικά" καθίσματα (μιλάμε για το 80 έτσι?) και όταν ζεσταίνονταν από τον ήλιο, εμένα μου "βρωμάγανε" και μου ερχόταν αναγούλα (το ίδιο μπορεί να ισχύει και για αποσμητικά αυτοκινήτου)
3. είτε είχα φάει, είτε όχι πάντα κάτι έβρισκα και έβγαζα από το στομάχι μου!!!!!

δυστυχώς δεν μου πέρασε η "ευαισθησία" παρά μόνο όταν άρχισα να είμαι πλέον εγώ ο οδηγός :)
άντε βρε!! πόσα χρονάκια πρέπει να περιμένεις :lol: :lol: :lol: :lol:

Fivi
14-05-08, 13:57

:lol: :lol: :lol:
Εγω ειμαι 32 και ακομα ζαλιζομαι!!! εκτος αν οδηγω εγω.

Τωρα οσον αφορα αυτα που ειπες biky
ειτε οδηγαω εγω, ειτε ο αντρας μου εμετο κανει (αποδεδειγμενο)
Εγω ειμαι πιο νευρικη στην οδηγηση απο τον αντρα μου, αλλα οταν εχω την Ηλεκτρα μεσα, παω σαν κοτα και πολυ προσεκτικα.
Αποσμητικα αυτοκινητου δεν ειχαμε ποτε, γιατι ζαλιζουν εμενα πρωτα απο ολα!!! :)
Τωρα το οτι κοιταει στο πλαι και οχι μπροστα ειναι ενα προβλημα και το εχω σκεφτει, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο, γιατι εχω δυο καθισματακια πισω και δεν χωραει να το βαλω στο κεντρο.

mana3 το αυτοκινητο μας ειναι καινουριο, οποτε χλωμο το βλεπω να "κοπαναει" ετσι οπως το εννοεις, το προηγουμενο που ειχαμε "ναι" κοπαναγε και σε αλλο αυτοκινητο δεν την εχω βαλει.

elenik ετσι ισχυριζομαι και εγω!!!! Δεν μπορω να κατσω πισω με τιποτα!!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις και οτι αλλο σας ερθει στο μυαλο ευπροσδεκτο, μηπως μπορεσουμε και βρουμε μια λυση!!!! :roll:

mata
14-05-08, 15:23
Η αδέρφή μου ζαλιζόταν πολύ και η μαμά μου της έβαζε ένα χάπι (αυτό για τον εμετό) κολλημένο με χάνζαπλαστ στον αφαλό της. Δεν ξέρω ποιος τους είχε πει να το κάνουν αλλά έπιανε. Και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να το καταπιεί!Τί να πώ...δεν ξέρω. :roll:

motherof2
14-05-08, 15:34
Η αδέρφή μου ζαλιζόταν πολύ και η μαμά μου της έβαζε ένα χάπι (αυτό για τον εμετό) κολλημένο με χάνζαπλαστ στον αφαλό της. Δεν ξέρω ποιος τους είχε πει να το κάνουν αλλά έπιανε. Και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να το καταπιεί!Τί να πώ...δεν ξέρω. :roll:

ώπα!!!! τί κουλό αυτό!! μήπως ήταν αυθυποβολή??? αλλά εφόσον έπιανε, ό,τι και να ήταν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fivi
14-05-08, 15:48
κουλο ακουγεται αλλα αν πιανει???????
Οποιοδηποτε χαπι για εμετο?
Ανθυποβολη σε 23 μηνων παιδι αποκλειεται να καταλαβει, γιατι θα βαλω το χαπι εκει. Η θα ξανακανει εμετο ή δεν θα ξανακανει και θα την βοηθησει. :roll: ΜΑΚΑΡΙ :roll:
Εχω βαρεθει να πλενω το καθισματακι του αυτοκινητου και το αυτοκινητο...μεσα. :cry:

Litsa T
14-05-08, 19:40
εμετο κάνει μόνο όταν ζαλίζεται στο αυτοκινητο? ο γιος μου μικρος , με το που του ελεγα ότι θα παμε βολτα με το αμαξι, αρχισε να ...ζαλίζεται...
Οταν το έπιασα ,άρχισα να του λέω :Αλέξη, κανε εμετο. Γιατι μαμα? Γιατι θα παμε βολτα με το αμαξι.
Καμια φορα έκανε!
μετα άρχισα να του δινω να κραταει μια σακουλα και ακομα και τωρα στα 10 ,ειδικα αν κανει ζεστη, με το που ανοιγει την πορτα και του μυρισει κατι παραξενο αρχιζει τον βηχα...

Polina
15-05-08, 11:29
νομίζω ότι υπάρχουν και κάτι βραχιολάκια που πουλάνε στα φαρμακεία για τον εμετό...δεν θυμάμαι πως λέγονται, όμως στα φαρμακεία θα γνωρίζουν.

mata
15-05-08, 11:40
κουλο ακουγεται αλλα αν πιανει???????
Οποιοδηποτε χαπι για εμετο?
Ανθυποβολη σε 23 μηνων παιδι αποκλειεται να καταλαβει, γιατι θα βαλω το χαπι εκει. Η θα ξανακανει εμετο ή δεν θα ξανακανει και θα την βοηθησει. :roll: ΜΑΚΑΡΙ :roll:
Εχω βαρεθει να πλενω το καθισματακι του αυτοκινητου και το αυτοκινητο...μεσα. :cry:

Μπα...δε νομίζω να ήταν αυθυποβολή!!!!!Πάντως δεν χάνεις τίποτα με μια δοκιμή μια που δεν χρειάζεται να επιβαρυνθεί ο οργανισμός του παιδιού, με την κατάποση του χαπιού, επειδή είναι μικρό!!!Τα χαπάκια ήταν κάτι μικρά κίτρινα. Τωρα για όνομα........θα σας γελάσω γιατί πέρασαν πολλάααα χρόνια!!!!!!!!!!! :wink: :D :D

irenedur
15-05-08, 19:58
εχω το ιδιο προβλημα με την Fivi και τωρα που ερχεται καλοκαιρι τρεμω
στην ιδεα πως θα κανουμε αποστασεις για μπανιο

ακομα και για διακοπες που θα παμε......

εμας δεν ειναι μονο αυτα τα συμπτωματα,μολις κανει εμετο,μετα δεν θελει
να κατσει στο καθισματακι με τιποτα κλαιει και θελει μονο αγκαλια....

και αντε να εχεις 10 λεπτα αποσταση,αμα εχεις ομως 2 ωρες και
συμβει στην μεση τις διαδρομης,τι κανεις???
το κρατας το μωρο αγκαλια,μεσα σε εθνικη ας πουμε ή στην κινηση?
εγω το φαβαμαι,πολλα συμβαινουν....

βεβαια σε αντιθεση με την συμφορουμιτισα,εμενα ο γιατρος μου
απαγορεψε να τις δωσω το οτιδηποτε.....

Litsa T
15-05-08, 20:19
και αντε να εχεις 10 λεπτα αποσταση,αμα εχεις ομως 2 ωρες και
συμβει στην μεση τις διαδρομης,τι κανεις???
το κρατας το μωρο αγκαλια,μεσα σε εθνικη ας πουμε ή στην κινηση?
εγω το φαβαμαι,πολλα συμβαινουν....

Κοριτσάκια, προσοχή.δεν πρεπει να αφηνουμε ουτε ενα λεπτο το παιδι στην αγκαλια στο αμαξι ασχετα το που θα παμε.

http://www.police.gov.cy/police/police.nsf/All/922D4CE79DD056F7C2257424002C8691/$file/LEAFLET%20A4%20A.pdf

Έχει υπολογιστεί ότι τα παιδικά καθίσματα αυτοκινήτου, όταν χρησιμοποιούνται σωστά, μειώνουν κατά 70% τον κίνδυνο θανάτου ή σοβαρού τραυματισμού σε παιδιά ηλικίας κάτω των 5 ετών. Ακόμη και σε σύγκρουση μέτριας βαρύτητας, αν το παιδί κρατιέται στην αγκαλιά, μπορεί:

να εκσφενδονιστεί μέσα ή έξω από το αυτοκίνητο,

να λειτουργήσει σαν "αερόσακκος" για τον ενήλικα που το κρατάει, με αποτέλεσμα βαρύτατες σωματικές κακώσεις.

Το βάρος του παιδιού σε μια σύγκρουση με μέτρια ταχύτητα γίνεται 30 φορές μεγαλύτερο, δηλαδή ένα παιδί 3 χρόνων αποκτά βάρος σύγκρουσης περίπου 500 κιλά!
πληροφοριες απο http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=217&st=2

IOKASTH
15-05-08, 20:23

Ακριβώς το ίδιο και εγώ... θυμάμαι πηγαίναμε στη θεία μου (απόσταση Υμηττός-Ν. Σμύρνη!!) και έκανα εμετό!!
1. ο μπαμπάς μου οδηγούσε και οδηγά ακόμη -οχι απότομα- αλλά με τρόπο που ζαλίζεσαι
2. το αυτ/το μας είχε "πλαστικά" καθίσματα (μιλάμε για το 80 έτσι?) και όταν ζεσταίνονταν από τον ήλιο, εμένα μου "βρωμάγανε" και μου ερχόταν αναγούλα (το ίδιο μπορεί να ισχύει και για αποσμητικά αυτοκινήτου)
3. είτε είχα φάει, είτε όχι πάντα κάτι έβρισκα και έβγαζα από το στομάχι μου!!!!!

δυστυχώς δεν μου πέρασε η "ευαισθησία" παρά μόνο όταν άρχισα να είμαι πλέον εγώ ο οδηγός :)

AKΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ Κ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ...

irenedur
16-05-08, 19:28
[quote="ΛΙΤΣΑ"]

Κοριτσάκια, προσοχή.δεν πρεπει να αφηνουμε ουτε ενα λεπτο το παιδι στην αγκαλια στο αμαξι ασχετα το που θα παμε.
/quote]

ναι βρε αυτο λεω,πως δεν το κανω και ουτε προκειται
γι'αυτον τον λογο τρεμω στα ταξιδια

Litsa T
16-05-08, 21:11
εχεις δοκιμασει να της δωσεις κατι να απασχολειται? ενα αρκουδακι , μια πιπιλα, ενα μαξιλαρακι, ή να της αποσπασεις την προσοχη παιζοντας καποιο παιχνιδι? να της λες τραγουδακια ?
Εγω παντως στο αυτοκινητο δεν μπορω με τιποτα να γυρισω να κοιταξω πισω, αν το κανω γινομαι χειροτερα απο τα παιδια :oops:

Olg@
17-05-08, 04:04
[quote=ΛΙΤΣΑ]

/quote]

ναι βρε αυτο λεω,πως δεν το κανω και ουτε προκειται
γι'αυτον τον λογο τρεμω στα ταξιδια

Επειδή αντιμετωπίζουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα και επίσης ταξιδεύουμε πάρα πολύ, η μόνη εφικτή λύση είναι να προγραμματίζουμε το ταξίδι μας τις ώρες του ύπνου της. Έτσι για τις σχετικά κοντινές αποστάσεις φροντίζω να την ξυπνήσω πολύ νωρίς το πρωι ώστε κοντά στις 10:30 να νυστάξει και να ξεκινήσουμε ή να ταξιδέψουμε κοντά στο μεσημεριανό της ύπνο. Για τις μεγάλες αποστάσεις (6 - 7 ώρες) ταξιδεύουμε πάντα νύχτα ώστε να κοιμάται σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού. Μπορεί να ακούγεται κουραστικό για τους γονείς αλλά δεν είναι, με την έννοια ότι το μωρό κοιμάται δεμένο στο καρεκλάκι του και εσύ είσαι πιο χαλαρός. Άσε που γλιτώνεις την γκρίνια που συνεπάγονται τα πολύωρα ταξίδια :wink:

Fivi
18-05-08, 15:06
εχεις δοκιμασει να της δωσεις κατι να απασχολειται? ενα αρκουδακι , μια πιπιλα, ενα μαξιλαρακι, ή να της αποσπασεις την προσοχη παιζοντας καποιο παιχνιδι? να της λες τραγουδακια ?
Εγω παντως στο αυτοκινητο δεν μπορω με τιποτα να γυρισω να κοιταξω πισω, αν το κανω γινομαι χειροτερα απο τα παιδια :oops:

Δυστυχως το εχω δοκιμασει αυτο, δεν πιανει....αλλα και εγω δεν ειμαι "ανετη" να κοιταω πισω για της αποσπω την προσοχη!!! Ζαλιζομαι και εγω :oops:

Παντως αυτο που λεει η Olg@ ειναι δεδομενο, να ταξιδευουμε ωρες που κοιμαται, αλλα μεσα στην Αθηνα????

mata
30-05-08, 09:57
Fivi, τί έγινε τελικά;;Εκανες κανένα πείραμα μήπως πετύχει αυτό με τον αφαλό; :wink:

Fivi
30-05-08, 21:28
Fivi, τί έγινε τελικά;;Εκανες κανένα πείραμα μήπως πετύχει αυτό με τον αφαλό; :wink:

Λοιπον φυγαμε την περασμενη Παρασκευη 5.00 το πρωι για να κοιμαται και να μην ζαλιστει, αλλα που τετοια τυχη!!!! Μια ωρα πριν φτασουμε....αρχισε να κανει εμετο, με αποτελεσμα να φτασουμε μετα απο 2 ωρες!!! :? Και δεν ειχε φαει τιποτα, ηταν απο το βραδυ με το γαλα της. Αφου η καημενη, τη λυπηθηκαμε, εβγαζε σαλια και δεν ηθελε με τιποτα να κατσει μεσα στο αυτοκινητο.
Σημερα που γυρισαμε, δεν το διακινδυνευσαμε και της δωσαμε vomex συμφωνα με τις οδηγιες του παιδιατρου. Ευτυχως πηγαν ολα μια χαρα!!!! :D

Mata το επομενο πειραμα, μεσα στην Αθηνα, θα ειναι το δικο σου!!! :)
Ελπιζω να πιασει και να μην χρειαζεται να της δινω φαρμακα. :)

mata
02-06-08, 17:39
Αχ βρε Fivi! :( Το καυμένο το παιδί!Τί ταλαιπωρία και για σας αλλά και γι'αυτό!Να θέλεις να πάς μια βόλτα και να είσαι με την ψυχή στο στόμα!Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση και όσο για το γιατροσόφι, ελπίζω να πιάσει, γιατί το σκέφτεσαι να δίνεις στο παιδί vomex ακόμα και για μικρές αποστάσεις. Θα ρωτήσω και τη μαμά μου, αν θυμάται κάποια λεπτομέρεια που μπορεί να είναι χρήσιμη! :wink:

mata
06-06-08, 14:28
Fivi μου ρώτησα τη μαμά μου. Μου είπε ότι έβαζε ασπιρίνη κανονική όχι παιδική στον αφαλό με χάνζαπλαστ. Λέει ότι της το είχε πεί ο γιατρός να το κανει και μου είπε ότι πετύχαινε τελικά και δεν έκανε εμετό. Σόρρυ που έκανα λάθος και σου είπα ότι βάζουμε στον αφαλό το χάπι για τη ναυτία. :oops: Ελπίζω τώρα με την ασπιρίνη να έχετε καλά αποτελέσματα! :wink:

mata
24-06-08, 10:29
Fivi τί έγινε τελικά με τη μικρή;;;Τα ίδια;;;

Fivi
24-06-08, 16:08
Mata δεν το εχω κανει ακομα!!!! :oops:

Ηθελα για σιγουρια να ρωτησω και τον παιδιατρο, αν τυχον εχει επιπτωσεις, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που κανει ζεστη, η ασπιρινη λογικα θα λιωσει. Σκεφτομουν μηπως απορροφα ο οργανισμος τις ουσιες της ασπιρινης και ισως δεν κανει. Αλλα δεν εχω προλαβει ακομα να τον παρω τηλεφωνο, γιατι στις 21/06 ειχε γενεθλια και ειχα προετοιμασιες κτλ. και στις 20/06 το βραδυ χτυπησε στο κεφαλι και καναμε ραμματα. Και οπως καταλαβαινεις τωρα ειμαι λιγο "αλλου" και αυτο με τον εμετο δεν το σκεφτομαι καθολου.
Θα σε ενημερωσω ομως οτιδηποτε γινει.
Μακαρι να μου πει το ΟΚ ο παιδιατρος και να πιασει. :D

Fivi
24-06-08, 18:44
Λοιπον!!!!
Μολις πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι επικινδυνο για το παιδι, μπορω αφοβα να το δοκιμασω. Επισης μου ειπε οτι υπαρχουν πολλα γιατροσοφια, τα οποια σιγα-σιγα αρχιζει και τα δεχεται η ιατρικη. Και μου ειπε οτι αν πιασει θα με βγαλει σε συνεδριο!!!!
Mata ετοιμασου θα γινουμε διασημες!!!!
Οποτε.........παω να αγορασω ασπιρινες και.......ενημερωνω. :wink:

mata
24-06-08, 23:20
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ε........αυτό Fivi μου δεν το περίμενα να σου το πεί ο παιδίατρος. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να σου απαντήσει με επιφύλαξη!!Καλά έκανες πάντως και ρώτησες. Εγώ σου το πρότεινα από την εμπειρία των γονιών μου αλλά σίγουρα δεν είμαι και γιατρός. Σημασία έχει να ακούς, να παίρνεις γνώμες αλλά να ρωτάς και τον γιατρό όταν έχεις τις επιφυλάξεις σου!
Ελπίζω να "πιάσει" το γιατροσόφι για να ησυχάσει και το καυμένο το παιδί, αλλά και εσείς φυσικά.
Φαντάζεσαι ο μελλοντικός γαμπρός να έχει φεράρι και η κόρη σου να του πεί δεν μπορώ να μπώ γιατί ζαλίζομαι;;;;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φιλιά!!!!!!!!!

Fivi
24-06-08, 23:35
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

ΝΤΡΟΠΗ...........................

Μαλλον κατι τετοιο θα ηταν πιο ασφαλες!!!

http://dl7.glitter-graphics.net/pub/569/569147nmlfkdnzlz.gif (http://www.glitter-graphics.com)

mata
25-06-08, 10:58
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ετοιμάστε το κείμενο για τη μελλοντική αγγελία: Ζητείται γαμπρός με ποδήλατο!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Περα από το χιούμορ Fivi μου,ελπίζω σύντομα να ξεπεραστεί το πρόβλημα, γιατί φαντάζομαι τον φόβο σας και την ανησυχία σας, οποτε είναι να πάτε κάπου. :? Περιμένω νέα!!! :) :)

Toula
26-07-08, 03:19
νομίζω ότι υπάρχουν και κάτι βραχιολάκια που πουλάνε στα φαρμακεία για τον εμετό...δεν θυμάμαι πως λέγονται, όμως στα φαρμακεία θα γνωρίζουν.

Εγώ αγόρασα αυτά τα βραχιολάκια (δεν θυμάμαι πώς τα λένε κι έχω πετάξει το κουτάκι :( :( :( ) αλλά κι εγώ "βραχιολάκια" τα ζήτησα στο Φαρμακείο και κατάλαβαν τί ήθελα.

Όσο για την αποτελεσματικότητά τους.....τα φόρεσα αρκετές φορές στην μικρή μου κόρη αλλά όχι για όλη την διαδρομή του 9ωρου ταξιδιού μας. Της τα φορόυσα περίπου 1 ώρα πρίν ξεκινήσουμε και όταν ο δρόμος σταματούσε να έχει πολλές στροφές, τα βγάζαμε. Τις τα ξαναφορούσα μόνο εκεί που ήξερα οτι μετά απο κάποια χιλιόμετρα θα φτάναμε πάλι σε δρόμο με πολλές στροφές για πολύ ώρα.

Τις πιο πολλές φορές είχαμε αποτέλεσμα με τα βραχιολάκια, αλλά έχει τύχει και κάποια φορά που ξεκινήσαμε ίδια ώρα όπως πάντα για το 9ωρο ταξίδι μας - πρωί δηλαδή - κι ενώ δεν της είχα δώσει γάλα απο το προηγούμενο βράδυ - όπως κάνω πάντα - να κάνει εμετό τελικά. Δεν ξέρω γιατί εκείνη την φορά τα βραχιολάκια δεν βοήθισαν. Εγώ πάντως συνεχίζω να τα χρησιμοποιώ και εκτός απο την μια φορά που δεν βοήθισαν, όλες τις άλλες φορές δεν είχαμε εμετούς !

KOSLEN
27-07-08, 00:08
Το εχω ακουσει και εγω αυτο με την ασπιρινη.
Μια γνωστη μου το εκανε στο παιδι της και απο τοτε παντα ασπιρινη στον αφαλο.

Να πανε ολα καλα!

mata
27-07-08, 00:39
Το εχω ακουσει και εγω αυτο με την ασπιρινη.
Μια γνωστη μου το εκανε στο παιδι της και απο τοτε παντα ασπιρινη στον αφαλο.

Να πανε ολα καλα!

Ναι Koslen;;; :wink:

Fivi τί έγινε αλήθεια;;δεν είχαμε νεότερα σου. Το δοκίμασες;;;

sophie13
27-07-08, 13:21
mata,η Fivi βρίσκεται σε διακοπές!!!
Όταν με το καλό γυρίσει φαντάζομαι θα έχεις νέα της.

Franklin
27-07-08, 17:10
Κι εμεις εχουμε προβλημα με εμετο στο αυτοκινητο και μαλιστα ξερνανε και οι δυο ταυτοχρονα και δεν ξερω κατα πού να στρεψω τη σακουλα... Αυτο με την ασπιρινη μου το εχουν πει πολλες μεγαλες μαμαδες και γελουσα...ελεγα τι αλλο θ ακουσω Θεε μου... Μία μαλιστα χτυπιοταν οτι μονο αυτο την εσωσε στα ταξιδια... Τωρα που το λετε αρχισα να το σκεφτομαι... :roll:

Toula
28-07-08, 00:56
Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ γιατί όταν θα επιστρέψουμε απο τα πεθερικά μου, όπου έχουμε αφήσει εδώ κι ενα μήνα τα παιδιά, ο άντρας μου θα΄ναι με την μηχανή του κι έτσι αναγκαστηκα θα οδηγίσω εγω το αυτοκίνητο και με την μικρή θα κάθεται πίσω μόνο η μεγάλη μου κόρη. Οπότε καλό θα΄ναι να μην έχουμε επισόδεια με εμετούς !

Ειδικά ο δρόμος της επιστροφής είναι πολύ δύσκολος γιατί τις πρώτες 2 1/2 - 3 ώρες έχει όλο στροφές, ανηφόρες και κατηφόρες. Ελπίζω να πετύχει αυτό με την Ασπιρίνη !

mata
28-07-08, 08:43
Sophie αν της μιλήσεις μεταβίβασε τις ευχές μου για καλές διακοπές!!! :wink: :D :D

Κορίτσια ο παιδίατρος το είχε προτείνει στην μητέρα μου και εκείνη το εφάρμοζε στην αδερφή μου όταν ήταν μικρή και μου είπε ότι ήταν πολύ αποτελεσματικό!!! :wink: :D

Fivi
03-08-08, 16:26
[quote=Polina]νομίζω ότι υπάρχουν και κάτι βραχιολάκια που πουλάνε στα φαρμακεία για τον εμετό...δεν θυμάμαι πως λέγονται, όμως στα φαρμακεία θα γνωρίζουν.

Μου ειπε και εμενα ο φαρμακοποιος για αυτα τα βραχιολακια, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.

mata,mata,mata.....
Οσο για την ασπιρινη την δοκιμασα καμμια 10αρια φορες. Την μια φορα μου εκανε εμετο. Τωρα ή δεν πιανει, και ετυχε τις υπολοιπες και δεν εκανε εμετο ή πιανει αλλα οχι παντα. Θα συνεχισω παντως να της βαζω, θα δοκιμασω και τα βραχιολακια...και βλεπουμε.
Τωρα μου ειπαν οτι μπορει να φταιει και το καθισματακι αυτοκινητου που εχουμε γιατι ειναι πολυ ξαπλωτο.
Αυτο θα το δουμε πολυ συντομα, βεβαια, γιατι αυτες τις μερες θα παμε να παρουμε ουτως ή αλλως μεγαλυτερο καθισματακι, οποτε....θα δειξει.

Παντως στις διακοπες μας εκανε 2 φορες εμετο μεσα σε μια εβδομαδα και ηταν ΑΠΟΛΑΥΣΗ..... :shock:
Δεν ειχα που και ποτε να πλεινω το καθισματακι και ετσι συμβιβαστηκαμε με ενα νεο αρωμα αυτοκινητου................φοβερο!!!!! :lol: :?

dora
03-08-08, 17:54
Διαβαζα σημερα συγκεκριμενα στο περιοδικο "παιδι και νεοι γονεις" για το συγκεκριμενο προβλημα..
Ελεγε οτι οφειλεται στην κινηση του μεταφορικου μεσου σε σχεση με το συντονισμο ματιων -λαβυρινθου. Ελεγε καποια τρικ οπως το να ταξιδευει νηστικο, να αποφευγονται οι δρομοι με πολλες στροφες, να φοντιζουμε να ταξιδευουμε ωρες που το παιδι κοιμαται, και τελος προτεινε αν το προβλημα ειναι εκτεταμενο να επισκεφτουμε ΩΡΛ ωστε να του χωρηγησει το καταλληλο για την περιπτωση του φαρμακο.
Στο γραφω γιατι και γω δεν ειχα ξανακουσει οτι μπορει να σχετιζεται με κατι τετοιο παντα θεωρουσα οτι ειναι θεμα στομαχιου..
Ισως σε βοηθησει..

mata
05-08-08, 19:59
Fivi χαίρομαι που δεν είχατε τη γνωστή ταλαιπωρία στις διακοπές σας!!!Έστω κι αν έπιασε κάποιες φορές η ασπιρίνη πάλι κέρδος είχατε!!! :wink: Δοκίμασε και τα βραχιολάκια που λένε τα κορίτσια. Μπορεί να πιάσουν κι αυτά!!!!
Φαντάζομαι περάσατε καλά μια που δεν είχατε τα γνωστά παρατράγουδα!!! :wink: :D :D :D :D :D

Toula
18-08-08, 01:14
Λοιπόν, εμείς μόλις σήμερα επιστρέψαμε απο τις διακοπές μας και όλα πήγαν μια χαρά.

Για την Ασπιρίνη ρώτισα την παιδίατρο που είχαμε μέχρι πρόσφατα και που δυστυχώς - λόγο μετακόμησης - δεν μπορούμε να έχουμε πια.

Μου είπε να μην κάνω πειρλαματα με την Ασπιρίνη γιατί ακόμη κι απο τον αφαλό απορροφάτε η Ασπιρίνη απο τον παιδικό οργανισμό και δεν ξέρεις άν θα το πειράξει ή όχι.
Μου είπε πως βοηθάει άν της δώσω μια κουταλιά του γλυκού Ελληνικό καφέ να πιεί - σκέτο ή με λίγη ζάχαρη δεν το ρώτησα, ξέχασα. :oops: :oops: :oops:

Δεν το δοκίμασα όμως τελικά.

Απο βραδύς έφαγε νωρίς φαγητό - ρύζι με κοκκινιστό κοτόπουλο - και δεν της έδωσα γάλα. Το πρωί ξύπνισα τα παιδιά 1 1/2 ώρα πρίν φύγουμε - κατα τις 06.00 με 06.30 κι έβαλα στην μικρή τα βραχιολάκια που σας έχω πεί.

Βέβαια στις στροφες πήγαινα με 50 χλμ. - 60 χλμ. και της έλεγα να καθίσει στη μέση των πίσω καθησμάτων και να κοιτάζει μπροστά και όχι απο τα πλαϊνά παράθυρα. Επίσης την κρατούσαμε απασχολημένη μαζί με την μεγαλύτερη κόρη μου, δηλαδή κάναμε "αναπαράσταση" της εκπομπής "Taxigirl" και παίξαμε κι άλλα διάφορα παιχνίδια κι έτσι ξεχνιόταν. Προσπάθισε να κοιμηθεί λιγάκι στο μεσοδιάστημα απο Άμφισσα για Λαμία αλλά δεν τα κατάφερε γιατί όσο και σιγά να πάω, η στροφές είναι στροφές !

Κατηφορίζοντας για το Χάνι της Γραβιάς την έπιαε μια ελαφριά αναγούλα κι αμέσως σταμάτησα στην άκρη να πάρει λίγο αέρα. Συνεχίσαμε μετά απο 10 λεπτά κι έτσι φτάσαμε χωρίς πρόβλημα στην Λαμία. Περίμενα να κάνω τρείςώρες απο Ναύπακτο στην Λαμία αλλά τελικά τα καταφέραμε σε 2 ώρες και 15 λεπτά παρόλο που νόμιζα πως πάω πιο σιγά κι απο τις χελώνες ! :lol: :lol: :lol: :lol:

Τελικά δεν ξέφω, τα βραχιολάκια βοήθισαν; Ο ταχύτητα που οδηγούσα; Πάντως το σημαντικό είναι πως δεν μου έκανε εμετό. Απο Λαμία μέχρι Γιαννιτσά μετά ο δρόμος είναι πιο εύκολος κι εκεί δεν περίμενα ούτως ή άλλως προβλήματα !

Δεν ξέρω, άν θέλετε δοκιμάστε τα βραχιολάκια. Ίσως τελικά αυτά να κάνουν δουλειά !

Fivi
25-08-08, 15:47
Διαβαζα σημερα συγκεκριμενα στο περιοδικο "παιδι και νεοι γονεις" για το συγκεκριμενο προβλημα..
Ελεγε οτι οφειλεται στην κινηση του μεταφορικου μεσου σε σχεση με το συντονισμο ματιων -λαβυρινθου. Ελεγε καποια τρικ οπως το να ταξιδευει νηστικο, να αποφευγονται οι δρομοι με πολλες στροφες, να φοντιζουμε να ταξιδευουμε ωρες που το παιδι κοιμαται, και τελος προτεινε αν το προβλημα ειναι εκτεταμενο να επισκεφτουμε ΩΡΛ ωστε να του χωρηγησει το καταλληλο για την περιπτωση του φαρμακο.
Στο γραφω γιατι και γω δεν ειχα ξανακουσει οτι μπορει να σχετιζεται με κατι τετοιο παντα θεωρουσα οτι ειναι θεμα στομαχιου..
Ισως σε βοηθησει..

Η επομενη κινηση μας θα ειναι παιδιατρος και ωρυλα σιγουρα!!!!
Φυγαμε ταξιδι για μια εβδομαδα και στο πηγαινε και στο ελα, της δωσαμε vomex, συμφωνα με οδηγιες του παιδιατρου και το αποτελεσμα....εκανε εμετο!!!!
Και το κορυφαιο ηταν που την βαλαμε σε μια κουνια και σε ουτε 10 λεπτα, εκανε εμετο!!!
Τι να πω? Δεν ξερω..... :cry:
Καθισματακι αλλαξαμε αλλα οπως φαινεται δεν εφταιγε αυτο!
Παντως δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο, πρωτον για το παιδι γιατι μετα τον εμετο δεν θελει να μπει στο αυτοκινητο και μετα για εμας που σκεφτομαστε να βγουμε απο το σπιτι και αν το αποφασισουμε, σταματαμε 1.000.000 φορες μεχρι να φτασουμε και στο τελος το πλυσιμο δεν το γλυτωνουμε!
Πολυ ταλαιπωρια!!!

Franklin
25-08-08, 22:57
Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τοση φοβια με την ασπιρινη? Ουτε δηλητηριο να ηταν... Ενταξει καταλαβαινω να μην την παρουν απο το στομα...αν και δεν ξερω το γιατι...αλλα ουτε και την απειροελαχιστη ποσοτητα που απορροφαται απο τον αφαλο? Εμεις παλια που πιναμε με το κιλο τις παιδικες κιολας τι παθαμε? :roll:

Toula
25-08-08, 23:37
Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τοση φοβια με την ασπιρινη? Ουτε δηλητηριο να ηταν... Ενταξει καταλαβαινω να μην την παρουν απο το στομα...αν και δεν ξερω το γιατι...αλλα ουτε και την απειροελαχιστη ποσοτητα που απορροφαται απο τον αφαλο? Εμεις παλια που πιναμε με το κιλο τις παιδικες κιολας τι παθαμε? :roll:

Η παιδίατρος η δικιά μας δεν μου διευκρίνησε άν πειράζει και η παιδική Ασπιρίνη στον αφαλό (δεν ήξερα οτι υπάρχει και σε παιδική δόση) πάντως φαντάζομαι πως η Ασπιρίνη η κανονική πιθανών να πειράξει τα ή κάποια παιδιά και γι΄αυτό μου είπε να μην την χρησιμιποιήσω.

Και δεν νομίζω να είναι σίγουρο άν η ποσότητα που απορροφάται απο τον αφαλό είναι μικρή ή μεγάλη.

Θα μου πείς πως τα παιδιά των οποίων οι μανάδες χρησιμοποιούσαν αυτή την μέθοδο μάλλον δεν έπαθαν τίποτα, οπότε γιατί να μην την χρησιμοποιήσουμε κι εμείς, αλλά παλιά καμιά φορά κάποια "γιατροσόφια" είχαν και μοιραία κατάληξη και οι μανάδες δεν ήξεραν απο τί πήγε το παιδί, οπότε το διακυνδινεύεις;

Εγώ πάντως όχι και για να λέει η παιδίατρος κάποιο λόγο θα΄χει !

Αθηνά3
04-04-09, 12:52
καλημέρα μανούλες!!!
η κόρη μου ειναι 19 μηνων κι ενω δεν την ενοχλουσε το αυτοκίνητο,εδώ και 1 μήνα την ενοχλεί!Εντωμεταξυ απο 3 μηνων κανπουμε βολτες και παντα της αρεσε!2 φορές την εχω βαλει και τος 2 εχει κάνει εμετο!
τι να αλλαξε?

snowwhite
04-04-09, 12:57
κάπου έχω διαβάσει ότι τα παιδιά αρχίζουν να ζαλίζονται μετά τον πρώτο χρόνο.....

kimi
04-04-09, 18:15
Ρε παιδια και εμας με το που χρονησε μας εχει πεθανει,ειτε παμε 4 ωρες ταξιδι ειτε μιση ωρα θα κανει 3 φορες εμετο, κουβαλαω 2-3 αλλαξιες καθε φορα, η παιδιατρος μας ειπε να πηγαινουμε βολτα με αδειο στομαχι αλλα αυτο δε γινεται ρε κοριτσια, υπαρχει αλλη λυση??? :cry:

teacher
06-04-09, 13:49
μη μου λετε τετοια και περιμενω να χρονισει για να σταματησει τον εμετο :(
εμας ο παιδιατρος μας συστησε vomex (3ml) κανα μισαωρο πριν το ταξιδι και νηστικος οσο αυτο ειναι εφικτο.

επειδη εγω ζαλιζομουνα απο πιτσιρικι (και ακομα δηλαδη) θα σας πω τι με πειραζει(το εφαρμοζουμε οσο μπορουμε και εμεις με το μικρο)

οχι στα αποτομα ξεκινηματα(επιταχυνσεις) και σταματηματα(νιωθεις οτι σου ανεβαινει το στομαχι στο λαιμο). η ταχυτητα δεν ειναι προβλημα(ποσο να τρεξεις με ενα μωρο αλλωστε?) αρκει ο οδηγος να μην την εχει δει σουμαχερ και περνει αποτομα τις στροφες :wink:

οχι στην πολυ ζεστη.ζαβλακωνει.μετρια θερμοκρασια στο αυτοκινητο.και ανοιγουμε και κανα παραθυρο για να μπαινει φρεσκος αερας(εννοειται οτι δεν καπνιζουμε)

εχω παντα μαζι μου μαντιλακια με αρωμα λεμονι.αμα τα μυρισεις λιγο αισθανεσαι καλυτερα.υπαρχουν και στο φαρμακειο κατι βραχιολακια(οπως αυτα που φορουν οι αθλητες στο τενις για να σκουπιζουν τον ιδρωτα) που τα φορας και πιεζουν ενα συγκεκριμενο σημειο στον καρπο και δεν ζαλιζεσαι.δεν ξερω αν κανουν για πιτσιρικια

αυτα τα ολιγα

anemoni
06-04-09, 13:54
Κι εγώ ζω μια κόλαση με το αυτοκίνητο. Τρία παιδιά και ζαλίζονται και τα τρία! Συν μία εγώ, τέσσερις. Πότε θα μας φουντάρει σε κανέναν γκρεμό ο άντρας μου ο δύστυχος δεν ξέρω!!!! Πάντως όλα αυτά που έγραψε η teacher ισχύουν. Βοηθάνε πολύ, αλλά φυσικά δεν εξαφανίζουν το πρόβλημα. Εμείς πλέον χωρίς vomex δεν κάνουμε κανένα ταξίδι, γιατί υποφέρουν πολύ. Ένα σας λέω: καλά κουράγια, τα είκοσι πρώτα χρόνια είναι δύσκολα!!!

Αθηνά3
07-04-09, 01:35
κορίτσια τι ειναι το vomex?σιρόπι είναι?ποσο μπορει να πιει το μωρο και πριν ποση ωρα?είναι κατι σαν τη δραμαμίνη?

Αθηνά3
07-04-09, 02:05
Διαβασα οτι εχει και υπόθετο!οταν δινετε στο παιδι vomex του φερνει υπνηλία?το εχετε και νηστικό?

micnat
07-04-09, 09:35
Αυτά που λέει η teacher δουλεύουν καλά για την ανακατωσούρα, ομαλή οδήγηση, καθαρός αέρας, επίσης βοηθάει να τους μαθαίνεις να κοιτάνε έξω κάπου μακριά κοντά στον ορίζοντα, σύννεφα, βουνά, κλπ.
Η Φοίβη μου εμένα ζαλίζεται, ιδιαίτερα όταν ήταν 2 - 3 χρονών είχαμε έντονο πρόβλημα, από τότε έχει αρχίσει να βελτιώνεται πολύ.

Αυτό που κάναμε, ήταν να προσπαθούμε να μην είναι φαγωμένη, π.χ. το πρωϊ ξεκινούσαμε και την είχαμε νηστική και έπινε γάλα εκεί που πηγαίναμε, και αυτό που είδαμε πως βοηθούσε ήταν οι καραμέλες, και τώρα που έχει μεγαλώσει πιά και μπορεί, οι τσίχλες. Δεν πάμε πουθενά χωρίς μαστίχες :lol:
Φάρμακο δεν έχω δώσει ποτέ, δεν τα προτιμάω...

jena
07-04-09, 10:07
Κι εμενα ξεκινησε να ζαλιζεται προσφατως.... Να φανταστειτε, το Σαββατο σε διαδρομη 10-15 λεπτων καναμε σταση! :shock:
Ειναι πολυ δυσκολο, και πλεον σκεφτομαι πώς θα κανουμε τα ταξιδια των 4 ωρων (στο χωριο που παμε σε καθε ευκαιρια)...

Δοκιμασα vomex... δεν εκανε τιποτα! Ισως και να ηταν χειροτερα, ζαλιστηκε στο 1ο μισαωρο, και δεν κοιμηθηκε καθολου (μου ειχαν πει οτι το φαρμακο αυτο προκλει υπνηλια, αλλα τπτ!)

Δεν νομιζωοτι υπαρχει τιποτα που μπορω να κανω... Απλα δεν της δινω γαλα, οπωσδηποτε οχι πορτοκαλαδα... και προσπαθουμε να ταξιδευουμε νυχτα για να κοιμαται....

anemoni
07-04-09, 14:50
Εγώ με το vomex σώθηκα. Ναι είναι σιρόπι. Ναι μπορεί να φέρει υπνηλία. Εξαρτάται από το παιδί. Εγώ το δίνω και στα τρία και μόνο το ένα κοιμάται!!!! Πάντως κι ο μικρός που είχε τρομερό πρόβλημα τώρα δεν ζαλίζεται καθόλου. ΔΕν άντεχα άλλο να είμαι τρεις ώρες στο αυτοκίνητο με ένα παιδί να κλαίει κι άλλα δύο να γκρινιάζουν και να ανακατεύονται!!! Δοσολογίες γράφει μέσα στις οδηγίες.

Αθηνά3
07-04-09, 22:31
Σας ευχαριστώ μανούλες!

Olg@
08-04-09, 00:39
Και εμείς με το Κατερινάκι έχουμε ένα θέμα με τα ταξίδια ... ζαλίζεται ακόμα και στο μισάωρο και κάνει εμετό ... ρεκόρ μας τέσσερις φορές σε ένα ταξίδι Θεσσαλονίκη - Πάτρα!!!
Αυτό που μας βοήθησε παααρα πολύ, εκτός απο το να προγραμματίζουμε τα ταξίδια μας σύμφωνα με τις ώρες του ύπνου της, είναι το φορητό dvd player. Προσηλώνεται, βλέπει το πρόγραμμα και δεν ζαλίζεται καθόλου. Τις προάλλες πήγαμε - ήρθαμε Πάτρα - Αθήνα ( που δεν είναι και απο τα καλύτερα οδικά δίκτυα), ήταν ξύπνια σε μεγάλο μέρος της διαδρομής και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Το προσαρμόζουμε στο προσκέφαλο του συνοδηγού, το συνδέουμε με τον αναπτήρα αυτοκινήτου και είμαστε έτοιμοι. Εννοείται πως το χρησιμοποιούμε μόνο για ταξίδια και όχι σε κοντινές μέσα στην πόλη αποστάσεις.
Φάρμακο δεν της έχω δώσει ποτέ, η παιδίατρος μου είπε οχι σε τόσο μικρά παιδιά. Για τα βραχιολάκια έχω ακούσει ότι δεν βοηθάνε καθόλου ...

ΒΕΡΑ
25-05-09, 08:46
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Χτες πήραμε τη μικρή μια ημερίσια εκδρομή προς Ξυλόκαστρο και στην επιστροφή (είχε και κίνηση, κάναμε 2,5ώρες) με το που φτάσαμε στο τετράγωνο του σπιτιού μας άρχισε να κλαίει και με το που σταματάμε το αμάξι να την κατεβάσουμε αρχίζει να ξερνάει ό,τι είχε στο στομάχι της. Τέτοιο εμετό ... αφού απορώ πού τα είχε τόσα υγρά και τα έβγαλε. Είναι η τρίτη φορά που κάνει εμετό στο αμάξι και αυτή τη φορά παραήταν. Και το κακό είναι ότι την κοίμησα και νηστική τελείως κατόπιν εντολής της παιδιάτρου. Έχει κανένας καμια συμβουλή για να αντιμετωπιστεί η ζαλάδα στο αμάξι? Έχουμε εξωχικό και σκοπεύουμε να πηγαίνουμε τα Σαββατοκύριακα.

evita
25-05-09, 15:18
Και μεις είχαμε πρόβλημα ακόμα και σε ίσιο δρόμο στην Εθνική. Εφάρμοσα τη συμβουλή της παιδιάτρου να του δίνω λίγο ψωμάκι πριν (εννοείται χωρίς να έχει φάει τίποτα άλλο) για να τραβάει τα υγρά και κάναμε ταξίδι σε έναν από τους χειρότερους δρόμους και τη γλυτώσαμε. Συγχρόνως προσπαθούμε να ταξιδεύουμε ώρες που κοιμάται, να μην έχει ζέστη στο αμάξι και να ακούμε παιδικά τραγουδάκια (τόσο που κοντεύουμε να ξεράσουμε εμείς στο τέλος).

ΒΕΡΑ
25-05-09, 21:59
Εγώ σκεφτόμουν την επόμενη φορά να ταξιδέψουμε μετά τις 8 που κοιμαται γιατί το μεσημέρι (που πάλι κοιμάται) θα τρελλαθούμε στη ζέστη. Αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι αν κοιμηθεί 3 ώρες και μετά ξυπνήσει για να της δόσουμε γάλα μπορεί να μην ξανακοιμηθεί ... ενώ αν της έχουμε δώσει το γάλα θα την πάμε κατευθείαν στο κρεβάτι της. Δε μπορώ να της δώσω το γάλα της κανονικά αφού θα κοιμηθεί???

fysalida
04-08-09, 15:31
η μικρούλα μου ζαλίζεται πολυ στο αυτοκινητο...σε μακρινες διαδρομες με απαιτητικους δρόμους (στροφες) δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανει εμετο και 3 φορες και παραπανω...
οταν προκειται να ταξιδεψουμε δεν της δινω τιποτα να πιει ή να φαει....ειναι σωστο αυτο;
επίσης δεν της εχω δωσει ποτε δραμαμίνη γιατι δεν εχω ρωτησει και την παιδιατρο αν κανει για την ηλικια της, ειναι κοντα στα 2μιση, και δεν ξερω αν θα ηταν αποτελεσματική.
Εξαλλου θα προτιμουσα να μην της δινω φαρμακα..
μπορω να αντιμετωπισω καπως αλλιως την κατασταση;
Σας ευχαριστω.

ΤΙΤΗ
04-08-09, 15:45
Για δες εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=37750&highlight=BAND.
νομίζω κάνει και για παιδιά.φυσικά ρώτα πρώτα και τον παιδίατρο

fysalida
04-08-09, 15:57
τιτη μου σε ευχαριστω για το λινκ..διαβασα τα σχολια και θα ρωτησω την παιδιατρο...πολυ καλη ιδεα μου ακουγεται..αν πιανει κιολας....

ΝΤΙΝΤΙ
04-08-09, 16:06
εμεις ταξιδεψαμε πριν μια εβδομαδα και ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα φυσαλιδα μου.
Πηρα τηλ.την γιατρο μας για να μου δωσει κατι για τον μικρο μου και μου ειπε πως σε αυτη την ηληκια (3,5 χρονων)δεν μπορει να δωσει τιποτα.Υπαρχουν βεβαια κατι χαπακια που ειναι σαν καραμελες αλλα αυτα τα δινουμε σε παιδακια πανω απο 7 χρονων.
Στην αισχατη περιπτωση μου ειπα μονο αν θελω να δωσω ενα κουταλακι του γλυκου απο το σιροπακι που ειχαμε παρει οταν ειχαμε γαστρεντεριτιδα και τον ειχε βοηθηση με το στομαχακι του,
Ετσι αποφασισαμε να ταξιδεψουμε νυχτα που ο μικρος κοιμοταν και ευτυχως δεν καταλαβε τιποτα και το ταξιδι μας ηταν μια χαρα.

fysalida
04-08-09, 16:29
αυτο ειπαμε και εμεις με τον αντρα μου ντιντι μου, να ταξιδευουμε βραδυ αλλα φοβαμαι ρε παιδι μου να κανω ταξιδια μεσα στη νυχτα...τι να πω...θα ρωτησω την παιδιατρο για το βραχιολι που μας ειπε η τιτη και βλεπουμε...
καλο ειναι να βρεθει μια λυση, κυριως για να μην ταλαιπωρειται το παιδι αλλα και να μπορουμε και ολοι μαζι να κανουμε με ανεση ταξιδια..

ας πουμε τωρα που πηγαμε κορωνη για διακοπες δεν αποφασιζαμε να παμε μεχρι πυλο που εχουμε ακουσει τα καλυτερα γιατι δεν θελαμε να ταλαιπωρησουμε το παιδι, ηταν ολο στροφες ο δρομος..

ΝΤΙΝΤΙ
04-08-09, 16:41
Ειναι οντως δυσκολο να ταξιδευεις νυχτα αλλα να σου πω δεν ειχε καθολου κινηση και οι δρομοι ηταν αδειοι σε σχεση με την επιστροφη μας η οποια εγινε απογευμα και ταλαιπωρηθηκαμε παρα πολυ απο την κινηση και απο τα διαφορα μποτιλιαρισματα ειδικα στα διοδια.
Ελπιζω να βρεις την καλυτερη λυση για να κανετε ενα καλο και ασφαλες ταξιδι και με το καλο να φτασετε.

fysalida
04-08-09, 16:53
ευχαριστω ντιντι μου!

baduz
04-08-09, 16:56
Αυτό που έπιανε σε εμένα και μου έδινε η μανούλα μου ήταν το "ξινόμηλο",

Ακόμη και μεγάλη πριν παω οποιοδήποτε ταξίδι τρώω ξινόμηλο.

Δεν ξέρω γιατί αλλά παντού, στο αυτοκίνητο, στο καράβι, σε βάρκα, δεν νιώθω καθόλου ναυτία!

yasemi
04-08-09, 22:49
φυσαλιδα το ιδιο προβλημα εχω και εγω και απο οτι μου ειπε η παιδιατρος το εχουν τα περισσοτερα παιδακια γιατι ειναι ανωριμος ο λαβυρινθος ακομη στο αυτι και δε μπορει να συντονιστει με τα ματια...κατι τετοιο...οταν μεγαλωνουν περναει..αυτο που μου ειπε ειναι να ειναι νηστικη καθολου υγρα και να της δινουμε λιγο φρυγανια ή κρακερακι να μαζευει τα υγρα απο το στομαχι..το σαββατο που εφυγε η μικρη με τη γιαγια της δεν εκανε καθολου εμετο μονο κατι σαλακια εβγαλε...στην επιστροφη ομως που ξεκινανε πρωτα οι στροφες δε ξερω τι θα γινει....μας ειπε επισης ή να φευγουμε παρα πολυ νωρις ωστε να κοιματε (φυγανε 6 το πρωι ) ή βραδυ ....περσυ που γυρανγαμε φυγαμε απο το χωριο κατα τις 8 το βραδυ και μετα απο μια ωρα κοιμοτανε οποτε δεν εκανε....και εμας δε συστηνει φαρμακα και σιροπια τυπου βωμεξ κλπ λογω των παρενεργειων που κανουν στα παιδια ....και συνηθως λεει δε τα πιανουν κιολας....

fysalida
05-08-09, 11:25
baduz και yasemi καλημερα!

ξινομηλο εεε;;;μωρε λες;;;θα το δοκιμασω και αυτο αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι θα το φαει...δεν ειναι και πολυ φαν του μηλου γενικοτερα..

τελικα πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι τη λυση του νυχτερινου ταξιδιου...εχεις δικιο γιασεμακι απλα ρε μαμωτο φοβαμαι να ταξιδευω νυχτα....φοβαμαι μη με παρει κανενας υπνος και αφησω μονο του τον αντρα μου στην οδηγηση...και παρασυρθει.....απα πα τι λεω πρωινιατικα....

καλημερα κοριτσια και ευχαριστω για τις ιδεες..θα τα ψαξω ολα...

νεφελη
05-08-09, 12:54
εγω της δινω το vomex μετα απο συμβουλη του παιδιατρου βεβαια. Κραταει για τεσσερις ωρες περιπου κ της δημιουργει μια υπνηλια, οποτε κοιμαται την περισσοτερη ωρα κ ετσι εχουμε κ ησυχο ταξιδι. Ρωτα κ το δικο σας γιατρο για δοσολογια, αλλα παντως εμεις δεν ειχαμε κανενα προβλημα οσες φορες χρειαστηκε να της το δωσω.

freetzak
05-08-09, 13:10
Να τρώνε όπως είπε και η γιασεμί στεγνά να απορροφούνται τα υγρά. Το είχα και εγώ παιδί και δεν μου έφυγε έως τώρα στα 40. Εχω κάνει εμετούς σε αυτοκίνητα, σχολικά ... δράμα ήταν. Στο πίσω κάθισμα δυσκολέυομαι πολύ και τώρα και καταλήγω με ναυτία και 1 ώρα να συνελθω. Αν οδηγώ τπτ.

Valia
20-08-09, 23:00
Και εμένα τα ίδια η δική μου. Το καλό είναι ότι αρχίσαμε να την "εκπαιδεύουμε" κ μόλις την δούμε αμίλητη κ με γυρμένο κεφάλι, την ρωτάμε αν της έρχεται "εμετούλης", μας λέει "ναι" κ έτσι τουλάχιστον προλαβαίνουμε τα χειρότερα (αλλάγματα, μυρωδιές κλπ.). Στο τελευταίο ταξίδι αποφασίσαμε να ταξιδεύσουμε νύχτα. Εγω΄δεν ζαλιζόμουν ποτέ. Το "κληρονόμησε" από τον μπαμπά της.

stella-alex
13-03-10, 01:58
γιατι βρε κοριτσια το μικρο μου τωρα τελευταια κανει εμμετο μεσα στο αυτοοκινητο...δειχνει να ζαλιζεται...γκρηνιαζει κ κραταει το κεφαλι του κλαιγοντασ και μετα ..........ολα εξω...εχω αμαξι κ τον εχω συνεχεια μαζι μου...τι τον επιασε τωρα?????????ετσι ξαφνικα αρχισε να ζαλιζεται????πειτε γνωμες....ευχαριστω...:roll:

Δ+Β
13-03-10, 09:31
Καλημέρα! Μήπως έχεις αλλάξει κάτι στο καθισματάκι? Η μικρή μου στο δικό μας αυτοκίνητο που το κάθισμα είναι σε ημιξαπλωτή θέση είναι μια χαρά, στο κάθισμα του σχολικού όμως που είναι όρθιο κάνει εμμετό αν έχει φάει πριν από λίγο.

THEODOSI
13-03-10, 11:47
Ξέρεις τα παιδάκια δεν αρχίζουν να ζαλίζονται από τους πρώτους μήνες και εμένα στην αρχή δεν ζαλίζονταν αλλά μου φαίνεται μετά το χρόνο άρχισαν να κάνουν εμετό στο αυτοκίνητο.Κι εμένα μου είχε φανεί παράξενο αλλά είχα ρωτήσει την παιδίατρο και μου είχε πεί οτι δεν το εμφανίζο6υν αμέσως αλλά μετά από κάποιο διάστημα που δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό είναι.

oikat
13-03-10, 19:18
θέλω να αγοράσω καθισματάκι που κοιτάει πάλι ανάποδα μέχρι να γίνει 4. Λέτε να ζαλίζεται χειρότερα; Μέχρι στιγμής μόνο μια φορά έχει ζαλιστεί.

Νασια
13-03-10, 22:34
αχχχ να σας πω και εγω τον πονο μου? χαχαχαχαχα ... λοιπον μετα απο πολλες πολλες δοκιμες καταληξαμε να ταξιδευει μονο με καμια φρυγανια και να οδηγω εγω ... με τον αντρα μου ακομα και με την φρυγανια τα βγαζει .... καπου ισως παιζει ρολο ο τροπος οδηγησης και η θεση του παιδιου .... τον εχω δυστηχως στο κεντρο οπου δνε ειναι η ιδανικη θεση το καλο ειναι οτι το ¨"καλο" μας αυτοκινητο εχει και εκει την χιαστη ζωνη ασφαλειας οπως και στις ακρες .... αλλα και παλι .. ειναι η μονη λυση συν οτι κανουμε πολλες στασεις ... φανταστειτε οτι ανεβοκατεβαινουμε θεσσαλονικη καθε δευτερο σκ λογω υποχρεωσεων επαγγελματικων μας εκει ..... ενα μαρτυριο ..... και μια λυση οχι η καλυτερη ειναι το ταξιδι νυχτα που κοιμουνται βεβαια ετσι θα ειστε εσεις κομματια αλλα τον εμετο τον αποφευγετε 100% .... αααα και οσο πιο ελαφρια να τα εχετε ντυμενα!!!!

καλα κουραγια σε ολες τις ομοιοπαθουσες μανες!!!!!

stella-alex
13-03-10, 22:58
το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι τον τελευταιο καιρο δεν βγαινουμε αρκετα λογω των βροχων γτ ηταν σκετη ταλαιπωρια να βγουμε εστω κ για εναν καφε σε ενα σπιτι κ βγαιναμε 1 φορα την εβδομαδα απο εκει που βγαιναμε 3 με 4.....τι να πω...στεναχωριεμαι πολυ κ δεν μπορω να κανω τιποτα..... :roll: :cry:

ΝΤΙΝΤΙ
14-03-10, 08:17
Κοριτσια να προσεξετε και λιγο τα αρωματικα που χρησημοποιειτε μεσα στο αυτοκινητο.Να μην ειναι πολυ εντονα και να προτιματε τα οικολογικα .Καμια φορα και το σπρευ που χρησημοποιουν στα πλυντηρια για να γυαλισουν την κονσολα του αυτοκινητου τα επηρεαζει .Αυτα τα λιγα απο μια πρωην ομοιοπαθουσα μανα που ευτυχως το ξεπερασαμε βρισκοντας τις μικρες αλλα τοσο καθοριστικες λεπτομεριες που επηρεαζουν τα παιδακια μας.

ΒΕΡΑ
14-03-10, 23:22
αχχχ να σας πω και εγω τον πονο μου? χαχαχαχαχα ... λοιπον μετα απο πολλες πολλες δοκιμες καταληξαμε να ταξιδευει μονο με καμια φρυγανια και να οδηγω εγω ... με τον αντρα μου ακομα και με την φρυγανια τα βγαζει .... καπου ισως παιζει ρολο ο τροπος οδηγησης και η θεση του παιδιου .... τον εχω δυστηχως στο κεντρο οπου δνε ειναι η ιδανικη θεση το καλο ειναι οτι το ¨"καλο" μας αυτοκινητο εχει και εκει την χιαστη ζωνη ασφαλειας οπως και στις ακρες .... αλλα και παλι .. ειναι η μονη λυση συν οτι κανουμε πολλες στασεις ... φανταστειτε οτι ανεβοκατεβαινουμε θεσσαλονικη καθε δευτερο σκ λογω υποχρεωσεων επαγγελματικων μας εκει ..... ενα μαρτυριο ..... και μια λυση οχι η καλυτερη ειναι το ταξιδι νυχτα που κοιμουνται βεβαια ετσι θα ειστε εσεις κομματια αλλα τον εμετο τον αποφευγετε 100% .... αααα και οσο πιο ελαφρια να τα εχετε ντυμενα!!!!

καλα κουραγια σε ολες τις ομοιοπαθουσες μανες!!!!!

Πάντως εμένα πάνω από μισή ώρα στο αυτοκίνητο δε βολεύεται να κοιμηθεί. Ακόμα και άγρια μεσάνυχτα να ταξιδεύουμε θα μείνει ξύπνια και το χειρότερο θα φοβάται κιόλας επειδή είναι σκοτεινά!

Πάντως εμένα η γιατρός μου είπε ότι μπορώ να της δίνω vomex.

sinie-pavlos
27-03-10, 14:13
:)
:))

christine06
20-05-10, 13:07
Κορίτσια έχουμε και εμείς μεγάλο πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Μόλις έγινε ενός έτους άρχισε να ζαλίζεται και να κάνει εμετό ακόμα και σε διαδρομή 10 λεπτών. Πολλές κοπέλες είπαν να είναι νηστικά τα μωρα ή να τρώνε λίγο ψωμάκι για να τραβάει τα υγρά. Τί γίνεται όμως με τα μεγάλα ταξίδια? Εμείς θέλουμε να πάμε Πελοπόννησο το καλοκαίρι και το ταξίδι είναι περίπου 8 ώρες. Γίνεται το μωρό να είναι νηστικό για 8 ώρες ή να κάνει εμετούς συνέχεια??? Έχει καμία κοπέλα εμπειρία από μεγάλα ταξίδια??

mmaria
20-05-10, 13:21
υπαρχουν τα ειδικα βραχιολακια για τη ναυτια στα φαρμακεια. καποιοι που τα εχουν δοκιμασει εμειναν ικανοποιημενοι.
επισης απο εμπειρια δικη μου, προσοχη στον τροπο οδηγησης. ηρεμα πραγματα, χαλαρα οι επιταχυνσεις, και οπου ειναι εφικτο και οι επιδραδυνσεις. ****** οι στροφες. σταθερη ταχυτητα κατα το δυνατο!

yasemi
20-05-10, 15:40
Κορίτσια έχουμε και εμείς μεγάλο πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Μόλις έγινε ενός έτους άρχισε να ζαλίζεται και να κάνει εμετό ακόμα και σε διαδρομή 10 λεπτών. Πολλές κοπέλες είπαν να είναι νηστικά τα μωρα ή να τρώνε λίγο ψωμάκι για να τραβάει τα υγρά. Τί γίνεται όμως με τα μεγάλα ταξίδια? Εμείς θέλουμε να πάμε Πελοπόννησο το καλοκαίρι και το ταξίδι είναι περίπου 8 ώρες. Γίνεται το μωρό να είναι νηστικό για 8 ώρες ή να κάνει εμετούς συνέχεια??? Έχει καμία κοπέλα εμπειρία από μεγάλα ταξίδια??

δε ξερω για 8ωρο ταξιδι αλλα εμεις (επειδη κλασικα συνεχιζουμε το θεμα εμετων) το καλοκαιρι που απο ελαφονησο αναγκαστικα νωριτερα απο 7μιση το πρωι δε μπορουμε να φυγουμε και τρωει κατευθειαν πακετο τις στροφες κανουμε ενα 6ωρο στανταρακι με τοσα διαλλειμματα ...και ναι..ολες αυτες τις ωρες μονο κανα δυο τρεις φρυγανιες εφαγε που και αυτες τις εβγαζε.....και ναι ανα καποια ωρα εβγαζε σαλια...και ναι εμεινε νηστικη αφενος μεν γιατι εαν την πλακωνα και σε φαγητο θα ξερναγε ακομη περισσοτερο και ακομη και νερο καποια στιγμη που της εδωσα καπου στα μεγαρα (μη φανταστεις δυο-τρεις γουλιες) το εβγαζε συνεχεια....εσυ οταν πας ταξιδι τρως κανονικα γευματα???εγω επιδιη ακομη ζαλιζομαι εαν δεν οδηγαω τρωω στεγνα και εγω καμια φρυγανια οτι αντεχει το στομαχι....κανονικο φαγητο βρισκεται μετα στην ασφαλτο με ρουκετες....

christine06
20-05-10, 15:51
Αν πρέπει και εμείς να κάνουμε συνέχεια στάσεις βλέπω τις 8 ώρες να γίνονται 12!!!
yasemi σωστα είναι και το θέμα του νερού...θα πρέπει να πίνει και νεράκι οπότε τα βλέπω πολύ δύσκολα τα πράγματα. Πρέπει να είναι μεγάλη ταλαιπωρία για το μωρό!
Προσωπικά δεν έχω ζαλιστεί ποτέ στο αυτοκίνητο και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για τη μικρή. Βλέπω για άλλη μια χρονιά να μην κατεβαίνουμε:(
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

jeni-jeni
10-06-10, 00:47
γεια σας και απο μενα..

εχουμε το ιδιο προβλημα και εμεις ,και λεω εμεις γιατι ζαλιζομαι και εγω και η μικρη μου δυστυχως :(
ξεκινησε να ζαλιζεται μετα απο 1 χρονων και κατι,πιο πριν καθολου..

ρωτησα την παιδιατρο μας και μου ειπε για το bommex αλλα αν εχει γεματο στομαχι λεει,παλι θα τα βγαλει,μου ειπε μετα για υποθετο (μου διαφευγει τ ονομα) αλλα σε εξαιρετικη περιπτωση οχι συνεχεια...

εχουμε μεγαλο προβλημα παντως,ουτε για μπανιο δεν μπορουμε να παμε τωρα το καλοκαιρι σε κοντινες παραλιες (10-12 χιλιομετρα)...

εγω εχω βολευτει με τις τσιχλες δραμαμινης,γιατι τα χαπια μου φερνανε τρελλη νυστα και δεν ευχαριστιομουνα την βολτα μας..
αλλα η τσιχλα δεν ειναι ακομα για την μικρη,νομιζω οτι ειναι μετα απο 5-6 χρονων αν δεν κανω λαθος..

σ ενα μηνα θα παμε διακοπες και εχουμε 4,5-5 ωρες δρομο μεσα στο αυτοκινητο διαδρομη και αλλες 3 ωρες σε καραβι,και το σκεφτομαι απο τωρα...τι θα κανουμε????

λεω να δοκιμασω αυτα τα βραχιολακια κατα της ναυτιας,τα εχει δοκιμασει καμια σας σε παιδακι??και γνωριζεται αν ειναι ακυνδυνο???

oikat
10-06-10, 00:52
λεω να δοκιμασω αυτα τα βραχιολακια κατα της ναυτιας,τα εχει δοκιμασει καμια σας σε παιδακι??και γνωριζεται αν ειναι ακυνδυνο???

μετα τα 3 επιτρεπεται

mmdad
10-06-10, 00:55
Μπορεις να δωσεις λιγο σιροπακι αντιεμετικο, ανοικτο aircodition και καλη τυχη.. Τα βραχιολακια εγω τα εχω χρησιμοποιησει (σε εμενα) και θα παρω για τον μεγαλο γιατι εμεις δεν το εχουμε συνηθισει το αυτοκινητο..

jeni-jeni
28-06-10, 00:32
γεια σε ολες και ολους βεβαια!!!!

εχω γραψει πιο πανω για την περιπτωση την δικη μας σε σχεση με την ζαλαδα:-?

λοιπον σημερα πηγαμε για μπανιο λιγο μακρυα με δρομο ολο στροφες :roll:
αλλα ητανε πολυ ωραια η διαδρομη και η βολτα μας , γιατι η μικρη μας δεν ζαλιστηκε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!
της αγορασα βραχιολακι ναυτιας την προηγουμενη εβδομαδα και λεω σημερα -ειναι μια καλη ευκαιρια να το δοκιμασουμε:rolleyes:,και παρ' ολο που εφαγε η μικρη τυροπιτα και ηπιε και γαλα και μετα απο 30 λεπτα φυγαμε για την βολτα μας δεν ζαλιστηκε ουτε λεπτο (ενω αλλη φορα θα ειχαμε σταματησει 5 φορες σιγουρα)...

ειμαι παρα πολυ χαρουμενη γι αυτο!!!!!:D
ξερετε τι ειναι να ειναι το ομορφο πηλιο διπλα μας και να μην πηγαινουμε??
απο το επομενο σαβ-κυρ βουρ για πηλιο!!!!

επισης μολις γυρισαμε απο την βολτα ανοιξα τον υπολογιστη μου και εκανα μια παραγγελια......ενα σετ βραχιολακι ναυτιας για ενηλικους!!!!για εμενα φυσικα!!!!!!!!;):cool:

τωρα δεν ξερω αν πιανει σε ολους,αλλα σας λεω την προσωπικη μου εμπειρια....;-)

ΒΕΡΑ
28-06-10, 09:37
γεια σε ολες και ολους βεβαια!!!!

εχω γραψει πιο πανω για την περιπτωση την δικη μας σε σχεση με την ζαλαδα:-?

λοιπον σημερα πηγαμε για μπανιο λιγο μακρυα με δρομο ολο στροφες :roll:
αλλα ητανε πολυ ωραια η διαδρομη και η βολτα μας , γιατι η μικρη μας δεν ζαλιστηκε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!
της αγορασα βραχιολακι ναυτιας την προηγουμενη εβδομαδα και λεω σημερα -ειναι μια καλη ευκαιρια να το δοκιμασουμε:rolleyes:,και παρ' ολο που εφαγε η μικρη τυροπιτα και ηπιε και γαλα και μετα απο 30 λεπτα φυγαμε για την βολτα μας δεν ζαλιστηκε ουτε λεπτο (ενω αλλη φορα θα ειχαμε σταματησει 5 φορες σιγουρα)...

ειμαι παρα πολυ χαρουμενη γι αυτο!!!!!:D
ξερετε τι ειναι να ειναι το ομορφο πηλιο διπλα μας και να μην πηγαινουμε??
απο το επομενο σαβ-κυρ βουρ για πηλιο!!!!

επισης μολις γυρισαμε απο την βολτα ανοιξα τον υπολογιστη μου και εκανα μια παραγγελια......ενα σετ βραχιολακι ναυτιας για ενηλικους!!!!για εμενα φυσικα!!!!!!!!;):cool:

τωρα δεν ξερω αν πιανει σε ολους,αλλα σας λεω την προσωπικη μου εμπειρια....;-)

Από τι ηλικία επιτρέπει ο γιατρός?

jeni-jeni
28-06-10, 15:34
Από τι ηλικία επιτρέπει ο γιατρός?

γεια σου βερα!!

για γιατρο δεν ξερω,την παιδιατρο μας που την ρωτησα μου ειπε να τα δοκιμασω και να δω αν κανουνε δουλεια.

τα συγκεκριμενα που πηρα εγω γραφανε πανω απο 3 ετων βασικα..
λεγονται sea-band και τα βρηκα εδω : http://www.paidikoskosmos.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=2108&category_id=11&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26

και για ενηλικες (δεν ξερω αν σ ενδιαφερει) τα βρηκα εδω:http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=5352&cat=142
και εχει και για παιδια εδω την ιδια μαρκα ,λιγακι πιο ακριβα.

ρωτα τον γιατρο σου αν κανει για παιδια κατω των 3 ετων παντως,αν και δεν περιεχουνε καποιο φαρμακο δεν γνωριζω γιατι δεν κανει κατω απο 3 ετων..:confused:

mmdad
25-07-12, 20:43
στα μεσα μεταφορας..
Τι τους δινεται? Η παιδιατρος μας εδωσε αντιεμετικο (το ιδιο που μας δινει και στις γαστρεντεριτιδες ή στο αναστατομενο στομαχι) αλλα δεν εχω δει αποτελεσμα. Τωρα θα ταξιδευουμε ολη την μερα σχεδον και σιγουρα θα ταλαιπωρηθει. Καμια ιδεα?

ALIKOYLA
26-07-12, 10:43
εγω δινω promperan αλλα τωρα την δευτερη κορη μου δεν την πιανει.το εχεις δοκιμασει?

rnt
26-07-12, 11:09
στα μεσα μεταφορας..
Τι τους δινεται? Η παιδιατρος μας εδωσε αντιεμετικο (το ιδιο που μας δινει και στις γαστρεντεριτιδες ή στο αναστατομενο στομαχι) αλλα δεν εχω δει αποτελεσμα. Τωρα θα ταξιδευουμε ολη την μερα σχεδον και σιγουρα θα ταλαιπωρηθει. Καμια ιδεα?
Εμας ο ωριλά μας πρότεινε vomex σιρόπι -μάλλον αυτό εννοείς κι εσύ?- αλλά δεν του έχω δόσει ακόμη και δεν ξέρω και τη δοσολογία για παιδάκια.

mmdad
26-07-12, 21:19
Εμας μας εχει δωσει δομπεριδονη ή καπως ετσι. Εδω το λενε motilium. Το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι για το αναστατωμενο στομαχι. Ομως ο δικος μου ζαλιζεται απο το κεφαλι. Τον ποναει ο αυχενας του μετα τον πιανει πονοκεφαλος και αστα να πανε. Κανε ευκολα εμετους και καταλαβαινει το πριν οποτε αγχωνεται κλαιει και γινεται χειροτερα. Τον καταλαβαινω γιατι και εγω ζαλιζομαι πολυ ευκολα.
Το αντιστιχο το vomex δεν κυκλοφορει εδω σε υγρο και χαπι δεν ξερω αν μπορει να καταπιει..

antu
28-07-12, 17:49
εμεις που εχουμε μεγαλο προβλημα δινω το vomex

travellingmum
28-07-12, 18:04
εχεις δοκιμασει αυτα τα βραχιολακια που πιεζουν τους καρπους; εμενα με βοηθανε παρα πολυ

mmdad
28-07-12, 19:01
Τελικα το πρωι θα του δωσω χαπακι διαλειμενο και μετα βλεπουμε
Τα βραχιολακια και εμενα με βολευουν (μολισ πειρα καινουργιο ζευγαρι). του εχω αλλα δεν ηθελε να τα φορεσει.
Το θεμα ειναι οτι θα φυγουμε 7 το πρωι με ταξι και θα αρρωστησουμε πριν παμε στο αεροδρομιο..

antu
28-07-12, 22:59
εγω τις βαζω και βραχιολακια και σιροπι. Μονο τους τα εβαλα μια φορα σε κοντινη αποσταση και μου εκανε παραπονα οτι δεν αισθανοταν καλα. Αλλα μονο τα βραχιολακιασε μεγαλο ταξιδι δεν δοκιμασαμε ακομα.

mmdad
28-07-12, 23:13
Και εγω θα πιω και χαπακι με τα βαρχιολακια. Απλα ισως με καλυψει η μια δοση γιατι πρεπει να ειμαι σε θεση να οδηγησω κιολας απο καποια στιγμη και μετα

yasemi
28-07-12, 23:33
εμενα ρε παιδια παλι κανεις απο τους 5 (ναι 5 ) παιδιατρους που εχω ρωτησει εδω και 2-3 χρονια δε συστηνει μη σου πω απαγορευουν δια ροπαλου τα αντιεμετικα σε αυτες τις μικρες ηλικιες ,,,,ειχαμε συζητησει και παλιοτερα το θεμα αρκετα παλια γιατι και εμενα η μεγαλη μου ( η μικρη δεν εχει κανει κανα μεγαλο ταξιδι ακομη ) τον εμετο τον εχει ευκολια οπως η μανα της ,,,εγω αν δεν οδηγω ακομη κανω εμετο ,,,,,

,τα βραχιολακια κανουν δουλεια σε τοσο μικρα παιδια????

antu
28-07-12, 23:44
εξαρταται το βαθμο του προβληματος. Εμενα αμα μπει σε αμαξι στα 20 λεπτα αρχιζει και δεν σταματα. Και το εχουμε το προβλημα απο μωρο. Ε τι να το κανω το παιδι να το αφησω ετσι?? Γενικα την κανω ομοιπαθητικη αλλα για το συγκερκιμενο δεν μας εχουν δωσει τιποτα. Τα βραχιολακια λενε οτι κανουν σε παιδια απο 4 ετων , αλλα δεν ξερω αν κανουν κατι για μεγαλο ταξιδι. Επισης υπαρχουν μαστιχες , που θα τις δοκιμασουμε και αυτες με την πρωτη ευκαιρια, και γλυφιτζουρια. Παντως η καλυτερη λυση εκτος απο το vomex ειναι το ταξιδι με τρενο:) επισης το vomex φερνει υπνηλια, εμενα σε 10 λεπτα κοιματε.

mmdad
28-07-12, 23:45
Ισως γιαυτο μας εδωσε το φαρμακο που μας δινει και στην γαστρεντεριτιδα. Και εμεις δεν ταξιδευουμε συχνα εως καθολου. Μια φορα το χρονο που ερχομαστε ελλαδα. Ομως ζαλιζεται ακομη και σε διαδρομες μεσα στην πολη. Δεν συζηταμε οταν ειναι αρρωστος που ζαλιζεται στο 5αλεπτο απο το νοσοκομιο μεχρι το σπιτι. Προχτες ζαλιστικε σε μια διαδρομη μισης ωρας με το λεοφοριο μεχρι το κεντρο της πολης. Και εγω επισης... Και επειδη θα αρρωστησω και εγω αυριο οσο λιγοτερους ζαλισμενους εχω τοσο καλυτερα...

mmdad
28-07-12, 23:48
εξαρταται το βαθμο του προβληματος. Εμενα αμα μπει σε αμαξι στα 20 λεπτα αρχιζει και δεν σταματα. Και το εχουμε το προβλημα απο μωρο. Ε τι να το κανω το παιδι να το αφησω ετσι?? Γενικα την κανω ομοιπαθητικη αλλα για το συγκερκιμενο δεν μας εχουν δωσει τιποτα. Τα βραχιολακια λενε οτι κανουν σε παιδια απο 4 ετων , αλλα δεν ξερω αν κανουν κατι για μεγαλο ταξιδι. Επισης υπαρχουν μαστιχες , που θα τις δοκιμασουμε και αυτες με την πρωτη ευκαιρια, και γλυφιτζουρια. Παντως η καλυτερη λυση εκτος απο το vomex ειναι το ταξιδι με τρενο:)

Στο Βελγιο με τρενο κυκλοφορουμε αλλα δεν μπορουμε να ερθουμε μεχρι Ελλαδα. Ελπιζω να εχουμε καλο καιρο και να μην κουνηθουμε στο αεροπλανο. Αλλα το ταξι εδω ειναι δραμα. Κατι ο τροπος που οδηγουν κατι οτι το περιμενω οτι θα ζαλιστω... Ομως το παιδι το περιμενει οτι θα ζαλιστει? ή οντως ζαλιζεται...

yasemi
28-07-12, 23:59
βασικα επειδη ειχα δει ενα ντοκιμαντερ που εξηγουσε ακριβως για ποιο λογο ζαλιζομαστε μαλλον για αυτο ζαλιζονται και οι περισσοτεροι,,,,εχει σχεση με το λαβυρινθο του αυτιου που ειναι ανωριμος ακομη και δε μπορει να συντονιστει καλα με αυτο που βλεπει το ματι,,,,οσο μεγαλωνεις υποτιθεται οτι καλυτερευεις,,,,εγω παντως ακομη δε το εχω,,,ειδικια αμα καθομαι πισω ο θεος βοηθος,,,,,και δε με επιανε τιποτα,,,παρα μονο εαν κοιμαμαι
και επειδη εγω τα γραφω πολυ απλα κοιταξτε και εδω

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2336

mmdad
29-07-12, 00:10
βασικα επειδη ειχα δει ενα ντοκιμαντερ που εξηγουσε ακριβως για ποιο λογο ζαλιζομαστε μαλλον για αυτο ζαλιζονται και οι περισσοτεροι,,,,εχει σχεση με το λαβυρινθο του αυτιου που ειναι ανωριμος ακομη και δε μπορει να συντονιστει καλα με αυτο που βλεπει το ματι,,,,οσο μεγαλωνεις υποτιθεται οτι καλυτερευεις,,,,εγω παντως ακομη δε το εχω,,,ειδικια αμα καθομαι πισω ο θεος βοηθος,,,,,και δε με επιανε τιποτα,,,παρα μονο εαν κοιμαμαι
και επειδη εγω τα γραφω πολυ απλα κοιταξτε και εδω

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2336

Και εγω ζαλιζομαι ακομη. Και ο πατερας μου ζαλιζονταν παντα. Ο αντρας μου δεν ζαλιζεται αλλα στο 5αλεπτο απο το νοσοκομιο μεχρι το σπιτι κοντεψε και αυτος να τα βγαλει. Εχει να κανει και με το τροπο οδηγησης. Εδω ακομη και μεσα στην πολη επιταχυνουν πολυ και φρεναρουν αποτομα στο φαναρι. Παιδια εχει μια σταση στην διαδομη για την εκκλησια απο την οποια το φαναρι απεχει 1 μετρο. Επειδη ειναι ρυθμισμενα παντα μα παντα μας πιανει κοκκινο. Το ξερω εγω που μπαινω 1 φορα την εβδομαδα και ομως ο επαγγελματιας οδηγος του λεωφοριου καθε μα καθε φορα γκαζωνει για να φυγει απο τη σταση και μετα φρεναρει αμεσως αποτομα..

antu
29-07-12, 00:25
εμενα το προβλημα δεν ειναι μονο οτι ζαλιζετε αλλα οτι κανει εμετους και ας μην εχει φαει τιποτα.

yasemi
29-07-12, 00:27
οι εμετοι και εμας πανε συννεφο ,,,,ακομη και να μην εχουμε φαει τιποτε,,,,για αυτο μονο κρακερακι-φρυγανιτσα μπουκιτσα μπουκιτσα σχεδον καθολου νερο και συνηθως προτιμαμε να φευγουμε πολυ πολυ νωρις -4-5 το πρωι για να κοιμουνται,,,,,

mmdad
29-07-12, 00:31
Θα σας πω την δευτερα πως φτασαμε. Παντως με γκρινια θα ξεκινησουμε γιατι ακομη ειναι ξυπνοι! Παω να κοιμηθω εγω τουλαχιστον...

Συντονιστής Περιεχομένου
30-07-12, 09:50
Γειά σας,
μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ
Ζαλίζεται στο αυτοκίνητο [19μηνών]
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38299&highlight=%ED%E1%F5%F4%DF%E1+%F4%E1%EE%DF%E4%E9
Μετακίνηση με αυτοκίνητο . . . τι πρέπει να έχουμε μαζί μας.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23001&highlight=%ED%E1%F5%F4%DF%E1+%F4%E1%EE%DF%E4%E9
SOS εμετός σε κάθε μετακίνηση!
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=94785&highlight=%E6%E1%EB%DF%E6%E5%F4%E1%E9+%E1%F5%F4%EF%EA%DF%ED%E7%F4%EF
Ζαλιζεται στο αυτοκινητο [23μηνών]
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24872&highlight=%E6%E1%EB%DF%E6%E5%F4%E1%E9+%E1%F5%F4%EF%EA%DF%ED%E7%F4%EF

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ: http://www.parents.gr/news/a309Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.
Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες οι οποίες είναι έγκυρες, ειτε δημοσιεύτηκαν πριν απο 2 μήνες 6 μήνες ή 1 έτος.
Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,
ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα, ή το δημοσιεύουν σε λάθος ενότητα

mikio
30-07-12, 11:20
http://www.powerhealth.gr/product/travella/

Kορίτσια εγώ με αυτό σώθηκα! Εγώ ζαλίζομαι πολύ στο αυτοκίνητο από μικρή και επειδή κάνουμε συχνά μακρινές διαδρομές με στροφές κλπ, πάντα περνούσα πολύ άσχημα και πολλές φορές έκανα και εμετό. Εφιάλτης η διαδρομή να νιώθω συνέχεια ένα βήμα προ του.... μπλιαχ!
Στα παιδιά δε χρειάστηκε ακόμα (κι ελπίζω να μην πάρουν από τη μαμά τους!) αλλά είναι φυτικό-ομοιοπαθητικό και λέει όπως θα δείτε, κατάλληλο άνω των 2 ετών και ευτυχώς είναι και μασώμενο. Μπορείτε επειδή είναι λίγο ακριβό να ζητήσετε μία καρτέλα κι όχι ολόκληρο κουτί για να το δοκιμάσετε! Εγώ θα πάρω και το 2ο κουτί πλέον! Τόσο αποτελεσματικό ήταν για εμένα! Αξίζει να το δοκιμάσετε νομίζω!

mmdad
30-07-12, 15:45
Τελικα τους εδωσα ενα τεταρτο απο το αντισιχο βομεχ και φτασαμε μια χαρα. Ξεκινησαμε επτα το πρωι και φτασαμε το απογευμα. Ενοχληθηκε λιγο στην προσγειωση και στα τελευταια χιλιομετρα με το αυτοκινητο

mmdad
30-07-12, 15:46
Α φοραγαμε καιβραχιολακια

yasemi
30-07-12, 16:18
καταρχην καλως ηρθατε,,,,,κατα δευτερον ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση,,,κατα τριτον θα παρω να δοκιμασω και εγω τα βραχιολακια γιατι η κορη μου η μεγαλη που εφυγε τη κυριακη για το χωριο εβγαλε ολο το πελαγος σε εμετο παλι ενω ητανε νηστικη,,,,,

mmdad
30-07-12, 17:30
Ευχαριστουμε. νομιζω οτι και τελειως νηστικος παλι δεν κανει...

moon child
02-08-12, 23:43
εμένα μου συμβαίνει το εξής παράδοξο

βαλ΄την στο αυτοκίνητο προ μεσημβρίας, νηστική ή όχι, και τον εμετό τον έχεις στανταράκι
βαλ'την στον αυτοκίνητο μετά μεσημβρίας και πήγαινε Θεσσαλονίκη Γρεβενα με τραγούδια και χαρές

δοκίμασα τα εξής:
καρεκλάκι στην μέση για να βλέπει μπροστά
βραχιολάκι από το φαρμακείο

αλλά τίποτε.

το vomex το έπαιρνα εγώ μικρή κάθε φορά για το ταξίδι στα προαναφερόμενα Γρεβενά, προ τούνελ, τότε με τις 3 ώρες ταξίδι και την Καστανιά με 45 λεπτά εναλλάξ στροφές, και όντως κάτι έκανε, αντί για 6 φορές πέφταμε στις 3

για τις ενήλικες μαμάδες που σκέφτονται να πάρουν αντιεμετικό κάποια στιγμή, έχω να πω το εξής:

στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου δώσαν αντιεμετικά vertirosan, είχα κάνει αφυδάτωση και είχα σπάσει κάθε ρεκόρ, και έτσι τα πήρα...

έπαθα κάτι σαν ναρκοληψία-είχατε ποτέ σκύλο? θυμάστε όταν τα πηγαίνουμε στον κτηνίατρο και τα ναρκώνει, αλλά έχουν τα ματάκια τους ανοιχτά και δεν μπορούν να κουνηθούν καθόλου και να αντιδράσουν?

αυτό ακριβώς έπαθα, και ένιωσα τόσο τρόμο και φόβο που δάκρυζα συνέχεια και περίμενα να περάσει...

μετά από αυτό και ψάχνοντας έμαθα οτι τα αντιεμετικά περιέχουν κατασταλτικούς παράγοντες, κοινώς ηρεμηστικά, καθώς επειδή το θέμα δεν είναι στομαχικό αλλα εγκεφαλικό, δεν μπορεί να ελεγχθεί, παρα μόνο να ξεγελαστεί:neutral:

tzini
03-08-12, 01:13
δεν μας επιτρέπει κ εμάς να δώσουμε αντιεμετικά ο γιατρός μας.:confused:
κ έχω θέμα με τη μεγάλη. =3,5 ετών. τα μικρά 20 μην. θα δείξει!
πέρυσι απλά οδήγησα βράδυ αθήνα- γιάννενα κ πιο πάνω κ έιχαν ξεραθεί στον ύπνο.

είχα ρωτήσει κ για τα βρχιολάκια κ μου είχε πεί ό χ ι !

yasemi
03-08-12, 09:41
αρα tzini δεν ειναι παραλογοι οι παιδιατροι που μας ειπαν οχι,,,γιατι εχω μεγαλο θεμα τη πεθερα μου που πηγε περσυ στην επιστροφη και της εδωσε της μεγαλης καποιο αντιεμετικο χωρις να με ρωτησει (οκ το παιδι καλα ητανε μετα δε ξαναεκανε εμετο ) αλλα αν γινοτανε τιποτα τι θα επρεπε εγω να κανω???εμεις παντως κανουμε τα εξης,,,,,οσο γινεται πιο νυχτα φευγουμε να κοιμουνται οχι υγρα στεγνα μονο καμια φρυγανια και κρακερακια να μασουλανε (δηλαδη στη μεγαλη η μικρη δεν εχει κανει ακομη ταξιδι ) εννοειτε στα καθισματακια (η μεγαλη δενεται και χωρις καθισματακι αλλα τους ειπα να μη τη ξαπλωνουνε γιατι ειναι ακομη χειροτερα) και το πιο βασικο νομιζω χαλαρη οδηγηση και οχι αγχωτικη και νευρικη οδηγηση,,,εμεις κανουμε για μια διαδρομη 3μιση ωρων πες 4μιση και βαλε,,,αλλα δε βιαζομαστε ,,,,,,,και πολυ υπομονη,,,,,:cool:ελπιζω η μικρη να μη κανει και αυτη νουμερα γιατι να δω ο μπαμπας μας τι ταξιδι θακανει με εμας τις τρεις να ξερναμε εναλλαξ,,,,,:lol:

sofi@p
03-08-12, 10:07
δοκιμάστε και τις τσίχλες travelgum (σε φαρμακεία)

mmdad
05-08-12, 22:35
Στο βελγικο φαρμακο γραφει οτι απαορευεται κατω των 2 ετων για το συνδρομο του αιφνιδιου θανατου...
Εμας μαλλον η μεσεα θεση και η χαμηλη θερμοκρασια μας βοηθαει καπως. Τωρα το δωσαμε το αυτοκινητο και η επιστροφη μας θα ειναι σπαστη οποτε ελπιζω να τα καταφερουμε

moon child
06-08-12, 00:24
τι περίεργα πράγματα... δεν δίνουν αντιμετεικά σε παιδιά, ίσως ακριβώς γιατί περιεχουν ηρεμηστικά, αλλά τα δίνουν σε έμβρυα στις πρώτες 16 εβδομάδες...

yasemi
06-08-12, 00:48
τι περίεργα πράγματα... δεν δίνουν αντιμετεικά σε παιδιά, ίσως ακριβώς γιατί περιεχουν ηρεμηστικά, αλλά τα δίνουν σε έμβρυα στις πρώτες 16 εβδομάδες...

πως ακριβως τα δινουν στα εμβρυα???α μεσω της μανας θα λες.....εκει δε περναει ιδια ποσοτητα απευθειας φανταζομαι

travellingmum
06-08-12, 21:12
δεν μας επιτρέπει κ εμάς να δώσουμε αντιεμετικά ο γιατρός μας.:confused:
κ έχω θέμα με τη μεγάλη. =3,5 ετών. τα μικρά 20 μην. θα δείξει!
πέρυσι απλά οδήγησα βράδυ αθήνα- γιάννενα κ πιο πάνω κ έιχαν ξεραθεί στον ύπνο.

είχα ρωτήσει κ για τα βρχιολάκια κ μου είχε πεί ό χ ι !

για τα βραχιολακια γιατι; Πως το εξηγησε;

mmdad
06-08-12, 23:50
για τα βραχιολακια γιατι; Πως το εξηγησε;

Προσωπικα νομιζω οτι τα βραχιολακια ειναι και λιγο αυθυποβολη... ειναι αγγλικο προιον ; γιατι στο βελγιο μαλλον δεν τα ηξεραν ολοι και στα διαφορα amazon ηταν εισαγωγη απο το uk. Παντως αντιεμετικα δι.ουν και στα βρεφη. Για τη ναυτια ισως οχι...
Εγω εχω πιει κουτες δραμαμινες παντως

ALIKOYLA
13-08-12, 11:00
ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ Μ μου primperan αλλα δεν την επιασε.φετος δοκιμασαμε το vomex.την επιασε και δεν ειχε θεμα.βεβαια να πω οτι η γιατρος στην αθηνα με αφησω να το δωσω αλλα να δικαοψω την αντιβιωση που επαιρνε η μικρη για μαι μερα.η γιατρος εκει που ημουν δεν με αφησε να το δωσω.εγω το εδψσα γιατι σκεφτομουν οτι θα ταξιδευα με ξενο αυτοκινητο και ηταν μακρυς ο δρομος.ακουσα τη γιατρο της αθηνας αλλα εδωσα μικροτερη ποσοτητα απο αυτη που επρεπε.

travellingmum
13-08-12, 11:30
Προσωπικα νομιζω οτι τα βραχιολακια ειναι και λιγο αυθυποβολη... ειναι αγγλικο προιον ; γιατι στο βελγιο μαλλον δεν τα ηξεραν ολοι και στα διαφορα amazon ηταν εισαγωγη απο το uk.

βασικα βασιζονται στις αρχες του accupressure οποτε ουσιαστικα ειναι κινεζικο προιον, τωρα που παρασκευαζονται τα συγκεκριμενα που χρησιμοποιουμε σημερα δεν ειμαι σιγουρη. Αλλα δεν τα χρειαζεσαι, αν ξερεις ακριβως τα σημεια που χρειαζεσαι μπορεις να στηριξεις κι ενα κουμπακι εκει.

koutavaki
13-08-12, 14:22
Να συνεισφέρω κι εγώ μήπως ταιριάζει σε κανέναν αυτή η λύση. Κι εμάς 3 παιδίατροι απέκλεισαν το vomex γιατί υπάρχει λέει κύνδυνος το παιδί να πέσει σε ένα είδος λήθαργου. Εκτός από πρακτικές συμβουλές όπως ταξίδι σε ώραπου κοιμάται το παιδί, λίγο ανοιχτό παράθυρο κι όχι πολύ ζέστη, ήρεμη οδήγηση, όχι υγρά ένας από τους παιδιάτρους μας συνέστησε μια δόση cilroton. Δεν είναι αντιμετικό, βοηθάει την απομάκρυνση των υγρών από το στομάχι, η επόμενη παιδίατρος πίστευε ότι δεν θα βοηθήσει αλλά δεν το απαγόρεψε όπως το vomex, οπότε το δίναμε μέχρι τα 5, 5 χρόνια που ως δια μαγείας έπαψε να ζαλίζεται και το ίδιο εύχομαι και σε εσάς. Α. επίσης κάποια κοπέλα είπε ότι δεν ζαλίζεται το απόγευμα. το είχα παρατηρήσει κι εγώ γενικά, άρα ίσως καλύτερα το στομάχι να μην είναι τόσες πολλές ώρες άδειο. Επίσης, κάποιες φορές που ήταν στο αυτοκίνητο με άλλα παιδάκια έδειχνε να ξεχνιέται.
Εύχομαι καλά ταξίδια.

mmdad
21-08-12, 21:05
βασικα βασιζονται στις αρχες του accupressure οποτε ουσιαστικα ειναι κινεζικο προιον, τωρα που παρασκευαζονται τα συγκεκριμενα που χρησιμοποιουμε σημερα δεν ειμαι σιγουρη. Αλλα δεν τα χρειαζεσαι, αν ξερεις ακριβως τα σημεια που χρειαζεσαι μπορεις να στηριξεις κι ενα κουμπακι εκει.

Τα σημεια τα ξερω... Χρονια τα χρησιμοποιω. Τελος παντων εχουμε πλεον απο ενα ζευγαρι ο καθενας.

Παντως παλι ζαλιστικε (εχασα το δρομο και πηγαινα γυρω γυρω). Στην επιστροφη με το αεροπλανο του εριξα 1/4 στο γαλα του αρκετη ωρα πριν φυγουμε και τον επεισα και ηπιε και αλλο 1/4 στη μεση της πτησης. Καποια στιγμη βγαινει και η κουραση και ο εκνευρισμος και δενει το πακετο...

theodorel
05-02-13, 16:36
εδω (http://www.emedi.gr/3165/naytia-taksidioy) υπαρχουν λεπτομεριες σχετικα με τα αιτια της ναυτιας και 1-2 τροποι καταπολεμησης της

xena
03-04-13, 16:35
Η κόρη μου είναι 16 μηνών. Από όταν χρόνισε ταλαιπωρούμαστε πάρα πολύ με τον εμετό στο αυτοκίνητο. Μετά τα 10 χιλιόμετρα έχουμε ρουκέτα. Η παιδίατρος μας είπε να επιμείνουμε σε μικροβόλτες στο αυτοκινητο για να συνηθίσει λίγο λίγο, να έχουμε ανοικτό παράθυρο για να ανανεώνεται ο αέρας και να οδηγούμε σιγά και χωρίς διακυμάνσεις ταχύτητας.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μένουμε σε επαρχιακό μέρος και χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο πολύ, κι έτσι δεν μπορώ να πάρω το παιδί μόνη μου και να πάω πουθενά γιατί όταν έρχεται ο εμετός πρέπει αμέσως να το λύσω απ' το καθισματάκι του και το σκύψω ειδάλλως πνίγεται.

Υπάρχει σχετική εμπειρία; και πως το αντιμετωπίσατε;;

mpouli
03-04-13, 17:36
Εμπειρια δεν εχω αλλα για εγκυμονουσες και παιδια για ναυτιες ειναι τα βραχολακια ναυτιας,τα αγοραζεις απο φαρμακειο,αλλα ειχαν και ο κωτσοβολος και το πλαισιο θυμαμαι.στα φαρμακεια ζητας την μαρκα sea band

Koalaki
03-04-13, 18:44
Υπαρχουν και ειδικα φαρμακακια κατα της ναυτιας που τα προμηθευεσαι απο φαρμακειο και ειναι ακινδυνα γιατα μωρακια και εχουν και αποτελεσμα......

antu
03-04-13, 21:26
ενας πρακτικοσ τροπος ειναι να παρεις ενα λεμονι να ξυσεις την επιφανεια του με το νυχι και το μωρο να το μυριζει.. δεν ξερω αλλα σε εμας επιανε.
η αλλη λυση ειναι τα τα βραχιολακια και η τελευταια vomex κατι αλλο δεν εχω βρει για να το αντιμετωπισουμε προς το παρον Φυσικα δεν τρωμε πριν απο το ταξιδι, δεν πινουμε γαλα παραμονο κατι ξερω οπως φρυγανια, κρακερ...

SOFIAMARINA
03-04-13, 23:22
Καλησπερα,και εμεις ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα μετα τον χρονο εστω και λιγο να μπαιναμε στο αμαξι εκανε ρουκετα κανε υπομονη εμεις 2 χρονων το ξεπερασαμε !!1

mikio
03-04-13, 23:30
Yπάρχουν κάτι καταπληκτικά χαπάκια απολύτως φυτικά και χωρίς καμία παρενέργεια για ενήλικες και παιδιά αλλά είναι από 2 ετών... μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο να σου πει τη γνώμη του αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις λιγουλάκι νωρίτερα. Αν δεν θες να το επιχειρήσεις, βρίσκεις κάποια άλλη λύση, μέχρι να μπορεί να τα πάρει και τα δοκιμάζεις! Είναι μασώμενα κι έχουν ουδέτερη ελαφρώς γλυκιά γεύση οπότε το μασουλάει άνετα το μωρό. Εγώ προσωπικά σώθηκα και τα συστήνω σε όποιον ταλαίπωρο γνωρίζω να βασανίζεται από ναυτία. Είναι αυτά: http://www.iasisplus.gr/nelsons-travella-tabs-72s

mmdad
03-04-13, 23:32
καλο κουραγιο,,, Εγω ακομη ζαλιζομαι εκτως αν οδηγω (αρκει να μην χρειαστει να βαλω βενζινη) ακομη και σε διαδρομες μεσα στην πολη,,
Και ο μεγαλος μου γιος επισης (υποπτευομαι και ο μικρος αλλα του βγαινει σε υπνηλια)

Νομιζω οτι επειδη εινα "μονιμη" η κατασταση σας τα βραχυολακια ειναι η πιο αθωα λυση αν του κανουν στο χερι. Μονο που πρεπει να τα φορεσει μιση ωρα πριν μπει στο αυτοκινητο

robenula
03-04-13, 23:32
κι εγω το ιδιο προβλημα απο 10 μηνων.θα ρωτησω την παιδιατρο.ειναι προβλημα να μην μπορεις να πας πουθενα

mikio
03-04-13, 23:36
Nα σημειώσω και κάτι πολύ σημαντικό. Η τιμή είναι τσουχτερή οπότε αν ψωνίζετε μέσω νετ ψάξτε το λίγο σε σάιτ του εξωτερικού. π.χ. στο άμαζον το αγγλικό το βρίσκεις και με λιγότερες από 4 λίρες.

mikio
03-04-13, 23:43
Στα σχόλια γράφει ότι είναι ομοιοπαθητικός συνδυασμός και προσωπικά επειδή γνωρίζω ότι τα ομοιοπαθητικά είναι αθώα κι ας μην ακολουθώ ομοιοπαθητική τα είχα δοκιμάσει στην κόρη μου λίγο πριν τα δύο. Δεν γνωρίζω γιατί στο συγκεκριμένο σκεύασμα λέει από 2 ετών. Σκέφτηκα μήπως το λέει επειδή είναι χαπάκι που το μασάς, μήπως για να αποκλειστεί ο κίνδυνος πνιγμονής, αλλά επειδή η μικρή μου είναι πιράνχας δεν είχα τέτοιο φόβο. Ρωτήστε πάντως και τη γνώμη του παιδιάτρου σας. ;)

xena
04-04-13, 10:01
Ευχαριστώ πολύ όλες σας, mikio η παιδίατρος είναι κατηγορηματική, όχι φάρμακα ή σκευάσματα πριν τα 2. Κυρίως για τη ναυτία γιατί λέει δεν έχει προλάβει να σχηματιστεί ακόμη ο λαβύρινθος, τα ιγμόρεια κλπ που ευθύνονται για την "ταξιδιωτική ναυτία".
Μόνος λόγος για τόσο πρώϊμη ναυτία είπε είναι η κληρονομικότητα. Η αδελφή μου έχει.
Τα βραχιολάκια δηλαδή κορίτσια τα έχετε δοκιμάσει και κάνουν δουλειά; Οταν έχει βραδιάσει σπάνια ζαλιζεται, είδα που το αναφέρει και μία κοπέλα. Μήπως βλέπει έξω απ' το παράθυρο και εστιάζει λάθος σε πολύ κοντινά (πχ δέντρα) ενώ το βράδι που δεν βλέπει έξω και πολλά είναι καλύτερα;;;

rosaki
15-10-13, 13:30
Η μικρούλα μου (13 μηνών) έχει θέμα με το αυτοκίνητο. το παιδί ζαλίζεται και στα μεγάλα ταξίδια κάνει εμετό.
Λίγο το κοντραλάραμε, με το να ταξιδεύει με άδειο στομάχι, αλλά το θέμα είναι ότι και σε μικρές διαδρομές το μωράκι ζορίζεται.

Προχθές που είχε τέλεια μέρα, την πήραμε για ένα καφέ στη θάλασσα. μιλάμε ότι για μια απόσταση 10 λεπτών το παιδί έδειχνε έτοιμο να κάνει εμετό. τελικά δεν έκανε, αλλά και πάλι ζορίστηκε, όπου έβλεπες σχεδόν τον εμετό να ανεβάινει.

έχετε να προτείνετε τίποτα? δυσκολεύει πολύ τη ζωή μας, γιατί δεν μπορούμε να την πάρουμε πουθενά μέσα στην πόλη για να πάμε για ένα καφέ λίγο πιο πέρα από το σπίτι, ή για να κανουμε καμιά δουλειά.

ekavi_
15-10-13, 13:36
Η μικρούλα μου (13 μηνών) έχει θέμα με το αυτοκίνητο. το παιδί ζαλίζεται και στα μεγάλα ταξίδια κάνει εμετό.
Λίγο το κοντραλάραμε, με το να ταξιδεύει με άδειο στομάχι, αλλά το θέμα είναι ότι και σε μικρές διαδρομές το μωράκι ζορίζεται.

Προχθές που είχε τέλεια μέρα, την πήραμε για ένα καφέ στη θάλασσα. μιλάμε ότι για μια απόσταση 10 λεπτών το παιδί έδειχνε έτοιμο να κάνει εμετό. τελικά δεν έκανε, αλλά και πάλι ζορίστηκε, όπου έβλεπες σχεδόν τον εμετό να ανεβάινει.

έχετε να προτείνετε τίποτα? δυσκολεύει πολύ τη ζωή μας, γιατί δεν μπορούμε να την πάρουμε πουθενά μέσα στην πόλη για να πάμε για ένα καφέ λίγο πιο πέρα από το σπίτι, ή για να κανουμε καμιά δουλειά.

Δυστυχώς είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα για μεγάλο διάστημα και δεν μπορούσα να βρω λύση... Μειώθηκε το φαινόμενο σιγά σιγά όσο μεγάλωνε το παιδί, αλλά ακόμα έχουμε θέμα στα μακρινά ταξίδια...
Το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι άδειο στομάχι ή έστω ξηρά τροφή και ίσως να βάλετε το καρεκλάκι της στη μέση και όχι σε κάποιο παράθυρο.

robenula
24-10-13, 00:42
οταν μου το ειπαν γελασα.ασπιρινη στον αφαλο.κι ομωσ κανει απιστευτη δουλεια.δοκιμαστε το.

mmaria
24-10-13, 10:09
δοκιμασε τα ειδικά "βραχιολακια" που βρισκεις στα φαρμακεια. καποιοι λενε οτι κανουν δουλεια.

ALIKOYLA
30-10-13, 14:50
οταν μου το ειπαν γελασα.ασπιρινη στον αφαλο.κι ομωσ κανει απιστευτη δουλεια.δοκιμαστε το.

χαζη ερωτηση!την λιωνεις την ασπιρινη ή την ακουμπας πανω?

robenula
17-12-13, 23:57
την ακουμπας και την πιανεις με χανζαπλαστ

xena
10-07-14, 10:27
Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ: ταξιδεύουμε την Κυριακή για τις διακοπές μας και θα κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα. Πρόκειται να βάλω τα μικρά κοιμισμένα στο αμάξι στις 5 ευελπιστόντας να φτάσουμε στον προορισμό μας πριν τις 9 ώστε να κοιμούνται σε όλη τη διαδρομή.

Οπως είχα αναφέρει πριν καιρό παραπάνω για την μεγάλη μου κόρη, 2,5 ετών, δεν κάνουμε 10 χιλιόμετρα χωρίς εμετό. Η παιδίατρος εχθές μου είπε πως μπορώ να δώσω βομέξ ή πριμπεράν σε αυτή την ηλικία αλλά δεν τα συστήνει, θέλει να τα αποφύγουμε, έτσι μου πρότεινε ομοιοπαθητικό φάρμακο.
Αναρωτιέμαι, θα είναι αρκετά δραστικό; γνωρίζει καμία μαμά;;; τόσο κακό θα της έκανε λίγο βομέξ;;;
Θα κάνω κι αυτό που λέτε με τον αφαλό κορίτσια, πάντως τρέμω στην ιδέα πως θα κάθομαι εμπρός και μπορεί να κάνει εμετό στον ύπνο της (ξαπλωμένο καθισματάκι) και να μου πνιγεί... θα το καταλάβω έγκαιρα;;;; πρέπει 4 ώρες να έχω 100% το νου μου και τα μάτια μου 114! :-?

ekavi_
10-07-14, 11:28
Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ: ταξιδεύουμε την Κυριακή για τις διακοπές μας και θα κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα. Πρόκειται να βάλω τα μικρά κοιμισμένα στο αμάξι στις 5 ευελπιστόντας να φτάσουμε στον προορισμό μας πριν τις 9 ώστε να κοιμούνται σε όλη τη διαδρομή.

Οπως είχα αναφέρει πριν καιρό παραπάνω για την μεγάλη μου κόρη, 2,5 ετών, δεν κάνουμε 10 χιλιόμετρα χωρίς εμετό. Η παιδίατρος εχθές μου είπε πως μπορώ να δώσω βομέξ ή πριμπεράν σε αυτή την ηλικία αλλά δεν τα συστήνει, θέλει να τα αποφύγουμε, έτσι μου πρότεινε ομοιοπαθητικό φάρμακο.
Αναρωτιέμαι, θα είναι αρκετά δραστικό; γνωρίζει καμία μαμά;;; τόσο κακό θα της έκανε λίγο βομέξ;;;
Θα κάνω κι αυτό που λέτε με τον αφαλό κορίτσια, πάντως τρέμω στην ιδέα πως θα κάθομαι εμπρός και μπορεί να κάνει εμετό στον ύπνο της (ξαπλωμένο καθισματάκι) και να μου πνιγεί... θα το καταλάβω έγκαιρα;;;; πρέπει 4 ώρες να έχω 100% το νου μου και τα μάτια μου 114! :-?

Γιατί δεν κάθεσαι πίσω μαζί της για να έχεις το νου σου; Ή εννοείς ότι θα οδηγείς εσύ;
Μην της δώσεις να πιει γάλα ή πολλά υγρά. Μπισκοτάκια, κρακεράκια κτλ Έτσι ακόμα και να κάνει εμετό δεν θα βγάλει πολλά υγρά ώστε να κινδυνεύει να πνιγεί.
Ως προς τα φάρμακα δεν ξέρω να σου πω.
Να οδηγάς σιγά και αν γίνεται βάλε το καρεκλάκι της στο κέντρο.

ΒΕΡΑ
10-07-14, 12:30
Αν καταφέρεις και κοιμηθεί δε θα σου κάνει εμετό!

ekavi_
10-07-14, 13:59
Αν καταφέρεις και κοιμηθεί δε θα σου κάνει εμετό!

Μπα μην το λες... Εμένα η μικρή μου (1 έτους περίπου τότε), κοιμόταν βαθιά, ξαφνικά αρχίζει να βήχει, ξυπνάει και ρίχνει έναν ξεγυρισμένο εμετό.

xena
10-07-14, 15:29
Γιατί δεν κάθεσαι πίσω μαζί της για να έχεις το νου σου; Ή εννοείς ότι θα οδηγείς εσύ;
Μην της δώσεις να πιει γάλα ή πολλά υγρά. Μπισκοτάκια, κρακεράκια κτλ Έτσι ακόμα και να κάνει εμετό δεν θα βγάλει πολλά υγρά ώστε να κινδυνεύει να πνιγεί.
Ως προς τα φάρμακα δεν ξέρω να σου πω.
Να οδηγάς σιγά και αν γίνεται βάλε το καρεκλάκι της στο κέντρο.

Πίσω θα προσπαθήσω να κάτσω αλλά εχω 2 μωρά = 2 καθισματάκια, είναι δύσκολο να χωρέσω. Θα δούμε με τον σύζυγο μήπως αλλάξουμε το ένα της μικρής να κοιτάει αλλιώς, μήπως χωρέσουμε.
Και στο κέντρο δεν μπαίνει εκτοπίζεται, γιατί κάνει μαξιλαράκι το αμάξι μας στο κέντρο, συν ότι "σπρώχνεται" από της μικρής το καρεκλάκι... οπότε δεν παίζει.
Κορίτσια έχει κάνει εμετό ενώ κοιμόταν, δίπλα της καθόμουν και μου πνίγηκε, κάναμε αμάν να συνέλθει να πάρει αναπνοή και ταυτόχρονα προσπαθούσα να την λύσω για να την σηκώσω... είχε μπλοκάρει το κουμπί (δλδ το χέρι μου πάνω στο κουμπί - όχι το ίδιο το κουμπί), 4-5 δευτερα που μου φάνηκαν ώρες.... τα είχα δει ολα...
Αυτά έχω στο μυαλό μου και έχω άγχος...

robenula
10-07-14, 18:47
εγω τον τελευταιο καιρο δινω αταραξ μια ωρα πριν φυγουμε.βαζω και ασπιρινη.πιανει.η παιδιατρος μου ειπε

xena
10-07-14, 22:18
εγω τον τελευταιο καιρο δινω αταραξ μια ωρα πριν φυγουμε.βαζω και ασπιρινη.πιανει.η παιδιατρος μου ειπε

το αταράξ δεν είναι για τις αλλεργίες; πριμπεράν εννοείς;;;

Τελικά πήρα απ΄το φαρμακείο το travella της Nelson, εντελώς αγνό. Θα κάνω σκόνη το χαπάκι και θα το δώσω με κάποιον τρόπο.
Πήρα όμως και πριμπεράν σιρόπι να έχω για καλό και για κακό, το βομέξ καταργήθηκε μου είπαν.

robenula
11-07-14, 01:35
ναι αυτο για τις αλλεργιες.

EVIL
11-07-14, 04:08
και ο δικός μου τα ίδια, και νηστικός να ταξίδευε εμετό έκανε, τις δυο τελευταίες φόρες που ταξιδέψαμε του έδωσα σιρλοτόν που διαρκεί 8 ώρες και δεν έκανε ούτε γκρίνιαξε καθόλου. ο παιδίατρος μου το σύστησε,

xena
11-07-14, 14:39
και ο δικός μου τα ίδια, και νηστικός να ταξίδευε εμετό έκανε, τις δυο τελευταίες φόρες που ταξιδέψαμε του έδωσα σιρλοτόν που διαρκεί 8 ώρες και δεν έκανε ούτε γκρίνιαξε καθόλου. ο παιδίατρος μου το σύστησε,

Είχε υπνηλία μετά;;;; Απ΄ότι διάβασα έχει την ίδια δραστική ουσία με το πριμπεράν. Κι εγώ είμαι κατά των φαρμάκων αλλά για 1 φορά τον χρόνο που θα ταξιδέψουμε, θα πιει 2 φορές ένα φάρμακο - θα πάθει κάτι;;; αμάν η γιατρός μας ώρες ώρες λες και είναι δηλητήριο πια το κάθε τι... γιατί να μένω με το άγχος και πάνω απ' όλα και το παιδί με την ταλαιπωρία;;

edit: Λάθος, όχι την ίδια ουσία, το ίδιο αποτέλεσμα: ταχεία κένωση του στομάχου και ισχυρή αντιεμετική δράση.

EVIL
12-07-14, 03:22
Είχε υπνηλία μετά;;;; Απ΄ότι διάβασα έχει την ίδια δραστική ουσία με το πριμπεράν. Κι εγώ είμαι κατά των φαρμάκων αλλά για 1 φορά τον χρόνο που θα ταξιδέψουμε, θα πιει 2 φορές ένα φάρμακο - θα πάθει κάτι;;; αμάν η γιατρός μας ώρες ώρες λες και είναι δηλητήριο πια το κάθε τι... γιατί να μένω με το άγχος και πάνω απ' όλα και το παιδί με την ταλαιπωρία;;

edit: Λάθος, όχι την ίδια ουσία, το ίδιο αποτέλεσμα: ταχεία κένωση του στομάχου και ισχυρή αντιεμετική δράση.

Όχι καθόλου υπνηλία μια χαρά ήταν το παιδί.
Ούτε εγώ είμαι υπέρ των φαρμάκων αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το παιδί ταλαιπωρούνταν και δεν γινόταν να πάμε πουθενά.

ΒΕΡΑ
15-07-14, 00:09
Μπα μην το λες... Εμένα η μικρή μου (1 έτους περίπου τότε), κοιμόταν βαθιά, ξαφνικά αρχίζει να βήχει, ξυπνάει και ρίχνει έναν ξεγυρισμένο εμετό.

Άλλο να κάνει εμετό επειδή ξύπνησε με βήχα. Μήπως ήταν λίγο άρρωστη? Πάντως εγώ το ξέρω και από τον εαυτό μου που ζαλίζομαι ... αν κοιμηθώ δεν το καταλαβαίνω ...

ekavi_
15-07-14, 09:14
Άλλο να κάνει εμετό επειδή ξύπνησε με βήχα. Μήπως ήταν λίγο άρρωστη? Πάντως εγώ το ξέρω και από τον εαυτό μου που ζαλίζομαι ... αν κοιμηθώ δεν το καταλαβαίνω ...

Όχι δεν ήταν άρρωστη. Και ο βήχας τελικά δεν ήταν βήχας.:rolleyes: Απλώς άρχισε προφανώς να πνίγεται στον ύπνο της και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έκανε εμετό. Ήταν πιο μικρή όμως. Περίπου 1 έτους.

xena
21-07-14, 13:23
Τα νέα μας: Πήρα το travella της Nelson (ομοιοπαθητικό) που είπε η γιατρός και το έδωσα. Μετά κάθε ώρα έδινα 1 δόση όπως λένε οι οδηγίες. Και να ο πρώτος εμετός. Και μετά από λίγο ο δέυτερος. Το παιδί χάλια - χάλια - χάλια, και κοντέψαμε να χάσουμε και το καράβι.

Στην επιστροφή έδωσα πριμπεράν και βρήκαμε την ησυχία μας. Και το παιδάκι ευχαριστήθηκε το ταξίδι (έβλεπε τα τούνελ, τα βουνά, τη θάλασσα και τραγούδαγε, της άρεσε.).
Ημαρτον με τις εμμονές των γιατρών. Είπαμε όχι φάρμακα - αλλά όχι και τέτοια ταλαιπωρία για το παιδί!

Ο εμετός όταν το παιδί είναι πολύ ζαλισμένο ή λαγοκοιμάται, έρχεται με βήχα. Διότι προφανώς ανεβοκατεβαίνει απ' τον οισοφάγο και το ενοχλεί. Μετά το πνίγει και έρχεται σαν ρουκέτα.

mmdad
21-07-14, 14:23
Τελικα xena την ασπιρηνη την δοκιμασες? Λεω να το δοκιμασω σε μενα αλλα οχι στο αεροπλανο μην μας πιασουν κιολας..
Εγω στα παιδια (ειναι μεγαλυτερα βεβαια) θα χρησιμοπιησω φαρμακο και τα βραχιολακια

xena
21-07-14, 14:52
Οχι, ούτε που την σκέφτηκα. Μες το άγχος της προετοιμασίας το ξέχασα. :oops: