PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδαγωγικό πρόγραμμα για προ-προ-νήπια

Vicky M.
20-05-08, 09:54
Δε ξέρω αν είμαι υπερβολική. Θα ήθελα τη γνώμη σας πριν μια προγραμματισμένη μου επίσκεψη στον παιδικό σταθμό.

Την επόμενη σχολική χρονιά, ο Βαγγελάκης μου θα είναι 3 1/2.

Ποιοι θα πρέπει να είναι οι παιδαγωγικοί στόχοι για αυτή την ηλικία;

Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ελέγξω στο πρόγραμμα του παιδικού σταθμού;

Φέτος δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένη από την ενημέρωση που είχα. Στην αρχή κάθε τρίμηνου, μας έδιναν ένα πρόγραμμα σχετικά με θέματα που θα πραγματεύονται ανά εβδομάδα (τελευταία ενημέρωση το Μάρτιο - αν και ζήτησα πρόγραμμα για τους επόμενους μήνες με έγραψαν).

Δε θέλω να φανώ υποχόνδρια. Είναι υπερβολικό που θέλω να γνωρίζω ακόμη και τα παραμύθια που ακούει το παιδί μου; :oops:

dora
20-05-08, 14:45
Είναι υπερβολικό που θέλω να γνωρίζω ακόμη και τα παραμύθια που ακούει το παιδί μου; :oops:

Ναι είναι....
Το να γνωρίζεις προκαταβολικα το τι θα κανουν τα παιδακια στο σταθμο ειναι μαλλον υπερβολικο (ειδικα οταν μου μιλας για τριμηνο..)
Και για να σου πω την αληθεια αμφιβαλλω πολύ το "προγραμμα τριμήνου" εφαρμόζεται..
Μπορεις να ρωτας καθημερινα τι εκαναν τα παιδια και με τι ασχολήθηκαν. Αλλα να ξερεις οτι συνηθως τετοια εποχη χαλαρωνουν αρκετα τα πραγματα και τα παιδια περνανε πολλες ωρες στην αυλή ..

demi
20-05-08, 15:01
εχω την εντυπωση οτι ειναι 3 χρονο παιδακι και πιστευω οτι δεν εισαι υπερβολικη..
εγω παρακολουθησα ολοκληρη μερα τι κανουν στον παιδικο και μου δωσαν και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ τι κανουν καθε μερα...
στο τετραδιακι του καθε παιδιου σημειωνουν καθε μερα τι κανουν και το απογευμα κανεις συζητηση για να δεις τι εμαθε...
πριν μια βδομαδα μου ζητησαν να τον παω για να εξικοιωθει με τον χωρο και οταν γυρισε μου λεει good afternoon μανουλα και ζαλιστηκα...ο γιος μου ειναι 2 χρονων και 3 μηνων και θα τον στειλω απο Σεπτεμβριο..
ψαξε καλα για σταθμο..εγω πηγα σε ΟΛΟΥΣ....Στειλτον εκει που θα νιωσεις σιγουρια..

dora
21-05-08, 00:39
Καλα demi μου μην εξαπατασε..
Η καθε δασκαλα μπορει να κανει ενα "καλο παιδαγωγικο προγραμμα" για μια μερα που καποιος γονιος θα παει..
Οσο για τα "τετραδιακια" επειδη κατα τη διαρκεια της πρακτικής μου ετυχε να περασω και απο σταθμους που δινανε "τετραδιακια" το τι ψευτιες γραφουν μεσα δεν φανταζεσαι.. δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε τα "τετραδια επικοινωνίας" σαν μεσο για να πω στο γονιο τι εκανε το παιδι του κατα τη διαρκεια της μερας. προτιμω την προσωπο με προσωπο ενημερωση και πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθεις τι εκανε το παιδι σου μεσα στην ταξη ειναι να ριξεις μια ματια γυρω σου την ωρα που θα πας να το παραλαβεις..

Vicky M.
21-05-08, 08:47
Καλημέρα,
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο Βαγγέλης πηγαίνει στον παιδικό σταθμό από 18 μηνών και γενικά είμαι ευχαριστημένη. Δεν θα τον αλλάξω - εκτός αν μετακομίσω. Είναι 2 παιδαγωγοί για 8 παιδάκια και το παιδί λέει ότι περνάει καλά. Αυτό με απασχολεί πάνω από όλα να πω την αλήθεια. Μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία στο παιδαγωγικό πρόγραμμα αλλά αναρωτιέμαι αν μεγαλώνοντας πρέπει να ασχοληθώ περισσότερο. Στο τετράδιο επικοινωνίας αναφέρουν μόνο πληροφορίες για φαγητό, ύπνο και κενώσεις.
οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθεις τι εκανε το παιδι σου μεσα στην ταξη ειναι να ριξεις μια ματια γυρω σου την ωρα που θα πας να το παραλαβεις..
Αυτο είναι μια πικρή ιστορία, καθώς δεν επιτρέπεουν στους γονείς να μπαίνουν ούτε στον κήπο... Ξεκλειδώνουν την εξωτερική πόρτα μόνο όταν φέρουν το παιδί.

Maya
21-05-08, 11:25
Νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία μπορεί να σου λέει κι εκείνο τί κάνει στο σχολείο. Έτσι νομίζω ότι θεμελιώνεις και μία σχέση εμπιστοσύνης με το παιδί σου.

Vann
21-05-08, 12:07
Κοριτσια δεν ξερω πως θα σας φανει αυτο που θα πω,αλλα οταν θα στειλω το παιδι μου στον παιδικο δεν θα θελω με τιποτα να του δινουν εργασιες για το σπιτι κ ουτε θα το δεχτω,θελω το παιδι να ξερει οτι θα πηγαινει στον παιδικο κ θα ειναι κατι ωραιο, χωρις αγχος για να κανει κατι για την επομενη μερα.Επισης δεν θελω να του μαθουν αγλλικα στην ηλικια των 2ετων δεν με ενδιαφερει καθολου,θελω να μαθει πρωτα να μιλαει καλα ελληνικα κ μετα βλεπουμε.

Maya
21-05-08, 12:18
Μην ανησυχείς, δεν έχω ακούσει παιδικό να δίνει δουλειά για το σπίτι. Αυτό μας έλειπε. Όσο για την ξένη γλώσσα, μία επαφή κάνουν οι περισότεροι και όχι από τόσο μικρά. Περισσότερο από τα 3. Νομίζω ότι δεν πρέπει να μας τρομάζει ότι το παιδί μαθαίνει πράγματα στο σχολείο, αν αύτό γίνεται μέσα από ήπιες διαδικασίες πχ. παιχνίδι. Το παιδί είναι προγραμματισμένο για να μαθαίνει στην ηλικία αυτή. Εμείς μπορούμε να παρέμβουμε μόνο στο τί θα μαθαίνει...

Vann
21-05-08, 12:31
επειδη εχω παει σε μερικους παιδικους σταθμους κ εχω ρωτησει,μου εχουν πει οτι μαθαινουν αγλλικα απο 8μηνων, κ εννοειται οτι γελαγα,εγω πριν αυτο που εγραψα, ειναι οτι δεν θελω το παιδι μου μεχρι να φτασει στο νηπιαγωγειο να κατσει να διαβαζει κ να χρειαζεται να κανει εργασιες ,στο σπιτι για να παει την επομενη μερα στον παιδικο.Και δυστυχως πολυ παιδικοι σταθμοι σου δινουν εργασιες για το σπιτι κ μου το εχουν πει κ εχω δει απο γυρω παιδακια.Ολα τα χρονια θα διαβαζουν,δεν θελω να το βαλω το παιδι απο την τοσο μικρη ηλικια να το υποχρεωνω να μπαινει σε ενα τετοιο προγραμμα, θελω να ξερει οτι θα παει στον παιδικο, θα μαθει οτι χρειαζεται μεσα απο το παιχνιδ,ι κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.Δεν θελω απο τοσο μικρο να εχει αγχος κ σκοτουρες για το σχολειο

Maya
21-05-08, 13:05
Καλά, αυτό το ακούω για πρώτη φορά. και καλά και το λές, γιατί αν δεν το ήξερα και το άκουγα για πρώτη φορά σε επίσκεψη σε σταθμό, θα γινόμουν ρόμπα, γιατί θα ξεσπούσα σε γέλια (.... το άλλο με τον Τοτό, το ξέρετε?)

Vann
21-05-08, 13:16
Ξερεις σε ποιον παιδικο σταθμου μου το ειπαν ? επειδη μενω Νεο Φαληρο εχω γυρισει ολους τους παιδικους γυρω μου (γιατι ειναι αρκετοι)στον **** μου ειπαν οτι απο 8μηνων κανουν αγγλικα!!!!!!!!!!!!!!!
Και σε οσους μεγαλους πηγα μου ελεγαν οτι το παιδακι μου θα γινει φωστηρας με ολα αυτα που μαθαινουν κ τι καλο που κανουν οι εργασιες κ τα προετοιμαζουν κ μπουρου μπουρου.........κ δεν θελω να κατηγορησω τον ****αλλα ολοι οι μεγαλοι ιδιωτικοι ετσι ειναι,κ δεν ειμαι απο τους γονεις που θα πηξω το παιδακι μου σε τοσο μικρη ηλικια, τωρα θελω να μαθει να παιζει κ να χαιρετε :lol:

Ντέπυ
21-05-08, 13:21
Σίγουρα τα παιδιά πρέπει να ξεκινάνε απο μικρά τις ξένες γλώσσες πχ στο νηπιαγωγείο ή στην πρώτη δημοτικού αλλά όχι και απο 8 μηνών.

demi
21-05-08, 13:26
DORA μου με αγχωνεις με αυτα που γραφεις πραγματικα και ηδη ειχα καταληξει που θα τον στειλω..
παντως επειδη μιλαει πολυ καλα ο γιος μου πιστευω οτι θ αμου λεει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αν τον χτυπαει καμια δασκαλα η αν ειναι αθλια τα πραγματα..
Αγγλικα κανουν απο 3 ετων και πανω και σαν παιχνιδι οχι σαν μαθημα..
τι να κανω βρε dora μου ..καπου πρεπει να τον στειλω και μου φανηκε ο καλυτερος απο οσους ειδα...

Vann
21-05-08, 13:58
εχω μια φιλη μου που ειναι λογοθεραπευτρια κ μου εχει πει οτι το παιδι πρεπει να ξεκιναει ξενη γλωσσα μετα την δευτερα δημοτικου,πρεπει πρωτα να ξερει να γραφει καλα τα ελληνικα κ μετα.

Ντέπυ
21-05-08, 14:15
εχω μια φιλη μου που ειναι λογοθεραπευτρια κ μου εχει πει οτι το παιδι πρεπει να ξεκιναει ξενη γλωσσα μετα την δευτερα δημοτικου,πρεπει πρωτα να ξερει να γραφει καλα τα ελληνικα κ μετα.

Να σου πω την πικρή μου αλήθεια όταν η μικρή μου πήγαινε νηπιαγωγείο και έκανε γαλλικά (και σιγά τα γαλλικά που έκανε δηλαδή τραγουδάκια και λεξούλες) μετά στην πρώτη δημοτικού την σταμάτησα για τον ίδιο ακριβώς λόγο που αναφέρεις παραπάνω. Και στην δευτέρα δημοτικού που είπα να την ξαναγράψω δεν ήθελε με τίποτα. Τώρα με κάποια ιδιαίτερα που της κάνω πηγαίνει "σπρώχνοντας". Δεν ξέρω αν φταίει αυτό το gap μεταξύ νηπιαγωγείου και δευτέρας...

dora
21-05-08, 22:43
Αυτο είναι μια πικρή ιστορία, καθώς δεν επιτρέπεουν στους γονείς να μπαίνουν ούτε στον κήπο... Ξεκλειδώνουν την εξωτερική πόρτα μόνο όταν φέρουν το παιδί.

Βίκυ μου δεν νομίζω οτι θα ημουν ευχαριστημενη με εναν σταθμό που μου φερνει το παιδι στο πεζοδρόμιο. Ειναι απαραδεκτο αυτό και φυσικα ειναι και παραμονο. κανενας νομος ή κανονισμός δεν του καλύπτει να κανουν κατι τετοιο. απορω πως το δεχονται οι γονεις..

dora
21-05-08, 22:51
Εμενα παντως η κουμπαρα μου που ειναι καθηγητρια Αγγλικων αρχισε να κανει μαθημα στα παιδια της οταν πηγαν στην 2α λυκειου. σε τρια χρονια ειχαν και οι δυο προφισιενσι και η μεγαλη και το αντιστοιχο των γαλλικων...

Μαρια Στυλιανακη
26-05-08, 02:42
απαράδεκτο το να μην αφήνουν τους γονείς μέσα ακόμα και αν ειναι εξω απο την πορτα και χτυπάνε το κουδούνι.
εντελώς απαράδεκτο.

φυσικά και υπάρχουν παιδαγωγικοί στοχοι.
μην συγκρίνουμε με το χειρότερο, όπου το πρόγραμμα απλώς ειναι η φύλαξη.

διάβασε εδώ

πιστεύω οτι θα σε καλύψει αρκετά! ειναι πολυ ουσιώδη αυτά που λέει.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1036

Δυστυχώς υλοποιείται απο ελαχιστους παιδικούς προγραμμα που να εξυπηρετεί αυτές τις προυποθέσεις, δεν υπάρχει σε επάρκεια το προσωπικό (κατ εμέ) που να ξέρει και να μπορεί να κανει ένα τέτοιο πρόγραμμα.

Όμως, αυτό που μπορείς να κανεις ειναι να βαλεις στην σειρα τις επιλογές σου και να επιλέξεις απο αυτές αυτήν που δίνει περισσότερη σημασία σε αυτά που λεει το κείμενο αυτο.

αυτό εδώ θα σε βοηθήσει περισσοτερο στο οταν πας να μιλήσεις τι να ρωτήσεις κτλ.
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=49

όσο για το παραμύθι,δεν θεωρώ καθόλου υπερβολικό να θέλεις να είσαι μέσα στα πράγματα. Αυτό μπορείς να το καταφέρεις εαν ερθεις σε επικοινωνία με τους άλλους γονείς και δηλωσετε ότι θέλετε να εχετε περισσότερη εμπλοκή στο πρόγραμμα των παιδιών,(μέρα των μαμάδων πχ μια φορά το μήνα, μια μαμα καθε μηνα) να εχετε καλύτερη ενημερωση για το τικανουν καθε εβδομάδα ετσι ώστε να συζητάτε για αυτά στο σπίτι.

Μόνο καλό είναι κατι τετοιο για την επικοινωνία με το παιδάκι σου.

για τα αγγλικά εχει σχεση καθαρα με το πως εχει μεγαλωσει μια οικογένεια, ειναι πολύ σχετικό δηλαδή.... πιστεύω οτι απο 3 ετών απλως παιχνίδι με τα αγγλικά, βοηθάει τα παιδιά να δουν μια ξενη γλωσσα σαν κάτι το διασκεδαστικό, κατι που θα ειναι κίνητρο για να συνεχίσουν αργότερα την εκμάθηση της γλώσσας όταν ειναι ετοιμα, δηλ περίπου 6 ετών.

Vicky M.
27-05-08, 15:11
Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία! Θα τα διαβάσω όλα προσεχτικά.

Φυσικά και δε με ενδιαφέρει αν το παιδί μου μάθει ξένη γλώσσα ή να διαβάζει και να γράφει πριν το δημοτικό σχολείο. Ούτε θέλω να το επιβαρύνω από αυτή την ηλικία. Με ενδιαφέρει π.χ. η κοινωνικοποίησή του μέσα από δραστηριότητες. Αυτό εννοώ παιδαγωγικούς στόχους.

Το γεγονός ότι δεν αφήνουν τους γονείς να μπαίνουν μέσα κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σταθμού, με είχε αγχώσει από την αρχή. Επειδή όμως είχα γενικά καλές συστάσεις και επιπλέον γνώριζα την αδελφή μιας παιδαγωγού που είπε ότι θα τον ελέγχει κατά τη διάρκεια της ημέρας, τον επέλεξα.

Σε λίγο καιρό θα ξαναμπώ στη διαδικασία γιατί θα μετακομίσουμε...

περισσότερη εμπλοκή στο πρόγραμμα των παιδιών,(μέρα των μαμάδων πχ μια φορά το μήνα, μια μαμα καθε μηνα)

Με το παραπάνω εννοείς να παρακολουθεί μια μαμά από το πρωί το πρόγραμμα μαζί με τα παιδιά;

Μαρια Στυλιανακη
28-05-08, 16:12
εννοώ κατι που γινεται στο εξωτερικό συστηματικά

και η μητέρα δεν παρακολουθεί, αλλά κανει εκείνη το μάθημα για μια ημέρα,
δηλαδή
φέρνει απο το σπιτι καποια πραγματα να δειξει στα παιδιά, απο την δουλειά της ή την δουλειά του μπαμπά, καποιο παραμύθι, και μια ιδέα για μια εύκολη κατασκευή, επίσης καποια μαγειρική.

γίνεται και στον παιδικό που εργάζομαι, και λειτουργεί πολυ ωραία, και αρέσει πάρα πολύ στα παιδιά.

Έτσι και οι γονείς, είναι μέσα στα πράγματα, και τα παιδιά αισθάνονται οτι ο παιδικός είναι ένα σπίτι όπου όλοι είναι ευπρόσδεκτοι..

μια φορά κάθε τόσο ανάλογα με την διαθεσιμότητα των γονέων, πηγαίνουν.

επίσης παρουσιάζουν οι μπαμπάδες τα επαγγέλματά τους, και ουτω καθεξής.

Εδώ νομίζω θα αργήσει να έρθει, αλλά ποιος ξέρει, αν το ζητάνε οι γονείς μπορεί να γίνει της μόδας και να γινει αποδεκτό.

δεν θα ήταν πολύ όμορφο?
Όσο μπορεί ο καθένας... οχι συνέχεια..

δίνει στο παιδί την σύνδεση της οικογένειάς του με το καθημερινό του δεύτερο σπίτι.. κατι που προσφέρει παρα πολλά στο παιδί.

ROARY
30-05-08, 12:41
Οσο για τα "τετραδιακια" επειδη κατα τη διαρκεια της πρακτικής μου ετυχε να περασω και απο σταθμους που δινανε "τετραδιακια" το τι ψευτιες γραφουν μεσα δεν φανταζεσαι..

Κι εμένα η φίλη μου που έστελνε την κόρη της σε ιδιωτικό σταθμό, διάβαζε στο τετράδιο αν το παιδί της έφαγε-κοιμήθηκε-συμμετείχε κλπ. Μια μέρα όμως έπρεπε να φύγουν επειγόντως για επαρχία λόγω κάποιου θανάτου, χωρίς να έχουν ενημερώσει τον σταθμό απ' το πρωί. Πήγε λοιπόν ο μπαμπάς κατά τις 11 να πάρει τη μικρή και το απόγευμα που διάβασαν το τετράδιο μεταξύ των άλλων έγραφε: "Μεσημεριανό (12.30'): Φακές - Έφαγε πολύ καλά"...!!!!! Φανταστείτε αντίδραση οι γονείς :evil: :evil: :evil:

Maya
30-05-08, 13:29
Μα κι εγώ που είμαι άσχετη το καταλαβαίνω ότι αυτό γίνεται για να εντυπωσιαστούν οι γονείς. Οι σοβαρότεροι σταθμοί που έχω πάει λένε από την αρχή ότι στα τετράδια γράφεται κάτι ιδιαίτερο σήμερα που πρέπει να γνωρίζει ο γονιός. Πχ. δεν έφαγε σήμερα, ή δεν είχε πολύ κέφι κλπ. Να φανταστείτε έχω δει σε τετράδιο παιδιού φίλης σημείωμα: 'μπλα μπλα μπλα, έπαιξε, έφαγε, είναι αξιολάτρευτος!' Ξερή, η φίλη μου από τη συγκίνηση.....

ioakasti
04-06-08, 11:14
Συμφωνώ με τα γραφόμενα της Δώρας και της Μαρίας.
Έχω να προσθέσω ότι το Δ.Ε.Π.Π.Σ αναφέρεται μεταξύ πολλών άλλων και στη Διαθεματικότητα αλλά και στα αναδυώμενα θέματα και όχι σε κατευθυνόμενα.
Άρα,πως ετοιμάζεις το πρόγραμμα τριμήνου?????Αρα κατευθύνεις εσύ τα θέματα και δεν τα αφήνεις να αναπηδήσουν μεσα από τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών.
Αρα,μας ενδιαφέρει να τους γεμίσουμε το μυαλό με αυτά που θέλουμε χωρίς να μας ενδιαφέρει εαν το θέμα μας τους κεντρίζει το ενδιαφερον και τους εξάπτει την φαντασία.
Φυσικά η παιδαγωγός όργανώνει το πρόγραμμα της και θέτει τους στόχους της,αλλά το κάνει ένα τρίμηνο πριν?????????
Για να μην πολυλογώ,η άποψη μου ότι αυτά τα προγράμματα που αποστέλλονται ΄΄προκαταβολικά΄΄ στους γονείς,τάχα μου για να γνωρίζουν τί θα κάνουν τα παιδιά τους στο σχολείο,είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα διαφήμισης και όχι ουσίας.Τα προγράμματα πρέπει να δίνονται στο τέλος της βδομάδας.
Και εργασιούλες για το σπίτι είναι ωραίο να δίνονται που και που γιατί είναι μια ευκαιρία να συνεργαστούν παιδιά-γονείς και να νιώσουν τα παιδάκια ότι αυτή η ΄΄δουλίτσα΄΄ που έφεραν από το σχολείο είναι σπουδαία!!
Α!Και μικρά ψεματάκια στα φυλλάδια πάντα γράφονται.Κυρίως για το φαγητό.Σιγά μην σου πει ακριβώς πόσο έφαγαν 20 παιδάκια!Αυτό ισχύει για τα βρεφάκια.Τα μεγαλύτερα μάλλον το λένε μόνα τους.Αν και η ποσότητα για αυτά είναι σχετική έννοια.

dora
04-06-08, 17:08
Γενικα το θεμα του φαγητο ειναι υποκειμενικο οσον αφορα τους παιδικους..
Καταρχην στους περισοτερους σταθμους οι μεριδες ειναι τοσο μικρες που αντιστοιχουν στο 1/3 αυτου που εμεις σερβιρουμε στα παιδια μας στο σπιτι.. (και δεν παρανομουν γινονται με βαση τον κανονισμο του κρατους οι μεριδες μονο που ο κανονισμος ειναι απ΄το 1040 που ειχαμε κατοχη..)
Επειδη εχω δει τις μεριδες στο σταθμο που παει ο χαρης, ξερω ατι αντιστοιχει περιπου στο μισο (και κατι λιγοτερο) από αυτο που του σερβιρω στο σπιτι.. Οποτε οταν μου πουνε οτι το εφαγε ολο ξερω οτι ουσιαστικα εχει φαει το μισο, αν μου πουνε εφαγε και δευτερο οτι εχει φαει οντως καλα, αν μου πουνε οτι εφαγε το μισο ξερω οτι ουσιαστικα ειναι νηστικος.. Σχεδον παντα το τρωει ολο, ομως μετα απο 2 ωρες ξανατρωει ενα γιαουρτακι με ορεξη και μολις φτασουμε πιτι τρωει και απο το φαγητο μας συνηθως.. :D
καλο ειναι να επισκευτειτε μια μερα το σταθμό την ωρα του φαγητου για να ξερετε πανω κατω ποση ειναι η μεριδα.. Γιατι ο καθενας μας εχει διαφορετικο μετρο και μπορει οντως η μεριδα τους να αντιστοιχει σε αυτη που σερβιρετε κι εσεις στο παιδι σας..