PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσπάθεια και ουρολοιμώξεις

Jen.
24-05-08, 20:28
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Σας γράφω για το εξής πρόβλημα. Στην προσπάθεια μας να μείνω έγκυος, μετά την επαφή δεν πλένομαι άμεσα αλλά περιμένω κανένα μισάωρο. Αυτό νομίζω έχει σαν αποτέλεσμα να μολύνομαι εύκολα από τα υγρά και να έχω έντονους πόνους ουρολοίμωξης κάτι που πάθαινα παλιότερα συχνά και με είχε ταλαιπωρήσει αρκετά με αντιβιώσεις κλπ. Φυσικά δεν τίθεται θέμα να πάρω φαρμακευτική αγωγή για την ουρολοίμωξη, και επειδή είναι επικίνδυνο σε μια πιθανή εγκυμοσύνη και γιατί κάνω πλέον ομοιοπαθητική. Αυτό που κάνω είναι να πίνω άπειρο νερό και να είμαι κάθε 10 λεπτά στην τουαλέτα αλλά και πάλι όλο αυτό δεν με ανακουφίζει τόσο άμεσα.

Εσείς τι κάνατε? Είχατε παρόμοιο πρόβλημα? Έχετε καμιά συμβουλή ή κανένα τρόπο να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα? :roll:

Κάπου άκουσα ότι πρέπει να πλένεσαι την επόμενη μέρα! Αυτό αν το κάνω σίγουρα θα πεθάνω στον πόνο! Πως μπορώ να συνδυάσω το μη πλύσιμο αλλά και το να μην παθαίνω ουρολοιμώξεις??

Ευχαριστώ όλους σας!

TZORTZINA
24-05-08, 20:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Κ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ Κ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Jen.
25-05-08, 02:11
TZORTZINA ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Το θέμα είναι ότι έχω ήδη αντιμετωπίσει την ουρολοίμωξη με αντιβιώσεις παλιότερα. Από τότε που ξεκίνησα ομοιοπαθητική δεν είχα πάθει καθόλου ξανά, απλά τελευταία έτυχε να χαλάσει για λίγο η θεραπεία (λόγω ενός πολύ μακρινού ταξιδιού) και αμέσως με την πρώτη φορά που δεν πλύθηκα (λόγω της προσπάθειας που κάνουμε) πάλι έπαθα ουρολοίμωξη...Δεν τίθεται θέμα να πάρω χημικά φάρμακα, το προσπαθώ να το καταπολεμήσω ήδη με ομοιοπαθητικά...απλά είναι πολύ σπαστικός ο πόνος!
Τι να πω άλλες δεν το παθαίνουν αυτό βρε κορίτσια ή μόνο εγώ είμαι τόσο ευαίσθητη στην λοίμωξη τελικά? :roll:

parent?
25-05-08, 14:41
δεν ξερω να σε βοηθησω αλλα πιστευω το καλυτερο θα ηταν να σθμβουλευτεις κ εναν γυναικολογο κ εναν ουρολογο!!
ευχομαι το καλυτερο φιλια :lol:

margdimitr
25-05-08, 15:32
Τι να πω άλλες δεν το παθαίνουν αυτό βρε κορίτσια ή μόνο εγώ είμαι τόσο ευαίσθητη στην λοίμωξη τελικά? :roll:

Παρόμοιο πρόβλημα με υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις είχα και εγώ στο παρελθόν.
Στο Αττικό Νοσοκομείο η καθηγήτρια ειδική παθολόγος Ελένη Γιαμαρέλου είναι η πλέον ειδική να σε βοηθήσει.
Με παρακολουθούσε στο παρελθόν και ήταν η μοναδική που με βοήθησε.

mariap
26-05-08, 16:41
Καλησπέρα
Μπορώ να σου πω μερικές απλές συμβουλές που μου έδωσε ο ουρολόγος μου όταν προσπαθούσα κι εγώ για παιδί και είχα το ίδιο πρόβλημα.
1. Πίνεις πολύ χαμομήλι (όταν ξεκινούσε η ουρολοίμωξη έπινα μια κατσαρόλα μέσα σε μια μέρα και μετά για μήνες έπινα 3-4 φλιτζάνια καθημερινά). ΠΡΟΣΟΧΗ χωρίς καθόλου ζάχαρη
2. Μπορείς να βρεις στα καταστήματα βιολογικών χυμό cranberry και να πίνεις 1 ποτήρι την ημέρα
3. Καθόλου γλυκά και οτιδήποτε περιέχει ζάχαρη η οποία βοηθάει πάρα πολύ την ανάπτυξη των βακτηριδίων μέσα στην κύστη
Όλα τα παραπάνω με βοήθησαν και ξεπέρασα τις ουρολοιμώξεις και είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Η ουρολοίμωξη είναι πολύ επικίνδυνη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης διότι προκαλεί συσπάσεις στην μήτρα. Ωστόσο εγώ με τα χαμομήλια δεν έπαθα καμμία.
Τα τελευταία χρόνια το αντιμετώπισα και με ομοιοπαθητική και πήγα πάρα πολύ καλά.
Καλή επιτυχία.

Jen.
02-06-08, 12:55
Τελικά μάλλον δεν είναι ουρολοίμωξη μιας και η ανάλυση/καλλιέργεια ούρων δεν έδειξε κάτι τέτοιο αλλά έκανα και δεύτερη για σιγουριά...ίσως είναι κολπίτιδα οπότε έκανα εξέταση κολπικού τραχηλικού υγρού και περιμένω αποτελέσματα αύριο...

Έχω τρελή αγωνία γιατί σε κάποια ιατρικά sites στο ιντερνετ διάβασα ότι αν είναι κολπίτιδα και την αφήσεις ίσως εξελιχθεί σε σαλπιγγίτιδα και μετά έχεις πρόβλημα γονιμότητας!! και εγώ την έχω αφήσει ήδη περίπου 2 βδομάδες! :cry: Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού με τον γιατρό μου αυτές τις μέρες...μετανιώνω που δεν το χα κάνει νωρίτερα.... :(

Maria8
02-06-08, 18:12
Jen, καλησπέρα και από μένα. Επειδή έχω και εγώ κάτι πονάκια χαμηλά (κυρίως δεξιά) τελευταία και δεν είμαι σε φάση ωορρηξίας (περιμένω περίοδο εδώ και κάτι μέρες αντιθέτως), ήθελα να σε ρωτήσω που πονούσες γιατί και εγώ απέκλεισα την ουρολοίμωξη αλλά ανησυχώ με αυτά που λες μήπως πρέπει να κάνω μια καλλιέργεια... Και εγώ δεν πλένομαι αμέσως μετά την επαφή, αφήνω κανένα μισάωρο, λες να παίζει ρόλο αυτό??? :oops:

Jen.
02-06-08, 20:05
Jen, καλησπέρα και από μένα. Επειδή έχω και εγώ κάτι πονάκια χαμηλά (κυρίως δεξιά) τελευταία και δεν είμαι σε φάση ωορρηξίας (περιμένω περίοδο εδώ και κάτι μέρες αντιθέτως), ήθελα να σε ρωτήσω που πονούσες γιατί και εγώ απέκλεισα την ουρολοίμωξη αλλά ανησυχώ με αυτά που λες μήπως πρέπει να κάνω μια καλλιέργεια... Και εγώ δεν πλένομαι αμέσως μετά την επαφή, αφήνω κανένα μισάωρο, λες να παίζει ρόλο αυτό??? :oops:

Εγώ έχω εδώ και πολλές μέρες τσούξιμο σαν αυτό την ουρολοίμωξης αλλά όχι μόνο στην ούρηση αλλά συνέχεια σχεδόν...επίσης στην ούρηση δεν είναι συνέχεια αλλά μόνο στο τέλος...πονάκια στην μέση είχα μόνο μια μέρα και μετά διάβασα ότι είναι πόνος στα νεφρά και αυτό είναι δείγμα ουρολοίμωξης αλλά η καλλιέργεια ούρων δεν έδειξε κάτι...αύριο θα πάω να πάρω τα νέα αποτελέσματα και θα πάω στον γυναικολόγο για διάγνωση. Θεραπευτική αγωγή λέω να ακολουθήσω της ομοιοπαθητικού μου αφού γίνει διάγνωση.

Εσύ αφού περιμένεις περίοδο και δεν ήρθε ακόμη και έχεις τέτοια πονάκια γιατί τα συνδέεις με ουρολοίμωξη?μπορεί να είναι κάτι άλλο πιο ευχάριστο!! :D

mammy30
03-06-08, 17:14
Πέρα από αντιβιώσεις, καλλιέργειες κτλ πρέπει να προσέξεις το εξής:όταν έρχεσαι σε επαφή πρέπει να έχεις αρκετά υγρά,διαφορετικά αν είσαι ξηρή τότε η ουρήθρα μετακινείται βίαια και γίνονται ουρολοιμώξεις.Αν δεν υπάρχει αρκετή λίπανση να χρησιμοποιήσεις κάποιο αγνό λιπαντικό που σου επιτρέπει ο γυναικολόγος.Μπορείς να μην πλένεσαι μετά,αλλά πρέπει να ουρείς μετά από 10 λεπτά και να πίνεις πολύ νερό.Είχα το ίδιο πρόβλημα και με αυτές τις συμβουλές του γιατρού το ξεπέρασα!Εύχομαι όλα καλά από εδώ και πέρα!

Jen.
03-06-08, 19:55
Πέρα από αντιβιώσεις, καλλιέργειες κτλ πρέπει να προσέξεις το εξής:όταν έρχεσαι σε επαφή πρέπει να έχεις αρκετά υγρά,διαφορετικά αν είσαι ξηρή τότε η ουρήθρα μετακινείται βίαια και γίνονται ουρολοιμώξεις.Αν δεν υπάρχει αρκετή λίπανση να χρησιμοποιήσεις κάποιο αγνό λιπαντικό που σου επιτρέπει ο γυναικολόγος.Μπορείς να μην πλένεσαι μετά,αλλά πρέπει να ουρείς μετά από 10 λεπτά και να πίνεις πολύ νερό.Είχα το ίδιο πρόβλημα και με αυτές τις συμβουλές του γιατρού το ξεπέρασα!Εύχομαι όλα καλά από εδώ και πέρα!

Σε ευχαριστώ evi26! Θα εφαρμόσω ότι πεις...αλλά πως να ουρώ μετά από 10 λεπτά αφού για μισή ώρα μετά την σύλληψη πρέπει να είμαι ξαπλωμένη για να διευκολύνω την σύλληψη? :roll:

Μόλις γύρισα από γιατρό και διαγνωστικό κέντρο. Τελικά είναι όντως ουρολοίμωξη (δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ που δεν είναι κολπίτιδα ή όχι). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όμως την εμφάνισε στο επαναληπτικό έλεγχο και όχι με την πρώτη. Κολπίτιδα δεν έχω βγήκαν καθαρά.

Από τον γιατρό μου είπαν φυσικά να πάρω αντιβίωση γιατί δεν πρέπει να έχω λοίμωξη αν μείνω έγκυος και ίσως εξελιχθεί και σε νεφρίτιδα κυστίτιδα κλπ...ψιλοτρόμαξα :? ...θα μιλήσω και με την ομοιοπαθητικό μου αύριο.

mariap όταν λες ότι τα τελευταία χρόνια το αντιμετώπισες επιτυχώς με ομοιοπαθητική τι ακριβώς φάρμακα έπαιρνες? θυμάσαι?

mammy30
04-06-08, 00:06
Λοιπόν,εγώ πριν 2 χρόνια είχα παιδευτεί απίστευτα με μία ουρολοίμωξη που υποτροπίασε με υψηλό πυρετό και φοβερούς πόνους.Τελικά έγινα καλά με το φάρμακο norocin, βαρύ αλλά θαυματουργό.Παρατήρησα όμως πράγματι ότι η επαφή παίζει μεγάλο ρόλο,γιατί η ουρήθρα τραυματίζεται πολύ εύκολα.Αν θες τη γνώμη μου, αν είναι να γίνει η σύλληψη, θα γίνει.Δε χρειάζεται να κάθεσαι με φόβο ξαπλωμένη στο κρεβάτι.Αλλά και μισή ώρα μετά να πας στην τουαλέτα,δε νομίζω να προλάβει να γίνει ουρολοίμωξη.Πάντως είναι καλύτερο να ουρείς όσο πιο γρήγορα γίνεται.Κάποτε ένας γιατρός μου είχε πει,όσα σπερματοζωάρια προλαβαίνουν να ανέβουν,ανεβαίνουν μέσω των υγρών που παράγει η γυναίκα,τα υπόλοιπα τα αποβάλει ο οργανισμός.Γι'αυτό μην αγχώνεσαι τόσο για το ξάπλωμα, όσο να ουρείς για να μη μολύνεται η ουρήθρα και μετά τα νεφρά.Αφού γίνεις καλά, παίρνοντας την αντιβίωση και πίνοντας τουλάχιστον 2,5 λίτρα νερό την ημέρα,από εκεί και πέρα πρόσεξε τη λίπανση του κόλπου και θα με θυμηθείς, δε θα ξαναπάθεις τίποτα!Μη βιάζεσαι να έρθεις σε συνουσία,να είσαι πρώτα εσύ έτοιμη,για να μην τραυματίζει το ουροποιητικό...Ελπίζω να βοήθησα...

mariap
09-06-08, 22:26
mariap όταν λες ότι τα τελευταία χρόνια το αντιμετώπισες επιτυχώς με ομοιοπαθητική τι ακριβώς φάρμακα έπαιρνες? θυμάσαι?[/quote]

Chantharis έπαιρνα, αλλά ξέρεις πως είναι με την ομοιοπαθητική....
μπορεί σε σένα να δώσει άλλο
Πάντως και την μέθοδο που σου έγραψα μην την υποτιμάς
Με όποιο τρόπο και αν θεραπεύσεις την ουρολοίμωξη προσπάθησε να πίνεις καθημερινά ένα με δύο χαμομήλια χωρίς ζάχαρη και να είσαι σίγουρη ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ουρολοίμωξης

Jen.
09-06-08, 23:09
mariap σε ευχαριστώ πολύ! τώρα ξαναδιάβασα τι είχες γράψει για το πόσο επικίνδυνη είναι η ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη και επειδή τις τελευταίες μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος νιώθω ακόμη πιο χάλια!! Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπε με χαμομήλι...η δική μου μου είχε δώσει σαρπαριλα αλλά αύριο θα πάω να την ξαναδώ...αν δεν είχα αυτό το πρόβλημα να με κατατρώει με άγχος μήπως κάτι πάθει το έμβρυο σίγουρα θα ήμουν πολύ πιο χαλαρή να χαιρόμουν την τωρινή μου εγκυμοσύνη... :(

mammy30
10-06-08, 17:28
Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού και δε θα πάθει τίποτα το μωράκι σου.Οι ουρολοιμώξεις στην εγκυμοσύνη είναι συχνό φαινόμενο.Να κάνεις καλλιέργεια ούρων οπωσδήποτε!Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!

mariap
13-06-08, 01:35
Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και να μην ανησυχείς, θα πάνε όλα τέλεια αρκεί να προσέχεις τον εαυτό σου
Να πίνεις συχνά νερό και χαμομήλι και να πηγαίνεις συχνά στην τουαλέτα και όλα θα πάνε καλά

Jen.
13-06-08, 09:07
Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και να μην ανησυχείς, θα πάνε όλα τέλεια αρκεί να προσέχεις τον εαυτό σου
Να πίνεις συχνά νερό και χαμομήλι και να πηγαίνεις συχνά στην τουαλέτα και όλα θα πάνε καλά

Σε ευχαριστω! Προσπαθώ να πίνω χαμομήλι όσο πιο συχνά το θυμηθώ...γενικά έχω χαλαρώσει με την ουρολοίμωξη γιατί από ότι μου εξήγησε η ομοιοπαθητικός μου δεν έχει καμία σχέση με την μήτρα και το μωρό, είναι εντελώς άλλο σύστημα και με λίγη υπομονή ελπίζω να φύγει...και ο γυναικολόγος δεν με πίεσε καθόλου να πάρω αντιβιώσεις για να φύγει (αν ήταν πολύ επικίνδυνο σίγουρα θα είχε άλλη συμπεριφορά έτσι δεν είναι?)...

γενική ούρων και καλλιέργεια κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα...ελπίζω να την ξεφορτωθώ σύντομα! :roll: