PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΒΕ-ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

test1
27-05-08, 12:18
Δεν το είδα γραμμένο πουθενα στο forum, και φυσικά στα περισσότερα υποκαταστήματα του ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) (σε όλα θα τολμούσα να πώ) δεν το ξέρουν ακόμα, αλλά οι εργαζόμενες που ασφαλίζονται στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) δικαιούνται και αυτές μείωση 50% στις εισφορές κύριας σύνταξης για το 12μηνο που ακολουθεί την γέννα.

Για πληροφορίες τηλ. στα κεντρικά του ΟΑΕΕ στην Αθήνα... :wink:

xris
30-05-08, 02:38
εισαι σιγουρη? :shock:

test1
30-05-08, 09:43
xris είμαι άντρας και το τσέκαρα για την γυναίκα μου που είναι στο ΤΕΒΕ.

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3655 - (αριθμός φύλλου 58 - 3 Απριλίου 2008)- άρθρο 141

"2. Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις
οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες Φορέων
Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απα−
σχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μειώνονται κατά
50%, κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί
το μήνα του τοκετού. Για τους κλάδους κύριας ασφά−
λισης−σύνταξης αυτοαπασχολουμένων, που προβλέ−
πεται καταβολή μειωμένων εισφορών από άλλη αιτία,
δεν επιτρέπεται η σώρευση μειώσεων αλλά ισχύει το
μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης.
Σε περίπτωση λήψης επιδόματος λοχείας, η ανωτέ−
ρω μείωση των ασφαλιστικών εισφορών κλάδου κύριας
σύνταξης χωρεί κατά το δωδεκάμηνο που έπεται της
λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας."

Απλά οι υπάλληλοι του ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ (περιφεριακά) δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη....
Πιέστε τους λίγο στα κεντρικά του ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ στην Αθήνα (με τηλέφωνα) για να το προωθήσουν.
Όχι πως θα χάσει κάποια γυναίκα το δικαίωμα της, απλα για να μην ταλαιπωρούν τον κόσμο.

RMARY
30-05-08, 19:08
xris είμαι άντρας και το τσέκαρα για την γυναίκα μου που είναι στο ΤΕΒΕ.

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3655 - (αριθμός φύλλου 58 - 3 Απριλίου 2008)- άρθρο 141

"2. Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις
οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες Φορέων
Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απα−
σχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μειώνονται κατά
50%, κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί
το μήνα του τοκετού. Για τους κλάδους κύριας ασφά−
λισης−σύνταξης αυτοαπασχολουμένων, που προβλέ−
πεται καταβολή μειωμένων εισφορών από άλλη αιτία,
δεν επιτρέπεται η σώρευση μειώσεων αλλά ισχύει το
μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης.
Σε περίπτωση λήψης επιδόματος λοχείας, η ανωτέ−
ρω μείωση των ασφαλιστικών εισφορών κλάδου κύριας
σύνταξης χωρεί κατά το δωδεκάμηνο που έπεται της
λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας."

Απλά οι υπάλληλοι του ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ (περιφεριακά) δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη....
Πιέστε τους λίγο στα κεντρικά του ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ στην Αθήνα (με τηλέφωνα) για να το προωθήσουν.
Όχι πως θα χάσει κάποια γυναίκα το δικαίωμα της, απλα για να μην ταλαιπωρούν τον κόσμο.
ΑΧ1ΘΑ ΦΑΝΩ ΠΟΛΥ ΑΝΟΗΤΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΔΙΜΗΝΟΥ ΓΙΑ 12ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ;ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΤΟ ΕΠΙΔΩΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΟΙΕΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.ΕΙΜΑΙ ΕΝΕΡΓΗ ΣΤΟ ΟΑΕΕ 5ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ;ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΜΕΙΩΜΕΝΑ;

test1
30-05-08, 19:30
Λοιπον.....
Αν δείς στην σελίδα http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas1.htm ανάλογα με την κατηγορία που είσαι, πληρώνεις ένα ποσο για κλάδο κύριας ασφάλισης. (για παράδειγμα η γυναίκα μου είναι στον πίνακα http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas3.htm και ασφαλιστική κατηγορία 014).

Αυτό το ποσό (συγκεκριμένα 452,25 στην γυναίκα μου) θα μειωθεί κατά 50%, για 12 μήνες μετά την εγκυμοσύνη.

Ξαναλέω όμως....παρτε τηλ. στα κεντρικά του OAEE (ΤΕΒΕ) να το εξακριβώσετε και μόνες σας, και για να τους πιέσετε να ενημερώσουνε και τα περιφερειακα τμήματα.

Είναι αρκετά λεφτά πχ 225 Χ 12 = 2700 Ε.
Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει την διαδικασία γιατί δεν έχουμε γεννήσει ακόμα....
Ελπίζω να βοήθησα...

mel
31-05-08, 00:21
Πιάνει και τις μητέρες που έχουν γεννήσει πριν την 3η απριλίου?
Δηλαδή εμένα που το παιδί μου είναι ήδη 9 μηνών με πιάνει ? και αν ναι θα μπορούσα να ζητήσω και αναδρομικά και τα των προηγούμενων μηνών ? Η αν με πιάνει είναι για από εδώ και πέρα?
Θα πάω βέβαια και από εκεί, δεν το συζητάω, απλά για να ξέρω εκ των προτέρων σε ποια πλαίσια θα κινηθώ ως προς τις απαιτήσεις μου.

mel
31-05-08, 00:23
Α, και να΄σαι καλά που το ανέφερες και μας άνοιξες τα μάτια.
ευχαριστούμε, test1!

RMARY
31-05-08, 11:28
Λοιπον.....
Αν δείς στην σελίδα http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas1.htm ανάλογα με την κατηγορία που είσαι, πληρώνεις ένα ποσο για κλάδο κύριας ασφάλισης. (για παράδειγμα η γυναίκα μου είναι στον πίνακα http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas3.htm και ασφαλιστική κατηγορία 014).

Αυτό το ποσό (συγκεκριμένα 452,25 στην γυναίκα μου) θα μειωθεί κατά 50%, για 12 μήνες μετά την εγκυμοσύνη.

Ξαναλέω όμως....παρτε τηλ. στα κεντρικά του OAEE (ΤΕΒΕ) να το εξακριβώσετε και μόνες σας, και για να τους πιέσετε να ενημερώσουνε και τα περιφερειακα τμήματα.

Είναι αρκετά λεφτά πχ 225 Χ 12 = 2700 Ε.
Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει την διαδικασία γιατί δεν έχουμε γεννήσει ακόμα....
Ελπίζω να βοήθησα...
ME ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ Κ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Κ ΕΓΩ ΤΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΩ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΙΑ Κ ΕΤΣΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΙΑ Κ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΚΑΔΟΡΟ ΤΟΥ ΜΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΜΟΝΟ :cry:

test1
31-05-08, 14:10
-Να διορθώσω τον εαυτό μου σε σχέση με το παράδειγμα της γυναίκας μου, που έδωσα.
Εγραψα 225Χ12(μήνες)=2700Ε ενώ το όφελος (μάλλον) θα είναι 225Χ6(μήνες)=1350Ε μια και οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ανα δίμηνο......

Αυτα βεβαια υποθετικά γιατί ακόμα δεν έχουμε γεννήσει...
(RMARY μάλλον θα βγάλεις την μισή γέννα....)

-Όποιοι επικοινωνούν με το ΤΕΒΕ ας γράψουν τι τους λένε για να δούμε αν το προχωράνε το θέμα....και για να ενημερώσουμε και για ειδικές περιπτώσεις (πχ τι γίνεται αν κάποια κοπέλα γέννησε πρίν 6 μήνες).

katerina71
02-06-08, 11:19
-Να διορθώσω τον εαυτό μου σε σχέση με το παράδειγμα της γυναίκας μου, που έδωσα.
Εγραψα 225Χ12(μήνες)=2700Ε ενώ το όφελος (μάλλον) θα είναι 225Χ6(μήνες)=1350Ε μια και οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ανα δίμηνο......

Αυτα βεβαια υποθετικά γιατί ακόμα δεν έχουμε γεννήσει...
(RMARY μάλλον θα βγάλεις την μισή γέννα....)

-Όποιοι επικοινωνούν με το ΤΕΒΕ ας γράψουν τι τους λένε για να δούμε αν το προχωράνε το θέμα....και για να ενημερώσουμε και για ειδικές περιπτώσεις (πχ τι γίνεται αν κάποια κοπέλα γέννησε πρίν 6 μήνες).

Αυτό είναι πολύ πολύ καλό!!!
Μπράβο που το ανέφερες.
Εγώ που γέννησα πριν 19 μήνες δεν με πιάνει (λογικά) αλλά είνια πολύ σημαντική βοήθεια. Οι ασφαλισμένες στο ΤΕΒΕ ήταν πολύ αδικήμένες έως τώρα. Μόνο ένα επίδομα τοκετού και τέλος. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

natasaZ
04-06-08, 11:43
test1 σ'ευχαριστουμε για την ενημερωση.
Ανηκω στο τμήμα Γλυφαδας, οι οποίοι δεν γνώριζαν τιποτα. Ύστερα από έναν κύκλο τηλεφωνημάτων (οπου ο ένας με έστελνε στον άλλο), επικοινώνησα με το τμήμα ασφάλισης (3729720) οι οποίοι είπαν ότι δεν έχουν στείλει την εγκύκλιο στα επιμέρους τμήματα ακόμα και να περιμένω καμιά εβδομάδα μέχρι να σταλεί και ύστερα να κάνω την αίτηση. Εγώ γέννησα στις 31/1. Όμως οι εισφορές μου θα είναι μειωμένες από 3/4 (που ψηφιστικε ο νόμος) μέχρι 31/1/09.
Καλή τύχη και στους υπόλοιπους...

natasaZ
18-06-08, 11:29
Παιδιά εσείς έχετε βγάλει καμιά άκρη???
Εμένα μόλις μου είπαν από το τμήμα εσόδων (3729541-3) ότι ακόμα δεν έχει βγει η εγκύκλιος και θα πρέπει να είμαι σε επαφή μαζί τους για το πως θα πάρουμε τα λεφτά, που έχουμε βέβαια ήδη πληρώσει...

mel
18-06-08, 16:43
Και σε εμένα μια από τα ιδια :twisted:
Και στο κεντρικό στην Ομονοια δεν ξέραν τίποτα.

test1
23-06-08, 10:42
Μην ανησυχείτε, απλά θέλει λίγο χρόνο για να ενημερωθούν τα κατά τόπους τμήματα (μην ξεχνάτε στην Ελλάδα είμαστε) και ίσως για διαδικαστικά θέματα. Τα λεφτά πάντως θα τα πάρετε αναδρομικά. Αν αντιμετωπιστούν προβλήματα εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε.

Μην ξεχνάτε, τα τηλέφωνα στα κεντρικά είναι ένας καλός τρόπος πίεσης (τους χαλάτε τον ύπνο).

Υ.Γ. Και εμείς ακόμα δεν τα κάναμε τα χαρτιά αλλά σύντομα θα γίνει και αυτό……

zana
30-06-08, 21:55
ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΨΑΡΟΣΟΥΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΣ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΡΕΛΗ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ ΤΥΠΩΣΗ ΟΛΗ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΔΕΙΞΑ. ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΑΛΑΛΟΥΜ, Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΕΔΙΝΕ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΑ ΤΗΛ ΜΗΠΩΣ ΒΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ. ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 800Ε ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΙΑ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΑΡΙΖΩ!!!

natasaZ
22-07-08, 15:53
Πήρα και σήμερα στο τμήμα εσόδων και ακόμα περιμένουν την εγκύκλιο....

tessera
29-07-08, 16:22
ΙΣΧΥΕΙ 100% αυτο!
Εγω ειχα ρωτησει στην ΓΓ κοινωνικων ασφαλισεων (www.ggka.gr) και μου ειπαν οτι εχουν στειλει την εγκυκλιο στον ΟΑΕΕ απο τον Μαιο ,απλα αυτος δεν κανει κατι να την ενεργοποιησει!
Καντε καταγγελια στον Συνηγορο του Πολιτη!
Εγω αυτο εκανα!!

Ηλιάννα
11-08-08, 00:39
Αυριο κιολας θα παω στο ΤΕΒΕ και σιγα μη βγαλω ακρη Αυγουστο μηνα!!
Υπαρχει δηλ. περιπτωση να τα παρουμε πισω μετα που θα τα εχουμε πληρωσει???

Ηλιάννα
11-08-08, 17:31
Πηγα κι εγω σημερα η καλη σου στο ΤΕΒΕ
Λεω αυτο κι αυτο εχω διαβασει(ειχα εκτυπωσει και τη σελιδα με το νομο)
οριστε διαβαστε το :shock: :shock: :shock:
Με κοιτουσαν με ανοιχτα τα ματια!
Με τα πολλα πηραν στο Ηρακλειο να ρωτησουν,μιλησε με δυο συναδελφους του,αφου πρωτα ειπαν τα δικα τους,πηρα της εξης απαντηση
"Ακου κοπελια αυτα τωρα που μας δειχνεις εμεις δεν τα ξερουμε,ουτε και στο Ηρακλειο,ξαναρωτα μας και αν εχουμε μαθει τιποτα θα σου πουμε,αν και πιο γρηγορα θα ξερεις εσυ"
"Καλα να παρουμε και στην Αθηνα να ρωτησουμε?" λεω εγω....
"Ναι να παρεις,παρε σε αυτο το νουμερο 210 3******* ακι αν δεν σου πουν απο εκει παρε σε αυτο 210 3*******"

Εφυγα κι εγω να παω μονη μου να κανω τη δουλεια μου
Πηρα λοιπν σε ενα νουμερο μου απαντησε ενας ευγενεστατος κυριος,του ειπα τι θελω και μου ειπε οτι εκει που πηρα δεν ειναι αρμοδιοι,αλλα θα ρωτησει και να ξαναπαρω να μου πει
Ετσι και εγινε
Μου ειπε λοιπον οτι ακομα δεν εχει βγει η εγκυκλιος και απο Σεπτεμβρη να ξαναρωτησω στο παραρτημα μου,οταν του ειπα απο που ειμαι μου λεει "καλυτερα στο Ηρακλειο,εκει δεν θα βγαλεται ακρη"

Ηλιάννα
04-09-08, 09:47
Μηπως καποιο απο τα μελη εβγαλε ακρη με αυτο τ θεμα??
Εγω δεν εχω καταφερει τιποτα ακομα :(

natasaZ
04-09-08, 13:45
Πριν από λίγο τους πήρα τηλεφωνο στο τμήμα εσόδων. Δεν έχει βγει ακόμα η εγκύκλιος, αλλά να μην ανησυχούμε γιατι θα τα πάρουμε αναδρομικά από τότε που ψηφιστηκε ο νόμος (3 Απρ).

walantiss
12-09-08, 03:52
Γεια σας πηγα σημερα στο ΟΑΕΕ τρικαλων και δεν ειχαν ιδεα μετα απο 2-3 τηλεφωνηματα μου ειπαν οτι ισχυειι αλλα δεν εχουν την ΕΓΚΥΚΛΙΟ και να παω ξανα μετα απο 20 ημερες και οτι δεν τα χανω θα τα παρω αναδρομικα

ataksias
15-09-08, 17:20
Ο ΟΑΕΕ πράγματι δεν έχει εκδώσει ακόμα εγκύκλιο για την ενεργοποίηση της σχετικής διάταξης του ν. 3655/2008 (ΦΕΚ 58 Α/3.4.2008) περί: «Διοικητικής και οργανωτικής μεταρρύθμισης του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις» και εδικά για το άρθρο 141 παρ. 2, όπου ρητώς αναφέρει ότι μειώνονται οι εισφορές στον ΟΑΕΕ κατά 50% για ένα χρόνο από την απόκτηση τέκνου.

Εγκύκλιος όμως έχει εκδοθεί από την Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων και έχει σταλεί στον ΟΑΕΕ από τις 6 Μαΐου 2008 και εξηγεί αναλυτικά την εφαρμογή της συγκεκριμένης διάταξης. Πρόκειται για την υπ. αριθμ.: 3655 της 6ης/5/08 με Α.Π. Φ80000/οικ11095/914

Το ότι οι υπηρεσίες του ΟΑΕΕ κωφεύουν συνιστά πλέον και διοικητικό παράπτωμα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Στις 6 Αυγούστου γέννησε η γυναίκα μου, η οποία είναι ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και ζήτησα την μείωση των αποδοχών της. Εισέπραξα τις ίδιες αντιδράσεις όπως οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ.

Αφού έκανα ένα μαραθώνιο διαβουλεύσεων ακόμα και με την ηγεσία του ΟΑΕΕ, υποσχέθηκαν να ενεργοποιήσουν την διάταξη λίαν συντόμως.

Παρ' όλα αυτά έκανα το εξής και το συστήνω σε όσες τις ασφαλισμένες που δικαιούνται αυτής της ρύθμισης:

Μία απλή αίτηση όπου θα αναγράφεται καθαρά το αίτημα για την μείωση των εισφορών λόγω του συγκεκριμένου νόμου, καθώς και την επισήμανση ότι ζητάτε την αναδρομική ισχύ από δημοσίευσης (στο ΦΕΚ) του Νόμου και όχι από την κατάθεση της αίτησης.

Επισυνάψτε το απόσπασμα του ΦΕΚ του ν. 3655/2008 (1η σελίδα και το άρθρο 141 με την παράγραφο 2) και την Εγκύκλιο της ΓΓΚΑ.

Κάθε αίτηση που παίρνουν (και είναι υποχρεωμένοι ως διοίκηση να απαντήσουν σε 20 εργάσιμες ημέρες από τη λήψη της) είναι μορφή πίεσης γι αυτούς.

Αν κάποιος δυσκολευθεί να βρει την εγκύκλιο και το Νόμο, ευχαρίστως να τα στείλω.

sabrina
15-09-08, 19:19
απο το τιποτα κατι ειναι κ αυτο εστω

γιατι κ γω τεβε ειμαι

gio_kx
16-09-08, 16:43
Ναί βρε παιδιά, να τους πατήσουμε κάτω, γιατί εκτός ότι τους πληρώνουμε χρυσούς καθε 2μηνο, το ευχαριστώ είναι 800€...Ξεφτίλες!!!!

tessera
19-09-08, 14:37
θελω να ενημερωσω το Forum οτι χθες εκανα αναφορα (γραπτη και επωνυμως) προς τον Συννηγορο του πολιτη και με πηραν σημερα τηλεφωνο και θα το ερευνησουν!
Νεοτερα απο Δευτερα!

Με συμβουλεψαν να κανω εγγραφως προς τον Τοπικο ΟΑΕΕ (που ανηκουμε) αιτηση που να λεει οτι συμφωνα με τον νομο ταδε εγκυκλιος ταδε δικαιουμε τα παρακατω παρακαλω για την εφαρμογη τους!

ataksias
19-09-08, 19:53
Με συμβουλεψαν να κανω εγγραφως προς τον Τοπικο ΟΑΕΕ (που ανηκουμε) αιτηση που να λεει οτι συμφωνα με τον νομο ταδε εγκυκλιος ταδε δικαιουμε τα παρακατω παρακαλω για την εφαρμογη τους!

Αυτή είναι η σωστή πρακτική επειδή αφενός ασκεί πιέσεις προς την κατεύθυνση συνολικής επίλυσης του ζητήματος και αφετέρου διασφαλίζει την ενδιαφερόμενη για την αναδρομική ισχύ της διάταξης.

Σας παραθέτω το κείμενο της αίτησης που κατέθεσε η σύζυγός μου:

Προς
Ο.Α.Ε.Ε.
................................

Αθήνα 19/08/08

Θέμα: «Μείωση Ασφαλιστικών Εισφορών κατά 50% λόγω απόκτησης τέκνου»

Παρακαλώ όπως μειώσετε τις Ασφαλιστικές Εισφορές μου του κλάδου Κύριας Σύνταξης κατά 50%, λόγω απόκτησης τέκνου στις 6 Αυγούστου 2008. Η μείωση να ισχύσει από το διάστημα: Αύγουστος 2008 έως Αύγουστος 2009, κατΆ εφαρμογή της ρητής διάταξης του άρθρου 141 παράγραφος 2 του Νόμου υπ/ αριθμ.: 3655/2008 για τη Διοικητική και οργανωτική μεταρρύθμιση του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις (Φ.Ε.Κ. 52Α/3-4-2008).

Επίσης αιτούμαι η απόφαση μείωσης των ασφαλιστικών εισφορών να έχει αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία γέννησης του τέκνου μου.

Παρακαλώ για την άμεση προώθηση του αιτήματός μου.

Μετά τιμής

Η ΑΙΤΟΥΣΑ

Σας επισυνάπτω συνημμένα όπως ο σχετικός πίνακας.

Στα συνημμένα τους καταθέσαμε:

1. Αντίγραφο Ληξιαρχικής Πράξης Γέννησης τέκνου.
2. Απόσπασμα (ΦΕΚ 52Α/3-4-08 ), Ν.3655/2008, άρθρο 141 §2.
3. Εγκύκλιος 3655/6-5-08, Γ.Γ. Κοιν. Ασφαλίσεων προς όλους τους φορείς κύριας ασφάλισης

Εγώ από Δευτέρα θα δημοσιοποιήσω το θέμα στον Τύπο και σε blogs (μιας και τυγχάνω δημοσιογράφος) και πιστεύω ότι με συντονισμένες πιέσεις γρήγορα θα αναγκαστούν να εφαρμόσουν το αυτονόητο. Δηλαδή το Νόμο!

ataksias
19-09-08, 19:53

Αυτή είναι η σωστή πρακτική επειδή αφενός ασκεί πιέσεις προς την κατεύθυνση συνολικής επίλυσης του ζητήματος και αφετέρου διασφαλίζει την ενδιαφερόμενη για την αναδρομική ισχύ της διάταξης.

Σας παραθέτω το κείμενο της αίτησης που κατέθεσε η σύζυγός μου:

Προς
Ο.Α.Ε.Ε.
................................

Αθήνα 19/08/08

Θέμα: «Μείωση Ασφαλιστικών Εισφορών κατά 50% λόγω απόκτησης τέκνου»

Παρακαλώ όπως μειώσετε τις Ασφαλιστικές Εισφορές μου του κλάδου Κύριας Σύνταξης κατά 50%, λόγω απόκτησης τέκνου στις 6 Αυγούστου 2008. Η μείωση να ισχύσει από το διάστημα: Αύγουστος 2008 έως Αύγουστος 2009, κατΆ εφαρμογή της ρητής διάταξης του άρθρου 141 παράγραφος 2 του Νόμου υπ/ αριθμ.: 3655/2008 για τη Διοικητική και οργανωτική μεταρρύθμιση του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις (Φ.Ε.Κ. 52Α/3-4-2008).

Επίσης αιτούμαι η απόφαση μείωσης των ασφαλιστικών εισφορών να έχει αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία γέννησης του τέκνου μου.

Παρακαλώ για την άμεση προώθηση του αιτήματός μου.

Μετά τιμής

Η ΑΙΤΟΥΣΑ

Σας επισυνάπτω συνημμένα όπως ο σχετικός πίνακας.

Στα συνημμένα τους καταθέσαμε:

1. Αντίγραφο Ληξιαρχικής Πράξης Γέννησης τέκνου.
2. Απόσπασμα (ΦΕΚ 52Α/3-4-08 ), Ν.3655/2008, άρθρο 141 §2.
3. Εγκύκλιος 3655/6-5-08, Γ.Γ. Κοιν. Ασφαλίσεων προς όλους τους φορείς κύριας ασφάλισης

Εγώ από Δευτέρα θα δημοσιοποιήσω το θέμα στον Τύπο και σε blogs (μιας και τυγχάνω δημοσιογράφος) και πιστεύω ότι με συντονισμένες πιέσεις γρήγορα θα αναγκαστούν να εφαρμόσουν το αυτονόητο. Δηλαδή το Νόμο!

Ηλιάννα
20-09-08, 19:07
κι εγω σκεφτηκα τον συνηγορο του Πολιτη,περιμενουμε νεα :P

ataksias
30-09-08, 14:16
Ανοίγοντας αυτό το τόπικ σας ενημέρωνα ότι ο ΟΑΕΕ βαδίζει προς την εφαρμογή του Νόμου 3356/08 για την μείωση των ασφαλιστικών εισφορών στις γυναίκες ασφαλισμένες του, που έγιναν μητέρες.

Εχθές Δευτέρα κοινοποιήθηκε στην σύζυγό μου (που είναι ασφαλισμένη στον πρώην ΤΕΒΕ ως Ψυχολόγος) επιστολή της Διευθύντριας Εσόδων του ΟΑΕΕ προς τον ΟΑΕΕ Καλλιθέας όπου τους ενημερώνει ότι υπάρχει η σχετική διάταξη του Νόμου (άρθρο 141 παρ. 2) και τους διευκρινίζει πως σε λίγες ημέρες θα τους σταλεί σχετική εγκύκλιος από τον Διοικητή του Οργανισμού για την εφαρμογή της.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που εκδοθεί η εγκύκλιος τότε αρχίζει η εφαρμογή της διάταξης για τη μείωση των εισφορών αναδρομικά από την δημοσίευση του νόμου (3 Απριλίου).

Επίσης από τη στιγμή που ο ΟΑΕΕ ενεργοποιήσει την διάταξη ανοίγει ο δρόμος για την εφαρμογή της από όλα τα κύρια ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ, Επιστημόνων, Τύπου κ.λπ).

KATERINAL
01-10-08, 12:17
Ανοίγοντας αυτό το τόπικ σας ενημέρωνα ότι ο ΟΑΕΕ βαδίζει προς την εφαρμογή του Νόμου 3356/08 για την μείωση των ασφαλιστικών εισφορών στις γυναίκες ασφαλισμένες του, που έγιναν μητέρες.

Εχθές Δευτέρα κοινοποιήθηκε στην σύζυγό μου (που είναι ασφαλισμένη στον πρώην ΤΕΒΕ ως Ψυχολόγος) επιστολή της Διευθύντριας Εσόδων του ΟΑΕΕ προς τον ΟΑΕΕ Καλλιθέας όπου τους ενημερώνει ότι υπάρχει η σχετική διάταξη του Νόμου (άρθρο 141 παρ. 2) και τους διευκρινίζει πως σε λίγες ημέρες θα τους σταλεί σχετική εγκύκλιος από τον Διοικητή του Οργανισμού για την εφαρμογή της.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που εκδοθεί η εγκύκλιος τότε αρχίζει η εφαρμογή της διάταξης για τη μείωση των εισφορών αναδρομικά από την δημοσίευση του νόμου (3 Απριλίου).

Επίσης από τη στιγμή που ο ΟΑΕΕ ενεργοποιήσει την διάταξη ανοίγει ο δρόμος για την εφαρμογή της από όλα τα κύρια ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ, Επιστημόνων, Τύπου κ.λπ).

Για τους μπαμπάδες τιποτα;

ataksias
01-10-08, 13:30
Για τους μπαμπάδες τίποτα στην προκειμένη περίπτωση. Εκτός από ειδικές διατάξεις ανά ταμείο όπου ο άμεσος ασφαλισμένος είναι ο άντρας και έμμεσος η γυναίκα.

Π.χ. στο δικό μου ταμείο (ΤΣΠΕΑΘ, δημοσιογράφων δηλαδή) παίρνουμε κάποιο επίδομα για τον τοκετό ή σε περίπτωση καισαρικής ένα ποσοστό από τα συνολικά έξοδα. Βεβαίως η γυναίκα δεν πρέπει να έχει πάρει επίδομα από άλλο ταμείο. Επίσης στη συνέχεια έχουμε μερικές διευκολύνσεις για το παιδί. Συμμετοχή στα έξοδα παιδικού σταθμού, 35 ευρώ για γιατρό εκτός ταμείου, κ.λπ.

Στα άλλα ταμεία δεν ξέρω τι διευκολύνσεις έχουν οι πατέρες.

Επίσης το επίδομα τέκνου από την εργασία το δικαιούται είτε ο πατέρας είτε η μητέρα. Όχι όμως και οι δύο.

KATERINAL
01-10-08, 14:26
Για τους μπαμπάδες τίποτα στην προκειμένη περίπτωση. Εκτός από ειδικές διατάξεις ανά ταμείο όπου ο άμεσος ασφαλισμένος είναι ο άντρας και έμμεσος η γυναίκα.

Π.χ. στο δικό μου ταμείο (ΤΣΠΕΑΘ, δημοσιογράφων δηλαδή) παίρνουμε κάποιο επίδομα για τον τοκετό ή σε περίπτωση καισαρικής ένα ποσοστό από τα συνολικά έξοδα. Βεβαίως η γυναίκα δεν πρέπει να έχει πάρει επίδομα από άλλο ταμείο. Επίσης στη συνέχεια έχουμε μερικές διευκολύνσεις για το παιδί. Συμμετοχή στα έξοδα παιδικού σταθμού, 35 ευρώ για γιατρό εκτός ταμείου, κ.λπ.

Στα άλλα ταμεία δεν ξέρω τι διευκολύνσεις έχουν οι πατέρες.

Επίσης το επίδομα τέκνου από την εργασία το δικαιούται είτε ο πατέρας είτε η μητέρα. Όχι όμως και οι δύο.

Ευχαριστώ πολύ!

ΛΕΝΑΝΕΚ
05-10-08, 06:07
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΠΟ ΟΣΑ ΞΕΡΩ(ΩΣ ΝΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΕΒΕ) ΑΔΕΙΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ, ΤΟΝ Ή ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΒΕ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ 800,00 ΕΥΡΩ. ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΩ ΚΛΑΨΕΣ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ? :?: :!:
Υ.Γ. ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΔΗ ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

krvrisi
05-10-08, 10:38
Είχε ξεκινήσει κάτι ο φίλος ataksias

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=10603
και αφορά το ΤΕΒΕ και ότι οι μητέρες θα πληρώνουν 50% μειωμένες εισφορές για ένα χρόνο.
Βέβαια αυτό ισχύει σε όλα τα ταμεία εποπτείας Υπουργείου Απασχόλησης.

Ηλιάννα
05-10-08, 11:12
Ετσι ακριβως ειναι ΛΕΝΑΛΕΚ αν δεν εχεις ενα δικο σου ανθρωπο ή να πληρωσεις προσωπικο,κλεινεις το μαγαζι και πας για γεννα
Τρια παιδια εχω κανει και εχω παρει αδεια απο τη σημαια :? και 800 ευρω απο το ΤΕΒΕ(ουτε για τον γιατρο δεν φτανουν)
Μετα αγοραζεις ενα παρκοκρεβατο και μεγαλωνεις το μωρο σου μεσα στο μαγαζι :?

ΛΕΝΑΝΕΚ
05-10-08, 11:52
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ 50% ειναι πραγματικα ενδιαφερον.πραγματικα δεν ειχα ιδεα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ krvrisi! :wink: ΗΛΙΑΝΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ! ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ(ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΕΥΚΑ)ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ! ΑΠΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ!ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΟΠΩΣ ΕΙΔΗ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ! :idea: :D :D

artcode
07-10-08, 00:02
Πήγα και γω σήμερα στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ Αμπελοκήπων και όλοι οι υπάλληλοι
δεν ξέρανε τίποτα, δηλαδή φωνάζανε και από πάνω...
Έτσι πήγα κατευθείαν μετά στη διευθύντρια η οποία πήρε στα κεντρικά γιατί λέει κάτι είχε ακούσει σχετικά και μου είπε ότι όταν βγει η εγκύκλιος από το ΤΕΒΕ και τους σταλεί περιφερειακά τότε να επικοινωνήσω για το τι θα γίνει. Όταν της είπα για κατάθεση αίτησης μου λέει ότι δεν μπορεί να απαντήσει με περισσότερες λεπτομέρειες. Αλήθεια, πήρε κανείς απάντηση
μετά από αίτηση που κατέθεσε? Εγώ ακόμα δεν μπορώ βέβαια να καταθέσω γιατί σε κάνα μήνα γεννάω... Αλλά μετα θα κάνω μια να δούμε..

ataksias
07-10-08, 06:48
Πήγα και γω σήμερα στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ Αμπελοκήπων και όλοι οι υπάλληλοι
δεν ξέρανε τίποτα, δηλαδή φωνάζανε και από πάνω...
Έτσι πήγα κατευθείαν μετά στη διευθύντρια η οποία πήρε στα κεντρικά γιατί λέει κάτι είχε ακούσει σχετικά και μου είπε ότι όταν βγει η εγκύκλιος από το ΤΕΒΕ και τους σταλεί περιφερειακά τότε να επικοινωνήσω για το τι θα γίνει. Όταν της είπα για κατάθεση αίτησης μου λέει ότι δεν μπορεί να απαντήσει με περισσότερες λεπτομέρειες. Αλήθεια, πήρε κανείς απάντηση
μετά από αίτηση που κατέθεσε? Εγώ ακόμα δεν μπορώ βέβαια να καταθέσω γιατί σε κάνα μήνα γεννάω... Αλλά μετα θα κάνω μια να δούμε..

artcode, όπως θα είδες σε αυτό το τόπικ έχω δημοσιεύσει ένα υπόδειγμα αίτησης, που κατέθεσε η σύζυγός μου προς τον ΟΑΕΕ Καλλιθέας, σχετικά με την εφαρμογή της διάταξης για τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών.

Απάντηση έλαβε τη Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου. Συγκεκριμένα η Διεύθυνση Εσόδων του ΟΑΕΕ απευθύνεται στον τοπικό κατάστημα του ΟΑΕΕ Καλλιθέας και κοινοποιεί το έγγραφο προς την σύζυγό μου λόγω της αίτησης που είχε κάνει:

Η απάντηση έχει ως εξής:

Σας γνωρίζουμε ότι με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 141 του Ν. 3655/08 (ΦΕΚ 58/3-4-2008) θεσπίζεται για πρώτη φορά για τις μητέρες ασφαλισμένες μείωση κατά 50% των εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης που τις βαρύνουν κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης κάθε παιδιού.
Για την εφαρμογή της ανωτέρω διάταξης θα ακολουθήσει σχετική εγκύκλιος.
Η Διευθύντρια Εσόδων α.α.
Κ. Κρίμπαλη

Αυτό που απομένει είναι η υπογραφή της εγκυκλίου από τον Διοικητή του Οργανισμού, κάτι που θα γίνει μέσα στην εβδομάδα όπως με διαβεβαίωσε το γραφείο του.

Θέλω να πιστεύω πως μέχρι να γεννήσεις (με το καλό!) το ζήτημα θα έχει λυθεί.

Σημείωση: Για όποια άλλη μητέρα ή μέλλουσα μητέρα, ασφαλισμένη του ΟΑΕΕ χρήσιμα είναι το τηλέφωνο του Τμήματος Εσόδων:
210 3729541 πληροφορίες Κ. Ρηγόποπουλος

natasaZ
07-10-08, 12:24
Κι εγω σε αυτο το τηλ πήρα το πρωι και μου ειπαν οτι μεχρι την επόμενη βδομαδα θα εχει τακτοποιθεί το θέμα και μετά να παω στο τμήμα που ανηκω και να κάνω την αιτηση...

asteroyla
10-10-08, 16:44
kalispera k gw asfalismeni tou tebe eimai episeis k o antras mou.
eimai egyos sto 3o mina
mipos kserei kaneas an dikaioute k o antras mou kati apo to tebe gia tin genna

natasaZ
10-10-08, 17:37
Δεν νομίζω , αλλά καλυτερα να πάρεις τηλ να τους ρωτησεις.
Εσυ πάντως θα πάρεις ένα επίδομα των 800Ε...

emanuela
10-10-08, 20:43
Και μεις είμαστε και οι δύο ασφαλισμένοι στο ΤΕΒΕ - εγώ και ο άνδρας μου δηλαδή. Δεν παίρνει τίποτα ο άνδρας δυστηχώς.

asteroyla
11-10-08, 10:58
eyxaristw poly koritsia.telika to tebe einai i xeiroteri asfalia ap'oles

Marigoula
20-10-08, 11:26
Πάντως στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΕ στις εγκυκλίους δεν αναφέρει τίποτα...γιατί άραγε;;;
Και φυσικά το Υποκατάστημα της περιοχής μου (ΟΑΕΕ Αμπελοκήπων) δεν γνωρίζει τίποτα επί του θέματος....

Marigoula
20-10-08, 13:46
Γεια σας και από μενα....ηθελα να ρωτήσω μήπως τυχόν ξέρει κανείς από σας, σε περίπτωση διακοπής ΟΑΕΕ και επανέναρξης μετά τη γέννα ισχύει ο νόμος σχετικά με τις μειωμένες εισφορές???
προσπαθω να πιάσω γραμμή στα κεντρικά του ΟΑΕΕ αλλά με έχουν συνδέσει με Κάιρο.... :lol:

ataksias
24-10-08, 01:15
Υπεγράφη και εστάλη στα περισσότερα καταστήματα του ΟΑΕΕ η Εγκύκλιος με την οποία ενεργοποιείται η διάταξη του Νόμου 3365 (άρθρο 141 παρ. 2) που αφορά στη μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών κύριας ασφάλισης για τις γυναίκες ασφαλισμένες για ένα χρόνο από την ημέρα απόκτησης τέκνου. Ημερομηνία εφαρμογής της διάταξης ορίζεται η 4η Απριλίου 2008 ημερομηνία που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο Νόμος.

Όσες γυναίκες ενδιαφέρονται πρέπει να κάνουν τα εξής:

Οι ίδιες ή άλλο πρόσωπο (με εξουσιοδότηση υπογεγραμμένη σε ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής) προσέρχονται στο γραφείο του ΟΑΕΕ και καταθέτουν

- Σχετική Αίτηση
έχοντας μαζί τους:

- Ληξιαρχική πράξη Γέννησης
- Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης
- Το Βιβλιάριο Ασθενείας
- Το Βιβλιάριο Εισφορών

* ας έχετε και μια φωτοτυπία της ταυτότητας

Να υπενθυμίσουμε ότι το μέτρο ισχύει αναδρομικά από τις 4 Απριλίου 2008 για όλες τις μητέρες ασφαλισμένες, ακόμα και γι αυτές που γέννησαν πρις τις 4/4 αλλά δεν έχουν συμπληρώσει χρόνο από την ημερομηνία αυτή.

Επίσης η διάταξη για τις μειωμένες εισφορές αφορά όλα τα ταμεία κύριας σύνταξης και όχι μόνο τον ΟΑΕΕ.

ataksias
24-10-08, 21:46
Υπεγράφη και εστάλη στα περισσότερα καταστήματα του ΟΑΕΕ η Εγκύκλιος με την οποία ενεργοποιείται η διάταξη του Νόμου 3365 (άρθρο 141 παρ. 2) που αφορά στη μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών κύριας ασφάλισης για τις γυναίκες ασφαλισμένες για ένα χρόνο από την ημέρα απόκτησης τέκνου. Ημερομηνία εφαρμογής της διάταξης ορίζεται η 4η Απριλίου 2008 ημερομηνία που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο Νόμος.

Όσες γυναίκες ενδιαφέρονται πρέπει να κάνουν τα εξής:

Οι ίδιες ή άλλο πρόσωπο (με εξουσιοδότηση υπογεγραμμένη σε ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής) προσέρχονται στο γραφείο του ΟΑΕΕ και καταθέτουν

- Σχετική Αίτηση
έχοντας μαζί τους:

- Ληξιαρχική πράξη Γέννησης
- Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης
- Το Βιβλιάριο Ασθενείας
- Το Βιβλιάριο Εισφορών

* ας έχετε και μια φωτοτυπία της ταυτότητας

Να υπενθυμίσουμε ότι το μέτρο ισχύει αναδρομικά από τις 4 Απριλίου 2008 για όλες τις μητέρες ασφαλισμένες, ακόμα και γι αυτές που γέννησαν πρις τις 4/4 αλλά δεν έχουν συμπληρώσει χρόνο από την ημερομηνία αυτή.

Επίσης η διάταξη για τις μειωμένες εισφορές αφορά όλα τα ταμεία κύριας σύνταξης και όχι μόνο τον ΟΑΕΕ.

elenik
25-10-08, 00:58
Ειναι υποχρεωτικο να εχεις μειωμενη αδφαλεια αν παρεις το εξαμηνό ή αν δεν ενδιαφερετε ο εργοδοτης μπορεις να παρει το 6μηνο και να ασφαλιζεσαι κανονικα μετα?

ataksias
25-10-08, 17:42
Ειναι υποχρεωτικο να εχεις μειωμενη αδφαλεια αν παρεις το εξαμηνό ή αν δεν ενδιαφερετε ο εργοδοτης μπορεις να παρει το 6μηνο και να ασφαλιζεσαι κανονικα μετα?

elenik
Δεν το καταλαβαίνω το ερώτημά σου, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη;

elenik
26-10-08, 01:50
Πχ εγω αν παρω το 6μηνο άδειας (αυτο που ψηφιστηκε προσφατα) θα πρεπει υποχρεωτικα να ασφαλιζομαι με λιγότερα ένσημα για 1 χρονο μετα?

ataksias
26-10-08, 11:02
Πχ εγω αν παρω το 6μηνο άδειας (αυτο που ψηφιστηκε προσφατα) θα πρεπει υποχρεωτικα να ασφαλιζομαι με λιγότερα ένσημα για 1 χρονο μετα?

Όχι! Οι ασφαλιστικές εισφορές που σου αναλογούν θα είναι μειωμένες, το "ένσημο" παραμένει το ίδιο.

Πρόσεξε όμως το εξής. Όπως είδες πιο πάνω αναφέρομαι στον ΟΑΕΕ σχετικά με την εγκύκλιο και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. Για να φτάσει ο ΟΑΕΕ σε αυτό το σημείο δέχτηκε πολλές πιέσεις και ερωτήματα από τις ενδιαφερόμενες.

Εσύ, προφανώς είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Απ όσο ξέρω το ΙΚΑ (και άλλα ταμεία κύριας σύνταξης) δεν έχει ενεργοποιήσει τη σχετική διάταξη. Αν και από τη Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων έχει σταλεί από τον περασμένο Μάιο εγκύκλιος με οδηγίες. Γεγονός που σημαίνει ότι χρειάζεται κι εδώ πίεση από τις ενδιαφερόμενες (τηλέφωνα, αιτήσεις κ.λπ, με το Νόμο ανά χείρας γιατί οι περισσότεροι υπάλληλοι δεν έχουν ιδέα).

natasaZ
27-10-08, 17:21
Σημερα το πρωι πήγα να κάνω την αιτηση. Ημουν η πρωτη στη Γλυφαδα και λίγο ψαχνονταν. Ηθελαν μια αιτηση για τη μειωση των εισφορων και μια δευτερη για την επιστροφη όσων έχω πληρωσει από τον Απριλιο μεχρι τον Αυγουστο. Το τωρινο διμηνο θα πρεπει να το πληρωσω εκει για να γινει επιτοπου η μειωση. Οι μειωμενες εισφορες ισχυουν μονο για τον κλάδο συνταξης...

natasaZ
27-10-08, 17:21
Σημερα το πρωι πήγα να κάνω την αιτηση. Ημουν η πρωτη στη Γλυφαδα και λίγο ψαχνονταν. Ηθελαν μια αιτηση για τη μειωση των εισφορων και μια δευτερη για την επιστροφη όσων έχω πληρωσει από τον Απριλιο μεχρι τον Αυγουστο. Το τωρινο διμηνο θα πρεπει να το πληρωσω εκει για να γινει επιτοπου η μειωση. Οι μειωμενες εισφορες ισχυουν μονο για τον κλάδο συνταξης...

zana
27-10-08, 19:15
natasa, τι εννοεις μονο για τον κλαδο συνταξης?

zana
27-10-08, 19:15
natasa, τι εννοεις μονο για τον κλαδο συνταξης?

natasaZ
27-10-08, 21:24
Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα ποιο θα ειναι το ακριβες ποσο, αλλα φαντάζομαι ότι αφορουν τις εισφορες για τη συνταξη κι όχι για την ασθενεια.

natasaZ
27-10-08, 21:24
Να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα ποιο θα ειναι το ακριβες ποσο, αλλα φαντάζομαι ότι αφορουν τις εισφορες για τη συνταξη κι όχι για την ασθενεια.

Ηλιάννα
02-11-08, 21:43
Εγω πηγα και δεν ειχαν ιδεα :evil:
Πηραν τηλεφωνο στο Ηρακλεο και τους ειπαν οτι απο Δευτερα θα τους ενημερωσουν αλλα υπαρχει λεει μπερδεμα για οσες εχουν κανει ρυθμιση :evil: (κι εγω....)
Μαλλον θα παω Ηρακλειο μια και καλη για να βγαλω ακρη

Ηλιάννα
02-11-08, 21:43
Πηραν τηλεφωνο στο Ηρακλεο και τους ειπαν οτι απο Δευτερα θα τους ενημερωσουν αλλα υπαρχει λεει μπερδεμα για οσες εχουν κανει ρυθμιση :evil: (κι εγω....)

Γατουλα
04-11-08, 15:38
καλα ειστε θησαυρος!!!!!

Παρασκευη που καθομαι, παω να ριξω ενα καβγα απο Αγ.Δημητριο!!!!!

Νεοτερα απο βδομαδα :lol:

sofi-geo
05-11-08, 08:11
[quote="Γατουλα"]καλα ειστε θησαυρος!!!!!

Χτες πήγε ο σύζυγος και κατέθεσε την αίτηση μια που εγώ δεν έχω άλλη άδεια. Του δώσανε ένα χαρτί ότι δικαιούμαι από 174 € και κάτι ψιλά επιστροφή για τα τελευταία τρία δίμηνα (δηλαδή 3 Χ 174,...). Είπαν ότι θα μου τηλ. για να πάω να πάρω πίσω τα λεφτά και από εδώ και μπρος θα καταχωρηθεί στο σύστημα για να έρχεται η ταχυπληρωμή με μειωμένο το ποσό. Πάντως ήμουν η πρώτη που κατέθεσε αίτηση και μάλιστα όταν πήγα να ρωτήσω δεν γνωρίζαν τίποτα και το ψάχνανε εκείνη την στιγμή και μάλιστα μου είπαν ότι τους άνοιξα τα μάτια.
Πώς γίνεται πάντως όταν είναι να επιστρέψουν χρήματα να κάνουνε τόσο χρόνο και να μας ταλαιπωρούνε τόσο πολύ και όταν είναι να εισπράξουν όλα να γίνονται αμέσως, είναι μια απορία που δεν θα λυθεί ποτέ στη ζωή μου....

Γατουλα
05-11-08, 12:53
χελοουυυυυυυυυυ

ΔΗΜΟΣΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω απο εχτες κυκλοφορω την πληροφορια παντου
καντε ολοι το ιδιο

ataksias
05-11-08, 18:45
Είναι ευχάριστο που υπάρχει δραστηριοποίηση στο θέμα με τις μειωμένες εισφορές.

Θα ήθελα να κάνω δύο γενικές παρατηρήσεις:

Παρατήρηση 1η. Όταν πάτε να ρωτήσετε ή να καταθέσετε αίτηση σε υποκαταστήματα του ΟΑΕΕ για την μείωση των ασφαλιστικών εισφορών τυπώστε την επίμαχη Εγκύκλιο του Οργανισμού, ώστε να μην κάνουν οι υπάλληλοι πως δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάτε και σας κάνουν τη ζωή δύσκολη. Η Εγκύκλιος λοιπόν είναι υπ. αριθμ. 79/6-10-2008

ΑΘΗΝΑ 06/10/08
ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.: ΔΙΕΣ/Φ7/10/102401

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧ.&ΚΟΙΝ.ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ
ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ.: ΔΙΕΣ/Φ7/10/102401
ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓ/ΤΙΩΝ O.A.E.E

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΠΡΟΣ: ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΠΙΝΑΚΑ Α'
Δ/ΝΣΗ: ΕΣΟΔΩΝ
ΤΜΗΜΑ: EΣΟΔΩΝ
KOIN: Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε.
ΤΑΧ.Δ/ΝΣΗ: ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 22
ΠΛΗΡΟΦ: Κ. ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΗΛΕΦ: 210 3729541
FAX: 210 3633701

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ: 79

ΘΕΜΑ: Μείωση εισφορών κατά 50% στις γυναίκες ασφαλισμένες μετά το δωδεκάμηνο του τοκετού.

Σας γνωρίζουμε ότι με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του αρ. 141 του Ν.3655/2008 (ΦΕΚ 58/3-4-2008) θεσπίζεται για πρώτη φορά για τις μητέρες ασφαλισμένες μείωση κατά 50% των εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης που τις βαρύνουν κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης κάθε παιδιού.

Έναρξη Ισχύος - Δικαιούχοι

1. Mε δεδομένο ότι δεν προσδιορίζεται στην διάταξη ότι ο τοκετός πρέπει να έχει επέλθει μετά τις 3-4-08 (ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου) και σύμφωνα με το αριθμ. Φ80000/ΟΙΚ 11095/914/6-5-08 έγγραφο του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας η ανωτέρω ρύθμιση καταλαμβάνει τόσο τις γυναίκες που θα αποκτήσουν παιδί μετά την ανωτέρω ημερομηνία όσο και τις περιπτώσεις εργαζομένων γυναικών που έχουν γεννήσει πριν τις 3-4-08.

Στην τελευταία αυτή περίπτωση η καταβολή των μειωμένων εισφορών γίνεται από τις 3-4-08 και για όσο χρονικό διάστημα υπολείπεται μέχρι την συμπλήρωση του 12μηνου μετά το μήνα που έλαβε χώρα ο τοκετός.
Παράδειγμα: Τοκετός 10-11-2007 δικαιούται μειωμένου ασφαλίστρου από 4/2008 μέχρι και 11/2008.

2. Για τους κλάδους κύριας ασφάλισης-σύνταξης αυτοαπασχολουμένων που προβλέπεται καταβολή μειωμένων εισφορών από άλλη αιτία δεν επιτρέπεται η συσσώρευση μειώσεων αλλά ισχύει το μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης. Συνεπώς οι ασφαλισμένες των ασφαλιστικών κατηγοριών 101,102 για το δωδεκάμηνο που ακολουθεί το μήνα τοκετού θα καταβάλουν για τον κλάδο Σύνταξης το μειωμένο ποσό που θα καταβάλλουν οι αντίστοιχες γυναίκες των κατηγοριών 001,002.

Παράδειγμα: Οι ασφαλισμένες της κατηγορίας 101 για το έτος 2008 θα πρέπει να καταβάλλουν για το χρονικό διάστημα που δικαιούνται ασφάλιστρο 72,58? (145,15:2) + 55,52? Kλάδου Υγείας = 128,10? και της κατηγορίας 102 88,64? (177,28:2) +67,81? Kλάδου Υγείας = 156,45?.

3. Στην περίπτωση που θα υπάρξει τοκετός πριν την λήξη του πρώτου 12μηνου τότε θα αρχίζει νέο χρονικό διάστημα από τoν επόμενο μήνα του δεύτερου τοκετού και μετά.

Σύμφωνα με το αριθμ. Φ10035/22314/883/2008 έγγραφο του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας οι ασφαλισμένοι στην προαιρετική ασφάλιση (αυτασφάλιση ΚΩΔ 2) δεν δικαιούνται μειωμένου ασφαλίστρου καθώς επίσης και οι «νέες» (Ν.2084/92) ασφαλισμένες που με δική τους βούληση επέλεξαν να ασφαλιστούν σε δεύτερο φορέα δεν δικαιούνται μειωμένου ασφαλίστρου (ασφ. κατ.031-044).Η μειωμένη ασφαλιστική εισφορά θα γίνεται μόνο από τον φορέα της υποχρεωτικής ασφάλισης.

Για τις «παλαιές» ασφαλισμένες (Ν.2084/92) όπου υπάρχει παράλληλη υποχρεωτική ασφάλιση το δικαίωμα καταβολής μειωμένης ασφαλιστικής εισφοράς ασκείται και στους δυο φορείς.

Οι ασφαλισμένες σε προαιρετική περιοχή έχουν δικαίωμα στην μειωμένη εισφορά επειδή ο χρόνος προαιρετικής περιοχής είναι χρόνος υποχρεωτικής ασφάλισης.

Το δικαίωμα καταβολής μειωμένων ασφαλιστικών εισφορών ισχύει από τον 4/2008 και μπορεί να ασκηθεί οποτεδήποτε. Μπορεί δηλαδή οι ασφαλιστικές εισφορές του συγκεκριμένου 12μηνου να καταβληθούν μειωμένες οποτεδήποτε με τις ισχύουσες κάθε φορά αναπροσαρμοσμένες τιμές και τα τυχόν αναλογούντα τέλη καθυστέρησης.

Αν ασφαλισμένη έχει πληρώσει ολόκληρες τις ασφαλιστικές εισφορές του δωδεκάμηνου ή μέρος αυτών μπορεί με αίτησή της να επικαλεσθεί την διάταξη και να ζητήσει να της επιστραφούν οι διαφορές ως αχρεωστήτως καταβληθείσες αφού ληφθούν υπόψη όλες οι διατάξεις περί παραγραφής.

Η επιστροφή των χρηματικών ποσών θα γίνεται από το Περ/κό Τμήμα Ο.Α.Ε.Ε με την προβλεπόμενη από τις σχετικές εγκυκλίους διαδικασία. Στη συνέχεια θα ακολουθείται από τον χειριστή του Η/Υ η διαδικασία του «αφαιρετικού».

Aνακεφαλαιώνοντας δεν είναι επιτρεπτή η μείωση στις ασφαλιστικές κατηγορίες 031-044,071-084, για τις νέες και για τις παλαιές όσες στο Μητρώο έχουν ένδειξη ΚΩΔ 2.

Δικαιολογητικά - Καταχώρηση

Προκειμένου ασφαλισμένη μητέρα να τύχει της μείωσης των εισφορών του κλάδου σύνταξης θα πρέπει:

α) Να καταθέσει σχετική αίτηση και να προσκομίσει Ληξιαρχική πράξη γέννησης του τέκνου.

β) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Ο αρμόδιος υπάλληλος που θα παραλαμβάνει τα δικαιολογητικά θα θέτει σχετική σφραγίδα επί του βιβλιαρίου ασθενείας και του ασφαλιστικού βιβλιαρίου με την ένδειξη “ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟΥ ΚΛ. ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΑΠΟ……. ΜΕΧΡΙ…… (Ν 3655/08 ).

Στη συνέχεια αφού εγκριθεί η αίτηση από αυτόν και τον Προϊστάμενο του Τμήματος θα διαβιβάζεται στον χειριστή του Η/Υ ο οποίος και θα κάνει την καταχώρηση στο σύστημα σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δοθούν από την Η.ΔΙ.Κ.Α Α.Ε. όταν ολοκληρωθεί η σχετική εφαρμογή.

Η έναρξη και η λήξη του μειωμένου ασφαλίστρου θα γίνεται σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παρ. 1 της παρούσης.

Μέχρι να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες μεταβολές στο μηχανογραφικό σύστημα από την Η.ΔΙ.Κ.Α Α.Ε θα μπορούν οι ασφαλισμένες που ανήκουν στην κατηγορία αυτή να πληρώνουν τις ασφαλιστικές εισφορές τους με χειρόγραφο γραμμάτιο είσπραξης στην εσωτερική Υπηρεσία. Στο χειρόγραφο γραμμάτιο θα γίνεται πλήρης ανάλυση των εισπραττομένων χρηματικών ποσών.

Παράδειγμα: Ασφαλισμένη που ανήκει στην Π01 ασφαλιστική κατηγορία και θέλει να πληρώσει την ασφαλιστική εισφορά των μηνών 7-8/2008 (4ο δίμηνο) εμπρόθεσμα, ο Ταμίας θα αναγράφει επί του χειρόγραφου γραμματίου 220,15? (μηνιαία εισφορά) - 72,58? (μείωση Ν. 3655/08 )= 147,57 X 2 =295,14? ΣΥΝΟΛΟ.
Στη συνέχεια εκτυπώνεται η απλήρωτη απόδειξη από την επιλογή 21.6 (αν είναι εκπρόθεσμη) ή 21.1 (αν είναι εμπρόθεσμη).

Aφού εξοφληθεί το χειρόγραφο γραμμάτιο εξοφλείται και η μηχανογραφική απόδειξη με την επιλογή 13.6 και γίνεται από τον αρμόδιο χειριστή του Η/Υ «αφαιρετικό» του ποσού των 72,58 ? και στην θέση που υπάρχει για τον αριθμό επιταγής καταχωρείται ο αριθμός του χειρόγραφου γραμματίου είσπραξης.

Σε όλες τις περιπτώσεις τα τυχόν αναλογούντα πρόσθετα τέλη καθυστέρησης διαφορές και επιβαρύνσεις εισπράττονται κανονικά.

Tης παρούσης να λάβουν γνώση ενυπόγραφα όλοι οι υπάλληλοι του Τμήματος.

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΟΑΕΕ
Κ. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
Ο ΠΡ/ΝΟΣ ΤΜ. ΓΡΑΜ/ΤΕΙΑΣ α.α.
Ι. ΜΠΟΥΤΣΙΚΑΣ

Όπως βλέπετε βοηθά στο να γνωρίζετε και να συγκεντρώσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά έτσι ώστε να μην λέει ο καθένας υπάλληλος ό,τι θέλει.

Παρατήρηση 2η. Ο Νόμος 3655/2008 (ΦΕΚ 58 Α/3.4.2008) περί: «Διοικητικής και οργανωτικής μεταρρύθμισης του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις» άρθρο 141 παρ. 2, αφορά όλα τα ταμεία κύριας σύνταξης και ΟΧΙ μόνο τον ΟΑΕΕ. Δηλαδή η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών για ένα χρόνο από την απόκτηση του παιδιού έχει εφαρμογή και στα υπόλοιπα ταμεία. Κάτι όμως που δεν έχει γίνει γιατί οι διοικήσεις τους κωφεύουν.

Όπως -και από εδώ μέσα- δώσαμε πολλοί τον αγώνα να ενεργοποιηθεί η διάταξη για τον ΟΑΕΕ έτσι πιστεύω πρέπει να κάνουν οι μητέρες και οι σύντροφοί τους για να εφαρμοστεί ο Νόμος και στα δικά τους ταμεία.

Τέλος, σχετικά με το πόση θα είναι η μείωση καλό είναι να συμβουλευτείτε τους πίνακες των εισφορών σας αναλόγως την ασφαλιστική βαθμίδα που ανήκετε, αφαιρώντας το ποσό για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και ό,τι μένει το διαιρείται διά δύο. Σχετικό παράδειγμα υπάρχει στην εγκύκλιο που παραθέτω παραπάνω.

Τους πίνακες μπορείτε να τους βρείτε στο (απαρχαιωμένο) σάιτ του ΟΑΕΕ στη σελίδα: http://www.tebe.gr/eisfores/eisfores.htm

Ελπίζω να βοήθησα. Αν υπάρχουν ερωτήσεις και γνωρίζω να απαντήσω είμαι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενης και ενδιαφερόμενου, όπως και να αποστείλω ό,τι υλικό διαθέτω (Νόμο, εγκυκλίους, υπουργικές αποφάσεις κ.λπ.).

Aris-Christa
06-11-08, 12:49
Καλησπέρα σε όλους σας.

Ψάχνοντας να βρω διάφορες ιστιοσελίδες που αφορούνε ασφαλιστικά θέματα,εντελώς τυχαία βρέθηκα και στην ιστιοσελίδα του parent όπου όλες οι συζητήσεις και τα υπομνήματα ήτανε πολύ κατανοητά γιατί προέρχονταν από ανθρώπους που είχανε προσωπικές εμπειρίες.

Έτσι αποφάσισα να γραφτώ παρόλο που ακόμη δεν είμαι μητέρα και απλά το σκέφτομαστε για το κοντινό μέλλον,(ελπίζω,γιατί αυτά τα πράγματα δεν τα ξέρεις ποτέ).

Έίμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το 1997 σαν μέλος οικογενειακής Α.Ε.
και τον τελευταίο χρόνο(6-11-0 εώς 31-10-08) εργάστηκα και ως μισθωτός με ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Τώρα είμαι ξάνα ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ και ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση εγκυμοσύνης οι μόνες παροχές του ΤΕΒΕ είναι τα 800 ευρώ για τα έξοδα της γέννας και τίποτα άλλο(επίδομα κυοφορίας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης?)

Επίσης με ενημερώσατε για τη μείωση του 50% στις εισφορές κύριας σύνταξης που δικαιούμαι για τον επόμενο χρόνο μετά την γέννα.

Σας παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι η μόνη παροχή του ΤΕΒΕ είναι το συγκεγκριμένο ποσό και τίποτα παραπάνω για να γνωρίζω αν ψάχνοντας νεά δουλεία συμφέρει να παραμείνω στο ΤΕΒΕ ή να επιδιώξω να με ασφαλίσουνε στο ΙΚΑ,καθώς οι παροχές του για εγκυμονούσες γυναίκες είναι πιο υψηλές.

Σας ευχαριστώ όλους για την προσοχή σας.

sofi-geo
06-11-08, 12:58
Aκριβώς!! Τα μόνα χρήματα που πήρα ήταν 800 €. Ευτυχώς που γίνεται τώρα και αυτή η μείωση των εισφορών γιατί αλλιώς... Πάντως αν έχεις την δυνατότητα να γραφτείς στο ΙΚΑ, σου το συνιστώ.Γνωστές μου που είναι στο ΙΚΑ, πήραν τουλάχιστον 2000-2500 € σε επιδόματα.

zouzounel
06-11-08, 13:33
Θα έλεγα να το ψάξεις λίγο παραπάνω, το αν σε συμφέρει να αλλαξεις ταμείο. Εννοώ ότι δεν είναι το μόνο κριτήριο τα επιδόματα λοχείας/εγκυμοσύνης, δες και τις άλλες παροχές ΙΚΑ και ΤΕΒΕ, υπολόγισε τι εισφορές πληρώνεις στο καθένα, τι καλύψεις έχεις... γιατί έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΒΕ είναι καλύτερο ταμείο (χωρίς να είμαι σίγουρη, κι εγώ ΙΚΑ έχω).

vatraxaki
06-11-08, 13:36
δυστηχως μονο αυτα τα 800 δινει το ΤΕΒΕ για φυσ.τοκετο νομιζω στη καισαρικη δινει περισσοτερα.

sofi-geo
06-11-08, 13:47
Θα έλεγα να το ψάξεις λίγο παραπάνω, το αν σε συμφέρει να αλλαξεις ταμείο. Εννοώ ότι δεν είναι το μόνο κριτήριο τα επιδόματα λοχείας/εγκυμοσύνης, δες και τις άλλες παροχές ΙΚΑ και ΤΕΒΕ, υπολόγισε τι εισφορές πληρώνεις στο καθένα, τι καλύψεις έχεις... γιατί έχω την εντύπωση ότι το ΤΕΒΕ είναι καλύτερο ταμείο (χωρίς να είμαι σίγουρη, κι εγώ ΙΚΑ έχω).

Κορίτσια, εγώ θα προτιμούσα το ΙΚΑ από πολλές απόψεις. Δικαιούσαι δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα, επίδομα άδειας, πόσους μήνες άδεια στην εγκυμοσύνη και αν τύχει να σε απολύσουν μπορείς να μπεις στο ταμείο ανεργίας και να παίρνεις έστω και αυτό το μικρό επίδομα.Ίσως με το να κλείσεις ραντεβού στο ΙΚΑ γίνεται ένας χαμός, αλλά εγώ προσωπικά παρόλο που είμαι στο ΤΕΒΕ δεν χρησιμοποιώ κανένα γιατρό γιατί απλά τόσα χρόνια έχω κάποιους δικούς μου γιατρούς που τυχαίνει να μην είναι στο ΤΕΒΕ και εξακολουθώ φυσικά να προτιμώ αυτούς. Φυσικά αυτό είναι επιλογή του καθένα. Πάντως προσωπικά μου στοίχισε το γεγονός ότι γέννησα τον Μάιο και με το που σαράντησα γύρισα στην δουλειά... και δούλευα μέχρι τον ένατο. Αυτό που άφησα το μωρό μου σε ξένα χέρια από τόσο μικρό είναι κάτι που με πληγώνει πολύ..Πάντως και εγώ θα σου έλεγα αν είναι να το ψάξεις γιατί μπορεί κάποια πράγματα να μην τα γνωρίζω..

ataksias
06-11-08, 13:57
Σας παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι η μόνη παροχή του ΤΕΒΕ είναι το συγκεγκριμένο ποσό και τίποτα παραπάνω για να γνωρίζω αν ψάχνοντας νεά δουλεία συμφέρει να παραμείνω στο ΤΕΒΕ ή να επιδιώξω να με ασφαλίσουνε στο ΙΚΑ,καθώς οι παροχές του για εγκυμονούσες γυναίκες είναι πιο υψηλές.

Ο ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) πράγματι το μόνο επίδομα που παρέχει είναι αυτό του τοκετού, δηλαδή 800 ευρώ εφάπαξ. Και από την 4η Απριλίου 2008 ισχύει η μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών για ένα χρόνο μετά τον τοκετό.

Σε περίπτωση καισαρικής επέμβασης και αν η νοσηλεία είναι πάνω από τρεις ή τέσσερις ημέρες (δεν θυμάμαι καλά) τότε ισχύουν όλα όσα αφορούν χειρουργικές επεμβάσεις, δηλαδή κατάθεση όλων των πρωτότυπων τιμολογίων και αποδείξεων και αφού εγκριθεί η νοσηλεία από μια επιτροπή καταβάλλεται ένα ποσοστό των συνολικών εξόδων, που δεν ξεπερνά το 10% με 20%.

Το ΙΚΑ έχει καλύτερες παροχές, τόσο στα επιδόματα τοκετού, όσο και σε επιδόματα λοχείας, καθώς και τις άδειες προ και μετά τη γέννηση του παιδιού. Καθώς και το περιβόητο επιπρόσθετο 6μηνο άδειας μετά τον τοκετό και την άδεια λοχείας.

Κάνοντας μια μικρή αναζήτηση στα τόπικ του φόρουμ θα βρεις πολλές λεπτομέρειες για όλα όσα ρωτάς, όπως και τις διαδικασίες που απαιτούνται.

Aris-Christa
06-11-08, 15:13
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον.

Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα να πάω σε έναν δικηγόρο που είναι ενήμερος για τα ασφαλιστικά θέματα και να το ψάξω περισσότερο,γιατί έτσι και κατά το παρελθόν δεν ήμουνα πολύ ενημερωμένη και έκανα την χαζομάρα και ήμουνα ασφαλισμένη σε 2 ταμεία συγχρόνως και φυσικά πλήρωνα διπλές εισφορές.

Πάντως οι εισφορές του ΤΕΒΕ είναι πολύ πιο υψηλές από του ΙΚΑ,αλλά από ότι έχω ακούσει οι συντάξεις του ΤΕΒΕ είναι πολύ υψηλότερες, αν και όποτε πάρουμε ποτέ σύνταξη. . .!

Καλό απόγευμα σε όλους.

Arsen_Loupen
10-11-08, 19:46
Χαιρετώ το site ως νέος χρήστης. Ο λόγος συμμετοχής μου στο συγκεκριμένο topic και μάλιστα της παρθενικής μου εμφάνισης σε forum είναι η αγανάκτησή μου γιατί σήμερα επισκέφθηκα το ΤΕΒΕ για το εν λόγω θέμα (για λογαριασμό της συζύγου) και μετά εκπλήξεως (αν μπορεί να το πει κανείς αναφερόμενος σε δημόσιο ασφαλιστικό φορέα) διεπίστωσα ότι η έκπτωση παρά λίγο να μου βγει αύξηση δεδομένου ότι όπως αναφέρουν και άλλα μέλη αφορά μόνο το κομμάτι του συνταξιωδοτικού, αλλά επίσης ενώ η σύζυγος ανήκει στην κατηγορία 101 και πληρώνει εισφορά του κλάδου σύνταξης 116,12 τον μήνα οπότε το αναμενόμενο για πληρωμή ποσό θα ήταν το μισό αυτού (58,06) μου λένε ότι επειδή είναι νέα ασφαλισμένη στο πρώην ΤΕΒΕ θα πληρωθεί το μισό του ποσού που ανήκει η αντίστοιχη κατηγορία προερχόμενων από πρώην ΤΑΕ-ΤΣΑ (κατηγορία 001) και της οποίας το ποσό είναι 145,15 ή δηλαδή 72,58. Και η ερώτησή μου είναι η εξής: Εφόσον με μεταφέρετε κύριοι σε άλλη κατηγορία όταν καλούμαι να πληρώσω λιγότερα, τι θα συναίβαινε αν σε αυτή την κατηγορία το ποσό των εισφορών ήταν το διπλάσιο από αυτό που πληρώνω? Θα διεκδικούσα έκπτωση και θα πλήρωνα περισσότερα... Ο τραγέλαφος μάλιστα βρίσκεται στο γεγονός ότι όλως τυχαίως το παράδειγμα που δίνεται στην εγκύκλιο 79 είναι ακριβώς αυτό. Ελλάς, για μια ακόμη φορά το μεγαλείο σου.

Γατουλα
13-11-08, 10:44
ενημερωτικα στον Αγ Δημητριο που πηγα , ειχαν γνωση του θεματος και χαρηκα παρα πολυ για αυτο. Αλλα ημουνα η πρωτη που πηγε και διαβαζαν τα σχετικα. Τελικα δεν ειχα πιστοποιητικο οικ καταστασης μαζι μου οποτε θα ξαναπαω αυριο παλι. Σε καποια φαση μπηκε και μια μια διδυμομανα και της την επεσα με τη μια, ποσο μηνων κλπ κλπ. δικαιουτε για 4-5 μηνες επιστροφη και πληρωνε εισφορες 1200 το διμηνο! Χαχα να ζηταμε ποσοστα ενημερωσης?
Η απορια μου ειναι , γιατι θα πρπεπει να κανουμε αιτησεις εμεις, δε θα επρεπε αυτοματα να μας ενημερωσουν αυτοι? λεμε τωρα...πλακα κανω

arsen_Loupen δεν καταλαβα , τελικα τι θα παρεις τα μισα του 116 η του 140? γιατι αν ειναι το 2ο δε σε συμφερει? μπερδευτηκα λιγο :roll:

Arsen_Loupen
13-11-08, 15:24
Γατούλα, αυτό που λέω είναι ότι οι πονηροί του ΤΕΒΕ αναφέρουν ΜΕΙΩΣΗ εισφορών κατά 50% αλλά ουσιαστικά ζητάνε πληρωμή του 50% των εισφορών. Και ένας λογικά σκεφτόμενος θα απορήσει και δεν θα δει την διαφορά που όντως δεν υπάρχει στην περίπτωση που σου ζητάνε το 50% των εισφορών της κατηγορίας που ανήκεις. Αυτό όμως που κάναν στην δική μου περίπτωση ήταν να αλλάξουν κατηγορία (μόνο για την εφαρμογή αυτής της διάταξης) και να με μεταφέρουν σε κατηγορία με μεγαλύτερη εισφορά (από 101 σε 001).

http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas3.htm
http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas2.htm

Αν λοιπόν λέγανε ότι θα γίνει ΕΚΠΤΩΣΗ 50% της νέας κατηγορίας (001)δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα (αντιθέτως θα συνέφερε κιόλας), αυτό όμως που λένε είναι να ΠΛΗΡΩΘΕΙ το 50% της νέας κατηγορίας οπότε πληρώνεται το 50% ενός μεγαλύτερου ποσού... Ελπίζω να έγινε πιο σαφές τωρα.

Ηλιάννα
16-11-08, 22:57

Πηρα τηλεφωνο στο Ηρακλειο μηπως βγαλω ακρη,μιλησα με μιακοπελα ακι μου λεει ελα απο δω να δουμς
Τελικα πηρα το μωρο και πηγα στο Ηρακλειο....(50χλμ)
Βαζω το μωρο στο ringsling και κοιμηθηκε,ανεβηκα στον 4ο οροφο,κοσμος χαμος
Ψαχνω την κυρια Ταδε,την βρισκω,ειμαι η Ταδε ναι μου λεει συμπληρωσε αυτη την αιτηση
Δεν ειχα που να σταθω να την συμπληρωσω-ουτε στυλο ειχα και ξυπναει και το μωρο....κανενας δεν ειπε ελα βρε κοπελα μου να σε βοηθησουμε
Τελικα με τα πολλα και το μωρο να σκουζει περιμενω σε μια σειρα με 4 ατομα,ευτυχως μου δινουν την σειρα τους και ηρθε η ωρα για την υπογραφη για τον προισταμενο
Με το μωρο να συνεχιζει να κλαει....δεν μπορω νασας την υπογραψω πρεπει να πατε στο δικο σας
Βρε καλε μου ανθρωπε εγω ειχα γραφτει σο Ταμειο Εμπορων για να μην ανακατευτω με το ΤΕΒΕ της περιοχης μου και επειδη συνενοθηκανε θα πρεπι εγω να μπλεξω εκει μεσα!Νομιζεις οτι ηρθα 50χλμ ετσι για πλακα δεν βγαζω ακρη λεμε...
Τιποτα αυτος δεν τηνυπεγραψε
Παω την αλλη μερα στα μερη μου
Αχ ξερεις θα παρω τηλεφωνο τωρα
Απαντηση....Ενταξει ολα καλα αλλα θα ερθεις την αλλη εβδομαδα γιατι λειπει ο προισταμενος και μετα θα φυγω εγω....
Αντε να παω με τα νερα τους
Την Δευτερα δεν μπορεσα και πηγα την Τριτη,ελα ομως που την Τριτη ηταν του Αγ Μηνα και ειναι Αργια στο Ηρακλειο και δεν ειχαν ενημερωθει,αλλα μην παω και την Τεταρτη γιατι εχουν απεργια
Εκει δεν αντεξα και βαζω τις φωνες
Γυαλιζε μαλλον το ματι μου και πηραν το τηλεφωνο μου να με παρουν την Πεμπτη για ναπω
Πεμπτη πρωι 08:10 με πηραν τηλεφωνο....να ερθεις την Δευτερα γιατι χρειαζομαστε μια σφαγιδα και τη καναμε παραγγελια εχθες
Ενταξει λεω σημερα θα ειναι ετοιμη -Οχι οι δικες μας καθυστερουν :?
Μετα θυμηθηκα οτι μια φιλη μου που γενησε πριν 15 μερες εκανε την αιτησση και τους λεω μα η Ταδε με τη σφραγιδα την εκανε???
Και η απαντηση τους---->Ποιος σου ειπε οτι την εχουμε στειλει??????????????

Αυριο θα γελασω πολυ,μα παρα πολυ

Γατουλα
18-11-08, 15:12
ειμαστε για γελια να πω....

Ηλιαννα την επομενη φορα , εκτος απο το μωρο , φορας και το πιο αγριο βλεμα, και περνας πρωτη....ετσιθελικα.....σιγα μη περιμενεις......

Arsen_loupen.....δικιο εχεις, δικιο εχουν, δυστυχως με τη μεταφορα στον ΟΑΕΕ αλλαξαν διαφορα, και εγω πληρωνω παραπανω

Ηλιάννα
18-11-08, 16:49
Πηγα εχθες και ελειπε η υπαλληλος που εχει αναλαβει αυτη την διαδικασια....
Εφυγα μουρμουριζοντας(δεν ειχα ορεξη να τσακωθω)
Σημερα πρωι πρωι με πηρε τηλεφωνο,ελα λεει να το φτιαξουμε
45 λεπτα ημουν εκει και προσπαθουσε η καυμενη,ευτυχως τα καταφερε :P

Arsen_Loupen
18-11-08, 18:43
Arsen_loupen.....δικιο εχεις, δικιο εχουν, δυστυχως με τη μεταφορα στον ΟΑΕΕ αλλαξαν διαφορα, και εγω πληρωνω παραπανω

Δηλαδή υπάρχει λογική εξήγηση στο γιατι πρέπει να πληρώνω το μισό άλλης κατηγορίας από αυτή που ανήκω (και που πληρώνω!)?

Γατουλα
20-11-08, 14:09

Δηλαδή υπάρχει λογική εξήγηση στο γιατι πρέπει να πληρώνω το μισό άλλης κατηγορίας από αυτή που ανήκω (και που πληρώνω!)?

ναι.....ειμαστε στην Ελλαδα!!!!! :lol:

Γατουλα
20-11-08, 14:09

ναι.....ειμαστε στην Ελλαδα!!!!! :lol:

irenese
21-11-08, 16:55
Τι γινεται με τις μειωμενες εισφορες του ΤΕΒΕ;
:twisted: Στο Τεβε της περιοχης μου (ΒΟΙΩΤΙΑ) δεν ξερουν τιποτα ακομα....δεν εχει ερθει η εγκυκλιος λενε.... :twisted:

irenese
21-11-08, 16:55
Τι γινεται με τις μειωμενες εισφορες του ΤΕΒΕ;
:twisted: Στο Τεβε της περιοχης μου (ΒΟΙΩΤΙΑ) δεν ξερουν τιποτα ακομα....δεν εχει ερθει η εγκυκλιος λενε.... :twisted:

cat67
24-11-08, 14:01
Κορίτσια καλησπέρα! Διάβασα το θέμα σας και ήθελα να ρωτήσω αν ξερετε κάτι. Αυτό με τις μειωμένες εισφορές πώς γίνετε? Πρέπει να το ζητήσουμε ή από την στιγμή που πέρνουμε το επίδομα τοκετού γίνετε μόνο του?

cat67
24-11-08, 14:48
Συγχαρητήρια για τις πληροφορίες! Εγώ θα κάνω μια χαζή ερώτηση τώρα! Αυτό το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πού το βρίσκουμε?

cat67
24-11-08, 14:48
Συγχαρητήρια για τις πληροφορίες! Εγώ θα κάνω μια χαζή ερώτηση τώρα! Αυτό το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πού το βρίσκουμε?

maryp
24-11-08, 15:02
δυστηχως μονο αυτα τα 800 δινει το ΤΕΒΕ για φυσ.τοκετο νομιζω στη καισαρικη δινει περισσοτερα.

Πω πω το ανεβάσανε! το 2002 και το 2003 πήρα από 616,29 για κάθε καισαρική! Το ανεβάσανε το ποσόν! Σε καλή μεριά κορίτσια! (σαν δεν ντρέπονται λέω 'γω... :evil: )

nat-left
24-11-08, 15:41
Εμένα που ειναι δίδυμα θα πάρω 1,200 € ενώ στον γιο μου 2,5 χρόνια πριν με ΙΚΑ πήρα συνολικά (2 μήνες πριν, 2 μετά, επίδομα τοκετού, διαφορά οαεδ) ΄4000 €!!!!!!!!
Αλλά είχα χαλάσει 2,700 ευρώ σε προγεννητικούς, τώρα στο ΤΕΒΕ έχω πάρει το αίμα μου πίσω, πάω και γράφω μέχρι και το ασβέστιο!!!!! όχι θα τους τα χαρίσω νομίζετε!

Πάντως εμένα μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει στο τεβε πως θα γεννήσεις ή που, το επίδομα είναι το ίδιο. Απλά αν μείνεις περισσότερες ημέρες ίσως πάρεις κάτι περισσότερο.

agtog
24-11-08, 16:36
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης παίρνεις από το δήμο σου. Επίσης μπορείς να περάσεις από ένα ΚΕΠ και θα το ζητήσουν αυτοί για σένα, αν αυτό σου είναι πιο εύκολο.

agtog
24-11-08, 16:36
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης παίρνεις από το δήμο σου. Επίσης μπορείς να περάσεις από ένα ΚΕΠ και θα το ζητήσουν αυτοί για σένα, αν αυτό σου είναι πιο εύκολο.

maryp
24-11-08, 18:03
τίποτα δεν παίρνεις περισσότερο.
το μόνο που δικαιούσαι είναι ΑΝ το παιδί είναι πρόωρο, είναι τα έξοδα του μαιευτηρίου που πληρώνεις στην ΜΕΝ.
αυτά τους τα πήρα την 2η φορά (την πρώτη δεν το 'ξερα) .... σιγά μην τους τα χάριζα!

zana
24-11-08, 19:11
λοιπον...πήγα σήμερα και κάτι ψιλοκατάφερα με τα χίλια ζόρια :o Μετα απο μια σειρά αιτήσεων γιατί ούτε αυτοί δεν ξέρανε τι τους γίνετε πλήρωσα αυτό το δίμηνο που έληγε τώρα με την μείωση και όχι ολόκληρο το ποσό όπως έγραφε το χαρτι που είχαν στείλει. Οκ μεχρι εδώ! Τώρα όσο για τα αναδρομικά, γέννησα 16 05 08, έφτιαξα τις αιτήσεις αλλά :evil: η αρμόδιος υπάλληλος που φτιάχνει τις επιταγες έλειπε γιάτί ήταν άρρωστη και κανείς άλλος δεν ήξερε να το κάνει,30 ατομα προσωπικό!!! :twisted: Στον καίνε ή όχι τον σκληρό σου δίσκο??? Μου είπαν να πάω απο δευτέρα και μια που όλα είναι έτοιμα δεν θα καθυστερίσω :!: Δεν έκανα φασαρία γιατί μου ελειπαν και 2 χαρτιά και έτσι και αλλιώς θα ξαναπήγενα για να φτιάξω το βιβλιάριο απο 1 -12. Μου ζήτησαν και δεν είχα μαζί μου τις αποδείξεις που είχα πληρώσει τους μήνες απο τη γέννα και μετά και το βιβλιάριο ενσήμων για να το σφραγγισουν. Πάντως πήγα για να πάρω λεφτά και τελικά έδωσα και απο πάνω!!! ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!! :x

mariori
25-11-08, 12:18
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον.
Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα να πάω σε έναν δικηγόρο που είναι ενήμερος για τα ασφαλιστικά θέματα και να το ψάξω περισσότερο,γιατί έτσι και κατά το παρελθόν δεν ήμουνα πολύ ενημερωμένη και έκανα την χαζομάρα και ήμουνα ασφαλισμένη σε 2 ταμεία συγχρόνως και φυσικά πλήρωνα διπλές εισφορές.
Αν ανήκεις στους νέους ασφαλισμένους (πρώτη ασφάλιση μετά το 1993) και πληρώσεις από λάθος εισφορές και στο ΤΕΒΕ ενώ πχ ήσουν και στο ΙΚΑ, κάνεις αίτηση και σου επιστρέφουν τα χρήματα. Κάποια στιγμή βέβαια παραγράφονται, δεν ξέρω σε πόσα χρόνια. Αυτό πρέπει να σου το έχουν πει στο ΤΕΒΕ. Παίρνει κάμποσο καιρό αλλά επιστρέφονται.

irenef
25-11-08, 16:03
Να σας ρωτησω κατι ασχετο ?
Εγω δεν δουλευω αλλα ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ και ειμαι ασφαλισμενη σ΄αυτον.
Μηπως ο αντρας μου δικαιουτε την 50% μειωση των εισφορων?

Ηλιάννα
25-11-08, 16:49
Εγω δεν δουλευω αλλα ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ και ειμαι ασφαλισμενη σ΄αυτον.

Απ οτι ξερω ειναι μονο για τις αμεσα ασφαλισμενες στο ΤΕΒε

irenef
26-11-08, 12:16

Απ οτι ξερω ειναι μονο για τις αμεσα ασφαλισμενες στο ΤΕΒε

Σε ευχαριστω για την απαντηση το φανταστικα αλλα ειχα μια μικρη ελπιδα.

Ηλιάννα
26-11-08, 16:33
Σε ευχαριστω για την απαντηση το φανταστικα αλλα ειχα μια μικρη ελπιδα.

Παρακαλω, δεν κανεις ομως και μια ερωτηση στο ΤΕΒΕ να εχεις το καεφαλι σου ησυχο???

Γατουλα
27-11-08, 19:49
για τις μειωμενες εισφορες, να δεν κανεις εσυ την αιτηση, αυτοι κανουν την παπια!
τους ρωτησα και καλα οταν γεννησουμε δε μπορειτε να το ξερετε? και η απαντηση ηταν οτι δεν ξερουν αν ειναι αμεσα ασφαλισμενη!!!!

οποτε διαδωστε το για να τους φαμε οτι μπορουμε :lol:

και ΝΑΙ με την καισαρικη και πανω απο 3 μερες νοσηλεια δινουν κατι της παραπανω!!!! αλλα μη τρομαξετε , της ταξης των 100 ευρω ειναι περιπου και πολλα λεω!!!! :lol:

maspi
27-11-08, 20:27
για τις μειωμενες εισφορες, να δεν κανεις εσυ την αιτηση, αυτοι κανουν την παπια!
τους ρωτησα και καλα οταν γεννησουμε δε μπορειτε να το ξερετε? και η απαντηση ηταν οτι δεν ξερουν αν ειναι αμεσα ασφαλισμενη!!!!

οποτε διαδωστε το για να τους φαμε οτι μπορουμε :lol:

αυριο κιολας θα παω τεβε!!!
αραγε ισχυει και αναδρομικα???λεω τωρα..θα ρωτησω αυρο και θα σας ενημερωσω..

walantiss
28-11-08, 03:11
Λοιπον πηγα σημερα τεβε τρικαλων και εκανα την ρυθμιση περιμενα μια ωρα να μου την κανει ο υπαλληλος αλλα τελικα τα καταφερε το αποτελεσμα ειναι το εξης¨
Ειμαι ασφαλισμενη εδω και 3 χρονια οπου πληρωνω 171,64
το μηνα δηλαδη το διμηνο 343,20 με την ρυθμιση μου εβγαλαν να πληρωσω 256 ευρω δηλαδη 87 ευρω το κερδος τον μηνα 44 περιπου ευρω
Την στιγμη που ο ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΛΑΔΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΣ στην κατηγορια μου ειναι 116,12 με 50% εκπτωση 58,06 γιατι μου εβγαλαν 44 ευρω το μηνα

Arsen_Loupen
29-11-08, 09:20
Την στιγμη που ο ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΛΑΔΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΣ στην κατηγορια μου ειναι 116,12 με 50% εκπτωση 58,06 γιατι μου εβγαλαν 44 ευρω το μηνα

Διάβασε τις δημοσιεύσεις μου στην προηγούμενη σελίδα και αν έχεις απάντηση πες την και σε μας να την ξέρουμε.

Γατουλα
08-12-08, 10:52
Εγω τη παρασκευη εδεησα και κατεθεσα τα χαρτια. Ενα διμηνο εχει μεινει να πληρωθει μειωμενο οποτε αρχες γεναρη θα μαθω τη διαφορα.
Οσο για την επιστροφη χρηματων απο προηγουμενα διμηνα , απλα μου ειπαν οτι θα ειναι πολυ χρονοβορο!!!!!! :? ΜΑΚΑΚΕΣ, στο να παρουν ειναι με το χερι απλωμενο, μονο τον κω.....δε μας εχουν πιασει!

Αν ξερει κανεις, ως μακακας και εγω (πιστεψα στο ανταποδοτικο συστημα του ΤΕΒΕ) ζητησα περσυ και αλλαξα κατηγορια. Νομιζω την 3 αντι την 1. Ρωτησα τη προισταμενη αν μπορω να τη γυρισω πισω στη 1 και μου ειπε οτι πρεπει να μεινω 3 χρονια στη 3! Ετσι να ειναι?

zana
13-12-08, 00:21
Εγώ όπως έχω πεί έκανα τα χαρτιά μου αλλά έλειπε η υπάλληλος που κόβει τις ςπιταγές για να πάρω τα αναδρομικά και όταν ξαναπήγα αυτ'η τηνεβδομάδα είχε αναρωτική! :shock: Δεν μπορώ να πω όμως με λυπηθηκαν, μιας και σέρνω και τη μικρή μαζί μου και μου έδωσαν το τηλ για να πάρω αν συνενοηθώ μαζίτης , ε...μην ταλαπωρούμαι τζαμπα!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: Αχ ελληνικό δημόσιο!!!

nat-left
13-12-08, 09:55
Ο σύζυγος που έχει τεβε δεν δικαιούται τη μείωση ε; έτσι νομίζω αλλά επιμένει ο πατέρας μου ότι την δικαιούται, για ενημερώστε και μένα που δεν ξέρω την τύφλα μου σε αυτά

Ηλιάννα
13-12-08, 12:51
Εγώ όπως έχω πεί έκανα τα χαρτιά μου αλλά έλειπε η υπάλληλος που κόβει τις ςπιταγές για να πάρω τα αναδρομικά και όταν ξαναπήγα αυτ'η τηνεβδομάδα είχε αναρωτική! :shock: Δεν μπορώ να πω όμως με λυπηθηκαν, μιας και σέρνω και τη μικρή μαζί μου και μου έδωσαν το τηλ για να πάρω αν συνενοηθώ μαζίτης , ε...μην ταλαπωρούμαι τζαμπα!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: Αχ ελληνικό δημόσιο!!!

Δεν ξερω αν εχεις διαασει την δικια μου ταλαιπωρια μεχρι να βγαλω ακρη και με το μωρο κι εγω παραμασχαλα :?

@Νατασσα δεν νομιζω,ειναι μονο για τις γυναικες που ειναι αμεσα ασφαλισμενες

zana
13-12-08, 22:56
Αστα να πάνε Ηλιάννα μου!!! :evil:

nat-left
15-12-08, 11:13
@Νατασσα δεν νομιζω,ειναι μονο για τις γυναικες που ειναι αμεσα ασφαλισμενες
Ηλιάννα ευχαριστώ :D

Λέγκω
20-01-09, 10:13
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι ολίγον χαζό; Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης είναι άλλο απ'την ληξιαρχική πράξη γάμου εεε; Θα πάω μια βόλτα κι εγώ απ'τα ΚΕΠ σήμερα, μπας και βγάλω άκρη! Καλή μου επιτυχία!!!

Λέγκω
20-01-09, 10:13
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι ολίγον χαζό; Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης είναι άλλο απ'την ληξιαρχική πράξη γάμου εεε; Θα πάω μια βόλτα κι εγώ απ'τα ΚΕΠ σήμερα, μπας και βγάλω άκρη! Καλή μου επιτυχία!!!

natasaZ
20-01-09, 17:33
Ναι καλέ. Αναφερεται και το παιδί σ΄αυτην. Μπορεις να το βγάλεις και στο δημαρχειο.

natasaZ
20-01-09, 17:33
Ναι καλέ. Αναφερεται και το παιδί σ΄αυτην. Μπορεις να το βγάλεις και στο δημαρχειο.

summerinxs
03-03-09, 13:54
Ελπίζω να βοήθησα. Αν υπάρχουν ερωτήσεις και γνωρίζω να απαντήσω είμαι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενης και ενδιαφερόμενου, όπως και να αποστείλω ό,τι υλικό διαθέτω (Νόμο, εγκυκλίους, υπουργικές αποφάσεις κ.λπ.).

ataksia και test1 είστε τρομερή βοήθεια!

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το αίσιον έτος 1996...

Μέχρι σήμερα η μόνη παροχή του φορέα που χρησιμοποιούσα αφορούσε μόνο τις διαγνωστικές εξετάσεις.

Εφόσον τα διαγνωστικά κέντρα (συγκεκριμένα η Βιοιατρική που επισκεφτόμουν πάντα εγώ) χρειάζονταν παραπεμπτικά από τους ιατρούς του ΤΕΒΕ για να δικαιολογήσουν την κρατική συμμετοχή στις εξετάσεις, πήγαινα και εγώ σε έναν παθολόγο που υπάγεται στο ΤΕΒΕ του δήμου μου, για να μου γράφει τα παραπεμπτικά των εξετάσεων, χωρίς κάν να με εξετάζει (ο συγκεκριμένος γιατρός μόνο αυτή τη δουλειά κάνει, καλός άνθρωπος, αλλά από το γιατρείο του δεν πρέπει να έχει βγει τα τελευταία 30 χρόνια... με την σύγχρονη ιατρική δεν πρέπει να έχει γνωριστεί ακόμα...)

Τον οικογενειακό μου γιατρό (τον παθολόγο της οικογένειάς μου) όποτε χρειαστεί να πάω, τον πληρώνω κανονικά, μιας και βγήκε από το ΤΕΒΕ πριν από 7-8 χρόνια και δεν θέλω να τον αλλάξω γιατί γνωρίζει το ιστορικό μου και εμένα καλά.

Το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους γιατρούς τους οποίους όταν χρειαστούν τους επισκέπτομαι ιδιωτικώς...εκτός αν χρειαστεί να γράψω κάποια π.χ ενδοκρινολογική ή ορθοπαιδική εξέταση, που και πάλι θα απευθυνθώ στον εκάστοτε αρμόδιο γιατρό συμβεβλημένο με το ΤΕΒΕ.

Και ο γυναικολόγος μου μέχρι σήμερα ήταν γιατρός του Ιασώ.
Το μόνο καλό με το Ιασώ ήταν ότι εμφανιζόμουν στο ταμείο του με το βιβλιάριο μου και σε όποιες εξετάσεις υπήρχε κρατική συμμετοχή απλά πλήρωνα το 25% της δικής μου συμμετοχής, χωρίς παραπεμπτικά, ή υπογραφές από αρχείατρους (χωρίς κανένα απολύτως τρέξιμο).
Ας μου το εξηγήσει αυτό κάποιος γιατί δεν το έχω συναντήει σε κανένα άλλο διαγνωστικό κέντρο.

Και γενικώς να το ξέρετε όσοι (ναι, ισχύει και για τους άνδρες) και όσες είστε ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ :

Το Ιασώ εκτός από μαιευτήριο είναι και διαγνωστικό κέντρο. Συγκεκριμένα ολόκληρος ο τίτλος στα στοιχεία του αναφέρει ότι το Ιασώ είναι

Μαιευτικο - Γυναικολογικό - Χειρουργικο - Διαγνωστικό - Θεραπευτικό και Ερευνητικό Κέντρο Α.Ε.

Το Ιασώ όμως "πάπαλα" γιατί, κάπως αυτό το Α.Ε. στο τέλος του διακριτικού του τίτλου με έχει χαλάσει.
Κοινώς, βαρέθηκα σε αυτή τη χώρα για να έχω υποτείθεται μια καλύτερη περίθαλψη να τα σκάω σε Α.Ε.
Και στο κάτω κάτω, για οποιαδήποτε σοβαρή (και δη ανίατη) ασθένεια, κανένας δεν πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο...

Τέλος πάντων, ανοίγω μεγάλη συζήτηση...

Σημασία έχει πως πλέον αλλάζω τακτική, μιας και βρήκα μια καλή γιατρό στο Έλενα Βενιζέλου (το δημόσιο μαιευτήριο στην Αθήνα), να είναι καλά το παρόν forum και η αναντικατάστατη βοήθεια που προσφέρει στα μέλη του (άπο τα μέλη του) και αποφάσισα να βάλω τέρμα στα "κερατιάτικα" υπέρογκα έξοδα, τουλάχιστον για την εγκυμοσύνη μου...

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όντας μια Έλλην σωστή πολίτης, η οποία ουδέποτε μέχρι σήμερα δεν κάθισε σπυρί στο κ**ο της κρατικής πρόνοιας, για να διεκδικήσει τα νόμιμα δικαιώματά της, δεν έχω ιδέα ούτε καν σε ποιά ασφαλιστική κατηγορία ανήκω...πόσο μάλλον για το τί δικαιούμαι ως ασφαλισμένη στον (σημερα μετονομαζόμενο) ΟΑΕΕ...

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι κάθε δίμηνο καταβάλλω ένα "μπουγιουρντί" που σήμερα ανέρχεται στα 638,80 ευρώ...

Μήπως ήρθε και η δική μου ώρα??

Θεώρηστε με λοιπόν ως μια παντελώς άσχετη και ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή πριν συζητήσουμε για νέες εγκυκλίους...
Οι απορίες μου είναι πολλές και δεν ξέρω σε ποιό τμήμα του ΤΕΒΕ να τις απευθύνω...
Έτσι καταλήγω στα μέλη του forum, εσάς προς διαφώτισήν μου....
Φυσικά όποιος διαβάσει το post και γνωρίζει κάτι σχετικό με τις ερωτήσεις μου θα τον ευγνωμονώ...

1) διάβασα αυτό το θέμα και δεν μου άρεσε καθόλου:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=14830&postdays=0&postorder=asc&start=0
πληρώνουμε νοσήλεια σε δημόσιο νοσοκομείo και ας είμαστε ασφαλισμένες σε δημόσιο ταμείο;

2) τί είναι αυτό το περιβόητο επίδομα των 800ευρώ και πως ακριβώς το παίρνει η ασφαλισμένη και πότε, πριν ή μετά τη γέννα; Θα πρέπει να απευθυνθώ σε υποκατάστημα (περιφερειακό τμήμα) ή στη κεντρική διεύθυνση?

3) αν ο σύζυγος είναι επίσης στον ΟΑΕΕ (όπως συμβαίνει με τη περίπτωση μου), φυσικά δεν δικαιούται τίποτα από την πίτα της εγκυμοσύνης, το νεοαφιχθέν μέλος, όμως σε ποιόν από τους δύο γονείς ασφαλίζεται και ποιά είναι η διαδικασία?

4) Σε περίπτωση καισαρικής υπάρχει επιπλέον επίδομα; που θα πρέπει να ρωτήσω και για αυτό;

5) εκτός από το επίδομα και το δικαίωμα της 50% μείωσης στις εισφορές που αναφέρεται εδώ:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6286
παίρνουμε κάποιο άλλο πριμ (βλ. αν έχουμε επιλέξει Α' θέση - μονόκλινο - σε νοσοκομείο). Διάβασα πως αυτό ισχύει ανάλογα με την κατηγορία που βρισκόμαστε...

6) Από το πρωϊ προσπαθώ να πάρω το τηλέφωνο στο Τμήμα Δάφνης όπου υπάγομαι (κατά την απόδειξη πληρωμής μου) και δεν απαντάει άνθρωπος..Που διάολο θα μάθω σε ποιά κατηγορία υπάγομαι επιτέλους???

7) Σε σχέση με την εν λόγω μείωση στις εισφορές, αυτή υπάγεται στον κλάδο υγείας ή στον κλάδο συντάξεων, και τί σημαίνει αυτό?
Διάβασα το παρακάτω post και επό εκεί που ήμουν μια μπερδεμένη σε καλό δρόμο έχασα και ατα αυγά και τα πασχάλια!

Χαιρετώ το site ως νέος χρήστης. Ο λόγος συμμετοχής μου στο συγκεκριμένο topic και μάλιστα της παρθενικής μου εμφάνισης σε forum είναι η αγανάκτησή μου γιατί σήμερα επισκέφθηκα το ΤΕΒΕ για το εν λόγω θέμα (για λογαριασμό της συζύγου) και μετά εκπλήξεως (αν μπορεί να το πει κανείς αναφερόμενος σε δημόσιο ασφαλιστικό φορέα) διεπίστωσα ότι η έκπτωση παρά λίγο να μου βγει αύξηση δεδομένου ότι όπως αναφέρουν και άλλα μέλη αφορά μόνο το κομμάτι του συνταξιωδοτικού, αλλά επίσης ενώ η σύζυγος ανήκει στην κατηγορία 101 και πληρώνει εισφορά του κλάδου σύνταξης 116,12 τον μήνα οπότε το αναμενόμενο για πληρωμή ποσό θα ήταν το μισό αυτού (58,06) μου λένε ότι επειδή είναι νέα ασφαλισμένη στο πρώην ΤΕΒΕ θα πληρωθεί το μισό του ποσού που ανήκει η αντίστοιχη κατηγορία προερχόμενων από πρώην ΤΑΕ-ΤΣΑ (κατηγορία 001) και της οποίας το ποσό είναι 145,15 ή δηλαδή 72,58. Και η ερώτησή μου είναι η εξής: Εφόσον με μεταφέρετε κύριοι σε άλλη κατηγορία όταν καλούμαι να πληρώσω λιγότερα, τι θα συναίβαινε αν σε αυτή την κατηγορία το ποσό των εισφορών ήταν το διπλάσιο από αυτό που πληρώνω? Θα διεκδικούσα έκπτωση και θα πλήρωνα περισσότερα... Ο τραγέλαφος μάλιστα βρίσκεται στο γεγονός ότι όλως τυχαίως το παράδειγμα που δίνεται στην εγκύκλιο 79 είναι ακριβώς αυτό. Ελλάς, για μια ακόμη φορά το μεγαλείο σου.

8) από ότι καταλάβατε όποιος μπει στον κόπο να λύσει τις απορίες μου θα πρέπει απλά να μου εξηγήσει απο το 0 τι σημαίνει να είσαι ασφαλισμένος/η στο ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ).
Νομίζω όμως πως δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται στο σκοτάδι, γι' αυτό κάντε τον κόπο όποιοι γνωρίζετε να ρίξετε λίγο φως στην υπόθεση....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ : Για να μην μπουκώνω την Κατηγορία με νέες Θ. Ενότητες θα ανεβάσω το post αυτό σε όσες Θ. Ενότητες αφορούν το ΟΑΕΕ γενικώς, προκειμένου να απευθυνθω σε όσα το δυνατόν περισσότερα μέλη.
Επίσης το στέλνω και σε pm σε όσους ήδη μας βοηθούν με τις γνώσεις τους. Το θέμα είναι σοβαρό, θεωρώ, και οι απαντήσεις σας θα βοηθήσουν όλες τις ελεύθερες επαγγελματίες του forum...

summerinxs
03-03-09, 13:54

Μέχρι σήμερα η μόνη παροχή του φορέα που χρησιμοποιούσα αφορούσε μόνο τις διαγνωστικές εξετάσεις.

Εφόσον τα διαγνωστικά κέντρα (συγκεκριμένα η Βιοιατρική που επισκεφτόμουν πάντα εγώ) χρειάζονταν παραπεμπτικά από τους ιατρούς του ΤΕΒΕ για να δικαιολογήσουν την κρατική συμμετοχή στις εξετάσεις, πήγαινα και εγώ σε έναν παθολόγο που υπάγεται στο ΤΕΒΕ του δήμου μου, για να μου γράφει τα παραπεμπτικά των εξετάσεων, χωρίς κάν να με εξετάζει (ο συγκεκριμένος γιατρός μόνο αυτή τη δουλειά κάνει, καλός άνθρωπος, αλλά από το γιατρείο του δεν πρέπει να έχει βγει τα τελευταία 30 χρόνια... με την σύγχρονη ιατρική δεν πρέπει να έχει γνωριστεί ακόμα...)

Τον οικογενειακό μου γιατρό (τον παθολόγο της οικογένειάς μου) όποτε χρειαστεί να πάω, τον πληρώνω κανονικά, μιας και βγήκε από το ΤΕΒΕ πριν από 7-8 χρόνια και δεν θέλω να τον αλλάξω γιατί γνωρίζει το ιστορικό μου και εμένα καλά.

Το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους γιατρούς τους οποίους όταν χρειαστούν τους επισκέπτομαι ιδιωτικώς...εκτός αν χρειαστεί να γράψω κάποια π.χ ενδοκρινολογική ή ορθοπαιδική εξέταση, που και πάλι θα απευθυνθώ στον εκάστοτε αρμόδιο γιατρό συμβεβλημένο με το ΤΕΒΕ.

Το μόνο καλό με το Ιασώ ήταν ότι εμφανιζόμουν στο ταμείο του με το βιβλιάριο μου και σε όποιες εξετάσεις υπήρχε κρατική συμμετοχή απλά πλήρωνα το 25% της δικής μου συμμετοχής, χωρίς παραπεμπτικά, ή υπογραφές από αρχείατρους (χωρίς κανένα απολύτως τρέξιμο).
Ας μου το εξηγήσει αυτό κάποιος γιατί δεν το έχω συναντήει σε κανένα άλλο διαγνωστικό κέντρο.

Και γενικώς να το ξέρετε όσοι (ναι, ισχύει και για τους άνδρες) και όσες είστε ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ :

Το Ιασώ εκτός από μαιευτήριο είναι και διαγνωστικό κέντρο. Συγκεκριμένα ολόκληρος ο τίτλος στα στοιχεία του αναφέρει ότι το Ιασώ είναι

Μαιευτικο - Γυναικολογικό - Χειρουργικο - Διαγνωστικό - Θεραπευτικό και Ερευνητικό Κέντρο Α.Ε.

Το Ιασώ όμως "πάπαλα" γιατί, κάπως αυτό το Α.Ε. στο τέλος του διακριτικού του τίτλου με έχει χαλάσει.
Κοινώς, βαρέθηκα σε αυτή τη χώρα για να έχω υποτείθεται μια καλύτερη περίθαλψη να τα σκάω σε Α.Ε.
Και στο κάτω κάτω, για οποιαδήποτε σοβαρή (και δη ανίατη) ασθένεια, κανένας δεν πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο...

Σημασία έχει πως πλέον αλλάζω τακτική, μιας και βρήκα μια καλή γιατρό στο Έλενα Βενιζέλου (το δημόσιο μαιευτήριο στην Αθήνα), να είναι καλά το παρόν forum και η αναντικατάστατη βοήθεια που προσφέρει στα μέλη του (άπο τα μέλη του) και αποφάσισα να βάλω τέρμα στα "κερατιάτικα" υπέρογκα έξοδα, τουλάχιστον για την εγκυμοσύνη μου...

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όντας μια Έλλην σωστή πολίτης, η οποία ουδέποτε μέχρι σήμερα δεν κάθισε σπυρί στο κ**ο της κρατικής πρόνοιας, για να διεκδικήσει τα νόμιμα δικαιώματά της, δεν έχω ιδέα ούτε καν σε ποιά ασφαλιστική κατηγορία ανήκω...πόσο μάλλον για το τί δικαιούμαι ως ασφαλισμένη στον (σημερα μετονομαζόμενο) ΟΑΕΕ...

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι κάθε δίμηνο καταβάλλω ένα "μπουγιουρντί" που σήμερα ανέρχεται στα 638,80 ευρώ...

Θεώρηστε με λοιπόν ως μια παντελώς άσχετη και ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή πριν συζητήσουμε για νέες εγκυκλίους...
Οι απορίες μου είναι πολλές και δεν ξέρω σε ποιό τμήμα του ΤΕΒΕ να τις απευθύνω...
Φυσικά όποιος διαβάσει το post και γνωρίζει κάτι σχετικό με τις ερωτήσεις μου θα τον ευγνωμονώ...

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=14830&postdays=0&postorder=asc&start=0
πληρώνουμε νοσήλεια σε δημόσιο νοσοκομείo και ας είμαστε ασφαλισμένες σε δημόσιο ταμείο;

2) τί είναι αυτό το περιβόητο επίδομα των 800ευρώ και πως ακριβώς το παίρνει η ασφαλισμένη και πότε, πριν ή μετά τη γέννα; Θα πρέπει να απευθυνθώ σε υποκατάστημα (περιφερειακό τμήμα) ή στη κεντρική διεύθυνση?

3) αν ο σύζυγος είναι επίσης στον ΟΑΕΕ (όπως συμβαίνει με τη περίπτωση μου), φυσικά δεν δικαιούται τίποτα από την πίτα της εγκυμοσύνης, το νεοαφιχθέν μέλος, όμως σε ποιόν από τους δύο γονείς ασφαλίζεται και ποιά είναι η διαδικασία?

4) Σε περίπτωση καισαρικής υπάρχει επιπλέον επίδομα; που θα πρέπει να ρωτήσω και για αυτό;

5) εκτός από το επίδομα και το δικαίωμα της 50% μείωσης στις εισφορές που αναφέρεται εδώ:
παίρνουμε κάποιο άλλο πριμ (βλ. αν έχουμε επιλέξει Α' θέση - μονόκλινο - σε νοσοκομείο). Διάβασα πως αυτό ισχύει ανάλογα με την κατηγορία που βρισκόμαστε...

6) Από το πρωϊ προσπαθώ να πάρω το τηλέφωνο στο Τμήμα Δάφνης όπου υπάγομαι (κατά την απόδειξη πληρωμής μου) και δεν απαντάει άνθρωπος..Που διάολο θα μάθω σε ποιά κατηγορία υπάγομαι επιτέλους???

7) Σε σχέση με την εν λόγω μείωση στις εισφορές, αυτή υπάγεται στον κλάδο υγείας ή στον κλάδο συντάξεων, και τί σημαίνει αυτό?
Διάβασα το παρακάτω post και επό εκεί που ήμουν μια μπερδεμένη σε καλό δρόμο έχασα και ατα αυγά και τα πασχάλια!

8) από ότι καταλάβατε όποιος μπει στον κόπο να λύσει τις απορίες μου θα πρέπει απλά να μου εξηγήσει απο το 0 τι σημαίνει να είσαι ασφαλισμένος/η στο ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ).
Νομίζω όμως πως δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται στο σκοτάδι, γι' αυτό κάντε τον κόπο όποιοι γνωρίζετε να ρίξετε λίγο φως στην υπόθεση....

Υ.Γ : Για να μην μπουκώνω την Κατηγορία με νέες Θ. Ενότητες θα ανεβάσω το post αυτό σε όσες Θ. Ενότητες αφορούν το ΟΑΕΕ γενικώς, προκειμένου να απευθυνθω σε όσα το δυνατόν περισσότερα μέλη.
Επίσης το στέλνω και σε pm σε όσους ήδη μας βοηθούν με τις γνώσεις τους. Το θέμα είναι σοβαρό, θεωρώ, και οι απαντήσεις σας θα βοηθήσουν όλες τις ελεύθερες επαγγελματίες του forum...

summerinxs
03-03-09, 14:29
από Θ. Ενότητα http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601679#601679

natasaZ
03-03-09, 16:32
Θα σου πω για μενα που γεννησα με καισαρικη στο Αττικο.
Πληρωσα 300Ε στο νοσοκομειο (σε τετρακλινο, δεν ξερω αν θα ειχε διαφορα σε δικλινο ή μονοκλινο, αλλα δεν νομιζω, ειναι ότι υπηρχε κενο εκεινη την ωρα). Με το πιστοποιητικο γεννησης και την αποδειξη από το νοσοκομειο πήρα απο το περιφερειακο καταστημα τα 800Ε.
Για ενα χρονο από τον τοκετο μειωνονται οι εισφορες στον κλαδο συνταξης στο 50% (μονο αυτο δυστυχως).
Απο το τηλεφωνο δεν βγαζεις ακρη. Πηγαινε από κοντα καλυτερα, με την εγκυκλιο ανα χειρας, κατα προτιμηση...

natasaZ
03-03-09, 16:32
Θα σου πω για μενα που γεννησα με καισαρικη στο Αττικο.
Πληρωσα 300Ε στο νοσοκομειο (σε τετρακλινο, δεν ξερω αν θα ειχε διαφορα σε δικλινο ή μονοκλινο, αλλα δεν νομιζω, ειναι ότι υπηρχε κενο εκεινη την ωρα). Με το πιστοποιητικο γεννησης και την αποδειξη από το νοσοκομειο πήρα απο το περιφερειακο καταστημα τα 800Ε.
Για ενα χρονο από τον τοκετο μειωνονται οι εισφορες στον κλαδο συνταξης στο 50% (μονο αυτο δυστυχως).
Απο το τηλεφωνο δεν βγαζεις ακρη. Πηγαινε από κοντα καλυτερα, με την εγκυκλιο ανα χειρας, κατα προτιμηση...

Arsen_Loupen
06-03-09, 21:13
summerinxs, συγγνώμη αν παρά την τιτάνια!!! προσπάθεια μου δεν κατάφερα να εξηγήσω τον τρόπο λειτουργίας ενός ελληνικού δημόσιου ταμείου, γι' αυτό θα ξαναπροσπαθησω να είμαι όσο το δυνατόν πιο ξεκάθαρος. Λοιπόν αυτό που ισχύει είναι ότι υπάρχει μία μείωση στις εισφορές που αφορούν τον συνταξιωδοτικό κλάδο της ασφαλιστικής κατηγορίας στην οποία ανήκεις (στην περιπτωσή σου αν δεν κάνω λάθος την 004). Αν λοιπόν πας στον πίνακα

http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas2.htm ή στον

(μιας και διαφέρουν μόνο στις δύο πρώτες κατηγορίες), θα δείς ότι αυτή την στιγμή πληρώνεις 231,03 euro για κλάδο σύνταξης και 88,37 euro για κλάδο ασθενείας (319,40 τον μήνα ή 638.80 το δίμηνο). Για ένα χρόνο μετά τον τοκετό (και εφόσον βέβαια τον δηλώσεις στο ΟΑΕΕ) θα πληρώνεις 231,03/2=115,52 για κλάδο σύνταξης και ολόκληρο το ποσό του κλάδου ασθενείας (88,37), οπότε το σύνολο θα είναι 115,52 + 88,37= 203,89 τον μήνα και άρα 407,78 το δίμηνο. Αυτό που έλεγα είναι ότι το "παιχνίδι" παίζεται στις δύο πρώτες κατηγορίες όπου για τον υπολογισμό της έκπτωσης "μεταφέρεσαι" αυθαίρετα από τις κατηγορίες 101, 102 (πρώην ΤΕΒΕ) στις 001, 002 αντίστοιχα (πρώην ΤΑΕ, που έχει υψηλότερς εισφορές). Ελπίζω αυτή την φορά να είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το τοπίο.

Arsen_Loupen
06-03-09, 21:13
summerinxs, συγγνώμη αν παρά την τιτάνια!!! προσπάθεια μου δεν κατάφερα να εξηγήσω τον τρόπο λειτουργίας ενός ελληνικού δημόσιου ταμείου, γι' αυτό θα ξαναπροσπαθησω να είμαι όσο το δυνατόν πιο ξεκάθαρος. Λοιπόν αυτό που ισχύει είναι ότι υπάρχει μία μείωση στις εισφορές που αφορούν τον συνταξιωδοτικό κλάδο της ασφαλιστικής κατηγορίας στην οποία ανήκεις (στην περιπτωσή σου αν δεν κάνω λάθος την 004). Αν λοιπόν πας στον πίνακα

http://www.tebe.gr/eisfores/pinakes/pinakas2.htm ή στον

(μιας και διαφέρουν μόνο στις δύο πρώτες κατηγορίες), θα δείς ότι αυτή την στιγμή πληρώνεις 231,03 euro για κλάδο σύνταξης και 88,37 euro για κλάδο ασθενείας (319,40 τον μήνα ή 638.80 το δίμηνο). Για ένα χρόνο μετά τον τοκετό (και εφόσον βέβαια τον δηλώσεις στο ΟΑΕΕ) θα πληρώνεις 231,03/2=115,52 για κλάδο σύνταξης και ολόκληρο το ποσό του κλάδου ασθενείας (88,37), οπότε το σύνολο θα είναι 115,52 + 88,37= 203,89 τον μήνα και άρα 407,78 το δίμηνο. Αυτό που έλεγα είναι ότι το "παιχνίδι" παίζεται στις δύο πρώτες κατηγορίες όπου για τον υπολογισμό της έκπτωσης "μεταφέρεσαι" αυθαίρετα από τις κατηγορίες 101, 102 (πρώην ΤΕΒΕ) στις 001, 002 αντίστοιχα (πρώην ΤΑΕ, που έχει υψηλότερς εισφορές). Ελπίζω αυτή την φορά να είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το τοπίο.

summerinxs
06-03-09, 21:15
με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

ευχαριστώ πολύ!

summerinxs
06-03-09, 21:15
με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

ευχαριστώ πολύ!

summerinxs
07-03-09, 13:10
Παρακάτω σας παραθέτω μια λίστα με όλα τα θέματα που αφορούν τον Ο.Α.Ε.Ε.
Όσοι έχουν απορίες σχετικά με αυτό τον ασφαλιστικό φορέα (επιδόματα, μειωμένες εισφορές, διαδικαστικά κ.α) παρακαλούνται να τις ανεβάζουν αρχικά εδώ.
Το ίδιο ισχύει και για εκείνους που μπορόυν να βοηθήσουν με τις σχετικές τους γνώσεις.
Βοηθήστε να δημιουργήσουμε μια βάση πληροφοριών μέσα από τη Θ. Ενότητα αυτή, μιας και ως ασφαλισμένοι στον Ο.Α.Ε.Ε. μειοψηφούμε στο forum και η εύρεση πληροφοριών είναι δύσκολη.

1) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΤΕΒΕ-ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=6286&postdays=0&postorder=asc&start=0

2) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ κλπ.)
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601688&highlight=#601688

3) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΑΕΕ???
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601697&highlight=#601697

4) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΟΑΕΕ ΒΟΗΘΕΙΑ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601700&highlight=#601700

5) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΕΒΕ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601719&highlight=#601719

6) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΤΕΒΕ και επίσκεψη γιατρού στο σπίτι
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601736&highlight=#601736

7) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΤΕΒΕ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601741&highlight=#601741

8. Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα:ΙΚΑ και ΤΕΒΕ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601756&highlight=#601756

9) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΕΒΕ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601778&highlight=#601778

10) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΙΚΑ η ΟΑΕΕ?
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601814&highlight=#601814

11) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΤΕΒΕ**ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΛΟΧΕΙΑΣ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601844&highlight=#601844

12) Δημόσια συζήτηση: ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση
Θέμα: ΟΑΕΕ ΒΟΗΘΕΙΑ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=601865&highlight=#601865

Αν γνωρίζετε και άλλες Θ. Ενότητες σχετικές με τον Ο.Α.Ε.Ε παρακαλώ να τις αναφέρετε.
Το link της Θ. Ενότητας αυτής θα αποσταλεί στον administrator με pm προκειμένου να δημιουργηθεί υπόμνημα με το θέμα αυτό.

Ελπίζω η κίνησή μου αυτή να βοηθήσει...

summerinxs
07-03-09, 13:18
Ξεκινώ το θέμα με μια σειρά από απορίες που έχω εγώ. Όποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ θερμά ας απαντήσει.

1) Ισχύει ότι οι ασφαλισμένοι στον Ο.Α.Ε.Ε πληρώνουμε νοσήλεια σε δημόσιο νοσοκομείo (και μαιευτήριo;). Το διάβασα στο παρακάτω post και για αυτό ρωτάω.

2) Τί είναι το επίδομα των 800ευρώ; Το λεγόμενο "επίδομα τοκετού" που αναφέρεται στα δικαιώματα του ασφαλισμένου στο βιβλιάριο; Πως ακριβώς το παίρνει η ασφαλισμένη και πότε, πριν ή μετά τη γέννα; Θα πρέπει να απευθυνθώ σε υποκατάστημα (περιφερειακό τμήμα) ή στη κεντρική διεύθυνση?

4) Σε περίπτωση καισαρικής υπάρχει επιπλέον επίδομα;

6) Που θα μάθω επίσημα σε ποιά ασφαλιστική κατηγορία υπάγομαι;

popchris
26-03-09, 22:38
Δυστηχως οι ασφαλισμενες του οαεε πληρωνουν ακομη και στα δημοσια νοσοκομεια ασχετα αν η γεννα ειναι φυσιολογικη η οχι.Τα 800ευρω τα περνεις μετα την γεννα αφου προσκομισεις στο υποκαταστημα του οαεε που υπαγεσαι ληξιαρχικη πραξη γεννησης καποια χαρτια που θα σου δωσουν απο το νοσοκομειο και το ασφαλιστ.βιβλιαριο.Το ποιος θα ασφαλισει το παιδι νομιζω οτι ειναι καθαρα επιλογη δικη σας..Ο οαεε εχει ενα στανταρ ποσο για τοκετο και δεν νομιζω να δινει παραπανω αν γεννησεις με καισαρικη...για την κλαση που υπαγεσαι ρωτα στο υποκ/μα του οαεε που υπαγεσαι..και για οποια αλλα απορια εχεις ειναι υποχρεωμενοι να σου απαντησουν αν και βαριουναται που ζουν .ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο

sissy82
29-03-09, 22:59
Να σας κάνω μια ερώτηση εκ μέρους μιας φίλης...Ο άντρας της είναι ασφαλισμένος στο τεβε κι έχει πάνω του και τη γυναίκα του.Τι δικαιούνται για τη γέννα?

politissa
30-03-09, 15:12
πολυ ωραιο τα θεμα που ανοιξατε, μπραβο.

Εγω εχω μια αλλη απορια.Ο συζυγος εχει την εδρα του στον Πολυγυρο Χαλκιδικης, εμεις ομως μενουμε Περαια Θεσσαλονικης.Εβγαλε τα βιβλιαρια και δηλωσε καποιους γιατρους που βρηκε απο Θεσσαλονικη. Παθολογο και παιδιατρο ομως εγω θελω στην Περαια, να τους εχουμε προχειρους.Στις λιστες στο ΤΕΒΕ Πολυγυρου δεν ειχε γιατρους της Περαιας.Μπορω να παω σε αλλο υποκαταστημα μηπως εχουν αλλες λιστες; Υπαρχει καμια λιστα με τους κωδικους των γιατρων στο ιντερνετ να παω να τους δηλωσω στον Πολυγυρο; Ειμαι ντιπ ξανθια;
Σας ευχαριστω για την κατανοηση!

natasaZ
11-06-09, 21:55
Τελικα εχει καμια σας πάρει πισω τα λεφτά που ειχε ηδη καταβάλει? Μου ειπαν οτι θα ειδοποιηθω αλλά τιποτα ακόμα...

mary77
11-06-09, 22:08
Τελικα εχει καμια σας πάρει πισω τα λεφτά που ειχε ηδη καταβάλει? Μου ειπαν οτι θα ειδοποιηθω αλλά τιποτα ακόμα...

αν εχει καιρο που εχεις δωσει τα χαρτια σου γιατι δεν περνεις ενα τηλ.στο υποκ/μα που υπαγεσαι?δεν ειναι κακο να ενοχλησεις.
παντως ξερω απο γνωστη οτι τα πηρε αλλα δεν ξερω σε ποσο καιρο.

madreterra
11-06-09, 22:18
Politissa
η έδρα μου είναι στην Καλλιθέα αλλά οι γιατροί που έχω επιλέξει είναι κοντά στο σπίτι μου στο κέντρο. Εχω απευθυνθεί στο τοπικό τμήμα του ΟΑΕΕ όπως έχω δικαιωμα για μένα και τα παιδιά μου.
Ακόμα και Αθήνα να είναι η εδρά σου μπορείς για γιατρούς να επιλέξεις δίπλα στο σπίτι σου αφού απευθυνθείς στο τοπικό τμήμα που υπάρχουν και οι λίστες των γιατρών

natasaZ
15-06-09, 17:54
Τελικα πηρα το πρωι τηλ. να ρωτησω για την επιστροφη.
Απ: Σιγα σιγα θα βγουνε και θα ενημερωθειτε.
Εγω: Λεγομαι....
Απ: Ααα, εχουν βγει τα δικα σας. Περαστε να τα παρετε (αν δε ρωτουσα ποσο θα περιμενα??)
Εγω: Με την ταυτοτητα μου?
Απ: Περαστε και βλεπουμε.........

keli
16-06-09, 17:57
Καλησπερα κοριτσια.Μηπως γνωριζει καμια που γινεται η αυχενικη διαφανεια με το οαεε εκτος μαιευτηριου Ελενα γιατι τα ραντεβου εκει ειναι κλεισμενα μεχρι τελος Αυγουστου;Θα το εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε..

ALIKOYLA
02-07-09, 11:57
μια ερωτηση.θελω να γαψω εμβολια της μικρης ,ειμαι ΟΑΕΕ.θα μου τα γραψει καποιος γιατρος στην αθηνα,κεντρο,ακομα κι αν δεν τα κανω εκει γιατι η παιδιατρος μου ηταν στον ΟΑΕΕ και βγήκε.αν ξερετε καποιον που το κανει στειλτε μου π.μ.ευχαριστω

ismeni
28-07-09, 23:47
Δεν το είδα γραμμένο πουθενα στο forum, και φυσικά στα περισσότερα υποκαταστήματα του ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) (σε όλα θα τολμούσα να πώ) δεν το ξέρουν ακόμα, αλλά οι εργαζόμενες που ασφαλίζονται στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) δικαιούνται και αυτές μείωση 50% στις εισφορές κύριας σύνταξης για το 12μηνο που ακολουθεί την γέννα.

Για πληροφορίες τηλ. στα κεντρικά του ΟΑΕΕ στην Αθήνα... :wink:

εγώ έκανα αίτηση το γενάρη και μου έδωσαν τα χρηματα (καμιά €600) τον ιούλιο. ισχύει για το διάστημα αρπίλιο 2007 έως και απρίλιο 2008. αν σε αυτό το διάστημα ήταν ο τοκέτος, παίρνετε χρήματα πίσω.

konkakou
18-08-09, 16:37
Γεια σας. Δεν εχω καταλαβει γιατι μου τα λενε μια ετσι και μια αλλιως....Αγαμη με ΟΑΕΕ ασφαλεια και ασφαλισμενο παιδι σε μενα εχω μειωμενες εισφορες??

Cornelia
25-08-09, 00:27
θελω να ενημερωσω το Forum οτι χθες εκανα αναφορα (γραπτη και επωνυμως) προς τον Συννηγορο του πολιτη και με πηραν σημερα τηλεφωνο και θα το ερευνησουν!
Νεοτερα απο Δευτερα!

Να θυμάσαι πως απο τη στιγμή που θα το κάνεις γραπτώς στον ΟΑΕΕ υπάρχει μια περίοδος 50 ημερών που θα πρέπει να απαντηθεί ώστε να ασκηθεί πίεση στο ΣΠΠ. Ισως δεν έχω καταλάβει καλά αλλά επειδη πρόσφατα εψαξα το θέμα ... κατι τέτοιο εμαθα...

MARILYN
24-10-09, 10:03
Επειδή οι απαντήσεις είναι από πέρυσι ήθελα να ρωτήσω, τελικά ψηφίστηκε ο νόμος για μειωμένες εισφορές στον ΟΑΕΕ;

Έχουν ενημερωθεί άραγε τα περιφερειακά τμήματα;

Κατάφερε κάποια με μια απλή αίτηση να μειώσει τις εισφορές τις χωρίς να ταλαιπωρηθεί και να την αγνοούν;

Οι συμβουλές σας είναι χρήσιμες!!!

Marigoula
24-10-09, 11:08
Επειδή οι απαντήσεις είναι από πέρυσι ήθελα να ρωτήσω, τελικά ψηφίστηκε ο νόμος για μειωμένες εισφορές στον ΟΑΕΕ;

Έχουν ενημερωθεί άραγε τα περιφερειακά τμήματα;

Κατάφερε κάποια με μια απλή αίτηση να μειώσει τις εισφορές τις χωρίς να ταλαιπωρηθεί και να την αγνοούν;

Οι συμβουλές σας είναι χρήσιμες!!!

Καλημέρα!!
Ναι έχει ψηφιστεί και ισχύει, να πας στον ΟΑΕΕ που ανήκεις να ρωτήσεις και να καταθέσεις ό,τι χαρτιά χρειάζονται (ληξ.πράξη γέννησης, κλπ.) Εγώ πληρώνω μειωμένα από το Μάρτιο. Η απόδειξη με το ποσό που πρέπει να πληρώσεις έρχεται κανονικά όπως πριν με το πλήρες ποσό και εσύ πρέπει να πηγαίνεις να πληρώνεις στον ΟΑΕΕ κρατώντας και την απόδειξη την προηγούμενη (τη μειωμένη) για να σου κάνουν τη μείωση. Τουλάχιστον στον ΟΑΕΕ Αμπελοκήπων που ανήκω εγώ έτσι γίνεται.

MARILYN
24-10-09, 11:11
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΓΕΝΝΑΩ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ...ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ!

chariklitsa
29-01-10, 18:22
politissa, είμαι και εγώ ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ και συγκεκριμενα στο υποκατάστημα του Πολυγύρου.Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα να επιλέξω γιατρούς, ήταν πριν από εμένα μια κυρία που ζήτησε από την υπάλληλο (που καταχωρεί τους ιατρούς) να της δώσει κάποιον καταλογο με ιατρούς της Θεσσαλονικης και υπάλληλος της έδωσε τον κατάλογο.Κάνε κι εσύ κάτι ανάλογο και επέλεξε αυτούς που θέλεις.

new_mammy
30-04-10, 10:09
καλημερα!
να ρωτησω κατι κι εγω!
ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο τεβε κι εγω στο δημοσιο.
παιρνει ο αντρας μου κατι απο το τεβε ή θα παρω εγω απο το δικο μου ταμειο???

MARILYN
30-04-10, 11:12
καλημερα!
να ρωτησω κατι κι εγω!
ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο τεβε κι εγω στο δημοσιο.
παιρνει ο αντρας μου κατι απο το τεβε ή θα παρω εγω απο το δικο μου ταμειο???

Θα πάρεις ότι σε συμφέρει από ένα μόνο ταμείο. Για να πάρεις από το ΤΕΒΕ το επίδομα των 800? που είναι μόνο υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν δικαιούσαι και θα παρεις από άλλον ασφαλιστικό φορέα.
Δες τι δίνει και το δημόσιο. Ίσως δίνει πιο πολλά...

marakicoco
30-03-11, 20:14
Να σας κάνω μια ερώτηση...Ο άντρας μου είναι ασφαλισμένος στο τεβε κ εγω τωρα θα ασφαλιστο σε αυτον.δικαιούμαστε κατι για τη γέννα η για μετα ας με ενημερωσει καποιος παρακαλω. ευχαριστω προκαταβολικα.

kotsos
03-04-12, 12:12
Καλησπέρα σας κυριες μου.
Ακουστέ και ενα αλλο θέμα που μου προέκυψε προσφατα.
Η γυναίκα μου εχει Τεβε και εγώ έχω ΙΚΑ.
¶δεια λοχεία μεταφερόμενη στον άντρα δικαιούσαι μονο αν και η γυναίκα και ο ανδρας δουλεύει στο ΙΚΑ, αλλιώς δεν μεταφέρετε.
Το έξυπνο κράτος μας.
Υπαρχει επιχειρηση που να εχει γυναικα με ΙΚΑ και να μην της δωσει 4μηνη αδεια λοχεια που από τον νομο δικαιούται και να την παρει ο ανδρας?
Υποτίθεται ότι η γυναίκα του ΤΕΒΕ δεν μπορει να κανει χρηση καμιας αδεια από την ΅Άεπιχείρηση της΄΄ οποτε θα μπορουσε να βοηθήσει ο ανδρας που είναι με ΙΚΑ.
Η γυναικα μου με το ζορι και αν κατσει 30 μερες, εμενα αδεια δεν μου δίνουν οποτε πειτε μου εσεις τι κανεις το παιδι και που βρισκεις τα χρηματα να το αφησεις καπου.

Ελληνικο κρατος

Το εβαλα και εδω μηπως και ξερει κανεις-καμια κατι παραπανω

ALIKOYLA
03-04-12, 12:26
Να σας κάνω μια ερώτηση...Ο άντρας μου είναι ασφαλισμένος στο τεβε κ εγω τωρα θα ασφαλιστο σε αυτον.δικαιούμαστε κατι για τη γέννα η για μετα ας με ενημερωσει καποιος παρακαλω. ευχαριστω προκαταβολικα.

το τεβε δινει επιδομα τοκετου 800 ευρω.αλλα αν γεννησεις σε μαιευτηριο συμβεβλημενο με τον εοπυυ δεν παιρνεις το επιδομα.

MARILYN
03-04-12, 20:38
το τεβε δινει επιδομα τοκετου 800 ευρω.αλλα αν γεννησεις σε μαιευτηριο συμβεβλημενο με τον εοπυυ δεν παιρνεις το επιδομα.

Και ποιά είναι τα συμβεβλημένα; Μόνο τα κρατικά νοσοκομεία;
Γιατί εάν υπάρχει ιδιωτικό συμβεβλημένο, τότε σιγά μην καλύπτουν ΌΛΑ τα έξοδα...σωστά ή κάνω λάθος;
Ρωτάω μιας και άλλαξε το σύστημα...:?

mömmu
03-04-12, 22:17

Πριν δύο μήνες πήγε ο σύζυγος μου στον ΟΑΕΕ_ΕΟΠΠΥ- στον οποίο είμαι έμμεσα ασφαλισμένη-με τα απαραίτητα δικαιολογητικά και πήρε επιστροφή 900 ευρώ.
Γέννησα σε ιδιωτική κλινική, λόγω του γιατρού μου, η οποία δεν είναι συμβεβλημένη (ακόμη) και πληρώσαμε κανονικά!

kotsos
04-04-12, 17:31
Και το Ιασο ειναι συμβεβλιμενο με το Εοππυ

MARILYN
04-04-12, 17:40
Συμβεβλημένο όμως τι σημαίνει; Ότι δεν πληρώνεις τίποτα για νοσηλεία; Είναι δυνατόν; :confused:

ALIKOYLA
05-04-12, 12:04
συμβεβλημενο σημαινει οτι θα πληρωσεις στο ιδιωτικο περιπου 800-1000 ευρω απο τη τσεπη σου.τα υπολοιπα ο εοπυυ.το μητερα ειναι με τον εοπυυ ,το ιασω μπαινοβγαιενι!