PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ / Παλίνδρομη

Σελίδες : [1] 2

andro2
14-05-08, 12:54
Καλημέρα,
πόσο καιρό μετά από απόξεση (λογω παλίνδρομης) σας επισκέφτηκε η περίοδός σας;

kefi
14-05-08, 13:05
Καλημέρα,
Καλημέρα andro μου. Καλά είσαι; Εμένα έκανε να μου έρθει κανονικά περίπου 1,5 μήνα. Ο γιατρός μου είχε πει να μου δώσει χαπάκια για να μου έρθει πιο γρήγορα, αλλά δεν ήθελα να βάλω στον οργανισμό μου κι άλλες ορμόνες, που ούτως ή άλλως είχαν τρελλαθεί.

andro2
14-05-08, 13:11
Καλά είμαι kefi μου.
Απλά ανυπομονώ να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω εξετάσεις και αυτή η αναμονή με έχει πάρει λίγο από κάτω.
Είναι και που αν είχε πάει καλά η 1η εγκυμοσύνη μου θα γένναγα αυτές τις μέρες και είμαι κάπως.

miracle
14-05-08, 13:44
andro, πολλες απο εμας, εχουνε να θυμουνται τετοιες ημερομηνιες...δυστυχως... :(

μακαρι να ερθει γρηγορα η περιοδος..κοιτα να δεις που υπαρχουν και περιστασεις που παρακαλαμε να ερθει η κυρια! :x

εμενα μου ειχε ερθει περιπου 40 μερες μετα την αποξυση.

kefi
14-05-08, 13:49
Καλά είμαι kefi μου.
Απλά ανυπομονώ να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω εξετάσεις και αυτή η αναμονή με έχει πάρει λίγο από κάτω.
Είναι και που αν είχε πάει καλά η 1η εγκυμοσύνη μου θα γένναγα αυτές τις μέρες και είμαι κάπως.
Ξέρω ακριβώς πώς αισθάνεσαι. Είχα συμπέσει στη εγκυμοσύνη που παλλινδρόμησε, με μια κοπέλα που της πήγαν όλα καλά. Γέννησε την ίδια μέρα που θα γεννούσα εγώ. Σε όλη τη διάρκεια δεν ήθελα ούτε να την βλέπω και φυσικά άργησα πολύ να της ευχηθώ για τη γέννηση του παιδιού της. Άλλα είμαι εντάξει τώρα και ελπίζω.

andro2
14-05-08, 14:01
Αχ kefi μου,
εγώ στην 2η παλίνδρομη ήμουν έγκυος ταυτόχρονα με την κολλητή μου με διαφορά στην πιθανολογούμενη ημερομηνία σύλληψης μόνο 1 ημέρα. Το δικό μου μωρό παλινδρόμησε, το δικό της συνεχίζει. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα πήγε για αυχενική διαφάνεια για την οποία μου μιλάει μέρες. Ξέρω ότι η χαρά της είναι μεγάλη αλλά σκέψου και μένα πως νιώθω. Δεν κρατάω κακία όμως. Μακάρι να είναι καλά το μωρό της και η ίδια και έχει ο Θεός και για εμάς.

kefi
14-05-08, 14:18
Αχ kefi μου,
εγώ στην 2η παλίνδρομη ήμουν έγκυος ταυτόχρονα με την κολλητή μου με διαφορά στην πιθανολογούμενη ημερομηνία σύλληψης μόνο 1 ημέρα. Το δικό μου μωρό παλινδρόμησε, το δικό της συνεχίζει. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα πήγε για αυχενική διαφάνεια για την οποία μου μιλάει μέρες. Ξέρω ότι η χαρά της είναι μεγάλη αλλά σκέψου και μένα πως νιώθω. Δεν κρατάω κακία όμως. Μακάρι να είναι καλά το μωρό της και η ίδια και έχει ο Θεός και για εμάς. Έτσι μπράβο. Και ναι, το ότι νιώθεις έτσι είναι φυσιολογικό. Εγώ, ντρέπομαι που το λέω, αλλά είχα φτάσει σε επίπεδα κακίας. Σκεφτόμουν «γιατί να το πάθω εγώ αυτό και όχι οι άλλες;». Αλλά τώρα σκέφτομαι ότι όταν κάτι είναι να γίνει, θα γίνει και το μόνο που χρειάζεται από εμάς είναι ηθικό (και ανήθικο :lol: ) ακμαιότατο

andro2
14-05-08, 14:29
Μην αισθάνεσαι άσχημα για την φάση "κακίας" που πέρασες. Νομίζω ότι όλες το έχουμε πει: γιατί σε εμένα. Και εγώ στην 1η παλίνδρομη το έλεγα συνέχεια και αναρωτιώμουν "γιατί δεν είμαι άξια να φέρω ένα παιδί στον κόσμο, και τί κακό έχω κάνει και το πληρώνω" και άλλα τέτοια. Αλλά ξέρεις τι με συγκρατεί πλέον και θέλω να είναι όλες οι μαμάδες και τα παιδάκια του κόσμου καλά και ας μην αξιωθώ ποτέ να γίνω μάνα; Η σκέψη ότι δεν θέλω ένα παιδί με οποιοδήποτε κόστος. Θέλω ένα παιδί υγιές, γερό και δυνατό.Αν οι παλινδρομήσεις έγιναν γιατί τα εμβρυάκια μου είχαν κάποιο πρόβλημα και τελικά γεννιώντουσαν άρρωστα, ανάπηρα ή ότι άλλο, καλά έκαναν και παλινδρόμησαν. Και δεν το λέω για την δική μου βόλεψη. Το λέω γιατί δεν έχω δικαίωμα να φέρω στον κόσμο μια ψυχή που θα ταλαιπωρείται ίσως και σε όλη της τη ζωή μόνο και μόνο επειδή εγώ θέλω να τιτλοφορούμαι "μανα". Εγώ κάποια στιγμή θα φύγω από αυτόν τον κόσμο και τότε ποιος θα τα φρόντιζε; Γι΄αυτό άλλωστε νομίζω ότι οι πιο αξιέπαινοι άνθρωποι είναι οι γονείς που αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις και συνεχίζουν και παλεύουν για τα αγγελούδια τους. Μπράβο τους!

kefi
14-05-08, 14:33
Πρόσφατα άκουσα ότι μια κοπέλα υιοθέτησε ένα παιδί, που τελικά ήταν αυτιστικό. Και κάποιοι ανεγκέφαλοι της είπαν να το πάει πίσω :evil: Η κοπέλα όταν το άκουσε είπε ότι το παιδί της δεν ήταν τηλεόραση που της βγήκε ελαττωματική για να την γυρίσει πίσω. Μερικά άτομα ή δεν έχουν μυαλό ή δεν ξέρουν πώς να το χρησιμοποιήσουν

sissie
14-05-08, 15:36
Andro2 γλυκιά μου, εμένα μου ήρθε μετά από ένα μήνα η περίοδος. Μην μου αγχώνεσαι σε παρακαλώ και θα δεις, θα σε επισκεφτεί η "Ρωσίδα θεία σου" :wink: :wink: :wink:

Christie
14-05-08, 15:40
Επειδή κι εγώ την έζησα πολύ πρόσφατα αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία΄πριν απο 2 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι θεωρούμε την ημερομηνία της απόξεσης σαν 1η μέρα περιόδου, οπότε υπολογίζουμε ανάλογα... Βέβαια θα δειξει αν ισχύει όντως αυτό και πότε θα αδιαθετήσω...

andro2
14-05-08, 16:32
Επειδή κι εγώ την έζησα πολύ πρόσφατα αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία΄πριν απο 2 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι θεωρούμε την ημερομηνία της απόξεσης σαν 1η μέρα περιόδου, οπότε υπολογίζουμε ανάλογα... Βέβαια θα δειξει αν ισχύει όντως αυτό και πότε θα αδιαθετήσω...

Christie μου, δυστυχώς πολλές την ζήσαμε αυτή την εμπειρία και κάποιες (όπως η υποφαινόμενη) πάνω από 1 φορά. Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και να ξαναπροσπαθήσεις και όλα να σου πάνε καλά (τα λέω για να τα διαβάζω και εγώ μετά).
Υπομονή και Επιμονή και δεν μπορεί ... αφού συλλαμβάνουμε θα τα καταφέρουμε!

nikoletta
14-05-08, 20:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΡΙΒΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ.
ΑΝΤΕ, ΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.

Matina37
15-05-08, 10:03
Καλημερα Κουκλιτσες

Χθες πηγα στον γιατρο ...που ειπε οτι σε περιπου 30 ημερες απο την αποξεση θα ερθει η περιοδος ,παραταυτα εαν θελω μου ειπε να παρω αντισυλιπτικα για να τον φτιαξω πιο γρηγορα τον κυκλο μου μιας και κανονικα θα εχει λιγο μπερδευτει..

Μαλλον δεν θα παρω τιποτα .Ουτως η `αλλως θα παω για λαμπαροστοπιση -υστεροσκοπιση μολις μου ερθει ---οποτε παλι μπερδεμενη θα ειναι ..

andro2
15-05-08, 10:12
Καλημέρα σε όλες!
Καλημέρα Matina!
Στην 1η απόξεση μου δώσανε αντισυλληπτικά και δεν μπορώ να πω ότι μου έφτιαξε τον κύκλο αν σκεφτείς ότι και τότε μου είχαν πει ότι σε 30-40 ημέρες θα αδιαθετήσω και παρόλη τη χρήση αντισυλληπτικών μου ήρθε μετά άπό 54 ημέρες. Τώρα δεν πήρα αντισυλληπτικά και περιμένω εναγωνίως για να μπω σε διαδικασία εξετάσεων. Απλά επειδή υπήρχε αυτή η καθυστέρηση των 54 ημερών στην 1η ενώ εχω σταθερό κύκλο, γι΄αυτό και ρωτάω τις εμπειρίες σας.

Matina37
15-05-08, 10:17
Adro

Τι εξετασεις εχεις σκοπο να κανεις ?

mariass
23-05-08, 23:32
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.
ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΤΙΣ 01/05/2008 ( ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ) ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΛΙΓΑ ΥΓΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΑ.
ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.

michel
24-05-08, 16:17
εγω,που παντα ειχα σχεδον σταθερο κυκλο 27-30 ημερων,περσι οταν ειχα την ατυχια να παλινδρομησει το εμβρυακι μου,και αναγκαστικα να περασω απο αυτο το βασανιστηριο,...μετα απο 27 ημερες ηρθε η πρωτη περιοδος.
Εκτος απο την πρωτη μερα της αποξεσης που ειχα αιμα κανονικα,απο την αλλη μερα και μετα ειχα ελαχοιστο για 2-3 μερες ακομα.

Τωρα,,αν παμε σε πιο προσφατα γεγονοτα,δηλαδη στην δευτερη ατυχια μου,(πριν λιγες μερες !) να σου πω,οτι παλι την πρωτη μερα ειχα ,ας πουμε,πολυ αιμα και απο την δευτερη και μετα,ελαχοιστες σταγονες.
Σημερα (τριτη μερα)εχω λιγο,παιρνω και την αντιβιωση vibramicin gia 10 ημερες και ελπιζω να μου ερθει παλι μετα απο 27-28 μερες,για να προχωρησουμε παρα κατω.

pegi
24-05-08, 17:09
andro2.δεν εχω κατι να σου πω σε αυτο που ρωτας,απλα θελω να σου ευχηθω να σου πανε ολα καλα απο δω και περα και οσο για τις μερες αυτες που σε μελαγχολουν ,κανε κουραγιο γλυκια μου κι εγω αυτες τις μερες νιωθω χαλια γιατι κοντευει ο καιρος που χα γεννησει τα προωρα διδυμακια μου που πεθαναν,λεω δοξα τον θεο ομως που μου στειλε τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ μου και εδωσε ξανα χαρα και νοημα στην ζωη μου.
ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΑΣ ΡΩΤΑΣ ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΘΑ ΧΕΙΣ.ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ ΜΟΥ!!!!

pegi
24-05-08, 17:12
εγω,που παντα ειχα σχεδον σταθερο κυκλο 27-30 ημερων,περσι οταν ειχα την ατυχια να παλινδρομησει το εμβρυακι μου,και αναγκαστικα να περασω απο αυτο το βασανιστηριο,...μετα απο 27 ημερες ηρθε η πρωτη περιοδος.
Εκτος απο την πρωτη μερα της αποξεσης που ειχα αιμα κανονικα,απο την αλλη μερα και μετα ειχα ελαχοιστο για 2-3 μερες ακομα.

Τωρα,,αν παμε σε πιο προσφατα γεγονοτα,δηλαδη στην δευτερη ατυχια μου,(πριν λιγες μερες !) να σου πω,οτι παλι την πρωτη μερα ειχα ,ας πουμε,πολυ αιμα και απο την δευτερη και μετα,ελαχοιστες σταγονες.
Σημερα (τριτη μερα)εχω λιγο,παιρνω και την αντιβιωση vibramicin gia 10 ημερες και ελπιζω να μου ερθει παλι μετα απο 27-28 μερες,για να προχωρησουμε παρα κατω.

Αμαν,ρε γμτ γιατι παλινδρομουν οι κυησεις;δεν το χω περασει αλλα ολο τετοια ακουω τωρα τελευταια.πολυ στεναχωριεμαι οταν χανωνται μωρακια.γιατι θεε μου;;;κριμα ........ :cry:

andro2
24-05-08, 20:04
Σε ευχαριστώ πολύ pegi μου για την στήριξη.
Μακάρι να γίνουν πραγματικότητα όλα όσα περιγράφεις όχι μόνο για μένα, για όλες μας.

michel
24-05-08, 21:30
pegi,θα σου πω την αποψη μου για τις παλινδρομες κυησεις.
Στην εποχη που ζουμε τωρα,σε αυτον τον πλαστικο κοσμο που ζουμε,γεματος μεταλλαγμενα προιοντα,καυσαερια,και...δεν ξερω και εγω τι αλλο.... τι περιμενουμε να ακουσουμε ?
Παλια,οταν μια γυναικα ανακαλυπτε οτι ειναι εγκυος,ηταν ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ.
Απλα,δεν υπηρχαν τα συγχρονα μηχανηματα για να δουν οι ιατροι αν ειναι καλα το εμβρυο,και για αυτο το λογο γεννηθηκαν παιδια με ειδικες αναγκες.
Σημερα,υπαρχουν τα μηχανηματα,αλλα χαλασε ,δυστυχως,η ποιοτητα του σπερματος(για τους ανδρες),και για τις γυναικες ?ολα τα υπολοιπα !
Αγχως,προβληματα,οι ρυθμοι της ζωης μας εχουνε κανει ετσι,ωστε να ξεχασουμε την υγεια μας και να ασχολουμαστε με ολα τα αλλα και οταν ερχεται η ωρα να θελουμε ενα παιδι,μας βγαινουν ολα μπροστα...

Κοιτα κατι=υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν ψαξει καλα την υγεια τους και τους λεει ο ιατρος ,πως δεν υπαρχουν παθολογικες αιτιες γ που να ευθυνονται για τις παλινδρομες που ειχαν.Αντε βρες τωρα την ακρη !!!

Τι ,και αν τρωμε βιολογικα προιοντα(μολις μαθαινουμε οτι ειμαστε εγκυες) ? Ο οργανισμος προετοιμαζεται για την μητροτητα απο πολυ νωρις,πολλα χρονια πριν,οταν τρωγαμε ακομα τα πλαστικα και τα μεταλλαγμενα...
Τι και αν κοβουμε το τσιγαρω μολις κανουμε τεςτ θετικο ? Η νικοτινη για να φυγει απο μεσα μας θελει ισα με 7 χρονια...ο'ποτε...καταλαβαινεις τωρα...τελος παντων,ειναι πολλα για να τα αναλυσουμε τωρα...

Και μετα σου λεει ο αλλος "ηταν τυχαιο γεγονος,η πουτανα η φυση αποφασισε να το τερματισει"
Εγω,τωρα,αμα θελω το πιστευω, και αν παλι δεν θελω να το πιστεψω,τι πρεπει να κανω ??? η θα κοψω το λαιμο μου η θα σηκωσω το κεφαλι και θα προχωρησω με δυναμη,για το επομενο βημα.ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!
Μια νεα προσπαθεια,γεματη ελπιδες που δεν σβηνουν ποτέ...

Ετσι ειναι αυτη η ρουφιανα η ζωη....απροβλεπτη και οχι παντα ετσι οπως την εχουμε εμεις προγραμματισει...
(ελπιζω να μην σας ζαλισα πολυ με ολα αυτα...η αποψη μου ηταν...

pegi
25-05-08, 07:29
MICHEL,εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες και φυσικα δε μας ζαλισες.
ομως ειδικα αυτο ρε γμτ που στα παλια χρονια λεγαν ειμαι εγκυος και μετα ειχαν τα παιδια τους στα χερια τους και τωρα οι μισες ελληνιδες προσπαθουν χρονια ολοκληρα και ταλαιπωρουν τους οργανισμους τους με φαρμακα και εξωσοματικες μεθοδους και παλι μπορει να μην τελειοποιηθει η εγκυμοσυνη η΄ να μην γεννηθει γερο μωρακη :( :( τελος παντων να μην απογοητευω με τα λογια μου τοσες γυναικες που προσπαθουν να ζησουν το θαυμα του να φερεις 1 ανθρωπινη ζωη στον κοσμο.
ΕΥΧΩΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΗΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ,ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ Η΄ ΚΑΙ 2-3-4........ :lol: :lol: :lol:

andro2
27-05-08, 09:07
Καλημέρα,
σήμερα είναι η 35 ημέρα μετά την απόξεση και περίοδος πουθενά. Μίλησα με τον νέο γιατρο που έχω και μου είπε να περιμένω λίγες μέρες και μετα να κάνω β-χοριακή, οχι για τον ευτυχή λόγο που φαντάζεστε. Δυστυχώς, υπάρχει περίπτωση να μην με έχουν καθαρίσει κάλά κατά την διάρκεια της απόξεσης, να έχουν απομείνει χοριακές λάχνες (νομίζω έτσι τις είπε), με αποτέλεσμα ο οργανισμός να παράγει ακόμα β-χοριακή. Αν συμβαίνει αυτό και για όσο παράγεται β-χοριακή, η περίοδος δεν πρόκειται να έρθει.
Τί να πω βρε κορίτσια; Τα είχα χύμα μου έρχονται και τσουβαλάτα.
Το κακό είναι ότι το φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να συμβαίνει γιατί ενώ είχα κύκλο 29-31 ημέρες και με έντονο προεμμηνιριακό σύνδρομο, τώρα τίποτα.
Μακάρι Θεέ μου να μην συμβεί και αυτό, δεν θα αντέξω και άλλο χειρουργείο.
Πότε επιτέλους θα πάει κάτι καλά;

kazolina
27-05-08, 09:26
Καλημέρα,
σήμερα είναι η 35 ημέρα μετά την απόξεση και περίοδος πουθενά. Μίλησα με τον νέο γιατρο που έχω και μου είπε να περιμένω λίγες μέρες και μετα να κάνω β-χοριακή, οχι για τον ευτυχή λόγο που φαντάζεστε. Δυστυχώς, υπάρχει περίπτωση να μην με έχουν καθαρίσει κάλά κατά την διάρκεια της απόξεσης, να έχουν απομείνει χοριακές λάχνες (νομίζω έτσι τις είπε), με αποτέλεσμα ο οργανισμός να παράγει ακόμα β-χοριακή. Αν συμβαίνει αυτό και για όσο παράγεται β-χοριακή, η περίοδος δεν πρόκειται να έρθει.
Τί να πω βρε κορίτσια; Τα είχα χύμα μου έρχονται και τσουβαλάτα.
Το κακό είναι ότι το φοβάμαι πολύ ότι μπορεί να συμβαίνει γιατί ενώ είχα κύκλο 29-31 ημέρες και με έντονο προεμμηνιριακό σύνδρομο, τώρα τίποτα.
Μακάρι Θεέ μου να μην συμβεί και αυτό, δεν θα αντέξω και άλλο χειρουργείο.
Πότε επιτέλους θα πάει κάτι καλά;

δεν νομίζω να είναι κάτι κακό
εμένα την πρώτη φορά μου ήρθε στις 40 μέρες
συνήθως γιαυτό τον λόγο δίνουν αντισυλιπτικά μετά....για να ρυθμιστεί ο κύκλος
εγώ βέβαια δεν τα πήρα αλλά ίσως να ήταν λάθος!

eli
27-05-08, 10:30
να ρωτήσω κάτι; δε'υτερη φορά παλλίνδρομη κύηση αλλά επειδή μου ήρθε η περίοδος από μόνη της και η χοριακή έπεσε στο 175 ο γιατρός΄είπε ότι δεν χρειάζεται απόξεση...Πως μπορέι να καταλάβει κανείς αν υπάρχει κάτι ......μόνο με την χοριακή η οποί απρέπει να μηδενιστεί. Υπάρχει καμία να μου πει;

andro2
27-05-08, 10:38
να ρωτήσω κάτι; δε'υτερη φορά παλλίνδρομη κύηση αλλά επειδή μου ήρθε η περίοδος από μόνη της και η χοριακή έπεσε στο 175 ο γιατρός΄είπε ότι δεν χρειάζεται απόξεση...Πως μπορέι να καταλάβει κανείς αν υπάρχει κάτι ......μόνο με την χοριακή η οποί απρέπει να μηδενιστεί. Υπάρχει καμία να μου πει;

eli μου,
εμένα τουλάχιστον έτσι μου είπε ο γιατρός μου. Ότι αν έχει απομείνει κάτι (το οποίο το χαρακτήρισε χοριακή λάχνη), η χοριακή δεν θα έχει μηδενιστεί αλλά -έστω και με χαμήλη τιμή- θα υφίσταται. Από την άλλη όταν τον ρώτησα γιατί σε κάποιες κοπέλες δεν κάνουν απόξεση αλλά τις αφήνουν να καθαρίσουν με την περίοδο, μου απάντησε ότι όταν η κύηση είναι μικρή (μέχρι 6-7 εβδομάδων) ο οργανισμός κάνει τον καθαρισμό μόνος του μέσω περιόδου. Αν όμως η κύηση είναι μεγαλύτερη, τότε πρέπει να γίνει απόξεση. Βέβαια η δική του άποψη ήταν ότι πάντα πρέπει να γίνεται καθαρισμός αν όχι με απόξεση με αναρρόφηση για να είμαστε σίγουροι.

mammy30
27-05-08, 12:10
Προσωπικά μετά από αφαίρεση εξωμήτριου κυήσεως (1,5 μηνών) μου ήρθε περίοδος σε 30 μέρες.Πάντως μέχρι και 40 μέρες νομίζω ότι είναι φυσιολογικό...

Agapi6
27-05-08, 16:17
Εγω αδιαθετησα μετα απο 45 ημερες και στην επομενη περιοδο παλι μετα από 35. Και τις 2 φορες εκανα τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο και ειδικα τη δευτερη και εξεταση αιματος που βγηκε θετικη αλλα τιποτα. Τελικα τη τριτη φορα ημουν εγκυος

eleanna
02-06-08, 20:39
andro μου εγώ αδιαθέτησα την 40η μέρα. Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά. Ελπίζω σύντομα να γίνουμε και οι δυο μας ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

Falal
02-06-08, 22:52
adro2 και εγώ τα ίδια με τα κορίτσια έχω να σου πω.
Στις 40 μετά την απόξεση την πρώτη φορά. Τη δεύτερη, πήρα χάπια και όταν τελείωσαν οι 2 καρτέλες και την περίμενα φυσιολογικά, στις 42.
Να σου πω επίσης οτι πολύ συχνά εμείς οι γυναίκες "μπλοκάρουμε" την περίοδο και λόγω αυξημένου άγχους. Δεν το πίστευα μέχρι που το έπαθα.

Christie
03-06-08, 10:36
Εγώ στις 32 μέρες αδιαθέτησα κανονικά... Απ' όσο ξέρω βέβαια η andro2 αδιαθετησε ήδη σύμφωνα με άλλο ποστ της, οπότε της λύθηκε η απορία...

ΓΕΩΡΓΙΑ
04-06-08, 00:20
καλημερα,ειχα και εγω μια παλινδρομη κυηση στις 8/5 εκανα αποξιση και για <<καλη μου τυχη>> δεν απεβαλα με το γνωστο τροπο μου πηρε τον αδειο αμνιακο σακο ολοκληρο τον εδωσε ο γιατρος μου για εξεταση και μου ειπε πως ειχα παλινδρομη κυηση χωρισ κακοηθειες και μετα απο μια εβδομαδα που ολοκληρωθηκαν οι εξετασεις μου ειπε πως ο λογος ηταν οτι το εμβρυο ειχε υποστει θρομβωσεις...αυριο θα τον παρω στο μαιευτηριο να μιλησουμε με την αιματολογο να δουμε τι εξετασεις θα κανω για να δουμε αν αυτο ηταν τυχαιο η θρομβοφιλια...απο οτι ομως διαβασα μεσα σε καποιες ιστιοσελιδες ειναι κατι που αντιμετωπιζετε...ολο αυτο μου συνεβει στην 6-7 εβδομαδα κυησης...βεβαια δε θελω να ειμαι αχαριστη εχω ηδη 2 υπεροχα παιδια 10,5 ο γιος μου και 7 το σεπτεμβρη η κορη μου και ειμαι σχεδον 35 χρονων,δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο και τα εχασα...φυσικα δεν μπορω και σιγουρα δεν μπορω να πω οτι ειμαι στην ιδια μοιρα με καποιες κοπελες που δεν εχουν καταφερει να κανουν ουτε ενα παιδακι λογο τον παλινδρομων κυησεων...το μονο που σας συμβουλευω ειναι να επιμενετε στο γιατρο σας να κανει εργαστηριακο ελεγχο μετα απο την αποξιση να ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ σε αυτο ετσι θα καταφερετε να αποφυγετε λαθη καλυτερα να περιμενετε και 6 και 12 μηνες παρα να ταλαιπωρηστε !!!καλη επιτυχια σε ολες μας!!!

michel
04-06-08, 17:43
ΓΕΩΡΓΙΑ,μηπως ειχες και εσυ τον ιδιο απατεωνα ιατρο,που ειχα και εγω??????
το λεω αυτο,γιατι...κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια....
ξερεις,ειναι μερικοι που ζουν απο αυτο ....τους αρεσει να κανουν αποξεσεις,γιατι πληρωνοντα πιο χοντρα,και ουτε αποδειξη κοβουν,ουτε νοιαζονται αν θα σου ξανασυμβει αυτο,....εμενα ,λιγες μερες μετα απο αποξεση,μου ελεγε"πηγαινε σπιτι να μεινεις αμεσως εγκυος ,και παλι,αυτον τον μηνα,κι'ολας".....και επειδη το εψαξα το θεμα,ειδα και καταλαβα οτι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ,αυτο που μου ελεγε,γιατι ο οργανισμος δεν ειναι ετοιμος τοσο συντομα για νεα εγκυμοσυνη,ουτε με ειχε ψαξει ποτέ,να δει αν κατι αλλο φταει για τις 2 αποβολες,που ειχα...ουτε δεχόταν να κανω καποιες εξετασεις...
στο ΜΗΤΕΡΑ ηταν ο δικος σου?μηπως?

gary
04-06-08, 21:16
Ηρθεεεεεεεεεεε! Ηρθε γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Χεχε αν δεν κανω λαθος αυτη πρεπει να ναι η κυρια δεν ξερω τι να πιστεψω γιατι δε νιωθω τιποτα! 30η μερα σημερα μετα την αποξεση!(ελπιζω να μην κανω λαθος και ειναι τιποτα απ την ουρολοιμωξη :shock: )

nicolou
06-06-08, 09:45
Καλη σας μέρα ! Εγω αδιαθέτησα 35 μέρες μετά την απόξεση.

gary
06-06-08, 14:49
A να πω κι εγω οτι δεν εκανα λαθος ηρθε και παραηρθε! :D Αλλα εκανα λαθος 28 μερες μετα ηρθε...

ΓΕΩΡΓΙΑ
16-06-08, 09:22
ΓΕΩΡΓΙΑ,μηπως ειχες και εσυ τον ιδιο απατεωνα ιατρο,που ειχα και εγω??????
το λεω αυτο,γιατι...κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια....
ξερεις,ειναι μερικοι που ζουν απο αυτο ....τους αρεσει να κανουν αποξεσεις,γιατι πληρωνοντα πιο χοντρα,και ουτε αποδειξη κοβουν,ουτε νοιαζονται αν θα σου ξανασυμβει αυτο,....εμενα ,λιγες μερες μετα απο αποξεση,μου ελεγε"πηγαινε σπιτι να μεινεις αμεσως εγκυος ,και παλι,αυτον τον μηνα,κι'ολας".....και επειδη το εψαξα το θεμα,ειδα και καταλαβα οτι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ,αυτο που μου ελεγε,γιατι ο οργανισμος δεν ειναι ετοιμος τοσο συντομα για νεα εγκυμοσυνη,ουτε με ειχε ψαξει ποτέ,να δει αν κατι αλλο φταει για τις 2 αποβολες,που ειχα...ουτε δεχόταν να κανω καποιες εξετασεις...
στο ΜΗΤΕΡΑ ηταν ο δικος σου?μηπως?
Καλημερα "michel" ο γιατρος μου ειναι στο ΙΑΣΩ ουτε εγω πηρα αποδειξη μα το σιγουρο ειναι οτι μου απαγορεψε να μεινω εγκυος πριν βγουν τα αποτελεσματα απο το εργαστηριο...εγω ειχα την "τυχη" ας πουμε να παρει τον αμνιακο σακο ολοκληρο μιας και μου τον αφαιρεσε πριν παθω αποβολη απο μονη μου με αιμμοραγιες και τετοια...ωστοσο πριν με βαλει σε τετοια διαδικασια και φυσικα για να ειναι σιγουρος διοτι τον εχω και 21 χρονια γιατρο με εχει ξεγεννηση ηδη δυο φορες και εχω 2 αγγελουδια, εφερε δυο γιατρους να το επιβεβαιωση πως ειναι αδειος ο σακος.....και το καλο ειναι οτι μου εδωσε απαντηση στο τι συνεβει...το μωρο με θρομβωση και ετσι εκανα και εγω καποιες εξετασεις και τωρα περιμενω απαντησης θα σας ενημερωσω ...

ΓΕΩΡΓΙΑ
18-06-08, 23:39
ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ
ΠΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ) ΕΧΩ 3.8 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,3-3,5>
MTHFR 677C EXΩ ΘΕΤΙΚΟ ΜΕ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ<ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ>
ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗ ΕΧΩ 12.52 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <13,01
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
ΛΙΠΟΠΡΩΤΕΪΝΗ(α) Lp(a) ΕΧΩ 62 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <30
ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ!!

andro2
18-06-08, 23:46
Γεωργία δες την απάντηση μου στο θέμα σου ανεμβρυική κύηση.
Να σημειώσω μόνο ότι από τις εξετάσεις που αναφέρεις μόνο την ομοκυστεινη μου έδωσαν στο Έλενα.

irida85
15-12-08, 10:23
Τελικα εμενα μου ηρθε στις 43 μερες...... Μαλιστα δεν ποναγα τοσο οσο παλια αλλα πολυυυυυυυ αιμα......

(Επαναφερω το θεμα γιατι κι εγω οταν εψαχνα για τις εμπειριες αλλων κοριτσιων στο θεμα αυτο μ'εφαγε το ψαξιμο!!! Οποτε αν θελετε συμλπηρωστε εδω τις εμπειριες σας και οι υπολοιπες...)

Maggie
15-12-08, 10:32
Καλημέρα, εμένα μου ήρθε στις 29 μέρες, με περισσότερο αίμα και περισσότερα πονάκια.

Christindol
15-12-08, 14:41
Καλησπερα και απο μενα. Εγω το εχασα στον τεταρτο μηνα. Παλλινδρομη. Μετα τη αποξιση ειχα 4-5 μερες καλο αιμα και αλλες 2-3 που λιγοστευε. Τονίζω οτι ο κυκλος μου ειναι μικρος. 23-24 μερες. Παρα πολυ σπανια εχει παει 25. Μια δυο φορες μονο. Μετα λοιπον την αποξιση μου ηρθε ρολοϊ την 24η μερα περιοδος η οποια ομως για πρωτη φορα με ταραξε στους πονους και μαζικο αιμα. Πονουσα και οταν πηγιανα τουαλετα. Η δευτερη παλι στην ωρα της με λιγοτερους πονους και μεθαυριο περιμενω την τριτη που ερπιζω να μην ερθει!!!

Βοηθησα καθολου??

bp-IOLH
16-12-08, 10:00
Ο κύκλος μου είναι συνήθως 26 ημερών. Μετά την απόξεση μου ήρθε την 38η ημέρα, χωρίς πολύ πόνο. Η ροή ήταν κανονική.

αλεξια και δημητρης
16-12-08, 10:36
Kαλημερα και απο μενα... εμενα ο κυκλος μου ειναι 26 27 το πολυ 28... και μετα την αποξυση μου ηρθε σημερα στις 27 μερες...

ΤΙΤΗ
16-12-08, 15:11
γειά σας.έχω κύκλο κανονικότατο κάθε 28 μέρες.έκανα απόξεση στις 24 οκτωβρίου,αδιαθέτησα στις 27 μέρες (19/11) και σήμερα είναι η 28η μέρα και δεν έχω αδιαθετήση ακόμα,αλλα εδώ και 3 μέρες περίπου έχω πόνους στη δεξιά ωοθήκη.έχω αγχωθει λίγο γιατι το έμβρυο εκεί είχε εμφυτευτή και λέω μήπως έχει κάποια σχέση.είχε καμία άλλη τέτοιο πρόβλημα; :?:

Christindol
16-12-08, 16:07
Ολα ειναι σχετικα. Η καθε μια ποναει με διαφορετικο τροπο. Εγω οταν ημουν εγκυος με πονουσε συνεχεια η δεξια ωοθηκη. Γιατι δεν εμαθα ποτε

ΤΙΤΗ
16-12-08, 21:37
Ολα ειναι σχετικα. Η καθε μια ποναει με διαφορετικο τροπο. Εγω οταν ημουν εγκυος με πονουσε συνεχεια η δεξια ωοθηκη. Γιατι δεν εμαθα ποτε

ναι αλλα το θέμα είναι ότι εγώ δεν είμαι πλέον έγκυος δυστηχώς,μόνο ό πόνος μου έμεινε

anemona_
12-02-09, 15:08
Καλησπέρα κοριτσια.Να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποια να μου απαντησει.Ειχα παλινδρομη κυηση στις 7 εβδομαδες εκανα αποξεση στις 16/01 και ο γιατρος μου δωσε μια θεραπεια ορμονες για την αποκατασταση της μητρας δεν θυμαμε το ονομα απο τα χαπια.Αυτα γραφουν θεραπεια 28 ημερων 21 χαπια εχουν και εφτα μερες λεει κενες και μετα σου ρχετε περιοδος.Τα πηρα κανονικα την προιγουμενη πεμπτη τελιωσε η θεραπεια το προιγουμενο σαββατο ειχα πονακια σαν περιοδου ειχα ελαχιστο αιμα οπως οτα τελιωνει η περιοδος αυτες τις μερες ειχα πονους περοδου πολυ ελεφριους κι ελαχιστο αιμα μονο μια φορα να φανταστειτε αλλαξε σερβιετα.Αυτο να το θεωρησω πειροδο ή οχι;θα παρω βεβαια τηλεφωνο τον γιατρο γιατι μου πε οτι πρεπει να με δει μετα την περιοδο αλλα εγω αυτο σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω περιοδος διαβαζοντας μαλιστα οτι μετα απο αποξεση οταν ερχεται περιοδος ερχεται πολυ αιμα.Εχει καμια σας καμια ιδεα;ή ειχε καμια παρομοια περιπτωση;

ΤΙΤΗ
12-02-09, 15:15
λογικά τώρα πρέπει να αδιαθετήσης; έτσι δεν είναι;μήπως το λίγο αιματάκι δεν έχει σχέση με περίοδο αλλα ήταν απο την απόξεση;πάρε καλύτερα τον γιατρό σου να ρωτήσεις, δεν χάνεις τίποτα ίσα ίσα που θα ηρεμήσεις και όλας

anemona_
12-02-09, 15:27
ΤΙΤΙ μετα την αποξεση ειχα κανονικα για καμια εβδομαδα αιματακι οπως μου ο γιατρος.Μετα μεγαλο διαστημα ξαναειχα τις ενοχλησεις περιοδου.Θα παρω τηλεφωνο αλλα λεω απο περιεργεια μηπως ειχε καμια παρομοια περιπτωση.Φιλακια

ΤΙΤΗ
12-02-09, 15:45
αν και το ξαναπέρασα πρόσφατα,έκανα την 2η απόξεση 24/11/08,δεν θυμάμαι καθόλου το μετά.το έχω διαγράψει απο το μυαλό μου.όσο μπορώ τουλάχιστον.ελπίζω να πάνε όλα καλά

Μαρια+Ανδρεας
14-02-09, 23:08
εγω μετα την αποξεση ειχα λιγο αιμα την πρωτη μερα κ μετα κατι καφε κηλιδες. ο γιατρος μου ειπε οτι η περιοδος θα ερθει αλλα δε ξερω ποτε. 4 μερες παιρνω κατι χαπακια, το ενα ειναι αντιβιωτικο κ το αλλο κατι σαν αιμοστατικο απο ο,τι καταλαβα. γιατι τοσο διαφορετικες θεραπειες για το ιδιο πραγμα?

Maggie
14-02-09, 23:12
anemona μάλλον αντισυλληπτικά σου έδωσε. Εγώ δεν πήρα χάπια και αδιαθέτησα σε 29 ημέρες. Όταν έπερνα αντισυλληπτικά πριν χρόνια μου είχε συμβεί αυτό και μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ. Καλύτερα πάρε τηλ το γιατρό σου

KATERINOYLA1978
07-03-09, 12:11
Γεια σας κορίτσια. Εγώ έκανα απόξεση στις 14/1, είχα αίμα από τις 19/1 και για 1 εβδομάδα και μου ήρθε περίοδος στις 5/3. Βέβαια έχω μεγάλο κύκλο, από 35 μέχρι σαράντα μέρες, αλλά γενικά να ξέρετε πως μετά από μία τέτοια επέμβαση ο κύκλος μας διαφοροποιείται λιγάκι. Υπομονή χρειάζεται δυστυχώς και από αυτό πολλές από εμάς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν την διαθέτουμε. Φιλάκια σε όλες.

ELISAVET
07-04-09, 10:17
Κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Έκανα την απόξεση 7 Μαρτίου και μετά από μία εβδομάδα άρχισε λίγο αίμα , το οποίο σιγά σιγά σιγά έγινε καφέ και έτσι μέχρι την επόμενη εβδομάδα καθάρισα.
Χθες, ένα μήνα μετά μου ήρθε περίοδος, η οποία δεν έχει τη συνηθισμένη ροή. Έχω λιγότερο αίμα απ' ότι συνήθως για δεύτερη μέρα. Είναι περίοδος αυτό ή μήπως πρέπει να ανησυχώ:::::::
Η αλήθεια είναι ότι εκεί που πάω να ησυχάσω κάτι γίνεται και αναστατώνομαι πάλι. Δεν αντέχω άλλο. Δεν γίνεται όλα να γίνουν φυσιολογικά πάλι όπως πριν:::::::::

michel
07-04-09, 20:57
Τωρα σε αυτον τον κυκλο,ειναι λογικο να εχεις καποιες ανωμαλιες(αιματακια...κλπ),
Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις να σου ερθει,κανονικα το αιμα,και να μην φοβασαι τιποτα.
Εμενα,και στις τρεις φορες που εκανα αποξεση(παλινδρομες!!!),μου ηρθε η σιχαμενη κοντα στις μερες που περιμενα κανονικα περιοδο(αν δεν ειχε συμβει...αυτο που ειχε συμβει)
Δηλαδη,εχεις κυκλο 28ημερων? καπου εκει γυρο,θα σου ερθει παλι.
Αλλα και αυτο το λιγο που ειδες τωρα,δεν ειναι να φοβασαι κατι,συμβαινει,το διαβαζω συνεχεια,απο τα κοριτσια...

Πολλα μπορουν να αλλαξουν μετα απο μι αποξεση.Εγω απο εκει που ειχα αιμα 3-4 μερες,ξαφνικα μετα απο ...ολα αυτα,ειχα ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ,για μιαμιση μερα.Ενοειται οτι ετρεξα στο ιατρο,να δω ,μηπως ειμαι εγκυος!!! δεν ημουν!!! ανωμαλιες του κυκλου,ειπε ο ντοκ.,και τιποτα αλλο!!!!

ΠΓ
13-04-09, 00:10
κορίτσια δυστυχώς βλέπω το κατεχετε το θέμα. εύχομαι όλες σας να αποκτήσετε το πολυπόθυτο γερό μωράκι.
ήθελα τη βοήθεια σας. είχα καθυστέρηση έκανα β' χοριακή (χαμηλη τιμή) και 1 εβδομάδα μετά η τιμή ήταν πάλι χαμηλή. τις τελευταίες 3 ημέρες είδα καφέ υγρα που σήμερα πλεον είναι περιόδος. μίλησα με το γιατρόκαι είπε να με δει αύριο για απόξεση. με πιάνει τρέμουλο (αν και την έχω ζήσει ξανά την υπέροχη εμπειρία) στο ότο θα πάω ξανα στο νοσοκομείο και θα πληρλωσω τα μαλλιοκέφαλα μου ενώ ήδη έχω δώσει 400? σε εξετάσεις. μου είπαν άλλες κοπέλες ότι δεν έκαναν απόξεση αλλά πήραν ένα χάπι κια στον υπέρηχο είδαν ότο είχαν καθαρίσει. λέτε ο γιατρός μου να μου λέει βλακειές. αχ πείτε μου κάτι γιατί θέλω να έχω αι μια άλλη γνώμη πριν πάω να τον δω.
ευχαριστώ.
καλή επιτυχία σε όλες.

αθηνά76
13-04-09, 15:21
Ειναι λογικο την πρωτη φορα αλλα και την δευτερη τοσο μου κρατησε τον επομενο μηνα και στις 2 εδωσε κανονικα το παρον και πολυ αιμα!!
Τωρα που βρισκομαι στην 3 παλλινδρομη και εχουν περασει μονο 15 μερες και εξακολουθω να εχω καφετια μετα απο αιμα μιας εβδομαδας ελπιζω να μου ερθει γρηγορα!!!
Μichel εαν μου επιτρεπεις σε τι οφειλονται οι 3 παλλινδρομες που ειχες????
και εγω παθουσα ειμαι!!!!

DOM
14-04-09, 11:12
εγω εκανα αποξεση την 12/3/09. ειμαι στην 33η μέρα και περίοδος πουθενα. ακουσα και αυτα περι μη καλου καθαρισμου της μητρας....και....να ανησυχήσω????

ELISAVET
14-04-09, 11:19
μην ανησυχείς. εμένα ο γιατρός μου μου είπε ξέχνα την μπορεί να σου έρθει και σε σαράντα ημέρες. η πρώτη περίοδος μετά την απόξεση πάντα διαφέρει και στις ημέρες που θα κρατήσει και στην ποσότητα και στη ροή.
εγώ έκανα απόξεση 7/3 και μου ήρθε μεν στις 30 ημέρες αλλά ήταν περίεργη. ξεκίνησε λίγο αίμα για δυο μέρες μετά κανονική ροή και μέχρι σήμερα έχω καφέ.
αν θες κάνε ένα τηλέφωνο στο γοατρό σου θα σε καθησυχάσει.
ήταν η πρώτη σου εγκυμοσύνη;

DOM
15-04-09, 11:30
καλημερα elisavet! ηταν η πρώτη εγκυμοσυνη αλλα στην 12η βδομάδα παλινδρομισε. τωρα μετα απο εναν μηνα μπορω να πω οτι νιωθω καλυτερα ψυχολογικα, αλλα φοβαμαι πολυ μηπως μου ξανασυμβει σε δευτερη εγκυμοσυνη. Εσύ? πρωτη εγκυμοσυνη? παλινδρομη και εσύ?

ELISAVET
15-04-09, 11:36
Κι εμένα η πρώτη μου και παλινδρόμησε στην 10η εβδομάδα.Είμαι καλύτερα αλλά όπως κι εσύ φοβάμαι πολύ μην ξανασυμβεί. Έκανες εξετάσεις;

DOM
15-04-09, 12:27
αλλαξα γιατρο γιατι ενιωθα ανασφαλης με αυτον. ο καινουργιος που πηγα μου εδωσε να κανω αιματολογικες εξετασεις (για την πηξη του αιματος) που βγηκαν φυσιολογικες. φαντασου οτι ο προηγουμενος γυναικολογος μου δεν μου εκανε βιοψια του εμβρυου η οτι αλλο κανουνε τελος παντων.....συν οτι δεν ειχε υπερηχους στο ιατρειο του. σε εστελνε εξω. εσυ εκανες και αλλες εξετασεις? εισαι ικανοποιημενη απο τον γιατρο σου?

ELISAVET
15-04-09, 15:53
Έτσι όπως τα λες κι εγώ θα τον άλλαζα. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί είναι άνθρωπος ηθικός και ήρεμος.Μου είπε ότι είναι κάτι τυχαίο, κάτι που συμβαίνει συχνά και σε 3 μήνες να ξαναπροσπαθήσω. Δεν μου έδωσε καμία εξέταση να κάνω, κάτι με το οποίο συμφωνεί και ο άντρας μου που είναι και ο ίδιος γιατρός .
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σύντομα να αποκτήσουμε κι εμείς ένα γερό παιδάκι. Τους φόβους μας όμως δεν ξέρω πώς θα καταπολεμήσουμε. Εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι την επόμενη φορά θα πηγαίνω στο γιατρό και θα σκέφτομαι¨*κάτσε να δούμε αν ζει.....*

DOM
16-04-09, 09:04
δεν μπορω να σου πω οτι δεν θα το σκεφτομαστε, γιατι και εγω μαλλον το ιδιο θα κανω, αλλα πρεπει να το πολεμησουμε να το αποδεχτουμε σαν τυχαιο γεγονος και να προχωρησουμε παρακατω. ολα θα πανε πολυ καλυτερα την επομενη φορα και για τις δυο μας φτανει να το πιστεψουμε! ποιος ειναι ο γιατρος σου?... αν επιτρεπεται...σωστος μου ακουγεται

DOM
16-04-09, 09:17
....και ξεχασα να πω οτι σημερα αδιαθετησα...μετα απο 36 μερες απο την αποξεση. αντε να μπουμε παλι σε μια σειρα!!!!

ELISAVET
16-04-09, 12:49
Σου στέλνω pm

ΜΑΡΤΗΑ
16-04-09, 13:58
Κοριτσια να ρωτησω μηπως ξερει καμια?Εκανα αποξεση 27/3 κ ενω ειχα καθαρηση εδω κ 1/5 βδομαδα να σου παλι αιμα απο εχθες κ ειναι αιμα με βλενα,μα ειναι δυνατον?Πηρα τηλ το γιατρο μου κ μου ειπε εαν συνεχιστη να παω νοσοκομειο να με δει.Τι να ειναι τωρα αυτο???Φοβαμαι μην με κρατησει τιποτα μεσα κ ειμαι πασχα εκει μακρια απο τα παιδακια μου.Λετε να ειναι περιοδος???Τοσο νωρις?Κ με βλενα?Μου ειπε η κοπελε που μιλησα στο τηλ οτι μπορει να ειναι κ ωορεξια?Γινεται ομως με αιμα?Δεν τα ξερω καθολου αυτα.

Κατερίνα 23
16-04-09, 15:03
Εμένα μετά την παλλίνδρομη κύηση που είχα, η γιατρός μου μου είπε ότι μου δίνουν μερικές μέρες περιθώριο να το αποβάλλει ο οργανισμός το κύημα και δεν θα μου κάνουν απόξεση αν τελικά τα καταφέρει μόνος του. Με πλακώνουν στις αντιβιώσεις και περιμένουμε. Την δεύτερη μέρα, από την μέρα που σταμάτησε η καρδούλα του (ήμουν 8 εβδομάδων), το αποβάλλω με πόνους και αίμα. Πάω την άλλη μέρα και μου κάνουν υπέρηχο. Με κρατούν έτσι (αίμα, αντιβίωση, υπέρηχο για καμιά δεκαριά μέρες χωρίς απόξεση) και τελικά μου ανακοινώνουν ότι το απέβαλλα τελείως, δεν έχει μείνει τίποτα και δεν χρειάζομαι κάτι. Σε 30 μέρες μου έρχεται περίοδος και αμέσως μετά με ξανακαλούν για υπέρηχο. Είχα βαρεθεί να κάνω κολπικό υπέρηχο!! Αλλά μου είπαν ότι είμαι εντάξει.
Δεν τους πίστεψαν ότι καθάρισα από μόνη μου και πήγα και σε άλλη γιατρό και μου είπε μετά από άααααλλο έναν υπέρηχο ότι είμαι εντάξει.
Και απόξεση γιοκ. Για 10 μέρες περίπου μετά την αποβολλή αιμοραγούσα και έβγαζα κομματάκια και σε 30 μέρες που μου ήρθε περίοδος, ξαναέβγαλα κάτι ψιλά και μετά τίποτα. Άλλαξαν όμως όλες οι συνήθειες της περιόδου μου (ημέρες κύκλου, ροή αίματος ακόμα και πυκνότητα αίματος θα έλεγα), τόσο που δεν με αναγνώριζα!!

AnnaMaria1977
30-04-09, 17:09
Κορίτσια καλησπέρα,
Έχουν περάσει 44 ημέρες από τότε που έκανα απόξεση και ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να περιμένω άλλες 2 εβδομάδες και αν δεν έχω αδιαθετήσει θα πάω από το ιατρείο του για κα να κάνουμε υπέρηχο αλλά έχω ανησυχήσει πολύ (μου είχε πει ότι σε 30 με 40 μέρες θα αδιαθετήσω).
Υπάρχει κάποια κοπέλα που άργησε και εκείνη;
Ευχαριστώ

anask
30-04-09, 22:51
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΔΥΣΤΗΧΩς ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6 ΜΕΡΕς ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗςς ΑΠΟΒΟΛΗΣ ''ΕΥΤΥΧΩΣ ΄΄ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΙΜΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΑ PRIMOLUT NOR.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ..........ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΕΛΘΩ???? ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΜΑ????

brikoudi
30-04-09, 23:37
μετά την απόξεση 40 ημέρες

αθηνά76
01-05-09, 10:14
Κορίτσια καλησπέρα,
Έχουν περάσει 44 ημέρες από τότε που έκανα απόξεση και ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να περιμένω άλλες 2 εβδομάδες και αν δεν έχω αδιαθετήσει θα πάω από το ιατρείο του για κα να κάνουμε υπέρηχο αλλά έχω ανησυχήσει πολύ (μου είχε πει ότι σε 30 με 40 μέρες θα αδιαθετήσω).
Υπάρχει κάποια κοπέλα που άργησε και εκείνη;
Ευχαριστώ
Καλημερα ΑνναΜαρια εγω ακομη περιμενω να αδιαθετησω μετα την 3 μου παλινδρομη εχουν περασει 34 μερες και ακομη τιποτα!!!
Στην δευτερη ειχαν περασει 44 μερες και εμενα ενημερωσα τον γυναικολογο μου και πηγα την ιδια ημερα για υπερηχο οπου δεν ειδε κατι τρομακτικο!τελικα αδιαθετησα μετα απο 2-3 μερες και μετα απο κατι ανασκαφες που εκανε!!!:-D
Για να στο λεει παντως κατι θα ξερει ο καθε γιατρος ειναι διαφορετικος!!!!!
Σου ευχομαι να σου ερθει γρηγορα!!

adromeda
07-06-09, 14:35
AnnaMaria και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. 62 μέρες έχουν περάσει απο την απόξεση και ακόμα τίποτα. Πήρα κάτι χάπια την προηγούμενη εβδομάδα που μου έδωσε ο γιατρός μου για να αδιαθετήσω αλλά ακόμα τίποτα...
Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει. Ο γιατρός λέει να περιμένω. Πόσο ακόμα; 62 μέρες μου φαίνονται πολλές...

georgia.g
09-06-09, 08:56
Κοριτσακια καλημερα...λοιπόν εγώ μετα την δευτερη αποξεση που έκανα η περίοδος μου είρθε μετά από 50 ημέρες παρόλο που ο γιατρός μου είχε δωσει και αντισυλληπτικα...
καλο θα ήταν να πάτε στο γιατρο σας να σας κανει ένα υπέρηχο για να δει ότι όλα έιναι καλα..εμένα μου είχε πει πως αν αργουσε καμια 10αρια μέρες να έκανα και ενα τεστ εγκυμοσύνης γιατί ποτέ δεν ξέρεις....
Υπομονη και όχι άγχος....είναι και αυτό ένα αίτιο καθυστέρησης...σας φιλω...

Florentia2
09-06-09, 14:03
ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ
ΠΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ) ΕΧΩ 3.8 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,3-3,5>
MTHFR 677C EXΩ ΘΕΤΙΚΟ ΜΕ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ<ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ>
ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗ ΕΧΩ 12.52 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <13,01
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
ΛΙΠΟΠΡΩΤΕΪΝΗ(α) Lp(a) ΕΧΩ 62 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <30
ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ!!

Γιωργία γειά σου,
έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα MTHFR 677C ΘΕΤΙΚΟ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ, και NK56/16 λεμφοκ. (CD56/CD16) 13% με τιμή αναφοράς 3,5-12,5%. Σήμερα τα πήρα και ο γυναικολόγος και ο εξωσωματικός είπαν οτι είναι οκ, μην ανησυχείς, θα ήθελα πολύ να μάθω και την γνώμη του δικού σου, ξέρεις αν χρειάζεται να τα δεί ανοσολόγος ή αιματολόγος;

Φιλικά Φλωρεντία.
n

Minnie!
10-06-09, 02:26
μετά την απόξεση 40 ημέρες
Και μένα μετά από40-50 μέρες το πολύ αλλά είναι και η κράση του οργανισμού που έχει η καθεμία.Στην δεύτερη απόξεση μετά από 20 μέρες χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

ΜΑΤΑ
10-06-09, 08:17
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ (ΛΟΓΩ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ) ΣΤΙΣ 30/01/2009 ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΗΜΕΡΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. ΟΝΤΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 32 ΗΜΕΡΕΣ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΚΑΝΑ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΗΡΑ PRIMOLUT ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΛΙΓΟ ΡΟΖ ΓΙΑ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΛΙ. ΠΗΓΑ ΜΕ ΕΙΔΕ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΥΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΑ. ΞΑΝΑ PRIMOLUT ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΑΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΡΩΣΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ.
ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΙΣ 28 ΗΜΕΡΕΣ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ AVERCAP ΓΙΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ. ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΙΝΟΝΤΑΣ PRIMOLUT ΜΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΣΕ ΔΙΔΥΜΑ!!!!!!!!!!!!)
ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΙ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ.

adromeda
11-06-09, 13:42
Βρε κορίτσια εγώ ακόμα τίποτα
Επικοινώνησα με τον γιατρό μου, του είπα να πάω απο εκεί να με δει αλλά μου είπε ότι άδικα ανησυχώ. Να κάνω υπομονή και θα έρθει... Πότε; 66 μέρες και ακόμα τίποτα.. Τι θα γίνει δεν ξέρω. Το περίεργο είναι ότι απο τότε που έκανα την απόξεση (7 Απρ) κάθε μήνα για 2 μέρες περίπου έχω φοβερούς πόνους περιόδου αλλά περίοδο καθόλου.

ELISAVET
11-06-09, 13:48
Μήπως να πας σε καποιον άλλο γιατρό; Τουλάχιστον θα σε ηρεμήσει. Τώρα μπορεί να μη σου έρχεται και από το άγχος σου.

adromeda
11-06-09, 14:01
elisavet ισως και να είναι απο το άγχος μου.Αλλά γιατρό δεν μπρώ να αλλάξω, του έχω τρομερή εμπιστοσύνη και τον έχω έδω και 13 χρόνια περίπου. Απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι κάνει τόσες μέρες για να αδιαθετήσω. Θα περιμένω άλλες 10, αν δεν έχω αδιαθέτησει μέχρι τότε θα πάω απο εκεί να με δει. Φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει όταν δεν αδιαθετείς γιατί δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Ξέρω μόνο για καθυστέρηση αλλά στη δική μου περίπτωση μετά απο την απόξεση δεν παίζει κάτι τέτοιο. Και αυτό είναι που με φοβίζει λίγο, το ότι δεν μπορώ να υποψιαστώ κάτι.

AnnaMaria1977
11-06-09, 14:51
Κορίτσια καλησπέρα,
Χάθηκα αλλά με την δουλειά που έχω δεν προλαβαίνω.
Τελικά πήγα στο γιατρό πριν ένα μήνα γιατί δεν είχα αδιαθετήσει και είχαν περάσει 60 μέρες, είχε κλείσε ο τράχηλος και γι αυτό δεν μπορούσε να κατέβει το αίμα (μου είπε ότι το παθαίνεις καμιά φορά όταν κάνεις απόξεση), μου τον άνοιξε και αμέσως μου ήρθε περίοδος και σήμερα μου ήρθε κανονικά και η 2η περίοδος μετά από 28 μέρες όπως είχα πάντα.

AnnaMaria1977
11-06-09, 15:17
Andromeda καλησπέρα,
Έχεις πάει να σου κάνει υπέρηχο? γιατί από εκεί θα φανεί γιατί δεν αδιαθετείς.
Σε καταλαβαίνω όμως γιατί και εμένα μου την είχε «βιδώσει» που δεν αδιαθετούσα.
Εύχομαι τώρα που σου γράφω να αδιαθετήσεις.

Clelia
13-06-09, 20:31
11/5 έγινε η επέμβαση και χθες αδιαθέτησα!! YES!! Τόση χαρά που αδιαθέτησα δεν έχω ξαναδεί!!
Η επόμενή μου περίοδος να έρθει κατά τον Απρίλη του 2010 παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ.-

ΤΙΤΗ
13-06-09, 23:47
clelia σου εύχομαι να έρθουν όλα όπως επιθυμείς ,αλλα και να αργήσει λίγο μην αγχωθείς.ας έρθει όποτε θέλει ....αρκεί να μείνει;-);-)

Clelia
14-06-09, 12:47
TITH μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου :D ! Δεν αγχώνομαι, μην ανησυχείς. Ξέρω καλά πως ο οργανισμός μας ξέρει πότε είναι στα καλύτερά του για να μείνει έγκυος. Απλά τα βλέπω όλα υπεραισιόδοξα... Ακόμη και στον άντρα μου για να μην αγχώνεται (και κατ' επέκταση αγχώνει και εμένα) του λέω ότι δεν γίνεται να πιάσω τους 2 πρώτους μήνες μετά την επέμβαση (μούουουσια :mrgreen: )

ΜΑΤΑ
15-06-09, 07:42
Κορίτσια,
καλημέρα επιτέλους κι εγώ αδιαθέτησα!!!!!!!!!!!! Τελικά μετά το δεύτερο κουτί Primolut μου ήρθε περίοδος (από 4/4 ήταν η τελευταία) Τώρα ξεκίνησα μία θεραπεία για τρεις κύκλους με Ciclocur για να στρώσει ο κύκλος (ελπίζω) κι από Σεπτέμβριο μάλλον βάζω πάλι μπροστά......... Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά.
Κουράγιο κορίτσια κι έρχονται καλύτερες μέρες

koalalou
17-06-09, 21:18
Hello girls!!! Ego apoksesi ekana stis 16/5 kai ex8es enas minas akribos meta adia8etisa!!! ;) Shmera exw poli pono stin koilia mou san tous ponous periodou pou eixa palia otan eimoun 16 xronon!!! :( To gegonos pou adia8etisa stin wra mou (exo kuklo 28-30 meres) enoei oti mporoume na ksana prospa8isoume poio vopis apo tous 5 mines pou mas eipe o giatros???:confused:

Clelia
18-06-09, 11:30
Koalalou μου, το γεγονός ότι αδιαθέτησες στην ώρα σου σημαίνει ότι το σύστημα δουλεύει τέλεια, πράγμα επίσης τέλειο...
Αφού όμως σου είπε 5 μήνες ο γιατρός, έχει τους λόγους του. Αν μου έλεγες ότι αντί για 5 μήνες θα περιμένεις 3 μήνες να περάσουν, θα έλεγα οκ, κάνε ό,τι νομίζεις...
Αλλά σου είπε 5 μήνες και εσύ από τον 1ο βρε ανυπόμονο?

micky
18-06-09, 19:23
!@#$%

adromeda
30-06-09, 11:19
Αχ κορίτσια... πήγα στον γιατρό και μου έκανε υπέρηχο, όλα καλά τα είδε. Πιθανότατα να είναι κλειστός ο τράχηλος μου λέει, κάτσε να τον ανοίξουμε. Πέθανα στον πόνο στην κυριολεξία του έμεινα στα χέρια. Όσο για την περίοδο ακόμα να έρθει....Ίσως λέει να περνάω κανένα μετατραυματικό σοκ. Εντάξει δε λέω στενοχωρήθηκα με την αποβολή αλλά όχι και τόσο ώστε να μην μπορώ να αδιαθετήσω. Τι να πώ.. Λέει ότι αν δεν έχω αδιαθετήσει μέχρι τις 5 Ιουλίου να πάω να μου βάλει σπιράλ για 3 μήνες.
Αλλο πάλι και τούτο. Ούτε ξέρω τι ειναι και τι κάνει, ξέρω μόνο ότι το βάζουν σαν ένα είδος προφύλαξης. Σε μένα τι σχέση έχει?

Clelia
30-06-09, 11:38
Και εγώ αυτή την απορία έχω andromeda. Αλλά για να σου το πει ο γιατρός σου (και αφού τον εμπιστεύεσαι τόσο) κάτι θα ξέρει. Σπιράλ μετά την απόξεση? :roll:

koalalou
30-06-09, 16:51
Einai aparetito na kaneis uperixo meta apo mia apoksesh??? Exei perasei 1.5 minas apo tote pou ekana tin apoksesh..na kanw tora ena uperixo???? Kai ti dixnei to uperixo???

AnnaMaria1977
30-06-09, 22:36
Andromeda kalispera

kai ego to idio eixa pathei alla molis mou anikse to traxilo adiathetisa kai meta apo auto erxetai kanonika i periodos. Na sou po tin alithia den ksero kati gia spiral

adromeda
02-07-09, 10:46
Καλημέραααα......
Ναι επιτέλους σήμερα το πρωί αδιαθέτησα. Απο την απόξεση έως και σήμερα 86 ημέρες.
Είμαι πολύ χαρούμενη.... Ακόμα δε το πιστεύω, σαν χαζή κάνω :):):)

ELISAVET
02-07-09, 12:09
Επιτέλους!!!!!!! Άντε τώρα κοίτα να ηρεμήσεις και να περάσεις καλές διακοπές, χωρίς τέτοια άγχη.

blue_velvet
07-07-09, 19:19
Eκανα αποξεση στις 30/6 μετα απο την ατελη αποβολη των διδυμων μου.Την πρωτη μερα πονουσα αρκετα και για δυο μερες ακομα ειχα ροζ σε αρκετη ποσοτητα. Την Τεταρτη μερα ομως εμφανιστηκε κοκκινο αιμα σαν να ειχα κανονικη περιοδο. Το κοκκινο αιμα συνεχιζεται μεχρι και σημερα. Σημερα μαλιστα ποναγα αρκετα και ειχα κοκκινα κομματακια απο αιμα....
Τις πρωτες μερες επερνα μιτροταν και αουγκμεντιν. Σημερα μιλησα με την γιατρο και της ειπα για το αιμα και μου ειπε να παρω για 4 μερες πριμολουτ.
Εσας ποσο σας κρατησε η αιμορραγια? Ειχατε ετσι εντονο κοκκινο αιμα μετα την αποξεση ? Πηρε καποια σας πριμολουτ? Η γιατρος ειπε οτι παχαινει λεει το ενδομητριο ,οποτε αν καταλαβα καλα θα μου κοψει το αιμα και μετα απο καποιες μερες θα ξεκινησει κανονικη περιοδος...

Εχω φοβηθει λιγακι, κυριως γιατι εχω ακομα αιμα και επειδη ποναω στην κοιλια μου και πισω στην πλατη μου χαμηλα...

Οποιο μνμα θα βοηθουσε αρκετα...

ΤΙΤΗ
08-07-09, 15:22
στην 2η απόξεση είχα για λίγες μέρες αίμα έντονο και πονάκια περίπου 3, 4 αν θυμάμαι καλά αλλα δεν μου έδωσε κάτι άλλο ο γιατρός.και κανονικά η περίοδος ήρθε στις 27 μέρες.
πάντως μην αγχώνεσαι κάθε οργανισμος αντιδρά διαφορετικά.οποιαδήποτε απορία μπορεί να στην λσει ο γυναικολόγο σου που σε ξέρει ,οπότε μην διστάζεις να τον ενοχλείς

AnnaMaria1977
08-07-09, 16:52
Καλησπέρα
Εγώ θα σε συμβούλευα να πάς στον γιατρό σου να σου κάνει ένα υπέρηχο γιατί όπως είπε και η ΤΙΤΗ κάθε οργανισμός είναι διαφορετικώς.

ιωάννα25
09-07-09, 10:33
Γειά σας κορίτσια. Εγώ έκανα παόξενση στις 25 του Ιούνη και περιμένω με αγωνία την περίοδο μου για να ξεκινλησω ξανά προσπάθειες.

ΣΟΦΟΥΛΙΚΑΚΙ
09-07-09, 12:00
blue velvet, είχα αίμα 4-5 μέρες κανονικά κόκκινο που λιγόστευε μετά,σαν περίοδος κάτι.Περίοδος μου ήρθε στις 43 ημέρες,η επόμενη περίοδος στις 38 ημέρες και μετα σταθεροποιηθηκε στις 30-31 ημέρες.Το δυσάρεστο είναι οτι δεν ξαναπροέκυψε εγκυμοσύνη εδω και 10 μήνες,αλλά δεν μπορώ και εγώ να χαλαρωσω απόλυτα.

ιωάννα25
09-07-09, 16:58
Εγώ έχει 15 μέρες απο την ημέρα που έκανα απόξενση και ακόμα έχω λίγα ρόζ. Είναι ανησυχητικό??????? Δεν έχω καθόλου πόνους.

ιωάννα25
10-07-09, 10:37
Einai aparetito na kaneis uperixo meta apo mia apoksesh??? Exei perasei 1.5 minas apo tote pou ekana tin apoksesh..na kanw tora ena uperixo???? Kai ti dixnei to uperixo???

Κοαλαλού μου να κάνεις υπέρηχο. Εμένα ο γιατρός μου μου έκανε μία εβδομάδα μετά την ΄πόξενση και θα μου ξανακάνει σε μία εβδομάδα μαζί με το τεστ παπ. Απόξενση έκανα τις 25/6

αθηνά76
10-07-09, 10:56
Καλημερα κοριτσια πρεπει να σας πω αρχικα οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος!!!
Εγω εχω 3 παλλινδρομες και η καθε μια ητανε διαφορετικη απο την αλλη!!!!
Στην πρωτη ειχα αιμα για 3-4 μερουλες και μετα τιποτα περιοδος μετα απο 38 μερες!!!!
Στη δευτερη αιμα πολυ και κομματακια και πονους παρααααα πολυ δυνατους!!!
το ηξερα ομως με ειχε προειδοποησει οτι δεν με εξισε πολυ γιατι ητανε πολυ κοντινες μεταξυ τους οι 2 εγκυμοσυνες και δεν ηθελε να μου κανει κακο στο ενδομητριο!!!!περιοδος μετα απο 42 μερες!!!!!
Στην τελευταια τιποτα απο τα παραπανο μονο αιματακι σχεδον βδομαδουλα και περιοδος μετα απο 55 μερες!!!!
Μας ευχομαι τα καλυτερα και συντομα ολες μας με μια τελεια εγκυμοσυνη!!!!!

ιωάννα25
10-07-09, 15:58
Αθηνά μου σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το παιδάκι που πολύ πολύ επιθυμείς

Angelikig
22-07-09, 12:05
Καλησπέρα και απο μένα κορίτσια!! Εγώ έκανα απόξεση στις 17/07/09 και το εμβρυο ήταν 8 εβδομάδων. Εμένα λέει ο γιατρός μου από την αρχή δεν ήταν πολύ ικανοποιημένος με την ανάπτυξη του εμβρύου αλλά δεν ήθελε να με απογοητεύσει σε περίπτωση που η σύλληψη είχε γίνει αργότερα απ'ότι υπολόγιζε οπότε δεν μου είχε πεί κατι αρνητικό αν και το είχα ψιλοκαταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά απο την αρχή..σαν διαίσθηση κάπως δεν μπορώ να το εξηγήσω.. Ηταν η πρώτη μας φορά και όπως καταλαβαίνετε πέσαμε από τα σύννεφα όταν έγινε και τώρα προσπαθούμε να συνεχίσουμε..Αν κάποια κοπέλα με καταλαβαίνει ας μου απαντησει..
Τωρα σε καμιά 2Οαρια μέρες θέλει να πάω να με ξαναδεί και να μου πει τα αποτελέσματα της εξέτασης του κυήματος. Για να δούμε..

ιωάννα25
22-07-09, 12:18
Αγγελική μου η ίδια ακριβώς περίπτωση με εσένα είμαι κ εγώ σε όλα μέχρι και σε αυτά που έλεγε ο γιατρός. Έκανα απόξενση τις 25/6 και τώρα περιμένω να αδιαθετησω για να αρχίσω πάλι προσπαθειες. Ξέρω πονάει αλλα να μην στεναχωριέσε και όλα θα πάνε καλά. Εσένα πότε σου είπε ο γιατρός να ξαναρχίσεις προσπάθειες?

Clelia
22-07-09, 13:33
Καλησπέρα και απο μένα κορίτσια!! Εγώ έκανα απόξεση στις 17/07/09 και το εμβρυο ήταν 8 εβδομάδων. Εμένα λέει ο γιατρός μου από την αρχή δεν ήταν πολύ ικανοποιημένος με την ανάπτυξη του εμβρύου αλλά δεν ήθελε να με απογοητεύσει σε περίπτωση που η σύλληψη είχε γίνει αργότερα απ'ότι υπολόγιζε οπότε δεν μου είχε πεί κατι αρνητικό αν και το είχα ψιλοκαταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά απο την αρχή..σαν διαίσθηση κάπως δεν μπορώ να το εξηγήσω.. Ηταν η πρώτη μας φορά και όπως καταλαβαίνετε πέσαμε από τα σύννεφα όταν έγινε και τώρα προσπαθούμε να συνεχίσουμε..Αν κάποια κοπέλα με καταλαβαίνει ας μου απαντησει..
Τωρα σε καμιά 2Οαρια μέρες θέλει να πάω να με ξαναδεί και να μου πει τα αποτελέσματα της εξέτασης του κυήματος. Για να δούμε..

Καλησπέρα Angelikig!
Μόλις 5 ημέρες πέρασαν κοριτσάκι, σου είναι πολύ πρόσφατο και οδυνηρό, καταλαβαίνω (όπως και οι περισσότερες εδώ μέσα)...
Και εγώ είχα αναφέρει την περίπτωσή μου, όχι με ιδιαίτερες λεπτομέρειες διότι ούτε ακόμη μπορώ...
Αυτό που σκέφτομαι και ίσως σε παρηγορήσει λιγάκι, είναι ότι έχω καταλάβει ότι σχεδόν όλες οι γυναίκες περνάμε από μία παλλίνδρομη, οπότε να λες ότι τουλάχιστον πέρασες αυτή την κακοτυχία και τέρμα, δεν θα έχεις άλλο... Έτσι λέω και εγώ...
Συγκεντρώσου στην ημερομηνία που θα ξαναρχίσεις να προσπαθείς, πότε σου είπε ο γιατρός σου?
Και όλα καλά θα πάνε...

ιωάννα25
25-07-09, 12:28
Κορίτσια αδιαθέτησα χτές στην 29η μέρα μετά την απόξενση

Angelikig
25-07-09, 15:21
Καλησπέρα Angelikig!
Μόλις 5 ημέρες πέρασαν κοριτσάκι, σου είναι πολύ πρόσφατο και οδυνηρό, καταλαβαίνω (όπως και οι περισσότερες εδώ μέσα)...
Και εγώ είχα αναφέρει την περίπτωσή μου, όχι με ιδιαίτερες λεπτομέρειες διότι ούτε ακόμη μπορώ...
Αυτό που σκέφτομαι και ίσως σε παρηγορήσει λιγάκι, είναι ότι έχω καταλάβει ότι σχεδόν όλες οι γυναίκες περνάμε από μία παλλίνδρομη, οπότε να λες ότι τουλάχιστον πέρασες αυτή την κακοτυχία και τέρμα, δεν θα έχεις άλλο... Έτσι λέω και εγώ...
Συγκεντρώσου στην ημερομηνία που θα ξαναρχίσεις να προσπαθείς, πότε σου είπε ο γιατρός σου?
Και όλα καλά θα πάνε...

Clelia αποφάσισα ότι θα ειμαι όσο πιο αισιόδοξη και ήρεμη μπορώ έτσι ώστε να αναρρώσω μια ώρα γρηγορότερα!!! Σ'ευχαριστώ για τα παρήγορα λόγια σου και εύχομαι όντως να είναι η τελευταια κακοτυχία όπως έυχομαι μέσα από την καρδία μου αυτό να ισχύει για όλεςςςςς τις κοπέλες μέσα σ'αυτό το φόρουμ!!! Ο γιατρός μου είπε ότι μετά από 20 μέρες θέλει να με δεί και προσπάθεια ξανά για νινί μετά από 2 ολοκληρωμένους κύκλους. Επίσης θα εξετάσουν το κύημα και θα μου πεί τί έγινε τελικά..από αυτό θα εξαρτηθεί αν θα κάνουμε εξετάσεις ή όχι. Εσένα τι σου είπε? έκανες εξετάσεις?

ιωάννα25
25-07-09, 19:51
Aγγελικούλα μου πότε θα σου πεί ο γιατρός για τα έμβρυο?

vsi
05-06-10, 17:56
γεια σας!διαβασα σχεδον ολα τα παραπανω μηνυματα μηπως βρω απάντηση στο ερωτημα μου αλλα δεν υπηρχε κατι.εκανα διακοπη κυησης πριν 1 μηνα.χθες αδιαθετησα αλλα σημερα εχει μειωθει κατα πολυ το αιμα,σχεδον καθολου δηλαδη.ειναι δυνατον να συμβει αυτο?εκει που χαρηκα οτι ολα μπηκαν σε μια σειρα, παλι αγχωνομαι...σας παρακαλω, αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου!:(

Clelia
05-06-10, 19:37
γεια σας!διαβασα σχεδον ολα τα παραπανω μηνυματα μηπως βρω απάντηση στο ερωτημα μου αλλα δεν υπηρχε κατι.εκανα διακοπη κυησης πριν 1 μηνα.χθες αδιαθετησα αλλα σημερα εχει μειωθει κατα πολυ το αιμα,σχεδον καθολου δηλαδη.ειναι δυνατον να συμβει αυτο?εκει που χαρηκα οτι ολα μπηκαν σε μια σειρα, παλι αγχωνομαι...σας παρακαλω, αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου!:(
vsi λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη...
Σχετικά με την απορία σου: ναι, είναι λογικό αυτό που βλέπεις. Είναι κανονικότατη περίοδος, έτσι να το θεωρείς. Απλά αφού είναι η πρώτη φορά που αδιαθετείς μετά την επέμβαση, αυτά τα πράγματα θα συμβαίνουν.
Η πρώτη φορά που αδιαθέτησα μετά την απόξεση έγινε χωρίς συμπτώματα (ενώ συνήθως έχω κάποια τσιμπηματάκια περίπου 5 ημέρες πριν) και δεν είχα καθόλου πονάκια κατά της διάρκεια της περιόδου μου. Και μένα μου έκανε εντύπωση, ήταν σαν να μην είχα περίοδο....
Τέλος πάντων, σου εύχομαι τα καλύτερα και σου ξαναλέω πως αυτό που βλέπεις σημαίνει ότι όντως μπήκες σε μια σειρά πάλι, και μάλιστα στις 30 ημέρες.

AggelaF
06-06-10, 22:30
Καλημέρα,

καλησπέρα σε κάθε κοπέλα είναι διαφορετικά εγώ περιμένω δύο μήνες τώρα άλλα τίποτα έχω τα πονάκια της περιόδου κανονικά,θα κάνω υπέρηχο αύριο για να δω πώς πάει,όλα καλά σου εύχομαι.

vsi
07-06-10, 15:52
clelia, ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...σημερα 4η μερα συνεχιζω να εχω λιγο καφε αλλα τιποτα το ιδιαιτερο...το κεφαλι μου κοντευει να εκραγει απο αυτο που συνεβη και τωρα εχω και την περιοδο να αγχωνομαι...νιωθω πολυ εξαντλημενη απο ολα αυτα...βλεπω οτι παρολο που ο καιρος περναει, τιποτα δεν αλλαζει στην ψυχολογια μου.ενω βγαινω,γελαω,νιωθω ομως οτι τιποτα δεν με ευχαριστει...

Clelia
07-06-10, 20:03
Aχ βρε κοπέλα μου, καταλαβαίνω. Είναι πάρα πολύ νωρίς για σένα... Εμένα μου πήρε 1 μήνα για να είμαι στα μάτια των τρίτων εντάξει, μετά άλλον έναν μήνα για να αρχίσω να νιώθω λίγο καλύτερα. Και παρόλο που είχε περάσει κάμποσος καιρός, εξακολουθούσα να έχω ψυχολογικές μεταπτώσεις.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις για να νιώσεις καλύτερα, κανείς δεν μπορεί... Μόνη σου θα το περάσεις, ακόμα και οι δικοί σου άνθρωποι δεν θα σε καταλαβαίνουν πολλές φορές.
Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ πως σιγά-σιγά θα αρχίσεις να νιώθεις λίγο καλύτερα (παρά τις μεταπτώσεις) και θα αρχίσεις να κάνεις και πάλι σχέδια... Μπορεί τώρα να σου φαίνεται πολύ μακρινό, αλλά θα γίνει και θα ξαναβρείς τον εαυτό σου...
Μέχρι τότε ΜΑΚΡΙΑ από ανθρώπους άσχετους που θα φροντίσουν να σε γεμίσουν τύψεις, να σου λένε βλακείες και να βγάζει ο καθένας τους την δική του θεωρία για τον λόγο που σου συνέβη αυτό το γεγονός.
Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το φόρουμ και μπορείς να μιλάς, να γράφεις, να γίνεσαι κουραστική... Πήγαινε στο parents cafe στις "Παλίνδρομες κυήσεις", θα σε βοηθήσει να εξωτερικεύσεις τα αισθήματά σου σε γυναίκες που θα σε καταλάβουν (πίστεψέ με) απόλυτα!!!

Χρυσοβαλάντη
11-06-10, 20:42
Εγω κορίτσια την περασμένη Παρασκευή που εκανα αποξεση...Ήπια 3 μέρες αντιβίωση κ τη Τρίτη ξεκίνησα αντισυλληπτικά...Αρχικα ειχα λιγο αίμα μετα ομως απο 3 μέρες απο την επεμβαση ειδα αρκετο αιμα οπως εχω κ μεχρι σήμερα...Πηγα για υπέρηχο κ ο γιατρος μου ειπε οτι πανε όλα καλα (δοξα το Θεό) απλα μπορει να εχω κάποιες εναλλαγές μέχρι να τελειώσω τα αντισυλληπτικά...μου ειπε οτι μπορει να έχω κ όλες τις μέρες αίμα ή μπορει αν εχω αρκετο στην αρχη να σταματήσει κ μετα το τέλος των αντισυλληπτικών να επέλθει κανονική περίδοδος...αυτά...εχω λιγα πονάκια αλλα σιγουρα ειναι φυσιολογικο...τετοια αλλαγή στον οργανισμό...Ευχομαι κοριτσια αυτή η ατυχία μας, που σιγουρα για καλό έγινε, να μας φέρει μωράκια πολλά κ υγιή κ έτσι να μιλάμε γιαυτα μετα....
:lol:

yorkshire
21-06-10, 18:35
Κορίτσια έκανα απόξεση στις 9/06 και μέχρι τώρα 15 μερες μετα μια είχα λιγο αιμα μια δεν ειχα.Σημερα ομως άρχισε να με πονάει η κοιλιά μου και είχα πριν λίγο, λίγο αίμα και κάτι ροζ πήρα τον γιατρό και με ρώτησε αν έχω ξεπρηστεί, (που έχω ξεπρηστεί) και μου είπε να περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή και να του τηλ. Τώρα αυτό τι να σημαίνει πάμε και για δεύτερη απόξεση? Πάνω που είχα αρχίσει να παίρνω λίγο τα πάνω μου ξαναέπεσα πάλι..

Χρυσοβαλάντη
21-06-10, 20:26
Κορίτσια έκανα απόξεση στις 9/06 και μέχρι τώρα 15 μερες μετα μια είχα λιγο αιμα μια δεν ειχα.Σημερα ομως άρχισε να με πονάει η κοιλιά μου και είχα πριν λίγο, λίγο αίμα και κάτι ροζ πήρα τον γιατρό και με ρώτησε αν έχω ξεπρηστεί, (που έχω ξεπρηστεί) και μου είπε να περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή και να του τηλ. Τώρα αυτό τι να σημαίνει πάμε και για δεύτερη απόξεση? Πάνω που είχα αρχίσει να παίρνω λίγο τα πάνω μου ξαναέπεσα πάλι..
Καλη μου μην αγχωνεσαι....δεν ειναι τιποτα...διαβασε το Post μου το προηγουμενο...Εγω μονο χτες σταματησε το αιμα μετα απο 20 μερες περιπου κ δεν ειχα λιγο ειχα αρκετο...μηνα στεναχωριεσαι μεχρι κ την 1η πριοδο σου μπορει να εχεις αιμα....ολα καλα ειναι....

yorkshire
21-06-10, 20:49
Χρυσοβαλάντη μου δεν φαντάζεσαι τι βάρος παίρνεις από πάνω μου..!!! Από την ώρα που μίλησα με τον γιατρό σταμάτησε η ζωή μου πάλι και το μυαλό μου ξαναγύρισε στα δυσάρεστα..διάβασα το ποστ σου αλλά λέω εγώ δεν παίρνω αντισυλληπτικά άρα κάτι περίεργο γίνεται πάλι..και πως θα γινει να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία για να παμε και μπροστα

Χρυσοβαλάντη
23-06-10, 19:19
Χρυσοβαλάντη μου δεν φαντάζεσαι τι βάρος παίρνεις από πάνω μου..!!! Από την ώρα που μίλησα με τον γιατρό σταμάτησε η ζωή μου πάλι και το μυαλό μου ξαναγύρισε στα δυσάρεστα..διάβασα το ποστ σου αλλά λέω εγώ δεν παίρνω αντισυλληπτικά άρα κάτι περίεργο γίνεται πάλι..και πως θα γινει να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία για να παμε και μπροστα
Μην ανησυχεις καλη μου...ειμαι σιγουρη ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι...Περιμενω νεα σου...

simela78
14-07-10, 09:45
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΤΙΣ 2 ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΥΚΛΟ 28 ΗΜΕΡΩΝ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΙΣ 19 ΜΑΙΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΙΝΑΙ 33 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ,ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ 14 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΤΙΣ 25 ΜΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ?ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ?ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΩ Ε?ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ 3 ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΙΣΧΥΕΙ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΚΥΚΛΟ 28ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ,ΕΠΙΣΗΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΠΡΙΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΕΙΧΑ 4-5ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ,ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΙΩΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΑΙΜΑ
ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ

Clelia
14-07-10, 10:02
simela έτσι όπως τα γράφεις είναι...
Περίοδος λίγο ακατάστατη για αρχή, περίοδος που έρχεται χωρίς προειδοποίηση...
Όλα ειναι συνηθισμένα...λογικά στον 3ο σου κύκλο θα είσαι μια χαρά και λογικά θα επιστρέψεις στον παλιό σου τον κύκλο...
Ρώτα τον γιατρό σου αν είναι να ακυρώσεις το ραντεβού, κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα να σε εξετάσουν...

simela78
14-07-10, 12:03
Clelia ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ,ΟΝΤΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΝΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΠΑΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ

yorkshire
16-07-10, 10:01
Γεια σας και από εμένα κορίτσια. Είμαι στην πρώτη περίοδο μετά την απόξεση και είναι η 11!! μέρα περιοδου και έχω ακόμη καφέ υγρά.. Ανησυχώ γιατί ψάχνοντας στο ιντερνετ βγάζει διάφορα κακα πράγματα που μπορεί να σημαίνει αλλα λέω πριν ένα μήνα έκανα υπέρηχο δεν θα έβλεπε κάτι ο γιατρός?? Την Δευτέρα έχω ραντεβού μαζί του αλλα είμαι αναστατωμένη

Clelia
16-07-10, 14:19
yorkshire να μην αγχώνεσαι... Λογικό είναι, ακόμα καθαρίζει η μήτρα. Και σε μένα τις 2 φορές χρειάστηκαν 15 μέρες που είχα λίγο αίμα ή καφέ... Λίγο όμως, δλδ χρησιμοποιούσα σερβιετάκι...
Τπτ άλλο δεν έχεις πάθει.
Αν βέβαια τα υγρά είναι πολλά ή σε ανησυχούν εννοείται τηλ τον γιατρό σου...

Clelia
16-07-10, 14:53
Καλά, τώρα το είδα ότι εννοούσες ότι είναι η πρώτη σου περίοδος, δεν είναι απόρροια της απόξεσης... Πάρε τηλ τον γιατρό σου...
Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό...

yorkshire
20-07-10, 09:01
Πήγα στον γιατρό τελικά και όλα καλά. Την 13 μέρα σταμάτησε το αίμα και ήταν ψυχολογικό μου λέει. Τα βρήκε όλα καλά και μου είπε ότι είμαι έτοιμη να ξαναμείνω έγκυος! Του λέω το ενδομήτριο είναι έτοιμο? δεν έχω μεγάλες πιθανότες αποβολής? και μου λέει ότι εφόσον το ενδομήτριο έχει αναπτυχθεί πλήρως είνασι όλα καλά και έδειχνε και ο ίδιος πολύ χαρούμενος και δεν άντεξα βουρ στην προσπάθεια και ας είχα πει ότι θέλω να περιμένω..

Clelia
20-07-10, 13:10
Μπράβο κοπέλα μου!! Πολύ ωραία τα νέα σου και από την στιγμή που έχεις το ΟΚ από τον γιατρούλη σου, βουρ στον πατσά... :D
Δεν έχει νόημα να περιμένεις, άλλωστε η αναμονή φέρνει αναμνήσεις :(
Σου εύχομαι τα καλύτερα, να μην ανησυχείς για τπτ, ό,τι ήταν να πάθεις το έπαθες, έγινε, δεν θα ξανατύχει!!
Και τώρα θα "πιάσεις" πανεύκολα, ο οργανισμός σου είναι γκαστρομαγνήτης :D

ELISAVET
21-07-10, 10:16
Και πολύ καλά κάνεις.Σου εύχομαι να μην ξανααδιαθετήσεις για 9 μήνες!!!!!!!!!!!!!

elerina
21-07-10, 10:41
καλημερα κοριτσακια! Δυστυχως εκανα και εγω αποξεση στις 13/7 στην 10η εβδομαδα!Ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη.... Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης... Απο την ημερα της αποξεσης και επειτα εχω καθημερινα καφε και καποιες φορες και κοκκινο.... ειναι φυσιολογικο αυτο? ο γιατρος μου ειπε να περιμενω 30-40 μερες απο την αποξεση να αδιαθετησω και να παω σε 10 μερες απο την 1η μερα περιοδου να με δει...

yorkshire
21-07-10, 11:17
Αχ κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!! Είμαι μες την τρελή χαρά προχθές που πήγα στον γιατρούλη και όλα μωράκια φαντάζομαι!! Εύχομαι η ευλογημένη να μην ξαναεπισκεφθεί καμιά μας για 9 μήνες! Ξανά περίοδο να δούμε του χρόνου και αν(δεν θα θηλάσουμε μετά?!)
Clielia με το καλό μωράκι σου!!
Και σε εσένα elisavet το μωράκι να είναι γερό και το χαίρεσαι!!

elirina απο την εμπειρία μου είναι νωρίς ακόμη μην ανησυχείς εγώ είχα αίμα για 15 μέρες μετά την απόξεση και μετά καθάρισα και η πρώτη περίοδος μετά αν και ήρθε κανονικά κράτησε για 13μέρες. Είναι φυσιολογικό από ότι κατάλαβα γιατι πέρα απο την απόξεση περνάς και το ψυχολογικό που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!
Εύχομαι σύντομα να κρατήσεις το πρώτο σου μωράκι στην αγκαλιά σου!

elerina
21-07-10, 11:25
Σ ευχαριστω πολυ ! και σε σενα ευχομαι συντομα να μεινεις εγγυος και παλι και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Χρυσοβαλάντη
01-08-10, 10:01
Κοριτσια βοηθειαααααα!!!!!!!!!!Έκανα αποξεση 4 ιονιου....πηρα αντισυλληπτικα για ενα μηνα κ αδιαθετησα κανονικα 1 ιουλιου...κανονικα εχω 27-28 κυκλο....σημερα πανε 30 μερες κ ακομα να αδιαθετησω....ποναει η μεση κ το σηθος αλλα τιποτα....ειχα ελαχιστο ροζ-καφε χτεσ βραδυ οπως κ προχτες αλλα τιποτα....μηπως επειδη ην προηγουμενη φορα ειχα παρα πολυ αιμα κ περισσοτερες μερες?τι συμβαινει????Δεν ειμαι εγγυος παντως...ειναι φυσιολογικη αυτη η καθυστερηση????

Clelia
01-08-10, 11:54
Χρυσοβαλάντη είναι λογικό να έχει τρελλαθεί ο κύκλος σου, θα στρώσει πιθανότητα μετά από 2-3 περιόδους...
Το ότι είχες αιμορραγία τον προηγούμενο μήνα όχι δεν επηρεάζει την ροή του τωρινού...
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι: αντισυλληπτικά πήρες μόνο για ένα μήνα, έτσι?? Τον Ιούνιο μέχρι να αδιαθετήσεις. Μετά που αδιαθέτησες τον Ιούλιο δεν ξαναπήρες αντισυλληπτικά, έτσι?? Αν έχεις πάρει αντισυλληπτικά τον Ιούλιο, τότε πρέπει να τηλ τον γιατρό σου...
Αν δεν έχεις πάρει αντισυλληπτικά τον Ιούλιο, περίμενε 40 μέρες και μετά να τηλ. τον γιατρό σου...
Μην αγχώνεσαι, αναμενόμενες είναι αυτές οι αλλαγές...

Χρυσοβαλάντη
01-08-10, 13:33
ναι αντισυλληπτικα πηρα μονο τον πρωτο μηνα...δεν ξαναπηρα...καθε μερα εδω κ 3 μερες βλεπω ελαχιστο ροζ...τι να κανω...θα περιμενω....ευχαριστω παντως....

Clelia
01-08-10, 13:39
Λογικά σήμερα-αύριο θα αδιαθετήσεις κανονικά...
Σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα με όλα αυτά και όλα να σου έρθουν όπως εσύ επιθυμείς!!

Χρυσοβαλάντη
01-08-10, 20:46
Λογικά σήμερα-αύριο θα αδιαθετήσεις κανονικά...
Σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα με όλα αυτά και όλα να σου έρθουν όπως εσύ επιθυμείς!!

Ασε εχω λιγο φρικαρει...ξερεις πανατ ημουνα σταθερη....μετα τα αντισυλληπτικα μου ηρθε κανονικα περιοδος κ ειπα ολα καλα...τουλαχιστον ο κυκλος μου ειναι ο ιδιος....τωρα ομως???αντε να ερθει να ξεμπερδεψω οπως λες...

elerina
03-08-10, 13:49
Καλημέρα κοριτσακια!!! Οπως εχω ξαναγραψει εκανα αποξεση στις 13/7 και μου ειπε ο γοατρος οτι μετα απο 30-40 θα μου ερθει η περιοδος... Τελικα ομως πιστευω οτι απο εχθες εχω αδιαθετησει... Και λεω πιστευω γιατι δεν ειναι μεγαλη η ροη αλλα υπαρχει... Το θεωρειται φυσιολογικο? Να; παρω τηλ τον γιατρο? Να προσθεσω οτι μετα την αποξεση ειχα για 10-15 μερες ψευδοπεριοδο...

Clelia
03-08-10, 13:55
elerina δεν πιστεύω ότι είναι περίοδος, σήμερα είσαι στις 21 ημέρες μετά την απόξεση, νομίζω ότι είναι νωρίς. Εγώ την πρώτη φορά ενώ είχα αυτή την ψευδοπερίοδο που λες για 10 περίπου μέρες, το αίμα σχεδόν σταμάτησε για 1-2 μέρες και μετά πάλι άρχισε πολύ λίγο για άλλες 5 ημέρες. Και εγώ νόμιζα ότι ήταν περίοδος, αλλά όχι δεν ήταν. Ακόμα καθαρίζει η μήτρα...
Εννοείται να πάρεις τον γιατρό σου τηλ αν έχεις απορία, μην επαναπαύεσαι με αυτά που γράφω (είναι από την δική μου εμπειρία και μόνο)...

elerina
03-08-10, 14:02
τι να πω δεν ξερω.... η ψευδοπεριοδος μου σταματησε γυρω στις 20 ιουλιου δλδ οπως τα υπολογιζω τωρα μου κρατησε το λιγοστο καφε καμια εβδομαδα και οχι 10 μερες ...απο τις 20/7 μεχρι και σημερα δνε ειχα δει τπτ...και τωρα εχω πονους περιοδου και αιμα... δεν ξερω...

Clelia
03-08-10, 14:15
Αυτά ακριβώς τα συμπτώματα που λες τα είχα και εγώ, το έγραψα στο προηγούμενό μου μνμ... Όταν άρχισε για άλλες 5 ημέρες αυτό που νόμιζα εγώ περίοδος (ενώ δεν ήταν) όντως είχα πόνους περιόδου...
Τι να σου πω κοριτσάκι μου... Μακάρι να είναι περίοδος και να ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχίτερα, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο, μακάρι να μπορούσα...

elerina
03-08-10, 14:20
Σ ευχαριστω πολυ κλελια μου για τις απαντησεις σου! και εγω αυτο ευχομαι για αν ξεμπερδευω οπως λες και εσυ μια ώρα αρχίτερα!!! Με το καλο να δεχτεις το μπεμπακι σου!!!:)

yorkshire
03-08-10, 16:07
elerina κανε ενα τηλεφωνο στον γιατρο σου και πες του τι συμβαινει για να σου πει σιγουρα και να ηρεμισεις καλυτερα. Και εγω ειχα για 15 μερες αιμα μετα την αποξεση που μια σταματουσε και μια ξεκινουσε

Mairoula F
03-08-10, 16:50
Καλησπέρα κορίτσια.

Εγώ έκανα απόξεση (μετά από παλλίνδρομη κύηση) στη 12η εβδομάδα στις 29 Ιουλίου. Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το αίμα κρατάει για 4-5 ημέρες και σε 30-40 ημέρες θα μου έρθει η επόμενη κανονική περίοδος. Και δεν μου φτάνει που έχασα το μωράκι μας, έγινε και μέσα στο κατακαλόκαιρο, ετοιμαζόμαστε μεθαύριο να φύγουμε για προγραμματισμένες διακοπές και η κόρη μου δεν μπαίνει μέσα στη θάλασσα ή στην πισίνα χωρίς εμένα... Ο γιατρός μου είπε για περίπου 12 ημέρες όχι θάλασσα. Άμα τελικά έχω για 15 ημέρες αίμα, "κλάφτα Χαράλαμπε"...

Clelia
03-08-10, 17:01
Mairoula λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη... Επ' ουδενί όμως μην βουτήξεις σε θάλασσα ή πισίνα νωρίτερα από ό,τι σου είπε ο γιατρός σου!! Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για μολύνσεις, καθώς η περιοχή είναι τραυματισμένη, δεν θες επιπλέον φλεγμονή ή άλλα πράγματα (μακριά από εμάς!!) σε ήδη ταλαιπωρημένο όργανο...
Εμένα βέβαια ο γιατρός μου είχε πει αποχή (από θάλασσα, σεξ - λες και είχα διάθεση) 3 εβδομάδες, αυτό ποικίλλει από γιατρό σε γιατρό...

Mairoula F
03-08-10, 17:08
Clelia μου και να ήθελα με αίμα δεν μπορώ να βουτήξω. Αναγκαστηκά η Δανάη μου θα παίζει στην ακρογυαλιά αν δεν θέλει να βουτήξει. Είναι αλήθεια ότι πρέπει να περιμένω την πρώτη περίοδο για να ξανακάνουμε προσπάθεια?

Clelia
03-08-10, 17:11
Ναι κοριτσάκι μου, πρέπει να περιμένεις για να αναρρώσει η μήτρα. Οι γιατροί λένε 2-3 περιόδους για να είναι μεγάλο το ενδομήτριο, αλλά εμείς τους γράφουμε επειδή είμαστε λίγο ανυπόμονες και αρχίζουμε προσπάθειες από την πρώτη περίοδο...
Να περιμένεις λίγο και σίγουρα σε συνάρτηση με ό,τι σου είπε ο γιατρός σου. Δλδ αν σου είπε να περιμένεις 2-3 περιόδους το καταλαβαίνω να ξεκινήσεις από την πρώτη περίοδο... Αν όμως σου είπε 6 περιόδους, περίμενε λίγο παραπάνω, κάτι ξέρει και το λέει...

yorkshire
04-08-10, 10:01
Clelia μου και να ήθελα με αίμα δεν μπορώ να βουτήξω. Αναγκαστηκά η Δανάη μου θα παίζει στην ακρογυαλιά αν δεν θέλει να βουτήξει. Είναι αλήθεια ότι πρέπει να περιμένω την πρώτη περίοδο για να ξανακάνουμε προσπάθεια?

Μαιρουλα εμενα ο γιατρος μετα την πρωτη περιοδο που πηγα να με δει μετρησε το ενδομητριο και μου ειπε οτι ειναι ετοιμο για νεα εγκυμοσυνη(ειχε καλο παχος) οποτε πανε μια βολτα απο τον γιατρο σου!

yorkshire
04-08-10, 10:03
clelia τι γλυκος σκυλακος ειναι αυτος στην φωτογραφια! Εχω και εγω ενα yorkshire οπως φαινεται και απο το ονομα μου!

Clelia
04-08-10, 10:05
Εμένα είναι shih-tzuh αλλά λίγο μπασταρδέ! Την βρήκαμε στον δρόμο πριν από 3 χρόνια!!

elerina
04-08-10, 21:34
Τελικα κοριτσακια εγω αδιαθετησα κανονικα 22 μερες μετα την αποξεση :S δεν ξερω πως τα καταφερα αλλα εγινε... Τωρα περιμενω να δω ποσες μερες θα μου κρατησει η ατιμη....

Χρυσοβαλάντη
05-08-10, 00:07
Τελικα μου ηρθε με καθυστερηση 2-3 μερες αποτι συνηθως...ευτυχως γιατι δεν θελω να χαλασει ο κυκλοσ μου...ετσι δεν ειναι???Αφου δεν ειμαι εγγυος ας ειναι τουλαχιστον κανονικη η περιοδοσ μου.....:-(

athanasia_k
11-08-10, 12:46
Κοριτσια, καλημερα. Οπως θα εχετε διαβασει και αλλου εγω εκανα αποξεση στη 12 εβδομαδα λογω παλλινδρομησης.Ο γιατρος μου ειπε οσο εχω αιμα ουτε επαφες ουτε θαλασσα.Το σαββατο 7/8 εκανα αποξεση , ειχα αιμα μονο εκεινη τη μερα, στις 8/8 ειχα που και που καφε κομματακια.Τη δευτερα 9/8 τιποτα οποτε και ηρθα σε επαφη με το συζυγο μου(με προφυλακτικο).Μετα ειδαμε στο προφυλακτικο λιγο αιμα το οποιο συνεχιστηκε το βραδυ σε μικρη ποσοτητα και την επομενη μερα την τριτη 10/8 αραια και που.Το θεμα μου ειναι οτι εχω πονους περιοδου αφορητους στην κοιλια και κομαρες στα ποδια και βεβαια σημερα το αιμα συνεχιζεται λιγο περισσοτερο απο χθες.Φανταζομαι οτι ακομα καθαριζει η μητρα αλλα γιατι αφου σταματησε το αιμα ξαναξεκινησε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
Υ.Γ. :Ελπιζω να μην σας εχω κουρασει.

robenula
11-08-10, 13:41
θα ηταν καλυτερο να μην εχεις καθολου επαφες για οσες μερες σου ειπε ο γιατρος.πρεπει να ηρεμησει το συστημα γενικοτερα και να μην κινδυνευσει απο μικροβια.εμενα μου ειχαν πει τουλαχιστον 20 μερες αποχη.να σου πω την αληθεια ηταν και το τελευταιο που με ενοιαζε τοτε...ευχομαι το καλυτερο

Χρυσοβαλάντη
11-08-10, 14:26
Κοριτσια, καλημερα. Οπως θα εχετε διαβασει και αλλου εγω εκανα αποξεση στη 12 εβδομαδα λογω παλλινδρομησης.Ο γιατρος μου ειπε οσο εχω αιμα ουτε επαφες ουτε θαλασσα.Το σαββατο 7/8 εκανα αποξεση , ειχα αιμα μονο εκεινη τη μερα, στις 8/8 ειχα που και που καφε κομματακια.Τη δευτερα 9/8 τιποτα οποτε και ηρθα σε επαφη με το συζυγο μου(με προφυλακτικο).Μετα ειδαμε στο προφυλακτικο λιγο αιμα το οποιο συνεχιστηκε το βραδυ σε μικρη ποσοτητα και την επομενη μερα την τριτη 10/8 αραια και που.Το θεμα μου ειναι οτι εχω πονους περιοδου αφορητους στην κοιλια και κομαρες στα ποδια και βεβαια σημερα το αιμα συνεχιζεται λιγο περισσοτερο απο χθες.Φανταζομαι οτι ακομα καθαριζει η μητρα αλλα γιατι αφου σταματησε το αιμα ξαναξεκινησε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
Υ.Γ. :Ελπιζω να μην σας εχω κουρασει.

Γιατι ηρ8ες τοσο γρηγορα σε επαφη????Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οχι πριν την 1η περιοδο...ωστοσο μεχρι και την 1η σου περιοδο ειναι λογικο να βλεπεις αιμα...μπορει να βλεπεισ συνεχεια μεχρι την 1η περιοδο, σαυτην την περιπτωση η περιοδος σου δεν 8α εχει πολυ αιμα,γιαυτο μην ανησυχεις...Οσο για τους πονους που εχεις μαλλον ειναι λογο επαφης που ειχες...καλητερα απεφυγε για καμποσο καιρο τις επαφες γιατι η μητρα σου ειναι πολυ ευαισθητη....

athanasia_k
11-08-10, 16:04
Ο γιατρος μου ειπε για οσες μερες εχω αιμα να μην ερθω σε επαφη.Εγω δεν ειχα καθολου αιμα ολη τη μερα της δευτερας παρα μονο μετα την επαφη.Επισης κατα την επαφη προσεξαμε και δεν ενιωσα πονο καθολου.

athanasia_k
11-08-10, 16:39
Ογιατρος μου ειπε για οσο εχω αιμα.Επισης προσεξαμε και δεν πονεσα καθολου.

Clelia
11-08-10, 16:42
Ναι βρε κοπέλα μου αλλά όταν σου λέει κάποιος ότι πρέπει να σταματήσει το αίμα, πρέπει να περιμένεις 1-2 μέρες (τουλάχιστον) για να επιβεβαιωθείς ότι όντως έχει σταματήσει το αίμα... Εσύ καλά-καλά δεν πρόλαβες να συνέλθεις από την επέμβαση και "πείραξες" την περιοχή... Λογικό να έχεις αίμα τώρα και να πονάς...
Δεν φταίει κάτι που έκανε ο σύντροφός σου, απλά φαντάσου ότι απόξεση σημαίνει "γδάρσιμο". Σε μία γδαρμένη περιοχή έγιναν κινήσεις...
Μήπως πρέπει να τηλ. τον γιατρό σου αν επιμείνουν οι πόνοι??

athanasia_k
11-08-10, 16:47
Σας ευχαριστω. Θα περιμενω 1-2 μερες και αν δω οτι συνεχιζει θα τον παρω τηλ.

Χρυσοβαλάντη
11-08-10, 18:15
Σας ευχαριστω. Θα περιμενω 1-2 μερες και αν δω οτι συνεχιζει θα τον παρω τηλ.

Μα καλα και με αυτον το γιατρο σου απορρω!!!!!Πρεπει να μεινεις ενα διαστημα χωρις επαφες....εαν ειναι δυνατον....θετεις σε κυνδυνο την υγεια σου....η μητρα σου ειναι μια ανοιχτη πληγη....μην την επιβαρρυνεις αλλο....(αποψη μου,και του γιατρου μου)...

Χρυσοβαλάντη
11-08-10, 18:16
και σου ξαναλεω...το αιμα που βλεπεις ειναι απολυτως φυσιολογικο....εγω ειχα αρκετο αιμα για 15 μερες τουλαχιστον!

ιωάννα25
12-08-10, 10:51
κοριτσακι μου θα έχεις αίμα καμια 15αριά μέρες το οποίο δεν θα είναι συνεχόμενο. Θα σταματά και θα ξεκινά λόγω της πληγής γιαυτό μακρια απο επαφές για λίγο χρονικό διάστημα.

klio1985
18-08-10, 11:41
Μετά την απόξυνση μου ήρθε μια περίοδος αλλά τόσον καιρό δε μου έχει έρθει άλλη περίοδος..βέβαια έχω κι άγχος αλλά.. 3 μήνες μετά μόνο μία περίοδο???

Clelia
18-08-10, 12:54
klio πάρε τηλ τον γιατρό σου να σε συμβουλεύσει τι να κάνεις!! Ακόμα και σε κύκλο κανονικό (χωρίς να έχει προηγηθεί απόξεση για οποιοδήποτε λόγο) πρέπει η μία περίοδος να μην απέχει από την άλλη για περισσότερο από 40 ημέρες... Πάρε τον γιατρό σου τηλ...

mimika68
20-08-10, 11:11
Καλημέρα κορίτσια και από εμένα...
Αν και έχω διαβάσει πολλές από τις συζητήσεις σας, σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή για να σας παραθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία.

Είμαι 42 ετών και με τον σύζυγό μου προσπαθούμε να κάνουμε ένα παιδάκι εδώ και 2 χρόνια με την βοήθεια της επιστήμης (εξωσωματική). Μετά την τελευταία μας προσπάθεια, είχαμε στα χέρια μας το χαρτάκι της μικροβιολόγου που έλεγε ότι η β-χοριακή μου ήταν θετική!!! Περιττό να σας πω πως αιστανθήκαμε... Πετούσαμε στα σύννεφα... Όμως δεν ήταν το "τυχερό" μας γιατί μόλις έκλεισα την 5 εβδομάδα της κύησής μου (χωρίς να υπάρχει λόγος γιατί ήμουν σχεδόν όλη μέρα στο κρεβάτι) είδα αίμα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπω στην κλινική για παρακολούθηση και "ακινησία" όπως μου είπε ο γιατρός μου (ή μαλλον όχι ο γιατρός μου, ο αντικαταστάτης του μια που αυτός ελειπε διακοπές και είχς το τηλ. κλειστό!) και ορό.... Έτσι και έγινε. Όμως την δευτερη ημέρα στην κλινική είχα ακατάσχετη αιμορραγία. Ενημέρωσα τον γιατρό και μου συνέστησε υπομονή... Την επόμενη ημέρα είχα λιγότερο αίμα. Του ζήτησα να μου κάνει υπέρηχο για να δω το σποράκι μου αλλά αρνήθηκε γιατί είχα λέει κάνει την προηγούμενη και φοβόταν τα ραδιοκύματα. Μου έκανε λοιπόν υπέρηχο την επόμενη και εκεί φάνηκε ότι είχα ήδη χάσει το μωράκι μου και το μόνο που είχε μείνει ήταν ένας συρρικνωμένος σάκκος. Το μεσημέρι της ίδιας ημέρας (23/7/2010) μου έκανε απόξεση και εκεί έκλεισε άδοξα η ιστορία αυτή. Όμως μέχρι και σήμερα δεν έχω αδιαθετήσει παρ' όλο που είχα τις ημέρες που ήταν κανονικά να μου έρθει περίοδος (25 ημέρες κύκλο) λίγα πονάκια περιόδου όπως συνήθως. Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω τι συμβαίνει με τον οργανισμό μου, αλλά απ' ότι διαβάζω πρέπει να κάνω υπομονή και να περιμένω μέχρι και 40 ημέρες. Είναι τόση η επιθυμία μας να γίνουμε γονείς που πιστεύουμε ότι είμαι και πάλι έγκυος μιας που ο γιατρός μου μας είπε να κάνουμε αποχή μία εβδομάδα μετά την απόξεση και μετά να έχουμε κανονικές επαφές, πράγμα το οποίο και κάναμε...

Ποιά είναι η γνώμη σας;;; Και με συγχωρείτε που σας ζάλισα :)

Clelia
20-08-10, 11:26
mimika λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη... Κατ' αρχήν δεν μας ζάλισες καθόλου...
Όντως πρέπει να περιμένεις 40 ημέρες και αν δεν αδιαθετήσεις να τηλ. στον γιατρό σου να σου πει τι να κάνεις... Θα επιμείνεις στον ίδιο γιατρό?? Δεν έχω ξανακούσει γιατρό να φοβάται τα ραδιοκύματα (!) των υπερήχων. Οι υπέρηχοι είναι εντελώς ακίνδυνοι: στέλνουν ηχητικά κύματα στο εσωτερικό της μήτρας και αυτά μετατρέπονται σε εικόνα... Ούτε μου άρεσε το γεγονός ότι έλειπε διακοπές και είχε το κινητό του κλειστό... Όπως επίσης δεν άφησε την μήτρα σου να "ξεκουραστεί" και σας συνέστησε επαφές μετά από 7 ημέρες (!). Τέσπα, αυτό είναι δική σου απόφαση...
Σου εύχομαι να είσαι ήδη έγκυος, αλλά και να μην είσαι να ξέρεις ότι είσαι πολύ κοντά στον στόχο σου!! Όσο και να σε έχει "ρίξει" αυτή η κατάσταση, να το πιστέψεις!! Δυστυχώς οι παλινδρομήσεις είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία: το ποσοστό των αποβολών έχει ανέβει από 20% σε 25% :(. Το γεγονός ότι συνέλαβες είναι πολύ ελπιδοφόρο... Άσε που τώρα και για 3-6 μήνες έχεις αυξημένες πιθανότητες να μείνεις έγκυος (οι ορμόνες σου είναι στα πάνω τους) και επιπλέον έχεις παραπάνω πιθανότητες να "κρατήσεις" την επόμενή σου κύηση... Μετά από μία αποβολή έχεις 5% πιθανότητες από ό,τι πριν να πάει καλά η κύηση...

Χρυσοβαλάντη
20-08-10, 13:09
πραγματι πολυ λυπηρη ιστορια...αλλα οσο και αν δεν το πιστευεις τωρα (καμια μας δεν μπορει να το συνειδητοποιησει) θα πανε ολα καλα....οσο για το 7 μερες κ εμενα μου φενοντε υπερβολικα λιγες για επαφες....εμενα ο γιατρος μου μου ειπε μετα την 1η περιοδο...προσεξε το λιγο....ευχομαι η καθυστερηση που εχεις να ειναι εγγυμοσυνη...περιμενουμε νεα σου!

mimika68
20-08-10, 13:14
Clelia μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όντως αυτά που μου λες τα έχω σκεφτεί και εγώ. Όμως οφείλω να πω ότι από ότι φαίνεται ο οργανισμός μου λειτουργεί σαν ένας νεότερης γυναίκας πράγμα το οποίο κάνει και εμάς και τον γιατρό μου να είμαστε αισιόδοξοι. Ας αναφέρω ότι τα ωάρια που είχα σε κάθε κύκλο εξωσωματικής δεν ήταν ποτέ λιγότερα από 7. Όσον αφορά την αλλαγή του γιατρού την έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά ζούμε σε νησί και οι επιλογές των "καλών" γιατρών είναι λίγες. Σύμφωνα με την γενική τοπική γνώμη, αυτός είναι ο πιο "καλός". Άλλωστε και αυτός που τον αναπλήρωνε κατά την διάρκεια των διακοπών του δεν είναι λιγότερο γνωστός στο νησί. Τέλος πάντων. Ας ελπίσουμε ότι όλα γίναν κατ' ευχήν και δεν έχω κάποιο πρόβλημα από την απόξεση και θα γίνουν όλα όπως τα λέμε. Ας είμαι Θεέ μου έγκυος και ό,τι θέλεις από εμένα!!!!!!!!!!!!!!

Clelia
20-08-10, 13:16
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχει δημιουργηθεί από την απόξεση!! Στις 5 εβδομάδες και με καλό γιατρό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!
Σου το εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος!! Αλλά σου το ξαναλέω: άμα δεν είσαι, θα γίνεις πολύ-πολύ σύντομα, μέσα στο 2010!! Μην σε πάρει τπτ από κάτω!!

mimika68
20-08-10, 13:25
Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη... Πιστεύω ότι τα καταφέρνω καλά :) Άλλωστε όλοι πάντα μου λέγανε ότι είμαι τέρας υπομονής και ψυχραιμίας. Ας μην τους χαλάσω τώρα την γνώμη.

Όσο για την απόξεση ξέχασα να σας πω ότι μετά από το αίμα που είχα την παραπροηγούμενη που έγινε και η αποβολή το οποίο συνεχιζόταν με μικρότερη ένταση μέχρι και την ημέρα της επέμβασης, είχα αίμα για μία ακόμα μέρα και αυτό όχι έντονο κόκκινο.

Clelia
20-08-10, 13:46
Πολύ φυσιολογικό αυτό που γράφεις... Η ποσότητα και το "είδος" του αίματος διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό. Εγώ επειδή έχω ινομύωμα και αυτό από μόνο του φέρνει περισσότερη αιμορραγία, και τις 2 φορές που έγινε απόξεση είχα για 15 ημέρες λίγο αίμα (χρησιμοποιούσα σερβιετάκι)...

mimika68
20-08-10, 14:32
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αγαπητή μου Clelia. Όπως έχω διαβάσει και σε άλλα θέματα κάθε οργανισμός διαφέρει από τον άλλο και κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Δραματικές ιστορίες γυναικών με μοναδικές εμπειρίες!!! Όμως και κάθε γιατρός αγαπητή μου Χρυσοβαλάντη δίνει την δική του δρομολόγηση για κάθε περίπτωση... Ας ελπίσουμε ότι θα βρούμε όλες τον δρόμο μας και μέσα στο 2010 θα είμαστε όλες με φουσκωμένες κοιλίτσες...:):)

mimika68
21-08-10, 15:26
Καλησπέρα και πάλι.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε μετά την αποβολή και μετά από 30 περίπου ημέρες πόνους στην σάλπιγγα. Εγώ από εχθές το βράδυ έχω πολύ έντονους πόνους αριστερά και πιστεύω ότι είναι η σάλπιγγά μου... Δεν έχει καμία σχέση με τους πόνους της περιόδου. Θα με βοηθούσε πολύ η εμπειρία σας....

elerina
21-08-10, 15:32
εγω μιμικα μου ειχα περιοδο κανονικη 22 μερες μετα την αποξεση και ειχα εντονους πονους σαν σουβλιες και στις 2 μου σαλπιγγες... μια δεξια μια αριστερα... δεν ξερω αν φταιει η αποξεση γι αυτο...

Clelia
21-08-10, 15:34
Κοίτα: πονάκια θα έχεις και μάλιστα καινούρια από αυτά που είχες συνηθίσει πχ στην περίοδο ή στην ωορρηξία σου... Αν αδιαθετήσεις μετά από την απόξεση(που σου το απεύχομαι, καθώς ξέρω την επιθυμία σου) να ξέρεις ότι και η περίοδός θα είναι λίγο περίεργη... Εμένα πχ ήρθε χωρίς συμπτώματα, χωρίς πονάκια και δεν με ενόχλησε καθόλου τους 2 κύκλους μετά την επέμβαση. Μετά επανήλθε στα φυσιολογικά συμπτώματά της...
Πάντως αν παρατηρείς κάτι καινούριο που δεν σου αρέσει, ή έχεις συμπτώματα που σου φαίνονται περίεργα, εννοείται να τηλ στον γιατρό σου!! Μπορεί να είναι κάτι εντελώς απλό και συνηθισμένο για αυτόν, για εμάς όμως που την έχουμε την απορία, πρέπει να μας την λύσει και να μας καθησυχάσει ο γιατρός μας...

mimika68
21-08-10, 15:38
Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντησή σας... Ψάχνοντας στο νετ βρήκα άρθρα που γράφουν για εξωμήτριες εγκυμοσύνες μετά από επεμβάσεις και αφαίρεση σάλπιγγας για την αποκατάσταση... Τρελλάθηκα...

Ο δικός μου πόνος είναι έντονος και συνεχής μόνο στην μία (αριστερή) μεριά :(

elerina
21-08-10, 15:45
ειναι φυσιολογικα ολα αυτα πιστευω μιμικα.... βεβαια αν εσυ νιωθεις διαφορετικα καλο θα ηταν να μιλησεις με τον γιατρο σου που ειναι και ο πλεον αρμοδιος...

mimika68
21-08-10, 15:59
Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα να δω αν θα αδιαθετήσω και θα τον πάρω τηλέφωνο. Αν και είναι η μεγαλύτερη επιθυμία της ζωής μου να μην... καλύτερα είναι να αδιαθετήσω παρά να έχω μια αποτυχημένη εγκυμοσυνη πάλι λόγω του ότι ο οργανισμός μου δεν είναι ακόμη έτοιμος... :(

ΑΝΝΑ4
21-08-10, 16:04
καλησπερα κοριτσια,εγω μετα την αποξεση ειχα περιοδο στις 30 μερες κ το μονο καλο ειναι οτι τερμα οι πονοι περιοδου!!!και το λεω γιατι για μενα ηταν σοβαρο προβλημα,υπεφερα κ ουτε στην δουλεια δεν μπορουσα να παω!!!βεβαια στην περιπτωση μου ηταν κ γεννα(προωρος τοκετος στην 23η εβδομαδα) δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.παντως εδω κ 4μηνες δεν καταλαβαινω τιποτα!!!

mimika68
22-08-10, 23:51
Τελικά αδιαθέτησα σήμερα, 29 ημέρες μετά την απόξεση και είχα φοβερούς πόνους... Με παυσίπονα χαλάρωσα, όμως έχω μεγαλύτερη ροή απ' ότι συνήθως...

Τέλος πάντων δεν πειράζει. Μπαίνουμε ξανά στο πρόγραμμα για τον Οκτώβρη που μας είπε ο γιατρός, αν φυσικά δεν μας έρθει κάτι απρόσμενα ευχάριστο μέχρι τότε. :)

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας...

alia
30-12-10, 22:04
κορίτσια γειά σας, χρόνια πολλά σε όλες η καινούρια χρονιά να σας φέρει όλα τα καλά του θεου!
ήθελα να ρωτήσω όσες περασαν παλινδρομη κυηση μετά απο πόσο καιρό αδιαθέτησατε?? εγω δεν έκανα αποξεση απεβαλε μόνος του ο οργανισμος το σακο. ο γιατρός μου είπε ότι θα αδιαθετήσω περίπου μετά απο 40 μερες αλλά σήμερα μετά απο 25 μερες έχω έντονα σημάδια περιοδου ξέρει καμία να μου πει?? μπορεί να αδιαθετήσω τόσο νωρίς?

HELEN80
30-12-10, 23:02
κορίτσια γειά σας, χρόνια πολλά σε όλες η καινούρια χρονιά να σας φέρει όλα τα καλά του θεου!
ήθελα να ρωτήσω όσες περασαν παλινδρομη κυηση μετά απο πόσο καιρό αδιαθέτησατε?? εγω δεν έκανα αποξεση απεβαλε μόνος του ο οργανισμος το σακο. ο γιατρός μου είπε ότι θα αδιαθετήσω περίπου μετά απο 40 μερες αλλά σήμερα μετά απο 25 μερες έχω έντονα σημάδια περιοδου ξέρει καμία να μου πει?? μπορεί να αδιαθετήσω τόσο νωρίς?
Καλησπερα alia και χρονια πολλα, περασα και εγω πριν ενα χρονο βιοχημικη κυηση (χωρις αποξεση). ειχα κανει χοριακη και ηταν 289 μετα απο 2 μερες που ξαναεκανα (ημερα παρασκευη) πηγε 67 κυριακη αδιαθετησα και δευτερα εκανα τριτη χοριακη (μου το ζητησε ο γιατρος μου) και οι μοναδες ειχαν φτασει στο 10. ναι μπορεις να αδιαθετησεις εαν οι μοναδες χοριακη σου εχουν πεσει......

alia
30-12-10, 23:08
Καλησπερα alia και χρονια πολλα, περασα και εγω πριν ενα χρονο βιοχημικη κυηση (χωρις αποξεση). ειχα κανει χοριακη και ηταν 289 μετα απο 2 μερες που ξαναεκανα (ημερα παρασκευη) πηγε 67 κυριακη αδιαθετησα και δευτερα εκανα τριτη χοριακη (μου το ζητησε ο γιατρος μου) και οι μοναδες ειχαν φτασει στο 10. ναι μπορεις να αδιαθετησεις εαν οι μοναδες χοριακη σου εχουν πεσει......

μετα την αποβολη οι μοναδες έπεσαν μέχρι που μηδενηστικαν.(πριν 2 βδομαδες)

skiathitissa
31-12-10, 16:27
Και εγώ απέβαλα τον προηγούμενο μήνα μόνη μου -χωρίς απόξεση- συγκεκριμένα στις 29/11 και χτες 30/12 μου ήρθε περίοδος και από τι μου είπε ο γιατρός μου αυτό εξαρτάται από το πότε θα κάνεις ωορρηξία. Φαντάσου εγώ όταν πήγα για να με δει αν καθάρισα, είχα ήδη κάνει ωορρηξία! Άντε, να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες από καινούργια χρονιά και ελπίζω να σταθούμε πιο τυχερές! ;)

ValiaK
31-12-10, 17:49
Εγώ αδιαθέτησα 29 μερες μετά την απόξεση. Είχα και 15 μέρες αιμορραγία μετά την επέμβαση, φανταστικά ήταν! όλο το μήνα με σερβιεττες τον πέρασα! :-?
Ευχομαι το 2011 να ειναι πιο τυχερο για όλες μας!!!

alia
02-01-11, 20:02
Εγώ αδιαθέτησα 29 μερες μετά την απόξεση. Είχα και 15 μέρες αιμορραγία μετά την επέμβαση, φανταστικά ήταν! όλο το μήνα με σερβιεττες τον πέρασα! :-?
Ευχομαι το 2011 να ειναι πιο τυχερο για όλες μας!!!

αντε να δουμε!!! απο το στομα σου και στου θεου το αυτί...

skiathitissa
04-01-11, 13:03
Κορίτσια στην πρώτη μου περίοδο μετά την αποβολή έχω περσσότερο αίμα από την αποβολή και πονάω και περισσότερο από ότι πονούσα πριν μείνω έγκυος και αποβάλλω και ανησυχώ μήπως εξαιτίας της αποβολής έχω κάποιο πρόβλημα. Εσάς σας έχει τύχει?:confused:

ValiaK
04-01-11, 13:21
ισως να καθαρίζει πλήρως ο οργανισμός σου τώρα. είχες πολύ αίμα μετά την αποβολη? μίλησε και με το γιατρό σου...

skiathitissa
04-01-11, 15:18
Είχα αίμα για πολλές μέρες αλλά όχι πολύ μεγάλη ροή, αλλά ο γιατρός μου που με εξέτασε μετά μου είπε ότι καθάρισα! τι να πεις? Όσο σκεφτομαι πως κανονικά δεν θα είχα περίοδο για τους υπόλοιπους 6 μήνες, στενοχωριέμαι... Ελπίζω τηνν επόμενη φορά τα πράγματα να πάνε καλύτερα για όλες μας!

pokopikos
04-01-11, 15:46
Και εγώ είχα αδιαθετήσει κανόνικά τον επόμενο μήνα

Melina22
04-01-11, 16:20
Κορίτσια στην πρώτη μου περίοδο μετά την αποβολή έχω περσσότερο αίμα από την αποβολή και πονάω και περισσότερο από ότι πονούσα πριν μείνω έγκυος και αποβάλλω και ανησυχώ μήπως εξαιτίας της αποβολής έχω κάποιο πρόβλημα. Εσάς σας έχει τύχει?:confused:

Περισσότερο αίμα είχα κ εγώ. Με είχε προλάβει ο γιατρός πριν μου έρθει η περίοδος ότι ίσως συμβεί κάτι τέτοιο κ μου είχε πει είναι φυσιολογικό να μην ανησυχήσω. Ο πόνος κ σε εμένα άλλαξε, αλλά προς το αντίθετο. Δηλαδή σταμάτησα να έχω κ τους λίγους πόνους που είχα κανονικά. Κάπως επηρεάζεται μάλλον η περίοδος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ρώτα κ το γιατρό για να ησυχάσεις.
Και καλή τύχη το 2011! Και στις δυο μας! Όπως κ στα υπόλοιπα κορίτσια του φορουμ;)

iouliam
04-01-11, 18:12
Εγώ και τις δύο φορές είχα ακριβώς 30 ημέρες μετά το τέλος της κύησης και η μία ήταν με απόξεση και η άλλη χωρίς. Τώρα η ροή και ο πόνος και μένα είχαν αλλάξει προς το χειρότερο. Η δεύτερη όμως και τις δύο φορές ήρθε με καθυστέρηση 10-15 ημερών. Γενικά θες 2-3 κύκλους να επανέλθει ο οργανισμός σου.

mavia
04-01-11, 19:08
Κ εγώ είχα πολύ αίμα στην πρώτη περίοδο μετά κ τις 2 αποξέσεις κ πόνους... Νομίζω πως είναι φυσιολογικό. Στην 2η περίοδο ήταν όλα κανονικά. Μην ανησυχείς λοιπόν... :roll:

ΛΙΝ
08-01-11, 14:51
γεια σας κοριτσια και καλη χρονια!
ειμαι νεα στο συγκεκριμενο σαιτ ειμαι 26 χρονον, να σας πω τον πονο μου, εμεινα εγκυος πρωτη φορα μετα απο 5 προσπαθειες και δυστιχος διαπιστοσαμε στην 6η εβδομαδα κυησης οτι ηταν παλινδρομη κυηση :cry: και χρειαστηκε να κανω αποξεση.

απο την αποξεση σημερα ειναι η 4η μερα ειχα πολυ λιγο αιμα σχεδον τιποτα μεχρι και σημερα ειναι φυσιολογικο?
και καποιες μικρες ενοχλησης στη μητρα ειναι φυσιολογικο?

μαθαινω απο αλλες κοπελες μεσα στο φορουμ οτι μετα την αποξεση τους δημιουργηθηκαν συμφυσης στη μητρα και με εχει πιαση φοβος. υπαρχουν καποια συπτωματα που το καταλαβαινουμε?
σας παρακαλω πολυ αν γνωριζετε κατι διαφοτιστεμε...

σας ευχαριστω πολυ εκτον προτερων.

Clelia
08-01-11, 15:02
ΛΙΝ μου καλή χρονιά να έχεις! Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...
Αυτά που νιώθεις τα νιώθουν λίγο πολύ όσες έκαναν απόξεση. Είναι φυσιολογικό... Σε άλλη διαρκεί το αίμα λίγες μέρες, σε άλλη περισσότερες (εμένα διήρκεσε 15 ημέρες)...
Όσο για συμφύσεις κλπ, είναι επιπλοκές μετά την απόξεση, μην τα σκέφτεσαι όμως. Δλδ δεν είναι η συνήθης πορεία μιας απόξεσης, εμφανίζεται σε λίγες περιπτώσεις.
Να έχεις εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο σου που σε πρόσεξε και δεν θα σου εμφανιστεί καμιά επιπλοκή.

ΛΙΝ
08-01-11, 15:15
ΛΙΝ μου καλή χρονιά να έχεις! Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...
Αυτά που νιώθεις τα νιώθουν λίγο πολύ όσες έκαναν απόξεση. Είναι φυσιολογικό... Σε άλλη διαρκεί το αίμα λίγες μέρες, σε άλλη περισσότερες (εμένα διήρκεσε 15 ημέρες)...
Όσο για συμφύσεις κλπ, είναι επιπλοκές μετά την απόξεση, μην τα σκέφτεσαι όμως. Δλδ δεν είναι η συνήθης πορεία μιας απόξεσης, εμφανίζεται σε λίγες περιπτώσεις.
Να έχεις εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο σου που σε πρόσεξε και δεν θα σου εμφανιστεί καμιά επιπλοκή.
Clelia καλη χρονια!
σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες

σε 2 βδομαδες μου ειπαι να παω να κανω υπεριχο, αν δεν παει κατι καλα μπορει να φανει στον υπεριχο??

Clelia
08-01-11, 15:24
Ναι κοπέλα μου, λογικά αν κάτι δεν έχει πάει καλά πιστεύω θα το δει. Πάντα μετά από απόξεση ακολουθεί υπέρηχος για να ελέγξουν αν όντως έχει καθαρίσει σωστά η μήτρα κλπ. Μην βάζεις με το μυαλό σου όμως επιπλοκές, δεν πρόκειται να σου συμβούν...

ΛΙΝ
11-01-11, 18:41
καλησπερα! πρωτη φορα γραφω στο συγκεκριμενο site.
δυστοιχος ειχα και'γω παλινδρομη κυηση (προσφατα της γιορτες) ημουν 7 βδομαδων.
εκανα αποξεση γιατη δεν ειχα αιμα καθολου για να το αποβαλη ο οργανισμος.
απο την μερα που εκανα την αποξεση(πριν 7 μερες) ειχα μεχρι και χθες αιματακι(πολυ ελαχιστω).
εχω ανχως ποτε θα ερθει η περιοδος,εχω μπερδευτη μηπως αυτο το λιγο αιμα που ειχα ηταν της περιοδου? (ειχα παντα σταθερο κυκλο)
μετα την παλινδρομιση κανανε καποιες εξετασεις? μετα απο ποσο καιρο ξεκινησατε την επομενη προσπαθεια? και κατι αλλο εχω ακουση οτι μετα την αποξεση στη μητρα παρουσιαζοντε συμφησης .
ελπιζω να μην σας κουρασα.
σας ευχαριστω εκ των προτερων.

skiathitissa
12-01-11, 12:31
απο την μερα που εκανα την αποξεση(πριν 7 μερες) ειχα μεχρι και χθες αιματακι(πολυ ελαχιστω).
εχω ανχως ποτε θα ερθει η περιοδος,εχω μπερδευτη μηπως αυτο το λιγο αιμα που ειχα ηταν της περιοδου? (ειχα παντα σταθερο κυκλο)
μετα την παλινδρομιση κανανε καποιες εξετασεις? μετα απο ποσο καιρο ξεκινησατε την επομενη προσπαθεια? και κατι αλλο εχω ακουση οτι μετα την αποξεση στη μητρα παρουσιαζοντε συμφησης .

Καλησπέρα Λιν, αν και εγώ απέβαλλα μόνη μου, νομίζω από αυτά που συζήτησα με το γιατρό μου ότι το αίμα αυτό δεν είναι περίοδος αλλά προέρχεται από την αποβολή. Η περίοδος λένε οι γιατροί έρχεται συνήθως μέτά από 30- 40 μέρες από την απόξεση. Όσο για τις εξετάσεις, εγώ έκανα μόνο καλλιεργεια κολπικού υγρού και βρέθηκα θετική το ουρεόπλασμα. την προηγούμενη εβδομάδα πήγα και στο τμήμα αποβολών του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου, αλλά ο γιατρός μου είπε και ήταν κάθετος ότι δεν χρειάζονται άλλες εξετάσεις, ότι δηλαδή μου έλεγε και ο δικός μου ο γυναικολόγος.
Εγώ πάντως από αυτό το μήνα ξεκινάω πάλι προσπάθειες - ευτυχώς έφυγε εύκολα σχετικά το ουρεόπλασμα- και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα και θέλω να πιστεώ ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά....:roll:
Φιλιά πολλά και ό, τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε...

ΛΙΝ
12-01-11, 13:37
Καλησπέρα Λιν, αν και εγώ απέβαλλα μόνη μου, νομίζω από αυτά που συζήτησα με το γιατρό μου ότι το αίμα αυτό δεν είναι περίοδος αλλά προέρχεται από την αποβολή. Η περίοδος λένε οι γιατροί έρχεται συνήθως μέτά από 30- 40 μέρες από την απόξεση. Όσο για τις εξετάσεις, εγώ έκανα μόνο καλλιεργεια κολπικού υγρού και βρέθηκα θετική το ουρεόπλασμα. την προηγούμενη εβδομάδα πήγα και στο τμήμα αποβολών του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου, αλλά ο γιατρός μου είπε και ήταν κάθετος ότι δεν χρειάζονται άλλες εξετάσεις, ότι δηλαδή μου έλεγε και ο δικός μου ο γυναικολόγος.
Εγώ πάντως από αυτό το μήνα ξεκινάω πάλι προσπάθειες - ευτυχώς έφυγε εύκολα σχετικά το ουρεόπλασμα- και ήδη νιώθω πολύ καλύτερα και θέλω να πιστεώ ότι όλα θα πάνε καλά την επόμενη φορά....:roll:
Φιλιά πολλά και ό, τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε...
skiathitissa κατα τη διαρκεια που ειχα ξεκινηση της ενεσεις για την εξωσωματικη ειχα κανει κολπικη καλλιεεργεια και μου βρηκαν ουρεοπλασμα τρελαθηκα γιατι οπως ειπα και παραπανω ειχα ξεκινηση τη διαδικασια, πηρα τηλ το γιατρο στην Αθηνα(ειμαι απο επαρχεια) και μου ειπαι οτι δεν επιρεαζη την εξωσωματικη. μου ειπαι να παρω αντιβιωση (Rullid 150mg) για 7 μερες. αλλα δεν ξερω αν εχει υποχωριση γιατη δεν εκανα επανεξεταση αν υποχορισε γιατη εκανα εμβρυομεταφορα και ηταν δυσκολο οπως καταλαβαινης. εσενα σου εδωσε καποια αντιβιωση?και για ποσες μερες?
Μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι καλη επιτυχεια!!!!! και ολα να πανε καλα!!!!
ευχαριστω πολυ!
φιλια και απο΄μενα!

skiathitissa
12-01-11, 16:39
[QUOTE=ΛΙΝ;1860805]skiathitissa κατα τη διαρκεια που ειχα ξεκινηση της ενεσεις για την εξωσωματικη ειχα κανει κολπικη καλλιεεργεια και μου βρηκαν ουρεοπλασμα τρελαθηκα γιατι οπως ειπα και παραπανω ειχα ξεκινηση τη διαδικασια, πηρα τηλ το γιατρο στην Αθηνα(ειμαι απο επαρχεια) και μου ειπαι οτι δεν επιρεαζη την εξωσωματικη. μου ειπαι να παρω αντιβιωση (Rullid 150mg) για 7 μερες. αλλα δεν ξερω αν εχει υποχωριση γιατη δεν εκανα επανεξεταση αν υποχορισε γιατη εκανα εμβρυομεταφορα και ηταν δυσκολο οπως καταλαβαινης. εσενα σου εδωσε καποια αντιβιωση?και για ποσες μερες?
Μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι καλη επιτυχεια!!!!! και ολα να πανε καλα!!!!
ευχαριστω πολυ!
φιλια και απο΄μενα![/QUOTE

Εμένα και οι δύο γιατροί που πήγαμου είπαν ότι ίσως ευθύνεται το ουρεόπλασμα για την αποβολή και να μην ξεκινούσα προσπάθειες αν πρώτα δεν έφευγε. Πήρα αντιβίωση τόσο εγώ όσο και ο σύζυγος μου για 12 μέρες την vibramycin πρωί- βράδυ. Μετά από 10 μέρες έκανα επανεξέταση και ευτυχώς έφυγε. Αν συνέχιζα να το έχω μου είπε ο γιατρός ότι θα έκανε καλλιέργεια σπέρματος στον άντρα μου για να πάρουμε πιο ισχτρή αντιβίωση. Πάντως, νομίζω ότι καλά θα ήταν να κάνεις τώρα μια εξέταση να δεις αν έφυγε πριν ξαναπροσπαθήσεις... Άτιμο ουρεόπλασμα:oops:

ΛΙΝ
12-01-11, 19:33
[QUOTE=ΛΙΝ;1860805]skiathitissa κατα τη διαρκεια που ειχα ξεκινηση της ενεσεις για την εξωσωματικη ειχα κανει κολπικη καλλιεεργεια και μου βρηκαν ουρεοπλασμα τρελαθηκα γιατι οπως ειπα και παραπανω ειχα ξεκινηση τη διαδικασια, πηρα τηλ το γιατρο στην Αθηνα(ειμαι απο επαρχεια) και μου ειπαι οτι δεν επιρεαζη την εξωσωματικη. μου ειπαι να παρω αντιβιωση (Rullid 150mg) για 7 μερες. αλλα δεν ξερω αν εχει υποχωριση γιατη δεν εκανα επανεξεταση αν υποχορισε γιατη εκανα εμβρυομεταφορα και ηταν δυσκολο οπως καταλαβαινης. εσενα σου εδωσε καποια αντιβιωση?και για ποσες μερες?
ευχαριστω πολυ!
φιλια και απο΄μενα![/QUOTE

Εμένα και οι δύο γιατροί που πήγαμου είπαν ότι ίσως ευθύνεται το ουρεόπλασμα για την αποβολή και να μην ξεκινούσα προσπάθειες αν πρώτα δεν έφευγε. Πήρα αντιβίωση τόσο εγώ όσο και ο σύζυγος μου για 12 μέρες την vibramycin πρωί- βράδυ. Μετά από 10 μέρες έκανα επανεξέταση και ευτυχώς έφυγε. Αν συνέχιζα να το έχω μου είπε ο γιατρός ότι θα έκανε καλλιέργεια σπέρματος στον άντρα μου για να πάρουμε πιο ισχτρή αντιβίωση. Πάντως, νομίζω ότι καλά θα ήταν να κάνεις τώρα μια εξέταση να δεις αν έφυγε πριν ξαναπροσπαθήσεις... Άτιμο ουρεόπλασμα:oops:
ο γιατρος που εκανα την εξωσωματικη μου ειχε πει οτι δεν επιρεαζη το ουρεοπλασμα τη γονιμοτητα τι να πω φοβαμε να τους εμπιστευτο πλεων απο κει καταλαβα οτι δεν δινουν σημασια να φανταστης ουτε στο συζηγο ειπαι να παρει αντιβιωση που λογικα ετσι θα επρεπε.
τωρα ειναι το μονο σιγουρο οτι πριν ξεκινησω θα κανω καλλιεργεια.
οταν το εχουμε το καταλαβαινουμε εχει καποια συμπτωματα π.χ πυρετο....

triantafillia
12-01-11, 20:13
Καλησπέρα κορίτσια.Στίς 2/12/2010 απέβαλλα το μόνο που χρειάστηκα ήταν ένας καθαρισμός και σέ ένα μηνα 3/1/2011 θα μου ερχόταν η περίοδος .Ακόμη τίποτα έκτος από κάποιες ήπιες ενοχλήσεις .Σέ πόσες μέρες θα μου έρθει κανονικά η περίοδος;
Σας ευχαριστώ
Τριανταφιλλιά.:rolleyes:

ValiaK
12-01-11, 21:21
διαφερει απο γυναίκα σε γυναίκα. έχω ακούσει ότι ήρθε έως και 50 ημέρες μετά. Εγώ αδιαθέτησα στις 29 μέρες (με κύκλο 26 ημερών κανονικά), αλλά νομιζω ότι είσαι ακομα στα πλαίσια του φυσιολογικού. μην ξεχνάς ότι ο οργανισμός μας τρώει γερό στραπατσο και χρειαζεται χρόνο να συνέλθει...

skiathitissa
12-01-11, 21:24
[QUOTE=skiathitissa;1861188]
ο γιατρος που εκανα την εξωσωματικη μου ειχε πει οτι δεν επιρεαζη το ουρεοπλασμα τη γονιμοτητα τι να πω φοβαμε να τους εμπιστευτο πλεων απο κει καταλαβα οτι δεν δινουν σημασια να φανταστης ουτε στο συζηγο ειπαι να παρει αντιβιωση που λογικα ετσι θα επρεπε.
τωρα ειναι το μονο σιγουρο οτι πριν ξεκινησω θα κανω καλλιεργεια.
οταν το εχουμε το καταλαβαινουμε εχει καποια συμπτωματα π.χ πυρετο....
Δυστυχώς δεν έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα... αλλά είναι πολύ συνηθισμένο μικρόβιο, μην στενοχωριέσαι. Από ότι γνωρίζω είναι υπέυθυνο για υπογονιμότητα γιατί επηρεάζει το σπέρμα ενώ για το αν προκαλεί αποβολή οι γιατροί λένε ναι αλλά όχι με απόλυτη βεβαιότητα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύουν τα ίδια και στην περίπτωση της εξωσωματικής! Εσύ καλού -κακού κάνε μια επανεξέταση και μην στενοχωριέσαι... κάθε μέρα πλησιάζουμε και πιο πολύ στην ημέρα που θα γίνουμε μανούλες :wink::wink::roll:

Clelia
12-01-11, 22:17
Αν παντως μεχρι τις 40 ημερες δεν εχεις αδιαθετησει, τηλ στον γιατρο σου να σου πει τι να κανεις

triantafillia
13-01-11, 00:06
διαφερει απο γυναίκα σε γυναίκα. έχω ακούσει ότι ήρθε έως και 50 ημέρες μετά. Εγώ αδιαθέτησα στις 29 μέρες (με κύκλο 26 ημερών κανονικά), αλλά νομιζω ότι είσαι ακομα στα πλαίσια του φυσιολογικού. μην ξεχνάς ότι ο οργανισμός μας τρώει γερό στραπατσο και χρειαζεται χρόνο να συνέλθει...

Αν παντως μεχρι τις 40 ημερες δεν εχεις αδιαθετησει, τηλ στον γιατρο σου να σου πει τι να κανεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την ανταπόκρισή σας!!!
Να είστε καλά!
:p

newbie G
13-01-11, 16:16
Εγώ μετά την απόξεση, αδιαθέτησα στις 41-42 μέρες.

ΛΙΝ
14-01-11, 15:57
Καλησπέρα κορίτσια.Στίς 2/12/2010 απέβαλλα το μόνο που χρειάστηκα ήταν ένας καθαρισμός και σέ ένα μηνα 3/1/2011 θα μου ερχόταν η περίοδος .Ακόμη τίποτα έκτος από κάποιες ήπιες ενοχλήσεις .Σέ πόσες μέρες θα μου έρθει κανονικά η περίοδος;
Σας ευχαριστώ
Τριανταφιλλιά.:rolleyes:
Τριανταφιλλια μου και εγω εκανα καθαρισμο(αποξεση) 5/01/2011.
το γιατρο που ρωτησα μου ειπαι σε 30 μερες περιπου οτι θα ερθει η περιοδος.

viki35
14-01-11, 17:29
Εγω εκανα θεραπευτικη αποξεση λογω παλλινδρομης κυησης 05.11 και περιοδος μου ηρθε 42 ημερες μετα δηλαδη στις 17.12.

lm1980
15-01-11, 21:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΤΙΣ 10.02.2010.ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΥΗΣΗ :-( .ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 38 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΑΙΜΑ, ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΩΣ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ 28-29 ΗΜΕΡΩΝ. ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΕΙΔΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 35 ΗΜΕΡΕΣ. ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 29. ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ.....ΔΕΝ ΕΙΧΑ !!!!!! ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΟΡΑΚΛΑ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ !!!!!! ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ, ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ! ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ !

lm1980
15-01-11, 21:22

ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΚΥΚΛΟΥΣ, ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΜΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!! ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.

skiathitissa
16-01-11, 20:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΤΙΣ 10.02.2010.ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΥΗΣΗ :-( .ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 38 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΑΙΜΑ, ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΩΣ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ 28-29 ΗΜΕΡΩΝ. ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΕΙΔΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 35 ΗΜΕΡΕΣ. ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 29. ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ.....ΔΕΝ ΕΙΧΑ !!!!!! ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΟΡΑΚΛΑ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ !!!!!! ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ, ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ! ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ !
Τέτοια θέλουμε να διαβάζουμε και εμείς να παίρνουμε τα πάνω μας! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!:razz::razz::razz:

Aeriko
16-01-11, 22:25
Για το ουρεόπλασμα και εμάς μας είχαν βάλει πρώτα να καθαρίσουμε και μετά να προχωρήσουμε σε εξωσωματική.

Elisha
15-04-11, 14:50
49 ημέρες είχαν περάσει μετά την απόξεση και η περίοδος μου ήταν ακόμα άφαντη. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως είχε κλείσει ο τράχηλος και εμπόδιζε το αίμα να βγει. Κάτι που συμβαίνει σπάνια κατά τα λεγόμενα του...

Δυστυχώς χρειάστηκε να πάρω ξανά ολική νάρκωση για να γίνει η μικροεπέμβαση στον τράχηλο. Ευτυχώς κράτησε λίγο.

Τώρα έχουν περάσει 24 μέρες και αδιαθέτησα. Σειρά έχει να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος μήπως καταλάβουμε για ποιο λόγο παλλινδρόμησε το μωράκι. Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά και η παλλινδρόμηση να οφείλεται σε λάθος της φύσης όπως πιστεύει και ο γιατρός μου.

Κουράγιο σε όλες τις κοπέλες που είχαν την πολύ άσχημη εμπειρία της παλλίνδρομης κύησης.

ΛΙΝ
15-04-11, 19:37
49 ημέρες είχαν περάσει μετά την απόξεση και η περίοδος μου ήταν ακόμα άφαντη. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε πως είχε κλείσει ο τράχηλος και εμπόδιζε το αίμα να βγει. Κάτι που συμβαίνει σπάνια κατά τα λεγόμενα του...

Δυστυχώς χρειάστηκε να πάρω ξανά ολική νάρκωση για να γίνει η μικροεπέμβαση στον τράχηλο. Ευτυχώς κράτησε λίγο.

Τώρα έχουν περάσει 24 μέρες και αδιαθέτησα. Σειρά έχει να κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος μήπως καταλάβουμε για ποιο λόγο παλλινδρόμησε το μωράκι. Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά και η παλλινδρόμηση να οφείλεται σε λάθος της φύσης όπως πιστεύει και ο γιατρός μου.

Κουράγιο σε όλες τις κοπέλες που είχαν την πολύ άσχημη εμπειρία της παλλίνδρομης κύησης.

κοριτσακι μου, λυπαμαι παρα πολυ, σε καταλαβαινω απολυτα(παθουσα)
σου ευχομαι με το καλο!! μια νεα εγκυμοσυνη!!

samantha1gr
21-08-11, 14:55
εκανα προσφατα αποβολη με χαπι...πριν λιγες μερες μου ηρθε περιοδος αλλα ενω ο φυσιολογικος μου κυκλος ειναι 5 μερες ειμαι ηδη στις 8 και συνεχιζω..ξερει καποια αν ειναι φυσιολογικη αυτη η παραταση ;

kyriaki1977
21-08-11, 17:52
Αμφιβάλλω αν αυτό είναι πραγματική περίοδος ή συνεχεια της αποβολής.Πρόσφατα απέβαλα κι εγώ με χάπια, και κάποια στιγμή ήρθε αίμα σαν περιόδου...Δυτυχώς όμως τελικά δεν ήταν περίοδος, αλλά όπως μου είπε ο γιατρός ο οργανισμός μου ακόμα καθαρίζει...Υπομονή!

samantha1gr
21-08-11, 18:48
Αμφιβάλλω αν αυτό είναι πραγματική περίοδος ή συνεχεια της αποβολής.Πρόσφατα απέβαλα κι εγώ με χάπια, και κάποια στιγμή ήρθε αίμα σαν περιόδου...Δυτυχώς όμως τελικά δεν ήταν περίοδος, αλλά όπως μου είπε ο γιατρός ο οργανισμός μου ακόμα καθαρίζει...Υπομονή!

και πως καταλαβαινουμε αν πραγματι ειναι περιοδος η οχι ;

nefelim06
06-10-11, 14:09
Κοριτσια μου ηρθε την Δευτερα η πρωτη περιοδος μετα την αποξεση και σημερα Πεμπτη η αιμορραγια παει απο το κακο στο χειροτερο μιλαμε για απιστευτο πολυ αιμα. Εσας ηταν ιδιαιτερα βαρια η πρωτη περιοδος μετα την αποξεση ???
Επισης δεν ξερω αν εχει σχεση, το βραδυ πριν κανω την προγραμματισμενη αποξεση απεβαλα μερικως τον σακο με την χειροτερη αιμορραγια που ειχα ποτε στη ζωη μου, ειχα ξυπνησει στη μεση του βραδιου σε μια λιμνη αιματος στην κυριολεξια, φρικη...
Ανυσηχω ειναι οκ να εχω τοσο αιμα τωρα στην περιοδο ??? ουφ αμαν με την παλλινδρομη δεν θα συνελθω ποτε μου φαινεται, αυτη η αιμορραγια τωρα μου θυμιζει το βραδυ της αποβολης και εχω σκασει παλι.. και δεν περναει ο καιρος να βαλουμε μπροστα παλι της προσπαθειες..
Μου ειπε 2 μηνες τουλαχιστον απο την αποξεση..
Ουφ και ξανα ουφ....:(

ksanthi
06-10-11, 18:17
Κοριτσια μου ηρθε την Δευτερα η πρωτη περιοδος μετα την αποξεση και σημερα Πεμπτη η αιμορραγια παει απο το κακο στο χειροτερο μιλαμε για απιστευτο πολυ αιμα. Εσας ηταν ιδιαιτερα βαρια η πρωτη περιοδος μετα την αποξεση ???
Επισης δεν ξερω αν εχει σχεση, το βραδυ πριν κανω την προγραμματισμενη αποξεση απεβαλα μερικως τον σακο με την χειροτερη αιμορραγια που ειχα ποτε στη ζωη μου, ειχα ξυπνησει στη μεση του βραδιου σε μια λιμνη αιματος στην κυριολεξια, φρικη...
Ανυσηχω ειναι οκ να εχω τοσο αιμα τωρα στην περιοδο ??? ουφ αμαν με την παλλινδρομη δεν θα συνελθω ποτε μου φαινεται, αυτη η αιμορραγια τωρα μου θυμιζει το βραδυ της αποβολης και εχω σκασει παλι.. και δεν περναει ο καιρος να βαλουμε μπροστα παλι της προσπαθειες..

Κοριτσι μου αν δεν σταματησει το αιμα αυριο να παρεις το γιατρο σου γιατι εγω ειχα μεγαλι αιμοραγια 1/2 μετα την αποξεση και μου εκανε δευτερη.Μην το αφησεις ετσι .

jo89
06-10-11, 19:01

καλο θα ηταν να παρεις τον γιατρο σου ενα τηλ και να τον ρωτησεις απο προσωπικη μου εμπειρια ομως εχω κανει κ εγω αποξεση...στην πρωτη μου περιοδο ειχα παρα πολυ αιμα και πολυ πονο δεν μπορουσα να σηκωθω και η περιοδος μου κρατησε 8 μερες ενω παντα μου κραταει 4-5 ο γιατρος μου μου ειχε πει πως ειναι φυσιολογικο γιατι καθαριζεις....τωρα καλυτερα ομως να συμβουλευτεις και τον γιατρο σου μακαρι να πανε ολα καλα....:)

kagly81
06-10-11, 23:08

και μενα η πρωτη περιοδος ετσι ηταν σα να με ειχαν σφαξει πολυ αιμα.και κρατησε 10 μερες απο τις 6 που μου κρατουσε. νομιζω ειναι φυσιολογικο.και η δευτερη καπως ετσι ηταν λιγο λιγοτερο.

nefelim06
07-10-11, 10:44
Ευχαριστω για τις αποντησεις σας, σημερα 5η μερα και ναι η αιμορραγια συνεχιζεται σε τραγικο βαθμο, περιμενω να περασει λιγο η ωρα να παρω τον γιατρο μου τηλεφωνο.. καλα το βραδυ λερωσα απο πυτζαμα μεχρι σεντονια, δεν το πιστευω.. αμαν με την παλιοαποξεση ελεγα οτι τουλαχιστον θα ερθω στα ισια μου μετα , αλλα τιποτα , τα νευρα μου εντωμεταξυ ειναι σε απελπιστικη κατασταση...

nefelim06
07-10-11, 10:46
Κοριτσι μου αν δεν σταματησει το αιμα αυριο να παρεις το γιατρο σου γιατι εγω ειχα μεγαλι αιμοραγια 1/2 μετα την αποξεση και μου εκανε δευτερη.Μην το αφησεις ετσι .

Ksanthi τι ειχε γινει δηλαδη ειχε μεινει υπολειμα μεσα ? το καταλαβε με υπηρηχο ??

ksanthi
07-10-11, 10:58
Ksanthi τι ειχε γινει δηλαδη ειχε μεινει υπολειμα μεσα ? το καταλαβε με υπηρηχο ??

Καλημερα .
Μαλλον κατι τετιο ειχε γινει . Δεν καταλαβε τιποτα με υπερηχο απλα ειχα αιμοραγια 10 ημερες .Μην το αφησεις να πας τρεχοντας στο γιατρο .Εμενα δυο ημερες πριν μου εδωσε χορμονες μιπος και ηταν χορμονικο αλλα τιποτα .Οταν τον ρωτισα δεν πειρα απαντηση απλα στειλαμε το διγμα για καλιεργια αλλα μετα απο δυο μηνες δεν εχει ερθει ακομα η απαντηση απο την Αθηνα .

nefelim06
07-10-11, 11:08
Καλημερα .
Μαλλον κατι τετιο ειχε γινει . Δεν καταλαβε τιποτα με υπερηχο απλα ειχα αιμοραγια 10 ημερες .Μην το αφησεις να πας τρεχοντας στο γιατρο .Εμενα δυο ημερες πριν μου εδωσε χορμονες μιπος και ηταν χορμονικο αλλα τιποτα .Οταν τον ρωτισα δεν πειρα απαντηση απλα στειλαμε το διγμα για καλιεργια αλλα μετα απο δυο μηνες δεν εχει ερθει ακομα η απαντηση απο την Αθηνα .

Καλημερα! Ευχαριστω , οχι δεν το αφηνω καθολου, εχεις δικαιο σημερα ειναι 5η μερα και το αιμα ειναι ποταμι, κανονικα 5 η μερα φοραω σερβιετακι και γω φοραω τις μεγαλες σερβιετες νυκτος... και αλλαζω και μια την ωρα περιπου.. αστα ...
Ελπιζω να εχεις καλα αποτελεσματα και να μεινεις συντομα εγκυος με μια τελειομηνη εγκυμοσυνη! :D

ksanthi
07-10-11, 12:00
Καλημερα! Ευχαριστω , οχι δεν το αφηνω καθολου, εχεις δικαιο σημερα ειναι 5η μερα και το αιμα ειναι ποταμι, κανονικα 5 η μερα φοραω σερβιετακι και γω φοραω τις μεγαλες σερβιετες νυκτος... και αλλαζω και μια την ωρα περιπου.. αστα ...
Ελπιζω να εχεις καλα αποτελεσματα και να μεινεις συντομα εγκυος με μια τελειομηνη εγκυμοσυνη! :D

Μακαρι να μην ειναι τιποτα σοβαρο αλλα εγω φοβηθηκα παρα πολυ .
Ευχαριστω για της ευχες κ'εσυ να εισαι παντα καλα κ'οτι επυθυμεις .

matrif
14-10-11, 23:50
γεια σας κορίτσια, μετά την απόξεση δεν σας ξαναέγραψα, τι ν πω άλλωστε δουλέυω ασταμάτητα γ ν ξεχνίεμαι. τεσπά, εκανα τν απόξεση στις 24/09/11, μου κράτησε το αίμα για σχεδόν 2 εβομάδες (πολύ λίγο όμως) κ ο γιατρός μου είπε ότι μετά από 30 μέρες μετά την απόξεση θα αδιαθετούσα. ΟΜΩΣ αδιέθησα χτες 13/10/ , τον πήρα τηλ. κ μου λέει είναι οι ορμόνες μου (!) τι λέτε??

Clelia
14-10-11, 23:56
Μatrif είναι πολύ νωρίς για περίοδο. Έτσι μου είχε συμβεί κ εμένα στην πρώτη παλίνδρομη. 2 εβδομάδες λίγο αίμα (σερβιετάκι) και εκεί που τελείωσε 1-2 μέρες, ξαφνικά εμφανίστηκε αίμα κ υπέθεσα πως ήταν περίοδος. Επειδή ήταν αρκετούτσικο. Επικοινώνησα με τον γιατρό μου κ είπε πως είναι πολύ νωρίς, ακόμα αδειάζει η μήτρα...
Κουράγιο κοριτσάκι, κάθε μέρα που περνάει σε φέρνει πιο κοντά στον στόχο σου......

matrif
15-10-11, 00:09
αλήθεια κλέλια μου? αυτό σου είπε εσένα ο γιατρός σου? γιατί εμένα μου είπε ότι είναι κανονική περίοδος απλά οτι έχω πολλές ορμόνες!! θα αρχίσω να τα παίρνωωωωωωωωωωωωωωω

Clelia
15-10-11, 00:39
Ωχ περίμενε! Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά!
Νόμισα ότι ο γιατρός σου είπε ότι ΔΕΝ είναι περίοδος και ότι το αίμα οφείλεται στις ορμόνες! Δεν κατάλαβα ότι σου είπε ότι είναι περίοδος!
Σε κάθε περίπτωση, τον γιατρό σου θα ακούσεις. Σε αυτόν έχεις εμπιστοσύνη! Αυτός σε εξέτασε πριν κ μετά την απόξεση, αυτός γνωρίζει περισσότερα από εμάς για το σώμα μας!
Στην δική ΜΟΥ περίπτωση επέμενε ότι ΔΕΝ είναι περίοδος.
Αφού ο γιατρός σου λέει ότι είναι περίοδος, ε τότε τόσο το καλύτερο, πέρασες έναν κύκλο πολύ σύντομα!

Συγνώμη που σε μπέρδεψα, εγώ δεν κατάλαβα

tsarli
21-11-11, 18:27
Καλησπέρα και από μένα. Εμένα μου ήρθε σήμερα, ακριβώς δηλαδή 30 μέρες μετά την απόξεση. 21 Οκτώβρη απόξεση, 21 Νοέμβρη περίοδος. Τώρα από δω και πέρα δεν ξέρω αν θα χαλάσει ή θα παραμείνει σταθερή.

tsarli
24-11-11, 10:17
Καλησπέρα και από μένα. Εμένα μου ήρθε σήμερα, ακριβώς δηλαδή 30 μέρες μετά την απόξεση. 21 Οκτώβρη απόξεση, 21 Νοέμβρη περίοδος. Τώρα από δω και πέρα δεν ξέρω αν θα χαλάσει ή θα παραμείνει σταθερή.

32 μέρες είναι τελικά. Από τη χαρά μου που μου ήρθε περίοδος δεν τα υπολόγισα καλά!! Άντε να έρθει και η επόμενη και η μεθεπόμενη και πάει λέγοντας...να παίρνουμε σειρά για το bebe!!

psili
29-12-11, 09:41
καλημερα!μετα απο μια παλινδρομη τον Αυγουστο ο κυκλος μο9υ εχει αλλαξειπριν την εγγυμοσηνη ηταν σταθερα 30 ημερες.μετα αδιαθετησα στις 27,25,25.ο γιατρος ειπε οτι μια τετοια αλλαγη ειναι φυσιολογικη.τωρα ειμαι στις 31 μερες.(εχουμε ελευθερες σχεσεισ μετα την πρωτη περιοδο)λετε να ειμαι εγγυος ή απλα στρωνει ο κυκλος μου?εχει συμβει σε καμια?

psili
29-12-11, 11:09
εχω αγωνια!!!καμια???

katrindm
29-12-11, 11:56
Μήπως να κάνεις ένα τέστ εγκυμοσύνης ή ακόμα καλύτερα μια χοριακή??;)

psili
29-12-11, 12:06
αυτο το σκευτηκα αλλα δε θελω να απογοητευτω.δεν εχω και καμια τρομερη καθυστερηση.εστω οτι στρωνει ο κυκλος μου και ξαναγινεται 30 ημερων, εχω μονο μια μερα καθηστερηση.αν μεχρι την δευτερα δεν εχω αδιεθετησει τοτε σιγουρα θα παω...λετε να εχουμε καθυστερημενο πρωτοχρονιατικο δωρο?

katrindm
29-12-11, 12:12
Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι την Δευτέρα.... Εγώ δεν θα άντεχα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

katrindm
29-12-11, 12:14
Νομίζω πάντως ότι θα έχεις ευχάριστα....:D:D

psili
30-12-11, 07:47
λες?μακαρι...απλα κ τον προηγουμενο μηνα ειμουν κατα φαντασια εγγυος(χωρις καθυστερηση απλα μου ειχε κολλησει η ιδεα!) και οταν αδιαθετησα ημουνα χαλια.να φανταστητε τωρα για την καθηστερηση δε το εχω πει πουθενα

psili
02-01-12, 07:56
1191 την παρασκευη!αναμενω και την σημερινη σε λιγεσ ωρεσ!

psili
02-01-12, 10:22
3605 γιουπι!

gkougkou
02-01-12, 10:45
Κορίτσι μου συγχαρητήρια!!!!!!!!! Είναι το καλύτερο πρωτοχρονιάτικο δώρο που θα μπορούσε να έχει κανείς :) Καλή, τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις και καλή χρονιά!

Dess
02-01-12, 10:46
Συγχαρητήρια μια τελειομινη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!!

gkougkou
02-01-12, 10:48
Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι μιας και σας βρήκα τώρα... Είχα ωορρηξία στις 18/12 με κύκλο 31 ημερών όχι και πολύ σταθερό. Περίμενα να αδιαθετήσω στις 31/12 όμως ακόμα δεν ήρθε η ακατανόμαστη. Εντομεταξύ εγώ δεν είχα επαφή στις 18.12 και δεν περίμενα με τίποτα αυτό το μήνα να μείνω έγγυος. Βρε κορίτσια, εγώ ήμουν με την εντύπωση πως από την ημέρα της ωορρηξίας 14 ημέρες μετά αδιαθετάς. Κάνω λάθος;

psili
02-01-12, 11:05
και τι εγινε που την ημερα την ωορρηξιας δεν ειχες επαφη?εγω ποτε δε μετρουσα μερες.δε κανεις μια χωριακη?το πολυ πολυ να πανε στραφι 15ε(οχι οτι ειναι κ λιγα...)

gkougkou
02-01-12, 11:17
και τι εγινε που την ημερα την ωορρηξιας δεν ειχες επαφη?εγω ποτε δε μετρουσα μερες.δε κανεις μια χωριακη?το πολυ πολυ να πανε στραφι 15ε(οχι οτι ειναι κ λιγα...)
Αχ κοριτσάκι, τώρα έκανα ένα τεστ και βγήκε αρνητικό. Απογοητεύτηκα πολύ. Εντομεταξύ αυτό τον μήνα επειδή δεν περίμενα τίποτα, ήμουν χαλαρή και περίμενα στις 31 την ακατανόμαστη. Από εχθές είχα λίγες ελπίδες, αλλά τώρα καλά κρασιά... :(