PDA

Επιστροφή στο Forum : Σποράδες(Σκιάθος-Σκόπελος-Αλόννησος)

STAUROULA
21-05-08, 15:51
ξερει καμμια να μου πει πληροφοριες για σκοπελο???? :D [/b]

sotiris
11-06-08, 11:42
καλημέρα .
ειμαι νέος στο site , αλλά λόγω εμπειρίας μας (εγω+η γυναίκα μου+η 4ετών σήμερα κόρη μας) πήγαμε πέρσι στην σκόπελο και μπορώ να σου πω ότι θέλεις .
αλλά επειδή τα λόγια είναι περιττά θα σου δώσω την διεύθυνση όπου μείναμε εμεις τέλη ιουλίου έως 6 αυγούστου.
οι τιμές που θα δεις ειναι πράγματι χαμηλές 30 ευρώπουλα αρκει να το κλείσεις πριν τις 21 ιουλίου, η παιδική χαρά που έχει είναι απαικτη........
σημείωση : η κοπέλλα που το έχει είναι λάτρης της καθαριότητας και έχει ένα αγοράκι 3 ετών.
http://www.alexandros-skopelos.gr/times.html

για ότι θέλει ο οποισδήποτε ας γράψει

Vann
11-06-08, 12:15
καλημερα, κ εμεις Σκοπελο θα παμε κλεισαμε στο Λουτρακι Γλωσσας μας ειπε οτι η θαλασσα ειναι 20μετρα απο το ξενοδοχειο, κ οτι εκει κοντα ειναι ολες οι καλες παραλιες της Σκοπελου

sotiris
11-06-08, 13:14
vann καλά θα περάσετε είμαι σίγουρος.
μπες σε αυτή την διεύθυνση και διάβασε. έχει πράγματι ότι θέλεις , εμένα ήταν μεγάλη η βοήθεια που μου έδωσε αυτό το site , άσε τις υπέροχες φώτο που έχει απο τις παραλίες .

www.skopelosweb.gr/skopelosgr.html

sotiris
11-06-08, 13:36
[quote="sotiris"]vann καλά θα περάσετε είμαι σίγουρος.
μπες σε αυτή την διεύθυνση και διάβασε. έχει πράγματι ότι θέλεις , εμένα ήταν μεγάλη η βοήθεια που μου έδωσε αυτό το site , άσε τις υπέροχες φώτο που έχει απο τις παραλίες .

www.skopelosweb.gr/skopelosgr.html[/quote

ξέχασα να αναφέρω το Νο 1 πρόβλημα : σφίγγες. Με είχαν τρομοκρατήσει αυτά που μου έλεγαν οι φίλοι και γνωστοί , βέβαια τις έβλεπα παντού τις 2 βδομάδες που μείναμε και ακουγα στην παραλία ή στις ταβέρνες πού και πού αχχχχχχχχχχχχχ ή κλάματα μέχρι που την προτελευταία μέρα γνωρίστηκε με την κόρη μου ...
καλή η σκόπελος και άγια με τις φανταστικές της παραλίες , αλλά χωρίς τις σφίγγες θα ήταν πιο όμορφη......

gavrias
11-06-08, 13:45
καλημέρα .
ειμαι νέος στο site , αλλά λόγω εμπειρίας μας (εγω+η γυναίκα μου+η 4ετών σήμερα κόρη μας) πήγαμε πέρσι στην σκόπελο και μπορώ να σου πω ότι θέλεις .
αλλά επειδή τα λόγια είναι περιττά θα σου δώσω την διεύθυνση όπου μείναμε εμεις τέλη ιουλίου έως 6 αυγούστου.
οι τιμές που θα δεις ειναι πράγματι χαμηλές 30 ευρώπουλα αρκει να το κλείσεις πριν τις 21 ιουλίου, η παιδική χαρά που έχει είναι απαικτη........
σημείωση : η κοπέλλα που το έχει είναι λάτρης της καθαριότητας και έχει ένα αγοράκι 3 ετών.

Kι εμείς εκέι πήγαμε πέρισυ και θα πάμε και φέτος..είναι όντως έτσι και όσο για την κοπέλα (Βούλα τη λένε),νιώθεις περισσότερο φιλιξενούμενος και λιγότερο πελάτης :D :D

Vann
11-06-08, 14:46
Τοσες πολλες σφιγγες εχει?εγω ειμαι κ αλλεργικη,θα παρω τηλ την κ.Βουλα αμα εχει δωματιο για αλλο ενα ζευγαρι, να σου πω την αληθεια με τρομαξες με λιγο τις σφιγγες

sotiris
11-06-08, 15:02
έχει σφίγγες , όχι όμως στο σπίτι έτσι ?
αυτούς τους ίδιους δεν τους πειράζει λόγω συνήθειας , αλλά εμάς όμως ......
και εγώ οταν πρωτορώτησα την βούλα μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα , και δεν θα είχαμε μέχρι που την τσίμπησε την κόρη μου , βέβαια απο εκεί και πέρα δεν φοβήθηκε η κόρη μου , αλλά ξέρεις είναι στο παιδί .
η γνώμη μου είναι να πάτε και να πείτε χαιρετίσματα απο τον σωτήρη .

sotiris
11-06-08, 15:04
[quote="gavrias"]

εσείς πότε είχατε πάει πέρσι ? μήπως όταν φήγαμε εμείς ? (6 αυγούστου)

Vann
11-06-08, 15:05
καλα για καλο κ για κακο θα παρω κ καμια ενεση κορτιζονης μην παμε κ τρεχουμε στα νοσοκομεια, εμεις οπως σου ειπα εχουμε κλεισει, αλλα θα παρω να δω για ενα φιλικο μας ζευγαρι εαν εχουν δωματιο γιατι ειναι παρα πολυ καλες οι τιμες.Σε ευχαριστω πολυ

gavrias
11-06-08, 15:06
εσείς πότε είχατε πάει πέρσι ? μήπως όταν φήγαμε εμείς ? (6 αυγούστου)

Όταν φέυγατε πήγαμε sotiris,φέτος 3 Αυγούστου :) :)

Vann
11-06-08, 15:12
τοτε θα συναντηθουμε εμεις,εχουμε κλεισει απο τις 9/8-17/8

gavrias
11-06-08, 15:21
τοτε θα συναντηθουμε εμεις,εχουμε κλεισει απο τις 9/8-17/8
:) :) Vann στις 10 θα φύγουμε για αλλού αλλά θα συναντηθούμε,θα σε περιμένουμε στο λιμάνι :) :)

Vann
11-06-08, 15:40
δεν ξερω εαν το γνωριζεις αλλα εαν πατε απο την Κυμη κ οχι απο Βολο η Αγιο Κωσταντινο ειναι τα μισα λεφτα,πηρα τηλ κ μου ειπαν οτι απο Κυμη ειναι 3,5ωρες για Σκοπελο 90ευρω αμαξι κ 2εισιτηρια κ απο βολο μου ειπαν 180ευρω 3ωρες,κ για να πας στην Κυμη οδικος ειναι 2,15.

alvadi
11-06-08, 15:41
Kαι με πολύ άσχημο δρομο (εκτός κι αν τον έχουν φτιαξει τώρα....)

gavrias
11-06-08, 15:42
δεν ξερω εαν το γνωριζεις αλλα εαν πατε απο την Κυμη κ οχι απο Βολο η Αγιο Κωσταντινο ειναι τα μισα λεφτα,πηρα τηλ κ μου ειπαν οτι απο Κυμη ειναι 3,5ωρες για Σκοπελο 90ευρω αμαξι κ 2εισιτηρια κ απο βολο μου ειπαν 180ευρω 3ωρες,κ για να πας στην Κυμη οδικος ειναι 2,15.

:shock: :shock: :shock: Δεν τό ξερα αυτό,και τα σκάσαμε ήδη για τα εισιτήρια!!!

Vann
11-06-08, 15:44
για που λες οτι εχει ασχημο δρομο?για Κυμη?εαν θελει καποιος να γλυτωσει τις στροφες μπορει να παει απο Ωροπο -Ερετρια

alvadi
11-06-08, 15:47
Για Κύμη έλεγα ότι έχει άσχημο δρόμο. Βέβαια έχω να πάω κάποια χρόνια γι΄αυτό είπα αν τον έχουν φτιάξει...

Vann
11-06-08, 15:49
κριμα, κ εγω χθες το εμαθα απο το πρακτορειο,γιατι εχουμε εξοχικο στην Κυμη κ μας βολευει

Vann
11-06-08, 15:53
οχι δυστυχως δεν τον εχουν φτιαξει παρα μονο κατι ελαχιστα κομματια,μπορεις ομως να πας Ωροπο -Ερετρια κ να γλυτωσεις ολες τις στροφες γιατι αυτο ειναι το πιο ασχημο κομματι της διαδρομης

StellaK
25-06-08, 12:20
καλημέρα .

H θάλασσα πόσο κοντά είναι;

gerkon
25-06-08, 12:22
Όχι πολύ. Εξαρτάται ποια από όλες τις παραλίες θα διαλέξεις. Από 10 λεπτά με αυτοκίνητο μέχρι μισή ώρα περίπου. Είναι όμως όλες καταπληκτικές θάλασσες

StellaK
25-06-08, 12:30
Θα ήθελα το δωμάτιο να είναι δίπλαστη θάλασσα, λόγω του παιδιού...να μην μετακομίζουμε κάθε φορά που θέλουμε να πάμε για μπάνιο.
Γνωρίζεις κανένα τέτοιο; Που να είναι καλό και σχετικά οικονομικό;

gerkon
25-06-08, 12:52
Όχι δεν ξέρω κάποιο τέτοιο. Πάντως και με 2 παιδιά που πήγαμε δεν ήταν προβλημα.

Lia
25-06-08, 13:13
Θα ήθελα το δωμάτιο να είναι δίπλαστη θάλασσα, λόγω του παιδιού...να μην μετακομίζουμε κάθε φορά που θέλουμε να πάμε για μπάνιο.
Γνωρίζεις κανένα τέτοιο; Που να είναι καλό και σχετικά οικονομικό;

Τότε καλύτερα να διαλέξεις δωμάτια που θα είναι σε παραλία (π.χ. Στάφυλος). Αλλά πάλι θα χρειάζεται να κάνεις δρομολόγια για να πηγαίνετε στη χώρα που είναι πανέμορφα το βράδυ.

Η καλύτερη παραλία γιά μένα είναι η Μηλιά. Και ο Στάφυλος ειναι καλή αλλά μικρή. Ο Στάφυλος είναι πολύ κοντά όμως από τη χώρα.

gerkon
25-06-08, 13:24
Ναι και τα δωμάτια που αναφέρονται είναι πολύ κοντά στην Στάφυλο. Δωμάτια κοντά σε θάλασσα έχει αλλά μακριά από την χώρα. Ούτε στη Στάφυλο έχει.

Lia
25-06-08, 14:45
Gerkon, έχει παιδί μου στο Στάφυλο.

http://www.gto.gr/gr/accomm/loc/tlist.php?loc=Stafylos&prov=SKOPELOS

Και η παραλία είναι πανέμορφη και γραφικότατη αλλά μικρούλα. Είναι όμως πολύ κοντά στη χώρα και βοηθάει για μετακινήσεις για το βραδάκι για βολτίτσες και φαγητό. Γιατί στο Στάφυλο εδώ που τα λέμε δεν έχει να κάνεις και τίποτε....

gerkon
25-06-08, 16:22
Nai έχει αλλά έχει περπάτημα για να φτάσεις στην παραλία. Δεν είναι βγαίνω από την πόρτα και φτάνω στην παραλία, αν εννοούμε αυτό δίπλα στην θάλασσα. :)

StellaK
27-06-08, 09:47
Παιδιά, ξερετε αν η παραλία του Αγνώντα είναι καλή; Δηλ. αν είναι ομαλή, αμμώδης, ρηχή κλπ, κλπ; Βρηκα κάτι δωμάτια πολύ κοντά στη θάλασσα

Lia
27-06-08, 09:49
Nai έχει αλλά έχει περπάτημα για να φτάσεις στην παραλία. Δεν είναι βγαίνω από την πόρτα και φτάνω στην παραλία, αν εννοούμε αυτό δίπλα στην θάλασσα. :)

Έχεις δίκιο σε αυτό.... Έχει μια μεγάλη ανηφόρα..... :wink: :wink: :)

Στέλλα για Αγνώντα εγώ δεν θυμάμαι.... Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος άλλος. :) :)

blue
07-07-08, 15:10
ναι ο Αγνωντας ειναι ωραια γραφικη παραλια, αλλα σας συνιστω να μην πατε στην ταβερνα που ειναι εκει :?

Vann
08-07-08, 09:39
Στελλακ εγω εκλεισα στην Γλωσσα ενα δωματιο κ γραφει οτι ειναι 20μετρα απο την παραλια,εαν ενδιαφερεσαι ακομα μπορω να σου στειλω το τηλεφωνο

fysalida
09-07-08, 00:03
Εγώ δεν έχω πάει στη Σκόπελο για να σας πώ εμπειρίες και γνώμες απλά θα ήθελα να σας μεταφέρω κάτι που άκουσα.Φέτος λέει, προβλέπεται να "βουλιάξει" το νησί λόγω της τεράστιας δημοσιότητας που πήρε με τα γυρίσματα της ταινίας "Μάμα μία" που έγιναν εκεί.Η απόφαση δική σας...πάντως και εγώ θέλω πολύ να πάω, απλά δεν θα την επέλεγα φέτος.

StellaK
09-07-08, 08:50
Παιδιά όντως πρέπει να ισχύει αυτό, διότι εμείς δυστυχώς δεν βρήκαμε εισιτήρια τις ημερομηνίες που θέλουμε. Οπότε εγκαταλείπουμε τις διακοπές στην Σκόπελο. :cry: Δεν ξέρω τι θα γίνει με την προκαταβολή που έχουμε δώσει για το δωμάτιο....

Vann
09-07-08, 08:56
stellak εχει καραβι κ απο Κυμη για να πας Σκοπελο κ συμφερει πιο πολυ κ χρηματικα αλλα κ σε αποσταση παρε το λιμεναρχειο της Κυμης η εαν ενδιαφερεσαι να σου δωσω ενος πρακτορειου το τηλ να κλεισεις εισιτηρια γιατι εχει

StellaK
09-07-08, 09:17
Επικοινώνησα εχθές και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τίποτα για 2/8. Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

gavrias
09-07-08, 09:27
Αν πηγαίνατε στο Βόλο κι απο κεί Σκόπελο?
Δεν πάιρνεις ένα τηλ?

StellaK
09-07-08, 09:31
Και από Βόλο δεν έχει θέσεις για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες(2/8 και 9/8). Έχει 3/8 και 8/8..απελπισία σου λέω!!
Λέω να ανοίξω νέο τόπικ για Κύθνο!!

Vann
09-07-08, 09:34
εισαι σιγουρη?γιατι χθες πηρα εγω τηλ κ απο την Κυμη ειχε,για παρε κ απο Αγιο κωσταντινο,παρε τηλ κ σε πρακτορειο

StellaK
09-07-08, 09:45
Κι εγώ στην Κύμη πήρα. Μπας και πήρες την τελευταία ελεύθερη θέση για αυτοκίνητο;;;!!!! :shock:
Μπορείς να μου στείλεις το τηλέφωνο, να δω αν είναι το ίδιο;

Vann
09-07-08, 09:55
να φανταστεις εγω πηρα για τις 9/8 που ειναι ακομα πιο δυσκολη η περιοδος αυτη,παρε στο 210-3843220-1 ειναι πρακτορειο κ ρωτα τους εαν δεν βρεις κ εκει θα κοιταξω κ σε αλλο πρακτορειο

StellaK
09-07-08, 09:59
Μόλις πήρα (είχα πάρει κι εχθές) και μου είπε ότι δεν έχει θέσεις για αυτοκίνητο.

gerkon
09-07-08, 10:59
Παιδιά όντως θα γίνει πανικός στην Σκόπελο. 2 και 3/8 δεν υπάρχει τίποτε και από πουθενά. Δυστυχώς. Εμεις τα κλεισαμε μετα το Πασχα για να μην έχουμε πρόβλημα

Vann
09-07-08, 11:30
Και εσυ Σκοπελο????τελικα πολυς κοσμος απο το φορουμ θα παμε Σκοπελο .
Παιδια να κανονισουμε κ καμια συναντηση.Παντως δεν πιστευω οτι ειναι λογω της ταινιας,απλα ο κοσμος τα εχει παιξει με τις τιμες που υπαρχουν στις κυκλαδες κ τα εισιτηρια,σημερα ακουγα οτι η Λευκαδα ειναι το μοναδικο νησι που εχει πληροτητα 100% κ η Μυκονος πρωτη φορα εχει 75%πληροτητα που παντα ηταν 95%

gavrias
09-07-08, 11:47

Vann,ζευγάρι έιμαστε :lol: :lol:

Afroditi D
09-07-08, 12:00

:D :D :D :lol: :D :D :D

Vann
09-07-08, 12:34
τελικα ειμαι πολυ ασχετη :shock: που θα παει θα τα μαθω ομως

gerkon
09-07-08, 12:43

Αφροδίτη παρακολουθείς τα post μας?

Afroditi D
09-07-08, 12:49

Αφροδίτη παρακολουθείς τα post μας?

όσο προλαβαίνω ... θα πάψω όμως να τον κάνω μόνο αν μου υποσχεθήτε πως του χρόνου... θα μας πάρετε μαζί σας ! :D

gerkon
09-07-08, 12:51
Εννοείτε. Αν θέλεις το κλείνουμε από τώρα. Δωμάτια έχουμε εκεί που θα πάμε, θα τα κανονίσω από φέτος. Εισητήρια βγάζουμε όλα ΟΚ.

Afroditi D
09-07-08, 12:58
Μέσα ! ενα τρίκλινο :D και αμαξάκι στο βαπόρι !

gerkon
09-07-08, 13:04
ΟΚ θα το κανονίσω από φέτος κιόλας.

Vasileia
09-07-08, 15:29
www.skopelosweb.gr/pantheon
:D :D :D :D :D :D :D :D :D

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!

elen07
18-07-08, 17:21
Γεια σας.Σκεφτόμαστε να πάμε και εμείς Σκόπελο λίγο αργότερα βέβαια προς Σεμπτέβρη.Οπότε σας έυχομαι με το καλό να πάτε και οταν γυρίσετε να μου πείτε τις εντυπώσεις σας,τα + και τα - αυτού του ήσιού ώστε να είμαι προετοιμασμένη.Καλά να περάσετε και να ξεκουραστείτε.

katerina25
18-03-09, 15:08
Γεια σε όλους!

Παραδοσιακά, οι καλοκαιρινές διακοπές "κανονίζονται" από πολύ νωρίς για εμάς. Κάνοντας "surfing", νομίζω ότι θα επιλέξω από τα δύο: Σκιάθο ή Σκόπελο.

Όποιος έχει πάει σ'ένα από τα δύο νησιά, ας δώσει καμμιά πληροφορία!
Ποιο να επιλέξω, που να μείνω κλπ

Υ.Γ. Ο μικρός μου είναι 4 και προτιμώ παραλίες αμουδερές και "φιλικές" για τα παιδιά αυτής της ηλικίας.

Όποια άλλη πρόταση για άλλο μέρος, δεκτή!!!
ΧΧΧΧΧΧΧΧ :P :P :P

xanthi9
18-03-09, 15:53
δεν το συζητω να πατε Σκοπελο ειναι απο τα ωραιοτερα νησια που έχω δει με φοφερες παραλιες ειναι αυτο που λεμε νησι για οικογενειακες διακοπες κατα πρασινο και ησυχο, περυσι θελαμε να ξαναπαμε αλλα δεν βρηκαμε καθολου δωματιο μετα απο το Mama mia γινονται αναρπαστα τα δωματια

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
18-03-09, 17:33
Γεια σε όλους!

Παραδοσιακά, οι καλοκαιρινές διακοπές "κανονίζονται" από πολύ νωρίς για εμάς. Κάνοντας "surfing", νομίζω ότι θα επιλέξω από τα δύο: Σκιάθο ή Σκόπελο.

Όποιος έχει πάει σ'ένα από τα δύο νησιά, ας δώσει καμμιά πληροφορία!
Ποιο να επιλέξω, που να μείνω κλπ

Υ.Γ. Ο μικρός μου είναι 4 και προτιμώ παραλίες αμουδερές και "φιλικές" για τα παιδιά αυτής της ηλικίας.Όποια άλλη πρόταση για άλλο μέρος, δεκτή!!!
ΧΧΧΧΧΧΧΧ :P :P :P

Eχω παει και στα δυο....
Εαν θες αμμουδια μονο στην Σκιαθο θα την βρεις...στην σκοπελο εχει απο ψιλο χαλικι (αλλοι το λενε χοντρη αμμο...μην τρελλαθουμε ομως) και ανω
Ειναι ωραια και στα δυο....αλλα πιο φιλικο για παιδια ειναι 1000 φορες η Σκιαθος..
Στην Σκιαθο οπου αποφασισεις να σταματησεις απο κατω εχει φοβερη παραλια(σαν ιδιωτικη )...ενω στην Σκοπελο ο δρομος ειναι μεσα στο δασος....και εχει συγκεκριμενες παραλιες.
Επισης οπως και να το κανουμε ειναι πιο κοντα στο Βολο (παιδι εχεις οτι και να εχουν τα νησια...καλο ειναι να εισαι πιο κοντα στην στερια..βεβαια οκ 1 ωρα ειναι η διαφορα)
Δωματια με πολυ καλη τιμη και με θεα στην θαλ/σα(και τοσο κοντα ν ακους το κυμα) και οι αποστασεις ολες μικρες ενω στην Σκοπελο ή θα μεινεις στο λιμανι (που δεν το συστηνω καθολου αφου εχεις και παιδι) ή θα ξενιτευτεις που λενε...δωματιο με θεα στην θαλ/σα ν ακους το κυμα....μονο με τσιμπημενες τιμες.
Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι και η Σκοπελος δεν ειναι φοβερη...αλλα για οικογενεια για μενα (που εχω παει και στα δυο) ειναι μονο η Σκιαθος
Αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω :P

katerina25
18-03-09, 21:34
Ευχαριστώ για πληροφορίες, πολύ χρήσιμες κι από τις δύο!!

Επανέρχομαι να σας ζαλίσω, please δώστε μου τοποθεσίες και καταλύμματα!

THANKS!!! :D :D :D

ALIKOYLA
19-03-09, 21:58
η σκιαθος ειναι απλα τελεια.ειχα παει με τον αντρα μου οταν η μικρη ηταν ενος και ην ειχα αφησει.οποτε λεγαμε την επομενη χρονια να πηγαιναμε μαζι με την μικρη σκοπελο.δεν τα καταφεραμε γιατι τα δωματια που εψαχνα ηταν πανακριβα.αλλα περα απο αυτο επιδη το εψαξα λιγο αργα ,δεν ειχαν αρκετα δροολογια πλοιων και κοστιζε 2ατομα,το παιδι δωρεαν και το αυτοκινητο 500 ευρω πηγαινε ελα.εφριξα.ολα αυτα περσι.θα το παλεψω ομως φετος και εννοω θα το ψαξω απο τον μαη γιατι θελω οποσδηποτε να παω.οποτε καλα κανεις και το ψαχνεις απο τωρα.

sofia_nefeli
20-03-09, 08:38
εγω ειμαι απο βολο. εχω παει και στα δυο νησια αλλα δε θυμαμαι και πολλα!! βεβαια εμεις ειμασταν του καμπινγκ!! τη σκοπελο τη λατρεψα!! απλα τη λατρεψα!! ενα απο τα πιο ομορφα νησια....το ιδιο κ η αλλονησος!! για σκεψου κ την αλλονησο!!!
σκιαθος οκ!! ενταξει ειναι κ αναλογα τι αρεσει στο καθενα!! παντως εγω μιλαω απο αποψη ομορφιας...για το τι βολευει ενα παιδι δε ξερω να σου πω! αλλα απο οτι βλεπω ειναι κ 4 χρονων αρα δε θα πρεπει να ανησυχεις κ τοσο!!
μακαρι να βρεις για σκοπελο η αλλονησο κ να μη καταφυγεις στη σκιαθο!!!!
(φανηκε η προτιμηση μου ε? :lol: :lol: )

katerina25
20-03-09, 20:00
OK ΠΑΙΔΙΑ!!!

Ολα δεκτά και ευχαριστώ, αλλά τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο.

Ο μήνας θα είναι Ιούλιος (με τον Αύγουστο έχω μια άρνηση), η παραλία εύχομαι όχι "του χαμού" και το ξενοδοχείο να είναι απόσταση "με τα πόδια" από τη θάλασσα γιατί δεν θέλω κάθε μέρα μετακινήσεις με αυτοκίνητο.
Ποιο νησί έχει αυτά τα προσόντα??? Καμμιά φωτό για τι στο net έχει πολύ σαβούρα!!

ΒΟΗΘΕΙΑ "Η ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗ"!!! :roll: :roll:

IOASMA
21-03-09, 10:40
θα προτεινα σκοπελο

μακραν καλυτερη για οικογενειακες διακοπες

souzy
21-03-09, 10:45
Σκόπελος
Απλά ονειρεμένη!!!!!
Καταπληκτικές αμμουδιές, υπέροχο πράσινο νησί!
Δεν θα ξέρετε ποια παραλία να διαλέξετε!!!

Και η Σκιάθος όμορφη είναι αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι για να πας με παιδάκι, γίνεται πανικός. Μόνο με το σύζυγο οκ!

Nantia
21-03-09, 11:43
και ψηφιζω Σκοπελο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ειναι πιο οικογενειακο νησι και πιο ησυχο με καταπληκτικες παραλιες και πολυ γραφικο...
Η Σκιάθος ειναι νησι της παρεας, αρκετη φασαρια με καταπλητκτικες παλι παραλιες αλλα η χωρα δεν ειναι καθολου γραφικη.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
21-03-09, 17:54
Βρε κοριτσια μιλατε σοβαρα???? :shock:
Εχετε παει και στα δυο...και θεωρειτε πιο οικογενειακη την Σκοπελο και οχι την Σκιαθο :?
Εχει καμια παραλια της Σκοπελου αμμου που ρωτησε η κοπελα??
Ποση ωρα θελεις να πας απ την μια παραλια στην αλλη ή απ το δωματιο αν δεν βρεις πανω στο κυμα???
Το μονο αρνητικο που θα μπορουσε να θεωρηθει ειναι οτι επειδη ειναι σχετικα κοντα...την προτιμανε πιο πολυ οι Βολιωτες και εχει παντα αρκετο κοσμο...οχι ομως πως τον Ιουλιο -Αυγουστο δεν γινεται ο κακος χαμος και στην Σκοπελο..
Δεν μιλαμε ποιο νησι ισως μας αρεσε εμας και περασαμε καλα...αλλα να πιο πιο friently για τα παιδια :wink:

Sam
21-03-09, 17:59
Για διάβασε κι εδώ ειδικά για την Σκόπελο αναφέρουν αρκετές πληροφορίες:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6088&highlight=
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6839&highlight=%D3%EA%E9%DC%E8%EF%F2

souzy
21-03-09, 18:15
Βρε κοριτσια μιλατε σοβαρα???? :shock:
Εχετε παει και στα δυο...και θεωρειτε πιο οικογενειακη την Σκοπελο και οχι την Σκιαθο :?
Εχει καμια παραλια της Σκοπελου αμμου που ρωτησε η κοπελα??
Ποση ωρα θελεις να πας απ την μια παραλια στην αλλη ή απ το δωματιο αν δεν βρεις πανω στο κυμα???
Το μονο αρνητικο που θα μπορουσε να θεωρηθει ειναι οτι επειδη ειναι σχετικα κοντα...την προτιμανε πιο πολυ οι Βολιωτες και εχει παντα αρκετο κοσμο...οχι ομως πως τον Ιουλιο -Αυγουστο δεν γινεται ο κακος χαμος και στην Σκοπελο..
Δεν μιλαμε ποιο νησι ισως μας αρεσε εμας και περασαμε καλα...αλλα να πιο πιο friently για τα παιδια :wink:

Αφροδίτη μου, για να είμαι ειλικρινής μόνο αμμουδιές θυμάμαι στη Σκόπελο... Αγνώντας, Μηλιά, Αντρίνες, πολλές που δεν μου έρχονται. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες... :roll: Όσο για το πιο οικογενειακό νησί... Τυχαίο είναι πως η Σκιάθος ονομάζεται και "Μύκονος των Σποράδων"; :wink:

souzy
21-03-09, 18:21
Ξέχασα τοην παραλία του Σταφύλου, την ομορφότερη της Σκοπέλου...

ifi79
21-03-09, 18:33
Ξέχασα τοην παραλία του Σταφύλου, την ομορφότερη της Σκοπέλου...

Συμφωνώ... μετά το Καστάνι όμως... :lol
Η πρόσβαση είναι λιγάκι δυσκολούτσικη και δεν είναι οργανωμένη παραλία (τουλάχιστον μέχρι πριν από 3 χρόνια που την επισκέφτηκα για τελευταία φορά) αλλά τέτοια νερά δεν έχω συναντήσει πουθενά!
Τι Πόρτο Κατσίκι Λευκάδας, τι Ναυάγιο Ζακύνθου, τι Παχιά Άμμος Τήνου!
Τρώνε χαλικάκι! Είναι μακράν η καλύτερη!

Κι εγώ ψηφίζω ΣΚΟΠΕΛΟ ΔΑΓΚΩΤΟ!!!
Και στο Έληος έχει άμμο και ρηχά νερά, είναι μακριά βέβαια από τη χώρα, αλλά μπορεί άνετα η οικογένεια να μένει εκεί, σε ενοικιαζόμενα, για να κάνει μπανάκι κάθε μέρα. Και όποτε θέλει απόγευμα - βραδάκι κατεβαίνει χώρα για βολτούλα.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
21-03-09, 18:48
Μου φαινεται μετα απο τοσα χρονια πρεπει να ξαναπαω και στα δυο...αν και ειδικα στην Σκοπελο ..δεν περασαμε καθολου καλα...καθως βρηκαμε πολλα αρνητικα :roll:
Παντως επειδη μ αρεσει η αμμος...στην Σκοπελο αμμο δεν ειδα :?

athina_m
23-03-09, 14:49
Και εγω σκοπελο θα σου προτεινω πηγα και στα δυο.Η Σκιαθος ειναι για νυχτερινη ζωη, και στις κουκουναριες που πηγαμε γινοταν της τρελης και η θαλασσα ηταν βρομικη μετα πηγαμε στην μπανανα οπου εχει καθαρα νεολαια και οχι οικογενειες. Στην σκοπελο ειναι γραφικα οι θαλασσες ειναι πεντακαθαρες (και σαν μετρο συγκρησης εχω την χαλκιδικη που ειναι κρυσταλλινα τα νερα) να φανταστεις το νερο ηταν μεχρι το λαιμο και εβλεπα τα δαχτυλα των ποδιων μου, ειδικα στην μηλια ηταν υπεροχα.Οσο για αμμο δεν ειχε,ειχε πολυ ψιλο πετραδακι που δεν κολλαει στα ποδια και ειναι καλυτερο για τα παιδια. Ειναι το νησι της οικογενειας.

athina_m
23-03-09, 14:52
Και εγω σκοπελο θα σου προτεινω πηγα και στα δυο.Η Σκιαθος ειναι για νυχτερινη ζωη, και στις κουκουναριες που πηγαμε γινοταν της τρελης και η θαλασσα ηταν βρομικη μετα πηγαμε στην μπανανα οπου εχει καθαρα νεολαια και οχι οικογενειες. Στην σκοπελο ειναι γραφικα οι θαλασσες ειναι πεντακαθαρες (και σαν μετρο συγκρησης εχω την χαλκιδικη που ειναι κρυσταλλινα τα νερα) να φανταστεις το νερο ηταν μεχρι το λαιμο και εβλεπα τα δαχτυλα των ποδιων μου, ειδικα στην μηλια ηταν υπεροχα.Οσο για αμμο δεν ειχε,ειχε πολυ ψιλο πετραδακι που δεν κολλαει στα ποδια και ειναι καλυτερο για τα παιδια. Ειναι το νησι της οικογενειας.

katerina25
24-03-09, 14:46
ΤΗAAAAAΑΝΚ YOUOUOUOUOU EVERYONE!!!!!!

iro
03-04-09, 22:41
Μήπως έχουμε κάποια καλή ιδέα για διαμονή στη Σκόπελο; Ο,τιδήποτε έχετε από προσωπική εμπειρία.

Θα περιμένω - Ευχαριστώ!

νούφαρο
04-04-09, 01:51
Σ Κ Ο Π Ε Λ Ο Σ

με κάλυψαν οι προγραφήσασες (& ειδικά η souzy) :lol: :lol: :lol:

ΡΙΑ
04-04-09, 12:21
δεν εχω παει Σκοπελο αλλα εχω παει στην Σκιαθο και την θεωρω ΘΕΑ.
Τι πανεμορφες παραλιες και ερημικες και με κοσμο, ωραια μερη, πολυ πρασινο. Εχει και ξενοδοχειο θειος του αντρα μου αν ενδιαφερεται καμια κοπελα.Σιγουρα θα μεινετε ενθουσιασμενες.

Η Σκιαθος εχει παρα πολλες παραλιες ενώ η Σκοπελος ενω ειναι μεγαλυτερο νησι εχει πολυ λιγες, ετσι μου εχουν πει. Εντω μεταξυ φευγω στις 24 για τον γαμο της ξαδερφης μου στην Σκιαθο και ανυπομονω!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
05-04-09, 14:00
http://www.skopelosweb.gr/greek/villas.html

iro
16-04-09, 22:28
Μήπως έχουμε κάποια καλή ιδέα για διαμονή στη Σκόπελο; Ο,τιδήποτε έχετε από προσωπική εμπειρία.

Θα περιμένω - Ευχαριστώ!

Αντε βρε μανούλες - περνάει ο καιρός και δεν θα βρίσκω τίποτα η καψερή!

ANABELA
16-04-09, 22:57
σκοπελος ειναι οικογενειακη φαση!σκιαθος ειναι φοβερα.μια μικρη μυκονος βασικα.αν θελετε ησυχια σας προτεινω σκοπελο κ φυσικα να μεινετε στην χωρα ωστε να μπορειτε να τα εχετε ολα κοντα σας κ φυσικα το κεντρο υγειας!

καλες διακοπες!

politimi
17-04-09, 09:47
Εμείς το 2002 πήγαμε Αλλόνησο (πολύ όμορφα ειδικά η Χώρα- δεν εννοώ το Πατητήρι..) το 2003 Σκόπελο πολύ όμορφο νησί, πολύ πράσινο, πολύ ψάρι άμα ψαρεύετε αλλά και πολύ κουνούπι φίλε μου ! (όπως κατάλαβες θα μου μείνει αξέχαστο..)
Σίγουρα θα συμφωνήσω στο οτι είναι πιο οικογενειακό νησί απο την Σκιάθο που είναι η Μύκονος των Σποράδων όπως πολύ εύστοχα είπε και η φίλη soyzy . Θα μπορούσατε να μείνετε στον Στάφυλο που είναι πολύ κοντά στην Χώρα για να κάνετε καμμιά βολτίτσα το βράδυ. Απο τιμές δεν ξέρω πως είναι τώρα , τότε Ιούλιο σε πολύ ωραία και καινούργια πανσιον πρέπει να είχαμε δώσει γύρω στα 35-40? (Γιάννης Παλαιολόγος). Πολύ όμορφο νησί , κάποιες παραλίες είναι όπως Χαβάϊ .. δεν θυμάμαι ονόματα αν κοιτάξω το άλμπουμ θα τα θυμηθώ.Πάντως στην Γλώσσα (που είναι στην άλλη άκρη απο την Χώρα και 2ο λιμάνι του νησιού) είχαμε πιάσει κάτι Σπάρους αλλά κάτι Σπάρους άλλο πράμα..

Υ.Γ. Εσύ βέβαια Κατερίνα μου δεν ρώτησες που είχαμε καλή ψαριά αλλά για την μνήμη των αδικοχαμένων πεντανόστιμων ψαριών όφειλα να στο πώ!

νεφελη
13-05-09, 09:38
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, θα χρησιμοποιησω το δικο σου Κατερινα...
Θελουμε να παμε αρχες Σεπτεμβρη Σκιαθο. Δεν εχουμε παει ουτε εγω, ουτε ο αντρας μου κ θα εχουμε κ τη μικρη μαζι μας. Οποτε μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με οτι πληροφοριες εχετε για το νησι, τις μετακινησεις, τις παραλιες... Που ειναι καλυτερα να μενεις? Θελουμε καπου που να εχει κοσμο κ ζωη, γιατι ετσι κ αλλιως την ημερα θα ψιλογυρναμε κιολας...

maspir
13-05-09, 13:15
Λεμε να παμε οι 2 μας με τον αντρα μου μεσα ιουλιου για 5 μερες σκοπελο ή αλοννησο.ποιο θα προτιμουσατε?χρειαζεται αμαξι?

ANABELA
13-05-09, 23:17
λοιπον εχω παει σκοπελο κ ειναι φοβερα με καταπληκτικες παραλιες!εκει ναι χρειαζεται αμαξι για να γυρισετε το νησι.
αλλονησος ειναι πολυ πιο μικρο νησι ησυχο.δεν ξερω αν θα χρειαστειτε.μπορει κ να νοικιασετε μηχανακι.

Ntimi
13-05-09, 23:32
έχω πάει και στα δύο...φοβερές παραλίες. Χρειάζεστε αυτοκίνητο και για τα 2 νησιά.
αμα αποφασίσετε τελικά σε ποιο απο τα δύο πες μας για να σου προτείνουμε ταβερνάκια και παραλίες. Αχχχχχχχχ διακοπέςςςςςςςςςς.

ifi79
13-05-09, 23:33
Σκόπελο με τα 1000!!! Στους 3 καλύτερους προορισμούς στην Ελλάδα!
Οπωσδήποτε με αυτοκίνητο!

ΚατερίναΒ
14-05-09, 02:13
Η αλλόνησος δεν έχει πολλά να δεις, ενώ σκόπελο κάθε μέρα θα βλέπεις κάτι άλλο. Μπορείτε να μείνετε σκόπελο και να πάτε μονοήμερη αλλόνησο! Οπως και νάχει να περάσετε τέλεια!!!!!!!

Μίκα
14-05-09, 06:48
Η Αλλόνησος είναι ότι πρέπει για ξεκούραση και χαλάρωση. Υπέροχη, καταπράσινη, πεντακάθαρη (!) και μικρή. Μ' ένα μηχανάκι είστε εντάξει. Δεμ ξέρω τι είδους διακοπές θα κάνετε αλλά προτείνω το κάμπινγκ. Μεγάλο, με σκιές και...ιδιωτική παραλία!!

σημ. από εκεί "φέραμε" το μεγάλο

νεφελη
14-05-09, 08:51
Αλλονησο ειχα παει ως νεα κ ελευθερη κ σκυλοβαρεθηκα. δεν ειναι ασχημα σα νησι αλλα δεν εχεις πολλες επιλογες. Βεβαια τοτε ζητουσα αλλα πραγματα. Αν θες ηρεμια μονο...

STAUROULA
24-06-09, 23:20
Την Κυριακη φευγουμε και εχω αρχισει και σκεφτομαι διαφορα, ειναι οι πρωτες μας διακοπες με παιδι σε νησι και φοβαμαι.
σημερα πειγαμαι παιδιατρο για εμβολιο και εχει και λιγο βηχα και θα κανουμε σπρει για μια εβδομαδα και μου ειπε η παιδιατρος οτι το νησι δεν εχει παιδιατρο ενα κεντρο υγειας μονο και μου ειπε να παρουμε μαζι και μια ενεση κορτιζονης για καλο και για κακο μην τον τσιμπηση καμμια μελισσα γιατι ειναι αλεργικος και απο εκεινη την ωρα με εχουν πιασει φοβιες και αν αρρωστηση τι κανουμε που παμε πως φευγουμε απο εκει με ενα πλοιο την ημερα και αν ανεβασει πυρετο και χιλια αν....
θα κατσουμε 8 μερες και αν βαρεθουμε.... με τον αντρα μου σε νησι δεν εχουμε παει ποτε πανω απο 5 μερες....
στο ιατρειο ενα παιδακι που ηταν μετα απο εμας μαλλον ειχε οστρακια και αν κολλησαμε..

δεν μπορω σας λεω τα χω παιξει προσπαθω να χαλαρωσω και δεν μπορω μεχρι και να το ακυρωσω σκεφτομαι και λεω συνεχεια γιατι δεν κλεισαμε στην Σκιαθο που εχει και γιατρους και αεροδρομιο

please βοηθηστε με να χαλαρωσω γιατι μου εχει χαλασει ολη μου η διαθεση και μουρμουραω και στον αντρα μου συνεχεια......

σας ευχαριστω που με ακουσατε, φιλια

Ηλιάννα
25-06-09, 00:05
Χαλαααααρωσε.....:p
Αν και αν και αν!
ΟΛΑ θα πανε καλα!
Καλες διακοπες

Maya
25-06-09, 01:01
Γιατί να συμβούν όλα αυτά τα κακά πράγματα? Είναι τέλεια η Σκόπελος, ωραίο νησί για παιδί, και έχουν μεγαλώσει ένα σωρό παιδιά εκεί. Δεν μπορεί να μείνει το δικό σου 8 μέρες?:wink: Να περάσετε ωραία!

Mirka
25-06-09, 03:12
Καλα να περασετε!
Ζηλευω......
Αντε ποτε να ερθει κι η σειρα μας!!!
Κι ολα θα πανε καλα και θα εχεις τις πιο ομορφες αναμνησεις....

ELISA
25-06-09, 08:35
Μωρέ, σε καταλαβαίνω... αλλά, δεν ξεκινάμε ποτέ τις διακοπές μας σκεπτόμενοι ότι ίσως κάτι κακό θα συμβεί. Ξεκίνα με καλή διάθεση και θα δεις ότι όλα θα πάνε τέλεια! Είναι πολύ σημαντικές οι πρώτες διακοπές με το παιδί σου. Μετά από χρόνια, θα τις θυμάσαι με νοσταλγία... αλλά και για το μωρό, είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη.
Η Maya έχει δίκιο. Ξέρεις πόσα παιδάκια μεγαλώνουν στην Σκόπελο και ξέρεις πόσα παιδάκια θα πάνε στη Σκόπελο διακοπές??? Θα περάσετε τέλεια !!!:grin:

STAUROULA
25-06-09, 10:23
Κοριτσια καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησης ειναι μωρε που ο μικρος απο το Πασχα δεν λεει να γινει καλα περασαμε οστρακια, αμυγδαλιτιδα, ωτιτιδα, βροχιτιδα και τωρα παλι βυχει και για αυτο με πιανουν ανασφαλειες παλι κινητο φαρμακειο θα μαστε...

αχ ελπιζω να περασουμε καλα γιατι τελευταια ολο νευρα ειμαι........

barbie2000
25-06-09, 10:26
Καλά να περάσετε!
Υπέροχα στην Σκόπελο!!!!!! Πάρα πολύ ωραίες παραλίες.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
25-06-09, 10:40
STAUROULA, κούλαρε κορίτσι μου και σκέψου θετικά. Αν τα σκέφτεσαι όλα ασχημα κάτι θα συμβεί. Αν είναι να πάτε διακοπές και από τώρα να σου βγαίνουν ξυνές ποιο το νόημα;
Μεγάλο παιδί είναι το παιδί σου, δε θα πάθει τίποτα και μάλιστα θα περάσει και πολύ όμορφα γιατί θα είναι συνέχεια με τη μαμα και το μπαμπά, θα είναι διακοπές. Τίποτα δε θα του χαλάσει τις διακοπές γιατί δε θα το αφήσει.
Και γω Σκόπελο θα πάω, περιμένω προτάσεις για παραλίες, φαγητό ή ότι άλλο σου έκανε εντύπωση . ο.κ.;
Τυχερούλα φευγεις!!!!!!!!!!!!

mselini
25-06-09, 11:35
Σταυρούλα θα περάσετε τέλεια!
Μην φοβάσαι ! Θα δεις ότι το θαλασσινό αεράκι θα κάνει καλό στον μικρό και θα του περάσει και ο βήχας.
Εμείς η Ελληνίδες μάνες όλο ανησυχίες είμαστε.
Αναρωτιέμαι πόσο χαλαρές είναι η Γερμανίδες, Ιταλίδες και οι Σκανδιναβές που όχι μόνο έρχονται με τα μωρά τους (πολλές φορές και 3 - 4 μηνών) σε μία ξένη χώρα αλλά επιλέγουν και διάφορα νησάκια της άγονης γραμμής για τις διακοπές τους. Αυτές δεν αγχώνονται ρε κορίτσια;

DALIA
25-06-09, 11:43
Αναρωτιέμαι πόσο χαλαρές είναι η Γερμανίδες, Ιταλίδες και οι Σκανδιναβές που όχι μόνο έρχονται με τα μωρά τους (πολλές φορές και 3 - 4 μηνών) σε μία ξένη χώρα αλλά επιλέγουν και διάφορα νησάκια της άγονης γραμμής για τις διακοπές τους. Αυτές δεν αγχώνονται ρε κορίτσια;

mselini μου εγώ είμαι Ελληνίδα αλλά λειτουργώ όπως και αυτές δεν αγχώνομαι καθόλου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τον λατρεύω...

STAURYLA βάλε στο μυαλό σου ότι τιποτα δεν πρόκειται να συμβεί και ότι και να συμβεί κάτι θα αντιμετωπιστεί...έτσι και αλλιώς βρε κοριτσάκι μου η αλήθεια είναι αυτή, μιλάμε για πιθανότητες απιροελάχιστες...

πέρυσι το καλοκαίρι πήγαμε Πάρο ο μικρός έπαθε σταφυλόκοκο, πάμε στο κέντρο υγείας και είχε μόνο κάτι μαθητευόμενους άσχετους...πήρα τον παιδίατρο μου του έκανα την αγωγή που μου είπε και όλα οκ...ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΑ και ο μικρός όλο για την Πάτο μιλάει...

katerina25
25-06-09, 14:42
Βρε κορίτσι, όπως σου είπαν όλοι, δεν θα πας στο φεγγάρι, στην Σκόπελο θα πας. Χαλάρωσε! Έχει και μόνιμους κατοίκους εκεί που αρρωσταίνουν!
Τίποτα δεν θα γίνει κι ΑΝ γινει κάτι αντιμετωπίζεται. Don't panic!!

STAUROULA
07-07-09, 12:47
και περασαμε τελεια, οποιος θελει πληροφοριες για το νησι μπορω να του πω τα παντα που να παει για μπανιο για καφε για φαγητο οτι θελετε.

κριμα που γυρισαμε ηταν υπεροχα και πειγαμε και μια μερα Αλλονησο ο μικρος ξετρελαθηκε ολο το νησι μονο οικογενειες πολυ φιλικοι ολοι ηταν τελεια

zwitsa
07-07-09, 13:22
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ.ΕΜΕΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 17-22/7 ΣΚΟΠΕΛΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΔΩΜΑΤΙΑ ΣΤΗ ΜΗΛΙΑ,ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΚΕΙ.ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ,ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ.ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ,ΤΑΒΕΡΝΑΚΙΑ..ΚΛΠ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

stellast
07-07-09, 13:45
πες μας πληροφοριες και εμεις αυγουστο σκοπελο θα παμε

STAUROULA
07-07-09, 14:13
Λοιπον ξεκιναω

για μπανιο : για εμενα μακραν καλυτερη και ιδανικη για παιδια ειναι η παραλια στον Σταφυλο απιστευτη, εχει και ξαπλωστρες οποτε δεν κουβαλας χιλια διο σιμπραγκαλα μαζι ειναι πολυ ψιλο χαλικακι ειναι πεντακαθαρη, απλα υπεροχη εμεις καθισαμε 8 ημερες τις 4 εκει πειγαμε για μπανιο
στην Μηλια πειγαμε δεν ξετρελαθηκα γιατι ειναι σχετικα μικρη παραλια και μαζευει πολυ κοσμο εχει γινει γνωστη και απο την ταινια εμεις πειγαμε ειδαμε φυγαμε,πρεπει να ειναι ωραια αλλα μαζευει τοσο κοσμο και ψιλοξενερωνεις μετα πειγαμε στην Καστανι ωραια δεν λεω αλλα ειχε κυματακι και δεν ευχαριστηθηκαμε εκει ειχε και κατι σφιγκες και φυγαμε σχετικα γρηγορα, μια λλα παραλια που πειγαμε ειναι στον Πανορμο εκει ο μικρος για εναν περιεργο λογο ξετρελαθηκε εμενα αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι ειχε πολλες πετρες κοτρονες δεν μπορουσα να περπατισω χωρις παντοφλα τανερα ωραια μονο η πετρα ηταν το θεμα.
γενικα η γνωμη μου για παραλιες ειναι σταφυλος μακραν η πιο ωραια( δεν πιανει κυμα σχεδον ποτε),Λιμνοναρι (μικρη παραλια σαν κολπιγκος δεν πανε πολυ και ειναι ομορφα) τωρα για τις αλλες παραλιες Ελιος και Χοβολο οσοι μηνουν χωρα ειναι αρκετα μακρια και εχει και στροφες αλλα ειναι ωραια εχει και κατι μικτους κολπισκους ερημηκους αλλα εχει σκαρφαλομα οσοι αντεχουν να κουβαλανε παιδια να πανε εμενα ο συζηγος μου εβγαλε κοκκινη καρτα μονοι μου πηγα σε μια.

STAUROULA
07-07-09, 14:26
για φαγητο στον Σταφυλο εχει μια ταβερνα ακριβως πανω απο την θαλασσα καλη ηταν μια φορα να πατε στον Πανορμο εχει 3 ταβερνες κολλητα και μια σε μια ακρη να πατε σε αυτην που ειναι στην ακρη θα την δειτε ειναι στο τελος της παραλιας οι αλλες δεν αξιζουν στην Χωρα μετα απο 1 αποτυχημενη προσπαθεια βρικαμε μια με τελοιο φαγητο και μαγειρευτο λεγετε τα κυματα ειναι στο δημαρχει κοντα η τελευταια ταβερνα εκει που τελειωνη το λιμανι σχετικα διπλα στην εκλησια που φενεται απο το λιμανι την εχει ενας πατερας με τους 4 γιους του εχει φρεσκο ψαρι και πολυ καλη εξυπηρετηση εμεις εκει μειναμε πολυ ευχαριστημενη και αλλη μια καλα ειναι η Τερψη λιγο πριν φτασεις στον Σταφυλο αυτη ανοιγει ομως μετα τις 8 το βραδυ και για ψαρι εχει φρεσκο στον Αγνωντα αλλα και στην ταβερνουλα στο Λιμνοναρι

Για καφε εχει μια μπροστα στο λιμανι πολυ μεγαλη θα την δειτε εχει κατι περιεργα καθισματα που ξετρελενουν μικρους και μεγαλους πολυ ωραιο παγωτο και απιστευτο σουφλε σοκολατας, ο Γκικας σαν φουρνος ειναι πολυ καλος εχει μεγαλη ποικιλια σε σαντουιτσ και τυροπιτοειδη και για λουκουμαδεσ οπσδηποτε στην Αμβροσια α π ι σ τ ε υ τ ο ι απλα
οι τιμες εμας μας φανηκας καλες οχι πολυ ακριβα .

STAUROULA
07-07-09, 14:34
εχει πονυ στο λιμανι που κανους βολτιτσες τα μικρουλια με 5 ευρω και αμαξες με 15 ευρω( δεν αξιζει καλυτερα τα πονυ) εμενα ο μικρος αν και ξετρελαθηκε δεν ανεβενε με τιποτα φοβοταν ειναι και μικρουλης απλα τα βλεπαμε να πειγαινουν περα δωθε,

εχει παιδικη χαρα στο λιμανι και στην Γλωσσα

εμεις κανεμε και την εκδομη που ειναι για Αλοννησο εχει 2-3 καραβακια που την κανουν με 20 ευρω το ατομο τα μικρα δωρεαν ωραια περασαμε η αλλονησος η παλια χωρα απλα απιστευτη απλα ο μικρος κουραστηκε πολυ αν κοιμουνται ευκολα τα μικρα σας να την κανετε αλλιως θα ταλαιπωρηθουν μην σας ξεγελασουν με το οτι θα δειτε δελφινια δεν βλεπεις παντα

εχω και τηλεφωνο παιδιατρου για οσες θελουν το στελνω με πμ, αυτον εχει ολο το νησι και ακουσα τα καλυτερα ερχεται μια φορα την ημερα απο Σκιαθο.

οτι αλλο θελετε ρωτηστε με

να περασετε καλα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
07-07-09, 15:01
STAUROULA, θέλω το τηλ του παιδίατρου (αχρείαστος να΄ναι). Αλήθεια οι δρόμοι πως είναι; Σφήγκες βρήκατε μόνο στην παραλία που είπες ή έχει γενικώς; Πόση ώρα ήταν για Αλλόνησο; Σας άφησε σε κάποια παραλία το καραβάκι ή μετά πρέπει να πας μόνη σου; 20Ε είναι πηγενελα;

Άντε και του χρόνου με υγεία (είδες που φοβόσουν άδικα;) . Δε σου λέω καλό χειμώνα, είναι νωρίς ακόμα!

STAUROULA
07-07-09, 15:26
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 το τηλ στο στελνω με πμ, οι δρομοι ειναι πολυ καλη με ασφαλτο μονο χωμα ειχε στο δρομακι που κατεβαινεις για τις παραλιες καστανι και μηλια.
για Αλλονησο εχει προγραμμα σε παει πρωτα στο λιμανι της Αλοννησου σε αφηνη 2 ωρες και αν θες πας στην παλια χωρα που ειναι 8 λεπτα με το λεωφορειο(εχουν πουλμαν να σε πανε αν θες με 4 ευρω πειγαινε ελα) μετα σε πανε σε μια παραλια για μπανιο μετα σε ενα αλλο μερος για φαγητο και τελος στην μπλε σπηλια για φωτοφραφιες (τιποτα φοβερο) και γυρω απο το θαλλασιο παρκο για να δεις αν εχει δελφινια και φωκιες (ειδικα φωκιες πολυ σπανια) κια μετα γυρνας. τα 20 ευρω ειναι πειγαινε ελα το ατομο.

σφηκες εμεις ειδαμε μονο σε εκεινοι την παραλια πουθενα αλλου, αν και εγω ειχα παρει και μια ενεση κορτιζινης μαζι για τον μικρο για καλο και για κακο γιατι ειναι και αλλεργικος ο μικρος

α ξεχασα εχει 3 με 4 φαρμακεια στην χωρα και ειναι ανοιχτα μεχρι τις 11 το βραδυ.

να περασεις καλα

stiliani
07-07-09, 15:27
Αχ παιδιά έχω πάει και εγώ Σκόπελο. Ήταν οι πρώτες διακοπές όταν γνώρισα τον άντρα μου. Δεν μας είχε μιλήσει κανείς για αυτό το νησί, τυχαία το επιλέξαμε. Θυμάμαι έντονα την απόλυτη ηρεμία, που έβγαινα το πρωί στο μπαλκόνι και έβλεπα την απερίγραπτη θέα. Έχει πάρα πολλά δέντρα, μιλάμε για απίστευτη βλάστηση, τα δέντρα φτάνουν μέχρι τις παραλίες. Είχα πει τότε στον άντρα μου όταν ποτέ κάνουμε παιδί να ξαναπάμε. Είναι άκρως οικογενειακό νησί, πας μόνο για ξεκούραση. Επίσης είχε και πολύ λογικές τιμές. Έχει και άμαξες που σε πάνε βόλτα. Τέλεια.

ALIKOYLA
08-07-09, 11:08
θελω κι εγω το τηλεφωνο του παιδιατρου,για καλο και κακο.χαρηκα που λες οτι ηταν ωραια.το λιμανι εχει για να περπατησεις δρομακια ?αν εχει κοσμο τον αυγουστο θα μπορουμε να κουνηθουμε?παρκινγκ στη χωρα?

maria
10-07-09, 12:22
Θα ήθελα και εγώ το τηλέφωνο του παιδιάτρου.. Κλέισαμε και εμείς να πάμε στη Σκόπελο 17-28 Αυγούστου

Ε1976
10-07-09, 13:24
κι εγω το θελω το τηλεφωνο της παιδιατρου....
Εχουμε κλεισει να παμε απο 4 Αυγουστου-13 Αυγουστου.

STAUROULA
10-07-09, 15:30
ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΠΜ, ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΔΡΟΜΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ

mselini
13-07-09, 13:23
mselini μου εγώ είμαι Ελληνίδα αλλά λειτουργώ όπως και αυτές δεν αγχώνομαι καθόλου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τον λατρεύω...

STAURYLA βάλε στο μυαλό σου ότι τιποτα δεν πρόκειται να συμβεί και ότι και να συμβεί κάτι θα αντιμετωπιστεί...έτσι και αλλιώς βρε κοριτσάκι μου η αλήθεια είναι αυτή, μιλάμε για πιθανότητες απιροελάχιστες...

πέρυσι το καλοκαίρι πήγαμε Πάρο ο μικρός έπαθε σταφυλόκοκο, πάμε στο κέντρο υγείας και είχε μόνο κάτι μαθητευόμενους άσχετους...πήρα τον παιδίατρο μου του έκανα την αγωγή που μου είπε και όλα οκ...ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΑ και ο μικρός όλο για την Πάτο μιλάει...

Και εγώ Ντάλια μου στη ίδια κατηγορία με εσένα ανήκω και εγώ. Το ερώτημά μου για τις Ευρωπαίες μανούλες ήταν ρητορικό;-)
Εμείς φεύγουμε σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο και δεν ανησυχώ καθόλου.
Όπως λες και εσύ όλα αντιμετωπίζονται.

mselini
13-07-09, 13:27
Είδες Σταυρούλα που δεν έπρεπε να ανησυχείς;
Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά.
Με υγεία τα μπανάκια σας !

resident
13-07-09, 13:42
STAUROULA,μπορεις να γραψεις απο πού πηρατε πλοιο και ποσο κοστισε; περυσι μια φιλικη οικογενεια σκεφτοταν να πανε κι εβγαινε,οπως μας ειπαν, περιπου 400 ευρω για αυτοκινητο και τεσσερα ατομα(μεταβαση κι επιστροφη).Ετσι ειναι;

STAUROULA
13-07-09, 15:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ναι τα εισητηρια ειναι λιγο ακριβα αλλα εχουν διαφορες οι εταιριες μεταξυ τους δλδ:

εμας μας κοστισε με hellenic seaways (τωρα εγινε anek) με το hidhspeed 1 απο αγ. κωνσταντινο 40 ευρω το ατομο ο μικρος δεν πληρωσε και 90 αυτοκινητο και για να γυρισουμε προσεχε απο το αλλο λιμανι της σκοπελου την Γλωσσα με την ιδια εταιρια 30 ευρω το ατομο και 80 το αυτοκινητο πιο φτηνα δλδ παρολου που ειναι κοροιδια εμεις τα ειχαμε κλεισει απο Αθηνα τα εισητηρια και στο πρακτορειο για το γυρισμο μου ειχαν βγαλει για Κυριακη απογευμα να γυρισω απο Σκοπελο μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει αλλο δρομολογιο και στην Σκοπελο ετυχε και ειδα σε ενα ταξιδιωτικο που ειχε αναρτημενα τα δρομολογια οτι εχει για την ιδια μερα με την ιδια εταιρια πρωινο δρομολογιο αλλα απο το αλλο λιμανι και τα αλλαξα εκει, βεβαι εχασα 30 ευρω αλλα θελαμε να φυγουμε πρωι για να μην ταλαιπωρησουμε τον μικρο.

απο οτι εμαθα τα πλοια απο Βολο ειναι πιο φτηνα αλλα προσοχη να ρωτατε και για Γλωσσα ειναι πιο οικονομικα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
14-07-09, 10:12
Καί από Κύμη Ευβοιας είναι μισή τιμή, δηλ το αμάξι 55ε. Εχει όμως μόνο Τρίτη και Πεμπτη. Εγώ την πάτησα γιατί έκλεισα από εργατική εστία το ξενοδοχείο Παρασκευη με Παρασκευη, δεν είχε κενό άλλες μέρες για 4κλινο και έτσι αναγκαστικά δε μπορούσα να πάω από Κύμη. Αν μπείτε skopelosweb.gr θα δείτε πληροφορίες και τηλέφωνα και από Κύμη και από τα άλλα λιμάνια. Ετσι πλήρωσα για είσητήρια τις τιμές που γραφει η STAUROULA από Αγ. Κων/νο (άτομο 44, αμαξι 90), ενώ επιστροφή από Βόλο (τα δρομολόγια για Αγ. Κων/νο δε βολευανε) λίγο πιο φτηνά. Τα εισητήρια είναι πράγματι ακριβά!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
27-07-09, 14:03
Είναι αυτές τις μέρες μία συναδελφός μου στη Σκόπελο, της τη πρότεινα εγώ κιόλας, και έχει απογοητευτεί πλήρως. Μου είπε για πολλές σφήγκες, παντου!. Οι παραλίες είναι απαίσιες όλο κοφτερό χαλίκι και κοτρώνες και βαθαίνουν στο μισό μέτρο, ο Αγνώντας γεμάτος αχινούς, για τίποτα με παιδιά. Δε μπορείς να πας με το αμάξι μέχρι την παραλία. Αν πας (σε ελάχιστες από αυτές) πληρώνεις και σα βλάκας στάθμευση. Μου πε ότι ολόκληρο νησί δεν έχει μια παραλία όμορφη, κρίμα τη διαφήμιση.
Σας παρακαλώ πείτε μου εσείς που έχετε πάει, έτσι είναι; Ποια παραλία προτείνετε πιο πολύ για παιδιά;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
28-07-09, 10:18
Είναι αυτές τις μέρες μία συναδελφός μου στη Σκόπελο, της τη πρότεινα εγώ κιόλας, και έχει απογοητευτεί πλήρως. Μου είπε για πολλές σφήγκες, παντου!. Οι παραλίες είναι απαίσιες όλο κοφτερό χαλίκι και κοτρώνες και βαθαίνουν στο μισό μέτρο, ο Αγνώντας γεμάτος αχινούς, για τίποτα με παιδιά. Δε μπορείς να πας με το αμάξι μέχρι την παραλία. Αν πας (σε ελάχιστες από αυτές) πληρώνεις και σα βλάκας στάθμευση. Μου πε ότι ολόκληρο νησί δεν έχει μια παραλία όμορφη, κρίμα τη διαφήμιση.
Σας παρακαλώ πείτε μου εσείς που έχετε πάει, έτσι είναι; Ποια παραλία προτείνετε πιο πολύ για παιδιά;

Καμία απάντηση; Αρχίζω να φοβάμαι!

STAUROULA
28-07-09, 11:48
καλημερα κοιτα ολα ειναι σχετικα εμενα μ αρεσε εγω πηγα νωρις και δεν ειδα σφιγγες στον Αγνωντα δεν πηγα για μπανιο αλλα για φαγητο για εμενα καλυτερη παραλια και για παιδια ηταν ο Σταφυλος εμεις δεν πληρωναμε παρκινγκ αλλα την τελευταια ημερα που πηγαμε για μπανιο στο παρκινγκ που το βαλαμε (ενα εχει) μου ειπε ο αντρας μου οτι πληρωσε μαλλον τον Ιουλιο και τον Αυγουστο το βαλανε για να βγαλουνε αλλα εχει και να παρκαρεις και απεξω αλλα να πατε νωρις μετα θα περπατησης λιγο,

στην Μηλια και στην Καστανη εχει χωματοδρομο και κατηφορα και κει παρκαρεις και μετα με τα ποδια καλα μην φανταζεσε και την τρελη αποσταση κανα 5λεπτο το πολυ.

δεν αρεσουν σε ολους τα ιδια μην τρελενεσαι θα περασετε μια χαρα ειναι ο καθενας τη ζηταει απο ενα νησι εσενα μπορει να σου αρεσουν πραγματα που εμενα δεν μου αρεσαν η στην συναδελφο σου και το αντιθετο θα περασετε τελεια μην αγχωνεσε.

και εμενα πχ δεν μου αρεσε στην Αμοργο που ειχα παει και αλλοι την ειχαν βρει τελεια.. ολα ειναι σχετικα...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
28-07-09, 12:20
STAUROULA σ΄ευχαριστώ. Προσπαθώ να το δώ πιο ψύχραιμα, δε μπορεί ολόκληρο νησί να μην έχει έστω μια καλή παραλία! Ελπίζω να μη καταλήξουμε στο τέλος στην πισινα του ξενοδοχείου. Θα πάω και όταν γυρίσω θα σας πω και τη δική μου γνώμη χωρίς σάλτσες. Ολα είναι σχετικά όπως λες STAUROULA!

ALIKOYLA
17-08-09, 13:17
παρασκευη δεν ξερω αν γυρισες.αν σε προλαβω εχω να σου πω τα εξης.σφιγγες εχει παντου,οχι υπερβολικα αλλα εχει.στην παραλια δεν μπορεις να κανεις κατι απλα να εχεις μαζι σου fenistil ή fucidin.στις ταβερνες μπορεις να τους λες να καινε λιγο καφε για να τις διωχνει.εμενα το καναν απο μονοι τους μολις εβλεπαν τη μικρη.κατα ταλλα εμας μας αρεσε πολυ το νησι,πολυ ωραιες παραλιες,καθαρα νερα και πολυ χωρος για περπατημα το βραδακι.μετανιωσαμε που δεν ειχαμε παρει το ποδηλατακι της μικρης.το μονο μειον δυσκολο παρκαρισμα.

ALIKOYLA
17-08-09, 13:19
α και τα πλοια της ανεκ χαλια,μεγαλη καθυστερηση και ταλαιπωρια και πανακριβα.τα πηρα παλι που το θυμηθηκα.......................

ditop
19-08-09, 10:46
οντος το πλοιο ειναι ακριβω. ευτυχώς δεν πληρωνουν τα διδυμα γιατι αλλιως ... τρια ατομα και αυτοκινητο (θα παρουμε αναγκαστικα το μικρό γιατι εχει 80 ευρω διαφορα απο το μεγαλο) 230 ευρω.

stellast
26-08-09, 09:38
γυρισαμε και εμεις απο Σκοπελο παρα πολυ ωραιο νησι με ωραιες παραλιες το μονο προβλημα οι σφιγγες , οι οποιες οπως μας ενημερωσαν εμφανιζονται Αυγουστο οποτε αν θελει κανεις να παει ας προτιμησει αλλον μηνα.

ioannanip
26-08-09, 13:46
Είχα πάει στη Σκόπελο το 2007. Όταν είχαμε πάει εμείς, είχε βρέξει λίγο πριν και έτσι δεν αντιμετωπίσαμε σοβαρό πρόβλημα με τις σφίγγες. Μας είπαν οι κάτοικοι, πως όταν βρέχει δεν έχει πολλές σφίγγες. Όποτε παρακαλάτε για βροχή...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
31-08-09, 12:09
ALIKOYLA ευχαριστώ για την απάντηση αν και δε με πρόλαβες!
Να σας πω λοιπόν εντυπώσεις από Σκόπελο.
Από παραλίες αυτές που άξιζαν ( κατά τη γνώμη μου πάντα) ήταν 1) ΚΑΣΤΑΝΙ, 2) ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ 3)ΧΟΒΟΛΟΣ.
Οι Μηλιές και ο Στάφυλος παρά την πολύ διαφήμιση, υπερβολική θα έλεγα, δεν άξιζαν. Βέβαια και οι 3 παραλίες που σας ανέφερα δεν είναι οργανωμένες, δεν έχουν δλδ ξαπλώστρες και καντίνες και ίσως γι΄αυτό δε τις διαφημίζουν.
Στο ΚΑΣΤΑΝΙ αν έχεις τζιπ πάς μέχρι την παραλία.
Στον ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ και τζιπ να έχεις το αφήνεις, για να πάς στην παραλία κατεβαινεις σκαλιά.
Στον ΧΟΒΟΛΟ παρκάρεις το αμάξι στο Νέο Κλήμα και μετά περπατάς γιαλό γιαλό κανα 10΄, δεν είναι κουραση.
Για τις σφήγκες εμείς πήραμε Ελληνικό καφέ και τον καίγαμε στις παραλίες οπότε όλα καλά. Μία σφήκα τσίμπησε τη μικρή μου αλλά με το ειδικό στικ σε 2΄όλα καλά.
Γενικά δεν απογοητευτηκα από τη Σκόπελο. Αν θέλετε λεπτομέριες για κάτι, στη διάθεσή σας!

elieva
02-09-09, 11:11
Kalimera sas, tha pame kai emeis skopelo twra septemvri me moro 2,5 minwn. Nomizete einai asfales? mou eipan yparxei paidiatros kapies meres tin evdomada pou omws menei skiatho. exete onoma kai tilefono kapoiou paidiatrou pou menei ekei? efxaristo!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
02-09-09, 11:28
Δε νομίζω να σου συμβεί τίποτα αλλά αφου θα είσαι με τόσο μικρό μωρό γιατί δε πας Σκιάθο που είναι πιο οργανωμένο νησί, πιο κοντά (λιγότερη ταλαιπωρία) και έχει και αεροδρόμιο;

elieva
02-09-09, 12:37
Exeis dikio alla exoume paei skiatho kai o andras mou thelei na paei kapou allou. Tha doume giati egw san oles tis nees miteres exw anxos!

marianna123
16-05-10, 12:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΧΡΟΝΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ. ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

kiriaki76
07-04-11, 14:17
γεια σας,εχουμε σκοπο να παμε το καλοκαιρι.εχετε παει???
ξερεις καποιος να μας προτεινει που να παμε??:D και φυσικα θα εχουμε και τα παιδακια μας μαζι;)

zouzounel
07-04-11, 14:20
edit admin (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=25202)
εξαιτίας συγχώνευσης

Nantia
07-04-11, 14:24
γεια σου κουλα,

Πηγα το καλοκαιρι που μας περασε με την κορη μου και περασαμε τελεια. Εμεις μειναμε σε ξενοδοχειο μεσα στην χωρα. Δεν ειχαμε κανενα προβλημα γιατι ολα μεσα στα ποδια μας ηταν και στο κεντρο εχει και μια τεραστια παιδικη χαρα ολο εκει θα ειστε το βραδακι (χαχα).

Εγω δεν ειχα παρει αυτοκινητο μαζι μου και οι μετακινησεις μας γινοταν με το λεωφορειο της γραμμης και ηταν μια χαρα.

Προσοχη μονο το νησι εχει παρα μα παρα μα παρα πολλες μελισσες.....

asnd.80
07-04-11, 14:29
γεια σας,εχουμε σκοπο να παμε το καλοκαιρι.εχετε παει???
ξερεις καποιος να μας προτεινει που να παμε??:D και φυσικα θα εχουμε και τα παιδακια μας μαζι;)

Η Σκοπελος ειναι παρα πολυ ωραια κ ενδεικνυται για οικογενειακες διακοπες!Θελει μονο προσοχη γιατι εχει παρα πολλες σφιγγες:(.Εμεις καιγαμε ελληνικο καφε για να μην πλησιαζουν!!

SPORIDIO
07-04-11, 14:31
γεια σου κουλα,

Πηγα το καλοκαιρι που μας περασε με την κορη μου και περασαμε τελεια. Εμεις μειναμε σε ξενοδοχειο μεσα στην χωρα. Δεν ειχαμε κανενα προβλημα γιατι ολα μεσα στα ποδια μας ηταν και στο κεντρο εχει και μια τεραστια παιδικη χαρα ολο εκει θα ειστε το βραδακι (χαχα).

Εγω δεν ειχα παρει αυτοκινητο μαζι μου και οι μετακινησεις μας γινοταν με το λεωφορειο της γραμμης και ηταν μια χαρα.

Προσοχη μονο το νησι εχει παρα μα παρα μα παρα πολλες μελισσες.....

Οντως αυτο με τις μελισσες ηταν προβλημα μεγαλο πολλες φορες αναγκαστικα να φυγω απο παραλια ολες πανω μου!! λες κ ειχα μελι εγω ειχα μεινει λιγο εξω απο την χωρα 30 λεπτα περιπου με το λεωφοριο σε ενα πολυ ομορφο ξενοδοχειο 4 λεπτα απο την θαλασσα με τα ποδια κ με καλες τιμες δεν το θυμαμαι απεξω ομως τωρα πρεπει να ψαξω ν αβρω στα πραγματα μου κατα ταλλα εχει πανεμορφες παραλιες κ μερη το προβλημα ειναι οτι μετα τις 12 το βραδυ δεν εχει συγκοινωνιες

kiriaki76
07-04-11, 14:57
γεια σου κουλα,

Προσοχη μονο το νησι εχει παρα μα παρα μα παρα πολλες μελισσες..... να σε καλα!! ναι τωρα διαβαζα τα αλλα ποστ....αυτο με της μελλισεςδεν μουυυυ αρεσε καθολουυυυυυ:-oθα δω...ασε που διαβαζω οτι με το αμαξι ειναι ακριβα/...μαλλον κανα πηλιο θα προτιμησω.....

Giotako
09-04-11, 17:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ,ΕΜΕΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 20ΙΟΥΝΙΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΚΙΑΘΟ,ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ?ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΜΑΖΙ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ 19ΜΗΝΩΝ ΤΟΤΕ,ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

sissy
09-04-11, 20:00
Είχα πάει με τον άντρα μου πρίν 5 χρόνια δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει από τότε. Σκεφτόμαστε να πάμε και φέτος με το μικρό μας για λίγες μέρες. Είναι καταπράσινο νησί, με υπέροχες παραλίες(και πολυσύχναστες και ερημικές) και κοντινές αποστάσεις.

Μαρια1979
30-04-11, 22:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ,ΕΜΕΙΣ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 20ΙΟΥΝΙΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΚΙΑΘΟ,ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ?ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΜΑΖΙ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ 19ΜΗΝΩΝ ΤΟΤΕ,ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!
μεναμε στο κεντρο και ηταν ολα υπεροχα... το φαγητο, ο καιρος....
πηραμε μηχανακι....
τελειες, μαγευτικες οοολες οι παραλιες,... ολες οργανωμενες,... πιο ωραια ειναι του βρωμολιμνου.... αλλα ολες τελειες!

προτιμησε να μενεις στο κεντρο...
να παρεις το πλοιαρακι για γυρο του νησιου, αξιζει...
αν θες πας και διπλα στην σκοπελο...
πολυ καλος ο κοσμος...

υπαρχουν μελισσες, αλλα ακακες εντελως!

οοοτι πρεπει για οικογενειακες διακοπες!
φυσικα και θα παμε ξανα στην σκιαθο... στο μελλον!

οτι αλλο θες να με ρωτησεις, καλυτερα στειλε μου πμ γιατι δεν μπαινω μεσα συχνα!

να πατε σκιαθο χωρις καμια σκεψη και θα με θυμηθεις!(να πιεις και στην υγεια μου ε!

ANDREOULIS
08-03-12, 12:27
Κοριτσια θα ηθελα τα φωτα σας σκεφτομαστε το καλοκαιρι
για ταξιδι και θα θελαμε να παρουμε και το 3 χρονων αγορακι
μας .Ακουσαμε τα καλυτερα για Σκιαθο αν και πολυ τσιπιμενες
η τιμες .
Εχει παει καμια απο εσας με μωρο ???? Πεστε μου της εντυπωσεις σας
και λεπτομερεις .

ΣΤΕΓΙΑ
08-03-12, 13:03
Εμείς πήγαμε πέρσι Σκόπελο 15 μέρες με τον 18 μηνών γιό μας....Εσείς γιατί ΟΧΙ?
Με το καλό φέτος να πάτε και να κάνετε πολλές πολλές βουτιές και για εμάς που δε θα μπορέσουμε να πάμε κάπου θα έχουμε την κορούλα μας.....

mimika2011
08-03-12, 13:14
Πάμε Σκιάθο κάθε χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια!Την θεωρούμε σχεδόν το χωριό μας!!!Εχει πάρα πολύ κοντινες αποστάσεις, απίστευτες παραλίες και το καλό είναι οτι σε πολύ κοντινή απόσταση συνδιάζει τα πάντα!!!Εχει και ακριβά ξενοδοχεία, αλλά και πολύ καλά οικονομικά, μπορεις να φας και σε πολυτελές εστιατόριο, αλλά και σε ταβερνακι πλαι στο κύμα, έχει κλάμπ, αλλά και ¨οικογενειακές¨καφετέριες! Πέρυσι τον Ιούνιο είναμε πάει με την 5 μηνών κορούλα μας και δεν ταλαιπωρηθήκαμε λεπτό!Απλά λίγο θέμα είναι το καράβι από την ραφήνα και τα λίγα δρομολόγια (πχ εμας έφευγε μόνο κάθε απόγευμα στις 6 και γιαυτό αναγκαστήκαμε να πληρώσουμε κάποια εξτρα χρήματα για να έχουμε το μωράκι στο δωμάτιο μέχρι τότε). Και οκ, οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες, αλλά μπορείς με μια καλή οργάνωση να κινηθείς έξυπνα

ANDREOULIS
09-03-12, 08:55
Σας ευχαριστω κοριτσια για της απαντησεις σας.
Κοιτα δεν εχω προβλημα στο οτι θα παρω το μωρο μου μαζι αντιθετα απο 5 μηνων καθε καλοκαιρι πηγαιναμε διακοπες αλλα εντος Κυπρου και 3-4 μερες. Εδω εμας τα πακετα για Σκιαθο ειναι 7-8 μερες και απλα ειχα ακουσει οτι ειναι κατι σαν Μυκονος και για αυτο το σκεφτομαι .
Θα σας παρακαλουσα να μου πειτε πια ειναι η καλυτερη παραλια και ακομα ξενοδοχεια η apartments που εχετε παει .
Εχω βρει κατι σπιτακια κοντα στην παραλια Κολιος ειναι ωραια παραλια κοντα στο κεντρο, αεροδρομιο???
Καθε απαντηση σας πολυτιμη θα με βοηθησετε :D

mimika2011
09-03-12, 09:26
Το αεροδρόμιο είναι κοντά στην παραλία Ξανεμος και Αγιά Ελένη!Αλλά φαντάσου οτι γυρίζεις όλο το νησί σε 15 λεπτα!Ουσιαστικά είναι δύο κεντρικοι δρόμοι..Γιαυτό και οι παραλίες είναι λίγο απομονωμένες, δηλ δεν υπάρχουν μπανγκαλοουζ πάνω στο κύμμα, εκτός αν κλείσεις σε 2-3 πολυτελή ξενοδοχεία, που έχουν ιδιωτικές παραλίες..Η καλ'ύτερη (για μένα) παραλία οικογενειακή είναι η ψιλή αμμος, που έχει και εστιατόριο για μικρά γευματα/καφέδες!Για ξέφρενα πάρτυ είναι η μπανάνα!Στον Ξάνεμο είναι το εντυπωσιακότερο τοπίο που έχω δει σε Ελλάδα, είναι σαν Καραιβική, αλλά φυσάει κι έχει κύμμα.Πιστεύω οτι θα περάσετε πάρα πολύ όμορφα, έχει τόσες πολλές προοπτικές!!!Και οργανώνονται εκδρομές σε γύρω παραλίες με βαρκάκια, Αλλά και σε κοντινά νησια (Αλλονησο σίγουρα) που είναι τέλειες, σε καλή τιμή κι αξίζουν!Για διαμονή, θα σου προτεινα να νοικιάσετε στο Αλκυον..Ειναι κεντρικό ξενοδοχείο και πολύ καλό για τα χρήματα του. Είναι ανάμεσα στον κεντρικό πεζόδρομο και στον παραθαλάσσιο δρόμο με τις ψαροταβέρνες, πολύ καλό σημείο

nelly28
09-03-12, 09:55
πηγαμε μονοημερη στην σκιαθο το καλοκαιρι και ετσι ξερω σχεδον τιποτα αλλα διαβαζοντας ολα αυτα την θυμηθηκα και ζηλεψαααααααααααα............... φανταστικες παραλιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

thomai1979
09-03-12, 16:08
Σας ευχαριστω κοριτσια για της απαντησεις σας.
Κοιτα δεν εχω προβλημα στο οτι θα παρω το μωρο μου μαζι αντιθετα απο 5 μηνων καθε καλοκαιρι πηγαιναμε διακοπες αλλα εντος Κυπρου και 3-4 μερες. Εδω εμας τα πακετα για Σκιαθο ειναι 7-8 μερες και απλα ειχα ακουσει οτι ειναι κατι σαν Μυκονος και για αυτο το σκεφτομαι .
Θα σας παρακαλουσα να μου πειτε πια ειναι η καλυτερη παραλια και ακομα ξενοδοχεια η apartments που εχετε παει .
Εχω βρει κατι σπιτακια κοντα στην παραλια Κολιος ειναι ωραια παραλια κοντα στο κεντρο, αεροδρομιο???
Καθε απαντηση σας πολυτιμη θα με βοηθησετε :D
κοιτα και στο belvedere περσι πηγα με μωρο 17 μηνων...καθαρα και καλη τιμη πρωινου της παναγιας τα ματια σερβιρουν και επισης μου εκαναν ειδικο φαγητο για το μωρο σουπες κτλ...η ιδια που εχει το ξενοδοχειο καθε μερα,το μαγειρευε με τα χερακια της, διαλεγα τι ηθελα να φαει και μου το εφτιαχνε....τρωγαμε μεσα ειναι πιο οικονομικα απο οτι εξω.....!!!!!3-4 ε πιο λιγο απο οτι εξω...

ANDREOULIS
20-03-12, 10:45
Επανερχομαι για να σας πω οτι το εχω ψαξει και αυτο που παρατηρω
οτι ειναι πολυ ακριβα και τα αεροπορικα απο Κυπρο προς Σκιαθο καθως
η διαμονη. Θα ηθελα να ρωτησω αν καμια σας εχει επισκεφθει την Ανδρο
γιατι βρισκω πολυ διαφορα στις τιμες δηλ για Σκιαθο μου βγαινει γυρω στα 1800 ευρω (εισητηριιο-ξενοδοχειο) και για Ανδρο 1200 ευρω.

Υ.Γ Σας ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας καθως οταν εισαι απο αλλη χωρα καθε πληροφορια που σου δινουν ειναι καθοριστικη για το ταξιδι σου.

mimika2011
20-03-12, 11:03
Και η Ανδρος είναι ένα υπέροχο νησί, με πεντακάθαρες παραλίες!Ίσως όχι τόσο εύκολο όσο η Σκιάθος (δηλ θα χρειαστεί οπωσδήποτε να νοικιάσεις αμάξι όλες τις ημέρες) αλλά εξίσου γραφικό!Δεν ξέρω να σου πω για διαμονή καθώς όποτε πάω φιλοξενούμαι από φιλικό ζευγάρι- μόνιμους κατοίκους του νησιού!Καλά να περάσετε!!!

Πάντως καμια φορά όλα είναι και θέμα συγκυριών..Πχ εγώ πάω κάθε χρόνο Σκιάθο και περνάω σούπερ!Όταν πήγα πέρυσι, είχαν ένα event 3ήμερο οι φιλοι της Harley Davidson...Φαντασου 3000 άτομα να κάνουν ελεύθερο camping κατα μήκος του λιμανιού και στις περισσότερες παραλίες, μπύρες, σουβλάκια, φωνές και μαρσαρίσματα από τις μηχανές ΟΛΗ την ημέρα...Κι όταν λέω ΟΛΗ, ΟΛΗ!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
20-03-12, 16:47
Επανερχομαι για να σας πω οτι το εχω ψαξει και αυτο που παρατηρω
οτι ειναι πολυ ακριβα και τα αεροπορικα απο Κυπρο προς Σκιαθο καθως
η διαμονη. Θα ηθελα να ρωτησω αν καμια σας εχει επισκεφθει την Ανδρο
γιατι βρισκω πολυ διαφορα στις τιμες δηλ για Σκιαθο μου βγαινει γυρω στα 1800 ευρω (εισητηριιο-ξενοδοχειο) και για Ανδρο 1200 ευρω.

Υ.Γ Σας ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας καθως οταν εισαι απο αλλη χωρα καθε πληροφορια που σου δινουν ειναι καθοριστικη για το ταξιδι σου.

Πήγα Άνδρο πέρσι. Έχει καλές παραλίες αλλά από τον αέρα και την αμμοβολή δε σου κάνει αίσθηση να μπεις στη θάλασσα γιατί τουρτουρίζεις ντάλα μεσημέρι. Το βράδυ πάλι τουρτουρίζεις, δε μπορείς να κάτσεις στη βεράντα του ξενοδοχείου ούτε για μισό τσιγάρο. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να πετύχεις 2-3 μέρες χωρίς αέρα. Τα πάντα εκεί ακριβα έως πανάκριβα. Οι κάτοικοι αφιλόξενοι. Πάθαμε και τροφική δηλητηρίαση από ταβέρνα στο Μπατσι. Είναι 2 ώρες από Ραφήνα και είπαμε να πάμε για να μη ταλαιπωρηθούμε στο καράβι. Καλύτερα να μην είχαμε πάει, ήταν οι χειρότερες διακοπές μας.
Αν θες ΥΠΕΡΟΧΟ και ΦΤΗΝΟ νησί να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑΞΟ. Όταν είχαμε πάει ήταν υπέροχα. Μαζευαμε αστεριες από τις παραλίες (τους ξαναβάζαμε στη θάλασσα για να μη πεθάνουν), η άμμος ήταν σα ρύζι, δε κολούσε, υπέροχο και φτηνο φαγητό, άνθρωποι ζεστοί. Εχει αεροδρόμιο.
Ελπίζω να βοήθησα.

prosperous
20-03-12, 19:57
Κοριτσια θα ηθελα τα φωτα σας σκεφτομαστε το καλοκαιρι
για ταξιδι και θα θελαμε να παρουμε και το 3 χρονων αγορακι
μας .Ακουσαμε τα καλυτερα για Σκιαθο αν και πολυ τσιπιμενες
η τιμες .
Εχει παει καμια απο εσας με μωρο ???? Πεστε μου της εντυπωσεις σας
και λεπτομερεις .

Οι σποραδες κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι απο τα ιδανικοτερα νησια για οικογενειακες διακοπες.

ANDREOULIS
23-03-12, 09:20
Κοριτσια τελικα καταληξαμε για Σκιαθο και θα μεινουμε στο Cleopatra Villas
φαινονται πολυ ωραια ελπιζω να ειναι το ιδιο και απο κοντα.
Ειναι χτισμενα ενα βημα πριν την παραλια του Κολιος . Τι λετε ειναι ωραια παραλια αυτη???
Κλεινωντας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολες για της πληροφοριες που μου δωσατε..

maan
23-03-12, 09:23
Κοριτσια τελικα καταληξαμε για Σκιαθο και θα μεινουμε στο Cleopatra Villas
φαινονται πολυ ωραια ελπιζω να ειναι το ιδιο και απο κοντα.
Ειναι χτισμενα ενα βημα πριν την παραλια του Κολιος . Τι λετε ειναι ωραια παραλια αυτη???
Κλεινωντας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολες για της πληροφοριες που μου δωσατε..

το κλείσατε το kleopatra?
μείναμε εκεί κπ διάστημα πέρισυ..
αν δεν το κλείσατε ξανασκέψου το...

ANDREOULIS
23-03-12, 09:26
το κλείσατε το kleopatra?
μείναμε εκεί κπ διάστημα πέρισυ..
αν δεν το κλείσατε ξανασκέψου το...

Ακομη να δωσψ προκαταβολη .
Μπορεις σε παρακαλω να με ενημερωσεις γιατι δεν το συστηνεις???? Γιατι θα παρω στο λαιμο μου ακομα 2 ζευγαρια :D

maan
23-03-12, 09:31
Ακομη να δωσψ προκαταβολη .
Μπορεις σε παρακαλω να με ενημερωσεις γιατι δεν το συστηνεις???? Γιατι θα παρω στο λαιμο μου ακομα 2 ζευγαρια :D

σου στελνω πμ

ANDREOULIS
23-03-12, 10:52
σου στελνω πμ

Να σε ευχαριστησω ξανα για ολες της πληροφοριες.
Σου απαντησα πισω με πμ
Ελπιζω να το ελαβες.

mama-lia
26-06-12, 19:17
Επειδή άρχισα να πιστεύω ότι τελικά δεν υπάρχει κρίση με τις τιμές που ζητούν για τη Σκιάθο, μήπως έχετε να προτείνετε κάτι;8-)

mama-lia
27-06-12, 13:04
Μάλλον πρέπει να ψάξω για κάτι άλλο!:-(

nansy 10
23-07-13, 13:57
Γεια σας,Σκεφτομαι να πάω διακοπες στη Σκοπελο και θα ήθελα να ρωτήσω ποιες παραλίες αξίζει να επισκεφτεί καποιος και το κυριότερο αν είναι ζεστές τον Αύγουστο..γιατί έχω συνηθισει στις πολύ ζεστές παραλίες της Χαλκιδικής!!!είναι μεγαλη η διαφορά?Σας ευχαριστώ πολυ :-)

BEBE
20-05-14, 01:00
να επανέλθουμε στις διακοπες στην Σκιάθο. Εχετε κάποια πρόσφατη εμπειρία ?