PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοιλιά μετά την εγκυμοσύνη!

Σελίδες : 1 [2]

zitamar
12-02-11, 20:10
βρε κορίτσια γεννησα πριν 2 εβδομαδες τα διδυμα αγορακια μου.πηρα στην εγκυμοσυνη 20 κιλα και μου εμειναν τα 11,εχω μια κοιλια λες και είμαι 5 μηνων έγκυος,μιλαμε απογοητευτηκα θα γινω ποτε όπως πρίν???? και με ποιον τροπο?

basic
12-02-11, 20:19
εχω ακουσει οτι χρειαζονται 9 μηνες για να επανελθει η μητρα κ να μην εχουμε κοιλιτσα. εγω γεννησα πριν 25 μερες κ εχω πολυ μικρη κοιλια. μου εχουν μεινει 3 κιλα.

tsibouri
12-02-11, 20:28
πρωτη εγκυμοσυνη ημουν 70κιλα υψοσ1,70!πηρα 23κιλα!το ευχαριστηθηκα!
2η εγκυμοσυνη ξεκιναω με 78κιλα!δηλαδη με 8κιλα συν να εχουν μεινει απο την 1η!εφτασα τα 100 και προσεχα κιολας!!εγω τι να πω δηλαδη!ειμαι τωρα88κιλα γεννησα πριν 45μερες!
αυτη ειναι η ιστορια μου για την κοιλια με... αριθμουσ.....!ξερω τι πρεπει να κανω...!αΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΡΑΣΗ αυτοσ ο χρονος που δεν εχω!η κουραση σε κανει να τρωσ οτι βρεις ..

ELENI 27
12-02-11, 20:40
2η εγκυμοσυνη ξεκιναω με 78κιλα!δηλαδη με 8κιλα συν να εχουν μεινει απο την 1η!εφτασα τα 100 και προσεχα κιολας!!εγω τι να πω δηλαδη!ειμαι τωρα88κιλα γεννησα πριν 45μερες!
αυτη ειναι η ιστορια μου για την κοιλια με... αριθμουσ.....!ξερω τι πρεπει να κανω...!αΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΡΑΣΗ αυτοσ ο χρονος που δεν εχω!η κουραση σε κανει να τρωσ οτι βρεις ..

πολυ υπομονη!!κι εγω 84κιλα!!ο μπεμπησ 4 μηνων!θα συνελθεισ και θα αρχισεισ διαιτα!εγω ξεκινησα με διαιτολογο γιατι θηλαζω κιολασ και φοβαμαι για το γαλα!!!:D

basic
12-02-11, 20:52
εγω με το που γεννησα μου κοπηκε η ορεξη. ενω στην εγκυμοσυνη ετρωγα οτι εβρισκα μπροστα μου, οταν γεννησα δεν ηθελα να βλεπω φαγητο μπροστα μου. μου εφτανε η κουραση κ ο πονος που ενιωθα. ετσι εχασα αμεσως τα κιλα. αλλα αυτο ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτομαστε... φτανει που εχουμε τα μωρακια μας κ ολα θα γινουν.!

zitamar
12-02-11, 21:11
εγω να πω την αληθεια προς το παρον αγχωθηκα περισσοτερο με την κοιλια παρα με τα κιλα,διδυμα εχω,τρεξιμο διπλο υποθετω συντομα, οποτε κατι παραπανω θα χασω,με την κοιλια ομως τι κανω??? νομιζω οτι θα βγω εξω και θα μου ευχονται ακομα ...με ενα πονο!!

aleca
12-02-11, 21:38
ξεκινησαμε ακριβως τα ιδια κιλα....και στις δυο εγκυμοσυνες!:p....αλλα εγω σε περασα γιατι εφτασα και στις δυο 117!:shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

MiLoupaki
12-02-11, 22:30
βρε κορίτσια γεννησα πριν 2 εβδομαδες τα διδυμα αγορακια μου.πηρα στην εγκυμοσυνη 20 κιλα και μου εμειναν τα 11,εχω μια κοιλια λες και είμαι 5 μηνων έγκυος,μιλαμε απογοητευτηκα θα γινω ποτε όπως πρίν???? και με ποιον τροπο?

5 μηνων εγκυος? :shock:

MiLoupaki
12-02-11, 22:32
γεννησα πριν 2 μηνες αν κ τρωω ελαχιστα δεν χανω ουτε κιλα ουτε κοιλια :-(

katerinakriti
12-02-11, 22:35
πω πω!τώρα το είδα το θέμα..!πονεμένη ιστορία. τον θυμάστε τον "ζυμαρούλη " απο την παλιά διαφήμιση ζύμης? έ κάτι τέτοιο. τί το χω ράψει, τι γυμναστήριο πάω , τίποταααα!:evil::sad::sad:. το καλό είναι ότι αν μπω σε λεωφορείο θα με περάσουν για έγκυο και θα μου δώσουν τη θέση τους αρκετοί!

Rea_1971
12-02-11, 22:40
:sad::sad::sad:μόλις γύρισα απο το γυμναστήριο ,απογοήτευση!!!!!επειδή εκανα καισαρικη μου είπε ότι καλο είναι να κάνω γυμναστική μετα τους έξι μήνες.επίσης αν γεννήσεις φυσιολογικά είπε μετα τους τρεις μήνες γτ οι αρθρώσεις είναι χαλαρές γτ ο οργανισμός εκρινει μια ουσία η οποία χαλαρώνει τις αρθρώσεις για να προετοιμαστούν για τον τοκετού. Μου ξεκοψε κ την παθητική γυμ.για Σίγουρα μετα το εξάμηνο γτ λέει μια που επέμενε ότι ο γιατρός της της της είχε δώσει το οκ έπαθε αιμοραγια.οπότε υπομονή θα κάνω ένα μήνα κ θα αρκεστω στην δίαιτα.κ συ ρε κοπελια (πλάκα κάνω ) μην βιαζεσαι τοσο πολυ θα τα χάσεις....εγω έχω χάσει ήδη 21 μένουν 9:p

Καλά έπεσες σε περίπτωση ασχέτου. Με δικές του θεωριες. Ρώτα τον γυναικολόγο σου να στα πει σωστά.

Γέννησα με καισαρική 15/11/2010, θηλάζω αποκλειστικά και άρχισα εντατικά γυμναστική εδώ και ένα μήνα (2 μήνες μετά τη γέννα). Κάθε βδομάδα 50km διάδρομο και κωπηλατική, όργανα/βάρη και 4φορές την εβδομάδα 700 κοιλιακούς. Ελπίζω Μάιο να είμαι σε καλή φυσική κατάσταση να ξαναρχίσω ποδηλασία.

Και δεν είμαι κοριτσάκι. 40 χρονών ειμαι.
Να σου πω το πιο απλό;; Δες τι έκανε η Πετρουλάκη.

μπετυ
12-02-11, 23:37
εγω ημουν 52 κιλα ,εβαλα στην 1 εγκυμοσυνη 25 !!!!το γλεντησα:p:p:p:pαλλα ολα εδω πληρονονται με αποτελεσμα,μετα εμεινα στα 55,στην 2 εγκ.εβαλα 13 και τωρα ειμαι 57κιλα,και με μια κηλιτσα σαν εγκυος:confused:2 μηνες μετα την 2 γεννα...καλη επυτηχια σε ολες σας:D

danel
14-02-11, 09:57
Εγώ είμαι 55κιλά αλλά όταν περιμένω να αδιαθετήσω (από το πρήξιμο) με ρωτάνε αν είμαι πάλι έγκυος.

Καλά η κοιλιά, αλλά το ΣΤΗΘΟΣ μετά το θηλασμό πότε επανέρχεται, αν επανέρχεται; Πάντως εγώ φοράω ένα νούμερο μικρότερο.

mom
14-02-11, 11:42
Εγώ είμαι 55κιλά αλλά όταν περιμένω να αδιαθετήσω (από το πρήξιμο) με ρωτάνε αν είμαι πάλι έγκυος.

Καλά η κοιλιά, αλλά το ΣΤΗΘΟΣ μετά το θηλασμό πότε επανέρχεται, αν επανέρχεται; Πάντως εγώ φοράω ένα νούμερο μικρότερο.

ΔΕΝ επανέρχεται!!! 2 παιδιά, σχεδόν 2 νούμερα μικρότερο σουτιέν!! :evil::(

χρύσα08
14-02-11, 11:57

Σε κάποιες φίλες μου επανήλθε στη σχεδόν αρχική του κατάσταση 6 μήνες μετά τη διακοπή του θηλασμού. Σε άλλες έμεινε μεγαλύτερο, σε άλλες μίκρυνε. Εξαρτάται από το άτομο μάλλον.

mom
14-02-11, 12:00
Σε κάποιες φίλες μου επανήλθε στη σχεδόν αρχική του κατάσταση 6 μήνες μετά τη διακοπή του θηλασμού. Σε άλλες έμεινε μεγαλύτερο, σε άλλες μίκρυνε. Εξαρτάται από το άτομο μάλλον.

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέγεθος όταν υπάρχει, οφείλεται στα έξτρα κιλά που έχουν μείνει απο την εγκυμοσύνη. Αυτό βλέπω τουλάχιστον στις φίλες και γνωστές μου. Εγώ που έβαλα μόνο 9 κιλά στην εγκυμοσύνη και μετά επανήλθα στα κανονικά μου πλήρως (59κιλά με 1,73ύψος), είδα φοβερή διαφορά απο την απώλεια λίπους στο στήθος....;)

Δεν έχω λοιπόν, ούτε κοιλιά αλλά ούτε και στήθος...χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!! :-P

eirini ag
14-02-11, 12:00
Μαλλον ειμαι απο τις τυχερες...9 κιλα πηρα στην εγκυμοσυνη(χωρις στερησεις)Μολις βγηκα απο το μαιευτηριο ειχα χασει τα 7 και μετα απο μια εβδομαδα ειχα χασει και τα αλλα 2,θηλαζα κι ολας(μειον 500 θερμιδες/μερα),
η κοιλια σχεδον ανυπαρκτη.Μολις σαραντησα πηγα σε γαμο και φορεσα παλιο μου φορεμα ελαστικο με λαστεξακι απο μεσα,πλακα η κοιλια!!!Δεν το πιστευανε οσοι τους ελεγα οτι ειχα μολις σαραντησει...:-)
Υ.Γ Το ξερω,με βριζετε....:lol:Δεν πειραζει βρε κοριτσια,σημασια εχει να ειναι γερα τα μωρακια μας,οσο για τις κοιλιτσες...δεν εχουν και τοση σημασια!:p

stellaTD
14-02-11, 12:05

επανερχεται....
οταν σταματησα το θηλασμο λιγο ηθελα να παθω καταθληψη μονο και μονο απειδη ειδα ¨αδειο¨το στηθος μου. τα σουτιεν...αχρηστα.το βαζες απο δω ,εβγαινε απο την αλλη .Εκανα μπανιο και και ελεγα ¨Θεε μου! ¨
Αρχισα εντατικα πιεσεις και διαφορες πολυ πολυ απλες ασκησεις για το στηθος και τοωρα 6 μηνες μετα την ληξη του θηλασμου εχει επανελθει κατα 80% στα φυσιολογικα του.Φοβαμαι μονο το σοκ που θα ξαναπαθω σε επομενη διακοπη θηλασμου...:roll::roll:

ΣΩΤΗΡΙΑ
14-02-11, 12:08
.....και νόμιζα ότι ήταν η ιδεά μου.. ειχα στηθος (νουμερο 3φοραγα) και οταν ειμουν εγκυος και θηλαζα ηταν τεραστιο . Μετα μικρινε και νομιζα οτι ηταν η ιδεα μου επειδη τοσους μηνες εβλεπα το στηθος μου τεραστιο. Αρα οντως μικραινει? Τωρα ειμαι παλι εγκυος και μου φαινεται το στηθος μου οπως ηταν παλια πριν την εγκυμοσυνη.

mom
14-02-11, 12:10
.....και νόμιζα ότι ήταν η ιδεά μου.. ειχα στηθος (νουμερο 3φοραγα) και οταν ειμουν εγκυος και θηλαζα ηταν τεραστιο . Μετα μικρινε και νομιζα οτι ηταν η ιδεα μου επειδη τοσους μηνες εβλεπα το στηθος μου τεραστιο. Αρα οντως μικραινει? Τωρα ειμαι παλι εγκυος και μου φαινεται το στηθος μου οπως ηταν παλια πριν την εγκυμοσυνη.

Ναι Σωτηρία είναι γεγονός. Όταν υποχωρεί ο μαστικός αδένας, υπάρχει και μια απώλεια λίπους κάθε φορά, το λένε και "άδειασμα".
Εμένα εκτός απο τον καθρέφτη μου, τρανταχτή απόδειξη ήταν τα σουτιέν μου προ εγκυμοσύνης. Δεν τα γέμιζα λέμε με τίποτα!!! Κράτησα ένα αναμνηστικό για να θυμάμαι τα περασμένα μεγαλεία...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

ΣΩΤΗΡΙΑ
14-02-11, 12:13
Ναι Σωτηρία είναι γεγονός. Όταν υποχωρεί ο μαστικός αδένας, υπάρχει και μια απώλεια λίπους κάθε φορά, το λένε και "άδειασμα".
Εμένα εκτός απο τον καθρέφτη μου, τρανταχτή απόδειξη ήταν τα σουτιέν μου προ εγκυμοσύνης. Δεν τα γέμιζα λέμε με τίποτα!!! Κράτησα ένα αναμνηστικό για να θυμάμαι τα περασμένα μεγαλεία...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

:mrgreen::mrgreen: με γειωσες......!

mom
14-02-11, 12:14
:mrgreen::mrgreen: με γειωσες......!

:lol::lol::lol::lol::lol:

nikoleta_
01-03-11, 16:50
Γειά σας κορίτσια, εγω βρίσκομαι στην 32η εβδομάδα...όταν έμεινα έγγυος ήμουν 61 κιλά (ύψος 1.70) και μέχρι τον 6ο πήρα 20 κιλά!!!!!!!!!!! έτρωγα ακατάσχετα βέβαια...έπειτα μετά το "κράξιμο" του γιατρού άρχισα να κάνω πιο προσεκτική διατροφή και δεν έχω πάρει τίποτα ώς τώρα που είμαι στον 8ο. Βέβαια φοβάμαι και να χάσω μήπως βλάψω το παιδάκι μου, ωστόσο ο γιατρός μου με ενθαρρύνει να χάσω πέντε κιλά ώσπου να γεννήσω, εσείς τι λέτε?

nikoleta_
01-03-11, 16:53
Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν όντως με τον θηλασμό,χάνεις κιλά εύκολα...μια φίλη μου που θήλασε μόνο ένα μήνα μου έλεγε πως όταν θηλάζεις η κοιλιά αμέσως μαζεύει, ισχύει ??????

ΜΑΤΘΙΛΔΗ
01-03-11, 17:11
κοιλιά τούμπανο!
Δεν έχω χάσει γραμμάριο!
Πήρα κιόλας δύο κιλά μετά τη γέννα! Θηλάζω αποκλειστικά!
Στήθος μπαλόνι ακόμα ευτυχως γιατί αν ξεφουσκώσει το στήθος και μου μείνει η κοιλούμπα είμαι για φούντο!
Στην πρώτη γέννα τα είχα χάσει όλα στους 8 μήνες σχεδόν (30 είχα πάρει) χωρις καμια αλλαγή στη διατροφή μου!
Τώρα;;;

χρύσα08
02-03-11, 09:10
Nikoleta_, καλά σου λέει ο γιατρός. Δεν είναι καλό να παίρνεις τόσα κιλά στην εγκυμοσύνη. Και δεν τον νοιάζει πώς θα τα χάσεις εσύ μετά, τον νοιάζει η υγεία του εμβρύου. Αυτό τουλάχιστον μου έλεγε ο δικός μου γιατρός, από 9 έως 11 κιλά επιτρέπονται, τα υπόλοιπα είναι από δική μας βλακεία.:( Κάνε σωστή διατροφή και δεν θα το μετανιώσεις, λίγος καιρός έμεινε!

Με το θηλασμό, η μήτρα κάνει συσπάσεις και "μαζεύει" πιο γρήγορα. Εγώ στους 3 μήνες που πήγα στο γιατρό θυμάμαι ότι η μήτρα είχε επανέλθει στο κανονικό της μέγεθος. Η κοιλίτσα απ'έξω μάζεψε με πιο αργούς ρυθμούς, αλλά τελικά σχεδόν επανήλθε στα κανονικά.

aleca
02-03-11, 11:07
Εγω παντως στην δευτερη γεννα πηρα 39 κιλα, ναι ναι!! Ο μικρος ειναι 15.5 μηνων και μου εχουν μεινει 3!! Και χωρις αυστηρη διαιτα.... Αυτο στην δευτερη εγκυμοσυνη μου γιατι στην πρωτη που αγχωθηκα μετα 47!!!! κιλα που πηρα τα εχασα ολα μεσα σε 1.5 χρονο...
Τα παιδια μου ηταν μια χαρα παρολα τα κιλα και οι εγκυμοσυνες μου σουπερ...χωρις κανενα προβλημα.....
Ξερω πως τα κιλα που πηρα ειναι υπερβολικα αλλα και το 9 με 11 παλι υπερβολικο το βρισκω δεδομενου οτι εγω μονο με τη γεννα στην πρωτη εχασα 15 κιλα και στην δευτερη 12.....
Αρα πιστευω πως ενα 20κιλο θα ηταν ό,τι επρεπε για την περιπτωση μου.....

χρύσα08
02-03-11, 11:48
Ουάου! 39??? 47???
Κι εγώ υπερβολικό το έβρισκα το 9-11, και να φανταστείς είμαι μόλις 53 κιλά. Αλλά ο γιατρός ήταν αυστηρός, είχα και σάκχαρο μετά και δεν μπορούσα να φάω τίποτα, οπότε πήρα 10 στο σύνολο. Εγώ στο μαιευτήριο έχασα μόνο 3,5 κιλά, ήταν 2,5 το μωρό και μετά έπαθα οίδημα στο στήθος και έγινε σαν μπαλόνι και πρέπει να ζύγιζε από μόνο του κανένα 2κιλο το καθένα! :)

ΜΑΝΟΥΛΑ*
15-03-11, 13:28
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΧΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΦΕΘΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟ ΟΛΑ ΔΕΝ ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΜΕ ΤΟΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΒΓΕΙΚΑ ΜΕ ΜΙΟΝ 12 ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΙΟ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΩΣ ΕΙΜΟΥΝ....ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΙΛΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΟΝ ΕΓΚΥΟΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΨΗΛΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΙΟΣ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΒΩΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΕΣ ΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΕΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΠΟΥ ΒΡΕΙΣΚΩΜΕ ΕΙΔΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΡΟΟΟΟ....

Απόλλωνας-Δανάη
08-05-11, 00:42
Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη ξεκιναω 53 κιλα,γενναω με 64,σε δυο μηνες μενω παλι εγκυος αφου ειχα χασει4-5κιλα και γενναω τη δευτερη φορα στα 70κιλα.Τωρα 2 χρονια μετα την τελευταια γεννα ειμαι 62 κιλα και δε μπορω να χασω με τιποτα:(:(.Θα μου πεις με δυο πιτσιρικια ολη μερα σπιτι κλεισμενη που χρονος για γυμναστικη.Δεν ειναι οτι ειμαι παχια,απλα αυτη η παλιοκοιλια δε λεει να φυγει.ΘΕΛΩ ΠΑΛΙ ΤΑ 53 ΜΟΥ ΚΙΛΑ!!!

rkt
08-05-11, 07:10
Το 9-11 κιλά, είναι αυστηρό, αλλά το λένε για να μην ξεφύγουμε τελείως. Εμένα μου έλεγε 15 λόγω διδύμων, τελικά πήρα 20 και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Και είναι πολύ αυστηρός με τα κιλά.... Τα δε κιλά τα έχασα σε χρόνο dt, έφυγα από την κλινική με -15 και τα υπόλοιπα χάθηκαν ώς δια μαγείας!!! Ή κοιλιά βέβαια, άστα να πάνε, ήταν τεράστια στην εγκυμοσύνη (με κοροιδεύανε ότι είμαι όλη μία κοιλιά!!) και έμεινε εκεί, ακόμα και τώρα...... Ε, δεν σκάω κιόλας. Δεν είμαι μανεκέν, αλλά ούτε και η χοντρή του θησαυρού. :lol::lol: Οπότε την παλεύω...

XΡΙΣΤΙΝΑ
08-05-11, 11:54
αρχισα κοιλιακους...ναι ναι...Στο πρωτο μου επαψαν να με περνανε για εγκυο γυρω στα 2 χρονια:shock:ε...μετα εμεινα εγκυος στο 2ο..κοιλιακους λοιπον..εχω να παω και σε γαμο τελος του μηνα..αν αρχισουν να μου λενε οτι παω για τριτο με βλεπω να φευγω τρεχοντας!!!

mamavasia
08-05-11, 22:10
εγώ κορίτσια με την κοιλιά έχω θέμα...δεν είναι ότι είναι καμία τεράστια αλλά όπως και να το κάνεις είναι λίγο φουσκωμένη και γέννησα πριν απο 2 χρόνια...τελευταία φορά πρίν 3 μήνες ρώτησαν τον άντρα μου διακριτικά αν περιμένω το τρίτο επειδή η κοιλιά φαινόταν κάπως :)

το θέμα όμως είναι ότι με τους κοιλιακούς που κάνω από ότι μου έχουν πει γυμνάζεται ο μυς απο μέσα δεν πέφτει η κοιλιά...για να πέσει η κοιλιά θέλει διάδρομο ή αεροβική...

ωστόσο θεωρώ ότι η κοιλιά υπάρχει ακόμα γιατί με δύο γέννες όπως και να το κάνεις ξεχείλωσε...αν γεμίσεις τέρμα μια σακούλα και μετά την αδειάσεις θα είναι παραμορφωμένη απο το βάρος...έτσι και η κοιλιά μας :(

"φασολακι"
09-05-11, 09:49
ειχα βαλει 13 κιλα ημουν 61 πηγα 74
μολις γεννησα και γυρισα σπιτι ημουν 66(χαρα μεγαλη)λεω θα τα χασω γρηγορα...ελα που εβαλα αλλα 4ααααααααααααααα
περασαν 6 μηνες και ειμαι 69 !!!!:(:(:(:(
η κοιλια επανηλθε σχεδον οπως ηταν σε μεγεθος οπως και η υφη της(η καφε γραμμη που ειχα κανει ακομη εκει ειναι...εσεις εχετε?)
τα ψωμακια μεγαλωσαν

XRYSA19
02-06-11, 00:51
Καλησπερα!ηθελα να ρωτησω ποτε "μαζεψε" η κοιλια σας?εχω γεννησει εδω και 3 μηνες και ειμαι σαν 6 μηνων εγκυος,νιωθω οτι δεν θα μαζεψει ποτε η κοιλια μου και εχω απογοητευτει!χρησιμοποιω που και που κορσε αλλα τωρα που ξεκινησαν οι ζεστες δεν τον αντεχω και πολυ!εντομεταξυ εχω κανει και πολλεσ ραγαδες δεν ξερω αν παιζει ρολο.:?

kounelitsa
02-06-11, 08:27
Εμένα μετά από 1 χρόνο (τώρα δηλαδή) έγινε ακριβώς όπως πριν, χωρίς γυμναστική. Φαντάζομαι με γυμναστική θα επανερχόμουν πιο γρήγορα αλλά με τόση αυπνία ούτε να το σκεφτώ δεν ήθελα...Στις αρχές κι εμενα ήταν σαν 4 μηνών έγκυος και δεν είχα πάρει και πολλά κιλα. Οταν έχασα τα πρώτα κρέμασε!!! και τρελάθηκα, έλεγα θα μου μείνει μια σακούλα! Τα υπόλοιπα λοιπόν τα έχασα πολυυυυ αργά για να προλαβαίνει να μαζεύει κι όλας...και ΝΑΙ μάζεψε....!!!

ria22
02-06-11, 10:44
Εμενα εφυγε με το βγηκε το μωρακι μου,αφου στο νοσοκομειο με ρωτουσαν εσυ γεννησες???.....η γραμμουλα δν εχει φυγει τελειως......πιστευω οτι ο καθε σωμα-οργανισμος ειναι διαφορετικος.....απλα καλο ειναι να βαλουμε τις ειδικες ζωνες που υπαρχουν για μετα τη γεννα.....επισης ξερω πως το σωμα μιας γυναικας μετα απο γεννα επανερχετε πληρως μετα απο ενα χρονο....απλα υπομονη...

kalliopaki
02-06-11, 11:21
Μεγααάλο θέμα η κοιλιά. Το πόσο γρήγορα και εάν θα επανέλθει πλήρως εξαρτάται και από την πρότερη φυσική κατάσταση, από την ηλικία, από το δέρμα..
Εμένα 1 χρόνο μετά θα έλεγα ότι παρέμενε σχετικά χαλαρή, αλλά είχε συμμαζευτεί αρκετά (όχι πλήρως, είχα και τα κιλάκια μου).

Τώρα ξανά έγκυος και νομίζω δεν θα επανέλθει ποτε.... Για το στήθος δεν ξέρω, εμένα μάλλον μεγάλωσε λίγο, αλλά πάλι το πιθανότερο είναι να οφείλεται στα έξτρα κιλάκια που είχα βάλει κατά το θηλασμό.

derbybaby
02-06-11, 11:21
κοριτσια καλημερα!!εγω ξεκινησα 55 κιλα κ εφτασα τουλαχιστον 71!εφυγα απο το μαιευτηριο 65 κιλα κ με κοιλια τουμπανο.. ξεκινησα διαιτα οταν ηταν 4 μηνων ο μπουλης στα 64,7. σημερα ειμαι αισιως 57,5!!η κοιλια ειναι ολο ραγαδες αλλα εχει αρχισει κ μαζευει σημαντικα!κανω διατροφη κ ξεκινησα γυμναστηριο διαδρομο τουλαχιστον 30 λετακια!

"φασολακι"
02-06-11, 13:19
μονο που ακουω την λεξη γυμναστηριο :evil::evil::evil:
δεν μου αρεσε απο το σχολειο θα ελεγα
ασε που τωρα δεν υπαρχει χρονος αλλα και να υπηρχε παλι δεν θα εκανα
μπραβο σας που κανετε κανει καλο το ξερω
κοντευουν 7 μηνες μετα την γεννα η κοιλια επανηλθε οπως ηταν πριν η γραμμη σχεδον εφυγε αλλα τα κιλα παραμενουν και η κυταριτιδα παραμενει
μονη λυση γυμναστικη γιατι και διαιτα να κανω παλι χαλαρη θα ειμαι

alphae
02-06-11, 14:55
Παιδιά απαξ και γεννήσεις η κοιλιά δε φεύγει ποτέ!!! εντελώς! Εκτός αν είσαι η Πετρουλάκη....

Kyriakh
02-06-11, 15:30
Εγω μάλλον ήμουν από τις τυχερες , γιατί δεν έκανα κοιλιά στην εγκυμοσύνη , απλα φαινόμουν πιο χοντρή , και δεν έχει μείνει τπτ τώρα. Βασικά η κοιλιά ( όση υπήρχε) χάθηκε με το που γέννησα.Βέβαια μου έμειναν αρκετα κιλά. Πήρα 25 κιλά έχασα με την γέννα 10 και μέχρι τωρα έχω χάσει άλλα 7.

markar
04-06-11, 09:56
Κοιλιακοί, σωστή διατροφή και μέσα σε 6 μήνες θα έχετε καλύτερη κοιλιά από πριν... Εγγυημένο. Και μιλάμε μετά από δίδυμα που η κοιλιά μου ήταν ...τραγική. Να φανταστείτε ότι μετά τη γέννα κρεμόταν ένα πράγμα που σκεφτόμουν ότι μόνο η πλαστική χειρουργική θα με βοηθούσε. Με βοήθησε όμως πολύ η μαία, από την αρχή έκανα ασκήσεις ξαπλωμένη και μετά από 3 μήνες κοιλιακούς συνέχεια. Βοηθάει και ο θηλασμός γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα και ξεφουσκώνεις πιο γρήγορα... Κρέμες, χάπια, λαστέξ κτλ που περιγράφετε: ΜΑΚΡΙΑ! Μόνο γυμναστικούλα και σωστη διατροφή

dimmi
04-06-11, 09:58
Παιδιά απαξ και γεννήσεις η κοιλιά δε φεύγει ποτέ!!! εντελώς! Εκτός αν είσαι η Πετρουλάκη....όταν έχεις ήδη κοιλιά τι γίνεται κορίτσια? έχω αντρικό τύπο σώματος, φουσκώνω στην κοιλιά μόλις βάζω κιλά :confused:

gioli
04-06-11, 10:02
Παιδιά απαξ και γεννήσεις η κοιλιά δε φεύγει ποτέ!!! εντελώς! Εκτός αν είσαι η Πετρουλάκη....
Δεν είναι απόλυτο αυτό. Στη πρώτη γέννα η κοιλιά μου πλάκα. Στη δευτερη έχουμε ενα θέμα. Ωρες ωρες είναι σε καλά επίπεδα, κατι άλλες φορες αν φάω και φουσκώσω αμέσως δείχνω σας εγκυος. Βέβαια ίσως στη πρωτη γέννα βοήθησε οτι έκανα χρόνια πολεμικές τέχνες και είχα καλούς εσω κοιλιακούς. Τωρα οι εσω κοιλιακοι είναι σφιχτοί αλλά απ' εξω εχουμε θεμα αλλά που θα πάει, κοιλιακοι και πάλι κοιλιακοί πρωι-μεσημερι-βραδυ........

XΡΙΣΤΙΝΑ
04-06-11, 12:07
τι κοιλιακους κανετε κοριτσια?
Κατι τετοιο?
http://www.youtube.com/watch?v=RMWBLG4syRQ

Υπαρχει κατι πιο ευκολο?χααχαχ!!Καλα ξεκινησα καπου στο δρομο το χασα..
Η κοιλια ειδικα οταν εχω περιοδο ειναι τρομαχτικη!!!Ευτυχως δεν ειναι χαλαρη..Ειναι τουρλωτη!

markar
04-06-11, 13:11
τι κοιλιακους κανετε κοριτσια?
Κατι τετοιο?
http://www.youtube.com/watch?v=RMWBLG4syRQ

Υπαρχει κατι πιο ευκολο?χααχαχ!!Καλα ξεκινησα καπου στο δρομο το χασα..
Η κοιλια ειδικα οταν εχω περιοδο ειναι τρομαχτικη!!!Ευτυχως δεν ειναι χαλαρη..Ειναι τουρλωτη!

Εντάξει αν μπορείς να κάνεις αυτούς μια χαρά, αλλά εγώ έκανα σετ απλών κοιλιακών με λυγισμένα πόδια. Αυτούς που κάνει η τύπισσα στο βίντεο θέλουν πολύ δυνατούς μυς, υπάρχει κίνδυνος να "κάψεις" τους κοιλιακούς σου αν αρχίσεις απότομα κάτι τέτοιο. Ξεκινάς απαλό αλλά σταθερό πρόγραμμα και φορτσάρεις ανάλογα με το πώς νιώθεις. Εϊναι καλό να επαναλαμβάνεις όποτε βρεις χρόνο κατά τη διάρκεια της πέρας. Εν τω μεταξύ να θυμάσαι: Το γυναικείο σώμα αποκαθίσταται πλήρως μετά από ένα χρόνο, οπότε μην απογοητεύεσαι αν δε δεις αμέσως αλλαγές.

Μη βάζετε αδυνατιστικές κρέμες, εκτός που δεν κάνουν τίποτα, είναι επικίνδυνο ιδίως αν θηλάζετε. Το ίδιο και με τα χάπια ισχύει.

Τώρα βέβαια αν μετά τη δεύτερη εγκυμοσύνη ( που μου έτυχε και πολύ κοντά με την πρώτη) μπορέσω να επανέλθω το ίδιο καλά, δεν ξέρω. Μακάρι. Το μυστικό πάντως είναι να μην παίρνεις και πάρα πολλά κιλά. Τα 25 και 30 κιλά κάτι θα αφήσουν ό,τι κι αν κάνεις, κι αν αδυνατίσεις ακόμα, θα υπάρχει άγρια χαλάρωση.

Αλλά κορίτσια, να σας πω και κάτι; Όταν φέρνουμε τέτοια θαύματα στη ζωή όπως ειναι τα παιδιά μας, είναι να μας απασχολεί και τόσο πολύ αν η κοιλιά μας είναι ή δεν είναι ...φέτες; Μήπως σε αυτή την ηλικία θα αρχισει καμιά καριέρα χορεύτριας; Η μας νοιάζει και τόσο πολύ τι θα λένε οι νεαροί στις παραλίες; Αν νιώθουμε καλά έχοντας βιώσει την μητρότητα (που έτσι θα πρέπει γιατί για πολλές γυναίκες το όνειρο αυτό δεν πραγματοποιείται ποτέ), τότε τίποτα δεν πρέπει να μας τρομάζει! :)

XΡΙΣΤΙΝΑ
04-06-11, 13:53
δεν υπαρχει κρεμα που να αδυνατιζει...με τπτ!
Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει.
Σιγουρα το μυστικο ειναι να μην παρεις πολλα κιλα.Εγω πηρα 20 στην πρωτη και 17 στην δευτερη...Γενικα δεν εχω παχυνει.Τα κιλα στην πρωτη τα εχασα στον 1,5 χρονο.Την κοιλιτσα στα 2..και μετα εμεινα εγκυος:mrgreen:
Αυτη η κοιλιτσα βρε παιδι μου ομως.Μου την δινει λιγο που ολοι μου μιλανε και κοιτανε εκει..
Μεγαλο δωρο η μητροτητα και εννοειτε πως δεν μας πτοει τιποτα!

kounelitsa
04-06-11, 13:58
Εγώ πάντως 2 κρέμες έχω πάρει στη ζωή μου και είδα μεγάλη διαφορά, η μια είναι σχετικά φτηνή από το σμ και η άλλη από τα Hondos. Δεν ξέρω αν μπορώ να πώ ονόματα.

markar
05-06-11, 21:10
Εγώ πάντως 2 κρέμες έχω πάρει στη ζωή μου και είδα μεγάλη διαφορά, η μια είναι σχετικά φτηνή από το σμ και η άλλη από τα Hondos. Δεν ξέρω αν μπορώ να πώ ονόματα.

Αν μπορείς, στείλε π.μ. Ευχαριστώ...

dimmi
05-06-11, 21:53
Πήρα μια κρέμα, από αυτές που διαφημίζουν για νυχτερινή δράση κατά του λίπους.
Ισχυρίζονται ότι από την πρώτη εβδομάδα έχει αποτέλεσμα! (Παρότι ο γυναικολόγος μου θεωρεί ότι οι κρέμες δεν κάνουν τίποτε?!)
Την κοιλιά μου δεν την έχω "προίκα" από εγγυμοσύνη όμως θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της κρέμας, μόλις τελειώσει η περίοδος μου αρχίζω της εφαρμογές της κάθε βράδυ. Αν δουλέψει σε μενα θα δουλέψει σίγουρα και σε εσάς! Ολο μου το λίπος είναι στην κοιλιά :(

kounelitsa
13-06-11, 16:34
Αν μπορείς, στείλε π.μ. Ευχαριστώ...

τώρα το είδα...εχεις πμ

markar
13-06-11, 16:47
Σ' ευχαριστώ, kounelitsa mou. Μόλις το είδα!!! :)

Mammy in love
13-06-11, 17:27
Πήρα μια κρέμα, από αυτές που διαφημίζουν για νυχτερινή δράση κατά του λίπους.
Ισχυρίζονται ότι από την πρώτη εβδομάδα έχει αποτέλεσμα! (Παρότι ο γυναικολόγος μου θεωρεί ότι οι κρέμες δεν κάνουν τίποτε?!)
Την κοιλιά μου δεν την έχω "προίκα" από εγγυμοσύνη όμως θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της κρέμας, μόλις τελειώσει η περίοδος μου αρχίζω της εφαρμογές της κάθε βράδυ. Αν δουλέψει σε μενα θα δουλέψει σίγουρα και σε εσάς! Ολο μου το λίπος είναι στην κοιλιά :(
Γράψε σε παρακαλώ αποτελέσματα από την κρέμα:-).Με ενδιαφέρει το θέμα:oops:.Εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά και ευτυχώς γιατί ήμουν ήδη περισσότερα κιλά από ότι έπρεπε:sad:.Στην αρχή της εγκυμοσύνης έχασα 4:grin: και μετά πήρα τα 10:-?.Αφότου γέννησα λόγο κούρασης έτρωγα πολύ λίγο και μέσα σε 3 βδομάδες έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης:D.Μέσα σε 1μήνα και 1βδομάδα έχασα σύνολο 14 κιλά:D!!!Τώρα όμως έχω πάρει 2 και τρώω σαν βόδι κυρίως πολλά γλυκά;-).Αν δεν θήλαζα δεν ξέρω πόσα θα είχα πάρει:?Τέλος πάντων σε παρακαλώ γράψε μου και σε πμ. αν πάει καλά το θέμα με την κρέμα γιατί και εμένα η κοιλιά μου θέλει μάζεμα:rolleyes::lol:.Δεν μαζεύεται η άτιμη:lol::lol::lol:...

tamar
13-06-11, 18:02

Αν μπορείς, στείλε π.μ. Θα μου χρειαστούν...
Ευχαριστώ...

eleonora78
18-07-11, 20:04
δεν μαζευει αυτη η κοιλια ποτε......?!?!?!?!? είχα παρει 12 κιλα συνολικα στην εγκυμοσύνη. έχω χασει 16 και η κοιλια μου ειναι σαν 4 μηνων... και το στηθος χαλια, σαν αδειο. τι να κανω? δεστε μου καποια ιδεα, μια ελπίδα....

Little Monkey
19-07-11, 09:47
δεν μαζευει αυτη η κοιλια ποτε......?!?!?!?!? είχα παρει 12 κιλα συνολικα στην εγκυμοσύνη. έχω χασει 16 και η κοιλια μου ειναι σαν 4 μηνων... και το στηθος χαλια, σαν αδειο. τι να κανω? δεστε μου καποια ιδεα, μια ελπίδα....
Ένα καλό σουτιέν και ένα λαστέξ (ή ριχτά ρούχα)... εγώ εκεί έχω καταλήξει! :-P

Πάντως χθες μιλούσα με την αισθητικό μου και μου έλεγε ότι το σώμα παίρνει 9 μήνες να επανέλθει, όσους έκανε και να γίνει όπως έγινε. Αυτό για να με ...παρηγορήσει που 2 μήνες μετά τη γέννα έχω πρόσωπο έφηβης - και δεν εννοώ χωρίς ρυτίδες αλλά με σπυράκια σαν ακμή! Μου έδωσε και υγρό καθαριστικό κατάλληλο για "νεανικές επιδερμίδες" χαχαχαχα :lol:

Τι να πω, περαστικά μας!

zoumpoulia09
19-07-11, 10:43
καλημέρα κορίτσια.οι περισσότερες τελικά με το ίδιο πρόβλημα.την κοιλιά μετά εγκυμοσύνης.........εγώ γέννησα πριν 2 χρόνια και η κοιλιά παραμένει.βέβαια ήμουν κ εγώ +30 κιλά.το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι είναι γεμάτο ραγάδες και ζαρωμένη:sad::sad:τι μπορώ να κάνω;;αν πέσει θα φτιάξει ή θα παραμείνει μια ζωή έτσι.(μου έχουν μείνει τα 5κιλά ακόμα από την εγκυμοσύνη):rolleyes:
οι ζάρες είναι αυτό που με ενοχλούν περισσότερο γιατί κ πριν μείνω έγκυος είχα λίγο κοιλίτσα αλλά δεν φαινόταν πολύ χάλια.τώρα όμως;;;;;;;;

AngelMama
19-07-11, 11:01
Πήρα 25 κιλά στην εγκυμοσύνη.
Έχασα όλα τα κιλά και μάλιστα παραπάνω.
Με διατροφή, γυμναστική και πολλούς κοιλιακούς έχει αλλάξει το σώμα μου.
Για εμάς που έχουμε γεννήσει θέλει να γυμνάζουμε τους κάτω κοιλιακούς.. που σημαίνει πως πρέπει να σηκώνουμε τα πόδια και όχι το υπόλοιπο μέρος του σώματος. Αλλά θέλει πολλούςςςςςςςςςςςςςςςς....

tamar
21-07-11, 14:15
Για εμάς που έχουμε γεννήσει θέλει να γυμνάζουμε τους κάτω κοιλιακούς.. που σημαίνει πως πρέπει να σηκώνουμε τα πόδια και όχι το υπόλοιπο μέρος του σώματος. Αλλά θέλει πολλούςςςςςςςςςςςςςςςς....

Σε πόσο διάστημα;

AngelMama
23-07-11, 21:16
Σε πόσο διάστημα;

Τα τελευταία 11 κιλά τα έχασα από τον Ιανουάριο. Γυμναστήριο ξεκίνησα Φεβρουάριο. Αλλά μιλάμε για πολύ γυμναστική!!

fido-dido
03-08-11, 13:04
εμενα μου εμειναν μονο 3 κιλα αλλα η κοιλια μου ειναι ακομα αρκετα χαλαρη και χτες που δοκιμαζα τα τζιν μου πεταγαν οι πατσαδες απ ολες τις μπαντες. να φορεσω το λατεξ σκαω, και γυμναστικη εντατικη ο γιατρος μου ειπε μετα τις 40.

tamar
04-08-11, 07:52
εμενα μου εμειναν μονο 3 κιλα αλλα η κοιλια μου ειναι ακομα αρκετα χαλαρη και χτες που δοκιμαζα τα τζιν μου πεταγαν οι πατσαδες απ ολες τις μπαντες. να φορεσω το λατεξ σκαω, και γυμναστικη εντατικη ο γιατρος μου ειπε μετα τις 40.

3 κιλά; Μπράβο!!! 'Εγω έχω άλλα 10 και η ανεύρεση ρούχων είναι δύσκολη μιας και κοιλίτσα έχω και πολύ πολύ στήθος...

fido-dido
04-08-11, 16:03
3 κιλά; Μπράβο!!! 'Εγω έχω άλλα 10 και η ανεύρεση ρούχων είναι δύσκολη μιας και κοιλίτσα έχω και πολύ πολύ στήθος...
εγω ειχα πολλους εμετους σ ολη την εγκυμοσυνηκαι ακομα το χω απορια πως απο 50 πριν μεινω εγκυος π[ηγα 60 μεχρι στον 6ο αφου οτι ετρωγα το εβγαζα, κ μετα που δεν εκανα τοσους πολλους εμετους δν πηρα αλλο βαρος
οσο για το στηθος λογικα αν θηλαζεις θα ειναι πιο μεγαλο, το κακο ειναι οτι συνηθως μετα ακολουθει κι αυτο τους νομους της βαρυτητας....... :(

asprouli
11-08-11, 12:24
καλημερα κοριτσια,
εγω γεννησα πριν εναμιση μηνα ενα πανεμορφο αγορακι με φυσιολογικο τοκετο..εβαλα συνολικα 13κιλα στην εγκυμοσυνη μου..μεχρι τωρα εχασα 5κιλα και με επιασε λιγο το αγχος οτι δεν θα φυγει η κοιλιτσα..ακουσα τις ιστοριες σας και ευτυχως παιρνω θαρρος :D. θελω πολυ να κανω γυμναστικη αλλα και εμενα με συμβουλεψαν να περασουν 5-6 μηνες και μετα..εβαλα ομως και το μαγιο μου πηγα στην παραλια και μια χαρα,οποιου αρεσουμε ;)..κατι ακουσα και για κορσε αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι καλο για τους μυες...με καλη διατροφη και γυμναστικη ολα γινονται πιστευω..εχω πιστη..αλλα με πιανει μια μικρη καταθλιψη οταν στεκομαι μπροστα στο καθρευτη και βλεπω ποπο,γλουτους και κοιλια :!:

fotinopsaro
11-08-11, 13:14
καλημερα και απο εμενα.γεννησα πριν 21 μερες, στο συνολο της εγκυμοσυνης μου πηρα 20 κιλα ειμαι ηδη στα μειον 11 θηλαζω και πιστευω οτι συνεβαλε και αυτο.η κοιλια μου δεν εκανε καθολου ραγαδες αλλα εχω χαλαρωτητα.εβαζα και εξακολουθω να βαζω κρεμα της frezyderm.εκανε δουλιτσα.για γυμναστικη ειναι νωρις αλλα το σκεφτομαι.ολα καλα.καλη δυναμη σε ολες.............

kinkajoujou
11-08-11, 13:21

μια επισήμανση σε αυτό, οι κοιλιακοί γυμνάζουν τους μύες της κοιλιάς και τους γραμμώνουν. Αν από πάνω όμως υπάρχει λίπος, όσους και να κάνεις, οι μύες δεν θα φανούν ποτέ! Για να φύγει το λίπος της κοιλιάς, χρειάζεται έντονη αεροβική άσκηση και πολύ προσεκτική διατροφή, δεν είναι τυχαίο που λένε abs are made in the kitchen ;) αυτό σε συνδυασμό με κοιλιακούς θα βοηθήσει την κατάσταση. Κι εμένα η κοιλιά είναι ένα από τα αδύναμα σημεία μου (δυστυυχώς αδύναμα κι όχι αδύνατα χεχε)

soevan07
11-08-11, 15:15
Ομολογώ οτι με ανεβάσατε σε αυτό το τόπικ :grin:.
Μου έχουν μείνει 3 κιλά και τα έχω βάψει μαύρα!! :oops: :roll:
(θέλω κράξιμο ε???)

kinkajoujou
11-08-11, 15:18
Ομολογώ οτι με ανεβάσατε σε αυτό το τόπικ :grin:.
Μου έχουν μείνει 3 κιλά και τα έχω βάψει μαύρα!! :oops: :roll:
(θέλω κράξιμο ε???)

πέρασε έξω δεσποινίς κι αύριο με τον κηδεμόνα σου! άκου εκεί 3 κιλά.... κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες!

soevan07
12-08-11, 09:26
πέρασε έξω δεσποινίς κι αύριο με τον κηδεμόνα σου! άκου εκεί 3 κιλά.... κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες!

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020468.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

ΥΓ: Πάντως την κοιλίτσα μου την έχω ακόμα!!
Μάλλον τα 3 αυτά κιλά είναι εκεί όλα μαζεμένα...

annia
07-12-12, 18:29
Κορίτσια καλησπέρα επαναφερω το θέμα γιατί θα πεσω σε κατάθλιψη...γεννησα πριν 3μηνες το τρίτο μου παιδάκι,ας τα πάρω όμως με την σειρά..στην πρώτη εγκυμοσύνη απο 47κθλα πήγα 60 γεννησα και μέσα σε 40μερεδ είχα επανέλθει πλήρως με λίγη χαλάρωση και 3-4ραγαδες..στην δεύτερη ξεκίνησα 50κιλα και έφτασα.....75 όταν γεννησα έχασα τα 14αμεσως αλλα 3μετα απο 2μηνες και αλλα 4μετα απο 1.5χρονο σχεδόν,ενω η κοιλιά μου είχε φύγει αλλα απο ραγαδες είχα γίνει σαν χάρτης το μεγαλύτερο μου πρόβλημα ειναι τα πλαινα που ότι και να φορεσω παράγονται σαν φρατζολακια..τώρα στην Τριτη εγκυμοσύνη ξεκίνησα 55κιλα και έφτασα 71..τώρα είμαι στα 60,5 και δεν λέει να πέσει η παλιοζυγαρια..κοιλιά έχει μείνει αρκετή αλλα πάλι αυτο που μ ενοχλεί ειναι τα πλαινα ειναι πολυ χάλια :( ..έχει αλλάξει όλη η ναλογια του σώματος μου.. :( :( ...πήρα λαστεξ ώστε να μαζεψω όσο μπορω και αν ποτε βρω λίγο ελεύθερο χρόνο να ξεκινήσω γυμναστική...dimmi τελικά είχες αποτελέσματα με αυτη την κρέμα..;;;

grr.princess
07-01-13, 10:31
κοριτσια οσον αφορα την χαλαρη κοιλια η κρεμες πριν η μετα δεν κανουν τιποτα ουτε ειναι θεμα χρονου.το ξεχειλομενο δερμα δεν διορθωνετε παρα ΜΟΝΟ με κοιλιοπλαστηκη και τιποτε αλλο.

yogini
07-01-13, 10:44
όσες έχετε κοιλιά κάνετε πιλάτες, μιλάμε για απίστευτα αποτελέσματα, όσες έχουμε χαλαρό δέρμα κουμπαρά και μαζεύουμε για τον πλαστικό!

kalliopaki
10-01-13, 16:47
1 χρόνο και 4 μήνες μετά τη δεύτερη εγκυμοσύνη έχω να πω ότι η κατάσταση κάπως έχει σουλουπωθεί. Και εξηγούμε: έχω κοιλιά ακόμα (έχω και κάποια κιλά εξτρά όμως). Η κοιλιά είναι χαλαρή αλλά σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν πχ πέρυσι. Δηλαδή έχουμε ίδιο μέγεθος, αλλά βελτιωμένη εμφάνιση.

Χωρίς καθόλου γυμναστική. Και είμαι και 38 περικαλώ. Δηλαδή οι μικρότερες νομίζω έχετε μεγαλύτερα περιθώρια βελτίωσης.

Διαπιστώνω δηλαδή ότι συν τω χρόνω κάτι γίνεται με το δέρμα. Ας βρω τα κουράγια για γυμναστικές και δίαιτες, ε κι ενα μαγιό φέτος θα το βάλουμε χωρίς ντροπή. ¨Πέρυσι ήμουνα μωρομάνα και είχα τα ελαφρυντικά μου......