PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ & ΠΡΟΣΩΠΟΥ

iro
19-05-08, 11:02
Ξέρετε τώρα: κρέμες προσώπου, ενυδατικές σώματος, προϊόντα σύσφιξης και δεν συμμαζεύεται... Επιτρέπεται να τα χρησιμοποιούμε όσες θηλάζουμε ή περνάνε στο γάλα μας;

Η φαρμακοποιός της γειτονιάς ήταν ανένδοτη: όσο θηλάζεις, δεν επιτρέπεται τίποτα.

Τί λέτε;

aglaia
19-05-08, 11:30
Ότι η φαρμακοποιός είναι εντελώς άσχετη!!!

Όλα επιτρέπονται εκτός από το να δίνεις λογαριασμό στη φαρμακοποιό! :wink:

Ότι η φαρμακοποιός είναι και χαζή: επιτρέπονται προϊόντα περιποίησης για μωρά και όχι για τη μαμά;

Αν χρησιμοποιείς κρέμα για την κυτταρίτιδα με καφεΐνη και πίνεις 2-3 καφέδες μπορεί το μωρό να έχει υπερδιέγερση και να μην μπορεί να κοιμηθεί. Ακόμη κι έτσι δεν υπάρχει αντένδειξη. :wink:

Μην ξεχνάς ότι η φαρμακοποιός βλέπεις συνήθως μαμάδες που δεν θηλάζουν (αυτές αγοράζουν γάλατα και όχι μόνο...).

erica
19-05-08, 12:37
Ότι η φαρμακοποιός είναι εντελώς άσχετη!!!

Όλα επιτρέπονται εκτός από το να δίνεις λογαριασμό στη φαρμακοποιό! :wink:

Ότι η φαρμακοποιός είναι και χαζή: επιτρέπονται προϊόντα περιποίησης για μωρά και όχι για τη μαμά;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Απλά, τέλειο!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

iro
19-05-08, 13:06

Αυτή ακριβώς Αγλαϊα ήταν και η δική μου απορία για την οποία μου απάντησε τα εξής: "τα συστατικά των προϊόντων περιποίησης για μωρά είναι ειδικά, ενώ τα αντίστοιχα για τα καλλυντικά των μαμάδων δεν είναι κατάλληλα για μωρά"

Άλλο ένα ατράνταχτο επιστημονικό επιχείρημα..

eleni^^
19-05-08, 14:05
να μεταφερθει στο ποστ "τι αλλο θα ακουσω" αλλο ενα απο τα καταπληκτικα επιχειριματα για τα οποια δε πρεπει να θηλαζουμε!απαραδεχτες μανες!θηλαζουμε τα παιδια μας!φτου μας :P :P

ευφροσυνη
19-05-08, 14:17
Μια και λέμε για φαρμακοποιούς... :lol: :lol: :lol:
Η δική μου , με πολύ σοβαρό, επιστημονικό ύφος, μου είπε πως η αδερφή της που θήλασε 5,5 μήνες , τώρα είναι φαλακρή και δεν ξαναέβγαλε μαλλιά. :shock: :shock: Ο γυναικολόγος της της είπε ότι εφταιγε ο μακροχρόνιος θηλασμός.Πάντως κι εγώ όταν το έκουσα ...καράφλιασα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eleni^^
19-05-08, 14:18
χααχΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑαχΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧαχΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΑχαΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧχαΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧχααχΧΑΧΑ Αγλαια...σιγουρα φορας περουκα..κ επειδη θηλαζες 5 χρονια σιγουρα την ξεμαλλιασες κ αυτη κ εχεις αλλαξει 5-6 !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ευφροσυνη
19-05-08, 14:24
Ετσι εξηγείται το όμορφο μαλλί της Αγλαιας΄!!!!!!!!!!!!!!!!Είπα κι εγώ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

aglaia
19-05-08, 14:25

Αυτή ακριβώς Αγλαϊα ήταν και η δική μου απορία για την οποία μου απάντησε τα εξής: "τα συστατικά των προϊόντων περιποίησης για μωρά είναι ειδικά, ενώ τα αντίστοιχα για τα καλλυντικά των μαμάδων δεν είναι κατάλληλα για μωρά"

Άλλο ένα ατράνταχτο επιστημονικό επιχείρημα..

τα συστατικά αναγράφονται σε κάθε συσκευασία, ας μας πει λοιπόν ποιο από αυτά είναι απαγορευμένο!

το paraben που υπάρχει στα περισσότερα παιδικά καλλυντικά είναι από τα ελγμένα;

ευφροσυνη
19-05-08, 14:27
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, και το μωρό μου έχει ένα κενό στο πίσω μέρος του κεφαλιού του(εχουν πέσει τα μαλλιά του). Είναι σαν τους καθολικούς!Από το θηλασμό το έπαθε το άμοιρο :shock: :shock:

katerina24
19-05-08, 14:30
εκτος απο απορες μανες ειμαστε και φαλακρες!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

eleni^^
19-05-08, 14:31
ελαααααααααα αυτα ειναι τα καλυτερα κ δε ξερω να κανω κ παραθεση να το μεταφερωωωωωωωωωωωωω :P :P :P :P

aglaia
19-05-08, 14:37
Η δική μου , με πολύ σοβαρό, επιστημονικό ύφος, μου είπε πως η αδερφή της που θήλασε 5,5 μήνες , τώρα είναι φαλακρή και δεν ξαναέβγαλε μαλλιά. :shock: :shock: Ο γυναικολόγος της της είπε ότι εφταιγε ο μακροχρόνιος θηλασμός.Πάντως κι εγώ όταν το έκουσα ...καράφλιασα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:(
Η καημένη έμεινε φαλακρή από αυτά που άκουγε από την αδελφή της
η οποία δεν ήξερε ότι όταν έχουμε πρόβλημα με τα μαλλιά πηγαίνουμε στο δερματολόγο, όχι στο γυναικολόγο... :?

ευφροσυνη
19-05-08, 14:38
Στη συνάντηση στο Ζάππειο παρακαλώ όλες να ανεμίζετε τις περούκες σας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ευφροσυνη
19-05-08, 14:40

:(
Η καημένη έμεινε φαλακρή από αυτά που άκουγε από την αδελφή της
η οποία δεν ήξερε ότι όταν έχουμε πρόβλημα με τα μαλλιά πηγαίνουμε στο δερματολόγο, όχι στο γυναικολόγο... :?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΛΑΙΑ

aglaia
19-05-08, 14:44
εκτος απο απορες μανες ειμαστε και φαλακρες!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Φαντάζεσαι! να πηγαίνουμε σε συνάντηση της La Leche και να είμαστε όλες χωρίς μαλλιά!!!

katerina24
19-05-08, 14:56
http://www.4freeimagehost.com/resized/PUSH8fa5bc0b6ad6.jpg

νομιζω πως αυτο το χρωμα θα ταιριαζει σε ολες μας!!!!τι λετε?

madreterra
19-05-08, 15:15
Εμένα αυτό που μου αρέσει πιο πολύ όταν θηλάζω την 6,5μηνών κόρη μου είναι που σηκώνει το χεράκι της και μου χαιδευει τα μαλλιά που πέφτουν στους ώμους μου (και όχι στο πάτωμα, χαχα). :)

Επίσης σχετικά με τα προιόντα προσώπου, σώματος για κυταρίτιδα και σύσφυξη υπάρχουν και βιολογικά σε καλές τιμές που και κάνουν δουλειά και δεν πειράζουν ούτε την μαμά ούτε το μωρό αφού δεν περιέχουν καθόλου χημικά που ευθύνονται για καρκινογέννεσεις όπως τα parabens και τα peg / ή την ουσία methilisothiazolinone που εμποδίζει την ανάπτυξη των νευρικών κυττάρων(παρ. Ελευθεροτυπία 10/12/2004).

Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση και κάποιος ενδιαφέρετε ας στείλει πμ να του πω συγκεκριμένη εταιρία και τιμές για προιόντα και για την μαμά και για το μωρό

aglaia
19-05-08, 16:51
Η δόση paraben κλπ συστατικών που παίρνει το μωρό από το γάλα της μαμάς είναι αμελητέα σε σχέση με αυτή που συσσωρεύει από την απευθείας έκθεση σε αυτά τα προϊόντα. Το θέμα είναι να μην αποπροσανατολίζεται η μαμά από την ουσία.

Η φαρμακοποιός υποστηρίζει ότι το γάλα της μαμάς πρέπει να είναι πάναγνο ενώ καθόλου δεν προβληματίζεται για το γάλα των αγελάδων που βόσκουν σε χωράφια γεμάτα νιτρικά και διοξίνες, που έχουν πάρει του κόσμου της ορμόνες και τα αντιβιοτικά. Αυτό το γάλα πουλάει η ίδια!!!

Κανένας περιβαλλοντικός παράγοντας μόλυνσης δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Αυτό είναι που οφείλει να γνωρίζει η φαρμακοποιός και να μην κάνει δύσκολη τη ζωή της κάθε μαμάς που προσπαθεί να θηλάσει.

renata
03-09-08, 11:30
Αγόρασα χθές μια κρέμα της LIERAC την ULTRA BODY light 10 η οποια έχει στα συστατικά της και καφείνη , ξέχασα όμως οτι θηλάζω :oops:
Λέτε να περνάνε τα συστατικά αυτών των κρεμών στο γάλα?

myrto
03-09-08, 12:09
Μην τρελαίνεσαι! Αφού μπορείς να πιείς και 1-2 καφέδες ημερησίως!!!!

renata
03-09-08, 12:33
Ωραία γιατί πρέπει να φύγει η περιφέρεια Κιλκίς απο πάνω μου :D
Και έδωσα και 35 έουρος για την κρέμα

citron
07-09-08, 12:53
Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν κανει να βαζουμε κρεμες στο στηθος μας την περιοδο που θηλαζουμε. Εχω πολυ λεπτο, ξηρο και ευαισθητο δερμα που χρειαζεται οπωσδηποτε κατι για να διατηρει μια ελαστικοτητα.

Η κρεμα που βαζω εχει μονο ελαιολαδο, λεβαντα και βουτυρο καριτέ και καθολου χημικα ( την φτιαχνω εγω) αλλα φοβαμαι μηπως καποια απο τα συστατικα θα περασει στο γαλα και κανει κακο.

Επισης, στις θηλες ειδικα, βαζουμε κατι ? Ειχα ακουσει για λανολινη αλλα εφ'οσον ειναι στην ουσια λιπος ζωικης προελευσης μηπως υπαρχει εναλακτικη ?

Τα ρωταω αυτα τωρα γιατι τις πρωτες μερες μετα την γεννα ειμαι σιγουρη οτι θα βραχυκυκλωσω με τι μου λενε γυρω μου.

Λαμπρινή
07-09-08, 13:15
Τις φτιάχνεις μόνη σου τις κρέμες ? Μπράβο ! :D
Δεν υπάρχει κανενα προβλημα μπορεις να ενυδατωνεις το στηθος σου .
Στη θηλή δεν χρειάζεται να βάλεις κατι αν δεν αντιμετωπίσεις καποιο προβλημα . Εγω δεν εβαλα ποτε τιποτα μόνο μια φορα την μέρα πλένω το στήθος και τέλος (συνήθως στο καθημερινό ντουζ που κάνω ) . :D

Χλοη
07-09-08, 13:43
Εγώ στις θηλές βάζω ελαιόλαδο όταν αιθάνομαι οτι το έχουν ανάγκη. Η κρέμα που φτιάχνεις μόνη σου, νομίζω είναι μιά χαρά. Μπράβο σου. :D

Καλή λευτεριά, και μ’ένα πόνο! :wink:

aglaia
07-09-08, 15:50
Κεραλοιφή για τη θηλή και τη θηλαία άλω αλλά και για το σύγκαμα του μωρού:

50 ml ελαιόλαδο
1κουταλάκι του γλυκού κερί μέλισσας (8-10γρ)

το βάζουμε σε μπαιν μαρί μέχρι να λιώσει το κερί (το νερό δεν χρειάζεται να βράσει, το κερί λιώνει στους 60ο C )

βάζουμε το μίγμα σε ένα καθαρό βαζάκι και γίνεται μια μαλακή αλοιφή πολύ καλή τόσο για τη θηλή όσο και για το σύγκαμα

δεν χρειάζεται ξέβγαλμα πριν το θηλασμό

ggeny
07-09-08, 15:56
Αγλαια η αλοιφη αυτη που αναφερεις κανει πολυ καλο και στο καψιμο.
Αν καεις και βαλεις πανω στην πληγη δεν σου αφηνει καθολου σημαδι και σε ανακουφιζει και απο τον πονο!

citron
07-09-08, 16:41
Πολυ καλη η συνταγη Αγλαια ! Θα την φτιαξω αμεσα να εχω στοκ αμα χρειαστει :wink: Πολυ καλες ιδεες και το ελαιολαδο και η βιταμινη Ε !!! Ευχαριστω!

Α, η συνταγη για την κρεμα μου για οποιον ενδιαφερεται -

150 ml Shea Butter - Βουτυρο Καριτε κατα προτιμηση αραφιναριστο και οργανικο ( το βρισκεται στο ιντερνετ σε μικρα βλοκ )

70 - 90 ml παρθενο βιολογικο ελαιολαδο

Ενα κουτακι βιταμινη Ε σε καψουλες

30 σταγονες Αιθεραιο Ελαιο Λεβαντας

Βαζουμε το βουτυρο σε μπεν μαρι να λιωσει ( αλα οχι να βρασει ). αφηνουμε να κρυωσει 30 λεπτα. Προσθετουμε το Ελαιολαδο, την βιταμινη Ε ( σπαμε καψουλες και αδειαζουμε περιεχομενο ) και την Λεβαντα.

Βαζουμε στο ψυγειο 30 λεπτα και μετα χτυπαμε με μιξερ χειρος. Επαναλαμβανουμε το ψυγειο - μιξερ 3-4 φορες μεχρι να παρει υφη σαν πηχτη σαντυγη. Αδειαζουμε σε βαζο επιλογης μας ετ βουαλά!

:wink:

toniasid
24-10-08, 15:57
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ON-LINE ΜΑΜΑΔΕΣ!ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ (Ο ΑΝΘΡΩΠΑΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΩΝ)ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ Ή ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ (ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)ΚΑΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΣΥΣΦΙΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ???ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΒΟΥΝΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΩΣ ΤΑΧΙΣΤΑ!!!ΕΝΔΕΙΚΝΕΙΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ???

SOUNDKAT
24-10-08, 18:47
Καλησπέρα mamma-mia και να μας ζήσουν τα αγγελουδάκια μας!
Εμένα γίνεται 2 μηνών τη Δευτέρα! :)
Όσο για την κρέμα σύσφιξης μην περιμένειςνα δεις αποτελέσματα με καμία μάρκα! Ξεκίνα άμεσα τους κοιλιακούς (όσους μπορείς!) μόνο με αυτούς θα δεις προκοπή!
Εγώ ξεκίνησα 2 εβδομάδες μετά τη γέννα μου με 3 set την ημέρα χ 10 επαναλήψεις και σήμερα έχω επανέλθει πλήρως στην προ εγκυμοσύνης κατάσταση! Τη Δευτέρα ξεκινάω και γυμναστήριο για να κάνω επιτέλους κάτι και για μένα! :wink:
Δυστυχώς για να επανελθουν οι μύες της κοιλιάς οι οποίοι μετακινήθηκαν στο πλαι ώστε να φιλοξενηθεί το μπουμπούκι σου, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ! Συνδυαστικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια κρέμα σύσφιξης! Αρκετά καλές είναι της SYNCHROLINE (στα φαρμακεία) τις οποίες τις προτείνει και ο Φουστάνος!
Καλά αποτελέσματα!!!!
:)

Νικη78
24-10-08, 20:38
SOUNDKAT ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ. ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΩΝΕΨΩ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ .................ΧΑ ΧΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 22 ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΕΞΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ. ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΛΕΝΗ
(ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ) ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΗ POWER YOGA ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΙΩΣ.........

SOUNDKAT
25-10-08, 17:03
Να σου ζήσει κι εσένα ΝΙΚΗ78! :D
Και στο σπίτι καλά είναι! Δουλειά γίνεται και έτσι! χα χα!
Εμένα είναι κοντά το γυμναστήριο γι' αυτό το αποφάσισα!
Θα κάνω pilates 1 ωρίτσα το μεσημέρι που μπορεί να την κρατάει ο άνδρας μου!
ότι μπορούμε κάνουμε κι εμείς οι άμοιρες οι μάνες....
:lol: :lol:

Νικη78
26-10-08, 19:30
SUPER TO PILATES SOUNDCAT ΧΜΜΜΜΜ ΖΗΛΕΥΩ... ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΠΙΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ.

marian
21-01-09, 14:42
εγω που εχω φοβερους πονους στην πλάτη μπορώ να βάλω counterpain ή voltaren ?Ρωταω γιατι η 1η μυριζει παρα πολυ εντονα και δεν ξερω αν θα ενοχληθει το μωρο μου κατα τη διαρκεια του θηλασμου και η 2η γραφει στη συνταγη οτι δεν εχουν γινει δοκιμες σε μητερες που θηλαζουν αλλα δεν ενδεικνυται.

Pipi
21-01-09, 16:18
Την voltaren (Diclofenac) το e-lactancia την βγάζει safe. Άρα είναι ασφαλής.

kadoula
12-02-09, 17:19
Εγω αγορασα μια κρεμα προσωπου και γραφει να μην χρησιμοποιητε κατα την διαρκεια του θηλασμου.Οταν ρωτησα στο καταστημα πως και ετσι μου ειπε οτι ισως απαγορευεται επειδη εχει βαλεριανα.Τι λετε να την χρησιμοποιησω?Φτανει αυτην η μικρη ποσοτητα κρεμας στο γαλα?
http://ticker.7910.org/as1cCue0g411210MTYzZHwyMDAyMDFsZHxJIGFt.gif (http://ticker.7910.org/eng)

Ελίνα
24-02-09, 18:21
Γειά σας! Θα σας προλάβω και θα σας πω πως είδα πως το θέμα έχει ξανασυζητηθεί. Θέλω όμως να ρωτήσω συγκεκριμένα αν επιτρέπεται η κρέμα αποτρίχωσης (δεν βάζω κερί γιατί πονάααααω) και η βαφή των νυχιών - ασετόν. Διάβασα πως επιτρέπεται η βαφή μαλλιών και οι κρέμες οπότε υποθέτω πως το ίδιο θα επιτρέπονται και μάσκες - πιλινγκ ε; Θηλάζω αποκλειστικά και το μωράκι μου είναι 43 ημερών.

Μαρια.X
24-02-09, 18:32
Για την κρεμα αποτριχωσης δεν ξερω αλλα τα υπολοιπα νομιζω επιτρεπονται,εγω εκανα αποτριχωση με κερι και στην εγκυμοσυνη και τωρα.
Η κρεμα νομιζω στην εγκυμοσυνη δεν επιτρεπεται αλλα θα σου απαντησει καποια που ξερει καλυτερα.
Καλη συνεχεια με το θηλασμο Ελινα :D

cruelty
24-02-09, 18:36
oλα επιτρεπονται η θηλαζουσα μαμα πρεπει να ναι και ομορφη πανω απο ολα!

διαβασε και εδω

http://www.kellymom.com/health/lifestyle/mom-activities.html

annoula_sk
27-02-09, 11:08
Κορίτσια όταν θηλάζεις μπορείς να φορας αποσμητικό στις μασχάλες ( π.χ.Noxzema ) ???????? Είναι απο τα καλλυντικά που δεν μπορώ με τίποτα να αποχωριστό....βεβαια αν πρέπει να θυσιαστώ για το παιδί μου θα το κάνω!!!(χιι!χι!)Ξέρει κάποια???Ευχαριστώ... :lol:

chrysaki
27-02-09, 13:41
Εγώ πάντως και αποσμητικό roll on βάζω καθημερινά από την τρίτη μέρα που γέννησα(μέχρι τότε δεν μπορούσα να σηκωθώ για ντουζ λόγω καισαρικής).
Και counterpain όταν με είχαν πιάσει οι τρελοί πόνοι μέσης-πλάτης και δεν ενοχλήθηκε καθόλου το μωρό λόγω μωρωδιάς.

amaretto
27-02-09, 14:22
Υπάρχουν και οι αποσμητικοί κρύσταλλοι που είναι πολύ πιο ακίνδυνοι.

ilonka19
27-02-09, 14:48
Οι αποσμητικίο κρύσταλλοι το χειμώνα είναι οκ αλλα το καλοκαιρι δεν με καλύπτει.

filoudaki
14-04-09, 17:27
Την voltaren (Diclofenac) το e-lactancia την βγάζει safe. Άρα είναι ασφαλής.

Στο εθνικό συνταγολόγιο του ΕΟΦ αναφέρεται οτι κατά την κύηση ΚΑΙ γαλουχία αντενδείκνυται η χρήση του!( δεν έχει βεβαιωθεί η ασφάλεια του φαρμάκου). Οπότε καλό είναι να το αποφεύγουμε.

Pipi
14-04-09, 18:53
Το συνταγολόγιο του ΕΟΦ είναι απαρχαιωμένο. Το site του e-lactancia ενημερώνεται καθημερινά από γιατρούς του νοσοκομείου Marina's Atlas Hospital. Η βάση δεδομένων του έχει δημιουργηθεί από την Παιδιατρική Κλινική του νοσοκομείου. Οι οδηγίες λοιπόν που γράφει το συγκεκριμένο site είναι μακράν πιο έγκυρες από τα συνταγολόγια του ΕΟΦ που θα έπρεπε να είχαν ανανεωθεί προ πολλού.
Και να μην ξεχνάμε, ο ΕΟΦ αφήνει στην κυκλοφορία φάρμακα που έχουν απαγορευτεί σε άλλες χώρες της Ευρώπης. Από αυτό και μόνο.......

aglaia
15-04-09, 10:06
Στο εθνικό συνταγολόγιο του ΕΟΦ αναφέρεται οτι κατά την κύηση ΚΑΙ γαλουχία αντενδείκνυται η χρήση του!( δεν έχει βεβαιωθεί η ασφάλεια του φαρμάκου). Οπότε καλό είναι να το αποφεύγουμε.

Τα συνταγολόγια του ΕΟΦ δυστυχώς δεν αποτελούν επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση αν και θα έπρεπε.

Η πολιτική του ΕΟΦ είναι συχνά όχι η προαστασία του ασθενούς αλλά το ξεπούλημα φαρμάων που απαγορεύονται αλλού, η αθρόα διάθεση αντιβιοτικών που παντού χορηγούνται μόνο με αντιβιόγραμμα και εδώ χωρίς συνταγή για να αυξάνεται η κατανάλωση και τα κέρδη των εταιρειών και όχι για να προστατευθεί η υγεία του ασθενούς που στην Ελλάδα έχει μετατραπεί σε καταναλωτής.

Το συνταγολόγιο του ΕΟΦ δεν αναφέρει τίποτα περισσότερο από τις οδηγίες του φαρμάκου στο κουτί, οι οποίες σχεδόν πάντα αναφέρουν ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιοούνται στη γαλουχία φάρμακα που χρησιμοποιούνται ακόμη και για το ίδιο το μωρό σε μεγάλες δόσεις.

Τα συμφέρονται των φαρμακευτικών εταιρειών είναι συχνά όμοια με αυτά των εταιρειών με τα γάλατα και οι οδηγίες που γράφουν τις περισσότερες φορές είναι αυθαίρετες και δεν στηρίζονται στην έρευνα που έχει προγηθεί.

Υπάρχουν οι οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής και φυσικά βιβλία των οποίων η έκδοση ανανεώνεται πολύ συχνά.

The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk

http://aappolicy.aappublications.org...rics;108/3/776 (http://aappolicy.aappublications.org...rics;108/3/776)

http://www.accp.com/images/bookstore/th_08dpl_150.jpg

Thoroughly updated, featuring 127 new drug entries, the Eighth Edition of this popular reference provides practical, reliable information on more than 1,175 drugs that may be used by pregnant and lactating women.
Each monograph summarizes the known and/or possible effects of the drug on the fetus and the known/possible passage of the drug into breast milk. FDA Risk Factor ratings for each drug are also included. Drugs are listed alphabetically and indexed by generic and United States and foreign trade names.
This edition includes more herbal medicines and nutritional supplements used by women. An important feature: Recommendations for pregnancy and breastfeeding are shown at the top of each review to provide a quick assessment of the drug.
A companion Website will offer the fully searchable online text with links to the Briggs Update newsletter.
By Gerald G. Briggs, B.Pharm.; Roger K. Freeman, M.D.; and Sumner J. Yaffe, M.D.
ISBN-13: 978-0-7817-7876-3; 2008; 2,013 pages; hardcover

Θα παρακαλούσα θερμά τα μέλη που δεν γνωρίζουν τόσο εξειδικευμένα θέματα να αποφεύγουν να απαντούν για να μην μπερδεύονται οι μητέρες με παραπληροφόρηση.

Ειδικά όταν πρόκειται για χρήση φαρμάκων, το θέμα συχνά είναι σοβαρό και επείγον. Η μητέρα που θηλάζει χρειάζεται ανακούφιση γιατί πονάει ή γιατί είναι άρρωστη. Το να γράφουμε περιττές πληροφορίες και πιθανότατα λάθος πληροφορίες, την μπερδεύουμε, την αποπροσανατολίζουμε και την κάνουμε να νιώθει ότι επειδή θηλάζει θα πρέπει να τιμωρηθεί αφαιρώντας της το δικαίωμα για θεραπεία.

Στο φόρουμ υπάρχουν έμπειρες μητέρες που ξέρουν να ψάχνουν στις βάσεις δεδομένων, να ελέγχουν την κάθε φαρμακευτική ουσία ξεχωριστά και να δίνουν έγκυρες πληροφορίες.

dudu
15-04-09, 10:26

ε μα ημαστε σοβαροι...τι ειπε η γυναικα...

peony
15-04-09, 11:35
Mια που επανήλθε το θέμα, να ρωτήσω κι εγώ κάτι: για τα καλλυντικά που περιέχουν αιθέρια έλαια, τι λέτε, μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε;
Το ρωτάω γιατί η apivita πχ στα προσπέκτους της λέει να μην χρησιμοποιούνται από εγκύους και θηλάζουσες, και εγώ θέλω να πάρω κάτι κρέμες κτλ με αιθέρια έλαια.

Pipi
15-04-09, 14:34
Της απιβίτα πήρε ο άντρας μου μια καλέντουλα και ήταν τίγκα στο paraben. Καλύτερα να το ψάξεις λίγο. Εγώ δεν τα εμπιστεύομαι αυτά.

peony
15-04-09, 14:52
Βασικά κοιτούσα όχι της apivita, αλλά της weleda κάτι καλλυντικά, ξέρεις κρέμα για τα πόδια, το σώμα κτλ και απ'όσο κατάλαβα (γιατί τα γερμανικά μου δεν είναι και τα καλύτερα κι ήταν γερμανικό το σάιτ), κάποια από αυτά περιείχαν και αιθέρια έλαια (σε μικρό ποσοστό). Γι'αυτό ρωτάω. (απλώς είχε τύχει να διαβάσω τα περί μη συμβατότητας αιθερίων ελαίων και θηλασμού σε ένα φυλλάδιο της apivita).

Τώρα για τα parabens, ξέρω ότι πρέπει να τα αποφεύγουμε, εξ ου και άρχισα να κοιτάζω τα weleda - τουλάχιστον για τη μικρή, και ό,τι μπορώ κι εγώ. Αλλά η αλήθεια είναι ότι απέχω πολύ ακόμα από το να αποκλείσω όλα τα parabens, όλη την ακτινοβολία κτλ κτλ...

Pipi
15-04-09, 16:35
Της weleda είναι εντάξει τα προιόντα. Τα χρησιμοποιούμε και στα μωρά οπότε είναι συμβατά με το θηλασμό. Λογικά αν το πάρεις κιόλας.

peony
22-04-09, 01:24
Pipi, ευχαριστώ, τώρα είδα ότι μου είχες απαντήσει :oops:

Εψαξα και στο elactancia, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα. Μετά έκανα ένα google για essential oils και breastfeeding και η γενική άποψη φαίνεται να είναι να χρησιμοποιούνται με φειδώ και μόνο αυτά που δεν είναι βλαβερα και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης... φέξε μου και γλύστρησα δηλαδή. Απλώς σκέφτομαι ότι πχ τόσα χρόνια χρησιμοποιούσαμε προϊόντα με parabens χωρίς να ξέρουμε, ας μην πάθουμε το ίδιο και με αλλα συστατικά.

Τεσπα, θα τα παραγγείλω, σε τι ποσοστό θα περιέχουν αιθέρια έλαια πια;

dudu
14-06-09, 18:10
μπορουμε να χρησιμοποιουμε κρεμεσ αδυνατισματοσ οσο θηλαζουμε?

tanya77
14-06-09, 19:05
Kαλή ερώτηση και χρήσιμη εν όψη καλοκαιριού! Ελπίζω να απαντηθεί σύντομα! Και ελπίζω η απάντηση να είναι καταφατική! ;)

melita
15-06-09, 18:08
Κορίτσια, μια ερώτηση εάν γνωρίζετε.
Μπορώ κατά τον θηλασμό να χρησιμοποιώ μανό (ή όζα για τις θεσσαλονικιές), βαφή μαλλιών, καλλυντικά για μακιγιάζ, αδυνατιστικά προϊόντα?

μαρια39
23-06-09, 16:50
Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν κατα τη διαρκεια του θηλασμου επιτρεπονται οι βαφες μαλλιων και οι κρεμες για τοπικο αδυνατισμα(θελω να βαλω στην κοιλια) Μεχρι τωρα εκανα ανταυγειες αλλα θα ηθελα τωρα λογω βαφτισης να κανω και βαφη!

Νατασούλα
12-03-10, 12:00
Επαναφέρω το θέμα γιατί θα με ενδιέφερε πολύ να χρησιμοποιήσω μια αδυνατιστική κρέμα για την περιοχή των γλουτών. Η πωλήτρια στο κατάστημα καλλυντικών ήταν αρνητική όταν της δήλωσα πώς θηλάζω (έστω και όχι αποκλειστικά). Το θέμα είναι πώς από την εγκυμοσύνη έχει μείνει μια σχετική χαλάρωση και όπως αντιλαμβάνεστε το καλοκαιρί κοντεύει!!!!!!!!!!! Ποια είναι η γνώμη σας;

ΛΗΤΩ
15-03-10, 19:28
Διαβάζοντας όλες τις δημοσιεύσεις του συγκεκριμένου topic, συμπέρανα ότι επιτρέπονται όλα τα σχετικά με beute στις θηλάζουσες μανούλες.
Το θυμόμουν απο παλιά, γιατί είχε ξαναγίνει σχετική κουβέντα στο forum...Στο πρώτο παιδί είχα χρησιμοποιήσει αδυνατιστικές κρέμες αλλά τη μικρή την είχε ενοχλήσει η καφείνη και τις σταμάτησα.Σήμερα χρησιμοποίησα δυο λιποδιαλυτικές κρέμες της mastic spa....περιέχουν μαστίχα , κακάο και καφείνη κατά βάση και κάποια άλλα συστατικά όπως εκχυλίσματα φυκιών κτλ., και στη συσκευασία σημειώνεται ότι δεν περιέχονται parabens και άλλα χημικά.
Να σημειώσω ότι θηλάζω αποκλειστικά.
Τώρα όσον αφορά στις πωλήτριες, κομμώτριες κτλ, όλες άσχετες είναι καθότι δεν έχουν εμπειρία από θηλασμό και απλώς αναμασάνε ότι βλακεία έχουν ακούσει...δεν τις κατηγορώ, το ίδιο έκανα κι εγώ άλλωστε, πριν ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα και ψαχτώ γενικότερα....ότι είχα ακούσει από μαμάδες , θειάδες κτλ, που ποτέ δεν είχαν θηλάσει το πίστευα κι εγώ:cry::cry::cry::cry:....ευτυχώς που μου άνοιξε τα μάτια το forum και η Αγλαία...

iphi
15-03-10, 23:16
Δεν ξερω αν οι κρεμες αδυνατισματος επιτρεπονται ή οχι στον θηλασμο.Η γνωμη μου παντως ειναι οτι ειναι ενα προιον που δινει ελαχιστα αν οχι μηδαμινα αποτελεσματα,ακομα και τα ακριβοτερα του ειδους..Γιατι να φορτωσετε τον οργανισμο σας τσαμπα χημικα?

lloullou
05-04-11, 20:14
κορίτσια κατά πόσο επιτρέπονται οι κρέμες σύσφιξης, αδυνατίσματος κλπ. κλπ. όσο θηλάζεις??

prune
06-04-11, 21:52
Δεν ξερω αν οι κρεμες αδυνατισματος επιτρεπονται ή οχι στον θηλασμο.Η γνωμη μου παντως ειναι οτι ειναι ενα προιον που δινει ελαχιστα αν οχι μηδαμινα αποτελεσματα,ακομα και τα ακριβοτερα του ειδους..Γιατι να φορτωσετε τον οργανισμο σας τσαμπα χημικα?

Συμφωνω απολυτα!!!!
Διχως κερδος κερατα!!

jdr
21-07-11, 21:02
Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ βάζω εδώ και τρεις εβδομάδες ορό και κρέμα για τοπικο πάχος - κυτταρίτιδα και συσφιξη της apivita που είναι χωρίς parabens και ειλικρινά έχω δεί μεγάλη διαφορά και στην υφή του δέρματος αλλά και στην κυτταρίτιδα η οποία παρεπιπτόντως είχε φτάσει γόνατο...!!! Αφού βγαίνω στην παραλία χωρίς να αισθάνομαι άσχημα (και πιστέψτε με, έχω θέμα με την εμφάνισή μου...) Και φυσικά θα την συνεχίσω. Εντωμεταξύ θηλάζω ακόμα (6,5 μηνών η μικρή μου) και δεν θα σταματήσω για αρκετό καιρό ακόμα. Την συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι καθαρά φυτικές.

Skybeam
21-07-11, 23:01
Τα προϊόντα αpivita δεν θα τα έλεγες και καθαρά φυτικά. Κοιτάζετε τα συστατικά πάντα.

tamar
22-07-11, 11:28
Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ βάζω εδώ και τρεις εβδομάδες ορό και κρέμα για τοπικο πάχος - κυτταρίτιδα και συσφιξη της apivita που είναι χωρίς parabens και ειλικρινά έχω δεί μεγάλη διαφορά και στην υφή του δέρματος αλλά και στην κυτταρίτιδα η οποία παρεπιπτόντως είχε φτάσει γόνατο...!!! Αφού βγαίνω στην παραλία χωρίς να αισθάνομαι άσχημα (και πιστέψτε με, έχω θέμα με την εμφάνισή μου...) Και φυσικά θα την συνεχίσω. Εντωμεταξύ θηλάζω ακόμα (6,5 μηνών η μικρή μου) και δεν θα σταματήσω για αρκετό καιρό ακόμα. Την συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι καθαρά φυτικές.

Ποια ακριβώς παίρνεις;Ενδιαφέρομαι κι εγώ...

vickie-d
22-07-11, 13:27
Ποια ακριβώς παίρνεις;Ενδιαφέρομαι κι εγώ...

νομιζω οτι χρεισημοποιουμε τα ιδια με την jdr που ειναι Free of: Parabens, Propylene Glycol, Mineral Oil, Ethanolamine, Silicone, Phthalates and PCMs, αν και καλυτερα να ααπαντησει κι η ιδια.
η κρεμα: http://www.apivita.com/body/anticellulite/anti-cellulite-firming-cream.html
και ο ορος που βαζει πριν την κρεμα: http://www.apivita.com/bust-firming-serum.html
ελπιζω να λεμε τα ιδια...
ειναι οντως αποτελεσματικα;)

stallitsa
23-05-13, 16:32
Με το αντηλιακο τι γίνεται?? Θηλάζω τον γιο μου που είναι 3 μηνών και τώρα με το καλοκαίρι σκέφτομαι τι θα κάνω με το αντηλιακό..'Εχω πολύ λευκο και ευαίσθητο δέρμα και γενικα φοράω αντηλιακο και μέσα στην πόλη όχι μόνο στην παραλία..Λέω να βρώ ένα όσο το δυνατόν βιολογικότερο...Επιτρέπεται? Στο στήθος δεν βάζω...έχετε καμια καλή πρόταση??

Nina-Nana
25-05-13, 01:08
Με το αντηλιακο τι γίνεται?? Θηλάζω τον γιο μου που είναι 3 μηνών και τώρα με το καλοκαίρι σκέφτομαι τι θα κάνω με το αντηλιακό..'Εχω πολύ λευκο και ευαίσθητο δέρμα και γενικα φοράω αντηλιακο και μέσα στην πόλη όχι μόνο στην παραλία..Λέω να βρώ ένα όσο το δυνατόν βιολογικότερο...Επιτρέπεται? Στο στήθος δεν βάζω...έχετε καμια καλή πρόταση??

Μπορείς να βάλεις οποιο αντηλιακό θέλεις.